Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "skrivebord" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Skrivebord af teak, 1950'erne, dansk møbelproducent
Skrivebord af teak, 1950'erne, dansk møbelproducent. Skrivebord af fineret teak, 1950'erne, dansk møbelproducent. Enkelte ridser og skrammer. Varenr: 4279579 DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-05-2016 19:40:00 DKK 450
Schreibtisch
Schreibtisch. Schreibtisch in Teak. Furnierte Konstruktion in Teak mit Containern, Schubladen und Türen, teils abschließbar, Schlüssel vorhanden. Maße: Höhe ca. 75 cm, Breite ca. 125 cm, Tiefe ca. 60 cm. Unbezeichnet. Maße: Leichte Alters- und Gebrauchsspuren, teils kleine Kratzer und geringe, partielle ... Varenr: 4271658 DKK 1.119 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-05-2016 20:38:00 DKK 299
Sofabord, genanvendt elmetræ
Sofabord, genanvendt elmetræ. Sofabord i genanvendt elmetræ. 4 cm. tyk bordplade. To skuffer under sarg. Mål: H. 39 B. 120 D. 70 cm. Grundet tidligere anvendelse af træet er hvert enkelt bord unik, variatoner må derfor forventes. Modelfoto! Varenr: 4154467

DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 28-05-2016 12:19:00 DKK 1.200
Skrivbord 1800-tal
Skrivbord 1800-tal. SKRIVBORD, 1800-tal, björk, 3 lådor i sargen, svartmålade fotavslut, höjd ca 77, 119x65 cm, nyckel finns Varenr: 4280589 DKK 2.415 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-05-2016 15:36:00
Se mere
Gubi-desk. Fritstående skrivebord
Gubi-desk. Fritstående skrivebord. Gubi-desk. Fritstående skrivebord med plade af creme laminat, kanter fineret med eg, stel af stål og aluminium med eletronisk hæve- sænkefunktion, kassetter med døre bag hvilke hylder. L. 200, B. 95 cm. Brugsspor, ridser og mærker. Varenr: 4267665 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 28-05-2016 19:57:00 DKK 600
Carl Malmsten skrivbord Guldheden
Carl Malmsten skrivbord Guldheden. CARL MALMSTEN, skrivbord, Guldheden, teak/teakfanér, 3 lådor, modellen formgiven 1966, tillverkat av Åfors Möbelfabrik, höjd 75, 120 x 60 cm Varenr: 4280830 DKK 3.220 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 29-05-2016 16:27:00
Se mere
Skrivbord, jugend
Skrivbord, jugend. Skrivbord, jugend. 1900-talets första hälft. Fanerad i mahogny. Intarsia dekor. 7 lådor. Skinnklädd skiva. Benavslut med hjultrissor. Höjd 76 cm, 122x56 cm. Slitage. märken på skinn. En nyckel medföljer. Varenr: 4278001 DKK 1.610 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 29-05-2016 19:18:00 DKK 966
Kasseskrivebord af egetræ
Kasseskrivebord af egetræ. Kasseskrivebord af egetræ med to skabe og tre skuffer i sargen. H. 77,5 L. 153 B. 76 cm. 1900-tallets første halvdel. Fremstår med brugsslitage, skrammer samt skjolder og brandmærker på bordplade. Varenr: 4259337 DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 29-05-2016 19:23:00 DKK 300
Giotto Stoppino, skrivebord, model Maia i kunststof
Giotto Stoppino, skrivebord, model Maia i kunststof. Skrivebord, model Maia, italiensk design af Giotto Stoppino. Formgivet i 1969. Todelt konstruktion med understel af forkromet stålrør, overdel af sort, dybttrukket kunststof. B. 147cm, H. 74/94cm, D. 88cm. Fremstår med lette aldersrelaterede brugsspor, delvist let slitage og skrammer. Varenr: 4278466 DKK 10.448 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 29-05-2016 20:20:00 DKK 6.717
Paolo Buffa, skrivebord
Paolo Buffa, skrivebord. Paolo Buffa, skrivebord, mahogni. Kraftig plade med bred omløbende træindtaning og afrundede kanter. På hver smalside en U-formet, organisk skulpturelt virkende underdel på flad bronzeplint. 80 x 150 x 90 cm. Varenr: 4268107 DKK 223.884 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 29-05-2016 20:33:00 DKK 179.107
Wilhelm Renz, sekretær/dameskrivebord model WR 119
Wilhelm Renz, sekretær/dameskrivebord model WR 119. Sekretær/dameskrivebord model WR 119, tysk design af Wilhelm Renz KG, Böblingen. Formgivet i slutningen af 1950'erne. Konstruktion med overflader i kirsebærtræsfiner, udtrækkelig skriveplade med belægning af sort melamin, udstyret med to aflåselige skydelåger og to skuffer. B. 90 cm, H. 71,5/132 ... Varenr: 4272516 DKK 6.717 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 29-05-2016 20:40:00 DKK 4.664
