Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "1700-tallet" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Langbord 1700-tallet
Langbord 1700-tallet. Fransk langbord med massiv egetræsplade fra slutningen af 1700-tallet. Stel fra 1800-tallet. Fremstår med brugsspor. H 75 cm, B 79 cm, L 185 cm. Varenr: 4701691 DKK 4.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28-06-2017 13:06:00 DKK 775
Hjørneskab 1700-tallet
Hjørneskab 1700-tallet. Fransk hjørneskab fra slutningen af 1700-tallet. Front med 2 låger bag hvilke hylder. H 149 cm, B 87 cm, D 50/62 cm. Fremstår med brugsspor. To nøgler medfølger. Varenr: 4701687 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28-06-2017 15:07:00 DKK 375
Skænk 1700-tallet
Skænk 1700-tallet. Fransk skænk fra slutningen af 1700-tallet. Front med 2 låger bag hvilke hylder. H 98 cm, B 46 cm, L 130 cm. Fremstår med brugsspor. To nøgler medfølger. Varenr: 4701690 DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28-06-2017 16:08:00 DKK 425
Chatol, egetræ 1700/1800-tallet
Chatol, egetræ 1700/1800-tallet . Chatol af egetræ, front med skriveklap, bag hvilken skuffer og rum, herunder tre større skuffer. H. 106 B. 106 D. 58 cm. Fremstår i aldersrelateret stand herunder med slitage og reparationer, udtrækspind til at holde klappen med er knækket. Tre nøgler medfølger. Varenr: 4672801 DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 28-06-2017 17:42:00 DKK 350
Gaspare Diziani skole, 1700-tallet. 'Den bodfærdige Maria Magdalene'.
Gaspare Diziani skole, 1700-tallet. 'Den bodfærdige Maria Magdalene'.. Gaspare Ciziani (1689-1767) skole: 'Den bodfærdige Maria Magdalene'. Usigneret. Olie på lærred. 81 x 64 cm. (87 x 81) cm. Fremstår med mindre afskalninger. Varenr: 4679815 DKK 30.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 28-06-2017 19:22:00 DKK 7.200
1700-tals pallask med svensk klinge
1700-tals pallask med svensk klinge. 1700-tals pallask med svensk klinge. Klinge graveret med svensk våbenskjold mm. Greb med beviklet tråd. KL 97 cm, TL 117 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. Varenr: 4691289 DKK 15.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28-06-2017 19:34:00 DKK 9.200
Stort barokskab i eg, 1700-tallet
Stort barokskab i eg, 1700-tallet. Stort barokskab i egetræ. 1700-tallet. H: 214 cm. B: 190 cm. D: 72 cm. med to låger og skuffe forneden. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor og restaureringer. Nøgle medfølger. Står usamlet. Varenr: 4702644 DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 28-06-2017 20:16:00 DKK 2.100
Sinotibetansk figur af bronze
Sinotibetansk figur af bronze. Sinotibetansk figur af delvist forgyldt bronze i form af Ratnasambhava siddende på dobbelt Lotus-trone, dekoreret med talrige skæringer på dragt, blåt hår og blå øjne. Bund dekoreret med dobbelt Vajra. 1700-1800-tallet? H. 14,5 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor og manglende Mandorla. Varenr: 4692343 DKK 20.000 DK, Helsingør, Støberivej 28-06-2017 20:39:00 DKK 4.300
Stort barokskab, formentlig anden halvdel af 1700-tallet, valnøddetræfiner på egetræ
Stort barokskab, formentlig anden halvdel af 1700-tallet, valnøddetræfiner på egetræ. Stort barokskab, formentlig anden halvdel af 1700-tallet, valnøddetræfiner på egetræ, svungen ornamental dekoreret front, underdelen er inddelt i fire skuffer, to aflåselige låger i overdelen, indvendigt er der fem skuffer og tre hylder, låse og nøgler medfølger, kan skilles ad, H. ca. 220 cm, B.... Varenr: 4660562 DKK 7.436 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 28-06-2017 20:50:00 DKK 3.904
Tre kobberstukne portrætter af Cardinal Ferdinand, Louis de Boullongne og Nicolas Parfaict Abbe de Bouzonville (3)
Tre kobberstukne portrætter af Cardinal Ferdinand, Louis de Boullongne og Nicolas Parfaict Abbe de Bouzonville (3). Tre kobberstukne portrætter af Cardinal Ferdinand, Louis de Boullongne og Nicolas Parfaict Abbe de Bouzonville, 1600-1700-tallet, 36 x 28 cm. (57 x 45 cm.). (3) Varenr: 4700840 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-06-2017 12:32:00 DKK 300
Fem dele kinesisk porcelæn, 1700/1900-tallet (5)
Fem dele kinesisk porcelæn, 1700/1900-tallet (5). Fem dele kinesisk porcelæn bestående af skål og fire tallerkener, 1700/1900-tallet, Ø 17-28 cm. Begge 1700-tals tallerkener med chips. (5) Varenr: 4704528 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-06-2017 14:40:00 DKK 300
Dansk stage af messing 1700 tallet.
