Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "verner panton" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Verner Panton. To kræmmerhusstole / Cone chair, sort læder
Verner Panton. To kræmmerhusstole / Cone chair, sort læder . Verner Panton 1926-1998. To kræmmerhusstole / Cone chair. Monteret på drejelig firpas fod. Betrukket med sort Savannelæder fra Arne Sørensen. Litteratur: Verner Panton The Collected Works. Gengivet og beskrevet S. 241. Fremstår nypolstret ved professionel møbelpolster. (2) Varenr: 3671076 DKK 18.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 05-03-2015 20:29:00 DKK 14.000
Verner Panton. 'Kræmmerhusstol' / Cone chair - sort læder
Verner Panton. 'Kræmmerhusstol' / Cone chair - sort læder. Verner Panton 1926-1998. Kræmmerhusstol / Cone chair. Monteret på drejelig firpas fod. Betrukket med sort læder Fremstår med minimale brugsspor.. Litteratur: Verner Panton The Collected Works. Gengivet og beskrevet S. 241. Fremstår ompolstret ved professionel møbelpolster. Varenr: 3741998 DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 06-03-2015 12:01:00 DKK 7.200
Verner Panton. To kræmmerhusstole / Cone chair, sort læder . Verner Panton 1926-1998. To kræmmerhusstole / Cone chair. Monteret på drejelig firpas fod. Betrukket med sort Savannelæder fra Arne Sørensen. Litteratur: Verner Panton The Collected Works. Gengivet og beskrevet S. 241. Fremstår nypolstret ved professionel møbelpolster. (2) Varenr: 3671077 DKK 18.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 06-03-2015 20:08:00 DKK 14.000
Verner Panton. Kræmmerhusstol/Cone Chair, cognacfarvet læder
Verner Panton. Kræmmerhusstol/Cone Chair, cognacfarvet læder. Verner Panton 1926-1998. Kræmmerhusstol, Cone Chair. Drejelig firpasfod af metal. Betrukket med patineret, cognacfarvet læder. Designet i 1958. Litteratur: Verner Panton The Collected Works. Gengivet og beskrevet side 241. Fremstår med aldersrelateret slitage på betræk, tør polstring. Varenr: 3742177 DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 06-03-2015 20:50:00 DKK 5.600
Pendler, Louis Poulsen, Topan af Verner Panton (3)
Pendler, Louis Poulsen, Topan af Verner Panton (3) . Verner Panton for Louis Poulsen, Topan pendler. Skærm af aluminium. Ø 22 cm. Fremstår med brugsspor bl.a. ridser & 1 stk m/ mindre tryk. (3) Varenr: 3743519 DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 08-03-2015 19:44:00 DKK 625
Panton Bachelor Chair. Verner Panton 1926-1998. Bachelo Chairs.
Panton Bachelor Chair. Verner Panton 1926-1998. Bachelo Chairs.. Panton Bachelor Chair. Verner Panton 1926-1998. Bachelo Chairs med stålrørsstel, betræk af lys kanvas. H. 74 B. 52 D. 70 cm. Formgivet i1955. Fremstillet ved Montana. Fremstår med få brugsspor. Varenr: 3745140 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 09-03-2015 11:04:04 DKK 650
Verner Panton. 'Kræmmerhusstol' / Cone chair
Verner Panton. 'Kræmmerhusstol' / Cone chair . Verner Panton 1926-1998. Kræmmerhusstol / Cone chair. Monteret på drejelig firpas fod. Original betrukket med skai. Fremstår med minimale brugsspor.. Litteratur: Verner Panton The Collected Works. Gengivet og beskrevet S. 241. Varenr: 3742001 DKK 7.000 DK, Kolding, Trianglen 09-03-2015 14:04:00 DKK 4.300
Verner Panton. Panthella bordlampe
Verner Panton. Panthella bordlampe. Verner Panton. Panthella bordlampe af hvidt akrylplast, afbryder på ledning. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 55 cm. Brugsspor, let gul stamme og fod. Varenr: 3747064 DKK 1.000 DK, Kolding, Trianglen 09-03-2015 15:08:00 DKK 450
Verner Panton, ´Panthella´, bordslampa
