Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "verner panton" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Verner Panton. VP ONE barstol i creme hvid (2)
Verner Panton. VP ONE barstol i creme hvid (2) . Verner Panton 1926 -1998. VP ONE barstol i farven creme hvid med stel i rustfrit, stål, sæde og ryg håndflettet med polyeurethan snore, forstærket med nylonkerne . Formgivet i 1955. Sædehøjde 76 cm. Udstillingsmodel Produceret af Montana. Fremstår med meget FÅ brugsspor, (2) Varenr: 4498722 DKK 3.000 DK, Aalborg, Nibevej 09-12-2016 18:26:00 DKK 1.050
Verner Panton. Stor Flowerpendel Ø 50 cm
Verner Panton. Stor Flowerpendel Ø 50 cm . Verner Panton 1926-1998. Stor Flowerpot pendel af rødlakeret metal, Ø 50 cm. Fremstillet hos &Tradition. Fremstår ubrugt i original emballage. Varenr: 4497153 DKK 2.600 DK, Hørsholm, Vibe Alle 09-12-2016 20:02:00 DKK 1.550
Verner Panton, vilstol 'Relaxer 2'
Verner Panton, vilstol 'Relaxer 2'. Vilstol "Relaxer 2", formgiven av Verner Panton. Rosenthal, Tyskland, formgiven 1974. Svart trästomme, stoppad sits klädd med vitt tyg. Höjd 82 cm. Visst slitage. Litteratur: Vitra Design Museum, "Verner Panton The Collected Works", s. 267 Varenr: 4483486 DKK 6.068 SE, Stockholm, Slakthusgatan 09-12-2016 21:05:00 DKK 4.551
Verner Panton. Loungestole m/ armlæn - system 1-2-3 (2)
Verner Panton. Loungestole m/ armlæn - system 1-2-3 (2). Verner Panton 1926 - 1998. To vintage lounge armstole, System1-2-3, overpolstret med dybhæftet, patineret cremefarvet læder. Monteret på trompetfod af støbt aluminium. Udført hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor, patineret læder samt lettere smudset. (2) Se ligeledes varenr. 4494824 samt ... Varenr: 4494832 DKK 12.000 DK, Odense, Kratholmvej 10-12-2016 19:20:00 DKK 6.400
Verner Panton. VP ONE barstol i creme hvid (2) . Verner Panton 1926 -1998. VP ONE barstol i farven creme hvid med stel i rustfrit, stål, sæde og ryg håndflettet med polyeurethan snore, forstærket med nylonkerne . Formgivet i 1955. Sædehøjde 76 cm. Produceret af Montana.Udstillingsmodel som Fremstår med meget FÅ brugsspor, (2) Varenr: 4498723 DKK 3.000 DK, Aalborg, Nibevej 11-12-2016 18:24:00 DKK 650
Verner Panton. Gulvlampe 'Pantella'
Verner Panton. Gulvlampe 'Pantella'. Verner Panton, 1926-1998. 'Pantella' stander/gulvlampe, stel og skærm af hvidt plast og metal. H. 128 Ø 50 cm. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor, mindre revne ved top af skærm, gevindstang knækket, knop mangler. Varenr: 4496652 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 12-12-2016 12:47:00 DKK 450
Verner Panton. Sæt på fire frisvinger stole i glasfiber, 'Panton Classic Chair' (4).
