Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "1700-tallet" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
En samling køkkentøj af kobber, messing og tin, 1700-1900-tallet
En samling køkkentøj af kobber, messing og tin, 1700-1900-tallet. En samling køkkentøj af kobber, messing og tin, bl.a. kedler, gryder, mortere, stager, forme, tragte, strygejern, tallerken, rive, samt en skønvirkeopsats af pletsølv med glasindsats, enkelte dele stemplede, overvejende 1800-tallet men også enkelte dele fra 1700- og 1900-tallet. Ø på største ... Varenr: 4569446 DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-02-2017 13:51:21 DKK 1.700
Kinesisk krukke med krakele glasur, 1700-tallet  og Japansk vase (2)
Kinesisk krukke med krakele glasur, 1700-tallet og Japansk vase (2) . Kinesisk krukke af lertøj, dekoreret med krakelé glasur, 1700-tallet H. 20 cm. Fremstår med hårrevner. Samt japansk gourd formet vase med hvid glasur og blå dekoration. Sign i bund. 1900-tallet. H. 21 cm. (2) Erhvervet i 1950/60érne, hidrører fra dansk privatsamling. Varenr: 4552545 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 22-02-2017 17:13:00 DKK 325
Par kratere, støbejern, med vædderhoveder, antageligt 1700-tallet (2)
Par kratere, støbejern, med vædderhoveder, antageligt 1700-tallet (2). Par kratere, støbejern, antageligt 1700-tallet, sortlakeret, rund fod på kvadratisk plint, forneden med relief, vinløvsrelief, i siderne med applicerede vædderhoveder, mundingskant med vifterelief. Mål: H. 74 cm, Ø (foroven): 50 cm. Lakering fremstår fornyet / med slitage / med mangler. Med ... Varenr: 4495686 DKK 26.014 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-02-2017 18:30:00 DKK 19.325
Barok hængesskab med almuebemaling, 1700-tallet
Barok hængesskab med almuebemaling, 1700-tallet. Barok hængesskab med senere almuebemaling, front med dør dag hvilken hylder, nederst med skuffe. 1700-tallet. H. 64, B. 60, D. 33 cm. Nøgle medfølger. Restaureret. Fremstår med aldersrelateret slitage. Varenr: 4568772 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-02-2017 20:22:00 DKK 325
Vitrineskab fra Bergisches Land, slutningen af 1700-tallet
Vitrineskab fra Bergisches Land, slutningen af 1700-tallet. Vitrineskab fra Bergisches Land, slutningen af 1700-tallet, egetræ, overdel med to låger med afskråede hjørner på sokkeldel med to låger, som hviler på trykkede kuglefødder, underdelens dørfyldinger er udskåret med rosetter. Overdelen har glaslåger med sprosser, afsluttet for oven med profileret ... Varenr: 4528546 DKK 10.406 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 23-02-2017 15:00:00 DKK 6.689
Geo. Stubbs pinx og Benj. Green fecit. Et par engelske aquatinter med heste, 1700-tallet (2).
Geo. Stubbs pinx og Benj. Green fecit. Et par engelske aquatinter med heste, 1700-tallet (2).. Et par engelske aquatinter med heste i landskab 'Brown Horse' og 'Brood - Mares'. Geo. Stubbs pinx og Benj. Green fecit. 18. årh.s slutning. Lysmål 48,5 x 60 cm (58 x 69 cm). Et stik fremstår med 28 cm lang revne i papiret. (2). Varenr: 4549580 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-02-2017 19:49:00 DKK 325
Ubekendt kunstner, antagelig hollandsk, 1700 tallet, olie på plade, gårdmotiv med heste
Ubekendt kunstner, antagelig hollandsk, 1700 tallet, olie på plade, gårdmotiv med heste. Gårdmotiv med heste, af ubekendt kunstner, antagelig hollandsk, 1700 tallet, olie på plade, usign. samtidig ramme. 19 x 23 cm (26,5 x 31 cm). Varenr: 4570651 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-02-2017 19:55:00 DKK 375
Samling militær kobbertøj (6)
Samling militær kobbertøj (6). Samling militærkobbertøj bestående af: par madspande med låg, nr.: 300 og 164, H 22 cm., madspand med hank, stemplet 5DR.3E., H 25 cm Ø 25 cm. kande med låg, H 24 cm. Gryde opsat på ben, med låg, Ø 35 cm. bægre, med hank H. 10,5 cm. Fra 1700- og1800-tallet, dele med stempel og monogram. Fremstår... Varenr: 4571567 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-02-2017 13:20:28 DKK 1.800
Vinkande af keramik 1800 tallet
Vinkande af keramik 1800 tallet. Vinkande i 16-1700 talsstil af glaseret keramik dekoreret med Jomfru Maria og jesusbarnet h.24 cm. 1800 tallets første halvdel. Aldersrelateret stand med kantafslag top og fodrand. Varenr: 4572241 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-02-2017 13:54:00 DKK 300
