Kategori  Vurdering
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superelipse spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superelipse spisebord med hvidlamineret plade med aluminiumskant, monteret med fem spændben af forkromet stål. H. 71 cm. L. 240 cm. B. 120 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Brugsspor, ridser på kant
Varenr: 4799504
DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 19-10-2017
11:51:23
Soffbord Bruno Mathsson och Piet Hein
BRUNO MATHSSON och PIET HEIN, soffbord, stämpelmärkt, vit skiva med aluminiumkant, fyra kromade spännben, höjd 54, 100x100 cm
Varenr: 4807328
DKK 2.346 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-10-2017
14:18:00
Se mere
Dansk møbelarkitekt, spisebord/bord i stil med Piet Hein
Dansk møbelarkitekt, spisebord/bord i stil med Piet Hein. Konstruktion med afskruelige ben af forkromet stålrør, bordplade med limet kant af træ, bordplade med indlæg af sort linoleum. Betegnet med klæbemærkat. B. 152 cm, H. 72,5 cm, D. 102 cm. Fremstår med lette brugsspor, lette ringe og ...
Varenr: 4799952
DKK 3.721 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 19-10-2017
19:45:00
DKK 1.154
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord med udtræk (3)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord med udtræk, plade af hvid laminat med kant af matpoleret aluminium, to tillægsplader medfølger, monteret med spændben af forkromet stål. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen i 2016. H. 70,5, L. 170/270, B. 100 cm. Fremstår med brugsspor ...
Varenr: 4804352
DKK 6.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-10-2017
19:56:00
DKK 7.000
Piet Hein. 'Karlsvognen'. Stage i børstet stål, H. 62 cm.
Piet Hein. 'Karlsvognen', lysestage af børstet stål med syv lysholdere, H. 62 cm. Fremstår med lette brugsspor.
Varenr: 4809251
DKK 1.600 DK, Esbjerg, Oddesundvej 19-10-2017
20:10:00
DKK 625
Arne Jacobsen / Piet Hein, superellipsebord med shakerstel, nyfineret
Arne Jacobsen / Piet Hein. Spisebord med shakerformet stel af aluminium, superellipse-formet fineret plade med amerikansk valnød. Formgivet 1958 / 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 71 cm. L. 240 cm. B. 120 cm. Fremstår nyfineret med amerikansk valnød, stel med anløb.
Varenr: 4764914
DKK 19.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 19-10-2017
20:16:00
DKK 3.300
Piet Hein/ Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord, senere rød højglans lakeret
Piet Hein 1905 - 1996, Bruno Mathsson 1907 - 1988. Super Elipse spisebord, plade af senere rød højglans lakeret laminat, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen med label herfra. H. 70,5 L. 135 B. 90 cm. Fremstår med senere lakeret plade, lette brugsspor, ridser og ...
Varenr: 4806604
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 19-10-2017
20:20:00
DKK 325
Piet Hein. 'Ra' pendler, Ø: 25 og 40 cm.(2)
Piet Hein. To pendler af hvidlakeret metal og krom montering, model 'Ra'. Ø: 25 og 40 cm. Fremstillet hos Lyfa. Formgivet i 1933. Enkelte mindre ridser. (2)
Varenr: 4808115
DKK 1.200 DK, Herning, Engdahlsvej 19-10-2017
20:30:00
DKK 1.150
Arne Jacobsen & Bruno Mathsson/Piet Hein, ellipsebord og 6 syver-stole i kirsebærtræ (7)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipsebord, plade af fineret kirsebærtræ monteret med spændben af stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 71, 180 x 120 cm. Fremstår med brugsspor/ridser og mærker. Arne Jacobsen. Seks spisestole model 3107, med skaller af formspændt krydsfinér fineret med ...
Varenr: 4809067
DKK 8.000 DK, Odense, Kratholmvej 20-10-2017
15:12:16
3 stk Piet Hein lysestager (3)
Piet Hein 1905 - 1996 3 lysestager af børstet rustfrit stål, runde fodstykker. H. 14 - 29 cm. Fremstår med alm. brugsspor. (3)
Varenr: 4803915
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 20-10-2017
18:32:00
DKK 1.150
Piet Hein & Bruno Mathsson. Cirkulært spisebord Ø. 120 cm
Piet Hein & Bruno Mathsson. Cirkulært spisebord med plade af hvid laminat med kant af aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. H. 71, Ø 120 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsslitage og enkelte mærker.
