Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "verner panton" i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Verner Panton. 'Tivoli' barstole (2)
Verner Panton. 'Tivoli' barstole (2) . Verner Panton. 'Tivoli' barstole med stel af rustfrit børstet stål, sæde og ryg håndflettet med sorte snore i polyeurethan forstærket med nylonkerne. Formgivet omkring 1955. (2) Varenr: 3587945 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-10-2014 19:48:00 DKK 1.650
Verner Panton. Heart Cone Chair / Hjeretestol
Verner Panton. Heart Cone Chair / Hjeretestol . Verner Panton 1926-1998. Heart Cone Chair / Hjertestol original betrukket med sort uld. Med drejesokkel. Firpasfod af metal. Formgivet i 1959. Fremstillet ved Vitra. ( plakette fra Vitra under stel) Lit: Verner Panton, The Collected Works, Vitra Design Museum, gengivet s.30-34. Fremstår med ... Varenr: 3543236 DKK 14.000 DK, Kolding, Trianglen 21-10-2014 20:20:00 DKK 10.000
Verner Panton, Par Topan Pendler (2)
Verner Panton, Par Topan Pendler (2) . Verner Panton. To Topan pendler af poleret aluminium. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 19 cm. Fremstår med brugsspor og ridser. (2) Varenr: 3591088 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 22-10-2014 15:23:00 DKK 550
Verner Panton fad af rustfrit stål, fremstillet af Georg Jensen.
Verner Panton fad af rustfrit stål, fremstillet af Georg Jensen.. Fad af rustfrit stål af Verner Panton, fremstillet af Georg Jensen. 'Masterpieces by Verner Panton'. 37 x 44 cm. Varenr: 3585336 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 22-10-2014 19:52:00 DKK 1.100
Verner Panton. 'Tivoli', tre barstole (3)
Verner Panton. 'Tivoli', tre barstole (3) . Verner Panton 1926-1998. 'Tivoli' tre barstole med stel af rustfrit børstet stål, sæde og ryg håndflettet med snore i polyeurethan forstærket med nylonkerne. H: 94 cm. Sædehøjde: 77 cm. Formgivet omkring 1955. Se også varenr. 3590816. (3) Varenr: 3590772 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-10-2014 20:40:00 DKK 1.100
 Verner Panton. Pantella standerlampe
Verner Panton. Pantella standerlampe . Verner Panton 1926-1998. Pantella standerlampe af hvidt akrylplast. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 130, Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor, og defekter i skærmholder samt afslag. Varenr: 3592448 DKK 800 DK, Herning, Engdahlsvej 23-10-2014 18:26:00 DKK 400
Verner Panton. Pantella bordlampe, ny model
Verner Panton. Pantella bordlampe, ny model. Verner Panton. Panthella bordlampe af hvidt akrylplast, afbryder på ledning (ny model). Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 55 cm. Fremstår med stjerne på skærm. Varenr: 3500832 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-10-2014 19:21:00 DKK 900
Verner Panton, Ilumesa lysbord / sofabord
Verner Panton, Ilumesa lysbord / sofabord. Verner Panton. Ilumesa lysbord af hvidt kunststof/plast. H. 35 Ø 70 cm. Formgivet i 1969. Fremstillet hos Innovation, model 23600. Litteratur: Verner Panton the collected works s. 254. Fremstår med brugsspor, mindre revne på siden, lys virker. Varenr: 3591139 DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-10-2014 19:30:00 DKK 650
Verner Panton. VP bord / barbord
Verner Panton. VP bord / barbord. Verner Panton 1926-1998. 'VP bordet', stammer fra Verner Pantons 1-2-3 stoleserie fra 1973. Stamme og fod af sortlakeret metal, plade af kompaktlaminat. Bordet kan anvendes som lounge-, stue-, køkken- eller lille mødebord. Bordet kan med kompaktlaminat bruges såvel ude som inde sammen med ... Varenr: 3590816 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2014 20:01:00 DKK 300
Verner Panton, par lænestole, model B de Luxe fra 1-2-3 serien fremstillet hos Fritz Hansen (2)
Verner Panton, par lænestole, model B de Luxe fra 1-2-3 serien fremstillet hos Fritz Hansen (2). Armstole, model B de Luxe fra 1-2-3 serien, dansk design af Verner Panton, fremstillet hos Fritz Hansen. Formgivet i 1973/74. Drejelig konstruktion af stålrør med et overtræk af rødt stof, der er dybhæftet i de Luxe udgaven. Rund fod af poleret aluminium. B. 60,5cm, H. 125cm, D. ca. 56cm. ... Varenr: 3592422 DKK 7.447 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 23-10-2014 20:10:00 DKK 4.468
