Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Ældre billedkunst i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Friedrich Ernst Wolfrom, 'Porträt', oliemaleri, 1901
Friedrich Ernst Wolfrom, 'Porträt', oliemaleri, 1901. Friedrich Ernst Wolfrom (1857-1920) , 'Porträt', oliemaleri, olie på plade, 1901, 50 x 33 cm (billedmål), signeret og dateret forneden til venstre. Indrammet. Varenr: 3654561 DKK 6.695 DE, Hamburg, Große Elbstraße 20-12-2014 19:07:00 DKK 4.463
Metalikon med emalje, Rusland 1800-tallet. Guds moder
Metalikon med emalje, Rusland 1800-tallet. Guds moder. Metalikon med emalje, Rusland 1800-tallet. Guds moder. Bronzeskildring, baggrunden på ikonen med flerfarvet emalje og floraldekor af bronze, 12,5 x 8,5 cm. Varenr: 3642510 DKK 4.463 DE, Hamburg, Große Elbstraße 20-12-2014 20:35:00 DKK 1.116
Lorenz Petersen: Tomastet skonnert udfor Helgoland, 1862
Lorenz Petersen: Tomastet skonnert udfor Helgoland, 1862. Lorenz Petersen (Flensburg 1803-1870): Tomastet skonnert med splitflag med Frederik (VII)'s kronede monogram udfor Helgoland, i baggrunden sejlskib med antagelig Altonas flag og motorskonnert med antagelig det engelske flag, magsvejr. Betegnet "Capt. C. Ebsen" og sign. "L. Petersen u. P. Holm ... Varenr: 3657584 DKK 12.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-12-2014 12:48:00 DKK 8.200
Andreas Friis samt Otto Larsen, tre landskaber, olie på lærred (3)
Andreas Friis samt Otto Larsen, tre landskaber, olie på lærred (3). Andreas Friis samt Otto Larsen, 1890-1983 og 1901-1987. Tre landskaber, 1916 og 1953, olie på lærred. Signerede. Alm. aldersrelateret stand. 53 x 60 (71 x 77 cm.), 67 x 48 (75 x 56 cm.) og 36 x 44 cm. (48 x 56 cm.) (3) Varenr: 3656355 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 21-12-2014 13:52:00 DKK 325
Nils Nilsson, pastell, kvinnostudie (BUS)
Nils Nilsson, pastell, kvinnostudie (BUS). Nils Nilsson. Pastell på papper, monogramsignerad NN. Kvinnostudie. 45x31 cm (66x51 cm). Varenr: 3624860 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 21-12-2014 19:32:00 DKK 236
Ikon forestillende Sankt Nikolaus, Moskva stempel
Ikon forestillende Sankt Nikolaus, Moskva stempel. Russisk ikon med fremstilling af Sankt Nikolaus iført traditionel klædedragt med talrige draperinger. Malt på forgyldt grund på gesso på træpanel. Sponki i top og bund. Front dekoreret med Ritza af forgyldt messing rigt udskåret med blomster og bladværk. (denne er pt løst monteret). Bagside ... Varenr: 3623881 DKK 12.000 DK, Helsingør, Støberivej 21-12-2014 20:08:00 DKK 9.000
Gudsmoder Hodegetria ikon
Gudsmoder Hodegetria ikon. Russisk ikon med fremstilling af Gudsmoder Hodegetria (Vejviseren) samt Kristus, klædedragter med talrige draperinger. Malt på forgyldt grund på gesso på træpanel. Nedfældet billedeflade, rand dekoreret med fire helgener. Begge sponki på bagsiden er bevaret. Front dekoreret med Ritza af forgyldt ... Varenr: 3623920 DKK 15.000 DK, Helsingør, Støberivej 21-12-2014 20:18:00 DKK 11.000
Thomas Frederiksen (Grønland). Parti fra Grønland. (cd)
Thomas Frederiksen (Grønland). Parti fra Grønland. (cd). Thomas Frederiksen 1939-1989. Parti fra Grønland. Olie på lærred. Sign. Th. Frederiksen. 62 x 50 cm. (72 x 60) Thomas Frederiksen var fanger, kunstmaler og forfatter og er en vigtig figur i efterkrigstidens grønlandske kunst. Hans malerier er karakteriserede ved en naivistisk naturalistisk ... Varenr: 3663135 DKK 1.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-12-2014 20:28:00 DKK 675
