Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "just andersen" i alle aktive varer på det valgte sprog Gem liste   Opret søgeagent
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Bordlampe, Just Andersen, diskometal, nr. 1633.
Bordlampe, Just Andersen, diskometal, nr. 1633. . Just Andersen (1884-1943), bordlampe af diskometal, rillet korpus, nr. 1633, H. inkl fatning 20 cm. Fremstår med ridser. Varenr: 3582122 DKK 2.500 DK, Odense, Kratholmvej 22-10-2014 19:25:00 DKK 600
Arno Malinowski. Figur udført af diskometal af Just Andersen
Arno Malinowski. Figur udført af diskometal af Just Andersen. Arno Malinowski 1899-1976. Skulptur af diskometal i form af havfrue med børn på fod af travertin. Udført for Just Andersen. Stemplet monogram AM samt Just nr. D233. H. 31cm. Fremstår med små ridser og mærker.Litteratur: "Moderne Dansk Billedkunst", Sigvard Bernadotte, Scandinavisk Bogforlag, bind... Varenr: 3579850 DKK 10.000 DK, Helsingør, Støberivej 23-10-2014 20:00:00 DKK 8.400
Just Andersen, vase, model 1521 samt bakker (8)
Just Andersen, vase, model 1521 samt bakker (8) . Just Andersen vase nr. D 1521, fremstillet i patineret diskometal. H 15 cm. Bakker af tin bestående af: Seks glasbakker nr. 1176, Ø 8 cm og en vinbakke nr. 1427, Ø 13,5 cm. Fremstår med minimal bule på kant af vase samt hak og ridser på bakker. (8) Varenr: 3579948 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 24-10-2014 14:40:00 DKK 300
Just Andersen, figur, diskometal.
Just Andersen, figur, diskometal.. Just Andersen 1884-1943. Figur i form af dreng på fisk. Stemplet på bagsiden Just A D 2114. H. 23,5 cm. Enkelte ridser. Varenr: 3592166 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 24-10-2014 15:42:00 DKK 525
Just Andersen, bordlampe, diskometal model 1859
Just Andersen, bordlampe, diskometal model 1859. Just Andersen, bordlampe af diskometal på firsidet fodstykke, kanneleret korpus. Stemplet monogram Just samt Denmark, dessin nr. 1859. Ca. 1935. H. 32 cm med fatning. Varenr: 3592186 DKK 4.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-10-2014 19:15:00 DKK 1.800
Just Andersen. Bordlampe af patineret diskometal
Just Andersen. Bordlampe af patineret diskometal . Just Andersen. Bordlampe af patineret diskometal med kanneleret korpus samt ti-sidet fodstykke, sign. monogram Just A, dessin 2239, Denmark. H. inkl. skærmholder 52 cm. Fremstår med brugsridser samt plet mellem korpus og fodstykke. . Varenr: 3595917 DKK 4.000 DK, Helsingør, Støberivej 27-10-2014 20:13:00 DKK 350
Just Andersen. 7 egnsfigurer (7)
Just Andersen. 7 egnsfigurer (7). Just Andersen figurer. Samling best. af bemalede metalfigurer i egnsdragter. Kvinder : Dannevirke nr 11, Hedeboegnen, Amager nr. 4, Ærø nr. 5, Ringkøbing nr. 6. Herre : Mors nr. 9 og Amager nr. 3. Alle monteret på fod af træ. H ca. 14 cm. Fremstår med nogle afskalninger (7) Varenr: 3597139 DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 28-10-2014 19:43:00 DKK 300