Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "skrivebord" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Stort skrivebord fra 1960'erne/1970'erne i palisander
Stort skrivebord fra 1960'erne/1970'erne i palisander. Stort skrivebord fra 1960'erne/1970'erne. Understel af forkromet og mørkegråt lakeret metal, plade i stærkt flammet palisanderfiner, udstyret med to skuffer. B. 201 cm, H. 72 cm, D. 101,5 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, stødmærker på hjørnerne, der medfølger ingen nøgle. Varenr: 4250061 DKK 2.612 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-04-2016 20:10:00 DKK 522
Skrivebord, 'Hommage a Mondrian', Danilo Silvestrin, Italien
Skrivebord, 'Hommage a Mondrian', Danilo Silvestrin, Italien. Skrivebord, 'Hommage a Mondrian', Danilo Silvestrin (f. 1942), formgivet i 1984, Italien, Rosenthal Einrichtung, træ, bordpladen er lakeret grå, de øvrige dele er lakeret rødt, blåt og sort, med betegnelse i siden 'Rosenthal Einrichtung', H. 75,5 (83,5) cm - B. 191 cm - D. 105,5 cm. Med slitage, ... Varenr: 4229784 DKK 5.224 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 30-04-2016 20:33:00 DKK 3.358
Skrivebordslampe, Frandsen lighting, model: Cliffhanger
Skrivebordslampe, Frandsen lighting, model: Cliffhanger . Skrivebordslampe af mat sort carbon og metal dele af børstet stål, skærm af sort stof samt gennemsigtig ledning, fremstillet af Frandsen lighting, model: Cliffhanger. Designet af Henrik Pedersen / 365°. Ø på skærm 23 cm. Lampens højde fra bord max. 117 cm. Lyskilde E27 max. 75 Watt. Fremstår i... Varenr: 4193006

DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 01-05-2016 19:49:00 DKK 300
Hans J. Wegner. Skrivebord af teak og eg
Hans J. Wegner. Skrivebord af teak og eg . Hans J. Wegner. Fritstående skrivebord af fineret teak, monteret med skuffesektion med to skuffer, H. 68 B. 125 D. 70 cm. Fremstillet hos Getama. Nøgle medfølger. Bordplade samt skuffemodul fremstår nyrenoveret, stel med brugsspor. Varenr: 4227223 DKK 4.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 01-05-2016 20:20:00 DKK 1.050
George Nelson. Swag leg skrivebord
George Nelson. Swag leg skrivebord. George Nelson. Swag leg skrivebord af valnøddetræ, plader med hvidt laminat og lakeret træ; sarg med to skuffer med små rum, ben af forkromet metal. Formgivet i 1958. Fremstillet hos Vitra. H. 88 L. 99 D. 72 cm. Laminat på top med mindre hak/mærke. Varenr: 4238754 DKK 15.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 01-05-2016 20:27:00 DKK 12.000
Skrivebord fra 1950'erne/60'erne, antageligt Franz Ehrlich for Deutsche Werkstätten Hellerau
Skrivebord fra 1950'erne/60'erne, antageligt Franz Ehrlich for Deutsche Werkstätten Hellerau. Skrivebord fra 1950'erne/60'erne, antageligt Franz Ehrlich for Deutsche Werkstätten Hellerau. Konstruktion med overflader i bejdset træfiner, udstyret med en skuffe, to opbevaringsmoduler med to skuffer og et udtræk, boghylde på bagsiden og indlagt glasplade på bordpladen. B. 140cm, H. 75cm, D. ... Varenr: 4250165 DKK 3.358 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 01-05-2016 20:35:00 DKK 1.866
Rud Thygesen og Johnny Sørensen. Skrivebord af mahogni
Rud Thygesen og Johnny Sørensen. Skrivebord af mahogni. Rud Thygesen og Johnny Sørensen. Skrivebord fra Konge-Serien, fremstillet af mahogni. Sarg med to skuffer. Fremstillet hos Botium, model 7624. H. 73,5 cm. L. 185 cm. B. 92,5 cm. Fremstår brugsspor, mærker og ridser, skader på ene skuffes ruminddeling. Varenr: 4250289 DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 02-05-2016 14:05:00 DKK 1.350
