Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  på "arne jacobsen" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Arne Jacobsen. AJ-bordlampe, hvid
Arne Jacobsen. AJ-bordlampe, hvid. Arne Jacobsen. AJ-bordlampe. Stel af hvidlakeret metal, fod med trykafbryder. H. 54 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Varenr: 3372974 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 16-04-2014 15:15:00 DKK 3.000
Arne Jacobsen, 7'er armstole, model 3207 (5)
Arne Jacobsen, 7'er armstole, model 3207 (5). Arne Jacobsen, 7'er armstole af formspændt hvidlakeret krydsfinér, forside polstret med stof, monteret på stel af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3207. Fremstår med brugsslitage, pletter og afskalninger/rust på stel. (5) Varenr: 3375363 DKK 5.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 16-04-2014 18:42:00 DKK 2.500
Arne Jacobsen, Højrygget Oxford kontorstol, model 3292, Lys læder
Arne Jacobsen, Højrygget Oxford kontorstol, model 3292, Lys læder . Arne Jacobsen. Højrygget Oxford kontorstol med armlæn, med fempas stjernefod af aluminium. Sæde og ryg betrukket med lys brun læder. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med små skrammer på stel, åben samling ved ryg. Proveniens. Byrådssalen Grindsted rådhus, borgmesterens stol. Varenr: 3370521 DKK 10.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 16-04-2014 19:07:00 DKK 5.000
Arne Jacobsen askebæger, Lyngby Porcelæn
Arne Jacobsen askebæger, Lyngby Porcelæn. Askebæger fra Lyngby Porcelæn formgivet specielt til SAS Royal Hotel, stemplet designed by Arne Jacobsen. Ø 17,5 cm. Varenr: 3374889 DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 16-04-2014 19:40:00 DKK 475
Arne Jacobsen. Seks stole model 3107, sort læder. (6)
Arne Jacobsen. Seks stole model 3107, sort læder. (6). Arne Jacobsen 1902-1971. Seks stole 'Syveren' model 3107 med skaller af formspændt krydsfinér, stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Nybetrukket med sort Savanne-læder fra Arne Sørensen. Der gives 2 års garanti på polstring. (6) Siddehøjde 44,5 cm. Varenr: 3372767 DKK 18.000 DK, Herlev, Dynamovej 16-04-2014 20:00:00 DKK 11.000
Arne Jacobsen. Cirkulært spisebord
Arne Jacobsen. Cirkulært spisebord. Arne Jacobsen. Cirkulært spisebord monteret med plade af hvid laminat med aluminiumskant, monteret på stamme af forkromet stål og sekspasfod af aluminium. Fremstillet hos Fritz Hansen 2008. H. 72 cm. Diam. 145 cm. Fremstår med lette brugsspor. Varenr: 3374878 DKK 4.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 16-04-2014 20:04:00 DKK 6.400
Piet Hein/Arne Jacobsen. Cirkulært spisebord, gråt
Piet Hein/Arne Jacobsen. Cirkulært spisebord, gråt . Piet Hein/Arne Jacobsen. Cirkulært spisebord med bordplade af grå laminat med alukant. Monteret på firpasfod af aluminium. Fremstillet hos Fritz Hansen, mrk. herfra. H. 70 cm. Ø 90 cm. Fremstår med brugsslitage. Varenr: 3371855 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 16-04-2014 20:19:00 DKK 1.750
Arne Jacobsen. Fire stole, 'Syveren' model 3107 (4)
Arne Jacobsen. Fire stole, 'Syveren' model 3107 (4) . Arne Jacobsen 1902-1971. Fire stole, 'Syveren', med skal af rødlakeret formspændt finér, monteret på stel af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen 1972, model 3107. Fremstår med brugsspor, ridser, mærker og afskalninger. (4) Varenr: 3371045 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 16-04-2014 20:20:00 DKK 2.300
