Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "arne jacobsen" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 4 stk. (4)
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 4 stk. (4). Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole (model 3107). Betrækkene er udført af sort semianilin læder, indvendigt med skum (pu). Alle overtræk og lynlåse er testet. Bemærk: modelfoto, stol medfølger ikke. (4) Varenr: 3681427

DKK 2.600 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-01-2015 10:24:39 DKK 2.300
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 2 stk. (2)
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 2 stk. (2). Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole (model 3107). Betrækkene er udført af sort semianilin læder, indvendigt med skum (pu) Alle overtræk og lynlåse er testet. Bemærk: modelfoto, stol medfølger ikke. (2) Varenr: 3682643

DKK 2.333 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-01-2015 13:10:00 DKK 1.250
Arne Jacobsen. Sofabord Arne Jacobsen, model A222
Arne Jacobsen. Sofabord Arne Jacobsen, model A222 . Sofabord cirkulær plade af hvidt laminat med kantliste i matpoleret aluminium, firpasfod af børstet aluminium med stamme af forkromet stål. Formgivet 1958. Fremstillet hos Fritz Hansen 2002. Model A222. H. 47 cm. Ø 75 cm. Fremstår med minimale brugsspor. Varenr: 3669092 DKK 4.000 DK, Kolding, Trianglen 27-01-2015 13:53:00 DKK 3.300
Arne Jacobsen. Standerlampe
Arne Jacobsen. Standerlampe. Arne Jacobsen. Standerlampe af sortlakeret metal, med trykafbryder på ledning. Formgivet i 1960. Fremstillet hos Louis Poulsen, model AJ gulv. H. 131 cm. Nr. certifikat medfølger. Fremstår med skrammer. Varenr: 3694410 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-01-2015 13:55:42 DKK 3.000
Arne Jacobsen. Armstol med højde og vipindstilling, model 3273 'Oxford
Arne Jacobsen. Armstol med højde og vipindstilling, model 3273 'Oxford . Arne Jacobsen (1902-1971). Armstol model 3273 'Oxford' med mellemhøj ryg. Stel og armlæn af forkromet aluminium, fempasfod med hjul, vip og justérbar. Skal af lamineret formpresset træ, betrukket med sort læder også på armlæn. Fremstillet af Fritz Hansen. Varenr: 3675047 DKK 5.000 DK, Kolding, Trianglen 27-01-2015 15:00:00 DKK 4.400
14 mm benforlængere, til 6 stk. Arne Jacobsens stole – passer til bl. a. model: 3107 og 3101 m. fl.
14 mm benforlængere, til 6 stk. Arne Jacobsens stole – passer til bl. a. model: 3107 og 3101 m. fl.. 24 stk. forlængersko (14 mm) til 6 stk. Arne Jacobsen stole der hæver stolen med 14 mm uden synlig overgang. Kan bl.a. anvendes til følgende modeller: Syver med/uden armlæn, model 3107 og 3207, Liljen med/uden armlæn model 3108 og 3208 og Myren model 3101 og T-Stol model 3103 Modelfoto Varenr: 3684177

DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 27-01-2015 15:04:00 DKK 600
Arne Jacobsen. 6 stole m. sort læder, model 3107 (6)
Arne Jacobsen. 6 stole m. sort læder, model 3107 (6). Arne Jacobsen (1902-1971). Seks stole 'Syveren', model 3107, produceret af Fritz Hansen, dansk design fra 1955, ombetrukket med sort læder og med stel af forkromede stålrør. (6) Varenr: 3694838 DKK 12.000 DK, Odense, Kratholmvej 27-01-2015 15:21:34 DKK 8.600
Arne Jacobsen. 8 syverstole i teak, blødhed i rygge (8)
Arne Jacobsen. 8 syverstole i teak, blødhed i rygge (8). Arne Jacobsen 1902-1971. Otte stole, 'Syveren', model 3107, med skaller af formspændt teak, ben af forkromet stål. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med kraftig brugsslitage, afslag. Bløde rygge samt begyndende blødhed i ryg. Varenr: 3694515 DKK 3.500 DK, Odense, Kratholmvej 27-01-2015 15:49:00 DKK 1.850
Arne Jacobsen. Rektangulært teakbord
Arne Jacobsen. Rektangulært teakbord. Arne Jacobsen. Rektangulært bord med plade af fineret teaktræ, shakerstel af børstet aluminium. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 L. 160 B. 80 cm. Varenr: 3660126 DKK 11.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-01-2015 19:00:00 DKK 10.000
Arne Jacobsen. Seks 7'er stole, model 3107 (6)
Arne Jacobsen. Seks 7'er stole, model 3107 (6) . Arne Jacobsen. Seks 7'er stole af formspændt lakeret krydsfinér, monteret med stel af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Siddehøjde 45,5 cm. Fremstår med slitage / mærker og lakafslag. To dupsko samt to kapsler mangler. (6) Varenr: 3688559 DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-01-2015 19:07:00 DKK 3.100
Arne Jacobsen. Seks stole, model 3103 (6)
Arne Jacobsen. Seks stole, model 3103 (6) . Arne Jacobsen. Seks stole, model 3103, med skaller af sandfarvet, formspændt træ, på stel af sortlakerede stålrør, sædehøjde 43 cm. Formgivede 1955. Fremstillede hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor; ridser, afskalninger/nogle afslag. (6) Varenr: 3602109 DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-01-2015 19:14:00 DKK 1.750
Arne Jacobsen. Armstol, model 3273 / Red Label 'Oxford'
Arne Jacobsen. Armstol, model 3273 / Red Label 'Oxford' . Arne Jacobsen (1902-1971). Armstol, model 3273 'Oxford'. Stel og armlæn af aluminium, fempasfod med bendupper, fast sædehøjde med drej, skal af lamineret formpresset træ, original betrukket med cremefarvet læder. Fremstillet hos Fritz Hansen 2007 "Red label". Brugsspor. Varenr: 3689185 DKK 4.500 DK, Herlev, Dynamovej 27-01-2015 19:19:00 DKK 2.300
Arne Jacobsen. 7'er spisestole, grønt stof (12)
Arne Jacobsen. 7'er spisestole, grønt stof (12). 7'er spisestole af Arne Jacobsen af formspændt krydsfiner, polstret med grønt uld, monteret med ben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Fremstår med tørt / defekt skum og slitage på stof, enkelte huller og enkelte manglende sko. (12) Varenr: 3689350 DKK 7.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-01-2015 19:28:00 DKK 4.300
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 2 stk. (2). Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole (model 3107). Betrækkene er udført af sort semianilin læder, indvendigt med naturgummi. Alle overtræk og lynlåse er testet. Bemærk: modelfoto, stol medfølger ikke. (2) Varenr: 3699642

