Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "1700-tallet" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Vy över Prag graverad av Lechleitner
Vy över Prag graverad av Lechleitner. VY ÖVER PRAG. LECHLEITNER, J. G. Pohled na Prahu s. Petrina. Wimariae (Weimar), Landes industrie comptoir, utan år, 1700-talets mitt.. Graverad vy över Prag, ca 31x75,5 cm. Varenr: 3779719 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 31-03-2015 12:12:00
Se mere
Gustaviansk gråmålad stol
Gustaviansk gråmålad stol . STOL, gustaviansk, 1700-tal, gråmålad, sitthöjd 45 cm Varenr: 3779731 DKK 1.597 SE, Stockholms Auktionsverk Online 31-03-2015 13:08:00
Se mere
Hängskåp 1700-tal
Hängskåp 1700-tal. HÄNGSKÅP, 1700-tal, grönmålat, höjd ca 70, 71x26 cm Varenr: 3779740 DKK 1.997 SE, Stockholms Auktionsverk Online 31-03-2015 13:44:00
Se mere
Skåp barock
Skåp barock. SKÅP, 1700-tal, barock, furu, höjd 195, 165x56 cm Varenr: 3779744 DKK 6.390 SE, Stockholms Auktionsverk Online 31-03-2015 14:08:00
Se mere
Hannoversch Münden lågkrus, 1700/1800-tallet
Hannoversch Münden lågkrus, 1700/1800-tallet . Hannoversch Münden lågkrus af fajance, dekoreret med hest på spring, 1700/1800-tallet. H. 19 cm. Fremstår med enkelte afslag. Varenr: 3767586 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-03-2015 17:31:00 DKK 1.050
 Lille lågkiste af egetræ 1700 tallet
Lille lågkiste af egetræ 1700 tallet . Lille lågkiste af egetræ med buet låg. Rigt udsmykket med ornamenterede jernbånd. I siderne håndtag. Nøgle medfølger. H. 48 L. 65 cm B. 37 cm. 1700-tallet Varenr: 3780819 DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31-03-2015 19:16:00 DKK 1.650
Kinesiska tallrikar Qianlong (1736-95)
Kinesiska tallrikar Qianlong (1736-95). TALLRIKAR, 2 st, porslin, Kina, 1700-tal, Qianlong (1736-95), dekor i underglasyrblått resp famille rose, motiv av kål resp strödda blommor, diameter ca 23 cm Varenr: 3779829 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 31-03-2015 20:08:00
Se mere
Oidentifierad konstnär, holländsk skola, troligen
Oidentifierad konstnär, holländsk skola, troligen . OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, Holländsk skola, 1700/1800 tal, troligen efter Anthonius van Dyck. Kristi begråtande. Olja på duk, 68 x 49 cm.. Proveniens: Linus Johnson, General Konsul i Milano 1921-1929, samt i samma familjs ägo på Medinge Herrgård Västmanland 1929-66, därefter i arv inom familjen Varenr: 3779845 DKK 5.591 SE, Stockholms Auktionsverk Online 31-03-2015 20:40:00
Se mere
Barockt biblioteksbord i ek
Barockt biblioteksbord i ek. BIBLIOTEKSBORD med låda i sargen, ek, barock, 1700-tal, höjd 83, 79x174 cm Varenr: 3779863 DKK 7.987 SE, Stockholms Auktionsverk Online 31-03-2015 21:16:00
Se mere
Kinesiska fat Qianlong (1736-95)
Kinesiska fat Qianlong (1736-95). FAT, 1 par, porslin, Kina, 1700-tal, Qianlong (1736-95), dekor i underglasyrblått med motiv av vaser i trädgård, diameter ca 31-32 cm. PROVENIENS: Enligt uppgift tillhört Marta Nobel-Oleinikoff (1881-1973) brorsdotter till Alfred Nobel och dotter till Ludvig Nobel, fört från Ryssland till Sverige... Varenr: 3779884 DKK 7.987 SE, Stockholms Auktionsverk Online 31-03-2015 21:58:00
Se mere
Fat Delft 1700-tal
Fat Delft 1700-tal. FAT, 1 par, 1700-tal, Delft, Holland, fajans, polykrom dekor av blommor, diameter ca 35,5 cm Varenr: 3779903 DKK 2.396 SE, Stockholms Auktionsverk Online 31-03-2015 22:36:00
