Kategori  Vurdering
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
2 mint grønne islandske lammeskind (2)
2 indfarvede mint grønne bøde tykke langhårede islandske lammeskind. Mål ca. 93 x 55 og 88 x 54 cm
Varenr: 4898454

DKK 1.100 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-02-2018
15:05:00
Berndt Friberg vas
BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg, stengods, dekor blank oxblodsglasyr med grönt stänk, signerad Friberg Gustavsbergs studio, otydlig årsbokstav, höjd ca 31 cm
Varenr: 4924770
DKK 3.089 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-02-2018
18:36:00
Se mere
Konvolut Münzen aus dem Imperium Romanum und Syrien (4)
Konvolut Münzen aus dem Imperium Romanum uns Syrien, gefertigt aus Bronze, teilweise mit Darstellung des Antoninus Pius und Jovis, grün patiniert. In dem Konvolut befindet sich u.a. eine Münze aus Syrien. Apemeia. Bronze, 59-58 v. Chr. Kopf des bärtigen Zeus und auf der Rückseite mit der ...
Varenr: 4905817
DKK 2.233 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 25-02-2018
18:00:00
DKK 335
Ege Axminster. Tæppe af uld med geometrisk mønster, dessin 1058 guld, ca. 1960/70erne
Ege Axminster. Tæppe af uld med geometrisk mønster i grønne og beige nuancer. Fremstillet hos Ege Axminster, Danmark, dessin 1058 guld. ca. 1960/70erne. 211 x 139 cm. Fremstår med pletter.
Varenr: 4885880
DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 25-02-2018
19:44:00
Ring i 8 kt hvidguld med 3 brillanter ca. 0.66 ct
Ring i 8 kt hvidguld prydet med tre grønne brillanter 8 i forskellige farve nuancer) i alt ca. 0.66 ct Farve: Grøn Klarhed. P1-2. Bredde: 14 mm. Ringstørrelse: ca. 55 ø 17.75 mm. Vægt: 9,2 gr. Fremstår med små mærker ved lødning.
Varenr: 4922865

DKK 2.400 DK, Helsingør, Støberivej 25-02-2018
20:19:00
DKK 1.300
Et par moderne Day & Night ørestikker af 18 kt. guld. (2)
Et par Day & Night ørestikker af 18 kt. guld, prydet med to brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.05 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS. Vedhængende to aftaglige større ovale let barokke saltvandskulturperler med endestykker af cabochonslebne grønne peridoter. Vægt ca. 10,5 g. L. 2,2 cm. (2)
Varenr: 4901002
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-02-2018
21:18:00
To lime grønne islandske lammeskind (2)
To indfarvede Lime grønne bløde tykke langhårede islandske lammeskind. Mål ca. 97 x 47 og 89 x 52 cm.
Varenr: 4931201

DKK 1.100 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-02-2018
11:00:00
To Mint grønne islandske lammeskind (2)
To indfarvede Mint grønne bløde tykke langhårede islandske lammeskind. Mål ca. 96 x 65 og 99 x 58 cm.
Varenr: 4931213

18:00:00
Chesterfield stil, to trepersoners sofaer (2)
Chesterfield stil. Et par tre-personers sofaer med runde ben af mørkbejdset træ, polsteret med grønligt patineret og knapsyet sømbeslået læder. H. 70 x 185 x 90 cm. Sh. ca. 38 cm. Alm. brugsspor (2)
Varenr: 4923541
DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-02-2018
18:20:00
DKK 850
2 indfarvede islandske aquamarinfarvede lammeskind (2)
2 indfarvede aquamarin grønne langhårede islandske lammeskind. Mål: 77x52 cm. og 75x50 cm. Modelfotos. (2)
Varenr: 4911940

DKK 1.100 DK, Kolding, Trianglen 26-02-2018
18:27:00
Bogreol, grøn antikbemalet træ.
Bogreol, gøn antikbemalet træ. Indvendigt hvid malet med fem hylder i front, samt to skuffer, og greb i patineret metal. H. 210 B. 110 D. 38 cm. Modelfoto. dia029yw
Varenr: 4907317

