Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Bronze, kobber, messing, tin i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
James Pradier, 'L'Ange-Gardien', neoklassicistisk bronzefigur
James Pradier, 'L'Ange-Gardien', neoklassicistisk bronzefigur . James Pradier (1790-1852), 'L'Ange-Gardien'. Neoklassicistisk bronzefigur af skytsengel med sovende barn, signeret på sokelen 'Pradier Sculptur' Mål ca.: H.36 cm, B. 26 cm, Vægt ca.: 11 kg. Varenr: 4267079 DKK 44.777 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-05-2016 22:00:00 DKK 29.851
Ernst Moritz Geyger, bronzeskulptur af bueskytte
Ernst Moritz Geyger, bronzeskulptur af bueskytte. Ernst Moritz Geyger (1861-1941), 'Bogenschütze'. patineret bronze. Signeret på soklen 'E.M. Geyger'. fec. Støbestempel 'Akt-Ges: vorm: H. Gladbeck u. Sohn. Berlin - Friedrichshagen' på siden. pilespidsen og buestrengen mangler. Mål ca.: H. 56 cm, vægt ca. 6 kg. Fremstår i aldersrelateret ... Varenr: 4271370 DKK 18.657 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 27-05-2016 19:30:00 DKK 14.926
Vas WMF
Vas WMF. WÜRTEMBERGISCHE METALLWAREN FABRIK, vas med hänklar, Tyskland, jugend, polerat tenn med blå glasinsats, dekor av kvinnofigurer, stämplad WMF samt B 1/0 samt OX, höjd ca 36,5 cm. Historik: Inköpt i London Varenr: 4288202 DKK 8.050 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 03-06-2016 19:24:00
Se mere
Støbejernsfigur, USA, omkring 1950
Støbejernsfigur, USA, omkring 1950. Portindkørselslampe/figur med lampe, støbejern, USA, omkring 1950, kvadratisk sokkel, hvorpå der står en mandefigur af afroamerikansk oprindelse iklædt uniform bestående af hvidt sæt tøj med rød vest og kasket, han har venstre hånd stukket ned i bukselommen, i højre hånd holder han en ring med en... Varenr: 4242365 DKK 5.970 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 31-05-2016 19:30:00 DKK 2.985
Et par Napoleon d.III lysestager af bronze (2)
Et par Napoleon d.III lysestager af bronze (2). Et par Napoleon d.III lysestager af forgyldt og patineret bronze, hver med siddende figur i form af henholdsvis pige og dreng med lysholdere. Ca.1860. H.37 cm. Lyspiber mangler øverst (eller anden montering) samt én manglende skrue. Varenr: 4281177 DKK 4.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-05-2016 19:50:00 DKK 2.300
Kinesisk figur af en vandbærer, messing bronzeret
Kinesisk figur af en vandbærer, messing bronzeret . Kinesisk figur af en vandbærer, stående på lotuspiedestal, messing bronzeret, solid og kraftig udførelse, kan bruges som blomsterampel. Mål ca.: H. 100 cm, B. 60 cm, D. 29 cm. Varenr: 4248687 DKK 4.478 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 27-05-2016 16:36:00 DKK 2.985
Lysestage, forsølvet metal
Lysestage, forsølvet metal. Lysestage, forsølvet messing, konstruktion i to trin med fem runde forarbejdede arme på en heksagonal fod, lineært profileret, H. 38 cm, B. 40 cm, fremstår med aldersbetingede brugsspor, forsølvningen er stærkt slidt. Varenr: 4258359 DKK 4.478 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 31-05-2016 18:20:00 DKK 2.612
Väggapplicker Louis seize-stil
Väggapplicker Louis seize-stil. VÄGGAPPLICKER, 1 par, omkring 1900, Louis seize-stil, förgylld brons, för två ljus vardera, höjd 45 cm Varenr: 4279094 DKK 4.025 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-05-2016 10:36:00
Se mere
