Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "1700-tallet" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Väggur 1700-tal
Väggur 1700-tal. VÄGGUR, 1700-talets slut, brons, dekor med pinjekottar, spår av förgyllning, längd 31,5 cm Varenr: 3746356 DKK 3.240 SE, Stockholms Auktionsverk Online 07-03-2015 10:48:00
Se mere
Gustaviansk gråmålad stol
Gustaviansk gråmålad stol . STOL, gustaviansk, 1700-tal, gråmålad, sitthöjd 45 cm Varenr: 3746403 DKK 1.620 SE, Stockholms Auktionsverk Online 07-03-2015 14:12:00
Se mere
Tvådelat skåp 1700-tal
Tvådelat skåp 1700-tal. SKÅP, tvådelat, 1700-tal, brunlaserat trä, delvis invändigt bemålad, totalhöjd ca 185, 94x35 cm; nycklar finns Varenr: 3746506 DKK 3.240 SE, Stockholms Auktionsverk Online 07-03-2015 20:33:00
Se mere
Hängskåp för hörn 1700-tal
Hängskåp för hörn 1700-tal. HÄNGSKÅP för hörn, 1700-tal, delvis bemålat, höjd 97, 29x29 cm. Nyckel finns att hämta i Utlämningen Varenr: 3746523 DKK 3.240 SE, Stockholms Auktionsverk Online 07-03-2015 21:21:00
Se mere
Buckelfat i fajans
Buckelfat i fajans. FAT, s.k. buckelfat, fajans, Mellaneuropa 1700/1800-tal, underglasyrblått efter silvermodell, diameter 25 cm Varenr: 3746540 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 08-03-2015 10:20:00
Se mere
Tallrikar i tenn Thomas Croce London
Tallrikar i tenn Thomas Croce London. TALLRIKAR, 5 st, tenn, 1700-talets andra hälft, Thomas Croce London, monogram med G III under krona, diameter 25 cm Varenr: 3746543 DKK 1.215 SE, Stockholms Auktionsverk Online 08-03-2015 10:35:00
Se mere
Terrin Qianlong (1735-96)
Terrin Qianlong (1735-96). TERRIN på FAT, porslin, Kina, 1700-tal, Qianlong (1735-96), dekor i underglasyrblått med motiv av pagodlandskap och strödda blommor, lock med knopp i form av skulpterad krona, dekorhänklar i form av maskaroner, fatet med konturerat brätte, terrinens höjd 30, längd 37, fatets längd 33 cm Varenr: 3746563 DKK 4.860 SE, Stockholms Auktionsverk Online 08-03-2015 12:20:00
Se mere
Karmstol gustaviansk
Karmstol gustaviansk. ARMLÄNSTOL, 1700-tal, gustaviansk, provinsarbete, träskuren dekor av bl a fleuroner, sitthöjd ca 40 cm, sarg etikettsmärkt Överstinnan S Edling / Uddevalla Varenr: 3746566 DKK 3.240 SE, Stockholms Auktionsverk Online 08-03-2015 12:35:00
Se mere
Kobberstik med motiv fra Svenskekrigene bl.a. Helsingborg og Helsingør 1658, 1700-tallet (2)
Kobberstik med motiv fra Svenskekrigene bl.a. Helsingborg og Helsingør 1658, 1700-tallet (2). Kobberstik visende Helsingborg og Helsingør 1658, betegnet 'Ser. Reg. Caroli Gustavi Victoriosus e Sialandia discessus facta Pace Rothschildensi d. 5. Martij 1658' og på samme blad nederst 'Ser. Reg. Sueciæ Aduentus Helsingburgi postquam Ser. Reg. Daniæ Fridericiburgi valedixerat eiusdemque ... Varenr: 3712119 DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 08-03-2015 19:23:00 DKK 400
Erik Dahlberg. Kobberstik visende Middelfart / Nyborg og Fredericia fra Samuel Pufendorfs værk 'De rebus a Carolo Gustavo, Sueciæ rege.....' ca. 1700-tallet. (2)
Erik Dahlberg. Kobberstik visende Middelfart / Nyborg og Fredericia fra Samuel Pufendorfs værk 'De rebus a Carolo Gustavo, Sueciæ rege.....' ca. 1700-tallet. (2). Erik Dahlberg. Kobberstik fra Samuel Pufendorfs værk 'De rebus a Carolo Gustavo, Sueciæ rege, gestis commentariorum libri septem' betitlet 'Tabula exibens situm locorum ubi Sereniss: et Potentiss: Rex Carolus Gustavus Superato non sine Singularij Numinis Diuini auxilio Freto balthico minori, ... Varenr: 3743553 DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 08-03-2015 19:57:00 DKK 325
Erik Dahlberg. Par kobberstik med motiver fra svenskerkrigene, 1700-tallet (2)
