Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "arne jacobsen" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Arne Jacobsen Sjuan
Arne Jacobsen Sjuan. ARNE JACOBSEN, stolar, 6 st., "Sjuan", Fritz Hansen, Danmark, stålunderrede, klädda i brunfärgat skinn Elmo baltique, sitthöjd ca 45 cm Varenr: 4569010 DKK 15.718 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-02-2017 11:00:00
Se mere
Arne Jacobsen. Seks armstole model 3207, sort 'Elegance' anilin læder (6)
Arne Jacobsen. Seks armstole model 3207, sort 'Elegance' anilin læder (6). Arne Jacobsen. Seks armstole 'syveren' med skal af formbøjet krydsfinér på stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3207. (6) Fremstår professionel nybetrukket med 'Elegance' Anilin læder. Der gives to års fuld garanti på polstringen. Se varenummer 4517327. ... Varenr: 4522273 DKK 30.000 DK, Kolding, Trianglen 22-02-2017 12:53:00 DKK 23.000
Arne Jacobsen. Sæt på seks 'Grand Prix' stole, model 3130 (6)
Arne Jacobsen. Sæt på seks 'Grand Prix' stole, model 3130 (6) . Arne Jacobsen. Sæt på seks Grand Prix stole af formbøjet, mørkt gråt træ, monteret med ben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen 2014, stemplet. Model 3130. Formgivet i 1957 og opnåede samme år højeste udmærkelse (Grand prix) på Triennalen i Milano. Litteratur: C. Thau & K. Vindum Arne ... Varenr: 4568893 DKK 12.000 DK, Kolding, Trianglen 22-02-2017 13:49:00 DKK 9.600
Arne Jacobsen. Kontorstol, model 3217, 'Brown label' med originalt sort læder
Arne Jacobsen. Kontorstol, model 3217, 'Brown label' med originalt sort læder . Arne Jacobsen 1902-1971. Kontorstol, 'Syveren' med orginal sort læder, 'Brown Label'. Drejelig fempasfod af forkromet stål på hjul, højdejusterbar med gaspatron samt armlæn. Formgivet 1955. Fremstillet og mærket hos Fritz Hansen i 2015, model 3217. Udstillingsmodel med minimale brugsspor. Varenr: 4480590

DKK 14.000 DK, Kolding, Trianglen 22-02-2017 14:01:00 DKK 11.000
Arne Jacobsen. To Grand Prix stole af teaktræ (2)
Arne Jacobsen. To Grand Prix stole af teaktræ (2) . Arne Jacobsen. To Grand Prix stole af formspændt fineret teaktræ, SH 40 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 4130. Fremstår med alm. alders- og brugsspor, samt en stol med udskiftede dubber ml. sæde og stel. (2) Varenr: 4568530 DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-02-2017 14:16:00 DKK 3.900
Arne Jacobsen. Eclipta væglampe, Ø 35 cm
Arne Jacobsen. Eclipta væglampe, Ø 35 cm. Arne Jacobsen 1902-1971. Eclipta væglampe, Ø 35 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med alm. brugsspor. Varenr: 4569782 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 22-02-2017 14:49:27 DKK 325
Sæt lowboards / coffee tables / præsentationsborde (2)
Sæt lowboards / coffee tables / præsentationsborde (2). Sæt lowboards / coffee table / præsentationsborde. Konstruktion med filigran stel af sort lakeret firkantstålrør, løstliggende plader af massivt egetræ. Mål: B. 178,5/118,5cm, H. 53,5/65,5cm, D. 59,5/72cm. Fremstår med brugsspor, en plade fremstår noget falmet, plettet og let buet opad henimod ... Varenr: 4557666 DKK 4.088 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 22-02-2017 14:55:00 DKK 2.601
14 mm benforlængere, til 6 stk. Arne Jacobsens stole – passer til bl. a. model: 3107 og 3101 m. fl.
