Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "piet hein" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Piet Hein / Bruno Mathsson. Superellipse bord med plade af sort højglans laminat. (3)
Piet Hein / Bruno Mathsson. Superellipse bord med plade af sort højglans laminat. (3). Piet Hein / Bruno Mathsson. Superellipse bord med plade af sort højglans laminat, spændben af forkromet stålrør, medfølgende to tillægsplader á 50 cm. Udført hos Fritz Hansen. H. 70 cm L.150 cm B.100 cm. Fremstår med brugsslitage på plade, mindre anløbninger på ben, mindre afslag ved samlinger, ... Varenr: 3579246 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-05-2015 16:51:34 DKK 8.000
Piet Hein. Sinus 550 pendel
Piet Hein. Sinus 550 pendel . Piet Hein 1905-1996. Sinus 550 pendel af mat opalglas, til halogen. Transformer medfølger. Fremstillet hos Holmegaard. Ø 55 cm. Let brugspræg. Varenr: 3710730 DKK 10.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-05-2015 19:39:00 DKK 7.000
Piet Hein / Bruno Mathsson. Konferencebord (4)
Piet Hein / Bruno Mathsson. Konferencebord (4). Piet Hein & Bruno Mathsson. Fire-delt konferencebord med plade af hvidlakeret træ, 14 spændben af forkromet stål. H. 70,5, L. 900, B. 140 cm. Fremstillet hos Bruno Mathsson International. Fremstår med enkelte skrammer. (4) Varenr: 3835869 DKK 20.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-05-2015 19:40:00 DKK 12.000
Piet Hein & Bruno Mathsson, Superellipse spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson, Superellipse spisebord . Piet Hein & Bruno Mathsson, Superellipse spisebord med plade af hvid laminat, kantliste af børstet aluminium, spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1992. H. 73 L. 180 B. 120 cm. Fremstår med lettere slitage, enkelte små kanthak. Varenr: 3839881 DKK 5.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-05-2015 19:44:00 DKK 2.900
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superellipsebord, nylakeret
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superellipsebord, nylakeret . Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Superellipsebord. Plade nylakeret, spændben af forkromet stål. H. 71, L. 180, B. 120 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med minimale brugsspor samt senere nylakeret plade Varenr: 3843680 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-05-2015 20:47:00 DKK 1.000
Piet Hein / Bruno Mathsson, Supercirkulært spisebord Ø. 115 cm
Piet Hein / Bruno Mathsson, Supercirkulært spisebord Ø. 115 cm . Piet Hein 1905-1996 / Bruno Mathsson 1907-1988. Supercirkulært spisebord med plade af hvidt laminat med kant af matpoleret aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70,5 cm. Ø. 115 cm. Alm. brugspræg. Varenr: 3832947 DKK 3.500 DK, Vejle, Dandyvej 25-05-2015 20:50:00 DKK 1.800
Arne Jacobsen / Piet Hein. Rektangulært spisebord / arbejdsbord. 150 x 80 cm.
Arne Jacobsen / Piet Hein. Rektangulært spisebord / arbejdsbord. 150 x 80 cm. . Arne Jacobsen / Piet Hein. Rektangulært bord med plade af hvid laminat, monteret med spændben af forkromede stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen 1991. L. 150 cm B. 80 cm. H. 70,5 cm. Fremstår med brugsspor på plade. VENLIGST VÆR OPMÆRKSOM PÅ AT DENNE VARE BEFINDER SIG PÅ LAURITZ.COM HERLEV’S ... Varenr: 3838737 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 26-05-2015 16:38:00 DKK 850
Hein / Mathsson, skiva till superelipsbord, Fritz Hansen
Hein / Mathsson, skiva till superelipsbord, Fritz Hansen. Bruno Mathsson / Piet Hein, skiva 'Superellips', björk senare vitlackerad. Tillverkad av Fritz Hansen. Ben samt fästen till ben medföljer ej. Bruksspår. Varenr: 3841137 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 26-05-2015 18:45:00 DKK 242
Piet Hein/Arne Jacobsen. Ellipseformet spisebord
Piet Hein/Arne Jacobsen. Ellipseformet spisebord. Piet Hein/Arne Jacobsen. Ellipseformet spisebord, bordplade af hvid laminat med alukant, H. 71 Ø 100 cm., monteret på sekspasfod af aluminium. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor; alukant med mindre ridser/hakker, laminat løftet en smule ved kant. Varenr: 3844600 DKK 4.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-05-2015 19:03:00 DKK 1.650
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord med to tillægsplader (3)
