Kategori  Vurdering
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Par Focus Seeddesign. Loftslamper, grøn 16 cm.
Par Focus Seeddesign. Loftslamper, grønbemalet metal med stofledning. Ø 16 cm. Modelfoto (2)
Varenr: 4807936

DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-10-2017
12:29:00
Par Focus Seeddesign, loftslamper, grøn metal (2)
Par Focus Seeddesign. Loftslamper, grøn metal med stofledning. Ø 22 cm. Modelfoto (2)
Varenr: 4807947

DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-10-2017
12:31:00
DKK 525
Braque Bonnard Delvaux konstböcker
KONSTBÖCKER, (3), BRAQUE, VALLIER, DORA. Braque. The Complete Graphics. Catalogue raisonnée. New York - London (Alpine Fine Arts Collection, Ltd) 1988. 4:o. Coloured and other illustrations. Dustwrapper. . . BONNARD. BOUVET, FRANCIS. Bonnard. The Complete Graphic Work. Paris (Flammarion) 1981.. 4...
Varenr: 4805908
DKK 2.346 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-10-2017
12:42:00
Se mere
To stk. Støvet Grå/grønne europæiske indfarvede lammeskind (2)
To blå/grønne lammeskind. Lang håret blød kvalitet europæiske lammeskind, indfarvede i smukke grå og grønne farve toner Ca. 83 x 61 cm og 92 x 58 cm. stemplede:Scandinavian lamb/sheepskin Miljørigtigt og skånsomt produceret uden brug af krom for at beholde uldens naturlige egenskaber. 100% ...
Varenr: 4763560

DKK 1.100 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-10-2017
12:50:00
DKK 325
WMF vinkanna
WÜRTEMBERGISCHE METALLWAREN FABRIK, vinkanna, Tyskland, jugend, nysilver och grönt glas, reliefdekor av kvinnoansikten och blommor, stämplad WMF 1/0 99, höjd ca 40 cm. . Proveniens: Har tillhört krigsråd Bror Fredrik Seippel
Varenr: 4805915
DKK 4.691 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 18-10-2017
13:10:00
Se mere
Massimo Vignelli, "Sigaro", bordslampa
MASSIMO VIGNELLI, "Sigaro", bordsamatur, Venini, Italien, formgiven 1954, randdekor i rött, blått, mörkviolett och grönt mot opak fond, höjd utan hållare 37, med skärm 64 cm
Varenr: 4805951
DKK 4.691 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-10-2017
14:36:00
Se mere
Yves Saint Laurent skärp av remmar i grönt skinn
YVES SAINT LAURENT, skärp av remmar i grönt skinn med bronsfärgade nitar, storlek 70
Varenr: 4805990
DKK 1.173 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-10-2017
16:20:00
Se mere
Zepter Collection, forgyldt bijouteri, halskæde og par øreclips
Zepter Collection, forgyldt bijouteri, halskæde i pansermønster med grønne og hvide Svarowski Krystaller, samt par øreclips med emalje og grøn Svarowski krystal. Længde på kæden er ca. 95 cm. anelse spor af at have ligget lidt.
Varenr: 4790230
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 18-10-2017
19:26:00
To ampler af glas, ant. Fyens glasværk, ca. 1900 (2)
To ampler af hhv. rødt og grønt glas, ant. Fyens glasværk, ca. 1900. H. ca. 1900. Aldersrelateret slitage; montering med skrammer og buler, grønne pendel med reparation øverst ved kanten. (2)
Varenr: 4805214
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-10-2017
19:41:00
Bing & Grøndahl. figur af porcelæn nr. 2416
Bing & Grøndahl. figur af porcelæn, grønlandsk fangerkvinde. nr. 2416 H. 21 cm. 1. sort.
