Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "1700-tallet" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Väggpendyl 1700-tal
Väggpendyl 1700-tal. VÄGGPENDYL, 1700-tal, förgylld, skuren dekor, urtavla med arabiska siffror, höjd ca 65 cm, pendel finns Varenr: 4280737 DKK 2.013 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-05-2016 10:18:00
Se mere
Maria Immaculata
Maria Immaculata. MARIA IMMACULATA (1700-tal), träskuren samt bemålad och förgylld, löstagbar sockel, total höjd ca 22 cm Varenr: 4280744 DKK 1.610 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 29-05-2016 10:39:00
Se mere
Hänskåp barock
Hänskåp barock . HÄNGSKÅP, barock, 1700-talets första hälft, fanerat med alrot, höjd 109, 56x24 cm Varenr: 4280751 DKK 2.415 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-05-2016 11:15:00
Se mere
Fat Holland fajans
Fat Holland fajans. FAT, 2 st snarlika, fajans, Holland, 1700-tal, dekor i blått, diameter ca 30 resp 31 cm Varenr: 4280773 DKK 1.208 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-05-2016 12:36:00
Se mere
Sakral figur
Sakral figur. SAKRAL TRÄFIGUR, 1700-tal, skuren i trä samt bemålad och förgylld, höjd ca 30 cm. Varenr: 4280780 DKK 2.013 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 29-05-2016 13:12:00
Se mere
Oljemålning
Oljemålning . OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1700-tal): Religiöst motiv, olja på duk, ca 98x69 cm Varenr: 4280792 DKK 4.830 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-05-2016 14:03:00
Se mere
Stekfat Kina
Stekfat Kina. STEKFAT, Kina, 1700-tal, porslin, uderglasyr i blått, ca 39x29 cm Varenr: 4280857 DKK 1.610 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-05-2016 18:15:00
Se mere
Oljemålningar 1 par
Oljemålningar 1 par. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1700-tal): 1 par, motiv med jakthundar och fåglar, olja på pannå, 18x25 cm vardera Varenr: 4280872 DKK 8.050 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-05-2016 19:12:00
Se mere
Reijmyre, glasservis, 'Slottet', 13 delar
Reijmyre, glasservis, 'Slottet', 13 delar . Glasservis, 13 delar, modell 'Slottet', bestående av 1 st karaff och 12 st vinglas. Design Tomas Harila Carlgren i samarbete med Lars Sjöberg, inspirerade av 1700-talsglas, tillverkade på Reijmyre Glasbruk, blåsta glas med driven kant, ben med luftblåsa. Höjd ca 16,5 cm, karaffen ca 23,5 cm. ... Varenr: 4279075

DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 29-05-2016 20:25:00 DKK 966
Fat Holland fajans
Fat Holland fajans. FAT, fajans, Holland, 1700-tal, dekor i blått, diameter ca 34 cm Varenr: 4280900 DKK 1.208 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-05-2016 20:36:00
Se mere
Skålfat, porslin, Qianlong, Kina, 1700-tal
Skålfat, porslin, Qianlong, Kina, 1700-tal. Skålfat, porslin, Qianlong, Kina, 1700-tal. Dekor i famille rosefärger. Skålfat med dekorspegel med pagodlandskap. Konturerad bräm med trädpioner och blommor. Förgyllda detaljer. Ø ca 35 cm. Äldre lagning. Kant och fotringsnagg. Förgyllning med slitage. Varenr: 4275758 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 29-05-2016 21:02:00 DKK 242
Bænk af støbejern, hvidlakeret, 1700-tallet
Bænk af støbejern, hvidlakeret, 1700-tallet. Bænk af støbejern, hvidlakeret, 1700-tallet. Svungne florale ben, ryglæn og armlæn med diagonale støtter og bladdekor, svungne afslutninger, H. 77, L. 105, D. 60 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, delvis lette afslag, skrammer. Varenr: 4239548 DKK 8.209 DE, Hamburg, Große Elbstraße 30-05-2016 12:44:00 DKK 5.224
