Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Bronze, kobber, messing, tin i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Vase. Osiris,  Walter Scherf, glas, tin
Vase. Osiris, Walter Scherf, glas, tin . Vase. Osiris, Walter Scherf, Nürnberg. Omkring 1900. Tin, forgyldt, indsats af glas med flammeagtigt ætset og rødorange dekor, delvist med guldmaleri. Montering med to volutagtigt indadvendte hanke. Mål: H. 33,5 cm. Betegnet i bunden af monteringen: OSIRIS 571 10 (præget). Fremstår med minimal ... Varenr: 3818820 DKK 5.224 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 30-08-2015 19:22:00 DKK 3.918
Stor lysestage af bronze, med 5 arme med porcelænsindsats
Stor lysestage af bronze, med 5 arme med porcelænsindsats. på en tredelt, udadbøjet fod, stamme, der spidser til opefter. Polykromt blomstermønster på sort bund. Fremstår med normale brugsspor. Et restaureret sted hele vejen rundt ved porcelænsstammens øverste ende. Højde 59,5 cm (uden lys), Ø ca. 43 cm. Vægt 6,6 kg. Varenr: 3936939 DKK 4.478 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-08-2015 20:18:00 DKK 2.985
Et par franske lysestager af forgyldt bronze. Louis XVI stil. (2).
Et par franske lysestager af forgyldt bronze. Louis XVI stil. (2).. Et par franske lysestager af forgyldt bronze, støbt med kanneleringer, perleborter og bladværk. Louis XVI stil. 1800-tallets slutning. H. 27 cm. (2) Varenr: 3948363 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-08-2015 19:06:00 DKK 775
Figur af bronze i form af gravhund, 1900-tallet.
Figur af bronze i form af gravhund, 1900-tallet. . Stor figur af bronze i form af gravhund. 1900-tallet. L. 50 cm H. 29 cm. Varenr: 3948414 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 31-08-2015 14:27:00 DKK 2.800
Tinos skål/fad af bronze, samt fad af bronze(2)
Tinos skål/fad af bronze, samt fad af bronze(2). Tinos Bronze. Skål/fad af massiv bronze, udvendig med riller. Stemplet, ca. 1930'erne. H. 5,5 cm. Ø 29 cm. Samt lille fad / askebæger af bronze, ustemplet, mål 17,5x16 cm. Brugsspor(2) Varenr: 3950087 DKK 2.500 DK, Kolding, Trianglen 31-08-2015 15:50:00 DKK 875
Kopparkittel 1800-tal
Kopparkittel 1800-tal. KOPPARKITTEL, 1800-tal, höjd 31,5, diameter 62 cm Varenr: 3948689 DKK 2.366 SE, Stockholms Auktionsverk Online 31-08-2015 13:18:00
Se mere
Sigurd Persson (1914-2003), ljusstakar sju stycken (7)
Sigurd Persson (1914-2003), ljusstakar sju stycken (7). Sigurd Persson (1914-2003), ljusstakar sju stycken "Romb". Mässing. Stämplade Sig. P. Höjd 5 cm, 11x19 cm. Smärre märken och repor. Varenr: 3953349 DKK 1.972 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 03-09-2015 14:05:00 DKK 276
Ljusstake, brons, Art Decostil
Ljusstake, brons, Art Decostil. Ljusstake, brons, Art Decostil. Pationerad brons. Livinna sittande på piedestal på trappformad sockel. H 42. Varenr: 3954472 DKK 1.577 SE, Norrköping, Finspångsv. 07-09-2015 20:30:00 DKK 276
Stor gruekedel
Stor gruekedel. Kobber gruekedel med 2 hanke. H. 82 Ø 79 cm. Fremstår med brugsslitage. Varenr: 3941757 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 30-08-2015 19:25:00 DKK 375
Par russiske hurricanestager (2)
Par russiske hurricanestager (2) . Et par russiske hurricanestager af messing, runde hvælvede fodstykker, stemplede i bunden Moskva (kyrilliske bogstaver); shades af glas, prydede med slibninger i form af blomster, ombukket kant af blåt glasmasse. 19. årh.s slutning. H. ca. 50 cm. (2) Varenr: 3953250 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-09-2015 19:03:00 DKK 925
Jens Harald Quistgaard / Torben Ørskov. Fire stager, messing (4)
Jens Harald Quistgaard / Torben Ørskov. Fire stager, messing (4) . Jens Harald Quistgaard / Torben Ørskov. Fire stager, messing. H. 21-23 cm. Brugsspor bl.a. revne i ene bund på IHQ stage. (4) Varenr: 3953885 DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 03-09-2015 19:45:00 DKK 350
Stor gruekedel
Stor gruekedel . Kobber gruekedel med 2 hanke. H. 57 Ø 68 cm. Fremstår med brugsslitage. Varenr: 3941758 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-08-2015 19:24:00 DKK 600
Et par 'Næstvedstege' af messing samt en enkelt stage (3).
