Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Bronze, kobber, messing, tin i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
 Georg Jensen. Et sæt på tre Cobra lysestager af rustfrit stål  (3.
Georg Jensen. Et sæt på tre Cobra lysestager af rustfrit stål (3.. Georg Jensen. Et sæt på tre Cobra lysestager af rustfrit stål, designet af Constantin Worthmann, H. 24 cm. H. 19,5 cm. H. 16 cm. Varenr: 4723697 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-07-2017 12:50:00 DKK 400
Stor kandelaber / gulvstage, 150 cm
Stor kandelaber / gulvstage, 150 cm. Stor kandelaber / gulvstage af forsølvet metal, seks lysarme. 1900-tallets anden halvdel. H. 150 cm. Varenr: 4723930 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-07-2017 15:43:08 DKK 300
Argentieri G. Bossi Milano, Francois Chaumette, Vorlegebesteck (4)
Argentieri G. Bossi Milano, Francois Chaumette, Vorlegebesteck (4) . Vorlegebesteck. Argentieri G. Bossi Milano, Entwurf: Francois Chaumette. Alpacca, versilbert, Grenadille. Bestehend aus 4 verschiedenen Hebern. L. 32,5 - 35 cm. Partiell minimale Gebrauchsspuren, Versilberung leicht angelaufen. Partiell minimale Kratzer. Varenr: 4635823 DKK 1.636 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-07-2017 17:14:38 DKK 297
Konvolut antike Zinnobjekte mit Jugendstil Lampe (3)
Konvolut antike Zinnobjekte mit Jugendstil Lampe (3). Konvolut Zinnobjekte mit Jugendstil Lampe, bestehend aus: Kanne, Becher mit Widmung, datiert 1914, Jugendstil Lampe mit organischem Dekor. Maße ca.: H.27 cm, B. 11-14 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren, Kratzen und kleinen Bestoßungen. (3) Varenr: 4648280 DKK 1.859 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 21-07-2017 18:30:00 DKK 297
Vase, Krug / Gefäß, Kupfer, 1950er Jahre
Vase, Krug / Gefäß, Kupfer, 1950er Jahre. Große Vase, Krug / Gefäß aus Kupfer, 1950er Jahre, bauchige Konstruktion mit konisch zulaufendem Ausguss und schwanenhalsförmigem Henkel, H.53 cm - D.30 cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partiell kleine Kratzer. Varenr: 4693486 DKK 1.636 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-07-2017 19:25:00 DKK 297
Jules Pauirot 19. årh. Figur af patineret bronze i form af fugl på egegren
Jules Pauirot 19. årh. Figur af patineret bronze i form af fugl på egegren. Jules Pauirot 19. årh. Figur af patineret bronze i form af fugl på egegren, sign. J. Pauirot H. 54 cm. Varenr: 4723022 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-07-2017 19:44:00 DKK 2.300
Schale aus Atelier 'Jesch Austria'
Schale aus Atelier 'Jesch Austria' . Schale aus Atelier 'Jesch Austria' gefertigt aus Bronze, versilbert, unterseitig punziert: 'Atelier Jesch Austria'. Maße ca.: D. 29 cm. Gesamtgewicht ca.: 1,9 Kg. Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchsspuren. Varenr: 4673679 DKK 1.859 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 21-07-2017 20:00:00 DKK 297
Konvolut Zinn, Messing, Karl Raichle, Harald Buchrucker (8)
Konvolut Zinn, Messing, Karl Raichle, Harald Buchrucker (8). Konvolut. Zinn, Messing, Holz. Harald Buchrucker und Karl Raichle. Konvolut bestehend aus Vase (Buchrucker), 6 Bechern (Buchrucker) und Mokkakännchen (Raichle). H. 10 - 28 cm. Partiell Gebrauchsspuren, minimale Kratzer, partiell minimal gedellt. (8) Varenr: 4635837 DKK 1.636 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-07-2017 20:09:00 DKK 297
Georg Jensen. Bernadotte bestik af sterlingsølv (36).
