Kategori  Vurdering
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Dansk snedkermester. Højrygget øreklapsofa
Dansk snedkermester. Højrygget øreklapsofa overpolstret med nyere brunlilla stof, stel af nøddetræ, profilerede ben efter Kaare Klint forbillede hvorimellem sprosser. 1950'erne. H. 116, SH. 45, L. 145 cm. Brugsspor, små huller på hjørner samt flere steder med farveforskel.
Varenr: 4842962
DKK 3.400 DK, Odense, Kratholmvej 16-12-2017
13:52:46
Karmstolar design Kaare Klint
KAARE KLINT, karmstolar, 1 par, "The red chair", i mahogny klädda i svart skinn, etikettmärkta, sitthöjd 47 cm
Varenr: 4868168
DKK 6.177 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-12-2017
13:51:00
Se mere
Karmstolar design Kaare Klint
Varenr: 4868177
14:24:00
Se mere
Karmstolar design Kaare Klint
Varenr: 4868235
17:36:00
Se mere
Par standerlamper med Le Klint skærme (2)
Par standerlamper af hvidlakeret samt forkromet metal, højdejusterbare H. ca. 110 - 155 cm. Monteret med plisserede Le Klint skærme. Fremstår med brugsspor; stel med ridser, mindre afskalninger samt lette anløbninger; skærme med nogle mindre tryk/ buler. (2)
Varenr: 4867134
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-12-2017
10:50:00
Vilhelm Wohlert , Gulvlampe, Le Klint, model 325
Vilhelm Wohlert for Le Klint, stander- / gulvlampe med stamme af bøgetræ, fod af sortmalet metal, justerbar i højden, model 325, formgivet 1957. H. 150 cm. Fremstår med brugsspor, herunder knæk på skærm samt smuds.
Varenr: 4869083
DKK 2.600 DK, Aalborg, Nibevej 18-12-2017
19:00:00
Andreas Hansen for Le Klint. Bordlampe
Andreas Hansen for Le Klint . Bordlampe med stel af sortlakeret metal, plisseret skærm af håndfoldet plast, H. 22 Ø 26 cm. Model Tambourinlygte. 1900-tallets anden halvdel. Skærm med enkelte trykmærker.
Varenr: 4867488
19:00:00
DKK 850
Par safir og brillantørestikker
Par safir og brillantørestikker, udført i 18 kt. hvidguld, hver prydet med en dråbeformet kornblomst blå safir på ca. 1 ct. Samt en brillant på ca. 0.05 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: VS. Samlet vægt ca. 3,9 gram.
Varenr: 4829914
DKK 10.000 DK, Odense, Kratholmvej 18-12-2017
19:11:00
DKK 3.200
Gulvlampe / standerlampe, Le Klint, model 368 af Flemming Agger
Flemming Aggerlakeret, Le Klint, model 368, gulvlampe / standerlampe af lakeret metal, med plisseret skærm(med tryk), H. 142 cm. Fremstår med brugsspor bl.a limet fatning.
Varenr: 4868825
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 18-12-2017
19:34:00
DKK 900
Kaare Klint, Safaristol af asketræ
Kaare Klint, Safaristol med stel af massivt ask, sæde og ryg samt sædehynde betrukket med kanvas, armlæn og stropper af patineret kernelæder. Formgivet 1933. Fremstillet hos Rud Rasmussens Snedkerier. Med etikette fra Illums Bolighus, København. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor i form af ...
Varenr: 4820381
DKK 5.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18-12-2017
19:42:00
DKK 850
Le Klint. Samling lamper (4)
Le Klint. Et par væglamper med plisseret skærme, designet af Tage Klint, H. 25,5 cm. Pendel af plast, designet af Poul Christiansen Ø. 30 cm. Bordlampe af træ monteret med plisseret skærm. H med skærm, 62 cm. Alle lamper fremstår med buler, mærker samt brugsspor. (4)
Varenr: 4868785
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 18-12-2017
19:46:00
DKK 500
Tove & Edvard Kindt-Larsen. Pendel, model Prismelygte
Tove & Edvard Kindt-Larsen. Cylinderformet plisseret pendel, H. 53 cm. Fremstillet hos Le Klint, model Prismelygte. 1900-tallets anden halvdel. Monteret med nyere stofledning. Fremstår med alders- og brugsspor, herunder nogle tryk/ buler.
