Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Bronze, kobber, messing, tin i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Henning Koppel for Georg Jensen. Køkkentøj af kobber. (14)
Henning Koppel for Georg Jensen. Køkkentøj af kobber. (14). Henning Koppel for Georg Jensen. Køkkentøj af kobber bestående af: Tre gryder, heraf en med låg. Ø: 16/20/20 cm. Fire sauterpander, heraf en med låg. Ø: 20/25 cm. To pander. Ø: 26/27 cm. Tre kaseroller Ø: 9/14 cm. Alm. brugspræg. Se evt. også 3921926 Varenr: 3921928 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 03-08-2015 20:45:00 DKK 7.000
Lykta, mässing, barock, 16/1700-tal
Lykta, mässing, barock, 16/1700-tal. Lykta, mässing, barock, 16/1700-tal. Rund form. Munblåsta glas. Driven, ciselerad och delvis genombruten dekor. För ett ljus. Höjd 38 / 57 cm, Ø 22 cm. Hål efter elektrifiering. Smärre kompletteringar. Varenr: 3910034 DKK 7.908 SE, Örebro, Aspholmen 07-08-2015 20:28:00 DKK 6.326
Par kandelabre af forgyldt bronze 1800´tallet (2)
Par kandelabre af forgyldt bronze 1800´tallet (2) . Par kandelabre af forgyldt bronze 1800´tallet. H. 45 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor samt lettere skævheder. (2) Varenr: 3912528 DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-07-2015 19:56:00 DKK 425
Champagnekøler, klassicisme
Champagnekøler, klassicisme. Champagnekøler med rund messingskål med flad bund. Træstativ med fire stivere, sortlakerede fødder og sidedele. Ornamentalt messingmønster på alle fire hjørner. H. 50 cm, Ø. 32 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 3815934 DKK 4.850 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 30-07-2015 19:46:00 DKK 3.358
Et par franske kandelabre af bronze ca.1880 (2)
Et par franske kandelabre af bronze ca.1880 (2). Et par franske kandelabre af forgyldt bronze, hver med plads til 5 lys, én lyspibe sidder ikke fast i gevind. Ca.1880. H.41 cm. Varenr: 3919285 DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31-07-2015 17:39:00 DKK 1.500
Anders Nyborg. Samling relieffer af bronze (11)
Anders Nyborg. Samling relieffer af bronze (11). Anders Nyborg. Samling relieffer af bronze, Forskellige kunstnere: Harald Salomon, Knud Nellemose, Heerup, Hans Olsen, Mogens Bøgild, Hanne Varming, Pye Engström, Kimmo Pyykko, Rolf Brem, Helen Schou, Bjørn Nordahl Mål 24 x 17 cm. (11) Varenr: 3918902 DKK 2.500 DK, Helsingør, Støberivej 02-08-2015 19:35:00 DKK 350
Ljusstakar 17/1800-tal
Ljusstakar 17/1800-tal. LJUSSTAKAR, 1 par, Frankrike, 17/1800-tal, Louis XVI, mässing, kanneleringar, pärlstavsdekor, bär spår av försilvring, höjd ca 27 cm Varenr: 3920953 DKK 2.372 SE, Stockholms Auktionsverk Online 06-08-2015 18:40:00
Se mere
Samling forsølvede servicedele, bl.a. England (8)
Samling forsølvede servicedele, bl.a. England (8). Samling forsølvede servicedele bestående af: 1 oval bakke med fiskehalemønster på hankene, 'Cardinal Plate', L. x B: 50,5 x 30 cm 2 skåle med låg fra 'Alpha' Ø 21 cm 1 skål med låg med indsats fra 'Sarenco S.P.C.' Ø 23 cm 1 firkantet skål, England, stemplet med en kammusling, L X B: 27,5 x ... Varenr: 3825717 DKK 2.238 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 31-07-2015 20:41:00 DKK 634
