Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "piet hein" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Piet Hein & Bruno Mathsson. Elipsebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Elipsebord . Piet Hein 1905-1996 / Bruno Mathsson 1907-1988. Elipse spisebord, plade af hvid laminat med aluminiumskant, monteret med spændben af forkromet stål. H. 70 L. 150 B. 100 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Brugsspor, nuanceforskel, anløb på ben. Varenr: 4284664 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 01-06-2016 20:00:00 DKK 1.150
Piet Hein & Bruno Mathsson. Rektangulært spisebord 180x80 cm.
Piet Hein & Bruno Mathsson. Rektangulært spisebord 180x80 cm. . Piet Hein & Bruno Mathsson. Rektangulært spisebord med plade af hvid laminat, kantlister af aluminium, Under plade monteret med stabiliserings tværbjælke og ophæng til seks stole. Spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1998, med mærkat herfra. H. 73, L. 180, B. 80 cm. Fremstår... Varenr: 4285797 DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 01-06-2016 20:00:00 DKK 425
Piet Hein & Bruno Mathsson. Elipsebord . Piet Hein 1905-1996 / Bruno Mathsson 1907-1988. Elipse spisebord, plade af hvid laminat med aluminiumskant, monteret med spændben af forkromet stål. H. 70 L. 150 B. 100 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen med mærkat herfra, udført 1985. Fremstår med brugsspor, mærker og små retoucheringer på pladen,... Varenr: 4285189 DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 01-06-2016 20:37:00 DKK 1.150
Piet Hein & Bruno Mathsson. To Kvadratiske spiseborde (2)
Piet Hein & Bruno Mathsson. To Kvadratiske spiseborde (2) . Piet Hein & Bruno Mathsson. Par Kvadratiske spiseborde med plader af hvidt laminat, monteret med spændben af forkromet metal. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 71 L. 80 B. 80 cm. Fremstår med brugsspor små ridser på kantlister. (2) Varenr: 4286160 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-06-2016 11:39:59 DKK 875
Piet Hein, Bruno Mathsson. Matbord Superellips
Piet Hein, Bruno Mathsson. Matbord Superellips. Piet Hein, Bruno Mathsson. Matbord Superellips, skiva med vitt laminat, aluminiumkant, spännben i kromat stål. Tillverkad av Fritz Hansen 2015, inköpt januari 2016. Garantibevis från Fritz Hansen medföljer. H: 72 cm. 180 x 120 cm. Varenr: 4285381 DKK 6.440 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 02-06-2016 13:24:20 DKK 5.957
Piet Hein / Bruno Mathsson. Superellipse spisebord med to tillægsplader, model B618
Piet Hein / Bruno Mathsson. Superellipse spisebord med to tillægsplader, model B618 . Piet Hein & Bruno Mathsson. Superellipse spisebord med låsbart udtræk af aluminium, plade af hvid HPM laminat med kant af matpoleret aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. To tillægsplader á 50 cm. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen, model B618. H. 72 cm. L. 150/250 cm. B. ... Varenr: 4285947 DKK 17.500 DK, Herlev, Dynamovej 02-06-2016 14:24:00 DKK 11.500
Piet Hein, stager, børstet rustfrit stål (3)
Piet Hein, stager, børstet rustfrit stål (3). Piet Hein, stager af børstet rustfrit stål. H. 21 - 36 cm. (3) Varenr: 4287444 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 02-06-2016 17:23:47 DKK 425
Piet Hein & Bruno Mathsson. Kvadratisk spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Kvadratisk spisebord . Piet Hein & Bruno Mathsson. Kvadratisk spisebord med plade af hvidt laminat, kant af aluminium, spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 71 B. 140 D. 140 cm. Fremstår med lettere slitage og enkelte ridser, delvis anløbene ben. Varenr: 4286188 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-06-2016 18:24:00 DKK 325
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superelipse spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superelipse spisebord. Piet Hein & Bruno Mathsson. Superellipse spisebord med plade af hvidt laminat, ben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 71 L. 240 B. 120 cm. Fremstår med brugsspor og små kanthak på aluminiumsliste, plade pletter og snavset, leddeløs ved ben. Varenr: 4286180 DKK 6.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-06-2016 19:04:00 DKK 900
Piet Hein & Bruno Mathsson. To kvadratiske spiseborde (2)
