Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Bronze, kobber, messing, tin i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Et par franske empire kandelabre af delvist forgyldt bronze og rødbroget marmor, ca. 1820'erne (2)
Et par franske empire kandelabre af delvist forgyldt bronze og rødbroget marmor, ca. 1820'erne (2). Et par franske empire kandelabre af delvist forgyldt bronze og rødbroget marmor, hver med fire lysarme, den midterste med bronzelåg i form af fakkelild, søjleformet stamme, volutformede fødder på tresidet fodstykke, ca. 1820'erne. H. 64 cm. Fremstår med små kanthak i marmoret, en lysarm sidder ... Varenr: 4371904 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-08-2016 20:17:00 DKK 9.400
Ljusstakar ett par Frankrike
Ljusstakar ett par Frankrike. LJUSSTAKAR, 1 par, Frankrike, 1800-talets första hälft, förgylld brons, höjd ca 22 cm Varenr: 4380624 DKK 4.682 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 04-09-2016 18:52:00
Se mere
Ljusstakar  Frankrike
Ljusstakar Frankrike. LJUSSTAKAR, 1 par, Frankrike, 1800-talets första hälft, förgylld brons, höjd ca 16,5 cm Varenr: 4380616 DKK 3.121 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 04-09-2016 18:20:00
Se mere
Ljusstakar ett par Frankrike
Ljusstakar ett par Frankrike. LJUSSTAKAR, 1 par, Frankrike, 1800-talets första hälft, förgylld brons, höjd ca 25 cm Varenr: 4380634 DKK 3.121 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 04-09-2016 19:27:00
Se mere
 Sigvard Bernadotte. Scanline bestik af bronze (76)
Sigvard Bernadotte. Scanline bestik af bronze (76). Sigvard Bernadotte. Scanline bestik af bronze bestående af: 12 store spiseskeer, 12 middagsgafler, 12 dessertskeer, 10 théskeer, 2 kaffeskeer, 12 middagsknive, 12 kagegafler, 1 sauceske, 1 kagespade, 1 stor opøseske, 1 mindre opøsesker, Ialt 76 dele med minimale brugsspor (76) Varenr: 4372542 DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-08-2016 13:51:00 DKK 2.600
Figur af bronze iform af nøgen kvinde med vinløv
Figur af bronze iform af nøgen kvinde med vinløv . Figur iform af nøgen kvinde med druer og vinløv i hår, mærket 134/111 på base, monteret på sten. H. inkl. sokkel 46,5 cm. Bøjet attribut medfølger. Varenr: 4374008 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-08-2016 15:15:00 DKK 425
Skulptur af bronze i form af Hermes Birkinbag
Skulptur af bronze i form af Hermes Birkinbag. Skulptur af patineret bronze i form af Hermes Birkinbag. H. 50, L. 43, B. 20 cm. Usign. Varenr: 4372194 DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-08-2016 19:58:53 DKK 3.200
Karl Raichle, Dose und Vase, Messing, oxidierte Oberflächen (2)
Karl Raichle, Dose und Vase, Messing, oxidierte Oberflächen (2). Karl Raichle, Meersburg. Dose und Vase. Dose: H. 11,5 cm, D. 23,5 cm (mit Henkeln). Vase H. 7,7 cm, D. 7,7 cm (Mündung). Messing, mehrtonig kupferrot oxidierte Patina. Dose mit glatter Oberflächer, Vase mit reliefierter Oberfläche. Beide Teile bez. mit Werkstattmarke r und Zusatz Meersburg.Karl... Varenr: 4254104 DKK 2.603 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 30-08-2016 19:22:00 DKK 1.115
Frigast. Savoy bestik af pletsølv (168)
Frigast. Savoy bestik af pletsølv (168) . Frigast. Savoy bestik af pletsølv bestående af; 18 middagsknive L. 21 cm., 6 frokostknive L. 18 cm.; 18 middagsgafler L. 19,5 cm.; 18 middagsskeer L. 20 cm.; 18 kagegafler L. 14,5 cm.; 16 frokostgafler L. 18 cm. 19 dessertskeer L. 18 cm., 18 skeer L 12,5 cm. 12 pålægsgafler L. 15 cm., 3 ... Varenr: 4378331 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 31-08-2016 14:44:00 DKK 1.000
Et par franske lysestager af forgyldt bronze. Louis XVI stil. (2).
