Kategori  Vurdering
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Anatomiska utvikbara planscher
ANATOMISKA UTVIKBARA PLANSCHER.(2). Kvinnokroppen. Förklarande text af d:r Meyer. Öfversättning från tyskan.. Stockholm (Ol. Hansens bokförlags-aktiebolag) 1906. . . Avlång folio (ca 490x190 mm.). (3) bl., spalt 7-30, (1 blank sida). Utvikbar kolorerad plansch över kvinnans kropp.. Nött dekoreta...
Varenr: 4861098
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 11-12-2017
12:48:00
Se mere
To opaler, ca 6.7 ct
En hvidopal med orange og grønlig skær, mål ca 11 x18 mm, vægt ca 4.7 ct. samt hvid opal med grønlig skær, mål ca 10 x 10 mm, ca 2 ct
Varenr: 4862700
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 11-12-2017
19:37:00
DKK 325
samling opal dubletter (5)
Samling på fem opal dubletter, skær, grønlig og blålig skær. blandede mål bl.a. ca 9 x 15 mmm , 12 x 15 mm
Varenr: 4862662
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 11-12-2017
20:31:00
DKK 325
Skrivbordsstol engelsk stil
SKRIVBORDSSTOL, engelsk stil, 1900-talets senare del, stomme i mörkbetsad bok, djuphäftad klädsel i grönt läder fäst med pärslpik, sitthöjd ca 46 cm
Varenr: 4861260
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 11-12-2017
21:46:00
Se mere
Stig Lindberg Gustavsberg
STIG LINDBERG (1916-1982), vas, stengods, Gustavsberg, kvadratisk form, dekor av rutnät i grönt och svart, märkt med "Gustavsbergs studiohand Stig L", höjd ca 19 cm
Varenr: 4862891
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 12-12-2017
10:36:00
Se mere
Holmegaard. Derby glas (80)
Holmegaard. Samling 'Derby' glas, bestående af; 3 rødvin H. 14 cm. 19 hvidvin H. 13 cm. 23 hvidvin med grøn kumme i to grønne nuancer H. 12 cm. 13 likør H. 11 cm. 14 portvin H 10 cm. 8 snaps. (80)
Varenr: 4863600
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 12-12-2017
12:10:39
DKK 425
Gullaskruf remmare 12 st
GULLASKRUF, remmare, 9 st, klart och grönt glas, 1900-talets andra hälft, höjd 20 cm
Varenr: 4862973
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 12-12-2017
15:03:00
Se mere
HK keramikvase
HK keramikvase med to ører dekoreret i blå, grønne og lyse farver h. 21 cm. Stemplet HK 178
Varenr: 4854649
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 12-12-2017
18:53:00
Matta rölakan
RÖLAKANMATTA, grönbrun färgställning i geometriskt mönster, ca 240x160 cm
Varenr: 4863048
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 12-12-2017
19:00:00
Se mere
Tsavoritring af 14 kt. Guld
Diamonds by Frisenholm. Klassisk ring udført i 14 kt. guld, prydet med 48 stk. klare grønne tsavoritesten, ca. 0.84 ct. Ringstr. 58.
Varenr: 4749722

DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 12-12-2017
19:11:00
Ring i 8 kt hvidguld med 3 brillanter ca. 0.66 ct.
Ring i 8 kt hvidguld prydet med tre grønne brillanter 8 i forskellige farve nuancer) i alt ca. 0.66 ct Farve: Grøn Klarhed. P1-2. Bredde: 14 mm. Ringstørrelse: ca. 55 ø 17.75 mm. Vægt: 9,2 gr. Design: SiSi.
Varenr: 4818279

