Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "piet hein" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Bruno Mathsson & Piet Hein. Rundt spisebord med plade af grå laminat.
Bruno Mathsson & Piet Hein. Rundt spisebord med plade af grå laminat.. Bruno Mathsson & Piet Hein. Rundt spisebord med plade af grå laminat, båret af stamme på sekspasfod. Udført hos Fritz Hansen. H. 69 cm. Diam 145 cm. Fremstår med brugsslitage og ridser og mærker på alu kanten. Varenr: 4139205 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 08-02-2016 19:20:00 DKK 1.850
Piet Hein / Bruno Mathsson. Rundt bord
Piet Hein / Bruno Mathsson. Rundt bord . Piet Hein 1905-1996 / Bruno Mathsson 1907-1988. Rundt spise- eller sofabord med hvidlakeret plade med kant af matpoleret aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70, Ø 120 cm. Brugsspor; plade med få ridser. Varenr: 4144212 DKK 2.800 DK, Roskilde, Store Hedevej 08-02-2016 19:27:00 DKK 1.150
Damask Collection. Tre duge samt tolv servietter. B.la til Piet Hein elipsebord m/ tillægsplader. 150 cm.
Damask Collection. Tre duge samt tolv servietter. B.la til Piet Hein elipsebord m/ tillægsplader. 150 cm.. Damask Collection. Tre duge samt tolv servietter. B.la til Piet Hein elipsebord m/ tillægsplader. 150 cm. Fremstillet af hvid bomuld. Mål for servietter: 37x41 cm. Mål for duge: B. 124. L. 170/220/270 cm. Bemærk..!! Bord og pynt medfølger ikke. Varenr: 3982024

DKK 2.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 08-02-2016 19:29:00 DKK 1.050
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord . Piet Hein & Bruno Mathsson, Superellipse spisebord med plade af hvid laminat, kantliste af børstet aluminium, spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 72,5, L. 180, B. 120 cm. Brugsspor. Fremstår med trykmærke på plade ved kant i den ene ende. Varenr: 4129697 DKK 4.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 08-02-2016 19:48:05 DKK 1.900
Piet Hein. Tre barstole, model 50650 (3)
Piet Hein. Tre barstole, model 50650 (3) . Piet Hein 1905-1996. Tre par barstole med stel af forkromet stål, monteret på rund fod af aluminium. Sæde betrukket med brunt læder. H. 62 cm. Formgivet 1961. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsslitage og defekter på læder. (3) Varenr: 4141721 DKK 4.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 08-02-2016 19:49:00 DKK 1.650
Piet Hein/Bruno Mathsson. Elipsebord
Piet Hein/Bruno Mathsson. Elipsebord. Piet Hein/Bruno Mathsson. Elipsebord udført med plade af fineret eg med med ben af forkromet stål. L. 135 cm. B. 90 cm. H. 70 cm. Fremstår med slitage. Varenr: 4144211 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 08-02-2016 20:01:00 DKK 325
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipsebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipsebord . Piet Hein 1905-1996 / Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord med plade af hvid laminat monteret med aluminiumskant og spændben af forkromet stål. H. 70 L. 240 B. 120 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1986, label herfra. Fremstår med brugsspor i form af ridser samt enkel minimal chip ... Varenr: 4135522 DKK 9.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 08-02-2016 20:08:00 DKK 14.500
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord, egetræ
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord, egetræ. Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord, plade af fineret egetræ, med fem spændben af forkromet stål. Udført hos Fritz Hansen. H.71, L.240, B. 120 cm. Mærker og skjolder på plade, afslag på kanter ben samt let anløbne ben. Varenr: 4144204 DKK 3.800 DK, Roskilde, Store Hedevej 08-02-2016 20:29:00 DKK 1.600
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superellipse spisebord af palisander
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superellipse spisebord af palisander . Piet Hein & Bruno Mathsson. Superellipse spisebord med plade fineret med palisander, monteret med spændben af forkromet stål, H. 71 L. 180 B. 120 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nyfineret hos professionel møbelsnedker; enkelt mindre mærke på kant. Varenr: 4130518 DKK 11.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 08-02-2016 20:57:00 DKK 9.000
Mathsson & Hein, bord 'Superellips'
Mathsson & Hein, bord 'Superellips'. Bord "Superellips", formgivet av Bruno Mathsson & Piet Hein. Skiva i lackerat trä samt förkromade spännben i metall. Centralt placerad laddstation. Tillverkat av Bruno Mathsson International. Mått 240 x130 cm, H 69,5 cm. Slitage, skador, fläckar. Varenr: 4140081 DKK 1.610 SE, Stockholm, Slakthusgatan 08-02-2016 21:00:00 DKK 302
Mathsson & Hein, matbord 'Superellips'
Mathsson & Hein, matbord 'Superellips'. Bord "Superellips", formgivet av Bruno Mathsson & Piet Hein. Skiva lackerad i metallicgrå nyans samt förkromade spännben i metall. Tillverkat av Bruno Mathsson International. Mått 175x125 cm, höjd 75 cm. Bruksslitage och vissa stötmärken. Varenr: 4140080 DKK 2.415 SE, Stockholm, Slakthusgatan 08-02-2016 21:10:09 DKK 1.771
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord med udtræk.
