Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "1700-tallet" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Chatol af bemalet træ, 1700-tallet, 2-delt
Chatol af bemalet træ, 1700-tallet, 2-delt . Chatol af bemalet og guldstafferet træ, 1700-tallet, 2-delt. Restaureret / dele udskiftede. Vitrineoverskab med hylder og skehylde. Svanehalsformet top. Svungen front med skuffer. Bag skriveklap små skuffer i trappeform samt låger/rum. H. 225. B. 120. D. 62 cm. Nøgler medfølger. Varenr: 3591737 DKK 3.000 DK, Odense, Kratholmvej 22-10-2014 15:31:00 DKK 1.500
Et par barok stager af malm, 1600-1700-tallet (2)
Et par barok stager af malm, 1600-1700-tallet (2) . Et par barok stager af malm, profilerede stamme med gennembrudt krans, på kvadratisk fodstykke monteret med kugleben. 1600-1700-tallet. H. 31,5 cm. Fremstår med aldersrelateret patina, en lysmanchet med reparation, irringer på fodstykke. Varenr: 3588479 DKK 6.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-10-2014 20:00:00 DKK 1.200
Barok Tallboy af nøddetræ 1700-tallet
Barok Tallboy af nøddetræ 1700-tallet. Barok Tallboy af nøddetræ og -rod med hhv. to små og tre graduerede skuffer, delvis senere underdel med snoede ben hvorimellem sprosser, beslag af messing. 1700-tallet. H. 157 B. 102 D. 58 cm. Fremstår med slitage, finérmangler og revner. Varenr: 3588790 DKK 6.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-10-2014 20:03:00 DKK 1.650
Barok håndlanterne af messing, 1700-tallet
Barok håndlanterne af messing, 1700-tallet. Barok håndlanterne af messing, prydet med perlestaf og graveret ornamentik i form af blomster og bladværk, portalformet lyskasse, lyseholder til et lys, stemplet med navnetræk CBD 1788. Stemplet med mesterstempel C.W. H. ca. 36 cm. D. 17 cm. 1700-tallet. Fremstår med aldersrelateret patina, ... Varenr: 3588581 DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-10-2014 20:22:00 DKK 1.250
Kinesisk buste af sandsten, antagelig Ming 16-1700 tallet
Kinesisk buste af sandsten, antagelig Ming 16-1700 tallet. Kinesisk buste af rødlig sandsten antagelig Ming 16-1700 tallet. H. 31 cm, med sokkel h.49 cm. Varenr: 3587912 DKK 15.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-10-2014 20:30:00 DKK 2.600
Barok skrin af jernbeslået egetræ 1700 tallet
Barok skrin af jernbeslået egetræ 1700 tallet . Barok skrin af jernbeslået egetræ, med senere laserende rød maling, i siderne bærehåndtag, indvendig med ruminddeling og opklappelig skriveplade med senere kobberstik, 1700 tallet. Medfølgende nøgle. H. 31 cm. B. 52 cm. D. 36 cm. Fremstår med brugspatina, senere bemaling. Varenr: 3588699 DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-10-2014 20:30:00 DKK 4.100
Stor apoteker morter af malm med pistil 1700-tallet (2)
Stor apoteker morter af malm med pistil 1700-tallet (2) . Stor apoteker morter af malm med pistil, støbt med ovale cartoucher med våbenskjolde, a la greque bort. 1700 tallet. H.21,5 cm Ø 20,5 cm. Pistil L. 21 cm. Fremstår med aldersrelateret patina. Proveniens: Tidligere stået på Lyngby Apoptek. Varenr: 3588401 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-10-2014 20:32:00 DKK 10.500
Dobbelt barok malmstage af messing, 1700-tallet
Dobbelt barok malmstage af messing, 1700-tallet. Dobbelt barok malmstage af messing, profileret stamme og fodstykke, to lysarme, graveret med navnetræk og årstal S-S-S- 1782. H. 24 cm. B. 18,5 cm. 1700-tallet. Fremstår med aldersrelateret patina, små 'revner' i fodstykke. Varenr: 3588752 DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-10-2014 20:46:00 DKK 1.250
Barok Hall lanterne af messing, 1700-tallet
Barok Hall lanterne af messing, 1700-tallet. Barok Hall lanterne af messing, prydet med gennembrudt ornamentik i form af fugle og dyrevildt, blomster og bladværk, ottekantet lyskasse med feltinddelinger, lyseholder til et lys, bundstykke med stiliseret ornamentik. 1700-tallet. H. ca. 54 cm. Ø 24 cm. Fremstår med aldersrelateret patina, ... Varenr: 3588554 DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-10-2014 20:50:00 DKK 2.500
Et par store barok skjoldlampetter af messing, 1700-tallet. (2)
