Kategori  Vurdering
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Kobber køkkenting (8)
Kobber køkkenting bestående af1 gryde m/låg H 10 cm, Ø 20,5 cm1 gryde H 9 cm, Ø 20 cm2 smørgryder H 4 cm, Ø 9,5 cm1 sauterpande H 6,5cm, Ø 20 cm1 stegepande Ø 27 cm1 stegefad 30 cm x 20 cm (8)
Varenr: 4810449
DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-10-2017
13:45:00
ASk
ASK med lock, Firma Svenskt tenn, Estrid Ericsson, märkt Firma Svenskt tenn, 1933, graverad floral dekor, höjd ca 3,5 samt 15 x 8,5 cm.
Varenr: 4809975
DKK 1.546 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 21-10-2017
15:36:00
Se mere
Pierre Forsell ljusstakar
PIERRE FORSELL, ljusstakar, 3 st., mässing, Skultuna, Sverige, 1900-talets mitt, signerade, höjd ca 19-23 cm, etui
Varenr: 4810086
DKK 1.160 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 21-10-2017
20:42:00
Se mere
Pierre Forsell vägglampetter
PIERRE FORSELL (1925-2004): "Reflex", vägglampetter, 1 par, mässing, Skultuna, stämpelmärkta, höjd ca 38 cm.
Varenr: 4810103
21:16:00
Se mere
Ljusstakar senempire
LJUSSTAKAR, 1 par, 1800-talets mitt, senempire, förgylld och patinerad brons, höjd 24 cm
Varenr: 4810166
DKK 3.865 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-10-2017
13:20:00
Se mere
Kandelabrar 1800-talets slut empirestil
KANDELABRAR, 1 par, 1800-talets slut, empirestil, för 3 ljus vardera, förgylld och patinerad brons, stam med dekor i form av ringlande orm, höjd 56,5 cm
Varenr: 4810203
DKK 7.731 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-10-2017
16:24:00
Se mere
Brickor
BRICKOR, 2 st., Erik Jonssons Skara Gelbgjuteri, mässing, längd ca 52 cm
Varenr: 4810358
DKK 2.319 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-10-2017
16:10:00
Se mere
Två par ljusstakar 18/1900-tal mässing m m (4)
Två par ljusstakar 18/1900-tal mässing m m. Ett par rokokostil, H. ca. 14 cm.; samt ett par kontorsljusstakar 1800-tal, H. ca. 14 cm. Undertill ljuspipan fixerad. (4)
Varenr: 4811978
DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 23-10-2017
18:32:00
DKK 232
Christofele Zuckerdose Malmaison und Schalen Napoleon (3)
Zuckerdose Modell: Malmaison und Schalen Modell: Napoleon aus der Manufaktur Christofele France. Die Gegenstände sind aus Metall gefertigt und versilbert: Unterseitig punziert: Christofele France. Maße ca.: Zuckerdose H. 14 cm, B. 11,5 cm, T. 9,5 cm. Schallen je H. 1,2 cm, D. 11,7 ...
Varenr: 4789328
DKK 2.233 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23-10-2017
19:15:00
DKK 298
Samling lysestager af messing (52)
Samling lysestager af messing; 22 par samt 8 løse stager. H. 5-24,5 cm. (52)
Varenr: 4809149
DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-10-2017
19:17:00
DKK 500
Josef Frank. Lysestage, model 'Venskabsknuden'
osef Frank, Lysestage, model "Venskabsknuden" af messing med tre lysarme. Centrum med knudeformation. Formgivet i 1938 som et symbol for fred og venskab. H. 15, Ø 24 cm. Fremstillet hos Svenskt Tenn. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4811353
DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 23-10-2017
19:47:00
DKK 450
Anders Nyborg. Seks relieffer af bronze 1977-1982 (6)
Et sæt på seks kunstnerplaketter af bronze fra af bl.a. Henry Heerup med lille afslag, Nellemose, MB, Harald Salmon, Hans Olsen, , udgivet af Anders Nyborg A/S, én for hver år 1977-1982 til julen. Plaketterne er udført i 1500 nummererede eksemplarer, disse har alle nr. 608. Mål: 24 x 16 cm. (6)
Varenr: 4810603
19:53:00
DKK 450
Bordslystrar med prismor
BORDSLYSTRAR, 1 par, 1800-tal, för 2 ljus vardera, på marmor fot, förgyllda detaljer, behängda med olikslipade prismor, höjd 45 cm
Varenr: 4812130
DKK 2.319 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-10-2017
12:12:00
Se mere
Gusum kandelaber
GUSUM, kandelaber för 7 ljus, mässing, märkt Gusum metallslöjden 1975, N50, höjd 24, diameter 24 cm
Varenr: 4812142
DKK 1.160 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-10-2017
12:48:00
Se mere
Bägare av Edvin Ollers
EDVIN OLLERS, bägare, tenn, Stockholm 1931, graverad dekor, höjd 17,5 cm
Varenr: 4812155
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-10-2017
13:30:00
Se mere
Bordslystrar med prismor
BORDSLYSTRAR, 1 par, 1800-tal, för 2 ljus vardera, på marmor fot, förgyllda detaljer, behängda med olikslipade prismor, höjd 44 cm
