Kategori  Vurdering
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Erik Hansen for Le Klint, model 332, sakselampe
Erik Hansen for Le Klint, model 332, sakselampe af massivt sæbebehandlet egetræ. H. 30 L. ca. 45-80 cm. Fremstår med manglende skærm.
Varenr: 4804111
DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-10-2017
14:06:17
DKK 850
Dansk snedkermester. Højrygget øreklapsofa
Dansk snedkermester. Højrygget øreklapsofa overpolstret med nyere brunlilla stof, stel af nøddetræ, profilerede ben efter Kaare Klint forbillede hvorimellem sprosser. 1950'erne. H. 116, SH. 45, L. 145 cm. Brugsspor.
Varenr: 4806156
DKK 3.500 DK, Odense, Kratholmvej 18-10-2017
15:42:00
DKK 325
Kaare Klint Safaristol, patineret cognacfarvet læder
Kaare Klint. Safaristol med stel af bejdset asketræ, betrukket med cognacfarvet patineret læder. Formgivet 1933. Fremstillet hos Rud Rasmussens Snedkerier. Sh. 32 cm. Fremstår med patina på skind, mindre huller på hjørne af løs sædehynde samt krakeleringer på remme.
Varenr: 4805453
DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-10-2017
19:21:00
DKK 2.800
Fåtöljer Klinte Tord Björklund IKEA
TORD BJÖRKLUND, "Klinte", fåtöljer, 1 par, 1980-tal, IKEA, förkromad metall samt svart skinn, sitthöjd ca 42 cm
Varenr: 4806073
DKK 3.909 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 18-10-2017
19:48:00
Se mere
Kaare Klint. Tre-personers sofa, model 6092
Kaare Klint 1888-1954. Tre-pers sofa, betrukket med græsk-stribet uld, keder af læder; otte tilspidsede ben af egetræ. Formgivet i 1940. Fremstillet hos Rud. Rasmussens snedkerier model 6092. L. 200 cm. Litt: Grethe Jalk: Dansk Møbelkunst gennem 40 år, bd. 2 s. 153.. Fremstår med hul på betræk,...
Varenr: 4800284
DKK 10.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-10-2017
20:15:00
DKK 925
Le Klint. 'Megatwo' pendel, str. M
Le Klint. "Megatwo" pendel af plisseret silkehvidt papir, str. M. H: 24 cm. Ø: 48 cm. Ubrugt i original emballage.
Varenr: 4744876

DKK 2.300 DK, Herning, Engdahlsvej 18-10-2017
20:49:51
DKK 1.050
Flemming Agger for Le Klint. Standerlampe, model 369
Flemming Agger for Le Klint. Standerlampe, model 369, stel af hvidlakeret metal monteret med plisséret skærm. H. 160. Fremstår med brugsspor; skærm med buler.
Varenr: 4808504
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-10-2017
19:07:00
DKK 325
Kaare Klint. Lænestol 'Safaristol', massiv ask og læder.
Kaare Klint. Lænestol ' Safaristol' med stel af massiv ask monteret med sort læder på sæde, ryglæn, armlæn og pude. Designet 1933. Fremstillet hos Rud Rasmussens Snedkerier. H. 81 cm. B. 58 cm. D. 58 cm. Fremstår med nyt læder.
Varenr: 4806577
DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 19-10-2017
19:16:00
Teleskop / gulvlampe, Le KLint, standerlampe model 340 af Philip Bro Ludvigsen.
Philip Bro Ludvigsen for Le Klint, model 340, standerlampe / teleskop lampe m/ plisseret Le Klint skær(tryk), stel af messing, H. 103-157 cm. Brugsspor bl.a. tryk på fod.
Varenr: 4803370
DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 19-10-2017
19:35:00
DKK 450
Philip Bro Ludvigsen for Le Klint. Undercover pendel med ekstra indsats (2)
Philip Bro Ludvigsen for Le Klint. Undercover pendel med ekstra indsats. Ø. 34 cm. Fremstår med brugsspor. (2)
Varenr: 4800775
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 19-10-2017
19:49:00
Aage Petersen / Le Klint. Standerlampe, model 349
Aage Petersen / Le Klint. Standerlampe, model 349, af messing og sortlakeret metal, justerbar stamme og skærmholder, monteret med plisseret skærm. Fremstillet hos Le Klint. H. 113-158 cm. Brugsspor, skærm med enkelte mindre buler/folder.
