Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  på "1700-tallet" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Matsalsgrupp, slagbord 'Bergslagen' samt stolar 'Hallunda' ur IKEA:s 1700-talsserie (14)
Matsalsgrupp, slagbord 'Bergslagen' samt stolar 'Hallunda' ur IKEA:s 1700-talsserie (14). Matsalsgrupp bestående av slagbord modell 'Bergslagen' samt stolar modell 'Hallunda' ur IKEA:s 1700-talsserie. Massivt, grålackerat lövträ. Stolar med klädseltyg i linne. Tillverkade med svenska 1700-talsmöbler som förlaga. Slagbord, 1 par, höjd 76 cm, bredd 117 cm, längd 23/94/166 cm. Totallängd... Varenr: 3368709 DKK 20.561 SE, Örebro, Aspholmen 16-04-2014 19:20:00 DKK 13.570
6 dages udforskning af Harzen & Brocken på ****Schlosshotel Ballenstedt for 2 personer
6 dages udforskning af Harzen & Brocken på ****Schlosshotel Ballenstedt for 2 personer. 6 dages udforskning af Harzen & Brocken på ****Schlosshotel Ballenstedt for 2 personer Opholdet indeholder følgende: 5 overnatninger i dobbeltværelse i komfortkategorien Inkl. storslået morgenbuffet Inkl. en velkomstgave pr. værelse Inkl. 5 x dinnerbuffet eller 3-retters menu 1 ... Varenr: 3377332

DKK 4.853 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 16-04-2014 20:20:00 DKK 2.613
Skulptur 'Madonna med Jesusbarnet', Sydtyskland, 1700-tallet
Skulptur 'Madonna med Jesusbarnet', Sydtyskland, 1700-tallet. Udskåret træ, polykrom bemaling, delvist forgyldt, madonna stående på rocaillesokkel, på hendes venstre arm Jesusbarnet, vidt svingende drapering, H. 94cm, B. 41cm, D. 19cm. Højre arm på Jesusbarnet er restaureret, 1 af Marias fingre er beskadiget, delvist mindre farveafskalninger, kors noget ... Varenr: 3323296 DKK 17.172 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 16-04-2014 20:24:00 DKK 11.945
Fransk Louis XVI barometer af La Prunière Fils, 1700-tallets slutning.
Fransk Louis XVI barometer af La Prunière Fils, 1700-tallets slutning.. Fransk Louis XVI barometer af La Prunière Fils, Paris. Kasse af forgyldt træ og gesso. 1700-tallets slutning. H. 96 cm, D. på barometerskive 30 cm. Fremstår med aldersrelateret patina, retoucheringer, revner og afslag. Kviksølvssøjle mangler. Varenr: 3368768 DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 16-04-2014 20:33:00 DKK 325
Rococo tabatiere, Danmark eller Norge, 1700-tallet
Rococo tabatiere, Danmark eller Norge, 1700-tallet. Rococo tabatiere, muslingeformet, ligeknækket korpus, indvendigt forgyldt, støbt låg med rester efter forgylning og udformet med rocailler samt centralt motiv med et par i omfavnelse, den ene med vinger, og hus i baggrunden. Danmark eller Norge, måske Christian Fredrik Groth (Trondheim, aktiv ... Varenr: 3372199 DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 16-04-2014 20:37:00 DKK 550
Rococo necessaire af sølv, 1700-tallet
Rococo necessaire af sølv, 1700-tallet. Rococo necessaire af sølv med indhold (ukomplet), korpus drevet med rocailler, blomter og fiskeskæl, indlagt med brune, brogede sten. Tilsyneladende ustemplet. L. 9,5. B. 5 cm. Vægt inkl. sten ca. 86 gr. Fremstår med buler, en sten med revne. Varenr: 3372007 DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 16-04-2014 20:51:00 DKK 475
