Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Ældre billedkunst i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 11  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Oidentifierad konstnär
Oidentifierad konstnär. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, porträtt (2) enligt påskrift på bakstycket så föreställer damporträttet Fredrika Charlotta af Klintberg (1791-1822) mannen är möjligen hennes make överstelöjtnant Bernt Nilsson (1793-1880), tidigt 1800-tal, ca 35 x 29 cm. Varenr: 4603730 DKK 2.345 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 25-03-2017 20:48:00
Se mere
Kvinnor och barn oljemålning
Kvinnor och barn oljemålning. OIDETIFIERAD KONSTNÄR (1800-tal): Kvinnor och barn, olja på duk, ca 45x40 cm Varenr: 4603747 DKK 2.345 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-03-2017 21:22:00
Se mere
John Österlund
John Österlund. JOHN ÖSTERLUND (1875-1953) motiv med båt i hamn, signerad, olja på duk som uppfodrats på pannå, ca 46 x 59 cm. Varenr: 4604179 DKK 1.172 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26-03-2017 12:03:00
Se mere
Augusto Moriani, Portrait. Aquarell
Augusto Moriani, Portrait. Aquarell. Augusto Moriani, Portrait. Aquarell auf Papier. Signiert unten links. Rahmenmaße: 55 x 42 cm, Blattmaße: 34 x 23,5 cm. Varenr: 4594412 DKK 2.975 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-03-2017 12:09:20 DKK 1.488
Carl Brandt oljemålning
Carl Brandt oljemålning. CARL BRANDT (1852-1930): Vinterlandskap, signerad C Brandt 1917, olja på duk, ca 55x65 cm Varenr: 4604220 DKK 3.126 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 14:24:00
Se mere
Alkemist oljemålning
Alkemist oljemålning. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1800-talets senare del): Alkemist, olja på plåt, ca 14x12 cm Varenr: 4604225 DKK 3.126 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 14:39:00
Se mere
Christian Lautrup. Landskabsparti. Olie på lærred (cd)
Christian Lautrup. Landskabsparti. Olie på lærred (cd). Christian Lautrup (f. 1931). Landskabsparti. Olie på lærred. Sign. og dat. C. Lautrup 87. 60 x 90 cm. (74 x 104 cm). (cd) Varenr: 4541300 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 26-03-2017 15:13:11 DKK 300
Lotten Rönquist oljemålning
Lotten Rönquist oljemålning. LOTTEN RÖNQUIST (1864-1912): "Campagnaherde", etikett a tergo Svenska Konstnärernas Förening 1890olja på duk, ca 50x44 cm Varenr: 4604255 DKK 1.563 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 16:27:00
Se mere
Gerda Wallander oljemålning
Gerda Wallander oljemålning. GERDA WALLANDER (1862-1926): Aftonstämning över strandlandskap, signerad G. Wallander, olja på duk, 70,5x101 cm Varenr: 4604257 DKK 6.253 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 16:33:00
Se mere
Jakob Kulle oljemålning
Jakob Kulle oljemålning. JAKOB KULLE (1838-1898): Porträtt, signerad Jacob Kulle, olja på duk, ca 59x49 cm Varenr: 4604260 DKK 2.345 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 16:42:00
Se mere
H. Jansson. Marinmålning
H. Jansson. Marinmålning. H. Jansson. Marinmålning, olja på duk. Signerad, daterad 1996. 89 x 69 cm. (97 x 77 cm.) Varenr: 4591653 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 26-03-2017 17:11:00 DKK 234
Sam Uhrdin olja
Sam Uhrdin olja. SAM UHRDIN (1886-1964), Östanforsån - Falun, signerad och daterad Sam Uhrdin 1921, olja på duk, 70x90 cm Varenr: 4604272 DKK 3.126 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 17:27:00
Se mere
Peter Adolf Persson oljemålning med stockholmsmoti
Peter Adolf Persson oljemålning med stockholmsmoti. PETER ADOLF PERSSON (1862-1914): Sommarmorgon över Stockholm, signerad P. A Persson, olja på duk, 48x68 cm. . HISTORIA:. Efter uppväxttiden på den skånska landsbygden började P A Persson som 18-åring studera vid Tekniska skolans aftonskola i Stockholm. Fram till 1882 bedrev han studier där med bl... Varenr: 4604284 DKK 6.253 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 18:12:00
Se mere
Carlo Hornung Jensen.'I god bedring'. Interiør med mor og barn.
