Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "1700-tallet" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Stolpeskab/tobaksskab af egetræ, 1700-tallet
Stolpeskab/tobaksskab af egetræ, 1700-tallet. Stolpeskab/tobaksskab af egetræ, drejede ben med sprosser. Front med låge, hvorbag hylder, skuffe med skjult lukke. 1700-tallet. H. 123 cm. B. 64 cm. D. 26 cm. Restureret, dele udskiftede. Alm. aldersrelateret brugsspor. Varenr: 3630441 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 24-11-2014 14:28:10 DKK 325
Samling ældre kinesisk porcelæn (8)
Samling ældre kinesisk porcelæn (8). Famille rose tallerken samt fire tallerkner dekoreret i blåt, Kien Lung 1736-95, samt to skåle og to små tallerkner. Kina 1700-1800-tallet. Ø 17-23 cm. (8) Varenr: 3627899 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-11-2014 15:21:00 DKK 350
Barok spejl, 1700-tallet
Barok spejl, 1700-tallet. Barok spejl af bemalet og guldstafferet træ og gesso. 1700-tallet. 52 x 32 cm. Enkelte små afslag. Varenr: 3616186 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-11-2014 16:10:18 DKK 800
Skafthulsøkse, dolk m. rep, skraberedskaber og trækniv fra 1700-tallet (5)
Skafthulsøkse, dolk m. rep, skraberedskaber og trækniv fra 1700-tallet (5). Skafthulsøkse, dolk m. limet reparation, skraberedskaber og trækniv fra 1700-tallet, prydet med udskæringer, klinge med indskrift. L. økse 12 cm., dolk 22, kniv 21 cm. Aldersrelateret præg (5) Varenr: 3617699 DKK 2.500 DK, Odense, Kratholmvej 24-11-2014 16:11:35 DKK 875
Samling renaissance / barok skæringer og møbelornamenter (10)
Samling renaissance / barok skæringer og møbelornamenter (10). Samling renaissance / barok skæringer og møbelornamenter af egetræ. 1600/1700-tallet. H. 12-48 cm. Fremstår med brugsspor og flere med afslag. (10) Varenr: 3621530 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 24-11-2014 16:13:00 DKK 325
Dragkiste af eg, barokform, 1700-tallet
Dragkiste af eg, barokform, 1700-tallet. Dragkiste af eg, barokform, 1700-tallets slutning. Dele skiftede. Svungen front med 4 skuffer. Sokkel med cabriole ben. Støbte beslag af metal. Slitage, skjolder og flere afslag. H. 126. B. 125. D. 62 cm. Varenr: 3624715 DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 24-11-2014 17:04:00 DKK 350
Et par franske lysestager af fajance, Nevèrs 1700-tallet (2)
Et par franske lysestager af fajance, Nevèrs 1700-tallet (2). Et par franske lysestager af fajance i form af siddende løver, hver holdende snoet søjle, dekoreret i gult, blåt og brunt, ovale fodstykker. H. 23, L. 20, B. 12 cm. Nevèrs 1700-tallet. Proveniens: Keramikeren Nils Thorsson (1898-1975)' s samling. Nils Thorsson var kunstnerisk leder af Aluminia ... Varenr: 3544414 DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-11-2014 20:01:00 DKK 6.000
Stekfat, porslin, Kina, 1700/1800-tal
Stekfat, porslin, Kina, 1700/1800-tal. Stekfat, porslin, Kina, 1700/1800-tal. Dekor i imari. L 32. Mindre kantnagg. Varenr: 3626324 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 24-11-2014 20:36:00 DKK 302
Bemalet lågkiste / brudekiste 17-1800 tallet.
