Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Ældre billedkunst i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Gerardo Albano født 1924
Gerardo Albano født 1924 . Gerardo Albano. Olie på plade. Landskab med kvinde og fugle. Signeret G Albano. 21 x 15 cm (47 x 41 cm). Varenr: 4212223 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 03-05-2016 11:24:00 DKK 300
Ubekendt kunstner. Portræt af ældre herre bærende Dannebrogordenen, olie på lærred.
Ubekendt kunstner. Portræt af ældre herre bærende Dannebrogordenen, olie på lærred. . Ubekendt kunstner. Portræt af ældre herre bærende Dannebrogordenen, olie på lærred. Usign. 65 x 50 (94 x 80) cm. Varenr: 4252675 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 03-05-2016 11:46:11 DKK 300
Peter Nicolaisen. Sommerlandskab, olie på lærred, cd
Peter Nicolaisen. Sommerlandskab, olie på lærred, cd. Peter Nicolaisen (1894-1983 cd). Sommerlandskab , olie på lærred. Sign. PN. 56x92 cm(65x101 cm). Fremstår med krakeleringer samt flere farvebortfald. Varenr: 4252693 DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 03-05-2016 12:00:31 DKK 300
Niels Holbak, CD. Byparti, i forgrunden to piger. Olie på lærred
Niels Holbak, CD. Byparti, i forgrunden to piger. Olie på lærred. Byparti, i forgrunden to piger, af Niels Holbak (1884-1954), CD. Olie på lærred. Sign. N. Holbak. 74 x 90 cm. (84 x 102 cm.) Varenr: 4241054 DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 03-05-2016 14:08:00 DKK 300
Jens Sinding Christensen, CD. Fiskekuttere. Olie på lærred
Jens Sinding Christensen, CD. Fiskekuttere. Olie på lærred. Marine med fiskekuttere, af Jens Sinding Christensen 1888-1980, CD. Olie på lærred. Sign. monogram. 65 x 79 cm. (80 x 94 cm.). Fremstår med reparation med lap på bagsiden. Varenr: 4242637 DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 03-05-2016 14:14:00 DKK 300
Robert Leepin, Olie på lærred, Gadeparti med huse, cd
Robert Leepin, Olie på lærred, Gadeparti med huse, cd. Gadeparti med huse, af Robert Leepin (1885-1967). Olie på lærred. Sign. monogram RL samt betegnet på bagsiden. 42 x 48 cm ( 52 x 58 cm). NB. Tekst ændret og auktion forlænget. Varenr: 4222065 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 03-05-2016 14:25:00 DKK 300
William Stuhr. Havneparti. Olie på lærred (cd)
William Stuhr. Havneparti. Olie på lærred (cd). William Stuhr (1882-1958). Havneparti. Olie på lærred. Sign. og dat. Will. Stuhr, Skagen 41. 92 x 101 cm (106 x 117 cm). (cd) Varenr: 4251780 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 03-05-2016 18:14:13 DKK 950
Blomsterkomposition med roser, olie på træplade, sign. Holger Fischer
Blomsterkomposition med roser, olie på træplade, sign. Holger Fischer. Blomsterkomposition med roser, olie på træplade, sign. Holger Fischer, oval 19x27 cm (27x35 cm). Fremstår med tørrerevne. Varenr: 4175640 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 03-05-2016 19:41:32 DKK 350
Friedrich Rentsch, blomsterstilleben, olie på lærred
Friedrich Rentsch, blomsterstilleben, olie på lærred. Friedrich Rentsch (1836-1899). Stillleben med blomsterbuket i glasvase og porcelænsvase. Olie på lærred. 66 x 59,5 cm. Indrammet. Signeret forneden til venstre: Fr. Rentsch. Varenr: 4247115 DKK 8.955 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 03-05-2016 19:49:00 DKK 6.717
August Tørsleff. Landskabsparti. Olie på lærred (cd)
