Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "skrivebord" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Dameskrivebord af egetræ, 1900-tallet
Dameskrivebord af egetræ, 1900-tallet . Dameskrivebord af egetræ med skuffe, 1900-tallet. H. 92 B. 89 D. 53 cm. Manglende nøgleblik. Varenr: 4337240 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 28-07-2016 11:22:29 DKK 325
Finn Juhl. Skrivebord 'Diplomatserien', palisander
Finn Juhl. Skrivebord 'Diplomatserien', palisander . Finn Juhl 1912-1989. Skrivebord af palisander fra Diplomat serien. Udført hos Cado. Formgivet omkring 1962. To skuffemoduler med i alt fem skuffer. H. 72 cm. L. 190 cm., B. 95 cm. Fremstår med brugsspor og solblegning. Varenr: 4340460 DKK 7.000 DK, Herlev, Dynamovej 28-07-2016 14:29:23 DKK 5.600
George Nelson, skrivebord, Action Office 2 fremstillet hos Herman Miller
George Nelson, skrivebord, Action Office 2 fremstillet hos Herman Miller. George Nelson, skrivebord, Action Office 2 fremstillet hos Herman Miller. Formgivet i 1967. Forkromet aluminiumsstel, plade lamineret med kunststof, klap og hylde til dokumenter, aflåselig, der medfølger ingen nøgle, men skrivebordet er ulåst. Med præget stempel fra producenten. H ca. 72,5 cm, B ... Varenr: 4295575 DKK 7.438 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-07-2016 19:14:00 DKK 3.719
Christian Dell skrivebordslampe/bordlampe model 6751 fremstillet hos Kaiser Germany
Christian Dell skrivebordslampe/bordlampe model 6751 fremstillet hos Kaiser Germany. Christian Dell skrivebordslampe/bordlampe model 6751 fremstillet hos Kaiser Germany. Indstillelig konstruktion af messing, udstyret med en lyskilde. Ø 34 cm, H. ca. 40 cm. Fremstår med lette alders- og brugsspor, delvist ridser og stedvis slitage, metallet delvist anløbet, enkelte små ... Varenr: 4258095 DKK 4.463 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-07-2016 19:27:00 DKK 3.347
Skrivebord af mahogni, plade med kehlet kant
Skrivebord af mahogni, plade med kehlet kant. Skrivebord af mahogni, plade med kehlet kant, kassette med fem skuffer. H. 76, B. 163, D. 90 cm. Fremstår med slitage, nuanceforskelle, ridser og mærker. Varenr: 4337553 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 28-07-2016 19:32:00 DKK 300
Skrivebord samt to armstole af egetræ, barok stil (3)
Skrivebord samt to armstole af egetræ, barok stil (3). Skrivebord samt to armstole af mørkbejdset egetræ, barok stil, rigt udskåret bestående af: skrivebord med skab og hylde påsat på bordplade, nederst to skabe på hver side. Høj armstole med sæde, ryg og armlæn betrukket med velour, H. 136 cm, sh. 46 cm, B. 60 cm. Armstol med sæde og ryg betrukket ... Varenr: 4345049 DKK 2.000 DK, Herning, Engdahlsvej 28-07-2016 19:38:00 DKK 600
Gunni Omann. Fritstående skrivebord af palisander, model 75
Gunni Omann. Fritstående skrivebord af palisander, model 75. Gunni Omann. Fritstående skrivebord af Rio palisander, front med seks skuffer, bagside med rum samt nedfældelig klap. Fremstillet hos Omann Juniors Møbelfabrik, model 75. Nøgle mangler. H. 73 cm. L. 153 cm. B. 81 cm. Fremstår med brugsspor.CITES-certifikat fra Styrelsen for Vand- og ... Varenr: 4306744 DKK 5.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 28-07-2016 20:05:00 DKK 3.600
