Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  i Ældre billedkunst i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Ubekendt kunstner samt Valdemar Albertsen, almueinteriør samt gadeparti (2)
Ubekendt kunstner samt Valdemar Albertsen, almueinteriør samt gadeparti (2). Ubekendt kunstner, 1900-tallet, almueinteriør, olie på lærred, sign. Borch, 51 x 41 cm. (65 x 55 cm.) samt Valdemar Albertsen 1868-1954, gadeparti, olie på lærred, sign. V. Albertsen, 62 x 48 cm. (73 x 59 cm.) (2) Varenr: 3473897 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 28-07-2014 13:07:00 DKK 300
Svend Nielsen, Allinge, olie på lærred, cd
Svend Nielsen, Allinge, olie på lærred, cd. Svend Nielsen 1908-1993, Allinge, olie på lærred, sign. Svend Nielsen, 50 x 40 cm. (68 x 58 cm.) Varenr: 3488104 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 28-07-2014 13:10:00 DKK 500
Ubekendt kunstner. Kvindeportræt, olie på lærred
Ubekendt kunstner. Kvindeportræt, olie på lærred. Ubekendt kunstner. Portræt af ældre dame i sort kjole, olie på lærred, usign. 99x73 cm(119x93 cm). Fremstår med par små huller, mindre krakeleringer og afskalninger. Varenr: 3462360 DKK 1.500 DK, Kolding, Trianglen 28-07-2014 13:50:54 DKK 300
Einar Thorbjørn, landskab fra Grønland, olie på lærred, cd
Einar Thorbjørn, landskab fra Grønland, olie på lærred, cd. Einar Thorbjørn 1911-1985, landskab fra Grønland, olie på lærred, sign. E. Thorbjørn, 68 x 99 cm. (83 x 114 cm.) Varenr: 3474504 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 28-07-2014 14:11:00 DKK 550
Ubekendt kunstner, akvarel på papir oplæbet på lærred, fortudie
Ubekendt kunstner, akvarel på papir oplæbet på lærred, fortudie . Forstudie, af ubekendt kunstner. Akvarel og pen opklæbet på lærred. Usign. 113 x 155 cm. Fremstår gulnet og med huller. Varenr: 3475449 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 28-07-2014 14:13:00 DKK 350
Aage Strand, skovparti, olie på lærred, cd
Aage Strand, skovparti, olie på lærred, cd. Aage Strand 1910 - 1975, skovparti, olie på lærred, sign. monogram AS, 60 x 70 cm. (70 x 80 cm.) Varenr: 3479209 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 28-07-2014 15:14:00 DKK 350
Ludvig Jacobsen, blomster, cd.
Ludvig Jacobsen, blomster, cd.. Opstilling med blomster af Ludvig Jacobsen (1890-1957), olie på lærred. Sign. Ludvig Jacobsen. 65 x 53 cm. (77 x 65 cm.) Fremstår med enkelte afskalninger, trænger til rensning. Varenr: 3477414 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-07-2014 15:31:00 DKK 300
Anders Hune, olie på lærred, køer (cd)
Anders Hune, olie på lærred, køer (cd) . Køer af Anders Hune (1894-1968), olie på lærred. Sign. Anders Hune 46'. 60 x 99 cm (70 x 112). Trænger til rensning. Varenr: 3477410 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-07-2014 15:36:00 DKK 350
Osvald Rasmussen (Allan Karms), interiør, cd.
