Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  i Ældre billedkunst i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Ubekendt maler 1900-tallet. Bondegårdsexteriør med mand som sliber en le.
Ubekendt maler 1900-tallet. Bondegårdsexteriør med mand som sliber en le.. Ubekendt maler 1900-tallet. Bondegårdsexteriør med mand som sliber en le. Olie på lærred Sign. PB 29. 51 x 49 cm. Varenr: 3545194 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 19-09-2014 10:12:00 DKK 350
Godycki Cwirko, olie på lærred, blomsteropstilling
Godycki Cwirko, olie på lærred, blomsteropstilling. Blomsteropstilling af Godycki Cwirko. Olie på lærred. Signeret Godycki Cwirko. 58 x 48 cm. (70 x 60 cm.) Varenr: 3550651 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 19-09-2014 10:40:00 DKK 300
Signe Andreasen, olie på lærred, opstilling med blomster
Signe Andreasen, olie på lærred, opstilling med blomster. Opstilling med blomster af Signe Andreasen (1853-1919), olie på lærred, sign. S. Andreasen. 74 x 61 cm (83x70). Fremstår med enkelte krakeleringer. Varenr: 3520525 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 19-09-2014 11:57:00 DKK 325
Robert Breitwieser 1899- 1975 ( tilskrevet ) eksteriør med børn
Robert Breitwieser 1899- 1975 ( tilskrevet ) eksteriør med børn. Robert Breitwieser 1899- 1975 ( tilskrevet ) eksteriør med børn, olie på lærred, signeret ulæseligt, 1900 tallet. Bagpå betegnelser og etiketrester.65 x 54 cm. (73 x 63 cm. ) Bemærk tekst redigeret og auktionen er forlænget. Varenr: 3544264 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 19-09-2014 12:54:00 DKK 300
Sixten Holmgren, landskap, olja på duk (bus)
Sixten Holmgren, landskap, olja på duk (bus). Landskap av Sixten Holmgren (f 1906-). Olja på duk. Signerad. Bildyta: 65 x 80 cm. Ramad. Varenr: 3529597 DKK 1.211 SE, Örebro, Aspholmen 19-09-2014 13:14:40 DKK 242
Ubekendt kunstner, olie på karton, skibsportræt
Ubekendt kunstner, olie på karton, skibsportræt. Skibsportræt af ubekendt kunstner, olie på karton. Sign. R. Mattson, 1935. 32 x 64 cm (43 x 74). Varenr: 3549904 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 19-09-2014 13:33:42 DKK 325
Alfred Jacobsen, olie på lærred, skovparti
Alfred Jacobsen, olie på lærred, skovparti. Skovparti med sø under bøgetræer af Alfred Jacobsen (1865-1955) Olie på lærred. Sign. A. Jacobsen. 60 x 91 cm. (75 x 106 cm.) Varenr: 3550525 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 19-09-2014 14:16:14 DKK 400
Karzmieski, olie på lærred, parti fra København
Karzmieski, olie på lærred, parti fra København. Parti fra København af Karzmieski (1900-tallet), olie på lærred. Sign. Karzmieski. 91 x 121 cm (100 x 130). Varenr: 3547555 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 19-09-2014 14:31:00 DKK 325
Ubekendte kunstnere, olie på lærred, partier fra Pompei samt pige med høns (2)
Ubekendte kunstnere, olie på lærred, partier fra Pompei samt pige med høns (2). Partier fra Pompei samt pige med høns af ubekendte kunstnere, olie på lærred. Usign. 29 x 19 cm (38 x 27) og 31 x 24 cm (40 x 33). (2) Varenr: 3513725 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 19-09-2014 14:48:15 DKK 375
Christian Aigens, olie på lærred, interiør m. pige
