Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  på "1700-tallet" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Pieter Mortier, Historie des ouden en nieuwen Testaments, 1. bind, nyt oplag, begyndelsen af 1900-tallet
Pieter Mortier, Historie des ouden en nieuwen Testaments, 1. bind, nyt oplag, begyndelsen af 1900-tallet. Historie des ouden en nieuwen Testaments, verrykt met meer dan vierhonderd Printverbeeldingen on kopper gesneeden. Met Privilegoe van Heeren Staaten van Holland en Westfriesland, eerste Deel, von Pieter Mortier, Amsterdam, betegnet med 1700, marmoreret bogudskæring, fremstår med mindre ... Varenr: 3492440 DKK 6.701 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 17-09-2014 19:30:00 DKK 5.212
Hörnskåp, 1700-tal
Hörnskåp, 1700-tal. Hörnskåp, 1700-tal. Grå lackerat. Upptill skåp med skedhylla, nedtill skåp med hyllinredning. L 125, d 71, h 211. Färgbortfall. Varenr: 3546849 DKK 3.227 SE, Norrköping, Finspångsv. 17-09-2014 19:42:00 DKK 766
Engelsk standur, Dollif Rollisson, 1700-tallets midte
Engelsk standur, Dollif Rollisson, 1700-tallets midte. Engelsk standur i kasse af mahogni med kannelerede kvartsøjler, urhus med svanehalsformet top, topornament af messing og flankeret af søjler med kapitæler og baser af messing. Urskive af messing med ciseleringer, timekrans og plakette af tin og gennembrudte, forgyldte hjørneornamenter, separate ... Varenr: 3545952 DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 17-09-2014 20:08:00 DKK 1.200
Lille dansk barok brudekiste, 1700-tallets midte
Lille dansk barok brudekiste, 1700-tallets midte. Lille dansk barok brudekiste af egetræ med bånd af jern. 1700-tallets midte. H. 48 B. 74 D. 34 cm. Fremstår med afslag og aldersrelateret slitage. Nøgle medfølger. Varenr: 3542634 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-09-2014 15:54:25 DKK 500
Bord, Barock, 1700-tal
Bord, Barock, 1700-tal. Bord, Barock, 1700-tal. Underrede av betsad fur. Senare skiva med inläggningar. H. 80 cm. B. 92 cm. D. 63 cm. Maskstunget, underrede renoverat. Skivan med sprickor och fanerbortfall, fläckar. Varenr: 3548677 DKK 2.017 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 18-09-2014 16:15:52 DKK 524
Barok chatol, egetræ, 1700-tallets midte
Barok chatol, egetræ, 1700-tallets midte. Barok chatol af egetræ, front med skriveklap og tre skuffer. 1700-tallets midte. H. 105 B. 120 D. 53 cm. Fremstår med aldersrelateret slitage og enkelte skiftede dele. Manglende nøgle og defekt lås. Varenr: 3542589 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-09-2014 16:31:04 DKK 350
Liturgisk klædedragt, messehagel, 1700-/1800-tallet
Liturgisk klædedragt, messehagel, 1700-/1800-tallet. Liturgisk klædedrag, messehagel, 1700-/1800-tallet broderet med sølvtråde og blomstermotiver, safranfarvet inderfor. Fremstår med meget slidte syninger og borter, aldersrelaterede brugsspor, længde: 140 cm. Søm: 160 cm. Varenr: 3492419 DKK 4.467 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 18-09-2014 19:32:00 DKK 2.234
Barok dåbsfade, messing, 1700-tallet (2)
Barok dåbsfade, messing, 1700-tallet (2). Barok dåbsfade af messing, henholdsvis spejl drevet med vingårdsscene, bort med ornamentik og med inskription M MD samt spejl udbanket med forhøjning i form af cirkel, bort udbanket med forhøjning i form af cirkler og drevet med blomster- og bladværk og med inskription Wilmm. Kähmna 1717. ... Varenr: 3546332 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-09-2014 19:56:00 DKK 1.150
Krus og kander, stentøj og tin, 1700-tallet (6)
Krus og kander, stentøj og tin, 1700-tallet (6). Krus og skænkekande af saltglaseret stentøj og fajance med låg af tin, heraf et låg stemplet, 1700-tallet. Samt skænkekande af tin med konisk korpus, 1800-tallet. Desuden krus af sølvplet. H. 10 - 22 cm. Fremstår med aldersrelateret slitage. Begge stentøjskrus og fajancekruset med adskillige ... Varenr: 3546333 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-09-2014 20:11:00 DKK 575
Tysk barok kommode af nøddetræ