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord med udtræk.. Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipsebord med udtræk, plade med hvid laminat monteret med stålspændben. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 71 L. 150 B. 100 cm. Fremstår med brugsspor, ridser, mærker. Tillægsplader medfølger ikke. Varenr: 4138308 DKK 8.000 DK, Herlev, Dynamovej 09-02-2016 19:00:00 DKK 1.800
Piet Hein/ Bruno Mathsson. Rundt bord.
Piet Hein/ Bruno Mathsson. Rundt bord.. Piet Hein/ Bruno Mathsson. Cirkulært bord med plade af eg, spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen H. 70 cm. Ø 120 cm. Fremstår med ridser/slitage og mærker på bordplade samt med anløbne ben. Varenr: 4144210 DKK 1.400 DK, Roskilde, Store Hedevej 09-02-2016 19:04:00 DKK 300
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superellipse spisebord med udtræk (3)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superellipse spisebord med udtræk (3). Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Superellipse spisebord med plade af brun laminat med aluminiumskant, monteret med udtræk, ben af forkromet stål, H. 70 L. 150 B. 100 cm., medfølgende to tillægsplader á 50 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med alm. brugspræg; småridser samt... Varenr: 4127910 DKK 4.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 09-02-2016 19:38:00 DKK 1.150
Piet Hein. Pendel, Sinus 550
Piet Hein. Pendel, Sinus 550 . Piet Hein 1905-1996. Sinus 550 pendel af mat opalglas, til halogen, transformer medfølger. Fremstillet hos Holmegaard, Ø 55 cm. Fremstår ubrugt og usamlet i original emballage. NB. Modelfotos. Varenr: 4145795

DKK 10.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 09-02-2016 20:15:00 DKK 4.900
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord 180 x 120 cm.
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord 180 x 120 cm. . Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord med spændben af forkromet stål. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen 1987. H. 70 cm. L. 180 cm. B. 120 cm. Plade fremstår nylakeret, anløbninger og brugsspor på stel. Varenr: 4137326 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-02-2016 20:18:00 DKK 7.000
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superellipse spisebord, L. 240 cm.
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superellipse spisebord, L. 240 cm.. Piet Hein & Bruno Mathsson. Superellipse spisebord med plade af hvidt laminat, fire spændben af forkromet stål, (et spændben mangler). Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 L. 240 B. 120 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker, plade med slagmærke 1 x 0,5 cm. Et spændben mangler. Varenr: 4143980 DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-02-2016 20:42:00 DKK 1.600
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord, egetræ. Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord, plade af fineret egetræ, med fem spændben af forkromet stål. Udført hos Fritz Hansen. H.71, L.240, B. 120 cm. Mærker og skjolder på plade, rep. på undersiden af pladen ved et ben samt let anløbne ben. Varenr: 4144205 DKK 3.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 09-02-2016 21:08:00 DKK 325
Piet Hein / Bruno Mathsson. To ellipseborde. (2)
Piet Hein / Bruno Mathsson. To ellipseborde. (2). Piet Hein / Bruno Mathsson. To ellipseborde med stålspændben, plade udført i brun laminat. Udført hos Fritz Hansen. Mål: 100x150cm H. 72 cm. Fremstår med kraftige brugsspor, herunder buler, mærker, rust, samt beslag der er flyttet/knækket under pladen. (2) Varenr: 4149263 DKK 2.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10-02-2016 10:03:00 DKK 325
Sidse Werner, Piet Hein, Arne Jacobsen mm. Samling diverse møbler og reservedele (8)
Sidse Werner, Piet Hein, Arne Jacobsen mm. Samling diverse møbler og reservedele (8). Sidse Werner. Tre paraplystativer model 1437 af forkronet stål. Manglende bakker. Piet Hein. Stel til barstol af forkromet stål, samt fire skaller af formbøjet finér, til stol model 3107. Alle dele med slidtage. (8) Varenr: 4145484 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 10-02-2016 12:14:00 DKK 2.300