Et par store barok skjoldlampetter af messing, 1700-tallet. (2) . Et par store barok skjoldlampetter af messing, 1700-tallet. Hver omfatter tre adskillelige dele: hovedskjold, topskjold og lysarme, hoved- og midterskjold er rigt drevne og punslede. På hovedskjoldet ses centralt en mand med paryk og hat i hånden omgivet af figurer af en mand og en kvinde, ... Varenr: 3588824 DKK 15.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-10-2014 20:52:00 DKK 3.300
Et par store barok stager af messing, 1700-tallet (2)
Et par store barok stager af messing, 1700-tallet (2). Et par store barok stager af messing, ridt prydet med frugter, blomster og bladværk, snoede stammer, hvælvet fodstykke, drypskål med ornamentik. H. 28 cm. Ø 21 cm. 1700-tallet. Fremstår med aldersrelateret patina, synlige revner ved samling på begge stammer, lille hul på drypskål og små revner. ... Varenr: 3588815 DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-10-2014 21:09:00 DKK 1.550
Barok hjørnestol af bøg / læder, 1700-tallet
Barok hjørnestol af bøg / læder, 1700-tallet. Barok hjørnestol af bøg, sæde betrukket med brunt læder, 1700-tallet. Restaureringer / dele udskiftede. Slitage og alderspræg. H. 79. B. 75. D. 56. Sædeh. 47 cm. Varenr: 3593477 DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 23-10-2014 14:53:28 DKK 300
Barok stolpeskab af eg, 1700-tallet
Barok stolpeskab af eg, 1700-tallet. Barok stolpeskab af eg, rigt udskåret med ornamentik og religiøse figurer. H. 160, B. 72, D. 45 cm. 1700-tallet. Senere bagbeklædning. Nøgle medfølger ikke. Varenr: 3589201 DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-10-2014 15:40:00 DKK 3.000
Barok stolpeskab med senere underdel af egetræ, antagelig Rusland, delvis 1700-tallet
Barok stolpeskab med senere underdel af egetræ, antagelig Rusland, delvis 1700-tallet. Barok stolpeskab med senere underdel af egetræ, overdel med profileret top, prydet med indlægninger, front med låge med rum til billede, herunder skuffe, senere underdel med kanneleret søjler antagelig Rusland, delvis 1700-tallet. H. 146. B. 59. D. 30 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor. ... Varenr: 3590858 DKK 1.500 DK, Herning, Engdahlsvej 23-10-2014 19:00:00 DKK 350
Queen Anne bord med klapper, 1700-tallets begyndelse
Queen Anne bord med klapper, 1700-tallets begyndelse. Queen Anne bord med klapper af massiv mahogni, svungen ben med padfeet. England, 1700-tallets begyndelse. H. 73 cm. L. med klapper 169 cm. B. 134 cm. Aldersrelateret patina. Varenr: 3586977 DKK 10.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 23-10-2014 19:58:00 DKK 1.150
Fällbord, 1700/1800-tal
Fällbord, 1700/1800-tal. Fällbord, 1700/1800-tal. Oval skiva i alrot på tredelad pelarfot. L 104, b 70, h 74. Varenr: 3588856 DKK 1.621 SE, Norrköping, Finspångsv. 23-10-2014 20:01:00 DKK 1.378
Tre mortere af malm 16-1700 tallet (4)
Tre mortere af malm 16-1700 tallet (4). Tre mortere af malm 16-1700 tallet, heraf én med pistil. H. 6, 7 og 11 cm. Dette lot er en del af apoteker Thorkild Krarup Langes samling af apotekerkrukker og glas m.m. som netop nu er på auktion på Lauritz.com. Thorkild Krarup Lange var Apoteker på Apoteket Bjørnen Valby Langgade 122. Varenr: 3592966 DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-10-2014 20:26:00 DKK 400
Barok overskab af egetræ, 1700-tallet
Barok overskab af egetræ, 1700-tallet. Barok overskab af massivt egetræ, front med to låger med profileret fyldning bag hvilke hylder og skuffer, 1700-tallet. H. 106. B. 119. D. 33 cm. Nøgle medfølger. Fremstår med aldersrelateret slitage, nyere bagbeklædning, ormehuller. Varenr: 3591312 DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 23-10-2014 20:34:00 DKK 375
Skrin / lille barokkiste af eg på ben, 1700-tallet
Skrin / lille barokkiste af eg på ben, 1700-tallet. Skrin / lille barokkiste af eg på stel med drejede ben, 1700-tallet. Karnisbuet korpus, hvælvet låg. Rum med læddike. Slitage, alderspræg samt revne på bagsiden. H. 63 cm. 56 x 40 cm. Nøgle medfølger. Varenr: 3594558 DKK 1.200 DK, Odense, Kratholmvej 24-10-2014 14:20:14 DKK 375
Indisk bronze tromme - 1700-tallet
Indisk bronze tromme - 1700-tallet. Bronze tromme fra Indien - 1700-tallet. Fremstår med patina. H. 23,5 cm. Ø 32,5 cm. Varenr: 3593168 DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-10-2014 19:22:00 DKK 325
