Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Ældre billedkunst i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Sergej Zenkof  akvarell
Sergej Zenkof akvarell. SERGEJ ZENKOF (Ryssland 1900-tal): Innegård i Moskva, signerad, akvarell, 37x27 cm Varenr: 4640942 DKK 1.547 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 30-04-2017 10:02:00
Se mere
Alexander Utkin oljemålning
Alexander Utkin oljemålning. ALEXANDER UTKIN (Ryssland, född 1964): Interiör med kvinna, signerad Utkin A., olja på duk, ca 59x69 cm Varenr: 4640966 DKK 1.547 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 30-04-2017 11:04:00
Se mere
Der Landschaftsmaler  Paul Vorgang (1860-1927)
Der Landschaftsmaler Paul Vorgang (1860-1927). PAUL VORGANG (Tyskland 1866-1927): Bondgård med pojke och gäss, signerad och daterad P. Vorgang -96, olja på duk 46,5x63,5 cm. Proveniens: Samlingen av målningarna härstammar från Anna Elisabeth, född Vorgang, i Berlin och gift med Willi Emil Adolf Hinniger, vidare i arv till familjen A Lindemann... Varenr: 4640974 DKK 6.189 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 30-04-2017 11:20:00
Se mere
Oidentifierad konstnär Tyskland
Oidentifierad konstnär Tyskland. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (Tyskland 1800/1900-tal); Trompe l'oeil med rosor över ett kort med landskapsvy, olja på träskiva, 39x57 cm. . Påskrift på baksidan "Blu-Siemensstadt ***" Varenr: 4640978 DKK 1.934 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 30-04-2017 11:28:00
Se mere
Holländks skola
Holländks skola. HOLLÄNDSK SKOLA, 1700-tal, olja på kopparplåt, ca 28x40 cm Varenr: 4640980 DKK 4.642 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 30-04-2017 11:32:00
Se mere
Hans Müller-Dachau olja
Hans Müller-Dachau olja. HANS MÜLLER-DACHAU (Tyskland 1877-1924): Porträtt av konstnärens moder, signerad Hans Müller-Dachau 1911, olja på pannå, 114x85 cm . På baksidan spår av utställningsetiketter Varenr: 4640986 DKK 19.342 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 30-04-2017 11:44:00
Se mere
Samling av den tyske konstnären Paul Vorgang
Samling av den tyske konstnären Paul Vorgang . PAUL VORGANG (Tyskland 1866-1927): Vattendrag, olja på duk fäst på pannnå, 61x44,5 cm. Proveniens: Samlingen av målningarna härstammar från Anna Elisabeth, född Vorgang, i Berlin och gift med Willi Emil Adolf Hinniger, vidare i arv till familjen A Lindemann i Warnemunde där konstnären var inneboe... Varenr: 4640998 DKK 2.321 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 30-04-2017 12:22:00
Se mere
Samling av den tyske konstnären Paul Vorgang . PAUL VORGANG (Tyskland 1866-1927): Pojkar vid bondgård, olja på duk, 22x28,5 cm. Proveniens: Samlingen av målningarna härstammar från Anna Elisabeth, född Vorgang, i Berlin och gift med Willi Emil Adolf Hinniger, vidare i arv till familjen A Lindemann i Warnemunde där konstnären var inneboende en... Varenr: 4641017 DKK 1.547 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 30-04-2017 13:14:00
Se mere
George Hornby, Seestück, Malerei / Gemälde, Öl auf Platte
George Hornby, Seestück, Malerei / Gemälde, Öl auf Platte. George Hornby, Darstellung eines Seestückes mit Booten, Öl auf Platte, unten rechts im Bild signiert 'George Hornby', wohl Lester George Hornby (1882-1956), gerahmt, Bildmaß ohne Rahmen 40 x 60 cm, Gesamtmaß 69 x 88 cm; altersgemäße Abnutzungsspuren, Verfärbungen auf dem Firniß, Bestoßungen am ... Varenr: 4641792 DKK 2.228 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 30-04-2017 13:54:00 DKK 1.783
Oidentifierad konstnär olja
Oidentifierad konstnär olja. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1800-tal): Lanskapsmotiv med kor, olja på duk, ca 29x40 cm Varenr: 4641034 DKK 1.547 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 30-04-2017 14:02:00
Se mere
Andrej Afanas'evich Egorov gouache
Andrej Afanas'evich Egorov gouache. ANDREJ AFANAS'EVICH EGOROV (Ryssland 1878-1954): Plöjning på åkern, signerad, gouache, 23x31 cm Varenr: 4641048 DKK 3.095 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 30-04-2017 14:30:00
Se mere
Samling av den tyske konstnären Paul Vorgang . PAUL VORGANG (Tyskland 1866-1927): Solnedgång, signerad och daterad P Vorgang -99, olja på pannå av papp, 23,5x17 cm . Proveniens: Samlingen av målningarna härstammar från Anna Elisabeth, född Vorgang, i Berlin och gift med Willi Emil Adolf Hinniger, vidare i arv till familjen A Lindemann i Warne... Varenr: 4641057 DKK 1.547 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 30-04-2017 15:02:00
Se mere
