Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "arne jacobsen" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Arne Jacobsen. Et par højryggede Oxford kontorstole, model 3272. (2)
Arne Jacobsen. Et par højryggede Oxford kontorstole, model 3272. (2). Arne Jacobsen. Et par højryggede Oxford stole, model 3272, fempasfod af forkromet aluminium, betrukket med Stribet uld designet af Paul Smith. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 45/128, B. 60 cm. Fremstår med brugsspor. (2) Varenr: 4463474 DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 08-12-2016 10:18:00 DKK 3.200
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol, model 3271 i 'Elegance' læder
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol, model 3271 i 'Elegance' læder . Arne Jacobsen 1902-1971. Oxford kontorstol med forkromet armlæn, drejeligt stel på fempas stjernefod af aluminium, sæde og ryg betrukket med let patineret, originalt anilin 'Elegance' læder. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3271 'Red Label'. Minimale brugsspor. Varenr: 4495596 DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 08-12-2016 13:24:09 DKK 6.000
Arne Jacobsen. Kontorstol med armlæn, model 3217. Cognac anilin læder
Arne Jacobsen. Kontorstol med armlæn, model 3217. Cognac anilin læder. Arne Jacobsen 1902 - 1971. Kontorstol, model 3217 'Syveren' med formbøjet skal. Højdejusterbar fempasfod af stål monteret på hjul med stålkappe. Fremstillet og mærket hos Fritz Hansen. Professionel nybetrukket med cognacfarvet Range anilinlæder fra Arne Sørensen. Sælger yder 2 års garanti på ... Varenr: 4497574 DKK 12.000 DK, Kolding, Trianglen 08-12-2016 13:25:00 DKK 7.200
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol, model 3273
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol, model 3273 . Arne Jacobsen 1902 - 1971. Oxford kontorstol betrukket med cognacfarvet læder, model 3273, højdejusterbar med vip, med fempas stjernefod, udført i aluminium, monteret på hjul med stålkappe. Monteret med ny gaspatron. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen. Minimale brugsspor. Varenr: 4465236 DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 08-12-2016 13:31:00 DKK 7.400
Arne Jacobsen. Sæt på seks stole, model 3107. År 2016 (6)
Arne Jacobsen. Sæt på seks stole, model 3107. År 2016 (6). Arne Jacobsen 1902-1971. Seks 'Syverstole' med skaller af lakeret formspændt krydsfiner, silkemat lak, hvid farve 100, monteret på stel af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen 2016. Fremstår med minimale / ingen brugsspor i original emballage. (6) Varenr: 4470682 DKK 14.500 DK, Kolding, Trianglen 08-12-2016 13:59:00 DKK 11.500
Arne Jacobsen. Højrygget Oxford kontorstol med armlæn, model 3292
Arne Jacobsen. Højrygget Oxford kontorstol med armlæn, model 3292 . Arne Jacobsen. Højrygget Oxford kontorstol med armlæn, model 3292, Red Label, med fempas stjernefod af aluminium, monteret på hjul med alu stålkappe. Sæde, armlæn og ryg originalt betrukket med sort læder. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen med mærket heraf. Minimale brugsspor. Varenr: 4494214 DKK 12.000 DK, Kolding, Trianglen 08-12-2016 14:03:00 DKK 8.400
Arne Jacobsen. 'Ægget' lænestol, model 3316
Arne Jacobsen. 'Ægget' lænestol, model 3316 . Arne Jacobsen 1902-1971. 'Ægget' lænestol med gammel helstøbt fod. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3316. Senere ombetrukket med skind, drejelig profileret midtersøjle med firpas fod af aluminium. Formgivet i 1958-59 som en del af totalindretningen i Hotel Royal København. Fremstår med ... Varenr: 4474274 DKK 40.000 DK, Kolding, Trianglen 08-12-2016 14:20:00 DKK 32.000
