Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  i Bronze, kobber, messing, tin i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Tennföremål m m i parti (52 delar).
Tennföremål m m i parti (52 delar).. Huvudsakligen föremål av tenn, några föremål av silver, stål och vitmetall. Tennflaska med stopp, höjd 18 cm; två vaser i tenn med blommotiv i relief, höjd 17 resp 10,5 cm; sex tennvaser med hänkel, höjd 18 cm, varav fyra i förpackning; klockformad tennskål på fot, höjd 9 cm; rak tennskål på ... Varenr: 3240143

DKK 8.221 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 01-05-2014 13:51:00 DKK 1.644
Sigvard Bernadotte, 'Scanline' bronzebestik  (64)
Sigvard Bernadotte, 'Scanline' bronzebestik (64). Sigvard Bernadotte, 'Scanline' bronzebestik, bestående af: 2 opøserskeer, 11 teskeer, 14 desertskeer, 13 middagsskeer, 12 middagsknive, 12 middagsgafler. Varenr: 3385023 DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 30-04-2014 14:31:00 DKK 350
Par Næstvedstager (2)
Par Næstvedstager (2). Par Næstvedstager af messing. H. 16 cm. 1700-tallet. (2) Varenr: 3382124 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-04-2014 10:36:00 DKK 525
Spring m.fl. Samling køkkenredskaber af kobber (7)
Spring m.fl. Samling køkkenredskaber af kobber (7). Spring m.fl. Samling køkkenredskaber af kobber bestående af: 1 kasserolle med stjerthank og lågknop af sortlakeret træ L. 31 cm., 1 kogeblus med rist af jern 29 x 20 cm., 2 sautepander Ø 23 cm., 1 ovalt fad L. 31 cm. samt 2 små kasseroller Ø 9-14 cm. Brugsspor. (7) Varenr: 3385042 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 01-05-2014 13:12:00 DKK 350
BMF Nagel ljusstakar, moduler, 10 st  (10)
BMF Nagel ljusstakar, moduler, 10 st (10). Moduler, tio ljusstakar, Nagel, i förkromad metall. Tillverkade för BMF, Bayerische Metallwarenfabrik, Tyskland. Minimalt slitage. H per modul: 6 cm. Varenr: 3384846 DKK 987 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 27-04-2014 18:33:00 DKK 575
Samling udstillingsgenstande m.m. (6)
Samling udstillingsgenstande m.m. (6). A. Michelsen cigaretetui af moseeg med sølvdekoration i form af helleristninger, W. & S. Sørensen måsleske af tin, mindeske fra Stavnsbaandets Løsning 1788-1938, ske fra Verdens Udstillingen i New York 1939, øseske samt forhandleremblem fra Den Kongelige Porcelænsfabrik. (6) Varenr: 3385240 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 30-04-2014 13:56:00 DKK 325
Fransk stage, messing og porcelæn
Fransk stage, messing og porcelæn . Fransk stage med af messing, blomster af porcelæn, tre lysarme. 1900-tallet. H. 30 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 3385526 DKK 800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-04-2014 20:17:00 DKK 350
Fad, tændstikæskeholder, skål og brevåber af malm (4)
Fad, tændstikæskeholder, skål og brevåber af malm (4) . Fad, tændstikæskeskjuler, skål samt brevåbner udført i støbt malm, dekoreret med reliefmotiver. Ø. 7- 20 cm. L. 10 - 20 cm. (4) Varenr: 3386811 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 29-04-2014 15:40:00 DKK 300
Dåbsfad af messing
Dåbsfad af messing. Dåbsfad af messing rigt drevet med figurer, frugter og bladværk. 1800-tallet. Ø 58 cm. Fremstår med aldersrelateret slitage samt mindre reparation. Varenr: 3387421 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 30-04-2014 11:01:00 DKK 300
To barokke stager samt morter, messing. (3)
To barokke stager samt morter, messing. (3). To barokke stager, højde ca. 28 cm. Bredde ca. 16 cm. samt morter i messing, højde ca. 14 cm. Ø ca. 12 cm. (3) Varenr: 3367056 DKK 800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30-04-2014 09:22:00 DKK 300