Samling dækketallerkener, forsølvede (18)
Samling dækketallerkener, forsølvede (18). Kraftige, massive, forsølvede dækketallerkener fra Italien, stemplet med 'SP' - 'S' og en løftet hånd. 13 tallerkener med 32 cm Ø, 4 tallerkener med 25,5 cm Ø, 1 ovalt fad på 42,5 x 28,5 cm, vægt ca. 15,3 kg. (18) Varenr: 3825718 DKK 2.238 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 31-07-2015 20:36:00 DKK 336
Just Andersen, stager samt fad (3)
Just Andersen, stager samt fad (3). Just Andersen. Par stager af tin, 1237 samt fad af bronze, B52. Hhv. 23 x 31 cm samt Ø 31 cm. (3) Varenr: 3911957 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 30-07-2015 14:54:00 DKK 350
Polaris køkkentøj af kobber. (6)
Polaris køkkentøj af kobber. (6). Polaris køkkentøj af kobber bestående af: 1 sauterpande med låg, Ø 23 cm., 1 grude med låg 2 L., 1 gryde med låg 1½ L., 1 kasserolle med låg, 1 L., 1 stegepande med låg Ø 26 cm., 1 smørkasserolle, 4 cl. Vægbeslag og s-kroge medfølger. Fremstår med mindre brugsspor. (6) Varenr: 3919231 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-07-2015 15:52:00 DKK 750
To traner af patineret bronze.
To traner af patineret bronze.. To traner af patineret bronze. H. 94-109 cm Varenr: 3921680 DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 03-08-2015 19:52:00 DKK 375
Altarleuchter, feuervergoldetes Messing
Altarleuchter, feuervergoldetes Messing. Altarleuchter, Messing, feuervergoldet; dreiseitiger Fuß, reich gegliederter Schaft, geschweifte Tropfschale mit Dorn, reicher Reliefdekor aus Rocaillen, Muschelwerk und ornamental-floralen Elementen, partiell poliert; H: 58 cm Varenr: 3912287 DKK 1.865 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 11-08-2015 18:37:00 DKK 298
Skål
Skål . SKÅL, mässing och malakit, 1900-talets mitt. Randdekor. diameter 12 cm. Varenr: 3916431 DKK 1.582 SE, Stockholms Auktionsverk Online 31-07-2015 16:40:00
Se mere
Ljusstakar, 1 par, mässing
Ljusstakar, 1 par, mässing. LJUSSTAKAR, 1 par, 18/1900-tal, mässing, Eva och Adam, höjd 27,5 cm Varenr: 3919841 DKK 1.582 SE, Stockholms Auktionsverk Online 03-08-2015 19:00:00
Se mere
Fartygslampetter i mässing
Fartygslampetter i mässing. FARTYGSLAMPETTER, 3 st., 1900-talets mitt, mässing med glaskupor, märkta HR, infattning E27, höjd ca 25 cm, för seriekoppling Varenr: 3915010 DKK 1.582 SE, Stockholms Auktionsverk Online 28-07-2015 16:15:00
Se mere
Par russiske hurricanes (2)
Par russiske hurricanes (2) . Et par russiske hurricane stager af messing med runde, hvælvede fodstykker. Stemplede i bunden. Shades af klart glas prydede med slibninger; ombøjet kant af blå glasmasse. 1800-tallets slutning. H. 49 cm. (2) Varenr: 3918876 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 30-07-2015 14:38:00 DKK 850
Just Andersen m.fl. Stager, vaser m.m. (9)
Just Andersen m.fl. Stager, vaser m.m. (9). Just Andersen m.fl. Stager, vaser m.m. af diskometal, tin, sølvplet og tin. L. 5-14 cm. Fremstår med lettere brugsspor. (9) Varenr: 3916779 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-08-2015 17:07:00 DKK 300
Tre vægstager af messing, 1900-tallets første halvdel (3)
