Kategori  Vurdering
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
En samling Just Andersen tin, bestående af 3 dele. (4)
En samling Just Andersen tin, bestående af et par lysestager nr 2403 H. 20,5 cm, en lille skål nr 569018 H. 6 cm. en lågskål nr 2381 L. 28 cm. ialt 3 dele. (4)
Varenr: 4797943
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-10-2017
18:04:00
Syv-armet titusstage, messing, 1900-tallet
Syv-armet titusstage af messing, 20. Årh., H. 34 cm. Brugsspor.
Varenr: 4802345
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 18-10-2017
19:54:00
DKK 325
Kopparkittel
KOPPARKITTEL med ställning i smide, tidigt 1900-tal, ca 60 hög, samt med en diameter på 80 cm.
Varenr: 4806078
DKK 1.564 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 18-10-2017
19:58:00
Se mere
Ljusstakar Louis XVI
LJUSSTAKAR, 1 par, Louis XVI, omkring 1800, förgylld brons och marmor, höjd 20,5 cm
Varenr: 4806124
DKK 6.255 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-10-2017
21:30:00
Se mere
Max Seidenfaden, fad af bronze
Skulptur i form af fad af bronze af Max Seidenfaden f. 1947 cd. H.5,5 L. 35 cm.
Varenr: 4806818
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 19-10-2017
12:19:00
DKK 325
En samling tin 1700 & 1800-tallet (13)
En samling tin bestående af: Et par danske empire stager med perlestaf, H. 18,5 cm, Hans Høy dåbskande H. 26 cm, Buntzen potmål, 5 tallerkner stemplet 1765, Ø 22,5, taste vin med Tudorrose, Olielampe, samt to engelske George III næbkander, H. 12,5-17,5 cm m.fl. (13)
Varenr: 4806745
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 19-10-2017
13:31:01
Kandelabre, marmor, 1900-tallet (2)
Kandelabre, marmor / bronze, 3 arme samt holder til lys, 20. Årh., H. 42 cm. Brugsspor. (2)
Varenr: 4808170
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 19-10-2017
14:25:44
Spegelplateau
Spegelplateau. Stomme i gulmetall, genombruten dekor, 1900-talets första hälft. Spegelglas senare. Benställning eventuellt senare. Diameter ca 47 cm.
Varenr: 4807160
DKK 2.346 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 19-10-2017
16:20:00
DKK 235
'Victoria'. Bestik af sølvplet (59)
'Victoria'. Bestik af sølvplet bestående af: 12 middagsskeer. 11 spiseskeer. Otte kaffeskeer. 19 middagsgafler. To pålægsgafler. To marmeladeskeer. To sauceskeer. Kompotske. Sukkertang. Strøske. Fremstår med indgraveringer. (59)
Varenr: 4789421
DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 19-10-2017
19:14:00
Figurin
Figurin i gulmetall. Sittande modell. Monterad på sockel av mahogny. Höjd 19 cm. Patina.
Varenr: 4807010
DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 19-10-2017
20:46:00
DKK 254
Bronzeskulptur eines Jockeys auf Marmorsockel
Bronzeskulptur eines Jockeys auf Marmorsockel, vollplastische Darstellung, braun patiniert. Maße ca.: L.37 cm, H.43 cm, T.15,5 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Varenr: 4796946
DKK 2.233 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 19-10-2017
21:00:00
DKK 781
Ljusstakar Skultuna
SKULTUNA, ljusstakar, 1 par, nr 4, 1900-talets förts hälft, mässing och svärtat trä, höjd ca 21 cm
Varenr: 4808725
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-10-2017
16:14:00
Se mere
Tennfat
FAT, 2 st., tenn, 1700-tal, bl.a. Nils Forss Västerås 1768 samt Arboga stämplar och ägarsignaturer diameter 39 resp 42 cm
Varenr: 4808747
DKK 1.407 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-10-2017
17:16:00
Se mere
To Flensborgspande af messing, 1800/1700-tallet (2)
Større og mindre 'Flensborgsspand' af messing, den ene drevet med rocailler og bladværk. Hanke af jern. 1800/1700-tallet. H. 18-37, Ø 34-52 cm. Alders- og brugsrelateret slitage; skrammer og buler. (2)
Varenr: 4806805
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 20-10-2017
18:14:00
Josef Frank Vänskapsknuten
JOSEF FRANK, "Vänskapsknuten", ljusstake, mässing, Firma Svenskt Tenn, för 3 ljus, höjd ca 16 cm. . Säljes till förmån för Läkarmissionen
Varenr: 4808770
DKK 1.564 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-10-2017
18:20:00
Se mere
Bokstöd Axel Gute
AXEL GUTE, bokstöd, 1 par, brons med träfot, signerade "Gute", höjd ca 23 cm
Varenr: 4808794
DKK 6.255 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 20-10-2017
19:26:00
Se mere
Syvarmet kirkestage af malm, 1900-tallet
Syvarmet kirkestage af malm, 1900-tallet. H. 40,5, B. 44,5 cm.
