Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Brocher i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Krokodille broche, hvidgulds rhod. sterling sølv m/ tsavorit granater, 12 gram
Krokodille broche, hvidgulds rhod. sterling sølv m/ tsavorit granater, 12 gram. Broche i for af krokodille udført af hvidgulds rhodineret sterling sølv med talrige facetslebne tsavorit granater. Længde ca. 6,8 cm, vægt ca. 12 gram Varenr: 4548158

DKK 1.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-04-2017 18:15:00 DKK 1.000
Brosch 18 k guld mikromosaik
Brosch 18 k guld mikromosaik. BROSCH, 18 k guld, mikromosaik föreställande en ruin, ram med akantusslingor, Sverige 1857, stadsstämpel saknas och mästarstämpel otydlig, längd 5 cm Varenr: 4634880 DKK 3.072 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2017 19:22:00
Se mere
Thorvald Bindesbøll. Skønvirkebroche af sølv
Thorvald Bindesbøll. Skønvirkebroche af sølv. Thorvald Bindesbøll (1846-1908). Skønvirkebroche af sølv prydet med 'Bindesbøll ornamentik'. Stemplet med Bindesbølls monogram, fremstillet af Holger Kyster Holger samt bymærke. Vægt ca. 16,7 g. 3,1 x 5,7 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor samt lille trykbule. Varenr: 4636692 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-04-2017 20:07:00 DKK 5.000
Brosch 18 k guld
Brosch 18 k guld. BROSCH, 18 k guld, tryckt dekor på glas föreställande kvinna i profil, oval, Stockholm 1921, höjd 4,5 cm Varenr: 4634922 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2017 20:46:00
Se mere
Italinische Mikromosaik Brosche
Italinische Mikromosaik Brosche. Broschen gefertigt aus Metall und Glas, besetzt mit einem Mikromosaik mit der Darstellung eines Blumenbouquet. Maße ca.: 43 x 36 mm. Die Broschen befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit geringfügigen Tragespuren. Varenr: 4612650 DKK 1.632 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 16:45:00 DKK 742
Juvelbroche med brillanter og smaragder
Juvelbroche med brillanter og smaragder. Juvelbroche udført af 14 kt. hvidguld (stemplet), prydet med ca.: 60 brillanter på i alt ca.: 2.40 ct. Farve: Wesselton (H), klarhed: SI1 - P1. Samt med 10 rundfacetterede smaragder på i alt ca.: 2.00 ct. Diameter ca.: 33,6 mm. Vægt ca.: 15,5 g. Brochen fremstår i aldersrelateret stand med ... Varenr: 4627936 DKK 33.372 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 18:01:14 DKK 22.248
Orla Wichmann, København. Safirbroche af 14 kt. guld med opal, 1960'erne
Orla Wichmann, København. Safirbroche af 14 kt. guld med opal, 1960'erne. Orla Wichmann, København. Retro broche af 14 kt. delvist satineret guld, prydet med facetteret safir samt cabochonsleben opal, stemplet "OW 585", udført 1960'erne. L. 4,8 cm. Vægt: ca. 7,9 gr. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4620910 DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-04-2017 20:04:00 DKK 1.900
Koral broche af 18 kt guld
Koral broche af 18 kt guld. Vintagebroche af 18 kt guld i form af rose prydet med koral , Mål af selve rosen: ca 18 x 14 x 15 mm. Længde ca 4,4 cm. Vægt: ca 7,8 cm. Varenr: 4635928 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 20:10:00 DKK 950
Forgyldt broche og ring i 8 kt. guld med portrætter 1800-tallets slutning (2)
Forgyldt broche og ring i 8 kt. guld med portrætter 1800-tallets slutning (2). Forgyldt broche isat porcelæns plakette med portræt af barn mål H. 5 x 4.2 cm. Ring i 8 kt. guld med portræt af barn Ø1 cm. Ringstr. Ø18/56.5. 1800-tallets slutning (2) Varenr: 4631529 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-04-2017 17:52:00 DKK 300
Henning Koppel for Georg Jensen. Broche af sterlingsølv
Henning Koppel for Georg Jensen. Broche af sterlingsølv. Henning Koppel for Georg jensen. Splash broche udført i sterling sølv. Dessin nr. 324 Stempel efter 1945.Mål: 4,2 x 3,6 cm. Brugsspor. Varenr: 4622130 DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-04-2017 19:53:00 DKK 575
Fritijof S. Persson, Helsingborg.  Spinelbroche af 18 kt. guld med perler, anno 1934
