Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "verner panton" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Verner Panton, VP ONE, fyra stolar  (4)
Verner Panton, VP ONE, fyra stolar (4). Verner Panton. VP ONE, fyra stolar. Benställning av rostfritt stål. Sits och rygg i handflätat snöre av polyuretan, förstärkt med nylonkärna. Stapelbara. Formgivna 1955. Tillverkade av Montana. Höjd: 76 cm. Varenr: 4667890 DKK 6.094 SE, Malmö, Baltzarsgatan 24-05-2017 19:15:00 DKK 2.057
Stander- / gulvlampe, Louis Poulsen, Panthella af Verner Panton
Stander- / gulvlampe, Louis Poulsen, Panthella af Verner Panton. Verner Panton (1926-1998) for Louis Poulsen, Panthella stander/gulvlampe, formgivet i 1971, stel af hvidt plast og metal, Ø 50 cm. Fremstår m/ brugsspor bl.a. falmet / stjerne i skærm. Varenr: 4666570 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 24-05-2017 19:38:00 DKK 1.150
Verner Panton. Rundt sofabord
Verner Panton. Rundt sofabord . Verner Panton. Rundt sofabord med plade af hvid laminat, trompetfod og kantlist af forkromet aluminium. Fremstillet hos Fritz Hansen. 1986. H. 42 Ø 120 cm. Fremstår med brugsslitage, små rider og kanthak. Varenr: 4667492 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 24-05-2017 20:12:00 DKK 400
Verner Panton / &Tradition, model VP1. To Flowerpot pendler (2)
Verner Panton / &Tradition, model VP1. To Flowerpot pendler (2). Verner Panton / &Tradition. To Flowerpot pendler af orange og rød emaljeret metal. Formgivet 1967. Model VP1. Ø 22 cm. Fremstår med brugsspor, forskellige ledninger, topmontering på den røde mangler. (2) Varenr: 4668926 DKK 1.500 DK, Herning, Engdahlsvej 25-05-2017 15:45:35 DKK 875
Arne Jacobsen / Verner Panton. Rundt spisebord
Arne Jacobsen / Verner Panton. Rundt spisebord. Arne Jacobsen / Verner Panton. Rundt spisebord med plade af hvid laminat med aluminiumskant, fod af helstøbt aluminium, søjle af forkromet stål, H. 70,5, Ø 120 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Brugsslitage og ridser. Varenr: 4665655 DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-05-2017 19:20:00 DKK 400
Arne Jacobsen / Verner Panton. Rundt spisebord. Arne Jacobsen / Verner Panton. Rundt spisebord med plade af hvid laminat med aluminiumskant, fod af helstøbt aluminium, søjle af forkromet stål, H. 70,5, Ø 120 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Brugsslitage og ridser. Varenr: 4665654 DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-05-2017 19:35:00 DKK 375
Arne Jacobsen / Verner Panton. Rundt spisebord. Arne Jacobsen / Verner Panton. Rundt spisebord med plade af hvid laminat med aluminiumskant, fod af helstøbt aluminium, søjle af forkromet stål, H. 70,5, Ø 120 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Brugsslitage og ridser. Varenr: 4665652 DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-05-2017 19:40:00 DKK 400
Verner Panton. Panthella standerlampe
Verner Panton. Panthella standerlampe. Verner Panton. Panthella standerlampe af hvid akrylplast, afbryder på fod. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 130 cm., Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor samt gulnet fod og tragt. Varenr: 4667221 DKK 1.800 DK, Kolding, Trianglen 25-05-2017 19:48:00 DKK 900
Verner Panton, tæppe Ø 220 cm
Verner Panton, tæppe Ø 220 cm. Verner Panton 1926-1998. Cirkulært tæppe af 100% New Zeelandsk uld, model Panton Rug Grey/Charcoal. Ø 220 cm. Fremstillet hos Verpan, 2013. Certifikat og vejledning medfølger. Varenr: 4666401 DKK 3.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 25-05-2017 19:48:00 DKK 1.800
Verner Panton. Panton One Lounge Chair  (2)
Verner Panton. Panton One Lounge Chair (2). Verner Panton. Par lænestole/loungechairs med stel af børstet rustfrit stål, sæde og ryg håndflettet med røde og blå polyeurethan snore, forstærket med nylonkerne. Formgivet omkring 1955. Produceret af Montana, model Panton One Lounge Chair. Fremstår med lettere brugsspor. (2) Varenr: 4669169 DKK 1.800 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-05-2017 20:37:00 DKK 625
Verner Panton. VP ONE stole, flere farver (4)
