Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "arne jacobsen" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Arne Jacobsen. Fem 'Syver'-stole, Model 3107 (5)
Arne Jacobsen. Fem 'Syver'-stole, Model 3107 (5) . Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på seks stole model 3107, 'Syver'-stole af formbøjet laksefarvet krydsfinér, ben af blankforkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor samt kanthakker. (5) Varenr: 3780615 DKK 2.200 DK, Herlev, Dynamovej 31-03-2015 13:01:18 DKK 3.000
Arne Jacobsen, AJ-1 pendler, hvidlakeret (3)
Arne Jacobsen, AJ-1 pendler, hvidlakeret (3) . Arne Jacobsen, 3 AJ pendel med skærm af hvidlakeret metal. Model AJ1, formgivet i 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. (3) Varenr: 3768193 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 31-03-2015 14:01:00 DKK 1.900
Arne jacobsen. Jubilæumsudgave af '7'er stolen' - model 3107
Arne jacobsen. Jubilæumsudgave af '7'er stolen' - model 3107. Arne jacobsen. Nummereret jubilæumsudgave af '7'er stolen' - model 3107 af formbøjet lakeret 'Pale Pink' krydsfinér, ben guldbelagt 24k stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen 2015. '60 års jubilæumsudgaven af 7´er stolen er inspireret af forestillingen om, at "modsætninger tiltrækkes", ... Varenr: 3768843

DKK 3.600 DK, Kolding, Trianglen 31-03-2015 14:15:00 DKK 3.000
14 mm benforlængere, til 6 stk. Arne Jacobsens stole – passer til bl. a. model: 3107 og 3101 m. fl.
14 mm benforlængere, til 6 stk. Arne Jacobsens stole – passer til bl. a. model: 3107 og 3101 m. fl.. 24 stk. forlængersko (14 mm) til 6 stk. Arne Jacobsen stole der hæver stolen med 14 mm uden synlig overgang. Kan bl.a. anvendes til følgende modeller: Syver med/uden armlæn, model 3107 og 3207, Liljen med/uden armlæn model 3108 og 3208 og Myren model 3101 og T-Stol model 3103 Modelfoto Varenr: 3725375

DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 31-03-2015 14:18:00 DKK 600
Arne Jacobsen. AJ1 pendel
Arne Jacobsen. AJ1 pendel. Pendel af Arne Jacobsen, model AJ1, af lakeret metal, råhvid. Formgivet i 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Fremstår med ridser og skævhed. Varenr: 3775730 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 31-03-2015 15:09:22 DKK 450
Arne Jacobsen. Sofabord Arne Jacobsen, model A222
Arne Jacobsen. Sofabord Arne Jacobsen, model A222 . Sofabord cirkulær plade af hvidt laminat med kantliste i matpoleret aluminium, firpasfod af børstet aluminium med stamme af forkromet stål. Formgivet 1958. Fremstillet hos Fritz Hansen 2004, stemplet. Model A222. H. 47 cm. Ø 75 cm. Fremstår med minimale brugsspor. Varenr: 3685975 DKK 4.000 DK, Kolding, Trianglen 31-03-2015 15:13:00 DKK 3.400
Arne Jacobsen - 7 stole model 3107 samt én med blød ryg (8)
Arne Jacobsen - 7 stole model 3107 samt én med blød ryg (8). Arne Jacobsen. Syv 'Syver' stole, Model 3107. Polstret med mintfarvet uldstof. Samt der medfølger én med defekt i form af blød ryg. Fremstår med brugsspor, ben med anelse rust. (8) Varenr: 3780737 DKK 3.500 DK, Odense, Kratholmvej 31-03-2015 15:16:56 DKK 3.700
Arne Jacobsen. Lounge hvilestol 'Svanen', model 3320
Arne Jacobsen. Lounge hvilestol 'Svanen', model 3320. Arne Jacobsen (1902-1971). 'Svanen', model 3320. Lænestol betrukket med sort 'Tonus' uld, drejelig firpasfod af aluminium. Formgivet 1957-1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen. Udført 2014. Certifikat medfølger. Fremstår i original emballage ... Varenr: 3778642

