Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Ældre billedkunst i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Aage Bernhard Frederiksen, olie på lærred, vinterlandskab (cd)
Aage Bernhard Frederiksen, olie på lærred, vinterlandskab (cd). Vinterlandskab af Aage Bernhard Frederiksen (1883-1963), olie på lærred, sign. Bernhard F, 69x54 cm. (80x65 cm). Fremstår med krakeleringer og enkelte afskalninger. Varenr: 4308376 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 30-06-2016 08:48:17 DKK 300
Harald Folmer Gross, olie på plade, vinterlandskab (cd)
Harald Folmer Gross, olie på plade, vinterlandskab (cd) . Vinterlandskab af Harald Volmer Gross (1888-1961), olie på plade, sign. Gross, samt sign. på bagsiden H.F. Gross, 62x46 cm. (73x58 cm). Varenr: 4308374 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 30-06-2016 08:49:07 DKK 300
Søren Josva Christensen, olie på lærred, landskab med åløb (cd)
Søren Josva Christensen, olie på lærred, landskab med åløb (cd). Landskab med åløb af Søren Josva Christensen (1892-1948), olie på lærred, sign. Josva, 47x55 cm. (56,5x64,5 cm). Fremstår med krakeleringer. Varenr: 4309784 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 30-06-2016 08:50:26 DKK 300
Knud Bøstrup, olie på lærred, landskab (cd)
Knud Bøstrup, olie på lærred, landskab (cd). Landskab af Knud Bøstrup (1927-2011), olie på lærred, sign. K. Bøstrup, 42x84 cm. (54x96 cm). Varenr: 4309781 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 30-06-2016 08:50:49 DKK 300
Anne Marie Telmanyi, fresco, Orfeus omgivet af vilde dyr
Anne Marie Telmanyi, fresco, Orfeus omgivet af vilde dyr . Orfeus omgivet af vilde dyr, af Anne Marie Telmanyi 1893-1983, fresko, sign. AMT, 109x86 cm (113x90 cm). Fremstår med revner og afslag. NB: Opdateret kunstnernavn. Varenr: 4318928 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-06-2016 11:03:00 DKK 350
Maleri af Isaac Lazarus Israels, Portræt af en mand
Maleri af Isaac Lazarus Israels, Portræt af en mand. Maleri af Isaac Lazarus Israels (1865-1934), Portræt af en mand. Olie på lærred, signeret Isaac Israels forneden til højre. Mål ca.: 74,5 cm x 64 cm. Varenr: 4220692 DKK 37.314 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-06-2016 11:03:52 DKK 22.388
Relief 'Den sidste nadver'. G. Ruggeri.
Relief 'Den sidste nadver'. G. Ruggeri. . Relief 'Den sidste nadver'. G. Ruggeri. 20 årh. G. Ruggeri. Relief udført i kunstmateriale. Signeret G. Ruggeri. 12,5 x 26 cm. (24 x 37,5 cm.). Varenr: 4295859 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 30-06-2016 12:05:09 DKK 325
Aage Blumensaadt. Efterårsparti ved en skovsø, olie på lærred
Aage Blumensaadt. Efterårsparti ved en skovsø, olie på lærred. Efterårsparti ved en skovsø af Aage Blumensaadt (1889-1939), olie på lærred, sign. Blumensaadt. 67 x 79 cm. (77 x 90 cm.) Varenr: 4319936 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 30-06-2016 12:30:00 DKK 300
Carl Søderberg (pseudonym for Niels Walseth) Klitparti med to ældre fiskere. Olie på lærred. cd
Carl Søderberg (pseudonym for Niels Walseth) Klitparti med to ældre fiskere. Olie på lærred. cd. Klitparti med to ældre fiskere af Carl Søderberg (pseudonym for Niels Walseth 1914 - 2001). Olie på lærred. Sign. Carl Søderberg. 75 x 65 cm. (96x86) Varenr: 4321608 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 30-06-2016 12:30:00 DKK 300
Mogens Ege, olie på lærred, parti fra Bornholm
Mogens Ege, olie på lærred, parti fra Bornholm. Parti fra Bornholm, af Mogens Ege 1892-1946, olie på lærred, sign. Mogens Ege. 68x95 cm 69x95 cm, (82x109 cm) Varenr: 4316518 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-06-2016 12:33:00 DKK 325
