Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  på "1700-tallet" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
En samling keramik, 1700/1900-tallet (6)
En samling keramik, 1700/1900-tallet (6). En samling fajance og porcelæn best. af: fem fade og en skål. Fremstillet i England, Japan, Kina og Mellemøsten. Ø 27-38 cm. Alle dele med afslag eller reparationer. Varenr: 3524521 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-08-2014 19:10:00 DKK 325
Parti med akvarell, teckningar och grafik (16)
Parti med akvarell, teckningar och grafik (16). Parti med akvarell, teckningar och grafik, totalt 16 stycken. Akvarell av Elisabeth Warling, signerad och daterad 09 samt med plats. Teckning av Gustav Wiilhelm Palm i form av blyertsstudier signerad G W med palm och Napoli 1841. Träsnitt av Harriet Löwenhjelm "Prelater", tryckt 1973. I partiet ... Varenr: 3515332 DKK 1.216 SE, Stockholm, Slakthusgatan 29-08-2014 20:01:00 DKK 264
Soffa, gustaviansk, 1700-talets senare del
Soffa, gustaviansk, 1700-talets senare del. Soffa, gustaviansk, 1700-talets senare del. Bronserad. Krön med träskuren ros. Ben med fleuroner och kannelyr. Resårstoppad sits. Höjd 90 cm, sitthöjd 42 cm, längd 187 cm. Senare bronsering med smärre bortfall. Proveniens: Soffan har ursprungligen stått på Halnatorps herrgård, Töreboda, ... Varenr: 3521494 DKK 9.732 SE, Örebro, Aspholmen 30-08-2014 16:01:00 DKK 5.677
Kunstner fra 1700-tallet, oliemaleri, 'Schafherde'
Kunstner fra 1700-tallet, oliemaleri, 'Schafherde'. Olie på træfiberplade, 'Schafherde', ubekendt kunstner fra 1700-tallet, stærkt ferniseret, 31,5cm x 46,4cm Varenr: 3485615 DKK 4.471 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 31-08-2014 11:45:00 DKK 2.608
Stolar, rokoko, provinsarbeten, 1700-tal (2)
Stolar, rokoko, provinsarbeten, 1700-tal (2). Stolar, rokoko, provinsarbeten, 1700-tal. Bemålade samt bronserade. Fast stoppad sits. Svängd form, genombruten balusterformad ryggbricka, fotkryss. Höjd 107 cm, sitthöjd 48 cm. Senare bemålade. Förstärkta. Omarbetade sitsar. (2) Varenr: 3525629 DKK 2.433 SE, Örebro, Aspholmen 31-08-2014 21:55:00 DKK 527
Chatol af eg, 1700/1800-tallet
Chatol af eg, 1700/1800-tallet. Chatol af eg, front med cylinderklap, bag hvilken skuffer og dør, forneden dybe skuffer. 1700/1800-tallet. H. 120 B. 118 D. 57 cm. Aldersrelateret slitage; nogle skrammer. Varenr: 3525407 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 01-09-2014 17:00:00 DKK 1.000
Barok armstol, 1700-tallet
Barok armstol, 1700-tallet. Barok stol af sortmalet træ med med udskæringer, sæde betrukket med møbelstof. 1700-tallet. Senere bemaling. Sædehøjde 47 cm, B. 72 cm. Brugsslitage. Varenr: 3526823 DKK 1.800 DK, Roskilde, Store Hedevej 01-09-2014 20:07:00 DKK 425
Kinesisk setback af sten, 1700-tallet
Kinesisk setback af sten, 1700-tallet. Kinesisk setback af sten, hugget med fohund på kvadratisk base, rester af bemaling. H. 19, B. 22,5, D. 22,5 cm. 1700-tallet. Fremstår med reparation. Se også varenummer: 34914982. Varenr: 3528291 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 01-09-2014 20:43:00 DKK 325
Bing og Grøndahl og Kgl. Porcelæn. Samling figurer (10)
Bing og Grøndahl og Kgl. Porcelæn. Samling figurer (10). Samling figurer bestående af: Bing og Grøndahl, prinsessen på ærten nr. 540, Idas blomster nr. 536, Heinz nr. 66, Billy nr. 975, lille pige nr. 1574, dreng med trompet nr. 1792, gedebuk nr. 1700, dreng med krabbe nr. 1870. 1. sortering. Fugl nr. 1909, 2. sortering. Kgl. Porcelæn: pige på skøjter ... Varenr: 3525992 DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 02-09-2014 13:41:00 DKK 2.100
Hollandsk tobaksdåse, 1700-tallet. Indgraveret m/ evighedskalender mm