Heinrich Roepsdorff, skrivebord af teaktræ
Heinrich Roepsdorff, skrivebord af teaktræ. Skrivebord af teaktræ, Heinrich Roepsdorff, mærkat herfra HR under bordet. Skrivebord med plade af fineret teaktræ, front med 3 skuffer, ben af forkromet metal. Nøgle medfølger. L. 150 cm. B. 75 cm. H. 75 cm. Heinrich Roepsdorff. Fremstår med nogle mærker/skrammer. Varenr: 4250957 DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 02-05-2016 15:41:00 DKK 375
B&O, BeoCom 6000 bordtelefon, BeoCom 2500 (3)
B&O, BeoCom 6000 bordtelefon, BeoCom 2500 (3). B&O, BeoCom 6000 bordtelefoner og BeoCom 2500 bord- og vægtelefon, Fremstår med lettere slitage. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (3) Varenr: 4251488 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 02-05-2016 16:31:00 DKK 350
Schreibtischgarnitur im englischen Stil. (7)
Schreibtischgarnitur im englischen Stil. (7) . Schreibtischgarnitur im englischen Stil aus Kunststein gefertigt. Bestehend aus: Tintenfass mit Stiftablage, Briefhalter, Brieföffner, Tinten Trockner, kleine Ablage, Siegel und einer Schreibtischuhr. Der Brieföffner ist am Griff mit einer großen Abplatzung versehen. Altersgemäßer Zustand ... Varenr: 4245106 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 02-05-2016 17:05:00 DKK 299
Skrivbord i gustaviansk stil
Skrivbord i gustaviansk stil. SKRIVBORD, 1900-tal, gustaviansk stil, fanérad i mahogny, läderklädd skiva, fothylsor i mässing, höjd 75, 74 x 132 cm Varenr: 4250045 DKK 2.013 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 02-05-2016 17:36:00
Se mere
Andreas Hansen. Skrivepult
Andreas Hansen. Skrivepult . Andreas Hansen. Skrivepult af oregon pine, front med skuffe, opklappelig plade beklædt med sort læder. Formgivet i 1949. Fremstillet hos Hadsten Møbelindustri. H. 125 B. 80 D. 53 cm. Fremstår med brugsspor i form af mindre ridser, brevindkast senere dækket af 'lus' af fyr. Varenr: 4248316 DKK 4.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 02-05-2016 19:25:00 DKK 450
Skrivebord af teaktræ, 1960'erne, dansk møbelproducent
Skrivebord af teaktræ, 1960'erne, dansk møbelproducent. Fritstående skrivebord af fineret teaktræ, 1960'erne, dansk møbelproducent. Der medfølger ikke nøgle. H. 73, 134 x 75 cm. Nogle ridser. Enkelt greb på skuffe med rep/limning, ophæng til midterskuffe med mangler / defekter. Varenr: 4240891 DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 02-05-2016 19:31:00 DKK 325
Andreas Hansen. Skrivepult af kirsebærtræ
Andreas Hansen. Skrivepult af kirsebærtræ. Andreas Hansen f. 1936. Skrivepult af kirsebærtræ. Opklappeligt låg, med bordeauxfarvet læder, hvorunder rum med inddelinger. Skuffe med penneholder. Ben med profileret kanter. H. 155 B. 62 D. 62 cm. Varenr: 4250362 DKK 5.000 DK, Helsingør, Støberivej 02-05-2016 20:11:00 DKK 550
Skrivebord fra 1950'erne i stil med Hellerau
Skrivebord fra 1950'erne i stil med Hellerau. Skrivebord fra 1950'erne i stil med Hellerau. Let asymmetrisk konstruktion med tre skuffer og boghylde, overflader i rødligt bejdset træfiner, grebslister på skufferne af bøjet krydsfiner. B. 130 cm, H. 77,5 cm, D. 82 cm. Fremstår med lette, aldersrelaterede brugsspor, mindre finerafslag på ... Varenr: 4250166 DKK 2.985 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 02-05-2016 20:35:00 DKK 1.866
Skrivpulpet 17/1800-tal
Skrivpulpet 17/1800-tal. SKRIVPULPET, 17/1800-tal, furu, spår av bemålning, höjd ca 90, 100x64 cm Varenr: 4250154 DKK 2.415 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 02-05-2016 21:50:00
Se mere
Dansk møbelproducent. Kasseskrivebord i teak.