Verner Panton, ´Panthella´, bordslampa. Verner Panton, ´Panthella´, bordslampa. Kromad fot, grå skärm. Tillverkad av Louis poulsen. H. 70 cm. Diam. 50 cm. Varenr: 3747870 DKK 3.232 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 09-03-2015 19:17:00 DKK 1.374
Verner Panton. Bachelo Chairs (2)
Verner Panton. Bachelo Chairs (2). Verner Panton. Bachelo Chairs med stålrørsstel, udspændt med rødt kanvas, løse hynder betrukket med rødt stof. Formgivet i 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor. (2) Varenr: 3747289 DKK 3.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 09-03-2015 19:37:00 DKK 400
Verner Panton. Par Wire Cone Chairs samt tilhørende bord (3)
Verner Panton. Par Wire Cone Chairs samt tilhørende bord (3). Verner Panton 1926-1998. Par Wire Cone Chairs / Kræmmerhusstole af forkromet metal, grå stofhynder samt tilhørende bord, bordplade med hvid laminat med aluminiumkant. Formgivet 1959. Fremstillet hos Fritz Hansen. (3) Varenr: 3745781 DKK 12.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 09-03-2015 19:42:00 DKK 6.000
Verner Panton. Bachelo Chairs (2). Verner Panton. Bachelo Chairs med stålrørsstel, udspændt med rødt kanvas, løse hynder betrukket med rødt stof. Formgivet i 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor. (2) Varenr: 3747293 DKK 3.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 09-03-2015 19:57:00 DKK 375
Verner Panton, Panthella standerlampe
Verner Panton, Panthella standerlampe . Verner Panton. Pantella standerlampe af hvidt akrylplast. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 127 cm. Fremstår med brugsslitage, nuanceforskel og stjerne på top af skærm. Varenr: 3746187 DKK 1.500 DK, Herning, Engdahlsvej 09-03-2015 20:04:00 DKK 400
Verner Panton. Bachelo Chairs (2). Verner Panton. Bachelo Chairs med stålrørsstel, udspændt med rødt kanvas, løse hynder betrukket med rødt stof. Formgivet i 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor. (2) Varenr: 3747291 DKK 3.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 09-03-2015 20:11:00 DKK 400
Adrian Portmann, Verner Panton Nudes, 12 st, ramade
Adrian Portmann, Verner Panton Nudes, 12 st, ramade. Adrian Portmann, offsettryck, fotografier, "Nudes on Furniture designed by Verner Panton" Samtliga 12blad i mappen ramade i svart ram bakom glas. Bladmått 51 x 41 cm. Tryckta i 500 ex. Varenr: 3735947 DKK 4.041 SE, Stockholm, Slakthusgatan 09-03-2015 20:32:00 DKK 1.859
Verner Panton. Bachelo Chairs (2). Verner Panton. Bachelo Chairs med stålrørsstel, udspændt med rødt kanvas, løse hynder betrukket med rødt stof. Formgivet i 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor. (2) Varenr: 3747290 DKK 3.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 09-03-2015 20:47:00 DKK 400
Reservedele til Poul Henningsen, PH-5 pendel samt Verner Panton, VP-Globe pendel (2)
Reservedele til Poul Henningsen, PH-5 pendel samt Verner Panton, VP-Globe pendel (2). Reservedele til Poul Henningsen, PH-5 pendel med skærme af hvidlakeret metal samt Verner Panton, VP-Globe pendel. Fremstår med kraftig slitage og defekt, ridser, skævhed, revner samt reperationer. (2) Varenr: 3740137 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 10-03-2015 14:09:16 DKK 425
Verner Panton, par Flowerpot pendler (2)
Verner Panton, par Flowerpot pendler (2). Verner Panton, par Flowerpot pendler af sortlakeret metal. Formgivet i 1967. Fremstillet hos &tradition. Ø 22 cm. Fremstår med lettere slitage. (2) Varenr: 3727634 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 10-03-2015 16:10:00 DKK 1.100
Verner Panton. Panthella standerlampe
Verner Panton. Panthella standerlampe . Verner Panton. Pantella standerlampe af hvidt akrylplast. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. ca. 130 cm. Fremstår med lettere brugsspor. Varenr: 3749517 DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 10-03-2015 19:19:00 DKK 725
