Kategori  Vurdering
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Kjell Engman skål
KJELL ENGMAN, skål på fot, Kosta Boda, signerad med gravyr samt etikettmärkt, höjd ca 26, mynningens diameter 29 cm.
Varenr: 4893117
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 20-01-2018
12:24:00
Se mere
Harald Reinhold. Komposition (cd)
Harald Reinhold (1911-1996). Komposition, bemalet trærelief, sign. Reinhold. 50,5 x 62 cm. (cd)
Varenr: 4848170
DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 20-01-2018
16:41:00
Harald Reinhold (1911-1996). Komposition, olie på lærred, sign. og dat. Reinhold '73. 72 x 64 (76 x 69) cm. (cd) Med afskalninger.
Varenr: 4877596
20:42:00
Harald Reinhold (1911-1996). Komposition, olie på lærred, sign. og dat. Reinhold '78. 53 x 63 (55,5 x 65,5) cm. Revne i lærredet. (cd)
Varenr: 4865328
DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 21-01-2018
18:59:00
Harald Reinhold (1911-1996). Komposition, olie på lærred, sign. og dat. Reinhold '74. 77 x 66 (92 x 82) cm. (cd)
Varenr: 4880858
20:02:00
Harald Pryn, CD. Vinterlandskab. Olie på lærred
Vinterlandskab med huse, vej og træer, af Harald Pryn (1891-1968), CD. Olie på lærred. Sign. Harald Pryn. 68 x 100 cm. (82 x 114 cm. Behov for let overfladerens.
Varenr: 4893008
DKK 1.500 DK, Kolding, Trianglen 22-01-2018
14:20:00
DKK 650
Kosta Boda. Kjell Engmann. Karaffel samt vase (2)
Kjell Engmann, Kosta Boda. Karaffel samt vase i farvet glas. H. 28 - 51 cm. Fremstår med brugsspor. (2)
Varenr: 4894363
DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 22-01-2018
18:00:00
Harald Reinhold (1911-1996). Komposition, olie på lærred, sign. og dat. Reinhold '75. 60 x 50 (75 x 65) cm. (cd)
Varenr: 4889290
DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 23-01-2018
18:54:00
Kjell Engman skulptur 2 st Kosta Boda
KJELL ENGMAN, skulptur, 2 st, i form av en huvud, signerade K Engman ATELIER, och nr 8KENTAT 989008-500 Kosta Boda samt 8KENTAT 989006-500, höjd ca 19,5-23 cm
Varenr: 4895173
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 23-01-2018
20:06:00
Se mere
Harald Nielsen for Georg Jensen. Samling frokostknive, 'Dobbeltriflet', Sterling (9)
Harald Nielsen for Georg Jensen. Tegnet 1937. Samling frokostknive, 'Dobbeltriflet', Sterling. L. 19,5 cm. Fremstår med minimale brugsspor. (9)
Varenr: 4895570
DKK 1.800 DK, Hørsholm, Vibe Alle 23-01-2018
20:06:00
Jens Harald Quistgaard. 'Grå Cordial' middags- og kaffeservice (71)
Jens Harald Quistgaard. 'Grå Cordial' middags- og kaffeservice bestående af: 1 terrin, 11 middagstallerkener, 11 desserttallerkener, 1 saucekande, 1 smørskål med låg af wengé, 10 kaffekopper, 18 kaffeunderkopper, 13 kagetallerkener, 2 flødekander, 1 sukkerskål med flettet hank (uden låg), 1 lille...
Varenr: 4890155
DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-01-2018
20:36:00
Harald Reinhold. To kompositioner (cd) (2)
Harald Reinhold (1911-1996). To kompositioner, olie på lærred, sign. og dat. Reinhold '76 og '78. 51 x 61 og 54 x 45 cm. UR. (cd) (2) Ene med krakeleringer.
