Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Arne Jacobsen. 'Svanen' lænestol, model 3320. 'Red label'
Arne Jacobsen 1902-1971. Svanen. Lænestol, model 3320. Original betrukket med grønt læder, drejelig firpasfod af aluminium. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen. Red label. Fremstår med brugsspor, enkelte mærker på læderet.
Varenr: 4727284
DKK 23.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-08-2017
19:52:00
DKK 16.500
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol Paul Smith red label
Arne Jacobsen 1902-1971. Oxford kontorstol med armlæn, originalt betrukket med Paul Smith uldstof. Fempas stjernefod af aluminium, monteret på hjul. Højdejusterbar med vippefunktion. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen i 2007. Red Label. Fremstår med brugsspor, hjørner med ...
Varenr: 4727235
DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-08-2017
19:56:00
DKK 3.200
Arne Jacobsen. Fire syverstole, laseret ask, forsidepolstret sort læder, model 3107 (4)
Arne Jacobsen 1902-1971. Fire Syverstole, model 3107, mørkegrålaseret ask (farve 175 Dark Grey), originalt forsidepolstret med sort læder, Red Label. Ben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen 2008. Fremstår med lette brugsspor. Stole med tyverisikringsmærke og indgravering under ...
Varenr: 4747058
DKK 6.000 DK, Helsingør, Støberivej 21-08-2017
20:00:00
DKK 4.700
Arne Jacobsen 1902-1971. Fire Syverstole, model 3107, mørkegrålaseret ask (farve 175 Dark Grey), originalt forsidepolstret med sort læder, Red Label. Ben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen 2008. Fremstår med lette brugsspor, tre stole med enkelte små pletter / stænk. Stole med ...
Varenr: 4747059
20:10:00
DKK 4.100
Arne Jacobsen. Svanen. Lænestol, model 3322
Arne Jacobsen. Svanen. Lænestol original betrukket med patineret grøntuldstof, helstøbt højdejusterbart profileret stamme med drejelig firpasfod af aluminium. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3322 i 1960'erne. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Litt. ...
Varenr: 4714034
DKK 14.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-08-2017
20:14:00
DKK 7.600
Arne Jacobsen, Louis Poulsen, lamper, AJ bordlamper (2)
Arne Jacobsen, fremstillet hos Louis Poulsen, par AJ bordlamper, svingbart lampehoved, vippekontakt på foden, hver især med en lyskilde, indvendig med producentklæbeetiket, H. 51 cm - Ø skærm 16 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor. En lampe med ridser. (2) Lauritz.com ...
Varenr: 4741781
DKK 5.205 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-08-2017
20:23:00
DKK 4.834
Arne Jacobsen, Jubilæumssæt: Æggebord, tre stole, model 3100 samt Stelling pendel (5)
Arne Jacobsen 1902-1971. Jubilæumssæt, bestående af: Ægformet bord, model 3603 med plade af sort lasurlakeret aksketræfinér, let skråtstillede bordben af forkromet 19 mm stålrør, H. 70, L. 115, B. 85 cm. Tre stole, model 3100 'Myren', med formbøjet skal af sort lasurlakeret asketræsfinér, ben af ...
Varenr: 4745612
DKK 15.000 DK, Vejle, Dandyvej 21-08-2017
20:24:00
DKK 9.200
Arne Jacobsen: Seks armstole, model 3207, sort læder (6)
Arne Jacobsen 1902 - 1971: Seks armstole 'syveren' med skal af formbøjet krydsfinér på stel af satin stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3207. Siddehøjde. 44,5. Polstret med sort læder. (6)
Varenr: 4731690
DKK 22.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-08-2017
20:25:00
DKK 14.000
Varenr: 4727287
20:32:00
DKK 16.500
Varenr: 4727280
20:38:00
DKK 16.500
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol. Walnut Elegance læder.
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol nybetrukket med cognac farvet walnut elegance læder, fuldpolsteret. Drejefunktion. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nypolsteret med cognac farvet Walnut Elegance læder af dansk professionel møbelpolster i Danmark.
Varenr: 4733602
21:02:00
DKK 3.600
Varenr: 4727234
21:06:00
DKK 3.300
Arne Jacobsen. Sæt på otte stole i sort læder, model 3107. Ny siddehøjde 46,5 cm. (8)
Arne Jacobsen (1902-1971). Otte stole 'Syveren', model 3107, produceret af Fritz Hansen, dansk design fra 1955, betrukket med sort læder og med stel af forkromet stålrør. Ny siddehøjde 46,5 cm. Modelfotos. Fremstår professionelt nybetrukket med sort læder. Professionel sælger yder 2 års ...
