Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Ældre billedkunst i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Johan Ossian Andersson oljemålning
Johan Ossian Andersson oljemålning. JOHAN OSSIAN ANDERSSON (1889-1975): Segelfartyg till havs, signerad Th. Sandström, pseudonym för Johan Ossian-Andersson´, olja på duk, ca 64 x 104 cm. Varenr: 4378856 DKK 1.951 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 01-09-2016 10:21:00
Se mere
Aage V. Rønnow Thorsen, olie på lærred, motiv med skovsti (cd)
Aage V. Rønnow Thorsen, olie på lærred, motiv med skovsti (cd). Motiv med skovsti af Aage V. Rønnow Thorsen (1884-1949), olie på lærred, sign. A.R.Th, 33x40 cm. (44x50 cm). Varenr: 4348627 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 01-09-2016 11:36:00 DKK 300
Einar Gross, olie på lærred, landskab m/ gård(cd)
Einar Gross, olie på lærred, landskab m/ gård(cd). Landskab m/ gård af Einar Gross(1885-1962), olie på lærred, sign., 58 x 68 cm(67 x 77 cm). Varenr: 4346218 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 01-09-2016 12:14:00 DKK 300
William HULL (1820-1880) , akvarell
William HULL (1820-1880) , akvarell. William HULL (1820-1880) , akvarell. Stilleben. Signerad William Hull Keswick 29x23 cm. 48x40 cm. Varenr: 4374690 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 01-09-2016 12:41:28 DKK 234
Ejnar Kragh, olie på lærred, Badende børn, cd
Ejnar Kragh, olie på lærred, Badende børn, cd . Badende børn, af Ejnar R. Kragh 1903-1981, olie på lærred. 121 x 196 cm (135 x 208 cm). Varenr: 4379054 DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 01-09-2016 13:15:00 DKK 1.550
Svend Sinding Christensen, olie på lærred, havnemotiv (cd)
Svend Sinding Christensen, olie på lærred, havnemotiv (cd). Havnemotiv af Svend Sinding Christensen (1898-1980), olie på lærred, sign. SSC, 48x60 cm. (59x71 cm). Fremstår med krakeleringer. Varenr: 4352571 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 01-09-2016 14:01:00 DKK 300
Hans Hansen (tilskrevet), olie på lærred, portræt af Oehlenschläger
Hans Hansen (tilskrevet), olie på lærred, portræt af Oehlenschläger. Portræt af Oehlenschläger tilskrevet Hans Hansen (1769-1828), olie på lærred. Usign. 42 x 34 cm (53 x 45). Fremstår med aldersrelaterede krakkeleringer. Historik: Arne Bruun Rasmussen, 216/84, 1957. Varenr: 4362784 DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2016 14:24:58 DKK 1.600
Jens Sørensen. Olie på lærred, motiv fra dyrehavsbakken
Jens Sørensen. Olie på lærred, motiv fra dyrehavsbakken. Motiv fra Dyrehavsbakken, olie på lærred. Sign. Jens Sørensen. Jens Sørensen (1887-1953). 46 x 56 ( 56 x 66 ) cm. Varenr: 4378734 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 01-09-2016 14:53:00 DKK 625
Viggo Madsen. Olie på lærred, interiør
Viggo Madsen. Olie på lærred, interiør. Interiør. Olie på lærred. Sign. på label bagpå ramme, Viggo Madsen. Viggo Madsen (1885-1954). 66 x 64 ( 81 x 79 ) cm Varenr: 4378733 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 01-09-2016 14:54:00 DKK 850
Gerda Tirén akvarell
Gerda Tirén akvarell. GERDA TIRÉN (1858-1928): Barn på röd filt, signerad Tirén, akvarell, 29x33 cm Varenr: 4378926 DKK 1.170 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 01-09-2016 15:06:00
Se mere
Krystyna Owcarska, Polen, olja på duk, sign
Krystyna Owcarska, Polen, olja på duk, sign. Krystyna Owcarska, Polen, olja på duk, sign. Blomsterstilleben. 73 x 54. Ram med färgbortfall. Varenr: 4373693 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 01-09-2016 15:20:00 DKK 234
Oidentifierad konstnär, oljemålning, 'Betande kor'.
