Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "arne jacobsen" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 6 stk. (6)
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 6 stk. (6). Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole (model 3107). Betrækkene er udført af sort semianilin læder, indvendigt med skum (pu) Alle overtræk og lynlåse er testet. Bemærk: modelfoto, stol medfølger ikke. (6Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus ... Varenr: 3427596

DKK 7.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-10-2014 19:24:00 DKK 3.000
Arne Jacobsen. Standerlampe, model AJ gulv
Arne Jacobsen. Standerlampe, model AJ gulv. Arne Jacobsen. Standerlampe af hvidlakeret metal, med trykafbryder på ledning. Formgivet i 1960. Fremstillet hos Louis Poulsen, model AJ gulv. H. 126 cm. Fremstår som ny uden brugsspor. OBS! Købskvittering fra 19/9-2014 medfølger Varenr: 3592423 DKK 4.000 DK, Herning, Engdahlsvej 26-10-2014 19:30:00 DKK 3.700
Arne Jacobsen. Sæt på fire stole 'syveren' , model 3107, nybetrukket med anilin læder.(4)
Arne Jacobsen. Sæt på fire stole 'syveren' , model 3107, nybetrukket med anilin læder.(4) . Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på fire stole 'syveren' med skaller i formspændt krydsfinér, stel af forkromet stålrør. Siddehøjde ca. 44.5 cm. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Fremstår nybetrukket med cognac anilinlæder. (4) Varenr: 3599986 DKK 11.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-10-2014 19:31:00 DKK 8.400
Arne Jacobsen, 7'er stole, cognacfarvet anilin læder (6)
Arne Jacobsen, 7'er stole, cognacfarvet anilin læder (6) . 7'er stole af Arne Jacobsen af formspændt krydsfinér, nybetrukket med cognacfarvet Provence Brandy skind, ben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Fremstår nybetrukket med ren anilin læder fra Arne Sørensen. Fremstår med naturlige mærker i overfladen. (6) Varenr: 3596536 DKK 18.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-10-2014 19:33:00 DKK 14.000
Arne Jacobsen, Pendelleuchte / Pendellampe AJ Ø 50 cm, für Louis Poulsen
Arne Jacobsen, Pendelleuchte / Pendellampe AJ Ø 50 cm, für Louis Poulsen. Arne Jacobsen, Pendelleuchte / Pendellampe AJ Ø 50 cm, für Louis Poulsen. Entwurf von 1958 für das SAS Hotel in Kopenhagen. Metallschirm weiß lackiert. 4-lichtig, Porzellanfassungen. Bezeichnet mit Herstellerklebeetikett. Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren (teils kleine Kratzer und geringe, ... Varenr: 3592376 DKK 1.489 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-10-2014 20:00:00 DKK 1.042
Arne Jacobsen. Sæt på fire højrygget Oxford kontorstole, model 3272, sort læder. (4)
Arne Jacobsen. Sæt på fire højrygget Oxford kontorstole, model 3272, sort læder. (4) . Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på fire højrygget Oxford kontorstole, model 3272 med stel af forkromet stål, fempas-drejefod i aluminium, ryg og sæde betrukket med nyt sort analin læder. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen med etiket herfra. Fremstår med alm. brugsspor, lette ridser på ... Varenr: 3577102 DKK 30.000 DK, Herning, Engdahlsvej 26-10-2014 20:20:00 DKK 24.000
Arne Jacobsen. Sæt på seks stole 'syveren'  model 3107. (6)
Arne Jacobsen. Sæt på seks stole 'syveren' model 3107. (6). Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på seks stole model 3107 (Syveren). Med formspændt skal og forkromede ben. Fremstillet hos Fritz Hansen. Sædehøjde 44,5 cm. Nybetrukket med cognac anilinlæder ved professionel møbelpolstrer. 2 års garanti på polstring. Bemærk modelfoto. (6) Anilinlæder er lavet ... Varenr: 3600940 DKK 16.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-10-2014 21:00:00 DKK 13.000