Et par 'Næstvedstege' af messing samt en enkelt stage (3).. Et par 'Næstvedstege' af messing samt en enkelt stage, på hvælvet fodstykke og drejet stamme, enkeltstage Sign. monogram AM. 1800-tallet. H. 14. H. 16 cm. (3). Varenr: 3948382 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 31-08-2015 15:43:00 DKK 500
Tiffany & Co. m. fl.: Diverse lågskåle og fade af plet, 1800 & 1900-tallet (16)
Tiffany & Co. m. fl.: Diverse lågskåle og fade af plet, 1800 & 1900-tallet (16). Tiffany & Co. m. fl.: 11 ovale, runde og rektangulære fade, lille oval keddelstand og bakke med gennembrudte gallerikanter, to lågfade med aftagelige greb, den ene indgraveret med ejerinitialerne "E L A" og stemplet Tiffany & Co. samt tredelt forskæresæt. 1800- og 1900-tallets begyndelse. (16). Varenr: 3949884 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 03-09-2015 19:25:00 DKK 325
Jubileumsplakett till John Forsell 1928 av Ohlson
Jubileumsplakett till John Forsell 1928 av Ohlson. ALFRED OHLSON (1868-1940): plakett, relief, monogramsignerad AO, brons, diameter 25 cm. "Stockholmskretsen av föreningen Norden. Till operachefen John Forsell 6 november 1928".. Kungliga slottet och riksvapnet i relief.. . Proveniens: John Forsell (1868-1941), operachef och operasångare. Varenr: 3948851 DKK 1.183 SE, Stockholms Auktionsverk Online 01-09-2015 19:28:00
Se mere
Georg Jensen og Alessi. Skåle samt stager (4)
Georg Jensen og Alessi. Skåle samt stager (4). Georg Jensen og Alessi. Skåle samt stager af rustfrit og forkromet stål, model Bloom m.m. H. 5-14 cm. Fremstår med lettere slitage. (4) Varenr: 3943682 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-09-2015 16:56:00 DKK 450
Themaskine/ samovar, plaketter, thekedel m.m. (5)
Themaskine/ samovar, plaketter, thekedel m.m. (5). Themaskine, plaketter, thekedel m.m. af kobber og messing. 1900-tallet. H. 15-42 cm. Fremstår med buler. (5) Varenr: 3928777 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2015 13:55:00 DKK 300
Vandkande af bronze, Indien/ Pakistan, 1900-tallet
Vandkande af bronze, Indien/ Pakistan, 1900-tallet. Vandkande af bronze, H. 25 cm, B. ca. 30 cm, Indien/ Pakistan, ant. start 1900-tallet. Varenr: 3945206 DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 31-08-2015 17:06:00 DKK 300
Ljusplåt mässing
Ljusplåt mässing. LJUSPLÅT, mässing, omkring 1900, barockstil, med senare ljushållare för två ljus, höjd 64 cm, etikett a tergo " SF Filmstaden". Proveniens: skådespelaren och regissören Olof Thunberg Varenr: 3947427 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 30-08-2015 19:33:00
Se mere
Samovar samt kaffe kande, messing
Samovar samt kaffe kande, messing. Samovar samt kaffe kande af messing. 1900-tallet. H. 24 - 43 cm. Fremstår med brugsslitage, buler og ridser. Varenr: 3925101 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 31-08-2015 17:51:42 DKK 300
Ubekendt formgiver. Vase af bronce
Ubekendt formgiver. Vase af bronce. Ubekendt dansk formgiver. Vase af grønpatineret bronce, cirkulært korpus på blomsterformet fod. Stemplet i bund. Brugsspor. H. 20,5 cm. Varenr: 3941771 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 02-09-2015 15:17:00 DKK 300
Schweizisk bronze klokke
Schweizisk bronze klokke. Schweizisk bronze klokke med dekoration og teksten Thun 1973 og Schweiz Zuchtstiermarkt h.21 cm Ø 26,5 cm. Varenr: 3944360 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 02-09-2015 19:54:00 DKK 300
En samling bestik  af bronze og stål bestående af  34 dele.
En samling bestik af bronze og stål bestående af 34 dele.. En samling bestik af bronze og stål bestående af, 9 middagsgafler, 9 middagsknive, 8 spiseskeer, 8 teskeer. ialt 34 dele. Varenr: 3944847 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-08-2015 21:00:00 DKK 300
Dækketallerkener af tin (12)
Dækketallerkener af tin (12). Dækketallerkener af tin, Ø 28,5 cm. flere med tinstempler, 3 med revner, resten med brugsspor i form af mærker ridser og skrammer (12) Varenr: 3945043 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 02-09-2015 16:07:43 DKK 325
Kobberkedel samt samovar (2)
Kobberkedel samt samovar (2). Kedel af kobber samt samovar af hammerslået messing. Ca. 1900. H. 24-30 cm. Fremstår med lettere brugsspor. (2) Varenr: 3946600 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2015 18:23:00 DKK 300
To kedler af kobber, 1800-tallet (2)
To kedler af kobber, 1800-tallet (2). To kedler af kobber. H. inkl. hanke 23-43, L. 28-48 1800-tallet. Fremstår restaurerede. Den store keddel med ældre reparation på siden. (2) Varenr: 3947890 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 31-08-2015 18:31:00 DKK 350
Stor tyrkisk vandkande af kobber med greb af messing, 1900-tallet
Stor tyrkisk vandkande af kobber med greb af messing, 1900-tallet. Stor tyrkisk vandkande af kobber med greb af messing, 1900-tallet. H. 72 cm. Varenr: 3949705 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 31-08-2015 15:02:00 DKK 325
To syv-armede stager af messing (2)
To syv-armede stager af messing (2). To syv-armede stager på ottekantet fod. H. 33,5/34,5 cm, B. 29,5/30 cm. Fremstår med brugsspor, anløbet. (2) Varenr: 3950375 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 31-08-2015 14:07:39 DKK 300
To portlåse af messing, 1900-tallets slutning (2)
To portlåse af messing, 1900-tallets slutning (2). To forskellige portlåse af messing, 1900-tallets slutning. Tre nøgler medfølger. L. 19 og 22 cm.(2) Varenr: 3951727 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 30-08-2015 21:00:00 DKK 300
Just Andersen. (12)
Just Andersen. (12). Just Andersen. Samling med lysestager og fad H: 6-15cm. (12) Varenr: 3952726 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 03-09-2015 13:07:39 DKK 325
 1 2  >>