Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 15  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
To engelske vintage ringe af 18 kt. guld med diamanter og safirer. 1900-tallets første halvdel (2)
To engelske vintage ringe af 18 kt. guld bestående af diamantring med 5 diamanter, i alt ca. 0.16 ct. Farve: Wesselton (H) Klarhed: SI-P. Samt Safir- og diamantring prydet med 3 ovale facetslebne safirer, flankeret af 8 små rosenslebne diamanter. Vægt i alt ca. 4,6 g. Ring B. 0,44 og 1 cm.
Varenr: 4728578
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-08-2017
09:14:00
DKK 1.450
Kinesisk bordlampe af porcelæn, 1900-tallet
Kinesisk bordlampe af porcelæn, dekoreret med personer, landskab og skrifttegn. 1900-tallet. H. inkl. fatning 36 cm. Skærm medfølger. Brugsspor.
Varenr: 4690868
DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 22-08-2017
11:50:06
Salonbord med to stole i mahogni og bejdset bøg, 1800-tallets slutning (3)
Salonbord af mahogni og bejdset bøg. Oval bordplade med sarg, på drejet søjle monteret på firepasfod, H. 75,5 cm, plade 109x76 cm. Dertil par salonstole med stel af bejdset bøg, kopstykker med udskæringer, drejede forben. Ompolstrede med stribet uldstof. H. ca. 44/90 cm. Restaurerede. ...
Varenr: 4748571
12:31:57
DKK 325
Lænestol samt sidebord / lampebord (2)
Lænestol med stel af forkromet metal, sæde og ryg betrukket med brunt koskind samt sidebord / lampebord med stel af forkromet metal med kvadratisk plade af glas. 2000'tallet. H. 38 B. 55 D. 55 cm. Fremstår med lettere / få brugsspor. (2)
Varenr: 4748620
DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-08-2017
12:46:00
DKK 675
Manglebrædt og banketræ 17-1800 tallet (2)
Manglebrædt og banketræ, bemalet træ med karvsnit, manglebrædt dateret 1793 l.64 cm, bankebrædt med tekst og datering fra 1839 l.40,5 cm. Aldersrelateret stand, bankebrædt med revne, manglebrædt ormstukkent.
Varenr: 4748707
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-08-2017
13:31:00
DKK 625
Chatol med sekretærfunktion af rosentræ, medio 1900-tallet
Chatol med sekretærfunktion af rosentræ, dekoration med intarsia i form af blomster og bånd, front med tre skuffer samt buet klap bag hvilke rum og skuffer, udtrækkelig skriveplade, ben dekoreret med messing ormulo, medio 1900-tallet. H. 98 B. 90 D. 47/69 cm. Fremstår med brugsspor, lakskader. ...
Varenr: 4747006
DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 22-08-2017
13:54:00
DKK 725
Trækvogn af træ med beslag af jern, 1900-tallet
Trækvogn af træ med beslag af jern. Tidligere DDR. 1900-tallets første halvdel. Vognhøjde 64 cm.
Varenr: 4744773
DKK 1.500 DK, Kolding, Trianglen 22-08-2017
14:12:00
DKK 1.250
Par barok stager samt par empire stager (4)
Par barok stager samt par empire stager af messing. 1700/1800-tallet. H. 14 - 16 cm. Barok stager antageligt med senere fodstykker. (4)
Varenr: 4748039
DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-08-2017
14:39:00
Ni transport / opbevaringskasser mærket Bing & Grøndahl, 1900-tallet (9)
Ni transport / opbevaringskasser mærket B&G, side og bund af finer, topkant kantet med massivt træ, metalforstærkninger på sider og hjørner, 1900-tallet. Mål ca. 17 x 70 x 50 cm. Fremstår med brugsspor. (9)
Varenr: 4747939
DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 22-08-2017
14:56:00
DKK 700
Spillebord, mahogni, 1800'tallets slutning
Spillebord fineret med mahogny, drejelig og opklappelig plade, Cabrioleben. 1800-tallets slutning. H. 75 L. 88 B. 43 - 86 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor samt enkelte ridser og skjolder på plade.
