Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "arne jacobsen" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Arne Jacobsen. Fire 'Syver'-stole, Model 3107 (4)
Arne Jacobsen. Fire 'Syver'-stole, Model 3107 (4) . Arne Jacobsen 1902-1971. Fire stole model 3107, 'Syver'-stole af formbøjet lakeret krydsfinér, ben af blankforkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor; mærker og skrammer. (4) Varenr: 3812395 DKK 2.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-04-2015 14:12:00 DKK 2.700
Arne Jacobsen. Fire munkegaardslamper (4)
Arne Jacobsen. Fire munkegaardslamper (4). Arne Jacobsen for Louis Poulsen. Fire Munkegaardslamper med skærme af hvid opalglas. Ø 53 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Brugsspor. NB. Modelfoto, variationer kan forekomme. (4) Varenr: 3792097 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-04-2015 14:46:00 DKK 550
Arne Jacobsen. Lænestol, 'Svanen' på hjul, model 3323
Arne Jacobsen. Lænestol, 'Svanen' på hjul, model 3323. Arne Jacobsen 1902-1971. Svanen. Hvilestol originalt betrukket med brunt patineret skind, drejelig firpasfod af aluminium, afsluttet på hjul, monteret med vippefunktion og højdeindstilling. Justeringsnøgle medfølger. Fremtillet hos Fritz Hansen, model 3323. Formgivet 1957- 1958 som del af ... Varenr: 3800490 DKK 20.000 DK, Kolding, Trianglen 27-04-2015 15:35:33 DKK 16.000
Arne Jacobsen. 4 stolar i palisander 'Myran' (4)
Arne Jacobsen. 4 stolar i palisander 'Myran' (4). Arne Jacobsen, 1902-1971, 4 stolar "Myran" modell 3100. Skal i Santos-palisander samt trebent benställning i stål. Formgiven 1952. Tillverkade av Fritz Hansen. Tidig modell med tre ben och metallkapsel märkt 'FH Danmark' under sitsen. Åldersrelaterad patina, enstaka små fanerskador. Varenr: 3811623 DKK 7.951 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 27-04-2015 15:38:00 DKK 6.997
Arne Jacobsen. Lænestol, model 3316 'Ægget'
Arne Jacobsen. Lænestol, model 3316 'Ægget' . Arne Jacobsen 1902-1971. Lænestol 'Ægget' betrukket med cognacfarvet, patineret læder, monteret med drejelig, profileret firpasfod af aluminium, hynde medfølger. Formgivet i 1958-59 som en del af totalindretningen i Hotel Royal København. Model 3316. Fremstår med slitage; mørnet skum, ... Varenr: 3812340 DKK 15.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-04-2015 15:39:11 DKK 16.500
Overtræk af sort skind til Arne Jacobsen 7 stole (5)
Overtræk af sort skind til Arne Jacobsen 7 stole (5). Overtræk til Arne Jacobsens 7'er stol af sort skind, bagside med gummi. Fremstår med enkelte pletter, to med smuds på bagside, en ekstra med defekt lunlås medfølger. (5) Varenr: 3808920 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-04-2015 16:23:00 DKK 750
Arne Jacobsen . Arm- stol 'Syveren' , model 3207
Arne Jacobsen . Arm- stol 'Syveren' , model 3207 . Syver-armstol model 3207, polstret med sort læder, ben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsslitage. Varenr: 3811481 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 27-04-2015 17:00:00 DKK 1.800
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 6 stk.
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 6 stk.. Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole (model 3107). Betrækkene er udført af gråt semianilin læder, indvendigt med skum (pu) Alle overtræk og lynlåse er testet. Varenr: 3782309

DKK 3.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-04-2015 18:01:00 DKK 2.700
Piet Hein & Arne Jacobsen.
Piet Hein & Arne Jacobsen. . Piet Hein 1905-1996, Arne Jacobsen 1902-1971. Rundt bord Cirkulært bord med plade af hvid laminat, monteret på stel af aluminium med firpas fod. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 71cm., Ø 90 cm. Brugsspor, ridser Varenr: 3811638 DKK 2.200 DK, Herlev, Dynamovej 27-04-2015 19:00:00 DKK 1.200
Arne Jacobsen. Svanen model 3320
Arne Jacobsen. Svanen model 3320. Arne Jacobsen 1902- 1971. Lænestol, model 3320 'Svanen' med drejelig firpasfod af aluminium. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen. Nybetrukket ved professionel møbelpolster med cognacfarvet italiensk anilinlæder, vegetabilsk ... Varenr: 3771274 DKK 23.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-04-2015 19:06:00 DKK 18.000
Seks overtræk til Arne Jacobsens stole 3101 (myren), brun læder (6)
Seks overtræk til Arne Jacobsens stole 3101 (myren), brun læder (6). Seks overtræk til Arne Jacobsens stole 3101 (myren), fire ben, betrukket med brunt semianilin læder, bagside med antiskrid. (6) Varenr: 3782304

