Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  i Bronze, kobber, messing, tin i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Amforavase af bronze
Amforavase af bronze. Bronze, patineret, amfora med hanke, hanke med stiliserede kvindeportrætter i volutterne, på for- og bagsiden er der afbildet græske krigsguder, H. 59 cm, B. 34 cm, D. 24,5 cm. Varenr: 3526431 DKK 4.466 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-09-2014 16:32:00 DKK 2.605
Et par franske kandelabre af bronze, 1800-tallets 2. halvdel (2)
Et par franske kandelabre af bronze, 1800-tallets 2. halvdel (2). Et par franske kandelabre af forgyldt og patineret bronze med fire svungne lysarme og centerpibe, støbt og ciceleret med akantusblade, kanneleret stamme. H. 49 cm. 1800-tallets 2. halvdel. Skævheder, en lysarm er knækket af, en machet mangler. (2) Varenr: 3550829 DKK 3.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-09-2014 19:11:00 DKK 1.000
Samling kobbertøj, Georg Jensen mm. (11)
Samling kobbertøj, Georg Jensen mm. (11). Samling kobbertøj bestående af; Georg Jensen, tre kasseroller, H. 6,5, Ø 9, H. 7, Ø 14 cm med tilhørende låg, samt H. 10, Ø 20 cm. Culinox kasserolle H. 8, Ø 19 cm, samt diverse fransk kobbertøj i form af tre pander Ø 18-23 cm, to sauterpander Ø 20-22 cm, samt kasserolle H. 8, Ø 16 cm. (11) Varenr: 3552120 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 25-09-2014 14:52:00 DKK 1.600
Fransk kirkestage
Fransk kirkestage . Fransk kirkestage af messing prydet med linje af opalineglas, samt blomster. Tre pibehoveder ca. 1900. H. 49 cm. Varenr: 3560909 DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 29-09-2014 15:42:00 DKK 400
Sigvard Bernadotte. Scanline bestik, messing (54)
Sigvard Bernadotte. Scanline bestik, messing (54) . Sigvard Bernadotte 1907-2002. Scanline bestik af massiv messing. Bestående af: 12 middagsknive L. 21 cm 12 middagsskeer L. 18 cm 12 middagsgafler L. 18,5 cm. 12 teskeer L. 13,5 cm, 3 smørreknive L. 14 cm. samt 3 stk. tagtøj. Fremstår med brugsspor. (54) Varenr: 3541333 DKK 1.800 DK, Helsingør, Støberivej 25-09-2014 13:43:26 DKK 375
Nils Fougstedt, Firma Svenskt Tenn, ask, 1928
Nils Fougstedt, Firma Svenskt Tenn, ask, 1928. Nils Fougstedt för Firma Svenskt Tenn. Ask med lock, tenn samt kant i mässing. Lock med ansikte i relief. Höjd 3 cm, längd 12,5 cm, bredd 8 cm. Stämplad med änglastämpeln, B8 (1928), Sankt Erik. Smärre slitage. Varenr: 3561455 DKK 1.621 SE, Stockholm, Slakthusgatan 30-09-2014 19:02:00 DKK 304
Koppartunna
Koppartunna. Koppartunna med lock och handtag. Förtennad inuti. Höjd 70 cm, diameter 52 cm. Bruks och åldersrelaterat slitage. Varenr: 3557555 DKK 1.621 SE, Stockholm, Slakthusgatan 26-09-2014 20:15:00 DKK 466
Bronze: Dørslag samt våbenskjold. (2)
Bronze: Dørslag samt våbenskjold. (2). Dørslag m/ motiv af kvinde samt våbenskjold m/ par løver udført i bronze. Måler hhv. 30 x 24 samt 28 x 38 cm. Dørslaget fremstår m/ mangler. (2) Varenr: 3557614 DKK 1.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29-09-2014 19:30:00 DKK 300
Tennfat samt tallrikar, 1800-tal, England och Lund (8)
Tennfat samt tallrikar, 1800-tal, England och Lund (8). Tennfat samt tallrikar, 1800-tal, England och Lund. Småfaten stämplade England, stora faten Werrenrat Lund, 1884 resp 1860. Diam: 33, 36,5 cm resp 24,5 cm. Samtliga med krok för vägg. Bucklor, slitage, ett stort fat med bristningar på brätte. (8) Varenr: 3550378 DKK 1.215 SE, Malmö, Baltzarsgatan 23-09-2014 18:18:00 DKK 263
