Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Ældre billedkunst i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Ubekendt kunstner. Olie på lærred, slut 1800-tallet
Ubekendt kunstner. Olie på lærred, slut 1800-tallet. Ubekendt kunstner. Olie på lærred, slut 1800-tallet, usign. dateret. 1871. 29.5 x 38 (33.5 x 42.5) cm Varenr: 4672108 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-05-2017 18:00:00 DKK 325
Axel Johansen, siddende kvinde ved vindue
Axel Johansen, siddende kvinde ved vindue. Axel Johansen 1872-1938. Olie på lærred. Motiv med siddende kvinde ved vindue, signeret. H.27 x 41 cm (36 x 50 cm) Varenr: 4659917 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-05-2017 18:07:00 DKK 300
Hardy Falken Jacobsen (cd)
Hardy Falken Jacobsen (cd). Hardy Falken Jacobsen. Olie på lærred. Gårdsmotiv. Sign. 'Hardy Falken'. 39 x 49 (51 x 60) cm. (cd) Varenr: 4647179 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 29-05-2017 18:18:00 DKK 300
Niels Holbak, cd
Niels Holbak, cd. Niels Holbak (1884-1954) cd. Olie på lærred. exteriør. Signeret N. Holbak. 48 x 31 cm. (59 x 42 cm.) Varenr: 4672087 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 29-05-2017 18:38:00 DKK 300
Arnold Plagemann olja
Arnold Plagemann olja. ARNOLD PLAGEMANN (1826-1862): Segelfartyg till havs, signerad och daterad Plagemann -52, olja på kartong, 27x35 cm Varenr: 4671622 DKK 7.649 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-05-2017 18:39:00
Se mere
Willer Jørgensen. Olie på lærred, vintermotiv
Willer Jørgensen. Olie på lærred, vintermotiv. Willer Jørgensen. Olie på lærred, vintermotiv. Sign. og dat. 'Willer Jørgensen 1920' 50.5 x 82 (58.5 x 90) cm Varenr: 4672110 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-05-2017 19:00:00 DKK 375
Kirsten Hilbert. Komposition med fugle, olie på lærred
Kirsten Hilbert. Komposition med fugle, olie på lærred. Kirsten Hilbert. Komposition med fugle, olie på lærred, sign. samt dat. KH '98. 133 x 100 cm. Varenr: 4672178 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-05-2017 19:04:00 DKK 325
Hans Gyde Petersen. Landskab med udsigt over sø, i baggrunden skov.
Hans Gyde Petersen. Landskab med udsigt over sø, i baggrunden skov.. Hans Gyde Petersen (1862-1943) Landskab med udsigt over sø, i baggrunden skov. olie på lærred. Sign. Gyde Petersen. 46 x 62 cm ( 66 x 82 cm). Varenr: 4667625 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-05-2017 19:05:00 DKK 350
 Poul Rønne  cd. Interiør med kommode og ovalt spejl.
Poul Rønne cd. Interiør med kommode og ovalt spejl.. Poul Rønne (1884-1964). Interiør med kommode og ovalt spejl, olie på plade, Sign. Poul Rønne. 15 x 21 cm. ( 24 x 30 cm). Varenr: 4667646 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-05-2017 19:09:00 DKK 300
To ældre stik (2)
To ældre stik (2). To ældre stik. Det ene fra Stepan Filippovich Galaktionov 1779-1854 39x51 cm. Det andet er fra "Commelin: Begin ende voortgangh van de Vereenighde Nederlantsche geoctroyeerde Oost-Indische compagnie.” trykt i Amsterdam omkring 1625 30x39 cm. Fremstår med brugsspor, skjolder samt enkelte revner. ... Varenr: 4656938 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-05-2017 19:15:00 DKK 325
 Frands  Frandsen. cd. Eksteriør med huse.
Frands Frandsen. cd. Eksteriør med huse.. Frands Frandsen (1885-1979) Eksteriør med med huse, i baggrunden ruin, olie på plade, sign. Fr. Frandsen. 26 x 34 cm ( 37 x 45 cm). Varenr: 4667618 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-05-2017 19:19:00 DKK 325
 Christian Blache.  Marine med skibe på havet udfor Frederikshavn.
