Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "arne jacobsen" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
14 mm benforlængere, til 6 stk. Arne Jacobsens stole – passer til bl. a. model: 3107 og 3101 m. fl.
14 mm benforlængere, til 6 stk. Arne Jacobsens stole – passer til bl. a. model: 3107 og 3101 m. fl.. 24 stk. forlængersko (14 mm) til 6 stk. Arne Jacobsen stole der hæver stolen med 14 mm uden synlig overgang. Kan bl.a. anvendes til følgende modeller: Syver med/uden armlæn, model 3107 og 3207, Liljen med/uden armlæn model 3108 og 3208 og Myren model 3101 og T-Stol model 3103 Modelfoto Varenr: 4508398

DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 21-01-2017 15:15:00 DKK 600
Arne Jacobsen. Svanen. Lounge hvilestol med returdrej, model 3320, Red Label. Høj version + 8 cm
Arne Jacobsen. Svanen. Lounge hvilestol med returdrej, model 3320, Red Label. Høj version + 8 cm . Arne Jacobsen 1902 - 1971. Svanen med returdrej, model 3320. Lounge lænestol original betrukket med læder, drejelig firpasfod af aluminium. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på Hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen år 2009. Identifikationsnummer på stel. Fremstår ... Varenr: 4486235 DKK 25.000 DK, Kolding, Trianglen 21-01-2017 16:16:00 DKK 18.000
14 mm benforlængere, til 6 stk. Arne Jacobsens stole – passer til bl. a. model: 3107 og 3101 m. fl.. 24 stk. forlængersko (14 mm) til 6 stk. Arne Jacobsen stole der hæver stolen med 14 mm uden synlig overgang. Kan bl.a. anvendes til følgende modeller: Syver med/uden armlæn, model 3107 og 3207, Liljen med/uden armlæn model 3108 og 3208 og Myren model 3101 og T-Stol model 3103 Modelfoto Varenr: 4527833

DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 21-01-2017 20:15:00 DKK 600
Arne Jacobsen. 'Ægget' lænestol, cognacfarvet læder
Arne Jacobsen. 'Ægget' lænestol, cognacfarvet læder . Arne Jacobsen. Lænestol 'Ægget', model 3316 på drejelig firpasfod af aluminium med stamme af forkromet stål. Formgivet 1958-59. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket med cognacfarvet læder fra Arne Sørensen, dette ej udført hos Fritz Hansen, men hos professionel møbelpolstrer. Varenr: 4312327 DKK 38.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-01-2017 21:09:00 DKK 30.000
Piet Hein/ Bruno Mathsson/ Arne Jacobsen, supercirkulært lounge sofabord
Piet Hein/ Bruno Mathsson/ Arne Jacobsen, supercirkulært lounge sofabord . Piet Hein/ Bruno Mathsson/ Arne Jacobsen. Supercirkulært lounge sofabord med plade af hvid laminat med kantliste i matpoleret aluminium, firpasfod af aluminium med stamme i forkromet stål. Formgivet 1958. Fremstillet hos Fritz Hansen 1999, mærkat herfra. H. 46,5. 75 x 75 cm. Brugsspor; enkelte ... Varenr: 4534970 DKK 2.500 DK, Odense, Kratholmvej 22-01-2017 15:03:00 DKK 2.100
Arne Jacobsen. Sæt på seks stole model 3107 (6)
Arne Jacobsen. Sæt på seks stole model 3107 (6). Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på seks stole 'Syveren' med fuldpolstrede skaller i læder, stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Fremstår nypolstret ved professionel møbelpolstrer med sort basic læder fra Arne Sørensen. Siddehøjde: 44.5 cm. Fremstår med... Varenr: 4523742 DKK 17.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-01-2017 19:12:00 DKK 13.000
Arne Jacobsen. Seks 'Syverstole' model 3107, hvid (6)