DKK 18.700 DK, Kolding, Trianglen 31-03-2015 15:25:00 DKK 15.000
Dansk Designere. Samling bøger (15)
Dansk Designere. Samling bøger (15) . Dansk Designere. Samling bøger (15) Danske Designere. 15 bøger bestående af: Ole Jensen, Nanna Ditzel, Finn Juhl, Kaare Klint, Knud Holscher, Jacob Jensen, Poul Kjærholm, Poul Henningsen, Arne Jacobsen, Børge Mogensen, Kay Bojesen, Louise Campbell, Erik Magnussen, Hans J. Wegner og Verner Panton.... Varenr: 3778304 DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 31-03-2015 15:35:00 DKK 4.800
Arne Jacobsen / Piet Hein. Supercirkulært bord
Arne Jacobsen / Piet Hein. Supercirkulært bord. Arne Jacobsen / Piet Hein. Supercirkulært spisebord, plade fineret hvidt laminat med kantliste, firpasfod af aluminium og forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 Ø 100 cm. Fremstår med brugsslitage, minimale kanthak. Varenr: 3777310 DKK 2.800 DK, Aalborg, Nibevej 31-03-2015 16:15:00 DKK 1.600
Arne Jacobsen. Seks stole, model 3107, sorte (6)
Arne Jacobsen. Seks stole, model 3107, sorte (6) . Arne Jacobsen. Sæt på seks stole, model 3107.Formspændt originalt sortlakeret skal, monteret med stel af forkromet stålrør. Ældre modeller fremstillet hos Fritz Hansen omkring 1966-1967. Stålkapsler under bund. Sædehøjde ca. 44 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsslitage; ridser, skrammer og ... Varenr: 3778487 DKK 5.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 31-03-2015 16:43:00 DKK 3.400
Arne Jacobsen / Piet Hein. Shakerbord med fineret bordplade
Arne Jacobsen / Piet Hein. Shakerbord med fineret bordplade . Arne Jacobsen / Piet Hein. Shakerbord med fineret bordplade, mørklakeret træ, formgivet 1958 / 1968, fremstillet hos Fritz Hansen. Stel af matpoleret aluminium. H. 69,2 cm, L. 180, B. 90 cm. Fremstår med brugs- og aldersspor; herunder små afskallinger langs kanter. Varenr: 3781031 DKK 4.000 DK, Odense, Kratholmvej 31-03-2015 17:10:00 DKK 1.450
Arne Jacobsen, AJ1 pendel
Arne Jacobsen, AJ1 pendel. Arne Jacobsen, AJ1 pendel af hvidlakeret metal. Formgivet i 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 38 cm. Fremstår med brugsspor og små afskalninger. Varenr: 3772303 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-03-2015 17:16:00 DKK 675
Arne Jacobsen . Syverstol, model  3207
Arne Jacobsen . Syverstol, model 3207. Arne Jacobsen 1902-1971. Syver-armstol model 3207, polstret med sort læder, ben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsslitage, ridser og mærker. Varenr: 3773954 DKK 1.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 31-03-2015 19:04:00 DKK 1.550
Arne Jacobsen / Piet Hein. Superellipse spisebord, palisander
Arne Jacobsen / Piet Hein. Superellipse spisebord, palisander. Arne Jacobsen / Piet Hein. Superellipse spisebord med fineret plade af palisander, sekspasfod af forkromet metal og aluminium. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nyfineret med mexicansk palisander. H. 70 L. 150 B. 100 cm. Varenr: 3689645 DKK 15.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 31-03-2015 19:05:00 DKK 10.500
Arne Jacobsen. Svanen model 3320
