Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "1700-tallet" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Figur Guan Yin, Kina, ant. 1700-tallet
Figur Guan Yin, Kina, ant. 1700-tallet. Figur af porcelæn, Guan Yin siddende på fouhund. Fremstår med revne samt mindre afslag. Kina ant. 1700-tallet. H. 22 cm. Proveniens: Bruun Rasmussen 27. april 1961. Varenr: 4252738 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-05-2016 18:03:00 DKK 900
Buddha. Tibet, ant. 1700 tallet
Buddha. Tibet, ant. 1700 tallet. Buddha af bronze siddende på lotustrone med vajra samt prajna, fremstår med senere bemaling. Tibet, ant. 1700-tallet. H 10 cm Varenr: 4252262 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-05-2016 18:53:00 DKK 4.000
Brudekiste med original blomsterbemaling. 17/1800-tallet
Brudekiste med original blomsterbemaling. 17/1800-tallet. Brudekiste af egetræ med original blomsterbemaling og lås med nøgle. Beslag af jern. H. 64 L. 145 D. 67 cm. Fra sidste del af 1700-tallet begynd. 1800-tallet. Fremstår i aldersrelateret stand. Varenr: 4251990 DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 03-05-2016 19:47:00 DKK 400
Almueskab med originalbemaling. 1700-tallet
Almueskab med originalbemaling. 1700-tallet. Todelt Almueskab af fyrretræ med originalbemaling med bla. blomstermotiver. Underdel med to låger med grønne mundblæste glas bag hvilket hylde. Blåglaseret fliser på forkant. Overdel med buet top, indrettet med hylder. H. 219 B. 101 D. 49 cm. Fra 1700-tallets sidste halvdel. Fremstår i ... Varenr: 4251996 DKK 3.000 DK, Helsingør, Støberivej 03-05-2016 19:51:00 DKK 1.000
Såskanna med fat tallrikar Kina
Såskanna med fat tallrikar Kina. SÅSKANNA, med tallrik, TALLRIKAR, 2 st, porslin, Kina, 1700-tal, dekor i famille rosefärger, kannans längd ca 22, tallrikarnas diameter 23 resp 24 cm. PROVENIENS: Stureholm, Skåne Varenr: 4253783 DKK 1.208 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 04-05-2016 10:15:00
Se mere
Samling porslin, Kina samt Japan, 3+1, 1700 samt 1800-tal (4)
Samling porslin, Kina samt Japan, 3+1, 1700 samt 1800-tal (4). Samling porslin, Kina samt Japan, 3+1, 1700 samt 1800-tal. En skål med dekor i underglasyrblått samt rött och grönt. Vågig kant, Japan. Ø 18. En skål, med dekor i imari, Kina, 1700/1800-tal. (Hairline samt mindre kantnagg)En skål samt vas med dekor i famill rose, Kina 1800-tal. Skål, L 21, vas H ... Varenr: 4254470 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 04-05-2016 14:20:00 DKK 242
Svärd, Japan, 16-1700-tal ,
Svärd, Japan, 16-1700-tal ,. Svärd, Japan, 16-1700-tal , Konstperiod: Edo (1603–1867) Svärdsperiod: Shinto (1596-1781) Total bladlängd: ca 69 cm. OBSERVERA: Ångerrätten gäller ej om knivbladet har fått fingeravtryck efter uthämtning, då objektet inte anses vara i samma skick som vid försäljning.Bomullshandskar ... Varenr: 4136667 DKK 13.685 SE, Norrköping, Finspångsv. 04-05-2016 14:50:00 DKK 3.220
Vitrinskåp
Vitrinskåp. SKÅP, senbarock, med vitrindörrar, 1700-tal, fanerade med bl.a. ek valnöt, höjd 256, 167x52 cm, nyckel finns Varenr: 4253839 DKK 16.100 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 04-05-2016 15:45:00
Se mere
To kinesiske bojaner af porcelæn, 1700-tallet (2)
To kinesiske bojaner af porcelæn, 1700-tallet (2). To kinesiske bojaner af porcelæn dekoreret i blåt med scenerier. H. 25,5-27,5 cm. Senere monteret til bordlamper. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (2) Varenr: 4251412 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 04-05-2016 18:01:00 DKK 350
Skåp på höga ben, 1700/1800-tal
Skåp på höga ben, 1700/1800-tal. Skåp på höga ben, 1700/1800-tal. Betsat trä. Skåp med uppsvängt krön. Invändigt hyllinredning. Bestående av överdel med senare benställning med svarvade ben. L 94, d 30, h 150. Varenr: 4254715 DKK 1.610 SE, Norrköping, Finspångsv. 04-05-2016 19:10:00 DKK 242
Barokglas, hessisk type.
