Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "arne jacobsen" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Arne Jacobsen. Armstol model 3207 'Syveren'
Arne Jacobsen. Armstol model 3207 'Syveren'. Arne Jacobsen. Armstol model 3207 'Syveren' samt polstret med isblåt uldstof, monteret med ben af forkromet metal. Fremstillet hos Fritz Hansen, 1988. Fremstår pletter på polstring, defekt ryg. Varenr: 4347686 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-07-2016 12:30:00 DKK 400
14 mm benforlængere, til 6 stk. Arne Jacobsens stole – passer til bl. a. model: 3107 og 3101 m. fl.
14 mm benforlængere, til 6 stk. Arne Jacobsens stole – passer til bl. a. model: 3107 og 3101 m. fl.. 24 stk. forlængersko (14 mm) til 6 stk. Arne Jacobsen stole der hæver stolen med 14 mm uden synlig overgang. Kan bl.a. anvendes til følgende modeller: Syver med/uden armlæn, model 3107 og 3207, Liljen med/uden armlæn model 3108 og 3208 og Myren model 3101 og T-Stol model 3103 Modelfoto Varenr: 4324385

DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 30-07-2016 15:15:00 DKK 600
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 4 stk. (4)
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 4 stk. (4). Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole (model 3107). Betrækkene er udført af sort semianilin læder, indvendigt med skum (pu). Alle overtræk og lynlåse er testet. Bemærk: modelfoto, stol medfølger ikke. (4) Varenr: 4321536

DKK 2.600 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30-07-2016 18:01:00 DKK 2.300
Arne Jacobsen. 12 syverstole model 3107, cognacfarvet læder (12)
Arne Jacobsen. 12 syverstole model 3107, cognacfarvet læder (12) . Arne Jacobsen. 12 stole model 3107 "Syveren" af formbøjet krydsfiner og forkromede ben. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket med cognacfarvet anilinlæder fra Arne Sørensen, dette ej udført hos Fritz Hansen, men hos professionel møbelpolstrer. NB. Anilinlæderet fremstår med ... Varenr: 4327755 DKK 34.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 30-07-2016 19:08:00 DKK 27.000
Seks hynder til Arne Jacobsens stole 3101 (myren), koskind (6)
Seks hynder til Arne Jacobsens stole 3101 (myren), koskind (6) . Seks hynder til Arne Jacobsens stole 3101 (myren). Betrukket med koskind, bagside med antiskrid (6) Varenr: 4343227

DKK 2.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30-07-2016 19:09:00 DKK 1.800
Arne Jacobsen. Par Svaner, cognac farvet læder (2)
Arne Jacobsen. Par Svaner, cognac farvet læder (2). Arne Jacobsen. Svanen. Par lænestole, model 3320, betrukket med cognacfarvet anilinlæder, drejelig firpasfod af profileret aluminium. H. 80 cm. B. 75 cm. sædehøjde 42 cm. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår ... Varenr: 4093672 DKK 45.000 DK, Odense, Kratholmvej 30-07-2016 19:36:00 DKK 35.000
Arne Jacobsen, seks stole model 3100 (6)
Arne Jacobsen, seks stole model 3100 (6). Seks stole, model 3100 'Myren', Arne Jacobsen for Fritz Hansen. Formgivet i 1951. Sædeskal af formspændt krydsfinér, bøg, firbenet stel af stålrør. Betegnet på undersiden. B. 42cm (målt nederst på benene), H. 76,5cm, D. ca. 48cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, stedvis pletter. (6) Varenr: 4340479 DKK 5.950 DE, Hamburg, Große Elbstraße 30-07-2016 19:50:00 DKK 4.463
Arne Jacobsen. Bord af fineret teak
Arne Jacobsen. Bord af fineret teak. Arne Jacobsen. Bord af fineret teak med ben af stål. H. 68,5 L. 105 B. 70 cm. Brugsspor, mærker. Varenr: 4346546 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-07-2016 20:00:00 DKK 1.750
14 mm benforlængere, til 6 stk. Arne Jacobsens stole – passer til bl. a. model: 3107 og 3101 m. fl.. 24 stk. forlængersko (14 mm) til 6 stk. Arne Jacobsen stole der hæver stolen med 14 mm uden synlig overgang. Kan bl.a. anvendes til følgende modeller: Syver med/uden armlæn, model 3107 og 3207, Liljen med/uden armlæn model 3108 og 3208 og Myren model 3101 og T-Stol model 3103 Modelfoto Varenr: 4317882

DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 30-07-2016 20:15:00 DKK 600
Arne Jacobsen. Seks syverstole model 3107, cognacfarvet læder, høj model (6)
Arne Jacobsen. Seks syverstole model 3107, cognacfarvet læder, høj model (6). Arne Jacobsen. Seks stole model 3107 "Syveren" af formbøjet krydsfiner og forkromede ben. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket med cognacfarvet anilinlæder fra Arne Sørensen, dette ej udført hos Fritz Hansen, men hos professionel møbelpolstrer. Anilinlæder med naturlig struktur ... Varenr: 4332325 DKK 24.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 30-07-2016 20:30:00 DKK 18.000
Arne Jacobsen. Fire syverstole model 3107, sort læder (4)
Arne Jacobsen. Fire syverstole model 3107, sort læder (4) . Arne Jacobsen. Fire stole model 3107 'Syveren' af formbøjet krydsfiner og matforkromede ben. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket med sort læder fra Arne Sørensen, dette ej udført hos Fritz Hansen, men hos professionel møbelpolstrer. Læder med naturlig struktur og nogle naturlige ... Varenr: 4350031 DKK 12.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 30-07-2016 21:14:00 DKK 9.200
Arne Jacobsen, fire stole model 3100 (4)
Arne Jacobsen, fire stole model 3100 (4). Fire stole model 3100, Myren, Arne Jacobsen for Fritz Hansen. Formgivet 1951. Sædeskaller af formbøjet krydsfinér, bøgetræ, firbenede stel af stålrør. Mærket på undersiden. B. 42cm (målt ved benenderne), H. 76,5cm, D. ca. 48cm. Aldersrelaterede brugsspor, delvis plettet.(4) Varenr: 4340482 DKK 4.463 DE, Hamburg, Große Elbstraße 30-07-2016 21:36:00 DKK 2.975
Arne Jacobsen, syv stole model 3100 (7)
Arne Jacobsen, syv stole model 3100 (7). Seks stole, model 3100 'Myren' og en sædeskal uden ben, Arne Jacobsen for Fritz Hansen. Formgivet i 1951. Sædeskal af formspændt krydsfinér, bøg, firbenet stel af stålrør. Betegnet på undersiden. B. 42cm (målt nederst på benene), H. 76,5cm, D. ca. 48cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, ... Varenr: 4340480 DKK 5.950 DE, Hamburg, Große Elbstraße 30-07-2016 22:46:00 DKK 4.463
Store amforaer i antik stil (2)
Store amforaer i antik stil (2). Store amforaer i antik stil, udført af marmorgranulat, som bliver påført et stel af træ eller akrylfibre og derefter cremefarvet patineret i hånden. Amforaerne egner sig til dekoration såvel ude som inde. Låget kan tages af efter behag. Mål i alt ca.: H. 232 cm. NB: Den afbildede Arne ... Varenr: 4339124 DKK 11.901 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 31-07-2016 10:55:00 DKK 9.298
Arne Jacobsen / Stelton, Cylinda Line m.m. (5)
Arne Jacobsen / Stelton, Cylinda Line m.m. (5) . Arne Jacobsen, Stelton, tre dele Cylinda Line, bestående af sukkerskål, flødekande samt askebæger. H. 6 - 10 cm. Salatset fra Bodum medfølger. Fremstår med lette brugsspor. (3) Varenr: 4346721 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-07-2016 13:48:30 DKK 350
Arne Jacobsen. Barstol, model 3197
Arne Jacobsen. Barstol, model 3197. Arne Jacobsen (1902-1971). Barstol med skal af egetræ, stel af forkromet stålrør. Sædehøjde: 78 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Udstillingsmodel. Varenr: 4311356

