Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Ægte tæpper i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Bakhtiar 285 x 190
Bakhtiar 285 x 190. Bakhtiari Teppich, Persien, Handgeknüpft, Material: Wolle auf Baumwolle, Maße: 285 x 190 cm Varenr: 4718682 DKK 2.231 DE, Hamburg, Große Elbstraße 20-07-2017 20:45:00 DKK 335
Nain, tæppe, 205 x 125 cm
Nain, tæppe, 205 x 125 cm. Nain, tæppe, håndknyttet, uld på bomuld, 205 x 125 cm. Varenr: 4718095

DKK 4.462 DE, Hamburg, Große Elbstraße 20-07-2017 20:47:00 DKK 1.339
Alter Kelim, Teppich, 290 x 250 cm
Alter Kelim, Teppich, 290 x 250 cm. Alter Kelim, Teppich, handgewebt, Wolle auf Wolle, 290 x 250 cm. Aus verschiedenen Teilen zusammengesetzt. An Verbindungsstellen teils gewollt offengelassen. Leichte Gebrauchsspuren. Varenr: 4681834

DKK 2.975 DE, Hamburg, Große Elbstraße 20-07-2017 20:51:00 DKK 558
Shahrebabak, tæppe, 180 x 133 cm
Shahrebabak, tæppe, 180 x 133 cm. Shahrebabak, tæppe, 180 x 133 cm. Håndknyttet, uld på bomuld, mønster med dyr, planter og geometriske former. Varenr: 4718092

DKK 4.462 DE, Hamburg, Große Elbstraße 20-07-2017 20:57:00 DKK 335
Persisk Bidjar tæppe, 255 x 200 cm
Persisk Bidjar tæppe, 255 x 200 cm. Persisk Bidjar tæppe. Uld på bomuld. 255 x 200 cm. Fremstår med lette brugsspor, enkelt tråd udtræk i kant Varenr: 4720430 DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-07-2017 21:01:00 DKK 7.000
Handknuten persisk matta, 142 x 184 cm
Handknuten persisk matta, 142 x 184 cm. Orientalsk, handknuten matta, 142 x 184 cm. Ull på bomullsvarp. Central medaljong, tätt mångfärgat blommönster på gul botten. Bruksslitage, se bild. Proveniens: Hotel Mäster Johan, Malmö. OBS! Mattans färg varierar beroende på vilken vinkel man ser den ifrån Varenr: 4621120 DKK 2.677 SE, Malmö, Baltzarsgatan 20-07-2017 21:28:00 DKK 879
Persisk Nain m/ Silke, 244 x 149 cm.
Persisk Nain m/ Silke, 244 x 149 cm.. Persisk Nain. Fint håndknyttet, ægte tæppe af uld med silkestafferinger på grundvæv af bomuld med medaljon og florale motiver i overvejende røde, blå og beige nuancer på cremehvid bundfarve. Mål ca. 244 x 149 cm. Varenr: 4690525

DKK 12.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-07-2017 12:10:00 DKK 4.200
Persisk Ghashghai tæppe, 285x200 cm.
Persisk Ghashghai tæppe, 285x200 cm. . Persisk Ghashghai tæppe, syd Persien. Uld på uld. 285x200 cm. Varenr: 4680245

DKK 7.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-07-2017 13:00:00 DKK 1.150
Persisk Patchwork tæppe, 302 x 213 cm.
Persisk Patchwork tæppe, 302 x 213 cm.. Persisk Patchwork tæppe, fremstillet af ældre tæppe fragmenter. 302 x 213 cm. Varenr: 4620375

DKK 4.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-07-2017 13:19:00 DKK 1.200
Persisk Keshan tæppe, 380 x 275 cm
Persisk Keshan tæppe, 380 x 275 cm. Persisk Keshan tæppe, 380 x 275 cm. Håndknyttet. Luv af uld på bund af bomuld. Rund medaljon på mørk blå bund. Bred hovedbort ligeledes med mørk blå bund. Rigt ornamenteret med florale arabesker, blomster- og bladranker, samt 'shah abbas' palmetter. Beige, sand-, blå, grønne, røde, gule, rødbrune... Varenr: 4600404

