Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "piet hein" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Piet Hein / Bruno Mathsson. Elipsebord
Piet Hein / Bruno Mathsson. Elipsebord . Piet Hein & Bruno Mathsson, elipsebord, 'Superellipse', med plade i masurbirk samt fire spændben i forkromet stål. Fremstillet ved Bruno Mathsson International, Värnamo. Mål: L 240 cm, D 120 cm, H 70 cm. Fremstår med brugspræg. Varenr: 3770915 DKK 4.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30-03-2015 12:14:01 DKK 3.200
Piet Hein/Bruno Mathsson. Rektangulært bord
Piet Hein/Bruno Mathsson. Rektangulært bord . Piet Hein/Bruno Mathsson. Rektangulært bord med plade af lakeret bøgefinér, stel af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 71, L. 160, B. 80 cm. NB. Modelfoto. Fremstår med slidtage og mærker, variationer kan forekomme. Varenr: 3754449 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-03-2015 14:53:00 DKK 475
Damask Collection. Tre duge samt tolv servietter. B.la til Piet Hein elipsebord m/ tillægsplader. 150 cm.
Damask Collection. Tre duge samt tolv servietter. B.la til Piet Hein elipsebord m/ tillægsplader. 150 cm.. Damask Collection. Tre duge samt tolv servietter. B.la til Piet Hein elipsebord m/ tillægsplader. 150 cm. Fremstillet af hvid bomuld. Mål for servietter: 37x41 cm. Mål for duge: B. 124. L. 170/220/270 cm. Bemærk..!! Bord og pynt medfølger ikke. Varenr: 3729278

DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30-03-2015 17:58:27 DKK 750
Piet Hein / Bruno Mathsson. Elipsebord . Piet Hein / Bruno Mathsson. Elipsebord af hvidlakeret træ, monteret med fem stålspændben. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70, L. 240, B. 120 cm. Fremstår med nylakeret bordplade. Varenr: 3775550 DKK 7.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-03-2015 19:41:00 DKK 3.700
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord med to tillægsplader, model B619 (3)
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord med to tillægsplader, model B619 (3). Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord med udtræk, plade af hvid laminat med kant af matpoleret aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. To tillægsplader á 60 cm. H. 72 L. 180/300 cm. B. 120 cm. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen 1991, model ... Varenr: 3774876 DKK 15.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 30-03-2015 19:55:00 DKK 13.500
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipsebord, eg
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipsebord, eg. Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord med plade fineret med egetræ, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 L. 180 B.120 cm. Fremstår med alders- og brugsrelateret slitage; nogen rust på ben. Varenr: 3775989 DKK 2.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 30-03-2015 20:00:00 DKK 425
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord med to tillægsplader, Model B619
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord med to tillægsplader, Model B619 . Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord med udtræk, plade af hvid laminat med kant af matpoleret aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. To tillægsplader á 60 cm. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen, model B619. H. 72 L. 180/300 cm. B. 120 ... Varenr: 3635450

DKK 30.000 DK, Odense, Kratholmvej 30-03-2015 20:00:00 DKK 23.000
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord med to tillægsplader (3)
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord med to tillægsplader (3) . Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord med udtræk, plade af hvid laminat med kant af matpoleret aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. To tillægsplader á 50 cm. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 71 cm. L. 150/250 cm. B. 100 cm. Fremstår med brugsspor (3) Varenr: 3779109 DKK 8.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 30-03-2015 20:16:00 DKK 7.200
Hein / Mathsson, matbord, 'Superellips', masurbjörk
Hein / Mathsson, matbord, 'Superellips', masurbjörk. Piet Hein & Bruno Mathsson, matbord 'Superellips', skiva i masurbjörk samt fyra spännben i förkromat stål. Tillverkat av Bruno Mathsson International, Värnamo. Mått L 175 cm, D 125 cm, H 69 cm. Visst bruksslitage. Varenr: 3775783 DKK 4.793 SE, Stockholm, Slakthusgatan 30-03-2015 20:47:00 DKK 3.195
