Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Ældre billedkunst i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Harry Thomander, porträtt, olja på duk (bus)
Harry Thomander, porträtt, olja på duk (bus). Porträtt av soldat av Harry Thomander (1916-1998, Sverige). Olja på duk. Signerad samt daterad 1942. Bildmått: 85 x 56,5 cm. Ramad. Varenr: 3579002 DKK 647 SE, Örebro, Aspholmen 23-10-2014 10:17:00 DKK 243
Jensen, landskapsmotiv 'Haugsetvolden, Norge' Olja på duk
Jensen, landskapsmotiv 'Haugsetvolden, Norge' Olja på duk. Landskapsmotiv 'Haugsetvolden, Norge' av oidentifierad konstnär. Olja på duk. Signerad Jensen. Bildmått: 31x45 cm. Varenr: 3576112 DKK 647 SE, Örebro, Aspholmen 23-10-2014 11:14:00 DKK 243
Jensen, landskapsmotiv 'Rönneberget, Värmland, Olja på duk
Jensen, landskapsmotiv 'Rönneberget, Värmland, Olja på duk. Landskapsmotiv 'Rönneberget, Östmark, Värmland' av oidentifierad konstnär. Olja på duk. Signerad Jensen. Bildmått: 41x55 cm. Varenr: 3576103 DKK 647 SE, Örebro, Aspholmen 23-10-2014 12:14:00 DKK 243
August Dencher, skovparti, olie på lærred, cd
August Dencher, skovparti, olie på lærred, cd. August Dencker 1882-1942, skovparti, olie på lærred, sign. Aug. Dencker, 67 x 97 cm. (80 x 110 cm.) Varenr: 3585293 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 23-10-2014 13:01:00 DKK 300
Bertel Nordström, olja på duk
Bertel Nordström, olja på duk. Bertel Nordström 1884-1967. Olja på duk. Signerad. 45x37 cm. (62x54 cm). Varenr: 3591753 DKK 647 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 23-10-2014 13:59:00 DKK 283
Johan Peter von Wildenradt, skovparti, olie på lærred
Johan Peter von Wildenradt, skovparti, olie på lærred. Johan Peter von Wildenradt 1861-1904, skovparti, olie på lærred, sign. JP.W., 42 x 54 cm. (57 x 69 cm.) Fremstår med enkelte afskalninger. Varenr: 3585290 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 23-10-2014 14:08:00 DKK 350
Niels Holbak, olie på lærred, landskab
Niels Holbak, olie på lærred, landskab. Parti med landskab af Niels Holbak (1884-1954) cd, olie på lærred, sign. N. Holbak, 43x57 cm. (50x64 cm). Varenr: 3576906 DKK 800 DK, Odense, Kratholmvej 23-10-2014 14:41:33 DKK 300
Aage Bernhard Frederiksen. Vinterlandskab fra Kastrup, 1936, olie på lærred (cd)
Aage Bernhard Frederiksen. Vinterlandskab fra Kastrup, 1936, olie på lærred (cd). Vinterlandskab fra Kastrup af Aage Bernhard Frederiksen (1893-1963), olie på lærred. Sign. Bernhard F, stedsbetegnet og dateret på bagsiden. 82 x 114 cm. (94 x 126 cm.) Fremstår med krakeleringer og lille revne i lærredet. Varenr: 3592427 DKK 800 DK, Vejle, Dandyvej 23-10-2014 14:43:00 DKK 300
Ubekendt kunstner. Gastårnet i Sct. Jørgensgade, Odense. Olie på lærred
Ubekendt kunstner. Gastårnet i Sct. Jørgensgade, Odense. Olie på lærred. Gastårnet i Sct. Jørgensgade, ubekendt kunstner, 1900-tallet. Olie på lærred. Signeret. 45 x 60 cm. (55 x 69 cm.) Varenr: 3593459 DKK 800 DK, Odense, Kratholmvej 23-10-2014 14:48:37 DKK 300
Gunnar Nikolajsen 1898-1983 Olie på lærred. Landskab
Gunnar Nikolajsen 1898-1983 Olie på lærred. Landskab. Gunnar Nikolajsen 1898-1983 Landskab med hus, vej og elmast. Ubekendt kunstner. Olie på lærred. Signeret og dateret 1935. Enkelte afskallinger. 48 x 53 cm. (59 x 64 cm.) Varenr: 3593480 DKK 800 DK, Odense, Kratholmvej 23-10-2014 14:54:55 DKK 300
Frederik Svendsen, olie på lærred, parti fra København
