Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  på "arne jacobsen" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Arne Jacobsen. Sæt på fire syverstole, model 3107 (4)
Arne Jacobsen. Sæt på fire syverstole, model 3107 (4) . Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på to hvide og to sorte syverstole, model 3107, med stel af stål. Der medfølger to hynder. Udført hos Fritz Hansen. Fremstår med alm. brugsspor og afskallinger (4) Varenr: 3382726 DKK 4.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-04-2014 19:15:00 DKK 2.600
Sæt på seks hynder til Arne Jacobsens stole 3101 (6)
Sæt på seks hynder til Arne Jacobsens stole 3101 (6). Sæt på seks hynder til Arne Jacobsens stole 3101 (myren). Betrukket med sort læder, bagside med antiskrid (6)Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se mere ... Varenr: 3289311

DKK 1.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-04-2014 19:24:00 DKK 550
Arne Jacobsen. Sæt på seks stole 'syveren'  model 3107. (6)
Arne Jacobsen. Sæt på seks stole 'syveren' model 3107. (6). Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på seks stole model 3107 (Syveren). Med formspændt skal og matforkromede ben. Fremstillet hos Fritz Hansen. Sædehøjde 44,5 cm. Nybetrukket med cognac anilinlæder ved professionel møbelpolstrer. 2 års garanti på polstring. Bemærk modelfoto. (6) Nyproducerede varer ... Varenr: 3292677

DKK 16.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-04-2014 19:26:00 DKK 12.000
Arne Jacobsen. 'Svanen', modell 3320
Arne Jacobsen. 'Svanen', modell 3320. Arne Jacobsen. 'Svanen', modell 3320. Snurrmodell på profilerad fyrpassfot i aluminium. Klädsel i gråblått textil, slitage på textilen. Modellen formgiven 1957 - 1958 som del av totalindredningen på hotel Royal i København. Tillverkad av Fritz Hansen 2007, märkta. Varenr: 3384880 DKK 8.221 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 24-04-2014 19:45:00 DKK 7.070
Arne Jacobsen. Cirkulært spisebord
Arne Jacobsen. Cirkulært spisebord. Arne Jacobsen. Cirkulært spisebord monteret med plade af hvid laminat med aluminiumskant, monteret på stamme af forkromet stål og sekspasfod af aluminium. Fremstillet hos Fritz Hansen 2008. H. 72 cm. Diam. 145 cm. Fremstår med tydelige brugsspor/ridser på kant og på pladens affasede kant. Varenr: 3376378 DKK 3.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24-04-2014 19:47:00 DKK 6.600
Forlængersko til seks Arne Jacobsens Syver stole m.fl.
Forlængersko til seks Arne Jacobsens Syver stole m.fl.. Forlængersko til seks Arne Jacobsen stole bestående af: 24 forlængersko, 24 dupper. Hæver stolen med 1,4 cm uden synlig overgang. Kan anvendes til følgende modeller: Syver med/uden armlæn, model 3107 og 3207, Liljen med/uden armlæn model 3108 og 3208 og Myren model 3101 og T-Stol model 3103 ... Varenr: 3305300

DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-04-2014 19:57:00 DKK 700
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 6 stk. (6)
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 6 stk. (6). Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole (model 3107). Betrækkene er udført af sort semianilin læder, indvendigt med naturgummi. Alle overtræk og lynlåse er testet. Bemærk: modelfoto, stol medfølger ikke. (6Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus ... Varenr: 3376891

