Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Barn blåsandes såpbubbla oljemålning
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (England, 1800-tals första hälft): Barn blåsandes såpbubbla, olja på duk, ca 68x56 cm
Varenr: 4893548
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-01-2018
17:00:00
Se mere
Jean Skoglund oljemålning
JEAN SKOGLUND (1908-1948): Motiv från Risholn, Leksand, signerad och daterad Jean Skoglund -27, olja på duk, ca 35x42 cm
Varenr: 4893550
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-01-2018
17:14:00
Se mere
Peter Johan Schou, kystparti, olie på lærred
Kystparti. Maleri af Peter Johan Schou (1863-1934) Olie på lærred opklæbet på plade. Signeret P. Schou samt dateret 1930. 38 x 56 (53 x 71 cm.)
Varenr: 4894359
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 22-01-2018
17:32:00
Ubekendt svensk kunstner.
Ubekendt svensk kunstner. 'Sommarnatt, juni 1955, Hamnen i Farhult'. Olie på lærred. Utydl. sign. 54,5 x 65 (73 x 84) cm.
Varenr: 4843122
DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 22-01-2018
17:57:00
Alfred Bergström oljemålning
ALFRED BERGSTRÖM (1869-1930): Landskapsmotiv, signerad och daterad A B-m -85, olja på duk, ca 18x25,5 cm
Varenr: 4893558
18:14:00
Se mere
Thorolf Pedersen. Marinemotiv
Thorolf Pedersen (1858-1942). Marinemotiv med sejlskib. dampskibe og robåd ud for kysten, olie på lærred, sign. Thorolf Pedersen. 31 x 50 (47 x 66) cm. Fremstår med krakelering.
Varenr: 4892962
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-01-2018
19:17:00
DKK 900
Johan Madsen 1900-tallet. Skovparti
Johan Madsen. Skovparti. Sign. Johan Madsen. Olie på lærred. 68 x 58 cm. (80 x 70) cm.
Varenr: 4892669
DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 22-01-2018
19:27:00
Ubekendt kunstner, olie på lærred, strandparti
Strandparti, af ubekendt kunstner, olie på lærred, utydeligt sign. og dat. 95. 40x65 cm (57,5x81,5 cm). Med to huller i lærred samt reparation.
Varenr: 4881673
DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-01-2018
19:30:00
A. Jacobsen ('Skovjacob'). Parti ved en skovsø, olie på lærred
A. Jacobsen ('Skovjacob', 1800-1900-tallet). Parti ved en skovsø, olie på lærred, sign. AJacobsen. 59 x 91 cm. (82 x 115 cm.)
Varenr: 4894141
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-01-2018
19:45:00
DKK 950
Ubekendt engelsk kunstner (1800 tallet). Landskabsparti med fårhyrde og får
Ubekendt engelsk kunstner (1800 tallet). Landskabsparti med fårhyrde og får, olie på plade, usign. 55 x 72 (69 x 85) cm. Krakeleringer.
Varenr: 4894086
DKK 5.000 DK, Herning, Engdahlsvej 22-01-2018
19:58:00
DKK 650
Dansk maler. Frokost ved et traktørsted i Dyrehaven, olie på lærred, omkr. 1840'erne
Dansk maler. Frokost ved et traktørsted i Dyrehaven, olie på lærred, usign., omkr. 1840'erne. 61 x 75 cm. (76 x 90 cm.) Fremstår med aldersrelaterede krakeleringer, mindre pletter og en lille afskalning i kanten.
Varenr: 4894160
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-01-2018
20:14:00
Holger Drachmann. Marine med sejlskibe ud for Hammeren på Bornholm, olie på lærred, 1871
Holger Drachmann (1846-1908). Marine med sejlskibe ud for Hammeren på Bornholm med Hammershus i baggrunden, olie på lærred, sign. H. Drachmann 1871. 62 x 113 cm. (83 x 133 cm.) Fremstår med enkelte krakeleringer, trænger til overfladerens. Har muligvis været udstillet på Charlottenborg, hvor ...
Varenr: 4894289
DKK 25.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-01-2018
20:19:00
DKK 17.500
Jan Ernst Abraham Volschenk, landskabsmotiv 'Evening Riversdale' Sydafrika, olie på plade
Jan Ernst Abraham Volschenk 1853-1936. Olie på plade. Landskabsmotiv fra Sydafrika, på bagsiden betitlet 'Evening Riversdale', signeret og dateret 1925. H.18 x 27 cm (33,5 x 43,5 cm)
Varenr: 4892624
DKK 8.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-01-2018
20:22:00
DKK 1.300
Fritz Syberg. Landskabsparti
Fritz Syberg (1862-1939). Landskabsparti med marker, akvarel, sign. monogram og dateret 1900. 45 x 61 cm (52 x 68).
Varenr: 4894689
DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-01-2018
20:27:00
Alexander Schmidt. Landskab med hestevogn, olie på lærred, 1896
Alexander Schmidt (1842-1903). Landskab med hestevogn, i horisonten en større kirke, olie på lærred, sign. monogram 96. 33 x 50 cm. (46 x 62 cm.) Fremstår med overflade ridser. Udstillet: Charlottenborg, udstillingsmærkat på bagsiden.
