Kategori  Vurdering
   1 2 3  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Georg Jensen broche med due af 830 sølv, dessinnr. 111
Georg Jensen broche med due udført i 830 sølv, dessinnr. 111. Stempler fra 1915-1927. Er stemplet GJ i perlestaf 830 i perlestaf, samt Importe De Danemark samt 111. Mål ca. 3x2,2 cm.
Varenr: 4868595
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 16-12-2017
14:17:00
2 Brocher samt et vedhæng med rav (3)
2 Brocher af sølv med indsats af varmebehandlet rav, den mindste er tillige med øsken og kan bruges som vedhæng. Må ca. 5,7x5 cm. ej stemplet den mindste måler ca. 4x3 cm. Er stemplet 925 og EF. Samt et vedhæng med varmebehandlet rav. Mål ca. 5,7x2,7 cm. (3)
Varenr: 4868594
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 16-12-2017
15:19:00
La Reina. Stor 'Art du Jour' diamantbroche af gråsort guld, i alt ca. 36.80 ct. L. 8,6 cm
La Reina. 'Art du Jour' håndlavet kunstbroche af 18 kt. gråsort guld i form af to sommerfugle på en blomsterstilk, sat med 11 større og mindre fancy- og brillantslebne diamanter, sommerfuglevinger og kronblade af laser-rosecut diamantplader. Farve: gule, pink, grå- og cognacfarvede diamanter, ...
Varenr: 4788518
DKK 155.000 DK, Vejle, Dandyvej 16-12-2017
21:15:00
DKK 5.200
Georg Jensen, vintagebroche med diamant, 18 kt. guld
Georg Jensen vintage broche udført i 18 kt. guld, prydet med en old-cut diamant på ca. 0.10 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: VS. Formgivet af mesteren Georg Jensen selv. Stemplet GJ i rektangulær firkant, og 765 guld. Dessin nr. 237. L. 5,5 cm. Ø perle. 5,3 mm. Vægt. Ca. 3,9 gram. Stempel er fra ...
Varenr: 4792940
DKK 5.000 DK, Odense, Kratholmvej 17-12-2017
15:51:00
DKK 500
Perlnadel mit Aquamarinen
Schmucknadel gefertigt aus 14kt. Gold (punziert), besetzt mit 12 Akoyaperlen in diversen Farbgebungen. Die Perlen sind im Verlauf aufgezogen und besitzen einen Durchmesser von 3,7 mm bis 6 mm. Zusätzlich ist die Nadel besetzt mit 2 Aquamarinen im facettierten Ovalschliff von ca.: 8 x 6 mm, ...
Varenr: 4851467
DKK 2.605 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 17-12-2017
16:55:00
DKK 335
Diamantbroche, art deco
Broche fra art deco-perioden, udført af platin (kontrolleret). Prydet med 3 gammelslebne diamanter på ca. 0.40 ct. i alt. Farve: Crystal (J), klarhed: SI1 - P1. Desuden prydet med 18 enkeltslebne og rosenslebne diamanter på ca. 0.10 ct. i alt. Mål ca.: 24,6 x 12 mm. Vægt ca. 5,4 g. Brochen ...
Varenr: 4867064
DKK 3.722 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 17-12-2017
18:30:00
DKK 372
Diamantbroche af 18 kt. guld og hvidguld. 1900-tallets første halvdel
Diamantbroche af 18 kt. guld og hvidguld, prydet med diamant med ældre slibning på ca. 0.30 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: SI. Flankeret af 64 mindre hvide rosenslebne diamanter. 1900-tallets første halvdel. Vægt ca. 8,3 g. 7,3 x 1,3 cm.
Varenr: 4849043
DKK 7.400 DK, Vejle, Dandyvej 17-12-2017
20:21:00
Diamantbroche af guld og sølv, i alt ca. 2.30 ct. 1800-tallets slutning
Oval diamant broche af guld og sølv, prydet med 46 diamanter med ældre slibning og små rosenslebne diamanter, i alt ca. 2,30 ct. Farve: Top Cape (K). Klarhed: SI-P. Ustemplet. 1800-tallets slutning. Vægt ca. 10,6 gr. 6,4 x 3,2 cm.
Varenr: 4798123
DKK 16.500 DK, Vejle, Dandyvej 17-12-2017
20:36:00
Regitze Overgaard for Georg Jensen. 'Nocturne' broche af sterlingsølv med sorte diamanter - 1.00 ct.
Regitze Overgaard for Georg Jensen. 'Nocturne' broche af sterlingsølv, prydet med sorte diamanter på ialt ca. 1.00 ct., dessin nr. 569C. L. 7,2 cm. Medfølges af etui.Vejl.udsalgspris: DKK 6.500,-
Varenr: 4859234

DKK 4.400 DK, Vejle, Dandyvej 17-12-2017
20:46:00
To vintage brocher bestående af violin og lille diamantbroche, i alt ca. 0.90 ct. (2)
To vintage brocher bestående af lille diamantbroche af sølv prydet med 6 diamanter med ældre slibninger, i alt ca. 0.90 ct. Farve: Top Cape- Light Yellow (K-S). Klarhed. SI-P1. 1800-tallets slutning. Broche L. 2 cm. Samt violinbroche af 9 kt. 1900-tallets første halvdel. Vægt ca. 6,3 g. L. 4,7 ...
