Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "piet hein" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Bruno Mathsson og Piet Hein. Supercirkulært spisebord
Bruno Mathsson og Piet Hein. Supercirkulært spisebord. Bruno Mathsson og Piet Hein. Supercirkulært spisebord med plade af hvid laminat, opsat på sekspasfod af aluminium, H. 71 Ø 145 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugssspor. Varenr: 4528170 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-02-2017 19:19:00 DKK 6.000
Piet Hein. Fire spændben til Ellipse spisebord. (4)
Piet Hein. Fire spændben til Ellipse spisebord. (4). Piet Hein. Fire spændben af forkromet stål, til Ellipse spisebord. Dertil tilhørerne beslag. H. 68 cm. Fremstår med let anløb. (4) Varenr: 4553287 DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-02-2017 20:05:00 DKK 1.100
Piet Hein/ Bruno Mathsson. Super Elips, matbord
Piet Hein/ Bruno Mathsson. Super Elips, matbord . Piet Hein/ Bruno Mathsson. Super Elips, matbord. Vit bordsskiva i vit laminat, aluminiumlist samt spännben i kromat stål. Höjd 71 cm, längd 180 cm, djup 120 cm. Tillverkat av Fritz Hansen 1992. List anlupen och med repor. Skiva med fläckar, smärre märken och repor. Varenr: 4548431 DKK 3.923 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 23-02-2017 20:11:00 DKK 2.746
Hein / Mathsson, soffbord, 'Supercirkel', masurbjörk
Hein / Mathsson, soffbord, 'Supercirkel', masurbjörk . Soffbord "Supercirkel", formgivet av Piet Hein & Bruno Mathsson. Skiva i masurbjörk samt fyra spännben i förkromat stål. Tillverkat för Bruno Mathsson International. Diameter 110 cm, höjd 52 cm. Bruksslitage, mindre fanérskador. Varenr: 4567161 DKK 1.569 SE, Stockholm, Slakthusgatan 23-02-2017 20:34:00 DKK 235
Hein / Mathsson, Fritz Hansen, bord Superellips, 230x120 cm
Hein / Mathsson, Fritz Hansen, bord Superellips, 230x120 cm . Matbord Superellips, formgivet av Piet Hein & Bruno Mathsson. Svartlackerad skiva med fem förkromade spännben. Höjd 70 cm, 230x120 cm. Tillverkat för Fritz Hansen, Danmark. Etikettmärkt. Bruksslitage, vissa repor. Varenr: 4560129 DKK 3.138 SE, Stockholm, Slakthusgatan 23-02-2017 20:54:00 DKK 373
Piet Hein/Bruno Mathsson: Superellipse bord. Nyfineret valdnød med tillægsplader (3)
Piet Hein/Bruno Mathsson: Superellipse bord. Nyfineret valdnød med tillægsplader (3). Piet Hein 1905-1996 / Bruno Mathsson 1907-1988. Spisebord Superellipse. Plade af fineret valnød, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen, H. 70 L. 180/300 cm. B. 120 cm. To tillægsplader á 60 cm. Fremstår nyfineret med valnød på begge sider hos professionel ... Varenr: 4508843 DKK 23.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-02-2017 11:28:00 DKK 18.000
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord. Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord med bordplade af hvid laminat, kant af aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. H. 71, L. 150, B. 100 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen med mærkat herfra. Brugsspor/brugsridser. Varenr: 4570699 DKK 5.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-02-2017 13:13:00 DKK 1.600
Piet Hein/ Arne Jacobsen. Rundt spisebord på sekspas søjlefod
Piet Hein/ Arne Jacobsen. Rundt spisebord på sekspas søjlefod . Piet Hein / Arne Jacobsen. Rundt spisebord med plade af grå laminat og aluminiumskant, monteret på sekspas søjlefod af aluminium. H. 72. Ø. 120 cm. Lette brugsspor. Varenr: 4503595 DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 24-02-2017 14:45:00 DKK 6.000
Piet Hein ellipsebord, omfineret plade med birkefiner
Piet Hein ellipsebord, omfineret plade med birkefiner. Piet Hein & Bruno Mathsson. Ellipse spisebord med bordplade af finéret og birketræ, spændben af forkromet stål, fremstillet hos Fritz Hansen, dog senere omfineret. H. 70,5 L. 180 B. 120 cm. Fremstår med små brugsspor, ridser og mærker. Varenr: 4569966 DKK 3.000 DK, Odense, Kratholmvej 24-02-2017 16:19:30 DKK 325
Mathsson & Hein, Fritz Hansen, bord 'Superellips'
Mathsson & Hein, Fritz Hansen, bord 'Superellips' . Bord "Superellips", formgivet av Bruno Mathsson och Piet Hein. Rödlackerat trä med fyra spännben i förkromat stål. Tillverkat för Fritz Hansen, Danmark. Etikettmärkt. 180x120 cm, höjd 71 cm. Slitage, mindre skador, färgbortfall. Varenr: 4568373 DKK 3.138 SE, Stockholm, Slakthusgatan 24-02-2017 18:32:00 DKK 2.354
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord. Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord med bordplade af hvid laminat, kant af aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. H. 71, L. 150, B. 100 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen med mærkat herfra. Brugsspor/brugsridser. Varenr: 4571466 DKK 5.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-02-2017 19:50:00 DKK 450
