Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol, nybetrukket
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol betrukket med rødt læder, højdejustérbar stel på fempas stjernefod af aluminium, monteret på hjul. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår senere ompolstret hos professionel møbelpolstrer med Savanne læder fra Arne Sørensen. Fremstår med lettere ...
Varenr: 4886678
DKK 10.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-01-2018
15:20:00
DKK 3.600
Arne Jacobsen. Et par væglamper, model Eclipta, Ø 45 (2)
Arne Jacobsen 1902-1971. Par Eclipta væglamper, Ø 45 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen Fremstår med få brugsspor. (2)
Varenr: 4889648
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-01-2018
16:23:00
Arne Jacobsen. Lænestol, model 3316 i sort læder
Arne Jacobsen 1902-1971. Ægget. Lænestol, model 3316 betrukket med sort læder, monteret med fod af aluminium med vippefunktion samt returdrej. Formgivet i 1958-59 som en del af totalindretningen i hotel Royal København. Fremstillet hos Fritz Hansen år 2008, mærket. Fremstår med brugsslitage, ...
Varenr: 4893060
DKK 20.000 DK, Odense, Kratholmvej 21-01-2018
16:26:00
DKK 17.000
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol, nyligt betrukket
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol betrukket med lysebrunt læder, højdejustérbar stel på fempas stjernefod af aluminium, monteret på hjul. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår senere ompolstret hos professionel møbelpolstrer.
Varenr: 4886739
17:19:53
DKK 5.000
Sædehynder til Arne Jacobsen skalstol, model Myren. (6)
Sædehynder til Myren betrukket med sort læder, bagside med antiskrid. Bemærk, stol medfølger ikke. (6)
Varenr: 4878237

DKK 1.600 DK, Herlev, Dynamovej 21-01-2018
18:14:00
DKK 1.300
Arne Jacobsen. 'Svanen' lænestol, model 3320. 'Red label'
Arne Jacobsen 1902-1971. Svanen. Lænestol, model 3320. Original betrukket med grønt læder, drejelig firpasfod af aluminium. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen. Red label. Fremstår med brugsspor, enkelte mærker på læderet.
Varenr: 4889901
DKK 22.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-01-2018
19:03:00
DKK 13.500
Arne Jacobsen. Højrygget Oxford højdejusterbar kontorstol med armlæn, model 3292
Arne Jacobsen. Højrygget Oxford højde justerbar kontorstol med armlæn og vip, model 3292, med fempas stjernefod af aluminium, monteret på hjul med alu stålkappe. Betrukket med sort let patineret læder. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen 2005.
Varenr: 4885234
DKK 12.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-01-2018
19:09:00
DKK 3.600
Seks hynder til Arne Jacobsens stole model 3107/3207 Syveren
Seks hynder til Arne Jacobsens stole model 3107/3207 (7éren) af sort læder. Bagside med skridsikret materiale. (6)
Varenr: 4739027

19:13:00
DKK 1.200
Sædehynder til Arne Jacobsen skalstol, model Myren.(6)
Sædehynder til Myren betrukket med Cognac læder, bagside med antiskrid. Bemærk, stol medfølger ikke. (6)
Varenr: 4878190

19:13:00
Arne Jacobsen. Højrygget Oxford kontorstol i sort læder
Arne Jacobsen. Højrygget Oxford kontorstol med armlæn, model 3292 med fempas stjernefod af aluminium, monteret på hjul, originale med alu stålkappe. Sæde, armlæn og ryg originalt betrukket med sort let patineret læder. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med alm. brugsspor.
Varenr: 4892526
DKK 8.000 DK, Odense, Kratholmvej 21-01-2018
19:15:00
Arne Jacobsen. To-pers. lufthavnssofa, model 3302
Arne Jacobsen 1902-1971. To-personers sofa, model 3302 'Lufthavnssofa' med stel af forkromet metal, betrukket med sort semi anilin læder fra Arne Sørensen. L. 125 H. 73 sædehøjde 40 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Litt. Carsten Thau & Kjeld Vindum: "Arne Jacobsen" 1998 s. 466. Fremstår ...
