Kategori  Vurdering
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Vattentunna
VATTENTUNNA, 1800-/1900-tal, koppar, märkt "John Johansson Norrtelge", diameter ca 48 cm, höjd ca 73 cm
Varenr: 4924649
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-02-2018
12:06:00
Se mere
Gusum skrivbordsuppsats
SKRIVBORDSUPPSATS, 3 dlr, 1900-tal, Gusum, mässing, bestående av: bläckhorn, ljusstakar, 1 par, ljusstakarnas höjd ca 18 cm
Varenr: 4924684
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 24-02-2018
14:03:00
Se mere
Tazza i brons och marmor
Tazza i brons och marmor, nyare tillverkning. H: 25 cm. Diam: 30 cm.
Varenr: 4906491
DKK 1.544 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 24-02-2018
14:44:00
DKK 270
Kvindefigur af bronze 1900/2000
Figur af bronze iform af kvinde på stol med. 1900/2000. H. 19 cm.
Varenr: 4897307
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-02-2018
16:48:00
Torben Ørskov. Fem stager af messing (5)
Torben Ørskov. Fem Lysestager af messing. Sign. i bunden T.Ø. H. 9-27 cm. Fremstår med brugsspor. (5)
Varenr: 4923815
DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24-02-2018
20:14:00
DKK 450
Kastruller koppar
KASTRULLER, 2 st, 1800-talets andra hälft, koppar och mässing, höjd 13-15, diameter 19-24 cm, en märkt WS
Varenr: 4924951
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-02-2018
16:28:00
Se mere
Skultuna
SKULTUNA, ljusstakar, 1 par, mässing, 1900-tal, modell nr 68, höjd 21 cm
Varenr: 4925010
19:54:00
Se mere
Fransk bordlampe af forgyldt og patineret bronce, 1900-tallets begyndelse
Fransk bordlampe af forgyldt og patineret bronze i Charles X stil, stamme prydet med klassisk ornamentik og akantusblade, trepasfod med tre liggende løver. 1900-tallets begyndelse. H. incl. montering 64 cm. Aldersrelaterede brugsspor.
Varenr: 4923303
DKK 2.600 DK, Helsingør, Støberivej 25-02-2018
20:03:00
DKK 700
Skrin/æske af messing, sider af glas
Skrin/æske udført messing, rigt støbt med ornamenter, gren- og bladværk, maske mm. Låg og sider er isat facetslebne glas. H. 10 B. 17 D. 10 cm.
Varenr: 4923489
DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 25-02-2018
20:03:00
DKK 650
Kvindefigur af bronze, 1900/2000
Figur af delvist patineret bronze i form af kvinde med krukke. 1900/2000. H. 46 cm.
Varenr: 4897697
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 25-02-2018
20:37:00
Ilse D. Ammonsen. To gyroophængte olielamper (2)
Ilse D. Ammonsen. Copenhagen gyroophængte olielamper af hhv. messing og forkromet metal. H. 25 cm. Fremstår med brugsspor. (2)
Varenr: 4925871
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 26-02-2018
15:19:30
Sigurd Persson. Signerat fat
Sigurd Persson. Fat i rostfritt stål, signerad i botten, daterad -01. Tillverkad av Cultura Metal. Sliten originalask medföljer. 45 x 45 cm.
Varenr: 4907514
DKK 1.544 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 26-02-2018
15:38:34
DKK 232
Kande og stager af messing og fad af sølvplet (4)
Kande af messing med påskriften Whisky H. 21 cm og par stager af messing H. 14,5 cm og fad sølvplet Ø 28 cm (4)
Varenr: 4910612
18:23:00
Samling kobber effekter (6)
Samling kobber effekter bestående af samovar, par kedler, kaffekande mm. Samovar H. 37 cm. Fremstår med brugsspor. (6)
Varenr: 4923000
DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 26-02-2018
19:26:00
Halskæde samt 6 ringe af guld (8)
Sixtus Thomsen & Søn. ring af 14 kt guld. Ringst. 56/18 mm. En vintage diamantring. prydet med to små diamanter. Ringst. 54/17,25 mm. En glatring af 14 kt guld. Indvendig gravering. Ringst. 59,5/19 mm. Ring af 14 lt guld. Mangler perle Ringst. 17,5/55 cm. Ring af 9 kt gul.d Prydet med en ...
Varenr: 4923279
DKK 4.000 DK, Helsingør, Støberivej 26-02-2018
19:47:00
Messinggefäß im Stil des Historismus
Messinggefäß im Stil des Historismus, der Korpus mit zwei Henkeln in Form eines Maskarons, braun patiniert, Glaseinsatz vorhanden. Maße ca.: H. 42 cm, D.32 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Varenr: 4912699
DKK 2.233 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 26-02-2018
19:55:00
DKK 298
Dose, Bronze
Kleine Deckel-Dose aus Bronze, rechteckige Form, Deckel mit geometrischem Relief-Dekr, 1,5x6,5x3cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren sowie kleine Dellen.
