Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "arne jacobsen" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Arne Jacobsen. Kontorstol, model 3217
Arne Jacobsen. Kontorstol, model 3217. Arne Jacobsen 1902 -1971. Kontorstol 'Syveren' af formbøjet krydsfiner, betrukket med sort læder, stel af forkromet stål, monteret med højdejusterbar fempasfod med hjul. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3217. Fremstår med defekt læder i sæde. Varenr: 3662295 DKK 4.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 19-12-2014 19:17:00 DKK 3.600
Arne Jacobsen. Sæt hvilestole model 4700 (2)
Arne Jacobsen. Sæt hvilestole model 4700 (2) . Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt hvilestole model 4700 fra vippestoleserien med stel af bøgetræ, sæde og vipperyg betrykket med patineret stribet uldstof . Fremstillet hos Fritz Hansen i 1965. Modellen er tegnet til AJ sommerhus i Tissø. Fremstår med slitage på stel. Litt: Carsten Thau og Kjeld ... Varenr: 3661147 DKK 2.000 DK, Herning, Engdahlsvej 19-12-2014 19:24:00 DKK 3.000
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 6 stk. (6)
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 6 stk. (6). Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole (model 3107). Betrækkene er udført af sort semianilin læder, indvendigt med skum (pu)Alle overtræk og lynlåse er testet. Bemærk: modelfoto, stol medfølger ikke. (6) Varenr: 3427638

DKK 3.700 DK, Esbjerg, Oddesundvej 19-12-2014 19:29:00 DKK 2.900
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 4 stk. (4)
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 4 stk. (4). Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole (model 3107). Betrækkene er udført af sort semianilin læder, indvendigt med skum (pu). Alle overtræk og lynlåse er testet. Bemærk: modelfoto, stol medfølger ikke. (4) Varenr: 3609516

DKK 2.600 DK, Esbjerg, Oddesundvej 19-12-2014 19:51:00 DKK 2.300
Forlængersko til Arne Jacobsens spisestolsstel (til seks stel)
Forlængersko til Arne Jacobsens spisestolsstel (til seks stel). Forlængersko til Arne Jacobsens spisestolsstel best. af 24 forlængersko af metal, metallim og 24 sorte plastiksko. Posen indeholder sko til seks stel. Passer flere modeller. Forhøjer stellet med 2,2 cm. NB. Modelfoto pakken passer til seks stel. (6) Varenr: 3650917

DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 19-12-2014 20:08:00 DKK 500
Arne Jacobsen. Seks 'Syver'-stole, Model 3107 (6)
Arne Jacobsen. Seks 'Syver'-stole, Model 3107 (6) . Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på seks stole model 3107, 'Syver'-stole af formbøjet hvidlakeret krydsfinér, ben af blankforkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nylakerede. Sædehøjde 44 cm. (6) Varenr: 3664770 DKK 8.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-12-2014 20:20:00 DKK 6.200
Arne Jacobsen. Sæt på otte stole model 3107. (8)
Arne Jacobsen. Sæt på otte stole model 3107. (8) . Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på otte stole model 3107 (Syveren). Med formspændt skal og forkromede ben. Fremstillet hos Fritz Hansen. Sædehøjde 44,5 cm. Nypolstret ved professionel møbelpolstrer med cognac italiensk anilinlæder, vegetabilsk garvet. Der gives 2 års garanti på polstring. Bemærk ... Varenr: 3664661 DKK 19.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 19-12-2014 20:48:00 DKK 16.500
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 2 stk. (2)
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 2 stk. (2). Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole (model 3107). Betrækkene er udført af sort semianilin læder, indvendigt med naturgummi. Alle overtræk og lynlåse er testet. Bemærk: modelfoto, stol medfølger ikke. (2) Varenr: 3518594

DKK 1.600 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-12-2014 19:15:00 DKK 1.250
Arne Jacobsen. fåtölj 'Svanen 3320', vipp, hjultrissor
Arne Jacobsen. fåtölj 'Svanen 3320', vipp, hjultrissor. Arne Jacobsen 1902-1971. Svanen 3320. Fåtölj med brunt patinerat original skinn, snurrbar fyrpassfot i aluminium avlutat på hjultrissor, vippfunktion men spak saknas. Tillverkad av Fritz Hansen 1969. Begynnande torkad stoppning, krackelyr, ett par sprickor i skinnet, spak saknas. Formgivet 1957-... Varenr: 3663116 DKK 11.824 SE, Stockholm, Slakthusgatan 21-12-2014 19:22:00 DKK 8.277
Arne Jacobsen, 7'er stole, cognacfarvet anilin læder (6)
Arne Jacobsen, 7'er stole, cognacfarvet anilin læder (6). 7'er stole af Arne Jacobsen af formspændt krydsfinér, nybetrukket med cognacfarvet Provence Brandy skind, ben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Fremstår nybetrukket med ren anilin læder fra Arne Sørensen. Fremstår med naturlige mærker i overfladen. Monteret med ... Varenr: 3663761 DKK 18.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-12-2014 19:40:00 DKK 6.400
Arne Jacobsen. Seks syverstole model 3107, cognacfarvet læder (6)
Arne Jacobsen. Seks syverstole model 3107, cognacfarvet læder (6) . Arne Jacobsen. Seks stole model 3107 "Syveren" af formbøjet krydsfiner og forkromede ben. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket med cognacfarvet anilinlæder. Læder med naturlig struktur og nogle naturlige mærker. H. 44 cm. Der ydes to års garanti på polstring. (6) Varenr: 3644743 DKK 17.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-12-2014 19:45:00 DKK 8.000
Seks hynder til Arne Jacobsens stole model 3107/3207 (7éren)
Seks hynder til Arne Jacobsens stole model 3107/3207 (7éren). Seks hynder til Arne Jacobsens stole model 3107/3207 (7éren) af sort læder. Bagside med skridsikret materiale. (6) Varenr: 3654065

