Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  på "piet hein" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Piet Hein & Bruno Mathsson, Superellipse spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson, Superellipse spisebord . Piet Hein & Bruno Mathsson. Superellipse spisebord med plade af gråt laminat, kantliste af aluminium, spændben af forkromet stålrør, to tillægsplader medfølger. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 L. 180/300 B. 120 cm. Fremstår med lettere brugsslitage og enkelte små skrammer Varenr: 3377518 DKK 12.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 20-04-2014 15:52:00 DKK 8.200
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord med to tillægsplader, Model B619
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord med to tillægsplader, Model B619 . Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord med udtræk, plade af hvid laminat med kant af matpoleret aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. To tillægsplader á 60 cm. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen, model B619. H. 72 L. 180/300 cm. B. 120 ... Varenr: 3363566

DKK 30.000 DK, Kolding, Trianglen 21-04-2014 15:30:00 DKK 19.000
Piet Hein / Bruno Mathsson. Sofabord
Piet Hein / Bruno Mathsson. Sofabord . Piet Hein / Bruno Mathsson. Sofabord med plade af hvidt laminat, monteret med spændben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 53 L. 135 B. 90 cm. Fremstår med lettere slitage og kantlist med mindre kant hak. Varenr: 3377530 DKK 3.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-04-2014 17:54:00 DKK 2.500
Piet Hein & Bruno Mathsson, Superellipse spisebord . Superellipse spisebord, Piet Hein & Bruno Mathsson, med plade af hvid laminat, kantliste af børstet aluminium, plade med udtræk, en tillægsplade medfølger, spændeben og monteringsbeslag af forkromet metal. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsslitage, tillægsplade med ... Varenr: 3377522 DKK 6.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-04-2014 19:57:00 DKK 2.400
Mathsson & Hein, matbord Superellips, masur
Mathsson & Hein, matbord Superellips, masur . Matbord Superellips, formgivet av Bruno Mathsson & Piet Hein, formgivningsår 1948. Superellipsformad skiva i masurbjörk samt klyvda ben. Tillverkade för Bruno Mathsson International. Längd 200 cm, bredd 100 cm, höjd 70 cm. Framstår med bruksslitage samt mindre kantnötning. Varenr: 3378878 DKK 2.456 SE, Stockholm, Slakthusgatan 21-04-2014 20:51:00 DKK 901
Piet Hein : The Kiss skulptur nr. 1 af 10 2007.
Piet Hein : The Kiss skulptur nr. 1 af 10 2007.. Piet Hein : The Kiss skulptur nr. 1 af 10 fra 2007. Skulpturen er H. 28 cm., B. 20 cm. Ligger i original emballage/transportkasse af træ. Certifikat medfølger. Varenr: 3378139 DKK 10.000 DK, Herning, Engdahlsvej 21-04-2014 21:09:00 DKK 5.200
Piet Hein & Bruno Mathsson. Fire ben til superellipsebord (4)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Fire ben til superellipsebord (4). Piet Hein & Bruno Mathsson. Fire ben til superellipsebord af forkromet stål. Plast dupper medfølger. H. 70 cm. Brugsspor. Èt ben med rustpletter. (4) Varenr: 3380252 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 22-04-2014 12:25:00 DKK 325
Piet Hein & Bruno Mathsson. Rektangulært spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Rektangulært spisebord . Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Rektangulært bord med plade af hvidt laminat monteret på spændben af stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70,5, L. 120, B. 80 cm. Fremstår med brugsspor, mærker og ridser. Varenr: 3377036 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-04-2014 17:15:00 DKK 700
Piet Hein & Brune Mathsson. Super ellipsebord
Piet Hein & Brune Mathsson. Super ellipsebord . Piet Hein 1905-1996 / Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord med plade af hvid laminat, monteret på spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen år 1983. H. 70 cm. L. 240 cm. B. 120 cm. Fremstår med brugsspor/skrammer laminaten. Varenr: 3377046 DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-04-2014 18:20:00 DKK 2.200
Piet Hein / Bruno Mathsson. Cirkulært spisebord
Piet Hein / Bruno Mathsson. Cirkulært spisebord . Piet Hein 1905-1996 / Bruno Mathsson 1907-1988. Rundt spisebord med hvidlakeret plade med kant af matpoleret aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70, Ø 120 cm. Brugsspor i form af ridser samt mærker. Varenr: 3363149 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 22-04-2014 18:40:00 DKK 400
