Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  i Ældre billedkunst i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Oliemaleri, 'Italienerinde'
Oliemaleri, 'Italienerinde'. Olie på lærred, 'Italienerinde', maleri af en traditionelt klædt danserinde med tambourin, med titel og utydelig signatur på bagsiden. 93x72cm. (billedmål ekskl. ramme). Fernis er fornyet. Varenr: 3344877 DKK 9.706 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-04-2014 13:00:00 DKK 6.719
Niels Grønbech cd. To malerier (2)
Niels Grønbech cd. To malerier (2). Niels Grønbech 1907-1991 cd: To haveeksteriører. Begge sign. N. Grønbech 1950. Olie på lærred. Hver 74 x 56 (83 x 64) cm. (2) Varenr: 3364387 DKK 1.200 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24-04-2014 15:35:00 DKK 300
Oidentifierad konstnär, landskap med kor, tidigt 1900-tal
Oidentifierad konstnär, landskap med kor, tidigt 1900-tal. Oidentifierad konstnär, tidigt 1900-tal. Landskap med kor. Olja på duk. Bildytans mått 54 x 91 cm, rammått 75,5 x 113 cm. Signerad Erik Lindahl samt daterad 08 (1908). Varenr: 3371501 DKK 657 SE, Örebro, Aspholmen 24-04-2014 16:27:00 DKK 267
Oidentifierad konstnär. Olja på duk
Oidentifierad konstnär. Olja på duk. Oidentifierad konstnär. Olja på duk. Motiv av hästar. Otydlig signatur. 38x46 cm (58x65 cm). Varenr: 3384071 DKK 657 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 24-04-2014 16:44:00 DKK 267
Walter Witting. Olja på duk
Walter Witting. Olja på duk. Walter Witting (1864-1940). Olja på duk. Signerad samt daterad 1922. 47x64 cm (58x756 cm). Varenr: 3384085 DKK 821 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 24-04-2014 18:41:00 DKK 246
Monogrammist 'HvB', Ölgemälde 'Nymphen im Mondschein', 19. Jh.
Monogrammist 'HvB', Ölgemälde 'Nymphen im Mondschein', 19. Jh.. Öl auf Leinwand, stimmungsvolle Darstellung einer Flusslandschaft mit Nymphen, Schwan und Gebäude. Unten rechts monogrammiert 'HvB' und datiert '1876'. Gerahmt. 43x70 cm (Bildmaß ohne Rahmen). Etwas craqueliert. Varenr: 3379541 DKK 2.986 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-04-2014 18:43:00 DKK 1.008
Sigrid Bech-Knudsen, olja, Höjrup kirke
Sigrid Bech-Knudsen, olja, Höjrup kirke. Sigrid Bech-Knudsen (1868-1964), olja på duk, Höjrup kirke. Signerad. Utan ram. 41 x 61 cm. Varenr: 3368282 DKK 657 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 24-04-2014 19:09:00 DKK 267
Ernst Bischoff-Culm, pastelkridt, 'Beweinung Christi'
Ernst Bischoff-Culm, pastelkridt, 'Beweinung Christi'. Pastelkridt på papir, 'Beweinung Christi' af Ernst Bischoff-Culm (1870-1917), indrammet, bag glas, signeret og dateret '1911' foroven til højre. 21,5x22 cm (billedmål ekskl. ramme). Varenr: 3360517 DKK 8.959 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-04-2014 19:10:00 DKK 5.226
Ubekendt kunstner, olie på plade, komposition med høns, påfugl og fasaner.
