Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "verner panton" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Verner Panton. Sæt på otte frisvinger stole 'Panton Chair' (8)
Verner Panton. Sæt på otte frisvinger stole 'Panton Chair' (8) . Verner Panton 1926-1998. Sæt på otte frisvinger stole 'Panton Chair' i helstøbt sort polypropylen. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. (8) Varenr: 4337851 DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 26-07-2016 14:46:00 DKK 7.200
Verner Panton. Standerlampe, 'Pantella'
Verner Panton. Standerlampe, 'Pantella'. Verner Panton 1926-1998. 'Pantella', stander/gulvlampe, formgivet i 1971. Stel og skærm af hvidt plast og metal. H. 128 cm. Ø 50 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med minimale brugsspor. Varenr: 4343088 DKK 1.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 26-07-2016 16:15:36 DKK 1.950
Verner Panton. To frisvingerstole 'Panton Chair' (2)
Verner Panton. To frisvingerstole 'Panton Chair' (2). Verner Panton 1926-1998. Par frisvingerstole 'Panton Chair' i formstøbt plast. Formgivet 1958. Fremstår med kraftige brugsspor, afskalninger. (2) Varenr: 4343447 DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-07-2016 18:41:00 DKK 375
Verner Panton, et par stofbilleder fra Mira X Schweiz (2)
Verner Panton, et par stofbilleder fra Mira X Schweiz (2). Et par stofbilleder, dansk design af Verner Panton, fremstillet hos Mira X, Schweiz. Formgivet i 1973. Fløjlsagtigt stof med violet tryk, opspændt på trærammer. Det ene billede er betegnet på bagsiden. B. 70,5 cm, H. 111 cm. Fremstår med lette spor. (2) Varenr: 4335269 DKK 2.975 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-07-2016 19:14:00 DKK 1.488
Verner Panton. Panthella Bordlampe
Verner Panton. Panthella Bordlampe . Verner Panton. Panthella bordlampe af hvidt akrylplast, afbryder på ledning. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 80 cm. Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor, herunder to mindre revner i skærm. Varenr: 4343409 DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 26-07-2016 20:21:04 DKK 625
Verner Panton. Flowerpot VP3 bordlampe
Verner Panton. Flowerpot VP3 bordlampe . Verner Panton. Flowerpot VP3 bordlampe af hvidlakeret metal. H. 48 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4343572 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-07-2016 15:37:00 DKK 900
Verner Panton. Pendel, VP-Globe, Ø. 50 cm
Verner Panton. Pendel, VP-Globe, Ø. 50 cm. Verner Panton. Pendel, VP-Globe. Bemalede aluminiumsskærme monteret i plexiglaskugle. Formgivet 1969, fremstillet hos Verpan. Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor, skal strammes. Varenr: 4344227 DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-07-2016 19:03:00 DKK 2.200
Verner Panton. Standerlampe, 'Pantella'. Verner Panton 1926-1998. 'Pantella', stander/gulvlampe, formgivet i 1971. Stel og skærm af hvidt plast og metal. H. 128 cm. Ø 50 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med minimale brugsspor. Varenr: 4343086 DKK 1.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 27-07-2016 19:16:00 DKK 1.750
Verner Panton. Standerlampe, 'Pantella'. Verner Panton 1926-1998. 'Pantella', stander/gulvlampe, formgivet i 1971. Stel og skærm af hvidt plast og metal. H. 128 cm. Ø 50 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med minimale brugsspor. Varenr: 4343087 DKK 1.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 27-07-2016 19:17:00 DKK 1.750
Verner Panton. Gardiner/  vævet tekstil (6)
Verner Panton. Gardiner/ vævet tekstil (6) . Verner Panton. Gardiner / vævet tekstil, collection Cirkle formgivet 1972. H. 233 B 222 cm. (6) Varenr: 4344285 DKK 10.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-07-2016 19:20:00 DKK 5.000
Verner Panton. Flower Pot lampe, samt Lois Poulsen arbejdspendel (2)
