Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Ældre billedkunst i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Unbekannter Künstler ,Öl auf Handgeschöpftem Papier
Unbekannter Künstler ,Öl auf Handgeschöpftem Papier. Unbekannter Künstler ,Öl auf Handgeschöpftem Papier, unten rechts unleserlich signiert und datiert. Hinter Glas gerahmt. Bildmaß: 94 x 61 cm. Rahmenmaß: 107 x 73,5 x 3 cm. Altersgemäßer Zustand. Varenr: 4447864 DKK 2.604 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 06-12-2016 15:15:00 DKK 1.116
Hans Kruuse cd. Parti fra Landemærket
Hans Kruuse cd. Parti fra Landemærket. Hans Kruuse 1893-1973. Parti fra Landemærket. Sign. H. Kruuse. Olie på lærred. H:68 cm. x B:58 cm. Varenr: 4492006 DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 06-12-2016 16:18:00 DKK 325
Antikt ikon Gudsmoder 'Unerwartete Freude', æggetempera på træ, rusland, 1. halvdel af 1800-tallet
Antikt ikon Gudsmoder 'Unerwartete Freude', æggetempera på træ, rusland, 1. halvdel af 1800-tallet . Antikt ikon Gudsmoder 'Unerwartete Freude', æggetempera på træ, Rusland, 1. halvdel af 1800-tallet, centralrussisk værk, i skriftskiltet nedenunder er starten på legenden skrevet op, certifikat medfølger. Mål ca.: 26 x 31 cm. Fremstår i aldersrelateret stand. Varenr: 4484139 DKK 3.721 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 06-12-2016 16:36:00 DKK 2.790
Hans Rosenquist. Olja, sydländsk stadsmotiv (bus)
Hans Rosenquist. Olja, sydländsk stadsmotiv (bus). Hans Rosenquist, 1913-? Olja på dukpannå, sydländsk stadsmotiv. Signerad. 23 x 34 cm. (41 x 53 cm.) Varenr: 4455860 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 06-12-2016 17:48:00 DKK 228
Anders A Jönsson. Olja, 'Från Krokås hamn, Blekinge' (bus)
Anders A Jönsson. Olja, 'Från Krokås hamn, Blekinge' (bus). Anders A Jönsson, 1907-2002 . Olja på duk, signerad. 24 x 46 cm. (39 x 61 cm.) Varenr: 4455742 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 06-12-2016 17:51:00 DKK 228
Alexander Scheloumoff, olie på træfiberplade, 'Uden titel'
Alexander Scheloumoff, olie på træfiberplade, 'Uden titel'. Alexander Scheloumoff (1892-1963), olie på træfiberplade, 'Uden titel', signeret nederst til højre. Billedmål: 23 x 17 cm. Rammens mål: 37 x 34 x 6 cm. Fremstår i aldersrelateret stand, et lille afslag på rammen øverst til venstre. Varenr: 4493689 DKK 3.348 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 06-12-2016 18:03:00 DKK 2.604
Peder Knudsen, 'Storm over Bornholm', olie på lærred
Peder Knudsen, 'Storm over Bornholm', olie på lærred. Peder Knudsen (1868-1944), 'Storm over Bornholm', olie på lærred. Signeret 'Peder Knudsen'. Mål H. 45 cm x B. 65 cm (57 x 76 cm). Fremstår med mindre hul. Varenr: 4492406 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 06-12-2016 18:32:13 DKK 400
Ubekendt kunstner. Maleri.
