Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "1700-tallet" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Småskrifter tal mm bl.a. ekonomi 1700-1800-tal
Småskrifter tal mm bl.a. ekonomi 1700-1800-tal. FÖRORDNINGAR, SMÅSKRIFTER, TAL, mm, ca 60 st. 1700-1800-tal. Bl.a. ekonomi, Swenska köpmannens swar, 1765, Den stora högmåls-frågan om mitt och ditt, 1771, Act, om personlig säkerhet, 1769, om att döda vargar, 1753, riksdagsprotokoll. Flertalet tagna ur band eller oskurna. Flera ur Johan Axel Al... Varenr: 4146478 DKK 1.610 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 10-02-2016 21:10:00
Se mere
Glaspokal
Glaspokal. POKAL, glas, Tyskland, troligen 1700-tal, graverade dekor och text, höjd 17 cm Varenr: 4146487 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 10-02-2016 21:28:00
Se mere
Småskrifter mm 1700-1800- tal
Småskrifter mm 1700-1800- tal. SMÅSKRIFTER, TAL MM, ca 40 st. 1700-1800-tal. Bl.a ekonomi, riksdagsprotokoll mm.. Flertalet tagna ur band eller oskurna. Flera ur Johan Axel Almqvist boksamling och med dennes stämplar. Några dubbletter. Varenr: 4146498 DKK 1.208 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 10-02-2016 21:50:00
Se mere
Pokal med lock silver
Pokal med lock silver. POKAL med lock, silver, 1700-tal, med infällda mynt i huvudsak polska och tyska, invändigt förgylld, höjd ca 29 cm, vikt ca 1750 g Varenr: 4147976 DKK 12.075 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 11-02-2016 10:08:00
Se mere
Golvur, 1700/1800-tal
Golvur, 1700/1800-tal. Golvur, 1700/1800-tal. Svängt fodral. Rödlackerat med dekor av kurbitsmåleri. Märkt 1845. H 185. Saknar pendel. Lauritz.com garanterar inte funktionen. Varenr: 4144852 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 11-02-2016 13:04:00 DKK 282
Friser vægur 1700-tallet.
Friser vægur 1700-tallet.. Friserur. Frisvinger i kasse af ådretmalet træ, 1700-tallet. Malet urskive med forgyldt ornamentik. Bund prydet med delvis gennembrudt, forgyldt og ornamenteret metal. Fremstår med afslag i ornamentering samt kraftige brugsspor. Et lod medfølger. Varenr: 4132782 DKK 5.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 11-02-2016 14:11:00 DKK 1.600
Tobaksskab, 1700/1800-tallet
Tobaksskab, 1700/1800-tallet. Tobaksskab af massivt egetræ, svungen top, front med fyldningslåge, bag hvilken hylde, herunder skuffe. 1700/1800-tallet. H. 78 B. 64 D. 27 cm. Fremstår med slitage, enkelte senere lister og bagbeklædning. Varenr: 4142275 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 15:07:39 DKK 350
Et par cloissoné vaser. Kina, 1700-tallet (2)
Et par cloissoné vaser. Kina, 1700-tallet (2). Et par cloissoné vaser med polykrom emalje med motiv i form af sommerfugle og blomster. Kina, 1700-tallet. H. 43 cm. Fremstår med mindre skader på emaljen. Proveniens: General konsul i Shanghai. Mr. Roger Meffreys (1899-1976). Denne vare er en del af en tema-auktion med orientalske ... Varenr: 4015615 DKK 35.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 11-02-2016 16:59:00 DKK 20.000
Chatol af egetræ, 1700-tallet
Chatol af egetræ, 1700-tallet. Chatol af egetræ, front med tre skuffer, herover en skråtstillet nedfældig skrivepålade, bag hvilken skuffer og rum. H. 107, B. 103, D. 58 cm. 1700-tallet. En nøgle medfølger. Fremstår restaureret. Varenr: 4145622 DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 11-02-2016 18:55:00 DKK 850
Fickur 1700-tal
Fickur 1700-tal. FICKUR, 2 st, silverboetter, 1700-tal, emaljerade urtavlor, Johan Gladman Stockholm (1731-1800) resp Joachim Hovenschiöld d ä, Stockholm, (1767-1800), diameter ca 60 mm Varenr: 4148096 DKK 1.610 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 11-02-2016 19:02:00
Se mere
To kinesiske fade 1700-tallet (2)