Sølvskeer, 1700-tallet (3)
Sølvskeer, 1700-tallet (3). Tre sølvskeer bestående af barokøse, laf med spor efter indvendig forgylning, bagsiden graveret med bladværk, mesterstemplet for Peter Petersen (1748-1791, borgerskab i Haderslev 1779), L. 17 cm. Rokokoske graveret med rocailler, Åbenrå, L. 22 cm. Samt barokske, L. 20 cm. Samlet vægt ca. 132 gr. ... Varenr: 3374319 DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 16-04-2014 20:55:00 DKK 900
To danske Louis XVI armstole. (2)
To danske Louis XVI armstole. (2). To Louis XVI armstole af mørklakeret bøgetræ, gennembrudt ryg, svungne armlæn, kannelerede ben. Danmark, 1700-tallets sidste årtier. H. 99 og 91 cm. Fremstår med alders- og brugsrelateret slitage; rygstykke med afslag; ormehuller. (2) Varenr: 3375512 DKK 2.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 17-04-2014 15:28:00 DKK 375
Kista, 1700-tal
Kista, 1700-tal. Kista, i ek med smidda beslag, lås med ursprunglig nyckel. Invändigt försedd med läddika. 1700-tal. 95x60 cm, höjd 64 cm. Åldersrelaterad patina. Varenr: 3372696 DKK 1.645 SE, Stockholm, Slakthusgatan 17-04-2014 17:27:00 DKK 2.221
Buddha i sandsten med polykromi, Kina, 1700-tal
Buddha i sandsten med polykromi, Kina, 1700-tal. Buddha i sandsten med polykromi, Kina 1700-tal. Stomme i rödaktig sandsten som är beklädd med gessoliknande grundering samt lack i rött och svart och guld. Baksidan har en fyrkantig urtagning samt ett antal kinesiska tecken målade i svart på den röda sockeln. Höjd 29 cm, bredd 18 cm, djup 10 cm. ... Varenr: 3364598 DKK 12.336 SE, Stockholm, Slakthusgatan 17-04-2014 20:00:00 DKK 8.224
Eigil Petersen, teckning, Maja Fjaestad, träsnitt m m (6)
Eigil Petersen, teckning, Maja Fjaestad, träsnitt m m (6). Eigel Petersen (1875-1917) blyertsteckning, 6 tavlor(bus) signerad. Maja Fjaestad, träsnitt, signerat i trycket och med blyerts. Handkolorerad akvatintetsning, 1700/1800-tal, mytologiskt motiv, handskriven text på franska nedtill. Gravyr, mytologiskt motiv. 1700/1800-tal. Litografiskt tryck efter... Varenr: 3372902 DKK 822 SE, Stockholm, Slakthusgatan 17-04-2014 20:30:00 DKK 267
Barok lomme solur med kompas af messing, 1700-tallet
Barok lomme solur med kompas af messing, 1700-tallet. Barok lomme solur med kompas af messing, på forsiden indgraveret med barokornamentik, bagside indgraveret med ejerintialer samt bynavne og dateringer. B. 5,1 cm. Varenr: 3373332 DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-04-2014 10:55:00 DKK 4.400
Kobberstik Helsingborg og Helsingør 1658, 1700-tallet
Kobberstik Helsingborg og Helsingør 1658, 1700-tallet. Kobberstik visende Helsingborg og Helsingør 1658, betegnet 'Ser. Reg. Caroli Gustavi Victoriosus e Sialandia discessus facta Pace Rothschildensi d. 5. Martij 1658' og på samme blad nederst 'Ser. Reg. Sueciæ Aduentus Helsingburgi postquam Ser. Reg. Daniæ Fridericiburgi valedixerat eiusdemque ... Varenr: 3377587 DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 18-04-2014 13:07:00 DKK 1.100
Barok kiste
Barok kiste. Barok kiste af bemalet træ, dekoreret med navnetræk og årstal. 1700-tallet. Mål uden sokkel: H. 69 L. 140 B. 60 cm. Fremstår med slitage og manglende nøglekasse. Varenr: 3342116 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 18-04-2014 16:22:00 DKK 300
