Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Ældre billedkunst i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 11  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Okänd konstnär stilleben
Okänd konstnär stilleben. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (omkring 1900): Stilleben med frukt, signerad J Barbier, olja på duk, 46x53 cm; oramad Varenr: 4634761 DKK 1.536 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2017 12:00:00
Se mere
John Wallentin, olie på lærred, landskab
John Wallentin, olie på lærred, landskab . Landskab af John Wallentin, olie på lærred, sign. J. Wallentin-23, 31,5x47,5 cm. (38x54 cm). Enkelte afskalninger. Varenr: 4624841 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 24-04-2017 12:09:00 DKK 300
Ubekendte Kunstnere, akvareller, by /havnemotiver (2)
Ubekendte Kunstnere, akvareller, by /havnemotiver (2). By/havnemotiver af Ubekendte Kunstnere, indrammet akvareller, begge sígn. 46x36 cm. (49x39 cm). 36,5x48 cm. (41x52,5 cm). (2) Varenr: 4621141 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 24-04-2017 13:37:00 DKK 300
Karl-Fredrik Kiörboe oljemålning
Karl-Fredrik Kiörboe oljemålning. KARL-FREDRIK KIÖRBOE (1799-1876): Porträtt av hund, signerad, olja på duk, ca 63x82 cm Varenr: 4634822 DKK 6.144 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2017 15:20:00
Se mere
Lars Kliim cd, landsbymotiv
Lars Kliim cd, landsbymotiv. Lars Kliim 1881-1942cd. Olie på lærred. Landsbymotiv, signeret. H.31 x 46 cm (44 x 59 cm) Varenr: 4608566 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-04-2017 15:21:00 DKK 300
Kúrt Werner. Landskab med bondegård
Kúrt Werner. Landskab med bondegård. Kurt Werner f. 1916. Olie på lærred, landskab med bondegård sign. K.Werner h. 46 x 61 cm (55x70) Varenr: 4625925 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-04-2017 17:02:00 DKK 300
Okänd konstnär. Olja på pannå, signerad. Stilleben.
Okänd konstnär. Olja på pannå, signerad. Stilleben.. Okänd konstnär, 1900-tal. Olja på pannå. Blomsterstilleben med fjäril. Signerad. Inramad. 43x27. Varenr: 4627525 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 24-04-2017 17:39:05 DKK 230
Niels Peter Bolt cd. Opstillinger med blomster samt portræt, pastel (3)
Niels Peter Bolt cd. Opstillinger med blomster samt portræt, pastel (3). To billeder, opstilling med blomster af Niels Peter Bolt (1886-1965), pastel på papir, sign. N.P. Bolt. Hver måler ca. 64x47 cm (74x58) Portræt h. 35x34 cm (44x44) Alle indrammet bag glas (3) Varenr: 4619557 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-04-2017 18:18:00 DKK 300
Teestrup Frederiksen 20.årh. Parti fra Herlufsholm
Teestrup Frederiksen 20.årh. Parti fra Herlufsholm. Teestrup Frederiksen. Olie på plade. Skovparti med Herlufsholm i baggrunden, signeret i monogram samt 1946. H. 40 x 59 cm (50x70) Varenr: 4625761 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-04-2017 19:00:00 DKK 300
Nicky Sahlström oljemålning
Nicky Sahlström oljemålning. NICKY (Nikolaus) SAHLSTRÖM (1854-1932): Slädekipage, signerad Nicky S-m, olja på duk, 22x32 cm Varenr: 4634875 DKK 1.152 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2017 19:12:00
Se mere
Albert Emiel cd. Sydlandsk motiv
Albert Emiel cd. Sydlandsk motiv. Albert Emiel (f. 1919) cd, Sydlandsk motiv. Olie på lærred, sign. Albert Emil 51. 120 x 90 cm (127x97) Varenr: 4602155 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-04-2017 19:15:00 DKK 325
Torsten Lidman. Olja på duk (BUS)
Torsten Lidman. Olja på duk (BUS). Torsten Lidman (1903-1990). Olja på duk. Bro över kanal. Signerad. daterad 1947. Inramad. 36x45. Varenr: 4627540 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 24-04-2017 19:38:00 DKK 250
Svend Nielsen, olie på lærred, gademotiv fra Palma, Mallorca, cd
Svend Nielsen, olie på lærred, gademotiv fra Palma, Mallorca, cd. Gademotiv fra palma Mallorca, af Svend Nielsen (1908-1993), olie på lærred, sign. Svend Nielsen. 81 x 100 cm (90 x 111 cm). Varenr: 4623954 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-04-2017 19:51:00 DKK 325
Carl Gustaf Hellqvist akvarell
Carl Gustaf Hellqvist akvarell. CARL GUSTAF HELLQVIST (1800-tal): Bellman spelandes för kung Gustaf III, osignerad, akvarell på papper, 23x16 cm, atergo med dedikation Varenr: 4634899 DKK 1.152 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2017 20:00:00
Se mere
Joseph Thors
Joseph Thors . JOSEPH THORS (act.1863-1900): Landskap, signerade, olja på duk, ca 45x35 cm Varenr: 4634917 DKK 6.144 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2017 20:36:00
Se mere
Johann  Holmstedt, landskab, olie på lærred, bjerglandskab med sø
