Kategori  Vurdering
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Just Andersen. Diverse dele i diskometal(11)
Just Andersen 1884 - 1943. Vase i diskometal, nr. 1420, H. 21 cm. To små kantede vaser nr. 22 og nr. 23, H. 6-7 cm. Olielampe nr. 1630. Vase nr. 2098, skål i form af fugl nr. 2013. Lysestage nr. 17, tre vaser i form af fisk, nr. 2110, 2068 og 1389(med revne), samt tændstikholder nr. 1821(med ...
Varenr: 4746156
DKK 1.800 DK, Kolding, Trianglen 22-08-2017
11:53:15
DKK 875
Bjørn Wiinblad. Tre Hurricane stager af messing (9)
Bjørn Wiinblad ( 1918 - 2006). Tre Hurricane stager af messing med indsats af klart glas. Tre ekstra fodstykker med to led. H. 69 cm. H. 61 cm. H. 52 cm. H. 2/20 cm. H. 11 cm. (9).
Varenr: 4745947
DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-08-2017
13:42:07
Kopparform
Kopparform. 1900-tal. Höjd 7 cm, diam ca 31 cm.
Varenr: 4722905
DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 22-08-2017
14:38:00
DKK 229
Par barok stager samt par empire stager (4)
Par barok stager samt par empire stager af messing. 1700/1800-tallet. H. 14 - 16 cm. Barok stager antageligt med senere fodstykker. (4)
Varenr: 4748039
DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-08-2017
14:39:00
Serveringsbrickor, 3 stycken (3)
Serveringsbrickor, 3 stycken. Nysilver och plate. Bl a med vindruvsdekor. Diameter 45-73 cm. Slitage, repor. (3)
Varenr: 4740797
17:12:00
DKK 229
Georg Jensen, Culinox m.fl. Samling gryder og pander af kobber (12)
Georg Jensen, Culinox m.fl. Samling gryder og pander af kobber bestående af: 2 gryder Ø 27-28 cm, 3 pander L. 43-47 cm, 2 kasseroller L. 28-38 cm, 1 sautepande med låg L. 52 cm, 1 fiskefad L. 44 cm samt 3 små smørgryder L. 16-22 cm. Små brugsspor. (12)
Varenr: 4749017
DKK 2.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-08-2017
18:17:00
DKK 2.800
Tinos. Bronze fad med riflet korpus
Tinos. Bronze fad med riflet korpus. H. 7,5 Ø 22 cm. Fremstår med patina samt indgravering på fodrand.
Varenr: 4747221
DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 22-08-2017
19:43:00
DKK 1.850
Russisk cigaretetui med våbenskjolde i sølv
Russisk cigaretetui med våbenskjolde i russisk sølv (875 stemplet), forsiret med floralt motiv, forgyldt indvendig. Mål ca.: L. 9,8 cm, D. 7,5 cm, H. 2 cm. Vægt i alt ca.: 171 g. Fremstår i aldersrelateret stand med brugsspor.
Varenr: 4721080
DKK 3.718 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 22-08-2017
20:00:00
DKK 297
Vendor Copenhagen. Lågskål af messing.
Vendor Copenhagen. Lågskål af messing med kannelleret korpus, mærket i bundet samt sign. EL, H. 11 cm., Ø 12 cm.
Varenr: 4747453
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-08-2017
20:36:00
Stor kande af tin
Stor kande af tin med låg, hank i form af gren korpus med ornamenter, 1900-tallets begyndelse. H. 28,5 cm. Med ejerinitialer, løst låg, manglende knop og enkelte buler på kant og låg.
Varenr: 4748452
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-08-2017
11:36:00
Et par alterstager af messing med drejet stamme på rundt fodstykke. (2).
Et par alterstager af messing med drejet stamme på rundt fodstykke. H. 19 cm. (2).
Varenr: 4741833
12:02:00
Massiver und handgefertigter Dekoteller
Massiver und handgefertigter Dekoteller aus Bronze, verziert mit Hieroglyphen im antiken Stil. Durchmesser ca.: 36 cm.
Varenr: 4707881
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 23-08-2017
13:46:57
DKK 297
Wandteller mit aufgelegten Hieroglyphen
Massiver und handgefertigter Dekoteller aus Bronze verziert mit aufgelegten Hieroglyphen im antiken Stil. Schwarz patiniert. Durchmesser ca.: 40 cm.
Varenr: 4707878
DKK 1.636 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 23-08-2017
13:47:05
DKK 297
Manschettknappask i tenn
WIDERHOLM & DAHLBERG, manschettknappask, tenn, märkt lag.skyddad W&D, höjd 4, diameter 6,5 cm
Varenr: 4749291
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 23-08-2017
14:42:00
Se mere
Kobberspand samt sengevarmer af kobber (2)
Kobberspand med to greb H. 35 Ø 54,5 cm samt sengevarmer af kobber med skaft af træ L. 107 Ø 27 cm. (2)
Varenr: 4748533
DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 23-08-2017
15:18:00
Lågskål/kasserolle i sølv med låg vægt 689 gr.
Matthiasen. Rund skål med sort (aftageligt) håndtag i træ, låg med påsat dekoration. Split med knækket kæde.
