Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Bronze, kobber, messing, tin i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Ljusstakar 1800-tal fransk empire
Ljusstakar 1800-tal fransk empire. LJUSSTAKAR, 1 par, 1800-tal, fransk empire, svart och vit marmor, förgylld dekor och ljuspipa, höjd 22 cm Varenr: 3853234 DKK 12.099 SE, Stockholms Auktionsverk Online 02-06-2015 11:40:00
Se mere
Tazzor 1800-tal Frankrike
Tazzor 1800-tal Frankrike. TAZZOR, 1 par, 1800-talets första hälft, Frankrike, empirestil, mörkpatinerad och förgylld brons, hänklar i form av ormar, framsida med franska liljan, höjd 28 cm Varenr: 3853316 DKK 8.066 SE, Stockholms Auktionsverk Online 02-06-2015 17:32:00
Se mere
Kärl, koppar, Safavid, Persien, 15/1600-tal
Kärl, koppar, Safavid, Persien, 15/1600-tal. Kärl, koppar, Safavid, Persien, 15/1600-tal. Kärl med pip. Förtennad koppar. Längd 42 cm, höjd 14,5 cm. Bristningar, slitage. Proveniens: Anders Nilssons privata samling, konsul och handelsresande i bl.a Persien under tidigt 1900-tal Varenr: 3851897 DKK 6.453 SE, Örebro, Aspholmen 01-06-2015 19:59:00 DKK 302
Par bronzevæglysestager, Frankrig, ca. 1800-tallet (2)
Par bronzevæglysestager, Frankrig, ca. 1800-tallet (2). Par væglysestager, Frankrig, ca. 1800-tallet. Støbt bronze, tre-armet, modsatdrejende udført, med ciseleret, floral dekor. H. 56cm, B. 40cm, D. 18cm. (2) Varenr: 3760982 DKK 5.219 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 27-05-2015 19:33:00 DKK 3.355
Vas jugend
Vas jugend. CHARLES KORSCHANN (1872-1943), vas, 1900-talets början, jugend, förgylld brons, dekor av kvinna samt blomster, signerad Korschann Paris, höjd ca 16,5 cm Varenr: 3845402 DKK 3.226 SE, Stockholms Auktionsverk Online 26-05-2015 17:40:00
Se mere
Ett par kandelabrar, empirstil (2)
Ett par kandelabrar, empirstil (2). Ett par kandelabrar i mässing, empirstil. Tre bladhölstrade ljusarmar, riklig dekor av ek- och blomgirlanger, krönande låga, trepodfot med lejontassar. H: 50 cm. Smuts, bruksslitage. (2) Varenr: 3842313 DKK 2.823 SE, Malmö, Baltzarsgatan 27-05-2015 20:05:00 DKK 3.388
Kärl med lock, koppar, Qajar, Persien, 17/1800-tal (2)
Kärl med lock, koppar, Qajar, Persien, 17/1800-tal (2). Kärl med lock, koppar, Qajar, Persien, 17/1800-tal. Förtennad koppar. Runda. Lock med knoppar. Dekor av stiliserade växter och blommor. Höjd ca 16 cm, Ø 20-21 cm. Visst slitage. Proveniens: Anders Nilssons privata samling, konsul och handelsresande i bl.a Persien under tidigt 1900-tal Varenr: 3851901 DKK 2.420 SE, Örebro, Aspholmen 01-06-2015 19:35:00 DKK 343
Chanukka brass
Chanukka brass. CHANUKKA, mässing, 1900-tal, fotavslutningar i form av delfiner, höjd 34 cm. Chanukka, brass, hight 34 cm. Föremålet ingår i tema Judaica Varenr: 3852462 DKK 2.016 SE, Stockholms Auktionsverk Online 01-06-2015 12:44:00
Se mere
Et par franske Louis XVI stager af messing, ca. 1800. (2)
Et par franske Louis XVI stager af messing, ca. 1800. (2). Et par franske Louis XVI stager af messing med manchetter, ca. 1800. H. 25,5 cm. Fremstår med brugsspor, en stage med mindre revne ved munding til manchet. (2) Varenr: 3850344 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-05-2015 19:29:00 DKK 400
Knælende ung pige