Et par franske lysestager af forgyldt bronze. Louis XVI stil. (2). . Et par franske trearmede lysestager af forgyldt bronze, støbt med kanneleringer og bladværk. Louis XVI stil. 1800-tallets slutning. H. 35 cm. (2) Varenr: 4373945 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-08-2016 13:45:00 DKK 2.400
Art Deco. Kugleformet vase af patineret bronze
Art Deco. Kugleformet vase af patineret bronze. Art Deco. Kugleformet vase af patineret bronze H. 14 cm. Stemplet Bronce. Brugsspor, ridser og patina. Varenr: 4376785 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-08-2016 18:22:00 DKK 600
B. Krauss, Teller Europa auf dem Stier, Kupfer, patiniert
B. Krauss, Teller Europa auf dem Stier, Kupfer, patiniert. B. Krauss, Teller Europa auf dem Stier, Kupfer, patiniert, 1930er Jahre, Reliefdarstellung, D. 50 cm. Bez.: Werkstattmarke 'Original B. Krauss'. Varenr: 3996794 DKK 1.859 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 04-09-2016 20:57:00 DKK 372
Jugendstil Tablett Metall, Messing
Jugendstil Tablett Metall, Messing . Jugendstil Tablett. Metall mit zinnartiger grauer Oberfläche und Messing. Wohl Österreich um 1910. Querrechteckige Form mit senkrechtem Rand und waagerecht ausschwingenden Griffschienen. Diese mit Messingauflage. Tablettspiegel mit reliefiertem Wellenband und eingestellten ovalen Perlpunzen, Rand... Varenr: 4305084 DKK 1.859 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 01-09-2016 19:53:00 DKK 297
Francois Moreau. Art nouveau vase af bronzeret metal
Francois Moreau. Art nouveau vase af bronzeret metal. François Moreau 1858-1931. Udfyldt vase af bronzeret metal, med to hanke og korpus prydet med bombær og bier i relief, sign. Francois Moreau. H. 20,5 cm. Varenr: 4367990 DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 30-08-2016 14:50:38 DKK 300
BMF Kerzenständer Steckmodul, Combi-Leuchter, Quist Nagel (20)
BMF Kerzenständer Steckmodul, Combi-Leuchter, Quist Nagel (20). Stapelbares Kerzenständersystem von BMF, Quist Nagel, 1960er, verchromtes Metall, 20-teiliges Seit, bestehend aus 9 dreieckig mit Stegen verbundene Kerzenhalter, 2 Kerzenhalter mit flachem Mittelsteg und gebogener Abtropfschale, 5 mit spitzem Mittelsteg verbundene Kerzenhalter mit kugelförmiger ... Varenr: 4359133 DKK 1.636 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 31-08-2016 20:34:00 DKK 744
A G Dufva, ett par sockerskålar, nysilver, nyrokoko, 1800-talets andra hälft. (2)
A G Dufva, ett par sockerskålar, nysilver, nyrokoko, 1800-talets andra hälft. (2). A G Dufva, ett par sockerskålar, nysilver, nyrokoko, 1800-talets andra hälft. Lock med krönande blomma. Växtdekor. Höjd 31 cm. Stämplade A G Dufva NS. Varenr: 4375174 DKK 1.561 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 31-08-2016 18:54:00 DKK 332
Brasställ järn och mässing
Brasställ järn och mässing. BRASSTÄLL, 1900-talets början, järn och mässing, med dekor av hästar och blommor, längd ca 99 cm Varenr: 4380647 DKK 1.561 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 04-09-2016 20:06:00
Se mere
Skulptur af bronze i form af en ørn
Skulptur af bronze i form af en ørn. Skulptur af bronze i form af en ørn H. 26 cm Varenr: 4371081 DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 31-08-2016 20:07:00 DKK 375
Just Andersen. Bordlampe og bordskål af diskometal (2)
