Kategori  Vurdering
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Poul Henningsen. PH 4/3 bordlampe, metal.
Poul Henningsen 1894-1967. PH 4/3 bordlampe med stamme af forkromet metal, skærme af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 55. Ø 45 cm. Fremstår med brugsspor, øverste skærm med buler samt skævhed.
Varenr: 4889506
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 16-01-2018
17:46:00
DKK 950
Bordslampa
POUL HENNINGSEN, bordslampa, "PH 4/3", Louis Poulsen, Danmark, vitlackerad skärm i plåt, fot i förkromat stål, etikettmärkt, höjd ca 54, diameter 45 cm. Skador: Bruksslitage, ej funktionstestad.
Varenr: 4888730
DKK 1.930 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 16-01-2018
18:00:00
Se mere
Poul Henningsen. PH-5 pendel
Poul Henningsen. PH5 pendel med skærme af hvidlakeret aluminium. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor herunder en bule i skærm.
Varenr: 4887829
DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 16-01-2018
19:00:00
Poul Henningsen. Stel og to skærme til standerlampe, model PH 3½ / 2½
Poul Henningsen. Stel og to skærme til standerlampe, model PH 3½ / 2½ , af forkromet metal. H. 130 cm.
Varenr: 4886796
DKK 3.400 DK, Aalborg, Nibevej 16-01-2018
19:30:00
Pendler, Louis Poulsen, PH 3/2 af Poul Henningsen (2)
Poul Henningsen 1894-1967 for Louis Poulsen, PH 3/2 pendler, stel af messing med skærme af grønlakeret metal, Ø 29 cm. Fremstår m/ brugsspor. (2)
Varenr: 4886518
DKK 5.000 DK, Odense, Kratholmvej 16-01-2018
19:49:00
DKK 4.800
Poul Henningsen. Bombardementskrone
Poul Henningsen. PH Bombardementskrone med stel i forkromet metal, monteret med fem arme, hver med 2/1 skærmsæt af opalglas. Hvid stofledning samt baldakin. Fremstillet i en begrænset periode i anledning af Louis Poulsens 125 års jubilæum med indgraveret stelnummer. Fremstår med minimale ...
Varenr: 4864854
DKK 23.000 DK, Kolding, Trianglen 17-01-2018
14:59:00
DKK 15.500
Bordlampe, Louis Poulsen, PH 4/3 af Poul Henningsen
Poul Henningsen (1894-1967) for Louis Poulsen, PH 4/3 bordlampe med stamme og fod af forkromet metal, skærmsæt af hvidlakeret metal, h.55 cm Ø 45 cm. Fremstår med alm. brugsspor.
Varenr: 4889596
DKK 2.400 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 17-01-2018
15:15:00
Poul Henningsen. 'Isolationsbordlampen'
Poul Henningsen (1894-1967). 'Isolationsbordlampen'.Bordlampe med fod, stel, afbryder, fatningshus og top af bakelit, gennemgående afbryder, monteret med 3,5/2,5 skærmsæt af gul matglas. H. 45 cm. Underskærm med patina samt minimal chip på overkant. Stamme med hårrevne foroven.
Varenr: 4878412
DKK 16.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 17-01-2018
19:15:00
DKK 9.200
Poul Henningsen. 3½-2½ Kobber Gulvlampe - Limited edition
Poul Henningsen. 3½-2½ Kobber Gulvlampe, Limited edition. To overskærme, kobber og mundblæst glas. Mellem og nederste skærm af mundblæst hvidt opalt glas. Skærmholder af Kobberbelagt støbt messing. Stander af kobber. Fremstillet af Louis Poulsen i et begrænset antal. Dimension: Ø 33 cm. H. 130 ...
