Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Bronze, kobber, messing, tin i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Henning Koppel for Georg Jensen. Køkkentøj af kobber. (7)
Henning Koppel for Georg Jensen. Køkkentøj af kobber. (7). Henning Koppel for Georg Jensen. 'Taverna' køkkentøj af kobber med indvendig forsølvning og greb af forkromet metal . Omfatter: 2 gryder, Ø hhv. 20 og 16 cm, låg medfølger til den største. 1 stegepande, Ø 27 cm. 1 sauterpande, Ø 20 cm. 2 kasseroller, Ø hhv. 14 og 9 cm. Fremstår med varierende ... Varenr: 3702221 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 02-02-2015 20:03:00 DKK 6.000
Georg Jensen, Eva Trio m.fl. Køkkentøj af kobber (18)
Georg Jensen, Eva Trio m.fl. Køkkentøj af kobber (18). Georg Jensen, Eva Trio m.fl. Køkkentøj af kobber med greb af forkromet metal. Omfatter: Georg Jensen: Henning Koppel 'Taverna' kasserolle Ø 9 cm, H. 6,5 cm. Krus af kobber og forkromet metal, H. 11 cm. Eva Trio: 1 gryde, Ø 21 cm, H. 12 cm. 2 kasseroller, Ø hhv. 17,5 og 14 cm. 2 stegepander, Ø ... Varenr: 3702246 DKK 7.000 DK, Vejle, Dandyvej 02-02-2015 20:33:00 DKK 700
Par blomsterkummer (2)
Par blomsterkummer (2). Par blomsterkummer af bronze dekoreret med blomster og bladværk samt puttier. 1900-tallets slutning. H. 68 Ø 45 cm. Fremstår med brugsspor. (2) Varenr: 3699912 DKK 6.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-02-2015 16:26:00 DKK 1.100
Bitter & Gobbers, vas, försilvrat tenn, jugend, omkring år 1900
Bitter & Gobbers, vas, försilvrat tenn, jugend, omkring år 1900. Vas, jugend. Försilvrat tenn. Framställd hos Krefelder Metaalwaaren-Fabrik Bitter & Gobbers (1899-1910). Kvinnofigur omgiven av vallmoblommor. Höjd 37 cm. Märkt B G Imperial. Oxiderad försilvring. Varenr: 3704644 DKK 3.182 SE, Örebro, Aspholmen 08-02-2015 20:28:00 DKK 378
Hadsten Metalvarefabrik m.m., kobbergryder (18)
Hadsten Metalvarefabrik m.m., kobbergryder (18). Hadsten Metalvarefabrik m.m. gryder og kasseroller af kobber. Ø 9-22 cm. Fremstår med lettere brugsspor. (18) Varenr: 3697137 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-02-2015 16:53:00 DKK 1.300
Sigurd Persson, kandelaber, mässing
Sigurd Persson, kandelaber, mässing. Sigurd Persson f.1914-2003, kandelaber i mässing, central ljushållare samt fyra ljusarmar. 1900-talets mitt. Mått H 37,5 cm. Smärre slitage, Varenr: 3705902 DKK 2.386 SE, Stockholm, Slakthusgatan 05-02-2015 20:34:00 DKK 597
Ljusstakar, 1800-tal ett par (2)
Ljusstakar, 1800-tal ett par (2). Ljusstakar, 1800-tal, ett par (2), Utförda i förgylld brons. Dekor i form akantusblad m m. Konstruktion i ett flertal delar med gängad stång i mitten. Höjd 35 cm, plattans diameter 13 cm. Manschetterna saknas. Bruks och åldersrelaterat slitage. Varenr: 3696144 DKK 2.386 SE, Stockholm, Slakthusgatan 03-02-2015 20:43:00 DKK 1.074
Saltkar, förgylld brons (2)
Saltkar, förgylld brons (2). Saltkar i förgylld brons, ett par, 1800-tal (2). Gjorda i rokokostil. Äger märkning i botten. Insatserna saknas. Längd 8,5 cm, bredd 6 cm, höjd 4 cm. Ej kompletta, bruks och åldersrelaterat slitage. Varenr: 3696142 DKK 2.386 SE, Stockholm, Slakthusgatan 03-02-2015 20:36:00 DKK 577
Ljusstakar, ett par i empirstil, sekelskifte 1800/1900 (2)
Ljusstakar, ett par i empirstil, sekelskifte 1800/1900 (2). Ljusstakar, ett par i empirstil, sekelskifte 1800/1900. Kolonnformad med stiliserad palmett- och växt dekor. Kannelerad skaft. Lösa, senare manschetter medföljer. H: 26,5 cm. Bruksslitage. (2) Varenr: 3691657 DKK 2.386 SE, Malmö, Baltzarsgatan 01-02-2015 18:22:00 DKK 2.863
To store messingstager. (2)
To store messingstager. (2). To kirkestager/-kandelabere af messing med plads til hhv. 3 og 5 lys. H. 57 og 100 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 3701636 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 03-02-2015 15:21:51 DKK 400
SBS bestik Solingen model 'Berlin' af 18/10 chromnickelstål og 23/24 karat forgyldning.
