Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Ældre billedkunst i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Jenny Nyström akvarell
Jenny Nyström akvarell. JENNY NYSTRÖM (1854-1956): Paketinslagning, signerad Jenny Nyström, akvarell, 15x11 cm Varenr: 4534377 DKK 14.035 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-01-2017 10:44:00
Se mere
Oljemålning 1700-tal
Oljemålning 1700-tal. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1700-tal): Hamnmotiv med båtar, olja på duk, ca 36x57 cm Varenr: 4534396 DKK 2.339 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-01-2017 12:08:00
Se mere
Camille Léopold Cabaillot-Lasalle
Camille Léopold Cabaillot-Lasalle. CAMILLE LÉOPOLE CABAILLOT-LASSALLE (1839-?): Interiör med far och flicka, signerad och daterad 1878, olja på pannå, ca 46x40 cm Varenr: 4534455 DKK 4.678 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-01-2017 16:20:00
Se mere
Ernst Lang oljemålning
Ernst Lang oljemålning. ERNST LANG (1800-tal): Piprökande man, signerad Ersnt Lang München, olja på pannå, ca 25x17 cm Varenr: 4534482 DKK 1.170 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-01-2017 18:16:00
Se mere
Francis Phillip Stephanoff
Francis Phillip Stephanoff. FRANCIS PHILLIP STEPHANOFF (1790-1860), tillskriven: "A Scene from Twelfh Night", akvarell, 21x32 cm Varenr: 4534484 DKK 1.559 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-01-2017 18:24:00
Se mere
Laurits Sørensen (1882-1952). Marinemotiv, cd
Laurits Sørensen (1882-1952). Marinemotiv, cd. Laurits Sørensen (1882-1952). Marinemotiv, olie på lærred, sign. Laurits Sørensen, 48x66 cm. (54x73 cm.). Varenr: 4533700 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 21-01-2017 18:58:00 DKK 300
Viggo Pedersen Landskabsparti
Viggo Pedersen Landskabsparti . Viggo Pedersen 1854-1926. Landskabsparti med personer og dyr. Olie på lærred. Sign. Viggo Pedersen 1879 h. 35 cm x 55 cm (58x78) i samtidig ramme. OBS. Bemærk ændret tekst og udløbsdag. Varenr: 4532664 DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-01-2017 19:39:00 DKK 1.600
Jerzy René Groszang, akvarel og gouache på papir,'Katedra w nocy'
Jerzy René Groszang, akvarel og gouache på papir,'Katedra w nocy'. Jerzy René Groszang (1929-2004), akvarel og gouache på papir, 'Katedra w nocy', signeret nederst til højre med 'Groszang', indrammet bag glas og passepartout, Billedmål ca.: 46 x 57 cm, Rammemål ca.: 66 x 78 cm. Varenr: 4503156 DKK 5.577 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 21-01-2017 20:08:00 DKK 3.718
Désiré DONNY, olie på lærred, 'Monduntergang'
Désiré DONNY, olie på lærred, 'Monduntergang' . Désiré DONNY (1798-1861), en repræsentant fra den romantiske skole, olie på lærred, 'Monduntergang', signeret nederst til højre. Mål ca.: 22 x 32 cm. Fremstår i aldersrelateret stand, trænger til restaurering. Varenr: 4527866 DKK 4.834 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 21-01-2017 20:37:00 DKK 2.603
John Moore pf Ipswich oljemålning
John Moore pf Ipswich oljemålning. JOHN MOORE OF IPSWICH (1820-1902): Kustbild med segelbåtar i stormigt hav, olja på duk, signerad J. Moore, 30x41 cm Varenr: 4534528 DKK 6.238 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 21-01-2017 20:48:00
Se mere
Philippe de Rougemont stilleben
Philippe de Rougemont stilleben. PHILIPPE DE ROUGEMONT (1891-1965): Stilleben, signerad, olja på duk, ca 100x74 cm Varenr: 4534535 DKK 1.559 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 21-01-2017 21:09:00
Se mere
F Raue akvarell
F Raue akvarell. F RAUE (1900-tal): Stilleben med blommor och frukter signerad F Raue, akvarell, ca 53x71 cm Varenr: 4534572 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-01-2017 13:16:00
Se mere
Günther Scharbach, olie på plade, modelstudie kvinder (cd)
Günther Scharbach, olie på plade, modelstudie kvinder (cd). Modelstudie kvinder af Günther Scharbach (1925-2001), olie på plade. Sign. G. Scharbach og betegnet Studie. 47 x 42 cm (66 x 60) Varenr: 4532815 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-01-2017 14:47:00 DKK 325
Helmer Osslund, Landskap med gård och vattendrag
Helmer Osslund, Landskap med gård och vattendrag. HELMER OSSLUND (1866-1938): Landskap med gård och vattendrag, signerad Helmer Osslund, olja på smörpapper fäst på pannå, 50 x 73 cm. Varenr: 4534583 DKK 38.986 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-01-2017 14:48:00
Se mere
Carl Ludwig Bille, olie på lærred, 'Nocturne'
Carl Ludwig Bille, olie på lærred, 'Nocturne'. Carl Ludwig Bille (1815-1898), olie på lærred, 'Nocturne'. Signeret og dateret forneden til højre: Carl Bille 77. Guldfarvet ramme med fin ornamentik. Billedmål: ca.: 16 x 25 cm. Rammemål: ca. 29 x 37 cm. Fremstår i aldersrelateret stand med brugsspor. Varenr: 4535706 DKK 9.295 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 22-01-2017 16:30:00 DKK 7.064
