Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "skrivebord" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Chefskrivebord fra 1960'erne/70'erne i træ + krom
Chefskrivebord fra 1960'erne/70'erne i træ + krom. Chefskrivebord fra 1960'erne/1970'erne. Kraftig konstruktion med et stel af forkromet metal, overflader i mørkt, kraftigt året træfiner, klarlakeret, udstyret med to aflåselige opbevaringsmoduler. To nøgler medfølger. B. 180 cm, H. 74,5 cm, D. 80+3 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, ... Varenr: 4306321 DKK 3.358 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 29-06-2016 14:35:00 DKK 2.052
Stort chefskrivebord fra 1960'erne/70'erne med læderplade
Stort chefskrivebord fra 1960'erne/70'erne med læderplade. Stort chefskrivebord fra 1960'erne/70'erne. Konstruktion med stel af forkromet, firkantet stålrør, overflader i mørkere træfiner med årring, plade med betræk af læder, opbevaringsmoduler med skuffer. B. 200cm, H. 75,5cm, D. 100cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, læderpladen har skrammer,... Varenr: 4289250 DKK 3.358 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 29-06-2016 15:25:00 DKK 1.866
OMT, Hæve/sænke skrivebord
OMT, Hæve/sænke skrivebord. OMT, Elektrisk hæve-/sænkebord med plade af sort laminat. Sortlakeret understel. L. 200, B. 100 cm. Fremstår med brugsspor, enkelte ridser og mærker. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. 200 x 100 Varenr: 4316776 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 29-06-2016 15:37:00 DKK 350
Dansk møbelproducent. Skrivebord, kirsebær.
Dansk møbelproducent. Skrivebord, kirsebær. . Dansk møbelproducent. Skrivebord af massivt kirsebærtræ. Front med to skuffer. H. 85 B. 100 D. 50 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4312974 DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 29-06-2016 15:51:00 DKK 750
Fritstående skrivebord af teak
Fritstående skrivebord af teak. Fritstående skrivebord af finéret teak, front med seks skuffer, bagside med tre boghylder. H. 72, L. 153, D. 77 cm. Fremstår med brugsspor og enkelte ridser. Varenr: 4316490 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 29-06-2016 15:52:00 DKK 825
Dansk møbelproducent. Skrivebord af palisander
Dansk møbelproducent. Skrivebord af palisander. Dansk møbelproducent. Skrivebord af palisander med skuffer samt skab. H. 72, L. 144, D. 74 cm. Nøgle medfølger. Cites certifikat fra Naturstyrelsen til handel inden for EU medfølger. Tilladelsen er genstandsspecifik og skal ikke ombyttes ved videresalg. Ved handel uden for EU, skal der søges ... Varenr: 4289006 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 29-06-2016 15:54:00 DKK 1.550
Amerikaner skrivebord
Amerikaner skrivebord . Amerikaner skrivebord af fineret bejdset egetræ, front med jalousiklap bag hvilken små rum, herunder skuffer. Ca. 1900. H. 108 B. 150 D. 90 cm. Fremstår med kraftig slitage, ledløst og med åbne samlinger fugtskjolder, jalousilågen binder/ sider fast, fejl og defekter. Varenr: 4299083 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-06-2016 18:51:00 DKK 300
Skrivebord udformet som kølerhjelm af en Jeep.
