Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "1700-tallet" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Barok form kiste af af beklædt med messingblik
Barok form kiste af af beklædt med messingblik. Barok form kiste af eg, beklædt med messingblik, drevet med kampscenerier, 1700-tallet slutning, 107 x 45 x 55 cm. Proveniens: Eriksholm gods. Varenr: 4478921 DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 08-12-2016 14:37:00 DKK 1.600
Stort Italiensk biblioteksmøbel af nøddetræ, delvis 1600-tallet
Stort Italiensk biblioteksmøbel af nøddetræ, delvis 1600-tallet. Stort Italiensk biblioteksmøbel i barok stil, af nøddetræ, profileret top, overdel med fire kannelerede pilastre hvorimellem hylder, underdel med "break front", hvori fire skuffer, samt fire døre med ligeknækkede lister. Delvis 1600-1700-tallet. H. 251, B. 291, D. 73 cm. Fremstår med kraftig ... Varenr: 4484635 DKK 25.000 DK, Herlev, Dynamovej 08-12-2016 19:53:00 DKK 10.000
D. Sprunt, Perth. Engelsk George III standur af mahogni, 1700-tallets slutning
D. Sprunt, Perth. Engelsk George III standur af mahogni, 1700-tallets slutning. D. Sprunt. Engelsk George III standur af mahogni, hvidmalet urskive med romertal og datovisning, betegnet D. Sprunt, Perth, omkranset af figurmotiver i farver. H. 212 cm. 1700-tallets slutning. Et pendul samt to lodder medfølger. Aldersrelateret slitage. Varenr: 4498091 DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 09-12-2016 19:32:00 DKK 875
Barok form kiste af eg, 1700-tallet
Barok form kiste af eg, 1700-tallet. Barok form kiste af eg, 1700-tallet. H. 52, 100 x 50 cm. Nøgle medfølger, lås intakt. Aldersrelaterede brugsspor; tørrevner. Varenr: 4496684 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 09-12-2016 20:03:00 DKK 575
Gevær/espingarda, Sydmarokko, formentlig 1700-tallet
Gevær/espingarda, Sydmarokko, formentlig 1700-tallet. Sydmarokkansk stenlås-musket/espingarda, fra 1700-tallet, med dekorerede beslag af nysølv og intarsier af ben; træ, jern, nysølv, ben; L. ca. 164 cm; fremstår med aldersbetingede brugsspor, jern med afslag, ridser og oxidationsspor, udløsningsmekanismen er defekt, træ og ben med talrige ridser og... Varenr: 4468979 DKK 4.837 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 09-12-2016 20:23:00 DKK 2.976
Forladergevær
Forladergevær. Forladergevær, flintlås omlavet. 1700/1800-tallet. L. 148 cm. Fremstår med kraftig slitage, afkortet skæfte og gennemsavet. Varenr: 4480033 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-12-2016 13:29:29 DKK 300
Fad Kina/Siam 1600-1800 tallet (3)
Fad Kina/Siam 1600-1800 tallet (3). Fad, siam med slidt dekoration ø 38 cm. Fad swatow 1600-1700 tallet ø 33 cm. Fad med motiv i form af fouhund Kina 1800 tallet. Fremstår med skader. (3) Varenr: 4496289 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 12-12-2016 10:35:00 DKK 300
Tre stager af messing, 1700/1800-tallet (3)
Tre stager af messing, 1700/1800-tallet (3). En barok lysestage af messing samt to stager fra det 19. århundrede. 1700/1800-tallet. H. 13-34,5 cm. (3) Varenr: 4497904 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 12-12-2016 13:20:47 DKK 300
To egetræskister, 1700-tallet. (2)
To egetræskister, 1700-tallet. (2). To kister. Egetræskiste med buet låg af massivt egetræ, monteret med hanke af smedejern, slutning 1700-tallet. H. 45 L. 71 B. 40 cm. Uden nøgle. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Egetræskiste med af flad låg, monteret med beslag og hanke af jern, 1700-tallet. H. 36 L. 67 B. 36 cm. Fremstår... Varenr: 4500821 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 12-12-2016 15:23:32 DKK 325
Samling Europeisk fajanse 1700-1800 rallet (10)
Samling Europeisk fajanse 1700-1800 rallet (10). Samling eurpeisk fajanse, fem talerkener ant holland 1700 tallet ø 22 cm. Fad med kinesisk motiv ant tyskland 1700 tallet ø 31 cm Fad på fod ant italien 1700 tallet ø 26 cm. fad med figur motiv ant holland 1800 tallet ø23 cm samt to ink skåle ant spanien 1700 tallet L 15-16 cm. (10) Varenr: 4496204 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 12-12-2016 18:27:00 DKK 400
Tallerken, Imari, 1700-tallet