Varenr: 4749704
DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-08-2017
16:14:00
Pulverhorn / Pulverflasche, England, versilbert
Pulverflasche, Pulverhorn zur Aufbewahrung von Schießpulver, England, wohl erste Hälfte des 20. Jahrhunderts, G. & J. W. Hawksley, versilbert, mit relifiertem Hirschdekor, L: ca. 207 mm, B: ca. 90 mm, T: ca. 40 mm, leichte altersbedingte Gebrauchsspuren.
Varenr: 4739969
DKK 2.231 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-08-2017
19:19:00
DKK 297
Konvolut Messing u.a. Harald Buchrucker, Hein Matten, (9)
Konvolut Messing. Messing, martelliert. Bestehend aus Schale mit Teakholzgriffen (39 x 15,5 cm), unterseitig bezeichnet 'HEIN MATTEN' (Schlagstempel); Zigarettendose Harald Buchrucker, Messing, 2,3 x 11,2 x 10 cm, bezeichnet mit Werkstattmarke; Tablett (23,5 x 16,5 cm) mit Kerzenleuchter, Ascher ...
Varenr: 4635910
DKK 1.636 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-08-2017
19:21:00
DKK 297
Bronzefigur, 'E.Ratin', ørn
Bronzefigur af en ørn, signeret i siden med 'E.Ratin', monteret på sort stensokkel, mål: H. 50 cm, B. 18 cm, D. 18 cm, fremstår med brugsspor, ridser, delvist med små afslag på metallet, sokkel med ridser og afslag, fx på kanterne.
Varenr: 4730294
19:28:00
DKK 297
Hans Rasmussen. Syvarmet lysestage af bronze
Hans Rasmussen. Syvarmet lysestage af bronze, stemplet 'Hans Rasmussen'. H. 26,5, B. 30 cm.
Varenr: 4741596
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-08-2017
19:52:00
DKK 325
Par Næstvedstager, 1800-tallet (2)
Par Næstvedstager, messing, indvendig ejernavn samt årstallet 1866 på den ene stage, 1800-tallet, aldersrelaterede brugsspor (2)
Varenr: 4742238
DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-08-2017
19:58:00
DKK 325
Jens Harald Quistgaard og Asmussen. Fire stager (4)
Jens Harald Quistgaard, to kertestager af forsølvet metal samt Asmussen, to stager af forgyldt metal. H 6 - 17 cm. Fremstår med brugsspor. (4)
Varenr: 4742565
DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-08-2017
19:59:00
Nygotisk tazza af patineret bronze, ca. 1830
Nygotisk tazza af patineret bronze, rigt støbt med nygotisk ornamentik. H. 27 cm. Ca. 1830. Aldersrelateret patina.
Varenr: 4747869
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-08-2017
20:01:00
Zwei Kerzenleuchter, Metall (2)
Zwei Kerzenleuchter. 1980/90er Jahre. Metall, polychrome und goldfarbene Bemalung. Leuchter mit jeweils drei Tüllen. H. 29 und 35 cm. Partiell minimale Gebrauchsspuren, Leuchter mit Kerzenwachsresten.
Varenr: 4686603
DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-08-2017
20:51:00
DKK 297
Samling kopparföremål, 1800/1900-tal (10)
Samling kopparföremål, 1800/1900-tal. Kittlar i olika storlekar och utföranden. Höjd: 5-26 cm. 10 st.
Varenr: 4711226
DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 23-08-2017
21:12:00
DKK 229
Dele kobbertøj 1800 tallet (5)
Dele kobbertøj bestående af to kedler med låg, en gryde og en gruekedel på jernstativ, gruekedlen har borede huller i bund. 1800 tallet. Gruekedel h.26 cm Ø 43 cm, gryde h.18 cm Ø 30 cm, kedler h.16-19 cm. 1800 tallet. Aldersrelateret stand med brugsspor og skader.
Varenr: 4748741
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-08-2017
16:01:00
Just Andersen. Jardiniere af diskometal, dessin 164
Just Andersen. Jardiniere af patineret diskometal med gennembrudt fodstykke dekoreret med bladværk, Stemplet Just, dessin 164. H. 14 L. 30 B. 20 cm . defekt fodrand, afslag medfølger.
Varenr: 4750537
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-08-2017
18:10:46
Margarete Ernst, kobberskål med emaljedekoration, omkring 1960
Margarete Ernst, kobberskål med emaljedekoration i grønne nuancer, omkring 1960, med monogram på bunden 'ME', Ø ca. 20,5 cm, fremstår med minimale brugsspor, delvist med oxidationsspor og ridser.
Varenr: 4738099
DKK 4.090 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-08-2017
19:17:00
DKK 781
Paar vergoldete Silberkelche, 925 Sterling Silber, vergoldet (2)
Paar Kelche. Sterling Silber, vergoldet. Kelchförmige Kuppa, Scheibennodus wohl aus Alabaster, getreppter Fuß. Kuppa und Fuß mit Reliefdekor. H. 12,5 cm. Gewicht ca. 296 Gramm. Beide Kelche am Fußrand bezeichnet mit Feingehaltsmarke 925. Minimale Gebrauchsspuren, leichte Kratzer. (2)
Varenr: 4635833
DKK 1.859 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-08-2017
19:20:00
DKK 1.301
Par bloklysestager af messing, barok stil, ca. 1920 (2)
Par bloklysestager af messing, støbt med maskeroner, bladværk og claw on ball. H. 27,5 cm. Barok stil, ca. 1920. (2)
Varenr: 4740376
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-08-2017
19:20:00
 1 2  >>