Frederik Svendsen, olie på lærred, parti fra København. Parti fra København af Frederik Svendsen (1885-1975) cd, olie på lærred, sign. F. Svendsen. 49x36 cm. (60x48 cm). Varenr: 3564881 DKK 800 DK, Odense, Kratholmvej 23-10-2014 15:08:34 DKK 300
Henning Hougaard 'Vintermotiv med gräsänder' olja på duk (bus)
Henning Hougaard 'Vintermotiv med gräsänder' olja på duk (bus). 'Vintermotiv med gräsänder' av Henning Hougaard (1922-1995). Olja på duk. Signerad. Bildmått: 45x65 cm, rammått: 66x86 cm. Varenr: 3591328 DKK 647 SE, Örebro, Aspholmen 23-10-2014 15:09:32 DKK 243
Einar Kohlmann 'Landskapsmotiv, olja på duk (bus)
Einar Kohlmann 'Landskapsmotiv, olja på duk (bus). Landskap av Einar Kohlmann (1888-1968, Finland). Olja på duk. Bildmått: 28x41 cm. Signerad. Varenr: 3576215 DKK 647 SE, Örebro, Aspholmen 23-10-2014 15:14:00 DKK 243
Porträtt, Gunnar Weinberg, olja på duk (BUS)
Porträtt, Gunnar Weinberg, olja på duk (BUS). Porträtt, Gunnar Weinberg, 1876 - 1959, olja på duk. Signerad Gunnar Weinberg - 22. 81 x 67 (98,5 x 85) cm. Färgbortfall. Bitar av ramen har lossnat. (BUS) Varenr: 3592708 DKK 647 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 23-10-2014 15:16:45 DKK 344
Peter Nicolaisen.Olie på lærred, blomstermotiver (3)
Peter Nicolaisen.Olie på lærred, blomstermotiver (3) . Peter Nicolaisen. F. 1894-1989.olie på lærred, alle sign. PN. 2 stk. 42x36 cm. (48x42 cm). 48x39 cm. (53x45 cm). (3) Varenr: 3585974 DKK 1.200 DK, Odense, Kratholmvej 23-10-2014 15:28:10 DKK 425
Ubekendt kunstner, bjerglandskab, olie på lærred
Ubekendt kunstner, bjerglandskab, olie på lærred. Ubekendt kunstner, 1900-tallet, bjerglandskab, olie på lærred, sign. Joh. Borg, 35 x 50 cm. (46 x 61 cm.) Fremstår med kraftig bule midt på lærred. Varenr: 3585248 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 23-10-2014 15:37:00 DKK 300
Ubekendt kunstner. To mariner (2)
Ubekendt kunstner. To mariner (2). Ubekendt kunstner omkr. 1900: To mariner. Sign. initialer. Olie på lærred. 34 x 48 (47 x 60) cm. Fremstår med talrige krakeleringer; ét med reparation på lærred. (2) Varenr: 3591643 DKK 1.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 23-10-2014 15:38:00 DKK 525
Ejner Thornvig. Landskabsparti
Ejner Thornvig. Landskabsparti. Ejner Thornvig. Ladnskabsparti. Olie på lærred. Sign. og dat. Ejner Thornvig '56. Indrammet mål: 78 x 108 cm. Varenr: 3534157 DKK 800 DK, Hørsholm, Vibe Alle 23-10-2014 16:04:00 DKK 300
Jusepe de Ribera (attrib.), brystbillede af gammel mand, oliemaleri
Jusepe de Ribera (attrib.), brystbillede af gammel mand, oliemaleri. Jusepe de Ribera (attrib.) / i stil med Jusepe de Ribera, brystbillede af gammel mand, oliemaleri, olie på lærred (dubleret), sandsynligvis omkring 1630-40, 55,5 x 38 cm (ekskl. ramme). Indrammet. Proveniens: Städtisches Museum Osnabrück, Museumsverein: Ausstellung, 27.2. bis 20.3.1949: ' ... Varenr: 3541132 DKK 29.786 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-10-2014 16:08:00 DKK 22.339
Ubekendt kunstner, marine med skib, olie på lærred
Ubekendt kunstner, marine med skib, olie på lærred. Ubekendt kunst, 1900-tallet, marine med skib, olie på lærred, sign. OK, 23 x 29 cm. (31 x 37 cm.) Varenr: 3585268 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 23-10-2014 16:13:00 DKK 400
Juri Ilich Repin, Landskab med å
