Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "1700-tallet" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Bojan Kina
Bojan Kina. BOJAN, porslin, Kina, 1700-tal, dekor i famille rosefärger av påfågel, höjd ca 20 cm Varenr: 3801637 DKK 4.792 SE, Stockholms Auktionsverk Online 19-04-2015 17:44:00
Se mere
Engelsk standur, egetræ. John Whitehurst, Derby, 1700-tallet
Engelsk standur, egetræ. John Whitehurst, Derby, 1700-tallet . Engelsk standur. Urkasse af bejdset egetræ med svanetop hvor imellem messingdekoration. Urværk med urskive af messing med romer og arabertal, indgraveret Whitehurst, Derby. H. 211 cm. Pendul, optræknøgle og lodder medfølger. Pendulfjeder knækket. John Whitehurst (1713-1788), engelsk urmager og ... Varenr: 3802647 DKK 3.000 DK, Helsingør, Støberivej 20-04-2015 10:42:38 DKK 700
Sekretær af nødetræ, 1700-tallet
Sekretær af nødetræ, 1700-tallet. Sekretær af nøddetræ, 1700-tallet. Fire skuffer og skriveklap, hvorbag skuffer og rum. Messing beslag prydet med monogram af Frederik V, håndtag i siderne. H.102, B.91, D. 59 cm. Fremstår med finerafslag, aldersrelaterede revner samt manglende list i højre side. Varenr: 3801982 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 20-04-2015 12:43:00 DKK 825
To lågkrus, 1700/1800-tallet (2)
To lågkrus, 1700/1800-tallet (2) . To lågkrus af tin H. 26-38 cm. med indgraveringer og dateringer på låg 1771 og 1848. Fremstår med aldersrelateret brugsspor. (2) Varenr: 3799130 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 20-04-2015 13:29:00 DKK 575
Karta Ungern 1700-tal Kellner
Karta Ungern 1700-tal Kellner. KARTA UNGERN, 1700-tal, Carte Topographique d´Allemagne, Kellner, graverad delvis handkolorerad, ca 53x70 cm Varenr: 3801768 DKK 1.198 SE, Stockholms Auktionsverk Online 20-04-2015 15:30:00
Se mere
Fat, Kina, 1700-tal, 3 st
Fat, Kina, 1700-tal, 3 st. Fat, Kina, 1700-tal, 3 st. Porslin med dekor i underglasyrblått. Diameter 22 cm. Ena fatet lagat med klamrar. (3) Varenr: 3802946 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 20-04-2015 18:20:00 DKK 240
Barok skab, 1700-tallet
Barok skab, 1700-tallet. Barok skab af egetræ, profileret top, front med to låger, herunder skuffe, greb og beslag af messing. 1700-tallet. H. 184 B. 126 D. 54 cm. Fremstår med aldersrelateret slitage. Nøgle medfølger. Varenr: 3794282 DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 20-04-2015 19:25:00 DKK 350
Barok chatol samt stol (2)
Barok chatol samt stol (2). Barok chatol med overdel samt stol af massivt egetræ, front med låger, herunder skriveplade, bag hvilken små skuffer, herunder tre større skuffer, beslag af messing, samt stol af egetræ, sæde betrukket med cognacfarvet læder, cabrioleben. 1700-tallet. H. 220 B. 100 B. 53 cm. Fremstår med lettere ... Varenr: 3794294 DKK 6.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 20-04-2015 19:30:00 DKK 5.600
Bartolomé Esteban Murillo, efter olja
Bartolomé Esteban Murillo, efter olja. BARTOLOMÉ ESTEBAN MURILLO, efter (1700-tal) Jungfru Maria, olja på duk, 104 x 77 cm Varenr: 3801820 DKK 6.389 SE, Stockholms Auktionsverk Online 20-04-2015 19:48:00
Se mere
Matskedar, silver, 5 st, 1700 samt 1800-tal, vikt ca 303 gr (5)
Matskedar, silver, 5 st, 1700 samt 1800-tal, vikt ca 303 gr (5). Matskedar, silver, 5 st, 1700 samt 1800-tal, vikt ca 303 gr. En sked märkt 1799, De andra märkta 1811, 1830, 1854 samt 1855. Varenr: 3790014 DKK 1.198 SE, Norrköping, Finspångsv. 20-04-2015 20:09:00 DKK 379
Dansk Louis XVI chatol af eg. 1700-tallet
