Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "arne jacobsen" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipsebord samt fire stole model 3107. (5)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipsebord samt fire stole model 3107. (5). Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipsebord med plade af hvid laminat, monteret med spændben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen 2011 med etiket herfra. H. 72,5 cm. L. 170 cm. B. 100 cm. Fremstår nylakeret af professionel lakerer Arne Jacobsen. Sæt på fire stole 'Syveren' med ... Varenr: 3880924 DKK 11.400 DK, Esbjerg, Oddesundvej 01-07-2015 19:00:00 DKK 9.000
Benförlängare till Arne Jacobsen stolar bl.a. Sjuan och Myran
Benförlängare till Arne Jacobsen stolar bl.a. Sjuan och Myran. Benförlängare till stolar av Arne Jacobsen, passande bl.a. 3107 Sjuan och 3101 Myran etc. Består av 24 plastfötter som räcker till 6 st stolar. Höjer sitthöjden med 14 mm för att anpassas till modern sittstandard även på äldre stolar. Varenr: 3879643 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 01-07-2015 19:07:00 DKK 303
Arne Jacobsen. Sæt på otte stole 'syveren'  model 3107. (8)
Arne Jacobsen. Sæt på otte stole 'syveren' model 3107. (8). Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på otte stole 'syveren' med skaller i formspændt krydsfinér, stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Nybetrukket med brun læder af anden professionel møbelpostrer, Sædehøjde H. 44,5 cm. Der gives 2 års garanti på polstring.... Varenr: 3889315 DKK 20.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 01-07-2015 19:21:00 DKK 16.000
Arne Jacobsen. Kontorstol, model 3217. Nr. bevis.
Arne Jacobsen. Kontorstol, model 3217. Nr. bevis.. Arne Jacobsen 1902-1971. Kontorstol, 'Syveren' nybetrukket med sort anilin læder, drejelig fempasfod af forkromet stål på hjul, højdejusterbar med gaspatron samt armlæn. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3217. Fremstår nybetrukket med sort anilin læder, dette ej udført hos Fritz... Varenr: 3869728 DKK 12.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 01-07-2015 19:23:00 DKK 10.000
Seks overtræk til Arne Jacobsens stole 3101 (myren), cognac læder (6)
Seks overtræk til Arne Jacobsens stole 3101 (myren), cognac læder (6) . Seks hynder til Arne Jacobsens stole 3101 (myren), fire ben, betrukket med cognac læder, bagside med antiskrid. (6) Varenr: 3880675

DKK 6.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 01-07-2015 19:24:00 DKK 2.100
Arne Jacobsen. Oxford lounge stol med skammel, model 3242 (2)
Arne Jacobsen. Oxford lounge stol med skammel, model 3242 (2). Arne Jacobsen 1902-1971. Oxford lounge stol, model 3242, monteret på firpasfod af aluminium, betrukket med læder, H. 114 B. 60 sædehøjde 43 cm. Tilhørende skammel, H. 43 cm. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med naturligt brugspræg og patina. (2) Varenr: 3890197 DKK 9.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 01-07-2015 19:25:00 DKK 7.600
Arne Jacobsen. Rektangulært teakbord
Arne Jacobsen. Rektangulært teakbord. Arne Jacobsen. Rektangulært bord med plade af fineret teaktræ, shakerstel af børstet aluminium. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 L. 160 B. 80 cm. Varenr: 3660126 DKK 12.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 01-07-2015 19:26:00 DKK 10.000
Arne Jacobsen. Par Oxford stole, nybetrukket med sort læder (2)
Arne Jacobsen. Par Oxford stole, nybetrukket med sort læder (2). Arne Jacobsen 1902 - 1971. Et par Oxford stole, monteret på fempas stjernefod af aluminium, sædehøjde ca. 43 cm. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket med sort semi anilin læder, dette ej udført hos Fritz Hansen, men hos professionel møbelpolstrer. (2) Varenr: 3848107 DKK 15.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 01-07-2015 19:27:00 DKK 12.000
Arne Jacobsen. Kontorstol, model 3117. Nr. bevis.
