Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "arne jacobsen" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Arne Jacobsen. Sæt på seks 'Grand Prix' stole, model 3130 (6)
Arne Jacobsen. Sæt på seks 'Grand Prix' stole, model 3130 (6) . Arne Jacobsen. Sæt på seks Grand Prix stole af formbøjet, hvidlasseret træ, monteret med ben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen 2014, stemplet. Model 3130. Formgivet i 1957 og opnåede samme år højeste udmærkelse (Grand prix) på Triennalen i Milano. Litteratur: C. Thau & K. Vindum ... Varenr: 4568895 DKK 12.000 DK, Kolding, Trianglen 24-03-2017 13:10:00 DKK 9.600
Arne Jacobsen. Højrygget Oxford kontorstol med armlæn, model 3292
Arne Jacobsen. Højrygget Oxford kontorstol med armlæn, model 3292 . Arne Jacobsen. Højrygget Oxford kontorstol med armlæn, model 3292, Red Label, med fempas stjernefod af aluminium, monteret på hjul med alu stålkappe. Sæde, armlæn og ryg originalt betrukket med sort læder med minimale brugsspor. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen med mærket heraf. ... Varenr: 4537854 DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 24-03-2017 13:32:00 DKK 8.200
Arne Jacobsen. AJ Væglampe med tilhørende nummerbevis
Arne Jacobsen. AJ Væglampe med tilhørende nummerbevis. Arne Jacobsen. Væglampe af grafit grå lakeret metal. Formgivet i 1957. Fremstillede hos Louis Poulsen, model AJ-væg. H. 25 cm. Fremstår med minimale brugsspor, medfølgende original emballage og nummerbevis. Varenr: 4601998 DKK 2.500 DK, Kolding, Trianglen 24-03-2017 13:44:00 DKK 1.800
Arne Jacobsen. Højrygget Oxford kontorstol med armlæn, model 3292 . Arne Jacobsen. Højrygget Oxford kontorstol med armlæn, model 3292 med fempas stjernefod af aluminium, monteret på hjul, originale med alu stålkappe. Sæde, armlæn og ryg originalt betrukket med sort patineret læder. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen, mærket heraf. Varenr: 4597810 DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 24-03-2017 15:23:14 DKK 6.000
Arne Jacobsen, Fritz Hansen, stolar 3107 'Sjuan', 8 stycken (8)
Arne Jacobsen, Fritz Hansen, stolar 3107 'Sjuan', 8 stycken (8) . Arne Jacobsen, Fritz Hansen, stolar 3107 'Sjuan', 8 stycken. Mörklaserad sits med benställning i metall. Tillverkade för Fritz Hansen, Danmark, 1976. Repor, smärre märken och färgbortfall. (8) Varenr: 4582793 DKK 11.723 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 24-03-2017 15:30:00 DKK 8.597
Piet Hein/ Arne Jacobsen. Rundt spisebord på sekspas søjlefod
Piet Hein/ Arne Jacobsen. Rundt spisebord på sekspas søjlefod . Piet Hein / Arne Jacobsen. Rundt spisebord med plade af grå laminat og aluminiumskant, monteret på sekspas søjlefod af aluminium. H. 72. Ø. 120 cm. Lette brugsspor. Varenr: 4503595 DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 24-03-2017 15:30:03 DKK 6.000
Arne Jacobsen. Sæt på seks 'Træben' Grand Prix stole i sortlaseret ask, model 4130 med certifikater (6)
Arne Jacobsen. Sæt på seks 'Træben' Grand Prix stole i sortlaseret ask, model 4130 med certifikater (6) . Arne Jacobsen. Sæt på seks 'Træben' Grand Prix stole i ask, model 4130. Fremstillet hos Fritz Hansen, mærket heraf. Fremstår med minimale brugsspor. (6) Varenr: 4556086 DKK 18.500 DK, Kolding, Trianglen 24-03-2017 15:56:57 DKK 14.000
Arne Jacobsen. Et par Oxford stole med returdrej, cognacfarvet læder (2)
Arne Jacobsen. Et par Oxford stole med returdrej, cognacfarvet læder (2) . Arne Jacobsen 1902-1971. Et par 'Oxford' stole. Monteret på drejelig fempasfod af aluminium med returdrej. Sæde og ryg med originalt betræk af patineret, rødglødet cognacfarvet læder. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen år 2007 'Red Label'. (2) Varenr: 4560544 DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 24-03-2017 15:59:17 DKK 5.800