Varenr: 4803986
DKK 2.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-10-2017
20:02:00
DKK 3.200
Poul Christiansen for Le Klint. Pendel, model 172B
Poul Christiansen for Le Klint. Pendel af foldet plastfolie, model 172B. H. 40, Ø 44 cm. Ubrugt i original emballage.
Varenr: 4808033

DKK 2.400 DK, Herning, Engdahlsvej 19-10-2017
20:16:00
DKK 1.750
Bordlampe / væglampe, Le Klint, Kip af Kaare Klint, model 306
Kaare Klint / Le Klint, model 306, Kip bordlampe / væglampe, mat messing, m/ plisseret skærm( tryk) H. inkl. montering 40 cm. Brugsspor.
Varenr: 4803372
20:35:00
DKK 1.150
Øivind Slaatto for Le Klint. Væg-/loftlampe, model 'Swirl'
Øivind Slaatto for Le Klint. Væg-/loftlampe, model "Swirl" akryl med kobberfinish . Ø: 37 cm. Modelbetegnelse: 1320 scu. Ubrugt i original æske.
Varenr: 4744179

DKK 1.600 DK, Herning, Engdahlsvej 19-10-2017
20:47:00
Erik Hansen/ Le Klint, sakselampe af teak, model 324
Erik Hansen/ Le Klint, sakselampe af teak, monteret med plisseret skærm. Formgivet 1952. Fremstillet hos Le Klint, model 324. H. 31 cm. Brugsspor, herunder skærm med små buler.
Varenr: 4807872
DKK 1.000 DK, Kolding, Trianglen 20-10-2017
14:40:00
Le Klint pendel med messing montering
Le Klint pendel med plisseret skærm og messing montering med hejs, Ø 48 cm. Alm. brugsspor.
Varenr: 4808872
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20-10-2017
16:41:00
DKK 325
Aage Petersen for Le Klint. Bordlampe, model 352
Aage Petersen. Bordlampe med stel af sortlakeret stål og messing, højdejusterbar, plisseret skærm. Fremstillet hos Le Klint, model 352. Fremstår med brugsspor; skærm med nogle trykmærker.
Varenr: 4803987
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 20-10-2017
19:45:00
DKK 1.650
Sechs Esstischstühle / Kirchenstühle, Kaare Klint für Fritz Hansen (6)
Kaare Klingt für Fritz Hansen, Modell '0763' 'Church Chair'. Entwurf von 1936. Eiche, klar lackiert, Ablagemöglichkeit an der Rückenlehne , Kordelgeflecht. H. 84 cm, B. 51 cm, T. 53 cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren sowie kleine Kratzer und Bestoßungen, Klebereste und fehlende ...
Varenr: 4749978
DKK 2.977 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 20-10-2017
21:00:00
DKK 298
Varenr: 4749977
DKK 2.977 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-10-2017
21:10:00
DKK 298
Erik Hansen for Le Klint. Sakselampe m/ skærm, model 334
Erik Hansen for Le Klint, model 334, sakselampe af egetræ, med plisseret skærm. H. 40 cm. Enkelt afslag på lampe samt let gulnet skærm med mindre buler.
Varenr: 4809247
DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-10-2017
19:36:00
Erik Hansen for Le Klint. Sakselampe m/ skærm model 334
Erik Hansen for Le Klint, model 334, sakselampe af egetræ, med plisseret skærm. H. 40 cm. Mindre brugsspor, dog skader på skærm.
Varenr: 4809244
19:45:00
Andreas Hansen for Le Klint. Pendel, model 'Onefivefour', str. M - sandfarvet
Andreas Hansen for Le Klint. Pendel, model "Onefivefour", str. M af sandfarvet papir. H: 20 cm. Ø: 38 cm. Original æske medfølger.
