Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Bronze, kobber, messing, tin i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Hans Hansen marmelade krus, sterling sølv låg (2)
Hans Hansen marmelade krus, sterling sølv låg (2). Hans Hansen marmeladekrus af glas med låg af sterlingsølv, krus delvis kanneleret, cirkulær låg af opslået sterlingsølv monteret med sarg, lågknop i form af sammenloddede 3/4 ringe monteret med kugle. Stemplet Hans Hansen Denmark anno 1935. H. incl låg 9 cm. Fremstår med brugsspor, microchips på ... Varenr: 3886082 DKK 6.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-07-2015 20:50:00 DKK 500
Vase. Osiris,  Walter Scherf, glas, tin
Vase. Osiris, Walter Scherf, glas, tin . Vase. Osiris, Walter Scherf, Nürnberg. Omkring 1900. Tin, forgyldt, indsats af glas med flammeagtigt ætset og rødorange dekor, delvist med guldmaleri. Montering med to volutagtigt indadvendte hanke. Mål: H. 33,5 cm. Betegnet i bunden af monteringen: OSIRIS 571 10 (præget). Fremstår med minimal ... Varenr: 3818820 DKK 5.223 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 08-07-2015 20:00:00 DKK 3.731
Bricka, mässing, senbarock, 1700-tal
Bricka, mässing, senbarock, 1700-tal. Bricka, mässing, senbarock, 1700-tal. Profilerat brätte. Kulformade fötter. Längd 47,5 cm, bredd 49 cm. Varenr: 3867616 DKK 4.852 SE, Örebro, Aspholmen 02-07-2015 21:25:00 DKK 3.639
To Biedermeier-lysestager, bronze, lueforgyldt (2)
To Biedermeier-lysestager, bronze, lueforgyldt (2). To lysestager, 1800-tallet, bronze, lueforgyldt, trappet fod med ombøjet kant, skaft med æggeformet og konisk element, tud med manchet, bladfries og lancetformet reliefbånd, let dekorationsforskel mellem tud og skaft. Mål: H: 25 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. (2) Varenr: 3877035 DKK 4.477 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 09-07-2015 15:46:00 DKK 2.238
Dansk varmebækken af messing, Kobbermøllen Flensborg, 1766-1808
Dansk varmebækken af messing, Kobbermøllen Flensborg, 1766-1808. Dansk varmebækken af messing, gennembrudt låg med ornamentik i form af blomster og bladværk, stang af messing. Kobbermøllen Flensborg. Stemplet med Christian d. 7. kronede monogram for perioden 1766-1808, samt uidentificeret stempel. L. 112 cm. Fremstår med aldersrelateret brugspatina. Varenr: 3891796 DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 06-07-2015 20:35:00 DKK 650
Bulldogskulptur
Bulldogskulptur. SKULPTUR, samtida, bulldoghane, brons, undersidan med signatur, höjd 31, längd 55 cm Varenr: 3890115 DKK 2.426 SE, Stockholms Auktionsverk Online 02-07-2015 21:18:00
Se mere
Kjell Engman, ljusstakar 'Saturnus', Gense, 9 st
Kjell Engman, ljusstakar 'Saturnus', Gense, 9 st. Kjell Engman f.1941-, 9 stycken ljusstakar modell 'Saturnus' i nysliver. Tillverkade av Gense. Mått H 27-21 cm. Bruksspår, märken. (9) Varenr: 3893230 DKK 2.426 SE, Stockholm, Slakthusgatan 03-07-2015 20:20:00 DKK 465
6 Messerbänkchen, Metall (6)
6 Messerbänkchen, Metall (6). 6 Messerbänkchen mit Tiermotiven, Metall, 20. Jh.; plastisch-gelängter Korpus über flacher geeckter Sockelplatte, bestehend aus: Dackel, Schnauzer, Fuchs, Hase, Ente und Fasan; Sockelplatte bezeichnet "J.D.C.", "18", "DEPOSE"; L: 9,5-11,5 cm, B: 2 cm, H: 3-4 cm; partiell berieben und mit ... Varenr: 3882413 DKK 1.865 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 04-07-2015 11:21:00 DKK 298
En samling kobbertøj og varmebækken af messing bestående af 7 dele.
