Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Hans-Erik Eriksson oljemålning
HANS-ERIK ERIKSSON (1921-1997), Gamla fiskebodar vid Helgomannen Fårö, signerad, olja på pannå, ca 41 x 59 cm.
Varenr: 4805866
DKK 1.173 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 18-10-2017
11:04:00
Se mere
Poul Friis Nyeboe. Olie på lærred. Strandparti.
POUL FRIIS NYEBOE. Olie på lærred. Strandparti. Sign. Friis Nyeboe. 65 x 99 (84 x 117) cm.
Varenr: 4778940
DKK 1.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18-10-2017
11:39:55
DKK 450
Albert Rüdinger, olie på lærred, søbred
Søbred af Albert Rüdinger (1838-1925), olie på lærred, sign. Albert Rüdinger, 42,5x70 cm. (58,5x86 cm). Fremstår med krakeleringer.
Varenr: 4805557
DKK 1.200 DK, Odense, Kratholmvej 18-10-2017
12:21:34
DKK 575
Christian Møllgaard (pseudonym for Svend Drews), olie på lærred, marine
Marine af Christian Møllgaard (pseudonym for Svend Drews), 1919-2003, olie på lærred, sign. Chr, Møllgaard, 26,5x36,5 cm. (39x49 cm). Fremstår med krakeleringer.
Varenr: 4803323
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 18-10-2017
13:12:56
Victor Brockdorff, olie på lærred,' Under nøddebusken' (cd)
'Under nøddebusken' af Victor Brockdorff (1911-1992), olie på lærred, sign. V. Brockdorff, 22x27 cm. (34,5x39,5 cm).
Varenr: 4805555
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 18-10-2017
13:18:05
DKK 725
Johannes Larsen, akvarel, motiv med måge (cd)
Motiv med måge af Johannes Larsen (1867-1961), indrammet akvarel, sign. i bly JH-37, 28,5x32,5 cm. (44,5x48,5 cm).
Varenr: 4805676
DKK 3.000 DK, Odense, Kratholmvej 18-10-2017
13:27:42
DKK 5.200
Victor Brockdorff, olie på lærred, vinterlandskab (cd)
Vinterlandskab af Victor Brockdorff (1911-1992), olie på lærred, sign. V. Brockdorff, 24x33 cm. (37x45 cm).
Varenr: 4805556
13:55:00
DKK 825
G.A. Clemens, olie på lærred, fisker på strand
Fisker på strand af G.A. Clemens (1870-1918), olie på lærred, sign. i monogram, 48x33 cm. (61x46 cm).
Varenr: 4796301
15:07:00
Albert Wang. Aftenstemning, olie på lærred.
Solnedgang over fjord af Albert Wang (1864-1930), olie på lærred. Sign. A. Wang. Mål: 19,5 x 28 cm, (29x34).
Varenr: 4805078
15:30:00
DKK 500
Sindudarsono Sudjojono akvarell
SINDUDARSONO SUDJOJONO (1913/14-1985): Taman Sari (Yogyakarta), The Segaran lake area, signerad och troligen daterad 1946, akvarell på olja, 32,5x49 cm
Varenr: 4805973
DKK 7.819 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-10-2017
15:34:00
Se mere
Hans Lund. Sydlandsk landskab med ung kvinde, olie på lærred
Hans Lund, 1900-tallet. Sydlandsk landskab med ung kvinde siddende på mur ved havet, olie på lærred. Sign. H. Lund. 47,5x34,5 cm(59x46 cm). Fremstår med mindre revne, samt lette krakeleringer. Mærker på kanter efter gl. ramme.
Varenr: 4806489
DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 18-10-2017
15:57:00
DKK 650
Porträtt oljemålning 1800-tal
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1800-tal): Mansporträtt, olja på duk, ca 34x29 cm
Varenr: 4805983
DKK 1.564 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-10-2017
16:06:00
Se mere
Walter Stuart Lloyd akvarell
WALTER STUART LLOYD, (Storbritannien1845-1959): Flodlandskap med figurer, akvarell, signerad, 24x54 cm
Varenr: 4805992
DKK 3.127 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-10-2017
16:24:00
Se mere
Valdemar Kornerup. Interiør. Husbond læser avis ved langbordet. Olie på lærred
Interiør. Husbond læser avis ved langbordet af Valdemar Kornerup 1865-1924. Olie på lærred. Usigneret. Mål: 38 x 37 cm, (49x47).
Varenr: 4805076
16:30:00
DKK 1.650
Cornelis Schut och Daniel Seghers, efterföljare
CORNELIS SCHUT och DANIEL SEGHERS, efterföljare till (Antwerpen skola, omkring 1700); Blomstergirland med Madonnan och barnet, olja på pannå, 73x52 cm.. . Proveniens: Hovintendent Gösta Stenmans samling. Finsk tullstämpel på baksidan
Varenr: 4805999
DKK 9.382 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-10-2017
16:38:00
Se mere
Frands Frandsen cd. Olie på plade
Frands Frandsen 1885-1979. Olie på plade. Signeret. 30 x 40 cm (42 x 53 cm).
