Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "1700-tallet" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Barok dragkiste af eg, 1700-tallets sidste halvdel
Barok dragkiste af eg, 1700-tallets sidste halvdel. To-delt barok dragkiste af eg, svungen ligeknækket front med 4 skuffer, greb og beslag af messing 1700-tallets sidste halvdel. H. 94 B. 120 D. 59 cm. Aldersrelateret slitage; et greb mangler, siderne med spor efter tidligere bæregreb, manglende sokkel. Nøgle medfølger. Varenr: 4533907 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-01-2017 19:09:00 DKK 1.900
Kinesisk skål, antagelig 1700-tallet
Kinesisk skål, antagelig 1700-tallet . Kinesisk skål med blå dekoration i underglasur, antagelig 1700-tallet . Ø 20 cm, H. 7,5 cm. Fremstår med brændingsrevne i bunden. Varenr: 4533592 DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-01-2017 19:55:00 DKK 350
Ubekendt maler 1700-tallet. Portræt af kvinde med tørklæde. Olie på plade
Ubekendt maler 1700-tallet. Portræt af kvinde med tørklæde. Olie på plade. Portræt af kvinde med tørklæde af ubekendt maler 1700-tallet. Olie på plade. Usign. 49,5 x 40, 5 cm. (64x55). Fremstår med lette ridser og afskalninger, retoucheringer, revner i træet. Varenr: 4526317 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-01-2017 20:28:00 DKK 6.000
Krudthorn 1700-tallet
Krudthorn 1700-tallet . Krudthorn fra 1700-tallet. Snoet skåret i elfenben. Endestykke i træ. L 25 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4536988 DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-01-2017 19:21:00 DKK 1.150
Renaissance skab, 1700-tallet
Renaissance skab, 1700-tallet. Renaissance skab af egetræ dekoreret med udskåret bort, våbenskjold og profileringer. Front med fire låger bag hvilke rum, løs underdel med sprosse dekoret med udskæringer, på løvefødder. 1700-tallet. Fremstår med brugsspor, tørrevner, ormehuller og komplementeringer. H. 133. B. 120. D. 39 cm Varenr: 4532251 DKK 4.000 DK, Helsingør, Støberivej 24-01-2017 20:22:00 DKK 1.350
Gevær/espingarda, Sydmarokko, formentlig 1700-tallet
Gevær/espingarda, Sydmarokko, formentlig 1700-tallet. Sydmarokkansk stenlås-musket/espingarda, fra 1700-tallet, med dekorerede beslag af nysølv og intarsier af ben; træ, jern, nysølv, ben; L. ca. 164 cm; fremstår med aldersbetingede brugsspor, jern med afslag, ridser og oxidationsspor, udløsningsmekanismen er defekt, træ og ben med talrige ridser og... Varenr: 4468979 DKK 4.836 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-01-2017 20:46:00 DKK 2.232
Barok skrin af eg, 1700-tallet
Barok skrin af eg, 1700-tallet. Barok skrin af eg, udskåret med ornamentik, bæregreb og beslag af jern. 1700-tallet. H. 19 B. 55 D. 45 cm. Aldersrelateret slitage; restaureret, senere lås. Varenr: 4536110 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-01-2017 19:21:00 DKK 850
Samling ostindiske våbentallerkner (4)
Samling ostindiske våbentallerkner (4). Samling ostindiske våbentallerkner, bestående af dyb tallerken i guld og sepia med spejlmonogram, ottekantet tallerken i famille rose med oprejst løve på blå grund samt et par tallerkner i famille rose med våben på fanen, Chien Lung, 1700-tallet, reparationer med bl.a. klinker, hårrevner(4) Varenr: 4523179 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-01-2017 19:34:00 DKK 300
Fire rokokostole af egetræ, 1700-tallet (4)
Fire rokokostole af egetræ, 1700-tallet (4). Fire rokokostole af egetræ med lette variationer i udskæringer og størrelse, sæde og ryg betrukket med mønstret møbelstof, antageligt Tyskland, 1700-tallet. H. 87-95 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsmærker, slitage på betræk i større eller mindre grad. (4) Varenr: 4537669 DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 25-01-2017 20:00:00 DKK 300
Spindelur & lommeur, Abraham Albert Busch Hamburg m.m., 1700-tallet & 1900-tallet (2)
Spindelur & lommeur, Abraham Albert Busch Hamburg m.m., 1700-tallet & 1900-tallet (2). Spindelur af sølv, urskive m/ romertal / arabertal, dato ved 6' position, signeret urskive Busch Hamburg, ur værk signeret Ab. AL. Busch Hamburg 524 - Abraham Albert Busch(1680-ca 1721) Hamburg, mangler glas / nøgle, Ø 40 mm & i kassen Ø 50 mm. Revue lommeur m/ arabertal & separat sekundviser, ... Varenr: 4534354 DKK 2.500 DK, Odense, Kratholmvej 25-01-2017 21:05:00 DKK 3.300
Canton emalje assiet og buddhistisk figur af kobber, 1700 & 1800-tallet (2)
Canton emalje assiet og buddhistisk figur af kobber, 1700 & 1800-tallet (2). Canton emalje assiet dekoreret i farver med figurer i landskab, L. 18,5 cm. Kina, Qianlong 1736-1795. Samt lille buddhistisk figur af kobber og metal, H. 5,5 cm. Japan, 1800-tallet. Begge med afslag. (2) Varenr: 4539943 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-01-2017 13:23:18 DKK 300
