Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Ernst Billgren saltkvarn
ERNST BILLGREN (född 1957): Saltkvarn "Konungens Budbäraren", signerad i kartongen, bronspatinerad konstmassa och trä, krön i form av älghuvud, höjd 34 cm, i originalkartong
Varenr: 4842186
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-11-2017
19:22:00
Se mere
Baseline by Lassen, parti baser til Kubus stager
Baseline by Lassen, parti baser til Kubus stager i sortlakeret stål. 17x17 cm. Fremstår nye og ubrugte. Billede nr. 1 er modelfoto. (7)
Varenr: 4834015
DKK 1.800 DK, Odense, Kratholmvej 22-11-2017
19:25:00
DKK 325
Kuddvar siden
KUDDVAR, 4 st, siden, ett med måtten 38x56 cm, tre med måtten 47x47 cm
Varenr: 4842197
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-11-2017
19:44:00
Se mere
Dan, Arda mm. Samling blandingsbatterier (9)
Samling blandingsbatterier. Forskellige typer. Dan 10, Arda 100D mm. H. 10,5-17 cm. Fremstår med brugsspor. Udstillings modeller. (9)
Varenr: 4841137
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-11-2017
19:47:00
Brasskydd brons
BRASSKYDD, 1900-talets början, Louis XV stil, brons, höjd ca 70x68 cm
Varenr: 4842199
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-11-2017
19:48:00
Se mere
2 skandinaviske lammeskind - petroleumsblå (2)
2 skandinaviske lammeskind - indfarvede i en blå nuance. Tyk og blød kvalitet. Modelfotos - bemærk stole medfølger ikke. Mål ca. 90x60 cm. (Kan variere let, da det er et naturprodukt.) Man kan frit vælge i stakken med de bordeauxfarvede skind Miljørigtigt og skånsomt produceret uden brug ...
Varenr: 4836485

DKK 1.100 DK, Odense, Kratholmvej 22-11-2017
19:50:00
DKK 525
Dan 1000N mm. Samling blandingsbatterier (3)
Samling blandingsbatterier. Forskellige typer. Dan 1000N mm. H. 11,5-16 cm. Fremstår med brugsspor. Udstillings modeller. (3)
Varenr: 4841174
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-11-2017
19:56:00
En stor samling julepynt. Nisser, snemænd og lyskæder m.fl (ca. 200)
En stor samling julepynt. Snemænd, lyskæder, lysholdere og overvejende nisser m.fl. Brugsspor (ca. 200)
Varenr: 4835479
20:15:00
Dekorelement gjutjärn
DEKORELEMENT, gjutjärn, bemålad, dekor av lejonmaskaron, ca 108x33 cm
Varenr: 4842220
20:30:00
Se mere
2 skandinaviske lammeskind, vinrød/bordeaux (2)
2 skandinaviske lammeskind - indfarvede i en vinrød / bordeaux nuance. Tyk og blød kvalitet. Modelfotos - bemærk stole medfølger ikke. Mål ca. 90x60 cm. - 100x70 cm. ( Kan variere let, da det er et naturprodukt.) Miljørigtigt og skånsomt produceret uden brug af krom for at beholde uldens ...
Varenr: 4825876

DKK 1.100 DK, Kolding, Trianglen 22-11-2017
21:01:00
Josef Frank gardiner
JOSEF FRANK, gardinvåder, 1 par, "Citrus", ateljésydda på Firma Svenskt Tenn, veckband, ca 206x122 cm vardera
Varenr: 4842240
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-11-2017
21:10:00
Se mere
Kandelabrar nyrokoko
KANDELABRAR, 1 par, 1900-talets första hälft, nyrokoko, för tre ljus vardera, delbara, dekor med vinblad, höjd 46 cm
Varenr: 4843309
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-11-2017
10:06:00
Se mere
Bordssurtout
BORDSSURTOUT, 1900-talets början, regencystil, England, pläter, flakonger i slipat glas, senapsburk och ströare av glas, höjd ca 29, längd ca 21 cm
Varenr: 4843312
10:12:00
Se mere
Damask Collection. Hvide håndklæder af bomuld (20)
Damask Collection. 20 hvide håndklæder fremstillet af bomuld. Bomulden adskiller sig ved at have have ekstra stærke og lange silkeagtige fibre, der giver bedre blødhed, absorberingsevne og holdbarhed. Bomuldskvalitet 650 gram/kvm. Pakken består af 20 hvide håndklæder i forskellige ...
Varenr: 4763039

