Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Bronze, kobber, messing, tin i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Johann Seutter, sølvbæger, 750 sølv, Augsburg, omkring 1660
Johann Seutter, sølvbæger, 750 sølv, Augsburg, omkring 1660. Johann Seutter, sølvbæger/slangeskindsbæger, 750 sølv, vægt ca. 159 gram, H. ca. 97 mm, Ø på kanten ca. 76,5 mm, fod ca. 62 mm, stemplet med pinjekogle for Augsburg, mestermærke Johann Seutter og tremulerstik. Fremstår med svage, aldersbetingede brugsspor, svage buler, Augsburg, omkring 1660. Varenr: 4635835 DKK 11.908 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 28-05-2017 20:44:00 DKK 781
Bordsuppsats 1800-talets första hälft
Bordsuppsats 1800-talets första hälft. BORDSUPPSATS, 1800-talets första hälft, sannolikt Frankrike, brännförgylld brons, runt postament på tassfötter, knästående putto bärande glasfat, höjd 30,5 cm Varenr: 4671640 DKK 11.426 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-05-2017 19:30:00
Se mere
Et par store empire kandelabre af forgyldt bronze, ca. 1810
Et par store empire kandelabre af forgyldt bronze, ca. 1810. Et par store empire kandelabre af forgyldt bronze, hver med tre svungne lysarme, støbt med ornamentik, blomster og bladværk. Frankrig 19. årh.s begyndelse. H. 48 cm. Fremstår med let brugsslitage (2) Varenr: 4669243 DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-05-2017 19:31:00 DKK 4.400
Et par kandelabre af forgyldt bronze, Louis XV stil, 1800-tallet.
Et par kandelabre af forgyldt bronze, Louis XV stil, 1800-tallet.. Et par kandelabre af forgyldt bronze i Louis XV stil hver til fire lys, støbt og ciseleret med rocailler, kæmninger og bladværk. Louis XV stil 1800-tallet sidste halvdel. H. 45 cm. En lysmanchet mangler. Varenr: 4669211 DKK 8.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-05-2017 19:19:00 DKK 825
Barok lysestage af malm 1600/1700-tallet
Barok lysestage af malm 1600/1700-tallet. Stor barok lysestage af malm, stamme med drypskål på hvælvet fodstykke støbt med vulster. 1600/1700-tallet. H. ca. 22 cm. Gevind med påsat møtrik. Varenr: 4671943 DKK 6.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-05-2017 19:58:00 DKK 1.850
Bronzeskulptur af en hund
Bronzeskulptur af en hund . Bronzeskulptur af en hund, helplastisk udformning, mørk patineret. Mål ca.: H. 64 cm, L. 76 cm, B. 24 cm. Fremstår i aldersrelateret stand med lette brugsspor (små afsplintringer på korpusset). Varenr: 4578607 DKK 5.582 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-05-2017 17:00:18 DKK 335
Et par Louis Philippe kandelabre af forgyldt og patineret bronze, ca. 1840
Et par Louis Philippe kandelabre af forgyldt og patineret bronze, ca. 1840. Et par Louis Philippe kandelabre af forgyldt og patineret bronze, hver med seks lysarme, rigt støbt med ornamentik og bladværk. Rokoko stil. Frankrig ca. 1840. H. 47 cm. Ø 30 cm. Varenr: 4668838 DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-05-2017 19:38:00 DKK 1.600
Ljusstakar 1800-tal
Ljusstakar 1800-tal. LJUSSTAKAR, 1 par, förgylld brons och vit marmor, Louis Seize-stil, 1800-tal, putti som ljushållare, höjd ca 32, bottenplattans diameter ca 9 cm . . PROVENIENS: J Gunnar Schönmeyer (1882-1954). Skador: Ena ljusstaken något böjd, lagning på ena sockeln, mindre nagg, bruks och åldersrealterat slitage Varenr: 4674779 DKK 4.570 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 31-05-2017 16:06:00
Se mere
Eldhund
Eldhund. ELDHUND, omkring 1900, mässing/brons, dekor av änglar, längd ca 103 cm Varenr: 4669597 DKK 3.809 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-05-2017 14:04:00
Se mere
Bronzefigur af et legende barn efter en skitse af Villanis Emmanuel
Bronzefigur af et legende barn efter en skitse af Villanis Emmanuel . Bronzefigur af et legende barn efter en skitse af Villanis Emmanuel (1858-1914), helplastisk udformning på en plint, mørk patineret, signeret på plinten: 'Villanis'. Mål ca.: H. 28 cm, L. 47 cm. Fremstår i aldersrelateret stand med lette brugsspor. Varenr: 4578641 DKK 3.572 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-05-2017 17:01:28 DKK 298
Prunkschale mit Bergkristall und Achatverzierung