Dansk møbelproducent. Kasseskrivebord i teak.. Dansk møbelproducent. Kasseskrivebord i teak. Front med skuffer samt udtræksplader. H. 74. L. 150. D. 75 cm. Nøgle medfølger, fremstår med lidt skjolder og ridser Varenr: 4253028 DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 03-05-2016 13:49:00 DKK 375
Lille trekantet hævesænke skrivebord med plade af lakeret bøg
Lille trekantet hævesænke skrivebord med plade af lakeret bøg. Lille trekantet hævesænke skrivebord med plade af lakeret bøg, stel med forhjul af grålakeret metal. H.118/67. B. 117. D. 90 cm. Virker ved opskrivning. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker Varenr: 4252958 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 03-05-2016 14:05:00 DKK 300
Ubekendt. Fritstående skrivebord, 1970'erne
Ubekendt. Fritstående skrivebord, 1970'erne. Ubekendt. Fritstående skrivebord med hvid laminat, front med to skuffer, shakerstel af forkromet metal. 1970'erne. H. 75 L. 170 B. 80 cm. Fremstår med brugsslitage, afslag på frontliste og skuffer, skuffer går stramt. Nøgle medfølger. Varenr: 4214461 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-05-2016 14:24:04 DKK 300
Fritz Hansen og Håg. Tre kontorstole (3)
Fritz Hansen og Håg. Tre kontorstole (3). Tre kontorstole bestående af: Kontorstol betrukket med blåt møbelstof, stel af metal, afsluttet på hjul, model Independence. Fremstillet hos Fritz Hansen, designet af Burkhard Vogtherr. HÅG, ergonomisk skrivebordstol, model Vital, betrukket med blåt stof og HÅG skrivebordsstol, model Secret Room.... Varenr: 4252410 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 03-05-2016 15:29:00 DKK 300
Skrivebordsgarniture af mahogni. Skønvirke-stil (10)
Skrivebordsgarniture af mahogni. Skønvirke-stil (10). Skrivebordsgarniture af mahogni. Skønvirke-stil. Bestående af; Dobbelt pennefad med to blækhuse af glas, blæksuger, kalenderholder, bordlampe med montering af patineret bronze H. 61 cm. inkl. montering, enkeltstående blækhus, brevåbner, samt tre blækpenne. Fremstår med brugsspor. (10) Varenr: 4246841 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 03-05-2016 15:58:00 DKK 350
Sofabord, genanvendt elmetræ
Sofabord, genanvendt elmetræ. Sofabord i genanvendt elmetræ. 4 cm. tyk bordplade. To skuffer under sarg. Mål: H. 39 B. 120 D. 70 cm. Grundet tidligere anvendelse af træet er hvert enkelt bord unik, variatoner må derfor forventes. Modelfoto! Varenr: 4078334

DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 03-05-2016 17:06:00 DKK 1.200
Finn Juhl. Diplomat skrivebordsstol / armstol
Finn Juhl. Diplomat skrivebordsstol / armstol. Finn Juhl. Diplomat skrivebordsstol / armstol, model 209 med stel af massivt teaktræ, sæde og ryg betrukket med sort læder. Formgivet i 1963. Fremstillet hos France & Søn. Fremstår med revne på sarg ved bagben, begge bagben leddeløse, ryg med krakelering. Varenr: 4253098 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-05-2016 19:25:00 DKK 600
Chefskrivebord fra 1960'erne/70'erne i træ + krom