Christian Dell skrivebordslampe/bordlampe model 6751 fremstillet hos Kaiser Germany. Christian Dell skrivebordslampe/bordlampe model 6751 fremstillet hos Kaiser Germany. Indstillelig konstruktion af messing, udstyret med en lyskilde. Ø 34 cm, H. ca. 40 cm. Fremstår med alders- og brugsspor, delvist skrammer og stedvis slitage, metallet er delvist anløbet, enkelte minimale ... Varenr: 4338074 DKK 4.463 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-07-2016 20:15:00 DKK 3.347
Natlamper / bordlamper i Tiffany stil (4)
Natlamper / bordlamper i Tiffany stil (4). Fire natlamper / bordlamper i Tiffany stil bestående af skrivebordslampe, bordlampe, skilpadde samt kvinde. Fremstår med lette brugsspor. (4) Varenr: 4346331 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 10:34:44 DKK 750
Søborg Møbelfabrik. Bord / skrivebord, egetræ
Søborg Møbelfabrik. Bord / skrivebord, egetræ. Bord med finéret bordplade og massivt stel af egetræ, firekantede ben hvorimellem skråstiver af stål. Udført hos Søborg Møbelfabrik, label herfra. Fremstår med brugsspor på plader. H. 73. L. 135. D.82 cm. Varenr: 4196332 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 29-07-2016 12:18:00 DKK 300
Rud Thygesen & Johnny Sørensen. Skrivebord
Rud Thygesen & Johnny Sørensen. Skrivebord. Rud Thygesen & Johnny Sørensen. Skrivebord i bøg og lys linoleum. H. 72. L. 155 B. 90 cm. Et skuffemodul under bordplade. Fremstillet hos Magnus Olsen. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker. Varenr: 4343578 DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 29-07-2016 15:27:00 DKK 325
Stilmøbel: Louis Seize dameskrivebord.
Stilmøbel: Louis Seize dameskrivebord. . Stilmøbel: Louis Seize dameskrivebord udført i mahogni og ædeltræ. Fremstår med fejl og mangler, herunder mindre kantafslag på finer. B. 95 D. 52 H. 77 cm. Varenr: 4344697 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-07-2016 15:28:03 DKK 325
Finn Juhl, diplomat skrivebordsstol / armstol, model 209, af rio palisander
Finn Juhl, diplomat skrivebordsstol / armstol, model 209, af rio palisander. Finn Juhl, diplomat skrivebordsstol/ armstol med stel af massiv rio palisander, sæde og ryg betrukket med sort skai. Model 209. Formgivet i 1963. Fremstillet hos France & søn. H. 82 cm, SH. 44 cm, B. 69 cm. Fremstår med brugsspor, herunder krakeleringer samt hul på sæde. Varenr: 4321689 DKK 2.500 DK, Aalborg, Nibevej 29-07-2016 17:15:45 DKK 1.600
Lau Lauritsen. Skrivebord
Lau Lauritsen. Skrivebord. Lau Lauritsen. Fritstående skrivebord med medestel af ask, kasette-formet rødlakeret plade med fire indfælgede skuffe, greb af stål. H. 72 L. 190 D. 90 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4342199 DKK 4.500 DK, Herlev, Dynamovej 29-07-2016 18:34:00 DKK 325
Skrivebord af palisander
Skrivebord af palisander. Skrivebord af palisander. Udtræksskuffe i højre side, kabelføringshul. H. 72 cm, L. 160 cm, D. 80 cm. Fremstår med brugsspor herunder ridser samt mindre hak. Varenr: 4347071 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 29-07-2016 18:36:29 DKK 450
Dansk møbelproducent. Fritstående skrivebord i teak
Dansk møbelproducent. Fritstående skrivebord i teak. Fristående skrivebord, dansk møbelproducent fra 1960'erne, af teaktræ, front med syv skuffer samt to udtrækkelige plader, bagside med hylde samt låge. H. 73 cm,L. 144 cm, B. 71,5 cm. Nøgle medfølger. Fremstår med enkelte skjolder på plade. Finérafslag på skuffer. Varenr: 4347191 DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 29-07-2016 18:47:46 DKK 325
Dansk møbelproducent, skrivebord af teak