Hugo Wolff-Maage. Gårdeksteriør med bondekone, olie på lærred
Hugo Wolff-Maage. Gårdeksteriør med bondekone, olie på lærred. Gårdeksteriør med bondekone af Hugo Wolff-Maage (1866-?), olie på lærred, sign. H. Wollf-Maage 13. 50 x 40 cm. (63 x 53 cm.) Fremstår med flere små reparationer, stedvise krakeleringer. Varenr: 4285306 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 30-06-2016 12:40:00 DKK 300
William Stuhr cd, Skagen motiv
William Stuhr cd, Skagen motiv. William Stuhr 1882-1958 cd. Olie på plade. Motiv fra Skagen, signeret h.13,5 x 21,5 cm (21,5 x 29,5 cm)Dette varenummer er en del af en større samling malerier med motiver fra Skagen. Varenr: 4311046 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-06-2016 13:01:00 DKK 650
Ubekendt kunstner. Interiør med rygvendt syende kvinde, olie på lærred, 1925
Ubekendt kunstner. Interiør med rygvendt syende kvinde, olie på lærred, 1925. Ubekendt kunstner. Interiør med rygvendt syende kvinde, olie på lærred. Sign. Aabrink samt dateret 1925. 49 x 44 (63 x 68) cm. Varenr: 4315097 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 30-06-2016 13:02:00 DKK 325
William Stuhr cd, Skagen motiv. William Stuhr 1882-1958 cd. Olie på lærred. Motiv fra Gl. Skagen med udsigt mod Klitgården, signeret h.39 x 59 cm (59 x 69 cm)Dette varenummer er en del af en større samling malerier med motiver fra Skagen. Varenr: 4311217 DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-06-2016 14:02:00 DKK 325
Ernst Heymann, Öl auf Leinwand, Landschaft mit Kutsche
Ernst Heymann, Öl auf Leinwand, Landschaft mit Kutsche . Ernst Heymann, Öl auf Leinwand, Landschaft mit Kutsche, unten rechts signiert 'E.Heymann, München', Rahmen mit floralem Dekor in goldener Farbe, Bildmaße ca.: 40 x 54 cm, Rahmenmaße ca.: 54 x 72 cm, Varenr: 4297725 DKK 2.985 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-06-2016 14:38:32 DKK 2.239
Ubekendt kunstner. Olie på lærred, sydlandsk pige, 18/1900-tallet
Ubekendt kunstner. Olie på lærred, sydlandsk pige, 18/1900-tallet. Ubekendt kunstner. Olie på lærred, sydlandsk pige med vindruer, usigneret. 47 x 33 ( 67 x 53 ) cm. Fremstår med proffesionel udført reparation i lærred. Fra 1800-tallets slutning-1900-tallets begyndelse. Varenr: 4313130 DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 30-06-2016 14:52:00 DKK 375
C.F. Sørensen, akvarel
C.F. Sørensen, akvarel . C. F. Sørensen 1818-1879. Akvarel i gråtoner, usigneret, på bagsiden betitlet 'En dansk Fregat i en vending ved Skagen af C. Frederik Sørensen 1878'. H.28 x 38 cm (32 x 42 cm) Fremstår med skjolder/pletter. Varenr: 4308046 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-06-2016 14:59:49 DKK 325
Ubekendt kunstner, olie på plade, fiskere ved vandløb (2)
Ubekendt kunstner, olie på plade, fiskere ved vandløb (2). Partier med fiskere ved vandløb af ubekendt engelsk kunstner, olie på plade. Begge sign. 25 x 31 cm (43 x 49). Fremstår med afskalninger. (2) Varenr: 4318692 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 30-06-2016 15:04:00 DKK 325
Søren Christian Bjulf, olie på lærred, landskab med menneseker
Søren Christian Bjulf, olie på lærred, landskab med menneseker. Landskab med mennesker, af Søren Christian Bjulf 1890-1958, olie på lærred, sign. Bjulf. 56x47,5 cm (72x63,5 cm) Varenr: 4317421 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-06-2016 15:06:00 DKK 350
Par Porträtt
Par Porträtt. OIDENTIFERAD KONSNTÄR (1700-tal), Porträtt, 1 par, troligen företällande August den starke och Aurora Von königsmarck, olja på duk, 72x60 cm Varenr: 4318066 DKK 8.050 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 30-06-2016 16:32:00
Se mere
Oidentifierad konstnär, oljemålning, motiv med tjädrar.
