Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Bronze, kobber, messing, tin i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Georg Jensen. Bernadotte bestik af sterlingsølv (36).
Georg Jensen. Bernadotte bestik af sterlingsølv (36).. 'Bernadotte' bestik tegnet af Sigvard Bernadotte i 1939, udført hos Georg Jensen af sterlingsølv efter 1945. Bestående af : 6 middagsskeer (L. 19,7 cm.), 12 dessertskeer ( L. 18,5 cm.), 12 middagsgafler (L. 19,1 cm.) 6 dele diverse serveringsbestik. Samlet vægt på rent sølv ca. 2165 gr., vægt på... Varenr: 4692330 DKK 14.000 DK, Herning, Engdahlsvej 28-06-2017 20:17:00 DKK 3.100
Vægrelief, massiv bronze, Faun med fløjte, H. 60 cm, år 1911.
Vægrelief, massiv bronze, Faun med fløjte, H. 60 cm, år 1911.. Vægrelief af massiv bronze med fløjtespillende faun, bladværk samt initialerne LP indstøbt. Signeret T. H. 1911. Støbt hos Rasmussen, København. Vægt ca. 7,2 kg. Monteret med 'øje' for ophæng. Højde ca. 60 cm, Bredde ca. 30 cm. Varenr: 4690252 DKK 12.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29-06-2017 20:55:00 DKK 325
Johann Seutter, sølvbæger, 750 sølv, Augsburg, omkring 1660
Johann Seutter, sølvbæger, 750 sølv, Augsburg, omkring 1660. Johann Seutter, sølvbæger/slangeskindsbæger, 750 sølv, vægt ca. 159 gram, H. ca. 97 mm, Ø på kanten ca. 76,5 mm, fod ca. 62 mm, stemplet med pinjekogle for Augsburg, mestermærke Johann Seutter og tremulerstik. Fremstår med svage, aldersbetingede brugsspor, svage buler, Augsburg, omkring 1660. Varenr: 4635835 DKK 11.898 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 29-06-2017 19:22:00 DKK 1.227
'Dante', bronzefigur, støbt skulptur
'Dante', bronzefigur, støbt skulptur. 'Dante', bronzefigur, støbt skulptur, signeret 'Rolland Fondeur Paris L.', mål: H. 52,5 cm, Ø sokkel 15 cm, med stempel på undersiden fra støberiet 'H. Vissac Ciseleur Paris', fremstår med brugsspor, slitagespor, afslag, ridser, urenheder. Varenr: 4689635 DKK 5.577 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-06-2017 18:00:00 DKK 409
Ljusstakar 1800-tal
Ljusstakar 1800-tal. LJUSSTAKAR, 1 par, förgylld brons och vit marmor, Louis Seize-stil, 1800-tal, putti som ljushållare, höjd ca 32, bottenplattans diameter ca 9 cm . . PROVENIENS: J Gunnar Schönmeyer (1882-1954). Skador: Ena ljusstaken något böjd, lagning på ena sockeln, mindre nagg, bruks och åldersrealterat slitage Varenr: 4699555 DKK 3.059 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-06-2017 14:10:00
Se mere
Prunkschale mit Bergkristall und Achatverzierung
Prunkschale mit Bergkristall und Achatverzierung. Prunkschale mit Bergkristall und Achat Verzierung, klassizisierende Form auf rundem Fuß, der Korpus gefertigt aus Messing, gold patiniert mit Flechtwerkverzierung. Maße ca.: D. 25 cm, H. 10 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren. Varenr: 4637256 DKK 2.975 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-06-2017 17:55:07 DKK 1.859
Alte Kaminplatte aus Gusseisen mit zwei Puttos
Alte Kaminplatte aus Gusseisen mit zwei Puttos . Alte Kaminplatte aus Gusseisen mit zwei Puttos. Dunkel patiniert Maße: H. 77 B. 49 Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren und Bestoßungen. Varenr: 4581889 DKK 2.826 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-06-2017 17:39:49 DKK 297
Atelier Borgila, Becher 925 Sterling Silber, Schweden, 1971
Atelier Borgila, Becher 925 Sterling Silber, Schweden, 1971. Handgeschmiedeter Becher 925 Sterling Silber, Gewicht ca. 225 Gramm, H. ca. 55mm, Ø ca. 93- 94mm, Ø Fuss ca. 42mm, Entwurf und Fertigung per Hand aus einem Stück Atelier Borgila, Stockholm, Schweden, Oberfläche mit sichtbarem Hammerschlag, zusätzliche Wappenplatte mit 3 Kronen. Punzierung ... Varenr: 4635900 DKK 2.603 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 29-06-2017 19:22:00 DKK 372
Atelier Borgila, Becher 925 Sterling Silber, Schweden, 1970
Atelier Borgila, Becher 925 Sterling Silber, Schweden, 1970. Handgeschmiedeter Becher 925 Sterling Silber, Gewicht ca. 228 Gramm, H. ca. 55mm, Ø ca. 93mm, Ø Fuss ca. 45mm, Entwurf und Fertigung per Hand aus einem Stück Atelier Borgila, Stockholm, Schweden, Oberfläche mit sichtbarem Hammerschlag. Punzierung Segelschiff- Punze, Herstellerpunze 'Borgila', ... Varenr: 4635901 DKK 2.603 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 29-06-2017 19:53:00 DKK 297
