Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "1700-tallet" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Strygejern / boltjern af messing og jern, 1700 & 1900-tallet (3)
Strygejern / boltjern af messing og jern, 1700 & 1900-tallet (3). Strygejern / boltjern af messing og jern, 2 stk. m/ navnetræk samt 1 stk. m/ årsstal 1762, 18. årh & 20. årh., H. 12-15, L. 14, B. 8-9,5 cm. Brugsspor bl.a. manglende klap / nyere håndtag. (3) Varenr: 4570096 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 24-03-2017 15:16:00 DKK 300
Hjerteformet barok hovedvandsæg 1700 tallet
Hjerteformet barok hovedvandsæg 1700 tallet. Hjerteformet barok hovedvandsæg med rester af forgyldning, på toppen to duer med krone, rund fod flankeret af to løver, svampegemme i bund mangler låg. H.9 cm, vægt 49 g. Stempler mangler men tilskrevet Nicolai M. Fuchs. f. 1709, borgerskab i København 1735, nålepunslet navnetræk på fronten. H. 9... Varenr: 4591834 DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-03-2017 17:17:00 DKK 625
To rokoko hovedvandsæg 1700 tallet (2)
To rokoko hovedvandsæg 1700 tallet (2). To rokoko hovedvandsæg det ene mesterstemplet Christian Pedersen Høvring f.1728 d.1767, på låget due, indvendig forgyldning med stempel i bunden, udvendig med nålepunslet initialer under fod, h.6,5 cm vægt 31,7 g. Andet æg ustemplet med svane på låget og korpus rigt dekoreret med rocailler, ... Varenr: 4591836 DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-03-2017 19:19:00 DKK 775
Barok standur af bemalet træ, J. Johansen, Casmusdam, 1700-tallets anden halvdel
Barok standur af bemalet træ, J. Johansen, Casmusdam, 1700-tallets anden halvdel. Barok standur i kasse af rosamalet og guldstafferet træ, svugen profileret top med udskæring, urhus flankeret af søjler, urskive af messing med arabertal, center med ciseleringer i form af gitterværk og blomster, forgyldte hjørneornamenter samt plakette sign. J. Johansen, Casmusdam. Front med ... Varenr: 4599870 DKK 1.500 DK, Kolding, Trianglen 24-03-2017 20:17:00 DKK 800
Engelsk standur med månefase, 1700-tallets slutning, John Carnaby
Engelsk standur med månefase, 1700-tallets slutning, John Carnaby. Engelsk standur i kasse af mørkbejdset egetræ, urhus med trekvartsøjler og glaslåge, urskive af messing, øverst med månefase, sign. John Carnaby, Newcastle, timekrans af tin med romer- og arabertal, sekund og datoangivelse, gennembrudte forgyldte hjørneornamenter. Front med låge. Medfølgende to ... Varenr: 4601828 DKK 2.000 DK, Kolding, Trianglen 24-03-2017 20:44:00 DKK 800
Russisk-ortodoks ikon. Maria Magdelene, 1700-tallet
Russisk-ortodoks ikon. Maria Magdelene, 1700-tallet. Russisk-ortodoks ikon. Maria Magdelene. Maria Magdelene kendes fra flere russisk-ortodokse ikoner, især korsfæstelsesikoner. Ikoner som denne, visende Maria Magdelene alene, er uhyre sjældne. Russisk-ortodokse troende anser Maria Magdelene for at være ligestillet med apostlene, da hun ligesom ... Varenr: 4579038 DKK 12.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-03-2017 21:04:00 DKK 8.000
Rokoko spejl, 1700-tallet
Rokoko spejl, 1700-tallet. Rokoko spejl med ramme af forgyldt og udskåret træ, gennembrudt topstykke, ældre spejlglas men ikke originalt. 1700-tallets midte. H. 100, B. 47 cm. Specialfremstillet, skumforet transporkasse af krydsfinér medfølger. Mål på kasse H. 16, L. 118, B. 57 cm. Aldersrelateret stand og nogle småskader ... Varenr: 4599996 DKK 6.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-03-2017 21:08:00 DKK 3.000
