Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Bronze, kobber, messing, tin i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Par stager af messing, 1600-tallet (2)
Par stager af messing, 1600-tallet (2). Par stager af messing, 1600-tallet. Renæssance/barok-form. Runde, hvælvede fødder samt runde drypplader. Drejede stammer. H. 27 cm. Diam. fod 13-14 cm. Aldersrelateret stand (2) Varenr: 3614587 DKK 16.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-12-2014 20:55:00 DKK 9.000
Et par Charles X bloklysestager / opsatse, forgyldt bronze, ca. 1820
Et par Charles X bloklysestager / opsatse, forgyldt bronze, ca. 1820. Et par Charles X bloklysestager / opsatse af forgyldt bronze dekorerede med vinløv og akantusblade, søjleformede stammer på kvadratiske fodstykker, ca. 1820. H. 30. Ø 16 cm. Fremstår med slitage på forgyldning. Varenr: 3664807 DKK 15.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-12-2014 20:49:00 DKK 3.500
Par store vinkander, bronze (2)
Par store vinkander, bronze (2). Par store vinkander af bronze, rigt støbt mytologisk dekoration i form af slanger, vinens gud Dionysos og putti. 1900-tallet. H. 45 cm. Fremstår med huller i baser til fastmontering på base. (2) Varenr: 3616625 DKK 10.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-12-2014 16:53:00 DKK 7.400
Par barok alterstager af messing. (2)
Par barok alterstager af messing. (2). Par barok alterstager af messing. H. 36, Ø 22 cm. Fremstår med brugsspor, ene stage med reparation på drypskål. Antagelig 1600/1700-tallet. Omgjort. (2) Varenr: 3661859 DKK 8.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-12-2014 20:00:00 DKK 1.750
Napoleon III lysestage, forgyldt bronze, ca. 1850
Napoleon III lysestage, forgyldt bronze, ca. 1850. Napoleon III lysestage af forgyldt bronze, stamme udformet som putto med krans af vinblade og kornaks om hovedet, rundt fodstykke prydet med rosenranker, ca. 1850. H. 39. B 20 cm. Varenr: 3664833 DKK 6.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-12-2014 20:27:00 DKK 1.500
Wilhelm Wagenfeld, femarmet lysestage, messing, forsølvet, fremstillet hos WMF, Geislingen
Wilhelm Wagenfeld, femarmet lysestage, messing, forsølvet, fremstillet hos WMF, Geislingen. Wilhelm Wagenfeld, femarmet lysestage, messing, forsølvet, fremstillet hos WMF, Geislingen. Formgivet 1952/53. H. ca. 28,1 cm. Udførelse: WMF, Geislingen, messing, forsølvet. Betegnet. Lit.: Wilhelm Wagenfeld, s. 126. Fremstår med alders- og brugsspor, ridser og slitage, spor af ... Varenr: 3620701 DKK 4.463 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-12-2014 20:12:00 DKK 2.232
Kandelaber för fem ljus, Frankrike 1800-tal
Kandelaber för fem ljus, Frankrike 1800-tal. Kandelaber för fem ljus, Frankrike 1800-tal. Försilvrad metall, mässing och glas. Patina. Varenr: 3668163 DKK 3.539 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 26-12-2014 17:14:00 DKK 1.337
Fransk nyrococo urgarniture, forgyldt bronze, ca. 1860
Fransk nyrococo urgarniture, forgyldt bronze, ca. 1860. Fransk nyrococo urgarniture af forgyldt bronze, bestående af ur rigt støbt med delfin, blomster og bladværk, hvidemaljeret urskive med romer- og arabertal samt to stager med hver fem lysarme, rigt støbt med blomster og bladværk. Ca. 1860. H. 47 - 49 cm. Varenr: 3668564 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-12-2014 19:44:00 DKK 1.750
Tempelvogterinde af bronze, sydøstasien
