Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  i Bronze, kobber, messing, tin i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Just Andersen. Par bogstøtter nr. 165, diskometal (2)
Just Andersen. Par bogstøtter nr. 165, diskometal (2). Just Andersen. Par bogstøtter i form af siddende elefanter model 165. Fremstillet af patineret diskometal. Højde ca. 12 cm. Ene fremstår med rep. samt skramme. (2) Varenr: 3377273 DKK 4.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-04-2014 18:50:00 DKK 325
Paraplyställ, gjutjärn, efter J&CG Bolinder Stockholm
Paraplyställ, gjutjärn, efter J&CG Bolinder Stockholm. Paraplyställ, gjutjärn, efter J&CG Bolinder Stockholm. Sittande hund med piska i munnen. H 58. Varenr: 3378602 DKK 3.276 SE, Norrköping, Finspångsv. 21-04-2014 19:30:00 DKK 901
Ljusstakar, empire, försilvrat tenn (2)
Ljusstakar, empire, försilvrat tenn (2). Ljusstakar, två snarlika stämplade Lorens Gustaf Krouthén, Karlshamn. Empire, försilvrat tenn. Bucklor, lagning. Höjd: 22 cm (2) Varenr: 3372958 DKK 1.638 SE, Malmö, Baltzarsgatan 18-04-2014 19:03:00 DKK 328
Stor samling kobber og messing
Stor samling kobber og messing. Stor samling kobber og messing, heriblandt fonduesæt, gryder, pander, væglampe, skeer, relieffer m.m. 1900-tallet. Fremstår med lettere slitage. Varenr: 3377053 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2014 15:12:00 DKK 400
Samling stager, 1700/1800-tallet (8)
Samling stager, 1700/1800-tallet (8). Samling stager af messing, bestående af par danske empire stager dateret 1863, russisk hurricane stage med manglende skærm, par Næstvedstager, heraf en med afslebet fodrand, kammerstage med Chr. 8.'s kronede monogram samt to delvist omlavede barokstager. 17/1800-tallet. H. 14 - 32 cm. Fremstår ... Varenr: 3374993 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-04-2014 17:29:00 DKK 425
Samovar, koppar, Louis XVI, Köpenhamn, 1777
Samovar, koppar, Louis XVI, Köpenhamn, 1777. Samovar, koppar, Louis XVI, Danmark, 1700-talets senare del. Kran i mässing samt svärtat trä. Klotformad kropp på kvadratisk bas. Delvis genombruten dekor. Höjd 40 cm. Stämplad Köpenhamn 1777. Bucklor. Varenr: 3380385 DKK 1.228 SE, Örebro, Aspholmen 23-04-2014 16:39:00 DKK 266
Samling gjutjärnsföremål, askfat mm ca 51 delar (51)
Samling gjutjärnsföremål, askfat mm ca 51 delar (51). Samling gjutjärnsföremål, askfat mm ca 51 delar. Varenr: 3357889 DKK 1.228 SE, Norrköping, Finspångsv. 22-04-2014 19:43:00 DKK 246
Orientalsk m.m., samling kobber og messing
Orientalsk m.m., samling kobber og messing. Orientalsk m.m, samling kobber og messing, heriblandt kande, stage, spande m.m. 1900-tallet. H. 3 - 52 cm. Fremstår med lettere slitage og flere med buler Varenr: 3375006 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2014 10:49:00 DKK 325
Arne Jacobsen for Stelton. Fiske severingsfad, salatbestik samt isspand. mm (8)
Arne Jacobsen for Stelton. Fiske severingsfad, salatbestik samt isspand. mm (8). Arne Jacobsen for Stelton. Fiske severingsfad L. 46 cm. Samt 3 askebægre. Samt lille isspand. Samt forskærersæt af stål. Samt seks fonduegafler med nylongreb. Samt fonduesæt med låg (ej Stelton) Fremstår med alm. brugsspor. (8) Varenr: 3380170 DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 22-04-2014 12:46:00 DKK 300
