Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "1700-tallet" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Barokform lågkiste med sokkel, 1700/1800-tallet
Barokform lågkiste med sokkel, 1700/1800-tallet. Barokform kiste af ådremalet træ med buet låg, bånd og greb i siderne af jern; opsat på senere sokkel med ben i form af dyrepoter, 1700/1800-tallet. H. 105 L. 160 D. 66 cm. Nøgle medfølger ikke. Varenr: 3695191 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 28-01-2015 18:06:00 DKK 825
3 st kopparstick, 1700-tal (3)
3 st kopparstick, 1700-tal (3). 3 st kopparstick, 1700-tal. Största mått: 35x51 cm. Varenr: 3696054 DKK < 1.000 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 28-01-2015 18:07:00 DKK 259
Exklusiv vingårdsupplevelse för två personer, lördagen 21 februari 2015, på Blaxsta Vingård
Exklusiv vingårdsupplevelse för två personer, lördagen 21 februari 2015, på Blaxsta Vingård. Exklusiv vingårdsupplevelse för två personer, lördagen 21 februari 2015, på Blaxsta Vingård. I Södermanland, i närheten av Flen, ligger Blaxsta Vingård, en av världens nordligaste vingårdar, flerfaldigt belönad i vin-VM. På gården framställs viner av egenodlade druvor och annan frukt - bland ... Varenr: 3695238

DKK 3.992 SE, Norrköping, Finspångsv. 28-01-2015 20:00:00 DKK 2.475
Chatol af egetræ med overskab i 1700-tals stil (2)
Chatol af egetræ med overskab i 1700-tals stil (2). Chatol af egetræ med messingbeslag. Underdel med skrå skriveklap bag hvilken små skuffer og rum. Herunder tre brede skuffer. I siderne messinghåndtag. Overskab rigt udskåret med to låger bag hvilke hylder og små skuffer. H. 220 B. 130 cm D. 52 cm. Der medfølger nøgler samt løst afslag i træ. ... Varenr: 3693838 DKK 5.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28-01-2015 20:15:00 DKK 2.400
Samling porslin, Kina, 4 delar, 1700 samt 1800-tal (4)
Samling porslin, Kina, 4 delar, 1700 samt 1800-tal (4). Samling porslin, Kina, 4 delar, 1700 samt 1800-tal . Tre delar Kanton, skål 6 20 samt ett par assietter, Ø 18. n tallrik med dekor i famill rose. Oktagonal kant. Spegel med dekor av pioner och påfågel. Sprickor. Ø 22. Varenr: 3696971 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 28-01-2015 20:16:00 DKK 240
Barok kiste af egetræ med stjerneindlægninger, 1600-1700-tallet
Barok kiste af egetræ med stjerneindlægninger, 1600-1700-tallet. Barok kiste af egetræ, front udskåret med bladværk og felter med stjerneindlægninger, siderne med bæregreb af jern, senere omlavet til skænk. Danmark eller Nordtyskland delvis 1600-1700-tallet, restaureret. Slitage, beslag til klap defekte. H. 90. L. 155. D. 61,5 cm. Varenr: 3686048 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 28-01-2015 20:36:00 DKK 550
Målning, olja på duk, 1700-tal, porträtt av Christian I
Målning, olja på duk, 1700-tal, porträtt av Christian I. Målning, 1700-tal, olja på duk, motiv av Christian I. uppfodrad, ramad med skuren ram , delvis svartbemålad. Bildmått 30x39 cm, totalmått 37x57 cm. Smärre krackelyr samt minimalt färgbortfall. Varenr: 3694990 DKK 3.194 SE, Stockholm, Slakthusgatan 28-01-2015 21:27:00 DKK 838
Flaska glas 1700-tal
Flaska glas 1700-tal. Flaska glas 1700-tal. H26,5 cm. Inre beläggningar och bruksslitage. Varenr: 3697300 DKK 1.597 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 29-01-2015 14:52:00 DKK 279
Kluckaflaska 1700-tal
Kluckaflaska 1700-tal. Kluckaflaska 1700-tal. H23 cm. Nagg på mynningskråset. Invändig beläggning. Varenr: 3697803 DKK < 1.000 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 29-01-2015 17:53:00 DKK 240
Tysk Hessisk, barok vinglas 1700-tallet
Tysk Hessisk, barok vinglas 1700-tallet. Tysk Hessisk, barok vinglas med Luftfyldt stilk. Dekoreret med indgraveringer i form af hjerte med vinger samt teksten ´Auf Zu Gott`. Klokkeformet fod med omslået rand. Produceret i Tyskland 1700 tallets sidste halvdel. H. 14,8 cm. Varenr: 3695905 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 29-01-2015 18:41:00 DKK 1.100