Pieter Loggen standur/stort ur, Amsterdam, midten af 1700-tallet
Pieter Loggen standur/stort ur, Amsterdam, midten af 1700-tallet. Pieter Loggen standur/stort stueur, Amsterdam, midten af 1700-tallet. Stort standur med lang urkasse, med aflåselig pendulkasse af nøddetræ og urskive med påmonteret bue med time-, minut- og datovisning. I buen vises desuden månefaser, og i urskiven vises ugedagen med en tilhørende græsk gud. ... Varenr: 4527326 DKK 14.879 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-01-2017 20:05:00 DKK 6.324
Stegegaffel og et sæt skeer af sølv med muslingedekoration, barok og empire, 1700-1800-tallet (7)
Stegegaffel og et sæt skeer af sølv med muslingedekoration, barok og empire, 1700-1800-tallet (7). Bestikdele af sølv med skafter dekoreret med musling, bestående af barok stegegaffel mesterstemplet for Jens Kjeldsen Sommerfeldt (1692-1772, borgerskab i Aalborg 1726) samt et sæt på seks empire middagsskeer mesterstemplede for Johan Heinrich Schou (1767-1836, borgerskab i Aabenraa 1801). L. 21 ... Varenr: 4538803 DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 26-01-2017 20:05:00 DKK 325
Russiske ikon ’Den udvidede Desis’. 1700-tallet
Russiske ikon ’Den udvidede Desis’. 1700-tallet. Russisk ikon ’Den udvidede Desis’. Kristus Pantokrator (Verdensherskeren) på tronen, flankeret af Jomfru Maria (Gudsmoder) og Johannes Døberen (Forløberen) samt otte helgener. Malet med tempera på træ. På bagsiden indridsede inskriptioner. 1700-tallet. Ikonet er afrenset for gammel mørk lak, ... Varenr: 4536518 DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-01-2017 20:20:00 DKK 1.450
To russiske bronzeikoner. 1700-tallet. (2)
To russiske bronzeikoner. 1700-tallet. (2). To russiske bronzestøbte ikoner med emalje. En visende Jesus nedstigning til dødsriget og opstandelsen. 11 x 10 cm. Den anden med forskellige fremstillinger af Helgener, som tilbeder Gudsmoder ikoner. 14 x 8,5 cm. 1700-tallet. Varenr: 4536536 DKK 2.500 DK, Vejle, Dandyvej 26-01-2017 20:50:00 DKK 600
George III armstol af mahogni, 1700-tallets slutning
George III armstol af mahogni, 1700-tallets slutning. George III armstol af mahogni med firsidet, gennembrudt ryg, svungne armlæn og profilerede og svajede ben med sprosser. England, 1700-tallets sidste halvdel. Restaureret. Fremstår med aldersrelateret brugsslitage, løse samlinger. Varenr: 4539771 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-01-2017 19:50:00 DKK 300
Par skåle, støbejern, i kantharosform, antageligt 1700-tallet (2)
Par skåle, støbejern, i kantharosform, antageligt 1700-tallet (2). Par skåle, i kantharosform, støbejern, antageligt 1700-tallet, sortlakeret, rund fod på kvadratisk plint, trykket korpus med bladgreb og masker, mundingskant med omløbende frise. Mål: H. 42,5 cm, Ø (foroven): 40 cm. Fremstår med 1 løst greb, som dog medfølger. 1 plint med mangel, lakeret ... Varenr: 4495850 DKK 7.440 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 29-01-2017 19:45:00 DKK 5.208
Juelsminde. Lågkrus af keramik & sølv, 1700-tallet / 1900-tallet
Juelsminde. Lågkrus af keramik & sølv, 1700-tallet / 1900-tallet. Juelsminde. Lågkrus m/ gravering af glasereret keramik, dekoreret m/ blå blomster, sign. i bunden, låg(tryk) af sølv, stemplet CH - ant Christian Pedersen Høvring Hobro (1728-1782) m/ graveringer bl.a. navnetræk, dateret 1772 & medalje m/ Frederik III af Danmark & Sophie Amalie af ... Varenr: 4538187 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 29-01-2017 19:45:00 DKK 325
Ubekendt kunstner efter Murillo, Madonna med barn,1700/1800-tallet
Ubekendt kunstner efter Murillo, Madonna med barn,1700/1800-tallet . Ubekendt kunstner efter Bartolomeo Esteban Murillo 1618-1682, olie på lærred. Madonna med barn, usigneret. H. 111 x 76 cm (143 x 108 cm). Dubleret lærred, restaureret. Meget stor samtidig træskåret ramme med original forgyldning. Den spanske original fra ca.1650 i Palazzo Pitti Firenze. Varenr: 4541254 DKK 15.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-01-2017 20:19:00 DKK 2.100
Nordeuropæisk kunstner, 1700-tallets sidste halvdel, landskab med siddende ung mand i jagtdragt, olie på lærred
Nordeuropæisk kunstner, 1700-tallets sidste halvdel, landskab med siddende ung mand i jagtdragt, olie på lærred. Landskab med siddende ung mand i jagtdragt, olie på lærred, Nordeuropæisk kunstner antagelig tysk eller svensk, 1700-tallets sidste halvdel, usign. 119x91 cm. (148x127) Fremstår med håndteringsspor, krakelleringer, minimale farvebortfald langs kant, retoucheret, dubleret samt med rep. Hidrører ... Varenr: 4439344 DKK 20.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 30-01-2017 20:30:00 DKK 4.800