Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "skrivebord" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Dansk møbelproducent; fritstående skrivebord i palisander
Dansk møbelproducent; fritstående skrivebord i palisander. Dansk møbelproducent; fritstående skrivebord i palisander. Front med tappede skuffer samt låge bag hvilken hylde. Bagside med diverse opbevaringsrum. Mål; L 161, D 81, H 73 cm. Fremstår med brugsspor herunder adskillige revner i fineren. Cites certifikat fra Naturstyrelsen til handel inden for EU... Varenr: 3780118 DKK 4.000 DK, Kolding, Trianglen 31-03-2015 12:07:04 DKK 2.600
Løvig Design: fritstående skrivebord i teak
Løvig Design: fritstående skrivebord i teak. Løvig Design: fritstående skrivebord i teak. Formgivet i 1950'erne / 1960'erne. Kan stilles frit i rummet, konstruktion af teaktræ, opbevaring med tre skuffer til højre og venstre, delvist aflåseligt, 1 nøgle medfølger, firkantet plade med kant, bagside med hylder. Betegnet med producentstempel ... Varenr: 3702306 DKK 6.722 DE, Hamburg, Große Elbstraße 31-03-2015 12:50:00 DKK 4.668
Montana. Fritstående skrivebord
Montana. Fritstående skrivebord. Montana. Fritstående skrivebord af lamineret MDF. H. 73, L. 150 B. 100 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 3780629 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 31-03-2015 13:02:31 DKK 525
Montana. Skrivebord
Montana. Skrivebord. Montana. Skrivebord af lakeret mdf-plade, asymetrisk monteret sokkel, topplade med afrundede langsider, endeflader monteret med aluliste. Medfølgende plastdunke til stabilisering, placeret i soklen. H. 73, B. 180, D. 90 cm. Fremstår med afslag i lakering. Varenr: 3748915 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 31-03-2015 13:15:44 DKK 550
Omann Jun. Fritstående skrivebord, teaktræ
Omann Jun. Fritstående skrivebord, teaktræ. Omann Jun. Fritstående skrivebord fineret med teaktræ, front med seks skuffer, bagside med to hylder og én nedfældig klap. Model 75. H. 73 L. 154 B. 81 cm. Fremstår med let brugsslitage, nuanceforskel, ridser og enkelte trykmærker i plade. Varenr: 3776121 DKK 2.500 DK, Aalborg, Nibevej 31-03-2015 14:17:00 DKK 1.300
Skrivebord af rosentræ, rokoko stil
Skrivebord af rosentræ, rokoko stil. Skrivebord af rosentræ, plade med indlæg af læder, sarg med tre skuffer, afsluttet på cabrioleben. Greb af beslag af messing støbt med bladværk. Rokoko stil. H. 76, L. 137, D. 68 cm. Købt fra nyt i august 2013. Nøgle medfølger. Mindre brugsspor. Varenr: 3749681 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-03-2015 15:15:00 DKK 1.100
Dameskrivebord samt armstol (2)
Dameskrivebord samt armstol (2). Dameskrivebord samt armstol af massivt egetræ, rektangulær plade, sarg med to skuffe, sæde betrukket med sort skind. 1900'tallets begyndelse. H. 77 L. 135 B. 54 cm. Nøgle medfølger. Fremstår med brugsspor og ujævnheder på plade. (2) Varenr: 3781107 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-03-2015 15:25:18 DKK 875
Dansk møbelproducent, skrivebord, teaktræ
Dansk møbelproducent, skrivebord, teaktræ. Dansk møbelproducent, skrivebord fineret med teaktræ, front med fem skuffer. 1960'erne. H. 73 L. 105 B. 60 cm. Fremstår med enkelte skjolder og brugsspor. Nøgle mangler. Varenr: 3772094 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-03-2015 18:51:00 DKK 450
Dansk møbelproducent. Lille skrivebord, egetræ
Dansk møbelproducent. Lille skrivebord, egetræ. Dansk møbelproducent. Lille skrivebord fineret med egetræ, opklappelig topplade, herunder rum, front med tre nymalet skuffer, tilspidsede ben. 1960'erne. H. 76 B. 82 D. 49 cm. Fremstår med brugsspor og skjolder på top. Varenr: 3773645 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-03-2015 19:29:54 DKK 850
Hans J. Wegner. Skrivebord
Hans J. Wegner. Skrivebord. H. J. Wegner. skrivebord med stel af af forkromet metal, senere monteret uoriginal plade af grålakeret mdf. Disse stel blev fremstillet hos Johannes Hansen. H. 72 L. 160 B. 80 cm. Fremstår med ridser på plade. Varenr: 3774913 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-03-2015 19:33:00 DKK 400
Fritstående skrivebord af palisander, dansk møbeldesign
