Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Ældre billedkunst i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 11  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
 Sophus Vermehren  cd. Landskab med udsigt over marker.
Sophus Vermehren cd. Landskab med udsigt over marker.. Sophus Vermehren 1866-1950 Landskab med udsigt over marker, olie på lærred, sign. S. Vermehren 30 x 43 cm ( 40 x 53 cm). Varenr: 4678614 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 28-06-2017 14:47:48 DKK 300
Ubekendt Kunstner, 1800/1900-tallet, olie på lærred, motiver med engle (2)
Ubekendt Kunstner, 1800/1900-tallet, olie på lærred, motiver med engle (2). Motiver med engle af Ubekendt Kunstner 1800/1900-tallet, olie på lærred, sign. 28x21,5 cm. (40,5x34 cm). Fremstår med afskalninger og krakeleringer. (2) Varenr: 4702262 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 28-06-2017 15:11:54 DKK 350
Lars Hendrik C. Kliim. Vinterparti, København
Lars Hendrik C. Kliim. Vinterparti, København. Vinterparti fra København med måger på isen af Lars Hendrik C. Kliim (1891-1942). Olie på lærred. Sign. og dat. H.C. Kliim, 1909. Mål: 66 x 87 cm, (80x102). Fremstår med mindre hul i lærredet. Varenr: 4703195 DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28-06-2017 15:37:16 DKK 300
Sigfred Neuhaus. By- samt landskabsparti. To malerier (2)
Sigfred Neuhaus. By- samt landskabsparti. To malerier (2). To malerier: Byparti samt landskabsparti af Sigfred Neuhaus (1879-1955). Byparti signeret Sigfried Neuhaus, olie på lærred på plade, mål: 38 x 33,5 cm, (46x41). Landskabsparti, signert Sigfried Neuhaus samt betegnet på bagside og dat, 1910, Mål: 71 x 84 cm, (87x99) (2) Varenr: 4701613 DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28-06-2017 16:00:00 DKK 325
Ubekendt kunstner, 1900-tallet. Landskabsparti med sø.
Ubekendt kunstner, 1900-tallet. Landskabsparti med sø.. Landskabsparti med sø og huse af ubekendt kunstner, 1900-tallet. Olie på plade. Signeret NJ?. Mål: 44 x 54 cm, (51x61). Bagside med skitse af kvindelig model. Varenr: 4702680 DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28-06-2017 16:03:00 DKK 300
Ubekendt kunstner. Landskabsparti.
Ubekendt kunstner. Landskabsparti.. Ubekendt kunstner. Landskabsparti. Olie på lærred. Signeret W. Lüngburg. Mål: 86 x 116 cm, (100x130). Varenr: 4702220 DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28-06-2017 16:07:00 DKK 300
Vilhelm Arnesen. Marineparti med Kronborg i baggrunden.
Vilhelm Arnesen. Marineparti med Kronborg i baggrunden.. Marineparti med Kronborg i baggrunden af Vilhelm Arnesen (1865-1948), olie på lærred. Sign. Vilh. Arnesen samt dateret 1926. Mål: 33 x 49 cm, (45x61). Varenr: 4652199 DKK 5.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28-06-2017 16:30:00 DKK 1.150
Herdis Gelardi cd, opstilling, olie på lærred
Herdis Gelardi cd, opstilling, olie på lærred. Herdis Gelardi 1916-1991cd. Olie på lærred. Opstilling med frugter, signeret. H.28 x 38 cm (42 x 52 cm) Trænger til rensning. (fra rygerhjem) Varenr: 4690619 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28-06-2017 16:30:00 DKK 375
Axel Jacobsen. Parti fra Rø på Bornholm. Olie på lærred (cd)
Axel Jacobsen. Parti fra Rø på Bornholm. Olie på lærred (cd). Parti fra Rø på Bornholm af Axel Jacobsen, olie på lærred, sign. Axel Jacobsen. 52 x 68 cm (66 x 82 cm). (cd) Varenr: 4688130 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 28-06-2017 17:25:18 DKK 300
Unbekannter Künstler, Öl auf Leinwand, Hirtenszene
Unbekannter Künstler, Öl auf Leinwand, Hirtenszene. Unbekannter Künstler, Öl auf Leinwand, Hirtenszene, unten unleserlich signiert. Bildmaß: 57,5 x 88 cm. Rahmenmaß: H. 74 cm. B. 105 cm. T. 4 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren. Mehrfach bestoßen am Rahmen. Varenr: 4661597 DKK 1.859 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-06-2017 17:43:20 DKK 1.115
Unbekannter Künstler, Öl auf Hartfaserplatte, Landschaft mit Fluss
Unbekannter Künstler, Öl auf Hartfaserplatte, Landschaft mit Fluss. Unbekannter Künstler, Öl auf Hartfaserplatte, Landschaft mit Fluss, unten links unleserlich signiert, Rahmen mit Kartuschen in goldener Farbe. Bildmaße:48 x 61 cm. Rahmenmaße: 65 x 76 cm. Altersgemäßer Zusand mit Bestoßung( Rahmen) und Bereibungen am Bild. Varenr: 4637301 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-06-2017 17:54:42 DKK 297
Unbekannter Künstler, Öl auf Leinwand, 'Angler am Fluss', 19. Jh.
