Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "piet hein" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Piet Hein. Super 295 mm pendler - hvid (4)
Piet Hein. Super 295 mm pendler - hvid (4) . Piet Hein. Super 295 mm pendler af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Holmegaard. Ø 295 mm. Fremstår med brugsspor samt malerpletter. (4) Varenr: 4248415 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 03-05-2016 13:40:00 DKK 925
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord, 240 cm
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord, 240 cm. Piet Hein & Bruno Mathsson. Superellipse spisebord med plade af hvidt laminat, fem spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 L. 240 B. 120 cm. Brugsspor; alukant med skrammer ogh mærker, plade med mindre ridser. Underside af bordplade med afskalninger. Varenr: 4231797 DKK 10.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-05-2016 19:25:00 DKK 7.200
Damask Collection. Tre duge samt tolv servietter. B.la til Piet Hein elipsebord m/ tillægsplader. 150 cm.
Damask Collection. Tre duge samt tolv servietter. B.la til Piet Hein elipsebord m/ tillægsplader. 150 cm.. Damask Collection. Tre duge samt tolv servietter. B.la til Piet Hein elipsebord m/ tillægsplader. 150 cm. Fremstillet af hvid bomuld. Mål for servietter: 37x41 cm. Mål for duge: B. 124. L. 170/220/270 cm. Bemærk..!! Bord og pynt medfølger ikke. Varenr: 3982026

DKK 2.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 03-05-2016 19:43:00 DKK 1.000
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord med to tillægsplader (3)
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord med to tillægsplader (3). Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord med udtræk, plade af hvid laminat, monteret med spændben af forkromet stål. To tillægsplader á 60 cm medfølger. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 71 L. 180/300, B. 120 cm. Fremstår med brugsspor i form af ridser, let rejst laminat ved samling, let... Varenr: 4250385 DKK 10.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 03-05-2016 19:58:00 DKK 8.000
Piet Hein/Arne Jacobsen & Bruno Mathsson. Superellipsebord med shakerstel
Piet Hein/Arne Jacobsen & Bruno Mathsson. Superellipsebord med shakerstel. Spisebord med shakerformet stel af Arne Jacobsen / Piet Hein og Bruno Mathsson. Af aluminium, superellipse-formet plade af hvidt laminat med kant af matpoleret aluminium. Formgivet 1958 / 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 71 cm. L. 240 cm. D. 120 cm. Fremstår med alm. lette brugsspor, ... Varenr: 4252995 DKK 8.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-05-2016 20:09:00 DKK 2.900
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord. Sort jubilæumsmodel.
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord. Sort jubilæumsmodel.. Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Sort jubilæums superellipsebord. Plade med sort laminat monteret med aluminiumskant samt spændben af satin forkromet stål. H. 72 L. 170 B. 100 cm. Fritz Hansen producerede i forbindelse med Piet Heins 100 års jubilæum 1000 nummererede jubilæumsborde... Varenr: 4190618

DKK 16.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 04-05-2016 12:33:32 DKK 12.500
Piet Hein Eek hylla
Piet Hein Eek hylla. PIET HEIN EEK, bokhylla, 2000-tal, duvblå lackerat rostfritt stål, höjd 204, 178x35 cm Varenr: 4253819 DKK 9.660 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 04-05-2016 13:45:00
Se mere
Piet Hein/Bruno Matsson/Arne Jacobsen. Rektangulært bord.
