Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "piet hein" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Piet Hein/ Arne Jacobsen. Rundt spisebord på sekspas søjlefod
Piet Hein/ Arne Jacobsen. Rundt spisebord på sekspas søjlefod . Piet Hein / Arne Jacobsen. Rundt spisebord med plade af grå laminat og aluminiumskant, monteret på sekspas søjlefod af aluminium. H. 72. Ø. 120 cm. Lette brugsspor. Varenr: 4695752 DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 26-06-2017 13:34:00 DKK 6.000
Arne Jacobsen / Piet Hein, cafébord
Arne Jacobsen / Piet Hein, cafébord . Arne Jacobsen / Piet Hein. Cafébord med plade af hvidt laminat, kant af matpoleret aluminium, monteret med firpasfod i aluminium med stamme af forkromet stål. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 75 cm. Ø 90 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker. Varenr: 4700779 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 26-06-2017 14:24:06 DKK 800
Piet Hein & Bruno Mathsson. Par borde rektangulært med spændben. (2)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Par borde rektangulært med spændben. (2) . Piet Hein / Bruno Mathsson. Rektangulære borde, med laminat plade, alukant, monteret med spændben af forkromede stålrør. H. 71 L. 120 D. 80 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Monteret med beslag under bord for ophæng af stole. Fremstår med brugsspor, ridser, laminatafslag og mærker. Varenr: 4700679 DKK 2.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-06-2017 20:17:00 DKK 325
 Piet Hein/Bruno Mathsson/Arne Jacobsen. Rektangulært spisebord med plade af hvidt laminat
Piet Hein/Bruno Mathsson/Arne Jacobsen. Rektangulært spisebord med plade af hvidt laminat . Piet Hein/Bruno Mathsson/Arne Jacobsen. Rektangulært spisebord med plade af hvidt laminat med kant af aluminium, monteret med spændben i forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen H. 70,5 cm, L. 160 cm, B. 80 cm. Fremstår med kraftig brugsslitage og defekt ved hjørne af bordplade. Varenr: 4702006 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-06-2017 14:11:02 DKK 300
Piet Hein / Bruno Mathsson. Superellipsebord
Piet Hein / Bruno Mathsson. Superellipsebord. Piet Hein 1905-1996 / Bruno Mathsson 1907-1988. Super Elipse spisebord med plade af grå laminat med aluminiumskant, monteret med sekspas-fod af forkromet stål. H. 70,5 cm L. 150 cm B. 100 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen 1985. Fremstår alm. brugsspor, småridser mm. Varenr: 4700959 DKK 5.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-06-2017 14:52:33 DKK 1.250
Piet Hein og Bruno Mattsson. Supercirkulært spise/sofabord
Piet Hein og Bruno Mattsson. Supercirkulært spise/sofabord . Piet Hein og Bruno Mattsson. Supercirkulært bord med plade af hvidt laminat med aluminiumslister. Monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1981. H. 52-70 L. 100 B. 100 cm. otte ben medfølger, heraf 4 spisebord samt 4 sofabordben. Fremstår med brugsspor samt sømmet ... Varenr: 4700985 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-06-2017 19:38:00 DKK 750
Piet Hein og Bruno Mattsson.