Christian Blache. Marine med skibe på havet udfor Frederikshavn.. Christian Blache (1838-1920) Marine med skibe på havet udfor Frederikshavn, olie på lærred, sign Chr. Blache Fr. Havn. 28 x 38 cm ( 39 x 49 cm) Varenr: 4667644 DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-05-2017 19:24:00 DKK 1.200
Carl August Ehrensvärd
Carl August Ehrensvärd . CARL AUGUST EHRENSVÄRD (1745-1800): Fontänskulptur med figurer, tusch, ca 16x20 cm;. . PROVENIENS:. Fotograf Stig T. Karlssons samling (1930-2015) Varenr: 4671638 DKK 1.530 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-05-2017 19:26:00
Se mere
 Jens Chr. Bennedsen. Skovparti
Jens Chr. Bennedsen. Skovparti. Jens Chr. Bennedsen (1893-1967) Skovparti med ny udsprungne bøgetræer og anemoner, olie på plade, sign. Jens Chr. Bennedsen. 26 x 34 cm ( 35 x 43 cm). Varenr: 4670573 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-05-2017 19:27:00 DKK 300
Ubekendt kunstner. Olie på lærred, kystmotiv, slut 1800-tallet
Ubekendt kunstner. Olie på lærred, kystmotiv, slut 1800-tallet. Ubekendt kunstner. Olie på lærred, kystmotiv, slut 1800-tallet. Sign. 20.5 x 27.5 (26.5 x 33.5) cm Varenr: 4672109 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-05-2017 19:30:00 DKK 325
Christian Zacho. Bakkelandskab ved solnedgang, olie på lærred
Christian Zacho. Bakkelandskab ved solnedgang, olie på lærred. Bakkelandskab ved solnedgang af Christian Zacho 1843-1913. olie på lærred, sign. samt dat. Chr. Zacho 1906. 105 x 175 cm. Indrammet med stor skønvirke ramme af forgyldt træ og gesso. Varenr: 4655049 DKK 15.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-05-2017 19:30:00 DKK 5.600
Pojkporträtt oljemålning
Pojkporträtt oljemålning. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1800-tal): Porträtt av pojke, påskrift a tergo, olja på duk, ca 99x60 cm Varenr: 4671641 DKK 1.530 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-05-2017 19:32:00
Se mere
Oscar Schütte. Kvindeportræt. Olie på lærred
Oscar Schütte. Kvindeportræt. Olie på lærred. Kvindeportræt. Olie på lærred. Oscar Schütte (1837-1913). Utydeligt sign. 'OS' i højre hjørne. 23,5 x 22,5 cm (35 x 34). Fremstår med små afskalninger og retoucheringer. Oscar Schütte blev født på Bygholm. Varenr: 4667816 DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-05-2017 19:33:00 DKK 350
Unbekannter Künstler, Landschaftsmalerei mit Kühen, Öl auf Leinwand / Gemälde, wohl 19. Jhd.
Unbekannter Künstler, Landschaftsmalerei mit Kühen, Öl auf Leinwand / Gemälde, wohl 19. Jhd.. Unbekannter Künstler, Landschaftsmalerei mit Kühen, Öl auf Leinwand, wohl 19. Jhd., Küstenausblick mit aufkommendem Sturm und Gewitter, gerahmt, Bildausschnitt 39x70cm, 49x80cm; altersgemäße Abnutzungsspuren an Leinwand und Farbschicht, Abriebspuren. Varenr: 4656991 DKK 2.227 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 29-05-2017 19:37:00 DKK 297
Kézdy-Kovács, Wald mit Frau, Öl auf Platte
Kézdy-Kovács, Wald mit Frau, Öl auf Platte. Kézdy-Kovács, wohl Ladislaus Kézdi-Kovács (1864-1942), Wald mit Frau, Öl auf Platte, winterliche Waldlichtung im Mondschein mit Frau, unten rechts im Bild signiert 'Kézdy-Kovács', gerahmt, Bildausschnitt 46x67cm, Objektmaß 56x80cm. Varenr: 4659718 DKK 2.227 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 29-05-2017 19:38:00 DKK 334
Christian Rhode. Kystparti med fiskere i samtale
Christian Rhode. Kystparti med fiskere i samtale. Christian Rhode. (1887-? ) Kystparti med fiskere i samtale, olie på lærred, sign. C.Rhode 31 x 41 cm. ( 43 x 53 cm. Varenr: 4670572 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-05-2017 19:42:00 DKK 300
 Axel P. Jensen, cd. Grønt  landskab med udsigt over marker.