Ubekendt kunstner. Maleri.. Ubekendt kunstner. Maleri. Vinterparti med kirke. Olie på lærred. Utyd. signeret. 71x64 cm. (75x81) Varenr: 4467831 DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 06-12-2016 18:53:00 DKK 325
Alexander Scheloumoff, olie på træfiberplade, 'Uden titel'. Alexander Scheloumoff (1892-1963), olie på træfiberplade, 'Uden titel', signeret nederst til højre. Billedmål: 28,5 x 29 cm. Rammens mål: 60 x 50 x 7 cm. Fremstår i aldersrelateret stand. Varenr: 4493692 DKK 3.348 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 06-12-2016 19:07:00 DKK 2.604
Niels Laurits Nielsen, to akvareller, landskabsmotiv fra Grøndland cd (2)
Niels Laurits Nielsen, to akvareller, landskabsmotiv fra Grøndland cd (2) . Landskabsmotiver fra Grøndaland af Niels Laurits Nielsen 'Fiskemesteren' (1877-1946), to akvareller, sign. NLN. 37 x 26 cm (31,5 x 42,5 cm) og 35 x 55 cm (40 x 59 cm). Gulnet. (2) Varenr: 4491425 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 06-12-2016 19:10:00 DKK 300
Peder Mønsted. Portræt af konsul Harald Jørgensen
Peder Mønsted. Portræt af konsul Harald Jørgensen. Peder Mønsted 1859-1941. Portræt af konsul Harald Jørgensen (Norsk konsul 1927-1938). Med inskription: Til Caro - venligst fra P. Mønsted 1926. Olie på lærred 43 x 26 cm. (58 x 41) cm. Varenr: 4491998 DKK 10.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 06-12-2016 19:16:00 DKK 4.000
Max Léon Moreau, Straßenszene. Ölgemälde
Max Léon Moreau, Straßenszene. Ölgemälde. Max Léon Moreau (1902-1992), Straßenszene. Öl auf Leinwand. Signiert unten links. Maße: 70 x 24 cm. Ungerahmt. Varenr: 4473556 DKK 2.976 DE, Hamburg, Große Elbstraße 06-12-2016 19:32:00 DKK 1.488
Pär Siegård. Oljemålning (BUS)
Pär Siegård. Oljemålning (BUS). Pär Siegård (1877-1961). Oljemålning. 'Inri'. Signerad. 84x52 cm (93x61 cm). (BUS) Varenr: 4488861 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 06-12-2016 19:36:00 DKK 284
Otto Wild, Fischerboote. Ölgemälde
Otto Wild, Fischerboote. Ölgemälde. Otto Wild (1898-1971), Fischerboote. Öl auf Leinwand. Signiert unten rechts. Rahmenmaße: 81 x 101 cm, Bildmaße: 69 x 89 cm. Varenr: 4492328 DKK 2.232 DE, Hamburg, Große Elbstraße 06-12-2016 19:38:00 DKK 335
Yo Johansson oljemålning
Yo Johansson oljemålning. YO JOHAN CHARLES JOHANSSON (1897-1963): Skärgårdsmotiv, olja på duk, ca 65x101 cm Varenr: 4493291 DKK 1.517 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 06-12-2016 19:42:00
Se mere
Carl Ludwig Bille, olie på lærred, 'Nocturne'
Carl Ludwig Bille, olie på lærred, 'Nocturne'. Carl Ludwig Bille (1815-1898), olie på lærred, 'Nocturne'. Signeret og dateret forneden til højre: Carl Bille 77. Guldfarvet ramme med fin ornamentik. Billedmål: ca.: 16 x 25 cm. Rammemål: ca. 29 x 37 cm. Fremstår i aldersrelateret stand med brugsspor. Varenr: 4493101 DKK 9.301 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 06-12-2016 19:43:00 DKK 7.069
Leif Ragn Jensen. Komposition med fasaner. Olie på lærred (cd)
Leif Ragn Jensen. Komposition med fasaner. Olie på lærred (cd). Leif Ragn Jensen (1911-1993). Komposition med fasaner. Olie på lærred. Sign. og dat. Leif Ragn Jensen 1972. 30 x 45 cm (41 x 56 cm). (cd) Varenr: 4492322 DKK 5.000 DK, Herning, Engdahlsvej 06-12-2016 19:48:00 DKK 3.600
Unbekannter Maler, Landschaft mit Trauerweide. Ölgemälde
Unbekannter Maler, Landschaft mit Trauerweide. Ölgemälde. Unbekannter Maler, Landschaft mit Trauerweide. Öl auf Pappe. Maße: 59 x 78cm. Varenr: 4485029 DKK 1.116 DE, Hamburg, Große Elbstraße 06-12-2016 19:51:00 DKK 298
Unbekannter Maler, Portrait eines Kindes, 1868. Pastell
Unbekannter Maler, Portrait eines Kindes, 1868. Pastell. Unbekannter Maler, Portrait eines Kindes, 1868. Pastell. Unleserlich signiert und datiert unten rechts. 49 x 39 cm. Signatur etwas verwischt. Varenr: 4485051 DKK 1.488 DE, Hamburg, Große Elbstraße 06-12-2016 19:51:00 DKK 446
Carsten Frederik Henrichsen. Landskabsparti. Olie på lærred
