Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Ældre billedkunst i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 11  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Engelsk skola 1800-tal
Engelsk skola 1800-tal. ENGELSK SKOLA (1800-tal): Flicka matandes fåglar, olja på duk, 90 x 69 cm Varenr: 3806093 DKK 6.385 SE, Stockholms Auktionsverk Online 22-04-2015 10:12:00
Se mere
Blomsterförsäljerska oljemålning
Blomsterförsäljerska oljemålning. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1800/1900-tal): Blomsterförsäljerska, otydligt signerad E.Komer?, olja på duk uppfodrad på pannå, ca 123 x 99 cm Varenr: 3806100 DKK 11.972 SE, Stockholms Auktionsverk Online 22-04-2015 10:40:00
Se mere
Aage Strand, olie på lærred, motiv med cirkus
Aage Strand, olie på lærred, motiv med cirkus . Motiv med cirkus af Aage Strand, olie på lærred, sign. AS, 60x70 cm. (76x86 cm). Varenr: 3804044 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 22-04-2015 11:01:27 DKK 350
Chr. Valentinusen CD. Fiskere i samtale. Olie på lærred
Chr. Valentinusen CD. Fiskere i samtale. Olie på lærred. Kystparti med fiskere i samtale, af Christian Valentinussen (1903-1984) CD. Olie på lærred. Sign. Chr. Valentinussen. 30 x 40 cm. (41 x 51 cm.) Varenr: 3788004 DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 22-04-2015 11:28:06 DKK 300
Italiensk skola 1800-tal
Italiensk skola 1800-tal. ITALIENSK SKOLA (1800-tal): Jungfru Maria och Jesusbarnet, olja på duk, 78x64 cm Varenr: 3806117 DKK 2.394 SE, Stockholms Auktionsverk Online 22-04-2015 11:52:00
Se mere
Clara Wæver, vandfarve på papir
Clara Wæver, vandfarve på papir . Clara Wæver, vandfarve på papir Clara Wæver 1855-1930. Vandfarve på papir, tre dekorationsmønstre. Stemplet Clara Wæver, samt et med Clara Wæver 1890. 14,5-18,5x15-18 cm. Varenr: 3796154 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 22-04-2015 11:55:00 DKK 300
Paul Wilsly CD. Landskab med huse, Brørup. Olie på lærred
Paul Wilsly CD. Landskab med huse, Brørup. Olie på lærred. Landskab med huse, Brørup af Paul Wilsly, 1900-tallet CD. Olie på lærred. Sign. Paul Wilsly, Brørup 48. 47 x 61 cm. (52 x 65 cm.). På bagsiden udstillingsmærkat fra Kunstnernes Efterårsudstilling, Varenr: 3790161 DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 22-04-2015 12:53:58 DKK 300
Marius Rasmussen (Røde Marius), olie på lærred, forårsmotiv
Marius Rasmussen (Røde Marius), olie på lærred, forårsmotiv. Forårsmotiv af Marius Rasmussen (Røde Marius), (1905-1972), cd, olie på lærred, sign. Marius 50, 61x78 cm. (67x83 cm). Varenr: 3804043 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 22-04-2015 13:07:00 DKK 300
Jens Sinding, olie på lærred, havnemotiv
Jens Sinding, olie på lærred, havnemotiv. Havnemotiv af Jens Sinding (1898-1980) , olie på lærred. Sign. JS, på bagside Jens Sinding. 27 x 40 cm (39 x 51). Varenr: 3795069 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 22-04-2015 13:15:00 DKK 300
Carlo Maratta hans efterföljare Kleopatra
Carlo Maratta hans efterföljare Kleopatra. CARLO MARATTA (romersk skola, 1700-tal): hans efterföljare, Kleopatra, olja på duk, 84 x 79 cm Varenr: 3806138 DKK 19.953 SE, Stockholms Auktionsverk Online 22-04-2015 13:24:00
Se mere
Tyko Landberg olja
Tyko Landberg olja. TYKO LANDBERG (1800/1900-tal), herrgårdspark i solnedgång, signerad T Landberg, olja på duk, 100x130 cm Varenr: 3806142 DKK 1.596 SE, Stockholms Auktionsverk Online 22-04-2015 13:40:00
Se mere
Oidentifierad konstnär oljemålning
Oidentifierad konstnär oljemålning. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1800-tal, Munkliknande figur i ruin i månsken, ca 63x53 cm Varenr: 3806148 DKK 1.197 SE, Stockholms Auktionsverk Online 22-04-2015 14:04:00
Se mere
Ubekendt engelsk kunstner. Olie på lærred, skovparti med vandløb
Ubekendt engelsk kunstner. Olie på lærred, skovparti med vandløb. Ubekendt engelsk kunstner. Olie på lærred. Skovparti med vandløb, usign. Lærred stemplet London mm. 45,5x35 cm(49x38,5 cm). Fremstår med lette krakeleringer, samt små afskalninger langs rammekant. Varenr: 3718925 DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 22-04-2015 15:02:00 DKK 300
Holger H. Jerichau. Sceneri fra Benares ved Ganges i Indien. Olie på lærred
Holger H. Jerichau. Sceneri fra Benares ved Ganges i Indien. Olie på lærred. Sceneri fra Benares ved Ganges i Indien af Holger H. Jerichau (1861-1900), olie på lærred, sign. Holger H. Jerichau, Benares 1894. 64 x 84 cm. (81 x 101 cm.) Fremstår med lille hul i lærredet. Holger H. Jerichau rejste i Indien i 1893 og vendte hjem året efter. Varenr: 3764552 DKK 50.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-04-2015 15:23:00 DKK 30.000
