Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  på "arne jacobsen" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Arne Jacobsen. Cafébord / spisebord
Arne Jacobsen. Cafébord / spisebord. Arne Jacobsen. Cafébord / spisebord med kvadratisk plade af hvid laminat, med kantlist af børstet aluminium, firpasfod af forkromet metal og aluminium. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 B. 80 D. 80 cm. Fremstår med brugsslitage og ridser. Varenr: 3492166 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2014 19:02:00 DKK 750
Arne Jacobsen: Sæt på fire Grand Prix stole fra Herlufsholm skole (4)
Arne Jacobsen: Sæt på fire Grand Prix stole fra Herlufsholm skole (4). Arne Jacobsen 1902-1971. Et sæt på fire Grand Prix stole med skaller af formbøjet grønlakeret træ, monteret på ben af mat forkromede stålrør. Samlingsbeslag under stolesæde. Formgivet 1957. Fremstillet hos Fritz Hansen ca. 1970. Model 3130. Stolene hidrører fra Herlufholm skole, hvor de har ... Varenr: 3469899 DKK 3.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-07-2014 19:05:00 DKK 1.600
Arne Jacobsen: Sæt på fire Grand Prix stole fra Herlufsholm skole (4). Arne Jacobsen 1902-1971. Et sæt på fire Grand Prix stole med skaller af formbøjet grønlakeret træ, monteret på ben af mat forkromede stålrør. Samlingsbeslag under stolesæde. Formgivet 1957. Fremstillet hos Fritz Hansen ca. 1970. Model 3130. Stolene hidrører fra Herlufholm skole, hvor de har ... Varenr: 3469900 DKK 3.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-07-2014 19:05:00 DKK 1.500
Arne Jacobsen: Sæt på seks Grand Prix stole fra Herlufsholm skole (6)
Arne Jacobsen: Sæt på seks Grand Prix stole fra Herlufsholm skole (6) . Arne Jacobsen 1902-1971. Et sæt på seks Grand Prix stole med skaller af formbøjet grønlakeret træ, monteret på ben af mat forkromede stålrør. Samlingsbeslag under stolesæde. Formgivet 1957. Fremstillet hos Fritz Hansen ca. 1970. Model 3130. Stolene hidrører fra Herlufholm skole, hvor de har ... Varenr: 3469827 DKK 5.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-07-2014 19:52:00 DKK 3.400
Arne Jacobsen, 12 stole model 3107, cognacfarvet læder (12)
Arne Jacobsen, 12 stole model 3107, cognacfarvet læder (12) . Arne Jacobsen 1902-1971. 12 stole model 3107 (Syveren) med formspændt skal og forkromede ben, fremstillet hos Fritz Hansen. Sædehøjde 44 cm. Fremstår nybetrukket hos professionel møbelpolstrer med ubehandlet cognacfarvet Elegancelæder fra Arne Sørensen. Læder med nogle naturlige prikker, ... Varenr: 3478311 DKK 32.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-07-2014 20:00:00 DKK 25.000
Arne Jacobsen, seks stole model 3107, høj model (6)
Arne Jacobsen, seks stole model 3107, høj model (6) . Arne Jacobsen 1902-1971. Seks stole model 3107 (Syveren) med formspændt skal og forkromede ben, fremstillet hos Fritz Hansen 2008. Høj model, sædehøjde 46,5 cm. Fremstår nybetrukket hos professionel møbelpolstrer med Cognacfarvet Range læder fra Arne Sørensen. Der gives to års fuld garanti på ... Varenr: 3437131 DKK 19.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-07-2014 20:05:00 DKK 15.500
Arne Jacobsen, sæt på fire stabelstole/stole model 3207 og en stol 3107 i teak fremstillet hos Fritz Hansen (5)
Arne Jacobsen, sæt på fire stabelstole/stole model 3207 og en stol 3107 i teak fremstillet hos Fritz Hansen (5). Arne Jacobsen, sæt på fire stabelstole/stole model 3207 og en stol 3107 i teak fremstillet hos Fritz Hansen. Formgivet i 1955. Tidlig fremstilling. Stel af stålrør, skaller af formbøjet krydsfiner, teaktræsfiner. Fremstår med kraftige, aldersrelaterede brugsspor, ridser, stedvis slitage, ... Varenr: 3436782 DKK 7.457 DE, Hamburg, Große Elbstraße 29-07-2014 20:05:00 DKK 5.220
Arne Jacobsen. Par 'Syver' armstole af teak, model 3207 (2)
Arne Jacobsen. Par 'Syver' armstole af teak, model 3207 (2). Arne Jacobsen 1902-1971. Et par Syver stole, model 3207. Formbøjet skal af fineret teak, ben af forkromede stålrør, sædehøjde 42,5 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med alm./lette brugsspor; sædekant med slitage. (2) NB. tekst rettet. Varenr: 3488711 DKK 3.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-07-2014 20:07:00 DKK 1.950
Arne Jacobsen.  Kontorstol model AJ 3107. Nybetrukket.
