Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "arne jacobsen" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Arne Jacobsen. Par 'Syv'er' barstole med sort læder, model 3197. (2)
Arne Jacobsen. Par 'Syv'er' barstole med sort læder, model 3197. (2) . Arne Jacobsen. Par 'Syver' barstole med formspændte skaller i krydsfinér, betrukket med sort læder, stel i forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3197. H. 111 cm., sædehøjde ca. 78 cm. Modelfotos. Fremstår nybetrukket hos prof. møbelpolstrer med sort semianilin ... Varenr: 4672060 DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 25-06-2017 13:57:00 DKK 6.200
Arne Jacobsen 1902-71. Sæt på fire stole, model 3130 (4)
Arne Jacobsen 1902-71. Sæt på fire stole, model 3130 (4). Arne Jacobsen 1902-71. Sæt på fire stole, model 3130 (Grand Prix) med formspændt skal og forkromede ben. Fremstillet hos Fritz Hansen. Nybetrukket med sort læder. Der gives to års fuld garanti på polstringen, garantibevis medfølger. (4) Varenr: 4694145 DKK 12.000 DK, Kolding, Trianglen 25-06-2017 14:14:00 DKK 7.200
Arne Jacobsen. Lounge hvilestol. 'Svanen' - model 3322 i Canvas. 'Brown Label'
Arne Jacobsen. Lounge hvilestol. 'Svanen' - model 3322 i Canvas. 'Brown Label' . Arne Jacobsen. Svanen. Hvilestol betrukket med Canvas. Firpasfod af aluminium. Fremstillet hos Fritz Hansen i 2011, model 3322. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København.Litt. C. Thau & K. Vindum: Arne Jacobsen. Omtalt og gengivet S 469. Fremstår med minimale ... Varenr: 4668157 DKK 17.000 DK, Kolding, Trianglen 25-06-2017 15:06:00 DKK 7.200
Arne Jacobsen. Sæt på seks stole i sort læder, model 3107. Ny højde (6)
Arne Jacobsen. Sæt på seks stole i sort læder, model 3107. Ny højde (6) . Arne Jacobsen (1902-1971). Seks stole 'Syveren', model 3107, produceret af Fritz Hansen, dansk design fra 1955, betrukket med sort læder og med stel af satinbørstet stålrør. Modelfotos. Fremstår professionelt nybetrukket med sort læder. Professionel sælger yder 2 års garanti på polstring fra ... Varenr: 4652849 DKK 18.000 DK, Kolding, Trianglen 25-06-2017 16:29:00 DKK 11.500
Arne Jacobsen. Fire syverstole model 3107, sort læder (4)
Arne Jacobsen. Fire syverstole model 3107, sort læder (4) . Arne Jacobsen 1902 - 1971. Fire stole, model 3107, 'Syveren' med skaller af formbøjet krydsfinér, stel af forkromede stålrør, sædehøjde ca. 44 cm. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket hos prof. møbelpolstrer med sort læder. (4) Varenr: 4657957

DKK 13.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-06-2017 19:00:00 DKK 7.200
Felix von Altersheim, 2017 'Audrey Hepburn Street Art News - POP ART PUR'
Felix von Altersheim, 2017 'Audrey Hepburn Street Art News - POP ART PUR'. Felix von Altersheim, 2016, 'Audrey Hepburn Street Art News' fra POP ART PUR-serien. Limited edition 5/5. Mixed media. Giclée-tryk på 340 mg blandet bomuldslærred, efterbehandlet med Transparent Airbrush. Dateret '02/2017', betegnet og signeret på bagvæggen. Bredde 150 cm, højde 110 cm, dybde 4 ... Varenr: 4700647 DKK 5.577 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-06-2017 19:00:00 DKK 372
Arne Jacobsen. Seks syverstole model 3107, sort læder (6)
