Kategori  Vurdering
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Kai Kristiansen spisestole (4)
Kai Kristiansen. Armstole / spisestole af massivt teaktræ med vipperyg, sæde og ryg betrukket med sort skai, H 74 cm, SH 46 cm. Fremstillet hos Schou Andersen Møbelfabrik. Fremstår med brugsspor, herunder ridser nederst på ben og enkelte skjolder på armlæn. (4)
Varenr: 4862455
DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-12-2017
19:36:00
DKK 3.800
Kai Kristiansen. Fem armstole af teaktræ, model 42 (5)
Kai Kristiansen. Fem armstole af teaktræ, sæde og ryg betrukket med uld. Formgivet 1956-1957. Fremstillet hos Schou Andersen Møbelfabrik, model 42. Fremstår med brugsspor. Én stol med uoriginale forstærkende skruer på ben ved sarg og en stol med lille afslag på inderside af armlæn ved ryg. ...
Varenr: 4841783
DKK 4.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 11-12-2017
21:00:00
DKK 4.200
Kai Kristiansen. Armstol, teaktræ
Kai Kristiansen. Armstol af massiv teaktræ, sæde betrukket med lyst møbelstof. Formgivet i 1959. Fremstillet for IKEA. Fremstår med lettere brugsspor.
Varenr: 4864652
DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 13-12-2017
20:59:00
DKK 1.700
Kai Kristiansen. Spisebord med udtræk af egetræ (3)
Kai Kristiansen. Spisebord med udtræk af fineret og massiv egetræ, H. 72 Ø 115 cm., hertil 2 tillægsplader á B. 55 cm., ene med sarg. Opsat på firpasfod. Undersiden af bordpladen monteret med gevind til montering af bordben. Fremstår med brugsspor; ridser, skjolder og lakslitage. (3)
Varenr: 4856095
DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 14-12-2017
19:49:00
Kai Kristiansen. Entré bænk model 36, skuffeboks model 32 og spejl (3)
Kai Kristiansen f. 1929. Entré bænk model 36, skuffeboks model 32 og spejl af palisander. Bænk og skuffeboks fremstillet af Aksel Kjersgaard med stempel herfra. Spejl H. 112, B. 45 cm. Bænk H. 39, L. 119, D. 34 cm og skuffeboks H. 19,5, B. 40,5, D. 31 cm. Med farveforskel (3)
Varenr: 4848694
DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 14-12-2017
20:00:00
DKK 1.800
Kai Kristiansen. FM reolsystem af palisander og to skabe med jalousilåger (16)
Kai Kristiansen. FM reolsystem af palisander bestående af: 2 kommoder med jalousidøre i front H. 76, B. 85,5 cm, D. 40 cm, 4 hylder D. 24 cm, hylde D. 28, 3 hylder D. 18 cm, hylde D. 32 cm, hylde D. 40 cm, alle L. 85,5 cm. samt 4 vanger L. 175-185 cm. Brugsspor (16)
Varenr: 4848728
DKK 3.400 DK, Herlev, Dynamovej 15-12-2017
19:40:00
DKK 700
Kai Kristiansen, 8 stole. Samt bord af palisander (9)
Kai Kristiansen: otte stole af palisander, model 42. Fremstillede hos Schou Andersens Møbelfabrik. Formgivet 1956-1957. Samt spisebord af palisander med hollandsk udtræk. Fineret plade. Ubekendt dansk møbelproducent. Senere / yngre stolebetræk. Stedvise brugs- og aldersspor. H. 74. 90 x 155 / 255...
Varenr: 4867463
DKK 12.000 DK, Odense, Kratholmvej 17-12-2017
20:50:00
DKK 7.400