Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Ældre billedkunst i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 11  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Emil Nielsen, olie på lærred, snelandskab (cd)
Emil Nielsen, olie på lærred, snelandskab (cd). Snelandskab af Emil Nielsen (1897-1973), olie på lærred, sign. EN-56, 58x73 cm. (67x82 cm). Fremstår med krakeleringer. Varenr: 4261649 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 27-05-2016 09:23:00 DKK 300
Oljemålningar 1700-tal
Oljemålningar 1700-tal. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1700): (2), landskap med figurscener, troligen Tyskland, olja på duk, uppfodrade på pannå, 25x37 cm Varenr: 4279087 DKK 4.830 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-05-2016 10:08:00
Se mere
Ludvig Jacobsen, CD. Landskab. Olie på lærred
Ludvig Jacobsen, CD. Landskab. Olie på lærred. Landskab med huse og figurer, af Ludvig Jacobsen (1890-1957) CD. Olie på lærred. Sign. Ludvig Jacobsen. 36,5 x 46,5 cm. (48 x 58 cm.) Varenr: 4276399 DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 27-05-2016 11:38:15 DKK 300
Andulfi, olie på lærred, havn i Holland
Andulfi, olie på lærred, havn i Holland . Andulfi, olie på lærred, havn i Holland, signeret nederst til venstre: Andulfi. Fremstår i aldersrelateret stand med afslag. Billedmål ca.: 68 x 53 cm. Varenr: 4260504 DKK 3.731 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 27-05-2016 12:45:00 DKK 1.866
Curt Steinfath, CD. Landskab med søbred og ænder. Olie på lærred
Curt Steinfath, CD. Landskab med søbred og ænder. Olie på lærred. Landskab med søbred og ænder, af Curt Steinfath f. 1909, CD. Olie på lærred. Sign. Steinfath. 61 x 122 cm. (78 x 140 cm.) Varenr: 4261140 DKK 1.000 DK, Kolding, Trianglen 27-05-2016 12:51:00 DKK 300
Fritz Stæhr Olsen. Dansk sommerlandskab med gående figurer ved sø. Olie på lærred
Fritz Stæhr Olsen. Dansk sommerlandskab med gående figurer ved sø. Olie på lærred. Dansk sommerlandskab med gående figurer ved sø, af Fritz Stæhr Olsen (1858-1922). Olie på pap. Sign. Stæhr-Olsen, 1915 (delvis under rammekant). 24 x 37 cm. (33 x 46 cm.) Varenr: 4276401 DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 27-05-2016 13:08:00 DKK 1.200
Bernt Berentsen. Olie på lærred.
Bernt Berentsen. Olie på lærred. . Bernt Berentsen. Olie på lærred. Bjerglandskab. Sign. B. Berntsen H. 41 x 48 (51,5x 59,5 cm) Varenr: 4268307 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 27-05-2016 13:48:00 DKK 300
Niels Holbak, CD. Byparti, i forgrunden to piger. Olie på lærred
Niels Holbak, CD. Byparti, i forgrunden to piger. Olie på lærred. Byparti, i forgrunden to piger, af Niels Holbak (1884-1954), CD. Olie på lærred. Sign. N. Holbak. 74 x 90 cm. (84 x 102 cm.) Varenr: 4241054 DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 27-05-2016 14:04:00 DKK 300
Jens Sinding Christensen, CD. Fiskekuttere. Olie på lærred
Jens Sinding Christensen, CD. Fiskekuttere. Olie på lærred. Marine med fiskekuttere, af Jens Sinding Christensen 1888-1980, CD. Olie på lærred. Sign. monogram. 65 x 79 cm. (80 x 94 cm.). Fremstår med reparation med lap på bagsiden. Varenr: 4242637 DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 27-05-2016 14:04:00 DKK 325
Axel H..Halldin  f. 1899-1983 cd.Olie på lærred, motiver med huse og biler (2)
