Kategori  Vurdering
   1 2 3 4  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Josef Hansen oljemålning
JOSEF HANSEN (1871-?): Kvinna i interiör, signerad och daterad Jos Hansen 21, olja på duk, ca 81x59 cm
Varenr: 4924630
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-02-2018
11:03:00
Se mere
Flemming Bo Hansen for Rosendahl. Digital dame armbåndsur, model 'Watch II'
Rosendahl. Digital dame armbåndsur, model 'Watch II' 43129. Design: Flemming Bo Hansen. Æske og emballage medfølger.
Varenr: 4919606

DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 25-02-2018
16:51:15
DKK 450
Severin Hansen. Gulvlampe 'Bridgelampe' af lakeret bøg
Severin Hansen. Gulvlampe 'Bridgelampe' af lakeret bøg, monteringer af messing, svungen stamme på trepas fod med afbryder underneden. H. 160 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.
Varenr: 4891168
DKK 12.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-02-2018
19:15:00
DKK 1.800
Fritz Hansen. Fire stole af bejdset egetræ (4)
Fritz Hansen. Fire stole med 'slædeben' af bejdset egetræ. Ryg og sæde polstret med sort møbelstof. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker. (4)
Varenr: 4905440
DKK 5.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 25-02-2018
19:19:00
DKK 450
Lysberg Hansen & Terp. Par lænestole (2)
Lysberg Hansen & Terp. Par lænestole med løs sædehynde, betrukket med blomstret betræk, svejfede ben af bejdset bøg. H. 88/40 B. 82 cm. Fremstår med brugsspor, slitage i betræk. (2)
Varenr: 4895794
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 25-02-2018
19:58:00
Matbord Fritz Hansen
TODD BRACHER, matbord, modell "T No1", Fritz Hansen, Danmark, underredde av förkromat stål, bordsskiva av glas, höjd 74, 200x100 cm
Varenr: 4925014
DKK 7.722 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 25-02-2018
20:02:00
Se mere
Hans Hansen. 'Arvesølv nr. 5' bestik i sterlingsølv (92)
Hans Hansen. 'Arvesølv nr. 5' bestik i sterlingsølv bestående af: 12 middagsknive og 12 frokostknive med skafter af sterlingsølv, L. hhv. 22 og 20 cm, 9 middagsgafler og 12 frokostgafler, L. hhv. 17,8 og 16 cm, 10 middagssker og 10 dessertskeer, L. hhv. 19 og 17 cm, 10 kagegafler, L. 12,7 cm, 12...
Varenr: 4910095
DKK 15.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-02-2018
20:18:00
DKK 3.200
Matgrupp Fritz Hansen
ARNE JACOBSEN samt BRUNO MATHSSON & PIET HEIN, matgrupp, 7 dlr, teak och kromat stål, Fritz Hansen, Danmark, bestående av: stolar (6), modellnr 3107, "Sjuan", sitthöjd 46,5 cm, samt matbord, "Superellips", 150x100, höjd ca 70 cm
Varenr: 4925039
DKK 9.266 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 25-02-2018
20:52:00
Se mere
Poul Kjærholm, Fritz Hansen, lænestol/loungestol, model PK22 (2)
Poul Kjærholm (1929-1980), fremstillet hos Fritz Hansen, lænestol/loungestol, model 'PK22', formgivet i 1955. Understel af matforkromet fjederstål, sæde og ryglæn betrukket med sort læder, betegnet med producentstempel og producentklæbeetiket på undersiden, H. 72 cm, siddehøjde 33 cm, B. 63 cm, ...
Varenr: 4846991
DKK 27.168 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-02-2018
21:10:00
DKK 22.702
Roald Hansen, parti med bondegård
Roald Hansen f. 1938, parti med bondegård, olie på lærred, sign. RH, 40x50 cm. (55x65 cm).
Varenr: 4925383
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 26-02-2018
12:23:46
Skrivbordsstol Arne Jacobsen
ARNE JACOBSEN, "Oxford", skrivbordsstol, Fritz Hansen, Danmark 1994, femdelad centralfot i aluminium på hjul, ljus skinnklädsel, etikettmärkt Fritz Hansen Made in Denmark 1994, höj- och sänkbar
Varenr: 4925098
DKK 3.089 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-02-2018
13:00:00
Se mere
Varenr: 4926655

DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 26-02-2018
15:52:00
Erik Hansen for Le Klint. Sakselampe af eg, model 324
Erik Hansen. Sakselampe / væglampe af egetræ, H. ca. 32 cm. Fremstillet hos Le Klint, model 324. Skærm medfølger. Fremstår med få brugsspor herunder skærm med enkelte mærker.
Varenr: 4923336
DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 26-02-2018
18:00:00
Varenr: 4864630

