Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "arne jacobsen" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 6 stk. (6)
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 6 stk. (6). Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole (model 3107). Betrækkene er udført af sort semianilin læder, indvendigt med skum (pu)Alle overtræk og lynlåse er testet. Bemærk: modelfoto, stol medfølger ikke. (6) Varenr: 3819355

DKK 3.700 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-05-2015 15:28:00 DKK 2.900
Arne Jacobsen. 'Svanen', Lænestol model 3320
Arne Jacobsen. 'Svanen', Lænestol model 3320 . Arne Jacobsen 1902- 1971. 'Svanen' lænestol, model 3320 betrukket med mokkafavet anilin læder, drejelig firpasfod af aluminium, H. 80 B. 75 sædehøjde 38 cm. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket, dette ej ... Varenr: 3829052 DKK 23.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-05-2015 19:10:00 DKK 18.000
Arne Jacobsen. Sæt på seks stole 'syveren' model 3107. Anilinlæder. (6)
Arne Jacobsen. Sæt på seks stole 'syveren' model 3107. Anilinlæder. (6) . Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på seks stole 'syveren' med skaller i formspændt krydsfinér, stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Nybetrukket med brun italiensk anilin læder af anden professionel møbelpostrer, Sædehøjde H. 44,5 cm. Fremstår med ... Varenr: 3844762 DKK 16.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-05-2015 19:17:00 DKK 13.000
Arne Jacobsen. Kontorstol med armlæn model 3217, cognacfarvet læder
Arne Jacobsen. Kontorstol med armlæn model 3217, cognacfarvet læder . Arne Jacobsen. Kontorstol med armlæn,'Syveren' på drejelig fempasfod af forkromet stål, monteret med krom og gummikant på hjul, højdejustérbar med gaspatron. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3217. Fremstår nybetrukket med cognacfarvet læder fra Arne Sørensen. Dette ej udført ... Varenr: 3802950 DKK 12.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-05-2015 19:31:00 DKK 10.000
Arne Jacobsen. Oxford stol, sort semi anilin læder
Arne Jacobsen. Oxford stol, sort semi anilin læder . Arne Jacobsen 1902-1971. Oxford stol, monteret på drejelig fempasfod af aluminium med hjul, sæde og ryg betrukket med sort semi anilin læder, sædehøjde 50 cm. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nypolstret hos professionel møbelpolstrer. Varenr: 3846145 DKK 11.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-05-2015 19:41:00 DKK 8.000
Arne Jacobsen. Oxford stol, model 3271
Arne Jacobsen. Oxford stol, model 3271. Arne Jacobsen 1902 - 1971. Oxford stol på fempas fod afsluttet på hjul, monteret med vip samt højdeindstilling. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket med cognacfarvet læder, dette ej udført hos Fritz Hansen, men hos professionel møbelpolstrer. Varenr: 3845942 DKK 10.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-05-2015 19:43:00 DKK 7.000
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 6 stk. (6). Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole (model 3107). Betrækkene er udført af sort semianilin læder, indvendigt med skum (pu)Alle overtræk og lynlåse er testet. Bemærk: modelfoto, stol medfølger ikke. (6) Varenr: 3776261

DKK 3.700 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-05-2015 19:48:00 DKK 2.900
Industrielt design / Industrial Design, vægt fra 1950'erne/60'erne fremstillet hos TOLEDO
Industrielt design / Industrial Design, vægt fra 1950'erne/60'erne fremstillet hos TOLEDO. Industrielt design / Industrial Design, vægt fra 1950'erne/60'erne fremstillet hos TOLEDO. Konstruktion af hammerslagslakeret metal. B. ca. 75cm, H. 175,5cm, D. ca. 35cm. fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Dekorationsobjekt uden funktion. NB: Arne Jacobsen stolen på foto 2 er ikke en del af... Varenr: 3843660 DKK 5.220 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-05-2015 19:54:00 DKK 2.610
Arne Jacobsen. Ægget. Lænestol, cognacfarvet anilinlæder.
Arne Jacobsen. Ægget. Lænestol, cognacfarvet anilinlæder. . Arne Jacobsen 1902-1971. Ægget. Lænestol model 3316 betrukket med cognacfarvet italiensk anilin læder, monteret med fod af aluminium med vippefunktion. Formgivet i 1958-59 som en del af totalindretningen i hotel Royal København. Fremstillet hos Fritz Hansen. Litteratur: C Thau / K. Vindum 'Arne ... Varenr: 3843085 DKK 44.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-05-2015 19:55:00 DKK 35.000
Arne Jacobsen, 7'er stole, Dark Brown Partisen anilin læder (4)
Arne Jacobsen, 7'er stole, Dark Brown Partisen anilin læder (4). Fire 7'er stole af Arne Jacobsen af formspændt krydsfinér, nybetrukket med Dark Brown Partisen anilin læder fra Arne Sørensen. Ben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. H: 42 cm. Fremstår nybetrukket med ren anilin læder fra Arne Sørensen. Fremstår med naturlige mærker i... Varenr: 3849514

