Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  på "arne jacobsen" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 2 stk. (2)
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 2 stk. (2). Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole (model 3107). Betrækkene er udført af sort semianilin læder, indvendigt med naturgummi. Alle overtræk og lynlåse er testet. Bemærk: modelfoto, stol medfølger ikke. (2)Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus ... Varenr: 3518578

DKK 2.333 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-08-2014 19:15:00 DKK 1.300
Arne Jacobsen 1902-1971. To armstole, model 3208, Liljen. (2)
Arne Jacobsen 1902-1971. To armstole, model 3208, Liljen. (2) . Arne Jacobsen. To armstole, model 3208, Liljen. Udført af formspændt rødlakeret krydsfinér, ben af forkromede stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen. Minimale afslag i lakering. (2) Varenr: 3498467 DKK 7.000 DK, Herlev, Dynamovej 20-08-2014 19:20:00 DKK 5.200
Arne Jacobsen. Standerlampe
Arne Jacobsen. Standerlampe . Arne Jacobsen 1902-1971. AJ læselampen, standerlampe med stamme af messing, skærm samt fod af lakeret metal, bøjeligt skærmhoved af messing. Højdeindstillelig stang 130 til 170 cm. Udført fra 1929. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med kraftig slitage, lak slitage, buler på skærm samt ... Varenr: 3513232 DKK 2.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 20-08-2014 19:35:00 DKK 2.800
Arne Jacobsen, par væglamper, poleret aluminium (2)
Arne Jacobsen, par væglamper, poleret aluminium (2). Arne Jacobsen, par væglamper med skærme af poleret aluminium, stamme af matforkromet metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. L. 18 cm. Fremstår med lettere slitage og lettere anløben. (2) Varenr: 3513565 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 20-08-2014 19:39:00 DKK 3.500
Forlængersko til seks Arne Jacobsens Syver stole m.fl.
Forlængersko til seks Arne Jacobsens Syver stole m.fl.. Forlængersko til seks Arne Jacobsen stole bestående af: 24 forlængersko, 24 dupper. Hæver stolen med 1,4 cm uden synlig overgang. Kan anvendes til følgende modeller: Syver med/uden armlæn, model 3107 og 3207, Liljen med/uden armlæn model 3108 og 3208 og Myren model 3101 og T-Stol model 3103 ... Varenr: 3305313

DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-08-2014 19:41:00 DKK 750
Arne Jacobsen. sæt med syv Oxford stole, model 3172, endvidere et palisanderbord med 2 ilægsplader (8)
Arne Jacobsen. sæt med syv Oxford stole, model 3172, endvidere et palisanderbord med 2 ilægsplader (8). Arne Jacobsen. sæt med syv Oxford stole, model 3172, endvidere et palisanderbord med 2 ilægsplader. Arne Jacobsen 1902- 1971. Syv Oxford stole med højt læn betrukket med brunt stof, Fempasfod af forkromet stål, højdeindstillelig. Model 3172, fremstillede hos Fritz Hansen. Hver stol: H. ca. 134... Varenr: 3359893 DKK 37.278 DE, Hamburg, Große Elbstraße 20-08-2014 20:00:00 DKK 26.095
Arne Jacobsen. 7'er stole, nybetrukket (2)
Arne Jacobsen. 7'er stole, nybetrukket (2). 7'er stole af Arne Jacobsen af formspændt krydsfinér, nybetrukket med sort læder, ben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Fremstår nybetrukket med sort læder fra Arne Sørensen. (2) Varenr: 3514870 DKK 5.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 20-08-2014 20:16:00 DKK 2.600
Arne Jacobsen: Sæt på seks Grand Prix stole fra Herlufsholm skole (6)