Arne Jacobsen. Seks 'Syverstole' model 3107, hvid (6) . Arne Jacobsen 1902-1971. Seks 'Syverstole' med skaller af lakeret formspændt krydsfiner, silkemat lak, hvid farve 100, monteret på stel af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen 2016. Fremstår med minimale/ingen brugsspor i original emballage. (6) Varenr: 4531206

DKK 16.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-01-2017 19:36:00 DKK 13.500
Arne Jacobsen, Myren model 3101.(8)
Arne Jacobsen, Myren model 3101.(8). Arne Jacobsen, Myren, stabelstole af orangelakeret formspændt krydsfinér, monteret med stel af gullakeret stål. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3101. Fremstår med kraftig slitage, afslag /afskalninger og manglende bundkapsler, let skævhed på stel. (8) Varenr: 4536231 DKK 3.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-01-2017 19:37:00 DKK 1.100
Arne Jacobsen. Seks syverstole model 3107, sort læder, høj model (6)
Arne Jacobsen. Seks syverstole model 3107, sort læder, høj model (6) . Arne Jacobsen. Seks stole model 3107 "Syveren" af formbøjet krydsfiner og forkromede ben. Fremstillet hos Fritz Hansen. Høj model 46,5 cm. Nybetrukket med sort anilinlæder fra Arne Sørensen, dette ej udført hos Fritz Hansen, men hos professionel møbelpolstrer. Anilinlæder med naturlig struktur ... Varenr: 4538725 DKK 22.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-01-2017 19:50:00 DKK 16.500
Arne Jacobsen. To syverstole model 3107, sort læder (2)
Arne Jacobsen. To syverstole model 3107, sort læder (2). Arne Jacobsen. To stole model 3107 "Syveren" af formbøjet krydsfiner og forkromede ben. Fremstillet hos Fritz Hansen. Sh. 42 & 44 cm. Nybetrukket med sort læder, dette ej udført hos Fritz Hansen. Varenr: 4532332 DKK 4.000 DK, Helsingør, Støberivej 22-01-2017 20:27:00 DKK 2.000
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol med certifikat, model 3273, Red label
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol med certifikat, model 3273, Red label . Arne Jacobsen (1902-1971). Højdejustérbar kontorstol model 3273 'Oxford' mellemhøj ryg. Armlæn af børstet aluminium, fempasfod med hjul, skal af lamineret formpresset træ, betrukket med sort 'Classic' læder. Fremstillet af Fritz Hansen "Red Label". medfølgende certifikat. Fremstår med minimale ... Varenr: 4523741 DKK 12.000 DK, Kolding, Trianglen 22-01-2017 20:36:00 DKK 8.000
Arne Jacobsen, 7'er stole, egetræ, model 3107 (9)
Arne Jacobsen, 7'er stole, egetræ, model 3107 (9). Arne Jacobsen. 7'er stole af formspændt fineret egetræ, stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1981, model 3107. Fremstår med brugsspor og enkelte kanthak samt monteret med sammensætningsbeslag, dette kan dog nemt afmonteres. (9) Varenr: 4531367 DKK 6.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-01-2017 20:45:00 DKK 4.600
Arne Jacobsen. Ægget 'Brown Label' fra år 2015 med tilhørende fodskammel, model 3316 og 3127 (2)
Arne Jacobsen. Ægget 'Brown Label' fra år 2015 med tilhørende fodskammel, model 3316 og 3127 (2) . Arne Jacobsen 1902-1971. Ægget 'Brown Label'. Hvilestol model 3316 med vippefunktion.Tilhørende skammel model 3127, begge originalt betrukket med sort læder, skammel med fod af profileret aluminium, Ægget med fod af aluminium og stål. Fremstillet og mærket hos Fritz Hansen med ID-nummer på ... Varenr: 4526543 DKK 40.000 DK, Kolding, Trianglen 22-01-2017 21:19:00 DKK 34.000
Arne Jacobsen. Skammel til Ægget model 3127 1960erne, originalt betrukket.
