Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Bronze, kobber, messing, tin i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Hans Buch. Barok øreskål i sølv med datering på hank år 1674.
Hans Buch. Barok øreskål i sølv med datering på hank år 1674.. Hans Buch. Barok øreskål i sølv med datering på hank år 1674. Korpus med stiliseret bladværk, en hank med inskription, en hank udformet som engel. Vægt ca. 151 gram. Varenr: 4467131 DKK 25.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 09-12-2016 19:43:00 DKK 20.000
Tennterrin
Tennterrin. TERRIN MED LOCK, tenn, Louis XV, Tyskland, stämplad1763, med handtag, bukig form med knäckar, höjd 24, längd 29 cm Varenr: 4501177 DKK 9.102 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 13-12-2016 19:37:00
Se mere
Kandelaber i empirestil
Kandelaber i empirestil . KANDELABER, 1800-tal, empirestil, för 3 ljus, förgylld brons, dekor av acantus, palmetter, bladhölster, fötter i form av lejontassar, höjd 54 cm Varenr: 4497404 DKK 4.551 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 09-12-2016 14:36:00
Se mere
Golvlampa med bord i mässing
Golvlampa med bord i mässing. BORD med golvlampa, mässing, bordets ytmått 56x56, höjd inklusive skärm ca 180 cm Varenr: 4497460 DKK 4.551 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 09-12-2016 18:52:00
Se mere
Ljusstakar ett par, Louis XV Stil
Ljusstakar ett par, Louis XV Stil. Ljusstakar ett par, Louis XV Stil. 1800-talets andra hälft. Frankrike. Förgylld brons. Rikligt skulpterade med blad och blomsterdekor. Höjd 25,5 cm. Varenr: 4492616 DKK 4.551 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 13-12-2016 19:32:00 DKK 3.034
Eldhundar
Eldhundar. ELDHUNDAR, mässing, 18/1900-tal, i form av stående lejon hållandes voluter, höjd 44, längd ca 43 cm Varenr: 4497531 DKK 4.551 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 09-12-2016 21:20:00
Se mere
Messingkande fra Focken værkstedet
Messingkande fra Focken værkstedet. Messingkande. Højt, ovalt korpus med bred hank og åbning. Med firmareliefstempel forneden. H: 43,5 cm. Varenr: 3996800 DKK 4.465 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 08-12-2016 19:06:00 DKK 2.232
Ken Kendall, tinlegering, børnepar (2)
Ken Kendall, tinlegering, børnepar (2). Ken Kendall, tinlegering, børnepar, signeret nederst til højre: 'KK'. Vægt i alt ca.: 822 gram. Mål ca.: L. 8 cm, H. 8 cm. Fremstår i aldersrelateret stand. (2) Varenr: 4480824 DKK 4.465 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 13-12-2016 20:15:00 DKK 3.348
Par franske Napoleon III kandelabre af forgyldt bronze. (2)
Par franske Napoleon III kandelabre af forgyldt bronze. (2). Par franske Napoleon III kandelabre af forgyldt bronze, svungne arme prydet med liljer og bladværk, stammer i form af putti, baser med plaketter af porcelæn dekoreret ligeledes med putti. 1800-tallets sideste halvdel. Tre blomster mangler støvdragere. H. 42 cm. (2) Varenr: 4502795 DKK 4.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 14-12-2016 19:37:00 DKK 400
Ljusstakar Gusum
Ljusstakar Gusum. GUSUMS BRUK, ljusstakar, 1 par, märkta Gusum, jugend, mässing, simmande fiskar i skummande hav vid fyrens fot, höjd ca 17 cm Varenr: 4497455 DKK 3.034 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 09-12-2016 18:32:00
Se mere
Rökelsekar Japan Meiji
Rökelsekar Japan Meiji. RÖKELSEKAR, brons, Japan, Meiji (1868-1912), dekor i relief av reserver med blommor och fåglar, botten med stämpel, på 4 tassar, diameter ca 36 cm, höjd ca 27 cm Varenr: 4503701 DKK 3.034 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 15-12-2016 12:24:00
Se mere