Hollandsk tobaksdåse, 1700-tallet. Indgraveret m/ evighedskalender mm. Hollandsk tobaksdåse, 1700-tallet. Udført i messing, rigt indgraveret og dekoreret med personer, skrift samt evighedskalender. Måler ca. H. 3,2 cm. B. 16,5 cm. D. 4,5 cm. Varenr: 3521913 DKK 1.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 02-09-2014 19:49:00 DKK 500
Golvur, barockmodell, sent 1700-tal
Golvur, barockmodell, sent 1700-tal. Golvur, barockmodell, sent 1700-tal. Bemålad. Bär datering 1793. Höjd 215 cm, bredd 47 cm. Pendel samt lod medföljer. Renoverat och kompletterat, senare bas. Glas saknas. Lauritz.com ansvarar ej för funktionen. Varenr: 3529589 DKK 973 SE, Örebro, Aspholmen 03-09-2014 11:59:22 DKK 243
Diana, figur af porcelæn, 1700-tallet, antagelig Wegely
Diana, figur af porcelæn, 1700-tallet, antagelig Wegely. Jagtgudinden Diana, figur af porcelæn stående med jagthorn og pilekogger, iført røde gevandter, flankeret af siddende hund. Utydeligt sign. i underglasur blåt på bagsiden af fodstykket og sign. i rødt G i bunden. 1700-tallets midte, antagelig Wegely. H. 11.4 cm. Repareret og med ... Varenr: 3512714 DKK 4.500 DK, Herlev, Dynamovej 03-09-2014 16:03:00 DKK 725
Samling kinesisk porcelæn 1700 - 1900 tallet (12)
Samling kinesisk porcelæn 1700 - 1900 tallet (12). Samling kinesisk porcelæn, fad, skåle, kande, låg ,guan yin, fremstår med afslag samt reparationer, Kina 1700 - 1900 tallet.(12) Varenr: 3531988 DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-09-2014 17:02:00 DKK 325
Opiumsvægte, heraf to i Buddha-form (8)
Opiumsvægte, heraf to i Buddha-form (8) . Opiumsvægte af bronze, heraf to i Buddha-form. 1700- og 1800-tallet. Vægt på største: ca. 160 gram. (8) Varenr: 3488305 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 03-09-2014 17:18:29 DKK 350
Karmstolar, rokoko, 1700-talets andra hälft (2)
Karmstolar, rokoko, 1700-talets andra hälft (2). Karmstolar, rokoko, 1700-talets andra hälft. Svängd form. Fast resårstoppad sits samt stoppad ryggbricka och armlän. Skuren dekor. Höjd 87,5 cm, bredd 65 cm, sitthöjd 42 cm. Senare bemålade. Renoverade, lagningar. Proveniens: Stolarna har ursprungligen stått på Halnatorps herrgård, Töreboda, ... Varenr: 3521456 DKK 8.110 SE, Örebro, Aspholmen 03-09-2014 19:35:00 DKK 1.581
Engelsk Gammelt Pengeskab 1700 -tallet
Engelsk Gammelt Pengeskab 1700 -tallet . Engelsk gammelt pengeskab af træ med kraftige bånd af metal monteret større med søm. Lås med nøgle. Plakette med tekst : The Resist Inc. Safe. H. 85 x 76 x 51 cm. Fremstår med aldersrelateret slitage. Fremstår med antageligvis lugt fra tjære. Varenr: 3529188 DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 03-09-2014 19:43:00 DKK 375
Stor trækiste, 1700-tallet
Stor trækiste, 1700-tallet. Stor trækiste monteret jern/træbuer, originale beslag. 1700-tallet. H. 90 L. 115 B. 70 cm. Fremstår i aldersrelateret stand, finerskader samt med lugt. Varenr: 3529191 DKK 800 DK, Helsingør, Støberivej 03-09-2014 19:47:00 DKK 325
Skåp, barock, 1700-tal
Skåp, barock, 1700-tal. Skåp, barock, 1700-tal. Hörnmodell. Originalbeslag i järn. Invändigt bemålat grönt. Höjd 150 cm, bredd 76 cm, djup 54 cm. Skador, fukt- samt orangrepp. Varenr: 3530664 DKK 1.622 SE, Örebro, Aspholmen 03-09-2014 19:55:00 DKK 264
Otto Arboe. Standur No 192
Otto Arboe. Standur No 192. Ottho Arboe. Standur i kasse af grønmalet træ med guldstafferinger. timekrans af tin med romer- og arabertal, pendul, lodder og optræksnøgle medfølger. 1700-tallets slutning. H. 216 cm. Fremstår med brugsslitage, ridser/skrammer. Varenr: 3505634 DKK 6.000 DK, Aalborg, Nibevej 03-09-2014 20:01:00 DKK 5.200
Stor russisk ikon med Johannes Døberen og scener fra hans liv. 1700-tallet.
