Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  på "arne jacobsen" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Arne Jacobsen, lænestol, 'Ægget', sort læder
Arne Jacobsen, lænestol, 'Ægget', sort læder . Lænestol, model 3316, 'Ægget', af Arne Jacobsen (1902-1971). Betrukket med sort læder, drejelig midtersøjle med vippefunktion på firpasfod af aluminium. Formgivet i 1958-59 som en del af totalindretningen i Hotel Royal København. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med mindre overfladiske ... Varenr: 3447929 DKK 35.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-07-2014 11:00:00 DKK 25.000
Arne Jacobsen. Svanen med sort Tonus uld, 3320
Arne Jacobsen. Svanen med sort Tonus uld, 3320. Arne Jacobsen (1902-1971). 'Svanen', model 3320. Lænestol betrukket med sort 'Tonus' uld, drejelig firpasfod af aluminium. Formgivet 1957-1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen. Udført 2014. Certifikat medfølger. Fremstår med minimale ... Varenr: 3485490 DKK 16.000 DK, Kolding, Trianglen 24-07-2014 14:14:00 DKK 12.500
Arne Jacobsen. Seks 'syver' stole, model 3107, sortlaseret ask (6)
Arne Jacobsen. Seks 'syver' stole, model 3107, sortlaseret ask (6). Arne Jacobsen (1902-1971). Seks 'syver' stole, model 3107, skaller af formspændt sortlaseret træ, stel af forkromet stålrør. Produceret hos Fritz Hansen, formgivet i 1955. Modelfoto. (6) Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til ... Varenr: 3464431

DKK 13.200 DK, Kolding, Trianglen 24-07-2014 14:15:00 DKK 10.500
Arne Jacobsen, fire stole, model 3107, 'Syveren' (4)
Arne Jacobsen, fire stole, model 3107, 'Syveren' (4). Fire stole, model 3107, 'Syveren' af Arne Jacobsen (1902-1971). fremstillet hos Fritz Hansen. Udført med skaller af formbøjet lakeret krydsfinér, ben af forkromet stålrør. Fremstår med kraftige brugsspor. (4) Varenr: 3486070 DKK 3.000 DK, Odense, Kratholmvej 24-07-2014 14:24:00 DKK 1.850
Arne Jacobsen, fire stole, model 3103 og 3105, 'T-stolen' og 'Myggen' (4)
Arne Jacobsen, fire stole, model 3103 og 3105, 'T-stolen' og 'Myggen' (4). Fire stole, model 3103 og 3105, 'T-stolen' og 'Myggen' af Arne Jacobsen (1901-1971), produceret hos Fritz Hansen. Udført med skaller af teak, ben af stål. Fremstår med kraftige brugsspor. (4) Varenr: 3486075 DKK 3.000 DK, Odense, Kratholmvej 24-07-2014 14:34:00 DKK 1.550
Arne Jacobsen. Par armstole,  model 3273 / Red Label 'Oxford' (2)
Arne Jacobsen. Par armstole, model 3273 / Red Label 'Oxford' (2) . Arne Jacobsen (1902-1971). Et par armstole, model 3273 'Oxford' med mellemhøj ryg. Stel og armlæn af aluminium, fempasfod med bendupper, fast sædehøjde med drej, skal af lamineret formpresset træ, betrukket med cognacfarvet læder læder. Fremstillet af Fritz Hansen 2008 "Red label". Fremstår med... Varenr: 3476446 DKK 17.000 DK, Kolding, Trianglen 24-07-2014 14:55:00 DKK 11.000
Arne Jacobsen. Seks stole model 3107. Ny højde. Incl nummerbevis. (6)
Arne Jacobsen. Seks stole model 3107. Ny højde. Incl nummerbevis. (6) . Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på seks stole 'Syveren' med fuldpolstrede skaller i cognacfarvet læder, stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Fra 2014. Sædehøjde 46,5 cm. Nyombetrukket med cognacfarvet 'Savanne' læder fra Arne Sørensen. Der medfølger ... Varenr: 3371598 DKK 25.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-07-2014 15:50:25 DKK 20.000
Arne Jacobsen. Fire stole, model 3107 (4)
Arne Jacobsen. Fire stole, model 3107 (4). Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på fire stole 'Syveren' model 4107 med skaller af formspændt rødlakeret finér, farve 650, stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Sædehøjde 46,5 cm. (4) NB. sædehøjde rettet. Varenr: 3485784 DKK 4.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-07-2014 16:11:41 DKK 2.300
Arne Jacobsen. Sæt på seks stole 'syveren', model 3107, nybetrukket med sort læder (6)
Arne Jacobsen. Sæt på seks stole 'syveren', model 3107, nybetrukket med sort læder (6) . Seks stole 'Syveren', model 3107 af Arne Jacobsen (1902-1971), produceret af Fritz Hansen, dansk design fra 1955 i sort anilinlæder og med stel af forkromede stålrør. Fremstår professionelt nybetrukket med sort ren anilin læder fra Arne Sørensen. (6) Der gives 2 års garanti på polstring. Varenr: 3467996 DKK 20.000 DK, Kolding, Trianglen 24-07-2014 16:36:00 DKK 13.000
Arne Jacobsen. AJ-bordlampe, hvid
Arne Jacobsen. AJ-bordlampe, hvid . Arne Jacobsen. AJ-bordlampe. Stel af hvidlakeret metal, fod med trykafbryder. H. 54 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen Varenr: 3486495 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-07-2014 16:51:00 DKK 2.300
Arne Jacobsen. AJ-bordlampe, hvid . Arne Jacobsen. AJ-bordlampe. Stel af hvidlakeret metal, fod med trykafbryder. H. 54 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen Varenr: 3486496 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-07-2014 16:52:00 DKK 1.950
Arne Jacobsen: Sæt på seks Grand Prix stole fra Herlufsholm skole (6)
Arne Jacobsen: Sæt på seks Grand Prix stole fra Herlufsholm skole (6) . Arne Jacobsen 1902-1971. Et sæt på seks Grand Prix stole med skaller af formbøjet grønlakeret træ, monteret på ben af mat forkromede stålrør. Samlingsbeslag under stolesæde. Formgivet 1957. Fremstillet hos Fritz Hansen ca. 1970. Model 3130. Stolene hidrører fra Herlufholm skole, hvor de har ... Varenr: 3469822 DKK 5.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-07-2014 17:35:00 DKK 3.000
Arne Jacobsen. Svanen stol model 3320.
