Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Ældre billedkunst i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Sjölandskap med berg, olja på duk, 1800-tal
Sjölandskap med berg, olja på duk, 1800-tal. Sjölandskap med berg av oidentifierad konstnär. Olja på duk. 1800-tal. Monogramsignerad B.J.K. Bildytans mått: 51 x 73 cm. Lagning, retuscheringar, samt färgbortfall. Varenr: 4343134 DKK 1.178 SE, Örebro, Aspholmen 30-07-2016 14:21:00 DKK 255
Ubekendt kunstner, 1900-tallet. Olie på lærred (cd)
Ubekendt kunstner, 1900-tallet. Olie på lærred (cd). Ubekendt kunstner, komposition af havn, olie på lærred. Sign. Wilmans. 33,5x49 cm (48x63,5 cm) (cd) Varenr: 4340397 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 30-07-2016 16:04:00 DKK 325
C.Klein, Öl auf Holz, Landschaft mit Staffage
C.Klein, Öl auf Holz, Landschaft mit Staffage . C.Klein, Öl auf Holz, Landschaft mit Staffage, unten rechs signiert 'C.Klein', Rahmen mit feinem Ornament in goldener Farbe Maße ca.: 20x35cm Varenr: 4312644 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-07-2016 17:28:00 DKK 298
Birger Strååth, (BUS) olja på pannå, sign o dat
Birger Strååth, (BUS) olja på pannå, sign o dat. Birger Strååth, olja på pannå, sign o dat 1932. Rumsinteriör. 37 x 38. Varenr: 4274489 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 30-07-2016 17:43:00 DKK 255
Skeppsporträtt, 'Sigge', A. Nilsson, 1915
Skeppsporträtt, 'Sigge', A. Nilsson, 1915. Okänd konstnär. Skeppsporträtt, "Sigge". Gouache/akvarell på papper. Signerad A Nilsson samt daterad 1915. Bildmått 50 x 72 cm. Ramad och glasad. Rammått 60,5 x 82 cm. Smärre fläckar och färgbortfall. Varenr: 4323789 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 30-07-2016 18:02:00 DKK 236
David Teniers (II), efter, porslinsmålning, omkring sekelskiftet 1900
David Teniers (II), efter, porslinsmålning, omkring sekelskiftet 1900. Porslinsmålning, okänd konstnär, kopia av David Teniers målning "Guardroom" från 1641. Målad på porslinsplakett. Plakettens mått 40 x 60 cm. Ram i ek. Ramens mått 58 x 79 cm. Insidan på bakstycket i papp med fraktetikett från Holland med datering 1907. Målning med färgbortfall, retuscher och ... Varenr: 4321682 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 30-07-2016 18:26:00 DKK 236
August von Brandis, portræt af to børn, oliemaleri
August von Brandis, portræt af to børn, oliemaleri. August von Brandis, portræt af to børn. Olie på lærred. Signeret og med stedsbetegnelse nederst til venstre. Mål: 111,5 x 146 cm. Fremstår med afslag på rammen. Varenr: 4339127 DKK 5.950 DE, Hamburg, Große Elbstraße 30-07-2016 19:00:00 DKK 3.719
Eduard Borregaard cd. Blomsteropstilling
Eduard Borregaard cd. Blomsteropstilling. Eduard Borregaard 1902-1978. Blomsteropstilling. Sign. Borregaard. Olie på lærred. 90 x 80 cm. Varenr: 4347508 DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 30-07-2016 20:00:00 DKK 575
Constant Artz oljemålning
Constant Artz oljemålning. CONSTANT ARTZ (1870-1951): Änder och ankor, signerad, olja på duk, 30x40 cm Varenr: 4347259 DKK 3.141 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 30-07-2016 20:18:00
Se mere
Dan Martin
Dan Martin. DAN MARTIN (1910-1999): Skogslandskap, signerad och daterad Dan Martin, olja på pannå, dagermått c a 45 x 55 cm Varenr: 4347271 DKK 1.570 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 30-07-2016 20:54:00
Se mere
Victor Gabriel Gilbert akvarell