Prunkschale mit Bergkristall und Achatverzierung. Prunkschale mit Bergkristall und Achat Verzierung, klassizisierende Form auf rundem Fuß, der Korpus gefertigt aus Messing, gold patiniert mit Flechtwerkverzierung. Maße ca.: D. 25 cm, H. 10 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren. Varenr: 4637256 DKK 2.977 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-05-2017 20:22:00 DKK 1.861
Alte Kaminplatte aus Gusseisen mit zwei Puttos
Alte Kaminplatte aus Gusseisen mit zwei Puttos . Alte Kaminplatte aus Gusseisen mit zwei Puttos. Dunkel patiniert Maße: H. 77 B. 49 Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren und Bestoßungen. Varenr: 4581889 DKK 2.828 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-05-2017 17:07:06 DKK 298
Bronzegefäß mit afrikanischen Sprinböcken
Bronzegefäß mit afrikanischen Sprinböcken . Bronzegefäß mit afrikanischen Sprinböcken in Reliefform, der Korpus ist dunkel patiniert. Gesamtgewicht ca.: 13 Kg, Maße ca.: H. 33, D.24 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren. Varenr: 4624280 DKK 2.828 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-05-2017 19:00:00 DKK 298
2 Bronzefiguren eines Schwanpaares (2)
2 Bronzefiguren eines Schwanpaares (2). 2 Bronzefiguren eines Schwanpaares, vollplastische Darstellung, dunkel und grün patiniert. Maße ca.: H. 37 cm, L. 24 cm. Gesamtgewicht ca.: 3.9 Kg. Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchspuren.(2) Varenr: 4624288 DKK 2.828 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-05-2017 17:11:23 DKK 335
Atelier Borgila, Becher 925 Sterling Silber, Schweden, 1971
Atelier Borgila, Becher 925 Sterling Silber, Schweden, 1971. Handgeschmiedeter Becher 925 Sterling Silber, Gewicht ca. 225 Gramm, H. ca. 55mm, Ø ca. 93- 94mm, Ø Fuss ca. 42mm, Entwurf und Fertigung per Hand aus einem Stück Atelier Borgila, Stockholm, Schweden, Oberfläche mit sichtbarem Hammerschlag, zusätzliche Wappenplatte mit 3 Kronen. Punzierung ... Varenr: 4635900 DKK 2.605 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 28-05-2017 20:43:00 DKK 298
Atelier Borgila, Becher 925 Sterling Silber, Schweden, 1970
Atelier Borgila, Becher 925 Sterling Silber, Schweden, 1970. Handgeschmiedeter Becher 925 Sterling Silber, Gewicht ca. 228 Gramm, H. ca. 55mm, Ø ca. 93mm, Ø Fuss ca. 45mm, Entwurf und Fertigung per Hand aus einem Stück Atelier Borgila, Stockholm, Schweden, Oberfläche mit sichtbarem Hammerschlag. Punzierung Segelschiff- Punze, Herstellerpunze 'Borgila', ... Varenr: 4635901 DKK 2.605 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 28-05-2017 20:42:00 DKK 298
J.D. Sommer, Bronzefigur einer Dame
J.D. Sommer, Bronzefigur einer Dame. J.D. Sommer, Bronzefigur einer Dame, vollplatische Darstellung auf einer Phlinte, signiert: 'J.D. Sommer', der Korpus ist dunkel patiniert. Maße: H. 22 cm, B.15 cm, T.10 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren. Varenr: 4645565 DKK 2.233 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-05-2017 16:50:00 DKK 1.526
Bronzefigur af en leende buddha, lykkebuddha
Bronzefigur af en leende buddha, lykkebuddha . Bronzefigur af en leende buddha, lykkebuddha. Helplastisk udformning, mørk patineret, den afslappede siddestilling symboliserer sindighed og tilfredshed. Mål ca.: H. 19 cm, L. 23 cm, B. 13 cm. Fremstår i aldersrelateret stand med lette brugsspor. Varenr: 4657370 DKK 2.233 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-05-2017 20:20:00 DKK 298
Chinesische Bronzevase mit organischem Motiv
Chinesische Bronzevase mit organischem Motiv . Chinesische Bronzevase mit organischem Motiv, dunkelbraun und grün patiniert. Maße ca.: H. 27 cm, D. 22 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. Varenr: 4661787 DKK 2.084 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-05-2017 20:20:00 DKK 744
Konvolut 2 Handtaschen/ Klatsch, 875 Silber, Litauen, um 1935
Konvolut 2 Handtaschen/ Klatsch, 875 Silber, Litauen, um 1935. Konvolut, bestehend aus 1x Handtaschen/ Klatsch, 875 Silber, Gewicht ca. 298 Gramm, Maße ca. 17,7 x 8,5 x 2,4cm, florale Gestaltung mit Monogrammwappen, punziert '875' und König, für Litauen und Meisterpunze 'GT', Innenfutter mit deutlichen Gebrauchsspuren, Stockflecken, Risse und 1x Handtaschen/... Varenr: 4666156 DKK 2.047 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 31-05-2017 20:40:00 DKK 298
Et par lampetter af forgyldt bronze, Louis XVI stil.