Verner Panton. Flower Pot lampe, samt Lois Poulsen arbejdspendel (2) . Verner Panton 1926-1998. Par Flower Pot lamper af orange emaljeret metal. Formgivet 1967, Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 22 cm. Louis Poulsen, Arbejdspendel af emaljeret metal. Ø 40 cm. Begge lamper fremstår med brugsspor, i form af ridser og afslag i emalje. Lauritz.com indestår ikke for ... Varenr: 4341272 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 27-07-2016 19:32:00 DKK 575
Pendler, Louis Poulsen, Flowerpots af Verner Panton (2)
Pendler, Louis Poulsen, Flowerpots af Verner Panton (2) . Verner Panton (1926-1998) for Louis Poulsen, Flowerpot af emalje. Ø 22 cm. Fremstår med brugsspor bl.a. pletter efter maling. (2) Varenr: 4342150 DKK 1.200 DK, Odense, Kratholmvej 27-07-2016 19:39:00 DKK 1.000
Magistretti Stuhl Selene, Colombo Container Boby, Bellini Sofatisch, Ollivetti Lettera 25, Panton Chair (5)
Magistretti Stuhl Selene, Colombo Container Boby, Bellini Sofatisch, Ollivetti Lettera 25, Panton Chair (5) . Utensilien Container Modell Boby, italienisches Design von Joe Colombo für Bieffeplast. Entwurf von 1971. Weißer Kunststoffwagen auf Rollen mit diversen Fächern und Ablagen. Zwei Fächer nach außen aufklappbar. Unterseitig bezeichnet. B. 43cm, T. 42cm, H. 74cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, teils ... Varenr: 4295305 DKK 2.603 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-07-2016 20:15:00 DKK 744
Verner Panton, Takpendel, VP-Globe, Ø 40 cm
Verner Panton, Takpendel, VP-Globe, Ø 40 cm. Verner Panton, Takpendel, VP-Globe. Lackerade aluminiumskärmar monterade i två-delad plexiglasglob. Designad 1969, producerad av Verpan. Litteratur: Verner Pantons samlade verk. Ø 40 cm. Antal certifikat ingår. Ytsmuts. Sprickbildning vid sladdfäste. OBS, 2 bilder modellfoto. Varenr: 4343658 DKK 3.926 SE, Malmö, Baltzarsgatan 27-07-2016 20:38:00 DKK 1.806
Verner Panton pendel, VP-Globe, Ø 50 cm
Verner Panton pendel, VP-Globe, Ø 50 cm . Verner Panton 1926-1998. Pendel, VP-Globe med bemalede aluminiumsskærme monteret i plexiglaskugle. Formgivet 1969. Fremstillet hos Verpan. Fremstår ubrugt i original emballage. Ø 50 cm. Litteratur: Verner Panton The collected Works. Modelfoto. Varenr: 4344494 DKK 8.000 DK, Herning, Engdahlsvej 27-07-2016 20:48:00 DKK 5.600
Verner Panton. Fire Stole model VP ONE farve Fjord med hvid malet stel (4)
Verner Panton. Fire Stole model VP ONE farve Fjord med hvid malet stel (4) . Verner Panton (1926 -1998). Fire VP 'ONE' stole i farven 'FJORD"' med hvidmalet stel i rustfrit stål, sæde og ryg håndflettet med polyeurethan, forstærket med nylonkerne snore. Filt sko medfølger. Formgivet i 1955 og anses som Verners Pantons første stol. Sædehøjde 50 cm. Produceret af Montana. ... Varenr: 4345300 DKK 4.500 DK, Aalborg, Nibevej 28-07-2016 19:29:00 DKK 2.600
Verner Panton. Pendel, VP-Globe, Ø 40 cm.
Verner Panton. Pendel, VP-Globe, Ø 40 cm.. Verner Panton 1926-1998. Pendel, model VP-Globe. Ø 40 cm. Kugle af transparent acryl med lakeret aluminiumsskærme indvendigt. Formgivet 1969. Fremstillet hos Verpan. Litteratur: Verner Panton The collected Works, gengivet og omtalt s. 290. Fremstår med let brugspræg. Lauritz.com indestår ikke... Varenr: 4340177 DKK 3.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 28-07-2016 20:39:00 DKK 2.100
Verner Panton, hjärtformad fåtölj 'Heart Cone Chair'
Verner Panton, hjärtformad fåtölj 'Heart Cone Chair'. Verner Panton (1926-1998), hjärtformad fåtölj 'Heart Cone Chair'. Klädd i rött ulltyg. Fyrpassfot i borstat stål. Tillverkad av Vitra. Modellen formgiven 1959. H. 42 / 90, D. 60 B. 100 cm. Litteratur: 'Verner Panton, The collected works, Vitra design museum'. Omtalat och avbildat s. 30 - ... Varenr: 4329136 DKK 21.986 SE, Malmö, Baltzarsgatan 28-07-2016 20:43:00 DKK 10.993
Verner Panton. Pantella standerlampe
Verner Panton. Pantella standerlampe . Verner Panton. Pantella standerlampe af hvidt akrylplast. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. ca. 123 cm. Fremstår med defekter, skæv stamme, limet og løs i top; skærm med mindre revner ved top. Varenr: 4346417 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-07-2016 11:14:33 DKK 325