Erik Dahlberg. Kobberstik ''Delineatio Arcis Cronenburgensis quam Sereniss....', 1600/1700-tallet
Erik Dahlberg. Kobberstik ''Delineatio Arcis Cronenburgensis quam Sereniss....', 1600/1700-tallet. Erik Dahlberg. 'Delineatio Arcis Cronenburgensis quam Sereniss. Rex Sueciæ amplioribus munimentis cingere fecit A. 1659', kobberstik på papir, stukket efter forlæg af Erik Dahlberg. Oprindelig bragt i en af udgaverne af Samuel Pufendorfs beskrivelse af Sveriges Kong Karl X Gustavs felttog i bl.a.... Varenr: 4598611 DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 26-03-2017 20:15:00 DKK 650
Ikon forestillende Kristus Pantokrater
Ikon forestillende Kristus Pantokrater. Ikon forestillende Kristus Pantokrater, Verdensherskeren. Tempera på træpanel, Kristus afbilledet frontalt med åben bog og gørende velsignelsens tegn. Nedfældet billedeflade. Rusland, 1700-tallet. 27,5 x 23 cm. Fremstår med en sponki på bagside samt retoucheringer og krakeleringer. Varenr: 4601058 DKK 10.000 DK, Helsingør, Støberivej 26-03-2017 20:15:00 DKK 5.000
Louis XVI dragkiste af bemalet træ, 1700-tallet
Louis XVI dragkiste af bemalet træ, 1700-tallet. Louis XVI dragkiste af bemalet træ, front med tandsnitfrise og kanneleringer, fem skuffer, flankerede af kannelerede kvartsøjler. 1700-tallet. H. 102,5, B. 130, D. 54 cm. Fremstår med aldersrelateret slitage, manglende stel, ridser og flere mærker. Varenr: 4603495 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2017 19:07:00 DKK 300
En samling kinesisk og japansk porcelæn 1700-1800-tallet (6)
En samling kinesisk og japansk porcelæn 1700-1800-tallet (6). En samling kinesisk og japansk porcelæn bestående af to runde kinesisk fade Ø 23-30 cm., 1800-tallet, tre kinesiske tallerkener, 1700-tallet, Ø 21-22 cm., chips på kanterne. En japansk tallerken medfølger, 1800-tallet, Ø 22 cm., chips på kanten. (6) Varenr: 4605749 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2017 19:40:00 DKK 350
Barok almue køkkenskab af egetræ, 16/1700-tallet
Barok almue køkkenskab af egetræ, 16/1700-tallet. Barok almue køkkenskab af egetræ. Front med hylder/tallerkenrækker, to fyldningslåger bag hvilket hylder. H. 197 B. 129 D. 45,5 cm. dele af løse ben medfølger. Nøgle medfølger. Fra slutningen af 1600-tallet begynd. 1700-tallet. Fremstår i aldersrelateret stand samt med senere reparationer. Varenr: 4605732 DKK 5.000 DK, Helsingør, Støberivej 27-03-2017 20:01:00 DKK 900
Barok kommode af egetræ
Barok kommode af egetræ. Barok kommode af egetræ. 1700-tallets midte. Svungen og ligeknækket front med fire skuffer, håndtag af metal. Nøgle medfølger ikke. L. 122 cm. D. 60 cm. H. 112 cm. Fremstår med brugsspor samt mindre skader. Låse mangler flere steder. Varenr: 4603873 DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-03-2017 20:04:00 DKK 850
Samling bøger og almanakker 1700-1800-tallet (4)
Samling bøger og almanakker 1700-1800-tallet (4). Samling bøger og almanakker 1700-1800-tallet bestående af Almanak fra 1763 og 1836, Beretning fra bombardementet af København 1807 samt Christian den 5's danske lov 1753. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. (4) Varenr: 4601822 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-03-2017 20:25:00 DKK 425
Barokskab af eg med svanehalstop, 1700-tallet
