Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Ældre billedkunst i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Franz Ondrùek, to biskopper i bøn på kysten ved Saint-Pol-de-Léon, olie på lærred
Franz Ondrùek, to biskopper i bøn på kysten ved Saint-Pol-de-Léon, olie på lærred. Franz Ondrùek (1861-1932), to biskopper i bøn på kysten ved Saint-Pol-de-Léon, Bretagne, Frankrig, olie på lærred, signeret 'Fr. Ondrùek' og betegnet 'St. Pol de Léon' nederst til højre, billedmål ca. 36 x 41 cm, objektmål ca. 52 x 57,5 cm, farvelag fremstår minimalt krakeleret, delvist med ... Varenr: 4720796 DKK 3.718 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 20-07-2017 20:45:00 DKK 1.673
Désiré Thomassin-Renardt, bondescene. Oliemaleri
Désiré Thomassin-Renardt, bondescene. Oliemaleri. Désiré Thomassin-Renardt (1858-1933), bondescene. Olie på træ. Signeret nederst til højre. Mål: 27 x 33 (36 x 42) cm. Varenr: 4707110 DKK 7.436 DE, Hamburg, Große Elbstraße 20-07-2017 20:55:00 DKK 3.718
Alvar Granström färglitografier
Alvar Granström färglitografier. ALVAR GRANSTRÖM (1907-2000): (4) Figurscener, signerade Alvar, XXV/LX, färglitografier med reliefverkan, vardera ca 70,5x52 cm Varenr: 4723048 DKK 1.530 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-07-2017 10:30:00
Se mere
Elias Petersen og ubekendt kunstner, to malerier, partier med bygninger (2)
Elias Petersen og ubekendt kunstner, to malerier, partier med bygninger (2). To malerier, partier med bygninger af Elias Petersen (1859-1950) og ubekendt kunstner, 1900-tallet, olie på lærred og olie på plade, begge usign., Elias Petersen betegnet på bagsiden, 31 x 41 cm. (38 x 49 cm.) og 29 x 42 cm. (39 x 51 cm.). (2) Varenr: 4695980 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-07-2017 12:02:00 DKK 300
A. Höy. 1900-tallets begyndelse. Landskab med huse i forgrunden vandløb
A. Höy. 1900-tallets begyndelse. Landskab med huse i forgrunden vandløb. A. Höy. 1900-tallets begyndelse. Landskab med huse i forgrunden vandløb, olie på lærred, sign. A. Höy 21 x 29 cm. ( 30 x 38 cm). Varenr: 4721767 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-07-2017 19:02:00 DKK 300
 Ingeborg Debois.  cd.  Opstilling med franske anemoner i krukke,
Ingeborg Debois. cd. Opstilling med franske anemoner i krukke,. Ingeborg Debois. ( 1897 - 1970) Opstilling med franske anemoner i krukke, olie på lærred. Sign. I. B. Debois. 63 x 52 cm (71 x 61 cm). Rammen er for lille til malerier og dækker over sign. Varenr: 4714329 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-07-2017 19:06:00 DKK 350
Ubekendt kunstner; olie på plade, Kystparti
Ubekendt kunstner; olie på plade, Kystparti. Kystparti med skib i horisonten af ubekendt kunstner, olie på plade, signeret med monogram IP. 24 x 33 cm. (33 x 42 cm). Varenr: 4723377 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 21-07-2017 19:06:00 DKK 300
Aksel Jørgensen cd. Olie på lærred, portræt
Aksel Jørgensen cd. Olie på lærred, portræt . Aksel Jørgensen 1883-1957, olie på lærred. sign. og dat. Aksel Jørgensen 52. 64 x 47 cm (78 x 61 cm) Varenr: 4720505 DKK 2.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 21-07-2017 19:15:00 DKK 350
Paul Fischer for Bing & Grøndahl. Fire porcelænsbilleder (4)
Paul Fischer for Bing & Grøndahl. Fire porcelænsbilleder (4). Paul Fischer for Bing & Grøndahl. Fire porcelænsbilleder. 'Ildløs i Skindergade. 1896', 21 x 27 cm. (34 x 40 cm.). 'Vinterdag på Gammeltorv. 1919'. 21 x 35 cm. (33 x 47 cm.). 'Fiskerkonerne på Gammel Strand. 1917', 24 x 30 cm. (36 x 42 cm.). 'Højbro Plads set mod Amagertorv ca. 1920', 24 x 30 ... Varenr: 4722987 DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-07-2017 19:21:00 DKK 2.600
Louis Jensen. olie på lærred,
Louis Jensen. olie på lærred,. By idyl, olie på lærred, Louis Jensen (1858-1908), sign. Louis Jensen, dat. 1905, 41x57 cm. (60x76) Varenr: 4722243 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-07-2017 19:27:00 DKK 350
 Paul Sinding 1882-1964 cd. Fregatten Jylland.
