Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  på "1700-tallet" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Et par barokstager med kugleformede stammer og ovale fodstykker
Et par barokstager med kugleformede stammer og ovale fodstykker. Et par barokstager med kugleformede stammer og ovale fodstykker. Signerede. 1700-tallet. H. 16 cm. (2) Varenr: 3487015 DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 24-07-2014 15:14:26 DKK 1.350
Standur, 1700-tallet
Standur, 1700-tallet. Standur i kasse af grønmalet træ, uriskive af bemalet metal timekrans af tin med sorte romertal, pendul og lodder medfølger, låge med lille glas. 1700-tallet. H. 190 cm. Fremstår med brugsslitage og senere bemaling. Varenr: 3485789 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 24-07-2014 16:28:00 DKK 375
Barok chatol af eg, 1700-tallet
Barok chatol af eg, 1700-tallet. Barok chatol af eg, i fronten skrå skriveklap, bag hvilken rum og skuffer, forneden 3 dybe skuffer, greb af messing. 1700-tallet. H. 117 B. 126 D. 60 cm. Aldersrelateret slitage; enkelte manglende lister og skuffegreb, senere greb og låsetøj. Nøgle mangler. Varenr: 3485820 DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-07-2014 17:58:00 DKK 800
Ikon, 'Entschlafung Gottesmutter', Rusland, 1700-tallet
Ikon, 'Entschlafung Gottesmutter', Rusland, 1700-tallet. Ikon, 'Entschlafung Gottesmutter', Rusland, 1700-tallet. Tempera på træ, bladguld i himmeldelen, H. 35,4 cm, B. 29 cm. Varenr: 3459178 DKK 14.169 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-07-2014 19:50:00 DKK 8.576
'Shakyamuni' Buddha, Kina, 1700-tallet
'Shakyamuni' Buddha, Kina, 1700-tallet . Bronze, sort lak og rester af forgyldning, Buddhafigur siddende på stiliseret sekskantet lotussokkel. H 39,5 cm, B 31 cm, D 20 cm Fremstår med stedvise lakafskalninger og slitage. Varenr: 3477560 DKK 18.643 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-07-2014 20:55:00 DKK 13.050
Barok Chatol, egetræ, 1700-tallet
Barok Chatol, egetræ, 1700-tallet. Barok Chatol af egetræ, udskåret med blomster og bladværk, front med skrå skriveklap bag hvilken små skuffer og rum, herunder tre større skuffer, cabriole ben. 1700-tallets slutning. H. 108 B. 112 D. 56 cm. Fremstår med små afslag på skuffer samt aldersrelateret slitage. Restaureret med bl.a. ... Varenr: 3488812 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-07-2014 16:21:19 DKK 1.100
Flaska i glas, troligen 1700-tal
Flaska i glas, troligen 1700-tal. Flaska i glas, troligen 1700-tal. Gröntonat glas. Höjd ca 23 cm. Varenr: 3487414 DKK 1.215 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 25-07-2014 19:50:00 DKK 283
Korpus, 17/1800-tal samt släktvapen, ben
Korpus, 17/1800-tal samt släktvapen, ben. Korpus, från krucifix, skuret i ben, senare montarat i ram med bakgrund i grön sammet. 1700 / 1800-tal. Höjd 17,5 cm, bredd 15,5 cm, ramens mått 34x30 cm. Framstår med lagning på benen samt stärkta fogar vid armarnas infästning. Medföljer gör släkten von Rosens adelsvapen, skuret i elfenben, ... Varenr: 3488392 DKK 1.215 SE, Stockholm, Slakthusgatan 25-07-2014 20:00:00 DKK 567
Samling kopparstick och etsningar, 1700-tal, bl.a. Giovanni Battista Piranesi
Samling kopparstick och etsningar, 1700-tal, bl.a. Giovanni Battista Piranesi. Giovanni Battista Piranesi, 1720-1778, etsning, bland nummer två ur Prima Parte di Architetture, e prospettive inventate ed incise da Gio. Batta Piranesi Architetto Veneziano dedicate al Sig. Nicola Giobbe. Rom 1743. Tryckyta 37x24 cm. Framstår något gulnat med skadade hörn. Kopparstick ... Varenr: 3488525 DKK 810 SE, Stockholm, Slakthusgatan 25-07-2014 20:12:00 DKK 263
