Kategori  Vurdering
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Piet Hein & Bruno Mathsson. Bord superelips med 1 iläggsskiva
Piet Hein & Bruno Mathsson. Bord superelips med 1 iläggsskiva. Spännben i kromat stål. Etikettmärkt: Bruno Mathsson International, Värnamo. Höjd 70 cm. bredd 170 cm (240 cm). Ljusare iläggskiva. Repor, solblekt.
Varenr: 4863469
DKK 1.930 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 12-12-2017
17:22:00
DKK 1.699
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord med udtræk. (3)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord med udtræk, plade af hvid laminat, monteret med spændben af forkromet stål. Plads til tillægsplader under plade. To tillægsplader à 60 cm. medfølger. Fremstillet hos Fritz Hansen i 2004. H. 73 cm, L. 180/300, B. 120 cm. Fremstår med minimale ...
Varenr: 4862674
DKK 18.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 12-12-2017
21:28:00
DKK 12.000
Superellips Bruno Mathsson & Piet Hein
BRUNO MATHSSON & PIET HEIN, bord "Superellips", Fritz Hansen, Danmark, senare vitlackerad, tvådelad skiva, 6 förkromade spännben, längd 420 cm, bredd 160 cm
Varenr: 4864288
DKK 6.177 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 13-12-2017
10:06:00
Se mere
Fritz Hansen/Piet Hein. Kvadratisk bord
Fritz Hansen/Piet Hein. Kvadratisk bord med plade af hvidt laminat med kant af aluminium, monteret med spændben i forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. L. 80 cm, B. 80 cm. Rust på ben. Fremstår med ridser, mærker samt brugsspor.
Varenr: 4863411
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 13-12-2017
13:47:00
DKK 650
Piet Hein. Syvarmet stage af stål, Karlsvognen
Piet Hein. Karlsvognen, lysestage i børstet stål med syv lysholdere. Syv manchetter samt lys medfølger. H. 62,5 cm. Fremstår med få brugsspor.
Varenr: 4863379
DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 13-12-2017
19:09:00
DKK 850
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super ellipsebord.
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super ellipsebord med plade af hvid laminat. Monteret med forkromet spændeben. H. 70 L. 180 B. 120 cm. Fremstår med ridser, mærker samt brugsspor.
Varenr: 4863435
DKK 2.400 DK, Herlev, Dynamovej 13-12-2017
19:47:00
DKK 650
Mathsson & Hein matbord
BRUNO MATHSSON / PIET HEIN, bord, superellips, fanerat med masurbjörk, 4 förkromade spännben, märkt Bruno Mathsson International, höjd ca 71, 240x120 cm
Varenr: 4864490
DKK 3.089 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 13-12-2017
20:28:00
Se mere
Piet Hein / Bruno Mathsson. Elipsebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Ellipsebord med hvidlakeret bordplade med alukant., monteret med spændben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 L. 150 B. 100 cm. Fremstår nylakeret, med mindre fejl i lakering.
Varenr: 4818778
DKK 5.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 14-12-2017
11:44:00
Piet Hein og Bruno Mathsson, 'Superellipse' spisebord
Piet Hein (1905-1996) og Bruno Mathsson (1907-1988), 'Superellipse' spisebord monteret med spændben af forkromet stål. H. 70 L. 180 B. 120 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med mærker samt brugsspor.
Varenr: 4866345
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 14-12-2017
14:41:43
DKK 900
Piet Hein og Bruno Mathsson, rektangulært bord
Piet Hein og Bruno Mathsson, rektangulært bord med plade af hvid laminat med kant af aluminium, monteret med spændben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 71 L. 160 B. 80 cm. Fremstår med brugsspor, mærker på kant.
Varenr: 4849013
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 14-12-2017
16:30:00
Piet Hein / Arne Jacobsen. Super-Elipse spisebord
Piet Hein / Arne Jacobsen. Super-Elipse spisebord med bordplade fineret med bøgetræ, monteret på stamme af forkromet metal og sekspasfod af aluminium. H. 70, L. 150 B. 100 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen i 2005. Fremstår med brugsspor skjolder på plade samt ridser og kanthak på fod.
Varenr: 4810878
DKK 6.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 14-12-2017
19:14:00
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord med udtræk, plade af hvid laminat, monteret med spændben af forkromet stål. Plads til tillægsplader under plade. To tillægsplader à 60 cm. medfølger. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 73 cm, L. 180/300, B. 120 cm. Med alm. brugsspor, små mærker ...
Varenr: 4866631
DKK 15.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 14-12-2017
19:15:00
DKK 5.000
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super ellipse spisebord, sort, 240 x 120 cm
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super ellipse spisebord, plade beklædt med sortlakeret fineret træ, monteret med spændben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70. L. 240. B. 120 cm. Fremstår med lette brugsspor.
Varenr: 4866629
DKK 10.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 14-12-2017
20:00:00
DKK 3.800
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super ellipse spisebord med plade af palisander
Piet Hein /Bruno Mathsson. Super ellipse spisebord, bordplade med udtræk, plader fineret med palisander, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 L. 180 B. 120 cm. To tillægsplader á 60 cm. Fremstår med noget lakslitage, skjolder, skrammer mærker på underside...
Varenr: 4866269
DKK 8.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 14-12-2017
20:29:00
DKK 3.400
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super-Ellipse spisebord (3)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super-Ellipse spisebord med udtræk, plade af grå laminat, monteret med spændeben af forkromet stål. To tillægsplader á 60 cm medfølger. Fremstillet hos Fritz Hansen 1996, H. 71 cm, L. 180/300 cm, B. 120 cm. Fremstår med lettere brugsspor, mindre ridser på kanter. (3)
Varenr: 4867017
DKK 10.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 15-12-2017
13:11:00
DKK 2.800
Piet Hein, barstole model 9511 (2)
Piet Hein. To barstole med stel af forkromet stålrør, monteret på rund fod af aluminium, sæder betrukket med originalt sort skind. Formgivet i 1961, fremstillet hos Fritz Hansen, model 9511. Litteratur N. Oda, Danish Chairs, beskrevet og gengivet s. 76. Fremstår med brugsslitage, rust og skade på...
Varenr: 4866572
DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 15-12-2017
14:43:00
Bruno Mathsson matbord
BRUNO MATHSSON / PIET HEIN, bord, Fritz Hansen, superellips, fanerat med masurbjörk, 6 kromade spännben, etikettmärkt, höjd ca 70, 129x396 cm
Varenr: 4866948
DKK 4.633 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 15-12-2017
21:16:00
Se mere
Bruno Mathsson matbord
BRUNO MATHSSON / PIET HEIN, matbord "Superellips", Fritz Hansen 1991, kant med aluminiumlist, 5 kromade spännben, etikettmärkt, 240x120 cm
Varenr: 4866959
DKK 5.405 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 15-12-2017
21:38:00
Se mere
Mathsson & Hein superellipsbord
BRUNO MATHSSON & PIET HEIN, bord superellips, licenstillverkat av Fritz Hansen, Danmark, skiva fanerad i bok, spännben av förkromat stål, höjd ca 70,5, 180 x 120 cm
Varenr: 4868525
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 18-12-2017
20:50:00
Se mere