Piet Hein & Bruno Mathsson, Superellipse spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson, Superellipse spisebord . Piet Hein & Bruno Mathsson, Superellipse spisebord med plade af hvid laminat, kantliste af børstet aluminium, spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 73 L. 180 B. 120 cm. Fremstår med let brugsslitage, enkelte kanthak. Varenr: 3775756 DKK 8.000 DK, Aalborg, Nibevej 31-03-2015 15:24:35 DKK 2.300
Piet Hein/Bruno Mathsson. Rektangulært bord . Piet Hein/Bruno Mathsson. Rektangulært bord med plade af lakeret bøgefinér, stel af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 71, L. 160, B. 80 cm. NB. Modelfoto. Fremstår med slidtage og mærker, variationer kan forekomme. Varenr: 3754450 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-03-2015 15:53:00 DKK 350
Arne Jacobsen / Piet Hein. Supercirkulært bord
Arne Jacobsen / Piet Hein. Supercirkulært bord. Arne Jacobsen / Piet Hein. Supercirkulært spisebord, plade fineret hvidt laminat med kantliste, firpasfod af aluminium og forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 Ø 100 cm. Fremstår med brugsslitage, minimale kanthak. Varenr: 3777310 DKK 2.800 DK, Aalborg, Nibevej 31-03-2015 16:15:00 DKK 1.600
Piet Hein & Bruno Mathsson, Superellipse spisebord. Piet Hein & Bruno Mathsson, Superellipse spisebord med plade af hvid laminat, kantliste af børstet aluminium, spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1989. H. 70 L. 150 B. 100 cm. Fremstår med let brugsslitage, lette kanthak. Varenr: 3775748 DKK 6.000 DK, Aalborg, Nibevej 31-03-2015 16:27:00 DKK 1.100
Piet Hein / Bruno Mathsson. Spændben samt beslag. (4)
Piet Hein / Bruno Mathsson. Spændben samt beslag. (4). Piet Hein / Bruno Mathsson. Spændben samt beslag til Super ellipse spisebord, L. 68 cm. (4) Varenr: 3772180 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-03-2015 17:01:29 DKK 375
Arne Jacobsen / Piet Hein. Shakerbord med fineret bordplade
Arne Jacobsen / Piet Hein. Shakerbord med fineret bordplade . Arne Jacobsen / Piet Hein. Shakerbord med fineret bordplade, mørklakeret træ, formgivet 1958 / 1968, fremstillet hos Fritz Hansen. Stel af matpoleret aluminium. H. 69,2 cm, L. 180, B. 90 cm. Fremstår med brugs- og aldersspor; herunder små afskallinger langs kanter. Varenr: 3781031 DKK 4.000 DK, Odense, Kratholmvej 31-03-2015 17:10:00 DKK 425
Arne Jacobsen / Piet Hein. Superellipse spisebord, palisander
Arne Jacobsen / Piet Hein. Superellipse spisebord, palisander. Arne Jacobsen / Piet Hein. Superellipse spisebord med fineret plade af palisander, sekspasfod af forkromet metal og aluminium. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nyfineret med mexicansk palisander. H. 70 L. 150 B. 100 cm. Varenr: 3689645 DKK 15.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 31-03-2015 19:05:00 DKK 10.500
Piet Hein. Elipsebord, kirsebær
Piet Hein. Elipsebord, kirsebær. Piet Hein. Elipsebord med plade af kirsebærtræ, spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen med label herfra. H. 72, L. 180, B. 120 cm. Brugsspor. Varenr: 3776034 DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 31-03-2015 19:09:00 DKK 1.850
Piet Hein / Bruno Mathsson. Rektangulært bord
Piet Hein / Bruno Mathsson. Rektangulært bord . Piet Hein / Bruno Mathsson. rektangulært bord, H. 70 L. 120 B. 60 cm, plade beklædt med hvidt laminat, monteret med spændben af forkromede stålrør. Fremstillede hos Fritz Hansen. Almindelige brugsspor, nogle ridser. Varenr: 3783556 DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 31-03-2015 19:49:00 DKK 300
Piet Hein & Bruno Mathsson. Rektangulært spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Rektangulært spisebord. Piet Hein & Bruno Mathsson. Rektangulært spisebord. Plade af hvidt laminat, monteret med aluminiums kant samt spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70, L. 160, B. 80 cm. Fremstår med brugsspor herunder ridser og mærker i alukanten.. Varenr: 3780317 DKK 2.500 DK, Helsingør, Støberivej 31-03-2015 19:56:00 DKK 350
Piet Hein Kandelabre af børstet stål 'Karlsvognen' samt  diverse lysestager og flagstang.
