Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Bronze, kobber, messing, tin i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Johann Heinrich Giese m.fl. To snustobaksdåser af messing og kobber, 1700-tallet (2)
Johann Heinrich Giese m.fl. To snustobaksdåser af messing og kobber, 1700-tallet (2). Johann Heinrich Giese (1716-1761). Tysk snustobaksdåse af messing og kobber, L. 17 cm, 1700-tallets midte. Samt hollandsk snustobaksdåse af kobber, L. 18 cm, 1700-tallet. (2) Varenr: 4635516 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-04-2017 17:22:00 DKK 575
Kruzifix und Leuchterpaar, Messing/Metall (3)
Kruzifix und Leuchterpaar, Messing/Metall (3). Kruzifix mit Leuchterpaar, Messing, Hammerschlagdekor, 20. Jh., bestehend aus: 1 Standkruzifix, Christusfigur aus silberfarbenem Metall, H. 39,5 cm. 1 Leuchter, segmentförmiger Bandfuß, Kugelnodus, Tropfschale mit Dorn, H. 21 cm. Oberflächliche Kratzspuren. (3) Varenr: 4598901 DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-04-2017 19:40:00 DKK 297
To kobber spande (2)
To kobber spande (2). To dekorerede kobber spande med låg. Stor spand H. 35,5, Ø. 38 cm. m. håndtag af messing. Lille spand m. messingdetaljer, H. 30 cm, Ø. 24 cm. Fremstår med brugsspor heraf løst håndtag på stor spand. Varenr: 4620354 DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-04-2017 12:39:12 DKK 300
Tre par lysestager af messing, 1900-tallet (6)
Tre par lysestager af messing, 1900-tallet (6) . Tre par lysestager af messing, det ene par i rokoko-stil og med korpus af porcelæn, 1900-tallet, H. 17-23 cm. (6) Varenr: 4627580 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 12:42:39 DKK 350
Samling messingstager
Samling messingstager. Samling messingstager, ass. modeller og højder. Den højeste måler ca. 21 cm. Den laveste ca. 10 cm. Fremstår med alders og brugsspor. Varenr: 4620881 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-04-2017 13:18:00 DKK 325
2 indische Metall-Gefäße (2)
2 indische Metall-Gefäße (2). 2 indische Metall-Gefäße. Der bauchige Korpus auf einem runden Fuß und mit runder Öffnung oben, dunkel patiniert. Maße ca.: D. 23-33 cm, H. 22-27 cm. Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchspuren. (2) Varenr: 4578604 DKK 1.335 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 13:39:06 DKK 297
Empire tekande af messing på underdel, hank og knob af sortlakeret træ.
Empire tekande af messing på underdel, hank og knob af sortlakeret træ.. Empire tekande af messing på underdel, hank og knob af sortlakeret træ. 19. årh.s begyndelse, H. 28,5 cm. Varenr: 4628034 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 14:28:00 DKK 300
Fade af tin (3)
Fade af tin (3). Fade af tin, Ø 14 - 36 cm, stemplet: JH 09 (3) Varenr: 4624345 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 18:01:31 DKK 300
Jardinjärer
Jardinjärer . JARDINJÄRER, 2 st, 1900-tal, en med hänklar med lejonmaskaroner, lejontassar, höjd 19-20, längd 35-41 cm Varenr: 4635077 DKK 1.536 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 18:12:00
Se mere
Art Déco Zuckerdose und Teekanne von P. Plasait  Frankreich (2)
Art Déco Zuckerdose und Teekanne von P. Plasait Frankreich (2). Art Déco Zuckerdose und Teekanne von P. Plasait Frankreich, in Handarbeit gefertigt aus einer Metalllegierung und Holz. Die Kanne und die Dose sind am Stand punziert und auf dem Korpus signiert: P. Plasait orfevre Etain d´Art. Maße ca.: Kanne, H. 15 cm, D. 14 cm. Dose, H. 12,5 cm, D. 11 ... Varenr: 4633575 DKK 2.966 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 18:58:00 DKK 1.854
Et par vægstager af messing i rokokostil (2)
Et par vægstager af messing i rokokostil (2). Et par vægstager af messing i rokokostil, 1900-tallet. L. 27 cm. H. 23 cm. Fremstår med almindelige brugsspor. (2) Varenr: 4630781 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 19:11:00 DKK 300
Just Andersen lågskål af patineret bronze, samt Ildfast bronze lågskål af patineret bronze. (2).
