Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "piet hein" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord . Piet Hein 1905-1996 / Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord med plade af hvid laminat, monteret med spændben af forkromet stål. H. 71 cm L. 150 cm B. 100 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1985. Fremstår små brugsspor, ben med lidt rust Varenr: 4636140 DKK 2.500 DK, Odense, Kratholmvej 26-04-2017 16:06:53 DKK 1.750
Arne Jacobsen / Piet Hein. Rundt cafébord
Arne Jacobsen / Piet Hein. Rundt cafébord . Arne Jacobsen / Piet Hein. Rundt cafébord med plade af hvidt laminat, kant af matpoleret aluminium, monteret med firpasfod i aluminium med stamme af forkromet stål. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 cm. Ø 90 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker. NB Tekst rettet Varenr: 4637947 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 26-04-2017 17:31:19 DKK 450
Piet Hein/ Bruno Mathsson/ Arne Jacobsen. Supercirkulært lounge sofabord
Piet Hein/ Bruno Mathsson/ Arne Jacobsen. Supercirkulært lounge sofabord. Piet Hein/ Bruno Mathsson/ Arne Jacobsen. Supercirkulært lounge sofabord med plade af hvid laminat med kantliste af matpoleret aluminium, firpasfod af aluminium med stamme af forkromet stål. Formgivet 1958. Fremstillet hos Fritz Hansen 1999, mærkat herfra. H. 46,5. 75 x 75 cm. Alm. brugsspor; ... Varenr: 4625382 DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-04-2017 20:14:00 DKK 2.300
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipsebord med udtræk (3)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipsebord med udtræk (3) . Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipsebord med udtræk, plade med hvid laminat monteret med stålspændben. To tillægsplader 50 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen 1983. H. 71 cm. L. 150/250 cm. B. 100 cm. Fremstår nylakeret dog med enkelt kanthak. Ben let anløbne. Varenr: 4637932 DKK 15.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-04-2017 20:19:00 DKK 5.600
Piet Hein/Bruno Mathsson. Rektangulært bord
Piet Hein/Bruno Mathsson. Rektangulært bord. Piet Hein/Bruno Mathsson/Arne Jacobsen. Rektangulært bord Piet Hein/Bruno Mathsson. Rektangulært spisebord med plade af grå laminat med kant af aluminium, monteret med spændben i forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen, 1994. H. 70,5 cm, L. 160 cm, B. 80 cm. Fremstår med brugsspor, og mærker... Varenr: 4635371 DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 26-04-2017 20:23:00 DKK 400
Piet Hein & Bruno Mathsson, Esstisch / Tisch / Konferenztisch aus der Superellipse Serie für Fritz Hansen
Piet Hein & Bruno Mathsson, Esstisch / Tisch / Konferenztisch aus der Superellipse Serie für Fritz Hansen. Piet Hein & Bruno Mathsson, Esstisch / Tisch / Konferenztisch aus der Superellipse Serie für Fritz Hansen. Entwurf von 1964-68. Ausführung von 1992. Platte aus Laminat mit matt poliertem Alu-Umleimer auf vier Spannbeinen aus verchromtem Stahl mit Fußkappen. H. ca. 70,5 cm, T. ca. 100 cm, B. ca. ... Varenr: 4636110 DKK 2.976 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-04-2017 20:39:00 DKK 558
 Piet Hein & Bruno Mathsson. Super ellipse bord med udtræk (3)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super ellipse bord med udtræk (3) . Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord, bordplade af hvid laminat med alukant og udtræk, monteret med spændben af forkromet stål. To tillægsplader á 60 cm medfølger. H. 70 L. 180/300, B. 120 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med ridser/mærker samt alukant... Varenr: 4635883 DKK 16.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-04-2017 20:40:00 DKK 11.000
Bruno Mathsson & Piet Hein, Bord 'Superellips'
Bruno Mathsson & Piet Hein, Bord 'Superellips'. Bruno Mathsson & Piet Hein, Bord 'Superellips', Fritz Hansen. Vit bordsskiva i vit laminat, aluminiumlist samt spännben i kromat stål. Höjd 70 cm, bredd 150 cm, djup 100 cm. Tillverkat av Fritz Hansen 2012, etikettmärkt. Minimalt bruksslitage. Varenr: 4638785 DKK 3.880 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 27-04-2017 15:48:15 DKK 2.949
Arne Jacobsen / Piet Hein, Rundt cafébord
Arne Jacobsen / Piet Hein, Rundt cafébord. Arne Jacobsen / Piet Hein. Rundt cafébord med plade af hvidt laminat, kant af matpoleret aluminium, monteret med firpasfod i aluminium med stamme af forkromet stål. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 cm. Ø 90 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker. Varenr: 4607477 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 27-04-2017 19:32:00 DKK 325