Arne Jacobsen. Kontorstol, model 3117. Nr. bevis.. Arne Jacobsen 1902-1971. Kontorstol, 'Syveren' nybetrukket med sandfarvet læder, drejelig fempasfod af forkromet stål på hjul, højdejusterbar med gaspatron. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3217. Fremstår nybetrukket med sand farvet læder, dette ej udført hos Fritz Hansen, men ... Varenr: 3853930 DKK 11.400 DK, Esbjerg, Oddesundvej 01-07-2015 19:27:00 DKK 9.000
Arne Jacobsen/Piet Hein. Sofabord
Arne Jacobsen/Piet Hein. Sofabord. Arne Jacobsen. Cirkulært sofabord med plade af hvid laminat afsluttet med alukant, monteret med sekspas fod af aluminium med stamme af forkromet stålrør. H. 46,5 Ø 145 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Almindelige brugsspor; enkelte ridser. Varenr: 3890944 DKK 5.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 01-07-2015 19:27:00 DKK 2.500
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol, model 3292
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol, model 3292 . Arne Jacobsen 1902 - 1971. Oxford kontorstol med armlæn, model 3292, monteret på drejelig fempas stjernefod af aluminium, H. 128 B. 61 sædehøjde 44 cm. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket hos proffelsionel møbelpolstrer med cognacfarvet anilin læder. Varenr: 3879927 DKK 12.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 01-07-2015 19:31:00 DKK 9.000
Arne Jacobsen. To 'Syveren' stole, model 3107 (2)
Arne Jacobsen. To 'Syveren' stole, model 3107 (2). Arne Jacobsen 1902-1971. To 'Syveren' stabelstole model med skal formbøjet bøgefinér, ben af forkromet stålrør stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Sædehøjde ca. 44 cm. Brugsspor. (2) Varenr: 3890196 DKK 1.600 DK, Roskilde, Store Hedevej 01-07-2015 19:39:00 DKK 1.400
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol, sort uld
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol, sort uld . Arne Jacobsen 1902-1971. Oxford kontorstol med mellemhøj ryg, drejeligt stel af højglans forkromet aluminium, skal af lamineret formpresset træ originalt betrukket med sort uld, H. 110 B: 50 sædehøjde 53 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen, 2013, med mærkat herfra. Fremstår med få brugsspor. Varenr: 3888591 DKK 4.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 01-07-2015 19:52:00 DKK 2.400
Arne Jacobsen. Seks 'Syveren' stole, model 3107 (6)
Arne Jacobsen. Seks 'Syveren' stole, model 3107 (6) . Arne Jacobsen. Seks Syveren stole, model 3107, med skaller af bejdset eg, stel af forkromede stålrør, sædehøjde 44 cm. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsslitage, kanthak mv. (6) Varenr: 3887348 DKK 5.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 01-07-2015 20:00:00 DKK 3.900
Arne Jacobsen. Otte 'Syveren' stole, model 3107 (8)
Arne Jacobsen. Otte 'Syveren' stole, model 3107 (8) . Arne Jacobsen. Otte Syveren stole, model 3107, med skaller af bejdset eg, stel af forkromede stålrør, sædehøjde 44 cm. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsslitage, kanthak mv. (8) Varenr: 3887362 DKK 6.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 01-07-2015 20:02:00 DKK 5.400
Benförlängare till Arne Jacobsen stolar bl.a. Sjuan och Myran. Benförlängare till stolar av Arne Jacobsen, passande bl.a. 3107 Sjuan och 3101 Myran etc. Består av 24 plastfötter som räcker till 6 st stolar. Höjer sitthöjden med 14 mm för att anpassas till modern sittstandard även på äldre stolar. Varenr: 3879644 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 01-07-2015 20:07:00 DKK 262
14 mm benforlængere, til 6 stk. Arne Jacobsens stole – passer til bl. a. model: 3107 og 3101 m. fl.