Arne Jacobsen. Par Syvere, model 3107, malet (2)
Arne Jacobsen. Par Syvere, model 3107, malet (2). Arne Jacobsen (1902-1971). Par stole, model 3107, 'Syveren'. Udført med skal af formbøjet krydsfinér på stel af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen, formgivet 1955. Fremstår malet med anløbene stel, afskalninger. (2) Varenr: 3593999 DKK 800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-10-2014 12:32:00 DKK 425
Arne Jacobsen. Kontorstol med armlæn, model 3217
Arne Jacobsen. Kontorstol med armlæn, model 3217 . Arne Jacobsen 1902 - 1971. Kontorstol med armlæn,'Syveren' på drejelig fempasfod af forkromet stål på hjul, højdejustérbar med gaspatron. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3217. Monteret med nye hjul samt allukappe. Nybetrukket med cognacfarvet 'Vacona' læder fra Camo ... Varenr: 3591567 DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 27-10-2014 13:15:00 DKK 6.600
Arne Jacobsen. AJ bordlampe, lille model
Arne Jacobsen. AJ bordlampe, lille model. Arne Jacobsen 1902-1971. AJ bordlampe, lille model af sortlakeret metal, bagstykke af sortlakeret messing. H. 44 cm. Formgivet i 1957. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med ridser/skrammer, afskalninger og defekt fatning. Varenr: 3596057 DKK 1.800 DK, Hørsholm, Vibe Alle 27-10-2014 15:09:00 DKK 1.750
Arne Jacobsen. AJ bordlampe, lille model. Arne Jacobsen 1902-1971. AJ bordlampe, lille model af sortlakeret metal, bagstykke af sortlakeret messing. H. 44 cm. Formgivet i 1957. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med ridser/skrammer, afskalninger. Varenr: 3596059 DKK 1.800 DK, Hørsholm, Vibe Alle 27-10-2014 15:14:00 DKK 1.750
Arne Jacobsen. Sæt på fire 'Oxford' spisebordsstole / kontorstole, sort læder (4)
Arne Jacobsen. Sæt på fire 'Oxford' spisebordsstole / kontorstole, sort læder (4) . Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på fire lavryggede 'Oxford' stole, Monteret på drejelig fempasfod af aluminium. Formgivet 1965. Udført hos Fritz Hansen, mærket. Sæde og ryg nybetrukket med sort læder. Der gives 2 års garanti på læderet fra hammerslag. Garantibevis medfølger. (4) Varenr: 3593770 DKK 16.000 DK, Kolding, Trianglen 27-10-2014 15:17:00 DKK 12.500
Samling böcker, konsthantverk och design (9)
Samling böcker, konsthantverk och design (9). Samling böcker, konsthantverk och design. Nio böcker bestående av "Ljuset ska vara vitt och lysa fritt - historien om Ateljé Lyktan" av Johan Jansson, "Moderne Dansk Boligkunst", två band, redigeret af Sigvard Bernadotte og Johs. Lehm-Laursen, Skandinavisk Bogforlag Odense 1946. "Svensk Form" av ... Varenr: 3594901 DKK 810 SE, Örebro, Aspholmen 27-10-2014 15:40:00 DKK 709
Arne Jacobsen 1902-1971. Seks stole model 3107 (6)
Arne Jacobsen 1902-1971. Seks stole model 3107 (6). Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på seks hvide syverstole, model 3107 forsidepolstret med grænt møbelstof. Stel af forkromet stål. Udført hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor herunder afskalninger. (6) Varenr: 3594175 DKK 3.000 DK, Kolding, Trianglen 27-10-2014 15:53:00 DKK 3.300
Arne Jacobsen Minimii boxen, miniature-/dukkehus
Arne Jacobsen Minimii boxen, miniature-/dukkehus. Arne Jacobsen. Minimii boxen. Huset er et miniature-/dukkehus og en tro kopi af Arne Jacobsens eget hus på Gotfred Rodes Vej i Charlottenlund bygget i 1929. Scala forhold 1:16. Første to billeder er modelfotoer. Huset fremstår med defekter og fejl i form af lakafslag og åbne samlinger. ... Varenr: 3594121

DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-10-2014 16:02:37 DKK 1.050
Arne Jacobsen Minimii boxen, miniature-/dukkehus. Arne Jacobsen. Minimii boxen. Huset er et miniature-/dukkehus og en tro kopi af Arne Jacobsens eget hus på Gotfred Rodes Vej i Charlottenlund bygget i 1929. Scala forhold 1:16. Første to billeder er modelfotoer. Huset fremstår med defekter og fejl i form af lakafslag og åbne samlinger. ... Varenr: 3468100

DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-10-2014 16:03:37 DKK 950
Arne Jacobsen Minimii boxen, miniature-/dukkehus. Arne Jacobsen. Minimii boxen. Huset er et miniature-/dukkehus og en tro kopi af Arne Jacobsens eget hus på Gotfred Rodes Vej i Charlottenlund bygget i 1929. Scala forhold 1:16. Første to billeder er modelfotoer. Huset fremstår med defekter og fejl i form af lakafslag og åbne samlinger. ... Varenr: 3468098

DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-10-2014 16:04:28 DKK 1.100
Arne Jacobsen Minimii boxen, miniature-/dukkehus. Arne Jacobsen. Minimii boxen. Huset er et miniature-/dukkehus og en tro kopi af Arne Jacobsens eget hus på Gotfred Rodes Vej i Charlottenlund bygget i 1929. Scala forhold 1:16. Første to billeder er modelfotoer. Huset fremstår med defekter og fejl i form af lakafslag og åbne samlinger. ... Varenr: 3468095

DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-10-2014 16:05:35 DKK 525
Arne Jacobsen, 7'er stole, hvidlakeret, model 3107 (6)
Arne Jacobsen, 7'er stole, hvidlakeret, model 3107 (6). Arne Jacobsen. 7'er stole af hvidlakeret formspændt krydsfiner, stel af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1976 og 2001. Fremstår med brugsspor, krakkeleringer og afskalninger, to stole senere bemalet. (6) Varenr: 3593552 DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-10-2014 16:14:00 DKK 3.500
Arne Jacobsen. Hvilestol, 'Gryden', model 3318
Arne Jacobsen. Hvilestol, 'Gryden', model 3318 . Arne Jacobsen 1902-1971. Hvilestol 'Gryden' med stel af forkromet stål, skal betrukket med sort læder. Udført hos Fritz Hansen, model 3318. Købt i 1962, fremstår med originalt læder, med brugsspor, løs søm i sædet, samt porøst skum. Varenr: 3586483 DKK 8.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-10-2014 19:12:00 DKK 3.300
Arne Jacobsen. Mågen. Spisestole, model 3108 (8)
Arne Jacobsen. Mågen. Spisestole, model 3108 (8). Arne Jacobsen. Spisestole, Mågen med skal af hvidlakeret formbøjet krydsfinér, stel af forkromet stålrør. Formgivet 1969. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3108. Fremstår med brugsslitage, afskalninger og tre manglende bundkapsler. (8) Varenr: 3594542 DKK 10.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-10-2014 19:14:00 DKK 9.400
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 2 stk. (2)
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 2 stk. (2). Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole (model 3107). Betrækkene er udført af sort semianilin læder, indvendigt med skum (pu) Alle overtræk og lynlåse er testet. Bemærk: modelfoto, stol medfølger ikke. (2)Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus ... Varenr: 3518584

DKK 2.333 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-10-2014 19:15:00 DKK 1.250
Arne Jacobsen. Bord fra SAS Royal Hotel
Arne Jacobsen. Bord fra SAS Royal Hotel. Arne Jacobsen 1902-1971. Sofabord med plade af blåt formica, shakerstel af poleret aluminium. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 60 L. 87 B. 55 cm. Kun fremstillet til brug på SAS Royal Hotel. Litteratur: Carsten Thau og Kjeld Vindum: "Jacobsen", afbildet s. 439. Proveniens: SAS Royal Hotel. Varenr: 3594310 DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-10-2014 19:34:00 DKK 1.400
