Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "verner panton" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Verner Panton. Seks 'Tivoli' stole (6)
Verner Panton. Seks 'Tivoli' stole (6) . Verner Panton. Seks 'Tivoli' stole med stel af rustfrit børstet stål, sæde og ryg håndflettet med polyeurethan snore, forstærket med nylonkerne. Formgivet omkring 1955. Fremstillet for DJOB. H. 85, B. 43, D.52 cm. (6) Varenr: 3941966 DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 05-09-2015 20:05:00 DKK 3.300
Verner Panton, gyngestol Relaxer 2
Verner Panton, gyngestol Relaxer 2. Gyngestol model Relaxer 2, dansk design af Verner Panton, fremstillet hos Rosenthal studio-line. Formgivet i 1974. Gulvgyngestol konstrueret af to seglformede, sortlakerede meder og en lamelbund af bøgetræsfiner, betræk af sort stof med hvidt gittermønster. H. 75 cm x B. 62,5 cm x D. 100 cm. ... Varenr: 3845169 DKK 4.478 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 05-09-2015 20:19:00 DKK 2.985
Verner panton, Panthella Bordlampe
Verner panton, Panthella Bordlampe. Verner Panton for Louis Poulsen, Panthella bordlampe, formgivet i 1971. Stel og skærm af hvidt plast, ledning med afbryder. H. 58 cm. Ø 40 cm. Fremstår med mindre brugsspor. Varenr: 3956048 DKK 1.200 DK, Odense, Kratholmvej 07-09-2015 19:10:00 DKK 650
Verner Panton, Panthella standerlampe
Verner Panton, Panthella standerlampe . Verner Panton. Pantella standerlampe af hvidt akrylplast. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 129 cm. Fremstår med alm. brugsslitage, kraftig nuanceforskel på stamme/fod Varenr: 3955802

DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 07-09-2015 20:00:00 DKK 450
Verner Panton, Panthella standerlampe . Verner Panton. Pantella standerlampe af hvidt akrylplast. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 129 cm. Fremstår med alm. brugsslitage, mindre nuanceforskel på stamme Varenr: 3955841 DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 07-09-2015 20:09:00 DKK 625
Verner Panton. Pantonova spisebord af forkromet stål
Verner Panton. Pantonova spisebord af forkromet stål. Verner Panton. Pantonova spisebord af forkromet stål, plade af glas. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 Ø 115 cm. Fremstår med brugsspor, mindre rustpletter/anløbninger på stel. Se også varenummer 3952518. Varenr: 3947556 DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-09-2015 20:15:00 DKK 2.100
Taklampa Fun 1 DM design Verner Panton
Taklampa Fun 1 DM design Verner Panton. VERNER PANTON, "Fun 1 DM", Mother of Pearl Pendant, taklampa, J. Lüber, Schweiz, formgiven 1964, metallstomme, hängande pärlemodiskar i tre våningar, höjd utan sladd ca 60 cm Varenr: 3957734 DKK 7.876 SE, Stockholms Auktionsverk Online 08-09-2015 16:00:00
Se mere
Verner Panton. Stol, 'Pantonic'
Verner Panton. Stol, 'Pantonic'. Verner Panton. Stol, "Pantonic" af lakeret formspændt bøgtræ, udskåret som figur. Produceret for Håg, Norge. Varenr: 3955769 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 08-09-2015 16:49:00 DKK 475
Verner Panton. Par 'Tivoli' barstole (2)
Verner Panton. Par 'Tivoli' barstole (2) . Verner Panton. Par 'Tivoli' barstole med stel af rustfrit børstet stål, sæde og ryg håndflettet med sort snore af polyeurethan, forstærket med nylonkerne. Formgivet omkring 1955. Sædehøjde 76 cm Varenr: 3957827 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 08-09-2015 19:28:00 DKK 1.450
Verner Panton, Zwei Pendelleuchten / Pendellampen VP 1 Flower Pot für &Tradition (2)
Verner Panton, Zwei Pendelleuchten / Pendellampen VP 1 Flower Pot für &Tradition (2). Verner Panton, Zwei Pendelleuchten / Pendellampen VP1 Flower Pot für &Tradition. Ausführung 1 x Edelstahl gebürstet, 1 x in schwarz. Bezeichnet mit Herstellerlogo und Herstellerklebeetikett. H. ca. 16 cm, Durchmesser ca. 23 cm. Leichte Alters- und Gebrauchsspuren, teils kleine Kratzer und ... Varenr: 3951260 DKK 1.120 DE, Hamburg, Große Elbstraße 08-09-2015 19:55:00 DKK 448
Verner Panton, snäckskalslampa, bordslampa 'Fun'