Unbekannter Künstler, Öl auf Leinwand, 'Angler am Fluss', 19. Jh.. Unbekannter Künstler, Öl auf Leinwand, 'Angler am Fluss', 19.Jh. Prunkvoller mehrfacher getreppter Rahmen.Rahmenmaß: 78 x 68 cm, sichtbares Bildmaß: 58 x 48 cm. Altersgemäßer Zustand. Varenr: 4672129 DKK 1.636 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-06-2017 17:56:45 DKK 1.115
Dansk Malerkunst bl.a. parti fra Københavns havn (2)
Dansk Malerkunst bl.a. parti fra Københavns havn (2). Richard Friis (f. 1924), cd. Parti fra Københavns havn. Olie på lærred. Sign. 'Rich Friis'. 96x66 (109x79), Dansk Billedkunstner, Parti fra Moesgaard Strand usign. H 30 cm. B 42 cm. (43x55 cm). Olie på lærred. Varenr: 4491503 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 28-06-2017 18:58:00 DKK 300
Ubekendt kunstner 1800-tallet. Kystparti, olie på lærred
Ubekendt kunstner 1800-tallet. Kystparti, olie på lærred. Ubekendt kunstner 1800-tallet. Kystparti nord for København. Sign. monogram. Olie på lærred. 66 x 95 cm. (80 x 108) cm. Fremstår med krakeleringer og mindre huller i lærredet. Varenr: 4702123 DKK 2.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 28-06-2017 19:00:00 DKK 575
Julius Exner, kvindeportræt, olie på plade
Julius Exner, kvindeportræt, olie på plade. Kvindeportræt af Julius Exner (1825-1910), olie på plade, sign. J. Exner i nederste venstre hjørne, 18 x 15,5 cm. (27 x 24 cm.). Varenr: 4695974 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 28-06-2017 19:14:00 DKK 825
Gaspare Diziani skole, 1700-tallet. 'Den bodfærdige Maria Magdalene'.
Gaspare Diziani skole, 1700-tallet. 'Den bodfærdige Maria Magdalene'.. Gaspare Ciziani (1689-1767) skole: 'Den bodfærdige Maria Magdalene'. Usigneret. Olie på lærred. 81 x 64 cm. (87 x 81) cm. Fremstår med mindre afskalninger. Varenr: 4679815 DKK 30.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 28-06-2017 19:22:00 DKK 7.200
Ejnar Breinholt (1890-1973), Maritime Landschaft
Ejnar Breinholt (1890-1973), Maritime Landschaft. Gemälde von Ejnar Breinholt (1890-1973), Öl auf Leinwand. Unten rechts signiert, undatiert. Das Gemälde zeigt eine maritime Landschaft, vermutlich einen Fjord, in der Ferne eine verwaschen dargestellte Siedlung unter bewölktem Himmel. Das Bild ist in einem altersgemäßen Zustand, es liegt keine ... Varenr: 4702840 DKK 1.487 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-06-2017 19:30:00 DKK 335
Poul Steffensen. Den genopstandne Jesus, olie på lærred
Poul Steffensen. Den genopstandne Jesus, olie på lærred. Poul Steffensen 1866-1923. Den genopstandne Jesus viser sine sår til den vantro Thomas. Sign. P. Steffensen. Olie på lærred. 53 x 63 cm. (70 x 80) cm. Varenr: 4702515 DKK 2.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 28-06-2017 19:32:00 DKK 875
L. Scherrer. 'Guitarspilleren', olie på lærred
L. Scherrer. 'Guitarspilleren', olie på lærred. L. Scherrer. 'Guitarspilleren', sign. L. Scherrer. Olie på lærred. 65 x 55 cm. (90 x 78) cm. Varenr: 4687675 DKK 2.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 28-06-2017 19:36:00 DKK 1.300
Aage Øbro. Landskabs- og gårdpartier, tre stk, olie på lærred. (3)
Aage Øbro. Landskabs- og gårdpartier, tre stk, olie på lærred. (3). Tre malerier af Aage Øbro (1884-1978), 'Hedelandskab, Vestjylland', Signeret Åge Øbro, dat. 1911, mål: 80 x 95cm, (95x110), byparti, signeret Øbro, dat. 1916, mål: 47 x 56 cm, (59,5x67,5) samt gårdparti, signeret Øbro, mål: 61 x 71 cm, (76x86). (3) Varenr: 4701586 DKK 1.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28-06-2017 19:52:00 DKK 350
Ölgemälde, Öl auf Leinwand, Flussszene / Landschaftsszene, Signatur'
