Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "arne jacobsen" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Skærm til lofts / væglampe, Louis Poulsen, Eklipta af Arne Jacobsen Arne
Skærm til lofts / væglampe, Louis Poulsen, Eklipta af Arne Jacobsen Arne . Skærm af opalglas til lofts / væglampe, Louis Poulsen, Eklipta af Arne Jacobsen. Ø 45 cm. Ny og i original emballage. Varenr: 3952916

DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 03-09-2015 12:31:00 DKK 350
Arne Jacobsen. Sæt på seks spisestole, uld, Fritz Hansen (6)
Arne Jacobsen. Sæt på seks spisestole, uld, Fritz Hansen (6) . Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på seks syverstole, model 3107, forsidepolstret med uld. Stel af forkromet stål. Udført hos Fritz Hansen. Mindre brugsspor, små krakkeleringer på ryg. (6) Varenr: 3949123 DKK 7.000 DK, Vejle, Dandyvej 03-09-2015 12:35:00 DKK 4.100
Arne Jacobsen. Sæt på seks stole 'Syveren', model 3107 (6)
Arne Jacobsen. Sæt på seks stole 'Syveren', model 3107 (6). Arne Jacobsen (1902-1971). 'Syveren', et sæt på seks stole af fineret træ betrukket med plys, ben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. (6) Varenr: 3899525 DKK 8.000 DK, Kolding, Trianglen 03-09-2015 13:11:00 DKK 3.000
Arne Jacobsen. Sofa 'Svanen' model 3321
Arne Jacobsen. Sofa 'Svanen' model 3321 . Arne Jacobsen 1902-1971. Sofa 'Svanen' model 3321 med stel af aluminium, postret med sort Fame uldstof. Formgivet i 1957, produceret hos Fritz Hansen. Fremstår ny og ubrugt i original emballage. Certifikat/nummerbevis medfølger. Litteratur: C. Thau/K. Windum, 'Arne Jacobsen', omtalt og gengivet ... Varenr: 3898341

DKK 34.000 DK, Kolding, Trianglen 03-09-2015 13:55:00 DKK 29.000
Arne Jacobsen. Et par Oxford armstole, Red Label (2)
Arne Jacobsen. Et par Oxford armstole, Red Label (2) . Arne Jacobsen 1902 - 1971. Et par Oxford armstole med mellemhøj ryg, fempas stjernefod af aluminium. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen, Red Label. Fremstår med minimale brugsspor. (2) Litt. Carsten Thau og Kjeld Vindum: 'Arne Jacobsen', Arkitektens Forlag 1998, s. 98-99. Varenr: 3872551 DKK 14.000 DK, Kolding, Trianglen 03-09-2015 14:00:00 DKK 11.000
14 mm benforlængere, til 6 stk. Arne Jacobsens stole – passer til bl. a. model: 3107 og 3101 m. fl.
14 mm benforlængere, til 6 stk. Arne Jacobsens stole – passer til bl. a. model: 3107 og 3101 m. fl.. 24 stk. forlængersko (14 mm) til 6 stk. Arne Jacobsen stole der hæver stolen med 14 mm uden synlig overgang. Kan bl.a. anvendes til følgende modeller: Syver med/uden armlæn, model 3107 og 3207, Liljen med/uden armlæn model 3108 og 3208 og Myren model 3101 og T-Stol model 3103 Modelfoto Varenr: 3883901

DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 03-09-2015 16:10:00 DKK 600
Arne Jacobsen. Fire stole af bøg model 3101 ´Myren´ (4)
Arne Jacobsen. Fire stole af bøg model 3101 ´Myren´ (4). Arne Jacobsen 1902-1971. Fire stole, 'Myren', model 3101 med stel af blankforkromet stålrør sæde af lamineret bøg. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med lette brugsspor (4) Varenr: 3954414 DKK 3.200 DK, Herlev, Dynamovej 03-09-2015 16:48:00 DKK 1.850
Arne Jacobsen. Par armstole 'syveren' Model 3207. (2)
Arne Jacobsen. Par armstole 'syveren' Model 3207. (2) . Arne Jacobsen 1902 - 1971. Par armstole model 3207 'syveren' med skal af formbøjet krydsfinér på stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår ny betrukket ved professionel møbelpolster med cognac anilin læder. Fremstår med naturlige ar mærker. (2) Varenr: 3922422 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 03-09-2015 18:34:00 DKK 8.000
Arne Jacobsen. To-pers. lufthavnssofa, model 3302. Original læder.