Konvolut Emailschalen, Metall, Powolny, Steinböck, Schubert, Ernst (4)
Konvolut Emailschalen, Metall, Powolny, Steinböck, Schubert, Ernst (4). Konvolut Emailschalen, Metall. Entwürfe von Michael Powolny, Steinböck/Wien, Margarethe Ernst. Kupfer und Messing. 1930-50er Jahre. Polychrome Emaildekore, teilweise geometrisch, teilweise farbig strukturiert, teilweise mit figurativer Malerei. Alle Schalen unterseitig bezeichnet mit ... Varenr: 4455541 DKK 2.976 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 14-12-2016 18:50:00 DKK 1.488
Munkpanna i koppar
Munkpanna i koppar. MUNKPANNA, 17/1800-tal, koppar, diameter ca 40 cm Varenr: 4497487 DKK 2.275 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 09-12-2016 19:52:00
Se mere
Ljusstkar tenn
Ljusstkar tenn . LJUSSTAKAR, 1 par, tenn, Sven Ekström, Norrköping, 1823, höjd ca 25 cm Varenr: 4499364 DKK 2.275 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 12-12-2016 21:24:00
Se mere
Sigillstamp tenn / mässing Anna Petrus Julspecial
Sigillstamp tenn / mässing Anna Petrus Julspecial. ANNA PETRUS, sigillstamp i tenn och mässing, för Firma Svenskt Tenn Stockholm, troligen1981, föreställande sittande tempellejon / fohund, höjd 9 cm. . Varenr: 4501111 DKK 2.275 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 13-12-2016 18:05:00
Se mere
Bronzefigur des Diskuswerfer
Bronzefigur des Diskuswerfer. Bronzefigur des Diskuswerfer auf schwarzer rechteckiger Marmorplinthe. Die Figur ist mit einer Plakette versehen und im Guss signiert. Maße ca.: 39 cm, B. 19,5 cm, T. 15 cm. Zustand mit wenig Gebrauchspuren. Varenr: 4452882

DKK 2.232 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 08-12-2016 21:22:00 DKK 893
Bronzefigur einer oriantalischen Dame im Turban im Stile des Art Deco
Bronzefigur einer oriantalischen Dame im Turban im Stile des Art Deco. Bronzefigur einer orientalischen Dame im Turban im Stile des Art Deco auf rechteckiger Plinthe, Gesamtgewicht ca.: 3,7 Kg, Maße ca.: H. 42 cm. Altersgemäßer Zustand nmit Gebrauchspuren. Varenr: 4480830 DKK 2.232 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 13-12-2016 20:16:00 DKK 1.116
Par stager i empireform af  bronze (2)
Par stager i empireform af bronze (2). To franske stager, forgyldt & patineret bronze, Empireform, Ca. 1900. H. 16,5 cm. fremstår med gravering under bund (2) Varenr: 4474470 DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 08-12-2016 20:20:00 DKK 850
Uppläggningsfat i rokoko Fredrik Ahlman Karlskrona
Uppläggningsfat i rokoko Fredrik Ahlman Karlskrona. UPPLÄGGNINGSFAT, tenn, Fredrik Ahlman Karlskrona (1766-1789), ca 48x36 cm Varenr: 4497421 DKK 1.896 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 09-12-2016 16:00:00
Se mere
Skrivborduppsats Gusum projektil
Skrivborduppsats Gusum projektil. GUSUMS BRUK, ljusstakar, 1 par, bläckhorn, brevpress, mässing, Gusums projektil, ljusstakarnas höjd 20,5 cm Varenr: 4497479 DKK 1.896 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 09-12-2016 19:36:00
Se mere
Konvolut Messingobjekte, zwei Vasen und eine Streichholzdose (3)
Konvolut Messingobjekte, zwei Vasen und eine Streichholzdose (3). Runde Streichholzdose mit orientalischem Dekor, Klappfach an der Seite, innen an einer Mittelachse befestigte und konzentrisch angeordnete Streichhölzer, Griff in Form dreier Vögel auf der Oberseite, rechteckige Aussparung im Umlauf für Schildchen. Zwei Messing Vasen bemalt mit mehrfarbigem ... Varenr: 4394237 DKK 1.860 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 08-12-2016 20:46:00 DKK 595
Bronzefigur einer Eisläuferin
