Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Ældre billedkunst i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Sophus Poulsen, olie på lærred, motiv antageligt fra Ærø
Sophus Poulsen, olie på lærred, motiv antageligt fra Ærø. Motiv antageligt fra Ærø af Sophus Poulsen, olie på lærred, sign. SP, 67x57 cm. (76x68 cm). Varenr: 3594708 DKK 800 DK, Odense, Kratholmvej 31-10-2014 12:09:59 DKK 300
Luigi Corbellini, Porträtt av italiensk pojke (bus)
Luigi Corbellini, Porträtt av italiensk pojke (bus). Porträtt av italiensk pojke av Luigi Corbellini (1901-1968, Italien). Olja på duk. Signerad. Bildmått: 54,5 cm x 33 cm. Ramad. Varenr: 3579208 DKK 7.998 SE, Örebro, Aspholmen 31-10-2014 12:12:31 DKK 3.999
Johannes Wilhjelm, olie på lærred, motiv med blomstrende træ
Johannes Wilhjelm, olie på lærred, motiv med blomstrende træ. Motiv med med blomstrende træ af Johannes Wilhjelm. (1868-1938), olie på lærred, sign. i monogram JW 24. 61x81 cm. (78x97 cm). Varenr: 3594706 DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 31-10-2014 12:45:49 DKK 875
Ubekendt kunstner, almueinteriør, olie på lærred
Ubekendt kunstner, almueinteriør, olie på lærred. Ubekendt kunstner, 1900-tallet, almueinteriør, olie på lærred, utydl. signeret, 53 x 43 cm. (65 x 54 cm.) Varenr: 3585256 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 31-10-2014 12:50:00 DKK 325
Frederik Svendsen, olie på lærred, parti fra København
Frederik Svendsen, olie på lærred, parti fra København. Parti fra København af Frederik Svendsen (1885-1975) cd, olie på lærred, sign. F. Svendsen. 49x36 cm. (60x48 cm). Varenr: 3564881 DKK 800 DK, Odense, Kratholmvej 31-10-2014 12:52:00 DKK 300
Thorvald Larsen, olie på lærred, landskabsmotiver (3)
Thorvald Larsen, olie på lærred, landskabsmotiver (3) . Landskabsmotiver af Thorvald Larsen (1881-1947), olie på lærred, sign. Th. L. 72x86 cm. (94x108 cm). 36x40 cm. (44x49 cm). 50x65 cm. (64x79 cm). Største med reparation. (3) Varenr: 3599874 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 31-10-2014 13:37:10 DKK 325
Ubekendt kunstner, 18/19. årh. Maleri
Ubekendt kunstner, 18/19. årh. Maleri. Ubekendt kunstner, 18/19. årh.: Tulipaner og chrysanthemer i vase. Usign. Olie på lærred. 90 x 69 (100 x 79) cm. Fremstår med aldersrelaterede spor; rentoileret. Varenr: 3599871 DKK 2.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 31-10-2014 13:44:00 DKK 1.600
Sally Philipsen. Portræt af ung kvinde med hue. Olie på lærred
Sally Philipsen. Portræt af ung kvinde med hue. Olie på lærred. Portræt af kvinde med hue, af Sally Philipsen (1879-1936). Olie på lærred. Usigneret. Betegnet på bagsiden. 53 x 41 cm. (64 x 51 cm.) Varenr: 3596984 DKK 800 DK, Kolding, Trianglen 31-10-2014 13:45:00 DKK 350
Frederik Svendsen, interiør, olie på lærred, cd
Frederik Svendsen, interiør, olie på lærred, cd. Frederik Svendsen 1885-1975, interiør, olie på lærred, sign. F. Svendsen, 47 x 37 cm. (58 x 48 cm.) Varenr: 3585260 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 31-10-2014 13:46:00 DKK 350
Carl Budtz-Møller CD. 'Ferdapige', portræt. Olie på lærred
