Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Ældre billedkunst i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Göran Brunius samt oidentifierad konstnär
Göran Brunius samt oidentifierad konstnär . GÖRAN BRUNIUS (1911-2006): (2) Landskap, monogramsignerad GB samt signerad Göran Brunius, olja resp akvarell . OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (3): Landskap, osignerade, olja på pannå, varierande mått ca 22x30-31x41 cm; oramade Varenr: 4149769 DKK 1.208 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 12-02-2016 18:40:00
Se mere
Carl Olof Bartels oljemålningar
Carl Olof Bartels oljemålningar. CARL OLOF BARTELS (1869-1945): Landskap med stenbro, signerad C.O.Bartels 21/9 92, olja på duk, 32 x 23 cm Varenr: 4150756 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 12-02-2016 19:06:00
Se mere
Paul Schüler, olie på lærred,  Norsk bjerglandskab med fjord
Paul Schüler, olie på lærred, Norsk bjerglandskab med fjord. Norsk bjerglandskab med fjord, af Paul Schuler 1900-tallet, olie på lærred, 69x99 cm (86x116 cm). Fremstår med små krakeleringer. Varenr: 4147064 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 12-02-2016 19:21:00 DKK 1.450
William Henriksen. Olie på lærred. Interiør
William Henriksen. Olie på lærred. Interiør. Interiør, af William Henriksen (1880-1964). Olie på lærred. Sign. Wm. Henriksen. 33,5 x 30 cm (46 x 42 cm). Varenr: 4144611 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 12-02-2016 19:23:00 DKK 1.100
A. Nilsson, Zwei Schwedische Landschaften (Skane-Kullerberg), Ölgemälde (2)
A. Nilsson, Zwei Schwedische Landschaften (Skane-Kullerberg), Ölgemälde (2). A. Nilsson, Zwei Schwedische Landschaften (Skane-Kullerberg). Öl auf Leinwand. Signiert unten rechts sowie unten links 'A. Nilsson'. Rahmenmaße: 1x Höhe ca. 59cm, Breite ca. 78cm. 1x Höhe ca. 54cm, Breite ca. 72,5cm. (2) Varenr: 4150809 DKK 2.985 DE, Hamburg, Große Elbstraße 12-02-2016 19:41:00 DKK 1.493
Alfred Jacobsen. Olie på lærred. Skovparti. (cd)
Alfred Jacobsen. Olie på lærred. Skovparti. (cd) . Skovparti / Dyrahaven, af Alfred Jacobsen ('Skovjacob') (1865-1955). Olie på lærred. Sign. A. Jacobsen. 431,5 x 45,5 cm (44 x 57,5 cm). Varenr: 4146858 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 12-02-2016 19:42:00 DKK 325
Ubekendt kunstner. Skovparti. Olie på plade
Ubekendt kunstner. Skovparti. Olie på plade. Ubekendt kunstner. Skovparti. Olie på plade. Utydelig sign. 41 x 32 cm (47 x 38 cm). Varenr: 4107386 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 12-02-2016 19:45:00 DKK 300
Andreas Jensen. Olie på lærred. To malerier. Skovmotiv samt hedelandskab (cd)(2)
Andreas Jensen. Olie på lærred. To malerier. Skovmotiv samt hedelandskab (cd)(2). To malerier, af Andreas Jensen (1888-1959). Den gamle eg ved Rold. Olie på lærred. Sign. AJ. 59 x 86 cm (70,5 x 99 cm). Hedelandskab. Olie på lærred. Sign. AJ. 60 x 88,5 cm (72 x 101 cm). (2) Varenr: 4146907 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 12-02-2016 19:46:00 DKK 300
Oidentifierad konstnär oljemålning
Oidentifierad konstnär oljemålning. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1700/1800-tal): Mansporträtt, olja på duk, 39 x 30 cm Varenr: 4150764 DKK 2.013 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 12-02-2016 19:58:00
