Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "verner panton" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Verner Panton. Fire flowerpot pendler af aluminium. (4)
Verner Panton. Fire flowerpot pendler af aluminium. (4). Verner Panton. Fire flowerpot pendler af aluminium. Fremstillet hos Unique Interieur. Ø 23 cm. Fremstår med mindre brugsspor, enkelte ridser. (4) Varenr: 4533922 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-01-2017 20:09:00 DKK 2.300
Verner Panton, 'system 123' vintage lounge stol
Verner Panton, 'system 123' vintage lounge stol. Verner Panton 1926 - 1998. Vintage lounge hvilestol / spisebordsstol, overpolstret med dybhæftet, patineret cognacfarvet læder. Monteret på trompetfod af støbt aluminium. Udført hos Fritz Hansen med stempel herfra. Se varenummer 4504526 & 4504532. Varenr: 4504531 DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 22-01-2017 10:44:00 DKK 6.400
Verner Panton. Loungestole m/ armlæn - system 1-2-3 (2)
Verner Panton. Loungestole m/ armlæn - system 1-2-3 (2). Verner Panton 1926 - 1998. To vintage lounge armstole, System1-2-3, overpolstret med dybhæftet, patineret cremefarvet læder. Monteret på trompetfod af støbt aluminium. Udført hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor, patineret læder samt lettere smudset. (2) Se ligeledes varenr. 4494832 samt ... Varenr: 4494824 DKK 12.000 DK, Odense, Kratholmvej 22-01-2017 19:06:00 DKK 5.000
Verner Panton, vilstol 'Relaxer 2'
Verner Panton, vilstol 'Relaxer 2'. Vilstol "Relaxer 2", formgiven av Verner Panton. Rosenthal, Tyskland, formgiven 1974. Svart trästomme, stoppad sits klädd med vitt tyg. Höjd 82 cm. Visst slitage. Litteratur: Vitra Design Museum, "Verner Panton The Collected Works", s. 267 Varenr: 4523013 DKK 6.238 SE, Stockholm, Slakthusgatan 22-01-2017 20:10:00 DKK 4.678
Verner Panton. 'Pantella' standerlampe
Verner Panton. 'Pantella' standerlampe. Verner Panton, 1926-1998. 'Pantella' stander/gulvlampe med stel og skærm af hvidt plast og metal. H. 128 Ø 50 cm. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor/ridser på fod. Varenr: 4532698 DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 22-01-2017 20:10:00 DKK 2.200
Verner Panton. Loungestole m/ armlæn - system 1-2-3 (2). Verner Panton 1926 - 1998. To vintage lounge armstole, System1-2-3, overpolstret med dybhæftet, patineret cremefarvet læder. Monteret på trompetfod af støbt aluminium. Udført hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor, patineret læder samt lettere smudset. (2) Se ligeledes varenr. 4494824 samt ... Varenr: 4494832 DKK 12.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-01-2017 09:23:00 DKK 5.000
Verner Panton, 'system 123' vintage lounge stol. Verner Panton 1926 - 1998. Vintage lounge hvilestol / spisebordsstol, overpolstret med dybhæftet, patineret cognacfarvet læder. Monteret på trompetfod af støbt aluminium. Udført hos Fritz Hansen med stempel herfra. Se varenummer 4504531 & 4504532. Varenr: 4504526 DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 23-01-2017 16:17:00 DKK 6.400
Verner Panton, Fritz Hansen, mpdulsystem 'Wire cube', 12 delar
Verner Panton, Fritz Hansen, mpdulsystem 'Wire cube', 12 delar. Modulsystem "Wire Cube", 12 delar, formgivet av Verner Panton. I förkromat stål. Tillverkat för Fritz Hansen, Danmark. 34,8 x 34,8 cm. Smärre slitage. (12) Varenr: 4535192 DKK 5.458 SE, Stockholm, Slakthusgatan 23-01-2017 20:06:00 DKK 4.366
Verner Panton. 'Pantella' standerlampe. Verner Panton, 1926-1998. 'Pantella' stander/gulvlampe med stel og skærm af hvidt plast og metal. H. 128 Ø 50 cm. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4532701 DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 23-01-2017 20:35:00 DKK 1.850
Verner Panton, fremstillet hos Fritz Hansen Lounge chair, 'System 1-2-3', stol F i læder
Verner Panton, fremstillet hos Fritz Hansen Lounge chair, 'System 1-2-3', stol F i læder. Verner Panton, fremstillet hos Fritz Hansen Lounge chair, 'System 1-2-3', stol F i læder. Udført i sort læder, drejelig konstruktion. Formgivet i 1973/1974. Mål: H 127, B 50, D 60, siddehøjde 46. Fremstår med minimale brugsspor. Varenr: 4536240 DKK 5.949 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-01-2017 20:57:00 DKK 4.462
Verner Panton. Tre Flowerpot pendler (3)
Verner Panton. Tre Flowerpot pendler (3). Verner Panton. Tre Flowerpot pendler af orange emaljeret metal. Formgivet i 1967. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 22 cm. Fremstår med lettere rust og reparationer samt afslag langs kant på overskærme og én manglende underskærm. (3) Varenr: 4527367 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 24-01-2017 20:32:00 DKK 450
Arne Jacobsen / Verner Panton. Cirkulært bord
Arne Jacobsen / Verner Panton. Cirkulært bord . Arne Jacobsen / Verner Panton. Rund fod af helstøbt aluminium, søjle af forkromet stål, cirkulær bordplade af fineret træ, H. 70 Ø 120 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Brugsspor; ridser, nogle mindre finerafslag ved kant, naturlig patina. Varenr: 4537811 DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-01-2017 20:34:00 DKK 450
Verner Panton for Montana. Sæt på fire stole model Bachelor (4).
