Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "arne jacobsen" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Arne Jacobsen. AJ bordlampe, lille model
Arne Jacobsen. AJ bordlampe, lille model . Arne Jacobsen 1902-1971. AJ bordlampe, lille model af sortlakeret metal. H. 44 cm. Formgivet i 1957. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsslitage og ridser. BEMÆRK: denne vare er på eftersyn og udleveres fra Lauritz.com Roskilde, Store Hedevej 4, 4000 Roskilde. Denne vare er en ... Varenr: 3920745 DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 31-07-2015 17:24:38 DKK 2.400
Arne Jacobsen. Tre Oxford stole, model 3271 (3)
Arne Jacobsen. Tre Oxford stole, model 3271 (3) . Arne Jacobsen. Tre Oxford stole. Model 3171. Sæde og armlæn betrukket med uldstof, monteret på drejelig fempasfod af aluminium. Fremstår med brugsspor samt en stol med hul på hjørne. (3) Varenr: 3919751 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-07-2015 17:46:00 DKK 2.400
Arne Jacobsen. Svanen stol model 3320.  Nybetrukket.
Arne Jacobsen. Svanen stol model 3320. Nybetrukket.. Arne Jacobsen 1902- 1971. Lænestol, model 3320 'Svanen' med drejelig firpasfod af aluminium. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen. Nybetrukket ved professionel møbelpolster med cognacfarvet italiensk anilinlæder, vegetabilsk ... Varenr: 3889343 DKK 23.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 31-07-2015 18:27:00 DKK 18.000
Seks overtræk til Arne Jacobsens stole 3101 (myren), cognac læder (6)
Seks overtræk til Arne Jacobsens stole 3101 (myren), cognac læder (6) . Seks hynder til Arne Jacobsens stole 3101 (myren), fire ben, betrukket med cognac læder, bagside med antiskrid. (6) Varenr: 3915984

DKK 3.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 31-07-2015 18:28:00 DKK 2.900
Arne Jacobsen. Ægget. Lænestol tofarvet læder
Arne Jacobsen. Ægget. Lænestol tofarvet læder. Arne Jacobsen 1902-1971. Ægget. Lænestol model 3316 betrukket med tofarvet cognacfarvet/brunt læder, monteret med fod af aluminium med vippefunktion. Formgivet i 1958-59 som en del af totalindretningen i hotel Royal København. Fremstillet hos Fritz Hansen. Litteratur: C Thau / K. Vindum 'Arne ... Varenr: 3889346 DKK 44.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 31-07-2015 18:29:00 DKK 35.000
Arne Jacobsen. Svanen stol model 3320. Nybetrukket.. Arne Jacobsen 1902- 1971. Lænestol, model 3320 'Svanen'. Nybetrukket med savanne læder, med drejelig firpasfod af aluminium. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen.Ompolstret ved professionel møbelpolster med cognacfarvet savanne... Varenr: 3789183 DKK 23.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 31-07-2015 18:30:00 DKK 18.000
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 2 stk. (2)
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 2 stk. (2). Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole (model 3107). Betrækkene er udført af sort semianilin læder, indvendigt med naturgummi. Alle overtræk og lynlåse er testet. Bemærk: modelfoto, stol medfølger ikke. (2) Varenr: 3740669

DKK 1.600 DK, Esbjerg, Oddesundvej 31-07-2015 19:10:00 DKK 1.250
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 4 stk. (4)
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 4 stk. (4). Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole (model 3107). Betrækkene er udført af sort semianilin læder, indvendigt med skum (pu). Alle overtræk og lynlåse er testet. Bemærk: modelfoto, stol medfølger ikke. (4) Varenr: 3923129

