Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "arne jacobsen" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Naef Spiele AG, Schweiz, sæt præsentationskubusser/ståbord
Naef Spiele AG, Schweiz, sæt præsentationskubusser/ståbord. Naef Spiele AG, Schweiz, sæt præsentationskubusser/ståbord. Adskillelig konstruktion af tre kubusser af lakeret træ, udstyret med drejelig plade. En kubus er betegnet. B. 64 cm, H. 106 cm, D. 64 cm. Fremstår med lette brugsspor, stedvist ridser, pladens betræk har mindre skjolder. Vær opmærksom ... Varenr: 4214043 DKK 2.612 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-05-2016 10:08:39 DKK 299
Læderovertræk til Arne Jacobsen 3107 stole. (6)
Læderovertræk til Arne Jacobsen 3107 stole. (6). Læderovertræk til Arne Jacobsen 7'er stole. Sæt på seks stk. Betrækket er fremstillet af sort semi-anilin læder, indvendigt med 60 kg/kvm. koldskum. Patenteret design med front i ét ubrudt stykke læder. Ryg med to lynlåse, der flugter stolens form og samtidig gør det nemt at montere. Alle ... Varenr: 4214035

DKK 3.700 DK, Herlev, Dynamovej 25-05-2016 11:02:00 DKK 3.000
Arne Jacobsen. Svanen med sort Tonus uld, model 3320
Arne Jacobsen. Svanen med sort Tonus uld, model 3320 . Arne Jacobsen (1902-1971). 'Svanen', model 3320. Lænestol betrukket med sort 'Tonus' uld, drejelig firpasfod af aluminium. Formgivet 1957-1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen. Certifikat medfølger. Fremstår i original emballage med certifikat.... Varenr: 4269559

DKK 19.500 DK, Kolding, Trianglen 25-05-2016 13:23:16 DKK 15.000
Arne Jacobsen, seks stole, model 3107, 'Syveren', nybetrukket med cognacfarvet calvados læder. (6)
Arne Jacobsen, seks stole, model 3107, 'Syveren', nybetrukket med cognacfarvet calvados læder. (6) . Seks stole 'Syveren', model 3107 af Arne Jacobsen (1902-1971), produceret af Fritz Hansen, dansk design fra 1955 i cognacfarvet læder og med stel af forkromede stålrør. Fremstår professionelt nybetrukket med cognacfarvet calvados læder. Modelfoto. (6) Varenr: 4123867 DKK 18.000 DK, Kolding, Trianglen 25-05-2016 13:32:58 DKK 13.000
Arne Jacobsen for Fritz Hansen. Ægget med skammel. Lænestol, model 3316 og 3127. Limited Edition. (2)
Arne Jacobsen for Fritz Hansen. Ægget med skammel. Lænestol, model 3316 og 3127. Limited Edition. (2). Arne Jacobsen (1902-1971) for Fritz Hansen. 'Ægget' lænestol med tilhørende fodskammel, model 3316 og 3127. Specialudgave polstret med mørkeblåt slidstærkt Canvas fra Kvadrat (90% uld og 10% nylon), syet med mørkebrunt læderkæder, stel i mørkebrun lakering, med vippefunktion. Limited Edition. ... Varenr: 4265983 DKK 40.000 DK, Kolding, Trianglen 25-05-2016 14:30:00 DKK 32.000
Arne Jacobsen 'Syveren' model 3107
Arne Jacobsen 'Syveren' model 3107. Arne Jacobsen 1902-1971. 'Syveren' med lakeret skal, ben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Fremstår med to mgl. dupsko. Alm. slitage. Varenr: 4276974 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-05-2016 14:34:11 DKK 525
14 mm benforlængere, til 6 stk. Arne Jacobsens stole – passer til bl. a. model: 3107 og 3101 m. fl.