Ostindisk varmedunk
Ostindisk varmedunk. Ostindisk varmedunk bemalet med blå og guld langs kanterne. Cartouche i midten med monogram. Ø 25 cm. Fremstillet i slutningen af 1700-tallet. Varenr: 3488831 DKK 800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-07-2014 16:44:00 DKK 300
Louis Seize karmstol, 1700-/1800-tal
Louis Seize karmstol, 1700-/1800-tal. Louis Seize karmstol, 1700-/1800-tal. Oval, klädd rygg, kanelleringar, Pärlgrå samt bronserad: senare bemålning, Senare, randig klädsel i grönt och beige. H 89,5 cm, B 60 cm. Slitage, smutsig, lös klädsel. Renoverad, förstärkningar monterade invändigt sarg vid benen. Varenr: 3489236 DKK 2.025 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 28-07-2014 20:28:00 DKK 364
Bornholmerur i barokkasse af træ bemalet med kineserier, Edvard Hansen Sonne, 1700-tallets 2. halvdel
Bornholmerur i barokkasse af træ bemalet med kineserier, Edvard Hansen Sonne, 1700-tallets 2. halvdel. Bornholmerur i barokkasse af træ rødmalet med kineserier, 1700-tallets 2. halvdel. Urskive med timekrans samt plakette af tin, forgyldte, gennembrudte hjørneornamenter. Plaketten er betegnet Edvart Sonne og bagsiden af værket betegnet ES for Edvard Hansen Sonne (1741-1802, Rønne). H. 220 cm. ... Varenr: 3328258 DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 28-07-2014 20:59:00 DKK 4.400
Barok kiste af egetræ, 1700-tallet
Barok kiste af egetræ, 1700-tallet. Barok kiste af delvist udskåret egetræ, greb af jern. H. 55, L. 134, B. 61 cm. 1700-tallet. Lås mangler. Varenr: 3490237 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 29-07-2014 13:48:00 DKK 325
Fransk konsolbord, Louis Seize , 1700-tallet
Fransk konsolbord, Louis Seize , 1700-tallet . Fransk konsolbord, Louis Seize , 1700-tallet, senere bemaling. 68 L. 81 D. 51 cm. Fremstår i aldersrelateret stand. Varenr: 3493070 DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 30-07-2014 15:04:14 DKK 350
Carl Enger, oliemaleri 'Weinprobe'
Carl Enger, oliemaleri 'Weinprobe'. Olie på træ, 'Weinprobe' af Carl Enger (virksom omkring 1907), maleri af tre herrer klædt i stil med 1700-tallet i hvælvet kælder, flankeret af et vinfad og en kurv med vinflasker, signeret og datert '1908' forneden til højre. Træramme med stuk med frugtdekor, 45x33,5cm. (billedmål ekskl. ramme).... Varenr: 3477389 DKK 4.474 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-07-2014 19:11:00 DKK 2.237
Samling antikke internationale mønter fra Vatikanet og Vatikan-stater fra 1700-tallet, 1740-1797 (12)
Samling antikke internationale mønter fra Vatikanet og Vatikan-stater fra 1700-tallet, 1740-1797 (12). Samling antikke internationale mønter fra Vatikanet og Vatikan-stater fra 1700-tallet, 1740-1797 best. af; 2.Baiocchi 1740, KM 921, kv.1+, Quattrino 1755, KM 1176, kv. 1+, Grosso 1773, KM 1005, sølv, kv.1+. 2.Baiocchi 1777, KM 1220, kv. 1+, 5.Bolognini 1778, KM 275, sølv, kv. 1+. 1.Baiocco ... Varenr: 3487237 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 30-07-2014 19:30:00 DKK 375
Kinesisk setback af sten, 1700-tallet
Kinesisk setback af sten, 1700-tallet. Kinesisk setback af sten, hugget med fohund på kvadratisk base, rester af bemaling. H. 19, B. 22,5, D. 22,5 cm. 1700-tallet. Fremstår med reparation. Se også varenummer: 34914982. Varenr: 3491492 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 31-07-2014 20:00:00 DKK 300