Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Ældre billedkunst i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Olle Hjortzberg akvarell
Olle Hjortzberg akvarell. OLLE HJORTZBERG (1872-1959): Dalkulla, signerad och daterad O. Hzbg -87, akvarell, 26x18 cm Varenr: 3850565 DKK 2.413 SE, Stockholms Auktionsverk Online 29-05-2015 14:08:00
Se mere
A. E. Jensen Stevns. To raderinger (2)
A. E. Jensen Stevns. To raderinger (2). A. E. Jensen Stevns. To raderinger. Bymotiver. Sign. og dateret A. E. Jensen Stevns 1922. 31 x 36 cm. (39 x 44 cm.) Sign A. E. Jensen Stevns. 32 x 43 cm. (39 x 50 cm). Fremstår med afslag på rammen. (2) Varenr: 3846693

DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 29-05-2015 14:38:00 DKK 300
Koffler blandteknik
Koffler blandteknik. NIKOLAUS KOFFLER (1773-1848): Pastoralt landskap med figurer, signerad och daterad 1827, blandteknik, ca 38 x 57 cm Varenr: 3850582 DKK 4.021 SE, Stockholms Auktionsverk Online 29-05-2015 15:28:00
Se mere
Ölgemälde, Hans Zimmermann, 'Alpenveilchen'
Ölgemälde, Hans Zimmermann, 'Alpenveilchen'. Öl auf Platte, 'Alpenveilchen', von Hans Zimmermann, Düsseldorf, unten links signiert und bezeichnet, 31 x 25cm. (Bildmaß ohne Rahmen) Varenr: 3787559 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 29-05-2015 15:35:29 DKK 298
Oljemålning
Oljemålning. VIRGINIA LARSON, hennes art, kvinna med folkdräkt, olja på duk, 58x46 cm Varenr: 3850599 DKK 1.609 SE, Stockholms Auktionsverk Online 29-05-2015 16:44:00
Se mere
Hjalmar Westerberg blandteknik
Hjalmar Westerberg blandteknik . HJALMAR WESTERBERG, Månskenslandskap, signerad och daterad Hj Westerberg 1886, blandteknik, 31x48 cm Varenr: 3850601 DKK 1.609 SE, Stockholms Auktionsverk Online 29-05-2015 17:00:00
Se mere
Matsola Burman. Olja på pannå
Matsola Burman. Olja på pannå . Matsola Burman (1925-1928). Olja på pannå. 'Bräckta krusor'. Signerad, daterad -62. 122x43 cm (132x52 cm). Varenr: 3850318 DKK < 1.000 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 29-05-2015 17:02:00 DKK 925
Emil Lindgren oljemålning
Emil Lindgren oljemålning. EMIL LINDGREN (1866-1940): Kvinna med brev, signerad och daterad E Lindgren -95, olja på duk, ca 58x55 cm Varenr: 3850606 DKK 2.413 SE, Stockholms Auktionsverk Online 29-05-2015 17:20:00
Se mere
Peter Schou, landskab, olie på plade (cd)
Peter Schou, landskab, olie på plade (cd). Landskab af Peter Schou (1863-1934), olie på plade. Sign. P. Schou. 28 x 34 (40 x 46 cm.). Fremstår med enkelte små afskalninger. Varenr: 3844411 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2015 17:24:00 DKK 300
Landskap med bil, olja på pannå
Landskap med bil, olja på pannå. Landskap med bil av okänd konstnär, signerad F. Granlund. Olja på pannå. Bildmått: 29 x 22 cm. Ramad. Varenr: 3850944 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 29-05-2015 17:27:00 DKK 241
Carl Milton Jensen, landskab, olie på lærred
Carl Milton Jensen, landskab, olie på lærred. Landskab med sø af Carl Milton Jensen (1885-1928), olie på lærred. Sign. og dateret C. Milton Jensen. 1910. 77 x 125 cm (110 x 158). Varenr: 3844400 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2015 17:28:00 DKK 850
