Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "verner panton" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Pendel, Frandsen Lighting, VP-Globe af Verner Panton, Ø 40 cm
Pendel, Frandsen Lighting, VP-Globe af Verner Panton, Ø 40 cm. Verner Panton for Frandsen Lighting, pendel VP-Globe, designet i 1969. Bemalede aluminiumsskærme monteret i plexiglaskugle(løs). Ø 40 cm. Fremstår med brugsspor. Litteratur: Verner Panton The collected Works. Varenr: 3595250 DKK 3.500 DK, Odense, Kratholmvej 02-11-2014 19:28:00 DKK 3.000
Verner Panton, Flowerpot bordlampe, VP4
Verner Panton, Flowerpot bordlampe, VP4 . Verner Panton, Flowerpot bordlampe med stel af forkromet metal, skærmsæt af hvidlakeret metal. H. 37 cm. Alm. brugsspor, emballage medfølger. Varenr: 3602841 DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-11-2014 17:39:00 DKK 1.450
Stander/gulvlampe, Louis Poulsen, Panthella af Verner Panton
Stander/gulvlampe, Louis Poulsen, Panthella af Verner Panton. Verner Panton (1926-1998) for Louis Poulsen, Panthella stander/gulvlampe, formgivet i 1971. Stel og skærm af hvidt plast og metal. H. 134 cm. Fremstår brugsspor bla. gulnet. Varenr: 3600408 DKK 1.200 DK, Odense, Kratholmvej 03-11-2014 19:32:00 DKK 500
Verner Panton pendel, VP-Globe, Louis Poulsen, Ø 60
Verner Panton pendel, VP-Globe, Louis Poulsen, Ø 60 . Verner Panton 1926-1998. Pendel, VP-Globe. Bemalede aluminiumsskærme monteret i plexiglaskugle. Formgivet 1969, udført hos Louis Poulsen. Ø 60 cm. Fremtræder med tydelige bruggspor i form af ridser samt tre små manglende akrylstyr. Litteratur: Verner Panton The collected Works, gengivet og omtalt... Varenr: 3585623 DKK 6.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 03-11-2014 20:08:00 DKK 3.300
Verner Panton. Sixty III pendel
Verner Panton. Sixty III pendel. Verner Panton 1926-1998. Sixty III pendel med skærme af hvidlakeret metal, H. 27 Ø 56 cm. Fremstår med brugsspor, samt buler i ring. Formgivet i 1985. Produceret hos Royal Copenhagen. Litteratur "Panton -The collected works" fra Vitra Design Museum, side 298. Ikke længere i produktion. Varenr: 3604491 DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 03-11-2014 20:40:00 DKK 350
Verner Panton. Sæt på seks frisvinger stole 'Panton Chair' (6)
Verner Panton. Sæt på seks frisvinger stole 'Panton Chair' (6) . Verner Panton 1926-1998. Sæt på seks frisvinger stole 'Panton Chair' i helstøbt hvidt polypropylen. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med minimale brugsspor. Medfølgende Vitra hæfte.(6) Se event. varenummer 3603771. Varenr: 3601755 DKK 9.000 DK, Kolding, Trianglen 04-11-2014 14:20:00 DKK 2.400
Verner Panton. Par frisvinger stole 'Panton Chair' (2)
Verner Panton. Par frisvinger stole 'Panton Chair' (2) . Verner Panton 1926-1998. Par frisvinger stole 'Panton Chair' i helstøbt hvidt polypropylen. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med minimale brugsspor. Medfølgende Vitra hæfte. (2) Se event. varenummer 3601755. Varenr: 3603771 DKK 3.000 DK, Kolding, Trianglen 04-11-2014 14:40:00 DKK 1.700
Verner Panton. Panthella bordlampe
Verner Panton. Panthella bordlampe . Verner Panton. Panthella bordlampe af hvid akrylplast. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 54 cm. Modelfotos, fremstår uåbnet i original Louis Poulsen emballage. Varenr: 3533442 DKK 3.000 DK, Kolding, Trianglen 04-11-2014 15:00:00 DKK 2.200
Nudes on Furniture designed by Verner Panton (12)
Nudes on Furniture designed by Verner Panton (12). Nudes on Furniture designed by Verner Panton. Offsettryk. Fotograferet af Adrian Portmann. Bladmål 51 x 41 cm. Trykt i 500 eksemplarer og udsolgt fra forlaget. (12) Varenr: 3602281 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-11-2014 20:23:00 DKK 850
Verner Panton. Panthella standerlampe
Verner Panton. Panthella standerlampe . Verner Panton. Panthella standerlampe, akryl og hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 130 cm. Fremstår med brugsspor; fod med nogle ridser. Varenr: 3606951 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 05-11-2014 19:42:00 DKK 525
Montana Tivoli barstol
Montana Tivoli barstol . Montana Tivoli barstol med børstet stålstel og hvid flet. H: 94 cm. Sædehøjde: 77 cm. Oprindelig formgivet af Verner Panton, relanceret i 2003 af Joakim Lassen. Stabelbar. Fremstår med minimale brugsspor. Varenr: 3605076 DKK 1.600 DK, Hørsholm, Vibe Alle 05-11-2014 20:33:00 DKK 450
Verner Panton, Pantella bordlampe
