Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "just andersen" i alle aktive varer på det valgte sprog Gem liste   Opret søgeagent
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Just Andersen, bordlampe, diskometal, dessin nr. 1832
Just Andersen, bordlampe, diskometal, dessin nr. 1832 . Just Andersen, bordlampe af patineret diskometal, pæreformet kanneleret korpus, fatning af bakelit med afbryder, stemplet Just Denmark, dessin nr. 1832. 1930'erne. H. 50 cm. Fremstår med mindre bule / tryk samt løst ben ved skærmholder. Varenr: 3662017 DKK 8.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 19-12-2014 19:25:00 DKK 2.600
Just Andersen. Bordlampe af diskometal, dessin 2411
Just Andersen. Bordlampe af diskometal, dessin 2411. Just Andersen 1884-1943. Lampe af grønpatineret diskometal med vaseformet rillet korpus. Mærket JUST D 2411. H. eksl. montering 26 cm. H. inklusiv montering 33 cm. Fremstår med brugsspor i form af ridser. Varenr: 3661327 DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 21-12-2014 19:50:00 DKK 475
Just Andersen opsats samt spareelefant (2)
Just Andersen opsats samt spareelefant (2). Just Andersen opsats af tin med fisk og havfruer, nr. 137, H. 15,5 cm, Ø 27,5 cm. Samt spareelefant af messing, H. 12, L. 20 cm. Brugsspor. (2) Varenr: 3639649 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 22-12-2014 14:09:00 DKK 325
Just Andersen mm. Par skulpturer af hhv. diskometal og bronze. (2)
Just Andersen mm. Par skulpturer af hhv. diskometal og bronze. (2). Just Andersen 1884-1943. Figur af patineret diskometal i form af fisk. Mærket JUST nr. 1518. H. 11 cm. Ubekendt kunstner. Bronzeskulptur i form af atlet på base af marmor. Sign. monogram FWB. H. 33 cm. Fremstår med brugsspor (2) Varenr: 3663512 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 26-12-2014 15:25:00 DKK 375
Just Andersen for Georg Jensen. 'Blok' middagsgafler af sterlingsølv (6)
Just Andersen for Georg Jensen. 'Blok' middagsgafler af sterlingsølv (6). Just Andersen for Georg Jensen. 'Blok' middagsgafler af sterlingsølv, L. 18,4 cm. Udført hos Georg Jensen i forskellige perioder. Designet af Ib Just Andersen i 1934. Samlet vægt: ca. 350 gr. Fremstår med brugsspor, skævhed på enkelte tænder. (8) Varenr: 3666870 DKK 1.200 DK, Vejle, Dandyvej 26-12-2014 20:13:00 DKK 300
Just Andersen. To vaser, diskometal og bronze (2)
Just Andersen. To vaser, diskometal og bronze (2). Just Andersen. Vase af patineret diskometal, dessin 1420 H. 21 cm. Vase af patineret bronze, dessin 1596 H. 16,5 cm. Aldersrelateret brugsspor. (2) Varenr: 3662925 DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 27-12-2014 19:14:00 DKK 300
Just Andersen, bordlampe, diskometal, model 1860
Just Andersen, bordlampe, diskometal, model 1860 . Just Andersen, bordlampe af diskometal, dråbeformet korpus med kanneleringer på otte-kantet fod, dessin nr. 1860, stemplet Just A 1860 i bund. H. 50 cm. Fremstår med brugsspor og lettere slidt brunering på top. Varenr: 3666258 DKK 5.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-12-2014 20:21:00 DKK 300