Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 46  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Højeste bud
Lot Edelstein Mix, 380 ct
Edelstein Mix bestehend aus: Chrysopras, Smaragd, Schneeflocken-Opsidian, Bernstein, Onyx, Tigerauge, Lolith, Lapislazuli. Zus. 380 ct. Verschiedene Schliffe und Formen.
Varenr: 4799612

DKK 2.233 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 17-10-2017
20:39:00
DKK 819
Brouer møbelfabrik. Skænk, palisander, 1960'erne
Brouer møbelfabrik. Skænk fineret mahogny / palisander, front med to låger, bag hvilke hylder samt fire skuffer med greb af messing. 1970'erne. H. 70 L. 180 D. 45 cm. Fremstår med mindre ujævnheder på topplade.
Varenr: 4804944
DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 17-10-2017
20:39:00
Massimo Giacon, Marcello Jori m.fl. for Alessi. Otte dele julepynt. (8)
Massimo Giacon, Marcello Jori m.fl. for Alessi. Otte dele julepynt i form af figurer og julekugler. Fremstillet hos Alessi. Ubrugt i original emballage. (8)
Varenr: 4804474
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 17-10-2017
20:39:00
Keramikfigur, løve på sokkel
Keramikfigur, løve på sokkel, bronzefarvet patina, betegnet med stempel 'EJM', mål: H. 34 cm, B. 15 cm, L. 46,5 cm, fremstår med brugsspor, ridser, afslag og delvist med afslag på materialet.
Varenr: 4737490
20:39:00
DKK 744
Tromme/shamantromme, Tibet/Nepal, 1900-tallet (4)
Tromme, shamantromme, Tibet/Nepal, 1900-tallet, mørk træramme med udskåret greb, overtræk af gedeskind, mål: 1 x rund form: L. 70 cm, B. 38 cm, D. 13 cm, 1 x oval: L. 79,5 cm, B. 38 cm, D. 8 cm, fremstår begge med afslag, mangler og huller.
Varenr: 4728256
20:39:00
Russisk ikon, æggetempera på træ, 'Jesu opstandelse med 12 scener fra festen', 1800-tallet
Russisk ikon, æggetempera på træ, 'Jesu opstandelse med 12 scener fra festen', 1800-tallet, overflade med fin guldbemaling og borter. Mål ca.: 26 x 31 cm, D. 2,5 cm. Fremstår i aldersrelateret stand med brugsspor. Ikonet er blevet restaureret.
Varenr: 4767406
DKK 11.164 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 17-10-2017
20:39:00
DKK 3.907
Fleismann dampmaskine og Wilesco maskiner. (2).
Fleismann dampmaskine på plade 25x23,5 cm., H. 23 cm. Wilesco 4 maskiner på plade 27x20,5 cm., H. 13 cm. Alm. brugsspor.(2).
Varenr: 4803350
DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 17-10-2017
20:39:17
DKK 450
Charles Eames. Fire stole, model EA 108 (4)
Charles Eames. Fire armstole fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 med stel og armlæn af forkromet aluminium, monteret med drejefunktion. Betrukket med chokoladebrunt læder. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Lette brugsspor. (4)
Varenr: 4715580
DKK 25.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 17-10-2017
20:39:28
DKK 20.000
Brillant-rosetring af 18 kt. guld, i alt ca. 1.02 ct
Brillant-rosetring af 18 kt. guld prydet med større brillantsleben diamant på ca. 0.35 ct. Farve: Top Crystal (I). Klarhed: P1 flankeret af 68 mindre brillantslebne diamanter på tilsammen ca. 0.67 ct. I alt ca. 1.02 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: SI-P1.
Varenr: 4739016
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 17-10-2017
20:39:36
DKK 7.600
Par loungestole af massivt, stavlimet, formspændt, oliebehandlet teaktræ (2)
Par loungestole af massivt, stavlimet, formspændt, oliebehandlet teaktræ, designet i skandinavisk stil. H. 97/34. B. 61/25 cm. (2)
Varenr: 4805038

DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 17-10-2017
20:39:43
DKK 1.550
Harry Aksel Nørgaard, Vejle m.fl. Retro ring og armlænke af 14 kt. guld (2)
Harry Aksel Nørgaard, Vejle m.fl. Kraftig Harry Aksel Nørgaard retro ring med bladværk. Vægt ca. 18,5 g. Front B. 2,2 cm. Ringstr. 61/19,5. Samt armlænke af 14 kt. guld prydet med blomsterrosetter. Vægt ca. 7,8 g. L. 19,5 cm. (2)
Varenr: 4731284
DKK 7.000 DK, Vejle, Dandyvej 17-10-2017
20:40:00
DKK 2.700
Russische Lackdose mit Minaturmalerei aus Fedoskino, um 1900
Russische Lackdose mit Minaturmalerei aus Fedoskino (traditionelle russische Lack-Miniaturmalereien), um 1900, Tempera auf Pappmaché. Die Schauseite mit einer Genreszene. Maße ca.: H. 6 cm, T. 7 cm, B.8,5 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Varenr: 4721100
DKK 2.233 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 17-10-2017
20:40:00
Konvolut Graphiken, Lithografien, verschiedene Künstler, u.a Janosch und weiteren (9)
Konvolut Graphiken, Farblithografien. Konvolut bestehend aus Werken von unterschiedlichen Künstlern, u.a. Horst Eckert Janosch. Alle signiert und nummeriert in Blei sowie hinter Glas gerahmt, teilweise im Passepartout. Verschiedene Maße. (9)
Varenr: 4789080
DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 17-10-2017
20:40:00
DKK 298
Smaragde Facettiert Rund, 39.11ct
Smaragde Rund Facettiert, mittlere Transparenz, Gewicht: zus. 39.11 ct.
Varenr: 4799602

20:40:00
DKK 595
Mappe ’Neue Zimmereinrichtungen’ med 10 blade, ca. 1910
Tysk mappe på forsiden præget 'Neue Zimmereinrichtungen', heri 10 løsark med forslag til møblering, udgivet af Verlag von Friedr. Wolfrum & Co. Wien og Leipzig, Tyskland/Østrig ca. 1910. Bladmål ca. 38 x 50 cm. Fremstår med pletter på ark, slitage på mappe.
Varenr: 4801094
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 17-10-2017
20:40:00
Frans Kannik, olie på plast og dug, komposition. cd.
Komposition af Frans Kannik (1949-2011), olie på plast og dug, usign. Mål. 172 x 128 cm. Fremstår med aldersrelateret slidstage samt mærker. Proveniens: Familiens eje, boet efter Frans Kannik. Den danske serigraf og kunstner, Frans Kannik, var i 1980'erne en af de grundlæggende kræfter ...
Varenr: 4805790
DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 17-10-2017
20:40:00
Rolex Daytona armbandsur stål
ROLEX, Daytona, armbandsur, stål, ca 2009, automatiskt uppdrag, safirglas, kronograf, refnr. 116520, serienr. V504117, cal 4130, original oysterlänk, viklås, diameter 40 mm, inner- och ytterbox, certifikat, instruktionsbok samt RubberB armband medföljer. . Visning sker 13-16 oktober på Nybrogatan...
Varenr: 4804810
DKK 78.186 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-10-2017
20:40:00
Se mere
Samling møbler i almuestil (3)
Samling møbler i grønbemalet træ, dekoreret med påmalet blomsterværke bestående af: Pult med opklappelig skriveplade, skuffer og rum H. 109 cm, B. 48 cm, D. 54 cm. Tobaksskab med låge og skuffe H. 59 cm, B. 43 cm, D. 23 cm, nøgle medfølger. Lille æske H. 17 cm, L. 29,5 cm. Fremstår med få ...
Varenr: 4802174
20:40:00
Carl Zeiss Jena. Militærkikkert
Carl Zeiss Jena. Militærkikkert, 6 x marineglas, læderetui medfølger. Fremstår med brugsslitage samt manglende spænde på etui.
Varenr: 4754574
20:40:08
DKK 1.150
Murstens halskæde, 14 kt. guld
Murstens halskæde i forløb udført i 14 kt. guld, indstikslås med sikkerhedsanordning. Længde: 41 cm. Vægt: 32.6 gram. Brugspræg.
Varenr: 4804211
DKK 5.000 DK, Herning, Engdahlsvej 17-10-2017
20:40:18
DKK 3.600
FC-200MPW2V5. Frederique Constant, Classics Art Deco, damearmbåndsur.
Frederique Constant damearmbåndsur af forgyldt stål. Model Classics Art Deco. FC-200MPW2V5. Krone med synt. safir. Urskive af lys perlemor samt guilloché med sorte romertal. Visere for time og minut. Mål ca. 25X32 mm. Satinarmbånd. L. 15,5-18,5 cm. Quartz værk. Fungerer ved test. Originalæske ...
Varenr: 4769903