Piet Hein / Arne Jacobsen. Super-Elipse spisebord
Piet Hein / Arne Jacobsen. Super-Elipse spisebord. Piet Hein / Arne Jacobsen. Super-Elipse spisebord med bordplade fineret med egetræ, monteret på stamme af forkromet metal og sekspasfod af aluminium. H. 70, L. 150 B. 100 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1985. Fremstår med brugsspor og skjolder på plade. Varenr: 4571524 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 24-02-2017 20:28:00 DKK 600
Design Bruno Mathsson och Piet Hein superellips
Design Bruno Mathsson och Piet Hein superellips. BRUNO MATHSSON / PIET HEIN, bord, Fritz Hansen, superellips, vit laminatskiva, 4 kromade spännben, etikettsmärkt Källemo AB, Vaggeryd Piet Hein höjd ca 70, 240x120 cm Varenr: 4572788 DKK 3.923 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-02-2017 21:36:00
Se mere
Mathsson & Hein, Fritz Hansen, matbord 'Superellips' B612
Mathsson & Hein, Fritz Hansen, matbord 'Superellips' B612. Bord Superellips B612, formgivet av Bruno Mathsson & Piet Hein. Skiva i vit laminat med aluminiumkant, 4 förkromade spännben. Tillverkat för Fritz Hansen, Danmark. 150x100, höjd 72,5 cm. Denna vara tillhör en temaauktion med samtida design från starka formgivare & varumärken. Varenr: 4569542

DKK 6.277 SE, Stockholm, Slakthusgatan 26-02-2017 17:50:00 DKK 2.432
Mathsson & Hein, Fritz Hansen, matbord 'Superellips' B618, iläggsskivor
Mathsson & Hein, Fritz Hansen, matbord 'Superellips' B618, iläggsskivor. Bord Superellips B618, formgivet av Bruno Mathsson & Piet Hein. Skiva i vit laminat med aluminiumkant, 2 iläggsskivor, 4 förkromade spännben. Tillverkat för Fritz Hansen, Danmark. 150-250 x 100 cm, höjd 72,5 cm. Visningsexemplar. Denna vara tillhör en temaauktion med samtida design från starka ... Varenr: 4568502

DKK 15.692 SE, Stockholm, Slakthusgatan 26-02-2017 19:10:00 DKK 10.592
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipse
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipse. Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord af fineret bøgetræ, plade med udtræk, to tillægsplader medfølger, spændben af formspændt krydsfinér. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 71 L. 180/300 cm, B. 120 cm. Fremstår med brugsspor, lille hak på plade, en tillægsplade med mindre afslag på to... Varenr: 4572521 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-02-2017 20:31:00 DKK 2.300
Piet Hein & Bruno Mathsson - Superellipse spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson - Superellipse spisebord. Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord, bordplade af hvidlakeret laminat med kant af aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. H. 72 cm L. 135 cm B. 90 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1986. Fremstår med brugsspor, rider og mærker, ben med let rust. Varenr: 4571547 DKK 2.500 DK, Odense, Kratholmvej 27-02-2017 14:41:00 DKK 350
Piet Hein / Bruno Mathsson, Supercirkulært, oregon
Piet Hein / Bruno Mathsson, Supercirkulært, oregon. Piet Hein 1905-1996 / Bruno Mathsson 1907-1988. Supercirkulært spisebord. Bordplade af lakeret oregon pine, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70,5 Ø 115 cm Fremstår med brugsspor, ridser og mærker. Varenr: 4574199 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 27-02-2017 19:00:00 DKK 325
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipsebord med udtræk (3)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipsebord med udtræk (3) . Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord med udtræk, plade af grå laminat, monteret med spændeben af forkromet stål. To tillægsplader á 50 cm medfølger. Fremstillet hos Fritz Hansen 1988, H. 71 cm, L. 150/250 cm, B. 100 cm. Fremstår med brugsspor, herunder ridser på plade og kant. (3) Varenr: 4573614 DKK 10.000 DK, Aalborg, Nibevej 27-02-2017 19:36:00 DKK 3.400
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord. Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord med bordplade af hvid laminat, kant af aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. H. 71, L. 150, B. 100 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen med mærkat herfra. Brugsspor/brugsridser. Varenr: 4571467 DKK 5.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-02-2017 19:45:00 DKK 1.200
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord, L. 180 cm
