Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "1700-tallet" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Handkolorerad gravyr St. Petersburg
Handkolorerad gravyr St. Petersburg. GRAVYR, handkolorerad, 1700-tal, motiv från S:t Petersburg, 26 x 40 cm Varenr: 3841852 DKK 1.210 SE, Stockholms Auktionsverk Online 23-05-2015 21:39:00
Se mere
Allmoge, slagbord, furu, 1700/1800-tal
Allmoge, slagbord, furu, 1700/1800-tal. Slagbord, allmoge, furu, omkring 1700/1800-tal. Dubbla klaffar. Mått L 36-175 cm, D 97 cm, H 75 cm. Bruksslitage. Varenr: 3843850 DKK 4.035 SE, Stockholm, Slakthusgatan 24-05-2015 19:42:00 DKK 2.421
Kista, ek, barock, Tyskland, 1700-tal
Kista, ek, barock, Tyskland, 1700-tal. Kista, ek, barock, Tyskland, 1700-tal. Rektangulär form. Skuren dekor, profilhyvlingar. Smidda järnbeslag. Daterad 1779. Höjd 68,5 cm, bredd 133,5 cm, djup 60 cm. Nyckel finns. Renoverad, kompletterad. Varan ingår i Lauritz.com eleganta och påkostade temaauktion AbsoluteAntiques, som förför med ... Varenr: 3823971 DKK 4.842 SE, Örebro, Aspholmen 24-05-2015 20:25:00 DKK 3.873
Kinsiska koppar
Kinsiska koppar. MUGGAR, 4 st, KOPPAR med fat, 2 st, porslin, Kina, 1700-tal Varenr: 3843227 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 25-05-2015 10:24:00
Se mere
Fat, Kina, 1700-tal, 3 st
Fat, Kina, 1700-tal, 3 st. Fat, Kina, 1700-tal, 3 st. Porslin med dekor i underglasyrblått. Diameter 22 cm. Ena fatet lagat med klamrar. (3) Varenr: 3802946 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 25-05-2015 11:24:00 DKK 262
Fire hatstands og et par lågbojaner, Kina, 1700-1900-tallet (6)
Fire hatstands og et par lågbojaner, Kina, 1700-1900-tallet (6). Fire hatstands og et par lågbojaner af porcelæn, Kina, 1700-1900-tallet. H. 24-28 cm. Den ene bojan med hul i side, en hatstand med stor reparation. (6) Varenr: 3842689 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 25-05-2015 14:30:24 DKK 350
Oidentifierad konstnär oljemålning
Oidentifierad konstnär oljemålning. SPANSK SKOLA (1700-tal): Kristus, olja på duk, 104x73 cm Varenr: 3843244 DKK 4.842 SE, Stockholms Auktionsverk Online 25-05-2015 14:36:00
Se mere
Trärelief 1700-tal föreställande Martin av Tour
Trärelief 1700-tal föreställande Martin av Tour. TRÄRELIEF, 1700-tal, skulpterat lövträ, motiv föreställande Martin av Tour, ca 47 x 31 cm Varenr: 3843251 DKK 4.842 SE, Stockholms Auktionsverk Online 25-05-2015 16:24:00
Se mere
Flamländsk skola olja på pannå
Flamländsk skola olja på pannå. FLAMLÄNDSK SKOLA (1700-tal): Mytologisk scen, olja på pannå, del av ett äldre skåp, 13x27,5 cm Varenr: 3843253 DKK 2.421 SE, Stockholms Auktionsverk Online 25-05-2015 17:00:00
Se mere
Holländsk skola 1700-tal teckning
Holländsk skola 1700-tal teckning. HOLLÄNDSK SKOLA (1700-tal): Landskap med figurer, kol och lavering på papper, 26,5x29 cm Varenr: 3843255 DKK 1.210 SE, Stockholms Auktionsverk Online 25-05-2015 17:24:00
Se mere
Barok dragkiste, 1700-tallet
Barok dragkiste, 1700-tallet . Barok dragkiste af egetræ, front med fire skuffer. 1700-tallet. H. 110 B. 115 D. 56 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, mærker på top samt mangelende liste på hjørne. Varenr: 3843633 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-05-2015 19:36:00 DKK 350
