Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "arne jacobsen" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Arne Jacobsen. Et par Oxford armstole med mørkt, brunt læder, Red Label. (2)
Arne Jacobsen. Et par Oxford armstole med mørkt, brunt læder, Red Label. (2). Arne Jacobsen (1902-1971). Et par Oxford armstole med mellemhøj ryg, fempas stjernefod af aluminium. original betrukket med mørk brunt læder med minimale brugsspor. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen, Red Label. Litt. Carsten Thau og Kjeld Vindum: 'Arne Jacobsen', Arkitektens Forlag ... Varenr: 4197389 DKK 15.000 DK, Kolding, Trianglen 05-05-2016 10:58:00 DKK 10.000
Arne Jacobsen Myran stolar
Arne Jacobsen Myran stolar. ARNE JACOBSEN, stolar, 4 st., Myran, modell 3100, 1950/60-tal, märkta FH Danmark, svartlackerade, trebent underrede i stål, sitthöjd ca 43 cm Varenr: 4255378 DKK 2.415 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 05-05-2016 11:36:00
Se mere
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol, model 3272
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol, model 3272. Arne Jacobsen 1902 - 1971. Oxford kontorstol med armlæn, model 3272, monteret på retur drejelig fempas stjernefod af aluminium, H. 128 B. 61 sædehøjde 44 cm. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket hos professionel møbelpolstrer med sort italiensk marchetto læder. ... Varenr: 3965130 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 05-05-2016 11:46:40 DKK 6.000
Arne Jacobsen, vævet tæppe, mønstret i grønlig uld
Arne Jacobsen, vævet tæppe, mønstret i grønlig uld. Arne Jacobsen, vævet tæppe stav mønstret i grønlig uld. Tegnet til SAS-hotellet, brugsspor med enkelte pletter. 340x245 cm. Varenr: 4255698 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 05-05-2016 13:26:00 DKK 2.100
Arne Jacobsen. Lænestol, 'Ægget', model 3316 i 'Steelcut Trio'
Arne Jacobsen. Lænestol, 'Ægget', model 3316 i 'Steelcut Trio'. Arne Jacobsen 1902-1971. Lænestol, 'Ægget', model 3316. Original betrukket med Steelcut Trio fra Kvadrat. Firpasfod af massiv profileret aluminium. Formgivet i 1958-59 som en del af totalindretningen i Hotel Royal København. Fremstillet hos Fritz Hansen år 2011. Fremstår med minimale ... Varenr: 4246911 DKK 24.000 DK, Kolding, Trianglen 05-05-2016 13:39:00 DKK 19.500
Arne Jacobsen. Stol 'syveren', model 3107
Arne Jacobsen. Stol 'syveren', model 3107 . Arne Jacobsen 1902-1971. Stol 'syveren' med skal af formspændt krydsfinér, betrukket med sort læder, stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Varenr: 4255945 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 05-05-2016 13:48:00 DKK 1.300
Arne Jacobsen. Sæt på seks 'Grand Prix' stole. Red Label, model 3130 (6)
Arne Jacobsen. Sæt på seks 'Grand Prix' stole. Red Label, model 3130 (6) . Arne Jacobsen. Sæt på seks Grand Prix stole af formbøjet finér, originalt betrukket med kunststof. monteret med ben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. Red label, stemplet. Model 3130. (6) Formgivet i 1957 og opnåede samme år højeste udmærkelse (Grand prix) på Triennalen i ... Varenr: 4255352 DKK 8.000 DK, Kolding, Trianglen 05-05-2016 14:06:00 DKK 3.700
Arne Jacobsen. Ægget fra år 1965. Loungestol med cognacfarvet 'Canyon' anilin læder
Arne Jacobsen. Ægget fra år 1965. Loungestol med cognacfarvet 'Canyon' anilin læder . Lounge lænestol, 'Ægget' med vippefunktion, model 3316 af Arne Jacobsen (1902-1971). Formgivet i 1958, fremstillet hos Fritz Hansen 1965, præget med logo i stel. Udført med drejelig firepas fod i massiv profileret aluminium. Fremstår professionel nybetrukket med cognacfarvet 'Canyon': ren ... Varenr: 4119663 DKK 48.000 DK, Kolding, Trianglen 05-05-2016 14:11:00 DKK 39.000
Arne Jacobsen. Seks 'Syveren' stole, model (6)
Arne Jacobsen. Seks 'Syveren' stole, model (6). Arne Jacobsen 1902-1971. Seks 'Syveren' med lakerede skaller, ben af satin forkromede stålrør stole. Fremstillede hos Fritz Hansen, model 3107. Fremstår med senere omlakerede, kraftige brugsspor, rust på stel, manglende dupsko og bundkapsler samt to stole med defekt ryg i form af blød ryg. (6) Varenr: 4251727 DKK 3.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 05-05-2016 14:55:00 DKK 1.550
Arne Jacobsen. Sæt på seks Oxford stole. Model 3271 (6)
Arne Jacobsen. Sæt på seks Oxford stole. Model 3271 (6). Arne Jacobsen. Sæt på seks Oxford stole. Model 3271. Betrukket med uldstof, monteret på drejelig fempasfod af aluminium. Fremstillet hos Fritz Hansen, Red Label. (6) Varenr: 4256571 DKK 20.000 DK, Kolding, Trianglen 05-05-2016 15:13:52 DKK 15.000
14 mm benforlængere, til 6 stk. Arne Jacobsens stole – passer til bl. a. model: 3107 og 3101 m. fl.