DKK 2.400 DK, Roskilde, Store Hedevej 12-12-2017
19:22:00
DKK 825
Svend Hammershøi For Kähler, Eva Stæhr-Nielsen for Saxbo m.fl. Samling vaser mm (6)
Svend Hammershøi 1873-1948. Vase af lertøj modelleret med kanneleret korpus, dekoreret med grålig askeglasur. Fremstillet hos Kähler. H. 14,5 cm. Lille glasurafslag på fodrand. Eva Stæhr Nielsen (1911-1976) for Saxbo. Vase af lertøj, dekoreret med grønlig glasur, nr. 461. Sign. E.St N. H. 13 cm....
Varenr: 4862467
DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 12-12-2017
19:55:00
Et par moderne Day & Night ørestikker af 18 kt. guld med barokke kulturperler. (2)
Et par Day & Night ørestikker af 18 kt. guld, prydet med to brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.05 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS. Vedhængende to aftaglige større ovale let barokke saltvandskulturperler med endestykker af cabochonslebne grønne peridoter. Vægt ca. 10,5 g. L. 2,2 cm. (2)
Varenr: 4799920
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 12-12-2017
20:19:00
DKK 1.450
Bent Knudsen mf. halsring med spektrolit (2)
Bent Knudsen halsring af sterlingsølv. Dessin nr 55. Indvendigt mål. 14,5x11,5. Stemplet Bent K 55, Sterling Denmark. Dertil et vedhæng af 830 sølv. Prydet med en spekrolit i blå og grønne nuancer. H. 4,5 cm. Stemplet 830 Handarbejde. (2)
Varenr: 4860087
DKK 1.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 12-12-2017
20:27:00
DKK 425
Ole Lynggaard. Et par 'Dew Drops' ørestikker af delvis oxideret sterlingsølv og 18 kt. guld
Ole Lynggaard. Et par 'Dew Drops' ørestikker af delvis oxideret sterlingsølv og 18 kt. guld prydet med to dråbeslebne grønne serpentiner. Design: Charlotte Lynggaard. Art. nr. A2723-302. Vægt ca. 6,4 g. L. 2,8 cm. Medfølges af Ole Lynggaard etui og sort satinpose. Vejl. udsalgspris: DKK 10.550,-...
Varenr: 4859049

DKK 6.800 DK, Vejle, Dandyvej 12-12-2017
20:34:00
Tsavoritring af 14 kt. Guld
Diamonds by Frisenholm. Klassisk ring udført i 14 kt. guld, prydet med 48 stk. klare grønne tsavoritesten, ca. 0.83 ct. Ringstr. 60.
Varenr: 4749728

DKK 2.400 DK, Herlev, Dynamovej 13-12-2017
18:55:00
Patrick Nordström. Fad af stentøj
Patrick Nordström 1870-1929. Rundt fad af stentøj dekoreret med krystalliserende brun glasur med grønne detaljer. Eget værksted. Sign. samt dat. monogram 'PN', ISLE, 1927. Ø 27 cm. Bund med slibemærker.
Varenr: 4864731
DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 13-12-2017
19:42:00
Knud Basse for Michael Andersen. To æblegren vaser af lertøj (2)
Knud Basse 1916-1991 for Michael Andersen. To æblegren vaser af lertøj, dekoreret med grønlig glasur. Sign. monogram KB, samt Michael Andersen bomærke. H. 20-28 cm. Formgivet af Knud Basse i perioden 1960-1963, fremstillet hos Michael Andersens 2000-tallet.(2)
Varenr: 4848264
DKK 3.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 13-12-2017
19:46:00
Dansk møbelproducent. Lænestol, 1930/40'erne
Dansk møbelproducent. Lænestol betrukket med grønligt mønstret stof, runde forben af bejdet bøgetræ. 1930/40'erne. Fremstår med lettere brugsspor på armlæn.
Varenr: 4864632
DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 13-12-2017
19:49:00
DKK 1.300
Leolux, Fernsehwand, Holz
Leolux, Fernsehwand, dreistufige Konstruktion aus schwarz lackiertem Holz / Kunststoff, linke Stufe mit Sitzkissen in grün- / gelbfarbenem Kunstlederbezug, mittig mit Vorkehrung für einen Fernseher, dazugehörig mit zwei Kästen, ebenfalls in grün / gelb lackiert, Maße: H. 82 cm, B. 165 cm, T. 56 ...
Varenr: 4858518
DKK 1.489 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 13-12-2017
19:50:00
DKK 298
Michael Andersen. Stor keramisk ørn
Michael Andersen. Stor keramisk ørn dekoreret i grønne og brune nuancer. Formgivet af Peter Hald. Mærket Michael Andersen bomærke, Bornholm. H. 25, L. 36 cm.
Varenr: 4847781
DKK 5.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 13-12-2017
20:04:00
D.Donna. Italiensk herrearmbånd af 18 kt. hvidguld med facetslebne tasavoritter
D.Donna. Smalt tennis- herrearmbånd af 18 kt. hvidguld sat med 86 facetslebne grønne tasavoritter hvorimellem oval D. Donna Men charm afsluttet med carabinlås. Vægt ca. 7,8 g. L. 20,2 cm.
Varenr: 4833183
DKK 8.200 DK, Vejle, Dandyvej 14-12-2017
11:34:00
2 mint grønne islandske lammeskind (2)
2 indfarvede mint grønne bøde tykke langhårede islandske lammeskind. Mål ca. 93 x 55 og 87 x 54 cm.
Varenr: 4858078