Piet Hein/Bruno Matsson/Arne Jacobsen. Rektangulært bord. . Piet Hein/Bruno Matsson/Arne Jacobsen. Rektangulært spisebord med plade af gråt laminat med kant af aluminium, monteret med spændben i forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 71, K. 180, B. 80 cm. Fremstår med brugsspor. Varen er en del af en Temaauktion over Design-møbler og lamper fra... Varenr: 4254277 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 04-05-2016 15:00:00 DKK 325
Piet Hein & Bruno Mathsson. Supercirkulært spisebord samt Arne Jacobsen. Sæt på otte stole model 3107 (Syveren) (9)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Supercirkulært spisebord samt Arne Jacobsen. Sæt på otte stole model 3107 (Syveren) (9) . Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Supercirkulært spisebord med nymalet plade af hvid laminat med alukant, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen 1990 med label herfra. H. 71. Ø 145 cm. Samt Arne Jacobsen 1902 - 1971. Sæt på otte stole model 3107 ... Varenr: 4160050 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 04-05-2016 20:11:00 DKK 3.600
Mathsson & Hein, bord Superellips, 320 cm
Mathsson & Hein, bord Superellips, 320 cm. Bord "Superellips", formgivet av Piet Hein & Bruno Mathsson, formgivet 1964, benställningen formgiven 1948. Skiva i mahognyfanér, klyvda sammankopplade träben. Längd 320 cm, bredd 160 cm, höjd 69,5 cm. Tillverkat för Bruno Mathsson international. Framstår bruksslitage. Varenr: 4251075 DKK 6.440 SE, Stockholm, Slakthusgatan 04-05-2016 21:21:00 DKK 3.220
Piet Hein/Arne Jacobsen. Rektangulært spisebord
Piet Hein/Arne Jacobsen. Rektangulært spisebord . Piet Hein/Arne Jacobsen. Rektangulært spisebord med plade af laminat, monteret med ben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1975. H. 70 L. 120 B. 80 cm. Fremstår med manglende kantliste og skruer, brugsspor. Varenr: 4255671 DKK 2.500 DK, Aalborg, Nibevej 05-05-2016 15:50:00 DKK 350
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipsebord med udtræk
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipsebord med udtræk . Piet Hein 1905-1996 / Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipsebord med udtræk, plade med hvid laminat monteret med spændben af forkromet stål. H. 71 cm. L. 150/200 cm. B. 100 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4256427 DKK 3.000 DK, Aalborg, Nibevej 05-05-2016 17:10:47 DKK 2.900
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord. Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord med plade af hvid laminat. Monteret med spændben af forkromet stål. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1999. H. 70, L. 135, B. 90 cm. Fremstår med brugsspor, ridser, mærker Varenr: 4254598 DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 05-05-2016 19:33:00 DKK 925
Piet Hein/Bruno Mathsson: Superellipse bord. Nyfineret med santos palisander
Piet Hein/Bruno Mathsson: Superellipse bord. Nyfineret med santos palisander. Piet Hein & Bruno Mathsson, Superellipse spisebord med plade af fineret santos palisander, spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 71 L. 180 B. 120 cm. Fremstår nyfineret med santos palisander på begge sider hos professionel møbelsnedker, brugspræg på spændben. Varenr: 4225223 DKK 11.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 05-05-2016 19:49:00 DKK 9.000
Arne Jacobsen / Piet Hein. Rundt cafébord
Arne Jacobsen / Piet Hein. Rundt cafébord . Arne Jacobsen 1902-1971 / Piet Hein. Super cirkulært cafébord med plade af hvid laminat, monteret med firpasfod i aluminium med stamme i forkromet stål. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen 1984. H. 70 cm. Ø 75 cm. Fremstår med mindre brugsspor. Varenr: 4255232 DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 05-05-2016 20:19:00 DKK 1.350
Piet Hein & Bruno Mathsson. Bordplade til kvadratisk spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Bordplade til kvadratisk spisebord. Piet Hein & Bruno Mathsson. Bordplade til kvadratisk spisebord, hvid laminat. Stålspændben medfølger ikke. Fremstillet hos Fritz Hansen. 140 x 140 cm. Fremstår med brugsspor, stødmærke/afslag ene hjørne. Varenr: 4247157 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 06-05-2016 16:01:00 DKK 300
Piet Hein. Sinus 550 pendel
Piet Hein. Sinus 550 pendel. Piet Hein 1905-1996. Sinus 550 pendel af mat opalglas, til halogen, transformer medfølger. Fremstillet hos Holmegaard, Ø 55 cm. Fremstår med alm. brugsspor. Varenr: 4256751 DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 06-05-2016 19:24:00 DKK 2.900
Piet Hein. Superellipse spisebord, sortbejdset egetræ
Piet Hein. Superellipse spisebord, sortbejdset egetræ . Piet Hein superellipse spisebord med plade af sortbejdset fineret egetræ, plade med udtræk, to tillægsplader medfølger, spændben i forkromet stål. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1985. H. 70 L. 180-300, B. 120 cm.Fremstår med brugsslitage, varmepletter på bordplade, kanthak/ ... Varenr: 4241867 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 06-05-2016 19:53:00 DKK 350