Ölgemälde, Öl auf Leinwand, Flussszene / Landschaftsszene, Signatur'. Darstellung einer Landschaftsszene / Szene am Fluss, vorderseitig unten rechts mit handschriftlicher Signatur 'M. Stock', Maße: Bildausschnitt 60 x 68 cm, Gesamtmaß 80 x 88 cm, altersgemäße Gebrauchs- Reibespuren, partiell Kratzer und Bestoßungen am Rahmen, Leinwand mit partieller Absplitterung /... Varenr: 4664882 DKK 1.115 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 28-06-2017 19:53:00 DKK 297
Ferdinand Hofbauer, akvarel, par portrætter (2)
Ferdinand Hofbauer, akvarel, par portrætter (2). Portrætter af herre i brun frakke og dame i blå kjole af Ferdinand Hofbauer (1801-1864), pastel på papir. Begge sign. og daterede Ferd. Hofbauer 1853. 21 x 17 cm (34 x 31). Varenr: 4702890 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-06-2017 20:02:00 DKK 875
Ubekendt kunstner. Portræt af ung kvinde, olie på lærred, 1903
Ubekendt kunstner. Portræt af ung kvinde, olie på lærred, 1903. Ubekendt kunstner. Portræt af ung kvinde, olie på lærred. Sign. med initialer E.V.A. / G.V.A. (?) samt dateret 1903. 29 x 29 cm. Fremstår med enkelte afskalninger. Varenr: 4684112 DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 28-06-2017 20:03:00 DKK 375
Fredrik Wilhelm Scholander. Akvarell, 1800-tal
Fredrik Wilhelm Scholander. Akvarell, 1800-tal. Fredrik Wilhelm Scholander (1816-1881). Akvarell. Motiv från Loire. Signerad och daterad 1870. Inramad bakom glas. 39x27. (53x41) Varenr: 4702260 DKK 1.377 SE, Malmö, Baltzarsgatan 28-06-2017 20:20:00 DKK 402
Wladyslaw T. Chmielinski, olie på lærred, vinterparti fra Warszawa (cd)
Wladyslaw T. Chmielinski, olie på lærred, vinterparti fra Warszawa (cd). Vinterparti fra Warszawa af Wladyslaw T. Chmielinski (Polen 1911-1979), olie på lærred, sign. WT. Chmielinski, 25x35 cm. (38,5x48 cm). Fremstår med enkelte krakeleringer. Varenr: 4681838 DKK 10.000 DK, Odense, Kratholmvej 28-06-2017 20:20:00 DKK 5.000
Hans Heider, stilleben med fisk, 1908. Oliemaleri
Hans Heider, stilleben med fisk, 1908. Oliemaleri. Hans Heider (1861-1947), stilleben med fisk, 1908. Olie på træfiber. Signeret og dateret øverst til højre. Mål: 58,5 x 77 / 73 x 92 cm. Varenr: 4702996 DKK 4.462 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-06-2017 20:35:00 DKK 372
David Teniers, efter. Kopparstick, sekelskiftet 1800/1900
David Teniers, efter. Kopparstick, sekelskiftet 1800/1900. David Teniers (1610-1690), efter. Kopparstick. Folkliv med dans och musik. Senare avdrag på kopparstick efter David Teniers, ca sekelskiftet 1800/1900. Inramad. 21x29. Varenr: 4703250 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 28-06-2017 20:37:00 DKK 229
Wladyslaw T. Chmielinski. Vinterparti fra Warszawa, olie på lærred (cd)
Wladyslaw T. Chmielinski. Vinterparti fra Warszawa, olie på lærred (cd). Vinterparti fra Warszawa af Wladyslaw T. Chmielinski (Polen 1911-1979), olie på lærred, sign. WT Chmielinski. 25 x 35 cm. (42 x 52 cm.) Varenr: 4665090 DKK 11.000 DK, Vejle, Dandyvej 28-06-2017 20:38:00 DKK 4.100
Robert Rafaelovich Falk, portræt af Maria Shabshai. Oliemaleri
Robert Rafaelovich Falk, portræt af Maria Shabshai. Oliemaleri. Robert Rafaelovich Falk (1886-1958), portræt af Maria Shabshai. Olie på pap. Signeret nederst til venstre med kyrilliske bogstaver ’R. Falk 43' (Р. Фальк). Mål: ca. 37 x 47 cm, ramme: 57 x 67 cm. Fremstår i meget god stand. Kartonet har formentlig oprindeligt... Varenr: 4627601 DKK 594.912 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-06-2017 20:45:00 DKK 371.820
Hans Heider, 'Maria im Dornwald'. Oliemaleri
Hans Heider, 'Maria im Dornwald'. Oliemaleri. Hans Heider (1861-1947), 'Maria im Dornwald'. Olie på lærred. Signeret nederst til venstre. Mål: 100 x 110 cm. Ikke indrammet. Varenr: 4703000 DKK 5.949 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-06-2017 20:51:00 DKK 558
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 11  >>