DKK 14.000 DK, Odense, Kratholmvej 21-07-2017 13:48:00 DKK 8.200
Persisk Afshar, 173 x 236 cm
Persisk Afshar, 173 x 236 cm. Persisk Afshar. Håndknyttet tæppe udført i uld på bomuldsbund. Mål: 173 x 236 cm Varenr: 4718038

DKK 5.400 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-07-2017 14:06:10 DKK 1.700
Persisk Turkmen tæppe. 230 x 120 cm.
Persisk Turkmen tæppe. 230 x 120 cm.. Persisk Turkmen tæppe. uld på bomuld. 230 x 120 cm. Varenr: 4618094

DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-07-2017 14:31:00 DKK 300
Persisk Bakhtiari tæppe, 205x155 cm.
Persisk Bakhtiari tæppe, 205x155 cm.. Persisk Bakhtiari tæppe, central Persien. Uld på bomuld. 205x155 cm. Varenr: 4682888

DKK 1.800 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-07-2017 14:42:00 DKK 300
Persisk Beluch bedetæppe, 200X120 cm.
Persisk Beluch bedetæppe, 200X120 cm.. Persisk Beluch bedetæppe, uld på bomuld. 200X120 cm. Varenr: 4682871

DKK 2.400 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-07-2017 14:57:00 DKK 500
Persisk Kashan tæppe,350 x 253 cm.
Persisk Kashan tæppe,350 x 253 cm.. Persisk Kashan tæppe, central Persien. Uld på bomuld. Prydet med Shah Abbas design, blomster og bladværk på lys bund. 350 x 253 cm. Varenr: 4618927

DKK 8.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-07-2017 15:02:00 DKK 1.450
Persisk Beluch tæppe, 190x105 cm.
Persisk Beluch tæppe, 190x105 cm.. Persisk Beluch tæppe, uld på bomuld. 190x105 cm. Varenr: 4707288

DKK 2.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-07-2017 15:09:00 DKK 300
Persisk Zandjan tæppe, 310x105 cm.
Persisk Zandjan tæppe, 310x105 cm.. Persisk Zandjan tæppe, 310x105 cm. Varenr: 4697126

DKK 1.600 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-07-2017 15:26:00 DKK 325
Beluch bedetæppe, 235x120 cm.
Beluch bedetæppe, 235x120 cm.. Beluch bedetæppe, uld på bomuld. 235x120 cm. Varenr: 4681200

DKK 2.400 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-07-2017 15:31:00 DKK 300
Håndknyttet orientalsk løber, 420x85 cm.
Håndknyttet orientalsk løber, 420x85 cm.. Håndknyttet orientalsk løber, uld på bomuld. Florale mønstre i polykrome farver mod rød bund. 420x85 cm. Frynser med smuds ellers alm. brugspræg. Varenr: 4718034 DKK 1.200 DK, Herning, Engdahlsvej 21-07-2017 16:28:33 DKK 550
Håndknyttet tæppe, 112x206 cm.
Håndknyttet tæppe, 112x206 cm.. Håndknyttet tæppe, uld på bomuld. Geometriske mønstre mod rød bund, flettede frynser i enderne. 122x206 cm. Alm. brugspræg. Varenr: 4718032 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 21-07-2017 16:29:52 DKK 325
Håndknyttet tæppe, 105x160 cm.
Håndknyttet tæppe, 105x160 cm.. Håndknyttet tæppe, uld på bomuld. Geometriske figurer og mønstre i polykrome farver. 105x160 cm. Fremstår med farveforskel. Alm. brugspræg. Varenr: 4718033 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 21-07-2017 16:31:41 DKK 325
Persisk Nain tæppe 198 x 203 cm
Persisk Nain tæppe 198 x 203 cm. Persisk Nain tæppe, uld med bomuld i målene 198 x 203 cm. Dette tæppe stammer fra byen Nain i nærheden af ​​Isfahan i det centrale Persien. Nain tæpper er som regel meget lyse med en creme-farvet eller dybblå basisfarve og en stor medaljon i midten. Tæppet fremstår med skiftende ... Varenr: 4722527

