Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Bronze, kobber, messing, tin i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Högklassiga sengustavianska kandelabrar
Högklassiga sengustavianska kandelabrar. KANDELABRAR, 1 par, högklassiga sengustavianska arbeten, sannolikt tillverkade i Stockholm, för vardera tre ljus, matterad och polerad brännförgylld brons, foten med palmettdekor mot pikerad botten, slät pelare med palmetthölstrad bas, krönande karyatidbyst med parställda bevingade fabeldjur, lju... Varenr: 4539416 DKK 27.440 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-01-2017 19:46:00
Se mere
Hans Buch. Barok øreskål i sølv med datering på hank år 1674.
Hans Buch. Barok øreskål i sølv med datering på hank år 1674.. Hans Buch. Barok øreskål i sølv med datering på hank år 1674. Korpus med stiliseret bladværk, en hank med inskription, en hank udformet som engel. Vægt ca. 151 gram. Varenr: 4467131 DKK 25.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-01-2017 19:32:00 DKK 20.000
Kandelabrar fransk empire
Kandelabrar fransk empire. KANDELABRAR, 1 par, fransk empire, omkring 1820, för 5 ljus vardera, förgylld brons, dekor med tuppar, kannelerad stomme, höjd 45,5 cm Varenr: 4538085 DKK 19.600 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-01-2017 19:21:00
Se mere
Par væglampetter af lueforgyldt bronze (2)
Par væglampetter af lueforgyldt bronze (2) . Par væglampetter af lueforgyldt bronze hver med to lyspiber, vægophæng udformet som hoveder og stiliserede blomster og bladværk H. 34 x 36 x D.18 cm. 1800-tallet. (2) Varenr: 4532283 DKK 4.000 DK, Helsingør, Støberivej 22-01-2017 20:10:00 DKK 2.300
Reklameskilt, 'Boule d`or', emaljeret jernblik
Reklameskilt, 'Boule d`or', emaljeret jernblik. Reklameskilt, 'Boule d`or', emaljeret jernblik, rektangulær form med huller i hjørnerne, rød baggrund med kvinde- og mandeportræthoved samt en pakke cigaretter. Mål: 66 x 55 cm. Fremstår med slitage på emaljeringen og med afslag på kanterne. Varenr: 4510587 DKK 3.720 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 29-01-2017 19:16:00 DKK 2.976
Samuel Marti, Par Franske kandelabre
Samuel Marti, Par Franske kandelabre. Samuel Marti, Par Franske Kandelaber, til urgarniture, af forgyldt bronce, putier bærende tre arme, sokkel af marmor. Ca. 1900. H. 45 Ø. ca. 25 cm. Fremstår med lettere brugsspor. Se vnr. 4538344 Varenr: 4536353 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-01-2017 19:37:00 DKK 1.250
Konvolut Emailschalen, Metall, Powolny, Steinböck, Schubert, Ernst (4)
Konvolut Emailschalen, Metall, Powolny, Steinböck, Schubert, Ernst (4). Konvolut Emailschalen, Metall. Entwürfe von Michael Powolny, Steinböck/Wien, Margarethe Ernst. Kupfer und Messing. 1930-50er Jahre. Polychrome Emaildekore, teilweise geometrisch, teilweise farbig strukturiert, teilweise mit figurativer Malerei. Alle Schalen unterseitig bezeichnet mit ... Varenr: 4455541 DKK 2.976 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-01-2017 20:20:00 DKK 1.116
Ken Kendall, tinlegering, børnepar (2)
Ken Kendall, tinlegering, børnepar (2). Ken Kendall, tinlegering, børnepar, signeret nederst til højre: 'KK'. Vægt i alt ca.: 822 gram. Mål ca.: L. 8 cm, H. 8 cm. Fremstår i aldersrelateret stand. (2) Varenr: 4480824 DKK 2.976 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-01-2017 17:49:15 DKK 1.860
Wienerbronze figur
Wienerbronze figur . Wienerbronze figur, mand på stol, rester af bemaling, ca. 1900. H. ca. 11,5 cm. Mangler antagelig stok. Varenr: 4540064 DKK 2.500 DK, Helsingør, Støberivej 29-01-2017 20:00:00 DKK 325
Sigvard Bernadotte. Scanline bestik, messing (45)
Sigvard Bernadotte. Scanline bestik, messing (45) . Sigvard Bernadotte. Scanline bestik af messing bestående af 12 gafler, 12 knive, 8 teskeer og 12 spise skeer samt marmeladeske, (45) Varenr: 4535811 DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-01-2017 20:28:00 DKK 325
Skulptur Jaguar / Puma 1900-tal metall silverfärgad
Skulptur Jaguar / Puma 1900-tal metall silverfärgad. Skulptur Jaguar / Puma 1900-tal metall silverfärgad. H 19 cm, L 42 cm. Smärre bruksslitage. Varenr: 4539666 DKK 1.960 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 26-01-2017 16:00:51 DKK 1.568
Wanddteller mit Zeusdarstellung, Kroschu, 1930er Jahre
