Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "just andersen" i alle aktive varer på det valgte sprog Gem liste   Opret søgeagent
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Just Andersen. Bæger samt stager, tin (3)
Just Andersen. Bæger samt stager, tin (3). Just Andersen (1884-1943). Rillet bæger samt stager, tin, nr. 2353 & 2674, H. 8-9,5 cm. Brugsspor. (3) Varenr: 4573396 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 27-02-2017 19:41:00 DKK 300
Just Andersen m.m. Samling bæger, fade m.m., disko og tin (9)
Just Andersen m.m. Samling bæger, fade m.m., disko og tin (9). Just Andersen (1884-1943) m.m. Samling bæger, fade m.m., diskometal / bronze og tin, nr. 2655, 2698, 2571, 2204 / 14, 2319, 1772, LB 1816, D4. Samt stage af bronze m/ stempel. H, 3-14 cm & L. 19-28 cm. Brugsspor. (9) Varenr: 4570076 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 27-02-2017 19:44:00 DKK 300
Niels Erichsen. 'Revuen ved Store Grundet den 23. juni 1836', akvarel
Niels Erichsen. 'Revuen ved Store Grundet den 23. juni 1836', akvarel. Akvarel på papir betitlet 'Revuen ved Store Grundet den 23. juni 1836 venskabelig tilegnet Bagerm. J. L. Andersen af N. Erichsen 1838', udført af Niels Erichsen (f. ca. 1804, d. 1839). 35 x 41 (41,5 x 47) cm. Papiret med fugtskjolder og spredte huller efter sølvfisk. Motivet vser Frederik d. 6 ... Varenr: 4565036 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-02-2017 20:39:00 DKK 5.000
Just Andersen & Emil Ruge. Figurer, diskometal & keramik (2)
Just Andersen & Emil Ruge. Figurer, diskometal & keramik (2). Just Andersen (1884-1943). Siddende nøgen kvinde, sign. nr. D1871, H. 23 cm. Samt Emil Ruge Dybbøl, figur efter Kaj Trier keramik, glaseret keramik, sign., H. 22 cm. Brugsspor. (2) Varenr: 4567315 DKK 1.200 DK, Odense, Kratholmvej 27-02-2017 21:05:00 DKK 375
Georg Jensen. H. C. Andersen jubilæums medaljer, Just Andersen 'fisk', vase i diskometal mm (7)
Georg Jensen. H. C. Andersen jubilæums medaljer, Just Andersen 'fisk', vase i diskometal mm (7). Arno Malinowski for Georg Jensen, H. C. Andersen jubilæums medaljer 1805-1875 af Sterling sølv. Forsidemotiv med profil af H. C. Andersen, bagsidemotiver fra H. C. Andersens eventyr, her: 'Den grimme ælling'/ svane samt 'Den lille Havfrue'. Originale æsker medfølger. Ø 55 mm. Samlet vægt ca. 600 ... Varenr: 4358336 DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28-02-2017 14:49:00 DKK 350
Samling Just Andersen dele af bronze, diskometal og tin (9)
Samling Just Andersen dele af bronze, diskometal og tin (9). Just Andersen. Dele af diskometal: bordlampe nr. 140, skrin nr. 1604, tændstikholder nr. 1627, askebæger nr. 29, blæksuger nr. 37, pennebakke nr. 1788 - fremstår med skade. Dele af bronze: bæger nr. 1885, askebæger nr. 1394. Bæger af tin nr. 497. Fremstår med brugsspor, delvis afslidt ... Varenr: 4573946 DKK 2.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 01-03-2017 19:47:00 DKK 775
Just Andersen. Figur af patineret diskometal
Just Andersen. Figur af patineret diskometal . Just Andersen. Figur af patineret diskometal i form af stående Kvinde. Dessin D 2300. H. 27,5 cm. Varenr: 4577288 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-03-2017 20:31:00 DKK 550