Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "1700-tallet" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Tysk barok ækvatorial solur af sølv, sign. L. Grassi, 1700-tallet
Tysk barok ækvatorial solur af sølv, sign. L. Grassi, 1700-tallet. Tysk ottekantet barok ækvatorial solur af sølv, udfoldeligt, graveret med romertal, blomster og bladornamentik, bagsiden sign. L. Grassi, 1700-tallets begyndelse. Tilsyneladende ustemplet. H. 6,8, B. 5,5 cm. Varenr: 3624856 DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-11-2014 20:48:00 DKK 7.000
Parti med orientaliska föremål bl a jade och agat (10)
Parti med orientaliska föremål bl a jade och agat (10). Parti med orientaliska föremål, 10 delar. Bestående av: Kinesisk skuren träfigur med kredering och bronsering. Två tempellejon i svart alabaster. Lock, underglasyrblått med figuralt motiv. Miniatyrurnor, par, 1900-talets första hälft. Ornament i jade genombrutet och försänkt dekor. Ödla i agat. ... Varenr: 3636453 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 30-11-2014 21:02:00 DKK 240
Barok kiste af egetræ
Barok kiste af egetræ. Barok kiste af egetræ med gennembrudte bånd og greb af jern. H. 72, L. 121, B. 59 cm. 1700-tallets slutning. Fremstår aflåst, nøgle medfølger ikke. Varenr: 3637255 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 01-12-2014 13:20:00 DKK 400
Kinesiske bordskåle, 1700-tallet (2)
Kinesiske bordskåle, 1700-tallet (2). Kinesiske bordskåle af porcelæn, dekoreret med hhv. fugle og bladværk og med med blomster i blåt. 1700-tallet. Ø 35 - 40 cm. Begge med store reparationer. (2) Varenr: 3606244 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-12-2014 15:40:00 DKK 400
Ikon, guds moder 'Odigiethria', Rusland 1700-tallet
Ikon, guds moder 'Odigiethria', Rusland 1700-tallet. Tempera på træ, fremstår stedvist krakeleret. H 30cm, B 26cm. Varenr: 3617331 DKK 8.928 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 01-12-2014 19:20:00 DKK 5.208
Louis XVI dragkiste, eg, 1700-tallets slutning
Louis XVI dragkiste, eg, 1700-tallets slutning. Louis XVI dragkiste, udskåret med riflede sider, tandsnit og kvartsøjler, i fronten 4 dybe skuffer. 1700-tallets slutning. H. 120 B. 123 D. 61 cm. Senere underdel. Aldersrelateret slitage; nogle tørrevner. Nøgle medfølger. Varenr: 3637455 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 01-12-2014 19:24:00 DKK 375
Ikon, 'Guds moder sover ind', 1700-tallet
Ikon, 'Guds moder sover ind', 1700-tallet. Olie og tempera på træ, 'Guds moder sover ind', 1700-tallet. Skildring af: fra foroven til venstre Skt. Antonius, Skt. Katharina, foroven til højre Skt. Theodor, Skt. Barbara, 33,5cm x 27cm Varenr: 3620590 DKK 13.392 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 01-12-2014 19:39:00 DKK 11.160
Ikon, 'Guds moder uden Jesusbarnet', 1700-tallet
Ikon, 'Guds moder uden Jesusbarnet', 1700-tallet. Olie, tempera og bladguld på træ, 'Guds moder uden Jesusbarnet', 1700-tallet, fra Deësis-gruppen, 35cm x 29cm Varenr: 3617338 DKK 10.416 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 01-12-2014 19:50:00 DKK 7.812
Pieter Mortier, Historie des ouden en nieuwen Testaments, 1. bind, nyt oplag, begyndelsen af 1900-tallet