Fritstående skrivebord af palisander, dansk møbeldesign. Fritstående skrivebord fineret med palisander, front med fem skuffer, bagside med to låger, bag hvilke hylder, H. 75, 145 x 75 cm. Nøgle medfølger. Dansk møbeldesign, 1900-tallets midte. Fremstår med lettere alders- og brugspræg. Varenr: 3777327 DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 31-03-2015 19:45:00 DKK 2.900
Dansk møbelsnedker: Skrivebord, mahogni
Dansk møbelsnedker: Skrivebord, mahogni. Dansk møbelsnedker: Skrivebord af mahogni. Front med 3 skuffer samt udtræksplade. H 75 cm, D 84,5 cm, L 170 cm. Fremstår med brugsspor. Nøgle medfølger ikke. Varenr: 3780429 DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31-03-2015 20:11:00 DKK 1.700
Stort skrivebord fra 1930'erne/40'erne, antageligt Italien
Stort skrivebord fra 1930'erne/40'erne, antageligt Italien. Stort skrivebord fra 1930'erne/40'erne, antageligt Italien. Konstruktion af træ med finer i rodtræ, udstyret med to låger og en skuffe. En udtrækkelig del i hver af opbevaringsmodulerne. På undersiden antageligt betegnet med presset stempel. B. 176,5cm, H. 79cm, D. 85cm. Fremstår med lette ... Varenr: 3743660 DKK 5.228 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 31-03-2015 20:30:00 DKK 3.361
Snedkermester Lau Lauritsen. Skrivebord - Egetræ
Snedkermester Lau Lauritsen. Skrivebord - Egetræ. Snedkermester Lau Lauritsen. Bådformet skrivebord fineret med sæbehandlet egetræ, koniske ben af sæbehandlet birk. Fremstillet af Snedkermester Lau Lauritsen, brænd-stempel herfra under bordpladen. H. 73 cm. L. 200 cm. B. 110 cm Varenr: 3780857

DKK 4.000 DK, Helsingør, Støberivej 31-03-2015 20:30:00 DKK 1.100
Arne Wahl Iversen, skrivebord af teak, model 56
Arne Wahl Iversen, skrivebord af teak, model 56 . Et skrivebord af teak, model 56, formgivet af Arne Wahl Iversen, 1961, fremstillet hos Vinde Møbelfabrik. Teak og arbejdsflade af sortlakeret træ, overdel med skuffer og rum, front med to skuffer. H. 85, B. 100, D. 70 cm. Betegnet med stemplet Made in Denmark og firmaemblem. Frem til d. 31. marts... Varenr: 3782795 DKK 11.203 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 31-03-2015 20:51:00 DKK 7.469
Industriskrivbord
Industriskrivbord . Skrivbord, industrimodell, stativ i lackerat järn med laminatskiva. 1900-talets mitt. 80x90 cm, höjd 88 cm. Patina. Varenr: 3775664 DKK 1.604 SE, Stockholm, Slakthusgatan 31-03-2015 21:58:00 DKK 241
Arne Vodder. Fritstående skrivebord med sidebord af palisander (2)
Arne Vodder. Fritstående skrivebord med sidebord af palisander (2). Stort fritstående skrivebord med to skuffer, af palisander. H. 72 L. 175 B. 95 cm. Tilhørende sidebord med fire skuffer. H. 64 L. 150 D. 46 cm. Fremstillet i 1960'erne. Arne Vodder 1926-2009. Fremstillet hos Sibast. Fremstår med brugsslitage og aldersrelateret falmning.. (2)Cites certifikat ... Varenr: 3711412 DKK 2.500 DK, Helsingør, Støberivej 01-04-2015 12:09:00 DKK 375
Skrivpulpet
Skrivpulpet . SKRIVPULPET, rokoko, vitmålad, låda med inredning, höjd 88, 84x66 cm. Proveniens: Salnecke Slott, Uppland Varenr: 3781435 DKK 2.406 SE, Stockholms Auktionsverk Online 01-04-2015 12:40:00
Se mere
Military skrivebord
Military skrivebord. Military skrivebord i fineret mahogni med skuffer. Bordplade med ilagt grønt patineret præget læder. Nøgle medfølger. H. 76 cm. L, 122 cm. D. 58 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og afslag Varenr: 3755866 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 01-04-2015 14:17:00 DKK 325
Skrivebord af palisander
Skrivebord af palisander . Skrivebord af fineret palisander, front med 8 skuffer, som er meget svære at åbne. Mål: 160x80 cm. Varenr: 3748619 DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 01-04-2015 14:30:00 DKK 450
Günther Uecker, pult model Lettera, fremstillet hos Rosenthal
Günther Uecker, pult model Lettera, fremstillet hos Rosenthal. Pult model Lettera, tysk design af Günther Uecker, fremstillet hos Rosenthal. Formgivet i 1982, understel af sortlakeret asketræ. Plade af krydsfinér med askefinér, sortlakeret. På siden med signatur og producentlabel. Mål: B. 90cm, D. 101cm, H. 130cm. Fremstår med lette brugsspor. Varenr: 3745884 DKK 11.950 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 01-04-2015 14:55:00 DKK 6.348
Skrivbord, elektriskt, höj-/sänkbart.