Varenr: 4867497
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-12-2017
19:55:00
DKK 450
Le Klint mm. Standerlampe af metal
Standerlampe af ukendt fabrikat med svungen sortlakeret stamme. Monteret med Le Klint skærm model 147, denne formgivet af Esben Klint. Stel med senere lakering. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4867648
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-12-2017
19:28:00
Severin Hansen Jr. Standerlampe af bøgetræ, model Bridge
Severin Hansen Jr. Standerlampe af formbøjet, mørk poleret bøgetræ på trepasfod, montering af messing, H. ca. 150 cm. Skærm fra Le Klint. Fremstillet hos Haslev Møbler. Små afslag ved ledningudtag og gulnet skærm.
Varenr: 4870577
DKK 8.000 DK, Herlev, Dynamovej 19-12-2017
19:32:00
DKK 850
To standerlamper af sortlakeret metal, 1900-tallets sidste halvdel (2)
To standerlamper af sortlakeret metal og messing, højdejusterbare, ene monteret med håndfoldet Le Klint skærm, denne formgivet af Peter Hvidt og Orla Mølgaard-Nielsen, model Lygtelampe. Fremstår med alders- og brugsspor; skærm med løshed samt nogle tryk/buler. (2)
Varenr: 4867686
19:38:00
DKK 650
Samling standerlamper, 1900-tallets anden halvdel (8)
Samling standerlamper med stammer af bl.a. messing, teaktræ og metal, herunder bl.a. 1 lampe med Le Klint skærm; 1 lampe af palisander og metal, denne med defekt højdejustering samt afslag på træværk. Variable højder, H. ca. 145-175 cm. Fremstår med alders- og brugsrelaterede spor/slitage; mærker...
Varenr: 4867505
DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-12-2017
19:40:00
DKK 500
Severin Hansen. Gulvlampe 'Bridgelampe' af mørkpoleret bøg
Severin Hansen. Gulvlampe 'Bridgelampe' af mørkpoleret bøg, monteringer af messing, svungen stamme på trepas fod med afbryder underneden. Le Klint skærm medfølger. H. 149 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Enkelte mærker på skærm.
Varenr: 4826097
DKK 12.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 19-12-2017
19:44:00
DKK 4.200
Le Klint mm. Fem div. standerlamper (5)
Flemming Agger for Le Klint. Standerlampe, model 369, stel af sortlakeret metal, monteret med plisséret skærm, H. ca. 155 cm. Stammen med skævhed. Endvidere fire div. standerlamper af metal og messing, heraf tre højdejusterbare samt to monteret med plisserede Le Klint skærme, H. ca. 125 - 180 cm....
Varenr: 4867714
DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-12-2017
19:53:00
Standerlampe af teaktræ med Le Klint skærm
Standerlampe af teaktræ, hvilende på trefod, monteret med plisseret Le Klint skærm, H. 145 cm. Fremstår med brugsspor; skærm med enkelte mindre tryk.
Varenr: 4867138
DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-12-2017
19:55:00
Kaare Klint. Et par armstole, 'Den Røde stol' model 3758A (2)
Kaare Klint. Par armstole, 'Den røde stol' med stel af mahogni, sæde og ryg betrukket med læder. Formgivet 1927. Fremstillet hos Rud Rasmussens Snedkerier, model 3758A. Fremstår med mærker enkle afslag samt brugsspor. (2)
Varenr: 4862284
DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 19-12-2017
20:03:00
Kaare Klint. Armstol 'Faaborgstolen' model 9662
Kaare Klint. Armstol 'Faaborgstolen' med stel af massivt elm, svungen rygstøtte monteret med fransk rørflet, sæde betrukket med originalt naturlæder. Fremstillet hos Snedkermester Rud. Rasmussen, model 9662, mærket herfra. Tegnet i samarbejde med Carl Petersen til Faaborg Museum i 1914. Fremstår ...
