Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Bronze, kobber, messing, tin i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Postkasse af bronze i form som et træ
Postkasse af bronze i form som et træ . Postkasse af bronze i form som et træ, mørk patineret. Korpusset er delvist dekoreret, en nøgle medfølger. Mål ca.: H. 148 cm, B. 27 cm. Fremstår i aldersrelateret stand med lette brugsspor. Varenr: 4581941 DKK 26.026 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-03-2017 17:27:16 DKK 7.436
Hans Buch. Barok øreskål i sølv med datering på hank år 1674.
Hans Buch. Barok øreskål i sølv med datering på hank år 1674.. Hans Buch. Barok øreskål i sølv med datering på hank år 1674. Korpus med stiliseret bladværk, en hank med inskription, en hank udformet som engel. Vægt ca. 151 gram. Varenr: 4467131 DKK 20.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30-03-2017 20:02:00 DKK 16.000
Lueforgyldt figurgruppe
Lueforgyldt figurgruppe . Stor lueforgyldt figurgruppe udført i bronze. Figurgruppen forestiller en ridder til hest i kamp med en mand, der ligger på jorden og holder et skjold som beskyttelse over sig. Mål ca.: H. 52 cm, B. 45 cm, D. 21 cm. Vægt ca. 33 kg. Figurgruppen fremstår i aldersrelateret stand med ... Varenr: 4578444 DKK 11.154 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 31-03-2017 15:15:00 DKK 5.949
6 Franske Champagne skåle i sølv 1880-90érne. (6)
6 Franske Champagne skåle i sølv 1880-90érne. (6). 6 Franske Champagne skåle i sølv 1880-90érne. (6) Stemplet med den franske kok (Tanipon Poule agent), skålene vejer 1565gr Ialt. Står med brugsslitage. Varenr: 4605771 DKK 10.000 DK, Herning, Engdahlsvej 30-03-2017 20:20:00 DKK 6.000
Vægrelief, indianerhoved, kobber
Vægrelief, indianerhoved, kobber. Vægrelief, indianerhoved, kobber, forestiller et indianerhoved i trekvart profil med detaljeret fjer-hovedprydelse, bemalet i guld, grønt og rødt, L. 53 cm – B. 46 cm – D. 18 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, stedvist farveslitage. Varenr: 4511586 DKK 8.923 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 29-03-2017 19:17:00 DKK 5.205
Dante Alighieri, figur/skulptur, bronze, formgivet af Rolland Fondeur, Frankrig/Paris
Dante Alighieri, figur/skulptur, bronze, formgivet af Rolland Fondeur, Frankrig/Paris. 'Dante', bronzefigur, støbt skulptur, signeret 'Rolland Fondeur Paris L.', mål: H. 52,5 cm, Ø sokkel 15 cm, med stempel på undersiden fra støberiet 'H. Vissac Ciseleur Paris', fremstår med brugsspor, slitagespor, afslag, ridser, urenheder. Varenr: 4580207 DKK 7.436 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 02-04-2017 19:50:00 DKK 5.577
Krukkebærer, skulptur, Paulo Louis, bronze
Krukkebærer, skulptur, Paulo Louis, bronze. Krukkebærer, skulptur, Paulo Louis, nr. 4664, bronze med forskellige former for patinering, signeret på bagsiden af soklen med ’Paulo Louis’, desuden er der en klæbeetiket på bagsiden af soklen, mål: H. 130 cm, fremstår med brugsspor, slitagespor, afslag, ridser, urenheder. Varenr: 4572264 DKK 4.833 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-03-2017 19:53:00 DKK 3.718
To lysestager ’Page’, Albert Gustav Bunge, omkring 1922, messing (2)
To lysestager ’Page’, Albert Gustav Bunge, omkring 1922, messing (2). Par lysestager ’Page’. Formgivet af Albert Gustav Bunge omkring 1922. Produceret af: A.G. Bunge, messing. Stamme i form af en knælende mandlig figur på en rund, konveks hvælvet sokkel, i de udstrakte hænder holder han en skål som drypbakke med et spyd til at fastholde lyset. H. 12,5 cm. Begge ... Varenr: 4586124 DKK 4.090 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 29-03-2017 19:45:00 DKK 2.974
Bronze, skulptur, kvinde ved en pæl, figurativ
Bronze, skulptur, kvinde ved en pæl, figurativ. Bronzefigur, skulptur, Elliot T., nr. 4666, bronze med forskellige former for patinering, signeret på bagsiden af soklen med ’Elliot T.’, desuden er der en klæbeetiket på oversiden af soklen, mål: 50 cm, fremstår med brugsspor, slitagespor, afslag, ridser, urenheder. Varenr: 4572270 DKK 3.904 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-03-2017 20:11:00 DKK 2.974