To kinesiske fade 1700-tallet (2). To ottekantede kinesiske fade af porcelæn dekoreret med landskabsscenerier i blåt, Chien- Lung 1736-1795. H.26 x 35 cm. Varenr: 4147571 DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 11-02-2016 19:02:00 DKK 750
Sofabord med hollandske fliser 17/1900-tallet
Sofabord med hollandske fliser 17/1900-tallet. Sofabord af egetræ ilagt 24 hollandske 1700-tals fliser med blå dekoration. H. 59, L. 95, B. 62 cm. Bord rokoko stil 1900-tallets første halvdel. Fremstår med tørrerevne. Varenr: 4145628 DKK 2.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 11-02-2016 19:10:00 DKK 1.350
Samling kinesisk eksport porcelæn 1700 tallet (13)
Samling kinesisk eksport porcelæn 1700 tallet (13). Samling kinesisk eksport porcelæn Yung Chen og Chien Lung, Famille Rose m.m. Bestående af tre tallerkner og et fad alle med reparationer/skader Ø 23-25 cm, lille lågvase h.13 cm, flere revner og afslag låg, lille kop med kronet monogram h.4 cm Ø 7cm, tre ovale asietter de to med bølget kant ... Varenr: 4147631 DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 11-02-2016 19:12:00 DKK 475
Barok chatol af eg, 1700-tallet
Barok chatol af eg, 1700-tallet. Barok chatol af eg, overdel med svanehals top og to døre. Skråtstillet skriveklap, bag hvilken trappeformede skuffer og dør, forneden tre svungne ligeknækkede skuffer. 1700-tallet. H. 247 B. 130 D. 58 cm. Aldersrelateret slitage; sprækker, delvis udskiftede låse og beslag, låsetøj i øvre dør ... Varenr: 4124281 DKK 4.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 11-02-2016 19:20:00 DKK 3.100
Perkussionsmusket. Omgjort fra flint
Perkussionsmusket. Omgjort fra flint. Perkussionsmusket. Omgjort fra flint. Slutningen af 1700-tallet. Flere utydelige stempler. L. 138 cm. Kan erhverves uden tilladelse. Varenr: 4143719 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 11-02-2016 19:22:00 DKK 1.450
Norsk barok lågkrus af birkerod, 1700-tallet
Norsk barok lågkrus af birkerod, 1700-tallet. Norsk barok lågkrus af birkerod, rundt korpus på tre fødder, hvælvet låg med løve, gæk i form af siddende løve. Norge, 1700-tallet. H. 17 cm. Indvendigt bemalt; tørrevner og defekter, Varenr: 4149534 DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 11-02-2016 19:25:00 DKK 400
Sofabord med hollandske fliser 17/1900-tallet. Sofabord af egetræ ilagt 32 hollandske 1700-tals fliser med blomsterdekoration. H. 57, L. 125, B. 64 cm. Bord rokoko stil 1900-tallets første halvdel. Varenr: 4145631 DKK 2.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 11-02-2016 19:30:00 DKK 675
Fire engelske mahognistole ca.1780-1800 (4)
Fire engelske mahognistole ca.1780-1800 (4). Fire engelsk Hepplewhite spisestuestole af mahogni fra slutningen af 1700 tallet, buet gennembrudt rygstykke, let tilspidsede ben med tværsprosser h.95 x 50 x d.45 cm. Aldersrelateret stand, reparationer, en med afslag på ryg (limet). Varenr: 4145559 DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 11-02-2016 19:56:00 DKK 300
Robert Ashburn- Prefton. Standur af egetræ.17/1800-tallet
Robert Ashburn- Prefton. Standur af egetræ.17/1800-tallet . Standur med urkasse af egetræ med stjerneindlægning på låge. Urværk med skive af messing med romertal samt navn " Rob. Ashburn-Prefton. Lodder, pendul samt optrkkernøgle medfølger. H. 212 cm. Fra slut 1700 begynd. 1800-tallet. Fremstår i aldersrelateret stand. Lauritz.com indestår ikke for ... Varenr: 4146916 DKK 1.800 DK, Helsingør, Støberivej 11-02-2016 20:03:00 DKK 300
Barok chatol, 1700-tallet
Barok chatol, 1700-tallet. Barok chatol af bemalet fyrretræ, i fronten fire dybe skufer samt skråtstillet skriveklap bag hvilken små skuffer heraf to med skjulte skuffer/rum. H. 103 B. 107 D. 54cm. Nøgle medfølger. 1700-tallets slutning. Senere beslag og bemaling. Varenr: 4146606 DKK 4.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 11-02-2016 20:07:00 DKK 1.200
