Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Ljustakar i brons
LJUSSTAKAR, 1 par, empirestil, förgylld och patinerad brons, dekor med frukter och instrument, höjd 34 cm
Varenr: 4809884
DKK 9.277 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-10-2017
10:30:00
Se mere
Bordslampor 1800-tal
BORDSLAMPOR, 1800-talet andra hälft, förgylld och patinerad brons med marmorskaft, höjd inkl. skärm 72 cm
Varenr: 4809897
DKK 15.462 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-10-2017
11:18:00
Se mere
Bordlampe, STATUS, model TA PAPIRA 30 af Marzio Rusconi Clerici og Laura Agnoletto
Marzio Rusconi Clerici & Laura Agnoletto, STATUS, TA PAPIRA 30 bordlampe af glas & metal, H. 30 cm. Udstillingsmodel. Enkelte brugsspor. NB de første 2 stk. fotos er modelfotos. Denne vare hidrører fra Illuminazione ApS, Odense.
Varenr: 4809825

DKK 1.200 DK, Odense, Kratholmvej 21-10-2017
12:05:51
Bouillottelampa
LAMPE A BOUILLETTE, för två ljus, 1800-tal, empirstil, förgylld brons med skärm i plått, total höjd ca 69 cm
Varenr: 4809933
DKK 3.865 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-10-2017
13:18:00
Se mere
Pendler / bordlamper, SIN, model Nanna + ekstra glas (2)
SIN, model Nanna, pendler / bordlamper 'raketformet' af metal m/ skærme af mat glas + ekstra glas, bordlampe H. 46 cm & pendel H. 41 cm. Fremstår m/ brugsspor. (2)
Varenr: 4800700
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 21-10-2017
14:36:00
DKK 325
Bouillottelampa
LAMPE A BOUILLETTE, 1800-tal, empierstil för två ljus, förgylld brons, höj- och sänkbar svart plåtskärm, höjd 77 cm
Varenr: 4809962
DKK 6.185 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-10-2017
14:51:00
Se mere
Simon P. Henningsen og Erik Nordgreen. Tivoli-/Glassalslampe - bordlampe af glas med papirskærm
Simon P. Henningsen og Erik Nordgreen. "Tivoli-/Glassalslampen", bordlampe af glas med original skærm af plisseret papir. Højde: ca. 47 cm. Enkelte mindre knæk på plissé. Udført 1943 til Tivolis Glassal, der nedbrændte 1944.
Varenr: 4801844
DKK 5.000 DK, Herning, Engdahlsvej 21-10-2017
15:29:00
DKK 450
Bing & Grøndahl. Bordlampe m/ fodboldspillere, krakele glasur, porcelæn
Bing og Grøndahl. Bordlampe m/ fodboldspillere, krakele glasur, porcelæn, signeret & dateret 31 i bunden, 2. sort., udtagelig fatning, H. inkl. montering 42 cm. Fremstår m/ brugsspor.
Varenr: 4780630
15:36:00
Et par Holmegaard Apoteker-bordlamper af opalglas med sorte skærme (2)
Et par Holmegaard bordlamper af opalglas, model Apoteker. Fremstillet af mundblæst opal-glas i et stykke med montering af aluminium. Formgivet af Sidse Werner for Holmegaard. H. 32 cm. (str. mellem). H. inkl. skærm 44 cm.60W / E27-fatning, 2,1 m. ledning. Skærm beklædt med sort chintz, skærm H. ...
Varenr: 4330086

DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-10-2017
16:42:00
DKK 325
Excel. Classic metal racer i pink
Excel. Classic metal racer i pink. Skubbebil til børn i alderen 2-8 år. H. 41, L. 78, B. 38 cm. Levers i original emballage.
Varenr: 4747796

DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 21-10-2017
19:01:00
DKK 725
Bordlampe, muranoDue, Stanley T af Marc Sadler
Marc Sadler, Murano Due, model Stanley T firkantet bordlampe af mat mønstret glas / krom belagt metal i org. kasse, 31 x 30 cm. Udstillingsmodel. Enkelte brugsspor. NB første foto er et modelfoto. Denne vare hidrører fra Illuminazione ApS, Odense.
Varenr: 4775657

DKK 6.800 DK, Odense, Kratholmvej 21-10-2017
19:05:00
DKK 775
Christopher Hyde. Bordlampe af messing og marmor, 1900-tallet
Bordlampe. Fodstykke og midterstykke af sortbroget marmor. Lampehus oppebåre af tre støtter af bronze udsmykket med gedebukke hoveder og kløer. Højdejusterbar skærm af metal, sortlakeret og dekoreret med bemalet bladværk. H. 82 cm , skærm Ø 44 cm. Mærkat under fodstykke,' Christopher Hyde ...
Varenr: 4805283
DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 21-10-2017
19:41:00
DKK 1.300
Bordslampor
BORDSLAMPOR, 1 par, 1900-talets andra hälft, lergods, kinesiserande dekor, höjd inkl. skärmar ca 61 cm
Varenr: 4810079
DKK 1.160 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-10-2017
20:28:00
Se mere
Ateljé Lyktan Studio Åhus
ATELJÉ LYKTAN, bordsarmaturer, 1 par, glas samt mässing, Studio Åhus, 1980-tal, signerade "Studio Åhus Sweden 1981", med originalskärmar, total höjd ca 61 cm
Varenr: 4810112
DKK 1.546 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-10-2017
21:34:00
Se mere
Ljusstakar i brons
LJUSSTAKAR, 1 par, empirestil, förgylld brons, höjd 28 cm
Varenr: 4810115
21:40:00
Se mere
Bordslampa Nordiska Kompaniet
BORDSLAMPA, gulmetall samt trä, 1940-tal, höjd ca 45 cm
Varenr: 4810149
DKK 1.160 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22-10-2017
12:00:00
Se mere
Varenr: 4648159

DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 22-10-2017
14:10:00
Golvlampa MAE
GOLVLAMPA, 1900-talets andra hälft, märkt MAE (Möllers Armatur Eskilstuna), vitlackerad och krom, vridbar lampskärm, höj och sänkbar, höjd 108-138 cm
Varenr: 4810185
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-10-2017
15:00:00
Se mere
Et par Holmegaard Grace bordlamper med cremefarvede skærme (2)
Et par Holmegaard bordlamper, model Grace/Smoke af røgfarvet glas. Fremstillet af mundblæst glas i et stykke med montering af aluminium. Formgivet af Anja Kjær for Holmegaard. H. 45 cm. H. inkl. skærm 57 cm. 60W / E27-fatning, 2,5 m. sildebens-stofledning. Skærm beklædt med cremefarvet chintz, ...
Varenr: 4813575

DKK 1.100 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-10-2017
18:44:00
Bordslampa Art deco brons
BORDSLAMPA, brons samt sten, 1900-tal, art deco-stil, figurin monterad på sockel av onyxmarmor (kalcit), höjd 31 cm
Varenr: 4810235
18:48:00
Se mere
Poul Henningsen. 'PH-Hatte'. Tre væglæmper (3)
Tre væglamper, 'PH-Hatte' tegnet af Poul Henningsen (1894-1967), hvidlakeret metal, indvendigt med lyserød lakering. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 22 cm. Fremstår med brugsspor, nogle med overfladeridser, spor af maling ved sokkel. Ene uden ledning. (3)
Varenr: 4809331
DKK 1.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-10-2017
18:58:00
Per Iversen for Louis Poulsen. Tre 'Combi' bordlamper (3)
Per Iversen. Tre Combi bordlamper med stel af hvidlakeret metal, skærme af hvidt akryl. Fremstillet hos Louis Poulsen. Formgivet i 1967. H. ca. 55 cm. Fremstår med brugsspor, herunder mærker på fod samt revne ved to skærme.
Varenr: 4809325
DKK 2.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-10-2017
19:08:00
DKK 325
Fog & Mørup. Kongelys bordlampe, stel af messing
Fog & Mørup. Kongelys. Bordlampe af messing, skærm af hvid plast. H. 46 cm. Fremstår med brugsspor i form af jævn patina.
Varenr: 4810999
DKK 1.200 DK, Hørsholm, Vibe Alle 22-10-2017
19:25:00
DKK 475
Bordlampe, teak, 1900-tallets 2. halvdel
Bordlampe, patineret teak, stamme i form af rillet kugle på tripod ben, 20. årh. 2. halvdel, skærm medfølger(pletter), H. inkl. skærm 59,5 cm. Fremstår m/ brugsspor.
Varenr: 4809248
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 22-10-2017
19:45:00
Italiensk design. Bordlampe m/ satineret rød glasskærm
Italiensk design: Bordlampe til to lyskilder med rød, satineret skærm af opalglas, Underskærm af hvid glas. Ø. ca. 29 cm, fod af forkromet stål. Totalhøjde 50 cm. Fremstår med mindre brugspræg.
Varenr: 4809503
DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-10-2017
19:53:00
Robert Dudley Best. BestLite bordlampe, model BL1
Robert Dudley Best 1892-1984. BestLite bordlampe, model BL1 med fod og skærm af sortlakeret metal, højdejusterbar stamme af forkromet stål. H. 52-85 cm. Fremstillet hos Bestlite med stempel heraf. Let bulet skærm.
Varenr: 4805787
DKK 1.800 DK, Kolding, Trianglen 22-10-2017
20:17:00
Par Smooth bordlamper. Seeddesign. Hvid (2)
Par Smooth bordlamper. Seeddesign, hvidmalet metal, afbryder, stor fatning E27. H: 46cm (2)
Varenr: 4807181

DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-10-2017
11:12:00
Par Gu-Gak bordlamper, Seeddesign, sort (2)
Par Gu-Gak bordlamper, Seeddesign. Sort skærm, metalstel, LED-lys, afbryder. H. 40 cm., L. 35 cm. Modelfoto (2)
Varenr: 4807971

13:37:00
Et par Holmegaard bordlamper af opalglas, model Mood med hvide skærme (2)
Et par Holmegaard bordlamper af opalglas, model Mood. Fremstillet af mundblæst opal-glas i et stykke med montering af aluminium. Formgivet af Maria Berntsen for Holmegaard. Ø 27 cm. H. inkl. skærm 33cm. 60W / E27-fatning, 2,6 m. stofledning. Skærme beklædt med hvid chintz, skærme H. 16 cm. Ø 30 ...
Varenr: 4786337

DKK 1.400 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-10-2017
13:42:00
DKK 325
Christopher Wray lightning. Par bordlamper, rødlig marmor og messing, 1900-tallet (4)
Christopher Wray lightning. Par bordlamper, stamme af rødlig broget marmor med acantus messingafslutning mod fatning. Stående på firkantet fodstykke af messing. Skærme, grønstribede med perlekant, medfølger. H. 62 cm incl. skærm.Proveniens: Hotel Hornbækhus. (2)
Varenr: 4808110
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 23-10-2017
13:52:49
 1 2 3 4 5 6  >>