Kategori  Vurdering
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Bordsur
BORDSUR, Louis XVI-stil, 1900-talets början, marmor, 41 cm, nyckel finns
Varenr: 4809982
DKK 1.160 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-10-2017
16:03:00
Se mere
Bordsur
BORDSUR, omkring 1900, svart sten, patinerade metallbeslag, pendel finns
Varenr: 4810010
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-10-2017
17:33:00
Se mere
William IV kaminur til det orientalske marked, af palisander. Ca. 1830
William IV kaminur fremstillet til det orientalske/kinesiske marked i kasse af palisander indlagt med blomsterornamentik i perlemor og messing, gadroneret svungen top med 'ananas' af bronze, skive af messing graveret med fugl, blomster og bladværk, hvidemaljeret skive med romer og arabertal, ...
Varenr: 4807727
DKK 15.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-10-2017
19:50:00
DKK 9.000
Bordsur Rob Engström
BORDSUR, brons samt sten, 1800-talets slut, urtavlan märkt Rob. Engström, Stockholm, antikiserande dekor, längd ca 32 cm, höjd ca 37 cm, nyckel medföljer
Varenr: 4810280
DKK 1.546 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22-10-2017
21:12:00
Se mere
Antikt fransk kaminur
Antikt fransk kaminur udført af lueforgyldt bronze. Prydet med akantusblade og blomster, volutter og en maske. 2 urnøgler indgår i auktionen. Urskiven er emaljeret og har romertal for timerne og arabertal for minutterne. De konvekse glas har facetslibning. Slagværket er stemplet med ...
Varenr: 4789269
DKK 4.466 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-10-2017
21:15:00
DKK 2.605
Lommeur 18 kt. guld
Lommeur, 2 kapsler, 18 kt. guld, stempel = 18 C, 18, 75, S, AB, 320108, ankerværk, schweizisk urværk, viserindstilling på kanten Optrækskrone af metal, mineralglas, urskive med romertal, blomsterornamentik, time- og minutinddeling. Viseroverfladen er let beskadiget. Urkæde, fladt panser, ...
Varenr: 4782137
DKK 4.838 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-10-2017
09:42:39
DKK 447
Bordspendyl senempiré
BORDSPENDYL, 1800-tal, senempire, brons, dekor med sittande kvinna, emaljerad urtavla med romerska siffror, höjd ca 46 cm
Varenr: 4810324
DKK 6.185 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-10-2017
12:40:00
Se mere
Fransk Louis Philippe kaminur af forgyldt bronze, ca. 1840
Fransk Louis Philippe kaminur af forgyldt bronze, rigt støbt med kvinde med mælkejunge på urhuset, bladværk og rocailler. Hvidemaljeret urskive med sorte romertal. Pendul og optræksnøgle medfølger. Ca. 1840. H. 39 cm. Fremstår med bule på urskive og manglende effekt i kvindens hånd.
Varenr: 4811607
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2017
19:15:00
Kaminur i empirestil, 1900-tallet
Kaminur i empirestil af messing og bronze, støbt med klassisk vase, løvehoveder, masker, blomster og bladværk, timekrans med emaljeret plaketter med romertal, 1900-tallet. H. 51 cm. Optræksnøgle medfølger.
Varenr: 4808581
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 23-10-2017
19:25:00
DKK 950
Fransk empire kaminur af forgyldt bronze, sign. Hanriot a paris
Fransk empire kaminur af forgyldt bronze, gennembrudt front støbt og ciseleret med næbbende duer og bladværk, bevingede kvinder bære den hvidemaljerede urskive med romertal, sign. "Hanriot a Paris", på fire ben, sokkel af sort marmor. 19. årh.s begyndelse. H. 46 cm. B. 24 cm. D. 11 cm. Fremstår...
Varenr: 4803696
DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2017
20:18:00
DKK 4.700
Regence Boulle kaminur af ibenholt, messing og skildpadde, 1700-tallets begyndelse
Regence Boulle kaminur af ibenholt, sort træ og skildpadde indlagt med messingornamentik , gennembrudt, hvælvet top med flammende vaser af forgyldt bronze, skive af bronze støbt med lambrequin-ornamentik og graveret med sekunder samt indlagt med emaljerede felter med romertal i blåt, herunder ...
Varenr: 4803114
DKK 15.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2017
20:54:00
DKK 6.200
Bordsur Warmink
BORDSUR, Holland, 1900-tal, märkt Warmink, månfas, höjd 29 cm
Varenr: 4810432
DKK 1.160 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-10-2017
21:12:00
Se mere
Kaminur af sort marmor
Kaminur af sort marmor, top med trekantsformet frontispice båret af søjler. Urskive med romertal. Optrækkernøgle og pendul medfølger. H. 31 cm, B. 36,5 cm, D. 15 cm. Brugsspor, herunder små afslag. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten.
Varenr: 4806896
DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 24-10-2017
13:18:44
Empire kaminur af forgyldt bronce - steleformet urhus Le Roy & Fils Paris,
Empire kaminur af forgyldt bronze - steleformet urhus, hvidemailleret urskive m/ håndmalede romertal, base rigt støbt med ornamentik i form af lyre, svaner og overflødighedshorn. Sokkel af grønsort marmor. Urskiven håndsigneret:. 'Leroy & Fils Paris Pals. & Ral. Cie. Montpensier 13-13 Paris. ...