Arne Jacobsen. Kontorstol model AJ 3107. Nybetrukket.. Arne Jacobsen 1902-1971: Kontorstol model AJ 3107. Drejelig højdejusterbar fempasfod på hjul. Fremstillet hos Fritz Hansen. Nypolstret ved professionel møbelpolstrer med cognac læder. Varenr: 3493704 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29-07-2014 20:10:00 DKK 7.200
Arne Jacobsen. Sæt på seks stole, model 3107 (6)
Arne Jacobsen. Sæt på seks stole, model 3107 (6). Arne Jacobsen. Sæt på seks stole, model 3107. Formspændt lakeret skal, ben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med senere lakering fra Luxlak samt afslag på kanter. Seks sædehynder betrukket med sort læder medfølger. (6) Varenr: 3491412 DKK 6.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 29-07-2014 20:16:00 DKK 3.600
Arne Jacobsen. 'Mågen' armstol, model 3208. Nypolstret
Arne Jacobsen. 'Mågen' armstol, model 3208. Nypolstret. Arne Jacobsen. 'Mågen' armstol med skal og armlæn af formbøjet krydsfinér, stel af forkromede stålrør. Nyombetrukket med sort læder. Sædehøjde 44,5 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3208. Varenr: 3469621 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29-07-2014 20:18:00 DKK 8.000
Arne Jacobsen. 'Mågen' armstol, model 3208. Nypolstret. Arne Jacobsen. 'Mågen' armstol med skal og armlæn af formbøjet krydsfinér, stel af forkromede stålrør. Nyombetrukket med sort læder. Sædehøjde 44,5 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3208. Varenr: 3469619 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29-07-2014 20:22:00 DKK 8.000
Arne Jacobsen. Par 'Mågen' armstole, model 3208 (2)
Arne Jacobsen. Par 'Mågen' armstole, model 3208 (2). Arne Jacobsen. Et par 'Mågen' armstole med skal og armlæn af formbøjet krydsfinér, stel af forkromede stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3208 Nyombetrukket med cognacfarvet anilin læder. Sædehøjde 44,5 cm. (2) Varenr: 3475870 DKK 15.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-07-2014 20:36:00 DKK 12.000
Arne Jacobsen. To stole, 'Syveren', model 3107
Arne Jacobsen. To stole, 'Syveren', model 3107 . Arne Jacobsen 1902-1971. To stole, 'Syveren' model 3107, med formspændt skal og forkromede ben. Fremstillet hos Fritz Hansen 1994. Sædehøjde 43 cm. Fremstår med brugsmærker. Varenr: 3490213 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 29-07-2014 20:37:00 DKK 1.350
Arne Jacobsen, seks stole, model 3107, 'Syveren', sort anilin læder (6)
Arne Jacobsen, seks stole, model 3107, 'Syveren', sort anilin læder (6). Seks stole 'Syveren', model 3107 af Arne Jacobsen (1902-1971), produceret af Fritz Hansen, dansk design fra 1955 i sort anilin læder og med stel af forkromede stålrør. Fremstår professionelt nybetrukket med sort anilin læder fra Arne Sørensen. Modelfoto. (6) Der gives 2 års garanti på ... Varenr: 3387240 DKK 20.000 DK, Odense, Kratholmvej 30-07-2014 15:00:00 DKK 13.500
Arne Jacobsen. Tre-personers sofa model 3303 - Lufthavnssofa .Anilin læder
Arne Jacobsen. Tre-personers sofa model 3303 - Lufthavnssofa .Anilin læder. Arne Jacobsen 1902-1971.Tre-personers sofa model 3303 - Lufthavnssofa med stel af forkromet stel, betrukket med sort anilin læder. L. 180 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår senere betrukket ved professionel møbelpolster med sort anilin læder. Lettere anløbet på stel. Varenr: 3477175 DKK 25.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30-07-2014 18:47:00 DKK 19.000