Varenr: 4893909
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-01-2018
20:29:00
Médard Tytgat (1871-1948), olie på lærred, 'Siddende nøgen kvinde'
Médard Tytgat (1871-1948), olie på lærred, 'Siddende nøgen kvinde', signeret og dateret nederst til højre, betegnet "ainé", indrammet, overfladen fremstår delvist med krakeleringer. Mål ca.: 90 x 128 cm. Fremstår i aldersrelateret stand.
Varenr: 4871807
DKK 4.466 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-01-2018
20:45:00
DKK 3.350
Josef Dederichs (1873-1948/58), olie på lærred, 'Hafenansicht'
Josef Dederichs (1873-1948/58), olie på lærred, 'Hafenansicht', signeret nederst til højre: 'Josef Dederichs', overfladen fremstår delvist med krakeleringer. Billedmål: 75 x 103 cm, rammemål ca.: 105 x 120 cm. Fremstår i aldersrelateret stand.
Varenr: 4892556
DKK 3.722 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-01-2018
20:45:00
DKK 1.340
Otto Klank. Siddende nøgen kvinde, olie på lærred (cd)
Otto Klank (1915-1973). Siddende nøgen kvinde, olie på lærred, sign. Klank. 113 x 82 cm. (118 x 88 cm.) På bagsiden udstillingsmærkat fra Charlottenborg 1941.
Varenr: 4894444
DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-01-2018
20:58:00
DKK 1.300
Heinrich Böhmer, oliemaleri, 'Bauernhaus im Frühling'
Landskabsmaleri 'Bauernhaus im Frühling' af Heinrich Böhmer (1852-1930), olie på lærred. Forestiller et bondehus, omgivet af træer i blomst, foran huset står en kvinde, i baggrunden kan man ane en kirke. Signeret nederst til højre, gammel betegnelse på bagsiden. 68,5 x 52,5 cm (billedmål uden ...
Varenr: 4884979
DKK 13.398 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-01-2018
21:00:00
DKK 2.605
Russisk ikon, æggetempera på træ, 'Gudsmoder Hodegetria', 1600-tallet
Russisk ikon, æggetempera på træ, 'Gudsmoder Hodegetria', 1600-tallet. Mål ca.: 25 x 30 cm. Fremstår i aldersrelateret stand med brugsspor. Ikonet er blevet restaureret.
Varenr: 4881216
DKK 14.887 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-01-2018
21:05:00
DKK 1.042
Carl Birksø, olie på lærred, stueinteriør
Stueinteriør af Carl Birksø (1909-1963), olie på lærred, sign. C. Birksø, 50x40 cm. (62,5x52,5 cm).
Varenr: 4895359
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-01-2018
10:40:12
Mogens S Andersen, olie på lærred, 'Forår, Vissenbjerg' (cd)
'Forår, Vissenbjerg' af Mogens S Andersen (1909-2002), olie på lærred, sign. Mogens S Andersen-1960, 70x100 cm. (86x117 cm).
Varenr: 4894921
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-01-2018
11:39:14
Skibsportrætter på træplade samt parti med hvalfangst, 20 årh (3)
Skibsportrætter / hvalfangst på træplade / olie på lærred. 20 årh. Mål med ramme, 82,5x67,5 cm. 54,5x65 cm. (3)
Varenr: 4894437
12:43:01
Christian Petersen Bellinge, olie på lærred, landskab
Landskab af Christian Petersen Bellinge (1897-1984), olie på lærred, sign. Chr. P. Bellinge, 35x43,5 cm. (43x51 cm). Fremstår med krakeleringer.
Varenr: 4886629
12:51:00
Palle Stenbock, olie på lærred, skibsportrætter (3)
Skibsportrætter af Palle Stenbock, olie på lærred, sign. Stenbock, Ene uden ramme,70x98 cm. (21x108 cm). 86x85 cm. (96x96 cm). 60x82 cm. 2 med hul i lærred samt ridse. (3)
Varenr: 4894421
DKK 1.200 DK, Odense, Kratholmvej 23-01-2018
13:45:41
Kjeld Krautwald, olie på lærred, bondegårdsmotiv
Bondegårdsmotiv af Kjeld Krautwald (1919-2001), olie på lærred, sign. Kjeld Krautwald, 40x50 cm. (57x66 cm). Trænger til rensning.
Varenr: 4895285
14:08:28
Boris Krilov. Opstilling med roser
Boris Krilov (1891-1977). Opstilling med roser, olie på lærred, sign. B. Krilov. 40 x 50 cm (54 x 64)
Varenr: 4892933
DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-01-2018
14:16:45
DKK 1.700
Ole Due, olie på lærred, strandparti
Strandparti af Ole Due (1875-1925), olie på lærred, sign. O. Due, 57,5x90 cm. (68,5x101 cm). Fremstår med krakeleringer.
Varenr: 4895284
14:26:09
Béla Hradil. Oljemålning (BUS)
Béla Hradil (1885-1968). Oljemålning på duk. Åkerarbete. Signerad. 42x52 cm (55x63 cm). (BUS)
Varenr: 4893815
DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 23-01-2018
14:46:00
DKK 232
Svend Saabye, olie på lærred, landsbymotiv med hestevogn (cd)
Landsbymotiv med hestevogn af Svend Saabye (1913-2004), olie på lærred, sign. Saabye, 87x120 cm. (96x128,5 cm).
Varenr: 4894917
DKK 2.600 DK, Odense, Kratholmvej 23-01-2018
15:25:07
 1 2 3 4 5 6 7 8  >>