Kategori  Vurdering
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Konsolur rokokostil
KONSOLUR, 1900-talets första hälft, rokokostil, rödmålat med poykrom dekor av buketter och ströblommor, höjd inkl konsol ca 60 cm, nyckel o pendel finns
Varenr: 4868308
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-12-2017
20:38:00
Se mere
Bordsur nygotik
BORDSUR, omkring 1900, nygotik, metall, Frankrike, kvinnofigurin, höjd 36x25 cm
Varenr: 4868364
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-12-2017
11:08:00
Se mere
Väckarklocka
Väckarklocka med mekaniskt urverk, urhus i gulmetall på fot i plexiglas. Höjd: 17 cm
Varenr: 4848708
DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 18-12-2017
12:46:45
DKK 232
Årsur i messing med glas.
Årsur / bordur i glasklokke. Signeret 'KS Germany' urskive. Optrækker nøgle medfølger. H: 30 cm. Fremstår med brugsspor, herunder klokke med små afslag i bunden.
Varenr: 4767356
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 18-12-2017
19:07:00
John Warmink. Lille lygteur
Lille lygteur i kasse af egetræ urskive med månefase. John Warmink, London. 1900-tallets sidste halvdel. H. 25-30 cm. Nøgle medfølger. Fremstår med brugsspor og afslag på et hjørne. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Varenr: 4869709
DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-12-2017
19:50:00
DKK 450
Yates, Haywood & Drabble, England. Kaminur, ca. 1900
Yates, Haywood & Drabble, London. Engelsk kaminur med korpus af sort skiffer, dekoreret med messing ormolu i form af dyrehoveder, top med aftagelig buste af soldat af messing og bronzepatineret messing i klassisk græsk stil, urskive med romertal og minutindelinger, stående på løvepoter. Skive med...
Varenr: 4869723
DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 19-12-2017
20:14:00
Kaminur af messing, urskive med hvidemaljerede plaketter, 1900-tallets begyndelse
Fransk kaminur af messing, urskive med hvidemaljerede plaketter med sorte romertal, prydet med skjold og ornamentik. Ca. 1900. H. 34,5, B. 22 cm. Nøgle medfølger, pendul mangler. Fremstår med løst ornament ved vase.
Varenr: 4871756
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 20-12-2017
14:05:51
Napoleon III kaminur af patineret bronze
Napoleon III kaminur af patineret bronze, prydet med kvindefigur , sokkel prydet med blomster og bladværk samt håndmalede plaketter af porcelæn, hvidemaljeret urskive med romertal. Urværk mrk. Japy Frères, Médaille d'Argent. 1800-tallet. H. 41 B. 52 cm. Nøgle mangler, pendul medfølger. ...
Varenr: 4871001
DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 20-12-2017
18:00:00
Bordsur Louis XV-stil
BORDSUR, Louis XV-stil, brons, 1900-tal, brons, höjd 41 cm, nyckel och pendel finns
Varenr: 4871164
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-12-2017
19:54:00
Se mere
Jaeger-LeCoultre, Bird of paradise 'Marina' bordur med kineserier, ca. 1960
Jaeger-LeCoultre (Swiss, 1883- ). 'Marina' bordur, (16 jewels) 'Bird of paradise' med forgyldning på sort bund prydet med kineserier i form af landskab med træer og fugl, på forgyldt sokkel. Manuelt optræk. Model nr. 350. Ca. 1960. H. 16 cm. B. 22 cm. D. 4,5 cm. Fremstår med drejet plade med ...
Varenr: 4869294
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-12-2017
20:50:00
DKK 3.400
Bordspendyl senempire brons
BORDSPENDYL, brons samt förgylld brons, 1800-talets mitt, senempire, dekor i form av knekt, höjd ca 41 cm, längd ca 29 cm
Varenr: 4871203
21:51:00
Se mere
Bordspendyl i alabaster
BORDSPENDYL, alabaster och metall, dekor av skördearbeterska, höjd 50 cm
Varenr: 4872082
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 21-12-2017
10:39:00
Se mere
Bordsur
BORDSUR, omkring 1900, klassicerande stil, urtavlan märkt Holmia, Stockholm, utförd i kolmårdsmarmor samt brons, höjd ca 41 cm, största bredd 28 cm.