Victor Gabriel Gilbert akvarell. VICTOR GABRIEL GILBERT (1847-1933/35), tillskriven: Flicka i trädgård, signerad Victor Gilbert, akvarell, ca 34,5x27 cm Varenr: 4347274 DKK 4.711 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 30-07-2016 21:03:00
Se mere
Oljemålning
Oljemålning. OIDENTIFIERAD KONSTNÄ'R (omkring 1900): Motiv med huskropp, signerad, ca 34x51 cm Varenr: 4347283 DKK 2.356 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 30-07-2016 21:30:00
Se mere
De Heyder oljemålning
De Heyder oljemålning. DE HEYDER (1800-tal): Blomsterstilleben, signerad och daterad De Heyder 1863, olja på pannå, ca 23x31 cm Varenr: 4347289 DKK 2.356 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 30-07-2016 21:48:00
Se mere
S.H. Seck, olie på lærred, portræt af rygende dreng
S.H. Seck, olie på lærred, portræt af rygende dreng . Portræt af rygende dreng, af S.H. Seck, 18/1900-tallet, olie på lærred, sign. S.H. Seck. 46 x 33 cm (39 x 26 cm). Fremstår doubleret, med ældre reparationer. Varenr: 4347724 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-07-2016 12:25:00 DKK 1.200
C. H. Formuth, olie på træ, hav med byprospekt
C. H. Formuth, olie på træ, hav med byprospekt. C. H. Formuth, olie på træ, hav med byprospekt. Signeret nederst til venstre: C. H. Fromuth. Fremstår i aldersrelateret stand med brugsspor. Rammen fremstår med afslag. Billedmål ca.: 32,8 x 14,5 cm Rammemål ca.: 48,8 x 30,5 cm. Varenr: 4347062 DKK 6.694 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 31-07-2016 12:56:00 DKK 5.207
Alfred Munkholm. Landskab med mølle. Olie på lærred
Alfred Munkholm. Landskab med mølle. Olie på lærred. Landskab med huse og mølle ved gård. Maleri af Alfred Munkholm, 1896-1981. Olie på lærred. Signeret A.M. 64 x 74 cm. (73 x 84 cm.) Varenr: 4329972 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 31-07-2016 14:37:00 DKK 300
Oljemålning hamnmotiv
Oljemålning hamnmotiv. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1800-tal): Hamnmotiv, signerad Noel, olja på pannå, ca 72x96 cm Varenr: 4347316 DKK 1.570 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 31-07-2016 15:12:00
Se mere
Elsa Ström-Ciacelli, olie på plade, parti med havnefront (cd)
Elsa Ström-Ciacelli, olie på plade, parti med havnefront (cd). Parti med havnefront af Elsa Ström-Ciacelli (1876-1952), olie på plade. Sign. E. Ström-Ciacelli. 33 x 40 cm (43 x 51). Fremstår med skjolder på ramme og enkelte på plade. Varenr: 4348066 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 31-07-2016 17:23:00 DKK 325
Gemälde, Öl auf Leinwand, See beim Morgengrauen
Gemälde, Öl auf Leinwand, See beim Morgengrauen . Gemälde, Öl auf Leinwand, See beim Morgengrauen, nicht signiert. Restaurierungsbedürftig, die Farbe blättert teilweise an einigen stellen ab. Maße ca.: 67 x 107 cm. Varenr: 4312600 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 31-07-2016 17:29:00 DKK 298
Flodhest af Berthold Löffler, Wienerwerkstätte
Flodhest af Berthold Löffler, Wienerwerkstätte . Flodhest af Betrhold Löffler (1874 - 1960), udført af bronze med brun patina, monogram og nummereringen 'LÖ 141/210' på standfladen Mål ca.: L.4,5 cm, H.2,5 cm, vægt ca.: 110 g Varenr: 4283918 DKK 3.719 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 31-07-2016 17:43:00 DKK 3.161
Hare i vinterlandskap, olja på duk, 1900-tal  (bus)
Hare i vinterlandskap, olja på duk, 1900-tal (bus). Hare i vinterlandskap tillskriven Henning Hougaard (1922-1995 Danmark). Olja på duk. Signerad H. Hougård. 1900-tal. Bildmått: 70 x 100 cm. Ramad. Varenr: 4340580 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 31-07-2016 19:38:00 DKK 255
