Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "arne jacobsen" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Arne Jacobsen, Rørstolen model AJ236
Arne Jacobsen, Rørstolen model AJ236 . Arne Jacobsen 1902-1971. Rørstolen, model AJ 236 fra serien originale AJ-fletstole med stel af honningfarvet rattan, Hynde betrukket med Alcantara. Fremstår med små brugsspor. hynde med let smuds.. Varenr: 4667059 DKK 3.500 DK, Odense, Kratholmvej 24-05-2017 16:28:00 DKK 1.700
Arne Jacobsen. Seks 'Myren' stole af teak, model 3100 (6)
Arne Jacobsen. Seks 'Myren' stole af teak, model 3100 (6) . Arne Jacobsen 1902-1971. Seks stole, 'Myren' med skaller af finéret teaktræ, monteret på trebenet stel af stålrør beklædt med riflet gummi, sædehøjde ca. 44 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3100. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor; alle med defekte rygge. Varenr: 4668046 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-05-2017 18:56:00 DKK 2.200
Arne Jacobsen. Vægur
Arne Jacobsen. Vægur . Arne Jacobsen 1902-1971. Vægur af metal med sølvgrå urskive, Ø 21 cm. Fremstillet hos Lauritz Knudsen, urskiven mærket LK. Fremstår med brugslitage. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Varenr: 4665991 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-05-2017 19:19:00 DKK 775
14 mm benforlængere. Sæt til 6 stk. Arne Jacobsen stole (24)
14 mm benforlængere. Sæt til 6 stk. Arne Jacobsen stole (24). 14 mm benforlængere. Forberedt for 6 stk. Arne Jacobsen stole. Trykstøbt, sort kunststof. Passer til bl. a. model: 3107, 3101 m. fl. 24 stk., hæver stolen med 14 mm uden synlig overgang.Kan bl.a. anvendes til følgende modeller: Syver med/uden armlæn, model 3107 og 3207, Liljen med/uden armlæn ... Varenr: 4645748

DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24-05-2017 19:30:00 DKK 625
Læderovertræk til Arne Jacobsen 3107 stole. (6)
Læderovertræk til Arne Jacobsen 3107 stole. (6). Læderovertræk til Arne Jacobsen 7'er stole. Sæt på seks stk. Betrækket er fremstillet af sort semi-anilin læder, indvendigt med 60 kg/kvm. koldskum. Patenteret design med front i ét ubrudt stykke læder. Ryg med to lynlåse, der flugter stolens form og samtidig gør det nemt at montere. Alle ... Varenr: 4638336

DKK 3.700 DK, Herlev, Dynamovej 24-05-2017 19:41:00 DKK 3.100
Arne Jacobsen. Seks 'Myrestole' model 3101 (6)
Arne Jacobsen. Seks 'Myrestole' model 3101 (6) . Arne Jacobsen (1902-1971). Seks 'Myrestole' model 3101 'Myren', grønlakeret, formbøjet træ, monteret på rørstel af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor og nogle finérmærker samt nogle manglende dupsko. (6) Varenr: 4654940 DKK 4.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-05-2017 19:44:00 DKK 3.100
Arne Jacobsen. Hyndesæt til stol model 3107 (6)
Arne Jacobsen. Hyndesæt til stol model 3107 (6). Arne Jacobsen. Hyndesæt til stol model 3107. Fremstillet hos Bent Hansen. Ubrugte. (6) Varenr: 4644725 DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-05-2017 19:51:00 DKK 325
Arne Jacobsen. Oxford lounge højrygget stol, model 3242
Arne Jacobsen. Oxford lounge højrygget stol, model 3242. Arne Jacobsen. Oxford lounge højrygget stol, model 3242, firpasfod af forkromet aluminium med retur drej, nybetrukket med cognacfarvet anilin læder,. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket af dansk professionel møbelpolster i Danmark, med læder fra Arne Sørensen Varenr: 4665197

DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-05-2017 19:54:00 DKK 3.600
Arne Jacobsen. To Syverstole model 3107, hvid og grøn (2)
Arne Jacobsen. To Syverstole model 3107, hvid og grøn (2) . Arne Jacobsen (1902-1971). To stole af formbøjet, hvid- og grønlakeret krydsfinér, model 3107, 'Syveren', ben af forkromet stålrør. Sh. 42,5 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsslitage, ridser og mærker, afskalninger, manglende sko, let skævt stel på ene stol, let blød ryg, ... Varenr: 4649267 DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24-05-2017 20:00:00 DKK 375
