Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Arne Jacobsen. Ægget, model 3316 i petroliumsfarvet uld. 'Red Label'
Arne Jacobsen 1902 - 1971. Ægget. Hvilestol med vippeanordning , betrukket med petroliumsfarvet uld, drejelig midtersøjle med firpasfod af aluminium. Formgivet i 1958-59 som en del af totalindretningen i Hotel Royal København. Fremstillet hos Fritz Hansen år 2009, model 3316. Fremstår med ...
Varenr: 4734465
DKK 26.000 DK, Kolding, Trianglen 18-10-2017
15:00:00
DKK 21.000
Arne Jacobsen. Kontorstol, 3107
Arne Jacobsen. Kontorstol model 3107 (Syveren) med skal af rødlakeret, formbøjet skal med drejelig højdejusterbar fempasfod på hjul. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4805743
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-10-2017
15:53:00
DKK 2.500
Arne Jacobsen stol Myran
ARNE JACOBSEN, Fritz Hansen, stol 3101 "Myran", 2006, lackerad i nyans 190 "Svart", förkromad benställning
Varenr: 4805998
DKK 1.173 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 18-10-2017
16:36:00
Se mere
Arne Jacobsen. AJ standerlampe, grå
Arne Jacobsen 1901-1972. AJ standerlampe, grålakeret. H. 130 cm. Formgivet 1960. Fremstillet hos Louis Poulsen, model AJ gulv. Fremstår med brugsspor, bl.a. lettere løst lampehoved.
Varenr: 4807094
DKK 2.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18-10-2017
19:20:00
DKK 1.300
Seks hynder til Arne Jacobsens stole 3101 myren (6)
Seks hynder til Arne Jacobsens stole 3101 (myren). Betrukket med koskind, bagside med antiskrid (6)
Varenr: 4737456

DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 18-10-2017
19:20:00
Arne Jacobsen, 7'er spisestole, model 3107 (4)
Arne Jacobsen, 7'er spisestole af formspændt blåliglakeret krydsfiner med ben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107 i 1995. Fremstår med lettere brugsspor. (4)
Varenr: 4806859
DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-10-2017
19:21:00
DKK 2.700
Læderovertræk til Arne Jacobsen 7'er stole.(6)
Læderovertræk til Arne Jacobsen 7'er stole. Sæt på seks stk. Betrækket er fremstillet af beige semi-anilin læder, indvendigt med 60 kg/kvm. koldskum. Patenteret design med front i ét ubrudt stykke læder. Ryg med to lynlåse, der flugter stolens form og samtidig gør det nemt at montere. Alle ...
Varenr: 4798160

DKK 4.800 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-10-2017
19:25:00
DKK 2.300
Arne Jacobsen for Fritz Hansen. Cirkulært spisebord
Arne Jacobsen 1902-1971. Cirkulært spisebord, bordplade fineret eg, ben af hvidlakeret stål. H. 72 Ø 120 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Denne vare er en udstillingsmodel fra Søborg Møbler. Brugsspor, mindre ridser/mærker kan forekomme.
Varenr: 4806730
DKK 5.000 DK, Helsingør, Støberivej 18-10-2017
19:26:00
DKK 700
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superelipsebord. Arne Jacobsen. Fire stole model 3107 (5)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superelipsebord. L. 150 cm. Arne Jacobsen. Fire stole model 3107. Hvidlakeret. SH. 42 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Alle dele fremstår med mærker samt brugsspor. (5)
Varenr: 4791504
DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-10-2017
19:37:00
DKK 5.000
Arne Jacobsen. Ti syverstole model 3107, sort læder (10)
Arne Jacobsen 1902 - 1971. Ti stole, model 3107, 'Syveren' med skaller af formbøjet krydsfinér, stel af forkromede stålrør, sædehøjde ca. 44 cm. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket hos prof. møbelpolstrer med sort læder. (10)
Varenr: 4803769
DKK 30.000 DK, Odense, Kratholmvej 18-10-2017
19:45:00
DKK 11.500
Arne Jacobsen. Sæt på fem stole betrukket med læder model 3107 (5)
Arne Jacobsen. Fem stole model 3107 "Syveren" betrukket med sort læder. Sæde af formbøjet krydsfiner og stel af forkromede ben. Fremstillet hos Fritz Hansen. Sædehøjde 44 cm (målt fra side). Fremstår med brugsspor. (5) NB: Auktion forlænget
Varenr: 4806161
DKK 10.000 DK, Aalborg, Nibevej 18-10-2017
19:50:00
DKK 7.400
Arne Jacobsen. 'Svanen' lænestol, model 3320. 'Red label'
Arne Jacobsen 1902-1971. Svanen. Lænestol, model 3320. Original betrukket med grønt læder, drejelig firpasfod af aluminium. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen. Red label. Fremstår med brugsspor, enkelte mærker på læderet.
