Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  i Ældre billedkunst i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Carl Gotfred Würtzen. Olie på lærred
Carl Gotfred Würtzen. Olie på lærred. Carl Gotfred Würtzen 1825-1880. Olie på lærred. Parti fra Italien. Sign. og dateret 1969. 71 x 90 (84 x 103) cm. Varenr: 3376443 DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 18-04-2014 12:27:00 DKK 375
Carl Gotfred Würtzen. Interiørmotiv fra Slottet Chillon
Carl Gotfred Würtzen. Interiørmotiv fra Slottet Chillon. Carl Gotfred Würtzen 1825-1880. Olie på lærred. Interiørmotiv fra Slottet Chillon. Sign. og dateret 1934. 61 x 83 (73 x 95) cm Varenr: 3376436 DKK 800 DK, Helsingør, Støberivej 18-04-2014 12:29:00 DKK 300
Ubekendt kunstner, Portræt af sidende herre, pastel, 1900-tallets første halvdel
Ubekendt kunstner, Portræt af sidende herre, pastel, 1900-tallets første halvdel. Ubekendt kunstner, Portræt af sidende herre, pastel, 1900-tallets første halvdel. Sign. 96 x72 (120 x 99 x 13) cm. Kraftig ramme med udsmykning i gips, bl.a. hjørneornamenter i form af putti. Fremstår med afskalninger og par steder med mug på overflade. Ramme med flere afslag og ... Varenr: 3344060 DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 18-04-2014 13:51:00 DKK 300
K. E. Lundgren, landskab
K. E. Lundgren, landskab. K. E. Lundgren 1884-1934, landskab, olie på lærred, sign. K. E. Lundgren, 37 x 42 cm. (42 x 47 cm.) Varenr: 3375760 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 18-04-2014 13:55:00 DKK 300
Ubekendt kunstner, olie på lærred, landskab med vandmølle
Ubekendt kunstner, olie på lærred, landskab med vandmølle. Landskab med vandmølle af ubekendt kunstner, olie på lærred. Usign. 55 x 73 cm (70 x 87). Varenr: 3376424 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-04-2014 14:56:00 DKK 325
C. Buch. 'Efterår i Fakse Ladeplads', olie på lærred
C. Buch. 'Efterår i Fakse Ladeplads', olie på lærred. 'Efterår i Fakse Ladeplads', C. Buch. Olie på lærred, sign. C. Buch 1904. 89 x 70 (97 x 77 cm.). Varenr: 3366299 DKK 800 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-04-2014 15:08:00 DKK 300
Eiler Løndal, olie på lærred, landskabsparti (cd)
Eiler Løndal, olie på lærred, landskabsparti (cd). Landskabsparti af Eiler Løndal (1887-1971), olie på lærred. Sign. Eiler Løndal. 48 x 80 cm (54 x 86) Varenr: 3376677 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-04-2014 15:19:00 DKK 300
Viggo Stender samt Anders Hune, olie på lærred, landskaber (2)
Viggo Stender samt Anders Hune, olie på lærred, landskaber (2). Landskabspartier af Viggo Stender og Anders Hune, olie på lærred. Begge sign. 30 x 40 cm (39 x 49) og 22 x 33 cm (31 x 42). (2) Varenr: 3376678 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-04-2014 15:25:00 DKK 325
A J Betts. Olja på duk, skeppsporträtt
A J Betts. Olja på duk, skeppsporträtt. A J Betts. Olja på duk, skeppsporträtt 's.S. Birch'. Signerad. 50x90 cm (68x107 cm). Skada på duk. Varenr: 3377300 DKK 2.046 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 18-04-2014 16:04:00 DKK 245
Anders Hune, gårdparti, cd.