Verner Panton, Pantella bordlampe . Verner Panton. Pantella bordlampe af hvidt akrylplast. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 70 Ø ca. 40 cm. Fremstår med gulnet fod samt brugsslitage. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Varenr: 3609579 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 06-11-2014 12:01:00 DKK 500
Verner Panton. Studioline barskab af palisander
Verner Panton. Studioline barskab af palisander. Verner Panton. Studioline barskab af palisander, top med opklappelige låger, greb og beslag af messing, monteret på sokkel af sortlakeret træ, indvendigt indrettet til bakker (mgl. bakker). Formgivet i 1961. Fremstillet hos France & Søn. H. 42 L. 67 B. 67 cm. Litt. Verner Panton. The Collected ... Varenr: 3609496 DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 06-11-2014 19:38:00 DKK 800
Verner Panton, Ilumesa lysbord / sofabord
Verner Panton, Ilumesa lysbord / sofabord. Verner Panton. Ilumesa lysbord af hvidt kunststof/plast. H. 35 Ø 70 cm. Formgivet i 1969. Fremstillet hos Innovation, model 23600. Litteratur: Verner Panton the collected works s. 254. Fremstår med brugsspor, mindre revne på siden, lys virker. Varenr: 3608186 DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 06-11-2014 19:50:00 DKK 425
Verner Panton. Mira-X stoftryk, model Onion
Verner Panton. Mira-X stoftryk, model Onion. Verner Panton. Mira-X stoftryk på bomuld, model Onion opsat på ramme. 112 x 112 cm. Varenr: 3607680 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 06-11-2014 19:50:00 DKK 375
Verner Panton, Europa bordlampe
Verner Panton, Europa bordlampe. Verner Panton, Europa bordlampe af forkromet stander med skærm af hvidt og klart glas. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 44 cm. Fremstår med lettere slitage. Varenr: 3602809 DKK 5.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 06-11-2014 20:06:00 DKK 1.350
Verner Panton. Bordlampe, Pantop
Verner Panton. Bordlampe, Pantop . Verner Panton. Pantop bordlampe af hvidt opal glas, stel af poleret stål. Fremstillet hos Frandsen Lighting. H. 54 cm Ø. 30 cm. Varenr: 3604289 DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 06-11-2014 20:25:00 DKK 350
Verner Panton. Par 'Wire cone' lænestole, uld (2)
Verner Panton. Par 'Wire cone' lænestole, uld (2). Verner Panton 1926-1998. Par 'Wire cone chairs' med stel af forkromet metal, hynder af blåt uld. Fremstillet hos Fritz Hansen, med mærkat herfra. (2) Litt: Verner Panton, The Collected Works, s. 247. Varenr: 3579268 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 06-11-2014 20:27:00 DKK 6.000
Verner Panton, Panthella standerlampe
Verner Panton, Panthella standerlampe . Verner Panton, Pantella standerlampe af hvidt akrylplast. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 125 Ø 50 cm. Fremstår med lille stjerne på skærm. Varenr: 3608676 DKK 1.500 DK, Herning, Engdahlsvej 06-11-2014 20:27:00 DKK 425
Verner Panton. Pantop standerlampe, forkromet metal
Verner Panton. Pantop standerlampe, forkromet metal. Verner Panton. Pantop standerlampe af forkromet metal. Fremstillet hos Frandsen Lighting. H. 132 cm. Fremstår med minimale brugsspor. Varenr: 3608761 DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 07-11-2014 13:43:00 DKK 325
Verner Panton. Pantop standerlampe, forkromet metal. Verner Panton. Pantop standerlampe af forkromet metal. Fremstillet hos Frandsen Lighting. H. 132 cm. Fremstår med minimale brugsspor. Varenr: 3608759 DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 07-11-2014 13:55:00 DKK 325
Verner Panton. Frisvinger stol 'Panton Chair'
Verner Panton. Frisvinger stol 'Panton Chair' . Verner Panton 1926-1998. Frisvinger stol 'Panton Chair' i helstøbt rød glasfiber-højglans. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra, stempel heraf præget i stolen. Fremstår med minimale/ingen brugsspor. Varenr: 3604288 DKK 3.500 DK, Kolding, Trianglen 07-11-2014 14:47:00 DKK 850
Verner Panton pendel, VP-Globe, Louis Poulsen, Ø 60 . Verner Panton 1926-1998. Pendel, VP-Globe. Bemalede aluminiumsskærme monteret i plexiglaskugle. Formgivet 1969, udført hos Louis Poulsen. Ø 60 cm. Litteratur: Verner Panton The collected Works, gengivet og omtalt S. 290. Brugsspor og ridser/mærker. Varenr: 3607700 DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-11-2014 19:51:00 DKK 2.100
Verner Panton. Par Flowerpot pedler af blå emaljeret metal (4)
Verner Panton. Par Flowerpot pedler af blå emaljeret metal (4) . Verner Panton 1926-1998. Par Flowerpot pendler af blå emaljeret metal. Ø 22 cm. Formgivet i 1967. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med enkelte afslag Varenr: 3610279 DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 07-11-2014 19:54:00 DKK 1.000