Varenr: 4747671
DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-08-2017
15:02:00
DKK 325
Windsorstole af elme- og egetræ(7)
Sæt på seks windsorstole og en armstol af massivt elme- og egetræ. 1900-tallets første halvdel. H. ca. 45/87 cm, armstol H. 42/98 cm. Fremstår med brugsspor/patina. Armstol med reparation ved rygstykke.(7)
Varenr: 4748268
DKK 2.500 DK, Kolding, Trianglen 22-08-2017
15:27:00
DKK 450
Nyrenæssance skab af eg, nød og rodtræ, 1800-tallet. 2-delt
Nyrenæssance skab af eg, nøddetræ og felter indlagt med rodtræ, 1800-tallets slutning. Sorte listeindlægninger. Låge med løvehoved af messing. Front og sider med fyldninger og profilerede lister, top med udskæringer. H. 165 cm. B. 65. D. 37 cm. Brugs- og aldersspor, enkelte små afslag. Enkelte ...
Varenr: 4751052
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 22-08-2017
15:39:00
Par gobeliner med jagthunde starten af 1900 tallet (2)
Par gobeliner med jagthunde, motiverne opsat på plader af krydsfinér h.135 x 107 cm og 132 x 102 cm. Starten af 1900 tallet. Aldersrelateret stand med småskader.
Varenr: 4746123
DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-08-2017
16:14:00
DKK 325
Vitrineskab, rosentræ
Vitrineskab fineret med rosentræ, buet front med vitrinelåge, bag hvilke hylder, prydet med påsatte bronzer, Rococoform. Interiør betrukket med stof. 1900-tallet. H.140 B.80 D.38 cm. Fremstår med lettere brugsspor. Nøgle medfølger.
Varenr: 4747536
16:20:16
DKK 1.750
Tremmesofa af hvidmalet træ med nedfældbare sider, medio-1900-tallet
Tremmesofa af hvidmalet træ med nedfældbare sider, løs sæde- og ryghynder betrukket med grønt mønstret uopskåren mekka, sæde kan aftages hvorunder rum. Medio-1900-tallet. H. 89 L. 146 D. ca. 68 cm. Fremstår med brugsspor, afskalninger betræk med kraftige brugsspor i form af slid og huller.
Varenr: 4748333
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 22-08-2017
16:37:00
Standur, grønbemalet urkasse, 1800-tallet
Standur med grønbemalet urkasse, dekoreret med motiv på bla. låge. Løs topdekoration. Ètlods urværk med urskive af hvidbemalet metal, med romertal. Lod, optrækkernøgle, nøgle til låge samt pendul medfølger. H. 222 cm. Fremstår i aldersrelateret stand. Lauritz.com indestår ikke for urværkets ...
Varenr: 4748369
16:59:00
Kinesisk bordlampe, skjuler, skål og lågkrukke. (5)
Samling kinesiske effekter bestående af bordlampe af porcelæn dekoreret med blomster. H. 60 cm. Samt par urtepotteskjulere med underskåle. H. 16,5 cm. Samt skål dekoreret med cloissone emalje og dekoreret med blomster. Ø 20 cm. Samt lille lågkrukke dekoreret med cloissone emalje og blomster. H. ...
Varenr: 4735206
18:00:00
Ubekendt kunstner; olie på lærred, marine motiv.
Ubekendt kunstner, olie på lærred. Marine motiv med skibe fra Københavns havn., 1900-tallet. Utydeligt sign. 99 x 143 cm. Fremstår med enkelte afskalninger. UR.
Varenr: 4748763
DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 22-08-2017
18:15:00
DKK 325
Japansk kimono af silke, medio 1900-tallet
Japansk kimono af silke, motiver i form af blomster og bladværk. Japan medio 1900-tallet. Erhvervet af rekvirent 1960erne i butikken Ying-Yang, Niels Hemmingsensgade, København. L. ca. 147 cm. Fremstår med brugsspor, pletter.
Varenr: 4728596
18:25:00
DKK 325
Standur af ådremalet træ, 1800-tallets begyndelse
Standur af ådremalet træ, hvidmalet urskive med romertal. H. 201 cm. 1800-tallets begyndelse. Et pendul, to lodder samt et løst bagben medfølger. Fremstår med afskalninger på bemaling, urskive med krakeleringer, galleri med reparationer. Dør fremstår låst uden nøgle.