DKK 3.400 DK, Herlev, Dynamovej 26-02-2018
18:48:00
Jørgen Gudmundsen-Holmgreen. Busteportræt af bronze, kunstnerens moder / Lauretta. cd
Jørgen Gudmundsen-Holmgreen (1895-1966). Portræt buste af bronze, Lauretta / kunstnerens moder. Sign. og dat. Jørgen Gudmundsen-Holmgreen 1935. H. 34,5 cm.
Varenr: 4909315
DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-02-2018
19:01:00
DKK 650
Jørgen Gudmundsen-Holmgreen. Figurscene med kæmpende mænd. cd
Jørgen Gudmundsen-Holmgreen (1895-1966) Figurscene med kæmpende mænd, linoleumstryk, sign. J. Gudmundsen-Holmgreen. 36 x 38 (39 x 41) cm. Fremstår med fugtskjolde på kanterne.
Varenr: 4909330
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-02-2018
19:43:00
Else Gudmundsen-Holmgreen. Motiv med huse
Else Gudmundsen-Holmgreen (1891-?). Motiv medhuse, olie på lærred, sign. og dat. Else Gudmundsen-Holmgreen 1931. 105 x 88,5 (97 x 113) cm. Udstillingsmærkat fra 1941 på bagsiden. Fremstår med lille hul i lærred.
Varenr: 4909317
19:46:00
Opal strenge (5)
Samling opalstrenge, bestående af fire strenge af linseformede opalperler, trukket i doseret forløb, Ø fra 2 mm til 4 mm, skær i orange og grønne toner. Længde. ca 40 cm. Endvidere opalstreng af større linseformede opalperler, trukket i let doseret forløb, fra ca 4,5 til 5 mm. Længde. ca 42 ...
Varenr: 4926041

19:56:00
2 aquamarinfarvede islandske lammeskind (2)
2 indfarvede aquamarin grønne langhårede islandske lammeskind. Mål: 82x57 cm. og 79x53 cm. Modelfotos. (2)
Varenr: 4911856

