Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Bronze, kobber, messing, tin i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Samling diverse tin, 1700 - 1800 - 1900-tallet
Samling diverse tin, 1700 - 1800 - 1900-tallet. Samling diverse tin, best. af 12 større og mindre kander, større og mindre dåse med skruelåg, 5 lågkrus, brænder, 3 større og mindre stager samt 4 større og mindre fade og skåle, enkelte stemplede og graveret med navnetræk og årstal, 1700 - 1800 - 1900-tallet. Fremstår med aldersrelateret ... Varenr: 4135055 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 17-02-2016 15:50:10 DKK 6.000
Firmin Bate, to franske art nouveau/jugendstil lysestager, omkring 1905 (2)
Firmin Bate, to franske art nouveau/jugendstil lysestager, omkring 1905 (2). To jugendstil lysestager af bronze, omkring 1905, patineret. Trearmet lysestage i form af en kvinde med blomster i hånden. Forsynet med indridset signatur på foden: 'Firmin Bate'. Mål: 65 x 13 cm. Fremstår med lette ridser og voksspor på bronzen, aldersrelaterede brugsspor. (2) Varenr: 4145327 DKK 9.702 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 14-02-2016 20:21:00 DKK 6.717
Omega. Herrearmbåndsur model Seamaster Professional 300M
Omega. Herrearmbåndsur model Seamaster Professional 300M. Omega. Herrearmbåndsur, model 'Seamaster Professionel 300M'. Kaliber 1538. Referencenr.: 22218000. Urkasse af stål med drejelig lynette med arabertal, sort urskive med time-, minut- og sekundvisere samt datoangivelse. Ø: ca. 42 mm. Monteret med lænke i samme materiale med regulerbar foldespænde. ... Varenr: 4158773 DKK 8.000 DK, Aalborg, Nibevej 19-02-2016 17:24:00 DKK 5.400
Et par barok stager af malm, ca. 1700 (2)
Et par barok stager af malm, ca. 1700 (2) . Et par barok stager af malm, balusterformet stamme på kvadratisk fodstykke monteret med kugleben, ca. 1700. H. 23 cm. Hidrørende fra boet efter en samler. (2) Varenr: 4157364 DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-02-2016 20:14:00 DKK 7.600
Grötskål i tenn
Grötskål i tenn. GRÖTSKÅL, tenn, Niklas Forss Västerås, 1785, ledade hänklar, lock med påskruvad knopp, höjd 20, diameter 28 cm. Proveniens: Torskebo Gård Västmanland Varenr: 4153852 DKK 4.025 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 16-02-2016 10:30:00
Se mere
Rygesæt Hayno Focken messing (4)
Rygesæt Hayno Focken messing (4). Rygesæt, messing. Delvist martellerede overflader. Hayno Focken, Lahr. 1920'erne/30'erne. Bestående af bakke, tændstikholder, lysestage og askebæger. Bakke: 33 x 33 cm. Askebæger Ø 15 cm. Lysestage H. 10 cm. Tændstikholder H. 6,3 cm. Alle dele betegnet med firmamærke. (4) Varenr: 4156013 DKK 3.358 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 18-02-2016 19:39:00 DKK 1.866
Harald Buchrucker og Röder, Soltauer Zinn, samling tin (2)
Harald Buchrucker og Röder, Soltauer Zinn, samling tin (2). Skål og askebæger. Tin. 1930'erne, skål: H. 5,5 cm, B. 27,2 cm, D. 16 cm. Betegnet i bunden: Röders Soltauer Zinn S1B. Askebæger: Ø 15,5 cm, H. 5,5 cm. Låget kan klappes op på midten, cigaretholder på indersiden. Betegnet på bunden med værkstedsmærke Harald Buchrucker. Fremstår med minimal ... Varenr: 4156040 DKK 3.284 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 19-02-2016 18:10:00 DKK 1.119
Skulptur
Skulptur. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, skulptur, livscykel, brons, på träsockel, träsockeln signerad Freddy, höjd 24 cm exkl. sockel Varenr: 4158186 DKK 3.220 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-02-2016 11:20:00
Se mere
Servierteller aus der Berliner Manufaktur Geb. Friedlaender.