August Tørsleff. Landskabsparti. Olie på lærred (cd). August Tørsleff (1884-1968). Landskabsparti. Olie på lærred. Sign. Aug T. 63 x 98 cm (72 x 108 cm). (cd) Varenr: 4251877 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 03-05-2016 19:55:00 DKK 550
To partier fra Peter Lieps hus i Dyrehaven, olie på lærred (2)
To partier fra Peter Lieps hus i Dyrehaven, olie på lærred (2). To partier fra Peter Lieps hus i Dyrehaven af ubekendte kunstnere (omkr. 1900), olie på lærred, det ene sign. Marie Jørgensen 1897, det andet usign. 32 x 49 (40 x 56) og 34 x 50 (42 x 57) cm. Det ene fremstår med krakeleringer og små afskalninger. (2) Varenr: 4240930 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 03-05-2016 20:07:00 DKK 300
Marie Jørgensen. Blomstermaleri, olie på lærred
Marie Jørgensen. Blomstermaleri, olie på lærred. Blomstermaleri af ubekendt maler, olie på lærred, sign. Marie Jørgensen 1915. 47 x 40 cm. (56 x 49 cm.) Fremstår med mindre afskalning. Varenr: 4240931 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 03-05-2016 20:07:00 DKK 300
Carl O. I. Lund. Skovparti med åløb. Olie på lærred
Carl O. I. Lund. Skovparti med åløb. Olie på lærred. Skovparti med åløb af Carl O. I. Lund (1857-1936). Olie på lærred. Sign. Carl O. I. Lund 1912. 45,5 x 67 cm. (59,5 x 80) Varenr: 4242673 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 03-05-2016 20:12:00 DKK 500
E.C. Ulnitz, opstilling med roser, olie på lærred
E.C. Ulnitz, opstilling med roser, olie på lærred. Opstilling med roser, olie på lærred, Emil C. Ulnitz, 1856-1933, sign. E.C. Ulnitz, dat. 1913, 26,5x20 cm. (41x34) Fremstår med behov for rensning og minimalt farvebortfald. Varenr: 4252261 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-05-2016 20:16:00 DKK 325
Ubekendt kunstner. Portræt, 1800-tallet. Olie på lærred
Ubekendt kunstner. Portræt, 1800-tallet. Olie på lærred. Ubekendt kunstner. Portræt, 1800-tallet. Olie på lærred. Usign. 54 x 43,5 cm. U.R. Fremstår med krakeleringer og afskalninger. Varenr: 4251559 DKK 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 03-05-2016 20:31:00 DKK 500
Ubekendt kunstner. Landskabsparti. Olie på lærred
Ubekendt kunstner. Landskabsparti. Olie på lærred. Ubekendt kunstner. Landskabsparti. Olie på lærred. Usign. 50 x 61 cm (58 x 70 cm). Varenr: 4251880 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 03-05-2016 20:50:00 DKK 325
Kina. Tre silkemalerier samt samt broderi, 18-1900-tallet (4)
Kina. Tre silkemalerier samt samt broderi, 18-1900-tallet (4). Kina. Tre silkemalerier med figurer i farvede gevandter samt broderi med drage i landskab med skyer, 18-1900-tallet. Billeder med ramme: 17,5 x 25,5 cm., broderi: 29 x 49 cm. Fremstår med brugsspor, billeder gulnede med lettere pletter og enkelte revner, broderi med slid/ælde. (4) Varenr: 4252982 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 03-05-2016 20:50:00 DKK 375
Rasmus Christiansen. Parti med tyr. Olie på lærred
Rasmus Christiansen. Parti med tyr. Olie på lærred. Rasmus Christiansen (1863-1940). Parti med tyr. Olie på lærred. Sign. og dat. R. Chr. 1919. 35 x 52 cm (51 x 68 cm). Varenr: 4251857 DKK 1.500 DK, Herning, Engdahlsvej 03-05-2016 21:00:00 DKK 975
Ludvig Richarde oljemålning
Ludvig Richarde oljemålning. LUDVIG RICHARDE (1862-1929): Strandvy, signerad L Richarde, olja på duk, a tergo med påskrift "Restaurerad av Vittorio Vann / Göteborg December 1941, ca 33x47 cm Varenr: 4253785 DKK 2.415 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 04-05-2016 10:25:00
Se mere
Robert John Hammond (1879-1911), olja på duk, England
