Kategori  Vurdering
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Messbecher Zinn
Messbecher Zinn, 2 Decil Handarbeit KINGO, DenmarkHöhe ca. 12 cm Altersgemäße Gebrauchsspuren
Varenr: 4857938
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16-12-2017
15:21:22
DKK 298
Christofele Zuckerdose Malmaison und Schalen Napoleon (3)
Zuckerdose Modell: Malmaison und Schalen Modell: Napoleon aus der Manufaktur Christofele France. Die Gegenstände sind aus Metall gefertigt und versilbert: Unterseitig punziert: Christofele France. Maße ca.: Zuckerdose H. 14 cm, B. 11,5 cm, T. 9,5 cm. Schallen je H. 1,2 cm, D. 11,7 ...
Varenr: 4789328
DKK 2.233 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 17-12-2017
12:00:00
DKK 298
Svenskt tenn jardinjär
SVENSKT TENN, jardinjär, tenn, 1931, höjd ca 10,5 , längd ca 25 cm
Varenr: 4868218
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-12-2017
16:39:00
Se mere
Josef Frank ljusstakar
JOSEF FRANK, "Klöver", ljusstakar, 1 par, Firma Svenskt Tenn, mässing, höjd ca 30 cm
Varenr: 4868318
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-12-2017
20:58:00
Se mere
Ljusstake Lars Larsson
LARS LARSSON, ljusstake för fyra ljus, smide, stämplad L. Larsson, höjd 31 cm
Varenr: 4868439
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 18-12-2017
16:44:00
Se mere
Vask af kobber, 1900-tallet
Vask af kobber, 1900-tallet. H. 30 cm. B. 50 cm. D. 17 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor.
Varenr: 4868637
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-12-2017
18:16:00
Ljusstakar Linderberg mässing
NILS PETTER LINDERBERG, Sundsvall 1800/1900-tal, ljusstakar, 2 par, mässing, märkta, höjd ca 19,5 cm
Varenr: 4868483
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-12-2017
19:26:00
Se mere
Konvolut versilberte Gegenstände (8)
Konvolut versilberte Gegenstände bestehend aus: 2 Kannen, 2 Milchkannen, 1 Platte, 1 Zuckerdose, 1 Zuckerzange, kleiner Pokal, Maße ca.: H.8-20 cm, D.8-22 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. (8)
Varenr: 4838075
DKK 2.233 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 18-12-2017
20:05:00
DKK 298
OXDenmarq. 'Candle' lysestager
Dennis Marquart for OXDenmarq. 'Candle' lysestage med fire arme af massiv messing. Formgivet 2016. H. 7 cm. Modelfotos.Denne vare er en del af en temaauktion hos Lauritz.com Helsingør fra 8. december - 17-18. december.
Varenr: 4866583

DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 18-12-2017
21:00:00
Kandelabrar i mässing
KANDELABRAR, 1 par, 1900-talets andra hälft, mässing, för fem ljus vardera, höjd ca 52 cm
Varenr: 4868535
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-12-2017
21:10:00
Se mere
Laguiole bestik (30)
Laguiole bestik. 15 knive L. 23 cm. 7 gafler L. 21,5 cm. 4 skeer L. 21,3 cm. 4 theskeer L. 16,3 cm. Fremstår med anløb, slidtage samt brugsspor. (30)
Varenr: 4869598
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 19-12-2017
12:32:00
Dryckeskanna och karott
GRÖTSKÅL och KANNA, 1800-tal, tenn, grötskålens längd ca 28 cm, höjd 16-20,5 cm
Varenr: 4869965
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-12-2017
13:22:00
Se mere
Tennfat
FAT, 3 st., 17/1800-tal, tenn, diameter ca 30-38 cm
Varenr: 4869988
14:24:00
Se mere
Større samling messing (ca. 120)
Større samling messing effekter, lysestager mv. brugsspor. (ca. 120 dele)
Varenr: 4870194
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-12-2017
19:12:00
DKK 500
Väggplåt, koppar, 1900-talets början.
Beethoven. Längd 59 cm. Slitage. Bristningar.
