Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  på "arne jacobsen" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 2 stk. (2)
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 2 stk. (2). Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole (model 3107). Betrækkene er udført af sort semianilin læder, indvendigt med skum (pu) Alle overtræk og lynlåse er testet. Bemærk: modelfoto, stol medfølger ikke. (2)Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus ... Varenr: 3518597

DKK 2.333 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-09-2014 19:15:00 DKK 1.300
Arne Jacobsen. Seks 'Syver' stole, Model 3107 (6+6)
Arne Jacobsen. Seks 'Syver' stole, Model 3107 (6+6) . Arne Jacobsen 1902-1971. Seks stole model 3107, 'Syver' stole af formbøjet rødlakeret finér, ben af blankforkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor i form af ridser og mindre afslag. Seks stoleovertræk af sort læder medfølger. (6+6) Varenr: 3545103 DKK 7.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-09-2014 19:18:00 DKK 3.200
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 4 stk. (4)
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 4 stk. (4). Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole (model 3107). Betrækkene er udført af sort semianilin læder, indvendigt med skum (pu). Alle overtræk og lynlåse er testet. Bemærk: modelfoto, stol medfølger ikke. (4)Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus ... Varenr: 3522518

DKK 4.666 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-09-2014 19:43:00 DKK 2.300
Arne Jacobsen. Seks stole, 'Myren' 3101, nyrenoveret, nylakeret (6)
Arne Jacobsen. Seks stole, 'Myren' 3101, nyrenoveret, nylakeret (6). Arne Jacobsen 1902 - 1971. Sæt på seks stole 'Myren' med skaller af formbøjet krydsfinér, opsat på stel af forkromet stålrør. Formgivet 1952. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3101. Sh. 44 cm. Fremstår professionelt sprøjtelakeret, finérstruktur bibeholdt. Stel renoveret, inklusiv nye sko.. (6)... Varenr: 3545962 DKK 10.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 21-09-2014 20:15:00 DKK 2.900
Arne Jacobsen. Seks 'Syver' stole, Model 3107 (6)
Arne Jacobsen. Seks 'Syver' stole, Model 3107 (6). Arne Jacobsen 1902-1971. Seks stole model 3107, 'Syver' stole af formbøjet grålakeret finér, ben af blankforkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor i form af ridser og mindre afslag. (6) Varenr: 3545147 DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-09-2014 20:28:00 DKK 3.800
Arne Jacobsen, 7'er stole, cognacfarvet anilin læder (6)
Arne Jacobsen, 7'er stole, cognacfarvet anilin læder (6) . 7'er stole af Arne Jacobsen af formspændt krydsfinér, nybetrukket med cognacfarvet skind, ben af satinforkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Fremstår nybetrukket med anilin læder fra Arne Sørensen. Fremstår med enkelte naturlige mærker i overfladen. (6) Varenr: 3545714 DKK 15.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-09-2014 20:44:00 DKK 10.500
Arne Jacobsen.  7'er stole (6)
Arne Jacobsen. 7'er stole (6). 7'er stole af Arne Jacobsen af formspændt krydsfinér, nybetrukket med sort læder, ben af mat forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Fremstår nybetrukket med sort Savanne læder fra Arne Sørensen. (6) Varenr: 3553334 DKK 15.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-09-2014 20:50:00 DKK 8.800
Arne Jacobsen. AJ væglampe
Arne Jacobsen. AJ væglampe . Arne Jacobsen 1902-1971. AJ væglampe af lakeret stål, koksgrå. Skærmlængde 25 cm. Formgivet i 1957. Fremstillet hos Louis Poulsen, model AJ-væg. Fremstår med brugsspor. Varenr: 3552243 DKK 1.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 22-09-2014 11:28:38 DKK 1.700
Sæt på fire hynder til Arne Jacobsens stole, model 3101  (4)
Sæt på fire hynder til Arne Jacobsens stole, model 3101 (4). Sæt på fire hynder til Arne Jacobsens stole, model 3101 (myren). Betrukket med sort læder, bagside med antiskrid. Brugsspor. (4) Varenr: 3420439 DKK 800 DK, Odense, Kratholmvej 22-09-2014 11:39:20 DKK 400
Arne Jacobsen, sæt på seks stole, model 3107 (6)
Arne Jacobsen, sæt på seks stole, model 3107 (6). Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på seks hvide syverstole med sorte hynder, model 3107, med stel af stål. Udført hos Fritz Hansen. Enkelte ridser på stole samt enkelte ridser på stel. (6) Varenr: 3547633 DKK 8.000 DK, Odense, Kratholmvej 22-09-2014 12:34:27 DKK 3.800
