Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 11  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Wolmer Zier, olie på lærred, 'Brænding ved Løkken' (cd)
'Brænding ved Løkken' af Wolmer Zier (1910-1990), olie på lærred. Sign. W. Zier, 44x57 cm. (53,5x66,5 cm).
Varenr: 4810960
DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 23-10-2017
10:02:35
Mytologisk scen oljemålning
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (17/1800-tal): Mytologisk scen, olja duk, ca 37x31 cm
Varenr: 4810303
DKK 1.933 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-10-2017
10:35:00
Se mere
Gustaf Wilhelm Palm oljemålning
GUSTAF WILHELM PALM (1810-90): Stuga vid upprörd sjö, olja på duk, signerad o daterad G.V. Palm 1836, 59x79 cm. . Etikett á tergo: "...Renoverad å nationalmuseum av konservator Jaensson i november 1946...Tavlan fotograferad för nationalmuseums arkiv. Kommer ev. att omnämnas i en avhandling betr. ...
Varenr: 4810305
DKK 3.092 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-10-2017
10:45:00
Se mere
Båtar i skärgårdsmiljö oljemålning
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1800-tal): Motiv med båtar i skärgårdsmiljö, olj på duk, ca 65x95 cm
Varenr: 4810317
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-10-2017
12:05:00
Se mere
Mogens Ege, olie på lærred, Strandparti fra Fanø
Strandparti fra Fanø, af Mogens Ege (1892-1946), olie på lærred, sign. og dat. Mogens Ege 1931. 35 x 51 cm (45 x 61 cm).
Varenr: 4809757
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2017
12:38:00
DKK 675
Zoia Krukowskaja Lagerkrans oljemålning
ZOIA KRUKOWSKAJA LAGERKRANS (1903-1999): Stadsmotiv, signerad Zoia, olja på pannå, ca 59x55 cm
Varenr: 4810330
DKK 1.160 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-10-2017
13:20:00
Se mere
Olof Krumlinde oljemålning
OLOF KRUMLINDE (1856-1945): Havsmotiv, signerad Olof Krumlinde, olja på duk, ca 67,5x99 cm
Varenr: 4810334
DKK 5.412 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-10-2017
13:40:00
Se mere
Kræsten Iversen. Olie på lærred. Opstilling med blomster
Opstilling med blomster, af Kræsten Iversen (1886-1955), olie på lærred, sign. K.I.. 92 x 72 cm (108 x 88 cm).
Varenr: 4809696
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2017
13:41:54
DKK 1.750
Håndkoloreret tryk, festscene
Indrammet håndkoloreret tryk, festscene, 34x41,5 cm. (46,5x54 cm).
Varenr: 4811507
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-10-2017
13:42:58
Alfred Larsen, olie på lærred, bondegårdsmotiv
Bondegårdsmotiv af Alfred Larsen (1886-?), olie på lærred, sign. Alfred Larsen, 51x71 cm. (65x85 cm). Fremstår med krakeleringer.
Varenr: 4811456
13:58:00
DKK 325
Carlo Rosberg, akvarel på papir samt ubekendt kunstner, olie på papir (4)
Landskab med bro over flod, af ubekendt kunstner, olie på papir, usign. 32,5x48 cm (39x54,5 cm). Tre kompositioner, af Carlo Rosberg 1902-1994, akvarel på papir, sign. C. Rosberg. 47x61 cm (52,5x67 cm) - 49x67 cm (54,5x72 cm). Flere rammer løse (4)
Varenr: 4773671
14:35:00
Oscar Herschend. Olie på lærred. Hovedbygningen på Herschendsgave
Hovedbygningen på Herschendsgave, af Oscar Herschend (1853-1891), olie på lærred, sign. og dat. Osc H 90. 27 x 43 cm (42 x 58 cm). Fremstår med lille hul i lærred.
Varenr: 4809771
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2017
14:43:00
DKK 625
Oscar Herschend. Olie på lærred. Landskab med mølle / Motiv fra Salling
Landskab med mølle / Motiv fra Salling, af Oscar Herschend (1853-1891), olie på lærred, sign. monogram OscH. Stedbetegnet og dat. Salling 89. 28,5 x 41 cm (44 x 56 cm).
Varenr: 4809177
14:45:00
Carl F. Wilhardt. Landskab med rådyr, olie lærred
Carl F. Wilhardt (1875-1930). Olie på lærred. Landskab med rådyr, ant. fra Dyrehaven, sign. C.F. Wilhardt. 29x35 cm(40x47,5 cm). Fremstår med lille afskalning/hul.
Varenr: 4811065
DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 23-10-2017
14:54:00
Bebådelsen oljemålning
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1800-tal): Bebådelsen, olja på duk, ca 83x66 cm
Varenr: 4810348
15:10:00
Se mere
Oscar Herschend. Olie på lærred. Åparti, fra Herschendsgave
Åparti, fra Herschendsgave, af Oscar Herschend (1853-1891), olie på lærred, sign. og dat. OH 80. 60 x 83 cm (80 x 103 cm). Fremstår med afskalning.