DKK 4.000 DK, Aalborg, Nibevej 31-07-2016 14:12:00 DKK 3.000
Arne Jacobsen. Lænestol 'Svanen'. Grøn
Arne Jacobsen. Lænestol 'Svanen'. Grøn. Arne Jacobsen 1902 - 1971. Svanen, Lænestol betrukket med grøn uld, drejelig firpasfod af aluminium. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor. Litt. C. Thau & K. Vindum: 'Arne Jacobsen'. Omtalt og gengivet ... Varenr: 4345203 DKK 8.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-07-2016 14:31:00 DKK 7.000
 Arne Jacobsen 1902 - 1971. Oxford kontorstol med lav ryg med armlæn,
Arne Jacobsen 1902 - 1971. Oxford kontorstol med lav ryg med armlæn,. Arne Jacobsen 1902 - 1971. Oxford kontorstol med lav ryg med armlæn, højdejustérbar fempas stjernefod af aluminium, monteret på hjul. Sæde, armlæn og ryg originalt betrukket med brunt patineret læder. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1986. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4345199 DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-07-2016 14:33:00 DKK 2.600
Arne Jacobsen. Lænestol 'Svanen'. Orange
Arne Jacobsen. Lænestol 'Svanen'. Orange. Arne Jacobsen 1902 - 1971. Svanen, Lænestol betrukket med orange uld, drejelig firpasfod af aluminium. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor. Litt. C. Thau & K. Vindum: 'Arne Jacobsen'. Omtalt og gengivet... Varenr: 4345201 DKK 7.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-07-2016 14:33:00 DKK 7.000
Arne Jacobsen. Sæt på fem T- stole, model 3103 (5)
Arne Jacobsen. Sæt på fem T- stole, model 3103 (5). Arne Jacobsen (1902-1971). Sæt på fem T- stole, model 3103 af formspændt bøgetræ senere hvid bemalet. Ben af sortlakeret stålrør. H. 78 cm, SH. 43 cm, B. 40 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Malingen fremstår krakeleret i ryggen, men ryggene er ikke bløde. Fremstår med brugsspor herunder ridser ... Varenr: 4348403 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 31-07-2016 16:16:00 DKK 1.300
 Arne Jacobsen, DJob bord
Arne Jacobsen, DJob bord . Arne Jacobsen 1902-1971, DJob bord med stel af aluminium, plade med kant af bøgetræ. H. 71 L. 172, B. 86 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og pletter. Varenr: 4341086 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 31-07-2016 17:28:00 DKK 300
 Arne Jacobsen. DJob konferenceborde (2)
Arne Jacobsen. DJob konferenceborde (2). Arne Jacobsen 1902-1971, DJob, konferenceborde med stel af aluminium, plade med kant af bøgetræ, mindre bord med uoriginal plade. H. 71 L. 172, B. 86 cm / H. 71 L. 86 B. 51 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og pletter. (2) Varenr: 4341087 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 31-07-2016 17:32:00 DKK 300
Piet Hein & Arne Jacobsen Spisebord på sekspasfod
Piet Hein & Arne Jacobsen Spisebord på sekspasfod. Arne Jacobsen / Piet Hein. Supercirkulært spisebord, med plade af hvid laminat, monteret med sekspas stjernefod af aluminium og søjle af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70,5 Ø 125 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4342051 DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-07-2016 18:36:00 DKK 2.700
Arne Jacobsen, 'Myren' model 3100
Arne Jacobsen, 'Myren' model 3100 . Arne Jacobsen. 'Myren', model 3100. Arne Jacobsen (1902-1971). 'Myren' af formspændt blåmalet krydsfiner, monteret med ben af stål. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3100. Stemplet 1967. Varenr: 4347575 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 31-07-2016 18:45:00 DKK 850
Arne Jacobsen, Myren, stabelstole, model 3101 (3)
Arne Jacobsen, Myren, stabelstole, model 3101 (3) . Arne Jacobsen, Myren, stabelstole af grålakeret formspændt krydsfinér, monteret med stel af forkromet stål. Formgivet i 1952. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3101. Fremstår med brugsspor og små afskalninger. (3) Varenr: 4347142 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-07-2016 19:03:00 DKK 1.300
Arne Jacobsen. Fire syverstole model 3107, sort læder (4). Arne Jacobsen 1902 - 1971. Fire stole, model 3107, 'Syveren' med skaller af formbøjet krydsfinér, stel af forkromede stålrør, sædehøjde ca. 44 cm. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket hos prof. møbelpolstrer med sort læder. (4) Varenr: 4259531 DKK 13.000 DK, Odense, Kratholmvej 31-07-2016 19:05:00 DKK 9.400
Arne Jacobsen. Barstol, model 3197. Arne Jacobsen (1902-1971). Barstol med skal af egetræ, stel af forkromet stålrør. Sædehøjde: 78 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Udstillingsmodel. Varenr: 4311357

DKK 4.000 DK, Aalborg, Nibevej 31-07-2016 19:09:00 DKK 3.000
Arne Jacobsen, Munkegaardsstole,Gabriel polster (2)
Arne Jacobsen, Munkegaardsstole,Gabriel polster (2) . Arne Jacobsen. Munkegaards stole, model 3105 'Myggen' af formspændt finér, fuldpolstret med betræk af trevira fra Gabriel, step Melange 61104, med stel af forkromet stål. Fremstillet hos Howe, Middelfart. Fremstår uden brugsspor i original emballage. (2) Varenr: 4339268

DKK 2.500 DK, Odense, Kratholmvej 31-07-2016 19:10:00 DKK 1.550
Arne Jacobsen. 'Det gyldne æg'. Model 3316. Jubilæumsmodel
Arne Jacobsen. 'Det gyldne æg'. Model 3316. Jubilæumsmodel . Arne Jacobsen. 'Det gyldne æg'. Model 3316. Jubilæumsmodel polstret med chokoladebrun læder på forsiden og chokoladebrun ruskind på bagsiden. Firpasfod af massiv håndpoleret bronze. Formgivet 1958. Stolen står ubrugt og stadig i ubrudt original emballage med tilhørende ID-kort. Stolen er ... Varenr: 4346461 DKK 100.000 DK, Aalborg, Nibevej 31-07-2016 19:13:00 DKK 74.000
Arne Jacobsen, Munkegaardsstole,Gabriel polster (2) . Arne Jacobsen. Munkegaards stole, model 3105 'Myggen' af formspændt finér, fuldpolstret med betræk af trevira fra Gabriel, step Melange 67007 , med stel af forkromet stål. Fremstillet hos Howe, Middelfart. Fremstår uden brugsspor i original emballage. (2) Varenr: 4339266

DKK 2.500 DK, Odense, Kratholmvej 31-07-2016 19:15:00 DKK 1.550
 1 2 3 4 5 6  >>