Kategori  Vurdering
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Sabel, engelsk typ, 1800-tal
Sabel, engelsk typ, 1800-tal. Parerfäste med namnchiffer. Kavel av svärtat trä med mässingstråd. Klinga längd 79 cm, total längd 94 cm. Klinga med korrosion och hack. Utan balja.
Varenr: 4681794
DKK 1.530 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 24-07-2017
12:59:05
DKK 803
Osmanischer Dolch mit verzierter Schutzhülle
Osmanischer Dolch mit verzierter Schutzhülle mit feinem Dekor, gekrümmte Klinge. Maße ca,; L. 45 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. Das Klinge teilweise angelaufen.
Varenr: 4722923
DKK 1.115 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-07-2017
17:45:00
DKK 297
Osmanischer Dolch mit verzierter Schutzhülle, gekrümmte Klinge mit Holzgriff in brauner Farbe. Maße ca,; L. 45 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Varenr: 4722921
20:00:00
DKK 297
Kniv/stikvåben, jagtkniv
Kniv/stikvåben, jagtkniv, kanneleret greb af træ, kort parérstang og let svunget parérplade, begge af messing og med blomster-reliefmønster, klinge med hulkel, sort læderskede med messing og med ansigt/maske, L. 60,5 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, delvist små ridser og ...
Varenr: 4723337
DKK 7.065 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-07-2017
18:40:21
DKK 3.160
Kniv/stikvåben, jagtkniv med slagtescene
Kniv/stikvåben, jagtkniv med slagtescene, reliefpræget greb med enkel håndbøjle, rund svejfet parérplade med figurativt motiv, L. 68,5 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor samt korrosion og stedvist ridser.
Varenr: 4723339
DKK 4.276 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-07-2017
18:40:37
DKK 297
Kniv/stikvåben, jagtkniv, Deutscher Offiziersverein Berlin
Kniv/stikvåben, jagtkniv, Deutscher Offiziersverein Berlin, let buet greb af horn med agern-applikationer, svunget parérstang med hove, muslingeformet parérplade, ætset klinge med blomstermønster og jagtmotiver, læderskede, L. 57 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, delvist ...
Varenr: 4723341
18:40:43
DKK 781
Kniv / hirschfänger
Kniv / hirschfänger. Greb mit træskåle og tredobbelt nittede, parerplade i form af en ørn, let bøjet klinge med guld farvet gravering i form af en soldat. L.64,5 cm, Aldersrelaterede brugsspor, stedvis ridser og korrosion.
Varenr: 4723347
DKK 12.270 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-07-2017
18:40:49
DKK 335
Manfred Grahn, kniv/stikvåben, jagtkniv
Manfred Grahn, kniv/stikvåben, jagtkniv, greb belagt med træskaller, enkel håndbøjle med hovformet parérstang og vandret opstillet svunget parérplade, klinge med blomsterrelief og indgravering, sort læderskede, L. 42 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, delvist ridser og ...
Varenr: 4723349
DKK 7.436 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-07-2017
18:40:55
DKK 297
Messer / Stichwaffe, Hirschfänger
Messer / Stichwaffe, Hirschfänger, Griff aus Holz in Form eines mit Hufes, kurze Parierstange mit abstrakten Tierköpfen, Stichblatt in Form eines Vogels, säbelartige leicht gebogene, gravierte Klinge mit Jagdmotiv, L.52 cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partiell Katzer und starke ...
Varenr: 4723351
DKK 2.231 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-07-2017
18:41:02
DKK 297
Kniv/stikvåben, jagtkniv, Companie-Preisschießen
Kniv/stikvåben, jagtkniv med dobbelt egegreb, Companie-Preisschießen, let buet greb af horn med agern-applikation, svungen parérstang med hove og muslingeformet parérplade, L. 56 cm, sort læderskede med lille kniv, ligeledes med horngreb, L. 15 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og ...
Varenr: 4723354
DKK 5.763 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-07-2017
18:41:10
DKK 372
Kniv / hirschfänger Ecole Imperiale Forestière
Kniv / hirschfänger, Ecole Imperiale Forestière. Greb med træ, knap med floral relief af messing, parerplade med ørnhoveder, ætset klinge med skriftgravering. L.70 cm. Aldersrelaterede brugs-og slitagespor, stedvise ridser.