14 mm benforlængere, til 6 stk. Arne Jacobsens stole – passer til bl. a. model: 3107 og 3101 m. fl.. 24 stk. forlængersko (14 mm) til 6 stk. Arne Jacobsen stole der hæver stolen med 14 mm uden synlig overgang. Kan bl.a. anvendes til følgende modeller: Syver med/uden armlæn, model 3107 og 3207, Liljen med/uden armlæn model 3108 og 3208 og Myren model 3101 og T-Stol model 3103 Modelfoto Varenr: 4158148

DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 05-05-2016 15:15:00 DKK 600
Piet Hein/Arne Jacobsen. Rektangulært spisebord
Piet Hein/Arne Jacobsen. Rektangulært spisebord . Piet Hein/Arne Jacobsen. Rektangulært spisebord med plade af laminat, monteret med ben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1975. H. 70 L. 120 B. 80 cm. Fremstår med manglende kantliste og skruer, brugsspor. Varenr: 4255671 DKK 2.500 DK, Aalborg, Nibevej 05-05-2016 15:50:00 DKK 350
Arne Jacobsen. Seks stole model 3107 (6)
Arne Jacobsen. Seks stole model 3107 (6). Arne Jacobsen 1902-1971. Seks stole model 3107 'Syveren' med skaller af formspændt sortlakeret finér. Stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor og ridser, samt to stole der mangler bundkop. (6) Varen er en del af en Temaauktion over ... Varenr: 4254267 DKK 4.800 DK, Herlev, Dynamovej 05-05-2016 15:56:00 DKK 3.200
Arne Jacobsen. Svanen med cremefarvet Hallingdal fra Kvadrat, model 3320
Arne Jacobsen. Svanen med cremefarvet Hallingdal fra Kvadrat, model 3320 . Arne Jacobsen (1902-1971). 'Svanen', model 3320. Lænestol betrukket med cremefarvet Hallingdal fra Kvadrat, drejelig firpasfod af aluminium. Formgivet 1957-1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med minimale brugspræg. Litteratur: C. ... Varenr: 4256368 DKK 14.000 DK, Kolding, Trianglen 05-05-2016 16:04:47 DKK 10.000
Arne Jacobsen. Oxford stol, model 3292
Arne Jacobsen. Oxford stol, model 3292. Arne Jacobsen. Oxford stol, model. 3292, med høj ryg, højdeindstillelig, vippebeslag og 5 hjul. Materiale: Lyse brunt softlæder. Stolen er tegnet i 1965. Mål: H: 125-139 cm B: 60 cm D: 60 cm Produceret af Fritz Hansen. Stolen er en udstillingsmodel, som kun har været udstillet kortvarigt og ... Varenr: 4253763

DKK 15.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 05-05-2016 16:05:00 DKK 7.600
Arne Jacobsen, Fritz Hansen, bord D438, shaker
Arne Jacobsen, Fritz Hansen, bord D438, shaker. Konferensbord D438, formgivet av Arne Jacobsen, formgivningsår 1968. Shakerben i formstöpt aluminium, skiva i valnöt med aluminiumkant. Tillverkat för Fritz Hansen, 2007. Längd 200 cm, bredd 100 cm, höjd 70,5 cm. Framstår med smärre slitage. Varenr: 4255723 DKK 8.050 SE, Stockholm, Slakthusgatan 05-05-2016 18:08:00 DKK 4.025
Arne Jacobsen. Fire syverstole model 3107, cognacfarvet læder (4)
Arne Jacobsen. Fire syverstole model 3107, cognacfarvet læder (4) . Arne Jacobsen. Fire stole model 3107 "Syveren" af formbøjet krydsfiner og forkromede ben. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket med cognacfarvet anilinlæder fra Arne Sørensen, dette ej udført hos Fritz Hansen, men hos professionel møbelpolstrer. Anilinlæder med naturlig struktur og... Varenr: 4250778 DKK 12.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 05-05-2016 19:18:00 DKK 9.200
Arne Jacobsen. Fire 'Syver' stole. (4)
Arne Jacobsen. Fire 'Syver' stole. (4). Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på fire 'Syverstole' med skaller af lakeret formspændt krydsfiner, monteret på stel af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker. (4) Varenr: 4256451 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 05-05-2016 19:22:00 DKK 1.700
Arne Jacobsen. Svane. Lænestol, model 4325
Arne Jacobsen. Svane. Lænestol, model 4325. Arne Jacobsen. Lænestol 'Svanen', model 4325, ombetrukket med cognacfarvet skind, understel af formbøjet fineret teaktræ. Formgivet i 1960. Fremstillet hos Fritz Hansen i en begrænset periode frem til 1969. Fremstår med defekt ryg. Varenr: 4255251 DKK 8.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 05-05-2016 19:26:00 DKK 6.800
Arne Jacobsen. Par 7'er armstole (2)
Arne Jacobsen. Par 7'er armstole (2) . 7'er armstole af Arne Jacobsen af formspændt krydsfinér, ombetrukket med sort læder, ben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3207. Fremstår med lettere brugsspor og lettere røglugt. Kradsemærker på et armlæn.(2) Varenr: 4256471 DKK 4.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 05-05-2016 19:29:00 DKK 2.700
Arne Jacobsen. Sæt på fire 'Syverstole'. (4)