Arne Jacobsen. Fire stole model 3108 Mågen (4)
Arne Jacobsen. Fire stole model 3108 Mågen (4) . Arne Jacobsen 1901-1971. Fire stole model 3108 Mågen. Skal af formspændt træ, ben af forkromet stålrør. Ben senere hvidmalet samt skal senere bemalet brun. Formgivet i 1969. Fremstillet hos Fritz Hansen. Brugsspor, ridser, afslag samt rust på ben. Varenr: 3492097 DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-07-2014 19:00:00 DKK 3.000
Arne Jacobsen: Sæt på fire Grand Prix stole fra Herlufsholm skole (4). Arne Jacobsen 1902-1971. Et sæt på fire Grand Prix stole med skaller af formbøjet grønlakeret træ, monteret på ben af mat forkromede stålrør. Samlingsbeslag under stolesæde. Formgivet 1957. Fremstillet hos Fritz Hansen ca. 1970. Model 3130. Stolene hidrører fra Herlufholm skole, hvor de har ... Varenr: 3469901 DKK 3.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-07-2014 19:05:00 DKK 625
Forlængersko til seks Arne Jacobsens Syver stole m.fl.
Forlængersko til seks Arne Jacobsens Syver stole m.fl.. Forlængersko til seks Arne Jacobsen stole bestående af: 24 forlængersko, 24 dupper. Hæver stolen med 1,4 cm uden synlig overgang. Kan anvendes til følgende modeller: Syver med/uden armlæn, model 3107 og 3207, Liljen med/uden armlæn model 3108 og 3208 og Myren model 3101 og T-Stol model 3103 ... Varenr: 3305306

DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30-07-2014 19:41:00 DKK 700
Arne Jacobsen: Sæt på seks Grand Prix stole fra Herlufsholm skole (6) . Arne Jacobsen 1902-1971. Et sæt på seks Grand Prix stole med skaller af formbøjet grønlakeret træ, monteret på ben af mat forkromede stålrør. Samlingsbeslag under stolesæde. Formgivet 1957. Fremstillet hos Fritz Hansen ca. 1970. Model 3130. Stolene hidrører fra Herlufholm skole, hvor de har ... Varenr: 3469826 DKK 5.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-07-2014 19:52:00 DKK 2.300
Arne Jacobsen. Fire stole model 'Grand Prix'  Nypolstret. (4)
Arne Jacobsen. Fire stole model 'Grand Prix' Nypolstret. (4). Et sæt på fire 'Grand Prix' stole formgivet af Arne Jacobsen (1902-1971) i 1957. Skaller af formbøjet, betrukket med sort prolance anilin læder. Monteret på ben af forkromede stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen. Model 3130. Fremstår nypolstret ved professionel møbelpolstrer. (4) Varenr: 3469887 DKK 16.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30-07-2014 20:03:00 DKK 12.000
Arne Jacobsen, dørgreb, messing (2)
Arne Jacobsen, dørgreb, messing (2). Arne Jacobsen. Dørhåndtag/ greb af messing. Fremstillet hos Carl F. Petersen. Formgivet i 1957 til Hotel Royal. Tidlige modeller med messingaksel. (2) Varenr: 3481626 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 30-07-2014 20:03:56 DKK 950
Arne Jacobsen. Seks 'Syver'-stole, Model 3107 (6)
Arne Jacobsen. Seks 'Syver'-stole, Model 3107 (6) . Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på seks stole model 3107, 'Syver'-stole af formbøjet koboltblå lakeret krydsfinér, ben af blankforkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 78,5 cm, Sædehøjde 44 cm. Fremstår med brugsridser/skrammer. (6) Varenr: 3492951 DKK 7.000 DK, Helsingør, Støberivej 30-07-2014 20:05:00 DKK 2.700
Arne Jacobsen. Par stole model, Tungen 3102. (2)