Christian Aigens, olie på lærred, interiør m. pige. Interiør med pige ved vindue. Af Christian Aigens (1870-1940) Olie på lærred. Sign. Chr. Aigens. 60 x 52 (78 x 70 cm.) Varenr: 3550507 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 19-09-2014 14:49:00 DKK 325
Søren Edsberg Andersen. Køer på mark, olie på lærred (cd)
Søren Edsberg Andersen. Køer på mark, olie på lærred (cd). Køer på mark af Søren Edsberg Andersen (f. 1945), olie på lærred, sign. S. Edsberg Andersen. 41 x 52 cm. (55 x 65 cm.) Varenr: 3523350 DKK 800 DK, Vejle, Dandyvej 19-09-2014 14:56:00 DKK 300
Axel Bredsdorff cd. Maleri
Axel Bredsdorff cd. Maleri. Axel Bredsdorff 1883-1947 cd: Udstrakt landskab. Sign. Axel Bredsdorff 1927. 41 x 72 (54 x 85) cm. Varenr: 3548246 DKK 800 DK, Hørsholm, Vibe Alle 19-09-2014 15:26:00 DKK 300
Carl Wennemoes, olie på lærred, vinterlandskab
Carl Wennemoes, olie på lærred, vinterlandskab. Vinterlandskab med skovvej, malet af Carl Wennemoes (1890-1965) Olie på lærred. Sign. C. Wennemoes. 1. minimalt hul i lærred. 70 x 100 (86 x 116 cm.) Varenr: 3535013 DKK 800 DK, Odense, Kratholmvej 19-09-2014 15:27:09 DKK 350
R. Rasmussen. Kystparti
R. Rasmussen. Kystparti. Kystparti af Ubekendt kunstner olie på lærred. Sign. R. Rasmussen 89. Trænger til rensning. Sidder løst i rtammen, samt rammen løs i samlingerne. 23,5 x 34 cm. Varenr: 3537353 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 19-09-2014 15:37:00 DKK 375
Søren Hjorth Nielsen, tilskrevet. Maleri
Søren Hjorth Nielsen, tilskrevet. Maleri. Søren Hjorth Nielsen 1901-1983, tilskrevet: Landskab. Usign. Betegnet på blændrammen: 'Ifølge Inger Hjorth Nielsen malt i byen Cestona, Nordspanien. 1953'. 51 x 66 (57 x 72) cm. Olie på lærred. Varenr: 3543754 DKK 2.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 19-09-2014 15:59:00 DKK 350
Georg Clud. Olja på duk (BUS)
Georg Clud. Olja på duk (BUS). Georg Clud. Olja på duk. Landskap. Signerad. 30x42 cm (33x45 cm). BUS) Varenr: 3550258 DKK 646 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 19-09-2014 16:33:00 DKK 242
Okänd konstnär. Olja, äldre man i röd väst
Okänd konstnär. Olja, äldre man i röd väst. Okänd konstnär. Olja på träpannå, äldre man i röd väst. Osignerad, sekelskiftet 1900. Större färgfält med knottrig yta. 52 x 42 cm. (58 x 48 cm.) Varenr: 3539942 DKK 646 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 19-09-2014 17:34:00 DKK 242
Carl L Lindqvist, akvarell (bus)
Carl L Lindqvist, akvarell (bus). Carl L Lindqvist, akvarell, marint motiv. Signerad och daterad 07. Monterad i ram med glas och passepartout. Passepartoutens innermått 51,5 x 31,5 cm. Varenr: 3532241 DKK 808 SE, Stockholm, Slakthusgatan 19-09-2014 17:35:00 DKK 242
M.S. Kolb, Ölgemälde, 'Sonnenblumen'
M.S. Kolb, Ölgemälde, 'Sonnenblumen'. Öl auf Hartfaserplatte, 'Sonnenblumen' von M.S. Kolb, unten rechts signiert und datiert '1946', 34cm x 30cm Varenr: 3492495 DKK 1.117 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 19-09-2014 17:40:00 DKK 298
Milano, Ölgemälde 'Blumenstillleben'
Milano, Ölgemälde 'Blumenstillleben'. Öl auf Leinwand, 'Blumenstillleben', von Milano, unten rechts signiert, 70cm x 50,7cm Varenr: 3504398 DKK 1.117 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 19-09-2014 17:42:00 DKK 298
