Kategori  Vurdering
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Samling antikke sølvskeér, 17-18-1900 tallet, Fabricius m.fl. (14)
Samling antikke sølvskeér bestående af barok sølvske fra 1699, gravering på laf med initialer og 1711, mesterstemplet Jesper Hansen Rust (Odense), borgerskab 1680, d.1723 l.18 cm. 6 Fabricius sølvskeér fra slutningen af 1700 tallet, forskellige mesterstempler, graveret dekoration på bagsiden samt...
Varenr: 4799828
DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-10-2017
19:40:00
DKK 1.150
Fransk regence armstol med stel à chassis samt barok vippebord, 1700-tallet. (2)
Stor regence armstol med stel à chassis af egetræ udskåret med rocailler, blomster og bladværk, , svungne armlæn og cabriole ben, ryg og sæde betrukket med sort- og hvidternet uld, Frankrig 1700-tallets første halvdel samt barok vippebord af egetræ med oval plade, på senere trepas fod, ...
Varenr: 4799101
DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 22-10-2017
19:40:00
DKK 375
Kinesisk bojan af porcelæn, 1700-tallet
Kinesisk bojan af porcelæn, dekoreret i blåt med blomster. 1700-tallet. Låg af tin medfølger. H. Ca. 23 cm.
Varenr: 4811007
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2017
12:32:00
Regence Boulle kaminur af ibenholt, messing og skildpadde, 1700-tallets begyndelse
Regence Boulle kaminur af ibenholt, sort træ og skildpadde indlagt med messingornamentik , gennembrudt, hvælvet top med flammende vaser af forgyldt bronze, skive af bronze støbt med lambrequin-ornamentik og graveret med sekunder samt indlagt med emaljerede felter med romertal i blåt, herunder ...
Varenr: 4803114
DKK 15.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2017
20:54:00
DKK 6.200
George III Bachelors Chest af mahogni, England 1700-tallets slutning
George III Bachelors Chest, kommode, af mahogni, Top med udtræksplade , herunder fire skuffer med profilerede kanter og beslag af messing. England 1700-tallets slutning. H. 84 cm. B. 77,5 cm. D. 42 cm. Fremstår med brugsslitage, finer skader, nøgler medfølger. Restaureret.
Varenr: 4811956
DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 24-10-2017
17:40:00
DKK 525
Georg III væghængt hjørneskab, 1700-tallets slutning
Georg III væghængt hjørneskab af mahogni, front med tandsnitfrise, dør bag hvilken hylder, senere indlægninger af lyst træ, 1700-tallets slutning. H. 103, B. 75, D. 46 cm. Fremstår med aldersrelateret patinering, senere indlægninger. Nøgle medfølger.
Varenr: 4793498
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-10-2017
19:36:00
DKK 325
Tobaksskab - stolpeskab af egetræ, 1700 tallet
Tobaksskab / stolpeskab af egetræ, 1700 tallet. Front med låge og en skuffe samt skuffe underneden på stel. Fremstår med alders relateret brugsslitage H. 123. B. 59. D. 33,5 cm.
Varenr: 4813048
DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 24-10-2017
20:00:00
Ikon, Tegnets Gudsmoder, Rusland, 1700-tallet
Ikon, Tegnets Gudsmoder, Rusland, 1700-tallet. Tempera på træ. På fordybet hovedfelt, gudsmoderen i farve med hænder, der er hævet til bøn. Med billede af Kristus foran brystet, nimbus i guld. 52 x 47 cm, den omsluttende rand er blevet bemalet igen på et senere tidspunkt. Fremstår med vertikal ...
Varenr: 4812994
DKK 7.070 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-10-2017
19:42:00
DKK 335
Porcelænsfigur ’Blumenhändlerin’ fra Meissen fabrikken, serien ’Pariser Ausrufer’
Porcelænsfigur ’Blumenhändlerin’ fra Meissen fabrikken, serien ’Pariser Ausrufer’, udført af hvidt porcelæn, håndstafferet og glaseret, 1. sortering, forsynet med blåt sværdmærke og nummereret 101 og 61 på undersiden. Rekommandørerne fra Paris udstråler det farveprægtige og travle leben på ...
Varenr: 4802230
DKK 4.838 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 25-10-2017
20:35:00
DKK 335
Porcelænsfigur ’Fischverkäuferin’ fra Meissen fabrikken, serien ’Pariser Ausrufer’
Porcelænsfigur ’Fischverkäuferin’ fra Meissen fabrikken, serien ’Pariser Ausrufer’, udført af hvidt porcelæn, håndstafferet og glaseret, 1. sortering, forsynet med blåt sværdmærke og nummereret 60229, 54 AE og 3202 på undersiden. Rekommandørerne fra Paris udstråler det farveprægtige og travle ...
Varenr: 4802229
DKK 5.954 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 25-10-2017
20:55:00
DKK 335
Stor samling ældre bøger, 16/1800-tallet (67)
Stor samling ældre bøger, 16/1800-tallet bestående af: 'Chr. 4's Reces', 1643. 'Annaei Flori epitome Rerum Ramanarum', in Libraria Fritschia 1700-tallet. 'Graecum Lexicon Manuale', Samuel Patrick; Johann August Ernesti; Johann Friedrich Gleditsch; Peter Elmsley, 1762. 'Les Comedies de Terence' ...
Varenr: 4810539
DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-10-2017
20:11:00
DKK 1.200
Tekande, porcelæn, 1700-tallet
Stor tekande, porcelæn, Kina. Qingdynastiet. 1700-tallet. Rundbuget korpus, fire hanke og kort, reliefpræget tud. Blomster-, ranke- og båndmaleri i blå underglasur på sidevæggen, låg med fordybet fyldning, H. 25 cm.
Varenr: 4807648
DKK 4.093 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27-10-2017
20:12:00
DKK 335
Kinesisk/tibetansk figur af forgyldt bronze i form af en lama, Qing, antagelig 1700-tallet
Kinesisk/tibetansk figur af forgyldt bronze i form af en lama (buddhistisk læremester) siddende i vajrasana på lotustrone, hænderne i gestussen Vitarka Mudra, lotus ud fra hver hånd, i den ene lotus en bog, disse rødmalede på bagsiden, bund af kobber, antagelig 1700-tallet. Højde 42 cm. Bredde 37...
Varenr: 4815155
DKK 400.000 DK, Vejle, Dandyvej 02-11-2017
14:30:00
DKK 200.000