Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "verner panton" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Verner Panton. Relaxer 2. Gyngestol
Verner Panton. Relaxer 2. Gyngestol . Verner Panton. Relaxer 2. Gyngestol af bøgetræ, hynde af flerfarvet stof. Formgivet i 1974. Fremstillet hos Rosenthal studio-line, Tyskland. Litt: Niels-Jørgen Kaiser: Verner Panton, gengivet s. 48. Varenr: 3652694 DKK 5.000 DK, Kolding, Trianglen 18-12-2014 15:00:00 DKK 3.100
Verner Panton. System 1-2-3 lænestol
Verner Panton. System 1-2-3 lænestol. Verner Panton. System 1-2-3 lænestol betrukket med dybthæftet sort skind, monteret på drejelig fod af poleret aluminium. Formgivet 1973. Fremstår med ridser på fod. Varenr: 3659567 DKK 5.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-12-2014 19:55:00 DKK 3.400
Verner Panton, par ungklarlestole (2)
Verner Panton, par ungklarlestole (2). Par ungkarlestole/bachelor chairs tegnet af Verner Panton i 1955. Udført i forkromet stål og brunt ruskind. Tilhørende hynder i ruskind medf. Fremstår med en del skjolder på ruskind samt minimale afslag af forkromning. (2) Varenr: 3660802 DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 19-12-2014 14:25:00 DKK 2.600
Verner Panton, fire stole 'Pantonic' (4)
Verner Panton, fire stole 'Pantonic' (4). Verner Panton. Fire stole, "Pantonic" af lakeret formspændt træ, udskåret som figurer. Produceret for HÅG, 1992. H. 89 cm. B. 45 cm. D. 51 cm. Fremstår med ridser/hakker samt flere afslag. (4) Varenr: 3660758 DKK 7.000 DK, Odense, Kratholmvej 19-12-2014 17:57:00 DKK 2.400
Verner Panton for Georg Jensen. Stor Orkidé vase af sterlingsølv
Verner Panton for Georg Jensen. Stor Orkidé vase af sterlingsølv . Verner Panton 1926-1998. Stor Orkidé vase af sterlingsølv, stemplet VP, 925S, Sterling. Formgivet af Verner Panton 1988. Fremstillet hos Georg Jensen. H. 20, B. 10,5 cm. Vægt 490 gr. Original pose og æske medfølger. Dette er en del af temaauktionen over sølv fra Georg Jensen. Se mere her Varenr: 3630482

DKK 5.500 DK, Herlev, Dynamovej 21-12-2014 19:45:00 DKK 1.900
Verner Panton pendel, VP-Globe, Ø 50 cm.
Verner Panton pendel, VP-Globe, Ø 50 cm. . Verner Panton pendel, VP-Globe. Bemalede aluminiumsskærme monteret i plexiglaskugle. Formgivet 1969, fremstillet hos Verpan. Ø 50 cm. Fremstår med minimale brugsspor. Litteratur: Verner Panton The collected Works. Varenr: 3663472 DKK 6.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 21-12-2014 20:14:00 DKK 5.200
Pendel, Frandsen Lighting, VP-Globe af Verner Panton, Ø 40 cm
Pendel, Frandsen Lighting, VP-Globe af Verner Panton, Ø 40 cm . Verner Panton for Frandsen Lighting, pendel VP-Globe, designet i 1969. Bemalede aluminiumsskærme monteret i plexiglaskugle(løs). Verpan brochure medfølger. Ø 40 cm. Fremstår med brugsspor. Litteratur: Verner Panton The collected Works. Varenr: 3661216 DKK 3.500 DK, Odense, Kratholmvej 22-12-2014 14:56:00 DKK 2.500
Verner Panton: 'Panton Chair's'  i pink polypropylen
Verner Panton: 'Panton Chair's' i pink polypropylen. Verner Panton. Frisvinge stol 'Panton Chair's' i helstøbt pink polypropylen. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra Varenr: 3630126

DKK 1.250 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-12-2014 19:15:00 DKK 1.050
Nudes on Furniture designed by Verner Panton (12)
Nudes on Furniture designed by Verner Panton (12). Nudes on Furniture designed by Verner Panton. Offsettryk. Fotograferet af Adrian Portmann. Bladmål 51 x 41 cm. Trykt i 500 eksemplarer og udsolgt fra forlaget. (12) Varenr: 3617712 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-12-2014 19:38:00 DKK 775
Verner Panton: 'Panton Chair's' i pink polypropylen. Verner Panton. Frisvinge stol 'Panton Chair's' i helstøbt pink polypropylen. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra Varenr: 3649166

DKK 1.700 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-12-2014 19:39:00 DKK 1.000
Verner Panton: 'Panton Chair's' i pink polypropylen. Verner Panton. Frisvinge stol 'Panton Chair's' i helstøbt pink polypropylen. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra Varenr: 3618998

