Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "1700-tallet" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Spegel, Louis Seize/stil 1700/1800-tal
Spegel, Louis Seize/stil 1700/1800-tal. Spegel Louis Seize/stil 1700/1800-tal. Träskuren dekor i form av fåglar, olivkvistar och akantusrankor i krönet samt hörnen. Listen med pärlkant. Krederad och förgylld. Höjd 87 cm och största bredd 53 cm. Nedre delen är ej komplett. En skuren bit av krönet är helt lös och för övrigt mindre nagg, ... Varenr: 3600860 DKK 2.413 SE, Stockholm, Slakthusgatan 31-10-2014 20:44:00 DKK 4.505
Skulptur i elfenben och trä, 1700/1800-tal
Skulptur i elfenben och trä, 1700/1800-tal. Skulptur i elfenben och trä, 1700/1800-tal. Föreställer Bernhard av Clairvaux. Utförd i lövträ med huvud, händer, fötter, bok och kräkla i elfenben. Huvudet och kräklan är löstagbara. Höjd 39 cm, största bredd 13,5 cm samt största djup 13 cm. Spår av lagningar på kräklans översta del samt vid ... Varenr: 3592692 DKK 8.044 SE, Stockholm, Slakthusgatan 31-10-2014 20:56:00 DKK 3.218
Tapeter imitation av gyllenläder röd/guld papegoja (8)
Tapeter imitation av gyllenläder röd/guld papegoja (8). Tapeter imitation av gyllenläder röd/guld papegoja. Traditionellt mönster med ett motiv blommor, druvor, fåglar som var populärt på gyllenläder på 1700-talet. Tapeterna handgjorda i Holland. Bredd 56 cm, Längd ca 10 m. Tapeter/föremål kommer från en tapet familj i Malmö.(8) Varenr: 3593579 DKK 8.044 SE, Malmö, Baltzarsgatan 01-11-2014 19:40:00 DKK 4.183
Soffa, rokoko, 1700-tal
Soffa, rokoko, 1700-tal. Soffa, rokoko, 1700-tal. Tresittsig med tre enskilda ryggar. Skurna rocailler på ryggarna fötter med avslut i form av klor över klot. Ytbehandlad med gul lasyr. Bredd 185 cm, höjd 105 cm, djup 66 cm. Renoverad. Något lös i vissa fogar. Bruks och åldersrelaterat slitage. Detta föremål tillhör en... Varenr: 3539812 DKK 12.067 SE, Stockholm, Slakthusgatan 02-11-2014 20:18:00 DKK 6.436
Tallrikar, Kina, kompaniporslin, 1700-tal (4)
Tallrikar, Kina, kompaniporslin, 1700-tal (4). Tallrikar, Kina, kompaniporslin, 1700-tal. Qianlong (1736-95). Underglasyrblå dekor. Floralt motiv. Ø 22-23 cm. Nagg samt sprickor. (4) Varenr: 3604910 DKK 644 SE, Örebro, Aspholmen 03-11-2014 11:10:00 DKK 241
Samling hollandske fliser, 1700-tallet (12)
Samling hollandske fliser, 1700-tallet (12). Samling hollandske fliser, dekoreret i mangan med bl.a bibelske motiver, én ramme medfølger. 1700-tallet. 13 x 13 cm. Fremstår med aldersrelateret slitage. (12) Varenr: 3597957 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-11-2014 15:54:00 DKK 625
Nyrenæssance seng af eg, gavl med barokudskæringer, delvist 1800-tallet
Nyrenæssance seng af eg, gavl med barokudskæringer, delvist 1800-tallet . Nyrenæssance seng af eg, slut 1800-tallet. Hovedgavlfelt med isat akantus-barokudskæring af fyrretræ fra antageligt ca.1670-1700. Stel med spiralsnoede søjler. Fremstår med reparationer og alderspræg; seng senere gjort bedere samt forlænget. Mål ca. H. gavl 142. B. 144. L. 215 cm. Varenr: 3599849 DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 03-11-2014 16:24:00 DKK 325
Par næstvedstager, messing, 1700/1800-tallet (2)