Anders Hune, gårdparti, cd.. Anders Hune 1894-1968, gårdparti, olie på lærred, sign., 66 x 96 cm. (82 x 112 cm.) Fremstår med afskalninger samt en lille revne i lærred. Varenr: 3343262 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 18-04-2014 16:34:00 DKK 300
P Eckert. Olja på duk
P Eckert. Olja på duk. P Eckert. Olja på duk. Tebjudning. Signerad. Krackeleringar. 40x50 cm (56x67 cm). Varenr: 3377242 DKK 982 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 18-04-2014 16:46:00 DKK 245
Ingeborg Dubois, Opstilling med blomster og frugt, cd
Ingeborg Dubois, Opstilling med blomster og frugt, cd. Ingeborg Dubois 1897-1970, opstilling med blomster og frugt, olie på lærred, sign. I. B. Dubois, 70 x 100 cm. (84 x 114 cm.) Fremstår med enkelte krakeleringer. Varenr: 3375802 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 18-04-2014 17:12:00 DKK 300
Jens Sinding Christensen, havneparti med fiskekuttere, cd
Jens Sinding Christensen, havneparti med fiskekuttere, cd. Jens Sinding Christensen 1898-1980, havneparti med fiskekuttere, olie på lærred, sign. monogram, 76 x 100 cm. (85 x 108 cm.) Varenr: 3375805 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 18-04-2014 17:48:00 DKK 325
Knud Edsberg cd, tre Hereford kalve
Knud Edsberg cd, tre Hereford kalve. Knud Edsberg 1911 - 2003 cd, olie på lærred. Motiv med tre Hereford kalve, signeret. H, 40 x 49 cm (51 x 62 cm) Varenr: 3376224 DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-04-2014 19:05:00 DKK 750
K Waroczenski. Olja på träpannå
K Waroczenski. Olja på träpannå. K Waroczenski. Olja på träpannå. Kustmotiv med fåglar. Signerad. Daterad Warszawa 1896. Originalram av ek. 30x70 cm (61x101 cm). Träpannå ojämn. Varenr: 3377328 DKK 982 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 18-04-2014 19:11:00 DKK 2.455
Olja på duk. Porträtt av man med pipa
Olja på duk. Porträtt av man med pipa. Olja på duk. Porträtt av man med pipa. Signerad. München. 50x39 cm (73x63 cm). Skada på duk. Varenr: 3377352 DKK 2.046 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 18-04-2014 19:25:00 DKK 511
John Minton, akvarel, 'Bauernhaus'
John Minton, akvarel, 'Bauernhaus'. John Minton (1917-1957), akvarel på papir, 'Bauernhaus' af John Minton (1917-1957), signeret og dateret '1950' forneden til højre. Indrammet, bag glas. 21,5x27cm. (billedmål ekskl. ramme). Fremstår noget gulnet. Varenr: 3360545 DKK 8.213 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 18-04-2014 19:40:00 DKK 3.733
Richard Neumann, oliemaleri, 'Villa Tivoli'
Richard Neumann, oliemaleri, 'Villa Tivoli' . Olie på lærred, 'Villa Tivoli' af Richard Neumann (1842-?), signeret forneden til højre, indrammet, 62x74cm (billedmål ekskl. ramme). Varenr: 3374599 DKK 8.213 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 18-04-2014 19:42:00 DKK 2.987
Ida Frederikke Bugge cd, landsbymotiv
Ida Frederikke Bugge cd, landsbymotiv. Ida Frederikke Bugge 1874-1964 cd. Olie på lærred. Landsbymotiv, signeret. H. 29 x 40 cm (49 x 60 cm) Varenr: 3333334 DKK 800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-04-2014 20:01:00 DKK 300
Målning, Kina, 1800-tal
Målning, Kina, 1800-tal. Målning, akvarell på papper, motiv med kinesiskt landskap. Ramad i förgylld ram skuren i bamburelief. Kina, 1800-tal. Bildyta 105x45 cm. Proveniens: såld på Bukowskis, 21/10 1926, katalog 603. Varenr: 3372735 DKK 3.273 SE, Stockholm, Slakthusgatan 18-04-2014 20:01:00 DKK 491
Gustav Hausmann (tilskrevet), oliemaleri, 'Bergsee vor Alpenpanorama'