DKK 1.100 DK, Odense, Kratholmvej 26-02-2018
20:24:00
Vitrine/skab i shabby chic-stil, grøn antikbemaling
Vitrine/reol/skænk/skab med reolhylder og fødder. Grønt bemalet træ (blødt træ/fyr) med antikiserende bemaling. Hvid overmaling indvendigt. Front med to inddelte glaslåger (glastykkelse ca. 4 mm). Patineret messinglås, nøgle medfølger, beslag af metal. Håndlavet stilmøbel, fremstår med brugsspor....
Varenr: 4902535
DKK 3.350 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-02-2018
20:27:45
DKK 1.675
Dansk møbelproducent. Banansofa, 1940/1950'erne
Dansk møbelproducent. Banansofa betrukket med grønligt velour, ben af bejdset bøgetræ. 1940/1950'erne. L. 165, H. 55, SH 38 cm. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4925480
DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-02-2018
20:35:00
DKK 500
Skulptur / Figur, Philosoph, China, um 1900, Holz
Skulptur / Figur, Philosoph, China, um 1900, Holz, goldfarben und grün gefasst. Auf einem Sockel sitzender bärtiger Mann mit langem Gewand und traditioneller Kopfbedeckung, H.16cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partiell Kratzer und Farbabrieb.
Varenr: 4804464
DKK 2.233 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-02-2018
20:42:00
DKK 298
Konvolut Kerzenleuchter (3)
Konvolut Kerzenleuchter, gefertigt aus Metall, braun, grün und gold patiniert. Maße: H.20-25cm B.8,5-12cm Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. (3)
Varenr: 4818848
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 26-02-2018
20:43:00
DKK 335
On St. Petersburg in Russian 109
ON ST. PETERSBURG 1703-1903. Text in Russian (=Cultural-historical essay of St. Petersburg in two centuries. St. Petersburg, A. S. Suvorin, no date (1903).. 4to (360x270 mm). Richly illustrated with portraits, plates, faksimiles and illustrations.. Publisher's decorated green cloth. stamp on titl...
Varenr: 4926674
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-02-2018
10:36:00
Se mere
Artamof La Russie 2 vol
ON RUSSIAN HISTORY AND GEOGRAPHY (2). ARTAMOF, PIOTRE (Vladimir de La Fite de Pelleporc) - J.-G.-D. ARMENGAUD. La Russie historique, monumentale et pittoresque. Paris, La Hure, 1862-65.. Folio (390x280 mm.). 392, (11); 376, (12) pp. Richly illustrated with maps and illustrations of views, portrai...
Varenr: 4926676
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-02-2018
11:00:00
Se mere
Lloyd's Scandinavian Adventures, 2 vol.
LLOYD'S SCANDINAVIAN ADVENTURES 1854 (2). LLOYD, LLEWELLYN. Scandinavian Adventures, During a Residence of Upwards of Twenty Years. Representing Sporting Incidents, and Subjects of Natural History, and Devices for Entrapping Wild Animals. With Some Account of the Northern Fauna. By. L. Lloyd, Aut...
Varenr: 4926682
DKK 1.930 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-02-2018
11:12:00
Se mere
Dibdin's Lirerary Reminiscences, 2 vol.
DIBDIN'S LITERARY REMINISCENCES (2). DIBDIN, THOMAS FROGNALL. Reminiscences of a Literary Life; by the Reverend Thos. Frognall Dibdin, D.D. London, John Major, 1836.. 8vo. 225 x 138 mm. XXXII, (1, 1 blank, 1, 1 blank), 556; (2), 557-982, 40 pp. 1 engraved portrait, i engravbed frontispiece. Somew...
Varenr: 4926690
11:28:00
Se mere
D.Donna. Smalt tennis- herrearmbånd af 18 kt. hvidguld med tasavorit
D.Donna. Smalt tennis- herrearmbånd af 18 kt. hvidguld sat med 86 facetslebne grønne tasavoritter hvorimellem oval D. Donna Men charm afsluttet med carabinlås. Vægt ca. 7,8 g. L. 20,2 cm.
Varenr: 4907000
DKK 7.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-02-2018
11:58:00
To Lime grønne islandske lammeskind (2)
To indfarvede Lime grønne bløde tykke langhårede islandske lammeskind. Mål ca. 95 x 53 og 86 x 55 cm.
Varenr: 4931202

DKK 1.100 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-02-2018
13:00:00
Samlingsask i bokform, ca 1804-38
SOUVENIRALBUM - BAND. 1800-tal. "Denckmal der Freundschaft" (titel på ryggen). Samlingsask i bokform av rött skinn (saffian), pärmbordure, guldornerad rygg, titelfält i grönt skinn. Innehåller 51 minnesblad med verser och sentenser, mest på tyska (bl.a. undertecknade Zander), akvareller, broderie...
Varenr: 4926721
13:10:00
Se mere
Kleiner Beistelltisch der 1960er Jahre mit Mosaik
Kleiner Beistelltisch der 1960er Jahre. Konstruktion mit Gestell aus schwarz lackiertem Vierkantstahlrohr, Platte in Holzfurnier mit Kacheleinlage in grün und violett. B. 76cm, H. 35,5cm, T. 38cm. Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren, leichte Flecken und Kantenbestoßungen.
Varenr: 4883909
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27-02-2018
14:35:00
DKK 298
Farstrup: Fire spisestole af teak med grønligt stofsæde (4)
Farstrup: Fire spisestole af teak med grønligt stofsæde. H. 80 cm, sh. 47 cm, B. 48 cm. Fremstår med brugsspor. (4)
Varenr: 4921017
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 27-02-2018
17:04:00
Gaetano Pesce’s green street chair serie 1
Gaetano Pesce, armstol Green Street fra Vitra. Formgivet i 1984-86 Konstruktion af sort polyuretanharpiks på glasfiberunderlag med otte ben af stålstave. Fødder ligeledes af sort plast, kan indstilles i højden ved hjælp af gevind. Kun i produktion i kort tid, hver enkelt stol er et individuelt ...
Varenr: 4917212
DKK 20.469 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-02-2018
20:58:00
DKK 4.094
 1 2  >>