Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Ældre billedkunst i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Hjalmar Olsen, 1900-tallet. Udsigt over kuperet landskab. Olie på lærred
Hjalmar Olsen, 1900-tallet. Udsigt over kuperet landskab. Olie på lærred. Udsigt over kuperet landskab med sø og lyngklædte bakker, af Hjalmar Olsen (1900-tallet). Olie på lærred. Sign. Hj. Olsen. 66 x 93,5 cm. (82 x 112 cm.) Varenr: 3591422 DKK 800 DK, Kolding, Trianglen 25-10-2014 15:55:33 DKK 300
Nils Forsberg, olja på duk. Kvinnoakt
Nils Forsberg, olja på duk. Kvinnoakt. Nils Forsberg, 1842-1934. Olja på duk. Kvinnoakt. Bilden finns avbildad på sidan 65 i den självbiografiska boken om Nils Forsbergs liv 'Mitt liv'. A tergo etikett med texten: "Inköpt av rentier Lars Bengtsson, Hälsingborg, direkt av konstnären Nils Forsberg. Ärvdes 1915 av sonen Lars Gunnar Gebe,... Varenr: 3586509 DKK 2.431 SE, Malmö, Baltzarsgatan 25-10-2014 19:56:00 DKK 3.484
Carl August Johansson, olja på duk, landskap (BUS)
Carl August Johansson, olja på duk, landskap (BUS). Carl August Johansson (1863-1944). Oljemålning på duk. Signerad och daterad 1919. Landskap. Smärre färgbortfall samt liten lagning på baksida. 54x81 cm (71-98 cm) Varenr: 3581187 DKK 32.413 SE, Malmö, Baltzarsgatan 25-10-2014 20:38:30 DKK 6.645
Motiv av Muskateer, olja på duk, 1800-tal
Motiv av Muskateer, olja på duk, 1800-tal. Motiv av muskateer av okänd konstnär. Olja på duk. Signerad E. Martino?. 1800-tal. Duk med hål/skada. Bildmått: 50 x 30 cm. Ramad. Ram från tiden. Varenr: 3594966 DKK 1.215 SE, Örebro, Aspholmen 26-10-2014 15:32:00 DKK 284
Wilhelm von Gegerfelt, målning
Wilhelm von Gegerfelt, målning. Wilhelm von Gegerfelt målning, olja på pannå. Signerad och möjligen daterad. Ramad. Dagermått 22 x 9,5 cm. Detta föremål tillhör en samling med föremål som alla kommer från säteriet Kråk och från adliga familjen Ehrenborg som ägde denna herrgård i Västergötland mellan c a 1750-1950. Varenr: 3592363 DKK 1.621 SE, Stockholm, Slakthusgatan 26-10-2014 16:30:00 DKK 567
Målning, Jesus som smärtomannen
Målning, Jesus som smärtomannen. Målning, olja på duk. Jesus som smärtomannen. Kopia signerad WT efter UA 1858. Ramad. Dagermått 52 x 45 cm. Krackelyrer och ytsmuts. Detta föremål tillhör en samling med föremål som alla kommer från säteriet Kråk och från adliga familjen Ehrenborg som ägde denna herrgård i Västergötland mellan... Varenr: 3513884 DKK 810 SE, Stockholm, Slakthusgatan 26-10-2014 17:15:00 DKK 587
Parti med målningar och grafik (7)
Parti med målningar och grafik (7). Parti med målningar och grafik, 7 stycken. Blandteknik, porträtt av liten flicka, 1800-tal. Akvarell signerad E S, Japanskt träsnitt 1800-tal, etsning Ernst Hällgren, två stycken inramade oljetryck varav det ena har en proveniensbeskrivning. Dagermått mellan 13 x 10 cm och 37 x 25,5 cm. Gulnader ... Varenr: 3592176 DKK 648 SE, Stockholm, Slakthusgatan 26-10-2014 18:15:00 DKK 284
Målning efter Elias Martin
Målning efter Elias Martin. Målning på pannå efter Elias Martin föreställande Bellman. Möjligen är målning utförd ovanpå ett tryck av Martins målning. Pannån är på baksidan stämplad Kopia efter original i Nationalmuseum. Ramen äger metallskylt med Bellmans och Martins namn. Dagermått 26,5 x 22,5 cm. Krackelyrer (sannolikt i... Varenr: 3541116 DKK 648 SE, Stockholm, Slakthusgatan 26-10-2014 18:20:00 DKK 365
Målning, kopia efter Amalia Lindengren
Målning, kopia efter Amalia Lindengren. Målning, olja på duk kopia efter original av Amalia Lindengren, utförd av Ernst Åkerbladh 1949. Ramad. Dagermått 85 x 64 cm. Mindre hål i duken i nedre högra hörnet samt några skrapmärken. Detta föremål tillhör en samling med föremål som alla kommer från säteriet Kråk och från adliga familjen ... Varenr: 3539785 DKK 2.431 SE, Stockholm, Slakthusgatan 26-10-2014 18:45:00 DKK 1.053