DKK 3.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-04-2015 19:06:00 DKK 2.700
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 2 stk. (2)
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 2 stk. (2). Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole (model 3107). Betrækkene er udført af sort semianilin læder, indvendigt med skum (pu) Alle overtræk og lynlåse er testet. Bemærk: modelfoto, stol medfølger ikke. (2) Varenr: 3562470

DKK 2.333 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-04-2015 19:07:00 DKK 1.250
Arne Jacobsen. Sæt på seks stole 'syveren'  model 3107. (6)
Arne Jacobsen. Sæt på seks stole 'syveren' model 3107. (6). Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på seks stole model 3107 (Syveren). Med formspændt skal og forkromede ben. Fremstillet hos Fritz Hansen. Sædehøjde 44,5 cm. Nybetrukket med cognac anilinlæder ved professionel møbelpolstrer. 2 års garanti på polstring. Bemærk modelfoto. (6) Anilinlæder er lavet ... Varenr: 3798860 DKK 16.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-04-2015 19:09:00 DKK 13.000
Arne Jacobsen. Sæt på seks taburetter, læder (6)
Arne Jacobsen. Sæt på seks taburetter, læder (6) . Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på seks taburetter med forkromet stel, sæder betrukket med sort anilin læder, sædehøjde 47 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket hos prof. møbelpolstrer. (6) Varenr: 3715323 DKK 10.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-04-2015 19:19:00 DKK 6.000
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 6 stk. (6)
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 6 stk. (6). Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole (model 3107). Betrækkene er udført af brunt semianilin læder, indvendigt med skum (pu) Alle overtræk og lynlåse er testet. Varenr: 3800179

DKK 3.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-04-2015 19:21:00 DKK 2.700
Arne Jacobsen. Sæt på otte stole 'syveren' høj model 3107. Nyrestaureret. Anilinlæder.
Arne Jacobsen. Sæt på otte stole 'syveren' høj model 3107. Nyrestaureret. Anilinlæder.. Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på otte stole 'syveren' med skaller i formspændt krydsfinér, stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Komplet nyrestaureret med nybetrukket moccafarvet italiensk anilin læder, Høj model: Sædehøjde H. 45,5 cm. (8) Varenr: 3802595 DKK 25.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-04-2015 19:22:00 DKK 16.500
Seks hynder til Arne Jacobsens stole model 3107/ 3207 (7éren)
Seks hynder til Arne Jacobsens stole model 3107/ 3207 (7éren). Seks hynder til Arne Jacobsens stole model 3107/ 3207 (7éren) af cognacfarvet læder. Bagside med skridsikret materiale. (6) Varenr: 3719415

DKK 1.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-04-2015 19:25:00 DKK 1.200
Arne Jacobsen. Par 'Mågen' armstole, hvidlakerede, model 3208 (2)
Arne Jacobsen. Par 'Mågen' armstole, hvidlakerede, model 3208 (2) . Arne Jacobsen. Et par 'Mågen' armstole med skal og armlæn af formbøjet hvidlakeret krydsfinér, stel af forkromede stålrør, sædehøjde 43 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen, 1971, model 3208. Fremstår med alders- og brugspræg; ridser, mærker samt mindre afskalninger. (2) Varenr: 3811731 DKK 6.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-04-2015 19:33:00 DKK 5.600
Arne Jacobsen. 'Syveren' stole, model 3107 (6)
Arne Jacobsen. 'Syveren' stole, model 3107 (6) . Arne Jacobsen 1902-1971. Seks stole, 'Syveren', model 3107, med skaller af formspændt grålakeret krydsfinér, stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor herunder ridser/skrammer. (6) Varenr: 3811993 DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-04-2015 19:37:00 DKK 4.200
Arne Jacobsen. Seks 7'er stole (6)
Arne Jacobsen. Seks 7'er stole (6). Arne Jacobsen. Seks 7'er stole af formspændt hvidlakeret krydsfinér, stel af forkromet metal. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Fremstår med lettere brugsspor og enkelte små afskalninger. (6) Varenr: 3807976 DKK 5.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-04-2015 19:38:00 DKK 6.400
Arne Jacobsen . Svanen, model 3320
Arne Jacobsen . Svanen, model 3320. Arne Jacobsen 1902-1971. Lænestol 'Svanen' betrukket med cognacfarvet læder, nonteret med drejelig helstøbt firpasfod af aluminium. Fremstillet hos Fritz Hansen, marts 1966, model 3320 Fremstår med patinering, revner på læder skjult med Gaffa tape samt let skævt stel. Formgivet 1957- 1958 ... Varenr: 3809863 DKK 7.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 27-04-2015 19:45:00 DKK 8.600
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 6 stk. (6). Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole (model 3107). Betrækkene er udført af sort semianilin læder, indvendigt med skum (pu)Alle overtræk og lynlåse er testet. Bemærk: modelfoto, stol medfølger ikke. (6) Varenr: 3776217

