Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Bordure i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Reseur 1900-talets början
Reseur 1900-talets början. RESEUR, 1900-talets början, timrepetition, liten sekundvisare, mässing, fasettslipat glas, urtavla med romerska och arabiska siffror, höjd inkl handtag, höjd ca 17 cm Varenr: 4634769 DKK 1.536 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2017 12:32:00
Se mere
Portalur med tilbehørsdele af alabaster (3)
Portalur med tilbehørsdele af alabaster (3). Portalur med tilbehørsdele af alabaster og messing i klassicistisk stil. Hvid urskive med sorte arabertal. Uret er prydet med perlekantmønster og guirlander. Glassene med facetslibning er blevet udskiftet senere. Mål ca.: ur H. 42 cm, B. 21,5 cm, D. 10,5 cm. Tilbehørsdele (lysestager) H. ... Varenr: 4611529 DKK 10.382 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-04-2017 17:19:00 DKK 7.416
Aristona, Metamec. Par bordure
Aristona, Metamec. Par bordure. Aristona, Metamec. Par bordure til strøm. Med ruder af glas. Metamec uret er i træ, Aristona uret med sokkel af grøn marmor. H: 21 cm. Fremstår med alm. brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Varenr: 4628530 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-04-2017 20:10:00 DKK 325
Bordspendyl Louis XVI
Bordspendyl Louis XVI. BORDSPENDYL, Louis XVI, 1700-talets slut, Frankrike, sockel i cararramarmor, beslag i brännförgylld mässing, krönt av figurin av parian i form av gudinnan Hebe, emaljerad urtavla med arabiska siffror, total höjd 37 cm, pendel finns Varenr: 4634968 DKK 3.840 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 10:36:00
Se mere
Tischuhr mit Porzellanblumen
Tischuhr mit Porzellanblumen. Tischuhr mit Porzellanblumen, gefertigt aus Messing, gold patiniert, römische Stundenskala, Zeiger in schwarzer Farbe. Der Korpus ist verziert mit Kartuschen und Montur in Form eines Baumes mit Porzellanblumen. Maße ca.: H. 47 cm, B 13 cm. Lauritz.com übernimmt jedoch keine Gewähr für die... Varenr: 4624458 DKK 2.076 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 13:38:24 DKK 742
Antiker Wecker
Antiker Wecker . Antiker Wecker gefertigt ende des 19Jh. aus Holz und Metall. Auf der Rückseite befindet sich die Einstellung für die gewünschte Weckzeit. Maße ca.: 28 x 17,5 x 11,5 cm. Der Wecker befindet sich in einem unvollständigen Zustand mit intensiven Gebrauchspuren und ist nicht funktionsfähig. Varenr: 4634109 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 17:43:17 DKK 297
Jugendstil Kaminuhr
Jugendstil Kaminuhr. Jugendstil Kaminuhr gefertigt aus Holz und Metall, verziert mit Jugendstilornamenten. Maße ca.: H. 16 cm, B. 28,5 cm, T. 8 cm. Die Uhr funktioniert nicht und befindet sich in einem Zustand mit intensiven Gebrauchspuren. Varenr: 4634110 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 17:49:55 DKK 297
Jaeger LeCoultre, Baguette Skeleton Clock Bordur.