Et par lampetter af forgyldt bronze, Louis XVI stil.. Et par lampetter af forgyldt bronze, hver med to svungne lysarme, støbt med bladværk, top med vase. 1900-tallet. Louis XVI stil. H. 35 cm. (2). Varenr: 4668859 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-05-2017 19:31:00 DKK 350
Erik Herløv. Obelisk, bestik af stål. (49)
Erik Herløv. Obelisk, bestik af stål. (49). Erik Herløv. Obelisk, bestik af stål, bestående af: 6 gafler, 7 knive, 7 skeer, 6 kageskeer, 6 dessertskeer, 5 frugtknive, 6 kagegafler, 1 sauceske, 1 spatel, 1 servering ske, 1 stor pålægs gaffel, et sæt salatbestik. Fremstår med brugsspor. (49) Varenr: 4653913 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-05-2017 15:17:00 DKK 300
David Marshall design, vase
David Marshall design, vase. David Marshall design, vase af messing og aluminium h.46 cm. Brugsspor, ridser og mærker forekommer. Varenr: 4675370 DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31-05-2017 19:29:00 DKK 325
Konvolut antike Zinnobjekte mit Jugendstil Lampe (3)
Konvolut antike Zinnobjekte mit Jugendstil Lampe (3). Konvolut Zinnobjekte mit Jugendstil Lampe, bestehend aus: Kanne, Becher mit Widmung, datiert 1914, Jugendstil Lampe mit organischem Dekor. Maße ca.: H.27 cm, B. 11-14 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren, Kratzen und kleinen Bestoßungen. (3) Varenr: 4648280 DKK 1.861 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-05-2017 17:00:00 DKK 298
Zigarettendose Studio Del Campo, Bronze, Emaille, Turin, Italien, um 1970
Zigarettendose Studio Del Campo, Bronze, Emaille, Turin, Italien, um 1970. Zigarettendose Studio Del Campo, Bronze, Gewicht ca. 1095 Gramm, reliefierte Oberfläche mit Querelement aus klarem roten Emaille, Maße ca. 95 x 95 x 43mm, abnehmbarer Deckel, Dosenboden bezeichnet 'del campo'. Altersbedingt minimale Gebrauchsspuren, Turin, Italien, um 1970 Varenr: 4635829 DKK 1.637 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 31-05-2017 20:29:00 DKK 298
Kaffepanna
Kaffepanna. KAFFEPANNA, 1800-tal, koppar, gåsbröst, mustaschfäste, höjd exklusive handtag ca 28 cm. Varenr: 4668505 DKK 1.523 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 25-05-2017 21:14:00
Se mere
Ytterfoder
Ytterfoder. YTTERFODER, mässing, 18/1900-tal, med hänklar, höjd 25 diameter 27 cm Varenr: 4671483 DKK 1.523 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-05-2017 10:12:00
Se mere
Harlekin. Bestik af sølvplet (86)
Harlekin. Bestik af sølvplet (86). Harlekin. Bestik af sølvplet bestående af: 12 middagsknive L. 21,5 cm.;12 middagsgafler; 12 middagsskeer; 12 frokostskeer; 12 kagegafler; 12 teskeer; 2 marmeladeskeer; 1 pålægsgaffel; 2 stegegafler; 1 kagekniv; 2 kagespader; 1 oplukker; 2 øser; 2 div. serveringsskeer; 1 saltske. Fremstår med ... Varenr: 4646388 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-05-2017 19:14:00 DKK 400
Just Andersen. Vase af patineret bronze
Just Andersen. Vase af patineret bronze. Just Andersen. Vase af patineret bronze, stemplet i bunden Just A, 3. H. 8,5 cm., B. 17,5 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4659696 DKK 1.500 DK, Kolding, Trianglen 29-05-2017 19:39:00 DKK 350
Bronzeskulpturer i form af to traner (2)
Bronzeskulpturer i form af to traner (2). Skulpturer af patineret bronze i form af to traner. Ene trane repareret på fødderne med skruer. H. 78 og 102 cm. (2) Varenr: 4669915 DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 28-05-2017 20:51:00 DKK 825
 1 2 3  >>