Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Ældre billedkunst i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 12  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Oljemålning England
Oljemålning England. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1800-talets andra hälft, England, Diktamen-interiör med gosse och äldre man, signerad H. Wilkie, olja på duk, 72x59 cm Varenr: 3743101 DKK 4.041 SE, Stockholms Auktionsverk Online 05-03-2015 11:28:00
Se mere
Bonad Sunnerboskolan
Bonad Sunnerboskolan. BONAD, Sunnerboskolan, daterad 1808, visar "Om de wisa mans offer", målad på papper uppfodrad på papper Varenr: 3743108 DKK 1.616 SE, Stockholms Auktionsverk Online 05-03-2015 12:04:00
Se mere
Gustaf Adolf Romin
Gustaf Adolf Romin . GUSTAF ADOLF ROMIN (1863-1936): Kustbild, signerad och daterad G Romin -91, gouache, 27x35 cm Varenr: 3743110 DKK 2.020 SE, Stockholms Auktionsverk Online 05-03-2015 12:12:00
Se mere
Oidentifierad konstnär, 'Röstånga 1911', olja på duk
Oidentifierad konstnär, 'Röstånga 1911', olja på duk . 'Röstånga 1911' av Oidentifierad konstnär, otydligt signerad Bo Gunnar Pers? Olja på duk. Titel a tergo. Bildytans mått: 44 x 49 cm. Ramad. Smärre krackelyr., enstaka färgbortfall. Varenr: 3722878 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 05-03-2015 12:18:00 DKK 242
Valdemar Secher, olie på lærred, havneparti (cd)
Valdemar Secher, olie på lærred, havneparti (cd). Havneparti af Valdemar Secher (1885-1976), olie på lærred. Sign. V. Secher. 71 x 100 cm (80 x 109). Fremstår lettere løst opspændt. Varenr: 3717439 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 05-03-2015 12:21:00 DKK 300
Henry Foley oljemålning
Henry Foley oljemålning. HENRY FOLEY (Storbritannien 1848-1874), "Marketday at Insbrück", signerad H. Foley, olja på duk, 51x76 cm Varenr: 3743116 DKK 4.041 SE, Stockholms Auktionsverk Online 05-03-2015 12:32:00
Se mere
Ubekendt maler, olie på plade, havnemotiv
Ubekendt maler, olie på plade, havnemotiv. havnemotiv af Ubekendt Kunstner, olie på plade, ukendt sign. 59x123 cm. (66x128 cm). Varenr: 3718686 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 05-03-2015 12:51:00 DKK 325
Anders Johansen, olie på plade, 'Oedepus and the Medusas' (cd)
Anders Johansen, olie på plade, 'Oedepus and the Medusas' (cd). 'Oedepus and the Medusas' af Anders Daniel Johansen (1882-1967), olie på plade. Signeret Anders D. Johansen. 40 x 50 cm. (52 x 62). Fremstår med mindre ridse. Varenr: 3717060 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 05-03-2015 12:59:00 DKK 300
Niels V. Steensgaard. Marken pløjes, olie på lærred (cd)
Niels V. Steensgaard. Marken pløjes, olie på lærred (cd). Marken pløjes af Niels V. Steensgaard (1894-1961), olie på lærred, sign. N.S. 43 x 53 cm. (58 x 68 cm.) Trænger let til overfladerens. Varenr: 3743491 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 05-03-2015 13:35:06 DKK 300
Edith Gert. Opstilling med blomster, olie på lærred (cd)
Edith Gert. Opstilling med blomster, olie på lærred (cd). Opstilling med blomster af Edith Gert (1906-1983), olie på lærred, sign. E. Gert. 60 x 51 cm. (75 x 66 cm.) Varenr: 3743497 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 05-03-2015 13:42:00 DKK 300
Eiler Sørensen . Olie på lærred, havnemotiv
Eiler Sørensen . Olie på lærred, havnemotiv . Eiler Sørensen 1869-1953. Olie på lærred, havnemotiv sign. Eiler Sørensen. 40 x 61 ( 55 x 76) Varenr: 3741864 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 05-03-2015 13:42:43 DKK 350
Gunnar Bundgaard. Landskab med kirketårn, olie på lærred (cd)
Gunnar Bundgaard. Landskab med kirketårn, olie på lærred (cd). Landskab med kirketårn af Gunnar Bundgaard (1920-2005), olie på lærred, sign. G. Bundgaard 49. 24 x 30 cm. (37 x 43 cm.) Varenr: 3743482 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 05-03-2015 13:56:13 DKK 300
Gunnar Bundgaard. Landskab, olie på plade (cd)
Gunnar Bundgaard. Landskab, olie på plade (cd). Landskab af Gunnar Bundgaard (1920-2005), olie på plade, sign. G. Bundgaard 51. 20 x 33 cm. (32 x 45 cm.) Varenr: 3743479 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 05-03-2015 14:19:00 DKK 300
Albert Kongsbak. Landsbykirken i Sæby, olie på lærred (cd)
Albert Kongsbak. Landsbykirken i Sæby, olie på lærred (cd). Landsbykirken i Sæby af Albert Kongsbak (1877-1958), olie på lærred, sign. A. Kongsbak 1912. 53 x 74 cm. (67 x 87 cm.) Fremstår med reparation i midten og krakeleringer. Varenr: 3743513 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 05-03-2015 14:33:00 DKK 700
Axel P. Jensen, Kystparti med sejlskib, akvarel (cd)
Axel P. Jensen, Kystparti med sejlskib, akvarel (cd). Kystparti med sejlskib af Axel P. Jensen (1885-1972), akvarel og bly på papir, sign. og dateret Axel P.J. 46. Bladstørrelse 42 x 59 cm (59 x 75 cm.) Varenr: 3742512 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 05-03-2015 14:36:00 DKK 300
Gunnar Bundgaard. Kystparti, olie på plade (cd)
Gunnar Bundgaard. Kystparti, olie på plade (cd). Kystparti af Gunnar Bundgaard (1920-2005), olie på plade, usign. 17 x 22 cm. (26 x 32 cm.) Trænger til overfladerens. Varenr: 3743477 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 05-03-2015 14:43:00 DKK 325
Robert Panitzsch. Olie på lærred. Havneparti fra Københavns havn, cd
Robert Panitzsch. Olie på lærred. Havneparti fra Københavns havn, cd. Havneparti fra Københavns havn af Robert Panitzsch (1879-1949). Olie på lærred. Sign. samt dat. Robert Pan 1945. 50 x 60 cm. (57 x 67 cm.) Varenr: 3744457 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 05-03-2015 14:58:00 DKK 575
Ubekendt kunstner, olie på lærred, Maria med barn
Ubekendt kunstner, olie på lærred, Maria med barn. Maria med barnet af ubekendt kunstner, olie på lærred. Usign. 67 x 51 cm (77 x 62). Fremstår med afskalninger. Varenr: 3717066 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 05-03-2015 15:01:00 DKK 325
Herman Linddqvist
Herman Linddqvist. HERMAN LINDQVIST (1868-1923): S:t Nicolai, Visby, , signerad och daterad H Lindqvist 1912, olja på duk, 80x64 cm Varenr: 3743148 DKK 3.232 SE, Stockholms Auktionsverk Online 05-03-2015 15:04:00
Se mere
Ubekendt kunstner. Opstilling med druer og frugter.
