Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "1700-tallet" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Lågkiste 1700 tallet
Lågkiste 1700 tallet. Lågkiste af egetræ med bånd og håndtag af jern, indv. ét stort rum og 'gemme', org. lås med nøgle, kisten er på ruller. 1700 tallet. H.84 x 118 x d.61 cm. Aldersrelateret stand, enkelte småskader jernbånd, bund med senere påsat liste, ruller med en del slid. Varenr: 3893687 DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 06-07-2015 16:02:09 DKK 375
Standur i hvidmalet og guldstafferet kasse
Standur i hvidmalet og guldstafferet kasse. Standur i hvidmalet og guldstafferet kasse. Urskive af messing, signeret B. Willoughby, Bristol. Værk dog ikke originalt; dette af nyere dato. Kasse, værk og skive sammenbragte: 1700, 1800 og 1900-tallet. H. 204 cm. Medflg. lodder og pendul. Aldersrelateret stand. Varenr: 3892103 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 06-07-2015 16:08:00 DKK 325
Par regencestole af Elm 1700 tallet (2)
Par regencestole af Elm 1700 tallet (2). Et par regencestole af elm, med gennembrudt ryg med udskåret musling, cabrioleben, udskårne og drejede sprosser h.103 x 56 x d.52 cm, sh.46 cm. 1700 tallet. Fremstår med rester af forgyldning, aldersrelateret stand, reparationer, bagben delvis fornyede. Solgt fra Museumsbygningen i 2004. Varenr: 3894857 DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 06-07-2015 18:16:00 DKK 325
Lille bord 1700-tallet
Lille bord 1700-tallet. Lille bord af massivt egetræ front med skuffe. Fremstår med løs plade. H 72,5 cm, B 86 cm, D 41,5 cm. Fremstillet i 1700-tallet. Varenr: 3896583 DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 07-07-2015 19:07:00 DKK 375
En stor samling diverse nøgler, bestående af 20 Baroknøgler samt ca 200  andre nøgler.
En stor samling diverse nøgler, bestående af 20 Baroknøgler samt ca 200 andre nøgler.. En stor samling diverse nøgler, bestående af 20 Baroknøgler samt ca 200 andre nøgler. 1700-1800-1900 tallet. Varenr: 3894813 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-07-2015 20:00:00 DKK 875
Russisk-ortodoks kirkeikon. Skt. Nikolaj. 17-/1800-tallet
Russisk-ortodoks kirkeikon. Skt. Nikolaj. 17-/1800-tallet . Russisk-ortodoks kirkeikon. Skt. Nikolaj. Mirakkelmager og velgører. Nikolaj er skytshelgen for flere erhvervsgrupper som skippere, fiskere, bagere, apotekere, jurister, men især for børn. Høj kunstnerisk kvalitet. Et udsædvanligt smukt eksemplar med mange fine detaljer. Formodentlig Moskva ... Varenr: 3857530 DKK 14.000 DK, Vejle, Dandyvej 08-07-2015 12:10:00 DKK 8.000
Hjørneskab af afsyret fyrretræ, Gustaviansk, 1700-tallet
Hjørneskab af afsyret fyrretræ, Gustaviansk, 1700-tallet . To-delt hjørneskab af afsyret fyrretræ, Gustaviansk. Dateret 1774. Front med to låger bag hvilke hylder. H. 230 cm, D. 60 x 60 cm. Fremstår med nogle reparationer og mindre afslag. Lås mangler. Varenr: 3894800 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 08-07-2015 19:10:00 DKK 300
Ubekendt kunstner, olie på lærred, opstilling med fasan.