Wanddteller mit Zeusdarstellung, Kroschu, 1930er Jahre. Wandteller. Messing, getrieben. Kroschu, 1930er Jahre. Im Zentrum Darstellung des Zeus, in der rechten Hand ein Blitzebündel, in der linken Hand eine Fackel, stehend auf der Erdkugel. D. 38,3 cm. Unten links undeutlich monogrammiert (WK?), rückseitig bezeichnet mit Plakette mit Aufschrift ... Varenr: 4452005 DKK 1.860 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-01-2017 19:17:00 DKK 1.116
Konvolut Kupfer Messing, Riedinger u.a. (7)
Konvolut Kupfer Messing, Riedinger u.a. (7). Konvolut Kupfer und Messing, Riedinger u.a., Hammerschlagdekor, bestehend aus: 1 Vase, Messing, H. 18,5 cm. 1 gefußte runde Dose mit weißem Deckelknauf, Messing, H. 11 cm. 1 Kerzenschale mit Dorn, B. 13 cm. 1 ovalen Schale, Messing, L. 19,5 cm. 1 geeckten Schale, Messing, D. 25 cm.1 gefußten ... Varenr: 4471650 DKK 1.860 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 29-01-2017 19:22:00 DKK 595
Heinrich Böker Tranchierbesteck Hirschhorn- Griffe
Heinrich Böker Tranchierbesteck Hirschhorn- Griffe. Heinrich Böker Tranchierbesteck, bestehend aus Tranchiermesser und Tranchiergabel mit ausklappbarer Auflage, Hirschhorn- Griffe, Zwinge aus Neusilber, Klingenlänge ca. 20 cm, punziert Kastanienbaum, 'Heinr. Böker& Co Solingen'.guter Erhaltungszustand, leichte Korrosionsspuren, Deutschland um 1960 Varenr: 4479273 DKK 1.637 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 29-01-2017 20:30:00 DKK 521
Bilderrahmen mit Miniaturmalerei, Porträt der Königin Hortense
Bilderrahmen mit Miniaturmalerei, Porträt der Königin Hortense. Bilderrahmen aus Bronze mit Lorbeer- und Feston-Dekor, Miniatur zeigt das Porträt der Königin von Holland Hortense Eugénie Cécile de Beauharnais (10. April 1783 - 5. Oktober 1837), Inschrift 'Dennery', Bezeichnung handschriftlich auf der Rückseite 'Reine Hortense', Bilderrahmen Rückseite mit in ... Varenr: 4487333 DKK 1.637 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-01-2017 20:35:00 DKK 744
Altarleuchter, versilbert
Altarleuchter, versilbert. Altarleuchter, versilbertes Kupferblech, spätes 18./19. Jahrhundert, getrieben und aus mehreren auf der Messingseele aufgereihten Elementen, Messingdorn, dreiseitiger Fuß mit profiliertem Schaft und ausladender Tropfschale, reicher spätbarocker Dekor aus Blattwerk, Rocaillen, Muschelwerk, ... Varenr: 4540377 DKK 1.637 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-01-2017 19:21:00 DKK 744
Ljusplåt för tre ljus
Ljusplåt för tre ljus. LJUSPLÅT, 1900-talets början, barockstil, mässing, för tre ljus, höjd 80x54 cm Varenr: 4534791 DKK 1.568 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-01-2017 18:20:00
Se mere
Urnor / kratrar på postament ett par mässing 1800-talets senare hälft / sekelskiftet 1900 (2)
Urnor / kratrar på postament ett par mässing 1800-talets senare hälft / sekelskiftet 1900 (2). Urnor / kratrar på postament ett par mässing 1800-talets senare hälft / sekelskiftet 1900. Delvis patinerade. H 18,5 cm. Varenr: 4535750 DKK 1.568 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 24-01-2017 18:24:00 DKK 823
Väggapplicker
Väggapplicker. VÄGGAPPLICKER, 1 par, 1900-tal, rokokostil, för två ljus vardera, höjd 32 cm Varenr: 4542008 DKK 1.568 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-01-2017 21:24:00
Se mere
Kallskål tenn Gustaf Fredrik Wigholm
Kallskål tenn Gustaf Fredrik Wigholm. KALLSKÅL, tenn, Gustaf Fredrik Wigholm, (verksam Eskilstuna 1804-1849), Eskilstuna 1839, med hänklar, hamrat, graverad dekor, höjd 18,5, diameter ca 21 cm Varenr: 4540754 DKK 1.568 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-01-2017 21:24:00
Se mere
Ljusstakar tenn
Ljusstakar tenn . LJUSSTAKAR, 2 par, tenn, empire, 1800-talets första hälft resp 1800-talets mitt, bl a Sven Berglund Malmö, höjd ca 16 cm Varenr: 4540674 DKK 1.568 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-01-2017 16:52:00
Se mere
Kirkestage / alterstage af malm, 1800/1900-tallet
Kirkestage / alterstage af malm, 1800/1900-tallet. Kirkestage / alterstage af malm med snoet stamme, på rundt fodstykke med flade kugleformede fødder, H. 29 cm. Aldersrelaterede brugsspor. Varenr: 4535646 DKK 1.500 DK, Kolding, Trianglen 23-01-2017 14:21:02 DKK 300
En samling på tre par lysestager af messing, samt Skultuna kammerstage nr. 68.  (4).
