Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "verner panton" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Verner Panton. Frisvinger 1-2-3 stol
Verner Panton. Frisvinger 1-2-3 stol. Verner Panton: System 1-2-3 hvilestol betrukket med brunt uld, fod af forkromet stål. Højrygget stol med armlæn af forkromet stål. Udførte hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor. H 115 cm, SH 30 cm. Varenr: 3843411 DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-05-2015 19:20:00 DKK 400
Verner Panton System 1-2-3, lænestole (2)
Verner Panton System 1-2-3, lænestole (2) . VERNER PANTON. Hvilestole med betræk af dybthæftet uld, stående på rund fod af aluminium. Fra serien System 1-2-3. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsslitage, pletter, revne, en løs fod og ridser på fod. Se vare nr. 3841993 og 3841989. (2) Varenr: 3841988 DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-05-2015 20:00:00 DKK 1.100
Verner Panton, taklampa, modell Pantop (3)
Verner Panton, taklampa, modell Pantop (3). Verner Panton, Pantop pendel, Ø 23 cm. Vitlackad metall, montage av rostfritt stål. Tillverkad av Verpan. Ø 23 cm. Två av pendlarna i offwhite, en vit. Bruksslitage. Varenr: 3843406 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 25-05-2015 20:07:00 DKK 282
Verner Panton. Sofabord
Verner Panton. Sofabord. Verner Panton. Rundt sofabord med plade af hvid laminat, trompetfod af forkromet aluminium. Fremstillet hos Fritz Hansen. 1987. H. 42 Ø 90 cm. Fremstår med let brugsslitage. Se vare nr. 3841989 og 3841988. Varenr: 3841993 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 25-05-2015 20:10:00 DKK 550
Verner Panton System 1-2-3, lænestole (2) . VERNER PANTON. Hvilestole med betræk af dybthæftet uld, stående på rund fod af aluminium. Fra serien System 1-2-3. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsslitage, pletter og ridser på fod. Se vare nr. 3841993 og 3841988. (2) Varenr: 3841989 DKK 2.500 DK, Aalborg, Nibevej 25-05-2015 20:20:00 DKK 1.200
Verner Panton pendel, VP-Globe, Ø 50 cm.
Verner Panton pendel, VP-Globe, Ø 50 cm. . Verner Panton pendel, VP-Globe. Bemalede aluminiumsskærme monteret i plexiglaskugle. Formgivet 1969, fremstillet hos Verpan. Ø 50 cm. Litteratur: Verner Panton The collected Works. Fremstår med lette brugsspor i form af bl.a. enkle mærker på ene skærm, samt senere pålimede samlingcirkler. Se ... Varenr: 3843013 DKK 5.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-05-2015 20:40:00 DKK 3.100
Verner Panton pendel, VP-Globe, Ø 50 cm. . Verner Panton pendel, VP-Globe. Bemalede aluminiumsskærme monteret i plexiglaskugle. Formgivet 1969, fremstillet hos Verpan. Ø 50 cm. Litteratur: Verner Panton The collected Works. Fremstår med lette brugsspor i form af bl.a. mindre revner i top samt bund, samt samt senere pålimede ... Varenr: 3843016 DKK 5.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-05-2015 20:50:00 DKK 2.600
Verner Panton. Pantella bordlampe
Verner Panton. Pantella bordlampe . Verner Panton. Panthella bordlampe af hvidt akrylplast, senere monteret afbryder på ledning. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 70 cm. Fremstår med lettere slitage og lettere gulnet fod. Varenr: 3842210 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-05-2015 19:06:00 DKK 675
Verner Panton, Panthella standerlampe
Verner Panton, Panthella standerlampe. Verner Panton. Panthella standerlampe af hvidt akrylplast, afbryder på fod. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 120 Ø 50 cm. Fremstår med stjerne på skærm, gulnet og med slitage. Varenr: 3840265 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-05-2015 20:57:00 DKK 375
Verner Panton for Georg Jensen. Sukkerskål samt flødekande af sterlingsølv (2)