Tempelvogterinde af bronze, sydøstasien. Tempelvogterinde af patineret bronze, sydøstasien, 1900-tallets slutning. H. 95 cm. Varenr: 3659630 DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-12-2014 14:00:00 DKK 850
Georg Jensen. Samling årssker af forgyldt sterlingsølv (16)
Georg Jensen. Samling årssker af forgyldt sterlingsølv (16) . Georg Jensen. Samling årssker af forgyldt sterlingsølv fra 1975 og frem (16) Varenr: 3664734 DKK 2.500 DK, Helsingør, Støberivej 28-12-2014 20:00:00 DKK 650
Par franske stager, messing, Empireform (2)
Par franske stager, messing, Empireform (2). Par franske stager, messing, Empireform. H. 27 cm. fremstår med tryk på fod / stamme. (2) Varenr: 3663968 DKK 2.500 DK, Odense, Kratholmvej 22-12-2014 14:53:00 DKK 650
Et par franske kandelabre af messing. (2)
Et par franske kandelabre af messing. (2). Et par franske kandelabre af messing. Balusterformet stamme af bruneret messing dekoreret med blomster og bladværk, monteret med fem lysarme på arme afsnoede grene. 1900-tallets begyndelse. H. 56 cm. Fremstår med brugsspor og enkelte skævheder. (2) Varenr: 3664073 DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 22-12-2014 16:45:00 DKK 900
Kandelaber för fyra ljus, Frankrike
Kandelaber för fyra ljus, Frankrike. Kandelaber för fyra ljus, Frankrike. Bronserad metall, mässing och porslin. H39 cm. Varenr: 3668160 DKK 1.966 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 26-12-2014 17:13:00 DKK 649
Kandelaber för fem ljus, Frankrike 1800-tal. Kandelaberför fem ljus, Frankrike 1800-tal. Bronserad metall, mässing och porslin. H40 cm. Patina. Varenr: 3668153 DKK 1.966 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 26-12-2014 16:14:00 DKK 472
Ducky, Svenskt Tenn (2)
Ducky, Svenskt Tenn (2). Ducky, Svenskt Tenn, kapsylöppnare (2). Båda i mässing. Den ena märkt "Ducky" Paris och ytbehandlad med lysterfärg. Den andra omärkt och möjligen Svenskt Tenn. Längd 12 cm och höjd 8 cm. Smärre bruks och åldersrelaterat slitage Varenr: 3665100 DKK 1.573 SE, Stockholm, Slakthusgatan 25-12-2014 20:43:00 DKK 550
Mindefad af bronze, 1800-tallets slutning
Mindefad af bronze, 1800-tallets slutning. Mindefad af bronze med dekorationer i form af figurgrupper, 1800-tallets slutning med inskriptionen: 'Presented xxx in loving memory af Nora Champbell 1874' samt stemplet Glasgow på bagsiden. Ø 44 cm. Fremstår let bulet. Varenr: 3656949 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 25-12-2014 15:53:00 DKK 425
Traner, to stk. af messing (2)
Traner, to stk. af messing (2). Par traner af messing, 1900-tallets slutning. H. 94 og 76 cm. (2) Varenr: 3667474 DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 26-12-2014 13:16:18 DKK 375
Engelsk posthorn af kobber, 'York Exp Coac', 1800-tallet samt empire varmebækken (2)
Engelsk posthorn af kobber, 'York Exp Coac', 1800-tallet samt empire varmebækken (2). Empire varmebækken af messing og jern. L. 115. Engelsk posthorn af kobber, stemplet 'York Exp Coace'. L. 99 cm. 1800-tallet. (2) Varenr: 3660820 DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-12-2014 18:15:52 DKK 300
Två katter i brons (2)
Två katter i brons (2). Två katter i grönpatinerad brons. Höjd 11-25 cm. (2) Varenr: 3666113 DKK 1.180 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 23-12-2014 18:30:00 DKK 236
Knappask, W och D. Svensk tenn. (2)