Piet Hein & Bruno Mathsson. To kvadratiske spiseborde (2). Piet Hein & Bruno Mathsson. Par Kvadratiske spiseborde med plader af hvidt laminat, monteret med spændben af forkromet metal. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 71 L. 80 B. 80 cm. Fremstår med brugsspor små ridser på kantlister. (2) Varenr: 4286164 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-06-2016 19:32:00 DKK 375
Piet Hein & Bruno Mathsson. Rektangulært spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Rektangulært spisebord . Piet Hein & Bruno Mathsson. Rektangulært spisebord med plade med hvid laminat, kantliste af aluminium, spændben af forkromet metal. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1981. L.120 B. 80 H. 71 Fremstår med brugsslitage, ridser på plade og kantliste, lettere anløbne ben. Varenr: 4285964 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-06-2016 20:27:00 DKK 400
Mathsson / Hein, matbord Mi795, björk
Mathsson / Hein, matbord Mi795, björk . Matbord modell Mi 795, formgivet av Bruno Mathsson & Piet Hein, formgivet 1948. Skiva i björk med fyra klyvda ben i trä. Tillverkat av Bruno Mathsson International. 150x80 cm, H 70 cm. Visst slitage. Varenr: 4286948 DKK 1.610 SE, Stockholm, Slakthusgatan 03-06-2016 17:57:00 DKK 262
Mathsson / Hein, soffbord Mi311 'Supercirkel', björk
Mathsson / Hein, soffbord Mi311 'Supercirkel', björk . Soffbord modell Mi 311 "Supercirkel", formgivet av Bruno Mathsson & Piet Hein, formgivningsår 1964. Skiva i björk samt fyra klyvda träben. Tillverkat av Bruno Mathsson International. Diameter 110 cm, höjd 52 cm. Visst bruksslitage. Varenr: 4286938 DKK 1.610 SE, Stockholm, Slakthusgatan 03-06-2016 18:55:00 DKK 242
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superellipsebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superellipsebord. Piet Hein / Bruno Mathsson: Superellipsebord med hvidlamineret plade, alu-kant og fem forkromede stålspændben. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 72. L. 240 cm. B. 120 cm. Fremstår med brugsspor Varenr: 4285230 DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 03-06-2016 19:59:00 DKK 375
Bruno Mathsson og Piet Hein. Supercirkulært spisebord med plade af hvid laminat
Bruno Mathsson og Piet Hein. Supercirkulært spisebord med plade af hvid laminat. Bruno Mathsson og Piet Hein. Supercirkulært spisebord med plade af hvid laminat, opsat på sekspasfod af aluminium, H. 71 Ø 145 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugssspor; løs plade (monteringsskruer medfølger ikke), småridser. Varenr: 4196590 DKK 10.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 05-06-2016 20:20:00 DKK 6.000
Piet Hein, Lyfa. Taklampa, 'Ra'
Piet Hein, Lyfa. Taklampa, 'Ra'. Piet Hein, Lyfa. Taklampa, 'Ra'. Rödlackerad aluminium, tillverkad av Lyfa, 1970-tal. Repor och små färgbortfall. Diam: ca 41 cm. Formgiven av Piet Hein 1931-33, första produktion kom 1939, återupptogs igen 1969. Varenr: 4285582 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 06-06-2016 14:25:05 DKK 242
Piet Hein/Bruno Mathsson. Ellipse sofabord, bøgetræ
Piet Hein/Bruno Mathsson. Ellipse sofabord, bøgetræ . Piet Hein/Bruno Mathsson. Ellipse sofabord af bøgetræs plade, spændben af bøgetræ. Fremstillet hos Fritz Hansen. L. 135 cm. B. 190 cm. H. 53 cm. Fremstår med slitage, skjolder og ujævenheder på plade. Varenr: 4269908 DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 06-06-2016 16:00:00 DKK 300
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord, 240 cm
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord, 240 cm. Piet Hein & Bruno Mathsson. Superellipse spisebord med plade af hvidt laminat, fem spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 L. 240 B. 120 cm. Brugsspor; alukant og plade med skrammer og mærker. Varenr: 4291421 DKK 7.000 DK, Aalborg, Nibevej 06-06-2016 18:43:00 DKK 1.100
Piet Hein 1905-1996 / Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord, kirsebær
Piet Hein 1905-1996 / Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord, kirsebær . iet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse bord med bordplade af kirsebær finér, spændben af forkromet stål. H. 70,5 L. 135 B. 90 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen, 1998. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker. Varenr: 4290666 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 06-06-2016 19:28:00 DKK 350
Damask Collection. Tre duge samt tolv servietter. B.la til Piet Hein elipsebord m/ tillægsplader. 150 cm.