Georg Jensen. Bernadotte bestik af sterlingsølv (36).. 'Bernadotte' bestik tegnet af Sigvard Bernadotte i 1939, udført hos Georg Jensen af sterlingsølv efter 1945. Bestående af : 6 middagsskeer (L. 19,7 cm.), 12 dessertskeer ( L. 18,5 cm.), 12 middagsgafler (L. 19,1 cm.) 6 dele diverse serveringsbestik. Samlet vægt på rent sølv ca. 2165 gr., vægt på... Varenr: 4692330 DKK 14.000 DK, Herning, Engdahlsvej 21-07-2017 20:09:00 DKK 6.200
2 Pferdefiguren aus Bronze (2)
2 Pferdefiguren aus Bronze (2). 2 Pferdefiguren aus Bronze, vollplastische Darstellung, hell und dunkelbraun patiniert. Gesamtgewicht ca.: 7,5 Kg. Maße ca.: L.30 cm, H.32 cm, T.17 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.(2) Varenr: 4679546 DKK 1.859 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 22-07-2017 20:00:00 DKK 335
Große Bodenvase, wohl Hayno Focken, Kupfer
Große Bodenvase, wohl Hayno Focken, Kupfer. Große Bodenvase. Kupfer, partiell martelliert, patiniert. Gestreckt ovoide Form mit Henkel. H. 69,5 cm. Auf dem unteren Teil des eingeschwungenen Bandhenkels mit feiner, gravierter Widmung: 'Zum 50jährigen Betriebsjubiläum bei Bertelsmann die Verlagsgemeinschaft'. Minimale Gebrauchsspuren, ... Varenr: 4635848 DKK 2.231 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-07-2017 20:45:00 DKK 297
Bronze 'La Renommée', efter Louis Guillaume Fulconis
Bronze 'La Renommée', efter Louis Guillaume Fulconis. Bronze 'La Renommée', efter Louis Guillaume Fulconis (1817 - 1873), let påklædt kvinde stående med venstre arm løftet, på naturstenssokkel med indfældet bronzerelief, foden bæres af en fontæne, H. 75,5 cm, Ø (sokkel). 18 cm, fremstår i god aldersrelateret stand. Varenr: 4583681 DKK 7.436 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-07-2017 17:13:00 DKK 5.391
Harald Nielsen for Georg Jensen. 'Pyramide' bestik af sterlingsølv (8)
Harald Nielsen for Georg Jensen. 'Pyramide' bestik af sterlingsølv (8). Harald Nielsen for Georg Jensen. 'Pyramide'. 3 fiskeknive af sterlingsølv, L. 19,7 cm. 2 frokostknive, L. 20,5 cm. 3 frokostgafler, L. 15,8 cm. Udført hos Georg Jensen. Samlet vægt: ca. 431 gr. Fremstår med brugsmærker. (8) Varenr: 4722400 DKK 2.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-07-2017 19:30:00 DKK 1.600
Georg Jensen. 'Pyramide' bestik af sølvplet (77)
Georg Jensen. 'Pyramide' bestik af sølvplet (77). Harald Nielsen for Georg Jensen. 'Pyramide' bestik af sølvplet bestående af:8 middagsgafler L. 18 cm, 7 middagsknive L. 22,5 cm, 6 kaffeskeer, 4 kagegafler, 8 steakknive L. 23 cm, 3 fiskeknive L. 19,5 cm, 3 suppeskeer L. 16,5 cm, 7 desertskeer L. 16 cm, 3 pålægsgafler, 11 frokostgafler L. 16 cm, ... Varenr: 4722397 DKK 8.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-07-2017 19:36:00 DKK 2.400
Scanline, bestik af messing (46)
Scanline, bestik af messing (46). Scanline, bestik af messing: 4 skeer, L. 17 cm. 8 skeer, L. 18,5 cm. 9 gafler, L. 18,5 cm. 9 knive, L. 21 cm. 8 teskeer, L. 13 cm. 2 teskeer, L. 14,5 cm. 6 div. øser, skeer m.m. Fremstår med brugsspor. (46) Varenr: 4722619 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 24-07-2017 14:00:02 DKK 325
Russisk samovar af messing med hanke af træ, rigt prydet med stempler.