Knappask, W och D. Svensk tenn. (2). Knappask, W och D. Svensk tenn. H4,5, Diam. 6,5 cm. (2) Varenr: 3667427 DKK 1.180 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 25-12-2014 12:35:55 DKK 295
Just Andersen. To vaser, diskometal og bronze (2)
Just Andersen. To vaser, diskometal og bronze (2). Just Andersen. Vase af patineret diskometal, dessin 1420 H. 21 cm. Vase af patineret bronze, dessin 1596 H. 16,5 cm. Aldersrelateret brugsspor. (2) Varenr: 3662925 DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 27-12-2014 19:14:00 DKK 325
Samling tin (8)
Samling tin (8). Samling tin, heraf bl.a. krus, tallerkner, opsats m.m. H. 1-30 cm. Fremstår med brugsspor og ridser. (8) Varenr: 3658943 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-12-2014 17:36:00 DKK 300
To syvarmede stager samt røgelseskar af messing. (3)
To syvarmede stager samt røgelseskar af messing. (3). To syvarmede stager af messing H. 35 cm, B. 29 cm, samt røgelseskar af messing, H. uden ophæng ca. 28 cm. Brugsslitage, ene stage med lille revne ved fod. Små reparationer.(3) Varenr: 3660162 DKK 1.000 DK, Kolding, Trianglen 22-12-2014 15:48:00 DKK 300
Louis Philippe kirkestage af patineret messing, 1800-tallet
Louis Philippe kirkestage af patineret messing, 1800-tallet . Fransk kirkestage af patineret messing, Louis Philippe, 1800-tallets slutning. Vaseformede lystyl, kanneleret stamme på tresidede fødder, støbt med religiøse medaljonportrætter, bladværk m.m. Enkelte buler. H. 78 cm. Fremstår med mindre skævhed samt enkelte småbuler. Varenr: 3663773 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-12-2014 13:41:54 DKK 450
Høns, to stk. i messing (2)
Høns, to stk. i messing (2). Par høns af messing, 1900-tallets slutning. H. 21 og 29 cm. (2) Varenr: 3667471 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 26-12-2014 13:24:58 DKK 650
Kulspand samt skovl (2)
Kulspand samt skovl (2). Kulspand af kobber, 19. årh. Drevet med bladværk. Indsats af bemalet zink. Medfølgende skovl. H. 64 cm. (2) Varenr: 3659941 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-12-2014 11:39:27 DKK 725
Vattentunna, koppar, tidigt 1900-tal
Vattentunna, koppar, tidigt 1900-tal. Vattentunna i koppar på benställning i järn. Tidigt 1900-tal. Märkt: John Johansson, Norrtelge. Höjd ca 64 cm, bredd ca 40 cm. Patina. Benställning med rost. Varenr: 3666872 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 27-12-2014 17:04:00 DKK 256
Ljusstakar, mässing, barockstil, tidigt 1900-tal
Ljusstakar, mässing, barockstil, tidigt 1900-tal. Ljusstakar, mässing, barockstil, höjd 22 cm, fot diam 20 cm. Barockstil, tidigt 1900-tal. Smärre slitage samt avkapad topp. (2) Varenr: 3660337 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 25-12-2014 19:18:00 DKK 236
Mässingsljusstake och reseskrivset (2)
Mässingsljusstake och reseskrivset (2). Mässingsljusstake, 1700-tal, höjd ca 14 cm. Reseskrivset i mässing och tenn. Invändigt glasflakonger samt borste, 1800-tal, locket lagat, längd 8 cm. (2) Varenr: 3667348 DKK < 1.000 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 25-12-2014 19:56:00 DKK 275
Par cirkulære vægstager af messing (3)
Par cirkulære vægstager af messing (3). Par cirkulære vægstager af messing, dekoreret med blomster og hoved af putti, hver monteret med to stager med stiliserede dragehoveder. Ø 46 cm. Nyere dato. Relief medfølger. Fremstår med brugsspor. (3) Varenr: 3667672 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-12-2014 19:58:00 DKK 300
 1 2  >>