Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Bronze, kobber, messing, tin i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Stor skulptur af en kinesisk lykkedrage
Stor skulptur af en kinesisk lykkedrage. Stor skulptur af en kinesisk lykkedrage udført i en bronzelegering. Skulpturen er patineret/stafferet sort og guldfarvet. Figuren kan fungere som vandspyer, der er lagt en ledning indvendigt, der fører frem til munden. Mål ca.: 92 x 90 x 50 cm. Vægt ca. 27,7 kg. Figuren fremstår i ... Varenr: 4547924 DKK 18.581 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-02-2017 21:05:00 DKK 11.149
Vægrelief, indianerhoved, kobber
Vægrelief, indianerhoved, kobber. Vægrelief, indianerhoved, kobber, forestiller et indianerhoved i trekvart profil med detaljeret fjer-hovedprydelse, bemalet i guld, grønt og rødt, L. 53 cm – B. 46 cm – D. 18 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, stedvist farveslitage. Varenr: 4511586 DKK 13.379 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 05-03-2017 19:56:00 DKK 8.919
Bordsuppsats 1800-talets första hälft
Bordsuppsats 1800-talets första hälft. BORDSUPPSATS, 1800-talets första hälft, sannolikt Frankrike, brännförgylld brons, runt postament på tassfötter, knästående putto bärande glasfat, höjd 30,5 cm Varenr: 4576671 DKK 11.789 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 01-03-2017 20:12:00
Se mere
'The seven Buddhas of the past', Kina 1800-1900-tallet
'The seven Buddhas of the past', Kina 1800-1900-tallet. 'The seven Buddhas of the past', lille figur af forgyldt bronze i form af sokkel med skrifttegn og lotustrone med stiliseret træ med 'The seven Buddhas of the past', Kina 1800-1900-tallet eller tidligere. Fremstår med patina, mindre slitage, stammen på træet muligvis repareret ved foden af træet.... Varenr: 4569345 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-02-2017 11:05:00 DKK 5.000
Edouard-Marcel Sandoz, bronze lapin assis - siddende kanin
Edouard-Marcel Sandoz, bronze lapin assis - siddende kanin. Edouard-Marcel Sandoz 1881-1971, bronze, Lapin assis - siddende kanin sign. ED. M. Sandoz, Susse Frs Edrt Paris. Med bronzestøbemærke,. H. 5 cm 5 x 3,5 cm Varenr: 4566237 DKK 8.000 DK, Helsingør, Støberivej 24-02-2017 20:15:00 DKK 1.600
Lysestager og spejl, bronze, omkring 1870 (3)
Lysestager og spejl, bronze, omkring 1870 (3). Par lysestager og spejl, bronze, omkring 1870, lysestagekonstruktion af bronze på svungen, floralt udformet volutfod, seks arme med gennembrudte rocailler, i midten en ekstra let forhøjet lysestage. Mål: H. 59 cm, Ø ca. 30 cm. Lysestagerne fremstår stedvist bøjet. Et spejl / bordspejl, ... Varenr: 4456830 DKK 6.318 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-02-2017 19:45:00 DKK 4.460
Portrætbuste, Jacques Brel, bronze
Portrætbuste, Jacques Brel, bronze. Portrætbuste 'Jacques Brel', bronze, mørkt patineret, monteret på kvadratisk sokkel, med indridset titel 'Jacques Brel' på bagsiden, H. 36 cm. Varenr: 4425792 DKK 5.946 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-02-2017 20:30:00 DKK 4.460
Bestik af messing med montering af palisander, bestående af 88 dele.
Bestik af messing med montering af palisander, bestående af 88 dele.. Bestik af messing med montering af palisander, bestående af 21 gafler L. 19 cm, 24 spiseskeer L. 19 cm. 23 kvive L. 21 cm, 20 kaffeskeer L. 15,5 cm. ialt 88 dele. Varenr: 4568256 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-02-2017 19:01:00 DKK 1.150
Antike Aufsatzschale aus Bronze und Marmor
Antike Aufsatzschale aus Bronze und Marmor . Antike Aufsatzschale gefertigt aus Bronze und Marmor. Korpus mit Voluten auf rundem Fuß, teilweise patiniert und durchbrochen gearbeitet. Maße ca.: D. 27 cm, H. 16 cm. Altersgemäßer Zustand. Varenr: 4557129 DKK 2.973 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 23-02-2017 20:45:00 DKK 1.858
Punschkantin, nysilver, empirstil, 1900-talets första hälft.
