Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "skrivebord" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Skrivebord og to stole, mahogni (3)
Skrivebord og to stole, mahogni (3). Skrivebord af mahogni, sarg med skuffe, let tilspidsede firekantede ben, løstliggende bordplade. H. 77. B. 135. D. 90 cm. Samt to stole af mahogni, sæder betrukket med sort uldstof. Sædeh. 46 cm. Fremstår med brugsspor og finerafslag. (3) Varenr: 4370411 DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 25-08-2016 13:01:00 DKK 300
Dansk møbelproducent: Skrivebord - egetræ
Dansk møbelproducent: Skrivebord - egetræ. Dansk møbelproducent: Skrivebord af fineret egetræ. Skuffe i den ene side. H 65 cm, L 120 cm, D 60 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4371070 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-08-2016 13:58:51 DKK 300
DUX. Skrivebord, skuffemodul, reol (3)
DUX. Skrivebord, skuffemodul, reol (3). Skrivebord, skuffemodul og reol af bøg. Fremstillet hos DUX. Skrivebord H. 72 L. 180 B. 85 cm. Brugsspor, mærker finerskader, Skuffemodul H. 65 B. 58 D. 44 cm. Brugsspor. Reol H. 122 B. 114 D. 42 cm Brugsspor, mærker, hul i bagbeklædning. (3) Varenr: 4363613 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-08-2016 14:11:00 DKK 300
Joakim Lassen og Peter J. Lassen, Montana hæve/sænke skrivebord
Joakim Lassen og Peter J. Lassen, Montana hæve/sænke skrivebord . Joakim Lassen og Peter J. Lassen, Montana hæve/sænke skrivebord. Krydsfinérplade, top beklædt med sort linoleum, stel af ekstruderet aluminium. Fremstillet hos Montana, DJOB. L. 140, B. 80 cm. Fremstår med brugsspor i form af småridser og lette trykmærker i top. Varenr: 4369779 DKK 1.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 25-08-2016 15:23:00 DKK 1.250
Peter J. Lassen. Montana skrivebord / konferencebord
Peter J. Lassen. Montana skrivebord / konferencebord. Peter J. Lassen, f. 1930. Montana skrivebord / bord / konferencebord med bordplade af blålakeret MDF, stel af satinforkromet stål. H. 72,5 cm, L. 143 cm, D. 84 cm. Fremstår med brugsspor samt ridser. Varenr: 4358436 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-08-2016 16:32:06 DKK 525
Gunni Omann, fritstående skrivebord, teaktræ
Gunni Omann, fritstående skrivebord, teaktræ . Gunni Omann. Fritstående skrivebord af fineret teaktræ, 'svævende bordplade', front med seks skuffer, bagside med to hylder samt nedfældelig klap, H. 73 B 154 D. 81 cm. Fremstillet hos Omann Jun's. Møbelfabrik, model 75, 1960'erne. Der medfølger ikke nøgle. Fremstår med almindelige brugsspor; ... Varenr: 4329774 DKK 4.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-08-2016 18:55:00 DKK 4.500
Poul Cadovius. 'System Royal' reolsystem af teak, model Cado. (35+)
Poul Cadovius. 'System Royal' reolsystem af teak, model Cado. (35+). Poul Cadovius. Væghængt reolsystem af fineret teak, model Cado, best. af; 6 moduler: to med låger hvor bag er skuffer, tre skabe med hylder bag, en lav med skuffer D. 38-46 cm, B. 80 cm H. 11 - 52 cm .; 27 div. hyldeholdere, skrivebordsmodul H. 71 cm L . 118 cm. B. 50 cm med tillægsplade, 50 cm;... Varenr: 4367169 DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-08-2016 19:44:00 DKK 2.500
Dansk Møbelproducent. Skrivebord af palisander
Dansk Møbelproducent. Skrivebord af palisander. Dansk Møbelproducent. Fritstående skrivebord af fineret palisander. Front med skuffer, bagsiden med åben rum. 1950/60'erne. Nøgle medfølger. H. 75 B. 150 D. 75 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker, enkelte finerafslag. Varenr: 4370957 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-08-2016 19:46:00 DKK 2.200
Skrivebord af mahogni, Chippendale stil
Skrivebord af mahogni, Chippendale stil. Fritstående af skrivebord af finéret og lakeret mahogni, sarg med tre skuffer, cabriole ben med 'claws- and ball'. Chippendale stil, 1900-tallets midte. H. 77 L. 145 D. 77 cm. Alm. brugsspor. Nøgle medfølger. Varenr: 4370288 DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-08-2016 19:49:00 DKK 550
Kai Kristiansen. Fritstående skrivebord af palisander, 1960'erne
Kai Kristiansen. Fritstående skrivebord af palisander, 1960'erne . Kai Kristiansen. Fritstående skrivebord fineret med palisander, front med seks skuffer, bagside inddelt med rum, greb samt små sko af aluminum. H. 72 L. 155 B. 75 cm. Alm. brugsspor. Varenr: 4370301 DKK 5.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-08-2016 19:55:00 DKK 5.600