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord, L. 180 cm. Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord med bordplade af hvid laminat, kant af aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. H. 71, L. 180, B. 120 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen 2004 med mærkat herfra. Brugsspor/brugsridser. Varenr: 4570439 DKK 5.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-02-2017 20:05:00 DKK 800
Piet Hein & Bruno Mathsson. Cirkulært spisebord samt fire stole model 3107. (5)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Cirkulært spisebord samt fire stole model 3107. (5) . Piet Hein / Bruno Mathsson. Cirkulært spisebord, plade af sort lakeret egefiner, monteret med spændben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen, . H. 70,5 Ø. 110 cm. Arne Jacobsen. Sæt på fire stole 'Syveren' med skaller i formspændt krydsfinér. Stel af forkromede stålrør. Sh. 44,5 cm.... Varenr: 4576089 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-02-2017 20:10:00 DKK 7.000
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord . Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord med bordplade af hvid laminat og stålkant, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen, 1976. H. 71 L. 135 B. 90 cm. Brugsspor, kant hakker, ridser. Varenr: 4576852 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 28-02-2017 10:46:00 DKK 325
Piet Hein/Bruno Mathsson/Arne Jacobsen. Super cirkulært bord
Piet Hein/Bruno Mathsson/Arne Jacobsen. Super cirkulært bord . Piet Hein/Bruno Mathsson/Arne Jacobsen. Super cirkulært spisebord med plade af hvid laminat samt aluminiumskant. Monteret med spændben af forkromet stål. H. 70. Ø 120 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Kantliste med løsheder nogle steder. Plade med alm. brugsspor. Varenr: 4575418 DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 28-02-2017 19:00:00 DKK 2.200
Piet Hein. Tårnspil Piet Hein m.m. (3)
Piet Hein. Tårnspil Piet Hein m.m. (3). Piet Hein (1905 - 1996). Tårnspil, 'Tower Game' af massiv teak med tilhørende kugler m.m. Formgivet 1966. Fremstillet hos Skjøde, Skjern. H. 21 cm. Fejl og mangler kan forekomme. Varenr: 4575912 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 28-02-2017 19:51:00 DKK 375
Piet Hein. Elipsebord samt fire Arne Jacobsen stole, model 3107. (5)
Piet Hein. Elipsebord samt fire Arne Jacobsen stole, model 3107. (5) . Piet Hein 1905 - 1996 & Bruno Mathsson 1907 - 1988. Super Elipse spisebord med plade af senere hvidlakeret laminat med alukant, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 cm, L. 150 cm, D. 100 cm, Arne Jacobsen. Sæt på fire stole 'Syveren' med skaller i ... Varenr: 4576141 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28-02-2017 20:07:00 DKK 7.400
Piet Hein/ Arne Jacobsen. Rundt spisebord på sekspas søjlefod . Piet Hein / Arne Jacobsen. Rundt spisebord med plade af grå laminat og aluminiumskant, monteret på sekspas søjlefod af aluminium. H. 72. Ø. 120 cm. lette brugsspor. Varenr: 4470673 DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 01-03-2017 15:32:45 DKK 6.000
Piet Hein. Arbejdsbord / skrivebord
Piet Hein. Arbejdsbord / skrivebord . Piet Hein. Arbejdsbord / skrivebord med plade af hvidt laminat med kant af aluminium, monteret med spændben i forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 cm. L. 120 cm. B. 80 cm. Fremstår med brugsslitage på kant og bordplade. Varenr: 4577269 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-03-2017 19:04:00 DKK 300
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super ellipse spisebord af bøgetræ
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super ellipse spisebord af bøgetræ . Piet Hein & Bruno Mathsson. Super ellipse spisebord med plade af lakeret bøgetræ, monteret med spændben ligeledes af bøgetræ. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70,5, L. 180, B. 120 cm. Fremstår med brugsspor. Plade med lille lak/finérskade. Varenr: 4576289 DKK 2.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 01-03-2017 19:40:00 DKK 300
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipsebord med udtræk (3)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipsebord med udtræk (3) . Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord, bordplade af hvid laminat med kant af aluminium med udtræk, monteret med spændben af forkromet stål. H. 72 cm L. 180/300 cm B. 120 cm. To tillægsplader á 60 cm medfølger. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med alm. ... Varenr: 4539952 DKK 15.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 01-03-2017 20:39:00 DKK 8.000
 1 2  >>