Varenr: 4806159
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-10-2017
16:46:00
Evald Kallstenius oljemålning
EVALD KALLSTENIUS (1898-1957): Motiv från Skeppsholmen, signerad E K samt daterad 29, namnpåskrift på baksidan av Alfhild Kallstenius (Evalds dotter) olja på duk uppsatt på pannå, ca 20,5 x 26 cm
Varenr: 4806015
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 18-10-2017
17:24:00
Se mere
Oljemålnin porträtt 1800-tal
A V BONGÉ (1800-tal): Porträtt, signerad A. v Bongé. München., olja på duk, ca 50x39 cm
Varenr: 4806018
17:30:00
Se mere
HANS-ERIK ERIKSSON (1921-1997) landskap med å, olja på pannå, ca 59 x 78 cm.
Varenr: 4806022
17:38:00
Se mere
HANS-ERIK ERIKSSON (1921-1997) motiv från Slussen, signerad, olja på pannå, ca 89 x 120 cm.
Varenr: 4806036
DKK 3.127 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 18-10-2017
18:20:00
Se mere
Stefan Ussing, cd. Proccessionsgang, Ribe Kloster.
'Processionsgang, Ribe Kloster', exteriør af Stephan Ussing 1868-1968. Olie på lærred. Sign. St. Ussing, 1946. Verso betegnet og signeret. Mål: 50 x 35 cm,(57 x 60).
Varenr: 4805068
DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18-10-2017
18:50:00
DKK 375
Albert Kongsbak. Landskabsparti.
Landskab med åløb af Albert Kongsbak (1877-1958). Olie på plade. Signeret A. Kongsbak '13. Mål: 21,5 x 26,5 cm, (29x34).
Varenr: 4805080
DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18-10-2017
18:56:00
DKK 325
Anthonore Christensen. Olie på lærred
Anthonore Christensen, 1849-1926. Motiv fra Palatinerhøjen. Sign. monogram AC samt betegnet Palatino. Olie på lærred. 37 x 45 (46 x 54) cm.
Varenr: 4806600
DKK 4.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 18-10-2017
19:17:00
DKK 825
Johan Ossian Andersson oljemålning
JOHAN OSSIAN ANDERSSON (1889-1975): Segelbåtar till havs, signerad J. Ossian, olja på duk, ca 48x73 cm.
Varenr: 4806062
19:26:00
Se mere
Knud Sinding , cd. Gadeparti med rød mur..
Byparti med rød mur af Knud Sinding 1875-1946. Olie på lærred. signeret i monogram. Mål: 40 x 61 cm (48x69).
Varenr: 4805082
DKK 2.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18-10-2017
19:36:00
DKK 375
Jean Harder, olie på lærred, opstilling
Opstilling , af Jean Harder, 1900-tallet, olie på lærred, sign. Jean Harder. 70 x 97 cm (78 x 106 cm).
Varenr: 4779071
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-10-2017
19:38:00
Stefan Ussing, cd. 'Fratergården, Ribe Kloster'.
Stephan Ussing. 'Fratergården, Ribe Kloster'. Olie på lærred. Sign. St. Ussing 1946. Verso betegnet og signeret. Mål: 45 x 36 cm, (55x45)
Varenr: 4805065
19:40:00
DKK 500
Helene Schjerfbeck, bläck och blyertsteckning
HELENE SCHJERFBECK (Finland, 1862-1946): Mytologiskt motiv - Kung Fjalar, signerad H.S., bläck och blyerts på papper, 25,5x20 cm.. Utförd på 1870-talet. . Proveniens: Hovintendent Gösta Stenman samling, nr 162
Varenr: 4806070
DKK 4.691 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-10-2017
19:42:00
Se mere
Julius Paulsen, modelstudie, olie på lærred
Julius Paulsen 1860-1940. Olie på lærred. Modelstudie af siddende kvinde, signeret. H.63 x 53 cm (89 x 76 cm) Lille reparation i lærredets nederste del.
Varenr: 4796895
DKK 15.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-10-2017
19:49:00
DKK 6.400
Sophus Vermehren, cd. Interiør med kvinde ved klaver.
Interiør med kvinde ved klaver af Sophus Vermehren (1866-1950). Olie på lærred, sign. S.V. Verso betegnet: Interiør af Sophus Vermehren. Mål: 19,5 x 24,5 cm, (30x35).
Varenr: 4805071
19:50:00
DKK 1.950
 1 2 3 4 5 6 7 8 9  >>