Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  på "arne jacobsen" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Arne Jacobsen. Fire 'Myrestole' model 3101 (4)
Arne Jacobsen. Fire 'Myrestole' model 3101 (4). Arne Jacobsen 1902-1971. Fire 'Myrestole' model 3101 med skaller af sortlakeret formbøjet finér, monteret med ben af forkromet stålrør. Sædehøjde 3 x 44 og 1 x 42 cm. Formgivet 1952. Fremstillet hos Fritz Hansen.(4) Varenr: 3528666 DKK 3.500 DK, Herlev, Dynamovej 02-09-2014 10:13:00 DKK 3.000
Arne Jacobsen. Vola Vandhaner (3)
Arne Jacobsen. Vola Vandhaner (3). Arne Jacobsen. 3 Vola vandhaner med diverse dele. Installationsvejledning medfølger. Fremstår ubrugt. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten. (3) Varenr: 3527608 DKK 3.000 DK, Aalborg, Nibevej 02-09-2014 14:08:43 DKK 1.400
Arne Jacobsen. Et sæt på seks 'Syver' stole, sort læder, model 3107. (6)
Arne Jacobsen. Et sæt på seks 'Syver' stole, sort læder, model 3107. (6). Arne Jacobsen (1902-1971). Seks stole 'Syveren', model 3107, produceret af Fritz Hansen, dansk design fra 1955, betrukket med sort anilinlæder og med stel af forkromede stålrør. Fremstår professionelt nybetrukket med sort ren anilin læder fra Arne Sørensen. (6) Varenr: 3524121 DKK 20.000 DK, Kolding, Trianglen 02-09-2014 14:13:29 DKK 13.000
Arne Jacobsen, AJ1 pendel
Arne Jacobsen, AJ1 pendel . Arne Jacobsen, AJ1 pendel af hvidlakeret metal. Formgivet i 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 3524371 DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 02-09-2014 15:05:00 DKK 575
Arne Jacobsen. Fire stole, model Myren. (4)
Arne Jacobsen. Fire stole, model Myren. (4) . Arne Jacobsen 1902 - 1971: Fire stole, model 3101 - 'Myren', skaller af formbøjet, lakeret træ, stel af stål. Fremstillede hos Fritz Hansen 1997. Sædehøjde 44 cm. Enkelte ridser og mærker. (4) Varenr: 3528766 DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 02-09-2014 15:18:13 DKK 3.200
Arne Jacobsen, 7'er stole (2)
Arne Jacobsen, 7'er stole (2). Arne Jacobsen. Par 7'er stole af formspændt blålakere krydsfinér, ben af forkromet metal. Formgivet i 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Fremstår med skrammer. (2) Varenr: 3524895 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-09-2014 16:00:58 DKK 950
Arne Jacobsen 1902 - 1971. Par stole, 'Myren', model 3101 (2)
Arne Jacobsen 1902 - 1971. Par stole, 'Myren', model 3101 (2) . Arne Jacobsen. Par stole 'Myren' med skaller i formbøjet sort krydsfinér, stel i forkromet stålrør. Formgivet 1952. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3101. Fremstår omlakerede. (2) Varenr: 3528115 DKK 1.500 DK, Kolding, Trianglen 02-09-2014 16:54:00 DKK 1.600
Arne Jacobsen, AJ1 pendel, hvidlakeret
Arne Jacobsen, AJ1 pendel, hvidlakeret . Arne Jacobsen, AJ1 pendel af hvidlakeret metal. Formgivet i 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Fremstår senere hvidlakeret og med lettere slitage. Varenr: 3512057 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-09-2014 17:13:13 DKK 525
Arne Jacobsen, 7'er stole, grålakerede (4)
Arne Jacobsen, 7'er stole, grålakerede (4). Arne Jacobsen, 7'er stole af formspændt grålakeret krydsfinér, ben af forkromet metal. Formgivet i 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Fremstår med lettere slitage, afskalninger og ridser. (4) Varenr: 3525245 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-09-2014 17:40:41 DKK 2.700
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol, model 3271.
