Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "1700-tallet" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
George III standur i kasse af mahogny. England, 1700-tallets slutning.
George III standur i kasse af mahogny. England, 1700-tallets slutning. . George III standur i kasse af mahogny. Top prydet med tandsnit, udskæringer samt kannelerede helsøjler med messingmontering, urskive af messing med forgyldte hjørneornamenter af bronze, timekrans, datoangivelse og månefase, plakette af messing betegnet Willm. Brownlie Hamilton. England, ... Varenr: 4308226 DKK 5.000 DK, Helsingør, Støberivej 03-07-2016 20:31:00 DKK 1.500
Varmebækken fra 1700-tallets 2. halvdel
Varmebækken fra 1700-tallets 2. halvdel. Varmebækken fra 1700-tallets 2. halvdel. Stemplet messingbeholder med jernstativ. Skaft af lakeret træ. Seddel med udtalelse fra Varde Museum medfølger. L. ca. 103 cm. Dia. ø. ca. 30 cm. H. ca. 10 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Varenr: 4320523 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 04-07-2016 11:04:27 DKK 300
James Paton. Engelsk standur, slut 1700-tallet
James Paton. Engelsk standur, slut 1700-tallet. Engelsk James Paton standur i kasse af mahogni, svanehalsformet top, urhus-og kasse flankeret af drejede hel-og halvsøjler, skive af messing med sekundviser og datoangivelse, sign. James Paton. Uret er fremstillet i sidste halvdel af syttenhundredtallet. James Paton var urmager i Edinburgh fra ... Varenr: 4321014 DKK 5.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 04-07-2016 20:01:00 DKK 875
Samling diverse mønter(38 stk.)
Samling diverse mønter(38 stk.). Samling diverse mønter: 38 stk. 1700- og 1800-tallets mønter, heraf 2 kr. 1875, samt 2 kr. 1916- begge i sølv.( 38 stk.) Varenr: 4322013 DKK 1.500 DK, Kolding, Trianglen 05-07-2016 15:33:20 DKK 850
Samling porcelæn Japan/Kina 1700-1800 tallet (8)
Samling porcelæn Japan/Kina 1700-1800 tallet (8). Samling porcelæn, to talerkene kina 1700 tallet med mindre afslag, ø 23 cm skål samt tekop kina 1800 tallet, to skåle Japan 1800 tallet ø 22-24 cm. To fad Imari dekoration Japan 1800-1900 tallet ø21-30-5 cm. (8) Varenr: 4288313 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 05-07-2016 16:57:00 DKK 325
Louis XVI bord af mahogni, 1700-tallets slutning
Louis XVI bord af mahogni, 1700-tallets slutning. Louis XVI bord af mahogni med tilspidsede ben, sarg med skuffe. 1700-tallets slutning. H. 77 L. 93 D. 59 cm. Aldersrelateret slitage; senere plade med manglende kantliste. Varenr: 4320447 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 05-07-2016 17:54:00 DKK 300
Standur, 1700-tallet
Standur, 1700-tallet. Standur af senere bemalet træ, urskive med støbte ornamenter samt timekrans af tin. Pendul, lodder, optræksnøgle og nøgle medfølger. 1700-tallet. H. 208 cm. Varenr: 4322758 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 05-07-2016 19:45:00 DKK 325
Chatol af mahogni, engelsk Georg III stil, 20./21. årh.