Arne Jacobsen, læderovertræk til model 3107 samt to læderpuder. (4)
Arne Jacobsen, læderovertræk til model 3107 samt to læderpuder. (4). Arne Jacobsen, to læderovertræk til model 3107 samt to læderpuder. Syning på det ene sædeovertræk er gået op. Brugsslidtage. (4) Varenr: 3552313 DKK 800 DK, Odense, Kratholmvej 22-09-2014 12:37:56 DKK 300
Arne Jacobsen, seks stole, model 3107, 'Syveren', nybetrukket med cognacfarvet calvados læder (6)
Arne Jacobsen, seks stole, model 3107, 'Syveren', nybetrukket med cognacfarvet calvados læder (6) . Seks stole 'Syveren', model 3107 af Arne Jacobsen (1902-1971), produceret af Fritz Hansen, dansk design fra 1955 i cognacfarvet anilin læder og med stel af forkromede stålrør. Fremstår professionelt nybetrukket med cognacfarvet colvados læder. Modelfoto. Der gives 2 års garanti på polstring... Varenr: 3548599 DKK 20.000 DK, Kolding, Trianglen 22-09-2014 13:25:04 DKK 13.000
Arne Jacobsen. Par armstole, model 3273 / Red Label 'Oxford' (2)
Arne Jacobsen. Par armstole, model 3273 / Red Label 'Oxford' (2) . Arne Jacobsen (1902-1971). Et par armstole, model 3273 'Oxford' med mellemhøj ryg. Stel og armlæn af aluminium, fempasfod med bendupper, fast sædehøjde med drej, skal af lamineret formpresset træ, betrukket med cognacfarvet læder læder. Fremstillet af Fritz Hansen 2008 "Red label". Fremstår med... Varenr: 3476448 DKK 17.000 DK, Kolding, Trianglen 22-09-2014 13:27:58 DKK 11.000
Arne Jacobsen. Armstol model 3207
Arne Jacobsen. Armstol model 3207 . Arne Jacobsen. 7'er armstol af formspændt krydsfinér, betrukket med blåt uld, ben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3207. Fremstår med brugsslitage, defekt ryg. Varenr: 3548582 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 22-09-2014 13:42:00 DKK 350
Arne Jacobsen, 7'er stole (4)
Arne Jacobsen, 7'er stole (4) . Arne Jacobsen. 7'er stole af formbøjet hvidlakeret træ, forsidepolsteret med rødligt uld, monteret med ben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Fremstår med brugsslitage, pletter, en defekt ryg. (4) Varenr: 3549068 DKK 2.500 DK, Aalborg, Nibevej 22-09-2014 14:32:00 DKK 775
Arne Jacobsen. To stole, model 3100 ''Myren''(3)
Arne Jacobsen. To stole, model 3100 ''Myren''(3) . Arne Jacobsen. To stabelstole af formspændt bemalet finer, monteret med stel af stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3100. Fremstår med brugsspor. (2) Varenr: 3551761 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 22-09-2014 14:41:00 DKK 825
Arne Jacobsen.Sæt på fire stole, model 3107, 'Syveren' (4)
Arne Jacobsen.Sæt på fire stole, model 3107, 'Syveren' (4). Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på fire stole, model 3107, 'Syveren' af formbøjet hvidlakeret krydsfinér, ben af blankforkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår senere professionel hvidlakerede. Sæddehøjde 44,5 cm. (4) Varenr: 3538265 DKK 6.500 DK, Kolding, Trianglen 22-09-2014 15:00:00 DKK 2.600
Arne Jacobsen. T-stole (8)
Arne Jacobsen. T-stole (8). Arne Jacobsen. T-stole betrukket med grønt skai, stel af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3103. Fremstår med brugsslitage, defekt betræk samt ben med rust, en defekt ryg. (8) Varenr: 3546955 DKK 3.000 DK, Aalborg, Nibevej 22-09-2014 15:45:00 DKK 1.450
Arne Jacobsen: Seks stole model 3107 (6)
Arne Jacobsen: Seks stole model 3107 (6) . Arne Jacobsen. 7'er stole i hvidlakeret formspændt krydsfiner, stel af forkromet stål. Fremstår med brugsspor. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. (6) Varenr: 3550977 DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-09-2014 16:16:00 DKK 2.600
Arne Jacobsen. Sæt på seks stole, model 3110
Arne Jacobsen. Sæt på seks stole, model 3110 . Arne Jacobsen; Sæt på seks stole "Dråben" model 3110. Oprindelig designet til SAS Royal hotellet i København i 1958. Skal af ABS plast med nylon forstærkning. "Drop plastic / white" Ben af forkromede stålrør. Produceret hos Fritz Hansen. Fremstår i original emballage med tilhørende certifikater. ... Varenr: 3546937

DKK 10.200 DK, Kolding, Trianglen 22-09-2014 16:29:00 DKK 9.200
Arne Jacobsen. 7' stole, model 3107 (4)