Arne Jacobsen. Sæt på fire 'Syverstole'. (4). Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på fire 'Syverstole' med skaller af lakeret formspændt krydsfiner, forsidepolstrede, monteret på stel af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker. (4) Varenr: 4256482 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 05-05-2016 19:36:00 DKK 2.200
Arne Jacobsen. Sæt på fire 'Syverstole', mørklakeret. (4)
Arne Jacobsen. Sæt på fire 'Syverstole', mørklakeret. (4). Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på fire 'Syverstole' med skaller af mørklakeret formspændt krydsfiner, monteret på stel af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker. (4) Varenr: 4256486 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 05-05-2016 19:38:00 DKK 1.500
Arne Jacobsen. Sæt på fire 'Syverstole'. (4). Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på fire 'Syverstole', to med skaller af lakeret, to med forsidepolstret formspændt krydsfiner, monteret på stel af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker. (4) Varenr: 4256487 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 05-05-2016 19:41:00 DKK 2.200
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol, original sort læder.
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol, original sort læder. . Arne Jacobsen. Oxford kontorstol originalt betrukket med sort læder, vippefunktion og højdejustérbar fempas stjernefod af aluminium, monteret på hjul med stålkappe. Formgivet 1965. Fremstår med enkelte mærker på læder samt lette brugsspor på armlæn. Varenr: 4178418 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 05-05-2016 19:42:00 DKK 7.000
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol, model 3272 . Arne Jacobsen 1902 - 1971. Oxford kontorstol med armlæn, model 3272, monteret på drejelig fempas stjernefod af aluminium, H. 128 B. 61 sædehøjde 44 cm. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket hos professionel møbelpolstrer med cognacfarvet anilin læder. Varenr: 4123839 DKK 11.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 05-05-2016 19:57:00 DKK 8.000
Arne Jacobsen. 'Syveren' stol, model 3107, hvidt læder
Arne Jacobsen. 'Syveren' stol, model 3107, hvidt læder. Arne Jacobsen 1902-1971. 'Syveren' stol betrukket med hvidt læder, ben af satin forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Senere ombetrukket. Varenr: 4255162 DKK 2.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 05-05-2016 19:59:00 DKK 1.050
14 mm benforlængere, til 6 stk. Arne Jacobsens stole – passer til bl. a. model: 3107 og 3101 m. fl.. 24 stk. forlængersko (14 mm) til 6 stk. Arne Jacobsen stole der hæver stolen med 14 mm uden synlig overgang. Kan bl.a. anvendes til følgende modeller: Syver med/uden armlæn, model 3107 og 3207, Liljen med/uden armlæn model 3108 og 3208 og Myren model 3101 og T-Stol model 3103 Modelfoto Varenr: 4158157

DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 05-05-2016 20:15:00 DKK 600
Arne Jacobsen / Piet Hein. Rundt cafébord
Arne Jacobsen / Piet Hein. Rundt cafébord . Arne Jacobsen 1902-1971 / Piet Hein. Super cirkulært cafébord med plade af hvid laminat, monteret med firpasfod i aluminium med stamme i forkromet stål. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen 1984. H. 70 cm. Ø 75 cm. Fremstår med mindre brugsspor. Varenr: 4255232 DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 05-05-2016 20:19:00 DKK 1.350
Læderovertræk til Arne Jacobsen 3107 stole. (6)
Læderovertræk til Arne Jacobsen 3107 stole. (6) . Læderovertræk til Arne Jacobsen 7'er stole. Sæt på seks stk. Betrækket er fremstillet af sort semi-anilin læder, indvendigt med 60 kg/kvm. koldskum. Patenteret design med front i ét ubrudt stykke læder. Ryg med to lynlåse, der flugter stolens form og samtidig gør det nemt at montere. Alle ... Varenr: 4255148

DKK 3.700 DK, Aarhus, Egå Havvej 05-05-2016 20:19:00 DKK 3.100
Mauser Werke, stor skænk fra Rundform-serien, antageligt model Athen
Mauser Werke, stor skænk fra Rundform-serien, antageligt model Athen. Stor skænk fra Rundform-serien, antageligt model Athen eller Olympia, tysk design af Mauser Werke Waldeck. Formgivet i begyndelsen af 1950'erne. Tre-delt konstruktion af bordeauxfarvet lakeret stålplade. To elementer med skydelåger og greb af stålrør. Det tredje element er åbent med flytbar ... Varenr: 4252862 DKK 26.120 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 05-05-2016 20:22:00 DKK 18.657
 1 2 3 4 5 6 7  >>