Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  på "1700-tallet" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Hollandsk tobaksdåse, 1700-tallet. Indgraveret m/ evighedskalender mm
Hollandsk tobaksdåse, 1700-tallet. Indgraveret m/ evighedskalender mm. Hollandsk tobaksdåse, 1700-tallet. Udført i messing, rigt indgraveret og dekoreret med personer, skrift samt evighedskalender. Måler ca. H. 3,2 cm. B. 16,5 cm. D. 4,5 cm. Varenr: 3521913 DKK 1.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 02-09-2014 19:49:00 DKK 625
Golvur, barockmodell, sent 1700-tal
Golvur, barockmodell, sent 1700-tal. Golvur, barockmodell, sent 1700-tal. Bemålad. Bär datering 1793. Höjd 215 cm, bredd 47 cm. Pendel samt lod medföljer. Renoverat och kompletterat, senare bas. Glas saknas. Lauritz.com ansvarar ej för funktionen. Varenr: 3529589 DKK 974 SE, Örebro, Aspholmen 03-09-2014 11:59:22 DKK 243
Diana, figur af porcelæn, 1700-tallet, antagelig Wegely
Diana, figur af porcelæn, 1700-tallet, antagelig Wegely. Jagtgudinden Diana, figur af porcelæn stående med jagthorn og pilekogger, iført røde gevandter, flankeret af siddende hund. Utydeligt sign. i underglasur blåt på bagsiden af fodstykket og sign. i rødt G i bunden. 1700-tallets midte, antagelig Wegely. H. 11.4 cm. Repareret og med ... Varenr: 3512714 DKK 4.500 DK, Herlev, Dynamovej 03-09-2014 16:03:00 DKK 950
Samling kinesisk porcelæn 1700 - 1900 tallet (12)
Samling kinesisk porcelæn 1700 - 1900 tallet (12). Samling kinesisk porcelæn, fad, skåle, kande, låg ,guan yin, fremstår med afslag samt reparationer, Kina 1700 - 1900 tallet.(12) Varenr: 3531988 DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-09-2014 17:02:00 DKK 650
Opiumsvægte, heraf to i Buddha-form (8)
Opiumsvægte, heraf to i Buddha-form (8) . Opiumsvægte af bronze, heraf to i Buddha-form. 1700- og 1800-tallet. Vægt på største: ca. 160 gram. (8) Varenr: 3488305 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 03-09-2014 17:18:29 DKK 675
Engelsk Gammelt Pengeskab 1700 -tallet
Engelsk Gammelt Pengeskab 1700 -tallet . Engelsk gammelt pengeskab af træ med kraftige bånd af metal monteret større med søm. Lås med nøgle. Plakette med tekst : The Resist Inc. Safe. H. 85 x 76 x 51 cm. Fremstår med aldersrelateret slitage. Fremstår med antageligvis lugt fra tjære. Varenr: 3529188 DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 03-09-2014 19:43:00 DKK 1.050
Stor trækiste, 1700-tallet
Stor trækiste, 1700-tallet. Stor trækiste monteret jern/træbuer, originale beslag. 1700-tallet. H. 90 L. 115 B. 70 cm. Fremstår i aldersrelateret stand, finerskader samt med lugt. Varenr: 3529191 DKK 800 DK, Helsingør, Støberivej 03-09-2014 19:47:00 DKK 325
Otto Arboe. Standur No 192
Otto Arboe. Standur No 192. Ottho Arboe. Standur i kasse af grønmalet træ med guldstafferinger. timekrans af tin med romer- og arabertal, pendul, lodder og optræksnøgle medfølger. 1700-tallets slutning. H. 216 cm. Fremstår med brugsslitage, ridser/skrammer. Varenr: 3505634 DKK 6.000 DK, Aalborg, Nibevej 03-09-2014 20:01:00 DKK 5.400
Stor russisk ikon med Johannes Døberen og scener fra hans liv. 1700-tallet.