Samling stager, 1700/1800-tallet (8)
Samling stager, 1700/1800-tallet (8). Samling stager af messing, bestående af par danske empire stager dateret 1863, russisk hurricane stage med manglende skærm, par Næstvedstager, heraf en med afslebet fodrand, kammerstage med Chr. 8.'s kronede monogram samt to delvist omlavede barokstager. 17/1800-tallet. H. 14 - 32 cm. Fremstår ... Varenr: 3374993 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-04-2014 17:29:00 DKK 400
Kinesisk husgud, bemalet træ
Kinesisk husgud, bemalet træ. Kinesisk husgud af bemalet træ, med hulrum på bagside. 1700/1800-tallet. H. 19 cm. Fremstår med kraftig aldersrelateret slitage, afskalninger, mangler samt ormestukken. Varenr: 3376702 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-04-2014 19:19:00 DKK 300
Kinesisk husgud, bemalet træ
Kinesisk husgud, bemalet træ. Kinesisk husgud af bemalet træ, med hulrum på bagside. 1700/1800-tallet. H. 19 cm. Fremstår med kraftig aldersrelateret slitage, afskalninger, mangler samt ormestukken. Varenr: 3376700 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-04-2014 19:55:00 DKK 350
Skåp, rokoko, 1700-tal
Skåp, rokoko, 1700-tal. Skåp i ek, underskåp med tre större lådor. Överskåp, två dörrar med bakomliggande hyllplan varav översta hyllan är skuren skedhylla. Uppskjutande krön. Smidesinfästningar till dörrparet samt mässingsbeslag. Skåpet är delbart i underskåp samt överskåp samt krön. Rokoko, 1700-talets mitt. Höjd 227 ... Varenr: 3375084 DKK 16.449 SE, Stockholm, Slakthusgatan 19-04-2014 20:00:00 DKK 2.796
5 dages E-bike og udforskning af Harzen på ****Schloss Ballenstedt for 2 personer
5 dages E-bike og udforskning af Harzen på ****Schloss Ballenstedt for 2 personer. 5 dages E-bike og udforskning af Harzen på ****Schloss Ballenstedt for 2 personer Opholdet indeholder følgende: 4 overnatninger i dobbeltværelse i komfortkategorien Inkl. storslået morgenbuffet Inkl. 3 x dinnerbuffet eller 3-retters menu Inkl. 2 x E-bike leje en hel dag Inkl. et... Varenr: 3382081

DKK 4.853 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 19-04-2014 20:40:00 DKK 485
Dragkista, 1700-tal
Dragkista, 1700-tal. Dragkista, 1700-tal. Sverige. Dalarna/Västmanland. Renoverad, kompletterad, senare bemålad i offblack. Höjd 110 cm, bredd 126 cm, djup 63 cm. Varenr: 3379364 DKK 3.290 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 21-04-2014 18:23:00 DKK 329
Pardörr / ytterdörr, gustaviansk tid, 1700-tal
Pardörr / ytterdörr, gustaviansk tid, 1700-tal. Pardörr / ytterdörr, gustaviansk tid, 1700-tal. Utvändigt med solfjäderformad dekor samt skuret rutmönster. Beslag i järn. Spår av originalfärg. Mått ca 181,5x60,5x4,5 cm. Slitage. Denna vara är en del av temaauktionen Byggnadsvård i Örebro. Varenr: 3350798 DKK 8.224 SE, Örebro, Aspholmen 21-04-2014 18:42:00 DKK 308
Pardörr / ytterdörr, gustaviansk tid, 1700-tal. Pardörr / ytterdörr, gustaviansk tid, 1700-tal. Spegelindelning med romber. Skuren dekor av kannelyr samt rutmönster. Beslag i järn. Äldre bemålning, möjligen originalfärg. Mått vardera ca 177/178x65/66,5x3,5 cm. Slitage. Denna vara är en del av temaauktionen Byggnadsvård i Örebro. Varenr: 3350728 DKK 8.224 SE, Örebro, Aspholmen 21-04-2014 18:52:00 DKK 267