Verner Panton. Sæt på fire frisvinger stole i glasfiber, 'Panton Classic Chair' (4). . Verner Panton 1926-1998. Frisvinger stole 'Panton Chair' i helstøbt glasfiber-højglans. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. (4) Varenr: 4481058 DKK 14.000 DK, Kolding, Trianglen 12-12-2016 13:30:49 DKK 9.600
Verner Panton. Frisvinger stol, 'Panton Classic Chair'
Verner Panton. Frisvinger stol, 'Panton Classic Chair'. Verner Panton 1926-1998. Frisvinger stole 'Panton Chair' i helstøbt glasfiber med hvid højglanslakering. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Fremstår renoverede og oplakerede. Skader ved sidekantens afslutning mod gulv. Varenr: 4499724 DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 12-12-2016 20:04:00 DKK 550
Verner Panton. VP ONE barstol i farve RIO (2)
Verner Panton. VP ONE barstol i farve RIO (2) . Verner Panton 1926 -1998. VP ONE barstol i farven 122 RIO med stel i rustfrit, stål, sæde og ryg håndflettet med polyeurethan snore, forstærket med nylonkerne . Formgivet i 1955. Sædehøjde 76 cm. Udstillingsmodel Produceret af Montana. Fremstår med meget FÅ brugsspor, (2) Varenr: 4498747 DKK 3.000 DK, Aalborg, Nibevej 12-12-2016 20:22:00 DKK 475
Verner Panton, VP-Globen, Ø 40 cm
Verner Panton, VP-Globen, Ø 40 cm . Verner Panton. VP-Globe pendel, bemalede aluminiumsskærme monteret i plexiglaskugle. Formgivet 1969, udført hos Frandsen Lightning. Ø 40 cm. Brugsspor. Fremstår med knækkede ophæng / kæder samt to løse plastplastholdere til montering af skærm. Varenr: 4497942 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 13-12-2016 14:08:01 DKK 825
Verner Panton. Tidsskriftholder af forkromet metal
Verner Panton. Tidsskriftholder af forkromet metal. Verner Panton 1926-1998. Tidsskriftholder med seks hylder, dobbeltsidet, stel af forkromet metal, afsluttet på trompetfod. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 160 cm, B. 60 cm, D. 39 cm. Brugsspor. Varenr: 4499450 DKK 1.000 DK, Kolding, Trianglen 13-12-2016 14:23:00 DKK 575
Verner Panton. VP ONE barstol i creme hvid (2) . Verner Panton 1926 -1998. VP ONE barstol i farven creme hvid med stel i rustfrit, stål, sæde og ryg håndflettet med polyeurethan snore, forstærket med nylonkerne . Formgivet i 1955. Sædehøjde 76 cm. Produceret af Montana. Udstillingsmodel som Fremstår med meget FÅ brugsspor.(2) Varenr: 4498724 DKK 3.000 DK, Aalborg, Nibevej 13-12-2016 18:24:00 DKK 375
Verner Panton. Loungestole m/ armlæn - system 1-2-3 (2). Verner Panton 1926 - 1998. To vintage lounge armstole, System1-2-3, overpolstret med dybhæftet, patineret cremefarvet læder. Monteret på trompetfod af støbt aluminium. Udført hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor, patineret læder samt lettere smudset. (2) Se ligeledes varenr. 4494832 samt ... Varenr: 4494834 DKK 12.000 DK, Odense, Kratholmvej 13-12-2016 19:20:00 DKK 6.400
Verner Panton. Fire flowerpot pendler af aluminium. (4)
Verner Panton. Fire flowerpot pendler af aluminium. (4). Verner Panton. Fire flowerpot pendler af aluminium. Fremstillet hos Unique Interieur. Ø 23 cm. Fremstår med mindre brugsspor, enkelte ridser. (4) Varenr: 4500585 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 13-12-2016 19:55:00 DKK 1.350
Verner Panton. 'Pantella' stander/gulvlampe
Verner Panton. 'Pantella' stander/gulvlampe . Verner Panton, 1926-1998. 'Pantella' stander/gulvlampe. Stel og skærm af hvidt plast og metal. formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 131. Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker, gulnet fod, renoveret skærmstativ. Varenr: 4502135 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 13-12-2016 20:16:00 DKK 825
Verner Panton Click-Clock, armbåndsur
Verner Panton Click-Clock, armbåndsur . Verner Panton Click-Clock, armbåndsur af plast/gummi med 15 dele, der kan sammensættes på talrige måder. Uret har quartzværk. Designet af Verner Panton i samarbejde med Chrisophe Walch i 1995. Litt. Verner Panton, The collected Works, Vitra Design Museum. Gengivet og omtalt s. 312. Uret kommer ... Varenr: 4503570 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 14-12-2016 17:04:05 DKK 400
Verner Panton. Panton One Lounge Chair
