Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Bronze, kobber, messing, tin i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Par stager af messing, 1600-tallet (2)
Par stager af messing, 1600-tallet (2). Par stager af messing, 1600-tallet. Renæssance/barok-form. Runde, hvælvede fødder samt runde drypplader. Drejede stammer. H. 27 cm. Diam. fod 13-14 cm. Aldersrelateret stand (2) Varenr: 3614587 DKK 20.000 DK, Odense, Kratholmvej 01-12-2014 15:00:00 DKK 12.000
Par store vinkander, bronze (2)
Par store vinkander, bronze (2). Par store vinkander af bronze, rigt støbt mytologisk dekoration i form af slanger, vinens gud Dionysos og putti. 1900-tallet. H. 45 cm. Fremstår med huller i baser til fastmontering på base. (2) Varenr: 3616625 DKK 10.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-12-2014 20:25:00 DKK 7.400
Henning Koppel for Georg Jensen. Køkkentøj af kobber.
Henning Koppel for Georg Jensen. Køkkentøj af kobber. . Henning Koppel for Georg Jensen. Køkkentøj af kobber bestående af: Tre gryder, heraf en med låg. Ø: 16/20/25 cm. To sauterpander, heraf en med låg. Ø: 20/25 cm. To pander. Ø: 23/27 cm. To kaseroller med låg. Ø: 14/20 cm. Et smørnæb. Ø: 9 cm. Alm. brugspræg. Varenr: 3579228 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 03-12-2014 20:18:00 DKK 8.000
Golvvas, försilvrad, Tyskland, tidigt 1900-tal, höjd 66 cm
Golvvas, försilvrad, Tyskland, tidigt 1900-tal, höjd 66 cm. Golvvas, försilvrad metall. Amforaformad med dekor av draperad flicka, keruber, blommor och stänglar. Höjd 66 cm, fotens diam ca 26 cm. Signerad H. Meinhardt. Tyskland, tidigt 1900-tal. Jugend / art noveau. Åldersrelaterat patina samt smärre slitage på försilvring, mindre bucklor. Varenr: 3638366 DKK 8.030 SE, Stockholm, Slakthusgatan 01-12-2014 20:15:00 DKK 4.015
Et par franske putti af forgyldt og patineret bronze, 1800-tallets sidste halvdel (2)
Et par franske putti af forgyldt og patineret bronze, 1800-tallets sidste halvdel (2). Et par putti af bronze, siddende på baser af patineret og forgyldt bronze, støbt med bladværk, volutter og frugter. Frankrig 1800-tallets sidste halvdel. H. 35. B. 23 cm. (2) Varenr: 3629260 DKK 8.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-11-2014 20:10:00 DKK 4.600
Amforavase af bronze
Amforavase af bronze. Bronze, patineret, amfora med hanke, hanke med stiliserede kvindeportrætter i volutterne, på for- og bagsiden er der afbildet græske krigsguder, H. 59 cm, B. 34 cm, D. 24,5 cm. Varenr: 3526431 DKK 4.464 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 02-12-2014 18:56:00 DKK 558
Wilhelm Wagenfeld, femarmet lysestage, messing, forsølvet, fremstillet hos WMF, Geislingen
Wilhelm Wagenfeld, femarmet lysestage, messing, forsølvet, fremstillet hos WMF, Geislingen. Wilhelm Wagenfeld, femarmet lysestage, messing, forsølvet, fremstillet hos WMF, Geislingen. Formgivet 1952/53. H. ca. 28,1 cm. Udførelse: WMF, Geislingen, messing, forsølvet. Betegnet. Lit.: Wilhelm Wagenfeld, s. 126. Fremstår med alders- og brugsspor, ridser og slitage, spor af ... Varenr: 3620701 DKK 4.464 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-11-2014 20:20:00 DKK 2.604
Bordständare, Dupont förgylld. märkt F 80186, 60-70-tal
Bordständare, Dupont förgylld. märkt F 80186, 60-70-tal. Bordständare, Dupont förgylld. märkt F 80186. Bordständare. Höjd 14 cm. Märkt S. G. Dupont Paris, F80186. Obetydliga slitage. Varenr: 3624404 DKK 4.015 SE, Malmö, Baltzarsgatan 30-11-2014 20:04:00 DKK 1.004
To stager af patineret bronze, W. Green, ca. 1930'erne (2)
