Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "verner panton" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Verner Panton. Panthella standerlampe
Verner Panton. Panthella standerlampe . Verner Panton. Panthella standerlampe af hvidt akrylplast, afbryder på fod. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 130 cm. Fremstår letter gulnet og med ridser på fod og skærm samt reparation på montageholder. Varenr: 3788083 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 20-04-2015 14:38:00 DKK 1.000
Verner Panton. VP-Globen, Ø. 40cm
Verner Panton. VP-Globen, Ø. 40cm. Verner Panton 1926-1998. VP-Globe pendel, bemalede aluminiumsskærme monteret i plexiglaskugle. Formgivet 1969, udført hos Frandsen Lightning. Ø. 40 cm. Litt: Verner Panton The collected Works Varenr: 3800994 DKK 4.000 DK, Aalborg, Nibevej 20-04-2015 15:26:00 DKK 3.100
Verner Panton: 'Panton Chair's'  i pink polypropylen
Verner Panton: 'Panton Chair's' i pink polypropylen. Verner Panton. Frisvinge stol 'Panton Chair's' i helstøbt pink polypropylen. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra Varenr: 3803147

DKK 1.250 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-04-2015 19:05:00 DKK 1.000
Verner Panton. Flowerpot bordlampe
Verner Panton. Flowerpot bordlampe. Verner Panton. Flowerpot bordlampe, skærm af blåemaljeret metal, stel af rustfrit stål. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 32 cm. Fremstår med manglende underskærm og defekt ophæng. Varenr: 3790111 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 20-04-2015 19:07:00 DKK 350
Verner Panton, Panthella standerlampe
Verner Panton, Panthella standerlampe. Verner Panton. Panthella standerlampe af hvidt akrylplast, afbryder på fod. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 130 cm. Fremstår gulnet og med ridser på fod og skærm. Varenr: 3788088 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 20-04-2015 19:37:00 DKK 850
Verner Panton for Georg Jensen. Stor Orkidé vase af sterlingsølv
Verner Panton for Georg Jensen. Stor Orkidé vase af sterlingsølv . Verner Panton 1926-1998. Stor Orkidé vase af sterlingsølv, stemplet VP, 925S, Sterling. Formgivet af Verner Panton 1988. Fremstillet hos Georg Jensen. H. 20, B. 10,5 cm. Vægt 490 gr. Original pose og æske medfølger. Dette er en del af temaauktionen over sølv fra Georg Jensen. Se mere her Varenr: 3803632

DKK 5.500 DK, Herlev, Dynamovej 20-04-2015 19:45:00 DKK 3.000
Verner Panton. Par kræmmerhusstole / cone chair (2)
Verner Panton. Par kræmmerhusstole / cone chair (2). Verner Panton. Par kræmmerhusstol / cone chair betrukket med grønligt uld, firpasfod af forkromet metal. Formgivet 1959. Fremstillet hos Gebrüder Nehl, Tyskland. Fremstår med brugsslitage, porøst skum enkelte pletter, revne i betræk ved ryglæn og let rust. Se vare nr. 3805692. (2) Varenr: 3805693 DKK 5.000 DK, Aalborg, Nibevej 21-04-2015 16:05:00 DKK 1.100
Verner Panton. Par kræmmerhusstole / cone chair (2). Verner Panton. Par kræmmerhusstol / cone chair betrukket med grønligt uld, firpasfod af forkromet metal. Formgivet 1959. Fremstillet hos Gebrüder Nehl, Tyskland. Fremstår med brugsslitage, porøst skum enkelte pletter og let rust. Se vare nr. 3805693. (2) Varenr: 3805692 DKK 5.000 DK, Aalborg, Nibevej 21-04-2015 16:10:00 DKK 950
Verner Panton gula stolar modell Panton chair(4)
Verner Panton gula stolar modell Panton chair(4). Verner Panton (1926-1998) stolar, 4 st sk 'Panton-chair' i gul plast. Formgiven 1967, tillverkad sedan 1999 av Vitra i polypropylen. Märkta Verner Panton Minimalt bruksslitage. (4) Varenr: 3802979 DKK 4.792 SE, Malmö, Baltzarsgatan 21-04-2015 20:30:00 DKK 2.955
Verner Panton, System 1-2-3 lænestol. (4)
Verner Panton, System 1-2-3 lænestol. (4). Verner Panton, System 1-2-3, fire lænestole betrukket med grå uld, butterflyfod af stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med slitage. (4) Varenr: 3803249 DKK 6.000 DK, Herning, Engdahlsvej 21-04-2015 20:37:00 DKK 1.050
Verner Panton. VP-Europa Standerlampe
Verner Panton. VP-Europa Standerlampe. Verner Panton 1926-1998. Gulvlampe (VP-Europa) forkromet stander med skærm af delvist matteret glas. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 132 Ø 50 cm. Fremstår med aldersrelateret brugspræg; fod med nogle afskalninger af krom.Litteratur: Verner Panton 'The Collected works'. Gengivet S. 294. Varenr: 3794703 DKK 10.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-04-2015 20:49:00 DKK 6.000
Verner Panton m. fl. En samling lamper, bl.a. Panthella
Verner Panton m. fl. En samling lamper, bl.a. Panthella. En samling standerlamper, bordlampe og løse skærme af akrylplast, bl.a. Panthella. Udført hos Louis Poulsen og Lyfa. Fremstår med manglende og defekte dele, afslag, revner og mærker. Varenr: 3800908 DKK 2.000 DK, Kolding, Trianglen 22-04-2015 14:29:44 DKK 575
Verner Panton Click-Clock, wristwatch.
