Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "arne jacobsen" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 2 stk. (2)
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 2 stk. (2). Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole (model 3107). Betrækkene er udført af sort semianilin læder, indvendigt med naturgummi. Alle overtræk og lynlåse er testet. Bemærk: modelfoto, stol medfølger ikke. (2) Varenr: 3673190

DKK 1.600 DK, Esbjerg, Oddesundvej 04-03-2015 13:07:28 DKK 1.250
Arne Jacobsen. Stole, model 3107 sortlaseret ask (6)
Arne Jacobsen. Stole, model 3107 sortlaseret ask (6). Seks stole, model 3107, 'Syveren' af Arne Jacobsen 1902-1971, produceret hos Fritz Hansen, formgivet i 1955. Skaller af formspændt sortlaseret træ, stel af forkromet stålrør. Modelfoto. (6) Varenr: 3690758

DKK 13.200 DK, Kolding, Trianglen 04-03-2015 13:38:00 DKK 10.500
Arne Jacobsen. Par Syverstol med armlæn, sortlakeret (2)
Arne Jacobsen. Par Syverstol med armlæn, sortlakeret (2) . Arne Jacobsen. Par Syverstol med armlæn, model 3207. Stel af forkromet metal, sæde og armlæn af sortlakeret krydsfiner. Fremstillet hos Fritz Hansen. Begge stole fremstår med begyndende blødhed i ryg(2) Varenr: 3740550 DKK 1.600 DK, Herlev, Dynamovej 04-03-2015 14:18:00 DKK 1.250
Arne Jacobsen. To 'Eclipta' væglamper (2)
Arne Jacobsen. To 'Eclipta' væglamper (2). Arne Jacobsen 1902-1971. To Eclipta væglamper. Ø 35 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor samt manglende bagplade. (2) Varenr: 3741529 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 04-03-2015 14:36:00 DKK 950
Arne Jacobsen. Tre taburetter samt en stol, model 3107, teak (4)
Arne Jacobsen. Tre taburetter samt en stol, model 3107, teak (4) . Arne Jacobsen. En stol, model 3107, samt tre taburetter med skal i teaktræ, ben af forkromede stålrør. Fremstillet ved Fritz Hansen. Fremstår med malerpletter og små finerafslag. (4) Varenr: 3741955 DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 04-03-2015 14:58:00 DKK 1.800
Arne Jacobsen. Kontorstor i sortlaseret ask, model 3117
Arne Jacobsen. Kontorstor i sortlaseret ask, model 3117. Arne Jacobsen 1902-1971. Kontorstol, 'Syveren' i sortlaseret ask, drejelig fempasfod af forkromet stål på hjul, højdejusterbar med gaspatron. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3117. Fremstår med minimale brugsspor. Varenr: 3736257 DKK 4.500 DK, Kolding, Trianglen 04-03-2015 15:22:44 DKK 3.300
Stolar 6 st Måsen
Stolar 6 st Måsen. STOLAR, 6 st, Arne Jacobsen, "Liljan" eller "Måsen", formgiven 1970, stålben, vitmålade Varenr: 3741266 DKK 9.669 SE, Stockholms Auktionsverk Online 04-03-2015 18:38:00
Se mere
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 2 stk. (2). Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole (model 3107). Betrækkene er udført af sort semianilin læder, indvendigt med skum (pu) Alle overtræk og lynlåse er testet. Bemærk: modelfoto, stol medfølger ikke. (2) Varenr: 3682620

DKK 2.333 DK, Esbjerg, Oddesundvej 04-03-2015 19:10:00 DKK 1.250
Arne Jacobsen, 7'er stole, hvidlakeret, model 3107 (10)
Arne Jacobsen, 7'er stole, hvidlakeret, model 3107 (10) . Arne Jacobsen. 7'er stole af hvidlakeret formspændt krydsfiner, stel af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Fremstår omlakeret med brugsspor og ridser, minimale afslag og 5 manglende kapsler. (10) Varenr: 3740798 DKK 8.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-03-2015 19:20:00 DKK 7.400
Arne Jacobsen. Fire syverstole, model 3107 (4)
Arne Jacobsen. Fire syverstole, model 3107 (4). Arne Jacobsen. Fire syverstole, model 3107 med skaller af brunlaseret egetræ, ben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen 1985. Sædehøjde 44 cm. Én stol med minimale afslag og én med ridser på ryg. (4) Varenr: 3740829 DKK 3.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 04-03-2015 19:28:00 DKK 4.000
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 2 stk. (2). Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole (model 3107). Betrækkene er udført af sort semianilin læder, indvendigt med naturgummi. Alle overtræk og lynlåse er testet. Bemærk: modelfoto, stol medfølger ikke. (2) Varenr: 3699665