Ljusstakar
Ljusstakar. LJUSSTAKAR, 1 par, brons, empirestil, höjd ca 27 cm Varenr: 4279161 DKK 2.818 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-05-2016 15:44:00
Se mere
Polaris, Scanpan m.fl. Samling gryder af kobber (14)
Polaris, Scanpan m.fl. Samling gryder af kobber (14). Polaris, Scanpan m.fl. Samling gryder af kobber bestående af: 4 sautepander L. 36-52 cm., 2 gryder Ø 20-36 cm., 1 kasserolle L. 32 cm. samt 7 små kasseroller / smørgryder L. 16-36 cm. Brugsspor. (14) Varenr: 4282879 DKK 2.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 02-06-2016 19:40:00 DKK 525
Tinos. Skål af bronze
Tinos. Skål af bronze. Tinos. Skål af massiv bronze med kanneleret korpus. Stemplet Tinos Bronze, Made in Denmark. H. 8, Ø 22 cm. Fremstår med patina. Varenr: 4282574 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 31-05-2016 13:58:00 DKK 450
Tysk tin stob, 1700-tallet
Tysk tin stob, 1700-tallet. Tysk tin stob, gæk iform af kerub, mestermærker, 1700-tallet. H. 34 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Varenr: 4281757 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 31-05-2016 10:13:00 DKK 350
Oval rococo glaskøler af messing, 1700-tallet
Oval rococo glaskøler af messing, 1700-tallet . Oval rococo glaskøler af messing, med tunget kant og to bladformede hanke. 1700-tallet. H. 12, L. 34, B. 19,5 cm.Gentofte samlingen, samlet af Poul Claudius Andersen (1893-1943) og konsul Henry V. Boye (1896-1974) i mellemkrigstiden 1920 til 1940.Varen er en del af Lauritz.coms elegante og ... Varenr: 4285597 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 01-06-2016 19:27:00 DKK 400
Ljusstakar 1800-tal
Ljusstakar 1800-tal. LJUSSTAKAR, 1 par, 1800-talets början, mässing, mellaneuropa, fot med dekor av akantusblad, höjd 27 cm Varenr: 4280724 DKK 2.415 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-05-2016 21:46:00
Se mere
Ljusstakar i tenn Martin Artedius Norrköping 1800
Ljusstakar i tenn Martin Artedius Norrköping 1800. LJUSSTAKAR, 1 par, tenn, sengustavianska, märkta Martin Artedius Norrköping 1800 (mästare 1800-1808), höjd 31 cm Varenr: 4284901 DKK 2.415 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 01-06-2016 14:24:00
Se mere
Altarleuchter (2)
Altarleuchter (2). Große Altarleuchter aus Messing gefertigt. Maße ca.: H. 60 cm, D. 20 cm. (2) Varenr: 4249231 DKK 2.239 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-05-2016 15:49:00 DKK 1.791
Kopparkittel 1800-tal
Kopparkittel 1800-tal. KOPPARKITTEL, 1800-tal, benställning i järn, höjd 44, diameter 62 cm Varenr: 4279117 DKK 2.013 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-05-2016 12:24:00
Se mere
Ljusstakar
Ljusstakar. SKULTUNA, ljusstakar, 1 par, 1800-talets slut, barockstil, mässing samt svärtat trä, No 62, på kulfötter, höjd 31 cm Varenr: 4280722 DKK 2.013 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-05-2016 21:42:00
Se mere
Sigvard Bernadotte. Scanline bestik (73)
Sigvard Bernadotte. Scanline bestik (73) . Sigvard Bernadotte. Scanline bestik bestående af 14 middagsknive L. 21 cm. 17 middagsgafler L. 19 cm., 7 middagsskeer L. 19 cm., 9 dessertskeer L. 17,5 cm., 6 frokostknive L. 19 cm., 4 gafler 18,5 cm., 6 teskeer L. 13 cm. 3 knive L. 19, cm. 4 lange dessertskeer L. 20 cm. 1 dessertkniv, 1 ... Varenr: 4281485 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 02-06-2016 19:27:00 DKK 600
