Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "verner panton" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Verner Panton. Pantella bordlampe
Verner Panton. Pantella bordlampe . Verner Panton. Panthella bordlampe af hvidt akrylplast, senere monteret afbryder på ledning. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 70 cm. Brugsspor. BEMÆRK: denne vare er på eftersyn og udleveres fra Lauritz.com Roskilde, Store Hedevej 4, 4000 Roskilde. Denne vare er en del af ... Varenr: 3876826 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 04-07-2015 18:47:00 DKK 850
Verner Panton 1926-1998. To Panto Pop stole (2)
Verner Panton 1926-1998. To Panto Pop stole (2). Verner Panton. To Panto Pop siddemøbler i lilla og blå plast. Udført hos Innovation etiket herfra under stol. H. 52, Ø 80 cm. Fremstår med få brugsspor. (2) Varenr: 3894499 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 06-07-2015 19:30:00 DKK 350
Verner Panton, 'Pantonova' sofagruppe. (11)
Verner Panton, 'Pantonova' sofagruppe. (11) . Verner Panton 1926-1998. Pantonova modulsofa af forkromet stål, hynder betrukket med lilla uld. Rundt sofabord uden glasplade, ti sofamoduler. Formgivet 1971. Fremstillet hos Fritz Hansen. Litteratur: Verner Panton. The Collected Work, Vitra Design Museum. Afbildet og beskrevet s. 260-261. ... Varenr: 3862649 DKK 20.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 06-07-2015 19:39:00 DKK 15.500
Verner Panton. Tidsskriftholder, model MO132
Verner Panton. Tidsskriftholder, model MO132 . Verner Panton 1926-1998. Tidsskriftholder med tre hylder, stel af forkromet metal, afsluttet på butterfly fod. H. 160 B. 60 D. 39 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen, model MO132. Varenr: 3896293 DKK 1.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 06-07-2015 19:49:00 DKK 325
Verner Panton, 'Pantonova' sofagruppe. (8)
Verner Panton, 'Pantonova' sofagruppe. (8) . Verner Panton 1926-1998. Pantonova modulsofa af forkromet stål, hynder betrukket med blå uld. Otte sofamoduler. Formgivet 1971. Fremstillet hos Fritz Hansen. Litteratur: Verner Panton. The Collected Work, Vitra Design Museum. Afbildet og beskrevet s. 260-261. Fremstår med brugsspor/slitage, ... Varenr: 3863885 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 06-07-2015 19:50:00 DKK 6.000
Verner Panton, 'Pantonova' sofamoduler. (5)
Verner Panton, 'Pantonova' sofamoduler. (5). Verner Panton 1926-1998. Pantonova modulsofa af forkromet stål, hynder betrukket med uld. Fem sofamoduler. Formgivet 1971. Fremstillet hos Fritz Hansen. Litteratur: Verner Panton. The Collected Work, Vitra Design Museum. Afbildet og beskrevet s. 260-261. Fremstår med brugsspor/ kraftig slitage, ... Varenr: 3895779 DKK 4.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 06-07-2015 20:30:00 DKK 325
Verner Panton, skærmsæt til stor Flowerpot pendel
Verner Panton, skærmsæt til stor Flowerpot pendel . Verner Panton, skærmsæt til stor Flowerpot pendel af gul-emaljeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen, Ø 50 cm. H. 34 cm. Fremstår med afslag og rust. Varenr: 3889047 DKK 2.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 07-07-2015 19:54:03 DKK 375
Verner Panton, siddegruppe, 4 stole, model K1 + spisebord (5)
Verner Panton, siddegruppe, 4 stole, model K1 + spisebord (5). Siddegruppe, fire stole, model K1 + et spisebord, Verner Panton, fremstillet hos Plus Linje, København, formgivet i 1958. Metalblik med let polstring samt polstret rund siddepude betrukket med cremefarvet uldstof (Kvadrat), fodkors af forkromet metal, metalblik betrukket med cremefarvet læder, ... Varenr: 3887068 DKK 21.627 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-07-2015 19:55:00 DKK 17.152
Verner Panton, stolar modell 'C', System 1-2-3, ull (2)
