Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 48  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Golvlampor i svart plåt
GOLVLAMPOR, 1 par, IKEA, svart plåt, höjd ca 150, undre diameter 50 cm
Varenr: 4805841
DKK 1.564 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-10-2017
10:00:00
Se mere
Ljusstakar silver
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, importstämplar, rokokostil, höjd 15 cm
Varenr: 4805842
DKK 1.407 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-10-2017
10:02:00
Se mere
Chloé handväska Baylee Medium i naturmelerad orm
CHLOÉ, handväska Baylee Medium i naturmelerat ormskinn samt beige och nudefärgat slätt kalvskinn med detaljer i gulmetall, 24 x 40 x 16 cm, handtag 10 cm, axelband 98-109 cm
Varenr: 4805844
DKK 6.255 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-10-2017
10:04:00
Se mere
Dansk design safaristol
SAFARISTOL, sannolikt Aage Bruun & Søn, Danmark, ljusbrunt skinn, stomme i ek, sitthöjd ca 36 cm
Varenr: 4805845
DKK 2.346 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-10-2017
10:06:00
Se mere
Slaglåspistol 1800-tal
SLAGLÅSPISTOL, 1800-talets slut, Belgien, lås med gravyr av bladslinga, total längd ca 15 cm
Varenr: 4805846
DKK 1.173 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-10-2017
10:08:00
Se mere
Liggestol af bambus
Liggestolen.dk. 'Liggestolen' af bambus med hynde betrukket med lyst bomuldsstof. L. ca. 185 cm. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4806253
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 18-10-2017
10:09:16
Charles & Ray Eames stol LCM
CHARLES & RAY EAMES, stol "LCM" (Lounge Chair Metal Base), formgivningsår 1945/46, Vitra, förkromad stålram, sits i svartlackerat formpressat trä, sitthöjd ca 31,5 cm
Varenr: 4805847
DKK 3.127 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 18-10-2017
10:10:00
Se mere
Robert Dudley Best, Bestlite for Gubi, Bordlampe BL2
Robert Dudley Best (1892-1984), Bestlite for Gubi. Bordlampe med skærm af højglans lakeret metal og forkromet stamme og fod. Model BL 2. H. 50 cm. Udstillingsmodel, i originalemballage.
Varenr: 4806255

DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 18-10-2017
10:10:40
Utemöbler i lackerat stål
TRÄDGÅRDSMÖBLER, 4 stolar, lackerat stål, stolarnas sitthöjd ca 43 cm
Varenr: 4805848
10:12:00
Se mere
Halskæde af 14 kt. Guld
Bismark halskæde udført af 14 kt. Guld. Kasselås monteret med sikkerhedshasper. L. ca. 45 cm, brede ca. 4/6 mm. Ca. 14,1 gram.
Varenr: 4806259
DKK 2.200 DK, Herlev, Dynamovej 18-10-2017
10:12:47
DKK 1.900
Ulf Gripenholm litografi
ULF GRIPENHOLM (född 1943): Kvinnostudie, signerad och numrerad Ulf Gripenholm 281/295, färglitografi, bladmått ca 29x18,5 cm
Varenr: 4805849
10:14:00
Se mere
Parbord runda
BORD, 1 par, 1900-talets första hälft, betsad ek, rund skiva, höjd 78, diameter 49 cm
Varenr: 4805850
10:16:00
Se mere
Gaslykta Stockholm
GASLYKTA, gjutjärn samt plåt, Stockholm, 1800-talets mitt, lyktans höjd 77 cm, armens längd ca 160 cm
Varenr: 4805851
10:18:00
Se mere
Tamburmajor
TAMBURMAJOR, mässing, 1900-talets andra hälft, klotformade knoppar, höjd ca 175 cm
Varenr: 4805852
DKK 1.564 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 18-10-2017
10:20:00
Se mere
Bordspendyl 1800-tal
BORDSPENDYL, 1800-talets andra hälft, bronserad metall, alabaster, vitemaljerad urtavla med romerska siffor, dekor av jägare med fångst, höjd ca 39 cm
Varenr: 4805853
10:22:00
Se mere
Skåp jugend
SKÅP, omkring 1900, jugend, bemålad, beslag i smide, krönet med dekor av blomma, höjd ca 202, 65x42 cm, nyckel finns att avhämta vid Utlämningen
Varenr: 4805854
10:24:00
Se mere
Lock till kanopkärl
LOCK till KANOPKÄRL, del av, Egypten, Mellersta riket (ca 2050 -1800 f Kr) eller 18:de dynastin (ca 1550-1295 f Kr), utfört i terracotta, höjd ca 8, största bredd 9 cm.. . Locket har tillhört ett kanopkärl som varit ett av ursprungligen fyra kärl där den dödes inälvor bevarades. Locken avbildade...
Varenr: 4805855
DKK 7.819 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 18-10-2017
10:26:00
Se mere
Guess Herrearmbåndsur.
Guess herrearmbåndsur med urkasse i sort stål. Skive med time, minut samt sekundviser. Dag, dato samt 24 timers funktion. Lænke af sort stål. Ø. ca. eksklusiv krone 43 mm. Inder samt yderboks medfølger derudover manual.
Varenr: 4712707

