Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Julle. Olie på lærred. Motiv fra Løkken (cd)
Julle. Olie på lærred. Motiv fra stranden i Løkken. Signeret Julle samt stedbetegnet 'Løkken'. 47 x 67 cm. (50 x 70 cm.)
Varenr: 4726880
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-07-2017
18:48:00
DKK 450
Edvard Sarvig, olie på lærred, høstlandskab (cd)
Høstlandskab af Edvard Sarvig (1894-1964), olie på lærred. Monogramsign. 40 x 59 cm (50 x 69)
Varenr: 4710608
DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-07-2017
19:35:00
Svend Nielsen, olie på lærred, parti fra Bornholm (cd)
Parti fra Bornholm af Svend Nielsen (1908-1993), olie på lærred. Sign. Svend Nielsen. 67 x 97 cm (78 x 108).
Varenr: 4705479
19:35:00
Julius Andersen. Sydlandsk landskab med vinmarker og vulkan. Olie på lærred
Sydlandsk landskab med vinmarker og vulkan, af Julius Andersen (19.-20. årh.). Olie på lærred. Sign. Jul. Andersen 1920. 34 x 40 cm. (42 x 48 cm.). Fremstår med afskalninger.
Varenr: 4718775
DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 25-07-2017
19:37:00
DKK 325
Nicolai Habbe Studie af mand og kvinde,
Nicolai Habbe 1827-1889 Studie af mand og kvinde, bly og pen på papir monteret på pap, sign N. Habbe 1846. 17,5 x 22,5 cm ( 20,5 x 25,5 cm)
Varenr: 4713940
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-07-2017
19:40:00
Monogrammist HB, bjerglandskab med solnedgang. Oliemaleri
Monogrammist HB, 1800-tallet. Med monogram og datering nederst til venstre: HB. Olie på lærred. 47,5 x 41/77 x 70 cm. Ramme.
Varenr: 4724893
DKK 3.718 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-07-2017
19:55:04
DKK 2.417
Harald Pryn. Vinterlandskab, olie på lærred, cd
Vinterlandskab af Harald Pryn (1891-1968). Olie på lærred, sign. Harald Pryn. 70 x 101 cm. (85 x 114 cm.)
Varenr: 4722540
DKK 1.500 DK, Kolding, Trianglen 25-07-2017
20:05:00
DKK 1.200
August Cederberg. Akvarell, 1800-tal
August Cederberg (1800-tal). Akvarell. Insjölandskap. Signerad Aug. Cederberg och daterad 1893. Inramad. 32x45. (42x55)
Varenr: 4726610
DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 25-07-2017
20:22:00
DKK 229
Acke Sjöstrand. Olja på duk. Landskap.
Acke Sjöstrand (1875-1927). Olja på duk. Insjö- och bergslandskap. Signerad. Inramad. 56x48. (70x61)
Varenr: 4632050
DKK 1.912 SE, Malmö, Baltzarsgatan 25-07-2017
20:26:00
DKK 229
R. Didiger, Fuchsjagd Ölgemälde, England 19. Jahrhundert
R. Didiger, Fuchsjagd, Öl auf Leinwand, 19. Jahrhundert, Viktorianisch, unten rechts im Bild signiert 'R Didiger', gerahmt, 52x80cm, Abnutzungsspuren, Krakelüren auf der Oberfläche.
Varenr: 4708292
DKK 1.636 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-07-2017
20:27:00
DKK 335
C. E. Sporon. Opstilling med frugter, valnød og blomster i vinglas, olie på lærred
Opstilling med frugter, valnød og blomster i vinglas af C. E. Sporon, olie på lærred, sign. C. E. Sporon 1827. 54 x 63 cm. (65 x 54 cm.) Fremstår med fine, aldersrelaterede krakeleringer, små retoucheringer.
Varenr: 4692803
DKK 13.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-07-2017
20:45:00
DKK 1.700
Goffredo Sinibaldi, Landschaftsmalerei, Gemälde
Goffredo Sinibaldi (1866- 1938 Neapel) 'Blick von einer Terrase über die Küste von Capri' Öl auf Leinwand, signiert unten links 'G. Sinibaldi Capri', auf Hartfaserplatte aufgezogen, gerahmt, ca. 38 x 75cm.
Varenr: 4706649
DKK 2.603 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-07-2017
20:52:00
DKK 818
Ubekendt maler 1800-tallet. Vesuv i udbrud
Ubekendt maler 1800-tallet. Vesuv i udbrud. Olie på træ. Usign. 12 x 14 cm. (15 x 18). Fremstår med en krakelering Hidrører fra boet efter stadsdyrlæge Jens Mogens Bagge, Christiansdal i Aabenraa.
Varenr: 4725864
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-07-2017
20:57:00
DKK 325
Niels Walseth, olie på lærred, bjerglandskab
Bjerglandskab af Niels Walseth (1914-2001), olie på lærred, sign. Niels Walseth, 65x55 cm. (80x70,5 cm).
