Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "1700-tallet" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Samling kobbertøj, 1700-og 1800-tallet
Samling kobbertøj, 1700-og 1800-tallet . Samling kobbertøj, 1700-og 1800-tallet. Kasseroller, kedler, 2 varmebækkener, skræddersaks, militær madspand, m.m. Flere med tydelige stempler; bl.a. Haraldskær. Varenr: 3930437 DKK 1.200 DK, Odense, Kratholmvej 01-09-2015 15:00:00 DKK 950
Par kinesisk fade af porcelæn, Chien Lung, 1700-tallet
Par kinesisk fade af porcelæn, Chien Lung, 1700-tallet. Par (næsten identiske) kinesisk fade af blådekoreret porcelæn, Chien Lung, 1736-1795. Motiv med personer i parklandskab. Ca. 26 x 35 cm. (2) Varenr: 3950742 DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 02-09-2015 14:30:00 DKK 425
Ubekendt kunstner, religiøst motiv 1700 tallet
Ubekendt kunstner, religiøst motiv 1700 tallet. Ubekendt kunstner, olie på plade. Religiøst motiv forestillende Johannes der døber Jesus i Jordanfloden, usigneret. H.17,5 x 22,5 cm (28 x 32 cm) Rester af laksegl på bagsiden. 1700 tallet, senere indramning. Varenr: 3952254 DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 02-09-2015 20:00:00 DKK 550
Samling bibler m.m. 1700 og 1800-tallet
Samling bibler m.m. 1700 og 1800-tallet. Samling bibler m.m. 1700 og 1800-tallet. Brugs- og alderspræg. Varenr: 3931471 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 03-09-2015 14:06:00 DKK 300
Madonna med barnet, figur af elfenben, antagelig Goa 1600-1700-tallet
Madonna med barnet, figur af elfenben, antagelig Goa 1600-1700-tallet. Madonna med barnet, stående figur med langt, lokket hår iført folderige gevandter af udskåret elfenben med det lille Jesusbarn på armen, denne holdende jordkuglen i sin venstre hånd. Rester af dekoration i farver og guld. Antagelig Goa, Indien, 1600-1700-tallet. H. 37, B. ca. 8,5. Defekter og ... Varenr: 3949856 DKK 20.000 DK, Herlev, Dynamovej 03-09-2015 14:16:00 DKK 11.500
Tobaksskab på sokkel, 1700-tallet og senere
Tobaksskab på sokkel, 1700-tallet og senere. Tobaksskab / barok hængeskab af eg på senere tilvirket sokkel, 1700-tallet og ca. 1900. Svanehalsformet top m. spir. Front med fyldningslåge, hvorpå ophævet felt, samt skuffe. Drejede ben m. sprosser. Brugs- og aldersspor. Enkelte dele udskiftede. H. 120. B. 54. D. 26 cm. Varenr: 3953364 DKK 1.800 DK, Odense, Kratholmvej 03-09-2015 15:59:07 DKK 325
Louis XVI chatol af fyrretræ
Louis XVI chatol af fyrretræ . Todelt Louis XVI chatol af fyrretræ, ligeknækket front med 4 skuffer, heraf én skjult i udskåret frise under klap, i samme frise to mindre skuffer der kan trækkes ud som støtte for skriveklap, i siderne udskåret dekoration, indvendig 9 skuffer, de to 'skjulte', 3 rum, det midterste med låge, ... Varenr: 3954477 DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 03-09-2015 19:23:00 DKK 375
Ubekendt kunstner 1700 tallet
Ubekendt kunstner 1700 tallet . Ubekendt kunstner 1700 tallet, olie på lærred. Motiv i hollandsk stil med par i intim situation, usigneret h.75 x 62 cm (105 x 92 cm). Lærredet dubleret, retoucheringer og reparationer (restaureret) Stor guldramme med nogen skader. Proveniens: Ifølge rekvirent Borreby ved Skælskør. Varenr: 3864701 DKK 15.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 03-09-2015 20:00:00 DKK 8.200