Varenr: 4723356
DKK 11.155 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-07-2017
18:41:17
DKK 297
Messer / Stichwaffe, Hirschfänger, leicht gebogener Griff aus Horn, geschwungene Parierstange mit Hundeköpfen, herzförmiges Stichblatt mit Blatt-Relief, L.50 cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, minimale Kratzer.
Varenr: 4723357
18:41:23
DKK 297
Kniv/stikvåben, jagtkniv, Tyskland, omkring 1920
Kniv/stikvåben, jagtkniv, Tyskland, omkring 1920, greb belagt med horn, svungen parérstang med agern, muslingeformet parérplade, blomsteragtige indgraveringer med jagtmotiver på klingen, mørkebrun læderskede, L. 63,5 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, små ridser og ...
Varenr: 4723359
18:41:38
DKK 297
Kniv/stikvåben, jagtkniv, Tyskland, omkring 1900, kirsebærtræ
Kniv/stikvåben, jagtkniv, Tyskland, omkring 1900, let buet greb belagt med kirsebærtræ og med agern-applikationer, parérstang med hove, muslingeformet parérplade, blomsteragtigt ætset klinge, mørk læderskede, L. 58 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, læderet er slidt og ...
Varenr: 4723360
DKK 3.718 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-07-2017
18:41:46
DKK 297
Blankvåben / stikvåben, Tyskland, ca. 1830
Blankvåben / stikvåben, Tyskland, ca. 1830. Bøjet, konisk greb med intarsier af perlemor med gravering, floral og ornamental messingdekor, grebbojle med lille soldatfigur, nyreformet parerplade med jagtmotiv, sabelagtig klinge med guld farvet floral gravering og jagtmotiv, mørkebrun skede. L.69 ...
Varenr: 4723364
18:42:07
DKK 297
Kniv / stikvåben, hirschfänger, Sydtyskland, omkring 1880
Kniv / stikvåben, hirschfänger, Sydtyskland, omkring 1880. Greb belagt med skåle af horn, otte gange nittede, svungen og graveret parerstang med fuglehoveder, klinge med indridset gravering, brun skede af læder. L.77 cm. Aldersrelaterede brugs-og slitagespor, stedvis ridser, flere nitter mangler,...
Varenr: 4723365
18:42:13
DKK 297
Kniv/stikvåben, jagtkniv, Tyskland, omkring 1750
Kniv/stikvåben, jagtkniv, Baden, Tyskland, omkring 1750, let buet greb med let krummet parérstang, let buet og ætset klinge med ranke- og dyremotiv, mørkebrun læderskede, L. 70 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, læderet er slidt og syningen er delvist gået op.
Varenr: 4723366
DKK 9.296 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-07-2017
18:42:20
DKK 297
Kniv/stikvåben, jagtkniv, Tyskland, omkring 1900
Kniv/stikvåben, let buet greb af horn med agern-applikationer, svungen parérstang med hove, afrundet parérplade med brølende hjort, klinge med indgraveringer, L. 55 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, delvist ridser.
Varenr: 4723368
DKK 4.090 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-07-2017
18:42:26
DKK 3.160
Messer / Kris, Dolch, Indonesien 20. Jahrhundert
Messer / Kris, Dolch, Indonesien, 20. Jahrhundert, Heft aus Holz und schlangenförmig geschwungene und sich verjüngende Klinge, L.38,5 cm, Scheide aus Holz, L. insgesamt 53 cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partiell Kratzer.
Varenr: 4723375
18:42:42
DKK 297
To knive og to stk Kris (4)
To norske knive og to javanesiske Kris' TL 60 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. (4)
Varenr: 4726214
DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-07-2017
19:20:00
Kiku matsuda MPHP kniv (2)
Kiku matsuda MPHP kniv blad L:32cm. total L:47,7cm. Full tang OU 31 stål med ætsninger, blad 10 mm tyk. alm. 2 forsk. æg-slibninger Convex + V-slibning, skede af Kydex samt bælte fæste. Kniven er ny og ubrugt. Kræver samler/blankvåbens tilladelse.
