Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Tischlampe, Porzellan
Porzellan-Tischlampe Manufaktur = Sächsische Porzellan Manufaktur Dresden Bodenmarke = Original Dresden PS elektrifiziert, Porzellanfuß ca. H 18,5 cm, mit Messing-Gewinde H ca. 25 cm polychrom bemalt, Goldstaffage, plastischer Blumenbelag Lauritz.com gibt keine Garantie auf die Fuktionalität...
Varenr: 4839506
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16-12-2017
12:48:48
DKK 298
Joe Colombo (1930-1979), Tischlampen 'Modell KD 27' für Kartell
Joe Colombo (1930-1979), Tischlampen 'Modell KD 27' für Kartell. Entwurf von 1967. Produktion bis 1981. Kunststoff in schwarz, abnehmbare Lichtkuppel PMMA opalin, einlichtig. H 22 cm, Ø ca. 25 cm. Alters- und Gebrauchsspuren. Lauritz.com garantiert nicht für die Funktion.
Varenr: 4863222
DKK 2.233 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16-12-2017
15:23:00
DKK 2.047
Ateljé Lyktan bordslampor
ATELJÈ LYKTAN / STUDIO ÅHUS, bordslampor, 1 par, 1970-tal, ljusblå glasmassa, höjd 42 cm
Varenr: 4868027
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 16-12-2017
19:38:00
Se mere
Bordslampa
BORDSLAMPA, höjd ca 41 cm
Varenr: 4868120
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-12-2017
11:15:00
Se mere
Bordslampa ljusstakar Carl Malmsten
CARL MALMSTEN, ljusstakar, 9 st, betsat trä, delvis etikettmärkta, bland annat modell nr 11, nr 3, nr 9, nr 5 och nr 172, höjd 10-21
Varenr: 4868149
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-12-2017
12:48:00
Se mere
Poul Henningsen. To PH 4/3 bordlamper, metal (2)
Poul Henningsen 1894-1967. To PH 4/3 bordlamper med stamme af forkromet metal, skærme af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 55. Ø 45 cm. Fremstår med brugsspor, øverste skærm kraftig bulet. (2)
Varenr: 4862734
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 17-12-2017
13:39:00
DKK 1.300
Bordslampor
BORDSLAMPOR, 1 par, glas, 1900-talets andra hälft, möjligen Italien, mässingsdetalj, höjd exkl sockel ca 48 cm
Varenr: 4868200
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-12-2017
15:39:00
Se mere
Par Manhattan bordlamper, sortlakeret aluminium (2)
Par bordlamper, model Manhattan af sortlakeret aluminium med indvendig hvid kontrastfarve. Ø 40 H. 65 cm. Arkivfoto. Fremstår i original emballage. Emballagemål: 2 kasser: 69x37x37 cm. 4,7 kg. (2)
Varenr: 4868891

DKK 1.600 DK, Herlev, Dynamovej 17-12-2017
18:49:00
Greta M. Grossman. Bordlampe, model Gräshoppa Task.
Greta M. Grossman 1906-1999. Bordlampe, model Gräshoppa Task, Farve Jet Black lakeret metal skærm. fod og stamme i messig farvet stål. Højde 41 cm. Skærm Ø15 cm. Ledningslængden 250 cm. Fremstillet hos Gubi. Fremstår med meget få brugsspor.
Varenr: 4844465
DKK 1.600 DK, Aalborg, Nibevej 17-12-2017
18:52:00
DKK 1.900
Bordlampe af messing
Bordlampe med stel af formpresset messingplade, stamme i form af kanelleret søjle toppet med komposit kapitæl, firkantet base. H. incl. skærm 95 cm. Fremstår med brugsspor, pletter og stedvis anløben.
Varenr: 4866665
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 17-12-2017
19:30:00
Zwei Tischleuchten, Artemide und Luci, Italien, Metall (2)
Zwei Tischleuchten, bestehend aus: 1 Leuchte von Richard Sapper, Modell 'Tizio' für Artemide, Italien, Entwurf von 1972, ausrichtbare Arme, Leuchtkopf und Gegengewichte aus schwarz lackiertem Aluminium, der Trafo befindet sich im Fuß, unterseitig mit Herstellermarkierung, Maße: Höhe ca. 66 cm, B....
Varenr: 4864724
DKK 1.117 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 17-12-2017
19:33:00
DKK 409
Poul Henningsen 1894-1967. To PH 4/3 bordlamper med stamme af forkromet metal, skærme af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 55. Ø 45 cm. Fremstår med brugsspor, ene med buler, skævhed og manglende møtrik. (2)
Varenr: 4862178
19:36:00
DKK 1.200
Par Manhattan bordlamper, hvidlakeret aluminium (2)
Par bordlamper, model Manhattan af hvidlakeret aluminium. Ø 40 H. 65 cm. Arkivfoto. Fremstår i original emballage. Emballagemål: 2 kasser: 69x37x37 cm. 4,7 kg. (2)
Varenr: 4806617

19:42:00
Par Loch Ness bordlampe i blank sort metal. (2)
2 stk. Loch Ness bordlamper i blank sort metal, incl. halogenpære. Højde 51 cm. 50w Halogen G6,35 /m dæmper. Modelfoto (2)
Varenr: 4868916

DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 17-12-2017
19:50:00
DKK 500
Skrivbordslampa
SKRIVBORDSLAMPA, 1900-talets andra hälft, ASEA, grönlackerad, ledad, kromade detaljer, längd ca 114 cm
Varenr: 4868293
20:08:00
Se mere
Bordslystar
BORDSLYSTRAR, 1 par, 1900-talets andra hälft, förgylld metall, höjd ca 45 cm
Varenr: 4868296
20:14:00
Se mere
Bordlampe med skærme af farvet glas 'Spejlæg' fra Fog og Mørup
Bordlampe med stamme og fod af messing samt skærme af farvet glas 'Spejlæg' fra Fog og Mørup. Afbryder på fod. H. ca. 42 cm. Ledning L. ca. 135 cm. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4870602
DKK 1.500 DK, Kolding, Trianglen 17-12-2017
20:33:00
Arne Jacobsen. AJ bordlampe, hvid
Arne Jacobsen. AJ bordlampe lakeret i farven 'hvid'. Trykafbryder på fod. Formgivet 1957. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 56 cm. Modelfotos. Fremstår ubrugt i original emballage med ID-nummerbevis.
Varenr: 4864988

DKK 3.400 DK, Kolding, Trianglen 17-12-2017
20:57:00
Bordslampa
BORDSLAMPA, samtida, stomme i mässing, klotformad kupa i vitt glas, svartlackerat profilerat ben, höjd ca 56 cm
Varenr: 4868340
21:42:00
Se mere
Samling bordlamper bl.a. Philips varmelampe, Bouillotte form, 1900-tallets 2. halvdel (3)
Samling bordlamper bl.a. Philips varmelampe, Bouillotte form, Jac Jacobsen A/S, metal m.m., 20. Årh. 2. halvdel, H. 32-40 cm. Brugsspor. (3)
Varenr: 4856116
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 18-12-2017
11:14:00
Kähler bordlampe og Søholm bordlampe af glaseret keramik. (2)
Kähler bordlampe af glaseret keramik. Sign. HAK. H. ekskl. montering 20 cm. Søholm bordlampe af glaseret keramik, dekoreret med blomster og blade. Sign. monogram samt stemplet Søholm. H. 21 cm. ekskl. montering. Bordlamperne virker på vurderingstidspunktet. (2)
Varenr: 4867145
DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 18-12-2017
11:15:32
Ursula Printz Mogensen. Lampe af stentøj
Ursula Printz Mogensen. Lampe af stentøj. Dekoreret med blomster. Sign. 'Ursula'. Højde med fatning. 60 cm. Fremstår med brugsspor samt uden stik.
Varenr: 4868939
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-12-2017
12:37:00
Klemmleuchte / Schreibtischleuchte der 1930-50er Jahre
Arbeitsleuchte / Klemmleuchte der 1930-50er Jahre im Bauhaus Stil. Mehrfach verstellbare Konstruktion aus teils schwarz lackiertem Metall, zylinderförmiger Reflektor an kleinem Kugelgelenk, etwas in der Höhe verstellbar. B. ca. 45cm, H. ca. 44cm, T. ca. 40cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, ...
Varenr: 4830503
DKK 2.233 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 18-12-2017
14:25:00
DKK 298
Poul Henningsen, bordlampe model PH 4½/3½ fremstillet hos Louis Poulsen
Bordlampe model PH 4½-3½, dansk design af Poul Henningsen fremstillet hos Louis Poulsen. Konstruktion af trukket, højglansforkromet messing, lampeskærme af hvidt opalglas. Med flere betegnelser. Ø 47 cm, H. 58 cm. Udstillingsmodel i original emballage, fodens forkromning fremstår let nistret, når...
Varenr: 4854065
DKK 14.887 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 18-12-2017
15:15:00
DKK 6.699
Bordslampor glas 1970-tal
BORDSLAMPOR, 1 par, glas, 1970-tal, segment i klarglas med förkromade distanser, höjd ca 40 cm
Varenr: 4868425
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 18-12-2017
15:44:00
Se mere
Lampenfuß aus Holz, goldfarbig staffiert
Lampenfuß aus Holz, goldfarbig staffiert, auf oktogonalem Fuß, einlichtig. Höhe 57,2 cm, Durchmesser 25 cm. Altersbedingte Gebrauchsspuren, stellenweise ist die Farbe berieben.
Varenr: 4869150
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 18-12-2017
15:53:10
DKK 298
Tischleuchte Kinkeldey
Tischleuchte, Entwurf Kinkeldey, Metall verchromt, Lampenschirm weißer Stoff. H. 67, D. 55 cm. Gebrauchsspuren.
Varenr: 4860193
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 18-12-2017
15:59:13
DKK 298
Luxo m.fl. Samling arkitektlamper (14)
Luxo m.fl. Samling div. arkitektlamper af lakeret metal, heraf 1 bordlampe; 5 lamper med tilhørende bordklemmer; 8 lamper mgl. bordklemmer; 4 medfølgende uoriginale bordklemmer; Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder bl.a. ridser, skrammer, nogle mgl. dele samt mindre defekter.
Varenr: 4867071
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-12-2017
18:56:00
DKK 500
Andreas Hansen for Le Klint. Bordlampe
Andreas Hansen for Le Klint . Bordlampe med stel af sortlakeret metal, plisseret skærm af håndfoldet plast, H. 22 Ø 26 cm. Model Tambourinlygte. 1900-tallets anden halvdel. Skærm med enkelte trykmærker.
Varenr: 4867488
19:00:00
DKK 850
Holmegaard bordlampe, model Two-Way
Holmegaard bordlampe, model Two-Way. Fremstillet af mundblæst opal-glas i et stykke. Står på en rund fod og kan vendes begge veje, se foto. Formgivet af Halskov & Dalsgaard for Holmegaard. H. 18 cm. Ø 30 cm. 60W / E27-fatning. Bemærk: lampen er mundblæst, hvorfor hver lampe er unik og mindre ...
Varenr: 4868955

DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-12-2017
19:12:00
 1 2 3 4 5  >>