Arne Jacobsen. To-pers. lufthavnssofa, model 3302. Original læder.. Arne Jacobsen 1902-1971. To-personers sofa, model 3302 'Lufthavnssofa' med stel af forkromet metal, betrukket med originalt sort læder. L. 125 H. 73 sædehøjde 40 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Litt. Carsten Thau & Kjeld Vindum: " Arne Jacobsen" 1998 s. 466. Fremstår med få brugsspor. Varenr: 3944529 DKK 25.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 03-09-2015 18:44:00 DKK 20.000
Piet Hein & Bruno Mathsson. Cirkulært spisebord samt fire stole model 3107. (5)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Cirkulært spisebord samt fire stole model 3107. (5). Piet Hein / Bruno Mathsson. Cirkulært spisebord, plade af hvid laminat, monteret med spændben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen, . H. 70,5 Ø. 120 cm. Nylakeret af professionel lakerer. Arne Jacobsen. Sæt på fire stole 'Syveren' med skaller i formspændt krydsfinér, monteret med ... Varenr: 3945141 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 03-09-2015 18:44:00 DKK 7.200
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 6 stk. (6)
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 6 stk. (6). Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole (model 3107). Betrækkene er udført af cognac farvet læder, indvendigt med skum (pu) Alle overtræk og lynlåse er testet. (6) Varenr: 3939661

DKK 5.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 03-09-2015 18:50:00 DKK 4.000
Arne Jacobsen. Ægget. Lænestol tofarvet læder
Arne Jacobsen. Ægget. Lænestol tofarvet læder. Arne Jacobsen 1902-1971. Ægget. Lænestol model 3316 betrukket med tofarvet cognacfarvet/brunt læder, monteret med fod af aluminium med vippefunktion. Formgivet i 1958-59 som en del af totalindretningen i hotel Royal København. Fremstillet hos Fritz Hansen. Litteratur: C Thau / K. Vindum 'Arne ... Varenr: 3889346 DKK 44.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 03-09-2015 18:51:00 DKK 35.000
Arne Jacobsen. Par armstole 'syveren' Model 3207. (2) . Arne Jacobsen 1902 - 1971. Par armstole model 3207 'syveren' med skal af formbøjet krydsfinér på stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår ny betrukket ved professionel møbelpolster med cognac anilin læder. Fremstår med naturlige ar mærker. (2) Varenr: 3922427 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 03-09-2015 18:58:00 DKK 8.000
Arne Jacobsen. 7'er armstole. model 3207, nybetrukket
Arne Jacobsen. 7'er armstole. model 3207, nybetrukket. 7'er armstole af Arne Jacobsen af formspændt krydsfinér, betrukket med brunt skind, ben af satinforkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3207. Nybetrukket med brunt læder. (4) Varenr: 3951593 DKK 10.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-09-2015 19:21:00 DKK 7.800
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 6 stk. (6). Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole (model 3107). Betrækkene er udført af sort semianilin læder, indvendigt med skum (pu)Alle overtræk og lynlåse er testet. Bemærk: modelfoto, stol medfølger ikke. (6) Varenr: 3954023

DKK 3.700 DK, Esbjerg, Oddesundvej 03-09-2015 19:39:00 DKK 2.900
Arne Jacobsen. Sæt på otte 'Syver' stole, sort læder, model 3107. (8)