Samling av den tyske konstnären Paul Vorgang . PAUL VORGANG (Tyskland 1866-1927): Morgonstämning, signerad PV och på baksidan påskrift "Morgenstimmung von Prof. Paul Vorgang", olja på träskiva med snidad irisblomma i relief, 12x23 cm. Proveniens: Samlingen av målningarna härstammar från Anna Elisabeth, född Vorgang, i Berlin och gift med Will... Varenr: 4641061 DKK 1.547 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 30-04-2017 15:10:00
Se mere
Grigor Auer akvarell
Grigor Auer akvarell. GRIGOR AUER (Finland 1882-1967): Vinterlandskap, signerad 1922, akvarell, 23x32 cm Varenr: 4641063 DKK 1.934 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 30-04-2017 15:14:00
Se mere
C Weinert, oljemålning
C Weinert, oljemålning. CARL WEINERT (1845-?): Porlande bäck, oljemålning, signerad, 92x72 cm Varenr: 4641082 DKK 2.321 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 30-04-2017 16:06:00
Se mere
Samling av den tyske konstnären Paul Vorgang . PAUL VORGANG (Tyskland 1866-1927): Insjölandskap, akvarell på teckning, signerad P Vorgang, 29,5x38,5 cm.. Proveniens: Samlingen av målningarna härstammar från Anna Elisabeth, född Vorgang, i Berlin och gift med Willi Emil Adolf Hinniger, vidare i arv till familjen A Lindemann i Warnemunde där ko... Varenr: 4641095 DKK 1.160 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 30-04-2017 16:32:00
Se mere
Herman C.A. Paradies, olie på lærred, havnescene
Herman C.A. Paradies, olie på lærred, havnescene. Herman C.A. Paradies, olie på lærred, havnescene. Signeret forneden til højre: 'Herm.C.A. Paradies.' Mål billede ca. 35 x 49 cm, ramme 50 x 63 cm. Maleriet skal restaureres, fremstår med afskalninger. Varenr: 4366982 DKK 11.141 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-04-2017 17:20:00 DKK 4.457
Portræt af en kvinde med spansk vifte i prunkramme, olie på lærred
Portræt af en kvinde med spansk vifte i prunkramme, olie på lærred . Portræt af en kvinde med spansk vifte i prunkramme, olie på lærred, ramme i gylden farve med bladrankemønster og perlestav, guldbemalet. Billedmål ca.: 68 x 83 cm. Rammemål ca.: 102 x 117 cm. Fremstår i aldersrelateret stand med lette brugsspor. Varenr: 4605427 DKK 3.714 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-04-2017 17:25:00 DKK 1.857
Alexander Scheloumoff, olie på træfiberplade, 'Uden titel'
Alexander Scheloumoff, olie på træfiberplade, 'Uden titel'. Alexander Scheloumoff (1892-1963), olie på træfiberplade, 'Uden titel', signeret nederst til højre. Billedmål: 23 x 17 cm. Rammens mål: 37 x 34 x 6 cm. Fremstår i aldersrelateret stand, et lille afslag på rammen øverst til venstre. Varenr: 4630850 DKK 2.228 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-04-2017 17:25:00 DKK 1.114
August Theodore Schöfft, olie på elfenben, dameportræt, dateret 1838
August Theodore Schöfft, olie på elfenben, dameportræt, dateret 1838 . August Theodore Schöfft (1809-1888), olie på elfenben, dameportræt, dateret på bagsiden: 1838, overfladen fremstår delvist krakeleret. Ramme i guldfarve med fint mønster. Billedmål ca.: 16 x 18 cm. Rammemål ca.: 23 x 25 cm. Fremstår i aldersrelateret stand. Varenr: 4578420 DKK 8.913 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-04-2017 17:25:00 DKK 5.199
Carl Irmer, olie på træ, solnedgang i prunkramme
Carl Irmer, olie på træ, solnedgang i prunkramme . Carl Irmer (1834-1900), olie på træ, solnedgang i prunkramme, front med navneskilt: 'Prof. Irmer', ramme i gylden farve med kartoucher. Billedmål ca.: 22 x 30 cm. Rammemål ca.: 42 x 48 cm. Fremstår i aldersrelateret stand. Varenr: 4557733 DKK 4.085 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-04-2017 17:26:00 DKK 2.971
Porträt einer Dame mit einer Perlenkette, Aquarell und Pastellkreide auf Papier
Porträt einer Dame mit einer Perlenkette, Aquarell und Pastellkreide auf Papier . Porträt einer Dame mit einer Perlenkette, Aquarell und Pastellkreide auf Papier, unten rechts unleserlich signiert, unter Glas gerahmt, Rahmen in goldener Farbe mit Kartuschen. Bildmaße ca.: 47 x 60 cm. Rahmenmaße ca.: 65 x 82 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren. Varenr: 4582938 DKK 2.600 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-04-2017 17:26:00 DKK 1.114
Antike Landkarten, Kupferstiche, Frankreich, Griechenland (4)
Antike Landkarten, Kupferstiche, Frankreich, Griechenland (4) . Antike Landkarten, Kupferstiche, Frankreich, Griechenland, Mittelmeer etc., unter Glas und Passepartout gerahmt. Maße ca.: 55 x 63 cm. Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchspuren (Rahmen sind leicht bestoßen) (4). Varenr: 4582957 DKK 2.600 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-04-2017 17:26:00 DKK 1.486
Unbekannter Künstler, Öl auf Leinwand, 'Angler am Fluss', 19. Jh.
