Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "verner panton" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Verner Panton. Panthella standerlampe
Verner Panton. Panthella standerlampe . Verner Panton. Panthella standerlampe med stel og skærm af hvidt plast og metal. H. 128, Ø 50 cm. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. Knækket skærmholder, samt skærm med hårrevne. Varenr: 4376746 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 31-08-2016 09:12:44 DKK 775
Verner Panton. Flowerpot bordlampe, forkromet
Verner Panton. Flowerpot bordlampe, forkromet. Verner Panton 1926-1998. Flowerpot bordlampe af forkromet metal. Fremstillet hos &Tradition. H. 48 cm. Fremstår med få/minimale brugsspor. Varenr: 4377719 DKK 1.400 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31-08-2016 14:03:40 DKK 1.400
Verner Panton. Panton One Lounge Chair
Verner Panton. Panton One Lounge Chair. Verner Panton 1926-1998. Tivoli VP One, lounge stol i farven "Sky" med stel af børstet rustfrit stål, sæde og ryg håndflettet med polyeurethan snore, forstærket med nylonkerne. Formgivet omkring 1955. Produceret af Montana. Udstillingsmodel. Fremstår med få brugsspor Varenr: 4378826 DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 31-08-2016 18:29:00 DKK 1.100
Verner Panton. Panton One Lounge Chair . Verner Panton 1926-1998. Tivoli VP One, lounge stol i farven "klar blå" med stel af børstet rustfrit stål, sæde og ryg håndflettet med polyeurethan snore, forstærket med nylonkerne. Formgivet omkring 1955. Produceret af Montana. Udstillingsmodel. Fremstår med få brugsspor Varenr: 4378827 DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 31-08-2016 18:36:00 DKK 600
Verner Panton. Panton One Lounge Chair. Verner Panton 1926-1998. Tivoli VP One, lounge stol i farven "klar grøn" med stel af børstet rustfrit stål, sæde og ryg håndflettet med polyeurethan snore, forstærket med nylonkerne. Formgivet omkring 1955. Produceret af Montana. Udstillingsmodel. Fremstår med få brugsspor Varenr: 4379834 DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 31-08-2016 18:47:00 DKK 600
Verner Panton. Panton One Lounge Chair. Verner Panton. Panton One Lounge Chair Verner Panton 1926-1998. Tivoli VP One, lounge stol i farven "Olive Green" med stel af børstet rustfrit stål, sæde og ryg håndflettet med polyeurethan snore, forstærket med nylonkerne. Formgivet omkring 1955. Produceret af Montana. Udstillingsmodel. Fremstår... Varenr: 4379847 DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 31-08-2016 18:50:00 DKK 650
Verner Panton. Panton One Lounge Chair. Verner Panton 1926-1998. Tivoli VP One, lounge stol i farven "klar grøn" med stel af børstet rustfrit stål, sæde og ryg håndflettet med polyeurethan snore, forstærket med nylonkerne. Formgivet omkring 1955. Produceret af Montana. Udstillingsmodel. Fremstår med få brugsspor Varenr: 4378829 DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 31-08-2016 19:16:00 DKK 625
Verner Panton. Gyngestol model 'Relaxer', amerikansk eg
Verner Panton. Gyngestol model 'Relaxer', amerikansk eg. Verner Panton 1926-1988. Gyngestol, model 'Relaxer' med stel af amerikansk eg, hynde betrukket med uld. Formgivet i 1974, Fremstillet af Matzform. H. 78 cm. B. 63 cm. D. 100 cm. Udstillingsmodel. Varenr: 4378712

DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-08-2016 20:00:00 DKK 2.600
Verner Panton. Panton One Lounge Chair . Verner Panton. Panton One Lounge Chair Verner Panton 1926-1998. Tivoli VP One, lounge stol i farven "Olive Green" med stel af børstet rustfrit stål, sæde og ryg håndflettet med polyeurethan snore, forstærket med nylonkerne. Formgivet omkring 1955. Produceret af Montana. Udstillingsmodel. Fremstår... Varenr: 4379852 DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 31-08-2016 20:26:00 DKK 800
Verner Panton, 'Pantella', Louis Poulsen, bordslampa
