Kategori  Vurdering
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Kai Kristiansen, tre stole model 31 (3)
Kai Kristiansen, fire stole model 31. Stel af fineret teaktræ. Sæde og ryg betrukket med rødt møbelstof. H. 76 cm. SH. 44 cm. Fremstår med brugsspor og gennemslid på betræk. (3)
Varenr: 4920252
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 20-02-2018
14:48:00
Kai Kristiansen. Seks stole af teaktræ, model 42 (6)
Kai Kristiansen. Seks armstole af teaktræ, sæde og ryg betrukket med uld, sædehøjde ca. 44 cm. Formgivet 1956-1957. Fremstillet hos Schou Andersen Møbelfabrik, model 42. Fremstår med brugsspor, herunder bl.a. 'slappe' gjorde. (6)
Varenr: 4914171
DKK 5.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 20-02-2018
19:34:00
DKK 6.200
Kai Kristainsen. Sæt på 6 stole af eg (6)
Kai Kristiansen f. 1929. Seks stole med stel af massiv eg, betræk af grånistret uld, sædehøjde 46 cm. Fremstår med brugsspor. (6)
Varenr: 4919200
DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 20-02-2018
19:55:00
DKK 3.400
Kai Kristiansen. Seks stole af palisander, model 42 (6)
Kai Kristiansen. Seks stole med stel af massiv palisander, vipbar ryg og sæde betrukket med uld. Sædehøjde ca. 45 cm. Formgivet 1956-1957. Fremstillet hos Schou Andersen møbelfabrik, model 42. Fremstår med alm. brugsslitage. (6)
Varenr: 4917974
DKK 10.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 20-02-2018
20:56:00
DKK 8.400
Kai Kristiansen. FM reolsystem - egetræ (17)
Kai Kristiansen. FM væghængt reolsystem af finéret eg, bestående af: Hylder med bredde 85,5 cm. 3x dybde på 45 cm., 4 x dybde 24 cm. samt 5 x dybde på 18 cm. 5 vanger, l: 2x 94 cm. og 3x 200 cm. Fremstår med brugsspor og mærker. Flere hylder med reparation. (17)
Varenr: 4921943
DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 21-02-2018
19:00:00
DKK 850
Kai Kristiansen for FM Møbler. Kommode af teak
Kai Kristiansen for FM Møbler, kommode af teak, front med 4 skuffer, på lettere tilspidsede ben, H. 77 cm. L. 85,5 cm. B. 40 cm. Brugsspor.
Varenr: 4921966
DKK 2.400 DK, Odense, Kratholmvej 22-02-2018
10:24:33
Kai Kristiansen. Par stole af teak (2)
Kai Kristiansen. Par stole af teak, monteret med sort skai. Sædehøjde ca. 44 cm. Fremstår med let brugsslitage, sæde med hul (2)
Varenr: 4922525
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 22-02-2018
19:58:00
DKK 700
Aksel Kjersgaard / Kai Kristiansen. Entresæt af palisander (2)
Entresæt best. af: Kommode af fineret palisander med fire skuffer. H. 52 L. 117 B. 36 cm. Formgivet af Kai Kristiansen. Endvidere rektangulært spejl med ramme af massiv palisander, H. 79 B. 56 cm. Sættet er fremstillet hos Aksel Kjersgaard med stempel herfra. Fremstår med alm. brugsspor. (2)
Varenr: 4918617
DKK 10.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-02-2018
20:43:00
Kai Kristiansen. Reol og skænk FM Teak (12)
Kai Kristiansen. Reol og skænk FM Teak. Real bestående af 4 træbeklædte vanger L 225 cm, 3 hylder L 85,5, D 28. 2 hylder D 17,5. 2 hylder D 40 cm. Dertilhørende kommode B 85,5, H 76, D 40 cm. Fremstår med brugsspor, pletter og et enkelt brændmærke. (12)
Varenr: 4923099
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-02-2018
19:29:00
Kai Kristiansen. Stol af teak, model 42
Kai Kristiansen. Stol af teaktræ model 42 med vipperyg, betrukket med brunt skai, sædehøjde ca. 44 cm. Fremstillet hos Schou Andersen Møbelfabrik. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.
Varenr: 4925806
DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-02-2018
20:27:00
Kai Kristiansen. Et par lænestole med stel af massivt teaktræ, model 121. (2)
Kai Kristiansen. Et par lænestole med stel af massivt teaktræ, løse skum-hynder betrukket med gråt uldstof. Formgivet 1963. Fremstillet hos Magnus Olesen, model 121. H. 78/42. B. 64. D. ca. 80 cm. Fremstår med alm. aldersrelateret brugsspor, senere hynder af skum
Varenr: 4926115
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-02-2018
20:45:00
DKK 3.200
Kai Kristiansen, tilskrevet. Seks stole af teaktræ, nybetrukket (6)
Kai Kristiansen, tilskrevet. Seks stole af massiv teaktræ, sædet betrukket med læder, sædehøjde ca. 46 cm. Ant. fremstillet hos Korup Møbelfabrik. Fremstår nypolstret samt nybetrukket med semianilin læder hos prof. møbelpolstrer. (6)
Varenr: 4921439
DKK 13.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-02-2018
20:19:00