Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  på "verner panton" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Verner Panton. Pendel, VP-Globe, Ø 50 cm.
Verner Panton. Pendel, VP-Globe, Ø 50 cm.. Verner Panton. Pendel, VP-Globe. Bemalede aluminiumsskærme monteret i plexiglaskugle. Formgivet 1969. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Originalt certifikat medfølger. Litteratur: Verner Panton The collected Works, gengivet og omtalt S. 290. Varenr: 3531276 DKK 6.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-09-2014 19:05:00 DKK 4.300
Verner Panton. 'Wirecone chair'
Verner Panton. 'Wirecone chair'. Verner Panton (1926-1998). 'Wirecone chair' med stel af forkromet metal, hynder af grøn uld. Fremstillet hos Fritz Hansen, med mærkat herfra dateret 1991. Litt: Verner Panton, The Collected Works, s. 247. Varenr: 3531203 DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 03-09-2014 20:47:00 DKK 1.950
Verner Panton. Fire løse skærme til Flowerpot pendler (4)
Verner Panton. Fire løse skærme til Flowerpot pendler (4). Verner Panton. Fire løse skærme poleret metal og orangeemaljeret metal til Flowerpot pendler, Ø 22 cm. En original æske medfølger. Mindre slitage. (4) Varenr: 3532941 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 04-09-2014 12:26:00 DKK 425
Verner Panton. FUN lampe
Verner Panton. FUN lampe . Verner Panton 1926-1998: FUN lampe i tre etager, ringe af metal monteret med skaller af perlemor. Formgivet i 1955. fremstillet hos Lüber, Schweiz. Litteratur: Verner Panton The Collected works. serien gengivet S.285-288. H. 55 cm. Ø. 45 cm. Varenr: 3529095 DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 04-09-2014 20:16:00 DKK 625
Verner Panton, modulsofasystem, model Pantonova serie 100 fremstillet hos Fritz Hansen (10)
Verner Panton, modulsofasystem, model Pantonova serie 100 fremstillet hos Fritz Hansen (10). Modulsofasystem, model Pantonova serie 100, dansk design af Verner Panton, fremstillet hos Fritz Hansen. Formgivet i 1971 til Restaurant Varna, Aarhus. Konstruktion af forkromet stålbånd. Forskellige elementer, der kan sættes sammen efter ønske. Fremstår med lette aldersrelaterede brugsspor, ... Varenr: 3528037 DKK 13.409 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 04-09-2014 20:20:00 DKK 11.547
Verner Panton, stole fra Pantonova System serien 100 fremstillet hos Fritz Hansen (6)
Verner Panton, stole fra Pantonova System serien 100 fremstillet hos Fritz Hansen (6). Stole fra Pantonova System serien 100, dansk design af Verner Panton, fremstillet hos Fritz Hansen. Formgivet i 1971 til Restaurant Varna, Aarhus. Konstruktion af forkromet stålbånd. B. 45cm, H. 76cm, D. ca. 56cm. Fremstår med lette aldersrelaterede brugsspor, delvist mindre flyverust. (6) Varenr: 3528041 DKK 10.430 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 04-09-2014 20:40:00 DKK 5.960
Verner Panton. Kræmmerhus stol
Verner Panton. Kræmmerhus stol. Verner Panton. Kræmmerhus stol af glasfiber, betrukket med leopardmønstret stof. Drejelig firpas fod af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. Litt. Verner Panton The Collected Works. Gengivet og beskrevet S. 24. Fremstår med brugsspor og slidtage på betræk Varenr: 3533009 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 05-09-2014 17:08:11 DKK 1.000
Verner Panton. Kræmmerhus stole (2)