Skrivebord udformet som kølerhjelm af en Jeep.. Skrivebord udformet som kølerhjelm af en Jeep. Grønmalet. Forlygterne på bordet kan lyse når de tilsluttes strøm. To skuffer af træ. Mål: B: 145, D: 94, H: 77 cm. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Varenr: 4294438

DKK 8.000 DK, Herning, Engdahlsvej 29-06-2016 18:54:00 DKK 3.900
Dameskrivebord af palisander 1800 tallet
Dameskrivebord af palisander 1800 tallet. Dameskrivebord af palisander med cabrioleben, let svungen sarg med tre skuffer, hjørnebeslag af messing, nøgle. Ca.1870. H.77,5 x 106 x d.52 cm. Aldersrelateret stand, falmet og reparationer på finér. Varenr: 4316979 DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-06-2016 18:59:00 DKK 350
Schreibtisch, Jugendstil
Schreibtisch, Jugendstil. Schreibtisch, Jugendstil, Eiche, kastenförmige Konstruktion mit zwei Unterschränken, Türen abschließbar, 2 Schlüssel vorhanden, Kassettentüren mit Rahmen und Füllung, in den Füllungen Schnitzdekor, darüber Zargenkasten mit 3 Schüben, abschließbar, 1 Schlüssel vorhanden Schubkästen, Beschläge und... Varenr: 4268064 DKK 2.612 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 29-06-2016 19:33:00 DKK 1.119
Schrank / Thresenmöbel, Teak furniert
Schrank / Thresenmöbel, Teak furniert. Schrank / Tresenmöbel, Teak furniert, kastenförmige Konstruktion auf 4 Beinen aus Metall, schwarz lackiert, Holzrahmen, Frontseite verglast, Glasplatte, innen mit 6 offenen, teilverglasten Schüben, rückseitig mit beschrifteten Klebeetiketten, H. 81,5 cm - B. 100,5 cm - T. 55 cm, altersgemäße ... Varenr: 4268061 DKK 2.239 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 29-06-2016 19:36:00 DKK 1.343
Peter J.Lassen. Montana reol, skrivebordmodul
Peter J.Lassen. Montana reol, skrivebordmodul. Peter J. Lassen, Montana reol, skrivebordmodul/sekretærmodul model 4119. Fremstillet i 12 mm MDF. Montana modul i farve 115 Boulevard. Modul med *12 låge . H.46,8 x B 69,6 cm , D. 38 cm. Ophængsliste medfølger. Udstillingsmodel. Fremstår med lettere brugsspor. Varenr: 4317162 DKK 2.500 DK, Aalborg, Nibevej 29-06-2016 19:40:00 DKK 1.250
Skrivebord af teaktræ, dansk møbelproducent
Skrivebord af teaktræ, dansk møbelproducent. Skrivebord af fineret teaktræ, front med tre skuffer samt låge, bagside med hylder, H. 74 B. 129 D. 64 cm. Nøgle medfølger ikke. Dansk møbelproducent. Fremstår med brugspor; ridser og mærker, låse fungerer ikke, enkelte mindre finerafslag, plade senere lakeret, øverste skuffe lukker ikke helt ... Varenr: 4316045 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-06-2016 19:42:00 DKK 325
Skrivebord, egetræ
Skrivebord, egetræ. Skrivebord af massivt og fineret egetræ med små udskæringer, front med to , bag hvilke hylder og udtræksbakker samt tre skuffer med greb af messing. 1930/40'erne. H. 78 L. 125 D. 61 cm. Fremstår med slitage på topplade og manglende nøgle blik. Nøgle medfølger. Varenr: 4302940 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-06-2016 19:52:00 DKK 325
Henning Jensen & Torben Valeur. Fritstående skrivebord, palisander
Henning Jensen & Torben Valeur. Fritstående skrivebord, palisander . Henning Jensen & Torben Valeur. Fritstående skrivebord af palisander, medeformede ben og kehlet bagkant. Front med seks skuffer, bagside med hylde. H. 71, L. 155,5, D. 74 cm. Nøgler medfølger. Brugsspor og solblegning. Top med lille finérreparation. Cites certifikat fra Naturstyrelsen til handel ... Varenr: 4314627 DKK 3.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-06-2016 19:59:00 DKK 2.900
Dansk møbelproducent. Skrivebord i teak.
