Kategori  Vurdering
   1 2 3  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Nefritbroche i 585/- hvidguld med diamanter
Broche, montering i 585/- hvidguld med 9 gammelslebne diamanter ca. 0.12 ct. i alt, klarhed ca. Pique, farve ca. Top Crystal - Yellow (J - S) Graveret nefritblad, mål ca. 6 x 4 cm, ca. 13 gram Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4794874
DKK 3.349 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-10-2017
10:53:02
DKK 335
Evald Nielsen, broche af 14 kt. guld
Evald Nielsen, broche udført i 14 kt. guld, prydet med en blomst. Længde ca. 5,7 gram. Vægt ca. 3,7 gram. Er stemplet EN 585 og 14K. dette smykke er en del af en temaauktion over smykker lavet af sølvsmede som i den grad har præget dansk i smykkekunst fra perioden ca. 1950 og frem til i dag. ...
Varenr: 4793350
DKK 3.000 DK, Odense, Kratholmvej 21-10-2017
14:13:00
DKK 775
Georg Jensen, broche af sterling sølv, stempler før 1945
Georg Jensen, broche af sterling sølv, gennembrudt front. Er stemplet GJ i firkant, Sterling, Denmark, 925s samt dessinnr. 288. Længde ca. 5,5 cm. Vægt ca. 4,9 gram. Stempel fra perioden 1933-1944. dette smykke er en del af en temaauktion over smykker lavet af sølvsmede som i den grad har præget...
Varenr: 4793254
DKK 2.500 DK, Odense, Kratholmvej 21-10-2017
16:00:00
DKK 825
Ole Lynggaard. Large sun brooch with diamonds in 18k
Ole Lynggaard, large sun brooch in 18k yellow brushed gold set with 7 brilliant cut diamonds 0.28ct Colour: (F-G) Top Wesselton Clarity: VS Designed by Ole Lynggaard 2001 Weight: 22g Measures: 5.3x4.8cm
Varenr: 4782925

DKK 17.862 BE, Antwerpen 21-10-2017
18:05:00
DKK 633
Georg Jensen, vintagebroche med diamant, 18 kt. guld
Georg Jensen vintage broche udført i 18 kt. guld, prydet med en old-cut diamant på ca. 0.10 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: VS. Formgivet af mesteren Georg Jensen selv. Stemplet GJ i rektangulær firkant, og 765 guld. Dessin nr. 237. L. 5,5 cm. Ø perle. 5,3 mm. Vægt. Ca. 3,9 gram. Stempel er fra ...
Varenr: 4792940
DKK 5.000 DK, Odense, Kratholmvej 21-10-2017
19:00:00
DKK 925
Thorwald Alef brosch
THORWALD ALEF (1896-1974) brosch, kvinna med fågel, brons, höjd ca 7 cm
Varenr: 4810051
DKK 1.546 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 21-10-2017
19:32:00
Se mere
Brosch 18 k guld trollslända
BROSCH, 18 k guld, i form av trollslända, fasettslipade rubiner till ögon, genombrutna vingar, kropp och vingar dekor av 78 diamanter med briljant- och åttkantslipning, vingparen något rörlig, 4x5 cm, vikt ca 8,1 g
Varenr: 4810061
DKK 6.185 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-10-2017
19:52:00
Se mere
Nanna & Jørgen Ditzel for Georg Jensen, Broche, nr. 328
Georg Jensen broche af Sterling sølv. Designet af Nanna & Jørgen Ditzel for Georg Jensen. Dessin nr. 328. Brochen måler ca. 53 x 41 mm. Vægt ca. 24,4 gram. Fremstår med små brugsspor, samt 2 små buler på kant. Er omtalt og afbilledet i bogen "Smykkeskrinet" samt der er en udstillet i "Den gamle ...
Varenr: 4786696
DKK 2.800 DK, Odense, Kratholmvej 21-10-2017
20:00:00
DKK 850
Broche med 1 gammelslebet diamant og 2 rubiner i 585 guld
Broche i 585 guld. 1 x gammelslebet diamant, ca. 0.60 ct., klarhed ca. Pique, farve ca. Top Crystal (I). 2 rubiner, i alt ca. 0.50 ct. Ca. 6 g, L. 4,3 cm, B. ca. 9 mm. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4794821
DKK 7.070 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-10-2017
20:52:00
DKK 447
Brosche in 18 kt Gelbgold/Silber mit Altschliffdiamanten und -rosen
Brosche in 18 kt Gelbgold (Diamanten in Platin gefasst), mit 2 Altschliffdiamanten zus. ca. 0.10 ct, Reinheit ca. Pique, Farbe ca. Top Crystal (J) und 7 x Diamantrosen zus. ca. 0.05 ct, Reinheit ca. Pique, Farbe ca. Top Crystal (J) ca. 6 Gramm, Länge ca. 5,3 cm x Breite ca. 12,5 cm 1 Fassung ...
