Kategori  Vurdering
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Verner Panton. VP ONE barstol i farve Zen Red (2)
Verner Panton 1926 -1998. Par VP ONE barstole i farven Zen Red med stel i rustfrit, stål, sæde og ryg håndflettet med polyeurethan snore, forstærket med nylonkerne . Formgivet i 1955. Sædehøjde 76 cm. Produceret af Montana. Fremstår med meget få brugsspor (2)
Varenr: 4747854
DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 21-08-2017
19:57:00
DKK 925
Verner Panton, fire Panton Chairs/stole, formgivet i 1950'erne/1960'erne, fremstillet hos Fehlbaum Production (4)
Verner Panton, fire Panton Chairs/stole, formgivet i 1950'erne/1960'erne, fremstillet hos Fehlbaum Production, violet, udførelse Fehlbaum Production/Herman Miller. B. 49 cm, H. 80 cm, D. 55 cm. Fremstår med kraftige brugsspor, afslag og ridser, små mangler i farvelaget, en større revne. (4)
Varenr: 4743931
DKK 3.718 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-08-2017
20:19:00
DKK 781
Verner Panton. Sofabord, 1970'erne
Verner Panton. Sofabord med kvadratisk plade af brunt laminat, trompetfod af brunlakeret aluminium. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1975. H. 50 B. 80 D. 80 cm. Fremstår med brugsspor og mindre afskalninger på fod.
Varenr: 4746263
DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-08-2017
20:43:00
Verner Panton. Højt sofabord, 1970'erne
Verner Panton. Højt sofabord med kvadratisk plade af brunt laminat, trompetfod af brunlakeret aluminium. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1975. H. 65 B. 80 D. 80 cm. Fremstår med brugsslitage og mindre afskalninger /ridser på fod.
Varenr: 4747114
20:48:00
Verner Panton. Par 'Flowerpot' pendler (2)
Verner Panton 1926-1998. Par Flowerpot af hvid emaljeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 22 cm. Lette brugsspor. (2)
Varenr: 4750526
DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-08-2017
19:05:00
Verner Pantor for Louis Poulsen. 'Pantop' pendel
Verner Panton. Pantop pendel af hvid lakeret metal. Ø 30 cm. Medfølges af original ubrudt emballage. NB: Første billede er modelfoto.
Varenr: 4744113

DKK 1.100 DK, Herning, Engdahlsvej 24-08-2017
19:30:23
Verner Panton. 'Panthella' stander/gulvlampe
Verner Panton 1926-1998. 'Panthella' stander/gulvlampe, formgivet i 1971. Stel og skærm af hvidt plast og metal. H. 120 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor; minimale revner i skærm ved stålkugle. Let ledløs i samlinger.
Varenr: 4745982
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-08-2017
20:07:00
DKK 975
Verner Panton. Flowerpot pendel - kobber
Verner Panton 1926-1998. Flowerpot pendel af kobber, Ø 23 cm. Fremstillet hos &Tradition. Fremstår ubrugt i original emballage. Emballage med skade.
Varenr: 4746996
DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-08-2017
15:39:47
Verner Panton. Fire Stole model VP ONE.
Verner Panton (1926 -1998). Fire VP 'ONE' stole i farven 'SNOW"' med hvidmalet stel i rustfrit stål, sæde og ryg håndflettet med polyeurethan, forstærket med nylonkerne snore. Formgivet i 1955 og anses som Verners Pantons første stol. Sædehøjde 50 cm. Produceret af Montana. Udstillingsmodel. ...
Varenr: 4751965
DKK 4.500 DK, Aalborg, Nibevej 25-08-2017
18:03:00
DKK 1.050
Varenr: 4751968
18:03:00
DKK 525
Verner Panton Flower Pot pendler (5)
Fem 'Flower Pot' pendler formgivet af Verner Panton i 1967, fremstillet hos Louis Poulsen af emaljeret metal- Fremstår usamlet, der mangler ophæng og ledning. Lette brugsspor (5)
Varenr: 4737140
DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-08-2017
19:13:00
DKK 1.150
Verner Panton. Gyngestol / gyngesofa, model 'Relaxer'
Verner Panton 1926-1988. Gyngestol / gyngesofa, model 'Relaxer' med stel af sortlakeret træ, løs hynde nybetrukket med cognac farvet læder. Formgivet i 1974. Fremstår med mærker på stel, nypolsteret ved professionel møbelpolster med cognac farvet læder.
Varenr: 4745510
DKK 10.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-08-2017
20:40:00
DKK 5.800
Varenr: 4745511
20:45:00
DKK 1.150
Verner Panton. 'Cone Chair' / Kræmmerhusstole samt skammel (3)
Verner Panton 1926-1998. Et par Cone Chairs / Kræmmerhusstole samt skammel. Nypolstret med orange hallingdal uldstof, firpasfod i forkromet stål. Formgivet 1959. Litteratur: 'Verner Panton, The collected works, Vitra design museum'. Omtalt og afbildet s. 30 - 34. (3)
Varenr: 4750905
DKK 25.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-08-2017
20:47:00
Verner Panton for Louis Poulsen. 'Pantop' bordlampe
Verner Panton. Pantop bordlampe med hvidlakeret skærm, forkromet stamme og fod. Fremstillet hos Louis Poulsen. H: 66 cm. Ø: 45 cm. Original ubrudt æske, handsker m.v. medfølger. Modelfotos.
Varenr: 4752060