Arne Jacobsen. Sæt på tre 'Myren' stole i palisander, model 3100(3)
Arne Jacobsen. Sæt på tre 'Myren' stole i palisander, model 3100(3) . Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på tre 'Myren' stole af formspændt palisander, monteret med ben af stålrør, 1950'erne, model 3100. Tidlig model med tre ben og metalbeslag i bund. Fremstår med alm. brugsspor. Begyndende defekter/lettere blødhed på rygge, samt mindre anløbninger på stel(3) Varenr: 4601163 DKK 5.000 DK, Kolding, Trianglen 24-03-2017 16:46:00 DKK 7.400
Arne Jacobsen for Stelton. Diverse dele Cylindeline (20)
Arne Jacobsen for Stelton. Diverse dele Cylindeline (20). Arne Jacobsen for Stelton. Diverse dele Cylindeline bestående af: vandkande H. 24 cm, vandkande H. 17 cm, kaffekande, lille tekande - let bulet i bund, drinksmixer m. ske, fiskefad m. rist L. 46 cm, lille isspand m. låg, stor isspand m. låg, istang, stort vippeaskebæger, peberbøsse, salt- og ... Varenr: 4601424 DKK 3.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24-03-2017 17:37:00 DKK 1.650
Arne Jacobsen. Fire syverstole model 3107, cognacfarvet læder, høj model (4)
Arne Jacobsen. Fire syverstole model 3107, cognacfarvet læder, høj model (4). Arne Jacobsen. Fire stole model 3107 "Syveren" af formbøjet krydsfiner og forkromede ben. Fremstillet hos Fritz Hansen. Høj model 46,5 cm. Nybetrukket med cognacfarvet anilinlæder fra Arne Sørensen, dette ej udført hos Fritz Hansen, men hos professionel møbelpolstrer. Anilinlæder med naturlig ... Varenr: 4577473 DKK 15.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-03-2017 18:35:00 DKK 11.500
Arne Jacobsen. Fire syverstole model 3107, sort læder (4)
Arne Jacobsen. Fire syverstole model 3107, sort læder (4). Arne Jacobsen. Fire stole model 3107 "Syveren" af formbøjet krydsfiner og forkromede ben. Fremstillet hos Fritz Hansen. Sædehøjde 44 cm. Nybetrukket med sort Savanne læder fra Arne Sørensen, dette ej udført hos Fritz Hansen, men hos professionel møbelpolstrer. (4) Varenr: 4582508 DKK 14.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-03-2017 18:39:00 DKK 11.000
Arne Jacobsen. Sæt på seks 'syver' stole, model 3107, bøg (6)
Arne Jacobsen. Sæt på seks 'syver' stole, model 3107, bøg (6) . Arne Jacobsen 1902-1971. Seks stole model 3107 'Syveren' med skaller af formspændt bøg. Stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugspræg, ridser og mærker og én mangler en sko. (6) Varenr: 4602439 DKK 3.800 DK, Herlev, Dynamovej 24-03-2017 19:01:00 DKK 2.500
Arne Jacobsen. Fire stole 7'eren, model 3107 (4)
Arne Jacobsen. Fire stole 7'eren, model 3107 (4). Arne Jacobsen 1902-1971. Fire 7'er stole af formspændt krydsfiner. Monteret med ben af satinforkromet stålrør. Model AJ - 3107. Fremstillet hos Fritz Hansen. (4) Varenr: 4593410 DKK 3.200 DK, Herlev, Dynamovej 24-03-2017 19:01:24 DKK 3.500
Arne Jacobsen. To par 'syver' stole og Piet Hein & Bruno Mathsson: Rektangulært bord (5)
Arne Jacobsen. To par 'syver' stole og Piet Hein & Bruno Mathsson: Rektangulært bord (5). Arne Jacobsen 1902-1971. To par stole model 3107 'Syveren' med skaller af formspændt lakeret krydsfinér. Stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugspræg, ridser, mærker og et par finérafslag. Samt Piet Hein & Bruno Mathsson: Rektangulært bord med ... Varenr: 4602152 DKK 4.500 DK, Herlev, Dynamovej 24-03-2017 19:18:00 DKK 3.400
Arne Jacobsen. Fem stole model 3107 (5)
