Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Bronze, kobber, messing, tin i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Bruno Paul, trearmet lysestage, messing, omkring 1900
Bruno Paul, trearmet lysestage, messing, omkring 1900. Lysestage, Bruno Paul (1874-1968), fremstillet hos Vereinigte Werkstätten für Kunst im Handwerk, München, omkring 1900, Messing, poleret, trearmet med kølleformet skaft med ringrelief på rund fod med ombøjning og fordybet kant, buet lysarm med 3 tude og vidt udadgående dråbeskåle, ringrelief, ... Varenr: 4227362 DKK 18.657 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 10-05-2016 19:45:00 DKK 11.194
Ljusstakar parisarbeten 1800-talets första kvartal
Ljusstakar parisarbeten 1800-talets första kvartal. LJUSSTAKAR, 1 par, parisarbeten, Restauration, förgylld brons, dekor av växtornamentik mot pikerad botten, inslag av roulettearbete, lösa manschetter, höjd 26,5 cm. . LITTERATUR: Marie-France Dupuy-Baylet: Les Bronzes Du Mobilier National 1800-1870, Dijon 2010, sidan 251 jämför snarlika ljusstakar Varenr: 4253908 DKK 12.075 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 04-05-2016 20:39:00
Se mere
Samling vinduesgreb, messing (19)
Samling vinduesgreb, messing (19) . Samling vinduesgreb, i stil med greb af Walter Gropius, messing, massivt, mat forniklet, 9 L-formede vinduesgreb, L. 10 cm; 10 T-formede vinduesgreb, L. 7,5 cm; hver med spids-ovalt beslag, drejeligt greb. Fremstår med brugsspor og slitage. (19) Varenr: 4256795 DKK 8.955 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 06-05-2016 20:30:00 DKK 4.478
Fransk lysestage af lueforgyldt bronze
Fransk lysestage af lueforgyldt bronze. Fransk lysestage af forgyldt og lueforgyldt bronze, fod dekorereret med kugler og medailloner. Sign. Thomire a Paris. 19. årh. "Lysspids" antagelig af senere dato. H. 12 cm Varenr: 4251922 DKK 6.000 DK, Helsingør, Støberivej 10-05-2016 20:15:00 DKK 425
Kinesisk figur af en vandbærer, messing bronzeret
Kinesisk figur af en vandbærer, messing bronzeret . Kinesisk figur af en vandbærer, stående på lotuspiedestal, messing bronzeret, solid og kraftig udførelse, kan bruges som blomsterampel. Mål ca.: H. 100 cm, B. 60 cm, D. 29 cm. Varenr: 4248687 DKK 4.478 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 04-05-2016 11:39:52 DKK 2.985
Edvin Öhrström, bordsspegel Svenskt Tenn, 1930
Edvin Öhrström, bordsspegel Svenskt Tenn, 1930. Edvin Öhrström, (1906-1994) bordsspegel för Svenskt Tenn, stplr D8, 1930. Tenn på mässingsplatta. Figuren föreställer eventuellt den egyptiske guden Horus. H 42. Formgavs 1928. Estrid Eriksson designade senare om den till ljusstakar. H 42. Lagning, defekt spegelglas. Gammal tennlagning. Varenr: 4256626 DKK 3.220 SE, Norrköping, Finspångsv. 05-05-2016 15:45:23 DKK 704
Karl Raichle, Dose und Vase, Messing (2)
Karl Raichle, Dose und Vase, Messing (2). Karl Raichle, Meersburg. Dose und Vase. Dose: H. 11,5 cm, D. 23,5 cm (mit Henkeln). Vase H. 7,7 cm, D. 7,7 cm (Mündung). Messing, mehrtonig kupferrot oxidierte Patina. Dose mit glatter Oberflächer, Vase mit reliefierter Oberfläche. Beide Teile bez. mit Werkstattmarke r und Zusatz Meersburg.Karl... Varenr: 4254104 DKK 2.612 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 04-05-2016 20:34:00 DKK 1.493
Wolfgang Binding, Bronzefigur Eselpaar, 1994
Wolfgang Binding, Bronzefigur Eselpaar, 1994. Bronzefigur eines Eselpaares, Wolfgang Binding (geb. 1937), 1994, stehendes aneinander geschmiegtes Eselpaar, der eine Esel am Widerrist des anderen knabbernd, seitlich geritzt signiert, datiert und nummeriert "2/12", H. 13 cm, L. 18 cm, B. 13 cm. Varenr: 4248215 DKK 2.612 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 04-05-2016 20:51:00 DKK 1.343
Servierteller aus der Berliner Manufaktur Geb. Friedlaender.
