Kategori  Vurdering
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Verner Pantor for Louis Poulsen. 'Pantop' pendel
Verner Panton. Pantop pendel af hvid lakeret metal. Ø 30 cm. Medfølges af original ubrudt emballage. NB :Modelfotos.
Varenr: 4752092

DKK 1.100 DK, Herning, Engdahlsvej 18-10-2017
11:27:08
DKK 450
Verner Panton. Flower Pot pendler, lilla (2)
Verner Panton 1926-1998. Flower Pot pendler af lillaemaljeret metal. Formgivet i 1967. Fremstillet hos Tradition. Ø 22 cm. (2)
Varenr: 4793253

DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-10-2017
14:34:00
DKK 1.450
Verner Panton. Pantop pendel af hvid lakeret metal. Ø 30 cm. Medfølges af original ubrudt emballage. NB: Modelfotos.
Varenr: 4752096

15:28:00
Stol design Panton
VERNER PANTON, "Pantonic", stol, HÅG, formgiven 1992, gulackerad, sitthöjd ca 45 cm
Varenr: 4805996
DKK 1.955 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-10-2017
16:32:00
Se mere
Stol design Panton
VERNER PANTON, "Pantonic", stol, HÅG, formgiven 1992, blålackerad, sitthöjd ca 45 cm
Varenr: 4806021
17:36:00
Se mere
Verner Panton, Pantella standerlampe
Verner Panton (1926-1998) 'Pantella' standerlampe formgivet i 1971. Stel og skærm af hvidt metal og plast. H. 130 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor, skrammer heraf lidt nuanceforskel samt manglende knop på afbryder.
Varenr: 4805275
DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-10-2017
19:18:00
DKK 1.550
Verner Panton. Otte stole model VP ONE (8)
Verner Panton 1926 -1998. Otte VP 'ONE'. Stel af rustfrit stål, sæde og ryg håndflettet med polyeurethansnore, forstærket med nylonkerne for minimalt stræk. Farve sort. Stabelbare. Kan bruges inden- og udendørs. Formgivet i 1955 og anses som Verners Pantons første stol. Sh. 47 cm. Produceret af ...
Varenr: 4806166
DKK 6.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 18-10-2017
19:57:00
DKK 2.500
Stol design Panton
Varenr: 4806087
20:16:00
Se mere
Verner Panton. Pantella bordlampe og gulvlampe (2)
Verner Panton 1926-1998. Pantella bordlampe H. 54 cm. samt standerlampe af hvidt akrylplast H. 130 cm., begge med afbryder på ledning. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. cm. Fremstår med alm. lette brugsspor, små mærker, sktrammer.
Varenr: 4805131
DKK 3.000 DK, Herning, Engdahlsvej 18-10-2017
20:40:00
Verner Panton Moonlamp, kobber, Ø 34 cm
Verner Panton. Pendel (The Moonlamp) udført i kobber. Formgivet i 1960, fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 34 cm. Fremstår med lettere brugsspor, enkelte ridser på baldakin og minimalt afslag på porcelænsfatning. Litt.: "Verner Panton -The collected works" gengivet og omtalt S. 124, 284.
Varenr: 4801600
20:53:00
DKK 2.500
Verner Panton. Gyngestol / gyngesofa, model 'Relaxer'
Verner Panton 1926-1988. Gyngestol / gyngesofa, model 'Relaxer' med stel af sortlakeret træ, løs hynde nybetrukket med cognac farvet læder. Formgivet i 1974. Fremstår med mærker på stel, nypolsteret ved professionel møbelpolster med cognac farvet læder.
Varenr: 4745511
DKK 10.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18-10-2017
20:57:00
DKK 3.100
Stol design Panton
VERNER PANTON, "Pantonic", stol, HÅG, formgiven 1992, gullackerad, sitthöjd ca 45 cm
Varenr: 4806126
21:34:00
Se mere
Verner Panton. 'Cone Chair' / Kræmmerhusstol, gul
Verner Panton 1926-1998. Cone Chair / Kræmmerhusstol. Fuldpolstret med gul 'tonus' uld, firpasfod i satinbørstet rustfrit stål. Formgivet 1959. Fremstillet og mærket hos Vitra. Fremstår med minimale brugsspor, let smuds på sæde. Litteratur: 'Verner Panton, The collected works, Vitra design ...
Varenr: 4805122
DKK 7.000 DK, Kolding, Trianglen 19-10-2017
15:24:00
DKK 4.900
Verner Panton. Stol, Cone Chair / Kræmmerhusstolen, orange
Verner Panton 1926-1998. Stol, Cone Chair / Kræmmerhusstolen. Fuldpolstret med Orange 'tonus' uld, firpasfod i satinbørstet rustfrit stål. Formgivet 1959. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med minimale brugsspor. Litteratur: 'Verner Panton, The collected works, Vitra design museum'. Omtalt og ...
Varenr: 4800892
20:27:00
DKK 1.900
Verner Panton 'Panthella' standerlampe
Verner Panton 1926-1998. 'Panthella' stander/gulvlampe, formgivet i 1971. Stel og skærm af hvidt plast og metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 130 cm. Med gulnet fod og ridser.
Varenr: 4798531
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 20-10-2017
10:43:25
DKK 850
Varenr: 4752098