Just Andersen, figur samt skrin, diskometal (2)
Just Andersen, figur samt skrin, diskometal (2). Just Andersen, figur i form af kvinde samt skrin af patineret diskometal. Stemplet i bund Just A. H. 10 - 24 cm. Fremstår med lettere slitage. Varenr: 3385239 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 30-04-2014 13:45:00 DKK 300
Par Titusstager af messing, 1900-tallets anden halvdel (2)
Par Titusstager af messing, 1900-tallets anden halvdel (2) . Par syv-armede Titusstager / jødestager, af messing, prydet med blomster, bladværk og guirlander, 1900-tallets anden halvdel. H. 30 cm, B. 25 cm. Fremstår med brugsspor. (2) Varenr: 3384567 DKK 800 DK, Helsingør, Støberivej 29-04-2014 15:44:00 DKK 325
Russisk samovar, tekande samt rechaud, 1900-tallet  (3)
Russisk samovar, tekande samt rechaud, 1900-tallet (3). Russisk samovar, tekande samt rechaud af kobber, håndtag af sort bemalet træ, 1900-tallet. Samovar H. 40 cm. Tekande H. 15 cm. Rechaud H. 9 L. 17,5 cm. Fremstår med brugsspor. (3) Varenr: 3383663 DKK 800 DK, Helsingør, Støberivej 29-04-2014 14:35:00 DKK 325
Solursskive dateret 1733
Solursskive dateret 1733. Solursskive dateret 1733, fremstillet af kobber. Fremstår med dekorationer samt datering. H 15 cm, B 16 cm. Varenr: 3386111 DKK 800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-04-2014 19:30:00 DKK 375
Samling låg til varmebækner m.m. 1800/1900-tallet. (6)
Samling låg til varmebækner m.m. 1800/1900-tallet. (6). Samling låg til varmebækner, et med lommeur(går ikke) m.m. 19./20. årh. Ø 24-30 cm. Fremstår med brugsspor bl.a. enkelte med tryk m.m. (6) Varenr: 3371539 DKK 800 DK, Odense, Kratholmvej 30-04-2014 19:23:00 DKK 375
Tenntavla, 1982, monogramsign o numr
Tenntavla, 1982, monogramsign o numr . Tenntavla, 1982, monogramsign HH o numr 280/146. Sjölandskap. 110 x 40. Varenr: 3354923 DKK 658 SE, Norrköping, Finspångsv. 01-05-2014 18:40:00 DKK 247
Samling tenn, 19 delar (19)
Samling tenn, 19 delar (19). Samling tenn, 19 delar. Diverse julplaketter, 7 st. fat med reliefdekor Ø 32. 4 st sejdlar, ljusstakar, väggapplique mm. Några delar med bucklor. Varenr: 3354900 DKK 658 SE, Norrköping, Finspångsv. 01-05-2014 17:20:00 DKK 247
Parti koppar, 3 delar, 1800/1900-tal (3)
Parti koppar, 3 delar, 1800/1900-tal (3). Parti koppar, 3 delar, 1800/1900-tal . Två lastruller smt en kaffekanna. Kraftigt bruksslitage. Varenr: 3357866 DKK 658 SE, Norrköping, Finspångsv. 01-05-2014 20:10:00 DKK 247
Ljusplåt samt bordsfotogenlampa, 18/1900-tal (2)
Ljusplåt samt bordsfotogenlampa, 18/1900-tal (2). Ljusplåt med motiv av Ludwig van Beethoven, mässing, 18/1900-tal. 2 st ljushållare. Höjd 45 cm. Bordsfotogenlampa, 1900-tal, fot i gjutjärn, höjd inklusive brännarrör 58 cm. Ljusplåt med bucklor samt lösa ljuspipor. (2) Varenr: 3384651 DKK 658 SE, Örebro, Aspholmen 29-04-2014 12:05:00 DKK 247
Pierre Forsell, ljusstake, salt/pepparkar och vas i mässing (4)
Pierre Forsell, ljusstake, salt/pepparkar och vas i mässing (4). Pierre Forsell, väggljusstake, salt/pepparkar och vas i mässing. Bruksslitage. (4) Varenr: 3386925 DKK 658 SE, Malmö, Baltzarsgatan 30-04-2014 19:32:00 DKK 247
Samling koppar, 10 delar, 1900-talets första del
Samling koppar, 10 delar, 1900-talets första del. Samling koppar, 10 delar, 1900-talets första del. Samlingen består av bl.a av kaffepannor, grytor mm. Åldersrelaterat slitage. Varenr: 3388058 DKK 658 SE, Norrköping, Finspångsv. 29-04-2014 20:09:00 DKK 247