Hängskåp, 1700/1800-tal
Hängskåp, 1700/1800-tal. Hängskåp, 1700/1800-tal. Uppsvängt krön med tagglist samt dekor av klot. Dörr med målad dekor av blomma. Nedtill klotfötter. Senare lås. L 34, d 20, h 60. Varenr: 3588851 DKK 648 SE, Norrköping, Finspångsv. 24-10-2014 20:02:00 DKK 425
Okänd konstnär, olja, 1700-tal
Okänd konstnär, olja, 1700-tal. Okänd konstnär, olja, 1700-tal. Kvinna vilande vid träd med kor och får. Olja på duk, dubblerad. Osignerad. Krackelerad yta, mindre färgbortfall, retuscher. 83 x 117 cm. (100 x 135 cm.) Varenr: 3487861 DKK 6.483 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 24-10-2014 20:02:00 DKK 3.241
Tallrik i famille rose, Kina 1700-tal
Tallrik i famille rose, Kina 1700-tal. Tallrik i famille rose, Kina, Chien Lung, 1700-tal Spetsmönster med blommor och tranor. Obetydliga avslag på fotringen. Dia. 22 cm Varenr: 3594778 DKK 810 SE, Malmö, Baltzarsgatan 25-10-2014 20:02:00 DKK 304
Spegel, förgylld, sengustaviansk, 1700-tal
Spegel, förgylld, sengustaviansk, 1700-tal. Spegel, förgylld ram, skuren dekor, krän med bandrosett, festonger, delat kvicksilverglas. Pärlstav kring spegelglas. Sengustaviansk, 1700-tal. 147x45 cm. Framstår med åldersrelaterat slitage. Överdelen lös och behöver limmas. Detta föremål tillhör en samling med föremål som alla kommer från ... Varenr: 3539774 DKK 4.862 SE, Stockholm, Slakthusgatan 26-10-2014 16:15:00 DKK 3.241
Skåp, rokoko, senare bemålning
Skåp, rokoko, senare bemålning. Skåp, rokoko, 1700-tal. Bemålad furu. Dubbla dörrar med bakomvarande hyllinredning samt ett par utdragbara lådor. Beslag i järn. Uppskjutande krön. Mått B 90 cm D 38 cm H 146 cm. Åldersrelaterad patina samt mindre torrsprickor, senare bemålat. Detta föremål tillhör en samling med föremål som ... Varenr: 3539810 DKK 4.862 SE, Stockholm, Slakthusgatan 26-10-2014 16:40:00 DKK 3.241
Samling med tobakiana (10)
Samling med tobakiana (10). Samling med tobakiana 1 Pipställ i vägghylleform. 1 parti med kritpipor från 1700-1900-tal. (c a 30)I kinesisk opiumpipa i bambu med metalbeslag, 1800-tal, 1 opiumpipa i vitmetall med filigran i form av påfågel, kinesisk opiumpipa i mässing, lång europeisk pipa i trä, horn samt stämplat silver. ... Varenr: 3582317 DKK 1.216 SE, Stockholm, Slakthusgatan 26-10-2014 16:45:00 DKK 324
Parti med bl a åderlåtare och pergamnentband (6)
Parti med bl a åderlåtare och pergamnentband (6). Parti med bl a åderlåtare och pergamentsband, 6 föremål. Åderlåtare i määssing och järn samt i träask, 1700-tal, fickspegel med solur på utsidan, miniatyr målad på elfenben signerat O Böhmer, slutet av 1800-talet, dossa mässing meg kolorerat tryck, slutet av 1800-talet, bok på grekiska, ... Varenr: 3582347 DKK 972 SE, Stockholm, Slakthusgatan 26-10-2014 17:10:00 DKK 405
Spegellampett, 1700-tal
Spegellampett, 1700-tal. Spegellampett, 1700-talets andra hälft. Svagt vågigt formad med kantlist i metall. Slipad dekor med obelisk och blommor. Ljusarm i mässing/brons. Kvicksilverglas. Bakstycke med skåror och försänkta ribbor. Höjd 49 cm, bredd 20,5 cm. Bruks och åldersrelaterat slitage. Detta föremål tillhör en ... Varenr: 3513883 DKK 2.431 SE, Stockholm, Slakthusgatan 26-10-2014 17:24:00 DKK 1.540
Kryddskåp på ställning, senbarock, 1700-tal
Kryddskåp på ställning, senbarock, 1700-tal. Kryddskåp i ek, modell med lådinredning samt dörr även den försedd med lådinredning. Förgyllda metallbeslag. Såväl yta som blindträ i ek. Senbarock, 1700-talets mitt. Mått 51x37 cm, höjd 91 cm. Framstår med visst åldersrelaterat slitage. Senare benställning. Detta föremål tillhör en samling med ... Varenr: 3539783 DKK 6.483 SE, Stockholm, Slakthusgatan 26-10-2014 17:40:00 DKK 4.052
Soffa, rokoko, 1700-tal
Soffa, rokoko, 1700-tal. Soffa, rokoko, 1700-tal. Tresittsig med tre enskilda ryggar. Skurna rocailler på ryggarna fötter med avslut i form av klor över klot. Ytbehandlad med gul lasyr. Bredd 185 cm, höjd 105 cm, djup 66 cm. Renoverad. Något lös i vissa fogar. Bruks och åldersrelaterat slitage. Detta föremål tillhör en... Varenr: 3539812 DKK 12.155 SE, Stockholm, Slakthusgatan 26-10-2014 17:45:00 DKK 6.483
 1 2  >>