Varenr: 4856270
DKK 6.400 DK, Vejle, Dandyvej 18-12-2017
09:55:00
Granatschmuck (3)
Konvolut Schmuck gefertigt aus 8kt. Gold (geprüft/punziert), besetzt mit Granaten im facettierten Rundschliff und modifizierten ovalschliff von Durchmesser ca.: 4 mm bis 6,2 mm sowie 12 x 9,4 mm. Das Konvolut besteht aus folgenden Positionen: 1 Brosche D. ca.: 25 mm, 1 Nadel L. ca.: 44,8 mm, 1...
Varenr: 4700666
DKK 2.233 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 18-12-2017
12:05:00
DKK 298
Konvolut Broschen und Schmucknadeln (10)
Konvolut Broschen und Schmucknadeln in diversen Designes. Die Broschen sind aus Metall gefertigt und teilweise vergoldet und mit Glassteinen besetzt. Die Schmuckstücke befinden sich in einem altersgemäßen Zustand mit geringfügigen Tragespuren. (10)
Varenr: 4837316
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 18-12-2017
13:25:00
DKK 298
Moderne broche af 14 kt. Guld med granater
Svensk moderne broche af 14 kt. Guld med poleret granater. Ca. 6 x 2,3 cm. Ca. 2,8 gram. Varen er en del af Lauritz.com Herlevs temaauktion med eksklusive smykker, tasker og accessories –  inspiration til skønne og unikke julegaver.
Varenr: 4867394
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-12-2017
14:01:00
DKK 450
Evald Nielsen, broche af 14 kt. guld, med akoya saltvandskulturperle
Evald Nielsen broche udført i 14 kt. guld, prydet med en hvid akoya saltvandskulturperle. Er stemplet EN 585 samt 14K. Længde ca. 6,3 cm. Vægt ca. 3,9 gram. Dette smykke er en del af en temaauktion over smykker lavet af sølvsmede, som i den grad har præget dansk i smykkekunst fra perioden ca. ...
Varenr: 4799552
DKK 5.000 DK, Odense, Kratholmvej 18-12-2017
14:50:38
N.E. From broche af sølv med rav
N.E.From broche af sterlingsølv. Prydet med en blomsterkrans samt en stor cabochonslebet rav. Ø 4 cm.
Varenr: 4865977
DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 18-12-2017
17:09:00
DKK 500
Schwanen - Anhänger / Brosche
Anhänger/ Brosche in der Form eines Schwans gefertigt aus 925 Silber (rohdiniert/punziert). Besetzt mit Tansaniten, Chrom Diopsid und einem Rubin im facettierten Rund- und Ovalschliff von ca.: 1,5 - 4 x 3 mm. Höhe ca.: 32,5 mm, Breite ca.: 35 mm. Die Öse bietet Platz für eine Kette oder ...
Varenr: 4845656

DKK 2.791 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 18-12-2017
18:15:00
DKK 298
Per Borup, større brillantbroche af 14 kt. Guld, ca. 0.46 ct,
Per Borup, større brillantbroche af 14 kt. Guld. Prydet med brillant på ca. 0.35 ct. Farve: Top Wesselton (F-G), Klarhed: VS1. Yderligere fem brillanter (Ene på bagsiden ved lås) på tilsammen ca. 0.11 ct. Farve: Top Wesselton (F-G), Klarhed: VS1-2-SI. Ca. 4,5 x 3,8 cm. Ca. 12,6 gram. Varen ...
Varenr: 4867338
DKK 8.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-12-2017
19:22:00
DKK 700
Poul Klarlund, anker af 18 kt. Hvidguld med brillanter. Ca. 0.56
Poul Klarlund, anker udført af 18 kt. Hvidguld prydet med talrige brillanter på samlet ca. 0.56 ct. Farve: Top Wesselton (F-G), Klarhed: VS1-2. Ca. 2.5 x 3,3 cm. Ca. Varen er en del af Lauritz.com Herlevs temaauktion med eksklusive smykker, tasker og accessories – inspiration til skønne og...
Varenr: 4867357
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-12-2017
19:30:00
Mogens Ballin broche med agat
Mogens Ballin, skønvirkebroche som er designet af Poul Madsen for Mogens Ballin. brochen er organisk design, prydet med 3 blade, samt cabochonsleben grøn agat. Diam. Ø 4,5 cm. Er stemplet Mogens Ballins, 826S samt monogram, er omtalt og afbilledet på Vejen kunstmuseums hjemmeside. dette smykke ...
Varenr: 4786958
DKK 8.000 DK, Odense, Kratholmvej 18-12-2017
19:54:00
DKK 1.300
Georg Jensen. Broche af sterlingsølv med månesten.