Allmogeskåp, underskåp 1700/1800-talsstil
Allmogeskåp, underskåp 1700/1800-talsstil. Allmogeskåp, underskåp 1700/1800-talsstil.Bemålad underdel hörnskåp. Framsida renoverad, senare bemålad. Ovansida med patina. Reparation av stödben. Ovandel saknas, Nyckel saknas. Bredd sida till sida från hörn ca 95 cm. Bredd framtill ca 138 cm. Djup ca 86 cm. Höjd ca 92 cm.Bruksslitage, ... Varenr: 3836781 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 25-05-2015 19:56:00 DKK 323
A. Michelsen, Peder Jacob Malmborg m.fl. 'Gammelriflet' bestik af sølv, 1700/1800-tallet, Ledreborg Slot (118)
A. Michelsen, Peder Jacob Malmborg m.fl. 'Gammelriflet' bestik af sølv, 1700/1800-tallet, Ledreborg Slot (118). 'Gammelriflet' bestik af sølv bestående af: 19 middagsknive L. 26 cm., 13 middagsknive med smalt skæfte L. 22-26 cm., 27 middagsgafler L. 19 cm., 17 suppeskeer, L. 22,5 cm., 11 smørknive af fuldt sølv L. 19 cm., 7 små gafler L. 16 cm. samt 24 teskeer med forgyldning L. 14,5 cm. Stemplet med ... Varenr: 3834033 DKK 25.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-05-2015 20:10:00 DKK 15.000
Kinesisk bojan af porcelæn, 1700-tallet
Kinesisk bojan af porcelæn, 1700-tallet. Kinesisk bojan af porcelæn, dekoreret i blåt med skrifttegn og bladornamentik.1700-tallet. H. ca. 23 cm. Senere låg af hardwood med reparation. Varenr: 3844780 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-05-2015 10:25:48 DKK 300
Bojan med lock,  Kina 1700-tal
Bojan med lock, Kina 1700-tal. Bojan med lock, Kina 1700-tal. dekor i underglasyrblått. H22,5 cm. Mindre slitage. Varenr: 3836988 DKK 4.842 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 26-05-2015 16:39:00 DKK 3.228
Hollandske Filser,1700-1800 tallet (44)
Hollandske Filser,1700-1800 tallet (44). Hollandske fliser, 44 stk fra 1700/1800-tallet. Firpasfliser samt fliser til firpas. Varenr: 3846725 DKK 1.800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-05-2015 19:00:00 DKK 875
George III standur med månefase, England 1700-tallet
George III standur med månefase, England 1700-tallet. George III standur med månefase, i kasse af egetræ og mahogni med svanehalsformet top, skive af messing med gennembrudte hjørneornamenter, timekrans med romer- og arabertal samt sekundtviser, graveret skive Sign. Tho. Lister, Halifax, f. 1745, d. 1814, værk med månefase. 1700-tallet. H. 230. B. ... Varenr: 3838008 DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-05-2015 19:48:00 DKK 825
Kiste af lys eg og nød med greb af messing. 1700-tallet
Kiste af lys eg og nød med greb af messing. 1700-tallet. Kiste af lys eg og nød med buet låg, greb og beslag af messing og malm, ben udskåret med rocailler. 1700-tallet. H. 67, D. 60, L. 107,5 cm. Låget restaureret, brugsspor, aflåst, et ben med afslået træstykke som medfølger. Nøgle medfølger. Varenr: 3832917 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-05-2015 10:11:00 DKK 300
Kinsesiska fat famille rose 1700-tal
Kinsesiska fat famille rose 1700-tal. FAT, 1 par, porslin, KIna, 1700-tal, dekor i famille rosefärger av bl a pioner, diameter ca 32 cm Varenr: 3847168 DKK 4.035 SE, Stockholms Auktionsverk Online 27-05-2015 10:16:00
Se mere
Saltkar 2 st silver 1700-tal