Pastell föreställande Kråks herrgård
Pastell föreställande Kråks herrgård. Pastell föreställande Kråks herrgård. 1800-talets slut. Ramad och glasad. Dagermått 32,5 x 23 cm. Några veckskador på bilden. Detta föremål tillhör en samling med föremål som alla kommer från säteriet Kråk och från adliga familjen Ehrenborg som ägde denna herrgård i Västergötland mellan c a ... Varenr: 3541117 DKK 648 SE, Stockholm, Slakthusgatan 26-10-2014 18:50:00 DKK 344
J. W., Captain Anderson, 'Bucht im Mondschein', oliemaleri, 1893
J. W., Captain Anderson, 'Bucht im Mondschein', oliemaleri, 1893. J. W., Captain Anderson, 'Bucht im Mondschein', oliemaleri, olie på plade, 1893, 48 x 34 cm, signeret 'J.W.Anderson 10/93' forneden til højre. Indrammet. Varenr: 3589672 DKK 12.657 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-10-2014 19:00:00 DKK 8.934
Målning, mansporträtt, 1800-tal
Målning, mansporträtt, 1800-tal. Målning, olja på duk, mansporträtt, 1800-tal. Ramad. Dagermått 22 x 18 cm. Krackelyrer, inslag, ytsmuts. Detta föremål tillhör en samling med föremål som alla kommer från säteriet Kråk och från adliga familjen Ehrenborg som ägde denna herrgård i Västergötland mellan c a 1750-1950. Varenr: 3591887 DKK 648 SE, Stockholm, Slakthusgatan 26-10-2014 19:20:00 DKK 365
Del av japanskt scrollmåleri, tusch. Bär påskrift
Del av japanskt scrollmåleri, tusch. Bär påskrift. Del av japanskt scrollmåleri, tusch. Bär påskrift. Figur i bergslandskap. 65x125 (73x133) cm. Nyproducerade varor värderas efter butiksprismetoden. Det betyder att vår värdering plus köpprovision motsvarar rekommenderat försäljningspris, eller det pris varan skulle kosta i butik. Läs mer här. Varenr: 3594070

DKK 972 SE, Malmö, Baltzarsgatan 26-10-2014 19:22:00 DKK 243
Samling oliemalerier af Waechter og Korbach (3)
Samling oliemalerier af Waechter og Korbach (3). Olie på lærred, 2 byprospekter af Waechter, mål ca. 29 x 22 cm og 39 x 28 cm, 1 vinterlandskab af Korbach, mål ca. 49 x 59 cm, mål hver ekskl. ramme. (3) Varenr: 3552326 DKK 4.467 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-10-2014 19:32:00 DKK 2.606
Åke Ahnlund, olja på duk, landskap (BUS)
Åke Ahnlund, olja på duk, landskap (BUS). Åke Ahnlund, olja på duk. Signerad Åke Ahnlund och daterad 1921. Vinterlandskap med frusen sjö. 61x72, (71x80) cm. Varenr: 3585986 DKK 810 SE, Malmö, Baltzarsgatan 26-10-2014 19:36:00 DKK 243
Porträtt av man i katolsk ämbetsdräkt, 1700-tal
Porträtt av man i katolsk ämbetsdräkt, 1700-tal . Porträtt av man i katolsk ämbetsdräkt, 1700-tal. Mannen håller ett skrivet dokument med bl a påven Clemens XIII:s namn (påve åren 1758-1769). Målningen är uppfodrad på annan duk för c a 100 år sedan. Ramad. Dagermått 79 x 52 cm. Målningen har skador i kanterna. Detta föremål tillhör en samling... Varenr: 3539786 DKK 12.155 SE, Stockholm, Slakthusgatan 26-10-2014 19:45:00 DKK 6.483
Unbekannter Künstler, Bildkachel 'Auerhahn'
Unbekannter Künstler, Bildkachel 'Auerhahn'. Öl auf Keramikfliese, 'Auerhahn', unbekannter Künstler, Rückseitig gestempelt mit 'Handmalerei MG', Maße ca. 30 x 25 cm ohne Rahmen. Varenr: 3556897 DKK 596 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-10-2014 19:45:00 DKK 298
Giovanni Battista, Gouache 'Küstenszene am Vesuv'
Giovanni Battista, Gouache 'Küstenszene am Vesuv'. Gouache på papir bag glas, 'Küstenszene am Vesuv' af Giovanni Battista, mål ca. 50 x 32 cm ekskl. ramme, billedet fremstår delvist let snavset og jordslået. Varenr: 3556893 DKK 4.467 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-10-2014 19:55:00 DKK 2.978
Hästmotiv, Olja på duk, 1800-tal, England