Varenr: 4809395
DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 20-10-2017
18:33:00
Piet Hein & Bruno Mathsson. Bord rektangulært med spændben
Piet Hein & Bruno Mathsson. Rektangulært bord med plade af hvid laminat, omlakeret under bordpladens bund. Monteret med spændben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen. Rekvirenten har bemalet og modificeret bordet. Har tidligere stået ved en kommunal indstitution H. 71,5 cm. L. 120 ...
Varenr: 4770511
DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 21-10-2017
19:50:00
DKK 325
Bruno Mathsson/Piet Hein superellips
BRUNO MATHSSON / PIET HEIN, bord, Fritz Hansen, superellips, bok, 4 kromade spännben, etikettsmärkt Fritz Hansen Made in Denmark 1980, höjd ca 70, 180x120 cm
Varenr: 4810108
DKK 1.564 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-10-2017
21:26:00
Se mere
Piet Hein. Fire barstole, model 50650 (4)
Piet Hein 1905-1996. Fire barstole med stel af bemalet stål, monteret på rund fod af aluminium. Sæde nybetrukket med cognac farvet anilin læder. H. 81 cm. Formgivet 1961. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket ved dansk professionel møbelpolster i Danmark med cognac farvet anilin ...
Varenr: 4794219
DKK 18.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-10-2017
20:21:00
DKK 325
Piet Hein/Bruno Mathsson: Superellipse bord. Nyfineret valdnød med tillægsplader (3)
Piet Hein 1905-1996 / Bruno Mathsson 1907-1988. Spisebord Superellipse. Plade af fineret valnød, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen, H. 70 L. 180/300 cm. B. 120 cm. To tillægsplader á 60 cm. Fremstår nyfineret med valnød på begge sider, udført hos professionel ...
Varenr: 4790968
DKK 23.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-10-2017
20:36:00
Piet Hein & Bruno Mathsson. Bord rektangulært med spændben, L. 120 cm.
Piet Hein / Bruno Mathsson. Rektangulært bord, med plade af sortlaseret eg, monteret med spændben af forkromede stålrør. H. 72 L. 120 D. 80 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Enkelte mindre ridser samt finerafslag.
Varenr: 4755277
DKK 5.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-10-2017
20:49:00
Piet Hein & Bruno Mathsson. Elipsebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Elipsebord med plade af grå laminat, monteret med spænd ben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 71cm, L. 135 cm, B. 90 cm. Fremstår med brugsslitage og hak i bordpladen.
Varenr: 4809521
DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2017
19:06:00
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super ellipsebord med plade af brunt laminat, monteret med spændben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 L. 180 B. 120 cm. Fremstår med lettere brugsspor, uoriginal tillægsplade af krydsfiner medfølger. L. 76 cm.
Varenr: 4809769
DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-10-2017
19:35:00
Bruno Mathsson & Piet Hein. Super Ellipse dining table and two extension leaves (3)
Bruno Mathsson & Piet Hein for Fritz Hansen. Super Ellipse dining table. Solid birch top. Six chromed metal span legs. H. 72 cm. L. 200 cm. W. 100 cm. Two extension leaves, each 50 cm. Max. L. 300 cm. Labelled. Lighter signs of wear. (3)
Varenr: 4774474
DKK 9.382 SE, Malmö, Baltzarsgatan 23-10-2017
20:19:00
DKK 3.206
Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord, bordplade af hvid laminat med alukant og udtræk, monteret med spændben af forkromet stål, to tillægsplader á 60 cm medfølger. H. 71 L. 180/300, B. 120 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen 1988, mærkat herfra. Fremstår med ...
