Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Ældre billedkunst i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 12  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Mikael Schou cd. Siddende kvinde ved skovparti. Olie på lærred
Mikael Schou cd. Siddende kvinde ved skovparti. Olie på lærred. Komposition med kvinde i stol ved skovparti af Mikael Schou (1912-86). Olie på lærred, sign. MS . Bagside med kvindestudie. H 73 x 81 cm. (77 x 85)cm. Varenr: 3954040 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 04-09-2015 12:18:59 DKK 950
Mikael Schou cd. Motiv med sø. Olie på lærred
Mikael Schou cd. Motiv med sø. Olie på lærred. Motiv med sø, person og kirke i baggrund, af Mikael Schou (1912-86). Olie på lærred, sign. MS. 66 x 73 cm.68 x 80 cm. Varenr: 3954008 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 04-09-2015 12:21:02 DKK 350
3 st kompositioner, olja på duk och pannå (3)
3 st kompositioner, olja på duk och pannå (3). 3 st kompositioner av okänd konstnär, signerade G. Sigvard. Olja på duk samt pannå. Största bildyta: 47 x 63 cm. Ramade. Någon enstaka ytlig repa. (3) Varenr: 3913247 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 04-09-2015 12:54:00 DKK 239
Robert Dueholm Jessen, marineparti, akvarel, cd
Robert Dueholm Jessen, marineparti, akvarel, cd. Marineparti af Robert Dueholm Jessen (1909-1981), akvarel på papir. Sign. DJ 36, 24 x 32 cm. (27 x 35 cm.) Varenr: 3946293 DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 04-09-2015 14:10:00 DKK 300
Valdemar Foersom Hegndal, bly på papir, portræt/landskaber (3)
Valdemar Foersom Hegndal, bly på papir, portræt/landskaber (3). Portræt/landskaber af Valdemar Foersom Hegndal (1919-2002), cd, indrammede bly på papir, sign. V Foersom Hegndal. 61x46 cm. (78x61 cm). 46x61 cm. (63x78 cm). (3) Varenr: 3951833 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 04-09-2015 14:18:13 DKK 300
Valdemar Lebel, olie på plade, landskabsparti, cd
Valdemar Lebel, olie på plade, landskabsparti, cd. Landskabsparti af Valdemar Lebel (1891-1951), olie på plade. Sign., 27 x 32 cm. (39 x 45 cm.). Fremstår med ridse på pladen samt uoriginal ramme. Varenr: 3935221 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-09-2015 14:28:00 DKK 300
Carlo Hornung Jensen, cd. Olie på pap. Motiv fra Hillerød samt strandparti med personer (2)
Carlo Hornung Jensen, cd. Olie på pap. Motiv fra Hillerød samt strandparti med personer (2). Carlo Hornung Jensen. Motiv af hus, Stubbevang ved Hillerød år 1952, olie på pap,24 x 33 ( 33 x 42 ) cm.Strandparti med personer år 1927, 24 x 33 ( 36 x 44 ) cm. begge sign. C. Hornung Jensen. Carlo Hornung Jensen (1882-1960). (2) Varenr: 3949896 DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 04-09-2015 15:48:00 DKK 600
Ubekendt Kunstner, olie på lærred, motiv med mand og høns
Ubekendt Kunstner, olie på lærred, motiv med mand og høns. Motiv med mand og høns af Ubekendt Kunstner, olie på lærred, sign. E Sellmaier 1942, 28,5x35,5 cm. (36,5x43 cm). Varenr: 3955778 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 04-09-2015 17:21:40 DKK 300
Svend Nielsen, olie på lærred, modelbillede (cd)
