Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "1700-tallet" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Tallrik i famille rose, Kina 1700-tal
Tallrik i famille rose, Kina 1700-tal. Tallrik i famille rose, Kina, Chien Lung, 1700-tal Spetsmönster med blommor och tranor. Obetydliga avslag på fotringen. Dia. 22 cm Varenr: 3594778 DKK 810 SE, Malmö, Baltzarsgatan 25-10-2014 20:02:00 DKK 324
Spegel, förgylld, sengustaviansk, 1700-tal
Spegel, förgylld, sengustaviansk, 1700-tal. Spegel, förgylld ram, skuren dekor, krän med bandrosett, festonger, delat kvicksilverglas. Pärlstav kring spegelglas. Sengustaviansk, 1700-tal. 147x45 cm. Framstår med åldersrelaterat slitage. Överdelen lös och behöver limmas. Detta föremål tillhör en samling med föremål som alla kommer från ... Varenr: 3539774 DKK 4.863 SE, Stockholm, Slakthusgatan 26-10-2014 16:15:00 DKK 3.242
Skåp, rokoko, senare bemålning
Skåp, rokoko, senare bemålning. Skåp, rokoko, 1700-tal. Bemålad furu. Dubbla dörrar med bakomvarande hyllinredning samt ett par utdragbara lådor. Beslag i järn. Uppskjutande krön. Mått B 90 cm D 38 cm H 146 cm. Åldersrelaterad patina samt mindre torrsprickor, senare bemålat. Detta föremål tillhör en samling med föremål som ... Varenr: 3539810 DKK 4.863 SE, Stockholm, Slakthusgatan 26-10-2014 16:40:00 DKK 3.242
Samling med tobakiana (10)
Samling med tobakiana (10). Samling med tobakiana 1 Pipställ i vägghylleform. 1 parti med kritpipor från 1700-1900-tal. (c a 30)I kinesisk opiumpipa i bambu med metalbeslag, 1800-tal, 1 opiumpipa i vitmetall med filigran i form av påfågel, kinesisk opiumpipa i mässing, lång europeisk pipa i trä, horn samt stämplat silver. ... Varenr: 3582317 DKK 1.216 SE, Stockholm, Slakthusgatan 26-10-2014 16:45:00 DKK 324
Parti med bl a åderlåtare och pergamnentband (6)
Parti med bl a åderlåtare och pergamnentband (6). Parti med bl a åderlåtare och pergamentsband, 6 föremål. Åderlåtare i määssing och järn samt i träask, 1700-tal, fickspegel med solur på utsidan, miniatyr målad på elfenben signerat O Böhmer, slutet av 1800-talet, dossa mässing meg kolorerat tryck, slutet av 1800-talet, bok på grekiska, ... Varenr: 3582347 DKK 973 SE, Stockholm, Slakthusgatan 26-10-2014 17:10:00 DKK 486
Spegellampett, 1700-tal
Spegellampett, 1700-tal. Spegellampett, 1700-talets andra hälft. Svagt vågigt formad med kantlist i metall. Slipad dekor med obelisk och blommor. Ljusarm i mässing/brons. Kvicksilverglas. Bakstycke med skåror och försänkta ribbor. Höjd 49 cm, bredd 20,5 cm. Bruks och åldersrelaterat slitage. Detta föremål tillhör en ... Varenr: 3513883 DKK 2.431 SE, Stockholm, Slakthusgatan 26-10-2014 17:24:00 DKK 3.161
Kryddskåp på ställning, senbarock, 1700-tal
Kryddskåp på ställning, senbarock, 1700-tal. Kryddskåp i ek, modell med lådinredning samt dörr även den försedd med lådinredning. Förgyllda metallbeslag. Såväl yta som blindträ i ek. Senbarock, 1700-talets mitt. Mått 51x37 cm, höjd 91 cm. Framstår med visst åldersrelaterat slitage. Senare benställning. Detta föremål tillhör en samling med ... Varenr: 3539783 DKK 6.484 SE, Stockholm, Slakthusgatan 26-10-2014 17:40:00 DKK 4.052
Soffa, rokoko, 1700-tal