Varenr: 4810926

DKK 15.000 DK, Odense, Kratholmvej 17-01-2018
19:30:00
DKK 8.200
Poul Henningsen. Bombardementskrone, jubilæumsmodel
Varenr: 4890642
DKK 23.000 DK, Aalborg, Nibevej 17-01-2018
19:30:00
DKK 13.500
Poul Henningsen. Bordlampe, 1930'erne
Poul Henningsen (1894-1967). Høj bordlampe med stel og fod af forniklet metal, topplade, skrue og afbryderhus af bakelit; gennemgående afbryder. Overskærm af kobber, Ø 45 cm. Mellemskærm af massiv opalglas, Ø 20 cm. Underskærm af to-lags opalglas, mindre chip på rand. Udført hos Louis Poulsen i ...
Varenr: 4878415
19:50:00
DKK 8.000
Poul Henningsen. PH 3/2 pendel
Poul Henningsen (1894-1967). PH 3/2 pendel med skærme af hvidt opal glas, fatnings hus af forkromet metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 28,5 cm. Alm brugsspor. Fatnings skjuler mangler.
Varenr: 4890759
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 17-01-2018
19:50:00
DKK 1.900
Poul Henningsen. Fem PH5 samt én PH4/3 pendler (6)
Poul Henningsen 1894-1967. Fem PH5 pendler af lakeret metal alle med brugsspor samt to manglende toppe, to manglende bundskærme - alle mangler fatninger og fatningslåse. Desuden en PH4/3 pendel af hvidlakeret metal - med manglende bundskærm, fatning og fatningslås. Fremstillet hos Louis ...
Varenr: 4888586
DKK 2.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 17-01-2018
19:55:00
Poul Henningsen. Pendel, Kontrast
Poul Henningsen 1894-1967 for Louis Poulsen, Kontrastlampe, formgivet 1958-62, stel monteret med otte skærme, hver med fire forskellige overflader. H 40 Ø 44 cm. Fremstår med buler, mærker samt ridser. Topbeslag mangler. Litt. Tænd! PH lampens historie, gengivet og omtalt S. 281. NB. Tekst ...
Varenr: 4890416
DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 17-01-2018
20:02:00
Poul Henningsen. PH5 pendel, lilla
Poul Henningsen (1894-1967). PH5 pendel med skærme af lilla lakeret metal, Ø 50 cm. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med, mærker, buler samt brugsspor.
Varenr: 4887042
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 17-01-2018
20:05:00
Poul Henningsen. PH5-pendel hvid
Poul Henningsen 1894-1967. PH5 pendel med skærme af hvidlakeret aluminium. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Fremstår med let brugsslitage.
Varenr: 4890105
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 17-01-2018
20:11:00
Poul Henningsen for Andreas Christensen. Pianette af mahogni
Poul Henningsen 1894-1967. Pianette med ramme og front af mahogni, buede rammekanter. H. 96 cm. B. 135 cm. D. 44 cm. Formgivet omkring 1935. Mærket Andreas Christensen. Fremstår med brugsspor, stemning må påregnes. Litt: Tina Jorstian og Poul Erik Munk Nielsen "Tænd PH Lampens historie", ...
Varenr: 4889593
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 17-01-2018
20:21:00
DKK 5.200
Poul Henningsen. PH 3/2 bordlampe
Poul Henningsen. PH 3/2 bordlampe med stamme og fatningshus af forkromet metal, skærmsæt af hvidt opalglas. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 46 cm. Original emballage og certifikat medfølger.
Varenr: 4888913
DKK 3.400 DK, Roskilde, Store Hedevej 17-01-2018
20:36:00
DKK 3.600
Poul Henningsen. PH stammekrone
Poul Henningsen (1894-1967). PH stammekrone med stel af bruneret messing med 2/1 skærmsæt af hvid opalglas. Fremstillet hos Louis Poulsen i en begrænset periode, og er ikke længere i produktion. Serie nr. 5578, nummerbevis medfølger.
Varenr: 4866096
DKK 8.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 17-01-2018
20:38:00
DKK 5.400
Poul Henningsen. Charlottenborg pendel
Poul Henningsen. Charlottenborg pendel med fire skærme af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Litteratur: Jørstian, m.fl.:. "Tænd! PH lampens historie", gengivet og omtalt s. 243. Ø 47 cm.
