Kategori  Vurdering
   1 2 3 4  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Samling lamper af porcelæn samt messing/forgyldt metal (5)
Samling lamper bestående af: 3 væglamper heraf et par, i messing/forgyldt metal, en fremstår med itu fatning, H. 26-40 cm. 2 bordlamper heraf en af porcelæn dekoreret med blomster samt en af messing/forgyldt metal H. 41-56 cm. I alt 5 lamper. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Varenr: 4606622
DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-10-2017
12:10:00
Pendler / bordlamper, SIN, model Nanna + ekstra glas (2)
SIN, model Nanna, pendler / bordlamper 'raketformet' af metal m/ skærme af mat glas + ekstra glas, bordlampe H. 46 cm & pendel H. 41 cm. Fremstår m/ brugsspor. (2)
Varenr: 4800700
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 21-10-2017
14:36:00
DKK 325
Skrivebord , antikbemalt, gustaviansk stil, 1900-tallet
Skrivebord med tre skuffer, antikbemalt, stående på runde profilerede ben, gustaviansk stil. H. 78 B. 130 D. 65 cm. Med brugsspor.Proveniens: Hotel Hornbækhus.
Varenr: 4806228
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 21-10-2017
15:45:00
Et par Holmegaard Apoteker-bordlamper af opalglas med sorte skærme (2)
Et par Holmegaard bordlamper af opalglas, model Apoteker. Fremstillet af mundblæst opal-glas i et stykke med montering af aluminium. Formgivet af Sidse Werner for Holmegaard. H. 32 cm. (str. mellem). H. inkl. skærm 44 cm.60W / E27-fatning, 2,1 m. ledning. Skærm beklædt med sort chintz, skærm H. ...
Varenr: 4330086

DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-10-2017
16:42:00
DKK 325
Skrivebord
Skrivebord af hvidmalet træ, overdel med hylder, herunder tre skuffer samt to låger. H. 224, B. 148, D. 66 cm. 19/2000-tallet. Fremstår med brugsspor, afskalninger, reparation ved bagerste venstre hjørne samt løst håndtag.
Varenr: 4810769
DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-10-2017
19:19:00
Swedstyle. Skrivebord med hæve/sænkesystem
Swedstyle. Skrivebord med hæve/sænkesystem med palde af fineret bøgetræ. L. 140 cm. D. 83. Fremstår med mærker, ridser samt brugsspor.
Varenr: 4800303
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-10-2017
09:45:00
Et par Holmegaard Grace bordlamper med cremefarvede skærme (2)
Et par Holmegaard bordlamper, model Grace/Smoke af røgfarvet glas. Fremstillet af mundblæst glas i et stykke med montering af aluminium. Formgivet af Anja Kjær for Holmegaard. H. 45 cm. H. inkl. skærm 57 cm. 60W / E27-fatning, 2,5 m. sildebens-stofledning. Skærm beklædt med cremefarvet chintz, ...
Varenr: 4813575