Barokskab af eg med svanehalstop, 1700-tallet. Barok skab af eg med svanehalstop, i fronten to fyldningsdøre med flankerende pilastre, kugleben. 1700-tallet. H. 197 B. 147 D. 60 cm. Aldersrelateret slitage; småskader, bl.a. senere bagklædning og bagben. Varenr: 4602663 DKK 2.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-03-2017 20:56:00 DKK 2.000
Et par kinesiske vinbægre af porcelæn 1900/2000-tallet (2)
Et par kinesiske vinbægre af porcelæn 1900/2000-tallet (2). Et par kinesiske vinbægre af porcelæn dekoreret i blåt med drager, 1900/2000-tallet, H. 8,5 cm., Ø 9 cm. (2) Varenr: 4596066 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 28-03-2017 11:36:49 DKK 300
Barok almueskab samt 2 empire lampeborde af mahogni (3)
Barok almueskab samt 2 empire lampeborde af mahogni (3). Barok almueskab af bemalet fyr, 1700-tallet. H. 89 B. 59 D. 24 cm. Engelsk lampebord samt lampebord af mahogni. 1800/1900-tallet. H. 75 B. 55 D. 39 og 75 B. 59 D. 39 cm. Hængeskabet med skade øverst og manglende lås, bord med finérskader. (3) Varenr: 4607870 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 28-03-2017 19:18:00 DKK 325
Standur af nøddetræ og frugttræ,1700-tallet
Standur af nøddetræ og frugttræ,1700-tallet. Standur af nøddetræ og frugttræ, urhus med snoede søjler, urskive af messing og tin, betegnet N.E.P. - A.D.M. 1700-tallet. H. 224, B. 62, D. 32 cm. Lodder og pendul medfølger. Fremstår med aldersrelateret patinering og slitage. Varenr: 4602939 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 28-03-2017 19:21:00 DKK 350
Tobaksskab, 1770-1800-tallet
Tobaksskab, 1770-1800-tallet. Tobaksskab af mørkbejdset og lakeret egetræm svungen profileret top, front med to døre bag hvilke hylder og skuffer, senere profileret bund. 1700-1800-tallet. H. 81, B. 69, D. 29 cm. fremstår med aldersrelateret brugsspor samt rep. Nøgle medfølger. Varenr: 4607218 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-03-2017 19:21:00 DKK 350
To bornholmerure samt engelsk George III standur (3)
To bornholmerure samt engelsk George III standur (3). To bornholmerure i empire kasse, 'Mand' og 'Frøken' udskåret med draperi, forovnen galleri. Engelsk George III standur i kasse af mahogni. 8-døgns urværk med skive af metal, dekoreret i farver med blomster. 1700/1800-tallet. H. 205-220 cm. Lodder og penduler medfølger. Aldersrelateret slitage; ... Varenr: 4602148 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 28-03-2017 19:41:00 DKK 400
Barok morter med pistil, bronze, 1700-tallet
Barok morter med pistil, bronze, 1700-tallet. Barok morter med pistil, bronze, 1700-tallet. H. 17 cm. (2) Varenr: 4603935 DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 28-03-2017 19:46:00 DKK 300
Orientalsk figur af forgyldt bronze, 1800/1900-tallet
Orientalsk figur af forgyldt bronze, 1800/1900-tallet . Siddende figur af forgyldt bronze, dragt støbt og graveret med blomster og ornamentik, Kina eller Tibet, 1800/1900-tallet. H. 13 cm., vægt ca. 607 gram. Varenr: 4596072 DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 28-03-2017 20:30:00 DKK 1.950
Chatol, egetræ 1700/1800-tallet
Chatol, egetræ 1700/1800-tallet . Chatol af egetræ, front med skriveklap, bag hvilken skuffer og rum, herunder tre større skuffer. H. 106 B. 106 D. 58 cm. Fremstår med slitage og rep,(den ene pind til at holde klappen er knækket) To nøgle medfølger. Varenr: 4608899 DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 29-03-2017 15:29:00 DKK 300
