Kategori  Vurdering
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super-Ellipse spisebord med udtræk, bøgefineret (3)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super-Ellipse spisebord med udtræk, plade fineret med bøgetræ, monteret med spændben af forkromet metal, to tillægsplader a 60 cm. medfølger. H. ca. 71 L. 180 - 300 B. 120 cm. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor, ridser, mærker, nogle ...
Varenr: 4747056
DKK 2.500 DK, Helsingør, Støberivej 21-08-2017
19:40:00
DKK 4.300
Piet Hein/ Bruno Mathsson. Elipse spisebord med bordplade
Piet Hein/ Bruno Mathsson. Elipse spisebord med bordplade af hvid laminat, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 cm, L. 150 cm, B. 100 cm. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4747622
DKK 3.000 DK, Helsingør, Støberivej 21-08-2017
19:55:00
DKK 2.300
Piet Hein/Bruno Matsson: Elipse spisebord med to tillægsplader, laminatplade af omfineret palisander. (3)
Piet Hein/Bruno Matsson: Elipse spisebord med to tillægsplader, laminatplade af omfineret palisander, spændben af stål, Fremstillet ved Fritz Hansen 1993 med label og stempel herfra. H. 70. L. 180. D. 120 cm. med udtræk L. 300 cm. Fremstår med alm. aldersrelateret brugsspor, omfineret. (3)
Varenr: 4743937
DKK 12.000 DK, Vejle, Dandyvej 21-08-2017
20:34:00
DKK 5.000
Kay Bojesen/Piet Hein. Skål af teak
Kay Bojesen/Piet Hein. Skål af teak. Stemplet 'Kay Bojesen Denmark Copyright - Piet Hein Design'. Ø 15, H. 6,5 cm.
Varenr: 4747623
DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 22-08-2017
15:15:00
DKK 1.200
Piet Hein & Bruno Mathsson, Soffbord, Superelips
Soffbord, Piet Hein & Bruno Mathsson, Superelips. Soffbord med spännben Höjd, 47 cm, 111x111 cm. Repor och slitage, se bilder för kondition.
Varenr: 4736507
DKK 1.530 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 22-08-2017
18:51:00
DKK 325
Piet Hein. Elipsebord samt fire Arne Jacobsen stole, model 3107. (5)
Piet Hein 1905 - 1996 & Bruno Mathsson 1907 - 1988. Super Elipse spisebord med plade af senere hvidlakeret laminat med alukant, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 cm, L. 180 cm, D. 120 cm. Arne Jacobsen. Sæt på fire stole 'Syveren' med skaller i ...
Varenr: 4741499
DKK 17.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-08-2017
20:49:00
DKK 10.500
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super ellipse spisebord
Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1979. Super Ellipse spisebord, hvidlakeret bordplade, monteret med spændben af forkromet stål. H. 70 L. 180 B. 120 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med små alders og brugsspor.
Varenr: 4749223
DKK 3.500 DK, Odense, Kratholmvej 23-08-2017
14:51:00
DKK 3.300
Piet Hein/ Bruno Mathsson. Elipse spisebord
Piet Hein/ Bruno Mathsson. Elipse spisebord med bordplade af hvid laminat, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1994. H. 70 L. 150 B. 100 cm. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4748906
DKK 3.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-08-2017
19:39:00
DKK 1.450
Piet Hein. Fire barstole, model 50650 (4)
Piet Hein 1905-1996. Fire barstole med stel af bemalet stål, monteret på rund fod af aluminium. Sæde nybetrukket med cognac farvet anilin læder. H. 81 cm. Formgivet 1961. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket ved dansk professionel møbelpolster i Danmark med cognac farvet anilin ...
Varenr: 4711445
DKK 18.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-08-2017
19:42:00
DKK 6.200
Piet Hein / Bruno Mathsson. Superellipsebord med plade af bøg
Piet Hein / Bruno Mathsson. Superellipsebord med plade med bøg, monteret med stål spændben. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 64, Plade 100 x 100 cm. Med brugsspor
Varenr: 4750894
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-08-2017
19:16:00
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord, L. 180 cm
Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord med bordplade af hvid laminat, kant af aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. H. 71, L. 180, B. 120 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Plade med enkelte mindre hak og ridser.
Varenr: 4740318
DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-08-2017
20:17:00
DKK 2.700
Piet Hein / Arne Jacobsen. Rundt spisebord. Ø. 120.
Piet Hein / Arne Jacobsen. Rundt spisebord med plade af fineret bøg, monteret på sekspas søjlefod af aluminium. H. 70. Ø. 120 cm. Kraftige brugsspor på plade.
