Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  i Bronze, kobber, messing, tin i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Bronze hestehoveder afstøbning fra Fontana di Trevi i Rom (2)
Bronze hestehoveder afstøbning fra Fontana di Trevi i Rom (2). Bronze hestehoveder afstøbning fra Fontana di Trevi i Rom. H. 50 cm. Ca. vægt 30 kg stk. Fremstillet af Canadisk Japansk født indretnings arkitekt til Amerikansk skuespiller der efter filmoptagelser i Rom ca. 1960, ønskede afstøbning til sit hus i Hollywood, fremstillet i kun to ... Varenr: 3523265 DKK 60.000 DK, Helsingør, Støberivej 31-08-2014 20:36:00 DKK 30.000
Sigvard Bernadotte, 'Scanline' bestik (200)
Sigvard Bernadotte, 'Scanline' bestik (200) . Sigvard Bernadotte, 'Scanline' bestik best. af 18 frugtknive L. 15 cm, 26 dessertgafler L. 14 cm, 19 kaffeskeer L. 14 cm, 20 teskeer L. 12,5 cm, 11 skeer L. 17 cm, 23 frokostgafler L. 17 cm, 10 frokostknive L. 20 cm, 18 middagsgafler L. 18,5 cm, 10 middagsknive L. 20,5 cm, 21 smørknive L. 19,5 ... Varenr: 3519392 DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 28-08-2014 17:02:00 DKK 1.100
Sigvard Bernadotte Scanline bestik af messing (78)
Sigvard Bernadotte Scanline bestik af messing (78). Sigvard Bernadotte Scanline bestik af messing bestående af 4 middagsskeér l.17 cm, 8 dessertskeér l.15 cm, 11 knive l.19 cm, 5 middagsskeér l.19 cm, 9 kagegafler l.14,5 cm, 10 frokostgafler l.17 cm, 2 middagsgafler l.17,5 cm, 8 teskeér l.13 cm, 1 større kniv l.21 cm, 4 smørknive l.14 cm, 1 stor ... Varenr: 3515087 DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-08-2014 19:55:00 DKK 375
Kandelabrar, ett par, förgyllda, nyrokoko, 1800-talets andra hälft (2)
Kandelabrar, ett par, förgyllda, nyrokoko, 1800-talets andra hälft (2). Kandelabrar, ett par, förgyllda, nyrokoko, 1800-talets andra hälft. Stam i alabaster. Stiliserad, genombruten organisk dekor. Vardera med fem ljuspipor. Behängda med prismor. Höjd 45 cm, Ø 20 cm. Något sneda. Mindre bristningar och nagg. (2) Varenr: 3525850 DKK 2.443 SE, Örebro, Aspholmen 01-09-2014 14:57:00 DKK 346
Ljusstake, mässing, barock, omkring år 1700
Ljusstake, mässing, barock, omkring år 1700. Ljusstake, mässing, barock, omkring år 1700. Spanien. Kvadratisk fotplatta med fyra fötter. Höjd 17 cm. Varenr: 3520720 DKK 1.221 SE, Örebro, Aspholmen 26-08-2014 20:09:00 DKK 285
Fartygsbrandpost i mässing
Fartygsbrandpost i mässing. Fartygsbrandpost i mässing. Första hälften av 1900-talet. H. 90 cm. Munstycke medföljer. Varenr: 3520887 DKK 1.221 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 26-08-2014 18:12:00 DKK 244
Red & Green, bestik, messing (63)
Red & Green, bestik, messing (63). Red & Green, bestik af messing, bestående af 15 middagsknive, 16 middagsskeer, 16 teskeer samt 16 middagsgafler. Fremstår med lettere slitage. (63) Varenr: 3508715 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-08-2014 16:58:00 DKK 400
Skulptur af patineret bronze
Skulptur af patineret bronze. Skulptur af patineret bronze i form af kvæg ved gærde. 1900-tallets slutning. H. 21 L. 30 cm. Vægt omkring 7 kg. Varenr: 3524107 DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 28-08-2014 15:10:08 DKK 300
Askebæger af bronze i form af snegl
Askebæger af bronze i form af snegl. Askebæger af grønpatineret bronze i form af snegl. vægt 1,8 kg H. 11 cm L. 26 cm Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se mere her. Varenr: 3454320

DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 27-08-2014 15:56:00 DKK 300
Bestiksæt, bronze. I tilhørende æske, træ.