Russisk-ortodoks kirkeikon. Martyrerne Kirik og Ulita. 1700-tallet
Russisk-ortodoks kirkeikon. Martyrerne Kirik og Ulita. 1700-tallet. Russisk-ortodoks kirkeikon. Martyrerne Kirik og Ulita fra Tarsus. De led martyrdøden i ca. år 300. En sjælden ikon med mange spændende motiver, beskivende martyrernes liv og død. Malet med tempera på træ. 1700-tallet. Hidrører fra ældre dansk ikonsamling. Mål: 44,5 x 38 cm. Varenr: 3907659 DKK 12.000 DK, Vejle, Dandyvej 03-09-2015 20:00:00 DKK 6.000
Russisk-ortodoks ikon. To helgener. 17-/1800-tallet
Russisk-ortodoks ikon. To helgener. 17-/1800-tallet. Russisk-ortodoks ikon. To helgerner. Én holdende bibel. Én i rød martyr kappe, holdende skriftrulle. Høj kunstnerisk kvalitet. Malet med tempera på træ. Forsænket billedflade (kovtjeg). 1700-tallet eller tidlig 1800-tallet. Indridsede inskriptioner på bagsiden. Hidrører fra ældre dansk ... Varenr: 3907724 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 03-09-2015 20:10:00 DKK 4.000
Russisk ikon forestillende Halshugningen af Johannes Døberen
Russisk ikon forestillende Halshugningen af Johannes Døberen . Russisk ikon forestillende Halshugningen af Johannes Døberen, rand fritlagt til gesso. Nedfældet billedeflade. Tempera på gesso på træpanel. Bagside med to sponki bevaret. 1700-tallet. Fremstår med konserveringer og retoucheringer. 30,5 x 26 cm. Varenr: 3884564 DKK 20.000 DK, Helsingør, Støberivej 03-09-2015 20:17:00 DKK 16.000
Russisk-ortodoks ikon. Gudsmoder og Jesusbarnet, ’Vladimirskaja', 17-/1800-tallet
Russisk-ortodoks ikon. Gudsmoder og Jesusbarnet, ’Vladimirskaja', 17-/1800-tallet. Russisk-ortodoks ikon. Gudsmoder og Jesusbarnet, ’Vladimirskaja’. Jomfru Maria (i russisk-ortodoks terminologi Gudsmoder) og Jesusbarnet sidder kind mod kind. Motivet er en variant i gruppen ’Ømhedens Moder’. Denne variant er nok den mest kendte og elskede. Høj kunstnerisk kvalitet. Malet med ... Varenr: 3907624 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 03-09-2015 20:20:00 DKK 6.000
Russisk Gudsmoder kirkeikon
Russisk Gudsmoder kirkeikon. Stor russisk kirkeikon forestillende Tegnets Gudsmoder (Znamenie). Gudsmoder siddende frontalt med hænderne løftet i bøn. I en rondel vises Jesusbarnet, som tegn på, at hun skal føde Frelseren. Tempera på træpanel. 1700-tallets slutning. Fremstår med konservering og limning. 71 x 60 cm. Varenr: 3832839 DKK 30.000 DK, Helsingør, Støberivej 03-09-2015 20:25:00 DKK 24.000
Russisk-ortodoks ikon. Gudsmoder, blødgører af onde hjerter. 17-/1800-tallet
Russisk-ortodoks ikon. Gudsmoder, blødgører af onde hjerter. 17-/1800-tallet. Russisk-ortodoks ikon. Gudsmoder blødgører af onde hjerter. Relativt sjældent udbudt motiv. Høj kunstnerisk kvalitet. Malet med tempera på træ. Forsænket billedflade (kovtjeg). 1700-tallet eller tidlig 1800-tallet. Hidrører fra ældre dansk ikonsamling. Ikonen er afrenset for gammel, mørk lak, ... Varenr: 3907741 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 03-09-2015 20:30:00 DKK 4.000