DKK 1.100 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 14-12-2017
16:43:52
Bogreol, grøn antikbemalet træ.
Bogreol, gøn antikbemalet træ. Indvendigt hvid malet med fem hylder i front, samt to skuffer, og greb i patineret metal. H. 210 B. 110 D. 38 cm. Modelfoto.
Varenr: 4832591

DKK 3.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 14-12-2017
19:32:00
DKK 850
Ring af 14 kt. guld med tsavoritter
Diamonds by Frisenholm. Ring udført i 14 kt. rhodineret guld, prydet med talrige klare grønne tsavorite på tilsammen ca. 0.60 ct, Ring str. 62.
Varenr: 4824097

DKK 2.200 DK, Herlev, Dynamovej 14-12-2017
19:55:00
Holmegaard. Otte grønne 'Gorm den gamle' glas (8)
Holmegaard. Otte grønne 'Gorm den gamle' glas, H. ca. 13 cm. Bemærk: to forskellige varianter. Tre glas med mindre chips/afslag på fod. (8)
Varenr: 4858013
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 14-12-2017
20:11:00
DKK 1.200
Indischer Glückselefant
Indischer Glückselefant gefertigt aus Bronze, grün patiniert, vollplastische Darstellung mit feiner Verzierung. Maße ca.: H. 13 cm, L. 16 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Varenr: 4866307
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 14-12-2017
20:15:00
DKK 335
Ganesha Figur auf einem Lotussockel
Ganesha Figur auf einem Lotussockel, gefertigt aus Gusseisen, vollplastische Darstellung, grün patiniert. Maße ca.: H.25 cm, B.10 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Varenr: 4866317
20:30:00
DKK 298
’Orante’ nøgenstudie af kvinde af massiv bronze på sort granitsokkel
’Orante’ nøgenstudie af kvinde af massiv bronze på sort granitsokkel, helplastisk udformning af en knælende kvinde i bedestilling med armene rakt mod himlen, korpusset er delvist patineret lysebrunt og grøn, ulæseligt signeret og dateret. '89'. Mål ca.: H. 36 cm, B. 15,5 cm. Fremstår i ...
Varenr: 4857979
DKK 5.955 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 14-12-2017
20:58:00
DKK 893
Skålfat design Berndt Friberg
BERNDT FRIBERG, skålfat, Gustavsberg, stengods med gulgrön harpälsglasyr, årsbokstv H, märkt med studiohanden, höjd ca 7 cm, diameter 24 cm
Varenr: 4866847
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 15-12-2017
17:22:00
Se mere
 1 2  >>