Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "skrivebord" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Skrivebord af teak med stol, 1950'erne, dansk møbelproducent (2)
Skrivebord af teak med stol, 1950'erne, dansk møbelproducent (2). Skrivebord af fineret teak, H. 72, 124 x 58 cm. Nogle ridser og skrammer.Kai Kristiansen armstol af teak medfølger. Betrukket med sort skai, betræk og polstring med defekter. 1950'erne, dansk møbelproducent (2) Varenr: 3632950 DKK 1.400 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-11-2014 19:04:00 DKK 975
Omann Junior. Skrivebord  af teaktræ, model 75
Omann Junior. Skrivebord af teaktræ, model 75. Omann Junior. Skrivebord af teak, front med seks skuffer, bagside med rum samt nedfældelig klap. Fremstillet hos Omann Jun's Møbelfabrik, model 75. Mål. H. 73 cm., 153 x 80 cm. Nøgle medfølger. Fremstår med brugsslitage og reparationer på plade. Varenr: 3633585 DKK 2.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 26-11-2014 19:29:00 DKK 1.700
Alvar Aalto. Skrivebord med sidebord og modul (2)
Alvar Aalto. Skrivebord med sidebord og modul (2). Alvar Aalto. Skrivebord, løst medfølgende tilhørende sidebord monteret med modul med udtræksbakker, birkefinéret med grå laminat. Fremstillede hos Artek. Mål H. 72, 182 x 91 cm.; sidebord H. 65, 125 x 42 cm. Fremstår med brugsspor; nogle ridser og skrammer. (2) Varenr: 3633033 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-11-2014 19:30:00 DKK 300
Dansk skrivebord af mahogni, front med to buede døre og tre skuffer.
Dansk skrivebord af mahogni, front med to buede døre og tre skuffer.. Dansk skrivebord af mahogni, front med to buede døre flankeret af helsøjler og tre skuffer. Sign. Otto Meyer Snedkermester København 1918. H. 78. L. 152,5. B. 84 cm Nøgler medfølger. Varenr: 3631945 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-11-2014 19:37:00 DKK 850
Dansk møbelproducent. Skrivepult, bøgetræ
Dansk møbelproducent. Skrivepult, bøgetræ. Dansk møbelproducent. Skrivepult af massivt ubehandlet bøgetræ, skråtstillede skrivekalp, herunder hylder og skuffe, aftagelig overdel. 1980'erne. H. 119 B. 64 D. 62 cm. Fremstår med enkelte pletter. Varenr: 3630390 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-11-2014 19:49:00 DKK 825
Skrivebord med skuffemodul. Bolia (2)
Skrivebord med skuffemodul. Bolia (2). Skrivebord med skuffemodul, plade og kabinet af fineret eg, stel af stål. Fremstillet hos Bolia. H. 72, 150 x 80 cm. Plade med skjold / mærke. Varenr: 3632764 DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-11-2014 20:19:00 DKK 375
Schreibtisch der 1950er Jahre + Armlehnstuhl
Schreibtisch der 1950er Jahre + Armlehnstuhl. Schreibtisch der 1950er Jahre + Armlehnstuhl. Konstruktion des Schreibtisches aus Holz mit Nussbaumfurnier, ausgestattet mit drei Schüben und rückseitigem Bücherfach. Der Stuhl ist aus massivem Buchenholz gefertigt und hat einen Sitzbezug aus gelblichem Stoff. Maße des Schreibtisches: B. 129,5cm,... Varenr: 3632444 DKK 2.232 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-11-2014 20:30:00 DKK 2.604
Skrivbordslampa, Luxo, 1960
Skrivbordslampa, Luxo, 1960. Skrivbordslampa, Luxo, 1960. I obrutet otiginalemballage. Emballagets storlek höjd 57 cm, djup 21 cm, bredd 29 cm. Visst slitage på förpackningen. Varenr: 3624299 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 26-11-2014 20:57:00 DKK 442
Skrivbord, idegran, engelsk stil, 1900-talets andra hälft
Skrivbord, idegran, engelsk stil, 1900-talets andra hälft. Skrivbord, idegran, engelsk stil, 1900-talets andra hälft. Fristående modell. Skiva med grön inläggning. Nio lådor. Höjd 75 cm, bredd 138 cm, djup 62 cm. Demonterbart. Bruksspår. Varenr: 3632643 DKK 1.204 SE, Örebro, Aspholmen 26-11-2014 21:25:00 DKK 662
Skrivebord med hæve/sænkesystem
Skrivebord med hæve/sænkesystem . Elektrisk justerbart skrivebord med hæve/sænke system, bordben af stål og bordplade af fineret bøg, aftagelig tillægsplade. L. 202 cm B. 110/141 cm. Virker efter afprøvning. Brugspræg, mindre afslag, løs fjernbetjening Varenr: 3636789 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-11-2014 12:25:00 DKK 300