Georg Jensen, Culinox m.fl. Samling gryder og pander af kobber (12)
Georg Jensen, Culinox m.fl. Samling gryder og pander af kobber (12). Georg Jensen, Culinox m.fl. Samling gryder og pander af kobber bestående af: 2 gryder Ø 27-28 cm, 3 pander L. 43-47 cm, 2 kasseroller L. 28-38 cm, 1 sautepande med låg L. 52 cm, 1 fiskefad L. 44 cm samt 3 små smørgryder L. 16-22 cm. Små brugsspor. (12) Varenr: 4698419 DKK 2.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-06-2017 19:52:00 DKK 3.800
Et par regence stager og strygejern af messing, 1700-1800-tallet (3)
Et par regence stager og strygejern af messing, 1700-1800-tallet (3). Et par regence stager og strygejern af messing, stagerne stemplede med mestermærke, med balusterformet stamme på ligeknækket, ovalt fodstykke, 1700-tallet, H. 16 cm., strygejernet med hank af træ, 1800-tallet, L. 14,5 cm. Fremstår med patina, strygejern med pletter og tørrevne i hank. (3) Varenr: 4699178 DKK 2.500 DK, Vejle, Dandyvej 26-06-2017 20:22:00 DKK 550
Schwanfigur aus Bronze
Schwanfigur aus Bronze. Schwanfigur aus Bronze, vollplastische Darstellung, braun patiniert. Maße ca.: L. 44 cm, H.30 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren und kleinen Bestoßungen. Varenr: 4679591 DKK 2.231 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-06-2017 13:33:00 DKK 297
Chinesische Bronzevase mit organischem Motiv
Chinesische Bronzevase mit organischem Motiv . Chinesische Bronzevase mit organischem Motiv, dunkelbraun und grün patiniert. Maße ca.: H. 27 cm, D. 22 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. Varenr: 4661787 DKK 2.082 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-06-2017 19:31:00 DKK 744
F. Barbedienne. Par stager af patineret bronze, Frankrig 1860-1880 (2)
F. Barbedienne. Par stager af patineret bronze, Frankrig 1860-1880 (2). F. Barbedienne. Par stager af patineret bronze i form af karyatider på gennembrudt fodstykke, Frankrig 1860-1880. H. 27,5 cm (2) Varenr: 4701097 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-06-2017 14:46:00 DKK 550
Et par lampetter af forgyldt messing, Louis XVI stil.
Et par lampetter af forgyldt messing, Louis XVI stil.. Et par lampetter af forgyldt messing, hver med to svungne lysarme, støbt med bladværk, top med vase. 1900-tallet. Louis XVI stil. H. 35 cm. (2). Varenr: 4703353 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 28-06-2017 19:27:00 DKK 375
Just Andersen. Jardiniere af patineret diskometal. Dessin 164
Just Andersen. Jardiniere af patineret diskometal. Dessin 164 . Just Andersen. Jardiniere af patineret diskometal med gennembrudt fodstykke. Dessin 164. H. 14 L. 30 B. 20 cm . Fremstår med småridser. Varenr: 4705216 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-06-2017 20:15:00 DKK 300
Kastruller
Kastruller. KRÖGARHUSET, kastruller och stekpannor, 5 st., koppar, förtennade insidor, diameter ca 15-27 cm Varenr: 4699578 DKK 1.912 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 25-06-2017 16:15:00
Se mere
Zigarettendose Studio Del Campo, Emaille, Turin, Italien, um 1970
Zigarettendose Studio Del Campo, Emaille, Turin, Italien, um 1970. Zigarettendose Studio Del Campo, Dose Kupferrotguss, emailliert und versilbert und abnehmbarer Deckel aus Messing, versilbert, Gewicht insg. ca. 550 Gramm, Deckel mit reliefierter Oberfläche, Dose mit klarem, blauen Emaille mit dunkelblauen Streifen auf versilbertem Grund. Maße: H. ca. 96mm, Ø ... Varenr: 4635828 DKK 1.859 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 29-06-2017 19:40:00 DKK 297
Konvolut antike Zinnobjekte mit Jugendstil Lampe (3)
Konvolut antike Zinnobjekte mit Jugendstil Lampe (3). Konvolut Zinnobjekte mit Jugendstil Lampe, bestehend aus: Kanne, Becher mit Widmung, datiert 1914, Jugendstil Lampe mit organischem Dekor. Maße ca.: H.27 cm, B. 11-14 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren, Kratzen und kleinen Bestoßungen. (3) Varenr: 4648280 DKK 1.859 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-06-2017 21:01:00 DKK 297