Axel H..Halldin f. 1899-1983 cd.Olie på lærred, motiver med huse og biler (2). Axel H..Halldin Motiver med huse og biler af Axel H..Halldin , olie på lærred, sign. A. Halldin, 46x66 cm. (52x72 cm). 48x58 cm. (55x65 cm). (2) Varenr: 4262070 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 27-05-2016 14:09:00 DKK 300
Finn Wennerwald. Landskab, olie på lærred. cd
Finn Wennerwald. Landskab, olie på lærred. cd. Landskab af Finn Wennerwald 1896-1969, olie på lærred. 65X95 cm. 110X80 cm. Varenr: 4278538 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-05-2016 14:16:00 DKK 300
Ubekendt Kunstner, olie på lærred, landskab
Ubekendt Kunstner, olie på lærred, landskab. Landskab af Ubekendt Kunstner, olie på lærred, sign. N. Nilsson, 39x52 cm. (50,5x63,5 cm). Varenr: 4262072 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 27-05-2016 14:23:00 DKK 300
Porträtt av man med hipsterskägg olja på duk
Porträtt av man med hipsterskägg olja på duk. OIDENTIFERAD KONSTNÄR (1800-talets första del), Porträtt av man med skägg, olja på duk, 61x49 cm Varenr: 4279143 DKK 4.025 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-05-2016 14:24:00
Se mere
Madonna mit dem Kinde, Öl auf Leinwand,
Madonna mit dem Kinde, Öl auf Leinwand, . Madonna mit dem Kinde, Öl auf Leinwand, Rahmen teilweise bestoßen, unten links unleserlich signiert. Das Bild ist einem Original nachempfunden. Bildmaße ca.: 57 x 75 cm, Rahmenmaße ca.: 80 x 97 cm Varenr: 4263494 DKK 1.866 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 27-05-2016 14:30:00 DKK 1.119
Armin Glatter
Armin Glatter. ARMIN GLATTER (1861-1931): Vilande kvinna i röd klänning, signerad Glatter, olja på duk, ca 49x69 cm Varenr: 4279145 DKK 3.220 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-05-2016 14:32:00
Se mere
L. Schytt. Fiskere
L. Schytt. Fiskere. L. Schytt. Fiskere ved strand. Olie på lærred. 50 x 60 cm. Varenr: 4266405 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 27-05-2016 14:34:00 DKK 300
Aksel Jørgensen, olie på lærred, Kong Haakons ankomst til Frederikshavn (cd)
Aksel Jørgensen, olie på lærred, Kong Haakons ankomst til Frederikshavn (cd). Skitse til D/S Kong Haakons ankomst til Frederikshavn med Holger Drachmanns urne 26 januar 1908 (Skagens Kunstmuseer), olie på lærred, sign. og dateret Aksel Jørgensen Frederikshavn 1908, 30x30 cm. (43x43 cm). Fremstår med lille hul og ridse i lærred. Varenr: 4279340 DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 27-05-2016 14:34:00 DKK 2.300
Ubekendt kunstner, olie på lærred, landskabsparti, 1800-tallet
Ubekendt kunstner, olie på lærred, landskabsparti, 1800-tallet. Landskabsparti, af ubekendt kunstner, olie på plade, sign. og utydeligt dat. J. B. 1890 15x45,5 cm (24,5x54 cm) Varenr: 4276862 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-05-2016 14:56:00 DKK 600
To marine malerier, olie på lærred (2)
To marine malerier, olie på lærred (2). Ubekendt maler. 1900-tallet. Olie på lærred. Marine vinter h. 31,5 x 46,5 cm (44 X 59) Sign. M Bruun. Hans Peter Engmann (1879-1938), olie på lærred, marinemotiv. Sign. H. P. Engmann. 29x38 (40x49) cm. (2) Varenr: 4271405 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-05-2016 15:30:00 DKK 300
Gustaf Brandelius, Höstskörd
Gustaf Brandelius, Höstskörd. GUSTAF BRANDELIUS (1833-1884), Höstskörd. signerad och daterad G. Brandelius 1883, olja på duk, ca 20 x 32,5 cm Varenr: 4279160 DKK 6.440 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-05-2016 15:40:00