Bænk af støbejern, sortlakeret, 1700-tallet
Bænk af støbejern, sortlakeret, 1700-tallet. Bænk af støbejern, sortlakeret, 1700-tallet. Svungne florale ben, ryglæn og armlæn med diagonale støtter og bladdekor, svungne afslutninger, H. 77, L. 105, D. 60 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, delvis lette afslag, skrammer. Varenr: 4239534 DKK 8.209 DE, Hamburg, Große Elbstraße 30-05-2016 13:45:00 DKK 5.224
Parti grafiska blad sju stycken. (7)
Parti grafiska blad sju stycken. (7). Parti grafiska blad sju stycken. Bl a 1700-tal. Största mått 33 x 43 cm ( 50 x 59 cm ). Gulnader, slitage. (7) Varenr: 4280268 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 30-05-2016 15:35:00 DKK 282
To kinesiske bojaner, 1700-tallet (2)
To kinesiske bojaner, 1700-tallet (2). To kinesiske bojaner, én dekoreret i blåt samt én sekssidet dekoreret med turkis glasur. 1700-tallet. H. hhv. 16 & 13 cm. (2)Gentofte samlingen, samlet af Poul Claudius Andersen (1893-1943) og konsul Henry V. Boye (1896-1974) i mellemkrigstiden 1920 til 1940. Varenr: 4283217 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-05-2016 17:41:30 DKK 325
Angelica Kauffman, efter. Kopparstick. Shakespearemotiv. 1700-tal
Angelica Kauffman, efter. Kopparstick. Shakespearemotiv. 1700-tal. Angelica Kauffman, efter. Kopparstick. Gravyr utförd av L. Schiavonetti. Motiv efter Shakespeare. Akt V, Scen II, ur "Troilus och Cressida". Publicerad av J & J Boydell, London 1795. Inramad. 50x63. (60x73) Varenr: 4187797 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 30-05-2016 20:19:00 DKK 242
Tysk tin stob, 1700-tallet
Tysk tin stob, 1700-tallet. Tysk tin stob, gæk iform af kerub, mestermærker, 1700-tallet. H. 34 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Varenr: 4281757 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 31-05-2016 10:13:00 DKK 350
To dele kinesisk porcelæn, 1700/1800-tallet (2)
To dele kinesisk porcelæn, 1700/1800-tallet (2). Lille kinesisk fad af porcelæn med powder blue glasur, samt dekoration i guld. Ø 20,2 cm. Kinesisk hankekrus af porcelæn, dekoreret i kartouche med figurscene. H. 12, Ø 9,5 cm. Reparationer på begge emner. Varenr: 4283531 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-05-2016 10:31:00 DKK 300
Ubekendt kunstner, olie på lærred, claire obscure maleri
Ubekendt kunstner, olie på lærred, claire obscure maleri . Claire obscure maleri af ubekendt kunster, olie på lærred, usign. 1700/1800-tallet. Fremstår med reparation og hulle i lærred. 36x45 cm. (46x57) Varenr: 4281523 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 31-05-2016 13:37:05 DKK 725
Kinesisk bojan af porcelæn med celadonglasur, 1600/1700-tallet
Kinesisk bojan af porcelæn med celadonglasur, 1600/1700-tallet . Kinesisk bojan af porcelæn med celadonglasur, støbt i relief med drage jagende den flammende perle. Senere stand og låg af rosentræ. 1600/1700-tallet. H. Ekskl. base og låg 20 cm. Ø 19 cm. Hårrevne ved munding ca. 4,5 cm. Minimale chips ved munding. Varenr: 4281492 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-05-2016 14:39:42 DKK 925
Barok standur 1700 tallet (4)