Carl Budtz-Møller CD. 'Ferdapige', portræt. Olie på lærred. 'Ferdapige', portræt, af Carl Budtz-Møller (1882-1953). Olie på lærred. Sign. C. Budtz-Møller. 52 x 45 cm. (68 x 61 cm.) På bagsiden udstillingsmærkat. Varenr: 3596973 DKK 2.000 DK, Kolding, Trianglen 31-10-2014 14:05:00 DKK 375
Carl Budtz-Møller CD. 'De gamle melodier, Gudhjemsfiskerne'. Olie på lærred
Carl Budtz-Møller CD. 'De gamle melodier, Gudhjemsfiskerne'. Olie på lærred. 'De gamle melodier, Gudhjemsfiskerne', af Carl Budtz-Møller (1882-1953) CD. Olie på lærred. Sign. C. Budtz-Møller samt betegnet på bagsiden og dateret 1924. 80 x 106 cm. (94 x 121 cm.) Varenr: 3596975 DKK 2.500 DK, Kolding, Trianglen 31-10-2014 14:30:00 DKK 500
A. Fischer, 19. årh. Maleri
A. Fischer, 19. årh. Maleri. A. Fischer, 19. årh.: Vinterdag i Skoven. Sign. A. Fischer. Olie på lærred. 42 x 53 (52 x 63) cm. Varenr: 3600238 DKK 1.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 31-10-2014 14:30:08 DKK 350
L. Johansen m.fl. Tre kompositioner, olie på lærred, 1900-tallet  (3)
L. Johansen m.fl. Tre kompositioner, olie på lærred, 1900-tallet (3). L. Johansen. Gademotiv fra Ribe med Kølholt Slippe i baggrunden, olie på lærred, 1900-tallet. Sign. L. Johansen. 65 x 48 (72 x 56) cm. Ubekendt kunstner. Almue interiør, olie på lærred. Sign. E.S. 43 x 63 (54 x 74) cm. Ubekendt kunstner. Skovparti, olie på lærred. Usign. 55 x 72 (63 x 80) cm. ... Varenr: 3602033 DKK 800 DK, Helsingør, Støberivej 31-10-2014 14:34:00 DKK 325
Alfred Larsen, høstparti, olie på lærred, cd
Alfred Larsen, høstparti, olie på lærred, cd. Alfred Larsen f. 1886, høstparti, olie på lærred, sign. Alfred Larsen, 48 x 67 cm. (57 x 77 cm.) Varenr: 3585305 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 31-10-2014 14:34:00 DKK 300
Emil Janus Weinreich, fiskere på stranden, olie på lærred, cd
Emil Janus Weinreich, fiskere på stranden, olie på lærred, cd. Emil Janus Weinreich 1892 - 1975, fiskere på stranden, olie på lærred, sign. E. Weinreich, 66 x 99 cm. (81 x 113 cm.) Varenr: 3590959 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 31-10-2014 14:40:00 DKK 300
Niels Holbak, olie på lærred, landskab
Niels Holbak, olie på lærred, landskab. Parti med landskab af Niels Holbak (1884-1954) cd, olie på lærred, sign. N. Holbak, 43x57 cm. (50x64 cm). Varenr: 3576906 DKK 800 DK, Odense, Kratholmvej 31-10-2014 14:52:00 DKK 300
C. Dybdal, 20.årh., marineparti, olie på plade
C. Dybdal, 20.årh., marineparti, olie på plade. C. Dybdal 20. årh., marineparti, olie på plade, sign. C. Dybdal, 26 x 38 cm. (38 x 50 cm.) Varenr: 3585264 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 31-10-2014 14:57:00 DKK 300
M. Kruse. Maleri
M. Kruse. Maleri. M. Kruse, 1900-tallet: Chrysanthemer i vase. Sign. M. Kruse. Olie på lærred. 48 x 37 (60 x 49) cm. Fremstår med overfladeridser på lærred. Varenr: 3600230 DKK 800 DK, Hørsholm, Vibe Alle 31-10-2014 15:17:00 DKK 325
To kinesiske malerier på silke (2)
To kinesiske malerier på silke (2). To kinesiske malerier på silke med motiver af kinesiske kvinder i kimonoer. 88x30 cm. 48x34 cm. (2) Varenr: 3593368 DKK 800 DK, Odense, Kratholmvej 31-10-2014 15:22:47 DKK 325
Ubekendt kunstner, bjerglandskab, olie på lærred
Ubekendt kunstner, bjerglandskab, olie på lærred. Ubekendt kunstner, 1900-tallet, bjerglandskab, olie på lærred, sign. Joh. Borg, 35 x 50 cm. (46 x 61 cm.) Fremstår med kraftig bule midt på lærred. Varenr: 3585248 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 31-10-2014 15:37:00 DKK 300
