Kategori  Vurdering
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Royal Copenhagen. Årskrus. Niels Juel med certifika
t Royal Copenhagen. Årskrus, "Niels Juel" bestående af krus med blank tinlåg med dekoration af løve, udført af Just Andersen. Udgivet som nr. 917/2500 i forbindelse med 300 året for Slaget i Køge Bugt. H. 18 cm. Certifikat medfølger.
Varenr: 4810645
DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 23-10-2017
13:49:00
DKK 325
Just Andersen. sandtentøjsfigur - Samson og løven
Just Andersen. sandtentøjsfigur - Samson og løven, Just A. No. 33. H. 41 cm. Fremstår med afslag på base og tå.
Varenr: 4807012
DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 23-10-2017
20:30:00
DKK 425
Just Andersen. Par stager i patineret bronze (2)
Just Andersen (1884-1943) Par stager i patineret bronze - stamme med ringe på firkantet fod - sign. A. Just Denmark fod 10 x 10 cm. H. 18 cm. Fremstår med ridser (2)
Varenr: 4811164
DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-10-2017
19:22:00
DKK 625
Mogens Ballin cigarskrin og to sæt lysestager i sølv (5)
Stort cigarskrin, indvendigt beklædt med cedertræ fremstillet af Mogens Ballin - inspirator for bl.a. Georg Jensen og Just Andersen. Stemplet med M.Ballins Eft. BH (Balling & Hertz) samt S826. H. 7 x 23.5 x 15.5 cm, vægt 1278 gr. Par ovale, udfyldte Svend Toxværd sølvstager (830) med løse ...
Varenr: 4807063
DKK 3.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-10-2017
19:29:00
DKK 1.650
Just Andersen. Skål af patineret bronze samt lysestager (3)
Just Andersen. Skål af patineret bronze, dessin nr. B161. H. 7 cm, Ø 16,5 cm. Et par Art Deco lysestager i patineret bronze mrk. GAB samt modelnr. 117. H. 12 cm. Delene fremstår med brugsspor (3)
Varenr: 4811166
DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-10-2017
19:35:00
Just Andersen vase af bronze
Vase af patineret bronze, Just Andersen dessin nr. 1487 H. 20 cm. Fremstår med brugsspor i form af ridser
Varenr: 4811162
DKK 5.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-10-2017
19:52:00
DKK 2.500
Just Andersen for A. Dragsted. Bonbonniere af patineret bronze
Bonbonniere formgivet af Just Andersen (1884-1943), udført hos A. Dragsted af patineret bronze med modelleret og graveret dekoration, låg med hank i form af fabeldyr, ben i form af volutter stående på sokkel, indvendigt blankpoleret, stemplet A. Dragsted Copenhagen. H. 14 cm. L. 11,5 cm. Fremstår...
Varenr: 4791217
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-10-2017
20:24:00
DKK 1.850
Samling glas m.m. (38)
Samling glas m.m. bestående af: 5 karafler H. 21-26 cm, 12 asietter Ø 16 cm, 1 isspand H. 12 cm, 1 fad Ø 28 cm, 9 div. skåle/askebægre Ø16-26 cm, 2 lysestager, 1 Arne Jacobsen / Stelton Cylinde-Line isspand H. 15 cm, 1 Just Andersen vase af diskometal samt 1 Just Andersen figur af diskometal. ...
Varenr: 4811827
DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-10-2017
19:55:00
DKK 325
Just Andersen. Figur af diskometal. D 2191
Just Andersen 1884-1943, figur af bronzepatineret diskometal forestillende mor og barn, stemplet D 2171. H. 32 cm.
Varenr: 4813086
DKK 1.800 DK, Herning, Engdahlsvej 25-10-2017
20:30:00
DKK 1.700
Just andersen figur af sandsten
Just Andersen figur af sandsten i form af kvinde. Mrk. monogram. 72. H. 27 cm., L 36 cm. Fremstår med chip afslag på hage, finger og tæer.
Varenr: 4813091
DKK 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 25-10-2017
20:32:00
DKK 375
Just Andersen tre dele disco metal (3).
Just Andersen 1884-1943. Jardiniere af patineret diskometal med rillet korpus. Stemplet Just Danmark samt dessin 1752. H. 11,5. L. 32 cm. Enkelte mindre ridser. Fisk patineret diskometal H. 10 cm. Dessinnr. 1518. Figur af patineret diskometal i form af stående kvinde. Dessin D 2100. H. 15,5 cm. ...
Varenr: 4812790
DKK 2.000 DK, Herning, Engdahlsvej 25-10-2017
21:13:00
En samling Just Andersen tin bestående af ni dele (9).
En samling Just Andersen tin bestående af Kande nr. 2197, sukkerskål og flødekande nr 2271, sukkerskål og flødekande nr. 2238, kaffekande nr 2158, kaffekande nr 2238, vase nr. 2069? Alladin lampe nr 603? ni dele (9).
Varenr: 4813762
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 26-10-2017
19:29:00
DKK 325