Piet Hein og Bruno Mattsson. . Piet Hein og Bruno Mattsson. Superelipse bord med plade af hvidt laminat med aluminiumslister. Monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1986. H. 70 L. 135 B. 90 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4700983 DKK 1.800 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-06-2017 20:03:00 DKK 1.700
Arne Jacobsen, fire 'Myren' spisestole. Piet Hein / Bruno Mathsson. Spisebord. (5)
Arne Jacobsen, fire 'Myren' spisestole. Piet Hein / Bruno Mathsson. Spisebord. (5). Arne Jacobsen (1902-1971), fire stole, model 3100 'Myren', sort laseret egetræ, monteret på rørstel af forkromet stål. Fremstillet af Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor i form af ridser, mærker, malingspletter finerafslag samt manglende sko. Piet Hein / Bruno Mathsson. Spisebord med rektangulær... Varenr: 4700668 DKK 4.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-06-2017 20:11:00 DKK 575
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superelipse spisebord. (3)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superelipse spisebord. (3). Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord med udtræk, plade af hvid laminat med kant af aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. H. 72,5 cm L. 180/300 cm B. 120 cm. To plader á 60 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nylakeret. (3) Varenr: 4696783 DKK 20.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-06-2017 20:14:00 DKK 5.200
Piet Hein/Bruno Mathsson. Plade til Super Ellipse spisebord
Piet Hein/Bruno Mathsson. Plade til Super Ellipse spisebord . Piet Hein/Bruno Matsson. Plade til Super Ellipse spisebord af fineret bøgetræ. Fremstillet hos Fritz Hansen. L. 180 B. 120 cm. Fremstår med skjolder, ridser og finérskader. Beslag medfølger ikke. Varenr: 4701361 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-06-2017 20:21:00 DKK 300
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super ellipse bord med udtræk (3)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super ellipse bord med udtræk (3) . Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord, bordplade af hvid laminat med alukant og udtræk, monteret med spændben af forkromet stål. To tillægsplader á 60 cm medfølger. H. 70 L. 180/300, B. 120 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Alm. brugsspor; ene styr på ... Varenr: 4700274 DKK 16.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 27-06-2017 20:29:00 DKK 350
Piet Hein/Bruno Matsson: Elipse spisebord, laminatplade af omfineret palisander. L. 240 cm.
Piet Hein/Bruno Matsson: Elipse spisebord, laminatplade af omfineret palisander. L. 240 cm.. Piet Hein/Bruno Matsson: Elipse spisebord, laminatplade af omfineret palisander, fem spændben af stål, Fremstillet ved Fritz Hansen. H. 70. L. 240. D. 120 cm. Fremstår med alm. aldersrelateret brugsspor, omfineret Varenr: 4690419 DKK 14.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-06-2017 20:41:00 DKK 325
Bruno Mathsson & Piet Hein, Fritz Hansen. Matbord 'Supercirkel'
Bruno Mathsson & Piet Hein, Fritz Hansen. Matbord 'Supercirkel'. Bruno Mathsson & Piet Hein, Fritz Hansen. Matbord, "Supercirkel". Rund bordsskiva av vitt laminat med metallkant. Spännben av förkromat stål. Höjd: 73 cm. Ø 120 cm. Etikettmärkt. Smärre repor, spännbenen ställvis anlupna. Varenr: 4701638 DKK 3.059 SE, Malmö, Baltzarsgatan 27-06-2017 21:03:00 DKK 497
Piet Hein bord med udtræk, 180 x 120 (3)
Piet Hein bord med udtræk, 180 x 120 (3). Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord, bordplade af hvid laminat med kant af aluminium med udtræk, monteret med spændben af forkromet stål. H. 72 cm L. 180/300 cm B. 120 cm. To tillægsplader á 60 cm medfølger. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med alm. ... Varenr: 4659172 DKK 13.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 28-06-2017 19:04:19 DKK 8.000
Piet Hein. Arbejdsbord / spisebord
Piet Hein. Arbejdsbord / spisebord. Piet Hein. Arbejdsbord / spisebord med plade af hvidt laminat med kant af aluminium, monteret med spændben af satinforkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1998. H. 70,5 cm. L. 160 cm. B. 80 cm. Fremstår med lettere brugsspor. Varenr: 4703060 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-06-2017 19:31:00 DKK 350
Piet Hein, Ra bordlampe, model 400D
Piet Hein, Ra bordlampe, model 400D. Piet Hein, Ra bordlampe, model 400D med forkromet stamme, hvide skærme. Ø. 41,5 cm. H. 52 cm. Udstillingsmodel, fremstår med minimale brugsspor. Varenr: 4695721

DKK 5.500 DK, Odense, Kratholmvej 28-06-2017 19:40:00 DKK 2.100
Piet Hein og Bruno Mathson. Superelipsebord med udtræk, mat grå laminat samt tillægsplader (3)
Piet Hein og Bruno Mathson. Superelipsebord med udtræk, mat grå laminat samt tillægsplader (3). Piet Hein og Bruno Mathsson. Superelipse spisebord med udtræk, plade med mat grå laminat, monteret med spændben af forkromet stål. To tillægsplader á 60 cm medfølger. Fremstillet 2014 hos Fritz Hansen. H. 70,5 L. 180-300 B. 120 cm. Fremstår med minimale brugsspor. (3) BEMÆRK: Auktion forlænget Varenr: 4691870 DKK 12.000 DK, Helsingør, Støberivej 28-06-2017 19:50:00 DKK 8.400
Piet Hein/Bruno Matsson Elipse spisebord m. 2 tillægsplader af omfineret palisander.
