Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i  Bøger, kort, blade i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Samling reparationsbøger / blade til biler
Samling reparationsbøger / blade til biler. Samling reparationsbøger / blade til biler af ældre årgange, bla. 4 bind Auto Reparationer udarbejdet af E. Truelsen, major, motorsagkyndig. Aldersrelateret stand. Varenr: 4722310 DKK 3.000 DK, Odense, Kratholmvej 21-07-2017 12:58:00 DKK 300
Stor samling tegneserier, bla. Anders And og Kong Kylie
Stor samling tegneserier, bla. Anders And og Kong Kylie. Stor samling tegneserier: Skipper Skræk og Kong Kylie, Kerry Drake, Flash m.m. fra 1940'erne (sort/hvide). Div. bøger og hæfter af Walt Disney, Anders And, radiserne, Storm P, mfl. Div. hæfter med Tintin og Prins Valiant samt 7 erotiske hæfter. Aldersrelateret stand. Varenr: 4709922 DKK 4.000 DK, Odense, Kratholmvej 21-07-2017 14:48:03 DKK 1.800
Indopersiskt manuskriptblad
Indopersiskt manuskriptblad. MANUSKRIPTBLAD, Indopersiskt, med figurscen, gouache, ca 32x18 cm Varenr: 4723098 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-07-2017 16:42:00
Se mere
Kulturhistorisk Leksikon for Nordisk Mddelalder (22)
Kulturhistorisk Leksikon for Nordisk Mddelalder (22). Kulturhistorisk Leksikon for Nordisk Middelalder i alt 22 bind. (22) Varenr: 4722515 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-07-2017 17:29:00 DKK 400
Danske Slotte og Herregaarde (17)
Danske Slotte og Herregaarde (17). Danske Slotte og Herregaarde, bestående af 17 bind. Anden udgave, Hassing forlag. (17) Varenr: 4723628 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-07-2017 19:39:00 DKK 325
Kunstzeitschrift 'Art et Décoration',  Bd. I 1897, Bd. III 1898 (2)
Kunstzeitschrift 'Art et Décoration', Bd. I 1897, Bd. III 1898 (2). Art et Décoration. Revue Mensuelle D'ArtModerne. Bd. I (Janvier - Juin 1897), Bd. III (Janvier - Juin 1898). Je ca. 30 x 22 x 2,2 cm. Originaleinbände mit geprägtem Umschlagmotiv. Mit polychromen Originalgrafiken (nicht kollationiert). Beide Bände mit Gebauchsspuren und Bereibungen/ Bestoßungen.... Varenr: 4616088 DKK 1.636 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-07-2017 20:45:00 DKK 892
J. P. Trap Danmark, Odensebogen, m.m. (27)
J. P. Trap Danmark, Odensebogen, m.m. (27). Trap Danmark, Kongeriget Danmark 10 bind fra G.E.C. Gads forlag 1920'erne. Odensebogen 13 bind (1990-2002), udgivet af byhistorisk udvalg, 2 i paperback. Johannes V. Jensen, Den Lange Rejse; samt Borte Med Blæsten, 4 bind af Margaret Mitchell. (27) Varenr: 4702456 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 22-07-2017 14:48:00 DKK 300
August Strindbergs verk Nationalupplagan
August Strindbergs verk Nationalupplagan. STRINDDBERG, AUGUST. (73). Samlade verk. Nationalupplagan. I-LXXII. Stockholm 1981-2013. . . 8:o., Ockulta dagboken 4:o. . Röda originalklotband med skyddsomslag, Ockulta dagboken i originalkartong. 73 vol Varenr: 4724334 DKK 2.294 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-07-2017 15:16:00
Se mere
Blomsterplanscher Lindmans flora 3 vol
Blomsterplanscher Lindmans flora 3 vol. BOTANIK (3). LINDMAN, CARL AXEL MAGNUS. Bilder ur Nordens flora på grundvalen af Palmstruchs "Svensk botanik" af C. A. M. Lindman. I-III. Stockholm, Wahlström & Widstrand, 1905 Varenr: 4724399 DKK 1.530 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-07-2017 20:57:00
Se mere