Varenr: 4915385
DKK 1.489 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-02-2018
19:57:00
DKK 298
Englische Teekanne mit Zuckerdose (2)
Englische Teekanne mit Zuckerdose, gefertigt aus Messing, versilbert. Maße ca.: H.19-29 cm, D. 20 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. (2)
Varenr: 4902074
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 26-02-2018
20:05:00
DKK 298
A. L. Barye (nach). Sitzende Katze. Bronze.
Nach Antoine Louis Barye (1795-1875). Sitzende Katze mit brauner Patina. Auf der Plinthe signiert mit Gießer - Stempel. Maße ca. 9 x 7 x 4 cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren.
Varenr: 4902556
DKK 2.977 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-02-2018
20:37:21
DKK 335
Konvolut Kerzenleuchter (3)
Konvolut Kerzenleuchter, gefertigt aus Metall, braun, grün und gold patiniert. Maße: H.20-25cm B.8,5-12cm Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. (3)
Varenr: 4818848
20:43:00
DKK 335
Fransk kirkestage.
Fransk kirkestage. Fransk kirkestage. Udført i messing med dekorativt blomst- og bladværk. Omkring år 1900. B. 70 cm. H. 30 cm.
Varenr: 4924068
DKK 3.000 DK, Helsingør, Støberivej 26-02-2018
20:50:00
Arthur Strasser, romersk stridsvogn, bronze, skulptur
Arthur STRASSER (1854-1927), romersk stridsvogn, bronze, gylden patina, skulptur. Indridset signatur 'a. Strasser'. H. 42 cm, B. 80 cm, D. 29 cm. Fremstår med brugsspor, slitage, afslag, et vognhjul sidder løst.
Varenr: 4849804
DKK 9.676 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-02-2018
21:24:00
DKK 1.117
Christofele Zuckerdose Malmaison und Schalen Napoleon (3)
Zuckerdose Modell: Malmaison und Schalen Modell: Napoleon aus der Manufaktur Christofele France. Die Gegenstände sind aus Metall gefertigt und versilbert: Unterseitig punziert: Christofele France. Maße ca.: Zuckerdose H. 14 cm, B. 11,5 cm, T. 9,5 cm. Schallen je H. 1,2 cm, D. 11,7 ...
Varenr: 4901937
DKK 2.233 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27-02-2018
12:00:00
DKK 298
Jens Harald Quistgaard. Stager af messing, frimærkeæske mm(6)
Jens Harald Quistgaard(1919-2008). Stager af messing, mrk. JHQ Dansk Design Danmark, H. 23,5 cm. Brugsspor, begge med lille revne på stamme. Frimærkeæske af messing inddelt i tre rum. Askebæger af marmor, samt figur i form af løve(små afslag på marmor), mm(6)
Varenr: 4927388
DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 27-02-2018
12:31:34
Brændespand af kobber ca.1800
Brændespand af kobber dekoreret med guirlander, kvaster og 'tunget' kant, kugleben. H.38,5 cm Ø 55 cm. Ca.1800. Aldersrelateret stand.
Varenr: 4923924
DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-02-2018
17:06:00
Kerzenständer im Empire Stil, Frankreich um 1870 (2)
Kerzenständer im Empire Stil, Frankreich um 1870 gefertigt aus Bronze braun/rot patiniert. Jeweils verziert von 4 Schwänen die wie Atlanten auf einer quadratischen Plinthe stehen. Maße ca.: Plinthe,12 cm x 12 cm, Höhe ca.: 28 cm. Gewicht ca.: 3400g. Die Leuchter befinden sich in einem ...
Varenr: 4912589
17:45:00
DKK 298
Pralinenschale aus der Manufaktur Mappin & Webb
Pralinenschale aus der Manufaktur Mappin & Webb (punziert), gefertigt aus versilberten Metall mit 2 gläsernen Einlegeschalen in Muschelform. Maße ca.: H. 16 cm, B. 22 cm, 13 cm. Die Schale befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit Gebrauchspuren und müsste aufgearbeitet werden.
Varenr: 4920201
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27-02-2018
19:30:00
DKK 298
Eldverktyg
ELDVERKTYG, ställ med 4 dlr, 1800-tal, ställning och verktyg i mässing, neoklassiska detaljer, ställningens höjd ca 98 cm, verktygens längd ca 77 cm
Varenr: 4926910
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-02-2018
20:09:00
Se mere
Div. kobbertøj (17)
Diverse kobbertøj, bestående af kasseroller, pander, sauterpander og fade, primært fransk. Ø 12-25 cm, L. (u. håndtag) op til 35 cm. Fremstår med varierende brugsspræg. (17)
Varenr: 4927403
DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-02-2018
20:10:00
Varmebækken af messing, 1800-tallet
Varmebækken af messing, gennembrudt låg prydet med ornamentik, utydeligt stemplet med trekant, 1800-tallet. Ø. 38. L. 100 cm. Fremstår med brugsspor og mærker, låg med senere kobber nagler
Varenr: 4928037
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-02-2018
20:12:00
 1 2  >>