Tysk barok kommode af nøddetræ. Tysk barok kommode af nøddetræ, indlagt med intarsia, svungen front med tre skuffer, volutte ben. 1700 tallets første halvdel. Senere ben. Nøgle medfølger. H. 83. B. 107. D. 59 cm. Varenr: 3527305 DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-09-2014 20:13:00 DKK 8.800
Almue skæring 1700 tallet
Almue skæring 1700 tallet. Bemalet almue skæring med gennembrudt mønster og andre udskæringer i form af stiliseret blomster, bladværk og fugle, øverst rester af 'duske' med hestehår. Antagelig Skandinavien og oprindelig en del af møbel, fast indretning eller fra et skib. 1700 tallet. H.29 x 117 cm. Varenr: 3545282 DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-09-2014 20:17:00 DKK 375
Barok tallerken og fade, tin, 1700-tallet (5)
Barok tallerken og fade, tin, 1700-tallet (5). Barok fade og tallerken af tin, heraf flere stemplet. 1700-tallet. Ø 24 - 47 cm. Fremstår med kraftig alders- og brugsslitage, flere reparationer. (5) Varenr: 3546330 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-09-2014 20:23:00 DKK 325
Danske barok stentøjskrus med sølvlåg, 1700-tallet (2)
Danske barok stentøjskrus med sølvlåg, 1700-tallet (2). Dansk barok krus af saltglaseret stentøj med brunlig glasur, monteret med sølvlåg stemplet ILS for mester Johannes Isachsen Lindschou, borgerskab i Holsterbro 1730, ilagt med dansk mønt dateret 1736. H. 23 cm. Fremstår med kraftig alders- og brugsrelateret slitage og reparationer, senere ... Varenr: 3546327 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-09-2014 20:33:00 DKK 2.800
Renaissance og barok mortere, 1600/1700-tallet (3)
Renaissance og barok mortere, 1600/1700-tallet (3). Renaissance og barok mortere af messing og malm, heraf ét graveret IIS 1706. 1600/1700-tallet. H. 9 - 14 cm. Fremstår med kraftig alders- og brugsrelateret slitage og defekter. (2) Varenr: 3546329 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-09-2014 20:57:00 DKK 300
J.V. Schley. To kobberstukne prospekter, 1700-tallet (2)
J.V. Schley. To kobberstukne prospekter, 1700-tallet (2). J.V. Schley: Det antikke Mexico og den afrikanske slavekyst. 'Ancien Mexico' og 'Gezigt der Europese Faktooryen, te Xavier of Sabi, uit Des Marchais'. To håndkolorerede kobberstik. 1700-tallet. 21 x 30 cm. Indrammet. (2) Varenr: 3550902 DKK 800 DK, Hørsholm, Vibe Alle 19-09-2014 19:32:00 DKK 325
Barok kommode
Barok kommode. Barok kommode fra 1700-tallet. Svungen front med tre skuffer. Nederste kant med udskæringer i form af bladværk og rocailler. Fremstår med reparationer samt aldersrelaterede brugsspor. H 75 cm, B 73 cm, D45 cm. Nøgle medfølger ikke. Varenr: 3547960 DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-09-2014 19:35:00 DKK 2.300
Svenska silvermynt samt medaljer, 23 st, total vikt ca 700 gr (23)
Svenska silvermynt samt medaljer, 23 st, total vikt ca 700 gr (23). Svenska silvermynt, 92,5 %, 23 st, total vikt ca 700 gr. 4 st 50 kr 1976 Kungabröllopet, 1 st 100 kr Riksdagen, 5 st 200 kr mynt, 1 st 300 kr Viktoria och Daniel 2010 samt 17 st nyprägling av 1700-tals kungamedaljer. Varenr: 3547670 DKK 1.614 SE, Norrköping, Finspångsv. 21-09-2014 17:45:00 DKK 1.936
Tallrikar, porslin, Kina, Qianlong, 1700-tal (4)
Tallrikar, porslin, Kina, Qianlong, 1700-tal (4). Tallrikar, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795). Kompaniporslin. Dekor i underglasyrblått med figurscener. Ø ca 22 cm. Nagg. En tallrik med spricka samt repor. (4) Varenr: 3549404 DKK 807 SE, Örebro, Aspholmen 21-09-2014 19:15:00 DKK 282
Hängskåp, barock, 1700-tal
Hängskåp, barock, 1700-tal. Väggskåp, barock, 1700-tal. Trären furu. Originalbeslag i järn. Spegelfält med profilerade kanter. Daterat 1767. Höjd 78 cm, bredd 46 cm, djup 20 cm. Kant bredd 63 cm, djup 27 cm. Varenr: 3549414 DKK 807 SE, Örebro, Aspholmen 21-09-2014 20:09:00 DKK 726
Kgl. kaffekopper, underkopper samt to skåle, 1700/1800-tallet (10)