DKK 1.600 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-01-2015 19:29:00 DKK 1.250
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 6 stk. (6)
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 6 stk. (6). Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole (model 3107). Betrækkene er udført af sort semianilin læder, indvendigt med skum (pu)Alle overtræk og lynlåse er testet. Bemærk: modelfoto, stol medfølger ikke. (6) Varenr: 3427639

DKK 3.700 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-01-2015 19:29:00 DKK 2.900
Arne Jacobsen, stel med firpasfod til cafébord
Arne Jacobsen, stel med firpasfod til cafébord. Arne Jacobsen 1902-1971. Stel med firpasfod, aluminium med profileret stamme. H. 68 cm. Fremstillet ved Fritz Hansen. Bemærk hårrevne ca. 10 centimeter fra bund af fod. Varenr: 3693804 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-01-2015 19:30:00 DKK 825
Forlængersko til Arne Jacobsens spisestolsstel (til seks stel)
Forlængersko til Arne Jacobsens spisestolsstel (til seks stel). Forlængersko til Arne Jacobsens spisestolsstel best. af 24 forlængersko af metal, metallim og 24 sorte plastiksko. Posen indeholder sko til seks stel. Passer flere modeller. Forhøjer stellet med 2,2 cm. NB. Modelfoto pakken passer til seks stel. (6) Varenr: 3688547

DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-01-2015 19:44:00 DKK 525
Arne Jacobsen. 'Ægget' med 'Walnut Elegance' læder
Arne Jacobsen. 'Ægget' med 'Walnut Elegance' læder . Arne Jacobsen. 'Ægget'. Lænestol med vippeanordning og drejefunktion, monteret på firpasfod af aluminium. Formgivet i 1958-59 som en del af totalindretningen i Hotel Royal København. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket med Walnut Elegance læder fra Arne Sørensen, dette ej udført ... Varenr: 3694318 DKK 37.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-01-2015 19:47:00 DKK 30.000
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 2 stk. (2). Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole (model 3107). Betrækkene er udført af sort semianilin læder, indvendigt med skum (pu) Alle overtræk og lynlåse er testet. Bemærk: modelfoto, stol medfølger ikke. (2) Varenr: 3685375

DKK 2.333 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-01-2015 19:48:00 DKK 1.250
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 4 stk. (4). Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole (model 3107). Betrækkene er udført af sort semianilin læder, indvendigt med skum (pu). Alle overtræk og lynlåse er testet. Bemærk: modelfoto, stol medfølger ikke. (4) Varenr: 3609514