Ubekendt kunstner, olie på plade, komposition med høns, påfugl og fasaner.. Komposition med høns, påfugl og fasaner, af ubekendt kunstner. Olie på plade. Signeret. 22 x 27,5 cm. Indrammet (42 x 46,5 cm.) NB: Forlænget auktionsperiode. Varenr: 3366573 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 24-04-2014 19:39:00 DKK 1.350
Landskapsmotiv, olja på duk, England, 1800-tal
Landskapsmotiv, olja på duk, England, 1800-tal. Landskapsmotiv, olja på duk, England, 1800-tal. Bildmått 34 x 50 cm, mått inklusive ram 46 x 61 cm. Osignerad. Etikettmärkt Vicars Brothers, London. Smärre krackelyr. Varenr: 3376919 DKK 1.231 SE, Örebro, Aspholmen 24-04-2014 19:39:00 DKK 821
Kai Drews, olie på lærred, parti fra Bornholm, cd
Kai Drews, olie på lærred, parti fra Bornholm, cd. Parti fra Bornholm ved Hammershus, af Kai Drews 1884-1964. Olie på lærred. Sign. K. Drews. 50 x 70 cm. Indrammet (64,5 x 84,5 cm.) Varenr: 3380087 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 24-04-2014 19:42:00 DKK 525
Fire-delt russisk ikon
Fire-delt russisk ikon. Fire-delt russisk ikon med fremstilling af Opstandelsen, Kristi Fremførelse i Templet, Gudsmoder Kazanskaja samt tre helgener. Tempera på træpanel med nedfældet billedflade, en sponki på bagside bevaret. 1800-tallet. 31 x 26, 5 cm. Aldersrelaterede brugsspor. Varenr: 3381108 DKK 3.500 DK, Helsingør, Støberivej 24-04-2014 19:44:00 DKK 1.250
Harald Foss, olie på lærred, landskabsparti
Harald Foss, olie på lærred, landskabsparti. Landskabsparti af Harald Foss (1843-1922), olie på lærred, signeret H. Foss, Virklund, 1900. 31 x 42 cm. (53 x 64 cm.) Fremstår doubleret og med små afskalninger. NB. Udløbsdato ændret. Varenr: 3375743 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 24-04-2014 19:46:00 DKK 350
Hans Valenta, oliemaleri 'Niederrheinische Landschaft'
Hans Valenta, oliemaleri 'Niederrheinische Landschaft'. Olie på lærred, 'Niederrheinische Landschaft' af Hans Valenta (1900-tallet), signeret, indrammet, 51x61 cm (billedmål ekskl. ramme). Varenr: 3364933 DKK 8.212 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-04-2014 19:50:00 DKK 2.240
Russisk ikon forestillende Deisis
Russisk ikon forestillende Deisis. Ikon forestillende Deisis i form af siddende Kristus omgivet af Gudsmoder, Johannes Døberen, Ærkeengle og knælende Zosima og Savati. Tempera på træplade med nedfældet billedeflade, rand med frilagt gesso. Aldersreelaterede brugsspor. Rusland, slutningen af 1700-tallet. 30,5 x 25,5 cm. Varenr: 3381171 DKK 6.000 DK, Helsingør, Støberivej 24-04-2014 19:55:00 DKK 2.200
Ikon forestillende Sankt Nikolaus
Ikon forestillende Sankt Nikolaus. Russisk ikon med fremstilling af Sankt Nikolaus. Tempera og forgyldt baggrund med randdekorationer. En sponki bevaret. 1800-tallet. Aldersrelaterede brugsspor. 30,5 x 25,5 cm. Varenr: 3381357 DKK 4.500 DK, Helsingør, Støberivej 24-04-2014 20:10:00 DKK 1.100
Axel Lind, olie på lærred, motiv med bro over vand, cd
Axel Lind, olie på lærred, motiv med bro over vand, cd. Motiv med bro over vand, af Axel Lind (1907-2011). Olie på lærred. Sign. Axel Lind. 34 x 41 cm. indrammet (58 x 66 cm.) NB: forlænget auktionsperiode. Varenr: 3371893 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 24-04-2014 20:12:00 DKK 400
Sofie Holten, olie på lærred sat på plade, portræt
Sofie Holten, olie på lærred sat på plade, portræt. Portræt af Madame Ullebølle, af Sofie Holten 1858-1930, olie på lærred sat på plade. Usign. Tekst på bagsiden: "Madame Ulkebøl (sic), Zartmanns model til Eleonora Christine, Malet af Sofie Holten. A. Kerckhoff". 23 x 19 cm. Indrammet (29 x 25 cm). Fremstår med lille bule i lærredets øverste højre... Varenr: 3369235 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 24-04-2014 20:15:00 DKK 1.600
Ikon med Gudsmoder Vladimir
Ikon med Gudsmoder Vladimir. Russisk ikon med fremstilling af Gudsmoder Vladimir. Tempera på træpanel med nedsænket billedflade. Aldersrelaterede brugsspor. Rusland, ca. 1800. 31 x 26 cm. Varenr: 3382328 DKK 3.500 DK, Helsingør, Støberivej 24-04-2014 20:20:00 DKK 1.200
Axel Lind, olie på lærred, landskabsparti, cd
Axel Lind, olie på lærred, landskabsparti, cd. Landskabsparti, af Axel Lind (1907-2011). Olie på lærred. Sign. Axel Lind. 47 x 67 cm. indrammet (67 x 83 cm.). NB: Auktion forlænget pga. af påske Varenr: 3371895 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 24-04-2014 20:20:00 DKK 375
Emil Åberg, olie på lærred, interiør med figur gruppe.