Dansk stage af messing 1700 tallet. . Dansk stage af messing 1700 tallet. H. 14,5 cm. Varenr: 4680704 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 29-06-2017 17:14:00 DKK 300
Dansk rokoko dragkiste af nøddetræ, 1700-tallets midte
Dansk rokoko dragkiste af nøddetræ, 1700-tallets midte. Dansk rokoko dragkiste af guldstafferet nøddetræ, ligeknækket front med fire skuffer, cabriole ben. Originale låse. Nøgle medfølger. H. 137. B. 130. D. 70 cm. Fremstår med brugsspor, ridser, mærker samt finérskader. Proveniens: Ifølge oplysninger stået på Rungstedlund. Varenr: 4703371 DKK 10.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 29-06-2017 19:32:00 DKK 3.100
Bartmann-krus, formentlig 1700-tallet
Bartmann-krus, formentlig 1700-tallet. Bartmann-krus, formentlig 1700-tallet, stentøj med brun saltglasur, med skæg-mærke foroven og to medaljoner, H. ca. 44 cm, fremstår med aldersrelaterede brugsspor og lette afslag, delvist med hårrevner. Varenr: 4701465 DKK 4.462 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 29-06-2017 19:45:00 DKK 297
Barok tobaksskab af eg, 1700-tallet
Barok tobaksskab af eg, 1700-tallet. Barok tobaksskab af eg, front med dør hvor bag hylde, H. 77,5 B. 58 D. 37 cm. Originalt lås og nøgle. 1700-tallet. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, nyere bundliste. Varenr: 4703624 DKK 3.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29-06-2017 19:46:00 DKK 325
Dansk flisebord, 1700/1800-tallet
Dansk flisebord, 1700/1800-tallet. Dansk flisebord af fyrretræ. Plade ilagt 24 fliser af fajance dekoreret i blåt med bygninger i landskaber. Restaureret. 1700/1800-tallet. H. 76. L. 86. B. 61 cm. Fremstår med aldersslitage. Varenr: 4692613 DKK 10.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 29-06-2017 20:17:00 DKK 3.300
Gerrit Storm, Amsterdam. Hollandsk standur, 1700-tallet
Gerrit Storm, Amsterdam. Hollandsk standur, 1700-tallet. Hollandsk standur i urkasse af nøddetræ, denne dekoreret med skæring af bronze i form af kvinde på tyr samt kerubhoved. Top med udskæringer, kvartsøjler med messingmontering samt låge. Urskive af messing og tin dekoreret med maritime og landskabsscenerier, påsatte figurer i form af bl.a. engle, ... Varenr: 4692561 DKK 40.000 DK, Helsingør, Støberivej 29-06-2017 20:21:00 DKK 8.600
Wolfgang Amadeus Mozart. Kobberstukne noder til opera 'Idomeneo', musikforlag Nicolaus Simrock, Bonn, 1700-tallet
Wolfgang Amadeus Mozart. Kobberstukne noder til opera 'Idomeneo', musikforlag Nicolaus Simrock, Bonn, 1700-tallet. Wolfgang Amadeus Mozart. 'Idomeneo' kobberstukne noder til opera. 'Idomeneo Ré Di Creta'. Opera seria in tre atti, musica.' Di W.A. Mozart. 'Idomeneus Köning von Creta.' Musikforlag Nicolaus Simrock, Bonn., 183 sider. Mærkat på titelside 'A Copenhague chez C C Lose au Magazin de Musique d'Arts ... Varenr: 4692991 DKK 2.000 DK, Kolding, Trianglen 29-06-2017 20:27:00 DKK 325
En samling fajance, lertøj og stentøj, 1700-1800-tallet (18)
En samling fajance, lertøj og stentøj, 1700-1800-tallet (18). En samling fajance, lertøj og stentøj, 1700-1800-tallet. Omfatter fajance: 2 kaffekander, 1 stor lågvase med polykrom dekoration, H. 35 cm, 1 lille lågvase og 2 små vaser med blå dekoration, 2 lågkrus med tinlåg, 1 skål, et par hunde af Staffordshire-type, H. 26 cm, 1 fad. Stentøj: 2 kander og 1 ... Varenr: 4703235 DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 29-06-2017 20:28:00 DKK 700
Barok kommode af egetræ, 1700-tallet
Barok kommode af egetræ, 1700-tallet. Barok kommode af egetræ, svungen og ligeknækket front med fire skuffer, beslag af messing, ben i form af dyrepoter. 1700-tallet. Nøgle medfølger. L. 93 cm. D. 54 cm. H. 88 cm. Restaureret og kompletteret, aldersrelateret brugspatina, revner og mærker. Hidrører fra boet efter stadsdyrlæge Jens ... Varenr: 4703229 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-06-2017 20:38:00 DKK 1.600
