Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "skrivebord" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Skrivebord, valnød
Skrivebord, valnød. Skrivebord i finéret valnød og ben i gummitræ. Front med 2 skuffer. H. 75/83 cm. L. 120 cm. D. 60 cm. Fremstår delvis usamlet (kun ben skal monteret) i original emballage. Emballage mål: 127x67x29 cm. Varenr: 4664965

DKK 4.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-05-2017 19:27:00 DKK 775
Illum Wikkelsø, tilskrevet. Fritstående skrivebord af teaktræ
Illum Wikkelsø, tilskrevet. Fritstående skrivebord af teaktræ. Illum Wikkelsø, tilskrevet. Fritstående skrivebord af teaktræ, front med seks skuffer, svævende plade. Antagelig udført hos Mikael Laursen, Århus. H. 73, B. 83, L. 170 cm. Fremstår med brugsspor, solbleget plade, mærker og kantafslag Varenr: 4661094 DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-05-2017 20:38:00 DKK 2.100
Chefskrivebord fra 1960'erne/1970'erne i wenge
Chefskrivebord fra 1960'erne/1970'erne i wenge. Chefskrivebord fra 1960'erne/1970'erne. Kraftig konstruktion med overflader i wengefiner, understel af forkromet metal, to skuffer i sargen. B. 185,5 cm, H. 77 cm, D. 85 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, stedvist kantafslag og mindre finerafskalninger, bordpladen er stedvist mørknet, ... Varenr: 4664098 DKK 2.977 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 22-05-2017 20:55:00 DKK 335
Chefskrivebord + sideboard fra 1960’erne/70’erne af Abbondinterni, Italien (2)
Chefskrivebord + sideboard fra 1960’erne/70’erne af Abbondinterni, Italien (2). Chefskrivebord + sideboard fra 1960’erne/70’erne, italiensk design af Abbondinterni. Kraftig konstruktion med stel af aluminiumbånd, opbevaringsmoduler og overflader i mørkt træfiner med klarlakeret overflade, udstyret med diverse skuffer med greb af aluminium. Med stor boghylde på bagsiden. ... Varenr: 4648278 DKK 5.954 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 23-05-2017 14:35:00 DKK 298
Kinesisk skrivebord - 'Partner's Desk', 1900-tallet
Kinesisk skrivebord - 'Partner's Desk', 1900-tallet. Kinesisk skrivebord - 'Partner's Desk', 1900-tallet. Af orientalsk lakeret hardwood, med 12 skuffer og beslag af patineret messing. L. 145 cm., D. 103 cm., H. 81 cm. Fremstår med almindelige brugsspor. Varenr: 4664771 DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-05-2017 19:03:00 DKK 350
Kontormiljø bestående af hæve/sænkebord, Flos arkitektlampe, skuffemodul og afskærmer (4)
Kontormiljø bestående af hæve/sænkebord, Flos arkitektlampe, skuffemodul og afskærmer (4). Kontormiljø bestående af højdejustérbart skrivebord med plade af sort laminat og ben af stål, skuffemodul til kontorudstyr af sort laminat, nøgle medfølger, afskærmer beklædt med gråt uldstof samt en Flos Kelvin T LED bordlampe/arkitektlampe designet af Antonio Citterio. Bordets mål: B. 158 cm. ... Varenr: 4653705 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 23-05-2017 19:10:00 DKK 1.100
Christian Hvidt. Hæve / sænke skrivebord, skuffemodul og sidebord, mahogni (2)
Christian Hvidt. Hæve / sænke skrivebord, skuffemodul og sidebord, mahogni (2). Christian Hvidt. Skrivebord med rektangulær plade af mahogni. Elektrisk hæve-/ sænkestel af sortlakeret metal. Samt sidebord og skuffemodul af mahogni. H. 49 - 73. L 40 - 200. D. 60 - 100 cm. Fremstår med brugsslitage, skjolder, afslag, skrammer og bobler på skrivebordsplade. (3) Varenr: 4666450 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-05-2017 19:32:00 DKK 300
Engelsk fritstående skrivebord af mahogni 'Partners Desk'.