Knælende ung pige. Figur af bruneret bronze i form af knælende ung pige. H. 25 cm. Varenr: 3837037

DKK 1.800 DK, Helsingør, Støberivej 28-05-2015 19:48:00 DKK 325
Vas i tenn
Vas i tenn. VAS, tenn, Firma Svenskt Tenn, 1954, höjd 15 cm Varenr: 3852413 DKK 1.613 SE, Stockholms Auktionsverk Online 31-05-2015 21:21:00
Se mere
Oljelampa brons
Oljelampa brons. OLJELAMPA för synagoga, omkring 1900, barockstil, mässing, för 4 ljus, hållare i form av lejon, avskärmare i punsad dekor med gripar, höjd 56 cm, höj och sänkbar. Oillamp, bronze, about 1900, hight 56 cm. Föremålet ingår i tema Judaica Varenr: 3852460 DKK 1.613 SE, Stockholms Auktionsverk Online 01-06-2015 12:36:00
Se mere
Johan Rohde for Georg Jensen, skønvirke cigarskrin
Johan Rohde for Georg Jensen, skønvirke cigarskrin . Skønvirke cigarskrin af kobber og messing, designet til DFDS i anledning af selskabet's 50 årige stiftelsesdag, stiliserede blomster og bladværk samt malteser kors og initialer DFDS på låget, indvendig plaquette i låget med ovenstående informationer 1866 - 1916, Georg Jensen smediestempel samt ... Varenr: 3844112 DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 27-05-2015 19:49:00 DKK 775
Fat, tenn, Stockholm, 1700-tal
Fat, tenn, Stockholm, 1700-tal. Fat, tenn, Stockholm, 1700-tal. Otudliga stplr. Repor. och slitage. Ø 35. Varenr: 3847800 DKK 1.452 SE, Norrköping, Finspångsv. 27-05-2015 19:52:00 DKK 242
Uppläggningsat i aluminium, 3 st
Uppläggningsat i aluminium, 3 st. Aluminiumfat, 3 st. Dekor av bladverk och palmetter. Ø: 60, 50 och 40 cm. Varenr: 3755588

DKK 1.291 SE, Örebro, Aspholmen 26-05-2015 16:27:00 DKK 504
Medaljer Sporrong
Medaljer Sporrong. MEDALJER, 60 st, Sporrong, brons, "Sveriges Regenter under 1000 år"; schatull medföljer Varenr: 3845475 DKK 1.210 SE, Stockholms Auktionsverk Online 26-05-2015 21:51:00
Se mere
Matskedar Wedevågs bruk
Matskedar Wedevågs bruk. MATSKEDAR, 1 par, omkring 1800, försilvrad koppar, stämplade W (Wedevågs Bruk, Lindesberg grundat 1684), stämplade I.G. (mästersmeden Isak Gråsten 1770-1821), längd ca 19 cm Varenr: 3850516 DKK 1.210 SE, Stockholms Auktionsverk Online 29-05-2015 10:04:00
Se mere
Ljusstake allmoge
Ljusstake allmoge. LJUSSTAKE, 1800-tal, mässing, dekor av löv, för 4 ljus, höjd 16, diameter 28 cm Varenr: 3852099 DKK 1.210 SE, Stockholms Auktionsverk Online 30-05-2015 12:00:00
Se mere
Cigarettburk
Cigarettburk . CIGARETTBURK, tenn, firma Svenskt Tenn, höjd ca 10 cm Varenr: 3852289 DKK 1.210 SE, Stockholms Auktionsverk Online 31-05-2015 13:20:00
Se mere
Kandelaber
Kandelaber . KANDELABER för två ljus, 2 st., snarlika, s.k. Blekingestake, 1800-tal, mässing, en med punsad dekor, höjd 26-27 cm Varenr: 3852586 DKK 1.210 SE, Stockholms Auktionsverk Online 01-06-2015 20:34:00
Se mere
Samling kobbertøj (9)
Samling kobbertøj (9). Samling kobbertøj. Bestående af; 1 stegepande med låg Ø 28,5 cm. 1 dørslag Ø 25 cm. 3 tragte Ø 8,5-18,5 cm., 1 opøser ske, 1 kande, 1 tekande, 1 bægre. Fremstår med alders og brugsrelateret spor, div. mindre buler. (9) Varenr: 3824953 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 30-05-2015 16:05:00 DKK 300
Et par Christinia  lysestager af jern med snoet stamme på rundt fodstykke. (2).