DKK 2.600 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-01-2015 19:51:00 DKK 2.300
Arne Jacobsen. Fire-personers lufthavnssofa, model 3304. Originalt læder.
Arne Jacobsen. Fire-personers lufthavnssofa, model 3304. Originalt læder. . Arne Jacobsen. Fire-personers lufthavnssofa, model 3304. Stel af forkromede stålrør, polstret med original sort patineret læder. Formgivet 1956 som en del af totalindretningen af Hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 75 L. 235 D. 75 SH. 38 cm. Fremstår med patineret originalt ... Varenr: 3678464 DKK 23.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-01-2015 20:00:00 DKK 20.000
Arne Jacobsen. Seks sæt dørgreb med rosetter i hvid bronze, 97 mm (6)
Arne Jacobsen. Seks sæt dørgreb med rosetter i hvid bronze, 97 mm (6). Arne Jacobsen 1902-1971. Seks sæt dørgreb af hvid bronze samt tilhørende rosetter, splitter og skruer. Formgivet til SAS hotel, København. Dørgreb L. 10,5 cm. Fremstår patineret. (6) Varenr: 3694203 DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-01-2015 20:08:00 DKK 2.700
Arne Jacobsen. Kontorstol, model 3117, cognacfarvet læder
Arne Jacobsen. Kontorstol, model 3117, cognacfarvet læder . Arne Jacobsen. Kontorstol 'Syveren', drejelig fempasfod af forkromet stål på hjul, højdejusterbar med gaspatron. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3117. Fremstår nybetrukket med cognacfarvet anilinlæder. Læder med naturlig struktur og nogle naturlige mærker. H. 44 cm. Varenr: 3665579 DKK 7.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-01-2015 20:16:00 DKK 4.700
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol, Paul Smith stof
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol, Paul Smith stof. Arne Jacobsen. Oxford kontorstol med armlæn, originalt betrukket med Paul Smith uldstof. Fempas stjernefod af aluminium, monteret på hjul. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen i 2006.Litt. Carsten Thau og Kjeld Vindum: 'Arne Jacobsen', Arkitektens Forlag 1998, s. 98-99. Fremstår med ... Varenr: 3684337 DKK 2.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-01-2015 20:17:00 DKK 1.100
Arne Jacobsen. Syver stole med armlæn, model 3207 (4)
Arne Jacobsen. Syver stole med armlæn, model 3207 (4) . Arne Jacobsen. Fire syv'er armstole af formspændt hvidlakeret finér, forsidepolstret med blåt uld, stel af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3207. Fremstår med afslag i lakering, mærker, ridser samt slitage/pletter på polstring. Varenr: 3694437 DKK 3.500 DK, Herning, Engdahlsvej 27-01-2015 20:26:00 DKK 1.150
Arne Jacobsen. 'syveren' 3207 stol med armlæn.
Arne Jacobsen. 'syveren' 3207 stol med armlæn.. Arne Jacobsen 1902 - 1971. Hvidlakeret 3207 med skal og armlæn af formbøjet krydsfinér. Ny forkromet stel. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor på sæde. Varenr: 3694368 DKK 2.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-01-2015 20:45:00 DKK 1.500
Arne Jacobsen / Piet Hein, kvadratisk bord
Arne Jacobsen / Piet Hein, kvadratisk bord . Kvadratisk bord af Arne Jacobsen og Piet Hein, fremstillet hos Fritz Hansen. Udført med plade af hvidt laminat med kant af matpoleret aluminium, monteret på firpasfod af aluminium og forkromet metal. 80 x 80 cm. H. 70 cm. Fremstår med alm. brugsspor. Varenr: 3694439 DKK 2.500 DK, Herning, Engdahlsvej 27-01-2015 21:00:00 DKK 475
Arne Jacobsen. Par 'Svane' lænestole, cognacfarvet læder (2)
Arne Jacobsen. Par 'Svane' lænestole, cognacfarvet læder (2). Arne Jacobsen. Svanen. Par lænestole, model 3320, betrukket med cognacfarvet læder, drejelig firpasfod af profileret aluminium. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket med cognacfarvet læder fra Arne ... Varenr: 3694307 DKK 40.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-01-2015 21:18:00 DKK 35.000
Arne Jacobsen; fem Syver stole, model 3107 (5)
Arne Jacobsen; fem Syver stole, model 3107 (5). Arne Jacobsen 1902-1971. Fem stole med formspændt lakeret skal, ben af forkromet stålrør. Fremstillede hos Fritz Hansen, model 3107. Fremstår med markante brugsspor i form af manglende sko, kapsler og afstandsklodser, samt afslag, ridser og anløb. (5) Varenr: 3696598 DKK 2.000 DK, Kolding, Trianglen 28-01-2015 12:50:53 DKK 1.150
Arne Jacobsen for Fritz Hansen. Lænestol, model 3316 'Ægget' med skammel, model 3127. Limited Edition, nr. 224/999
Arne Jacobsen for Fritz Hansen. Lænestol, model 3316 'Ægget' med skammel, model 3127. Limited Edition, nr. 224/999 . Arne Jacobsen for Fritz Hansen. Lænestol, model 3316 'Ægget' med tilhørende fodskammel, model 3127. Specialudgave polstret med mørkeblåt slidstærkt Canvas fra Kvadrat (90% uld og 10% nylon), syet med mørkebrunt læderkæder, stel i mørkebrun lakering med indpræget nummercertifikat under fod. ... Varenr: 3676763

DKK 42.000 DK, Kolding, Trianglen 28-01-2015 13:53:00 DKK 37.000
 1 2 3 4 5 6  >>