Arne Jacobsen. Fire syverstole model 3107, cognacfarvet læder (4)
Arne Jacobsen. Fire syverstole model 3107, cognacfarvet læder (4). Arne Jacobsen. Fire stole model 3107 "Syveren" af formbøjet krydsfiner og forkromede ben. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket med cognacfarvet anilinlæder hos professionel møbelpolstrer. Anilinlæder med naturlig struktur insektbid m.m.. Sædehøjde ca. 44,5 cm. (4) Varenr: 4474682 DKK 14.000 DK, Herning, Engdahlsvej 08-12-2016 14:33:00 DKK 10.000
Arne Jacobsen. Guldbelagt ''7'er stol'' Nummereret jubilæumsudgave - model 3107
Arne Jacobsen. Guldbelagt ''7'er stol'' Nummereret jubilæumsudgave - model 3107 . Arne Jacobsen. Nummereret jubilæumsudgave af '7'er stolen' - model 3107 af formbøjet lakeret 'Pale Pink' krydsfinér, ben guldbelagt 24k stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen 2015. Modelfotos. '60 års jubilæumsudgaven af 7´er stolen er inspireret af forestillingen om, at "modsætninger ... Varenr: 4470664

DKK 3.600 DK, Kolding, Trianglen 08-12-2016 14:45:00 DKK 4.100
Arne Jacobsen. 'Ægget' lounge hvilestol, model 3316 fra år 2016
Arne Jacobsen. 'Ægget' lounge hvilestol, model 3316 fra år 2016. Arne Jacobsen 1902 - 1971. Ægget. Hvilestol med vippeanordning, betrukket med sort 'Fame' stof, drejelig midtersøjle med firpasfod af aluminium. Formgivet i 1958-59 som en del af totalindretningen i Hotel Royal København. Fremstillet hos Fritz Hansen 2016, model 3316. Identifikationsnummer på ... Varenr: 4437195

DKK 31.000 DK, Kolding, Trianglen 08-12-2016 15:24:55 DKK 27.000
Arne Jacobsen Sjuan
Arne Jacobsen Sjuan . ARNE JACOBSEN, stolar, 6 st., "Sjuan", Fritz Hansen, Danmark, stålunderrede, klädda i rosa skinn "Elmo soft", sitthöjd ca 45 cm Varenr: 4496054 DKK 15.170 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 08-12-2016 15:28:00
Se mere
Arne Jacobsen. 'Svanen'. overdel til Lounge stol, model 3320
Arne Jacobsen. 'Svanen'. overdel til Lounge stol, model 3320. Arne Jacobsen 1902 - 1971. Overdel til ompolstring, Svanen, model 3320. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen. Litt. C. Thau & K. Vindum: 'Arne Jacobsen'. Omtalt og gengivet s. 469. Varenr: 4357854 DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 08-12-2016 15:56:45 DKK 6.200
Arne Jacobsen for Georg Jensen. 'AJ' bestik af rustfrit stål (57)
Arne Jacobsen for Georg Jensen. 'AJ' bestik af rustfrit stål (57) . Arne Jacobsen for Georg Jensen. 'AJ' bestik af rustfrit stål, bestående af: 13 middagsgafler L. 20 cm, 12 middagsknive L. 20 cm., 13 spiseskeer L. 20 cm., 7 te skeer L. 18,5 cm, 6 mokka skeer L. 11,5 cm samt 6 pålægs gafler. Fremstår med brugsspor, herunder ridser. (57) Varenr: 4497316 DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 08-12-2016 17:28:00 DKK 1.400
Læderovertræk til Arne Jacobsen 3107 stole. (6)
Læderovertræk til Arne Jacobsen 3107 stole. (6). Læderovertræk til Arne Jacobsen 7'er stole. Sæt på seks stk. Betrækket er fremstillet af sort semi-anilin læder, indvendigt med 60 kg/kvm. koldskum. Patenteret design med front i ét ubrudt stykke læder. Ryg med to lynlåse, der flugter stolens form og samtidig gør det nemt at montere. Alle ... Varenr: 4479830

DKK 3.700 DK, Herlev, Dynamovej 08-12-2016 19:00:00 DKK 2.900
Arne Jacobsen. Svanen stol model 3320. Nybetrukket.
