Kategori  Vurdering
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Mathsson & Hein superellipsbord
BRUNO MATHSSON & PIET HEIN, bord, "Superellips", bordsskiva fanerad i bok, 5 spännben i förkromad metall, licenstillverkat av Fritz Hansen, 1986, etikett- samt stämpelmärkt, höjd ca 70, ca 240 x 120 cm
Varenr: 4924856
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-02-2018
21:38:00
Se mere
Bruno Mathsson/Piet Hein konferansbord
BRUNO MATHSSON / PIET HEIN, bord, Fritz Hansen, superellips, fanerat i bok, 8 kromade spännben, etikettmärkt, hål för eluttag i skivan, höjd ca 70, 129x396 cm
Varenr: 4924890
DKK 3.089 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 25-02-2018
11:44:00
Se mere
Trisuperellips
BRUNO MATHSSON & PIET HEIN, soffbord "Trisuperellips", skiva i bok, 3 spännben, höjd 50 cm, diameter 90 cm
Varenr: 4924911
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 25-02-2018
13:24:00
Se mere
Design Bruno Mathsson & Piet Hein Designklassiker
BRUNO MATHSSON & PIET HEIN, "Supercirkel", bord, Fritz Hansen, skiva av mörkbetsat trä, kromade spännben, höjd 62 cm, diameter 128 cm
Varenr: 4924986
19:06:00
Se mere
Piet Hein /Bruno Mathsson. Kvadratisk bord
Piet Hein /Bruno Mathsson: Kvadratisk bord med plade af hvid laminat. Spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen 1990. H. 73, L. 140, B. 140 cm.
Varenr: 4922174
DKK 6.400 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-02-2018
19:52:00
DKK 3.400
Arne Jacobsen / Piet Hein, cafébord. Teak
Piet Hein/ Arne Jacobsen/ Bruno Mathsson. Cafébord med plade af fineret teak, monteret med firpasfod. Fremstillet hos Fritz Hansen, 2007. Mål. B. 80 cm. H. 91 cm. Fremstår med mærker på alukant.
Varenr: 4904166
DKK 5.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-02-2018
20:33:00
Arne Jacobsen/Piet Hein. Cirkulært bord
Arne Jacobsen/Piet Hein. Cirkulært spisebord med bordplade af hvid laminat, monteret med kantliste af aluminium. H. 70,5 Ø 85 cm. Fremstår ubrugt i original emballage. Modelfoto.
Varenr: 4927661
DKK 3.600 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-02-2018
20:49:00
DKK 3.400
Matgrupp Fritz Hansen
ARNE JACOBSEN samt BRUNO MATHSSON & PIET HEIN, matgrupp, 7 dlr, teak och kromat stål, Fritz Hansen, Danmark, bestående av: stolar (6), modellnr 3107, "Sjuan", sitthöjd 46,5 cm, samt matbord, "Superellips", 150x100, höjd ca 70 cm
Varenr: 4925039
DKK 9.266 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 25-02-2018
20:52:00
Se mere
Superellipsbord
BRUNO MATHSSON & PIET HEIN, matbord, "Superellips", Fritz Hansen, vit skiva med metallkant, spännben av förkromat stål, ca 180x120, höjd 70 cm, två iläggsskivor vardera 60 cm, maxlängd ca 300 cm
Varenr: 4925055
21:24:00
Se mere
Piet Hein & Bruno Mathsson, Super ellipsebord med brun laminat
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipsebord, plade med brun laminat, ben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen . L. 180 cm. B. 120 cm. H. 70 cm. Fremstår med brugsspor, alukant med enkelte mærker, plade med ridser samt ben med ridser og lettere anløbne.
Varenr: 4925976
DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 26-02-2018
14:23:27
DKK 1.700
Piet Hein / Bruno Mathsson. Superellipse sofabord, hvid
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superellipse sofabord monteret med spændben af forkromet stål, plade med hvid laminat og aluminiumskant. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 53,5, B. 90, L. 135 cm. Fremstår med ridser i bordplade.
Varenr: 4925329
DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-02-2018
19:21:00
DKK 1.200
Piet Hein. Sinus 550 pendel
Piet Hein (1905-1996). Sinus 550 pendel af mat opalglas, til halogen. Transformer medfølger. Fremstillet hos Holmegaard. Ø 55 cm. Fremstår med alm. brugspræg.
Varenr: 4921377
DKK 2.000 DK, Herning, Engdahlsvej 26-02-2018
20:09:21
DKK 3.200
Piet Hein / Bruno Mathsson. Elipsebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Ellipsebord med hvidlakeret bordplade med alukant., monteret med spændben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 71 L. 150 B. 100 cm. Fremstår med minimale / uden brugsspor.
Varenr: 4927488
DKK 6.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-02-2018
20:23:00
DKK 1.700
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super ellipse bord med udtræk, 180 x 120 cm (3)
Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord, bordplade af hvid laminat med alukant og udtræk, monteret med spændben af forkromet stål, to tillægsplader á 60 cm medfølger. H. 71 L. 180/300, B. 120 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen i 2015. Fremstår med minimale brugsspor....
Varenr: 4919385
DKK 24.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-02-2018
20:32:03
DKK 7.200
Piet Hein / Bruno Mathsson: Ellipse sofabord sortmalet.