DKK 2.600 DK, Esbjerg, Oddesundvej 31-07-2015 19:15:00 DKK 2.300
Arne Jacobsen, lænestol, 'Ægget', sort original læder, 1968
Arne Jacobsen, lænestol, 'Ægget', sort original læder, 1968. Ægget af Arne Jacobsen, lænestol med originalt sort læder, helstøbt profileret drejelig midtersøjle med firpas fod af aluminium. Fremstår lettere platineret. Formgivet i 1958-59 som en del af totalindretningen i Hotel Royal København. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1960'erne. Litteratur: C ... Varenr: 3618032 DKK 50.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 31-07-2015 19:23:00 DKK 40.000
Arne Jacobsen, Syverstol af palisander model 3107
Arne Jacobsen, Syverstol af palisander model 3107. Arne Jacobsen 1902-1971. Syverstol af palisander model 3107 med skal af formbøjet palisander, ben af matforkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår alm. brugsspor, stel med lidt aldersrelateret patina, Varenr: 3920058 DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31-07-2015 19:26:00 DKK 2.000
Arne Jacobsen. Ægget. Lænestol, cognacfarvet anilinlæder.
Arne Jacobsen. Ægget. Lænestol, cognacfarvet anilinlæder. . Arne Jacobsen 1902-1971. Ægget. Lænestol model 3316 betrukket med cognacfarvet italiensk anilin læder, monteret med fod af aluminium med vippefunktion. Formgivet i 1958-59 som en del af totalindretningen i hotel Royal København. Fremstillet hos Fritz Hansen. Litteratur: C Thau / K. Vindum 'Arne ... Varenr: 3843091 DKK 44.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 31-07-2015 19:32:00 DKK 35.000
Arne Jacobsen. Par Oxford stole, nybetrukket med sort læder (2)
Arne Jacobsen. Par Oxford stole, nybetrukket med sort læder (2). Arne Jacobsen 1902 - 1971. Et par Oxford stole, monteret på fempas stjernefod af aluminium, sædehøjde ca. 46 cm. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen 2005, nyeste model. Fremstår nybetrukket med sort semi anilin læder, dette ej udført hos Fritz Hansen, men hos professionel møbelpolstrer. ... Varenr: 3848113 DKK 15.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 31-07-2015 19:35:00 DKK 12.000
Arne Jacobsen. Sæt på otte stole 'syveren'  model 3107. (8)
Arne Jacobsen. Sæt på otte stole 'syveren' model 3107. (8). Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på otte stole 'syveren' med skaller i formspændt krydsfinér, stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Nybetrukket med brun læder af anden professionel møbelpostrer, Sædehøjde H. 44,5 cm. Der gives 2 års garanti på polstring.... Varenr: 3922875 DKK 22.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 31-07-2015 19:54:00 DKK 16.000
Arne Jacobsen: Seks armstole, model 3207, sort læder (6)
Arne Jacobsen: Seks armstole, model 3207, sort læder (6). Arne Jacobsen 1902 - 1971: Seks armstole 'syveren' med skal af formbøjet krydsfinér på stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3207. Polstret med sort 'Savanne' læder fra Arne Sørensen. NB. Stolene har garanti på polstring. Gælder til december 2015. (6) ... Varenr: 3920472 DKK 15.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-07-2015 20:00:00 DKK 13.500
Arne Jacobsen, cirkulært bord
Arne Jacobsen, cirkulært bord. Arne Jacobsen, cirkulært bord med plade af sortlakeret træ, ben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 69 Ø 90 cm. Fremstår med slitage, rustpletter, senere bemaling, og med krakeleringer i overfladen. Varenr: 3918199 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-07-2015 20:13:00 DKK 1.450
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol, model 3271
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol, model 3271. Arne Jacobsen. Oxford kontorstol med armlæn, drejelig fempasfod af aluminium, monteret med højdejustering samt vip, betrukket med sort læder. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3271. Varenr: 3918953 DKK 5.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 31-07-2015 20:13:00 DKK 3.200
14 mm benforlængere, til 6 stk. Arne Jacobsens stole – passer til bl. a. model: 3107 og 3101 m. fl.
14 mm benforlængere, til 6 stk. Arne Jacobsens stole – passer til bl. a. model: 3107 og 3101 m. fl.. 24 stk. forlængersko (14 mm) til 6 stk. Arne Jacobsen stole der hæver stolen med 14 mm uden synlig overgang. Kan bl.a. anvendes til følgende modeller: Syver med/uden armlæn, model 3107 og 3207, Liljen med/uden armlæn model 3108 og 3208 og Myren model 3101 og T-Stol model 3103 Modelfoto Varenr: 3883879

DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 31-07-2015 20:15:00 DKK 600
Piet Hein/Bruno Mathsson/Arne Jacobsen: Rektangulært bord, hvidlamineret plade
Piet Hein/Bruno Mathsson/Arne Jacobsen: Rektangulært bord, hvidlamineret plade . Hein/Bruno Mathsson/Arne Jacobsen. Rektangulært bord med hvidlamineret plade. Forkromede stålspændben. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70. L. 180. B. 90 cm. Fremstår med brugsspor, ridser Varenr: 3919813 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-07-2015 20:29:00 DKK 1.350
Arne Jacobsen. Sæt på otte stole 'syveren' model 3107 med betræk af læder (8)
Arne Jacobsen. Sæt på otte stole 'syveren' model 3107 med betræk af læder (8) . Arne Jacobsen 1902-1971. Otte syver stole, model 3107, betrukket med grå læder stel i forkomet stål. Sædehøjde 44 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen, designet i 1955. Fremstår med brugsspor. (8) Varenr: 3920410 DKK 12.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-07-2015 20:30:00 DKK 7.000
Arne Jacobsen. Sæt på fire Oxford stole (4)
Arne Jacobsen. Sæt på fire Oxford stole (4). Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på fire armstole, Oxfordstolen. Sæde, armlæn og ryg betrukket med uldstof. Monteret med drejelig fempasfod af aluminium. Fremstillet hos Fritz Hansen. Mrk. 7410. Fremstår med brugsspor på betræk og stel. (4) Varenr: 3911991 DKK 8.000 DK, Herlev, Dynamovej 01-08-2015 14:38:00 DKK 3.400
Arne Jacobsen. Sofa 'Svanen' model 3321
Arne Jacobsen. Sofa 'Svanen' model 3321 . Arne Jacobsen 1902-1971. Sofa 'Svanen' model 3321 med stel af aluminium, postret med sort Fame uldstof. Formgivet i 1957, produceret hos Fritz Hansen. Fremstår ny og ubrugt i original emballage. Certifikat/nummerbevis medfølger. Litteratur: C. Thau/K. Windum, 'Arne Jacobsen', omtalt og gengivet ... Varenr: 3898341