14 mm benforlængere, til 6 stk. Arne Jacobsens stole – passer til bl. a. model: 3107 og 3101 m. fl.. 24 stk. forlængersko (14 mm) til 6 stk. Arne Jacobsen stole der hæver stolen med 14 mm uden synlig overgang. Kan bl.a. anvendes til følgende modeller: Syver med/uden armlæn, model 3107 og 3207, Liljen med/uden armlæn model 3108 og 3208 og Myren model 3101 og T-Stol model 3103 Modelfoto Varenr: 4158154

DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 25-05-2016 15:15:00 DKK 600
Arne Jacobsen. Lænestol, model 3316 'Ægget' Brown Label
Arne Jacobsen. Lænestol, model 3316 'Ægget' Brown Label . Arne Jacobsen. Ægget. Hvilestol betrukket med original mørkebrunt tonus-uld, monteret med drejelig vipbar midtersøjle på firpasfod af aluminium. Formgivet i 1958-59 som en del af totalindretningen i Hotel Royal København. Fremstillet hos Fritz Hansen, årgang 2011. Fremstår uden brugsspor. ... Varenr: 4203374 DKK 28.000 DK, Kolding, Trianglen 25-05-2016 15:35:00 DKK 22.000
Arne Jacobsen. Lænestol, 'Ægget', model 3316 i 'Steelcut Trio'
Arne Jacobsen. Lænestol, 'Ægget', model 3316 i 'Steelcut Trio' . Arne Jacobsen 1902-1971. Lænestol, 'Ægget', model 3316. Original betrukket med Steelcut Trio fra Kvadrat. Firpasfod af massiv profileret aluminium. Formgivet i 1958-59 som en del af totalindretningen i Hotel Royal København. Fremstillet hos Fritz Hansen år 2011, mærket heraf. Fremstår med ... Varenr: 4246905 DKK 24.000 DK, Kolding, Trianglen 25-05-2016 16:16:00 DKK 19.000
Arne Jacobsen, sæt på seks stole ' syveren' model 3107 i ask
Arne Jacobsen, sæt på seks stole ' syveren' model 3107 i ask . Arne Jacobsen. Sæt på seks 7'er stole, model 3107 med skal af formspændt askefiner, monteret med ben af forkromet stålrør. Udført hos Fritz Hansen i 1997/98. Fremstår med lette brugsspor og mærker. (6) Varenr: 4278209 DKK 4.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-05-2016 19:03:00 DKK 3.300
Arne Jacobsen. Ægget. Lænestol, sort anilin læder.
Arne Jacobsen. Ægget. Lænestol, sort anilin læder. . Arne Jacobsen 1902-1971. Ægget. Lænestol model 3316 betrukket med sort anilin læder, monteret med fod af aluminium med vippefunktion. Formgivet i 1958-59 som en del af totalindretningen i hotel Royal København. Fremstillet hos Fritz Hansen. Litteratur: C Thau / K. Vindum 'Arne Jacobsen' 1998. ... Varenr: 4025585 DKK 48.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-05-2016 19:07:00 DKK 38.000
 Arne Jacobsen. Cirkulært spisebord
Arne Jacobsen. Cirkulært spisebord . Arne Jacobsen. Cirkulært bord, hvidlakeret bordplade, monteret på stamme og sekspas fod af metal, H. 70, Ø 145 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor, ridser og enkelte kanthak. VENLIGST VÆR OPMÆRKSOM PÅ AT DENNE VARE BEFINDER SIG PÅ LAURITZ.COM HERLEV’S EKSTERNE LAGER PÅ ... Varenr: 4268133 DKK 3.500 DK, Herlev, Dynamovej 25-05-2016 19:13:00 DKK 2.300
Arne Jacobsen, AJ pendel Ø. 50 cm
Arne Jacobsen, AJ pendel Ø. 50 cm . Jacobsen 1902-1971. AJ pendel med skærme af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø. 50 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4275095 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 25-05-2016 19:14:00 DKK 1.500
Arne Jacobsen. Ægget. Lænestol, cognacfarvet anilinlæder
Arne Jacobsen. Ægget. Lænestol, cognacfarvet anilinlæder. Jacobsen 1902-1971. Ægget. Lænestol model 3316 betrukket med cognacfarvet anilin læder, monteret med fod af aluminium. Formgivet i 1958-59 som en del af totalindretningen i hotel Royal København. Fremstillet hos Fritz Hansen. Litteratur: C Thau / K. Vindum 'Arne Jacobsen' 1998. Bla. omtalt s. ... Varenr: 4176663 DKK 42.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-05-2016 19:25:00 DKK 30.000