Dansk møbelproducent, skrivebord af teak. Dansk møbelproducent, skrivebord af teak. 6 udtrækshylder, tre i hver side. Én skuffe med lås, nøgle medfølger. H. 73 cm, L. 135 cm, D. 60 cm. Fremstår med brugsspor herunder skjolder, ridser samt afslag. Varenr: 4346295 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 29-07-2016 18:52:36 DKK 300
Arne Vodder. Lav fritstående skænk, rio palisander
Arne Vodder. Lav fritstående skænk, rio palisander. Arne Vodder 1926-2009. Lav fritstående skænk af rio palisander med originalt bemalede skuffer, skydelåger. L 167, D 42, H 62 cm. Fremstillet hos Sibast furniture. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker, finersskader på nederst på låge, afstand på låge defekt samt afknækket bagben. ... Varenr: 4312903 DKK 12.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-07-2016 19:20:00 DKK 6.200
Arbeitsplatztisch / Schreibtisch
Arbeitsplatztisch / Schreibtisch. Arbeitsplatztisch / Schreibtisch. Rechteckige Platte auf hellgrau lackierten Beinen. Beine höhenverstellbar. Einseitig beide Füße zusätzlich mit Rollen versehen. Maße: 180 x 90 cm. Alters- und Gebrauchsspuren. Teils Kratzer und Bereibungen, teils leichte Flecken / Rückstände, teils kleine ... Varenr: 4312567 DKK 1.116 DE, Hamburg, Große Elbstraße 29-07-2016 20:09:00 DKK 298
Skrivebord af teaktræ.
Skrivebord af teaktræ.. Skrivebord af teaktræ med udtræksskuffer, hvoraf 2 af dem er låsbare. To nøgler medfølger. Fremstår med bagside med opbevaringsrum. H. 75 cm. L. 132 cm. D. ca. 75 cm. Varenr: 4344097 DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 29-07-2016 20:15:00 DKK 300
Re:collection. Kassetteformet skrivebord af egetræ
Re:collection. Kassetteformet skrivebord af egetræ. Re:collection. Lille kassetteformet skrivebord af lakeret egetræ finer med skråtstillede ben. Front med to integrerede skuffer i bordpladen, greb af messing. H. 76 cm. L. 100 cm. D. 60 cm. Designet af Re:collection, Danmark. Modelfoto Varenr: 4319205

DKK 2.900 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29-07-2016 20:20:00 DKK 2.500
Skrivebord i Louis VII stil, rosentræ m. intarsia samt tilhørende stol (2)
Skrivebord i Louis VII stil, rosentræ m. intarsia samt tilhørende stol (2). Skrivebord i Louis VII stil, rosentræ m. intarsia samt tilhørende stol. Skrivebord af rosentræ, ilagt med intarsia, rigt dekoreret med påsatte bronzer, front med fem skuffer, cabriole ben. Rococo form. 1900-tallet. H. 81,5 L 130,5 B. 70,5 cm. Fremstår med enkelte finerskader, enkelde løse påsatte... Varenr: 4344573 DKK 2.500 DK, Herning, Engdahlsvej 29-07-2016 20:20:00 DKK 1.550
Arbeitsplatztisch / Schreibtisch. Arbeitsplatztisch / Schreibtisch. Rechteckige Platte auf hellgrau lackierten Beinen. Beine höhenverstellbar. Einseitig beide Füße zusätzlich mit Rollen versehen. Maße: 180 x 90 cm. Alters- und Gebrauchsspuren. Teils Kratzer und Bereibungen, teils leichte Flecken / Rückstände, teils kleine ... Varenr: 4312577 DKK 1.190 DE, Hamburg, Große Elbstraße 29-07-2016 20:46:00 DKK 298
Christian Dell skrivebordslampe/bordlampe model 6751 fremstillet hos Kaiser Germany. Christian Dell skrivebordslampe/bordlampe model 6751 fremstillet hos Kaiser Germany. Indstillelig konstruktion af messing, udstyret med en lyskilde. Ø 34 cm, H. ca. 40 cm. Fremstår med lette alders- og brugsspor, delvist ridser og stedvis slitage, metallet delvist anløbet, enkelte minimale ... Varenr: 4229716 DKK 4.463 DE, Hamburg, Große Elbstraße 29-07-2016 20:56:00 DKK 3.347
Omann Junior. Fritstående skrivebord af Riopalisander model 75.
