Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  på "1700-tallet" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Russisk ikon forestillende Deisis
Russisk ikon forestillende Deisis. Ikon forestillende Deisis i form af siddende Kristus omgivet af Gudsmoder, Johannes Døberen, Ærkeengle og knælende Zosima og Savati. Tempera på træplade med nedfældet billedeflade, rand med frilagt gesso. Aldersreelaterede brugsspor. Rusland, slutningen af 1700-tallet. 30,5 x 25,5 cm. Varenr: 3381171 DKK 6.000 DK, Helsingør, Støberivej 24-04-2014 19:55:00 DKK 2.200
Fridrich Christopher Hansen. Sønderjysk barok kandisskål af sølv, 1700-tallet
Fridrich Christopher Hansen. Sønderjysk barok kandisskål af sølv, 1700-tallet. Fridrich Christopher Hansen. Sønderjysk barok kandisskål af sølv, drevet med bladværl, svingen og ligeknækket fane, på oval profileret fodstykke med nålepunslede initialer. Mester Fridrich Christopher Hansen, Åbenrå, borgerskab 1760-1795. H. 4,5 cm. L. 14 cm. B. 11,3 cm. Vægt ca. 81 gr. Fremstår ... Varenr: 3382867 DKK 3.000 DK, Kolding, Trianglen 24-04-2014 20:00:00 DKK 900
Lars Persson Borgström, Göteborg, ljusstake, tenn, senbarock, 1700-tal
Lars Persson Borgström, Göteborg, ljusstake, tenn, senbarock, 1700-tal. Lars Persson Borgström, verks. 1736-1778, Göteborg, ljusstake, tenn, senbarock. Höjd 13 cm. Stämplad LBS, götesborgs stadstämpel samt R (1775). Mindre bucklor, lagning samt smärre bristning. Varenr: 3383471 DKK 822 SE, Örebro, Aspholmen 24-04-2014 20:02:00 DKK 329
Berthold Sørensen Rosendahl. Sønderjysk rococo stjertpotte af sølv, 1700-tallet
Berthold Sørensen Rosendahl. Sønderjysk rococo stjertpotte af sølv, 1700-tallet. Berthold Sørensen Rosendahl. Sønderjysk rococo stjertpotte af sølv, skævknækket korpus, i siden hank med håndtag af drejet træ, på tre svungne ben med bladværk, bunden med nålepunslet navnetræk 1796. Mester Berthold Sørensen Rosendahl, Åbenrå, borgerskab 1753-1799. H. 11,5 cm. L. 20,5 cm. Vægt ... Varenr: 3383018 DKK 2.500 DK, Kolding, Trianglen 24-04-2014 20:06:00 DKK 1.000
Tøndeformet dobbeltbæger af sølv
Tøndeformet dobbeltbæger af sølv. Tøndeformet dobbeltbæger af sølv, indvendig forgyldt, på ydersiden inskription, det ene bæger på tysk: 'VON GOTT, DER FRIED IM HAUS, UND LIEBE GNADEN SAVS, HEIL UND SEGEN BREITTET AUS, DEMPT HITZ UND WINDES BRAUS, MAN SICH SELBST KEN UND GEB EIN SELIGS LEBEN BKLEB, SO IST WOLFGFAST MIT GOTT, MUT... Varenr: 3368020 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-04-2014 20:10:00 DKK 3.300
Hans Petersen Halck. Sønderjysk rococo skål af sølv, 1700-tallet
Hans Petersen Halck. Sønderjysk rococo skål af sølv, 1700-tallet. Hans Petersen Halck. Sønderjysk rococo skål af sølv, drevet med rocailler og kæmninger, svungen og skævknækket korpus, fliget fane, på tre svungne ben, bunden bl.a. med nålepunslede initialer L.A., M.R., 1777 samt vægtangivelse 9 3/4 lod. Mester: Hans Petersen Halck, Åbenrå, borgerskab 1775-1783.... Varenr: 3383062 DKK 3.000 DK, Kolding, Trianglen 24-04-2014 20:12:00 DKK 1.850
Rudolph Nielsen. Sønderjysk barok kandisskål af sølv, 1700-tallet
Rudolph Nielsen. Sønderjysk barok kandisskål af sølv, 1700-tallet. Rudolph Nielsen. Sønderjysk barok kandisskål af sølv, graveret med rocailler og bladslyng, svungen og ligeknækket fane og fodstykke. Mestermærke og bymærke. Mester Rudolph Nielsen, Åbenrå (1723-1810). H. 4,5 cm. L. 15 cm. B. 10,2 cm. Vægt ca. 87 gr. Varenr: 3383234 DKK 3.000 DK, Kolding, Trianglen 24-04-2014 20:18:00 DKK 1.600
Fridrich Christopher Hansen. Sønderjysk barok skål af sølv, 1700-tallet
