Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Brocher i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Ole Lynggaard. Hjertebroche i 18 kt. hvidguld med brillanter
Ole Lynggaard. Hjertebroche i 18 kt. hvidguld med brillanter. Ole Lynggaard. Hjertebroche i 18 kt. satineret hvidguld prydet med 15 brillantslebne diamanter på i alt 0.27 ct. Farve: Top Wesselton (G). Klarhed: VS. L. 7 cm. Art. nr. A1642-501. Medfølges af Ole Lynggaard velourpose og æske. Vejl. udsalgspris: DKK 35.900,- Varenr: 4702013

DKK 18.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-07-2017 21:00:00 DKK 5.200
Wiwen nilsson brosch silver
Wiwen nilsson brosch silver. WIWEN NILSSON, brosch, sterlingsilver, Lund 1964, rektangulär, längd 80 mm, vikt 11,6 g Varenr: 4722034 DKK 1.530 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 20-07-2017 21:48:00
Se mere
Broschnål 18 k vitguld med pärla diamanter
Broschnål 18 k vitguld med pärla diamanter. BROSCHNÅL, 18 k vitguld med odlad pärla samt briljantslipade diamanter, graverad dekor, svensk importstämpel, längd ca 53 mm, totalt ca 0,08 ct, 3,1 g Varenr: 4723068 DKK 1.147 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 21-07-2017 13:06:00
Se mere
18kt diamond and ruby brooch approx. 0.30ct
18kt diamond and ruby brooch approx. 0.30ct. 18kt diamond and ruby brooch approx. 0.30ct 18kt yellow gold, tested Brooch in decorated in bow design decorated with small square-cut synthetic rubies, also adorned with small brilliant-cut diamonds approx. 0.30ct Colour: Top Wesselton-Wesselton (G-H) Clarity: VS2-SI1 Total wight: ... Varenr: 4552739 DKK 9.667 BE, Antwerpen 21-07-2017 13:46:00 DKK 5.205
18kt diamond and emerald brooche approx. 2.00ct
18kt diamond and emerald brooche approx. 2.00ct. 18kt diamond and emerald brooche approx. 2.00ct 18kt rhod.white gold, hallmarked Brooch in decorated in shell design decorated with brilliant-cut diamonds approx. 2.00ct Colour: Top Wesselton-Wesselton (G-H) Clarity: VS2-SI1 In center also decorated with 1 emerald-cut green emerald approx. ... Varenr: 4552772 DKK 19.335 BE, Antwerpen 21-07-2017 14:02:00 DKK 13.386
Brosche, 18 kt Rosegold mit 3 Rubinen
Brosche, 18 kt Rosegold mit 3 Rubinen. Brosche in Sträußchenform in 750/- Rosegold, Gewicht ca. 6 Gramm, Maße ca. 40 x 31 mm, 3 x facettierte RubinePunzierung = VA 59, 750 Trage- und Gebrauchsspuren Varenr: 4721433 DKK 2.231 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-07-2017 19:00:00 DKK 1.004
Brillantbroche, 18 kt guld
Brillantbroche, 18 kt guld. Brillantbroche, floral design, 18 kt guld, prydet med 3 brillanter, samlet ca. 0.45 ct, renhed: ca. SI, farve: ca. Wesselton (H), vægt ca. 21 gr., ca. 56 x 44 mm. Stemplet Kt 18 37 AL. Brugsspor. Varenr: 4721437 DKK 9.667 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-07-2017 19:00:00 DKK 335
Akvamarinring med diamanter i 585/- hvidguld
Akvamarinring med diamanter i 585/- hvidguld. Ring med 1 akvamarin i 585/- hvidguld, Vægt ca. 4 gram. Prydet med: 1 akvamarin ca. længde 17,13 mm x bredde 12,20 mm x højde 7,68 mm 4 gammelslebne diamanter, 4 enkeltslebne diamanter, 8 rosenslebne diamanter ca. 0.20 ct. i alt, klarhed: ca. SI - Pique, farve: ca. Wesselton - Top Cape (H - ... Varenr: 4686774 DKK 14.129 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-07-2017 20:32:00 DKK 1.599