Barokglas, hessisk type.. Barokglas, af blæst svagt røgfarvet glas. Konisk kumme og klokkeformet fod med omslået rand. Glas af hessisk type. Midten af 1700-tallet. H. 14,5 cm. Glas med luftbobler. Proveniens, Tage Brink Laursens samling Varenr: 4253500 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-05-2016 19:40:00 DKK 1.200
Terrin med fat Kina
Terrin med fat Kina. TERRIN, med fat, porslin, Kina, 1700-tal, dekor i famille rosefärger, terrinens längd 34, fatets längd 37 cm. PROVENIENS: Stureholm, Skåne Varenr: 4253916 DKK 2.415 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 04-05-2016 21:03:00
Se mere
Ubekendt kunstner, olie på lærred monteret på træplade, Havneparti, 1700-tallet
Ubekendt kunstner, olie på lærred monteret på træplade, Havneparti, 1700-tallet . Havneparti, af ubekendt kunstner, olie på lærred monteret på træplade, usign., 84x104 cm (99x119,5 cm). Fremstår med reparationer og retoucheringer. Varenr: 4243067 DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 04-05-2016 21:09:00 DKK 1.100
Skåp
Skåp . SKÅP, allmoge, 1700-tal, ek, polykromt bemålat, höjd ca 107 86x32 cm, nyckel finns Varenr: 4255367 DKK 2.415 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 05-05-2016 10:44:00
Se mere
Terrin med lock, porslin, Kina, 1700/1800-tal
Terrin med lock, porslin, Kina, 1700/1800-tal. Terrin med lock, porslin, Kina, 1700/1800-tal. Dekor i famille verte färger i form av landskap. saknar en hänkel. Ø 12, h 11. Lock med nagg. Varenr: 4255933 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 05-05-2016 12:01:00 DKK 242
Reijmyre vinglas
Reijmyre vinglas "Slottet". REIJMYRE GLASBRUK, vinglas, 12 st., "Slottet", design Tomas Harila Carlgren i samarbete med Lars Sjöberg, inspirerad av 1700-tals-glas, blåsta glas med driven kant, ben med luftblåsa. . PROVENIENS: Reijmyre Glasbruk Varenr: 4255390 DKK 1.449 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 05-05-2016 12:32:00
Se mere
Kinesisk bojan af porcelæn med base og låg af hardwood
Kinesisk bojan af porcelæn med base og låg af hardwood. Kinesisk bojan af porcelæn dekoreret i blåt med figurscener, base og gennembrudt låg af hardwood. Bund med blå dobbeltring. Kina 1700 tallet. H. 32, Ø 20 cm. Varenr: 4255845 DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 05-05-2016 19:10:00 DKK 2.400
3 barokke hængelåse af jern samt 2 kinesiske låse, 1700-tallet (5)
3 barokke hængelåse af jern samt 2 kinesiske låse, 1700-tallet (5). Stor barok hængelås af jern. H. 15 B. 14 samt 2 mindre låse. H. 4-7. Bredde inkl. nøgle 4-8 cm. 1700-tallet. 2 kinesiske låse, 1700/1800-tallet. (5) Varenr: 4238228 DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 05-05-2016 19:23:00 DKK 400
Lågkrus af fajance, dekoreret med turkis glasur, 1700-tallet
Lågkrus af fajance, dekoreret med turkis glasur, 1700-tallet. Lågkrus af fajance, dekoreret med turkis glasur, fodring og låg af tin, 1700-tallet. H. 19,5 cm. Varenr: 4238232 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 05-05-2016 19:23:00 DKK 325
Emaljedekoreret tysk stangglas, ant. 1700-tallet
Emaljedekoreret tysk stangglas, ant. 1700-tallet. Cylinderformet tysk stangglas, dekoreret med emaljefarver, påskrift og årstal. Antageligvis 1700-tallet. H. 23,5 cm. Varenr: 4238226 DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 05-05-2016 19:35:00 DKK 475
Samling tin. Danmark, Tyskland og England, 1700/1800-tallet (8)
Samling tin. Danmark, Tyskland og England, 1700/1800-tallet (8). Samling tin, bestående af dansk barokbæger, graveret med bladværk, krone, årstal og initialer. H. ca. 11,5 cm. Engelsk olielampe, graveret med initialer og årstal 1843. H. 21 cm. Stor væghængt krydderiholder, lille lågkrus, 3 jagtflasker samt par glas med slebet kumme. H. 12,5 cm. (8) Varenr: 4238231 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 05-05-2016 19:58:00 DKK 475
