Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  i Ældre billedkunst i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Ubekendt kunstner. 'Dyrehaven bag boderne' 1922
Ubekendt kunstner. 'Dyrehaven bag boderne' 1922. Ubekendt kunstner. Olie på lærred. Parti fra 'Dyrehaven bag boderne'. Sign. Rich? '22. Verso betegnet. Mål: 47 x 54 cm incl. ramme. Varenr: 3511415 DKK 800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 02-09-2014 12:05:39 DKK 300
Peder Larsen Birkebjerg og ubekendt kunstner, olie på plade, fugle- og vejparti (2)
Peder Larsen Birkebjerg og ubekendt kunstner, olie på plade, fugle- og vejparti (2). Fugle- og vejparti af Peder Larsen Birkebjerg (1907-1993) og ubekendt kunstner, olie på plade, signeret PLB. Mål på største: 61 x 78 cm. (65 x 82 cm). (2) Varenr: 3504087 DKK 800 DK, Odense, Kratholmvej 02-09-2014 12:39:00 DKK 325
Unbekannter Künstler, Hof am Bachlauf
Unbekannter Künstler, Hof am Bachlauf. Unbekannter Künstler, Hof am Bachlauf, Öl auf Platte, oben rechts signiert und datiert 'Schöppler 1947', 26 x 36 cm. Varenr: 3513148 DKK 745 DE, Hamburg, Große Elbstraße 02-09-2014 13:13:38 DKK 298
Carl Hesslund og ubekendt kunstner, olie på lærred (2)
Carl Hesslund og ubekendt kunstner, olie på lærred (2). Carl Hesslund 1900-tallet, landskab med hus, olie på lærred, sign. Carl Hesslund samt ubekendt kunstner, blomstermotiv, olie på lærred, utydl. sign., 28 x 33 cm. (38 x 43 cm.), 28 x 38 cm. (40 x 50 cm.). Maleriet med Carl Hesslund fremstår med to huller. Varenr: 3496088 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 02-09-2014 13:17:00 DKK 300
Alfred Gregers Rasmussen samt ubekendt (2)
Alfred Gregers Rasmussen samt ubekendt (2) . Alfred Gregers-Rasmussen 1904-1994 samt ubekendt kunstner, landskaber, begge olie på lærred, det ene sign. A. Gregers Ras, 27 x 35 cm. (39 x 47 cm.), 30 x 44 cm. (38 x 52 cm.). Ridse på Alfred Gregers Rasmussen. (2) Varenr: 3496085 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 02-09-2014 13:18:00 DKK 300
Ubekendt kunstner, byparti, olie på plade
Ubekendt kunstner, byparti, olie på plade. Ubekendt kunstner 1900-tallet, byparti, olie på plade, utydl. sign. 47 x 40 cm. (60 x 52 cm.) Varenr: 3487749 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 02-09-2014 13:21:00 DKK 300
Evelyn Thorbjørn, vinterlandskab, olie på lærred, cd
Evelyn Thorbjørn, vinterlandskab, olie på lærred, cd. Evelyn Thorbjørn 1911-1985, vinterlandskab, olie på lærred, sign. E. Thorbjørn samt betegnet Stenstruplund, 49 x 68 cm. (66 x 87 cm.) Varenr: 3497435 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 02-09-2014 13:27:00 DKK 300
Niels Lindberg, olie på lærred, landskabsparti (cd)
Niels Lindberg, olie på lærred, landskabsparti (cd). Landskabsparti af Niels Lindberg (1886-1974), olie på lærred, signeret N. Lindberg. 48 x 64 cm. (58 x 68 cm). Varenr: 3523797 DKK 800 DK, Odense, Kratholmvej 02-09-2014 13:36:00 DKK 300
C. Børgesen, Køer på eng, olie på lærred.
C. Børgesen, Køer på eng, olie på lærred.. C. Børgesen, Køer på eng, olie på lærred. Signeret C. Børgesen Rammemål: 80 x 108 cm. Varenr: 3510414 DKK 800 DK, Herning, Engdahlsvej 02-09-2014 13:49:00 DKK 300
Maleri efter julius Exner, olie på lærred
Maleri efter julius Exner, olie på lærred. Maleri efter Julius Exner. Olie på lærred. "Præsentation for en kender" utydelig sign . H: 71 cm, B: 106 cm. Indrammet ( 86 x 120 cm). Varenr: 3524250 DKK 800 DK, Helsingør, Støberivej 02-09-2014 13:55:00 DKK 300
Th. Pedersen 19/20. årh, skibsportræt, olie på plade.