Arne Jacobsen. Fire Grand Prix stole af teak (4)
Arne Jacobsen. Fire Grand Prix stole af teak (4) . Arne Jacobsen. Fire Grand Prix stole af formspændt teaktræ. Fremstillet hos Fritz Hansen model 4130. Formgivet i 1957, opnåede samme år højeste udmærkelse (Grand Prix) på Triennalen i Milano. Litteratur: C. Thau & K. Vindum Arne Jacobsen omtalt og gengivet s. 397. Fremstår med lettere slitage, ... Varenr: 3374743 DKK 12.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 16-04-2014 20:30:00 DKK 10.500
Arne Jacobsen. Stole, model 3107, sort lazur, ask (6)
Arne Jacobsen. Stole, model 3107, sort lazur, ask (6) . Arne Jacobsen. Seks 7'er stole, model 3107, med skal af formspændt askefiner; sortlaseret / lazur. Monteret med ben af forkromet stålrør. Sædehøjde 44,5 cm. Udført hos Fritz Hansen. Nye skaller fra 2013. (6) Varenr: 3376150 DKK 8.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 16-04-2014 20:34:00 DKK 7.600
Arne Jacobsen Minimii boxen, miniature-/dukkehus
Arne Jacobsen Minimii boxen, miniature-/dukkehus . Arne Jacobsen. Minimii boxen. Huset er et miniature-/dukkehus og en tro kopi af Arne Jacobsens eget hus på Gotfred Rodes Vej i Charlottenlund bygget i 1929. Scala forhold 1:16. Fremstår med minimale brugsspor. Varenr: 3375850 DKK 2.000 DK, Kolding, Trianglen 17-04-2014 10:52:00 DKK 2.200
Arne Jacobsen for Stelton og Karim Rashid for Georg Jensen (4)
Arne Jacobsen for Stelton og Karim Rashid for Georg Jensen (4). Arne Jacobsen for Stelton. Tre olielamper med hus af børstet stål og skærm af frostet glas. H 18,5 Ø. 8 cm. Karim Rashid for Georg Jensen. Trearmet lågskål af rustfrit stål, model 'Spin', med løst indlæg af hvid plast. Skålen kan benyttes som lågskål eller åben som to skåle. H. ca. 8,5 B. 26 ... Varenr: 3372605 DKK 800 DK, Helsingør, Støberivej 17-04-2014 14:16:00 DKK 375
Arne Jacobsen, seks stole, model 3107, 'Syveren', nybetrukket med cognacfarvet anilin læder (6)
Arne Jacobsen, seks stole, model 3107, 'Syveren', nybetrukket med cognacfarvet anilin læder (6). Seks stole 'Syveren', model 3107 af Arne Jacobsen (1902-1971), produceret af Fritz Hansen, dansk design fra 1955 i cognacfarvet anilin læder og med stel af forkromede stålrør. Fremstår professionelt nybetrukket med cognacfarvet anilin læder. Modelfoto. Der gives 2 års garanti på polstring Varenr: 3367633 DKK 20.000 DK, Odense, Kratholmvej 17-04-2014 15:00:00 DKK 13.000
Arne Jacobsen, 7'er stel til armstole, model 3207 (6)
Arne Jacobsen, 7'er stel til armstole, model 3207 (6). Arne Jacobsen, 7'er stel til armstole af forkromet stål Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3207. Fremstår med enkelte skrammer og afskalninger. (6) Varenr: 3361684 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 17-04-2014 17:45:00 DKK 350
Arne Jacobsen. Sæt på seks stole 'syveren'  model 3107. (6)
Arne Jacobsen. Sæt på seks stole 'syveren' model 3107. (6). Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på seks stole model 3107 (Syveren). Med formspændt skal og forkromede ben. Fremstillet hos Fritz Hansen. Sædehøjde 44,5 cm. Nybetrukket med cognac anilinlæder ved professionel møbelpolstrer. 2 års garanti på polstring. Bemærk modelfoto. (6) Anilinlæder er lavet ... Varenr: 3349425 DKK 16.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 17-04-2014 19:59:00 DKK 12.000
Arne Jacobsen. Sæt på seks stole, model 3107, 'Syveren' (6)