Se mere
Unbekannter Maler, 2 Ansichten eines Hofs in Schweden (Skane), Ölgemälde (2)
Unbekannter Maler, 2 Ansichten eines Hofs in Schweden (Skane), Ölgemälde (2). Unbekannter Maler, 2 Ansichten eines Hofs (Skane). Öl auf Leinwand. Signiert jeweils unten rechts in Rot 'Gorthe'. Maße: Breite je ca. 93cm, Höhe 1x ca. 54cm, 1x ca. 64cm. (2) Varenr: 4150820 DKK 1.493 DE, Hamburg, Große Elbstraße 12-02-2016 20:02:00 DKK 299
Wilhelm Von Gegerfeldt
Wilhelm Von Gegerfeldt . WILHELM VON GEGERFELDT (1844-1920): Bondgård med höns, signerad, olja på duk, ca 45x65 cm Varenr: 4149796 DKK 6.440 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 12-02-2016 20:04:00
Se mere
Leif Ragn Jensen. 'Johannes Skjoldborg' efter fotografi. Oliekridt / pastel på papir (cd)
Leif Ragn Jensen. 'Johannes Skjoldborg' efter fotografi. Oliekridt / pastel på papir (cd). Leif Ragn Jensen (1911-1993). 'Johannes Skjoldborg' efter fotografi. Oliekridt / pastel på papir. Sign. og dateret Leif Ragn Jensen 1974. 40 x 32 cm (72 x 52). (cd) Varenr: 4108795 DKK 1.200 DK, Herning, Engdahlsvej 12-02-2016 20:05:00 DKK 300
Oidentifierad konstnär, akvarell, hamngata
Oidentifierad konstnär, akvarell, hamngata. Oidentifierad konstnär, akvarell, hamngata, troligen england, otydligt signerad, 59 x 40 cm. (75 x 55 cm.) Varenr: 4132869 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 12-02-2016 20:09:00 DKK 242
Leif Ragn Jensen. 'Thomas Kingo' efter maleri. Oliekridt / pastel på papir
Leif Ragn Jensen. 'Thomas Kingo' efter maleri. Oliekridt / pastel på papir. Leif Ragn Jensen (1911-1993). 'Thomas Kingo' efter maleri. Oliekridt / pastel på papir. Sign. og dateret Leif Ragn Jensen 1974. 40 x 32 cm (72 x 52). (cd) Varenr: 4108801 DKK 1.200 DK, Herning, Engdahlsvej 12-02-2016 20:10:00 DKK 300
Hans Wagner
Hans Wagner . HANS WAGNER (1885-1949): Hamnmotiv, sign H Wagner, olja på duk, 67x105 cm Varenr: 4149798 DKK 3.220 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 12-02-2016 20:10:00
Se mere
Vintersol i skogen
Vintersol i skogen. OIDENTIFERAD KONSTNÄR (1900-tal): Vintersol i skogen, signerad och daterad Bholin -10, pastell, ca 73x50 cm Varenr: 4149800 DKK 1.208 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 12-02-2016 20:14:00
Se mere
Leif Ragn Jensen. 'Søren Kirkegaard' efter maleri. Oliekridt / pastel på papir (cd)
Leif Ragn Jensen. 'Søren Kirkegaard' efter maleri. Oliekridt / pastel på papir (cd). Leif Ragn Jensen (1911-1993). 'Søren Kirkegaard' efter maleri. Oliekridt / pastel på papir. Sign. og dateret Leif Ragn Jensen 1974. 40 x 32 cm (72 x 52). (cd) Varenr: 4108838 DKK 1.200 DK, Herning, Engdahlsvej 12-02-2016 20:15:00 DKK 525
Karl-Heinz Berndt-Elbing, Birkenwald
Karl-Heinz Berndt-Elbing, Birkenwald. Karl-Heinz Berndt-Elbing (1934-1999), Birkenwald. Zeichnung Aquarell auf Papier, Signiert unten rechts. Gerahmt, Maße: 37 x 51 cm. Varenr: 4149550 DKK 1.866 DE, Hamburg, Große Elbstraße 12-02-2016 20:17:00 DKK 746
Niels Christiansen, olie på lærred, Landskab med græssende heste cd