Par næstvedstager, messing, 1700/1800-tallet (2). Par næstvedstager af messing. 1700/1800-tallet. H. 14 cm. Fremstår med reparationer, skævhed samt buler. (2) Varenr: 3597967 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-11-2014 17:44:00 DKK 325
Ottoman yatagan/yataghan med niello sølv
Ottoman yatagan/yataghan med niello sølv . Ottoman yatagan/yataghan med niello sølv greb, 67 cm klinge med mestermærke. Totallængde 84 cm. Skede med revne. 1700-1800-tallet. Blankvåbentilladelse påkrævet.Lauritz.com Helsingør sætter i perioden 24. oktober - 3. november fokus på asiatisk kunst og antikviteter med en temaauktion.For at se ... Varenr: 3601331 DKK 3.000 DK, Helsingør, Støberivej 03-11-2014 19:05:00 DKK 550
Porträtt av man i katolsk ämbetsdräkt, 1700-tal
Porträtt av man i katolsk ämbetsdräkt, 1700-tal . Porträtt av man i katolsk ämbetsdräkt, 1700-tal. Mannen håller ett skrivet dokument med bl a påven Clemens XIII:s namn (påve åren 1758-1769). Målningen är uppfodrad på annan duk för c a 100 år sedan. Ramad. Dagermått 79 x 52 cm. Målningen har skador i kanterna. Detta föremål tillhör en samling... Varenr: 3539786 DKK 12.067 SE, Stockholm, Slakthusgatan 03-11-2014 19:19:00 DKK 6.436
Kinesisk / Tibetansk røgelses holder af
Kinesisk / Tibetansk røgelses holder af . Kinesisk / Tibetansk røgelsesholder af bronze, sølv samt forgyldt. 1700-1800-tallet. H. 10 cm.Lauritz.com Helsingør sætter i perioden 24. oktober - 3. november fokus på asiatisk kunst og antikviteter med en temaauktion.For at se alle effekterne på auktion klik her. Varenr: 3601223 DKK 3.000 DK, Helsingør, Støberivej 03-11-2014 19:28:00 DKK 425
Starving Buddha af forgyldt bronze
Starving Buddha af forgyldt bronze. Starving Buddha af forgyldt bronze, siddende på trone prydet med fire personer der beder. H. 14 cm. Tibet / Kina 1700 -1800-tallet.Lauritz.com Helsingør sætter i perioden 24. oktober - 3. november fokus på asiatisk kunst og antikviteter med en temaauktion.For at se alle effekterne på auktion klik... Varenr: 3560184 DKK 10.000 DK, Helsingør, Støberivej 03-11-2014 20:00:00 DKK 4.500
Fransk regence spejl, 1700-tallets første halvdel
Fransk regence spejl, 1700-tallets første halvdel. Fransk regence spejl i ramme af forgyldt træ og gesso udskåret med bladværk og blomster. 1700-tallets første halvdel, restaureret. H. 66 cm. B. 43 cm. Varenr: 3590805 DKK 4.500 DK, Herlev, Dynamovej 03-11-2014 20:02:00 DKK 3.200
Okänd konstnär, olja, 1700-tal
Okänd konstnär, olja, 1700-tal. Okänd konstnär, olja, 1700-tal. Kvinna vilande vid träd med kor och får. Olja på duk, dubblerad. Osignerad. Krackelerad yta, mindre färgbortfall, retuscher. 83 x 117 cm. (100 x 135 cm.) Varenr: 3487861 DKK 6.436 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 03-11-2014 20:30:00 DKK 3.218
Kinesisk bog med silkemalerier, medio 1700-tallet
Kinesisk bog med silkemalerier, medio 1700-tallet. Kinesisk bog med silkemalerier i senere kasette af pap, medio 1700-tallet. Bog med for- og bagside af træ indeholdende 8 silkemalerier monteret på udfoldelige sider, motiver i form af traditionelle landskaber med bjerge, huse, træer, søer samt vandrende og ridende mennesker. Malerier med ... Varenr: 3580357 DKK 6.000 DK, Helsingør, Støberivej 03-11-2014 21:18:00 DKK 16.500