Verner Panton, 'Pantella', Louis Poulsen, bordslampa. Verner Panton, bordsarmatur Pantella vitlackerad fot samt skärm i vit akrylplast. Höjd 70 cm. Formgiven 1972, tillverkad för Louis Poulsen, etikettmärkt. Framstår med smärre slitage. Fungerar vid test. Varenr: 4378721 DKK 1.561 SE, Örebro, Aspholmen 01-09-2016 19:44:00 DKK 975
Danske Designere, hovedredaktør Poul Erik Tøjner, Louisiana. Komplet samling med 15 bøger (15)
Danske Designere, hovedredaktør Poul Erik Tøjner, Louisiana. Komplet samling med 15 bøger (15). Danske Designere, hovedredaktør Poul Erik Tøjner, Louisiana. Samling med 14 bøger, bestående af: Ole Jensen, Nanna Ditzel, Finn Juhl, Kaare Klint, Knud Holscher, Jacob Jensen, Poul Kjærholm, Poul Henningsen, Arne Jacobsen, Børge Mogensen, Kay Bojesen, Louise Campbell, Hans J. Wegner og Verner ... Varenr: 4379510 DKK 2.500 DK, Odense, Kratholmvej 04-09-2016 20:00:00 DKK 1.750
Verner Panton. Sæt på otte frisvinger stole 'Panton Chair' (8)
Verner Panton. Sæt på otte frisvinger stole 'Panton Chair' (8) . Verner Panton 1926-1998. Sæt på otte frisvinger stole 'Panton Chair' i helstøbt sort polypropylen. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. (8) Varenr: 4372367 DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 05-09-2016 13:03:30 DKK 7.200
Verner Panton. Sæt på fire frisvinger stole i glasfiber, 'Panton Classic Chair' (4)
Verner Panton. Sæt på fire frisvinger stole i glasfiber, 'Panton Classic Chair' (4). Verner Panton 1926-1998. Frisvinger stole 'Panton Chair' i helstøbt glasfiber-højglans. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. (4) Varenr: 4357194 DKK 14.000 DK, Kolding, Trianglen 05-09-2016 13:56:00 DKK 10.000
Verner Panton. Phantom Chair, multimøbel af plast
Verner Panton. Phantom Chair, multimøbel af plast. Verner Panton. Phantom Chair, multimøbel af farvet polypropylene. Fremstillet hos Innovation. L. 117 cm. Fremstår med brugsspor i form af ridser og mærker. Varenr: 4381249 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 05-09-2016 18:45:00 DKK 325
Verner Panton. Flowerpot bordlampe, gul samt pendel, sort (2)
Verner Panton. Flowerpot bordlampe, gul samt pendel, sort (2). Verner Panton 1926-1998. Flowerpot bordlampe af gullakeret metal. Fremstillet hos &Tradition. H. 48 cm. Fremstår med få/minimale brugsspor, dog med bule på fod. Sortlakeret flowerpot pendel Ø. 23 cm (2) Varenr: 4377717 DKK 1.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 05-09-2016 19:13:00 DKK 700
Verner Panton. Panthella standerlampe. Verner Panton. Panthella standerlampe af hvid akrylplast, afbryder på fod. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 130 cm. Fremstår med alm. brugsspor, gulnet fod og tragt. Varenr: 4381911 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 05-09-2016 20:18:00 DKK 325
Verner Panton. Sæt på fire frisvinger stole i glasfiber, 'Panton Classic Chair' (4).
Verner Panton. Sæt på fire frisvinger stole i glasfiber, 'Panton Classic Chair' (4). . Verner Panton 1926-1998. Frisvinger stole 'Panton Chair' i helstøbt glasfiber-højglans. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. (4) Varenr: 4357195 DKK 14.000 DK, Kolding, Trianglen 06-09-2016 13:51:00 DKK 10.000
Verner Panton Wire Cube i farven 'SNOW' (4)
Verner Panton Wire Cube i farven 'SNOW' (4). Verner Panton Wire Cube, pulverlakeret i farven 'SNOW'. Verner Panton Wire er udført i 5 mm tråd, kan bruges enkeltvis eller sammen, som rumdeler, små borde, reoler eller magasinholdere. 34,8 x 34, 8 cm. Fremstår med brugsspor, herunder ridser. (4) Varenr: 4384215 DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 06-09-2016 18:04:00 DKK 375
Verner Panton. VP ONE ´Kids´ Børnestol
Verner Panton. VP ONE ´Kids´ Børnestol. Verner Panton 1926 -1998. VP 'ONE' barnestol i farven 'Power Purpel'' med stel i rustfrit stål, sæde og ryg håndflettet med polyeurethan, forstærket med nylonkerne snore. Formgivet i 1955. H. 60 cm, B. 30 cm, sædehøjde 33,5 cm.Produceret af Montana.Udstillingsmodel. Fremstår med brugsspor Varenr: 4384136 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 06-09-2016 18:15:00 DKK 300
