Kategori  Vurdering
   1 2 3 4  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Martin Nyrop. Skrivebord tegnet til københavns Rådhus
Martin Nyrop (1849-1921). Skrivebord tegnet til københavns Rådhus. Skuffer i sarg, bordplade med sort linoleum. Nøgle medfølger ikke.H. 79, L. 131, B. 81 cm. Dette møbel er en del af en temaauktion med effekter formgivet af den danske arkitekt Martin Nyrop til Københavns Rådhus. Nyrop tegnede ...
Varenr: 4864607
DKK 1.400 DK, Roskilde, Store Hedevej 16-12-2017
10:00:00
DKK 1.300
Martin Nyrop. Skrivebord tegnet til Københavns Rådhus
Martin Nyrop (1849-1921). Skrivebord tegnet til Københavns Rådhus. Udført af massiv fyrretræ, lakeret. Bordplade med grøn linolium. L. 141 cm. B. 76 cm. H. 76 cm. Fremstår med naturlig patina og kraftig brugsslitage; ridser og skrammer m.m. Dette møbel er en del af en temaauktion med ...
Varenr: 4862390
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 16-12-2017
11:30:00
Poul Henningsen. To PH 4/3 bordlamper, metal (2)
Poul Henningsen 1894-1967. To PH 4/3 bordlamper med stamme af forkromet metal, skærme af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 55. Ø 45 cm. Fremstår med brugsspor, øverste skærm kraftig bulet. (2)
Varenr: 4862734
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 17-12-2017
13:39:00
DKK 1.300
Poul Henningsen 1894-1967. To PH 4/3 bordlamper med stamme af forkromet metal, skærme af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 55. Ø 45 cm. Fremstår med brugsspor, ene med buler, skævhed og manglende møtrik. (2)
Varenr: 4862178
19:36:00
DKK 1.200
Par Loch Ness bordlampe i blank sort metal. (2)
2 stk. Loch Ness bordlamper i blank sort metal, incl. halogenpære. Højde 51 cm. 50w Halogen G6,35 /m dæmper. Modelfoto (2)
Varenr: 4868916

DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 17-12-2017
19:50:00
DKK 500
Hans J. Wegner. Skrivebord model AT305 af teak og eg
Hans J. Wegner 1914-2007. Fritstående skrivebord model AT305. Stel, sargkant og skuffer af massiv eg, bordplade og klapper af fineret teak, sarg med tre skuffer. Fremstillet hos Andreas Tuck, brændestemplet herfra. H. 73, L. 136/232, B. 76 cm. Fremstår nyrenoveret. Nøgle mangler
Varenr: 4855057
DKK 25.000 DK, Vejle, Dandyvej 17-12-2017
20:25:00
DKK 1.200
Ib Kofod-Larsen for Fredericia stolefabrik. Fritstående skrivebord i teak/eg, 1950'erne
Ib Kofod-Larsen for Fredericia. Fritstående skrivebord med skuffeudtræk. Udført med plade i teak, stel i eg. Fremstår med minimale brugsspor, komplet nyrenoveret af professionel møbelsnedker. Yderst sjælden udbudt skrivebord, formgivet år 1956. Fremstillet hos Fredericia stolefabrik ...
Varenr: 4865572
DKK 50.000 DK, Kolding, Trianglen 17-12-2017
20:52:00
DKK 7.200
Barnmöbler jugend skrivbord samt stol
BARNMÖBLER, 2 st, 1900-talets början, jugend, vitbemålade, bestående av: skrivbord, sarg med låda, sitthöjd ca 36, höjd ca 56, 74,5x44 cm
Varenr: 4868335
DKK 1.930 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-12-2017
21:32:00
Se mere
Samling bordlamper bl.a. Philips varmelampe, Bouillotte form, 1900-tallets 2. halvdel (3)
Samling bordlamper bl.a. Philips varmelampe, Bouillotte form, Jac Jacobsen A/S, metal m.m., 20. Årh. 2. halvdel, H. 32-40 cm. Brugsspor. (3)
Varenr: 4856116
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 18-12-2017
11:14:00
Martin Nyrop (1849-1921). Skrivebord tegnet til Københavns Rådhus med skuffer og låger. Bordplade med grøn linolium. Fremstillet hos Rud Rasmussen Snedkerier. H. 79 cm, L. 162 cm, B. 81 cm. Nøgle medfølger ikke. Fremstår med naturlig patina og brugsspor; ridser og skrammer mm. Dette møbel er...