Saltkar 2 st silver 1700-tal. SALTKAR, 2 st., snarlika, silver, förgylld skål, oktagonal form, Niklas Lund, Stockholm 1764 resp. Conrad Gadd, Kristianstad 1732, höjd 3 cm, längd 8,5 cm, vikt ca 180,5 g Varenr: 3847175 DKK 8.069 SE, Stockholms Auktionsverk Online 27-05-2015 10:44:00
Se mere
Kommode, 1700/1800'tallet
Kommode, 1700/1800'tallet. Kommode af egetræ. front med fire skuffer med greb og nøgleblik af messing, tilspidsede ben. Senere uoriginalt sammensat. 1700/1800'tallet. H. 83 B. 73 D. 40 cm. Fremstår med slitage, nuanceforskel, åbne samlinger og løse lister. Varenr: 3841335 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-05-2015 11:38:00 DKK 300
Golvur Engelsk
Golvur Engelsk. GOLVUR, engelskt, fodral i mahogny, Rob. Clidsdale, Edinburgh, 1700-tal, urtavla i mässing, höjd 225 cm Varenr: 3847229 DKK 4.035 SE, Stockholms Auktionsverk Online 27-05-2015 15:20:00
Se mere
Standkiste af eg, 1700-tallet. Hidrører fra fynsk herregård
Standkiste af eg, 1700-tallet. Hidrører fra fynsk herregård. Standkiste af eg, 1700-tallet. Hidrører fra fynsk herregård. Bånd af jern, på front gennembrudt med årstal og initialer. Rum med læddike/hylde. Gavle med bærehanke. Aldersrelateret stand; stedvise fugtspor. H. 73. 65 x 152 cm. Varenr: 3846383 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 27-05-2015 15:29:15 DKK 325
Standur. Slut 1700-tallet.
Standur. Slut 1700-tallet. . Standur med mindre urværk. Timekrans af tin med romertal samt en viser, løs galleritop. Kasse af bemalet træ. Slut 1700-tallet. H. 206 cm. Fremstår med nyere bemaling. Pendul samt blylod og nøgle medfølger. Varenr: 3407165 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 27-05-2015 15:46:00 DKK 300
Karta 1700-tal Landskrona
Karta 1700-tal Landskrona. KARTA, 1700-tal, Landskrona, G.Bodenehr, delvis handkolorerad, bildmått ca 18x34 cm, rammått 28,5x44,5 cm Varenr: 3847239 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 27-05-2015 16:12:00
Se mere
Glas 1700-tal
Glas 1700-tal. VINGLAS, 1700-tal, graverad dekor av Adolf Fredriks krönta monogram, höjd 15,5 cm Varenr: 3847277 DKK 1.614 SE, Stockholms Auktionsverk Online 27-05-2015 19:06:00
Se mere
Rustning Japan Yoroi 1700-tal.
Rustning Japan Yoroi 1700-tal. . Rustning Japan Yoroi 1700-tal. Bruksslitage. Emblem från samuraifamilj på förvaringslåda. Ställning för rustningen behöver skruvas fast i nedkant. OBS! Visning av detta objekt sker endast efter tidsbokning, ring 011-18 26 30. Please observe. Viewing of this object is only aviaible when ... Varenr: 3809719 DKK 48.416 SE, Norrköping, Finspångsv. 27-05-2015 19:17:00 DKK 26.629
Skål Kina
Skål Kina. SKÅL, porslin, Kina, 1700-tal, dekor i famille rosefärger av blommor, höjd ca 9, diameter 20 cm Varenr: 3847286 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 27-05-2015 19:33:00
Se mere
Kinesikt fat från Kangxi i porslin omkring 1700-tal
Kinesikt fat från Kangxi i porslin omkring 1700-tal. Kinesikt fat från Kangxi i porslin omkring 1700-tal. Diameter ca 22 cm. Spricka, skador. Varenr: 3793424 DKK 1.210 SE, Malmö, Baltzarsgatan 27-05-2015 19:49:00 DKK 242
Fat, tenn, Stockholm, 1700-tal
Fat, tenn, Stockholm, 1700-tal. Fat, tenn, Stockholm, 1700-tal. Otudliga stplr. Repor. och slitage. Ø 35. Varenr: 3847800 DKK 1.452 SE, Norrköping, Finspångsv. 27-05-2015 19:52:00 DKK 242
 1 2 3  >>