Kategori  Vurdering
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
En stor samling diverse julepynt bestående af glaskugler. nissestager, kravlenisser, koglenisse, flagguirlander, lysholdere til juletræet med videre.
Varenr: 4869810
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-12-2017
14:58:00
DKK 950
Poul Henningsen. Pendel 'Koglen' kobber Ø. 84 cm.
Poul Henningsen 1894-1967. Koglen med 72 blade af kobber, placeret på 12 buer af forkromet stål, fatningshus af forkromet aluminium. Formgivet 1957-1959 til Langeliniepavillonen i København. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 84 cm. Brugsspor. Litteratur: Tænd PH-lampens historie, gengivet og ...
Varenr: 4857691
DKK 44.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-12-2017
19:59:00
DKK 21.000
Poul Henningsen. Pendel 'Koglen' med 72 blade af stål, Ø. 60 cm.
Poul Henningsen 1894-1967. Pendel 'Koglen' med 72 blade af stål, placeret på 12 buer i forkromet stål. Komplet med fatningshus i forkromet aluminium, wireophæng, hvid stofledning, ophængstrisse samt baldakin. Medfølgende nummerbevis. Formgivet 1957-1959 til Langeliniepavillonen i København. ...
Varenr: 4870518
DKK 40.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-12-2017
20:18:00
DKK 25.000
Poul Henningsen. Pendel 'Koglen' med 72 blade af kobber, Ø. 84cm.
Poul Henningsen 1894-1967. Pendel 'Koglen' med 72 blade af kobber, placeret på 12 buer i forkromet stål. Komplet med fatningshus i forkromet aluminium, wireophæng, hvid stofledning, ophængstrisse samt baldakin. Medfølgende nummerbevis. Formgivet 1957-1959 til Langeliniepavillonen i København. ...
Varenr: 4870524
DKK 46.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-12-2017
20:22:00
DKK 29.000
Poul Henningsen. Pendel 'Koglen' med 72 blade af hvidlakeret metal, Ø. 84 cm.
Poul Henningsen 1894-1967. Pendel 'Koglen' med 72 blade af hvidlakeret metal, placeret på 12 buer i forkromet stål. Komplet med fatningshus i forkromet aluminium, wireophæng, hvid stofledning, ophængstrisse samt baldakin. Medfølgende nummerbevis. Formgivet 1957-1959 til Langeliniepavillonen i ...
Varenr: 4870521
20:30:00
DKK 26.000
Varenr: 4870520
20:51:00
DKK 26.000
Fransk lysekrone i regenceform, 1900-1920
Fransk lysekrone af forgyldt bronze i regenceform med seks lysarme til elektrisk lys, søjleformet stamme med kanneleringer, ornamenter som akantusblade og kogler, ca. 1900-1920. H. 63. Ø 44 cm. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4871245
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 21-12-2017
20:29:00
DKK 500
Poul Henningsen. Koglen. Ø.48 cm
Poul Henningsen 1894 - 1967. Pendel 'Koglen' med blade i kobber. Med forkromet fatningshus, wireophæng og baldakin. Formgivet 1957- 1959 til Langeliniepavillonen i København. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 48 cm. Litteratur: 'Tænd PH-lampens historie', gengivet og omtalt s. 276. Brugsspor, ...
Varenr: 4873116
DKK 20.000 DK, Herlev, Dynamovej 28-12-2017
20:27:00