Arne Jacobsen. Seks syverstole model 3107, sort læder (6) . Arne Jacobsen 1902 - 1971. Seks stole, model 3107, 'Syveren' med skaller af formbøjet krydsfinér, stel af forkromede stålrør, sædehøjde ca. 44 cm. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket hos prof. møbelpolstrer med sort læder. (6) Varenr: 4657956 DKK 18.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-06-2017 19:15:00 DKK 9.200
Arne Jacobsen. Seks Grand Prix stole, teaktræ (6)
Arne Jacobsen. Seks Grand Prix stole, teaktræ (6). Arne Jacobsen 1902-1971. Seks 'Grand Prix' stole med skal af formspændt fineret teaktræ, ben af teaktræ. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 4130. Fremstår med i aldersrelateret stand med ridser/skrammer og finér afslag samt alle med blød ryg. (6) Varenr: 4699095 DKK 6.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-06-2017 19:28:00 DKK 3.300
14 mm benforlængere. Sæt til 6 stk. Arne Jacobsen stole (24)
14 mm benforlængere. Sæt til 6 stk. Arne Jacobsen stole (24). 14 mm benforlængere. Forberedt for 6 stk. Arne Jacobsen stole. Trykstøbt, sort kunststof. Passer til bl. a. model: 3107, 3101 m. fl. 24 stk., hæver stolen med 14 mm uden synlig overgang.Kan bl.a. anvendes til følgende modeller: Syver med/uden armlæn, model 3107 og 3207, Liljen med/uden armlæn ... Varenr: 4645766

DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 25-06-2017 19:30:00 DKK 300
Arne Jacobsen. Lænestol, 'Svanen' model 3320
Arne Jacobsen. Lænestol, 'Svanen' model 3320 . Arne Jacobsen. Lænestol 'Svanen' betrukket med uld, drejelig firpasfod af aluminium. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3320. Fremstår med noget smuds samt skjold. Varenr: 4692047 DKK 13.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-06-2017 19:30:00 DKK 6.200
Felix von Altersheim, 2017 'Marilyn Monroe vs. Audrey Hepburn - POP ART PUR', olie på lærred
Felix von Altersheim, 2017 'Marilyn Monroe vs. Audrey Hepburn - POP ART PUR', olie på lærred. Felix von Altersheim, 2017, fra POP ART PUR-serien. Unika. Olie på hellærred. Koloristisk pop art portræt. Signeret, med betegnelse og datering ’01/2017’ på bagvæggen. Bredde 110 cm, højde 150 cm, dybde 4,5 cm. . Vær opmærksom på, at Arne Jacobsen stolen, der ses på foto nr. 2, ikke er en del ... Varenr: 4700642 DKK 24.540 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-06-2017 19:30:00 DKK 1.673
Arne Jacobsen. Ti syverstole model 3107, sort læder (10)
Arne Jacobsen. Ti syverstole model 3107, sort læder (10) . Arne Jacobsen 1902 - 1971. Ti stole, model 3107, 'Syveren' med skaller af formbøjet krydsfinér, stel af forkromede stålrør, sædehøjde ca. 44 cm. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket hos prof. møbelpolstrer med sort læder. (10) Varenr: 4657948 DKK 30.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-06-2017 19:45:00 DKK 21.000
Arne Jacobsen bord
Arne Jacobsen bord. ARNE JACOBSEN, bord, Fritz Hansen, vit laminatskiva, centralfot i formstöpt aluminium, höjd ca 71, diameter 90 cm Varenr: 4699624 DKK 2.294 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 25-06-2017 19:48:00
Se mere
Arne Jacobsen. Svanen. Lænestol, model 3322 fra 1965.