Svend Nielsen, olie på lærred, modelbillede (cd) . Modelbillede med kvinder af Svend Nielsen (1908-1993), olie på lærred. Sign. Svend Nielsen 1962 H. 85x55 cm (70x61) Varenr: 3955426 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 04-09-2015 19:31:00 DKK 375
Kaj Eistrup cd. Maleri
Kaj Eistrup cd. Maleri. Kaj Eistrup, 1902-56. Motiv med græssende heste. Sign. K.E. Olie på lærred. 65 x 87 (70 x 93) cm. Fremstår med lille hul i lærred. Varenr: 3953999 DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 04-09-2015 19:36:00 DKK 450
Fritz Osswald
Fritz Osswald. FRITZ OSSWALD (Schweiz/Tyskland 1878-1966): "Bei Hildesheim", signerad Fritz Osswald och daterad 1915, olja på duk, 100x110 cm. På spännramens baksida etikett: "Galerie Heinemann München" Varenr: 3953666 DKK 6.373 SE, Stockholms Auktionsverk Online 04-09-2015 20:39:00
Se mere
Anshelm Schultzberg, Vinterlandskap
Anshelm Schultzberg, Vinterlandskap. ANSHELM SCHULTZBERG (1862-1945): Höstlandskap, Stockholm - Djutgården med utsikt mot fartyget af Chapman, signerad och daterad A. Schultzberg Djurgården 1924, olja på duk, 74x100 cm. Varenr: 3953680 DKK 11.153 SE, Stockholms Auktionsverk Online 04-09-2015 21:18:00
Se mere
Aksel Lundgreen, olie på lærred, parti fra Løkken
Aksel Lundgreen, olie på lærred, parti fra Løkken. Parti fra Løkken af Aksel Lundgreen (1907-1989), olie på lærred. Sign. Aksel Lundgreen. 53x67 cm. (58x72 cm.). Varenr: 3948326 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 05-09-2015 15:51:00 DKK 325
Carl Hertz, cd. Parti med køer, olie på lærred
Carl Hertz, cd. Parti med køer, olie på lærred. Carl Hertz 1873-?, cd. Parti med køer, olie på lærred. Sign. C. Hertz samt dateret 1927. Rammemål: 128 x 177 cm. Fremstår med smuds samt hul. Varenr: 3955892 DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 05-09-2015 16:12:00 DKK 400
Th.Skovgaard. Parti med Kronborg i baggrunden
Th.Skovgaard. Parti med Kronborg i baggrunden. Parti med Kronborg af Th. Skovgaard (1913-1993), olie på lærred. Sign. Th. Skovgaard, Kronborg 55. 67x97 cm. (84x114 cm.) Lærred sidder løst i rammen. Varenr: 3948337 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 05-09-2015 16:49:00 DKK 325
Ubekendt kunstner, olie på lærred. Hedelandskab med kærre
Ubekendt kunstner, olie på lærred. Hedelandskab med kærre. Ubekendt kunstner. Stort hedelandskab med kærre, ubekendt signatur fra 1915. H. 62 x 103 cm (87x128) Varenr: 3930781 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 05-09-2015 18:22:00 DKK 300
Regentporträtt Kung Fredrik I
Regentporträtt Kung Fredrik I. REGENTPORTRÄTT (17/1800-tal), Kung Fredrik I (1695-1770), märkt FRS, olja på duk, 44x36 cm Varenr: 3955104 DKK 6.373 SE, Stockholms Auktionsverk Online 05-09-2015 20:48:00
Se mere
Regentporträtt Kung Sigismund
Regentporträtt Kung Sigismund. REGENTPORTRÄTT (17/1800-tal), Kung Sigismund (1566-1632), märkt SRS, olja på duk, 44x36 cm Varenr: 3955107 DKK 6.373 SE, Stockholms Auktionsverk Online 05-09-2015 20:57:00
Se mere
Oswald Kretschmer olja
Oswald Kretschmer olja. OSWALD KRETSCHMER (omkring 1900), Stilleben med fiskar, signerad och daterad 1902, olja på duk, 56x71 cm Varenr: 3955126 DKK 2.390 SE, Stockholms Auktionsverk Online 05-09-2015 21:51:00
Se mere
Oidentifierad konstnär, byväg med hästar och gäss