Arne Jacobsen. Sæt på seks stole, model 3107, 'Syveren' (6). Arne Jacobsen. Sæt på seks stole 'syveren' af formbøjet sortlakeret finér, ben af forkromede stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Fremstår med brugsspor; ridser og skrammer. Sædehøjde 44 cm. (6) Varenr: 3376577 DKK 4.000 DK, Herning, Engdahlsvej 17-04-2014 20:09:00 DKK 3.500
Arne Jacobsen, seks stole model 3107, læder (6)
Arne Jacobsen, seks stole model 3107, læder (6) . Arne Jacobsen 1902-1971. Seks stole model 3107 (Syveren) med formspændt skal og forkromede ben, fremstillet hos Fritz Hansen. Sædehøjde 44 cm. Fremstår nybetrukket hos professionel møbelpolstrer med læder fra Arne Sørensen. Der gives to års fuld garanti på polstringen. Varenr: 3369143 DKK 16.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 17-04-2014 20:15:00 DKK 11.000
Par lysekroner / store pendler fra 1950'erne/60'erne formgivet af Doria Germany (2)
Par lysekroner / store pendler fra 1950'erne/60'erne formgivet af Doria Germany (2). Par lysekroner / store pendler fra 1950'erne/60'erne, design af Doria Germany. Stel af hvidlakeret metalplade og bånd, tolv-delt pynt bestående af kvadratiske, strukturerede glasrør i tre forskellige længder, montering af forkromet metal, hver udstyret med fire lyskilder. B. 42cm, H. 65cm, D. ... Varenr: 3377070 DKK 5.226 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 17-04-2014 20:30:00 DKK 821
Arne Jacobsen / Piet Hein. Superellipse spisebord, palisander
Arne Jacobsen / Piet Hein. Superellipse spisebord, palisander. Arne Jacobsen / Piet Hein. Superellipse spisebord med fineret plade af palisander, sekspasfod af forkromet metal og aluminium. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nyfineret. H. 70 L. 180 B. 120 cm. Varenr: 3361681 DKK 15.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 17-04-2014 20:44:00 DKK 7.400
Arne Jacobsen. Sæt på seks stole, model 3107, sortlaseret ask. (6)
Arne Jacobsen. Sæt på seks stole, model 3107, sortlaseret ask. (6) . Arne Jacobsen. Seks 7'er stole, model 3107 med skaller af formspændt askefiner; sortlaseret / lazur. Monteret med ben af forkromet stålrør. Udført hos Fritz Hansen 2008. Fremstår enkelte afskalninger.(6) Varenr: 3375882 DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 17-04-2014 20:55:00 DKK 4.600
Arne Jacobsen. Svanen stol model 3320.
Arne Jacobsen. Svanen stol model 3320. . Arne Jacobsen 1902- 1971. Lænestol, model 3320 'Svanen' med drejelig firpasfod af aluminium. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen. Nybetrukket ved professionel møbelpolster med cognacfarvet italiensk anilinlæder, vegetabilsk ... Varenr: 3374178 DKK 16.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 17-04-2014 22:04:00 DKK 13.000
Arne Jacobsen. Sæt på seks syverstole, model 3107 (6)
Arne Jacobsen. Sæt på seks syverstole, model 3107 (6). Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på seks 'Syverstole' med skaller af lakeret formspændt krydsfiner, råhvide, monteret på stel af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Sædehøjde 44,5 cm. Fremstår senere omlakerede hos professionel. Lette brugsspor med krakeleringer, alle mangler... Varenr: 3376775 DKK 6.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18-04-2014 11:44:00 DKK 4.000
Arne Jacobsen. Seks 3107 stole, sort læder, Red label. Højde 46,5 cm. (6)
Arne Jacobsen. Seks 3107 stole, sort læder, Red label. Højde 46,5 cm. (6) . Arne Jacobsen. Seks stole, model nr. 3107 (Syveren) med ben af forkromet stål, originalt betrukket med sort læder. Fremstillede hos Fritz Hansen. Red label herfra. H. 46,5 cm. (6) Varenr: 3319032 DKK 25.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18-04-2014 12:09:00 DKK 20.000