DKK 1.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-12-2014 19:51:00 DKK 1.200
To overtræk til Arne Jacobsens stole 3101 (myren), sort læder (2)
To overtræk til Arne Jacobsens stole 3101 (myren), sort læder (2) . To hynder til Arne Jacobsens stole 3101 (myren), fire ben, betrukket med sort semianilin læder, bagside med antiskrid. (2) Varenr: 3665471

DKK 2.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-12-2014 19:52:00 DKK 1.200
Arne Jacobsen. Tre stole, model 3107 (3)
Arne Jacobsen. Tre stole, model 3107 (3). Arne Jacobsen 1902-1971. Tre 'Syveren stole, model 3107, to af egetræ, én sortlakeret. Sædehøjde ca. 43. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugs- og aldersrelateret slitage; mærker og ridser, finérafslag, to med bløde rygge (3) Varenr: 3632957 DKK 1.800 DK, Hørsholm, Vibe Alle 21-12-2014 20:00:00 DKK 300
Arne Jacobsen. Kontorstol, model 3217 . Arne Jacobsen 1902-1971. Kontorstol, 'Syveren' nybetrukket med sort læder, drejelig fempasfod af forkromet stål på hjul, højdejusterbar med gaspatron. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3217. Fremstår nybetrukket sort læder, dette ej udført hos Fritz Hansen, men hos professionel ... Varenr: 3662607 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-12-2014 20:00:00 DKK 8.000
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol, Paul Smith stof
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol, Paul Smith stof . Arne Jacobsen. Oxford kontorstol med armlæn, originalt betrukket med Paul Smith uldstof. Fempas stjernefod af aluminium, monteret på hjul. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen i 2006.Litt. Carsten Thau og Kjeld Vindum: 'Arne Jacobsen', Arkitektens Forlag 1998, s. 98-99. Fremstår med ... Varenr: 3664687 DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-12-2014 20:01:00 DKK 1.200
Arne Jacobsen. Kontorstol, model 3117, 'Syveren'
Arne Jacobsen. Kontorstol, model 3117, 'Syveren' . Jacobsen 1902-1971. Kontorstol model 3117, "Syveren" med skal af formspændt krydsfinér, betrukket med originalt uldstof, monteret på drejelig firpasfod af forkromet stål med hjul, højdejustébar, sædehøjde 45 - 58 cm. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med kraftig brugsspor i ... Varenr: 3665253 DKK 2.200 DK, Herlev, Dynamovej 21-12-2014 20:20:00 DKK 1.550
Arne Jacobsen. Seks stole, 'Myren' 3101, nyrenoveret, nylakeret (6)
Arne Jacobsen. Seks stole, 'Myren' 3101, nyrenoveret, nylakeret (6). Arne Jacobsen 1902 - 1971. Sæt på seks stole 'Myren' med skaller af formbøjet krydsfinér, opsat på stel af forkromet stålrør. Formgivet 1952. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3101. Sh. 44 cm. Fremstår professionelt sprøjtelakeret, finérstruktur bibeholdt. Stel renoveret.(6) Varenr: 3659868 DKK 10.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 21-12-2014 20:44:00 DKK 3.700
Arne Jacobsen. Seks syverstole model 3107, cognacfarvet læder (6). Arne Jacobsen. Seks stole model 3107 "Syveren" af formbøjet krydsfiner og forkromede ben. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket med cognacfarvet anilinlæder fra Arne Sørensen, dette ej udført hos Fritz Hansen, men hos professionel møbelpolstrer. Anilinlæder med naturlig struktur og ... Varenr: 3376086 DKK 14.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-12-2014 20:49:00 DKK 6.000
Arne Jacobsen. 'Mågen' armstol, model 3208
Arne Jacobsen. 'Mågen' armstol, model 3208. Arne Jacobsen 1902-1971. 'Mågen' armstol med skal og armlæn af formbøjet krydsfinér, stel af forkromede stålrør. Nybetrukket med cognacfarvet anilin læder. Sædehøjde 44,5 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3208. Fremstår med minimale brugsspor. Varenr: 3660774 DKK 7.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 21-12-2014 21:08:00 DKK 3.000
Arne Jacobsen; seks Myren nypolstret med sort Savanne (6)
Arne Jacobsen; seks Myren nypolstret med sort Savanne (6). Arne Jacobsen, seks stole, model 3101, 'Myren', nypolstret med sort Savanne læder, produceret af Fritz Hansen, stel af forkromede stålrør. NB; forskellig sædehøjde (6) Varenr: 3649354 DKK 15.000 DK, Kolding, Trianglen 21-12-2014 21:13:00 DKK 12.000
Arne Jacobsen. Et par 'Oxford - 'Red Label' armstole, model 3271. (2)
Arne Jacobsen. Et par 'Oxford - 'Red Label' armstole, model 3271. (2) . Arne Jacobsen 1902 - 1971. Et par Oxford armstole, model 3271 med fempas stjernefod af aluminium. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen 2008/Red label. Fremstår med minimale brugsspor, dog ridser på armlæn. (2) Litt. Carsten Thau og Kjeld Vindum: 'Arne Jacobsen', Arkitektens Forlag ... Varenr: 3634175 DKK 15.000 DK, Kolding, Trianglen 22-12-2014 11:26:43 DKK 10.500
Arne Jacobsen. Fire stole 'syveren', model 3107, nybetrukket med sort læder (4 )
Arne Jacobsen. Fire stole 'syveren', model 3107, nybetrukket med sort læder (4 ). Fire stole 'Syveren', model 3107 af Arne Jacobsen (1902-1971), produceret af Fritz Hansen, dansk design fra 1955 i sort læder og med stel af forkromede stålrør. Fremstår nybetrukket, brugsspor på stellet. (4) Varenr: 3544967 DKK 10.000 DK, Odense, Kratholmvej 22-12-2014 12:00:00 DKK 3.500
Arne Jacobsen. AJ standerlampe
Arne Jacobsen. AJ standerlampe. Arne Jacobsen 1901-1972. AJ standerlampe. Formgivet 1960. Fremstillet hos Louis Poulsen, model AJ gulv. H. 130 cm. Varenr: 3663566 DKK 3.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-12-2014 13:30:55 DKK 3.800
Pendler, Louis Poulsen, AJ-pendel af Arne Jacobsen (2)
Pendler, Louis Poulsen, AJ-pendel af Arne Jacobsen (2) . Arne Jacobsen for Louis Poulsen, AJ-pendler, hvidlakeret. Ø 37 cm. Fremstår med brugsspor bl.a. ridser, tryk m.m. (2) Varenr: 3660768 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 22-12-2014 14:25:00 DKK 1.150
Arne Jacobsen, konferencestol/stol model Oxford i læder fremstillet hos Fritz Hansen
Arne Jacobsen, konferencestol/stol model Oxford i læder fremstillet hos Fritz Hansen. Konferencestol/stol model Oxford, dansk design af Arne Jacobsen fremstillet hos Fritz Hansen. Formgivet i 1960. Drejeligt understel og armlæn af aluminium, skal af krydsfiner med betræk af sort læder. B. 63 cm, H. 88,5 cm, D. ca. 54 cm. Fremstår med lette, aldersrelaterede brugsspor, læderet er ... Varenr: 3631847 DKK 4.464 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 22-12-2014 14:35:00 DKK 2.232
Arne Jacobsen. Oxford lounge stol, model 3241, med skammel. (2)
Arne Jacobsen. Oxford lounge stol, model 3241, med skammel. (2) . Arne Jacobsen 1902-1971. Oxford lounge stol, model 3241, samt skammel, betrukket med Steelcut, firpasfod af aluminium. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen, år 2005. Udstillingsmodeller, små mærker på fod. (2) Vejledende udsalgspris: 20185 Kr. Varenr: 3644709

DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-12-2014 15:36:00 DKK 7.000
Arne Jacobsen 7 stole forskellige farver (10)
Arne Jacobsen 7 stole forskellige farver (10). Arne Jacobsen. 7'er stole af flerefarvet lakeret formspændt krydsfiner, stel af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor, ridser og skrammer samt flere manglende sko. (10) Varenr: 3659960 DKK 6.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-12-2014 15:37:00 DKK 3.100
Arne Jacobsen for Stelton. Fiskefad samt salatbowle
Arne Jacobsen for Stelton. Fiskefad samt salatbowle . Arne Jacobsen 1902-1971: Stelton fiskefad med rist, rustfrit stål L. 46 cm. Samt salatbowle Diam. 24 cm og salatsæt. Fremstår med spor af brug. Varenr: 3657486 DKK 1.800 DK, Hørsholm, Vibe Alle 22-12-2014 15:44:00 DKK 850
Arne Jacobsen. Stole model 3107 (2)
Arne Jacobsen. Stole model 3107 (2) . Arne Jacobsen 1902-1971. To stole model 3107, fuldpolstret med koboltblåt uldstof, ben af forkromet stålrør . H. 77 SH. 45 cm. Fremstår med brugsspor, slitage på betræk. (2) Varenr: 3663984 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 22-12-2014 15:48:03 DKK 825
 1 2 3 4 5  >>