Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Ældre billedkunst i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 11  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Alfred Larsen, Danmark, olja på duk (bus)
Alfred Larsen, Danmark, olja på duk (bus). Alfred Larsen f. 1886-xx, Danmark, olja på duk, landskapsmotiv, signerad, ramad. Bildmått 95x65 cm. Viss ytsmuts. (bus) Varenr: 3879660 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 05-07-2015 17:05:00 DKK 238
Prins Eugen tuschlavering
Prins Eugen tuschlavering. PRINS EUGEN (1865-1947), Landskap, signerad och daterad Eugen omkr.1930, tuschlavering, 29x46 cm Varenr: 3893881 DKK 3.176 SE, Stockholms Auktionsverk Online 05-07-2015 17:45:00
Se mere
Frans Gard, målning (bus)
Frans Gard, målning (bus). Frans Gard, målning, olja på duk, solnedgång. (bus). Signerad. Ramad. Dagermått 64 x 53 cm. Varenr: 3879217 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 05-07-2015 18:56:00 DKK 238
Okänd konstnär, oljor på pannå (2) (BUS)
Okänd konstnär, oljor på pannå (2) (BUS). Okänd konstnär, 1900-tal. Oljemålningar på pannå, monogramsignerade. Gårdsmotiv samt hage. 38x46 cm (45x53 cm). (2) Varenr: 3178626 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 05-07-2015 19:22:00 DKK 238
Niels Jensen, olie på lærred, maskekomposition, 'Gladiator' (cd)
Niels Jensen, olie på lærred, maskekomposition, 'Gladiator' (cd) . Maskekomposition, 'Gladiator', af Niels Jensen(f. 1965), sign. monogram & på bagsiden, 40 x 40 cm(44 x 44 cm). Varenr: 3892087 DKK 2.500 DK, Odense, Kratholmvej 05-07-2015 19:37:00 DKK 525
Emil Österman
Emil Österman. EMIL ÖSTERMAN (1870-1927): Porträtt av Verkställande Direktör Fredrik Benzinger, signerad och daterad Emil Österman 1918, olja på duk, 70x96 cm Varenr: 3893921 DKK 3.970 SE, Stockholms Auktionsverk Online 05-07-2015 20:45:00
Se mere
Carl Høyrup. Hedelandskab med urfugl. Olie på lærred
Carl Høyrup. Hedelandskab med urfugl. Olie på lærred. Hedelandskab med urfugl i flugt. Carl Høyrup, 1893-1961. Olie på lærred. Signeret C. Høyrup. Incl.ramme: 93 x 135 cm. (112 x 155 cm.) Varenr: 3892042 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 05-07-2015 21:10:00 DKK 325
Bernhard Daniel Rolfsted. Opstilling i vindue med frugter og chianti-flaske, olie på lærred (cd)
Bernhard Daniel Rolfsted. Opstilling i vindue med frugter og chianti-flaske, olie på lærred (cd). Opstilling i vindue med frugter og chianti-flaske af Bernhard Daniel Rolfsted (f. 1905), olie på lærred, sign. Rolfsted. 65 x 56 cm. (74 x 65 cm.) Varenr: 3888824 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 06-07-2015 11:19:00 DKK 300
Johan Krouten
Johan Krouten. JOHAN KROUTHÉN (1858-1932), Garpenbergs kyrka Dalarna, olja på duk, daterad 1927, 50x75 cm . PROVENIENS: Nordén 6 oktober 1993 Varenr: 3893957 DKK 15.882 SE, Stockholms Auktionsverk Online 06-07-2015 12:36:00
Se mere
Karl Bovin. Akvarell (BUS)
Karl Bovin. Akvarell (BUS). Karl Bovin (1907-1985). Akvarell. Signerad. 51x67 cm (66x82 cm). (BUS) Varenr: 3894239 DKK 1.191 SE, Helsingborg, Garnisonsgatan 06-07-2015 12:38:00 DKK 1.032
Ubekendt kunstner, olie på lærred, Kystlandskab ved Århus, 1800-tallet
Ubekendt kunstner, olie på lærred, Kystlandskab ved Århus, 1800-tallet. Ubekendt kunstner, olie på lærred, Kystlandskab ved Århus. Monogr. sign. og dat. V.S. (18)85. 30 x 41 cm (44 x 54 cm). Varenr: 3893265 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 06-07-2015 13:54:00 DKK 375
Niels Nielsen, olie på lærred, 'Sommermerker ved Roskilde fjord'.