Arne Jacobsen: Sæt på seks Grand Prix stole fra Herlufsholm skole (6) . Arne Jacobsen 1902-1971. Et sæt på seks Grand Prix stole med skaller af formbøjet grønlakeret træ, monteret på ben af mat forkromede stålrør. Samlingsbeslag under stolesæde. Formgivet 1957. Fremstillet hos Fritz Hansen ca. 1970. Model 3130. Stolene hidrører fra Herlufholm skole, hvor de har ... Varenr: 3514665 DKK 5.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20-08-2014 20:19:00 DKK 2.600
Arne Jacobsen. Lænestol 'Svanen' med returdrej, model 3320
Arne Jacobsen. Lænestol 'Svanen' med returdrej, model 3320. Arne Jacobsen 1902 - 1971. Lænestol 'Svanen', model 3320 betrukket med uld, drejelig firpasfod af aluminium med returdrej. Formgivet 1957-1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen 2013, nummerbevis medfølger. Fremstår ny og ubrugt. Varenr: 3452690 DKK 18.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 20-08-2014 20:24:00 DKK 14.000
Arne Jacobsen, armstole 3207 fremstillet hos Fritz Hansen (5)
Arne Jacobsen, armstole 3207 fremstillet hos Fritz Hansen (5). Arne Jacobsen, armstole 3207 fremstillet hos Fritz Hansen. Formgivet i 1955, fremstilling fra 1964 - 1967. Stel af forkromet stålrør, siddeskaller af formspændt krydsfiner med teaktræsfiner. Mål: B. 64cm, D. 52cm, H. 75,5cm. Delvist med kraftige brugsspor, en skal med større skjolder, alle ... Varenr: 3491446 DKK 5.964 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 20-08-2014 20:55:00 DKK 3.914
Arne Jacobsen, sjuan, 3107, svart, 2 st
Arne Jacobsen, sjuan, 3107, svart, 2 st . 1 par stolar modell 3107 'Sjuan', formgivna av Arne Jacobsen, 1955 för Fritz Hansen 2007. I svartfärgad ask samt benställning i stål. En sits med repor, bruksspår. (2) Varenr: 3512512 DKK 1.628 SE, Stockholm, Slakthusgatan 20-08-2014 21:02:00 DKK 936
Arne Jacobsen. Seks 'Syveren' armstole, model 3207 (6)
Arne Jacobsen. Seks 'Syveren' armstole, model 3207 (6) . Arne Jacobsen 1902 - 1971. Seks armstole, model 3207 'Syveren' med skaller af formbøjet krydsfinér, stel af forkromede stålrør, sædehøjde 44,5 cm. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket ved prof. møbelpolstrer med cognacfarvet anilinlæder. (6) Varenr: 3467354 DKK 25.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 20-08-2014 21:25:00 DKK 20.000
Arne Jacobsen. Askebæger af messing
Arne Jacobsen. Askebæger af messing. Arne Jacobsen 1902-1971. Askebæger af messing, formgivet 1967 i et begrænset antal til SAS Hotellet. Fremstillet hos Stelton. H. 8 cm., Ø. 10 cm. Fremstår med brugspræg. Varenr: 3514427 DKK 1.500 DK, Kolding, Trianglen 21-08-2014 13:37:24 DKK 800
Arne Jacobsen 1902-1971. Reservedele til syverstolen, model 3107, 8 skaller (8)
Arne Jacobsen 1902-1971. Reservedele til syverstolen, model 3107, 8 skaller (8) . Arne Jacobsen. Reservedele til syverstolen, model 3107, 8 skaller i formbøjet krydsfinér. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Alle skaller med defekt i form af bløde rygge med mere. Eftersyn tilrådes. (8) Varenr: 3516138 DKK 800 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-08-2014 13:42:00 DKK 300
Arne Jacobsen. Seks 'Syver'-stole, Model 3107 (6)
Arne Jacobsen. Seks 'Syver'-stole, Model 3107 (6) . Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på seks 'Syveren' stole, model 3107, af formbøjet grålakeret krydsfinér, sæde betrukket med stof, ben af blankforkromet stålrør. Sædehøjde 44 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med kraftige brugsspor i form af skjolder samt pletter. (6) Varenr: 3514255 DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-08-2014 14:46:00 DKK 2.400
Arne Jacobsen. Svanen med sort Tonus uld, model 3320. Årg. 2014