Varenr: 4866114
DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 17-01-2018
20:38:00
DKK 4.400
Poul Henningsen. PH Bægerkrone
Poul Henningsen. PH Bægerkrone med stel af patineret messing, seks 2/1 skærme af materet glas, fatninger af bakelit stemplet PHlamp patented. Udført hos Louis Poulsen ca. 1936. H. 73 Ø 64. To overskærme og en mellemskærm og to underskærme samt fatningsskrue mangler, fem mellemskærme med revner/ ...
Varenr: 4883392
DKK 15.000 DK, Helsingør, Støberivej 17-01-2018
20:56:00
DKK 10.500
Poul henningsen
POUL HENNINGSEN, "PH-5", takarmatur, Louis Poulsen, Danmark, skärmar i vit plåt med lila reflektorskärm, höjd ca 28, diameter ca 50 cm
Varenr: 4890953
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-01-2018
14:45:00
Se mere
Poul Henningsen ''PH4/3'' takarmatur Louis Poulsen
POUL HENNINGSEN, "PH 4/3", takarmatur, Louis Poulsen, Danmark, vitlackerade skärmar med röda detaljer, diameter ca 40 cm
Varenr: 4890957
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-01-2018
15:15:00
Se mere
Poul Henningsen, PH 3/2 bordlampe 1930/40'erne
Poul Henningsen 1894-1967. PH 3/2 bordlampe med fod af forkromet metal, stamme af forkromet metal, fatningshus af bakelit, afbryderhus, og top af bakelit. 3/2 skærmsæt, overskærm- mellem- og underskærm i gul opalglas (senere bemalet), i etlags opalglas, monteret med trådben's stel. Kontakthus ...
Varenr: 4890230
DKK 8.000 DK, Aalborg, Nibevej 18-01-2018
19:00:00
DKK 9.000
Poul Henningsen. Stel til bombardementskrone
Poul Henningsen. Stel til bombardementskrone i messing, arme til fem blus. Bund i baklite, bundskrue i forkromet metal. Udført hos Louis Poulsen i 1930-40-erne. Ø. 45 cm. Fremstår med nyere fatninger mærket louis poulsen. Fremstår med alm. brugsspor.
Varenr: 4890446
DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 18-01-2018
19:00:00
PH 4½- 4 fatningshus samt lampefod til PH standerlampe (2)
Poul Henningsen 1894-1967. PH 4½ - 4 fatningshus af forkromet metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Lampefod til standerlampe af forkromet metal. H. 127 cm. Fremstår med mærker, ridser samt brugsspor. (2)
Varenr: 4890437
DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 18-01-2018
19:05:00
Poul Henningsen. PH5 pendel, hvid
Poul Henningsen. PH5 pendel med skærme af hvidlakeret aluminium. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4890786
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-01-2018
19:30:00
Poul Henningsen. Reservedele til PH 3½ / 2 ½ (4)
Poul Henningsen for Louis Poulsen. Reservedele til PH 3½ / 2 ½ bestående af topskærm af oplaglas( Ø 33 cm - enkelte ridser ved inderkant på skærm) i æske m/ brochure m.m. samt 3 sorte ledningsskjulere. Fremstår m/ få brugsspor. (4)
Varenr: 4890745
DKK 1.200 DK, Odense, Kratholmvej 18-01-2018
19:49:00
Par 'Akademi' væglamper af Poul Henningsen, PH 3/2 (2)
Poul Henningsen 1894-1967 for Louis Poulsen, PH 3/2 Akademi væglampe, stel af forkromet metal med 3/2 skærmsæt af opalglas, afbryder på ophæng (minimalt tryk ved afbryder), Ø 28 cm. Fremstår m/ enkelte brugsspor. Se også varenr. 4843739. (2)
Varenr: 4870896
DKK 9.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-01-2018
20:05:00
DKK 6.000
Poul Henningsen. Pendel PH5, hvid
Varenr: 4891409
DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 18-01-2018
20:05:00
DKK 450
 1 2  >>