Varenr: 4862760
DKK 15.000 DK, Herlev, Dynamovej 19-12-2017
20:40:00
DKK 5.400
Kaare Klint, safaristol af ask,kanvas og læder
Kaare Klint (1888-1954), Safaristol med stel af asketræ, sæde og ryg udspændt med kanvas, armlæn og stropper af kernelæder. Formgivet 1933. Fremstillet hos Rud. Rasmussens Snedkerier. Brugs- og aldersspor, herunder skjolder. Uoriginal hynde med kanvas. H. 80. B. 57 cm.
Varenr: 4869561
DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 20-12-2017
15:05:25
DKK 500
Kaare Klint. Cirkulært sofabord af mahogni, model 6687
Kaare Klint 1888-1954. Cirkulært sofabord af mahogni med underhylde, profilerede ben, bordplade med kelet massiv kant. Formgivet i 1929. Fremstillet hos Rud. Rasmussens Snedkerier, model 6687. H. 52. Ø. 80 cm
Varenr: 4871390
DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 20-12-2017
19:14:00
Erik Hansen for Le Klint. Sakselampe af eg, model 324 Erik Hansen. Sakselampe / væglampe af egetræ, Fremstillet hos Le Klint, model 324
Erik Hansen. Sakselampe / væglampe af egetræ. H. 31 cm. Fremstillet hos Le Klint, model 324.
Varenr: 4871859
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-12-2017
20:47:00
Kaare Klint, safaristol af ask / kanvas
Kaare Klint (1888-1954). Safaristol med stel af ask udspændt med kanvas, armstropper af patineret kernelæder. Formgivet 1933. Fremstår med brugsspor samt hynder med enkelte pletter.
Varenr: 4872384
DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 21-12-2017
10:18:03
DKK 450
Varenr: 4862693
DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-12-2017
13:30:00
DKK 450
Tischlampe von Le Klint Schirm für Biilman-Petersen Modell 343
Tischlampe von Le Klint Schirm für Biilman-Petersen Modell 343. Transparentes Glas mit Montierungen, gefalteter Schirm. Maße ca: H. 45, D. 35 cm. Gebrauchsspuren.
Varenr: 4843235
DKK 2.233 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-12-2017
19:19:00
DKK 298
Kaare Klint. Sæt på otte armstole, 'Den Røde stol', (8)
Kaare Klint 1888-1954. Sæt på otte armstole, 'Den Røde stol' / 'Barcelona Stolen', med stel af mahogni, sæde og ryg betrukket med sømbeslået patineret læder. H. 89 cm B. 61 cm. Fremstillet ved Rud Rasmussens snedkerier, model 3758A. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor i form af blandt andet ...
Varenr: 4836514
DKK 80.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-12-2017
20:04:00
DKK 10.000
Kaare Klint, Seks armstole, Nørrevold (6)
Kaare Klint, Seks armstole, Nørrevold med stel af massivt mahogni, betrukket med cognac farvet læder. Mål: B. 64 cm, H. 99,5 cm, D. 64 cm. Formgivet i 1930'erne. Fremstillet hos Rud. Rasmussen. Fremstår med mærker og brugsspor. (6)
Varenr: 4872503
DKK 18.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-12-2017
20:30:00
DKK 1.800
Kaare Klint. To personers sofa, model 4118
Kaare Klint 1888-1954. Fritstående to-personers sofa betrukket med cognacfarvet skind, profileret krydsbensstel af mahogni. Udført hos Rud. Rasmussens snedkerier. Model 4118. Fremstår nybetrukket. L. 134 cm. Litteratur: Rigmor Andersen: 'Kaare Klint Møbler' afbildet s. 53.
Varenr: 4862781
DKK 50.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-12-2017
20:57:47
DKK 15.500
 1 2  >>