Kategori  Vurdering
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Fulvio Bianconi vas
FULVIO BIANCONI, "Patchwork", vas, Italien 1980-tal, rutdekor i gult, blått, grönt och rött, graveradsignatur, samt etikettmärkt VENINI MURANO MADE IN ITALY, höjd 23 cm
Varenr: 4748133
DKK 6.118 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-08-2017
15:42:00
Se mere
Persisk Nain Akhavan tæppe, 209 x 126 cm
Persisk Nain Akhavan tæppe, 209 x 126 cm. Håndknyttet. Fint knyttet luv af uld med silkestafferinger, bund af bomuld. Central medaljon på lys bund, ovalt hovedfelt. Floral ornamentik i form af slyngede blomster- og bladranker, 'shah abbas' palmetter, m.m. Lyse beige, hvide, sand-, rødbrune, rosa,...
Varenr: 4683158

DKK 7.500 DK, Odense, Kratholmvej 22-08-2017
16:10:59
DKK 5.000
Sybord, Frankrig, omkring 1880
Sybord, Frankrig, omkring 1880, bestående af tre niveauer, øverste niveau kan klappes ud og aflåses (nøgle medfølger), med spejl på bagsiden, derunder et rum med udtagelig inddeling, svejfede ben, sortlakeret, hylder forsiret i brune nuancer, dækplade med ekstra dekoration i grøn og perlemor, ...
Varenr: 4744892
DKK 4.834 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-08-2017
19:39:00
DKK 446
Gisselfeldt glasbesætning (77)
Gisselfeldt glasbesætning med guldkant, bestående af 9 rødvinsglas, 6 hvidvinsglas , 6 ølglas, 6 sodavandglas, 5 grønne rhinskvinglas, 19 dessertglas, 9 snapseglas, 9 cognacglas, 8 likørglas. (77)
Varenr: 4747780
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 22-08-2017
19:49:00
DKK 375
deNona 'Aston' fåtöljer i grönt/blåt tyg (2)
deNona 'Aston' fåtöljer i grönt tyg med svart stomma av ask.Bredd: 60 cm Djup: 70 cm Höjd: 85,5 cm Sitthöjd: 46 cm Bruksslitage, fläckor Proveniens: Hotel Mäster Johan, Malmö.
Varenr: 4689232
DKK 1.835 SE, Malmö, Baltzarsgatan 22-08-2017
20:56:00
DKK 229
Bogreol, grøn antikbemalet træ.
Bogreol, gøn antikbemalet træ. Indvendigt hvid malet med fem hylder i front, samt to skuffer, og greb i patineret metal. H. 210 B. 110 D. 38 cm. Modelfoto.
Varenr: 4710119

DKK 3.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-08-2017
11:51:00
DKK 1.050
Lorne Whisky, indrammet plakat
Lorne Whisky, Greenlees Brothers Distillers London, Glasgowand Argyllshire, indrammet plakat, 72x72 cm. (91x91 cm). Aldersrelateret stand.
Varenr: 4749411
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-08-2017
11:54:00
Tsavoritring af 14 kt. Guld
Diamonds by Frisenholm. Klassisk ring udført i 14 kt. guld, prydet med 48 stk. klare grønne tsavoritesten, ca. 0.84 ct. Ringstr. 58.
Varenr: 4749722

DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 23-08-2017
12:27:38
DKK 325
Tsavoritring af 14 kt. hvidguld
Diamonds by Frisenholm. Klassisk ring udført i 14 kt. rhodineret hvidguld, prydet med grønne tsavoritesten, ca. 0.78 ct. Ringstr. 58.
Varenr: 4749724