Verner Panton, snäckskalslampa, bordslampa 'Fun' . Verner Panton, snäckskalslampa, bordslampa 'Fun' FUN, formgiven av Verner Panton. Metallstomme behängd med snäckskal. Extra snäcksal medföljer. Verner Panton. Diameter 30 cm, höjd 41 cm. Framstår med smärre slitage. Varenr: 3955718 DKK 1.969 SE, Malmö, Baltzarsgatan 08-09-2015 20:06:00 DKK 335
Verner Panton, 10 trådreoler/enkeltmoduler fra Trådreol 6161T serien, fremstillet hos Montana (10)
Verner Panton, 10 trådreoler/enkeltmoduler fra Trådreol 6161T serien, fremstillet hos Montana (10). Verner Panton, 10 trådreoler/enkeltmoduler fra Trådreol 6161T serien, fremstillet hos Montana. Farver: krom. Materiale: forkromet metaltråd (5 mm). Dertil 5 plader i klart glas. Dimensioner: længde: 35,4 cm, bredde: 35,4 cm; højde: 35,4 cm. Fremstår med lette alders- og brugsspor, delvist små ... Varenr: 3951259 DKK 4.851 DE, Hamburg, Große Elbstraße 08-09-2015 20:32:00 DKK 3.732
Verner Panton. Flowerpot pendel, forkromet
Verner Panton. Flowerpot pendel, forkromet. Verner Panton. Flowerpot pendel af forkromet metal. Formgivet i 1967. Ø 22 cm. Brugsspor, bule, afkortede ledning. Varenr: 3953466 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 09-09-2015 14:12:00 DKK 325
Verner Panton for Georg Jensen. Masterpiece, stort fad af sterlingsølv, dessin nr. 1302. 3522735
Verner Panton for Georg Jensen. Masterpiece, stort fad af sterlingsølv, dessin nr. 1302. 3522735. Verner Panton for Georg Jensen. Masterpiece. Stort fad af sterlingsølv. Stemplet monogram VP, Georg Jensen efter 1945, Sterling Denmark. Dessin nr. 1302. L 55, B. 45 cm. Vægt 2816 gr. Vejledende udsalgspris DKK 85.000 Dette er en del af temaauktionen over sølv fra Georg Jensen. Læs mereher Varenr: 3951093 DKK 75.000 DK, Herlev, Dynamovej 09-09-2015 19:02:00 DKK 37.000
Verner Panton. Par rumdelere (2)
Verner Panton. Par rumdelere (2). Verner Panton. Rumdelere betrukket med brunt uld, butterfly fødder af forkormet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 150 B. 60 cm. Fremstår med brugsspor, samt kromafskalninger på fødder. Varenr: 3959426 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2015 20:01:00 DKK 300
Verner Panton. Spiralen. Lysekrone
Verner Panton. Spiralen. Lysekrone . Verner Panton (1926-1990). Spirallampe af guldfarvet plast. Model SPO1. Fremstillet hos Frandsen Lightning. H. ca. 60 cm. Ø 36 cm. Lette brugsspor. Litteratur: Vitra Design Museum: "Verner Panton" pp. 122 og 292. Varenr: 3952678 DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-09-2015 20:45:00 DKK 1.250
Verner Panton. Panthella standerlampe
Verner Panton. Panthella standerlampe. Verner Panton. Pantella standerlampe af hvidt akrylplast. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 123 cm. Fremstår med brugsslitage, defekt tænd/sluk, bule på skærm samt gulnet stamme og fod. Varenr: 3959711 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 10-09-2015 14:24:00 DKK 300
Verner panton, Flowerpot bordlampe VP4, grøn
Verner panton, Flowerpot bordlampe VP4, grøn. Verner Panton. Flowerpot bordlampe med stel af stål, skærmsæt af grønlakeret metal. Monteret med grøn stofledning. H. 33 cm. Fremstillet hos Unique Interieur, Copenhagen. Fremstår med lettere slitage. Varenr: 3959679 DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 10-09-2015 15:14:00 DKK 325
Louis Poulsen. Verner Panton. VP-globen reservedele
Louis Poulsen. Verner Panton. VP-globen reservedele. Louis Poulsen. Verner Panton. VP-globen reservedele, skærm & ophæng, Ø 50 cm. Fremstår med stjerne ved top. Varenr: 3953858 DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 10-09-2015 19:34:00 DKK 300
Verner Panton. Kræmmerhusstol / Cone Chair, nybetrukket med sort Savannelæder
Verner Panton. Kræmmerhusstol / Cone Chair, nybetrukket med sort Savannelæder . Verner Panton 1926-1998. Kræmmerhusstol / Cone chair. Nybetrukket med sort Savannelæder. Monteret på forkromet drejelig firpas fod. H. 84 cm. Varenr: 3961248 DKK 11.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10-09-2015 20:10:00 DKK 9.000
Verner Panton. Kræmmerhusstol / Cone Chair, nybetrukket med sort Savannelæder . Verner Panton 1926-1998. Kræmmerhusstol / Cone chair. Nybetrukket med sort Savannelæder. Monteret på forkromet drejelig firpas fod. H. 84 cm. Varenr: 3961247 DKK 11.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10-09-2015 20:11:00 DKK 9.000