Kategori  Vurdering
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Rud Thygensen & Johnny Sørensen. HG reolsystem, mahogni (3)
Rud Thygesen & Johnny Sørensen, reolsystem af fineret mahogni, bestående af skab af fineret mahogni. H. 101 cm. B. 101 cm. D. 36 cm. To moduler med hylder samt skabe, H. 101 cm. B. 101 cm. D. 36 cm. Alle fremstår med slidtage mindre finerafslag samt mærker og brugsspor. (3)
Varenr: 4863467
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 12-12-2017
12:39:00
Teddy Sørensen. Komposition (cd)
Teddy Sørensen (1938-2002). Komposition, olie på lærred, sign. og dat. Teddy 1967-1968. 83 x 102 cm UR. (cd) Lærredet er lidt løs.
Varenr: 4861286
DKK 2.000 DK, Herning, Engdahlsvej 12-12-2017
20:00:00
Arne Jacobsen. Kontorstol, model 3117, cognacfarvet læder
Arne Jacobsen. Kontorstol 'Syveren', drejelig fempasfod af forkromet stål på hjul, højdejusterbar med gaspatron. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3117. Fremstår nybetrukket med cognacfarvet læder fra Arne Sørensen, dette ej udført hos Fritz Hansen, men hos professionel ...
Varenr: 4830711
DKK 8.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 12-12-2017
20:34:00
DKK 6.200
Rud Thygesen & Johnny Sørensen for Botium. Sofabord
Rud Thygesen & Johnny Sørensen. Rundt sofabord, bordplade med hvid laminat, stel af sortlakeret stålrør og fod af stål. H. 55,5 cm, Ø 60. Brugsspor.
Varenr: 4865552
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 13-12-2017
14:31:00
DKK 500
Horsens Sølvvare / W. & S. Sørensen. Bestikservice af sølv, 'Lotus' (12)
Horsens Sølvvare / W. & S. Sørensen. Bestikservice af sølv 'Lotus'. Bestående af: Sauceske, syv middagsskeer, sildegaffel, kagegaffel, serveringskniv og serveringsske. Vægt eksklusiv stål 458 gr. Samlet vægt 540 gr. (12)
Varenr: 4864171
DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 13-12-2017
19:12:00
DKK 900
Bænk af eg og elegance læder.
Bænk af ubehandlet ege træfiner, stående på skråtstillede ben. På top sæde betrukket med elegance læder fra Arne Sørensen. L.139 B. 44 H. ca. 45 cm. Udstillingsmodel.
Varenr: 4849330

DKK 1.800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 13-12-2017
19:31:00
Pendel af lilla metal, ant. Svend Aage Holm Sørensen
Pendel af lilla metal med gennembrudt bort langs kanten, ant. Svend Aage Holm Sørensen. 1960'erne. Ø 24,5 cm., H 28,5 cm. Fremstår med aldersvarende brugsspor samt nyere fatning.
Varenr: 4864876
DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 13-12-2017
19:45:00
Arne Jacobsen. Seks syverstole model 3107, cognacfarvet læder (6)
Arne Jacobsen. Seks stole model 3107 'Syveren' af formbøjet krydsfiner og forkromede ben. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket med cognacfarvet læder fra Arne Sørensen, dette ej udført hos Fritz Hansen, men hos professionel møbelpolstrer. Sædehøjde ca. 44 cm. (6)
Varenr: 4868953
DKK 17.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 13-12-2017
20:12:00
DKK 5.000
Anna Sørensen, olie og akryl, komposition cd
Komposition, af Anna Sørensen f. 1968, olie og akryl på lærred, sign. og dat./b. Anna Sørensen 2007. 200x40 cm. UR.
Varenr: 4864819
DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 13-12-2017
20:25:00
DKK 4.400
Arne Jacobsen. Seks syverstole model 3107, sort læder (6)
Arne Jacobsen. Seks stole model 3107 'Syveren' af formbøjet krydsfiner og forkromede ben. Fremstillet hos Fritz Hansen. Siddehøjde 44,5 cm. Nybetrukket med sort anilinlæder fra Arne Sørensen, dette ej udført hos Fritz Hansen, men hos professionel møbelpolstrer. Anilinlæder med naturlig struktur...
Varenr: 4869879
20:35:00
DKK 5.800
Rud Thygesen & Johnny Sørensen. Halvcirkulært bord af mahogny
Rud Thygesen & Johnny Sørensen. Halvcirkulært bord af mahogny. Fra Kongeserien. Fremstillet hos Botium Møbler. Fremstår med brugsspor. Hver del måler L 185 cm. D 93 H 74 cm. Fremstår med ridser og mærker.
Varenr: 4865268
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 14-12-2017
14:25:00
E. S. Sørensen. Par petroleumslamper / skiblamper af messing (2)
E. S. Sørensen. Par petroleumslamper / skibslamper af messing, glaskupler med skibsmotiver, håndtag med hul til vægophæng. Med serienummer. H. 35 cm inklusiv brandglas. Fremstår ubrugte i original emballage. (2)
Varenr: 4865777
DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 14-12-2017
19:15:00
DKK 500
Rud Thygesen & Johnny Sørensen. (3).
Rud Thygesen & Johnny Sørensen. 3 stole med stel af forkromet og sortlakeret metal, sæde betrukket med blå uld. Fra serien "Dark Horse" tegnet i 1988 for Botium. Fremstår med brugsspor/mærker på stel.
Varenr: 4865806
DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 14-12-2017
19:27:00
Arne Jacobsen. 8 syverstole model 3107, cognacfarvet læder (8)
Arne Jacobsen. 8 stole model 3107 "Syveren" af formbøjet krydsfiner og forkromede ben. Fremstillet hos Fritz Hansen. Sædehøjde ca. 44 cm. Nybetrukket med cognacfarvet anilinlæder fra Arne Sørensen, dette ej udført hos Fritz Hansen, men hos professionel møbelpolstrer. Anilinlæder med naturlig ...