Varenr: 4771505
DKK 22.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18-10-2017
19:54:00
DKK 16.500
Varenr: 4756242
20:08:00
DKK 15.500
Arne Jacobsen. Kontorstol 'Syveren', model 3117, orig. læder
Arne Jacobsen. Kontorstol 'Syveren', model 3117, betrukket med originalt vegetabilsk patineret sort læder, drejelig firepasfod af forkromet stål med hjul, højdejusterbar. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen med label herfra. Fremstår med brugsspor, mærker, let mørnet skum og let blød ...
Varenr: 4806707
DKK 4.500 DK, Helsingør, Støberivej 18-10-2017
20:15:00
Arne Jacobsen. 7'er stole, model 3107 (2)
Arne Jacobsen. 7'er stole med formbøjet skal fineret med bøgetræ, forsidepolstret med blåt møbelstof, monteret med stel af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Fremstår med brugsspor, mindre pletter på betræk.
Varenr: 4806933
DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-10-2017
20:15:00
DKK 900
Arne Jacobsen. Svanen, cognac farvet læder.
Arne Jacobsen. Svanen. Lænestol, model 3320, betrukket med cognacfarvet anilin læder, drejelig firpasfod af aluminium. H. 80 cm. B. 75 cm. sædehøjde 42 cm. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen i 2006. Fremstår nybetrukket ved ...
Varenr: 4788622
DKK 24.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18-10-2017
20:50:00
DKK 15.000
Arne Jacobsen, Fritz Hansen, 'Sjuan' 3207, armlänstol
Arne Jacobsen, 1902-1971. 'Sjuan', armlänstol, modell 3207. Stomme i förkromad metall, sits, rygg och armstöd klädda i ljusbrunt läder. Formgiven 1955, framställd för Fritz Hansen. Höjd 75 cm. Bredd 62 cm. Djup 50 cm. Minimalt bruksslitage.
Varenr: 4806883
DKK 1.955 SE, Malmö, Baltzarsgatan 18-10-2017
20:51:00
DKK 5.473
Arne Jacobsen. Sæt på fire højryggede 'Oxford' stole, model 3172. Original læder (4)
Arne Jacobsen 1902 - 1971. Sæt på fire højryggede 'Oxford' stole, betrukket med sort original læder, monteret på fem-pas stjernefod af aluminium. Formgivet 1965, model 3172. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med alm. brugsspor. (4)
Varenr: 4752984
DKK 15.000 DK, Herning, Engdahlsvej 18-10-2017
20:51:16
DKK 7.600
Arne Jacobsen stolar Myran
ARNE JACOBSEN, Fritz Hansen, stolar 3101 "Myran", 6 st, 2006, lackerade i nyans 190 "Svart", förkromad benställning
Varenr: 4806106
DKK 4.691 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 18-10-2017
20:54:00
Se mere
Arne Jacobsen. Lænestol, 'Ægget' år 2016 med vippefunktion samt tilhørende skammel, 'Brown Label', model 3316 og 3127 (2)
Arne Jacobsen 1902-1971. Lænestol 'Ægget' originalt betrukket med sort Classic læder, firpas fod af aluminium, vippefunktion samt tilhørende skammel, originalt betrukket med sort Classic læder, firpas fod af aluminium. Formgivet 1958. Fremstillet hos Fritz Hansen med Brown Label fra 2016, ...
