Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "1700-tallet" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Kopparstick (2)
Kopparstick (2). Kopparstick. Båda 1700-tal. Den större är av Gilles Demarteau ( utförd i röd gravyr av J B Huet). Den mindre av Demouiter (utförd av C Dupuis). Ramade och glasade. Tryckytornas mått 28 x 19 cm respektive 13 x 9,5 cm. Gulnader. Åldersrelaterat slitage. Varenr: 3658292 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 20-12-2014 20:38:00 DKK 275
Barok bæger af sølv, ant. Køge, 1700-tallets begyndelse, Obs tekst rettet
Barok bæger af sølv, ant. Køge, 1700-tallets begyndelse, Obs tekst rettet. Barok bæger af sølv, nålepunslet, forsiden graveret med bladkrans med ejerinitialerne A P S. Uidentificeret kronet bymærke, antagelig for Køge, utydeligt mestermærke antageligt for Christopher Jørgensen omtales i Køge 1599 til sin død 1642. H. 9,8, Diam. 8,7 cm. Vægt 140 gr. Aldersrelateret ... Varenr: 3654268 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-12-2014 15:19:00 DKK 750
Æbleskivepande og pande af kobber, 1700/1800-tallet (2)
Æbleskivepande og pande af kobber, 1700/1800-tallet (2). Æbleskivepande fra 18. / 19. årh, samt pande fra 19. årh, huller i siden fra tidl. mont. /greb. Ø 26-31 cm. Fremstår med brugsspor. (2) Varenr: 3656353 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 22-12-2014 15:21:35 DKK 300
To tobaksskabe af eg, barokform (2)
To tobaksskabe af eg, barokform (2). To tobaksskabe af eg, hver med dør og skuffe, barokform, 1800/1700-tallet. H. 66-76 B. 53-59 D. 25-31 cm. Aldersrelateret slitage. Nøgle medfølger. (2) Varenr: 3663325 DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-12-2014 17:06:00 DKK 675
Lille barok kiste af eg, 1700-tallet
Lille barok kiste af eg, 1700-tallet. Lille barok kiste af eg med bånd og bæregreb i siderne af jern, 1700-tallet. H. 29 B. 55 D. 44 cm. Nøgle medfølger. Varenr: 3661055 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-12-2014 18:15:11 DKK 450
Ikon, 'Guds moder sover ind', Rusland, 1700-tallet
Ikon, 'Guds moder sover ind', Rusland, 1700-tallet. Ikon, 'Guds moder sover ind', Rusland, 1700-tallet. Tempera på træ, bladguld på himmeldelen, H 35,4cm, B 29cm. Varenr: 3663010 DKK 11.159 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 22-12-2014 19:17:00 DKK 7.253
Miniatureskab 1700-1800-tallet
Miniatureskab 1700-1800-tallet. Miniatureskab af bemalet og guldstafferet træ, dekoreret med diverse frugter, front med to døre, inderst ligeledes bemalet med frugter. Profilleret top. H. 56, B. 46, D. 29 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, enkelte malingafslag. Varenr: 3661834 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 22-12-2014 19:26:00 DKK 575
Par barok alterstager af messing. (2)
Par barok alterstager af messing. (2). Par barok alterstager af messing. H. 36, Ø 22 cm. Fremstår med brugsspor, ene stage med reparation på drypskål. Antagelig 1600/1700-tallet. Omgjort. (2) Varenr: 3661859 DKK 8.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-12-2014 20:00:00 DKK 1.750
Meissen. To tallerkene af porcelæn, 1700-tallets sidste halvdel (2)
Meissen. To tallerkene af porcelæn, 1700-tallets sidste halvdel (2). Meissen. To tallerkene af porcelæn, dekoreret i farver med blomster, den ene med ozierkant. 1700-tallets sidste halvdel. (2) Varenr: 3661780 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 22-12-2014 20:08:00 DKK 300
Engelsk og tysk Danmarkskort 1700 tallet (2)