Bronzefigur af et legende barn efter en skitse af Villanis Emmanuel
Bronzefigur af et legende barn efter en skitse af Villanis Emmanuel . Bronzefigur af et legende barn efter en skitse af Villanis Emmanuel (1858-1914), helplastisk udformning på en plint, mørk patineret, signeret på plinten: 'Villanis'. Mål ca.: H. 28 cm, L. 47 cm. Fremstår i aldersrelateret stand med lette brugsspor. Varenr: 4578641 DKK 3.569 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-03-2017 16:24:21 DKK 1.115
Samling tin, Daalderop, Royal Holland Pewter, KMD Tiel, tin (7)
Samling tin, Daalderop, Royal Holland Pewter, KMD Tiel, tin (7). Samling tin. Daalderop, Royal Holland Pewter, KMD Tiel. Tin, grebene fremstår delvist med teaktræsapplikationer, en kande med sortlakeret greb omviklet med fibre. Samling bestående af 1 stor kande med låg, 1 mellemstor kande med låg, 1 kande uden låg, 1 slank kande uden låg, 2 flødekander, 1 ... Varenr: 4589373 DKK 3.346 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 01-04-2017 09:45:00 DKK 2.231
Happy Buddha af bronze (2)
Happy Buddha af bronze (2). Orientalsk Happy Buddha af forgyldt bronze siddende på dobbelt Lotustrone, trone af rødpatineret træ dekoreret med glasmosaik medfølger. H. 45/65 cm. (2) Varenr: 4601994 DKK 3.000 DK, Helsingør, Støberivej 26-03-2017 20:10:00 DKK 375
Et par Lyfa væglampetter model Gothic (2)
Et par Lyfa væglampetter model Gothic (2) . Lyfa et par væglamper model Gothic, af messing hver med to skærme. H. 28 cm, B. 20,5 cm. 1960'erne. Se også vare nr. 4610227. (2) Varenr: 4610228 DKK 3.000 DK, Aalborg, Nibevej 30-03-2017 18:13:00 DKK 350
Et par Lyfa væglampetter model Gothic (2) . Lyfa et par væglamper model Gothic, af messing hver med to skærme. H. 28 cm, B. 20,5 cm. 1960'erne. Se også vare nr. 4610228. (2) Varenr: 4610227 DKK 3.000 DK, Aalborg, Nibevej 30-03-2017 18:12:00 DKK 350
Antike Aufsatzschale aus Bronze und Marmor
Antike Aufsatzschale aus Bronze und Marmor . Antike Aufsatzschale gefertigt aus Bronze und Marmor. Korpus mit Voluten auf rundem Fuß, teilweise patiniert und durchbrochen gearbeitet. Maße ca.: D. 27 cm, H. 16 cm. Altersgemäßer Zustand. Varenr: 4608517 DKK 2.974 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 29-03-2017 16:55:00 DKK 1.673
Bronze, Plastik, 'Kleine Tänzerin'
Bronze, Plastik, 'Kleine Tänzerin'. Bronzefigur, Plastik, 'Kleine Tänzerin', Nr 214, Bronze verschiedenartig patiniert, mit Etikett am Bein der Plastik, unterseitig am Sockel angebrachte Filzgleiter, Maße: H. 60 cm, Sockel D. 24 cm, Gebrauchsspuren, Abriebspuren, Bestoßungen, Kratzer, Verschmutzungen. Varenr: 4572319 DKK 2.788 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-03-2017 19:37:00 DKK 1.859
Opsats af grønpatineret bronze
Opsats af grønpatineret bronze. Høj opsats af grønpatineret bronze, kumme dekoreret med ranker og bladværk. Brugsspor. H. 53. Ø 50 cm. Varenr: 4601980 DKK 2.500 DK, Helsingør, Støberivej 26-03-2017 21:00:00 DKK 1.400
Französische Bronze, Plastik, Büste, Frau mit Trauben
Französische Bronze, Plastik, Büste, Frau mit Trauben. Bronze, Plastik, Büste, reliefplastisches Bildnis einer mit Trauben geschmückten Frau, grün patinierte Bronze, Maße: H. 53 cm, Sockel D. 17 cm, unterseitig mit Filzgleiter, Gebrauchsspuren, partiell mit Bestoßungen, Kratzspuren, teilweise oberseitige Beschmutzungen der Plastik. Varenr: 4586758 DKK 2.417 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-03-2017 20:57:00 DKK 1.859
Bronze, Plastik, Modern
Bronze, Plastik, Modern. Bronze Plastik, abstrahierte Figur einer Frau mit ineinander übergehenden Gliedmaßen, liegend auf einer ebenfalls aus Bronze bestehenden Plinthe, Maße: H. 23,5 cm, B. 45 cm, T. 25 cm, Gebrauchsspuren, partielle Abriebe an der Patina der Bronze Plastik, vereinzelte Oberflächenkratzer, unterseitig... Varenr: 4572260 DKK 2.379 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 03-04-2017 19:49:00 DKK 1.859
