Kategori  Vurdering
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Svend Aage Holm Sørensen, Pendel af flammeskåret messing, 'Løget'
Svend Aage Holm Sørensen, Pendel af flammeskåret messing, 'Løget'. Fremstillet hos Holm Sørensen. 1960'erne. H. ca. 49 cm. Brugsspor og patina, flere løse samlinger.
Varenr: 4747463
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-08-2017
15:48:00
DKK 375
Gunver Bilde Sørensen og Eslau. To vaser af keramik (2)
Gunver Bilde Sørensen, vase af glaseret lertøj, H. 12 cm., sign. i bunden 'Bilde' og Eslau vase af keramik dekoreret med hjorte og bladværk, H. 17,5 cm., sign. i bunden 'Eslau'. Eslau-vasen med chip. (2)
Varenr: 4747363
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-08-2017
19:36:00
DKK 375
Rud Thygesen & Johnny Sørensen. Seks stole. (6)
Rud Thygesen & Johnny Sørensen. Seks stole med rundt sæde af lakeret bøg, stel i grålakeret stål. Svungen kopstykke i støbt sort PU skum. Fremstillet ved Botium. H. 69. B. 50. Sh. 44 cm. (6)
Varenr: 4749892
DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-08-2017
14:59:02
DKK 425
Rud Thygesen & Johnny Sørensen: Fire armstole fra Kongeserien. (4)
Rud Thygesen & Johnny Sørensen: Fire armstole fra "Kongeserien", model 7512. Stel af massiv egetræ med fransk flet i ryg. Sæder betrukket med originalt sort læder. Fremstillet ved Fredericia Furniture. Se også lot 4749493 (4)
Varenr: 4749492
DKK 4.000 DK, Aalborg, Nibevej 23-08-2017
18:37:39
Rud Thygesen & Johnny Sørensen. Konferencebord, model 7838
Rud Thygesen og Johnny Sørensen. Konferencebord af massiv egetræ i med spejlskåret finér på bordplade. Fremstillet hos Fredericia Furniture, model 7838. H. 71 L. 180 B. 180 cm. Fremstår med minimale brugsspor
Varenr: 4749486
DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 23-08-2017
18:56:07
Rud Thygesen & Johnny Sørensen. Kongeserien. Armstole (4)
Rud Thygesen & Johnny Sørensen: Fire armstole fra "Kongeserien", model 7512. Stel af massiv egetræ med fransk flet i ryg. Sæder betrukket med originalt sort læder. Fremstillet ved Fredericia Furniture. Se også lot 4749492 (4)
Varenr: 4749493
19:39:00
DKK 650
Bjørn Nøtgaard, Kaj Lindemann mfl., samling litografier, kompositioner (5)
Kompositioner af bla. Bjørn Nørgaard, Kaj Lindemann og Arne Haugen Sørensen, indrammede litografier, alle sign. og nummeret i bly, mål på største med ramme, 97x74,5 cm. Et med defekt glas. (5)
Varenr: 4749244
DKK 1.200 DK, Odense, Kratholmvej 24-08-2017
10:58:51
DKK 325
Hans J. Wegner. Lufthavns lænestol, sort læder
Hans J. Wegner 1914-2007. Lufthavnsstol, model AP-40, betrukket med sort semianilin læder, monteret på stålstel, sider af poleret stål. SH. 38 cm. Fremstillet hos AP Stolen. Fremstår nypolsteret ved professionel dansk møbelpolster i Danmark med sort semianilin læder fra Arne Sørensen.
Varenr: 4721526
DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-08-2017
20:16:00
DKK 3.300
Arne Jacobsen. Oxford lounge højrygget stol, model 3242
Arne Jacobsen. Oxford lounge højrygget stol, model 3242, firpasfod af forkromet aluminium med retur drej, nybetrukket med cognacfarvet anilin læder,. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket af dansk professionel møbelpolster i Danmark, med læder fra Arne Sørensen
Varenr: 4750423
20:45:00
DKK 5.200
Arne Jacobsen. Seks syverstole model 3107, sort læder, høj model (6)
Arne Jacobsen. Seks stole model 3107 "Syveren" af formbøjet krydsfiner og forkromede ben. Fremstillet hos Fritz Hansen. Høj model 46,5 cm. Nybetrukket med sort anilinlæder fra Arne Sørensen, dette ej udført hos Fritz Hansen, men hos professionel møbelpolstrer. Anilinlæder med naturlig struktur ...
Varenr: 4754903
DKK 22.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-08-2017
20:55:00
DKK 16.500
Finn Juhl. Sofabænk, model FJ-48, Hansen & Sørensen
Finn Juhl. Sofabænk med svungne armlæn og rygstøtte af massivt mahogni, stel af af massivt ahorn med runde tilspidsede sko af massivt mahogni, sæde og ryg betrukket med rødt læder. Formgivet i 1948. Antagelig fremstillet hos Niels Roth Andersen, ustemplet. L. 142 cm. Fremstår med ridser på ...
Varenr: 4736941
DKK 70.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-08-2017
20:04:00
DKK 12.500
Jesper O.H. Sørensen. To pers. sofa, model QBIC
Jesper O.H. Sørensen. 2-prs sofa betrukket med sort læder, stel af sæbebehandlet bøgetræ. Fremstillet hos Beacon Design. L. 172. Fremstår med brugsspor samt enkelte knækkede tapper i understel.
Varenr: 4754064
DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-08-2017
19:04:00
Laurits Sørensen. Marinemotiv, cd
Laurits Sørensen 1882-1952. Marinemotiv, olie på lærred, sign. Laurits Sørensen. 50 x 67 (60 x 79) cm.
Varenr: 4740023
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 28-08-2017
19:12:00
Arne Jacobsen. Fire syverstole model 3107, cognacfarvet læder, høj model (4)
Arne Jacobsen. Fire stole model 3107 "Syveren" af formbøjet krydsfiner og forkromede ben. Fremstillet hos Fritz Hansen. Høj model 46,5 cm. Nybetrukket med cognacfarvet anilinlæder fra Arne Sørensen, dette ej udført hos Fritz Hansen, men hos professionel møbelpolstrer. Anilinlæder med naturlig ...
Varenr: 4754904
DKK 15.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 28-08-2017
20:56:24
DKK 3.200
Finn Sørensen. Maleri
Finn Sørensen. Olie, akryl og lak på lærred. Komposition betitlet: 'Hunde har nøgne ører', sign. Finn S. samt betegnet på bagsiden. Monteret på 38 mm bred blindramme. 100 x 80 cm. Uindrammet. Finn Sørensen lægger ikke skjul på, at han lader sig inspirere af Cobra maleren Knud Nielsen. Dog er ...
Varenr: 4751834
DKK 9.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 31-08-2017
20:39:00
DKK 450