Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Blankvåben i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Replik eines Samurai Schwert
Replik eines Samurai Schwert . Replik eines Samurai Schwert, gefertigt mit einer gravierten Klinge aus Metall und einem Stichblatt (Tsuba) aus Messing. Der Tsuka ist mit zwei Menuki Elementen aus Messing verziert. Maße ca.: L. 100 cm, B. 4 cm. Die Replik befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit Gebrauchspuren und... Varenr: 4614098 DKK 1.859 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 11:28:02 DKK 1.115
Katana, samuraisværd, med Koshirae, Shimaru (skarpt)
Katana, samuraisværd, med Koshirae, Shimaru (skarpt). Katana med Koshirae (montering). Klinge af kulstofstål, smedet i kobusestil (sandwichkonstruktion af hårdt stål med kerne af blødt stål), med Bo-Hi (hulkeler), hærdet på traditionel vis, derfor med hærdningslinje (hamon). Nagasa (klingelængde) ca. 71 cm, bredde Kissaki ca. 2,5 cm, bredde Hamachi ... Varenr: 4631509

DKK 8.923 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-04-2017 19:51:00 DKK 6.320
Katana, samuraisværd, med Koshirae, Shimaru (skarpt). Katana med Koshirae (montering). Klinge af kulstofstål, smedet i kobusestil (sandwichkonstruktion af hårdt stål med kerne af blødt stål), med Bo-Hi (hulkeler), hærdet på traditionel vis, derfor med hærdningslinje (hamon). Nagasa (klingelængde) ca. 71 cm, bredde Kissaki ca. 2,5 cm, bredde Hamachi ... Varenr: 4631511

DKK 8.923 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-04-2017 19:58:00 DKK 6.320
Kindjal
Kindjal. KINDJAL, omkring 1900, klinga med mittås och inslagna stämplar, kavelplattor i ben och horn, läderklädd balja med beslag i vitmetall, längd 73 cm Varenr: 4638151 DKK 4.645 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-04-2017 20:09:00
Se mere
Norsk jagtkniv med sølvmontering
Norsk jagtkniv med sølvmontering. Norsk jagtkniv med skæfte af palisander skede af læder med sølvmontering. L. 22, bladlængde 11 cm. Sølvstemplet Haugrud. Kan kun lovlige anvendes til anerkendelsesværdigt formål, såsom erhvervsudøvelse, jagt, lystfiskeri, sportsudøvelse eller andet lignende anerkendelsesværdigt formål. Varenr: 4639436 DKK 2.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 27-04-2017 20:26:00 DKK 750
Samling af primært blankvåben fra Sudan (12)
Samling af primært blankvåben fra Sudan (12). Samling af primært blankvåben fra Sudan. Blankvåbentilladelse påkrævet. (12) Varenr: 4638793 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 28-04-2017 15:55:00 DKK 425
Persisk Jambia med bælte
Persisk Jambia med bælte. Persisk Jambia kniv KL 21 cm. Der medfølger bælte med broderinger L 110 cm. Fremstår med brugsspor, slid på bælte. Blankvåbentilladelse påkrævet. Varenr: 4639143 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28-04-2017 17:48:00 DKK 300
Samling af bajonetter (17)
Samling af bajonetter (17). Samling af bajonetter. Blankvåbentilladelse påkrævet. (17) Varenr: 4631368 DKK 3.500 DK, Herlev, Dynamovej 28-04-2017 18:24:00 DKK 3.600
Indonesiske Kris (4)
Indonesiske Kris (4). Indonesiske Kris med greb af ben og træ. Skeder af træ, en med sølv beslag. L: 25 - 44 cm. Fremstår med enkelte mangler. Blankvåbentilladelse påkrævet. (4) Varenr: 4612222 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 28-04-2017 19:14:00 DKK 325
Knivar i renhorn
Knivar i renhorn. HELHORNSKNIV, Johannes Lauri, Rovaniemi, handtag och slida i graverat horn, signerat blad, längd 26 cm, SAMEKNIV, signerad PL (?) med graverad och svärtad dekor, slida och handtag renhorn, längd 23 cm Varenr: 4639724 DKK 1.548 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-04-2017 19:40:00
Se mere
Knivar
Knivar. J MARTIINI, blad med graverad dekor märkt Ilves, skaft i björk, slida i läder längd 31, KNIV med skaft av renhorn, slida i läder med applikationer, längd 45 cm Varenr: 4639727 DKK 1.548 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-04-2017 19:46:00
Se mere
Samekniv
Samekniv. SAMEKNIV, Nils Larsson Huuva, slida i graverat renhorn och läder, skaft i renhorn med färgade mellanlägg, längd 21 cm Varenr: 4639731 DKK 1.161 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-04-2017 19:54:00
Se mere
Håndlavet jagtkniv med klinge af Robert Matsson
Håndlavet jagtkniv med klinge af Robert Matsson. Håndlavet jagtkniv udført af Peter Hvid med stainless steel klinge af Robert Matsson. Længde 9 cm. Skæfte af lamineret ibenholt og masurbirk. Håndsyet skede af rårand læder med bæltestrop. Længde med skede ca. 23 cm. Ny og ubrugt. Kan kun lovlige anvendes til anerkendelsesværdigt formål, såsom ... Varenr: 4641593 DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 01-05-2017 13:09:00 DKK 350
Sabel
Sabel. SABEL, svensk, m/1893, för manskap, klinga märkt E Svalling, svart stålbalja, längd med bbalja ca 110 cm Varenr: 4641335 DKK 1.161 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 01-05-2017 15:12:00
Se mere
Änterbila
Änterbila. ÄNTERBILA svensk, 1700-tal, svärtat skaft och bila, längd 87 cm Varenr: 4641454 DKK 2.322 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 01-05-2017 20:34:00
Se mere