Punschkantin, nysilver, empirstil, 1900-talets första hälft.. Punschkantin, nysilver, empirstil, 1900-talets första hälft. Tunna med lejonmaskaroner, på fyra ben. Bottenplatta på kulfötter. Höjd ca 42 cm, längd ca 39 cm och bredd ca 24 cm. Bruksslitage. Smärre stötskador och anlöpningar. Putsskador. Brännare saknas. Varenr: 4561679 DKK 2.358 SE, Malmö, Baltzarsgatan 28-02-2017 20:27:00 DKK 1.572
Krucifix mässing emalj
Krucifix mässing emalj. KRUCIFIX, omkring 1900, Ryssland, mässing samt emaljdekor, höjd ca 25 cm Varenr: 4576685 DKK 2.358 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 01-03-2017 20:42:00
Se mere
Par stager af marmor og forgyldt bronze (2)
Par stager af marmor og forgyldt bronze (2). Par stager af marmor og forgyldt bronze, vendbare top, udsmykket med bukke og blomster. H. 21 cm. Ene stage lidt skæv. Fremstår med brugsspor. (2) Varenr: 4570107 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-02-2017 18:45:00 DKK 1.050
Samling Just Andersen dele af bronze, diskometal og tin (9)
Samling Just Andersen dele af bronze, diskometal og tin (9). Just Andersen. Dele af diskometal: bordlampe nr. 140, skrin nr. 1604, tændstikholder nr. 1627, askebæger nr. 29, blæksuger nr. 37, pennebakke nr. 1788 - fremstår med skade. Dele af bronze: bæger nr. 1885, askebæger nr. 1394. Bæger af tin nr. 497. Fremstår med brugsspor, delvis afslidt ... Varenr: 4573946 DKK 2.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 01-03-2017 19:47:00 DKK 475
David Marshall. Ni-armet lyestage af aluminium og messing
David Marshall. Ni-armet lyestage af aluminium og messing. David Marshall. Ni-armet lyestage af aluminium og messing. H. 35, B. 36 cm. Fremstår med alm. brugsspor. Varenr: 4568308 DKK 2.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 22-02-2017 19:12:00 DKK 775
Golvkandelabrar. Gjutjärn (2)
Golvkandelabrar. Gjutjärn (2). Ett par golvkandelabrar i gjutjärn. Fyra stycken ljushållare. Figurin dekor. Höjd: ca 76 cm, diameter: ca 37 cm. Varenr: 4568855

DKK 1.965 SE, Malmö, Baltzarsgatan 26-02-2017 20:40:00 DKK 1.179
2 Kerzenleuchter im Stil des Historismus (2)
2 Kerzenleuchter im Stil des Historismus (2) . 2 Kerzenleuchter im Stil des Historismus, versilbert. Der Korpus ist verziert mit Amoretten, Blattranken und Glockenblumen, der Fuß in Volutenform, teilweise angelaufen. Maße ca.: H. 59 cm, D. 12 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren. (Eine Spitze wurde abgebrochen). (2) Varenr: 4570506 DKK 1.858 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 23-02-2017 16:48:32 DKK 1.115
Kolossal cirkulær orientalsk bakke af metal
Kolossal cirkulær orientalsk bakke af metal. Kolossal cirkulær orientalsk bakke af metal, rigt dekoreret med centralt haremsmotiv med danserinde omgivet af rand af hoffolk, hersker samt tilbedere. Gennembrudt rand med blomstermotiv. Ø. 97 cm. Fremstår med patina, let rust, rand med ujævnheder. Varenr: 4557812 DKK 1.800 DK, Helsingør, Støberivej 23-02-2017 17:32:00 DKK 475
Großes ovales Tablett, Eisenblech, schwarz mit Malerei
Großes ovales Tablett, Eisenblech, schwarz mit Malerei . Großes Tablett, Eisenblech, 19. Jahrhundert, schwarz mit Malerei, ovale Form mit schräg gestellter Wandung, Wulstrand und seitlich durchbrochenen Handhaben, schwarzer Fond, Spiegel mit Blütenmalerei in Weiß und Rosa sowie goldfarbener Palmetten- und Blütenornamentik, Goldrand, 76 x 55 cm. ... Varenr: 4498223 DKK 1.635 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 28-02-2017 19:19:00 DKK 520
Konvolut Messerbänckchen, Zinkspritzguss, Deutschland, um 1900 (6)