Arne Jacobsen. Ægget, lænestol
Arne Jacobsen. Ægget, lænestol. Arne Jacobsen. Ægget, lænestol, model 3316 med vippeanordning samt drejelig profileret firpasfod i massiv aluminium, senere betrukket med patineret vegetabilsk garvet naturfarvet læder. Formgivet 1958. Fremstillet hos Fritz Hansen. Litteratur: C Thau / K. Vindum 'Arne Jacobsen' 1998 Bl.a omtalt ... Varenr: 4648283 DKK 38.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-05-2017 20:06:00 DKK 31.000
Arne Jacobsen. Sæt på fire stole model 3107 (4)
Arne Jacobsen. Sæt på fire stole model 3107 (4). Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på fire stole 'syveren' med skaller i formspændt krydsfinér, stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Fremstår nybetrukket med moccafarvet læder. Sh 44,5 cm. Læder med armærker. (4) Varenr: 4515303 DKK 12.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-05-2017 20:07:00 DKK 3.400
Hans J. Wegner. Lufthavnssofa, tre-pers. sofa
Hans J. Wegner. Lufthavnssofa, tre-pers. sofa. Hans J. Wegner 1914-2007. Tr-pers. sofa, Lufthavnssofa, med ben af forkromet stål og nybetrukket med sort læder. Fremstillet hos AP-stolen, model 34/3. L. 210 cm. Sh. 39 cm. Fremstår nybetrukket med Italiensk Basic læder fra Marchetto Pellami. Varenr: 4667633 DKK 22.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-05-2017 20:14:00 DKK 16.500
Arne Jacobsen. 'Ægget' med skammel, læder (2)
Arne Jacobsen. 'Ægget' med skammel, læder (2) . Arne Jacobsen. 'Ægget' lænestol betrukket med læder, opsat på drejelig firpasfod af aluminium med vippeanordning, H. 100 B. 90 sædehøjde 40 cm. Tilhørende skammel H. 40 cm. Både stol og skammel nummeret og dateret 2011. Certifikat medfølger til både stol og skammel. Formgivet i 1958-59 som en ... Varenr: 4667427 DKK 38.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-05-2017 20:15:00 DKK 30.000
Arne Jacobsen, loungestol model Egg Chair 3316, fremstillet hos Fritz Hansen
Arne Jacobsen, loungestol model Egg Chair 3316, fremstillet hos Fritz Hansen . Loungestol model Egg Chair 3316, Ægget, dansk design af Arne Jacobsen, fremstillet hos Fritz Hansen. Formgivet i 1958/59 som del af den samlede indretning i Hotel Royal i København, fremstillet i 2015. Hvilestol betrukket med sort ’Classic’ læder fra Arne Sørensen, drejelig midterstander med ... Varenr: 4668082 DKK 40.933 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-05-2017 20:16:00 DKK 20.839
Arne Jacobsen. Lænestol model Svanen 3320 i original sort læder
Arne Jacobsen. Lænestol model Svanen 3320 i original sort læder. Arne Jacobsen 1902-1971. Lænestol model 3320 'Svanen' betrukket med original sort læder. 'Brown Label', drejelig firpasfod af aluminium. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen. Med stelnummer. Litteratur: C Thau & K Vindum Arne ... Varenr: 4664747 DKK 15.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-05-2017 20:23:00 DKK 10.000
Piet hein Super Ellipsebord
Piet hein Super Ellipsebord. Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super Elipsebord. Arne Jacobsen / Piet Hein. Spisebord med bordplade i superellipse form med kant af aluminium. Nylakeret plade. Stel med søjle på sekspasfod af stål. Formgivning 1958. Udført hos Fritz Hansen. H. 70 L 180 B. 120 cm. Fremstår ... Varenr: 4667680 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-05-2017 20:30:00 DKK 5.400
Arne Jacobsen. AJ bordlampe af hvidlakeret metal
Arne Jacobsen. AJ bordlampe af hvidlakeret metal. Arne Jacobsen 1902-1971. AJ bordlampe af hvidlakeret metal. Formgivet i 1957. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 55 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker Varenr: 4663872 DKK 2.500 DK, Vejle, Dandyvej 24-05-2017 20:34:00 DKK 1.900
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol. Walnut Elegance læder.