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol, model 3271. . Arne Jacobsen 1902 - 1971. Oxford kontorstol med armlæn, model 3271, højdejusterbar på fempas stjernefod af aluminium, monteret på hjul. Stol med vippefunktion. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket med cognacfarvet læder. Varenr: 3463321 DKK 11.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 02-09-2014 18:23:00 DKK 9.000
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 6 stk. (6)
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 6 stk. (6). Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole (model 3107). Betrækkene er udført af sort semianilin læder, indvendigt med naturgummi. Alle overtræk og lynlåse er testet. Bemærk: modelfoto, stol medfølger ikke. (6Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus ... Varenr: 3427570

DKK 7.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 02-09-2014 19:24:00 DKK 2.900
Arne Jacobsen, cirkulært bord
Arne Jacobsen, cirkulært bord . Arne Jacobsen (1902-1971). Cirkulært bord, fremstillet hos Fritz Hansen. Udført med plade af hvidt laminat, monteret på stamme af forkromet stål, sekspas-fod af støbt aluminium. H. 71 cm. Ø. 120 cm. Fremstår med dyb ridse og brugsspor på plade, samt tydeligt slid/trykmærker på kant. Spor efter ... Varenr: 3528814 DKK 2.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 02-09-2014 19:32:00 DKK 1.200
Arne Jacobsen for Stelton, Cylinda Line samt AJ bestik (21)
Arne Jacobsen for Stelton, Cylinda Line samt AJ bestik (21). Arne Jacobsen for Stelton, AJ bestik af rustfrit stål, bestående af fem middagsskeer, fem middagsknive og syv middagsgafler, salat bestik af rustfrit stål samt Cylinda Line kande og ispand med tang. H. 13 - 15 cm. Fremstår med lettere slitage og skævhed på et greb. (21) Varenr: 3513290 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-09-2014 19:35:00 DKK 850
Forlængersko til seks Arne Jacobsens Syver stole m.fl.
Forlængersko til seks Arne Jacobsens Syver stole m.fl.. Forlængersko til seks Arne Jacobsen stole bestående af: 24 forlængersko, 24 dupper. Hæver stolen med 1,4 cm uden synlig overgang. Kan anvendes til følgende modeller: Syver med/uden armlæn, model 3107 og 3207, Liljen med/uden armlæn model 3108 og 3208 og Myren model 3101 og T-Stol model 3103 ... Varenr: 3305295

DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 02-09-2014 19:41:00 DKK 700
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 4 stk. (4)
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 4 stk. (4). Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole (model 3107). Betrækkene er udført af sort semianilin læder, indvendigt med naturgummi. Alle overtræk og lynlåse er testet. Bemærk: modelfoto, stol medfølger ikke. (4)Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus ... Varenr: 3522518

DKK 4.666 DK, Esbjerg, Oddesundvej 02-09-2014 19:43:00 DKK 2.300
Arne Jacobsen. 7'er spisestole (6)
Arne Jacobsen. 7'er spisestole (6). Arne Jacobsen. Seks 7'er stole af sortlasseret formspændt krydsfinér asketræ, stel af forkromet metal. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Fremstår med flere ridser på sæder. (6) Varenr: 3526508 DKK 5.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-09-2014 19:43:00 DKK 4.200
Arne Jacobsen. Svanen stol model 3320.
Arne Jacobsen. Svanen stol model 3320. . Arne Jacobsen 1902- 1971. Lænestol, model 3320 'Svanen' med drejelig firpasfod af aluminium. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen 2003. Nybetrukket ved professionel møbelpolster med cognacfarvet italiensk anilin læder, ... Varenr: 3521486 DKK 20.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 02-09-2014 19:55:00 DKK 16.000
Arne Jacobsen. Væglamper, model AJ (2)
Arne Jacobsen. Væglamper, model AJ (2) . Arne Jacobsen 1902-1971. Par væglamper, model AJ af sortlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Skærmlængde 35 cm. Bemærk mangler begge hætter. Brugsspor. Varenr: 3518675 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 02-09-2014 19:56:00 DKK 1.950
Arne Jacobsen. Tre stole, 'Syveren' sortlakerede, model 3107 (3)
Arne Jacobsen. Tre stole, 'Syveren' sortlakerede, model 3107 (3). Arne Jacobsen. Tre stole, 'Syveren' model 3107, med skal af formspændt sortlakeret finer, ben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen. Sædehøjde 44,5 cm. Fremstår med brugsspor. (3) Varenr: 3526747 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 02-09-2014 20:10:00 DKK 1.950
Arne Jacobsen. Et par lufthavnsstole. (2)