WMF, fat, jugend, försilvrade, 2 st
WMF, fat, jugend, försilvrade, 2 st. Würtembergische Metallwaren Fabrik, WMF, två fat med genombruten dekor, det ena med naken kvinna och det andra med sittande flicka och en snigel. Längd 21-28 cm. Jugend, tidigt 1900-tal. Stämplade WMF. Smärre slitage. (2) Varenr: 3561463 DKK 1.215 SE, Stockholm, Slakthusgatan 29-09-2014 18:56:00 DKK 243
Munkpanna, koppar, 1800-tal
Munkpanna, koppar, 1800-tal. Panna för munkar/kakor. Koppar samt smide. Diam 34 cm, längd inkl handtag 63 cm. Mästarstämpel. 1800-tal. Smärre slitage. Varenr: 3561340 DKK 1.215 SE, Stockholm, Slakthusgatan 29-09-2014 16:10:00 DKK 243
En samling kobber, messing og tin(11)
En samling kobber, messing og tin(11). En samling kobber, messing og tin bl.a:To kedler af kobber H. inkl. hanke 20/32 cm. En engelsk stage af messing H. 19 cm. En lysestage til tre lys af messing H. 42,5 cm. En kande af kobber, sidehank af træ, H. 23 cm. Et par lysestager i tin H. 16 cm. Petroleumslampe af majolika, fod af metal. H. ... Varenr: 3554553 DKK 1.200 DK, Kolding, Trianglen 30-09-2014 16:53:00 DKK 300
Dækketallerkener, messing, tre størrelser (30)
Dækketallerkener, messing, tre størrelser (30). Dækketallerkener af messing i tre størrelser: 24 stk. Ø ca. 28 cm., 5 stk. Ø ca. 30 cm. samt enkelt Ø ca. 21 cm. (30) Varenr: 3558189 DKK 1.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-09-2014 19:03:00 DKK 300
Just Andersen m.fl., figur, lågskrin m.m. (5)
Just Andersen m.fl., figur, lågskrin m.m. (5). Just Andersen figur af sandsten i form af jæger med hund, stager af tin og lågskrin af diskometal, dekoreret med hjort samt fad med ophæng af patineret metal, stemplet Nordisk malm nexøsten. Lågskrin fremstår med mindre bule. H. 4 - 25, Ø 39 cm. (5) Varenr: 3557426 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-09-2014 10:01:17 DKK 325
To opsatser til bryllupskager (2)
To opsatser til bryllupskager (2). To opsatser til bryllupskager af pletsølv. Rigt dekoreret. Begge dele stemplet hhv. Gainsborough Silverplated England samt Made in Sheffield, England EPNS.A1. Begge dele fremstår med kragtig gennemslidning på sølvbelægning. (2) Varenr: 3543869 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 24-09-2014 19:59:00 DKK 325
Konvolut Zinngefäße (6)
Konvolut Zinngefäße (6). Konvolut Zinngefäße, besthend aus einem Tablet mit Becher und Vase und einer Dröppelmina mit nachträglich angefertigtem Untergestell aus Messing, Deckel, Kanne und Vase leicht verbeult, Maße Kanne: H. 42 B28 T. 18, Becher: H. 13cm Dm. 7cm, Vase: H. 11cm Dm. 8cm, Tablet: 34,2cm x 24,7cm, ... Varenr: 3492514 DKK 1.117 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-09-2014 19:25:00 DKK 298
Stor skibsklokke af bronze
Stor skibsklokke af bronze. Stor skibsklokke af patineret bronze. H. 27 cm. Varenr: 3551786 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-09-2014 14:55:00 DKK 1.100
Samovar
Samovar. Samovar af messing med diverse stempler. H. 54 B. 26 cm. Fremstår med brugsslitage, reparation, buler, ridser samt skævhed. Varenr: 3552607 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 24-09-2014 14:55:00 DKK 300
Samling køkken kobbertøj (10).
