Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Ældre billedkunst i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 13  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Ferdinand Fagerlin oljemålning
Ferdinand Fagerlin oljemålning. FERDINAND FAGERLIN (1825-1907): Interiör med eldstad, signerad Ferd. Fagerlin, olja på duk, 31x40 cm Varenr: 4570161 DKK 2.354 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-02-2017 11:20:00
Se mere
Erik Nørgård cd, olie på lærred, (2)
Erik Nørgård cd, olie på lærred, (2). To malerier af Erik Nørgaard (f. 1920), olie på lærred. Sign. Erik Nørgaard. samt en dateret til april 85. Mål 28X48 samt 28X47 cm (30,5X51,5) (2) Varenr: 4570557 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-02-2017 11:43:00 DKK 350
William Henriksen, olie på lærred, landskabsparti / Bondehus ved Raaleje, cd
William Henriksen, olie på lærred, landskabsparti / Bondehus ved Raaleje, cd. Landskabsparti / Bondehus ved Raageleje, af William Henriksen (1880-1964), olie på lærred, sign. Wm. Henriksen. 33 x 51 cm (47 x 65 cm). Varenr: 4568311 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-02-2017 12:37:00 DKK 375
Virginia Larsson akvarell
Virginia Larsson akvarell. VIRGINIA LARSSON (1844-1893): Teadags, signerad Virginia Larsson Rom, akvarell, ca 50x40 cm Varenr: 4570184 DKK 1.177 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-02-2017 13:08:00
Se mere
Harald Lønborg, olie på plade, opstilling med bonderoser i vase (cd)
Harald Lønborg, olie på plade, opstilling med bonderoser i vase (cd). Opstilling med bonderoser i vase af Harald Lønborg (1868-1942), olie på plade, sign. H. Lønborg-1927, 67x52 cm. (92x72 cm). Varenr: 4569730 DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-02-2017 13:16:25 DKK 550
Ubekendt kunstner. Olie på lærred. Landskab, 1800-tallet
Ubekendt kunstner. Olie på lærred. Landskab, 1800-tallet. Ubekendt kunstner. Olie på lærred, landskab. Sign. AKS. 26 x 37 ( 38 x 50 ) cm. Fremstår med rep. i lærred Varenr: 4570545 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 23-02-2017 13:41:00 DKK 300
Gabriel Jensen, olie på lærred, opstilling med blomster
Gabriel Jensen, olie på lærred, opstilling med blomster. Opstilling med blomster, af Gabriel Jensen (1862 - 1930), olie på lærred, sign. og dat. Gabriel J. 1922. 61 x 49 cm (75 x 63 cm). Varenr: 4568738 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-02-2017 14:06:00 DKK 1.150
Leonard Wiedh oljemålning
Leonard Wiedh oljemålning . LEONARD WIEDH (1866-1938): Hamnmotiv, signerad L. Wiedh, olja på duk, ca 40x70 cm Varenr: 4570201 DKK 1.177 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-02-2017 14:24:00
Se mere
S. Fischer samt ubekendt maler. To malerier. Blomstermotiver (2)
S. Fischer samt ubekendt maler. To malerier. Blomstermotiver (2). To blomstermalerier. Opstilling med roser i vase, af Sigrid Fischer, olie på lærred, sign. S. Fischer. 28 x 22 cm (37 x 32 cm). Blomstermotiv, af ubekendt kunstner, slut 1900-tallet, olie på træ, usign. 10 x 8 cm (22 x 19 cm). (2) Varenr: 4567981 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-02-2017 14:29:00 DKK 700
M. Ellermann & J. A. Jensen ?, olie på lærred / plade, opstillinger med blomster (3)
M. Ellermann & J. A. Jensen ?, olie på lærred / plade, opstillinger med blomster (3). Opstillinger med blomster af M. Ellermann & J. A. Jensen ?, olie på lærred / plade, alle med sign. 42,5x32,5 cm. (54x44 cm). 36x26 cm. (44x33 cm). 33x25 cm. (40,5x33 cm). En med buler i lærred. (3) Varenr: 4567466 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-02-2017 14:46:04 DKK 300
