Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Bronze, kobber, messing, tin i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Par lysestager messing, forsølvet (2)
Par lysestager messing, forsølvet (2). Par lysestager. Messing, forsølvet. Tre lysholdere på hver. Todelt stamme. Oval fod. Reliefmønster. 38,6 x 20,6 x 9,9 cm Betegnet i bunden: 18 og 33 (stempel). Forsølvingen fremstår med minimal slitage på kanterne. (2) Varenr: 3744546 DKK 11.201 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 28-03-2015 19:36:00 DKK 8.214
Henning Koppel for Georg Jensen. Køkkentøj af kobber. (7)
Henning Koppel for Georg Jensen. Køkkentøj af kobber. (7). Henning Koppel for Georg Jensen. 'Taverna' køkkentøj af kobber med indvendig forsølvning og greb af forkromet metal . Omfatter: 2 gryder, Ø hhv. 20 og 16 cm, låg medfølger til den største. 1 stegepande, Ø 27 cm. 1 sauterpande, Ø 20 cm. 2 kasseroller, Ø hhv. 14 og 9 cm. Fremstår med varierende ... Varenr: 3702221 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 30-03-2015 11:32:22 DKK 6.000
Peter Höijer tennljusstakar
Peter Höijer tennljusstakar . PETER HÖIJER, ljusstakar, 4 st, gustavianskta, tenn, stämplade PH (Peter Höijer), Örebro (1796-1819) höjd ca 22 cm Varenr: 3784927 DKK 5.595 SE, Stockholms Auktionsverk Online 03-04-2015 22:24:00
Se mere
Skoklosterskölden, kopia efter, 1800-tal
Skoklosterskölden, kopia efter, 1800-tal. Skoklosterskölden, kopia efter, 1800-tal. Gjuten i koppar. Bl a bataljscener. H: 69, B: 47 cm. Förlagan finns utställd i Wrangels rustkammare på Skokloster och är tillverkad av Eliseus Libaerts, Antwerpen ca. 1560, trol. krigsbyte från Rudolf IIs skattkammare i prag 1648. Varenr: 3774521 DKK 3.997 SE, Malmö, Baltzarsgatan 29-03-2015 20:23:00 DKK 1.998
Kandelaber 7 armar i mässing från 1939
Kandelaber 7 armar i mässing från 1939. Kandelaber 7 armar i mässing från 1939. Med inskrption undertill Till kyrkoherde Wilhelm Olofsson och fru med tack från Råneå församling år 1939. Symboliskt motiv. Höjd 82, bredd 66 cm. Någon åldersrelaterad patina. Varenr: 3782557 DKK 3.997 SE, Malmö, Baltzarsgatan 02-04-2015 19:55:00 DKK 1.599
Ljusstake i tenn
Ljusstake i tenn. LJUSSTAKE, för 3 ljus, Svenskt Tenn, 1927, möjligen Nils Fougstedt, höjd 27 cm Varenr: 3783149 DKK 3.997 SE, Stockholms Auktionsverk Online 02-04-2015 21:51:00
Se mere
Piet Hein Kandelabre af børstet stål 'Karlsvognen' samt  diverse lysestager og flagstang.
