Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Landskap oljemålning
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (England, 1800-tal): Landskap med figur, signerad och daterad J Thomason 1901, olja på pannå, ca 17x36 cm
Varenr: 4861062
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 11-12-2017
10:08:00
Se mere
Sophie Södergren Nervi oljemålning
SOPHIE SÖDERGREN (1847-1923): "Nervi", signerad S. Södergren, olja på duk, ca 53x64 cm
Varenr: 4861076
DKK 4.633 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 11-12-2017
11:12:00
Se mere
Emil Krause, cd. Tårnet på Frederiksø.
Emil Krause 1871-1945 cd. Tårnet på Frederiksø, olie på lærred, sign i monogram EK. Mål: 65x74 cm. (82x92). Løs i blændramme.
Varenr: 4856075
DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 11-12-2017
11:37:00
Waldemar Sewohl (1887-1967), Ansicht von Kirchwerder
Waldemar Sewohl (1887-1967), Ansicht von Kirchwerder. Öl auf Leinwand, ungerahmt. Unten links signiert. Altersgemäße Gebrauchsspuren, an den Rändern teils leichte Spuren früherer Einrahmungen. Maße: ca. 82 x 52 cm
Varenr: 4804514
DKK 2.977 DE, Hamburg, Große Elbstraße 11-12-2017
12:23:48
DKK 298
Holger J. Jensen cd. Olie på lærred. Opstilling med blomster og frugt,
Holger J. Jensen (1900-1966 ) cd. Olie på lærred. Opstilling med blomster frugt,
Varenr: 4861532
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 11-12-2017
13:06:00
DKK 6.000
Ubekendt Kunstner, olie på lærred, motiv med bla. kranium
Motiv med bla. kranium af Ubekendt Kunstner, olie på lærred, sign. 120x140 cm. Fremstår med krakeleringer. U.R.
Varenr: 4861679
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 11-12-2017
13:24:00
Christen Lyngbo. Landskabsparti med får
Landskabsparti med får af Christen Lyngbo (1871 - 1968). Olie på lærred klæbt på plade. Sign C.Lyngbo 1937. Mål: 50 x 67 cm. (62x79).
Varenr: 4858600
DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 11-12-2017
13:36:28
DKK 525
Emilie Mundt, olie på lærred, landskabsparti Vallerød
Landskabsparti Vallerød, af Emilie Mundt 1842 - 1922, olie på lærred, sign. E. Mundt og dat./b. Mai, 1894. 25x31 (37x43 cm). Med reparation
Varenr: 4862479
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 11-12-2017
14:16:36
Porträtt. Okänd konstnär
Porträtt. Okänd konstnär. Oljemålning på duk. Signerad samt daterad 1919. Ca 65x50 cm (70x56 cm).
Varenr: 4850588
DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 11-12-2017
14:22:00
DKK 232
Peder Knudsen, olie på lærred, Parti med Hotel Helligdommen, Bornholm
Parti med Hotel Helligdommen, Bornholm, af Peder Knudsen 1868-1944, olie på lærred, sign. Peder Knudsen. 60x80 cm (78x100 cm)
Varenr: 4843177
DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 11-12-2017
15:02:52
DKK 875
Pehr Hillström, oljemålning
PEHR HILLESTRÖM (1733-1816): "Biskop Sigurd begaf Sig till Olof Skötkonung ...". Signerad och daterad Pehr Hilleström f. 1804. Olja på duk, 42 x 52 cm.. Samtida bronserad ram.
Varenr: 4861127
DKK 23.165 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 11-12-2017
15:08:00
Se mere
Ernst Zeuthen, olie på lærred, havparti med skibe
Havparti med skibe, af Ernst Zeuthen 1880-1938, olie på lærred, sign. og dat. Ernst Zeuthen 1936, 66x80 cm (75x89,5 cm). Med krakeleringer og et lille hul i lærred.
Varenr: 4843190
DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 11-12-2017
15:17:59
DKK 4.100
Sigurd Wandel cd, kompositioner, olie og akvarel (3)
Sigurd Wandel 1875-1947 cd, olie på lærred og plade samt akvarel. Motiv med børn, ene barn i vugge h.47 x 52 cm (57 x 63 cm) signeret, studie med siddende dreng 40,5 x 32 cm (46 x 38 cm) usigneret samt landskab fra Humlebæk 1899, akvarel og bly på papir h.50 x 72 cm (57 x 78 cm) Proveniens: ...
Varenr: 4861674
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 11-12-2017
15:53:00
Sigurd Wandel cd, havemotiver, olie på lærred (2)
Sigurd Wandel 1875-1947 cd, olie på lærred. To havemotiver, det ene signeret og påtegnet 'Lousiana Humlebæk 1902. H.41 x 58 cm (48 x 65 cm) samt 57 x 65 cm, sidstnævnte uden ramme. Proveniens: Kunstnerens familie.