Russisk-ortodoks kirkeikon. Skt. Nikolaj. 17-/1800-tallet
Russisk-ortodoks kirkeikon. Skt. Nikolaj. 17-/1800-tallet . Russisk-ortodoks kirkeikon. Skt. Nikolaj. Mirakkelmager og velgører. Nikolaj er skytshelgen for flere erhvervsgrupper som skippere, fiskere, bagere, apotekere, jurister, men især for børn. Høj kunstnerisk kvalitet. Et udsædvanligt smukt eksemplar med mange fine detaljer. Formodentlig Moskva ... Varenr: 3857530 DKK 12.000 DK, Vejle, Dandyvej 03-09-2015 20:40:00 DKK 6.000
Terrin samt lågkrukke af fajance, 1700-tallet (2)
Terrin samt lågkrukke af fajance, 1700-tallet (2). Fransk terrin af fajance modelleret i skævknækket barok stil, top med pære og blade, stemplet i bunden 'AD'. H. 23, L. 30, B. 20 cm. Fremstår med afslag samt en reparation på blade, mindre småafslsg. Fodrand med lille reparation. Hertil ottesidet hollandsk lågkrukke af fajance, dekoreret i blåt ... Varenr: 3943393 DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 04-09-2015 14:57:00 DKK 300
Et par Ch'ien-Lung tallerkener. 1700-tallet. (2)
Et par Ch'ien-Lung tallerkener. 1700-tallet. (2). Et par Ch'ien-Lung tallerkener dekoreret med sceneri med figurer, blomster og traner, overglasurbemalet med emalje og guld, underglasurbemalet i blåt. 1700-tallet. Ø ca. 22 cm. Fremstår med minimale chips på kant. (2) Varenr: 3954730 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 04-09-2015 19:43:00 DKK 700
Rokoko dragkiste af eg, 1700-tallets midte
Rokoko dragkiste af eg, 1700-tallets midte. Rokoko dragkiste af eg, 1700-tallets midte. Svungen front og sokkel, cabriole ben udskårne med hov-fødder. Beslag/greb af støbt messing i rokokoform. Alle skuffer med låse, tilh. nøgle medfølger. H. 111. B. 112. D. 59 cm. Brugs- og aldersspor, stedvise afslag (nøgle medfølger) Varenr: 3953359 DKK 4.000 DK, Odense, Kratholmvej 06-09-2015 21:10:00 DKK 425
Pieter Van der Keere. Danmarkskort 'Daniae Regni Typus' samt Willem Blaeu. Kort over Fyn: 'Fionia vulgo Funen.', kobberstukne kort (2)
Pieter Van der Keere. Danmarkskort 'Daniae Regni Typus' samt Willem Blaeu. Kort over Fyn: 'Fionia vulgo Funen.', kobberstukne kort (2). Pieter Van der Keere. Kobberstukket og håndkoloreret kort over Danmark: 'Daniae Regni Typus. Danorum Marca, cel Cimbricum....'. 39,5 x 50,5 (43 x 54) cm. Kort efter Mercator. Amsterdam. Ca. 1608. Fremstår med aldersrelaterede spor, lille skade på papir. Litteratur: Bo Bramsen "Gamle ... Varenr: 3943874 DKK 2.500 DK, Helsingør, Støberivej 07-09-2015 20:30:00 DKK 300
Nøstetangen, tre rococo glas med Kong Christian VII kronede monogram, 1700-tallet. (3)
Nøstetangen, tre rococo glas med Kong Christian VII kronede monogram, 1700-tallet. (3) . Nøstetangen, tre rococo glas prydede med Kong Christian VII kronede monogram, hvældede fodstykker. Norge 1700-tallet. H. ca. 15 cm. (3) Litteratur: 'Nøstetangen-hva glassene forteller...og lidt til' af Lynn Funnemark Johansen, lignende afbildet side 168. Varenr: 3956070 DKK 15.000 DK, Vejle, Dandyvej 14-09-2015 20:42:00 DKK 10.000