14 mm benforlængere, til 6 stk. Arne Jacobsens stole – passer til bl. a. model: 3107 og 3101 m. fl.. 24 stk. forlængersko (14 mm) til 6 stk. Arne Jacobsen stole der hæver stolen med 14 mm uden synlig overgang. Kan bl.a. anvendes til følgende modeller: Syver med/uden armlæn, model 3107 og 3207, Liljen med/uden armlæn model 3108 og 3208 og Myren model 3101 og T-Stol model 3103 Modelfoto Varenr: 4533875

DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 22-02-2017 15:15:00 DKK 600
Piet Hein/ Arne Jacobsen. Rundt spisebord på sekspas søjlefod
Piet Hein/ Arne Jacobsen. Rundt spisebord på sekspas søjlefod . Piet Hein / Arne Jacobsen. Rundt spisebord med plade af grå laminat og aluminiumskant, monteret på sekspas søjlefod af aluminium. H. 72. Ø. 120 cm. lette brugsspor. Varenr: 4470673 DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 22-02-2017 15:30:57 DKK 6.000
Bordlampe, &Tradition, Bellevue AJ3 af Arne Jacobsen
Bordlampe, &Tradition, Bellevue AJ3 af Arne Jacobsen . Arne Jacobsen, &Tradition, AJ3, designet i 1929, Bellevue bordlampe, stel hvidlakeret metal, justerbar flexiarm med messing detalje, H. 51 cm. Fremstår ubrugt i original emballage. Varenr: 4566417

DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-02-2017 17:52:00 DKK 1.100
Arne Jacobsen. Fire stole 'Myren', model 3101 (4)
Arne Jacobsen. Fire stole 'Myren', model 3101 (4) . Arne Jacobsen. Fire stole, model 3101 'Myren' udført af sortlakeret formbøjet træ, monteret på rørstel af forkromet stål. Sædehøjde 44 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Brugsspor (4) Varenr: 4569572 DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-02-2017 18:06:00 DKK 3.700
Arne Jacobsen. 'Svanen', Lænestol model 3320
Arne Jacobsen. 'Svanen', Lænestol model 3320 . Arne Jacobsen 1902- 1971. Lænestol, model 3320 'Svanen' betrukket med sort læder, monteret på firpasfod af aluminium, H. 75 B. 75 sædehøjde 40 cm. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket med sort basic læder ... Varenr: 4461155 DKK 20.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-02-2017 18:24:00 DKK 16.000
Arne Jacobsen. Stol, model 3107
Arne Jacobsen. Stol, model 3107. Arne Jacobsen 1902-1971. Stol model 3107, 'Syver'-stol af formbøjet sortlakeret krydsfinér, ben af forkromet stålrør. SH. 44 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsslitage herunder afskalninger samt 4 huller i ryg . Varenr: 4570004 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 22-02-2017 18:33:33 DKK 650
Arne Jacobsen. Kontorstol, model 3117
Arne Jacobsen. Kontorstol, model 3117. Arne Jacobsen 1902-1971. Kontorstol, 'Syveren' nybetrukket med cognacfarvet anilin læder, drejelig fempasfod af forkromet stål på hjul, højdejusterbar med gaspatron. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3117. Fremstår nybetrukket med cognacfarvet anilin læder, dette ej udført hos ... Varenr: 4302554 DKK 11.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-02-2017 18:42:00 DKK 9.000
Arne Jacobsen. Fire syverstole model 3107, sort læder (4)