DKK 34.000 DK, Kolding, Trianglen 01-08-2015 15:23:00 DKK 30.000
14 mm benforlængere, til 6 stk. Arne Jacobsens stole – passer til bl. a. model: 3107 og 3101 m. fl.. 24 stk. forlængersko (14 mm) til 6 stk. Arne Jacobsen stole der hæver stolen med 14 mm uden synlig overgang. Kan bl.a. anvendes til følgende modeller: Syver med/uden armlæn, model 3107 og 3207, Liljen med/uden armlæn model 3108 og 3208 og Myren model 3101 og T-Stol model 3103 Modelfoto Varenr: 3883906

DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 01-08-2015 16:10:00 DKK 600
Arne Jacobsen. Sæt på fire stole 'syveren' , model 3107, nybetrukket med anilin læder.(4)
Arne Jacobsen. Sæt på fire stole 'syveren' , model 3107, nybetrukket med anilin læder.(4). Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på fire stole 'syveren' med skaller i formspændt krydsfinér, stel af forkromet stålrør. Siddehøjde ca. 44.5 cm. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Fremstår nybetrukket med brunt anilinlæder med synlige naturmærker. (4) Varenr: 3889311 DKK 11.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 01-08-2015 18:21:00 DKK 8.600
Arne Jacobsen. Sæt på seks stole 'syveren' model 3107. (6)
Arne Jacobsen. Sæt på seks stole 'syveren' model 3107. (6). Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på seks stole model 3107 (Syveren). Med formspændt skal og forkromede ben, gl. model med jern kapsler. Fremstillet hos Fritz Hansen. Sædehøjde 44,5 cm. Nybetrukket med cognac farvet anilinlæder ved professionel møbelpolstrer. fremstår med synlige naturmærker. Bemærk ... Varenr: 3915923 DKK 17.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 01-08-2015 19:38:00 DKK 13.000
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 6 stk. (6)
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 6 stk. (6). Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole (model 3107). Betrækkene er udført af sort semianilin læder, indvendigt med skum (pu)Alle overtræk og lynlåse er testet. Bemærk: modelfoto, stol medfølger ikke. (6) Varenr: 3776178

DKK 3.700 DK, Esbjerg, Oddesundvej 01-08-2015 19:48:00 DKK 2.900
Arne Jacobsen. Par armstole 'syveren' Model 3207. (2)
Arne Jacobsen. Par armstole 'syveren' Model 3207. (2) . Arne Jacobsen 1902 - 1971. Par armstole model 3207 'syveren' med skal af formbøjet krydsfinér på stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår ny betrukket ved professionel møbelpolster med cognac anilin læder. Fremstår med naturlige ar mærker. (2) Varenr: 3922422 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 01-08-2015 20:00:00 DKK 8.000
Arne Jacobsen. Par armstole 'syveren' Model 3207. (2) . Arne Jacobsen 1902 - 1971. Par armstole model 3207 'syveren' med skal af formbøjet krydsfinér på stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår ny betrukket ved professionel møbelpolster med cognac anilin læder. Fremstår med naturlige ar mærker. (2) Varenr: 3922423 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 01-08-2015 20:05:00 DKK 8.000
Arne Jacobsen. Par armstole 'syveren' Model 3207. (2) . Arne Jacobsen 1902 - 1971. Par armstole model 3207 'syveren' med skal af formbøjet krydsfinér på stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår ny betrukket ved professionel møbelpolster med cognac anilin læder. Fremstår med naturlige ar mærker. (2) Varenr: 3922424 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 01-08-2015 20:10:00 DKK 8.000
Arne Jacobsen. Par armstole 'syveren' Model 3207. (2) . Arne Jacobsen 1902 - 1971. Par armstole model 3207 'syveren' med skal af formbøjet krydsfinér på stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår ny betrukket ved professionel møbelpolster med cognac anilin læder. Fremstår med naturlige ar mærker. (2) Varenr: 3922426 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 01-08-2015 20:20:00 DKK 8.000
Arne Jacobsen. Par armstole 'syveren' Model 3207. (2) . Arne Jacobsen 1902 - 1971. Par armstole model 3207 'syveren' med skal af formbøjet krydsfinér på stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår ny betrukket ved professionel møbelpolster med cognac anilin læder. Fremstår med naturlige ar mærker. (2) Varenr: 3922427 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 01-08-2015 20:25:00 DKK 8.000
 1 2 3 4 5 6 7 8  >>