Bestiksæt, bronze. I tilhørende æske, træ.. Bestik, af bronze i kasse af træ med skuffer til bestik, bestående af 12 middagsknive, 12 frokostknive, 12 smørknive, 12 middagsskeer, 12 dessertskeer, 12 teskeer, 12 kaffeskeer, 12 middagsgafler, 12 frokostgafler, 11 kagegafler, 12 fiskegafler, stegegaffel, 3 serveringskeer, 1 spade, 3 ... Varenr: 3523830 DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 28-08-2014 15:49:00 DKK 300
Just Andersen vase af bronzepatineret diskometal, dessin 1925
Just Andersen vase af bronzepatineret diskometal, dessin 1925 . Just Andersen vase af bronzepatineret diskometal, stemplet Just, dessin 1925. H. 20,5 cm. Fremstår med patina og brugsspor. Varenr: 3523221 DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 28-08-2014 20:44:00 DKK 300
Samling messing (12)
Samling messing (12) . Samling messing bestående af samovar, sving kedel med brænder, lysestager, lyseslukker, m.m H. ca. mellem 8 - 45 cm. (12) Varenr: 3520957 DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 27-08-2014 13:57:00 DKK 325
Orientalsk samovar af messing, stemplet
Orientalsk samovar af messing, stemplet . Orientalsk samovar af messing, stemplet, 1900-tallet. H. 44 cm. Lille kande medfølger. Nogle reparationer. Varenr: 3515391 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 29-08-2014 13:16:00 DKK 300
Ljusplåtar, mässing, barockstil, 18/1900-tal (2)
Ljusplåtar, mässing, barockstil, 18/1900-tal (2). Ljusplåtar, mässing, barockstil. 1800-talets senare del eller omkring år 1900. Driven och punsad dekor. Vardera med en löstagbar ljusarm. Höjd 57,5 cm. Varenr: 3520995 DKK 977 SE, Örebro, Aspholmen 27-08-2014 13:14:00 DKK 346
Skål, mässing, barock, 1700-tal
Skål, mässing, barock, 1700-tal. Skål, mässing, barock, 1700-tal. Driven och punsad dekor av frukter och växter. Ø 19 cm, höjd 5,5 cm. Möjligen omarbetad. Hål efter upphängning. Varenr: 3520991 DKK 814 SE, Örebro, Aspholmen 27-08-2014 21:57:00 DKK 346
En samling tin, glas m.m. - bl.a. Just Andersen og Dansk Designs France IHQ (15)
En samling tin, glas m.m. - bl.a. Just Andersen og Dansk Designs France IHQ (15). En samling tin, glas m.m. Omfatter: Kaffekande samt sukker-flødesæt (dessinnr. 2158) på bakke (dessinnr. 2420) i tin fra Just Andersen. Kaffekanden har flettet hank, H. ca. 17,5 cm. Bakken L. ca. 25,5 cm. Fremstår med ridser og hak Seks Italienske glas/flaskebakker med bund i presset glas ... Varenr: 3509091 DKK 800 DK, Vejle, Dandyvej 24-08-2014 17:22:00 DKK 325
Kandelabre, stager samt tekande
Kandelabre, stager samt tekande . Kandelabre, stager samt tekande af kobber, messing og forkromet metal. 1900'tallet. H. 8-41 cm. Fremstår med brugspor. Varenr: 3516566 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-08-2014 16:06:00 DKK 300
Par stager af messing (2)
Par stager af messing (2). Par stager af messing. H 27 cm. Fremstår med brugsslitage (2) Varenr: 3502378 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 27-08-2014 15:57:00 DKK 325
Par franske empire stager, messing (2)
Par franske empire stager, messing (2). Par franske empire stager af messing. 1800-tallet. H. 19 cm. Fremstår med kraftig slitage. (2) Varenr: 3492862 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-08-2014 10:59:00 DKK 300