Dansk møbelproducent. Skrivebord i teak.. Dansk møbelproducent. Skrivebord i teak med seks skuffer. Svungen bordplade. Fremstår med enkelte små finerafslag samt brugsspor. H. 74. L. 135. D. 75 cm. Varenr: 4318258 DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29-06-2016 20:04:00 DKK 550
Ole Wanscher. Fritstående skrivebord palisander
Ole Wanscher. Fritstående skrivebord palisander. Ole Wanscher. Fritstående skrivebord af palisander, front med seks skuffer, bagside med udtræksplade, greb og beslag af messing, afsluttet på messingsko. Fremstillet hos snedkermester A. J. Iversen. 1950'erne. H. 71 L. 169 B. 90 cm. Fremstår med brugsspor, lettere solafblegning på plade, ridser, ... Varenr: 4242479 DKK 8.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-06-2016 20:18:00 DKK 4.200
 Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen. Skrivebord af rio palisander, for Ludvig Pontoppidan
Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen. Skrivebord af rio palisander, for Ludvig Pontoppidan. Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen. Fritstående skrivebord af rio palisander. Monteret med skuffemoduler i hver side med drejefunktion; ved at dreje skuffemodulerne kan skrivebordet anvendes som mødebord eller et spisebord.Fremstillet hos snedkermester Ludvig Pontoppidan. Lit.: Mobilia 1959, ... Varenr: 4263516 DKK 150.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-06-2016 20:43:00 DKK 115.000
Skrivbord, 1900-talets tidiga del
Skrivbord, 1900-talets tidiga del. Skrivbord, 1900-talets tidiga del. Ek, 5 lådor, beslag i metall. Mått 56x119 cm, höjd 76 cm. Patina. Varenr: 4316106 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 29-06-2016 20:45:00 DKK 242
Antonio Citterio skrivebord ‘Ad Hoc‘ fremstillet hos Vitra
Antonio Citterio skrivebord ‘Ad Hoc‘ fremstillet hos Vitra. Antonio Citterio (f. 1950), fremstillet hos Vitra, skrivebord, 'Ad Hoc', skrivebordskonstruktion med stel af aluminium, bordplade af træ, hvid, kan indstilles i højden, L. 220 cm – D. 106 cm – H. 72 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, en pynteskrue på skrivefladen mangler. Varenr: 4309688 DKK 3.358 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 29-06-2016 21:02:00 DKK 2.239
Dansk møbelproducent, fritstående skrivebord, teaktræ
Dansk møbelproducent, fritstående skrivebord, teaktræ. Dansk møbelproducent, fritstående skrivebord, fineret med teaktræ, front med skuffer, bagside med åben hylde. 1960'erne. H. 73 L. 130 B. 68 cm. Fremstår med brugsspor, ridser, finerafslag og skjolder. Varenr: 4318599 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 30-06-2016 16:57:30 DKK 325
Christian Dell, skrivebordslampe 6770, fremstillet hos Kaiser
Christian Dell, skrivebordslampe 6770, fremstillet hos Kaiser. Christian Dell, skrivebordslampe 6770, fremstillet hos Kaiser, formgivet i 1930'erne i forbindelse med Bauhaus. Fod og stamme af messing, lampeskærm af sortlakeret metal. H. ca. 42 cm, lampeskærmens Ø ca. 33 cm. Metallet er delvist noget anløbet, rustpletter indvendigt i lampeskærmen, ridser på ... Varenr: 4318013 DKK 6.717 DE, Hamburg, Große Elbstraße 30-06-2016 17:48:00 DKK 4.478
Henning Jensen & Torben Valeur. Skrivebord af eg
Henning Jensen & Torben Valeur. Skrivebord af eg. Henning Jensen & Torben Valeur. Skrivebord af fineret eg, ene side med tre skuffer H. 72 cm. B. 200 cm., D. 94 cm. Nøgle medfølger ikke. Fremstillet hos Munch Møbler. Fremstår med brugsspor; ridser og mærker. Varenr: 4319220 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 30-06-2016 18:37:00 DKK 300
Art Déco Schreibtisch, um 1930
Art Déco Schreibtisch, um 1930. Partners desk, Schreibtisch mit rechteckigem Grundriss, furniert, wohl Palmholzfurnier, Vorderseite mit einem Fach und zwei Schüben, Rückseite und eine Seite mit Arbeitsplatten zum Herausziehen. H. 76 cm – B. 190 cm. – T.98 cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, starke Bestoßungen und Verfärbungen im ... Varenr: 4315929 DKK 2.612 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 30-06-2016 19:20:00 DKK 1.866
Iron Line. Skrivebord. Rustikt design.