Arne Jacobsen. Svanen stol model 3320.. Arne Jacobsen 1902- 1971. Lænestol, model 3320 'Svanen' med drejelig firpasfod af aluminium. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen 2007. Nybetrukket ved professionel møbelpolster med cognacfarvet italiensk anilin læder, ... Varenr: 3481303 DKK 20.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-07-2014 18:30:00 DKK 16.000
Arne Jacobsen. Oxford Lounge Chair, model 3272
Arne Jacobsen. Oxford Lounge Chair, model 3272. Arne Jacobsen 1902-1971. Oxford lounge Chair, højrygget lænestol model 3272, betrukket med sort læder, med returdrej på fempasfod af forkromet aluminium. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nypolstret ved professionel møbelpolster med sort læder. Varenr: 3284777 DKK 12.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-07-2014 18:37:00 DKK 8.000
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol, Model 3262
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol, Model 3262. Arne Jacobsen 1902 - 1971. Oxford kontorstol med armlæn, model 3262, højdejusterbar på fempas stjernefod af aluminium, monteret på hjul. Stol med vippefunktion. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket med sort læder. Varenr: 3436195 DKK 12.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-07-2014 18:47:00 DKK 9.000
Arne Jacobsen.  Kontorstol model AJ 3107. Nybetrukket.
Arne Jacobsen. Kontorstol model AJ 3107. Nybetrukket.. Arne Jacobsen 1902 - 1971. Kontorstol fremstillet hos Fritz Hansen, med nybetrukket elegance" læder, model 3107, med drejelig og højdejusterbar, på fempasfod med hjul. Nypolstret ved professionel møbelpolstrer med sort "Elegance" læder fra Arne Sørensen. Varenr: 3453967 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-07-2014 18:50:00 DKK 6.200
Arne Jacobsen, AJ1 pendel, hvidlakeret metal.
Arne Jacobsen, AJ1 pendel, hvidlakeret metal. . Arne Jacobsen, AJ1 pendel af hvidlakeret metal. Formgivet i 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 38 cm. Fremstår med kraftig slitage med buler og lettere anløben. Varenr: 3465992 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 24-07-2014 18:50:00 DKK 300
Arne Jacobsen. Seks hynder til 7'er stolen, model 3107 (6)
Arne Jacobsen. Seks hynder til 7'er stolen, model 3107 (6). Arne Jacobsen. Seks hynder, til 7'er stolen, model 3107 af sort semanilin læder. Bagside betrukket med skridsikkert materiale. Brugsspor. (6) Varenr: 3483467 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 24-07-2014 19:15:00 DKK 525
Arne Jacobsen. Otte 'Syver'-stole, Model 3107 (8)
Arne Jacobsen. Otte 'Syver'-stole, Model 3107 (8). Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på otte stole model 3107, 'Syver'-stole af formbøjet hvid og sort lakeret krydsfinér, ben af blankforkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen 2004 (hvide). Fremstår originalt lakeret. Sædehøjde 44 cm. Fremstår med minimale brugsspor, dog ridser. (8) Varenr: 3486175 DKK 11.000 DK, Aalborg, Nibevej 24-07-2014 19:23:00 DKK 5.600
Arne Jacobsen, fåtölj, modellnr 3316 'Ägget'
Arne Jacobsen, fåtölj, modellnr 3316 'Ägget' . Arne Jacobsen (1902-1971), fåtölj 3316 Ägget / Ægget, klädsel i rött ulltyg, lös sittdyna samt snurrbar fyrpassfot i aluminium. Modellen formgiven 1958. Höjd 107 cm, bredd 86 cm. Tillverkad för och märkt Fritz Hansen. Tillverkningsår enl. etikett 2007. Varenr: 3483179 DKK 20.247 SE, Malmö, Baltzarsgatan 24-07-2014 19:36:00 DKK 14.173
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol, model 3271.
