Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  i Bronze, kobber, messing, tin i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Nils Fougstedt för Svenskt Tenn, handspegel mod 508
Nils Fougstedt för Svenskt Tenn, handspegel mod 508. Nils Fougstedt för Firma Svenskt Tenn, handspegel mod 508. 1920-30-tal. Tenn med stiliserad reliefdekor av naken figur, växter och sol. Signerad NF. Längd 22,5 cm, diameter 15 cm, Slitage, kantbuckla, anfrätt spegelglas. Varenr: 3490058 DKK 5.680 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 06-08-2014 20:30:00 DKK 4.057
En samling kobbertøj (11)
En samling kobbertøj (11) . En samling kobbertøj, bestående af 11 div. gryder kasseroller, pander, div. producenter, bl.a. Eva Trio, Normandie, fransk fabrikat mv. Ø 8 - 28 cm. Fremstår med brugspræg. (11) Varenr: 3492702 DKK 2.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 01-08-2014 20:08:00 DKK 625
Sigvard Bernadotte. Scanline bronzebestik. (74)
Sigvard Bernadotte. Scanline bronzebestik. (74) . Sigvard Bernadotte 1907-2002. Scanline bestik af massiv bronze. Bestående af 15 middagsknive nr. A4 L. 21 cm., 15 middagsgafler nr. A3 L. 18,5 cm., 12 frokostskeer nr. A8 L. 17 cm., 15 isskeer nr. A35 L. 19 cm,. 12 kaffeskeer nr. A18 L. 12,5 cm., 1 kartoffelske nr. A47 L. 23,5 cm., 1 sovseske nr.... Varenr: 3489451 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 01-08-2014 16:10:00 DKK 1.000
Just Andersen. Vase, diskometal, dessin 1940
Just Andersen. Vase, diskometal, dessin 1940 . Just Andersen 1884-1943. Vase af patineret diskometal; kanneleret korpus, stemplet monogram samt dessin 1940. H. 24,5 cm. Diam. 20 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 3494050 DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31-07-2014 19:01:00 DKK 750
Georg Jensen m.fl. En samling kobbertøj (7)
Georg Jensen m.fl. En samling kobbertøj (7) . En samling kobbertøj, bestående af; Georg Jensen, to sauterpander m. låg; Gastro - Silver Line, to sauterpander, hvoraf ene med låg samt en kasserolle; to pander af fransk fabrikat. Variable mål Ø 11 - 27 cm. Fremstår med brugspræg. (7) Varenr: 3492704 DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 01-08-2014 20:12:00 DKK 1.150
Skulptur af patineret bronze
Skulptur af patineret bronze. Skulptur af patineret bronze i form af kvæg ved gærde. 1900-tallets slutning. H. 21 L. 30 cm. Vægt omkring 7 kg. Varenr: 3491686 DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 30-07-2014 19:42:00 DKK 325
Par stager af messing i barokform, 1800-tallet
Par stager af messing i barokform, 1800-tallet. Par stager af messing i barokform, fremstår med spor af tidligere el-montering, 1800-tallet. H. 28 cm. Fremstår med aldersrelaterede spor (2) Varenr: 3479783 DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 04-08-2014 17:45:11 DKK 300
Just Andersen, figur samt tre stager (4)
Just Andersen, figur samt tre stager (4). Just Andersen, samling best. af kvindefigur af diskometal nr. 2191, H. ca. 24 cm, Stage H. 19 cm, (med revner i fod) samt par stager nr. 1262 H. 10 cm. Alle dele med brugsspor. (4) Varenr: 3493933 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-07-2014 13:55:16 DKK 325
Fransk kirkestage
Fransk kirkestage. Fransk kirkestage af messing prydet med blomster af porcelæn. Fem lysarme. H. 53 cm. Varenr: 3494051 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31-07-2014 18:59:00 DKK 475
Fire fade af tin, 1700-tallet (4)
Fire fade af tin, 1700-tallet (4). Fire fade af tin, 1700-tallet. Ø 22,5-24,5 cm. Stemplede hhv. 1779, 1783 og 1795. (4) Varenr: 3494633 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 04-08-2014 11:15:00 DKK 400
To syvarmet lysestager af messing (Menora) (2)
To syvarmet lysestager af messing (Menora) (2) . To syvarmet lysestager af messing. H. 35 og 28 cm. 20 årh. (2) Varenr: 3495509 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 04-08-2014 16:11:00 DKK 300
Par posthusstager, 20 årh midte.  (2)
Par posthusstager, 20 årh midte. (2). Par posthusstager, monteret på firesidede sokkel af bemalet sokkel af messing. 20 årh.´s midte. H. 13,5 cm. L. 20 cm. (2) Varenr: 3493335 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 01-08-2014 19:46:00 DKK 300
Kopparbunke med hänklar
Kopparbunke med hänklar. Kopparbunke med hänklar. Ø 76 cm, H: 28 cm. Hänklar i annan metall. Bruksslitage. Varenr: 3491115 DKK 974 SE, Malmö, Baltzarsgatan 04-08-2014 19:30:00 DKK 243
Jardinärer 1900-tal (2)
Jardinärer 1900-tal (2). Jardinärer 1900-tal. H ca 18 cm, maxbredd ca 35cm. Slitage. (2) Varenr: 3499082 DKK 811 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 05-08-2014 17:16:04 DKK 243
Krögarhuset kastruller / kokkärl koppar (6)