Skrivbord, elektriskt, höj-/sänkbart.. Skrivbord, elektriskt, höj-/sänkbart. Underrede i rödlackerat stål, skiva med rött laminat. 209 x 80 cm. Visningsexemplar Varenr: 3784722

DKK 1.203 SE, Stockholm, Slakthusgatan 01-04-2015 18:26:00 DKK 321
Vitrineskab af mahogni med sekretær, Engelsk stil, ca. 1910
Vitrineskab af mahogni med sekretær, Engelsk stil, ca. 1910. Vitrineskab af mahogni med sekretær, front med tre skuffer og nedfældig skriveplade, bag hvilken skuffer og rum, flankeret af to vitrinedøre, udskåret med gennembrudt ornamentik i form af rocailler, profilleret top med kanneleringer og perlekant, svunget sarg udskåret med bladværk, afsluttet på ... Varenr: 3780235 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 01-04-2015 19:09:00 DKK 750
Dansk møbelproducent. Fritstående skrivebord af palisander
Dansk møbelproducent. Fritstående skrivebord af palisander. Dansk møbelproducent. Fritstående skrivebord af palisander, medeformede ben og kehlet bagkant. Front med seks skuffer, bagside med hylde. H. 71, L. 155,5 D. 74 cm. Fremstår med finerskade på bordplade. Varenr: 3741779 DKK 4.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 01-04-2015 19:17:00 DKK 2.500
Fritstående skrivebord eg
Fritstående skrivebord eg . Fritstående Skrivebord i egetræ med eftermonteret overdel, i sargen skuffer. H. 154 D. 81 B. 143 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 3777476 DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 01-04-2015 19:32:00 DKK 325
Italiensk skrivebord, nøddetræ
Italiensk skrivebord, nøddetræ. Italiensk skrivebord af nøddetræ, lige, tilspidsede ben; i sargen to skuffer. 20. årh.s sidste fjerdedel. H. 77 cm L. 140 cm B. 74 cm. Ét nøgleskilt løst - samt nøgle medfølger. Varenr: 3781813 DKK 3.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 01-04-2015 19:36:00 DKK 325
Omann Jun. Fritstående skrivebord, palisander
Omann Jun. Fritstående skrivebord, palisander . Omann Jun. Fritstående skrivebord fineret med palisander, front med seks skuffer, bagside med to hylder samt én nedfældig klap. Nøgler medfølger. H. 72 L. 156 B. 80 cm. Fremstår med brugsslitage og ridser på plade. Nøgler medfølger. Cites certifikat fra Naturstyrelsen til handel inden for EU ... Varenr: 3699601 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-04-2015 19:57:00 DKK 1.050
Skrivebord - eg
Skrivebord - eg. Skrivebord af finéret eg og ben af gummitræ. Front med 2 skuffer. H. 75/83. D. 60. L. 120 cm. Fremstår delvis usamlet (kun ben skal monteret) i original emballage.Emballage mål: 127x67x29 cm Varenr: 3722243

DKK 4.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-04-2015 20:15:00 DKK 1.950
Polexim. Skrivebord, mahogni
Polexim. Skrivebord, mahogni . Polexim. Skrivebord af mahogni, monteret med tre skuffer samt to udtræksbakker. H.75 D.78 L.155 cm. Nederste skuffe med afslag. Nøgle mangler. Fremstår med ridser og mærker Varenr: 3779349 DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 01-04-2015 20:37:00 DKK 300
Par konferenceborde/skriveborde fra Art Collection serien af Walter Knoll / Dreipunkt (2)
Par konferenceborde/skriveborde fra Art Collection serien af Walter Knoll / Dreipunkt (2). Par konferenceborde/skriveborde fra Art Collection serien af Walter Knoll / Dreipunkt. Konstruktion, der kan skilles ad, med stel af forkromet metal, delvist med kabeltilførsler, tredelte plader med sortlakeret træfiner. B. 259cm, H. 74cm, D. 99cm. Fremstår med lette aldersrelaterede brugsspor, ... Varenr: 3467889 DKK 5.228 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 01-04-2015 20:40:00 DKK 3.361
 1 2 3  >>