Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  på "1700-tallet" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Fransk konsolbord, Louis Seize , 1700-tallet
Fransk konsolbord, Louis Seize , 1700-tallet . Fransk konsolbord, Louis Seize , 1700-tallet, senere bemaling. 68 L. 81 D. 51 cm. Fremstår i aldersrelateret stand. Varenr: 3493070 DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 30-07-2014 15:04:14 DKK 625
Carl Enger, oliemaleri 'Weinprobe'
Carl Enger, oliemaleri 'Weinprobe'. Olie på træ, 'Weinprobe' af Carl Enger (virksom omkring 1907), maleri af tre herrer klædt i stil med 1700-tallet i hvælvet kælder, flankeret af et vinfad og en kurv med vinflasker, signeret og datert '1908' forneden til højre. Træramme med stuk med frugtdekor, 45x33,5cm. (billedmål ekskl. ramme).... Varenr: 3477389 DKK 4.474 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-07-2014 19:11:00 DKK 2.237
Samling antikke internationale mønter fra Vatikanet og Vatikan-stater fra 1700-tallet, 1740-1797 (12)
Samling antikke internationale mønter fra Vatikanet og Vatikan-stater fra 1700-tallet, 1740-1797 (12). Samling antikke internationale mønter fra Vatikanet og Vatikan-stater fra 1700-tallet, 1740-1797 best. af; 2.Baiocchi 1740, KM 921, kv.1+, Quattrino 1755, KM 1176, kv. 1+, Grosso 1773, KM 1005, sølv, kv.1+. 2.Baiocchi 1777, KM 1220, kv. 1+, 5.Bolognini 1778, KM 275, sølv, kv. 1+. 1.Baiocco ... Varenr: 3487237 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 30-07-2014 19:30:00 DKK 625
Karmstol, tidig rokoko, 1700-talets mitt
Karmstol, tidig rokoko, 1700-talets mitt. Karmstol, tidig rokoko, 1700-talets mitt. Karmstol i bonad björk, provinsiellt arbete. Skuren dekor av bl.a aktantusblad, krönt med rocaille. Genombruten rygg, kopplad benställning. Omklädd, löstagbar sits, stoppad med hästtagel. H 94 Sitthöjd ca 45 B 78. Åldersrelaterat slitage, mindre ... Varenr: 3493059 DKK 3.247 SE, Norrköping, Finspångsv. 30-07-2014 21:00:00 DKK 2.598
Barok dragkiste af eg, 1700-tallet
Barok dragkiste af eg, 1700-tallet. Barok dragkiste af eg, i fronten 4 skuffer, greb af messing, svejfede ben, 1700-tallets anden halvdel. H. 112 B. 120 D. 57 cm. Nøgle medfølger. Varenr: 3484362 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 31-07-2014 19:50:00 DKK 1.700
Kinesisk setback af sten, 1700-tallet
Kinesisk setback af sten, 1700-tallet. Kinesisk setback af sten, hugget med fohund på kvadratisk base, rester af bemaling. H. 19, B. 22,5, D. 22,5 cm. 1700-tallet. Fremstår med reparation. Se også varenummer: 34914982. Varenr: 3491492 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 31-07-2014 20:00:00 DKK 825
Spelbord, 1700/1800-tal
Spelbord, 1700/1800-tal. Spelbord, 1700/1800-tal. Mahognyfanerat. Uppfällbar skiva med schackbräde i fanér. Inuti fält för backgammon med tillhörande pjäser (sannolikt i buxbom), 2 x 18 stycken samt 2 tärningar i ben. Bordet har även två utdragbara små skivor för avställning. Bordet är dekorerat med mässingbeslag och ... Varenr: 3492628 DKK 2.436 SE, Stockholm, Slakthusgatan 31-07-2014 20:14:00 DKK 3.491
Norsk sulekar og opøser 1700-tallet (2)
