Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "piet hein" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Piet Hein/ Bruno Mathsson/ Arne Jacobsen, supercirkulært lounge sofabord
Piet Hein/ Bruno Mathsson/ Arne Jacobsen, supercirkulært lounge sofabord . Piet Hein/ Bruno Mathsson/ Arne Jacobsen. Supercirkulært lounge sofabord med plade af hvid laminat med kantliste i matpoleret aluminium, firpasfod af aluminium med stamme i forkromet stål. Formgivet 1958. Fremstillet hos Fritz Hansen 1999, mærkat herfra. H. 46,5. 75 x 75 cm. Brugsspor; enkelte ... Varenr: 4534970 DKK 2.500 DK, Odense, Kratholmvej 22-01-2017 15:03:00 DKK 2.100
Damask Collection. Tre duge samt tolv servietter. B.la til Piet Hein elipsebord m/ tillægsplader. 150 cm.
Damask Collection. Tre duge samt tolv servietter. B.la til Piet Hein elipsebord m/ tillægsplader. 150 cm.. Damask Collection. Tre duge samt tolv servietter. B.la til Piet Hein elipsebord m/ tillægsplader. 150 cm. Fremstillet af hvid bomuld. Mål for servietter: 37x41 cm. Mål for duge: B. 124. L. 170/220/270 cm. Bemærk..!! Bord og pynt medfølger ikke. Varenr: 4521012

DKK 2.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-01-2017 19:01:00 DKK 1.000
Piet Hein/Bruno Mathsson: Superellipse bord m/ tillægsplader. Nyfineret med santos palisander. (3)
Piet Hein/Bruno Mathsson: Superellipse bord m/ tillægsplader. Nyfineret med santos palisander. (3) . Piet Hein & Bruno Mathsson, Superellipse spisebord med plade af fineret santos palisander, spændben af forkromet stål. Med to tillægsplader. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 71 L. 150 + 2x50 cm B. 100 cm. Fremstår nyfineret med santos palisander hos professionel møbelsnedker. Varenr: 4522486 DKK 20.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-01-2017 19:01:00 DKK 16.000
Mathsson & Hein matbord
Mathsson & Hein matbord. BRUNO MATHSSON / PIET HEIN, bord, superellips, fanerat med masurbjörk, 4 förkromade spännben, märkt Bruno Mathsson International, höjd ca 70, 175x125 cm Varenr: 4534633 DKK 2.339 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22-01-2017 20:03:00
Se mere
Piet Hein / Bruno Mathsson. Supercirkulært spisebord
Piet Hein / Bruno Mathsson. Supercirkulært spisebord. Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Supercirkulært spisebord med hvid laminat og stål kant, monteret med spændben af forkromet stål, H. 71 B. 115 L. 115 cm. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med alm. brugspræg; småridser. Varenr: 4535726 DKK 3.500 DK, Herlev, Dynamovej 23-01-2017 19:00:00 DKK 925
Arne Jacobsen/Piet Hein. Supercirkulært lounge sofabord med plade af fineret teak
Arne Jacobsen/Piet Hein. Supercirkulært lounge sofabord med plade af fineret teak . Arne Jacobsen (1902-1971)/ Piet Hein (1905-1996). Supercirkulært lounge sofabord med plade af fineret teak, firpasstel af aluminium med stamme af forkromet metal. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 47,5 cm. Ø 75 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor samt slitage på bordpladen. Varenr: 4534246 DKK 1.800 DK, Vejle, Dandyvej 23-01-2017 20:08:00 DKK 325
Piet Hein & Arne Jacobsen. Super Elipse spisebord samt sæt på fire stole model 3107, 'Syveren' (5)
Piet Hein & Arne Jacobsen. Super Elipse spisebord samt sæt på fire stole model 3107, 'Syveren' (5) . Piet Hein 1905 - 1996 & Bruno Mathsson 1907 - 1988. Super Elipse spisebord med plade af senere hvidlakeret laminat med alukant, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen med label herfra. H. 70 cm, L. 180 cm, D. 120 cm, samt Arne Jacobsen. Sæt på fire stole model 3107... Varenr: 4533939 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-01-2017 20:26:00 DKK 8.200
Piet Hein & Arne Jacobsen. Super Elipse spisebord samt sæt på fire stole model 3107, 'Syveren' (5) . Piet Hein 1905 - 1996 & Bruno Mathsson 1907 - 1988. Super Elipse spisebord med plade af senere sortlakeret laminat, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen 1990 med label herfra. H. 71 cm, L. 180 cm, D. 120 cm, samt Arne Jacobsen. Sæt på fire stole model 3107 ... Varenr: 4533938 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-01-2017 20:34:00 DKK 8.000