Anthonore Christensen. Byparti fra Rom, olie på lærred, 1902
Anthonore Christensen. Byparti fra Rom, olie på lærred, 1902. Anthonore Christensen 1849-1926. Parti fra Rom med huse og palmer, olie på lærred. Sign. monogram samt dateret 1902. 38 x 52 (54 x 67) cm. Varenr: 3660727 DKK 2.500 DK, Helsingør, Støberivej 21-12-2014 20:30:00 DKK 1.600
Russisk festdagsikon
Russisk festdagsikon. Festdags ikon malt på forgyldt grund på gesso på træpanel forestillende Opstandelsen og Nedstigningen til Dødsriget samt 12 bibelske festdage i usædvanlig rækkefølge og specialmotiver. 1. Bebudelsen. 2. Gudsmoders fødsel. 3. Præsentation af Gudsmoder for Ypperstepræsten. 4. Bebudelsen. 5 Kristi ... Varenr: 3623870 DKK 20.000 DK, Helsingør, Støberivej 21-12-2014 20:30:00 DKK 15.000
Stor russisk tredelt ikon, ca. 1800
Stor russisk tredelt ikon, ca. 1800. Stor russisk tredelt ikon med fremstilling af Sankt Nikolaus, Gudsmoder, Opstandelsen og sjældent motiv med seks helgener. Tempera på gesso på træpanel, to sponki på bagsiden bevaret. Ruslan, 1800-tallet. 56 x 46,5 cm. Fremstår med aldersrelaterede retoucheringer og revne Varenr: 3623880 DKK 20.000 DK, Helsingør, Støberivej 21-12-2014 20:45:00 DKK 15.000
Osvald Hartig cd. Eksteriør, olie på lærred
Osvald Hartig cd. Eksteriør, olie på lærred. Osvald Hartig født 1885 cd. Olie på lærred. Eksteriør med personer. Sign. O. Hartig, dateret 44. 53x58,5 cm(65x70 cm) Varenr: 3634048 DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 21-12-2014 20:54:00 DKK 300
Niels Lindberg, olie på lærred, landskabsparti
Niels Lindberg, olie på lærred, landskabsparti. Landskabsparti af Niels Lindberg (1886-1974), cd, olie på lærred, sign. N. Lindberg 45. 74 x 100 cm. (85 x 112 cm). Varenr: 3651907 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 22-12-2014 12:15:00 DKK 300
Theodore Bernard Dahl cd. Gadeparti fra Sjællandsk landsby, olie på lærred, 1900-tallets midte
Theodore Bernard Dahl cd. Gadeparti fra Sjællandsk landsby, olie på lærred, 1900-tallets midte . Theodore Bernard Dahl 1886-1971. Gadeparti fra Sjællandsk landsby, olie på lærred. Sign. Th. B. Dahl. 69 x 98 (87 x 116) cm. Varenr: 3662360 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 22-12-2014 12:22:00 DKK 350
Einar Gross, parti fra Christianshavn, olie på lærred, cd
Einar Gross, parti fra Christianshavn, olie på lærred, cd. Einar Gross 1885-1962, parti fra Christianshavn, olie på lærred, sign. Gross, 67 x 57 cm. (70 x 60 cm.) Fremstår med bule samt enkelte afskalninger/krakeleringer. Varenr: 3656942 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 22-12-2014 12:33:00 DKK 300
Fritz Smedberg, olie på  lærred, landskabsparti (cd)
Fritz Smedberg, olie på lærred, landskabsparti (cd). Landskabsparti af Fritz Smedberg (1900-1977), olie på lærred. Sign. og dateret Smedberg -45. 51 x 54 cm (69 x 73). Varenr: 3645504 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-12-2014 13:24:00 DKK 300
Japansk maleri, 1900-tallet
Japansk maleri, 1900-tallet. Japansk maleri på plade, 1900-tallet. 40,5x11,5 cm. (58x28 cm). Varenr: 3629423 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 22-12-2014 13:26:00 DKK 300
Ubekendt Kunstner, olie på lærred, jagtmotiv
Ubekendt Kunstner, olie på lærred, jagtmotiv. Jagtmotiv af Ubekendt kunstner, olie på lærred, utydelig sign. 83x85 cm. (83,5x105,5 cm). Rensning må påregnes. Varenr: 3663596 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 22-12-2014 13:43:10 DKK 350