Oidentifierad konstnär, byväg med hästar och gäss. Oidentifierad konstnär, byväg med hästar och gäss. Sent 1800-tal. Olja på duk. Osignerad. 90x136 cm, (110x155 cm) Krackeleringar, färgbortfall, lagningar. Varenr: 3950816 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 06-09-2015 13:12:00 DKK 358
Emil Carlsen segelfartyg i gryningsljus
Emil Carlsen segelfartyg i gryningsljus. EMIL CARLSEN (Danmark/USA, 1853-1932): Segelfartyg i gryningsljus på Lagunen i Venedig, signerad och daterad Emil Carlsen -93, olja på duk, 70x49,5 cm Varenr: 3955193 DKK 31.866 SE, Stockholms Auktionsverk Online 06-09-2015 19:30:00
Se mere
Éttienne Montagny tillsrkiven blyerts och kol
Éttienne Montagny tillsrkiven blyerts och kol. ÉTTIENNE MONTAGNY (1816-1895), tillskriven, stående modell, blyerts och kol, 59 x 38 cm, etikett atergo Varenr: 3955195 DKK 2.390 SE, Stockholms Auktionsverk Online 06-09-2015 19:36:00
Se mere
Carl Locher. Marine, olie på lærred
Carl Locher. Marine, olie på lærred. Carl Locher (1851-1915). Marine med par sejlbåde, olie på lærred. Sign. Carl Locher. 41 x 54 (57 x 71) cm. Varenr: 3950736 DKK 5.000 DK, Helsingør, Støberivej 06-09-2015 20:30:00 DKK 7.600
Johan Ericson olja
Johan Ericson olja . JOHAN ERICSON (1849-1925), Stugor i rosenträdgård, signerad och daterad Joh. Ericson 1918, olja på duk 62,5x88,5 cm Varenr: 3955214 DKK 15.933 SE, Stockholms Auktionsverk Online 06-09-2015 20:33:00
Se mere
Okänd konstnär, 1800-tal. Mansporträtt.
Okänd konstnär, 1800-tal. Mansporträtt.. Okänd konstnär, 1800-tal. Olja på duk. Mansporträtt. Osignerad. Monterad i rikligt ornamenterad förgylld ram. Mått inramad: 100x75. Konditionsrapport: ytsmuts, repor, krackeleringar. Varenr: 3954401 DKK 1.195 SE, Malmö, Baltzarsgatan 06-09-2015 20:44:00 DKK 299
Carl Månsson, 1892-1976, olja på duk
Carl Månsson, 1892-1976, olja på duk. Carl Månsson, 1892-1976, olja på duk. Skånegård. 65 x99 cm ( 77,5 x112 cm). Signerad. Varenr: 3948459 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 07-09-2015 11:57:42 DKK 259
Gottfrid Kallstenius, oljemålning
Gottfrid Kallstenius, oljemålning. GOTTFRID KALLSTENIUS (1861-1943): Småländskt höstlandskap, signerad och daterad G. Kallstenius -23, olja på duk, 76x96 cm. Proveniens: Fritzes Kungliga Hovbokhandel, inköpt september 1929, därefter i arv fram till nuvarande ägare Varenr: 3955257 DKK 11.950 SE, Stockholms Auktionsverk Online 07-09-2015 12:00:00
Se mere
Oidentifierad konstnär, landskap i skymning
Oidentifierad konstnär, landskap i skymning. Oidentifierad konstnär, landskap i skymning, 1800-tal. Olja på duk. Osignerad. 30x41 cm (41x54 cm). Krackeleringar, mindre färgbortfall i nedre högra hörn. Varenr: 3953775 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 07-09-2015 12:01:53 DKK 299
C. Rasmussen, olja på duk
C. Rasmussen, olja på duk. C. Rasmussen, olja på duk. "Gårdsbild". 46 x 63 cm (57 x 74 cm). Signerad. Varenr: 3949170 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 07-09-2015 12:27:12 DKK 239
A. Hellberg -1949, olja på duk.
A. Hellberg -1949, olja på duk.. A. Hellberg -1949, olja på duk. 31 x 39 cm (45 x 53 cm). Signerad. Varenr: 3949156 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 07-09-2015 12:28:55 DKK 239
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 12  >>