Piet Hein Kandelabre af børstet stål 'Karlsvognen' samt diverse lysestager og flagstang.. Piet Hein ( 1905 - 1996). Kandelabre af børstet stål 'Karlsvognen' med syv svungne lysarme, samt tre opar lysestager, enkelt stage, løse manchetter medfølger og flagstang i original emballage. H. 64 B. 45 cm. H. 29. H. 21. H. 8,5 cm. H. 14 cm. H. 50 cm. Varenr: 3777940 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-03-2015 19:59:00 DKK 1.300
Par franske prydvaser (2)
Par franske prydvaser (2) . Par franske prydvaser af patineret bronze, sokkel af Sienna marmor. Empireform. 1800-tallet. H. 28 cm. Fremstår med brugsspor. (2) Varenr: 3785696 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-04-2015 13:08:10 DKK 450
Tretten dele kobbertøj; gryder pander mv. (13)
Tretten dele kobbertøj; gryder pander mv. (13). Tolv dele kobbertøj, præget 'Made In France' best. af; 2 gryder, Ø 16,5 - 20 cm., ene med låg (dette med buler); 2 ovale fade, Ø 30 - 35 cm.; 2 cirkulære fade, Ø 12 - 18 cm.; 1 pande Ø 31 cm.; 4 kasseroller, Ø 9-18 cm.; 1 øseske. Fremstår med kraftige brugsspor; mærker, afskalninger af belægning ... Varenr: 3775949 DKK 2.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 30-03-2015 20:31:00 DKK 550
Skåle og ske af sølv. Evald Nielsen m.m  (3)
Skåle og ske af sølv. Evald Nielsen m.m (3). Sølvskål med lige knækket korpus. Stemplet KCH for K.C Herman. 1929. H. 6,5 cm Ø14,3 cm. Evald Nielsen sølvskål. Rund skål af hammerslået sølv med hank af træ (. Stemplet Evald Nielsen Anno 1929. Dessin Aage Weimar. Dato gravering under bund H. 6 cm. Ø 9 cm gram ialt. fremstår med buler. Stor ... Varenr: 3777678 DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 31-03-2015 20:00:00 DKK 325
Indisk Tara figur af bronze, 1800-1900-tallet.
Indisk Tara figur af bronze, 1800-1900-tallet.. Indisk Tara figur af bronze med namaskara mudra, stående på lotus platform. H. 41 cm. Varenr: 3747812 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-03-2015 14:15:00 DKK 350
Just Andersen skrivesæt og stager (3)
Just Andersen skrivesæt og stager (3). Just Andersen. Skrivegarniture af tin, dessin nr. D36. L.26,5. B. 19,5 cm. Samt et par lysestager, dessin nr. 79, H. 10 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker. (3) Varenr: 3782838 DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 01-04-2015 20:28:00 DKK 325
Ett par kandelabrar, mässing, Ryssland 1930-tal (2)
Ett par kandelabrar, mässing, Ryssland 1930-tal (2). Ett par kandelabrar, mässing, Ryssland 1930-tal. Bronserade dekorelement i form av örnar. Höjd: 40 cm. Varenr: 3769588 DKK 1.599 SE, Örebro, Aspholmen 28-03-2015 17:33:00 DKK 579
Bakke med proveniens samt par WMF stager (3)
Bakke med proveniens samt par WMF stager (3). C. Møller. Bakke af kobber, plade med jagtscenerier med forlæg fra Lorenz Frølich, bladformet rand. Bagside indridset Olga, 28/9-27. Smedet af C. Møller, København midten af 1800-tallet. Fremstår med brugsspor og småbuler. 45 x 33 cm. Proveniens: Storfyrstinde Olga der i en kort periode boede i ... Varenr: 3778310 DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 30-03-2015 11:01:27 DKK 500
Piet Hein for Georg Jensen. Super ellipse fad af messing nr. 7003
Piet Hein for Georg Jensen. Super ellipse fad af messing nr. 7003 . Piet Hein for Georg Jensen. Super ellipse fad af messing nr. 7003. 25 x 19 cm. Varenr: 3782367 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 04-04-2015 13:23:00 DKK 400
Samling lysestager af messing m.m.(37)
Samling lysestager af messing m.m.(37). Samling lysestager af messing m.m., H. 7-31 cm. Enkelte dele med slitage og skævheder. (37) Varenr: 3762359 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 28-03-2015 15:40:00 DKK 500
Samling kobbertøj (12)
Samling kobbertøj (12). En samling kobberøtj bestående af bl.a. pander, gryder og kander. Fremstår med brugsspor. (12) Varenr: 3767826 DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-03-2015 20:50:00 DKK 375
Kobber dele (3)