DKK 1.250 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-12-2014 19:55:00 DKK 1.000
Verner Panton, par lounge armstole, model 3351 fra Bachalor serien fremstillet hos hos Fritz Hansen (2)
Verner Panton, par lounge armstole, model 3351 fra Bachalor serien fremstillet hos hos Fritz Hansen (2). Par lounge armstole, model 3351 fra Bachalor serien, dansk design af Verner Panton, fremstillet hos Fritz Hansen. Formgivet i 1953. Konstruktion, der kan skilles ad, af forkromet stålrør, overtræk af lysebrunt ruskind, kascheret under siddefladen, hver med to løstliggende puder. Betegnet med ... Varenr: 3662463 DKK 8.187 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 22-12-2014 20:00:00 DKK 5.210
Verner Panton. Par pendler, Topan
Verner Panton. Par pendler, Topan . Verner Panton. Par pendler af brunlakeret metal, model Topan. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 20 cm. Fremstår med lettere slitage og enkelte ridser. (2) Varenr: 3650516 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 22-12-2014 20:02:00 DKK 325
Verner Panton: Pathella bordlampe/reservedele.
Verner Panton: Pathella bordlampe/reservedele.. Verner Panton. Pantella bordlampe/reservedele af hvidt akrylplast. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 70, Ø 50 cm. Fremstår uden kugle og monteringspind, samt ridser på fod. Varenr: 3664560 DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-12-2014 20:24:00 DKK 300
Verner Panton, Fritz Hansen m.fl.  Stole (5)
Verner Panton, Fritz Hansen m.fl. Stole (5). Verner Panton, Fritz Hansen m.fl. Stole af formbøjet lakeret træ plast og betrukket med møbelstof, stel af forkromet metal. Fremstår med brugsslitage og pletter. (5) Varenr: 3663304 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-12-2014 13:40:00 DKK 300
Verner Panton. Panthella standerlampe
Verner Panton. Panthella standerlampe . Verner Panton. Panthella standerlampe af akryl og hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 130 cm. Fremstår med manglende knop på skærm samt med defekt skærmholder. Ridser og slitage. Eftersyn tilrådes. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Varenr: 3661608 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-12-2014 17:49:00 DKK 325
Verner Panton, LamPetit bordlamper (3)
Verner Panton, LamPetit bordlamper (3). Verner Panton, LamPetit bord / arbejdslamper (1966) i sort, grå og orange, justérbar højde fra ca. 18 til 36 cm. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Varenr: 3665892 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-12-2014 19:14:00 DKK 350
Verner Panton. System 1-2-3 hvilestole (2)
Verner Panton. System 1-2-3 hvilestole (2) . Verner Panton. System 1-2-3 lænestole betrukket med orange uld, trompetfod af aluminium. Udført hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor. (2) Varenr: 3664093 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-12-2014 19:26:00 DKK 450
Verner Panton. System 1-2-3 lænestole ( 2 )
Verner Panton. System 1-2-3 lænestole ( 2 ) . Verner Panton. System 1-2-3 lænestole betrukket med orange betræk, armlæn af forkromet metal, drejefod af poleret aluminium. Formgivet i 1973-74. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor. ( 2 ) Varenr: 3664099 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-12-2014 19:29:00 DKK 400
Verner Panton, fot till golvlampa 'Panthella'
Verner Panton, fot till golvlampa 'Panthella'. Verner Panton, fot till golvlampa 'Panthella' Trumpetformad fot i förkromad metall. Märkt Louis Poulsen, typ 28714 Denmark Höjd: 103 cm Skärm saknas. Varenr: 3659488 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 23-12-2014 19:33:00 DKK 312
Verner Panton: 'Panton Chair's' i pink polypropylen. Verner Panton. Frisvinge stol 'Panton Chair's' i helstøbt pink polypropylen. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra Varenr: 3618999

DKK 1.250 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-12-2014 13:20:20 DKK 1.000
Verner Panton. Spisebord
Verner Panton. Spisebord. Verner Panton. Spisebord med plade af hvidt laminat, trompetformet fod af helstøbt aluminium. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 71 Ø 90 cm. Fremstår med brugsslitage, ridser på fod og plade, mindre kanthak. Varenr: 3663743 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 24-12-2014 14:08:00 DKK 300
Verner Panton, Panton Chairs 1. serie i baydur fremstillet hos Fehlbaum Production/Vitra (3)
Verner Panton, Panton Chairs 1. serie i baydur fremstillet hos Fehlbaum Production/Vitra (3). Panton Chairs 1. serie i baydur, dansk design af Verner Panton, fremstillet hos Fehlbaum Production/Vitra. Formgivet i 1958/67, første fremstillede serie af den kendte Panton Chair af hårdt polyurethanskum (baydur), sortlakeret. Kun i produktion fra 1968 til 1971. B. 49,5cm, H. 81cm, D. ca. 58cm.... Varenr: 3648564 DKK 6.698 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-12-2014 15:00:00 DKK 4.465
Verner Panton. Blad - Magasin holder
Verner Panton. Blad - Magasin holder . Verner Panton. Blad / Magasin holder af forkromet stål med seks hylder, afsluttet påtrompetfod. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 160 B. 60 cm. Fremstår med lettere brugsspor Varenr: 3665506 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 27-12-2014 15:12:00 DKK 300
Verner Panton. Pantella standerlampe
Verner Panton. Pantella standerlampe . Verner Panton 1926-1998. Pantella standerlampe af hvidt akrylplast. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 130, Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor, let gulnet fod. Varenr: 3664592 DKK 1.500 DK, Herning, Engdahlsvej 27-12-2014 20:11:00 DKK 650