Bemalet lågkiste / brudekiste 17-1800 tallet.. Lågkiste / Brudekiste af egetræ med jernbeslag og håndtag, original lås, bemaling med datering fra 1845, indvendig ét stort rum og 'gemme'. H.68 x 142 x d.63 cm. Aldersrelateret stand, kisten antagelig 1700 tallet. Varenr: 3628486 DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-11-2014 20:40:00 DKK 375
Væghængt friserur, 1700/1800-tallet
Væghængt friserur, 1700/1800-tallet. Friserur. Frisvinger i kasse af bejset egetræ, ca. 1700/1800 tallet. Malet urskive med forgyldt ornamentik. Nederst på kasse ovalt, gennembrudt felt med kig til pendulet af forgyldt metal med Louis XVI-ornamentik. 1- eller 2-døgnsværk. H. 98. B. 39. D. 25 cm. Pendul og et lod medfølger. Fremstår ... Varenr: 3629770 DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-11-2014 20:59:00 DKK 700
Dansk barok standursværk, Hans Povelsen, 1700-tallet
Dansk barok standursværk, Hans Povelsen, 1700-tallet. Dansk barok standursværk med urskive af tin, påmalede sorte romertal, påsatte bronzer, signeret tinplakette Hans Povelsen 1787, lodder af bly og pendul medfølger. 1700-tallet. H. 40 L. 28 B. 16 cm. Fremstår med aldersrelateret slitage og anløben. Varenr: 3622791 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 16:30:00 DKK 300
Nathaniel Hedge. Engelsk standur, 1700-tallets 2. halvdel
Nathaniel Hedge. Engelsk standur, 1700-tallets 2. halvdel. Nathaniel Hedge. Engelsk standur i kasse af eg med svungen top med flankerende søjler, forniklet urskive sign. Hedge, Colchester. Otte-døgnsværk. H. 212 cm. 1700-tallets 2. halvdel. Pendul, lodder og nøgler medfølger. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Proveniens: Otto Haslunds Hus, ... Varenr: 3631036 DKK 2.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-11-2014 19:44:00 DKK 325
Louis Seize piedestalskab, 1700-tallet
Louis Seize piedestalskab, 1700-tallet. Louis Seize piedestalskab af bemalet og forgyldt træ, top med tandsnit, låge dekoreret med forgyldt profilportræt, top og bund med skjulte rum. 1700-tallet. H. 118 B. 50 D. 22 cm. Fremstår restaureret. Varenr: 3615751 DKK 5.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 20:31:00 DKK 1.350
Russisk Kirkeikon. Den sidste nadver. 1700-/2000-tallet
Russisk Kirkeikon. Den sidste nadver. 1700-/2000-tallet. Russisk kirkeikon. Den sidste nadver. Meget eftertragtet motiv, som sjældent er udbudt. Oprindeligt er ikonen fra 1700-tallet, men billedet var så medtaget, at det er afrenset, og ikonenmotivet malet på ny i begyndelsen af 2000-tallet. Malet på træ. Forsænket billedflade (Kovtjeg). 45 x 55 cm. På... Varenr: 3632234 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-11-2014 20:45:00 DKK 6.000
Kinesisk røgelseskar af bronze, ultimo 1700-tallet / primo 1800-tallet
Kinesisk røgelseskar af bronze, ultimo 1700-tallet / primo 1800-tallet. Kinesisk røgelseskar af bronze, hanke i form af dyrehoveder, dekoration i form af cloissoné med motiv i form af blomster og bladværk, låg med top i form af hund, ultimo 1700-tallet / primo 1800-tallet. Fremstår med aldersrelaterede spor. Varenr: 3607386 DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 26-11-2014 11:13:39 DKK 400
Gruekedel og svingkedel af kobber, 1700/1800-tallet (2)
Gruekedel og svingkedel af kobber, 1700/1800-tallet (2). Gruekedel af kobber, H. 30, Ø 51 cm. Svingkedel af kobber og messing, H. 29 cm. Varenr: 3618329 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-11-2014 16:20:32 DKK 325
Hjørneskab, egetræ, 1700-tallet
Hjørneskab, egetræ, 1700-tallet . Barok hjørneskab af egetræ, front med fyldningslåge. 1700-tallet. H. 110 B. 77 D. 41 cm. Senerer nøgle medfølger. Varenr: 3631734 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 26-11-2014 16:22:00 DKK 400
Tysk rokoko terrin af tin, 1700-tallet
Tysk rokoko terrin af tin, 1700-tallet. Lille oval, tysk rokoko terrin af tin, skævknækket korpus med rocailler og kæmninger, to svungne hanke, stemplet med 'Enkel Block Zinn'. 1700-tallets sidste halvdel. H. 27 L. 34 D. 17 cm. Varenr: 3633532 DKK 2.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-11-2014 19:07:00 DKK 425
Par Næstvedstager, messing (2)