DKK 7.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-04-2014 20:05:00 DKK 3.100
Arne Jacobsen. 'Svanen', modell 3320. Arne Jacobsen. 'Svanen', modell 3320. Snurrmodell på profilerad fyrpassfot i aluminium. Klädsel i gråblått textil, slitage på textilen. Modellen formgiven 1957 - 1958 som del av totalindredningen på hotel Royal i København. Tillverkad av Fritz Hansen 2007, märkta. Varenr: 3384878 DKK 8.221 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 24-04-2014 20:09:00 DKK 7.399
Arne Jacobsen. Oxford stol, model 3273, mellemhøjde
Arne Jacobsen. Oxford stol, model 3273, mellemhøjde. Arne Jacobsen 1902-1971. Oxford kontorstol med armlæn, betrukket med sort læder. Fempas stjernefod af aluminium, monteret på hjul. Højdejusterbar med vippefunktion. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor i form af mærker på armlæn samt et lille hul på sædet. Varenr: 3381526 DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-04-2014 20:20:00 DKK 4.100
Arne Jacobsen. 'Svanen' 3320 med vippefunktion
Arne Jacobsen. 'Svanen' 3320 med vippefunktion. Arne Jacobsen 1902-1971. 'Svanen' med vip fra 1960'erne, model 3320, ombetrukket med sort læder. Hvilestol med vippeanordning, drejelig firpasfod med vippefunktion af helstøbt, profileret aluminium. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos ... Varenr: 3375154 DKK 18.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24-04-2014 20:30:00 DKK 10.500
Arne Jacobsen. Sæt på seks stole, model 3107, 'Syveren' (6)
Arne Jacobsen. Sæt på seks stole, model 3107, 'Syveren' (6) . Arne Jacobsen. Sæt på seks stole 'syveren' af formbøjet sortlakeret finér, ben af forkromede stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Fremstår med brugsspor; ridser og skrammer. Sædehøjde 44 cm. (6) Varenr: 3380331 DKK 4.000 DK, Herning, Engdahlsvej 24-04-2014 20:41:00 DKK 3.000
Arne Jacobsen. Seks 3107 stole, sort læder, Red label. Højde 46,5 cm. (6)
Arne Jacobsen. Seks 3107 stole, sort læder, Red label. Højde 46,5 cm. (6) . Arne Jacobsen. Seks stole, model nr. 3107 (Syveren) med ben af forkromet stål, originalt betrukket med sort læder. Fremstillede hos Fritz Hansen. Red label herfra. H. 46,5 cm. (6) Varenr: 3319032 DKK 25.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-04-2014 11:45:00 DKK 20.000
Arne Jacobsen. Fem 'Syver'-stole, Model 3107 (5)
Arne Jacobsen. Fem 'Syver'-stole, Model 3107 (5). Arne Jacobsen 1902-1971. Fem stole model 3107, 'Syver'-stole af formbøjet sortlakeret krydsfinér, ben af blankforkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor og ridser samt enkelte manglende sko. En stol mangler bundkapsel. (5). NB. auktion forlænget. Varenr: 3374333 DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2014 14:10:00 DKK 2.700
Arne Jacobsen. Sæt på otte stole, model 3107 - 7'er stole, natur ask (8)
Arne Jacobsen. Sæt på otte stole, model 3107 - 7'er stole, natur ask (8) . Arne Jacobsen 1902-1972. Sæt på otte stole, model 3107 - 7'er stole med skal af ask - natur, monteret på forkromet rørstel. Fremstillet hos Fritz Hansen 2005. Fremstår med lette brugspræg. (6) Varenr: 3366690 DKK 12.000 DK, Kolding, Trianglen 25-04-2014 15:03:00 DKK 6.400
Arne Jacobsen, barstol, model 3187, brunt læder
Arne Jacobsen, barstol, model 3187, brunt læder . Barstol, model 3187 af Arne Jacobsen (1902-1971), fremstillet hos Fritz Hansen 2008. Udført med ben af forkromede stålrør, betrukket med patineret brunt læder læder. Fremstår med brugsspor, stel med en manglende skrue. Varenr: 3382770 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2014 15:37:00 DKK 1.500
Arne Jacobsen: Seks armstole, model 3207, nylakeret. (6)
Arne Jacobsen: Seks armstole, model 3207, nylakeret. (6). Arne Jacobsen 1902 - 1971: Seks armstole 'syveren' med skal af formbøjet krydsfinér på stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3207. Siddehøjde. 44,5. Fremstår nylakeret ved professionel maler. (6) Varenr: 3252220 DKK 17.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-04-2014 18:43:00 DKK 14.000
Arne Jacobsen. 'Svanen', modell 3320. Arne Jacobsen. 'Svanen', modell 3320. Snurrmodell på profilerad fyrpassfot i aluminium. Klädsel i gråblått textil, slitage på textilen. Modellen formgiven 1957 - 1958 som del av totalindredningen på hotel Royal i København. Tillverkad av Fritz Hansen 2007, märkta. Varenr: 3384883 DKK 8.221 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 25-04-2014 19:23:00 DKK 7.728
Arne Jacobsen. Fire-personers sofa model 3304 - Lufthavnssofa.
Arne Jacobsen. Fire-personers sofa model 3304 - Lufthavnssofa. . Arne Jacobsen 1901-1971.Fire-personers sofa nr. 3304 - Lufthavnssofa med stel af forkromet metal. Fremstillet hos Fritz Hansen. Nybetrukket med cognac anilinlæder. 2 års garanti på polstring. Varenr: 3348473 DKK 32.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-04-2014 19:23:00 DKK 26.000
Arne Jacobsen. Fire stole model 3107, ask (4)
Arne Jacobsen. Fire stole model 3107, ask (4) . Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på fire stole, model 3107, 'Syveren' af formbøjet askefinér, ben af blankforkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen. Minimale / ingen brugsspor. (4) Varenr: 3380695 DKK 8.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2014 19:35:00 DKK 2.300
Arne Jacobsen. 'Svanen', modell 3320. Arne Jacobsen. 'Svanen', modell 3320. Snurrmodell på profilerad fyrpassfot i aluminium. Klädsel i gråblått textil, slitage på textilen. Modellen formgiven 1957 - 1958 som del av totalindredningen på hotel Royal i København. Tillverkad av Fritz Hansen 2007, märkta. Varenr: 3384884 DKK 8.221 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 25-04-2014 19:39:00 DKK 7.563
Arne Jacobsen. Fire armstole 'syveren' model 3207 (4)
Arne Jacobsen. Fire armstole 'syveren' model 3207 (4) . Arne Jacobsen 1902 - 1971. Fire armstole model 3207 'syveren' med skal af formbøjet krydsfinér på stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nypolstret ved professionel møbelpolstrer med sort læder. Siddehøjde 44,5 cm. (4) Varenr: 3352859 DKK 16.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-04-2014 19:59:00 DKK 12.000
Arne Jacobsen. Lænestol, vegetabilsk læder
Arne Jacobsen. Lænestol, vegetabilsk læder. Arne Jacobsen 1902-1971. Lænestol med stel af sortlasseret asketræ, sæde, ryg og armlæn betrukket med vegetabilsk læder. Litteratur: Felix Solaguren Beascoa. 'Jacobsen' gengivet S. 137. Fremstår nypolstret med vegetabilsk læder samt nyt canvas ved professionel møbelpolstrer. Varenr: 3373002 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-04-2014 20:06:00 DKK 8.000
Arne Jacobsen, Seks stole, model 3107 (6)
Arne Jacobsen, Seks stole, model 3107 (6) . Arne Jacobsen: Seks stole, model 3107, forkromet stel, bøgetræs lakerede skaller med forsidepolstring af uld. Fremstillede hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor, stabelmærker i polstring, mærker og ridser. (6) Varenr: 3362954 DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-04-2014 12:04:00 DKK 3.200
Arne Jacobsen. Sæt på seks stole 'syveren' , model 3107, nybetrukket med sort læder (6)
Arne Jacobsen. Sæt på seks stole 'syveren' , model 3107, nybetrukket med sort læder (6). Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på seks stole 'syveren' med skaller i formspændt krydsfinér, stel af matkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Sædehøjde H. 44,5 cm. Fremstår ny betrukket ved professionel møbelpolster med sort læder (6) Varenr: 3382247 DKK 16.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-04-2014 13:42:00 DKK 13.000
Arne Jacobsen. Seks stole model 3207. Ny højde. Incl nummerbevis. (6)
Arne Jacobsen. Seks stole model 3207. Ny højde. Incl nummerbevis. (6) . Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på seks stole "Syveren" med armlæn og skal af formspændt valnød finér på stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3207. Fra 2012. Sædehøjde 46,5 cm. Der medfølger nummerbevis på hver stol. Fremstår i to originale kasser. Billede ... Varenr: 3379412