DKK 5.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 17-10-2017
20:41:00
DKK 2.100
Hans Hansen. 'Arvesølv nr. 6' oplukker med skaft af sterlingsølv
Hans Hansen. 'Arvesølv nr. 6' oplukker med skaft af sterlingsølv, L. 12 cm. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4775595
20:41:00
Bassinfolie til 100m3 kar - eller havedam.
Stærk vandtæt folie, anvendelig til f.eks. anlæg af havedam el. lign. Cylinderformet Ø 13 m. (Kan udskæres til kvadrat 9,2x9,2m.) Farve: grå. Oprindelse: Materiel fra CF-depot, beregnet som vandtæt membran i 100 m3 kar, dannet af stålplader som illustreret. Fremstår ubrugt i uåbnet ...
Varenr: 4798057
DKK 1.500 DK, Herning, Engdahlsvej 17-10-2017
20:41:00
DKK 575
Tischleuchte Voltolina Murano, weiß, Glas
Tischleuchte. Voltolina, Murano, Italien. Leicht milchig weißes Glas mit weißen gekämmten Fadeneinlagen, außen kräftig farblos überfangen. Runde, abgeflachte, oben offene Form. Innen eine Leuchtstelle. H. 43 cm. Auf der Wandung bezeichnet mit Herstelleretikett. 'VOLTOLINA' und Zusatzetikett ...
Varenr: 4801085
20:41:00
DKK 1.340
Dahl Jensen. Figurin. Nr, 1253
Dahl Jensen. Figurin. Nr, 1253. Glaserat porslin. Sittande kvinna. Märkt undertill. Höjd 17 cm.
Varenr: 4805501
DKK 1.564 SE, Malmö, Baltzarsgatan 17-10-2017
20:41:44
DKK 1.173
Montblanc Meisterstück Soft Grain Travel Companion
Montblanc rejsepung model Meisterstück Soft Grain Travel Companion af sort læder, udvendig med Montblanc's klassiske logo i emalje, to stopre rum med lynlås, indvendig med forskellige ruminddelinger til kreditkort, mønter, sedler, samt pen. Lomme til mobil telefon 8 x 16 x 2 cm. Sølvfarvet ...
Varenr: 4706214

DKK 3.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 17-10-2017
20:42:00
Stort parti dameundertøj (301)
Stort parti dameundertøj BH'er og trusser. Ass. Farver i str 36/80B i alt 94 stk. Ass. Farver i str. 38/85B. I alt 89 stk samt Ass. farver i str 40/90B. I alt 118 stk. Alle dele ubrugt i original emballange. (301)
Varenr: 4805400
DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 17-10-2017
20:42:00
DKK 675
Armband med briljanter
ARMBAND, s.k. rivière, 18 k vitguld, 86 briljanter totalt ca 2,07 carat, kvalité Cr(J)/VS-SI, längd ca 18 cm, vikt ca 8,2 g . . Visning sker 13-16 oktober på Nybrogatan 32 i Stockholm. Utlämning i Magasin 5 från 17 oktober.. . "Ingår i Jewellery & Important Watches"
Varenr: 4804811
DKK 15.637 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-10-2017
20:42:00
Se mere
Spiegel, braun / gold, geschnitzter Holzrahmen
Spiegel mit Bekrönung und Rahmen aus Holz mit Schnitzereien in Form von Rocaillen, in dunkelbraun mit goldenen Akzenten, Objektmaße: 107,5 cm x 61 cm, Bestoßungen und Beschädigungen an der Bekrönung.
Varenr: 4728288
20:42:00
DKK 744
Audemars Piguet 'Ultra Thin'. Unisexur i 18 kt. guld med hvid skive, ca. 1960
Vintage unisex armbåndsur fra Audemars Piquet, cal. 2003, i urkasse af 18 kt. guld, hvid skive med stregindeks, riflet optrækskrone, mineralglas, monteret med senere Kreisler læderrem med forgyldt spænde, manuelt optræk. Ø. 31,4 mm. Fremstår med brugsspor. Uret gik på vurderingstidspunktet. ...
Varenr: 4745188
DKK 15.000 DK, Vejle, Dandyvej 17-10-2017
20:43:00
DKK 8.000
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 46  >>