Fritijof S. Persson, Helsingborg. Spinelbroche af 18 kt. guld med perler, anno 1934. Fritijof S. Persson, Helsingborg. Broche af 18 kt. guld, prydet facetteret spinel samt naturlige perler, udført 1934. L. 7 cm. Vægt: ca. 6,8 gr. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4616318 DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-04-2017 20:12:00 DKK 2.000
Brosch 18 k guld
Brosch 18 k guld. BROSCH, 18 k guld, delvis satinerat, i form av ett löv, Schutz Lindahl Ab Guldsmederna, Uppsala 1980, längd ca 74 mm, vikt ca 3,7 g Varenr: 4636883 DKK 1.152 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26-04-2017 21:24:00
Se mere
Brosch 18 k vitguld med opaler
Brosch 18 k vitguld med opaler. BROSCH, 18 k vitguld, 9 cabochonslipade opaler, genombruten dekor, längd ca 78 mm, vikt ca 9,3 g Varenr: 4636889 DKK 2.304 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26-04-2017 21:42:00
Se mere
Brosch i guld
Brosch i guld. BROSCH, 18 k guld, i form av kvist, dekor med odlad saltvattenspärla ca 7 mm, samt 6 fasettslipade röda stenar, Italien/Alessandria, höjd 7 cm, vikt ca 13,1 g Varenr: 4638009 DKK 1.920 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-04-2017 10:48:00
Se mere
Brosch och armring
Brosch och armring. BROSCH, silver / 800, i form av fjäril med emaljdekor, ARMRING med svart emaljdekor, RING, guld, mm delvis silver Varenr: 4638016 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-04-2017 11:20:00
Se mere
Brosch 8 k vitguld med safirer
Brosch 8 k vitguld med safirer. BROSCH, 8 k vitguld, baguetteslipade safirer, längd ca 40 mm, vikt ca 6,9 g Varenr: 4638085 DKK 1.152 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-04-2017 16:04:00
Se mere
Brosch 18 k guld
Brosch 18 k guld. BROSCH, 18 k röd/vitguld, i form av blomkvist, dekor med fasettslipade olikfärgade ädelstenar bl a safir, turmaliner, akvamariner, topas, heliodor, C.G. Hallberg, Stockholm 1947, höjd 6 cm, vikt ca 18,4 g Varenr: 4638094 DKK 7.680 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-04-2017 16:40:00
Se mere
Konvolut Broschen u.a. aus Dänemark (4)
Konvolut Broschen u.a. aus Dänemark (4). Konvolut Broschen u.a. aus Dänemark, gefertigt aus 925 Silber (punziert/geprüft). Das Konvolut besteht aus folgenden Positionen: 1 ovale Brosche mit Perlranddekor und der Abbildung einer handgemalten Blume auf Porzellan. Rückseitig punziert: Denmark 925 S sowie Herstellerpunzen. Maße ca.: ... Varenr: 4612688 DKK 1.632 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 27-04-2017 17:59:00 DKK 779
Brosche 585er Gelbgold mit 1 Perle und 4 Diamanten
Brosche 585er Gelbgold mit 1 Perle und 4 Diamanten. Brosche 585er Gelbgold, Gewicht ca. 4,3 Gramm, besetzt mit 1 weissen runden Zuchtperle, Ø 6mm und 4 Diamanten im Altschliff, insg. ca. 0.12ct., Farbe: Wesselton H- Crystal J, Reinheit: si1- 2, Maße der Brosche ca. 66 x 14mm, Broschierung Nadel mit Schiebesicherung, punziert '585'. Altersbedingte ... Varenr: 4579977 DKK 1.632 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27-04-2017 18:01:00 DKK 742
Brooch/pendant in 18k set with diamonds approx. 3.03ct
Brooch/pendant in 18k set with diamonds approx. 3.03ct. Brooch/pendant in 18k rhod. white gold, hallmarked, art deco style set with brilliant cut diamonds approx. 3.03ct Colour: Top Wesselton-Wesselton (G-H) Clarity: VS2-SI1 Brooch measures: 6.5x3.5cm Total weight: 22.7g Varenr: 4571174 DKK 38.563 BE, Antwerpen 27-04-2017 18:10:00 DKK 28.922
Zwei Anstecknadeln 585er Gelbgold mit Perle und Diamanten
Zwei Anstecknadeln 585er Gelbgold mit Perle und Diamanten. Zwei Anstecknadeln 585er Gelbgold, Gewicht insg. ca. 3,3 Gramm. 1x besetzt mit 1 runden weissen Akoya- Zuchtperle, Ø ca. 6,5mm und 4 Diamanten im Rosenschliff, insg. ca. 0.02ct. und 1x besetzt mit 1 weissen, länglich ovalen Akoya- Zuchtperle, Ø ca. 5mm. Altersbedingte Gebrauchsspuren, ... Varenr: 4579979 DKK 1.632 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27-04-2017 18:25:00 DKK 742