Pieter Mortier, Historie des ouden en nieuwen Testaments, 1. bind, nyt oplag, begyndelsen af 1900-tallet. Historie des ouden en nieuwen Testaments, verrykt met meer dan vierhonderd Printverbeeldingen on kopper gesneeden. Met Privilegoe van Heeren Staaten van Holland en Westfriesland, eerste Deel, von Pieter Mortier, Amsterdam, betegnet med 1700, marmoreret bogudskæring, fremstår med mindre ... Varenr: 3492440 DKK 5.952 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 02-12-2014 18:35:00 DKK 4.092
Barok standur med ottedøgnsværk. 1700-tallets slutning
Barok standur med ottedøgnsværk. 1700-tallets slutning. Barok standur af bejdset egetræ, buet profileret top, urskive af messing, graveret med bladværk, timekrans af tin med romer- og arabertal samt sekundskive, gennembrudte hjørneornamenter, front med profileret låge, i siderne kvartsøjler. 1700-tallets slutning. 8-døgns værk. L. 215 cm. Uret er ... Varenr: 3640910 DKK 2.500 DK, Kolding, Trianglen 02-12-2014 19:22:00 DKK 425
Barok chatol af egetræ, 1700-tallet
Barok chatol af egetræ, 1700-tallet. Barok chatol af egetræ, front med skriveklap bag hvilken små skuffer, låge og rum, herunder fire skuffer. 1700-tallet. H. 113 cm. B. 120 cm. D. 60 cm. Aldersrelateret brugsspor. Tre nøgler medfølger. Varenr: 3640756 DKK 2.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 02-12-2014 19:29:00 DKK 350
Nordeuropæisk soldater fægtekårde, 1700-tallets midte
Nordeuropæisk soldater fægtekårde, 1700-tallets midte. Nordeuropæisk soldater fægtekårde med tilhørende original skede af sort læder med montage og dupsko af messing, dobbelt nyreformet parerplade af jern, greb beviklet med flettet tombaktråd, trekantet klinge. 1700-tallets midte. KL. 82 TL. 99 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Blankvåben ... Varenr: 3621844 DKK 6.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-12-2014 20:45:00 DKK 2.200
Barok hængeskab - tobaksskab af egetræ
Barok hængeskab - tobaksskab af egetræ. Barok hængeskab af egetræ, front med en låge og en skuffe. 1700-tallets anden halvdel. Fremstår med brugspræg og sammensat med nyere dele . H. 80 cm. B. 60 cm. D. 41 cm. Sammensat med nyere dele samt restaureret. Varenr: 3627660 DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 03-12-2014 17:11:00 DKK 300
Standur i kasse af grønmalet træ, dekoreret med blomster.
Standur i kasse af grønmalet træ, dekoreret med blomster.. Standur i kasse af grønmalet træ, dekoreret med blomster, malet skive med hjørneornamenter, timekrans med romer og arabertal. 1700-tallet. H. 215. B. 56. D. 25. Der gives ingen garanti for funktioanaliteten. Restaureret. Varenr: 3640626 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 03-12-2014 19:00:00 DKK 350
Oliemaleri, korsfæstelsesscene, slutningen af 1700-tallet
Oliemaleri, korsfæstelsesscene, slutningen af 1700-tallet. Olie på lærred, 'Kreuzigungsszene', ukendt kunstner, billedet forestiller Kristus på korset, ved hans venstre side Maria og Maria Magdalena, ved hans højre side Longinus til hest, slutningen af 1700-tallet, 92 cm x 72,5 cm, kanten er limet, krakeleret. Varenr: 3604191 DKK 4.464 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 03-12-2014 20:37:00 DKK 2.976
Russisk Kirkeikon. Den sidste nadver. 1700-/2000-tallet