Aaron Cheasebrough. Engelsk standur i kasse af eg og mahogni, 1700-tallet
Aaron Cheasebrough. Engelsk standur i kasse af eg og mahogni, 1700-tallet. Aaron Cheasebrough. Engelsk standur i kasse af eg og mahogni, urskive af messing med timekrans af tin med sorte romertal, sekund- og datoviser, sign. Aaron Cheasebrough, virksom fra 1710. H. 204 cm. Fremstår med aldersrelateret patinering samt enkelte finerskader og tørrevner. Varenr: 4254525 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 05-05-2016 20:10:00 DKK 325
Et par Louis XVI stager af tin, 1700-tallets slutning (2)
Et par Louis XVI stager af tin, 1700-tallets slutning (2). Et par Louis XVI stager af tin med firsidet hvælvet fodstykke, uidentificeret mesterstempel, ant. Tyskland, 1700-tallets slutning. H. 23 cm. (2) Varenr: 4238234 DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 05-05-2016 20:11:00 DKK 400
Lille barok kiste med senere underdel af egetræ, delvis 1700-tallet
Lille barok kiste med senere underdel af egetræ, delvis 1700-tallet. Lille barok kiste af egetræ, prydet med udskæringer, greb og beslag af senere malet jern, 1700-tallet, senere underdel og indsats, af egetræ, 1900-tallet. H. 67. B. 42. D. 32 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker, Varenr: 4255336 DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 05-05-2016 20:13:00 DKK 775
Reijmyre, glasservis, 'Slottet', 13 delar
Reijmyre, glasservis, 'Slottet', 13 delar . Glasservis, 13 delar, modell 'Slottet', bestående av 1 st karaff och 12 st vinglas. Design Tomas Harila Carlgren i samarbete med Lars Sjöberg, inspirerade av 1700-talsglas, tillverkade på Reijmyre Glasbruk, blåsta glas med driven kant, ben med luftblåsa. Höjd ca 16,5 cm, karaffen ca 23,5 cm. ... Varenr: 4249412

DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 05-05-2016 20:25:00 DKK 423
Fire danske Louis XVI stole af sortlakeret og forgyldt træ, 1700-tallet. (4)
Fire danske Louis XVI stole af sortlakeret og forgyldt træ, 1700-tallet. (4). Fire danske Louis XVI stole af sortlakeret træ, prydet med forgyldte udskæringer, 1700-tallet. Nummereret I, II, V, VI, H. 95/47 cm. Tidligere på jysk herregård. Fremstår med aldersrelateret brugsspor, 2 restaureret med dyvler, ledløse, slidt revnet betræk. (4) Varenr: 4256106 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 05-05-2016 20:34:00 DKK 6.000
Karmstol
Karmstol. KARMSTOL, 1700-tal, gustaviansk, vitmålad, bronserade detaljer, skuren dekor, sitthöjd ca 40 cm Varenr: 4256813 DKK 3.220 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 06-05-2016 11:00:00
Se mere
Kinesisk lågbojan af porcelæn, 1700-tallet
Kinesisk lågbojan af porcelæn, 1700-tallet. Kinesisk lågbojan af porcelæn dekoreret i blåt med landskab. H. 18 cm. Varenr: 4252670 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 06-05-2016 13:29:00 DKK 750
Bojan, porslin, Kina, 1700/1800-tal
Bojan, porslin, Kina, 1700/1800-tal. Bojan, porslin, Kina, 1700/1800-tal. Dekor i underglasyrblått i form av ustparningar nmed stilleben samt körsbärsblommor. H 23. Lock samt ställ i trä med genombruten dekor. Ställ med lagningar. Varenr: 4255976 DKK 2.415 SE, Norrköping, Finspångsv. 06-05-2016 15:15:00 DKK 362
Slagbord, barockstil, 1700 samt 1900-tal
Slagbord, barockstil, 1700 samt 1900-tal. Slagbord, barockstil, 1700 samt 1900-tal. Underede 1700-tal med senare skiva. Spiralsvarvade ben. L 34 (tot 154). B 110, h 78. Skiva med fläckar. Repor samt skrapmärken. Varenr: 4256004 DKK 1.610 SE, Norrköping, Finspångsv. 06-05-2016 15:48:00 DKK 262
 1 2  >>