Par russiske stager (2)
Par russiske stager (2) . Et par stager af bronze med hånddrejet gevind, begge stemplet med kyrilliske bogstaver. Antagelig Rusland, Ca. 1900. H. 22,5 cm. (2) Varenr: 3505359 DKK 800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-08-2014 19:30:00 DKK 350
Tre stager af messing (3)
Tre stager af messing (3). Tre stager af messing best af tre-armet messing stage H. 21 cm samt 2 lave stager H. 11 cm. (3) Varenr: 3520146 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 26-08-2014 11:59:00 DKK 300
Et par kammerstager af messing, 1800-tallet (2)
Et par kammerstager af messing, 1800-tallet (2). Et par kammerstager af messing, stående på runde fodstykker, justerbar lyshøjde. H. ca. 13 cm. Fremstår med brugsspor. (2) Varenr: 3522669 DKK 800 DK, Vejle, Dandyvej 27-08-2014 20:20:00 DKK 325
Just Andersen mfl. Samling samling tin-effekter (4)
Just Andersen mfl. Samling samling tin-effekter (4). Samling samling tin-effekter, herunder Just Andersen olielampe og dækketallerken. Desuden en Engelsk kande samt kop. 1900-tallet. Fremstår med brugsspor. (4) Varenr: 3522787 DKK 800 DK, Helsingør, Støberivej 29-08-2014 12:45:00 DKK 300
Samling dækketallerkener af forkromet metal (53)
Samling dækketallerkener af forkromet metal (53). Samling dækketallerkener af forkromet metal, Ø. 30cm. (53) Varenr: 3519648 DKK 800 DK, Helsingør, Støberivej 28-08-2014 14:15:00 DKK 300
11 dele kobbertøj
11 dele kobbertøj. 11 dele kobbertøj, bestående af, pande, kasserolle, fede og keddel. Ø 8,5-28 cm. Brugsspor; ridser og mærker. (11) Varenr: 3526016 DKK 800 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-08-2014 16:50:26 DKK 675
G.V. Harnisch efterfølger, Olielamper (2)
G.V. Harnisch efterfølger, Olielamper (2) . Olielamper i messing til vægmontering, 34cm. Mærket 'G.V. HARNISCH. Eft. GRUNDLAGT 1842 KJØBENHAVN'. Fremstår med let brugspræg. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (2) Varenr: 3522322 DKK 800 DK, Vejle, Dandyvej 27-08-2014 20:06:00 DKK 325
Samling pletbestik og -service samt cigaretetuier
Samling pletbestik og -service samt cigaretetuier. Samling pletbestik og -service samt cigaretetuier. Omfatter middags-, hummer-, kage- og pålægsgafler, skeer, serveringsdele, flaskebakker, askebægre, børnekrus, lille saucekande m.m. Varenr: 3517146 DKK 800 DK, Vejle, Dandyvej 26-08-2014 19:42:00 DKK 325
Ældre morter af  bronze
Ældre morter af bronze. Ældre morter af bronze. tilhørende pistel. 1800-tallet H. 17 Ø. 14 cm Varenr: 3517215 DKK 800 DK, Helsingør, Støberivej 26-08-2014 19:28:00 DKK 325
Bakke og isspand af pletsølv (2)
Bakke og isspand af pletsølv (2). Bakke og isspand begge graveret med logoet for Ø.K - Det Østasiatiske Kompagni. Bakke Ø 31,5 cm og isspand H. 19,5, Ø 21 cm. (2) Varenr: 3512846 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 28-08-2014 18:44:00 DKK 300
Just Andersen. Skrivebordssæt m.m. (3)
Just Andersen. Skrivebordssæt m.m. (3). Just Andersen. Skrivebordssæt nr. D 93, vase nr. 160 udført i diskometal samt skål af tin nr. 1239. Fremstår med brugsspor og ridser. (3) Varenr: 3518080 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 29-08-2014 14:06:06 DKK 300
 1 2  >>