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord med to tillægsplader (3) . Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord med udtræk, plade af hvid laminat med kant af matpoleret aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. To tillægsplader á 50 cm. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 71 cm. L. 150/250 cm. B. 100 cm. Fremstår med brugsspor; små ... Varenr: 3846318 DKK 13.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-05-2015 19:08:00 DKK 10.000
Piet Hein & Bruno Mathsson. Elipsebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Elipsebord. Piet Hein 1905-1996 / Bruno Mathsson 1907-1988. Elipse spisebord, plade af hvid laminat med aluminiumskant, monteret med spændben af forkromet stål. H. 70 L. 150 B. 100 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Brugspor. Varenr: 3844444 DKK 3.500 DK, Herlev, Dynamovej 26-05-2015 19:24:00 DKK 2.200
Arne Jacobsen / Piet Hein Super cirkulært spisebord
Arne Jacobsen / Piet Hein Super cirkulært spisebord. Arne Jacobsen / Piet Hein. Super cirkulært spisebord med plade af lakeret Santos palisander, stamme af forkromet metal og firpasfod af aluminium. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70, Ø 85 cm. Fremstår nyfineret Varenr: 3799117 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-05-2015 19:30:00 DKK 6.200
Hein / Mathsson, matbord, björk
Hein / Mathsson, matbord, björk. Bruno Mathsson / Piet Hein, matbord, triangulär skiva i björk med tre spännben i stål. Tillverkat av Bruno Mathsson International, Värnamo. Mått Ø 150 cm, H 70,5 cm. Bruksspår. Varenr: 3841135 DKK 1.614 SE, Stockholm, Slakthusgatan 26-05-2015 19:46:00 DKK 282
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord . Super Ellipse spisebord af Piet Hein & Bruno Mathsson. Bordplade af sort laminat med kant af matpoleret aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. H. 70 cm L. 180 cm B. 120 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med mindre brugsridser på bordplade og alukant. Varenr: 3832948 DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-05-2015 20:37:00 DKK 1.500
Hein / Mathsson, konferensbord, masurbjörk
Hein / Mathsson, konferensbord, masurbjörk. Bruno Mathsson / Piet Hein, konferensbord, björk samt topskiva i masurbjörk. 12 stycken spännben i stål, 6 skivor totalt. Tillverkat för Bruno Mathsson International. Mått L 330 cm, D 200 cm, H 71 cm. Smärre bruksslitage. Varenr: 3841136 DKK 4.035 SE, Stockholm, Slakthusgatan 26-05-2015 20:43:00 DKK 282
Hein / Mathsson, superelipsbord, björk
Hein / Mathsson, superelipsbord, björk. Bruno Mathsson / Piet Hein, matbord 'Superellips', skiva i björk samt 4 spännben i stål. Tillverkat av Bruno Mathsson International, Värnamo. Mått L 230 cm, D 85 cm, H 71 cm. Bruksspår. Varenr: 3841139 DKK 3.228 SE, Stockholm, Slakthusgatan 26-05-2015 20:49:00 DKK 323
Piet Hein & Bruno Mathsson. Rundt spisebord. Nylakeret
Piet Hein & Bruno Mathsson. Rundt spisebord. Nylakeret. Piet Hein & Bruno Mathsson. Rundt spisebord, senere nylakeret hvid plade monteret med spændben af forkromet stål afsluttet med nye sko. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen, model B626. H. 70 cm. Ø 145 cm. Fremstår med minimale brugsspor. Varenr: 3843681 DKK 3.500 DK, Herlev, Dynamovej 26-05-2015 20:50:00 DKK 1.100
Piet Hein & Bruno Mathsson. Elipse bord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Elipse bord. Piet Hein & Bruno Mathsson. Elipse bord, plade af grå laminat, monteret med spændben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 71, L. 135 B. 90 cm. Fremstår med brugsspor i form af ridser og mærker. Varenr: 3848546 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 27-05-2015 15:25:46 DKK 450
Piet Hein / Bruno Mathsson. Superelipsebord med plade af bøg
Piet Hein / Bruno Mathsson. Superelipsebord med plade af bøg. Piet Hein / Bruno Mathsson. Superelipsebord med bordplade af bøg. Fremstillet hos Fritz Hansen. Etiket herfra under bordet. L. 180 B. 120 H. 72 cm. Fremstår med reparation i bordpladen. Varenr: 3843532 DKK 2.200 DK, Herlev, Dynamovej 27-05-2015 17:21:00 DKK 325
Piet Hein & Bruno Mathsson. Kvadratisk spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Kvadratisk spisebord . Piet Hein 1905-1996 / Bruno Mathsson 1907-1988. Kvadratisk spisebord med plade af hvid laminat, kant af matpoleret aluminium, monteret med spændben af forkromet stål, H. 70 cm. 100 x 100 cm. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor; små ridser og mærker.. Varenr: 3846634 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-05-2015 19:12:00 DKK 925