Oidentifierad konstnär, oljemålning, motiv med tjädrar.. Oidentifierad konstnär, oljemålning, motiv med tjädrar. Olja på duk. Monogramsignerad O,M. Daterad 1915. 47 x 64 cm ( 64 x 81 cm ). Varenr: 4309262 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 30-06-2016 16:38:00 DKK 242
Ubekendt kunstner. Portræt af Ludvin van Beethoven
Ubekendt kunstner. Portræt af Ludvin van Beethoven. Ubekendt kunstner. Olie på træstykke, portræt af Ludvig van Beethoven, sign. M.A., uindrammet: 25,5x16,5 cm. Varenr: 4295453 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 30-06-2016 16:56:00 DKK 300
Ubekendt kunster, olie på plade, interiør
Ubekendt kunster, olie på plade, interiør. Interiør af ubekendt kunster, olie på plade. Usign. 28 X 38 cm (39 x 49). Varenr: 4275274 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 30-06-2016 17:05:00 DKK 300
Ante Karlsson-Stig olja
Ante Karlsson-Stig olja . ANTE KARLSSON-STIG (1885-1967): Fjällandskap med tjärn, signerad och daterad Ante Karlsson Stig -34, olja på duk, 32x49 cm Varenr: 4318075 DKK 1.208 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 30-06-2016 17:48:00
Se mere
Torsten Lidman. Samling porträtt, akvarell (28)
Torsten Lidman. Samling porträtt, akvarell (28). Torsten Lidman, 1903-1990. Samling porträtt, akvarell, 28 st. Signerade. Ca. 15 x 10 cm. (ca 25 x 20 cm.) Varenr: 4306972 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 30-06-2016 18:05:00 DKK 262
Albertus Verhoesen, maleri, 1879
Albertus Verhoesen, maleri, 1879. Albertus Verhoesen (1806 - 1881), 1879, maleri, olie på træplade, skildring af høns, en hane og en påfugl i landskabssceneri, signeret og dateret forneden til venstre, indrammet, billedmål ekskl. ramme 17 x 23,5 cm. Fremstår med lette slitagespor på nederste kant af pladen. Varenr: 4281296 DKK 7.463 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 30-06-2016 18:09:00 DKK 4.478
Axel Gillis Hafström (1841-1909) ,olja på duk
Axel Gillis Hafström (1841-1909) ,olja på duk. Axel Gillis Hafström (1841-1909) ,olja på duk. Flicka går genom björkdunge. Signerad och daterad A G Hafström 1868. Uppfodrad. 24,5 x 37 cm. (47 x 58 cm). Varenr: 4306966 DKK 4.025 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 30-06-2016 18:35:00 DKK 2.415
O.D.Ottesen. Opstilling med kurv, olie på lærred
O.D.Ottesen. Opstilling med kurv, olie på lærred. O. D. Ottesen 1816-1892. Opstilling med roser, stedmoder, frugter, nødder m.m, olie på lærred. Sign. O.D. Fremstår med krakeleringer H. 33,5 x 45 cm (48x59) Varenr: 4317564 DKK 10.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-06-2016 19:05:00 DKK 5.000
Gerardus Johannes Roermeester, Gemälde
Gerardus Johannes Roermeester, Gemälde. Gerardus Johannes Roermeester (1844-1936), Gemälde, Öl auf Leinwand, Darstellung einer Flusslandschaft mit Häusern in der Abenddämmerung, signiert unten rechts, gerahmt, Bildmaß ohne Rahmen 33 x 58,5 cm. Varenr: 4281264 DKK 2.985 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 30-06-2016 19:14:00 DKK 1.866
Marie Sandholt. Akvarel. 'Tisvildehegn'
Marie Sandholt. Akvarel. 'Tisvildehegn'. Marie Sandholdt 1872-1942. Akvarel på plade. "Tisvildehegn". Signeret M. Sandholt, dat. '12. Bagpå betegnet. Mål ca. H 62 cm, B 72 cm (74 x 82). Plade buer. Varenr: 4318832 DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30-06-2016 19:22:00 DKK 300
 1 2 3 4 5 6 7  >>