Kategori  Vurdering
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Henrik Tengler. Fire armstole, model Chairman. (4)
Henrik Tengler. Fire armstole, model Chairman, med stel af børstet stål, formbøjet kopstykke af kirsebærtræ, sæde og ryg betrukket med blå alcantara. Formgivet i 1991. Fremstillet hos Hansen & Sørensen. Fremstår med brugsspor små skrammer på træ. (4)
Varenr: 4807715
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 19-10-2017
11:02:04
Rud Thygesen & Johnny Sørensen. Kontor møbel moduler fineret bøgetræ, (6).
Rud Thygesen & Johnny Sørensen. Kontor møbel moduler fineret bøgetræ, bestående af skab med 2 døre, reol modul med to arkiv skuffer og hylder, samt fire sokler. Fremstillet hos Botium. Skab H. 51,5 cm. L. 101 cm. D. 36 cm. reol modul H. 105,5 cm, B. 101 cm. D. 36 cm. sokler H. 10 cm. L. ...
Varenr: 4790266
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 19-10-2017
14:55:18
Rud Thygesen & Johnny Sørensen. Par bartole (2)
Rud Thygesen & Johnny Sørensen. Par barstole med stel af forkromet jern og sæde af sortlakeret sæde af træ. Produceret hos Botium. H. 89 cm. Fremstår med brugsspor og ridser på sæde og en stol med skævt ben (2)
Varenr: 4806686
18:07:00
DKK 325
Svend Aage Holm Sørensen. Pendel i messing
Svend Aage Holm Sørensen for Holm Sørensen & Co, nr. 6399, pendel af messing. Ø. 36 cm. H. 32 cm. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4808444
DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 19-10-2017
19:28:00
DKK 525
Ipsens Enke. Axel Sørensen. Bordlampe m/ ugle & mus, nr. 68
Ipsens Enke. Axel Sørensen. Bordlampe m/ ugle & mus, nr. 68, H. inkl. mont. 57 cm. Fremstår m/ brugsspor bl.a. ridser.
Varenr: 4806746
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 19-10-2017
19:32:00
DKK 325
Horsens Sølvvarefabrik. W. & S. Sørensen. 'H. C. Andersen', bestikdele af sølv (97)
Horsens Sølvvarefabrik og W. & S. Sørensen samling sølvbestik model 'H.C' Andersen. Bestående af: 12 middagsgafler, 12 frokostgafler, 12 spiseskeer, 12 kagegafler, 10 kaffeskeer, 12 middagsknive, 12 frokostknive, 12 dessertskeer, 1 marmeladeske, 2 serveringsskeer. Sølvvægt 2773 gr. ...
Varenr: 4806989
DKK 8.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-10-2017
20:11:00
DKK 7.200
Arne Jacobsen. Oxford lounge højrygget stol, model 3242
Arne Jacobsen. Oxford lounge højrygget stol, model 3242, firpasfod af forkromet aluminium med retur drej, nybetrukket med cognacfarvet anilin læder,. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket af dansk professionel møbelpolster i Danmark, med læder fra Arne Sørensen
Varenr: 4795201
DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 19-10-2017
20:15:00
DKK 3.300
Horsens Sølvvarefabrik / W. & S. Sørensen. 'Patricia' serveringsdele samt knive med skafter af sølv (9)
Serveringsdele samt knive, 'Patricia' udført hos Horsens Sølvvarefabrik / W. & S. Sørensen med skafter af sølv, monteringer af rustfrit stål, bestående af 5 middagsknive (22 cm.), en frokostkniv (19,5 cm.), en sildegaffel (17,5 cm.) samt to spader (20,5 cm.) Samlet vægt ca. 534 gr. Fremstår med ...
Varenr: 4807147
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 19-10-2017
20:40:00
Hansen & Sørensen Furniture. Konferencebord
Hansen & Sørensen Furniture. Konferencebord i mahogni, på runde ben af aluminium. H. 70 cm. L. 200 cm. B. 110 cm. Fremstår med brugsspor herunder enkelte skjolder.