Johann Holmstedt, landskab, olie på lærred, bjerglandskab med sø. Landskab, bjerglandskab med sø, olie på lærred, Johann Holmstedt, 1851-1929, sign. J. Holmstedt, 74x100 cm (103x130) Minimalt farvebortfald ved kant og enkelte minimale krakeleringer. Varenr: 4609598 DKK 10.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-04-2017 20:50:00 DKK 5.000
Abraham Pether tillskriven olja på pannå
Abraham Pether tillskriven olja på pannå. ABRAHAM PETHER (1756-1812): "S Wright of Lesley" påskrift à tergo A.Pether, olja på papp-pannå, 54x46 cm Varenr: 4634926 DKK 7.680 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2017 20:54:00
Se mere
Oidentifierad konstnär oljemålning
Oidentifierad konstnär oljemålning. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1700-tal eller äldre): Familjeporträtt, otydlig signatur a tergo, ca 83x63 cm Varenr: 4634930 DKK 2.304 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2017 21:02:00
Se mere
Oidentifierad konstnär 1800-tal
Oidentifierad konstnär 1800-tal. RELIGIÖSA MOTIV, 2 st, 1800-tal, jungfru Maria samt Jesus, olja på pannåer, osignerade, ca 68x42 cm vardera Varenr: 4634951 DKK 3.072 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2017 21:44:00
Se mere
Ubekendt kunstner. Strandmotiv med person, olie på lærred
Ubekendt kunstner. Strandmotiv med person, olie på lærred. Ubekendt kunstner. Olie på lærred. Strandmotiv med person, usign. 47x63 cm(56x72 cm). Fremstår med krakeleringer og enkelte afskalninger. Varenr: 4594714 DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 25-04-2017 10:22:00 DKK 300
Sverre Loge Pettersen, olie på plade, landskab med elv (cd)
Sverre Loge Pettersen, olie på plade, landskab med elv (cd). Landskab med elv af Sverre Loge Pettersen (1919-2006), olie på plade. Sign. og dateret Sv. Loge Pettersen 1946. 73 x 60 cm (80 x 67). Varenr: 4629639 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-04-2017 10:52:38 DKK 300
James Clarke Hook oljemålning
James Clarke Hook oljemålning. JAMES CLARKE HOOK (1819-1907): Fiskare vid strand, signerad och daterad, olja på duk, ca 79x138 cm Varenr: 4634977 DKK 7.680 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 11:20:00
Se mere
Leo Charles Møller, landskab med gæs
Leo Charles Møller, landskab med gæs. Landskabsparti med gæs af Leo Charles Møller (1899-1992). Olie på lærred. Sign. monogram LCM. 67 x 100 cm. (77 x 110 cm.) Varenr: 4629392 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-04-2017 11:36:02 DKK 300
John Wallentin, olie på lærred, landskab . Landskab af John Wallentin, olie på lærred, sign. i monogram, 42x52 cm. (51,5x61,5 cm). Varenr: 4624840 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-04-2017 11:39:43 DKK 300
Theodor Ulrichsen samt Kai Molter, olie på lærred, bymotiver (2)
Theodor Ulrichsen samt Kai Molter, olie på lærred, bymotiver (2). Bymotiver af Theodor Ulrichsen (1905-1970) samt Kai Molter (1903-1981), olie på lærred, begge sign. 35,5x27 cm. (42,5x34,5 cm). 24x35 cm. (33x44 cm). (2) Varenr: 4621146 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-04-2017 11:51:00 DKK 300
Francois Xavier Bricard oljemålning
Francois Xavier Bricard oljemålning. FRANCIOS XAVIER BRICARD (1881-1935): Rökande gosse, signerad F Bricard, olja på duk, ca 81x50 cm Varenr: 4635000 DKK 3.072 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 13:04:00
Se mere
J. Lund (1800-tallets slutning). Byparti med figurer. Olie på plade
J. Lund (1800-tallets slutning). Byparti med figurer. Olie på plade. Byparti med figurer, af J. Lund (1800-tallets slutning). Olie på plade. Sign. J. Lund. 30 x 41 cm. (40 x 51 cm.). Behov for let overfladerens. Varenr: 4625629 DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 25-04-2017 13:18:00 DKK 300
Dansk maler, 1900-tallets begyndelse. Byparti med købmandsbutik. Olie på lærred
Dansk maler, 1900-tallets begyndelse. Byparti med købmandsbutik. Olie på lærred. Byparti med købmandsbutik, af dansk maler (1900-tallets begyndelse). Olie på lærred. Usigneret. 42 x 58 cm. (55 x 70 cm.) Varenr: 4627929 DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 25-04-2017 13:18:00 DKK 325
Christian Fredrik Swensson oljemålning
Christian Fredrik Swensson oljemålning. CHRISTIAN FREDRIK SWENSSON (1834-1909): Marint motiv, signerad C. F. Swensson, olja på duk, ca 90x70 cm Varenr: 4635007 DKK 6.144 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 13:24:00
Se mere
John Wallentin, olie på lærred, landskab . Landskab af John Wallentin, olie på lærred, sign. i monogram, 54x58 cm. (63x66 cm). Enkelte krakeleringer. Varenr: 4624839 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-04-2017 13:38:00 DKK 300
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 11  >>