Krögarhuset kastruller / kokkärl koppar (6). Krögarhuset kastruller / kokkärl i koppar bestående av 2 kastruller med lock, 1 såskastrull. 1 traktörpanna med lock, Ø 14-21 cm. 2 stycken ovala kärl, bredd 16 cm samt 27 cm. Enklare bruksspår, ett kastrullock med smärre buckla. (6) Varenr: 3492169 DKK 811 SE, Örebro, Aspholmen 30-07-2014 19:18:00 DKK 974
Fire stager (4)
Fire stager (4). Fire stager, heraf et par af bemalet metal H. 36/31,5 cm samt et par af bronze H. 35,5 cm. (4) Varenr: 3496737 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 05-08-2014 13:08:00 DKK 300
To høje gulvlysestager af messing
To høje gulvlysestager af messing. T0 høje gulvstager af messing, drejede stammer. Fremstår med brugsspor og stearin. H. 45-74 cm. (2) Varenr: 3496061 DKK 800 DK, Helsingør, Støberivej 04-08-2014 10:30:29 DKK 300
En samling tin. Jugend jardinere, fad, tepotte mm(4)
En samling tin. Jugend jardinere, fad, tepotte mm(4). Jugend jardinere af tin, kant støbt blomster og bladværk, indsats af glas mangler. H. 10 cm, L. 48,5 cm. Bund med reparation. Rundt fad af tin, stemplet, Ø. 31,5 cm. Tepotte af tin, H. 16,5 cm, samt krus af tin H. 16 cm. Fremstår med slitage, buler og ridser.(4) Varenr: 3455501 DKK 800 DK, Kolding, Trianglen 31-07-2014 17:29:06 DKK 325
Samling diverse dele kobber
Samling diverse dele kobber . Samling diverse dele af kobber, best. af: kander og gryder m.m. H. 4-27 Ø 10-30 cm. Fremstår med slitage, buler og ridser. Varenr: 3493934 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 31-07-2014 13:55:50 DKK 350
Kobberkedel samt kaffebrygger af kobber (2)
Kobberkedel samt kaffebrygger af kobber (2). Kobberkedel samt kaffebrygger af kobber, messing og jern. 1800-tallet / ca. 1900. Kraftigt brugs- og alderspræg. H. 40. Diam. 27 cm. og H. 44, diam. 57 cm. (2) Varenr: 3491871 DKK 800 DK, Odense, Kratholmvej 05-08-2014 21:10:28 DKK 325
Diverse dele kobbertøj (3)
Diverse dele kobbertøj (3). Diverse dele kobbertøj bestående af: Gryde med låg, smørsmelter samt pande. Ø 9,5-23 cm. Fremstår med brugsspor. (3) Varenr: 3495248 DKK 800 DK, Hørsholm, Vibe Alle 04-08-2014 19:16:00 DKK 300
Stager af messing i barokform, Slutningen 1800 tallet.  (2)
Stager af messing i barokform, Slutningen 1800 tallet. (2). Stager af messing i barokform, antagelig svenske. H. 25 cm. Slutningen 1800-tallets slutning. (2) Varenr: 3493278 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 01-08-2014 17:08:00 DKK 350
Par Næstved stager. (2)
Par Næstved stager. (2) . Par Næstved stager. H 15 cm. Fremstår med brugsspor. (2) Varenr: 3493010 DKK 800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-07-2014 20:00:00 DKK 400
Samling malm og messing, stager, væglampetter m.m (11)
Samling malm og messing, stager, væglampetter m.m (11). Samling malm og messing, bestående af stager, væglampetter m.m. 1900-tallet. H. 2 - 30 cm. Fremstår med lettere slitage. (11) Varenr: 3462048 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-08-2014 19:00:00 DKK 300
Tinfad 19/20 årh. .
Tinfad 19/20 årh. . . Cirkulært fad af tin prydet med ornamentik. Diam Ø: 45 cm. 19 årh / 20 årh. Varenr: 3495875 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 06-08-2014 11:40:00 DKK 300
Samling høje stager af jern (3)
Samling høje stager af jern (3). Samling patineret stager af jern til bloklys, H. ca. 40-48 cm. Proviens: Gourmetrestauranten Kong Hans Kælder. Varenr: 3498523 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 06-08-2014 14:16:00 DKK 300
Samling stager af jern (4)
Samling stager af jern (4). Samling patineret stager af jern til bloklys, H. ca. 25-20 cm. Proviens: Gourmetrestauranten Kong Hans Kælder. Varenr: 3498520 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 06-08-2014 14:10:00 DKK 300
Ljusplåtar, 2 st, 1800-tal (2)
Ljusplåtar, 2 st, 1800-tal (2). Ljusplåtar, 2 st, 1800-tal. Mässing samt koppar, driven samt punsad dekor. Ø 24. Stearinrester. Varenr: 3402431 DKK 649 SE, Norrköping, Finspångsv. 03-08-2014 19:34:00 DKK 264
Nils Fougstedt, ljusstakar, Firma Svenskt tenn, 1925 (2)
Nils Fougstedt, ljusstakar, Firma Svenskt tenn, 1925 (2). Ljusstakar i tenn formgivna av Nils Fougstedt för Firma Svenskt tenn. Vardera med två svängda ljusarmar, balusterformat skaft på rund fot. Höjd 18 cm. Tillverkade år 1925. Märkta. Repor. En med bristning samt något sned. (2) Varenr: 3470284 DKK 649 SE, Örebro, Aspholmen 05-08-2014 19:04:22 DKK 243
Kaffeskedar med emaljdekor, 1930-tal (12)
Kaffeskedar med emaljdekor, 1930-tal (12). Kaffeskedar med emaljdekor, 1930-tal. Guldfärgade med olika emaljfärger samt trekronor. L: 10 cm. Samtliga med inskription och datering 7/2 1937 på baksida. Emalj med skador. (12) Varenr: 3489994 DKK 649 SE, Malmö, Baltzarsgatan 04-08-2014 17:19:00 DKK 243
 1 2  >>