Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Boligudstyr i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Alexander Lervik, bordsuppsats, 'Servitören', röd
Alexander Lervik, bordsuppsats, 'Servitören', röd. Bordsuppsats, Servitören, formgiven av Alexander Lervik för Tingest. Tillverkad i rödlackerad plåt. Max bredd 31 cm, diameter fot 18,5 cm, höjd 42 cm. Ny i originalkartong. Varenr: 3801105

DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 24-05-2015 19:35:00 DKK 242
Jardinjär jugend
Jardinjär jugend. JARDINJÄR, 1900-talets första kvartal, jugend, nysilver, insats av slipat glas, delvis genombruten dekor samt hänklar, kulfötter, märkt AE & Co, längd ca 32 cm Varenr: 3843186 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 24-05-2015 20:03:00
Se mere
Stenskiva, 76 x 130
Stenskiva, 76 x 130. Stenskiva med rundade hörn. 76 x 130. Repor förekommer. Varenr: 3844924 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 23-05-2015 20:54:00 DKK 242
Dekorationsdelar i gjutet material (11)
Dekorationsdelar i gjutet material (11). Dekorationsdelar i gjutet/bränt material. Vissa förgyllda. Rosetter mm. (11) Varenr: 3845541 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 27-05-2015 20:05:54 DKK 262
Malmklockor (2)
Malmklockor (2). Malmklockor samt en upphängning i metall. En av dem en skeppsklocka. H: 20 cm vardera. Bruksslitage. Upphängning senare bemålad. Varenr: 3845551 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 28-05-2015 19:15:00 DKK 262
Paraplyställ i svärtat gjutjärn
Paraplyställ i svärtat gjutjärn . Paraplyställ i svärtat gjutjärn. Höjd 53 cm, bredd 33 cm. Levereras i emballage. Varenr: 3831216

DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 23-05-2015 17:46:00 DKK 242
Våg, Lindells Vågfabrik AB, Jönköping, omkring 1900-talets mitt
Våg, Lindells Vågfabrik AB, Jönköping, omkring 1900-talets mitt. Våg, Lindells Vågfabrik AB, Jönköping, omkring 1900-talets mitt. Vitlackerad samt rostfri metall. Höjd 46 cm, bredd 65 cm. Bruksspår. Varenr: 3848486 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 28-05-2015 13:37:00 DKK 242
Paraplyställ
Paraplyställ. Paraplyställ. Cylinderformat. Stiliserad dekor i blått mot vit botten. Höjd 45 cm, Ø 20 cm. Varenr: 3849542

DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 25-05-2015 15:01:00 DKK 242
Timplåda 1800-tal
Timplåda 1800-tal. TIMPLÅDA, daterad 1857, rödmålad, skjutlocket med polykromdekor av kurbits, höjd ca 13, 31x25 cm Varenr: 3850623 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 29-05-2015 18:36:00
Se mere
Alexander Lervik, bordsuppsats, 'Servitören', röd. Bordsuppsats, Servitören, formgiven av Alexander Lervik för Tingest. Tillverkad i rödlackerad plåt. Max bredd 31 cm, diameter fot 18,5 cm, höjd 42 cm. Ny i originalkartong. Varenr: 3801104

DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 25-05-2015 18:47:00 DKK 242
Alexander Lervik, bordsuppsats, 'Servitören', svart
Alexander Lervik, bordsuppsats, 'Servitören', svart. Bordsuppsats, Servitören, formgiven av Alexander Lervik för Tingest. Tillverkad i svartlackerad plåt. Max bredd 31 cm, diameter fot 18,5 cm, höjd 42 cm. Ny i originalkartong. Denna vara ingår i temaauktionen ”Svensk Samtida Design”. Föremålen visas i Köpkvarteren i Sickla hörnet Smedjegatan ... Varenr: 3829605

DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 25-05-2015 18:04:00 DKK 242
Tidningsställ i sheshamträ med genombruten dekor i metal och trä.
Tidningsställ i sheshamträ med genombruten dekor i metal och trä.. Tidningsställ i sheshamträ med genombruten dekor i metal och trä. Höjd 55,5 cm, bredd 36,5 cm, djup 14,5 Varenr: 3808433

DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 25-05-2015 13:16:00 DKK 242
Paraplyställ
Paraplyställ. Paraplyställ i form av golfbag. H 53 cm. Smärre bruksslitage. Varenr: 3851558 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 29-05-2015 20:19:00 DKK 242
Tavla med inramade reproduktioner av antika europeiska svard
Tavla med inramade reproduktioner av antika europeiska svard. Tavla med 6 st inramade svärd, dessa är miniatyrreproduktioner av antika europeiska svärd. Ramad bakom glas i så kallad 'shadow box'. Mått: 69 cm x 54 cm, D. 6 cm. Varenr: 3802289

DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 25-05-2015 13:15:00 DKK 282
Blomsterställning
Blomsterställning. Blomställning i form av torso. Bemålat järn. Höjd 160 cm. Varenr: 3844306 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 25-05-2015 19:13:00 DKK 262
Ishinkar Italienska
Ishinkar Italienska. ISHINKAR, 2 st., 1900-tal, vitmetall med glasinsats, märkta "Macabo Made in Italy Gusano Milanino" undertill, höjd ca 32 resp 35 cm Varenr: 3852100 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 30-05-2015 12:04:00
Se mere
Askfat tre till uteruk, metall
Askfat tre till uteruk, metall. Askfat tre till uteruk, metall.Tre askfat i gul metall på ställning av svart metall. Höjd inklusive ställning ca 60 cm.Bruksslitage, smuts. Varenr: 3848195 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 27-05-2015 20:03:00 DKK 262
Brasskärm 1800/1900-tal
Brasskärm 1800/1900-tal. Brasskärm 1800/1900-tal i metall. Höjd bredd 54 cm, höjd 104 cm. Åldersrelaterat slitage. Varenr: 3836911 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 29-05-2015 19:03:00 DKK 242
Skrivbordsuppsats, marmor, 1940-tal
Skrivbordsuppsats, marmor, 1940-tal. Skrivbordsuppsats, marmor, 1940-tal. Bestående av skrivställ med bläckhorn, brevställ, press, samt sigillstamp. Minimala bruksspår. Varenr: 3851439 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 29-05-2015 20:22:00 DKK 242
Skulptur af bronze forestillende thailandsk buddha
Skulptur af bronze forestillende thailandsk buddha. Skulptur forestillende thailandsk buddha, støbt i bronze. Monteret på sokkel af sortlakeret træ. H. 18 cm. Varenr: 3600996

DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 29-05-2015 20:50:00 DKK 500
Samling brugskunst/ køkkenudstyr, 1960'erne
Samling brugskunst/ køkkenudstyr, 1960'erne. Samling brugskunst/ køkkenudstyr af grønt plast og melamin, heriblandt Margretheskål, køleboks, bestik m.m. 1960'erne. H. 2-39 cm. Fremstår med brugsslitage og enkelte små hak og revner. Varenr: 3842239 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-05-2015 18:20:00 DKK 325
D. Fagioli & Son, Holborn. Engelsk banjoformet af fineret mahogni
D. Fagioli & Son, Holborn. Engelsk banjoformet af fineret mahogni. D. Fagioli & Son, Holborn. Engelsk banjoformet barometer i kasse af fineret mahogni mm., svanehalsformet top, monteret med termometer, hygrometer, vaterpas og barometer, skive af forniklet metal. H. 121 cm. Fremstår med lette brugsspor. Varenr: 3844713 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 27-05-2015 13:22:14 DKK 350
Herbert Krenchel. Krenitskåle, rød og gul (2)
Herbert Krenchel. Krenitskåle, rød og gul (2) . Herbert Krenchel født 1922. To Krenitskåle af metal med rød og gul emalje. H. 14, Ø 25 cm samt H. 11 Ø 25 cm. Gul skål med slitage, overfladerust i kant. Varenr: 3845069 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 25-05-2015 20:03:00 DKK 775
Piedestal med marmorplade
Piedestal med marmorplade. En piedestal af hvidmalet træ med marmorplade. H. 80 Ø 40 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 3845873 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28-05-2015 19:50:00 DKK 300
Replica the beholdere i 1800 talsstil (3)
Replica the beholdere i 1800 talsstil (3). Replica the beholdere af træ og metal udformet som æbler og pærer h.14 til 22 cm. Ikke fungerende låse. Engelsk 1800 tals stil 20 årh. Varenr: 3846971 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-05-2015 17:46:00 DKK 300
Samling genstande til borddækning 42 stk. (42)
Samling genstande til borddækning 42 stk. (42). 12 hvide porcelænsopsatser H. 10,5 cm Ø. 22 cm. 19 glasvaser til enkelt blomst H. 31,5 cm. 11 glaslysestager H. 5,5 cm. (42) Varenr: 3847864 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 28-05-2015 20:43:00 DKK 300
Tower. Globus
Tower. Globus . Globus på stand af nøddetræ. 1900-tallet. H. 41 cm. Fremstår med slitage og globen støder på holder ved rotering. Varenr: 3834525 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-05-2015 15:13:00 DKK 300
Lysestage af bronze
Lysestage af bronze. Lysestage med abe af patineret bronze. H 39 cm. Varenr: 3836919 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-05-2015 20:13:00 DKK 300
Skulptur af støbt cement i form af kyssende børn
Skulptur af støbt cement i form af kyssende børn. Skulptur af støbt cement i form af kyssende børn. H. 49 cm. Varenr: 3837176 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 26-05-2015 19:17:00 DKK 300
4 sæt Lak skåle sæt af 3 natur. 1 sæt i hver lille kasse (4)
4 sæt Lak skåle sæt af 3 natur. 1 sæt i hver lille kasse (4). 4 sæt Lak skåle sæt af 3 natur. 1 sæt i hver lille kasse (4)Denne vare er en del af en samlet serie hos Lauritz.com i Herning, med Brugskunst og kunsthåndværk fra Thailand, Bali og Vietnam, i forbindelse med et virksomhedsophør. Se alle varer fra auktionen her Varenr: 3837388

DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 27-05-2015 20:26:00 DKK 300
 1 2 3 4 5 6 7  >>