Fritstående skrivebord, teak, Asbjørn møbler
Fritstående skrivebord, teak, Asbjørn møbler. Teak skrivebord, fremstillet hos Asbjørn møbler. H 73, D 84, L 180 cm. Med dobbelt sæt skrivebordsskuffer. Nøgle medfølger. Fremstår med få brugsspor, enkelte finerafslag. Varenr: 4281594 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-05-2016 14:51:00 DKK 4.500
Henning Jensen & Torben Valeur. Skrivebord af eg
Henning Jensen & Torben Valeur. Skrivebord af eg. Henning Jensen & Torben Valeur. Skrivebord af fineret eg, ene side med tre skuffer H. 72 cm. B. 200 cm., D. 94 cm. Nøgle medfølger ikke. Fremstillet hos Munch Møbler. Fremstår med brugsspor; ridser og mærker. Varenr: 4270948 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 30-05-2016 15:01:52 DKK 300
Samling arkitektlamper (10)
Samling arkitektlamper (10). Samling på 10 diverse arkitektlamper/skrivebordslamper, af metal og plast. Nogle mangler fæstningsholder til bordplade. (10) Varenr: 4276838 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 30-05-2016 15:15:00 DKK 300
Charles & Ray Eames for Vitra. Skrivebord, model EDU
Charles & Ray Eames for Vitra. Skrivebord, model EDU . Charles & Ray Eames for Vitra. Skrivebord, model EDU, Eames Desk Unit, plade af ahornfinér, sider af forskelligfarvet formica, stel af forkromet metal på justerbare fødder. Fremstillet hos Vitra med mærkat herfra. H. 76, B. 152,5, D. 71 cm. I 1949 udviklede Charles og Ray Eames et nyt system af ... Varenr: 4243803 DKK 10.000 DK, Aalborg, Nibevej 30-05-2016 16:05:51 DKK 6.000
Skrivebord af teak
Skrivebord af teak. Skrivebord fineret med teak, front med skuffer. 1960'erne. H. 73, B. 134, D. 64 cm. Nøgle medfølger. Fremstår med alders- og brugsspor; ridser, hakker og mærker. Varenr: 4279790 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 30-05-2016 16:24:00 DKK 300
Christian Dell skrivebordslampe/bordlampe model 6751 fremstillet hos Kaiser Germany
Christian Dell skrivebordslampe/bordlampe model 6751 fremstillet hos Kaiser Germany . Christian Dell skrivebordslampe/bordlampe model 6751 fremstillet hos Kaiser Germany. Indstillelig konstruktion af messing, udstyret med en lyskilde. Ø 34 cm, H. ca. 40 cm. Fremstår med alders- og brugsspor, delvist ridser og stedvist slitage, metallet til dels anløbet, stedvist rustangreb, små ... Varenr: 4282618 DKK 4.478 DE, Hamburg, Große Elbstraße 30-05-2016 18:47:00 DKK 3.358
Stor engelsk dobbelt skrivepult af mahogni, 1900-tallet
Stor engelsk dobbelt skrivepult af mahogni, 1900-tallet. Stor engelsk dobbelt skrivepult af mahogni i tre dele, plade med rødt, guldtrykt læder, to kassetter med tre skuffer samt to låger i hver side, greb og beslag af patineret bronze. 1900-tallet. H. 117 B. 195 D. 120 cm. Fremstår med mindre brugsspor, nyligt restaureret. Nøgler medfølger. Varenr: 4279741 DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-05-2016 19:00:00 DKK 325
Dansk møbelproducent. Skrivebord, teaktræ / bøgetræ
Dansk møbelproducent. Skrivebord, teaktræ / bøgetræ . Dansk møbelproducent. Skrivebord med plade med to klapper fineret med teaktræ, sarg af bejdset bøgetræ, med to skuffer fineret med teaktræ med greb af messing, stel med sprosser af bøgetræ. 1950'erne. H. 74 L. 138-210 B. 88 cm. Fremstår med slitage, manglende udtræk, skruer til plade og låse på ... Varenr: 4283194 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 30-05-2016 19:18:00 DKK 375
Fritstående skrivebord af teaktræ, 1950'erne
Fritstående skrivebord af teaktræ, 1950'erne. Skrivebord af teaktræ, plade med kehlet kant, front med seks skuffer, bagside med rum og hylde, tilspidsede ben. 1960'erne. H. 73 L. 154 B. 70 cm. Nøgle mangler. Fremstår med brugsspor; skuffemoduler med kanthak på kabinet. Varenr: 4278781 DKK 2.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 30-05-2016 19:21:00 DKK 375
Skrivebord af nøddetræ, 1800-tallet
Skrivebord af nøddetræ, 1800-tallet . Skrivebord af fineret nøddetræ, hosstående side med 5 skuffer, bordplade med opklappelig plade m/ grønt filt . H. 77 cm, B. 124 cm, D. 64 cm. Fremstår med brugsspor, afslag og reparationer i finer. Nøgler medfølger. 1800-tallet. Varenr: 4281236 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 30-05-2016 19:30:00 DKK 300
