Kategori  Vurdering
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Simony Jensen. Figurkomposition. Olie på lærred.
Figurkomposition ( dreng) af Oluf Simony Jensen (1864-1923). Olie på lærred. Sign. Simony Jensen. 32,5 x 32 cm (41 x 41 cm).
Varenr: 4861525
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 24-01-2018
18:48:00
I. L. Jensens skole. Blomsterbillede med rosenbuket, olie på plade
I. L. Jensens skole (1800-tallet). Blomsterbillede med rosenbuket, olie på plade, usign. 22 x 30 cm. (29 x 37 cm.) Fremstår med krakeleringer, retoucheringer overvejende i kanterne.
Varenr: 4896570
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-01-2018
20:10:00
I. L. Jensens skole. Blomsterbillede, olie på plade
I. L. Jensens skole (1800-tallet). Blomsterbillede med buket af bl.a. stedmoderblomster og tulipan, olie på lærred, usign. 19 x 15 cm. (31 x 27 cm.) Fremstår med fine krakeleringer, små retoucheringer.
Varenr: 4896571
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-01-2018
20:24:00
DKK 500
Carl Hornung-Jensen oljemålning
CARL HORNUNG-JENSEN (Danmark, 1882-1960): "Solnedgang", signerad och daterad Hornung-Jensen -54, olja på pannå, ca 28x38 cm
Varenr: 4897445
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 25-01-2018
16:16:00
Se mere
Carlo Hornung-Jensen. Parti med mølle, olie på lærred
Carlo Hornung-Jensen (1882-1960). Parti med mølle, olie på lærred. Sign 'C. Hornung-Jensen'. 51 x 62 (71 x 80) cm.
Varenr: 4897297
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-01-2018
18:34:00
Leif Ragn Jensen. Komposition med kæmpende kronhjorte. Olie på lærred (cd)
Komposition med kæmpende kronhjorte af Leif Ragn Jensen. Olie på lærred. Sign. og dat. Leif Ragn Jensen 1948. 110 x 150 cm (120 x 160 cm). Lærredet trænger til opstramning. (cd)
Varenr: 4898669
DKK 15.000 DK, Herning, Engdahlsvej 25-01-2018
20:11:00
Ubekendt kunstner I.L. Jensens skole. Blomst/frugt maleri, olie på lærred 1850´erne
Ubekendt kunstner, I.L. Jensens skole. Olie på lærred. Blomst/frugt motiv, opstilling med roser og frugter, signeret OA(AO), monteret i damborgramme. 26 x 34 cm (40 x 48 cm) Aldersrelateret stand med krakeleringer.
Varenr: 4898158
DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 27-01-2018
18:00:00