DKK 1.600 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18-10-2017
10:27:00
DKK 925
Joakim Gemicke mixed media
JOAKIM GEMICKE (född 1959): Untitled, mixed media, ca 49,5x70 cm
Varenr: 4805856
10:28:00
Se mere
Sandblæsningskabine med tilbehør
Sandblæsningskabine med tilbehør i form af pistol samt fire udskiftlige dyser i forskellig diameter. Fastmonterede kraftige gummihandsker. Rist i bunden. 220V til lys i kabinen. Aftæksstuds i siden. Str. H. 140. B. 95. D. 57 cm. Vægt 40 kg. Emballage str. 97 x 68 x 19 cm.
Varenr: 4754316

DKK 1.900 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18-10-2017
10:29:00
DKK 925
Fällbord rotträ
FÄLLBORD, sent 1800-tal, skiva i rotträfanér, höjd ca 62, 88x56 cm
Varenr: 4805857
DKK 1.173 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 18-10-2017
10:30:00
Se mere
Argenta
WILHELM KÅGE, fat samt vas, 8 st Gustavsberg, tillbehörsfat i olika storlekar, stengods, grön glasyr, målad silverdekor, vasens höjd ca 18 cm
Varenr: 4805858
10:32:00
Se mere
Mads Odgård for Duba-B8. Par kontorstol model Sola 310 A (2).
Mads Odgård for Duba-B8. Par kontorstol model Sola 310 A . Monteret med armlæn, høj ryg. Indstillelig i højde, ryg og sæde. Stel af aluminium. Sædehøjde 47-64 cm. Betrukket med sort Fame på sæde og ryg. Nye i ubrudt original emballage (2).
Varenr: 4803122

DKK 3.000 DK, Herning, Engdahlsvej 18-10-2017
10:33:00
DKK 1.750
Bruno Mathsson Pernilla
BRUNO MATHSSON, fåtölj "Pernilla 69" med fotpall, Dux, stomme i formböjd bok, textilklädsel, höjd ca 95, sitthöjd 41 cm
Varenr: 4805859
10:34:00
Se mere
Brosch 18 k guld
BROSCHNÅL, 18 k guld, odlad halvpärla bekransad med 15 diamanter med rosenslipning, carmosémodell, K. Anderson, Stockholm 1898, längd 4 cm, vikt 3,7 g, originaletui
Varenr: 4805860
10:36:00
Se mere
Theo Tobiasse
THEO TOBIASSE (1927-2012): Komposition, signerad Theo Tobiasse 90/200, färglitografi, ca 52x67 cm
Varenr: 4805861
10:38:00
Se mere
Klaus Frahm, 'Flower Power', 1985. Mappe med 10 fotografier
Klaus Frahm, 'Flower Power', 1985. Mappe med 10 fotografier. Begrænset oplag på 10 + 1 fotografier. Komplet kassette med titelblad, indholdsbeskrivelse samt 10 farvefotografier i passepartout. Signeret og nummereret 7/10+1. De enkelte kopier er ligeledes signeret og nummereret. I original ...
Varenr: 4580994
DKK 29.770 DE, Hamburg, Große Elbstraße 18-10-2017
10:38:25
DKK 9.675
Charles & Ray Eames stol LCM
Varenr: 4805862
10:40:00
Se mere
Prada tote i mjukt ljusbrunt präglat skinn
PRADA, tote i mjukt ljusbrunt präglat skinn, 43 x 55 x 16 cm, axelband 33 cm
Varenr: 4805863
DKK 1.955 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-10-2017
10:42:00
Se mere
Skrivebord i teak, dansk designer, 1960’erne
Skrivebord i teak, dansk designer, 1960’erne. Korpus af teak, med en hylde i højre side med dekorativ messingholder, guldfarvet, med 2 skuffer til venstre, kan aflåses, nøgler medfølger. Formentlig dansk designer. Mål: H 76, B 150, D 75. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4806325
DKK 4.652 DE, Hamburg, Große Elbstraße 18-10-2017
10:46:51
DKK 2.233
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 48  >>