Varenr: 4805645
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-10-2017
19:53:00
DKK 425
Emanuel A. Petersen. Landskab, olie på lærred, fanger på grønlandsk fjord (cd)
Landskab, olie på lærred, fanger på grønlandsk fjord, Emanuel A. Petersen 1894-1948, sign. Emanuel A. Petersen. Mål: 52x70 cm. (64x82) (cd)
Varenr: 4805639
DKK 7.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18-10-2017
20:19:00
DKK 5.600
Arne Vodder, skrivbord och skrivbordsstol
ARNE VODDER, skrivbord samt skrivbordsstol, Sibast, Danmark, 1960-tal, jakaranda, lådor i sargen, höjd 74, 203 x 90 cm, skrivbordsstolen klädd i grönt skinn, sitthöjd 35 cm
Varenr: 4806101
DKK 11.728 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-10-2017
20:44:00
Se mere
Royal Copenhagen, Knabstrup, Kähler, Michael Andersen & Søn, en samling vaser, m.m . (7)
Johanne Gerber for Royal Copenhagen, fad og vase af fajance dekoreret i gyldne farver, model nr. 790/2224 (fadet fremstår med en revne/klinket) og 792/3121. Knabstrup vase af keramik dekoreret i blågrønne nuancer, H. 14 cm. H. A. Kähler lille vase af keramik, H. 14,5 cm. (indvendig med ...
Varenr: 4806642
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 18-10-2017
20:52:00
DKK 500
Balenciaga sjal mönstrad i blått grönt o rött
BALENCIAGA, sjal mönstrad i blått, grönt och rött på gråmelerad botten i ull- och siden med fransade kanter, 130 x 130 cm
Varenr: 4807234
DKK 1.564 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-10-2017
10:18:00
Se mere
Lyngby 'Mågeglas' m/guldkant (42)
Lyngby Mågeglas m/guldkant bestående af6 rødvinsglas, et m/bitte luftboble på fod14 grønne hvidvinsglas, et m/ lille luftboble på fod11 ølglas m/mimimale brugsspor11 snapseglas. (42)
Varenr: 4805257
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-10-2017
13:34:00
DKK 450
Kinasamling
Kinasamling monteret i grønne stofkassetter inkl. sommerfuglesættet, men uden kulturrevolutionens mærker.
Varenr: 4788422
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 19-10-2017
17:02:28
DKK 1.450
Par Focus Seeddesign, væglampe, grøn (2)
Par Focus Seeddesign, væglamper, grønbemalet metal, Med lysdæmper. Ø 14 cm. Modelfoto (2)
Varenr: 4807962

DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 19-10-2017
18:33:00
DKK 325
Guldring med grøn agat.
Ring af 14 kt guld, prydet med en grøn agat. mål af front: ca 18 x 27 mm. Ringskinne prydet med bladornamentik. Ringstr. ca 50
Varenr: 4807935
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 19-10-2017
20:05:00
Antikes, chinesisches Amulett, Kette Miao, um 19 Jhr.
Antikes, chinesisches Amulett, Kette Miao, um 19 Jhr., gefertigt aus Silber (geprüft), der Korpus in organischer Form ist verziert mit halbplastischem Emaille-Handwerk Dekor und chinesischen Schriftzeichen, teilweise grün patiniert. Gesamtgewicht ca.: 60,3 Gramm. Maße ca.: L.35 cm, B. 6,5 ...
Varenr: 4777929
DKK 2.233 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 19-10-2017
20:10:00
DKK 447
Vase Peter Layton, Glas
Vase. Peter Layton, Grossbritannien. Violettes Glas mit aufgeschmolzenem und gekämmten Fadendekor, violett und grünlich schimmernd irisierte Oberfläche. Kugelform mit kleiner Mündungsöffnung. H. 13,4 cm. Am Boden bezeichnet: Peter Layton (graviert).
Varenr: 4787279
DKK 1.637 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 19-10-2017
20:17:00
DKK 595
Danmark med Færø og grønland i Leuchtturm stemplet, postfrisk/ustemplet
Danmark i Leuchtturm stemplet, postfrisk/ustemplet, indeholder lidt skilling samt tofarvede, konger samt meget stålstik som hovedsageligt er postfriskt. Færø 1975 til 1985 komp. sider til 1987. Grønland fra 1938 til 1987 med et på huller, tomme sider med Dansk Vestindien.
