Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Bordure i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Taffelur af messing. Italien. 1900-tallet
Taffelur af messing. Italien. 1900-tallet. Bordur af messing, Italiensk, 1900-tallet. Rigt prydet med blomster og bladranker samt topfigur af kvinde med frugtkurv. Urskive af hvid emalje med romertal. Højde 35,5 cm, B, 36,5 cm. Nøgle medfølger ikke. Fremstår med brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten Varenr: 4723030 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 21-07-2017 18:00:00 DKK 600
Bordsur krom sekelskiftet
Bordsur krom sekelskiftet. BORDSUR, 1900-talets början, "Flashlight-Electric Alarm Clock", patenterad 1910 Darche Mfg.Co Chicago, förkromad, höjd ca 20, 32x15 cm Varenr: 4723115 DKK 1.147 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-07-2017 18:36:00
Se mere
Kaminuhr mit einer Dame auf Alabastersockel
Kaminuhr mit einer Dame auf Alabastersockel. Kaminuhr mit einer Dame auf Alabastersockel, gefertigt aus Messing, teils Gold gefasst, Ziffernblatt mit römischen Ziffern in weißer Farbe, Korpus der Uhr verziert mit Voluten und Anthemionornament, quadratischer Sockel auf 4 Füßen mit halbplastischen Relief und Löwenkopf, der Mechanismus zum ... Varenr: 4639211 DKK 2.603 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 21-07-2017 18:54:00 DKK 781
Jaeger-LeCouitre, Atmos Bordsur
Jaeger-LeCouitre, Atmos Bordsur. Jaeger-LeCouitre, Atmos Bordsur. Swiss made. Vit urtavla, glasat fodral av mässing. Numrerat 282571. Höjd 22,5 cm 18 x 14 cm. Lite anfrätning. Varenr: 4723477 DKK 3.824 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 21-07-2017 19:00:00 DKK 2.830
Søjleur af lakeret træ, 1900-tallets begyndelse
Søjleur af lakeret træ, 1900-tallets begyndelse. Søjleur af lakeret træ, hvidemaljeret urskive med arabertal. 1900-tallets begyndelse. H. 37, B. 22, D. 16 cm. Pendul mangler. Varenr: 4723198 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-07-2017 19:08:00 DKK 325
Tischuhr im Kolonialstil
Tischuhr im Kolonialstil. Tischuhr im Kolonialstil, gefertigt aus Messing, dunkel patiniert, weißes Ziffernblatt mit römischen Ziffern, der Mechanismus zum Aufziehen. Maße ca.: H. 28 cm, B.24 cm, T. 8 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. Lauritz.com übernimmt keinerlei Garantie für die Funktion des ... Varenr: 4679548 DKK 2.231 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 21-07-2017 20:00:00 DKK 409
Bordsur och väckarklockor, 1900-talets mitt (3)
Bordsur och väckarklockor, 1900-talets mitt (3). Bordsur och väckarklockor, 1900-talets mitt (3). Bordsur med mekaniskt urverk. Kropp i blått med vit urtavla, förgylld ram. Front med datumvisare. Höjd 19 cm. Väckarklocka, Tokyo Clock, 2 jewels. Grön klocka med rundade kanter, grön urtavla med vita siffror och visare, sekundvisare i ... Varenr: 4717757 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 23-07-2017 19:44:00 DKK 229
Reklame /jubilæums ur fra Vingaarden, bemalet messing / stål
Reklame /jubilæums ur fra Vingaarden, bemalet messing / stål. Reklame / jubilæums ur af bemalet messing, visere af bemalet stål , 70x70 cm. Proveniens Vingården Odense, huset med de gode vine. Varenr: 4723767 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 24-07-2017 14:51:39 DKK 300
Kaminuhr P. Valobra, Metall, Messing, Glas
Kaminuhr P. Valobra, Metall, Messing, Glas. Kaminuhr. Metall, Messing, Glas. H. 42 cm, B. 35 cm, T. 15 cm. Tischpendeluhr mit Stundenschlag und Handaufzug. Getreppte Form aus dunkel patiniertem Meall mit bekrönender weiblicher Figur aus bronzefarben patiniertem Messing, diese auf einen Mauerrest gelehnt, seitlich angedeutete Wellen und ein... Varenr: 4701980 DKK 2.603 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-07-2017 13:43:11 DKK 297
Napoleon III kaminur af forgyldt bronze, urhus med soldat og kvinde
Napoleon III kaminur af forgyldt bronze, urhus med soldat og kvinde. Napoleon III kaminur af forgyldt bronze, urhus med soldat og kvinde, skive med romertal. Støbt med ornamentik, blomster og bladværk. Frankrig 19. årh.s anden halvdel. H. 39 cm. B. 29 cm. D. 11 cm. Pendul og optræksnøgle medfølger. Varenr: 4726306 DKK 4.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-07-2017 19:22:00 DKK 550