Varenr: 4864598
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-12-2017
11:30:00
Martin Nyrop. Skrivebord tegnet til Københavns Rådhus. Massiv fyrretræ med udskæringer, skuffe i sarg. Plade med grøn linolium. H. 79 cm, L. 162 cm, B. 81 cm. Fremstår med naturlig patina og kraftig brugsslitage/smådefekter; ridser og skrammer, hul på plade m.m. Dette møbel er en del af en ...
Varenr: 4864605
DKK 1.400 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-12-2017
11:50:00
DKK 500
Martin Nyrop (1849-1921). Skrivebord tegnet til Københavns Rådhus. Udført af massiv fyrretræ med udskæringer, skuffer i sarg. Bordplade med grøn linolium H. 79 cm, L. 162 cm, B. 81 cm. Nøgle medfølger ikke. Fremstår med naturlig patina og brugsspor; ridser og skrammer mm. Dette møbel er en ...
Varenr: 4864606
12:30:00
DKK 900
Martin Nyrop (1849-1921). Skrivebord tegnet til Københavns Rådhus. Massiv fyrretræ med udskæringer. Plade med grøn linolium. H. 79 cm. L. 104 cm. D. 52 cm. Fremstår med naturlig patina og brugsspor; ridser og skrammer mm. samt defekt plade. Dette møbel er en del af en temaauktion med ...
Varenr: 4862666
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-12-2017
13:30:00
DKK 700
Møbelproducent. Sekretær af teaktræ
Møbelproducent. Sekretær af teaktræ, front rum, med udtrækbar skriveplade og skuffer. H. 87, B. 85, D. 41,5 cm. Med brugsspor og mærke.
Varenr: 4869547
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-12-2017
14:08:41
Skrivebord af hærdet glas
Skrivebord i buet glas. Fremstillet i hærdet 15 mm. glas. H. 73 cm. L. 120 cm. D. 50 cm.
Varenr: 4867658
DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 18-12-2017
15:27:00
Kai Kristiansen. Fritstående skrivebord i teak
Kai Kristiansen. Fritstående skrivebord fineret med teaktræ, front med seks skuffer, bagside med rum, H. 72 cm, B. 152 cm, D. 77 cm. Nøgle medfølger ikke. Brugsspor, herunder enkelte afslag i finer, samt rande på bordpladen. To greb med afslag.
Varenr: 4867066
DKK 2.400 DK, Kolding, Trianglen 18-12-2017
15:32:00
DKK 500
Senempire chatol af mahogni
Senempire chatol af mahogni. Front med cylinderklap bag hvilken små skuffer og rum med låge, udtrækkelig skriveplade med rum samt to dybe skuffer, overdel med tre skabe. H. 214,5 B. 121 D. 63 cm. To nøgler medfølger. 1800-tallets midte. Aldersrelaterede brugsspor, mindre defekter. Nøgler ...
Varenr: 4869196
DKK 1.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 18-12-2017
15:44:00
DKK 1.700
Martin Nyrop (1849-1921). Skrivebord tegnet til Københavns Rådhus. Af massiv fyrretræ. Front med to skuffer. Bordplade med grønt linoleum. Nøgle medfølger ikke. Fremstår med naturlig patina og kraftig brugsslitage; ridser og skrammer m.m. H. 79 cm. L. 162 B.. 81 cm. Dette møbel er en del af...