Jens H. Quistgaard. Stager i messing. (5)
Jens H. Quistgaard. Stager i messing. (5). Jens H. Quistgaard. Fem stager af messing. H. 24 cm. Fremstår med alm. brugspræg. (5) Varenr: 3379704 DKK 1.000 DK, Kolding, Trianglen 22-04-2014 16:00:00 DKK 475
Jens H. Quistgaard samt Ilse D. Ammonsen. Skibsolielamper samt  stager. (5)
Jens H. Quistgaard samt Ilse D. Ammonsen. Skibsolielamper samt stager. (5). J. H. Quistgaard samt Ilse D. Ammonsen. Samling skibsolielamper samt stager af messing. Tre til olie samt to til lys. H. 11 - 23 cm. Fremstår med alm. brugspræg. (5) Varenr: 3379702 DKK 1.000 DK, Kolding, Trianglen 22-04-2014 19:04:00 DKK 300
Jens H. Quistgaard samt Ilse D. Ammonsen. Skibsolielamper samt stager. (5). J. H. Quistgaard samt Ilse D. Ammonsen. Samling skibsolielamper samt stager af messing. Tre til olie samt to til lys. H. 11 - 23 cm. Fremstår med alm. brugspræg. (5) Varenr: 3379697 DKK 1.000 DK, Kolding, Trianglen 22-04-2014 20:06:00 DKK 350
Tenntavla, Stockholms motiv, numr
Tenntavla, Stockholms motiv, numr . Tenntavla, Stockholms motiv, numr 480/398. "Stockholm 1698". 90x 40. Varenr: 3371931 DKK 819 SE, Norrköping, Finspångsv. 22-04-2014 18:46:00 DKK 246
Brændespand/kobbergryde, 1800-tallet
Brændespand/kobbergryde, 1800-tallet. Brændespand/kobbergryde, to hanke. 1800-tallet. H. 34. Ø 64 cm. Varenr: 3373742 DKK 800 DK, Hørsholm, Vibe Alle 20-04-2014 10:16:00 DKK 300
Just Andersen, figur, kande m.m., tin, diskometal (5)
Just Andersen, figur, kande m.m., tin, diskometal (5). Just Andersen, figur og fad af diskometal, kande samt sukker og flødesæt af tin. 1900-tallet. H. 3 - 18 cm. Fremstår med lettere slitage. (5) Varenr: 3374998 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-04-2014 18:26:00 DKK 300
Morter, engelsk tekande, sukkerskål og flødekande, tin samt messing (4)
Morter, engelsk tekande, sukkerskål og flødekande, tin samt messing (4). Engelsk tekande, sukkerskål og flødekande af tin, morter af messing. 1800-tallets midte. H. 11,5 - 21,5 cm. Fremstår med lettere slitage. (4) Varenr: 3377975 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-04-2014 19:06:00 DKK 300
Samling messing stager fra Asmussen m.m. (6)
Samling messing stager fra Asmussen m.m. (6). Samling messing stager fra Asmussen belagt med 24 karat guld. 2 stk. a´8 cm., og 2 stk. a´12,5 cm. samt et par ældre messingstager H. 28,5 cm. Fremstår med alm. brugspræg.(6). Varenr: 3380505 DKK 800 DK, Herning, Engdahlsvej 22-04-2014 19:25:00 DKK 300
Par høje gulvlysestager/alterstager af messing (2)
Par høje gulvlysestager/alterstager af messing (2). Par høje gulvlysestager/alterstager af messing. H. 86 cm. Fremstår med brugsspor. (2) Varenr: 3380863 DKK 800 DK, Helsingør, Støberivej 22-04-2014 11:32:00 DKK 525
Fransk stage, messing og porcelæn
Fransk stage, messing og porcelæn. Fransk stage med af messing, blomster af porcelæn, fem lysarme. 1900-tallet. H. 54 cm. Fremstår med lettere slitage. Varenr: 3374093 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-04-2014 16:51:00 DKK 375
