Kategori  Vurdering
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Alvar Aalto barpallar 4 st
ALVAR AALTO, barpalar, 4 st., modell 64, Artek, Finland, tillverkade år 2013, svartlackerade, etikettmärkta, sitthöjd ca 65 cm
Varenr: 4862895
DKK 3.089 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 12-12-2017
10:48:00
Se mere
Alvar Aalto, To halvrunde borde (2)
Alvar Aalto. Par halvrunde borde af birketræ, H. 71 cm. Ø. 120 cm. Fremstår med brugsspor samt mærker. (2)
Varenr: 4862825
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 13-12-2017
16:48:00
DKK 900
Alvar Aalto. Holmegaard, Kosta Boda. Vase, glasskål samt karaffel (3)
Alvar Aalto vase H. 15 cm. Holmegaard karaffel, lavaglas, designet af Per Lükten. H. 28 cm. Kosta Boda skål af Kjell Engman, H. 26 cm. Ø 31 cm. (3)
Varenr: 4866571
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 14-12-2017
14:53:00
Alvar Aalto, Garderobe / Wandgarderobe, Birkenholz, Mid-Century, Finnland
Alvar Aalto, Garderobe aus Birkenholz, Mid-Century, Finnland. Konstruktion mit Ablage aus Vierkantstäben mit Rundstababschluss, vier Garderobenhaken. Objektemaße: H 25 cm, B. 28 cm, T. 100 cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, partiell minimale Bestoßungen, Kratzer und kleine Risse im Schichtholz.
Varenr: 4805312
DKK 2.233 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 14-12-2017
20:31:00
DKK 298
Vaser design Aalto
ALVAR AALTO, "Savoy", vaser, 2 st, Iittala, Finland, etikettmärkta, höjd ca 12 resp 16 cm, en vas med nagg medföljer. HISTORIK: Vasen formgavs inför Världsutställningen i Paris 1937
Varenr: 4866910
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 15-12-2017
20:00:00
Se mere
Alvar Aalto, lænestol, model 36/401, finsk design
Alvar Aalto, lænestol. Model 36/401. Formgivet ca. 1950. Finsk design. Organisk konstruktion med stel af formbøjet, sortlakeret birketræ samt grønt uldbetræk. Betegnet på undersiden med 'VK'. H. 90 cm, B. 62 cm, D. 73 cm. Fremstår med kraftige brugsspor, uldbetrækket er stærkt beskadiget, lakken ...
Varenr: 4867401
DKK 4.466 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 15-12-2017
20:30:00
DKK 1.191
Alvar Aalto bord
ALVAR AALTO, matbord, Artek, Finland, ben i skiktlimmad björk, vit laminerad skiva, formgiven 1935, höjd 71,5, 120x60 cm
Varenr: 4868098
DKK 1.390 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 17-12-2017
10:00:00
Se mere
Alvar Aalto bord
ALVAR AALTO, matbord, Artek, Finland, ben i skiktlimmad björk, vit laminerad skiva, formgiven 1935, höjd 71,5, 100x60 cm
Varenr: 4868147
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 17-12-2017
12:42:00
Se mere
Alvar Aalto bord
Varenr: 4868150
12:51:00
Se mere
Alvar Aalto bord
Varenr: 4868159
13:24:00
Se mere
Alvar Aalto bord
ALVAR AALTO, matbord, Artek, Finland, ben i skiktlimmad björk, vit laminerad skiva, formgiven 1935, höjd 71,5, 74,5x150 cm
Varenr: 4868185
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 17-12-2017
14:48:00
Se mere
Alvar Aalto bord
Varenr: 4868251
18:30:00
Se mere
Alvar Aalto. Fire armstole af birk, model 46 (4)
Alvar Aalto (1898-1976). Fire armstole af birketræ, model 46. Sæde og ryg med kernelæder. Armlæn beviklet med læder. Siddehøjde 44 cm. Læderet fremstår med pletter. (4)
Varenr: 4856464
DKK 15.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 17-12-2017
20:00:00
DKK 9.200
Alvar Aalto bord
Varenr: 4868330
21:22:00
Se mere
Alvar Aalto stolar 4 st modell 68
ALVAR AALTO, stolar, 4 st, modell "68", Artek, skiktlimmad björk, höjd 69, sitthöjd 43,5 cm
Varenr: 4868385
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 18-12-2017
12:40:00
Se mere
Alvar Aalto bord
ALVAR AALTO, matbord, 3 dlr, Artek, Finland, ben i skiktlimmad björk, vit laminerad skiva, formgiven 1935, höjd 71,5, 100x60, 1 par 50x100, totalängd 210 cm
Varenr: 4868424
15:40:00
Se mere
Alvar Aalto matbord
Varenr: 4868447
17:20:00
Se mere
Alvar Aalto, Et par taburetter, formbøjet birketræ (2)
Alvar Aalto, Et par taburetter. Hvidlakeret, formbøjet birketræ. H. 44 Ø. 35 cm. Fremstår med kraftige brugsspor, ridser, mærker. (2)
Varenr: 4867544
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-12-2017
18:16:00
Alvar Aalto. Spisebord af asketræ (3)
Alvar Aalto. Spisebord af asketræ med to tillægsplader. H. 73. L. 191/305 cm. B. 100 cm. To tillægsplader á L. 57 cm. Fremstår med brugsspor, enkelte ridser og mærker. Sjældent udbudt. (3)
Varenr: 4856500
DKK 20.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 18-12-2017
19:31:00
Alvar Aalto stolar modell 68
ALVAR AALTO, stolar, 6 st, modell "68", Artek, skiktlimmad björk, höjd 69, sitthöjd 43,5 cm
Varenr: 4868499
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 18-12-2017
19:58:00
Se mere
Alvar Aalto bord
ALVAR AALTO, matbord, 3 dlr, Artek, Finland, ben i skiktlimmad björk, vit laminerad skiva, formgiven 1935, höjd 71,5, 150x75, 1 par 75x150, totalängd 225 cm
Varenr: 4868546
21:32:00
Se mere
Alvar Aalto bord
Varenr: 4868552
21:44:00
Se mere