Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "piet hein" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord. Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord med bordplade af hvid laminat og stålkant, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen, 1976. H. 71 L. 135 B. 90 cm. Brugsspor, kanthakker og ridser. Varenr: 4653476 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 24-05-2017 19:00:00 DKK 1.300
Piet Hein. Ra 400 pendel, sortlakeret
Piet Hein. Ra 400 pendel, sortlakeret . Piet Hein. Ra 400 pendel, sortlakeret over- og underskærm. Ø 40 cm. Fremstillet hos Piet Hein A/S. Original emballage medfølger. Minimale brugsspor. Varenr: 4666063 DKK 1.800 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24-05-2017 19:50:00 DKK 600
Piet hein Super Ellipsebord
Piet hein Super Ellipsebord. Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super Elipsebord. Arne Jacobsen / Piet Hein. Spisebord med bordplade i superellipse form med kant af aluminium. Nylakeret plade. Stel med søjle på sekspasfod af stål. Formgivning 1958. Udført hos Fritz Hansen. H. 70 L 180 B. 120 cm. Fremstår ... Varenr: 4667680 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-05-2017 20:30:00 DKK 450
Piet Hein. Elipsebord samt fire Arne Jacobsen stole, model 3107. (5)
Piet Hein. Elipsebord samt fire Arne Jacobsen stole, model 3107. (5) . Piet Hein 1905 - 1996 & Bruno Mathsson 1907 - 1988. Super Elipse spisebord med plade af senere hvidlakeret laminat med alukant, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 cm, L. 150 cm, D. 100 cm, Arne Jacobsen. Sæt på fire stole 'Syveren' med skaller i ... Varenr: 4667414 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-05-2017 20:41:00 DKK 2.900
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord bøg
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord bøg. Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord, plade af lakeret bøg, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 cm, L. 150 cm, B. 100 cm. Fremstår med, hakker, slitage på bordplade Varenr: 4668953 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-05-2017 12:00:51 DKK 575
Arne Jacobsen/ Piet Hein. Superellipse spisebord med plade af grå laminat, sekspasfod af aluminium
Arne Jacobsen/ Piet Hein. Superellipse spisebord med plade af grå laminat, sekspasfod af aluminium. Arne Jacobsen / Piet Hein. Superellipse spisebord med grålamineret plade, sekspasfod af forkromet metal og aluminium. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 L. 180 B. 120 cm. Enkelte brugsspor, ridser og mærker. Varenr: 4645017 DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-05-2017 19:06:00 DKK 1.800
Piet Hein & Bruno Mathsson. To-delt Super Ellipse bord
Piet Hein & Bruno Mathsson. To-delt Super Ellipse bord. Piet Hein & Bruno Mathsson. To-delt Super Ellipse bord med plade af hvid laminat med alukant, 10 spændben af forkromet stål. H. 70,5, L. 420, B. 140 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen 1992. Fremstår med to afbrækkede montagebeslag og trykkede sammenkoblingsbeslag på det ene bord samt lette ... Varenr: 4663637 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-05-2017 19:35:00 DKK 575
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord . Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord med bordplade af hvid laminat, kant af aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. H. 70,5, L. 150, B. 100 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Brugsspor og ridser. Ben med anløb. Varenr: 4665657 DKK 2.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-05-2017 19:38:00 DKK 800
 Piet Hein & Bruno Mathsson. Super ellipse bord med udtræk (3)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super ellipse bord med udtræk (3) . Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord, bordplade af hvid laminat med alukant og udtræk, monteret med spændben af forkromet stål. To tillægsplader á 60 cm medfølger. H. 70 L. 180/300, B. 120 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med ridser/mærker samt alukant... Varenr: 4635883 DKK 16.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-05-2017 20:09:00 DKK 3.100
