Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Astrid Widenberg Liljefors oljemålning
ASTRID WIDENBERG LILJEFORS (född 1943), galoppmotiv, signerad A Widenberg Liljefors -75, olja på pannå, ca 30x46 cm
Varenr: 4746574
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-08-2017
19:36:00
Se mere
Joseph Bail. Oil on canvas
Joseph Bail (1862-1921), France. Oil on canvas. Woman at spindle. Signed. Stamp on the reverse from Paul Foinet Fils, Paris. Framed. 65x55 (88x78) cm.
Varenr: 4690944
DKK 38.239 SE, Malmö, Baltzarsgatan 20-08-2017
20:19:00
DKK 3.977
OIljemålning 1800-tal
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1800-tal): Skidåkande samer, signerade och daterad JK 1860, olja på duk, ca 63x86 cm
Varenr: 4746598
DKK 1.147 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-08-2017
20:48:00
Se mere
Oidentifierad konstnär stadsmotiv
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (18/1900-tal): Stadsmotiv, otydligt signerad Oehler 1917, olja på duk, ca 71x50 cm
Varenr: 4746601
20:57:00
Se mere
A. Bille. Marine, olie på lærred, cd
Marine med sejlskibe. Olie på lærred, sign. A. Bille. 47,5x63,5 cm(58,5x75 cm). Fremstår med krakeleringer.
Varenr: 4747179
DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 21-08-2017
10:40:28
DKK 375
Arup Jensen, olie på lærred, marine
Marine af Arup Jensen (1879-1959), olie på lærred, sign. Arup Jensen, 65x98,5 cm. (74x107 cm).
Varenr: 4742373
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 21-08-2017
12:00:59
DKK 450
Søren Christian Bjulf, olie på plade, udsigt mod Rosenborg slot
Udsigt mod Rosenborg slot af Søren Christian Bjulf (1890-1958), olie på lærred, sign. S.C. Bjulf, 46,5x57 cm. (58,5x70 cm).
Varenr: 4741373
12:15:27
Albert Rüdinger, sommerlandskab, olie på lærred
Albert Fritz Rüdinger 1838-1925. Olie på lærred. Sommerlandskab køer ved sø, signeret og dateret 1883. H.50 x 83 cm (77 x 109 cm)
Varenr: 4745102
DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-08-2017
13:09:00
Ubekendte Kunstnere, olie på lærred, det ene mordet ved Finnerup Lade (2)
2 malerier, kopier efter Otto Brache, mordet ved Finnerup lade samt Christian Mølsted, 'Tordenskjold' begge sign. 66x96 cm. (80,5x110 cm). 66x86,5 cm. (76x96 cm).
Varenr: 4741376
13:35:18
DKK 325
Julius Aagaard, olie på lærred, Interiør
Interiør af Julius Aagaard (1847-1926), olie på lærred. Sign. Julius Aagaard H. 26 x 33.5 cm (37.5 x 45) Med rep. på lærred (so foto)
Varenr: 4697166
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-08-2017
13:39:00
Gustav P. Rimmer, olie på lærred, norske landskaber (2)
Norske landskaber af Gustav P. Rimmer (1904-1988), olie på lærred. Begge sign. Rammemål 42 x 57 - 56 x 75 cm. (2)
Varenr: 4747148
DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-08-2017
14:13:00
DKK 325
Miniatureportrætter (5)
Miniatureportrætter af personer, senere indramninger i sølv og messing, usigneret. H.5,5-7 cm.17-1800-tallet (5)
Varenr: 4746220
14:22:00
DKK 1.800
Ubekendt kunstner, olie på lærred, vinterlandskab
Vinterlandskab, af ubekendt kunstner, olie på lærred, sign. monogram og dat. 1877. 19x27 cm (28x37 cm). Slitage.
Varenr: 4728204
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-08-2017
14:27:54
A.J.W. Venø, olie på lærred, landskabspartier (cd 3)
Landskabspartier af A.J. W. Venø (f. 1913), olie på lærred. Sign. A. W. Venø. Blændrammemål 30 x 40, 60 x 70 og 40 x 150 cm. (3)
Varenr: 4747154
14:29:42
DKK 325
Ubekendt kunstner, olie på lærred, gårdeksteriør
Gårdeksteriør med høns og hund på hundehus af ubekendt kunstner, olie på lærred. Sign. og dateret København 1896. 27 x 38 cm (41 x 53). Fremstår med to lodrette ridser endende i små afskalninger nederst.
Varenr: 4747761
DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-08-2017
14:37:59
DKK 1.050
Knud Lauersen (CD) Par malerier, olie på lærred. (2).