Russisk Kirkeikon. Den sidste nadver. 1700-/2000-tallet. Russisk kirkeikon. Den sidste nadver. Meget eftertragtet motiv, som sjældent er udbudt. Oprindeligt er ikonen fra 1700-tallet, men billedet var så medtaget, at det er afrenset, og ikonenmotivet malet på ny i begyndelsen af 2000-tallet. Malet på træ. Forsænket billedflade (Kovtjeg). 45 x 55 cm. På... Varenr: 3632234 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 03-12-2014 20:40:00 DKK 6.000
Samling porslin, Kina, 24 delar,1700/1800-tal (24)
Samling porslin, Kina, 24 delar,1700/1800-tal (24). Samling porslin, Kina, 24 delar,1700/1800-tal. Diverse fat, skålar vinkoppar, dosor med lock samt vas, balusterformad med dekor i undergalsyrblått. H 43. Lagningar samt skador. Varenr: 3641504 DKK 1.202 SE, Norrköping, Finspångsv. 03-12-2014 21:00:00 DKK 421
Kinesisk skål, 1700 tallet
Kinesisk skål, 1700 tallet. Skål med hvid glasur, hank i form af maskaroner, senere låg af træ med knob af jade, fremstår med revne samt lille reparation, Kina, 1700 tallet, H 6 cm. Proveniens: Søren Christian Hansen 1906-1984. Varenr: 3624237 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 04-12-2014 13:17:00 DKK 1.250
'Latone Vengée', kobberstik efter maleri af Filippo Lauri, 1700-tallet
'Latone Vengée', kobberstik efter maleri af Filippo Lauri, 1700-tallet. 'Latone Vengée', kobberstik efter maleri af Filippo Lauri (1623-1694) med græsk mytologisk motiv over Leto med tvillingerne Apollon og Artemis, stukket af Balechou og Cathelin, 1700-tallet. Bladmål 51 x 66 cm. (68 x 82 cm.) Varenr: 3643815 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 04-12-2014 14:52:00 DKK 300
Bemalet lågkiste / brudekiste 17-1800 tallet.
Bemalet lågkiste / brudekiste 17-1800 tallet.. Lågkiste / Brudekiste af egetræ med jernbeslag og håndtag, original lås, bemaling med datering fra 1845, indvendig ét stort rum og 'gemme'. H.68 x 142 x d.63 cm. Aldersrelateret stand, kisten antagelig 1700 tallet. Varenr: 3644562 DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 04-12-2014 19:27:00 DKK 325
Fickur, J. Samson, London, 1700-tal
Fickur, J. Samson, London, 1700-tal. Fickur, J. Samson, London, 1700-tal. Spindelur. Dubbelboetter i silver. Emaljerad urtavla med hamnmotiv. Förgyllda visare. Urverket märkt J Samson, London, No 25158. Innerboett stämplad RN, stämpel för London samt årsbokstav för 1774. Ytterboett ej stämplad. Ytterboettens Ø 50 mm. Fäste till ... Varenr: 3627492 DKK 3.206 SE, Örebro, Aspholmen 08-12-2014 21:26:00 DKK 321
Firedelt russisk ikon, 1700-tallet
Firedelt russisk ikon, 1700-tallet. Foredelt russisk ikon forestillende Kriti Korsfæstelse, Gudsmoder Feodorov, samt Ærkeengel og fem helgener. Tempera på forgylddt grund på træpanel, nedfældet billedflade. Rand dekoreret med Ritza i barok-form af forsølvet messing. Bagside med to sponki. 1700-tallet. 31,5 x 26,5 cm.Lauritz.com ... Varenr: 3574348 DKK 12.000 DK, Helsingør, Støberivej 09-12-2014 19:23:00 DKK 9.000
Sankt Nikolaus Vitaikon, 1700-tallet
Sankt Nikolaus Vitaikon, 1700-tallet. Russisk Vitaikon med fremstilling af Sankt Nikolaus liv og levned. Tempera på forgyldt grund, gesso på kraftigt træpanel. Sankt Nikolaus portrætteret flankeret af Kristus og Gudsmoder, samt 12 scener fra Hans liv.Rand dekoreret med ciseleret Ritza af bruneret kobber. Rusland, 1700-tallet. 35,5 x ... Varenr: 3574347 DKK 18.000 DK, Helsingør, Støberivej 09-12-2014 20:10:00 DKK 13.500