Chefskrivebord fra 1960'erne/70'erne i træ + krom. Chefskrivebord fra 1960'erne/1970'erne. Kraftig konstruktion med et stel af forkromet metal, overflader i mørkt, kraftigt året træfiner, klarlakeret, udstyret med to aflåselige opbevaringsmoduler. To nøgler medfølger. B. 180 cm, H. 74,5 cm, D. 80+3 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, ... Varenr: 4210886 DKK 4.478 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 03-05-2016 19:45:00 DKK 2.612
Chatol af teaktræ, dansk møbelproducent
Chatol af teaktræ, dansk møbelproducent. Chatol af fineret teaktræ, øverst rum, små skuffer samt låger bag hvilke spejl, herunder udtrækkelig skriveplade samt tre skuffer, H. 120 B. 89 D. 43 cm. Nøgle medfølger ikke. Dansk møbelproducent, 1960erne. remstår med brugspor; mindre finerafslag på bagkanter, skuffefronter samt på primært på ... Varenr: 4252255 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-05-2016 19:52:00 DKK 400
Chatol af egetræ, barok stil 1900-tallet
Chatol af egetræ, barok stil 1900-tallet. Chatol af egetræ, front med tre skuffer samt en skråtstillet skriveplade, bag hvilken skuffer og rum. H. 110, B. 105, D. 50 cm. Barok stil 1900-tallet. En nøgle medfølger. Brugsspor. Varenr: 4252253 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-05-2016 20:01:00 DKK 300
Charles & Ray Eames for Vitra. Skrivebord, model EDU
Charles & Ray Eames for Vitra. Skrivebord, model EDU . Charles & Ray Eames for Vitra. Skrivebord, model EDU, Eames Desk Unit, plade af ahornfinér, sider af forskelligfarvet formica, stel af forkromet metal på justerbare fødder. Fremstillet hos Vitra med mærkat herfra. H. 76, B. 152,5, D. 71 cm. I 1949 udviklede Charles og Ray Eames et nyt system af ... Varenr: 4243803 DKK 10.000 DK, Aalborg, Nibevej 03-05-2016 20:10:00 DKK 8.000
Metalskrivebord + skab fra 1950'erne/60'erne fremstillet hos Strafor France (2)
Metalskrivebord + skab fra 1950'erne/60'erne fremstillet hos Strafor France (2). Metalskrivebord + skab fra 1950'erne/60'erne fremstillet hos Strafor France. Konstruktion af cremehvidt og gråt lakeret stålplade, greb af guldfarvet eloxeret aluminium, bordplade med belægning af rødt, let meleret resopal. Alle dele kan aflåses, der medfølger tre nøgler. Betegnet med emblemer. ... Varenr: 4224588 DKK 9.702 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 03-05-2016 20:15:00 DKK 6.343
Schreibtisch
Schreibtisch. Schreibtisch in Teak. Furnierte Konstruktion in Teak mit Containern, Schubladen und Türen, teils abschließbar, Schlüssel vorhanden. Maße: Höhe ca. 75 cm, Breite ca. 125 cm, Tiefe ca. 60 cm. Unbezeichnet. Maße: Leichte Alters- und Gebrauchsspuren, teils kleine Kratzer und geringe, partielle ... Varenr: 4243979 DKK 1.119 DE, Hamburg, Große Elbstraße 03-05-2016 20:38:47 DKK 299
Skrivebord af stål, plade m. sort linoleum
Skrivebord af stål, plade m. sort linoleum. Skrivebord af stål, plade indlagt m. sort linoleum. Mrk. 'Strong Steel'. Front m. 6 skuffer. 20. årh. 2. halvdel. H. 78. 75 x 150 cm. Brugs- og aldersspor; plade m. mærker. Varenr: 4253306 DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 04-05-2016 13:59:50 DKK 350
 1 2 3  >>