Kategori  Vurdering
   1 2 3  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Hjørneskrivebord, model Prima - udstillingsmodel
Hjørneskrivebord, model Prima. Højdejusterbart stålstel.Mål; L 200, B 200, H 75 cm.Udstillingsmodel hvor minimale håndteringsspor kan forekomme. Modelfotos. Det viste tilbehør samt stol medfølger ikke. OBS: vær opmærksom på, at denne vare befinder sig på et eksternt lager i Haderslev og ...
Varenr: 4734234

DKK 1.600 DK, Kolding, Trianglen 22-08-2017
11:48:14
DKK 825
Skrivebord / spisebord af egetræ. Hay bukke.
Skrivebord med plade udført i egetræsfiner. Løst liggende på sort lakerede Hay bukke. L. 188 cm. B. 78 cm. H. 73 cm. Fremstår med mindre mørkere plet.
Varenr: 4748531

DKK 2.400 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-08-2017
12:18:31
DKK 825
Skrivebord, Amerikansk valnød
Varenr: 4748641

DKK 4.200 DK, Kolding, Trianglen 22-08-2017
12:55:35
Gerd Bøgelund for Royal Copenhagen, lille fad samt to Søholm bordlamper af stentøj. (3)
Gerd Bøgelund (1923-1987) for Royal Copenhagen. Fad af stentøj med sung glasur og stregrelief. Sign. monogram. Ø 20,5 cm. Samt to Søholm bordlamper af glaseret stentøj nr. 3022 og 1019, den ene 2. sortering. H. 23 og 25 cm. inkl. montering. Begge bordlamper virker på vurderingstidspunktet. ...
Varenr: 4748838
DKK 1.000 DK, Kolding, Trianglen 22-08-2017
14:13:07
Par bordlamper af messing samt gulvlampe af messing (3)
Par bordlamper af messing H. 55/78 cm, to skærme medfølger - disse med brugsslitage samt gulvlampe af messing H. 123 cm eks. fatning - fatning afknækket, medfølger ikke. (3)
Varenr: 4747746
DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 22-08-2017
14:33:00
Michele De Lucchi & Giancarlo Fassina. Samling af fire stk. 'Tolomeo' arkitektlamper fra Artemide (4)
Michele De Lucchi & Giancarlo Fassina. Fire stk. bordlamper med stel og skærm af aluminium. Endvidere base af udfyldt aluminium. H 60 - 120 cm. Fremstillet hos Artemide, model Tolomeo. Lamperne er testet og fundet funktionsdygtige på vurderingstidspunkt. (4)
Varenr: 4748850
DKK 5.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 22-08-2017
16:00:00
DKK 2.900
Par bordlamper af jern med keramikfod (2)
Par bordlamper af patineret jern med keramikfod. H.65 cm inkl. fatning. (2)
Varenr: 4739480
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-08-2017
16:10:00
Et par Holmegaard Apoteker-bordlamper af opalglas med sorte skærme (2)
Et par Holmegaard bordlamper af opalglas, model Apoteker. Fremstillet af mundblæst opal-glas i et stykke med montering af aluminium. Formgivet af Sidse Werner for Holmegaard. H. 32 cm. (str. mellem). H. inkl. skærm 44 cm.60W / E27-fatning, 2,1 m. ledning. Skærm beklædt med sort chintz, skærm H. ...
Varenr: 4330096

DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-08-2017
16:18:00
DKK 325
H. J. Wegner. Fritstående skrivebord, egetræ, Getama
Hans J. Wegner. Skrivebord fineret med egetræ med H-formet stel, monteret med skuffesektion med to skuffer. Topplade lamineret. Fremstillet ved Getama. 1960/70'erne. Nøgle medfølger ikke. H. 68 cm, B. 125 cm, D. 70 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker. Modelfoto
Varenr: 4716451
17:50:00
DKK 850
Skrivebord, Giotto Stoppino, Italien, 1960'erne
Giotto Stoppino (f. 1926), skrivebord, bordplade af grønt kunststof med mange hylder, svungne bordben af forkromet stålrør, fremstillet i Italien mellem 1960 og 1969, H. 94 cm, skrivehøjde ca. 73 cm, B. 140 cm, D. 88 cm, kunststofpladen fremstår med aldersrelaterede brugsspor og spændingsrevner ...
Varenr: 4736972
DKK 5.205 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-08-2017
19:03:00
DKK 4.090
Skrivebord af teak, 1950'erne
Skrivebord af fineret teak, 1950'erne. H. 74, 135 x 63 cm. Der medfølger ikke nøgle. Ridser og skrammer, enkelt hak mm.
Varenr: 4750475
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-08-2017
19:31:00
DKK 325
Samling bordlamper af glas og porcelæn (4)
Samling bordlamper bestående af to glaslamper fra Holmegaard, en porcelænslampe fra Bing & Grøndahl samt en Heiberg-lampe, H. 22-33 cm., ekskl. fatning. (4)
Varenr: 4747272
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-08-2017
19:39:00
Fritstående skrivebord af teaktræ
Fritstående skrivebord af teaktræ af teaktræ, front med seks skuffer, på runde tilspidsede ben. H. 74,5 cm. L. 120 cm. D. 60 cm. Fremstår med brugsslitage, og skjoller.
Varenr: 4747437
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 22-08-2017
19:43:00
DKK 850
To bordlamper i kinesisk stil af patineret bronze. 20. årh. (2)
To bordlamper i kinesisk stil af grønpatineret bronze på stand af træ. 20. årh. Alm. brugsspor, monteret med silkeskærm. H. 52,5 cm. H. 85 cm. incl montering. Den ene skærm med hul. (2)
Varenr: 4746114
20:12:00
DKK 325
Kai Kristiansen, Fritstående skrivebord, palisander
Kai Kristiansen, Fritstående skrivebord fineret med palisander, front med seks skuffer med greb af aluminium, bagside med rum, ben med sko af aluminium. 1960'erne. H. 72 L. 155 B. 75 cm. Fremstår lettere / få brugsspor, dog lettere nuanceforskel på plade. Nøgle medfølger.
Varenr: 4748298
DKK 6.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-08-2017
20:33:00
DKK 3.800
Nanna Ditzel, fritstående skrivebord, teak
Fritstående skrivebord af Nanna Ditzel (1923-2005), fremstillet hos Søren Willadsen, formgivet i 1958. Udført i teaktræ, sarg med tre skuffer, udfasede greb, ben med sprosser. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, enkelte små finérafslag, plade med nogle hakker samt et greb med repareret greb....
Varenr: 4720972
DKK 30.000 DK, Kolding, Trianglen 22-08-2017
20:39:00
DKK 15.500
Skrivebord model President Junior, Galotti & Radice Italy
Skrivebord model President Junior, Galotti & Radice Italy. Formgivet omkring 1970. Konstruktion af let grønligt sikkerhedsglas forbundet med elementer af guldfarvet metal. B. 168/101 cm, H. 74 cm, D. ca. 80 cm. Fremstår med lette, aldersrelaterede brugsspor, metallet er lidt slidt, på forkanten ...
Varenr: 4728526
DKK 4.090 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 22-08-2017
20:44:00
DKK 297
Skrivepult af fyrretræ. Ca. 1900
Skrivepult af fyrretræ, opklappelig skriveplade hvorunder rum, på tilspidsede ben med udskæringer. Ca. 1900. H. 105 cm. B. 95 cm. D. 59 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor og mærker, defekt lås, nøgle mangler, vakkelvorn.
Varenr: 4734513
DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 23-08-2017
11:14:00
Fritstående skrivebord af mahogni og stol af bøgetræ (2)
Fritstående skrivebord af finéret mahogni, fem skuffer i front, greb og sko af messing. Samt tremmestol af bøgetræ. Nøgle medfølger ikke. Skrivebord H. 79, L. 135, D. 70 cm. Stol H. 79, SH. 44 cm. Brugsspor (2)
Varenr: 4749518