Varenr: 4806826
DKK 2.400 DK, Herning, Engdahlsvej 19-10-2017
20:40:00
Antikes, chinesisches Amulett, Kette Miao aus Silber, um 19 Jhr.
Antikes, chinesisches Amulett, Kette Miao, um 19 Jhr., gefertigt aus Silber (geprüft), der Korpus in organischer Form ist verziert mit Emaille-Handwerk Dekor in Reliefform, chinesischen Schriftzeichen, mit 2 Glücksanhänger in Form des Fu-Hundes, teilweise grün patiniert. Gesamtgewicht ca.: ...
Varenr: 4782012
20:45:00
DKK 298
Arne Jacobsen, Stuhl / Bürostuhl, 3207
Arne Jacobsen (1902-1971), Stuhl / Bürostuhl, Modell '3207', fünf-strahliges Stahl-Untergestell auf Rollen, Sitzschale aus Holz, grün gefasst, drehbare und höhenverstellbare Konstruktion, H.92cm - Sitzhöhe 56cm - B.46cm - T.40cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partiell Kratzer und ...
Varenr: 4807987
DKK 2.233 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 19-10-2017
20:47:00
DKK 1.154
Jeanne Grut for Aluminia. Undulater af fajance (2)
Jeanne Grut for Aluminia. Undulater af fajance bestående af2 siddende grønne undulater nr. 484/3280(lille reparation på hale)2 siddende blå undulater nr. 483/3280 (knækket hale). (2)
Varenr: 4807857
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20-10-2017
15:10:00
DKK 500
Erik Höglund Boda vas
ERIK HÖGLUND, Boda, vas, grönt glas med dekor av ansikte, signerad "h981/290", höjd ca 27,5 cm
Varenr: 4808799
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 20-10-2017
19:36:00
Se mere
Louis Vuitton, högklackade skor, 2 par
Louis Vuitton, högklackade skor, 2 par. Sandaletter med kilklack. Utförda i vitt och naturfärgat skinn med mässingsdetaljer. Angiven storlek: 39. Aftonskor med stilettklack. Utförda i svart skinn och silverlack med applikation av blågrön blomma. Angiven storlek: 39 1/2. Klackhöjd: 10 ...
Varenr: 4801703
DKK 1.564 SE, Malmö, Baltzarsgatan 20-10-2017
19:37:00
DKK 410
Glasbesætning samt to karafler. (13)
Glasbesætning bestående af 11 grønne snapseglas H. 14,5-15 cm. To karafler H. 24,5-27 cm. Fremstår med brugsspor. (13)
Varenr: 4808255
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 20-10-2017
19:39:00
DKK 375
Lehmann, Spielzeug, Affe Tom, Nr.888
Lehmann, Spielzeug, Affe Tom, Nr.888, Kletteraffe aus Metall, polychrom gefasst, hangelt sich rauf und runter an grüner Schnur, Herstellerprägung und Aufkleber, L. Affe 17 cm, L. Schnur 65 cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partiell Farbabrieb.
Varenr: 4738115
DKK 2.605 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 20-10-2017
20:46:00
DKK 1.154
Børge Mogensen. Tre-pers. sofa, model 2423
Børge Mogensen 1914 - 1972. Tre-personers sofa, model 2423. Betrukket med grønlandsk savak uld, løse skumhynder, ben af bejdset egetræ. Formgivet i 1963. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik. L. 190 cm. Fremstår med let røglugt.
Varenr: 4743392
DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-10-2017
20:53:00
DKK 325
Kastrup. Aase. Diverse glas (38)
Kastrup. Aase. Diverse glas, bestående af: 7 rødvinglas H. 14 cm 12 grønne hvidvinsglas H. 13,5 cm 10 hedvinsglas H. 11,5 cm 9 snapsglas H. 9 cm Brugsspor. (38)
Varenr: 4809382
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 21-10-2017
12:00:00
 1 2  >>