Jugendstilbroche 750 guld med sølv, prydet med diamanter, rubiner og opaler
Jugendstilbroche 750 guld med sølv, prydet med diamanter, rubiner og opaler. Jugendstilbroche 750 guld med sølvbelægning, vægt ca. 10,7 g, prydet med 68 rosenslebne diamanter og 3 gammelslebne diamanter, ca. 0.98 ct. i alt, farve: Top Crystal I, klarhed: SI1-I1, 3 rundfacetterede rubiner, ca. 0.12 ct. i alt og 2 runde, cabochonslebne opaler, Ø ca. 2,5 og 4 mm. Mål på ... Varenr: 4579992 DKK 4.079 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27-04-2017 18:44:00 DKK 2.966
Peter Chr. Jensen skønvirke broche samt vedhæng (2)
Peter Chr. Jensen skønvirke broche samt vedhæng (2). Peter Chr. Jensen, skønvirke broche med lille vedhæng. Udført af sølv og rav, mrk Chr J 830S. Samt vedhæng af sølv indfattet med månesten, mrk HJ 830S. (2) Varenr: 4637474 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 27-04-2017 18:58:00 DKK 725
Broche, svane med barokperle og 1.70 ct. diamanter i 18 kt. hvidguld
Broche, svane med barokperle og 1.70 ct. diamanter i 18 kt. hvidguld . Svanebroche i 18 kt. hvidguld/rhodineret, stempel = 18 23 baguetteslebne diamanter ca. 0.90 ct. i alt og 80 enkeltslebne diamanter ca. 0.80 ct. i alt 1 rubin som øje, rundfacetteret ca. 0.03 ct. Klarhed: ca. VSI - Pique 1 Farve: ca. Wesselton - Top Crystal (H - J), kulturperle i barokform... Varenr: 4626294 DKK 17.057 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-04-2017 19:00:00 DKK 8.899
Brosche 750er Gelbgold mit Mollusken- Kamée
Brosche 750er Gelbgold mit Mollusken- Kamée. Brosche 750er Gelbgold, Gewicht ca. 16,7 Gramm, besetzt mit 1 ovalen Mollusken- Kamée, ca. 50 x 38mm, Maße der Brosche ca. 54 x 42 x 15mm, Broschierung Nadel mit Sicherung, zusätzlich mit Anhänger- Öse ca. 6,5 x 3,5mm, punziert '750'. Altersbedingte Gebrauchsspuren, Deutschland, um 1960 Varenr: 4638925 DKK 1.854 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27-04-2017 20:00:00 DKK 1.335
Brosche 585er Gelbgold mit 1 Peridot und 8 Diamantrosen
Brosche 585er Gelbgold mit 1 Peridot und 8 Diamantrosen. Brosche 585er Gelbgold, Gewicht ca. 4,4 Gramm, besetzt mit 1 oval facettierten Peridot, ca. 2.34ct. und 8 Diamantrosen, insg. ca. 0.06ct., Maße der Brosche ca. 61 x 11,5mm, Broschierung Nadel mit Schiebesicherung, punziert '585' und undeutliche Meisterpunze, Deutschland, um 1950 Varenr: 4559762 DKK 1.632 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27-04-2017 20:17:00 DKK 742
Tre brocher af forgyldt 925 sterlingsølv, Flora Danica
Tre brocher af forgyldt 925 sterlingsølv, Flora Danica. Tre brocher af forgyldt 925 sterlingsølv, to brocher af Flora Danica. Varenr: 4633023 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-04-2017 20:52:00 DKK 325
Broche 900 guld, besat med ædelsten i flere farver
Broche 900 guld, besat med ædelsten i flere farver. Broche 900 guld, vægt ca. 8,5 gram, besat med ædelsten i flere farver (peridot, citrin, ametyst, akvamarin), mål på brochen ca. 66 x 31 mm, brochering med nål med klapsikring, stemplet ’900’. Fremstår i aldersbetinget stand med lette brugsspor, formentlig England, omkring 1930. Varenr: 4586183 DKK 3.708 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27-04-2017 20:57:00 DKK 2.410
Blumenbrosche mit Diamanten
Blumenbrosche mit Diamanten . Brosche gefertigt aus 18kt. Gold (punziert), besetzt mit Amethyst-Blüten und Jadeit-Blättern, sowie mit 3 kleinen Diamanten im 8/8 Schliff von gesamt ca.: 0.03ct. Farbe: Wesselton (H), Reinheit: vsi1. Maße ca.: H. 47,2 mm, B. 31,5 mm, T. 18 mm. Gewicht ca.: 12 g. Die Brosche befindet sich ... Varenr: 4620448 DKK 2.039 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 27-04-2017 21:25:00 DKK 1.298
Brosch 8 k vitguld med safirer samt syn safirer
Brosch 8 k vitguld med safirer samt syn safirer. BROSCH, 8 k vitguld med 10 st cabochonslipade safirer samt åttakantslipade vita syntetiska safirer, dekor av rosett, längd ca 52,5 mm, vikt ca 11,7 g Varenr: 4639598 DKK 1.536 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28-04-2017 13:40:00
Se mere
 1 2  >>