Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Et par Holmegaard bordlamper, model Two-Way (2)
To Holmegaard bordlamper, model Two-Way. Fremstillet af mundblæst opal-glas i et stykke. Står på en rund fod og kan vendes begge veje, se foto. Formgivet af Halskov & Dalsgaard for Holmegaard. H. 18 cm. Ø 30 cm. 60W / E27-fatning. Bemærk: lampen er mundblæst, hvorfor hver lampe er unik og mindre ...
Varenr: 4070965

DKK 1.600 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-07-2017
12:19:00
Bordslampa
BORDSLAMPA, 1900-talets andra hälft, stor modell med belysning i skärm och fot, polykromt dekorerad, höjd ca 90, diameter 50 cm
Varenr: 4724584
DKK 1.147 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-07-2017
12:36:00
Se mere
Tischlampe, Lampenfuß aus Keramik, 70 er Jahren
Tischlampe, Lampenfuß aus Keramik, aus den 70 er Jahren Keramik, rot/orange. Lampenschirm aus Stoff. Maße: H. gesamt 85 cm, Lampenschirm H. 43 cm, DM. 36 cm. Altes- und Gebrauchsspuren. Lauritz.com übernimmt keine Gewähr für die Funktion.
Varenr: 4695884
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-07-2017
13:22:48
DKK 297
Moree Leuchte / Lichtquader mit erhellender Funktionalität, 'Eraser 260 Silver', Made in Germany
Moree Leuchte / Lichtquader mit erhellender Funktionalität, 'Eraser 260 Silver', Made in Germany. Leuchte macht Dimmen des Lichtes, das meist in der verborgenen Technik eines Schalters statt findet, zu einem intuitiv nachvollziehbaren Vorgang. Leuchtquader lässt sich stufenlos aus dem ...
Varenr: 4666496

13:25:14
DKK 297
Vintage unika bordlampe
Vintage unika bordlampe med stamme af røgfarvet glas og messing samt grå skærm. H. inkl. skærm 96 cm. Fremstår med beskyttelsesfolie på skærm.
Varenr: 4723849
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-07-2017
14:19:00
Le Klint. Bordlampe Model 373
Le Klint. Bordlampe af hvidlakeret metal med plisseret skærm. Model 373. H. inkl. skærm 62 cm. Fremstår med brugsspor samt trykmærker på skærm. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Varenr: 4723669
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-07-2017
14:27:00
DKK 375
Moree Leuchte / Lichtquader mit erhellender Funktionalität, 'Eraser 380 Champagner', Made in Germany
Moree Leuchte / Lichtquader mit erhellender Funktionalität, 'Eraser 380 Champagner', Made in Germany. Leuchte macht Dimmen des Lichtes, das meist in der verborgenen Technik eines Schalters statt findet, zu einem intuitiv nachvollziehbaren Vorgang. Leuchtquader lässt sich stufenlos aus dem ...
Varenr: 4664920