Kobber dele (3). Kobberlampe med kobberbaldakin og kæde. H. 36 cm. Ø 29,5 cm. Kedel kan indeholde 2l. Gryde H. 22 cm. Ø. 35 cm. (3) Varenr: 3755750 DKK 1.300 DK, Odense, Kratholmvej 01-04-2015 15:12:43 DKK 325
Samling kobber og messing m.m. (30)
Samling kobber og messing m.m. (30). Samling kobber og messing m.m., heriblandt morter med pistel, urtepotter, bordklokker, kedler m.m., H. 7-29 cm, Ø 5-17 cm. Fremstår med brugsslidtage. Varenr: 3762369 DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 28-03-2015 14:52:00 DKK 675
Fire lysestager af bronze og messing, 18/1900-tallet (4)
Fire lysestager af bronze og messing, 18/1900-tallet (4). Fire lysestager af bronze og messing, H. 18-29 cm. 18/1900-tallet. (4) Varenr: 3778217 DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 02-04-2015 19:34:00 DKK 300
Cigarrskrin och bägare i silver. (2)
Cigarrskrin och bägare i silver. (2). Cigarrskrin i 925 Sterling silver med initialer JF och bägare i silver märkt GAB. Slitage. (2) Varenr: 3784573 DKK 1.199 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 03-04-2015 19:38:00 DKK 240
To tre-armede stager af messing, 1900-tallet (2)
To tre-armede stager af messing, 1900-tallet (2) . To tre-armede lysestager af messing, 1900 tallet. H. 43 cm. Fremstår med brugsspor - skævhed på den ene. (2) Varenr: 3783271 DKK 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 03-04-2015 20:48:00 DKK 300
Just Andersen. Fire lysestager af tin (4)
Just Andersen. Fire lysestager af tin (4). Just Andersen. Et par lysestager af tin, dessin nr. D54. H. 19,5 cm. Samt et par lysestager, dessin nr. 2136, H. 16,5 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker, enkel med lime rand. (4) Varenr: 3784438 DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 02-04-2015 20:09:00 DKK 325
Lågvase / karaffel af metal, barok stil, 17/1800-tallet
Lågvase / karaffel af metal, barok stil, 17/1800-tallet. Lågvase / karaffel af bronze belagt med sølvfarvet metal, barok stil, låg med gevind. H. 33 cm. 17/1800-tallet. Varenr: 3764275 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 31-03-2015 19:10:00 DKK 300
Par lysestager af messing (2)
Par lysestager af messing (2) . Par lysestager af messing. H 35 cm. 1900-tallets første halvdel. (2) Varenr: 3764433 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-03-2015 14:41:00 DKK 325
To kobberkedler. (2)
To kobberkedler. (2). To kobberkedler. To kedler af kobber med to hanke af kobber. H. 37 cm. Ø ca. 50 cm. Fremstår med slitage, buler, ridser. Varenr: 3777693 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-03-2015 19:20:00 DKK 325
Alessi. Serveringssæt af metal. (5)
Alessi. Serveringssæt af metal. (5). Alessi. Serveringssæt af metal, bestående af: tekande, kaffekande, mælkekande samt sukkerskål på fad. Fremstår med alm. brug i form af ridser. (5) Varenr: 3777803 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 04-04-2015 15:47:00 DKK 450
Liljan ljussstakar, ett par, Ivar Ålenius Björk, Ystad Metall
Liljan ljussstakar, ett par, Ivar Ålenius Björk, Ystad Metall. Liljan ljusstakar, ett par, formgivna av Ivar Ålenius Björk för Ystad Metall. Mässing. Märkta undertill. H 12,5, B 22 cm. Bruksslitage. Varenr: 3782677 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 02-04-2015 19:11:00 DKK 280
Carl Erik Anström, Växjö, ljusstake samt stop, tenn, 1840-tal (3)
Carl Erik Anström, Växjö, ljusstake samt stop, tenn, 1840-tal (3). Ljusstakar samt stop i tenn av Carl Erik Anström, verks. 1845-1861/76, Växjö. Ljusstake i empire, rund fot, godronnerad ljuspipa, ena ljusstaken fyrstämplad, årsstämpel Q4 (1846), höjd 20,5 cm. Ena ljusstaken kopia från 1900-talet. Stop, graverad dekor av blommor och Oscar I:s monogram, ... Varenr: 3785272 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 03-04-2015 11:01:43 DKK 240
Brasset, mässing, 4 delar (4)
Brasset, mässing, 4 delar (4). Brasset, mässing, 4 delar. Diverse tänger askborste, skyffel Varenr: 3774661 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 31-03-2015 20:18:00 DKK 280
 1 2 3  >>