Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "piet hein" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Piet Hein / Bruno Mathsson. Superelipse spisebord, sortlaseret bordplade.
Piet Hein / Bruno Mathsson. Superelipse spisebord, sortlaseret bordplade. . Piet Hein & Bruno Mathsson. Superelipse sofabord med bordplade af bejdset eg, monteret på spændben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen 1978. H. 52 cm. L. 150 cm. B. 100 cm. Fremstår med slitage på bordpladen. Varenr: 3733785 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 02-03-2015 12:12:05 DKK 1.550
Piet Hein. Sinus 550 pendel
Piet Hein. Sinus 550 pendel. Piet Hein 1905-1996. Sinus 550 pendel af mat opalglas, til halogen. Transformer medfølger. Fremstillet hos Holmegaard. Ø 55 cm. Fremstår med let brugspræg; transformer med mgl. plasthætte. NB: tekst ændret. Varenr: 3737490 DKK 3.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 02-03-2015 19:26:00 DKK 2.700
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super ellipse spisebord, model B414
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super ellipse spisebord, model B414 . Piet Hein & Bruno Mathsson. Super ellipse spisebord med plade af hvid laminat med kant af matpoleret aluminium. H. 70 L. 240 B. 120 cm. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen, 1992. Fremstår med alm. brugsspor samt små hakker på bordpladens laminat. Varenr: 3733206 DKK 6.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 02-03-2015 19:55:00 DKK 3.300
Damask Collection. Tre duge samt 24 servietter. B.la til Piet Hein elipsebord m/ tillægsplader. 150 cm.
Damask Collection. Tre duge samt 24 servietter. B.la til Piet Hein elipsebord m/ tillægsplader. 150 cm.. Damask Collection. Tre duge samt 24 servietter. B.la til Piet Hein elipsebord m/ tillægsplader. 150 cm. Fremstillet af hvid bomuld. Mål for servietter: 37x41 cm. Mål for duge: B. 124. L. 170/220/270 cm. Bemærk..!! Bord og pynt medfølger ikke. Varenr: 3576531

DKK 2.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 02-03-2015 20:06:00 DKK 750
Piet Hein/ Bruno Mathsson, Superellipse bord med udtræk (3)
Piet Hein/ Bruno Mathsson, Superellipse bord med udtræk (3) . Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord med udtræk, plade af hvid laminat med kant af aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70,5 cm L. 180/300 cm B. 120 cm. To plader á 60 cm. Fremstår nylakeret, enkelte mærker ... Varenr: 3735784 DKK 12.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 02-03-2015 20:34:00 DKK 8.800
Arne Jacobsen, Piet Hein & Bruno Mathsson. Supercirkulært spisebord samt 6 syverstole (7).
Arne Jacobsen, Piet Hein & Bruno Mathsson. Supercirkulært spisebord samt 6 syverstole (7).. Piet Hein & Bruno Mathsson. Supercirkulært spisebord med plade af fineret egetræ, monteret med 5 spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 cm., Ø. 155 cm. Fremstår med slitage på plade og let anløbne på ben. Sæt på 6 stk. Arne Jacobsen, "Syver" armstole model 3207af ... Varenr: 3736214 DKK 8.000 DK, Herning, Engdahlsvej 02-03-2015 21:00:00 DKK 6.600
Arne Jacobsen / Piet Hein / Bruno Mathsson, matbord 'Supercirkeln', Fritz Hansen
Arne Jacobsen / Piet Hein / Bruno Mathsson, matbord 'Supercirkeln', Fritz Hansen. Arne Jacobsen / Piet Hein / Bruno Mathsson, matbord 'Supercirkeln', skiva i svartlackerat trä, demonterbara spännben. Framställt av Fritz Hansen. Mått 145x145 cm. Etikettmärkt. Bruksslitage. Varenr: 3734274 DKK 2.398 SE, Örebro, Aspholmen 03-03-2015 10:13:36 DKK 440
Piet Hein/Bruno Mathsson. Supercirkulært bord
Piet Hein/Bruno Mathsson. Supercirkulært bord. Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Supercirkulært spisebord med plade af hvidt laminat med kantliste i børstet aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen, H. 71 cm. Ø 100 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 3739000 DKK 2.800 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-03-2015 15:38:28 DKK 2.200
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord . Piet Hein & Bruno Mathsson. Elipsebord med plade af hvid laminat omkranset med alukant, monteret med spændben af forkromet stålrør. H. 70, L. 150, B. 100 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen 1998. Varenr: 3740927 DKK 3.500 DK, Helsingør, Støberivej 03-03-2015 15:50:15 DKK 1.100
Piet Hein / Bruno Mathsson. Elipsebord
Piet Hein / Bruno Mathsson. Elipsebord . Piet Hein / Bruno Mathsson. Elipsebord af hvidlakeret træ, monteret med fem stålspændben. Fremstillet hos Fritz Hansen. H 70 L 240 B 120 cm. Fremstår nylakeret, anløbet spændben. Varenr: 3689649 DKK 12.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 03-03-2015 19:55:00 DKK 10.000
Matbord
Matbord "Superellips". PIET HEIN OCH BRUNO MATHSSON, matbord,"Superellips", bok, kromade spännben, höjd 70, 178x120 cm Varenr: 3740055 DKK 1.999 SE, Stockholms Auktionsverk Online 03-03-2015 20:56:00
Se mere
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord med to tillægsplader, Model B619
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord med to tillægsplader, Model B619 . Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord med udtræk, plade af hvid laminat med kant af matpoleret aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. To tillægsplader á 60 cm. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen, model B619. H. 72 L. 180/300 cm. B. 120 ... Varenr: 3742399