Osvald Rasmussen (Allan Karms), interiør, cd. . Interiør af Osvald Rasmussen (Allan Karms) (født 1933), olie på lærred, signeret Osv. Rasmussen. 29 x 23 cm. (41 x 35 cm.) Varenr: 3476349 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-07-2014 15:38:00 DKK 300
Oidentifierad konstnär, olja på duk
Oidentifierad konstnär, olja på duk. Oidentifierad konstnär, olja på duk. Läsande kvinna. Otydligt signerad. 22 x 28 cm. Varenr: 3489317 DKK 652 SE, Norrköping, Finspångsv. 28-07-2014 15:39:38 DKK 265
Vilhelm Kyhn, olie på lærred/plade, marklandskab med får
Vilhelm Kyhn, olie på lærred/plade, marklandskab med får. Marklandskab med får af Vilhelm Kyhn (1819-1903), olie på lærred, oplimet på plade, signeret V. Kyhn. 16 x 21,5 cm. (26 x 31 cm). Varenr: 3484979 DKK 3.000 DK, Odense, Kratholmvej 28-07-2014 15:42:18 DKK 2.300
Edmund Fischer. Marine, sejlskibe ved vandet
Edmund Fischer. Marine, sejlskibe ved vandet. Edmund Fischer. Sejlskibe ved kysten. Olie på lærred. Sign E, Fischer 44x64(56x78)cm. Fremstår med krakeleringer. Varenr: 3489098 DKK 800 DK, Helsingør, Støberivej 28-07-2014 15:45:00 DKK 350
'Majeldar' motiv från Njurunda Medelpad, Gouache på papper
'Majeldar' motiv från Njurunda Medelpad, Gouache på papper . 'Majeldar' motiv från Medelpad av okänd konstnär. Gouache på papper. Signerad William Bodingh samt daterad 1933. Bildmått: 58,5 cm x 88 cm. Ramad bakom glas. Varenr: 3488150 DKK 652 SE, Örebro, Aspholmen 28-07-2014 16:09:47 DKK 265
Maja Bröms, 2 st tavlor, oljor på duk (2)
Maja Bröms, 2 st tavlor, oljor på duk (2). Maja Bröms, 2 st tavlor, oljor på duk. Gård i vinterlandskap. 42 x 35. Folksamling i folkdräkter. 38 x 50. Signerade samt ena tavlan daterad 1943. Varenr: 3489322 DKK 652 SE, Norrköping, Finspångsv. 28-07-2014 16:15:00 DKK 244
Ubekendt kunstner, 1900-tallet, byparti, olie på lærred
Ubekendt kunstner, 1900-tallet, byparti, olie på lærred. Ubekendt kunstner, 1900-tallet, byparti, olie på lærred, utydl. sign., 56 x 66 cm. (64 x 74 cm.) Varenr: 3488145 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 28-07-2014 16:19:00 DKK 550
Einar Thorbjørn, fiskekutter på strand, olie på lærred, cd
Einar Thorbjørn, fiskekutter på strand, olie på lærred, cd. Einar Thorbjørn 1911-1985, fiskekutter på stranden, olie på lærred, sign. E. Thorbjørn samt betegnet Løkken, 46 x 66 cm. (59 x 79 cm.) Varenr: 3473958 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 28-07-2014 16:19:00 DKK 325
Alfred Jensen, olie på lærred, marinemotiv
Alfred Jensen, olie på lærred, marinemotiv. Marine med sejlskib af Alfred Jensen (1859-1935), olie på lærred, signeret Alfred Jensen. 23 x 35 cm. (33 x 46 cm.) Fremstår med mindre reparation, trænger til rensning. Varenr: 3477960 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-07-2014 16:22:00 DKK 350
Christian Pedersen Bellinge, olie på lærred, landskabsparti (cd)
Christian Pedersen Bellinge, olie på lærred, landskabsparti (cd). Landskabsparti af Christian Pedersen Bellinge (1897-1984), olie på lærred, signeret Chr. P. Bellinge samt dateret 1979. 50 x 55 cm. (53 x 57 cm). Varenr: 3484051 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 28-07-2014 16:30:41 DKK 575
Oscar Mathiesen, olie på lærred, 'Regnbyer over Liseleje' (cd)
Oscar Mathiesen, olie på lærred, 'Regnbyer over Liseleje' (cd). 'Regnbyer over Liseleje' af Oscar Mathiesen (1861-1957), olie på lærred, signeret monogram damt dateret 1938. 37 x 50 cm. (50 x 63 cm). Fremstår enkelte krakeleringer. Varenr: 3484983 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 28-07-2014 16:35:33 DKK 850
Johannes C. F. Nørretranders, sø, olie på lærred, cd.