Piet Hein & Brune Mathsson. Super ellipsebord . Piet Hein 1905-1996 / Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord med plade af hvid laminat, monteret på spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen år 1993. H. 70 cm. L. 240 cm. B. 120 cm. Fremstår med brugsspor/skrammer laminaten. Varenr: 3377044 DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-04-2014 19:30:00 DKK 2.300
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipsebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipsebord . Piet Hein & Bruno Mathsson. Elipse spisebord med plade af hvid laminat, monteret med spændben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 L. 180 B. 120 cm. Alm. brugsspor og ridser. Varenr: 3380700 DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-04-2014 19:39:00 DKK 3.700
Piet Hein & Bruno Mathsson. Rektangulært spisebord. Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Rektangulært bord med plade af hvidt laminat monteret på spændben af stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 72,5, L. 120, B. 80 cm. Fremstår med brugsspor, anløb. Varenr: 3373013 DKK 2.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-04-2014 19:49:00 DKK 325
Piet Hein & Bruno Mathsson. Rektangulært spisebord. Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Rektangulært bord med plade af hvidt laminat monteret på spændben af stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 72,5, L. 120, B. 80 cm. Fremstår med brugsspor, anløb. Varenr: 3373014 DKK 2.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-04-2014 20:04:00 DKK 325
Bruno Mathsson & Piet Hein, spännben, 6 st
Bruno Mathsson & Piet Hein, spännben, 6 st. Bruno Mathsson & Piet Hein för Fritz Hansen, spännben. Sex bordsben i förkromat stål. Passar tex bordsskiva modell Superelipse. H: 69 cm. Framstår med bruksspår. (6) Varenr: 3378865 DKK 982 SE, Stockholm, Slakthusgatan 22-04-2014 20:47:00 DKK 266
Piet Hein / Bruno Mathson. Superellipsebord med udtræk (3)
Piet Hein / Bruno Mathson. Superellipsebord med udtræk (3). Piet Hein / Bruno Mathsson. Superellipsebord med udtræk . Bordplade i hvid laminat omkranset med aluminiumskant, monteret med stålspændben. H. 70,5 L.150 B.100 cm . 2 ekstra ilægsplader à 50 cm medfølger. Fremstillet hos Fritz Hansen . Fremstår med brugsslitage samt cirkulært brændemærke på ... Varenr: 3369282 DKK 2.200 DK, Helsingør, Støberivej 23-04-2014 11:45:00 DKK 3.400
Piet Hein. Sæt på syv barstole, Model 50650 (7)
Piet Hein. Sæt på syv barstole, Model 50650 (7) . Piet Hein 1905-1996. Sæt på syv barstole, model 50650 med stel af forkromet stål, monteret på rund fod af aluminium. Sæde original betrukket med sort læder. H. 81 cm. Formgivet i 1961. Fremstillet hos Fritz Hansen. Litteratur: Noritsugu Oda. Danish chairs. Beskrevet og gengivet s. 76. Fremstår ... Varenr: 3375136 DKK 20.000 DK, Kolding, Trianglen 23-04-2014 15:28:00 DKK 15.500
Piet Hein & Bruno Mathsson. Fire ben til superellipsebord model B 6 (4)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Fire ben til superellipsebord model B 6 (4). Piet Hein & Bruno Mathsson. Fire ben til superellipsebord model B 6 af forkromet stål. Plast dupper medfølger. Fremstår ubrugt i org. emballage. H. 70 cm. (4) Varenr: 3380211 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 23-04-2014 20:16:00 DKK 325
Piet Hein / Bruno Mathsson. Superellipse Bord.
Piet Hein / Bruno Mathsson. Superellipse Bord.. Piet Hein / Bruno Matthsson. Superellipse bord. Plade af bøg, monteret på spændben af forkromet stål. H 70 L 150 B 100 cm.Fremstillet af Fritz Hansen, 1981, etiket herfra. Fremstår professionelt nylakeret med hvid emaljelak, ben med små, begyndende rustangreb, se fotos. Varenr: 3340874 DKK 3.500 DK, Herning, Engdahlsvej 24-04-2014 20:03:00 DKK 650
Piet Hein/Bruno Mathsson. Sort jubilæums super ellipsebord
Piet Hein/Bruno Mathsson. Sort jubilæums super ellipsebord. Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Sort jubilæums superellipsebord. Plade med sort laminat monteret med aluminiumskant samt spændben af satin forkromet stål. H. 72 L. 170 B. 100 cm. Fritz Hansen producerede i forbindelse med Piet Heins 100 års jubilæum 1000 nummererede ... Varenr: 3381070 DKK 12.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 25-04-2014 19:27:00 DKK 6.200