Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "verner panton" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Verner Panton, et par stofbilleder fra Mira X Schweiz (2)
Verner Panton, et par stofbilleder fra Mira X Schweiz (2). Et par stofbilleder, dansk design af Verner Panton, fremstillet hos Mira X, Schweiz. Formgivet i 1973. Fløjlsagtigt stof med violet tryk, opspændt på trærammer. Det ene billede er betegnet på bagsiden. B. 70,5 cm, H. 111 cm. Fremstår med lette spor. (2) Varenr: 4231381 DKK 3.731 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 07-05-2016 20:15:00 DKK 2.239
Verner Panton. Sæt på otte frisvinger stole 'Panton Chair' (8)
Verner Panton. Sæt på otte frisvinger stole 'Panton Chair' (8) . Verner Panton 1926-1998. Sæt på otte frisvinger stole 'Panton Chair' i helstøbt sort polypropylen. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. (8) Varenr: 4243647 DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 10-05-2016 14:02:00 DKK 7.400
Verner Panton, Panton Chair in weiß für Vitra / Herman Miller / Fehlbaum Production
Verner Panton, Panton Chair in weiß für Vitra / Herman Miller / Fehlbaum Production. Verner Panton, Panton Chair in weiß für Vitra / Herman Miller / Fehlbaum Production. Entwurf von 1958/67, zweite produzierte Serie des bekannten Panton Chairs aus orngefarbenem Polysterol, Spritzguss (Luran S). Produktion von 1971-79, Ausführung Vitra / Fehlbaum GmbH 1977. Unterseitig gemarkt. ... Varenr: 4255321 DKK 2.239 DE, Hamburg, Große Elbstraße 10-05-2016 20:02:00 DKK 1.791
Verner Panton, fire Panton Chairs i baydur (4)
Verner Panton, fire Panton Chairs i baydur (4). Verner Panton, fire Panton Chairs i baydur. Formgivet i 1958/67, første fremstillede serie af den kendte Panton Chair af hårdt polyurethanskum (baydur), violetfarvet lakeret. Kun i produktion fra 1968 til 71. Fremstillet hos Herman Miller / Fehlbaum Production / Vitra. H. ca. 82 cm, B. ca. 50 cm,... Varenr: 4259740 DKK 11.194 DE, Hamburg, Große Elbstraße 10-05-2016 20:18:00 DKK 8.209
Verner Panton. Pantella bordlampe
Verner Panton. Pantella bordlampe. Verner Panton. Panthella bordlampe af hvidt akrylplast, afbryder på fod. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 55 cm. Fremstår lettere gulnet Varenr: 4260292 DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 11-05-2016 14:15:00 DKK 675
Verner Panton, Tivoli/VP ONE stole i farven 'Grassgreen' (2)
Verner Panton, Tivoli/VP ONE stole i farven 'Grassgreen' (2). Verner Panton 1926 -1998. To VP 'ONE' stole i farven 'Grassgreen' med stel i rustfrit stål, sæde og ryg håndflettet med polyeurethan, forstærket med nylonkerne snore. Formgivet i1955. Sædehøjde 47 cm.Produceret af Montana. Udstillingsmodel. Fremstår med meget få brugsspor (2) Varenr: 4263016 DKK 3.500 DK, Aalborg, Nibevej 11-05-2016 18:38:00 DKK 3.000
Verner Panton. 'Flowerpot', To pendler, 1960 'erne (2)
Verner Panton. 'Flowerpot', To pendler, 1960 'erne (2). Verner Panton. To 'Flowerpot' pendler af orange emaljeret metal, Ø 22 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen, 1960 'erne. Originale orange stofledinger. Fremstår med mindre brugsspor, dog enkelte emaljeafslag.(2) Varenr: 4261864 DKK 1.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 11-05-2016 18:59:00 DKK 550
Verner Panton, limited Olympia Panton Chair/S Chair, Hong Kong 2008, Isabell Werth
Verner Panton, limited Olympia Panton Chair/S Chair, Hong Kong 2008, Isabell Werth. Verner Panton, limited Olympia Panton Chair/S Chair, Hong Kong 2008. Formgivet i 1958/67, fremstillet hos Vitra i 2008. Limiteret specialedition for de tyske olympiske mestre 2008. Overrakt i september 2008 til det tyske dressurridningshold under velkomstfesten i Europa-Park Rust. Underskrevet ... Varenr: 4248660 DKK 14.179 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 12-05-2016 20:15:00 DKK 10.448
Verner Panton for Louis Poulsen. Par pendler 'Flowerpot' (2)
Verner Panton for Louis Poulsen. Par pendler 'Flowerpot' (2). Verner Panton (1926-1998) for Louis Poulsen. To Flowerpot pendler af emaljeret metal, Ø 22 cm. Formgivet i 1967. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med kraftig brugsslitage, ridser, mærker, afslag, rust. (2) Varenr: 4261369 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 13-05-2016 16:25:00 DKK 300
Verner Panton. Pantella bordlampe. Verner Panton. Panthella bordlampe af hvidt akrylplast, afbryder på fod. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 55 cm. Fremstår lettere gulnet, med stjerne på skærm. Varenr: 4264021 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 13-05-2016 19:04:00 DKK 325
Verner Panton. Cirkulært bord.