Arne Jacobsen. Svanen model 3320. Arne Jacobsen 1902- 1971. Lænestol, model 3320 'Svanen' med drejelig firpasfod af aluminium. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen. Nybetrukket ved professionel møbelpolster med cognacfarvet italiensk anilinlæder, vegetabilsk ... Varenr: 3772345 DKK 23.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 31-03-2015 19:05:00 DKK 18.000
Arne Jacobsen. Syv T-stole model 3103 (7)
Arne Jacobsen. Syv T-stole model 3103 (7). Arne Jacobsen 1902-1971. Syv T-stole Nr. 3103 udført af teak, monteret med forkromede ben. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor og afskallinger (7) Varenr: 3777342 DKK 5.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31-03-2015 19:17:00 DKK 4.200
Arne Jacobsen. Fem armstole af palisander, model 3207 (5)
Arne Jacobsen. Fem armstole af palisander, model 3207 (5). Arne Jacobsen 1902-1971. Fem armstole model 3207 'Syveren'. Formbøjet skal og armlæn af Rio palisander, ben af forkromet stålrør, metallkapsel under sæde. Fremstillet hos Fritz Hansen. Små finérskader, ridser og mærker, stellet med rust, én stol med lettere blød ryg. (5) br>Cites certifikat fra... Varenr: 3719960 DKK 15.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 31-03-2015 19:32:00 DKK 6.800
Arne Jacobsen, kontorstol, model 3117 Syveren fremstillet hos Fritz Hansen, cognacbrunt læder
Arne Jacobsen, kontorstol, model 3117 Syveren fremstillet hos Fritz Hansen, cognacbrunt læder. Kontorstol, model 3117 formgivet af Arne Jacobsen, fremstillet hos Fritz Hansen. Formgivet i 1955. Tidlig fremstilling med højdeindstillelig firpasfod på hjul, der er af forniklet metal, siddeskal af krydsfiner med cognacbrunt læderbetræk. Betegnet på metalkappen. B. 48,5 cm, H. 78-91 cm, D. ca. ... Varenr: 3783956 DKK 7.469 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 31-03-2015 19:37:00 DKK 6.162
Arne Jacobsen, karmstol 3207 'Sjuan', ull
Arne Jacobsen, karmstol 3207 'Sjuan', ull. Stolar med armlän, modell 3207 'Sjuan', 3 stycken formgivna av Arne Jacobsen för Fritz Hansen. I formböjt trä klätt i stoppat svart ull. Benställning i förkromat stål. Formgiven 1955. Bruksspår, vissa släpp i sömmarna. Varenr: 3778132 DKK 2.396 SE, Stockholm, Slakthusgatan 31-03-2015 19:41:00 DKK 1.997
Arne Jacobsen, kontorstol, model 3117 Syveren fremstillet hos Fritz Hansen, cognacbrunt læder. Kontorstol, model 3117 formgivet af Arne Jacobsen, fremstillet hos Fritz Hansen. Formgivet i 1955. Tidlig fremstilling med højdeindstillelig firpasfod på hjul, der er af forniklet metal, siddeskal af krydsfiner med cognacbrunt læderbetræk. Betegnet på metalkappen. B. 48,5 cm, H. 78-91 cm, D. ca. ... Varenr: 3783961 DKK 7.469 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 31-03-2015 19:47:00 DKK 6.162
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 6 stk. (6)
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 6 stk. (6). Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole (model 3107). Betrækkene er udført af sort semianilin læder, indvendigt med skum (pu)Alle overtræk og lynlåse er testet. Bemærk: modelfoto, stol medfølger ikke. (6) Varenr: 3776175

DKK 3.700 DK, Esbjerg, Oddesundvej 31-03-2015 19:48:00 DKK 2.900
Arne Jacobsen. Ægget. Lænestol, gråt uld
Arne Jacobsen. Ægget. Lænestol, gråt uld . Arne Jacobsen. Ægget. Lænestol med vippeanordning, betrukket med gråt 'Hallingdal' uld, drejelig midtersøjle med firpasfod af aluminium. Formgivet i 1958-59 som en del af totalindretningen i Hotel Royal København. Fremstillet hos Fritz Hansen år 2006, model 3316. Fremstår med let brugsslitage, ... Varenr: 3774188 DKK 18.000 DK, Aalborg, Nibevej 31-03-2015 19:49:00 DKK 17.500