Konvolut Messerbänckchen, Zinkspritzguss, Deutschland, um 1900 (6). Konvolut Messerbänckchen, Zinkspritzguss, Gewicht insg. ca. 410 Gramm, vollplastische Darstellung 2 Füchse, 2 Hasen, 1 Hund und 1 Katze. L. ca. 9cm, H. ca. 3,5cm. Altersbedingter Zustand, 1 Hase mit 2 abgebrochenen Pfoten, Deutschland, um 1900 (6) Varenr: 4556408 DKK 1.635 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 28-02-2017 18:02:00 DKK 892
Ljusstakar i brons
Ljusstakar i brons. LJUSSTAKAR, 1 par, brons, barockstil, höjd ca 29 cm. Proveniens: Rashammar Varenr: 4572699 DKK 1.572 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-02-2017 18:27:00
Se mere
Vägglampetter
Vägglampetter. VÄGGLAMPETTER, 1 par, tidigt 1900-tal, mässing med fästen i trä, höjd ca 23, djup (med träplattan) 26 cm Varenr: 4573153 DKK 1.572 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-02-2017 18:18:00
Se mere
Golvljusstake i mässing
Golvljusstake i mässing. GOLVLJUSSTAKE, mässing, barockstil, höjd ca 79 cm. . Proveniens: Rashammar Varenr: 4572618 DKK 1.572 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-02-2017 14:24:00
Se mere
Kalendersnurra Frankrike
Kalendersnurra Frankrike. KALENDERSNURRA, 1800-talets mitt, Frankrike, brons, med termometer, höjd 21 cm Varenr: 4576675 DKK 1.572 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 01-03-2017 20:20:00
Se mere
Ljusstakar i Louis XV-stil
Ljusstakar i Louis XV-stil. LJUSSTAKAR, 1 par, brons, Louis XV-stil, höjd ca 25 cm. . Proveniens: Rashammar Varenr: 4572737 DKK 1.179 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-02-2017 19:54:00
Se mere
Ljusstakar skrivställ mm Ystad Brons
Ljusstakar skrivställ mm Ystad Brons. LJUSSTAKAR, 1 par, VAS, SKRIVSTÄLL med bläckhorn, BREVPRESS, Ystad Brons, patinerad brons, ljusstakarnas höjd 9 cm Varenr: 4572587 DKK 1.179 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-02-2017 12:51:00
Se mere
 Scanline og andre,  bestik af messing (51)
Scanline og andre, bestik af messing (51). Scanline og andre, bestik af messing bestående af 19 teeskeer L. 14 cm, 6 små gafler L. 14 cm, 6 smør knive L. 14,5 cm, 6 små knive L. 16 cm. 6 små skeer L.13,5 cm. 1 forskæresæt L. 27,5 cm. 1 serveringsske L. 21 cm. 2 serveringssker L. 26 cm. 1 serveringsske L. 23 cm. 2 ... Varenr: 4568260 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-02-2017 12:32:00 DKK 525
Samling kobber effekter. (33)
Samling kobber effekter. (33). En samling køkkentøj af kobber bestående af: gryder, kedler, pander, kander, skåle, fade, vægplatter mm. Enkelte dele af hammerslået kobber. H. 7-28,5 cm. I alt ca. 33 dele. Fremstår med aldersrelateret brugsspor samt patina. Varenr: 4569732 DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-02-2017 20:12:00 DKK 300
Just Andersen m.m. Samling bæger, fade m.m., disko og tin (9)
Just Andersen m.m. Samling bæger, fade m.m., disko og tin (9). Just Andersen (1884-1943) m.m. Samling bæger, fade m.m., diskometal / bronze og tin, nr. 2655, 2698, 2571, 2204 / 14, 2319, 1772, LB 1816, D4. Samt stage af bronze m/ stempel. H, 3-14 cm & L. 19-28 cm. Brugsspor. (9) Varenr: 4570076 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 27-02-2017 19:44:00 DKK 300
Næstved-stager af messing, 1800-tallet (2)
Næstved-stager af messing, 1800-tallet (2). Næstved-stager af messing, 19. årh., H. 11-12 cm. Brugsspor. (2) Varenr: 4570078 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 27-02-2017 19:43:00 DKK 300
Par Margrethe stager (2)
Par Margrethe stager (2) . Par Margrethe stager belagt med 24 kt. guld. Mærket i bunden: Queen Margrete made in Denmark, hand work, Hvil og CO. Stege. H. 22,5 cm. Varenr: 4574719 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-02-2017 14:31:04 DKK 300
 1 2 3  >>