Louis Seize dragkiste af egetræ, 1700-tallets slutning
Louis Seize dragkiste af egetræ, 1700-tallets slutning . Louis Seize dragkiste af egetræ, top med tandsnit, front med fire skuffer samt en mindre kanelleret skuffe, flankeret af halvsøjler med kapitæler af messing, greb og beslag af ligeledes af messing, originale låse. H. 108, B. 122, D. 55 cm. To senere nøgler medfølger. 1700-tallets slutning. ... Varenr: 4606041 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-03-2017 19:04:00 DKK 550
Ubekendt kunstner efter Anthonis van Dyck 'Tiden der klipper Amors vinger', tusch på papir, 1700/1800-tallet
Ubekendt kunstner efter Anthonis van Dyck 'Tiden der klipper Amors vinger', tusch på papir, 1700/1800-tallet. Ubekendt (antagelig italiensk) kunstner efter Antoon / Anthonis van Dycks (1599-1641) maleri 'Chrones (Tiden) der klipper Amors vinger', tusch på papir, 1700/1800-tallet. Sign. Marcantonio Landine (Zandine ?). Blad 47 x 36 cm. opklæbet på baggrund af papir 53 x 42,5 cm. (67 x 56) cm Varenr: 4568251 DKK 2.500 DK, Helsingør, Støberivej 29-03-2017 20:13:00 DKK 475
Bord af egetræ. 1700/1800-tallet
Bord af egetræ. 1700/1800-tallet. Bord af egetræ. 1700/1800-tallet, funktion til at skifte mellem stol og bord. H. 72. B. 78 cm. D. 52 cm. Varenr: 4609421 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-03-2017 18:55:00 DKK 300
Stor samling karafler og klukflasker (27)
Stor samling karafler og klukflasker (27). Stor samling karafler og klukflasker, forskellige designs, hovedsageligt danske glasværker og overvejende mundblæste, inklusiv en gulddekoreret karaffel fra 1700-tallet med hårrevner, 1700/1900-tallet. H. 17-35 cm. Enkelte med kalkaflejringer, enkelte med afslag, tre uden prop, tre afvigende ... Varenr: 4609235 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-03-2017 19:32:00 DKK 325
En samling fajance, 1700-1800-tallet (15)
En samling fajance, 1700-1800-tallet (15). En samling fajance med håndmalet dekoration, overvejende fra Frankrig, 1700-1800-tallet. Omfatter: 3 skåle med kinesiske motiver, Ø 21 og 24 cm, 1 fad og 3 tallerkener med rosenmotiver, 8 tallerkener og skåle med blomster-/fugledekor. Fremstår i varierende stand med revner og afslag.(15) Varenr: 4606262 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 30-03-2017 20:17:00 DKK 6.000
Louis XVI chatol af mahogni, 1700-tallets slutning
Louis XVI chatol af mahogni, 1700-tallets slutning. Louis XVI chatol af fineret mahogni, overdel med tre låger og gallerikant, underdel med cylinderklap bag hvilken små skuffer og låge og udtrækkelig skriveplade, hvorunder fire større skuffer. 1700-tallets slutning. H. 210 cm. B. 121 cm. D. 56 cm. Syv nøgler medfølger. Fremstår med patina, ... Varenr: 4597772 DKK 10.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 30-03-2017 20:30:00 DKK 5.000
Rokoko vitrineskab af malet og guldstafferet træ, 1700 & 1900-tallet
Rokoko vitrineskab af malet og guldstafferet træ, 1700 & 1900-tallet. Rokoko vitrineskab af guldstafferet, rødt og gråmalet fyrretræ, svanehalsformet top, front med to sprossede glasdøre og to skuffer, underdel med tunget sarg på cabriole ben. 1700- & 1900-tallet. H. 206 cm. B. 110 cm. D. 38 cm. Fremstår med brugsslitage, nøgle medfølger. Restaureret. Varenr: 4611632 DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-03-2017 20:30:00 DKK 300
 1 2  >>