Juri Ilich Repin, Landskab med å. Juri Ilich Repin, 1877-1954. Landskap med å, olie på lærred, signeret, brugsspor. 31 x 48 cm. (45 x 62 cm.) Fremstår med mindre bølger på lærredet. Varenr: 3589108 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2014 18:05:15 DKK 325
H. Bungart, Aquarell und Gouache
H. Bungart, Aquarell und Gouache. Aquarell und Gouache auf Papier auf Pappe aufgezogen, 'Interiorszene' von H. Bungart, unten links signiert, gerahmt, 21,5cm x 16cm (Bildmaß ohne Rahmen vom Bildausschnitt) Varenr: 3587539 DKK 596 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 23-10-2014 18:07:00 DKK 298
Frederik Wilhelm Svendsen. Interiør - stue med udsigt til haven. Olie på lærred..<
Frederik Wilhelm Svendsen. Interiør - stue med udsigt til haven. Olie på lærred..<. Frederik Wilhelm Svendsen 1885-1975 cd. Interiør - stue med udsigt til haven. Olie på lærred.. 50 x 50 cm (56 x 66 cm). Varenr: 3587598 DKK 800 DK, Herning, Engdahlsvej 23-10-2014 18:09:00 DKK 350
Toralf Jergill, stilleben (bus)
Toralf Jergill, stilleben (bus). Toralf Jergill (1909-1995). Stilleben. Olja på duk. Mått 60 x 49 cm, rammått 82 x 71 cm. Signerad Jergill. Fläck. Varenr: 3578345 DKK 647 SE, Örebro, Aspholmen 23-10-2014 18:15:00 DKK 283
S. William 1909, samt øvrig landskabsparti ca. år 1900. To malerier (2)
S. William 1909, samt øvrig landskabsparti ca. år 1900. To malerier (2). S. William, 1800-tallet. Landskabsparti med får, olie på lærred, signeret samt dat. 1909, mål: 31 x 41 cm, (37x47). Dertil ældre landskabsparti, olie på lærred, utydelig signeret. Mål: 24 x 34 cm, (39x49).Sidste fremstår med krakelering. (2) Varenr: 3593242 DKK 800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-10-2014 18:36:00 DKK 300
Okänd konstnär, oljemålning på pannå, landskap
Okänd konstnär, oljemålning på pannå, landskap . Okänd konstnär, 1800-tal. Oljemålning på pannå, otydligt signerat. Landskap. A tergo med påskrift: 'C. E. Lund 1884. Ved Holte'. 21x28 cm (28x36 cm). Varenr: 3590912 DKK 647 SE, Malmö, Baltzarsgatan 23-10-2014 19:03:00 DKK 243
Flora Heilmann. Kystparti med huse og kirke ved havet.
Flora Heilmann. Kystparti med huse og kirke ved havet.. Flora Heilmann (1872-1944) cd. Kysrparti med huse og kirke ved havet. Akvarel på papir. Sign. F.H. Kirkjøbø Varenr: 3588285 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2014 19:09:00 DKK 1.100
Hugo Lepik, Göteborgsmotiv, 'Delsjön', Olja på pannå (bus)
Hugo Lepik, Göteborgsmotiv, 'Delsjön', Olja på pannå (bus). Göteborgsmotiv, 'Delsjön' av Huga Lepik (1905-2001, Estland). Olja på pannå. Signerad. Bildmått: 34 x 48 cm. Ramad bakom glas. Varenr: 3593501 DKK 1.214 SE, Örebro, Aspholmen 23-10-2014 19:25:00 DKK 243
Luigi Corbellini, Porträtt av italiensk pojke (bus)
Luigi Corbellini, Porträtt av italiensk pojke (bus). Porträtt av italiensk pojke av Luigi Corbellini (1901-1968, Italien). Olja på duk. Signerad. Bildmått: 54,5 cm x 33 cm. Ramad. Varenr: 3579208 DKK 8.093 SE, Örebro, Aspholmen 23-10-2014 19:25:00 DKK 4.856
Emanuel A. Pedersen, cd. Tre akvareller samt maleri. (4).
Emanuel A. Pedersen, cd. Tre akvareller samt maleri. (4).. Emanuel A. Pedersen 1894-1948 cd. Tre akvareller med motiver fra Nordsøen og Grønland delvis Sign og betegnet 12,5 x 22,5 cm 12,5 x 35 cm 22,5 x 46 cm. samt maleri med motiv fra Grønland. Olie på lærred Sign. EmAP. 30 x 24 cm (4). Varenr: 3588279 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2014 19:35:00 DKK 3.000
 1 2 3 4 5 6 7 8  >>