Piet Hein / Bruno Mathsson. Superellipsebord
Piet Hein / Bruno Mathsson. Superellipsebord. Piet Hein/ Bruno Mathsson. Superellipse spisebord med hvid formica med aluminiumskant, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1985. H. 70 cm. L. 180 cm. B. 120 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker. Varenr: 4638680 DKK 3.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 27-04-2017 19:57:00 DKK 1.650
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superellipse spisebord, fineret valnød
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superellipse spisebord, fineret valnød. Piet Hein & Bruno Mathsson. Superellipse spisebord med plade af fineret valnød, spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen i 2008. H. 70, L. 180, B. 120 cm. Fremstår med ridser på bordplade. Varenr: 4638978 DKK 5.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-04-2017 20:04:00 DKK 625
Arne Jacobsen / Piet Hein, spisebord / cafebord
Arne Jacobsen / Piet Hein, spisebord / cafebord. Piet Hein/ Arne Jacobsen/ Bruno Mathsson. Spisebord med plade af fineret eg, monteret med firpasfod. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 Ø. 100 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og afslag. Varenr: 4638982 DKK 2.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-04-2017 20:21:00 DKK 350
Arne Jacobsen og Piet Hein. Superellipse spisebord og tre stole (4)
Arne Jacobsen og Piet Hein. Superellipse spisebord og tre stole (4). Piet Hein. Superellipse spisebord plade af mørkbejdset egefiner, monteret med spændben af forkromet stål, H. 70,5 L. 180 B. 120 cm. Arne Jacobsen. Tre armstole model 3207 med skaller og armlæn af formspændt mørkbejdset krydsfiner. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsslitage, rust på ... Varenr: 4637816 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-04-2017 20:48:00 DKK 1.950
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord. Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord med udtræk, plade af hvid laminat, monteret med spændben af forkromet stål og alukant. To tillægsplader à 60 cm medfølger. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1999. H. 70 cm, L. 180 cm, B. 120 cm. Fremstår med brugsspor, afslag ved udtræk samt afslag ... Varenr: 4637091 DKK 6.000 DK, Herning, Engdahlsvej 27-04-2017 21:06:52 DKK 3.400
BRUNO MATHSSON / PIET HEIN, bord, Fritz Hansen
BRUNO MATHSSON / PIET HEIN, bord, Fritz Hansen. BRUNO MATHSSON / PIET HEIN, bord, Fritz Hansen, superellips, laminerad i ek, 4 kromade spännben, etikettmärkt, höjd ca 70, 220x111 cm Varenr: 4639605 DKK 3.104 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28-04-2017 14:12:00
Se mere
Piet Hein/ Bruno Mathsson. Elipse spisebord
Piet Hein/ Bruno Mathsson. Elipse spisebord. Piet Hein/ Bruno Mathsson. Elipse spisebord med bordplade af hvid laminat, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 71 cm, L. 150 cm, B. 100 cm. Fremstår med mange brugsspor, ridser, mærker, skrammer. Varenr: 4639157 DKK 1.500 DK, Herning, Engdahlsvej 28-04-2017 14:29:00 DKK 350
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord med udtræk (3)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord med udtræk (3). Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord fineret med bøg, plade med udtræk, to tillægsplader medfølger, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. Mærket herfra. H. 70 L. 150-250 B. 100 cm. Fremstår med brugsspor og mærker på bordplade. (3) Varenr: 4640393 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 28-04-2017 19:03:00 DKK 1.200
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipsebord med udtræk og plader (3)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipsebord med udtræk og plader (3). Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipsebord med udtræk, plade med hvid laminat monteret med stålspændben. To tillægsplader 50 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen 1983. H. 71 cm. L. 150/250 cm. B. 100 cm. Fremstår med lette brugsspor på plade, dog enklet hak på ø.2mm. Tillægsplader med ridser på ... Varenr: 4640059 DKK 14.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28-04-2017 19:18:00 DKK 3.300
 Piet Hein & Bruno Mathsson. Super ellipse spisebord med udtræk, to tillægsplader (3).