Helmut Magg, skrivebord fra 1950'erne for WK Möbel
Helmut Magg, skrivebord fra 1950'erne for WK Möbel. Skrivebord fra 1950'erne, tysk design af Helmut Magg, fremstillet hos WK Möbel. Formgivet i 1957. Konstruktion med V-formede sidedele, overflader i kirsebærfiner og sort resopal, udstyret med to skuffer og en boghylde. Betegnet i den ene skuffe. B. 125,5cm, H. 74,5cm, D. 75,5cm. Fremstår med ... Varenr: 4359321 DKK 11.898 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-08-2016 20:15:00 DKK 6.693
Svend Erik Andersen. Fritstående Unika skrivebord i teak
Svend Erik Andersen. Fritstående Unika skrivebord i teak . Svend Erik Andersen. Fritstående Unika skrivebord i teak , bordplade med spejlskåret finer i teak, sarg af massiv teak, to skuffer med med skjulte greb og tappede samlinger, skråtstillede tilspidsede ben i sort matlakeret træ. Designet og fremstillet af Svend Erik Andersen, Danmark. H. 72,5 cm. ... Varenr: 4364601 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-08-2016 20:38:00 DKK 6.200
Stort skrivebord og to skuffemoduler, 1970/80'erne fra Faram Italy.(3)
Stort skrivebord og to skuffemoduler, 1970/80'erne fra Faram Italy.(3). Stort skrivebord med to skuffemoduler, 1970/80'erne fra Faram Italy. Bordpladen og skuffemoduler fineret med mahogni. Ben af sort lakeret stålblik. To skuffer i bordpladen. Bordets mål: B. 210cm, D. 105cm, H. 75cm. Mål skuffemoduler: B. 50cm, D. 70cm, H. 61cm. Fremstår med aldersrelaterede ... Varenr: 4362313 DKK 6.693 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-08-2016 20:45:00 DKK 4.090
Fritstående skrivebord af teak, 1950'erne, dansk møbelproducent
Fritstående skrivebord af teak, 1950'erne, dansk møbelproducent. Dansk møbelpropducent. Fritstående skrivebord af finéret teak med seks skuffer. H. 75 L. 145 D. 75 cm. Brugsspor; plade med enkelte skjolder. Varenr: 4370361 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-08-2016 20:52:00 DKK 1.000
Tidligt skrivebord af stålrør, sandsynligvis Thonet model B 282
Tidligt skrivebord af stålrør, sandsynligvis Thonet model B 282 . Tidligt skrivebord af stålrør, sandsynligvis Thonet model B 282. Formgivet i 1934. Tilskrevet arkitekten Coqueri. Tidlig fremstilling. Bordpladen er fastgjort på stellet med en specialkrog. Stel af forkromet stålrør. Mål: B. 136 cm, D. 76,5 cm, H. 76 cm. Fremstår med kraftige brugsspor, ... Varenr: 4348151 DKK 4.462 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-08-2016 20:55:00 DKK 2.231
Sofabord, genanvendt elmetræ
Sofabord, genanvendt elmetræ. Sofabord i genanvendt elmetræ. 4 cm. tyk bordplade. To skuffer under sarg. Mål: H. 39 B. 120 D. 70 cm. Grundet tidligere anvendelse af træet er hvert enkelt bord unik, variatoner må derfor forventes. Modelfoto! Varenr: 4154467

DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 26-08-2016 12:19:00 DKK 1.200
Re:collection. Kassetteformet skrivebord af egetræ
Re:collection. Kassetteformet skrivebord af egetræ. Re:collection. Lille kassetteformet skrivebord af lakeret egetræ finer med skråtstillede ben. Front med to integrerede skuffer i bordpladen, greb af messing. H. 76 cm. L. 100 cm. D. 60 cm. Designet af Re:collection, Danmark. Modelfoto Varenr: 4319202

DKK 2.900 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-08-2016 18:03:00 DKK 2.500
Skrivebord af eg, dansk møbelproducent
Skrivebord af eg, dansk møbelproducent. Skrivebord af fineret eg, monteret med seks skuffer; grem af stål og læder. Dansk møbelproducent. H. 70, 160 x 60 cm. Enkelte ridser og skrammer. Varenr: 4361836 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-08-2016 19:44:00 DKK 300
Skrivebord med opsats, nøddetræ, 18/1900-tallet
Skrivebord med opsats, nøddetræ, 18/1900-tallet. Skrivebord med opsats, nøddetræ, Opsats med balüsterdekoration, hylde samt skab med låge bag hvilket hylde. Tre skuffer i sargkant af bordplade. Skuffebeslag af messing. Balüsterfomede ben. 126 B. 106 D. 57 cm. Fra sidst 1800 begynd. 1900-tallet. Varenr: 4350707 DKK 1.800 DK, Helsingør, Støberivej 26-08-2016 20:10:00 DKK 325
Re:collection. Kassetteformet skrivebord af egetræ. Re:collection. Lille kassetteformet skrivebord af lakeret egetræ finer med skråtstillede ben. Front med to integrerede skuffer i bordpladen, greb af messing. H. 76 cm. L. 100 cm. D. 60 cm. Designet af Re:collection, Danmark. Modelfoto Varenr: 4319213

