Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "verner panton" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Verner Panton. Hvilestol, 'Heart Cone Chair'
Verner Panton. Hvilestol, 'Heart Cone Chair' . Hvilestol 'Heart Cone Chair' / Hjertestolen af Verner Panton 1926-1998. Fremstillet hos Vitra, mærket heraf. Formgivet 1959. Fuldpolstret med lilla 'tonus' uld, firpasfod i satinbørstet rustfrit stål. Minimale brugsspor. Litteratur: 'Verner Panton, The collected works, Vitra design museum'. ... Varenr: 4270167 DKK 12.000 DK, Kolding, Trianglen 26-05-2016 15:00:00 DKK 8.400
Verner Panton. Panthella standerlampe
Verner Panton. Panthella standerlampe . Verner Panton. Pantella standerlampe af hvidt akrylplast, afbryder på fod. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 122 cm. Fremstår med lettere brugsspor samt afbryder monteret på ledning. Varenr: 4277978 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-05-2016 19:14:00 DKK 3.500
Verner Panton. Flowerpot havelampe
Verner Panton. Flowerpot havelampe. Verner Panton. Flowerpot havelampe med skærm af emaljeret metal, stamme af forkromet stål. Formgivet i 1969. Fremstillet hos Louis Poulsen. Total H. 132 cm. Fremstår med slitage, rust på skærmkant. Varenr: 4276354 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-05-2016 19:48:00 DKK 900
Verner Panton, et par stofbilleder fra Mira X Schweiz (2)
Verner Panton, et par stofbilleder fra Mira X Schweiz (2). Et par stofbilleder, dansk design af Verner Panton, fremstillet hos Mira X, Schweiz. Formgivet i 1973. Fløjlsagtigt stof med violet tryk, opspændt på trærammer. Det ene billede er betegnet på bagsiden. B. 70,5 cm, H. 111 cm. Fremstår med lette spor. (2) Varenr: 4231381 DKK 3.731 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-05-2016 20:15:00 DKK 1.866
Verner Panton, fire Panton Chairs i baydur (4)
Verner Panton, fire Panton Chairs i baydur (4). Verner Panton, fire Panton Chairs i baydur. Formgivet i 1958/67, første fremstillede serie af den kendte Panton Chair af hårdt polyurethanskum (baydur), violetfarvet lakeret. Kun i produktion fra 1968 til 71. Fremstillet hos Herman Miller / Fehlbaum Production / Vitra. H. ca. 82 cm, B. ca. 50 cm,... Varenr: 4259740 DKK 11.194 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-05-2016 20:18:00 DKK 8.209
Verner Panton for Mira - X. To store gardin fag, model Curve (2)
Verner Panton for Mira - X. To store gardin fag, model Curve (2). Verner Panton (1926-1998) for Mira - X. To store gardin fag, model Curve. Fremstillet hos Mira - X, Schweiz ca. 1975. ca. 149 x 109, 146 x 108 cm. Fremstår med brugsspor, pletter, det ene med slidte hullede kanter. (2) Se også varenummer 4278147, 4278160, 4278161 Varenr: 4278163 DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-05-2016 20:19:00 DKK 325
Verner Panton for Mira - X. To store gardin fag, model Curve (2). Verner Panton (1926-1998) for Mira - X. To store gardin fag, model Curve. Fremstillet hos Mira - X, Schweiz ca. 1975. ca. 176 x 215 cm. Fremstår med brugsspor, lette pletter. (2) Se også varenummer 4278147, 4278160, 4278163 Varenr: 4278161 DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-05-2016 20:26:00 DKK 325
Verner Panton for Mira - X. Stort gardin fag, model Curve. Fremstillet hos Mira - X
Verner Panton for Mira - X. Stort gardin fag, model Curve. Fremstillet hos Mira - X. Verner Panton (1926-1998) for Mira - X. Stort gardin fag, model Curve. Fremstillet hos Mira - X, Schweiz ca. 1975. ca. 165 x 260 cm. Fremstår med brugsspor. Se også varenummer 4278160, 4278161, 4278163 Varenr: 4278147 DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-05-2016 20:30:00 DKK 325
Verner Panton. Stort gardin model Curve, Mira-X
Verner Panton. Stort gardin model Curve, Mira-X. Verner Panton (1926-1998) for Mira - X. Stort gardin fag, model Curve. Fremstillet hos Mira - X, Schweiz ca. 1975. ca. 220 x 220 cm. Fremstår med brugsspor. Se også varenummer 4278147, 4278161, 4278163 Varenr: 4278160 DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-05-2016 20:33:00 DKK 325
Acme fyldepenne designet af Verner Panton (2)