Arne Jacobsen. Fem stole model 3107 (5). Arne Jacobsen 1902-1971. Fem stole model 3107 'Syveren' med skaller af formspændt ahorn og teak. Stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med kraftig brugsslitage, bløde rygge, fugtskader, manglende monteringsskåle samt enkelte sko. (5) Varenr: 4601050 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 24-03-2017 19:19:00 DKK 925
Arne Jacobsen. Seks stole, 'Syveren', forsidepolstret, model 3107 (6)
Arne Jacobsen. Seks stole, 'Syveren', forsidepolstret, model 3107 (6). Arne Jacobsen (1902-1971). Seks stole, 'Syveren', med skal af hvidlakeret formbøjet finer, forsidepolstret med sort uld, stel af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Fremstår med brugsspor, ridser mærker på skaller og polstring. To stole med manglende bundskål. (6) Varenr: 4601033 DKK 3.200 DK, Herlev, Dynamovej 24-03-2017 19:19:57 DKK 4.400
Arne Jacobsen. Seks syverstole model 3107, sort læder, høj model (6)
Arne Jacobsen. Seks syverstole model 3107, sort læder, høj model (6) . Arne Jacobsen. Seks stole model 3107 "Syveren" af formbøjet krydsfiner og forkromede ben. Fremstillet hos Fritz Hansen. Høj model 46,5 cm. Nybetrukket med sort anilinlæder fra Arne Sørensen, dette ej udført hos Fritz Hansen, men hos professionel møbelpolstrer. Anilinlæder med naturlig struktur ... Varenr: 4538725 DKK 22.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-03-2017 19:25:00 DKK 17.000
Arne Jacobsen. 'Ægget' lænestol, cognacfarvet læder
Arne Jacobsen. 'Ægget' lænestol, cognacfarvet læder . Arne Jacobsen. Lænestol 'Ægget', model 3316 på drejelig firpasfod af aluminium med stamme af forkromet stål. Formgivet 1958-59. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket med cognacfarvet læder fra Arne Sørensen, dette ej udført hos Fritz Hansen, men hos professionel møbelpolstrer. Varenr: 4544322 DKK 38.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-03-2017 19:25:00 DKK 30.000
Arne Jacobsen, 3103, T-stol, kontorstol, læder
Arne Jacobsen, 3103, T-stol, kontorstol, læder. Arne Jacobsen 1902-1971. T- stol, model 3103 kontorstol med skal af formspændt finer, nybetrukket med blåt læder. Ben på hjul af forkromet stål. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med alm./mindre brugsspor. Varenr: 4598952 DKK 4.500 DK, Odense, Kratholmvej 24-03-2017 19:25:00 DKK 2.600
Arne Jacobsen. 'Svanen', Lænestol model 3320
Arne Jacobsen. 'Svanen', Lænestol model 3320 . Arne Jacobsen 1902- 1971. Lænestol, model 3320 'Svanen' betrukket med sort læder, monteret på firpasfod af aluminium, H. 75 B. 75 sædehøjde 40 cm. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket med sort basic læder ... Varenr: 4461155 DKK 20.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-03-2017 19:26:00 DKK 13.000
Arne Jacobsen m.fl. Stelton/Cylinda Line (6)
Arne Jacobsen m.fl. Stelton/Cylinda Line (6). Arne Jacobsen m.fl. Stelton/Cylinda Line, best. af fondue, bakke, aflangt fad, toastholder og to askebægre. Fremstår med brugsspor. (6) Varenr: 4602478 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 24-03-2017 19:29:00 DKK 450
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 6 stk. (6)
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 6 stk. (6). Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole (model 3107). Betrækkene er udført af sort semianilin læder, indvendigt med skum (pu)Alle overtræk og lynlåse er testet. Bemærk: modelfoto, stol medfølger ikke. (6) Varenr: 4579653

DKK 3.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-03-2017 19:37:00 DKK 2.900
Arne Jacobsen. Lounge lænestol 'Svanen'. Walnut elegance læder.