Verner Panton. Kræmmerhus stole (2). Verner Panton. To kræmmerhus stole af glasfiber, betrukket med leopardmønstret stof. Drejelig firpas fod af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. Litt. Verner Panton The Collected Works. Gengivet og beskrevet S. 24. Fremstår med brugsspor og slidtage på betræk. (2) Varenr: 3532988 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 06-09-2014 19:11:00 DKK 1.750
Verner Panton. Hjertestol, lænestol, Vitra
Verner Panton. Hjertestol, lænestol, Vitra . Verner Panton. Hjertestol, lænestol med drejelig firpasfod af forkromet stål, betrukket med lilla uld. Formgivet 1959. Fremstilllet hos Vitra, mærkat herfra. Litt: Verner Panton, the collected works, Vitra design museum, gengivet s. 30 - 34. Fremstår lidt flosset på kanter. Varenr: 3503240 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 07-09-2014 20:42:00 DKK 6.000
Poul Henningsen og Verner Panton. Tre pendler og en standerlampe (4)
Poul Henningsen og Verner Panton. Tre pendler og en standerlampe (4). Verner Panton.Pantella standerlampe af hvidt akrylplast. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 130 Ø 50 cm. Topskrue mangler, gevind til denne knækket. Poul Henningsen. To PH-5 pendler og en PH-4 pendel, af lakeret metal Ø 40-50 cm. Alle med brugsslitage. Lauritz.com indestår ikke ... Varenr: 3533377 DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 08-09-2014 19:25:00 DKK 750
Verner Panton, loungestol model Amoebe fremstillet hos Vitra
Verner Panton, loungestol model Amoebe fremstillet hos Vitra. Loungestol model Amoebe, dansk design af Verner Panton, fremstillet hos Vitra. Formgivet ca. 1970 for Visiona, produceret fra 2008. Lamineret inderkonstruktion, polstret med skumstof, betræk af magentafarvet stof. Betegnet på kanten med label. B. 61 cm, H. 81,5 cm, D. ca. 86 cm. Fremstår med ... Varenr: 3533495 DKK 4.470 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 08-09-2014 20:50:00 DKK 2.607
Bent Karlby m.fl. Væglampe, bordlamper og pendler (7)
Bent Karlby m.fl. Væglampe, bordlamper og pendler (7). Bent Karlby. Pantre væglamper af poleret og bemalet aluminium rød/orangelakeret. Fremstillet hos Lyfa. Samt Verner Panton. Skærm af aluminium, To Fransen bordlampe af forkromet metal, samt bordlampe og to pendel af aluminum. 1960/70'erne. Ø 14-41 cm. Fremstår med lettere slitage, enkelte med små ... Varenr: 3530808 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2014 15:13:00 DKK 300
Verner Panton, Cone Chair
Verner Panton, Cone Chair. Verner Panton för Plus-line Danmark. 1960-tal. Cone chair i rött orginaltyg av ull. Slitage och torr stoppning. H: 81 cm. Varenr: 3533578 DKK 2.430 SE, Malmö, Baltzarsgatan 09-09-2014 16:15:00 DKK 263
Verner Panton Gulvlampe 'Pantella', slitage
Verner Panton Gulvlampe 'Pantella', slitage. Verner Panton, Panthella standerlampe Verner Panton, Pantella standerlampe af hvidt akrylplast. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 130 Ø 50 cm. Fremstår med slitage, nuanceforskelle og knækket skærmholder. Varenr: 3537698 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 09-09-2014 17:27:33 DKK 475
Verner Panton for Georg Jensen. Masterpiece fad
Verner Panton for Georg Jensen. Masterpiece fad. Verner Panton for Georg Jensen. "Masterpiece" fad af rustfri stål. 44x37 cm. Verner Panton var en af de store ikonbrydende designere i moderne tid. Hans arbejde medvirkede til at sætte Danmark på verdenskortet som midtpunkt for nytænkende boligindretning, og hans indflydelse gør sig stadig ... Varenr: 3536577

DKK 2.200 DK, Herning, Engdahlsvej 09-09-2014 19:29:00 DKK 1.400