Par Næstvedstager, messing (2) . Par Næstvedstager af messing. 1700/1800-tallet. H. 15 cm. (2) Varenr: 3622622 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-11-2014 19:35:00 DKK 425
Engelsk George III lygteur, 1700-tallets slutning
Engelsk George III lygteur, 1700-tallets slutning. Engelsk George III lygteur, i kasse af mahogny, urskive og dekoration af messing og forgyldt messing, sorte romertal, værk og kasse antageligt ikke samhørende. 1700-tallets slutning. H. 46 B. 24 D. 16 cm. Fremstår med aldersrelateret slitage, løs finer og tørsprækker. Varenr: 3622615 DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-11-2014 21:40:00 DKK 1.050
Seks barok skeer af sølv med violinformede skafter, 1700-tallet
Seks barok skeer af sølv med violinformede skafter, 1700-tallet. Seks danske barok skeer af sølv med violinformede skafter, 1700-tallet. Forskellige mestermærker. Dateret bl.a. 1785 og 1786. Graveret med ejerinitialer. L. ca. 18,2 cm. Samlet vægt 280 gr. (6) Varenr: 3621229 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 27-11-2014 19:22:00 DKK 675
Chiffonjé, gustaviansk, 1700-tal
Chiffonjé, gustaviansk, 1700-tal. Chiffonjé, gustaviansk, 1700-tal. Rakform med dekor av tagglist samt avfasade hörn med kannelyrer. Bakom klaff skrivinredning. Nedtill skåp med räfflade ovaler. L 123, d 53, h 126. Senare bemålning. Skador, avslag, sprickor, defekt klaffupphängning, kompletterad mm. Varenr: 3626614 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 27-11-2014 20:08:00 DKK 241
Hörnskåp, ek, skuren dekor, 1700-tal, kompletterad/renoverad
Hörnskåp, ek, skuren dekor, 1700-tal, kompletterad/renoverad. Hörnskåp i ek, vägghängt, dörr med bakomvarande hyllinredning. Skuren dekor samt försett med metallbeslag, nyckel samt lås. 1700-tal. Höjd 70 cm, bredd 75 cm. Renoverat/kompletterat. Varenr: 3631841 DKK 1.206 SE, Stockholm, Slakthusgatan 27-11-2014 20:44:00 DKK 281
Väggskåp, barock, 1700-tal
Väggskåp, barock, 1700-tal. Väggskåp, barock, 1700-tal. Hörnmodell. Ådringsmålat. Spegelindelning. Höjd 39 cm, bredd 43 cm, djup 24 cm. Nyckel finns. Senare bemålat. Varenr: 3632507 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 27-11-2014 20:59:00 DKK 281
Almue hængeskab af egetræ, front med dør og skuffe.
Almue hængeskab af egetræ, front med dør og skuffe.. Almue hængeskab af egetræ, front med dør og skuffe. 1700-tallets slutning. H. 63. B. 61. D. 32. Restaureret. Nøgle medfølger. Varenr: 3637682 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 28-11-2014 12:22:00 DKK 325
Almue hængeskab af fyrretræ.
Almue hængeskab af fyrretræ.. Almue hængeskab af fyrretræ, med profileret top front med dør. 1700-tallets slutning. H. 80. B. 103. D. 35. Restaureret. Varenr: 3637686 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 28-11-2014 12:23:00 DKK 300
Prospekter over Toulon, kobberstik (3)
Prospekter over Toulon, kobberstik (3). Prospekter over Toulon, kobberstik, 1700-tallet. 32 x 34, 53 x 63 og 52 x 61 cm. U.R. Fremstår med fugtpletter. (3) Varenr: 3636843 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-11-2014 14:45:00 DKK 300
Joachim Weller. Rokoko strøbøsse af sølv, 1700-tallet
Joachim Weller. Rokoko strøbøsse af sølv, 1700-tallet. Joachim Weller, Holstebro 1725-1792. Rokoko strøbøsse af sølv, skævknækket korpus, båret af tre svungne fødder. Mestermærke for Joachim Weller. 1700-tallet. Vægt 188,5 gr. H. 18,5 cm. Aldersrelateret patina og mindre bule på korpus. Strøbøssen har været udstillet på Holstebro Museum og ... Varenr: 3619266 DKK 12.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 28-11-2014 19:05:00 DKK 7.000
Gustavianskt hörnskåp
Gustavianskt hörnskåp. Gustavianskt hörnskåp. Slutet av 1700-talet. Senare hylla och fötter. Senare bemålat. H. 168 cm. D. 48 cm. B. 71 cm. Senare nyckelskylt. Nyckel medföljer. Varenr: 3624314 DKK 1.206 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 28-11-2014 19:09:00 DKK 241
Skålfat, Kina 1700/1800-tal (2)
Skålfat, Kina 1700/1800-tal (2). Skålfat, Kina 1700/1800-tal. Dekor i underglasyrblått. Dia: ca 28 cm. Den ena med nagg på fotringen. (2) Varenr: 3623859 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 28-11-2014 20:54:00 DKK 241
 1 2  >>