Soffa, rokoko, 1700-tal. Soffa, rokoko, 1700-tal. Tresittsig med tre enskilda ryggar. Skurna rocailler på ryggarna fötter med avslut i form av klor över klot. Ytbehandlad med gul lasyr. Bredd 185 cm, höjd 105 cm, djup 66 cm. Renoverad. Något lös i vissa fogar. Bruks och åldersrelaterat slitage. Detta föremål tillhör en... Varenr: 3539812 DKK 12.157 SE, Stockholm, Slakthusgatan 26-10-2014 17:45:00 DKK 6.484
Skrin på ställning, 1700-tal
Skrin på ställning, 1700-tal. Skrin på ställning, 1700-tal. Skrinet samt benställningen är utförda i ek. Skrinet äger ett stort antal dekorativa beslag som är av yngre datum (omkring förra sekelskiftet). Vågig benställning och svarvade ben. Benens hjul är också yngre. Lådan framtill är en blindlåda eller möjligen förseglad. ... Varenr: 3539778 DKK 1.621 SE, Stockholm, Slakthusgatan 26-10-2014 18:35:00 DKK 1.945
Äldre grafik bl a kartor (6)
Äldre grafik bl a kartor (6). Äldre grafik bl a kartor, 6 stycken. Handkolorerat kopparstick i form av karta över delar av Skandinavien (Norwey and Swethland) Ursprungligen från bok, 1500/1600-tal. Världskarta i hemisfärform, träsnitt 1500-tal (Altera Generalis tab secundum ptol). Handkolorerad etsning föreställande fåglar, ... Varenr: 3507016 DKK 2.026 SE, Stockholm, Slakthusgatan 26-10-2014 18:55:00 DKK 1.256
Porträtt av man i katolsk ämbetsdräkt, 1700-tal
Porträtt av man i katolsk ämbetsdräkt, 1700-tal . Porträtt av man i katolsk ämbetsdräkt, 1700-tal. Mannen håller ett skrivet dokument med bl a påven Clemens XIII:s namn (påve åren 1758-1769). Målningen är uppfodrad på annan duk för c a 100 år sedan. Ramad. Dagermått 79 x 52 cm. Målningen har skador i kanterna. Detta föremål tillhör en samling... Varenr: 3539786 DKK 12.157 SE, Stockholm, Slakthusgatan 26-10-2014 19:45:00 DKK 6.484
Tryck/teckningar, 17/1800-tal (10)
Tryck/teckningar, 17/1800-tal (10). Tryck/teckningar, 17/1800-tal. I partiet finns 1 akvarell signerad N Holmström, 1 blyertsteckning av E B Sköldebrand d y, 3 kopparstick Teniere, 1700-tal1 tryck föreställande Olof af Acrel, 1 blyertskopia efter Amalia Lindengren, 1 tryck illustration från Gösta Berlings saga, 1 tryck efter ... Varenr: 3582345 DKK 1.216 SE, Stockholm, Slakthusgatan 26-10-2014 20:20:00 DKK 344
Skål, kinesisk, Qianlong, 1700-tal
Skål, kinesisk, Qianlong, 1700-tal. Skål, kinesisk Qianlong. 1700-tal. Underglasyrblått med dekor av drakar och florala motiv. Lacksigill i botten (nernött). Diameter 38,7 cm, höjd 8 cm. Mindre slitage. Detta föremål tillhör en samling med föremål som alla kommer från säteriet Kråk och från adliga familjen Ehrenborg som ägde denna... Varenr: 3513871 DKK 4.052 SE, Stockholm, Slakthusgatan 26-10-2014 20:32:00 DKK 2.431
Skrin  1700-tal
Skrin 1700-tal. Skrin, 1700-tal. Utfört i ek med skoda hörn m m. handtag upptill. På insidan av locket är det med lejongul färg skrivet Anno 1763. Svarvade fötter av yngre datum. Trädelen bemålad med grön färg och järnbeslagen med röd, möjligen originalfärgerna. Skrinet mäter 39 x 35 cm och är 18 cm högt. Torr ... Varenr: 3513862 DKK 1.621 SE, Stockholm, Slakthusgatan 26-10-2014 20:55:00 DKK 2.026
Barnsekretär på ställning, 1700-tal