Piet Hein/Bruno Mathsson/Arne Jacobsen: Rektangulært bord, hvid
Piet Hein/Bruno Mathsson/Arne Jacobsen: Rektangulært bord, hvid. Piet Hein/Bruno Mathsson/Arne Jacobsen. Rektangulært bord med hvidlamineret plade. Forkromede stålspændben. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor; enkelte ridser og mærker. H. 70,5 cm, L. 180 cm, B. 80 cm. Varenr: 4669429 DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-05-2017 16:48:00 DKK 725
Piet Hein/Bruno Mathsson/Arne Jacobsen: Rektangulært bord, hvid . Piet Hein/Bruno Mathsson/Arne Jacobsen. Rektangulært bord med hvidlamineret plade. Forkromede stålspændben. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor; enkelte ridser og mærker. H. 70,5 cm, L. 180 cm, B. 80 cm. Varenr: 4669431 DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-05-2017 17:49:00 DKK 600
Piet Hein/ Bruno Mathsson. Elipse spisebord
Piet Hein/ Bruno Mathsson. Elipse spisebord. Piet Hein/ Bruno Mathsson. Elipse spisebord med bordplade af hvid laminat, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen 1992. H. 71 cm, L. 150 cm, B. 100 cm. Fremstår med alm. brugsspor, ridser, mærker. Varenr: 4668901 DKK 2.000 DK, Herning, Engdahlsvej 26-05-2017 20:48:00 DKK 775
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super ellipse bord med udtræk (3) . Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord, bordplade af hvid laminat med alukant og udtræk, monteret med spændben af forkromet stål. To tillægsplader á 60 cm medfølger. H. 70 L. 180/300, B. 120 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen i 2008. Fremstår med alm. brugsspor. (3)... Varenr: 4670241 DKK 15.000 DK, Odense, Kratholmvej 28-05-2017 19:30:00 DKK 12.500
Arne Jacobsen/Piet Hein. Cirkulært bord
Arne Jacobsen/Piet Hein. Cirkulært bord. Arne Jacobsen/Piet Hein. Cirkulært spisebord med bordplade af hvid laminat, monteret med kantliste af aluminium. H. 70,5 Ø 85 cm. Fremstår ubrugt i original emballage. Varenr: 4668635 DKK 6.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 28-05-2017 19:44:00 DKK 375
Piet Hein & Bruno Mathsson. Elipse spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Elipse spisebord. Piet Hein & Bruno Mathsson. Elipsebord, plade med hvid laminat monteret med stålspændben. Fremstillet hos Fritz Hansen 1998. H. ca. 71 cm. L. 150 cm. B. 100 cm. Fremstår med brugsspor herunder mindre kanthak. Varenr: 4671200 DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 29-05-2017 18:05:00 DKK 350
Piet Hein. To arbejdsborde / skriveborde (2)
Piet Hein. To arbejdsborde / skriveborde (2) . Piet Hein. To arbejdsborde / skriveborde med plade af hvidt laminat med kant af aluminium, monteret med spændben i forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70,5 cm. L. 120 cm. B. 80 cm. Fremstår med brugsslitage på kant og bordplade samt enkelte skader på underliggende skrå kanter. (2) Varenr: 4669447 DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-05-2017 18:14:00 DKK 525
Piet Hein/ Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord
Piet Hein/ Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord. Piet Hein/ Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord med bordplade af hvid laminat og alukant, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen 1996. H. 70, L. 135, B. 90 cm. Fremstår med minimale brugsspor henset til alder. Varenr: 4664912 DKK 2.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 29-05-2017 19:20:00 DKK 1.550
Piet Hein bord med udtræk, 180 x 120 (3)
Piet Hein bord med udtræk, 180 x 120 (3). Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord, bordplade af hvid laminat med kant af aluminium med udtræk, monteret med spændben af forkromet stål. H. 72 cm L. 180/300 cm B. 120 cm. To tillægsplader á 60 cm medfølger. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med alm. ... Varenr: 4659172 DKK 13.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-05-2017 20:06:00 DKK 7.000