DKK 8.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-07-2017 17:20:00 DKK 4.100
Handknuten persisk gallerimatta 110 x 215 cm
Handknuten persisk gallerimatta 110 x 215 cm. Orientalsk, handknuten matta, 110 x 215 cm. Ull på bomullsvarp. Central medaljong, tätt mångfärgat mönster på röd botten. Bruksslitage, se bild. Proveniens: Hotel Mäster Johan, Malmö. OBS! Mattans färg varierar beroende på vilken vinkel man ser den ifrån Varenr: 4679614 DKK 2.294 SE, Malmö, Baltzarsgatan 21-07-2017 17:28:00 DKK 249
Handknuten persisk matta 188 x 110 cm
Handknuten persisk matta 188 x 110 cm. Orientalsk, handknuten gallerimatta, 188 x 110 cm. Ull på bomullsvarp. Central medaljong, tätt mångfärgat mönster på röd botten. Bruksslitage, se bild. Proveniens: Hotel Mäster Johan, Malmö. OBS! Mattans färg varierar beroende på vilken vinkel man ser den ifrån Varenr: 4723464 DKK 2.294 SE, Malmö, Baltzarsgatan 21-07-2017 17:30:00 DKK 249
Handknuten matta, Nain med silkesinslag, 390x297 cm
Handknuten matta, Nain med silkesinslag, 390x297 cm . Handknuten matta, Nain, 390x297 cm. Ull på bomullsvarp med inslag av silke. Varenr: 4692417 DKK 7.648 SE, Stockholm, Slakthusgatan 21-07-2017 17:32:00 DKK 1.759
Orientalsk tæppe 195 x 138 cm.
Orientalsk tæppe 195 x 138 cm.. Orientalsk tæppe. 195 x 138 cm. Fremstår med brugsspor, snavset, gulnet og manglende frynser på en ende. Varenr: 4723304 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-07-2017 17:49:00 DKK 325
Persisk Nain tæppe 135 x 88 cm
Persisk Nain tæppe 135 x 88 cm. Persisk Nain tæppe, uld med bomuld i målene 135 x 88 cm. Dette tæppe stammer fra byen Nain i nærheden af ​​Isfahan i det centrale Persien. Nain tæpper er som regel meget lyse med en creme-farvet eller dybblå basisfarve og en stor medaljon i midten. Tæppet fremstår med skiftende ... Varenr: 4722532

DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-07-2017 18:18:00 DKK 750
Persisk Bakhtiari tæppe, 233x149 cm.
Persisk Bakhtiari tæppe, 233x149 cm.. Persisk Bakhtiari tæppe, central Persien. Uld på bomuld. 233x149 cm. Varenr: 4680484

DKK 2.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-07-2017 19:02:00 DKK 325
Persisk Bakhtiari tæppe, 260 x 175 cm.
Persisk Bakhtiari tæppe, 260 x 175 cm.. Persisk Bakhtiari tæppe, central Persien. Uld på bomuld. 260 x 175 cm. Varenr: 4618067

DKK 4.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-07-2017 19:08:00 DKK 325
Orientalsk tæppe Silke på bomuld 190X123 cm.
Orientalsk tæppe Silke på bomuld 190X123 cm.. Orientalsk tæppe Silke på bomuld 190X123 cm. Brugsspor. Varenr: 4721638 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-07-2017 19:17:00 DKK 400
 1 2 3 4 5 6 7 8 9  >>