To elektriske hæve/sænke borde (2)
To elektriske hæve/sænke borde (2). To elektriske hæve-/sænkeborde med plade af kirsebærtræ, sort og grålakeret stel. L. 210. D. 119 cm. Samt skrivebordsstol betrukket med blå uld. Alle dele med brugsslitage. Borde virker iflg rekevirent, men Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (3) Varenr: 3635006 DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 27-11-2014 12:59:10 DKK 325
Bojan Kina
Bojan Kina. Bojan af porcelæn dekoreret i blå underglasur med skrivebordsscene, Kina. H. 25 cm. Varenr: 3635926 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 27-11-2014 13:09:00 DKK 325
Arbejdslamper (4)
Arbejdslamper (4). Arbejdslamper af hhv. orangelakeret og børstet aluminium. Ø 35 cm. Fremstår med lettere slitage og enkelte buler. (4) Varenr: 3635558 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-11-2014 14:37:33 DKK 375
Chatol samt stol (2)
Chatol samt stol (2). Chatol fineret med bejdset egetræ, front med cylinder klap, bag hvilke små skuffer, skriveplade med grønt filt, herunder to skuffer samt stol samt fodskammel betrukket med mønstret stof. H. 116 B. 125 B. 55 cm. 1900'tallets første halvdel. Nøgle medfølger. Fremstår med slitage, stol med ... Varenr: 3633450 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-11-2014 16:20:00 DKK 325
Jac. Jacobsen, Luxo, skrivbordslampor L1, 6 st
Jac. Jacobsen, Luxo, skrivbordslampor L1, 6 st . 6 st lampor modell Luxo L1, formgivna av Jac Jacobsen, 1939 för Luxo. Grålackerad metall. Justerbar höjd, maxhöjd: 120 cm. Bruksspår. (6) Varenr: 3634342 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 27-11-2014 18:43:00 DKK 883
Vela skrivebordsstol
Vela skrivebordsstol. Vela skrivebordsstol med gråt uldbetræk og armlæn af eg, forkromet rørstel med 5 ben med hjul, justérbar i højden, ryglæn, armlæn og sæde. B.63 cm. Virker. Varenr: 3622510 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-11-2014 19:40:00 DKK 350
Skrivebord, hvidbemalet træ, model Fayence
Skrivebord, hvidbemalet træ, model Fayence. Skrivebord i fransk stil, model Fayence, i hvidbemalet træ. Udtrækshylde i sarg samt skuffe og låge. Mål: H. 76 B. 140 D. 60 cm. Udleveres i en kolli ca. 145x80x65 cm Varenr: 3264957

DKK 2.500 DK, Helsingør, Støberivej 27-11-2014 19:55:00 DKK 2.000
Fritstående skrivebord. Chippendalestil
Fritstående skrivebord. Chippendalestil . Fritstående Chippendale-stil skrivebord af nøddetræ, i sargen to skuffer samt to på hvert hjørne. Fliget plade; cabriole ben med stiliserede fødder. 1900-tallets første halvdel. H. 76,5, L. 150, D. 83 cm. Aldersrelaterede spor, enkelt skuffe binder. Varenr: 3633795 DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-11-2014 19:56:00 DKK 2.700
Fritstående skrivebord, valnød
Fritstående skrivebord, valnød. Fritstående skrivebord fineret med valnød træ, monteret på stel af forkromet metal, kasetteformet plade med tre indfældede skuffer. H. 76. L. 190. B. 90 cm. Emballage mål: 195x97x15 + 140x75x13 cm. Varenr: 3525781

DKK 4.000 DK, Aalborg, Nibevej 27-11-2014 20:03:00 DKK 750
Skrivebord i teak
Skrivebord i teak. Skrivebord i teak. Firbenet trækonstruktion i teak, i venstre side en container med 2 skuffer. Uden betegnelse. H. ca. 75 cm, B. ca. 170 cm, D. ca. 65 cm. Fremstår med alders- og brugsspor, ridser og slitage, delvist afslag på kanterne/stødmærker/mangler, delvist falmede/mørknede steder/små ... Varenr: 3635222 DKK 4.464 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-11-2014 20:20:00 DKK 2.418
Stort skrivebord fremstillet hos Modernista Prag
Stort skrivebord fremstillet hos Modernista Prag. Stort skrivebord fremstillet hos Modernista Prag. Egetræsplade og omløbende stålrørsben i sløjfeform. Mål bord: H. ca. 76,5 cm, B. ca. 190 cm, D, ca. 90 cm; bordplademål B. ca. 185 cm, D. ca. 85 cm. Fremstår med alders- og brugsspor, delvist skrammer og slitage, delvist små kantstødmærker. Varenr: 3255789 DKK 5.952 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-11-2014 20:35:00 DKK 3.720