Jaeger LeCoultre, Baguette Skeleton Clock Bordur.. Jaeger LeCoultre, bordur, ref.nr.: 215.020, cal. 250, i montering af forgyldt bronze, 'svævende' skelleteurværk, mineralglas, mekanisk urværk med manuelt optræk. H. 18,5 cm. Medfølges af original kasse. Fremstår med lettere brugsspor. Uret gik på vurderingstidspunktet. Lauritz.com indestår ikke ... Varenr: 4633297 DKK 15.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-04-2017 18:59:00 DKK 5.200
Bordur med tilbehørsdele, prydet med en figur af Amor efter en skitse af A. Moreau (3)
Bordur med tilbehørsdele, prydet med en figur af Amor efter en skitse af A. Moreau (3). Bordur med tilbehørsdele, prydet med en figur af Amor efter en skitse af A. Moreau. Urkassen, vaserne og puttoen er udført i en tinlegering og bronzeret. Piedestalen er udført af mørkt marmor med hvid åring. Urskiven er prydet med polykrome blomstermalerier. Mål ca.: ur H. 37,5 cm, B. ... Varenr: 4611536 DKK 4.450 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 19:15:00 DKK 2.966
Art déco Kaminuhr (3)
Art déco Kaminuhr (3). Art déco Kaminuhr gefertigt mit einem Gehäuse aus diversen Marmorsorten, sowie verziert mit einem patiniertem Zinkguss eines ruhenden Rehkitz. Flankiert wird die Uhr von 2 passenden Buchstützen verziert mit Metallkugeln. Handaufzug, Silberfarbiges Zifferblatt mit schwarzen Ziffern und ... Varenr: 4630849 DKK 2.225 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 19:55:00 DKK 1.520
Mysterieuse svingpendulur
Mysterieuse svingpendulur. Mysterieuse svingpendulur, udstyret med fin saksehæmning og stiftanker. Hele værket svinger på en stor bronzearm, der står på en rund marmorsokkel. Uret har en skruejustering bagpå til at regulere Mysterieuse-mekanismen. Mål ca.: H. 50 cm, sokkel 12 x 12 cm. Uret fremstår i funktionsdygtig ... Varenr: 4611561 DKK 5.933 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 21:30:00 DKK 3.337
Kaminur med bronzefigur efter en skitse af J. Paradier
Kaminur med bronzefigur efter en skitse af J. Paradier. Kaminur med bronzefigur efter en skitse af J. Paradier. Uret er fremstillet af sort poleret skifer og prydet .med bronzeapplikationer. Sort urskive med guldfarvede romertal. Mål ca.: H. 44 cm, B. 44 cm, D. 18,5 cm. Uret fremstår i aldersrelateret stand med brugsspor og små afslag på skiferen. ... Varenr: 4611511 DKK 7.416 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 21:39:00 DKK 5.191
Bordsur 1800-talets andra hälft Detouche Paris
Bordsur 1800-talets andra hälft Detouche Paris. BORDSUR, Paris omkring 1860-70-tal, märkt Detouche i verk/urtavla (verksamma 1820-90), fodral av förgylld brons, höjd 35 cm, pendel och nyckel finns Varenr: 4636727 DKK 5.376 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-04-2017 10:00:00
Se mere
Bordur i kasse af rodtræ, rokoko stil, 1900-tallets begyndelse
Bordur i kasse af rodtræ, rokoko stil, 1900-tallets begyndelse. Bordur i kasse af rodtræ med rokoko ornamenter af messing. Hvidemaljeret urskive med romer- og arabertal, 1900-tallets begyndelse. H. 31 cm. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Nøgle medfølger. Varenr: 4630720 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-04-2017 19:19:00 DKK 450
Amerikanerur & bordur, mrk. Warmink / WUBA & Jerome & Co, 1900-tallet (2)
Amerikanerur & bordur, mrk. Warmink / WUBA & Jerome & Co, 1900-tallet (2). Amerikanerur & bordur, mrk. Warmink / WUBA & Jerome & Co, 20. årh., amerikaner ur medfølger pendul, lodder & nøgle, H. 66 x 39, D. 10 cm & H. 26 cm, B. 19, D. 15 cm. Fremstår m/ brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (2) Varenr: 4636139 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 26-04-2017 19:30:00 DKK 300