Verner Panton for Montana. Sæt på fire stole model Bachelor (4).. Verner Panton 1926 -1998. Sæt på fire Bachelor stole med forskellig farvelærred samt sædehynde. Stel er produceret i rustfrit stål og kan bruges inde som ude. Stolen er tegnet i 1955. Produceret af Montana. Udstillingsmodeller der fremstår med minimalt håndteringspræg. (4). Varenr: 4494332

DKK 10.000 DK, Herning, Engdahlsvej 24-01-2017 21:02:52 DKK 5.000
Verner Panton. Heart Cone Chair / Hjertestol, sort 'Tonus' uld
Verner Panton. Heart Cone Chair / Hjertestol, sort 'Tonus' uld. Verner Panton 1926-1998. Heart Cone Chair / Hjertestol original betrukket med sort uld, drejesokkel. Firpasfod af metal. Formgivet i 1959. Fremstillet og mærket hos Vitra år 2013. Lit: Verner Panton, The Collected Works, Vitra Design Museum, gengivet s.30-34. Fremstår med minimale/ingen ... Varenr: 4529235 DKK 14.000 DK, Kolding, Trianglen 25-01-2017 15:59:00 DKK 11.000
Verner Panton. Loungestole m/ armlæn - system 1-2-3 (2). Verner Panton 1926 - 1998. To vintage lounge armstole, System1-2-3, overpolstret med dybhæftet, patineret cremefarvet læder. Monteret på trompetfod af støbt aluminium. Udført hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor, patineret læder samt lettere smudset. (2) Se ligeledes varenr. 4494832 samt ... Varenr: 4524845 DKK 12.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-01-2017 17:14:06 DKK 5.000
Herman Miller Musterkatalog mit Stoff- und Ledermustern
Herman Miller Musterkatalog mit Stoff- und Ledermustern . Herman Miller Musterkatalog mit Original Stoff- und Ledermustern. Ordner mit ca. 20 Original Prospekten und Preisliste 1976 der Fa. Hermann Miller Fehlbaum mit zahlreichen Möbel- Entwürfen von Charles Eames, Verner Panton, George Nelson. Farbkarten für Fiberglas-Stühle, Musterkarten 'Leder ... Varenr: 4530749 DKK 2.231 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-01-2017 19:45:00 DKK 1.487
Verner Panton, 'system 123' vintage lounge stol. Verner Panton 1926 - 1998. Vintage lounge hvilestol / spisebordsstol, overpolstret med dybhæftet, patineret cognacfarvet læder. Monteret på trompetfod af støbt aluminium. Udført hos Fritz Hansen med stempel herfra. Se varenummer 4504526 & 4504531. Varenr: 4504532 DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 26-01-2017 10:50:14 DKK 6.400
Verner Panton. Pendel 'Moon', Ø 35
Verner Panton. Pendel 'Moon', Ø 35. Verner Panton. Pendel 'Moon' af hvidlakeret aluminium. Formgivet i 1960. Fremstillet hos Verpan. Ø 35 cm. Fremstillet af Verpan. Original emballage medfølger. Varenr: 4539541 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 26-01-2017 12:11:00 DKK 1.400
Verner Panton for Louis Poulsen, bordlampe model Pantop
Verner Panton for Louis Poulsen, bordlampe model Pantop. Verner Panton. Pantop bordlampe med hvidlakeret skærm, forkromet stamme og fod. Fremstillet hos Louis Poulsen. H 66 cm., Ø 45 cm. Varenr: 4538623 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-01-2017 19:16:00 DKK 350
Verner Panton. To Panthella bordlamper, den ene uden skærm (2)
Verner Panton. To Panthella bordlamper, den ene uden skærm (2). Verner Panton. To Panthella bordlamper af hvidt akrylplast, den ene uden skærm. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 70 cm. Ø 50 cm. (2) Varenr: 4538636 DKK 1.400 DK, Herlev, Dynamovej 26-01-2017 19:21:00 DKK 1.100
Verner Panton, pendel, VP-Globe, Ø. 40 cm
Verner Panton, pendel, VP-Globe, Ø. 40 cm . Verner Panton, pendel, VP-Globe. Bemalede aluminiumsskærme monteret i plexiglaskugle. Formgivet 1969, fremstillet hos Verpan. Litteratur: Verner Panton The collected Works. Ø. 40 cm. Certificate og bomuldshandsker medfølger. Fremstår med minimale brugsspor. Varenr: 4539981 DKK 4.500 DK, Herning, Engdahlsvej 26-01-2017 20:15:00 DKK 3.300
Verner Panton. Sæt på fire frisvinger stole i glasfiber, 'Panton Classic Chair' (4).
Verner Panton. Sæt på fire frisvinger stole i glasfiber, 'Panton Classic Chair' (4). . Verner Panton 1926-1998. Frisvinger stole 'Panton Chair' i helstøbt glasfiber-højglans. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. (4) Varenr: 4481058 DKK 14.000 DK, Kolding, Trianglen 27-01-2017 13:50:17 DKK 9.400
Verner Panton. VP ONE barstol i farven KLARGRØN
Verner Panton. VP ONE barstol i farven KLARGRØN. Verner Panton (1926 -1998). VP ONE barstol i farven KLARGRØN med stel i rustfrit stål, sæde og ryg håndflettet med polyeurethan snore, forstærket med nylonkerne. Formgivet i 1955. Sædehøjde 76 cm.Produceret af Montana. Udstillingsmodel. . Varenr: 4518155

DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 27-01-2017 19:04:00 DKK 1.050