Verner Panton. VP ONE stole, flere farver (4). Verner Panton 1926 -1998. Fire VP 'ONE' stole i farverne 'Montparnass, Tokyo Yellow, Yoko Orange samt Kyoto Blou' med stel i rustfrit stål, sæde og ryg håndflettet med polyeurethan, forstærket med nylonkerne snore. Formgivet i 1955. Sædehøjde 45-46 cm målt fra siden. Produceret af Montana. ... Varenr: 4670105 DKK 4.000 DK, Aalborg, Nibevej 26-05-2017 18:18:00 DKK 2.400
Verner Panton. Spisebord, hvid laminat Ø90
Verner Panton. Spisebord, hvid laminat Ø90. Verner Panton 1926 -1998. Spisebord , model VPJB90, produceret af Montana. Bordplade Ø90, H. 74. Hvid malet stel med trompet fod. Bordplade belagt med Hvid laminat laminat samt hvidmalet kant. Udstillingsmodel. Bordet fremstår med brugsspor. Varenr: 4670116 DKK 2.500 DK, Aalborg, Nibevej 26-05-2017 18:23:00 DKK 450
Verner Panton. VP ONE barstole i farve Black (2)
Verner Panton. VP ONE barstole i farve Black (2) . Verner Panton 1926 -1998. VP ONE barstole i farven Black med sort malet stel i rustfrit stål, sæde og ryg håndflettet med polyeurethan snore, forstærket med nylonkerne .Formgivet i 1955. Sædehøjde 76 cm. Produceret af Montana. (2) Varenr: 4652616

DKK 7.000 DK, Aalborg, Nibevej 26-05-2017 18:39:00 DKK 1.200
Verner Panton. Panton One Lounge Chair
Verner Panton. Panton One Lounge Chair. Verner Panton 1926-1998. Tivoli VP One, lounge stol i farven "klar grøn" med stel af børstet rustfrit stål, sæde og ryg håndflettet med polyeurethan snore, forstærket med nylonkerne. Formgivet omkring 1955. Produceret af Montana. Udstillingsmodel. Fremstår med få brugsspor Varenr: 4652665 DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 26-05-2017 18:50:00 DKK 550
Verner Panton, gyngestol/loungestol model Relaxer 2 fremstillet hos Rosenthal studio-line
Verner Panton, gyngestol/loungestol model Relaxer 2 fremstillet hos Rosenthal studio-line. Gyngestol/loungestol/gulvgyngestol model Relaxer 2, dansk design af Verner Panton, fremstillet hos Rosenthal studio-line. Formgivet i 1974, gulvgyngestol konstrueret af to seglformede meder og en lamelbund af bøgetræ. Betrækstoffet er ligeledes formgivet af Verner Panton. B. 62 cm, H. 85 cm, D. ... Varenr: 4666765 DKK 3.349 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-05-2017 20:00:00 DKK 2.419
Verner Panton, topersoners gyngestol/dobbelt loungestol model Relaxer 2 fremstillet hos Rosenthal studio-line
Verner Panton, topersoners gyngestol/dobbelt loungestol model Relaxer 2 fremstillet hos Rosenthal studio-line. Topersoners gyngestol/dobbelt loungestol/gulvgyngestol model Relaxer 2, dansk design af Verner Panton, fremstillet hos Rosenthal studio-line. Formgivet i 1974, gulvgyngestol konstrueret af to seglformede, meder og en lamelbund af bøgetræ. Betrækstoffet er ligeledes formgivet af Verner Panton. B. ... Varenr: 4666762 DKK 7.442 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-05-2017 20:20:00 DKK 3.163
Verner Panton, Phantom Chair
Verner Panton, Phantom Chair. Verner Panton: Phantom Chair, multimøbel af farvet polypropylen. Designet i 1998. Fremstillet hos Innovation. L. 117. cm. Brugsspor; ridser og skrammer. Varenr: 4668695 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-05-2017 19:10:00 DKK 425
Verner Panton. Et par 'Bachelor' stole model 3350 (2)
Verner Panton. Et par 'Bachelor' stole model 3350 (2). Et par 'Bachelor' lænestole tegnet af Verner Panton (1926-1998), stel af stål, betrukket med ruskind og polstret med skum. Formgivet i 1953, i produktion fra 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3350. Fremstår med patineret ruskind med pletter samt anløb på stel. (2) Varenr: 4672233 DKK 5.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29-05-2017 19:28:00 DKK 8.200
Verner Panton, ældre 'Flower Pot'-pendler (3)
Verner Panton, ældre 'Flower Pot'-pendler (3). Verner Panton, ældre 'Flower Pot'-pendler af emaljeret metal i orange. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 21,5 cm. Fremstår med brugsspor. Monteret med orange falmet stofledning. (3) Varenr: 4669953 DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 29-05-2017 20:00:00 DKK 1.350
Verner Panton 1926-1998. Flowerpot pendler (5)