Tallerken, Imari, 1700-tallet. Imari-tallerken, porcelæn, Japan, 1700-tallet, rund form med let stigende sidevæg over en rund fod, lys bund i en let blå nuance, vifte af seksten dele med krysantemummaleri og gittermønster i fyldningen, sidevæg med krysantemum-, pæon- og klippemaleri, maleri i kobberrødt, blåt og guld, maleri i... Varenr: 4500001 DKK 3.348 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 12-12-2016 19:27:00 DKK 2.232
Balusterformet barok hovedvandsæg af sølv, 1700-tallet
Balusterformet barok hovedvandsæg af sølv, 1700-tallet. Balusterformet barok hovedvandsæg af sølv, ligeknækket korpus, top med gennembrudt krone. Uidentificeret mestermærke. 1700-tallet. Vægt 26 gr. H. 6,5 cm. Varenr: 4489529 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 12-12-2016 19:33:00 DKK 375
Ubekendt kunstner. Kortspillere, 1600/1700-tallet
Ubekendt kunstner. Kortspillere, 1600/1700-tallet. Kortspillere. Ubekendt kunstner. Olie på lærred, usign. 1600/1700-tallet. 42 x 50 cm. (52 x 60 cm.). Restaureret. Fremstår med enkelte ridser. Varenr: 4488580 DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 12-12-2016 19:49:00 DKK 5.000
Dansk barokchatol af egetræ, 1700-tallet
Dansk barokchatol af egetræ, 1700-tallet . Dansk barokchatol af egetræ, overdel med svanehalstop og to profilerede døre bag hvilke hylder, underdel med skriveklap bag hvilken små skuffer, dør og rum, ligeknækket front med tre skuffer. 1700-tallet. Mål Underdel: H. 110 cm. B. 116 cm. D. 64 cm. Mål overdel: H. 134 cm. B. 125 cm. D. 36 cm. ... Varenr: 4499811 DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 12-12-2016 20:00:00 DKK 1.850
Joachim Weller. Rococo sukkerskål af sølv, 1700-tallet
Joachim Weller. Rococo sukkerskål af sølv, 1700-tallet . Joachim Weller, Holstebro (1725-1804). Rococo sukkerskål af sølv, skævknækket korpus, monteret med hanke og fødder samt graveret med våbenskjold på korpus. Indvendig forgyldt. H 7,5 cm. Ø 13,5 cm. L med hanke 19,5 cm. Vægt ca. 262,6 gram. Lignende afbilledet i Danske sølvmærker s. 83. Fremstår ... Varenr: 4498246 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-12-2016 20:30:00 DKK 4.700
Maleri, Joseph 2.
Maleri, Joseph 2. . Portræt af Joseph 2. i et ovalt billedfelt, portræt med overkrop i hvid pragt uniform med hat under armen, det gyldne vædderskind viser, at han er medlem af Det Gyldne Skinds Orden, antageligt 1700-tallet og senere restaureret, randfladerne er antageligt senere blevet overmalet med und ... Varenr: 4428474 DKK 13.394 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 12-12-2016 20:43:00 DKK 7.441
Hollandske fliser. 1600-1700 tallet (12)
Hollandske fliser. 1600-1700 tallet (12). Hollandske fliser. Med motiver af personer, b.la fire fliser med kineserer. Monteret i ramme af træ. Mål på træramme 31x31 cm. Fremstår med kantafslag. (12) Varenr: 4501574 DKK 2.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 13-12-2016 11:23:00 DKK 925
Jesu Korsfæstelse, olie på lærred, 1700/1800-tallet
Jesu Korsfæstelse, olie på lærred, 1700/1800-tallet. Ubekendt kunstner, 1700/1800-tallet, Jesu Korsfæstelse, olie på lærred, usign. 86x50 cm (101x64), Fremstår med små retoucheringer, rift, krakelering og afskalning. Varenr: 4497670 DKK 5.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 13-12-2016 20:12:00 DKK 350
En samling ældre værktøj fra håndværker/hjul- og karetmagerværksted
En samling ældre værktøj fra håndværker/hjul- og karetmagerværksted . En samling ældre værktøj fra håndværker/hjul- og karetmagerværksted. Samt gl. kistelås af jern, denne 1700/1800-tallet, nøgle medfølger. Brugs- og alderspræget, rust, stedvise ormhuller. Længste høvl L. 64 cm. Varenr: 4484559 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 14-12-2016 14:27:00 DKK 300
Indisk lota, 1700/1800-tallet af jern
Indisk lota, 1700/1800-tallet af jern . Indisk lota, 1700/1800-tallet af jern, fremstår med reparationer og kraftigt rustangreb. H. 28 cm. Varenr: 4423573 DKK 1.200 DK, Hørsholm, Vibe Alle 14-12-2016 14:29:00 DKK 300
Rokoko spejl af brunmalet træ, 1700-tallets midte
Rokoko spejl af brunmalet træ, 1700-tallets midte. Rokoko spejl af brunmalet træ, udskåret med rocailler, kæmninger, blomster og bladværk. 1700-tallets midte. H. 98 cm. B. B. 48 cm. Fremstår med senere spejlglas, senere bemaling samt liste mangler. Varenr: 4502176 DKK 3.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 14-12-2016 19:45:00 DKK 300