Arne Jacobsen / Piet Hein. Rektangulært spisebord / arbejdsbord. 150 x 80 cm. . Arne Jacobsen / Piet Hein. Rektangulært bord med plade af hvid laminat, monteret med spændben af forkromede stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen 1991. L. 150 cm B. 80 cm. H. 70,5 cm. Fremstår med brugsspor på plade. Varenr: 3835639 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 27-05-2015 19:35:00 DKK 525
Piet Hein / Bruno Mathsson. Spisebord, Elipsebord (3)
Piet Hein / Bruno Mathsson. Spisebord, Elipsebord (3). Piet Hein / Bruno Mathsson. Spisebord, Elipsebord med plade af hvid laminat med udtræk, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen i 2006. H. 72, L. 150, B. 100 cm. To tillægsplader á 50 cm. medfølger. Bord fremstår med minimale brugsspor, ene tillægsplade fremstår med ... Varenr: 3842834 DKK 12.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 27-05-2015 19:45:00 DKK 8.400
Piet Hein/Arne Jacobsen. Cirkulært spisebord, hvidt
Piet Hein/Arne Jacobsen. Cirkulært spisebord, hvidt . Piet Hein/Arne Jacobsen. Cirkulært spisebord med bordplade af hvid laminat med alukant. Monteret på sekspasfod af aluminium. Fremstillet hos Fritz Hansen 1985. H. 73 cm, Ø. 145 cm. Fremstår med brugsspor, ridser/hakker i alukant. Varenr: 3840821 DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-05-2015 19:54:00 DKK 700
Piet Hein/Arne Jacobsen. Cirkulært spisebord, hvidt . Piet Hein/Arne Jacobsen. Cirkulært spisebord med bordplade af hvid laminat med alukant. Monteret på sekspasfod af aluminium. Fremstillet hos Fritz Hansen 1985. H. 73 cm, Ø. 145 cm. Fremstår med brugsspor, ridser/hakker i alukant. Varenr: 3840822 DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-05-2015 19:54:00 DKK 475
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord med to tillægsplader, Model B619
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord med to tillægsplader, Model B619 . Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord med udtræk, plade af hvid laminat med kant af matpoleret aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. To tillægsplader á 60 cm. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen, model B619. H. 72 L. 180/300 cm. B. 120 ... Varenr: 3635420

DKK 30.000 DK, Odense, Kratholmvej 27-05-2015 20:00:00 DKK 15.500
Hein Mathsson Supercirkel
Hein Mathsson Supercirkel. BRUNO MATHSSON OCH PIET HEIN, "Supercirkel", matbord, Fritz Hansen Danmark, 1986, stämpel- och etikettmärkt, kromade spännben, vitlackerad bordsskiva, höjd ca 75, 115x155 cm Varenr: 3847312 DKK 2.017 SE, Stockholms Auktionsverk Online 27-05-2015 20:48:00
Se mere
Piet Hein & Bruno Mathsson. Fire ben til superellipsebord model B 6 (4)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Fire ben til superellipsebord model B 6 (4). Piet Hein & Bruno Mathsson. Fire ben til superellipsebord model B 6 af forkromet stål. Plast dupper medfølger. Fremstår ubrugt i org. emballage. H. 70 cm.(4) Varenr: 3849404 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 28-05-2015 17:00:00 DKK 775
Damask Collection. Tre duge samt tolv servietter. B.la til Piet Hein elipsebord m/ tillægsplader. 150 cm.
Damask Collection. Tre duge samt tolv servietter. B.la til Piet Hein elipsebord m/ tillægsplader. 150 cm.. Damask Collection. Tre duge samt tolv servietter. B.la til Piet Hein elipsebord m/ tillægsplader. 150 cm. Fremstillet af hvid bomuld. Mål for servietter: 37x41 cm. Mål for duge: B. 124. L. 170/220/270 cm. Bemærk..!! Bord og pynt medfølger ikke. Varenr: 3576537

DKK 2.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28-05-2015 19:25:00 DKK 300
Arne Jacobsen/Piet Hein: Superellipse bord med santos palisander
Arne Jacobsen/Piet Hein: Superellipse bord med santos palisander. Arne Jacobsen / Piet Hein. Superellipse spisebord med fineret plade af lakeret Santos palisander, sekspasfod af forkromet metal og aluminium. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nyfineret. H. 70 L. 180 B. 120 cm. Varenr: 3799133 DKK 18.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28-05-2015 19:27:00 DKK 14.000
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superellipse spisebord af palisander
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superellipse spisebord af palisander . Piet Hein & Bruno Mathsson. Superellipse spisebord med plade fineret med palisander, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 71 L. 150 D. 100 cm. Fremstår nyrenoveret. Varenr: 3849752 DKK 10.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 28-05-2015 19:35:00 DKK 8.000
 1 2  >>