Arne Jacobsen. Svanen. Lænestol, model 3322 fra 1965.. Arne Jacobsen. Svanen. Lænestol, model 3322 fra 1965, originalt betrukket med sort skind, helstøbt profileret stamme med drejelig firpasfod af aluminium. Fremstillet hos Fritz Hansen med mærkat derfra formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstår med ... Varenr: 4699892 DKK 15.000 DK, Herning, Engdahlsvej 25-06-2017 19:52:00 DKK 8.200
Arne Jacobsen. Seks stole model 3107. (6)
Arne Jacobsen. Seks stole model 3107. (6) . Arne Jacobsen. Seks 7'er stole, model 3107 med skaller af formspændt finer; sortlakeret, farvekode 10. Monteret med ben af forkromet stålrør. Udført hos Fritz Hansen 2009. Fremstår med brugsspor, overfladeridser på nogle af sæderne. (6) Varenr: 4700131 DKK 5.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-06-2017 19:53:00 DKK 3.000
Arne Jacobsen. Rundt spisebord af teak, model 3600
Arne Jacobsen. Rundt spisebord af teak, model 3600. Arne Jacobsen. Cirkulært spisebord af teak monteret med skråtstillede ben af stålrør. Formgivet i 1952-1953. Model 3600. Fremstillet hos Fritz Hansen, 1960'erne. Ø 120 cm. H. 69,5 cm. Bordet vipper. Varenr: 4688728 DKK 10.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-06-2017 19:55:00 DKK 3.300
Arne Jacobsen. Tre-pers. Lufthavnssofa, model 3303
Arne Jacobsen. Tre-pers. Lufthavnssofa, model 3303 . Arne Jacobsen 1902 - 1971. Tre-pers. Lufthavnssofa, model 3303, stel af forkromet stål, sæde og ryg betrukket med sort semi anilin læder fra Arne Sørensen , H. 75 B. 180 sædehøjde 43 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket med sort semi anilin læder fra Arne Sørensen, dette ej ... Varenr: 4676651 DKK 30.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-06-2017 20:05:00 DKK 14.500
Arne Jacobsen, otte 'Myren' spisestole (8)
Arne Jacobsen, otte 'Myren' spisestole (8) . Arne Jacobsen (1902-1971), otte stole, model 3100 'Myren', sortlaseret eg, monteret på rørstel af forkromet stål. Fremstillet af Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor i form af afskalning, ridser nogle stole med manglende sko, malingspletter, finerafslag samt en med manglende bundkapsel. (8) Varenr: 4700656 DKK 4.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-06-2017 20:06:00 DKK 3.800
Felix von Altersheim, 2016, 'David Bowie Scarf Face Yellow Colourful - POP ART PUR' unika, mixed media
Felix von Altersheim, 2016, 'David Bowie Scarf Face Yellow Colourful - POP ART PUR' unika, mixed media. Felix von Altersheim, 2016, 'David Bowie Scarf Face Yellow Colourful' fra POP ART PUR-serien. Unika. Limited edition 1/1. Mixed media. Giclée-tryk på 340 mg blandet bomuldslærred, efterbehandlet med Transparent Airbrush. Dateret '10/2016', betegnet og signeret på bagvæggen. 140 cm x 140 cm, D. ... Varenr: 4698235 DKK 5.577 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-06-2017 20:18:00 DKK 1.041
Felix von Altersheim 'Marilyn Monroe vs. Audrey Hepburn - POP ART PUR', mixed media
Felix von Altersheim 'Marilyn Monroe vs. Audrey Hepburn - POP ART PUR', mixed media. Felix von Altersheim, 2017, ''Marilyn Monroe vs. Audrey Hepburn' fra POP ART PUR-serien. Limited edition 5/5. Mixed media. Giclée-tryk på 340 mg blandet bomuldslærred, efterbehandlet med Transparent Airbrush. Dateret '02/2017', betegnet og signeret på bagvæggen. Bredde 110 cm, højde 150 cm, dybde... Varenr: 4698344 DKK 5.577 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-06-2017 20:19:00 DKK 446
Arne Jacobsen. Et sæt på seks 'Syver' stole med sort læder. (6)
Arne Jacobsen. Et sæt på seks 'Syver' stole med sort læder. (6). Arne Jacobsen (1902-1971). Et sæt på seks stole 'Syveren', model 3107, produceret af Fritz Hansen, ryg og sæde i sort læder, stel af forkromede stålrør. Formgivet 1955. Fremstår professionelt nybetrukket med sort læder. (6) Varenr: 4691663 DKK 15.000 DK, Helsingør, Støberivej 25-06-2017 20:20:00 DKK 6.400
Arne Jacobsen: Seks stole, model Oxford (6)
Arne Jacobsen: Seks stole, model Oxford (6). Arne Jacobsen (1902-1971). Seks stole, model Oxford. Lavrygget Oxford stol, sæde og ryg betrukket med rødt alcatara. Monteret på drejelig fempasfod af metal. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor, pletter og slid på betræk. (6) Varenr: 4683976 DKK 10.000 DK, Herning, Engdahlsvej 25-06-2017 20:20:00 DKK 2.600
