Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Arne Jacobsen. Sæt på otte siddepolstrede stole ,model 3107 . (8)
Arne Jacobsen. Otte 7'er stole, model 3107 med skaller af formspændt askefiner med årestruktur; sortlaseret. Siddepolstring i sort, patineret læder. Monteret med ben af forkromet stålrør. Udført hos Fritz Hansen, stemplet. Fremstår med almene aldersrelaterede brugsspor. (8)
Varenr: 4820315
DKK 14.000 DK, Kolding, Trianglen 11-12-2017
14:11:00
DKK 11.500
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol med certifikat, model 3273, Red label år 2007
Arne Jacobsen (1902-1971). Højdejustérbar kontorstol model 3291 'Oxford'. Armlæn af børstet aluminium, fempasfod med hjul, skal af lamineret formpresset træ, betrukket med sort 'Classic' læder. Fremstillet af Fritz Hansen, 'Red Label'. Medfølgende certifikat. Fremstår med minimale brugsspor.
Varenr: 4862505
DKK 11.000 DK, Kolding, Trianglen 11-12-2017
14:18:03
DKK 4.600
Arne Jacobsen. Hvilestol, model 3316, 'Ægget' med vippefunktion
Arne Jacobsen 1902-1971. Hvilestol, model 3316, 'Ægget' i rød 'Divina' uld , monteret med fod af aluminium. Identifikationsnummer på stel. Formgivet i 1958-59 som en del af totalindretningen i hotel Royal København. Fremstillet hos Fritz Hansen år 2006, mærket heraf. Fremstår med minimale ...
Varenr: 4860463
DKK 25.000 DK, Kolding, Trianglen 11-12-2017
14:41:00
DKK 18.500
Arne Jacobsen. Sæt på tolv 'Syveren' vintage stole i teak, model 3107 (12)
Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på tolv vintage 'Syveren' stole med skaller af formspændt teaktræ, monteret med stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955, model 3107. Fremstillet og stemplet hos Fritz Hansen, 1970'erne. Brugsspor. Alle skaller med intakt ryg. (12)
Varenr: 4848085
DKK 19.000 DK, Kolding, Trianglen 11-12-2017
15:07:00
DKK 14.500
Arne Jacobsen. Seks armstole model 3207, 'Vacona' anilin læder. (6)
Arne Jacobsen 1902 - 1971. Seks armstole model 3207 'syveren' med skal af formbøjet krydsfinér på stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Sidde højde ca. 44, 5 cm. Modelfotos. Professionel nybetrukket med cognacfarvet 'Vacona' anilinlæder, vegetabilsk garvet. ...
Varenr: 4772414
DKK 30.000 DK, Kolding, Trianglen 11-12-2017
15:25:00
DKK 17.500
Arne Jacobsen. Højrygget Oxford stol, model 3172, cognacfarvet læder
Arne Jacobsen 1902-1971. Højrygget Oxford stol original betrukket med patineret, cognacfarvet læder, stel af aluminium med drejelig fempasfod. Fremstillet og mærket hos Fritz Hansen, model 3172. Fremstår med aldersrelateret patina og porøst skum.
Varenr: 4836137
DKK 5.000 DK, Kolding, Trianglen 11-12-2017
15:29:00
DKK 725
Arne Jacobsen. Højrygget Oxford kontorstol i 'Elegance' læder
Arne Jacobsen. Højrygget Oxford kontorstol med armlæn, model 3292. original betrukket i patineret, mørk brunt 'Elegance' læder. Vippefunktion og højdejustérbar fempas stjernefod af aluminium, monteret på hjul med stålkappe. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen.