Arne Jacobsen. Fire syverstole model 3107, sort læder (4) . Arne Jacobsen 1902 - 1971. Fire stole, model 3107, 'Syveren' med skaller af formbøjet krydsfinér, stel af forkromede stålrør, sædehøjde ca. 44 cm. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket hos prof. møbelpolstrer med sort læder. (4) Varenr: 4560959 DKK 13.000 DK, Odense, Kratholmvej 22-02-2017 19:00:00 DKK 9.000
Arne Jacobsen. Shakerbord
Arne Jacobsen. Shakerbord. Arne Jacobsen. Shakerbord med senere monteret plade af grålaminat, shakerformet stel af aluminium. Fremstillet ved Fritz Hansen. H. 70 L. 140 B. 80 cm. Fremstår med brugsslitage, vandskade på bordplade samt irret stel. Varenr: 4569554 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-02-2017 19:04:00 DKK 350
Arne Jacobsen, kontorstol model 3217, cognacfarvet anilin læder
Arne Jacobsen, kontorstol model 3217, cognacfarvet anilin læder. Arne Jacobsen, kontorstol model 3217 'Syveren' med armlæn, på drejelig fempasfod af forkromet stål, betrukket med cognacfarvet anilin læder. Fremstillet af Fritz Hansen, nummerbevis medfølger. Fornyeligt ompolstret ved professionel møbelpolstrer. Fremstår med minimale/mindre brugsspor. Se ... Varenr: 4558902 DKK 14.000 DK, Odense, Kratholmvej 22-02-2017 19:05:00 DKK 11.000
Arne Jacobsen. Seks syverstole model 3107, sort læder (6)
Arne Jacobsen. Seks syverstole model 3107, sort læder (6) . Arne Jacobsen 1902 - 1971. Seks stole, model 3107, 'Syveren' med skaller af formbøjet krydsfinér, stel af forkromede stålrør, sædehøjde ca. 44 cm. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket hos prof. møbelpolstrer med sort læder. (6) Varenr: 4560956 DKK 18.000 DK, Odense, Kratholmvej 22-02-2017 19:10:00 DKK 14.000
Arne Jacobsen Oxford låg skrivbordsstol
Arne Jacobsen Oxford låg skrivbordsstol. ARNE JACOBSEN, skrivbordsstol, Oxford, låg, med karmar, nyomklädd i svart skinn elmo soft, femdelad centralfot i aluminium, etikettmärkt Fritz Hansen Made in Denmark 1980, sitthöjd ca 44 cm Varenr: 4569137 DKK 3.144 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-02-2017 19:15:00
Se mere
Arne Jacobsen. Par 'Syverstole', model 3107 (2)
Arne Jacobsen. Par 'Syverstole', model 3107 (2). Arne Jacobsen 1902 -1971. Par 'Syverstole', model 3107. Formbøjet sæde i mørkbejdset eg med forkromede ben. Forsidepolstret på sæde med rødbrunt alcantara. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1982. Stolene fremstår med alders/brugsslitage, ridser, mærker og skjolder. (2) Varenr: 4568682 DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 22-02-2017 19:17:00 DKK 450
Arne Jacobsen. Otte syverstole model 3107, sort læder (8)
Arne Jacobsen. Otte syverstole model 3107, sort læder (8) . Arne Jacobsen 1902 - 1971. Otte stole, model 3107, 'Syveren' med skaller af formbøjet krydsfinér, stel af forkromede stålrør, sædehøjde ca. 44 cm. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket hos prof. møbelpolstrer med sort læder. (8) Varenr: 4560967 DKK 24.000 DK, Odense, Kratholmvej 22-02-2017 19:20:00 DKK 18.000
Arne Jacobsen. To-pers. lufthavnssofa, model 3302. Originalt læder.