Dansk Louis XVI chatol af eg. 1700-tallet. Dansk Louis XVI chatol af eg, tredelt, profileret top, overdel flankeret af kannelerede kvartsøjler med kapitæler og baser af messing, front med to døre bag hvilke hylder, herunder to skuffer, underdel med skriveklap under hvilken skuffer og dør med grønt glas bag hvilken tre skuffer, nederst med... Varenr: 3803017 DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 20-04-2015 20:28:00 DKK 2.300
Lille barok standkiste af egetræ, 1700-tallet
Lille barok standkiste af egetræ, 1700-tallet. Lille barok standkiste af egetræ, front prydet med udskæringer, gavender med bærehåndtag af jern, senere kugleben, 1700-tallet. H. 57. L. 106. D. 51 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor, restaureret og komplementeret. Varenr: 3797656 DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 20-04-2015 20:39:00 DKK 425
Frisisk barok vægur 1700-tallet
Frisisk barok vægur 1700-tallet . Frisisk barok vægur med montering i form af figurer, løver og ornamentik af bronzeret metal, urskive dekoreret med landskab, blomster og bladværk i farver, hvid timekrans med romertal, tilhørende hylde af rød og grønmalet træ, 1700-tallet. lodder og pendul medfølger. H. 60 cm. Fremstår med alm. ... Varenr: 3795000 DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-04-2015 20:54:00 DKK 1.800
Kgl. P Stephan Ussing unika fad fra 1926
Kgl. P Stephan Ussing unika fad fra 1926. Stephan Ussing fad dateret d. 8/9 1926. Motiv med 1700 tals havefigur og roser. Signeret. Ø 41 cm. Varenr: 3796247 DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20-04-2015 21:04:00 DKK 350
Tallrikar
Tallrikar. TALLRIKAR, 9 st, porslin, 1700-tal, dekor i underglsyrblått av palatsträdgård hängande pil resp pioner, diameter ca 23-24 cm Varenr: 3804124 DKK 1.198 SE, Stockholms Auktionsverk Online 21-04-2015 13:05:00
Se mere
Kanna
Kanna. KANNA, porslin, Kina, 1700-tal, dekor underglasyrblått samt guld, höjd 12,5 cm, ej tillhörande lock medföljer Varenr: 3804151 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 21-04-2015 15:40:00
Se mere
Tallrikar
Tallrikar. TALLRIKAR, 3 st, 1700-tal, FAT, SKÅLAR, 3 st, 1800-tal, dekor i imarifärger, tallrikarnas diameter 21,22 cm Varenr: 3804183 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 21-04-2015 18:50:00
Se mere
Kinesisk varmetallerken af porcelæn, 1700-tallet
Kinesisk varmetallerken af porcelæn, 1700-tallet . Kinesisk varmetallerken af porcelæn, Chien lung 1736-1795. Dekoreret i blåt med landskab og blomster. Hank med stor rep. Ø 24 cm. Varenr: 3791375 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 21-04-2015 19:05:00 DKK 325
8 kartor över bl.a. Ungern och Österrike
8 kartor över bl.a. Ungern och Österrike. KARTOR ( 8), BL.A. UNGERN, ÖSTERRIKE, graverade kartor, mest 1700-1800-tal, varierande storlek och skick, bl.a. Lotter, de Fer, Plan de la forteresse de Mongast, Kaiserthum Oesterreich, Homann arvingar, planetkarta (skadad), Danmark (Sedes belli Dano suecici), de Wit, Regni Hungariae, Homann, Reg... Varenr: 3804207 DKK 1.597 SE, Stockholms Auktionsverk Online 21-04-2015 20:09:00
Se mere
Russisk Kirkeikon. Den sidste nadver. 1700-/2000-tallet
Russisk Kirkeikon. Den sidste nadver. 1700-/2000-tallet. Russisk kirkeikon. Den sidste nadver. Meget eftertragtet motiv, som sjældent er udbudt. Oprindeligt er ikonen fra 1700-tallet, men billedet var så medtaget, at det er afrenset, og ikonenmotivet malet på ny i begyndelsen af 2000-tallet. Malet på træ. Forsænket billedflade (Kovtjeg). 45 x 55 cm. På... Varenr: 3803110 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 21-04-2015 20:55:00 DKK 4.000