Broche med rubiner og diamanter i 14 kt. rødguld
Broche med rubiner og diamanter i 14 kt. rødguld. Broche i 585/- rødguld/hvidguld, ca. 1950 Mål 4 x 3,7 cm, vægt ca. 11 gram. Prydet med: 3 rubiner, ca. 0.45 ct. i alt 4 gammelslebne diamanter ca. 0.55 ct., klarhed: ca. SI - Pique I, farve ca. Wesselton - Crystal (H - L) Varenr: 4686785 DKK 14.129 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-07-2017 20:37:00 DKK 297
Brosche 585/- Gelbgold mit 1 Peridot und 8 Diamantrosen
Brosche 585/- Gelbgold mit 1 Peridot und 8 Diamantrosen. Brosche 585/- Gelbgold, Gewicht ca. 4,4 Gramm, besetzt mit 1 oval facettierten Peridot, ca. 2.34ct. und 8 Diamantrosen, insg. ca. 0.06ct., Maße der Brosche ca. 61 x 11,5mm, Broschierung Nadel mit Schiebesicherung, punziert '585' und undeutliche Meisterpunze, Deutschland, um 1950 Varenr: 4708215 DKK 1.636 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-07-2017 20:47:00 DKK 297
Brosche 585/- Gelbgold mit 15 Akoya- Zuchtperlen
Brosche 585/- Gelbgold mit 15 Akoya- Zuchtperlen. Brosche 585/- Gelbgold, Gewicht ca. 7,3 Gramm, besetzt mit 15 runden weissen Akoya- Zuchtperlen, Ø ca. 5mm, Maße der Brosche Ø ca. 30mm, Broschierung Nadel mit Sicherung. Altersbedingter Zustand, Deutschland, um 1960 Varenr: 4708219 DKK 1.859 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-07-2017 20:47:00 DKK 297
Anstecknadel 585/- Gold bicolor mit 2 Grandeln, um 1960
Anstecknadel 585/- Gold bicolor mit 2 Grandeln, um 1960. Anstecknadel 585/- Gold bicolor, Gewicht ca. 3,2 Gramm, besetzt mit 2 Grandeln, Maße des Anstecknadel- Kopfes ca. 19,5 x 12,5mm, Nadellänge ca. 53mm, Ø 1mm, punziert '585' und undeutliche Meisterpunze, Schiebesicherung aus Messing. Leichte Gebrauchsspuren, Deutschland, um 1960 Varenr: 4708226 DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-07-2017 20:47:00 DKK 297
W.A. Bolin brosch 18 k gulde pärlor diamanter
W.A. Bolin brosch 18 k gulde pärlor diamanter. W.A. BOLIN, brosch, 18 k guld med boutonpärlor, gammalslipade samt rosenslipade diamanter, totalt ca 0,69 ct, i form av hästsko, stämplad WA Bohlin, Stockholm 1956, höjd ca 27,5 mm, vikt ca 5,8 g Varenr: 4723155 DKK 4.589 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 21-07-2017 20:51:00
Se mere
Sløjfe-broche, 750 guld, 6 rubiner, 3 rosenslebne diamanter, Italien, ca. 1960
Sløjfe-broche, 750 guld, 6 rubiner, 3 rosenslebne diamanter, Italien, ca. 1960. Sløjfe-broche, 750 guld, vægt ca. 15,8 g, brochens mål ca. 65 x 48 x 18 mm, prydet med 6 rundfacetterede rubiner, i alt ca. 0.22 ct., og 3 rosenslebne diamanter, i alt ca. 0.08 ct., farve: tonet, klarhed: SI1- I1, brochering nål med sikring, stemplet '750' og med Italiens nationalstempel '9AL', ... Varenr: 4707435 DKK 4.090 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-07-2017 21:02:00 DKK 1.450
Georg Jensen broscher 2 st sterlingsilver
Georg Jensen broscher 2 st sterlingsilver. GEORG JENSEN, broscher, 2 st, sterlingsilver, Köpenhamn 1944-, design 105 samt 12, föreställande stiliserade blommor, höjd ca 35,5 resp 42 mm Varenr: 4724309 DKK 2.294 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22-07-2017 11:32:00