Varenr: 4888853
DKK 30.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-01-2018
19:18:00
DKK 9.800
Arne Jacobsen. Par Eclipta væglamper Ø 45 (2)
Arne Jacobsen 1902-1971. Par Eclipta væglamper. Ø 45 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår afrensede og monteret med nye E27 porcelænsfatninger. (2)
Varenr: 4886778
DKK 2.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 21-01-2018
19:30:00
Arne Jacobsen. AJ-pendel, pendel.
Arne Jacobsen. AJ-Pendel med skærm af mørkegrålakeret metal. Formgivet i 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 37 cm. Enkelte overfladiske ridser.
Varenr: 4849031
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 21-01-2018
19:33:00
Arne Jacobsen. Lænestol 'Ægget', model 3316
Arne Jacobsen. Lænestol 'Ægget' model 3316, betrukket med uld. Firpasfod af massiv profileret aluminium. Formgivet 1958. Fremstillet hos Fritz Hansen. Ældre model. Fremstår til ompolstring.
Varenr: 4857025
DKK 22.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-01-2018
19:35:00
DKK 13.000
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol. Rød læder.
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol betrukket med rødt læder, fuldpolsteret. Fempas fod samt stamme af aluminium, drejefunktion. Fremstillet hos Fritz Hansen.
Varenr: 4861660
DKK 5.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-01-2018
19:39:00
Væglampe, Louis Poulsen, AJ-væglampe af Arne Jacobsen
Arne Jacobsen for Louis Poulsen, AJ væglampe, stel af lakeret metal & afbryder på vægplade, skærm Ø 12,5 cm. Fremstår m/ brugsspor bl.a. ridser.
Varenr: 4891782
DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 21-01-2018
19:43:00
Arne Jacobsen. Fuldpolstret 3107, Anilin læder.
Arne Jacobsen (1902-1971). Model 3107 med skal i formspændt krydsfinér. Stolen er fuld polstret med anilin læder. Firbens stel af ubehandlet kobberforkromet stålrør. Formgivet 1955, model 3107. Sædeh. 44,5 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nypolsteret ved anden professionel møbelpolster ...
Varenr: 4885164
DKK 2.400 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-01-2018
19:45:00
Arne Jacobsen. Lænestol, 'Ægget' samt tilhørende skammel (2)
Arne Jacobsen 1902-1971. Lænestol 'Ægget' originalt betrukket med sort læder, firpas fod af aluminium, vippefunktion. Tilhørende skammel. Betrukket med sort læder med red label, firpas fod af aluminium. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos...
Varenr: 4892521
DKK 50.000 DK, Odense, Kratholmvej 21-01-2018
19:45:00
DKK 38.000
Arne Jacobsen. Højrygget Oxford kontorstol, original hvid læder. Red label.
Arne Jacobsen. Højrygget Oxford kontorstol, fempas stjernefod med drejefunktion, sæde og ryg betrukket med original hvid læder. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen 2004. Red label. Fremstår med minimale brugsspor.
Varenr: 4854247
DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-01-2018
19:48:00
Varenr: 4849401
19:48:00
Peter Ghyczy, stort konsolbord, skrivebord i messing og glas
Peter Ghyczy, stort konsolbord, skrivebord. Konstruktion af en affaset glasplade med fire aftagelige ben af messing. L. 154 cm, H. 73 cm, D. 41 cm. Fremstår med lette brugsspor, benene er delvist noget anløbne. Vær opmærksom på, at Arne Jacobsen stolen, der ses på foto nr. 2, ikke er en del af ...
Varenr: 4889940
DKK 4.466 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 21-01-2018
19:55:00
DKK 2.419
Arne Jacobsen. Sofa, Svane, model 3321 i org. sort læder
Arne Jacobsen 1902-1971. Svanesofa med stel af aluminium, originalt betrukket med sort classic læder. Model 3321, formgivet i 1957, produceret hos Fritz Hansen. Litteratur: C. Thau/K. Windum, 'Arne Jacobsen', omtalt og gengivet s.143 og 470. Fremstår med mindre brugspræg, dog mindre skævhed på ...