Barnsekretär på ställning, 1700-tal. Barnssekretär på ställning, 1700-tal. Utförd i ek med 12 smålådor överst. Skrivskiva och två större lådor. Ställningen som är från slutet av 1800-talet äger också en låda som på undersidan bär påskriften "Tycho Wennström, -92 (1892) 45 x 33, höjd 91 cm. En av sidolisterna vid skrivskivan saknas. ... Varenr: 3539781 DKK 1.621 SE, Stockholm, Slakthusgatan 26-10-2014 21:20:00 DKK 1.135
Kinesisk vase, 1700/1800-tallet
Kinesisk vase, 1700/1800-tallet. Kinesisk vase af porcelæn med brunlig glasur og krakelé glasur, kejsermærke i bunden. 1700/1800-tallet. H. 24 cm. Fremstår med to borehuller nederst samt afkortet hals. Varenr: 3583419 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-10-2014 14:35:00 DKK 300
Samling böcker, guld- och silversmide (6)
Samling böcker, guld- och silversmide (6). Samling böcker, guld- och silversmide. Gustaf Upmark, Guld- och silversmeder i Sverige 1520-1850. 951 sid. Frölen & Comp. Stockholm. Alb. Bonniers Boktryckeri 1943. Halvfranskt band. Marmorerade pärmar. Gustaf Munthe Falk Simons silversamling, P.A. Nostedt & söner, Stockholm, 1938, numrerat ex. ... Varenr: 3594768 DKK 1.216 SE, Örebro, Aspholmen 27-10-2014 14:36:00 DKK 304
Samling böcker om svenska möbler (9)
Samling böcker om svenska möbler (9). Samling böcker om svenska möbler bestående av "Snickare- schatullmakare och ebenister i Stockholm" av Erik Andrén, Nordiska Museet, 1973, "Stolar från Lindome 1740-1850" av Birgitta Martinius, 2012, "Mästarnas Möbler" av Torsten Sylvén, halvfranskt band, numrerat exemplar 25/250, Norstedts 1996, ... Varenr: 3594931 DKK 1.216 SE, Örebro, Aspholmen 27-10-2014 14:37:02 DKK 892
Färdkista i ek, barock, 1700-tal
Färdkista i ek, barock, 1700-tal. Färdkista i ek, barock, 1700-tal. Senare benställning. Original snäpplås, nyckel saknas. H: 67 cm. 69 x 46 cm. Varenr: 3596473 DKK 810 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 27-10-2014 15:00:00 DKK 263
Dansk barok standursværk, Hans Povelsen, 1700-tallet
Dansk barok standursværk, Hans Povelsen, 1700-tallet. Dansk barok standursværk med urskive af tin, påmalede sorte romertal, påsatte bronzer, signeret tinplakette Hans Povelsen 1787, lodder af bly og pendul medfølger. 1700-tallet. H. 40 L. 28 B. 16 cm. Fremstår med aldersrelateret slitage og anløben. Varenr: 3582052 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-10-2014 16:48:00 DKK 300
Golvur, 1700-tal
Golvur, 1700-tal. Golvur, 1700-tal. Urtavlan märkt 1770. Fodral i avlutad furu. Pendel, lod och nyckel finns. Åldersslitage, märken, avslag, kompletteringar. Ej funktionstestat. Lauritz.com garanterar inte funktionen Varenr: 3596819 DKK 810 SE, Malmö, Baltzarsgatan 27-10-2014 19:27:00 DKK 243
Bernard Picart samt Pierre Francois Martenasie, Etsningar, 1700-tal (2)
Bernard Picart samt Pierre Francois Martenasie, Etsningar, 1700-tal (2). 2 stycken kopparstyck av Bernard Picart (1673-1733, Frankrike) samt Pierre Francois Martenasie (1729-1789, Frankrike). 1700-tal. Bladmått: 51,5 x 59 cm samt 51,8 x 39 cm. Oramade. Åldersrelaterad bruksspår. Se bilder. Beskuren. Oramad. Kan skickas i tub. (2) Varenr: 3596760 DKK 648 SE, Örebro, Aspholmen 27-10-2014 19:35:00 DKK 243
Dragkiste af eg med svungen front, 1700-tallet.