En samling på tre par lysestager af messing, samt Skultuna kammerstage nr. 68. (4).. En samling på tre par lysestager af messing, samt Skultuna kammerstage nr. 68. 20. årh. H, 20 cm. H. 17 cm H. 14 cm. H. 10,5 cm. (4). Varenr: 4541051 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 27-01-2017 19:53:00 DKK 325
Konvolut Wannen/Körbe, verzinkt (4)
Konvolut Wannen/Körbe, verzinkt (4). Konvolut Wannen/Körbe, Metall/verzinkt, bestehend aus: 2 runden Körben, durchbrochen, seitliche Griffe, verschiedene Größen, D. 37,5/45 cm. 2 ovale Wannen, Ringprofilierungen, seitliche Girffe, verschiedene Größen, L.64 cm und B. 42 cm, L. 68 cm und B. 50 cm. Gebrauchsspuren, Körbe mit teils ... Varenr: 4535424 DKK 1.488 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-01-2017 20:54:00 DKK 298
Messing mortere, strygejern og Holl.vægt
Messing mortere, strygejern og Holl.vægt . Samling messing effekter iform af: Morter med pistel. Inskription på siden: K.N.D. 1821 h. 10.5 cm. Morter med pistel h. 12 cm, Strygejern med træhåndtag h. 13.5 cm (med afslag og skæv ved lukke) Dele til hollandsk væg samt enkelte lodder (Thiele) Varenr: 4527754 DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-01-2017 13:44:00 DKK 400
Bjørn Wiinblad. Hurricane stage med glas, messing.
Bjørn Wiinblad. Hurricane stage med glas, messing. . Hurricane stage af messing med glas, formgivet af Bjørn Wiinblad (1918-2006) Højde inkl. glas 53 cm. Med minimale brugsspor Varenr: 4535447 DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-01-2017 20:40:00 DKK 425
Två kandelabrar i mässing. Pierre Forsell samt omärkt kandelaber (2)
Två kandelabrar i mässing. Pierre Forsell samt omärkt kandelaber (2). Två kandelabrar i mässing. Pierre Forsell samt omärkt kandelaber. Pierre Forsell, Skultuna, kandelaber i mässing, nr 69, längd 34,5, ytan anlupen. Kandelaber i mässing, troligen omkring 1900-talets mitt, längd 72 cm, höjd ca 15 cm, omärkt, anlupen yta, mutter under en ljusmanschett. (2) Varenr: 4537475 DKK 1.176 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 24-01-2017 17:05:00 DKK 549
Fat Josef Frank & tändsticksask
Fat Josef Frank & tändsticksask . JOSEF FRANK, fat, Svenskt Tenn, tenn, i form av ett stiliserat löv, 2006, längd 22 cm, TÄNDSTICKSASK, tenn, 2008, Svenskt Tenn, med Estrid Ericsons favoritcitat, höjd 2, bredd 6, längd 4 cm, medföljande bricka "Gröna Fåglar", inspirerad av "The Green Book of Birds", New York 1943-45. HISTORIK: Es... Varenr: 4539324 DKK 1.176 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-01-2017 13:36:00
Se mere
Kopparkittel 1800-tal
Kopparkittel 1800-tal. KITTEL, koppar, 1800-tal, höjd ca 32, diameter 61 cm Varenr: 4540688 DKK 1.176 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-01-2017 17:48:00
Se mere
Kuverttallrikar Skultuna
Kuverttallrikar Skultuna. SKULTUNA BRUK, kuverttallrikar, 6 st, mässing, märkta Skultuna 1607, diameter ca 30 cm, schatull medföljer Varenr: 4540639 DKK 1.176 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-01-2017 14:32:00
Se mere
 1 2 3  >>