Fridrich Christopher Hansen. Sønderjysk barok skål af sølv, 1700-tallet. Fridrich Christopher Hansen. Sønderjysk barok skål af sølv, svungen og skævknækket korpus, på tre svungne ben, bunden med nålepunslet ejerinskription og årstal 1799. Mester Friedrich Christopher Hansen, Åbenrå, borgerskab 1760-1795. H. 5,7 cm. Ø 11 cm. Vægt ca. 82 gr. Varenr: 3382923 DKK 2.500 DK, Kolding, Trianglen 24-04-2014 20:30:00 DKK 1.600
Barok langbord af egetræ med plade af Ølandsmarmor, 1700-tallet
Barok langbord af egetræ med plade af Ølandsmarmor, 1700-tallet. Barok langbord af egetræ med plade af Ølandsmarmor, sarg med skuffe, 1700-tallet. H. 81 cm. L. 169 cm. B. 90 cm. Fremstår med restaureret og kompletteret. Plade og bord ikke originalt sammenhørende. Hidrørende fra en dansk privatsamling. Varenr: 3348051 DKK 30.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-04-2014 20:47:00 DKK 15.500
Kn. Sasjekin, 'Mazeppa', Ryssland, Olja på panel 1700-talets slut eller tidigare
Kn. Sasjekin, 'Mazeppa', Ryssland, Olja på panel 1700-talets slut eller tidigare. Kn. Sasjekin (?-?,Ryssland) 'Mazeppa'. Olja på mahognypanel. 1700-talets slut eller tidigare. Enligt text på etikett a tergo renoverad i mitten av 1800-talet. Signerad a tergo i Kyrillisk text: Kn. Sasjekin, altenativ stavning Kn. Zaskin. Bildmått: 29 x 35 cm. Ramens mått: 39 x 45 cm. Spricka i ... Varenr: 3376931 DKK 3.288 SE, Örebro, Aspholmen 25-04-2014 13:38:00 DKK 1.891
Barok kiste af egetræ
Barok kiste af egetræ. Barok kiste af egetræ, udvendig lås, beslag og håndtag af smedejern. 1700/1800-tallet. H. 70 L. 124 B. 61 cm. Fremstår med aldersrelateret slitage. Varenr: 3385278 DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 27-04-2014 12:29:00 DKK 475
5 dages E-bike og udforskning af Harzen på ****Schloss Ballenstedt for 2 personer
5 dages E-bike og udforskning af Harzen på ****Schloss Ballenstedt for 2 personer. 5 dages E-bike og udforskning af Harzen på ****Schloss Ballenstedt for 2 personer Opholdet indeholder følgende: 4 overnatninger i dobbeltværelse i komfortkategorien Inkl. storslået morgenbuffet Inkl. 3 x dinnerbuffet eller 3-retters menu Inkl. 2 x E-bike leje en hel dag Inkl. et... Varenr: 3387909

DKK 4.854 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 27-04-2014 17:45:00 DKK 560
6 dages udforskning af Harzen & Brocken på ****Schlosshotel Ballenstedt for 2 personer
6 dages udforskning af Harzen & Brocken på ****Schlosshotel Ballenstedt for 2 personer. 6 dages udforskning af Harzen & Brocken på ****Schlosshotel Ballenstedt for 2 personer Opholdet indeholder følgende: 5 overnatninger i dobbeltværelse i komfortkategorien Inkl. storslået morgenbuffet Inkl. en velkomstgave pr. værelse Inkl. 5 x dinnerbuffet eller 3-retters menu 1 ... Varenr: 3387878

DKK 4.854 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 27-04-2014 20:15:00 DKK 411
Par Næstvedstager (2)
Par Næstvedstager (2). Par Næstvedstager af messing. H. 16 cm. 1700-tallet. (2) Varenr: 3382124 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-04-2014 10:36:00 DKK 475
Pohems-/Stiernsundsur, 1700-tal
Pohems-/Stiernsundsur, 1700-tal. Polehms-/Stiernsundsur, 1700-tal, Stiernsunds Manufakturwärk, grundat år 1700 av "den svenska mekanikens fader" Christopher Polhem (Polhammar) och Gabriel Stjerncrona. Fodral och huva av furu, ursprungsbemålning avlägsnad. Sockeln kompletterad. Huva med original sidoglas och frontglas från ... Varenr: 3382983 DKK 2.055 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 29-04-2014 14:15:00 DKK 267
Nathaniel Styles, London. George III standur af mahogni, 1700-tallets midte