Acme fyldepenne designet af Verner Panton (2). Acme kunstnerpenne designet af Verner Panton i originale etuier. Fremstår ubrugte, lettere overfladeridser på det ene etui. (2) Varenr: 4278444 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-05-2016 21:21:00 DKK 575
Verner Panton. Sæt på otte frisvinger stole 'Panton Chair' (8)
Verner Panton. Sæt på otte frisvinger stole 'Panton Chair' (8) . Verner Panton 1926-1998. Sæt på otte frisvinger stole 'Panton Chair' i helstøbt sort polypropylen. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. (8) Varenr: 4280044 DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 27-05-2016 12:42:00 DKK 7.200
Verner Panton. Par Flower Pot lamper, orange (2)
Verner Panton. Par Flower Pot lamper, orange (2). Verner Panton 1926-1998. Par Flower Pot lamper af orange emaljeret metal. Formgivet 1967, Fremstillede hos Louis Poulsen. Ø 22 cm. Enkelte små afslag. (2) Varenr: 4278754 DKK 1.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 27-05-2016 15:10:00 DKK 2.400
Verner Panton, Fritz Hansen, tidningsställ
Verner Panton, Fritz Hansen, tidningsställ. Verner Panton, tidningsställ i förkromad metall med hyllor för tidningar/broschyrer. Höjd 160 cm. Tillverkat för Fritz Hansen. Framstår med smärre slitage. Varenr: 4277060 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 27-05-2016 18:30:00 DKK 403
Verner Panton. Panthella standerlampe. Verner Panton. Panthella standerlampe med stel og skærm af hvidt plast og metal. H. 128 Ø 50 cm. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår gulnet og enkelte ridser på stamme. Varenr: 4279997 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-05-2016 20:55:00 DKK 1.150
Verner Panton, Fritz Hansen, tidningsställ. Verner Panton, tidningsställ i förkromad metall med hyllor för tidningar/broschyrer. Höjd 160 cm. Tillverkat för Fritz Hansen. Framstår med smärre slitage. Varenr: 4277058 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 28-05-2016 18:29:00 DKK 282
Verner Panton fåtölj
Verner Panton fåtölj. VERNER PANTON, karmstol, "System 1-2-3", kromad stomme med svart läder, sitthöjd ca 46 cm Varenr: 4280723 DKK 4.830 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-05-2016 21:44:00
Se mere
Verner Panton ”Flowepot” fra &Tradition, sort
Verner Panton ”Flowepot” fra &Tradition, sort . Verner Panton / &Tradition, formgivet 1967, model VP1, Flowerpot pendel af sort lakeret metal, Ø 22 cm. Monteret med sort stof ledning. Baldakin medfølger. Fremstår med minimale brugsspor. Varenr: 4283545 DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29-05-2016 20:00:00 DKK 775
Verner Panton, sæt Panton Chairs, 3. serie, ZE Möbel / WK (6)
Verner Panton, sæt Panton Chairs, 3. serie, ZE Möbel / WK (6). Sæt Panton Chairs i baydur. dansk design af Verner Panton. Formgivet i 1958/67, tredje fremstillede serie af den kendte Panton Chair fra ZE Möbel, forhandlerfirmaet for WK Verband, forhandlet her fra 1983 til 1990, fremstilling fra 1983-1987. Konstruktion af hårdt polyurethanskum (baydur) rødt, ... Varenr: 4280289 DKK 16.418 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 29-05-2016 20:44:00 DKK 11.194
Verner Panton. Louis Poulsen. Panthella standerlampe
Verner Panton. Louis Poulsen. Panthella standerlampe. Verner Panton. Panthella standerlampe med skærm af hvidt plast. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 130 Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor, let gulnet plastic under skærmen, samt limet ved skærmholder. Varenr: 4281589 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 30-05-2016 14:15:00 DKK 375
Verner Panton. Stol, model Cone Chair
Verner Panton. Stol, model Cone Chair . Verner Panton. Stol, model Cone Chair, betrukket med uldstof, monteret på drejelig firpasfod af metal, H. 85 B. 60 sædehøjde 47 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor, betræk med slitage, porøs polstring. Varenr: 4281293 DKK 2.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 30-05-2016 18:39:00 DKK 1.850
Verner Panton / Piet Hein, sofabord
