Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Golvlampa Poul Henningsen för Louis Poulsen
POUL HENNINGSEN, Louis Poulsen, Danmark, golvlampa "PH80", förkromad metall samt akrylplast, höjd 130 cm
Varenr: 4727023
DKK 3.059 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26-07-2017
14:06:00
Se mere
Louis XVI chatol af egetræ, 1700/1800-tallet
Louis XVI chatol af massivt egetræ, skråklap bag hvilken større og mindre skuffer, herunder tre skuffer. 1700/1800-tallet. Nøgle medfølger. H. 105, B. 113,5, D. 53,5 cm. Revner og reparationer, defekt låge.
Varenr: 4709064
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-07-2017
14:12:45
Varenr: 4727026
14:24:00
Se mere
Poul Henningsen. PH 5 pendel
Poul Henningsen 1894-1967. PH5 pendel med skærme af hvidlakeret metal, Ø 50 cm. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med almindelig brugsspor.
Varenr: 4726839
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 26-07-2017
18:14:00
DKK 1.200
Verner Panton. 'Panthella' stander/gulvlampe
Verner Panton 1926-1998. 'Panthella' stander/gulvlampe, formgivet i 1971. Stel og skærm af hvidt plast og metal. H. 130 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor, smule gulnet
Varenr: 4724005
DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 26-07-2017
19:23:00
Poul Henningsen. PH5 Pendel, hvid
Poul Henningsen. PH5 pendel med skærme af hvidlakeret aluminium. Ø 50 cm. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor, let skævhed, ridser og enkelte trykmærker.
Varenr: 4727293
DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-07-2017
19:27:00
DKK 425
Poul Henningsen. Fem-armet bombardementskrone med stel af bruneret messing
Poul Henningsen 1894-1967. Fem-armet bombardementskrone med stel af bruneret messing, baldakin samt fatningshuse af bakelit, originalt monteret med 2/2 skærmsæt af mat glas.Udført hos Louis Poulsen i 1930'erne. Ø ca. 70 cm. Naturlig patina og brugsspor. Litteratur: Jørstian, m.fl.: ...
Varenr: 4722554
DKK 35.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 26-07-2017
19:42:00
DKK 19.000
Poul Henningsen. PH 4½ - 3½ standerlampe
Poul Henningsen, 1894 - 1967. Standerlampe PH 4½-3½ med fod, stamme og topplade af højglansforkromet metal, skærme af hvidt opal glas. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 125 cm., Ø. 45 cm. Fremstår med brugsspor i form af ridser på fod.
Varenr: 4726875
DKK 12.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-07-2017
19:44:00
DKK 5.600
Poul Henningsen. Bordlampe, PH 3/2, jubilæumsmodel
Poul Henningsen ( 1894-1967). Bordlampe, PH 3/2, jubilæumsmodel, stamme og fodstykke af messing monteret med grønlakerede metalskærme med staffering, Udført fra 1994 hos Louis Poulsen. H. 45 cm. Ø. 30 cm. Fremstår med brugsspor, lette mærker.
Varenr: 4727611
DKK 10.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-07-2017
19:53:00
DKK 7.200
Pendel, Louis Poulsen, PH stammekrone af Poul Henningsen, i org. æsker, nummerbevis & kvittering
Poul Henningsen 1894-1967 for Louis Poulsen, jubilæumsmodel, PH stammekrone med stel af bruneret messing, tre arme monteret med 2/1 skærmsæt af opalglas - 2 overskærme m/ minimalt afstød(indvendigt kant ved fatning), nummeret, i org. æsker m/ nummerbevis & kvittering. Fremstår m/ brugsspor. NB ...
Varenr: 4713483
DKK 10.000 DK, Odense, Kratholmvej 26-07-2017
20:01:38
DKK 4.100
Louis XVI spejl, 1700-tallet
Louis XVI spejl af delvis guldmalet træ, rigt udskåret med draperi, perlestav og sløjfe. Vaseformet top med overflødighedshorn, 1700-tallets sidste tredjedel. Originalt spejlglas. Aldersrelateret slitage; senere bemaling, småskader og mangler. H. 92 B. 38 cm.
Varenr: 4707576
DKK 4.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-07-2017
20:10:00
DKK 1.800
Poul Henningsen, Louis Poulsen, standerdlampe, PH 3½/2½,
Poul Henningsen for Louis Poulsen, standardlampe, model PH 3½/2½, fod samt fatningshus af forkromet metal, skærm af opalglas. H. 130 cm. Ø 33 cm.
Varenr: 4726711
DKK 7.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 26-07-2017
20:40:00
DKK 5.400
Poul Henningsen. PH 4/3 bordlampe
Poul Henningsen 1894-1967. PH 4/3 bordlampe med stamme og fod af forkromet metal, skærmsæt af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 54, Ø. 45 cm. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4726869
DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 26-07-2017
20:58:00
DKK 1.800
Poul Henningsen. 3½-2½ Kobber Gulvlampe - Limited edition
Poul Henningsen. 3½-2½ Kobber Gulvlampe, Limited edition. To overskærme, kobber og mundblæst glas. Mellem og nederste skærm af mundblæst hvidt opalt glas. Skærmholder af Kobberbelagt støbt messing. Stander af kobber. Fremstillet af Louis Poulsen i et begrænset antal. Dimension: Ø 33 cm. H. 130 ...
Varenr: 4664660

DKK 15.000 DK, Odense, Kratholmvej 26-07-2017
21:15:00
DKK 8.800
Medaljonstol, Louis XIV stil
Medaljonstol i Louis XVI stil af, betræk af møbelstof. Brugsslitage; afbejdset stand.
