Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "arne jacobsen" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Arne Jacobsen. Et par Oxford armstole, model 3271. (2)
Arne Jacobsen. Et par Oxford armstole, model 3271. (2). Arne Jacobsen 1902 - 1971. Et par Oxford armstole, model 3271 med fempas stjernefod af aluminium. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen. (2) Sæde, ryg og armlæn nybetrukket med sort læder. Der gives 2 års garanti på polstring. Litt. Carsten Thau og Kjeld Vindum: 'Arne Jacobsen', ... Varenr: 3558678 DKK 12.000 DK, Kolding, Trianglen 01-11-2014 10:48:00 DKK 9.000
Arne Jacobsen. Par armstole, model 3273 / Red Label 'Oxford' (2)
Arne Jacobsen. Par armstole, model 3273 / Red Label 'Oxford' (2) . Arne Jacobsen (1902-1971). Et par armstole, model 3273 'Oxford' med mellemhøj ryg. Stel og armlæn af aluminium, fempasfod med bendupper, fast sædehøjde med drej, skal af lamineret formpresset træ, betrukket med cognacfarvet læder læder. Fremstillet af Fritz Hansen 2008 "Red label". Fremstår med ... Varenr: 3584555 DKK 17.000 DK, Kolding, Trianglen 01-11-2014 17:27:00 DKK 11.000
Arne Jacobsen, lænestol, model 3320, 'Svanen', jubilæumsmodel
Arne Jacobsen, lænestol, model 3320, 'Svanen', jubilæumsmodel . Lænestol, model 3320, 'Svanen' af Arne Jacobsen (1902-1971), fremstillet hos Fritz Hansen 2008, formgivet 1958. Udført med off-white læder, drejelig firpasfod af perlehvid metal. Udført i nummereret, begrænset antal nr. 0625/1.958 stk. (Indgraveret i sølvring om foden) i anledning af Svanens 50 ... Varenr: 3594413 DKK 15.000 DK, Herlev, Dynamovej 01-11-2014 19:22:00 DKK 13.000
Arne Jacobsen. 'Ægget'.  model 3316
Arne Jacobsen. 'Ægget'. model 3316 . Arne Jacobsen 1902 - 1971. 'Ægget'. Ældre model 3316 med firpasfod i massiv profileret aluminium. Formgivet i 1958, som en del af totalindretningen i Hotel Royal København. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3316. Fremstår senere ombetrukket med cognacfarvet Aniline læder hos anden ... Varenr: 3582373 DKK 35.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 01-11-2014 19:42:00 DKK 28.000
Arne Jacobsen. Sæt på fire stole, model 3107 (4)
Arne Jacobsen. Sæt på fire stole, model 3107 (4). Arne Jacobsen. Sæt på fire stole med formspændt hvidlakeret skal, ben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Fremstår med brugsspor, små afslag, krakeleringer samt med senere lakering. (4) Varenr: 3602925 DKK 3.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 01-11-2014 19:45:00 DKK 3.000
Arne Jacobsen. Svanesofa, model 3321
Arne Jacobsen. Svanesofa, model 3321. Arne Jacobsen. Svanesofa monteret på stel af aluminium. Model 3321, formgivet i 1957, produceret hos Fritz Hansen. Litteratur: C. Thau/K. Windum, 'Arne Jacobsen', omtalt og gengivet s.143 og 470. Fremstår senere ombetrukket med hvidt semianilin læder. Brugsspor. Varenr: 3594421 DKK 25.000 DK, Herlev, Dynamovej 01-11-2014 19:45:00 DKK 19.500
Arne Jacobsen. Oxford Lounge Chair, model 3272 , nypolstret
Arne Jacobsen. Oxford Lounge Chair, model 3272 , nypolstret. Oxford Lounge Chair, højrygget kontorstol model 3272, af Arne Jacobsen 1902-1971, fremstillet hos Fritz Hansen, formgivet 1965. Stolen er betrukket med rødt læder, nypolstret, fod af forkromet aluminum. Brugsspor på stel. Varenr: 3602097 DKK 8.000 DK, Odense, Kratholmvej 02-11-2014 19:34:00 DKK 2.500
Arne Jacobsen. Lænestol model 3320 Svanen