Schale aus Atelier 'Jesch Austria'
Schale aus Atelier 'Jesch Austria' . Schale aus Atelier 'Jesch Austria' gefertigt aus Bronze, versilbert, unterseitig punziert: 'Atelier Jesch Austria'. Maße ca.: D. 29 cm. Gesamtgewicht ca.: 1,9 Kg. Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchsspuren. Varenr: 4673679 DKK 1.859 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-06-2017 12:05:19 DKK 297
2 Pferdefiguren aus Bronze (2)
2 Pferdefiguren aus Bronze (2). 2 Pferdefiguren aus Bronze, vollplastische Darstellung, hell und dunkelbraun patiniert. Gesamtgewicht ca.: 7,5 Kg. Maße ca.: L.30 cm, H.32 cm, T.17 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.(2) Varenr: 4679546 DKK 1.859 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-06-2017 17:28:11 DKK 297
Pulverhorn / Pulverflasche, England, versilbert
Pulverhorn / Pulverflasche, England, versilbert . Pulverflasche, Pulverhorn zur Aufbewahrung von Schießpulver, England, wohl erste Hälfte des 20. Jahrhunderts, G. & J. W. Hawksley, versilbert, mit relifiertem Hirschdekor, L: ca. 207 mm, B: ca. 90 mm, T: ca. 40 mm, leichte altersbedingte Gebrauchsspuren. Varenr: 4668021 DKK 1.636 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-06-2017 20:25:00 DKK 297
Vase, Krug / Gefäß, Kupfer, 1950er Jahre
Vase, Krug / Gefäß, Kupfer, 1950er Jahre. Große Vase, Krug / Gefäß aus Kupfer, 1950er Jahre, bauchige Konstruktion mit konisch zulaufendem Ausguss und schwanenhalsförmigem Henkel, H.53 cm - D.30 cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partiell kleine Kratzer. Varenr: 4693486 DKK 1.636 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-06-2017 20:35:00 DKK 297
Charles Perron kannor
Charles Perron kannor. CHARLES THEODORE PERRON (1862-1934), kannor, 1 par, brons och vitmetall, signerade, dekorerade med kvinnofigurer och bladslingor, höjd ca 25 cm Varenr: 4699526 DKK 1.530 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-06-2017 11:20:00
Se mere
Kopparkärl
Kopparkärl. KOPPARKÄRL, 2 st, omgjorda till blomlådor, med kranar i mässing, senare benställningar, höjd ca 62, 50x24, höjd 62, ca 15x62 Varenr: 4701206 DKK 1.530 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-06-2017 16:48:00
Se mere
Usubata, japansk blomster Ikebana vase ca 1900
Usubata, japansk blomster Ikebana vase ca 1900. Usubata, Ikebana vase af patineret metal med indsætbakke. Omkring 1900. Japansk motiv med båd ved strandkant ved bergby. H, 23-25 cm. Fremstår med ridser og mærker på patinering. Varenr: 4675268 DKK 1.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 29-06-2017 19:43:00 DKK 300
Opsats og par stager, bronze / messing, 1900-tallet (3)
Opsats og par stager, bronze / messing, 1900-tallet (3). Opsats og par stager af bronze / messing, sokkel af marmor, 20. Årh., H. 16-21 cm, Ø 30 cm. Fremstår m/ brugsspor bl.a. mrk. i skål. (3) Varenr: 4696600 DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 25-06-2017 20:16:00 DKK 325
Kannelierte Amphore aus Gusseisen
Kannelierte Amphore aus Gusseisen . Kannelierte Amphore gefertigt aus Gusseisen auf quadratischem Fuß, dunkel patiniert. Maße ca.: H. 47 cm, D. 35 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren. (Lippenrand leicht bestoßen). Varenr: 4624508 DKK 1.487 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-06-2017 17:41:49 DKK 297
2 indische Metall-Gefäße (2)
2 indische Metall-Gefäße (2). 2 indische Metall-Gefäße. Der bauchige Korpus auf einem runden Fuß und mit runder Öffnung oben, dunkel patiniert. Maße ca.: D. 23-33 cm, H. 22-27 cm. Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchspuren. (2) Varenr: 4578604 DKK 1.339 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-06-2017 17:41:00 DKK 297
Früchteschale aus Bronze im Stil des Art Nouveau
Früchteschale aus Bronze im Stil des Art Nouveau. Früchteschale gefertigt aus Bronze im Stil des Art Nouveau, der Korpus ist verziert mit Lilienblätter, grün und braun patiniert. Maße ca.: 28 x 36 cm, H. 9 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. Varenr: 4693841 DKK 1.339 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 27-06-2017 16:00:00 DKK 297
 1 2 3  >>