Carl Milton Jensen, landskab, olie på lærred. Landskab af Carl Milton Jensen (1885-1928), olie på lærred. Sign. og dateret C. Milton Jensen. 1913. 57 x 86 cm (82 x 111). Fremstår med afskalninger. Varenr: 3844403 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2015 17:49:00 DKK 425
Olja på duk, hedlandskap med fåraherde, okänd konstnär
Olja på duk, hedlandskap med fåraherde, okänd konstnär. Olja på duk, hedlandskap med fåraherde, okänd konstnär. Otydlig signatur. Mått: 60x40 cm (70x50) Varenr: 3838105 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 29-05-2015 19:02:00 DKK 261
Okänd konstnär, olja på duk 'The Pathron' 1800-tal
Okänd konstnär, olja på duk 'The Pathron' 1800-tal. Okänd konstnär, 1800-tal. Oljemålning på duk, a tergo lapp med titel och otydlig signatur. 36x30 cm (43x38 cm). Duk lös från ramen. Varenr: 3847134

DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 29-05-2015 19:34:00 DKK 523
Monogramist, olja på pannå, landskap med får, England 1800-tal
Monogramist, olja på pannå, landskap med får, England 1800-tal . Monogramist, 1800-tal. Oljemålning på pannå, England. 36x46 cm (50x59 cm) Smårepor, pannå med böjda hörn. Varenr: 3846905 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 29-05-2015 19:42:00 DKK 261
Helmmer Osslund oljemålning
Helmmer Osslund oljemålning. HELMER OSSLUND (1866-1938): Landskap, signerad Helmer Osslund, olja på pannå, 33x37 cm Varenr: 3850641 DKK 12.064 SE, Stockholms Auktionsverk Online 29-05-2015 19:42:00
Se mere
Okänd konstnär, olja på duk, religiöst motiv
Okänd konstnär, olja på duk, religiöst motiv. Okänd konstnär, 1700/1800-tal. Oljemålning på pannå, osignerad. Religiöst motiv. 47x42 cm (60x54 cm). Färgbortfall, krackeleringar, repor. Varenr: 3847140 DKK 2.413 SE, Malmö, Baltzarsgatan 29-05-2015 19:42:00 DKK 1.287
August Vilhelm Boesen, olja på duk, sydländskt bergslandskap
August Vilhelm Boesen, olja på duk, sydländskt bergslandskap. August Vilhelm Boesen (1812-1857). Oljemålning på duk, otydligt signerad. Sydländskt bergslandskap. Duken lös från ramen. 24x33 cm (31x41 cm). Retoucher, tryckmärken, färgbortfall. Varenr: 3845988 DKK 1.609 SE, Malmö, Baltzarsgatan 29-05-2015 19:46:00 DKK 483
Okänd konstnär, olja på duk, mansporträtt, 1800-tal
Okänd konstnär, olja på duk, mansporträtt, 1800-tal. Okänd konstnär, 1800-tal. Oljemålning på duk, osignerad. Mansporträtt. 51x41 cm (61x50 cm). Varenr: 3847138 DKK 1.206 SE, Malmö, Baltzarsgatan 29-05-2015 19:46:00 DKK 241
Samling religiøse billeder 18-1900 tallet (25)
Samling religiøse billeder 18-1900 tallet (25). Sytten religiøse billeder fra slutningen af 1800 tallet og begyndelsen af 1900 tallet og 7 stk. fra nyere tid, mindste billede 12 x 10 cm, største h.54 x 47 cm. Desuden Kristusfigur af gips i kasse h.30 x 24 x d.7 cm. Aldersrelateret stand. Varenr: 3847604 DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-05-2015 19:56:00 DKK 575
Målning 1800-tal
Målning 1800-tal. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1800-tal), Landskap, bär signatur, olja på pannå, 25x30 cm Varenr: 3850647 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 29-05-2015 20:00:00
Se mere
Okänd konstnär, olja på pannå, allegoriskt motiv, 1700/1800-tal
