Kategori  Vurdering
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Kriser från Java
KRISER 2 st, Java, rak resp. vågig klinga, ukiran med skuren dekor, balja klädd i mässingsplåt, mendak i mässing, längd 45 resp 47 cm. Proveniens Rashammar
Varenr: 4861080
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 11-12-2017
11:28:00
Se mere
Tulwar
TULWAR, indisk, 1900-tal, klinga med etsad dekor, stålfäste med försilvrad dekor, längd 81 cm. Proveniens Rashammar
Varenr: 4861091
12:20:00
Se mere
Kriser Java
KRISER 2 st, Java, rak resp. vågig klinga, ukiran med skuren dekor, balja klädd i mässingsplåt, mendak i mässing, längd 48,5 resp 47 cm. Proveniens Rashammar
Varenr: 4861095
12:36:00
Se mere
Dolk
DOLK, 1900-talets början, klinga med graverad dekor, träfäste med mässingsnitar, längd 39 cm. Proveniens Rashammar
Varenr: 4861179
19:04:00
Se mere
Polsk/Ungarsk sabel, 1600-tallet.
Polsk/Ungarsk sabel fra 1600-tallet. Med tværstillet parerstang, greb af træ. Tl: 85 cm. Med mønster og stempler i klingen. Rester af læder på grebet. Fremstår renoveret med aldersrelaterede brugsspor. Blankvåbenstilladelse påkrævet.
Varenr: 4851631
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 11-12-2017
20:14:00
DKK 1.550
Kris Bali
KRIS, Bali, 1900-tal, vågig damaskerad klinga, stålskuret närmast fästet, beslag med glasstenar, traditionellt skuret fäste, träbalja med skuren dekor, längd 52 cm. Proveniens Rashammar
Varenr: 4861220
20:26:00
Se mere
Koukri
KOUKRI, indisk, kraftig klinga med blodränna närmast fästet, fäste i mässing, med graverad dekor, läderklädd balja med mässingsbeslag, längd 42 cm . Proveniens Rashammar
Varenr: 4861226
DKK 1.930 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 11-12-2017
20:38:00
Se mere
Amerikanskt ordenssvärd
ORDENSSVÄRD, amerikanskt, klinga med etsad dekor och påskrift:Carl Saue., korsformat fäste i nysilver med dekor, kavel med inlagt kors, knapp i form av plymförsedd visirhjälm, blank stålbalja med dekorerade kopparbeslag, längd 90 cm. Proveniens: Rashammar
Varenr: 4861234
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 11-12-2017
20:54:00
Se mere
Kris
KRIS, Bali, vågig damaskerad klinga med stålskuren dekor, skulpterat fäste i förgylld koppar, balja i mässing med växtdekor, längd 45 cm. Proveniens Rashammar
Varenr: 4861248
21:22:00
Se mere
Amerikanskt ordenssvärd
ORDENSSVÄRD, amerikanskt, klinga med etsad och förgylld dekor och påskrift:Andrew J Rider, tillverkarstämpel Mc Lilley & Co, Columbus Ohio, korsformat fäste i nysilver, kavel i ben dekorerat med krönt monogram och kors, knapp i form av plymförsedd visirhjälm, blank stålbalja med dekorerade beslag...
Varenr: 4861259
21:44:00
Se mere
Khanjarli
KHANJARLI, Indien, klinga med blodrännor, skulpterat järnfäste, längd ca 43 cm
Varenr: 4862903
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 12-12-2017
11:18:00
Se mere
Eik. 'Skrim' jagtdolk med sølvmontering
Eik Barn.'Skrim' jagtdolk med sølvmontering. Klingelængde 9 cm. Totallængde 20 cm. Tilhørende æske. Blankvåbentilladelse eller jagttegn påkrævet.
Varenr: 4859900
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 12-12-2017
19:12:00
2 Kris med skede.
2 Kris med skede. Blankvåbentilladelse kræves.
Varenr: 4855611
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 13-12-2017
18:50:00
Samling militaria, emblemer m.m. 18/1900-tallet
Samling militaria bestående af: en sabel, antageligt dansk, 1800-tallet, L. 82 cm. En bajonet L. 57 cm. Tre US krudthorn, heraf ét skåret op og monteret på plade, de to andre betegnet 'Made in Italy', L. 22-27 cm. En krudtpose af ruskind med montering af horn, L. 26 cm. to små etventilshorn, L. ...
Varenr: 4859691
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 14-12-2017
19:27:00
Tysk sabel, nummerens
Tysk sabel, sort greb beviklet med metaltråd, matsort skede. Portepé. Mærket W. U. K. samt 9./J.R.6.8. i både skede og klinge/fæste. Total længde: 97 cm. Fundet i Tønder. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Blankvåbenstilladelse påkrævet.
Varenr: 4866115
DKK 1.200 DK, Vejle, Dandyvej 14-12-2017
20:33:00
Samling blankvåben (4)
Samling blankvåben bestående af gravkors/sidevåben m/1854 med revne i grebet og gammel reparation af den ene side af parerstangen. L: 72 cm. To franske bajonetter, den ene med skede. 71 og 64 cm. Ældre øvelses fleuret med greb af træ. L: 87 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. (4)
Varenr: 4866136
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 14-12-2017
20:36:00
DKK 900
Engelsk/Amerikansk artilleri sabel, ca. 1812
Sabel med lige kling hvorpå spor fra brug i kamp, L: 73 cm. Greb i jern og parerbøjle i messing. Klingen med rester fra stemplet krone med 4 under, samt producenten Woolley & Sargant. Antageligt amerikansk eller engelsk artilleri fra den britisk-amerikanske krig i 1812. Total længde: 85 cm. ...
Varenr: 4865898
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 14-12-2017
20:54:00
DKK 700
Dansk officers sabel M/1858
Dansk officers sabel M/1858, klinge med bred hulslibning. Greb af rokkeskind beviklet med snoet kobbertråd, skede af jern. L. 99. cm. Porte pee er defekt. Blankvåben tilladelse påkrævet.
Varenr: 4867734
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 15-12-2017
18:15:00
DKK 500
Wakizashi
WAKISASHI, Japan, signerad, ca 56 cm, habaki i förgylld koppar, montering med fohund och blommor, 1 mekugi ana, saya i lackerat trä
Varenr: 4866944
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 15-12-2017
21:08:00
Se mere
Sabel 1800-tal
SABEL, svensk, 1870/80-tal, för infanteriofficer, mässingsfäste med genombruten parerplåt dekorerad med lilla riksvapnet, svart stålbalja, läd ca 90 cm
Varenr: 4868323
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-12-2017
21:08:00
Se mere
Sabel sjöofficer
SABEL med gehäng, svensk, m/1915 för sjöofficer, svart läderklädd balja med tre förgyllda mässingsbeslag, skinnpung för förvaring av bälte medföljer, längd ca 88 cm, SJÖMANSARBETE, s ka kadettpiska, hampa och rotting, längd ca 110 cm. . Proveniens:. Kommendörkapten "Jocke" Fehrlund, Chef för Ubåt...
Varenr: 4868402
DKK 3.089 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-12-2017
14:04:00
Se mere
Bajonetter 18/1900-tal
BAJONETTER 3 st, varav en märkt "C G Haenel samt slida, längd ca 52,5-66 cm
Varenr: 4868451
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-12-2017
17:36:00
Se mere