Arne Jacobsen. Lænestol model 3320 Svanen . Arne Jacobsen 1902-1971. Lænestol model 3320 'Svanen' betrukket med grønligt uldstof. Monteret med drejelig profilleret firpasfod af aluminium. Formgivet 1957-1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår slitage og defekte/knækkede vinger. Varenr: 3597355 DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 02-11-2014 19:49:00 DKK 5.000
Arne Jacobsen, lounge lænestol, model 3320 Svanen fremstillet hos Fritz Hansen
Arne Jacobsen, lounge lænestol, model 3320 Svanen fremstillet hos Fritz Hansen. Lounge lænestol, model 3320 Svanen, dansk design af Arne Jacobsen, fremstillet hos Fritz Hansen. Formgivet i 1957- 1958. Glasfiberskal på drejelig firpasfod af aluminium, standerrør af forkromet stålrør. betræk af rødt Kvadrat stof. Betegnet flere gange på undersiden. B. 74cm, H. 77,5cm, D. ca. ... Varenr: 3601917 DKK 11.168 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 02-11-2014 20:10:00 DKK 6.887
Arne Jacobsen, krydsfinerlænestol, der kan skilles ad
Arne Jacobsen, krydsfinerlænestol, der kan skilles ad. Sjælden krydsfinerlænestol, der kan skilles ad, dansk design af Arne Jacobsen. Konstruktion, der kan skilles ad, af mørkt krydsfiner med betræk af beigebrunt læder. B. 80cm, H. 68cm, D. ca. 81cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, læderet er patineret. Litt.: Felix Solaguren. 'Jacobsen', ... Varenr: 3602507 DKK 7.445 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 02-11-2014 20:20:00 DKK 4.840
Arne Jacobsen. To barstole 'Syveren', model 3187 (2)
Arne Jacobsen. To barstole 'Syveren', model 3187 (2). Arne Jacobsen 1902-1971. Par barstole, model 3187 med sæde og ryg af formbøjet grønlakeret krydsfinér, ben af forkromede stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen 2005. H. 110, Sædehøjde ca. 76 cm. Fremstår med brugsspor. Ene stol med kradsemærker samt afskalninger af maling. (2) Varenr: 3602906 DKK 3.500 DK, Herlev, Dynamovej 03-11-2014 10:33:00 DKK 1.650
Arne Jacobsen. To stole, 'Myren', model 3101. (2)
Arne Jacobsen. To stole, 'Myren', model 3101. (2). Arne Jacobsen. To stole, 'Myren' model 3101 med skaller i formbøjet krydsfinér, stel i forkromet stålrør. Formgivet 1952. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor. (2) Varenr: 3603023 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 03-11-2014 12:31:00 DKK 1.150
Arne Jacobsen. Fire stole, 'Myren', model 3101. (4)
Arne Jacobsen. Fire stole, 'Myren', model 3101. (4). Arne Jacobsen. Fire stole, 'Myren' model 3101 med skaller i formbøjet krydsfinér, stel i forkromet stålrør. Formgivet 1952. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor. (4) Varenr: 3603036 DKK 2.400 DK, Herlev, Dynamovej 03-11-2014 13:34:00 DKK 1.650
Arne Jacobsen. Armstol med højde og vipindstilling, model 3273 'Oxford - 'Red Label'
Arne Jacobsen. Armstol med højde og vipindstilling, model 3273 'Oxford - 'Red Label' . Arne Jacobsen (1902-1971). Armstol model 3273 'Oxford' mellemhøj ryg. Stel og armlæn af aluminium, fempasfod med hjul, vip og justerbar. Skal af lamineret formpresset træ, betrukket med sort læder. Fremstillet af Fritz Hansen. "Red label". Fremstår med minimale brugsspor. Varenr: 3601916 DKK 8.000 DK, Kolding, Trianglen 03-11-2014 13:37:00 DKK 4.100
Arne Jacobsen 1902-71. seks 'Syver' stole med to ekstra skaller, Model 3107 (6)
Arne Jacobsen 1902-71. seks 'Syver' stole med to ekstra skaller, Model 3107 (6). Arne Jacobsen 1902-71. seks 'Syver' stole med to ekstra skaller, Model 3107. to af stolene har brækket ryg og en fremstår med løs finer. Fremstår med ridser og afskalninger. Varenr: 3599996 DKK 3.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 03-11-2014 13:55:00 DKK 3.400