Bronzefigur einer Eisläuferin . Bronzefigur einer Eisläuferin auf einer halbmondförmigen Marmorplinthe. Im Guss signiert: Ferdinandparis, sowie mit Bronzeplakette versehen. Maße ca.: H. 29 cm, B. 29 cm, T. 11 cm. Zustand mit wenig Gebrauchspuren. Varenr: 4452883

DKK 1.860 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 08-12-2016 20:20:00 DKK 893
Konvolut Bronzen, Bronze, Figuren / Skulpturen, u. a.Vægter (2)
Konvolut Bronzen, Bronze, Figuren / Skulpturen, u. a.Vægter (2). Konvolut Bronze, zwei Figuren / Skulpturen, eine Figur, Vægter, 'Wächter', 1860, Dänemark, Darstellung eines auf einem Sockel stehenden Mannes in Uniform, Sockel frontseitig signiert und datiert, H. 43 cm - B. 13 cm - T. 11.5 cm; eine Figur, Darstellung eines Arbeiters auf quadratischem Sockel, ... Varenr: 4461748 DKK 1.860 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 09-12-2016 19:18:00 DKK 1.116
Wanddteller mit Zeusdarstellung, Kroschu, 1930er Jahre
Wanddteller mit Zeusdarstellung, Kroschu, 1930er Jahre. Wandteller. Messing, getrieben. Kroschu, 1930er Jahre. Im Zentrum Darstellung des Zeus, in der rechten Hand ein Blitzebündel, in der linken Hand eine Fackel, stehend auf der Erdkugel. D. 38,3 cm. Unten links undeutlich monogrammiert (WK?), rückseitig bezeichnet mit Plakette mit Aufschrift ... Varenr: 4452005 DKK 1.860 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 15-12-2016 19:51:00 DKK 1.116
Bilderrahmen mit Miniaturmalerei, Porträt der Königin Hortense
Bilderrahmen mit Miniaturmalerei, Porträt der Königin Hortense. Bilderrahmen aus Bronze mit Lorbeer- und Feston-Dekor, Miniatur zeigt das Porträt der Königin von Holland Hortense Eugénie Cécile de Beauharnais (10. April 1783 - 5. Oktober 1837), Inschrift 'Dennery', Bezeichnung handschriftlich auf der Rückseite 'Reine Hortense', Bilderrahmen Rückseite mit in ... Varenr: 4487333 DKK 1.637 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 12-12-2016 21:23:00 DKK 744
Schwanenfigur, Holz/versilbert
Schwanenfigur, Holz/versilbert. Schwanenfigur, Holz/versilbert, wohl asiatischen Ursprungs, Korpus in Schwanenform mit hölzernen Unterteil, versilberte Randmontierung, Kopf, Hals und Flügel ebenfalls aus versilbertem Metall anmontiert, ausgehöhlter Korpus mit zweiteiligen Inneneinteilung, L: 44 cm, B: 35 cm, H: 36 cm Varenr: 4350295 DKK 1.637 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 08-12-2016 20:53:00 DKK 298
Heinrich Böker Tranchierbesteck Hirschhorn- Griffe
Heinrich Böker Tranchierbesteck Hirschhorn- Griffe. Heinrich Böker Tranchierbesteck, bestehend aus Tranchiermesser und Tranchiergabel mit ausklappbarer Auflage, Hirschhorn- Griffe, Zwinge aus Neusilber, Klingenlänge ca. 20 cm, punziert Kastanienbaum, 'Heinr. Böker& Co Solingen'.guter Erhaltungszustand, leichte Korrosionsspuren, Deutschland um 1960 Varenr: 4479273 DKK 1.637 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 14-12-2016 21:00:00 DKK 521
Ljusstakar Nils Eric Justelius
Ljusstakar Nils Eric Justelius . NILS ERIC JUSTELIUS (mästare i Eksjö 1820-1866), ljusstakar, 1 par, 1800-talets andra hälft, godronnerad ljuspipa på balusterformat skaft, på fyra kulfötter, höjd 19 cm Varenr: 4501179 DKK 1.517 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 13-12-2016 19:39:00
Se mere
Soffbord egyptiserande motiv
Soffbord egyptiserande motiv. SOFFBORD, 1900-talets mitt, mahogny samt metall, skiva med egyptiserande motiv, höjd ca 50, ca 140x80 cm Varenr: 4499241 DKK 1.517 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 12-12-2016 17:06:00
Se mere
Fat tenn Stockholm
Fat tenn Stockholm . FAT, tenn, Stockholm 1720, otydliga stämplar, diameter ca 45 cm Varenr: 4499273 DKK 1.517 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 12-12-2016 18:16:00
Se mere
 1 2 3 4  >>