Piet Hein/Bruno Matsson Elipse spisebord m. 2 tillægsplader af omfineret palisander.. Piet Hein/Bruno Matsson: Elipse spisebord med to tillægsplader, laminatplade af omfineret palisander, spændben af stål, Fremstillet ved Fritz Hansen 1993 med label og stempel herfra. H. 70. L. 180. D. 120 cm. med udtræk L. 300 cm. Fremstår med alm. aldersrelateret brugsspor, omfineret Varenr: 4690417 DKK 13.000 DK, Vejle, Dandyvej 28-06-2017 20:40:00 DKK 5.200
Bruno Mathson & Piet Hein, Tisch mit Metallbeinen, 60er Jahre
Bruno Mathson & Piet Hein, Tisch mit Metallbeinen, 60er Jahre. Tisch, Design nach Piet Hein, Bruno Mathsson und Arne Jacobsen, Entwurf der 60er Jahre, Konstruktion bestehend aus: vierbeinigem Untergestell mit Spannbeinen aus verchromtem Stahl, oben aufliegend mit einer elliptisch geformten Tischplatte aus Buchen-Furnier, unterseitig mit drei Klebeetiketten,... Varenr: 4627015 DKK 2.231 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 28-06-2017 20:51:00 DKK 1.339
Piet Hein & Bruno Mathsson. Cirkulært spisebord Ø. 145cm
Piet Hein & Bruno Mathsson. Cirkulært spisebord Ø. 145cm . Piet Hein & Bruno Mathsson. Rundt spisebord med plade af hvid laminat med kant af matpoleret aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 cm. Ø 145 cm. Fremstår med alm. brugsspor. Varenr: 4699257 DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 29-06-2017 13:14:00 DKK 350
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super ellipse spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super ellipse spisebord . Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord, hvidlakeret bordplade, monteret med spændben af forkromet stål. H. 70 L. 180 B. 120 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nylakeret fra professionel Varenr: 4702832 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 29-06-2017 15:24:00 DKK 400
Piet Hein for Skjøde, to brædtspil Polytaire og Morra
Piet Hein for Skjøde, to brædtspil Polytaire og Morra. To brætspil, Morra og Polytaire formgivet af Piet Hein og Skjøde, Med ubetydelige brugsspor - et spil i original emballage (2) Varenr: 4704182 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 29-06-2017 18:43:00 DKK 400
Piet Hein. Par pendler, model RA (2)
Piet Hein. Par pendler, model RA (2). Piet Hein. Par Ra pendler af orangelakeret metal og orange stof ledning. Formgivet i 1933. Fremstillet hos Lyfa, 1960'eren. Ø 30 cm. Fremstår med enkelte små malerpletter, mindre ridser indvendig. (2) Varenr: 4704141 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-06-2017 20:00:00 DKK 350
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord med udtræk(3)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord med udtræk(3). Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord med udtræk, bordplade af hvid laminat med alukant, monteret med spændben af forkromet stål. Hertil to tillægsplader á 60 cm. H. 71 cm, L. 180/300 cm, B. 110 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med markante brugsspor, ... Varenr: 4705496 DKK 4.500 DK, Kolding, Trianglen 30-06-2017 14:16:46 DKK 325