Tre vægstager af messing, 1900-tallets første halvdel (3). Tre vægstager af messing, rigt dekoreret med blomster og bladværk, hver monteret med stager. Par stager H. 24,5 cm, B. 20 cm, samt stor stage H. 82 cm, B. 50,5 cm. 1900-tallets første halvdel. (3) Varenr: 3914799 DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 01-08-2015 13:23:00 DKK 300
Ljusstakar, empir (2)
Ljusstakar, empir (2). Ljusstakar, empir, ett par. Brons. Höjd c a 25. Båda har slagskador framför allt på manschetterna. Bruks och åldersrelaterat slitage. Varenr: 3917797 DKK 1.186 SE, Stockholm, Slakthusgatan 30-07-2015 20:28:00 DKK 376
Grötskål tenn
Grötskål tenn. GRÖTSKÅL, tenn, med hänklar, Norrköping, 1850-tal, höjd ca 17,5 cm Varenr: 3918624 DKK 1.186 SE, Stockholms Auktionsverk Online 02-08-2015 21:21:00
Se mere
Josef Frank
Josef Frank. JOSEF FRANK, ljusstake, "Vänskapsknuten", för 3 ljus, Firma Svenskt Tenn, mässing, höjd 13 cm Varenr: 3918611 DKK 1.186 SE, Stockholms Auktionsverk Online 02-08-2015 20:27:00
Se mere
Tennfat 1700-tal
Tennfat 1700-tal. FAT, 3 st., tenn, varav ett 1700/1800-tal, bl.a. P.Noren Hedemora (1760-1797) , diameter ca 37, 35,5 resp 33 cm Varenr: 3919868 DKK 1.186 SE, Stockholms Auktionsverk Online 03-08-2015 20:21:00
Se mere
Kaffepannor i koppar
Kaffepannor i koppar. KAFFEPANNOR, ALADÅBFORM, FORMAR, PANNOR, 7dlr, 18/1900-tal, varav en på trefot av smide,hantag i mässing höjd ca 5,5-25 cm Varenr: 3922329 DKK 1.186 SE, Stockholms Auktionsverk Online 07-08-2015 20:18:00
Se mere
Buntzen, Pæglemål af tin ca 1800-tallets andre halvdel.
Buntzen, Pæglemål af tin ca 1800-tallets andre halvdel. . Buntzen, Pæglemål af tin stemplet med bl. a. københavnerstempel, Christian 5 kontrolstempel og mestermærke Buntzen, 1800-tallets andre halvdel. H. 18,3 cm Varenr: 3919547 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-07-2015 10:34:00 DKK 350
Samling messing og kobber (12)
Samling messing og kobber (12). Samling messing og kobber, heriblandt stager, bordflag, bordlampe m.m. 1900-tallet. H. 8-35 cm. Fad: Ø 31 cm. Fremstår med lettere brugsspor og buler. (12) Varenr: 3918149 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-08-2015 18:46:00 DKK 300
Pejsesæt, jern.
Pejsesæt, jern.. Pejsesæt, med bl.a. skovl, tang, to ildragere samt kost. H. 76 cm. B. 62 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Varenr: 3913248 DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 03-08-2015 20:53:00 DKK 325
Tekanna med Gräddkanna
Tekanna med Gräddkanna . TEKANNA, GRÄDDKANNA Tenn, Firma Svenskt Tenn, 1932, klotformad, svärtat trähandtag, krönande knopp, höjd ca 13 cm, gräddkannan, höjd 4,5 cm. Varenr: 3922339 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 07-08-2015 21:03:00
Se mere
Varmebækken, samt si af messing(2)
Varmebækken, samt si af messing(2). Stemplet varmebækken af messing og jern, L. 93 cm. Fremstår med aldersrelateret slitage. Si af messing i siderne hanke, Ø. 25 cm. Fremstår med aldersrelateret slitage(2) Varenr: 3895413 DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 03-08-2015 17:47:00 DKK 300
Engelsk tekande af tin
Engelsk tekande af tin. Engelsk tekande af tin. Prydet med blomsterranker og bladværk. H. 16 cm. Varenr: 3906823 DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 28-07-2015 19:46:00 DKK 325
 1 2 3  >>