Arne Jacobsen. Sæt på fire Oxford armstole, model 3271 (4)
Arne Jacobsen. Sæt på fire Oxford armstole, model 3271 (4). Arne Jacobsen 1902 - 1971. Oxford armstole, model 3271 med fempas stjernefod af aluminium. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen. (4) Sæde, ryg og armlæn professionelt nybetrukket med sort læder. Der gives 2 års garanti på polstring. Litt. Carsten Thau og Kjeld Vindum: 'Arne ... Varenr: 3593603 DKK 24.000 DK, Kolding, Trianglen 03-11-2014 14:12:00 DKK 17.500
Arne Jacobsen. Fire 'Syver' stole, Model 3107 (4)
Arne Jacobsen. Fire 'Syver' stole, Model 3107 (4). Arne Jacobsen 1902-1971. Fire stole model 3107, 'Syver' stole af formbøjet lakeret finér, ben af blankforkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen. Sædehøjde 44 cm. Fremstår med markante brugsspor på skaller samt manglende sko. (4) Varenr: 3604447 DKK 2.000 DK, Kolding, Trianglen 03-11-2014 14:43:16 DKK 1.400
Arne Jacobsen. Sæt på fire 'Oxford' spisebordsstole / kontorstole, sort læder (4)
Arne Jacobsen. Sæt på fire 'Oxford' spisebordsstole / kontorstole, sort læder (4) . Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på fire lavryggede 'Oxford' stole, Monteret på drejelig fempasfod af aluminium. Formgivet 1965. Udført hos Fritz Hansen, mærket. Sæde og ryg nybetrukket med sort læder. Der gives 2 års garanti på læderet fra hammerslag. Garantibevis medfølger. (4) Varenr: 3593770 DKK 16.000 DK, Kolding, Trianglen 03-11-2014 15:25:00 DKK 13.000
Arne Jacobsen. Et sæt på otte 'Syver' stole, sort læder, model 3107. (8)
Arne Jacobsen. Et sæt på otte 'Syver' stole, sort læder, model 3107. (8). Arne Jacobsen (1902-1971). Otte stole 'Syveren', model 3107, produceret af Fritz Hansen, dansk design fra 1955, betrukket med sort læder og med stel af forkromede stålrør. SH 44 cm. Fremstår med brugsspor. (8) Varenr: 3604479 DKK 15.000 DK, Kolding, Trianglen 03-11-2014 15:37:45 DKK 13.500
Arne Jacobsen. Tre stole, 'Myren', model 3101. (3)
Arne Jacobsen. Tre stole, 'Myren', model 3101. (3). Arne Jacobsen. Tre stole, 'Myren' model 3101 med skaller i formbøjet krydsfinér, stel i forkromet stålrør. Formgivet 1952. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor. (3) Varenr: 3603020 DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 03-11-2014 17:31:00 DKK 2.500
Arne Jacobsen. Standerlampe, model AJ gulv
Arne Jacobsen. Standerlampe, model AJ gulv. Arne Jacobsen. Standerlampe af hvidlakeret metal, med trykafbryder på ledning. Formgivet i 1960. Fremstillet hos Louis Poulsen, model AJ gulv. H. 126 cm. Fremstår med små afskalninger. Varenr: 3603328 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-11-2014 18:50:00 DKK 2.600
Arne Jacobsen 1901-1971. Eclipta udendørslampe
Arne Jacobsen 1901-1971. Eclipta udendørslampe . Arne Jacobsen. Eclipta udendørslampe, fremstillet hos Louis Poulsen, Ø 46 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 3603725 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-11-2014 19:10:00 DKK 475
Arne Jacobsen. Myren. Stabelstole (4)
Arne Jacobsen. Myren. Stabelstole (4). Arne Jacobsen. Myren. Stabelstole af sortlakeret formspændt krydsfinér, monteret med stel af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3100. Fremstår med senere bemaling, en med et løst ben, ridser og mindre afskalninger og enkelte manglende sko. (4) Varenr: 3600568 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-11-2014 19:27:51 DKK 1.200
Arne Jacobsen. Svanen stol model 3320.