Chatol af mahogni, engelsk Georg III stil, 20./21. årh. . Chatol af mahogni, engelsk Georg III / 1700-tals stil, 20./21. årh. 2-delt. Vitrineoverskab m. krydssprossede låger. Bag skriveklap små skuffer og 'pigeon holes' / brevhylder; klap m. indlagt grønt læder. Beslag / skuffegreb af messing. Nøgle medfølger. Brugsspor; enkelte ridser og mærker, enkelt... Varenr: 4323976 DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 06-07-2016 15:21:00 DKK 325
Friserur, jenpeger, 1700-tallet
Friserur, jenpeger, 1700-tallet. Friserur, jenpeger, 1700-tallet med timekrans og hjørneornamenter af tin. H. 23 B. 22 cm. Lod og pendul medfølger. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Varenr: 4320465 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 06-07-2016 19:50:00 DKK 325
Betina Brantlov. 'Avalanche'. Olie på lærred
Betina Brantlov. 'Avalanche'. Olie på lærred. Betina Brantlov (f. 1980). 'Avalanche'. Olie på lærred. Sign. Betina Brantlov. 100 x 80 cm (104 x 84 cm).Betina Brantlov er uddannet designer, skrædder og modelkonstruktør på Tekstilhåndværkerskolen i Aalborg, og har med sin kreative sans valgt at fokusere på billedkunsten, hvilket også har ... Varenr: 4313199 DKK 2.500 DK, Herning, Engdahlsvej 06-07-2016 20:00:00 DKK 325
Ubekendt maler, portrætter af to adelige, 1700-tallet, oliemaleri (2)
Ubekendt maler, portrætter af to adelige, 1700-tallet, oliemaleri (2). Ubekendt maler, portrætter af to adelige, 1700-tallet. Olie på lærred, dubleret. Ramme fra omkring 1800. Mål hvert portræt: 92,5 x 74 cm. (2) Varenr: 4300312 DKK 22.388 DE, Hamburg, Große Elbstraße 06-07-2016 20:27:00 DKK 13.433
Dansk barok lågkrus med låg af sølv, 1700-tallet
Dansk barok lågkrus med låg af sølv, 1700-tallet. Dansk barok lågkrus med låg af sølv indlagt med dansk sølvmønt, 1700-tallet. Låg med utydeligt stempel. H. 19 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Varenr: 4322690 DKK 6.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 07-07-2016 19:45:00 DKK 850
Fem lysestager, 1700/1800-tallet (5)
Fem lysestager, 1700/1800-tallet (5). Fem lysestager af messing hhv. tin. 1700/1800-tallet. H. 11-20,5 cm. Aldersrelateret stand. (5) Varenr: 4325173 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 08-07-2016 13:32:00 DKK 300
Standur i hvidmalet kasse, klassicistisk form, 1700-tallets slutning
Standur i hvidmalet kasse, klassicistisk form, 1700-tallets slutning. Standur i kasse af hvidmalet træ med guldstafferinger, klassicistisk form og ornamentik, 1700-tallets 2. halvdel. Senere blåmalet og mærkatpåklæbet urskive af jern. Samt senere kassebemaling. Dele udskiftede / restaureringer. Medflg. pendul. Brugs- og alderspræget. H. 215 cm. Varenr: 4318906 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 08-07-2016 16:09:00 DKK 300
Barok lågkiste af bemalt træ, 1700-tallet
Barok lågkiste af bemalt træ, 1700-tallet . Barok kiste af bemalt træ med bånd, beslag og greb af jern, H. 70 L. 166 B. 68 cm., nøgle medfølger. 1700-tallet. Fremstår med aldersrelateret slitage; skrammer og revner, steder med mgl. beslag, ene endegavl med rep. i form af jernebeslag. Varenr: 4326287 DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 08-07-2016 19:01:00 DKK 325
Ubekendt maler, stilleben, 1700-tallet
Ubekendt maler, stilleben, 1700-tallet. Ubekendt maler, stilleben, 1700-tallet. Olie på lærred. Mål: 65 x 80 cm. Uindrammet, ikke opspændt på kileramme. Fernissen er stærkt mørknet, farvelaget fremstår med skader mange steder. Trænger til restaurering. Varenr: 4323614 DKK 3.731 DE, Hamburg, Große Elbstraße 08-07-2016 20:25:00 DKK 2.052
Ur / standerur, træ, midten af 1700-tallet, Belgien, Jacques de Behaine
Ur / standerur, træ, midten af 1700-tallet, Belgien, Jacques de Behaine. Ur / standerur, træ, midten af 1700-tallet, Belgien, stil Aachen / Lüttich. Stort standerur, 3-delt opbygning med urkasse, 6 lodder, pendelkasse og sokkeldel, floral snittedekor, pendel med 1 låge midtpå med rombeformede glasvinduer, urkabinet med 1 låge med påsat bue, ornamentale ... Varenr: 4277219 DKK 4.478 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 08-07-2016 20:36:00 DKK 2.612
Lysekrone i stil med en fransk stammelysekrone fra 1700-tallet
Lysekrone i stil med en fransk stammelysekrone fra 1700-tallet. Lysekrone i stil med en fransk stammelysekrone fra 1700-tallet, gulstøbning, farveløst glas. Korpus med midterstang og 8 svejfede opadstræbende arme af firkantede stivere. Stamme med vaseformede glaselementer. Påhængte dele af bladformede pendeloquer og rosetter. Kaskader i tre etager med ... Varenr: 4169995 DKK 4.478 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 08-07-2016 20:38:00 DKK 2.985
Rokoko snusdåse af skildpadde med sølvmontering, 1700-tallet
Rokoko snusdåse af skildpadde med sølvmontering, 1700-tallet. Rokoko snusdåse af skildpaddeskjold med sølvmontering, prydet med rocailler, bund af horn, 1700-tallet. L. 9,3 cm. Fremstår med brugsspor, ustemplet. Varenr: 4322987 DKK 2.500 DK, Vejle, Dandyvej 11-07-2016 20:48:00 DKK 575