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol. Walnut Elegance læder.. Arne Jacobsen. Oxford kontorstol nybetrukket med cognac farvet walnut elegance læder, fuldpolsteret. Drejefunktion. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nypolsteret med cognac farvet Walnut Elegance læder af dansk professionel møbelpolster i Danmark. Varenr: 4665156 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-05-2017 20:34:00 DKK 3.700
Arne Jacobsen, Fritz Hansen, kontorsstol, 'Sjuan', 1985
Arne Jacobsen, Fritz Hansen, kontorsstol, 'Sjuan', 1985. Kontorsstol 3117 "Sjuan". Formgiven av Arne Jacobsen för Fritz Hansen. Tillverkad 1985. Stomme i formpressat trä, klädsel i patinerat naturläder. Kopplade ben i förkromad metall, försedda med svarta hjul. Höj- och sänkbar modell. Bruksslitage, fläckar i klädsel, reva i sitsens front. Varenr: 4662685 DKK 3.047 SE, Malmö, Baltzarsgatan 24-05-2017 20:35:00 DKK 1.333
Piet Hein. Elipsebord samt fire Arne Jacobsen stole, model 3107. (5)
Piet Hein. Elipsebord samt fire Arne Jacobsen stole, model 3107. (5) . Piet Hein 1905 - 1996 & Bruno Mathsson 1907 - 1988. Super Elipse spisebord med plade af senere hvidlakeret laminat med alukant, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 cm, L. 150 cm, D. 100 cm, Arne Jacobsen. Sæt på fire stole 'Syveren' med skaller i ... Varenr: 4667414 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-05-2017 20:41:00 DKK 3.400
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol. Arne Jacobsen. Oxford kontorstol med vippefunktion og højdejustérbar fempas stjernefod af aluminium, monteret på hjul. Sæde og ryg nypolstret med cognac farvet anilin læder. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen. Varenr: 4667592 DKK 5.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 24-05-2017 20:57:00 DKK 1.850
Arne Jacobsen. Guldbelagt ''7'er stol'' Nummereret jubilæumsudgave - model 3107
Arne Jacobsen. Guldbelagt ''7'er stol'' Nummereret jubilæumsudgave - model 3107 . Arne Jacobsen. Nummereret jubilæumsudgave af '7'er stolen' - model 3107 af formbøjet lakeret 'Pale Pink' krydsfinér, ben guldbelagt 24k stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen 2015. Modelfotos. '60 års jubilæumsudgaven af 7´er stolen er inspireret af forestillingen om, at "modsætninger ... Varenr: 4601986

DKK 4.500 DK, Kolding, Trianglen 24-05-2017 21:19:00 DKK 3.500
Arne Jacobsen. Et par Oxford stole med returdrej, cognacfarvet læder (2)
Arne Jacobsen. Et par Oxford stole med returdrej, cognacfarvet læder (2) . Arne Jacobsen 1902-1971. Et par 'Oxford' stole. Monteret på drejelig fempasfod af aluminium med returdrej. Sæde og ryg originalt betrukket med rødglødet cognacfarvet læder med naturlig patina. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen år 2007 'Red Label'. (2) Varenr: 4579054 DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 24-05-2017 21:20:00 DKK 4.200
Arne Jacobsen. Cirkulært sofabord, Ø 120 cm
Arne Jacobsen. Cirkulært sofabord, Ø 120 cm. Arne Jacobsen 1902-1971. Rundt sofabord monteret med hvidlakeret bordplade, monteret på stamme af forkromet metal og sekspas fod af aluminium. H. 47 cm. Ø120 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med lette brugsspor. Varenr: 4653715 DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 25-05-2017 13:17:49 DKK 2.100
Arne Jacobsen. Armstol, model 3207, 'Syver'-stole.