Varenr: 4860464
DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 11-12-2017
16:14:44
DKK 4.600
Arne Jacobsen. Væglampe model 'AJ Eklipta' med ekstraskærm (2)
Arne Jacobsen (1902-1971). Væglampe model 'AJ Eklipta' med skærm af opalglas samt løs ekstraskærm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 45 cm. Brugsspor. (2)
Varenr: 4861501
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 11-12-2017
16:32:19
DKK 875
Arne Jacobsen. Elleve stole, 'Syveren', model 3107 (11)
Arne Jacobsen. Elleve stole 'Syveren' model 3107, stel af forkromet metal, hvidt sæde af formspændt finer. Hjemmelakeret i hvid. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med tydelige brugsspor, herunder afslag i lakering samt grønligt skær. (11)
Varenr: 4860357
DKK 6.000 DK, Aalborg, Nibevej 11-12-2017
19:00:00
DKK 7.400
Arne Jacobsen. Seks syverstole model 3107, sort læder (6)
Arne Jacobsen 1902 - 1971. Seks stole, model 3107, 'Syveren' med skaller af formbøjet krydsfinér, stel af forkromede stålrør, sædehøjde ca. 44 cm. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket hos prof. møbelpolstrer med sort Basic læder. (6)
Varenr: 4809483
DKK 17.500 DK, Herlev, Dynamovej 11-12-2017
19:07:00
DKK 10.500
Arne Jacobsen. 'Svanen' lænestol, model 3320. 'Red label'
Arne Jacobsen 1902-1971. Svanen. Lænestol, model 3320. Original betrukket med hvidt læder, drejelig firpasfod af aluminium. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen. Red label. SH. 49 cm. Fremstår med minimale brugsspor. Enkelt ...
Varenr: 4840470
DKK 26.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 11-12-2017
19:34:00
DKK 10.500
Arne Jacobsen Oxford højrygget stol, sort læder
Arne Jacobsen. Højrygget Oxford kontorstol. Nybetrukket med sort læder. Fempas stjernefod af aluminium. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket med sort Marchetto læder ved anden professionel møbelpolster.
Varenr: 4842341
DKK 9.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 11-12-2017
19:39:00
Varenr: 4842337
19:41:00
Arne Jacobsen. Par armstole, model 3207 (2)
Arne Jacobsen 1902 - 1971. Par armstole model 3207 'syveren' med skal af formbøjet krydsfinér på stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nypolstret ved dansk professionel møbelpolster i Danmark med sort Savanne læder fra Arne Sørensen. Siddehøjde 44,5 cm....
Varenr: 4818210
19:42:00
DKK 4.400
Arne Jacobsen. Højrygget Oxford højdejusterbar kontorstol med armlæn, model 3292
Arne Jacobsen. Højrygget Oxford højde justerbar kontorstol med armlæn og vip, model 3292, med fempas stjernefod af aluminium, monteret på hjul med alu stålkappe. Betrukket med sort let patineret læder. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen 2005.
Varenr: 4828186
DKK 12.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 11-12-2017
19:42:00
DKK 6.200
Arne Jacobsen 'Oxford' - lavrygget kontorstol. Cognac farvet anilin læder.
Arne Jacobsen 1902-1971. Oxford lavrygget stol. Monteret på drejelig fempasfod af aluminium. Sæde og ryg nybetrukket med cognac farvet anilin læder. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket med cognac farvet anilin læder, betrukket ved dansk professionel møbelpolstrer i ...
Varenr: 4857578
DKK 8.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 11-12-2017
19:44:00
Arne Jacobsen. Fire syverstole model 3107, sort læder, høj model (4)
Arne Jacobsen. Fire stole model 3107 "Syveren" af formbøjet krydsfiner og forkromede ben. Fremstillet hos Fritz Hansen. Høj model 46,5 cm. Nybetrukket med sort anilinlæder fra Arne Sørensen, dette ej udført hos Fritz Hansen, men hos professionel møbelpolstrer. Anilinlæder med naturlig struktur ...
Varenr: 4861635
DKK 15.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 11-12-2017
19:47:00
DKK 6.600
Arne Jacobsen. Oxford lounge højrygget stol, model 3242
Arne Jacobsen. Oxford lounge højrygget stol, model 3242, firpasfod af forkromet aluminium med retur drej, nybetrukket med cognacfarvet anilin læder,. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket af dansk professionel møbelpolster i Danmark, med læder fra Arne Sørensen
Varenr: 4795201
DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 11-12-2017
19:52:00
Arne Jacobsen. Dråben. Stol, model 3110
Arne Jacobsen 1902-1971. Stol 'Dråben' betrukket med sort læder, ben af sortlakeret metal. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3110. Certifikat medfølger. Oprindelig designet til SAS Royal hotellet i København i 1958. Udstillingsmodel, minimale / ingen brugsspor.