Just Andersen. Bordlampe og bordskål af diskometal (2). Just Andersen. Bordlampe med ligeknækket, balusterformet stamme på trepasfod, dessin nr. 01, og bordskål, dessin nr. 1830B, begge af bronzepatineret diskometal. Lampe: H. inkl. montering 49 cm. Skål: Ø 24 cm. Fremstår med brugsspor, ridser, lampen med brud ved en øvre samling. (2) Varenr: 4375248 DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 30-08-2016 19:29:00 DKK 325
Par empire stager af bronze, ca. 1810 (2)
Par empire stager af bronze, ca. 1810 (2). Par empire stager af bronze støbt med palmetter. Løse manchetter. H. 27 cm. Ca. 1810. Varenr: 4376499 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 31-08-2016 15:48:00 DKK 450
Par Louis Seize stager af bronze, Ca. 1880 (2)
Par Louis Seize stager af bronze, Ca. 1880 (2). Par Louis Seize stager af forgyldt bronze, rigt dekoreret med ranker og bladværk. Ca. 1880. H. 28 cm. Baser med hus efter elmontering. (2) Varenr: 4376483 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 31-08-2016 14:00:00 DKK 1.250
Samling mortere med pistiler (21)
Samling mortere med pistiler (21). 20 stk. mortere af messing, 1 stk af kobber. 20 pistiler af messing. H. 7 cm-12,5 cm. Fremstår med brugsspor. (21) Varenr: 4374349 DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 31-08-2016 15:01:00 DKK 375
Ubekendt kunstner. bronzeskulptur i form af nøgen kvinde
Ubekendt kunstner. bronzeskulptur i form af nøgen kvinde. Skulptur i form af nøgen kvinde, fremstillet af massivt bronze. Utydeligt sign. H. 39 cm. Varenr: 4374628 DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 30-08-2016 20:10:00 DKK 900
Just Andersen. Kande af patineret bronze
Just Andersen. Kande af patineret bronze. Just Andersen. Kande af patineret bronze. Stemplet i bunden Just, B 112. H. 17 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4375800 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 30-08-2016 20:09:00 DKK 675
Orkidé bestik, stål og palisander (66)
Orkidé bestik, stål og palisander (66). Orkidé bestik, fremstillet af rustfrit stål og palisander. Bestående af: 12 middagsgafler L. 21 cm., 12 middagsknive L. 22 cm., 12 middagsskeer L. 21 cm., 12 kagegafler L. 19 cm., 10 teskeer L. 13 cm., otte dele tagtøj. Brugsspor. (66) Varenr: 4377206 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 31-08-2016 20:30:00 DKK 375
Et par kandelabre, Louis Seize-stil
Et par kandelabre, Louis Seize-stil. Et par kandelabre af forgyldt bronce. Monteret med fire arme. Dekoreret med ranker og bladværk. 1900-tallet. H. 41 cm. Varenr: 4380070 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 02-09-2016 16:55:00 DKK 600
Skänkstop tenn
Skänkstop tenn. SKÄNKSTOP, 1800-tal, tenn, otydliga stämplar, höjd ca 29 cm Varenr: 4375514 DKK 1.170 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 30-08-2016 19:51:00
Se mere
Ljusstakar ett par. Frans Santesson 1895 (2)
Ljusstakar ett par. Frans Santesson 1895 (2). Ljusstakar ett par. Frans Santesson 1895. Gamla Santessonska tenngjuteriet. Vitmetall. Lösa manchetter Höjd ca 28 cm. (2) Varenr: 4376564 DKK 1.170 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 31-08-2016 20:11:00 DKK 390
Stor samling stager, messing (19)
Stor samling stager, messing (19). Stor samling stager af messing og kobber. 1900'tallet. H. 7-19 cm. Fremstår med brugsspor og brugsslitage. (19) Varenr: 4372654 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2016 21:01:00 DKK 325
Grødfad af tin, første halvdel af 1800-tallet
Grødfad af tin, første halvdel af 1800-tallet. Grødfad af tin, Ø 32, H. 7,2 cm. Under bunden stemplet med mesterstempel samt graveret initialer og årstal 1836. Varenr: 4367734 DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 30-08-2016 19:38:00 DKK 300
 1 2 3 4  >>