DKK 13.000 DK, Herning, Engdahlsvej 24-05-2015 19:55:00 DKK 10.000
Arne Jacobsen. Otte armstole 'syveren' model 3207. (8)
Arne Jacobsen. Otte armstole 'syveren' model 3207. (8). Arne Jacobsen 1902 - 1971. Otte armstole model 3207 'syveren' med skal af formbøjet krydsfinér på stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nypolstret ved professionel møbelpolstrer med cognacfarvet anilin læder. Siddehøjde 44,5 cm. (8) Varenr: 3844876 DKK 32.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-05-2015 20:03:00 DKK 25.000
Arne Jacobsen: Par AJ væglamper (2)
Arne Jacobsen: Par AJ væglamper (2). Arne Jacobsen: Par AJ væglamper af sortlakeret metal. Formgivet i 1957. Fremstillet hos Louis Poulsen. L. ca. 24,5 cm. Tidligere model med afbryderknap. Fremstår med brugsspor, afskalning og malingrester, med mangler på afbryderknap (2) Varenr: 3838862 DKK 3.500 DK, Helsingør, Støberivej 24-05-2015 20:03:00 DKK 1.850
Arne Jacobsen. 'Svanen', Lænestol model 3320 . Arne Jacobsen 1902- 1971. Lænestol, model 3320 'Svanen' betrukket med cognac anilin læder, tidlig model med drejelig firpasfod af helstøbt profileret aluminium, højdeindstillelig, H. 80 B. 75 sædehøjde 42 cm. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. ... Varenr: 3790982 DKK 25.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-05-2015 20:05:00 DKK 20.000
14 mm benforlængere, til 6 stk. Arne Jacobsens stole – passer til bl. a. model: 3107 og 3101 m. fl.
14 mm benforlængere, til 6 stk. Arne Jacobsens stole – passer til bl. a. model: 3107 og 3101 m. fl.. 24 stk. forlængersko (14 mm) til 6 stk. Arne Jacobsen stole der hæver stolen med 14 mm uden synlig overgang. Kan bl.a. anvendes til følgende modeller: Syver med/uden armlæn, model 3107 og 3207, Liljen med/uden armlæn model 3108 og 3208 og Myren model 3101 og T-Stol model 3103 Modelfoto Varenr: 3725342

DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24-05-2015 20:15:00 DKK 600
Arne Jacobsen. 12 syverstole model 3107, sort læder (12)
Arne Jacobsen. 12 syverstole model 3107, sort læder (12) . Arne Jacobsen. 12 stole model 3107 "Syveren" af formbøjet krydsfiner og forkromede ben. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket med sort anilinlæder fra Arne Sørensen, dette ej udført hos Fritz Hansen, men hos professionel møbelpolstrer. Anilinlæder med naturlig struktur og nogle ... Varenr: 3838598 DKK 34.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-05-2015 20:19:00 DKK 25.000
Arne Jacobsen / Piet Hein. Supercirkulært bord, hvid laminat
Arne Jacobsen / Piet Hein. Supercirkulært bord, hvid laminat. Arne Jacobsen / Piet Hein. Supercirkulært bord med plade af hvidt laminat, monteret med kant af aluminium; firpasfod af aluminium, søjle af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 cm. L. 100 cm. B. 100 cm. Varenr: 3711777 DKK 2.800 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-05-2015 20:20:00 DKK 2.400
Arne Jacobsen. Seks stole, 'Myren' 3101, nyrenoveret, nylakeret (6)
Arne Jacobsen. Seks stole, 'Myren' 3101, nyrenoveret, nylakeret (6) . Arne Jacobsen 1902 - 1971. Sæt på seks stole 'Myren' med skaller af formbøjet krydsfinér, opsat på stel af forkromet stålrør. Formgivet 1952. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3101. Sh. 44 cm. Fremstår professionelt sprøjtelakeret. Stel renoveret. (6) Varenr: 3843111 DKK 10.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24-05-2015 20:45:00 DKK 6.000
Arne Jacobsen. Hvilestol, model 3322, 'Svanen'
Arne Jacobsen. Hvilestol, model 3322, 'Svanen'. Arne Jacobsen 1902-1971. Hvilestol, model 3322, 'Svanen' med originalt sort 'classic' læder, drejelig firpasfod af aluminium. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen 2002 med label herfra. Fremstår med alm. brugsspor, fod sidder ... Varenr: 3840568 DKK 13.000 DK, Helsingør, Støberivej 24-05-2015 20:46:00 DKK 9.600
Arne Jacobsen. Par 'Svane' lænestole, cognacfarvet læder (2)
Arne Jacobsen. Par 'Svane' lænestole, cognacfarvet læder (2) . Arne Jacobsen. Svanen. Par lænestole, model 3320, betrukket med cognacfarvet læder, drejelig firpasfod af profileret aluminium. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket med cognacfarvet læder fra Arne ... Varenr: 3838592 DKK 44.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-05-2015 21:10:00 DKK 35.000
Arne Jacobsen. Otte armstole 'syveren' model 3207. (8). Arne Jacobsen 1902 - 1971. Otte armstole model 3207 'syveren' med skal af formbøjet krydsfinér på stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nypolstret ved professionel møbelpolstrer med cognacfarvet anilin læder. Siddehøjde 44,5 cm. Bemærk model fotos.(8) ... Varenr: 3843082 DKK 32.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-05-2015 11:48:00 DKK 24.000
Arne Jacobsen. Fire stole, Syveren, model 3107 (4)
Arne Jacobsen. Fire stole, Syveren, model 3107 (4). Arne Jacobsen (1902-1971). Fire sorte stole, model 3107, 'Syveren'. Udført med skal af formbøjet krydsfinér på stel af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen, formgivet 1955. Ca. år 1970. Fremstår med brugsslitage. Sædeh. 44 cm.(4) Varenr: 3843719 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-05-2015 12:08:00 DKK 2.300
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol, model 3291. Red Label fra 2007
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol, model 3291. Red Label fra 2007. Arne Jacobsen 1902 - 1971. Oxford kontorstol med mediumhøj ryg med armlæn, model 3291, med vippefunktion og højdejustérbar fempas stjernefod af aluminium, monteret på hjul med stålkappe. Sæde, armlæn og ryg originalt betrukket med sort læder 'Red Label'. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz ... Varenr: 3837977 DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 25-05-2015 13:26:00 DKK 7.400
Arne Jacobsen 1902-1971. Bomuldstof model Kejsarkrona (2)
Arne Jacobsen 1902-1971. Bomuldstof model Kejsarkrona (2) . Arne Jacobsen. To stykker bomuldstof model "Kejsarkrona". Design Arne Jacobsen for Nordiska Kompaniet, tegnet i 1946. L. 125 X 156 cm. Monteret som gardin. (2) Varenr: 3844071 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 25-05-2015 13:47:00 DKK 375
Arne Jacobsen. Lænestol, 'Svanen' på hjul, model 3323
Arne Jacobsen. Lænestol, 'Svanen' på hjul, model 3323. Arne Jacobsen 1902-1971. Svanen. Hvilestol originalt betrukket med brunt patineret skind, drejelig firpasfod af aluminium, afsluttet på hjul, monteret med vippefunktion og højdeindstilling. Justeringsnøgle medfølger. Fremtillet hos Fritz Hansen, model 3323. Formgivet 1957- 1958 som del af ... Varenr: 3800490 DKK 20.000 DK, Kolding, Trianglen 25-05-2015 15:23:00 DKK 16.000
Arne Jacobsen. Fire munkegaardslamper (4)
Arne Jacobsen. Fire munkegaardslamper (4). Arne Jacobsen for Louis Poulsen. Fire Munkegaardslamper med skærme af hvid opalglas. Ø 53 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Brugsspor. NB. Modelfoto, variationer kan forekomme. (4) Varenr: 3836930 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-05-2015 15:44:00 DKK 350
Arne Jacobsen, To stole 'Myren' (2)
Arne Jacobsen, To stole 'Myren' (2) . Arne Jacobsen, To stole 'Myren' med skal af sortlakeret krydsfiner, ben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3100. Fremstår med slitage, en med skævhed på stel. (2) Varenr: 3843720 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 25-05-2015 17:12:00 DKK 1.150
Arne Jacobsen, AJ1 pendel med grå lak
Arne Jacobsen, AJ1 pendel med grå lak . Arne Jacobsen, AJ1 pendel af grålakeret metal. Formgivet i 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Fremstår med brugsslitage. Varenr: 3844558 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-05-2015 17:16:01 DKK 850
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 2 stk. (2)
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 2 stk. (2). Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole (model 3107). Betrækkene er udført af sort semianilin læder, indvendigt med skum (pu) Alle overtræk og lynlåse er testet. Bemærk: modelfoto, stol medfølger ikke. (2) Varenr: 3682640

DKK 2.333 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-05-2015 19:10:00 DKK 1.250
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 4 stk. (4)
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 4 stk. (4). Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole (model 3107). Betrækkene er udført af sort semianilin læder, indvendigt med skum (pu). Alle overtræk og lynlåse er testet. Bemærk: modelfoto, stol medfølger ikke. (4) Varenr: 3609521

DKK 2.600 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-05-2015 19:18:00 DKK 2.300
Arne Jacobsen. Kontorstol med armlæn, model 3217, Indian Red - Elegance læder
Arne Jacobsen. Kontorstol med armlæn, model 3217, Indian Red - Elegance læder . Arne Jacobsen. Kontorstol med armlæn,'Syveren' på drejelig fempasfod af forkromet stål, monteret med krom og gumminkant på hjul, højdejustérbar med gaspatron. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3217. Fremstår nybetrukket med Indian Red - Elegance læder, dette ej udført hos Fritz... Varenr: 3828710 DKK 12.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-05-2015 19:24:00 DKK 10.000
 1 2 3 4 5 6  >>