Nanna Ditzel. Fritstående skrivebord af palisander, tre skuffer i sarg
Nanna Ditzel. Fritstående skrivebord af palisander, tre skuffer i sarg. Nanna Ditzel 1923-2005. Fritstående skrivebord af palisander, sarg med tre integrerede skuffer, heraf en låsbar ( nøgle medfølger), monteret på runde kegleformede ben. Bordplade i fineret palisander, massive skuffer og understel Formgivet i 1958. Fremstillet hos Søren Willadsen, Vejen. H. 72, L. ... Varenr: 4282093 DKK 30.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-05-2016 19:30:00 DKK 24.000
Dameskrivebord af palisander 1800 tallet
Dameskrivebord af palisander 1800 tallet. Dameskrivebord af palisander med cabrioleben, let svungen sarg med tre skuffer, hjørnebeslag af messing, nøgle. Ca.1870. H.77,5 x 106 x d.52 cm. Aldersrelateret stand, falmet og reparationer på finér. Varenr: 4282245 DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-05-2016 19:45:00 DKK 325
Fritstående skrivebord af teaktræ. Dansk møbelproducent
Fritstående skrivebord af teaktræ. Dansk møbelproducent . Fritstående skrivebord af teaktræ, let buet bordplade, front med seks skuffer, bagside med åben rum, tilspidsede ben. H. 75 B. 134 D. 74 cm. Dansk møbelproducent. Fremstår med brugsspor, ridser, mærker, finerafslag. Varenr: 4279575 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 30-05-2016 19:53:00 DKK 300
Skrivebordslampe
Skrivebordslampe. Skrivebordslampe af messing med skærm af grønt glas. H. 36 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4277191 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 30-05-2016 20:00:00 DKK 325
Møbelproducent. Fritstående skrivebord af teak
Møbelproducent. Fritstående skrivebord af teak. Møbelproducent. Fritstående skrivebord af teak. Front med seks skuffer. Nøgle medfølger. L. 130, D. 60, H. 73 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4281640 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-05-2016 20:00:00 DKK 325
Tibergaard, Ladys Desk in Teak / Schreibtisch
Tibergaard, Ladys Desk in Teak / Schreibtisch. Tibergaard, Ladys Desk in Teak / Schreibtisch. Konstruktion mit Gestell aus massivem Teakholz, Platte furniert, ausgestattet mit zwei Schüben. Unterseitig bezeichnet. B. 109,5cm, H. 72,5cm, T. 55,5cm. Leichte Alters- und Gebrauchsspuren, teils kleine Kratzer und geringe, partielle Bereibungen, ... Varenr: 4279055 DKK 2.239 DE, Hamburg, Große Elbstraße 30-05-2016 20:04:00 DKK 1.791
Finn Juhl. Skrivebordsstol / armstol, Diplomatserien model 209, af palisander
Finn Juhl. Skrivebordsstol / armstol, Diplomatserien model 209, af palisander . Finn Juhl 1912-1989. Diplomat skrivebordsstol / armstol, model 209, stel af massiv palisander. Formgivet i 1963. Fremstillet hos France & søn. Betrukket med gul uld. H. 82 B. 69 D. 63 cm. Fremstår med lette brugsspor på stel, brugsspor på betræk, senere ombetrukket. For matchende stol se ... Varenr: 4282662 DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 30-05-2016 20:15:00 DKK 2.500
Nanna Ditzel. Fritstående skrivebord af  teaktræ, 4 skuffer i sarg
Nanna Ditzel. Fritstående skrivebord af teaktræ, 4 skuffer i sarg. Nanna Ditzel 1923-2005. Fritstående skrivebord af teaktræ, sarg med fire integrerede skuffer, heraf en låsbar ( nøgle medfølger), monteret på runde kegleformede ben. Bordplade i fineret teak, massive skuffer og understel. Formgivet i 1958. Fremstillet hos Søren Willadsen, Vejen. H. 72, L. 175 B.... Varenr: 4282096 DKK 30.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-05-2016 20:30:00 DKK 24.000
Finn Juhl. Skrivebordsstol / armstol, Diplomatserien model 209, af palisander . Finn Juhl 1912-1989. Diplomat skrivebordsstol / armstol, model 209, stel af massiv palisander. Formgivet i 1963. Fremstillet hos France & søn. Betrukket med gul uld. H. 82 B. 69 D. 63 cm. Fremstår med lette brugsspor på stel, brugsspor på betræk, senere ombetrukket. For matchende stol se ... Varenr: 4282666 DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 30-05-2016 20:30:00 DKK 2.400
 1 2 3  >>