Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "piet hein" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Piet Hein/Bruno Mathsson, rektangulært spisebord
Piet Hein/Bruno Mathsson, rektangulært spisebord . Piet Hein/Bruno Mathsson, rektangulært spisebord med plade af hvidt laminat, spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 L. 120 B. 80 cm. Fremstår med brugsslitage og skrammer / hak på kantliste. Varenr: 3953007 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-09-2015 19:02:00 DKK 450
Mathsson & Hein, superellips, bord
Mathsson & Hein, superellips, bord. Bruno Mathsson & Piet Hein, matbord Superellips. Bordsskiva av laminatbelagt trä med med aluminiumkant, spännben i förkromat stål.Tillverkat av Fritz Hansen 1983. Stämplat/etikettmärkt undertill. H 71, 120 x 80 cm. Bruksslitage. Några färgavskav efter stolar på skivans fasade underkant. Visst ... Varenr: 3945617 DKK 4.693 SE, Stockholm, Slakthusgatan 02-09-2015 19:11:00 DKK 2.346
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord B619 (3)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord B619 (3) . Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord med udtræk, plade af hvid laminat med kant af matpoleret aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. To tillægsplader á 60 cm. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen, model B619. H. 72 L. 180/300 cm. B. 120 ... Varenr: 3901042

DKK 32.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 02-09-2015 19:15:00 DKK 25.000
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord med udtræk (3)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord med udtræk (3) . Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord med udtræk, plade af hvid laminat med kant af aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. H. 72,5 cm L. 180/300 cm B. 120 cm. To tillægsplader á 60 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen, 1986. Fremstår brugsspor, ... Varenr: 3952666 DKK 12.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 02-09-2015 20:08:00 DKK 8.800
Piet Hein & Bruno Mathsson. Supercirkulært spisebord samt Arne Jacobsen. Sæt på fire stole model 3107 (Syveren) (5)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Supercirkulært spisebord samt Arne Jacobsen. Sæt på fire stole model 3107 (Syveren) (5) . Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Supercirkulært spisebord med nymalet plade af hvid laminat med alukant, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen 1990. H. 71. Ø 145 cm. samt Arne Jacobsen 1902 - 1971. Sæt på fire stole model 3107 (Syveren) af ... Varenr: 3952067 DKK 12.000 DK, Vejle, Dandyvej 02-09-2015 20:17:00 DKK 9.200
Piet Hein & Bruno Mathsson. Cirkulært spisebord samt fire stole model 3107. (5)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Cirkulært spisebord samt fire stole model 3107. (5). Piet Hein / Bruno Mathsson. Cirkulært spisebord, plade af hvid laminat, monteret med spændben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen, . H. 70,5 Ø. 120 cm. Nylakeret af professionel lakerer. Arne Jacobsen. Sæt på fire stole 'Syveren' med skaller i formspændt krydsfinér, monteret med ... Varenr: 3945141 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 03-09-2015 18:44:00 DKK 7.200
Piet Hein/ Bruno Mathsson: Supercirkulært spisebord
Piet Hein/ Bruno Mathsson: Supercirkulært spisebord . Piet Hein 1905-1996 / Bruno Mathsson 1907-1988. Supercirkulært spisebord med plade af hvidt laminat med kant af matpoleret aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 cm. Ø 115 cm. Fremstår med lette ridser. Varenr: 3954449 DKK 3.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 03-09-2015 20:03:00 DKK 2.900
Fritz Hansen. Piet Hein elipse bord
Fritz Hansen. Piet Hein elipse bord . Piet Hein elipsebord med plade i egetræsfinér med trompetformet fod af helstøbt aluminium. Udført hos Fritz Hansen H. 43 cm B. 75 cm L. 75 cm. Med skjolder og ridser Varenr: 3942398 DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 04-09-2015 20:59:00 DKK 300
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord med udtræk (3) . Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord med udtræk, plade af hvid laminat med kant af aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. H. 72,5 cm L. 180/300 cm B. 120 cm. To plader á 60 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen, 2010. Alm. brugsspor, rids på ... Varenr: 3945285 DKK 15.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 06-09-2015 20:05:00 DKK 8.400
Piet Hein/Bruno Mathsson/Arne Jacobsen. Rektangulært bord  120 x 80
Piet Hein/Bruno Mathsson/Arne Jacobsen. Rektangulært bord 120 x 80. Piet Hein/Bruno Mathsson/Arne Jacobsen. Rektangulært spisebord med plade af hvidt laminat med kant af aluminium, monteret med spændben i forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70,5 cm L. 120 cm B. 80 cm. Fremstår med lette brugsspor. Varenr: 3652897 DKK 1.800 DK, Kolding, Trianglen 07-09-2015 13:38:00 DKK 350
Piet Hein for Holmegaard. Pendel, model Sinus 550
