Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "1700-tallet" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Hovedvandsæg af sølv. Rokoko ca. 34 gr
Hovedvandsæg af sølv. Rokoko ca. 34 gr. Rokoko hovedvandsæg af sølv. Stemplet 13 1/4 lod. 1700/1800-tallet. H. 8,5 cm. Fremstår md lille bule på låg. Varenr: 4257473 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-07-2016 20:52:00 DKK 775
Kinesisk krus samt tallerken, porcelæn, 1700/1800-tallet (2)
Kinesisk krus samt tallerken, porcelæn, 1700/1800-tallet (2). Kinesisk krus af porcelæn, dekoreret med landskab og blomster og bladværk i blåt og rødt samt tallerken af porcelæn, dekoreret i blåt med landskab. 1700/1800-tallet. H. 13,5 cm Ø 19 cm. Fremstår med aldersrelateret slitage, krus med afslag og reparationer på hank. (2) Varenr: 4306166 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 30-07-2016 11:18:59 DKK 300
William Hogarth. Kobberstik. 1700-tallet. (7)
William Hogarth. Kobberstik. 1700-tallet. (7). William Hogarth (1697 – 1764) 7 karikaturtegning i form af samtidige kobberstik. 24 x 20 til 26 x 40 cm. (7) Varenr: 4344929 DKK 2.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 30-07-2016 19:36:00 DKK 525
Højrygget regence armstol, 1700-tallet antagelig Norge
Højrygget regence armstol, 1700-tallet antagelig Norge. Højrygget regence armstol af nøddefarvet bøgetræ, buet ryg med profileret kant, svungne armlæn og let cabriole ben med sprosser. 1700-tallet, antagelig Norsk. H 112 cm. Siddehøjde. ca. 46 cm. Fremstår med kraftige brugsspor, revner i ryg og sarg, et armlæn flækket, samt 2 flækkede dele medfølger.... Varenr: 4347754 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 31-07-2016 19:30:00 DKK 550
Hollandsk barok klapbord af egetræ, 1700-tallet
Hollandsk barok klapbord af egetræ, 1700-tallet. Hollandsk barok klapbord af egetræ, to runde klapper, sarg med skuffe, fodslister. 1700-tallet. H. 76. L. 75/163. B. 90 cm. Fremstår med patina. Varenr: 4348507 DKK 4.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 01-08-2016 16:34:10 DKK 725
Samling stager, messing, 1700/1800-tallet & 1900-tallet (6)
Samling stager, messing, 1700/1800-tallet & 1900-tallet (6). Samling stager, messing, drejede stammer m.m., 18. / 19. årh, & 20. årh., H. 14-16,5 cm. fremstår med brugspræg. (6) Varenr: 4330604 DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 01-08-2016 19:33:00 DKK 325
Delft lågvase af fajance, dekoreret i blåt med blomsterornamentik
Delft lågvase af fajance, dekoreret i blåt med blomsterornamentik . Delft lågvase af fajance, dekoreret i blåt med ornamentik, sekskantet korpus, låg med fugl og kugle. Holland 1700-tallet. Bund sign. Fremstår med kanthak, restaureret, ( top limet). Varenr: 4347949 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-08-2016 19:55:00 DKK 300
Messing skjolde 1700-tallet. (4)
Messing skjolde 1700-tallet. (4). Fire skjolde i messing fra 1700-tallet. Ø. 32 cm. (4) Varenr: 4349365 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 02-08-2016 14:36:40 DKK 400
Dragkiste af rødmalet træ, 1700/1800-tallet
Dragkiste af rødmalet træ, 1700/1800-tallet. Dragkiste af rødmalet træ, to-delt korpus på løst stel, front med fem skuffer flankeret af kvartsøjler, dekoration i form af tandsnit, 1700/1800-tallet. H. 124 L. 133 D. 57 cm. Fremstår med aldersrelaterede spor, en skuffe mangler lås, par pyntelister medfølger løst. Nøgle medfølger ikke. Varenr: 4348648 DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 02-08-2016 17:30:00 DKK 325
Liggende løve af udskåret egetræ, 1700-tallet
Liggende løve af udskåret egetræ, 1700-tallet. Liggende løve af egetræ udskåret med opadvent hoved, krøllet manke og hale over ryggen. 1700-tallet antagelig Norge. Nyere base af egetræ. H. i alt 9,5, L. 33, B. 8,5 cm. Varenr: 4349445 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 03-08-2016 15:21:00 DKK 575
Dansk barok chatol af eg, 1700-tallet
Dansk barok chatol af eg, 1700-tallet . Dansk barok chatol af eg, 1700-tallet. Todelt. Fremstår med skrammer og mangler samt senere reparationer. B. 102 D. 57 H. 197 cm. Varenr: 4349358 DKK 1.800 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-08-2016 18:59:00 DKK 700
Ubekendt kunstner, kvindeportræt 1700-1800 tallet
Ubekendt kunstner, kvindeportræt 1700-1800 tallet. Ubekendt kunstner, olie på lærred. Ovalt barokt kvindeportræt, usigneret. 1700-1800 tallet med senere indramning. H.74 x 56 cm (88 x 70 cm) Nogen overflade skrammer/ridser på lærredet. Varenr: 4349711 DKK 4.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 03-08-2016 19:35:00 DKK 1.100
Nordtysk chatol i mahogni. 1700-tallet
Nordtysk chatol i mahogni. 1700-tallet. Nordtysk chatol i mahognifiner på egetræ. 1700-tallet. spejlskåret finer indlægning i låger. Nedfældbar skriveplade bag hvilke skuffer. Fremstår med finerskader og tørrerevner. Nøgle medfølger. B. 110 D. 69 H 200 cm. Varenr: 4349068 DKK 3.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-08-2016 19:39:00 DKK 775
Engelsk standur i kasse af eg, 1700-tallets slutning. Værk signeret Jeremiah Standring, Bolton
Engelsk standur i kasse af eg, 1700-tallets slutning. Værk signeret Jeremiah Standring, Bolton. Engelsk standur i kasse af eg, messingurskive signeret Jeremiah Standring, Bolton. 1700-tallets slutning. Urhus uden glas. Urskive prydet m. graveringer samt forgyldte hjørneornamenter. H. 210 cm. Medfølgende 2 lodder, optræksnøgle og pendul. Brugs- og alderspræget. Varenr: 4351645 DKK 2.500 DK, Odense, Kratholmvej 04-08-2016 14:07:18 DKK 350
To tallerkener af porcelæn, Kina 1700-1800-tallet (2)
To tallerkener af porcelæn, Kina 1700-1800-tallet (2). To kinesiske tallerkener af blåmalet porcelæn, den ene dyb og med blomstermotiv fra 1700-tallet, den anden med 'Blue Willow'-motiv fra 1800-tallet. Ø 23 cm. Fremstår med små afslag langs kanten, den ældre med reparation. (2) Varenr: 4350757 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 04-08-2016 19:23:00 DKK 300
Skål med krukke, porcelæn, Kina, 1700-tallet/1800-tallet (2)
Skål med krukke, porcelæn, Kina, 1700-tallet/1800-tallet (2). Porcelænssamling, Kina, 1700-tallet/1800-tallet, bestående af: 1 krukke, 1800-tallet, hvælvet fodzone på fodring, let konkav væg og udvidet munding, maleri i blå underglasur med kirsebærblomstergrene, 2 kinesiske skrifttegn i bunden, H: 8 cm. 1 lille ingefærkrukke, skulderform, uden låg, maleri i... Varenr: 4293247 DKK 3.347 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 04-08-2016 20:25:00 DKK 744