Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  i Ældre billedkunst i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Frederik Ernlund, marine, olie på lærred, cd
Frederik Ernlund, marine, olie på lærred, cd. Frederik Ernlund 1879-1957, marine, olie på lærred. Sign. Fr. Ernlund, 65 x 88 cm. (73 x 97 cm.) Varenr: 3482741 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 25-07-2014 12:52:00 DKK 425
F. Hansen. Parti fra Nyboder med statue af Christian IV, olie på lærred, 1900-tallets første halvdel
F. Hansen. Parti fra Nyboder med statue af Christian IV, olie på lærred, 1900-tallets første halvdel. F. Hansen (1900-tallet). Parti fra torv ved Øster Voldgade / Kronprinsessegade, København, i forgunden Vilhelm Bissens statue af Christian IV i baggrunden Nyboder, olie på lærred, 1900-tallets første halvdel. 44 x 63 (68 x 88) cm. Fremstår med ridse samt lille revne ca. 1 cm. i lærred. Bør ... Varenr: 3447362 DKK 800 DK, Helsingør, Støberivej 25-07-2014 13:00:00 DKK 325
Arling Gade, olie på lærred, hund (cd)
Arling Gade, olie på lærred, hund (cd) . Hund af Arling Gade (1919-2011), olie på lærred. Sign. Arling Gade. 48 x 30 cm (62 x 52). Varenr: 3487131 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-07-2014 13:50:32 DKK 350
Roald Hansen, malerier (cd)  (3)
Roald Hansen, malerier (cd) (3). Gårdpartier af Roald Hansen (født 1938). Olie på lærred. alle Sign. RH. 23 x 30 cm. (35 x 42 cm.) og 49 x 59 cm. (66 x 76 cm.) (3) Varenr: 3487137 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-07-2014 13:52:44 DKK 750
Kai Husum, olie på lærred, landskabsparti med person og heste (cd)
Kai Husum, olie på lærred, landskabsparti med person og heste (cd). Landskabsparti med person og heste af Kai Husum (1933-2007), olie på lærred, signeret Kai Husum. 60 x 70 cm. (63 x 73 cm). Varenr: 3467417 DKK 800 DK, Odense, Kratholmvej 25-07-2014 13:56:00 DKK 300
Louis Bendtsen. Parti fra Tejn på Bornholm
Louis Bendtsen. Parti fra Tejn på Bornholm. Parti fra Tejn på Bornholm af Louis Bendtsen (1900-tallet), olie på lærred, signeret. 68 x 52 cm. (75 x 59 cm.) Varenr: 3484335 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-07-2014 14:16:00 DKK 300
Samling lysestager samt blækhus i forgyldt metal (3)
Samling lysestager samt blækhus i forgyldt metal (3). Samling lysestager samt blækhus i forgyldt metal. H. 14-19,5 cm. Fremstår med brugsslitage (3) Varenr: 3487951 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 25-07-2014 15:12:00 DKK 325
Anders Hune, olie på lærred, får (cd)
Anders Hune, olie på lærred, får (cd) . Får af Anders Hune (1894-1968), olie på lærred. Sign. Anders Hune 34'. 67 x 80 cm (76 x 90). Varenr: 3474828 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-07-2014 15:44:00 DKK 325
Finn Wennerwald. Parti fra Riva ved Gardasøen (cd)
Finn Wennerwald. Parti fra Riva ved Gardasøen (cd). Parti fra Riva ved Gardasøen af Finn Wennerwald (1896-1969), olie på lærred, signeret. 60 x 70 cm. (77 x 87 cm.) Varenr: 3484337 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-07-2014 16:13:00 DKK 300
Luigi I Sabatelli. 'La peste di Firenze', kobberstik
Luigi I Sabatelli. 'La peste di Firenze', kobberstik. 'La peste di Firenze', Luigi I Sabatelli 1772-1850. Kobberstik. 63 x 85 cm. (81x106). Fremstår beskåret samt med retoucheringer og pletter. Varenr: 3488829 DKK 800 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-07-2014 16:29:39 DKK 300
August Tørsleff, pastel på papir, portræt af pige, cd