Th. Pedersen 19/20. årh, skibsportræt, olie på plade. . Skibsportræt af Th. Pedersen 19/20. årh. Olie på træplade. Skibsportræt, hjuldamperen Hebe, sign. Th. Pedersen. 40 x 30 cm. Varenr: 3527766 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 02-09-2014 14:00:00 DKK 525
Jørgen Luplau Jansen. Olie
Jørgen Luplau Jansen. Olie. Jørgen Luplau Janssen cd. Olie på lærred. Gadeparti fra Costa del Sol 1960. Sign., Luplau Janssen. 65 x 75 (79 x 88) cm. Varenr: 3524310 DKK 800 DK, Helsingør, Støberivej 02-09-2014 14:00:00 DKK 300
Ubekendt kunstner, olie på plade
Ubekendt kunstner, olie på plade . Landskabsparti med kodriver og køer af ubekendt kunstner, olie på plade. 20x29 cm. Varenr: 3527771 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 02-09-2014 14:02:00 DKK 325
Kay Birkmose samt Johannes Britze. Par malerier, bl.a. landparti. (2)
Kay Birkmose samt Johannes Britze. Par malerier, bl.a. landparti. (2). Par malerier. Bestående af Kay Birkmose, f. 1933, cd. Komposition af Holmsland. Olie på lærred. Sign. K. Å. Birkmose. Måler ca. 24 x 30 cm., (37 x 43). Hertil Johannes Britze f. 1895 - 1960, cd. Komposition af Gudhjem 1939. Olie på lærred. Måler ca. 53 x 68 cm., (61 x 76). (2) Varenr: 3507161 DKK 800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 02-09-2014 14:24:35 DKK 300
Kjeld Krautwald, sydlandsk landskabsparti, olie på lærred, cd
Kjeld Krautwald, sydlandsk landskabsparti, olie på lærred, cd. Kjeld Krautwald 1919-2001, sydlandsk landskabsparti, olie på lærred, sign. K. Krautwald, 65 x 54 cm. (82 x 71 cm.) Varenr: 3525496 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 02-09-2014 14:27:00 DKK 300
Ubekendt kunstner, olie på lærred, pige
Ubekendt kunstner, olie på lærred, pige. Portræt af pige af ubekendt kunstner, olie på lærred. sign. EJ. 31 x 26 cm. U.R. Fremstår med trykmærker og afskalninger. Varenr: 3529596 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-09-2014 14:42:10 DKK 650
Yelva Vermehren, olie på lærred, opstilling med blomster (cd)
Yelva Vermehren, olie på lærred, opstilling med blomster (cd). Opstilling med pæoner af Yelva Vermehren (1880-1978), olie på lærred. Sign. Y. Vermehren. 38 x 31 cm (50 x 43). Varenr: 3526398 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-09-2014 14:52:02 DKK 325
Ubekendt kunstner, olie på lærred, opstilling med blomster
Ubekendt kunstner, olie på lærred, opstilling med blomster. Opstilling med tulipaner og georginer af ubekendt kunstner, olie på lærred. Sign. 63 x 49 cm (74 x 60). Varenr: 3529651 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-09-2014 14:58:12 DKK 300
Svend Drews, olie på lærred, norsk bjerglandskab (cd)
Svend Drews, olie på lærred, norsk bjerglandskab (cd). Bjerglandskab, Norge af Svend Drews (1919-2003), olie på lærred. Sign. Sv. Drews. 70 x 120 cm (91 x 141). Varenr: 3529686 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-09-2014 15:05:42 DKK 600
Steen Bille, marine, olie på lærred, cd
Steen Bille, marine, olie på lærred, cd. Steen Bille 1890 - 1953, marine, olie på lærred, sign. S. B., 67 x 95 cm. (80 x 108 cm.) Varenr: 3525500 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 02-09-2014 15:31:00 DKK 350
Johannes Herman Brandt. Marine. Olie på lærred