Erik Dahlberg. Par kobberstik med motiver fra svenskerkrigene, 1700-tallet (2). Par kobberstik med motiver fra svenskerkrigene bestående af 'Repræsentatio prælii d. 30 Ianua An. 1658 ad Ifwers.....arbitrio Dedidit'. Kobberstik stukket efter forlæg af Erik Dahlberg, Nürnberg ca. 1700-tallet. Fremstår sammensat af to stykker papir med originale folder. Fremstår med ... Varenr: 3743940 DKK 1.600 DK, Helsingør, Støberivej 08-03-2015 20:00:00 DKK 375
Engelsk samovar af sølv, Louis Seize, 1700-tallet
Engelsk samovar af sølv, Louis Seize, 1700-tallet. Engelsk samovar af sølv, korpus dekoreret med guirlander, blomster og bladværk, låg med ejermonogram, guirlander og knop, på forekantet fodstykke med kuglebort. Stemplet London, ca. 1770. Vægt 1093 gram. H. 35 cm. Varenr: 3686700 DKK 5.000 DK, Helsingør, Støberivej 08-03-2015 20:10:00 DKK 7.400
Ikon med fremstilling af Gudsmoder Vladimir
Ikon med fremstilling af Gudsmoder Vladimir. Russisk Ikon med fremstilling af Gudsmoder Vladimir. Gudsmoder i omfavnelse med Kristus. Tempera på gesso på træpanel, nedfældet billedflade, rand og baggrund fritlagt til gesso, to sponki bevaret. Antagelig Moskva-skole, slutningen af 1600-tallet - start 1700-tallet. 32 x 27,5 cm. Varenr: 3574344 DKK 30.000 DK, Helsingør, Støberivej 08-03-2015 20:10:00 DKK 24.000
Elle Klarskov Jörgensen skulptur
Elle Klarskov Jörgensen skulptur. ELLE KLARSKOV JØRGENSEN (Danmark, 1958): Rød Hylde, bemålat trä, utförd 1994, höjd 61x210 cm . Elle Klarskov Jørgensen är en dansk skulptör.Hon utbildade sig på Det Kongelige Danske Kunstakademi i Köpenhamn 1978-80 och 1983-87. Truls Melin gick på skolan samma år som Klarskov Jørgensen och deras ... Varenr: 3746669 DKK 3.240 SE, Stockholms Auktionsverk Online 08-03-2015 20:15:00
Se mere
Ikon med Gudsmoders Hensoven, 1700-tallet
Ikon med Gudsmoders Hensoven, 1700-tallet. Ikon forestillende Gudsmoders Hensoven. Den liggende Gudsmoder omgivet af helgener samt Kristus med Barn som symboliserer sjælen, herover serafim. Tempera på gesso på træpanel, nedsænket billedflade, to sponki på bagside bevaret. Aldersrelaterede brugsspor og retoucheringer. Rusland, tidlig ... Varenr: 3574350 DKK 18.000 DK, Helsingør, Støberivej 08-03-2015 20:20:00 DKK 13.000
Armlänstol
Armlänstol. ARMLÄNSTOL, 1700-tal, gustaviansk, provinsarbete, träskuren dekor med kannelyrer, sitthöjd ca 42 cm Varenr: 3746684 DKK 3.240 SE, Stockholms Auktionsverk Online 08-03-2015 21:00:00
Se mere
Brusekabine med Damp- og Saunafunktion model 2553(6)
Brusekabine med Damp- og Saunafunktion model 2553(6). Brusekabine med Damp- og Saunafunktion model 2553. Aluramme med hærdet glas og akryl top og bund. Saunasten medfølger. Funktioner • Tids og temperatur indstilling • Akupunktur massage • Ryg og fodmassage • Digitalt kontrolpanel • Fjernbetjening • FM radio • Højtalere • CD-indgang •... Varenr: 3633690

DKK 15.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 09-03-2015 10:45:57 DKK 8.000
Bilæggerovn af støbejern, kopi af 1700-tals ovn, ca. 1970/80erne
Bilæggerovn af støbejern, kopi af 1700-tals ovn, ca. 1970/80erne. Bilæggerovn af støbejern med motiver af Kong Christian VI samt årstal 1735. Kopi af 1700-tals ovn, kopi fremstillet ca. 1970/80erne. H.96 B 48 D 73 cm. Fremstår med brugsspor i form af rust og afskalninger. Varenr: 3747830 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 09-03-2015 13:52:36 DKK 725
Håndkoloreret kobberstik med plante, 1700/1800-tallet
Håndkoloreret kobberstik med plante, 1700/1800-tallet. Håndkoloreret kobberstik med plante. 1700/1800-tallet, senere indramning og passepartout. 32x21 cm. (44,5x33 cm). Varenr: 3743584 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 09-03-2015 14:18:46 DKK 300
Dansk Louis XVI spejl i ramme af mahogni, halvrund top med glasmaleri.
