Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Verner Nielsen, olie på lærred, marine med sejlskib
Marine med sejlskib malet af Verner Nielsen (1910-?), olie på lærred. Sign. V. Nielsen. H. 23 x 28 cm (38x44)
Varenr: 4782954
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-09-2017
12:13:00
DKK 1.150
Frans Landt cd, marine, olie på lærred
Frans Landt 1885-1975. Olie på lærred. Marine, signeret Frans Landt 1949. H. 50 x 70 cm (67x87)
Varenr: 4783155
DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-09-2017
13:09:00
DKK 1.700
Wolmer Zier, olie på lærred, 'Brænding ved Løkken' (cd)
Brændingsparti, betegnet 'Brænding ved Løkken' af Wolmer Zier (1910-1990), olie på lærred. Sign. W. Zier. 44 x 54 cm (60 x 70).
Varenr: 4778145
DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-09-2017
14:13:27
Arup Jensen, cd, olie på lærred, marine
Marine af Arup Jensen (1879-1959), olie på lærred, sign. Arup Jensen, 100 x 135 cm. (113 x 149 cm).
Varenr: 4781959
14:55:00
Frans Landt 1885-1975. Olie på lærred. Marine, signeret Frans Landt 1918. H. 56 x 84 cm (71x99)
Varenr: 4783118
15:11:05
DKK 500
Christian Benjamin Olsen, olie på lærred, marine
Marine af Christian Benjamin Olsen (1873-1935), olie på lærred, sign. Chr. Benjamin Olsen, 59x51 cm. (83,5x75,5 cm).
Varenr: 4780706
DKK 1.800 DK, Odense, Kratholmvej 26-09-2017
15:13:16
DKK 2.500
Christian Blache. Parti fra Vejle fjord med Vejle by i baggrunden, 1898
Parti fra Vejle fjord med Vejle by i baggrunden af Christian Blache (1838-1920), olie på lærred, sign. Chr. Blache, Vejle fjord 98. 28 x 38 cm. (37 x 46). Fremstår med små krakeleringer.
Varenr: 4765015
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-09-2017
15:18:00
DKK 875
Lis Bjergsted cd. Olie på lærred, byparti.
Lis Bjergsted 1929 - 2011 cd. Olie på lærred, Byparti. Sign. Lis Bjergsted. Mål ca. h. 63x54 cm (74x66)
Varenr: 4780545
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-09-2017
15:56:00
Jan Rawicz, olie på lærred, byeksteriør med kanekørsel
Byeksteriør med kanekørsel af Jan Rawicz (1900-tallet), olie på lærred. Sign. Jan Rawicz. 24 x 34 cm (42 x 52 cm).
Varenr: 4781555
16:02:00
DKK 1.900
Harald Pryn cd. Oliemaleri, motiv fra Karrebæksminde
Harald Pryn 1891-1968 cd: Parti med Karrebæksminde mølle. Sign. Harald Pryn. Olie på lærred. 49 x 69 cm (59x80)
Varenr: 4783115
DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-09-2017
16:11:00
DKK 2.100
Frans Landt 1885-1975. Olie på lærred. Marine, signeret. H. 63 x 86 cm (83x107)
Varenr: 4783099
17:47:00
DKK 575
Frans Landt 1885-1975. Olie på lærred. Marine, signeret. H. 49 x 70 cm (62x82)
Varenr: 4783094
DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-09-2017
18:12:00
Einar Gross Udsigt over Aalborg, olie på lærred,
Einar Gross (1885-1962), Udsigt over Aalborg ca. 1930, olie på lærred, Sign. Aalborg Gross. 65 x 96 cm (80 x 110 cm.)
Varenr: 4782123
DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 26-09-2017
18:16:00
DKK 325
Bilder, Goldbilder, Spanien (2)
Paar Bilder / Goldbilder, Spanien. Ein Bild mit goldfarbenem Ast und Vögeln auf schwarzem Grund, rückseitig mit Klebeetikett 'Fabricado con oro De 24 Kilates', hinter Glas gerahmt, Darstellungsgröße 7x7 cm, Gesamtmaß 20x20 cm. Ein Bild mit Blumenstillleben, Blüte und Blätter im Topf, gerahmt ...
Varenr: 4774537
DKK 2.232 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-09-2017
18:22:50
DKK 298
Emil Wennerwald. Olie på lærred, skovparti
Emil Wennerwald 1859-1934. Olie på lærred, skovparti. Signeret og dateret 1910. 57 x 81 cm (79 x 103 cm).
Varenr: 4781560
18:24:00
DKK 525
Kjeld Krautwald (1919-2001cd). Olie på lærred, Allinge bakker
Kjeld Krautwald (1919-2001cd). Olie på lærred, Allinge bakker, sign. K. Krautwald. 78x108 cm (97x127 cm)
Varenr: 4781883
DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-09-2017
19:01:00
Harald Alfred S. Essendrop. Olie på lærred. Opstilling, cd
Opstilling, af Harald Alfred S. Essendrop. (1901-1978). Olie på lærred. Sign. samt dat. H. Essendrop-59. H. 35 x 45 cm (43x53)
Varenr: 4783030
19:13:00
Theodor Ulrichsen, cd.