Engelsk og tysk Danmarkskort 1700 tallet (2). Håndkolorerede kobberstik over Danmark bestående af engelsk kort (sammensat af 2 ark) 'Denmark Corrected from the Newest Observations of the Royal Societies at London and Paris by J. Senex' (John Senex 1678-1740) samt påskrevet: 'John Affleck Esq. This Map is humbly Dedicated and Presented by ... Varenr: 3588838 DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-12-2014 20:50:00 DKK 400
Et par hollandske flisebilleder i ramme af egetræ, 1700-1800-tallet (2)
Et par hollandske flisebilleder i ramme af egetræ, 1700-1800-tallet (2). Et par hollandske flisebilleder hver med seks fliser af fajance dekoreret i mangant med kat med mus, i senere rammer af egetræ. 1700-tallets slutning/1800-tallets begyndelse. H. 68, H. Hver flise måler 13 x 13 cm. Ramme 46 x 32,5 cm. (2) Varenr: 3661839 DKK 4.500 DK, Herlev, Dynamovej 23-12-2014 11:13:00 DKK 1.250
Louis Seize chatol af egetræ, 1700-tallets slutning
Louis Seize chatol af egetræ, 1700-tallets slutning. Louis Seize chatol af egetræ, front med tre skuffer, top med skråtstillet skriveplade, bag hvilken små skuffer samt en låge med intarsia i form af kompasrose, beslag af messing, sidegreb af jern. 1700-tallets slutning. H. 106, L. 120, D. 60 cm. To nøgler medfølger. Senere bagklædning. Fremstår ... Varenr: 3664090 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-12-2014 13:24:00 DKK 1.150
3 kobberstukne kort over Danmark / Norge, 1700-tallet (3)
3 kobberstukne kort over Danmark / Norge, 1700-tallet (3). 3 kobberstukne kort over Danmark / Norge. Heraf 2 håndkolorerede. 1700-tallet. Aldersrelateret stand. 32 x 20 (50 x 32); 21 x 28 (25 x 32); 26 x 24 (38 x 52cm.) (3) Varenr: 3665210 DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-12-2014 14:50:00 DKK 350
Ubekendt kunstner. Studie af en kvinde i løse gevandter, blyant på papir, 1700/1800-tallet
Ubekendt kunstner. Studie af en kvinde i løse gevandter, blyant på papir, 1700/1800-tallet. Studie af en kvinde i løse gevandter, ubekendt kunstner. Bly på papir, usign. 32 x 20 (42 x 34) cm. Varenr: 3660483 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-12-2014 16:25:09 DKK 300
Kista, ek, barock, 1700-tal
Kista, ek, barock, 1700-tal. Kista, ek, barock, 1700-tal. Originalbeslag i järn. Välvt lock. Höjd 58 cm, bredd 103 cm, djup 52 cm. Torrsprickor. Varenr: 3665733 DKK 1.573 SE, Örebro, Aspholmen 23-12-2014 16:52:00 DKK 256
Standur 1700 tallet, af eg med udskæringer.
Standur 1700 tallet, af eg med udskæringer.. Standur 1700 tallet, af eg med udskæringer. Udstyret med lille quartz værk. Originalt urværk stadigvæk monteret. H. 210 cm. B. 44 cm. D. 28 cm. Fremstår uden pendul og lodder. Varenr: 3654757 DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-12-2014 19:00:00 DKK 300
Tre manglebrædder - 1700-tallet (3)
Tre manglebrædder - 1700-tallet (3). Tre manglebrædder fra 1700-tallet. Fremstår med reparationer. L 55-66 cm. (3) Varenr: 3665991 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-12-2014 19:53:00 DKK 450
Bernard Picart samt Pierre Francois Martenasie, Etsningar, 1700-tal (2)
Bernard Picart samt Pierre Francois Martenasie, Etsningar, 1700-tal (2). 2 stycken kopparstyck av Bernard Picart (1673-1733, Frankrike) samt Pierre Francois Martenasie (1729-1789, Frankrike). 1700-tal. Bladmått: 51,5 x 59 cm samt 51,8 x 39 cm. Oramade. Åldersrelaterad bruksspår. Se bilder. Beskuren. Oramad. (2) Varenr: 3666880 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 24-12-2014 13:10:00 DKK 236
Mässingsljusstake och reseskrivset (2)
Mässingsljusstake och reseskrivset (2). Mässingsljusstake, 1700-tal, höjd ca 14 cm. Reseskrivset i mässing och tenn. Invändigt glasflakonger samt borste, 1800-tal, locket lagat, längd 8 cm. (2) Varenr: 3667348 DKK < 1.000 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 25-12-2014 19:56:00 DKK 256