Arne Jacobsen. Skammel til Ægget model 3127 1960erne, originalt betrukket.. Arne Jacobsen. Skammel til 'Ægget'. Originalt betrukket med originalt patineret skind, firpas fod af helstøbt profileret aluminium. Formgivet 1958. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3127. Litteratur: C Thau / K. Vindum 'Arne Jacobsen' 1998 Bl.a omtalt s. 144, 432 gengivet s. 433, 438-439, 467, ... Varenr: 4533981 DKK 10.000 DK, Herning, Engdahlsvej 22-01-2017 21:32:00 DKK 6.000
Arne Jacobsen for Stelton. Samling 'Cylindaline' (6)
Arne Jacobsen for Stelton. Samling 'Cylindaline' (6). Arne Jacobsen for Stelton. Samling 'Cylindaline' af stål bestånde af: isspand, martinisæt, istang, askebæger, iskande og bakke. Alle dele i originalemballage (6) Varenr: 4535279 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 23-01-2017 12:14:00 DKK 1.400
Arne Jacobsen. Sæt på seks stole model 3107 (6). Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på seks stole 'syveren' med skaller i formspændt hvidlakeret krydsfinér, stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Sh 425 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker, kantafslag; Senere lakering. (6) Varenr: 4535728 DKK 4.500 DK, Herlev, Dynamovej 23-01-2017 14:16:41 DKK 2.300
Arne Jacobsen
Arne Jacobsen. ARNE JACOBSEN, "Myran", stolar, 2 st., modell 3100, 1950/60-tal, märkta FH Danmark, svartlackerade, trebent underrede i stål, sitthöjd ca 43 cm Varenr: 4534733 DKK 1.176 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-01-2017 14:20:00
Se mere
Arne Jacobsen. AJ1 pendel
Arne Jacobsen. AJ1 pendel. Arne Jacobsen 1902-1971. AJ1 pendel med skærm af sortlakeret metal. Ø 50 cm. Formgivet i 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4535425 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-01-2017 14:31:00 DKK 650
Arne Jacobsen. Et sæt på seks 'Syver' stole med cognacfarvet calvados læder. (6)
Arne Jacobsen. Et sæt på seks 'Syver' stole med cognacfarvet calvados læder. (6) . Arne Jacobsen (1902-1971). Et sæt på seks stole 'Syveren', model 3107, produceret af Fritz Hansen, ryg og sæde i cognacfarvet læder, stel af forkromede stålrør. Formgivet 1955. Modelfotos. Fremstår professionelt nybetrukket med cognacfarvet calvados læder. Professionel sælger yder 2 års ... Varenr: 4535241 DKK 18.000 DK, Kolding, Trianglen 23-01-2017 14:45:00 DKK 13.000
Arne Jacobsen. AJ pendel af hvidlakeret metal
Arne Jacobsen. AJ pendel af hvidlakeret metal. Arne Jacobsen 1902-1971. AJ pendel med skærm af hvidlakeret metal. Ø. 38 cm. Formgivet i 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor. Løs inderskærm pga. manglende beslag. Varenr: 4535087 DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 23-01-2017 15:23:00 DKK 500
Arne Jacobsen. Oxford armstol, model 3273,'Brown Label'
Arne Jacobsen. Oxford armstol, model 3273,'Brown Label' . Arne Jacobsen. Oxford armstol, model 3273. Stel og armlæn af aluminium, fempasfod, fast sædehøjde med drej, skal af lamineret formpresset træ, original betrukket med sort læder. Fremstillet hos Fritz Hansen 'Brown label'. Fremstår med minimale brugsspor. Varenr: 4533153 DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 23-01-2017 15:24:02 DKK 6.000
Arne Jacobsen. Sæt på ti stole, model 3107 (10) .
