Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Bronze, kobber, messing, tin i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Ett par kandelabrar för tre ljus vardera, Louis XVI stil
Ett par kandelabrar för tre ljus vardera, Louis XVI stil. Ett par kandelabrar för tre ljus vardera. Förgylld o bronserad brons stående på marmorsockel med bronsfot. Ljushållare uppburna av parställda kvinnofigurer, Höjd ca 62 cm, Louis XVI stil, 1800-tal. Mindre skador samt lagningar. (2) Varenr: 3793438 DKK 11.980 SE, Stockholm, Slakthusgatan 20-04-2015 21:00:00 DKK 7.986
Lykta, mässing, barock, Sverige, 1600-tal
Lykta, mässing, barock, Sverige, 1600-tal. Lykta, mässing, barock, Sverige, 1600-tal. Närmast rund form. Driven, punsad samt genombruten dekor. Botten med dekor av blommor och frukter. Kulfomrade fötter. För ett ljus. Höjd 42 cm, Ø 26 cm. Glas/hornskivor saknas. Handtag saknas. Bristningar, smärre skador, äldre lagningar. Litteratur: ... Varenr: 3793465 DKK 9.584 SE, Örebro, Aspholmen 22-04-2015 20:46:00 DKK 6.389
Ljusstakar, förgyllda, empire, ett par
Ljusstakar, förgyllda, empire, ett par. Ett par ljusstakar i förgylld och patinerad brons på vit marmorsockel. För två ljus vardera. Höjd 31 cm. Empire, 1830/40-tal. Smärre slitage, mindre nagg på sockeln. (2) Varenr: 3793439 DKK 6.389 SE, Stockholm, Slakthusgatan 20-04-2015 19:50:00 DKK 4.792
Franske kirkestager (3)
Franske kirkestager (3). Tre franske stager af messing. Det ene med syv lysarme, prydet med drueklase og korn, H. 106 cm.(defekt på pyntehank på foden). Det andet til 5 lys, pyntet med drueklase og blomster, H. 97 cm. Det tredje til 9 lys, prydet med blomster og bladværk, samt rocailler, putti og muslingeskaller på ... Varenr: 3800798 DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-04-2015 19:10:00 DKK 1.550
Ljusstakar 1800-tal empire
Ljusstakar 1800-tal empire. LJUSSTAKAR, 1 par, 1800-talets första hälft, fransk empire, brännförgylld brons, svärtade kanelerade skaft, höjd 29 cm Varenr: 3807778 DKK 4.792 SE, Stockholms Auktionsverk Online 23-04-2015 19:48:00
Se mere
Kandelaber 7 armar i mässing från 1939
Kandelaber 7 armar i mässing från 1939. Kandelaber 7 armar i mässing från 1939. Med inskrption undertill Till kyrkoherde Wilhelm Olofsson och fru med tack från Råneå församling år 1939. Symboliskt motiv. Höjd 82, bredd 66 cm. Någon åldersrelaterad patina. Varenr: 3782557 DKK 3.993 SE, Malmö, Baltzarsgatan 20-04-2015 19:15:00 DKK 1.198
Skoklosterskölden, kopia efter, 1800-tal
Skoklosterskölden, kopia efter, 1800-tal. Skoklosterskölden, kopia efter, 1800-tal. Gjuten i koppar. Bl a bataljscener. H: 69, B: 47 cm. Förlagan finns utställd i Wrangels rustkammare på Skokloster och är tillverkad av Eliseus Libaerts, Antwerpen ca. 1560, trol. krigsbyte från Rudolf IIs skattkammare i prag 1648. Varenr: 3774521 DKK 3.993 SE, Malmö, Baltzarsgatan 21-04-2015 19:11:00 DKK 1.997
Sigvard Bernadotte. Scanline bestik, bronze (49)
Sigvard Bernadotte. Scanline bestik, bronze (49) . Sigvard Bernadotte: 'Scanline' bestik af bronze, bestående af tre dessertskeer L. 17 cm, 11 spiseskeer L. 18,5 cm, 14 gafler L. 18,5 cm, 14 knive L. 21 cm samt 7 kaffeskeer L. 13 cm. Brugsspor. (49) Varenr: 3804907 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 24-04-2015 12:16:00 DKK 850
Kopparpanna
Kopparpanna. KOPPARPANNA, omkring 1900, höjd inkl handtag 50 cm Varenr: 3801667 DKK 2.396 SE, Stockholms Auktionsverk Online 19-04-2015 19:45:00
Se mere
Rysk samovar
Rysk samovar. SAMOVAR, Ryssland, 1900-tal, mässing med handtag i trä, totalhöjd ca 70 cm Varenr: 3801724 DKK 1.997 SE, Stockholms Auktionsverk Online 20-04-2015 11:10:00