Piet Hein / Bruno Mathsson. Elipse bord af bøg samt ekstra plade
Piet Hein / Bruno Mathsson. Elipse bord af bøg samt ekstra plade. Piet Hein / Bruno Mathsson. Elipse bord af bøg med spændeben af forkromet metal. H. 71, 115 x 115 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med ridser og skjolder på bordplade. Rund bordplade Ø 82 cm medfølger, samt fire beslag til spændeben. Varenr: 4145517 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 10-02-2016 12:20:00 DKK 325
Piet Hein / Bruno Mathsson. To ellipseborde. (2). Piet Hein / Bruno Mathsson. To ellipseborde med stålspændben, plade udført i brun laminat. Udført hos Fritz Hansen. Mål: 100x150cm H. 72 cm. Fremstår med kraftige brugsspor, herunder buler, mærker, rust, samt beslag der er flyttet/knækket under pladen. (2) Varenr: 4149280 DKK 2.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10-02-2016 15:00:00 DKK 325
Piet Hein & Bruno Mathsson. Rundt spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Rundt spisebord . Piet Hein & Bruno Mathsson. Supercirkulært spisebord med plade af egetræ, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 Ø. Fremstår med slitage og anløbne på ben. Varenr: 4144207 DKK 1.600 DK, Roskilde, Store Hedevej 10-02-2016 16:27:00 DKK 350
Piet Hein / Bruno Mathsson. Elipse bord, plade af lys grå laminat
Piet Hein / Bruno Mathsson. Elipse bord, plade af lys grå laminat . Piet Hein & Bruno Mathsson. Kvadratisk Elipse bord, med plade af lys grå laminat, monteret med spændben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 71, L. 135 B. 90 cm. Fremstår med brugsslitage og ridse samt enkelte afslag på laminat. Varenr: 4145331 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 10-02-2016 18:06:00 DKK 325
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord . Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord med plade af hvid laminat. Monteret med spændben af forkromet stål. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1999. H. 70, L. 135, B. 90 cm. Fremstår med brugsspor, ridser, mærker. Varenr: 4138310 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 10-02-2016 18:58:00 DKK 2.400
Piet Hein/Bruno Mathsson. Kvadratisk spisebord
Piet Hein/Bruno Mathsson. Kvadratisk spisebord. Piet Hein/Bruno Mathsson. Kvadratisk bord med spændben og plade af fineret mahogni. Fremstillet hos Fritz Hansen Mål: 80x80cm H: 70,5 cm. Fremstår med ridser/mærker samt anløbet på spændben. Varenr: 4148269 DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10-02-2016 19:30:00 DKK 325
Mathsson / Hein, matbord 'Superellips', bets
Mathsson / Hein, matbord 'Superellips', bets. Matbord "Superellips", formgivet av Bruno Mathsson & Piet Hein. Skiva i mahognybets med fyra spännben i förkromat stål. Tillverkat av Bruno Mathsson International. 135x90 cm, H 71 cm. Smärre slitage, senare bets. Varenr: 4135866 DKK 4.025 SE, Stockholm, Slakthusgatan 10-02-2016 19:35:00 DKK 2.013
Piet Hein, elipsebord samt seks Arne Jacobsen stole, model 3107. Nylakeret(7)
Piet Hein, elipsebord samt seks Arne Jacobsen stole, model 3107. Nylakeret(7) . Mathsson 1907-1988. Super Elipse spisebord med plade af sort nylakeret eg med synlige årer, aluminiumskant, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 L. 180 B. 120 cm. Dertil seks Arne Jacobsen stole 'Syveren', model 3107, nylakeret hvid med stel af forkromet ... Varenr: 4137499 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10-02-2016 19:45:00 DKK 8.000
Piet Hein. Lysestage, børstet stål. 'Karlsvognen'.
Piet Hein. Lysestage, børstet stål. 'Karlsvognen'.. Piet Hein. Karlsvognen, lysestage i børstet stål med syv lysholdere. H. ca. 63 cm B. 44 cm. Fremstår med brugsspor, herunder stearin rester. Varenr: 4146287 DKK 1.400 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10-02-2016 20:16:00 DKK 1.350
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord. Piet Hein & Bruno Mathsson, Superellipse spisebord med plade af hvid laminat, kantliste af børstet aluminium, spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 71 cm, L. 180, B. 120 cm. Brugsspor. Varenr: 4147450 DKK 5.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10-02-2016 20:22:00 DKK 2.700
 1 2  >>