Kaminur, bronze, 1800-tallets slutning
Kaminur, bronze, 1800-tallets slutning. Fransk kaminur af delvist lueforgyldt bronze, urskive m/ romertal, urhus m/ siddende adelsmand, 19. årh slutning, pendul & nøgle medfølger, H. 43 cm, B. 32, D. 10 cm. Fremstår m/ brugsspor bl.a. hårrevner på urskive. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Varenr: 4624281 DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 26-04-2017 19:38:00 DKK 750
Grasshopper ur efter John Harrison
Grasshopper ur efter John Harrison . Grasshopper ur efter John Harrison, skeletur af messing, 2 urskiver i hvid emalje, 2 modgående stavpenduler, optræk via stålwire på spil. Massiv træsokkel, løstsiddende glasvitrine med låge, uret går ca. 1 uge, nøgler medfølger. På 4 højdeindstillelige messingfødder. Mål ca.: H. 44 cm, B. 33,5 ... Varenr: 4611579 DKK 12.978 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-04-2017 21:00:00 DKK 8.899
Stort fransk Napoleon III kaminur af forgyldt bronze, ca. 1870
Stort fransk Napoleon III kaminur af forgyldt bronze, ca. 1870. Stort fransk Napoleon III kaminur af forgyldt bronze med vaseformet top; rigt støbt, graveret og ciseleret med sløjfe, guirlander, bladværk og ornamentik. Hvidemaljeret urskive med romer- og arabertal, betegnet Bailly Weibel, Lyon. Ca. 1870. H. 65 B. 50 cm. Pendul og optræksnøgle medfølger. ... Varenr: 4631682 DKK 10.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-04-2017 21:17:00 DKK 3.600
Fransk kaminur af forgyldt bronze, Louis XVI stil, 1800-tallets sidste halvdel
Fransk kaminur af forgyldt bronze, Louis XVI stil, 1800-tallets sidste halvdel. Fransk kaminur af forgyldt bronze, rigt støbt og graveret med rocailler, bladværk og kæmninger. Vaseformet top med guirlander og løvehoveder, hvidemaljeret urskive med romer- og arabertal. Louis XVI stil, 1800-tallets sidste halvdel. Pendul medfølger. H. 54 B. 36 cm. Lauritz.com indestår ikke for... Varenr: 4629282 DKK 4.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-04-2017 21:25:00 DKK 1.450
Fransk kaminur i Boullestil 1880-1900 (3)
Fransk kaminur i Boullestil 1880-1900 (3) . Fransk kaminur i sortlakeret urkasse med intarsia i Boulle manér med messing, perlemor mm. Hvid emaljeret urskive med sorte romertal. Ca.1880-1900. H. 55 x 26 x 14 cm. Skader på dekoration, urkasse og urskive. Pendul og optræksnøgler medfølger.(3) Varenr: 4637791 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-04-2017 14:52:00 DKK 450
Drouots. Fransk kaminur af bronze, 1800-tallet
Drouots. Fransk kaminur af bronze, 1800-tallet. Drouots. Fransk kaminur af bronze, hvid emaljeret urskive med romertal. H. 48 B. 35,5 cm. Optræksnøgle medfølger. 1800-tallets anden halvdel. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Varenr: 4638596 DKK 1.800 DK, Hørsholm, Vibe Alle 27-04-2017 16:09:00 DKK 625
Bordsur
Bordsur. BORDSUR, empirestil, slutet av 1800-talet, hölje i trä, jakaranda med intarsia, detaljer i brännförgylld brons bl a papyruskolonner, nyckel och pendel finns, höjd ca 50 cm. Varenr: 4638100 DKK 2.304 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-04-2017 17:04:00
Se mere
Tischuhr mit  Barockpaar auf Marmorsockel
Tischuhr mit Barockpaar auf Marmorsockel. Tischuhr mit Barockpaar auf Marmorsockel, gefertigt aus Messing, gold gefasst. Der Korpus ist veziert mit Rocaille Ornament und Kartuschen, Ziffernblatt mit römischen Lettern in schwarzer Farbe. Maße ca.: L. 49 cm, H. 42 cm, T.16 cm. Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchspuren. ... Varenr: 4624536 DKK 1.854 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 27-04-2017 18:00:00 DKK 297