Et par Christinia lysestager af jern med snoet stamme på rundt fodstykke. (2).. Et par Christiania lysestager af jern med snoet stamme på rundt fodstykke. Udført hos Q smedien Christiania København. H.35,5 cm (2). Varenr: 3843965 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 26-05-2015 19:20:00 DKK 300
2 gruekedler af kobber (2)
2 gruekedler af kobber (2). To gruekedler med hanke af kobber. Mål henholdsvis D. 68 cm. og H. 35 cm. For den mindste Diam. Ø 48 cm. H. 28 cm. ( Højde er målt uden hanke) Fremstår med aldersrelaterede brugsspor og buler. (2) Varenr: 3850150 DKK 1.200 DK, Odense, Kratholmvej 29-05-2015 11:16:02 DKK 350
Stor uppläggningsfat/skål på fot med hamrad dekor
Stor uppläggningsfat/skål på fot med hamrad dekor. Uppläggningsfat/skål på fot. Hamrad dekor. Aluminium. Höjd: 40 cm, diam: 50 cm. Varenr: 3803395

DKK 1.129 SE, Örebro, Aspholmen 27-05-2015 19:33:00 DKK 484
Par stager, kammerstage samt morter, messing 1800/1900-tallet (4)
Par stager, kammerstage samt morter, messing 1800/1900-tallet (4). Par stager af messing H. 19 cm, kammerstage af messing H. 12 cm samt morter af messing H. 9 cm - med inskription samt uden pistel. (4) Varenr: 3825669 DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 27-05-2015 15:21:18 DKK 300
Stage af forgyldt bronze, Louis XVI form
Stage af forgyldt bronze, Louis XVI form. Stage af forgyldt bronze prydet med bladværk, kanneleret stamme, rund profileret fod med perlestaf. H. 24 cm. Fremstår med patina, rundt hul i foden til montering af el. Varenr: 3828157 DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 29-05-2015 19:28:00 DKK 300
Just Andersen. To skåle af diskometal (2)
Just Andersen. To skåle af diskometal (2). Just Andersen. To skåle af diskometal. Skål med ligeknækkede kant, nr. 2006, 26 x 26 x 5,5 cm, samt ottekantet konfektskål, nr. 1922, Ø 14 cm. Fremstår med brugsspor (2) Varenr: 3844170 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-05-2015 19:07:00 DKK 300
Tre mortere af messing (3)
Tre mortere af messing (3). Mortere af messing. H. 12 cm. Ø 13,5 cm. H. 11,5 cm. Ø 13 cm. H. 11 cm. Ø 11,5 cm. Fremstår med brugsslitage, mærker og ridser. (3) Varenr: 3844511 DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 26-05-2015 19:42:00 DKK 300
15 dækketallerkner i kobber.
15 dækketallerkner i kobber.. 15 dækketallerkner i kobber. Ø. 27 cm. Varenr: 3845581 DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-05-2015 14:13:00 DKK 350
Georg Jensen Design. Stort rundt fad i kobber og pletsølv. Ø. 35 cm.
Georg Jensen Design. Stort rundt fad i kobber og pletsølv. Ø. 35 cm.. Georg Jensen Design. Stort rundt fad i kobber og pletsølv. Ø. 35 cm Varenr: 3845583 DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-05-2015 14:17:00 DKK 300
 1 2 3  >>