Norsk sulekar og opøser 1700-tallet (2). Norsk almue sulekar af træ l. 72 x 34 cm samt øse l. 46 cm. Begge dele fremstår med kraftige brugsspor. 1700-tallet (2) Varenr: 3491113 DKK 800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 01-08-2014 19:00:00 DKK 300
'Shakyamuni' Buddha, Kina, 1700-tallet
'Shakyamuni' Buddha, Kina, 1700-tallet . Bronze, sort lak og rester af forgyldning, Buddhafigur siddende på stiliseret sekskantet lotussokkel. H 39,5 cm, B 31 cm, D 20 cm Fremstår med stedvise lakafskalninger og slitage. Varenr: 3477560 DKK 18.642 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 03-08-2014 19:20:00 DKK 12.304
Fire fade af tin, 1700-tallet (4)
Fire fade af tin, 1700-tallet (4). Fire fade af tin, 1700-tallet. Ø 22,5-24,5 cm. Stemplede hhv. 1779, 1783 og 1795. (4) Varenr: 3494633 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 04-08-2014 11:15:00 DKK 400
Tobaksskab af eg, 1700-tallet
Tobaksskab af eg, 1700-tallet. Tobaksskab af eg med profileret top, dør indgraveret md ejerintialer AL samt dateret 1739. H. 69, B. 64, D. 31 cm. Nøgle medfølger. Varenr: 3496993 DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 04-08-2014 14:14:02 DKK 325
Louis XVI chatol af eg, 1700-tallets slutning
Louis XVI chatol af eg, 1700-tallets slutning. To-delt Louis XVI chatol af mahogni uskåret med riflet mønster, tandsnit, kvartsøjler og galleri, i fronten to sprossede døre, underdel med skrå skriveklap, bag hvilken små skuffer og dør, fornden 3 dybe skuffer, 1700-tallets slutning. H. 205 B. 114 D. 58 cm. Aldersrelateret slitage; nogle ... Varenr: 3492691 DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 04-08-2014 19:27:00 DKK 1.350
'Antik' serveringsspade, 'Paticia' samt diverse bestikdele af sølv  (23)
'Antik' serveringsspade, 'Paticia' samt diverse bestikdele af sølv (23). 'Antik' serveringsspade, L. 26,5 cm. Mester Hans Henrik Frank, Haderslev, født 1835, død 1895. 'Patricia' ske og gaffel, L. 17,7 cm., Grann & Laglye 'Øresund' 2 skeer og 2 gafler, L. 19,5 cm. samt 10 kaffeskeer 11 cm., og 1 marmeladeske med ornamentik, L. 14,3 cm. Desuden Cohr barneske, 1 ske med... Varenr: 3497066 DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 04-08-2014 19:54:00 DKK 300
Rococo bord og stol, 1700-tallet (2)
Rococo bord og stol, 1700-tallet (2). Rococo bord med to senere skuffer og to senere lysholdere, og rococo armstol, 1700-tallets anden halvdel. H. 73 cm. L. 97 cm. B. 70,5 cm. Fremstår med senere sort bemaling, ormehuller, slitage og kompletteringer. (2) Varenr: 3495496 DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 04-08-2014 20:25:00 DKK 875
Rococo spejl, bronzeret træ, delvist 1700-tallet
Rococo spejl, bronzeret træ, delvist 1700-tallet. Rococo spejl i ramme af bronzeret træ, to-delt spejlfelt. Delvist 1700-tallet. 112 x 48 cm. Fremstår med restaureringer og senere bronzering. Varenr: 3498321 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 05-08-2014 15:23:00 DKK 325
Ikon, 'Entschlafung Gottesmutter', Rusland, 1700-tallet
Ikon, 'Entschlafung Gottesmutter', Rusland, 1700-tallet. Ikon, 'Entschlafung Gottesmutter', Rusland, 1700-tallet. Tempera på træ, bladguld i himmeldelen, H. 35,4 cm, B. 29 cm. Varenr: 3459178 DKK 14.168 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 05-08-2014 19:24:00 DKK 8.575