Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  i Ældre billedkunst i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Samling miniatyrporträtt (10)
Samling miniatyrporträtt (10). Samling miniatyrporträtt, 1900-talets första hälft / mitt. Ramar i ben och mässing. Porträtt av bland annat Mona-Lisa, Ludwig van Beethoven, Jenny Lind samt kung Gustav V. Mått: höjd 6-11 cm. (10) Varenr: 3526112 DKK 1.217 SE, Örebro, Aspholmen 30-08-2014 11:46:06 DKK 892
David Jahrl 'Gumman'
David Jahrl 'Gumman'. David Jahrl (1878-?) 'Gumman'. Teckning. Mått 26 x 22 cm inklusive ram. Signerad D. Jahrl samt daterad 1902. Konstnären David Jahrl är född i Stockholm år 1878. Studerat i Sverige, Tyskland och Frankrike. Målare, grafiker och skulptör. Varenr: 2793588 DKK 649 SE, Örebro, Aspholmen 30-08-2014 14:00:00 DKK 243
Fid. Arnold, Ölgemälde, 'Berglandschaft'
Fid. Arnold, Ölgemälde, 'Berglandschaft'. Öl auf Leinwand, 'Berglandschaft', von Fid. Arnold, unten links signeirt und datiert '48', 58cm x 70,5cm Varenr: 3492990 DKK 745 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-08-2014 16:38:00 DKK 298
Maja Bröms, 2 st tavlor, oljor på duk (2)
Maja Bröms, 2 st tavlor, oljor på duk (2). Maja Bröms, 2 st tavlor, oljor på duk. Gård i vinterlandskap. 42 x 35. Folksamling i folkdräkter. 38 x 50. Signerade samt ena tavlan daterad 1943. Varenr: 3489322 DKK 649 SE, Norrköping, Finspångsv. 30-08-2014 18:51:00 DKK 243
Aage Roose cd. Svensk vinterlanskab, parti fra Filipstad, olie på lærred, 1916
Aage Roose cd. Svensk vinterlanskab, parti fra Filipstad, olie på lærred, 1916. Aage Roose 1880-1970. Svensk vinterlanskab, parti fra Filipstad, Sverige, olie på lærred. Sign. A Roose og dateret 16. På bagside betitlet 'Tøbrud', og betegnet Roose 1920. 89 x 77 (109 x 99) cm. Varenr: 3504211 DKK 800 DK, Helsingør, Støberivej 30-08-2014 19:00:00 DKK 300
Kirsten Berg. Komposition med børn: 'Fugleungen'
Kirsten Berg. Komposition med børn: 'Fugleungen'. Kirsten Berg f. 1956. Komposition med to børn: 'Fugleungen'. Olie på lærred. signeret K. Berg. Mål: 40 x30 cm, (44x54). Varenr: 3521166 DKK 800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 31-08-2014 11:20:00 DKK 300
Kunstner fra 1700-tallet, oliemaleri, 'Schafherde'
Kunstner fra 1700-tallet, oliemaleri, 'Schafherde'. Olie på træfiberplade, 'Schafherde', ubekendt kunstner fra 1700-tallet, stærkt ferniseret, 31,5cm x 46,4cm Varenr: 3485615 DKK 4.470 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 31-08-2014 11:45:00 DKK 2.607
Erwin Exner, oliemaleri 'Segelboote und Badende'
Erwin Exner, oliemaleri 'Segelboote und Badende'. Olie på træfiberplade, 'Boote und Badende' af Erwin Exner (1915-1995), signeret og dateret '1957' forneden til højre. Indrammet. 59x73,5cm (billedmål ekskl. ramme). Varenr: 3469080 DKK 4.470 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 31-08-2014 17:00:00 DKK 2.607
F. Jansen. Oliemaleri, 'Spaziergänger am Rhein'
F. Jansen. Oliemaleri, 'Spaziergänger am Rhein'. Olie på lærred, 'Spaziergänger am Rhein' af F. Jansen, signeret nederst til venstre, ferniseret, bagsiden bemalet, 50 cm x 65 cm. Varenr: 3485595 DKK 4.470 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 31-08-2014 18:38:00 DKK 2.235
Wilhelm Schütze, 'Irisblüte am Seeufer', oliemaleri