Se mere
Släktträdskarta av Chatelain tidigt 1700-tal
Släktträdskarta av Chatelain tidigt 1700-tal. CHATELAIN, Carte genealogique pour conduire a l'histoire des rois du Nord, la carte de leurs etats, leurs armes et des remarques pour conduire a l'intelligence de l'histoire du Nord. Utan ort och år (efter 1706). . Kolorerad graverad genelaogisk tabell i två blad, genealogical tabell med 2 kartor... Varenr: 3779905 DKK 1.597 SE, Stockholms Auktionsverk Online 31-03-2015 22:40:00
Se mere
Silverskrin rokoko 1700-tal
Silverskrin rokoko 1700-tal. ASK med lock, silver, rokoko, Österrike/Ungern 1765, svagt bukformad, liv med raka knäckar, höjd ca 8, . vikt ca 201 g Varenr: 3779913 DKK 5.591 SE, Stockholms Auktionsverk Online 31-03-2015 22:56:00
Se mere
Skålfat Famille Rose
Skålfat Famille Rose. SKÅLFAT, porslin, Kina, 1700-tal, Famille Rose, diameter ca 28 cm Varenr: 3781453 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 01-04-2015 14:16:00
Se mere
Skåp 1700/1800-tal
Skåp 1700/1800-tal. SKÅP, 1700/1800-tal, barocktyp, bonad furu, höjd 187, 90x40 cm, nyckel finns Varenr: 3781481 DKK 4.792 SE, Stockholms Auktionsverk Online 01-04-2015 16:24:00
Se mere
Kinesisk teservis med adelsvapen
Kinesisk teservis med adelsvapen. TESERVIS, 14 dlr, porslin, 1700-tal, Kina, Qianlong (1735-96), delvis förgylld dekor i emaljfärger med motiv av familjen von Hofstens vapen med den vakande tranan, tekannan med flätat handtag samt lockknopp i form av frukt, bestående av: tekanna, gräddkanna, 2 skålar i olika storlek, ovalt fat, 4... Varenr: 3781507 DKK 6.390 SE, Stockholms Auktionsverk Online 01-04-2015 18:24:00
Se mere
Barokbæger på kugleben, 1700-tallet
Barokbæger på kugleben, 1700-tallet . Lille barokbæger af sølv på kugleben, drevet og punslet korpus med bladværk og ejerinitialer HCS-DPD. Stemplet i bunden. 1700-tallet. H. 8 cm. Vægt 110 gr. Varenr: 3772467 DKK 3.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 01-04-2015 19:12:00 DKK 1.450
Hollandsk snustobaksdåse af messing, 1700-tallets slutning
Hollandsk snustobaksdåse af messing, 1700-tallets slutning. Hollandsk snustobaksdåse af messing, ingraveret med profilportrætter og våbenskjold. 1700-tallets slutning. L. 13 cm. Varenr: 3779326 DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 01-04-2015 19:27:00 DKK 325
Barok stolpeskab af grønmalet og guldstafferet træ
Barok stolpeskab af grønmalet og guldstafferet træ. Barok stolpeskab af grønmalet og guldstafferet træ, svungen top udskåret med bladværk, herunder to profilerede låger bag hvilken skehylde og hylder, senere underdel med to skuffer. Delvis 1700 tallet, restaureret, senere bemaling. H. 215 cm. B. 104 cm. D. 51 cm. Fremstår med aldersrelateret ... Varenr: 3770344 DKK 6.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 01-04-2015 19:43:00 DKK 525
Hollandsk snustobaksdåse, 1700-tallets slutning
Hollandsk snustobaksdåse, 1700-tallets slutning. Oval hollandsk snusdåse af messing, graveret med personer og bygninger samt inskription. L. 13 cm., 1700-tallets slutning. Varenr: 3779318 DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 01-04-2015 19:56:00 DKK 325
Bronsfigur föreställande Changkya Rolpai Dorje
