Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Ældre billedkunst i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Fire malerier, interiør, blomsteropstilling samt moderne. (4)
Fire malerier, interiør, blomsteropstilling samt moderne. (4). Fire malerier. Bestående af: Ubekendt kunstner, olie på plade, blomsteropstilling, 29x23,5 cm. (44x36 cm.). Ubekendt kunstner, olie på plade, geometrisk komposition, 47x23 cm. (53x31 cm.). Ubekendt kunstner, olie på plade, interiør, 51x39 cm. (61x49 cm.). Ubekendt kunstner, olie på lærred, ... Varenr: 3863163 DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30-07-2015 18:39:00 DKK 325
Allan Karms, olie på lærred, tre havnepartier (3)
Allan Karms, olie på lærred, tre havnepartier (3). Tre havnepartier, af Allan Karms f. 1933, olie på lærred, sign. Allan Karms, 31x40 cm (43x53 cm), 40x50 cm (53x63 cm), 51x60 cm (68x77 cm) (3) Varenr: 3918898 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 30-07-2015 18:45:00 DKK 1.700
J. Wouters Gemälde Öl auf Holz Weidende Kühe
J. Wouters Gemälde Öl auf Holz Weidende Kühe. Niederländische Landschaft mit zwei weidenden Kühen und einer Mühle im Hintergrund. Öl auf Holz. J. Wouters. Wohl 19. Jh. Unten links signiert: J. Wouters. 18 x 26,8 cm. Gerahmt. Varenr: 3910513 DKK 1.119 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 30-07-2015 19:10:00 DKK 298
Anders Hune, olie på lærred, høstscene, cd
Anders Hune, olie på lærred, høstscene, cd. Høstscene af Anders Hune (1894-1968), olie på lærred. Sign. Anders Hune, 50 x 67 cm. (63 x 81 cm.) Varenr: 3919188 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 30-07-2015 19:22:00 DKK 300
Anders Hune, olie på lærred, landmænd med køer, cd
Anders Hune, olie på lærred, landmænd med køer, cd. Landmænd med køer af Anders Hune (1894-1968), olie på lærred. Sign. Anders Hune, 67 x 97 cm. (77 x 109 cm.) Varenr: 3919192 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 30-07-2015 19:23:00 DKK 350
Evan Wulff cd. Maleri
Evan Wulff cd. Maleri. Evan Wulff 1900-tallet. 'Cote d'Or'. Sign. 'Evan Wulff'. Olie på lærred. 81 x 70 (91 x 80) cm. Varenr: 3918044 DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 30-07-2015 19:42:00 DKK 300
Jens Kongshammer cd, havnemotiv
Jens Kongshammer cd, havnemotiv. Jens Kongshammer 1884-1974 cd. Olie på lærred. Havnemotiv, signeret. H.42 x 54 cm (50 x 63 cm) Varenr: 3912178 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-07-2015 19:45:00 DKK 300
To malerier. Midt 1900 tallet. (2)
To malerier. Midt 1900 tallet. (2). To malerier. Bestående af: Regnar Jakobsen, olie på lærred, vinter motiv, 63x45 cm. ( 76x58 cm.). Ubekendt kunstner signeret JP, olie på lærred, 61x44 cm. ( 74x57 cm.) Fremstår med enkelt mindre hul. (2) Varenr: 3832774 DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30-07-2015 19:53:00 DKK 300
René von Barnekow cd, motiv fra Paris samt sydlandsk (2)
René von Barnekow cd, motiv fra Paris samt sydlandsk (2). René von Barnekow cd 1914-1988 cd. Olie på lærred. Motiv fra Paris h.46 x 66 cm (66 x 78 cm) samt sydlandsk motiv h.47 x 67 cm (61 x 81 cm) Begge signerede. Varenr: 3912181 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-07-2015 20:08:00 DKK 300
Ikone 'Heiliger Nikolaus', Russland, 19. Jhd.