DKK 1.600 DK, Herning, Engdahlsvej 26-08-2017
16:24:48
Varenr: 4747856
DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 26-08-2017
18:28:00
DKK 375
Varenr: 4747857
19:28:00
Verner Panton 1929-1998. Sæt trådreoler (5)
Verner Panton 1929-1998. Sæt trådreoler af rødlakeret stål (moulin rouge). 35x35x35 cm. Fremstillet hos Montana. Ubrugte i original emballage. Første billede er modelfoto. (5)
Varenr: 4750686

DKK 6.000 DK, Herning, Engdahlsvej 27-08-2017
20:16:00
DKK 4.600
Verner Panton – Georg Jensen, blomstervase
Blomstervase fra den danske sølvsmed Georg Jensen (1866-1935). Formgivet af Verner Panton i 1988. Stemplet på undersiden: Georg Jensen, VP, Sterling, 925 S. Mål ca.: højde 20 cm, Ø 10 cm. Blomstervasen fremstår i aldersrelateret stand med svage brugsspor, lille bule/skramme på ca. 5 mm. ...
Varenr: 4717900
DKK 16.360 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 27-08-2017
20:30:00
DKK 1.524
Verner Panton. Ti Pantonova sofamoduler (10)
Verner Panton. Ti Pantonova moduler med stel af sort patineret, forzinket stålrør. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Fritz Hansen i 1970'erne. (10)
Varenr: 4730501
DKK 16.000 DK, Kolding, Trianglen 28-08-2017
13:45:00
DKK 8.000
Verner Panton. Et par Panton One Lounge Chair (2)
Verner Panton 1926-1998. To lænestole model Panton One Lounge Chair. lounge stol med stel af børstet rustfrit stål, sæde og ryg håndflettet med polyuretan snore, forstærket med nylonkerne. Formgivet omkring 1955. Produceret af Montana. H. 76 Sh. 39 B. 75 cm. (2)
Varenr: 4753079
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 28-08-2017
19:00:00
DKK 325
Varenr: 4753074
20:00:00
DKK 325
Verner Panton. Par Pantop pendler
Verner Panton. Par Pantop pendler af lakeret metal. Ø 30 cm. Fremstår med alm. brugsspor. (2)
Varenr: 4751836
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 28-08-2017
20:14:00
Verner Panton. Pendel, model VP-Globe. Ø 50 cm
Verner Panton 1926 - 1998. Pendel, model VP-Globe. Ø 50 cm. Kugle af transparent acryl med fem indvendige reflektorer i hvidt glas. Formgivet 1969. Fremstillet hos Verpan. Fremstår med brugsspor, ridser, løse/manglende afstandsstykker, stjernerevne.Litteratur: Verner Panton The collected Works,...
Varenr: 4754641
DKK 3.000 DK, Helsingør, Støberivej 28-08-2017
20:32:00
Verner Panton. Et par lænestole med armlæn, system 1-2-3 (2)
Verner Panton 1926-1998. Et par lænestole med armlæn, system 1-2-3, originalt betrukket med grønt uld, armlæn af forkromet stål, drejefod af alu. Formgivet i 1973-74. Udført hos Fritz Hansen. H. 78/39 cm. Fremstår med brugsspor, slidt plettet betræk med trådudtræk. (2)
Varenr: 4753881
DKK 2.500 DK, Vejle, Dandyvej 28-08-2017
20:34:00
Verner Panton. Stor Flowerpot pendel
Verner Panton 1926-1998. Stor Flowerpot pendel af gul/orange emaljeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 34, Ø 50 cm. Monteret med original sort stofledning. Fremstår med få brugsspor. Litteratur: Verner Panton "The Collected Works, Vitra Design Museum" afbildet s. 289.
Varenr: 4753892
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 28-08-2017
20:46:00
DKK 6.200