En samling frisiske, hollandske og danske fliser, 1700-1900-tallet
En samling frisiske, hollandske og danske fliser, 1700-1900-tallet. En samling frisiske, hollandske og danske fliser, dekoreret med bygninger, sejlskibe, ornamentik, blomster og bladværk i mangan og farver, ialt 88 stk, 39 i senere rammer af træ, 1700-1900-tallet. Fremstår med aldersrelateret brugsspor, rester af puds, afslag, brud og mærker. (88) Varenr: 4566822 DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-02-2017 14:30:00 DKK 1.300
Støbejernsskål i kantharosform, formentlig 1700-tallet
Støbejernsskål i kantharosform, formentlig 1700-tallet. Skål i kantharosform, støbejern, formentlig 1700-tallet, sortlakeret, rund fod på kvadratisk plint, sammentrykket korpus med riflet relief, bladværk og æggestav, H. 34 cm, Ø (foroven): 50 cm. Lakeringen er fornyet/slidt/med mangler. Fremstår med forvitrings- og korrosionsspor. (2) Varenr: 4495830 DKK 5.203 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27-02-2017 19:00:00 DKK 3.345
Strygejern / boltjern af messing og jern, 1700 & 1900-tallet (3)
Strygejern / boltjern af messing og jern, 1700 & 1900-tallet (3). Strygejern / boltjern af messing og jern, 2 stk. m/ navnetræk samt 1 stk. m/ årsstal 1762, 18. årh & 20. årh., H. 12-15, L. 14, B. 8-9,5 cm. Brugsspor bl.a. manglende klap / nyere håndtag. (3) Varenr: 4570096 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 27-02-2017 19:25:00 DKK 300
Stor George I armstol af mahogni, England 1700-tallet
Stor George I armstol af mahogni, England 1700-tallet. Stor George I armstol af mahogni, gennembrudt ryg udskåret med musling, rosetter og bladværk, svungne armlæn, nedfaldssæde, cabriole forben ben udskåret med claw and ball. England 1700-tallets første halvdel. Fremstår med brugsslitage, restaureret ved ryglæn og armlæn. Varenr: 4569233 DKK 4.500 DK, Herlev, Dynamovej 27-02-2017 19:54:00 DKK 350
Barok kiste af egetræ med buet låg, 1700-tallet
Barok kiste af egetræ med buet låg, 1700-tallet. Barok kiste af egetræ med buet låg, bånd af jern. 1700-tallet. H. 61, L. 141, D. 61 cm. Aldersrelateret slitage; skrammer og revner, rust på beslag Varenr: 4567839 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 28-02-2017 19:55:00 DKK 300
Ubekendt kunstner, Portræt, olie på lærred, portræt af und mand i trekvartprofil
Ubekendt kunstner, Portræt, olie på lærred, portræt af und mand i trekvartprofil. Portræt, olie på lærred, portræt af ung mand i trekvartprofil, ubekendt kunstner, antagelig 1700-tallet, usign. 61x51 cm (95x85) Fremstår med skader blandt andet farvebortfald efter kraftig rensning. Doubleret samt kraftigt restaureret. Fremstår med gulnet fernis. Monteret i forgyldt pragtramme ... Varenr: 4563081 DKK 5.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 28-02-2017 20:44:00 DKK 650
Par frugtkurve, sandsten, antageligt 1700-tallet (2)
Par frugtkurve, sandsten, antageligt 1700-tallet (2). Par frugtkurve, sandsten, antageligt 1700-tallet, langagtig oval kurv med snoregreb i siderne og opstablede frugter. Mål: H. 45 cm, L. 50 cm. Fremstår delvist med afslag på stenene, med forvitringsspor. (2) Varenr: 4495860 DKK 14.865 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 01-03-2017 20:00:00 DKK 11.149
Tysk violin mærket Laurentius Guadagnini. 1700-tallets slutning, antageligt Klingenthal
Tysk violin mærket Laurentius Guadagnini. 1700-tallets slutning, antageligt Klingenthal. Tysk violin med delt bund, indvendigt label med påskriften: 'Lavrentius Guadagnini Pater & alumnus Antonij Stradevarij fecit Placentie anno 1725'. Endvidere med reparaturnote fra violinbygger C. Demand Hansen, København, 1914. 1700-tallets slutning, antageligt Klingenthal. Senere hals og hoved. ... Varenr: 4351854 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 07-03-2017 19:10:00 DKK 300
Tysk violin med reparaturnote fra Guldbrand Enger, 1700-tallet (3)
Tysk violin med reparaturnote fra Guldbrand Enger, 1700-tallet (3). Tysk violin med reparaturnote fra Guldbrand Enger med påskriften: 'Repareret af instrumentmager G. Enger, Sqvaldergade No. 169, Kjöbenhavn, 1865'. Antageligt Sachsen 1700-tallets slutning. Hel bund. Bundmensur 35,6 cm, dækmensur 19,2 cm, halsmensur 13,2 cm. Fremstår med aldersrelateret slitage og... Varenr: 4468949 DKK 5.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 07-03-2017 19:40:00 DKK 350