Bålskål Kina
Bålskål Kina. BÅLSKÅL, porslin, Kina, 1700-tal, grisailledekor, diameter ca 29 cm Varenr: 3806134 DKK 1.597 SE, Stockholms Auktionsverk Online 22-04-2015 13:08:00
Se mere
Såssnipa med fat 1700-tal
Såssnipa med fat 1700-tal. SÅSSNIPA med fat, porslin, Kina, 1700-tal, underglasyrblå dekor av lyckosymboler, snipans längd ca 19 cm Varenr: 3806144 DKK 1.198 SE, Stockholms Auktionsverk Online 22-04-2015 13:48:00
Se mere
Silverskrin rokoko 1700-tal
Silverskrin rokoko 1700-tal. ASK med lock, silver, rokoko, Österrike/Ungern 1765, svagt bukformad, liv med raka knäckar, höjd ca 8 cm, . vikt ca 201 g Varenr: 3806175 DKK 4.792 SE, Stockholms Auktionsverk Online 22-04-2015 15:52:00
Se mere
Holländsk skola 1700-tal
Holländsk skola 1700-tal. HOLLÄNDSK SKOLA (1700-tal): Korsfästelsen, olja på pannå, 47 x 34 cm Varenr: 3806221 DKK 6.389 SE, Stockholms Auktionsverk Online 22-04-2015 18:56:00
Se mere
Kinesikt fat från Kangxi i porslin omkring 1700-tal
Kinesikt fat från Kangxi i porslin omkring 1700-tal. Kinesikt fat från Kangxi i porslin omkring 1700-tal. Diameter ca 22 cm. Spricka, skador. Varenr: 3793424 DKK 1.198 SE, Malmö, Baltzarsgatan 22-04-2015 19:02:00 DKK 240
 Fad af porcelæn, Kina Kang xi 16/1700-tallet
Fad af porcelæn, Kina Kang xi 16/1700-tallet. Kang xi fad af porcelæn, under glasur blå dekoration i form af lotus, Kina Kang xi 16/1700-tallet, fremstår med revner samt afslag, ø 38 cm Varenr: 3807051 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-04-2015 20:11:00 DKK 1.100
Sønderjysk barok hængeskab af lakeret egetræ, 1700-tallet
Sønderjysk barok hængeskab af lakeret egetræ, 1700-tallet. Sønderjysk barok hængeskab af lakeret egetræ, svungen profileret top, front med skuffe og låge bag hvilke mindre skuffer og rum, 1700-tallet. H. 87. B. 70,5. D. 32 cm. Nøgle medfølger. Fremstår med aldersrelateret brugsspor. Hidrørende fra sønderjysk privatsamling. Varenr: 3794876 DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-04-2015 20:27:00 DKK 1.150
Sønderjysk barok standur i kasse af blåmalet træ, 1700-tallet
Sønderjysk barok standur i kasse af blåmalet træ, 1700-tallet. Sønderjysk barok standur i kasse af blåmalet træ, prydet med broncerede stafferinger, svungen top, front med låge, urskive af messing med forgyldte hjørneornamenter af bronce, timekrans, sekundangivelse og plakette af tin med romer og arabertal, betegnet Christ. Bakmann Uck no 98, 1700-tallet. H.... Varenr: 3795102 DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-04-2015 20:38:00 DKK 900
Sønderjysk Louis XVI standur af Peter Green, Aabenraa i kasse af grønmalet træ, 1700-tallet
Sønderjysk Louis XVI standur af Peter Green, Aabenraa i kasse af grønmalet træ, 1700-tallet. Sønderjysk Louis XVI standur i kasse af grønmalet træ, Mester Peter Green (1706-1795), Aabenraa, svungen profileret top, front med låge flankeret af kanneleret kvartsøjler, dekoreret med blomster og bladværk samt timeglas i farver, døgnværk med urskive af messing, prydet med hjørneornamenter af ... Varenr: 3794791 DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-04-2015 20:49:00 DKK 2.600
Allmoge, slagbord, furu, 1700/1800-tal
Allmoge, slagbord, furu, 1700/1800-tal. Slagbord, allmoge, furu, omkring 1700/1800-tal. Dubbla klaffar. Mått L 36-175 cm, D 97 cm, H 75 cm. Bruksslitage. Varenr: 3807303 DKK 3.993 SE, Stockholm, Slakthusgatan 22-04-2015 20:59:00 DKK 2.396
 1 2  >>