Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Boligudstyr i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Vier flache Teller / Platten aus der White Elements Serie und ein tiefer Teller aus der White Fluted Serie von Royal Copenhagen (5)
Vier flache Teller / Platten aus der White Elements Serie und ein tiefer Teller aus der White Fluted Serie von Royal Copenhagen (5). Vier flache Teller / Platten aus der White Elements Serie und ein tiefer Teller aus der White Fluted Serie von Royal Copenhagen. Teller aus Porzellan mit Dekor, Design von Louise Campbell (White Elementzs), Ø je ca. 25 cm (flache Teller: Nummer 2597625) und Ø je ca. 21 cm (tiefer Teller: Nummer ... Varenr: 3802736 DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 30-04-2015 20:25:00 DKK 448
Bricka, 1940-tal, Fåglar samt detaljer av pärlamor
Bricka, 1940-tal, Fåglar samt detaljer av pärlamor. Bricka, 1940-tal, Motiv av Fåglar vid sjökant. Målade dekor med detaljer i pärlamor. Glas samt förkromad metall. Mått: 52 x 33 cm. Framstår med mindre åldersrelaterade bruksspår. Varenr: 3810425 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 04-05-2015 13:59:00 DKK 239
Herrbetjänt, Fratelli Reguitti, Italien
Herrbetjänt, Fratelli Reguitti, Italien. Herrbetjänt, Fratelli Reguitti, Italien. Herrbetjänt formgiven av Ico Parisi för Fratelli Reguitti, Italien. Betsat trä med detaljer i mässing. På hjultrissor. Märkt FR Made in Italy. Höjd 106 cm. Bruksslitage. Varenr: 3814248 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 30-04-2015 15:05:00 DKK 259
Serveringsvagn, metall och träimitation, 1900-talets andra hälft
Serveringsvagn, metall och träimitation, 1900-talets andra hälft. Serveringsvagn, metall och träimitation, 1900-talets andra hälft. Två våningar med genombruten kant. Hjultrissor. Svärtade ben. Höjd 71 cm, bredd 46 cm, längd 82 cm. Repor, ostadig, hjul med korrosion. Varenr: 3814816 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 29-04-2015 11:19:02 DKK 239
Jordglob, 1900-talets mitt
Jordglob, 1900-talets mitt. Jordglob, 1900-talets mitt. Fot i svartlackerad metall. Höjd 40 cm, Ø 30 cm. Fläckar, bruksspår. Varenr: 3815212 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 29-04-2015 19:16:00 DKK 279
Buddhafigur, huvud, skulptur
Buddhafigur, huvud, skulptur . Buddha, huvud. Skulptur. Bemålat och patinerat konstmaterial. Höjd 60 cm. Varenr: 3815704

DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 29-04-2015 19:19:00 DKK 319
Paraplyställ i svärtat gjutjärn
Paraplyställ i svärtat gjutjärn . Paraplyställ i svärtat gjutjärn. Höjd 53 cm, bredd 33 cm. Levereras i emballage. Varenr: 3818111

DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 01-05-2015 13:09:00 DKK 239
Herbert Krenchel, Krenitskålar (5)
Herbert Krenchel, Krenitskålar (5). Herbert Krenchel. Krenitskålar av metall med orangeröd emalj, 5 stycken. Formgiven 1953. Framställd hos Torben Ørskov. Diameter 9,5-25 cm. Framstår med slitage och nagg. Varenr: 3818607 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 30-04-2015 20:19:00 DKK 379
2 st tråg, allmoge, 1800-tal
2 st tråg, allmoge, 1800-tal. 2 st tråg, allmoge 1800-tal. Det ena bemålat. Längd: 119 cm resp 71 cm. Ställvis med avslag, torrsprickor. Varenr: 3818726 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 03-05-2015 16:30:00 DKK 239
Ljusstakar
Ljusstakar. LJUSSTAKAR, 1 par, nysilver, 1950-tal, höjd 13,5 cm Varenr: 3819083 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 02-05-2015 14:32:00
Se mere
Ljusstake, 1960-tal
Ljusstake, 1960-tal. Ljusstake, 1960-tal. Femarmad ljusstake behänd med stjärnor. Rund sockel i teak. H 34. En stjärna saknas. Varenr: 3785477 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 04-05-2015 19:16:00 DKK 239
Alexander Lervik, bordsuppsats, 'Servitören', röd
Alexander Lervik, bordsuppsats, 'Servitören', röd. Bordsuppsats, Servitören, formgiven av Alexander Lervik för Tingest. Tillverkad i rödlackerad plåt. Max bredd 31 cm, diameter fot 18,5 cm, höjd 42 cm. Ny i originalkartong. Denna vara ingår i temaauktionen ”Svensk Samtida Design”. Föremålen visas i Köpkvarteren i Sickla hörnet Smedjegatan och ... Varenr: 3801098

DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 28-04-2015 20:35:00 DKK 239
Skärbrädor bestickskorg tråg
Skärbrädor bestickskorg tråg. SKÄRBRÄDOR, vitt porslin, BESTICKSKORG, TRÅG, 3 st, sekelskiftet 1900, skärbrädernas längd 26-28-29,5 cm, trågens längd 63-66 cm Varenr: 3820921 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 04-05-2015 20:15:00
Se mere
Spiskatt/dörrstopp i gjutjärn
Spiskatt/dörrstopp i gjutjärn. Spiskatt/dörrstopp i gjutjärn. H. 32 cm. Nyare tillverkning. Modellfoto. Varenr: 3806550 DKK < 1.000 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 01-05-2015 19:05:00 DKK 239
Tidningsställ i sheshamträ med genombruten dekor i metal och trä.
Tidningsställ i sheshamträ med genombruten dekor i metal och trä.. Tidningsställ i sheshamträ med genombruten dekor i metal och trä. Höjd 55,5 cm, bredd 36,5 cm, djup 14,5 Varenr: 3808433

DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 02-05-2015 20:03:00 DKK 239
Emaljskylt, AUTO-LITE, replika
Emaljskylt, AUTO-LITE, replika. Emaljskylt, AUTO-LITE, replika. H28,5 cm, L34 cm. Varenr: 3809771 DKK < 1.000 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 01-05-2015 17:19:37 DKK 239
Lykta 1800-tal med originalfärg
Lykta 1800-tal med originalfärg. Lykta 1800-tal med originalfärg. H27 cm, 15 x 15 cm. Målning med kraftigt slitage. Glas med sprickor. Skador. Varenr: 3822845 DKK < 1.000 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 05-05-2015 12:39:52 DKK 239
Amplar, hängmodell, samtida tillverkning (23)
Amplar, hängmodell, samtida tillverkning (23). Samling krukor, hängmodell, samtida tillverkning. Vitmålad keramik, upphängning med svarta kedjor. Höjd 14 / 50 cm, Ø 14 cm. Framstår som nya och oanvända. (23) Varenr: 3819418 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 05-05-2015 15:58:00 DKK 239
Ljusstakar, gjutjärn, samtida tillverkning (10)
Ljusstakar, gjutjärn, samtida tillverkning (10). Ljusstakar, gjutjärn, samtida tillverkning. Vitmålade. Olika modeller, fem par. Höjd 12-24 cm. (10) Varenr: 3822116 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 06-05-2015 19:42:00 DKK 239
Ljusstakar, vitmålat gjutjärn, samtida tillverkning (11)
Ljusstakar, vitmålat gjutjärn, samtida tillverkning (11). Ljusstakar, vitmålat gjutjärn, samtida tillverkning. Olika modeller varav fyra par. Höjd 19-23 cm. (11) Varenr: 3822113 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 04-05-2015 20:43:00 DKK 239
Ljusstakar, gjutjärn, samtida tillverkning (13)
Ljusstakar, gjutjärn, samtida tillverkning (13). Ljusstakar, gjutjärn, samtida tillverkning. Patinerade. Olika modeller varav fem par. Höjd 12-33 cm. (13) Varenr: 3819414 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 05-05-2015 20:44:00 DKK 239
Alexander Lervik, bordsuppsats, 'Servitören', vit
Alexander Lervik, bordsuppsats, 'Servitören', vit. Bordsuppsats, Servitören, formgiven av Alexander Lervik för Tingest. Tillverkad i vitlackerad plåt. Max bredd 31 cm, diameter fot 18,5 cm, höjd 42 cm. Ny i originalkartong. Denna vara ingår i temaauktionen ”Svensk Samtida Design”. Föremålen visas i Köpkvarteren i Sickla hörnet Smedjegatan och ... Varenr: 3801161

DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 28-04-2015 20:17:00 DKK 279
Ljusstakar, vitmålat gjutjärn, samtida tillverkning (9)
Ljusstakar, vitmålat gjutjärn, samtida tillverkning (9). Ljusstakar, gjutjärn, samtida tillverkning. Vitmålade. Totalt nio stycken. Höjd 12-24 cm. (9) Varenr: 3822123 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 05-05-2015 15:25:00 DKK 239
Hay Design, Serviertablett / Tablett / Dekoschale Modell Marble Tray groß / large in weiß für Hay
Hay Design, Serviertablett / Tablett / Dekoschale Modell Marble Tray groß / large in weiß für Hay. Hay Design, Serviertablett / Tablett / Dekoschale Modell Marble Tray groß / large in weiß für Hay. Entwurf / Einführungsjahr: 2011. Carrara-Marmor. Maße ca. 54 cm x 25 cm, H. ca. 4,5 cm. Alters- und Gebrauchsspuren, teils kleine Kratzer und geringe, partielle Bereibungen Varenr: 3802717 DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 30-04-2015 20:05:00 DKK 336
Finn Juhl, Zwei Tabletts / Wendetabletts Modell Turning Tray für Architect Made (2)
Finn Juhl, Zwei Tabletts / Wendetabletts Modell Turning Tray für Architect Made (2). Finn Juhl, Zwei Tabletts / Wendetabletts Modell Turning Tray für ArchitectMade. Ausführung einmal klein: 23 x 45 cm Vorderseite rot, Rückseite schwarz; einmal medium: 30 x 48 cm; Vorderseite: beigeweiß; Rückseite schwarz. In den Originalverpackungen, mit Gebrauchsspuren, generell Leichte Alters- ... Varenr: 3802738 DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 30-04-2015 20:15:00 DKK 373
Dekorativ skultur
Dekorativ skultur . DEKORATIV SKULPTUR, samtida, patinerad och vaxad metall på stensockel, höjd ca 45 cm Varenr: 3815352 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 29-04-2015 12:05:00
Se mere
Brevkniv jugend
Brevkniv jugend. BREVKNIV, jugend, nysilver, i form av älva, längd 25, 5 cm Varenr: 3817288 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 30-04-2015 14:08:00
Se mere
Skulptur i lergods
Skulptur i lergods. HÄSTSKULPTUR, patinerat lergods, signerad Amlinck-97, höjd 23, längd 39 cm Varenr: 3817314 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 30-04-2015 16:16:00
Se mere
Juicepress mekanisk 'Vema srl mirano' Italiensk, 1990-tal
Juicepress mekanisk 'Vema srl mirano' Italiensk, 1990-tal. Juicepress mekanisk 'Vema srl mirano' Italiensk. höjd 52 cm. 1990-tal. Bruksslitage Varenr: 3817439 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 30-04-2015 11:55:00 DKK 239
Jordglob Dr Neuse´s
Jordglob Dr Neuse´s . JORDGLOB, Dr Neuse´s Globus, 1900-tal, fot i bonad björk, mässingsställning, höjd ca 60 cm Varenr: 3819036 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 01-05-2015 21:03:00
Se mere
 1 2 3 4 5 6 7 8  >>