DKK 1.100 DK, Herning, Engdahlsvej 21-10-2017
20:44:00
DKK 325
Verner Panton. Cone Chair / Kræmmerhusstolen
Verner Panton 1926-1998. Cone Chair / Kræmmerhusstolen. Fuldpolstret med Orange 'tonus' uld, firpasfod i satinbørstet rustfrit stål. Formgivet 1959. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med minimale brugsspor. Litteratur: 'Verner Panton, The collected works, Vitra design museum'. Omtalt og ...
Varenr: 4800901
DKK 7.000 DK, Kolding, Trianglen 22-10-2017
20:41:00
DKK 3.300
Verner Panton. Tre Topan pendler, hvidlakerede (3)
Verner Panton. Tre Topan pendler af hvidlakeret metal, Ø ca. 20 cm. Senere monteret med stofledning (ca. 3 meter). Formgivet 1959. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med alm. alders- og brugspræg. (3)
Varenr: 4811702
DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-10-2017
18:44:00
DKK 325
Verner Panton, stole/lounge chair, system 1-2-3 (2)
Verner Panton, par stole/lounge chair, model ’System 1-2-3’, formgivet i 1973, drejelig konstruktion, rund fod af børstet aluminium, betræk af dybhæftet lilla stof, betegnet på foden, H. 86 cm – siddehøjde 49 cm – B. 50 cm – D. 54 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, delvist ...
Varenr: 4792889
DKK 4.466 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-10-2017
19:34:00
DKK 335
Verner Panton. 'Cone Chair' / Kræmmerhusstole samt skammel (3)
Verner Panton 1926-1998. Et par Cone Chairs / Kræmmerhusstole samt skammel. Nypolstret med orange hallingdal uldstof, firpasfod i forkromet stål. Formgivet 1959. Litteratur: 'Verner Panton, The collected works, Vitra design museum'. Omtalt og afbildet s. 30 - 34. (3)
Varenr: 4750905
DKK 25.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-10-2017
20:00:00
DKK 6.000
Verner Panton. Sæt trådreoler (5)
Verner Panton 1929-1998. Sæt trådreoler af rødlakeret stål (moulin rouge). 35x35x35 cm. Fremstillet hos Montana. Ubrugte i original emballage. Første billede er modelfoto. (5)
Varenr: 4750686

DKK 6.000 DK, Herning, Engdahlsvej 23-10-2017
20:12:13
DKK 875
Verner Panton 1926-1998. Bachelor skammel
Verner Panton. Bachelor skammel . Udført af stålrør, betræk af patineret ruskind. Fremstillet hos Fritz Hansen, 1960/70 'erne. Fremstår med almindelige brugsspor.
Varenr: 4808905
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-10-2017
20:25:00
DKK 425
Verner Pantor for Louis Poulsen. 'Pantop' bordlampe
Verner Panton. Pantop bordlampe med hvidlakeret skærm, forkromet stamme og fod. Fremstillet hos Louis Poulsen. H: 66 cm. Ø: 45 cm. Original ubrudt æske, handsker m.v. medfølger. Modelfotos.
Varenr: 4752063

DKK 1.600 DK, Herning, Engdahlsvej 24-10-2017
18:17:35
DKK 500
Verner Panton. Et par stole model 'Panto Pop'. (2)
Verner Panton (1926-1998). Et par stole model 'Panto Pop' af orange plast. Fremstillet hos Verpan. H. 54. D. 81 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker. (2)
Varenr: 4812033
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-10-2017
19:50:00
Verner Panton. Pantop pendel af hvid lakeret metal. Ø 30 cm. Medfølges af original ubrudt emballage. NB: Første billede er modelfoto.
Varenr: 4744113

DKK 1.100 DK, Herning, Engdahlsvej 24-10-2017
19:53:16
Verner Panton, pendel, VP-Globe, Ø 40 cm
Verner Panton (1926 - 1998), VP-Globe pendel med bemalede aluminiumsskærme monteret i plexiglaskugle. Formgivet 1969, fremstillet hos Verpan. Litteratur: Verner Panton The collected Works. Ø. 40 cm. Fremstår ubrugt i original emballage. Modelfotos.
Varenr: 4812891
DKK 5.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 24-10-2017
20:02:00
DKK 3.300
Verner Panton. VP-Globe pendel, Ø 40 cm
Verner Panton 1929-1998. VP-Globe pendel med skærme af lakeret aluminium, kugle af klart plexiglas. Formgivet 1969. Fremstillet hos Frandsen Lighting. Ø 40 cm. Litteratur: Verner Panton The collected Works. Fremstår med alm. brugsspor
Varenr: 4811861
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-10-2017
20:41:00
Verner Panton. 'Cone' / Kræmmerhus lounge sæt (3)
Verner Panton 1926-1998. Et par Cone Chairs / Kræmmerhusstole. Fuldpolstret med orange 'Tonus' uld, firpasfod i satinbørstet rustfrit stål. Bord, Cone table på firpasfod i børstet stål, kegleformet stamme i hvidlakeret kunststof, plade med hvidt laminat med gummikantliste. Formgivet 1959. ...
Varenr: 4800840
DKK 18.000 DK, Kolding, Trianglen 27-10-2017
11:56:00
DKK 1.950