Se mere
Broche med kulturperle og enkeltslebne diamanter i 14 kt. guld og hvidguld
Broche med kulturperle og enkeltslebne diamanter i 14 kt. guld og hvidguld. Broche i 14 kt. hvidguld og guld, stempel = 585, mål/diameter ca. 37,32 mm, vægt ca. 10 g. Prydet med: 1 kulturperle, ca. 7 mm diameter, farve hvid, fin lustre, 7 x enkeltslebne diamanter, klarhed ca. SI, farve: Wesselton (H). Fremstår med brugsspor. Varenr: 4721666 DKK 3.346 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22-07-2017 19:00:00 DKK 297
Kranzbrosche in 18 kt Weißgold mit Zuchtperlen und Saphiren
Kranzbrosche in 18 kt Weißgold mit Zuchtperlen und Saphiren . Kranzbrosche in 18 kt Weißgold, Durchmesser ca. 31,15 mm, Gewicht ca. 5 Gramm Besatz: 6 x weiße Zuchtperlen, Durchmesser ca. 4,8 mm und 18 x Saphiren zus. ca. 0.90 ct Punze= 750 798 Trage- und Gebrauchsspuren Varenr: 4698498 DKK 2.975 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22-07-2017 20:10:00 DKK 521
Zwei Anstecknadeln 585er Gelbgold mit Perle und Diamanten
Zwei Anstecknadeln 585er Gelbgold mit Perle und Diamanten. Zwei Anstecknadeln 585er Gelbgold, Gewicht insg. ca. 3,3 Gramm. 1x besetzt mit 1 runden weissen Akoya- Zuchtperle, Ø ca. 6,5mm und 4 Diamanten im Rosenschliff, insg. ca. 0.02ct. und 1x besetzt mit 1 weissen, länglich ovalen Akoya- Zuchtperle, Ø ca. 5mm. Altersbedingte Gebrauchsspuren, ... Varenr: 4688574 DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-07-2017 20:42:00 DKK 297
Gertrud Engel silver brosch samt örhängen
Gertrud Engel silver brosch samt örhängen. GERTRUD ENGEL, brosch, sterlingsilver, för A Michelsen AB (1946-63), Stockholm 1950, föreställande blåklocka, höjd ca 63,5 mm, vikt ca 15 g Varenr: 4724403 DKK 1.147 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22-07-2017 21:09:00
Se mere
Samling sølv brocher mm. (4)
Samling sølv brocher mm. (4). Anton Michelsen broche af sølv. I form af en Marguerite med hvid emalje. Skader på emalje. Ø 5 cm. Volmer Bahner broche af forgyldt sølv. I Form af en Marguerite med hvid emalje. Mindre skader på emalje. Ø 3,6 cm. En broche af sølv. Prydet med en mindre kulturperle samt en ametyst. L. 5,2 cm. ... Varenr: 4722750 DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 23-07-2017 19:04:00 DKK 300
Stavnål, antik, ca. 1900, med diamanter og orientperler
Stavnål, antik, ca. 1900, med diamanter og orientperler. Stavnål i 14 kt. rødguld, platineret Prydet med: 1 orientperle diameter ca. 6 mm 4 orientperler diameter ca. 3 - 3,5 mm 2 gammelslebne diamanter på ca. 0.55 ct. i alt 4 gammelslebne diamanter på ca. 0.30 ct. i alt 2 små gammelslebne diamanter på ca. 0.04 ct. i alt 16 rosenslebne ... Varenr: 4686762 DKK 17.104 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-07-2017 19:45:00 DKK 818
Arno Malinowski for Georg Jensen, broche nr. 5006
Arno Malinowski for Georg Jensen, broche nr. 5006. Arno Malinowski for Georg Jensen. Broche nr. 5006 udført af sødmalm med indlæg ar sterling sølv i from af springende hjort. Ø 4,5 cm. Danmark ca. 1940. Varenr: 4722749 DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 23-07-2017 19:52:00 DKK 575
