Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "piet hein" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super ellipsebord, hvidt
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super ellipsebord, hvidt . Piet Hein / Bruno Mathsson. Superellipsebord. Spisebord med hvidlakeret bordplade, monteret med spændben af stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 cm. 180x120 cm. Fremstår nylakeret. Varenr: 3600362 DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-10-2014 10:23:00 DKK 6.000
Piet Hein, barstolar (3)
Piet Hein, barstolar (3). Piet Hein. Tre barstolar. Piet Hein. Tre stolar med kromade stålrör monterade på rund aluminiumstomme, sits klädd i läder. Höjd 80 cm, diameter 36 cm. Designad 1961 för Fritz Hansen, model 9511th Litteratur N. Oda Danish Chairs, diskuterade och reproduceras sid. 76th. Åldersrelaterat slitage, en ... Varenr: 3600869 DKK 3.199 SE, Malmö, Baltzarsgatan 31-10-2014 19:38:00 DKK 3.279
Damask Collection. Tre duge samt tolv servietter. B.la til Piet Hein elipsebord m/ tillægsplader. 150 cm.
Damask Collection. Tre duge samt tolv servietter. B.la til Piet Hein elipsebord m/ tillægsplader. 150 cm.. Damask Collection. Tre duge samt tolv servietter. B.la til Piet Hein elipsebord m/ tillægsplader. 150 cm. Fremstillet af hvid bomuld. Mål for servietter: 37x41 cm. Mål for duge: B. 124. L. 170/220/270 cm. Bemærk..!! Bord og pynt medfølger ikke. Nyproducerede varer vurderes efter ... Varenr: 3576561

DKK 2.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 31-10-2014 20:06:00 DKK 750
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord med to tillægsplader, Model B619
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord med to tillægsplader, Model B619 . Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord med udtræk, plade af hvid laminat med kant af matpoleret aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. To tillægsplader á 60 cm. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen, model B619. H. 72 L. 180/300 cm. B. 120 cm. ... Varenr: 3568785

DKK 30.000 DK, Kolding, Trianglen 31-10-2014 21:00:00 DKK 23.000
Piet Hein Karlsvognen / Great Bear, to stager af børstet rustfrit stål. (2)
Piet Hein Karlsvognen / Great Bear, to stager af børstet rustfrit stål. (2). Piet Hein Karlsvognen / Great Bear, to stager med hver syv arme & lyspiber af børstet rustfrit stål, to størrelser, H. 38 & 63. Fremstår med brugsspor. (2) Varenr: 3593241 DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 02-11-2014 21:08:00 DKK 1.800
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superelipse spisebord, hvid laminat
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superelipse spisebord, hvid laminat. Piet Hein & Bruno Mathsson. Superelipse spisebord Superellipse spisebord, Piet Hein & Bruno Mathsson, med plade af hvid laminat, kantlist af børstet aluminium, spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1981. H. 70 L. 150 B. 100 cm. Fremstår med brugsspor og ridser på kanlist. Varenr: 3599872 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-11-2014 19:43:00 DKK 1.600
Mathsson/Hein, konferensbord 'Supercirkel', vit laminat
Mathsson/Hein, konferensbord 'Supercirkel', vit laminat. Bruno Mathsson & Piet Hein, konferensbord modell 'Supercirkel', björk med skiva i vit laminat, fem stycken spännben i kromat stål. Tillverkat för Bruno Mathsson International, Värnamo. Mått Ø 225 cm, H 72 cm. Smärre bruksslitage, enklare märken samt ett mindre avslag på ena kanten. Varenr: 3603969 DKK 5.599 SE, Stockholm, Slakthusgatan 03-11-2014 21:09:00 DKK 660
Samling grafik, Bjørn Wiinblad, Piet Hein og Lin Utzon (4)
Samling grafik, Bjørn Wiinblad, Piet Hein og Lin Utzon (4). Samling grafik, Bjørn Wiinblad 1918-2006, kvindeportrætter, to offsettryk, begge tryksign., Piet Hein 1905-1996, person med lyre under hvælv og åben himmel, litografi, unum. tryktsign. Piet Hein, fremstår med revne i glas, samt Lin Utzon f. 1946, komposition, litografi, 409/1000, 55 x 48 cm - 77 ... Varenr: 3575158 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 04-11-2014 16:37:00 DKK 300
Piet Hein. Superelipse spisebord
Piet Hein. Superelipse spisebord . Superellipse spisebord, Piet Hein & Bruno Mathsson, med plade af hvidlakeret træ, spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen 1976. H. 70 L. 180 B. 120 cm. Fremstår med brugsslitage, rider og afslag på kanter. Varenr: 3603340 DKK 4.500 DK, Herlev, Dynamovej 04-11-2014 17:20:00 DKK 350
Piet Hein / Bruno Mathsson. Spisebord, Elipsebord (2)
Piet Hein / Bruno Mathsson. Spisebord, Elipsebord (2). Piet Hein / Bruno Mathsson. Spisebord, Elipsebord med plade af hvid laminat med udtræk, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1999. H. 72, L. 150, B. 100 cm. Tillægsplader på 50 cm. medfølger. Fremstår med brugsspor, småridser på bla. plade og alukant. Varenr: 3603926 DKK 10.000 DK, Odense, Kratholmvej 04-11-2014 17:21:53 DKK 3.100
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord . Piet Hein 1905-1996 / Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord, plade af hvid laminat, kant af matpoleret aluminium, monteret med spændben af forkormet stål. H. 71, L. 180, B. 120 cm. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor: plade og alukant med ... Varenr: 3604874 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 04-11-2014 19:40:00 DKK 800