Niels Christiansen, olie på lærred, Landskab med græssende heste cd . Landskab med græssende heste, af Niels Christiansen 1873- 1960, olie på lærred, sign N. Chr. 81 X 50 cm. (99 X 67 cm.) Varenr: 4147790 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 12-02-2016 20:43:00 DKK 775
Rudolf Rud Petersen cd. Maleri
Rudolf Rud Petersen cd. Maleri . Rudolf Rud Petersen 1871-1961. Landskab med å. Olie på lærred. 43 x 57 cm (59,5 x 72 cm). Varenr: 4149509 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 12-02-2016 20:45:00 DKK 575
H.D. Espinoza 1900 tallet, rokoko sceneri
H.D. Espinoza 1900 tallet, rokoko sceneri. H.D. Espinoza 1900 tallet, olie på lærred. Rokoko sceneri med personer i slotsmiljø, signeret. H.60 x 117 cm (77 x 136 cm) Varenr: 4133852 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 12-02-2016 20:55:00 DKK 325
Georg Lodström
Georg Lodström. GEORG LODSTRÖM (1915-1972): Kustlandskap, signerad Lodström 46, olja på pannå, ca 53x64 cm Varenr: 4149821 DKK 1.208 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 12-02-2016 21:06:00
Se mere
Elis Wallin
Elis Wallin. ELIS WALLIN (1888-1972): Vinterbild Stockholm, signerad och daterad Ellis Wallin -74, olja på duk, ca 45x55 cm Varenr: 4149822 DKK 1.208 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 12-02-2016 21:10:00
Se mere
Harald Lindberg oljemålning
Harald Lindberg oljemålning. HARALD LINDBERG (1904-1976): Arholma båk, signerad Harald Lindberg, olja på pannå, ca 19 x 24 cm Varenr: 4150799 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 13-02-2016 10:00:00
Se mere
Carl Müller Baumgarten oljemålningar
Carl Müller Baumgarten oljemålningar. CARL MÜLLER-BAUMGARTEN (1879-1964): (2), Kustbilder med fiskare, signerade, olja på duk, vardera ca 29 x 45 cm Varenr: 4150806 DKK 2.415 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 13-02-2016 10:20:00
Se mere
Kramsfågel
Kramsfågel. ROGER SEAMARK (samtida): Kramsfågel, efter David Klöcker Ehrenstrahl signerad och daterad, -86, akryl på duk, 61x50 cm; oramad Varenr: 4150824 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 13-02-2016 11:16:00
Se mere
Charles Roka oljemålning
Charles Roka oljemålning. CHARLES ROKA (Ungern/Norge, 1912-1999): Lekande barn, signerad Roka, olja på duk, ca 82 x 64 cm Varenr: 4150832 DKK 2.415 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 13-02-2016 11:36:00
Se mere
Charles Roka oljemålning
Charles Roka oljemålning. CHARLES ROKA (Ungern/Norge, 1912-1999): Lekande barn, signerad Roka, olja på duk, ca 82 x 64 cm Varenr: 4150845 DKK 2.415 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 13-02-2016 12:16:00
Se mere
Ubekendt Kunstner, olie på plade, landskab med sø og ænder
Ubekendt Kunstner, olie på plade, landskab med sø og ænder. Landskab med sø og ænder af Ubekendt Kunstner, olie på plade, utydelig sign. 38,5x48,5 cm. (46x56 cm). Varenr: 4141344 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 13-02-2016 12:22:16 DKK 300
Hakon Ek Nielsen, olie på lærred, landskaber med personer og huse (2)
Hakon Ek Nielsen, olie på lærred, landskaber med personer og huse (2). Landskaber med personer og huse af Hakon Ek Nielsen f. 1914, olie på lærred, sign. i monogram, 40x75 cm. (59x94 cm). 50,5x60,5 cm. (67,5x78,5 cm). (2) Varenr: 4130179 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 13-02-2016 12:27:54 DKK 325
 1 2 3 4 5 6 7 8 9  >>