Verner Panton. Spisebord
Verner Panton. Spisebord . Verner Panton rektangulært spisebord med plade af hvidt laminat, monteret på aluminiums fod. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med overfladeridser samt enkelt afslag i laminat. H. 70,5 cm, L. 120 cm, B. 80 cm. Varenr: 4383883 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 06-09-2016 18:46:00 DKK 300
Verner Panton Wire Cube i farven 'SNOW' (4). Verner Panton Wire Cube, pulverlakeret i farven 'SNOW'. Verner Panton Wire er udført i 5 mm tråd, kan bruges enkeltvis eller sammen, som rumdeler, små borde, reoler eller magasinholdere. 34,8 x 34, 8 cm. Fremstår med brugsspor, herunder små ridser. (4) Varenr: 4384212 DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 06-09-2016 19:04:00 DKK 350
Verner Panton. Kræmmerhusstol / Cone Chair, nybetrukket med Divina uld fra Kvadrat
Verner Panton. Kræmmerhusstol / Cone Chair, nybetrukket med Divina uld fra Kvadrat. Verner Panton 1926-1998. Kræmmerhusstol / Cone chair fra Plus Linje, nypolstret med orange Divina uld fra Kvadrat, monteret på drejelig firpas fod af forkromet stål. Formgivet 1959. Fremstillet hos Plus-Linje. Fremstår nypolsteret.. Varenr: 4382910 DKK 7.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 06-09-2016 19:10:00 DKK 2.200
Verner Panton, VP ONE ´Kids´Børnestol
Verner Panton, VP ONE ´Kids´Børnestol. Verner Panton 1926 -1998. VP 'ONE' barnestol i farven 'Lys blå'' med stel i rustfrit stål, sæde og ryg håndflettet med polyeurethan, forstærket med nylonkerne snore. Formgivet i 1955. H. 60 cm, B. 30 cm, sædehøjde 33,5 cm.Produceret af Montana.Udstillingsmodel. Fremstår med brugsspor Varenr: 4384126 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 06-09-2016 19:35:00 DKK 350
Verner Panton. Kræmmerhusstol / Cone Chair, nybetrukket med sort Savannelæder
Verner Panton. Kræmmerhusstol / Cone Chair, nybetrukket med sort Savannelæder . Verner Panton 1926-1998. Kræmmerhusstol / Cone chair. Nybetrukket med sort Savannelæder. Monteret på forkromet drejelig firpas fod. H. 84 cm. Varenr: 3961247 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 06-09-2016 19:55:00 DKK 7.200
Verner Panton. Panthella standerlampe . Verner Panton. Panthella standerlampe med stel og skærm i hvidt plast og metal, afbryder på ledning. H. 128 Ø 50 cm. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor, skærmholder limet/repareret. Varenr: 4381218 DKK 1.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 06-09-2016 19:58:00 DKK 350
Verner Panton, VP ONE ´Kids´ Børnestol
Verner Panton, VP ONE ´Kids´ Børnestol. Verner Panton 1926 -1998. VP 'ONE' barnestol i farven 'Olive green'' med stel i rustfrit stål, sæde og ryg håndflettet med polyeurethan, forstærket med nylonkerne snore. Formgivet i 1955. H. 60 cm, B. 30 cm, sædehøjde 33,5 cm.Produceret af Montana.Udstillingsmodel. Fremstår med brugsspor Varenr: 4384124 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 06-09-2016 20:11:00 DKK 300
Verner Panton pendel model New Wave, Holmegaard
Verner Panton pendel model New Wave, Holmegaard. Verner Panton 1926 - 1998. Pendel af glas, Opal White. Fremstillet hos Holmegaard med mærkat herfra. model New Wave. Ø. 23 cm. Fremstår med alm. brugsspor Varenr: 4381098 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 06-09-2016 20:12:00 DKK 300
Verner Panton. Panthella standerlampe . Verner Panton. Panthella standerlampe af hvid akrylplast, afbryder på fod. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 130 cm. Fremstår med alm. brugsspor, gulnet fod og tragt. Varenr: 4381910 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 06-09-2016 20:19:00 DKK 325
Verner Panton taklampa
Verner Panton taklampa. VERNER PANTON, "Flower pot", taklampa, Louis Poulsen, Danmark, formgiven 1971, emaljerad plåtskärm i orange, höjd (från koppen) ca 90 cm. Varenr: 4384568 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 07-09-2016 20:25:00
Se mere