Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  på "piet hein" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Piet Hein/Bruno Mathsson. Kvadratisk bord
Piet Hein/Bruno Mathsson. Kvadratisk bord . Piet Hein/Bruno Mathsson. Kvadratisk bord med plade af hvidt laminat med kant af aluminium, monteret med spændben i forkromet stål, monteret med beslag til stoleophæng. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70,5 cm L. 80 cm B. 80 cm. Fremstår med alm. brugsslitage Varenr: 3556443 DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 24-09-2014 12:23:00 DKK 1.150
Piet Hein & Bruno Mathsson, 'Superellips', konferensbord
Piet Hein & Bruno Mathsson, 'Superellips', konferensbord. Piet Hein & Bruno Mathsson, 'Superellips', konferensbord. Skivor i bokfanér. Förkromade spännben i stål. L: 420, B: 156, H: 71 cm. Märkt Bruno Mathsson international, licenstillverkad för Fritz Hansen. Fanerskador runt kabelluckor, kantslitage. Varenr: 3556205 DKK 4.862 SE, Malmö, Baltzarsgatan 24-09-2014 19:03:00 DKK 851
Bruno Mathsson & Piet Hein, bord, superellips i bok
Bruno Mathsson & Piet Hein, bord, superellips i bok. Bruno Mathsson & Piet Hein, bord, superellips i bok. 5 kromade spännben. L: 240, B: 120, H: 72 cm. Etikettmärkt och stämpelmärkt. Skiva med bruksslitage, repor och märken. OBS: Ändrat beskrivning: bok, ej masurbjörk. Proveniens: Sydsvenskans huvudkontor på Krusegatan i Malmö. Varenr: 3555735 DKK 2.431 SE, Malmö, Baltzarsgatan 24-09-2014 19:38:00 DKK 851
Damask Collection. Tre duge samt tolv servietter. B.la til Piet Hein elipsebord m/ tillægsplader. 150 cm.
Damask Collection. Tre duge samt tolv servietter. B.la til Piet Hein elipsebord m/ tillægsplader. 150 cm.. Damask Collection. Tre duge samt tolv servietter. B.la til Piet Hein elipsebord m/ tillægsplader. 150 cm. Fremstillet af hvid bomuld. Mål for servietter: 37x41 cm. Mål for duge: B. 124. L. 170/220/270 cm. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus ... Varenr: 3543940

DKK 2.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-09-2014 19:38:00 DKK 350
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super ellipse bord med udtræk og plader (3)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super ellipse bord med udtræk og plader (3) . Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord med udtræk, plade af hvid laminat med kant af matpoleret aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen 2008. H. 70,5. L. 180/300 cm B. 120 cm. Plader á 60 cm. Fremstår med små mærker og ... Varenr: 3542019 DKK 13.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-09-2014 20:15:00 DKK 10.000
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord . Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord, hvidlakeret plade, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 L. 180 B. 120 cm. Bordplade fremstår med ridser og afskalninger. Varenr: 3551801 DKK 1.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24-09-2014 20:30:00 DKK 325
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super ellipse bord, brun laminat
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super ellipse bord, brun laminat. Piet Hein & Bruno Mathsson. Elipsebord med plade af brun laminat, monteret med spændben af forkromet stålrør. H. 71 cm. L. 150 cm. B. 100 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med lette overflade ridser samt småmærker på kantliste. Varenr: 3550721 DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-09-2014 10:38:47 DKK 425
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord. Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord fineret med egetræ, plade med udtræk, to tillægsplader medfølger, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 L. 180-300 B. 120 cm. Fremstår med kraftig slitage, skjolder, nuanceforskel og lettere løst udtræk. Varenr: 3554109 DKK 6.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-09-2014 19:00:00 DKK 2.200
 Arne Jacobsen / Piet Hein. Superellipse spisebord
Arne Jacobsen / Piet Hein. Superellipse spisebord . Arne Jacobsen / Piet Hein. Superellipse spisebord med hvidlamineret plade, sekspasfod af forkromet metal og aluminium. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 L. 180 B. 120 cm. Varenr: 3551792 DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-09-2014 14:25:00 DKK 900
Arne Jacobsen / Piet Hein, Super Ellipse spisebord m. shakerstel
Arne Jacobsen / Piet Hein, Super Ellipse spisebord m. shakerstel. Arne Jacobsen / Piet Hein, Super Ellipse spisebord, plade fineret med egetræ, shakerstel af poleret aluminium. Formgivet i 1958. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 L. 180 B. 120 cm. Fremstår med små brugsspor. Varenr: 3559172 DKK 10.000 DK, Odense, Kratholmvej 26-09-2014 14:47:11 DKK 375
Fritz Hansen, design Bruno Mathsson och Piet Hein, 'Super Elipse'
Fritz Hansen, design Bruno Mathsson och Piet Hein, 'Super Elipse'. Elipsebord, 'Super Elipse' design Bruno Mathsson och Piet Hein. Tillverkat av Fritz Hansen. Vit oval laminatskiva med aluminium kant. Kromade spännben i stål. H: 70 cm, 180 x 120 cm. Varenr: 3558095 DKK 5.672 SE, Örebro, Aspholmen 26-09-2014 16:44:00 DKK 3.808
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord med to tillægsplader (3)
Piet Hein / Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord med to tillægsplader (3) . Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord med udtræk, plade af hvid laminat med kant af matpoleret aluminium, monteret med spændben af forkromet stål. To tillægsplader á 50 cm. Formgivet 1968. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 72 cm. L. 150/250 cm. B. 100 cm. Fremstår med brugsspor; ... Varenr: 3559103 DKK 8.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-09-2014 19:51:00 DKK 5.600
Piet Hein & Bruno Mathsson. Rektangulært bord med plade af hvid laminat.