Hästmotiv, Olja på duk, 1800-tal, England. Hästmotiv, Pojke med två hästar på landet, av okänd konstnär. Olja på duk, osignerad. 1800-tal, England. Bildmått: 36 x 54 cm. Framstår med reperation samt kraftig retuschering i tavlans mitt. Ram från tiden. Ram med mindre dekor bortfall samt senare bronsering. Varenr: 3593987 DKK 810 SE, Örebro, Aspholmen 26-10-2014 19:56:00 DKK 466
Inga Hultgren, skisser (ca 40)
Inga Hultgren, skisser (ca 40). Inga Hultgren, skisser. C a 40 teckningar och akvareller av Inga Hultgren, alla ej signerade. Företrädesvis studier av exempelvis djur, bl a akvarell med fjärilar och skalbaggar. Även mönsterförlagor, 1 läderarbete. Med följer också några konstreproduktioner. Format mellan c a 10 x 15 och 45 x 35... Varenr: 3582619 DKK 648 SE, Stockholm, Slakthusgatan 26-10-2014 20:32:00 DKK 365
Sture Ekendahl, målning (bus)
Sture Ekendahl, målning (bus). Sture Ekendahl, målning, olja på duk (bus). Signerad och daterad 1927. Ramad. Dagermått 102 x 65 cm. Detta föremål tillhör en samling med föremål som alla kommer från säteriet Kråk och från adliga familjen Ehrenborg som ägde denna herrgård i Västergötland mellan c a 1750-1950. Varenr: 3582281 DKK 1.215 SE, Stockholm, Slakthusgatan 26-10-2014 20:41:00 DKK 709
Harald Trolle, Olie på lærred
Harald Trolle, Olie på lærred. Harald Trolle 1834-1882. Landskab med bønder. Olie på lærred. 47 x 29 cm (62 x 42). Fremstår med afskalninger på lærredet. Varenr: 3594592 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-10-2014 10:16:02 DKK 775
Ubekendt maler. Landskab med hvide huse.
Ubekendt maler. Landskab med hvide huse.. Ubekendt maler. 1900-tallet. Landskab med hvide huse. Olie på lærred.. Sign. A. Brant. 45,5 x 65,5 cm. Varenr: 3579544 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 27-10-2014 11:14:51 DKK 300
Dansk maler. Landskabsparti
Dansk maler. Landskabsparti. Dansk maler. Landskabsparti. Olie på lærred. Utydelig signeret. 70 x 97 cm. (88 x 116) Varenr: 3593451 DKK 800 DK, Vejle, Dandyvej 27-10-2014 11:50:00 DKK 325
Valdemar Hartnack, 'Feldweg', oliemaleri, 1928
Valdemar Hartnack, 'Feldweg', oliemaleri, 1928. Valdemar Hartnack (1895 - ?), 'Feldweg', oliemaleri, olie på træ, 1928, initialerne 'V. H.' forneden til højre. Indrammet. Varenr: 3589676 DKK 5.956 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-10-2014 12:31:00 DKK 3.723
Henry Andersen. Landskab, olie på lærred, cd.
Henry Andersen. Landskab, olie på lærred, cd. . Landskab, Henry Andersen. Olie på lærred, sign. monogram HA. 52 x 69 cm. Nykonserveret. Varenr: 3247538 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 27-10-2014 12:46:22 DKK 300
Th. Skovgaard, kystmotiv, olie på lærred.
Th. Skovgaard, kystmotiv, olie på lærred.. Th. Skovgaard, kystmotiv, olie på lærred, 86 x 118 cm. Blyantstekst på bagside: Th. Skovgaard - Bornholm. Varenr: 3595722 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 27-10-2014 14:02:00 DKK 325
Søren Christian Bjulf, olie på lærred, komposition med fiskerkoner, cd.
Søren Christian Bjulf, olie på lærred, komposition med fiskerkoner, cd.. Komposition med fiskerkoner af Søren Christian Bjulf (1890-1958). Olie på lærred. Sign. S.C. Bjulf '20. 44 x 31 cm. Varenr: 3594402 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 27-10-2014 14:03:00 DKK 975
Bernhard Rolfsted f 1905.  Skovparti med heste som trækker tømmer ud af skoven.
Bernhard Rolfsted f 1905. Skovparti med heste som trækker tømmer ud af skoven.. Bernhard Rolfsted f 1905. Skovparti med heste som trækker tømmer ud af skoven. Sign. Rolsted.Olie på lærred. 100 x 80 cm. Varenr: 3548643 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 27-10-2014 14:07:33 DKK 325
Folkmålning på träpannå, Norge, 1944
Folkmålning på träpannå, Norge, 1944. Folkmålning av Olof Lundgren (verksam 1900-tal, Norge). Olja på träpannå. Signerad samt daterad 1944 A Tergo i blyerts. Rammått: 120 x 146 cm. Varenr: 3593691 DKK 648 SE, Örebro, Aspholmen 27-10-2014 14:10:00 DKK 243
 1 2 3 4 5 6 7 8  >>