Varenr: 4848157
DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 24-01-2018
15:37:00
Jens Harald Quistgaard. Relief steldele (18)
Jens Harald Quistgaard. Relief steldele fra Bing og Grøndahl, Kronjyden / Nissen. bestående af: Lågskål, 2 fade på fade, rektangulært fad, vinkøler/isspand, marmeladekrukke, 5 tekopper, 4 dertilhørende underkopper samt 3 æggebægre. (18)
Varenr: 4896793
DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 24-01-2018
19:42:00
Harald Slott-Møller. Gårdeksteriør med høns og personer, olie på lærred
Harald Slott-Møller (1864-1937). Gårdeksteriør med høns og personer, olie på lærred, sign. Harald-Slott-Møller-1918. 56 x 92 cm. (74 x 111 cm.) På bagsiden udstillingsmærkat fra Charlottenborg 1920.
Varenr: 4894441
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-01-2018
20:31:00
Harald Bølling-Petersen, olie på lærred, kystparti fra Kreta
Kystparti fra Kreta af Harald Bølling-Petersen (1939-2001), olie på lærred, sign. Bølling, 22,5x27,5 cm. (25,5x30,5 cm). Fremstår med lille afskalning samt på lærred.
Varenr: 4890215
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-01-2018
13:04:00
Harald Reinhold (1911-1996). Komposition, bemalet trærelief, sign. og dat. Reinhold '71. 65 x 77 cm. (cd)
Varenr: 4883257
DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 25-01-2018
16:14:00
Harald Giersing, selvportræt, litografisk prøvetryk
Harald Giersing 1881-1927. Litografisk prøvetryk, selvportræt, signeret i bly. Trykt hos I. Christian Sørensen & Co. H.48 x 43,5 cm (54 x 64 cm) Fugtskadet og med skjolder.
Varenr: 4895614
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-01-2018
16:41:00
Jens Harald Quistgaard for Bing & Grøndahl. Cordial service (12)
Jens Harald Quistgaard for Bing & Grøndahl. Cordial service af stentøj med lilla glasur fra serien Palet, bestående af: 4 kopper (305), 4 underkopper (305), 4 tallerkner Ø 21 cm (325). (12)
Varenr: 4897341
DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-01-2018
19:19:00
DKK 3.600
Harald Nielsen for Georg Jensen. Tulipan vase af sterling sølv, dessin 676
Harald Nielsen for Georg Jensen. Tulipan vase af sterling sølv, dessin nr. 676. Fremstillet efter 1945. H. 18 cm. Vægt: 340 gr. Fremstår med enkle bule.
Varenr: 4897877
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-01-2018
20:14:00
Dansk Design. Jens Harald Quistgaard. Stager, messing (2)
Dansk Design. Jens Harald Quistgaard. Stager dekoreret m/ riller, messing, stemplet JHQ Dansk Design Denmark, H. 15,5 cm. Brugsspor. (2)
Varenr: 4896480
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-01-2018
21:17:00
Kjell Engman for Kosta Boda. Samling figurer fra serien 'Catwalk' (9)
Kjell Engman for Kosta Boda. Samling figurer fra serien 'Catwalk'. H. 15,5-23,5 cm. Enkelte figurer med maling pletter; Det hvide figur med enkelte afslag. (9)
Varenr: 4899521
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-01-2018
16:03:27
Harald Reinhold (1911-1996). Komposition, olie på lærred, sign. og dat. Reinhold '75. Lysmål: 44 x 53 (65 x 75) cm. (cd)
Varenr: 4880753
DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 26-01-2018
18:18:30
Kjell Engman for Kosta Boda, vase af farvet glas
Kjell Engman, vase af farvet glas, motiv med ansigt. Mærket Kosta Boda samt signeret og nummereret, nr. 89513. H. 35 cm.
Varenr: 4899306
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 26-01-2018
19:50:00
Harald Reinhold (1911-1996). Komposition, bemalet trærelief, sign. Reinhold. 62 x 72 cm. (cd)
Varenr: 4899343
20:58:00
Harald Reinhold (1911-1996). Komposition, olie på lærred, sign. og dat. Reinhold '67. 55 x 65 (58 x 68) cm. (cd)
Varenr: 4874953
DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 27-01-2018
19:50:00