DKK 30.000 DK, Kolding, Trianglen 04-03-2015 13:50:19 DKK 16.500
Piet Hein / Bruno Mathsson. Superellipse bord med plade af sort højglans laminat. (3)
Piet Hein / Bruno Mathsson. Superellipse bord med plade af sort højglans laminat. (3). Piet Hein / Bruno Mathsson. Superellipse bord med plade af sort højglans laminat, spændben af forkromet stålrør, medfølgende to tillægsplader á 50 cm. Udført hos Fritz Hansen. H. 70 cm L.150 cm B.100 cm. Fremstår med brugsslitage på plade, mindre anløbninger på ben, mindre afslag ved samlinger, ... Varenr: 3579246 DKK 12.000 DK, Vejle, Dandyvej 04-03-2015 20:14:00 DKK 9.000
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord med to tillægsplader (3)
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord med to tillægsplader (3) . Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord med udtræk, hvidlakeret plade med kant af matpoleret aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. Medfølgende to tillægsplader á 60 cm. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 71 cm. L. 180/300 cm. B. 120 cm. Fremstår med få ... Varenr: 3710708 DKK 24.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 04-03-2015 20:15:00 DKK 19.000
 Arne Jacobsen / Piet Hein. Supercirkulært bord, hvid laminat
Arne Jacobsen / Piet Hein. Supercirkulært bord, hvid laminat. Arne Jacobsen / Piet Hein. Supercirkulært bord med plade af hvidt laminat, monteret med kant af aluminium; firpasfod af aluminium, søjle af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 cm. L. 100 cm. B. 100 cm. Varenr: 3711776 DKK 2.800 DK, Roskilde, Store Hedevej 04-03-2015 20:20:00 DKK 1.700
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superellipse spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superellipse spisebord . Piet Hein 1905-1996 / Bruno Mathsson 1907-1988. Superellipse spisebord, plade af hvid laminat med kant af aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen, model B614. H. 70 L. 240 cm. B. 120 cm. Modelfoto. Fremstår uåbnet i original emballage. Varenr: 3676939