Rasmus Christiansen, olie på lærred, 'Fra Restaureringen af Domkirken i Aarhus'
Rasmus Christiansen, olie på lærred, 'Fra Restaureringen af Domkirken i Aarhus'. 'Fra Restaureringen af Domkirken i Aarhus' af Rasmus Christiansen, olie på lærred, sign. RxChr. 30x40 cm. (40x50 cm). Enkelte afskalninger. Varenr: 4569733 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-02-2017 14:50:23 DKK 325
Ubekendt kunstner. Olie på lærred, hus med personer, 1900-tallet
Ubekendt kunstner. Olie på lærred, hus med personer, 1900-tallet. Ubekendt kunstner. Olie på lærred, hus med personer med sejlskibe i baggrunden. Sign. D. Franche. 23 x 34 ( 41 x 52 ) cm. Varenr: 4529203 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 23-02-2017 15:10:09 DKK 300
Ubekendt Kunstner, olie på lærred, solnedgang
Ubekendt Kunstner, olie på lærred, solnedgang. Solnedgang af Ubekendt Kunstner, olie på lærred, sign. Sanna, 61x91 cm. (74x105 cm). Varenr: 4554640 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-02-2017 17:05:00 DKK 325
Carl Høyrup. Landskabsparti med rådyr, olie på lærred, cd
Carl Høyrup. Landskabsparti med rådyr, olie på lærred, cd. Carl Høyrup(1893-1961, cd). Landskabsparti med rådyr. Olie på lærred. Sign. C. Høyrup. 68x99 cm(78,5x108,5 cm). Fremstår med lette krakeleringer. Varenr: 4543856 DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 23-02-2017 17:32:06 DKK 300
Ubekendt kunstner, efter Giovanni Battista Tiepolo, olie på lærred, Il banchetto di Cleopatra
Ubekendt kunstner, efter Giovanni Battista Tiepolo, olie på lærred, Il banchetto di Cleopatra. Il banchetto di Cleopatra, af ubekendt kunstner efter Giovanni Battista Tiepolo, olie på lærred, usign. 82,5x117,5 cm (100x134 cm). Krakeleringer. Varenr: 4563607 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-02-2017 17:48:00 DKK 550
Carl Frederick Nyholm, Schwedische Landschaft, 1873. Öl auf Leinwand
Carl Frederick Nyholm, Schwedische Landschaft, 1873. Öl auf Leinwand. Carl Frederick Nyholm, Schwedische Landschaft, 1873, Öl auf Leinwand. Signiert und datiert unten rechts. Rahmenmaße: 56 x 42 cm. Varenr: 4538912 DKK 2.230 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-02-2017 17:50:00 DKK 743
Aage Roose - Sommerlandskab med køer.
Aage Roose - Sommerlandskab med køer.. Aage Roose (f. Kolding 1880- 1970). Kuperet sommerlandskab to kalve. Olie på lærred. Sign. A. Roose, H. 48cm B. 60cm (59 x 71). (Auktion forlænget m. én dag, grundet forkert kategori) Varenr: 4547968 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 23-02-2017 18:07:00 DKK 300
Roland Forsell, oljemålning, 'Bretagne'
Roland Forsell, oljemålning, 'Bretagne'. Roland Forsell, oljemålning, 'Bretagne'. Olja på duk. Signerad. 48 x 67 cm. Oramad. Varenr: 4544029 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 23-02-2017 18:35:00 DKK 235
Alfred Rasenberger, Rhinen. Olie på karton
Alfred Rasenberger, Rhinen. Olie på karton. Alfred Rasenberger (1885 - 1948), Rhinen. Olie på karton. Signeret nederst til højre. Rammemål: 45 x 34 cm. Alfred Rasenberger (f. 1885 i Düsseldorf, d. 1948 samme sted) var en tysk landskabsmaler fra Düsseldorf-skolen. Varenr: 4538889 DKK 7.433 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-02-2017 18:50:00 DKK 3.159
 Einar Gross cd. Kystparti fra Frederikshavn med Kirkespiret i baggrunden