Varenr: 4892518
DKK 40.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-01-2018
20:00:00
DKK 25.000
Arne Jacobsen. Seks syverstole model 3107, cognacfarvet læder (6)
Arne Jacobsen. Seks stole model 3107 'Syveren' af formbøjet krydsfiner og forkromede ben. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket med cognacfarvet læder fra Arne Sørensen, dette ej udført hos Fritz Hansen, men hos professionel møbelpolstrer. Sædehøjde ca. 44 cm. (6)
Varenr: 4888667
DKK 17.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-01-2018
20:09:00
DKK 12.000
Forlængersko til seks Arne Jacobsens Syver stole m.fl. (24)
Forlængersko til seks Arne Jacobsen stole bestående af: 24 forlængersko/ dupper/ dupsko. Hæver stolen med ca. 2 cm. uden synlig overgang. Kan anvendes til følgende modeller: Syver med/uden armlæn, model 3107 og 3207, Liljen med/uden armlæn model 3108 og 3208, Myren model 3101 samt T-Stol model ...
Varenr: 4876513

DKK 1.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-01-2018
20:09:00
DKK 650
J. Kastholm & P. Fabricius, stort konferencebord, model T 106 for Kill International
Stort konferencebord, model T-106, dansk design af Jørgen Kastholm & Preben Fabricius, fremstillet hos Kill International. Underkonstruktion af støbt aluminium og sortlakeret stål, todelt, boat shaped plade med overflade i mørkt, let rødligt træfiner. H. 70,5cm, L. 330cm, D. 132cm. Fremstår med ...
Varenr: 4883455
DKK 13.398 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 21-01-2018
20:11:00
DKK 8.932
Arne Jacobsen. Sæt på seks stole i vegetabilsk anilin læder, model 3107, nybetrukket (6)
Arne Jacobsen (1902 - 1971), sæt på seks 'syver' stole af formspændt krydsfinér, ben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Sædehøjde 46,5 cm. Fremstår nypolstret med vegetabilsk anilin læder, udført ved anden dansk møbelpolstrer i Danmark. (6)
Varenr: 4867050
DKK 24.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-01-2018
20:12:00
DKK 12.500
Space Age Kunststoff / Plastic Bar der 1960/70er Jahre
Space Age Kunststoff / Plastic Bar der 1960/70er Jahre. Eiförmige Konstruktion aus weißem Kunststoff, Ablage mit drei Vertiefungen. D. 69,5cm, H. 109cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, die vordere Klappe fehlt, partiell vergilbt.Bitte beachten Sie, dass der auf Foto Nr. 2 abgebildete Arne Jacobsen ...
Varenr: 4856568
DKK 1.117 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 21-01-2018
20:15:00
DKK 335
Arne Jacobsen. Fire 7'er stole, model 3107 oregonpine (4)
Arne Jacobsen. Fire 7'er stole, model 3107, med skal af formspændt oregonpine. Monteret med ben af forkromet stålrør. Sædehøjde ca. 44 cm. Udført hos Fritz Hansen. (4) Vejl. udsalg 14.000 ,-.
Varenr: 4758889
DKK 8.000 DK, Helsingør, Støberivej 21-01-2018
20:16:00
DKK 3.800
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol betrukket med sort læder, fuldpolsteret. Fempas stjernefod af aluminium, drejefunktion. Fremstillet hos Fritz Hansen. Nybetrukket af anden professionel polstrer med sort Camo Nevada anilin læder. Fremstår med buler på sko.
Varenr: 4895234
DKK 6.400 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-01-2018
20:24:00
Arne Jacobsen. Et sæt på fire Oxfordstole model 3171. Cognac farvet læder (4)
Arne Jacobsen. Et sæt på fire Oxfordstole model 3171, med sæde og ryg betrukket med cognac farvet læder, på drejeligt stel med fem-pas stjernefod af aluminium. Fremstillet hos Fritz Hansen. Sh. 44 cm. B. 46 cm. Nybetrukket ved dansk professionel møbelpolster i Danmark med cognac farvet læder. (4)
Varenr: 4888846
DKK 23.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-01-2018
20:27:00
DKK 5.200
 1 2 3 4 5 6 7 8  >>