Gustav Hausmann (tilskrevet), oliemaleri, 'Bergsee vor Alpenpanorama'. Olie på lærred, 'Bergsee vor Alpenpanorama' af Gustav Hausmann (1827-1899) (tilskrevet), i forgrunden til høhre robåde med flere personer iklædte nationaldragter ved bredden af en bjergsø. I baggrunden udsigt ud over et vandfald på høj bjergtop. Bagside betegnet 'Gustav Hausmann um 1888, ... Varenr: 3375972 DKK 13.440 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 18-04-2014 20:02:00 DKK 9.706
Ubekendt kunstner, 1800-tallet
Ubekendt kunstner, 1800-tallet . Ubekendt kunstner: betitlet bagpå "The River Lea near Royhouse". Usign. Olie på lærred. 29,5 x 38,5 cm (40 x 49 cm) Fremstår restaureret og med rep. Varenr: 3345299 DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-04-2014 20:03:00 DKK 300
Ubekendt kunstner, Galant sceneri, Frankrig, 1600-tallet
Ubekendt kunstner, Galant sceneri, Frankrig, 1600-tallet. Ubekendt kunstner, Galant sceneri, Frankrig, 1600-tallet, 58 x 45 cm. Fremstår delvist noget stærkere krakeleret, mindre hul (ca. 1 cm) på mandens venstre arm. Dele af rammen/listen er forbundet med maleriet. Varenr: 3364848 DKK 5.226 DE, Hamburg, Große Elbstraße 18-04-2014 20:05:00 DKK 1.045
Knud Edsberg cd, jagtfrokost i det fri
Knud Edsberg cd, jagtfrokost i det fri. Knud Edsberg 1911 - 2003 cd, olie på lærred. Motiv med jagtfrokost i det fri, signeret. H, 60 x 77 cm (77 x 93 cm) Varenr: 3376219 DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-04-2014 20:13:00 DKK 1.650
Asger Riber, cd - efter Chr.Dalsgaard. Dåbsscene.
Asger Riber, cd - efter Chr.Dalsgaard. Dåbsscene.. Asger Riber, f. 1897-?. Olie på lærred. Dåbsscene, efter Chr. Dalsgaard. signeret Riber, mål: 62 x 104 cm, (74x117). Varenr: 3359492 DKK 800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18-04-2014 20:15:00 DKK 300
Karl Wendel, oliemaleri 'Historische Hafenmole'
Karl Wendel, oliemaleri 'Historische Hafenmole'. Olie på lærred, 'Historische Hafenmole' af Karl Wendel (1878-1943), i forgrunden flere både, i baggrunden udsgit til en historisk by med bindingsværkshuse og kirketårne. Signeret forneden til højre, betegnet på bagsiden 'Karl Wendel Charlottenburg, Hardenbergstr. 24'. 100x110cm. Varenr: 3374589 DKK 8.960 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 18-04-2014 20:28:00 DKK 6.720
Einar Forseth, pastell och blyerts (bus)
Einar Forseth, pastell och blyerts (bus). Einar Forseth, pastell och blyerts (bus). Signerad Forseth 1916 i blyerts. Ramad och glasad med passepartout. Bildytans mått 46,5 x 28 cm. Möjligen gulnader. Bilden och glaset sitter löst i ramen. Varenr: 3372887 DKK 818 SE, Stockholm, Slakthusgatan 18-04-2014 20:37:00 DKK 286
Olja på duk. 1800-tal
Olja på duk. 1800-tal. Olja på duk. 1800-tal. Motiv av barn med frukt. 71x54 cm (79x62 cm). Färgbortfall. Varenr: 3377276 DKK 3.273 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 18-04-2014 20:58:00 DKK 614
Knud Edsberg cd malkepige
Knud Edsberg cd malkepige. Knud Edsberg 1911 - 2003 cd, olie på lærred. Motiv fra Frilandsmuseet med pige der malker ko (kunstnerens barnebarn), signeret. H, 30 x 40 cm (43 x 53 cm) Varenr: 3376227 DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-04-2014 21:00:00 DKK 550
Piero Antonelli, oliemaleri 'Trompe l'oeil'
Piero Antonelli, oliemaleri 'Trompe l'oeil' . Olie på lærred, 'Trompe l'oeil' af Piero Antonelli (1916-1989), maleri i traditionen af illusionistisk maleri fra 1600-tallet, signeret forneden til højre. 60x50cm. Kanter med nogen slitage, stedvist krakeleret. Varenr: 3374580 DKK 8.213 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 18-04-2014 21:10:00 DKK 4.480
 1 2 3 4 5 6 7  >>