Varenr: 4860403
16:53:00
DKK 700
Johan Ferdinand Abel. Fire akvareller. Landskabs og kystpartier fra Sjælland (4)
Johan Ferdinand Abel (1801-1864). Fire akvareller, landskabs- og kystpartier fra Sjælland. 'Vejlesø ved Geels' Skov', 'Helsingborg fra Helsingør', 'Hven set fra Helsingør' og 'Parti i Sorø Skov', fire akvareller, alle sign. J.F. Abel og dat. 1847 og 1848. 14,5 x 22 (25 x 32) cm. (4)
Varenr: 4859690
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 11-12-2017
16:58:55
DKK 1.200
Ett par porträtt, 1800-tal (2)
Ett par porträtt, 1800-tal. Troligen Danmark. Oljemålningar på duk. Ej signerade. Ca 47x36 cm (61x50 cm). Proveniens: Klippans Pappersbruk. Apotekaren i Aalborg med hustru. (2)
Varenr: 4850589
DKK 2.317 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 11-12-2017
17:19:04
DKK 1.235
Kobberstik fra København starten af 1800 tallet (2)
To kobberstik bestående af stik efter Eckersberg 'Udfald mod de Engelske i Classens Have under Kiøbenhavns Beleiring d.31 August 1807', stukket af Lahde. Motiv 31 x 46 cm (45 x 46 cm) samt stik efter Wiedewelt og Lahde 'Hæders Minde Hans Kongelige Majestæts Frederik de Siette' motiv 28 x 40 cm ...
Varenr: 4826794
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 11-12-2017
17:54:00
DKK 1.150
Maleri Fritz Grebe, skovscene med vildt
Skovscene af Fritz Grebe (1850-1925), olie på lærred. Maleriet forestiller en råbuk i et typisk nordtysk landskab med birkelund. Signeret nederst til højre samt på bagsiden af rammen, fremstår med generelle aldersspor. Mål: 85 x 57 cm
Varenr: 4862393
DKK 6.699 DE, Hamburg, Große Elbstraße 11-12-2017
19:12:00
DKK 3.722
Ubekendt kunstner, 1915. Skovparti.
Ubekendt kunstner. Skovparti. Sign E.G?/ ZE?, dat. 1915. Mål: 36,5 x 51 cm, (53 x 68).
Varenr: 4861764
19:16:00
DKK 325
Caroline Amalie Müller . Landskab
Caroline Amalie Müller 1843-1923. Landskab. Olie på lærred. Sign. mongram. 24 x 15 cm.
Varenr: 4860206
DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 11-12-2017
19:30:00
Kai Drews, cd. Maleri
Kai Drews 1884-1964. Olie på lærred. Parti med det daværende Dragør Rådhus og nuværende Dragør Museum, sign. K. Drews samt dateret 1929. 32 x 47 (42 x 57) cm.
Varenr: 4860065
DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 11-12-2017
19:37:00
En samlares hem Kryzhanosky
KRYZHANOVSKY (Ryssland, 18/1900-tal): Landskap med kyrka, signerad Kryzhanovsky, olja på duk, ca 45x71 cm, oramad
Varenr: 4861199
DKK 6.177 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 11-12-2017
19:44:00
Se mere
Ubekendt kunstner, 1800-tallet. Kvindeportræt
Ubekendt kunstner, 1800-tallet. Kvindeportræt, olie på pap, monteret på plade, usign. 33 x 26,5 (36,5 x 30) cm. Fremstår med afskalninger samt fugtskader.
Varenr: 4859671
19:51:00
DKK 675
Ludvig Jacobsen cd. Motiv med høns
Ludvig Jacobsen 1890-1957. Motiv med høns, olie på lærred. Sign. og dat. Ludvig Jacobsen 48. 30 x 38 cm. (43 x 51) cm.
Varenr: 4860374
19:53:00
DKK 650
Peder Mønsted. Portræt af konsul Harald Jørgensen
Peder Mønsted 1859-1941. Portræt af konsul Harald Jørgensen (Norsk konsul 1927-1938). Med inskription: Til Caro - venligst fra P. Mønsted 1926. Olie på lærred 43 x 26 cm. (58 x 41) cm.
Varenr: 4861862
DKK 6.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 11-12-2017
19:57:00
DKK 2.900
C. Klerck, 1900-tallet. Kvindeportræt
C. Klerck, beg. 1900-tallet. Kvindeportræt, olie på lærred, sign. C. Klerck. 65 x 42 (73 x 50) cm. Fremstår med revner.
Varenr: 4857362
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 11-12-2017
19:59:00
Karl Walter, Hafenszene
Karl Walter (1868 - 1949) O. Dill Schüler / Karlsruhe. Hafenszene, Öl auf Leinwand. rechts uneten signiert. Maße ca. 50 x 70 cm. Gerahmt. Mit Altersspuren.
Varenr: 4838623
20:11:00
DKK 484
Kopia efter Quentin Matsys oljemålning
QUENTIN MATSYS, kopia efter, "The misers", olja på duk, signerad M Fischer v Horn, ca 90x73 cm
Varenr: 4861235
DKK 3.861 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 11-12-2017
20:56:00
Se mere
Johan Tirén, akvarell
JOHAN TIRÉN (1853-1911): Jämtlandssägen, akvarell på papper, 82 x 60 cm.. Intygad på framsidan med följande text: "Att denna akvarell är målad av Johan Tirén intygas: Stina Tirén, Karin Tirén". . Johan Tirén var uppvuxen i Själevad i trakten av Örnsköldsvik, men flyttade som sjuåring med sin fami...
Varenr: 4861249
DKK 11.583 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 11-12-2017
21:24:00
Se mere
Gottfrid Kallstenius Klassiskt svenskt måleri
GOTTFRID KALLSTENIUS (1861-1943):. Gamla ångsågen i Västervik, spår av signerad, olja på duk, ca 21x37 cm
Varenr: 4861252
21:30:00
Se mere
 1 2 3 4 5 6 7  >>