Verner Panton, Flowerpot bordlampe, gul. VP4
Verner Panton, Flowerpot bordlampe, gul. VP4 . Verner Panton. Flowerpot bordlampe med stel af stål, skærmsæt af gullakeret metal. Monteret med gul stofledning. H. 33 cm. Varenr: 4346909 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 29-07-2016 14:53:48 DKK 925
Verner Panton. Panton One Lounge Chair, Sort flet, sort malet stel
Verner Panton. Panton One Lounge Chair, Sort flet, sort malet stel . Verner Panton 1926-1998. Tivoli VP One, lounge stol i farven sort" med sort malet stel af børstet rustfrit stål, sæde og ryg håndflettet med polyeurethan snore, forstærket med nylonkerne. Formgivet omkring 1955. Produceret af Montana. Udstillingsmodel. Fremstår med få brugsspor Varenr: 4345291 DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 29-07-2016 19:19:17 DKK 1.250
Phantom chair, Verner Panton
Phantom chair, Verner Panton. Verner Panton. Phantom Chair, multimøbel af farvet polypropylene. Fremstillet hos Innovation. L. 117 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4346919 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2016 19:57:00 DKK 350
Verner Panton, 1 par lampor Flowerpot, 60-tal(2)
Verner Panton, 1 par lampor Flowerpot, 60-tal(2). Verner Panton, 1 par lampor Flowerpot, 60-tal. Emaljerad metall, vita med orange insida. Diameter ca 21,5 cm. Sladdar utbytta senare. Mindre bruksspår.(2) Varenr: 4345555 DKK 1.570 SE, Malmö, Baltzarsgatan 29-07-2016 21:07:00 DKK 785
Verner Panton. Par frisvinger stole 'Panton Chair' (2)
Verner Panton. Par frisvinger stole 'Panton Chair' (2). Verner Panton 1926-1998. Par frisvinger stole 'Panton Chair' i helstøbt hvidt polypropylen. Formgivet 1958. (2) Varenr: 4345167 DKK 4.500 DK, Herlev, Dynamovej 31-07-2016 11:05:00 DKK 300
Verner Panton, Flowerpot bordlampe, gul. VP4 . Verner Panton. Flowerpot bordlampe med stel af stål, skærmsæt af gullakeret metal. Monteret med gul stofledning. H. 33 cm. Varenr: 4345207 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 31-07-2016 14:28:00 DKK 500
Verner Panton, VP ONE, barstol i farven hvid
Verner Panton, VP ONE, barstol i farven hvid. Verner Panton 1926 -1998. VP ONE barstol (i køkkenhøjde) i farven hvid med stel i rustfrit, stål, sæde og ryg håndflettet med polyeurethan snore, forstærket med nylonkerne. Formgivet i 1955. Sædehøjde 65 cm. Produceret af Montana. Udstillingsmodel, mærker heraf. Varenr: 4341260

DKK 2.800 DK, Aalborg, Nibevej 31-07-2016 14:31:00 DKK 1.900
Verner Panton, spisebord, hvid nano laminat
Verner Panton, spisebord, hvid nano laminat. Verner Panton 1926 -1998, spisebord, model VPJB90, stel af hvidlakeret metal, trompetfod, bordplade med hvidt nano laminat. Fremstillet hos Montana. Ø 90, H. 72. Udstillingsmodel. Bordet fremstår med lette brugsspor. Varenr: 4311631

DKK 5.000 DK, Aalborg, Nibevej 31-07-2016 16:14:00 DKK 4.000
Verner Panton Wire Cube 'Moulin Rouge' moduler (4)
Verner Panton Wire Cube 'Moulin Rouge' moduler (4). Verner Panton Wire Cube, pulverlakeret i farven 'Moulin Rouge'. Verner Panton Wire er udført i 5 mm tråd, kan bruges enkeltvis eller sammen, som rumdeler, små borde, reoler eller magasinholdere. 34,8 x 34, 8 cm. Fremstår med meget få brugsspor (4) Varenr: 4345197 DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 31-07-2016 19:30:00 DKK 375
Verner Panton Wire Cube 'farve SNOW
Verner Panton Wire Cube 'farve SNOW. Verner Panton Wire Cube, pulverlakeret i farven 'SNOW'. Verner Panton Wire er udført i 5 mm tråd, kan bruges enkeltvis eller sammen, som rumdeler, små borde, reoler eller magasinholdere. 34,8 x 34, 8 cm. Fremstår med brugsspor, herunder ridser. (4) Varenr: 4345202 DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 31-07-2016 21:00:00 DKK 350
Verner Panton ”Flowepot” pendler (2)
Verner Panton ”Flowepot” pendler (2). Verner Panton, formgivet 1967, model VP1, Flowerpot pendel af tyrkislakeret metal, Ø 22 cm. Fremstår med minimale brugsspor. (2) Varenr: 4348179 DKK 1.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 01-08-2016 19:03:00 DKK 575
 1 2  >>