Piet Hein Kandelabre af børstet stål 'Karlsvognen' samt diverse lysestager og flagstang.. Piet Hein ( 1905 - 1996). Kandelabre af børstet stål 'Karlsvognen' med syv svungne lysarme, samt tre opar lysestager, enkelt stage, løse manchetter medfølger og flagstang i original emballage. H. 64 B. 45 cm. H. 29. H. 21. H. 8,5 cm. H. 14 cm. H. 50 cm. Varenr: 3777940 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-03-2015 19:59:00 DKK 1.600
Piet Hein/Arne Jacobsen. Cirkulært spisebord, hvidt
Piet Hein/Arne Jacobsen. Cirkulært spisebord, hvidt . Piet Hein/Arne Jacobsen. Cirkulært spisebord med bordplade af hvid laminat med alukant. Monteret på fempasfod af aluminium. Fremstillet hos Fritz Hansen 1986. H. 70 Ø 145 cm. Fremstår med brugsspor, ridser/hakker i alukant. Varenr: 3780292 DKK 4.000 DK, Helsingør, Støberivej 31-03-2015 20:06:00 DKK 2.900
Piet Hein. Sinus 550 pendel
Piet Hein. Sinus 550 pendel . Piet Hein 1905-1996. Sinus 550 pendel af mat opalglas, til halogen. Transformer medfølger. Fremstillet hos Holmegaard. Ø 55 cm. Let brugspræg. Varenr: 3710730 DKK 10.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 31-03-2015 20:11:00 DKK 7.000
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord med to tillægsplader (3) . Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord med udtræk, plade af hvid laminat med kant af matpoleret aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. To tillægsplader á 50 cm. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 71 cm. L. 150/250 cm. B. 100 cm. Fremstår med brugsspor (3) Varenr: 3779113 DKK 8.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 31-03-2015 20:16:00 DKK 5.600
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superelipse bord (3)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superelipse bord (3). Piet Hein & Bruno Mathsson. Superelipse bord Piet Hein & Bruno Mathsson. Superelipse spisebord med plade af grå formica, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. Aldersrelaterede rugsspor, bordplade med ridser og mærker, skader på underside (to ben indrykket iforhold... Varenr: 3771766 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 01-04-2015 12:27:00 DKK 1.600
Piet Hein/Bruno Mathsson. Rektangulært bord . Piet Hein/Bruno Mathsson. Rektangulært bord med plade af lakeret bøgefinér, stel af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 71, L. 160, B. 80 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 3754428 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 01-04-2015 13:51:00 DKK 325
Piet Hein / Bruno Mathsson: Ellipsebord med udtræk, 4 plader
Piet Hein / Bruno Mathsson: Ellipsebord med udtræk, 4 plader. Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord med udtræk, hvidlakeret plade, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 69,5. 180 x 120, samt 4 tillægsplader. Fremstår med kraftige brugsspor, let gulnet ridser og hakker i plade. (5) Varenr: 3780707 DKK 8.000 DK, Odense, Kratholmvej 01-04-2015 14:00:10 DKK 350
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord med to tillægsplader, Model B619 fra 2104.
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord med to tillægsplader, Model B619 fra 2104. . Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord med udtræk, plade af hvid laminat med kant af matpoleret aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. To tillægsplader á 60 cm. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen 2014, model B619. H. 72 L. 180/300 cm. B. 120... Varenr: 3705787

DKK 26.000 DK, Kolding, Trianglen 01-04-2015 15:08:08 DKK 12.000
Damask Collection. Tre duge samt tolv servietter. B.la til Piet Hein elipsebord m/ tillægsplader. 150 cm.. Damask Collection. Tre duge samt tolv servietter. B.la til Piet Hein elipsebord m/ tillægsplader. 150 cm. Fremstillet af hvid bomuld. Mål for servietter: 37x41 cm. Mål for duge: B. 124. L. 170/220/270 cm. Bemærk..!! Bord og pynt medfølger ikke. Varenr: 3576554

DKK 2.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 01-04-2015 20:06:00 DKK 750
Arne Jacobsen/Piet Hein. Spisebord af teak.
Arne Jacobsen/Piet Hein. Spisebord af teak. . Arne Jacobsen/Piet Hein. Spisebord med plade af teaktræ, spændbenb af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen, 1987. L. 120 B. 80 H. 72,5 cm. Fremstår nyslebet, med gennemslibninger på plade. Varenr: 3781928 DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 01-04-2015 20:13:00 DKK 350
Bord, Piet Hein & Bruno Mathsson
Bord, Piet Hein & Bruno Mathsson . Bord, Piet Hein & Bruno Mathsson. Framställt för Fritz Hansen. L 150 D 100 H 72. Skiva med fläckar och märken. Varenr: 3769551 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 01-04-2015 20:51:00 DKK 280
 1 2  >>