Carlo Hornung Jensen.'I god bedring'. Interiør med mor og barn.. Carlo Hornung-Jensen (1882-1960), 'I god bedring', interiør med mor og søn. Olie på lærred, sign. C. Hornung-Jensen, 72 x 84 cm, (88x99). Mærkat fra Kunstnernes Efterårsudstilling 1957 på bagside. Varenr: 4604519 DKK 3.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-03-2017 18:15:27 DKK 975
Anna Kockum oljemålning
Anna Kockum oljemålning. ANNA KOCKUM, enligt påskrift utförd av henne på 1870-talet och ska föreställer Näsby gård i Botkyrka, olja på duk uppfodrad på pannå, ca 23x29 cm Varenr: 4604294 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26-03-2017 18:42:00
Se mere
John Levack oljemålning
John Levack oljemålning. JOHN LEVACK (1823-1874): Gosse vid delikatessbutik, olja på duk, signerad och daterad J Levack 1854, ca 37x48 cm Varenr: 4604297 DKK 2.345 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 19:00:00
Se mere
Jacopo Bassano hans efterföljare oljemålning
Jacopo Bassano hans efterföljare oljemålning. JACOPO BASSANO (1700-tal) hans efterföljare, familjeidyll med nyfödd, olja på duk, ca 60x77 cm Varenr: 4604307 DKK 4.690 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 19:20:00
Se mere
Wenzel Adam Rudorfer, olie på lærred, blomsterstilleben
Wenzel Adam Rudorfer, olie på lærred, blomsterstilleben . Wenzel Adam Rudorfer, olie på lærred, blomsterstilleben, signeret nederst til højre: 'Rudorfer', ramme i gylden farve med kartoucher. Billedmål ca.: 47 x 60 cm. Rammemål ca.: 68 x 78 cm. Fremstår i aldersrelateret stand. Varenr: 4568777 DKK 5.951 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-03-2017 19:25:00 DKK 2.975
Knut Ljungberg landskab , olie på lærred
Knut Ljungberg landskab , olie på lærred . Knut Ljungberg cd, f. 1911-1973. Motiv med klipper, olie på lærred. sign.Knut Ljungberg (samt Ibiza på bagsiden) 100x 60 (114x 74)cm. Varenr: 4604050 DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 26-03-2017 19:32:00 DKK 300
Emerik Stenberg oljemålning
Emerik Stenberg oljemålning. EMERIK STENBERG (1873-1927): Allmogeinteriör, signerad och daterad E Stenberg 1905, olja på duk, ca 41x33 cm Varenr: 4604316 DKK 2.345 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 19:38:00
Se mere
Russisk ikon med Ærkeengel og helgener
Russisk ikon med Ærkeengel og helgener. Russisk ikon med fremstilling af Ærkeengel flankeret af Metropolit og kvindelig helgen. Herover ikon af messing forestillende Gudsmoder alle Lidendes Trøster. Rand dekoreret med Ritza af metal. Tempera på forgyldt grund på træpanel. Begge sponki på bagsiden bevaret. 1800-tallet. 18 x 14 cm. Varenr: 4593733 DKK 3.000 DK, Helsingør, Støberivej 26-03-2017 20:05:00 DKK 1.200
Sidenmålning, Japan, 1900-talets senare hälft
Sidenmålning, Japan, 1900-talets senare hälft. Sidenmålning, Japan, 1900-talets senare hälft. Motiv av flod och bergslandskap. Inramad bakom glas med passepartout. 32x41. (42x55). Varenr: 4486305 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 26-03-2017 20:07:00 DKK 234
Ubekendt tysk kunstner. Portræt af ung dreng iklædt matrostøj, olie på lærred, 1923