Okänd konstnär, olja på pannå, allegoriskt motiv, 1700/1800-tal. Okänd konstnär, 1700/1800-tal. Sannolikt dörrstycke. Olja på pannå, allegoriskt motiv. 48x44 cm (57x53 cm). Repor, retoucher, lagningar. Pannån med konkava hörn. Varenr: 3847136 DKK 2.011 SE, Malmö, Baltzarsgatan 29-05-2015 20:05:00 DKK 643
Adolf Mackeprang, Rådyr, olie på lærred (cd)
Adolf Mackeprang, Rådyr, olie på lærred (cd). Adolf Mackeprang (1833-1911), Rådyr, olie på lærred, sign. med monogram, 62 x 44 cm. (cd) Adolf Mackeprang valgte tidligt at koncentrere sig om en karriere som dyre- og landskabsmaler. Indflydelsen fra J.Th. Lundbyes værker kan spores i de første arbejder, men også, måske mere direkte, ... Varenr: 3787295 DKK 10.000 DK, Herning, Engdahlsvej 29-05-2015 20:27:00 DKK 4.100
Axel Thuesen, cd. Landskab med fasaner, olie på lærred
Axel Thuesen, cd. Landskab med fasaner, olie på lærred. Axel Thuesen f. 1920, cd. Landskab med fasaner, olie på lærred. Sign. A. Thuesen samt dateret 1979. Mål: 39 x 56 cm (53,5 x 70,5 cm). Varenr: 3850217 DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-05-2015 20:40:00 DKK 725
Ubekendt kunstner. Pige med dukke. Olie på lærred
Ubekendt kunstner. Pige med dukke. Olie på lærred. Ubekendt kunstner. Pige med dukke. Olie på lærred. Sign. SB. 69,5 x 58 cm (86 x 75 cm). Varenr: 3850190 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 29-05-2015 20:45:00 DKK 300
Hans Øllgaard. Landskabsparti. Olie på lærred (cd)
Hans Øllgaard. Landskabsparti. Olie på lærred (cd). Hans Øllgaard (1911-1969). Landskabsparti. Olie på lærred. Sign. og dat. Ø 21-7-59. 67 x 83 cm (86 x 102 cm). (cd) NB. Bemærk tekstændring. Varenr: 3848172 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 29-05-2015 20:45:00 DKK 1.800
Christian Blache, marine fra 1863
Christian Blache, marine fra 1863. Christian Blache 1838-1920. Olie på lærred. Marinemotiv med havblik, flere skibe på søen og personer stående ved bolværk, signeret og dateret 1863. H.72 x 120 cm (93 x 140 cm) Varenr: 3850115 DKK 30.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-05-2015 21:00:00 DKK 20.000
Oidentifierad konstnär oljemålning
Oidentifierad konstnär oljemålning. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (18/1900-tal): Sjölandskap i skymmning, olja på duk, 55x84 cm Varenr: 3852082 DKK 4.021 SE, Stockholms Auktionsverk Online 30-05-2015 10:28:00
Se mere
Tre malerier, 1900 tallet. Interiør, portræt samt eksteriør.(3)
Tre malerier, 1900 tallet. Interiør, portræt samt eksteriør.(3). Tre malerier, bestående af: Ubekendt kunstner, olie på plade, portræt, 25x20 cm. (32x28 cm.) Ubekendt kunstner, olie på lærred, eksteriør med bondegårde, 40x24 cm. (47x32 cm.). Ubekendt kunstner, sign. S. H., olie på lærred, interiør ældre køkken, 39x30 cm. (48x40 cm.) (3) Varenr: 3837613 DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30-05-2015 11:41:47 DKK 325
Marint motiv oljemålning
Marint motiv oljemålning. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (omkring 1900-tal): "Holmia", signerad Kapt. J. Nilsson resp skrapsignerad B. O-n, olja på duk, 51x73 cm Varenr: 3852098 DKK 1.609 SE, Stockholms Auktionsverk Online 30-05-2015 11:44:00
Se mere
 1 2 3 4 5 6 7 8 9  >>