Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
F W Odelmark oljemålning
FRANS WILHELM ODELMARK (1849-1937): Venedig, signerad F W Odelmark, olja på duk, ca 68x118 cm
Varenr: 4892112
DKK 3.089 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
11:00:00
Se mere
Fanny Hjelm illustrationer
FANNY HJELM (1858-1944): (4) lllustrationer, signerade F Hjelm, blandteknik, ca 15x20 resp 17x12 cm
Varenr: 4892131
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
12:40:00
Se mere
Hans Hilsøe. Sommer i Brøndbyøster landsby
Hans Hilsøe (1871-1942). Sommer i Brøndbyøster landsby, olie på lærred, sign. og dat. Hans Hilsøe 1926. 65 x 88 (88 x 112) cm.
Varenr: 4892714
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 19-01-2018
12:53:58
DKK 700
Ubekendt kunstner. Hyrde med får i solnedgang. Olie på lærred
Ubekendt kunstner. Hyrde med får i solnedgang. Olie på lærred. Sign TM 19. 60 x 80 cm. (75 x 95 cm.). Fremstår med enkle ridser samt afslag på ramme.
Varenr: 4891324
14:00:42
John Alfred Wheeler
JOHN ALFRED WHEELER (1821-1903): The Blacksmith's forge, signerad J.A. Wheeler, olja på duk, 72x102 cm. . PROVENIENS:. Förvärvad på Bonham´s 1988, kat.nr 132. Uppsala Auktionskammare, Important Sale, Classic Sale, part I juni 2015
Varenr: 4892161
DKK 4.633 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
15:25:00
Se mere
Oidentifierad konstnär olja
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (omkring 1900): Äldre man och pojke, signerad och daterad VK 1900, olja på duk, 104,5x71 cm
Varenr: 4892168
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
16:05:00
Se mere
Darstellung des Hamburger Hafens, sign. 'Krempe'
Darstellung des Hamburger Hafens, sign. 'Krempe'. Öl auf Leinwand, vermutlich 1940er Jahre. Signiert mit H.R.Krempe. Altersgemäßer Zustand. Bildmaß:60 x 47 cm, im Rahmen. Minimalste Gebrauchsspuren.
Varenr: 4891827
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 19-01-2018
17:17:48
DKK 335
J. Bowe. Öl/Lwd. 19 Jhdt. Signiert. Gerahmt
J. Bowe (England, 19. Jhdt.) Seelandschaft. Öl auf Leinwand. Rechts unten signiert. Maße ca. 31 x 46 cm. Rahmenmaß 50 x 65 cm. Verso mit engl. Aufkleber. Altersgemäße gebrauchsspuren.
Varenr: 4891735
17:19:29
DKK 298
Wilhelm Marstrand tilskrevet, mandsportræt, olie på lærred
Wilhelm Marstrand 1810-1873 tilskrevet. Olie på lærred monteret på plade. Mandsportræt, usigneret. H.17 x 16 cm (31 x 29,5 cm)
Varenr: 4891712
DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-01-2018
17:20:00
DKK 650
Ubekendt kunstner, forstudie Drabant, olie på plade
Ubekendt kunstner, olie på plade. forstudie soldat / Drabant, olie på plade, utudeligt signeret og dateret 1894. H.37 x 25 cm (42,5 x 31 cm)
Varenr: 4891754
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-01-2018
18:21:00
DKK 450
C. Christen. Öl auf Leinwand. Signiert.
C. Christen. Öl auf Leinwand. Um 1930. Links unten signiert. Maße ca. 32 x 45 cm. im Jugendstil Rahmen gerahmt. Altersgemäße Gebrauchsspuren.
Varenr: 4892000
19:25:00
DKK 298
Christian Benjamin Olsen. Marinemotiv, 1902
Christian Benjamin Olsen (1873-1937). Marinemotiv med sejlskib i åben hav, olie på lærred, sign. og dat. Chr. Benjamin Olsen 1902. 30 x 51 (44 x 64) cm.
Varenr: 4892968
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 19-01-2018
19:48:00
DKK 1.700
Edvard Skari. Marinemotiv med sejlskib, 1891
Edvard Skari (1839-1903). Marinemotiv med sejlskib, olie på træplade, sign. og dat. E. Skari F.havn 4/8 91. 29,5 x 51 (46 x 67) cm.
Varenr: 4892982
19:49:00
Landschaftsszene. Öl auf Holz. Monogrammiert.
Landschaftsszene. Öl auf Holz. Links unten monogrammiert. Leicht vergilbt. Leichtem Craquelé. Maße 25 x 32 cm.
Varenr: 4891990
20:20:00
DKK 298
F.E. Martinez, 'Beduinenlager', ca. 1900
F.E. Martinez, 'Beduinenlager', ca. 1900. Olie på lærred, signeret nederst til højre. Fremstår i aldersrelateret stand, med ramme. Billedmål 41 x 33 cm.
Varenr: 4891777
DKK 3.722 DE, Hamburg, Große Elbstraße 19-01-2018
20:21:00
DKK 1.414
F.E. Martinez, 'Orientalische Hafenszene', ca. 1900
F.E. Martinez, 'Orientalische Hafenszene', ca. 1900. Olie på lærred, signeret nederst til højre. Fremstår i aldersrelateret stand, med ramme. Billedmål 41 x 33 cm.