Engelsk fritstående skrivebord af mahogni 'Partners Desk'.. Engelsk fritstående skrivebord af mahogni 'Partners Desk', sarg med seks skuffer, plade indlagt med delvis guldtrykt læder, på lige tilspidsede ben. George III stil. 19. årh.s slutning.. H. 76 cm. B,. 160 cm. D. 98,5 cm. Nøgle medfølger. Fremstår med brugsslitage, afslag på profiler. Varenr: 4664493 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-05-2017 19:38:00 DKK 775
Søren Nissen & Ebbe Gehl. Fritstående skrivebord, model 1340
Søren Nissen & Ebbe Gehl. Fritstående skrivebord, model 1340. Søren Nissen & Ebbe Gehl. Fritstående skrivebord fineret med egetræ, front med fire skuffer i sarg greb og medeformet stel af børstet stål. Fremstillet hos Aksel Kjersgaard, Odder. Naver Collection, model AK 1340. H. 73 B. 170 D. 80 cm. Fremstår med lettere brugsspor. Varenr: 4653967 DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-05-2017 19:45:00 DKK 4.800
Finn Juhl. Skrivebord fra Diplomat-serien, palisander
Finn Juhl. Skrivebord fra Diplomat-serien, palisander . Finn Juhl, Diplomatserien. Fritstående skrivebord af palisander og mahogni, front med udtræksplade samt to skuffer, greb af poleret aluminium. 1980'erne. Nøgle medfølger ikke. H. 72 L. 190 B. 95 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker og defekt rumdelere i skuffe. Varenr: 4666777 DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-05-2017 19:49:00 DKK 2.900
Børge Mogensen m.fl. Skrivebord og stol (2)
Børge Mogensen m.fl. Skrivebord og stol (2). Børge Mogensen. Skrivebord med plade af fineret teaktræ, front med tre skuffer af teaktræ, sarg og ben af bøgetræ, sko af massivt teaktræ. 1950'erne. Fremstillet hos Søborg. H. 73 L. 100 D. 60 cm. Fremstår med brugsslitage, ridser og gennemslibning på plade. Samt stol med hjerteformet sæde og ryg... Varenr: 4665935 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-05-2017 19:56:00 DKK 1.200
Richard Schultz, skrivebord Executive Desk, fremstillet hos Knoll international, formgivet i 1963
Richard Schultz, skrivebord Executive Desk, fremstillet hos Knoll international, formgivet i 1963. Richard Schultz, skrivebord Executive Desk, fremstillet hos Knoll International, formgivet i 1936, kasseformet konstruktion med overflader af palisander, stel af forkromet firkantstålrør med omsluttende indlæg i bordpladen, mål: B. 195 cm, H. 73,5 cm, D. 90 cm. Fremstår med aldersrelaterede ... Varenr: 4612184 DKK 6.698 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-05-2017 20:00:00 DKK 744
Skrivebord af palisander, dansk snedkermester
Skrivebord af palisander, dansk snedkermester . Skrivebord af fineret og massiv palisander, profileret sarg med to skuffer, opsat på runde let tilspidsende ben, H. 73 B. 180 D. 90 cm. Dansk snedkermester i Mogens Koch stil. To nøgler medfølger. Fremstår med brugsspor; ridser og mindre skrammer, pladen med enkelte trykmærker samt lette ... Varenr: 4665995 DKK 8.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-05-2017 20:16:00 DKK 6.600
Dansk møbelproducent. Fritstående skrivebord, egetræ
Dansk møbelproducent. Fritstående skrivebord, egetræ. Dansk møbelproducent. Fritstående skrivebord fineret med egetræ, front med seks skuffer, bagside med hylde, tilspidsede ben. 1960'erne. Nøgle medfølger. H. 73 L. 140 D. 69 cm. Fremstår med brugsslitage, skjolder og ridser på plade, mindre begyndende gennemslibning. Varenr: 4665890 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-05-2017 20:24:00 DKK 475