Dragkiste af eg med svungen front, 1700-tallet.. Dragkiste af eg med 4 svungne skuffer, greb og beslag af støbt messing, cabriole ben. 1700-tallets 2. halvdel. H. 120 cm. B. 117 cm. D. 55 cm. Alm. aldersrelateret brugspræg. Restaureret, bagside udskiftet. Nøgle medfølger. Varenr: 3594951 DKK 2.500 DK, Odense, Kratholmvej 28-10-2014 11:46:53 DKK 450
Ikon, 'Guds moder sover ind', Rusland, 1700-tallet
Ikon, 'Guds moder sover ind', Rusland, 1700-tallet. Ikon, 'Guds moder sover ind', Rusland, 1700-tallet. Tempera på træ, bladguld i himmelområdet, H. 35,4cm, B. 29cm. Varenr: 3575896 DKK 12.656 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-10-2014 20:30:00 DKK 8.189
Bessman, trä, bär datering 1798
Bessman, trä, bär datering 1798. Bessman, trä, 1700-tal. Krönt, bär datering 1798 samt initialer. Längd 73 cm. Sprickor, något maskstungen. Varenr: 3599482 DKK 648 SE, Örebro, Aspholmen 29-10-2014 16:31:28 DKK 243
Louis Seize spillebord, massivt mahogny
Louis Seize spillebord, massivt mahogny. Louis Seize spillebord af massivt mahogny, drejlig plade, sarg med skjult skuffe, tilspidsede kanneleret ben. 1700-tallet. H. 74 B. 89 D. 44-88 cm. Fremstår med skjolder og ledløse. Varenr: 3596210 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-10-2014 16:33:00 DKK 350
I stil med den franske skole i begyndelsen af 1700-tallet, oliemaleri
I stil med den franske skole i begyndelsen af 1700-tallet, oliemaleri. I stil med den franske skole i begyndelsen af 1700-tallet, oliemaleri, olie på plade, 6,8 x 9,5 cm. Indrammet. Varenr: 3568240 DKK 1.489 DE, Hamburg, Große Elbstraße 29-10-2014 19:24:00 DKK 298
Tibetansk lama af forgyldt bronze, 1700 tallet
Tibetansk lama af forgyldt bronze, 1700 tallet. Tibetansk lama, siddende på lotus trone, af forgyldt bronze. Bund af kobber graveret med Dharma wheel of life. 1700tallet. H. 6,5 cm. Proveniens: Dansk privat samling. Varenr: 3598924 DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-10-2014 20:06:00 DKK 675
Væghængt friserur, 1700/1800-tallet
Væghængt friserur, 1700/1800-tallet. Friserur. Frisvinger i kasse af bejset egetræ, ca. 1700/1800 tallet. Malet urskive med forgyldt ornamentik. Nederst på kasse ovalt, gennembrudt felt med kig til pendulet af forgyldt metal med Louis XVI-ornamentik. 1- eller 2-døgnsværk. H. 98. B. 39. D. 25 cm. Pendul og et lod medfølger. Fremstår ... Varenr: 3599100 DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-10-2014 20:33:00 DKK 550
Chatol af eg, barokform,1700-tallets slutning, 2-delt
Chatol af eg, barokform,1700-tallets slutning, 2-delt . Chatol af egetræ, 1700-tallets slutning, 2-delt. Barokform med Louis XVI stilelementer i form af 4 kvartsøjler med messingkapitæler og -baser. I sider støbte bærehanke af messing. Buet og profileret top. Lågefyldninger med udskårne, ophævede felter i barokform, nøgelbeslag i messingblik. Nederst... Varenr: 3592691 DKK 8.000 DK, Odense, Kratholmvej 30-10-2014 15:50:00 DKK 1.600
 1 2  >>