Varenr: 4794873
DKK 2.605 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-10-2017
20:54:00
DKK 335
Unika broche m/ ametyst og granater, sterling sølv, 24,4 gram
Håndlavet broche udført af guldbelagt samt sort rhodineret sterling sølv prydet med stor, facetsleben ametyst på ca. 40.00 ct samt små granater. Højde ca. 5,6 cm. Vægt ca. 24,4 gram.
Varenr: 4548187

DKK 1.900 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-10-2017
11:58:00
Henry Pilstrup for Georg Jensen, broche af sterling sølv, stempler for 1945
Henry Pilstrup for Georg Jensen, broche udført i sterling sølv, bjælkeformet med tværgående riller. L. 4,8 cm. Er stemplet GJ i firkant, sterling, Denmark, 925s, samt dessinnr. 270. dette smykke er en del af en temaauktion over smykker lavet af sølvsmede som i den grad har præget dansk i ...
Varenr: 4793257
DKK 1.800 DK, Odense, Kratholmvej 22-10-2017
15:19:00
DKK 775
Brosch kamé
BROSCH, kamé, kant av silver med emaljdekor, längd 5 cm
Varenr: 4810198
DKK 1.392 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-10-2017
16:04:00
Se mere
Schmucknadel besetzt mit einem Brillant und Onyx
Schmucknadel in der Form eines Oktagon gefertigt aus 14kt. Gold (punziert), besetzt mit einem Brillanten von ca.: 0.02ct. Farbe: Top Wesselton (H), Reinheit: vsi1. Sowie mit einer Onyxplatte mit einem Durchmesser von ca.: 5,2 mm. Länge ca.: 46 mm. Gewicht ca.: 1,3 g. Der Verschluss wurde ...
Varenr: 4811371
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-10-2017
17:15:00
DKK 298
Brosch Lea Stein
LEA STEIN, brosch, Paris, formgiven omkring 1940-talets slut, bakelit, i form av en räv, signerad, längd 7 cm
Varenr: 4810215
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-10-2017
17:20:00
Se mere
A. Michelsen broche af 14 kt. guld
Anton Michelsen, broche udført i 14 kt. guld, i form af blad. ca. midten af forrige årh. Mål ca. 65x31 mm. Vægt ca. 6,9 gram. Er stemplet AM med krone i trekant 585 og Rouge. dette smykke er en del af en temaauktion over smykker lavet af sølvsmede som i den grad har præget dansk i smykkekunst ...
Varenr: 4791137
19:21:00
Broche i form som en blomsterbuket med brillanter
Broche i form som en blomsterbuket, udført af 18 kt. hvidguld (stemplet), prydet med ca.: 88 brillanter og enkeltslebne diamanter på i alt ca. 2.00 ct. Farve: Wesselton (H), klarhed: VS1 til SI1. Mål ca.: 39,7 x 35,5 mm. Vægt ca.: 15,6 g. Brochen kan også bæres som vedhæng. Smykket fremstår...
Varenr: 4803944
DKK 11.164 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-10-2017
19:30:00
DKK 781
Vintage ametystbroche
Vintage ametystbroche af guld med filigranarbejde prydet med en ovalslebet, dyblilla ametyst, mål: 22 x 18 mm, omkranset af runde, hvide saltvandskulturperler. Mål: 3,8 x 3,3 cm. Vægt: ca 19,8 gr. ustemplet ifølge guldprøve af 18 kt Etui medfølger. Ca. 1950-60.
Varenr: 4767217
DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-10-2017
19:31:00
DKK 3.900
Georg Jensen, broche af 826 sølv med ametyst
Georg Jensen vintage broche udført i 826 sølv, prydet med en cabochonsleben ametyst, diam. Ø 3 cm. Er stemplet Georg Jensen, 826 s GI samt GJ sammenslynget, samt dessin nr. 52. Stempel fra perioden 1904-1908.