14 mm benforlængere, til 6 stk. Arne Jacobsens stole – passer til bl. a. model: 3107 og 3101 m. fl.. 24 stk. forlængersko (14 mm) til 6 stk. Arne Jacobsen stole der hæver stolen med 14 mm uden synlig overgang. Kan bl.a. anvendes til følgende modeller: Syver med/uden armlæn, model 3107 og 3207, Liljen med/uden armlæn model 3108 og 3208 og Myren model 3101 og T-Stol model 3103 Modelfoto Varenr: 3883880

DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 01-07-2015 20:15:00 DKK 600
Arne Jacobsen. Par 'Syver' barstole i cognacfarvet læder, model 3197 (2)
Arne Jacobsen. Par 'Syver' barstole i cognacfarvet læder, model 3197 (2) . Arne Jacobsen. Par 'Syver' barstole med formspændte skaller i krydsfinér betrukket med cognacfarvet læder, stel i forkromet stålrør. Formgivet 1955 / 2005. Fremstillet hos Fritz Hansen som en jubilæumsvariant i anledningen af 50 året for den første 7ér stol, model 3197. H. 100, siddehøjde 68 ... Varenr: 3890496 DKK 10.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 01-07-2015 20:15:00 DKK 6.200
Arne Jacobsen. 12 syverstole model 3107, sort læder (12)
Arne Jacobsen. 12 syverstole model 3107, sort læder (12) . Arne Jacobsen. 12 stole model 3107 "Syveren" af formbøjet krydsfiner og matforkromede ben. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket med sort anilinlæder fra Arne Sørensen, dette ej udført hos Fritz Hansen, men hos professionel møbelpolstrer. Anilinlæder med naturlig struktur og nogle ... Varenr: 3891112 DKK 34.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 01-07-2015 20:25:00 DKK 25.000
Piet Hein/Bruno Mathson/Arne Jacobsen. Cirkulært spisebord, Ø: 120 cm.
Piet Hein/Bruno Mathson/Arne Jacobsen. Cirkulært spisebord, Ø: 120 cm. . Piet Hein/Bruno Mathsson/Arne Jacobsen. Super cirkulært bord med plade af hvid laminat og aluminiumskant. Monteret med spændben af forkromet stål. H: 70. Ø: 120 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor i form af ridser og mærker. Varenr: 3889220 DKK 3.000 DK, Herning, Engdahlsvej 01-07-2015 20:30:00 DKK 550
Arne Jacobsen. Fem 'Grand Prix' stole, model 3130 (5)
Arne Jacobsen. Fem 'Grand Prix' stole, model 3130 (5). Arne Jacobsen 1902-1971. Fem Grand Prix stole med skaller i formbøjet lakeret krydsfinér, monteret på ben i forkromede stålrør. Formgivet 1957. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3130. Fremstår nylakeret (5) Varenr: 3889338 DKK 6.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 01-07-2015 20:31:00 DKK 4.000
Piet Hein/Bruno Mathsson og Arne Jacobsen. Shakerstel af stål
Piet Hein/Bruno Mathsson og Arne Jacobsen. Shakerstel af stål. Piet Hein/Bruno Mathsson og Arne Jacobsen: Shakerstel af børstet aluminium, fremstillet hos Fritz Hansen. L. 105 cm. Brugsspor. Varenr: 3893104 DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 01-07-2015 20:39:00 DKK 900
Piet Hein / Bruno Mathsson / Arne Jacobsen. Rundt spisebord
Piet Hein / Bruno Mathsson / Arne Jacobsen. Rundt spisebord. Piet Hein / Bruno Mathsson / Arne Jacobsen. Cirkulært bord med plade af hvidt laminat, alu kant, monteret på stamme og sekspas fod af forkromet metal, H. 70, Ø. 120 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor, ridser og pletter, afskalninger på undersiden af bordkanten samt anløbet ... Varenr: 3875633 DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 02-07-2015 09:02:00 DKK 1.950