Unbekannter Künstler, Öl auf Leinwand, 'Angler am Fluss', 19. Jh.. Unbekannter Künstler, Öl auf Leinwand, 'Angler am Fluss', 19.Jh. Prunkvoller mehrfacher getreppter Rahmen.Rahmenmaß: 78 x 68 cm, sichtbares Bildmaß: 58 x 48 cm. Altersgemäßer Zustand. Varenr: 4634205 DKK 1.857 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-04-2017 17:26:00 DKK 1.114
Samling av den tyske konstnären Paul Vorgang . PAUL VORGANG (Tyskland 1866-1927): Sommarfält, signerad P Vorgang troligen daterad -02, olja på pannå, 24x36 cm. Proveniens: Samlingen av målningarna härstammar från Anna Elisabeth, född Vorgang, i Berlin och gift med Willi Emil Adolf Hinniger, vidare i arv till familjen A Lindemann i Warnemunde ... Varenr: 4641117 DKK 1.934 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 30-04-2017 17:30:00
Se mere
Samling av den tyske konstnären Paul Vorgang . PAUL VORGANG (Tyskland 1866-1927): Tallar, signerad och daterad PV -96, olja på pannå, 35,5x12,5 cm . Proveniens: Samlingen av målningarna härstammar från Anna Elisabeth, född Vorgang, i Berlin och gift med Willi Emil Adolf Hinniger, vidare i arv till familjen A Lindemann i Warnemunde där konstnä... Varenr: 4641126 DKK 1.547 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 30-04-2017 18:02:00
Se mere
Samling av den tyske konstnären Paul Vorgang . PAUL VORGANG (Tyskland 1866-1927): Kålfält med hus och hästekipage, signerad P Vorgang, olja på duk, 23x30,5 cm. Proveniens: Samlingen av målningarna härstammar från Anna Elisabeth, född Vorgang, i Berlin och gift med Willi Emil Adolf Hinniger, vidare i arv till familjen A Lindemann i Warnemunde ... Varenr: 4641135 DKK 1.934 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 30-04-2017 18:20:00
Se mere
A. Rudolphi, maleri, stilleben, 1900-tallet
A. Rudolphi, maleri, stilleben, 1900-tallet. A. Rudolphi, maleri, 1900-tallet, stilleben, olie på lærred, forestiller et stilleben bestående af ferskener, druer og appelsiner i en høj sølvskål placeret på et bord, mørke, røde nuancer og sort, signeret nederst til højre i billedet, indrammet, billedets størrelse 74 x 58 cm, mål i alt 90 x 75... Varenr: 4511565 DKK 2.971 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 30-04-2017 18:43:00 DKK 1.857
Samling av den tyske konstnären Paul Vorgang . PAUL VORGANG (Tyskland 1866-1927): Gammal ek, signerad och daterad P. Vorgang -96, olja på duk, 64x50,5 cm. Proveniens: Samlingen av målningarna härstammar från Anna Elisabeth, född Vorgang, i Berlin och gift med Willi Emil Adolf Hinniger, vidare i arv till familjen A Lindemann i Warnemunde där k... Varenr: 4641147 DKK 5.416 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 30-04-2017 18:44:00
Se mere
Gemälde, Landschaftsmalerei
Gemälde, Landschaftsmalerei. Gemälde, Landschaftsmalerei, Öl auf Holz, landschaftliche Szene mit Baumallee und Feldweg vor grau-bewölktem Himmel, Grün-, Braun- und Rottöne, gerahmt, Darstellungsgröße 56 x 78 cm, Gesamtmaß 78 x 100 cm. Varenr: 4511566 DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 30-04-2017 18:47:00 DKK 297
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  >>