Arne Jacobsen. Sæt på ti stole, model 3107 (10) . . Arne Jacobsen 1902-1971. Et sæt på ti 'Syverstole' med skaller af hvidlakeret formspændt krydsfiner, monteret på stel af forkromet stålrør. Fremstillet og mærket hos Fritz Hansen år 2008. Fremstår med lette brugsspor. (10) Varenr: 4523443 DKK 20.000 DK, Kolding, Trianglen 23-01-2017 15:47:00 DKK 13.000
Arne Jacobsen sjuan karmstol
Arne Jacobsen sjuan karmstol. ARNE JACOBSEN, "Sjuan", karmstol, modell 3207, Danmark, Fritz Hansen, ursprungligen formgiven 1955 märkt FH Denmark, sitthöjd ca 43 cm Varenr: 4534773 DKK 1.176 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-01-2017 17:08:00
Se mere
Arne Jacobsen. 'Svane' lænestol, cognacfarvet læder, Red Label 2008
Arne Jacobsen. 'Svane' lænestol, cognacfarvet læder, Red Label 2008 . Arne Jacobsen. Svanen. Lænestol, model 3320, originalt betrukket med cognacfarvet læder, drejelig firpasfod af profileret aluminium. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen i 2008. Red Label. Lette brugsspor. Varenr: 4530720 DKK 25.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-01-2017 18:35:00 DKK 20.000
Arne Jacobsen. Par loungestole 'Svanen', 'Indian Red' læder (2)
Arne Jacobsen. Par loungestole 'Svanen', 'Indian Red' læder (2) . Arne Jacobsen. Par lænestole, model 3320, 'Svanen' monteret med drejelig firpasfod af profileret aluminium. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på Hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår originalt betrukket med Indian Red læder, årgang 2001. Læder med ... Varenr: 4518929 DKK 38.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-01-2017 19:34:00 DKK 30.000
Arne Jacobsen, Svane sofa model 3321, sort læder
Arne Jacobsen, Svane sofa model 3321, sort læder. Arne Jacobsen, Svanen, sofa model 3321, originalt betrukket med sort læder, opsat på shakerformet stel af aluminium, H. 78 B. 145 sædehøjde 40 cm. Formgivet i 1958 til SAS-hotellet. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med ridse på bagside. Litteratur: C. Thau/K. Vindum, 'Arne Jacobsen', ... Varenr: 4522254 DKK 43.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-01-2017 19:36:00 DKK 31.000
Arne Jacobsen: Sæt på tolv stole, model 3103 (12)
Arne Jacobsen: Sæt på tolv stole, model 3103 (12). Arne Jacobsen (1902-1971) Sæt på tolv stole, model 3103 (T-stolen) af formspændt lakeret træ, monteret på ben af bemalet stål. To stole med siddehøjde på 40 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med stærk slitage på skal og stel, manglende sko, samt elleve med manglende bundkapsel. (12) Varenr: 4535251 DKK 3.500 DK, Herlev, Dynamovej 23-01-2017 19:36:00 DKK 2.600
Seks hynder til Arne Jacobsens stole model 3107/3207 (7éren)
Seks hynder til Arne Jacobsens stole model 3107/3207 (7éren). Seks hynder til Arne Jacobsens stole model 3107/3207 (7éren) af cognac farvet læder. Bagside med skridsikret materiale. Bemærk, stol medfølger ikke. (6) Varenr: 4491307

DKK 1.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-01-2017 19:46:00 DKK 1.200
Arne Jacobsen .Hvilestol Ægget, model 3316
Arne Jacobsen .Hvilestol Ægget, model 3316 . Arne Jacobsen 'Ægget'. Lænestol model 3316 betrukket med alcantara, på drejelig midtersøjle med vippefunktion og returdrej, samt fod i aluminium. Formgivet i 1958-59 som en del af totalindretningen i hotel Royal København. Fremstillet hos Fritz Hansen. Lettere brugsspor. Varenr: 4534956 DKK 25.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-01-2017 19:47:00 DKK 17.500
Arne Jacobsen. Højrygget Oxfordstol, brun læder
Arne Jacobsen. Højrygget Oxfordstol, brun læder. Arne Jacobsen. Højrygget Oxford kontorstol med armlæn, fempas fod af aluminium, sæde og ryg betrukket med brun læder. Fremstillet hos Fritz Hansen. Mærker og krakeleringer i læder, samt hul på bagside. Varenr: 4528476 DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-01-2017 20:00:00 DKK 1.950
 1 2 3 4 5 6  >>