Se mere
To varmebækkener af messing og kobber, 1700 -1800-tallet. (2)
To varmebækkener af messing og kobber, 1700 -1800-tallet. (2). To varmebækkener af messing og kobber, greb af henholdsvis sortlakeret træ og bronzeret metal, 1700 -1800-tallet. L. 99 og 100 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor. Hidrørende fra sønderjysk privatsamling. (2) Varenr: 3795241 DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-04-2015 20:22:00 DKK 700
En samling gammelt dansk kobber 1800-tallet (7)
En samling gammelt dansk kobber 1800-tallet (7). En samling gammelt dansk kobber, best. af større og mindre kedel, lille gryde, utydeligt stemplet, tragt, varmebækken, og to forme. 1800-tallet. Største H. 26 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor og mærker. Hidrørende fra sønderjysk privatsamling. (7) Varenr: 3795213 DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-04-2015 20:08:00 DKK 700
Paret kandelabrar, 1800-talets sista del (2)
Paret kandelabrar, 1800-talets sista del (2). Paret kandelabrar, 1800-talets sista del. Förgylld mässing. För fyra ljus vardera. Genombruten, riklig dekor av växter, behängd med prismor. H: 44 cm. Bruksslitage. Några prismor med skador. (2) Varenr: 3805963 DKK 1.997 SE, Malmö, Baltzarsgatan 23-04-2015 18:15:00 DKK 379
Verner Panton fad af rustfrit stål samt tre stager fremstillet af Georg Jensen (4)(
Verner Panton fad af rustfrit stål samt tre stager fremstillet af Georg Jensen (4)(. Fad af rustfrit stål af Verner Panton, fremstillet af Georg Jensen. 'Masterpieces by Verner Panton'. 37 x 44 cm. samt tre Swing stager af børstet stål H. 22 cm. fremstillet af Georg Jensen (4) Varenr: 3805103 DKK 1.600 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-04-2015 17:18:35 DKK 775
Fire bord lysestager samt en gulv kandelaber, 1900-tallet (5)
Fire bord lysestager samt en gulv kandelaber, 1900-tallet (5) . Fire bord lysestager bestående af par franske stager af forgyldt bronze med påsatte glasblomster H. 29 cm. samt par kaminstager af lueforgyldt bronze med tre lysarme på base af hvid marmor. H. 30 cm. Desuden medfølger gulvkandelaber af forgyldt bronze med kannelleret stamme, tre-bens fod ... Varenr: 3799687 DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 20-04-2015 14:33:00 DKK 900
Gudmund Hentze for Hertz & Ballin. Skønvirke konfektskål af tin
Gudmund Hentze for Hertz & Ballin. Skønvirke konfektskål af tin. Gudmund Hentze for Hertz & Ballin. Skønvirke konfektskål af tin med tangornamentik, indsats af grønt glas. I bunden stemplet monogram HPH. H. 15, L. 14 cm. Varenr: 3784176 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 22-04-2015 14:12:02 DKK 675
Gusum ljusstakar
Gusum ljusstakar. GUSUM, kandelaber för 4 ljus, 2 ljusstakar, mässing, höjd 21 resp 9 cm Varenr: 3806267 DKK 1.198 SE, Stockholms Auktionsverk Online 22-04-2015 21:15:00
Se mere
Tennskålar art déco
Tennskålar art déco. SKÅLAR, på fot, 2 st., tenn, 1920/30-tal, dekor av bl a psykopomper, märkta stämpel med kanna respektive Nysilverf. Aurora, handarbete, höjd ca 16-18,5 cm Varenr: 3811178 DKK 1.198 SE, Stockholms Auktionsverk Online 26-04-2015 15:32:00
Se mere
Samovarer 1 par
Samovarer 1 par . SAMOVARER, 1 par, mässing, Kina, pressad dekor av drakar, krönta av drakhuvuden, höjd 36 cm Varenr: 3811245 DKK 1.198 SE, Stockholms Auktionsverk Online 26-04-2015 19:48:00
Se mere
Kuverttallrikar
Kuverttallrikar. KUVERTTALLRIKAR, 12 st., mässing med graverad dekor, diameter ca 28 cm Varenr: 3801761 DKK 1.198 SE, Stockholms Auktionsverk Online 20-04-2015 14:45:00
Se mere
Grötskål kärl