Arne Jacobsen. Par stole model, Tungen 3102. (2). Arne Jacobsen. Tungen. Par stole af formspændt krydsfinér, betrukket med sort læder, ben af forkromet stål. Formgivet i 1955 til Munkegaardsskolen. Fremstillet hos Fritz Hansen. Tidlig model 3102. Litt: Arne Jacobsen, Arkitekt og Designer s. 52. Fremstår betrukket ved professionel møbelpolster ... Varenr: 3469631 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30-07-2014 20:10:00 DKK 8.000
Arne Jacobsen. 'Myren', ældre model, teak
Arne Jacobsen. 'Myren', ældre model, teak. Arne Jacobsen 1902-1971. 'Myren'. Spisestol af lakeret teak, monteret med tre ben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3101. Ældre model. Aldersrelateret brugsslitage og patina, rust på stel. Fast ryg. Varenr: 3491577 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 30-07-2014 20:15:00 DKK 1.700
Arne Jacobsen, Folding Table '3601' fremstillet hos Fritz Hansen
Arne Jacobsen, Folding Table '3601' fremstillet hos Fritz Hansen. Arne Jacobsen, Folding Table '3601' fremstillet hos Fritz Hansen. Formgivet i 1952. Stålrørsben med sorte gummikapper, en klapplade på hver side, krydsfinér med overflade af teakfinér. Mål: B. 62/140cm, D. 70cm, H. 69cm. Fremstår med lette brugsspor. Varenr: 3491443 DKK 7.084 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-07-2014 20:40:00 DKK 5.406
Arne Jacobsen. Cirkulært bord
Arne Jacobsen. Cirkulært bord . Arne Jacobsen (1902-1971). Cirkulært bord, fremstillet hos Fritz Hansen. Udført med plade af hvidt laminat, monteret på stamme af forkromet stål, sekspas-fod af støbt aluminium. H. 71 cm., Ø 120 cm. Fremstår med brugsspor på plade, samt tryk på kant. Varenr: 3491480 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 30-07-2014 20:45:00 DKK 350
Samling bestik designet af Arne Jacobsen, produceret hos hhv A. Michelsen & Georg Jensen (38)
Samling bestik designet af Arne Jacobsen, produceret hos hhv A. Michelsen & Georg Jensen (38). Arne Jacobsen for hhv A. Michelsen & Georg Jensen; Samling bestik i rustfrit stål. 13 gafler, 6 suppe skeer, 6 spise skeer, 2 knive, 5 te skeer, 6 mokka skeer. Fremstår med brugsspor. (38) Varenr: 3493074 DKK 1.200 DK, Kolding, Trianglen 30-07-2014 20:49:00 DKK 1.000
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol, Red label, model 3271 med cognacfarvet 'Elegance' læder
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol, Red label, model 3271 med cognacfarvet 'Elegance' læder. Arne Jacobsen 1902-1971. Oxford kontorstol med armlæn, drejeligt stel på fempas stjernefod af aluminium, sæde og ryg betrukket med originalt cognacfarvet 'Elegance' læder. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen 2008, model 3271. Fremstår med minimale brugsspor. Se også varenr. 3492116. Varenr: 3475710 DKK 5.000 DK, Kolding, Trianglen 31-07-2014 14:30:00 DKK 2.900
Arne Jacobsen. 'Syveren' kontorstol med cognacfarvet læder, model 3117
Arne Jacobsen. 'Syveren' kontorstol med cognacfarvet læder, model 3117. Arne Jacobsen 1902 - 1971. Kontorstol, 'Syveren' med formbøjet skal på drejelig fempasfod af forkromet stål på hjul, højdejusterbar med gaspatron. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen 2013, model 3117. Original emballage medfølger. Fremstår nybetrukket med cognacfarvet anilin læder. ... Varenr: 3490357 DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 31-07-2014 14:46:00 DKK 5.800
 1 2 3 4 5  >>