Stor russisk ikon med Johannes Døberen og scener fra hans liv. 1700-tallet. . Stor russisk vita ikon med scener fra Johannes Døberen (Forløberens) liv. Tempera på træ. 1700-tallets slutning. 52 x 42 cm. Aldersrelaterede brugsspor. Johannes døberen er en af de væsentlige religiøse figurer i Kristendommen, Islam og andre religioner. I den russisk-ortodokse ikonologi er han ... Varenr: 3517781 DKK 12.000 DK, Helsingør, Støberivej 03-09-2014 20:10:00 DKK 9.000
Russisk barok kirkeikon, 1700-tallet
Russisk barok kirkeikon, 1700-tallet. Russisk barok kirkeikon, med malet motiv af en russisk helgen, ramme og hvælvet motivflade skåret ud i ét i tre sammenlimede stykker træ. Ramme med rester af guldstaffering. 42,5 x 36,5 cm. Fremstår med mindre revner og sprækker i træet, mindre afslåede stykker samt slitage af guldstafferingen på... Varenr: 3515564 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 03-09-2014 20:29:00 DKK 5.000
Ubekendt kunstner, Aktæon fristes af Amor, olie på lærred
Ubekendt kunstner, Aktæon fristes af Amor, olie på lærred. Ubekendt kunstner, 1600/1700-tallet, Aktæon fristes af Amor, olie på lærred, usign., 95 x 109 cm. (109 x 124 cm.) Varenr: 3501970 DKK 10.000 DK, Aalborg, Nibevej 03-09-2014 20:40:00 DKK 7.800
Et par barok kirkeskulpturer, 1700-tallet. Træ (2)
Et par barok kirkeskulpturer, 1700-tallet. Træ (2). Et par barok kirkeskulpturer, 1700-tallet, udskåret i træ. Fremstår med afslåede dele (fingre, fod og sokkel på den ene figur), reparation (limet finger) og aldersrelateret patina. (2) Varenr: 3515565 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 03-09-2014 20:49:00 DKK 6.000
Vitrinskåp, rokoko, Sverige, 1700-talets andra hälft
Vitrinskåp, rokoko, Sverige, 1700-talets andra hälft. Vitrinskåp, rokoko, Sverige, 1700-talets andra hälft. Bemålat gult. Gustavianska nyckelbeslag i mässing. Svängd form. Överdel med glasat dörrpar. Munblåst glas. Underdel med utdragbar skiva samt dörrpar. Höjd 226 cm, bredd 123 cm, djup 55 cm. Demonterbart i två delar. Senare bemålat samt senare ... Varenr: 3521448 DKK 32.459 SE, Örebro, Aspholmen 03-09-2014 21:34:00 DKK 19.475
Ikon, Guds moder 'Odigiethria', Rusland 1700-tallet
Ikon, Guds moder 'Odigiethria', Rusland 1700-tallet. Tempera på træ, fremstår stedvist med krakeleringer. H. 30cm, B. 26cm. Varenr: 3522393 DKK 8.939 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 04-09-2014 18:25:00 DKK 5.959
Anretterbord med hollandske fliser, 17/1900-tallet
Anretterbord med hollandske fliser, 17/1900-tallet. Hollandsk anretterbord med ramme af egetræ ilagt med hollandske fliser dekoreret med religiøse motiver, disse 1700-tallet. Senere stel fra andet bord, 1900-tallet. Fremstår sammensat. H. 69, L. 96, B. 70 cm. Fliser med revner og afslag. Varenr: 3531002 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 04-09-2014 19:02:00 DKK 425
Italiensk kommode 1700 tallets anden halvdel
Italiensk kommode 1700 tallets anden halvdel. Italiensk kommode af lyst træ (blandede træsorter) let buet profileret topplade, tre skuffer med udskårne fyldninger og drejede håndtag (løst påsatte), skufferne flankeret af udskårne hermer m.m. tilspidsede kannelerede ben. Al original maling er afrenset men flere steder spor af den oprindelige... Varenr: 3532117 DKK 8.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 04-09-2014 20:05:00 DKK 1.700
Nederlandsk kunstner fra 1700-tallet, 'Stilleben med fasan'
Nederlandsk kunstner fra 1700-tallet, 'Stilleben med fasan'. Olie på træ, 'Stilleben med fasan', nederlandsk maler fra 1700-tallet, fremstår med lille afslag på den øverste kant, 42cm x 32cm. (billedmål ekskl. ramme) Varenr: 3492493 DKK 6.704 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 04-09-2014 20:13:00 DKK 4.842
Barokskab 1700-tallet.
Barokskab 1700-tallet. . Barokskab 1700-tallet udført i fyrretræ. Enkelte senere tilføjelser samt bemaling. Original lås samt hængsler. Nøgle medfølger. Fløjdøre, bag hvilke skuffer. B. 68 D. 35 H. 92 cm. Varenr: 3534152 DKK 1.800 DK, Roskilde, Store Hedevej 05-09-2014 15:55:37 DKK 1.100
Flora Danica håndkolorerede kobberstik (9)
Flora Danica håndkolorerede kobberstik (9). Flora Danica håndkolorerede kobberstik, 1700 / 1800 tallet, skjolder. Indrammet mål ca.37 x 25 cm, 38 x 25 cm og 41 x 18 cm. Skjolder forekommer. Varenr: 3533344 DKK 1.600 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 05-09-2014 19:48:00 DKK 325
Flora Danica håndkolorerede kobberstik (8)
Flora Danica håndkolorerede kobberstik (8). Flora Danica håndkolorerede kobberstik, 1700 / 1800 tallet, skjolder. Indrammet mål ca.38 x 25 cm, 40 x 26 cm og 37 x 25 cm. Varenr: 3533331 DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 05-09-2014 19:52:00 DKK 550
To næsten ens danske rokokostole af bøgetræ, 1700-tallets midte
To næsten ens danske rokokostole af bøgetræ, 1700-tallets midte. To næsten ens danske rokokostole af bøgetræ, den ene med ådret bemaling, den anden med resterforgyldning på cabriole ben, løse sæder med nyere blomsteret betræk.1700-tallets midte. (2). Varenr: 3533218 DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 08-09-2014 19:36:00 DKK 325
Barok armstol af sortlakeret og guldstafferet træ, 1700-tallet
Barok armstol af sortlakeret og guldstafferet træ, 1700-tallet. Barok armstol af sortlakeret og guldstafferet træ, gennembrudt ryg udskåret med krone og bladværk, monteret med fransk flet. 1700-tallet. Fremstår restaureret. Ryg med løshed, top med brud. Varenr: 3533223 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 08-09-2014 19:40:00 DKK 300
Barok chatol med vitrineoverdel
Barok chatol med vitrineoverdel. Barok chatol af bemalet træ, overskab med vitrinelåger, front med skriveklap bag hvilken små skuffer og rum, ligeknækket front med større skuffer. 1700-tallet. H. 218 B. 108 D. 61 cm. Fremstår med senere overskab, senere bemaling, underdel delvist komplementeret. Desuden brugsslitage og afslag. ... Varenr: 3530474 DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-09-2014 19:33:00 DKK 825