Ubekendt tysk kunstner. Portræt af ung dreng iklædt matrostøj, olie på lærred, 1923. Ubekendt tysk kunstner. Portræt af Bent Strobel som ung dreng iklædt matrostøj, olie på lærred. Utydeligt sign. samt dateret 23. 44 x 34 (61 x 51) cm. Fremstår med krakeleringer, restaureringer. Proveniens: Bent Strobel (München), del af tysk adelsslægt, faldet i 2. verdenskrig. Nedarvet ... Varenr: 4566198 DKK 1.800 DK, Helsingør, Støberivej 26-03-2017 20:10:00 DKK 300
Ikon forestillende Kristus Pantokrater
Ikon forestillende Kristus Pantokrater. Ikon forestillende Kristus Pantokrater, Verdensherskeren. Tempera på træpanel, Kristus afbilledet frontalt med åben bog og gørende velsignelsens tegn. Nedfældet billedeflade. Rusland, 1700-tallet. 27,5 x 23 cm. Fremstår med en sponki på bagside samt retoucheringer og krakeleringer. Varenr: 4601058 DKK 10.000 DK, Helsingør, Støberivej 26-03-2017 20:15:00 DKK 5.000
Russisk ikon forestillende Sankt Nikolaus
Russisk ikon forestillende Sankt Nikolaus. Russisk ikon forestillende Sankt Nikolaus frontalt skildret gørende velsignelsen tegn og med åben bog, flankeret af Kristus og Gudsmoder. Tempera på gesso på træpanel, nedfældet billedeflade. Fremstår konserveret. 1800-tallet på tidligere panel. 32 x 28 cm Varenr: 4601061 DKK 10.000 DK, Helsingør, Støberivej 26-03-2017 20:15:00 DKK 5.000
Carl Brandt oljemålning
Carl Brandt oljemålning. CARL BRANDT (1852-1930): Vinterlandskap, signerad och daterad C Brandt 1914, olja på duk, ca 55x65 cm Varenr: 4604336 DKK 3.126 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 20:18:00
Se mere
Russisk ikon med helgener
Russisk ikon med helgener. Ikon med fremstilling seks helgener, Feodor, Petr, Vasiliy, Ulita og hendes søn Kirikas samt Katerina, herover Kristus på sky. Tempera på træpanel. To sponki på bagsiden bevaret. Aldersrelaterede brugsspor. 1800-tallet. 26,5 x 21 cm Varenr: 4601064 DKK 3.500 DK, Helsingør, Støberivej 26-03-2017 20:25:00 DKK 1.250
Russisk Gudsmoder ikon
Russisk Gudsmoder ikon . Russisk ikon med fremstilling af Gudsmoder Alle Lidendes Trøster. Gudsmoder er omgivet af lidende og Ærkeengle, herover Gudsfader på sky. Tempera på træpanel, nedfældet billedeflade. 1800-tallet på 1600-tals panel. 31 x 26 cm. Fremstår konserveret. Varenr: 4601247 DKK 2.500 DK, Helsingør, Støberivej 26-03-2017 20:35:00 DKK 325
Russisk festdagsikon
Russisk festdagsikon . Festdags ikon malt på træpanel forestillende Opstandelsen og Nedstigningen til Dødsriget samt 12 bibelske festdage i usædvanlig rækkefølge og specialmotiver. 1. Treenigheden. 2.Gudsmoders fødsel. 3. Præsentation af Gudsmoder for Ypperstepræsten. 4. Bebudelsen. 5. Kristi Fødsel. 6. Præsentationen ... Varenr: 4601259 DKK 1.800 DK, Helsingør, Støberivej 26-03-2017 20:45:00 DKK 1.150
Ikon
Ikon. Russisk ikon med fremstilling af Den hellige Barbara, Kristus på sky. Tempera på træpanel. 1800-tallet. 22,5 x 17,5 cm. Konserveret. Varenr: 4601285 DKK 1.800 DK, Helsingør, Støberivej 26-03-2017 20:45:00 DKK 425
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 11  >>