Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "verner panton" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Verner Panton, offset-tryk, 'Chequers' (cd)
Verner Panton, offset-tryk, 'Chequers' (cd). 'Chequers', 1969 af Verner Panton (1926-1969), indrammet offset-tryk i farver fra tekstilkollektion design. for Mira-X. Litteratur: Verner Panton, 'The Collected Works', Vitra Design Museum 2000 afbildet s. 139 cm. Tryk sign. Verner Panton. 57,5x57,5 cm. (63x63 cm). Fremstår med mindre knæk i ... Varenr: 4144229 DKK 3.000 DK, Odense, Kratholmvej 08-02-2016 16:32:00 DKK 475
Verner Panton. Tre 'Flower Pot' pendler (3)
Verner Panton. Tre 'Flower Pot' pendler (3) . Verner Panton 1926-1998. To Flower Pot pendler af emaljeret metal i orange og lys orange. Formgivet i 1967. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 22 cm. Fremstår med mindre brugsspor, ene pendel med emaljeafslag på kant. (2) Varenr: 4142155 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 08-02-2016 17:22:00 DKK 950
Verner Panton pendel, VP-Globe, Ø 40 cm.
Verner Panton pendel, VP-Globe, Ø 40 cm.. Verner Panton pendel, VP-Globe. Bemalede aluminiumsskærme monteret i plexiglaskugle. Formgivet 1969, fremstillet hos Verpan. Ø 40 cm. Fremstår i original, ubrudt emballage. Billede 1 er model foto.Vejledende udsalgspris kr. 8.995Varen er en del af Lauritz.coms store temaauktion Light Up The Dark,... Varenr: 4136966

DKK 7.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 08-02-2016 19:10:00 DKK 4.300
Verner Panton pendel, VP-Globe, Ø 40 cm.. Verner Panton pendel, VP-Globe. Bemalede aluminiumsskærme monteret i plexiglaskugle. Formgivet 1969, fremstillet hos Verpan. Ø 40 cm. Fremstår i original, ubrudt emballage. Billede 1 er model foto.Vejledende udsalgspris kr. 8.995Varen er en del af Lauritz.coms store temaauktion Light Up The Dark,... Varenr: 4136975

DKK 7.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 08-02-2016 19:20:00 DKK 4.400
Verner Panton, Flowerpot VP1 Pendelleuchte
Verner Panton, Flowerpot VP1 Pendelleuchte. Verner Panton, Flowerpot VP1 Pendelleuchte, Messing. Maße Höhe ca. 19cm, Durchmesser Schirm ca. 22cm. & Tradition Copenhagen. Partiell leichte Kratzer. Dieser Artikel ist Teil einer umfassenden Sonderauktion mit Beleuchtungsobjekten, die unter dem Titel 'Light up the Dark' zurzeit bei ... Varenr: 4140677 DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 08-02-2016 19:48:00 DKK 970
Verner Panton. Pendel, VP-Globe, 50 cm.
Verner Panton. Pendel, VP-Globe, 50 cm.. Verner Panton. Pendel, VP-Globe. Bemalede aluminiumsskærme monteret i plexiglaskugle. Formgivet 1969, udført hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Litteratur: Verner Panton The collected Works, gengivet og omtalt S. 290. Fremstår med kraftig slitage, ridser og defekt overskærm. fejl og mangler kan ... Varenr: 4143449 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 08-02-2016 19:59:00 DKK 700
Lampe/loftslampe med perlemorsskaller Fun 1 DM fremstillet hos Lüber
Lampe/loftslampe med perlemorsskaller Fun 1 DM fremstillet hos Lüber. Verner Panton, lampe med perlemorsskaller Fun 1 DM. Formgivet i 1964, fremstillet hos Lüber. Konstruktion af tre ringe, forkromet metalmontering, skiveformede, blanke perlemorsskaller med kædeophæng i forskellige længder. H. ca. 60 cm. Ø ca. 45 cm. Fremstår med alders- og brugsspor, delvist små ... Varenr: 4094860 DKK 4.478 DE, Hamburg, Große Elbstraße 08-02-2016 20:00:00 DKK 3.545
Verner Panton stol med skammel (2)
Verner Panton stol med skammel (2). Verner Panton Bachelor Chair (2) Verner Panton Bachelor Chair. Verner Panton 1926-1998. Bachelo Chairs samt skammel med stålrørsstel, betræk af sort kanvas. Stol, H. 74 B. 52 D. 70 cm. Formgivet i 1955. Fremstillet ved Montana. Varenr: 4136262 DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 08-02-2016 20:23:00 DKK 1.650
Verner Panton, fire Panton One Chairs (Tivoli) fremstillet hos Montana Møbler (4)