Ubekendt kunstner, olie på lærred, opstilling med fasan.. Ubekendt kunstner, ca.1700-tallet. Olie på lærred. Opstilling med fasan. Monogr. F.P. 94 x 69 cm (124 x 100 cm). Fremstår doubleret og med gammel reparation. Varenr: 3891869 DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 08-07-2015 19:14:00 DKK 1.150
Sønderjysk Louis XVI chatol, 1700-tallets slutning
Sønderjysk Louis XVI chatol, 1700-tallets slutning. Sønderjysk Louis XVI chatol af massivt egetræ. Overdel med låger bag hvilke hylder, underdel med skuffer og skriveklap bag hvilken mindre skuffer og rum. Nøglehulsbeslag af elfenben. 1700-tallets slutning. H. 212. B. 116. D. 56/31 cm. Nøgler medfølger. Fremstår med aldersrelateret slitage, ... Varenr: 3896200 DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 08-07-2015 19:16:00 DKK 850
Barokchatol af eg 1700-tallet
Barokchatol af eg 1700-tallet. Barokchatol af eg, 1700-tallet. Nederste del med to små og to store skuffer samt opklappelig skriveplade bag hvilken skuffer og rum. Top med to låger med originalt glas (2 glas defekte), med buet top. H 220 cm, B 113 cm, D 52 cm. Fremstår med brugsspor og enkelte reparationer. Nøgle medfølger. Varenr: 3896831 DKK 3.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 08-07-2015 19:25:00 DKK 975
Dragkiste 1700-tallet
Dragkiste 1700-tallet. Dragkiste med svungen front af egetræ fremstillet i 1700-tallet. Front med 4 skuffer. Fremstår med brugsspor, reparationer samt manglende messing beslag. H 96 cm, L 114 cm, D 60,5 cm. Nøgle medfølger ikke. Varenr: 3896827 DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 08-07-2015 20:00:00 DKK 350
Barok chatol af egetræ, 1700-tallet
Barok chatol af egetræ, 1700-tallet. Barok chatol af egetræ, overdel med profileret top, to låger prydet med udskæringer, underdel med indlægninger af lyst træ, svungen skriveklap bag hvilken små skuffer og rum, herunder svungen og ligeknækket front med tre skuffer, 1700-tallet. H. 207. B. 117. D. 60 cm. Fremstår med aldersrelateret... Varenr: 3888322 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 08-07-2015 20:07:00 DKK 6.000
Smedejernslås 16/1700-tallet
Smedejernslås 16/1700-tallet. En hammerslået smedejernslås med dertil hørende nøgle L. 26 cm H. 13 cm. Varenr: 3897967 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 08-07-2015 20:07:00 DKK 325
Et par barok lysestager af malm, 1700-tallet (2)
Et par barok lysestager af malm, 1700-tallet (2). Et par barok lysestager af malm med balusterformet stamme på kvadratisk fodstykke med hulning, fire ben i form af fugle, 1700-tallet. H. 18 cm. (2) Varenr: 3897473 DKK 10.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 08-07-2015 20:45:00 DKK 6.000
Standkiste af eg m. bukkeben, 1700/1800-tallet
Standkiste af eg m. bukkeben, 1700/1800-tallet. Standkiste af eg m. 2 bukkeben, 1700/1800-tallet. Sortmalede jernbånd, samt par bærehanke af jern i gavle. Nøgle medfølger. H. 79. D. 69. L. 150 cm. Alm. aldersrelateret stand. Varenr: 3897661 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 09-07-2015 15:05:00 DKK 300
Tysk barok chatol af fineret nøddetræ, 1700-tallet
Tysk barok chatol af fineret nøddetræ, 1700-tallet. Tysk barok chatol af fineret nøddetræ. Overskab med to låger bag hvilken hylder. Underdel med skriveklap bag hvilken små skuffer og rum, herunder fire større skuffer. 1700-tallet. To nøgler medfølger. H. 192 cm. B. 114 cm. D. 55 cm. Fremstår med brugsslitage, ridser og mærker, låse mangler. Varenr: 3894952 DKK 10.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 09-07-2015 19:40:00 DKK 2.600
 Samling sølvskeer 1700/1800 tallet. 257 gr. (10)
Samling sølvskeer 1700/1800 tallet. 257 gr. (10). Samling sølvskeer, antagelig Anders Clausen Schefmand sølvsker fra 1700 tallet L. 16 cm. (borgerskab i Aarhus 1728, omtalt 1735-38 og 1743). Tre dobbeltriflet sølvskeer stemplet J.N. samt ejer initialer. Antik Rokoko ske L. 22 cm. Mm. Samlet vægt ca. 257 gram. (10) Varenr: 3897622 DKK 1.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 09-07-2015 19:44:00 DKK 375
Barok dragkiste af egetræ, 1700-tallet
Barok dragkiste af egetræ, 1700-tallet. Barok dragkiste af egetræ, ligeknækket front med fire skuffer. Senere beslag og svungne ben. 1700-tallets anden halvdel. H. 117 cm. B. 120 cm. D. 60 cm. Medfølgende nøgle. Fremstår med brugsspor og patina. Varenr: 3898111 DKK 2.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 09-07-2015 19:53:00 DKK 1.150
Marieberg potpourrikrukke af fajance, 1700-tallet
Marieberg potpourrikrukke af fajance, 1700-tallet. Marieberg potpourrikrukke af fajance, modelleret med grenværk og blomster, dekoreret i farver. Låg sign. MB 17/7, krukke sign. MB samt med de tre kroner. Sverige, 1700-tallet. H. 26,5 cm. Restaureret, dog med enkelte afslag. Proveniens: ABR, 'Flensborgsamlingen', nr. 733. Varenr: 3860250 DKK 15.000 DK, Herlev, Dynamovej 09-07-2015 20:46:00 DKK 10.000
Ubekendt kunstner. Pasteltegning. Kvindeportræt. 1700/1800-tallet.