DKK 1.190 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-07-2017
14:43:33
DKK 335
Bordlampe, sortlakeret, 1950'erne
Bordlampe, sortlakeret, hvid underskærm.1950'erne. H. ca. 40 cm. Fremstår med skævheder, afslag, rust samt brugsspor.
Varenr: 4725697
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 24-07-2017
14:56:00
DKK 475
Två bordslampor (2)
Två bordslampor. Fagerhults, bordslampa i beige plast, för fäste på skiva, höjd ca 70 cm. Randers, skrivbordslampa med röd skärm. Slitage. (2)
Varenr: 4725849
DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 24-07-2017
15:32:58
DKK 229
Lamp International, Tischlampe Modell 3504/P
Tischlampe gefertigt aus Metall und Glas Model 3504/P für Lamp International. 1 Brennstelle. Maße: H. 16 cm. D. 7 cm. Altersgemäßer Zustand.
Varenr: 4704171
DKK 2.231 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-07-2017
15:36:55
DKK 297
Skrivebordslampe, fremstillet hos De Majo Murano
Skrivebordslampe, fremstillet hos De Majo Murano, af træ og metal, orange lampeskærm af glas. En lyskilde. Mål: H. 62 cm, B. 32 cm, D. 71 cm. Fremstår i aldersrelateret stand.
Varenr: 4704172
DKK 4.090 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-07-2017
15:37:06
DKK 1.822
Sillux, Tischleuchter Modell Roma SX design von Claudio Saccon
Tischleuchter Modell Roma SX design von Claudio Saccon für Sillux gefertigt aus Mettal und 2 Glaselementen. 1 Brennstelle. Maße: H. 48 cm. D. 20 cm. Alttersgemäßer Zustand.
Varenr: 4704180
DKK 1.859 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-07-2017
15:37:12
DKK 297
Sil-Lux, bordlampe, model CERVINIA
Bordlampe, fremstillet hos Sil-Lux, model CERVINIA, fremstillet af metal, to glaselementer i form som en blomst. To lyskilder. Mål: H. 46 cm. Fremstår i aldersrelateret stand.
Varenr: 4704168
DKK 3.346 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-07-2017
15:37:22
DKK 297
Bordlampe fra producenten Modiss, model MOSSI 30
Bordlampe fra fabrikken Modiss, model MOSSI 30, stel af forkromet stål. Lampeskærmen består af flere glaselementer og glaskugler. 3 lyskilder. Mål: H. 56 cm. Ø 36 cm. Fremstår i aldersrelateret stand.
Varenr: 4704165
DKK 23.796 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-07-2017
15:37:29
DKK 409
Sillux, bordlampe model Firenze, design af Claudio Saccon
Bordlampe model Firenze, design af Claudio Saccon, fremstillet hos Sillux af metal og glas. En lyskilde. Mål: H. 48 cm. B. 36 cm. Fremstår i aldersrelateret stand.
Varenr: 4704163
15:37:39
DKK 297
Tischlampe von Masca Firenze
Tischlampe von Masca Firenze gefertigt aus Metall und Glas. 1 Brennstelle. Maße: H. 32 cm. B. 13 cm. T. 20 cm. Altersgemäßer Zustand.
Varenr: 4704161
DKK 2.603 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-07-2017
15:37:48
DKK 297
Varenr: 4654085
DKK 3.569 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-07-2017
15:37:56
DKK 297
Varenr: 4654223
15:38:04
DKK 2.603
Lampe samt spejle (3)
Lampe fra Royal Copenhagen, Fog & Mørup samt to retangulære spejle med forsølvede rammer, AB Glas og Melstrup & Lomholt, Lampeh: 31 cm.; spejle 116x 53 cm og 114 x 48 cm. Aldersrelaterede brugsslitage.
Varenr: 4725216
DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 24-07-2017
16:51:12
Tischlampe im Stil von Tiffany & Co
Tischlampe im Stil von Tiffany & Co auf Messingfuß, braun patiniert., eine Brennstelle vorhanden, der Schirm gefertigt aus Opalglas. Maße ca.: H.74 cm, D. 28 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. Die Funktion wurde nicht geprüft.
Varenr: 4693887
DKK 2.528 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-07-2017
17:40:09
DKK 446
Två lampor, retro (2)
Två lampor, retro. Bordslampa, Fagerhults, röd plastskärm, etikettmärkt höjd 62 cm. Bordslampa, jordglob med vädermätare, höjd 45 cm. (2)
Varenr: 4725943
17:53:00
DKK 249
Bordslampa, art decostil
Bordslampa i art deco-stil. Kromad och brunlackerad metall. Buckla på foten. Höjd 52 cm. Etikettmärkt: Design Jan Wickberg
Varenr: 4713369
18:13:00
DKK 229
Tischlampe im Stil von Tiffany & Co, eine Brennstelle vorhanden, der Schirm gefertigt aus Opalglas, der Fuß aus Messing, grün patiniert. Maße ca.: H. 66 cm, D. 37 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren (Schirm teilweise bestoßen). Die Funktion wurde nicht geprüft.
Varenr: 4717624
18:40:00
DKK 297
Bordlampe
Kalabasformet bordlampe i orientalsk stil med blå glasur dekoreret med blade i relief. 1900-tallet. H. med montering 44 cm. Glasurbrister.
Varenr: 4722491
19:23:00
BoConcept. Seks bordlamper, model Cable, hvid. (6)
Seks Bordlamper fra BoConcept model Cable i hvid samt fatning af eg. Designet af Charlotte Høncke & Olaf Recht. H. 44,5cm. Alle på nær én i original emballage. Modelfotos. (6)
Varenr: 4725254
19:30:00
DKK 375
Arbejdslampe
Arbejdslampe i mørklakeret metal samt knap til tænd/ sluk af porcelæn. Drejelig stang. Også beregnet til vægophæng. H. 53 cm. Ældre leding. Mærker samt brugsslitage.
Varenr: 4724027
DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 24-07-2017
19:31:00
Varenr: 4666492

19:53:00
DKK 297
Poul Henningsen. Et par PH80 bordlamper, Ø 55 cm (2)
Poul Henningsen. Et par PH80 bordlamper med skærme af akryl og stander af forkromet metal monteret på sort fod. Ø 55 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor, en lampe med knækket skærm beslag samt flækket skærm, se foto. NB tekst ændret. (2)
Varenr: 4725874
DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 24-07-2017
19:56:00
DKK 3.500
Tischlampe, Metall / Glas, Deutschland 1950er Jahre,
Tischlampe, Deutschland, 1950er Jahre, Leuchtenschaft und -fuß aus Messing, Leuchtenschirm aus Glas, Maße: H. 39 cm, D. ca. 18 cm, Gebrauchsspuren, Kratzer und Oxidationsspuren am Material.
Varenr: 4714748
DKK 1.859 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-07-2017
20:30:00
DKK 409
Tischlampen, Hans-Agne Jakobsson Markaryd, 1960er, Schweden, Holz / Messing (2)
Tischlampen, Hans-Agne Jakobsson Markaryd, 1960er, Schweden, schmaler Schaft mit halbkreisförmigen Fuß aus weiß lackiertem Holz, Fuß mit Messingrand, je unterseitig mit Herstelleraufkleber, Maße: H. 36 cm, D. 10 cm, altersgemäße Gebrauchsspuren, Kratzer, Bestoßungen und partieller Abrieb der ...
Varenr: 4725919
DKK 2.603 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-07-2017
20:31:00
DKK 1.487
 1 2 3 4 5 6  >>