Arne Jacobsen. Svanen med sort Tonus uld, model 3320. Årg. 2014. Arne Jacobsen (1902-1971). 'Svanen', model 3320. Lænestol betrukket med sort 'Tonus' uld, drejelig firpasfod af aluminium. Formgivet 1957-1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen. Udført 2014. Certifikat medfølger. Fremstår med minimale ... Varenr: 3514892 DKK 16.000 DK, Kolding, Trianglen 21-08-2014 15:00:00 DKK 12.000
Arne Jacobsen. 'Mågen' armstol, model 3208. Nypolstret
Arne Jacobsen. 'Mågen' armstol, model 3208. Nypolstret. Arne Jacobsen. 'Mågen' armstol med skal og armlæn af formbøjet krydsfinér, stel af forkromede stålrør. Nyombetrukket med sort læder. Sædehøjde 44,5 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3208. Varenr: 3469621 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-08-2014 18:49:00 DKK 8.000
Arne Jacobsen. Myren. Fire stabelstole, model 3100 (4)
Arne Jacobsen. Myren. Fire stabelstole, model 3100 (4) . Arne Jacobsen. Myren. Sæt stabelstole af formspændt senere bemalet træ, monteret med stålstel . Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3100, tidlig model med tre ben. Fremstår med brugsslitage, rustne ben, samt en stol blød/defekt i ryggen. (4) Varenr: 3508297 DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-08-2014 19:10:00 DKK 875
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 4 stk. (4)
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 4 stk. (4). Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole (model 3107). Betrækkene er udført af sort semianilin læder, indvendigt med naturgummi. Alle overtræk og lynlåse er testet. Bemærk: modelfoto, stol medfølger ikke. (4)Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus ... Varenr: 3435411

DKK 4.666 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-08-2014 19:14:00 DKK 2.400
Arne Jacobsen. Fire 'Syverstole', model 3107 (4)
Arne Jacobsen. Fire 'Syverstole', model 3107 (4) . Arne Jacobsen 1902-1971. Fire 'Syverstole' med skaller af lakeret formspændt finér, monteret på stel af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen - gammel model fra 1960´erne. Model 3107. Fremstår med brugsspor, ridser og afslag på lakering, de to stole med lettere blød ryg. (4) Varenr: 3511480 DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-08-2014 19:20:00 DKK 700
Arne Jacobsen. Fire stole model 3108 Mågen (4)
Arne Jacobsen. Fire stole model 3108 Mågen (4) . Arne Jacobsen 1901-1971. Fire stole model 3108 Mågen. Skal af formspændt træ, ben af forkromet stålrør. Ben senere hvidmalet samt skal senere bemalet brun. Formgivet i 1969. Fremstillet hos Fritz Hansen. Brugsspor, ridser, afslag samt rust på ben. Varenr: 3515303 DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-08-2014 19:23:00 DKK 1.850
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 6 stk. (6)
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 6 stk. (6). Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole (model 3107). Betrækkene er udført af sort semianilin læder, indvendigt med naturgummi. Alle overtræk og lynlåse er testet. Bemærk: modelfoto, stol medfølger ikke. (6Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus ... Varenr: 3427564

DKK 7.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-08-2014 19:24:00 DKK 2.900
Arne Jacobsen, Sjuan stolar, Pearl, 4 st
Arne Jacobsen, Sjuan stolar, Pearl, 4 st. Stolar 3107 "Sjuan", 4 st, formgivna för Arne Jacobsen, 2000-tal. Skal i lackerat trä, färgkombination 110 Pearl, benställning i förkromad metall. Tillverkade för Fritz Hansen. Spridda färgbortfall och repor över stolarna, både fram och baksida. (4) Varenr: 3506529 DKK 3.257 SE, Stockholm, Slakthusgatan 21-08-2014 19:36:00 DKK 1.628
