Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  på "verner panton" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Verner Panton, Panton One lounge
Verner Panton, Panton One lounge. Verner Panton, "Panton one", Loungestol, rostfritt stål, polyuretan, nylon. Bredd 56 cm, djup 59 cm, höjd 78 cm, sitthöjd 40 cm. Visningsexemplar. Nyproducerade varor värderas efter butiksprismetoden. Det betyder att vår värdering plus köpprovision motsvarar rekommenderat försäljningspris, eller ... Varenr: 3555182

DKK 3.975 SE, Stockholm, Slakthusgatan 21-09-2014 20:05:00 DKK 649
Verner Panton: 'Panton Chair's' Sæt på seks stole i pink polypropylen. (6)
Verner Panton: 'Panton Chair's' Sæt på seks stole i pink polypropylen. (6). Verner Panton. Sæt på seks frisvinger stole 'Panton Chair's' i helstøbt pink polypropylen. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Fremstår ubrugte. (6)Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til ... Varenr: 3379387

DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-09-2014 10:44:00 DKK 7.000
Verner Panton. Pantella bordlampe af sort plast
Verner Panton. Pantella bordlampe af sort plast . Verner Panton 1926-1998. Pantella bordlampe af sort akrylplast. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 55 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 3551146 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-09-2014 15:10:00 DKK 3.400
Stander / gulvlampe, Panto af Verner Panton.
Stander / gulvlampe, Panto af Verner Panton. . Verner Panton, Panto standerlampe. Stel af grålakeret metal på fire hjul. Justerbar i højden. H. 115-180 cm. Enkelte ridser. Varenr: 3551157 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 22-09-2014 15:14:00 DKK 1.150
Bent Karlby m.fl. Væglampe, bordlamper og pendler (7)
Bent Karlby m.fl. Væglampe, bordlamper og pendler (7). Bent Karlby. Pantre væglamper af poleret og bemalet aluminium rød/orangelakeret. Fremstillet hos Lyfa. Samt Verner Panton. Skærm af aluminium, To Fransen bordlampe af forkromet metal, samt bordlampe og to pendel af aluminum. 1960/70'erne. Ø 14-41 cm. Fremstår med lettere slitage, enkelte med små ... Varenr: 3552983 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2014 15:34:00 DKK 600
Verner Panton. Par Pantop pendler, chrome (2)
Verner Panton. Par Pantop pendler, chrome (2). Verner Panton 1926-1998. Par Pantop pendler, chrome. H. 20 Ø 30 cm. Fremstår med minimale brugsspor. (2) Varenr: 3549908 DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 22-09-2014 16:00:00 DKK 625
Verner Panton, pendel, VP-Globe, Ø 40 cm.
Verner Panton, pendel, VP-Globe, Ø 40 cm.. Verner Panton pendel, VP-Globe. Skærme af hvide metal reflektorer monteret i plexiglaskugle. Formgivet 1969. Fremstillet hos Verpan. Ø 40 cm. Fremstår med brugsspor; små ridser, to mgl. tapper/samlemuffer (disse medfølger løst). Varenr: 3547557 DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-09-2014 19:24:00 DKK 1.300
Verner Panton, pendel, VP-Globe, Ø 50 cm
Verner Panton, pendel, VP-Globe, Ø 50 cm. Verner Panton, pendel, VP-Globe. Bemalede aluminiumsskærme monteret i plexiglaskugle. Formgivet 1969, fremstillet hos Verpan. Litteratur: Verner Panton The collected Works. Ø. 50 cm Fremstår med 4 manglende tapper/samlemuffer, nogle ridser. Varenr: 3541887 DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-09-2014 19:52:00 DKK 1.150
Verner Panton. Panthella standerlampe
Verner Panton. Panthella standerlampe . Verner Panton. Pantella standerlampe af hvidt akrylplast, afbryder på fod. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 130 cm. Fremstår lettere gulnet, defekt afbryder. Varenr: 3551239 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 22-09-2014 19:55:00 DKK 1.000
Verner Panton New Wave bordlampe
Verner Panton New Wave bordlampe . Verner Panton 1926-1998. New Wave bordlampe i opalglas. Bredriflet overflade. H. 42 cm. Fremstillet af Holmegaard. Original emballage og brochure medfølger. Lampen virker ikke når den bliver tilsluttet. Arkivfoto. Varenr: 3552656 DKK 2.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 22-09-2014 20:16:00 DKK 1.100
Verner Panton, pendel, VP-Globe, Ø 40 cm.. Verner Panton pendel, VP-Globe. Skærme af hvide metal reflektorer monteret i plexiglaskugle. Formgivet 1969. Fremstillet hos Verpan. Ø 40 cm. Fremstår med brugsspor; kuglen med stjerneformet revne øverst. Varenr: 3547553 DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-09-2014 20:23:00 DKK 725
Verner Panton. Kræmmerhusstol
Verner Panton. Kræmmerhusstol . Verner Panton. Kræmmerhusstol betrukket med brunt velour, drejelig firpas fod af forkromet stål. Fremstillet hos Gebrüder Nehl. Litt. Per H. Hansen & Klaus Petersen. Den Store danske møbelguide s. 264. Varenr: 3551547 DKK 5.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 22-09-2014 20:32:00 DKK 900
Verner Panton. Pantella standerlampe
Verner Panton. Pantella standerlampe . Verner Panton 1926-1998. Pantella standerlampe af hvidt akrylplast. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 130, Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 3548067 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-09-2014 13:38:00 DKK 1.150
Verner Panton, par Flowerpot pendler, forkromet metal (2)
Verner Panton, par Flowerpot pendler, forkromet metal (2). Verner Panton, par Flowerpot pendler af forkromet metal. Formgivet i 1967. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 22 cm. Fremstår med lettere slitage. (2) Varenr: 3537168 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-09-2014 19:17:00 DKK 825
Verner Panton. Pendel, VP-Globe, Ø 50 cm.
