Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Oidentiferad konstnär oljemålning
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1800-tal): Sittande kvinna med mantilla och solfjäder, otydligt signerad, olja på duk, 60x44 cm
Varenr: 4840802
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-11-2017
10:18:00
Se mere
Knud J. Clemmensen, olie på lærred, landskab
Landskab af Knud J. Clemmensen (1870-1953), olie på lærred, sign. Knud J. Clemmensen, 45x56,5 cm. (56x68 cm).
Varenr: 4839802
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 21-11-2017
10:26:38
Porträtt kopia efter Albert Edelfelt
ALBERT EDELFELT (Finland, 1854-1905), kopia efter: Porträtt av Viktor Rydberg, märkt A Edelfelt 1892 cop, olja på pannå, ca 60 x 67 cm
Varenr: 4840749
DKK 3.089 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 21-11-2017
11:08:00
Se mere
Ruben Eskekilde, olie på lærred, landskaber (2)
Landskaber af Esben Eskekilde (1915-?), olie på lærred, sign. Ruben Eskekilde, 52x71 cm. (59x78 cm). 67x84 cm. (73x91 cm). Begge med krakeleringer samt ene med afskalninger. (2)
Varenr: 4830633
13:05:00
Svend Børge Sørensen, olie på lærred, bymotiv
Bymotiv af Svend Børge Sørensen (1913-1985), olie på lærred, sign. SV.B.S., 69x95 cm. (81x107 cm).
Varenr: 4841446
13:12:29
Parmålningar
N.A. LINDQVIST (18/1900-tal): "Sommarlandskap med träd invid sjö", parmålningar, signerade N.A. Lindqvist, olja på duk, vardera ca 64x32,5 cm
Varenr: 4840774
13:18:00
Se mere
Karl Frederik Hansen-Reistrup
Karl Frederik Hansen-Reistrup 1863-1929. Branden slukkes. Olie på lærred. Sign. Karl Frederik Hansen-Reistrup. 44 x 72 (60 x 90) cm.
Varenr: 4841326
DKK 6.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-11-2017
13:33:00
Ubekendt Kunstner, olie på lærred, parti fra købmandsgård i Nyborg
Parti fra købmandsgård i Nyborg af Ubekendt Kunstner, 1900-tallet, olie på lærred, sign. H. P. Milling, 53,5x66,5 cm. (65x98 cm). Fremstår med ridse på lærred.
Varenr: 4840252
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 21-11-2017
13:36:00
Leif Ragn Jensen, olie på plade, opstilling med hjort (cd)
Opstilling med hjort af Leif Ragn Jensen (1911-1993), olie på plade. Sign. og dateret Leif Ragn Jensen 1965. 35 x 49 cm (50 x 63).
Varenr: 4841530
DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-11-2017
13:44:18
DKK 3.200
Frederik Rohde, olie på lærred, 'Udsigt over bjergene ved Comosøen mod Lecco'
Udsigt over bjergene ved Comosøen mod Lecco af Frederik Rohde (1816-86), olie på lærred monteret på nyt lærred, Dateret 5 August 1860. Usign. 18,5 x 28,5 cm (26 x 36)
Varenr: 4837546
DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-11-2017
14:03:45
DKK 1.550
Frans Schwartz, pastel på papir, ung pige med hat og overstykke
Ung pige med hat og overstykke, halv figur en face, af Frans Schwartz 1850-1917. Pastel på papir monteret på plade, sign. monogram, 1890. 44 x 36,5 cm. (53 x 46 cm.). Litt.: 'Fortegnelse over Frans Schwartz's Pasteller og Tegninger Tilhørende Kunstnerens Dødsbo', bortauktioneret ...
Varenr: 4833158
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-11-2017
14:15:00
DKK 1.700
Frants Landt cd. Marine med skibe på havet,
Frants Landt (1885-1976). Marine med skibe på havet, olie på lærred. Sign. Fr. Landt. 65 x 88 cm. ( 89 x 112 cm).
Varenr: 4839458
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-11-2017
14:31:00
Ubekendt kunstner. Udsigt til Kronborg
Ubekendt kunstner. Olie på læred. Udsigt til Kronborg. 51 x 75 (60 x 84) cm.
Varenr: 4838636
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 21-11-2017
15:05:00
Vilhelm Rosenstand. Karneval, folkelivssceneri fra Rom
Karneval, folkelivssceneri fra Rom af Vilhelm Rosenstand (1838-1915), olie på lærred, sign. Vilh. Rosenstand. 43 x 52 cm. (54 x 64)
Varenr: 4816440
DKK 13.000 DK, Vejle, Dandyvej 21-11-2017
17:09:00
DKK 1.650
Oljemålning. Kopia efter Pieter de Ring
Oljemålning. Kopia efter Pieter de Ring. Oljemålning på duk. A tergo : 'Kopie nach Pieter de Ring Gem. Gall.-Dresden 1925'. 104x81 cm (117x95 cm).
Varenr: 4817889
DKK 1.544 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 21-11-2017
17:41:00
DKK 811
Laurits Sørensen. Marinemotiv, cd
Laurits Sørensen 1882-1952. Marinemotiv, olie på lærred, sign. Laurits Sørensen. 50 x 69 (57 x 78) cm.
