Kategori  Vurdering
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Teservis, 5 delar, koppar, Jugend (5).
Teservis, 5 delar, koppar, Jugend, 1900-talets början. Mässingsdetaljer. Bricka (längd 44 cm), tekanna, sockerskål, gräddkanna och teburk (höjd 9-25 cm). Smärre slitage. (5).
Varenr: 4845246
DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 11-12-2017
12:07:05
DKK 232
Väggplåt, koppar, 1900-talets början.
Beethoven. Längd 59 cm. Slitage. Bristningar.
Varenr: 4845244
12:24:35
DKK 232
Fransk kirkestage
Fransk kirkestage af messing, skærm af klart og farvet glas. 1900-tallets første halvdel. H. 134 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.
Varenr: 4858594
DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-12-2017
13:53:18
DKK 325
Christofele Zuckerdose Malmaison und Schalen Napoleon (3)
Zuckerdose Modell: Malmaison und Schalen Modell: Napoleon aus der Manufaktur Christofele France. Die Gegenstände sind aus Metall gefertigt und versilbert: Unterseitig punziert: Christofele France. Maße ca.: Zuckerdose H. 14 cm, B. 11,5 cm, T. 9,5 cm. Schallen je H. 1,2 cm, D. 11,7 ...
Varenr: 4789328
DKK 2.233 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 11-12-2017
14:25:00
DKK 335
Brickor i mässing
BRICKOR, 2 st, mässing, 1900-talets andra hälft, varav en möjligen Lars Holmström, Arvika, längd ca 50-58 cm. . PROVENIENS: Russell Bodés samling
Varenr: 4861157
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 11-12-2017
17:24:00
Se mere
Større samling messing (ca. 130)
Større samling messing effekter, lysestager mv. brugsspor. (ca. 130)
Varenr: 4861929
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 11-12-2017
18:25:00
DKK 2.300
Større samling messing effekter (ca. 100)
Større samling messing effekter, lysestager mv. brugsspor. (ca. 100)
Varenr: 4861925
19:24:00
Funkis lysestager, 1930'erne (3)
Funkis lysestager, 1930'erne, pletsølv. Mærket under bunden 'Dana' 'Funkis'. H: 22 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. (3)
Varenr: 4860394
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 11-12-2017
20:12:00
DKK 375
Just Andersen m.fl. Diverse dele tin og diskometal samt miniature kobbertøj (34)
Just Andersen. Kaffekande, tekande samt par kander af tin alle med hanke af flettet bast. Desuden Just Andersen: 13 små, 8 mellem samt 4 store glasbakker / flaskebakker af diskometal. Ø. ca. 7,5 - 12,5 cm. Endvidere fire dele miniature kobbertøj i form af kasseroller, ubekendt producent. Ø. ...
Varenr: 4862470
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 12-12-2017
14:54:44
Hans Agne Jakobsson
HANS AGNE JAKOBSSON, väggarmatur, stomme i mässing, kupor i rökfärgat glas, etikettmärkt, höjd ca 30, djup ca 30 cm
Varenr: 4863013
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 12-12-2017
17:09:00
Se mere
Just Andersen. Vase af bronze samt fad af tin (2)
Just Andersen. Vase af bronze H. 10 cm. Ø. 9 cm. Dessin B70. Fremstår med buler, ridser samt brugsspor. Fad af tin Ø. 33 cm. Dessin 1323. Mærker samt brugsspor. (2)
Varenr: 4851198
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 12-12-2017
19:01:00
DKK 325
Par kandelabre, 1900-tallets begyndelse (2)
Et par seksarmede kandelabre af messing med midte af fajance dekoreret med blomster, H. 56 cm. Fremstår med alders- og brugsspor. (2)
Varenr: 4862639
DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 12-12-2017
19:19:00
DKK 425
Konvolut Zinnobjekte (8)
Konvolut Zinnobjekte bestehend u.a. aus einem Wandkerzenleuchter, einer Schatulle, einem Tiscchfeuerzeug, etc. Höhe des Wandkerzenleuchters 41 cm, Breite 23 cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren.
Varenr: 4818867
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 12-12-2017
19:45:00
DKK 298
Konvolut Fotorahmen aus Messing (3)
Konvolut Fotorahmen aus Messing, teilweise brüniert. Höhe max. 28,3 cm, Breite max. 22 cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren. (3)
Varenr: 4818851
20:15:00
DKK 298
Just Andersen. Fad af bronze med fanger og isbjørn, dess B 181
Just Andersen. Fad af bronze prydet med fanger og isbjørn, dess B 181. Ø 38,5. Med ridser og kanthak.
Varenr: 4864936
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 13-12-2017
12:07:43
Engelsk dørhammer af messing iform af løvehoved (2)
Engelsk dørhammer af messing iform af løvehoved, utydeligt stemplet producent og England. H. på hoved 13 cm. Med ridser (2)
Varenr: 4863569
13:00:45
Kobberspand med håndtag
Kobberspand med håndtag, H. 31 cm. Ø. 35 cm. Brugsspor samt buler.