Varenr: 4696846
DKK 25.000 DK, Kolding, Trianglen 22-08-2017
14:38:00
DKK 15.500
Arne Jacobsen. Lounge hvilestol. 'Svanen' - model 3320. 'Brown Label'
Arne Jacobsen. Svanen. Hvilestol betrukket med Tonus uld. Firpasfod af aluminium. Fremstillet hos Fritz Hansen i 2016 med tilhørende certifikat. Model 3320. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstår uden brugsspor. Arkivfotos. Litt. C. Thau & K. ...
Varenr: 4748554
DKK 17.000 DK, Kolding, Trianglen 22-08-2017
14:56:42
DKK 9.200
Arne Jacobsen. Sæt på seks forsidepolstrede stole, model 3107 'Monochrome' fra år 2016. (6)
Arne Jacobsen. Seks '7'er' stole, model 3107 'Monochrome' med skaller af formspændt, forsidepolstrede ask. Monteret med ben af sort, pulverlakeret stålrør. Udført hos Fritz Hansen 2016. Fremstår med minimale brugsspor. (6)
Varenr: 4748836
DKK 13.000 DK, Kolding, Trianglen 22-08-2017
15:00:46
DKK 9.400
Design Arne Jacobsen Sjuan
ARNE JACOBSEN, "Sjuan", stolar, 2 st., Danmark, modell 3107, vitlackerad sits, benställning i krom, tillverkade 1979 resp 1981, sitthöjd ca 43 cm
Varenr: 4748129
DKK 1.530 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-08-2017
15:14:00
Se mere
Arne Jacobsen. Seks stole 'Syveren', model 3107, læder (6)
Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på seks stole 'syveren' med skaller i formspændt krydsfinér, betrukket med sort læder, stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Med rust på stel og trykmærker (6)
Varenr: 4747283
DKK 8.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-08-2017
15:18:11
DKK 5.400
Arne Jacobsen. Et sæt på seks 'Syver' stole med cognacfarvet calvados læder. Ny siddehøjde, 46, 5 cm. (6)
Arne Jacobsen (1902-1971). Et sæt på seks stole 'Syveren', model 3107 ny siddehøjde, 46, 5 cm. produceret af Fritz Hansen, ryg og sæde i cognacfarvet læder, stel af forkromede stålrør. Formgivet 1955. Modelfotos. Fremstår professionelt nybetrukket med cognacfarvet calvados læder. Professionel ...
Varenr: 4748085
DKK 18.000 DK, Kolding, Trianglen 22-08-2017
15:40:24
DKK 14.500
Arne Jacobsen. Par 'Syver' barstole i chokoladebrun læder (2)
Arne Jacobsen. Par 'Syver' barstole med formspændte skaller i krydsfinér betrukket med chokoladebrunt læder, stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955/2005. H. 110, sæddehøjde ca. 78 cm. Fremstår nybetrukket med chokoladebrunt læder, dette ej udført hos Fritz Hansen, men hos professionel ...
Varenr: 4741697
DKK 12.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-08-2017
19:44:00
DKK 5.400
Arne Jacobsen. Lænestol 'Svanen', model 3320
Arne Jacobsen. Lænestol 'Svanen' model 3320 betrukket med blå uldstof, firpasfod af aluminium. H. 75, B. 75, sædehøjde 40 cm. Fremstår med brugsspor samt afblegninger.
Varenr: 4747548
20:00:00
DKK 7.200
Arne Jacobsen, kontorstol model 3217 i læder, fremstillet hos Fritz Hansen
Kontorstol model 3217, dansk design af Arne Jacobsen fremstillet hos Fritz Hansen. Formgivet i 1955. Konstruktion med flere indstillinger med skal af krydsfiner med betræk af brunt læder, højdeindstilleligt understel med fempasfod på hjul. Betegnet med klæbemærkat. B. 61,5 cm, H. 81-89 cm, D. ca....
Varenr: 4748241
DKK 9.667 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 22-08-2017
20:20:00
DKK 4.462
Arne Jacobsen. Svanen. Lænestol, Red Label.
Arne Jacobsen. Svanen. Lænestol betrukket med grønt Hallingdal uld, med drejelig stamme af aluminium. Fremstillet hos Fritz Hansen i 2007, model 3322. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Litt. C. Thau & K. Vindum: 'Arne Jacobsen'. Omtalt og gengivet S ...