Varenr: 4859966
DKK 4.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 11-12-2017
19:53:00
DKK 3.700
Arne Jacobsen. Par '7'er-stole' model 3107 (2)
Arne Jacobsen. Par '7'er-stole' model 3107 med skaller af formbøjet sortlakeret krydsfinér, stel af stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen. Ældre modeller med kapsler af metal. Brugsspor og ridser. (2) Denne vare er en del af en temaauktion over varer fra Kræmmer Erik's butik 'Fantastiske Fund', ...
Varenr: 4841797
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 11-12-2017
19:55:00
DKK 1.300
Arne Jacobsen. Højrygget Oxford kontorstol, original hvid læder. Red label.
Arne Jacobsen. Højrygget Oxford kontorstol, fempas stjernefod, sæde og ryg betrukket med hvidt savanna læder. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår senere ompolstret hos professionel møbelpolstrer. Minimale brugsspor. Uden drejefunktion.
Varenr: 4802036
DKK 8.000 DK, Herlev, Dynamovej 11-12-2017
19:57:00
Arne Jacobsen. Fire syverstole, høj model 3107, sort læder (4)
Arne Jacobsen 1902 - 1971. Fire stole, model 3107, 'Syveren' høj model med skaller af formbøjet krydsfinér, stel af forkromede stålrør, sædehøjde 46,5 cm. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket hos prof. møbelpolstrer med sort anilin læder. (4)
Varenr: 4830757
DKK 14.000 DK, Herlev, Dynamovej 11-12-2017
19:57:00
DKK 7.000
Arne Jacobsen 'Oxford' - lavrygget kontorstol. Cognac farvet anilin læder
Arne Jacobsen 1902-1971. Oxford lavrygget stol. Monteret på drejelig fempasfod af aluminium. Sæde og ryg nybetrukket med cognac farvet anilin læder. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket med cognac farvet anilin læder, betrukket ved dansk professionel møbelpolstrer i...
Varenr: 4857576
19:58:00
Varenr: 4857579
19:59:00
DKK 500
Arne Jacobsen / H. J. Wegner. Skrivebordslampe, Aarhus Rådhus
Arne Jacobsen / H. J. Wegner. Skrivebordslampe med skærm og fod af sort lakeret metal, stamme af messing. Formgivet 1938-1941. Udført specielt til Aarhus Rådhus. Litt. Felix Solaquren - Beascoa: Arne Jacobsen, Sanao & Cole, Spanien. s. 66. Udstillet på Louisiana. H. 36 cm. Fremstår nymalet efter ...
Varenr: 4831286
DKK 37.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 11-12-2017
20:07:00
DKK 10.500
Arne Jacobsen. Seks armstole 'syveren' model 3207. (6)
Arne Jacobsen 1902 - 1971. Seks armstole model 3207 'syveren' med skal af formbøjet krydsfinér på stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nypolstret med cognacfarvet anilin læder, udført ved anden dansk professionel møbelpolstrer i Danmark. Siddehøjde ...
Varenr: 4842353
DKK 34.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 11-12-2017
20:07:00
DKK 16.500
Arne Jacobsen. Par armstol og to spisestole (4)
Arne Jacobsen. Par armstol og to spisestole formbøjet krydsfiner, to lakeret og to polstret, stel af forkromet metal. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107 og 3207, sædehøjde ca. 44 cm. Fremstår med slitage, defekt betræk, en armstol med defekt ryg og skævhed på stel, to stel med manglende ...
Varenr: 4859848
DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-12-2017
20:07:00
Varenr: 4857582
20:07:00
Arne Jacobsen. To stole, model 3107 (2)
Arne Jacobsen 1902-1971. To stole med lakeret formspændt skal, ben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen 1981, model 3107. Brugsslitage. (2)
Varenr: 4861474
DKK 1.800 DK, Hørsholm, Vibe Alle 11-12-2017
20:10:00
DKK 525
Arne Jacobsen, Oxford kontorstol. Sort læder
Arne Jacobsen (1902-1971). Stol model 'Oxford' med mellemhøj ryg. Stel og armlæn af poleret aluminium, fempasfod, drejefunktion. Skal af lamineret formpresset træ, nybetrukket med sort læder. Fremstillet af Fritz Hansen 2007. Fremstår nybetrukket ved anden professionel møbelpolster med sort ...
Varenr: 4842332
20:11:00
DKK 3.100
 1 2 3 4 5 6 7 8  >>