Robert John Hammond (1879-1911), olja på duk, England. Robert John Hammond (1879-1911), olja på duk, England. Flíckor i landskap. 46 x 36. Sign o dat 1881. Varenr: 4253347 DKK 1.610 SE, Norrköping, Finspångsv. 04-05-2016 10:40:00 DKK 322
Oljemålning. Birk Gray, kopia efter Niemanns
Oljemålning. Birk Gray, kopia efter Niemanns. Oljemålning. Birk Gray, kopia efter Niemanns. Oljemålning på duk. Landskap. Signerad. 76x63 cm (90x77 cm). Färgbortfall, krackeleringar. Varenr: 4252735 DKK 1.208 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 04-05-2016 11:10:34 DKK 242
Ubekendt kunstner, olie på lærred, landskab med høstakke
Ubekendt kunstner, olie på lærred, landskab med høstakke . Landskab med høstakke, af ubekendt kunstner, olie på lærred, usign. 17,5x23 cm (27,5x32,5 cm). Ramme med defekt samling. Varenr: 4242444 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 04-05-2016 11:39:21 DKK 300
Edward Charles Barnes oljemålning
Edward Charles Barnes oljemålning. EDWARD CHARLES BARNES (act.1856-1882), kvinna innan avresa, olja på duk, monogramsignerad och troligen daterad ECB 1860, 62 46 cm Varenr: 4253805 DKK 12.075 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 04-05-2016 12:25:00
Se mere
Gunnar Bundgaard. cd. Strandparti, olie på lærred
Gunnar Bundgaard. cd. Strandparti, olie på lærred. Strandparti af Gunnar Bundgaard (1920 - 2005), olie på lærred. sign. G. Bundgaard. 28 x 45 cm (40 x 57) og 51 x 41 cm (64 x 54 cm.). Varenr: 4252957 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 04-05-2016 12:56:00 DKK 350
Ubekendt kunstner. Stort maleri. Exteriør. 150x250 cm. Sign. Jardines.
Ubekendt kunstner. Stort maleri. Exteriør. 150x250 cm. Sign. Jardines.. Ubekendt kunstner. Stort maleri. Exteriør. 150x250 cm. Sign. Jardines, olie på lærred. Fremstår med syv reparationer samt lille hul. Varenr: 4248050 DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 04-05-2016 13:21:49 DKK 300
Ubekendt kunstner. Maleri, parti fra bjerget `Jungfrau` i Schweitz
Ubekendt kunstner. Maleri, parti fra bjerget `Jungfrau` i Schweitz. Ubekendt kunstner. Maleri, parti fra bjerget `Jungfrau` i Schweitz, solnedgang, olie på lærred. Mål: 110x130 cm. Fremstår med to huller. Varenr: 4254824 DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 04-05-2016 14:19:00 DKK 325
Lauritz Sørensen, olie på lærred, marine (cd)
Lauritz Sørensen, olie på lærred, marine (cd). Marine af Lauritz Sørensen (1882-1952), olie på lærred. Sign. Lauritz Sørensen. 49 x 62 (55 x 68). Varenr: 4253271 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-05-2016 14:43:00 DKK 325
Poul Kastrup, olie på lærred, parti fra Aarhus (cd)
Poul Kastrup, olie på lærred, parti fra Aarhus (cd). Parti fra Aarhus med rådhuset i baggrunden af Poul Kastrup (1920-1987), olie på lærred. Sign. Poul Kastrup. 68 x 57 cm (79 x 68) Varenr: 4253143 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-05-2016 14:53:00 DKK 775
Ingeborg Debois, olie på lærred, blomsterkomposition (cd)
Ingeborg Debois, olie på lærred, blomsterkomposition (cd). Blomsterkomposition af Ingeborg Debois (1897-1970), olie på lærred. Sign. IB Debois. 56 x 65 cm (78 x 89) Varenr: 4253139 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-05-2016 14:58:00 DKK 325
Søren Christiansen, olie på lærred, vinterparti
Søren Christiansen, olie på lærred, vinterparti. Vinterparti af Søren Christiansen (1858-1937), olie på lærred. Sign. monogram og dateret 1908. 55 x 48 cm (63 x 56) Varenr: 4253117 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-05-2016 15:03:00 DKK 300
 1 2 3 4 5 6 7  >>