Piet Hein & Bruno Mathsson. Elipsebord med udtræk (3)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Elipsebord med udtræk (3) . Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipse bord med udtræk, plade af hvid laminat, monteret med spændben af forkromet stål. H. 70, L. 180, D. 120 cm. To tillægsplader á 60 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen 2004. (3) Varenr: 3605273 DKK 19.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 04-11-2014 20:03:00 DKK 15.000
Piet Hein / Bruno Mathsson - Sofabord af bejdset eg
Piet Hein / Bruno Mathsson - Sofabord af bejdset eg. Piet Hein / Bruno Mathsson - Sofabord med finerede spændben af bordeaux-bejdset eg. Mål: 115x115 cm. H. 52 cm. Fremstår med brugsspor, Ridser og mærker. Er fremstillet hos Fritz Hansen, mærke derfra på ben. Varenr: 3606795 DKK 800 DK, Odense, Kratholmvej 05-11-2014 14:03:55 DKK 300
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord . Piet Hein 1905-1996 / Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord, plade af grå laminat, kant af matpoleret aluminium, monteret med spændben af forkormet stål. H. 71 L. 180 B. 120 cm. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor; plade og alukant med ridser. Varenr: 3595422 DKK 3.000 DK, Odense, Kratholmvej 05-11-2014 14:35:00 DKK 325
Piet Hein / Bruno Mathsson. Spisebord, Elipsebord (3)
Piet Hein / Bruno Mathsson. Spisebord, Elipsebord (3) . Piet Hein / Bruno Mathsson. Spisebord, Elipsebord med plade af hvid laminat med udtræk, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1997. H. 70, L. 150, B. 100 cm. Tillægsplader på 50 cm. medfølger. Fremstår med enkelte brugsspor Varenr: 3602982 DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 05-11-2014 15:11:00 DKK 4.500
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord. Super Ellipse spisebord af Piet Hein (1905-1996) & Bruno Mathsson (1907-1988), formgivet 1968, fremstillet hos Fritz Hansen i 1989. Plade af hvid laminat med kant af matpoleret aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. H. 72 L. 150 cm. B. 100 cm. Brugsspor, ridser, kant med stødmærker. Varenr: 3606204 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 05-11-2014 15:24:00 DKK 425
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord . Piet Hein 1905-1996 / Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord, plade af hvid laminat, kant af matpoleret aluminium, monteret med spændben af forkormet stål. H. 71 L. 150 B. 100 cm. Formgivet 1985. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor; plade og alukant med ridser. Varenr: 3604314 DKK 3.000 DK, Odense, Kratholmvej 05-11-2014 16:38:00 DKK 325
Piet Hein. Superellipse spisebord, L. 240 cm.
Piet Hein. Superellipse spisebord, L. 240 cm. . Piet Hein. Superellipse spisebord med plade af hvidt laminat, kantliste af aluminium, spændben af forkromet metal. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70, L. 240, B. 120 cm. Brugsspor. Varenr: 3606343 DKK 8.000 DK, Herlev, Dynamovej 05-11-2014 19:56:00 DKK 2.400
Bruno Mathsson/Piet Hein, ellipsbord i masurbjörk
Bruno Mathsson/Piet Hein, ellipsbord i masurbjörk. Bruno Mathsson & Piet Hein, bord 'Ellips'. Etikettmärkt. Skiva i masurbjörk samt spännben i förkromad metall. Tillverkat för Bruno Mathsson International. 220x110 cm, höjd 70 cm. Repor. Bruksslitage. Varenr: 3604881 DKK 3.999 SE, Malmö, Baltzarsgatan 05-11-2014 20:28:00 DKK 2.080
Piet Hein & Bruno Mathsson, stort spisebord / bord / konferencebord 'Superellipse' fremstillet hos Fritz Hansen
Piet Hein & Bruno Mathsson, stort spisebord / bord / konferencebord 'Superellipse' fremstillet hos Fritz Hansen. Piet Hein & Bruno Mathsson, stort spisebord / bord / konferencebord 'Superellipse' fremstillet hos Fritz Hansen. Formgivet i 1968. Plade af laminat med matpoleret, limet aluminiumskant, på fire spændben af forkromet stål med fodkapper. Fremstilling fra 2003. H. ca. 72 cm, B. ca. 240 cm, D. ca. ... Varenr: 3608137 DKK 6.701 DE, Hamburg, Große Elbstraße 05-11-2014 20:43:47 DKK 5.584
Piet Hein. Stage, Karlsvognen
Piet Hein. Stage, Karlsvognen. Piet Hein. Karlsvognen, lysestage i børstet stål med syv lysholdere . H. 37 cm. Varenr: 3609137 DKK 1.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 06-11-2014 19:40:00 DKK 375
Piet Hein / Arne Jacobsen. Super cirkulært spisebord
Piet Hein / Arne Jacobsen. Super cirkulært spisebord. Arne Jacobsen / Piet Hein. Super cirkulært spisebord med plade af hvid laminat med alukant, stamme af forkromet metal og firpasfod af aluminium. Fremstår med ridser på alu kant og plade. Fremstillet hos Fritz Hansen, 2002. H. 70 Ø 100 cm. Varenr: 3609323 DKK 3.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 06-11-2014 19:43:00 DKK 575
Piet Hein / Bruno Mathsson, kvadratisk bord
Piet Hein / Bruno Mathsson, kvadratisk bord. Kvadratisk bord med plade af hvidt laminat med kant af aluminium, monteret med spændben i forkromet stål, monteret med beslag til stoleophæng. Formgivet af Piet Hein og Bruno Mathsson 1960'erne. Fremstillet hos Fritz Hansen 1989. H. 70,5 cm L. 80 cm B. 80 cm. Fremstår med alm. brugsslitage, ... Varenr: 3608695 DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 06-11-2014 19:55:00 DKK 325