DKK 35.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-04-2014 14:30:00 DKK 24.000
Arne Jacobsen. Sæt på otte stole model 3107. (8)
Arne Jacobsen. Sæt på otte stole model 3107. (8). Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på otte stole model 3107 (Syveren). Med formspændt skal og forkromede ben. Fremstillet hos Fritz Hansen. Sædehøjde 44,5 cm. Nypolstret ved professionel møbelpolstrer med cognac italiensk anilinlæder, vegetabilsk garvet. Der gives 2 års garanti på polstring. Bemærk ... Varenr: 3390333

DKK 24.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-04-2014 18:43:00 DKK 16.000
Arne Jacobsen. Seks stole model 3107. Ny højde. Incl nummerbevis. (6)
Arne Jacobsen. Seks stole model 3107. Ny højde. Incl nummerbevis. (6) . Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på seks stole 'Syveren' med fuldpolstrede skaller i cognacfarvet læder, stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Fra 2014. Sædehøjde 46,5 cm. Nyombetrukket med cognacfarvet 'Savanne' læder fra Arne Sørensen. Der medfølger ... Varenr: 3371598 DKK 25.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-04-2014 20:07:00 DKK 20.000
Förlängningsben till sex Arne Jacobsen-stolar, t.ex. sjuan, myran mfl.
Förlängningsben till sex Arne Jacobsen-stolar, t.ex. sjuan, myran mfl.. Förlängningsben till sex stycken Arne Jacobsen-stolar. En lättviktslösning som höjer stolen med 2,2 cm utan synlig skarv. Tillverkade i Danmark av Design By Sander. Förpackningen innehåller 24 förlängningstappar och 24 möbeltassar samt epoxylim och monteringsanvisningar. Förlängningsbenen ... Varenr: 3380928

DKK 1.315 SE, Stockholm, Slakthusgatan 26-04-2014 20:30:00 DKK 699
Arne Jacobsen. 'Svanen', modell 3320. Arne Jacobsen. 'Svanen', modell 3320. Snurrmodell på profilerad fyrpassfot i aluminium. Klädsel i gråblått textil, slitage på textilen. Modellen formgiven 1957 - 1958 som del av totalindredningen på hotel Royal i København. Tillverkad av Fritz Hansen 2007, märkta. Varenr: 3384885 DKK 8.221 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 26-04-2014 20:44:00 DKK 6.906
Arne Jacobsen. Oxford Lounge Chair, model 3272
Arne Jacobsen. Oxford Lounge Chair, model 3272. Arne Jacobsen 1902-1971. Oxford lounge Chair, højrygget lænestol model 3272, betrukket med sort læder, med returdrej på fempasfod af forkromet aluminium. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nypolstret ved professionel møbelpolster med sort læder. Varenr: 3284777 DKK 12.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-04-2014 22:09:00 DKK 8.000
 1 2 3 4 5  >>