Varenr: 4787014
DKK 2.500 DK, Odense, Kratholmvej 22-10-2017
19:47:00
DKK 1.300
Björn Weckström. Broche af 14 kt. guld i organisk design, anno 1969
Björn Weckström. Broche af 14 kt. guld, udført i organisk design, fuldstemplet med årstalskode Q7 for 1969. L. ca. 2,3 cm. Vægt: ca. 8,8 gr. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4777621
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-10-2017
20:25:00
Brosch Lea Stein
LEA STEIN, brosch, Paris, formgiven omkring 1940-talets slut, bakelit, i form av en hund, signerad, höjd 7 cm
Varenr: 4810265
20:27:00
Se mere
Vedhæng/broche, 750 hvidguld, vægt ca. 9 g
Vedhæng/broche, 750 hvidguld, vægt ca. 9 g, mål: L. ca. 6 cm med øje, B. ca. 2,3 cm, 9 rubiner, i alt ca. 1.84 ct., central midtersten ca. 1.10 ct., 14 brillanter, i alt ca. 0.48 ct., farve: Top Wesselton, klarhed: VVS-VS. Vedhængsøje og ekstra brocheret nål med sikring. Fremstår istandsat.
Varenr: 4810646

DKK 8.931 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-10-2017
20:54:00
DKK 968
Diamantbroche af guld og sølv, i alt ca. 2.30 ct. 1800-tallets slutning
Oval diamant broche af guld og sølv, prydet med 46 diamanter med ældre slibning og små rosenslebne diamanter, i alt ca. 2,30 ct. Farve: Top Cape (K). Klarhed: SI-P. Ustemplet. 1800-tallets slutning. Vægt ca. 10,6 gr. 6,4 x 3,2 cm.
Varenr: 4798123
DKK 18.500 DK, Vejle, Dandyvej 22-10-2017
20:57:00
Broche, brillantsommerfugl
Broche i form som en sommerfugl udført af 18 kt. guld (stemplet). Prydet med ca. 50 brillanter og 1 enkeltsleben diamant på ca. 1.20 ct. i alt. Farve: Wesselton (H), klarhed: VSI2 (2 brillanter P2 er blevet udskiftet). Mål ca.: 18 x 29 mm, vægt ca.: 4,1 g. Brochen fremstår i aldersrelateret ...
Varenr: 4811165
DKK 7.443 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-10-2017
21:00:00
DKK 4.279
Mogen Ballin broche med agat
Mogens Ballin, skønvirkebroche som er designet af Poul Madsen for Mogens Ballin. brochen er organisk design, prydet med 3 blade, samt cabochonsleben grøn agat. Diam. Ø 4,5 cm. Er stemplet Mogens Ballins, 826S samt monogram, er omtalt og afbilledet på Vejen kunstmuseums hjemmeside. dette smykke ...
Varenr: 4786958
DKK 15.000 DK, Odense, Kratholmvej 22-10-2017
21:13:00
Konvolut Schmucknadeln und Broschen(4)
Konvolut Schmuck bestehend aus: Eine Rosenbrosche gefertigt aus 925 Silber (punziert), L. 4,4 cm. Ein kleiner Säbel aus Messing, besetzt mit Glassteinen, L. 8,5 cm. Eine runde Brosche gefertigt aus 925 Silber (punziert), mit der Darstellung einer mittelalterlichen Wirtshausszene. D. 4,3 ...
Varenr: 4811297
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23-10-2017
14:50:00
DKK 298
Chinesische Karneolbroschen (3)
Chinesische Karneolbroschen mit figürlichen Darstellungen. Die Broschierungen sind aus Silber gefertigt. Maße ca.: 37 x 23 mm, 40 x 27 mm, 45 x 25 mm. (3)
Varenr: 4811286
DKK 1.861 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23-10-2017
17:20:00
DKK 298
Dräktbrosch i förgylltsilver
DRÄKTBROSCH, silver, allmoge, C.G. Hallberg, Stockholm 1889, förgylld, höjd ca 6 cm, vikt ca 7,5 g
Varenr: 4810445
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-10-2017
21:51:00
Se mere
Krokodille broche, hvidgulds rhod. sterling sølv m/ tsavorit granater, 12 gram
Broche i for af krokodille udført af hvidgulds rhodineret sterling sølv med talrige facetslebne tsavorit granater. Længde ca. 6,8 cm, vægt ca. 12 gram
Varenr: 4548158

DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-10-2017
11:58:00
Kråsnål silver mer diamanter
KRÅSNÅL, silver, delvis förgylld, rosenslipade diamanter med bakomliggande foliering, 1800-talets första hälft, längd ca 65 mm
Varenr: 4812233
DKK 2.319 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-10-2017
17:36:00
Se mere
 1 2 3  >>