Appliquer rokokostil
Appliquer rokokostil. APPLIQUER, 1 par, 18/1900-tal, rokokostil, för 2 ljus, förgylld brons, höjd 34,5 cm Varenr: 4603584 DKK 2.345 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-03-2017 13:24:00
Se mere
Champagnekylare 2 st
Champagnekylare 2 st. CHAMPAGNEKYLARE, 2 st., tenn och mässing, Frankrike ca 1920 tal, Moët & Chandon, märkta Argit - Paris i botten, höjd 19,5 resp. 13,5 cm Varenr: 4603636 DKK 2.345 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-03-2017 16:33:00
Se mere
Stor krukke af grønpatineret bronze
Stor krukke af grønpatineret bronze. Stor krukke af grønpatineret bronze, kumme dekoreret med blomster, ranker og fabelhoveder. Brugsspor. H. 47. Ø 42 cm. Varenr: 4547298 DKK 2.200 DK, Helsingør, Støberivej 24-03-2017 20:04:00 DKK 1.400
Orientalische Räuchergefäße aus Bronze (2)
Orientalische Räuchergefäße aus Bronze (2) . Orientalische Räuchergefäße gefertigt aus Bronze, dunkel patiniert. Der Korpus auf drei Beinen und auf rundem Sockel mit zwei Henkeln. Maße ca.: D. 21-23 cm, H. 12 cm. Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchspuren. (2) Varenr: 4578594 DKK 2.082 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-03-2017 16:23:52 DKK 744
Bronze, Plastik, nackter 'liegender Akt'
Bronze, Plastik, nackter 'liegender Akt'. Bronzefigur, Plastik, 'liegender Akt', Nr 4662, liegender Akt einer Frau, mit Klebeetickett vorderseitig am Sockel, Maße: H. 14 cm, B. 18 cm, L. 58 cm, Gebrauchsspuren, Abriebspuren, Bestoßungen, Kratzer, Verschmutzungen. Varenr: 4572274 DKK 2.045 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-03-2017 19:52:00 DKK 1.487
Par sydeuropæiske figur stager af messing, start 1900-tallet (2)
Par sydeuropæiske figur stager af messing, start 1900-tallet (2). Par sydeuropæiske figurstager af messing i form af to riddere, bærende femarmede stager. Fod i barok form. H. c. 51 cm, start 1900-tallet. (2) Varenr: 4596712 DKK 2.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-03-2017 16:34:18 DKK 775
Krukke af grønpatineret bronze
Krukke af grønpatineret bronze . Krukke af grønpatineret bronze, kumme dekoreret med blomster, ranker og løvehoveder. Brugsspor. H. 45. Ø 42 cm. Varenr: 4601976 DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 26-03-2017 19:48:00 DKK 1.400
Krukke af grønpatineret bronze . Krukke af grønpatineret bronze, kumme dekoreret med blomster, ranker og løvehoveder. Brugsspor. H. 45. Ø 42 cm. Varenr: 4601977 DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 26-03-2017 20:51:00 DKK 1.400
Vandvarmer i kobber og støbejern 1900´tallet (1)
Vandvarmer i kobber og støbejern 1900´tallet (1). Vandvarmer i kobber og støbejern 1900´tallet (1) Højde 175,5cm. Diameter: 44,5cm. står på støbejerns fod med to låger til fyring. Top af støbejern ligger løs. kedel af drevet kobber med messing hane. Enkelte af brand/isolations stenene er defekte. Står med aldersrelateret brugsspor. Varenr: 4610717 DKK 2.000 DK, Herning, Engdahlsvej 30-03-2017 20:47:00 DKK 300
Jardinjärer
Jardinjärer . JARDINJÄRER, 2 st, 1900-tal, en med hänklar med lejonmaskaroner, lejontassar, höjd 19-20, längd 35-41 cm Varenr: 4611170 DKK 1.954 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 31-03-2017 12:51:00
Se mere
Bronze, Plastik, Figur einer Frau auf Sockel
Bronze, Plastik, Figur einer Frau auf Sockel. Bronze Plastik einer Frau, in schreitender Pose und mit erhobenem Arm, Bronze Figur montiert auf einem Sockel bestehend aus Granit mit eingesetztem Labradorit, Maße: H. 38 cm, B. 21 cm, T 15,5 cm, Gebrauchsspuren, partielle Abriebe an der Bronze Patina, Kratzer, teils Oxidationsspuren, teilweise ... Varenr: 4572301 DKK 1.859 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 03-04-2017 19:00:00 DKK 595
 1 2 3 4  >>