Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "verner panton" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Verner Panton. Par Flowerpot pedler af blå emaljeret metal
Verner Panton. Par Flowerpot pedler af blå emaljeret metal. Verner Panton 1926-1998. Par Flowerpot pendler af blå emaljeret metal. Ø 22 cm. Formgivet i 1967. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med få brugsspor. Nye ledninger bør påregnes. (2) Varenr: 3775459 DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 27-03-2015 11:07:08 DKK 925
Verner Panton, gyngestol/loungestol Relaxer 2
Verner Panton, gyngestol/loungestol Relaxer 2. Verner Panton, gyngestol/loungestol Relaxer 2 fremstillet hos Rosenthal studio-line. Formgivet i 1974. Gulvgyngestol konstrueret af to seglformede meder og en lamelbund af træ, betræk af stof. Lit.: Verner Panton, "Das Gesamtwerk" afbildet s. 267. B. ca. 62,5 cm, H. ca. 83 cm, D. ca. 100 cm. ... Varenr: 3736588 DKK 4.481 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-03-2015 21:12:00 DKK 3.360
Verner Panton pendel, VP-Globe, Ø 50 cm.
Verner Panton pendel, VP-Globe, Ø 50 cm.. Verner Panton pendel, VP-Globe. Bemalede aluminiumsskærme monteret i plexiglaskugle. Formgivet 1969, fremstillet hos Verpan. Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor i form af småridser. Varenr: 3772615 DKK 3.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 29-03-2015 20:14:00 DKK 2.700
Verner Panton Chair's fire stk samt Cone bord(5)
Verner Panton Chair's fire stk samt Cone bord(5). Verner Panton 1926-1998. Verner Panton Chair, fire stk i beige baydur, tidlig model samt farve. Samt et Verner Panton Cone bord, renoveret, firpasfod i poleret jern. Fremstår med brugsspor i form af bl.a. ridser samt enkle mærker.(5) Varenr: 3747104 DKK 12.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29-03-2015 21:27:00 DKK 8.000
Verner Panton for Georg Jensen. Sukkerskål samt flødekande af sterlingsølv (2)
Verner Panton for Georg Jensen. Sukkerskål samt flødekande af sterlingsølv (2) . Verner Panton 1926-1998. Sukkerskål samt flødekande af sterlingsølv. Begge stemplede Georg Jensen, VP, 925S, Sterling. H. 6,4-6,7, B. 6,5-8,8 cm. Formgivet af Verner Panton 1988. Samlet vægt 268 gr. Fremstillet hos Georg Jensen. Originale poser og æsker medfølger. (2) Se alle auktionerne her ... Varenr: 3630560

DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-03-2015 15:00:00 DKK 1.400
Verner Panton for Georg Jensen. Stor Orkidé vase af sterlingsølv
Verner Panton for Georg Jensen. Stor Orkidé vase af sterlingsølv . Verner Panton 1926-1998. Stor Orkidé vase af sterlingsølv, stemplet VP, 925S, Sterling. Formgivet af Verner Panton 1988. Fremstillet hos Georg Jensen. H. 20, B. 10,5 cm. Vægt 490 gr. Original pose og æske medfølger. Se alle auktionerne her Varenr: 3630489

DKK 5.500 DK, Herlev, Dynamovej 30-03-2015 15:30:00 DKK 2.300
Verner Panton. Phantom Chair, multimøbel af plast
Verner Panton. Phantom Chair, multimøbel af plast . Verner Panton. Phantom Chair, multimøbel af farvet polypropylene. Fremstillet hos Innovation. L. 117 cm. Fremstår med brugsspor i form af ridser. Varenr: 3764392 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-03-2015 18:02:00 DKK 325
Verner Panton. Bachelo Chairs (2)
Verner Panton. Bachelo Chairs (2). Verner Panton. Bachelo Chairs med stålrørsstel, udspændt med rødt kanvas, løse hynder betrukket med rødt stof. Formgivet i 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor. (2) Varenr: 3779518 DKK 3.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-03-2015 19:40:00 DKK 725
Verner Panton. Kræmmerhusstol / Cone Chair, sort læder
Verner Panton. Kræmmerhusstol / Cone Chair, sort læder. Verner Panton 1926-1998. Kræmmerhusstol / Cone chair. Monteret på drejelig firpas fod. Betrukket med sort Savannelæder fra Arne Sørensen. Litteratur: Verner Panton The Collected Works. Gengivet og beskrevet S. 241. Fremstår nypolstret ved professionel møbelpolster. Varenr: 3768255 DKK 10.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 30-03-2015 19:49:00 DKK 7.000
Verner Panton for Georg Jensen. Orkidé vase af sterlingsølv
Verner Panton for Georg Jensen. Orkidé vase af sterlingsølv . Verner Panton 1926-1998. Orkidé vase af sterlingsølv, stemplet VP, 925S, Sterling, Denmark. Formgivet af Verner Panton 1988. Fremstillet hos Georg Jensen. H. 18,8 cm. Vægt 324 gr. Original pose og æske medfølger. Se alle auktionerne her Varenr: 3630510

DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-03-2015 19:52:00 DKK 1.900
Verner Panton. 'Kræmmerhusstol' / Cone chair
Verner Panton. 'Kræmmerhusstol' / Cone chair . Verner Panton 1926-1998. Kræmmerhusstol / Cone chair fra Plus Linje, original polstret med uld, monteret på drejelig firpas fod i forkromet stål med ´sorte sko. Formgivet 1959. Fremstillet hos Plus-Linje. Fremstår smudsig. Intakt skum. Varenr: 3742003 DKK 3.500 DK, Kolding, Trianglen 31-03-2015 15:15:00 DKK 550
Dansk Designere. Samling bøger (15)
Dansk Designere. Samling bøger (15) . Dansk Designere. Samling bøger (15) Danske Designere. 15 bøger bestående af: Ole Jensen, Nanna Ditzel, Finn Juhl, Kaare Klint, Knud Holscher, Jacob Jensen, Poul Kjærholm, Poul Henningsen, Arne Jacobsen, Børge Mogensen, Kay Bojesen, Louise Campbell, Erik Magnussen, Hans J. Wegner og Verner Panton.... Varenr: 3778304 DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 31-03-2015 15:35:00 DKK 3.700
Verner Panton. Panthella standerlampe, forkromet plast
Verner Panton. Panthella standerlampe, forkromet plast. Verner Panton. Panthella standerlampe med forkromet stamme, fod og skærm,afbryder på fod. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 130 cm. Fremstår med slitage og defekt skærm. Varenr: 3764263 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-03-2015 19:05:00 DKK 825
Verner Panton. Panthella bordlampe
Verner Panton. Panthella bordlampe. Verner Panton for Louis Poulsen, Panthella bordlampe, formgivet i 1971. Stel og skærm af hvidt plast, ledning med afbryder. H. 58 cm. Varenr: 3780573 DKK 1.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 31-03-2015 19:35:00 DKK 1.250
Verner Panton. Kræmmerhusstol / Cone Chair, sort læder. Verner Panton 1926-1998. Kræmmerhusstol / Cone chair. Monteret på drejelig firpas fod. Betrukket med sort Savannelæder fra Arne Sørensen. Litteratur: Verner Panton The Collected Works. Gengivet og beskrevet S. 241. Fremstår nypolstret ved professionel møbelpolster. Varenr: 3768256 DKK 10.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 31-03-2015 19:49:00 DKK 7.000
Verner Panton, offsettryk, 'Stripes'. cd.
Verner Panton, offsettryk, 'Stripes'. cd.. 'Stripes' af Verner Panton (1926-1998). Tryksigneret Verner Panton. Offsettryk i farver fra tekstilkollektionen designet fra Mira-X. Lysmål, 58,5 x 58,5 cm (63 x 63 cm). Litteratur: Verner Panton, 'The Collected Works', Vitra Design Museum, 2000, afbilledet s. 139. Værket her er en del af ... Varenr: 3771564 DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 01-04-2015 19:00:00 DKK 1.800
Verner Panton. Pantella standerlampe
Verner Panton. Pantella standerlampe . Verner Panton. Panthella standerlampe af hvidt akrylplast, afbryder på fod. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 130 cm. Fremstår med defekt og løs montagekop og gulnet. Varenr: 3784020 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-04-2015 14:05:45 DKK 350
Verner Panton, Flowerpot pendel
Verner Panton, Flowerpot pendel . Verner Panton, Flowerpot pendel af blåemaljeret metal. Ø 22 cm. Formgivet i 1967. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med lettere brugsspor og enkelte ridser. Varenr: 3772267 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-04-2015 17:34:00 DKK 325
Verner Panton. Par Wire Cone Chairs  (2)
Verner Panton. Par Wire Cone Chairs (2). Verner Panton. Par Wire Cone Chairs. Kræmmerhusstole af forkromet metal, grønne stofhynder. Formgivet 1959. Fremstillet hos Fritz Hansen. Sæder fremstår nybetrukkede, ene med skjolder. (2) Varenr: 3729058 DKK 10.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 02-04-2015 19:28:00 DKK 5.000
Verner Panton. Kræmmerhusstol / Cone Chair, sort læder. Verner Panton 1926-1998. Kræmmerhusstol / Cone chair. Monteret på drejelig firpas fod. Betrukket med sort Savannelæder fra Arne Sørensen. Litteratur: Verner Panton The Collected Works. Gengivet og beskrevet S. 241. Fremstår nypolstret ved professionel møbelpolster. Varenr: 3783804 DKK 10.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 02-04-2015 20:30:00 DKK 7.000