Paul Wilhelm Tübbecke, bredlandskab, olie på malekarton
Paul Wilhelm Tübbecke, bredlandskab, olie på malekarton. Paul Wilhelm Tübbecke (1848-1924), bredlandskab, olie på malekarton. Forestillende et bredlandskab med bondegår, høns og byarkitektur i baggrunden, signeret forneden til højre, indrammet, billedmål: 73 x 96 cm, mål i alt: 48,5 x 69 cm. Fremstår med flere fejl omkring rammen og med flere mangler i... Varenr: 4454166 DKK 7.436 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-01-2017 20:10:00 DKK 4.462
August Schlaich Rauchbild Rebhühner, Miniaturmalerei in Öl
August Schlaich Rauchbild Rebhühner, Miniaturmalerei in Öl. August Schlaich Rauchbild Rebhühner, Miniaturmalerei in Öl, Maße 8,8 x 6,5cm, Rahmen 15,9 x 13,9 x 2,7cm Varenr: 4527297 DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-01-2017 21:05:00 DKK 372
Johann Baptist II Von Lampi
Johann Baptist II Von Lampi . JOHANN BAPTIST II VON LAMPI (1775-1837) art: Porträtt av flicka med duva, olja på duk, påskrift på baksida, ca 60x53 cm Varenr: 4534678 DKK 14.035 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-01-2017 10:24:00
Se mere
Axel Søeborg. Interiør, olie på lærred
Axel Søeborg. Interiør, olie på lærred. Interiør, Axel Søeborg (1872-1939). Olie på lærred, sign. samt dateret Nov. 16. 50 x 57 (65 x 72) cm. Varenr: 4527776 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 23-01-2017 11:05:00 DKK 375
Hollänsk skola oljemålning
Hollänsk skola oljemålning . HOLLÄNSK SKOLA (omkring 1800): Vandrare, olja på pannå, ca 16x27,5 cm Varenr: 4534689 DKK 1.170 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-01-2017 11:12:00
Se mere
Hjalmar Falk oljemålning
Hjalmar Falk oljemålning. HJALMAR FALK (1856-1938): Bränningar, signerad Hj F, olja på duk, 27x37 cm Varenr: 4534695 DKK 2.339 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-01-2017 11:36:00
Se mere
Carl Schmidt m.fl., olie på plade / lærred, marinemotiver (3)
Carl Schmidt m.fl., olie på plade / lærred, marinemotiver (3). Marinemotiver af bla. Carl Schmidt, olie på lærred / plade, alle sign. 30x38 cm. (38x46 cm). 23x32 cm. (31x40 cm). 23,5x31,5 cm. (33x41 cm). En med enkelte ridser på lærred. (3) Varenr: 4535121 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-01-2017 11:53:51 DKK 325
August Törsleff olja på duk
August Törsleff olja på duk. AUGUST TØRSLEFF (1884-1968): Landskap med by och kyrka, olja på duk, signerad Törsleff, 36x52 cm Varenr: 4534703 DKK 3.899 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-01-2017 12:12:00
Se mere
Pojken som inte ville gå till skolan
Pojken som inte ville gå till skolan. ELSA BESKOW (1874-1953), efter: "Pojken som inte ville gå i skolan", akvarell på duk, 343x39 cm Varenr: 4534705 DKK 3.899 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-01-2017 12:20:00
Se mere
Jacques Courtois, hans krets, Bataljscen
Jacques Courtois, hans krets, Bataljscen. JACQUES COURTOIS, hans krets (1700-tal), Bataljscen, olja på duk, 72,5x93,5 cm.. . EXPERTIS. Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris Varenr: 4534710 DKK 19.493 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-01-2017 12:40:00
Se mere
Ubekendt kunstner, portræt 17-1800 tallet
Ubekendt kunstner, portræt 17-1800 tallet . Ubekendt kunstner, olie på lærred, dubleret. Kvindeportræt, usigneret, 17-1800 tallet. H.49 x 40 cm (62,5 x 52,5 cm) Aldersrelateret stand, flere farvebortfald. Varenr: 4533866 DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-01-2017 13:00:00 DKK 1.100
Carl Watzelhan
Carl Watzelhan . CARL WATZELHAN (Österrike, 1867-1942): Flicka vattnar blommor, signerad och daterad C Watzelhan 1909, olja på duk, 80x49 cm Varenr: 4534714 DKK 3.119 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-01-2017 13:00:00
Se mere
Carl Holsøe, olie på lærred, interiør med indfaldende lys
Carl Holsøe, olie på lærred, interiør med indfaldende lys . Stueinteriør med indfaldende lys af Carl Holsøe (1863-1935), olie på lærred, sign. C. Holsøe 65x48 cm. (83x66cm). Varenr: 4496378 DKK 80.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-01-2017 13:05:25 DKK 28.000
Axel Peter olja på pannå
Axel Peter olja på pannå. AXEL PETER (1863-1942): Stilleben med blommor, signerad Ax. Peter, olja på pannå, ca 57x50 cm Varenr: 4534717 DKK 1.170 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-01-2017 13:12:00
Se mere
Aage Jessen cd, interiør
Aage Jessen cd, interiør. Aage Jessen 1876-1961 cd. Olie på lærred. Klunketidsinteriør med læsende kvinde, signeret og dateret 1915. H.49 x 64 cm (65 x 82 cm) Varenr: 4534182 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-01-2017 14:00:00 DKK 300
 1 2 3 4 5 6 7 8  >>