Skrivebord/skrivebord af stålrør, Mauser, model RA4, fra 1950'erne, metal
Skrivebord/skrivebord af stålrør, Mauser, model RA4, fra 1950'erne, metal. Skrivebord af stålrør, Mauser, model RA4, fra 1950'erne, konstruktion af stålrør og sortlakeret stålplade, med i alt fire aflåselige skuffer, nøgle medfølger ikke, bordplade med rødt linoleum, mål: H. 78 cm, B. 154 cm, D. 77 cm, fremstår med brugsspor, ridser, slitage og oxidationsspor på ... Varenr: 4666001 DKK 8.187 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-05-2017 20:30:00 DKK 298
Dansk møbelproducent 1950-erne. Lille skrivebord af mahogni
Dansk møbelproducent 1950-erne. Lille skrivebord af mahogni. Dansk møbelproducent 1950-erne. Lille skrivebord af mahogni, ben af sortlakeret metal, front med to skuffer, greb af sort plast, top med lysblå formica. Danmark 1950erne. H. 74. B. 90. D. 54 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor, lette ridser og mærker Varenr: 4663843 DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-05-2017 20:35:00 DKK 450
Chefskrivebord fra 1970'erne/1980'erne
Chefskrivebord fra 1970'erne/1980'erne. Chefskrivebord fra 1970'erne/1980'erne. Konstruktion med overflader i mørkere træfiner, udstyret med to containere med hver især to skuffer. B. 200 cm, H. 75 cm, D. 100 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, lette ridser på bordpladen og et sted med hævet finer, et sted er let svulmet op. Varenr: 4666521 DKK 5.210 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 23-05-2017 20:45:00 DKK 298
Dansk møbelproducent. Skrivebord, teaktræ
Dansk møbelproducent. Skrivebord, teaktræ. Dansk møbelproducent. Skrivebord fineret med teaktræ, front med seks skuffer, tilspidsede ben. 1960 cm. H. 73 L. 133 D. 66 cm. Fremstår med lettere brugsspor. Varenr: 4665873 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-05-2017 21:17:00 DKK 450
Skrivebord af mahogni med skuffe/udtræk
Skrivebord af mahogni med skuffe/udtræk. Skrivebord af fineret Mahogni, front med skuffe med nedfældelig klap. Mål: 120x60 cm. H. 74 cm. Fremstår med alders og brugsslitage, nuanceforskel og ridser. Varenr: 4657341 DKK 1.200 DK, Odense, Kratholmvej 24-05-2017 14:06:00 DKK 300
Chesterfield skrivebordsstol
Chesterfield skrivebordsstol. Chesterfield kontorstol betrukket med sømbeslået læder, drejelig og vipbar fempasfod af mahogni med hjul. 1900-tallets 2. halvdel. Fremstår med brugsslitage. H 114 cm, SH 44 cm. Varenr: 4666658 DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-05-2017 14:33:00 DKK 750
Bernt Petersen. Skrivebord med grøn linoleum
Bernt Petersen. Skrivebord med grøn linoleum . Bernt Petersen. Fritstående skrivebord i pitch pine, beklædt med grøn linoleum. Fremstillet hos Collection Fuglsang, Skals. H. 70. 80 x 160 cm. Nogle ridser, skrammer og skjolder samt hul i linolium på bordplade. Varenr: 4648456 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-05-2017 16:04:00 DKK 300
Skrivebord samt skuffemodul (2)
Skrivebord samt skuffemodul (2). Sortmalet skrivebord, 97 x 97 cm. H 74 cm. Skuffemodul med front i kirsebærlaminat bestående af tre skuffer med greb. B 57, D. 37, H. 56,5 cm. Bordet passer til placering i hjørne med skrå forkant samt hul i bordpladen til ledninger. Bord fremstår usamlet, begge møbler er emballeret i kasser. (2) Varenr: 4605396

DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 24-05-2017 16:26:00 DKK 300
Skrivebord samt skuffemodul (2). Sortmalet skrivebord, 97 x 97 cm. H 74 cm. Skuffemodul med front i kirsebærlaminat bestående af tre skuffer med greb. B 57, D. 37, H. 56,5 cm. Bordet passer til placering i hjørne med skrå forkant samt hul i bordpladen til ledninger. Bord fremstår usamlet, begge møbler er emballeret i kasser. (2) Varenr: 4623164

DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 24-05-2017 17:11:08 DKK 300
Skrivebord, Amerikansk valnød
Skrivebord, Amerikansk valnød. Skrivebord med aflægningshylde i finéret valnød, monteret med runde ben i massiv valnød. Front med 2 skuffer. H. 77/89 cm. L. 120 cm. D. 60 cm. Fremstår delvist samlet i original emballage (kun ben skal monteres). Emballage mål: 128x67x37 cm. Varenr: 4662104

DKK 4.200 DK, Odense, Kratholmvej 24-05-2017 19:00:00 DKK 2.400
Chesterfield skrivebordsstol
Chesterfield skrivebordsstol. Chesterfield kontorstol betrukket med sømbeslået læder, drejelig firpasfod af mahogni med hjul. 1900-tallets 2. halvdel. Fremstår med brugsslitage. H 122 cm, SH 50 cm. Varenr: 4666661 DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-05-2017 19:31:00 DKK 650
Børge Mogensen. Skrivebord af teaktræ
Børge Mogensen. Skrivebord af teaktræ. Børge Mogensen. Skrivebord med stel af metal, plade af fineret teaktræ, i siden klap, front med to skuffer, H. 72 B. 130/180 D. 80 cm. Udført hos Søborg Møbelfabrik. Litteratur: Per H. Hansen & Klaus Petersen, "Dansk Møbelguide", s. 236. Fremstår med brugsspor; kant fortil med nogle mindre ... Varenr: 4667413 DKK 15.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-05-2017 19:40:00 DKK 13.500
Spisebord/skrivebord, i stil med Peter Shire/Memphis
Spisebord/skrivebord, i stil med Peter Shire/Memphis. Bord, træ, konstruktion af trekantformer i forskellige farver, i stil med Peter Shires Brazil Table fremstillet hos Memphis 1983/87, H. 75 cm, B. 150 cm, D. 110 cm; fremstår med brugs- og slitagespor, slitage og afslag på kanterne. Varenr: 4660659 DKK 7.442 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-05-2017 20:22:00 DKK 298
Skrivebord, Amerikansk valnød
Skrivebord, Amerikansk valnød. Skrivebord med aflægningshylde i finéret valnød, monteret med runde ben i massiv valnød. Front med 2 skuffer. H. 77/89 cm. L. 120 cm. D. 60 cm. Fremstår delvist samlet i original emballage (kun ben skal monteres). Emballage mål: 128x67x37 cm. Varenr: 4664419

DKK 4.200 DK, Kolding, Trianglen 24-05-2017 20:49:00 DKK 375
Stofa Møbler. Skrivebord, massivt bøgetræ
Stofa Møbler. Skrivebord, massivt bøgetræ . Stofa Møbler. Skrivebord af massivt bøgetræ , front med fire tapsamlet små skuffer, plade med gråt laminat, herunder to skuffer. 1990'erne. H. 96 B. 105 D. 59 cm. Fremstår med brugsspor, herunder smuds og papir på plade. Varenr: 4668186 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 25-05-2017 18:13:00 DKK 325
Bruno Weil, skrivebord, stålrør, Thonet 1930'erne/40’erne
Bruno Weil, skrivebord, stålrør, Thonet 1930'erne/40’erne. Bruno Weil, stålrørsskrivebord, fremstillet hos Thonet fra 1930’erne/40’erne. Opbevaringsmodul i venstre side med tre skuffer. Metalgreb, forkromet. H. 75 x B. 137 x D. 76 cm. Forkromet stålrør, træ med finer, sortlakeret højglans (lakering af nyere dato). Fremstår med flyverust, brugsspor. Varenr: 4654518 DKK 8.931 DE, Frankfurt, Hessenring 25-05-2017 18:14:00 DKK 298
 1 2 3  >>