Verner Panton for Georg Jensen. Sukkerskål samt flødekande af sterlingsølv (2) . Verner Panton 1926-1998. Sukkerskål samt flødekande af sterlingsølv. Begge stemplede Georg Jensen, VP, 925S, Sterling. H. 6,4-6,7, B. 6,5-8,8 cm. Formgivet af Verner Panton 1988. Samlet vægt 268 gr. Fremstillet hos Georg Jensen. Originale poser og æsker medfølger. (2) Varenr: 3630554

DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 28-05-2015 16:18:00 DKK 825
Verner Panton. Gyngestol / gyngesofa, model 'Relaxer'
Verner Panton. Gyngestol / gyngesofa, model 'Relaxer' . Verner Panton 1926-1988. Gyngestol / gyngesofa, model 'Relaxer' med stel af orientalsk hardwood, løs hynde betrukket med sort kvadratuld. Formgivet i 1974. Varenr: 3848766 DKK 6.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 28-05-2015 19:44:00 DKK 3.500
Verner Panton. Par Ungklarlestole / bachelor chairs (2)
Verner Panton. Par Ungklarlestole / bachelor chairs (2) . Ungkarlestol/bachelor chair tegnet af Verner Panton i 1955. Udført i forkromet stål og brunt ruskind. Tilhørende hynder i ruskind medf. Fremstår med nogle brugsslitage; porøs polstring. (2) Varenr: 3851672 DKK 3.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 28-05-2015 19:55:00 DKK 400
Verner Panton for Georg Jensen. Stor Orkidé vase af sterlingsølv
Verner Panton for Georg Jensen. Stor Orkidé vase af sterlingsølv . Verner Panton 1926-1998. Stor Orkidé vase af sterlingsølv, stemplet VP, 925S, Sterling. Formgivet af Verner Panton 1988. Fremstillet hos Georg Jensen. H. 20, B. 10,5 cm. Vægt 490 gr. Original pose og æske medfølger. Varenr: 3630484

DKK 5.500 DK, Herlev, Dynamovej 28-05-2015 20:18:00 DKK 975
Verner Panton. Par frisvinger stole 'Panton Chair' (2)
Verner Panton. Par frisvinger stole 'Panton Chair' (2) . Verner Panton 1926-1998. Par frisvinger stole 'Panton Chair' i helstøbt hvidt polypropylen. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med alm. brugsspor. (2) Varenr: 3849114 DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28-05-2015 20:20:00 DKK 425
Verner Panton. Par frisvinger stole 'Panton Chair' (2) . Verner Panton 1926-1998. Par frisvinger stole 'Panton Chair' i helstøbt hvidt polypropylen. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med alm. brugsspor. (2) Varenr: 3849116 DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28-05-2015 20:30:00 DKK 600
Verner Panton (1926-1998) Cone skammel
Verner Panton (1926-1998) Cone skammel . Verner Panton (1926-1998). Kræmmerhusskammel / Cone skammel, polstret med gul uld monteret på drejelig firpas fod. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor. Litteratur: Verner Panton The Collected Works. Gengivet og beskrevet S. 241. Varenr: 3845946 DKK 1.200 DK, Kolding, Trianglen 29-05-2015 12:15:00 DKK 375
Verner Panton. Par Flowerpot pedler af blå emaljeret metal
Verner Panton. Par Flowerpot pedler af blå emaljeret metal. Verner Panton 1926-1998. Par Flowerpot pendler af blå emaljeret metal. Ø 22 cm. Formgivet i 1967. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ene lampe mangler underskål. Fremstår med få brugsspor. Nye ledninger bør påregnes. (2) Varenr: 3831485 DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 29-05-2015 15:26:00 DKK 300
Verner Panton, Par Flowerpot pendler (2)
Verner Panton, Par Flowerpot pendler (2) . Verner Panton 1926-1998. Par Flowerpot pendler af henholdsvis blå- og hvidemaljeret metal med sort og rød ledning. Formgivet i 1967. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 21,5 cm. Med emalje skader/afslag (2) Varenr: 3842839 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-05-2015 20:09:00 DKK 300
Verner Panton. Ungklarlestol / bachelor chair
Verner Panton. Ungklarlestol / bachelor chair . Ungkarlestol/bachelor chair tegnet af Verner Panton i 1955. Udført i forkromet stål og brunt ruskind. Tilhørende hynder i ruskind medf. Fremstår med nogle brugsslitage; porøs polstring. Varenr: 3851648 DKK 1.800 DK, Roskilde, Store Hedevej 01-06-2015 19:47:00 DKK 400