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord med to tillægsplader (3)
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord med to tillægsplader (3). Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord med udtræk, hvidlamineret plade med kant af matpoleret aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. Medfølgende to tillægsplader á 60 cm. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen i 2007. H. 71 cm. L. 180/300 cm. B. 120 cm. Fremstår ... Varenr: 4255959 DKK 17.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 06-05-2016 19:55:00 DKK 11.500
Bruno Mathsson og Piet Hein. Supercirkulært spisebord med plade af hvid laminat
Bruno Mathsson og Piet Hein. Supercirkulært spisebord med plade af hvid laminat. Bruno Mathsson og Piet Hein. Supercirkulært spisebord med plade af hvid laminat, opsat på sekspasfod af aluminium, H. 71 Ø 145 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugssspor; løs plade (monteringsskruer medfølger ikke), småridser. Varenr: 4196547 DKK 10.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 06-05-2016 20:47:00 DKK 6.400
Piet Hein / Arne Jacobsen. Kvadratisk cafebord
Piet Hein / Arne Jacobsen. Kvadratisk cafebord . PIET HEIN & BRUNO MATHSSON: Cafébord med firkantet plade af hvid laminat, ben med firpasfod af stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70, B. 80 x 80 cm. Varenr: 4259222 DKK 2.500 DK, Aalborg, Nibevej 07-05-2016 16:52:00 DKK 325
Arne Jacobsen / Piet Hein, cirkulært sofabord
Arne Jacobsen / Piet Hein, cirkulært sofabord . Piet Hein/ Arne Jacobsen/ Bruno Mathsson. Sofabord med plade af hvid laminat, monteret med firpasfod. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 47 B. 75 cm. Varenr: 4193858 DKK 2.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 07-05-2016 20:10:00 DKK 525
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord med to tillægsplader (3) . Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord med udtræk, plade af hvid laminat, monteret med spændben af forkromet stål. To tillægsplader á 60 cm medfølger. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1998 . H. 71 L. 180/300, B. 120 cm. Fremstår med almindelige brugsspor dog med reparation i en ... Varenr: 4257265 DKK 15.000 DK, Aalborg, Nibevej 08-05-2016 15:10:00 DKK 9.400
Bruno Mathsson og Piet Hein. Supercirkulært spisebord med plade af hvid laminat. Bruno Mathsson og Piet Hein. Supercirkulært spisebord med plade af hvid laminat, opsat på sekspasfod af aluminium, H. 71 Ø 145 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugssspor; løs plade (monteringsskruer medfølger ikke), småridser. Varenr: 4196617 DKK 10.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 08-05-2016 19:19:00 DKK 6.400
Bruno Mathsson og Piet Hein. Supercirkulært spisebord med plade af hvid laminat. Bruno Mathsson og Piet Hein. Supercirkulært spisebord med plade af hvid laminat, opsat på sekspasfod af aluminium, H. 71 Ø 145 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugssspor; løs plade (monteringsskruer medfølger ikke), småridser. Varenr: 4196590 DKK 10.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 08-05-2016 20:25:00 DKK 6.400
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord (3)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord (3). Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord med plade af grålakeret træ. Spændben af forkromet stål. To tillægsplader á 60 cm. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1978. H. 71 L. 180/300 B. 120 cm. Fremstår med brugsspor i form af ridser og mærker. Varenr: 4259244 DKK 10.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 09-05-2016 19:03:00 DKK 350
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superellipse spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superellipse spisebord . Piet Hein & Bruno Mathsson. Superellipse spisebord med plade af hvid laminat, monteret med spændben af forkromet stål, H. 71 L. 150 B. 100 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor samt nogle ridser/ mærker i plade. Varenr: 4250917 DKK 4.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 09-05-2016 19:26:00 DKK 350
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord (3). Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord, plade med hvid lakeret træ, med udtræk, to tillægsplader medfølger, spændben af forkromet stål. To tillægsplader á 60 cm. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1978. H. 71 L. 180/300 B. 120 cm. Varenr: 4259223 DKK 12.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 09-05-2016 19:53:00 DKK 400
Bord Bruno Mathsson & Piet Hein
Bord Bruno Mathsson & Piet Hein "Superellips". BRUNO MATHSSON, bord, "Superellips", Piet Hein för Mathsson International/Fritz Hansen, vitlackerad skiva, metallkant, förkromade spännben, etikettmärkt Republik of Fritz Hansen Design Piet Hein& Bruno Mathsson Made in Denmark 2007, främställt i licensavtal med MIAB Sverige, höjd ca 72, 115x115 cm Varenr: 4260792 DKK 3.220 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 10-05-2016 13:08:00
Se mere