12:29:08
Royal Copenhagen. Stående grønlandsk kvinde, figur af porcelæn, Juliane Maries mærke,1. sort.
Royal Copenhagen. Figur af porcelæn i form af stående kvinde i grønlandsk dragt, dekoreret i overglasur. Nr. 12224. H. 34 cm. Juliane Maries mærke 1. sort.
Varenr: 4749593
DKK 7.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-08-2017
14:03:00
DKK 3.100
Royal Copenhagen. Juliane Marie figurer af porcelæn (2)
Royal Copenhagen. To figurer af porcelæn, i form af siddende pige og dreng i grønlandsk dragter, dekoreret i overglasuren, pige nr. 12415 H. 15 cm, dreng nr. 12419 H. 10,5 cm. Juliane Maries mærke, 1. sort. Buketterne fremstår med afslag på blomster (2)
Varenr: 4749633
DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-08-2017
15:04:09
DKK 775
Lyngby glasværk, 'Wien Antik', glasbesætning (88)
Lyngby glasværk, 'Wien Antik', glasbesætning bestående af 12 rødvinsglas 12 grønne hvidvinsglas 12 øl-/vandglas 12 portvinsglas 11 likørglas 5 cognacglas 12 snapseglas Herudover også 10 likørglas med guldkant samt hane, 2 cognac med stjernemønster. Alle glas fremstår med alm. brugsspor, ...
Varenr: 4750057
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-08-2017
15:59:14
DKK 425
Ring af 14 kt. guld med tsavoritter
Diamonds by Frisenholm. Ring udført i 14 kt. rhodineret guld, prydet med talrige klare grønne tsavorite på tilsammen ca. 0.60 ct, Ring str. 62.
Varenr: 4661010

DKK 2.200 DK, Herlev, Dynamovej 23-08-2017
19:08:00
DKK 775
Tsavoritring af 14 kt. Guld
Diamonds by Frisenholm. Klassisk ring udført i 14 kt. guld, prydet med 48 stk. klare grønne tsavoritesten, ca. 0.83 ct. Ringstr. 60.
Varenr: 4749728

19:30:00
Ejby. Glasbesætning (66)
Ejby. Glasbesætning bestående af 7 rødvinsglas, 9 grønne hvidvinsglas, 3 vandglas, 10 ølglas, 15 likørglas, 19 snapseglas, 3 desserttallerkner. (66)
Varenr: 4749442
DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-08-2017
19:33:00
DKK 450
Rudolf Andresen, 14 kt guldring
Rudolf Andresen. Ring af 14 kt guld, prydet i front med en lyserød safir, målb ca 3,3 x 4,3, omkranset af syv grønne ædelsten, muligvis tsavorith eller grøn turmalin. Bredde af front: ca 15 mm Ringstr. 59 Vægt: ca 7,4 gr
Varenr: 4745950
19:35:00
Persisk Nain tæppe, 140 x 88 cm
Persisk Nain tæppe, 140 x 88 cm. Håndknyttet. Fint knyttet med luv af uld og silkestafferinger på bomuldsbund. Klassisk medaljondesign m. rund medaljon på lys bund, ovalt hovedfelt. Ornamentik i form af florale arabesker, bladslyng, blomster og 'shah abbas'. Lyse beige, hvide, sand-, rødbrune, ...
Varenr: 4730759