Tre morter med pistiler (6)
Tre morter med pistiler (6) . Tre morter med pistiler messing og enkel pistil i smedejern. H. 11,5 - 9,5 cm. (6) Varenr: 3349813 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 18-04-2014 18:44:00 DKK 300
Pejsesæt af messing
Pejsesæt af messing. Pejsesæt af messing. Bestående af kost, skovl og ildrager, H. 70 cm. Fremstår med bulet fod samt kraftig brugsslitage. Varenr: 3352455 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 18-04-2014 19:57:00 DKK 300
Et par syvarmede kandelabre, messingmalm (2)
Et par syvarmede kandelabre, messingmalm (2). Et par syvarmede kandelabre af messingmalm på oktogonale, trappeformede baser. 1900-tallets første halvdel. H. 28 cm. (2) Varenr: 3372247 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 24-04-2014 19:13:00 DKK 325
En samling fransk køkkentøj af kobber (6)
En samling fransk køkkentøj af kobber (6). En samling fransk køkkentøj af kobber med hanke af messing. Består af 2 kasseroller, Ø 16,5, 1 sauterpande, Ø 24 cm, 1 gryde Ø 20, H. 10 cm, 2 ovnfade med hanke, L. hhv. 41 og 31 cm. Fremstår med brugsspor. (6) Varenr: 3378414 DKK 800 DK, Vejle, Dandyvej 17-04-2014 19:38:00 DKK 550
Vægskjolde, lysestager af messing. 1900-tallet (5)
Vægskjolde, lysestager af messing. 1900-tallet (5). Par vægskjolde H. 25 B. 18 cm. Par trearmet lysestager H. 25 cm. Femarmet lysestage H. 35 cm. (5) Varenr: 3375342 DKK 800 DK, Helsingør, Støberivej 17-04-2014 15:36:00 DKK 350
Tenntavla, monogramsign o numr
Tenntavla, monogramsign o numr . Tenntavla, monogramsign FE o numr 480/83. Dansande lantarbetare. 58 x 22. Varenr: 3371927 DKK 655 SE, Norrköping, Finspångsv. 22-04-2014 18:16:00 DKK 246
Serveringskupa, mässing. England ca 1900
Serveringskupa, mässing. England ca 1900. Serveringskupa, mässing. England ca 1900. Invändigt rödlackad. Diam: 30, H: 18 cm. Bucklor, slitage. Varenr: 3375379 DKK 655 SE, Malmö, Baltzarsgatan 23-04-2014 18:27:00 DKK 246
Ljusstakar, 2 par, mässing, bla Skultuna (4)
Ljusstakar, 2 par, mässing, bla Skultuna (4). Ljusstakar, 2 par, mässing, Hans Agne Jakobsson, H 4,5 samt Skultuna, H 14. Ena med liten buckla. Varenr: 3376830 DKK 655 SE, Norrköping, Finspångsv. 22-04-2014 17:30:00 DKK 246
Parti koppar, 3 delar, 1800/1900-tal (3)
Parti koppar, 3 delar, 1800/1900-tal (3). Parti koppar, 3 delar, 1800/1900-tal . Två lastruller smt en kaffekanna. Kraftigt bruksslitage. Varenr: 3357866 DKK 655 SE, Norrköping, Finspångsv. 22-04-2014 20:42:00 DKK 246
Ljusstake, förgylld och patinerad brons, empirestil, 1800-tal
Ljusstake, förgylld och patinerad brons, empirestil, 1800-tal. Ljusstake, förgylld och patinerad brons, empirestil, 1800-tal. Höjd 11 cm. Varenr: 3373703 DKK 655 SE, Örebro, Aspholmen 17-04-2014 17:17:00 DKK 594
Champagnekylare, koppar samt mässing
Champagnekylare, koppar samt mässing. Champagnekylare, i koppar samt hänklar i mässing. 1900-talets slut. Mått H 22 cm. Visst slitage. Varenr: 3379797 DKK 655 SE, Stockholm, Slakthusgatan 22-04-2014 18:40:00 DKK 246
 1 2  >>