Varenr: 4747938
DKK 16.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-08-2017
20:34:00
DKK 11.000
Arne Jacobsen. Sæt på seks 'Syveren' vintage stole i teak, model 3107 (6)
Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på seks vintage 'Syveren' stole med skaller af formspændt teaktræ, monteret med stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955, model 3107. Fremstillet hos Fritz Hansen, 1970'erne. Brugsspor. (6)
Varenr: 4748754
DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 22-08-2017
20:42:00
DKK 4.100
Piet Hein. Elipsebord samt fire Arne Jacobsen stole, model 3107. (5)
Piet Hein 1905 - 1996 & Bruno Mathsson 1907 - 1988. Super Elipse spisebord med plade af senere hvidlakeret laminat med alukant, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 cm, L. 180 cm, D. 120 cm. Arne Jacobsen. Sæt på fire stole 'Syveren' med skaller i ...
Varenr: 4741499
DKK 17.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-08-2017
20:49:00
DKK 10.500
Arne Jacobsen. Lænestol 'Ægget', rød Hallingdal uld
Arne Jacobsen. 'Ægget', lænestol med vippeanordning, betrukket med rød Hallingdal uld, drejelig midtersøjle monteret på firpasfod af aluminium, H. 105 B. 87 sædehøjde 40 cm. Formgivet i 1958-59 som en del af totalindretningen af Hotel Royal København. Fremstillet hos Fritz Hansen, 2011. Fremstår ...
Varenr: 4627082
DKK 25.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-08-2017
20:54:00
DKK 15.000
Arne Jacobsen. Otte syverstole model 3107, cognacfarvet anilin læder (8)
Arne Jacobsen. Otte stole model 3107 "Syveren" af formbøjet krydsfiner og matforkromede ben. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nypolstret af professionel møbelpolstrer med cognacfarvet anilin læder på sæde og ryg. Sædehøjde ca. 45 cm. Anilin læder med naturlig struktur insektbid m.m. (8)
Varenr: 4751730
DKK 26.000 DK, Herning, Engdahlsvej 22-08-2017
21:15:00
DKK 14.500
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol med certifikat, model 3273, Red label år 2007
Arne Jacobsen (1902-1971). Højdejustérbar kontorstol model 3291 'Oxford'. Armlæn af børstet aluminium, fempasfod med hjul, skal af lamineret formpresset træ, betrukket med sort alm. patineret 'Classic' læder. Fremstillet af Fritz Hansen "Red Label". medfølgende certifikat. Fremstår med minimale ...
Varenr: 4702269
DKK 11.000 DK, Kolding, Trianglen 23-08-2017
13:29:00
DKK 8.000
Arne Jacobsen. Lænestol, Svanen med sort Tonus uld, model 3320 fra år 2016
Arne Jacobsen (1902-1971). 'Svanen', model 3320. Lænestol betrukket med sort 'Tonus' uld, drejelig firpasfod af aluminium. Formgivet 1957-1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen. Udført 2016. Certifikat medfølger. Arkivfotos. Fremstår med ...
Varenr: 4747886
DKK 17.000 DK, Kolding, Trianglen 23-08-2017
15:14:45
DKK 7.800
Arne Jacobsen. Et par Oxford stole med returdrej, rødbrun læder (2)
Arne Jacobsen 1902-1971. Et par 'Oxford' stole. Monteret på drejelig fempasfod af aluminium med returdrej. Sæde og ryg med originalt betræk af patineret, rødbrun læder. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen år 2007 'Red Label'. (2)
Varenr: 4699248
DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 23-08-2017
15:29:00
DKK 1.650
Arne Jacobsen. Et sæt på otte 'Syv'er' stole med cognacfarvet calvados læder, ny siddehøjde 46,5 cm. (8)
Otte stole 'Syveren', model 3107 af Arne Jacobsen (1902-1971), produceret af Fritz Hansen, dansk design fra 1955 i cognacfarvet calvados læder og med stel af satinbørstet stålrør. Ny siddehøjde 46,5 cm. Modelfotos. Professionel nybetrukket. Professionel sælger yder 2 års garanti på polstring fra...
Varenr: 4696847
DKK 25.000 DK, Kolding, Trianglen 23-08-2017
15:32:00
DKK 16.500
 1 2 3 4 5  >>