To stager af patineret bronze, W. Green, ca. 1930'erne (2). To lysestager af grønligt, patineret bronze til bloklys, den ene med stamme i form Bacchus, prydet med vinløv og druer, lyspibe i form af vinkar; den anden med stamme i form af havpige, prydet med bølger og delfiner, lyspibe i form af konkylie. Mrk. W. Green, Dansk Kunstproduktion. Ca. 1930'erne.... Varenr: 3637187 DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 01-12-2014 20:21:00 DKK 450
Tinos, lågkrukke, massiv bronze
Tinos, lågkrukke, massiv bronze . Tinos, lågkrukke af massivt bronze med kanneleret korpus. Stemplet Tinos Bronce, Made in Denmark. H. 9,5 cm Ø 19 cm. Varenr: 3633098 DKK 3.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-12-2014 20:11:00 DKK 550
Fransk kirkestage
Fransk kirkestage . Forgyldt fransk kirkestage med fem lysarme prydet med blomster med pink og røde glasflusser. Ca. 1900. H. 38 cm. Varenr: 3631087 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-11-2014 20:30:00 DKK 850
Fransk nyrococo urgarniture, forgyldt bronze, ca. 1860
Fransk nyrococo urgarniture, forgyldt bronze, ca. 1860. Fransk nyrococo urgarniture af forgyldt bronze, bestående af ur rigt støbt med delfin, blomster og bladværk, hvidemaljeret urskive med romer- og arabertal samt to stager med hver fem lysarme, rigt støbt med blomster og bladværk. Ca. 1860. H. 47 - 49 cm. Varenr: 3638019 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-11-2014 19:25:00 DKK 2.800
Otte dækketallerkener af tin (8)
Otte dækketallerkener af tin (8) . Otte dækketallerkner af tin, Ø 28 cm. Brugsspor, herhunder mærker/ridser(8) Varenr: 3627561 DKK 2.500 DK, Kolding, Trianglen 28-11-2014 15:00:00 DKK 1.200
Tysk rokoko terrin af tin, 1700-tallet
Tysk rokoko terrin af tin, 1700-tallet. Lille oval, tysk rokoko terrin af tin, skævknækket korpus med rocailler og kæmninger, to svungne hanke, stemplet med 'Enkel Block Zinn'. 1700-tallets sidste halvdel. H. 27 L. 34 D. 17 cm. Varenr: 3633532 DKK 2.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-11-2014 19:07:00 DKK 725
Barok varmebækken, 1699
Barok varmebækken, 1699. Barok varmebækken af messing, skaft af træ. Indgraveret I Catrin Möllers anno 1699. L. 98 cm. Fremstår med aldersrelateret slitage. Varenr: 3629331 DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-11-2014 20:35:00 DKK 450
Koøje, udskibningslamper samt skibsskrue af messing (4)
Koøje, udskibningslamper samt skibsskrue af messing (4) . Udskibningslamper hidrørende fra storebæltsfærgen Kronprins Frederik. Skibsskrue omlavet til stage, samt koøje med løst glas. Messing og metal. Brugs- og alderspræg. Koøje diam: 42 cm. Lamper L. 46, skærmdiam. 24 cm. Varenr: 3604298 DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 30-11-2014 14:20:00 DKK 875
Tennljusstakar, ett par, Gottlob Friedrich Baumann (2)
Tennljusstakar, ett par, Gottlob Friedrich Baumann (2). Tennljusstakar, ett par, Gottlob Friedrich Baumann, verksam 1789-1831. Stämplade. Årsstämplar otydliga. Lösa manschetter. H: 17,5 cm. Manschetter sneda, hårt bruksslitage. (2) Varenr: 3620823 DKK 1.606 SE, Malmö, Baltzarsgatan 26-11-2014 18:36:00 DKK 1.927
Par stager samt to loftkroner, Nepal, 1900-tallet (3)
Par stager samt to loftkroner, Nepal, 1900-tallet (3). Et par stager af messing. H. 20. To loftkroner af hhv metal og messing, støbt med Buddha, lotustrone og drager, Nepal, 1900-tallet. H. H. 65 Ø 42 cm. Brugsspor. (3) Varenr: 3640737 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-12-2014 16:21:09 DKK 325
Kaffepanna, koppar, 1800-talets första del
Kaffepanna, koppar, 1800-talets första del. Kaffepanna, koppar, 1800-talets första del. Mustaschfäste. Stämplad A.I. Löfgren D F. Höjd inklusive handtag 30 cm, Ø ca 22 cm. Möjligen senare botten. Varenr: 3641896 DKK 1.204 SE, Örebro, Aspholmen 03-12-2014 19:48:00 DKK 241
BMF Nagel ljusstakar, moduler, 10 stycken