Barok standur 1700 tallet (4). Barok standur i kasse af egetræ, buet profileret top, udskårne hjørnesøjler, sideruder, urskive med tinkrans og sorte romertal, lodder og pendul medfølger, ingen nøgler (dør låst). 1700 tallet. H.231 x 42 x d.23 cm. Aldersrelateret stand, glas mangler i øverste låge der fremstår med knækket top. Varenr: 4282761 DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31-05-2016 17:58:00 DKK 325
Rokoko hovedvandsæg af sølv, 1700-tallet
Rokoko hovedvandsæg af sølv, 1700-tallet. Rokoko hovedvandsæg med ligeknækket korpus med krone. Ingen synelige stempler, låget med defekt lukke. 1700-tallet. H. ca. 6 cm. Vægt: 24 gr. Varenr: 4276823 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 31-05-2016 19:06:00 DKK 300
Skrin barock
Skrin barock . SKRIVSCHATULL av skrintyp med snedställt lock, lövträ med intarsia, 1700-tal, barock, nyckelskylt i mässing, under lock inredning av ett fack, delvis klätt med papperstapet, två senare svärtade kulfötter, höjd 12-21, 25x32 cm Varenr: 4283404 DKK 1.610 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 31-05-2016 19:14:00
Se mere
George III standur i kasse af mahogni, 1700-tallets slutning
George III standur i kasse af mahogni, 1700-tallets slutning. George III standur i kasse af mahogni, skive af messing med dato- og sekundviser. Sign. John Hamilton, Glasgow. 1700-tallets slutning. H. 220 cm. Medfølger to lodder, pendul, optrækkernøgle og nøgle. Fremstår med brugsspor og patina. Varenr: 4257866 DKK 6.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 31-05-2016 19:26:00 DKK 2.300
Broderad kyrklig textil
Broderad kyrklig textil "Den Helige Anden". BRODERI, silke, kyrklig textil med motiv Den helige Anden "the Holy Spirit", sannolikt 1700-tal, ca 41 x 41 cm, inramad Varenr: 4283424 DKK 1.610 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 31-05-2016 19:54:00
Se mere
Standkiste, fyrretræ, 1700-tallet
Standkiste, fyrretræ, 1700-tallet . Standkiste af delvist bemslet fyrretræ, 1700-tallet, kistebånd, beslag samt greb af metal. H. 63 L. 122 B. 64 cm. Fremstår med kraftig sltage, ormestukket og med manglende lås. Varenr: 4275835 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-05-2016 19:55:00 DKK 300
Fransk ostekniv med regence skaft af sølv, delvis 1700-tallet
Fransk ostekniv med regence skaft af sølv, delvis 1700-tallet . Fransk ostekniv med regence skaft af sølv, profileret og støbt med musling, senere stempel for 950 lødigt, 1700-tallet, forniklet klinge mærket "Cardeilhac". L. 25,5 cm.Gentofte samlingen, samlet af Poul Claudius Andersen (1893-1943) og konsul Henry V. Boye (1896-1974) i mellemkrigstiden 1920 til... Varenr: 4254328 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 01-06-2016 12:11:08 DKK 300
Engelsk bord af mahogni, 1700-tallet
Engelsk bord af mahogni, 1700-tallet. Engelsk bord af mahogni, cabriole ben. 1700-tallet. H. 69 cm. L. 71 cm. B. 49 cm. Fremstår med ridser, mærker og mindre revne i bordplade. Proveniens: Udgået fra Ole Haslunds Hus. Faktura medfølger. Varenr: 4285959 DKK 1.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 01-06-2016 14:26:00 DKK 950
Skålfat Kina
Skålfat Kina. SKÅLFAT, 2 st, porslin, Kina, 1700-tal, dekor i emaljfärger av blommor, vardera diameter ca 27 cm Varenr: 4284919 DKK 1.208 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 01-06-2016 15:27:00
Se mere
Vas silver
Vas silver. VAS, silver, 1700-talets slut, nordeuropa, graverad dekor med bl.a. blommor, höjd 10, diameter 9 cm, vikt ca 102 g Varenr: 4284921 DKK 1.208 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 01-06-2016 15:33:00
Se mere
 1 2 3  >>