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol, model 3271. . Arne Jacobsen 1902 - 1971. Oxford kontorstol med armlæn, model 3271, højdejusterbar på fempas stjernefod af aluminium, monteret på hjul. Stol med vippefunktion. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket med cognacfarvet læder. Varenr: 3463321 DKK 11.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-07-2014 19:42:00 DKK 9.000
Arne Jacobsen. Sofabord, teak og forkromet stål.
Arne Jacobsen. Sofabord, teak og forkromet stål. . Arne Jacobsen 1902-1971: Firsidet sofabord af teakfineret MDF, ben af forkromet stål, sorte dupsko. H. 54 cm L/B. 130 cm. Fremstår med spor af brug. Varenr: 3485993 DKK 4.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24-07-2014 19:55:00 DKK 850
Arne Jacobsen: Sæt på fire Grand Prix stole fra Herlufsholm skole (4)
Arne Jacobsen: Sæt på fire Grand Prix stole fra Herlufsholm skole (4). Arne Jacobsen 1902-1971. Et sæt på fire Grand Prix stole med skaller af formbøjet grønlakeret træ, monteret på ben af mat forkromede stålrør. Samlingsbeslag under stolesæde. Formgivet 1957. Fremstillet hos Fritz Hansen ca. 1970. Model 3130. Stolene hidrører fra Herlufholm skole, hvor de har ... Varenr: 3469897 DKK 3.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-07-2014 20:05:00 DKK 2.200
Arne Jacobsen. Barstol. Model 3197, serie 7.
Arne Jacobsen. Barstol. Model 3197, serie 7.. Arne Jacobsen 1902-1971. Barstol med skal af hvidlakeret finér. Monteret på stel af forkromet stålrør. H. 110 cm. Sædehøjde 76 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen, 2006. Fremstår med minimale brugsspor. Varenr: 3486777 DKK 2.200 DK, Herlev, Dynamovej 24-07-2014 20:05:00 DKK 875
Arne Jacobsen. Tre-personers sofa model 3303 - Lufthavnssofa. Elegance anilin læder
Arne Jacobsen. Tre-personers sofa model 3303 - Lufthavnssofa. Elegance anilin læder . Arne Jacobsen 1902-1971. Tre-personers sofa model 3303 - Lufthavnssofa med stel af forkromet stål, betrukket med mørkebrunt elegance anilin læder . L. 180 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket med elegance anilin læder fra Arne Sørensen, dog med transport skade bag på sofaen. ... Varenr: 3453372 DKK 25.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-07-2014 20:10:00 DKK 17.000
Arne Jacobsen. 'Mågen' armstol, model 3208
Arne Jacobsen. 'Mågen' armstol, model 3208. Arne Jacobsen. 'Mågen' armstol med skal og armlæn af formbøjet krydsfinér, stel af forkromede stålrør. Nyombetrukket med cognacfarvet anilin læder. Sædehøjde 44,5 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3208. Varenr: 3476060 DKK 10.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-07-2014 20:10:00 DKK 6.000
Arne Jacobsen. Seks 'Syver' stole model 3107, nybetrukket (6)
Arne Jacobsen. Seks 'Syver' stole model 3107, nybetrukket (6) . Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på seks stole 'Syveren' med fuldpolstrede skaller i cognacfarvet læder, stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Fra 2014. Sædehøjde 46,5 cm. Nyombetrukket med cognacfarvet 'Savanne' læder fra Arne Sørensen. Der medfølger ... Varenr: 3439977 DKK 25.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-07-2014 20:10:00 DKK 20.000
Forlængersko til Arne Jacobsens spisestolsstel
Forlængersko til Arne Jacobsens spisestolsstel . Forlængersko til Arne Jacobsens spisestolsstel best. af 24 forlængersko af metal, metallim og 24 sorte plastiksko. Posen indeholder sko til seks stel. Passer flere modeller. Forhøjer stellet med 2,2 cm. NB. Modelfoto pakken passer til seks stel. Nyproducerede varer vurderes efter ... Varenr: 3471851

DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 24-07-2014 20:11:00 DKK 450
Arne Jacobsen. To-personers sofa model 3302 . Elegance anilin læder
Arne Jacobsen. To-personers sofa model 3302 . Elegance anilin læder . Arne Jacobsen 1902-1971. Topersoners sofa model 3302 "Lufthavnssofa" med stel af forkromet stål, betrukket med elegance anilin læder . L. 126 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen 1979. Nybetrukket med elegance anilin læder fra Arne Sørensen. Elegance er anilin læder med alle de særlige ... Varenr: 3453369 DKK 21.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-07-2014 20:12:00 DKK 16.500
Arne Jacobsen. 'Mågen' armstol, model 3208. Arne Jacobsen. 'Mågen' armstol med skal og armlæn af formbøjet krydsfinér, stel af forkromede stålrør. Nyombetrukket med cognacfarvet anilin læder. Sædehøjde 44,5 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3208. Varenr: 3476052 DKK 10.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-07-2014 20:15:00 DKK 6.000
 1 2 3 4 5  >>