Krögarhuset, Culinox. Samling køkken kobbertøj med ophængsstang (7 + 1)
Krögarhuset, Culinox. Samling køkken kobbertøj med ophængsstang (7 + 1). Krögarhuset, Culinox. Samling køkken kobbertøj med ophængningsstang og kroge, bestående af gryde, 3 kasseroller og 3 pander samt løst låg (7 + 1) Varenr: 4272565 DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 30-05-2016 19:42:00 DKK 950
Tysk lågkrus af tin
Tysk lågkrus af tin . Stort tysk lågkrus af tin, ustemplet, med inskription 'Vivat s leben die Schumacher' og på låg ejerinitialer og 1843. 1800-tallet. H. 26 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Varenr: 4281738 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-05-2016 14:52:55 DKK 325
Samling af bl.a. beslag, greb af messing (75)
Samling af bl.a. beslag, greb af messing (75). Messingdele bestående af bl.a. greb, beslag, hjul, vægstager. Brugsspor. (75) Varenr: 4282133 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-05-2016 19:00:00 DKK 300
Bronze Buddha Ganesha
Bronze Buddha Ganesha . Hinduistischer Bronze Buddha Ganesha. Ganesha ist ein gutmütige Gottheit der als Beschützer und Glücksbringer im Hinduismus verehrt wird. Diese Bronze zeigt Ihn sitzend auf einer Ratte die als Symbol der Weisheit gilt. Die Handstellungen (Mudras) bedeutet "Fürchte dich nicht!". Maße ca.: H. ... Varenr: 4249206 DKK 1.716 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 31-05-2016 17:34:00 DKK 1.306
Orthodoxes Bronzekreuz, Russland, 19 Jh.
Orthodoxes Bronzekreuz, Russland, 19 Jh. . Orthodoxes Bronzekreuz, Russland, oben Gottvater mit zwei Engeln, auf den Mittelbalken die Sonne und der Mond, unten der Totenschädel von Adam, Rückseite mit dem Gebetstext, Maße ca.: 17 cm x 33 cm, Gewicht ca.: 1 kg. Varenr: 4267077 DKK 1.642 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 31-05-2016 18:55:00 DKK 1.119
Bronzerelief, Wirtshausszene, Kamindeko
Bronzerelief, Wirtshausszene, Kamindeko . Reliefbild aus Bronze mit Darstellung einer Wirtshausszene, unsigniert, Maße ca.: H. 46,5 cm, B. 70 cm. Varenr: 4221457 DKK 1.642 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 27-05-2016 12:45:04 DKK 746
Firma Svenskt Tenn. Ask med lock
Firma Svenskt Tenn. Ask med lock. Firma Svenskt Tenn. Ask med lock, tenn, dekor i relief, invändigt klädd med sammet. C8=1929. 15x8,5x3,5 cm. Slitage, märken. Varenr: 4257304 DKK 1.610 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 28-05-2016 18:10:00 DKK 1.208
Vas Pierre Forsell för Skultuna
Vas Pierre Forsell för Skultuna. PIERRE FORSELL, vas, mässing, Skultuna, märkt SKULTUNA 1607 P Forssell SWEDEN, i form av krona, höjd 25 cm Varenr: 4280510 DKK 1.610 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-05-2016 10:33:00
Se mere
Skrin tenn Svenskt Tenn
Skrin tenn Svenskt Tenn. FIRMA SVENSKT TENN, skrin, tenn, Stockholm 1948, höjd 4 cm, 15x8 cm Varenr: 4280645 DKK 1.610 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-05-2016 19:08:00
Se mere
Eldhundar
Eldhundar . ELDHUNDAR, 1 par, 18/1900-tal, smide, längd ca 47 cm Varenr: 4281050 DKK 1.610 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 30-05-2016 18:52:00
Se mere
Bronsgryta
Bronsgryta. GRYTA, brons, 1700-tal, med hänklar, märkt Rakel Nilsdotter, diameter 19 cm Varenr: 4288069 DKK 1.610 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 03-06-2016 10:32:00
Se mere
 1 2 3  >>