Varenr: 4808903
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-10-2017
20:20:00
DKK 4.400
Piet Hein / Arne Jacobsen. Super-Elipse spisebord
Piet Hein / Arne Jacobsen. Super-Elipse spisebord med bordplade fineret med bøgetræ, monteret på stamme af forkromet metal og sekspasfod af aluminium. H. 70, L. 150 B. 100 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen i 2005. Fremstår med brugsspor skjolder på plade samt ridser og kanthak på fod.
Varenr: 4810878
DKK 6.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-10-2017
20:34:00
DKK 1.700
Piet Hein / Bruno Mathsson, Supercirkulært spisebord , nymalet og Arne Jacobsen. Sæt på seks stole 'Syveren' med krydsfinérskaller, nymalet. (7)
Supercirkulært spisebord formgivet af Piet Hein (1905 – 1996) & Bruno Mathsson (1907 – 1988), plade af nymalet hvid laminat. Monteret med spændben i forkromet stål. H. 70 cm, Ø. 120 cm. Fremstillet ved Fritz Hansen 1995 med retser af label herfra. Fremstår nymalet, let anløbet ben Samt sæt på ...
Varenr: 4757600
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-10-2017
20:37:00
DKK 1.200
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super ellipse spisebord
Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord, bordplade af hvid laminat og monteret med spændben af forkromet stål. H. 70 L. 180 B. 120 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Ridser og små kanthakker
Varenr: 4812808
DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 24-10-2017
15:13:00
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superelipse bord af hvid laminat
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superelipse spisebord af hvid laminat, monteret med spændben af forkromet stål. H. 73 cm, L. 240 cm, B. 120 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen 2004. Fremstår med få brugsspor.
Varenr: 4805201
DKK 12.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-10-2017
19:09:00
DKK 7.800
Design Bruno Mathsson och Piet Hein superellips
BRUNO MATHSSON / PIET HEIN, bord, Fritz Hansen, superellips, vit laminatskiva, 5 kromade spännben, etikett- och stämpelmärkt, Made in Denmark, höjd ca 70, 240x120 cm
Varenr: 4812294
DKK 4.691 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-10-2017
20:10:00
Se mere
Arne Jacobsen / Piet Hein, sofabord
Piet Hein/ Arne Jacobsen/ Bruno Mathsson. Sofabord med hvidlakeret plade, monteret med firpasfod. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 40 Ø. 90 cm. Fremstår nylakeret med minimale brugsspor, mærker på alukant.
Varenr: 4764919
DKK 5.400 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-10-2017
20:12:00
DKK 2.100
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord med udtræk, plade af grå laminat, monteret med spændeben af forkromet stål. To tillægsplader á 50 cm medfølger. Fremstillet hos Fritz Hansen 1986, H. 71 cm, L. 150/250 cm, B. 100 cm. Fremstår med lettere brugsspor, mindre ridser på kanter. Se ...
Varenr: 4812501
DKK 12.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 24-10-2017
20:51:00
DKK 5.400
Piet Hein/Bruno Mathsson/Arne Jacobsen. Rektangulært bord
Piet Hein/Bruno Mathsson/Arne Jacobsen. Rektangulært spisebord med plade af hvidt laminat med kant af aluminium, monteret med spændben i forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen med label herfra. H. 70,5 cm, L. 120 cm B. 80 cm. Fremstår med brugsspor, herunder mærker og ridser.
Varenr: 4803808
DKK 1.200 DK, Kolding, Trianglen 25-10-2017
15:37:00
Piet Hein & Bruno Mathsson. Bord kvadratisk med spændben, 80 x 80 cm.
Piet Hein/Bruno Mathsson. Kvadratisk bord, hvidlakeret bordplade, monteret med spændben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. ca. 70,5 cm, 80x80 cm. Fremstår med brugsspor, rust på ben.
Varenr: 4814307
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 25-10-2017
18:19:00
Piet Hein, spisebord, hvidlamineret
Piet Hein/ Bruno Mathsson. Spisebord med bordplade af hvid laminat, monteret med spænd ben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen, 1994. 120x120 cm. H. 70 cm. Fremstår med brugsspor, samt mærker på plade og alukant.
Varenr: 4811185
DKK 2.500 DK, Odense, Kratholmvej 25-10-2017
19:40:00
 1 2  >>