Omann Junior. Fritstående skrivebord af Riopalisander model 75.. Gunni Omann. Fritstående skrivebord af Riopalisander, front med seks skuffer, bagside med to hylder samt nedfældelig klap. Fremstillet hos Omann Jun's. møbelfabrik, 1950/1960'erne. H. 73 cm. L. 154 cm. B. 80 cm. Fremstår med alm. alders- og brugsspor. Nøgle medfølger.CITES-certifikat fra ... Varenr: 4314999 DKK 8.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29-07-2016 21:13:00 DKK 3.500
Arbeitsplatztisch / Schreibtisch. Arbeitsplatztisch / Schreibtisch. Rechteckige Platte auf hellgrau lackierten Beinen. Beine höhenverstellbar. Einseitig beide Füße zusätzlich mit Rollen versehen. Maße: 180 x 90 cm. Alters- und Gebrauchsspuren. Teils Kratzer und Bereibungen, teils leichte Flecken / Rückstände, teils kleine ... Varenr: 4312572 DKK 1.116 DE, Hamburg, Große Elbstraße 29-07-2016 21:48:00 DKK 298
Dameskrivebord med stol samt spejl. (3)
Dameskrivebord med stol samt spejl. (3) . Dameskrivebord med stol samt spejl, hvidlakeret med guldstaffering. Stol beklædt med stof. (3) Fremstår med brugsspor, mærker og pletter. Modelfotos. Proveniens: Hotel Phoenix, Bredgade. VENLIGST VÆR OPMÆRKSOM PÅ AT DENNE VARE BEFINDER SIG PÅ LAURITZ.COM HERLEV’S EKSTERNE LAGER PÅ ... Varenr: 4292311 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 30-07-2016 11:53:00 DKK 300
Engelsk skrivebord, mahogni, 1900-tallet
Engelsk skrivebord, mahogni, 1900-tallet . Engelsk kasse skrivebord af mahogni. Plade med læder på top, tre skuffer i sargkant, hvilende på kassemoduler med hver tre skuffer. Skuffegreb af messing. H. 77, L. 137, D. 69 cm. Fremstår med brugsslitage , ridser, mærker. Varenr: 4347715 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 30-07-2016 14:23:29 DKK 350
Skrivebordslampe, Frandsen lighting, model: Cliffhanger
Skrivebordslampe, Frandsen lighting, model: Cliffhanger . Skrivebordslampe af mat sort carbon og metal dele af børstet stål, skærm af sort stof samt gennemsigtig ledning, fremstillet af Frandsen lighting, model: Cliffhanger. Designet af Henrik Pedersen / 365°. Ø på skærm 23 cm. Lampens højde fra bord max. 117 cm. Lyskilde E27 max. 75 Watt. Fremstår i... Varenr: 4193021

DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 30-07-2016 19:49:00 DKK 300
Skrivebord, sortbejdset træ
Skrivebord, sortbejdset træ. Skrivebord med stel af forkromet metal, bordplade af sortbejdset træ, arkivskuffe samt penneskuffe under bordpladen. H. 73 L. 180 B. 80 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker, to defekte/manglende sko. Varenr: 4341380 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 31-07-2016 14:32:00 DKK 300
 1 2 3  >>