Kategori  Vurdering
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Soffbord design Aalto
ALVAR AALTO, soffbord, Artek, Finland, björk, ben i böjträ, höjd ca 56, 122x75 cm
Varenr: 4807493
DKK 1.564 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-10-2017
20:58:00
Se mere
Alvar Aalto skärmvägg
ALVAR AALTO, skärmvägg, "Skärm 100", Artek, Finland, formgiven 1936, fururibbor, höjd 150, längd 200 cm; smärre slitage. . Inköpt på Gösta Westerberg Möbler
Varenr: 4807511
DKK 6.255 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-10-2017
21:34:00
Se mere
Alvar Aalto, Garderobe / Wandgarderobe, Birkenholz, Mid-Century, Finnland
Alvar Aalto, Garderobe aus Birkenholz, Mid-Century, Finnland. Konstruktion mit Ablage aus Vierkantstäben mit Rundstababschluss, vier Garderobenhaken. Objektemaße: H 25 cm, B. 28 cm, T. 100 cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, partiell minimale Bestoßungen, Kratzer und kleine Risse im Schichtholz.
Varenr: 4805312
DKK 2.233 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 20-10-2017
20:30:00
DKK 819
Karmstol Alvar Aalto modell 406
ALVAR AALTO, fåtölj, Artek, Finland, modell 406, formgiven 1938, björk, svart linsadelgjord, sitthöjd ca 37 cm
Varenr: 4810038
DKK 1.955 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-10-2017
19:06:00
Se mere
Alvar Aalto. Et sæt på fire barstole med lædersæder, model 64 (4)
Alvar Aalto. Fire barstole / høje taburetter udført i formbøjet, sortlakeret birketræ, sæder. Fremstillet hos Artek, model 64. H 66 cm. Ø 35 cm. Brugspatineret stand. (4) Sæder nybetrukket med cognacfarvet læder.
Varenr: 4809277
DKK 4.000 DK, Kolding, Trianglen 23-10-2017
13:54:00
Alvar Aalto. Tre hylder af birketræ (3)
Alvar Aalto (1898-1976). Tre hylder af birketræ, 90 x 37 cm. Nogle malerpletter. (3)
Varenr: 4810900
DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-10-2017
19:23:00
DKK 375
Alvar Aalto. Bænk
Alvar Aalto. Bænk af sortlakeret træ med stel af formbøjet lakeret metal. Længde: 112 cm. H: 45 cm. Fremstillet hos Artek. Udstillingsmodel, brugsspor i form af ridser/mærker.
Varenr: 4751063

DKK 5.400 DK, Herning, Engdahlsvej 25-10-2017
21:08:43
DKK 325