Arne Jacobsen. To-pers. lufthavnssofa, model 3302. Originalt læder.. Arne Jacobsen 1902-1971. To-personers sofa, model 3302 'Lufthavnssofa' med stel af forkromet metal, betrukket med originalt sort læder. L. 125 H. 73 sædehøjde 40 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Litt. Carsten Thau & Kjeld Vindum: " Arne Jacobsen" 1998 s. 466. Fremstår med alm. brugsspor. Varenr: 4538516 DKK 28.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-02-2017 19:24:00 DKK 22.000
Arne Jacobsen. 'Myren', model 3100, af grønmalet træ
Arne Jacobsen. 'Myren', model 3100, af grønmalet træ. Arne Jacobsen 1902-1971. 'Myren' stol af formspændt, fineret grønmalet træ, monteret med stel af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3100, tidlig model med tre ben. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker. Varenr: 4568698 DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 22-02-2017 19:24:00 DKK 975
Arne Jacobsen, kontorstol model 3217, cognacfarvet anilin læder. Arne Jacobsen, kontorstol model 3217 'Syveren' med armlæn, på drejelig fempasfod af forkromet stål, betrukket med cognacfarvet anilin læder. Fremstillet af Fritz Hansen, nummerbevis medfølger. Fornyeligt ompolstret ved professionel møbelpolstrer. Fremstår med minimale/mindre brugsspor. Se ... Varenr: 4558898 DKK 14.000 DK, Odense, Kratholmvej 22-02-2017 19:25:00 DKK 11.000
Arne Jacobsen. Reservedele til Grand Prix stole (5)
Arne Jacobsen. Reservedele til Grand Prix stole (5). Arne Jacobsen. Reservedele til Grand Prix stole, best. af tre formspændt fineret teaktræ, samt to ens ben af formbøjet bøgetræ. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 4130. 1970'erne. Fremstår med slitage, finerafslag, en med afslag midt på sæde. (5) Varenr: 4568699 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-02-2017 19:25:00 DKK 1.100
Arne Jacobsen. Ti syverstole model 3107, sort læder (10)
Arne Jacobsen. Ti syverstole model 3107, sort læder (10) . Arne Jacobsen 1902 - 1971. Ti stole, model 3107, 'Syveren' med skaller af formbøjet krydsfinér, stel af forkromede stålrør, sædehøjde ca. 44 cm. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket hos prof. møbelpolstrer med sort læder. (10) Varenr: 4560972 DKK 30.000 DK, Odense, Kratholmvej 22-02-2017 19:30:00 DKK 23.000
Arne Jacobsen. Lænestol 'Svanen' med sort Tonus uld, model 3320 fra år 2016 med nummerbevis.
Arne Jacobsen. Lænestol 'Svanen' med sort Tonus uld, model 3320 fra år 2016 med nummerbevis.. Arne Jacobsen (1902-1971). 'Svanen', model 3320. Lænestol betrukket med sort 'Tonus' uld, drejelig firpasfod af aluminium. Formgivet 1957-1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen. Udført 2016. Certifikat medfølger. Udstillingsmodel. Fremstår med ... Varenr: 4526126 DKK 19.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-02-2017 19:31:00 DKK 15.000
Arne Jacobsen.  Fire armstole, model 3207 (4)
Arne Jacobsen. Fire armstole, model 3207 (4). Arne Jacobsen (1902-1971). Fire armstole betrukket med uld, stel af forkromet stålrør, Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3207. Fremstår med brugsspor, slitage og trykmærker på betræk, rust på ben, to stole med defekte rygge. (4) Varenr: 4531863 DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-02-2017 19:34:00 DKK 2.500
Arne Jacobsen. Sæt på seks 'syver' stole, model 3107 i ahorn (6)
Arne Jacobsen. Sæt på seks 'syver' stole, model 3107 i ahorn (6). Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på seks stole model 3107 'Syveren' med skaller af formspændt ahorn. Stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugspræg, ridser og mærker; afvigende sko. (6) Varenr: 4568059 DKK 3.500 DK, Herlev, Dynamovej 22-02-2017 19:35:00 DKK 4.300
14 mm benforlængere, til 6 stk. Arne Jacobsens stole – passer til bl. a. model: 3107 og 3101 m. fl.. 24 stk. forlængersko (14 mm) til 6 stk. Arne Jacobsen stole der hæver stolen med 14 mm uden synlig overgang. Kan bl.a. anvendes til følgende modeller: Syver med/uden armlæn, model 3107 og 3207, Liljen med/uden armlæn model 3108 og 3208 og Myren model 3101 og T-Stol model 3103 Modelfoto Varenr: 4527833

DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 22-02-2017 20:15:00 DKK 600
 1 2 3 4 5 6 7 8  >>