Kategori  Vurdering
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Ubekendt kunstner 16-1700 tallet, landskabsmotiv, olie på lærred
Ubekendt kunstner 16-1700 tallet, olie på lærred. Arkaisk landskab med jagtsceneri, usigneret. H.38 x 62 cm (54 x 78 cm) Fremstår i aldersrelateret stand med overfladekrakelering hele lærredet, samt en del retoucheringer / opmalinger.
Varenr: 4863888
DKK 2.600 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-12-2017
13:52:00
DKK 650
Kiste, 1700-tallet
Kiste af egetræ, beslag af grålakeret metal, orig. nøgle og lås, indvendig med senere hjørneforstærkninger, sider med greb af jern. H. 81. B. 119. D. 64 cm.
Varenr: 4870883
DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 19-12-2017
18:54:00
Higo Nishigaki tsuba (3. mester), tidlig Edo Periode, Japan 1600-1700-tallet
Higo Nishigaki tsuba (parérplade til samuraisværd), 3. mester, af bronze med motiv i form af fugle og bølger, tidlig Edo-perioden, 1600-1700-tallet. Oval. Mål: 7,5 x 7 cm. I trææske. Aldersrelateret patinering. Proveniens: tidligere i Don Bayney's samling.
Varenr: 4860431
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 19-12-2017
20:24:00
Louis Seize kommode af egetræ, 1700-tallets slutning
Louis Seize kommode af eg. Prydet med tandsnit. Fire skuffer med originale låse. 1700-tallets slutning. H. 120, B. 122, D. 60 cm. Nøgle samt et greb mangler, et greb løst. Fremstår med kraftige brugsspor, tørrerevner, senere bagbeklædning.
Varenr: 4870906
DKK 1.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-12-2017
11:21:53
Ikon, Gudsmoder Wladimirskaja. Fra Moskva-skolen, midten af 1700-tallet
Gudsmoder af Vladimir. Tempera på blødt træ. Oprindelse: Moskva-skolen. Midten af 1700-tallet. Mål: ca. 36 x 30 cm. Certifikat medfølger.
Varenr: 4855209
DKK 7.443 DE, Hamburg, Große Elbstraße 20-12-2017
18:34:00
DKK 298
Engelske vinglas. Sidste halvdel af 1700-tallet. (2)
Et par engelske vinglas med indlagte hvide tråde i stilk. H. 12 cm. Sidste halvdel af 1700-tallet. Fremstår med brugsspor. (2)
Varenr: 4867090
DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 20-12-2017
18:50:00
Engelske vinglas. 1700-tallet (3)
Tre engelske vinglas. Et par med tætte hvide tråde i stilk, samt ét stort med lignende dekoration. H. 13-14 cm. Fra sidste halvdel af 1700-tallet. Fremstår med brugsspor. (3)
Varenr: 4867295
DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 20-12-2017
19:15:00
DKK 500
Hurdal Glasværk. Vinglas. Slut 1700-tallet.
Hurdal Glasværk, Norge. Vinglas. Grålig sats med indlagte hvide tråde i stilk. H. 13 cm. 1780-1800 tallet. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4867159
19:30:00
DKK 900
Stort rundt Bristol Delft fad af fajance, 1700-tallet
Stort rundt Bristol Delft fad af fajance dekoreret i blåt med blomster i vaser efter kinesisk forbillede, fanen dekoreret i bianco sopra bianco med blomster og bladværk. England 1700-tallet. Diam. 42 cm. Kant med glasurafslag. Proveniens: Maleren og keramikeren Bjørn Wiinblads samling af ...
Varenr: 4870965
DKK 2.400 DK, Herlev, Dynamovej 20-12-2017
19:33:00
Goebel porcelænsfigur, frimurer
Goebel porcelænsfigur, ’Frimurer’ fra 1970 Klædt i rokokostil. Inspireret af et udkast/forbillede af Johann Joachim Kaendler fra 1740 Bundstempel: blåt stempelmærke, underglasur, Goebel W. Germany WP, modelnummer: FR 34, årstal: 1970. Hvidt porcelæn polykromt bemalet, guldstafferet. Stående...
Varenr: 4821565
DKK 5.955 DE, Hamburg, Große Elbstraße 20-12-2017
19:42:00
DKK 298
Ubekendt italiensk kunstner (1600/1700 tallet). 'Den sidste nadver'
Ubekendt italiensk kunstner. 'Den sidste nadver', olie på lærred, 1600/1700 tallet, usign. 63 x 49 (73 x 60) cm. Få mærker.
Varenr: 4854624
DKK 10.000 DK, Herning, Engdahlsvej 20-12-2017
20:13:00
To armstole af mahogni, 1700-1900-tallet (2)
Georg III armstol af mahogni med firsidet, gennembrudt ryg og svungne armlæn med indlægninger af lyst træ, tilspidsede ben. Løst sæde med betræk af hestehår. England, 1700-tallets slutning. B. 59, H. 90 cm. Afslag på underside af sprosse. Armstol af mahogni med skjoldformet ryg, sæde med betræk ...
Varenr: 4872952
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-12-2017
15:48:23
Ubekendt kunstner 1700 tallet, dansescene, olie på lærred
Ubekendt kunstner 1700 tallet, olie på lærred. Motiv med personer og et dansende par ved en hytte, usigneret. Slutningen af 1700 tallet. H.35 x 45 cm (49 x 60 cm) Aldersrelateret stand med overfladekrakelering og flere retoucheringer.
Varenr: 4872858
DKK 5.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-12-2017
16:52:00
DKK 450
Russisk ikon i stort format, æggetempera på træ, 'Skytsengle og hellige', ca. 1700-tallet
Russisk ikon i stort format, æggetempera på træ, "Skytsengle og hellige', ca. 1700-tallet, viser den hellige Theodor, den hellige Maria Magdalena, den hellige Evdonija, den hellige Johannes, foroven Kristus Pantokrator med Det Nye Testamente i venstre hånd, nimbussen med alfa og omega (første og ...
Varenr: 4845211
DKK 37.217 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 21-12-2017
20:35:00
DKK 298
Royal Copenhagen. Moses figur.
Royal Copenhagen. Moses bisquit figur fra slutningen af 1700 tallet - starten af 1800 tallet. Moses med de 10 bud og en engel ved hans ben. På siden står der indgraveret Eneret. Fremstår med små afslag.
Varenr: 4857004
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 21-12-2017
20:56:00
Samling ældre kobberstik og tryk 17-1800 tallet (9)
Samling ældre kobberstik og tryk bestående af tysk kobberstik med slaget i Køge Bugt h.27 x 34 cm (48 x 54 cm), kort over Køge fra 1659 h.25 x 31,5 cm (36 x 42,5 cm), motiv med Vallø slot 1700 tallet h.17,5 x 25 cm (25 x 32 cm), 3 motiver fra Bornholm 1700 tallet h.15,5 x 23,5 cm (25 x 32 cm), ...
Varenr: 4871224
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-12-2017
13:10:00
Edward Barlow Oldham, engelsk George III standur af mahogni, 1700-tallet
Edward Barlow Oldham, engelsk George III standur af (fineret) mahogni, 1700-tallet. Urskive af messing med tintimekrans, forgyldte hjørneornamenter, øverst med månefase. Kasse med kanelerede kvartsøjler og urhus med helsøjler. 'Svanehals' formet top med rosetter og spir af messing. Medfølgende 2 ...
Varenr: 4872592
DKK 6.000 DK, Odense, Kratholmvej 22-12-2017
20:50:00
DKK 1.700