Verner Panton. Cirkulært bord.. Cirkulært bord af Verner Panton. Rund fod af helstøbt aluminium, søjle af forkromet stål, cirkulær bordplade med hvid laminat og kantliste af aluminium. H. 71 cm, Ø 120 cm. Fremstillet af Fritz Hansen. Fremstår med lette brugsspor. Varenr: 4261580 DKK 3.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 13-05-2016 19:17:00 DKK 325
Verner Panton. Panthella standerlampe
Verner Panton. Panthella standerlampe. Verner Panton 1926-1998, Panthella standerlampe. Stel og skærm af hvidt plast og metal. H. 128 Ø 50 cm. formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med lette brugsspor. Varenr: 4264991 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 13-05-2016 19:21:00 DKK 1.850
Verner Panton. Stol, model Cone Chair
Verner Panton. Stol, model Cone Chair . Verner Panton. Stol, model Cone Chair, betrukket med uldstof, monteret på drejelig firpasfod af metal, H. 85 B. 60 sædehøjde 47 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor, betræk med slitage, porøs polstring. Varenr: 4261804 DKK 2.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 13-05-2016 19:46:00 DKK 450
Verner Panton, Flower Pot Pendellampe / Pendelleuchte, für Louis Poulsen
Verner Panton, Flower Pot Pendellampe / Pendelleuchte, für Louis Poulsen. Verner Panton, Flower Pot Pendellampe / Pendelleuchte, für Louis Poulsen. Entwurf von 1971. Konstruktion aus und emailliertem Metall, mit Porzellanfassung Ø 21cm, H. 15 cm. Alters- und Gebrauchsspuren, Kratzer und Bereibungen, teils kleine Abplatzer / Fehlstellen, Lackierung erneuert / ... Varenr: 4265002 DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 13-05-2016 20:40:00 DKK 336
Verner Panton. Spisebord model VPJB90
Verner Panton. Spisebord model VPJB90. Verner Panton Spise bord model VPJB90 produceret af Montana. Bordplade Ø90, H. 72. Sort malet stel med trompet fod. Bordplade belagt med hvid silke laminat med hvid malet kanter. Bordet fremstår med brugsspor. Varenr: 4264446

DKK 3.500 DK, Aalborg, Nibevej 15-05-2016 19:27:00 DKK 300
Verner Panton. Bord model VPQ60
Verner Panton. Bord model VPQ60. Verner Panton 1926 -1998. Høj bord, model VPQ60 produceret af Montana. Bordplade Ø60, H. 105. Rød malet stel med trompet fod. Bordplade belagt med rød laminat samt blank rød malet kant. Bordet fremstår med brugsspor. Varenr: 4264438

DKK 2.500 DK, Aalborg, Nibevej 15-05-2016 19:38:00 DKK 300
Verner Panton bord, model VPQ60
Verner Panton bord, model VPQ60. Verner Panton 1926 -1998. Høj bord, model VPQ60 produceret af Montana. Bordplade Ø60, H. 105. Sort malet stel med trompet fod. Bordplade belagt med forbo sort linoleum samt blank sort malet kant. Bordet fremstår med brugsspor. Varenr: 4264276 DKK 2.500 DK, Aalborg, Nibevej 15-05-2016 20:20:00 DKK 300
Verner Panton, 'Kræmmerhus' stol/ 'Cone Chair' betrukket med gråt møbelstof
Verner Panton, 'Kræmmerhus' stol/ 'Cone Chair' betrukket med gråt møbelstof. Verner Panton. Stol, model Cone Chair, betræk af gråt møbelstof. Kræmmerhusform, monteret på firepas fod. Fremstillet hos Fritz Hansen. Litteratur: Verner Panton The Collected Works. Gengivet og beskrevet S. 241. Fremstår med brugsspor, pletter. Varenr: 4264471 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 16-05-2016 19:13:00 DKK 325