Arne Jacobsen. Svanen stol model 3320. Nybetrukket.. Arne Jacobsen 1902- 1971. Lænestol, model 3320 'Svanen' med drejelig firpasfod af aluminium. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen. Nybetrukket ved professionel møbelpolster med cognacfarvet anilinlæder. Anilin læder fremstår ... Varenr: 4498154 DKK 20.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 08-12-2016 19:14:00 DKK 16.000
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol, cognacfarvet skind
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol, cognacfarvet skind. Arne Jacobsen. Oxford kontorstol betrukket med cognacfarvet skind, armlæn og drejelig fempasfod af forkromet aluminium, højdejusterbar. Fremstillet hos Fritz Hansen, i 2004, model 3271. Formgivet til Sct. Catherine's College i Oxford i 1965. Fremstår med lettere brugsspor. Varenr: 4498491 DKK 10.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 08-12-2016 19:15:00 DKK 5.200
Arne Jacobsen. Kontorstol, model 3217
Arne Jacobsen. Kontorstol, model 3217. Arne Jacobsen 1902-1971. Kontorstol, 'Syveren' armstol betrukket med sort læder. Drejelig fempasfod af forkromet stål på hjul, højdejusterbar. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3217. Senere ombetrukket af professionel møbelpolstrer. Små brugsspor. Varenr: 4498158 DKK 8.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 08-12-2016 19:19:00 DKK 6.400
Arne Jacobsen. Kontorstol model AJ 3107. Nybetrukket
Arne Jacobsen. Kontorstol model AJ 3107. Nybetrukket . Arne Jacobsen 1902-1971: Kontorstol model AJ 3107. Drejelig højdejusterbar fempasfod på hjul. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nypolstret med sort anilin læder ved anden professionel møbelpolstrer. Varenr: 4227409 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 08-12-2016 19:23:00 DKK 8.000
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol, model 3273. Bordaux læder.
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol, model 3273. Bordaux læder. . Arne Jacobsen 1902 - 1971. Oxford kontorstol med armlæn, model 3271, på fempas stjernefod af aluminium, med drejefunktion. Nypolsteret med bordeaux læder. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor på stel. Nypolsteret ved anden professionel møbelpolster med bordeaux ... Varenr: 4073966 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 08-12-2016 19:29:00 DKK 6.000
Arne Jacobsen, Oxford kontorstol, cognacfarvet skind
Arne Jacobsen, Oxford kontorstol, cognacfarvet skind . Arne Jacobsen. Oxford kontorstol betrukket med cognacfarvet skind, armlæn og drejelig fempasfod af forkromet aluminium, returdrej. Fremstillet hos Fritz Hansen, i 2004, model 3271. Formgivet til Sct. Catherine's College i Oxford i 1965. Fremstår med lettere brugsspor. Varenr: 4498490 DKK 10.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 08-12-2016 19:30:00 DKK 6.000
Arne Jacobsen. 7'er stole, model 3107 (4)
Arne Jacobsen. 7'er stole, model 3107 (4) . Arne Jacobsen. 7'er stole med formbøjet blålakeret skal, forsidepolstret med blåt uld, monteret med stel af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. H. 77 cm. Fremstår med brugsspor, trykmærker på sæder,skrammer og pletter på stof. 1 stol med finèrskade på ryg.Se også item ... Varenr: 4495910 DKK 2.500 DK, Helsingør, Støberivej 08-12-2016 19:31:00 DKK 2.700
Arne Jacobsen. AJ pendel, Ø 50, sort
Arne Jacobsen. AJ pendel, Ø 50, sort. Arne Jacobsen. AJ pendel af senere sortlakeret metal. Formgivet i 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Fremstår lette brugsspor. Varenr: 4496630 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 08-12-2016 19:42:00 DKK 1.850