Varenr: 4872170
DKK 1.930 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 21-12-2017
16:30:00
Se mere
Kamingarniture af forgyldt bronze og porcelæn bestående af kaminur og et par casoletter.(3)
Kamingarniture af forgyldt bronze og porcelæn bestående af kaminur og et par casoletter, rigt dekoreret og støbt med ornamentik. blomster og bladværk. Louis XVI stil. Frankrig 1800-tallets slutning. Kaminur H. 34 cm. B. 32 cm. D. 18 cm. Casoletter H. 30 cm. Fremstår med defekt bagdør, pendul ...
Varenr: 4847203
DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-12-2017
20:02:00
Kaminur af bronzeret zink. Frankrig, 1800-tallets slutning
Kaminur af bronzeret zink med plaketter af porcelæn, dekoreret i farver. Frankrig, 1800-tallets slutning. H. 45 cm. Pendul og optræksnøgle medfølger.
Varenr: 4859016
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-12-2017
20:31:00
DKK 450
Van Cleef & Arpels reseväckarur
VAN CLEEF & ARPELS, bordsur, reseväckarur, ca 1970, manuellt uppdrag, plexiglas, datum, alarm, boett i mässing samt lapis lazuli-imitation, höjd 66, längd 94 mm
Varenr: 4872262
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-12-2017
20:46:00
Se mere
Bordspendyl Louis XV-stil
BORDSPENDYL, 1900-tal, Louis XV-stil, mässing, urtavla med romerska siffror, höjd ca 60 cm, nyckel medföljer
Varenr: 4872268
20:58:00
Se mere
Tischuhr / Kaminuhr, Frankreich, um 19.Jh.
Tischuhr / Kaminuhr, Frankreich, um 19.Jh. . Hochrechteckiger Korpus aus schwarzem Marmor, die Flanken mit gebändertem Marmor, emailliertes Zifferblatt. Schlag auf Glocke zur halben und vollen Stunde. Maße ca.: H.38 cm, T.16 cm, B.30 cm. Altersbedingte Gebrauchsspuren, Schlüssel und Pendel ...
Varenr: 4815448
DKK 2.977 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 21-12-2017
20:59:00
DKK 298
Nyrokoko kaminur af forgyldt, top med siddende fløjter spiller.
Nyrokoko kaminur af forgyldt, top med siddende fløjter spiller, rigt støbt med blomster og bladværk, hvid emaljeret urskive med romertal. Frankrig 19. årh.s anden halvdel. H. H. 40 cm. B. 46 cm. Pendul og optræksnøgle medfølger.
Varenr: 4873001
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 22-12-2017
19:42:00
Bordspendyl nyrokoko
BORDSPENDYL, 1800-talets andra hälft, nyrokoko, förgylld metall, krönt av mansfigur till höst, emaljerad urtavla med romerska siffror, höjd ca 40 cm, pendel och klocka medföljer
Varenr: 4874294
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-12-2017
12:12:00
Se mere
Bordspendyl senempiré
BORDSPENDYL, 1800-tal, senempire, brons, dekor med sittande kvinna, emaljerad urtavla med romerska siffror, höjd ca 46 cm
Varenr: 4874368
DKK 3.089 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-12-2017
18:12:00
Se mere
Rosemont. Bordur med musikautomat, ca. 1950
Rosemont. Bordur af forgyldt, satineret messing graveret med musikinstrumenter og ornamentik indlagt i rødt, satineret skive med arabertal sign. "Rosemont", bagsiden af værket mærket "1003288 15 Jewels Swiss", med musikautomat det spiller "Claire de Lune" og "An der schönen Blauen Donau" når ...
Varenr: 4870608
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-12-2017
19:25:00