Servierteller aus der Berliner Manufaktur Geb. Friedlaender. . Servierteller aus der Berliner Manufaktur Geb. Friedlaender im Stil des Rokoko. Gefertigt aus 800 Silber (punziert). Gewicht ca.: 648 g. D. ca.: 27,5 cm. Varenr: 4138399 DKK 2.612 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 04-05-2016 15:39:12 DKK 1.269
Gulvkandelaber i form af kvinde m/ kandelaber, af nyere dato
Gulvkandelaber i form af kvinde m/ kandelaber, af nyere dato. Gulvkandelaber i form af kvinde m/ kandelaber af patineret bronce, af nyere dato, H. 118 cm. Varenr: 4246636 DKK 2.500 DK, Odense, Kratholmvej 09-05-2016 19:28:00 DKK 350
Skønvirke skrivesæt af tin, ant. Hertz/Ballin (6)
Skønvirke skrivesæt af tin, ant. Hertz/Ballin (6) . Skønvirke skrivesæt af tin, bestående af skriveplade, 49 x 32 cm. Blækhus, blæksuger, tænstikæskeholder og prevpresser. Ustemplet. 1900-tallets begyndelse. Brugs- og aldersrelateret slitage; ridser og skævheder. (6) Varenr: 4240820 DKK 2.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 05-05-2016 17:33:00 DKK 350
Par stager rokokostil af messing, monteret med porcelæn, 1800-tallets slutning. (2)
Par stager rokokostil af messing, monteret med porcelæn, 1800-tallets slutning. (2). Par stager i rokokostil af messing, støbt med blomster og bladværk samt kæmninger, fodstykker monteret med porcelæn. 1800-tallets slutning. H. 23,5 cm. Fremstår med brugsspor, slitage på guldbemaling på porcelæn. (2) Varenr: 4251231 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 09-05-2016 21:17:00 DKK 350
Vas Pierre Forsell för Skultuna
Vas Pierre Forsell för Skultuna. PIERRE FORSELL, vas, mässing, Skultuna, märkt SKULTUNA 1607 P Forssell SWEDEN, i form av krona, höjd 25 cm Varenr: 4255411 DKK 2.415 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 05-05-2016 14:12:00
Se mere
Hugo Kaufmann, Plakette mit Reliefportrait von Max Liebermann
Hugo Kaufmann, Plakette mit Reliefportrait von Max Liebermann. Plakette mit Reliefportrait von Max Liebermann. Max Kaufmann (1868-1919). 7,2 x 6,4 cm. Am unteren Rand unter dem Portrait bezeichnet: MAX LIEBERMANN 1903. An der Schmalseite bezeichnet: HILTL. Ausführung: Georg Hiltl, Augsburg 1905. Varenr: 4247424 DKK 2.239 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 04-05-2016 19:50:00 DKK 746
Altarleuchter (2)
Altarleuchter (2). Große Altarleuchter aus Messing gefertigt. Maße ca.: H. 60 cm, D. 20 cm. (2) Varenr: 4249231 DKK 2.239 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 06-05-2016 21:00:00 DKK 1.791
Drei Tabletts, versilbert (3)
Drei Tabletts, versilbert (3). Drei versilberte Tabletts. Ovale Form, am Tablettrand mit Ornamentik und durchbrochenem Rand. In der Mitte mit Wappen und Verzierungen. Verschiedene Größen; größte Maße: 62 x 40 cm Leichte Verfärbungen (3). Varenr: 4245055 DKK 2.239 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 11-05-2016 20:54:00 DKK 1.493
Mauviel m.m. Samling gryder og pander af kobber (10)
