Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "verner panton" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Verner Panton. Gyngestol / gyngesofa, model 'Relaxer'
Verner Panton. Gyngestol / gyngesofa, model 'Relaxer' . Verner Panton 1926-1988. Gyngestol / gyngesofa, model 'Relaxer' med stel af valnød, løs hynde original betrukket med rød tonus uld. Formgivet i 1974. Fremstår med lette brugsspor på stel, minimale brugsspor på hynde. Varenr: 4682448 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-06-2017 19:44:00 DKK 3.900
Verner Panton. 'Panthella' stander/gulvlampe
Verner Panton. 'Panthella' stander/gulvlampe. Verner Panton 1926-1998. 'Panthella' stander/gulvlampe, formgivet i 1971. Stel og skærm af hvidt plast og metal, senere monteret med lysdæmper. H. 120 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor, skærm med lille stjerneformet revne. Let løs stamme. Varenr: 4700528 DKK 1.500 DK, Kolding, Trianglen 26-06-2017 14:27:33 DKK 850
Arne Jacobsen, To stole, model 3101, sortlakeret (2)
Arne Jacobsen, To stole, model 3101, sortlakeret (2). Arne Jacobsen, To stole, model 3101, 'myrestol', sortlakeret. H. 78 cm. Sh. 43 cm. Fremstår med afslag, ridser samt brugsspor. (2) Varenr: 4679948 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 26-06-2017 17:22:00 DKK 425
Verner Panton. Fem VP ONE stole i farven 'Zen Red' (5)
Verner Panton. Fem VP ONE stole i farven 'Zen Red' (5). Verner Panton 1926 -1998. Fem VP 'ONE' stole i farven 'Zen Red' med stel i rustfrit stål, sæde og ryg håndflettet med polyeurethan, forstærket med nylonkerne snore. Formgivet i 1955. Sædehøjde 49 cm. Produceret af Montana. (5) Varenr: 4700012

DKK 5.000 DK, Aalborg, Nibevej 26-06-2017 18:53:00 DKK 825
Verner Panton. Seks VP ONE stole i farven 'Tokyo Yellow' (6)
Verner Panton. Seks VP ONE stole i farven 'Tokyo Yellow' (6). Verner Panton 1926 -1998. Seks VP 'ONE' stole i farven 'Tokyo Yellow' med stel i rustfrit stål, sæde og ryg håndflettet med polyeurethan, forstærket med nylonkerne snore. Formgivet i 1955. Sædehøjde 49 cm. Produceret af Montana. (6) Varenr: 4700021

DKK 6.000 DK, Aalborg, Nibevej 26-06-2017 19:54:00 DKK 750
Verner Panton. Fem VP ONE stole i farven 'Royal' (5)
Verner Panton. Fem VP ONE stole i farven 'Royal' (5). Verner Panton 1926 -1998. Fem VP 'ONE' stole i farven 'Royal' med stel i rustfrit stål, sæde og ryg håndflettet med polyeurethan, forstærket med nylonkerne snore. Formgivet i 1955. Sædehøjde 49 cm. Produceret af Montana. (5) Varenr: 4700019

DKK 5.000 DK, Aalborg, Nibevej 26-06-2017 19:55:00 DKK 1.700
Verner Panton, Panton Chair 1. Serie Baydur
Verner Panton, Panton Chair 1. Serie Baydur. Panton Chair 1. Serie Baydur. dänisches Design von Verner Panton für Fehlbaum Production. Entwurf von 1958/67, erste produzierte Serie des bekannten Panton Chairs aus Polyurethan Hartschaum (Baydur) orange lackiert. Produktion nur 1968 bis 1971. Ausführung Fehlbaum Production / Vitra. B. 49cm, H.... Varenr: 4696457 DKK 2.603 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-06-2017 20:39:00 DKK 1.153
Verner Panton. Tre VP ONE stole i farven 'Tokyo Yellow' (3)
Verner Panton. Tre VP ONE stole i farven 'Tokyo Yellow' (3). Verner Panton 1926 -1998. Tre VP 'ONE' stole i farven 'Tokyo Yellow' med stel i rustfrit stål, sæde og ryg håndflettet med polyeurethan, forstærket med nylonkerne snore. Formgivet i 1955. Sædehøjde 50 cm. Produceret af Montana. (3) Varenr: 4675440

DKK 3.500 DK, Aalborg, Nibevej 27-06-2017 17:32:41 DKK 500
Takarmatur design Verner Panton
Takarmatur design Verner Panton . VERNER PANTON, "Spiral", takaramtur, Danmark, formgiven 1969, kromad stomme, hängen i vit plast, höjd ca 75, diameter 45 cm Varenr: 4701261 DKK 4.589 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-06-2017 19:54:00
Se mere
Verner Panton. 'Panthella' stander/gulvlampe. Verner Panton 1926-1998. 'Panthella' stander/gulvlampe, formgivet i 1971. Stel og skærm af hvidt plast og metal, senere monteret med lysdæmper. H. 120 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor, løberander fra maling samt små bobler på fod Varenr: 4701730 DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 28-06-2017 14:44:00 DKK 650
Verner Panton. Tre VP ONE stole i farven 'Coffee' (3)
Verner Panton. Tre VP ONE stole i farven 'Coffee' (3). Verner Panton 1926 -1998. Tre VP 'ONE' stole i farven 'Cofee' med stel i rustfrit stål, sæde og ryg håndflettet med polyeurethan, forstærket med nylonkerne snore. Formgivet i 1955. Sædehøjde 50 cm. Produceret af Montana. (3) Varenr: 4675446

DKK 3.500 DK, Aalborg, Nibevej 28-06-2017 18:54:00 DKK 1.150
Verner Panton. Magasinholder
Verner Panton. Magasinholder. Verner Panton. Blad- magasinholder af forkromet stål med tre hylder, afsluttet på trompetfod. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 160 cm. Fremstår med brugsspor; nogle ridser og skrammer. Varenr: 4703419 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-06-2017 19:40:00 DKK 325
Barstol Verner Panton
Barstol Verner Panton. VERNER PANTON, barstol, ''One'', Montana, stålrör samt nylonrep, sitthöjd ca 76 cm Varenr: 4704585 DKK 1.147 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 30-06-2017 13:36:00
Se mere
Verner panton. Frisvinger stole 'Panton Chair' i helstøbt glasfiber-højglans, rød/hvid (2)
Verner panton. Frisvinger stole 'Panton Chair' i helstøbt glasfiber-højglans, rød/hvid (2). Verner Panton 1926-1998. Et par Frisvinger stole 'Panton Chair' i helstøbt glasfiber-højglans. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med alm. aldersrelateret brugsspor. (2) Se varenummer 4701688. Varenr: 4701685 DKK 6.000 DK, Kolding, Trianglen 02-07-2017 20:15:00 DKK 550
Verner panton. Frisvinger stole 'Panton Chair' i helstøbt glasfiber-højglans (2)
Verner panton. Frisvinger stole 'Panton Chair' i helstøbt glasfiber-højglans (2). Verner Panton 1926-1998. Et par Frisvinger stole 'Panton Chair' i helstøbt glasfiber-højglans. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med alm. aldersrelateret brugsspor. (2) Se varenummer 4701685. Varenr: 4701688 DKK 6.000 DK, Kolding, Trianglen 02-07-2017 21:15:00 DKK 475