Verner Panton, fire Panton One Chairs (Tivoli) fremstillet hos Montana Møbler (4). Verner Panton, fire Panton One Chairs (Tivoli) fremstillet hos Montana Møbler. Formgivet af Verner Panton, 1995. Nyt oplag fra Montana Møbler. Stabelkonstruktion. Materiale: kunststofsnore, rustfrit stål. 2 x fremstilling i sort, 2 x fremstilling i lysegråt. Mål hver stol H. ca. 85cm, B. ca. ... Varenr: 4140680 DKK 7.463 DE, Hamburg, Große Elbstraße 08-02-2016 20:33:00 DKK 2.799
Verner Panton. 'Panton Chair' Spisestol
Verner Panton. 'Panton Chair' Spisestol . Verner Panton. Spisestol, model 'Panton Chair' af ABS-plast, stemplet Vitra. Formgivet i 1976. Fremstår med lette brugsspor. Varenr: 4145310 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 09-02-2016 19:18:00 DKK 600
Verner Panton, 3 Drahtregale / Einzelmodule aus der Trådreol 6161T Serie für Montana (3)
Verner Panton, 3 Drahtregale / Einzelmodule aus der Trådreol 6161T Serie für Montana (3). Verner Panton, 3 Drahtregale / Einzelmodule aus der Trådreol 6161T Serie für Montana. Farben: Chrom. Material: Draht verchromt (5mm). Maße je Höhe ca. 35cm, Breite ca. 35cm, Tiefe ca. 34cm. Minimale Alters- und Gebrauchsspuren, vereinzelt kleine Kratzer und geringe, partielle Bereibungen (3) Varenr: 4141112 DKK 1.119 DE, Hamburg, Große Elbstraße 09-02-2016 20:08:00 DKK 1.418
Verner Panton, Panton Bar-Chair / Barstuhl (Tivoli) für Montana Møbler
Verner Panton, Panton Bar-Chair / Barstuhl (Tivoli) für Montana Møbler. Verner Panton, Panton Bar-Chair / Barstuhl (Tivoli) für Montana Møbler. Entwurf, Verner, 1995. Neuauflage durch Montana Møbler. 1x Ausführung in gelb. Maße je Höhe ca. 95cm, Breite ca. 39cm, Tiefe ca. 47cm, Sitzhöhe ca. 77cm. Minimale Alters- und Gebrauchsspuren, vereinzelt kleine Kratzer und ... Varenr: 4140735 DKK 2.052 DE, Hamburg, Große Elbstraße 09-02-2016 20:41:00 DKK 560
Verner Panton. Pendel, VP-Globe, stor model Ø 60 cm
Verner Panton. Pendel, VP-Globe, stor model Ø 60 cm . Verner Panton 1926-1998. Pendel, VP-Globe. Bemalede aluminiumsskærme monteret i plexiglaskugle. Formgivet 1969, udført hos Louis Poulsen. Ø 60 cm. Brugsspor og ridser. Litteratur: Verner Panton The collected Works, gengivet og omtalt S. 290. Varenr: 4131310 DKK 5.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 09-02-2016 20:48:00 DKK 3.400
Verner Panton. Pantella gulvlampe.
Verner Panton. Pantella gulvlampe.. Verner Panton. Pantella standerlampe af hvidt akrylplast. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. ca. 130 cm. Fremstår med brugsspor, herunder gulnet stamme, revner samt limning ved top. Varenr: 4145308 DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 09-02-2016 20:53:00 DKK 425
Adrian Portmann, offset, fra serien 'Nudes on Furniture designed by Verner Panton (2) cd
Adrian Portmann, offset, fra serien 'Nudes on Furniture designed by Verner Panton (2) cd . To kompositioner fra serien 'Nudes on Furniture designed by Verner Panton', fotograferet af Adrian Portmann, offsettryk, 49x39 cm (52x42 cm) (2) Varenr: 4147780 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 10-02-2016 16:39:50 DKK 550
Adrian Portmann, offset, fra serien 'Nudes on Furniture designed by Verner Panton (2) cd . To kompositioner fra serien 'Nudes on Furniture designed by Verner Panton', fotograferet af Adrian Portmann, offsettryk, 49x39 cm (52x42 cm) (2) Varenr: 4147782 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 10-02-2016 16:40:24 DKK 550
Adrian Portmann, offset, fra serien 'Nudes on Furniture designed by Verner Panton (2) cd . To kompositioner fra serien 'Nudes on Furniture designed by Verner Panton', fotograferet af Adrian Portmann, offsettryk, 49x39 cm (52x42 cm) (2) Varenr: 4147784 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 10-02-2016 16:41:01 DKK 425
Adrian Portmann, offset, fra serien 'Nudes on Furniture designed by Verner Panton (2) cd . To kompositioner fra serien 'Nudes on Furniture designed by Verner Panton', fotograferet af Adrian Portmann, offsettryk, 49x39 cm (52x42 cm) (2) Varenr: 4143878 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 10-02-2016 17:40:00 DKK 525
Verner Panton tidningsställ
Verner Panton tidningsställ. VERNER PANTON, tidskriftsställ, för Fritz Hansen eft, Danmark, kromad ställning, 4 snedställda hyllplan, höjd 160 cm Varenr: 4146409 DKK 1.610 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 10-02-2016 18:36:00