Varenr: 4726914
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 26-07-2017
10:53:18
Arthur Nielsen, olie på lærred, Krabbesholm
Krabbesholm af Arthur Nielsen (1883-1946), olie på lærred, sign. Arthur Nielsen, 37x55 cm. (40,5x58 cm). Fremstår med krakeleringer og afskalninger.
Varenr: 4719272
12:01:00
DKK 325
Severin Nilsson oljemålning
SEVERIN NILSON (1846-1918): Strandbank i aftonrodnad, signerad Severin Nilson, olja på pannå, ca 22,5x31,5 cm
Varenr: 4727003
DKK 3.059 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-07-2017
12:06:00
Se mere
Viggo Jespersen, olie på lærred
Skovparti, vinter, af Viggo Jespersen 1893-19??, CD. Olie på lærred. Sign. V. Jespersen. 70 x 99 cm. (81 x 110 cm.)
Varenr: 4719044
DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-07-2017
12:20:00
Victor Quistorff, olie på plade, gårdmotiv
Gårdmotiv af Victor Quistorff (1882-1953), olie på plade, sign. i monogram, 30,5x35,5 cm. (39,5x44,5 cm).
Varenr: 4719283
12:55:00
Oidentifierad konstnär. Olja på duk
Oidentifierad konstnär. Olja på duk. Kyrkomotiv. Signerad, daterad 1943. 72x90 cm (93x113 cm). Krackeleringar, nålhål i duk upptill.
Varenr: 4722881
DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 26-07-2017
13:00:00
DKK 229
Frederik Ernlund, olie på lærred, marine
Marine af Frederik Ernlund (1879-1957), olie på lærred, sign. FE, 38x61 cm. (46,5x71 cm).
Varenr: 4727324
13:31:47
Aage Lund, olie på lærred, høstlandskab med bonde og hestevogn
Høstlandskab med bonde og hestevogn, af Aage Lund 1892-1972, sign. Aage Lund. 57x68,5 cm (72x85 cm)
Varenr: 4721552
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-07-2017
14:02:00
Ib Hjaltason, olie på lærred, motiv med klipper
Motiv med klipper af Ib Hjaltason (1915-1996), olie på lærred, sign. Ib Hjaltason, 51x63 cm. (60x72 cm). Enkelte afskalninger.
Varenr: 4719277
14:47:00
DKK 325
Harald Lønborg, olie på lærred, motiv med hønsegård
Motiv med hønsegård af Harald Lønborg (1868-1942), olie på lærred, sign. H. Lønborg, 64x75 cm. (74x85,5 cm).
Varenr: 4727392
15:07:22
Poul S Christiansen, olie på lærred, portræt samt buste (cd) (2)
Portræt, olie på lærred samt buste af gips af Poul S Christiansen (1855-1933), begge sign. i monogram, 92,5x94 cm. (115x107 cm). Maleri med krakeleringer, buste med enkelte afslag. (2)
Varenr: 4727389
DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 26-07-2017
15:20:43
DKK 1.050
Jules David, vier Modestudien aus 'La Moniteur de la mode', 1877 (4)
Jules David (1808-1892), vier Modestudien aus 'Le Moniteur de la Mode', Paris 1877. Le Moniteur de la Mode präsentierte die neuesten Entwicklungen in Mode und Stil, einschließlich Frisur und Heimtextilien von 1843 bis 1913. Altkolorierte Stiche. Je 42 x 33 cm Rahmenmaß. (4)
Varenr: 4726810
DKK 1.487 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-07-2017
15:35:26
DKK 297
Ubekendt Kunstner, olie på lærred, portræt
Portræt af Ubekendt Kunstner, olie på lærred, uden sign. 89x71 cm. (101x82,5 cm). Fremstår med reparation.
Varenr: 4727387
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 26-07-2017
15:45:00
Adolf Mühlhan, Alster im Winter. Ölgemälde
Adolf Mühlhan (1886-1956), Alster im Winter. Öl auf Hartfaserplatte. Signiert unten links. Rahmenmaße: 45 x 63 cm.
Varenr: 4697660
DKK 1.859 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-07-2017
15:48:45
DKK 483
Arvid Öström Blomsterstilleben
ARVID ÖSTRÖM (1889-1955): Sommarblomster, signerad A.Öström, olja på pannå, ca 20,5x14 cm
Varenr: 4727042
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-07-2017
16:00:00
Se mere
Ubekendt kunstner, blomstermotiv
Blomstermotiv af Ubekendt Kunstner, olie på lærred, uden sign. 40x50 cm. (56x64 cm).
Varenr: 4723387
16:57:00
DKK 325
Edith Geert, olie på lærred, opstilling
Opstilling af Edith Geert (1906-1983), olie på lærred, sign. E. Geert, 66x97 cm. (84x117 cm).
Varenr: 4712805
17:30:00
 1 2 3 4 5 6 7 8  >>