Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Bronze, kobber, messing, tin i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Golvurnor i mässing, Nordafrika (2)
Golvurnor i mässing, Nordafrika (2). Golvurnor i mässing, Inköpta i Tunisien eller Marocko. Utförda i mässing med emalj. Dekorationer i form av påfåglar och stiliserade florala mönster. Den ena urnan har lös överdel. Höjd 128 cm och största bredd 35 cm. Mindre slitage. Denna vara tillhör en samling med föremål som kommer från ... Varenr: 3585412 DKK 6.475 SE, Stockholm, Slakthusgatan 23-10-2014 20:26:00 DKK 4.047
Samuel Pilström, Örebro, tekanna, tenn, rokoko, 1700-tal
Samuel Pilström, Örebro, tekanna, tenn, rokoko, 1700-tal. Tekanna tenn, rokoko, av Samuel Pilström, Örebro, verksam 1768-1783/95. Dekor av knäckar och rocaille. Handtag i svärtat trä. Höjd 17 cm, längd 24 cm. Delvis otydliga stämplar. Senare handtag. Varenr: 3582710 DKK 6.475 SE, Örebro, Aspholmen 23-10-2014 21:03:00 DKK 2.914
Alan Biggs: Bronzeskulptur i form af dreng på stand af træ
Alan Biggs: Bronzeskulptur i form af dreng på stand af træ. Alan Biggs: Bronzeskulptur i form af dreng på stand af træ. H. 118 cm. 1900-tallets sidste halvdel. Bemærk at auktionen er forlæønget 24 timer pga. tilførte informationer Varenr: 3589856 DKK 5.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-10-2014 17:43:00 DKK 1.100
Amforavase af bronze
Amforavase af bronze. Bronze, patineret, amfora med hanke, hanke med stiliserede kvindeportrætter i volutterne, på for- og bagsiden er der afbildet græske krigsguder, H. 59 cm, B. 34 cm, D. 24,5 cm. Varenr: 3526431 DKK 4.468 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-10-2014 18:25:00 DKK 2.234
Fransk kirkestage, ca. 1900
Fransk kirkestage, ca. 1900. Stor kirkestage af forgyldt messing med 7 lyspiber, prydet med blade, aks og drueklaser og blomster af opalineglas. Frankrig ca. 1900. H. 93 cm. Varenr: 3596718 DKK 3.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 28-10-2014 15:33:16 DKK 1.150
Tre mortere af malm 16-1700 tallet (4)
Tre mortere af malm 16-1700 tallet (4). Tre mortere af malm 16-1700 tallet, heraf én med pistil. H. 6, 7 og 11 cm. Dette lot er en del af apoteker Thorkild Krarup Langes samling af apotekerkrukker og glas m.m. som netop nu er på auktion på Lauritz.com. Thorkild Krarup Lange var Apoteker på Apoteket Bjørnen Valby Langgade 122. Varenr: 3592966 DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-10-2014 20:26:00 DKK 400
Ljusstake, brons, Art Decostil
Ljusstake, brons, Art Decostil. Ljusstake, brons, Art Decostil. Kvinna sittandes på piedestal. H 42. Varenr: 3589160 DKK 2.428 SE, Norrköping, Finspångsv. 23-10-2014 19:14:00 DKK 789
Paret kandelabrar, empirestil 1900-tal (2)
Paret kandelabrar, empirestil 1900-tal (2). Paret kandelabrar, empirestil 1900-tal. Kvadratisk fot med kolonnskaft, två ljuspipor uppburna av karyatider. Höjd: 40 cm. (2) Varenr: 3558259 DKK 2.428 SE, Malmö, Baltzarsgatan 27-10-2014 19:19:00 DKK 283
A. Michelsen, kunglig hovjuvelerare, Köpenhamn (8)
A. Michelsen, kunglig hovjuvelerare, Köpenhamn (8). A. Michelsen, kunglig hovjuvelerare, Köpenhamn. Julbestick i silver och förgyllt silver med emalj, skedar och gafflar med olika motiv. 1961-1983. En med skadad emalj.(8) Varenr: 3590512 DKK 2.024 SE, Malmö, Baltzarsgatan 25-10-2014 19:55:00 DKK 890
Dykkerhjelm af kobber 20. - 21 årh.