DKK 1.100 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-10-2017
18:44:00
Per Iversen for Louis Poulsen. Tre 'Combi' bordlamper (3)
Per Iversen. Tre Combi bordlamper med stel af hvidlakeret metal, skærme af hvidt akryl. Fremstillet hos Louis Poulsen. Formgivet i 1967. H. ca. 55 cm. Fremstår med brugsspor, herunder mærker på fod samt revne ved to skærme.
Varenr: 4809325
DKK 2.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-10-2017
19:08:00
DKK 325
Märklin spor H0. 4228. 'REINGOLD', det berømte luksus tog
Märklin spor H0. 4228. 'REINGOLD', det berømte luksus tog. Togsættet indeholder fem Pullman salonvogne med guldstafferinger, med mange flotte detaljer. Vognene er møblerede, med bordlamper med lys i. Vognene er forbundet med hinanden via Märklin el-koblinger, som alle skal være forbundet til ...
Varenr: 4806834
DKK 2.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 22-10-2017
20:33:00
DKK 1.350
Hans J. Wegner, skrivebord i eg, model AT-305 med klap
Hans. J. Wegner 1914-2007. Skrivebord i eg model AT-305 med klap. Front med tre skuffer. Nøgle medfølger ikke. Fremstillet hos Andreas Tuck, brændstemplet herfra. Mål: H. 73 cm, L. 136 (plader 2 x 47,5 cm) B. 75,5 cm.
Varenr: 4796623
DKK 30.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-10-2017
20:41:00
DKK 4.100
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. Fritstående skrivebord i wengé, model FK-196
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. Fritstående skrivebord i wengé med stel af matforkromet fjederstål, front med tre skuffer. Sjælden udbudt på auktion. Fremstillet hos Kill International, model FK-196. H. 70, 5 B. 220 D. 110 cm. Nøgle medfølger ikke. Fremstår med minimale brugsspor alderen ...
Varenr: 4730506
DKK 45.000 DK, Kolding, Trianglen 22-10-2017
21:32:00
DKK 9.800
Kontormiljø bestående af hæve/sænkebord, Flos arkitektlampe, skuffemodul og afskærmer (4)
Kontormiljø bestående af højdejustérbart skrivebord med plade af sort laminat og ben af stål, skuffemodul til kontorudstyr af sort laminat, nøgle medfølger ikke, afskærmer beklædt med gråt uldstof samt en Flos Kelvin T LED bordlampe/arkitektlampe designet af Antonio Citterio. Bordets mål: B. 158...
Varenr: 4798040
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2017
11:36:00
DKK 375
Et par Holmegaard bordlamper af opalglas, model Mood med hvide skærme (2)
Et par Holmegaard bordlamper af opalglas, model Mood. Fremstillet af mundblæst opal-glas i et stykke med montering af aluminium. Formgivet af Maria Berntsen for Holmegaard. Ø 27 cm. H. inkl. skærm 33cm. 60W / E27-fatning, 2,6 m. stofledning. Skærme beklædt med hvid chintz, skærme H. 16 cm. Ø 30 ...
Varenr: 4786337

DKK 1.400 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-10-2017
13:42:00
DKK 325
Bernt Petersen. Skrivebord i eg
Bernt Petersen f. 1937. Fritstående skrivebord i eg. Front med tre skuffer, plade og skuffebunde beklædt med grøn linoleum. Fremstillet hos Collection Fuglsang, Skals. H. 70 cm, L. 160 cm, B. 80 cm. Brugsspor.
Varenr: 4808039
DKK 1.000 DK, Kolding, Trianglen 23-10-2017
15:25:00
DKK 325
Ib Kofod-Larsen for Fredericia stolefabrik. Fritstående skrivebord i teak/eg, 1950'erne
Ib Kofod-Larsen for Fredericia. Fritstående skrivebord med skuffeudtræk. Udført med plade i teak, stel i eg. Fremstår med alm. aldersrelateret brugsspor, plade med slibning. yderst sjælden udbudt skrivebord, formgivet år 1956. Fremstillet hos Fredericia stolefabrik ...
Varenr: 4703399
DKK 40.000 DK, Kolding, Trianglen 23-10-2017
15:57:00
DKK 1.750
Par bordlamper af Canton emalje (2)
Par bordlamper af Canton emalje på messing, tilhørende skærme. H.19,5 / 39 cm. 1900 tallets anden halvdel.
Varenr: 4807115
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-10-2017
17:02:00
Nipu. Skrivebordmed sidebord samt arkivskab (3)
Nipu. Skrivebord med sidebord. Grålakeret metalstel. Plade af fineret teaktræ. H. 75,5 cm. D. 96 cm. L. 192,5 cm. Sidebord L. 140,5 cm. B. 40 cm. Nøgle medfølger ikke. Arkivskab front med jalousilåge. H. 93 cm. D. 45 cm. L. 120 cm. Nøgle medfølger. Justerbar højde. Fremstår med mærker samt ...
Varenr: 4800457
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2017
17:23:00
Elektrisk hæve/sænke skrivebord
Elektrisk hæve/sænke skrivebord, 180 x 90 cm. Enkelte ridser.
Varenr: 4792119
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-10-2017
18:24:00
Hans J. Wegner. Skrivebord model AT305 af teak og eg
Hans J. Wegner 1914-2007. Fritstående skrivebord model AT305. Stel, sargkant og skuffer af massiv eg, bordplade og klapper af fineret teak, sarg med tre skuffer. Fremstillet hos Andreas Tuck, brændestemplet herfra. Nøgle medfølger ikke. H. 73, L. 136/232, B. 76 cm. Med ridser og skjolder.Varen er...
Varenr: 4803439
DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2017
19:00:00
DKK 8.600
Skrivebord, Amerikansk valnød
Varenr: 4662142