Dansk Louis XVI spejl i ramme af mahogni, halvrund top med glasmaleri.. Dansk Louis XVI spejl i ramme af mahogni, halvrund top med glasmaleri. 1700-tallets slutning. H. 151 B. 52. Varenr: 3747862 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 09-03-2015 14:26:00 DKK 725
Samling hollandske fliser, 4 skibsmotiver fra 17. århundrede (4)
Samling hollandske fliser, 4 skibsmotiver fra 17. århundrede (4). Samling Hollandske fliser, dekorerede med skibsmotiver. 1700-tallet. Fremstår med småafslag samt krakeleringer. Ca mål pr flise; 12,5 x 12,5 cm. Eftersyn tilrådes (4) Varenr: 3727315 DKK 1.500 DK, Kolding, Trianglen 09-03-2015 15:20:35 DKK 700
Kinesisk tallerken, 1600 / 1700-tallet
Kinesisk tallerken, 1600 / 1700-tallet. Kinesisk tallerken, 1600 / 1700-tallet. Famille verte - dekoreret med på fanen felter m. sommerfugle, blomster og fugle, spejl med figursceneri. Diam. 24, 3 cm. Aldersrelateret stand; herunder enkelte hårrevner. Varenr: 3724415 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 09-03-2015 16:10:00 DKK 325
Bägare i silver 1700-tal
Bägare i silver 1700-tal. BÄGARE, silver, Anders Schotte, Uddevalla 1798, invändigt förgylld, mynningskant med vågband i relief, liv med svisselerad kartusch med ägarinitialer, höjd 16,5 cm, vikt ca 159 g Varenr: 3746831 DKK 2.430 SE, Stockholms Auktionsverk Online 09-03-2015 20:30:00
Se mere
Louis Seize dragkiste af egetræ, 1700-tallets slutning
Louis Seize dragkiste af egetræ, 1700-tallets slutning. Louis Seize dragkiste af egetræ, 1700-tallets slutning, front med fire høje skuffer samt lille en kanneleret skuffe flankeret af kanellerede kvartsøjler, top med tandsnit og intarsia, nøglebeslag af messing, greb af jern. H. 126, B. 127, D. 59 cm. Nøgle mangler. Fremstår med tørrerevner. Varenr: 3743915 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 09-03-2015 20:37:00 DKK 375
Norsk almue madspand af ådremalet træ, 1700-1800-tallet
Norsk almue madspand af ådremalet træ, 1700-1800-tallet. Norsk almue madspand af ådremalet træ, blåmalede spændbånd, udskåret hank, navnetræk 'GHD-1875', under bunden navnetræk og datering OOS-KOD-1769. H. 29 cm. Ø 25 cm. Fremstår med aldersrelateret patina. Varenr: 3743510 DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 09-03-2015 20:48:00 DKK 400
2 kinesiske kopper samt skål, 1700/1800-tallet (3)
2 kinesiske kopper samt skål, 1700/1800-tallet (3) . 2 kinesiske kopper med underkopper samt skål af porcelæn, skål med metalkant, 1700- og 1800-tallet. Famille Rose og Famille Verte - dekorationer; skål blådekoreret i underglasur. Enkelte små afslag samt begge kopper med reparation. Skål: H. 6, diam. 12,5 cm.(3) Varenr: 3749440 DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 10-03-2015 10:46:19 DKK 300
Et par kinesiske vaser med famille verte dekoration, 1700/1800-tallet (2)
Et par kinesiske vaser med famille verte dekoration, 1700/1800-tallet (2). Et par kinesiske powder blue vaser med famille verte dekoration, 1700-tallet. H. 25 cm. Den ene vase med skår på halsrand. (2) Varenr: 3736314 DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 10-03-2015 19:13:33 DKK 425
 Fad af porcelæn, Kina Kang xi 16/1700-tallet
Fad af porcelæn, Kina Kang xi 16/1700-tallet. Kang xi fad af porcelæn, under glasur blå dekoration i form af lotus, Kina Kang xi 16/1700-tallet, fremstår med revner samt afslag, ø 38 cm Varenr: 3747681 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 10-03-2015 19:20:37 DKK 425
Håndkoloreret stik. Landkort over Calabrien, Italien, 1700-tallet
Håndkoloreret stik. Landkort over Calabrien, Italien, 1700-tallet. Håndkoloreret stik. Landkort over Calabrien, Italien, 1700-tallet. Kronet kartouche med teksten "Calabria Ultra olim Altera Magnæ Græciæ pars", flankeret af kvindefigurer med overflødighedshorn. Mål: motivet 38 x 50 cm, arket 54 x 63, rammen 59 x 68 cm. Fremstår med aldersrelateret patina, ... Varenr: 3734775 DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 10-03-2015 19:25:00 DKK 300
Kinesisk sandstensfigur. Ming 1600/1700-tallet
Kinesisk sandstensfigur. Ming 1600/1700-tallet. Kinesisk sandstensfigur af siddende person. Ming, 1600/1700-tallet. Aldersrelaterede brugsspor og skader. H. 41 cm. B. 34. H. incl sokkel 45 cm. Varenr: 3747618 DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 10-03-2015 20:05:00 DKK 575
 1 2 3 4  >>