Brudekiste med original bemaling. 1700-tallet
Brudekiste med original bemaling. 1700-tallet. Brudekiste med original bemaling.Bbeslag af metal. originallås samt nøgle medfølger løst med. 1700-tallet. H. 71 L. 140 D. 66 cm. Fremstår i aldersrelateret stand. Pal til lås, i låget, er oversavet. Manglende beslag på front medfølger løst. Varenr: 3604522 DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 04-11-2014 19:45:00 DKK 300
Skåp, Barock, 1700-tal
Skåp, Barock, 1700-tal. Skåp, i ek, tvådelat, överskåp med dörrar, bakomvarande hyllinredning, underskåp med lådor. Metallbeslag. Barock, 1700-tal. Höjd 188 cm, bredd 120 cm, djup 53. Framstår kraftigt renoverat med utbytta delar, senare sockel. Samtliga lås utbytta. Torrsprickor och skador. Varenr: 3598008 DKK 1.207 SE, Stockholm, Slakthusgatan 04-11-2014 20:26:00 DKK 261
Tobaksskab af egetræ.
Tobaksskab af egetræ.. Tobaksskab af egetræ, svungen top, prydet med skæringer, top og bund med profillister, front med skuffe og låge, bag hvilken hylde og ophæng. 1700-tallets slutning. H. 75 cm. B. 60 cm D. 31 cm. Fremstår restaureret. Varenr: 3605434 DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 04-11-2014 20:27:00 DKK 375
Arnold Krogh for Royal Copenhagen: Guld Viftestellet, 22 dele, 1sort. (22)
Arnold Krogh for Royal Copenhagen: Guld Viftestellet, 22 dele, 1sort. (22) . Arnold Krog for Royal Copenhagen. Guld Viftestellet af porcelæn 1. sortering med hvid glasur, dekoreret med guldkant, bestående af:. 2 stk. Halvmåne fad L. 21 cm, kaffekande H. 17 cm, flødekande, sukkerskål m. låg, lille vase H. 7,5 cm. NB: Viftestellet, designet af Arnold Krogh og lanceret i ... Varenr: 3605828 DKK 2.000 DK, Herning, Engdahlsvej 04-11-2014 20:28:00 DKK 800
Engelsk standur i hvidmalet kasse, 1700-tallet
Engelsk standur i hvidmalet kasse, 1700-tallet. Engelsk standur i hvidmalet kasse, senere bemaling og guldstaffering, urskive med messing. Timekrans signeret Munford Helmsley. 1700-tallets slutning. Messingblikbeklædt pendulhoved, motiv med kroscene. 1. lod medfølger. Alders- og brugsspor. H. 208 cm. Varenr: 3601812 DKK 800 DK, Odense, Kratholmvej 05-11-2014 14:43:00 DKK 300
Kiste af grønmalet træ, 1700-tallet
Kiste af grønmalet træ, 1700-tallet. Kiste af grønmalet træ, dekoreret med kerub og bladværk samt dateret 1777. Kistelåg indvendig dekoreret. 1700-tallet. H. 50 cm. B. 90 cm. D. 57 cm. Aldersrelateret brugsspor. Varenr: 3606439 DKK 2.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 05-11-2014 16:32:00 DKK 300
Louis XVI hjørneskab af mahogni, ca. 1780
Louis XVI hjørneskab af mahogni, ca. 1780. To-delt Louis XVI hjørneskab af mahogni, profileret top udskåret med galleri, tandsnit og draperi. Buet front med to døre. 1700-tallets sidste halvdel. H. 230 B. 110 D. 66 cm. Nøgler medfølger. Aldersrelateret slitage. Varenr: 3607081 DKK 8.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 05-11-2014 17:30:00 DKK 1.250
Ikon, 'Guds moder sover ind', Rusland, 1700-tallet