Tysk barok spidsglas 1700-tallet
Tysk barok spidsglas 1700-tallet. Tysk barok spidsglas af klart glas, cuppa med central luftbobel omgivet af seks luftbobler i ring, stilk på fod med omlslået rand, dekoreret med indgravering i form af monogram Tyskland, 1700-tallet. H. 15,9 cm. Varenr: 3695918 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-01-2015 19:00:00 DKK 850
Tysk Hessisk, barok vinglas 1700-tallet. Tysk Hessisk, barok vinglas med Luftfyldt stilk. Spejlmonogram Christian d. 7 af Danmark. Klokkeformet fod med omslået rand. Produceret i Tyskland 1700 tallets sidste halvdel. H. 15,2 cm. Varenr: 3695904 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 29-01-2015 19:37:00 DKK 850
2 Supkoppar rokoko 1700-tal, möjligen Ryssland  (2)
2 Supkoppar rokoko 1700-tal, möjligen Ryssland (2). 2 Supkoppar rokoko 1700-tal, möjligen Ryssland. H3,9-4,2 cm. Brons och mässing. En med spår av förgyllning. Brukspatina. (2) Varenr: 3697619 DKK 1.597 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 29-01-2015 19:50:00 DKK 479
Tre tyske Walzenkruge / lågkrus samt tinfad, 1700-1800-tallet (4)
Tre tyske Walzenkruge / lågkrus samt tinfad, 1700-1800-tallet (4). Tre, tyske Walzenkruge / lågkrus af fajance med låg af tin, lågene med stempler. Et krus dekoreret med hund, der fanger en ræv, fod af tin, låg med navnetræk Ch. Brill(?) samt årstal 1799, antageligt Crallsheim. H. 22 cm. Ét med indridsede mønstre og blå glasur, låg med indskription No. 2, ... Varenr: 3695184 DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-01-2015 20:08:00 DKK 1.150
En samling norske glas, antagelig alle Nøstetangen, 1700-tallet (5)
En samling norske glas, antagelig alle Nøstetangen, 1700-tallet (5). En samling norske glas bestående af: Et par 'frimurerglas' graverede med navnecartoucher 'KJS-MGB'. Det ene glas med uregelmæssighed ved fodrand. H. 11,5 og 11,6 cm. Norge 1700-tallet. Antagelig Nøstetangen. Et par 'Perlkelchen' glas. Det ene med uregelmæssighed ved mundrand. H. 16,5 cm og ... Varenr: 3699683 DKK 30.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-01-2015 20:18:00 DKK 20.000
Par danske barokstager, 1700-tallet (2)
Par danske barokstager, 1700-tallet (2). Par danske barokstager af messing med profilerede balusterformede stamme på ligeknækkede fodstykker, 1700-tallet. H. 16 cm. Fremstår med let skævhed samt enkelt hul i stamme. (2) Varenr: 3696733 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 30-01-2015 12:55:00 DKK 625
Barok standkiste af egetræ, buet låg med gennembrudte jernbånd.
Barok standkiste af egetræ, buet låg med gennembrudte jernbånd.. Barok standkiste af egetræ, buet låg med gennembrudte jernbånd. 1700-tallets midte. H. 77. L. 121. B. 61,5 cm. Nøgle medfølger. Varenr: 3700521 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-01-2015 15:37:00 DKK 625
Barok perl kelchen, vinglas med guldkant. 1700-tallet
Barok perl kelchen, vinglas med guldkant. 1700-tallet . Barok perl kelchen, vinglas af klart glas med guldkant, cuppa med central luftbobel omgivet af seks luftbobler i ring, stilk på hvælvet fod med omslået rand, dekoreret med indgraveringer i form af bladværk og krone samt initialerne J.G. Tyskland, 1700-tallet. H. 16,5 cm. Varenr: 3695910 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-01-2015 16:53:00 DKK 1.100
Tysk Hessisk, barok vinglas samt karaffel 1700-tallet. (2)
Tysk Hessisk, barok vinglas samt karaffel 1700-tallet. (2). Tysk Hessisk, barok vinglas, cuppa med luftbobbel. Luftfyldt stilk på knap så hvælvet fod med omslået rand. Dekoreret med indgraveringer i form af 3 tal, to hjerter og bladværk H. 15,9 cm. Karaffel med prop dekoreret med indgraveringer i form af blomster og bladværk H. 16,5 cm. Produceret i ... Varenr: 3695923 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 30-01-2015 19:01:00 DKK 525
Barokbord af egetræ og fyrretræ. 1700-tallet.