Johannes C. F. Nørretranders, sø, olie på lærred, cd. . Sø med svaner af Johannes C. F. Nørretranders (1871-1957), olie på lærred, signeret monogram. 40 x 59 cm. (51 x 69 cm.) Varenr: 3474618 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-07-2014 16:48:00 DKK 300
Otto Haslund, olie på lærred, skovparti med æsel
Otto Haslund, olie på lærred, skovparti med æsel. Skovparti af Otto Haslund (1842-1917), olie på lærred, signeret Otto H. 36 x 42 cm. (51 x 57 cm). Fremstår med enkelte små afskalninger. Varenr: 3484986 DKK 1.200 DK, Odense, Kratholmvej 28-07-2014 16:50:15 DKK 575
Yelva Vermehren, olie på lærred, interiør (cd)
Yelva Vermehren, olie på lærred, interiør (cd). Interiør af Yelva Vermehren (1880-1978), olie på lærred, signeret Y. Vermehren. 47 x 60 cm. (61 x 73 cm). Fremstår med reparationer. Varenr: 3484981 DKK 800 DK, Odense, Kratholmvej 28-07-2014 17:00:06 DKK 475
Christian Asmussen, olie på lærred, København
Christian Asmussen, olie på lærred, København. Parti fra København af Christian Asmussen (1873-1940), olie på lærred, signeret Chr. Asmussen. 37 x 44 cm. (48 x 55 cm.) Fremstår løs i ramme, trænger til rensning. Varenr: 3487045 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-07-2014 17:24:00 DKK 300
Kopia efter Alexander Roslin, olja på duk
Kopia efter Alexander Roslin, olja på duk. Olja på duk, kopia efter Alexander Roslin föreställande Baronessan Neubourg-Cromiere. 33x26 cm (46x40 cm). Ramad. Framstår med viss krackelyr. Varenr: 3490426 DKK 815 SE, Stockholm, Slakthusgatan 28-07-2014 17:33:41 DKK 285
Kai Drews, olie på lærred, interiør (cd)
Kai Drews, olie på lærred, interiør (cd) . Interiør af Kai Drews (1884-1964), olie på lærred. Sign. Kai Drews, 1939. 47 x 36 cm (62 x 52 cm.) Varenr: 3476350 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-07-2014 17:41:00 DKK 550
Poul Friis Nyboe. Interiør med klaverspillende pige
Poul Friis Nyboe. Interiør med klaverspillende pige. Enteriør med klaverspillende pige, af Poul Friis Nyboe (1869-1929), olie på lærred, sign. Friis Nyboe, 34,5 x 30 cm. Varenr: 3490896 DKK 800 DK, Roskilde, Store Hedevej 28-07-2014 18:21:54 DKK 300
Inger Kihlman, etsning, kroginteriör (BUS)
Inger Kihlman, etsning, kroginteriör (BUS). Inger Kihlman (1933-1998). Etsning. Blyertssignerad, numrerad 268/500, daterad 67. 28x38 cm, Bladmått: 37 x 48 cm. Oramad. Ark med reva och hanteringsveck. Varenr: 3474606 DKK 652 SE, Malmö, Baltzarsgatan 28-07-2014 18:26:00 DKK 244
Ubekendt kunstner, landskab, olie på lærred
Ubekendt kunstner, landskab, olie på lærred. Landskab af ubekendt kunstner, olie på lærred, signeret E. Lundberg 33'. 44 x 64 cm. (69 x 89 cm.) Fremstår med afskalninger og skævhed. Varenr: 3477413 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-07-2014 18:34:00 DKK 300
H. Bekkers, oliemaleri, 'Ährenleser'
H. Bekkers, oliemaleri, 'Ährenleser'. Olie på lærred, 'Ährenleser' af H. Bekkers, skildring af en bondefamilie ved indsamling af aks foran en kornmark. I baggrunden bondehuse. Signeret forneden til højre. Indrammet. 53,4x80 cm (billedmål ekskl. ramme). Restaureret, fremstår med lille revne og bule. Varenr: 3433897 DKK 4.474 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-07-2014 18:54:00 DKK 1.864
Nils Landzelius, olja på duk
Nils Landzelius, olja på duk. Nils Landzelius, olja på duk. Fiskebåt. Signerad. Mått: 45 x 65 cm. Varenr: 3471265 DKK 652 SE, Norrköping, Finspångsv. 28-07-2014 18:56:00 DKK 244
 1 2 3 4 5 6 7 8  >>