Varenr: 4863372
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 13-12-2017
15:09:45
Par franske bronzekandelabre ca.1880 (2)
Par franske bronzekandelabre, Louis XVI form hver med 5 lyspiber. H. 39 cm. Fremstår med brugsspor, skævhed, 4 manglende lysmanchetter samt et bagben. Ca.1880.
Varenr: 4858770
DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 13-12-2017
15:25:00
Stor krukke udført i bronze, prydet med engle
Stor bronze krukke prydet med engle, druer, blomster samt bladværk. H. 95 cm, Ø ca 48 cm. Fremstår med almindelig brugsspor.
Varenr: 4820350
DKK 15.000 DK, Aalborg, Nibevej 13-12-2017
18:59:00
Ludwig O.E. Manzel, bondekone, figur, bronze
Ludwig O.E. Manzel (1858-1936), bondekone, figur, bronzeskulptur. Indridset signatur 'L Manzel' og støberistempel Gladenbeck Berlin. H. 56 cm.
Varenr: 4849797
DKK 12.654 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 13-12-2017
20:18:00
DKK 484
Arthur Strasser, romersk stridsvogn, bronze, skulptur
Arthur STRASSER (1854-1927), romersk stridsvogn, bronze, gylden patina, skulptur. Indridset signatur 'a. Strasser'. H. 42 cm, B. 80 cm, D. 29 cm. Fremstår med brugsspor, slitage, afslag, et vognhjul sidder løst.
Varenr: 4849804
DKK 14.142 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 13-12-2017
20:58:00
DKK 4.838
Asmussen design. Lampe samt 7 større og mindre stager(8)
Asmussen design. Bordlampe samt 7 større og mindre stager af 24 karat guldbelagt metal. Lampe H. uden fatning 20 cm. Fremstår med brugsspor, rund stage mangler en lysholder, bordlampe med ridser. (8)
Varenr: 4866238
DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 14-12-2017
14:46:00
Arne Jacobsen for Stelton. Isspand med istang, messing og teak (2)
Arne Jacobsen. Isspand af messing, låg af stavlimet teaktræ, indvendigt med indsats af sort plast, H. 22 cm. inkl. hank. Medfølgende istang. Formgivet 1960'erne i et begrænset antal. Fremstillet hos Stelton. Fremstår med brugspræg og patina. (2)
Varenr: 4863556
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 14-12-2017
19:26:00
DKK 850
Nivella / Solingen. Kuffert med forgyldt bestik (69)
Nivella / Solingen. Kuffert med forgyldt bestik 23/24 karat, bestående af: 12 middagsgafler; 12 middagsskeer; 12 middagsknive; 12 teskeer; 12 kagegafler; 1 marmeladeske; 1 pålægsgaffel; 1 øse, 1 sukkertang; 4 div. serveringsskeer; 1 kagespade. Fremstår med lette brugsspor; ene bakke i kuffert med...
Varenr: 4863706
DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 14-12-2017
19:32:00
Konvolut versilbertes Service im Stil des Historismus (3)
Konvolut versilbertes Service im Stil des Historismus, der Korpus auf vier Füßen reich verziert mit Voluten und floralem Dekor, bestehend aus: eine Kanne, eine Milchkanne, ein Blumengefäß mit zwei Henkeln. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. (3)
Varenr: 4865725
DKK 2.233 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 14-12-2017
20:28:00
DKK 298
Teekanne und Stövchen, Stelton, Dänemark, Edelstahl (2)
Teekanne, H. 14cm, und Stövchen, D. 13cm, Stelton, Dänemark, Edelstahl. Am Boden mit Preßmarke bzw. Klebeetikett markiert. Minimale Abnutzungsspuren. (2)
Varenr: 4851747
DKK 2.233 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 14-12-2017
20:40:00
DKK 595
Fünfarmiger Kerzenleuchter
Fünfarmiger Kerzenleuchter, gefertigt aus Messing, gold gefasst. Maße ca.: H. 34 cm, D. 25 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Varenr: 4818854
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 14-12-2017
20:55:00
DKK 298
2 Altarleuchter aus Messing (2)
2 Altarleuchter aus Messing. Zylindrischer Korpus auf rundem Stand. Höhe 14 cm, Durchmesser 18,1 cm, Gewicht ca. 1,6 kg. Normale Gebrauchsspuren. (2)
Varenr: 4818888
20:55:00
DKK 335
En samling på fire kobberkedler 19. årh.
En samling på fire kobberkedler, de tre stemplede. 19. årh. varierende højde. 14 - 27 cm. (4).
Varenr: 4867230
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 15-12-2017
11:38:00
Ivar Ålenius-Björk ljusstakar 1 par
IVAR ÅLENIUS-BJÖRK, ljusstakar, 2 st., Liljan, Ystad metall, stämplade, mässing, höjd ca 12 cm
Varenr: 4866882
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 15-12-2017
19:04:00
Se mere
 1 2  >>