Varenr: 4715651
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-07-2017
11:17:00
DKK 325
Louis Vuitton. Pung samt kortholder (2)
Louis Vuitton. Pung af monogram kanvas med rum til mønter og kort mål 10 x 8 cm samt en kortholder af monogram kanvas. H. 7, B. 10.5 cm. Med brugsspor (2)
Varenr: 4723733
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-07-2017
13:34:09
DKK 875
Pendel, Louis Poulsen, Koglen(stål) af Poul Henningsen, m/ kasse & nummerbevis, Ø 48 cm
Poul Henningsen 1894-1967 for Louis Poulsen, pendel 'Koglen', designet i 1957-1959 til Langelinie Pavillonen i KBH, med 72 blade i børstet stål placeret på 12 buer i forkromet stål, fatningshus i forkromet aluminium, wireophæng, stofledning, baldakin, nummerbevis og org. kasse, Ø 48 cm. Fremstår ...
Varenr: 4728576
DKK 25.000 DK, Odense, Kratholmvej 27-07-2017
14:08:28
DKK 21.000
Udendørslampe, Louis Poulsen, PH 4,5/3 udendørslampe af Poul Henningsen
Poul Henningsen for Louis Poulsen, designet i 1966, PH 4,5/3 udendørslampe, stel med skærme af delvist patineret kobber, Ø 45 cm. Fremstår med brugsspor bl.a. tryk.
Varenr: 4728591
DKK 4.500 DK, Odense, Kratholmvej 27-07-2017
14:12:21
Arne Jacobsen for Louis Poulsen. AJ væglampe
Arne Jacobsen. AJ-væglampe af lakeret metal. Monteret med afbryderknap. Formgivet i 1957. Fremstillet hos Louis Poulsen. Skærmlængde 24,5 cm. Udstillingsmodel, fremstår i original emballage, håndteringsmærker kan forekomme.
Varenr: 4728595

DKK 3.000 DK, Odense, Kratholmvej 27-07-2017
14:17:05
DKK 1.800
Vitrinskåp, Louis XV-stil
VITRINSKÅP, Louis XV-stil, 1900-talets andra hälft, svarmålat, höjd ca 144, 60x34. Nyckel finns.
Varenr: 4723966
DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 27-07-2017
14:55:00
DKK 440
Louis XIV, vitrinskåp, stilmöbel
Louis XIV, vitrinskåp, stilmöbel. Välvd front, mässingsbeslag och intarsia dekor. Insida klädd i grön sammet. Höjd 144 cm, bredd 72 cm, djup 36 cm. Något bruksslitage. En nyckel finns
Varenr: 4725879
DKK 1.530 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 27-07-2017
16:36:00
DKK 803
Verner Panton. Topan pendel
Verner Panton. Topan pendel af poleret aluminium. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 19 cm. Fremstår med brugspor.
Varenr: 4727646
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 27-07-2017
18:28:00
Louis Vuitton. Par herresandaler/klipklapper str. 44
Louis Vuitton. Et par åbne sandaler af gummi og canvas, L. 30,5 cm, str. 44. Med lette brugsspor. Dustbag medfølger
Varenr: 4723736
DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-07-2017
18:28:00
DKK 575
Louis Vuitto agenda og kortholder
Louis Vuitton. Agenda, kalenderomslag 14 x 18,5 cm. Kortholder 10.5 x 7 cm. Lette brugsspor (2)
Varenr: 4723741
18:28:00
DKK 625
Poul Henningsen, PH 3/2 bordlampe
Poul Henningsen, PH 3/2 bordlampe med stamme og fatningshus af forkromet metal, skærmsæt af hvidt opalt glas. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 46 cm. Med alm. brugsspor
Varenr: 4726516
DKK 3.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-07-2017
18:52:00
DKK 3.100
Louis Weisdorfs. Loft lampe model Turbo
Louis Weisdorfs. Turbo lampe Ø36, Produceret af Gubi. Turbo pendlen blev designet i 1965 af Louis Weisdorf. Turbo pendlen er fremstillet af 12 aluminium spiral lameller. Lampen har en 4 meter lang stof ledning. Uustillingsmodel som fremstår med meget få brugsspor Lampens Diameter: 36 cm
Varenr: 4721548
DKK 1.800 DK, Aalborg, Nibevej 27-07-2017
19:24:00
DKK 1.750
Poul Henningsen for Louis Poulsen. Kontrastpendel
Poul Henningsen (1894-1967) for Louis Poulsen. Kontrastpendel monteret med 10 skærme, hver med fire forskellige overflader, justerbar pendelrør for regulering af kontrastbelysning. H. 40, Ø 45 cm. Fremstår med lette brugsspor.
Varenr: 4727597
DKK 6.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-07-2017
19:35:00
DKK 5.600
Louis Vuitton. To Armbånd (2)
Louis Vuitton. Armbånd af damier canvas l. 23 cm. Med kraftige brugsspor. Armbånd af beige læderrem med lukke af forgyldt Hardware. Nr. FL0015. Længde 90 cm. Minimale brugsspor (2)
Varenr: 4723735
19:35:00
DKK 375
Vouis Vuitton. Mobilholder samt rem (2)
Louis Vuitton mobilholder i monogram kanvas med trykknap. Mål 11.7 x 7 cm. Halsrem, L. 100 cm. (2)
Varenr: 4723738
DKK 1.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-07-2017
19:37:00
DKK 625
Arne Jacobsen. AJ pendel, Ø 50, sort
Arne Jacobsen. AJ pendel af senere sortlakeret metal. Formgivet i 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Fremstår lette brugspræg.
Varenr: 4728231
DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-07-2017
19:38:00
DKK 775
 1 2 3 4 5  >>