Paul Sinding 1882-1964 cd. Fregatten Jylland.. Paul Sinding 1882-1964 Marine med Fregatten Jylland, olie på lærred, sign. Paul S. 35,5 x 30 cm. ( 46 x 42 cm). Varenr: 4714374 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-07-2017 19:40:00 DKK 1.100
Gemälde, Öl auf Leinwand, Burg Elz, Signatur 'B. van Sahlen'
Gemälde, Öl auf Leinwand, Burg Elz, Signatur 'B. van Sahlen'. Gemälde, Öl auf Leinwand, mit goldenem Rahmen, Ansicht der Burg Elz mit Landschaftshintergrund, vorderseitig unten links mit handschriftlicher Signatur 'B. van Sahlen' , Maße: Bildausschnitt 39 x 48 cm, Gesamtmaß 56,5 x 66 cm, minimale altersgemäße Gebrauchsspuren, partiell Kratzer und ... Varenr: 4720201 DKK 1.859 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-07-2017 19:52:00 DKK 335
Oidentfierad konstnär oljemålning
Oidentfierad konstnär oljemålning. OIDENIFIERAD KONSTNÄR (17/1800-tal): Putto med duvor, olja på duk, ca 53x43 cm Varenr: 4723137 DKK 1.530 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-07-2017 19:57:00
Se mere
Louis Spangenberg, Akropolis, 1986. Aquarell
Louis Spangenberg, Akropolis, 1986. Aquarell. Louis Spangenberg (1824-1893), Akropolis, 1986. Aquarell auf Papier. Blattmaße: 48 x 70,5 cm. Signiert und datiert unten rechts. Im originalen Passepartout, an den Rändern Farbverluste durch Kleber. Stark stockfleckig. Varenr: 4722206 DKK 14.873 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-07-2017 20:48:00 DKK 4.648
Gergely Pörge oljemålning
Gergely Pörge oljemålning. GERGELY PÖRGE (1858-1930): Maknadsplats, signerad Pörge Gergerly, olja på pannå, ca 28x19 cm Varenr: 4724315 DKK 1.530 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-07-2017 12:32:00
Se mere
Interiör med handarbetande kvinna oljemålning
Interiör med handarbetande kvinna oljemålning. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (18/1900-tal): Interiör med handarbetande kvinna, olja på duk, ca 53x42 cm Varenr: 4724323 DKK 3.824 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-07-2017 13:40:00
Se mere
Hans Heider, stilleben med fisk, 1908. Oliemaleri
Hans Heider, stilleben med fisk, 1908. Oliemaleri. Hans Heider (1861-1947), stilleben med fisk, 1908. Olie på træfiber. Signeret og dateret øverst til højre. Mål: 58,5 x 77 / 73 x 92 cm. Varenr: 4702996 DKK 4.462 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22-07-2017 13:47:18 DKK 483
Simony Jensen, Olie på lærres
Simony Jensen, Olie på lærres. Oliemaleri, Simony Jensen, portræt af muntert par. Signeret Simony Jensen. Oluf Simony Jensen 1864-1923. 35 x 43 cm (52x60) Fremstår løst i ramme.(cd) Varenr: 4723000 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-07-2017 14:01:00 DKK 300
Man med pipa oljemålning
Man med pipa oljemålning. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1800-tal): Man med pipa, olja på duk, ca 24x18 cm Varenr: 4724330 DKK 1.530 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-07-2017 14:40:00
Se mere
Isaac Perlmutter oljemålning
Isaac Perlmutter oljemålning. ISAAC PERLMUTTER (1866-1932): Mansporträtt, signerad och daterad 1892, akvarell, ca 12x12 cm Varenr: 4724332 DKK 1.530 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-07-2017 15:00:00
Se mere
Ubekendt kunstner. Landskabsparti med bonde og hest, olie, 1900-tallet