Piet Hein / Bruno Mathsson: Ellipse sofabord af sortmalet, finéret bøgetræ, aftagelige spændben af krydsfinér. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 53 cm L. 135 cm. B. 90 cm. Fremstår senere sortmalet med brugsspor, mærker, skrammer.
Varenr: 4913306
DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 26-02-2018
20:44:00
Piet Hein/Bruno Mathsson/Arne Jacobsen: Rektangulært bord, grå.
Piet Hein/Bruno Mathsson/Arne Jacobsen. Rektangulært bord med grålamineret plade. Forkromede stålspændben. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 72,5 cm, L. 180 cm, B. 80 cm.
Varenr: 4904165
DKK 5.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-02-2018
19:45:00
DKK 3.200
Piet Hein/Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipsebord med bordplade af grå laminat med alukant, fire spændben af forkromet stål. H. 64, L.180, B. 120 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen, 1970'erne. Fremstår med brugsspor, ridser.
Varenr: 4924214
DKK 5.000 DK, Helsingør, Støberivej 27-02-2018
19:53:00
Piet Hein/ Bruno Mathsson. Elipse spisebord
Piet Hein/ Bruno Mathsson. Elipse spisebord med bordplade af hvid laminat, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen . H. 70 L. 150 B. 100 cm. Kvitt medfølger
Varenr: 4927499
DKK 4.000 DK, Helsingør, Støberivej 27-02-2018
20:12:00
DKK 850
Piet Hein og Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord med tillægsplader (3)
Piet Hein 1905-1996 / Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord med udtræk, plade af hvid laminat med kant af matpoleret aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 71 cm. L. 180/300. B. 120 cm. To tillægsplader af 60 cm. Brugsspor;...
Varenr: 4927152
DKK 10.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-02-2018
20:15:00
Bruno Mathsson/Piet Hein bord
BRUNO MATHSSON / PIET HEIN, matbord, Fritz Hansen, supercirkel, stämpel- och etikettmärkt, kromade spännben, bordsskiva i bok, höjd ca 70 cm, 130x130 cm
Varenr: 4927020
DKK 3.089 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-02-2018
21:59:00
Se mere
Moderna möbler Bruno Mathsson matbord
BRUNO MATHSSON / PIET HEIN, bord, Fritz Hansen, superellips, skiva fanérad i bok, tvådelad skiva, 8 kromade spännben, märkt undertill, höjd ca 70, ca 139x420 cm
Varenr: 4928150
DKK 3.861 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28-02-2018
12:14:00
Se mere
Piet Hein. Barstole (2)
Piet Hein. Barstole med stel af forkromet metal, monteret på rund fod af aluminium, sæde betrukket med sort læder. Formgivet i 1961. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukne med sort læder, dette ej udført hos Fritz Hansen, men hos professionel møbelpolstrer. Litteratur: Noritsugu Oda. ...
Varenr: 4906882
DKK 10.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-02-2018
13:24:00
DKK 1.800
Moderna Möbler Bruno Mathsson/Piet Hein bord
BRUNO MATHSSON & PIET HEIN, "Superellips", matbord, Mathsson International, vitlackerad skiva, 4 kromade spännben, etikettmärkt PIET HEIN BRUNO MATHSSON samt BRUNO MATHSSON INTERNATIONAL MADE IN VÄRNAMO SWEDEN 2015, höjd ca 70 cm, 135 x 90 cm
Varenr: 4928271
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28-02-2018
16:10:00
Se mere
Bruno Mathsson & Piet Hein bord
BRUNO MATHSSON & PIET HEIN, soffbord, Mathsson International, skiva fanerad i masurbjörk, 4 spännben i förkromad metall, höjd ca 52, 70x70 cm, etikettmärkt
Varenr: 4928323
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-02-2018
17:30:00
Se mere
Piet Hein og Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord med tillægsplader (3) , plade af hvid laminat
Varenr: 4928652

DKK 10.000 DK, Aalborg, Nibevej 28-02-2018
19:30:00
DKK 1.700
Poul Cadouvius / Piet Hein / Bruno Mathsson. Cafébord
Cafébord / spisebord udført med Piet Hein / Bruno Mathsson bordplade af hvid laminat med stålkant. Monteret på Poul Cadouvius trompetfod af aluminium. H. 69 cm. B. 75 cm. L. 75 cm. Fremstår med brugsspor herunder ridser / mærker.
Varenr: 4930484
DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 01-03-2018
19:00:00
Piet Hein og Bruno Mathson. Super Elipse spisebord
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord med aluminiumskant, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. L. 240 cm. B. 120 cm. H. 70 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.
Varenr: 4922409
DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 01-03-2018
19:51:00
Piet Hein. Barstole (2)
Varenr: 4906885
DKK 10.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-03-2018
19:55:00
Piet Hein/Bruno Mathsson. Super Cirkulært spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Cirkulært spisebord med plade af hvid laminat, spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 71 Ø 100 cm. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4911142
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 01-03-2018
20:04:00
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord (3)
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord med udtræk, plade af hvid laminat med kant af matpoleret aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. To tillægsplader á 50 cm. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen, 2006. H. 72 cm. L. 150/250 cm. B. 100 cm. Fremstår med ...
Varenr: 4929458
DKK 8.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-03-2018
20:05:00
 1 2  >>