Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "1700-tallet" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Jacob Jordaens, stil. Scene med tre figurer, 1600/1700-tallet
Jacob Jordaens, stil. Scene med tre figurer, 1600/1700-tallet. Jacob Jordaens, stil. Scene med tre figurer, olie på plade, usign. 100 x 69 (136 x 104) cm. 1600/1700-tallet. Overmalninger, afskalninger og revner. Varenr: 4631819 DKK 15.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-05-2017 14:34:00 DKK 5.600
Par flisebilleder 1700 tallet (2)
Par flisebilleder 1700 tallet (2). Par indrammede flisebilleder hver med fire manganfarvede fliser, motiv dreng med hest og motiv med pige og ko, antagelig tyske eller hollandske 1700 tallet. H.27 x 27 cm (35 x 35,5 cm) Fremstår med mange reparationer og opmalede områder. Varenr: 4661660 DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-05-2017 16:13:00 DKK 325
Ældre vase samt kop monteret på træfod
Ældre vase samt kop monteret på træfod. Tysk 1700-tals stentøjsvase H 22 cm samt porcelænskop monteret på nyere træfod H 18 cm. Vase med mange reparationer. (2) Varenr: 4588444 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-05-2017 19:10:00 DKK 300
Stor standkiste, 1700/1800'tallet, egetræ
Stor standkiste, 1700/1800'tallet, egetræ. Stor standkiste af egetræ, buet låg med beslag og greb af jern. 1700/1800-tallet. H. 66 L. 122 D. 65 cm. Nøgle medfølger. Fremstår med brugsslitage, defekter på jern beslag / dekorationer samt defekt lås. Varenr: 4665301 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-05-2017 19:47:00 DKK 350
Pengekiste samt tobaksskab af egetræ, 1700-tallet (2)
Pengekiste samt tobaksskab af egetræ, 1700-tallet (2). Pengekiste samt tobaksskab af egetræ med samtidige beslag og låse/nøgler. H. 36-72, B. 62-64, D. 28-48 cm. 1700-tallet. Nøgle til begge medfølger. Delvist restaureret med aldersrelateret slitage og nogle afslag/mangler. (2) Varenr: 4668212 DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-05-2017 17:38:50 DKK 325
Bondekommode, slutningen af 1700-tallet, farvet bemalet
Bondekommode, slutningen af 1700-tallet, farvet bemalet. Bondekommode, slutningen af 1700-tallet, med original farvebemaling i Louis Seize-stil. B. 58 x L. 110 x 77 cm. Fremstår med manglende træ på skufferne, farveslitage og afslag. Varenr: 4654466 DKK 35.724 DE, Frankfurt, Hessenring 24-05-2017 17:54:00 DKK 298
Forgyldt Georg d.I spejl 1700 tallet
Forgyldt Georg d.I spejl 1700 tallet. Georg d.I spejl af forgyldt træ med gesso, top udskåret med bladværk og maskaron, bort omkring spejlglasset, senere facetslebet spejlglas og bagbeklædning. H.86 x 39 cm. Fremstår i aldersrelateret stand med afslag på forgyldning, topstykkets afslutning limet efter skade, to borede huller i ... Varenr: 4666671 DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-05-2017 19:00:00 DKK 875
1700 tals konsol med marmorplade (2)
1700 tals konsol med marmorplade (2). Konsol af udskåret, bemalet og forgyldt træ, senere topplade af marmor. Under hele bemalingen ses spor af marmorering. Antagelig Sverige, starten af 1700 tallet. H.83 x 57 x d.30 cm. Aldersrelateret stand. Varenr: 4666678 DKK 15.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-05-2017 20:00:00 DKK 4.500
Samling antikke nøgler af smedejern, antagelig 1700/1800-tallet (10)
Samling antikke nøgler af smedejern, antagelig 1700/1800-tallet (10). Samling antikke nøgler af smedejern, antagelig 1700/1800-tallet. Jf. rekvirent skulle nogle af nøglerne være til kister og kyskhedsbælte. L. 13,5 - 24,5 cm. (10) Varenr: 4664921 DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 24-05-2017 20:10:00 DKK 300
Gotisk skab af egetræ, 1500/1600-tallet
Gotisk skab af egetræ, 1500/1600-tallet . Lavt gotisk skab af egetræ, overdel med profileret top og afskårne hjørner, to døre udskåret med foldeværk hvorimellem samt på hjørnerne gennembrudte, udskårne felter, underdel med hylde. Delvis 1500/1700-tallet. H. 119. L. 136. D. 38 cm. Aldersrelateret patina og restaureringer, senere nøgle og ... Varenr: 4648052 DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-05-2017 20:59:00 DKK 300
Barok bord af delvist udskåret træ. 1700-tallet
Barok bord af delvist udskåret træ. 1700-tallet. Barok bord af delvist udskåret træ, i sargen senere tilvirket skuffe, balusterformede ben hvorimellem sprosser. 1700-tallets midte. H. 77 cm. B. 98 cm. D. 83 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, ormstukken, restaureret. Varenr: 4668817 DKK 2.000 DK, Kolding, Trianglen 25-05-2017 13:40:02 DKK 300
To varmebækken (2)
To varmebækken (2). To varmebækken af kobber, håndtag af lakeret træ. 1700-1800-tallet. Brugsspor og defekter. L. 90-99 cm. (2) Varenr: 4628287 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 25-05-2017 14:31:09 DKK 300
 George III Kneehole Desk af mahogni, 1700-tallet
