Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "piet hein" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Piet Hein/ Arne Jacobsen. Rundt spisebord på sekspas søjlefod
Piet Hein/ Arne Jacobsen. Rundt spisebord på sekspas søjlefod . Piet Hein / Arne Jacobsen. Rundt spisebord med plade af grå laminat og aluminiumskant, monteret på sekspas søjlefod af aluminium. H. 72. Ø. 120 cm. Fremstillet og mærket hos Fritz Hansen. Varenr: 4470672 DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 07-12-2016 13:59:07 DKK 6.000
Damask Collection. Tre duge samt tolv servietter. B.la til Piet Hein elipsebord m/ tillægsplader. 150 cm.
Damask Collection. Tre duge samt tolv servietter. B.la til Piet Hein elipsebord m/ tillægsplader. 150 cm.. Damask Collection. Tre duge samt tolv servietter. B.la til Piet Hein elipsebord m/ tillægsplader. 150 cm. Fremstillet af hvid bomuld. Mål for servietter: 37x41 cm. Mål for duge: B. 124. L. 170/220/270 cm. Bemærk..!! Bord og pynt medfølger ikke. Varenr: 3982016

DKK 1.250 DK, Esbjerg, Oddesundvej 07-12-2016 18:54:00 DKK 1.000
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super ellipse spisebord med udtræk, to tillægsplader (3)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super ellipse spisebord med udtræk, to tillægsplader (3). Piet Hein (1905-1996) / Bruno Mathsson (1907-1988). Super Ellipsebord med udtræk, plade med hvid laminat monteret med spændben af forkromet stål. To tillægsplader á 50 cm. H. 71 cm, L. 150/250 cm, B. 100 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen, 1986. Fremstår med aldersrelateret brugsspor herunder ... Varenr: 4494914 DKK 6.000 DK, Aalborg, Nibevej 07-12-2016 19:21:00 DKK 7.000
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord (3)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord (3) . Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord, af fineret bøgetræ, plade med udtræk, to tillægsplader medfølger, spændben af krydsfinér. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 71 cm, L. 180/300 cm, B. 120 cm. Fremstår med brugsspor. (3) Varenr: 4495278 DKK 4.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 07-12-2016 19:22:00 DKK 1.750
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord med udtræk. (3)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord med udtræk. (3) . Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord med udtræk, plade af hvid laminat, monteret med spændben af forkromet stål. To tillægsplader à 60 cm. medfølger. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 cm, L. 180/300, B. 120 cm. Fremstår med brugsspor mærker/tryk på laminat samt udtræk hænger. (3) Varenr: 4484873 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 07-12-2016 19:39:00 DKK 6.000
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord . Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord, bordplade af hvid laminat med alukant, monteret med spændben af forkromet stål. H. 70,5, L. 150, B. 100 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Brugsspor; ridser. Varenr: 4494758 DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 07-12-2016 19:43:00 DKK 2.300
Piet Hein/Arne Jacobsen & Bruno Mathsson. Superellipsebord med shakerstel samt fire stole model 'Syveren' med armlæn (5)
Piet Hein/Arne Jacobsen & Bruno Mathsson. Superellipsebord med shakerstel samt fire stole model 'Syveren' med armlæn (5). Spisebord med shakerformet stel af Arne Jacobsen / Piet Hein og Bruno Mathsson. Af aluminium, superellipse-formet plade af hvidt laminat med kant af matpoleret aluminium. Formgivet 1958 / 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70,5 cm. L. 180 cm. D. 120 cm. Fremstår med brugsspor/mærker. Samt ... Varenr: 4474428 DKK 20.000 DK, Vejle, Dandyvej 07-12-2016 20:22:00 DKK 10.000
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord (3) . Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord, af fineret bøgetræ, plade med udtræk, to tillægsplader medfølger, spændben af krydsfinér. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 71 cm, L. 180/300 cm, B. 120 cm. Fremstår med brugsspor, kantafslag samt boblet finer. (3) Varenr: 4495283 DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 07-12-2016 20:22:00 DKK 1.550
Piet Hein/Bruno Mathsson og Arne Jacobsen. Shakerstel af stål
Piet Hein/Bruno Mathsson og Arne Jacobsen. Shakerstel af stål . Piet Hein/Bruno Mathsson og Arne Jacobsen: Shakerstel af børstet aluminium, fremstillet hos Fritz Hansen. L. 150 cm. Fremstår med håndteringsmærker. Varenr: 4495803 DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 08-12-2016 20:07:00 DKK 900
Bruno Mathsson og Piet Hein. Supercirkulært spisebord
Bruno Mathsson og Piet Hein. Supercirkulært spisebord. Bruno Mathsson og Piet Hein. Supercirkulært spisebord med plade af hvid laminat, opsat på sekspasfod af aluminium, H. 71 Ø 145 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugssspor. Varenr: 4500168 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 11-12-2016 20:35:00 DKK 6.000
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spise/ konferencebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spise/ konferencebord. Piet Hein (1905-1996) & Bruno Mathsson (1907-1988). To-delt Super Ellipse bord med plade af hvid laminat med alukant, ti spændben af forkromet stål. H. 70,5 cm. L. 420 cm. B. 140 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1989. Fremstår med brugsspor og ridser på alukant og plade. Varenr: 4457332 DKK 20.000 DK, Herning, Engdahlsvej 11-12-2016 21:20:00 DKK 12.000
Piet Hein & Bruno Mathsson. Kvadratisk spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Kvadratisk spisebord . Piet Hein & Bruno Mathsson. Kvadratisk spisebord, plade med hvid laminat monteret med stålspændben. Fremstillet hos Fritz Hansen med mærkat derfra. H. 70 cm. 130x130 cm. Fremstår med brugsspor i form af overfalde ridser på plade og kantliste samt anløbet ben. Varenr: 4497740 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 12-12-2016 10:33:06 DKK 300
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord.