Dykkerhjelm af kobber 20. - 21 årh.. Dykkerhjelm af kobber, kun beregnet til dekorationsbrug - signeret Pose don. 20. - 21 årh. Højde ca. 43 cm. Bredde ca. 36 cm. Fremstår med brugsslitage. Varenr: 3593187 DKK 2.000 DK, Herning, Engdahlsvej 23-10-2014 19:40:00 DKK 1.300
Par japanske skulpturer udført i bronce (2)
Par japanske skulpturer udført i bronce (2). Par japanske skulpturer i bronce i form af mand og kvinde H. 28-30 cm. (2) Varenr: 3590571 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2014 14:26:00 DKK 900
Jørgen Dahlerup & Gert Holbek for Georg Jensen. 'Prisme' bestik af rustfrit stål (27)
Jørgen Dahlerup & Gert Holbek for Georg Jensen. 'Prisme' bestik af rustfrit stål (27). Jørgen Dahlerup & Gert Holbek for Georg Jensen. 'Prisme' bestik af rustfrit stål bestående af: 6 middagsknive, 6 middagsgafler, 8 frokostgafler, 6 suppeskeer, 6 dessertskeer samt 6 teskeer. Original emballage medfølger. Fremstår med brugsspor7ridser. (27) Varenr: 3583486 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 27-10-2014 15:01:00 DKK 1.600
Et par lysestager af messing  Barok form. (2).
Et par lysestager af messing Barok form. (2).. Et par lysestager af messing med drejet stamme på sekskantet fodstykke. Barok form. H. 27 cm.(2). Varenr: 3593264 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 25-10-2014 19:42:00 DKK 300
Samling tenn, 17/1800-tal (7)
Samling tenn, 17/1800-tal (7). Samling tenn, 17/1800-tal. Tallrik av Eric Björkman, verks. 1741-1761/65, Stockholm, Ø 23,5 cm, årsstämplad g (1765). Fat av Sven Bengtsson Roos, verks. 1768-1802, Göteborg, Ø 30 cm, årsstämplad D2 (1786). Fat av Nicolas Lake, verks. 1751-1781, Vänersborg, Ø 30 cm, delvis otydliga stämplar. Fat ... Varenr: 3591562 DKK 1.214 SE, Örebro, Aspholmen 23-10-2014 15:23:51 DKK 1.052
Bägare, tenn,  Christopher Ekman, Eksjö, 1767
Bägare, tenn, Christopher Ekman, Eksjö, 1767. Bägare, Christopher Ekman, Eksjö, verks. 1764-1785. Tenn. Konisk form. Höjd 14 cm, Ø vid mynning 11 cm. Stämplad CEM, I (1767). Bucklor, repor. Varenr: 3591532 DKK 1.214 SE, Örebro, Aspholmen 23-10-2014 19:16:00 DKK 324
Kaffepanna, koppar, 17/1800-tal
Kaffepanna, koppar, 17/1800-tal. Kaffepanna, koppar, 17/1800-tal. Mustaschfäste. Längd 24 cm, Bottens Ø 16,5 cm. Bucklor. Varenr: 3594462 DKK 1.214 SE, Örebro, Aspholmen 27-10-2014 14:11:00 DKK 971
En samling messingting (5)
En samling messingting (5). En samling messingting. 1 strygejern, 2 bunsenbrændere, 1 primus, H. 22 cm, 1 Petromax, H. 40 cm. (5) Varenr: 3594963 DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 28-10-2014 14:45:11 DKK 325
Georg Jensen, Spring, Sautepande samt Fondue gryde, kobber (2)
Georg Jensen, Spring, Sautepande samt Fondue gryde, kobber (2). Køkken ting af kobber bestående af Georg Jensen, Sautepande med låg Ø 27 cm samt Spring, fondue gryde, Schweiz. (2) Varenr: 3598221 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-10-2014 17:34:41 DKK 300
Samling div. stager af messing, 1900-tallet (38)
Samling div. stager af messing, 1900-tallet (38). Samling stager af messing, nitten div. par, variable højder H. 6 - 26 cm. 1900-tallet. Fremstår med brugsspor; nogle buler og mærker. (38) Varenr: 3595992 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-10-2014 19:41:00 DKK 325
Max Brüel. Seks Hi-Fi stager af messing (6)
Max Brüel. Seks Hi-Fi stager af messing (6). Max Brüel. Seks / 3 par HiFi stager af messing. H. 8,5, 13 og 26,5 cm. Formgivet 1962, fremstillet hos Torben Ørskov for Form & Farve. (6) Varenr: 3593111 DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24-10-2014 14:59:00 DKK 300
Kaffepannor, koppar, 1800-talets första del (2)