Piet Hein for Holmegaard. Pendel, model Sinus 550 . Piet Hein 1905-1996 for Holmegaard, Sinus 550 pendel af mat opalglas. Ø 55 cm. Varenr: 3953467 DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-09-2015 16:39:00 DKK 3.400
Piet Hein, elipsebord samt fire Arne Jacobsen stole, model 3107. (5)
Piet Hein, elipsebord samt fire Arne Jacobsen stole, model 3107. (5). Piet Hein 1905-1996 / Bruno Mathsson 1907-1988. Super Elipse spisebord med plade af hvid laminat, senere omlakeret, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 L. 150 B. 100 cm. Fremstår med mindre kantafslag samt flere små mærker på hhv. plade samt kanter. Dertil... Varenr: 3940077 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 07-09-2015 18:51:00 DKK 7.000
Hein & Mathsson, Fritz Hansen, bord Superellips, 300 cm
Hein & Mathsson, Fritz Hansen, bord Superellips, 300 cm . Piet Hein & Bruno Mathsson, bord Superellips, vit laminatskiva kantad med aluminiumlist, shaker-ben i formstöpt aluminium. Längd 300 cm, bredd 130 cm, höjd 70,5 cm. Tillverkat för Fritz Hansen, tillverkningsår 2007. Framstår med smärre slitage. Varenr: 3957046 DKK 11.731 SE, Stockholm, Slakthusgatan 07-09-2015 20:11:00 DKK 7.821
Piet Hein. Sinus 550 pendel
Piet Hein. Sinus 550 pendel . Piet Hein 1905-1996. Sinus 550 pendel af mat opalglas, til halogen. Transformer medfølger. Fremstillet hos Holmegaard. Ø 55 cm. Let brugspræg. Varenr: 3883706 DKK 10.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 07-09-2015 21:07:00 DKK 7.000
Piet Hein. Sæt løse spændben (4)
Piet Hein. Sæt løse spændben (4). Piet Hein. Sæt løse spændben af forkromet stål til super ellipse spisebord. H. 68 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor. Fire uoriginale beslag af stål medfølger. (4) Varenr: 3952676 DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 08-09-2015 15:27:00 DKK 350
Piet Hein & Bruno Mathsson. Elipsebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Elipsebord. Piet Hein 1905-1996 / Bruno Mathsson 1907-1988. Elipse spisebord, plade af hvid laminat med aluminiumskant, monteret med spændben af forkromet stål. H. 70 L. 150 B. 100 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Brugsspor i form småridser. Varenr: 3957051 DKK 4.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 08-09-2015 19:30:00 DKK 1.700
Piet Hein. Karlsvognen / Great Bear. Lysestage, rustfrit stål
Piet Hein. Karlsvognen / Great Bear. Lysestage, rustfrit stål. Piet Hein(1905-1996). Karlsvognen / Great Bear. Lysestage i børstet rustfrit stål med syv lyspiber. H. 63,5 cm. Fremstår med brugsspor bl.a. rester af stearin. Varenr: 3945147 DKK 1.200 DK, Odense, Kratholmvej 08-09-2015 19:32:00 DKK 500
Matbord design Bruno Mathsson & Piet Hein
Matbord design Bruno Mathsson & Piet Hein. BRUNO MATHSSON / PIET HEIN, "Superellips", matbord, design Bruno Mathsson & Piet Hein för Fritz Hansen, Made in Danmark 2006, skiva med svart laminat och stålkant, 4 kromade spännben, skyltmärkt 1905 Piet Hein 2005 834/1000, höjd ca 73, 172x101 cm Varenr: 3957812 DKK 7.821 SE, Stockholms Auktionsverk Online 08-09-2015 21:42:00
Se mere
Piet Hein for Georg Jensen. Ellipse æg af sterlingsølv, dessin nr. 1147
Piet Hein for Georg Jensen. Ellipse æg af sterlingsølv, dessin nr. 1147. Piet Hein for Georg Jensen. Ellipse æg af sterlingsølv. Stemplet Piet Hein, Georg Jensen efter 1945, Sterling Denmark. Dessin nr. 1147. H. 10, Ø 8,5 cm, Vægt 244 gr. Dette er en del af temaauktionen over sølv fra Georg Jensen. Læs mereher Varenr: 3951268 DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 09-09-2015 15:20:00 DKK 4.000
Piet Hein og Bruno Mathsson sofabord
Piet Hein og Bruno Mathsson sofabord . Piet Hein/Bruno Mathsson. Supercirkulært bord, plade med hvid laminat. Monteret med Arne Jacobsen firpasfod i metal. Produceret hos Fritz Hansen. H. 47. L.100. B.100 cm. Fremstår med almindelige lette brugsspor. Varenr: 3960409 DKK 4.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 09-09-2015 19:57:00 DKK 300
Piet Hein / Bruno Mathsson. Rundt spisebord, eg
Piet Hein / Bruno Mathsson. Rundt spisebord, eg. Piet Hein & Bruno Mathsson. Rundt spisebord af fineret egetræ, monteret med spændben af forkromet stål. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 71 cm. Ø 155 cm. Fremstår med ridser og mærker i bordpladen samt bordkanten. Varenr: 3958108 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 09-09-2015 20:22:00 DKK 300
Piet Hein RA pendel. To stk.  (2)
Piet Hein RA pendel. To stk. (2). To Piet Hein RA pendel af orange- samt hvidlakeret metal. Fremstillet hos Lyfa. Ø 40 cm. Fremstår med spor efter brug samt enkelte ridser. Varenr: 3959753 DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 09-09-2015 20:30:00 DKK 300
Piet Hein/Bruno Mathsson. Stort Superellipse konference- / spisebord (3)
Piet Hein/Bruno Mathsson. Stort Superellipse konference- / spisebord (3). Piet Hein/Bruno Mathsson. Stort tre-delt superellipse konference- / spisebord, plader af egetræsfiner, monteret på forkromede spændben, H: 70,5 cm. L. 2 x 155 + 190 cm., i alt 500 cm., B: 155 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen med mærkat herfra. Fremstår med brugsspor i form af ridser, mærker i ... Varenr: 3948660 DKK 4.000 DK, Helsingør, Støberivej 09-09-2015 20:43:00 DKK 550