Varenr: 4840577
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 21-11-2017
18:00:00
Christian Claus Kölle, marine, olie på lærred
Christian Claus Kølle 1858-1940. Olie på lærred. Marinemotiv, signeret og dateret 1925. H.25 x 42 cm (34,5 x 52 cm)
Varenr: 4836670
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-11-2017
18:44:00
DKK 325
Ubekendt kunstner. Marine, olie på lærred
Ubekendt kunstner. Marine, redningsbåden går ud. Sign. monogram K.M. Olie på lærred. 66 x 86 cm. (82 x 102) cm. Reparation på bagsiden af lærredet.
Varenr: 4840570
DKK 1.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 21-11-2017
19:05:00
Kobberstik 1700 tallet, 'Duomo di Milano'
Kobberstik fra 1700 tallet, 'Duomo di Milano'. H.45 x 63 cm (51 x 69 cm) aldersrelateret stand.
Varenr: 4837181
19:12:00
DKK 375
Paul Christensson cd. Brænding, olie på lærred
Paul Christensson 1909-2004. Brænding, sign. Paul Christensson. Olie på lærred. 110 x 154 cm. (131 x 176) cm.
Varenr: 4840585
DKK 4.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 21-11-2017
19:21:00
Ludvig Messmann. Olie på lærred. 'Udsigt til Kronborg Slot'
Carl Ludvig Ferdinand Messmann (1826-1893) Olie på lærred, 'Udsigt til Kronborg Slot', sign. Ludvig Messmann 1858. H. 57,5 x B. 82 cm (74 x 100 cm) I profileret og forgyldt ramme. Fremstår med alders- og håndteringsspor, herunder lettere krakelering samt afskalning.
Varenr: 4840562
DKK 12.000 DK, Aalborg, Nibevej 21-11-2017
19:30:00
DKK 6.200
Ubekendt kunstner, opstilling med appelsiner, olie på lærred
Ubekendt kunstner, olie på lærred. Opstilling med appelsiner og Krokus i vase, usigneret. H.33 x 28 cm (43 x 38 cm) Lille reparation.
Varenr: 4836672
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-11-2017
19:45:00
DKK 650
Just J. C. Holm, olie på lærred, skovparti med brændesamlere
Skovparti med ældre og yngre kvinde samt børn, samlende brænde af Just Jean Christian Holm (1815-1907), olie på lærred. Sign. J. Holm samt dateret 1883. 85 x 73 cm (106 x 94). Fremstår dubleret, med enkelte retoucheringer og aldersrelaterede krakeleringer.
Varenr: 4840536
20:03:00
DKK 1.200
Kai Evens. Marine, olie på lærred
Kai Evens. Marine med sejlskibe ud for Kronborg. Olie på lærred. 66 x 84 (77 x 95) cm. Fremstår med reparationer.
Varenr: 4838635
20:13:00
Viggo Pedersen. Udsigt over dansk sommerlandskab, i forgrunden vilde blomster, olie på lærred, 1874
Udsigt over dansk sommerlandskab, i forgrunden vilde blomster, af Viggo Pedersen (1854-1925), olie på lærred, sign. Viggo Petersen Juni 1874 samt utydelig stedbetegnelse. 32 x 47 cm. (49 x 64.) Fremstår med retoucheringer.
Varenr: 4816420
DKK 7.000 DK, Vejle, Dandyvej 21-11-2017
20:14:00
DKK 1.150
Viggo Pedersen. Udsigt over dansk sensommerlandskab ved en sø, i forgrunden robåd, 1876
Udsigt over dansk sensommerlandskab ved en sø, i forgrunden robåd af Viggo Pedersen (1854-1925), olie på lærred, sign. Viggo Petersen 1876. Fremstår med en reparation, rentoileret. 49 x 80 cm. (67 x 100)
Varenr: 4816419
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 21-11-2017
20:18:00
DKK 3.100
Aage Frikke. Kystmotiv, olie på lærred.
Aage Frikke (f. 1884). Kystmotiv, olie på lærred. Sign. Aage Frikke. 37 x 48 cm (49 x 60 cm).
Varenr: 4839392
20:30:00
Einar Wegener (Lili Elbe). 'Pont Royal', kanalparti fra Paris, olie på plade, 1913
'Pont Royal', kanalparti fra Paris af Einar Wegener (Lili Elbe, 1883-1931), olie på plade, sign. E. W. 1913 'Pont Royal' Paris. 27 x 34 cm. (40 x 48)
Varenr: 4816444
DKK 12.000 DK, Vejle, Dandyvej 21-11-2017
20:36:00
DKK 4.500
Yrsa Hansen (gift Lundstrøm). Portræt af en lille pige med lyse krøller og stor hat siddende foran havet, olie på lærred, 1912 (cd)
Portræt af en lille pige med lyse krøller og stor hat siddende foran havet af Yrsa Hansen (gift Lundstrøm, 1890-1954), olie på lærred, sign. Yrsa Hansen 1912. 63 x 45 cm. (74 x 57 cm.) Yrsa Hansen giftede sig i 1923 med kunstneren Vilhelm Lundstrøm. Inden da, i perioden 1912-22, udstillede hun ...
Varenr: 4821503
DKK 18.000 DK, Vejle, Dandyvej 21-11-2017
20:55:00
DKK 1.550
Per Ekström oljemålning
PER EKSTRÖM (1844-1935): Blommor, signerad, olja på duk, ca 163x44 cm
Varenr: 4841975
DKK 9.266 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-11-2017
10:14:00
Se mere
 1 2 3 4 5 6 7 8  >>