Varenr: 4766071
DKK 70.000 DK, Kolding, Trianglen 18-10-2017
21:18:00
DKK 39.000
Arne Jacobsen. Sæt på otte 'Syveren' vintage stole i teak, model 3107 (8)
Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på otte vintage 'Syveren' stole med skaller af formspændt teaktræ, monteret med stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955, model 3107. Fremstillet og stemplet hos Fritz Hansen, 1970'erne. Brugsspor. Alle skaller med intakt ryg. (8)
Varenr: 4804031
DKK 13.000 DK, Kolding, Trianglen 19-10-2017
13:00:00
DKK 7.200
Arne Jacobsen. To stole, model 3107 (2)
Arne Jacobsen 1902-1971. To stole 'Syveren' med skaller af formspændt lakeret træ i hhv. pink og grøn, monteret med stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955, model 3107. Fremstillet hos Fritz Hansen. Med ridser (2)
Varenr: 4800669
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 19-10-2017
13:13:00
DKK 1.050
Arne Jacobsen. Kontorstol, 'Syveren', anilin læder
Arne Jacobsen 1902 - 1971. Kontorstol, 'Syveren' med formbøjet skal på drejelig fempasfod af forkromet stål på hjul, højdejusterbar med gaspatron. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3117. Fremstår professionelt nybetrukket med ren anilin læder. Sælger yder 2 års garanti på ...
Varenr: 4797198
DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 19-10-2017
13:49:52
DKK 6.200
Soffa design Arne Jacobsen
ARNE JACOBSEN, "Lufthavn", soffa, Fritz Hansen, Danmark 1970, 3-sitsig, förkromade stålben, klädsel i svart skinn, etikettmärkt FH MADE IN DENMARK 0464 BY FRITZ HANSEN, höjd 70, längd 177 cm
Varenr: 4807320
DKK 11.728 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-10-2017
14:02:00
Se mere
Design Arne Jacobsen Sjuan
ARNE JACOBSEN, "Sjuan", stolar, 2 st., lönn, Danmark, 1996, benställning i krom, märkta "made in Denmark by Fritz Hansen" samt etikettmärkta, sitthöjd ca 42 cm
Varenr: 4807324
DKK 1.564 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-10-2017
14:10:00
Se mere
Arne Jacobsen. Sæt på fem stole 'syveren' model 3107 (5)
Arne Jacobsen (1902-1971) Sæt på fem stole, 'syveren', model 3107. Fremstillede hos Fritz Hansen, forskellige årgange.Senere / yngre betræk af brunt læder. Alm. stedvise brugsspor m. patina. (5)
Varenr: 4808160
DKK 6.000 DK, Odense, Kratholmvej 19-10-2017
14:23:30
DKK 2.300
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol med certifikat, model 3273, Red label år 2007
Arne Jacobsen (1902-1971). Højdejustérbar kontorstol model 3291 'Oxford'. Armlæn af børstet aluminium, fempasfod med hjul, skal af lamineret formpresset træ, betrukket med sort alm. patineret 'Classic' læder. Fremstillet af Fritz Hansen "Red Label". medfølgende certifikat. Fremstår med lette ...
Varenr: 4800282
DKK 11.000 DK, Kolding, Trianglen 19-10-2017
14:23:47
DKK 5.400
Arne Jacobsen. Pariserstol af rattan
Arne Jacobsen, Pariserstol af rattan. Tredelt hynde i sort bomuld. Produceret efter originalmodellen, der blev tegnet i 1925. Stolen blev tildelt sølvmedalje på verdensudstillingen i Paris samme år. Fremstår med brugsspor og nuanceforskelle.
Varenr: 4808239
DKK 2.500 DK, Kolding, Trianglen 19-10-2017
14:44:00
DKK 1.650
Arne Jacobsen. 'Ægget' i cognacfarvet 'Vacona' læder
Arne Jacobsen. 'Ægget' med vippeanordning og returdrej, model 3316 med drejelig firpasfod i massiv børstet aluminium. Formgivet 1958. Fremstillet hos Fritz Hansen, Red Label. Identifikationsnummer på stel. Fremstår med minimale brugsspor, enkelte mærker i bund på front. Nylig professionel ...
Varenr: 4805158
DKK 45.000 DK, Kolding, Trianglen 19-10-2017
15:04:50
DKK 35.000
Arne Jacobsen. Kontorstol, 'Syveren', 'Vacona' anilin læder
Arne Jacobsen 1902 - 1971. Kontorstol, 'Syveren' med formbøjet skal på drejelig fempasfod af forkromet stål på hjul, højdejusterbar med gaspatron. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3117. Fremstår professionelt nybetrukket med ren 'Vacona' anilin læder. Sælger yder 2 års garanti ...
Varenr: 4779645
15:07:00
DKK 6.600
 1 2 3 4 5 6 7  >>