Barokbord af egetræ og fyrretræ. 1700-tallet.. Barokbord af egetræ og fyrretræ, sarg med skuffe på drejede ben med fodlister. H.80. L.124. B.100 cm. 1700-tallet. Ormstukken Varenr: 3700524 DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-01-2015 19:34:00 DKK 450
Skab - 1700-tallet
Skab - 1700-tallet. Skab af egetræ. Front med 2 skuffer samt 2 låger. Fremstillet i 17/1800-tallet. H 141 cm, B 66 cm, D 35 cm. Nøgle medfølger. Fremstår med brugsspor. Varenr: 3700166 DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-01-2015 19:46:00 DKK 875
Tysk Hessisk, barok vinglas 1700-tallet. Tysk Hessisk, barok vinglas med Luftfyldt stilk. Dekoreret med indgraveringer i form af to pile samt teksten ´Wie der blitz`. Klokkeformet fod med omslået rand. Produceret i Tyskland 1700 tallets sidste halvdel. H. 15,8 cm. Varenr: 3695907 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 30-01-2015 20:45:00 DKK 725
Stole rokoko, hvoraf en fra 1700-tallet (2)
Stole rokoko, hvoraf en fra 1700-tallet (2) . Stole rokoko, hvoraf en fra 1700-tallet, den anden stol er en senere kopi fra 1900-tallet. Rundet gennembrudt ryg, svungne ben. Senere betrukket sæde med korsstingsbroderet betræk. En stol fremstår med løshed i stel, samt hul i betræk. (2) Varenr: 3697935 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 31-01-2015 19:32:00 DKK 300
Samling konstböcker (32)
Samling konstböcker (32). Samling konstböcker. Främst på svenska samt några böcker på tyska och engelska. Bl.a. Nutida svenskt måleri I-II, ny följd, numrerad upplaga med bokband formgivet av Kurt Jungstedt 376/500, tryckt 1945 samt Nutida svenskt måleri, 3:e upplagan, tryckta 1948-1950. Gunnar W. Lundberg, Svenskt och ... Varenr: 3686687 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 01-02-2015 18:11:00 DKK 259
Metalikon, 'Pokrov Maria beskyttelse', 1700-tallet
Metalikon, 'Pokrov Maria beskyttelse', 1700-tallet. Metalikon, 'Pokrov Maria beskyttelse', Rusland, ca. 1700-tallet, 4-farvet emaljeret, H. 19,5cm, B. 10,5cm, D. 0,2cm. Varenr: 3663055 DKK 6.702 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 01-02-2015 19:28:00 DKK 4.840
Barokkiste af egetræ, 1600-1700-tallet
Barokkiste af egetræ, 1600-1700-tallet. Barokkiste af egetræ med sølvbroncerede jernbeslag, buet låg. Danmark eller Nordtyskland 1600-1700-tallet. Mål: H. 85, B. 62, L. 123 cm. Fremstår med slitage og delvist manglende beslag, herunder manglende låsehus, bagsiden med løse hængsler. Varenr: 3694355 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 02-02-2015 15:16:22 DKK 300
Metalikon, Rusland, ca. 1700-tallet
Metalikon, Rusland, ca. 1700-tallet. Metalikon, Rusland, ca. 1700-tallet, 2-farvet emaljeret, figurerne forestiller: Skt. Gregor, Basilios den Store og Johannes Chrysostomos, H. 20 cm, B. 12,5 cm, D. 0,2 cm. Varenr: 3663047 DKK 4.468 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 02-02-2015 19:33:00 DKK 2.979
Engelsk standur, kasse med kineserier, 1700-tallet
Engelsk standur, kasse med kineserier, 1700-tallet. Engelsk standur, kasse rigt dekoreret med kineserier i forgyldning på sort grund. 1700-tallets 2. halvdel. Motiver med fasaner, blomstrende grene, skib, bygninger m.m. Urskive af messing, signeret John Wright, London. Medfølgende 1. lod, pendul og optræksnøgle. H. 222 cm. Aldersrelateret stand; ... Varenr: 3676804 DKK 8.000 DK, Odense, Kratholmvej 02-02-2015 20:40:00 DKK 1.650
Barok lille standkiste
Barok lille standkiste . Barok lille standkiste af massivt bejdset egetræ med jernbeslag og lås af sortlakeret lås. 1700'tallet. Nøgle medfølger. Restaureret. H. 43 L. 60 B. 37 cm. Varenr: 3702100 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-02-2015 15:58:02 DKK 1.400
Samling tyske og danske glas 1700-tallets slutning (9)
Samling tyske og danske glas 1700-tallets slutning (9). Samling tyske og danske glas 1700-tallets slutning, bestående af; Tre karaffler, et egeløvsglas, to empire glas heraf et kurglas samt tre div. hedvinsglas (9) Varenr: 3703269 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 03-02-2015 16:59:00 DKK 325
 1 2  >>