Verner Panton Click-Clock, wristwatch.. Click-Clock, wristwatch, plastic / rubber with several parts that can be combined in numerous ways. The watch has a quartz movement. The watch comes with orginal box and manual. Designed by Verner Panton in corporation with Chrisphe Walch in 1995. Litt. Verner Panton, The collected Works, ... Varenr: 3807250 DKK 1.268 BE, Antwerpen 22-04-2015 15:02:31 DKK 298
Danske designere, komplet (15)
Danske designere, komplet (15). Danske Designere. 15 bøger bestående af: Kay Bojesen, Arne Jacobsen, Verner Panton, Kaare Klint, Poul Kjærholm, Finn Juhl, Poul Henningsen, Knud Holscher, Hans J. Wegner, Nanna Ditzel, Ole Jensen, Jacob Jensen, Erik Magnussen, Louise Campbell samt Børge Mogensen. (15) Varenr: 3794032 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2015 19:14:00 DKK 1.400
Verner Panton click clock - smaller box
Verner Panton click clock - smaller box. Click-Clock, wristwatch, plastic / rubber with several parts that can be combined in numerous ways. Swiss made watch The watch has a quartz movement. Water resistant to 100 feet The watch is in working order Designed by Verner Panton in corporation with Chrisphe Walch in 1995. Litt. Verner ... Varenr: 3793263 DKK 1.119 BE, Antwerpen 22-04-2015 20:05:00 DKK 298
Verner panton, PantoMove, kontorstole (4)
Verner panton, PantoMove, kontorstole (4). Verner Panton. Kontorstol model PantoMove med skal af rødt plast, højdejusterbart stel af stål. Fremstillet hos VS danmark. Fremstår med let brugsslitage, ridser og enkelte pletter. Se vare nr. 3805954. (4) Varenr: 3805953 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 23-04-2015 14:51:51 DKK 325
Verner Panton. System 1-2-3 lænestol betrukket med brunt læder
Verner Panton. System 1-2-3 lænestol betrukket med brunt læder . Verner Panton 1926-1998: System 1-2-3 lænestol betrukket med dybhhæftet brunt læder, monteret på rund fod af aluminium. Formgivet i 1973, fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor, patineret læder. Varenr: 3807258 DKK 3.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 23-04-2015 15:04:00 DKK 1.150
Verner panton, PantoMove, kontorstole (4). Verner Panton. Kontorstol model PantoMove med skal af rødt plast, højdejusterbart stel af stål. Fremstillet hos VS danmark. Fremstår med let brugsslitage, ridser og enkelte pletter. Se vare nr. 3805953. (4) Varenr: 3805954 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 23-04-2015 16:00:00 DKK 350
Verner Panton fad af rustfrit stål samt tre stager fremstillet af Georg Jensen (4)(
Verner Panton fad af rustfrit stål samt tre stager fremstillet af Georg Jensen (4)(. Fad af rustfrit stål af Verner Panton, fremstillet af Georg Jensen. 'Masterpieces by Verner Panton'. 37 x 44 cm. samt tre Swing stager af børstet stål H. 22 cm. fremstillet af Georg Jensen (4) Varenr: 3805103 DKK 1.600 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-04-2015 17:18:35 DKK 1.150
Verner Panton, stor Flowerpot pendel
Verner Panton, stor Flowerpot pendel. Verner Panton, stor Flowerpot pendel af sortlakeret stål. Fremstillet hos Unique Interieur, model VP2. Ø 50 cm. Fremstår med lettere slitage. Varenr: 3795399 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-04-2015 17:45:00 DKK 575