Brosch guld med odlade pärlor
Brosch guld med odlade pärlor. BROSCH, 14 k guld, odlade vita saltvattenspärlor, ca 5,8 mm, längd ca 30 mm, vikt ca 6,2 g Varenr: 4724602 DKK 1.530 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-07-2017 14:00:00
Se mere
Brosch 18 k guld med ametist samt orientpärlor
Brosch 18 k guld med ametist samt orientpärlor. BROSCH, 18 k guld med cabochonslipad ametist samt orientpärlor, stämplad Gunnar Fahlström, Stockholm 1963, milligrifferad dekor, längd ca 28 mm, vikt ca 9,8 g Varenr: 4724657 DKK 2.294 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-07-2017 17:30:00
Se mere
Fransk aquamarin- og diamantbroche af 18 kt. guld og sølv. 1800-tallet
Fransk aquamarin- og diamantbroche af 18 kt. guld og sølv. 1800-tallet. Fransk aquamarin- og diamantbroche af 18 kt. guld og sølv, prydet med større oval facetsleben aquamarin på ca. 2.24 ct., måler ca. 10,78 x 8,52 x 6,27 mm, samt talrige større og mindre asymmetriske rosen- og delvis facetslebne diamanter med ældre slibninger. Stemplet med fransk ugle og svane. ... Varenr: 4701566 DKK 13.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-07-2017 20:26:00 DKK 3.200
To brocher  af 14 kt guld (2)
To brocher af 14 kt guld (2). To vintagebrocher af 14 kt guld bestående af broche prydet med blisterperle i front. Længde på broche ca. 4 cm. Mål på perle ca. 0,8 - 0.5 mm. 1,8 gram. Samt smal broche prydet med en perle, antagelig orientperle. Længde på broche. 4,3 cm. 1,3 gram. (2) Varenr: 4720390 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-07-2017 20:35:00 DKK 325
Samling sølv brocher (7)
Samling sølv brocher (7). Samling sølv brocher bestående af brocher med forskellige motiver og former. L. fra 2 til 3 cm. B. fra 2 til 7 cm. Samt gul nålepude (7) Varenr: 4726572 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-07-2017 18:26:00 DKK 325
Samling brocher af sølv (4)
Samling brocher af sølv (4). Samling brocher af sølv, bestående af, To skønvirke brocher, prydet med henholdsvis rav og månesten, Hermann Siersbøl, broche i form af blomst samt broche prydet gult glas. 4,3 x 2,7 og 5 x 3 cm. Ø 3,7 og 4,5 cm. Samlet vægt ca. 31,9 gram. Fremstår med brugsspor. (4) Varenr: 4725646 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-07-2017 20:06:00 DKK 375
Skønvirke. Broche af sølv
Skønvirke. Broche af sølv . Skønvirke broche af sølv med vedhæng, dekoreret med bladværk samt prydet med to cabochon slebne grønne agater. Stemplet HF 830S. Vægt 15,4 gram, L. 7,5, B. 6,5 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4725643 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-07-2017 20:54:00 DKK 450
Fred. Diamantbroche/klips af 18 kt. guld. 1900-tallets første halvdel
Fred. Diamantbroche/klips af 18 kt. guld. 1900-tallets første halvdel. Fred. Diamantbroche/klips af 18 kt. guld og hvidguld med talrige hvide rosenslebne diamanter i form af liggende kat med smaragdøjne og halsbånd med små pink spineller samt bold i form af kulturperle. Stemplet Fred 0938 med fransk ørn i profil. Vægt ca. 21,1 g. Perle Ø 6,74 mm. Kat L. 4,95 cm. ... Varenr: 4726767 DKK 20.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-07-2017 20:58:00 DKK 8.800
 1 2  >>