Niels Nielsen, olie på lærred, 'Sommermerker ved Roskilde fjord'. . 'Sommermarker ved Roskilde fjord' af Niels Nielsen. landskabskomposition, olie på lærred, sign. Niels Nielsen. 55 x 73 cm. ( 63 x 82 cm.) Varenr: 3894430 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 06-07-2015 13:56:00 DKK 350
C. Steen. Fiskere ved stranden.
C. Steen. Fiskere ved stranden.. Ubekendt kunstner, 1900-tallet. Olie på lærred. Motiv med fiskere ved strandkant. Sign. C. Steen. Mål: 68 x 98 cm, (82x112). Varenr: 3855866 DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 06-07-2015 13:59:00 DKK 300
A Nilsson. Olja på pannå
A Nilsson. Olja på pannå. A Nilsson. Olja på pannå. Signerad A Nilsson -94. 23x34 cm (37x48 cm). Varenr: 3894214 DKK < 1.000 SE, Helsingborg, Garnisonsgatan 06-07-2015 14:42:00 DKK 238
Christian Aabye Talge. Olie på lærred, fiskere på strand, cd
Christian Aabye Talge. Olie på lærred, fiskere på strand, cd. Christian Aabye Talge 1898-?. Olie på lærred. Fiskere på stranden, sign. Chr. Aabye Talge. 68x97 cm(79x108 cm). Fremstår med reparation, mindre afskalninger. Varenr: 3865514 DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 06-07-2015 14:49:00 DKK 300
Egron Lundgren akvarell
Egron Lundgren akvarell. EGRON LUNDGREN (1815-1875): Skogsstig med mor och barn, signerad EL, akvarell, 43x40 cm. Utställd: Liljevalchs Varenr: 3893969 DKK 5.559 SE, Stockholms Auktionsverk Online 06-07-2015 15:36:00
Se mere
Søren Edsberg CD. Sommerstemning i landsby med mølle. Olie på lærred
Søren Edsberg CD. Sommerstemning i landsby med mølle. Olie på lærred. Sommerstemning i landsby med mølle, af Søren Edsberg (f. 1945) CD. Olie på lærred. Sign. Søren Edsberg. 40 x 50 cm. (55 x 65 cm.). Behov for let overfladerens. Varenr: 3836639 DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 06-07-2015 15:46:00 DKK 300
Carl Martin Soya-Jensen, tilskrevet. Akvarel. Skovmotiv.
Carl Martin Soya-Jensen, tilskrevet. Akvarel. Skovmotiv.. Cark Martin Soya-Jensen (1860-1912). Akvarel. Skovmotiv. Usign. 25,5 x 35,5 cm. Varenr: 3880809 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 06-07-2015 15:54:22 DKK 325
Vilhelm Birkedal Barfod Dornonville de la Cour. Olie på lærred, landskab, cd
Vilhelm Birkedal Barfod Dornonville de la Cour. Olie på lærred, landskab, cd. Vilhelm Birkedal Barfod Dornonville de la Cour 1883-1974 cd. Olie på lærred. Landskab med fjord, sign. Vilh. la Cour, dateret. 50x73 cm(62x85 cm) Varenr: 3888456 DKK 1.000 DK, Kolding, Trianglen 06-07-2015 16:30:00 DKK 300
Hans Kongsmar, Nina Høgh samy Ewald Grauengaard, olie på lærred, div. motiver (3)
Hans Kongsmar, Nina Høgh samy Ewald Grauengaard, olie på lærred, div. motiver (3). Div. motiver af Hans Kongsmar, Nina Høgh samy Ewald Grauengaard, olie på lærred, alle sign. 68x96 cm. (75x102 cm). 73x66 cm. (82x77 cm). 50x61 cm. (69x80 cm). (3) Varenr: 3893329 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 06-07-2015 16:35:09 DKK 300
P. Meineke, 20. årh. Olie på lærred. Vinterlandskab, cd
P. Meineke, 20. årh. Olie på lærred. Vinterlandskab, cd. P. Meineke. Olie på lærred. Vinterlandskab med gård, sign. P. Meineke. 31x46,5 cm(50x65 cm). Fremstår med trykmærker og lette krakeleringer. Varenr: 3865518 DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 06-07-2015 16:50:00 DKK 300