Einar Gross cd. Kystparti fra Frederikshavn med Kirkespiret i baggrunden. Einar Gross 1885-1962. Kystparti fra Frederikshavn med Kirkespiret i baggrunden, olie på lærred. Sign. Einer Gross 25. 46,5 x 51 cm ( 57,5 x 62 cm). Varenr: 4554225 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-02-2017 19:03:00 DKK 300
Aage Strand, olie på lærred, kanalmotiv fra København (cd)
Aage Strand, olie på lærred, kanalmotiv fra København (cd) . Kanalmotiv fra København af Aage Strand (1910-1975), olie på lærred. Sign. AS. 65 x 98 cm (80,5 x 113,5) Varenr: 4570660 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 23-02-2017 19:14:00 DKK 350
 Jørn Glob cd.  Kystparti  med udsigt til kornmarker
Jørn Glob cd. Kystparti med udsigt til kornmarker. Jørn Glob (1913-1998) Kystparti med udsigt til kornmarker, olie på lærred. Sign. Jørn Glob 60. 57 x 68,5 cm ( 68 x 78 cm). Varenr: 4554227 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-02-2017 19:18:00 DKK 300
Torsten Lidman. Olja på pannå (BUS)
Torsten Lidman. Olja på pannå (BUS). Torsten Lidman (1903-1990). Olja på pannå. Stilleben med tre äpplen. Signerad och daterad 1945. Inramad. 50x40. (58x48.) Varenr: 4542722 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 23-02-2017 19:27:00 DKK 235
Allan Åsberg. Olja på pannå (BUS)
Allan Åsberg. Olja på pannå (BUS). Allan Åsberg (1900-tal). Olja på pannå. Blomsterstilleben. Signerad. Inramad. 58x40. (74x56.) Varenr: 4542517 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 23-02-2017 19:27:00 DKK 235
Okänd konstnär. Olja på plåt, 1800-tal
Okänd konstnär. Olja på plåt, 1800-tal. Okänd konstnär. Olja på zinkplåt, 1800-tal. Skogsdunge med figurer. Osignerad. Inramad. 16x21. (28x33) Varenr: 4570924 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 23-02-2017 19:27:00 DKK 275
Sergius Frost, cd. Kvinde med får. Skumring, Sdr. Vorupør, Thy.
Sergius Frost, cd. Kvinde med får. Skumring, Sdr. Vorupør, Thy.. Sergius Frost 1901-1993 cd. Kvinde med to får ved Sdr. Vorupør i skumringstimen. Olie på lærred, sign. S. Frost, betegnet på bagsiden. Mål: 16 x 31 cm, (28x43) Varenr: 4555512 DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-02-2017 19:33:00 DKK 300
Okänd konstnär. Olja på duk, Danmark, 1800-tal
Okänd konstnär. Olja på duk, Danmark, 1800-tal. Okänd konstnär. Olja på duk, Danmark, 1800-tal. Herrporträtt. Inramad.. 23 x 18 cm. Framstår med senare retuscher. Varenr: 4570923 DKK 1.177 SE, Malmö, Baltzarsgatan 23-02-2017 19:37:00 DKK 333
V. Krahn, olie på lærred, bjerglandskab, cd
V. Krahn, olie på lærred, bjerglandskab, cd. Bjerglandskab, af V. Krahn, 1900-tallet, olie på lærred, sign. 67 x 97 cm (79 x 110 cm). Varenr: 4567979 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-02-2017 19:37:00 DKK 300
Aage Bernhard Frederiksen. Parti fra Gl. Skagen, olie på lærred (cd)
Aage Bernhard Frederiksen. Parti fra Gl. Skagen, olie på lærred (cd). Parti fra Gl. Skagen af Aage Bernhard Frederiksen (1883-1963), olie på lærred, sign. B-H. 53 x 67 cm. (63 x 76 cm.) Varenr: 4536917 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-02-2017 19:38:00 DKK 325
Jörge Hoffmann, Ohne Titel, Collage, Mischtechnik
Jörge Hoffmann, Ohne Titel, Collage, Mischtechnik . Jörge HOFFMANN (1936-1993). Ohne Titel. Collage, Mischtechnik, Zeitungspapier. Collage aus auf Papieruntergrund montierten und übermalten Zeitungsfragmenten. 185 x 213 cm. Gesamtmass mit Rahmen. 190 x 240 cm. Rahmen mit minimalen Bestoßungen. Varenr: 4496219 DKK 1.858 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-02-2017 19:45:00 DKK 743
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 13  >>