Verner Panton, stolar modell 'C', System 1-2-3, ull (2). Verner Panton 1926-1998. Ett par stolar modell C i 1-2-3 serien. Klädsel i stoppad röd ulltextil, sitsar monterade på butterfly benställning i förkromat stål. Formgivna c 1973/74. Tillverkade av Fritz Hansen. Mått B 49 cm, D 45 cm, H 90 cm, SH 45 cm. Smärre bruksspår, vissa fläckar. (2) Varenr: 3896679 DKK 1.592 SE, Stockholm, Slakthusgatan 08-07-2015 19:44:00 DKK 259
Verner Panton, stolar modell 'C', System 1-2-3, ull (2). Verner Panton 1926-1998. Ett par stolar modell C i 1-2-3 serien. Klädsel i stoppad röd ulltextil, sitsar monterade på butterfly benställning i förkromat stål. Formgivna c 1973/74. Tillverkade av Fritz Hansen. Mått B 49 cm, D 45 cm, H 90 cm, SH 45 cm. Smärre bruksspår, vissa fläckar. (2) Varenr: 3896691 DKK 1.592 SE, Stockholm, Slakthusgatan 08-07-2015 20:42:00 DKK 259
Verner Panton, stolar modell 'C', System 1-2-3, ull (4)
Verner Panton, stolar modell 'C', System 1-2-3, ull (4). Verner Panton 1926-1998. Fyra stolar modell C i 1-2-3 serien. Klädsel i stoppad röd ulltextil, sitsar monterade på butterfly benställning i förkromat stål. Formgivna c 1973/74. Tillverkade av Fritz Hansen. Mått B 49 cm, D 45 cm, H 90 cm, SH 45 cm. Smärre bruksspår, vissa fläckar. (4) Varenr: 3896677 DKK 3.184 SE, Stockholm, Slakthusgatan 08-07-2015 20:45:00 DKK 259
Verner Panton, stolar modell 'C', System 1-2-3, ull (8)
Verner Panton, stolar modell 'C', System 1-2-3, ull (8). Verner Panton 1926-1998. Åtta stolar modell C i 1-2-3 serien. Klädsel i stoppad röd ulltextil, sitsar monterade på butterfly benställning i förkromat stål. Formgivna c 1973/74. Tillverkade av Fritz Hansen. Mått B 49 cm, D 45 cm, H 90 cm, SH 45 cm. Smärre bruksspår, vissa fläckar. (8) Varenr: 3896673 DKK 6.369 SE, Stockholm, Slakthusgatan 08-07-2015 20:58:00 DKK 4.140
Verner Panton, stolar modell 'C', System 1-2-3, ull (6)
Verner Panton, stolar modell 'C', System 1-2-3, ull (6). Verner Panton 1926-1998. Sex stolar modell C i 1-2-3 serien. Klädsel i stoppad röd ulltextil, sitsar monterade på butterfly benställning i förkromat stål. Formgivna c 1973/74. Tillverkade av Fritz Hansen. Mått B 49 cm, D 45 cm, H 90 cm, SH 45 cm. Smärre bruksspår, vissa fläckar. (6) Varenr: 3896675 DKK 4.777 SE, Stockholm, Slakthusgatan 08-07-2015 21:47:00 DKK 3.184
Pendler, Louis Poulsen, Flowerpots af Verner Panton (2)
Pendler, Louis Poulsen, Flowerpots af Verner Panton (2) . Verner Panton (1926-1998) for Louis Poulsen, Flowerpot af emalje, Ø 22 cm. Fremstår med brugsspor. (2) Varenr: 3898492 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 09-07-2015 19:35:00 DKK 425
Verner Panton for Georg Jensen, Masterpieces fade (3)
Verner Panton for Georg Jensen, Masterpieces fade (3). Verner Panton for Georg Jensen, Masterpieces fade af rustfrit stål, i originale æsker. 17,5 x 15 cm samt 32 x 27 cm. (3) Varenr: 3890262 DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 09-07-2015 20:30:00 DKK 600
Verner Panton. Pantella standerlampe
Verner Panton. Pantella standerlampe . Verner Panton. Pantella standerlampe af hvidt akrylplast. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 127 cm. Fremstår med brugsspor, farveforskel, ridser og mærker. Varenr: 3898820 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 09-07-2015 20:45:00 DKK 300
Verner Panton. Pantop bordlampe
Verner Panton. Pantop bordlampe. Verner Panton. Pantop bordlampe af forkromet metal. Formgivet i 1980. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 38 cm. Fremstår med lettere slitage. Varenr: 3899315 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 10-07-2015 17:00:00 DKK 300
Verner Panton, skærmsæt til stor Flowerpot pendel . Verner Panton, skærmsæt til stor Flowerpot pendel af gul-emaljeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen, Ø 50 cm. H. 34 cm. Fremstår med afslag og rust. Varenr: 3901153 DKK 2.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 10-07-2015 18:51:00 DKK 350