Knud Lauersen 1924-2010. Olie på lærred, landskaber. Begge sign. KL. På bagsiden med Knud Lauersen og skitse. 19x22 og 22x28 cm (28x31 og 31x37cm) Begge trænger til overfladerens. (2).
Varenr: 4733726
DKK 1.200 DK, Herning, Engdahlsvej 21-08-2017
15:10:00
Poul Friis Nybo, olie på lærred, Kystparti fra Skagen
Poul Friis Nybo 1869-1929. Olie på lærred, parti fra Skagen med både, sign. Friis Nybo. 65 x 98 (72 x 105) cm.
Varenr: 4747142
DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 21-08-2017
15:35:00
DKK 425
Knud H. Olsen, cd. Maleri
Knud H. Olsen 1878-1951. Olie på lærred, parti fra Dyrehaven, sign. Knud Olsen samt dateret 1920. 25 x 32 (31 x 38) cm.
Varenr: 4747160
15:36:00
John Linaa Nielsen. (cd). Opstilling, olie på lærred.
John Linaa Nielsen. Olie på lærred. Opstilling. Signeret på bagside. Mål: 35x35 cm. (39x39).
Varenr: 4733725
DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 21-08-2017
15:38:00
Harald Pryn, olie på lærred, vinterlandskab (cd)
Vinterlandskab af Harald Pryn (1891-1968), olie på lærred. Sign. Harald Pryn. 76 x 111 cm (92 x 127)
Varenr: 4747151
DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-08-2017
15:40:00
Christian Benjamin Olsen, marine, olie på lærred
Christian Benjamin Olsen, 1873-1935. Olie på lærred. Marinemotiv med sejl- og dampskibe i måneskin, signeret. H.27 x 39 cm (40 x 53 cm) Krakeleringer.
Varenr: 4745987
16:11:00
DKK 450
Ejnar R. Kragh. Pont Marie, Paris, cd
Ejnar R. Kragh (1903-1981). Pont Marie, Paris, olie på lærred, sign. 81 x 103 (100 x 122) cm.
Varenr: 4745530
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-08-2017
16:45:32
Anton Mötsch, Ölgemälde, Winterlandschaft mit Wildschweinen
Anton Mötsch (1869-1940), Öl auf Leinwand. Zu sehen ist eine schneebedeckte Winterlandschaft mit Fluss und Bäumen, durch welche Wildschweine streifen. Unten links signiert. Bildmaß ca.: H. 26 cm, B. 40 cm, Rahmenmaß ca.: H. 40 cm, B. 54 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren und ...
Varenr: 4746886
DKK 2.975 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 21-08-2017
17:08:56
DKK 1.673
Søren Bjulf, Jens Vejmand, olie på lærred, cd
Parti med Jens vejmand som sidder og hugger sten. Maleri af Søren Christian Bjulf (1890-1958) Olie på lærred. Sign. Bjulf h. 37.5 x 45.5 cm (45x53)
Varenr: 4736633
DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-08-2017
17:12:00
Johan Jacobsen cd. Landskabsparti, olie på lærred
Johan Jacobsen 1883-1953. Landskabsparti med flyvende ænder, olie på lærred. Sign. Johan Jacobsen. 96 x 136 (116 x 156) cm. Fremstår med krakeleringer.
Varenr: 4735650
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 21-08-2017
17:49:00
Christian Vallentinussen Olie på læred
Gade parti fra Løkken (cd) Gade parti fra Løkken af Christian Vallentinussen (1903-1985), olie på lærred, sign. Chr. Vallentinussen, 69x49 cm (75x55.)
Varenr: 4746826
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 21-08-2017
18:00:00
Ubekendt kunster gade parti
Ubekendt kunster gade parti. H. 32 cm. B. 39 cm. (40x48)
Varenr: 4746910
18:00:00
Ubekendt kunster motiv fra skænkestue
Ubekendt kunster motiv fra skænkestue første del i 1900- tallet. Utydelig signatur K... H. 50 cm, B. 39 cm. (60x50)
Varenr: 4746906
18:01:00
Blomster billede med fugl. Ubekendt kunster
Blomster billede med fugl fra først i 1800 tallet. Af ubekendt kunster, med utydelig signatur på bagsiden. H. 26 cm, B. 21 cm. (40x34). Billedet fremstår med skader, krakeleringer i malingen og smuds.
Varenr: 4746898
18:02:00
Ubekendt kunstner. Olie på lærred, portræt af kvinde.
Ubekendt kunstner, olie på lærred. Portræt af ung kvinde. Usigneret. 60 x 50 cm. (70 x 60 cm). Fremstår med krakeleringer.
Varenr: 4746277
DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 21-08-2017
18:02:00
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  >>