Kaffepannor, koppar, 1800-talets första del (2). Kaffepannor, koppar, 1800-talets första del. Mustaschfästen. Höjd inklusive handtag 18-19 cm, bottens Ø 12 cm. Ena stämplad LPH. Smärre bucklor. (2) Varenr: 3594468 DKK 971 SE, Örebro, Aspholmen 27-10-2014 15:01:00 DKK 465
Kaffepanna, miniatyr, koppar, 17/1800-tal
Kaffepanna, miniatyr, koppar, 17/1800-tal. Kaffepanna, miniatyr, koppar, 17/1800-tal. Mustaschfäste. Höjd inklusive hänkel 12 cm, bottens Ø 8,5 cm. Bucklor. Varenr: 3594465 DKK 971 SE, Örebro, Aspholmen 27-10-2014 15:13:00 DKK 607
Samling, tenn, Sverige, 1900-talets första hälft (10)
Samling, tenn, Sverige, 1900-talets första hälft (10). Samling, tenn, Sverige, 1900-talets första hälft, bestående av lockaskar / skrin, 5 stycken bland annat GAB Tenn. C. R Engström, Leksand. Ljusstake, höjd 11 cm. Ljusstake i form av stjärna märkt CG Hallberg. Vas, Edvin Ollers, 1950-tal, höjd 21,5 cm. 1 par ljusstakar höjd 21 cm. Lockaskar Ø ... Varenr: 3591512 DKK 971 SE, Örebro, Aspholmen 23-10-2014 18:18:00 DKK 526
Samling, tenn, 17/1800-tal (5)
Samling, tenn, 17/1800-tal (5). Samling, tenn, 17/1800-tal. Stop av Johan Petter Norén, verks. 1797-1804, Hedemora, höjd 19,5 cm. Cylinderstop av Gustaf Wilhelm Lindberg, verks. 1824-1857/73, Örebro. Ljusstake, 1800-tal, höjd 10 cm. Fat, Ø 35,5 cm, årsstämpel P2 (1797), otydliga mästarstämplar. Fat, möjligen tillverkat av Hans ... Varenr: 3591570 DKK 809 SE, Örebro, Aspholmen 23-10-2014 14:57:20 DKK 546
Aladåbform samt trattar, koppar, 17/1800-tal (3)
Aladåbform samt trattar, koppar, 17/1800-tal (3). Aladåbform samt trattar, koppar, 17/1800-tal. Form höjd 13,5 cm, Ø 14,5 cm. Trattar höjd ca 13 cm. Aladåbform med stämplar. Bucklor. (3) Varenr: 3594540 DKK 809 SE, Örebro, Aspholmen 27-10-2014 16:12:36 DKK 243
Gustaf Otto Ekström, Örebro, kaffekanna, tenn, senempire, 1857
Gustaf Otto Ekström, Örebro, kaffekanna, tenn, senempire, 1857. Kaffekanna, tenn, senempire av Gustaf Otto Ekström, verks. 1857-1869, Örebro. Handtag i svärtat trä med knopp i ben. Höjd 23 cm. Stämplad G O Ekström, C5 (1857). Handtag med limmad knopp. Bucklor. Smärre bristningar. Varenr: 3594433 DKK 809 SE, Örebro, Aspholmen 27-10-2014 20:21:00 DKK 263
12 dækketallerkner af hhv. kobber og messing (12)
12 dækketallerkner af hhv. kobber og messing (12). 12 dækketallerkner heraf ni stk. af kobber Ø 27,5 cm samt tre stk af messing Ø 30 cm heraf to med buk på fane. (12) Varenr: 3591631 DKK 800 DK, Hørsholm, Vibe Alle 23-10-2014 15:52:00 DKK 350
Et par lysestager af bronze, empireform, 1900-tallet (2)
Et par lysestager af bronze, empireform, 1900-tallet (2). Et par lysestager af bronze med kanneleret stamme, stående på tre ben i form af dyrepoter, 1900-tallet begyndelse. H. 29 cm. Varenr: 3592714 DKK 800 DK, Roskilde, Store Hedevej 28-10-2014 16:14:00 DKK 325
Hertz & Ballin. Vase af tin med ornamentik.
Hertz & Ballin. Vase af tin med ornamentik. . Hertz & Ballin. Vase af støbt tin med ornamentik i form af tunger og flamme. Tegnet af Siegfred Wagner. Stemplet monogram for Hertz-Ballin. H. 13 cm. Fremstår med enkelte tryk ved kanten. Litt: 'Mogens Ballins værksted' Vejen Kunstmuseum, lignende vase afb. side 183, nr. 5, tilhører Vejen ... Varenr: 3587277 DKK 800 DK, Odense, Kratholmvej 28-10-2014 21:00:00 DKK 725
Just Andersen. Par lysestager af tin (2)
Just Andersen. Par lysestager af tin (2). Just Andersen. Et par lysestager af tin, dessin nr. 2574, H. 16 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker, enkel med bule på fod. (2) Varenr: 3564917 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 29-10-2014 19:14:00 DKK 350
 1 2  >>