Se mere
Verner Panton. Kræmmerhusstol / Cone Chair, nybetrukket med sort Savannelæder
Verner Panton. Kræmmerhusstol / Cone Chair, nybetrukket med sort Savannelæder . Verner Panton 1926-1998. Kræmmerhusstol / Cone chair. Nybetrukket med sort Savannelæder. Monteret på forkromet drejelig firpas fod. H. 84 cm. Varenr: 4119430 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10-02-2016 19:35:00 DKK 8.000
Verner Panton for Louis Poulsen. Panthella bordlampe
Verner Panton for Louis Poulsen. Panthella bordlampe. Verner Panton. Panthella bordlampe; stel og skærm af hvidt plast, ledning monteret med afbryder, H. 58 Ø 40 cm. Formgivet i 1971. Fremstillet hos louis Poulsen. Fremstår med brugsspor; småridser samt let gulnet stamme og fod. Varenr: 4144185 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 10-02-2016 19:41:00 DKK 1.350
Verner Panton. Stol, model Cone Chair i læder
Verner Panton. Stol, model Cone Chair i læder . Verner Panton. Kræmmerhusstol/Cone chair Verner Panton 1926-1998. Kræmmerhusstol/Cone chair. Betrukket med cognac favet læder og monteret på drejelig firpas fod. Nybetrukket. Varenr: 4136794 DKK 7.000 DK, Herning, Engdahlsvej 10-02-2016 20:34:00 DKK 2.800
Verner Panton. Stol, System 1 2 3
Verner Panton. Stol, System 1 2 3 . Verner Panton 1926 - 1998. Hvilestol / spisebordsstol i system 1-2-3, overpolstret med stof. Monteret på trompetfod af støbt aluminium. Udført hos Fritz Hansen. H. 84 cm. medfølgende originale armlæn. Fremstår med alm. brugspræg. Varenr: 4146703 DKK 1.500 DK, Herning, Engdahlsvej 10-02-2016 20:59:00 DKK 525
Verner Panton. Flowerpot pendler/ reservedele (4)
Verner Panton. Flowerpot pendler/ reservedele (4). Verner Panton. Flowerpot pendler/ reservedele af emaljeret metal. 1970'erne. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med slitage, tre manglende trådstel, senere bemalet og senere monterede ledninger. (4) Varenr: 4142027 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-02-2016 16:44:00 DKK 325
Verner Panton, Flower Pot bordlampe
Verner Panton, Flower Pot bordlampe . Verner Panton, Flower Pot bordlampe af metal med hvid og orangerød emalje, justérbar på stativ af metal. Formgivet 1969 for Louis Poulsen. H. 32 cm. Varen er en del af Lauritz.coms store temaauktion Light Up The Dark, der sætter spot på belysning og inspirerer til nye skønne og unikke lampekup. Varenr: 4144355 DKK 3.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 11-02-2016 19:42:00 DKK 1.650
Verner Panton. Kræmmerhusstol / Cone Chair betrukket med orange uld
Verner Panton. Kræmmerhusstol / Cone Chair betrukket med orange uld. Verner Panton 1926-1998. Kræmmerhusstol / Cone chair fra Plus Linje, original polstret med orange uld, monteret på drejelig firpas fod af forkromet stål. Formgivet 1959. Fremstillet hos Plus-Linje. Fremstår med pletter. Varenr: 4140585 DKK 3.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 11-02-2016 19:47:00 DKK 3.100
Verner Panton. Pendel, VP-Globe, stor model Ø 60 cm . Verner Panton 1926-1998. Pendel, VP-Globe. Bemalede aluminiumsskærme monteret i plexiglaskugle. Formgivet 1969, udført hos Louis Poulsen. Ø 60 cm. Brugsspor og ridser. Litteratur: Verner Panton The collected Works, gengivet og omtalt S. 290. Varenr: 4131306 DKK 5.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 11-02-2016 20:16:00 DKK 2.600
Verner Panton. Sæt på seks frisvinger stole 'Panton Chair' (6)
Verner Panton. Sæt på seks frisvinger stole 'Panton Chair' (6) . Verner Panton 1926-1998. Sæt på seks frisvinger stole 'Panton Chair' i helstøbt sort polypropylen. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. (6) Varenr: 4150133 DKK 7.500 DK, Kolding, Trianglen 12-02-2016 12:33:00 DKK 1.700
Verner Panton. Blad / Magasinholder
Verner Panton. Blad / Magasinholder . Verner Panton. Blad / Magasinholder af forkromet stål med tre hylder, afsluttet på trompetfod. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 160 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4149424 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 12-02-2016 20:20:00 DKK 325