Willhelm von Gegerfelt oljemålning
Willhelm von Gegerfelt oljemålning. WILHELM VON GEGERFELT (1844-1920): Höstlandskap, . signerad W v Gegerfelt, olja på duk, 47x61 cm Varenr: 3893975 DKK 4.765 SE, Stockholms Auktionsverk Online 06-07-2015 17:12:00
Se mere
Charlotte Sannom og Ingemann Jørgensen  (2)
Charlotte Sannom og Ingemann Jørgensen (2). Charlotte Sannom (1846 - 1923) Landskaber med gård og åløb. Ingemann Jørgensen 1921-1982 Olie på lærred. Uden rammer. 40 x 75 cm. og 43 x 63 cm. Kraftige krakeleringer og afskallinger (2) Varenr: 3890195 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 06-07-2015 17:38:00 DKK 300
Jørgen Eising, olie på lærred, 'Sommeren 1923'
Jørgen Eising, olie på lærred, 'Sommeren 1923'. 'Sommeren 1923', af Jørgen Ejsing (1889-1954), Sign. og dat. Jørgen Ejsing 1923. 64 x 44 cm (85 x 65 cm) Lærred skal strammes. Varenr: 3889600 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 06-07-2015 18:03:00 DKK 325
Wolmer Zier, olie på lærred, 'Klitter ved løkken', cd
Wolmer Zier, olie på lærred, 'Klitter ved løkken', cd. 'Klitter ved løkken', af Wolmer Zier (1910-1990), olie på lærred, Sign. W. Zier. 43,5 x 33,5 cm (59,5 x 49,5 cm) Varenr: 3889552 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 06-07-2015 18:04:00 DKK 400
Figurkompositioner, gouache på Amate-bark, Mexiko, 1900-talets första hälft
Figurkompositioner, gouache på Amate-bark, Mexiko, 1900-talets första hälft. Figurkompositioner, gouache på Amate-bark, Mexiko, 1900-talets första hälft. Osignerade. Bildytornas mått: 27 x 34 cm. Naturliga sprickor och märken i barken. Glasade och ramade. Varenr: 3888698 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 06-07-2015 18:12:00 DKK 238
Erik Storch, olie på lærred, Kemisk forsøg i apoteksvinduet i Saltum
Erik Storch, olie på lærred, Kemisk forsøg i apoteksvinduet i Saltum. 'Kemisk forsøg i apoteksvinduet i Saltum', af Erik Storch, begyndelsen af 1900-tallet, Sign. Erik Storch. 60 x 69 cm (75 x 84 cm) Varenr: 3890343 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 06-07-2015 18:16:00 DKK 325
Miniatyrmålning, sannolikt Ryssland, 18/1900-tal gouache på snäckskal
Miniatyrmålning, sannolikt Ryssland, 18/1900-tal gouache på snäckskal. Miniatyrmålning, sannolikt Ryssland. Omkring sekelskiftet 18/1900. Gouache på snäckskal. Otydligt signerad. Baksida med monogram i metall. Mått: ca 6,5 x 8,5 cm. Glasad och ramad. Varenr: 3888705 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 06-07-2015 18:56:00 DKK 258
Ubekendt kunstner, midt 1900-tallet
Ubekendt kunstner, midt 1900-tallet. Ubekendt kunstner. Olie på lærred. Pige med fugl. Sign. M. Samuelsen. Mål: 66 x 50 cm, (75x 59). Maleri fremstår løs i ramme. Varenr: 3833101 DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 06-07-2015 19:01:00 DKK 300
To malerier, 1900-tallet. Peter Lieps Hus mm (2)
To malerier, 1900-tallet. Peter Lieps Hus mm (2). To malerier. Bestående af: Ubekendt kunstner, sign. Gunner Mynge, Olie på lærred, Peter Lieps i dyrehaven, 44x32 cm. (56x42 cm.) Fremstår løs i ramme. Ubekendt kunstner, olie på plade, gårdmotiv, 34x25 cm. ( 42x33 cm.) (2) Varenr: 3833843 DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 06-07-2015 19:07:00 DKK 300
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 11  >>