Ikone 'Heiliger Nikolaus', Russland, 19. Jhd.. Ikone, Tempera auf Holz, 'Heiliger Nikolaus', Russland, 19. Jhd., 20 x 14 x 2 cm, unten rechts leichter Riß. Varenr: 3919508 DKK 1.492 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-07-2015 20:16:00 DKK 373
Mogens Ege. Kystparti fra 'Grenen' på Skagen (cd)
Mogens Ege. Kystparti fra 'Grenen' på Skagen (cd). Kystparti fra 'Grenen' på Skagen af Mogens Ege (1892-1946), olie på lærred, sign. Mogens Ege. 69 x 99 cm. (78 x 108) Varenr: 3918393 DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 30-07-2015 20:35:00 DKK 1.050
Holger H. Jerichau. Sceneri fra Benares ved Ganges i Indien. Olie på lærred
Holger H. Jerichau. Sceneri fra Benares ved Ganges i Indien. Olie på lærred. Sceneri fra Benares ved Ganges i Indien af Holger H. Jerichau (1861-1900), olie på lærred, sign. Holger H. Jerichau, Benares 1894. 64 x 84 cm. (81 x 101 cm.) Fremstår med lille hul i lærredet. Holger H. Jerichau rejste i Indien i 1893 og vendte hjem året efter. Varenr: 3764552 DKK 15.000 DK, Vejle, Dandyvej 30-07-2015 20:38:00 DKK 10.500
Allan Karms, olie på lærred, to kompositioner (2)
Allan Karms, olie på lærred, to kompositioner (2). Allan Karms, f. 1933: to kompositioner: Interiør med badende kvinder, olie på lærred, sign. Allan Karms, (40x45 cm) og Bro over flod, olie på plade, sign. Allan Karms, 16x18 cm (22x24 cm) (2) Varenr: 3918900 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-07-2015 20:46:00 DKK 450
Elias Petersen cd. Maleri
Elias Petersen cd. Maleri. Elias Petersen, 1859-1950. Marinemotiv med Kronborg Slot i baggrunden. Sign. samt dateret, 'Elias Petersen, 1930'. Olie på lærred. 52 x 52 (61 x 61) cm. Varenr: 3918060 DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 30-07-2015 20:51:00 DKK 450
Sigurd Swane cd. Maleri
Sigurd Swane cd. Maleri. Sigurd Swane 1879-1973. Motiv med udstrakt landskab, Tibirke bakker. Olie på lærred. Sign. 'SSW, 1913'. 46 x 56 (55 x 65) cm. Varenr: 3917260 DKK 4.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 30-07-2015 21:10:00 DKK 2.600
Strandparti af ubekendt maler. Olie på lærred
Strandparti af ubekendt maler. Olie på lærred. Strandparti af ubekendt maler. Olie på lærred. Sign. utydeligt. 46 x 64 (56 x 74) cm. Varenr: 3893169 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 31-07-2015 11:45:00 DKK 300
Niels V. Steensgaard. Marken pløjes, olie på lærred (cd)
Niels V. Steensgaard. Marken pløjes, olie på lærred (cd). Marken pløjes af Niels V. Steensgaard (1894-1961), olie på lærred, sign. N.S. 43 x 53 cm. (58 x 68 cm.) Trænger let til overfladerens. Varenr: 3743491 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 31-07-2015 11:48:00 DKK 300
Ubekendt kunstner sign. B. Hede. To malerier (2)
Ubekendt kunstner sign. B. Hede. To malerier (2). Ubekendt kunstner sign. B. Hede. Motiv med gårdbygning og kirke. Sign. 'B. Hede'. Olie på lærred. 67 x 97 (75 x 106) cm. Interiør. Sign. 'B. Hede'. Olie på lærred. 50 x 40 (60 x 50) cm (2) Varenr: 3918806 DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 31-07-2015 11:58:00 DKK 300
Åge Strand, olie på lærred, landskabsparti cd
Åge Strand, olie på lærred, landskabsparti cd. Landskabsparti af Åge Strand (1910-1975), olie på lærred. Sign. ÅS. 41 x 50 cm (59 x 68). Varenr: 3913364 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-07-2015 14:03:00 DKK 325
Poul Jørgensen cd. To malerier (2)