Johannes Herman Brandt. Marine. Olie på lærred . Marine af Johannes Herman Brandt 1850-1926. Olie på lærred, sign. J. Brandt 81. 37 x 56 cm. Fremstår med afskalninger. Varenr: 3526324 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 02-09-2014 15:36:00 DKK 775
Otto Lusty. Dampskib ved Kronborg
Otto Lusty. Dampskib ved Kronborg. Otto Lusty cd.Dampskib passerer Kronborg . Olie på lærred. Sign. Otto Lusty. 29 x 47 (39 x 56) cm. Varenr: 3524396 DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 02-09-2014 15:46:00 DKK 675
Ubekendt kunstner. To malerier, opstilling med blomster, olie på lærred (2)
Ubekendt kunstner. To malerier, opstilling med blomster, olie på lærred (2). Ubekendt kunstner. To malerier, opstilling med blomster, olie på lærred, sign. S.S. Hhv. 27 x 23 cm. og 32 x 27 cm. (2) Varenr: 3495153 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 02-09-2014 15:54:00 DKK 500
H. Lübbers. Marinemotiv, olie på lærred
H. Lübbers. Marinemotiv, olie på lærred. H. Lübbers. Marinemotiv, olie på lærred, sign. H. Lübbers. 38 x 62 cm. Varenr: 3523868 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 02-09-2014 16:00:00 DKK 1.400
Ubekendt kunstner, oliemaleri ‚Herreportræt‘
Ubekendt kunstner, oliemaleri ‚Herreportræt‘. Olie på lærred, 'Herreportræt', ubekendt kunstner, restaureret forneden til venstre, 72,5cm x 56,5cm (billedmål ekskl. ramme) Varenr: 3492445 DKK 4.470 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 02-09-2014 17:34:30 DKK 2.980
Unbekannter Künstler, Ölgemälde ‚Hase‘
Unbekannter Künstler, Ölgemälde ‚Hase‘. Öl auf Leinwand, 'Hase', unbekannter Künstler, unten links signiert, 60cm x 80cm (Bildmaß ohne Rahmen) Varenr: 3492467 DKK 2.235 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 02-09-2014 17:39:22 DKK 335
Oliemaleri, 'Fiskerbåde i havn'
Oliemaleri, 'Fiskerbåde i havn'. Olie på træfiberplade, 'Fiskerbåde i havn', ubekendt kunstner, 70cm x 105cm (billedmål ekskl. ramme) Varenr: 3492479 DKK 4.470 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 02-09-2014 17:50:00 DKK 2.235
Konvolut Grafiken u. a. Christo (4)
Konvolut Grafiken u. a. Christo (4). Konvolut Grafiken, 'Verhüllter Reichstag' von Christo und Jeanne-Claude mit kleinem Stück des aluminiumbedampftem Polypropylengewebes, 35,9cm x 28,3cm, Radierung, 'Berlin' von Petus, 24,8cm x 19cm, Radierung, 'Rheydt, Marktplatz mit Rathaus um 1893' von C. H. Stricker, signiert, betitelt und ... Varenr: 3492520 DKK 1.117 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 02-09-2014 18:10:00 DKK 298
Karl Julius Joest, oliemaleri 'Taormina'
Karl Julius Joest, oliemaleri 'Taormina'. Olie på lærred, 'Taormina' af Karl Julius Joest (1896-1975), signeret nederst til højre. I ramme. 60x80 cm (bladmåd uden ramme). Varenr: 3466280 DKK 4.470 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 02-09-2014 18:42:00 DKK 2.235
J. Wolf (Düsseldorfer Malerschule), oliemaleri 'Pferdeköpfe'
J. Wolf (Düsseldorfer Malerschule), oliemaleri 'Pferdeköpfe'. Olie på træ, 'Pferdeköpfe' af J. Wolf, signeret nederst til venstre. Indrammet. 40 x 33 cm. (Billedmål uden ramme). Varenr: 3465361 DKK 4.470 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 02-09-2014 18:43:00 DKK 2.235
 1 2 3 4 5 6 7 8  >>