Ubekendt kunstner. Opstilling med druer og frugter. . Ubekendt kunstner. Opstilling med druer og frugter. Olie på lærred. UR. Fremstår med afskalninger. Mål: 28x38 cm. Varenr: 3732841 DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 05-03-2015 15:19:08 DKK 2.200
Ubekendt Kunstner, olie på plade, musikanter
Ubekendt Kunstner, olie på plade, musikanter . Musikanter af Ubekendt Kunstner, olie på plade, utydelig sign. 35x25 cm. (47x37 cm) Varenr: 3744374 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 05-03-2015 15:19:20 DKK 450
Ubekendt kunstner. Motiv med Arbejdsmand, olie på plade, 1900-tallet
Ubekendt kunstner. Motiv med Arbejdsmand, olie på plade, 1900-tallet. Ubekendt kunstner. Motiv med Arbejdsmand, olie på plade, 1900-tallet. Sign. K. Andresen. 32 x 35 (43 x 46) cm. Varenr: 3740559 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 05-03-2015 15:20:41 DKK 300
Ubekendt kunstner. Oprørt hav mod klipper, olie på lærred, 1900-tallet
Ubekendt kunstner. Oprørt hav mod klipper, olie på lærred, 1900-tallet. Ubekendt kunstner. Oprørt hav mod klipper, olie på lærred, 1900-tallet. Utydelig sign. 47 x 66 (56 x 77) cm. Varenr: 3740554 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 05-03-2015 15:20:54 DKK 300
Anders Gudmundsen-Holmgren cd. 1892-1967. Landskabsmaleri, olie på lærred,
Anders Gudmundsen-Holmgren cd. 1892-1967. Landskabsmaleri, olie på lærred,. Anders Gudmundsen-Holmgren. 1892-1967. Landskabsmaleri, olie på lærred, sign. Gudmundsen-Holmgr, Due Odde 37 x 58cm. ( 47 x 67,5 cm) Varenr: 3741920 DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 05-03-2015 15:43:00 DKK 325
Gunnar Bundgaard
Gunnar Bundgaard. Gunnar Bundgaard 1920-2005. Gårdeksteriør med høns, olie på lærred. Sign. G. Bundgaard. 57 x 67 (70 x 80) cm. Varenr: 3737539 DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 05-03-2015 15:46:00 DKK 425
Peder Larsen. Olie på plade, 'Storken i Kornmarken'
Peder Larsen. Olie på plade, 'Storken i Kornmarken'. Peder Larsen. Olie på plade. 'Storken i Kornmarken', sign. Bemalet på bagsiden. 93x128 cm(111x145 cm). Fremstår med mindre skade/afslag nederst i venstre hjørne. Enkelte afskalninger. Varenr: 3712849 DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 05-03-2015 15:50:00 DKK 300
Sergius Frost 1901-1993 cd
Sergius Frost 1901-1993 cd. Sergius Frost. Marine, olie på lærred. sign. Sergius Frost 1929. 44 x 60 cm. Varenr: 3744437 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 05-03-2015 15:52:28 DKK 525
John Rock Jones akvarell
John Rock Jones akvarell. JOHN ROCK JONES (1800-tal), landskap med väderkvarn, akvarell, signerad J Rock Jones, 41x65 cm Varenr: 3743167 DKK 3.232 SE, Stockholms Auktionsverk Online 05-03-2015 16:28:00
Se mere
Oljemålning 1800-tal
Oljemålning 1800-tal. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, omkring 1800, folksamling utanför kyrkoport, olja på duk, dubblerad, osignerad, 45x36 cm Varenr: 3743172 DKK 1.212 SE, Stockholms Auktionsverk Online 05-03-2015 16:48:00
Se mere
Bonad Per Svensson Duvhult
Bonad Per Svensson Duvhult. BONAD, Småland, Femsjöskolan, Per Svensson i Duvhult (1787-1862), visar "Tre wisa män från Öster Land, målad på duk uppfodrad på papp, ca Varenr: 3743174 DKK 2.424 SE, Stockholms Auktionsverk Online 05-03-2015 17:04:00
Se mere
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 12  >>