Arne Jacobsen. Armstol, model 3207, 'Syver'-stole. . Arne Jacobsen 1902-1971. Armstol, model 3207, 'Syver'-stole af formbøjet hvidlakeret krydsfinér, ben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen. Sædehøjde 44 cm. Manglende bundskal, mindre løshed ved ene ben. Varenr: 4669125 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 25-05-2017 13:37:33 DKK 1.000
Arne Jacobsen. Højrygget Oxford kontorstol med armlæn, model 3292
Arne Jacobsen. Højrygget Oxford kontorstol med armlæn, model 3292. Arne Jacobsen. Højrygget Oxford kontorstol med armlæn, model 3292 med fempas stjernefod af aluminium, monteret på hjul, originale med alu stålkappe. Sæde, armlæn og ryg originalt betrukket med sort let patineret læder. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen, mærket heraf. Varenr: 4654455 DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 25-05-2017 14:03:00 DKK 2.100
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol med armlæn,betrukket  med læder, model 3273
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol med armlæn,betrukket med læder, model 3273 . Arne Jacobsen (1902-1971). Oxford kontorstol med armlæn, betrukket med let patineret mørkt, brunt læder, på fempas stjernefod af aluminium, monteret på hjul. Højdejusterbar med vippefunktion. Model 3273 - mellemhøjde. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen 2008, 'Red Label'. Fremstår med ... Varenr: 4648249 DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 25-05-2017 14:20:00 DKK 5.800
Arne Jacobsen. Højrygget Oxford kontorstol med armlæn, model 3292 . Arne Jacobsen. Højrygget Oxford kontorstol med armlæn, model 3292 med fempas stjernefod af aluminium, monteret på hjul, originale med alu stålkappe. Sæde, armlæn og ryg originalt betrukket med sort, patineret læder. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen, mærket heraf. Varenr: 4657720 DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 25-05-2017 14:39:50 DKK 1.350
Arne Jacobsen. Et sæt på ti stole 'Syveren', model 3107 i sort læder (10)
Arne Jacobsen. Et sæt på ti stole 'Syveren', model 3107 i sort læder (10). Arne Jacobsen (1902-1971). Ti stole 'Syveren', model 3107, produceret af Fritz Hansen, dansk design fra 1955, betrukket med sort læder og med stel af forkromet stålrør. Modelfotos. Fremstår professionelt nybetrukket med sort læder. Professionel sælger yder 2 års garanti på polstring fra ... Varenr: 4668876 DKK 30.000 DK, Kolding, Trianglen 25-05-2017 14:45:00 DKK 4.300
Arne Jacobsen. Et par Oxford stole med returdrej, cognacfarvet læder (2) . Arne Jacobsen 1902-1971. Et par 'Oxford' stole. Monteret på drejelig fempasfod af aluminium med returdrej. Sæde og ryg med originalt betræk af patineret, rødglødet cognacfarvet læder. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen år 2007 'Red Label'. (2) Varenr: 4632826 DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 25-05-2017 14:46:26 DKK 350
 1 2 3 4 5 6 7  >>