Verner Panton. Par Wire Cone Chairs  (2)
Verner Panton. Par Wire Cone Chairs (2). Verner Panton. Par Wire Cone Chairs. Kræmmerhusstole af forkromet metal, grønne stofhynder. Formgivet 1959. Fremstillet hos Fritz Hansen. Sæder fremstår nybetrukkede, ene sæde med skjolder. (2) Varenr: 3807192 DKK 10.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 23-04-2015 19:46:00 DKK 5.000
Verner Panton. Panthella bordlampe
Verner Panton. Panthella bordlampe. Verner Panton for Louis Poulsen, Panthella bordlampe, formgivet i 1971. Stel og skærm af hvidt plast, ledning med afbryder. H. 58 cm. Indvendige skærmholder i klar plast fremstår med brændemærke og limning (mærke på størrelse med en to-krone). Varenr: 3804903 DKK 1.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 23-04-2015 19:56:00 DKK 800
Verner Panton, ett par System 1-2-3 fåtöljer (2)
Verner Panton, ett par System 1-2-3 fåtöljer (2). Verner Panton, ett par System 1-2-3 fåtöljer, för Fritz Hansen. Vävspänd stålrörsstomme med djuphäftade dynor klädda med ulltextil. Trumpetfot av polerad aluminium. H 80, B 59, D 80. Bruksslitage, enstaka fläck. Ena fåtöljen behöver dras åt i foten. (2) Varenr: 3806052 DKK 2.396 SE, Stockholm, Slakthusgatan 23-04-2015 20:07:00 DKK 1.278
Verner Panton 3 bordlamper Compelex Polythema (3)
Verner Panton 3 bordlamper Compelex Polythema (3). Tre bordlamper. Verner Panton, fremstillet hos Compelex, Danmark, distribueret af Polythema, Tyskland. Akryl, gul, rød og blå. Kegleform. H. 20 cm. Ø 20 cm. Litteratur: Verner Panton. Das Gesamtwerk. Werkverzeichnis, ill. s. 299. (3) Varenr: 3792365 DKK 4.476 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-04-2015 20:33:00 DKK 2.984
Verner Panton for Georg Jensen. Sukkerskål samt flødekande af sterlingsølv (2)
Verner Panton for Georg Jensen. Sukkerskål samt flødekande af sterlingsølv (2) . Verner Panton 1926-1998. Sukkerskål samt flødekande af sterlingsølv. Begge stemplede Georg Jensen, VP, 925S, Sterling. H. 6,4-6,7, B. 6,5-8,8 cm. Formgivet af Verner Panton 1988. Samlet vægt 268 gr. Fremstillet hos Georg Jensen. Originale poser og æsker medfølger. (2) Se alle auktionerne her ... Varenr: 3805973

DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-04-2015 13:28:38 DKK 1.150
Verner Panton Chair's fire stk samt Cone bord(5)
Verner Panton Chair's fire stk samt Cone bord(5). Verner Panton 1926-1998. Verner Panton Chair, fire stk i beige baydur, tidlig model samt farve. Samt et Verner Panton Cone bord, renoveret, firpasfod i poleret jern. Fremstår med brugsspor i form af bl.a. ridser samt enkle mærker.(5) Varenr: 3747104 DKK 12.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-04-2015 19:54:00 DKK 8.000
Verner Panton for Georg Jensen. Orkidé vase af sterlingsølv
Verner Panton for Georg Jensen. Orkidé vase af sterlingsølv . Verner Panton 1926-1998. Orkidé vase af sterlingsølv, stemplet VP, 925S, Sterling, Denmark. Formgivet af Verner Panton 1988. Fremstillet hos Georg Jensen. H. 18,8 cm. Vægt 324 gr. Original pose og æske medfølger. Se alle auktionerne her Varenr: 3805975

DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-04-2015 20:00:00 DKK 825