Varenr: 4808431
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 20-10-2017
18:00:00
DKK 325
Arne Jacobsen. Kontorstol, model 3117, cognacfarvet læder
Arne Jacobsen. Kontorstol 'Syveren', drejelig fempasfod af forkromet stål på hjul, højdejusterbar med gaspatron. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3117. Fremstår nybetrukket med cognacfarvet læder fra Arne Sørensen, dette ej udført hos Fritz Hansen, men hos professionel ...
Varenr: 4781427
DKK 8.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 20-10-2017
18:51:00
DKK 6.200
Henning Damgård Sørensen. Komposition. Vægrelief (cd)
Henning Damgård Sørensen (f 1928 - 2013). Komposition. Vægrelief af bemalet træ. Sign. på bagsiden Damgård 68. 70 x 50 cm. Fremstår med tryk/stød mærker og én enkelt løs del samt løs ramme. (cd)
Varenr: 4808475
DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 20-10-2017
19:00:00
Henrik Tengler. Armstole, model 'Chairman' (7)
Henrik Tengler. Junior model. Sæt på syv armstole, model 'Chairman', med stel af børstet stål, formbøjet kopstykke af mahogni, sæde og ryg betrukket med alcantara. Formgivet i 1991. Fremstillet hos Hansen & Sørensen. Fremstår med brugsspor. (7)
Varenr: 4807845
DKK 3.500 DK, Aalborg, Nibevej 20-10-2017
19:00:00
DKK 1.250
Rud Thygesen og Johnny Sørensen. Bord af mahogni, model Embassy (3)
Rud Thygesen og Johnny Sørensen. Kongeserien. tredelt bord. Model Embassy. Plade af fineret mahogni. Fremstillet hos Botium. H. 73 L. 185 B. 135 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker. Samlet. (3)
Varenr: 4808305
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 20-10-2017
19:14:00
Rud Thygesen og Johnny Sørensen. Konferencebord model Embassy fra kongeserien (2)
Rud Thygesen og Johnny Sørensen. Kongeserien. todelt cirkulært bord /konferencebord af mahogni, model Embassy. Fremstillet hos Botium. H. 73 Ø. 180 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker. (2)
Varenr: 4808311
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 20-10-2017
19:19:00
DKK 325
Arne Jacobsen. 'Mågen' Kontorstol model 3118, cognacfarvet læder
Arne Jacobsen. 'Mågen' Kontorstol med formbøjet lakeret skal på drejelig firpasfod af forkromet stål på hjul, højdejustérbar med gaspatron. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen. Model 3118. Fremstår nybetrukket med cognacfarvet læder fra Arne Sørensen, dette ej udført hos Fritz Hansen, ...
Varenr: 4776268
DKK 10.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 20-10-2017
19:23:00
DKK 8.200
Svend Aage Holm Sørensen. Par væglamper af messing (2)
Svend Aage Holm Sørensen. Et par væglamper af messing, Ø 45 cm. Brugsspor. (2)
Varenr: 4801944
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 20-10-2017
19:57:00
DKK 1.650
Arne Jacobsen. Kontorstol med armlæn model 3217, cognacfarvet læder
Arne Jacobsen. Kontorstol med armlæn,'Syveren' på drejelig fempasfod af forkromet stål, monteret med krom og gummikant på hjul, højdejustérbar med gaspatron. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3217. Fremstår nybetrukket med cognacfarvet læder fra Arne Sørensen. Dette ej udført...
Varenr: 4776274
DKK 13.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 20-10-2017
19:59:00
Arne Jacobsen. Seks syverstole model 3107, cognacfarvet læder (6)
Arne Jacobsen. Seks stole model 3107 'Syveren' af formbøjet krydsfiner og matforkromede ben. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket med cognacfarvet læder fra Arne Sørensen, dette ej udført hos Fritz Hansen, men hos professionel møbelpolstrer. Sædehøjde ca. 44 cm. (6)
Varenr: 4776298
DKK 17.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-10-2017
20:39:00
DKK 8.200
Rud thygesen og Johnny Sørensen et par armstole af egetræ MO 6341
Rud Thygesen og Johnny Sørensen. Par lænestole betrukket med Hallingdal uld, stel af formbøjet egetræ. Fremstillet hos Magnus Olesen nr. 6341. H. 42/76 cm. (2)
Varenr: 4809490
DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 23-10-2017
18:00:00
Rud Thygesen og Johnny Sørensen. Konferencebord model Embassy fra kongeserien
Varenr: 4808322
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2017
18:20:00
Rud Thygesen & Johnny Sørensen. Taburetter af bøgetræ, sæder betrukket med uld (2)
Rud Thygesen & Johnny Sørensen. Taburetter af bøgetræ, sæder betrukket med uld. Fremstillet hos Magnus Olesen. (2)
Varenr: 4809546
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 23-10-2017
19:00:00
Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Wild Elegance læder (8)
Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Sæt på otte hynder, betrukket med Wild Elegance læder fra Arne Sørensen. Ca. 3 cm i tykkelse. Syet ved dansk møbelpolster i Danmark. Bemærk stolen medfølger ikke.