DKK 2.900 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-08-2016 20:20:00 DKK 2.500
Skrivebord monteret med læder, 1900-tallets midte
Skrivebord monteret med læder, 1900-tallets midte. Skrivebord monteret med læder, sarg med skuffer. 1900-tallets midte. H. 77, 94 x 40 cm. Enkelte ridser og skrammer. Varenr: 4370215 DKK 1.800 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-08-2016 20:31:30 DKK 325
Christian Dell skrivebordslampe/bordlampe model 6751 fremstillet hos Kaiser Germany
Christian Dell skrivebordslampe/bordlampe model 6751 fremstillet hos Kaiser Germany. Christian Dell skrivebordslampe/bordlampe model 6751 fremstillet hos Kaiser Germany. Indstillelig konstruktion af messing, udstyret med en lyskilde. Ø 34 cm, H. ca. 40 cm. Fremstår med lette alders- og brugsspor, delvist ridser og stedvis slitage, metallet delvist anløbet, enkelte minimale ... Varenr: 4229716 DKK 4.462 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-08-2016 20:47:00 DKK 2.603
Sofabord, genanvendt elmetræ
Sofabord, genanvendt elmetræ. Sofabord i genanvendt elmetræ. 4 cm. tyk bordplade. To skuffer under sarg. Mål: H. 39 B. 120 D. 70 cm. Grundet tidligere anvendelse af træet er hvert enkelt bord unik, variatoner må derfor forventes. Modelfoto! Varenr: 4078332

DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 27-08-2016 17:29:00 DKK 1.200
Kare Design. Skrivebord
Kare Design. Skrivebord. Kare design, skrivebord af hvidlakeret MDF. H. 86 L. 150 D. 70 cm. Fremstår med brugsslitage, ridser og afslag. Varenr: 4372749 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-08-2016 14:48:00 DKK 325
Dansk møbelproducent, skrivebord, palisander
Dansk møbelproducent, skrivebord, palisander. Dansk møbelproducent. Skrivebord fineret med palisander, front med 7 skuffer samt 2 udtræksplader. 1980'erne. H. 74, B. 77, L. 153 cm. Fremstår med slitage, løs kantlist samt falmet. Varenr: 4372960 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-08-2016 15:48:00 DKK 300
Dansk møbelproducent.  Fritstående skrivebord, teaktræ
Dansk møbelproducent. Fritstående skrivebord, teaktræ. Dansk møbelproducent. Fritstående skrivebord fineret med teaktræ, front med seks skuffer og hylder, bagside med hylde, tilspidsede ben. 1960'erne. H. 70 L. 140 B. 75 cm. Nøgle medfølger. Fremstår med brugsslitage, enkelte mindre finerafslag og et greb med afslag. Varenr: 4373622 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-08-2016 18:18:00 DKK 325
Christian Dell skrivebordslampe/bordlampe model 6751 fremstillet hos Kaiser Germany. Christian Dell skrivebordslampe/bordlampe model 6751 fremstillet hos Kaiser Germany. Indstillelig konstruktion af messing, udstyret med en lyskilde. Ø 34 cm, H. ca. 40 cm. Fremstår med alders- og brugsspor, delvist skrammer og stedvis slitage, metallet er delvist anløbet, enkelte minimale ... Varenr: 4338074 DKK 4.462 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-08-2016 18:50:00 DKK 2.603
Dameskrivebord, 1800'tallets slut
Dameskrivebord, 1800'tallets slut. Dameskrivebord af nød og bejdset bøgetræ, front med fem skuffer, drejet runde tilspidsede ben. 1800'tallets slutning. H. 77 L. 125 D. 59 cm. Nøgle mangler. Fremstår i aldersrelateret stand, afslag, løs finer. Varenr: 4372930 DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28-08-2016 19:05:00 DKK 325
Arne Wahl Iversen. Skrivebord af rio palisander, model 56
Arne Wahl Iversen. Skrivebord af rio palisander, model 56. Arne Wahl Iversen. Skrivebord af rio palisander, model 56, overdel med skuffe og brevordnere. Front med to skuffer, stivere af messing. Fremstillet hos Vinde Møbelfabrik. H. 85 B. 100 D. 70 cm. Nøgle medfølger ikke, skuffe er ulåst. Fremstår med brugsspor herunder ringmærker på plade samt ... Varenr: 4236261 DKK 12.000 DK, Helsingør, Støberivej 28-08-2016 19:10:00 DKK 7.400
Severin Hansen for Haslev Møbler. Skrivebord af mahogni
Severin Hansen for Haslev Møbler. Skrivebord af mahogni . Severin Hansen Junior. Fritstående skrivebord af fineret mahogni, front med fire skuffer, tilspidsede ben med skrå samlinger. Fremstillet hos Haslev Møbelsnedkeri. H. 73 L. 143 B. 75 cm. Fremstår med brugsspor, enkelte mærker, solblegning. To nøgler medfølger.Med denne temaauktion skyder ... Varenr: 4335273 DKK 8.000 DK, Helsingør, Støberivej 28-08-2016 19:19:00 DKK 4.400
 1 2 3  >>