En samling kobbertøj og varmebækken af messing bestående af 7 dele.. En samling kobbertøj og varmebækken af messing bestående af 4 større og mindre kedler af kobber, æbleskivepande, stativ på tre ben, samt varmebækken med drejet greb og graveret gennembrudt låg. L. 107 cm. 1800 - 1900 tallet. 7 dele. Varenr: 3894261 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 06-07-2015 19:46:00 DKK 300
Kandelaber af patineret bronze i form af stående kvinde i lette gevanter til 5 lys.
Kandelaber af patineret bronze i form af stående kvinde i lette gevanter til 5 lys.. Kandelaber af patineret bronze i form af stående kvinde i lette gevanter til 5 lys, støbt med bladværk. H. 88 cm. Empire stil. Varenr: 3894312 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 07-07-2015 19:46:00 DKK 350
Tibetansk Ganesh figur af patineret bronze. 1900-tallet
Tibetansk Ganesh figur af patineret bronze. 1900-tallet. Tibetansk Ganesh figur af patineret bronze. 1900-tallet. H. 14,5 cm. Ganesh er i hinduismen visdommens gud og afbildes som oftest med fire arme, topmave og elefanthoved. Varenr: 3891578 DKK 1.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 06-07-2015 19:23:00 DKK 300
Versilbertes Rechaud, England Anfang 20. Jh.
Versilbertes Rechaud, England Anfang 20. Jh.. Kleines Rechaud, England Anfang 20. Jh. mit 1 mechanisch einstellbaren Brennstelle, Metall, versilbert, bezeichnet mit 'W.S.&S.' Maße ca. 11 x 23 x 17 cm. Varenr: 3894682 DKK 1.492 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 06-07-2015 15:35:00 DKK 298
LJusstakar 1800-tal tenn
LJusstakar 1800-tal tenn. LJUSSTAKAR, 1 par, tenn, 1835, på kulfötter, höjd 11,5 cm Varenr: 3893884 DKK 1.213 SE, Stockholms Auktionsverk Online 05-07-2015 18:30:00
Se mere
Kopparformar, brandspruta och bulkruka
Kopparformar, brandspruta och bulkruka. HÄMTARE 3 st, BULKRUKA, FORMAR, 5 st., BRANDSPRUTA, koppar, 18/1900-tal, delvis med handtag i smide, höjd ca 5-26 cm Varenr: 3896052 DKK 1.213 SE, Stockholms Auktionsverk Online 09-07-2015 18:15:00
Se mere
Kopparkstruller och kopparlock
Kopparkstruller och kopparlock. KASTRULLER, 4 st, LOCK, koppar, 18/1900-tal, delvis märkta E. O. Hollstein Katrineholm, handtag i järn, ca 5-19 cm Varenr: 3896088 DKK 1.213 SE, Stockholms Auktionsverk Online 09-07-2015 21:09:00
Se mere
Lysestage af patineret bronze i form af ung kvinde i lette gevanter.
Lysestage af patineret bronze i form af ung kvinde i lette gevanter.. Lysestage af patineret bronze i form af ung kvinde i lette gevanter. Art Deco stil. H. 41 cm. Varenr: 3894463 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 07-07-2015 19:44:00 DKK 300
15 dækketallerkner i kobber.