Ubekendt kunstner, interiør med personer, olie på lærred
Ubekendt kunstner, interiør med personer, olie på lærred. Ubekendt kunstner, 1900-tallet, interiør med personer, olie på lærred, utydl. signeret, 70 x 100 cm. (80 x 110 cm.) Fremstår løs i ramme samt med enkelte huller. Varenr: 3584164 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 31-10-2014 15:39:00 DKK 300
Carl Wennemoes, efterårsmotiv, olie på lærred, cd
Carl Wennemoes, efterårsmotiv, olie på lærred, cd. Carl Wennemoes 1890-1965, efterårsmotiv, olie på lærred, sign. C. Wennemoes, 67 x 97 cm. (83 x 113 cm.) Varenr: 3585303 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 31-10-2014 15:40:00 DKK 300
Ubekendt kunstner, kystparti, olie på lærred
Ubekendt kunstner, kystparti, olie på lærred. Ubekendt kunstner, 1900-tallet, kystparti, olie på lærred, usign., 28 x 46 cm. (36 x 54 cm.) Fremstår med krakeleringer. Varenr: 3577443 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 31-10-2014 16:01:00 DKK 300
Nils af Ström, Motiv från Portugal, olja på pannå (bus)
Nils af Ström, Motiv från Portugal, olja på pannå (bus). Motiv från Portugal av Nils af Ström (1903-1971, Sverige). Olja på pannå. Signerad samt daterad 1940. Bildmått: 47 x 38 cm. Rammått: 69 x 60 cm. Varenr: 3602143 DKK 800 SE, Örebro, Aspholmen 31-10-2014 16:35:25 DKK 260
Ukendt kunstner, sydlandsk motiv, olie på lærred
Ukendt kunstner, sydlandsk motiv, olie på lærred. Ukendt kunstner, sydlandsk motiv, olie på lærred, 55 x 68,5 cm, signeret K. Forel. Varenr: 3602726 DKK 1.400 DK, Herlev, Dynamovej 31-10-2014 16:36:53 DKK 300
Ældre maleri af ukendt kunstner.
Ældre maleri af ukendt kunstner. . Ældre maleri af ukendt kunstner fra slut 1800-tallet. På lærred. Usign. 38x32cm. Varenr: 3591061 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 31-10-2014 16:44:06 DKK 350
Ubekendt kunstner, motiv med to kvinder, olie på lærred
Ubekendt kunstner, motiv med to kvinder, olie på lærred. Ubekendt kunstner, 1900-tallet, motiv med to kvinder, olie på lærred, sign., 89 x 67 cm. (99 x 77 cm.) Varenr: 3584165 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 31-10-2014 16:49:44 DKK 300
Johan Peter von Wildenradt, skovparti, olie på lærred
Johan Peter von Wildenradt, skovparti, olie på lærred. Johan Peter von Wildenradt 1861-1904, skovparti, olie på lærred, sign. JP.W., 42 x 54 cm. (57 x 69 cm.) Fremstår med enkelte afskalninger. Varenr: 3601942 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 31-10-2014 17:01:00 DKK 325
Ubekendt kunstner, landsbyparti, olie på plade
Ubekendt kunstner, landsbyparti, olie på plade. Ubekendt kunstner, 1900-tallet, lansbyparti, olie på plade, usign., 27 x 36 cm. (31 x 40 cm.) Varenr: 3591214 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 31-10-2014 17:38:05 DKK 300
Lauritz Sørensen, marineparti, olie på lærred, cd
Lauritz Sørensen, marineparti, olie på lærred, cd. Lauritz Sørensen 1882-1952, marineparti, olie på lærred, sign. Lauritz Sørensen, 70 x 100 cm. (82 x 112 cm.) Varenr: 3585296 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 31-10-2014 17:45:00 DKK 300
 1 2 3 4 5 6 7 8 9  >>