Varenr: 4748227
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-08-2017
18:28:00
Kinesisk Famille Rose / Canton vase af porcelæn, 1800-tallet
Kinesisk Famille Rose / Canton vase af porcelæn med lampemontering af messing. H. 26 cm, H. incl. skæmstativ 52 cm.
Varenr: 4747827
18:29:00
DKK 325
Fire orientalske bogillustrationer, gouache og tusch på papir. 1800/1900-tallet. (4)
Fire orientalske bogillustrationer, figurscener og krigsscene, gouache og tusch på papir. 1800/1900-tallet. Tre professionelt indrammet hos Freese & Søn med delvis synlig bagside hhv. 32 x 21 (44 x 32) cm og 33 x 24 (45,5 x 34,5) cm.. Et blad medfølger løst 37 x 24 cm. (4)
Varenr: 4747493
18:45:00
DKK 325
Empire dragkiste 1800-tallets 1. halvdel. Nøddetræsfiner. Syv skuffer
Empire dragkiste 1800-tallets 1. halvdel. Nøddetræsfiner. Syv skuffer med perlemors beslag. Enkelte finerafslag på hjørner. En liste mangler, medfølger . Nøgle medfølger. H. 156 cm. B 108 cm. D. 53 cm. .
Varenr: 4748737
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 22-08-2017
18:55:00
DKK 450
Sabel, infanteri, Belgien/Holland, 1800-tallet
Sabel, infanteri, Belgien/Holland, 1800-tallet, let krummet greb med ringformet relief, enkel håndbøjle med parérstang svunget til den ene side, let buet klinge, mørkebrun læderskede, L. 84 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor samt slidt læder og syning, der delvist er gået op.
Varenr: 4723370
DKK 3.346 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-08-2017
19:03:00
DKK 706
To lænestole (2)
To lænestole betrukket med gul møbelstof, svejfede ben af mahogni. 1900-tallet. H. 79-84 B. 78. Fremstår med brugsspor; betræk med slitage. (2)
Varenr: 4748913
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-08-2017
19:12:00
DKK 325
Flisebord i Rokokostil med hollandske fliser, 1800-tallet
Flisebord af hvidmalet og guldstafferet træ på cabriole ben, bordpladen med 12 manganfarvede hollandske fliser med edderkop-hjørneornamentik og arkitektoniske motiver i cirkler. Bord, Rokoko stil 1900-tallet / Fliserne fra 1800-tallet. H. 63, B. 49,5, L. 63 cm. Fremstår med aldersrelaterede ...
Varenr: 4748461
DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 22-08-2017
19:13:00
DKK 525
Raymond Weil Parsifal Automatic watch
Raymond Weil Parsifal Automatic watch. Movement with automatic winding. Steel case and bracelet. Blue dial with silver-coloured hands and roman numerals, day and date display. Back of case with glass. Case Ø 40 mm. In working order. Lauritz.com does not guarantee functionality.
Varenr: 4731064
DKK 7.648 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 22-08-2017
19:16:00
DKK 2.065
Ubekendt kunstner, kvindebuste af sandsten 1800 tallet
Ubekendt kunstner, kvindebuste af sandsten 1800 tallet, usigneret. H.52 x 34 x d.23 cm. Patina, reparationer efter skader. Bemærk! Meget tung.
Varenr: 4747506
DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-08-2017
19:17:00
DKK 3.500
Fire japanske kimonoer af silke, ultimo 1900-tallet (4)
Fire japanske kimonoer af silke, trykte motiver i form af bl.a. landskabsscene samt blomster mm. L. ca. 82 - 130 cm. Erhvervet af skuespiller Susse Wold i Japan, 1980erne. Fremstår med brugsspor, pletter. (4)
Varenr: 4741167
19:20:00
To kolossal vaser af aluminium (2)
To kolossal vaser af aluminium, 1900-tallet. H. 104-134 cm. (2)
Varenr: 4748537
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-08-2017
19:21:00
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 15  >>