Kgl. kaffekopper, underkopper samt to skåle, 1700/1800-tallet (10). Kgl. fire kaffekopper, fire underkopper samt to skåle af porcelæn, dekoreret i farver med blomster- og bladværk samt guldkanter. 1700/1800-tallet. Fremstår med aldersrelateret slitage samt enkelte skår. (10) Varenr: 3551938 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 13:11:00 DKK 325
Lille skab af egtræ, delvis renæssance/barok 1600 - 1700-tallet
Lille skab af egtræ, delvis renæssance/barok 1600 - 1700-tallet . Lille skab af egtræ, top udskåret med æggestav, putto og bladværk hvori skuffe (kan ikke åbnes) flankeret af kerubhoveder, herunder dør udskåret med jagtsceneri i rococostil, forneden dør med kassefelter, hjørner med snoede søjler. Delvis renæssance/barok, 1600 -1700-tallet. H. 115, B. 84, D. 56 ... Varenr: 3538500 DKK 3.500 DK, Herlev, Dynamovej 22-09-2014 14:42:00 DKK 750
Barok kiste af egetræ, 1700-tallet
Barok kiste af egetræ, 1700-tallet . Barok kiste af egetræ, greb, bånd og beslag af jern. 1700-tallet. H. 80 L. 150, D. 70 cm. Fremstår med nøgle og lås. Aldersrelaterede brugsspor og patina; nogle dele til beslag udskiftet, samt nogle defekte beslag. Varenr: 3550326 DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-09-2014 19:06:00 DKK 350
Stor trækiste, 1700-tallet
Stor trækiste, 1700-tallet. Stor trækiste monteret jern/træbuer, originale beslag. 1700-tallet. H. 90 L. 115 B. 70 cm. Fremstår i aldersrelateret stand, finerskader samt med lugt. Varenr: 3552914 DKK 800 DK, Helsingør, Støberivej 22-09-2014 19:14:00 DKK 300
Ubekendt kunstner. Kongerne tilbeder Jesusbarnet, olie på kobber, 1600/1700-tallet
Ubekendt kunstner. Kongerne tilbeder Jesusbarnet, olie på kobber, 1600/1700-tallet. Kongerne tilbeder Jesusbarnet, ubekendt kunstner. Olie på kobber, usign. 33 x 26(47 x 40) cm. Betegnet på bagsiden 'J.B. Francken 1600' samt 'Wadmore Collection'. Auktionen er forlænget, nye fotos tilføjet. Varenr: 3549126 DKK 8.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-09-2014 19:51:00 DKK 4.700
Empire Tre middagskeer af sølv 1700 tallet
Empire Tre middagskeer af sølv 1700 tallet . Empire Tre middagskeer af sølv 1700 tallet. Længde 22 cm vægt 159 gram. Stemplet med Sølvguardein Fredrik Fabricius 1787 - 1823, mesterstempel FK. Monogramgravering på forside. 83) (3) Varenr: 3546905 DKK 800 DK, Helsingør, Støberivej 23-09-2014 13:35:57 DKK 325
Lille barok kiste af egetræ, 1700-tallet
Lille barok kiste af egetræ, 1700-tallet. Lille barok kiste af egetræ, beslag og lås af jern. 1700-tallet. H. 46, B. 62, D. 41 cm. Nøgle mangler. Varenr: 3553418 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-09-2014 17:22:00 DKK 325
Sittande Guanyin, brons på träsockel. Kina 1700/1800-tal
Sittande Guanyin, brons på träsockel. Kina 1700/1800-tal. Sittande Guanyin med barnfigur, brons på träsockel. Kina. H exkl sockel: 30 cm, 2670 g. OBS: Kompletterande text. Varenr: 3553983 DKK 3.227 SE, Malmö, Baltzarsgatan 23-09-2014 19:19:00 DKK 2.017
Lille fladlåget barok kiste af egetræ, 1700-tallet
Lille fladlåget barok kiste af egetræ, 1700-tallet. Lille fladlåget barok kiste af egetræ, beslag og lås af jern. Front med initialer af jern: CÆ. 1700-tallet. H. 50, B. 70, D. 48 cm. Nøgle medfølger. Varenr: 3553408 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 23-09-2014 19:20:00 DKK 775
Barok pilaster af sandsten, 1700 tallet
Barok pilaster af sandsten, 1700 tallet. Barok pilaster af sandsten, udhugget med vaseformet ornamentik og bladværk. 1700tallets første halvdel. Har stået udendørs i mange år og bærer præg af vind og vejr. H. 94 cm. I flg. traditionen stammer den fra det første Christiansborg Slot, der blev påbegyndt i 1733, hvor Laurids de Thurah og ... Varenr: 3555180 DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-09-2014 20:15:00 DKK 325
Skåp, bemålat, allmoge, 1700-tal
Skåp, bemålat, allmoge, 1700-tal. Skåp, bemålat, allmoge, 1700-tal. Front med dörrpar, uppsvängt krön. Daterat 1758, ommålat sannolikt 1922. Höjd 180 cm, bredd 108 cm, djup 59 cm. Orangrepp, list saknas, senare bakstycke. Varenr: 3554230 DKK 1.614 SE, Örebro, Aspholmen 23-09-2014 20:23:00 DKK 262
 1 2  >>