Verner Panton. Panton One Lounge Chair. Verner Panton 1926-1998. Tivoli VP One, lounge stol i farven "Sky" med stel af børstet rustfrit stål, sæde og ryg håndflettet med polyeurethan snore, forstærket med nylonkerne. Formgivet omkring 1955. Produceret af Montana. Udstillingsmodel. Fremstår med brugsspor, herunder smuds på flet. Varenr: 4503330 DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 14-12-2016 17:48:00 DKK 450
Verner Panton. Panton One Lounge Chair . Verner Panton. Panton One Lounge Chair Verner Panton 1926-1998. Tivoli VP One, lounge stol i farven "Olive Green" med stel af børstet rustfrit stål, sæde og ryg håndflettet med polyeurethan snore, forstærket med nylonkerne. Formgivet omkring 1955. Produceret af Montana. Udstillingsmodel. Fremstår... Varenr: 4503282 DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 14-12-2016 18:01:00 DKK 425
Verner Panton, par røde Flowerpot pendler (2)
Verner Panton, par røde Flowerpot pendler (2) . Verner Panton. Par Flowerpot pendler, rød/orange lakering. Ø: 21 cm. Lette brugspræg. (2) Varenr: 4502355 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 14-12-2016 19:56:00 DKK 900
Tæppe, VP Rays Greige, Verner Panton, Designercarpets
Tæppe, VP Rays Greige, Verner Panton, Designercarpets. Tæppe 'VP Rays Greige', Verner Panton, fremstillet hos Designercarpets, formgivet i 1990'erne. Uld, beige og sort. Centrum med sort punkt, fra hvilket linjerne udgår, med knyttet signatur, med producentlabel, med klistermærke på undersiden. Ø 250 cm. Varenr: 4470607 DKK 14.882 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 14-12-2016 20:20:00 DKK 11.162
Verner Panton, loftlampe, VP-Globen Ø. 50 cm
Verner Panton, loftlampe, VP-Globen Ø. 50 cm . Verner Panton 1929-1998. VP-Globe pendel. Diam. 50 cm. Skærme af aluminium og hvidlakerede skærme i kugle af plexiglas. Formgivet 1969, fremstillet hos Verpan. Litteratur: Verner Panton The collected Works. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker, nist og afslag ved bundskrue, mindre revner ved ... Varenr: 4500814 DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 14-12-2016 20:29:00 DKK 500
Verner Panton, loftlampe, VP-Globen Ø. 50 cm . Verner Panton 1929-1998. VP-Globe pendel. Diam. 50 cm. Skærme af aluminium og hvidlakerede skærme i kugle af plexiglas. Formgivet 1969, fremstillet hos Verpan. Litteratur: Verner Panton The collected Works. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker, mindre revner ved top-kæder Varenr: 4500815 DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 14-12-2016 20:40:00 DKK 2.200
Verner Panton. Par flowerpot pendler af stål (2)
Verner Panton. Par flowerpot pendler af stål (2). Verner Panton. Par flowerpot pendler af stål. Fremstillet hos Unique Interieur. Ø 23 cm. Fremstår med mindre brugsspor, enkelte ridser. (2) Varenr: 4502847 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 14-12-2016 20:57:00 DKK 1.200
Verner Panton, 'system 123' vintage lounge stol
Verner Panton, 'system 123' vintage lounge stol. Verner Panton 1926 - 1998. Vintage lounge hvilestol / spisebordsstol, overpolstret med dybhæftet, patineret cognacfarvet læder. Monteret på trompetfod af støbt aluminium. Udført hos Fritz Hansen med stempel herfra. Se varenummer 4504531 & 4504532. Varenr: 4504526 DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 15-12-2016 14:35:30 DKK 7.000
Verner Panton. FUN DM I pendel.
Verner Panton. FUN DM I pendel. . Verner Panton. FUN DM I pendel/ loftlampe i tre etager, ringe af forniklet metal, monteret med skaller af perlemor. H. ca. 70 cm. Formgivet i 1955. Fremstillet hos Verpan. Litteratur: Verner Panton The Collected works.Udstillingsmodel med minimale håndteringsspor. Varenr: 4494425

DKK 3.600 DK, Herning, Engdahlsvej 15-12-2016 21:12:00 DKK 2.400
Verner Panton, 'system 123' vintage lounge stol. Verner Panton 1926 - 1998. Vintage lounge hvilestol / spisebordsstol, overpolstret med dybhæftet, patineret cognacfarvet læder. Monteret på trompetfod af støbt aluminium. Udført hos Fritz Hansen med stempel herfra. Se varenummer 4504526 & 4504532. Varenr: 4504531 DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 16-12-2016 14:36:00 DKK 7.000
Verner Panton, 'system 123' vintage lounge stol. Verner Panton 1926 - 1998. Vintage lounge hvilestol / spisebordsstol, overpolstret med dybhæftet, patineret cognacfarvet læder. Monteret på trompetfod af støbt aluminium. Udført hos Fritz Hansen med stempel herfra. Se varenummer 4504526 & 4504531. Varenr: 4504532 DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 19-12-2016 14:37:00 DKK 7.000