Christian Nielsen, 1900-tallet
Christian Nielsen, 1900-tallet. Christian Nielsen, 1900-tallet. Vadefugle. Sign. monogram. Olie på lærred. 59 x 74 cm. Varenr: 4325108 DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 31-07-2016 20:00:00 DKK 300
Jørgen Ploug. Landskabsparti. Olie på lærred
Jørgen Ploug. Landskabsparti. Olie på lærred. Jørgen Ploug (1876-1938). Landskabsparti. Olie på lærred. Sign. og dat. Jørgen Ploug 1934. 85 x 91 cm (95 x 100 cm). Varenr: 4327024 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 31-07-2016 20:15:00 DKK 325
Augusta Læssøe. To blomstermotiver, akvarel og olie, 1878 og 1911 (2)
Augusta Læssøe. To blomstermotiver, akvarel og olie, 1878 og 1911 (2). Augusta Læssøe 1851-1926. To motiver med blomster i form af hvide roser i vase, akvarel på papir. Sign. og dateret Aug Læssöe 1911. 17,5 x 23 (18,5 x 24,5) cm. Fremstår med aldersrelaterede spor. Par blomstergrene, olie på pap. Sign. A samt dateret 22-3-78. Uindr. 16,5 x 12 cm. ... Varenr: 4344128 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 31-07-2016 20:15:00 DKK 300
Gemälde, Öl auf Leinwand, Porträt eines Jünglings mit Laute
Gemälde, Öl auf Leinwand, Porträt eines Jünglings mit Laute. Gemälde, unbekannter Künstler, Öl auf Leinwand, Porträt eines Jünglings mit Laute gekleidet im Stil der Renaissance. Maße ca.: 60 x 76 cm. Varenr: 4313146 DKK 2.231 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 31-07-2016 21:00:00 DKK 1.116
Zwei japanische Seidenmalereien, Meiji
Zwei japanische Seidenmalereien, Meiji. Japanische Seidenmalerei um 1900 (Meiji-Periode), Künstler unbekannt. Zwei Portraits, gerahmt. Oberflächen leicht gewellt und mit kleinen, altersbedingten Flecken. Die Geishadarstellung ist mit Vergoldungen verziert. Maße je 70 cm x 34,5 cm Varenr: 4331820 DKK 2.975 DE, Hamburg, Große Elbstraße 31-07-2016 21:33:09 DKK 1.488
Holger Peter Svane Lübbers, bådebro med fiskere, oliemaleri
Holger Peter Svane Lübbers, bådebro med fiskere, oliemaleri. Holger Peter Svane Lübbers (1850-1931), bådebro med fiskere. Olie på lærred. Signeret nederst til venstre. Rammemål: 35 x 50 cm. Varenr: 4264791 DKK 5.950 DE, Hamburg, Große Elbstraße 31-07-2016 21:36:38 DKK 1.525
Elfenbein Rahmen mit Profilbildern, 19. Jh.  (2)
Elfenbein Rahmen mit Profilbildern, 19. Jh. (2). Elfenbein Rahmen mit ovalen Profilbildern im Scherenschnitt Stil unter Glas, 19. Jh. Rahmen besetzt mit Elfenbein Blättchen mit Ritzdekoren, Rahmenmaße 14,5, x 12 cm. Teils leichte Risse. (2) Varenr: 4323235 DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 31-07-2016 21:36:51 DKK 298
C. H. Formuth, olie på træ, hav med sejlbåd
C. H. Formuth, olie på træ, hav med sejlbåd. C. H. Formuth, olie på træ, hav med sejlbåd. Signeret nederst til højre: C. H. Fromuth. Fremstår i aldersrelateret stand med brugsspor. Billedmål ca.: 32,8 x 14,5 cm Rammemål ca.: 48,8 x 30,5 cm. Varenr: 4347059 DKK 6.694 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 31-07-2016 21:45:00 DKK 5.207
V. Holst, 1900-tallet, CD. Parti fra Møens Klint. Olie på lærred
V. Holst, 1900-tallet, CD. Parti fra Møens Klint. Olie på lærred. Parti fra Møens Klint, af V. Holst, 1900-tallet, CD. Olie på lærred. Sign. V. Holst. 34,5 x 47 cm. (43 x 55 cm.) Varenr: 4338765 DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 01-08-2016 15:06:34 DKK 300
 1 2 3 4 5 6  >>