Arne Jacobsen. Et par lufthavnsstole. (2). Arne Jacobsen 1902-1971. "Lufthavnsstol". Et par lænestole, stel af forkromet stål, uoriginalt betræk af stribet stof. Lufthavnsstolen er formgivet i 1956 og fremstillet hos Fritz Hansen. Litteratur.: Carsten Thau & Kjeld Vindum: " Arne Jacobsen" 1998 s. 466. Fremstår med brugsspor, enkelte ... Varenr: 3526574 DKK 5.000 DK, Kolding, Trianglen 02-09-2014 20:17:00 DKK 4.400
Arne Jacobsen. Seks 'Syver'-stole, Model 3107 (6)
Arne Jacobsen. Seks 'Syver'-stole, Model 3107 (6) . Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på seks stole model 3107, 'Syver'-stole af formbøjet hvidlakeret krydsfinér, ben af blankforkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nylakerede. Sædehøjde 44 cm. (6) Varenr: 3516394 DKK 8.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 02-09-2014 20:29:00 DKK 4.600
Sæt på seks stole, model 3100 'Myren', sortlakerede (6)
Sæt på seks stole, model 3100 'Myren', sortlakerede (6) . Arne Jacobsen. Sæt på seks stole, model 3100 "Myren", udført af sortlakeret formbøjet træ, monteret på rørstel af forkromet stål. Sædehøjde målt på siden: 46,5 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nylakeret. (6) Varenr: 3528825 DKK 8.500 DK, Vejle, Dandyvej 02-09-2014 20:38:00 DKK 5.000
Arne Jacobsen. Sæt på otte stole model 3107. (8)
Arne Jacobsen. Sæt på otte stole model 3107. (8). Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på otte stole model 3107 (Syveren). Med formspændt skal og forkromede ben. Fremstillet hos Fritz Hansen. Sædehøjde 44,5 cm. Nypolstret ved professionel møbelpolstrer med cognac italiensk anilinlæder, vegetabilsk garvet. Der gives 2 års garanti på polstring. Bemærk ... Varenr: 3528294 DKK 24.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 02-09-2014 20:43:00 DKK 16.500
Arne Jacobsen. Kontorstol model 3217
Arne Jacobsen. Kontorstol model 3217. Arne Jacobsen. Kontorstol model 3217 af hvidlakeret formspændt krydsfinér, fempasfod af forkromet stålrør, afsluttet på hjul, højdejusterbar. Fremstillet hos Fritz Hansen. Lakslitage. Varenr: 3528777 DKK 3.800 DK, Roskilde, Store Hedevej 02-09-2014 20:52:00 DKK 3.800
Arne Jacobsen. AJ standerlampe, sort
Arne Jacobsen. AJ standerlampe, sort . Arne Jacobsen 1901-1972. AJ standerlampe. Formgivet 1960. Fremstillet hos Louis Poulsen, model AJ gulv. H. 130 cm. Fremstår med alm. brugsspor, enkelte mærker på skærm. Varenr: 3520004 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 02-09-2014 20:55:00 DKK 1.950
Arne Jacobsen. Par armstole, model 3273 / Red Label 'Oxford' (2)
Arne Jacobsen. Par armstole, model 3273 / Red Label 'Oxford' (2) . Arne Jacobsen (1902-1971). Et par armstole, model 3273 'Oxford' med mellemhøj ryg. Stel og armlæn af aluminium, fempasfod med bendupper, fast sædehøjde med drej, skal af lamineret formpresset træ, betrukket med cognacfarvet læder læder. Fremstillet af Fritz Hansen 2008 "Red label". Fremstår med... Varenr: 3476448 DKK 17.000 DK, Kolding, Trianglen 02-09-2014 22:04:00 DKK 11.000
Arne Jacobsen. Svanen med sort Tonus uld, model 3320. Årg. 2014 med returdrej
Arne Jacobsen. Svanen med sort Tonus uld, model 3320. Årg. 2014 med returdrej. Arne Jacobsen (1902-1971). 'Svanen' med returdrej, model 3320. Lænestol betrukket med sort 'Tonus' uld, drejelig firpasfod af aluminium. Formgivet 1957-1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen. Udført 2014. Certifikat medfølger. Fremstår med ... Varenr: 3531553 DKK 16.000 DK, Kolding, Trianglen 03-09-2014 15:25:55 DKK 12.500
Skalstole, heraf en Arne Jacobsen stol, model 3107 (5)
Skalstole, heraf en Arne Jacobsen stol, model 3107 (5). Skalstole, heraf en Arne Jacobsen stol, model 3107. Fremstår med brugsslitage, ridser/skrammer. (5) Varenr: 3531816 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 03-09-2014 16:44:08 DKK 350
Arne Jacobsen. Oxford Lounge Chair, model 3272
Arne Jacobsen. Oxford Lounge Chair, model 3272 . Arne Jacobsen 1902-1971. Oxford lounge Chair, højrygget lænestol model 3272, betrukket med sort læder, fod af forkromet aluminium. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor / ridser. Varenr: 3529023 DKK 8.000 DK, Odense, Kratholmvej 03-09-2014 19:00:00 DKK 1.850
Arne Jacobsen, 7 stolar modell, 3107, 'Sjuan' (7)
Arne Jacobsen, 7 stolar modell, 3107, 'Sjuan' (7). Stolar 3107 "Sjuan", 7 st, formgivna av Arne Jacobsen, tillverkade 2001. Skal i vitlackerat trä, benställning i förkromad metall. Tillverkade av Fritz Hansen. Repor, tryckrepor, färgbortfall och skavmärken. Varenr: 3531036 DKK 5.680 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 03-09-2014 19:04:00 DKK 3.246
 1 2 3 4  >>