Varenr: 4750071
DKK 3.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-08-2017
20:25:00
Piet Hein/Bruno Matsson: Elipse spisebord, laminatplade af omfineret palisander. L. 240 cm.
Piet Hein/Bruno Matsson: Elipse spisebord, laminatplade af omfineret palisander, fem spændben af stål, Fremstillet ved Fritz Hansen. H. 70. L. 240. D. 120 cm. Fremstår med alm. aldersrelateret brugsspor, omfineret
Varenr: 4743929
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-08-2017
20:49:00
DKK 1.150
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse sofabord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse sofabord med uoriginal hvidmalet, spændben af forkromet stål. Formgivet 1968. Pladen er fremstillet hos Fritz Hansen i 1987. Ben fremstillet Bruno Mathsson International. H. 53 L. 150 D. 100 cm. Fremstår med brugsslitage på plade, ben har ikke været ...
Varenr: 4751629
DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-08-2017
19:24:00
Piet Hein & Bruno Mathsson, Esstisch Modell Super Cirkulært für Fritz Hansen
Esstisch Modell Super Cirkulært / Super Circular, Design von Piet Hein und Bruno Mathsson für Fritz Hansen. Entwurf von 1968. Ausführung von 2000. Super circulare Tischplatte in hellem Holzfurnier, abnehmbare Spannbeine aus verchromtem Stahl. Unterseitig mit Aufkleber bezeichnet. B. 115cm, H. ...
Varenr: 4751084
DKK 5.949 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-08-2017
20:10:00
DKK 297
Piet Hein / Bruno Mathsson, spisebord / konferencebord.
Piet Hein / Bruno Mathsson, spisebord / konferencebord. Hvid lakeret bordplade, 6 ben af ​​forkromet metal. H. 70 cm. L. 360 cm. D. 130 cm. Fremstillet hos Mathsson International. Etiket derfra. Fremstår senere omlakeret med alm. brugsspor, mærker, skrammer. Stole medfølger ikke.
Varenr: 4737339
DKK 10.000 DK, Herning, Engdahlsvej 25-08-2017
20:10:00
Piet Hein. Super Elipse konferencebord
Piet Hein. Superellipsebord (Todelt konferencebord) med plade af hvid laminat, monteret med stålspændben. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1995. H 70, L 420, B 120 cm. Fremstår med brugsspor, ridser, samt mærke på ene bordplade, repareret på underside ved professionel møbelsnedker
Varenr: 4722273
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-08-2017
09:52:00
DKK 2.100
Piet Hein 1905 - 1996 & Bruno Mathsson 1907 - 1988. Super Elipse spisebord med plade af senere hvidlakeret laminat med alukant, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 cm, L. 170 cm, D. 100 cm, Arne Jacobsen. Sæt på fire stole 'Syveren' med skaller i ...
Varenr: 4736982
DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-08-2017
19:00:00
DKK 375
Piet Hein 1905 - 1996 & Bruno Mathsson 1907 - 1988. Super Elipse spisebord med plade af senere hvidlakeret laminat med alukant, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 cm, L. 170 cm, D. 100 cm, Arne Jacobsen. Sæt på fire stole 'Syveren' med skaller i hvid- og...
Varenr: 4736987
19:01:00
DKK 675
Piet Hein, sofabord palisander
Piet Hein. Sofabord med plade af palisander, monteret med spændben af forkromet fjederstål. H.47 x 145 x 145 cm. Brugsspor, plade falmet.
Varenr: 4754441
DKK 6.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28-08-2017
18:38:00
Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord, hvidlakeret bordplade, monteret med spændben af forkromet stål. H. 70 L. 180 B. 120 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Senere omlakeret. Enkelte mærker på bordpladen.
Varenr: 4754727
DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 28-08-2017
20:10:00
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord
Piet Hein/ Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord med bordplade af hvid laminat og stålkant, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen 1988 med label herfra. H. 71 L. 135 B. 90 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker.
Varenr: 4754516
DKK 2.500 DK, Vejle, Dandyvej 28-08-2017
20:18:00
DKK 325
Piet Hein og Bruno Mathson. Superelipsebord med udtræk, hvid laminat samt tillægsplader (3)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superelipse spisebord med udtræk, plade i hvid laminat. H. 70 cm. L. 150/250 cm. B. 120 cm. Med to tillægsplader á 50 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1995. Fremstår med lette alm. brugsspor, mærker på alukant (3)
Varenr: 4745023
DKK 15.000 DK, Herning, Engdahlsvej 28-08-2017
21:04:00
DKK 4.400