DKK 19.500 DK, Kolding, Trianglen 05-03-2015 12:08:10 DKK 16.500
Bord Superellips Bruno Mathsson & Piet Hein
Bord Superellips Bruno Mathsson & Piet Hein. BRUNO MATHSSON & PIET HEIN, "Superellips", bord, Mathsson International, betsat lövträ, med metallkant, fyra kromade spännben, etikettmärkt 2008, höjd ca 70, ca l00x160 cm Varenr: 3743121 DKK 3.997 SE, Stockholms Auktionsverk Online 05-03-2015 13:00:00
Se mere
Bord Superellips Bruno Mathsson & Piet Hein. BRUNO MATHSSON & PIET HEIN, "Superellips", bord, mahogny, fyra kromade spännben, höjd ca 70, ca 120x180 cm Varenr: 3743130 DKK 2.398 SE, Stockholms Auktionsverk Online 05-03-2015 13:36:00
Se mere
Piet Hein/Bruno Mathsson/Arne Jacobsen. Rektangulært bord hvid laminat
Piet Hein/Bruno Mathsson/Arne Jacobsen. Rektangulært bord hvid laminat . Piet Hein/Bruno Mathsson/Arne Jacobsen. Rektangulært bord med plade af grå laminat med kant af aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70, L. 120, B. 80 cm.Fremstår med brugsspor. Varenr: 3742733 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 05-03-2015 15:40:00 DKK 1.100
Piet Hein & Bruno Mathsson. Fire spændben til sofabord (4)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Fire spændben til sofabord (4). Piet Hein & Bruno Mathsson. Fire spændben forkromet stål til sofabord. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 50 cm. (4) Varenr: 3742100 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 05-03-2015 19:30:00 DKK 950
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord med to tillægsplader, Model B619 . Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord med udtræk, plade af hvid laminat med kant af matpoleret aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. To tillægsplader á 60 cm. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen, model B619. H. 72 L. 180/300 cm. B. 120 ... Varenr: 3635445

DKK 30.000 DK, Odense, Kratholmvej 05-03-2015 20:00:00 DKK 23.000
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord med to tillægsplader, Model B619 . Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord med udtræk, plade af hvid laminat med kant af matpoleret aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. To tillægsplader á 60 cm. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen, model B619. H. 72 L. 180/300 cm. B. 120 ... Varenr: 3718803

DKK 30.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 06-03-2015 12:49:49 DKK 23.000
Arne Jacobsen / Piet Hein. Superellipse spisebord, palisander
Arne Jacobsen / Piet Hein. Superellipse spisebord, palisander. Arne Jacobsen / Piet Hein. Superellipse spisebord med fineret plade af palisander, sekspasfod af forkromet metal og aluminium. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nyfineret med mexicansk palisander. H. 70 L. 150 B. 100 cm. Varenr: 3689645 DKK 15.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 06-03-2015 12:58:04 DKK 12.000
Piet Hein & Bruno Mathsson. Femdelt elipse konferencebord af laseret egetræ
Piet Hein & Bruno Mathsson. Femdelt elipse konferencebord af laseret egetræ. Piet Hein & Bruno Mathsson. Femdelt elipse konferencebord af brunlaseret egetræ, spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70, L. 140-700, B. 140 cm. 10 løse beslag medfølger. Fire ben mangler. En plade med afslag. Varenr: 3740815 DKK 6.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 06-03-2015 15:24:00 DKK 650
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord med to tillægsplader, model B618
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord med to tillægsplader, model B618. Piet Hein 1905-1996 / Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord med udtræk, plade af hvid laminat med kant af matpoleret aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. To tillægsplader á 50 cm. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen, model B618. H. 72 cm. L. 150/250 cm. B. 100... Varenr: 3745525 DKK 12.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 06-03-2015 19:30:00 DKK 8.200
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipsebord (2)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipsebord (2). Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipsebord med udtræk, plade med hvid laminat monteret med stålspændben, H. 71, 100 x 150 cm. En tillægsplade á 50 cm. medfølger. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugspræg; lette anløbninger, løs kantliste nogle steder; enkelte minimale afslag i ... Varenr: 3743525 DKK 5.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 06-03-2015 19:54:00 DKK 925
Arne Jacobsen / Piet Hein. Superellipse spisebord, palisander . Arne Jacobsen / Piet Hein. Superellipse spisebord med fineret plade af palisander, sekspasfod af forkromet metal og aluminium. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nyfineret. H. 70 L. 180 B. 120 cm. Fremstår med små ujævnheder langs finersamlinger på plade. Varenr: 3745668 DKK 12.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 06-03-2015 20:23:00 DKK 3.800