Varenr: 4807853
DKK 5.000 DK, Aalborg, Nibevej 24-10-2017
16:20:00
DKK 2.700
Jaeger-LeCoultre bordsur
JAEGER-LECOULTRE, reseväckarur, 1960/70-tal, manuellt uppdrag, plexiglas, alarm, boett i mässing, urtavla i lapis lazuli, 8 dagars gångreserv, höjd 60 mm
Varenr: 4813369
DKK 1.546 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 25-10-2017
11:36:00
Se mere
Bordsur
BORDSUR, brons och mässing, franskt, märkt Bollotte, omkring 1900, höjd 30, längd 40 cm, nycklar finns
Varenr: 4813486
DKK 3.092 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-10-2017
19:10:00
Se mere
Louis Roussel reseur
LOUIS ROUSSEL, reseväckarur, 1960/70-tal, manuellt uppdrag, mineralglas, alarm, boett i gulddoublé samt svart läder, höjd uppfälld 43 mm
Varenr: 4813495
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 25-10-2017
19:28:00
Se mere
Fransk kaminur af forgyldt zink
Fransk kaminur af forgyldt zink, hvidemaljeret urskive med sorte romertal, urværk stemplet Japy Frères, Medaille d'Or. H. 34 cm. Pendul medfølger, nøgle mangler. Urskive med skade ved kl. 4.
Varenr: 4814203
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-10-2017
20:01:00
DKK 325
Officersur Louis XVI
OFFICERSUR, Louis XVI, urtavla signerar Ab Stauffer (?), brännförgylld brons, urhus med handtag i form av orm, akantusornament och pärlstav, pikerade fält med växtornamentik, lagerkrans med korslagda eklövskvistar, sidorna med akantusfleuronger, lejiontassar, emaljerad urtavla med arabiska siffro...
Varenr: 4813566
DKK 19.327 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-10-2017
21:50:00
Se mere
Kaminursgarniture af bronze i rokoko stil, 1800-tallets slutning. (3)
Kaminursgarniture af bronze i rokoko stil, bestående af: kaminur med hvidemaljeret urskive med sorte romertal, H. 45 cm. samt et par stager omgjort til el H. 48 cm. 1800-tallets slutning. Fremstår med slitage, urskive med hårrevner samt løst glas. (3)
Varenr: 4814140
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-10-2017
14:53:00
DKK 325
Bordsur, grå granit, mekaniskt urverk
Bordsur, urhus i grå granit med kolonnetter, mekaniskt urverk. H 26 cm B 24,5 cm Bakre kanten med nagg. Nyckel medföljer, ej funktionstestat.
Varenr: 4815280
DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 26-10-2017
15:30:24
DKK 232
Vincenti & Cie. Fransk kaminur af forgyldt bronze
Vincenti & Cie. Fransk kaminur af delvis forgyldt bronze, rigt støbt med gren- og bladværk. På urhus siddende kvinde. Emaljeret urskive med romertal. 1800-tallets slutning. H. 35 B. 43 cm. Pendul og optræksnøgle medfølger.
Varenr: 4782093
DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-10-2017
19:32:00
Kaminur af forgyldt bronze/ messing
Kaminur af forgyldt bronze/ messing, udført i barokstil. Topstykke med barn/ putti med jagthorn.Forgyldt samt dekoreret skive med romertal i hvidt porcelæn.. H. 49 cm. 1900-tallet. Nøgle medfølger. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Fremstår med brugsspor
Varenr: 4815703
DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-10-2017
19:34:00
DKK 425
Kaminur, forgyldt zink, urværk Potonier & Cie, 1800-tallets slutning
Kaminur, forgyldt zink, urskive med romertal(hårrevner), ur signeret P.H. Mourey, urværk stemplet Potonier & Cie H. 38 cm. Optræksnøgle medfølger
Varenr: 4815344
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-10-2017
13:46:00
Omega bordur.
Omega bordur med 8 døgns værk. Urhus af forgyldt metal. Gylden urskive med stregmarkeringer, dato ved kl. 12. Time, minut og sekundviser. Fremstår med alm. brugsspor små anløbninger. H. 3-4,7 cm., B. 8,7 cm., D. 8,7 cm. Uret går ikke ved optræk.
Varenr: 4815247
DKK 2.500 DK, Herning, Engdahlsvej 27-10-2017
20:50:00
Bordspendyl 1800-talets andra hälft
BORDSPENDYL, Louis XVI-stil, 1800-talets andra hälft, delvis förgylld och mörkpatinerad brons, sockel i marmor, dekor av tre keruber bärande stjärnbeströd glob, hel- och halvslag, höjd 52 cm
Varenr: 4817197
DKK 11.596 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-10-2017
14:42:00
Se mere
Fransk Bronze taffelur Japy Fréres E. Pilloy & Cie Fis A Paris, Napoleon III
Fransk Bronze taffelur Japy Fréres E. Pilloy & Cie Fis A Paris, Napoleon III. Japy Freres urværk nr. 1406. På urhus 'A. ADAM'. Kaminur af forgyldt bronze, rigt støbt i rokoko stil visende kunstmaler udstyret med staffeli, pensler og palet. 1800-tallets midte. Hvid emaljeret urskive med ...
Varenr: 4808999
DKK 5.000 DK, Aalborg, Nibevej 28-10-2017
18:37:00