Verner Panton. Pendel, VP-Globe, Ø 50 cm. . Verner Panton. Pendel, VP-Globe. Bemalede aluminiumsskærme monteret i plexiglaskugle. Formgivet 1969, fremstillet hos Verpan. Litteratur: Verner Panton The collected Works. Ø. 50 cm. Fremstår med ridser, skrammer samt revner. Underskærm kan ikke sidde fast. Varenr: 3553652 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 23-09-2014 19:29:00 DKK 650
Verner Panton, Gulvlampe, 'Pantella'
Verner Panton, Gulvlampe, 'Pantella' . Verner Panton 1926-1998, Panthella standerlampe af hvidt akrylplast, afbryder på fod. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 130, Ø 50 cm. Fremstår med enkelte ridser og mærker på stamme og fod samt nuanceforskelle. Varenr: 3552057 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 23-09-2014 20:25:00 DKK 525
Verner Panton, par loungestole model 3350 fra Bachalor serien fremstillet hos Fritz Hansen (2)
Verner Panton, par loungestole model 3350 fra Bachalor serien fremstillet hos Fritz Hansen (2). Par loungestole model 3350 fra Bachalor serien fremstillet hos Fritz Hansen. Formgivet i 1953. Adskillelig konstruktion af forkromet stålrør, overtræk af sort lærredsstof, løstliggende puder med betræk af sort stof. B. 52 cm, H. 74 cm, D. ca. 74 cm. Fremstår med lette, aldersrelaterede brugsspor,... Varenr: 3553801 DKK 4.467 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 23-09-2014 20:30:00 DKK 2.792
Verner Panton, Pantella standerlampe,
Verner Panton, Pantella standerlampe,. Verner Panton, Panthella standerlampe af hvidt akrylplast. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 130 Ø 50 cm. Fremstår med brugsslitage, nuanceforskel, mindre stjerne i top samt stamme med defekt gevind. Varenr: 3556848 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 24-09-2014 14:47:15 DKK 425
Verner Panton. Tre Flowerpot pendler (2)
Verner Panton. Tre Flowerpot pendler (2) . Verner Panton 1926-1998. To Flowerpot pendler af hvidemaljeret metal. Ø 22 cm. Formgivet i 1967. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ene underskærm med afslag / senere bemaling. (2) Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Varenr: 3556357 DKK 1.200 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24-09-2014 14:49:00 DKK 575
Verner Panton, Panthella bordlampe
Verner Panton, Panthella bordlampe . Verner Panton. Pantella bordlampe af hvidt akrylplast, afbryder på fod. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 55 Ø 40 cm. Fremstår med brugsslitage samt nuanceforskel. Varenr: 3556754 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 24-09-2014 18:19:00 DKK 650
Verner Panton, Topan pendel, grønlakeret
Verner Panton, Topan pendel, grønlakeret. Verner Panton, Topan pendel af grønlakeret metal, original bemalet med indsats. Formgivet i 1959. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 20 cm. Fremstår med lettere slitage samt afskalninger på maling. Varenr: 3546774 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 24-09-2014 19:19:00 DKK 325
Verner Panton. Pantella standerlampe . Verner Panton 1926-1998. Pantella standerlampe af hvidt akrylplast. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 130, Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 3560332 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-09-2014 17:20:03 DKK 450
Verner Panton. Pantella standerlampe . Verner Panton 1926-1998. Pantella standerlampe af hvidt akrylplast. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 130, Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 3548075 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-09-2014 12:39:00 DKK 375