Arne Jacobsen. 7' stole, model 3107 (4). Arne Jacobsen, 7'er stole af formspændt sortlakeret krydsfinér, ben af forkromet metal. Formgivet i 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Fremstår med senere lakering og med afskalninger. (4) Varenr: 3546776 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 18:43:00 DKK 1.700
Arne Jacobsen, 7'er stole, sort læder (6)
Arne Jacobsen, 7'er stole, sort læder (6). Arne Jacobsen, 7'er stole betrukket med sort læder, stel af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen model 3107. To stole med defekt ryg, øvrige med enkelte pletter og manglende sko. (6) Varenr: 3549807 DKK 6.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 18:53:00 DKK 1.650
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol, model 3292
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol, model 3292 . Arne Jacobsen 1902 - 1971. Oxford kontorstol med armlæn, model 3292, højdejusterbar på fempas stjernefod af aluminium, monteret på hjul, monteret med vippefunktion, højdejusterbar, sædehøjde 41 - 50 cm. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket med cognacfarvet anilin ... Varenr: 3496027 DKK 12.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-09-2014 19:04:00 DKK 9.000
Arne Jacobsen, Myren, spisestole, model 3100 (6)
Arne Jacobsen, Myren, spisestole, model 3100 (6) . Arne Jacobsen, Myren. Spisestole / stabelstole af L17 Magenta lakeret formspændt krydsfinér, stel af forkromet metal. Siddehøjde 44 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3100 i 1989. Fremstår med lettere slitage. (6) Varenr: 3550164 DKK 6.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-09-2014 19:20:00 DKK 1.550
Arne Jacobsen  3107
Arne Jacobsen 3107 . Arne Jacobsen 1902-1971. Stol, model 3107 med formbøjet skal af teak med forsidepolstring af sort læder, ben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med patina/slitage samt blød ryg. Højde 44 cm. Varenr: 3548844 DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 22-09-2014 19:23:00 DKK 300
Arne Jacobsen. Samling Vola badeværelsesarmaturer samt Louis Poulsen Unispot.
Arne Jacobsen. Samling Vola badeværelsesarmaturer samt Louis Poulsen Unispot. . Arne Jacobsen. Samling Vola badeværelsesarmaturer, orange/rødlakeret & tre væglamper af ukendt mærke. Samt Louis Poulsen Unispot, 'Storebror', Ø 15 cm. Fremstår med brugspræg. Varenr: 3551649 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 22-09-2014 19:29:00 DKK 325
Arne Jacobsen. To-pers. 'Lufthavnssofa', model 3302
Arne Jacobsen. To-pers. 'Lufthavnssofa', model 3302 . Arne Jacobsen 1902-1971. To-pers. sofa model 3302 "Lufthavnssofa" med stel af forkromet stål, betrukket med grå uld. L. 126 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Litt. Carsten Thau & Kjeld Vindum: " Arne Jacobsen" 1998 s. 466. Fremstår med pletter. Varenr: 3550008 DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-09-2014 19:36:00 DKK 3.300
Piet Hein/Bruno Mathsson/Arne Jacobsen: Rektangulært bord
Piet Hein/Bruno Mathsson/Arne Jacobsen: Rektangulært bord . Piet Hein/Bruno Mathsson/Arne Jacobsen. Rektangulært bord med plade af hvidt laminat med kant af aluminium, monteret med spændben i forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70, L. 120, B. 80 cm. Fremstår med brugsslitage. Varenr: 3550029 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 22-09-2014 19:38:00 DKK 1.150
Arne Jacobsen / Piet Hein, kvadratisk bord
Arne Jacobsen / Piet Hein, kvadratisk bord . Kvadratisk bord af Arne Jacobsen og Piet Hein, fremstillet hos Fritz Hansen. Udført med plade af hvidt laminat med kant af matpoleret aluminium, monteret på firpasfod af aluminium og forkromet metal. 80 x 80 cm. H. 70 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 3550035 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 22-09-2014 19:40:00 DKK 575
Piet Hein/Bruno Mathsson/Arne Jacobsen. Kvadratisk bord
Piet Hein/Bruno Mathsson/Arne Jacobsen. Kvadratisk bord . Piet Hein/Bruno Mathsson/Arne Jacobsen. Kvadratisk bord med plade af hvidt laminat med kant af aluminium, monteret med spændben i forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70, L. 80, B. 80 cm. Fremstår med brugsslitage. Varenr: 3550041 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-09-2014 19:43:00 DKK 400
 1 2 3 4 5  >>