Arne Jacobsen. Par stole, 'Myren', 3101.(2)
Arne Jacobsen. Par stole, 'Myren', 3101.(2). Arne Jacobsen 1902 - 1971. Par stole, model 3101, 'Myren', skal af lillalakeret, formbøjet bøgefinér, stel af forkromet stål. Sh. 44 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen 1994. Fremstår oplakeret og med brugsspor.(2) Varenr: 3513418 DKK 2.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 21-08-2014 19:45:00 DKK 775
Arne Jacobsen. Seks 'Syver'-stole, Model 3107 (6) . Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på seks stole model 3107, 'Syver'-stole af formbøjet, hvidlakeret krydsfinér, ben af blankforkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen 1996. Sædehøjde 44 cm. Fremstår med brugsspor i form af ridser og små lakafslag.(6) Varenr: 3514437 DKK 6.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 21-08-2014 19:45:00 DKK 3.200
Arne Jacobsen. Par stole model, Tungen 3102. (2)
Arne Jacobsen. Par stole model, Tungen 3102. (2). Arne Jacobsen. Tungen. Par stole af formspændt krydsfinér, betrukket med sort læder, ben af forkromet stål. Formgivet i 1955 til Munkegaardsskolen. Fremstillet hos Fritz Hansen. Tidlig model 3102. Litt: Arne Jacobsen, Arkitekt og Designer s. 52. Fremstår betrukket ved professionel møbelpolster ... Varenr: 3469631 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-08-2014 19:46:00 DKK 8.000
Arne Jacobsen, cirkulært bord
Arne Jacobsen, cirkulært bord . Arne Jacobsen (1902-1971). Cirkulært bord, fremstillet hos Fritz Hansen. Udført med plade af hvidt laminat, monteret på stamme af forkromet stål, sekspas-fod af støbt aluminium. H. 71 cm. Ø. 120 cm. Fremstår med ridse og brugsspor på plade, samt tydeligt slid/trykmærker på kant. Spor efter anden... Varenr: 3515116 DKK 2.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 21-08-2014 20:00:00 DKK 2.000
Arne Jacobsen, Zwei Stapelstühle / Stühle Modell 3107, für Fritz Hansen (2)
Arne Jacobsen, Zwei Stapelstühle / Stühle Modell 3107, für Fritz Hansen (2). Arne Jacobsen, Zwei Stapelstühle / Stühle Modell 3107, für Fritz Hansen. Entwurf von 1955. Gestell aus Stahl, stapelbar. Alters- und Gebrauchsspuren, Kratzer, partieller Abrieb, teils Kantenbestoßungen, teils Flugrost / Rostbefall, teils Schalen im Übergang von Sitz- zur Rückenlehne mit kleinen ... Varenr: 3514650 DKK 1.491 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-08-2014 20:10:00 DKK 336
Arne Jacobsen (1902 - 1971), jubilæumssæt fra 2002 i anledning af Arne Jacobsens 100-års fødselsdag (3)
Arne Jacobsen (1902 - 1971), jubilæumssæt fra 2002 i anledning af Arne Jacobsens 100-års fødselsdag (3). Arne Jacobsen (1902 - 1971), jubilæumssæt fra 2002 i anledning af Arne Jacobsens 100-års fødselsdag. Sæt bestående af et bord, model A 623 og to stole, model 3100 (Myren). Overflader af sortlakeret asketræ med ben af forkromet stålrør. Rund bordplade med lysegrå overflade og kanter af aluminium. ... Varenr: 3502278 DKK 8.201 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 21-08-2014 20:15:00 DKK 6.337
Arne Jacobsen. 7'er stole, koskind (6)
Arne Jacobsen. 7'er stole, koskind (6). Arne Jacobsen. 7'er stole af formspændt krydsfinér, nybetrukket med koskind, kedere af cognacfarvet læder, ben af forkromet stålrør. Formgivet 1958. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Fremstår med enkelte naturlige ar i overfladen. (6) Varenr: 3516844 DKK 15.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-08-2014 20:20:00 DKK 6.600
 1 2 3 4 5 6  >>