Arne Jacobsen. 7'er stole, model 3107 (4) . Arne Jacobsen. 7'er stole med formbøjet blålakeret skal, forsidepolstret med blåt uld, monteret med stel af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. H. 77 cm. Fremstår med brugsspor, trykmærker på sæder,,skrammer og pletter på stof. 1 stol med finèrskade på ryg. Se også item ... Varenr: 4495913 DKK 2.500 DK, Helsingør, Støberivej 08-12-2016 19:46:00 DKK 2.000
Arne Jacobsen. Lufthavnsstol, model 3300
Arne Jacobsen. Lufthavnsstol, model 3300. Arne Jacobsen 1902-1971. Lufthavnsstol, model 3300, nybetrukket med sort læder, stel af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. Litt. Carsten Thau & Kjeld Vindum: "Arne Jacobsen" 1998 s. 466. Fremstår nypolsteret ved anden professionel møbelpolster. Varenr: 4498148 DKK 12.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 08-12-2016 19:55:00 DKK 8.000
Arne Jacobsen, Sæt på seks stole, model 3103 (6)
Arne Jacobsen, Sæt på seks stole, model 3103 (6). Arne Jacobsen (1902-1971): Sæt på seks stole, model 3103 (T-stolen) af formspændt træ, monteret på ben af stål. Oprindeligt bøgefiner senere restaureret, bemalet samt lakeret. Fremstillet hos Fritz Hansen, mærket heraf. Fremstår med mindre brugsspor samt enkelte revner i kapsel. (6) Varenr: 4496761 DKK 6.000 DK, Aalborg, Nibevej 08-12-2016 19:59:00 DKK 2.900
14 mm benforlængere, til 6 stk. Arne Jacobsens stole – passer til bl. a. model: 3107 og 3101 m. fl.
14 mm benforlængere, til 6 stk. Arne Jacobsens stole – passer til bl. a. model: 3107 og 3101 m. fl.. 24 stk. forlængersko (14 mm) til 6 stk. Arne Jacobsen stole der hæver stolen med 14 mm uden synlig overgang. Kan bl.a. anvendes til følgende modeller: Syver med/uden armlæn, model 3107 og 3207, Liljen med/uden armlæn model 3108 og 3208 og Myren model 3101 og T-Stol model 3103 Modelfoto Varenr: 4393124

DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 08-12-2016 20:00:00 DKK 600
Arne Jacobsen. Armstol, model 3207, sort læder
Arne Jacobsen. Armstol, model 3207, sort læder. Arne Jacobsen. Armstol 'Syveren' med skal af formbøjet krydsfinér på stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3207. Fremstår professionel nypolstret med sort læder. Varenr: 4494956 DKK 3.500 DK, Kolding, Trianglen 08-12-2016 20:02:00 DKK 2.100
Piet Hein/Bruno Mathsson og Arne Jacobsen. Shakerstel af stål
Piet Hein/Bruno Mathsson og Arne Jacobsen. Shakerstel af stål . Piet Hein/Bruno Mathsson og Arne Jacobsen: Shakerstel af børstet aluminium, fremstillet hos Fritz Hansen. L. 150 cm. Fremstår med håndteringsmærker. Varenr: 4495803 DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 08-12-2016 20:07:00 DKK 1.150
Arne Jacobsen, Myre stole, 1950'erne, tidlig model (2)
Arne Jacobsen, Myre stole, 1950'erne, tidlig model (2) . Spisestole af Arne Jacobsen, Myren, af hvidmalet formspændt krydsfinér, stel af stål. Formgivet i 1952. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3100. Fremstår med senere bemaling, anløbne stel samt manglende sko. (2) Varenr: 4496243 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 08-12-2016 20:13:00 DKK 600
Arne Jacobsen. Kontorstol, 'Syveren', model 3117
Arne Jacobsen. Kontorstol, 'Syveren', model 3117. Arne Jacobsen 1902 - 1971. Kontorstol, 'Syveren' med formbøjet skal på drejelig fempasfod af forkromet stål med hjul, højdejusterbar med gaspatron, senere betrukket med cognacfarvet 'Nevada' anilin læder fra Camo Leathers. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3117. Fremstår med ... Varenr: 4496316 DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 08-12-2016 20:35:00 DKK 4.100
 1 2 3 4 5 6  >>