Varenr: 4869878
DKK 24.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 14-12-2017
19:34:00
DKK 6.000
Finn Juhl. Armstol af olieret massiv valnød, model FJ 109
Finn Juhl 1912-1989. Armstol af olieret massiv valnød, sæde og ryg betrukket med sort læder (kvalitet 3) fra Arne Sørensen. H. 75 B. 64 D. 46 Sh. 45 cm Tegnet i 1949. Fremstillet hos Onecollection, model FJ 109. Nypris kr. 14.728,- Fremstår ubrugt i original emballage.
Varenr: 4863351
DKK 10.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 14-12-2017
19:55:00
DKK 6.200
W. & S. Sørensen 'Patricia' tolv middagsknive med skafter af sølv. (12)
W. & S. Sørensen 'Patricia' tolv middagstknive med skafter af sølv, L. 22 cm. Samlet vægt incl. stål 712 gr. Fremstår med brugsspor. (12).
Varenr: 4866180
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 14-12-2017
20:14:00
Henrik Tengler. Chairman sofa og stol (2)
Henrik Tengler, sofa og stol, model Chairman. Fremstillet hos Hansen & Sørensen. Polstret med grå nistret uld. Sofa: L. 130 cm. Fremstår med lette brugsspor (2)
Varenr: 4866633
DKK 2.400 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 14-12-2017
20:30:00
Arne Jacobsen. Par armstole, model 3207 (2)
Arne Jacobsen 1902 - 1971. Par armstole model 3207 'syveren' med skal af formbøjet krydsfinér på stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nypolstret ved dansk professionel møbelpolster i Danmark med sort Savanne læder fra Arne Sørensen. Siddehøjde 44,5 cm....
Varenr: 4844382
DKK 9.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 15-12-2017
11:26:11
DKK 3.200
Arne Jacobsen. Seks syverstole model 3107, sort læder, høj model (6)
Arne Jacobsen. Seks stole model 3107 "Syveren" af formbøjet krydsfiner og forkromede ben. Fremstillet hos Fritz Hansen. Høj model 46,5 cm. Nybetrukket med sort anilinlæder fra Arne Sørensen, dette ej udført hos Fritz Hansen, men hos professionel møbelpolstrer. Anilinlæder med naturlig struktur ...
Varenr: 4864266
DKK 22.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 15-12-2017
19:35:00
DKK 16.500
Svend Aage Holm Sørensen, tilskrevet. Standerlampe, 1950'erne
Svend Aage Holm Sørensen, tilskrevet. Standerlampe med stel af sortlakeret metal, gennembrudt skærm af messing monteret med kip, H. ca. 100 cm. 1950'erne. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.
Varenr: 4867038
DKK 2.600 DK, Roskilde, Store Hedevej 15-12-2017
19:48:00
DKK 2.800
Arne Jacobsen. 'Ægget' model 3316, chokoladebrunt læder, ældre model
Arne Jacobsen 1902-1971. Lænestol 'Ægget' model 3316. Betrukket med chokoladebrunt læder. Firpasfod af massiv profileret aluminium, drejefunktion. Formgivet 1958. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket med læder fra Arne Sørensen, dette ej udført hos Fritz Hansen, men hos professionel...
Varenr: 4776283
DKK 38.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 15-12-2017
20:17:00
DKK 8.800
Finn Sørensen, olie og akryl på lærred. Komposition
Finn Sørensen født 1951. Olie, akryl og lak på lærred. Mål 90 x 90 cm. Signeret på forsiden 'Finn S.' betitlet: "Wienermusik & Stjerneskud " 'DANSK COBRA LEVER I BEDSTE VELGÅENDE En på opleveren, en ordentlig en, det var hvad jeg oplevede da jeg besøgte Kunstneren Finn Sørensen i hans ...
Varenr: 4868729
DKK 13.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-12-2017
20:05:00
DKK 3.200
Finn Sørensen. Maleri. Komposition
Finn Sørensen. Maleri. Komposition Finn Sørensen født 1951. Olie, akryl og lak på lærred. Mål 60 x 60 cm betitlet: "Blue I". Signeret på forsiden 'Finn S.' 'DANSK COBRA LEVER I BEDSTE VELGÅENDE En på opleveren, en ordentlig en, det var hvad jeg oplevede da jeg besøgte Kunstneren Finn Sørensen i ...
Varenr: 4868727
DKK 6.400 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-12-2017
20:20:00
W. & S. Sørensen m.fl. Moderne smykker af sterlingsølv (4)
Moderne smykker af sterlingsølv bestående af halskæde og armlænke, begge leddelte og med hamret overflade, armring samt ring. Halskæden er svensk, de øvrige dele udført hos W. & S. Sørensen. Halskæde 65 cm. Ringstr. 58/18,5 mm. Armlænke: 19,5 cm. Samlet vægt ca. 60 gr. Brugsspor. (4)
Varenr: 4869728
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 18-12-2017
20:20:00
Ipsens Enke. Samling skåle m.m. (4)
Ipsens Enke. Samling skåle m.m. af terracotta, bestående af Axel Jensen stort askebægre m/ flyveøgle nr. 136, Axel Sørensen frugtskål m/ dekorationer nr. 132, Axel Sørensen askebæger m/ elefant nr. 7 & bladfomet skål, Ø 16,5-30 cm & L. 20. Fremstår m/ glasurafstød. (4)
Varenr: 4868989
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 18-12-2017
21:14:00