Oidentifierad konstnär, oljemålning, 'Betande kor'.. Oidentifierad konstnär, oljemålning, 'Betande kor'. Olja på duk. 47 x 65 cm ( 65 x 82 cm ). Något bucklig duk samt smärre krackeleringar. Varenr: 4359199 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 01-09-2016 15:30:00 DKK 234
William Yoshlis/tillskriven. Oljemålning, England, 1800-tal
William Yoshlis/tillskriven. Oljemålning, England, 1800-tal. William Yoshlis/tillskriven (1849-1902). Oljemålning, England, 1800-tal. Signerad, daterad 1876. 37x67 cm (54x83 cm). Varenr: 4375333 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 01-09-2016 16:01:00 DKK 371
Gunnar Wallentin, oljemålning, skogsmotiv. (bus)
Gunnar Wallentin, oljemålning, skogsmotiv. (bus). Gunnar Wallentin, oljemålning, skogsmotiv. (1905-1997). Olja på duk. Signerad samt daterad 44. 71 x 90 cm ( 87 x 107 cm ). (bus) Varenr: 4374688 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 01-09-2016 16:52:00 DKK 390
Oljemålning med flicka
Oljemålning med flicka. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1900-tal): Flicka vid fotogenlampa, olja på pannå, ca 35x43 cm Varenr: 4378958 DKK 1.561 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 01-09-2016 17:12:00
Se mere
Inga Möllerberg, oljemålning, motiv från Stockholm. (bus)
Inga Möllerberg, oljemålning, motiv från Stockholm. (bus). Inga Möllerberg, oljemålning, motiv från Stockholm. (1898-1971). Olja på duk. Signerad I M. 65 x 45 cm ( 77 x 57 cm ). (bus) Varenr: 4359236 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 01-09-2016 17:38:00 DKK 234
Edvin Axelsson, landskap med vatten, olja på duk (bus)
Edvin Axelsson, landskap med vatten, olja på duk (bus). Landskapsmotiv av Edvin Axelsson (f. 1908). Olja på duk. Signerad. Bildytans mått: 44 x 54 cm. Ramad. Varenr: 4351678 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 01-09-2016 17:43:00 DKK 234
Maleri med bjerglandskab, signeret Gerard
Maleri med bjerglandskab, signeret Gerard. Ubekendt maler fra 1700-/1800-tallet, landskab med bjergsø og træhytte og personer i traditionelle dragter, Sydtyskland eller Østrig, olie på lærred, signeret 'Gerard' nederst til højre, med gammelt klæbemærke '1777' på bagsiden, indrammet, lærred: 32,5 x 40,5 cm, mål i alt: 43,5 x 41 cm. Varenr: 4350817 DKK 3.346 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 01-09-2016 18:16:00 DKK 1.115
Skeppsporträtt, 'Sigge', A. Nilsson, 1915
Skeppsporträtt, 'Sigge', A. Nilsson, 1915. Okänd konstnär. Skeppsporträtt, "Sigge". Gouache/akvarell på papper. Signerad A Nilsson samt daterad 1915. Bildmått 50 x 72 cm. Ramad och glasad. Rammått 60,5 x 82 cm. Smärre fläckar och färgbortfall. Varenr: 4323789 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 01-09-2016 18:24:00 DKK 254
Oidentifierad norsk konstnär. 'Fra Skogland - Hardeland'
Oidentifierad norsk konstnär. 'Fra Skogland - Hardeland'. Oidentifierad norsk konstnär. 'Fra Skogland - Hardeland'. Olja på pannå, påskrift verso med otydlig signatur. 26 x 34 cm. Varenr: 4368069 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 01-09-2016 18:28:00 DKK 234
Klaas Koster, 1885 - 1969, olja på duk, 'Mardu'
Klaas Koster, 1885 - 1969, olja på duk, 'Mardu'. Klaas Koster, 1885 - 1969. "Mardu". Olja på duk, signerad K Koster, 1957, Holland. 40 x 60 cm. (54x74 cm). Varenr: 4379579 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 01-09-2016 19:02:00 DKK 234
Svend Nielsen, olie på lærred, byparti(cd)
Svend Nielsen, olie på lærred, byparti(cd) . Byparti af Svend Nielsen (1908-1993), olie på lærred. Sign. Svend Nielsen. 31 x 41 cm (45 x 55) Varenr: 4374095 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2016 19:08:00 DKK 325
Edith Gert oljemålning
Edith Gert oljemålning. EDITH GERT (1906-1983): Stilleben, signerad, olja på duk, ca 63x51 cm Varenr: 4378993 DKK 1.561 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 01-09-2016 19:21:00
Se mere
Ivar Naumann. Olja på duk. 'Dyningar, Nordsjön'.