Nathaniel Styles, London. George III standur af mahogni, 1700-tallets midte. Nathaniel Styles, London. George III standur af mahogni, kanelleret og gennembrudt top med spir af bronze, urskive af delvist punslet messing med romer- og arabertal, sekundviser og datovisning, hjørneornamentik af forgyldt messing i form af figurer og delfiner, øverst betegnet Nathaniel Styles, ... Varenr: 3381908 DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-04-2014 18:55:00 DKK 1.000
Skulptur 'Knælende helgenfigur', 1700-tallet
Skulptur 'Knælende helgenfigur', 1700-tallet. Udskåret træ med farvet bemaling, formentligt fra et alter (ubemalet bagside), H. 46cm, B. 27cm, D. 13cm. Hænderne mangler, stedvist med spændrevner, delvist ormstukkent. Varenr: 3372440 DKK 8.214 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 29-04-2014 20:00:00 DKK 3.360
Cassone samt överstycke i ek, 1700-1800-tal (2)
Cassone samt överstycke i ek, 1700-1800-tal (2). Cassone samt överstycke i ek, Tyskland 1700-1800-tal. L: 178, B: 54, H: 56 cm.Text på överstycke 'Anno 1719 Fosse zu Selbern'. L: 139, H: 42 cm. Renoveringar och kompletteringar, senare men gammalt lås. (2) Varenr: 3381273 DKK 2.877 SE, Malmö, Baltzarsgatan 29-04-2014 20:05:00 DKK 802
Kinesisk husgud, bemalet træ
Kinesisk husgud, bemalet træ. Kinesisk husgud af bemalet træ, med hulrum på bagside. 1700/1800-tallet. H. 19 cm. Fremstår med kraftig aldersrelateret slitage, afskalninger, mangler samt ormestukken. Varenr: 3388416 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 30-04-2014 15:28:00 DKK 325
Fladlåget barokkiste af eg, 1700-tallet
Fladlåget barokkiste af eg, 1700-tallet. Lille fladlåget barokkiste af eg, udskåret med ejerinitialer og årstal 1700-tallet. H. 53 L. 82 D- 43 cm. Nøgle medfølger. Varenr: 3386066 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 30-04-2014 18:15:00 DKK 350
Barok kiste af eg, 1600/1700-tallet
Barok kiste af eg, 1600/1700-tallet. Barok kiste af eg med buet låg prydet med ornamenterede bånd af jern. H. 65, L. 147, D. 59 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor og slitage. Nøgle medfølger. Varenr: 3384460 DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 30-04-2014 20:14:00 DKK 375
Skåp, allmoge, 1700/1800-tal
Skåp, allmoge, 1700/1800-tal. Skåp, allmoge, 1700/1800-tal. Ådringsmålad samt dekorer i grönt/röd/gult. Märkt Anno 1778. Utskjutande krön, bakom dörr hyllinredning. Skador, färgbortfall, skrapmärken samt en fot med spricka. L 100, d 42, h 173. Varenr: 3374841 DKK 3.288 SE, Norrköping, Finspångsv. 30-04-2014 20:45:00 DKK 267
Golvur, John Joyce Ruthin, England
Golvur, John Joyce Ruthin, England. Golvur, Joyce Ruthin, England. slutet av 1700-talet. Golvuret är utfört i ek med mindre intarsiadekor upptill samt dekorationer i mässing upptill. Urtavlan äger målad dekor med blommor och fåglar samt klockmakarens namn. Lod, pendel och nyckel finns. Höjd 216 cm, bredd 51 cm samt djup 25 cm. ... Varenr: 3384965 DKK 1.644 SE, Stockholm, Slakthusgatan 30-04-2014 20:59:00 DKK 308
En samling sønderjyske theskeer af sølv, 1700-1800 tallet. (17)
En samling sønderjyske theskeer af sølv, 1700-1800 tallet. (17). En samling sønderjyske theskeer af sølv, bestående af: 5 theskeer af sølv, violinformet skaft med perlestav og graveringer i form af sløjfer og kranse. Mester Diedrich Christopher Breundler (1777-1822), Åbenrå. L. 13 cm. 6 theskeer af sølv, prydet med graveringer, violinformet skaft. Mester: ... Varenr: 3386818 DKK 2.000 DK, Kolding, Trianglen 01-05-2014 20:30:00 DKK 1.100
Sønderjysk standur i kasse af mahogni. 1700-tallet
Sønderjysk standur i kasse af mahogni. 1700-tallet. Sønderjysk standur i kasse af mahogni, urskive af messing prydet med ornamentik, foroven plakette sign. J. Tuxen. Otte døgns værk. Medfølgende to lodder og pendul. 1700-tallet. H. 210 cm. Varenr: 3378746 DKK 12.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 02-05-2014 20:48:00 DKK 7.000