Anders Hune, olie på lærred, Hune kirke (cd)
Anders Hune, olie på lærred, Hune kirke (cd). Hune Kirke af Anders Hune (1894-1968), olie på lærred. Sign. Anders Hune. 63 x 96 cm (73 x 106). Fremstår med mindre trykmærke. Varenr: 3650294 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-12-2014 13:45:00 DKK 300
Karl Larsen cd. Gadeparti, olie på lærred, 1961
Karl Larsen cd. Gadeparti, olie på lærred, 1961. Karl Larsen 1897-1977. Gadeparti, olie på lærred. Sign. og dateret Karl Larsen 1961. 60 x 49 (70 x 59) cm. Fremstår med reparationer af krakeleringer. Varenr: 3662364 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 22-12-2014 14:09:00 DKK 300
Stig Slas Claesson, teckning
Stig Slas Claesson, teckning. Stig Slas Claesson f. 1928-2008. Teckning, signerad. 20x16 cm. Varenr: 3663099 DKK < 1.000 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 22-12-2014 14:15:00 DKK 236
G. Engstam. Olja, Hamnen i Råå, 1942
G. Engstam. Olja, Hamnen i Råå, 1942. G. Engstam, 1900-tal. Olja på duk, Hamnen i Råå, 1942. Signerad. 37 x 45 cm. (50 x 58 cm.) Varenr: 3663111 DKK < 1.000 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 22-12-2014 14:16:00 DKK 236
Ubekendt Kunstner, olie på lærred, jagtmotiv. Jagtmotiv af Ubekendt kunstner, olie på lærred, ubekendt sign. 63,5x85,5 cm. (75x97cm). Lille skade i lærred. Varenr: 3663605 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 22-12-2014 14:47:00 DKK 350
Andreas Moe cd. Maleri
Andreas Moe cd. Maleri. Andreas Moe 1877-1952. Komposition med vogn og bondegård. Sign. A. Moe 1919. Olie på lærred. 62 x 80 cm. (83 x 101 cm.). Varenr: 3628866 DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 22-12-2014 15:14:00 DKK 325
Lauritz Sørensen cd. Marine med sejlskib, olie på lærred
Lauritz Sørensen cd. Marine med sejlskib, olie på lærred. Lauritz Sørensen 1882-1952. Marine, olie på lærred. Sign. Lauritz Sørensen. 62 x 84 (77 x 99) cm. Varenr: 3662461 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 22-12-2014 15:21:00 DKK 325
Finn Wennerwald, olie på lærred, bjerglandskab (cd)
Finn Wennerwald, olie på lærred, bjerglandskab (cd). Bjerglandskab af Finn Wennerwald (1896-1969), olie på lærred. Sign. F. Wennerwald. 50 x 55 cm (60 x 65). Trænger til rensning. Varenr: 3643753 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-12-2014 15:22:00 DKK 300
Skulptur, bronze
Skulptur, bronze. Skulptur af patineret bronze i form af svane med udslåede vinger. 20. årh. H. 45 cm. Varenr: 3663294 DKK 3.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 22-12-2014 15:22:00 DKK 675
Hugo V. Petersen cd. Maleri
Hugo V. Petersen cd. Maleri. Hugo V. Petersen 1870-1959 cd: Lynglandskab med sø. Sign. Hugo.v.p. Olie på lærred. 98 x 125 (107 x 134) cm. Varenr: 3654374 DKK 1.200 DK, Hørsholm, Vibe Alle 22-12-2014 15:38:00 DKK 300
Henry Andersen. Landskab, olie på lærred, cd.
Henry Andersen. Landskab, olie på lærred, cd. . Landskab, Henry Andersen. Olie på lærred, sign. monogram HA. 52 x 69 cm. Nykonserveret. Varenr: 3247538 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-12-2014 15:40:00 DKK 300
Ubekendt kunstner. Pigeportræt, olie på lærred
Ubekendt kunstner. Pigeportræt, olie på lærred. Pigeportræt, ubekendt kunstner. Olie på lærred, sign. C.F. M..? samt dateret 1869. Kraftige afskalninger, huller i lærred, fugtskadet. 59 x 51 cm. Ramme medfølger ikke. Varenr: 3665485 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-12-2014 15:54:00 DKK 825
 1 2 3 4 5 6 7 8  >>