Ivar Naumann. Olja på duk. 'Dyningar, Nordsjön'.. Ivar Naumann (1851-1906). Olja på duk. "Dyningar, Nordsjön". Signerad. Inramad. 65x85. (72x92.) Varenr: 4377459 DKK 2.341 SE, Malmö, Baltzarsgatan 01-09-2016 19:33:00 DKK 234
Arthur William Redgate, Lantidyll, Olja på duk
Arthur William Redgate, Lantidyll, Olja på duk. Lantidyll, Innergård med höns och kvinna av Arthur William Redgate (1860-1906, England). Olja på duk. Signerad. Mått: 76 x 61 cm (111 x 96 cm). Framstår med minimal färgbortfall. Original ram från tiden. Ram med mindre dekor bortfall. Varenr: 4376152 DKK 2.341 SE, Örebro, Aspholmen 01-09-2016 19:39:00 DKK 2.575
Lothar Schlüter, marinemaleri i stormvejr med måger, oliemaleri
Lothar Schlüter, marinemaleri i stormvejr med måger, oliemaleri. Lothar Schlüter, marinemaleri i stormvejr med måger, olie på lærred. Signeret nederst til højre. Rammemål ca. 70 x 100 cm. Varenr: 4366863 DKK 3.718 DE, Hamburg, Große Elbstraße 01-09-2016 19:51:00 DKK 1.487
Ubekendt kunstner. Olie på lærred, personer og køer, 1800-tallet
Ubekendt kunstner. Olie på lærred, personer og køer, 1800-tallet. Ubekendt kunstner. Olie på lærred, personer og køer med hus og bjerge i baggrunden, Fremstår med restaureringer. Lærred er dubleret. Usigneret25 x 30 ( 36 x 41 ) cm. Varenr: 4362525 DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 01-09-2016 19:54:00 DKK 450
Folkdräkter blandtekniker
Folkdräkter blandtekniker. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1900-tal): (8) Folkdräkter signerade cop K Bqt, blandteknik, uppklistrade på papp, ca 63x50 cm, oramade Varenr: 4379004 DKK 1.561 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 01-09-2016 19:54:00
Se mere
Nis Stougaard. Olie på plade. Børn i have. cd.
Nis Stougaard. Olie på plade. Børn i have. cd.. Motiv af børn i have, olie på plade. Sign. N.St. Nis Stougaard (1906-1987). 32 x 26 ( 43 x 36 9 cm. Varenr: 4378758 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 01-09-2016 19:55:00 DKK 350
Heinrich Dohm. Sejlskibe ved Sønderho, Fanø
Heinrich Dohm. Sejlskibe ved Sønderho, Fanø. Heinrich Dohm, 1875-1940. Parti fra Sønderho på Fanø med optrukne everter. Olie på plade. Sign. og dat. H. Dohm 1924. Mål: 57,5 x 63 cm, (65x71). Fremstår med ca. 17 små ormehuller. Dohm er uddannet på Kunstakademiet under Otto Bache og Frants Henningsen 1894-1898. Dohm kom til Fanø første ... Varenr: 4380045 DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 01-09-2016 19:56:00 DKK 1.050
 1 2 3 4 5 6 7  >>