Carsten Frederik Henrichsen. Landskabsparti. Olie på lærred. Carsten Frederik Henrichsen (1824-1897). Landskabsparti. Olie på lærred. Sign. med monogram samt dat. 1881. 49 x 69 cm (68 x 90 cm). Med reparation samt få mærker. Varenr: 4474415 DKK 10.000 DK, Herning, Engdahlsvej 06-12-2016 20:00:00 DKK 4.000
Viggo Johansen, olie på lærred, Husmandsted med vindmølle ved Kandestederne
Viggo Johansen, olie på lærred, Husmandsted med vindmølle ved Kandestederne . Husmandsted med vindmølle ved Kandestederne, af Viggo Johansen 1851-1935, sign. og dat. Viggo Johansen 1915 Kandestederne, 70x47 cm (82x59,5 cm). Lærred fremstår dubleret. På bagside stempel fra Viggo Johansens dødsbo. Fremstår med mærker efter tegnestifter i øverste hjørner. Varenr: 4494058 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 06-12-2016 20:10:00 DKK 1.650
Wenzel Tornøe, olie på papir monteret på plade, portræt af ældre herre
Wenzel Tornøe, olie på papir monteret på plade, portræt af ældre herre. Ovalt portræt af ældre herre, Wenzel Tornøe 1844-1907, Sign. monogram WT 1859, 38x26 cm. (57x48) Fremstår med rep. og små afskalninger Varenr: 4480785 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 06-12-2016 20:13:00 DKK 925
Otto Wild, Straßencafé. Ölgemälde
Otto Wild, Straßencafé. Ölgemälde. Otto Wild (1898-1971), Straßencafé. Öl auf Platte. Signiert unten links. Rahmenmaße: 46 x 56 cm, Bildmaße: 26 x 39 cm. Varenr: 4492362 DKK 1.488 DE, Hamburg, Große Elbstraße 06-12-2016 20:15:00 DKK 409
Albert Kongsbak, olie på lærred, parti fra fiskerleje, cd
Albert Kongsbak, olie på lærred, parti fra fiskerleje, cd. Parti fra fiskerleje, af Albert Kongsbak 1877-1958 cd. Olie på lærred, signeret samt dat. 1931. 53 x 67 cm. (68,5 x 80 cm) Varenr: 4493592 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 06-12-2016 20:18:00 DKK 300
Otto Wild, Südliche Küste, Ölgemälde
Otto Wild, Südliche Küste, Ölgemälde. Otto Wild (1898-1971), Südliche Küste. Öl auf Platte. Signiert unten rechts. Rahmenmaße: 69 x 78 cm, Bildmaße: 48 x 58 cm. Varenr: 4492363 DKK 1.488 DE, Hamburg, Große Elbstraße 06-12-2016 20:25:00 DKK 967
Ölgemälde, Blumenstillleben, 20. Jh.
Ölgemälde, Blumenstillleben, 20. Jh. . Stilllebenmaler des 20. Jhs., Darstellung von roten und weißen Dahlien im blauglasierten Keramiktopf, Öl auf Platte, rechts unten unleserlich signiert, Platte 40 x 50 cm, Gesamtmaße: 60 x 70 cm Varenr: 4395120 DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 06-12-2016 20:30:00 DKK 298
Otto Wild, Blumenstillleben, Ölgemälde
Otto Wild, Blumenstillleben, Ölgemälde. Otto Wild (1898-1971), Blumenstillleben. Öl auf Platte. Signiert unten links. Rahmenmaße: 58 x 48 cm, Bildmaße: 49 x 38 cm. Varenr: 4492364 DKK 1.488 DE, Hamburg, Große Elbstraße 06-12-2016 20:40:00 DKK 335
C.F. Sørensen, Marine, skib ud for Hornbæks kyst, olie på plade
C.F. Sørensen, Marine, skib ud for Hornbæks kyst, olie på plade. Marine, skib ud for Hornbæks kyst, olie på plade, Carl Frederick Sørensen, 1818-1879, sign. utydeligt C.F. Sørensen, dat. Hornbeck 56, 33,5x47 cm. (19x33) Fremstår med små farvebortfald langs kant. Varenr: 4465605 DKK 14.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 06-12-2016 20:45:00 DKK 8.000
H. A. Brendekilde. Sommer- og vinterlandskab. Olie på plaketter. (2)
H. A. Brendekilde. Sommer- og vinterlandskab. Olie på plaketter. (2). H. A. Brendekilde (1857-1942). Sommerdag med kone og børn ved stråtækt hus samt vinterlandskab med mand og kone ved stråtækt hus. Olie på keramikplaketter. Begge sign. H.A.B. Ø ca. 33 cm. (41 x 41 cm.). Behov for overfladerens, enkelte afskalninger. (2) Varenr: 4469982 DKK 8.000 DK, Kolding, Trianglen 06-12-2016 20:46:00 DKK 1.400
Ubekendt kunstner, 1900-tallet, Havneparti, olie på lærred
Ubekendt kunstner, 1900-tallet, Havneparti, olie på lærred. Havneparti, olie på lærred, Gl. Kalkbrænderihavnevej, Ubekendt kunstner, 1900-tallet, sign. utydeligt, 25x33 cm. (38x46,5)Fremstår gulnet og med små håndteringsspor. Varenr: 4485638 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 06-12-2016 20:53:00 DKK 825
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  >>