DKK 4.500 DK, Odense, Kratholmvej 23-08-2017
20:44:00
DKK 325
Stig Lindberg vas
STIG LINDBERG (1916-1982), vas, Gustavsbergs studio 1960, stengods, inpressad dekor, glasyr i grönt och brunt, r, signerad med studiohanden och Stig L Gustavsbergs studio, höjd ca 19,5
Varenr: 4750287
DKK 1.530 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-08-2017
16:35:00
Se mere
Lyngby glasservice med guldkant (85)
Lyngby glasservice med guldkant bestående af 15 rødvinsglas h.13,5 cm, 19 grønne hvidvin h.12,5 cm, 14 ølglas h.14 cm, 3 champagneglas h.17 cm, 12 hedvin h.9,5 cm, 14 snapseglas h.8 cm og 8 likørglas h.8 cm. Alm. brugsspor.
Varenr: 4749564
DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-08-2017
17:55:00
DKK 375
Fotogenlampa, jugendstil
Fotogenlampa, jugendstil. Mässingsstomme med kupa i grönt glas. Elektrifierad vid fotogenhus, en ljuspunkt. Tre armar för levande ljus. Ø ca 40 cm. Mindre bruksslitage.
Varenr: 4636957
DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 24-08-2017
19:00:00
DKK 229
Børge Mogensen. Tre-pers. sofa, model 2423
Børge Mogensen 1914 - 1972. Tre-personers sofa, model 2423. Betrukket med grønlandsk savak uld, løse skumhynder, ben af bejdset egetræ. Formgivet i 1963. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik. L. 190 cm. Fremstår med let røglugt.
Varenr: 4743392
DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-08-2017
20:06:00
DKK 650
Göran Wärff skål Kosta
GÖRAN WÄRFF, skål, Kosta, glas med underfång i grönt och blått, etikettmärkt, osignerad; 2.a sortering, höjd ca 18,5, diameter ca 25 cm
Varenr: 4750341
DKK 1.147 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-08-2017
20:24:00
Se mere
Jens Erik Carl Rasmussen. Solbeskinnet grønlandsk fjordlandskab, olie på plade
Jens Erik Carl Rasmussen 1841-1893. Olie på plade. Solbeskinnet grønlandsk fjordlandskab med fanger i kajak, i baggrunden bygd. Sign. CR. 14,5x33,5 cm(24x42,5 cm). Fremstår med enkelte afskalninger, samt retoucheringer. Parti langs rammekant mangler lidt maling.
Varenr: 4750544
DKK 20.000 DK, Kolding, Trianglen 24-08-2017
20:35:00
DKK 3.300
Helen Krantz, Orrefors. Kanna, 'Salsa'
Helen Krantz, Orrefors. Kanna, "Salsa". Utförd i grönt glas. Höjd: 38 cm. Etikettmärkt. I originalkartong.".. Denna vara ingår i Lauritz.com:s temaauktion SVENSKT KONSTGLAS. Låt dig inspireras till köp av vackra skulpturer, vaser och skålar av Bertil Vallien, Kjell Engman, Erika Lagerbielke, ...
Varenr: 4745677
20:40:00
DKK 229
Helen Krantz, Orrefors. Kannor, ett par. 'Salsa' (2)
Helen Krantz, Orrefors. Kannor, ett par, "Salsa". Utförda i grönt glas. Höjd: 38 cm. Etikettmärkta. Originalkartonger medföljer.. Denna vara ingår i Lauritz.com:s temaauktion SVENSKT KONSTGLAS. Låt dig inspireras till köp av vackra skulpturer, vaser och skålar av Bertil Vallien, Kjell Engman, ...
Varenr: 4745669
DKK 1.530 SE, Malmö, Baltzarsgatan 24-08-2017
20:45:00
DKK 229
Beistelltisch mit Stuhl von Brunner (2)
Beistelltisch mit Stuhl von Brunner Tisch mit Gestell Buchenschichtholz, Tischplatte Laminat in blau. Maße: H. 74 cm, 80 x 80 cm. Stuhl mit Rundstahlrohr-Gestell, Kunststoffgleiter. Rücken und Sitz gepolstert in Leder, creme. Sitzschale aus Buchenformsperrholz, grün lackiert. Maße: H. 86 cm, ...
Varenr: 4689002
DKK 1.115 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-08-2017
15:09:00
DKK 297
Par Focus Seeddesign. Loftslamper, grøn 16 cm.
Par Focus Seeddesign. Loftslamper, grønbemalet metal med stofledning. Ø 16 cm. Modelfoto (2)
Varenr: 4745562

DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-08-2017
19:55:00
deNona 'Cleo' fåtöljer i grönt tyg. (2)
deNona 'Cleo' fåtöljer med ben i svart bok samt klädsel i grönt/blåt tyg. Bredd: 53 cm Djup: 63 cm Höjd: 82 cm Sitthöjd: 47 cm Karmhöjd: 66 cm Bruksslitage. Proveniens: Hotel Mäster Johan, Malmö.
Varenr: 4719918
DKK 1.835 SE, Malmö, Baltzarsgatan 26-08-2017
20:41:00
DKK 229
Varenr: 4728632
DKK 1.835 SE, Malmö, Baltzarsgatan 27-08-2017
14:57:00
DKK 229
Ralph Lauren kjole str. 34
Ralph Lauren kjole str. 34 / 4 Pettit, udført i 95 % Polyester og 5% elastan. Mørkeblå kortærmet kjole i sporty loook med grønne og hvide striber. Kortærmet model draperet op i den ene side. Brystmål ca. 76 cm. Taljemål ca. 64 cm. L. 88 cm.
Varenr: 4751098
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 27-08-2017
19:30:00
DKK 325
 1 2  >>