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord.. Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord. Plade af sort laklaminat, monteret med aluminiumskant samt spændben af forkromet stål. Brugsspor. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 cm. L. 150 cm. B. 100 cm. Varenr: 4500848 DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 12-12-2016 15:37:13 DKK 650
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord. Piet Hein & Bruno Mathsson. Superelipse bord med plade af sort laminat, spændben af forkromede stålrør. Udført hos Fritz Hansen. H. 70 cm., L.180 cm., B. 120 cm. Fremstår med brugsspor, herunder mærker/ ridser på bordplade og kanter. Varenr: 4497727 DKK 6.000 DK, Kolding, Trianglen 12-12-2016 16:25:00 DKK 425
Bruno Mathsson og Piet Hein. Supercirkulært spisebord.
Bruno Mathsson og Piet Hein. Supercirkulært spisebord.. Bruno Mathsson og Piet Hein. Supercirkulært spisebord med plade af hvid laminat, opsat på sekspasfod af aluminium, H. 71 Ø 145 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugssspor. Varenr: 4500164 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 12-12-2016 19:33:00 DKK 6.000
Piet Hein Elipse bord
Piet Hein Elipse bord. Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse bord, plade beklædt med hvidt laminat, monteret med spændben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 72 cm, L. 240 cm. B. 120 cm. Fremstår med alm. brugsspor. Varenr: 4497834 DKK 5.000 DK, Odense, Kratholmvej 12-12-2016 19:40:00 DKK 475
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipsebord med udtræk (3)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipsebord med udtræk (3). Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipsebord med udtræk, plade med hvid laminat monteret med stålspændben. To tillægsplader 50 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 71 cm. L. 150/250 cm. B. 100 cm. Fremstår med lette brugsspor Varenr: 4498113 DKK 15.000 DK, Helsingør, Støberivej 12-12-2016 19:43:00 DKK 5.400
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord, mahogni
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord, mahogni . Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord med bordplade af finéret mahogni, spændben af forkromet stål, H. 71 L. 150 B. 100 cm. Fremstår med brugsspor; ridser og mærker, rep./udbedring af lakskade. Varenr: 4500271 DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 12-12-2016 20:03:00 DKK 325
Arne Jacobsen / Piet Hein. Spisebord
Arne Jacobsen / Piet Hein. Spisebord. Piet Hein/ Arne Jacobsen/ Bruno Mathsson. Spisebord med plade af hvid formica. Monteret med firpasfod. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 71 Ø. 75 cm. Fremstår med minimale brugsspor. Varenr: 4499462 DKK 2.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 12-12-2016 20:04:00 DKK 325
Mathsson & Hein, Fritz Hansen, matbord 'Superellips' B619, iläggsskivor
Mathsson & Hein, Fritz Hansen, matbord 'Superellips' B619, iläggsskivor. Bord Superellips B619, formgivet av Bruno Mathsson & Piet Hein. Skiva i vit laminat med aluminiumkant, 2 iläggsskivor, 4 förkromade spännben. Tillverkat för Fritz Hansen, Danmark. 180-300x 120 cm, höjd 70 cm. Smärre slitage. Varenr: 4499832 DKK 11.377 SE, Stockholm, Slakthusgatan 12-12-2016 20:54:00 DKK 7.585
Piet Hein. Sinus 550 pendel
Piet Hein. Sinus 550 pendel . Piet Hein 1905-1996. Sinus 550 pendel af mat opalglas, til halogen, transformer medfølger. Fremstillet hos Holmegaard, Ø 55 cm. Fremstår med lille afslag og kappet ledning. Varenr: 4499860 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 13-12-2016 11:16:00 DKK 325
Piet Hein/ Arne Jacobsen. Rundt spisebord på sekspas søjlefod. Piet Hein / Arne Jacobsen. Rundt spisebord med plade af grå laminat og aluminiumskant, monteret på sekspas søjlefod af aluminium. H. 72. Ø. 120 cm. Varenr: 4490463 DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 13-12-2016 14:07:52 DKK 6.000
Arne Jacobsen / Piet Hein. Spisebord . Piet Hein/ Arne Jacobsen. Spisebord med plade af hvid laminat, monteret med spændben af forkromet stål, H. 71 B. 80 L. 80 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor; åben alukant ved ene hjørne, ridser og mærker, ben med anløbninger. Varenr: 4501845 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 13-12-2016 19:59:00 DKK 300