Arne Jacobsen. Seks stole, model 3107 (6)
Arne Jacobsen. Seks stole, model 3107 (6) . Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på seks stole model 3107 'Syveren' med skaller af formspændt finer. Stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor og let afskalning. Et enkelt stel med skævhed. (6) Varenr: 4275927 DKK 6.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-05-2016 19:25:00 DKK 4.000
Arne Jacobsen, seks syverstole, model 3107, cognacfarvet læder (6)
Arne Jacobsen, seks syverstole, model 3107, cognacfarvet læder (6) . Arne Jacobsen. Seks stole model 3107 "Syveren" af formbøjet krydsfiner og matforkromede ben. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket med cognacfarvet Calvados læder, dette ej udført hos Fritz Hansen, men hos professionel møbelpolstrer. Sædehøjde ca. 44 cm. (6) Varenr: 4185912 DKK 18.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-05-2016 19:30:00 DKK 14.000
Arne Jacobsen. Otte syverstole model 3107, sort læder (8)
Arne Jacobsen. Otte syverstole model 3107, sort læder (8). Arne Jacobsen 1902 - 1971. Otte stole, model 3107, 'Syveren' med skaller af formbøjet krydsfinér, stel af forkromede stålrør, sædehøjde ca. 44 cm. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket hos prof. møbelpolstrer med sort læder. (8) Varenr: 4247799 DKK 24.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-05-2016 19:35:00 DKK 18.500
Arne Jacobsen. Seks 'Syverstole' model 3107 (6)
Arne Jacobsen. Seks 'Syverstole' model 3107 (6) . Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på seks 'Syverstole' model 3107 med skaller af formspændt krydsfinér, lakeret i forskellige farver, monteret på stel af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen. Omlakerede, fremstår med brugsspor og rød stol med defekt ryg (6) Varenr: 4275293 DKK 5.500 DK, Herlev, Dynamovej 25-05-2016 19:38:00 DKK 3.300
Arne Jacobsen, stole model 3107 fremstillet hos Fritz Hansen (10)
Arne Jacobsen, stole model 3107 fremstillet hos Fritz Hansen (10). Stole model 3107, dansk design af Arne Jacobsen fremstillet hos Fritz Hansen. Formgivet i 1955. Fremstillet i 2001/02. Skaller af krydsfiner med ahornfiner. Sæde og rygdel polstret og betrukket med lindegrønt stof. En stol med blågråt betræk. Understel af forkromet stålrør. Betegnet med ... Varenr: 4277326 DKK 5.970 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-05-2016 19:40:00 DKK 4.105
Arne Jacobsen, seks syverstole, model 3107, sort læder (6)
Arne Jacobsen, seks syverstole, model 3107, sort læder (6) . Arne Jacobsen. Seks stole model 3107 "Syveren" af formbøjet krydsfiner og matforkromede ben. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket med sort Calvados læder, dette ej udført hos Fritz Hansen, men hos professionel møbelpolstrer. Sædehøjde ca. 44 cm. (6) Varenr: 4275491 DKK 18.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-05-2016 19:45:00 DKK 14.000
Arne Jacobsen. Cirkulært cafébord /køkkenbord
Arne Jacobsen. Cirkulært cafébord /køkkenbord . Arne Jacobsen. Cirkulært cafébord med plade fineret med ahorn, firpasfod i aluminium og forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 Ø 90 cm. Fremstår med lettere brugsspor på stel. Varenr: 4128822 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 25-05-2016 20:13:00 DKK 350
Arne Jacobsen. Sæt på seks stole, model 3107 i ahorn (6)
Arne Jacobsen. Sæt på seks stole, model 3107 i ahorn (6) . Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på seks stole model 3107 'Syveren' med skaller af formspændt ahorn. Stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med minimale brugsspor. Varenr: 4128808 DKK 7.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-05-2016 20:15:00 DKK 3.200