Damask Collection. Tre duge samt tolv servietter. B.la til Piet Hein elipsebord m/ tillægsplader. 150 cm.. Damask Collection. Tre duge samt tolv servietter. B.la til Piet Hein elipsebord m/ tillægsplader. 150 cm. Fremstillet af hvid bomuld. Mål for servietter: 37x41 cm. Mål for duge: B. 124. L. 170/220/270 cm. Bemærk..!! Bord og pynt medfølger ikke. Varenr: 3982020

DKK 2.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 06-06-2016 19:38:00 DKK 1.000
Piet Hein/Bruno Mathsson: Superellipse bord. Nyfineret med santos palisander
Piet Hein/Bruno Mathsson: Superellipse bord. Nyfineret med santos palisander. Piet Hein & Bruno Mathsson, Superellipse spisebord med plade af fineret santos palisander, spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 71 L. 180 B. 120 cm. Fremstår nyfineret med santos palisander på begge sider hos professionel møbelsnedker, brugspræg på spændben. Varenr: 4225223 DKK 11.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 06-06-2016 19:43:00 DKK 9.000
Piet Hein & Bruno Mathsson, spisebord / bord / konferencebord fra Superellipse-serien fremstillet hos Fritz Hansen
Piet Hein & Bruno Mathsson, spisebord / bord / konferencebord fra Superellipse-serien fremstillet hos Fritz Hansen. Piet Hein & Bruno Mathsson, spisebord / bord / konferencebord fra Superellipse-serien fremstillet hos Fritz Hansen. Formgivet i 1964-68. Fremstilling fra 1992. Plade af laminat med matpoleret aluminiumskant på fire spændben af forkromet stål med fodkapper. H. ca. 70,5 cm, D. ca. 100 cm, B. ca. ... Varenr: 4288466 DKK 4.851 DE, Hamburg, Große Elbstraße 06-06-2016 20:59:00 DKK 3.731
Bruno Mathsson & Piet Hein, bord 'Superellips', masurbjörk
Bruno Mathsson & Piet Hein, bord 'Superellips', masurbjörk . Bruno Mathsson & Piet Hein, bord 'Superellips', masurbjörk. Skiva fanerad i masurbjörk och spännben i förkromad metall. Tillverkat av Mathsson International. Höjd 70 cm, 230 x 115 cm. Etikettmärkt. Kantskador samt repor och fläckar. Varenr: 4287792 DKK 2.415 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 06-06-2016 21:14:00 DKK 1.610
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superelipse spisebord,
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superelipse spisebord, . Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord med plade af hvid laminat, med alukant. Monteret med spændben af forkromet stål. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70, L. 135, B. 90 cm. Fremstår med skade på bordplade samt alm. brugsspor Varenr: 4291885 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 07-06-2016 13:50:00 DKK 325
Piet Hein & Bruno Mathsson. Rektangulært spisebord 120x80 cm.
Piet Hein & Bruno Mathsson. Rektangulært spisebord 120x80 cm. . Piet Hein & Bruno Mathsson. Rektangulært spisebord med plade af hvid laminat, kantlister af aluminium, Under plade monteret med stabiliserings tværbjælke og ophæng til fire stole. Spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1998, med mærkat herfra. H. 70 cm, L. 120 cm, B. 80 cm. ... Varenr: 4291903 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 07-06-2016 16:51:00 DKK 300
Piet Hein/Bruno Mathsson. Ellipse bord, bøgetræ
Piet Hein/Bruno Mathsson. Ellipse bord, bøgetræ. Piet Hein/Bruno Mathsson. Ellipsebord af bøgetræ, plade med udtræk, to tillægsplader á 60 cm medfølger, spændben af bøgetræ. Fremstillet hos Fritz Hansen 2002. H. 70,5 L. 180/300 B. 120 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker. Varenr: 4290674 DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-06-2016 19:09:00 DKK 300
Piet Hein, Sinus 330 pendel
Piet Hein, Sinus 330 pendel . Piet Hein. Sinus 330 pendel af mat opalglas. Fremstillet hos Holmegaard. Ø 33 cm. Fremstår med lettere brugsspor. (2) Varenr: 4291063 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 07-06-2016 20:17:00 DKK 1.250