Bojan Kina, 1700-tal
Bojan Kina, 1700-tal. Bojan Kina, 1700-tal, Dekor med drakhäst, kejserliga flaggor mm. H: 20 cm. Varenr: 3378155 DKK 3.290 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 21-04-2014 19:56:00 DKK 1.069
Damarbetsbord, Frankrike, 1700-tal
Damarbetsbord, Frankrike, 1700-tal. Damarbetsbord, Frankrike, 1700-tal. Höjd 68 cm, bredd 80 cm, djup 40 cm. Fanerat med bla mahogny och inläggningar i lack. Beslag i förgylld mässing, mässing och brons. Renoverat, delvis senare beslag. Senare lås och nyckel. Hjultrissor saknas. Varenr: 3377028 DKK 8.224 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 21-04-2014 20:00:00 DKK 4.441
Handknuten äkta matta, Joshagan, 348x248 cm
Handknuten äkta matta, Joshagan, 348x248 cm. Handknuten äkta matta, Joshagan, 348x248 cm. Ull på bomullsvarp. Joshaganmattor (även Djoscheghan) knyts i staden Joshegan som ligger i centrala Iran och anses vara slitstarka. Mattknytning här har anor från 1700-talet och mattorna härifrån kan lätt kännas igen på de typiska medaljongmotiven med... Varenr: 3381193

DKK 12.336 SE, Stockholm, Slakthusgatan 21-04-2014 20:00:00 DKK 288
Barok langbord af egetræ med plade af Ølandsmarmor, 1700-tallet
Barok langbord af egetræ med plade af Ølandsmarmor, 1700-tallet. Barok langbord af egetræ med plade af Ølandsmarmor, sarg med skuffe, 1700-tallet. H. 81 cm. L. 169 cm. B. 90 cm. Fremstår med restaureret og kompletteret. Plade og bord ikke originalt sammenhørende. Hidrørende fra en dansk privatsamling. Varenr: 3348051 DKK 30.000 DK, Vejle, Dandyvej 21-04-2014 20:19:00 DKK 15.000
Barok kommode af elmetræ 1700-tallet
Barok kommode af elmetræ 1700-tallet. Barok kommode af elmetræ prydet med indlagt båndornamentik i lyst og mørkt træ, svunget og ligeknækket front med tre skuffer, beslag af messing med graveret ornamentik, grønbroget marmorplade, muligvis af norsk marmor, Danmark-Norge eller Frisland, 1700-tallet. H. 84 cm. B. 102 cm. D. 46 cm. ... Varenr: 3348059 DKK 20.000 DK, Vejle, Dandyvej 21-04-2014 20:25:00 DKK 7.200
To katolske figurer af udskåret og bemalt træ, 1700/1800-tallet (2)
To katolske figurer af udskåret og bemalt træ, 1700/1800-tallet (2). To katolske figurer af udskåret og bemalt træ, 1700/1800-tallet. H. 16,5-19,5 cm. Aldersrelateret slitage; Manglende genstand i hånd, smådefekter. (2) Varenr: 3378627 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-04-2014 11:34:00 DKK 350
Louis Seize Dragkiste, egetræ
Louis Seize Dragkiste, egetræ. Louis Seize dragkiste af egetræ, rigt udskåret med tandsnit, front med smal samt fire større skuffer, med senere greb, flankeret af kannelerede kvartsøjler, løs sokkel med tilspidsede ben. 1700'tallets slutning. H. 125 B. 128 D. 61 cm.Fremstår med lettere slitage og manglende nøgle. Varenr: 3374963 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2014 16:08:00 DKK 325
Russisk ikon. Russisk helgen, Sergej. 1700-tallet
Russisk ikon. Russisk helgen, Sergej. 1700-tallet. Russisk ikon. Russisk helgen, Sergej. Malet på trætavle. Med delvis riza. 18. årh. 49 x 41 cm. Enkelte afstød. Varenr: 3373245 DKK 3.500 DK, Odense, Kratholmvej 22-04-2014 19:29:00 DKK 800
 1 2  >>