Bronsfigur föreställande Changkya Rolpai Dorje. Bronsfiguren föreställer Changkya Rolpai Dorje (1717-1786) och är från 1700/1800-talet. Denna man var en tibetansk buddhistisk munk och lärare och verksam bl a vid det kinesiska kejsarhovet. Han blev med tiden nära vän till kejsaren Quianlong. Figuren sitter på en lotustron och gör buddhistiskt ... Varenr: 3775567 DKK 15.974 SE, Malmö, Baltzarsgatan 01-04-2015 20:20:00 DKK 7.987
Håndkoloreret stik. Landkort over Calabrien, Italien, 1700-tallet
Håndkoloreret stik. Landkort over Calabrien, Italien, 1700-tallet. Håndkoloreret stik. Landkort over Calabrien, Italien, 1700-tallet. Kronet kartouche med teksten "Calabria Ultra olim Altera Magnæ Græciæ pars", flankeret af kvindefigurer med overflødighedshorn. Mål: motivet 38 x 50 cm, arket 54 x 63, rammen 59 x 68 cm. Fremstår med aldersrelateret patina, ... Varenr: 3734775 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 01-04-2015 20:27:00 DKK 325
Kinesiska fat Qianlong (1736-95). FAT, 1 par, porslin, Kina, 1700-tal, Qianlong (1736-95), oval form, dekor i underglasyrblått med motiv av strödda blommor, 29x34 cm Varenr: 3782989 DKK 3.993 SE, Stockholms Auktionsverk Online 02-04-2015 11:08:00
Se mere
Kinesiska fat Qianlong (1736-95). FAT, 1 par, porslin, Kina, 1700-tal, Qianlong (1736-95), konturerat samt skulpterat brätte, delvis förgylld dekor i famille rose med motiv av blombukett och fjärilar, diameter ca 30 cm Varenr: 3783011 DKK 4.792 SE, Stockholms Auktionsverk Online 02-04-2015 12:40:00
Se mere
Kinesiskt fat Qianlong (1736-95)
Kinesiskt fat Qianlong (1736-95). FAT, porslin, Kina, 1700-tal, Qianlong (1736-95), konturerat brätte, dekor i underglasyrblått med motiv av fenixgfåglar i blommande trädgård, 25x34 cm Varenr: 3783040 DKK 1.597 SE, Stockholms Auktionsverk Online 02-04-2015 14:44:00
Se mere
Barok søjleskab af bemalet træ, 1700-tallet
Barok søjleskab af bemalet træ, 1700-tallet. Barok søjleskab af grøn- og sortmalet træ, dekoreret med blomster, front med to døre samt to skuffer. Snoede og drejede søjler. Beslag af messing. 1700-tallet. H. 200, B. 68, D. 53 cm. To nøgler medfølger. Senere underdel. Varenr: 3783932 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 02-04-2015 15:42:00 DKK 300
 Fad af porcelæn, Kina Kang xi 16/1700-tallet
Fad af porcelæn, Kina Kang xi 16/1700-tallet. Kang xi fad af porcelæn, under glasur blå dekoration i form af lotus, Kina Kang xi 16/1700-tallet, fremstår med revner samt afslag, ø 38 cm Varenr: 3783942 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 02-04-2015 15:44:00 DKK 950
Kinesiska tallrikar Qianlong (1736-95). TALLRIKAR, 5 st, BÄRTALLRIKAR, 2 st, porslin, Kina, 1700-tal, Qianlong (1736-95), en tallrik i djup modell, dekor i underglasyrblått med motiv av trädgård respektive strödda blommor samt blommor i vas, en av bärtallrikarna med konturerat brätte, diameter ca 16 resp 23 cm Varenr: 3783072 DKK 1.198 SE, Stockholms Auktionsverk Online 02-04-2015 17:04:00
Se mere
Et par kinesiske vaser med famille verte dekoration, 1700/1800-tallet (2)
Et par kinesiske vaser med famille verte dekoration, 1700/1800-tallet (2). Et par kinesiske powder blue vaser med famille verte dekoration, 1700-tallet. H. 25 cm. Den ene vase med skår på halsrand. (2) Varenr: 3783948 DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 02-04-2015 17:46:00 DKK 400
Väggur 1700-tal
Väggur 1700-tal. VÄGGUR, 1700-talets slut, brons, dekor med pinjekottar, spår av förgyllning, längd 31,5 cm Varenr: 3783099 DKK 1.597 SE, Stockholms Auktionsverk Online 02-04-2015 19:04:00
Se mere
 1 2  >>