Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Boligudstyr i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Simon Legald, Satz von drei Vasen aus der Nyhavn Vase Serie für Normann Copenhagen (3)
Simon Legald, Satz von drei Vasen aus der Nyhavn Vase Serie für Normann Copenhagen (3). Simon Legald, Satz von drei Vasen aus der Nyhavn Vase Serie für Normann Copenhagen. Farben: 2 x Ausführung in pflaume, 1 x in creme. Material: Porzellan. Ausführung X-groß: Maße je H. ca. 34.5cm, Ø ca. 24.5 cm. Bezeichnet. In den Originalverpackungen. Leichte Alters- und Gebrauchsspuren, teils... Varenr: 3951238 DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 07-09-2015 20:07:00 DKK 299
Kakfat, aluminium, 3 våningar
Kakfat, aluminium, 3 våningar. Kakfat, aluminium, 3 våningar. Höjd: 52 cm Varenr: 3899598

DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 04-09-2015 18:51:00 DKK 335
Bricka 1900-talets första hälft i trä och teckning
Bricka 1900-talets första hälft i trä och teckning. Bricka 1900-talets första hälft i trä och teckning. Ram i trä, detaljer i metall. Mått 63x45 cm. Slitage, del saknas i ram. Varenr: 3937001 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 07-09-2015 20:00:00 DKK 236
Erik Höglund, ljusstake, Boda trä
Erik Höglund, ljusstake, Boda trä. Ljusstake formgiven av Erik Höglund (1932-1998). Framställd av Boda trä. Höjd 11 cm, längd 27 cm. Märkt under foten. Bruksspår, spricka. Varenr: 3937345 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 03-09-2015 17:20:00 DKK 236
Vagnslyktor, 1 par, 18/1900-tal (2)
Vagnslyktor, 1 par, 18/1900-tal (2). Vagnslyktor, 1 par, 18/1900-tal. Bemålad plåt. Glas. Längd 44 cm. Bucklor. Senare bemålade. (2) Varenr: 3943651 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 08-09-2015 12:25:18 DKK 236
Samling vintage lås och mässingshandtag (18)
Samling vintage lås och mässingshandtag (18). Samling vintage lås och mässingshandtag. Bruksslitage. (18) Varenr: 3945688 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 03-09-2015 15:47:00 DKK 295
2 st. Tesamovarer
2 st. Tesamovarer. 2 st. Tesamovarer, kabel saknas. H. 33 - 37 cm. Bruksslitage. Varenr: 3948546 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 09-09-2015 17:04:00 DKK 236
Karaff och ställ i smide och glas
Karaff och ställ i smide och glas. Karaff och ställ i smide och glas. Karaff med pip, smide dekorerat i form av blad, karaff etsad dekor. Varenr: 3956148 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 06-09-2015 20:14:00 DKK 236
Miniatyrbyrå, smyckeskrin, Kina
Miniatyrbyrå, smyckeskrin, Kina. Miniatyrbyrå, smyckeskrin, Kina. Beslag i metall. Några lådor med inredning för smycken. Höjd 58 cm, bredd 25,5, djup 20 cm. En sida något solblekt. Varenr: 3956538 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 08-09-2015 18:49:00 DKK 256
Paraplyställ i svärtat gjutjärn
Paraplyställ i svärtat gjutjärn . Paraplyställ i svärtat gjutjärn. Höjd 53 cm, bredd 33 cm. Varenr: 3958509

DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 05-09-2015 13:11:00 DKK 236
Kandelaber, Erik Höglund (1932-1998) för Boda Smide, Ljushållare
Kandelaber, Erik Höglund (1932-1998) för Boda Smide, Ljushållare. Kandelaber, Erik Höglund (1932-1998) för Boda Smide, Tre ljushållare. Smide, behängd med blåfärgade glasprismor. Höjd 47 cm. Bredd 37 cm, En prisma saknas. Slitage. Varenr: 3959225 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 09-09-2015 14:09:00 DKK 236
Bordsfläkt, General Electrics, USA, omkring 1900-talets mitt
Bordsfläkt, General Electrics, USA, omkring 1900-talets mitt. Fläkt, General Electrics, omkring 1900-talets mitt. USA. Bemålad metall och plast. Höjd: 36 cm. Fungerar vid test. Transformator för eluttag medföljer. Bruksslitage, patina. Lauritz.com garanterar ej funktionen. Varenr: 3932073 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 03-09-2015 15:15:00 DKK 236
Skrin, tenn, 1920-tal
Skrin, tenn, 1920-tal. Skrin, tenn, 1920-tal. Hamrat tenn med gul sten. Med inskription och datering 1925. L 15,5 D 11 H 6 cm. Varenr: 3956650 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 08-09-2015 18:51:00 DKK 236
Paraplyställ i svärtat gjutjärn . Paraplyställ i svärtat gjutjärn. Höjd 53 cm, bredd 33 cm. Varenr: 3958514

DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 03-09-2015 13:13:00 DKK 236
Vägglampor/sänglampor 2 st (2)
Vägglampor/sänglampor 2 st (2). Vägglampor/sänglampor 2 st. Etikettmärkta EVÅ, Värnamo Sweden. Gulmetall. Ställbara ljuskällor. Längd 33 cm. Bruksslitage. Varenr: 3958580 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 09-09-2015 19:53:00 DKK 236
Mika Tolvanen, Drei Restore Aufbewahrungskörbe / Körbe für Muuto (3)
Mika Tolvanen, Drei Restore Aufbewahrungskörbe / Körbe für Muuto (3). Mika Tolvanen, Drei Restore Aufbewahrungskörbe / Körbe für Muuto. Material Filz (Polyethylenterephthalat = PET); Farbe: 3 x in blau. Abmessungen Höhe: 23 cm, Tiefe: 35 cm, Länge: 48 cm. Leichte Alters- und Gebrauchsspuren, geringe, partielle Bereibungen (3) Varenr: 3951244 DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 06-09-2015 20:25:00 DKK 336
Finn Juhl, Zwei Schalen / Schüsseln Modell FJ Bowl 1 für ArchitectMade (2)
Finn Juhl, Zwei Schalen / Schüsseln Modell FJ Bowl 1 für ArchitectMade (2). Finn Juhl, Zwei Schalen / Schüsseln Modell FJ Bowl 1 für ArchitectMade. Ausführung in massivem Teak, Maße H. je ca. 5 cm, Durchmesser ca. 15 cm. Leichte Alters- und Gebrauchsspuren, teils kleine Kratzer und geringe, partielle Bereibungen (2). Varenr: 3951245 DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 06-09-2015 20:17:00 DKK 3.172
Zwei Vasen von Lyngby (2)
Zwei Vasen von Lyngby (2). Zwei Vasen von Lyngby. Klassisch reduzierte Formgebung in Glas, 1 x H. ca. 20 cm (Klarglas), 1 x H. ca. 25 cm (Glas Grey smoked. Bezeichnet. In den Originalverpackungen. Leichte Alters- und Gebrauchsspuren, teils kleine Kratzer und geringe, partielle Bereibungen (2). Varenr: 3951241 DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 08-09-2015 20:17:00 DKK 336
Dubbelfodrad gardin
Dubbelfodrad gardin. GARDIN, dubbelfodrad, gulrandig, med sydda gardinringar, bredd ca 130, längd ca 230 cm Varenr: 3951019 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 03-09-2015 21:03:00
Se mere
Barnbild 1900-talets andra hälft
Barnbild 1900-talets andra hälft. BIL, för barn, 1900-talets andra hälft, lackerad plåt, plastdetaljer, sitthöjd 28, längd ca 74 cm Varenr: 3955150 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 06-09-2015 13:30:00
Se mere
Kandelaber Ander
Kandelaber Ander. GUNNAR ANDER, kandelaber, Ystad metall, för 6 ljus mässing, höjd 27 cm Varenr: 3955235 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 06-09-2015 21:36:00
Se mere
Spegel Karl Johan
Spegel Karl Johan. SPEGEL, Karl Johan, fanérad i mahogny, svärtade detaljer, ca 102x47 cm Varenr: 3955264 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 07-09-2015 13:00:00
Se mere
Spegellampett barockstil
Spegellampett barockstil. SPEGELLAMPETT, barockstil, 1900-tal, patinerad, rikt dekorerad med delvis genombrutna rocailler, en ljusarm, höjd ca 39 cm Varenr: 3957700 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 08-09-2015 11:42:00
Se mere
Ramar gustaviansk stil
Ramar gustaviansk stil. RAMAR, 5 st, förgyllda, gustaviansk stil, RAM, mahogny, innehållande varierande gravyrer, delvis 1800-tal Varenr: 3957722 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 08-09-2015 14:28:00
Se mere
Herrbetjänt
Herrbetjänt. HERRBETJÄNT, "Pressboy", Tyskland, 1900-talets senare del, betsad bok, med elektrisk byxpress, höjd ca Varenr: 3957725 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 08-09-2015 14:49:00
Se mere
Spegel barockstil
Spegel barockstil. SPEGEL, barockstil, 1900-tal, ram i ek samt med bronserad reliefdekor, yttermått ca 80 x 70 cm Varenr: 3957754 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 08-09-2015 18:28:00
Se mere
Adam Hoff & Poul Ostergaard klädhäöngare
Adam Hoff & Poul Ostergaard klädhäöngare . ADAM HOFF & POUL OSTERGAARD, klädhängare, Adam Hoff & Poul Ostergaard, massiv mahogny, höjd 27, bredd 55 cm Varenr: 3957765 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 08-09-2015 19:21:00
Se mere
Barnstolar, BA-serien, formgivare Stephan Gip (2)
Barnstolar, BA-serien, formgivare Stephan Gip (2). Barnstolar, BA-serien, formgivare Stephan Gip, Gärsnäs, 1960-tal, totalt 2 st. Etikettmärkta. Höjd 58 cm bredd 32 cm djup 28 cm. Bruksslitage. Varenr: 3958578 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 08-09-2015 18:45:00 DKK 236
Mässingsljusstakar
Mässingsljusstakar. LJUSSTAKAR, 1 par, 1800-talets andra hälft, i mässing, höjd ca 28 cm Varenr: 3959360 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 09-09-2015 20:00:00
Se mere
Fat Georg Toth
Fat Georg Toth. GEORG TOTH, fat, smide, signerat och daterat G Toth 1993, inköpt på Nordiska Galleriet, ca 28x28 cm. Skador: bruksslitage Varenr: 3959380 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 09-09-2015 21:00:00
Se mere
 1 2 3 4 5 6  >>