DKK 1.600 DK, Esbjerg, Oddesundvej 04-03-2015 19:29:00 DKK 1.250
Seks hynder til Arne Jacobsens stole model 3107/3207 (7éren)
Seks hynder til Arne Jacobsens stole model 3107/3207 (7éren) . Seks hynder til Arne Jacobsens stole model 3107/3207 (7éren) af lyst læder. Bagside med skridsikret materiale. (6) Varenr: 3736574 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 04-03-2015 19:34:00 DKK 325
Arne Jacobsen. Sæt på otte stole model 3107 (8)
Arne Jacobsen. Sæt på otte stole model 3107 (8) . Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på otte stole model 3107 (Syveren). Med formspændt skal og forkromede ben. Fremstillet hos Fritz Hansen. Sædehøjde 44,5 cm. Nypolstret ved professionel møbelpolstrer med cognac italiensk anilinlæder, vegetabilsk garvet. Fremstår med naturlige ar mærker.Der gives 2 ... Varenr: 3748784 DKK 22.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 04-03-2015 19:34:00 DKK 18.000
Arne Jacobsen. Sæt på fem 7'er stole (5)
Arne Jacobsen. Sæt på fem 7'er stole (5) . Arne Jacobsen 1902-1971. Fem 'Syveren' stole af orangelakeret formspændt krydsfinér, monteret med stel af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. Model 3107. Fremstår med brugsspor, enkelte kanthak. (5) Varenr: 3722503 DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 04-03-2015 19:46:00 DKK 3.800
Arne Jacobsen. 'Svanen' lænestol, model 3322
Arne Jacobsen. 'Svanen' lænestol, model 3322. Arne Jacobsen 1902-1971. Lænestol, model 3322, 'Svanen', betrukket med originalt patineret sort læder, monteret med højdeindstilling samt drejelig profileret firpasfod af metal. Medfølgende original købskvittering fra 1966. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i ... Varenr: 3739133 DKK 15.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 04-03-2015 19:50:00 DKK 13.000
14 mm benforlængere, til 6 stk. Arne Jacobsens stole – passer til bl. a. model: 3107 og 3101 m. fl.
14 mm benforlængere, til 6 stk. Arne Jacobsens stole – passer til bl. a. model: 3107 og 3101 m. fl.. 24 stk. forlængersko (14 mm) til 6 stk. Arne Jacobsen stole der hæver stolen med 14 mm uden synlig overgang. Kan bl.a. anvendes til følgende modeller: Syver med/uden armlæn, model 3107 og 3207, Liljen med/uden armlæn model 3108 og 3208 og Myren model 3101 og T-Stol model 3103 Modelfoto Varenr: 3725321

DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 04-03-2015 20:10:00 DKK 600
Arne Jacobsen, 6 armstole, 7'eren, betrukket med grøn uld. (6)
Arne Jacobsen, 6 armstole, 7'eren, betrukket med grøn uld. (6). Fem 7'er stole med armlæn, skal af formspændt krydsfinér betrukket med uld, ben af forkromet stålrør. Model 3207. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor og anløb på stel. Se også varenummer 3735972. (6) Varenr: 3735971 DKK 4.800 DK, Herlev, Dynamovej 04-03-2015 20:11:00 DKK 4.700
Arne Jacobsen. Seks 'Syver'-stole, Model 3107 (6)
Arne Jacobsen. Seks 'Syver'-stole, Model 3107 (6) . Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på seks stole model 3107, 'Syver'-stole af formbøjet hvidlakeret krydsfinér, ben af blankforkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nylakerede. Sædehøjde 44 cm. (6) Varenr: 3726687 DKK 8.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 04-03-2015 20:18:00 DKK 6.400
 Arne Jacobsen / Piet Hein. Supercirkulært bord, hvid laminat
Arne Jacobsen / Piet Hein. Supercirkulært bord, hvid laminat. Arne Jacobsen / Piet Hein. Supercirkulært bord med plade af hvidt laminat, monteret med kant af aluminium; firpasfod af aluminium, søjle af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 cm. L. 100 cm. B. 100 cm. Varenr: 3711776 DKK 2.800 DK, Roskilde, Store Hedevej 04-03-2015 20:20:00 DKK 1.700
Arne Jacobsen. Ægget med tilhørende skammel (2)
Arne Jacobsen. Ægget med tilhørende skammel (2). Arne Jacobsen 1902-1971. Ægget. lænestol model 3316 betrukket med cognacfarvet italiensk anilin læder, monteret med profileret fod af aluminium. Tilhørende skammel. Formgivet i 1958-59 som en del af totalindretningen i hotel Royal København. Fremstillet hos Fritz Hansen. Litteratur: C Thau / K. ... Varenr: 3713624 DKK 48.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 04-03-2015 20:32:00 DKK 38.000
Arne Jacobsen. Højrygget Oxford-stol
Arne Jacobsen. Højrygget Oxford-stol . Arne Jacobsen, 1902-1971. Højrygget Oxford kontorstol med armlæn, fempas stjernefod af aluminium, sæde og ryg betrukket med originalt sort patineret læder. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen. Varenr: 3741511 DKK 3.500 DK, Herning, Engdahlsvej 04-03-2015 21:09:00 DKK 2.600
Arne Jacobsen. Par stole 'Tungen', model 3102 i anilin læder (2)
Arne Jacobsen. Par stole 'Tungen', model 3102 i anilin læder (2). Arne Jacobsen. Tungen. Par stole af formspændt krydsfinér, betrukket med sort anilin læder, ben af forkromet stål. Formgivet i 1955 til Munkegaardsskolen. Fremstillet hos Fritz Hansen model 3102. Litt: Arne Jacobsen, Arkitekt og Designer s. 52. Nybetrukket med sort anilin læder. Varenr: 3685984 DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 05-03-2015 13:25:00 DKK 2.200
Arne Jacobsen. Sæt på seks stole, model 3107, 'Syveren', 'Canyon' anilin læder. (6)
Arne Jacobsen. Sæt på seks stole, model 3107, 'Syveren', 'Canyon' anilin læder. (6) . Seks stole 'Syveren', model 3107 af Arne Jacobsen (1902-1971), produceret af Fritz Hansen, dansk design fra 1955 i cognacfarvet anilinlæder og med stel af forkromede stålrør. Fremstår professionelt nybetrukket med cognacfarvet 'Canyon', ren anilin læder fra Arne Sørensen. Modelfoto. (6) Der ... Varenr: 3705799 DKK 20.000 DK, Kolding, Trianglen 05-03-2015 14:17:50 DKK 15.000
Arne Jacobsen, seks stole, model 3107, 'Syveren', nybetrukket med cognacfarvet calvados læder (6)
Arne Jacobsen, seks stole, model 3107, 'Syveren', nybetrukket med cognacfarvet calvados læder (6) . Seks stole 'Syveren', model 3107 af Arne Jacobsen (1902-1971), produceret af Fritz Hansen, dansk design fra 1955 i cognacfarvet læder og med stel af forkromede stålrør. Fremstår professionelt nybetrukket med cognacfarvet calvados læder. Modelfoto. Der gives 2 års garanti på polstring Varenr: 3724999 DKK 18.000 DK, Kolding, Trianglen 05-03-2015 14:38:00 DKK 13.000
Piet Hein/Bruno Mathsson/Arne Jacobsen. Rektangulært bord hvid laminat
Piet Hein/Bruno Mathsson/Arne Jacobsen. Rektangulært bord hvid laminat . Piet Hein/Bruno Mathsson/Arne Jacobsen. Rektangulært bord med plade af grå laminat med kant af aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70, L. 120, B. 80 cm.Fremstår med brugsspor. Varenr: 3742733 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 05-03-2015 15:40:00 DKK 1.150
Arne Jacobsen. Stel til 7'er stole (18)
Arne Jacobsen. Stel til 7'er stole (18). Arne Jacobsen. Stel til 7'er stole, model 3107 og 3207. Fremstår med kraftig slitage, rust, skævheder og enkelte manglende sko. (18) Varenr: 3744652 DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 05-03-2015 16:43:00 DKK 375
Arne Jacobsen. 7'er stole (4)
Arne Jacobsen. 7'er stole (4). 7'er stole af Arne Jacobsen af formspændt krydsfinér, betrukket med cognacfarvet skind, ben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Fremstår med let brugsslitage, enkelte huller i betræk. (4) Varenr: 3731355 DKK 10.000 DK, Aalborg, Nibevej 05-03-2015 17:30:00 DKK 6.000
Arne Jacobsen. Cirkulært bord
Arne Jacobsen. Cirkulært bord . Arne Jacobsen 1902-1971. Cirkulært bord med plade af hvid laminat, firpasfod af aluminium og stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 cm, Ø 90 cm. Plade med brugsspor, herunder mindre mærker og ridser. Varenr: 3719242 DKK 2.000 DK, Kolding, Trianglen 05-03-2015 19:12:00 DKK 1.200
Arne Jacobsen. Sæt på fire 7'ere, model 3107 (4)
Arne Jacobsen. Sæt på fire 7'ere, model 3107 (4) . Arne Jacobsen 1902-1971. Fire stole, Syveren, med skal af formbøjet træ, grøn lakering, monteret på stel af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. H 77 cm, SH 42 cm. Fremstår med brugsrelaterede spor. (4) Varenr: 3740758 DKK 3.500 DK, Herlev, Dynamovej 05-03-2015 19:14:00 DKK 3.000
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 6 stk. (6)
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 6 stk. (6). Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole (model 3107). Betrækkene er udført af sort semianilin læder, indvendigt med skum (pu)Alle overtræk og lynlåse er testet. Bemærk: modelfoto, stol medfølger ikke. (6) Varenr: 3721725

DKK 3.700 DK, Esbjerg, Oddesundvej 05-03-2015 19:21:00 DKK 2.900
 1 2 3 4 5  >>