Emil Åberg, olie på lærred, interiør med figur gruppe.. Motiv af interiør med figur gruppe, af Emil Åberg 1864-1940 Emil Åberg. Olie på lærred. Sign. E Åberg. 35 x 45 cm. Indrammet (52 x 63 cm.) NB: forlænget auktionsperiode. Varenr: 3371888 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 24-04-2014 20:23:00 DKK 475
Svend Kyhn, olie på lærred opklæbet på plade, portræt af ældre kvinde
Svend Kyhn, olie på lærred opklæbet på plade, portræt af ældre kvinde. Portræt af ældre kvinde af Svend Kyhn, (1861-1890), olie på lærred opklæbet på plade, signeret og dateret 1887. 30 x 28 cm. (42 x 40 cm.) Fremstår med mindre afskalninger. NB. Udløbsdato ændret. Varenr: 3375753 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 24-04-2014 20:41:00 DKK 575
Hugo Salmson, pastell
Hugo Salmson, pastell. Hugo Salmson, pastell. Signerad. Monterad i ram med glas. Dagermått 57 x 32,5 cm. Varenr: 3384069 DKK 1.231 SE, Stockholm, Slakthusgatan 24-04-2014 20:45:00 DKK 677
Juan Aldaz y Sanchez. Musicerende par på terrasse, Spanien. Olie på lærred
Juan Aldaz y Sanchez. Musicerende par på terrasse, Spanien. Olie på lærred. Juan Aldaz y Sanchez (18-1900-tallet, Spanien). Musicerende par på terrasse, Spanien. Olie på lærred. Utydeligt signeret. 41 x 75 cm. (57 x 91 cm.) Fremstår med krakeleringer, retoucheringer og meget små afskalninger i et hjørne. Lærredet er dubleret. Varenr: 3260084 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-04-2014 20:46:00 DKK 6.000
'Kirkholm', Skovparti med åløb.
'Kirkholm', Skovparti med åløb. . 'Kirkholm', Skovparti med åløb. Olie på plade. Mål: 65 x 81 cm. (77x93). Varenr: 3319879 DKK 800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-04-2014 10:41:00 DKK 300
Andreas Friis, olie på plade, motiv med kunstnerens kone (cd)
Andreas Friis, olie på plade, motiv med kunstnerens kone (cd). Motiv med kunstnerens kone af Andreas Friis (1890-1983), olie på plade, signeret Friis. 50 x 40 cm. (60 x 50 cm). Varenr: 3361961 DKK 800 DK, Odense, Kratholmvej 25-04-2014 13:20:00 DKK 300
Kn. Sasjekin, 'Mazeppa', Ryssland, Olja på panel 1700-talets slut eller tidigare
Kn. Sasjekin, 'Mazeppa', Ryssland, Olja på panel 1700-talets slut eller tidigare. Kn. Sasjekin (?-?,Ryssland) 'Mazeppa'. Olja på mahognypanel. 1700-talets slut eller tidigare. Enligt text på etikett a tergo renoverad i mitten av 1800-talet. Signerad a tergo i Kyrillisk text: Kn. Sasjekin, altenativ stavning Kn. Zaskin. Bildmått: 29 x 35 cm. Ramens mått: 39 x 45 cm. Spricka i ... Varenr: 3376931 DKK 3.284 SE, Örebro, Aspholmen 25-04-2014 13:38:00 DKK 1.888
T. Wells. Olja på duk
T. Wells. Olja på duk. T. Wells. Olja på duk. Landskapsmotiv. 1800-tal. 40x60 cm (65x85 cm). Varenr: 3384068 DKK 821 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 25-04-2014 18:46:00 DKK 246
Arne Breger. Olja på duk (BUS)
Arne Breger. Olja på duk (BUS). Carl Arne Breger (1923-2009). Olja på duk. Uppklistrad på träpannå. Signerad samt daterad -52. Text a tergo: Skiss till takmålning i Albrektsalen utförd av Arne Breger 1952. 7,5x50 cm (12x54 cm). (BUS) Varenr: 3384019 DKK 657 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 25-04-2014 19:16:00 DKK 246
Kai Drews, olie på lærred, skovparti, cd
Kai Drews, olie på lærred, skovparti, cd. Skovparti, af Kai Drews 1884-1964. Olie på lærred. Sign. K. Drews. 70 x 100 cm. Indrammet (83 x 111,5 cm.) Varenr: 3380091 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2014 19:42:00 DKK 325
 1 2 3 4 5  >>