Wilhelm Schütze, 'Irisblüte am Seeufer', oliemaleri. Wilhelm Schütze, 'Irisblüte am Seeufer', olie på lærred, begyndelsen af 1900-tallet. Signeret forneden til venstre, 50 x 71 cm ( mål ekskl. ramme ) Varenr: 3495311 DKK 4.470 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 31-08-2014 20:30:00 DKK 2.421
Frans Odelmark, skånegård Skanör (BUS)
Frans Odelmark, skånegård Skanör (BUS). Frans Odelmark (1849-1937). Signerad FW Odelmark och daterad, Skanör 1917. 60x51 cm (80x71 cm) Varenr: 3525046 DKK 4.056 SE, Malmö, Baltzarsgatan 31-08-2014 20:34:00 DKK 2.434
Benedict Masson, olja på duk, genremotiv med kvinna i interiör
Benedict Masson, olja på duk, genremotiv med kvinna i interiör. Benedict Masson (1819-1893) Oljemålning på duk, signerad. Genremotiv med kvinna som läser ett brev. Målad kring 1860. 66x55 cm (81x69 cm). Färgbortfall, lagningar och retouscher. Varenr: 3524936 DKK 8.112 SE, Malmö, Baltzarsgatan 31-08-2014 20:35:00 DKK 5.678
Knud Böstrup, par malerier (2)
Knud Böstrup, par malerier (2). Landskaber af Knud Bøstrup (f. 1929), olie på lærred. Sign. K. Bøstrup. 42 x 84 cm. UR. (2) Varenr: 3368255 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-08-2014 20:37:00 DKK 300
Valdemar Irminger tilskrevet. Interiør med taffelklaver og guitar. Olie på plade
Valdemar Irminger tilskrevet. Interiør med taffelklaver og guitar. Olie på plade. Valdemar Irminger (1850-1938) tilskrevet. Interiør med taffelklaver og guitar. Olie på plade. Ikke sign. (på bagsiden anført med blyant 'Irminger f. København 1850 d. 1938 [m.m.] og med en anden hånd et utydelig tegn samt '1913'. 41 x 46 (55 x 60) cm. Varenr: 3524659 DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 31-08-2014 20:42:00 DKK 600
Ubekendt kunstner, portræt af ældre herre, olie på lærred
Ubekendt kunstner, portræt af ældre herre, olie på lærred. Ubekendt kunstner, 1900-tallet, portræt af ældre herre, olie på lærred, sign. Groth, 72 x 58 cm. (86 x 72 cm.) Varenr: 3526328 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 01-09-2014 14:10:00 DKK 300
Søren Christian Bjulf, cd. Parti fra Gammelstrand, olie på lærred
Søren Christian Bjulf, cd. Parti fra Gammelstrand, olie på lærred. Søren Christian Bjulf 1890-1958. Parti fra Gammelstrand, olie på lærred, sign. Bjulf. 65 x 56 cm. Varenr: 3525564 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 01-09-2014 14:47:00 DKK 2.800
Hakon Ek Nielsen, cd.  Landskab, Vestjylland
Hakon Ek Nielsen, cd. Landskab, Vestjylland. Hakon Ek Nielsen f. 1914, cd. Landskab, Vestjylland. Komposition med figurer. Olie på lærred. Signeret med monogram samt verso signeret og betegnet. Mål: 26 x 57 cm,(44x77). Varenr: 3521173 DKK 800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 01-09-2014 14:58:00 DKK 300
Ria Steen, 1900-tallet, interiør, olie på lærred
Ria Steen, 1900-tallet, interiør, olie på lærred. Ria Steen, 1900-tallet, interiør, olie på lærred, sign. Ria Steen, 57 x 75 cm. U.R. Fremstår med stor skjold på bagsiden af lærredet. Varenr: 3526299 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 01-09-2014 15:04:00 DKK 300
Niels Holbak, olie på lærred, parti med Ribe Domkirke (cd)
Niels Holbak, olie på lærred, parti med Ribe Domkirke (cd). Parti med Ribe Domkirke af Niels Holbak (1884-1954), olie på lærred, signeret N. Holbak. 32 x 47 cm. (41 x 56 cm). Varenr: 3495851 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 01-09-2014 15:06:52 DKK 825
Ubekendt kunstner, skovparti, olie på lærred