Samuel Marti et Cie. Fransk Kaminur, ca. ultimo 1800-tallet / 1900
Samuel Marti et Cie. Fransk Kaminur, ca. ultimo 1800-tallet / 1900. Samuel Marti et Cie. Fransk kaminur, af forgyldt metal, dekoration i form af rocailler, bladværk samt figur i form af matros stående med hævet bæger ved pullert, emaljeret urskive med romertal. Værk stemplet Samuel Marti et Cie samt Medaille de Bronze. ca. Ultimo 1800-tallet / 1900. Løs sokkel af... Varenr: 4725045 DKK 1.400 DK, Helsingør, Støberivej 25-07-2017 19:50:00 DKK 325
Golvur, 1800-tal senare bemålad
Golvur, 1800-tal senare bemålad. Golvur, 1800-tal senare bemålad. Lod, pendel och nyckel medföljer. Höjd 208 cm. Åldersrelaterat slitage. Varenr: 4707088 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 26-07-2017 15:14:00 DKK 229
Fransk forgyldt taffelur
Fransk forgyldt taffelur. Fransk taffelur af forgyldt zink dekoreret med korsridder, våben og blomsterdekorationer i rokokoform.Hvid ur skive med romertal.1800'tallets sidste del. Fremstår med skade ved sværd Nøgle medfølger.Uret går, men Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. H 43 cm. Varenr: 4709470 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 26-07-2017 18:22:00 DKK 325
Konsolur Lenzkirch
Konsolur Lenzkirch. KONSOLUR, omkring 1900, uret märkt Lenzkirch, fodral i mahogny med beslag i patinerad mässing, urtavlan med rik ornamentdekor, arabiska siffror, höjd 54 cm, pendel finns Varenr: 4727066 DKK 3.824 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-07-2017 18:24:00
Se mere
Engelsk standur i kasse af eg, 1700-tallets slutning. Værk signeret Jeremiah Standring, Bolton
Engelsk standur i kasse af eg, 1700-tallets slutning. Værk signeret Jeremiah Standring, Bolton. Engelsk standur i kasse af eg, messingurskive signeret Jeremiah Standring, Bolton. 1700-tallets slutning. Urhus uden glas. Urskive prydet m. graveringer samt forgyldte hjørneornamenter. H. 210 cm. Medfølgende 2 lodder, optræksnøgle og pendul. Brugs- og alderspræget. Varenr: 4727617 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-07-2017 19:49:00 DKK 300
Bordspendyl,  nyrokoko, 1800-talets andra hälft
Bordspendyl, nyrokoko, 1800-talets andra hälft. Bordspendyl, nyrokoko, 1800-talets andra hälft. Bordspendyl med sockel i marmor, med detaljer av förgylld mässing. Genombruten växtdekor med djurmotiv. Figur i brons. Höjd: 48 cm. Bredd: 37 cm.Lauritz.com garanterar ej funktionen.Extradelar medföljer. Varenr: 4706149 DKK 6.118 SE, Malmö, Baltzarsgatan 26-07-2017 20:51:00 DKK 554
Bordspendyl, jugend, sekelskiftet 1900.
Bordspendyl, jugend, sekelskiftet 1900.. Bordspendyl, jugend, sekelskiftet 1900. Bordspendyl utförd i brons och mässing. Sockel med genombruten dekor med stiliserade växtornament. Figur föreställande sittande kvinna. Höjd: 35 cm. Bredd: 41 cm. Framstår med åldersrelaterad patina. Lauritz.com garanterar ej funktionen. Varenr: 4706222 DKK 4.589 SE, Malmö, Baltzarsgatan 26-07-2017 20:51:00 DKK 402
Fransk kaminur
Fransk kaminur . Fransk kaminur udført af lueforgyldt metal, støbt med ornamentik, øverst med med siddende herre ( vinbonde med høst), urskive af hvid emajle med romertal. 1800-tallet. H. 36, B. 26, D. 10 cm. Fremstår med brugsspor, afslag på skrive samt hårrevner. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.... Varenr: 4728307 DKK 2.500 DK, Helsingør, Støberivej 27-07-2017 18:26:00 DKK 325
Comtoise-ur/burgunderur, Frankrig, ca. 1850
Comtoise-ur/burgunderur, Frankrig, ca. 1850 . Comtoise-ur/burgunderur, Frankrig, ca. 1850, kvadratisk korpus med pynteskilt. Urskive af emalje, foldependul, to lodder. Mål ca.: H. 37 cm, B. 29 cm, D. 13 cm. Fremstår i aldersrelateret stand med brugsspor. Varenr: 4611631 DKK 5.949 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 27-07-2017 18:50:00 DKK 4.090
Grasshopper ur efter John Harrison
Grasshopper ur efter John Harrison . Grasshopper ur efter John Harrison, skeletur af messing, 2 urskiver i hvid emalje, 2 modgående stavpenduler, optræk via stålwire på spil. Massiv træsokkel, løstsiddende glasvitrine med låge, uret går ca. 1 uge, nøgler medfølger. På 4 højdeindstillelige messingfødder. Mål ca.: H. 44 cm, B. 33,5 ... Varenr: 4611610 DKK 12.642 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 29-07-2017 21:45:00 DKK 8.552