Grötskål kärl . GRÖTSKÅL, tenn, oidentifierade mästarstämplar, KÄRL, tenn, oidentifierade mästarstämplar, 1842, diameter ca 19-27 cm Varenr: 3801807 DKK 1.198 SE, Stockholms Auktionsverk Online 20-04-2015 19:09:00
Se mere
Ljusstakar
Ljusstakar . LJUSSTAKAR, 1 par, för 3 ljus vardera, jugend, mässing, höjd ca 38 cm Varenr: 3804185 DKK 1.198 SE, Stockholms Auktionsverk Online 21-04-2015 19:03:00
Se mere
 Jens Harald Quistgaard. Et par lysestager af forgyldt messing m.m.(14)
Jens Harald Quistgaard. Et par lysestager af forgyldt messing m.m.(14). Jens H. Quistgaard. Par stager af messing. Stemplede Dansk Designs IHQ. H. 23,5 cm. samt 12 stk. forsølvede kuvert lyseholdere i original emballage (14). Varenr: 3808663 DKK 1.200 DK, Herning, Engdahlsvej 26-04-2015 19:30:00 DKK 400
Stor kandelaber af messing og granit Napoleon d.III stil
Stor kandelaber af messing og granit Napoleon d.III stil. Stor balusterformet kandelaber af messing og granit, Napoleon d.III stil med fire lysarme med blomster og bladværk, på siderne snoede slanger, rund fod. H.71 cm. 20 årh. (tung) Varenr: 3802945 DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-04-2015 18:04:00 DKK 525
En samling diverse messing 1800 - 1900-tallet. (8)
En samling diverse messing 1800 - 1900-tallet. (8). En samling diverse messing, best. af par stager, 2 lysesakse, lyseslukker, lille gryde på tre ben, lille morter samt lille hængelampe med indsats af glas, 1800 - 1900-tallet. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker, en lysesaks løs i samling. Hidrørende fra sønderjysk privatsamling. (8) Varenr: 3795253 DKK 1.200 DK, Vejle, Dandyvej 23-04-2015 20:35:00 DKK 650
Samling effekter af messing bl.a. Hurricane stager, lysestager, klokker mm.
Samling effekter af messing bl.a. Hurricane stager, lysestager, klokker mm. . Samling effekter af messing bl.a. Hurricane stager med slebne Shades af klart glas, H. ca. 56 cm., 6 lysestager heraf 2 matchende par, klokker, pen og blækholder, dametaske, dørhåndtag , barometer og termometer i form af globus. m.m. Fremstår med brugsspor, hurricane stager med mindre afslag på... Varenr: 3797604 DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 20-04-2015 14:17:00 DKK 450
En samling kobber, messing og drikkehorn (8)
En samling kobber, messing og drikkehorn (8). En samling kobber, messing og drikkehorn. Omfatter en engelsk vandkande af kobber, H. 29 cm, pejsesæt med tre dele i messing, knagerække i messing med tre knager, 20 x 6 cm, puncheske/øse af messing, L. 24 cm, to drikkehorn med dekorerede metalmonteringer, L. 35-39 cm. Fremstår med ... Varenr: 3803239 DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-04-2015 11:43:00 DKK 450
Par stager af marmor / forgyldt bronze, Gustaviansk stil (2)
Par stager af marmor / forgyldt bronze, Gustaviansk stil (2). Par stager af marmor / forgyldt bronze, Gustaviansk stil, H. 27,5 cm. Brugsspor. (2) Varenr: 3793891 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 20-04-2015 19:50:00 DKK 325
Samling store kobber gryder (3)
Samling store kobber gryder (3). Samling store kobber gryder. Bestående af; Tre gryder Ø 30-52 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor samt med buler og skjolder. (3) Varenr: 3778336 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-04-2015 12:17:00 DKK 650
Samling af messing (10)
Samling af messing (10). Samling på to par stager omlavede til bordlamper. H. med montering 50 cm. Samt olielampe monteret til el. H. 42 cm. Vægt, skåle mangler. H. 50 cm. Samt fire små vægtlodder. H. 4 - 5 cm. Fremstår med brugsslitage. (10) Varenr: 3787140 DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 20-04-2015 20:00:00 DKK 325
 1 2 3  >>