Theodor Ulrichsen (1905-1970). Byparti, 'Kastrup'. Olie på lærred. Signeret Th. Ulrichsen. Mål: 40,5 x 50,5 cm, (51,5x60,5).
Varenr: 4765311
19:20:00
Gunner Bundgaard, cd. Maleri
Gunner Bundgaard 1920-2005. Olie på lærred, kystparti med fiskeleje, sign. G. Bundgaard. 33 x 42 (40 x 48) cm.
Varenr: 4764209
DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 26-09-2017
19:45:00
Portrait J.P. von Göttingen, Öl auf Holz
Portrait, Öl auf Holz, Plakette 'J.P. von Göttingen 1795-1865', gerahmt 32x27cm, Bildausschnitt ca. 18x13cm.
Varenr: 4757645
DKK 1.116 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-09-2017
19:50:00
DKK 335
K.A. Wolff, olie på lærred, motiver fra Karrebæksminde (cd 3)
Tre motiver fra Karrebæksminde malet af Karl A. Wolff (1938-1979), olie på lærred. Sign. K.A. Wolff. Hver måler ca. 29 x 40 cm (39 x 49 cm) (3)
Varenr: 4783076
20:09:00
DKK 675
Unbekannter Künstler, Portrait eines Jungen, Öl auf Leinwand
Portrait eines schlafenden Jungen, der mit der rechten Hand seinen Kopf stützt, Öl auf Leinwand, unbekannter Künstler, nicht signiert, Holzrahmen. Bildmaß ca.: H. 49 cm, B. 41 cm. Rahmenmaß ca.: H. 55,5 cm, B. 47,5 cm. Das Bild befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit starken ...
Varenr: 4782315
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 26-09-2017
20:11:00
DKK 335
Unbekannter Künstler, Portrait eines Knaben, Öl auf Leinwand
Portrait eines Knaben in weißem Hemd, Öl auf Leinwand, Unbekannter Künstler, nicht signiert, Holzrahmen. Bildmaß ca.: H. 49 cm, B. 41 cm, Rahmenmaß ca.: H. 55,5 cm, B 47,5 cm. Altersgemäßer Zustand mit starken Gebrauchsspuren, der Rahmen ist bestoßen.
Varenr: 4782316
20:12:00
DKK 335
Christian Zacho. Aftenskumring, skovparti med graner, 1889
Aftenskumring, skovparti med graner af Christian Zacho (1843-1913), olie på lærred, sign. monogram C. Z. 89. 25 x 35 cm. (40 x 48)
Varenr: 4765010
20:16:00
DKK 1.050
Sjælden russisk-ortodoks kirkeikon med flere ikonmotiver. 1700-tallet
Sjælden russisk-ortodoks kirkeikon med flere ikonmotiver. Centralt Kristus på korset. Omgivet af fire ikonmotiver. I randen Ærkeengel og kvindelig Helgen. Høj kunstnerisk kvalitet med mange fine detaljer. Tempera på træ. Forsænket billedflade (kovtjeg). Hidrører fra ældre dansk ikonsamling. ...
Varenr: 4765360
DKK 18.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-09-2017
20:18:00
DKK 6.200
Ernst Køie, cd. Akvarel
Ernst Køie 1872-1960. Akvarel og blyant på papir. Portræt af kunstnerens datter Lisbeth, sign. Ernst Køie, på bagsiden dateret 10 oktober 1919. 27 x 22 (41 x 36) cm. Indrammet bag glas.
Varenr: 4782674
DKK 1.200 DK, Hørsholm, Vibe Alle 26-09-2017
20:19:00
DKK 325
Jørgen Sonne. Udsigt over dansk sommerlandskab, i forgrunden hyrde der driver en flok får
Udsigt over dansk sommerlandskab, i forgrunden hyrde der driver en flok får af Jørgen Sonne (1801 - 1890), olie på malerplade. Sign. J. Sonne. 24 x 46 cm. (46 x 68)
Varenr: 4764980
DKK 12.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-09-2017
20:22:00
DKK 4.200
Christian Eckardt. Havneparti med både ved fjorden, 1869
Havneparti med både ved fjorden af Christian Eckardt (1832-1914), olie på lærred, sign. monogram 69. 24 x 37,5 cm (33 x 46 cm). Fremstår med retouchering.
Varenr: 4765026
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-09-2017
20:23:00
DKK 3.100
Wilhelm Giessel, værtshusscene, olie på træplade, maleri
Wilhelm Friedrich Giessel (1869-1938), værtshusscene, olie på træplade, viser en servitrice med hovedbeklædning og lang blå kjole, fire mænd med glas, signeret nederst til venstre, indrammet, billedudsnit 52,5 x 41 cm, mål i alt 77 x 66 cm.
Varenr: 4741602
DKK 4.464 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-09-2017
20:25:00
DKK 298
K. Marcher cd. Olie på lærred
Ubekendt kunstner. Olie på lærred. Tre kompositioner. Sign K. Marcher. 30 x 44 & 50 x 55 48 x 64 cm. (3)
Varenr: 4782812
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 26-09-2017
20:27:00
 1 2 3 4 5 6 7 8 9  >>