DKK 4.200 DK, Odense, Kratholmvej 23-10-2017
19:00:00
DKK 2.900
Varenr: 4792120
19:25:00
Hans J. Wegner. Skrivebord model JH810, eg og stål
Hans J. Wegner 1914-2007. Fritstående skrivebord model JH810 med kassetteformet top af lakeret eg. Front med to skuffer, medestel og greb af matforkromet stål. Formgivet 1970. Fremstillet hos Snedkermester Johannes Hansen. H. 72 cm. B. 110 cm. Litteratur: Christian Holmsted Olesen, Design Museum ...
Varenr: 4774563
DKK 80.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2017
19:30:00
DKK 41.000
George Nelson for Hermann Miller: 'Roll Up Desk', fra Action Office Serie.
George Nelson 'Roll Up Desk' Action Office skrivebord, fremstillet hos Vitra for Herman Miller. Formgivet i 1964. Fod af aluminium, brune sider, bordplade af laminat og jalousi af egetræ, en skuffe under med rumopdeling, rum bagerst på bordplade . Med låsefunktion, nøgle medfølger ikke. Mål: H ...
Varenr: 4734866
DKK 15.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-10-2017
19:32:00
Dansk møbelproducent. Chatol, teaktræ
Dansk møbelproducent. Chatol fineret med teaktræ, front med hylder, tre små skuffer, låge med spejl på bagside, skriveplade med udtræk, herunder tre skuffer, runde tilspidsede ben. 1960'erne. H. 111 B. 89 D. 47 cm. Fremstår med lettere brugsspor, dog mindre afslag på hjørne på bagkant.
Varenr: 4809840
DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-10-2017
19:34:00
DKK 675
Ole Wanscher. Skrivebord af mahogni
Ole Wanscher. Skrivebord af mahogni, front med en stor skuffe og to mindre skuffer, greb af messing, skuffer indvendig af eg. Designet 1962. Fremstillet af Snedkermester A. J. Iversen, etiket herfra under bordpladen. H. 73 cm. L. 185 cm. B. 92,5 cm. Litteratur: Dansk møbelkunst gennem 40 aar: ...
Varenr: 4774617
DKK 18.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2017
19:35:00
DKK 4.300
Et par Holmegaard bordlamper af opal-glas, model One (2)
Varenr: 4070611

DKK 1.100 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-10-2017
19:35:00
DKK 500
Christian Hvidt. Fritstående skrivebord samt computerbord af mahogni. (2)
Christian Hvidt. Fritstående skrivebord af lakeret mahogni, med to skuffer, greb af messing. Fremstillet hos Søborg Møbler, Model 413 serie SM-76. H. 73, L. 200, D. 100 cm. Fremstår med brugsspor, ridser, delvist solbleget. Computerbord af mahogni med udtræksplade. H. 73 B. 90 D. 49 cm. Fremstår...
Varenr: 4809444
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2017
19:36:00
DKK 450
Et par Holmegaard Apoteker-bordlamper af opalglas med hvide skærme (2)
Et par Holmegaard bordlamper af opalglas, model Apoteker. Fremstillet af mundblæst opal-glas i et stykke med montering af aluminium. Formgivet af Sidse Werner for Holmegaard. H. 32 cm. (str. mellem) H. inkl. skærm 44 cm.60W / E27-fatning, 2,1 m. ledning. Skærm beklædt med hvidt chintz, skærm H. ...
Varenr: 4330382

DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-10-2017
19:41:00
Christian Hvidt. Skrivebord samt computerbord af mahogni, SM 76. (4)
Christian Hvidt. Fritstående skrivebord af lakeret mahogni, med to skuffer, greb af messing. Fremstillet hos Søborg Møbler, Model 413 serie SM-76. H. 73, L. 200, D. 80 cm. Halvrundt bord af mahogni, model 415 samt ekstra plade. H. 74, B. 160, L. 80 cm. Computerbord af mahogni med udtræksplade. ...
Varenr: 4809436
DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2017
19:47:00
DKK 375
Arne Vodder, tilskrevet. Fritstående skrivebord af palisander, 1960'erne,
Arne Vodder, tilskrevet. Fritstående skrivebord af finéret palisander, front med seks skuffer, bagside med stort rum og hylder. H. 74 L. 150,5 D. 77 cm. Nøgle medfølger. 1960'erne.
Varenr: 4752447
DKK 10.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-10-2017
19:55:00
 1 2 3 4  >>