Arne Jacobsen. Svanen stol model 3320. . Arne Jacobsen 1902- 1971. Lænestol, model 3320 'Svanen' med drejelig firpasfod af aluminium. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen. Nybetrukket ved professionel møbelpolster med cognacfarvet læder. Stolen vipper lidt. Varenr: 3560488 DKK 20.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 03-11-2014 19:29:00 DKK 15.000
Arne Jacobsen. Barstol, model 3187
Arne Jacobsen. Barstol, model 3187. Arne Jacobsen 1902-1971. Barstol med skal af sortlakeret finér. Monteret på stel af forkromede stålrør. H. 99 cm., sædehøjde 66 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med minimale brugsspor; Varenr: 3603109 DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-11-2014 19:30:00 DKK 1.900
Arne Jacobsen. Sæt på fire mågestole model 3108 (4)
Arne Jacobsen. Sæt på fire mågestole model 3108 (4). Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på fire mågestole model 3108 (Mågen) Af formspændt skal og forkromede ben. Betrukket med sort læder. Fremstillet hos Fritz Hansen. Sædehøjde 44,5 cm. Nypolstret ved professionel møbelpolstrer. Fremstår med to mat stel. (4) Varenr: 3469626 DKK 20.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 03-11-2014 19:37:00 DKK 15.000
Arne Jacobsen. Oxford Lounge Chair, model 3272 , nypolstret. Oxford Lounge Chair, højrygget lænestol model 3272, af Arne Jacobsen 1902-1971, fremstillet hos Fritz Hansen, formgivet 1965. Stolen er betrukket med lys brunt læder, nypolstret, fod af forkromet aluminum. Fremstår med brugsspor på stel. Varenr: 3602095 DKK 7.000 DK, Odense, Kratholmvej 03-11-2014 19:40:00 DKK 1.800
Arne Jacobsen: Sæt på seks Grand Prix stole fra Herlufsholm skole (6)
Arne Jacobsen: Sæt på seks Grand Prix stole fra Herlufsholm skole (6) . Arne Jacobsen 1902-1971. Et sæt på seks Grand Prix stole med skaller af formbøjet grønlakeret træ, monteret på ben af mat forkromede stålrør. Samlingsbeslag under stolesæde. Formgivet 1957. Fremstillet hos Fritz Hansen ca. 1970. Model 3130. Stolene hidrører fra Herlufholm skole, hvor de har ... Varenr: 3604224 DKK 5.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 03-11-2014 19:46:00 DKK 3.400
Arne Jacobsen, fire stabelstole, Mågen, model 3108 fremstillet hos Fritz Hansen (4)
Arne Jacobsen, fire stabelstole, Mågen, model 3108 fremstillet hos Fritz Hansen (4). Arne Jacobsen, fire stabelstole, Mågen, model 3108 fremstillet hos Fritz Hansen. Formgivet i 1970. Stel af stålrør, siddeskaller af formspændt krydsfiner med mørkegrøn lakering. Fremstår med alders- og brugsspor, skrammer, delvist slitage, lakering delvist med små kompletteringer / krakeleringer,... Varenr: 3545649 DKK 7.445 DE, Hamburg, Große Elbstraße 03-11-2014 19:48:00 DKK 5.212
Arne Jacobsen. 'Svanen', Lænestol model 3320
Arne Jacobsen. 'Svanen', Lænestol model 3320 . Arne Jacobsen 1902- 1971. Lænestol, model 3320 'Svanen' nybetrukket ved professionel møbelpolstrer med sort anilin læder, drejelig firpasfod af aluminium, H. 75 B. 75 sædehøjde 40 cm. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen. Stel ... Varenr: 3563165 DKK 19.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-11-2014 19:49:00 DKK 15.000
 1 2 3 4 5  >>