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super ellipse spisebord med udtræk, to tillægsplader (3).. Piet Hein 1905-1996 / Bruno Mathsson 1907-1988. Super Elipse spisebord med udtræk og to tillægsplader, bordplade med hvid laminat, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 cm L. 150/250 cm. B. 100 cm. Fremstår nylakeret. (3) Varenr: 4639806 DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 28-04-2017 19:56:00 DKK 4.400
Mathsson & Hein, Fritz Hansen, bord 'Superellips'
Mathsson & Hein, Fritz Hansen, bord 'Superellips' . Bord "Superellips", formgivet av Bruno Mathsson och Piet Hein. Rödlackerat trä med fyra spännben i förkromat stål. Tillverkat för Fritz Hansen, Danmark. Etikettmärkt. 180x120 cm, höjd 71 cm. Slitage, mindre skador, färgbortfall. Varenr: 4568373 DKK 2.328 SE, Stockholm, Slakthusgatan 28-04-2017 21:08:00 DKK 233
Hein / Mathsson, matbord 'Superellips'
Hein / Mathsson, matbord 'Superellips'. Matbord "Superellips", formgivet av Piet Hein & Bruno Mathsson. Fem spännben i förkromat stål. Tillverkat för Fritz Hansen, Danmark. 240x120 cm, höjd 70 cm. Visst slitage. Varenr: 4635965 DKK 3.104 SE, Stockholm, Slakthusgatan 29-04-2017 19:04:00 DKK 252
Piet Hein/ Arne Jacobsen. Rundt spisebord på sekspas søjlefod
Piet Hein/ Arne Jacobsen. Rundt spisebord på sekspas søjlefod . Piet Hein / Arne Jacobsen. Rundt spisebord med plade af grå laminat og aluminiumskant, monteret på sekspas søjlefod af aluminium. H. 72. Ø. 120 cm. lette brugsspor. Varenr: 4470673 DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 01-05-2017 12:33:00 DKK 6.000
Piet Hein/ Arne Jacobsen. Rundt spisebord på sekspas søjlefod . Piet Hein / Arne Jacobsen. Rundt spisebord med plade af grå laminat og aluminiumskant, monteret på sekspas søjlefod af aluminium. H. 72. Ø. 120 cm. Lette brugsspor. Varenr: 4641868 DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 01-05-2017 14:51:00 DKK 6.000
Piet Hein. Elipsebord samt fire Arne Jacobsen stole, model 3107. (5)
Piet Hein. Elipsebord samt fire Arne Jacobsen stole, model 3107. (5) . Piet Hein 1905 - 1996 & Bruno Mathsson 1907 - 1988. Super Elipse spisebord med plade af senere hvidlakeret laminat med alukant, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 cm, L. 150 cm, D. 100 cm, Arne Jacobsen. Sæt på fire stole 'Syveren' med skaller i ... Varenr: 4576141 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 01-05-2017 19:07:00 DKK 7.400
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipsebord med udtræk (3)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipsebord med udtræk (3) . Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord, bordplade af hvid laminat med kant af aluminium med udtræk, monteret med spændben af forkromet stål. H. 72 cm L. 180/300 cm B. 120 cm. To tillægsplader á 60 cm medfølger. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med alm. ... Varenr: 4624202 DKK 12.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 01-05-2017 20:16:00 DKK 7.000
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord . Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord med bordplade af hvid laminat, kant af aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. H. 71, L. 150, B. 100 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med løs kantliste samt fugtskade på plade. Varenr: 4642482 DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 01-05-2017 20:24:00 DKK 375
Piet Hein & Arne Jacobsen. Cirkulært spisebord samt sæt på fire stole model 3107, 'Syveren' (5)
Piet Hein & Arne Jacobsen. Cirkulært spisebord samt sæt på fire stole model 3107, 'Syveren' (5) . Piet Hein 1905 - 1996 & Bruno Mathsson 1907 - 1988. Cirkulært spisebord med plade af senere hvidlakeret laminat og alukant, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen 1997 med label herfra. H. 70,5 cm, Ø. 120 cm, samt Arne Jacobsen. Sæt på fire stole model 3107 ... Varenr: 4533944 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 01-05-2017 20:41:00 DKK 6.000
Piet Hein/Bruno Mathsson. Super Cirkel spisebord
Piet Hein/Bruno Mathsson. Super Cirkel spisebord . Piet Hein/Bruno Mathsson. Super Cirkel spisebord med bordplade af hvid laminat med aluminiumskant, fire spændben af forkromet stål. H. 70 cm. L.115 cm. B. 115 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4643396 DKK 2.500 DK, Kolding, Trianglen 02-05-2017 10:43:10 DKK 300
Piet Hein / Bruno Mathsson, Super Ellipsebord med 2 tillægsplader (3)
Piet Hein / Bruno Mathsson, Super Ellipsebord med 2 tillægsplader (3) . Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord med bordplade af hvid laminat, kant af aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. H. 71, L. 150, B. 100 cm. Samt 2 Plader á 50 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med små brugsspor. Varenr: 4643345 DKK 8.000 DK, Odense, Kratholmvej 02-05-2017 14:54:00 DKK 1.650
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord. Piet Hein 1905-1996 / Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord med plade af hvid laminat uden alukant, monteret med spændben af forkromet stål. H. 70,5 cm L. 150 cm B. 100 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen 1985. Fremstår alm. brugsspor, små ridser Varenr: 4643523 DKK 2.500 DK, Odense, Kratholmvej 02-05-2017 14:54:16 DKK 325
 1 2  >>