Arne Jacobsen. Sæt på otte 'Syver' stole, sort læder, model 3107. (8). Arne Jacobsen 1902-1971. Otte spisestole 'Syveren', model 3107, produceret af Fritz Hansen, dansk design fra 1955, betrukket med sort anilin læder og med stel af forkromede stålrør. Sædehøjde målt på siden ca. 47 cm. Fremstår med meget lette brugsspor. (8) Varenr: 3953479 DKK 18.000 DK, Herlev, Dynamovej 03-09-2015 19:46:00 DKK 20.000
Arne Jacobsen, Myren. Spisestole, model 3100 (6)
Arne Jacobsen, Myren. Spisestole, model 3100 (6) . Spisestole af Arne Jacobsen, Myren, af flerfarvet lakeret formspændt krydsfinér, monteret med stel af forkromet stål. Formgivet i 1952. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3100. Fremstår med brugsspor, skrammer. Der mangler hhv. 2 samt 1 sko på 2 stole. (6) Varenr: 3952597 DKK 6.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 03-09-2015 19:49:00 DKK 3.600
Arne Jacobsen. Par armstole 'syveren' Model 3207. (2) . Arne Jacobsen 1902 - 1971. Par armstole model 3207 'syveren' med skal af formbøjet krydsfinér på stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår ny betrukket ved professionel møbelpolster med cognac anilin læder. Fremstår med naturlige ar mærker. (2) Varenr: 3940411 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 03-09-2015 19:50:00 DKK 8.000
Arne Jacobsen. Ægget. Lænestol, cognacfarvet anilinlæder.
Arne Jacobsen. Ægget. Lænestol, cognacfarvet anilinlæder. . Arne Jacobsen 1902-1971. Ægget. Lænestol model 3316 betrukket med cognacfarvet italiensk anilin læder, monteret med fod af aluminium med vippefunktion. Formgivet i 1958-59 som en del af totalindretningen i hotel Royal København. Fremstillet hos Fritz Hansen. Litteratur: C Thau / K. Vindum 'Arne ... Varenr: 3843091 DKK 44.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 03-09-2015 19:50:00 DKK 35.000
Arne Jacobsen, Myren. Spisestole, model 3100 (7)
Arne Jacobsen, Myren. Spisestole, model 3100 (7) . Spisestole af Arne Jacobsen, Myren, af blåfarvet lakeret formspændt krydsfinér, monteret med stel af forkromet stål. Formgivet i 1952. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3100. Fremstår med brugsspor, mærker og afskalning, en manglende sko samt en manglende kapsel. (7) Varenr: 3952598 DKK 5.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 03-09-2015 19:55:00 DKK 1.800
Arne Jacobsen. 'Svanen', Lænestol model 3320
Arne Jacobsen. 'Svanen', Lænestol model 3320 . Arne Jacobsen 1902- 1971. 'Svanen' lænestol, model 3320, betrukket med sort læder, drejelig firpasfod af aluminium, H. 76 B. 75 sædehøjde 40 cm. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket hos prof. ... Varenr: 3924192 DKK 23.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-09-2015 19:56:00 DKK 18.000
Arne Jacobsen. Sæt på to stole 'Myren' af formbøjet eg (2)
Arne Jacobsen. Sæt på to stole 'Myren' af formbøjet eg (2) . Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på to stole 'Myren' af formbøjet sortlakeret eg, ben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen. SH. 42 cm. Alm. brugsspor. (2) Varenr: 3931505 DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 03-09-2015 20:06:00 DKK 1.750
14 mm benforlængere, til 6 stk. Arne Jacobsens stole – passer til bl. a. model: 3107 og 3101 m. fl.. 24 stk. forlængersko (14 mm) til 6 stk. Arne Jacobsen stole der hæver stolen med 14 mm uden synlig overgang. Kan bl.a. anvendes til følgende modeller: Syver med/uden armlæn, model 3107 og 3207, Liljen med/uden armlæn model 3108 og 3208 og Myren model 3101 og T-Stol model 3103 Modelfoto Varenr: 3883865

DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 03-09-2015 20:15:00 DKK 600
Arne Jacobsen. Par armstole af egetræ, model 3207 (2)
Arne Jacobsen. Par armstole af egetræ, model 3207 (2) . Arne Jacobsen 1902-1971. Par 'Syveren' armstole model 3207 med skal og armlæn af sortlakeret egetræ, forsidepolstret og betrukket med sort uldstof, ben af stål. Produceret hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor; afskalninger på lakering. (2) Varenr: 3954559 DKK 2.400 DK, Esbjerg, Oddesundvej 03-09-2015 20:23:00 DKK 1.400
Arne Jacobsen. Fire 'Myren' stole, model 3101 (4)
Arne Jacobsen. Fire 'Myren' stole, model 3101 (4). Arne Jacobsen 1902 - 1971. Fire stole, model 3101, 'Myren', med stel af stål, skaller af formbøjet træ, senere uoriginalt bemalet. Sædeh. 43 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med ridser og mærker og malerrester. (4) Varenr: 3931498 DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 03-09-2015 20:25:00 DKK 2.800
Arne Jacobsen. Otte myrestole, model 3100 (8)
Arne Jacobsen. Otte myrestole, model 3100 (8) . Arne Jacobsen 1902-1971. Otte myrestole, model 3100 med formbøjede skaller af sortlakeret formspændt finér, monteret på trebenet stel af stålrør. Sædehøjde 43,5 cm. Formgivet 1950. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med senere matsort lakering med synlige penselstrøg, nogle ben mangler ... Varenr: 3911059 DKK 5.000 DK, Helsingør, Støberivej 03-09-2015 20:34:00 DKK 3.700
Arne Jacobsen. Kontorstol, læder, Fritz Hansen, model 3117
Arne Jacobsen. Kontorstol, læder, Fritz Hansen, model 3117 . Arne Jacobsen 1902-1971. Kontorstol, 'Syveren', betrukket med læder, drejelig fempasfod af forkromet stål, monteret med hjul, højdejusterbar med gaspatron. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3117. Varenr: 3953400 DKK 6.000 DK, Vejle, Dandyvej 03-09-2015 20:48:00 DKK 4.100
Arne Jacobsen. To 'Svane' lænestole, cognacfarvet læder (2)
Arne Jacobsen. To 'Svane' lænestole, cognacfarvet læder (2) . Arne Jacobsen. Svanen. To lænestole, model 3320, betrukket med cognacfarvet læder, drejelig firpasfod af profileret aluminium. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket med cognacfarvet læder fra Arne ... Varenr: 3955381 DKK 44.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-09-2015 20:48:00 DKK 35.000
Arne Jacobsen. Et par armstole, model 3273 'Oxford'. (2)
Arne Jacobsen. Et par armstole, model 3273 'Oxford'. (2). Arne Jacobsen (1902-1971). Et par armstole, model 3273 'Oxford'. Stel og armlæn af aluminium, fempasfod med bendupper, fast sædehøjde med drej, skal af lamineret formpresset træ, original betrukket med cremefarvet læder. Fremstillet hos Fritz Hansen 2007 "Red label". Fremstår med minimale ... Varenr: 3902808 DKK 14.000 DK, Kolding, Trianglen 04-09-2015 10:46:00 DKK 10.000
Arne Jacobsen. Et par stole, model 3102 'Tungen' (2)
Arne Jacobsen. Et par stole, model 3102 'Tungen' (2). Arne Jacobsen. Tungen. Par stole af formspændt krydsfinér, betrukket med sort anilin læder, ben af forkromet stål. Formgivet i 1955 til Munkegaardsskolen. Fremstillet hos Fritz Hansen model 3102. Litt: Arne Jacobsen, Arkitekt og Designer s. 52. Nybetrukket med sort anilin læder. Der gives ... Varenr: 3782234 DKK 7.000 DK, Kolding, Trianglen 04-09-2015 12:57:00 DKK 2.300
 1 2 3 4 5 6  >>