Georg Jensen. Broche af sterlingsølv i form af stedmoderblomst, prydet med enkelt cabochonslebet månesten. Dessin nr. 113. Udført efter 1945. Vægt ca. 13,5 gr. H. 4,2 x 4 cm. I original emballage. Varen er en del af Lauritz.com Herlevs temaauktion med eksklusive smykker, tasker og accessories – ...
Varenr: 4859381
DKK 2.600 DK, Herlev, Dynamovej 18-12-2017
19:54:00
DKK 1.200
Damiani Flamingo broche af 18 kt. guld og hvidguld samt South Sea og diamantvedhæng af 18 kt. guld. (2)
Damiani. Flamingo broche af 18 kt. guld og hvidguld, øje i form af lille brillantsleben diamant på ca. 0.02 ct. Farve: Top Crystal (I). Klarhed: VS. Stemplet med Italienske hallmark stempler 3181 Al for guldsmed Damiani. Utydeligt signatur Princess?. Vægt ca. 7,2 gr. L. 5,2 cm. Samt South Sea ...
Varenr: 4856099
DKK 6.000 DK, Vejle, Dandyvej 18-12-2017
20:00:00
Dansk guldsmed. Broche af 14 kt. guld prydet med lapis lazuli, ca. 1920-30'erne
Dansk guldsmed. Broche af 14 kt. guld med stiliseret bladværk, prydet med to kugleslebne lapis lazuli, udført ca. 1920-30'erne. L. ca. 6 cm. Vægt: ca. 7,5 gr. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4843976
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 18-12-2017
20:10:00
Art Deco diamantbroche, ca 1.06 ct
Art Deco broche af platin, rigt gennembrudt, center diamant med ældre slibning på ca. 0.50 ct. flankeret af 38 større og mindre diamanter med ældre slibning og små rosenslebne diamanter, i alt ca. 0.56 ct. Farve Top Cape-Cape (L-M). Klarhed: SI1-P1. Vægt ca. 13,66 gr. 5,6 x 3,2 cm. Mindre ...
Varenr: 4865237
DKK 15.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-12-2017
20:12:00
DKK 650
Fransk aquamarin- og diamantbroche af 18 kt. guld og sølv. 1800-tallet
Fransk aquamarin- og diamantbroche af 18 kt. guld og sølv, prydet med større oval facetsleben aquamarin på ca. 2.24 ct., måler ca. 10,78 x 8,52 x 6,27 mm, samt talrige større og mindre asymmetriske rosen- og delvis facetslebne diamanter med ældre slibninger. Stemplet med fransk ugle og svane. ...
Varenr: 4837422
DKK 10.500 DK, Vejle, Dandyvej 18-12-2017
20:13:00
Brillant- og helidor beryl ornamentvedhæng af 18 kt. hvidguld
Brillant- og helidor beryl ornamentvedhæng af 18 kt. hvidguld, prydet med 5 større ovale facetslebne gule helidor beryler på tilsammen ca. 5,70 ct., flankeret af talrige større og mindre brilliantslebne diamanter, i alt ca. 2.24 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS-SI. 1900-tallets anden ...
Varenr: 4851587
DKK 20.000 DK, Vejle, Dandyvej 18-12-2017
20:13:00
DKK 650
Oval broche af 18 kt. Guld med granater
Oval broche af 18 kt. Guld med granater. L. ca. 4 x 2 cm. Ca. 11,3 gram. Varen er en del af Lauritz.com Herlevs temaauktion med eksklusive smykker, tasker og accessories –  inspiration til skønne og unikke julegaver.
Varenr: 4862841
20:17:00
Stor diamantbroche af sølv med bevægelige blomsterrosetter. 1800-tallets slutning. L. 14 cm.
Stor diamantbroche af sølv med delvis forgyldt bagside, front i form af blomsterstilk monteret med tre større og mindre bevægelige blomsterrosetter flankeret af blade, rigt sat med større og mindre delvis folierede diamanter i forskellige ældre slibninger samt talrige rosenslebne diamanter, ...
Varenr: 4841602
DKK 70.000 DK, Vejle, Dandyvej 18-12-2017
20:23:00
DKK 34.000
Kæde 900 guld, 13,74 g
Kæde i 900 guld: 13,74 gram, længde: 48 cm, kædetykkelse: ca. 3 mm, tilstand: minimale brugsspor. Karabinlås i 750 guld
Varenr: 4866589
DKK 5.955 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 18-12-2017
20:26:00
DKK 3.350
Bicolor-kæde, 585 guld
Snoet kæde i 585 guld: ca. 48 g, kædetykkelse: 6 mm, længde: 42 cm, bicolor, fremstår med minimale brugsspor.
Varenr: 4866588
DKK 11.165 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 18-12-2017
20:27:00
DKK 2.605
Grandl Anstecknadel, 585 Gold
Anstecknadel 585er Gold, Gewicht: ca. 3 g, besetzt mit 2 Grandeln, Maße des Anstecknadel-Kopfes ca. 19 x 20 mm, punziert 585 . Schiebesicherung aus Messing. Leichte Gebrauchsspuren, Deutschland um 1960.
Varenr: 4866585
DKK 2.233 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 18-12-2017
20:28:00
DKK 298
 1 2 3  >>