14 mm benforlængere, til 6 stk. Arne Jacobsens stole – passer til bl. a. model: 3107 og 3101 m. fl.. 24 stk. forlængersko (14 mm) til 6 stk. Arne Jacobsen stole der hæver stolen med 14 mm uden synlig overgang. Kan bl.a. anvendes til følgende modeller: Syver med/uden armlæn, model 3107 og 3207, Liljen med/uden armlæn model 3108 og 3208 og Myren model 3101 og T-Stol model 3103 Modelfoto Varenr: 4158140

DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 25-05-2016 20:15:00 DKK 600
Arne Jacobsen. Hvilestol , 'Ægget', model 3316. Originalt polstret med sort 'Elegance' læder
Arne Jacobsen. Hvilestol , 'Ægget', model 3316. Originalt polstret med sort 'Elegance' læder. Arne Jacobsen 1902 - 1971. Hvilestol , 'Ægget', model 3316. Originalt polstret med sort 'Elegance' læder. 'Brown Label'. 'Satin' forkromet Firpasfod i massiv aluminium, Formgivet 1958. Fremstillet hos Fritz Hansen 2010. Tilhørende ID-nummerbeviser medfølger. Fremstår med lette/minimale ... Varenr: 4276259 DKK 40.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-05-2016 20:15:00 DKK 25.000
Arne Jacobsen. Seks 'Syver'-stole, Model 3107 (6)
Arne Jacobsen. Seks 'Syver'-stole, Model 3107 (6) . Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på seks stole model 3107, 'Syver'-stole af formbøjet hvidlakeret krydsfinér, ben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nylakerede. Sædehøjde 44 cm. (6) Varenr: 4279294 DKK 8.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-05-2016 20:16:00 DKK 6.400
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sort (model 3107). (4)
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sort (model 3107). (4) . Fire læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole (model 3107). Betrækkene er udført af sort læder, indvendigt med skum. Brugs/trykmærker. (4) Varenr: 4266305 DKK 1.600 DK, Vejle, Dandyvej 25-05-2016 20:16:00 DKK 650
Arne Jacobsen. Tre-pers. Lufthavnssofa, model 3303
Arne Jacobsen. Tre-pers. Lufthavnssofa, model 3303 . Arne Jacobsen 1902 - 1971. Tre-pers. Lufthavnssofa, model 3303, stel af forkromet stål, sæde og ryg betrukket med sort semi anilin læder fra Arne Sørensen , H. 75 B. 180 sædehøjde 43 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket, dette ej udført hos Fritz Hansen, men hos professionel ... Varenr: 4277274 DKK 30.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-05-2016 20:56:00 DKK 24.000
Arne Jacobsen. Seks stole model 3107, hvid (6)
Arne Jacobsen. Seks stole model 3107, hvid (6). Arne Jacobsen. Seks stole 'Syveren' model. 3107 af hvidlakeret krydsfiner monteret med sammenkædninger. SH. 44 cm. Produceret hos Fritz Hansen 2005. Fremstår med brugsspor ridser, mærker. (6) Varenr: 4272851 DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-05-2016 20:57:00 DKK 3.300
Arne Jacobsen. Fire lofts-/ væglamper, Munkegaard (4)
Arne Jacobsen. Fire lofts-/ væglamper, Munkegaard (4) . Arne Jacobsen (1902-1971). Fire lofts- / væglamper af hvidlakeret metal med messingkant, skærm af opalglas. Fremstillet hos Louis Poulsen, model Munkegaard. Ø 50 cm. Fremstår med mindre brugsspor. (4) Varenr: 4277351 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-05-2016 12:07:00 DKK 1.350
Arne Jacobsen. Nummereret jubilæumsudgave af '7'er stolen' - model 3107
Arne Jacobsen. Nummereret jubilæumsudgave af '7'er stolen' - model 3107. Arne Jacobsen. Nummereret jubilæumsudgave af '7'er stolen' - model 3107 af formbøjet lakeret 'Pale Pink' krydsfinér, ben guldbelagt 24k stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen 2015. Modelfotos. '60 års jubilæumsudgaven af 7´er stolen er inspireret af forestillingen om, at "modsætninger ... Varenr: 4264370

DKK 3.600 DK, Kolding, Trianglen 26-05-2016 14:33:00 DKK 3.400
 1 2 3 4 5 6  >>