Varenr: 4845244
DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 19-12-2017
19:41:00
DKK 232
To lysestager med figurer af uniformerede soldater, 1900-tallet (2)
To lysestager i form af figurer af renæssance soldater af patineret støbt metal, stående på rund sokkel af sort marmor. H. ca. 51 cm. Fremstår med brugsspor. (2)
Varenr: 4869722
DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 19-12-2017
19:53:00
DKK 500
Fat tallrikar i tenn
FAT, TALLRIKAR, 9 dlr, tenn, 17/1800-tal, diameter 22-35,5 cm
Varenr: 4871035
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-12-2017
10:20:00
Se mere
Et par kammerstager af messing, 1800-tallet. (2)
Et par kammerstager af messing, ovale fodstykker, lys-højdejuster (den ene defekt). 1800-tallet. H. 15. B. 18 cm. Mindre buler, ridser og mærker. (2)
Varenr: 4870671
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 20-12-2017
13:46:00
Skål Firma Svenskt Tenn
SKÅL, Firma Svenskt Tenn, tenn, stämplad och med årtalet 1927, höjd ca 13, största vidd 24 cm
Varenr: 4871088
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 20-12-2017
14:28:00
Se mere
Teservis, 5 delar, koppar, Jugend (5).
Teservis, 5 delar, koppar, Jugend, 1900-talets början. Mässingsdetaljer. Bricka (längd 44 cm), tekanna, sockerskål, gräddkanna och teburk (höjd 9-25 cm). Smärre slitage. (5).
Varenr: 4845246
DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 20-12-2017
16:38:00
DKK 232
Fat i tenn
FAT, 5 st, tenn, 17/1800-tal, diameter 35x40 resp 53x37 cm
Varenr: 4871122
17:08:00
Se mere
Arne Jacobsen for Stelton. Fire dele 'Cylinda Line', bakke, kande, sukker og fløde (4)
Arne Jacobsen for Stelton. Fire dele 'Cylinda Line' bestående af bakke, kaffekande, sukkerskål og flødekande. Bakke Ø 28 cm. Fremstår med brugsspor. (4)
Varenr: 4871787
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-12-2017
19:32:00
DKK 500
Russischer Samovar
Russischer Samovar auf vier ausgestellten Füßen, seitlich mit Henkelgriffen. Höhe 44 cm, Breite 33 cm, Tiefe ca. 28 cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, vereinzelt Bestoßungen und Beulen.
Varenr: 4818803
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 20-12-2017
19:52:00
DKK 298
En samling på tre dele af kobber delvis fortinnet. (3).
En samling på tre dele af kobber delvis fortinnet. 1900-tallet. De to antagelig fra melle møsten. H. 45 cm. Ø. 16/38 cm. H. 23,5 cm. Ø. 40 cm. H. 32 cm. Ø 43/54 cm. (3).
Varenr: 4870924
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 21-12-2017
13:30:00
Minotauros, skulptur, ubekendt kunstner
Minotauros, skulptur. Ubekendt kunstner. Bronzeskulptur med rød patina. Mål ca. H. 64 x 50 x 36 cm.
Varenr: 4871884
DKK 21.586 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-12-2017
15:32:00
DKK 372
Ljusstakar
LJUSSTAKAR, 1 par, barockstil, 18/1900-tal, försilvrad brons,
Varenr: 4872204
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-12-2017
18:36:00
Se mere
Større samling messing (ca. 130)
Større samling messing effekter, lysestager mv. brugsspor. (ca. 130)
Varenr: 4872317
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-12-2017
20:00:00
DKK 450
Harald Salomon. Stjernetegns medaljer af bronze m/ ædelstene
Harald Salomon. Stjernetegnsmedaljer af bronze prydet med halvædelstene bl.a. amatyst, månesten, agat, lapis lazuli, opal mfl. Udgivet af Anders Nyborg. Ø. medaljer 5 cm. Ø. incl. holder i træ ca.30 cm.
Varenr: 4873074
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-12-2017
11:41:13
Par antikke malmstager (2)
Par stager af malm balusterformet stamme, på firkantet fodstykke h. 13 cm 1800-tallet (2)
Varenr: 4846623
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-12-2017
13:24:00
To mindeplaketter af bronze, bl.a. Genforeningsdagen 1920(2)
Mindeplakette af bronze: Kong Christian IX, 1863-1906, Med Gud, for Ære og Ret, H. 22 cm, B. 15,5 cm. Mindeplakette af bronze: Genforeningsdagen 9. Juli 1920, Kong Christian X til hest, H. 21,5 cm, B. ca. 14 cm.(2)
Varenr: 4871861
DKK 1.200 DK, Kolding, Trianglen 22-12-2017
14:44:00
 1 2  >>