Stockholm av Probst ca 1760
Stockholm av Probst ca 1760. PROBST, GEORG BALTHASAR. Holmia. Stockholm. Augsburg ca 1760.. . Graverad plansch i 2 hopsatta blad, Stockholm med utsikt från Kungsholmen med båda broarna över Klara sjö, med svensk och tysk text under vyn rörande 28 olika platser. Ca 345x1001 mm. Ramad.. . Ovanlig plansch. . Georg Balthasar Pro... Varenr: 4724456 DKK 2.294 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-07-2017 15:16:00
Se mere
Lesezeichen, 925 Sterling Silber, Sternzeichen Zwilling
Lesezeichen, 925 Sterling Silber, Sternzeichen Zwilling. Lesezeichen, 925 Sterling Silber, Gewicht ca. 10,5 Gramm, Maße ca. 39,5 x 30 x 0,8mm, Darstellung des Sternzeichens Zwilling, besetzt mit 16 rund facettierten blauen Saphiren, insg. ca. 0.15ct., punziert '925/000' und Herstellerpunze 'BF', Gravur '25. Mai 2006'. Altersbedingt leichte ... Varenr: 4660740 DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-07-2017 17:16:00 DKK 297
Helsides annonce i Ekstra Bladet
Helsides annonce i Ekstra Bladet . Helsides annonce i Ekstra Bladet - 6 spalter á 365mm - som skal indrykkes i avisen på en hverdag eller lørdag mellem 24. juli 2017 og 24. august 2016 (begge incl.) Annoncen placeres bedst muligt i avisen. Auktionsvinder leverer trykklart materiale, og overholder deadlines. Se: Materialekrav ... Varenr: 4407347

DKK 13.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-07-2017 12:03:00 DKK 300
Fotografier Hans och Olga Strindberg 8 st
Fotografier Hans och Olga Strindberg 8 st. STRINDBERGIANA. 8 fotografier föreställande Hans och Olga Strindberg, mått ca 160x220 mm., monterade på kartong, varav 3 ramade, samt 1 tryckt kort.. Ett fotografi tillsammans med Olgas syster Elsa, ett av fotografierna på Olga Strindberg är signerat Franz Löwy. Bl.a. 3 motiv från Helsingfors. N... Varenr: 4724578 DKK 2.294 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-07-2017 12:18:00
Se mere
5 kartor (i band) rörande slag i Tyskland 181
5 kartor (i band) rörande slag i Tyskland 181. BATALJKARTOR (5). FUNCK - HÄRING. 5 litograferade kartor rörande slag i Tyskland 1813 under Napoleon. Ca 41x57 cm.. Bl.a. slaget vid Leipzig, Dennewitz. Bl.a. med titel: "Plan de la bataille de Gross-Beeren entre l´armée combinée du Nord de l´Allémagne, commendée par S.A.R. le Prince Royal de Sue... Varenr: 4724662 DKK 1.530 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-07-2017 17:45:00
Se mere
Buch, Land- und Seeschlachten des 17. Jahrhunderts
Buch, Land- und Seeschlachten des 17. Jahrhunderts. Buch, Land- und Seeschlachten. Haupt- und Staatsaction des 17. Jahrhunderts in 50 merianischen Kupfern. Gebundene Ausgabe mit historischen Kommentaren von Wilfried Vemmer. 50 Tafeln mit jeweiligem Beschreibungstext. Leichte Gebrauchsspuren. Varenr: 4655418 DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-07-2017 20:51:00 DKK 297
Äldre lanthushållning m. m., 7 vol.
Äldre lanthushållning m. m., 7 vol.. ÄLDRE LANTHUSHÅLLNING M. M. (7). BOIJE, CARL GUSTAF. Säkra rön och påliteliga medel til wälmågo och förmögenhet, eller den igenom många års egna försök förfarna swenska landthushållaren, uti hwilken tilkänna gifwes det förnämsta som en landtman bör weta och förstå, til en indrägtig landthushållni... Varenr: 4726048 DKK 1.147 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-07-2017 10:00:00
Se mere
Lantbruk av Brauner m. fl. 1700-talet, 2 vol.