Ubekendt kunstner. Landskabsparti med bonde og hest, olie, 1900-tallet. Ubekendt kunstner. Landskabsparti med arbejdende bonde, olie på lærred. Sign. 100 x 120 (105 x 126) cm. Fremstår med krakeleringer og afskalinger. Varenr: 4669302 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 22-07-2017 15:30:00 DKK 300
Ivan Constantin oljemålning
Ivan Constantin oljemålning. IVAN CONSTANTIN (född 1895-?): Porträtt av Mina Danielsson fru till Gottfrid Danielsson, grundare av Danielssons karamellfabrik, signerad och daterad 25, olja på duk, ca 90x73 cm, ramens yttermått 115x95 cm Varenr: 4724339 DKK 3.824 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-07-2017 16:00:00
Se mere
Jens Sinding Christnsen, Olie på lærred, havneparti
Jens Sinding Christnsen, Olie på lærred, havneparti. Jens Sinding Christensen (1888-1980), Olie på lærred, havnepart med skibe, sign. med monogram, 60 x 75 cm (76x91). Varenr: 4723002 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-07-2017 16:11:00 DKK 300
Aage Øbro. Landskab, olie på lærred, 1929 (cd)
Aage Øbro. Landskab, olie på lærred, 1929 (cd). Aage Øbro 1884-1978. Landskabsparti, olie på lærred. Sign. samt dateret Øbro 29. 43 x 60 (56,5 x 73,5) cm. Varenr: 4695092 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 22-07-2017 16:28:00 DKK 300
Porträtt oljemålning
Porträtt oljemålning. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1800-tal): Porträtt, olja på duk, ca 43x35 cm Varenr: 4724348 DKK 1.912 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-07-2017 17:16:00
Se mere
Bernhard R Jørgensen Olie på plade
Bernhard R Jørgensen Olie på plade. Bernhard R Jørgensen Olie på plade, betitlet bagpå Cirkus 1969,1900-tallets sidste halvdel , Sign. BJ 87x58 (87x58) Varenr: 4689068 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 22-07-2017 17:24:00 DKK 300
L. Andersen-Larsen. Udsigt over København set fra Frederiksberg Bakke, olie på lærred, 1924
L. Andersen-Larsen. Udsigt over København set fra Frederiksberg Bakke, olie på lærred, 1924. L. Andersen-Larsen. Udsigt over København set fra Frederiksberg Bakke, olie på lærred. Signeret L. Andersen-Larsen 1924. 55 x 72 (76 x 93) cm. Fremstår gulnet, lærred med enkelte huller. Varenr: 4669437 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 22-07-2017 17:26:00 DKK 300
Bernhard R Jørgensen Mixmedia på plade
Bernhard R Jørgensen Mixmedia på plade. Bernhard R Jørgensen Mixmedia på plade, betitlet Den Flyvende hollænder,1900-tallets første halvdel , Sign. BJ 68 84,5x56 (91x62) Varenr: 4689067 DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 22-07-2017 18:21:00 DKK 300
Svend Nielsen. Cd. Olie på lærred. Skovparti fra Bornholm
Svend Nielsen. Cd. Olie på lærred. Skovparti fra Bornholm . Skovmotiv fra Bornholm, olie på lærred, sign. Svend Nielsen. Svend Nielsen (1908-1993). 66 x 96 ( 80 x 111 ) cm. Varenr: 4666160 DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 22-07-2017 19:31:00 DKK 300
Anna Palm de Rosa akvarell
Anna Palm de Rosa akvarell. ANNA PALM DE ROSA (1859-1924): Rom, signerad . A de Rosa, akvarell på papper, ca 19,5x30 cm Varenr: 4724372 DKK 3.824 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22-07-2017 19:36:00
Se mere
 1 2 3 4 5 6 7 8  >>