Arne Jacobsen. Lænestol 'Ægget', model 3316
Arne Jacobsen. Lænestol 'Ægget', model 3316. Arne Jacobsen 1902-1971. Lænestol 'Ægget' betrukket med hvidt læder, drejelig midtersøjle med vippefunktion på firpasfod af aluminium. Formgivet i 1958-59 som en del af totalindretningen i Hotel Royal København. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsbræg, krakeleringer på armlæn samt... Varenr: 3593784 DKK 22.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 27-10-2014 19:42:00 DKK 16.500
Arne Jacobsen. Sæt på seks stole 'syveren' model 3107. (6). Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på seks stole 'syveren' med skaller i formspændt krydsfinér, stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Nybetrukket med Moccafarvet læder ved professionel møbelpolstrer samt nyt original skum. (6) Varenr: 3601723 DKK 18.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-10-2014 19:56:00 DKK 12.500
Arne Jacobsen 1902-1971. Fire myrestole, model 3101
Arne Jacobsen 1902-1971. Fire myrestole, model 3101 . Arne Jacobsen 1902-1971. Fire myrestole, model 3101 med skal af formbøjet teaktræ, trebenet stel af stålrør med gummiorvertræk. Gammel model med stålkapsler. Fremstår med aldersrelateret slitage, mindre finerafslag samt to lettere blødhed i ryg og sko samt enkelte skruer mangler. (4) Varenr: 3595463 DKK 3.600 DK, Helsingør, Støberivej 27-10-2014 20:00:00 DKK 1.900
Arne Jacobsen, AJ-1 pendel, brunlakeret (2)
Arne Jacobsen, AJ-1 pendel, brunlakeret (2). Arne Jacobsen, AJ pendel med skærm af mørk brunlakeret metal. Model AJ1, formgivet i 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Fremstår med lettere slitage, enkelte ridser samt smuds. (2) Varenr: 3587720 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-10-2014 20:12:00 DKK 1.500
Arne Jacobsen, Set Stühle Modell 3107 in Leder für Fritz Hansen (2)
Arne Jacobsen, Set Stühle Modell 3107 in Leder für Fritz Hansen (2). Stühle Modell 3107, dänisches Design von Arne Jacobsen für Fritz Hansen. Entwurf von 1955. Ausführung von 1998. Sitzschalen aus verformtem Schichtholz in blauviolett, Sitz und Rückenteil gepolstert und mit dunkelblauem Leder bezogen. Untergestell aus grauem Stahlrohr. B. 49,5cm, H. 77,5cm, T. ... Varenr: 3595891 DKK 1.489 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 27-10-2014 20:20:00 DKK 335
Arne Jacobsen, lænestol, model 3320, 'Svanen', jubilæumsmodel
Arne Jacobsen, lænestol, model 3320, 'Svanen', jubilæumsmodel . Lænestol, model 3320, 'Svanen' af (Arne Jacobsen 1902-1971), fremstillet hos Fritz Hansen i 2008, formgivet 1958. Udført med off-white læder, drejelig firpasfod af perlehvid metal. Udført i nummereret, begrænset antal på 1.958 stk. (Indgraveret i sølvring om foden) i anledning af Svanens 50 års ... Varenr: 3594410 DKK 15.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-10-2014 20:21:00 DKK 13.000
Arne Jacobsen. Otte Munkegårdsstole, model 3105. (8)
Arne Jacobsen. Otte Munkegårdsstole, model 3105. (8) . Arne Jacobsen. Otte Munkegårdsstole / Myggen med skal af formspændt bemalet krydsfinér, ben af stål, model 3105. Fremstillet hos Fritz Hansen. 3 stk. mærket 1972, 5 stk. mærket 1974. Sædehøjde ca. 43,5 cm. Nye sorte plastiksko medfølger til alle otte stole. Fremstår med brugsspor/ridser samt ... Varenr: 3596377 DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-10-2014 20:34:00 DKK 1.850
 1 2 3 4 5  >>