Lantbruk av Brauner m. fl. 1700-talet, 2 vol.. LANTBRUK AV BRAUNER M. FL. 1700-TALET (2). BRAUNER, JOHAN. Tankar wid skötseln och nyttan af boskap och fjäderfä, med botemedel i wanlige och mäst tilfällige siukdomar, samt Skogars bruk och mitzbruk i alla derå grundade hushållsmål. Jämte sätt at tilreda swenska winer af alla slags bär, frukter,... Varenr: 4726058 DKK 1.147 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-07-2017 11:00:00
Se mere
Brué's map of Australia 1826
Brué's map of Australia 1826. BRUÉ'S MAP OF AUSTRALIA 1826. BRUÉ, ADRIEN HUBERT. Carte d'Australie (partie sud-ouest de l'Océanie). Rédigée par A. Brué géographe du roi. Paris, chez l'auteur, 1826.. C. 360 x 505 mm. Border-coloured steel-engraved map. Broad margins. Faint centrefold. Minor tears in margins. With the publisher... Varenr: 4726076 DKK 1.530 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-07-2017 12:40:00
Se mere
Biblia, Det er Den gandske Hell Skrifts Bøger. Efter den 1699, mm.(2)
Biblia, Det er Den gandske Hell Skrifts Bøger. Efter den 1699, mm.(2). Biblia - Det er Den gandske Hell Skrifts Bøger. Efter den 1699. Udgangne Huus - og Reyse - Bibel. Kjøbenhavn, Udi det Kongelige Weysen-Huses Bogtrykkeri... Trykt af Gottmann... Læderbind - antagelig samtidig, ryg defekt, sider med pletter og reparationer. Samt religiøs bog, 'Den stormægtigste ... Varenr: 4726466 DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 25-07-2017 12:41:14 DKK 300
Äldre jordbruk och agronomi, 8 vol.
Äldre jordbruk och agronomi, 8 vol.. ÄLDRE JORDBRUK OCH AGRONOMI (8). GADD. PEHR ADRIAN. Försök til en systematisk inledning i swenska landt-skötselen; lämpad efter rikets nordliga climate, och grundad på rön, försök och anmärkningar, i naturalhistorien, physiken, chemien, samt den allmänna och enskilta oeconomien. I-III.. Stockholm... Varenr: 4726079 DKK 1.147 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-07-2017 13:05:00
Se mere
Äldre ekonomi och hushållning, 8 vol.
Äldre ekonomi och hushållning, 8 vol.. ÄLDRE EKONOMI OCH HUSHÅLLNING (8). Parti äldre (1700- och 1800-tal), periodica, lösdelar m. m.. (BERGHULT, ANDERS). Hushåls-bibliotec. Första och tredje årgångarna. Stockhholm, 1755 respektive 1757; (LENGBLOM, CHRISTIAN). Hushålls-Tidning. För år 1813 [=första årgången]. Stockholm, 1813; BRAUNER ... Varenr: 4726080 DKK 1.147 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-07-2017 13:10:00
Se mere
Brué's map of Indonesia 1826
Brué's map of Indonesia 1826. BRUÉ'S MAP OF INDONESIA 1826. Carte du Grand Archipel d'Asie (partie nord-ouest de l'Océanie). Rédigée par A. Brué géographe du roi. Paris, chez l'auteur, 1826.. C. 360 x 505 mm. Border-coloured steel-engraved map. Broad margins. Faint centrefold. Tears in margins. With the publisher's authentica... Varenr: 4726085 DKK 1.147 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-07-2017 13:35:00
Se mere
H. C. Andersen i tekst og billeder samt Dansk typografisk atlas (2)