15 dækketallerkner i kobber.. 15 dækketallerkner i kobber. Ø. 27 cm. Varenr: 3895237 DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 06-07-2015 14:17:00 DKK 300
Samling stager af messing (10)
Samling stager af messing (10). Samling stager af messing med profilerede stammer. H. 7 - 22 cm. Varenr: 3890455 DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 06-07-2015 19:48:00 DKK 325
Ljusstakar, jugend stil av senare datum, 1 par Ljusstakar(2)
Ljusstakar, jugend stil av senare datum, 1 par Ljusstakar(2). Ljusstakar, jugend stil av senare datum, 1 par Ljusstakar. Höjd ca 41 cm. Smärre slitage. en ljusstake limmad vid manschett. (2) Varenr: 3881057 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 01-07-2015 19:31:00 DKK 243
Hans Agne Jakobsson L - 92 ljusstakar
Hans Agne Jakobsson L - 92 ljusstakar. HANS AGNE JAKOBSSON, ljusstakar, 6 st, "L-92", mässing, höjd ca 6 cm Varenr: 3890128 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 02-07-2015 21:57:00
Se mere
Kopparpannor
Kopparpannor. KAFFEPANNOR, 3 st, 1800-tal, koppar, varav två stycken märkta 3 l, höjd 20-28 cm Varenr: 3891210 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 03-07-2015 17:20:00
Se mere
Kaffepannor koppar
Kaffepannor koppar. KAFFEPANNOR, 2 st., koppar, 1800-tal, total höjd med hänkel ca 22 cm Varenr: 3891254 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 03-07-2015 20:42:00
Se mere
Josef Frank, ljusstake för Firma Svenskt Tenn, 1950-tal
Josef Frank, ljusstake för Firma Svenskt Tenn, 1950-tal. Josef Frank, ljusstake, Firma Svenskt Tenn, formgivna på 1950-talet, modell J 526, trä, bemålad i blått, ljusmanschett i mässing, höjd 36,5 cm. Märkt J 526/2. Mindre slitage, lätt färgbortfall. LITTERATUR: Jämför Kristina Wängberg-Eriksson, Josef Frank, Livsträd i krigets skugga, Signum 1994, ... Varenr: 3892876 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 03-07-2015 20:29:00 DKK 243
Ljusplåtar i mässing
Ljusplåtar i mässing. LJUSPLÅTAR, 1 par, för 1 ljus vardera, omkring 1900, mässing med vikt kantband, ca 51x30 cm Varenr: 3893861 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 05-07-2015 11:30:00
Se mere
Kaffepannor i koppar
Kaffepannor i koppar. KAFFEPANNOR, 4 st, koppar, 18/1900-tal, varav en på trefot av smide, höjd ca 20-33 cm Varenr: 3896040 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 09-07-2015 15:15:00
Se mere
Koppargryta
Koppargryta. GRYTA med lock, koppar, 1800-tal, med insats, höjd 28, 65x40 cm Varenr: 3896095 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 09-07-2015 21:30:00
Se mere
CAB Brons. Fad af bronze
CAB Brons. Fad af bronze. CAB Brons. Fad af patineret bronze med havfruer. Ø 29 cm. Fremstår med inskription; bagside monteret med ophæng. Varenr: 3860101 DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 02-07-2015 15:33:00 DKK 300
Bestik, messing (69)
Bestik, messing (69). Bestik af messing bestående af 6 middagsknive, 6 frokostknive, 6 små smørknive, 6 middagsskeer (én knækket), 6 dessertskeer, 6 teskeer, 6 kaffeskeer, 6 middagsgafler, 6 frokostgafler, 6 kagegafler, serveringsske, spade, serveringskniv, 2 serveringsgafler, salatsæt, øse og ostekniv. Tilhørende ... Varenr: 3865974 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-07-2015 18:50:00 DKK 300
Par danske stager,  1857 (2)
Par danske stager, 1857 (2). Par danske stager af messing, nålegraveret og dateret 1857. H. 15 cm. Fremstår med brugsspor. (2) Varenr: 3887097 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-07-2015 19:48:26 DKK 325
Flaske med skruelåg af tin. Europa 1700-tallet
Flaske med skruelåg af tin. Europa 1700-tallet. Flaske / vanddunk med skruelåg af tin, inskription A.D.M / F.Z.M. / 1781. Europa 1700-tallet. H. m. hank 25 cm. Fremstår med aldersrelaterede spor samt hul. Varenr: 3887625 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 03-07-2015 20:50:00 DKK 325
 1 2  >>