Arne Jacobsen. Sæt på fire stole, 'Myren', model 3101, (4)
Arne Jacobsen. Sæt på fire stole, 'Myren', model 3101, (4) . Arne Jacobsen 1902 - 1971. Sæt på fire stole 'Myren' med skaller i formbøjet krydsfinér, stel i forkromet stålrør. Formgivet 1952. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3101. Fremstår senere sortlakerede, brugsspor herunder afslag og anløb. (4) Varenr: 3888498 DKK 4.000 DK, Kolding, Trianglen 02-07-2015 11:44:53 DKK 1.950
Arne Jacobsen, otte stole, model 3107, 'Syveren', alle med brunt læder overtræk (8)
Arne Jacobsen, otte stole, model 3107, 'Syveren', alle med brunt læder overtræk (8). Arne Jacobsen, otte stole med skaller af formbøjet hvidlakeret krydsfinér, ben af forkromet stålrør, model 3107, 'Syveren', alle med brunt læder overtræk. Fremstår med let gulnede skaller med smuds og misfarvninger under læder. (8) Varenr: 3888545 DKK 10.000 DK, Odense, Kratholmvej 02-07-2015 14:58:59 DKK 4.100
Arne Jacobsen. 7'er stole (6)
Arne Jacobsen. 7'er stole (6) . Arne Jacobsen, 7'er stole af formspændt blålakeret krydsfinér, ben af forkromet metal. Formgivet i 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1998, model 3107. Fremstår med let brugsslitage, enkelte ridser/afskalninger. (6) Varenr: 3889802 DKK 5.000 DK, Aalborg, Nibevej 02-07-2015 15:10:00 DKK 3.100
Arne Jacobsen. Sæt på seks stole med armlæn, model 3207 (6)
Arne Jacobsen. Sæt på seks stole med armlæn, model 3207 (6). Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på seks armstole 'Syveren' af natur bøg, ben af satinforkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen 2007, model 3207. Fremstår embaleret, ubrugte og uden brugsspor. (6) Se event. varenummer 3872570. Varenr: 3872569 DKK 18.000 DK, Kolding, Trianglen 02-07-2015 15:55:00 DKK 12.000
14 mm benforlængere, til 6 stk. Arne Jacobsens stole – passer til bl. a. model: 3107 og 3101 m. fl.. 24 stk. forlængersko (14 mm) til 6 stk. Arne Jacobsen stole der hæver stolen med 14 mm uden synlig overgang. Kan bl.a. anvendes til følgende modeller: Syver med/uden armlæn, model 3107 og 3207, Liljen med/uden armlæn model 3108 og 3208 og Myren model 3101 og T-Stol model 3103 Modelfoto Varenr: 3883908

DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 02-07-2015 16:10:00 DKK 600
Arne Jacobsen, standerlampe
Arne Jacobsen, standerlampe. Arne Jacobsen. Standerlampe af grålakeret metal, med trykafbryder på ledning. Formgivet i 1960. Fremstillet hos Louis Poulsen, model AJ gulv. H. 131 cm. Fremstår med brugsslitage, ridser, skrammer. Varenr: 3892406 DKK 3.000 DK, Aalborg, Nibevej 02-07-2015 16:26:28 DKK 1.850
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol, model 3271. Tonus uld fra kvadrat
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol, model 3271. Tonus uld fra kvadrat. Arne Jacobsen 1902 - 1971. Oxford kontorstol med armlæn, model 3271, højdejusterbar på fempas stjernefod af aluminium, monteret på hjul. Originalt betrukket med rød Tonus uld. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår små brugsspor Varenr: 3825069 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 02-07-2015 18:13:00 DKK 6.000
 1 2 3 4 5 6 7 8 9  >>