Stor russisk ikon med Johannes Døberen og scener fra hans liv. 1700-tallet. . Stor russisk vita ikon med scener fra Johannes Døberen (Forløberens) liv. Tempera på træ. 1700-tallets slutning. 52 x 42 cm. Aldersrelaterede brugsspor. Johannes døberen er en af de væsentlige religiøse figurer i Kristendommen, Islam og andre religioner. I den russisk-ortodokse ikonologi er han ... Varenr: 3517781 DKK 12.000 DK, Helsingør, Støberivej 03-09-2014 20:10:00 DKK 9.000
Russisk barok kirkeikon, 1700-tallet
Russisk barok kirkeikon, 1700-tallet. Russisk barok kirkeikon, med malet motiv af en russisk helgen, ramme og hvælvet motivflade skåret ud i ét i tre sammenlimede stykker træ. Ramme med rester af guldstaffering. 42,5 x 36,5 cm. Fremstår med mindre revner og sprækker i træet, mindre afslåede stykker samt slitage af guldstafferingen på... Varenr: 3515564 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 03-09-2014 20:29:00 DKK 5.000
Ubekendt kunstner, Aktæon fristes af Amor, olie på lærred
Ubekendt kunstner, Aktæon fristes af Amor, olie på lærred. Ubekendt kunstner, 1600/1700-tallet, Aktæon fristes af Amor, olie på lærred, usign., 95 x 109 cm. (109 x 124 cm.) Varenr: 3501970 DKK 10.000 DK, Aalborg, Nibevej 03-09-2014 20:40:00 DKK 7.800
Et par barok kirkeskulpturer, 1700-tallet. Træ (2)
Et par barok kirkeskulpturer, 1700-tallet. Træ (2). Et par barok kirkeskulpturer, 1700-tallet, udskåret i træ. Fremstår med afslåede dele (fingre, fod og sokkel på den ene figur), reparation (limet finger) og aldersrelateret patina. (2) Varenr: 3515565 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 03-09-2014 20:49:00 DKK 6.000
Vitrinskåp, rokoko, Sverige, 1700-talets andra hälft
Vitrinskåp, rokoko, Sverige, 1700-talets andra hälft. Vitrinskåp, rokoko, Sverige, 1700-talets andra hälft. Bemålat gult. Gustavianska nyckelbeslag i mässing. Svängd form. Överdel med glasat dörrpar. Munblåst glas. Underdel med utdragbar skiva samt dörrpar. Höjd 226 cm, bredd 123 cm, djup 55 cm. Demonterbart i två delar. Senare bemålat samt senare ... Varenr: 3521448 DKK 32.440 SE, Örebro, Aspholmen 03-09-2014 21:34:00 DKK 18.653
Ikon, Guds moder 'Odigiethria', Rusland 1700-tallet
Ikon, Guds moder 'Odigiethria', Rusland 1700-tallet. Tempera på træ, fremstår stedvist med krakeleringer. H. 30cm, B. 26cm. Varenr: 3522393 DKK 8.943 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 04-09-2014 18:25:00 DKK 5.962
Anretterbord med hollandske fliser, 17/1900-tallet
Anretterbord med hollandske fliser, 17/1900-tallet. Hollandsk anretterbord med ramme af egetræ ilagt med hollandske fliser dekoreret med religiøse motiver, disse 1700-tallet. Senere stel fra andet bord, 1900-tallet. Fremstår sammensat. H. 69, L. 96, B. 70 cm. Fliser med revner og afslag. Varenr: 3531002 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 04-09-2014 19:02:00 DKK 300
Italiensk kommode 1700 tallets anden halvdel
Italiensk kommode 1700 tallets anden halvdel. Italiensk kommode af lyst træ (blandede træsorter) let buet profileret topplade, tre skuffer med udskårne fyldninger og drejede håndtag (løst påsatte), skufferne flankeret af udskårne hermer m.m. tilspidsede kannelerede ben. Al original maling er afrenset men flere steder spor af den oprindelige... Varenr: 3532117 DKK 8.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 04-09-2014 20:05:00 DKK 1.700
Barok chatol med vitrineoverdel
Barok chatol med vitrineoverdel. Barok chatol af bemalet træ, overskab med vitrinelåger, front med skriveklap bag hvilken små skuffer og rum, ligeknækket front med større skuffer. 1700-tallet. H. 218 B. 108 D. 61 cm. Fremstår med senere overskab, senere bemaling, underdel delvist komplementeret. Desuden brugsslitage og afslag. ... Varenr: 3530474 DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-09-2014 19:33:00 DKK 400