Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "1700-tallet" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Louis XVI chatol af mahogni, 1700-tallets slutning
Louis XVI chatol af mahogni, 1700-tallets slutning. Louis XVI chatol af mahogni, udskåret med tandsnitsfrise, top med tre døre, underdel med skråtstillet skriveklap, bag hvilken små skuffer, dør og rum. Forneden en smal skuffe samt tre større skuffer. 1700-tallets slutning. H. 195, B. 129, D. 55 cm. Fremstår med kraftig slitage, defekter og ... Varenr: 4376902 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 30-08-2016 15:52:34 DKK 1.200
Chatol af egetræ 1700-tallets midte
Chatol af egetræ 1700-tallets midte. Chatol af egetræ, front med små skuffer, rum og dør, forneden skuffer med flankerende kvartsøjler, 1700-tallets midte. H. 100 B. 115 D. 56 cm. Aldersrelateret slitage; smådefekter og mærker; lister med defekter, enkelte afslag samt skriveklap mangler. Varenr: 4369471 DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30-08-2016 19:24:00 DKK 500
Skål med krukke, porcelæn, Kina, 1700-tallet/1800-tallet (2)
Skål med krukke, porcelæn, Kina, 1700-tallet/1800-tallet (2). Porcelænssamling, Kina, 1700-tallet/1800-tallet, bestående af: 1 krukke, 1800-tallet, hvælvet fodzone på fodring, let konkav væg og udvidet munding, maleri i blå underglasur med kirsebærblomstergrene, 2 kinesiske skrifttegn i bunden, H: 8 cm. 1 lille ingefærkrukke, skulderform, uden låg, maleri i... Varenr: 4293247 DKK 3.346 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 30-08-2016 19:56:00 DKK 781
Hjørneskab, almue, 17/1800-tallet
Hjørneskab, almue, 17/1800-tallet. Hjørneskab, almue, af bemalet fyrretræ. Front med rum og to låger. Nøgle passer kun til øverste låge, nederste låge er ulåst. H. 162 B. 80 D. 60 cm. Fra sidst 1700 begynd. 1800-tallet. Fremstår i aldersrelateret stand. Varenr: 4374753 DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 30-08-2016 20:11:00 DKK 475
Nordtysk cylinderchatol af fineret nøddetræ, 1700-tallet
Nordtysk cylinderchatol af fineret nøddetræ, 1700-tallet. Nordtysk cylinderchatol af fineret nøddetræ indlagt med lister i lyst og mørkt træ, cylinderklap bag hvilken små skuffer, herunder to større skuffer, tilspidsede ben. Bagklædning med rester af tre røde laksegl. H. 108. B. 82. D. 60 cm. Fremstår med mindre finerskader, ridser og mærker. Historik:... Varenr: 4375163 DKK 6.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 30-08-2016 20:28:00 DKK 325
Orientalsk figur af bronze, 1700/1800-tallet
Orientalsk figur af bronze, 1700/1800-tallet. Orientalsk figur af bronze, to figurer riddende på hest. 1700/1800-tallet. H. 17 cm. Varenr: 4376222 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 31-08-2016 17:32:34 DKK 700
Ubekendt kunstner, dameportræt, 1700-tallet
Ubekendt kunstner, dameportræt, 1700-tallet. Ubekendt kunstner, dameportræt, olie på på kobber. 1700-tallet. 12,5 x 10,5 cm. Fremstår med enkelte afslag langs kanten. Varenr: 4378432 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 31-08-2016 17:36:48 DKK 1.350
Buddha af bronze, Burma, 1700/1800-tallet
Buddha af bronze, Burma, 1700/1800-tallet. Buddha af bronze, Burma, 1700/1800-tallet. H. 20 cm. Varenr: 4376229 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 31-08-2016 19:30:00 DKK 1.150
Barokkommode af egetræ, 1700-tallet
Barokkommode af egetræ, 1700-tallet . Barokkommode af egetræ. Svungen front med 3 skuffer. Skuffebeslag af messing. Stående på let svungne ben. H. 89 B. 109 D. 50 cm. Fra 1700-tallets slutning/1800-tallets begyndelse. Fremstår i aldersrelateret stand. Varenr: 4378179 DKK 2.500 DK, Helsingør, Støberivej 31-08-2016 19:47:00 DKK 1.800