Mauviel m.m. Samling gryder og pander af kobber (10). Mauviel m.m. Samling gryder og pander af kobber. Bestående af; Stegepande Ø 31 cm. Sauterpande Ø 28,5 cm., Gryde H. 14, Ø 25,5 cm. To kasseroller H. 8-10 cm. Ø 14-18 cm. samt hanke pande Ø 25 cm. Medfølgende 4 låg. Fremstår med brugsspor. (10) Varenr: 4259381 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 10-05-2016 17:51:00 DKK 850
Kaffeelöffel, vergoldet, 19. Jh. (11)
Kaffeelöffel, vergoldet, 19. Jh. (11). Kaffeelöffel, vergoldetes Metall, 19. Jh., gerundete Stielenden mit Mittelgrat, rückseitig mit Relief aus schleifenbekröntem Medaillon und Blumen, Laffen gestempelt "18", entspricht 750er Gelbgold, in dunkelroter Deckelschatulle aus Holz, innen verkleidet mit hellblauem, satinähnlichen Stoff, ... Varenr: 4256794 DKK 1.866 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 06-05-2016 19:09:00 DKK 896
Wolfgang Binding, Bronzefigur Ziege, 1996
Wolfgang Binding, Bronzefigur Ziege, 1996. Bronzefigur einer Ziege, Wolfgang Binding (geb. 1937), stehende Ziege mit nach links gewandtem Kopf, im Guß signiert und datiert, geritzt nummeriert "2/12", H. 16 cm, L. 20 cm, B. 4,5 cm. Varenr: 4248217 DKK 1.866 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 04-05-2016 20:28:00 DKK 896
Bowle, Kupfer und Messing mit Email, um 1905
Bowle, Kupfer und Messing mit Email, um 1905. Große Bowle, Ludwig Vierthaler, Ehrenböck/ Winhart, München, um 1905. Kupfer und Messing, reliefiert, patiniert, Emaildekor. Gebauchtes Gefäß, Mündungsrand und Einschnürung oberhalb des Fußes mit reliefiertem, emaillierten Band. Griffe in Form von stilisierten pfauenähnlichen Vögeln. Deckel mit ... Varenr: 4253365 DKK 1.866 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 09-05-2016 20:08:00 DKK 746
Samling lysskjold af messing og kobber (3)
Samling lysskjold af messing og kobber (3). Samling lysskjold af messing og kobber. Hver med svungne lysarme. H. 63-76 cm. Fremstår kraftig brugsslitage i form af revner, ridser, mærker, buler. (3) Varenr: 4261156 DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 10-05-2016 15:16:00 DKK 300
Bronze Buddha Ganesha
Bronze Buddha Ganesha . Hinduistischer Bronze Buddha Ganesha. Ganesha ist ein gutmütige Gottheit der als Beschützer und Glücksbringer im Hinduismus verehrt wird. Diese Bronze zeigt Ihn sitzend auf einer Ratte die als Symbol der Weisheit gilt. Die Handstellungen (Mudras) bedeutet "Fürchte dich nicht!". Maße ca.: H. ... Varenr: 4249206 DKK 1.716 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 06-05-2016 18:30:00 DKK 1.306
Wohl Pierre Casenove, kleine Deckeldose, vergoldete Bronze
Wohl Pierre Casenove, kleine Deckeldose, vergoldete Bronze. Wohl Pierre Casenove *1943: Fondica France, Kleine Deckeldose, aus vergoldeter Bronze, florale Abbildung, nicht signiert, H. 13,8 cm, minimale Stellen mit Abrieb der Vergoldung. Varenr: 4253505 DKK 1.642 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 05-05-2016 20:43:00 DKK 1.119