Piet Hein & Arne Jacobsen. Super Elipse spisebord samt sæt på fire stole model 3107, 'Syveren' (5) . Piet Hein 1905 - 1996 & Bruno Mathsson 1907 - 1988. Super Elipse spisebord med plade af senere hvidlakeret laminat med alukant, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen med label herfra. H. 70,5 cm, L. 150 cm, D. 100 cm, samt Arne Jacobsen. Sæt på fire stole model ... Varenr: 4533940 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-01-2017 20:39:00 DKK 7.000
Arne Jacobsen / Piet Hein. Cirkulært spisebord i eg
Arne Jacobsen / Piet Hein. Cirkulært spisebord i eg. Arne Jacobsen / Piet Hein. Cirkulært bord med plade af egetræ, monteret på sekspasfod af aluminium. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 cm. Ø. 146 cm. Fremstår med få brugsspor, herunder enkelte ridser i bordplade. Varenr: 4537256 DKK 6.000 DK, Aalborg, Nibevej 24-01-2017 18:32:00 DKK 2.200
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superellipse spisebord, B613, fineret valnød
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superellipse spisebord, B613, fineret valnød. Piet Hein & Bruno Mathsson. Superellipse spisebord model B 613 med plade af fineret valnød, alukant, monteret med spændben af forkromet stålrør. H. 73 cm, L. 180 cm, B. 120 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Udstillingsmodel. Håndteringsmærker på alukant. Vejl. udsalgspris 22.756,00 kr. Varenr: 4535343

DKK 12.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-01-2017 20:28:00 DKK 5.200
Arne Jacobsen/Piet Hein. Rundt cafébord
Arne Jacobsen/Piet Hein. Rundt cafébord. Arne Jacobsen / Piet Hein. Rundt cafébord med plade af hvidt laminat, kant af matpoleret aluminium, monteret med firpasfod i aluminium med stamme af forkromet stål. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 cm. Ø 90 cm. Fremstår med brugsspor, herunder hak på kant samt ridser. Varenr: 4538196 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 25-01-2017 18:28:00 DKK 375
Piet Hein/ Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord
Piet Hein/ Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord . Piet Hein/ Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord med brun laminat med aluminiums kant, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1980'erne. H. 70,5 L. 180 B. 120 cm. Fremstår med brugsspor, minimale hakker/ridser på alu-kant, og mindre hakker på laminat. Varenr: 4538788 DKK 4.000 DK, Helsingør, Støberivej 25-01-2017 20:00:00 DKK 725
Piet Hein/Bruno Mathsson/Arne Jacobsen: Rektangulært bord, hvid
Piet Hein/Bruno Mathsson/Arne Jacobsen: Rektangulært bord, hvid . Piet Hein/Bruno Mathsson/Arne Jacobsen. Rektangulært bord med hvidlamineret plade. Forkromede stålspændben. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor; enkelte ridser og mærker. H. 71 cm, L. 180 cm, B. 80 cm. Varenr: 4538637 DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-01-2017 20:47:00 DKK 300
Piet Hein Vase af glas
Piet Hein Vase af glas. Piet Hein vase af glas. Udvendig grøn, indvendig hvid opal. H. ca 31 cm, Ø. ca 22 cm. Varenr: 4539102 DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-01-2017 12:28:41 DKK 350
Piet Hein/ Arne Jacobsen. Rundt spisebord på sekspas søjlefod
Piet Hein/ Arne Jacobsen. Rundt spisebord på sekspas søjlefod . Piet Hein / Arne Jacobsen. Rundt spisebord med plade af grå laminat og aluminiumskant, monteret på sekspas søjlefod af aluminium. H. 72. Ø. 120 cm. lette brugsspor. Varenr: 4470673 DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 26-01-2017 14:19:00 DKK 6.000
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord.
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord.. Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. 'Superellipsen' spisebord, bordplade af sortbejdset, monteret med spændben af forkromet stål. H. cm L. 150 cm B. 100 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Med ridser og brugsspor. Varenr: 4539611 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 26-01-2017 19:04:00 DKK 325
Piet Hein / Bruno Mathsson. Superellipse Bord.