SBS bestik Solingen model 'Berlin' af 18/10 chromnickelstål og 23/24 karat forgyldning.. SBS bestik Solingen model 'Berlin' af 18/10 Chromnickelstål og 23/24 karat forgyldning, bestående af 12 middagsknive, 12 middagsgafler, 12 spiseskeer, 12 kaffeskeer, 12 kaffegafler og 10 diverse serveringsdele. ialt 70 dele i original kuffert Varenr: 3696755 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 05-02-2015 20:49:00 DKK 400
Fransk kandelaber för fem ljus, 1800-tal
Fransk kandelaber för fem ljus, 1800-tal. Fransk kandelaberför fem ljus, 1800-tal. Bronserad metall, mässing och porslin. H40 cm. Patina. Varenr: 3701453 DKK 1.988 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 02-02-2015 19:30:00 DKK 676
Altarljusstakar, Åkerberg & Hellström, mässing, ett par
Altarljusstakar, Åkerberg & Hellström, mässing, ett par. Åkerberg & Hellström, Altarljusstakar i mässing samt svartlackerat trä stående på tre kulfötter. Höjd 38 cm, 1910/20-tal. Stämplad med stjärna samt ÅH över ett brinnande kärl. Vikt tillsammans 4200 gram. Torrsprickor. (2) Varenr: 3702757 DKK 1.591 SE, Stockholm, Slakthusgatan 04-02-2015 20:16:00 DKK 358
Appliquer, brons (2)
Appliquer, brons (2). Appliquer, brons, ett par (2), Louis seize-stil, slutet av 1800-talet. Mittfäste med dekor av urna m m. Ställbara ljusarmar i form av akantusblad. Mittdelens höjd 42 cm, största spännvidd c a 70 cm. Bruks och åldersrelaterat slitage. Varenr: 3696153 DKK 1.591 SE, Stockholm, Slakthusgatan 06-02-2015 20:34:00 DKK 239
Et par franske lysestager af forgyldt og patineret bronze. Senempire form.
Et par franske lysestager af forgyldt og patineret bronze. Senempire form. . Et par franske lysestager af forgyldt og patineret bronze. Senempire form. ca 1900. H. 27 cm. Varenr: 3706258 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 05-02-2015 14:41:00 DKK 775
ABSA. 'Harlekin' bestik af pletsølv bestående af  34 dele.