18:47:00
Hans J. Wegner. Armstol af teak 'The chair', Johannes Hansen
Hans J. Wegner. Armstol 'The chair/ den runde stol' med stel af teaktræ, sæde og ryg monteret med sjeneflet, sædehøjde 44 cm. Formgivet 1949. Fremstillet hos Snedkermester Johannes Hansen, brændestempel herfra. Præsenteret på Snedkerlaugets Møbeludstilling på Kunstindustrimuseet i 1949. ...
Varenr: 4898516
DKK 22.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-02-2018
19:03:00
DKK 10.500
Erik Hansen. Sakselampe / væglamp, model 332, egetræ
Erik Hansen. Sakselampe / væglampe af egetræ, model 332, H. ca. 40 cm. Fremstillet hos Le Klint. Skærm med revner.
Varenr: 4923882
DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-02-2018
19:15:00
DKK 850
Fritz Hansen. Lænestol med ben af mørk poleret bøgetræ.
Fritz Hansen. Lænestol med ben af mørk poleret bøgetræ, overpolstret med grønt betræk. ca. 1940. H. 107 cm. Sh. 37 cm. B. 74 cm. Fremstår med brugsslitage.
Varenr: 4923756
DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-02-2018
19:22:00
Arne Jacobsen für Fritz Hansen, Modell 3107
Entwurf Arne Jacobsen 1955, Ausführung für Fritz Hansen, Monocrome Schwarz lackierter Sitz aus formgebogenem Schichtholz, verchromtes Metallrohrgestänge. Produziert 2012. Unterseitig bezeichnet. Sitzhöhe 46,50 cm. Ausstellungsstück
Varenr: 4926002
DKK 1.117 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-02-2018
19:36:00
DKK 484
Jens Hansen. Skab af massiv bøg
Jens Hansen. Skab af massiv bøg, to glaslåger. Fremstillet af Trekanten. H. 71,5 cm. B. 71,5 cm. D. 30 cm. Fremstår med brugsslitage.
Varenr: 4923936
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-02-2018
19:47:00
Andreas Hansen. Skrivebord samt armstol (2)
Andreas Hansen. Skrivebord af massivt tapsamlet kirsebærtræ, front med små rum og skuffer, tredelt opklappelige skriveplader, heraf en beklædt med patineret vegetal læder, og en med små rum, sæde betrukket med patineret vegetal læder. Formgivet i 1979. Fremstillet hos Form 75, Hadsten ...
Varenr: 4925901
DKK 8.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-02-2018
19:48:00
DKK 5.600
Folke Ohlsson. To-pers. sofa, Fritz Hansen
Folke Ohlsson. To-pers. sofa betrukket med uld, tilspidsede ben af bejdset bøgetræ. Fremstillet hos Fritz Hansen med mærkat herfra.L. 150 cm. Fremstår med falmet stof.
Varenr: 4923736
DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-02-2018
20:07:00
Varenr: 4898518
20:18:00
DKK 11.000
Mogens Hansen. Trepers. sofa, fritstående, betrukket med cognacfarvet læder
Mogens Hansen. Trepers. sofa, fritstående, betrukket med cognacfarvet læder, løse hynder i sider, sæde og ryg, ben af mørklakeret bøg. H. 74/39. L. 201. D. ca. 77 cm. Fremstår med brugsspor, mærker og patina, let gennemslid på to hjørner
Varenr: 4925847
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 26-02-2018
20:20:00
DKK 1.300
Niels Christian Hansen. Modelstudie, kvinde
Niels Christian Hansen (1834-1922). Modelstudie, rygvendt kvinde, olie på lærred, sign. og dateret N.C. Hansen 1916. 38 x 26 (52 x 40) cm.
Varenr: 4924215
DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-02-2018
20:24:00
Lysberg, Hansen & Therp. Sofagruppe af mahogni med fransk flet (3)
Lysberg, Hansen & Therp. Sofagruppe af mahogni med fransk flet. Løse hynder. L. 175 cm. Alm. spor af brug. (3)
Varenr: 4920943
DKK 2.400 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-02-2018
20:24:00
Carl Hansen & Søn. Et sæt på seks windsor stole, model CH18 S (6)
Carl Hansen & Søn. Et sæt på seks windsor stole, model CH18 S. Af massiv egetræ. H. 86,5 cm. SH. 44 cm. Fremstillet hos Carl Hansen & Søn, mærke herfra. Fremstår med brugsspor. (6)
Varenr: 4911777
DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-02-2018
20:25:00
Arne Jacobsen, Stuhl Grand Prix Stole 4130 für Fritz Hansen
Arne Jacobsen, Stuhl Grand Prix Stole 4130 für Fritz Hansen. Entwurf von 1957. Stuhl aus formgebogene Sitzschale im Dunkelgrauem, unterseitig mit Stempelung: 'Made by FH Denmark' in 2014. Erreichte im Jahre 1957 die höchste Auszeichnung (Grand prix) auf der Triennale in Mailand. Literatur: C. ...
Varenr: 4926012
DKK 2.233 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-02-2018
20:27:00
DKK 521
Arne Jacobsen, stol Grand Prix Stole 4130 fremstillet hos Fritz Hansen (2)
Arne Jacobsen, stol Grand Prix Stole 4130 fremstillet hos Fritz Hansen. Formgivet i 1957. Stol af formbøjet skal i gult, med stempel på undersiden: 'Made by FH Denmark' i 2014. Modtog den højeste udmærkelse (Grand prix) på Triennalen i Milano i 1957. Litteratur: C. Thau & K. Vindum Arne Jacobsen ...
Varenr: 4926011
DKK 4.466 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-02-2018
20:28:00
DKK 595
Severin Hansen Jr. Fritstående skrivebord af egetræ
Severin Hansen Jr. Fritstående skrivebord af fineret egetræ, sarg med fire skuffer, opsat tilspidsede ben, H. 73 cm. B. 143 cm. D. 75 cm. Nøgle medfølger. Fremstillet hos Haslev Møbelsnedkeri. Fremstår med aldersrelateret brugspatina, kanthak, ring på pladen, slitage på bagerste venstre kant i ...
Varenr: 4924076
DKK 12.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-02-2018
20:32:00
DKK 4.200
Arne Jacobsen, fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107, monokrom sort (2)
Formgivet af Arne Jacobsen i 1955, fremstillet hos Fritz Hansen, monokromt sortlakeret sæde af formbøjet krydsfiner, forkromede metalrørstænger. Produceret i 2017. Betegnet på undersiden. Siddehøjde 46,50 cm. Udstillingsmodeller. (2)
Varenr: 4925994
20:35:00
DKK 1.340
 1 2 3 4  >>