Varenr: 4863168
16:00:00
H. J. Wegner. Fritstående skrivebord, egetræ, Getama
Hans J. Wegner. Skrivebord fineret med egetræ med H-formet stel, monteret med skuffesektion med to skuffer. Topplade lamineret. Fremstillet ved Getama. 1960/70'erne. Nøgle medfølger ikke. H. 68 cm, B. 125 cm, D. 70 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker. Modelfoto
Varenr: 4859670
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-12-2017
17:43:00
Bing & Grøndahl/ Royal Copenhagen/ Lyngby. Vaser pg bordlamper af porcelæn (21)
Royal Copenhagen: To bordlamper nr. 2776/1224 og 2110/1817. 11 vaser nr. 1955/1217(2. sort). 2776/1224. 2889/707. 2843A/108. 288/2289. 2668/2037(3. sort). 2676/271. 1321/1348(3. sort). 2898/1740. 2 stk. 1659/43B. Bing & Grøndahl: 7 vaser nr. 665-5256. 1302/6210. 1302/6238. 8409/209. 503/473. ...
Varenr: 4867262
DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-12-2017
19:22:00
Hans J. Wegner, skrivebord i eg, model AT-305 med klap
Hans. J. Wegner 1914-2007. Skrivebord i eg model AT-305 med klap. Front med tre skuffer. Nøgle medfølger ikke. Fremstillet hos Andreas Tuck, brændstemplet herfra. Mål: H. 73 cm, L. 136 (plader 2 x 47,5 cm) B. 75,5 cm.
Varenr: 4864666
DKK 30.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18-12-2017
19:27:00
DKK 6.200
Skrivebord, Amerikansk valnød
Varenr: 4662115

DKK 4.200 DK, Odense, Kratholmvej 18-12-2017
19:30:00
Holtkötter. Par bordlamper af stål (2)
Holtkötter. Par bordlamper af stål med skærme af stof, H. ca. 71 cm. Fremstår med lette brugsspor. (2)
Varenr: 4868980
19:40:00
Skrivebord, valnød
Varenr: 4812567

DKK 4.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-12-2017
20:06:00
DKK 450
Ewå Sweden. Par bordlamper (2)
Bordlamper med stel af messing. Produceret af EWÅ Sweden. H. 44 cm. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten
Varenr: 4868700
20:15:00
Bord/skrivebord, træ/teak
Skrivebord, teak, konstruktion på fire runde, sortlakerede metalfødder, to sideskaber med hver tre skuffer, H. 72 cm - B. 157 cm - D. 79 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, delvist afslag og ridser.
Varenr: 4741591
DKK 2.233 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 18-12-2017
20:29:00
DKK 409
Fritstående skrivebord af mahogni
Fritstående skrivebord fineret med mahogni, front med skuffe samt døre bag hvilke skuffer og hylder, bagside med åbne hylder. H. 76, L. 150, D. 80 cm. Brugsspor, taperester, mærker og stedvis blegning.
Varenr: 4868741
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 18-12-2017
20:51:00
Fritstående skrivebord af teak
Fritstående skrivebord fineret med teak, front med fire skuffer og bagside med hylde. H. 70, L. 130, D. 68 cm. Mindre brugsspor, afblegning.
Varenr: 4868768
20:54:00
Dansk møbeldesign. Skrivebord
Dansk møbeldesign. Skrivebord med plade og skuffeopbygning af mørkt mahogni, integreret skuffer med fuld dybde. H. 70 B. 120 D. 67, 5 cm. Nøgle medfølger.
Varenr: 4871321
DKK 5.000 DK, Kolding, Trianglen 19-12-2017
09:43:00
Martin Nyrop. Skrivebord fra Københavns Rådhus
Martin Nyrop. Skrivebord fra Københavns Rådhus. Bordplade med sort linoleum. L. 141 cm. B. 76 cm. H. 78 cm. Defekt træ ved nøglehul. fremstår med kraftig brugsslitage, ridser, skrammer. Nøgle medfølger ikke. Dette møbel er en del af en temaauktion med effekter formgivet af den danske arkitekt ...
Varenr: 4862395
DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-12-2017
12:05:00
 1 2 3 4  >>