Piet Hein & Bruno Mathsson. Rektangulært bord med plade af hvid laminat.. Piet Hein & Bruno Mathsson. Rektangulært bord med plade af hvid laminat, monteret med spændben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 71L. 160 B. 80 cm. Fremstår med brugsslitage. Varenr: 3556906 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-09-2014 19:55:00 DKK 450
Bruno Mathsson & Piet Hein, soffbord, Superellips
Bruno Mathsson & Piet Hein, soffbord, Superellips . Bruno Mathsson & Piet Hein, soffbord, Superellips, lackerat svart, etiketter undertill övermålade. Höjd 53 cm, Längd 160 cm, Bredd 115 cm. Varenr: 3447290 DKK 4.051 SE, Malmö, Baltzarsgatan 27-09-2014 19:41:00 DKK 2.431
Piet Hein/Bruno Mathsson. Ellipse spisebord af bøg/stål
Piet Hein/Bruno Mathsson. Ellipse spisebord af bøg/stål. Piet Hein/Bruno Mathsson. Ellipse spisebord, plade af bøg, monteret med spændben af forkromet stål. H. 72 cm. L. 180 cm. B. 120 cm. Brugsspor, ben lettere rust anløbne samt bordplade med ridser og kantafslag. Varenr: 3562478 DKK 2.500 DK, Odense, Kratholmvej 29-09-2014 14:57:08 DKK 300
Piet Hein & Bruno Mathsson: Super Cirkel spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson: Super Cirkel spisebord . Piet Hein & Bruno Mathsson: Super Cirkel spisebord, plade med amerikansk valnød, spændben af forkromet stålrør. H. 70 Ø 120 cm. Fremstår med brugsspor i form af ridser, mærker og afslag samt bemalet på undersiden. Varenr: 3561150 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-09-2014 19:22:00 DKK 300
Piet Hein/Arne Jacobsen spisebord
Piet Hein/Arne Jacobsen spisebord . Piet Hein/Arne Jacobsen spisebord med plade af hvid laminat og kantliste af aluminium. Monteret på sekspasfod. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70, Ø 115 cm. Fremstår med brugsspor og mindre ridser. Varenr: 3543112 DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-09-2014 19:27:00 DKK 325
Piet Hein og Bruno Mathsson. Super ellipse spisebord
Piet Hein og Bruno Mathsson. Super ellipse spisebord . Piet Hein & Bruno Mathsson. Soper ellipse spisebord, bordplade af hvid laminat monteret med alukant, spændben af satineret stål. H. 73,5 L. 135 B. 90 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen, 2006. Fremstår med spor af brug. Varenr: 3561537 DKK 4.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 29-09-2014 19:50:00 DKK 350
Piet Hein / Bruno Mathsson, Superellipse bord
Piet Hein / Bruno Mathsson, Superellipse bord . Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipse bord med plade af hvidlakeret fineret træ, monteret med fem ben af forkromet stål. H. 71, L. 240, B. 120 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Almindelige brugsspor. Varenr: 3560884 DKK 9.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-09-2014 20:05:00 DKK 325
Piet Hein / Bruno Mathsson / Arne Jacobsen. Super cirkulært bord
Piet Hein / Bruno Mathsson / Arne Jacobsen. Super cirkulært bord. Piet Hein/Bruno Mathsson/Arne Jacobsen. Super cirkulært bord med palde af hvidlakeret træ. Monteret på sekspas fod. H. 70. Ø 115 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med nogle lakafslag. Varenr: 3561646 DKK 2.800 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-09-2014 20:13:00 DKK 325
Piet Hein. Barstol, model 50650
Piet Hein. Barstol, model 50650 . Piet Hein 1905-1996. Barstol Model 50650, med stel af forkromet stål, monteret på rund fod af aluminium. Sæde betrukket med sort skind. H. 81 cm. Formgivet i 1961. Fremstillet hos Fritz Hansen. Litteratur: Noritsugu Oda. Danish chairs. Beskrevet og gengivet S. 76 Fremstår med brugsspor. Varenr: 3564254 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 30-09-2014 11:20:00 DKK 325
Piet Hein & Bruno Mathsson. Elipse spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Elipse spisebord. Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Elipse spisebord, hvidlakeret plade, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 cm. L. 180 cm. B. 120 cm. Bordplade fremstår med ridser og kanthak. Varenr: 3560059 DKK 2.000 DK, Kolding, Trianglen 30-09-2014 12:03:52 DKK 300
Jacobsen/Hein/Mathsson,matbord 'Supercirkeln'
Jacobsen/Hein/Mathsson,matbord 'Supercirkeln'. Jacobsen/Hein/Mathsson,matbord 'Supercirkeln', Fritz Hansen Arne Jacobsen / Piet Hein / Bruno Mathsson, matbord 'Supercirkeln', skiva i vit laminat samt aluminiumsarg, med spännben. Mått 145x145 cm. Bruksslitage, skiva med märken. Varenr: 3559940 DKK 8.103 SE, Malmö, Baltzarsgatan 30-09-2014 18:43:00 DKK 4.051
Bruno Mathsson & Piet Hein. Bord 'Superellips' med iläggsskivor (3)
Bruno Mathsson & Piet Hein. Bord 'Superellips' med iläggsskivor (3). Piet Hein & Bruno Mathsson. Super Ellipsbord med skiva av vit laminat och med kant av mattpolerad aluminium, monterat med spännben av förkromat stål. Bordet har två tillhörande iläggsskivor. Formgiven 1968. Iläggsskivorna kan förvaras under bordet, Tillverkat av Fritz Hansen 2006. Mått ... Varenr: 3564217 DKK 16.205 SE, Stockholm, Slakthusgatan 30-09-2014 21:22:00 DKK 9.318