Kategori  Vurdering
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Just Andersen. Diverse dele i diskometal(11)
Just Andersen 1884 - 1943. Vase i diskometal, nr. 1420, H. 21 cm. To små kantede vaser nr. 22 og nr. 23, H. 6-7 cm. Olielampe nr. 1630. Vase nr. 2098, skål i form af fugl nr. 2013. Lysestage nr. 17, tre vaser i form af fisk, nr. 2110, 2068 og 1389(med revne), samt tændstikholder nr. 1821(med ...
Varenr: 4746156
DKK 1.800 DK, Kolding, Trianglen 22-08-2017
11:53:15
DKK 875
Just Andersen. Figur af disko metal i form af føl, dessin D2333
Just Andersen 1884-1943. Figur af disko metal i form af føl, dessin D2333. H. 29, L. 27 cm.
Varenr: 4749616
DKK 4.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-08-2017
19:06:00
Just Andersen. Jardiniere af diskometal, dessin 164
Just Andersen. Jardiniere af patineret diskometal med gennembrudt fodstykke dekoreret med bladværk, Stemplet Just, dessin 164. H. 14 L. 30 B. 20 cm . defekt fodrand, afslag medfølger.
Varenr: 4750537
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-08-2017
18:10:46
Just Andersen. Par bogstøtter af diskometal samt vase (3)
Just Andersen. Par bogstøtter af diskometal, dessin nr. 1554. H. 12 cm. Ene med afknækket holder og den anden med skade. Vase af patineret diskometal, kanneleret korpus, nr. 2363. H. 14 cm. Med brugsspor (3)
Varenr: 4750806
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-08-2017
19:39:00
DKK 775
Just Andersen, Royal Copenhagen m.fl. En samling keramik m.m. (8)
Just Andersen lysestage nr. 1753 i diskometal, H. 9, B. 19 cm. Royal Copenhagen årskrus 1975 og vase i fajance. Michael Andersen firkantet fad. Søholm askebæger. Åse Krenk glaseret fad, Ø 27 cm. Endvidere to glaserede stentøjsvaser af uvist fabrikat. Royal Copenhagen vasen 4. sort. (8)
Varenr: 4749603
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-08-2017
19:41:00
Just Andersen. En samling vase m.m. af patineret diskometal. (7)
Just Andersen (1884-1943). En samling vaser m.m. af patineret diskometal, bestående af: Vase med rillet korpus og hanke, nr. D. 20. H. 16,5 cm. Fisk, nr. 1389. H. 9 cm. Fisk, nr. 2193. H. 16 cm. Ugle, nr. 1499. H. 9 cm. Lysestage, nr. 91. H. 12,5 cm. Pibeholder i form af fugl. L. 11 ...
Varenr: 4751634
DKK 1.200 DK, Kolding, Trianglen 28-08-2017
14:17:00
DKK 325