Servierteller aus der Berliner Manufaktur Geb. Friedlaender. . Servierteller aus der Berliner Manufaktur Geb. Friedlaender im Stil des Rokoko. Gefertigt aus 800 Silber (punziert). Gewicht ca.: 648 g. D. ca.: 27,5 cm. Varenr: 4138399 DKK 2.612 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 16-02-2016 11:48:00 DKK 1.642
Gebäckteller im Stil des Rokkoko.
Gebäckteller im Stil des Rokkoko. . Gebäckteller im Stil des Rokoko aus 925 Silber gefertigt (punziert). Birmingham um 1900. Monogramm: KA. Durchmesser ca.: 26 cm. Gewicht total ca.: 551 g. Varenr: 4138378 DKK 2.612 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 21-02-2016 20:10:00 DKK 1.642
Tennfat 1700-tal
Tennfat 1700-tal. CARL SAUR, fat, tenn, (mästare Stockholm 1737-1779), diameter 39 cm Varenr: 4158196 DKK 2.415 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-02-2016 12:00:00
Se mere
Brasskärm mässing
Brasskärm mässing. BRASSKÄRM, mässing, solfjäderfunktion, ca 1900, höjd 68 cm Varenr: 4159886 DKK 2.415 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 20-02-2016 14:00:00
Se mere
Amphorenvase im Empire-Stil.
Amphorenvase im Empire-Stil. . Amphorenvase im Empire-Stil auf Achatsockel. Aus Messing und Kupferblech gefertigt. Leichte Kratzer auf der Rückseite. Maße: Ca. H. 40 cm, B. 11 cm, L. 11 cm. Varenr: 4125705 DKK 2.052 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 16-02-2016 15:19:44 DKK 1.493
Carl Raichle Meersburg, Rahmservice, Messing (3)
Carl Raichle Meersburg, Rahmservice, Messing (3). Rahmservice. Carl Raichle, Meersburg. 1930er Jahre. Messing, innen verzinnt. Martellierte Oberflächen. Tablett: 20 x 15 cm. Schale D. 8,5 cm, Rahmgießer H. 5,5 cm. (3) Varenr: 4156020 DKK 1.866 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 19-02-2016 19:41:00 DKK 1.119
Wärmehaube, versilbert, Wolff&Cie Bremen, Ende 19.Jh.
Wärmehaube, versilbert, Wolff&Cie Bremen, Ende 19.Jh.. Wärmehaube mit Platte, Wolff & Cie Bremen, Ende 19.Jh., Keramik/versilbert/Hotelsilber. Ovale Keramikplatte, cremefarbene Glasur, Bodenmontierung aus Hotelsilber mit zwei blattreliefierten Griffen, seitlicher Schraubverschluss zum Einfüllen heißen Wassers, ohne Marke. Hoch gewölbte Wärmehaube, ... Varenr: 4147124 DKK 1.642 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 14-02-2016 20:05:00 DKK 784
Bordspingla Lena Börjesson
Bordspingla Lena Börjesson. BORDSPINGLA, brons, signerad, Lena Börjesson, gjutarstämpel H Bergman, höjd 12 cm Varenr: 4153963 DKK 1.610 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 16-02-2016 17:27:00
Se mere
Kallskål i tenn
Kallskål i tenn. KALLSKÅL, tenn, Anders Hedenbom Örebro 1750-1767/68, i botten graverat H samt bakvänt IES, höjd 13, diameter utan hänklar 21 cm. Proveniens: Torskebo Gård Västmanland Varenr: 4154036 DKK 1.610 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 16-02-2016 20:36:00
Se mere
Lanternor, 2 st i koppar, tidigt 1900-tal. (2)
Lanternor, 2 st i koppar, tidigt 1900-tal. (2). Lanternor, 2 st i koppar, tidigt 1900-tal. (2). Topplanterna samt barbordssidolanterna. Höjder 31 - 47 cm. Slitage samt lagningar. (2) Varenr: 4154345 DKK 1.610 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 17-02-2016 15:56:31 DKK 805
Ljusstakar sengustavianska
Ljusstakar sengustavianska. LJUSSTAKAR, 1 par, sengustavianska, tenn, signerad EW (troligen Erik Wikgren, Nyköping), höjd ca 22 cm Varenr: 4159989 DKK 1.610 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-02-2016 20:15:00
Se mere
