Kategori  Vurdering
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Kai Kristiansen. Sæt på seks stole i teak (6)
Kai Kristiansen. Sæt på seks stole udført i teak, sæder betrukket med sort skai. 1960'erne. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, let løse samling. (6)
Varenr: 4808246
DKK 4.000 DK, Kolding, Trianglen 19-10-2017
14:47:13
DKK 5.800
Kai Kristiansen. FM kommode, teaktræ
Kai Kristiansen. FM kommode fineret med teaktræ, front med fire skuffer, runde tilspidsede ben. Formgivet i 1958. Fremstillet hos Feldballe møbelfabrik i 1960'erne. H. 76 B. 85 D. 40 cm. Fremstår med brugsspor og enkelte ridser på topplade.
Varenr: 4805091
DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 19-10-2017
19:07:00
Kai Kristiansen. FM væghængt reolsystem, palisander (8)
Kai Kristiansen. FM væghængt reolsystem af massivt og fineret palisander, best. af to vanger af hvidlakeret metal og seks hylder. Fremstillet hos Feltballe møbelfabrik. 1960'erne. H. 150 B. 85 D. 24 cm. Fremstår med brugsslitage på hylder, en hylde med brandmærker på underside, anløbne / rust på ...
Varenr: 4805119
DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 19-10-2017
19:59:00
DKK 375
Kai Kristiansen. FM jalousiskab, teaktræ
Kai Kristiansen. FM jalousiskab af fineret teaktræ, front med to jalousilåger, bag hvilke hylde, runde tilspidsede ben. Fremstillet hos feltballe møbelfabrik. 1960'erne. H. 69 B. 85 D. 40 cm. Fremstår med brugsspor, mindre hul på bagbeklædning og afkortet ben.
Varenr: 4805092
DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 19-10-2017
20:16:00
DKK 450
Kai Kristiansen. Fritstående skrivebord i teak
Kai Kristiansen. Fritstående skrivebord fineret med teaktræ, front med seks skuffer, bagside med rum, H. 73 cm, B. 154 cm, D. 80 cm. Nøgle medfølger ikke. Lette brugsspor, herunder enkelte afslag i finer, samt rand på bordpladen.
Varenr: 4807866
DKK 4.000 DK, Kolding, Trianglen 20-10-2017
14:24:00
DKK 925
Kai Kristiansen væghængt FM reolsystem - teaktræ (5)
Kai Kristiansen væghængt FM reolsystem af fineret teaktræ. To hylder D 23 cm, B 85,5 cm (1 knækket ved hyldeknægt), reolmodul med 4 skuffer H 23 cm, D 31,5 cm, B 85,5 cm og 2 vanger á 150 cm. Fremstår med brugsspor. (5)
Varenr: 4808921
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-10-2017
19:29:00
DKK 375
Kai Kristiansen. Tre stole i teak, model 42 (3)
Kai Kristiansen. Tre stole af teaktræ med vipperyg, betrukket med uldstof, H. 45/74 cm. Fremstillet hos Schou Andersen Møbelfabrik, model 42. Fremstår med brugsspor. Lille revne i stof på ene kopstykke, samt en knap ved skruehul med afslag. Nogle pletter på sæder(3)
Varenr: 4811782
DKK 2.000 DK, Kolding, Trianglen 24-10-2017
14:04:00
DKK 1.200
Kai Kristiansen, fristående skrivebord af nød
Kai Kristiansen. Skrivebord af nød, nyreformet plade, front med fire skuffer, lille drejelig skuffe samt skab med jalousilåge og barindretning, bagside med hylder, runde tilspidsede ben med sko af messing. H. 76 cm, B. 138 cm, D. 70 cm. 1960'erne. Fremstillet hos Feldballe møbelfabrik. Brugsspor;...
Varenr: 4813107
DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-10-2017
15:06:41
DKK 1.200
Kai Kristiansen matstolar
KAI KRISTIANSEN, matstolar, Danmark, 3 st, teak samt sits och rygg i konstskinn, sitthöjd ca 45 cm
Varenr: 4812195
DKK 2.346 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-10-2017
15:36:00
Se mere
Kai Kristiansen. Stol af teak, model 42
Kai Kristiansen. Stol af teaktræ med vipperyg, betrukket med stof, sædehøjde ca. 44 cm. Fremstillet hos Schou Andersen Møbelfabrik, model 42.
Varenr: 4812544
DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-10-2017
19:39:00
DKK 925
Kai Kristiansen. Seks stole af palisander, model 42 (6)
Kai Kristiansen. Seks stole af palisander med vipperyg, sæde og kopstykke betrukket med stof. Fremstillet hos Schou Andersens Møbelfabrik, model 42. SH. 44 cm (6)
Varenr: 4811984
DKK 6.000 DK, Aalborg, Nibevej 24-10-2017
20:00:00
DKK 4.600
Kai Kristiansen. FM væghængt reolsystem, teaktræ (21)
Kai Kristiansen. FM væghængt reolsystem af massivt og fineret teaktræ, best. af modul på ben med to skydelåger, H. 76. B. 85,5. D. 40 cm, modul på ben med fire skuffer, H. 76. B. 85,5. D. 40 cm, modul på ben, H. 49,5. B. 85,5. D. 40 cm, væghængt skab med nedfaldslåge, spejlglas og lys, H. 50. B. ...
Varenr: 4812848
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-10-2017
20:41:00
DKK 475