Arne Jacobsen. Sæt på seks stole 'syveren' , model 3107, nybetrukket (6)
Arne Jacobsen. Sæt på seks stole 'syveren' , model 3107, nybetrukket (6) . Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på seks stole 'syveren' med skaller i formspændt krydsfinér, stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Fremstår nybetrukket med cognac farvet anilin læder ved dansk møbelpolster i Danmark. Sh 44,5 cm. Fremstår med naturlige ... Varenr: 4693363 DKK 20.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-06-2017 20:26:00 DKK 12.500
Arne Jacobsen. Ægget, model 3316 med originalt sort læder. Ca. 1960
Arne Jacobsen. Ægget, model 3316 med originalt sort læder. Ca. 1960 . Arne Jacobsen 1902-1971. Lænestol 'Ægget' model 3316. Originalt betrukket med sort patineret læder. Firpasfod af massiv profileret aluminium. Formgivet 1958. Fremstillet hos Fritz Hansen. Erhvervet ca.1960. Fremstår med patina samt enkelte krakeleringer/huller i læder. Varenr: 4691654 DKK 30.000 DK, Helsingør, Støberivej 25-06-2017 20:28:00 DKK 17.000
Arne Jacobsen. Lænestol 'Ægget' med skammel (2)
Arne Jacobsen. Lænestol 'Ægget' med skammel (2). Arne Jacobsen 1902-1971. Lænestol 'Ægget' originalt betrukket med sort Classic læder, firpas fod af aluminium, vippefunktion samt tilhørende skammel, originalt betrukket med sort Classic læder, firpas fod af aluminium. Formgivet 1958. Fremstillet hos Fritz Hansen fra 2004, model 3316 samt model... Varenr: 4692691 DKK 45.000 DK, Helsingør, Støberivej 25-06-2017 20:32:00 DKK 33.000
Arne Jacobsen. Oxford lounge højrygget stol, model 3242
Arne Jacobsen. Oxford lounge højrygget stol, model 3242. Arne Jacobsen. Oxford lounge højrygget stol, model 3242, firpasfod af forkromet aluminium med retur drej, nybetrukket med cognacfarvet anilin læder,. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket af dansk professionel møbelpolster i Danmark, med læder fra Arne Sørensen Varenr: 4665197 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-06-2017 20:34:00 DKK 4.600
Arne Jacobsen. 3207, 7'er armstole. (6)
Arne Jacobsen. 3207, 7'er armstole. (6) . Arne Jacobsen 1902 - 1971. Seks armstole model 3207 'syveren' med skal af formbøjet krydsfinér på stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nypolstret ved dansk professionel møbelpolster i Danmark med sort semi anilin læder. Siddehøjde 44,5 cm. (6) Varenr: 4690526 DKK 28.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-06-2017 20:51:00 DKK 10.500
Arne Jacobsen. 'Ægget' lænestol, cognacfarvet læder, nybetrukket
Arne Jacobsen. 'Ægget' lænestol, cognacfarvet læder, nybetrukket. Arne Jacobsen 1902-1971. Lænestol 'Ægget' på drejelig firpasfod af aluminium med stamme af forkromet stål, monteret med vip, H. 112 B. 87 sædehøjde ca. 46 cm. Formgivet 1958 - 59. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket hos prof. møbelpolstrer med cognacfarvet walnut elegance læder. Varenr: 4687529 DKK 45.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-06-2017 20:56:00 DKK 28.000
Arne Jacobsen. Sæt på seks Oxford stole med returdrej, rødbrunt læder (6)
Arne Jacobsen. Sæt på seks Oxford stole med returdrej, rødbrunt læder (6) . Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på seks 'Oxford' stole. Monteret på drejelig fempasfod af aluminium med returdrej. Sæde og ryg originalt betrukket med rødglødet, rødbrunt læder med naturlig patina. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen år 2007 'Red Label'. (6) Varenr: 4582282 DKK 30.000 DK, Kolding, Trianglen 25-06-2017 21:39:00 DKK 10.500
 Arne Jacobsen Kontorstol, 'Syveren' armstol monteret med sort betræk
Arne Jacobsen Kontorstol, 'Syveren' armstol monteret med sort betræk. Arne Jacobsen 1902-1971. Kontorstol, 'Syveren' armstol betrukket med sort betræk, drejelig fem pasfod af metal, højdejusterbar, på hjul. Fremstillet hos Fritz Hansen 1986. Fremstår med let brugsslitage, Varenr: 4700485 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-06-2017 11:40:58 DKK 2.800
 1 2 3 4 5 6 7 8  >>