Varenr: 4812164
14:00:00
Se mere
Par messingstager (2)
Par fem-armede messingstager, H. 31 cm, fremstår med brugsspor. Fremstår med brugsspor (2)
Varenr: 4812041
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 24-10-2017
18:00:00
DKK 325
Just Andersen. Par stager i patineret bronze (2)
Just Andersen (1884-1943) Par stager i patineret bronze - stamme med ringe på firkantet fod - sign. A. Just Denmark fod 10 x 10 cm. H. 18 cm. Fremstår med ridser (2)
Varenr: 4811164
DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-10-2017
19:22:00
DKK 675
Just Andersen. Skål af patineret bronze samt lysestager (3)
Just Andersen. Skål af patineret bronze, dessin nr. B161. H. 7 cm, Ø 16,5 cm. Et par Art Deco lysestager i patineret bronze mrk. GAB samt modelnr. 117. H. 12 cm. Delene fremstår med brugsspor (3)
Varenr: 4811166
DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-10-2017
19:35:00
Just Andersen vase af bronze
Vase af patineret bronze, Just Andersen dessin nr. 1487 H. 20 cm. Fremstår med brugsspor i form af ridser
Varenr: 4811162
DKK 5.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-10-2017
19:52:00
DKK 2.500
Just Andersen for A. Dragsted. Bonbonniere af patineret bronze
Bonbonniere formgivet af Just Andersen (1884-1943), udført hos A. Dragsted af patineret bronze med modelleret og graveret dekoration, låg med hank i form af fabeldyr, ben i form af volutter stående på sokkel, indvendigt blankpoleret, stemplet A. Dragsted Copenhagen. H. 14 cm. L. 11,5 cm. Fremstår...
Varenr: 4791217
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-10-2017
20:24:00
DKK 1.850
Hugo Elmqvist. Art nouveau vase af bronze, ca. 1900
Art nouveau vase af Hugo Elmqvist (1862-1930, Sverige), patineret bronze udformet med stiliserede blomster og insekter i relief, sign. H.E-t., stemplet under bunden, omkr. 1900. H. 14,5 cm.
Varenr: 4812922
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-10-2017
20:41:00
4 Schnapspinnchen auf rundem Fuß aus Neusilber (4)
4 Schnapspinnchen auf rundem Fuß gefertigt aus Neusilber, der Korpus teilweise kanneliert und verziert mit floralem Motiv, unterseitig punziert: 'Alpaka'. Maße ca.: 10,5 cm, D. 4,5 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. (4)
Varenr: 4809031
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 24-10-2017
20:55:00
DKK 298
Vivianna Torun Bülow-Hübe for Georg Jensen. 'Vivianna' bestik af stål. (34)
Georg Jensen. Bestik af stål, model 'Vivianna'. Formgivet af Vivianna Torun Bülow-Hübe, bestående af: 12 knive L. 22 cm., 12 gafler L. 20 cm. samt 10 skeer L. 20 cm. (34)
Varenr: 4814041
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-10-2017
15:00:00
Stor gruekedel af kobber 1800 - tallet.
Gruekedel af kobber. Mærket med borgestempel fra København 1798. H. 40 cm. Ø 59 cm. Fremstår med alders- og brugsspor
Varenr: 4814091
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-10-2017
20:17:00
Just Andersen. Figur af diskometal. D 2191
Just Andersen 1884-1943, figur af bronzepatineret diskometal forestillende mor og barn, stemplet D 2171. H. 32 cm.
Varenr: 4813086
DKK 1.800 DK, Herning, Engdahlsvej 25-10-2017
20:30:00
DKK 1.700
Massiver und handgefertigter Dekoteller
Massiver und handgefertigter Dekoteller aus Bronze, verziert mit Hieroglyphen im antiken Stil. Durchmesser ca.: 36 cm.
Varenr: 4785049
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 26-10-2017
19:25:00
DKK 298
En samling Just Andersen tin bestående af ni dele (9).
En samling Just Andersen tin bestående af Kande nr. 2197, sukkerskål og flødekande nr 2271, sukkerskål og flødekande nr. 2238, kaffekande nr 2158, kaffekande nr 2238, vase nr. 2069? Alladin lampe nr 603? ni dele (9).
Varenr: 4813762
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 26-10-2017
19:29:00
DKK 325
Russisk samovar
Russisk samovar af messing. Stemplet. 1800-tallet. Fremstår med brugsspor og manglende top. H. 42 cm.
Varenr: 4636545
DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-10-2017
19:45:00
Janushuvud Anna Petrus
ANNA PETRUS, "Janushuvud", Svenskt Tenn, tenn, signerad A Petrus, Stockholm 1974, höjd ca 11,5 cm
Varenr: 4815848
DKK 3.092 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-10-2017
10:06:00
Se mere
 1 2  >>