Arne Jacobsen. Lounge lænestol 'Svanen'. Walnut elegance læder.. Arne Jacobsen 1902- 1971. Lænestol, model 3320 'Svanen' med drejelig firpasfod af aluminium. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen. Nybetrukket med cognacfarvet walnut elegance læder, udført af dansk professionel møbelpolstrer i... Varenr: 4498156 DKK 25.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-03-2017 19:38:00 DKK 25.000
Læderovertræk til Arne Jacobsen 3107 stole. (6)
Læderovertræk til Arne Jacobsen 3107 stole. (6) . Læderovertræk til Arne Jacobsen 7'er stole. Sæt på seks stk. Betrækket er fremstillet af cognacfarvet semi-anilin læder, indvendigt med 60 kg/kvm. koldskum. Patenteret design med front i ét ubrudt stykke læder. Ryg med to lynlåse, der flugter stolens form og samtidig gør det nemt at montere. Alle... Varenr: 4593783

DKK 4.800 DK, Aarhus, Egå Havvej 24-03-2017 19:38:00 DKK 2.900
Piet Hein/ Bruno Mathsson/ Arne Jacobsen. Supercirkulært bord (5)
Piet Hein/ Bruno Mathsson/ Arne Jacobsen. Supercirkulært bord (5). Piet Hein/ Bruno Mathsson/ Arne Jacobsen. Supercirkulært lounge spisebord, model A202 med plade af hvid laminat med kantliste i matpoleret aluminium, firpasfod af poleret aluminium med stamme i forkromet stål. Fremstår med minimale brugsspor. Formgivet 1958. Fremstillet hos Fritz Hansen 1992, ... Varenr: 4600028 DKK 5.000 DK, Odense, Kratholmvej 24-03-2017 19:40:32 DKK 6.600
Arne Jacobsen. Et par skabe model D-job  af fineret og massiv Wengé. (2).
Arne Jacobsen. Et par skabe model D-job af fineret og massiv Wengé. (2).. Arne Jacobsen. Et par skabe model D-job af fineret og massiv wengé, front med to døre bag hvilke hylder. 20. årh. H. 85 cm. B. 80 cm. D. 37 cm. Fremstår med brugsslitage og ridser, nøgle medfølger ikke. (2). Varenr: 4596674 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-03-2017 19:42:44 DKK 1.650
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol. Walnut Elegnace læder.
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol. Walnut Elegnace læder.. Arne Jacobsen. Oxford kontorstol nybetrukket med cognac farvet walnut elegance læder, fuldpolsteret. Drejefunktion. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nypolsteret med cognac farvet Walnut Elegance læder af dansk professionel møbelpolster i Danmark. Varenr: 4585576 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-03-2017 19:49:00 DKK 6.000
Arne Jacobsen. Par 'Syv'er' barstole med sort læder, model 3197. (2)
Arne Jacobsen. Par 'Syv'er' barstole med sort læder, model 3197. (2) . Arne Jacobsen. Par 'Syver' barstole med formspændte skaller i krydsfinér, betrukket med sort læder, stel i forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3197. H. 111 cm., sædehøjde ca. 78 cm. Modelfotos. Fremstår nybetrukket hos prof. møbelpolstrer med sort semianilin ... Varenr: 4228057 DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 24-03-2017 19:55:00 DKK 7.400
Arne Jacobsen. Sæt på seks 'Syveren' stole, model 3107 (6)
Arne Jacobsen. Sæt på seks 'Syveren' stole, model 3107 (6). Arne Jacobsen 1902-1991. Sæt på seks stole med skal af formspændt hvidlakeret skal, ben af forkromet stålrør. Fremstillede hos Fritz Hansen 1991, model 3107. Fremstår med alm. brugsspor; ridser og mærker. (6) Varenr: 4601059 DKK 6.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24-03-2017 19:55:35 DKK 5.000
 1 2 3 4 5 6 7 8  >>