Bronzerelief, Wirtshausszene, Kamindeko
Bronzerelief, Wirtshausszene, Kamindeko . Reliefbild aus Bronze mit Darstellung einer Wirtshausszene, unsigniert, Maße ca.: H. 46,5 cm, B. 70 cm. Varenr: 4221457 DKK 1.642 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 07-05-2016 11:54:58 DKK 746
Wolfgang Binding, Gänsepaar, 1994
Wolfgang Binding, Gänsepaar, 1994. Bronzefigur eines Gänsepaares, Wolfgang Binding (geb. 1937), schreitende Gänse mit lang nach vorne gerecktem Hals, unterseitig geritzt signiert, datiert und nummeriert "18/24", H. 11,5 cm, L. 17,5 cm, B. 9 cm. Varenr: 4248219 DKK 1.642 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 04-05-2016 19:21:00 DKK 597
Antiker Silberbecher
Antiker Silberbecher . Antiker Becher gefertigt aus 800 Silber (punziert), im Stil des Historismus. Handgetrieben. Verziert mit Akanthusblatt und Floralen Dekorelementen sowie Insekten. Schauseitig mit Monogrammierte Kartusche. Monogramm: RK. Maße ca.: H. 8 cm, D. 6,5 cm. Gewicht ca.: 98 g. Varenr: 4242910 DKK 1.642 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 05-05-2016 17:15:00 DKK 1.119
Wolfgang Binding, Bronzefigur Fuchs, 1994
Wolfgang Binding, Bronzefigur Fuchs, 1994. Bronzefigur eines Fuchs, Wolfgang Binding (geb. 1937), 1994, sitzender Fuchs mit aufgestellten Ohren und angehobener Rute, unterseitig geritzt monogrammiert "Bi", datiert und nummeriert "3/12", H. 13 cm, L. 18 cm, B. 6 cm. Varenr: 4248220 DKK 1.642 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 04-05-2016 19:51:00 DKK 597
Konvolut indischer Figuren (3)
Konvolut indischer Figuren (3) . Konvolut indischer Figuren gefertigt aus Bronze und Messing, teilweise besetzt mit Türkisen und rot-blau eingefärbtem Kalkstein. Altersgemäßer Zustand. Maße ca.: Buddha Kopf: H. 13 cm, B. 9 cm, T. 8 cm. Elefant: H. 14,5 cm, L. 18 cm, B. 9 cm. Buddha auf Lotussockel: H. 21 cm, B. 10 cm, ... Varenr: 4249210 DKK 1.642 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 06-05-2016 19:15:00 DKK 746
Jan Eisenlöffel, Öllampe, Kupfer/Messing, um 1920
Jan Eisenlöffel, Öllampe, Kupfer/Messing, um 1920. Öllampe, WMF Geislingen, um 1920, Entwurf Jan Eisenlöffel, Messing/Kupfer/Bast. Flacher Scheibenfuß mit dünnem bikonischen Schaft, ovoider Kupferkorpus mit scharniertem Deckel, bastumwickelter Henkel und ausladender Leuchtenarm aus Messing, unterseitig mit Marke eines Straußenvogels in Raute, H ... Varenr: 4227371 DKK 1.642 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 10-05-2016 20:20:00 DKK 1.119
Kerzenleuchter mit Vogelfigur, Malm
Kerzenleuchter mit Vogelfigur, Malm. Achtarmiger Kerzenleuchter, aus Malm / Bronze; mit Figur eines Vogels in der Mitte des Leuchters. Maße: H. - 41 cm x B.- 24 cm. Wachsspuren und minimale Verfärbungen. Varenr: 4244975 DKK 1.642 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 12-05-2016 20:01:00 DKK 746
 1 2 3 4  >>