Varenr: 4809739
15:41:00
DKK 450
Oscar Herschend. Olie på lærred. Silkeborgsøerne set fra Hvinningdal
Silkeborgsøerne set fra Hvinningdal, af Oscar Herschend (1853-1891), olie på lærred, sign. og dat. Osc H 87. 56 x 94 cm (74 x 111 cm).
Varenr: 4809751
15:42:00
DKK 650
Wilhelm Kiesewetter oljemålning
WILHELM KIESEWETTER (1811-1865): Pojke med katt, signerad Kiesewetter, olja på duk, ca 56x44 cm
Varenr: 4810356
DKK 4.639 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-10-2017
16:00:00
Se mere
Louis Bentabole oljemålning
LOUIS BENTABOLE (1820-1880), bymotiv med flanörer, signerad L Bentabole och daterad 68, olja på pannå, 29 x 44 cm
Varenr: 4810364
DKK 2.319 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-10-2017
16:40:00
Se mere
Pieter-Jacobs Codde hans efterföljare oljemålning
PIETER-JACOBS CODDE, hans efterföljare, Värdshusinteriör, olja på pannå, 34x46 cm
Varenr: 4810366
DKK 6.185 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-10-2017
16:50:00
Se mere
Erik Østerberg cd. Olie på lærred
Erik Østerberg, 1924-1995. Gadeparti fra Dragør. Sign. E. Østerberg. Olie på lærred. 30 x 40 (43 x 53) cm.
Varenr: 4809090
DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 23-10-2017
19:00:00
DKK 325
Strandszene, Öl auf Platte, um 1900, nach 'Blommers'
Strandszene, Öl auf Platte, um 1900, unten links signiert 'naar Blommers', gerahmt, Maß mit Rahmen: H. 30 cm, B. 40 cm, Plattenmaß: H. 22,5 cm, B. 33,5 cm, Abnutzungsspuren, Verschmutzungen und partielle Flecken.
Varenr: 4786385
DKK 2.233 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-10-2017
19:08:00
DKK 298
Rysk ikon
IKON, 1800-tal, Ryssland, bemålat trä, ca 33x26 cm
Varenr: 4810392
19:12:00
Se mere
Søren Christian Bjulf. Skovserkoner ved Gammel Strand, olie på lærred (cd)
Skovserkoner ved Gammel Strand af Søren Christian Bjulf (1890-1958), olie på lærred, sign. Bjulf. 57 x 50 cm (74 x 68 cm). Fremstår med mindre krakeleringer samt stabilisering på bagsiden af fold i nedre venstre hjørne.
Varenr: 4809094
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-10-2017
19:32:00
DKK 10.000
Franco Ferrarese, Gemälde, Wald
Franco Ferrarese (geb.1948), Gemälde, Öl auf Holzplatte, Darstellung einer Allee im Wald in Grün-, Rot- und Brauntönen, unten rechts im Bild signiert, gerahmt, Bildausschnitt 33x28cm, Gesamtmaß 42x37cm.
Varenr: 4793863
19:33:00
DKK 707
Oscar Herschend. Olie på lærred. Klitter / Raabjerg
Klitter / Raabjerg, af Oscar Herschend (1853-1891), olie på lærred, sign. og dat. Osc H 89. 39 x 65 cm (53 x 78 cm). ABR 73/189
Varenr: 4809176
19:44:00
DKK 475
Emma Mulvad. Kurv med jordbær omgivet af roser. Olie på lærred
Emma Mulvad født Rønsholdt (1838-1903), olie på lærred, sign. Emma Rønsholdt (før 1869). 29x42 cm. (41x56 cm). Fremstår med aldersvarende krakeleringer.
Varenr: 4807125
DKK 5.000 DK, Aalborg, Nibevej 23-10-2017
20:00:00
Ubekendt kunstner. Interiørparti med siddende person. Olie på lærred
Interiørparti med siddende person af ubekendt kunstner. Olie på lærred. Usign. 36 x 42,5 cm (49 x 55,5 cm). Hul i lærredet. Bagpå blændrammen betegnet :Tycho Jessen 91
Varenr: 4810743
DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 23-10-2017
20:00:00
Oscar Herschend. Olie på lærred. Både på strand, Skagen
Både på strand, Skagen, af Oscar Herschend (1853-1891), olie på lærred, sign. og dat. Osc H 86. 23 x 40 cm (40 x 57 cm). ABR 99/221
Varenr: 4809171
DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2017
20:04:00
DKK 1.150
Konrad Simonsson. Olja på pannå
KONRAD SIMONSSON (1843-1911). Olja på pannå. Landskap med björk och bäck. Monogramsignerad och daterad -97. Inramad. 90x60. (103x73)Ytsmuts, repor.
Varenr: 4780714
DKK 1.546 SE, Malmö, Baltzarsgatan 23-10-2017
20:15:00
DKK 251
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 11  >>