Verner Panton / Piet Hein, sofabord. Verner Panton / Piet Hein, sofabord, plade af brunt laminat med kant af aluminium, trompetformet fod af helstøbt brunlakeret aluminium. Udført hos Fritz Hansen. H. 42 L. 75 B. 75 cm. Fremstår med brugsslitage, ridser og skrammer. Varenr: 4281397 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-05-2016 19:01:00 DKK 325
Verner Panton, par stole, System 1-2-3 (2)
Verner Panton, par stole, System 1-2-3 (2). Verner Panton 1926 - 1998. Par lænestole, system 1-2-3, overpolstret med stof. Monteret på trompetfod af brunmalet aluminium. Udført hos Fritz Hansen. H. 84 cm. Fremstår med brugspræg, afskalninger, defekt sæde. Varenr: 4281387 DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 30-05-2016 19:50:00 DKK 325
Verner Panton. Panthella standerlampe . Verner Panton. Panthella standerlampe med stel og skærm af hvidt plast og metal. H. 128 Ø 50 cm. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår gulnet og med mærker, snavs. Varenr: 4281801 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 30-05-2016 20:00:00 DKK 475
Verner Panton. Et par Flower Pot pendler, blåemaljeret metal (2)
Verner Panton. Et par Flower Pot pendler, blåemaljeret metal (2). Verner Panton 1926-1998. Et par Flower Pot pendler af emaljeret metal, Ø 22 cm. Formgivet i 1967. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med lakafslag på kant på den ene. (2) Varenr: 4279630 DKK 1.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30-05-2016 20:03:00 DKK 325
Verner Panton. Et par Flower Pot pendler, blåemaljeret metal (2). Verner Panton 1926-1998. Et par Flower Pot pendler af emaljeret metal, Ø 22 cm. Formgivet i 1967. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med alm. brugsspor, den ene uden ledning. (2) Varenr: 4279628 DKK 1.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30-05-2016 20:06:00 DKK 475
Verner Panton, Paar Panton Chair / S Chair von Vitra (2)
Verner Panton, Paar Panton Chair / S Chair von Vitra (2). Paar Panton Chair / S Chair, dänisches Design von Verner Panton. Entwurf von 1967-68, Reedition von Vitra 2004. Konstruktion aus weiß durchgefärbten Polypropylen mit matter Oberfläche, bezeichnet mit Panton Schriftzug im Fuß und Prägungen unter der Sitzfläche. Leichte Gebrauchsspuren. B. 50cm, H.... Varenr: 4278683 DKK 2.985 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 31-05-2016 20:33:00 DKK 1.866
Verner Panton. Panthella bordlampe
Verner Panton. Panthella bordlampe. Verner Panton. Panthella bordlampe af hvidt akrylplast, afbryder på fod. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 70 cm., Ø. 50 cm. Fremstår med nyere skærmmontering fra anden producent samt farveforskel og brugsspor. Varenr: 4277361 DKK 1.200 DK, Kolding, Trianglen 01-06-2016 16:13:00 DKK 350
Verner Panton, 6 Panton Chairs in weiß für Vitra / Herman Miller / Fehlbaum Production (6)
Verner Panton, 6 Panton Chairs in weiß für Vitra / Herman Miller / Fehlbaum Production (6). Verner Panton, 6 Panton Chair in weiß für Vitra / Herman Miller / Fehlbaum Production. Entwurf von 1958/67, zweite produzierte Serie des bekannten Panton Chairs, Produktion von 1971-79. Unterseitig gemarkt. Maße: Höhe ca. 83 cm, Breite ca. 48 cm, Tiefe ca. 45 cm. Alters- und Gebrauchsspuren, ... Varenr: 4282726 DKK 11.194 DE, Hamburg, Große Elbstraße 01-06-2016 17:17:00 DKK 8.955
Verner Panton, Stehleuchte 'Pantella', für Louis Poulsen
Verner Panton, Stehleuchte 'Pantella', für Louis Poulsen . Verner Panton, Stehleuchte 'Pantella', für Louis Poulsen. Entwurf von 1971. Fuß und Schirm aus Kunststoff, weiß durchgefärbt, mit Herstelleretikett. H 133 cm, Ø 50 cm. Gebrauchsspuren, Schirm nicht original, Riss im Fuß, Beschädigung im Schirm am Aufsatz. Varenr: 4282735 DKK 2.239 DE, Hamburg, Große Elbstraße 01-06-2016 19:08:00 DKK 1.493
Verner Panton. Heart Cone Chair / Hjertestolen
Verner Panton. Heart Cone Chair / Hjertestolen. Verner Panton 1926-1998. Heart Cone Chair / Hjertestolen. Fuldpolstret med rødt 'tonus' uld, firpasfod i satinbørstet rustfrit stål. Formgivet 1959. Fremstillet hos Vitra, mærket heraf. Fremstår med minimale brugsspor. Litteratur: 'Verner Panton, The collected works, Vitra design museum'. ... Varenr: 4284706 DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 02-06-2016 13:36:00 DKK 7.000
 1 2  >>