Just Andersen lågskål af patineret bronze, samt Ildfast bronze lågskål af patineret bronze. (2).. Just Andersen lågskål af patineret bronze nr 1541B, samt Ildfast bronze lågskål af patineret bronze. 20. årh. H. 7,5 Ø 13 cm. H. 8 cm. Ø 11 cm. Just A. med hul i bunden. (2). Varenr: 4636018 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 19:15:00 DKK 550
Indisches Räuchergefäß
Indisches Räuchergefäß . Indisches Rauchergefäß durchbrochen gearbeitet, verziert mit Löwenköpfen und indischen Gottheiten. Gefertigt aus Bronze. Maße ca.: H. 19 cm, D. 20 cm. Das Räuchergefäß befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit Gebrauchspuren. Varenr: 4604033 DKK 1.854 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 19:23:00 DKK 1.112
Weinflaschenhalter aus der Gründerzeit ca. 1880
Weinflaschenhalter aus der Gründerzeit ca. 1880. Versilberter Weinflaschenhalter aus der Gründerzeit ca. 1880 gefertigt aus Zinn. Maße ca.: H. 10 cm, D. 10 cm. Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchspuren. Varenr: 4604074 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 19:23:00 DKK 297
Kannelierte Amphore aus Gusseisen
Kannelierte Amphore aus Gusseisen . Kannelierte Amphore gefertigt aus Gusseisen auf quadratischem Fuß, dunkel patiniert. Maße ca.: H. 47 cm, D. 35 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren. (Lippenrand leicht bestoßen). Varenr: 4624508 DKK 1.483 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 19:43:00 DKK 297
Tischleuchte/Kerzenleuchter, Bronze, 19. Jh.
Tischleuchte/Kerzenleuchter, Bronze, 19. Jh. . Tischleuchte/Kerzenleuchter, Bronze, feuervergoldet, 1. Hälfte 19. Jh. Gewölbter Fuß mit umgeschlagenem Rand, leicht konischer Schaft mit vasenformigem unteren Ansatz, vasenförmige Tülle mit Tropfteller, üppiger Reliefdekor aus Schuppen, Ranken, Weinreben, Blättern, Blüten und Bändern, zur ... Varenr: 4519064 DKK 2.225 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-04-2017 19:44:00 DKK 742
Gruekedel af kobber 1800-tallet
Gruekedel af kobber 1800-tallet. Gruekedel af kobber med hanke, 1800-tallet. H. 36 cm. Ø ekskl. hanke 60 cm. Med aldersrelaterede brugsspor. Med rest af stempler på siden Varenr: 4635585 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-04-2017 19:51:00 DKK 425
Stor spand af kobber, 1800/1900-tallet
Stor spand af kobber, 1800/1900-tallet. Stor spand af kobber, ca. 1800/1900-tallet. H. 52 cm. Ø. 58 cm. Bund på tre kugleformede ben medfølger. Fremstår med aldersrelaterede spor og patina. Varenr: 4635665 DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-04-2017 20:06:00 DKK 300
Paar Wandkonsolen mit Akanthusblätter aus Bronze
Paar Wandkonsolen mit Akanthusblätter aus Bronze. Paar Wandkonsolen mit Akanthusblätter aus Bronze, halbrunde Platte ist verziert mit Voluten und halbplastischen Akanthusblättern, grün patiniert. Maße ca.: H. 40 cm, B. 26 cm. Gesamtgewicht ca.: 6,4 Kg. Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchspuren.(2) Varenr: 4624503 DKK 1.854 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 20:14:00 DKK 779
To kobbergryder med låg, 1800/1900-tallet (2)
To kobbergryder med låg, 1800/1900-tallet (2). To gryder af kobber med låg, 1800/1900-tallet, Ø 36-38 cm. H. 18,5-26 cm. Med brugsspor og enkelte buler. (2) Varenr: 4631727 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-04-2017 10:16:43 DKK 300
Kaffekande og kaffedåse af kobber 'Polaris Copper'   (2).