ABSA. 'Harlekin' bestik af pletsølv bestående af 34 dele.. ABSA. 'Harlekin' bestik af pletsølv bestående af 6 middagsgafler, 8 middagsknive, 6 spiseskeer, 3 frokostgafler, 6 kaffeskeer, 2 pålægsgafler, 1 sauceske, 1 kartoffelske, 1 kagespade. ialt. 34 dele. Varenr: 3696758 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 02-02-2015 19:54:00 DKK 375
Samling stager samt bakke af plet (10)
Samling stager samt bakke af plet (10). Samling på ni ældre stager H. 5-20 cm samt bakke L. 53 cm, alle dele i plet (10) Varenr: 3698211 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 05-02-2015 20:00:00 DKK 325
Par lysestager i Louis Philippe stil samt lågkrukke i amfora form(3)
Par lysestager i Louis Philippe stil samt lågkrukke i amfora form(3). Par lysestager af patineret og bemalet bronze i Louis Philippe stil, kaneleret stamme, dekoreret med akantusblade og afsluttet på løvefødder. ca. 1910/20erne. H. 22 cm. Lågkrukke i amforaform af marmor og lueforgyldt bronze, top dekoreret med putto, sider med dyrehovder og palmetter, afsluttet ... Varenr: 3693496 DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 05-02-2015 14:38:00 DKK 375
Par lysestager af grønpatineret bronze (2)
Par lysestager af grønpatineret bronze (2). Par lysestage af grønpatineret bronze, tre lyspiber, den ene båret af en stiliseret fisk. H. 15 L. 25 cm. (2) Varenr: 3699879 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 02-02-2015 11:36:00 DKK 325
Just Andersen bordfad og vase i diskometal (2)
Just Andersen bordfad og vase i diskometal (2). Just Andersen 1884-1943. Bordfad af patineret diskometal med svungen profileret kanter. Stemplet Just 2006. 26x26 cm. Just Andersen. Vase af diskometal. Dessin 1873. H. 14 cm. Begge med brugsspor/ridser (2) Varenr: 3693219 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 03-02-2015 20:33:00 DKK 375
Klokkestage, af messing, 1700-tallet
Klokkestage, af messing, 1700-tallet. En klokkestage af forskellige slags sammenføjet messing. 1700-tallet. H.20 cm. Ø 15 cm. Fremstår med reparationer og stempel. Varenr: 3697454 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 05-02-2015 12:31:29 DKK 425
En samling køkkenudstyr af kobber og messing, 1800-tallet. (9)
En samling køkkenudstyr af kobber og messing, 1800-tallet. (9). Kande af kobber med bøjlehank og låg (H. 25,5 cm.), Gryde af kobber med ørehank, på tre ben, indvendigt med krakeleringer i emalje (H. 17 cm.), 3 forme af kobber, drevet med ornamentik (Ø 8, 11 og 23 cm.), tragt (H. 11,5 cm.), æbleskivepande af kobber, på tre ben (L. 47,5 cm.), hulske/skummeske ... Varenr: 3701821 DKK 1.000 DK, Kolding, Trianglen 04-02-2015 14:54:23 DKK 350
Parti koppar och mässing, 1900tal (19)
Parti koppar och mässing, 1900tal (19). Parti koppar och mässing,bl. a kaffekannor, kärl med lock, hinkar och grytor mm, 1900tal (19) Varenr: 3702126 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 03-02-2015 18:37:00 DKK 239
Georg Jensen  kandelaber af rustfrit stål med 6 lysarme.
Georg Jensen kandelaber af rustfrit stål med 6 lysarme.. Georg Jensen kandelaber af rustfrit stål med 6 lysarme.1900-tallets slutnin. H. 32,5 cm Varenr: 3706202 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-02-2015 20:13:00 DKK 375
Bronze gryde på tre ben, antageligt 1700-tallet
Bronze gryde på tre ben, antageligt 1700-tallet. En bronzegryde, stående på tre ben, ca. 1700-tallet. Mærket med Z. H. 18 cm. Ø 22 cm. Brugsspor; ridser. Varenr: 3699349 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 05-02-2015 12:52:14 DKK 375
Kobber kogekar
Kobber kogekar. Et kogekar af kobber på ben af smedejern. H. 54 Ø. 54 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 3703490 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 03-02-2015 16:34:00 DKK 350
Par stager, lyseslukker og lyssaks (4)
Par stager, lyseslukker og lyssaks (4). Par stager, lyseslukker og lyssaks af messing 1900-tallet. H. 29 cm. Fremstår med brugsspor. (4) Varenr: 3695057 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-02-2015 16:12:00 DKK 350
Hollandsk vægt
Hollandsk vægt . Hollandsk vægt af messing. H. 8-9 cm. Fremstår med enkelte manglende lodder. Varenr: 3699330 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-02-2015 17:15:00 DKK 300
Et par bronzebelagte zinklysestager slut 1800-tallet (2)
Et par bronzebelagte zinklysestager slut 1800-tallet (2). Et par lysestager i ny-rokokko stil i form af drenge bærende floral fakkel, med tre lyseholdere delvist bronzeret zink. H. 43 cm. B. 27 cm. Fremstår med et par revner og senere reperationer. (2) Varenr: 3701892 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 03-02-2015 11:03:23 DKK 375
Kobbergryde / gruekedel med beslag af smedejern
Kobbergryde / gruekedel med beslag af smedejern. Kobbergryde / gruekedel med beslag af smedejern. 1900-tallets begyndelse. H. 26 cm, Ø. 39 cm. Fremstår med slitage, herunder buler, bund med reparation. Varenr: 3705796 DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 04-02-2015 15:26:03 DKK 300
 1 2  >>