Bröllopsskedar 1 par, silver 1700-tal
Bröllopsskedar 1 par, silver 1700-tal. Bröllopsskedar 1 par, silver 1700-tal. daterade 1806 i fräcklad dekor. L19,7 cm. Stämplade CD. Varenr: 3668199 DKK < 1.000 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 26-12-2014 18:29:00 DKK 256
Ubekendt kunstner, eksteriør med unge kvinder, olie på lærred (2)
Ubekendt kunstner, eksteriør med unge kvinder, olie på lærred (2). Ubekendt kunstner, 1700/1800-tallet,, eksteriør med unge kvinder, olie på lærred samt monteret på senere lærreder, begge usigneret, 31 x 26 cm. (44 x 39 cm.) Fremstår med krakeleringer. (2) Varenr: 3659307 DKK 3.000 DK, Aalborg, Nibevej 26-12-2014 19:00:00 DKK 350
Svensk barokskrin, 16-1700-tallet
Svensk barokskrin, 16-1700-tallet. Svensk barokskrin af jernbeslået egetræ, beslagenes gennembrydninger udformede som hjerter, hanke i siderne, låg indvendigt bemalet i almuestil, 16-1700-tallet. H. 24. L. 69. B. 46 cm. Nøgle medfølger. Fremstår med aldersrelateret slitage, ormehuller, mindre afslag. Varenr: 3666987 DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-12-2014 20:29:00 DKK 350
Barok lågkrus af sølv, 16-1700-tallet
Barok lågkrus af sølv, 16-1700-tallet. Barok lågkrus af sølv på bred, rund fod, låg og fod drevet med blomsterborter, korpus graveret med bladværk, forgyldt lågknop i form af løve, 16-1700-tallet. Fodstykket stemplet med uidentificeret mestermærke NI samt lødighedsmærke 12. H. 15 cm. Vægt ca. 430 gr. Fremstår med lille revne samt hak ... Varenr: 3667276 DKK 15.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-12-2014 20:46:00 DKK 1.350
Tre dele kinesisk porcelæn, 1700/1800-tallet (3)
Tre dele kinesisk porcelæn, 1700/1800-tallet (3). Tre dele kinesisk porcelæn, H. ca. 11 cm. Alle tre med afslag og reparationer. 1700/1800-tallet. (3) Varenr: 3652568 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-12-2014 15:18:00 DKK 300
Kinesisk vase af porcelæn, 1700/1800-tallet
Kinesisk vase af porcelæn, 1700/1800-tallet. Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i blåt med blomster, blade og fugle, H. 25 cm. 1700/1800-tallet. Fremstår med afslag, ca. 1 cm. på øverste rand. Varenr: 3652677 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-12-2014 15:24:00 DKK 300
Japansk kunstner. Figursceneri, vandfarve på japanpapir, 1700/1800-tallet
Japansk kunstner. Figursceneri, vandfarve på japanpapir, 1700/1800-tallet. Figursceneri, japansk kunstner. Vandfarve på japanpapir, usign. 28 x 108 (55 x 133) cm. Pletter. Højre side af kompositionen skal remonteres. Varenr: 3669009 DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-12-2014 20:06:00 DKK 300
En samling sønderjysk sølv, Haderslev, 1700-1800 tallet. (10)
En samling sønderjysk sølv, Haderslev, 1700-1800 tallet. (10). En samling sønderjysk sølv, Haderslev, bestående af: To punchskeer af delvis forgyldt sølv, prydet med musling of vinløv, drejet skaft af sortpoleret træ. L. 45 cm. Mester: Mathias Møller, borgerskab 1842-1868. Thesi på tre svungne ben, drevet med blomster, skaft af udskåret perlemor. L. 16 cm.... Varenr: 3660722 DKK 3.000 DK, Kolding, Trianglen 27-12-2014 20:10:00 DKK 1.650
Kista, furu, 1700-tal
Kista, furu, 1700-tal. Kista, furu, 1700-tal. Ursprungliga beslag samt lås. Plant lock. Höjd 55 cm, bredd 109 cm, djup 55 cm. Nyckel medföljer. Senare ytbehandling samt torrsprickor med kompletteringar. Varenr: 3663370 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 29-12-2014 19:23:00 DKK 236