Se mere
Ubekendt russisk kunstner, lærer med elev ca.1880-1900
Ubekendt russisk kunstner, lærer med elev ca.1880-1900. Ubekendt russisk kunstner, olie på lærred. Motiv med lærer og elev, usigneret, maleriet antagelig ikke færdiggjort. Russisk stempel på bagsiden. Ca.1880-1900. H.36 x 49 cm. Bulet lærred, ingen ramme. Varenr: 4279499 DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-05-2016 15:44:00 DKK 1.100
Gustaf Brandelius Vinterlandskap med jägare
Gustaf Brandelius Vinterlandskap med jägare. GUSTAF BRANDELIUS (1833-1884): Vinterlandskap med jägare, signerad och daterad G. Brandelius 1883, olja på duk, 20 x 32,5 cm Varenr: 4279165 DKK 8.050 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-05-2016 16:08:00
Se mere
Ubekendt kunstner. Marine
Ubekendt kunstner. Marine. Ubekendt kunstner. Olie på lærred. Marinemotiv h. 40 x 60 cm (53x72) Varenr: 4275001 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-05-2016 16:43:00 DKK 300
Gustav Adolf Fahle Valdemarsvik
Gustav Adolf Fahle Valdemarsvik. GUSTAV ADOLF FAHLE (1906-1989): "Sommarkväll Valdemarsvik", signerad och daterad Fahle 1945, olja på duk, ca 41x37 cm Varenr: 4279189 DKK 1.208 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-05-2016 17:52:00
Se mere
Anders Hune, landmand med køer, olie på lærred, cd
Anders Hune, landmand med køer, olie på lærred, cd. Landmand med køer af Anders Hune (1894-1968). Olie på lærred. Sign. Anders Hune, 66 x 91 cm. (68 x 93 cm.) Varenr: 4271034 DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 27-05-2016 18:20:00 DKK 325
Oljemålning 1800-tal
Oljemålning 1800-tal. G PRYTZ (1800-tal), Kvinna som lagar nät, signerad g:prytz RÅ 97, olja på duk, ca 80x57 cm Varenr: 4279199 DKK 3.220 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-05-2016 18:36:00
Se mere
Thorvald Niss, olie på lærred monteret på plade, solnedgang
Thorvald Niss, olie på lærred monteret på plade, solnedgang. Solnedgang, af Thorvald Niss (1842-1905), olie på lærred monteret på plade, monogram TN. 17 x 24 cm (25,5 x 32 cm). Varenr: 4277940 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 27-05-2016 19:01:00 DKK 1.300
Holger Jerichau, olie på lærred, gårdparti
Holger Jerichau, olie på lærred, gårdparti. Gårdparti, af Holger H. Jerichau (1861-1900), olie på lærred, sign. Holger H Jerichau, 21 x 35 cm (37,5 x 51 cm). Fremstår med ældre restaurering og afrensning. Varenr: 4277945 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 27-05-2016 19:06:00 DKK 350
Ejnar Nielsen, olie på lærred, staldinteriør (cd)
Ejnar Nielsen, olie på lærred, staldinteriør (cd). Staldinteriør, af Ejnar Nielsen (1872-1956), olie på lærred, sign. mongram. 34 x 31,5 cm (44 x 40 cm). Fremstår med enkelte afskalninger og mindre huller i lærred. Varenr: 4278167 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-05-2016 19:10:00 DKK 375
Ubekendt kunstner, 18/1900-tallet, olie på lærred, interiør med kvinde
Ubekendt kunstner, 18/1900-tallet, olie på lærred, interiør med kvinde . Interiør med kvinde der kigger ud igennem vinduet, af ubekendt kunstner, 18/1900-tallet, olie på lærred, usign, dat. på bagsiden 1901. 35 x 28,5 cm (47 x 40,5 cm). Varenr: 4272749 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-05-2016 19:12:00 DKK 850
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 11  >>