Ljusstakar tändsticksaskshållare bläckhorn mm
Ljusstakar tändsticksaskshållare bläckhorn mm. LJUSSTAKAR, TÄNDSTICKSASKSHÅLLARE, Skultuna, nr 72 resp nr 180, BLÄCKHORN, med glasinsats, PENNSTÄLL, mässing, ljusstakarnas höjd 18 cm Varenr: 4159998 DKK 1.610 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-02-2016 20:42:00
Se mere
Ishink/ljusstake mässing
Ishink/ljusstake mässing. ISHINK/LJUSSTAKE med lock, mässing, i form av ananas, mässing, samtida, höjd 24, 5 cm Varenr: 4160584 DKK 1.610 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 21-02-2016 17:06:00
Se mere
Royal Copenhagen, kaffeservis 'Blå Blomst' (41)
Royal Copenhagen, kaffeservis 'Blå Blomst' (41). Royal Copenhagen, kaffeservis Blå Blomst. 12 kaffekoppar nr. 1549 med 12 underfat ( 1 med litet nagg ) 12 assietter nr. 1625 1 kakfat på fot 2 ljusstakar ( 1 med nagg ) 2 sockerskålar, varav en med lock. (41) Varenr: 4148732 DKK 1.610 SE, Malmö, Baltzarsgatan 15-02-2016 20:57:00 DKK 403
Samling varmefade af messing (5)
Samling varmefade af messing (5). Samling varmefade af delvist hammerslået messing, en inderst belagt med rustfrit stål. de resterende uden belægning. H. 38, Ø 31 cm. Fremstår med brugsspor samt manglende varmekilder. (5) Varenr: 4152485 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 15-02-2016 16:23:00 DKK 725
Ljusstakar Grillby
Ljusstakar Grillby. GRILLBY, ljusstakar, 1 par, mässing, Grillby no 96, höjd 20 cm Varenr: 4153956 DKK 1.208 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 16-02-2016 17:06:00
Se mere
Ljusstakar ett par i brons, rokokostil 1900-talets första hälft. (2)
Ljusstakar ett par i brons, rokokostil 1900-talets första hälft. (2). Ljusstakar ett par i brons, rokokostil 1900-talets första hälft. Höjd 27 cm. Varenr: 4155107 DKK 1.208 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 17-02-2016 20:40:00 DKK 262
Tenntallrikar 1700-tal
Tenntallrikar 1700-tal. MAGNUS SÖDERBERG, tallrikar, tenn, stämplade IAS, Magnus Söderberg, Stockholm 1738, diameter 23,5 Varenr: 4158223 DKK 1.208 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-02-2016 13:48:00
Se mere
Pierre Forsell
Pierre Forsell. PIERRE FORSELL, supkoppar, 12 st, mässing, Skultuna, i askar, diameter ca 6 cm Varenr: 4158321 DKK 1.208 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-02-2016 19:40:00
Se mere
Par lysestager med vaseformet stamme af messing, 1900-tallets første del (2)
Par lysestager med vaseformet stamme af messing, 1900-tallets første del (2). Par fem-armede lysestager med vaseformet stamme af messing og sort marmor. 1900-tallets første del. H. 37 cm. Fremstår med patina, skævhed samt afbrækket lysarm. (2) Varenr: 4141651 DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 14-02-2016 20:00:00 DKK 300
Par femarmet lyssestager af messing, 1900-tallet (2)
Par femarmet lyssestager af messing, 1900-tallet (2). Par femarmet lysestager af messing. H. 43 B. 31 cm. (2) Varenr: 4145147 DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 16-02-2016 15:51:00 DKK 425
Samling lysestager 18-1900 tallet (9)
Samling lysestager 18-1900 tallet (9). Samling lysestager beståend af et par franske empire bronzestager h.18 cm (lidt skævhed begge stager), par stager af messing i rokokostil h.9,5 cm, par messingstager h.12 cm (begge med skævhed fod), par messingstager h.15 cm og én enkeltstage af messing h.12 cm. 18-1900 tallet. Varenr: 4153826 DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16-02-2016 15:50:00 DKK 350
 1 2 3  >>