Ubekendt kunstner, skovparti, olie på lærred. Ubekendt kunstner, 1900-tallet, skovparti, olie på lærred, sign. A. Johansen, 66 x 96 cm. (81 x 110 cm.) Varenr: 3527280 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 01-09-2014 15:16:00 DKK 300
Ubekendt kunstner. Maleri
Ubekendt kunstner. Maleri. Ubekendt kunstner, 1900-tallet: Solsikker. Usign. Olie på lærred. 68 x 35 (77 x 44) cm. Varenr: 3518687 DKK 800 DK, Hørsholm, Vibe Alle 01-09-2014 15:36:00 DKK 300
Achton Friis. Maleri
Achton Friis. Maleri. Achton Friis 1871-1939: Kystparti. Sign. Achton Friis. Olie på lærred. 40 x 45 (50 x 55) cm. Varenr: 3526641 DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 01-09-2014 15:42:00 DKK 350
Gino Tassinari, landskapsvyer, 2 st gouacher (2)
Gino Tassinari, landskapsvyer, 2 st gouacher (2). Gino Tassinari (1900-tal), landskapsvyer, 2 st gouacher på papper uppfodrat på pannå. Signerade. Ramarnas mått: 19,5 x 21,5 cm. Bildytornas mått: 8 x 10 cm. Glasade och ramade. Varenr: 3527429 DKK 649 SE, Örebro, Aspholmen 01-09-2014 15:58:36 DKK 243
Ludvig Jacobsen. Holbergmotiv, olie på lærred
Ludvig Jacobsen. Holbergmotiv, olie på lærred. Jacobsen 1890-1957, cd. Holbergmotiv, olie på lærred, sign. Ludivg Jacobsen. 70 x 100 cm. Uindrammet. Varenr: 3523870 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 01-09-2014 16:00:00 DKK 325
Østergaard, olie på lærred, marinemotiver (2)
Østergaard, olie på lærred, marinemotiver (2). Marinemotiver af Østergaard, 1900-tallet, olie på lærred, signerede Østergaard. Mål på største: 63 x 86 cm. (71 x 94 cm). (2) Varenr: 3495850 DKK 800 DK, Odense, Kratholmvej 01-09-2014 16:01:36 DKK 300
Lars Larsen, olie på lærred, havne- og vinterparti (2)
Lars Larsen, olie på lærred, havne- og vinterparti (2). Havne- og vinterparti af Lars Larsen (1881-1962), olie på lærred, signerede Lars Larsen. Mål på største: 67 x 61 cm. (78 x 72 cm). (2) Varenr: 3511021 DKK 800 DK, Odense, Kratholmvej 01-09-2014 16:21:39 DKK 325
R. Jacobsen. Opstilling med blomster, olie på lærred
R. Jacobsen. Opstilling med blomster, olie på lærred. R. Jacobsen. Opstilling med blomster, olie på lærred, sign. R. Jacobsen. 51 x 46 cm. Uindrammet. Varenr: 3524182 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 01-09-2014 16:31:00 DKK 300
Edvard Petersen. Motiv med bondegård, olie på lærred
Edvard Petersen. Motiv med bondegård, olie på lærred. Edvard Petersen. Motiv med bondegård, olie på lærred, sign. monogram, utydeligt dateret. 31 x 27 cm. Varenr: 3523883 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 01-09-2014 17:02:00 DKK 950
Ubekendt kunstner, portræt af Richard Wagner og Niels W. Gade (2)
Ubekendt kunstner, portræt af Richard Wagner og Niels W. Gade (2). Ubekendt kunstner, olie på lærred. Portrætter af richard Wagner og Niels W. Gade, det ene signeret R. Rehm og dateret 1914. H.26 x 19 cm (39 x 31 cm) Krakeleringer, Wagner maleri bulet og med hul. Varenr: 3527469 DKK 800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 01-09-2014 17:12:33 DKK 300
Georg Stoopendaal. Olja, Timmerfora i vinterskog
Georg Stoopendaal. Olja, Timmerfora i vinterskog. Georg Stoopendaal (1866-1953). Oljemålning på duk. Signerad. Häst med timmersläp i snö. 80x121 cm (100x140 cm) Varenr: 3527424 DKK 2.028 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 01-09-2014 17:37:00 DKK 324
 1 2 3 4 5 6 7 8  >>