George III Kneehole Desk af mahogni, 1700-tallet. George III Kneehole Desk af mahogni. Front med ni skuffer samt låge. Monteret med greb af messing. 1700-tallet. Nøgle medfølger ikke. H. 70 cm. B. 80 cm. D. 40 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor. Varenr: 4646418 DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 25-05-2017 16:39:44 DKK 725
Barok tobaksskab af egetræ, 1700-tallet
Barok tobaksskab af egetræ, 1700-tallet . Barok tobaksskab af massiv egetræ, front med dør og skuffe. 1700-tallet. Nøgle medfølger. H. 79, B. 59, D. 32 cm. Aldersrelaterede brugsspor. Varenr: 4669335 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-05-2017 17:45:37 DKK 375
Barokchatol af guldstafferet nøddetræ, 1700-tallet
Barokchatol af guldstafferet nøddetræ, 1700-tallet. Barokchatol af guldstafferet, fineret nøddetræ med svungen og ligeknækket front, skriveplade bag hvilken seks skuffer og dør bag hvilken rum og en enkelt skuffe, herunder tre store skuffer indrettet til bestikskuffe beklædt med filt. Danmark eller Nordtyskland 1700-tallets midte. Beslag af ... Varenr: 4645696 DKK 3.500 DK, Herlev, Dynamovej 25-05-2017 19:42:00 DKK 1.400
Barok kiste, 1700-tallet
Barok kiste, 1700-tallet. Barok kiste i eg med bånd og greb af jern, indvendig med læddike. H. 53 L. 112 D. 58 cm. Brugsspor. Nøgle medfølger ikke. Varenr: 4666266 DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 26-05-2017 10:40:51 DKK 325
Ubekendt kunstner, ruinlandskab 1700 tallet
Ubekendt kunstner, ruinlandskab 1700 tallet. Ubekendt kunstner. Olie på lærred. Romersk ruinlandskab med personer, usigneret men nummereret 1046 i venstre hjørne. H.89 x 123 cm (101 x 135 cm) 1700 tallet. Fremstår i aldersrelateret stand med krakeleringer, farvebortfald og mange 'patinerede' (let opmalede) områder hvor maling har manglet. Varenr: 4636190 DKK 10.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-05-2017 19:45:00 DKK 325
Kinesisk eksport porcelæn, Kien Lung,1700-tallet
Kinesisk eksport porcelæn, Kien Lung,1700-tallet. Kinesisk famille rose service af porcelæn, dekoreret med figurscene i kartouche, bestående af: Et par kopper, tre underkopper, to ligeknækkede skåle, rund skål, tedåse, lille kande, tekande og kaffekande med senere hank. Kien Lung 1736-95. H. 1,5-24 cm. Alle dele med større el. mindre defekter. Varenr: 4670096 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-05-2017 13:56:00 DKK 350
Italiensk regencespejl  i ramme af forgyldt træ og gesso.
Italiensk regencespejl i ramme af forgyldt træ og gesso. . Italiensk regence spejl i ramme af forgyldt træ og gesso. Prydet med udskæringer i form af rocallier, blomster og bladværk og slebet spejlglas. Fremstår med med defekter og med nyere bagbeklædning og er restaureret. 1700-tallet. H. 117 cm. B. 76 cm. Varenr: 4670453 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-05-2017 20:00:00 DKK 325
Kangzhi / transition tallerkener, Kina, midten af 1700-tallet (2)
Kangzhi / transition tallerkener, Kina, midten af 1700-tallet (2). Kangzhi / transition tallerkener, blå på hvid underglasur, derefter eksporteret til Holland, hvor man har dekoreret med farver og guld. Ø 16,5 cm. Kina, midten af 1700-tallet. Fremstår med reparationer. (2) Varenr: 4642080 DKK 1.800 DK, Hørsholm, Vibe Alle 29-05-2017 15:44:00 DKK 325
Almue vråskab af ådremalet træ, ca. 1800
Almue vråskab af ådremalet træ, ca. 1800. To-delt almue vråskab af bemalet træ med to låger og skuffe, øverste indvendig med hemmeligt gemme. Sammenbragt, 1700/1800-tallet. H. 185. B. 71. D. 41 cm. Aldersrelateret slitage; skrammer. Nøgle medfølger. Varenr: 4671743 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-05-2017 19:56:00 DKK 300
Barok lysestage af malm 1600/1700-tallet
Barok lysestage af malm 1600/1700-tallet. Stor barok lysestage af malm, stamme med drypskål på hvælvet fodstykke støbt med vulster. 1600/1700-tallet. H. ca. 22 cm. Gevind med påsat møtrik. Varenr: 4671943 DKK 6.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-05-2017 19:58:00 DKK 325
Par blomsterkasser, støbejern, antageligt 1700-tallet (2)
Par blomsterkasser, støbejern, antageligt 1700-tallet (2). Par blomsterkasser, støbejern, antageligt 1700-tallet, sortlakeret, firkantet form på fire fødder, sider med palmettedekor, kant med kyma, maling fornyet. Mål: H. 34 cm, L. 66,5 cm, D. 32,5 cm. Fremstår med mangler på to fødder, 1 element er løst, men medfølger, lakering er blevet fornyet, ... Varenr: 4672505 DKK 14.885 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 29-05-2017 20:01:00 DKK 558
Standur i kasse af hvidmalet træ, delvis 1700-tallet
Standur i kasse af hvidmalet træ, delvis 1700-tallet. Standur i kasse af hvidmalet træ, urhus udskåret med tandsnit og gennembrudte sider. Urskive af metal med påsatte rokoko hjørneornamenter. Forovnen plakette med initialer og årstal 1738. H. 220 cm. Brugsspor; restaurationer og kompletteringer. Lodder og pendul medfølger. Varenr: 4667850 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-05-2017 20:08:00 DKK 300