Jegorov
Jegorov. ANDREJ JEGOROV (1878-1954): tillskriven, Kyrkbacken, , bär signatur, olja på pannå,ca 32 x 47 cm Varenr: 3806181 DKK 3.991 SE, Stockholms Auktionsverk Online 22-04-2015 16:16:00
Se mere
Kurt Weber, figurkomposition, träsnitt (bus)
Kurt Weber, figurkomposition, träsnitt (bus). Komposition av Kurt Weber (1893-1964, Österike). Träsnitt på papper. Signerad samt numrerad 7/12 i blyerts. Bildyta: 34 x 33 cm.Glasad och ramad. Smärre gulnad. Varenr: 3803404 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 22-04-2015 18:22:00 DKK 259
Syboret olja
Syboret olja. R SYBORET (1900-tal), Flicka med röd huvuddok, signerad, olja på duk, 68 x 46 cm Varenr: 3806213 DKK 2.394 SE, Stockholms Auktionsverk Online 22-04-2015 18:24:00
Se mere
Blyertsteckning
Blyertsteckning. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1800-talets slut): Kvinnoporträtt, signerad och daterad F A mars 90, blyerts, 57x46 cm Varenr: 3806215 DKK 1.596 SE, Stockholms Auktionsverk Online 22-04-2015 18:32:00
Se mere
Holländsk skola 1700-tal
Holländsk skola 1700-tal. HOLLÄNDSK SKOLA (1700-tal): Korsfästelsen, olja på pannå, 47 x 34 cm Varenr: 3806221 DKK 6.385 SE, Stockholms Auktionsverk Online 22-04-2015 18:56:00
Se mere
Anselm Dahl oljemålning
Anselm Dahl oljemålning. ANSELM DAHL (1897-1964): Höstlandskap, signerad Anselm Dahl, olja på duk, ca 34x48 cm Varenr: 3806223 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 22-04-2015 19:03:00
Se mere
Rubens efter Salomos dom olja
Rubens efter Salomos dom olja. PETER PAUL RUBENS (1800-tal), kopia efter, Salomos dom, olja på duk, ca 93x124 cm; dubblerad Varenr: 3806225 DKK 9.577 SE, Stockholms Auktionsverk Online 22-04-2015 19:09:00
Se mere
Hjalmar Berghcrantz oljemålning
Hjalmar Berghcrantz oljemålning. HJALMAR BERGHCRANTZ (1881-1961): Vinterlandskap, signerad H. Berghcrantz, olja på duk, ca 70x100 cm Varenr: 3806227 DKK 1.596 SE, Stockholms Auktionsverk Online 22-04-2015 19:15:00
Se mere
Vadim Falileev, akvarell, man i landskap (BUS)
Vadim Falileev, akvarell, man i landskap (BUS). Vadim Falileev (1879-1950). Akvarell och blyvitt på papper, signerad. 58x42 cm (66x50 cm). Papper något gulnat. Varenr: 3803973 DKK 1.197 SE, Malmö, Baltzarsgatan 22-04-2015 19:23:00 DKK 259
Ernst Stierhof, oliemaleri, 'Kardinal'
Ernst Stierhof, oliemaleri, 'Kardinal'. Olie på lærred, 'Kardinal' af Ernst Stierhof (f. 1918), signeret øverst til højre, indrammet, 40 x 50 cm. (Billedmål uden ramme). Varenr: 3796232 DKK 4.477 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 22-04-2015 19:25:00 DKK 2.985
Blyertsteckning
Blyertsteckning . OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1800-talets slut): Mansporträtt, signerad och daterad F A febr 90, blyerts, 53x43 cm Varenr: 3806231 DKK 1.596 SE, Stockholms Auktionsverk Online 22-04-2015 19:27:00
Se mere
Blomsterstilleben oljemålning
Blomsterstilleben oljemålning. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1800-tal): Blomsterstilleben, signerad och daterad Moet 18?5, olja på duk, ca 76 x 62 cm. Varenr: 3806234 DKK 3.991 SE, Stockholms Auktionsverk Online 22-04-2015 19:36:00
Se mere
Nordahl Grove, olie på lærred Vinterlandskab
Nordahl Grove, olie på lærred Vinterlandskab. Nordahl Grove, (1822-1885), olie på lærred. Sign. Nordahl Grove. 23 x 32 cm (37,5x47) Varenr: 3806362 DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-04-2015 19:36:00 DKK 800
Sally Philipsen, olie på lærred, byparti
Sally Philipsen, olie på lærred, byparti . Byparti af Sally Philipsen (1879-1936), olie på plade. Sign. Sally Philipsen.H. 35 x 47 cm (48x60) Varenr: 3806377 DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-04-2015 19:37:00 DKK 325
Carl Brennir oljemålning
Carl Brennir oljemålning. CARL BRENNIR (1850-1920) Kustllandskap, signerad C. Brennir, olja på pannå, 26x36 cm Varenr: 3806237 DKK 1.596 SE, Stockholms Auktionsverk Online 22-04-2015 19:45:00
Se mere
Okänd konstnär, nakenstudie, olja på pannå
Okänd konstnär, nakenstudie, olja på pannå. Okänd konstnär, nakenstudie, olja på pannå. Monogramsignerad. I.L. Bakstycket med blomsterstilleben. Mått: 41,5x42,5 cm (54x55) Varenr: 3804836 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 22-04-2015 19:45:00 DKK 239
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 11  >>