George III standur i kasse af mahogni. England, 1700-tallets slutning
George III standur i kasse af mahogni. England, 1700-tallets slutning. George III standur i kasse af mahogni, urhus dekoreret med 'blind fret', kannelerede helsøjler, hjørneornamenter og urskive af messing sign. Nathaniel Cade, Bristol med sekund- og datoviser samt pendulerende skib. England, 1700-tallets slutning. H. 216, B. 52 cm. Nøgler, pendul og lodder ... Varenr: 4377236 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 31-08-2016 19:54:00 DKK 525
Buddha af forgyldt bronze, Qing
Buddha af forgyldt bronze, Qing. Buddha af forgyldt bronze. Kina el. Tibet, Qing 1700/1800-tallet. H. 15, B. 12 cm. Vægt ca. 1689 gr. Varenr: 4376224 DKK 8.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-08-2016 19:55:00 DKK 6.200
Armstol, barok 1700-tallet
Armstol, barok 1700-tallet. Armstol, barok. Af bejdset bøgetræ, intarsia i rygstykke i form af stjerne. Sæde betrukket med lyserødligt stof. ben afsluttende i bollefødder. H. 93 sædeh. 40 cm. Fremstår i aldersrelateret stand , med reperationer, slitage i stof. Varenr: 4378612 DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 31-08-2016 19:58:00 DKK 325
Kentucky Rifle, Davide Pedersoli, kaliber 45
Kentucky Rifle, Davide Pedersoli, kaliber 45. Kentucky Rifle, perkussionsgevær, funktionsdygtig replik. En af de kendteste modeller fra den amerikanske pionertid. Ekstra præcis skudpræstation på grund af den lange sigtelinje. Træskæfte med originaltro, stjerneformede og hjerteformede beslagdele af messing. Ladestok af træ. Løbets længde: 90 ... Varenr: 4363688 DKK 3.346 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 31-08-2016 20:05:00 DKK 2.231
George III standur i kasse af mahogny. England, 1700-tallets slutning.
George III standur i kasse af mahogny. England, 1700-tallets slutning. . George III standur i kasse af mahogny. Top prydet med tandsnit, udskæringer samt kannelerede helsøjler med messingmontering, urskive af messing med forgyldte hjørneornamenter af bronze, timekrans, datoangivelse og månefase, plakette af messing betegnet Willm. Brownlie Hamilton. England, ... Varenr: 4346402 DKK 5.000 DK, Helsingør, Støberivej 31-08-2016 20:16:00 DKK 1.750
Kina, Japan, Holland. 2 tallerkener og en skål. Porcelæn og fajance. 1700- og 1800-tallet (3)
Kina, Japan, Holland. 2 tallerkener og en skål. Porcelæn og fajance. 1700- og 1800-tallet (3). Kina, Japan, Holland/Delft. 2 tallerkener og en skål. Porcelæn og fajance. Imari, blådekoreret samt famille rose-dekoreret. 1700- og 1800-tallet. Aldersprægede. Flere limede skader. Ø. ca. 16, 21, 22 cm. (3) Varenr: 4379502 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 01-09-2016 15:43:00 DKK 300
Maleri med bjerglandskab, signeret Gerard
Maleri med bjerglandskab, signeret Gerard. Ubekendt maler fra 1700-/1800-tallet, landskab med bjergsø og træhytte og personer i traditionelle dragter, Sydtyskland eller Østrig, olie på lærred, signeret 'Gerard' nederst til højre, med gammelt klæbemærke '1777' på bagsiden, indrammet, lærred: 32,5 x 40,5 cm, mål i alt: 43,5 x 41 cm. Varenr: 4350817 DKK 3.346 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 01-09-2016 18:16:00 DKK 1.115
Peder Möller. Kaminur, 1700-tallet
Peder Möller. Kaminur, 1700-tallet. Peder Möller. Kaminur i kasse af hvidbemalet og guldstafferet træ. Urskive med romeretal, øverst betegnet Peder Möller. 1700-tallet. H. 53 B. 33 D. 20 cm. Optræksnøgle medfølger. Fremstår med brugsspor, revnet glas i ene side. Varenr: 4379117 DKK 3.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 01-09-2016 20:08:00 DKK 500
Barokskab. 1700-tallet