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 4 stk. (4)
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 4 stk. (4). Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole (model 3107). Betrækkene er udført af sort semianilin læder, indvendigt med skum (pu). Alle overtræk og lynlåse er testet. Bemærk: modelfoto, stol medfølger ikke. (4) Varenr: 3609514

DKK 2.600 DK, Esbjerg, Oddesundvej 31-03-2015 19:51:00 DKK 2.300
Arne Jacobsen. Fire 'Syver' stole, model 3107. (4)
Arne Jacobsen. Fire 'Syver' stole, model 3107. (4). Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på fire stole 'Syveren' af fineret kirsebærtræ, sæde polstret med alcantare, ben af matforkromede stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107, sædehøjde 44,5 cm. Brugsspor, ridser og pletter. (4) Varenr: 3776616 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-03-2015 19:53:00 DKK 2.500
Arne Jacobsen. Fire 'Syver' stole, model 3107. (4). Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på fire stole 'Syveren' af fineret kirsebærtræ, sæde polstret med alcantare, ben af matforkromede stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107, sædehøjde 44,5 cm. Brugsspor, ridser og pletter. (4) Varenr: 3776619 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-03-2015 19:54:00 DKK 2.300
Arne Jacobsen. Sæt på otte stole, model 3107 (8)
Arne Jacobsen. Sæt på otte stole, model 3107 (8). Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på otte stole med formspændt skal med bøgefiner, sæder monterede med lyngfavet uldpolstring, ben af forkromet stålrør. Fremstillede hos Fritz Hansen, model 3107. Fremstår med slitage og pletter på påolstring. (8) Varenr: 3778563 DKK 6.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 31-03-2015 20:02:00 DKK 5.600
Piet Hein/Arne Jacobsen. Cirkulært spisebord, hvidt
Piet Hein/Arne Jacobsen. Cirkulært spisebord, hvidt . Piet Hein/Arne Jacobsen. Cirkulært spisebord med bordplade af hvid laminat med alukant. Monteret på fempasfod af aluminium. Fremstillet hos Fritz Hansen 1986. H. 70 Ø 145 cm. Fremstår med brugsspor, ridser/hakker i alukant. Varenr: 3780292 DKK 4.000 DK, Helsingør, Støberivej 31-03-2015 20:06:00 DKK 2.900
Arne Jacobsen. Kontorstol, model 3117, 'Syveren'
Arne Jacobsen. Kontorstol, model 3117, 'Syveren' . Arne Jacobsen 1902-1971. Kontorstol model 3117, 'Syveren' med skal af formspændt krydsfinér betrukket med uldstof, stel af stål med hjul. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 83, sædehøjde 51 cm. Brugsrelateret slitage; ridser og mærker samt porøst skum. Varenr: 3779551 DKK 2.500 DK, Helsingør, Støberivej 31-03-2015 20:10:00 DKK 1.500
14 mm benforlængere, til 6 stk. Arne Jacobsens stole – passer til bl. a. model: 3107 og 3101 m. fl.. 24 stk. forlængersko (14 mm) til 6 stk. Arne Jacobsen stole der hæver stolen med 14 mm uden synlig overgang. Kan bl.a. anvendes til følgende modeller: Syver med/uden armlæn, model 3107 og 3207, Liljen med/uden armlæn model 3108 og 3208 og Myren model 3101 og T-Stol model 3103 Modelfoto Varenr: 3725349

DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 31-03-2015 20:15:00 DKK 600
 1 2 3 4 5  >>