Varenr: 4744209

DKK 2.000 DK, Herning, Engdahlsvej 22-10-2017
19:51:00
DKK 525
Kaare Klingt für Fritz Hansen, Modell '0763' 'Church Chair'. Entwurf von 1936. Eiche, klar lackiert, Ablagemöglichkeit an der Rückenlehne, Kordelgeflecht. H. 84 cm, B. 51 cm, T. 53 cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren sowie kleine Kratzer und Bestoßungen, Klebereste und fehlende Gleiter...
Varenr: 4745841
DKK 2.977 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-10-2017
20:48:00
DKK 298
Le Klint. Bordlampe, model 329
Le Klint. Bordlampe af børstet og forkromet stål, to-delt bevægelig stander, fod med afbryderknap, model 329. H. 66. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten. Lette brugsspor, skærm med enkelte knæk.
Varenr: 4809431
DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 23-10-2017
15:25:00
DKK 375
Kaare Klint. Tre-personers sofa, model 6092, Græskstribet
Kaare Klint 1888-1954. Tre-pers sofa, betrukket med græsk-stribet uld, med keder af læder, otte tilspidsede ben af egetræ. Formgivet i 1940. Fremstillet hos Rud. Rasmussens snedkerier model 6092. L. 200 cm. Brugsspor. Litt: Grethe Jalk: Dansk Møbelkunst gennem 40 år, bd. 2 s. 153. Varen er en del...
Varenr: 4791027
DKK 20.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2017
18:00:00
Kaare Klint. Seks stole 'Den Røde Stol' (6)
Kaare Klint. Seks stole 'Den Røde Stol' eller 'Barcelona stolen' med stel af massivt mahogni, profilerede ben, sæde og ryg betrukket med cognacfarvet læder. Formgivet 1927. Fremstillet hos Rud Rasmussens Snedkerier, mærkat herfra samt mærkat Kaare Klint. H. 85 cm. B. 48 cm. D. 50 cm. Litteratur: ...
Varenr: 4794750
DKK 45.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2017
18:40:00
DKK 17.000
Kaare Klint. Spisebord af mahogni
Kaare Klint 1888-1954. Spisebord af fineret mahogni med hollandsk udtræk, ben med profilering, fremstillet hos Rud Rasmussens snedkerier, mærkat herfra under plade. H. 75, B. 91, L. 138/258 cm. Minimale brugsspor. Obs. Se også varenr. 4794750 Varen er en del af en unik temaauktion over ...
Varenr: 4794760
DKK 8.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2017
18:45:00
DKK 1.850
Edvard Kindt-Larsen og Kaare Klint. Lænestol model 4396 'Mix', nigerskind og mahogni
Edvard Kindt-Larsen og Kaare Klint. Lænestol model 4396 'Mix'. Stel af mahogni, sider, ryg og løse hynder betrukket patineret nigerskind. Designet 1937. Udført hos Rud. Rasmussens Snedkerier, etiket herfra under sæde. H. 79 cm. B. 66 cm. D. 80 cm. Litteratur: Dansk møbelkunst gennem 40 aar : ...
Varenr: 4794741
DKK 200.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2017
19:15:00
DKK 115.000
Kaare Klint. Stort additionsmødebord af massiv mahogni (4)
Kaare Klint 1988-1954. Stort additions konference bord af massiv mahogni, bestående af to rektangulære borde med sideklapper samt to D-ender. Profilerede ben samt kanter. Udført hos Rud. Rasmussens Snedkerier, København med etiket herfra. KK etiket nr. 23565. H. 75 cm. B. 146 cm. D-ender: B. 72 ...
Varenr: 4768132
DKK 30.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2017
19:40:00
DKK 15.500
Holmegaard/Le Klint. Samling bordlamper, pendler og skærme (7)
Holmegaard/Le Klint. Samling bordlamper, pendler og skærme. Bordlamper: Apoteker, Backgammon, Roma (Mellem), 386. Pendler: Mandarin (stor) Ø 30,5 cm, Etude Ø 38 cm, LK900. Plisserede skærme medfølger; flere skærme med buler og defekter. (7)
Varenr: 4803855
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2017
19:47:00
DKK 425
 1 2  >>