August Tørsleff, pastel på papir, portræt af pige, cd . Komposition med pige, af August Tørsleff (1884-1968), pastel på papir, signeret Aug. Tørsleff, 1933. I Ramme af forgyldt og forsølvet træ. Rammemål: 85 x 65 cm. Varenr: 3482552 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-07-2014 16:41:00 DKK 300
Poul Kastrup, landskabspartier, cd. (2)
Poul Kastrup, landskabspartier, cd. (2). Landskabspartier af Poul Kastrup (1912-1986), olie på lærred. Begge sign. 29 x 41 cm (45 x 37) og 22 x 35 cm (35 x 47). Varenr: 3475776 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-07-2014 16:42:00 DKK 300
Henrik Strømberg. Kystparti. Olie på plade
Henrik Strømberg. Kystparti. Olie på plade. Henrik Strømberg 1880-1956. Kystparti. Olie på plade. Signeret og dateret H. Strømberg 1926. 40 x 70. Varenr: 3487799 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 25-07-2014 16:59:00 DKK 325
Harald Kjær 1876-1948
Harald Kjær 1876-1948. Harald Kjær 1876-1948 . Marklandskab med Heste Olie på lærred. Sign. H. Kjær. 63 x 43,5 cm (77 x 57). Varenr: 3488947 DKK 800 DK, Helsingør, Støberivej 25-07-2014 17:21:49 DKK 350
Anders Hune, olie på lærred, blomster (cd)
Anders Hune, olie på lærred, blomster (cd) . Opstilling med blomster af Anders Hune (1894-1968), olie på lærred. Sign. Anders Hune. 61 x 48 cm (74 x 61). Varenr: 3474830 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-07-2014 17:46:00 DKK 325
Ubekendt kunstner, parti fra hulvejen i Rebild, 1916
Ubekendt kunstner, parti fra hulvejen i Rebild, 1916. Parti fra hulvejen i Rebild af ubekendt kunstner, olie på lærred, signeret Hedely, 1916. 72 x 102 cm. (103 x 133 cm.) Trænger til rensning. Varenr: 3480149 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-07-2014 18:26:00 DKK 300
Hans Klatt, 'Bucht mit Schiff', 1905, Ölgemälde, 68 x 103 cm
Hans Klatt, 'Bucht mit Schiff', 1905, Ölgemälde, 68 x 103 cm. Hans Klatt (1876-1936) , 'Bucht mit Schiff', 1905, Ölgemälde, Öl auf Leinwand, 68 x 103 cm. Signiert unten links mit 'HANS KLATT 05'. Gerahmt. Sehr gut erhalten. Der Landschaftsmaler H. Klatt arbeitete vorrangig mit Sujets seiner bayerischen Wahl-Heimat und schuf idyllische Gemälde, deren ... Varenr: 3484434 DKK 2.610 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-07-2014 18:48:00 DKK 410
Unbekannter Künstler, 'Herbstliche Jagdszene', um 1870, Ölgemälde, 59 x 49 cm
Unbekannter Künstler, 'Herbstliche Jagdszene', um 1870, Ölgemälde, 59 x 49 cm. Unbekannter Künstler, 'Herbstliche Jagdszene', um 1870, Ölgemälde, Öl auf Leinwand, 59 x 49 cm. Unten rechts unleserlich signiert. Gerahmt. Der pointillistisch-impressionistische Umgang mit Farbe erzeugt eine atmosphärische Wiedergabe der Landschaft. Varenr: 3485274 DKK 746 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-07-2014 18:51:00 DKK 410
A. Rheineck, oliemaleri 'Heuernte'
A. Rheineck, oliemaleri 'Heuernte'. Olie på lærred, 'Heuernte' af A. Rheineck, signeret forneden til højre. Indrammet. 61x80cm. (billedmål ekskl. ramme). Varenr: 3469075 DKK 4.475 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-07-2014 18:55:00 DKK 2.610
Unbekannter Künstler, 'Reitender Soldat', 1925, Ölgemälde, 77 x 62 cm
Unbekannter Künstler, 'Reitender Soldat', 1925, Ölgemälde, 77 x 62 cm. Unbekannter Künstler, 'Reitender Soldat', 1925, Ölgemälde, Öl auf Leinwand, 77 x 62 cm. Unten rechts unleserlich signiert 'nach...'. Gerahmt. Varenr: 3485287 DKK 746 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-07-2014 18:55:00 DKK 298
Hans Klatt, 'April am Kochelsee', Ölgemälde, 48 x 76 cm
