Kategori  Vurdering
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Just Andersen. Bordlampe af patineret diskometal, dessin nr. 1273
Just Andersen (1884-1943). Bordlampe af patineret diskometal. Dråbeformet korpus m/ kanneleringer på rund fod, bakelit fatning, dessin 1273, stemplet A Just. H. m/fatning 26 cm. Aldersrelaterede brugsspor, mærker og hakker. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten.
Varenr: 4869097
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 18-12-2017
20:00:00
Just Andersen. Bordlampe af patineret diskometal. Dessin nr. 1859
Just Andersen (1884-1943). Bordlampe af diskometal Just Andersen, bordlampe af diskometal på firsidet fodstykke, kanneleret korpus. Stemplet monogram Just samt Denmark, dessin nr. 1859. H. 35 cm. Fremstår med mærker og hakker.
Varenr: 4869093
20:10:00
DKK 450
Just Andersen, bordlampe, diskometal, dessin nr. 1859
Just Andersen, bordlampe af diskometal på firsidet fodstykke, kanneleret korpus. Stemplet monogram Just samt Denmark, dessin nr. 1859. Første halvdel 1900-tallet. H incl monter ca. 47 cm. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4869002
DKK 1.800 DK, Helsingør, Støberivej 18-12-2017
20:15:00
DKK 900
Just Andersen. Bordlampe af patineret diskometal, dessin nr. D140
Just Andersen (1884-1943). Bordlampe af patineret diskometal. Dråbeformet korpus med kanneleringer på rund fod, bakelit fatning, dessin D140. H. m/fatning 24,5 cm. Aldersrelaterede brugsspor, mærker og hakker. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten.
Varenr: 4869105
DKK 1.200 DK, Vejle, Dandyvej 18-12-2017
20:20:00
Georg Jensen, 'Blok' bestik, samt F. Hingelberg, sauceske, sterlingsølv (24)
Bestik, 'Blok' tegnet af Just Andersen i 1934, udført hos Georg Jensen af sterlingsølv, bestående af 6 middagsgafler (18 cm.), 6 middagsskeer (19 cm.), 6 dessertskeer (17 cm.), større og mindre serveringsske (19,5 og 17 cm.), serveringsske med stålmontering (19,5 cm.), marmeladeske (13,5 cm.) og ...
Varenr: 4840443
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 18-12-2017
20:25:00
Samling Just Andersen figurer (3)
Just Andersen. To figurer af patineret diskometal. Bestående af: Dessing nr. 2233 Fugl H. 10 cm. Dessin nr.1889, Fugl H. 10 cm. Brugsspor, slitage på diskobelægning og Figur af diskometal, siddende kvinde. Sign. Just A. samt mærket D 1871. H. 23 cm. (3)
Varenr: 4869514
DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 19-12-2017
18:50:00