DKK 3.700 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-04-2015 19:48:00 DKK 2.900
Arne Jacobsen. Lænestol 'Ægget', nybetrukket med læder
Arne Jacobsen. Lænestol 'Ægget', nybetrukket med læder. Arne Jacobsen 1902-1971. Lænestol 'Ægget', model 3316, tidlig model med drejelig midtersøjle samt helstøbt profileret fod af aluminium; nybetrukket af prof. møbelpolstrer med anilin læder, H. 108 B. 90 sædehøjde 40 cm. Formgivet 1958 - 59. Fremstillet hos Fritz Hansen. Varenr: 3805014 DKK 44.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-04-2015 19:48:00 DKK 35.000
Arne Jacobsen: Seks armstole, model 3207, sort Savanne læder (6)
Arne Jacobsen: Seks armstole, model 3207, sort Savanne læder (6) . Arne Jacobsen 1902 - 1971: Seks armstole 'syveren' med skal af formbøjet krydsfinér på stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3207. Siddehøjde. 44,5. Nypolstret ved professionel møbelpolstrer med sort 'Savanne' læder fra Arne Sørensen. NB. Der gives to års ... Varenr: 3815929 DKK 28.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-04-2015 19:57:00 DKK 22.000
Seks overtræk til Arne Jacobsens stole 3101 (myren), grå læder (6)
Seks overtræk til Arne Jacobsens stole 3101 (myren), grå læder (6). Seks overtræk til Arne Jacobsens stole 3101 (myren), fire ben, betrukket med gråt semianilin læder, bagside med antiskrid. (6) Varenr: 3782298

DKK 3.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-04-2015 20:03:00 DKK 2.700
Arne Jacobsen. Sæt på seks stole 'syveren' model 3107. (6). Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på seks stole model 3107 (Syveren). Med formspændt skal og mat forkromede ben. Fremstillet hos Fritz Hansen. Sædehøjde 44,5 cm. Nybetrukket med cognac anilinlæder ved professionel møbelpolstrer. 2 års garanti på polstring. (6) Anilinlæder er lavet på råhuder af ... Varenr: 3819561 DKK 16.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-04-2015 20:04:00 DKK 13.000
Arne Jacobsen. Svanen model 3320. Arne Jacobsen 1902- 1971. Lænestol, model 3320 'Svanen' med drejelig firpasfod af aluminium. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen. Nybetrukket ved professionel møbelpolster med cognacfarvet italiensk anilinlæder, vegetabilsk ... Varenr: 3772345 DKK 23.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-04-2015 20:08:00 DKK 18.000
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 6 stk. (6). Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole (model 3107). Betrækkene er udført af sort semianilin læder, indvendigt med skum (pu)Alle overtræk og lynlåse er testet. Bemærk: modelfoto, stol medfølger ikke. (6) Varenr: 3777250

DKK 3.700 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-04-2015 20:09:00 DKK 3.000
14 mm benforlængere, til 6 stk. Arne Jacobsens stole – passer til bl. a. model: 3107 og 3101 m. fl.
14 mm benforlængere, til 6 stk. Arne Jacobsens stole – passer til bl. a. model: 3107 og 3101 m. fl.. 24 stk. forlængersko (14 mm) til 6 stk. Arne Jacobsen stole der hæver stolen med 14 mm uden synlig overgang. Kan bl.a. anvendes til følgende modeller: Syver med/uden armlæn, model 3107 og 3207, Liljen med/uden armlæn model 3108 og 3208 og Myren model 3101 og T-Stol model 3103 Modelfoto Varenr: 3725302

DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 27-04-2015 20:10:00 DKK 600
Arne Jacobsen. 'Svanen', Lænestol model 3320
Arne Jacobsen. 'Svanen', Lænestol model 3320 . Arne Jacobsen 1902- 1971. Lænestol, model 3320 'Svanen' betrukket med sort anilin læder, retur drejelig firpasfod af aluminium, H. 75 B. 75 sædehøjde 40 cm. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket med sort ... Varenr: 3815812 DKK 22.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-04-2015 20:11:00 DKK 18.000
 1 2 3 4 5 6  >>