Axel P. Jensen, cd. Grønt landskab med udsigt over marker.. Axel P. Jensen (1885-1975) Grønt landskab med udsigt over marker, olie på lærred, sign. Axel P. J. 65 x 90 cm. (82 x 106 cm). Varenr: 4667620 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-05-2017 19:46:00 DKK 350
Ubekendt maler. Parti fra et sydlandsk bjerglandskab ved en rasteplads med brønd og helgenstatue, olie på lærred
Ubekendt maler. Parti fra et sydlandsk bjerglandskab ved en rasteplads med brønd og helgenstatue, olie på lærred. Parti fra et sydlandsk bjerglandskab ved en rasteplads med brønd og helgenstatue, malet af en ubekendt kunstner, 1800/1900-tallet, olie på lærred, usign. 23 x 29 cm. (32 x 39 cm.) Fremstår med krakeleringer, enkelte afskalninger. Varenr: 4605739 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-05-2017 19:52:00 DKK 425
Henry Fabricius Jensen. To motiver fra Thailand 1949, akvarel
Henry Fabricius Jensen. To motiver fra Thailand 1949, akvarel. To akvareller på papir af Henry Fabricius Jensen (1896-1984). Begge betitlet 'Goh Sichang' (ø i Thailand) og dateret 1949. Sign. monogram. Arkmål hhv. 31 x 23,5 cm (47 x 39) og 23,5 x 31 cm (39 x 46). (2) Varenr: 4669814 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-05-2017 19:54:00 DKK 300
Gerhard West von Bruch, Hamborgs havn, 1954. Oliemaleri
Gerhard West von Bruch, Hamborgs havn, 1954. Oliemaleri. Gerhard West von Bruch (1922-2006), Hamborgs havn, 1954. Olie på træfiberplade. Rammemål: 74 x 86 cm. Varenr: 4644967 DKK 3.340 DE, Hamburg, Große Elbstraße 29-05-2017 19:57:00 DKK 1.485
Siebe Johannes ten Cate. Skovparti, olie på lærred
Siebe Johannes ten Cate. Skovparti, olie på lærred. Skovparti af Siebe Johannes ten Cate (1858-1908), olie på lærred, sign. J. Ten Cate. 101 x 151 cm. (132 x 181 cm.) Fremstår med krakelleringer. Varenr: 4668236 DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-05-2017 20:15:00 DKK 2.200
Græsk ikon med fremstilling af antagelig præst stående foran kloster, ca. 1800
Græsk ikon med fremstilling af antagelig præst stående foran kloster, ca. 1800. Ikon med fremstilling af antagelig kanoniseret præst med budbringerkors stående foran kloster antagelig beliggende ved Koritos (Korinth). Grækenland, ca. 1800. Aldersrelateredespor. 27,5 x 20 cm. Varenr: 4668650 DKK 3.000 DK, Helsingør, Støberivej 29-05-2017 20:15:00 DKK 750
Georg Arnold-Graboné, maleri, landskabsmaleri
Georg Arnold-Graboné, maleri, landskabsmaleri. Georg Arnold-Graboné (1896-1982), maleri, olie på træ, landskabsmaleri, bjerge med sne, bjerghytte og skove, grå, grønnne og brune nuancer, signeret nederst til højre i billedet, indrammet, billedstørrelse 69 x 78,5 cm, mål i alt 91,5 x 100 cm. Varenr: 4672940 DKK 3.340 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 29-05-2017 20:16:00 DKK 1.113
Peder Mønsted. Maleri
Peder Mønsted. Maleri. Peder Mønsted 1859-1941. Olie på lærred, vinterlandskab 'Tøbrud ved Silvaplana sø', sign. P. Mønsted, dateret 1930 samt betegnet på blændrammen. 30 x 40 (37 x 48) cm. Varenr: 4671281 DKK 3.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 29-05-2017 20:17:00 DKK 2.200
Stanislaw Marszalkiewicz, portræt af en dame, omkring 1820. Miniature
Stanislaw Marszalkiewicz, portræt af en dame, omkring 1820. Miniature. Stanislaw Marszalkiewicz (1789-1872), portræt af en dame, omkring 1820. Miniature, gouache/akvarel på pap. Signeret nederst til højre. Indrammet bag gammelt originalt glas i messingramme. Mål: 10,5 x 8,5 cm, rammemål: 12,5 x 10,5 cm. Under varenumrene 4671971 og 4671976 findes der yderligere ... Varenr: 4671974 DKK 37.115 DE, Hamburg, Große Elbstraße 29-05-2017 20:29:00 DKK 3.155
 1 2 3 4 5 6 7 8 9  >>