Snedklaffskåp, barock
Snedklaffskåp, barock. Snedklaffskåp, barock. Ek, 1700-tal. Inläggningar av bl. a stjärnor. Beslag av mässing. Nedfällbar klaff med skrivinredning. 3 lådor under. tvådelad. Nyckel finns. Höjd ca 198 cm, bredd 138 cm. Senare beslag. Skador samt slitage, sprickor, avslag på krön, fanérsläpp på klaff. Varenr: 4119133 DKK 4.830 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 11-02-2016 20:11:00 DKK 3.220
Supsked silver
Supsked silver. SUPSKED, silver, Norge, 1700-tal, graverad dekor, ägarinitialer, längd 16 cm, vikt ca 29 g Varenr: 4148136 DKK 1.610 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 11-02-2016 20:22:00
Se mere
Värmetallrik, tallrik Kina 1700-tal
Värmetallrik, tallrik Kina 1700-tal. VÄRMETALLRIK, TALLRIK, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), dekor i underglasyrblått samt famille rose, diameter ca 23 cm Varenr: 4149726 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 12-02-2016 14:44:00
Se mere
Stolar, gustaviansk resp. gustaviansk stil (2)
Stolar, gustaviansk resp. gustaviansk stil (2). Stolar, gustaviansk resp. gustaviansk stil, sent 1700-tal samt 1900-talets början. Vitmålade. Genombrutna ryggar, lösa stoppade sitsar, fleuroner samt fotkryss. Höjd 92 cm, sitthöjd 42 cm. En stol förstärkt en något ostadig. Mindre skada på sadelgjord. Orangrepp. . (2) Varenr: 4151202 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 12-02-2016 16:00:45 DKK 242
Kinesisk vase af porcelæn, 1700/1800-tallet.
Kinesisk vase af porcelæn, 1700/1800-tallet. . Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i blåt med ornamentik og symboler. Senere monteret til bordlampe. 1700/1800-tallet. H. 31 cm. Varenr: 4117596 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 12-02-2016 16:49:00 DKK 325
Louis XVI dragkiste af egetræ, 1700-tallets slutning
Louis XVI dragkiste af egetræ, 1700-tallets slutning. Louis XVI dragkiste af egetræ. Front med fire skuffer, profileret top og hjørnekvartsøjler indlagt med intarsia af mørkt og lyst træ, senere cabriole forben. 1700-tallets slutning. Nøgler medfølger. H. 116 D. 60 B. 126 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, tørrevne samt mangler på ... Varenr: 4151304 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 12-02-2016 16:59:50 DKK 375
Reijmyre vinglas
Reijmyre vinglas "Slottet". REIJMYRE GLASBRUK, vinglas, 12 st., "Slottet", design Tomas Harila Carlgren i samarbete med Lars Sjöberg, inspirerad av 1700-tals-glas, blåsta glas med driven kant, ben med luftblåsa. PROVENIENS: Reijmyre Glasbruk Varenr: 4149756 DKK 1.449 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 12-02-2016 17:36:00
Se mere
Barok kiste af egetræ, 1700-tallet
Barok kiste af egetræ, 1700-tallet. Barok kiste af udskåret egetræ med intarsia i form af kompasroser. Monteret med original lås og nøgle. H. 66, L. 133, B. 65 cm. 1700-tallet. Aldersrelateret slitage. Varenr: 4145616 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 12-02-2016 18:03:00 DKK 350
Louis Seize sidebord med hollandske fliser 1700-tallet
Louis Seize sidebord med hollandske fliser 1700-tallet. Louis Seize sidebord af bemalet træ ilagt 18 hollandske 1700-tals fliser med blå figurdekoration. H. 68, L. 83, B. 47 cm. Fremstår med løst stel. Én flise med revne samt én flise med hårrevne. Varenr: 4145630 DKK 2.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 12-02-2016 18:19:00 DKK 725
Stolpeskab - 1700-tallet
Stolpeskab - 1700-tallet. Stolpeskab af egetræ, fra 1700-tallet. Front med 2 låger og 2 skuffer. H 173 cm, D 40 cm, B 67,5 cm. Fremstår med brugsspor, løse stolper. Varenr: 4150652 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 12-02-2016 18:41:00 DKK 400
 1 2 3  >>