H. C. Andersen i tekst og billeder samt Dansk typografisk atlas (2). H. C. Andersen i tekst og billeder af Karl Larsen 1925 forlagt af J. D. Qvist & komp. Ejnar Levison København samt Lauritz Nielsen, Dansk typografisk atlas 1482-1600 fra Gyldendalske boghandel København. Aldersrelateret stand. (2) Varenr: 4726790 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-07-2017 15:58:00 DKK 325
 Karta över Vegas ishavsfärd
Karta över Vegas ishavsfärd. KARTA ÖVER VEGAS ISHAVSFÄRD. LIDMAN, JOHAN. Vega's kurslinie på nordost-passagen och hennes väg rundtomkring Asien och Europa under befäl af Louis Palander. Uppdragne af Joh. Lidman, löjtn. vid Kongl. Flottan. (Stockholm), Gen. Stab. Lit. Anst., u. å. (1879).. 448 x 495 mm. Tonlitograferad karta ... Varenr: 4726131 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-07-2017 18:15:00
Se mere
Morten Korch samling (63)
Morten Korch samling (63). Samling af Morten Korchs bøger, Heriblandt "Den lille Baronesse" 1953, "Det store løb" 1947 og "Lykkesmed" 1970. Alle med brugsspor.Samt hæftet "Millioner folkelige romaner!" med angivet eget bøger(63) Varenr: 4718947 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-07-2017 18:37:40 DKK 300
Familie journal 1887 samt tidsskriften Nordstjernen 1893 (2)
Familie journal 1887 samt tidsskriften Nordstjernen 1893 (2). Samling Familie-Journal Årgang 1887 indbundet. H. 37 cm. B. 28 cm. Samt tidsskriften "Nordstjernen" fra 1893. H. 40 cm, B. 30 cm. (2) Varenr: 4726794 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-07-2017 19:49:00 DKK 300
Samling tegneserie. Basserne mm. (214)
Samling tegneserie. Basserne mm. (214). Samling tegneserie heriblandt 66 stk blandet med bl.a. 'Serieparaden', 'Erling', 'Mad', 'Kystbane' samt 148 stk. af 'Basserne'. Fremstår med brugsspor samt håndteringsmærker. (214) Varenr: 4723336 DKK 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 25-07-2017 19:50:00 DKK 325
Samling tegneserier. James Bond (54)
Samling tegneserier. James Bond (54). James Bond. Samling tegnserier fra 1966-1995 bestående af: 1996-77 nr. 6,13,18,19,26-35,37-43. 1978-1983 nr. 45-66. 1983-1984 nr. 1-7. 1995 'Slangens liga', specialhæfter nr. 1-3. Fremstår med brugsspor samt håndteringsmærker. (54) Varenr: 4723333 DKK 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 25-07-2017 20:05:00 DKK 325
Kartor, planscher 1700- och 1800-tal
Kartor, planscher 1700- och 1800-tal. KARTOR, PLANSCHER 1700- OCH 1800-TAL. Parti omfattande bland annat:. BOTH, LUDVIH FREDERIK. Kongeriget Danmark. Udarbeidet af topograph L. Both. 1873. Köbenhavn, Fr. Wöldikes Forlag, u. å. (1873).. Tvär folio. 363 x 441 mm. 24 gränskolorerade litograferade kartor, varav 1 utvikbar (översiktskarta... Varenr: 4726168 DKK 1.147 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-07-2017 20:27:00
Se mere
Konvolut Studentika, Corps Vandalia-Teutonia Berlin (3)
Konvolut Studentika, Corps Vandalia-Teutonia Berlin (3). Konvolut Studentika des Corps Vandalia-Teutonia Berlin, bestehend aus Allgemeinem Deutschen Kommersbuch, vorderseitig mit Widmung, datiert 1928, herausgegeben von Friedrich Silcher und Friedrich Erk, Verlag Moritz Schauenburg, Buchmaß ca. 16,5x13x4,5 cm, Monogrammring, wohl vergoldet, ... Varenr: 4719114 DKK 1.636 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-07-2017 20:31:00 DKK 297
 1 2  >>