Barokskab. 1700-tallet. Barokskab. Egetræ, to-fløjet. 1700-tallet. Øverst skæring 'NHD 1703'. Front med to døre, to skuffer, opsat på kugleben. Senere restaureret. H. 177, B. 150, D. 62 cm. Varenr: 4378602 DKK 4.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 02-09-2016 17:49:00 DKK 375
Percussionspistol samt sydeuropæisk flintlåspistol (2)
Percussionspistol samt sydeuropæisk flintlåspistol (2) . Percussionspistol med skæfte af nøddetræ, beslag af jern. 1800-tallets midte. PL. 19 TL. 34 cm. Fremstår med brugsspor, revne og afslag på skæfte, manglende ladestok samt med løs kolbekappe. Samt sydeuropæisk flintlåspistol med skæfte af nøddetræ, beslag af messing, lås graveret med soldater og ... Varenr: 4381052 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-09-2016 19:50:00 DKK 1.350
Bænk af støbejern, hvidlakeret, 1700-tallet
Bænk af støbejern, hvidlakeret, 1700-tallet. Bænk af støbejern, hvidlakeret, 1700-tallet. Svungne florale ben, ryglæn og armlæn med diagonale støtter og bladdekor, svungne afslutninger, H. 77, L. 105, D. 60 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, delvis lette afslag, skrammer. Varenr: 4239548 DKK 8.180 DE, Hamburg, Große Elbstraße 03-09-2016 20:29:00 DKK 3.718
Louis XVI chatol af elmetræ, 1700-tallets slutning
Louis XVI chatol af elmetræ, 1700-tallets slutning. Louis XVI chatol af elmetræ med tilsvarende overdel. Overdel med dekoreret med tandsnitfrise, to døre bag hvilke tre hylder, én med skerække, underdel dekoreret med tandsnitfrise, skråtstillet skriveklap bag hvilken små skuffer, herunder tre skuffer. 1700-tallets slutning. Nøgle medfølger, denne ... Varenr: 4381204 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 05-09-2016 13:18:00 DKK 325
Samling tryk af københavnske prospekter, offsettrykt, ca. 2000 (9)
Samling tryk af københavnske prospekter, offsettrykt, ca. 2000 (9). Johannes Rach 1721-1783 og Hans Heinrich Eegberg (ca. 1723-1784). Samling tryk af 1700-tals oliemalerier i form af københavnske prospekter med motiver bl.a. Gråbrødre Torv, Vor Frelser Kirke, udsigter over København mm., offsettrykt for Art Supply AS, Norge. 19 x 26 (36 x 45,5) cm. (9) Varenr: 4362542 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 05-09-2016 14:41:00 DKK 300
Sønderjysk Louis XVI chatol, 1700-tallets slutning
Sønderjysk Louis XVI chatol, 1700-tallets slutning . Sønderjysk Louis XVI chatol af massivt egetræ prydet med indlægninger af lyst og mørkt træ. Overdel med låger bag hvilke hylder, underdel med skuffer og skriveklap bag hvilken mindre skuffer og rum. 1700-tallets slutning. H. 204. B. 124. D. 59 cm. Fremstår med aldersrelateret slitage, enkelte ... Varenr: 4382922 DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 05-09-2016 19:31:00 DKK 300
Dansk Louis XVI chatol af mahogni, 1700-tallets slutning
Dansk Louis XVI chatol af mahogni, 1700-tallets slutning . Dansk Louis XVI chatol af mahogni, top med to døre, bag hvilke fire skuffer. Underdel med skråtstillet skriveklap, bag hvilken fjorten små skuffer. Forneden en smal skuffe samt tre større skuffer. 1700-tallets slutning. H. 211, B. 105, D. 59/29 cm. Fremstår med kraftig slitage, defekter og ... Varenr: 4381146 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 05-09-2016 19:55:00 DKK 300
Erik Pontoppidan m.fl. Tre dele ældre grafik (3)
Erik Pontoppidan m.fl. Tre dele ældre grafik (3). Tre dele ældre grafik. Motiv fra Dresden, af ubekendt kunstner, 18/1900-tallet, akvarel, usign., dat. 12. august 1907. 29,5 x 22,5 cm (32 x 25 cm). Erik Pontoppidan, 'Situation og Rudera af Hammershuus', 1767, kobberstik, 16,5 x 24 cm (25 x 32,5 cm). Let gulnet; med folder i papiret som ved ... Varenr: 4362411 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 05-09-2016 20:48:00 DKK 300