Varenr: 4725226
DKK 14.000 DK, Herning, Engdahlsvej 25-07-2017
20:22:00
DKK 3.600
Kårde, hofembedsmænds-kårde, kongeriget Bavaria
Kårde, hofembedsmænds-kårde, kongeriget Bavaria, fin klinge med reliefmønster og indskrift: 'Würzburg', riflet greb med messingtråd, enkelt greb med volutender, blomsterformet knop, nyreformet stikblad med krone, sort skede med messingbeslag, L. 96 cm, fremstår med aldersbetingede brugs- og ...
Varenr: 4713328
DKK 3.346 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-07-2017
20:42:00
DKK 1.524
Konvolut Bogen, Pfeile und Zubehör (14)
Konvolut Bogen, Pfeile und Zubehör, Bogen in Transporttasche, insgesamt 12 Pfeile (Carbon Revolution ultra Lite 6,2 grains per inch, 45-85 lbs) und Pflegeprodukt Scorpion Venom, Bogenmaß ca. 31x61 cm. (14)
Varenr: 4696750
20:50:00
DKK 818
Bajonett Messer Russland AK-47
Russisches Bajonett für AK-47, kann am Lauf von Schusswaffen befestigt werden, Klinge mit Herstellerstempel, dunkle Metallscheide. Länge der Klinge ca.: 24 cm. Nr. 51347, Herstellername auf Kyrillisch. Das Bajonett befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit Gebrauchs- und ...
Varenr: 4718925
DKK 2.603 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-07-2017
11:30:00
DKK 297
Konvolut Stichwaffen / Bajonette, Britisches Tüllenbajonett 1890 und deutsches Bajonett, 1889 Kaiserreich (2)
Konvolut Stichwaffen / Bajonette. Ein Britisches Tüllenbajonett 1890, zwei Holzgriffschalen, Stahlscheide L.40,5 cm. Ein deutsches Bajonett, 1889 Kaiserreich, kann am Lauf von Schusswaffen befestigt werden, Stahl, L.51,5 cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partiell Kratzer. (2)
Varenr: 4719553
DKK 1.859 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27-07-2017
19:22:02
DKK 409
Crosman Arms, Co2 Revolver, Kaliber 177, Modell 38T, USA
Crosman Arms, Co2 Revolver, Kaliber 177, Modell 38T, USA, 6-Schuss Revolver mit geriffelten Holzschaft und , Herstellerstempel und nummeriert, L. 29 cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partieller Lackabrieb.
Varenr: 4695309
DKK 1.636 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27-07-2017
19:32:41
DKK 706
spyd, kniv og ring fra Jemen(3)
Spyd spiss lengte 39cm spiss knekket. Kniv med feste i kamel bein lengte 41cm skadet balg, Kun overfladen bakk. Ring 22mm dia. rød innlegg alders relatert stand. Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av Norge pålegges importmoms og eventuelt toll. Les mer om importmoms og toll
Varenr: 4687770
DKK 1.587 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 27-07-2017
21:19:00
DKK 298
Katana orientalsk sværd (1)
Katana orientalsk sværd. Hånd-smedet 10000 lags klinge i Sanmai stil, poleret med synlige Hamon. Totallængde 100 cm, klingelængde 70 cm, vægt ca. 1060 g. Sort malet Tsuba og greb med rokkeskind omviklet med silkebånd i Rikko stil. Shirasaya (bælg) af sortlakeret træ med afslutning af bøffel horn....
Varenr: 4727649
DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 28-07-2017
19:31:00
DKK 1.950
Dansk Officersdolk / daggert Flyvevåbenet M. 1966
Dolk for flyvevabnets officerer, Dansk M 1966, med fæste af forgyldt messing, lige parerstang, på den udvendige side flyvevåbnets emblem i relief. På den indvendige side en knap til at fastholde dolken i skeden, sort, sekskantet greb med flad, profileret knap, lige tveægget klinge, sort ...
Varenr: 4578251
DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-07-2017
19:34:00
DKK 625
Sabel
BRÖLLOPSSABEL, model 1893, mässing och kavel klädd med skinn, längd ca 102 cm
Varenr: 4729005
DKK 2.294 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28-07-2017
20:03:00
Se mere
 1 2  >>