Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Boligudstyr i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Ytterfoder i form av svan. 19/2000-tal.
Ytterfoder i form av svan. 19/2000-tal.. Ytterfoder i form av svan. 19/2000-tal. Mässing. Höjd 26,5 cm. Till och med den 31 mars 2015 får du gratis transport på alla varor som du vinner på auktion hos HAV, som skall transporteras via transportfirma. Frakten gäller från Helsingborgs Auktionsverk till den svenska filial eller lagerplats ... Varenr: 3739006 DKK < 1.000 SE, Helsingborg Auktionsverk, Makadamgatan 13-03-2015 11:04:00 DKK 240
Tyg, Anna Sörensson, Våg, vit, trevira satin, 4,5 m
Tyg, Anna Sörensson, Våg, vit, trevira satin, 4,5 m. Tyg, Anna Sörensson, Våg, vit, 4,5 m. Trevira satin, bredd 150 cm, andrasortering. Rekommenderat butikspris SEK 1238. Denna vara tillhör en temaauktion med textilier från Ljungbergs Factory. Varenr: 3675189

DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 01-03-2015 20:42:00 DKK 240
Paraplyställ i svärtat gjutjärn
Paraplyställ i svärtat gjutjärn . Paraplyställ i svärtat gjutjärn. Höjd 53 cm, bredd 33 cm. Varenr: 3732457

DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 02-03-2015 18:29:00 DKK 340
Trälådor (6)
Trälådor (6). Trälådor, sex stycken. Trälådor tillverkade av plank. Med handtag. Höjd ca 31 cm. Bredd ca 67 c. Djup ca 46 cm. Bruksslitage (6) Varenr: 3734197 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 28-02-2015 19:31:00 DKK 280
Ram med 3 st Buddha-figurer i relief
Ram med 3 st Buddha-figurer i relief. Ram med 3 st Buddha-figurer i relief. Ramens mått: 69 x 39 x 6 cm. Ram med glas. Varenr: 3735090

DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 01-03-2015 16:22:00 DKK 320
Papperskorg i metall, 1900-talets mitt
Papperskorg i metall, 1900-talets mitt. Papperskorg i metall, 1900-talets mitt. Rödbrunfärgad med bronserad dekor av girlanger. Genombruten kant. Oval form L: 34, H: 31 cm. Slitage, småbucklor, färgbortfall. Varenr: 3738216 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 05-03-2015 19:32:00 DKK 240
Rysk vinthund, prydnad i naturlig storlek
Rysk vinthund, prydnad i naturlig storlek. Rysk vinthund, keramik. Golvprydnad i naturlig storlek. H 86 cm. Glasyr-/färgbortfall på nosen. Varenr: 3738485 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 04-03-2015 19:07:00 DKK 240
Dörrhand i vitmetall, England
Dörrhand i vitmetall, England. Dörrhand i vitmetall, England. I form av kvinnohand med äpple. Total längd: 21 cm. Märkt CF. Bruksslitage. Varenr: 3740368 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 05-03-2015 19:36:00 DKK 260
Väggdekoration i form av sol, i mässing
Väggdekoration i form av sol, i mässing. Väggdekoration i form av sol, i mässing. Relief. Diam. 62 cm. Varenr: 3740385 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 05-03-2015 20:53:30 DKK 240
Askfat, Ljungberg-Bäckström Askfat. Vitmetall
Askfat, Ljungberg-Bäckström Askfat. Vitmetall. Askfat, Ljungberg-Bäckström Askfat.Mått 12x12 cm. Märkt Design Ljungberg-Bäckström World Patent Ultima 15 Import Distributor Pascha AB. Lund Sweden. Mindre slitage. Varenr: 3740740 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 04-03-2015 20:14:00 DKK 260
Emaljskylt ´Sofiebergsvägen´ 1900-tal
Emaljskylt ´Sofiebergsvägen´ 1900-tal. Emaljskylt ´Sofiebergsvägen´ 1900-tal. L62,5 cm, H13 cm. Skador och patina. Varenr: 3743061 DKK < 1.000 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 05-03-2015 19:33:00 DKK 240
4st mått krönta med liters storlek. (4)
4st mått krönta med liters storlek. (4). 4st mått krönta med liters storlek. H9-18 cm .Patina. (4) Varenr: 3743064 DKK < 1.000 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 05-03-2015 18:09:00 DKK 280
Fat i nysilver Dufva
Fat i nysilver Dufva. FAT med grepe, 1 par, Dufva, nysilver, genombruten dekor av meanderslinga, höjd 7, 22,5x29 cm Varenr: 3743099 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 05-03-2015 11:20:00
Se mere
Sockerskål nysilver GAB
Sockerskål nysilver GAB. SOCKERSKÅL, nysilver, empirestil, GAB, genombruten dekor insats i grönt glas, höjd med hänkel ca 16 cm Varenr: 3743196 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 05-03-2015 18:40:00
Se mere
Sängöverkast för enkelsäng
Sängöverkast för enkelsäng. SÄNGÖVERKAST, 2+1, med kappa för enkelsängar, 1950-tal Varenr: 3744736 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 06-03-2015 11:04:00
Se mere
Gardintyger
Gardintyger . GARDINTYGER, siden, det vita ca 10 meter resp det med hundtandsmönster ca 4 meter Varenr: 3744847 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 06-03-2015 18:52:00
Se mere
Bägare nålfat såsslev i silver
Bägare nålfat såsslev i silver. BÄGARE, 2 st, NÅLFAT, 1850-tal, SÅSSLEV, 1884, SKAFT till brevkniv, silver, FÖRSTORINGSGLAS, DOSA i bemålat trä, 1800-tal samt ram i nysilver medföljer Varenr: 3744849 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 06-03-2015 19:00:00
Se mere
Buddhafigur, huvud, skulptur
Buddhafigur, huvud, skulptur . Buddha, huvud. Skulptur. Bemålat och patinerat konstmaterial. Höjd 60 cm. Varenr: 3745051

DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 03-03-2015 17:29:00 DKK 320
Tyg, Eva Jemt, Cluster, lime, trevira, 5 m
Tyg, Eva Jemt, Cluster, lime, trevira, 5 m. Tyg, Eva Jemt, Cluster, lime, 5 m. Trevira, bredd 150 cm, andrasortering. Denna vara tillhör en temaauktion med textilier från Ljungbergs Factory. Varenr: 3447360

DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 01-03-2015 18:59:00 DKK 240
Hängare Hatthylla Vit. Hängare med Paul Smith tyg
Hängare Hatthylla Vit. Hängare med Paul Smith tyg. Hängare Hatthylla Vit. Hängare med Paul Smith tyg. 12 krokar på hållaren. Mönster kan variera från bilden. L. 66 cm. H. 16 cm. Ø knarra huvud 5,5 cm.Udstillingsmodel visas med några repor Varenr: 3744916 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 06-03-2015 20:13:00 DKK 300
Bokstöd, ett par, gjutjärn
Bokstöd, ett par, gjutjärn. Bokstöd, ett par, patinerat gjutjärn. 1800/1900-tal. Mått H 19 cm. OBS! böcker medföljer ej. Varenr: 3746209 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 07-03-2015 20:05:00 DKK 240
Antik resekoffert/byrå samt dekorelement, 1900-talets början (2)
Antik resekoffert/byrå samt dekorelement, 1900-talets början (2). Antik resekoffert/byrå, 1900-talets början. Läder och metallbeslag. Lådinredning. Ett band med namnbroderi: Ackermann Berlin. H: 136, B: 57, D: 32 cm. Front/lock samt låda saknas. Trasiga handtag/beslag, bruksslitage. Dekorelement, halvkolonn i bemålad trä. H: 96 cm. Varenr: 3738332 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 05-03-2015 19:35:00 DKK 240
Zwei Ascher / kleine Standascher in Metall (2)
Zwei Ascher / kleine Standascher in Metall (2). Zwei Ascher / kleine Standascher in Metall. Klassisch reduzierte Konstruktion aus Metall, runde Standfläche mit Schaft. Unbezeichnet. Ein Ascher mit Glaseinsatz. Maße je H. ca. 51,5 cm, Durchmesser des Standfußes: ca. 18 cm, Durchmesser oben ca. 22 cm. Alters- und Gebrauchsspuren, Kratzer und ... Varenr: 3682033 DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 05-03-2015 20:05:00 DKK 298
Bache & Bendix Becker, Blumentopf / Vase und Schale aus der Botanica für Kähler Design
Bache & Bendix Becker, Blumentopf / Vase und Schale aus der Botanica für Kähler Design. Bache & Bendix Becker, Blumentopf / Vase und Schale aus der Botanica für Kähler Design. Blumentopf / Flowerpot: Steingut, graublau. Maße ca. Ø 22 cm, H. ca. 21 cm; Schale / flache Schlüssel / Fad: Steingut, graublau. Maße ca. Ø 40 cm. In den Originalverpackungen. Leichte Alters- und ... Varenr: 3736279 DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 02-03-2015 20:20:00 DKK 373
Äggkokare och hållare
Äggkokare och hållare. ÄGGKOKARE, ÄGGHÅLLARE, 2 st, omkring 1900, koppar, nysilver resp gulmetall, en märkt Mappin & Webbs London & Sheffield, höjd 15-25 cm Varenr: 3737669 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 02-03-2015 18:16:00
Se mere
Tekanna och skål i järn
Tekanna och skål i järn. TEKANNA, järn, höjd med handtag ca 20 cm, SKÅL, handhamrat patinerat järn, Lars Jaensson för Kalmar hemslöjd 1989, höj d9, diameter 26 cm Varenr: 3739498 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 01-03-2015 19:57:00
Se mere
Bordsspegel rokokostil
Bordsspegel rokokostil. BORDSSPEGEL, 1900-talets första hälft, rokokostil, förgylld och bemålad, ca 56x42 cm Varenr: 3739718 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 02-03-2015 21:00:00
Se mere
Ägghållare och karott
Ägghållare och karott . ÄGGHÅLLARE, FAT på fötter, KAROTT med insats, delvis nysilver, fatets diameter 37 cm Varenr: 3739729 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 02-03-2015 21:10:00
Se mere
Ägghållare mm nysilver
Ägghållare mm nysilver. ÄGGHÅLLARE, ÄGGKOPP, VINBÄGARE, omkring 1900, nysilver, hållarens höjd 28 cm Varenr: 3739732 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 02-03-2015 21:14:00
Se mere
Bricka omkring 1900
Bricka omkring 1900. BRICKA, omkring 1900, bemålad plåt, dekor av kinesiserande dekor i guld, ca 63x52 cm Varenr: 3739735 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 02-03-2015 21:20:00
Se mere
 1 2 3 4 5 6 7  >>