Iron Line. Skrivebord. Rustikt design.. Iron Line. Skrivebord udført i genbrugstræ fra tidligere indonesiske fiskerbåde. Stel samt greb udført i jern. Afrundede hjørner. Med tre skuffer monteret på skinner. Rustikt design, alle overflader dog finpudset / glatte. B. 150 cm. D. 70 cm. H. 77 cm. Varenr: 4197461

DKK 7.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30-06-2016 19:27:00 DKK 5.400
Fransk Bureau plat skrivebord
Fransk Bureau plat skrivebord . Fransk Bureau plat skrivebord af sortlakeret egetræ rigt prydet med bronzer bl.a. i form af ringmasker, bordplade med kant af bronze, indlagt med rødt læder og lister, hver ende med skuffe i sarg, cabriole ben. H. 75,5 L. 145 D. 90 cm. Fremstår med brugsslitage, enkelte defekte samt manglende ... Varenr: 4317218 DKK 2.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 30-06-2016 19:48:00 DKK 1.950
Skrivebordslampe, Frandsen lighting, model: Cliffhanger
Skrivebordslampe, Frandsen lighting, model: Cliffhanger . Skrivebordslampe af mat sort carbon og metal dele af børstet stål, skærm af sort stof samt gennemsigtig ledning, fremstillet af Frandsen lighting, model: Cliffhanger. Designet af Henrik Pedersen / 365°. Ø på skærm 23 cm. Lampens højde fra bord max. 117 cm. Lyskilde E27 max. 75 Watt. Fremstår i... Varenr: 4193016

DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 30-06-2016 19:49:00 DKK 300
Kai Kristiansen. Fritstående skrivebord af Rio palisander, 1960'erne
Kai Kristiansen. Fritstående skrivebord af Rio palisander, 1960'erne . Kai Kristiansen. Fritstående skrivebord finéret med riopalisander, front med seks skuffer med greb af aluminium, bagside med rum, ben med sko af aluminium. H. 72 L. 155 B. 75 cm. 1960'erne. Fremstår med brugsspor, slitage på bordplade samt ej professionelt udført reparation på stel og underdel ... Varenr: 4315643 DKK 3.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 30-06-2016 19:59:00 DKK 750
Løvig Design. Fritstående skrivebord af teaktræ med sekretæranordning
Løvig Design. Fritstående skrivebord af teaktræ med sekretæranordning. Løvig Design. Kassetteformet fritstående skrivebord i teak, front med fire skuffer, bagside med rum, overdel med dueslag og rum, dette kan vippes bagover. To bakker. Fremstillet hos Hedensted Møbelfabrik. H. 74/87 cm. L. 162 cm. D. 73-96 cm. Litteratur: Design from Denmark. Omtalt og gengivet s. ... Varenr: 4315823 DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-06-2016 20:00:00 DKK 8.200
Finn Juhl. Skrivebord fra Diplomat-serien, palisander
Finn Juhl. Skrivebord fra Diplomat-serien, palisander. Finn Juhl, Diplomatserien. Fritstående skrivebord af palisander og mahogni, front med udtræksplade samt to skuffer, greb af poleret aluminium. Topplade af røgfarvet glas. 1980'erne. Nøgle medfølger. H. 72 L. 190 B. 95 cm. Fremstår med brugsspor, ridser på ben, afslag og ridser i glaspladen, ... Varenr: 4259451 DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-06-2016 20:04:00 DKK 1.600
 1 2 3  >>