Russisk samovar af messing med hanke af træ, rigt prydet med stempler. . Russisk samovar af messing med hanke af træ, rigt prydet med stempler. 1900-tallets begyndelse. H. 40 cm. Fremstår med brugsslitage. Varenr: 4725429 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-07-2017 14:06:00 DKK 300
Messingfigur eines Mannes mit Lanze
Messingfigur eines Mannes mit Lanze . Messingfigur eines Mannes mit Lanze auf einem Sockel, vollplastische Darstellung, dunkel patiniert. Maße ca.: H. 33 cm, D. 12 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren. Varenr: 4661768 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-07-2017 17:42:32 DKK 297
Konvolut indische Messingobjekte (4)
Konvolut indische Messingobjekte (4) . Konvolut indische Messingobjekte, teilweise handbemalt. Maße ca.: H. 13-40 cm, D.6-26 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren, teilweise angelaufen. Varenr: 4661725 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-07-2017 17:43:07 DKK 297
Schreibgarnitur mit Putto im Stil des Rokoko
Schreibgarnitur mit Putto im Stil des Rokoko. Schreibgarnitur mit Putto im Stil des Rokoko, gefertigt aus Messing, teilweise gold patiniert, der Korpus ist verziert mit Rocaille Ornamenten und Voluten. Maße ca.: L. 26 cm, B. 12 cm. Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchspuren. Varenr: 4673725 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-07-2017 17:54:27 DKK 297
Eldhund omkring 1900
Eldhund omkring 1900. ELDHUND, omkring 1900, mässing/brons, dekor av änglar, längd ca 103 cm Varenr: 4724682 DKK 1.147 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-07-2017 19:09:00
Se mere
Piet Hein. gulvstager.  Jupiter og saturn (2)
Piet Hein. gulvstager. Jupiter og saturn (2). Piet Hein. To Maxi gulvstager, Jupiter, Saturn af børstet stål med aftagelig topring. Mrk. Piet Hein. H. 49-82 cm. (2) Varenr: 4722208 DKK 1.200 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24-07-2017 19:30:00 DKK 775
Overdimensioneret springvand med 4 putti af bronze
Overdimensioneret springvand med 4 putti af bronze. Overdimensioneret springvand med 4 putti af bronze, mørkpatineret. Kan fungere som vandspyer, der er lagt en vandledning indvendigt. Mål: H. 250 cm. B. 93 cm. D. 93 cm. Fremstår i aldersrelateret stand med brugsspor. Varenr: 4679458 DKK 133.855 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-07-2017 20:00:00 DKK 409
Samling kopparföremål, 1800/1900-tal (10)
Samling kopparföremål, 1800/1900-tal (10). Samling kopparföremål, 1800/1900-tal. Kittlar i olika storlekar och utföranden. Höjd: 5-26 cm. 10 st. Varenr: 4711226 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 24-07-2017 20:31:00 DKK 229
Just Andersen. Skulptur af diskometal. Model D1871
Just Andersen. Skulptur af diskometal. Model D1871. Just Andersen. Skulptur af nøgen kvinde. Patineret disko metal. Signeret i støbning, Just. A samt nr. D 1871. H. 23 cm. Med slitage på skulder. Varenr: 4726436 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-07-2017 12:12:04 DKK 300
Par franske stager af messing, rokoko-stil (2)
Par franske stager af messing, rokoko-stil (2). Par franske stager af messing, rokoko-stil. H. 24.5 cm. slutningen af 1800-tallet / start 1900-tallet (2) Varenr: 4726438 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-07-2017 14:16:00 DKK 375
Astrid Aagesen tennvas
Astrid Aagesen tennvas. Astrid Aagesen (1883-1965). Tennvas. Stämpelsignerad Tenn, Aagesen, Hälsningborg. Höjd 18,5 cm. Bucklor. Varenr: 4685436 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 25-07-2017 16:04:00 DKK 229
Kähler. Vase af lertøj dekoreret i kohorn glasur
Kähler. Vase af lertøj dekoreret i kohorn glasur. Kähler. Vase af lertøj dekoreret i kohorn glasur, sign. HAK, H. 17 cm. Fremstår med mindre afslag af glasur. Varenr: 4724243 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-07-2017 18:35:00 DKK 300
Just Andersen. Vase af diskometal dessin 1932
Just Andersen. Vase af diskometal dessin 1932. Just Andersen. Vase af patineret diskometal, dessin 1932. H. 19 cm. Varenr: 4724242 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-07-2017 18:36:00 DKK 425
S. CHR. Fogh, Major, Bistik af pletsølv (38)
S. CHR. Fogh, Major, Bistik af pletsølv (38). S. CHR. Fogh, Major, Bistik af pletsølv, bestående af 12 middagsgafler, 10 middagsknive, 12 middagsskeer, 2 pållæksgafler, samt sukkerskål og flødekande fra Cohr Atla. (38) Varenr: 4726269 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-07-2017 19:10:00 DKK 325
Vikingeskib af bronze. Fremstillet af Iron Art, Copenhagen
Vikingeskib af bronze. Fremstillet af Iron Art, Copenhagen. Vikingeskib af bronze. Mast og stand af træ. Fremstillet af Iron Art, Copenhagen. Mål ca. H. 39, L. 42, B.11 cm. Varenr: 4726612 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-07-2017 19:20:00 DKK 325
 1 2 3  >>