Piet Hein / Bruno Mathsson. Superellipse Bord. . Piet Hein / Bruno Matthsson. Superellipse bord. Plade af hvid laminat med stålkant, monteret på spændben af forkromet stål. L. 150 cm. B. 100 cm. H. 70 cm. Fremstillet af Fritz Hansen. Fremstår med alm. brugsspor. Varenr: 4537824 DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 26-01-2017 19:15:00 DKK 1.400
Piet Hein pendel, Model Superæg
Piet Hein pendel, Model Superæg. Piet Hein pendel, Model Superæg. Piet Hein. Pendel, model Superæg, af metal, Ø 32,5 cm. Fremstår med brugsspor; lettere falmet, ridser samt enkelte mindre afskalninger. Varenr: 4538929 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-01-2017 19:20:00 DKK 325
Piet Hein/ Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord. Piet Hein/ Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord med hvid lakeret bordplade, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 71 L. 180 B. 120 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mindre afskalning på kant. Varenr: 4535355 DKK 7.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-01-2017 20:00:00 DKK 700
Plakat for Fritz Hansen, serigrafi og offset, ca. 1968
Plakat for Fritz Hansen, serigrafi og offset, ca. 1968. Reklameplakat for Fritz Hansen med design af Piet Hein og Arne Jacobsen, fra lanceringen af superellipsebordet i 1968, serigrafi og offset. 86 x 67 cm. Uden ramme. Fremstår med taperester på hjørnerne, mindre brugsspor i kanterne såsom enkelte korte revner. Plakaten er en del af temaauktionen ... Varenr: 4536093 DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-01-2017 20:09:00 DKK 550
Plakat for Piet Hein & Skjøde, offset, 1960'erne
Plakat for Piet Hein & Skjøde, offset, 1960'erne. Plakat for Piet Hein & Skjøde, reklame for superægget og for spil af teaktræ, tekst på engelsk, tysk og fransk, offsettryk, trykt hos Permild & Rosengren, 1960'erne. 85 x 62 cm. Uden ramme. Fremstår med taperester på hjørnerne, mindre brugsspor i kanterne såsom enkelte korte revner. Se et af ... Varenr: 4538206 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-01-2017 20:37:00 DKK 1.100
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spise/ konferencebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spise/ konferencebord . Piet Hein (1905-1996) & Bruno Mathsson (1907-1988). To-delt Super Ellipse bord med plade af hvid laminat med alukant, ti spændben af forkromet stål. H. 70,5 cm. L. 420 cm. B. 140 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med små brugsspor og repareret ved én ben. Varenr: 4539718 DKK 8.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-01-2017 13:53:00 DKK 325
Hein / Mathsson, superellips, masur
Hein / Mathsson, superellips, masur. Matbord "Superellips", formgivet av Piet Hein & Bruno Mathsson. Tvådelad skiva i masurbjörk samt sex spännben i förkromat stål. Tillverkat för Bruno Mathsson International, Värnamo. 125x280 cm. Bruksslitage, mindre fanérskador. Varenr: 4535014 DKK 3.899 SE, Stockholm, Slakthusgatan 27-01-2017 20:14:00 DKK 234
Bruno Mathsson/Piet Hein superellips
Bruno Mathsson/Piet Hein superellips. BRUNO MATHSSON / PIET HEIN, bord, Fritz Hansen, superellips, fanerat med masurbjörk, 4 kromade spännben, etikettsmärkt Piet Hein Fritz Hansen Värnamo, höjd ca 70, 260x130 cm Varenr: 4541947 DKK 3.119 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-01-2017 17:45:00
Se mere
Piet Hein & Bruno Mathsson. Rektangulært bord med plade af hvid laminat
Piet Hein & Bruno Mathsson. Rektangulært bord med plade af hvid laminat. Piet Hein & Bruno Mathsson. Rektangulært bord med plade af hvid laminat med kant af aluminium, monteret med spændben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70,5 L. 160 B. 80 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker, sko af gummi mangler. Varenr: 4527976 DKK 2.500 DK, Helsingør, Støberivej 28-01-2017 20:00:00 DKK 325
Piet Hein/ Bruno Mathsson/ Arne Jacobsen. Supercirkulært lounge sofabord, model A202
Piet Hein/ Bruno Mathsson/ Arne Jacobsen. Supercirkulært lounge sofabord, model A202 . Piet Hein/ Bruno Mathsson/ Arne Jacobsen. Supercirkulært lounge sofabord med plade af hvid laminat med kantliste i matpoleret aluminium, firpasfod af poleret aluminium med stamme i forkromet stål. Fremstår med minimale brugsspor. Formgivet 1958. Fremstillet hos Fritz Hansen 1992, mærkat herfra. ... Varenr: 4540496 DKK 4.000 DK, Kolding, Trianglen 29-01-2017 21:16:00 DKK 850