Skrivebord fra Mauser
Skrivebord fra Mauser. Skrivebord fra Mauser. Mauser skrivebord. Stel af metal, opbevaring af cremefarvet lakeret metalplade, med tre skuffer, hvoraf en er aflåselig, nøgle medfølger. Rektangulær bordplade, limet kant. Betegnet med mærkat. H. ca. 74 cm, B. ca. 116 cm, D. ca. 75 cm. Fremstår med alders- og brugsspor, ... Varenr: 3620666 DKK 6.324 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-11-2014 20:47:00 DKK 4.464
Stort skrivebord fra 1960'erne/1970'erne i palisander
Stort skrivebord fra 1960'erne/1970'erne i palisander. Stort skrivebord fra 1960'erne/1970'erne. Understel af forkromet og mørkegråt lakeret metal, plade i stærkt flammet palisanderfiner, udstyret med to skuffer. B. 201 cm, H. 72 cm, D. 101,5 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, stødmærker på hjørnerne, der medfølger ingen nøgle. Varenr: 3614402 DKK 4.464 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 27-11-2014 20:55:00 DKK 2.604
Skrivbord, ek, jugend, tidigt 1900-tal
Skrivbord, ek, jugend, tidigt 1900-tal. Skrivbord, ek, jugend, tidigt 1900-tal. Sarg med fem lådor, beslag i mässing. Svängda ben. Bredd 120 cm, djup 59,5 cm, höjd 77 cm. Bruksspår. Varenr: 3630877 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 28-11-2014 11:11:00 DKK 442
Henning Jensen & Torben ValeurBord - sidebord og modul af mahogni (3)
Henning Jensen & Torben ValeurBord - sidebord og modul af mahogni (3). Henning Jensen & Torben Valeur. Skrivebord af mahogni, Fremstillet hos Munck møbler. H. 73 cm, L. 160 cm, B. 80 cm. Modul med hylder H. 62 x 40 x 40 cm. Modul med låge ( stort hul i bagbeklædning) H 62 x 80 x 40 cm. Bord med slitage. (3) Varenr: 3627713 DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 28-11-2014 14:13:46 DKK 325
Henning Jensen & Torben Valeur. Fritstående skrivebord af mahogni (2)
Henning Jensen & Torben Valeur. Fritstående skrivebord af mahogni (2). Henning Jensen & Torben Valeur. Skrivebord af mahogni med massive tappede kantlister, skuffesektioner med fem skuffer. Greb af stål. Produceret hos Munck Møbler H. 72 cm L. 200 cm D. 94 cm. Bordplade fremstår med enkelte ridser og slitage.Terminalbord med rum H. 65 x 120 x 40 cm (2) Varenr: 3627710 DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 28-11-2014 14:14:06 DKK 375
Kai Winding. Dameskrivebord, egetræ
Kai Winding. Dameskrivebord, egetræ. Kai Winding. Dameskrivebord fineret med egetræ, front med to skuffer i sarg, runde tilspidsede ben. 1960'erne. Fremstillet hos Slagelse Møbelværk. H. 72 L. 130 B. 90 cm. Nøgle medfølger. Fremstår med hul på plade, finerafslag, reparationer og senere skruer på skuffer. Varenr: 3634775 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-11-2014 14:15:46 DKK 325
Dansk møbelproducent. Skrivebord med opsats, egetræ
Dansk møbelproducent. Skrivebord med opsats, egetræ. Dansk møbelproducent. Skrivebord fineret med egetræ, front med opsats med vitrinelåge bag hvilken spejlfelt og senere indbygget lys samt hylde, herunder tre skuffer og to låger med udskæringer, greb af messing. 1900-tallets begyndelse. H. 78-156 B. 133 D. 66 cm. Nøgle medfølger. Fremstår med ... Varenr: 3637311 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-11-2014 14:45:07 DKK 300
Dansk snedkermester: Skrivebord, mahogni
Dansk snedkermester: Skrivebord, mahogni. Dansk snedkermester. Skrivebord med kannelerede ben, front med 4 små og 1 stor skuffe, skriveplade af grønt læder. Ben monteret med messingsko. Fremstår med brugsspor. Varenr: 3636399 DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28-11-2014 18:54:00 DKK 425
Engelsk fritstående skrivebord, 1900-tallets første halvdel
Engelsk fritstående skrivebord, 1900-tallets første halvdel. Engelsk fritstående skrivebord af mahogny, plade med olivengrønt guldtrykt læder, sarg med tre skuffer i hver side, tilspidsede ben. Greb af messing. 1900-tallets første halvdel. H. 77 cm. L. 170 cm. B. 94 cm. Aldersrelateret brugsspor, ridser og mærker. Varenr: 3631885 DKK 5.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 28-11-2014 19:07:00 DKK 450
 1 2 3  >>