Kaffekande og kaffedåse af kobber 'Polaris Copper' (2).. Kaffekande og kaffedåse af kobber 'Polaris Copper' udført hos Høyang Polaris A/S Norge. Fremstår i original papæske. (2). Varenr: 4637136 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-04-2017 11:15:54 DKK 300
Asmussen Design, Altecco m.m. Stager, bordlamper m.m.
Asmussen Design, Altecco m.m. Stager, bordlamper m.m.. Asmussen Design, Altecco m.m. Samling stager, bordlamper, lyseholdere, servietholdere, lysmanchetter med løse prismer, oplukkere, m.m. i messing, og belagt med guld, samt enkelte dele i stål. H. 4-34 cm. Fremstår med lette brugsspor. Varenr: 4635442 DKK 1.200 DK, Kolding, Trianglen 26-04-2017 15:45:00 DKK 425
Pralinenschale aus der Manufaktur Mappin & Webb
Pralinenschale aus der Manufaktur Mappin & Webb . Pralinenschale aus der Manufaktur Mappin & Webb (punziert), gefertigt aus versilberten Metall mit 2 gläsernen Einlegeschalen in Muschelform. Maße ca.: H. 16 cm, B. 22 cm, 13 cm. Die Schale befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit Gebrauchspuren und müsste aufgearbeitet werden. Varenr: 4633572 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-04-2017 16:31:00 DKK 297
Indisches Räuchergefäß mit Löffel
Indisches Räuchergefäß mit Löffel . Indisches Räuchergefäß mit Löffel und der Abbildung der Gottheit Ganesha. Das Räuchergefäß ist aus Bronze gefertigt. Maße ca.: H: 10 cm. B: 18 cm. Gewicht ca.: 860 g. Das Gefäß befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit Gebrauchspuren. Varenr: 4604039 DKK 1.632 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-04-2017 17:31:32 DKK 742
Bronzefigur einer Taube
Bronzefigur einer Taube. Bronzefigur einer Taube, vollplastische Darstellung, dunkel patiniert. Maße ca.: H. 11 cm, L. 11 cm. Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchspuren. Varenr: 4601847 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-04-2017 17:32:45 DKK 297
Tablett Messing, versilbert, England
Tablett Messing, versilbert, England. Tablett Messing versilbert, England, auf vier Füßchen stehend, mit zwei Henkeln und erhöhtem Rand, Innenfläche mit ornamentalen Gravuren verziert, H. 5 cm, B. 42 cm, T. 30,5 cm, leichter Abrieb der Versilberung, Delle im Tablettrand. Varenr: 4629429 DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-04-2017 18:42:00 DKK 297
Samling kopparföremål (10)
Samling kopparföremål (10). Samling kopparföremål. Kittel, formar mm. Högsta höjd ca 38 cm. (10) Varenr: 4626615 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 26-04-2017 19:06:00 DKK 230
Salt-/pepparströare Georg Jensen
Salt-/pepparströare Georg Jensen. Salt-/pepparströare Georg Jensen. Rostrfritt stål. H ca 21 cm. Möjligen flera st ihopsatta, möjligen skyltex?. Varenr: 4620906 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 26-04-2017 19:38:00 DKK 230
2 Bronzefiguren eines Schwanpaares (2)
2 Bronzefiguren eines Schwanpaares (2). 2 Bronzefiguren eines Schwanpaares, vollplastische Darstellung, dunkel und grün patiniert. Maße ca.: H. 37 cm, L. 24 cm. Gesamtgewicht ca.: 3.9 Kg. Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchspuren.(2) Varenr: 4624288 DKK 2.818 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-04-2017 20:00:00 DKK 742
Par krukker af bruneret bronze (2)
Par krukker af bruneret bronze (2). Et par balusterformede krukker / vaser af bruneret bronze. Af nyere dato. Brugsspor. H. 30 cm. (2) Varenr: 4637569 DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 26-04-2017 20:17:00 DKK 300
 1 2 3  >>