Siegfried Rönsch, Ölgemälde, 'Berglandschaft'
Siegfried Rönsch, Ölgemälde, 'Berglandschaft'. Öl auf Leinwand, 'Berglandschaft' von Siegfried Rönsch, unten links signiert, 60,2cm x 80,2cm Varenr: 3504400 DKK 1.117 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 19-09-2014 18:43:00 DKK 298
C. Landwehr, oliemaleri 'Dame mit Hut'
C. Landwehr, oliemaleri 'Dame mit Hut'. Olie på lærred, 'Dame mit Hut' af C. Landwehr, signeret forneden til højre, 90,5cm x 70cm (billedmål ekskl. ramme) Varenr: 3506552 DKK 4.467 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 19-09-2014 18:43:00 DKK 2.234
Willy Lorenz, oliemaleri, 'Hirsch mit Kahlwild'
Willy Lorenz, oliemaleri, 'Hirsch mit Kahlwild'. Olie på lærred, 'Hirsch mit Kahlwild' af Willy Lorenz, signeret nederst til venstre, 65 x 51 cm (billedmål uden ramme) Varenr: 3503077 DKK 13.402 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 19-09-2014 19:08:00 DKK 9.307
Axel Lind. Marinemotiv. Olie på lærred, cd
Axel Lind. Marinemotiv. Olie på lærred, cd. Marinemotiv af Axel Lind 1907-2011, olie på lærred, sign. Axel Lind. 100 x 80 cm. (120 x 100 cm.) Varenr: 3546909 DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 19-09-2014 19:27:00 DKK 3.800
Berthold Genzmer, oliemaleri, 'Zwei Mädchen mit Fischerboot'
Berthold Genzmer, oliemaleri, 'Zwei Mädchen mit Fischerboot'. Olie på lærred, 'Zwei Mädchen mit Fischerboot' af Berthold Genzmer, signeret forneden til højre, 90cm x 70cm (billedmål ekskl. ramme) Varenr: 3506551 DKK 8.190 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 19-09-2014 19:43:00 DKK 5.956
August Hærning cd. Børneportræt, akvarel og blyant på papir
August Hærning cd. Børneportræt, akvarel og blyant på papir . Børneportræt af August Hærning 1874-1961 cd. Akvarel og bly på papir. Sign. samt dat. August Hærning 31/5 1900. Lysmål 20,5x16,5 cm(40,5x34,5 cm) Varenr: 3542407 DKK 1.000 DK, Kolding, Trianglen 19-09-2014 19:47:00 DKK 300
Fritz Syberg. Kystparti  med sejlbåd, antagelig fra Fyens Hoved. Sign. monogram 1906
Fritz Syberg. Kystparti med sejlbåd, antagelig fra Fyens Hoved. Sign. monogram 1906. Fritz Syberg ( 1862 - 1939) Kystparti med sejlbåd, antagelig fra Fyens Hoved. Sign. monogram 1906. Olie på lærred. 42 x 53 cm. Varenr: 3547306 DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 19-09-2014 20:27:00 DKK 6.000
Holger H. Jerichau, olie på lærred, komposition med huse og træer
Holger H. Jerichau, olie på lærred, komposition med huse og træer. Komposition med huse og træer, af Holger H. Jerichau (1861-1900). Olie på lærred. Sign. Holger H. Jerichau. 34,5 x 50 cm (49 x 64 cm) Varenr: 3548009 DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 19-09-2014 20:30:00 DKK 2.200
Ole Lundsfryd, 1900-tallet
Ole Lundsfryd, 1900-tallet . Ole Lundsfryd, parti fra landet. Olie på lærred, utydeligt sign. 44 x 64 (54 x 74) cm. Varenr: 3497982 DKK 800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-09-2014 20:48:00 DKK 300
Holger Lübbers. Marine, olie på lærred
Holger Lübbers. Marine, olie på lærred. Holger Lübbers,1850-1931. Olie på lærred. Marine med sejlskib nær klippekyst, sign. monogram. 22x36,5 cm(33,5x48 cm). Minimale krakeleringer. Varenr: 3509742 DKK 1.500 DK, Kolding, Trianglen 19-09-2014 20:58:00 DKK 975
 1 2 3 4 5 6 7 8  >>