Varenr: 4891770
20:24:00
DKK 484
Werner De Caro, olie på lærred, stilleben med vindruer
Werner De Caro, olie på lærred, stilleben med vindruer, signeret nederst til højre: W.De Caro, indrammet. Billedmål ca.: 22 x 28 cm. Rammemål ca.: 39 x 45 cm. Fremstår i aldersrelateret stand.
Varenr: 4839536
DKK 11.165 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 19-01-2018
20:30:00
DKK 1.861
Edwin Longsden Long, Spanish Lady with a Fan
EDWIN LONGSDEN LONG (England 1829-1891): Spanish Lady with a Fan, signerad E Long, olja på duk, 63x50 cm.. . LITTERATUR. Mark Bills, Edwin Longsden Long RA, London 1998, omnämnd på sidan 101 under "spanska influenser 1857-1873", katalognr 129
Varenr: 4892234
DKK 19.304 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
20:36:00
Se mere
Günter König, olie på lærred, ’Sonnenuntergang am Meer’
Günter König (f. 1926), olie på lærred, 'Sonnenuntergang am Meer’, signeret nederst til højre: ’G. König’, indrammet. Billedmål ca.: 30 x 40 cm. Rammemål ca.: 41 x 50 cm. Fremstår i aldersrelateret stand.
Varenr: 4847069
DKK 3.722 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 19-01-2018
20:45:00
DKK 2.047
Willy Brandes (1876-1956), olie på lærred, 'Landschaft mit Pferden'
Willy Brandes (1876-1956), olie på lærred, 'Landschaft mit Pferden', signeret nederst til højre: 'W.Brandes', ramme i gylden farve med kartoucher. Billedmål ca.: 65 x 98 cm, rammemål ca.: 85 x 119 cm. Fremstår i aldersrelateret stand.
Varenr: 4885461
DKK 4.466 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 19-01-2018
21:10:00
DKK 298
Fischkutter auf Hoher See, Öl auf Leinwand,sign, Hagemann
Fischkutter auf Hoher See, Öl auf Leinwand, sign, Hagemann, vermutlich Marinemaler aus dem Hamburger Raum. Signatur unten rechts, datiert 1932. Altersgemäßer Zustand., Bildmaße ca: 63 x 51 cm.
Varenr: 4891738
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 20-01-2018
13:19:28
DKK 298
Målning 1800-tal
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1800-tal): Metande figurer, signerad (dubbelsignerad), möjligen C.Johansson, blandteknik, ca 33x43 cm; även bemålad baksida
Varenr: 4893135
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-01-2018
13:44:00
Se mere
Georgius Jacobus Johannes Van Os, Landskap
GEORGIUS JACOBUS JOHANNES VAN OS (Haag 1782- Paris 1861): Landskap med figurer, signerad, olja på pannå, ca 20x25,5 cm
Varenr: 4893151
DKK 3.861 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-01-2018
15:00:00
Se mere
Porträtt kopia efter Albert Edelfelt
ALBERT EDELFELT (Finland, 1854-1905), kopia efter: Porträtt av Viktor Rydberg, märkt A Edelfelt 1892 cop, olja på pannå, ca 60 x 67 cm
Varenr: 4893194
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 20-01-2018
18:04:00
Se mere
Joseph-Félix Bouchor olja
JOSEPH-FÉLIX BOUCHOR (Frankrike, 1853-1937): Kloster utanför Florens, signerad J.B. Bouchor, olja på duk, 65x90 cm
Varenr: 4893200
DKK 7.722 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-01-2018
18:28:00
Se mere
Johannes Holst cd, marinemotiv, olie på lærred
Johannes Holst 1880-1965 cd. Olie på lærred. Marinemotiv med fiskere i brænding, signeret og dateret 1917. H.33 x 47,5 cm (40 x 54,5 cm) Områder med tyndt farvelag / 'slidt' overflade. (antagelig efter aftørring)
Varenr: 4893650
DKK 5.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20-01-2018
19:31:00
William Henry Williamson marinmålning
WILLIAM HENRY WILLIAMSON (England, 1820-1883): Marinmålning, signerad WH Williamson, olja på duk, 30x60 cm
Varenr: 4893241
DKK 3.861 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 20-01-2018
20:08:00
Se mere
Oljemålning 1800-tal
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1800-talets början): Kor, olja på pannå, ca 25x35 cm
Varenr: 4893286
21:38:00
Se mere
Alfred Helberger oljemålning
ALFRED HERMANN HELBERGER (1871-1946): "Verschneite bäume", signerad o daterad 1935, ca 34x44cm
Varenr: 4893367
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-01-2018
15:40:00
Se mere
Rasmus X Christiansen, parti fra København, olie på plade
Parti fra København med regiment til hest, ridende over Prinsens Bro. Maleri af Rasmus X Christiansen (1863-1940) Olie på plade. Signeret R x Chr. 27 x 38 (40 x 51 cm.) Stedvise krakeleringer.
Varenr: 4892742
DKK 2.800 DK, Odense, Kratholmvej 21-01-2018
18:25:00
 1 2 3 4 5 6  >>