Verner Panton 1926-1998. Flowerpot pendler (5) . Verner Panton. Sæt på fem Flowerpot pendler hvor af to af hvid emaljeret metal samt tre af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 21,5 cm. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Fremstår med enkelte afslag, ridser samt mærker. Varenr: 4669298 DKK 2.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29-05-2017 20:19:00 DKK 575
Verner Panton. Flowerpot pendel
Verner Panton. Flowerpot pendel. Verner Panton (1926-1998). Flowerpot pendel i blåemaljeret metal. Ø 21 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med minimale brugsspor, minimal rust på kant. Varenr: 4670311 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-05-2017 20:52:00 DKK 325
Verner Panton, ældre 'Flower Pot'-pendler (2)
Verner Panton, ældre 'Flower Pot'-pendler (2). Verner Panton, ældre 'Flower Pot'-pendler af emaljeret metal i orange. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 21,5 cm. Fremstår med brugsspor. Monteret med orange falmet stofledning. (2) Varenr: 4669944 DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-05-2017 20:58:00 DKK 550
Verner Panton. VP ONE barstol i farve NEW White
Verner Panton. VP ONE barstol i farve NEW White. Verner Panton 1926 -1998. VP ONE barstol i farven 'New White' med stel i rustfrit, stål som er sort lakeret. Sæde og ryg håndflettet med polyeurethan snore, forstærket med nylonkerne. Formgivet i 1955. Sædehøjde 76 cm.Produceret af Montana. Varenr: 4673446

DKK 2.500 DK, Aalborg, Nibevej 30-05-2017 17:15:00 DKK 300
Verner Panton. Flowerpot pendel. Verner Panton (1926-1998). Flowerpot pendel i blåemaljeret metal. Ø 21 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med lette brugsspor. Varenr: 4673851 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 30-05-2017 18:16:00 DKK 325
Verner Panton. Pantop standerlampe
Verner Panton. Pantop standerlampe . Verner Panton 1926-1998. Standerlampe af forkromet metal skærm af hvidlakeret metal. H. 131 cm. Fremstillet hos Frandsen Lighting, model Pantop. Fremstår med alm. brugsspor. Varenr: 4672652 DKK 1.200 DK, Herning, Engdahlsvej 30-05-2017 20:35:00 DKK 300
Samling diverse lamper bl.a. Verner Panton. (11)
Samling diverse lamper bl.a. Verner Panton. (11). Samling diverse lamper bl.a. Verner Panton , samt diverse Reto lamper, to kobber skærme en med løst fatningshus arkitektlamper m.m. Lamperne måler mellem Ø:13,5 og 30,5cm., kraftige brugsspor, rust. Varenr: 4672688 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 30-05-2017 20:51:24 DKK 300
Verner Panton, ældre 'Flower Pot'-pendler (2). Verner Panton, ældre 'Flower Pot'-pendler af emaljeret metal i orange. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 21,5 cm. Fremstår med brugsspor. Monteret med orange falmet stofledning. (2) Varenr: 4669945 DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 30-05-2017 20:59:00 DKK 550
Pendel, Frandsen Lighting, VP-Globe af Verner Panton, Ø 40 cm
Pendel, Frandsen Lighting, VP-Globe af Verner Panton, Ø 40 cm . Verner Panton for Frandsen Lighting, designet i 1969, pendel VP-Globe med lakerede aluminiumsskærme monteret i plexiglaskugle, Verpan kasse medfølger, Ø 40 cm. Fremstår med enkelte brugsspor. Varenr: 4670252 DKK 4.000 DK, Odense, Kratholmvej 30-05-2017 21:14:00 DKK 1.650
Verner Panton. Tre VP ONE stole i farven 'Coffee' (3)
Verner Panton. Tre VP ONE stole i farven 'Coffee' (3). Verner Panton 1926 -1998. Tre VP 'ONE' stole i farven 'Cofee' med stel i rustfrit stål, sæde og ryg håndflettet med polyeurethan, forstærket med nylonkerne snore. Formgivet i 1955. Sædehøjde 50 cm. Produceret af Montana. (3) Varenr: 4675446

DKK 5.000 DK, Aalborg, Nibevej 31-05-2017 17:11:00 DKK 300
Verner Panton. VP ONE stole i farven 'Coffee' (4)
Verner Panton. VP ONE stole i farven 'Coffee' (4). Verner Panton 1926 -1998. Fire VP 'ONE' stole i farven 'Coffee' med stel i rustfrit stål, sæde og ryg håndflettet med polyeurethan, forstærket med nylonkerne snore. Formgivet i 1955. Sædehøjde 49 cm. Produceret af Montana. (4) Varenr: 4675403

DKK 7.000 DK, Aalborg, Nibevej 31-05-2017 18:54:00 DKK 300
 1 2  >>