Samling køkken kobbertøj (10).. Samling køkken kobbertøj bestående af diverse primært Franske pander og gryder m.m. Fremstår med brugsspor.(10). Varenr: 3555313 DKK 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 23-09-2014 21:08:36 DKK 950
Ljusstakar, tenn, 1800-tal, 1 par
Ljusstakar, tenn, 1800-tal, 1 par. 2 st ljusstakar i tenn, märkta I. Berglund, Malmö. Höjd 24 cm. Framstår med bucklor, repor. En ljusstake något skev. Två senare ljusmanschetter medföljer. (2) Varenr: 3549897 DKK 810 SE, Stockholm, Slakthusgatan 24-09-2014 20:44:00 DKK 243
Kandelaber
Kandelaber. Kandelaber. Fem ljusarmar, gulmetall. 1800-talets slut. Riklig dekor i relief. Höjd ca 37 cm. Varenr: 3562239 DKK 810 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 29-09-2014 19:50:00 DKK 263
Skibsklokke af messing, 1900-tallet
Skibsklokke af messing, 1900-tallet. Skibsklokke af messing, 1900-tallet. H. 26 cm. Aldersrelateret stand. Varenr: 3562485 DKK 800 DK, Odense, Kratholmvej 29-09-2014 14:59:37 DKK 325
Grete Prytz Kittelsen for Cathrineholm. Lotus gryde og 2 skåle af emaljeret stål. (3)
Grete Prytz Kittelsen for Cathrineholm. Lotus gryde og 2 skåle af emaljeret stål. (3). Grete Prytz Kittelsen 1917-2010 for Cathrineholm. Lotus gryde og 3 skåle af emaljeret stål. Gryde H. 15 cm. Ø. 23 cm. Skåle H. 8,5 cm. Ø. 20 cm. Fremstår med alm. brugsspor, gryde med rustplet i bund. (3) Varenr: 3552241 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 24-09-2014 19:28:00 DKK 800
Pejsesæt samt brændekurv (2)
Pejsesæt samt brændekurv (2). Pejsesæt af messing, best. af ildtang, kulskovl , kost og ildrager samt brændekurv. Pejsesæt H. 75 cm. brændekurv H. 25 cm. Ø. 40 cm. (2) Varenr: 3552308 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 24-09-2014 19:50:00 DKK 325
Par jugend stager, messing, 1900-tallets begyndelse (2)
Par jugend stager, messing, 1900-tallets begyndelse (2). Par jugend stager af messing, hver med tre lysarme. 1900-tallets begyndelse. H. 40 cm. Fremstår med lettere skævheder. (2) Varenr: 3545977 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-09-2014 17:11:00 DKK 300
To indiske elefanter af bronze, 20. årh. (2)
To indiske elefanter af bronze, 20. årh. (2). To indiske elefanter af bronze, 20. årh. H. 24, L. 23-31 cm. (2) Varenr: 3554852 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 25-09-2014 20:22:00 DKK 300
Just Andersen. Opsats af tin
Just Andersen. Opsats af tin . Just Andersen. Opsats af tin på profileret fod gennembrudt stamme. Stemplet Just Andersen, dessin nr. 1189. H. 15 cm. Ø. 27.5 cm. Varenr: 3552337 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 24-09-2014 19:58:00 DKK 375
Skønvirke kaffesæt, tin (3)
Skønvirke kaffesæt, tin (3). Skønvirke kaffesæt, bestående af kaffekande, flødekande samt sukkerskål med korpus af hammerslået tin. 1900-tallets begyndelse. H. 8 - 21 cm. Fremstår med aldersrelateret slitage. (3) Varenr: 3548244 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-09-2014 17:06:08 DKK 300
Flensborgspand af messing med hank af jern, samt rund serveringsbakke af messing. (2).
Flensborgspand af messing med hank af jern, samt rund serveringsbakke af messing. (2).. Flensborgspand af messing med hank af jern, samt rund serveringsbakke af messing.1800-1900-tallet Diam. 42 cm. Diam. 47 cm. (2). Flensborgspand med lodning. Varenr: 3557358 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 25-09-2014 20:27:00 DKK 300
Par kirkestager barokform af patineret messing (2)
Par kirkestager barokform af patineret messing (2). Par kirkestager barokform af patineret messing, af nyere dato H. 37 cm. (2) Varenr: 3556119 DKK 800 DK, Helsingør, Støberivej 24-09-2014 15:13:00 DKK 325
 1 2  >>