Verner Panton. Par Wire Cone Chairs  (2)
Verner Panton. Par Wire Cone Chairs (2). Verner Panton. Par Wire Cone Chairs. Kræmmerhusstole af forkromet metal, grønne stofhynder. Formgivet 1959. Fremstillet hos Fritz Hansen. Sæder fremstår nybetrukkede. (2) Varenr: 3729058 DKK 10.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 10-03-2015 19:52:00 DKK 5.000
Verner Panton. Panthella bordlampe. Verner Panton. Pantella bordlampe af hvidt akrylplast, afbryder på fod. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 70, Ø. 50 cm. Fremstår med gulnet fod, ridse og mærker. Varenr: 3747059 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 11-03-2015 13:15:19 DKK 325
Verner Panton. Par pendler, Topan (2)
Verner Panton. Par pendler, Topan (2). Verner Panton: Par pendler af brunlakeret metal, model Topan. Fremstillede hos Louis Poulsen. Diam. 20 cm. Fremstår med lettere slitage og enkelte ridser. (2) Varenr: 3743678 DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 11-03-2015 15:43:00 DKK 325
Verner Panton. Panthella standerlampe, forkromet plast
Verner Panton. Panthella standerlampe, forkromet plast. Verner Panton. Panthella standerlampe med forkromet stamme, fod og skærm,afbryder på fod. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 130 cm. Fremstår med slitage og defekt skærm. Varenr: 3744052 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-03-2015 19:14:00 DKK 750
 Sofa med ben af bøjet metal med betræk af Verner Panton. Stoftryk Geometri 1. L. 182 cm.
Sofa med ben af bøjet metal med betræk af Verner Panton. Stoftryk Geometri 1. L. 182 cm.. Sofa med ben af bøjet metal med betræk af Verner Panton. Stoftryk Geometri 1. L. 182 cm. Varenr: 3748067 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 11-03-2015 19:17:00 DKK 300
Pendler, Louis Poulsen, Flowerpots af Verner Panton (2)
Pendler, Louis Poulsen, Flowerpots af Verner Panton (2) . Verner Panton (1926-1998) for Louis Poulsen, Flowerpot af emalje. Ø 22 cm. Fremstår med brugsspor bl.a. få mindre afstød. NB første foto er modelfoto. (2) Varenr: 3754203 DKK 1.200 DK, Odense, Kratholmvej 12-03-2015 12:33:21 DKK 575
Verner Panton. Moon lamp pendel
Verner Panton. Moon lamp pendel . Verner Panton 1926-1998: Moon lamp, justerbar pendel af hvidlakeret metal. Formgivet i 1960, fremstillet hos Louis Poulsen. H. 34,5, Ø 35 cm. Brugsspor. Varenr: 3749702 DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 12-03-2015 18:51:00 DKK 350
Verner Panton. Par spisestol, model 'Panton Chair'  (2)
Verner Panton. Par spisestol, model 'Panton Chair' (2) . Verner Panton. Par frisvinger stole 'Panton Chair' i sort hårdt skum / 'Baydur. . Formgivet 1958. Fremstillet hos Herman Miller i 1960'erne. Fremstår med senere bemaling. (2) Varenr: 3751652 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-03-2015 19:56:00 DKK 325
VernerPanton. Tre flowerpot pendler (3)
VernerPanton. Tre flowerpot pendler (3) . Verner Panton 1926-1998. Tre grønne Flowerpot pendler, Ø 22 cm. Formgivet i 1967. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår velholdte, en skærm med udvendige ridser. (3) Varenr: 3753794 DKK 1.700 DK, Vejle, Dandyvej 12-03-2015 20:32:00 DKK 425
Verner Panton. Pendel, The Moonlamp
Verner Panton. Pendel, The Moonlamp. Verner Panton. Pendel 'The Moonlamp' af hvidlakeret aluminium. Formgivet i 1960. Fremstillet hos Verpan. Ø 35 cm. Litt. "Verner Panton -The collected works" gengivet og omtalt s. 124 og 184. Udstillingsmodel med mindre mærker. Varenr: 3752746

DKK 2.500 DK, Vejle, Dandyvej 12-03-2015 20:34:00 DKK 350