Tischuhr mit sphärischer Kuppel, versilbert
Tischuhr mit sphärischer Kuppel, versilbert. Tischuhr mit sphärischer Kuppel, versilbert, der Korpus auf vier dorischen Säulen, weißes Ziffernblatt mit arabischen Ziffern hinter Glas, der Mechanismus zum Aufziehen. Maße ca.: H. 33 cm, D.15 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren. Varenr: 4627501 DKK 1.854 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 27-04-2017 18:09:00 DKK 1.112
Bordur med lysestager i rokokostil (3)
Bordur med lysestager i rokokostil (3) . Bordur med lysestager i rokokostil, udført i messing. Hvid urskive med sorte arabertal, urværket er istandsat og fungerer. Lysestagerne har hver 5 holdere til lys. Mål ca.: ur H. 43 cm, B. 26,5 cm, D. 10 cm. Lysestager à H. 43,5 cm, Ø 23 cm. Uret gik på vurderingstidspunktet, men ... Varenr: 4611516 DKK 6.304 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 27-04-2017 18:38:00 DKK 4.079
Bordsur Paris
Bordsur Paris. BORDSUR, 1800-talets början, Directoire, urtavlan märkt Maniere Paris, (Charles-Guillaume Manière verksam i Paris 1778-1812), urtavlans krans med de tolv zodiakerna, brännförgylld dubbelapatinerad brons, krönt med flammande fyrfat och drakar, höjd 47 cm, senare nyckel samt pendel finns Varenr: 4638131 DKK 19.199 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-04-2017 19:09:00
Se mere
Biedermeier Tischuhr mit korinthischen Alabaster Säulen
Biedermeier Tischuhr mit korinthischen Alabaster Säulen. Biedermeier Tischuhr mit korinthischen Alabaster Säulen, weißes Ziffernblatt mit arabischen Ziffern hinter Glas, Mechanismus zum Aufziehen, der Holzkorpus in dunkelbrauner Farbe ist verziert mit einer Sphinx Figur. Maße ca.: H. 70 cm, B.35 cm, T.20 cm. Altersgemäßer Zustand mit ... Varenr: 4627526 DKK 3.708 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 27-04-2017 19:20:00 DKK 2.225
Art dèco Uhren (4)
Art dèco Uhren (4) . Konvolut von 4 Art dèco Uhren, gefertigt aus diversen Materialien u.a. Glas und Achat. Maße ca.: Quadratische Uhr, 8 x 6,5 x 3,5 cm. Achteckige Uhr, 10,5 x 13,5 x 4,8 cm. Rechteckige Uhr, 10 x 16,5 x 5 cm. Tropfenförmige Uhr, 8 x 9 x 4 cm. Alle Uhren befinden sich in einem ... Varenr: 4634113 DKK 1.854 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 27-04-2017 19:27:00 DKK 1.112
 Fransk kaminur af bronzepatineret zink, ca. 1900 .
Fransk kaminur af bronzepatineret zink, ca. 1900 .. Fransk kaminur af bronzepatineret zink, base af marmor, hvidemaljeret urskive med arabertal og guirlander, foran plakette betegnet 'Amour et Psyche, d'après Canova (Musée du Louvre)', bagpå stemplet 'Fabrication Francaise, Paris, Made in France. H. 55, L. 51, D. 24 cm. Ca. 1900. Pendul og nøgle ... Varenr: 4637400 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-04-2017 19:39:00 DKK 1.500
Angelus Reise- Wecker/ Tischuhr, rot, Schweiz, 50er Jahre
Angelus Reise- Wecker/ Tischuhr, rot, Schweiz, 50er Jahre. Angelus Reise- Wecker/ Tischuhr, Werk Handaufzug, Alarmfunktion mit Stop- Drücker, Gehäuse Messing mit rotem Lack, Gewicht ca. 173 Gramm, Maße ca. 65 x 50 x 22mm, Zifferblatt goldfarben, römische Ziffern, bezeichnet 'Angelus', '8' und 'Swiss'. Funktion während der Begutachtung gegeben. Zustand 2-... Varenr: 4593668 DKK 1.632 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27-04-2017 20:00:00 DKK 927
 1 2  >>