Russisk ikon, Moskva skole
Russisk ikon, Moskva skole. Russisk ikon med fremstilling af Den hellige Sophia siddende på trone, flankeret af Gudsmoder, Johannes Døberen og Kristus, ovenover fem engle. Tempera på gesso på lærred, dobbelt nedfældet billedflade. Sjældent udbud ikonmotiv. Moskva-skole, slutningen af 1600-tallet - begyndelsen af ... Varenr: 3574343 DKK 32.000 DK, Helsingør, Støberivej 09-12-2014 20:16:00 DKK 25.000
Den brændende Tornebusk
Den brændende Tornebusk . Russisk ikon med fremstilling af Gudsmoder den Brændende Tornebusk omgivet af ærkeengle Raphael, Gabriel, Uriel, Selaphiel, Barachiel, Yegudiel, Michael. Desuden symbolerne for de fire evangelister i hjørnerne. Malt på gesso på træpanel, rand med talrige inskriptioner. 1700-tallet. ... Varenr: 3639242 DKK 10.000 DK, Helsingør, Støberivej 09-12-2014 20:18:00 DKK 7.400
Sankt Nikolaus Vitaikon, 1700-tallet . Russisk Vitaikon med fremstilling af Sankt Nikolaus liv og levned. Tempera på gesso på træpanel, nedfældet billedeflade, to spinki på bagside bevaret. Sankt Nikolaus portrætteret flankeret af Kristus og Gudsmoder samt 12 scener fra Hans liv. Rusland, 1700-tallet. 31,5 x 26,5 cm.Lauritz.com ... Varenr: 3639240 DKK 28.000 DK, Helsingør, Støberivej 09-12-2014 20:35:00 DKK 22.000
Ikon med Gudsmoders Hensoven, 1600-1700-tallet
Ikon med Gudsmoders Hensoven, 1600-1700-tallet . Ikon forestillende Gudsmoders Hensoven. Den liggende Gudsmoder omgivet af helgener samt Kristus med Barn som symboliserer sjælen, herover serafim. Tempera på gesso på træpanel, nedsænket billedflade, to sponki på bagside mangler. Aldersrelaterede brugsspor og retoucheringer. Rusland, ca. 1700. 34... Varenr: 3639234 DKK 20.000 DK, Helsingør, Støberivej 09-12-2014 20:35:00 DKK 15.000
Ikon med Gudsmoders Hensoven, 1700-tallet
Ikon med Gudsmoders Hensoven, 1700-tallet. Ikon forestillende Gudsmoders Hensoven. Den liggende Gudsmoder omgivet af helgener samt Kristus med Barn som symboliserer sjælen, herover serafim. Tempera på gesso på træpanel, nedsænket billedflade, to sponki på bagside bevaret. Aldersrelaterede brugsspor og retoucheringer. Rusland, tidlig ... Varenr: 3574350 DKK 18.000 DK, Helsingør, Støberivej 09-12-2014 20:52:00 DKK 13.500
Ikon med fremstilling af Gudsmoder Vladimir
Ikon med fremstilling af Gudsmoder Vladimir . Russisk Ikon med fremstilling af Gudsmoder Vladimir. Gudsmoder i omfavnelse med Kristus. Tempera på gesso på træpanel, nedfældet billedflade, rand og baggrund fritlagt til gesso. Slutningen af 1700-tallet. Fremstår med brugsspor og retoucheringer. 27,5 x 22 cm.Lauritz.com Helsingør afholder 2. ... Varenr: 3639235 DKK 4.000 DK, Helsingør, Støberivej 09-12-2014 21:10:00 DKK 325
Festdagsikon, 1700-tallet
Festdagsikon, 1700-tallet. Festdags ikon malt på gesso på træpanel forestillende Opstandelsen og Nedstigningen til Dødsriget samt 12 bibelske festdage i usædvanlig rækkefølge og specialmotiver. 1. Bebudelsen. 2. Kristi fødsel. 3. Præsentation af Kristi i Templet. 4. Dåben i Jordanfloden. 5. Forklarelsen på Bjerget. 6. ... Varenr: 3574337 DKK 12.000 DK, Helsingør, Støberivej 09-12-2014 21:22:00 DKK 8.000
 1 2  >>