Varenr: 4809166
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 20-10-2017
19:44:00
DKK 325
Samovar samt par bordlamper af messing (3).
Samovar af messing H. 48 cm. Fremstår med brugsspor, mangler hane samt par bordlamper af messing H. 54 cm. Fremstår med anløbninger. Der medfølger ikke skærme.
Varenr: 4808964
DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 20-10-2017
20:06:00
Skrivbordsutensilier Skultuna
CARL HJALMAR NORRSTRÖM, Skultuna, Skrivbordsutensilier, jugend, 6 dlr, bestående av 1 par ljusstakar, bläckhorn, brevkniv, ställ samt stämpelställ, ljusstakarnas höjd ca 20 cm
Varenr: 4808858
DKK 1.564 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 20-10-2017
21:34:00
Se mere
Ljusstakar
LJUSSTAKAR, 1 par, tidigt 1900-tal, med bl a varghuvuden, brons, höjd ca 27 cm.
Varenr: 4809874
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 21-10-2017
10:00:00
Se mere
Kobber køkkenting (8)
Kobber køkkenting bestående af1 gryde m/låg H 10 cm, Ø 20,5 cm1 gryde H 9 cm, Ø 20 cm2 smørgryder H 4 cm, Ø 9,5 cm1 sauterpande H 6,5cm, Ø 20 cm1 stegepande Ø 27 cm1 stegefad 30 cm x 20 cm (8)
Varenr: 4810449
DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-10-2017
13:45:00
DKK 325
ASk
ASK med lock, Firma Svenskt tenn, Estrid Ericsson, märkt Firma Svenskt tenn, 1933, graverad floral dekor, höjd ca 3,5 samt 15 x 8,5 cm.
Varenr: 4809975
DKK 1.564 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 21-10-2017
15:36:00
Se mere
Pierre Forsell ljusstakar
PIERRE FORSELL, ljusstakar, 3 st., mässing, Skultuna, Sverige, 1900-talets mitt, signerade, höjd ca 19-23 cm, etui
Varenr: 4810086
DKK 1.173 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 21-10-2017
20:42:00
Se mere
Pierre Forsell vägglampetter
PIERRE FORSELL (1925-2004): "Reflex", vägglampetter, 1 par, mässing, Skultuna, stämpelmärkta, höjd ca 38 cm.
Varenr: 4810103
21:16:00
Se mere
Ljusstakar senempire
LJUSSTAKAR, 1 par, 1800-talets mitt, senempire, förgylld och patinerad brons, höjd 24 cm
Varenr: 4810166
DKK 3.909 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-10-2017
13:20:00
Se mere
Kandelabrar 1800-talets slut empirestil
KANDELABRAR, 1 par, 1800-talets slut, empirestil, för 3 ljus vardera, förgylld och patinerad brons, stam med dekor i form av ringlande orm, höjd 56,5 cm
Varenr: 4810203
DKK 7.819 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-10-2017
16:24:00
Se mere
Brickor
BRICKOR, 2 st., Erik Jonssons Skara Gelbgjuteri, mässing, längd ca 52 cm
Varenr: 4810358
DKK 2.346 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-10-2017
16:10:00
Se mere
Två par ljusstakar 18/1900-tal mässing m m (4)
Två par ljusstakar 18/1900-tal mässing m m. Ett par rokokostil, H. ca. 14 cm.; samt ett par kontorsljusstakar 1800-tal, H. ca. 14 cm. Undertill ljuspipan fixerad. (4)
Varenr: 4811978
DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 23-10-2017
18:32:00
DKK 235
Christofele Zuckerdose Malmaison und Schalen Napoleon (3)
Zuckerdose Modell: Malmaison und Schalen Modell: Napoleon aus der Manufaktur Christofele France. Die Gegenstände sind aus Metall gefertigt und versilbert: Unterseitig punziert: Christofele France. Maße ca.: Zuckerdose H. 14 cm, B. 11,5 cm, T. 9,5 cm. Schallen je H. 1,2 cm, D. 11,7 ...
Varenr: 4789328
DKK 2.233 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23-10-2017
19:15:00
DKK 298
Samling lysestager af messing (52)
Samling lysestager af messing; 22 par samt 8 løse stager. H. 5-24,5 cm. (52)
Varenr: 4809149
DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-10-2017
19:17:00
DKK 325
 1 2  >>