BMF Nagel ljusstakar, moduler, 10 stycken. Moduler, ljusstakar samt skål, Nagel, i förkromad metall. Tillverkade för BMF, Bayerische Metallwarenfabrik, Tyskland. Framstår med mindre slitage. (10) Varenr: 3643162 DKK 1.204 SE, Stockholm, Slakthusgatan 03-12-2014 21:13:00 DKK 241
Torben Ørskov. 6 HiFi stager samt ekstra stænger (6 + 6 + 10)
Torben Ørskov. 6 HiFi stager samt ekstra stænger (6 + 6 + 10). Torben Ørskov. 6 HiFi stager samt ekstra stænger og løse messing lyskranse for fyrfadslys, disse efterfølgende tilvirket og ikke originale. Medfølgende 10 løse stænger i længde : 2 stk. 21 cm. 4 stk. 7,5 cm. 4 stk. 4 cm. (6 + 6 + 10). Fremstår med brugsspor. Varenr: 3635050 DKK 1.200 DK, Vejle, Dandyvej 01-12-2014 20:15:00 DKK 300
Par Næstvedstager, messing (2)
Par Næstvedstager, messing (2) . Par Næstvedstager af messing. 1700/1800-tallet. H. 15 cm. (2) Varenr: 3622622 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-11-2014 19:35:00 DKK 775
Messing: Engelske stager, pejsesæt samt varmeskjold til ovn. (10)
Messing: Engelske stager, pejsesæt samt varmeskjold til ovn. (10). Dele i messing: Engelske messingstager, otte stk. Dertil pejsesæt samt varmeskjold til ovn. H. ml. 19-88 cm. (10) Varenr: 3635105 DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 01-12-2014 18:55:00 DKK 350
Samling brugsting i tin 18/1900- tallet (6)
Samling brugsting i tin 18/1900- tallet (6). Fad til dyreryg l. 55 x 28,5 vm. Stage h. 39 cm, lågkrukke h. 16,5 cm, dyb skål Ø25 cm, Potte (Proveniens: Herlufsholm kostskole) fremstår med skader/buler. Varmedunk m/hul l. 26 cm. (6) Varenr: 3642170 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 03-12-2014 19:27:00 DKK 300
Louis Poulsen. Tre olielamper af messing (3)
Louis Poulsen. Tre olielamper af messing (3). Louis Poulsen. Tre olielamper af messing, "Ringkøbinglampen" på justerbart stel. H. 18-26 cm. Fremstår lettere anløbet (3) Varenr: 3641971 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 03-12-2014 12:42:00 DKK 300
Bowle med seks kopper samt øseske af tin (8)
Bowle med seks kopper samt øseske af tin (8). Bowle med tilhørende seks kopper samt øseske af tin. Tekst på bowlens sider: 'Vil jeg sprede til min gjest! Giver - glede, venne - fest!'. H. 27, Ø 24 cm (8) Varenr: 3634778 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 28-11-2014 20:35:00 DKK 375
Stor granat af messing omlavet til vase
Stor granat af messing omlavet til vase. Stor granat af messing omlavet til vase, drevet med kanelleringer og blomster i relief, bemalet i blåt, grønt og gult på hvid baggrund. Stemplet i bund 'FN - Juni 1918'. H. 71 cm. Varenr: 3613715 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 28-11-2014 12:39:47 DKK 300
Samling kannmått, 1800-tal, koppar, 10 delar (10)
Samling kannmått, 1800-tal, koppar, 10 delar (10). Samling kannmått, 1800-tal, koppar, 10 delar. 5 L, 1 L, 2 st 1L, 2 st 5 dl, 2 dl, 1 dl, 5 cl samt 2,5 cl. Varenr: 3635145 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 27-11-2014 19:21:00 DKK 843
Ivar Alenius-Björk, ljusstake i mässing för Ystad Metall
Ivar Alenius-Björk, ljusstake i mässing för Ystad Metall . Ljusstake i mässing, Svensk design av Ivar Alenius-Björk för Ystad Metall. Konstruktion av mässing, Signerad med präglad logotyp. B. 28,5cm, H 64cm. Lätt, åldersanpassad slitage. Varenr: 3632554 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 01-12-2014 19:22:00 DKK 241
Samling koppar, 19 delar, 1800-tal (19)
Samling koppar, 19 delar, 1800-tal (19). Samling koppar, 19 delar, 1800-tal. Trefotskärl, hink, 4 kaffepettrar, bunke med lock, skopa, 6 st kastruller, 3 formar, ett litet fat samt burk med lock. Varenr: 3634259 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 27-11-2014 19:19:00 DKK 622
 1 2  >>