Poul Jørgensen cd. To malerier (2). Poul Jørgensen 1882-1941. Motiv med skov. Sign. samt dateret, 'Poul Jørgensen, 18'. Olie på lærred. 61 x 51 (72 x 62) cm. Motiv med skov. Sign. samt dateret, 'Poul Jørgensen, 17'. Olie på lærred. 58 x 77 (66 x 85) cm. (2) Varenr: 3919324 DKK 1.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 31-07-2015 14:21:00 DKK 325
Viggo Langer, olie på lærred, køer på marken (cd)
Viggo Langer, olie på lærred, køer på marken (cd). Landskab med køer på mark af Viggo Langer (1860-1942), olie på lærred. Sign. Viggo Langer. 55 x 75 cm (78 x 98). Varenr: 3913356 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-07-2015 14:34:00 DKK 325
Lars Svane, olie på lærred, kystlandskab (cd)
Lars Svane, olie på lærred, kystlandskab (cd). Kystparti af Lars Swane (1913 - 2002), olie på lærred. Sign. og dateret Lars Swane 1975. 40 x 60 cm (58 x 78). Varenr: 3913340 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-07-2015 14:40:00 DKK 700
Per Sonne, olie på lærred, opstilling med blomster (cd)
Per Sonne, olie på lærred, opstilling med blomster (cd). Opstilling med blomster af Per Sonne (1906-1996), olie på lærred. Sign. og dateret monogram 78. 61 x 51 cm (65 x 55). Fremstår med mindre trykmærke. Varenr: 3913337 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-07-2015 14:42:00 DKK 325
Yelva Vermehren, olie på lærred, opstilling med blomster
Yelva Vermehren, olie på lærred, opstilling med blomster. Opstilling med blomster af Yelva Vermehren (1878-1980), olie på lærred. Sign. 40 x 33 cm (44 x 37) Varenr: 3913374 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-07-2015 14:59:00 DKK 650
Ingeborg Dubois, olie på lærred, opstilling (cd)
Ingeborg Dubois, olie på lærred, opstilling (cd). Opstilling med blomster i vase af Ingeborg Debois (1897-1970), olie på lærred. Sign. 61 x 51 cm (76 x 66). Fremstår med mindre trykmærke. Varenr: 3913369 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-07-2015 15:01:00 DKK 325
Ubekendt Kunstner, olie på lærred, opstilling med blomster
Ubekendt Kunstner, olie på lærred, opstilling med blomster. Opstilling med blomster af Ubekendt Kunstner, olie på lærred, utydelig sign. 28x22 cm. (37x31 cm). Varenr: 3917166 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 31-07-2015 15:15:35 DKK 300
Ubekendt kunstner, Landskab, olie på plade, søbred
Ubekendt kunstner, Landskab, olie på plade, søbred. Landskab, søbred, olie på plade, ubekendt kunstner, utydeligt signeret, 16,5 x 22,5 cm. (24 x 30) Med enkelte afskalninger. Varenr: 3898580 DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 31-07-2015 16:05:00 DKK 300
Marius Jensen Hindevad, olie på lærred, bondegårdsmotiv
Marius Jensen Hindevad, olie på lærred, bondegårdsmotiv. Bondegårdsmotiv af Marius Jensen Hindevad (1885-1977), cd, olie på lærred, sign. MJ, 67x67 cm. (80x80 cm). Varenr: 3912187 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 31-07-2015 17:17:00 DKK 300
Ubekendt Kunster, olie på plade, skovparti
Ubekendt Kunster, olie på plade, skovparti . Skovparti af Ubekendt Kunstner, olie på plade, sign. i monogram, 104x126 cm. (117x139 cm). Varenr: 3912195 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 31-07-2015 17:17:00 DKK 300
To malerier, 1900-tallet. Peter Lieps Hus mm (2)
To malerier, 1900-tallet. Peter Lieps Hus mm (2). To malerier. Bestående af: Ubekendt kunstner, sign. Gunner Mynge, Olie på lærred, Peter Lieps i dyrehaven, 44x32 cm. (56x42 cm.) Fremstår løs i ramme. Ubekendt kunstner, olie på plade, gårdmotiv, 34x25 cm. ( 42x33 cm.) (2) Varenr: 3833843 DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 31-07-2015 18:25:00 DKK 300
 1 2 3 4 5 6 7 8  >>