Ikon, 'Guds moder sover ind', Rusland, 1700-tallet. Ikon, 'Guds moder sover ind', Rusland, 1700-tallet. Tempera på træ, bladguld i himmelområdet, H. 35,4cm, B. 29cm. Varenr: 3575896 DKK 12.657 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 05-11-2014 17:40:00 DKK 8.190
Queen Anne dameskrivebord af sortlakeret træ, 1700-tallet
Queen Anne dameskrivebord af sortlakeret træ, 1700-tallet. Queen Anne dameskrivebord af sortlakeret træ, dekoreret med kineserier i guld. Front med tre skuffer, svungne ben med pad feet. England, 1700-tallet. H. 75 cm. B. 76 cm. D. 50 cm. Varenr: 3606392 DKK 6.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 05-11-2014 19:12:00 DKK 2.100
Russisk Opstandelsesikon, tidlig 1700-tallet
Russisk Opstandelsesikon, tidlig 1700-tallet. Ikon med fremstilling af Opstandelsen og Nedstigningen til Dødsriget, Adam og Eva ved Kristi fod samt Ærkeengle som bekæmper djævlen. Tempera på gesso på træpanel. Nedfældet billedflade og to sponki bevaret. Tidlig 1700-tallet. Aldersrelateret konservering. 31 x 26,5 cm. Varenr: 3577032 DKK 30.000 DK, Helsingør, Støberivej 05-11-2014 19:48:00 DKK 24.000
Fire armstole i Louis XVI stil samt et par stole i George III stil (6)
Fire armstole i Louis XVI stil samt et par stole i George III stil (6). To par armstole af hvidmalet og guldstafferet træ i Louis XVI stil med gennembrudte ryge. Ca. 1910. Samt et par stole i George III stil af hvidmalet træ, gennembrudte rygge udskåret med guirlander. Den ene af disse 1700-tallets slutning. (6) Varenr: 3605401 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 05-11-2014 20:13:00 DKK 300
Krus med silverlock, barock, 1700-tal
Krus med silverlock, barock, 1700-tal. Krus av saltglaserat stengods med lock av silver med förgylld medalj, Fredrik IV av Danmark, reformationsfesten 1717. Medaljör Peter Berg. Locket invändigt förgyllt. Mästarstämpel AS. Höjd 20 cm. Danmark, 1700-talets första hälft. Smärre slitage, enstaka bristning samt lagning på locket. Varenr: 3603324 DKK 3.218 SE, Stockholm, Slakthusgatan 05-11-2014 20:15:00 DKK 1.368
Gudsmoder Kazanskaja
Gudsmoder Kazanskaja. Russisk ikon forestillende Gudsmoder Kazanskaja. Tempera på træpanel på gesso. Nedfældet billedeflade, rand og baggrund fritlagt til gesso. Fremstår med aldersrelatereet brugsspor og konservering. Sen 1700 - tidlig 1800-tallet. 31 x 26,5 cm. Varenr: 3606669 DKK 6.000 DK, Helsingør, Støberivej 05-11-2014 20:41:00 DKK 3.200
Stolpeskab/tobaksskab af egetræ, 1700-tallet
Stolpeskab/tobaksskab af egetræ, 1700-tallet. Stolpeskab/tobaksskab af egetræ, drejede ben med sprosser. Front med låge, hvorbag hylder, skuffe med skjult lukke. 1700-tallet. H. 123 cm. B. 64 cm. D. 26 cm. Restureret, dele udskiftede. Alm. aldersrelateret brugsspor. Varenr: 3606381 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 06-11-2014 12:43:33 DKK 350
Barok chatol af eg, 1700-tallet
Barok chatol af eg, 1700-tallet. Barok chatol af eg, i fronten skrå skriveklap, bag hvilken trappeformede skuffer og dør, herunder tre større samt en mindre skuffe, greb i siderne af jern. 1700-tallet. H. 110 B. 118 D. 53 cm. Aldersrelateret sliatage; skriverklap 'buer', kompletteringer, senere bagklædning. Varenr: 3606053 DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 06-11-2014 15:29:00 DKK 300
 1 2  >>