Carlo Antonio Porporati, to kobberstik efter Charles-André van Loo, ultimo 1700-tallet (2)
Carlo Antonio Porporati, to kobberstik efter Charles-André van Loo, ultimo 1700-tallet (2). Par kobberstik bestående af: Carlo Antonio Porporati (1741-1816) stik efter Charles-André van Loo (1705–1765) 'Clorinde et Tancrede' samt 'Ermine et le Berger'. Ultimo 1700-tallet. 53 x 39 (64 x 50) cm. Indrammet i par delvist forgyldte rammer hos Kgl. Hof Forgylder F.E. Weber & Sønner, ... Varenr: 4502026 DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 14-12-2016 19:51:00 DKK 300
Ceremoni processionsøkse antageligt fra Tyskland
Ceremoni processionsøkse antageligt fra Tyskland. Ceremoni processionsøkse antageligt fra Tyskland. Sidste halvdel af 1700-tallet. Hoved af stål skæfte i træ med påsatte dele af ben og elfenben. Øksehovedet er dekoreret med graveringer i form helgener, symboler mm. L. 87 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. Varenr: 4493482 DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 14-12-2016 20:29:00 DKK 475
Buddhafigur af bronze, Siam, 1500/1600-tallet
Buddhafigur af bronze, Siam, 1500/1600-tallet . Buddhafigur af patineret bronze, udfyldt med sten. Siam, 1500/1600-tallet. H. 19,5 cm. Ekskl. sokkel. Denne auktion er en del af Lauritz.com Herlevs temaauktion over orientalsk kunst og kunsthåndværk Se alle auktionerne her Varenr: 4492864 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 15-12-2016 09:40:00 DKK 550
Stående figur af bronze, Siam, 1500/1500-tallet
Stående figur af bronze, Siam, 1500/1500-tallet. Stående figur af forgyldt bronze, Siam, 1500/1700-tallet. H. eksl. stand 28 cm. Mangler limning til sokkel. Denne auktion er en del af Lauritz.com Herlevs temaauktion over orientalsk kunst og kunsthåndværk Se alle auktionerne her Varenr: 4492845 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 15-12-2016 10:20:00 DKK 550
Kinesisk røgelseskar af bronze, Qing
Kinesisk røgelseskar af bronze, Qing. Kinesisk røgelseskar af bronze med to hanke og på tre ben. Xuande mærke. Qing 1700/1800-tallet. Ø 13,5 H. 7-10 cm. Vægt ca. 855 gr. Proveniens: Maskinmester for Det Østasiatiske Kompagni Niels Carl Schiern 1863-1954. Hjemtaget af N. C. Schiern fra Kina og har tilhørt dennes efterkommere til ... Varenr: 4484377 DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 15-12-2016 10:45:00 DKK 450
Fire små buddhahoveder af bronze, 1500-1800-tallet (4)
Fire små buddhahoveder af bronze, 1500-1800-tallet (4). Fire små buddhahoveder af bronze, Siam, 1500-1800-tallet. H. inkl. sokler 11-16 cm. (4) Denne auktion er en del af Lauritz.com Herlevs temaauktion over orientalsk kunst og kunsthåndværk Se alle auktionerne her Varenr: 4492673 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 15-12-2016 11:27:00 DKK 1.300
Tre indiske figurer af bronze, ant. 1700-tallet (3)
Tre indiske figurer af bronze, ant. 1700-tallet (3). Tre indiske figurer af bronze, ant. 1700-tallet. H. 8-16 cm. (3) Denne auktion er en del af Lauritz.com Herlevs temaauktion over orientalsk kunst og kunsthåndværk Se alle auktionerne her Varenr: 4492641 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 15-12-2016 12:11:00 DKK 350
Canton emalje assiet og buddhistisk figur af kobber, 1700 & 1800-tallet (2)
Canton emalje assiet og buddhistisk figur af kobber, 1700 & 1800-tallet (2). Canton emalje assiet dekoreret i farver med figurer i landskab, L. 18,5 cm. Kina, Qianlong 1736-1795. Samt lille buddhistisk figur af kobber og metal, H. 5,5 cm. Japan, 1800-tallet. Begge med afslag. (2) Denne auktion er en del af Lauritz.com Herlevs temaauktion over orientalsk kunst og ... Varenr: 4489914 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 15-12-2016 12:15:00 DKK 300
Figur af forgyldt bronze, Tibet eller Kina, Qing antagelig 1700-tallet
Figur af forgyldt bronze, Tibet eller Kina, Qing antagelig 1700-tallet. Figur af forgyldt bronze, ant. forestillende Garwa Nagpo siddende på dyr. Rester af rød bemaling på hår. Tibet el. Kina, Qing, 1700/1800-tallet. H. ca. 9 cm. Vægt ca. 323 gr. Proveniens: Dansk privatsamling siden, 1900-tallets midte. Afknækkede horn. Denne auktion er en del af Lauritz.com ... Varenr: 4489796 DKK 12.000 DK, Herlev, Dynamovej 15-12-2016 12:30:00 DKK 8.200
 1 2  >>