Hans Klatt, 'April am Kochelsee', Ölgemälde, 48 x 76 cm. Hans Klatt (1876-1936), 'April am Kochelsee', Ölgemälde, Öl auf Leinwand, 48 x 76 cm. Signiert unten links mit 'Hans Klatt München'. Verso bezeichnet mit 'April am Kochelsee gem. v. Hans Klatt München'. Gerahmt. Sehr gut erhalten. Der Landschaftsmaler H. Klatt arbeitete vorrangig mit Sujets ... Varenr: 3484438 DKK 1.865 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-07-2014 18:58:00 DKK 336
August Wilde, 'Apfelstilleben', 1920, Ölgemälde, 38,5 x 48,5 cm
August Wilde, 'Apfelstilleben', 1920, Ölgemälde, 38,5 x 48,5 cm. August Wilde (1881-1950), 'Apfelstilleben', 1920, Ölgemälde, Öl auf Leinwand. Signiert unten links mit 'August Wilde 1920'. Gerahmt. Sehr gut erhalten. Das Stilleben konzentriert sich auf die Farbigkeit und plastische Formgebung der Äpfel. Der Hintergrund ist farblich stark zurückgenommen, so ... Varenr: 3484504 DKK 1.492 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-07-2014 19:04:00 DKK 1.566
Erwin Exner, oliemaleri 'Segelboote und Badende'
Erwin Exner, oliemaleri 'Segelboote und Badende'. Olie på træfiberplade, 'Boote und Badende' af Erwin Exner (1915-1995), signeret og dateret '1957' forneden til højre. Indrammet. 59x73,5cm (billedmål ekskl. ramme). Varenr: 3469080 DKK 4.475 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-07-2014 19:12:00 DKK 2.610
Fritz Köhler, oliemaleri 'Hirte mit Schafen'
Fritz Köhler, oliemaleri 'Hirte mit Schafen'. Olie på lærred, 'Hirte mit Schafen' af Fritz Köhler (1923-1995), signeret forneden til højre. Indrammet. 80x60cm (billedmål ekskl. ramme). Varenr: 3469078 DKK 4.475 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-07-2014 19:15:00 DKK 2.610
Carl Brandt, målning
Carl Brandt, målning . Carl Brandt, målning (bus). Signerad C Brandt. Olja på duk. Ramad. Dagermått 123 x 89. Varenr: 3486754 DKK 9.733 SE, Stockholm, Slakthusgatan 25-07-2014 19:15:00 DKK 6.489
Friedrich Gauermann (tilskrevet), oliemaleri 'Schafherde mit Hirtin'
Friedrich Gauermann (tilskrevet), oliemaleri 'Schafherde mit Hirtin'. Olie på lærred, 'Schafherde mit Hirtin' af Friedrich Gauermann (tilskrevet) (1807-1862), i forgrunden en gruppe hvilende får, bagved til højre hyrder, til venstre udsigt til en klippekyst. Betegnet 'Schafe' og 'Gauermann' på bagsiden. 38x47cm (billedmål ekskl. ramme). Fremstår delvist krakeleret. Varenr: 3476136 DKK 26.103 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-07-2014 19:38:00 DKK 20.882
Christian Aigens. Pige der vasker hænder. Olie på lærred
Christian Aigens. Pige der vasker hænder. Olie på lærred. Christian Aigens (1870-1940). Pige der vasker hænder. Olie på lærred. Sign. Chr. Aigens. 100 x 90 cm. Varenr: 3487311 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-07-2014 19:50:00 DKK 575
Søren Christian Bjulf, cd. Komposition. 30 x 41 cm.
Søren Christian Bjulf, cd. Komposition. 30 x 41 cm. . Søren Christian Bjulf, (1890-1958). Parti med kvinde. Sign. Olie på lærred. Måler ca. 30 x 41 cm., (39,5 x 50,5 cm.) Varenr: 3488578 DKK 800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-07-2014 20:27:00 DKK 325
Kaj Have interiør med pige
Kaj Have interiør med pige. Kaj Have, 1900-tallet, olie på plade, interiør med pige. Signeret KH. 51 x 61 cm. (53 x 63 cm). Varenr: 3446995 DKK 800 DK, Vejle, Dandyvej 25-07-2014 20:28:00 DKK 300
Miniatyrporträtt, 1900-talets första hälft (2)
Miniatyrporträtt, 1900-talets första hälft (2). Miniatyrmålningar, 1900-talets första hälft. Okända konstnärer. Porträtt. Gouache. Ramar i betsat trä och mässing. Signerade. Mått inklusive ram 15x15 cm. (2) Varenr: 3487717 DKK 649 SE, Örebro, Aspholmen 25-07-2014 20:28:00 DKK 243
 1 2 3 4 5 6 7 8  >>