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-08-2017
12:22:32
DKK 325
Varenr: 4716484
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-08-2017
13:58:00
DKK 325
Pendel og to bordlamper (3)
Pendel af blåt/hvidt glas samt to bordlamper H 55 cm inkl. skærm. (3)
Varenr: 4747632
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-08-2017
14:23:00
Dameskrivebord, nøddetræ, 1800-tallet
Dameskrivebord med opsats, af fineret nøddetræ. Front med tre skuffer. Stående på høje balüsterformede ben. H. 116 B. 95 D. 47 cm. Skæring på opsats defekt, del medfølger. Fremstår i aldersrelateret stand.
Varenr: 4748968
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 23-08-2017
15:00:00
DKK 325
Michele De Lucchi & Giancarlo Fassina. Samling af otte stk. 'Tolomeo' arkitektlamper fra Artemide (8)
Michele De Lucchi & Giancarlo Fassina. Otte stk. bordlamper med stel og skærm af aluminium. Endvidere base af udfyldt aluminium. H 60 - 120 cm. Fremstillet hos Artemide, model Tolomeo. Lamperne er testet og fundet funktionsdygtige på vurderingstidspunkt. (8)
Varenr: 4734212
DKK 10.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 23-08-2017
15:30:00
DKK 5.200
Kähler keramik. Tre bordlamper (3)
Kähler keramik. Bordlampe med turkis glasur h. 20 cm excl. skærmholder. Bordlampe med lys glasur h. 43 cm excl. montering. Bordlampe med lys/brun glasur h. 24 cm excl. montering (3)
Varenr: 4749556
16:04:00
Samling bordlamper (5)
Samling ældre bordlamper bestående af 2 kinesiske bordlamper af porcelæn med messing montering, en olielampe af messing monteret til el, en søjleformet lampe af broncepatineret messing samt lampe af bemalet opalineglas. H. fra 28 til 44,5 cm ex. skærmmontering. 18-1900 tallet med brugsspor.
Varenr: 4748788
DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-08-2017
16:54:00
Kai Kristiansen. Nyreformet skrivebord af nøddetræ
Kai Kristiansen. Skrivebord af nøddetræ, nyreformet plade, front med fire skuffer, lille drejelig skuffe samt skab med jalousilåge og barindretning, bagside med hylder, runde tilspidsede ben med sko af messing. H. 76 cm, B. 138 cm, D. 70 cm. 1960'erne. Fremstillet hos Feldballe møbelfabrik. Nøgle...
Varenr: 4747732
DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-08-2017
17:29:00
DKK 1.550
Peter J. Lassen, Montana. Hilow elektrisk hæve- sænke skrivebord
Peter J. Lassen, Montana. Hilow elektrisk hæve- sænke skrivebord, str. L. 180 x B. 82,0 cm. Bordplade i 19 mm MDF som derefter er belagt med PERSTOF laminat farve Anthracite. Bordpladens har affaset kanter som er sortlakeret. Bordpladen har to kabelgennemføringe, begge udfort i massiv aluminium ...
Varenr: 4749478
DKK 5.000 DK, Aalborg, Nibevej 23-08-2017
19:02:00
DKK 3.700
George d.III partners desk / skrivebord mahogni 1700 tallet
George III partners desk / skrivebord af mahogni med indlægninger af frugttræ, sarg med fire skuffer med messingbeslag, bordplade ilagt rødt læder præget med guld, tilspidsede ben med messinghjul. H.78 x 123 x d.88 cm. 1700-tallets slutning. Aldersrelateret stand med brugsspor og listeafslag.
Varenr: 4748640
19:30:00
DKK 900
George Nelson for Hermann Miller: 'Roll Up Desk', fra Action Office Serie.
George Nelson 'Roll Up Desk' Action Office skrivebord, fremstillet hos Vitra for Herman Miller. Formgivet i 1964. Fod af aluminium, brune sider, bordplade af laminat og jalousi af egetræ, en skuffe under med rumopdeling, rum bagerst på bordplade . Med låsefunktion, nøgle medfølger ikke. Mål: H ...
Varenr: 4734866
DKK 15.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-08-2017
19:50:00
DKK 6.200
Et par Holmegaard Grace bordlamper med hvide skærme (2)
Et par Holmegaard bordlamper, model Grace/Smoke af røgfarvet glas. Fremstillet af mundblæst glas i et stykke med montering af aluminium. Formgivet af Anja Kjær for Holmegaard. H. 45 cm. H. inkl. skærm 57 cm. 60W / E27-fatning, 2,5 m. sildebens-stofledning. Skærm beklædt med hvid chintz, skærm H. ...
Varenr: 4329903

DKK 1.100 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-08-2017
19:55:00
DKK 325
 1 2 3  >>