DKK 2.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-11-2017
10:51:00
Coasters nysilver
COASTERS, 4 st, nysilver, 1900-tal, botten i trä, diameter ca 9-12 cm
Varenr: 4843334
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 23-11-2017
11:02:00
Se mere
Broderi 1800-tal
BRODERI, signerat och daterat C Schoop 1810, motiv med blommor, 22x25 cm. . PROVENIENS: Russell Bodés samling
Varenr: 4843353
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-11-2017
11:40:00
Se mere
Orientalsk gulvvase
Orientalsk gulvvase. 1900-tallet. H. 59,5 cm. Ø. 22,5 cm. Fremstår med hårrevner samt brugsspor.
Varenr: 4829505
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-11-2017
12:06:00
2 melerede lammeskind (2)
To melerede langhårede bløde skandinaviske lammeskind - Mål henholdsvis ca. 100x66 cm. og110x54 cm. Bemærk at bænk medfølger ikke. Miljørigtigt og skånsomt produceret uden brug af krom for at beholde uldens naturlige egenskaber. (2)
Varenr: 4742805

DKK 1.250 DK, Odense, Kratholmvej 23-11-2017
12:14:00
Ryska reseikoner
RESEIKONER, 2 st, 1800-tal, Ryssland, brons, 22x14,5 resp 16x10,5 cm. . PROVENIENS: Russell Bodés samling
Varenr: 4843367
DKK 3.089 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-11-2017
12:18:00
Se mere
Samling orientalske effekter. (7)
Samling orientalske effekter bestående af, et par cloisonné vaser. H. 26 cm. Par træ stand medfølger. Stor skål med hanke L. 47 cm. Prydvase med låg H. 22 cm. Tallerken Ø. 24 cm. Orientalsk figur H. 15 cm. Fremstår med afskalninger. Kande i form af en fugl. H. 11 cm. Mærker, brugsspor. (7)
Varenr: 4835984
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-11-2017
12:25:00
Hatthylla
HATTHYLLA med krokar. 1900-talets andra hälft, i gulmetall och bronserad rotting längd 100 cm
Varenr: 4843371
DKK 1.390 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-11-2017
12:26:00
Se mere
Et par glaslåger (2)
Et par glaslåger. H. 189,5. B. 65,5 cm. Fremstår med brugsspor. (2)
Varenr: 4828642
13:05:00
2 danske lammeskind - Gyldne (2)
2 danske lammeskind - indfarvede i en rødbrun / gylden nuance. Tyk og blød kvalitet. Modelfotos - bemærk stole medfølger ikke. Man kan frit vælge 2 lammeskind i stakken med de gyldne skind.
Varenr: 4838315

DKK 1.100 DK, Odense, Kratholmvej 23-11-2017
13:32:00
2 danske lyse lammeskind (2)
2 danske lammeskind - lyse. Tyk og blød kvalitet. Mål ligger ca. mellem 138x79 cm. og 102x67 cm. Der er en lille rustplet på bagsiden af det ene skind. Modelfotos - Bemærk stol medfølger ikke.
Varenr: 4825835

DKK 1.100 DK, Kolding, Trianglen 23-11-2017
13:33:00
Elefant udskåret i hårdt træ, 1900/2000
Elefant udskåret af hårdt træ. H. 70, L. 57 cm. 1900/2000. Brugsspor.
Varenr: 4843902
13:37:00
Georg Jensen forgyldte lysholdere og juleuroer (33)
Georg Jensen forgyldt julepynt bestående af: 3 X 2 Lysholdere i original æsker 2 x 1 lysholder i original æske 23 stk. lysholdere i filt holdere1 stk. juleuro fra 2006
Varenr: 4839398
DKK 1.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-11-2017
13:44:00
DKK 1.900
Bordsspegel 1700-tal gustaviansk
BORDSSPEGEL, förgylld samt bronserad, 1700-tal, gustaviansk, dekor av pärlstav, krön med dekor i form av koger, kvicksilverfolierat glas, sannolikt originalförgyllning, höjd ca 59 cm
Varenr: 4843417
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-11-2017
14:22:00
Se mere
Fem kinesiske porcelænsfigurer (5)
Fem kinesiske porcelænsfigurer. 1900-tallet. Højde fra 13,5-21 cm. Fremstår med defekter, enkle afslag medfølger i pose. (5)
Varenr: 4836086
DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 23-11-2017
14:24:00
Neyret Frères, efter Pierre Auguste Cot m.fl. Vævet silke. 'Le Printemps' (2)
Le printemp mfl., af Neyret Frères, efter Pierre Auguste Cot m.fl, vævet silke, sign. monogram NF, ca. 1908. 57 x 31 cm (61 x 35 cm) (2)
Varenr: 4840189
15:12:00
Coasters pläter
COASTERS, 2 st, bl.a WMF, pläter, botten i trä, 18/1900-tal, genombruten dekor, diam ca 12-13,5 cm
Varenr: 4843462
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 23-11-2017
16:16:00
Se mere
 1 2 3 4 5 6 7  >>