Verner Panton, Lounge Sessel Modell 3351 aus der Bachalor Serie für Fritz Hansen
Verner Panton, Lounge Sessel Modell 3351 aus der Bachalor Serie für Fritz Hansen. Lounge Armlehnsessel Modell 3351 aus der Bachalor Serie, dänisches Design von Verner Panton für Fritz Hansen. Entwurf von 1953. Zerlegbare Konstruktion aus vernickeltem Stahlrohr, Bespannung aus hellbraunem Wildleder, unter der Sitzfläche kaschiert. Die Reste eines Sitzkissenbezuges sind ... Varenr: 3593441 DKK 1.489 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 23-10-2014 20:20:00 DKK 1.340
Verner Panton, par Panton Chairs 1. serie Baydur i violet fremstillet hos Fehlbaum Production/Vitra (2)
Verner Panton, par Panton Chairs 1. serie Baydur i violet fremstillet hos Fehlbaum Production/Vitra (2). Par Panton Chairs 1. serie Baydur, dansk design af Verner Panton, fremstillet hos Fehlbaum Production/Vitra. Formgivet i 1958/67, første fremstillede serie af Panton Chair af polyurethan hårdt skum (baydur), violet lakeret. I produktion 1968 til 1971. B. 49,5cm, H. 80cm, D. ca. 55cm. Fremstår ... Varenr: 3593719 DKK 5.213 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 23-10-2014 20:50:00 DKK 2.979
Verner Panton. 'Geometri', stoftryk
Verner Panton. 'Geometri', stoftryk . Verner Panton. 'Geometri', stoftryk, fremstillet hos Unika-Væv A/S. 110 x 120 cm. Enkelte pletter. Varenr: 3592204 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-10-2014 17:50:10 DKK 375
Verner Panton, par krydsfinerstole, model 270F + bord / skammel, model 270 HF af krydsfiner (3)
Verner Panton, par krydsfinerstole, model 270F + bord / skammel, model 270 HF af krydsfiner (3). Par krydsfinerstole, model 270F + bord / skammel, model 270 HF, dansk design af Verner Panton, fremstillet hos Thonet. Formgivet i 1965/1966. Konstruktion af sort og orange lakeret krydsfiner. Mærket med Thonet label på undersiden. B. 58/58cm, H. 80/49cm, D. 49/49cm. Fremstår på armlænene med ... Varenr: 3564596 DKK 14.150 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-10-2014 20:15:00 DKK 8.192
Verner Panton: 'Panton Chair's' Sæt på seks stole i pink polypropylen. (6)
Verner Panton: 'Panton Chair's' Sæt på seks stole i pink polypropylen. (6). Verner Panton. Sæt på seks frisvinger stole 'Panton Chair's' i helstøbt pink polypropylen. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Fremstår ubrugte. (6)Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til ... Varenr: 3379387

DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-10-2014 19:54:00 DKK 7.000
Pendel, Royal Copenhagen / Yamagiwa, Sixty af Verner Panton
Pendel, Royal Copenhagen / Yamagiwa, Sixty af Verner Panton. Verner Panton for Royal Copenhagen / Yamagiwa, designet 1985, Sixty pendel, model P2017W af lakeret metal og mat glas. Ø 58 cm. Fremstår med få brugsspor. NB de to første fotos er et modelfoto. Varenr: 3585171 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 26-10-2014 19:28:00 DKK 350
Verner Panton, Panthella standerlampe
Verner Panton, Panthella standerlampe. Verner Panton, Pantella standerlampe af hvidt akrylplast. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 125 Ø 50 cm. Fremstår med lille stjerne på skærm. Varenr: 3590929 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-10-2014 19:01:00 DKK 450
Verner Panton, pendel, VP-Globe, Ø 40 cm.
Verner Panton, pendel, VP-Globe, Ø 40 cm.. Verner Panton pendel, VP-Globe. Skærme af hvide metal reflektorer monteret i plexiglaskugle. Formgivet 1969. Fremstillet hos Verpan. Ø 40 cm. Fremstår med brugsspor; kuglen med stjerneformet revne øverst. Varenr: 3595023 DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-10-2014 19:29:00 DKK 925
Verner Panton. Flowerpot bordlampe, forkromet metal
Verner Panton. Flowerpot bordlampe, forkromet metal. Verner Panton. Flowerpot bordlampe af forkromet metal. Fremstillet hos Unique Interieur, København. H. 48 Ø. 23 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 3596693 DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 27-10-2014 19:52:00 DKK 750