Varenr: 4811086

DKK 3.600 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-10-2017
20:04:00
Henrik Tengler. Armstole, model 'Chairman' (5)
Henrik Tengler. Sæt på fem armstole, model 'Chairman', med stel af børstet stål, formbøjet kopstykke af mahogni, sæde og ryg betrukket med alcantara. Formgivet i 1991. Fremstillet hos Hansen & Sørensen. Fremstår med brugsspor, pletter og mærker (5)
Varenr: 4810763
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2017
20:09:00
DKK 375
Egon Holmgaard Sørensen. Blokarmbånd af 14 kt. guld
Egon Holmgaard Sørensen. Blokarmbånd af 14 kt. guld. L. 18 cm. B. 9 mm. V. ca. 21 gr. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4799596
DKK 6.400 DK, Vejle, Dandyvej 23-10-2017
20:12:00
DKK 1.750
Heiring, par ørelokker med Rosen Quartz
Frits Heiring Sørensen, et par ørelokker udført i 14 kt. guld, hver prydet med cabochonsleben konisk Rosen Quartz.
Varenr: 4810950

DKK 1.800 DK, Odense, Kratholmvej 23-10-2017
20:17:00
DKK 1.050
W. & S. Sørensen m.fl. Samling sølvtøj (15)
W. & S. Sørensen m.fl. Samling bestik af sølv bestående af sæt 'Lotus'-bestikdele på 6 teskeer, kaffeske, spiseske og 4 gafler, dertil 3 skeer med andre mønstre. Stemplet med tre tårne eller 830 sølv. Samlet vægt: 312 gr. Fremstår med brugsspor, nogle med buler, graveringer. (15)
Varenr: 4809632
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-10-2017
20:41:00
Heiring, par ørelokker med brillanter, ca. 0.26 ct
Frits Heiring Sørensen, et par ørelokker udført i 14 kt. guld, hver prydet med talrige brillanter i 2 bånd som går hele vejen rundt om kugle.. på tilsammen ca. 0.26 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: VS.
Varenr: 4810952

DKK 5.400 DK, Odense, Kratholmvej 23-10-2017
21:36:00
Svend Aage Holm Sørensen. Pendel af flammeskåret messing
Svend Aage Holm Sørensen. Pendel af flammeskåret messing, H. 31 cm, Ø. 35 cm. Brugsspor. Ene skærm med løshed /skævhed.
Varenr: 4803165
DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 24-10-2017
14:47:00
N.O. Møller og Chris Sørensen. Syv spisestole, eg og sort læder (7)
N.O. Møller og Chris Sørensen. Sæt på syv stole af patineret eg med tremmeryg. Sæder betrukket med patineret sort skind. Model 74. Formgivet 1955. Udført 1955-60'erne hos J. L. Møller. (7)
Varenr: 4752443
DKK 15.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-10-2017
19:53:00
Henrik Tengler. Sæt på seks armstole model 'Chairman', nybetrukket med sort læder (6)
Henrik Tengler. Sæt på seks armstole model 'Chairman' med stel af børstet stål, kopstykke af ahorn, sæde og ryg nybetrukket med sort læder. Udført hos Hansen & Sørensen Furniture med mærkat herfra. H. 76/43. B. 56. D. 53 cm. Fremstår nybetrukket, alm. brugsspor. (6)
Varenr: 4757470
DKK 12.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-10-2017
20:40:00
DKK 2.900
 1 2  >>