Arne Jacobsen. Sæt på seks stole 'syveren', model 3107, nybetrukket med sort læder (6)
Arne Jacobsen. Sæt på seks stole 'syveren', model 3107, nybetrukket med sort læder (6) . Seks stole 'Syveren', model 3107 af Arne Jacobsen (1902-1971), produceret af Fritz Hansen, dansk design fra 1955 i sort anilinlæder og med stel af forkromede stålrør. Fremstår professionelt nybetrukket med sort ren anilin læder fra Arne Sørensen. (6) Der gives 2 års garanti på polstring. Varenr: 3371119 DKK 20.000 DK, Kolding, Trianglen 18-04-2014 14:00:00 DKK 12.000
Arne Jacobsen. Kontorstol med armlæn, model 3217 nybetrukket med cognacfarvet anilinlæder
Arne Jacobsen. Kontorstol med armlæn, model 3217 nybetrukket med cognacfarvet anilinlæder. Arne Jacobsen 1902 - 1971. Kontorstol med armlæn,'Syveren' på drejelig fempasfod af forkromet stål på hjul, højdejustérbar med gaspatron. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3217. Monteret med nye hjul samt allukappe. Nybetrukket med cognacfarvet 'Vacona' læder fra Camo ... Varenr: 3376221 DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 18-04-2014 14:00:00 DKK 6.600
Arne Jacobsen. Lænestol 'Ægget'
Arne Jacobsen. Lænestol 'Ægget' . Arne Jacobsen. Ægget. Lænestol på profileret firpasfod af aluminium. Fremstillet hos Fritz Hansen. Formgivet i 1958-59 som en del af totalindretningen i Hotel Royal København. Litteratur: C Thau / K. Vindum 'Arne Jacobsen' 1998. Bl.a omtalt s. 144, 432 gengivet s. 433, 438-439, 467, 471-472. ... Varenr: 3277405 DKK 36.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18-04-2014 14:02:00 DKK 29.000
Arne Jacobsen, lænestol, 'Svanen', model 3320, brun label
Arne Jacobsen, lænestol, 'Svanen', model 3320, brun label. Lænestol, 'Svanen', model 3320 af Arne Jacobsen (1902-1971), fremstillet hos Fritz Hansen, formgivet 1957-1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København, brun label. Betrukket med sort uld, drejelig firpasfod af aluminium. Fremstår med minimale brugsspor. Varenr: 3223540 DKK 12.000 DK, Odense, Kratholmvej 18-04-2014 15:30:00 DKK 9.200
Arne Jacobsen. Myren. Spisestol
Arne Jacobsen. Myren. Spisestol. Arne Jacobsen. Myren. Spisestol af sortlasseret træ, monteret med ben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3101 Varenr: 3371776 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 18-04-2014 16:06:00 DKK 775
Arne Jacobsen. To-personers sofa model 3302 - Lufthavnssofa. Semianilin læder
Arne Jacobsen. To-personers sofa model 3302 - Lufthavnssofa. Semianilin læder. Arne Jacobsen 1902-1971.To-personers sofa nr. 3302 - Lufthavnssofa med stel af forkromet metal. Fremstillet hos Fritz Hansen. Nypolstret ved professionel møbelpolster med semianilin læder . Litt. Carsten Thau & Kjeld Vindum: "Arne Jacobsen" 1998 s. 466. L. 180 cm. Varenr: 3274836 DKK 20.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18-04-2014 18:09:00 DKK 16.000
Arne Jacobsen. Fire-personers sofa model 3304 - Lufthavnssofa.
Arne Jacobsen. Fire-personers sofa model 3304 - Lufthavnssofa. . Arne Jacobsen 1901-1971.Fire-personers sofa nr. 3304 - Lufthavnssofa med stel af forkromet metal. Fremstillet hos Fritz Hansen. Nybetrukket med cognac anilinlæder. 2 års garanti på polstring. Varenr: 3348473 DKK 32.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18-04-2014 18:26:00 DKK 25.000
 1 2 3 4 5  >>