Piet Hein/ Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord. Piet Hein/ Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord med bordplade af grå laminat og stålkant, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen 1989. H. 71 L. 180 B. 120 cm. Fremstår med brugsspor, ridser, to hak i pladen, samt beslag på underside flyttet. Varenr: 4672198 DKK 1.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29-05-2017 20:29:00 DKK 300
Piet Hein & Bruno Mathsson, super-ellipse spisebord, 240 x 120 cm
Piet Hein & Bruno Mathsson, super-ellipse spisebord, 240 x 120 cm . Piet Hein & Bruno Mathsson: Super-ellipse spisebord med hvidlamineret plade, kant af matpoleret aluminium, klemben af forkromet stål. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen 2002. H. 70,5. 240 x 120 cm. Alm. små/lette brugsspor. Varenr: 4671308 DKK 8.000 DK, Odense, Kratholmvej 29-05-2017 20:45:00 DKK 3.200
Matbord design Mathsson & Hein Nutida Design
Matbord design Mathsson & Hein Nutida Design. BRUNO MATHSSON & PIET HEIN, B612 "Superellips", matbord, skiva i vit laminat med aluminiumkant, 4 förkromade spännben, höjd ca 72,5, 150x100 cm. . Föremålet ingår i specialauktionen Nutida design online Varenr: 4673111 DKK 4.570 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 30-05-2017 12:18:00
Se mere
Piet Hein. To arbejdsborde / skriveborde (2) . Piet Hein. To arbejdsborde / skriveborde med plade af hvidt laminat med kant af aluminium, monteret med spændben i forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70,5 cm. L. 120 cm. B. 80 cm. Fremstår med brugsslitage på kant og bordplade. (2) Varenr: 4672504 DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-05-2017 13:20:00 DKK 325
Piet Hein. To arbejdsborde / skriveborde (2) . Piet Hein. To arbejdsborde / skriveborde med plade af hvidt laminat med kant af aluminium, monteret med spændben i forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70,5 cm. L. 120 cm. B. 80 cm. Fremstår med brugsslitage på kant og bordplade. (2) Varenr: 4672512 DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-05-2017 19:21:00 DKK 300
Piet Hein/Bruno Mathsson: Superellipse bord. Nyfineret valdnød med tillægsplader (3)
Piet Hein/Bruno Mathsson: Superellipse bord. Nyfineret valdnød med tillægsplader (3). Piet Hein 1905-1996 / Bruno Mathsson 1907-1988. Spisebord Superellipse. Plade af fineret valnød, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen, H. 70 L. 180/300 cm. B. 120 cm. To tillægsplader á 60 cm. Fremstår nyfineret med valnød på begge sider hos professionel ... Varenr: 4673918 DKK 23.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30-05-2017 20:05:00 DKK 375
Piet Hein/Bruno Mathsson/Arne Jacobsen: Rektangulært bord, hvid . Piet Hein/Bruno Mathsson/Arne Jacobsen. Rektangulært bord med hvidlamineret plade. Forkromede stålspændben. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor; enkelte ridser og mærker. H. 70,5 cm, L. 180 cm, B. 80 cm. Varenr: 4672421 DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-05-2017 20:32:00 DKK 300
Bruno Mathsson & Piet Hein matbord superelips
Bruno Mathsson & Piet Hein matbord superelips. BRUNO MATHSSON & PIET HEIN, "Superellips", matbord, licenstillverkat 1982 av Fritz Hansen, Danmark, aluminiumkantad skiva belagd med högtryckslaminat i vitt, förkromade spännben i stål, etikettmärkt, höjd ca 70, 150x100, 2 iläggsskivor vardera bredd 50 cm medföljer Varenr: 4674784 DKK 2.285 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 31-05-2017 16:21:00
Se mere
Piet Hein / Arne Jacobsen. Rundt spisebord, Ø 120 cm
Piet Hein / Arne Jacobsen. Rundt spisebord, Ø 120 cm. Piet Hein / Arne Jacobsen. Rundt spisebord med plade af grå laminat og aluminiumskant, monteret på sekspas søjlefod af aluminium. H. 72. Ø. 120 cm. lette brugsspor. Varenr: 4672044 DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 01-06-2017 21:32:00 DKK 675