Ubekendt kunstner. Pasteltegning. Kvindeportræt. 1700/1800-tallet.. Ubekendt kunstner. 1700/1800-tallet. Pasteltegning. Kvindeportræt. Usign. 24 x 32 cm (42 x 33 cm). Varenr: 3898327 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 10-07-2015 09:19:00 DKK 450
Hollandsk eller tysk vase af fajance, 1700-tallet
Hollandsk eller tysk vase af fajance, 1700-tallet. Hollandsk eller tysk vase af fajance modelleret med rocailler, dekoreret i blåt med par i landskab samt blomster og bladværk. Sign. i bunden M eller W 44. 1700-tallet. Repararet, afslag. H. 32 cm. Varenr: 3901208 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 10-07-2015 12:18:00 DKK 325
Hjerteformet hovedvandsæg af sølv, 1700-tallet
Hjerteformet hovedvandsæg af sølv, 1700-tallet. Hjerteformet hovedvandsæg af sølv med duer på låg, indgraveret med ejerinitialerne og 1789. H. 6 cm. Ustemplet. Med reparation Varenr: 3898124 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 10-07-2015 13:59:00 DKK 350
Barok vægskab af egetræ, 1700-tallet
Barok vægskab af egetræ, 1700-tallet. Barok vægskab af bejdset egetræ, front med låge bag hvilken to små skuffer og hylde, herunder skuffe. 1700-tallet, antagelig Friisland. H. 91. B. 87. D. 34. Fremstår med brugsspor og patina. Varenr: 3900693 DKK 2.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 10-07-2015 14:11:00 DKK 350
To vaser, to lågkrukker samt skål, ant. 1600/1700-tallet (5)
To vaser, to lågkrukker samt skål, ant. 1600/1700-tallet (5). Samling kinesisk køkkentøj besåtende to vaser, to lågkrukker samt skål, udført af porcelæn og keramik. Lågkrukke med gennemgående hårrevne, høj vase med afslag på rand, lav vase mangler tre øre, en lågkrukke mangler knop. Fremstår med præg af algevækst. Ant. 1600/1700-tallet. H. ml. 17 og 8,5 cm.... Varenr: 3880332 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 10-07-2015 16:28:00 DKK 400
Oliemaleri, ubekendt kunstner fra 1700-tallet, 'Heilige Odilia'
Oliemaleri, ubekendt kunstner fra 1700-tallet, 'Heilige Odilia'. Olie på lærred, nymonteret, 'Heilige Odilia', ubekendt kunstner fra 1700-tallet, 44,55 cm x 31,6 cm. (Billedmål uden ramme). Lærredets kanter fremstår med afskalninger, beskadigelse på højde med panden. Varenr: 3875183 DKK 4.477 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 10-07-2015 19:20:00 DKK 2.984
Kobberstik/Radering, Begrædelsen af Narni, 1700-tallet.
Kobberstik/Radering, Begrædelsen af Narni, 1700-tallet.. Kobberstik/Radering, 'Gaffamelata de Narni, celebre Général des Vénetien, mort en 1440, est pleuré par le peuple.' E. Museo Prauniano Norimbergæ. M.C. Prestel Sculp. 1777. 40 x 50 cm (52 x 65 cm). Fremstår med pletter. Varenr: 3898875 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 10-07-2015 19:52:00 DKK 300
Brandspand og bronzeklokke (2)
Brandspand og bronzeklokke (2). Brandspand fra slutningen af 1700 tallet af skind med påmalet tekst: Vest. Quarter No.145 h.29 cm. Desuden klokke/bjæde af bronze monteret i læderrem (halsbånd), klokken h.14 cm Ø 18 cm. Kraftige brugsspor. Klokken 1800 tallet. Varenr: 3886048 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10-07-2015 20:27:00 DKK 300
Samling håndskrevne dokumenter/lånebeviser/pant obligationer. 1700-1800´tallet (12)
Samling håndskrevne dokumenter/lånebeviser/pant obligationer. 1700-1800´tallet (12). Samling håndskrevne dokumenter/lånebeviser/pant obligationer m.m. 1700-1800´tallet. Østjylland og Fyn. Aldersrelateret stand. (12) Varenr: 3890190 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 10-07-2015 20:34:00 DKK 300