Tobaksskab af eg, 1700-tallet med senere dele
Tobaksskab af eg, 1700-tallet med senere dele. Tobaksskab af massiv eg, front med låge bag hvilken rum og hylder, dekoreret med udskæringer i form af blomster samt datering 1751. H. 78,5 B. 75 D. 33 cm. Fremstår med aldersrelaterede spor, senere dele. Nøgle medfølger. Varenr: 4705056 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 30-06-2017 11:54:20 DKK 325
Ove Høegh-Guldberg (1731-1808). Tre segl (3)
Ove Høegh-Guldberg (1731-1808). Tre segl (3). To segl med Ove Høegh-Guldbergs våbenskjold (1731-1808), samt et segl med pen og blyant med Høegh-Guldberg Hoffs våbenskjold, 1700-1800-tallet, L. 7 cm., i lille læderbeklædt æske med glaslåg og nøgle. Proveniens: Den hoffske familie. Adelsmanden Ove Høegh-Guldberg var en del den inderste ... Varenr: 4704036 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-06-2017 19:31:00 DKK 1.600
Samling syd-østasiatisk keramik Khmer, Sawankalok og Sukothai Cambodia og Thailand (15)
Samling syd-østasiatisk keramik Khmer, Sawankalok og Sukothai Cambodia og Thailand (15). Samling syd-østasiatisk keramik Khmer, Sawankalok og Sukothai hovedsagelig 1300-1700'tallet bestående af: Vase med ansigt fra Angkor perioden Elefant H 16 cm 2 skåle med fiskemotiver Ø 19 cm. og 14 cm. Den største fremstår med randskår Krukke i form ag fugl Ø 22 cm. 'Limepot' i form af gris... Varenr: 4704286 DKK 10.000 DK, Aalborg, Nibevej 30-06-2017 20:07:00 DKK 1.150
Tekande, porcelæn, 1700-tallet
Tekande, porcelæn, 1700-tallet . Stor tekande, porcelæn, Kina. Qingdynastiet. 1700-tallet. Rundbuget korpus, fire hanke og kort, reliefpræget tud. Blomster-, ranke- og båndmaleri i blå underglasur på sidevæggen, låg med fordybet fyldning, H. 25 cm. Varenr: 4490467 DKK 4.090 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 30-06-2017 20:10:00 DKK 3.346
Engelsk George III skab af eg
Engelsk George III skab af eg. Engelsk George III skab af eg, 1700-tallet. H. 202 B. 107 D. 48 cm. Aldersrelateret slitage; senere tilvirket underdel. Nøgle medfølger. Varenr: 4706930 DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-07-2017 13:03:00 DKK 300
Barok skab af eg, 1700-tallet
Barok skab af eg, 1700-tallet. Barok skab af eg, 1700-tallet. H. 105 B. 99 D. 43 cm. Restaureret; senere bagklædning. Nøgle medfølger. Varenr: 4706145 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-07-2017 19:34:00 DKK 325
Udskåret figur/træfigur, helgenfigur, formentlig 1700-tallet, træ
Udskåret figur/træfigur, helgenfigur, formentlig 1700-tallet, træ. Træfigur, helgenfigur udskåret i træ, formentlig 1700-tallet, bemalet med rød og grøn farve, monteret på sokkel, mål: H. 67 cm, B. 28 cm, D. 25 cm, fremstår med kraftige brugsspor, kraftig farveslitage, revner, afslag og ridser på træet, finger på højre hånd mangler, et hul i hovedet. Varenr: 4688623 DKK 6.693 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 03-07-2017 19:35:00 DKK 1.339
Barok bord af eg, 1700-tallet
Barok bord af eg, 1700-tallet. Barok bord af eg med balusterben, hvorimellem fodlister. H. 77 L. 174 D. 62 cm. Devis 1700-tallet; senere rektangulær plade. Varenr: 4706070 DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-07-2017 19:45:00 DKK 325
Barok hjørneskab af eg, 1700-tallet
Barok hjørneskab af eg, 1700-tallet. Barok hjørneskab af eg med afskårne kannelerede hjørner, feltdelt dør udskåret med foldeværk, forneden skuffe. 1700-tallet. H. 165 B. 90 D. 51 cm. Restaureret og kompletteret, bl.a. senere underdel. Nøgle medfølger. Varenr: 4706134 DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-07-2017 20:29:00 DKK 325
Barok langbord af eg, 1700-tallet
Barok langbord af eg, 1700-tallet. Barok langbord af eg, tunget sarg med balusterben, hvorimellem fodlister,1700-tallet. H. 77 L. 185 D. 74 cm. Restaureret. Varenr: 4706052 DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-07-2017 20:30:00 DKK 325
 1 2  >>