Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Bronze, kobber, messing, tin i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Par meget store franske bronzekandelabre ca.1860 (2)
Par meget store franske bronzekandelabre ca.1860 (2). Par meget store franske Napoleon d.III bronze kandelabre hver med plads til 10 lys, rigt dekoreret med vinløv og drueklaser. Ca.1860. H.75 cm, Ø 58 cm. Enkelte reparationer, skader på centrale lyspiber. Varenr: 3733212 DKK 15.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 06-03-2015 20:01:00 DKK 9.000
Ubekendt kunstner, bronzefigur af siddende kvinde
Ubekendt kunstner, bronzefigur af siddende kvinde . Ubekendt kunstner, bronzefigur af siddende kvinde, på soklen signeret AAE og dateret 1933. H.49 cm. Varenr: 3735516 DKK 5.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 03-03-2015 20:51:00 DKK 550
Just Andersen. Vase, bronze. Dessin B 50
Just Andersen. Vase, bronze. Dessin B 50. Just Andersen. Vase af patineret bronze, korpus med hank. Stemplet logo. Dessin B 50. H. 21,5 cm. Varenr: 3730625 DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 02-03-2015 20:00:00 DKK 1.650
Harald Salomon stjernetegns plaketter af sterlingsølv - med halvædelsten, udgivet af Anders Nyborg
Harald Salomon stjernetegns plaketter af sterlingsølv - med halvædelsten, udgivet af Anders Nyborg. Harald Salomon stjernetegns plaketter - m/ halvædelstene bla. rav, amatyst, månesten, agat m.m. Udgivet af Anders Nyborg. Alle af sterlingsølv, Ø 4,5 cm - nr. 550/1500 stk. Samlet vægt ca. 1033 gram. Arkivfoto. Varenr: 3729798 DKK 4.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 08-03-2015 20:05:00 DKK 875
Et par Barok klokkestager af messing. 1700-tallets begyndelse. (2).
Et par Barok klokkestager af messing. 1700-tallets begyndelse. (2).. Et par Barok klokkestager af messing, på hvælvet fodstykke og drejet stamme.. 1700-tallets begyndelse. H. 13 cm. Fremstår med reperation. (2). Varenr: 3740290 DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 03-03-2015 15:06:00 DKK 800
Kandelabre, bronce, Louis Philippe form, 1900-tallet (2)
Kandelabre, bronce, Louis Philippe form, 1900-tallet (2) . Kandelabre, bronze, 4-armet armet med 1 lysholder, kanneleret stamme, tresidet fod på marmor sokkel, Louis Philippe form, 20. årh. H. 51 cm. Fremstår med brugsspor. (2) Varenr: 3732099 DKK 4.000 DK, Odense, Kratholmvej 05-03-2015 19:30:00 DKK 825
Ett par förgyllda franska kandelabrar, 1800-tal (2)
Ett par förgyllda franska kandelabrar, 1800-tal (2). Ett par förgyllda franska kandelabrar, 1800-talets senare del. 4 ljusarmar, ljuskopp i mitten upptill, 2 dekorproppar medföljer. en manchett med släppt lödning mellan krage och hylsa. H: 63 cm. Varenr: 3739829 DKK 3.997 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 03-03-2015 19:46:00 DKK 1.479
Bläckställ Louis XV-stil
Bläckställ Louis XV-stil. BLÄCKSTÄLL, omkring 1900, broms, Louis XV-stil, delvis förgyllt, 2 bläckhorn, figurin och blommor i polykromt bemålat porslin av bl a buketter och ströblommor, ett bläckhorn med meissenlikande märke, höjd ca 19, längd 28 cm Varenr: 3739717 DKK 3.198 SE, Stockholms Auktionsverk Online 02-03-2015 20:58:00
Se mere
Vas Gerda Backlund
Vas Gerda Backlund. GERDA BACKLUND, vas, 1900-talets början, brons, reliefdekor av larver och blomsterslingor, signerad Dec G Backlund A.B. E. Gj metod Stockholm, höjd ca 22 cm Varenr: 3739746 DKK 3.198 SE, Stockholms Auktionsverk Online 02-03-2015 21:38:00
Se mere
Terrin i tenn Aron Jerndahl
Terrin i tenn Aron Jerndahl. ARON JERNDAHL, "Dansen", terrin med lock, dekor med spelman och dansande par, signerad och daterad 1903, tenn, gjuten i Stockholm 1960, höjd 18, diameter 29 cm Varenr: 3741371 DKK 3.198 SE, Stockholms Auktionsverk Online 04-03-2015 20:39:00
Se mere
Tre mortere af malm med pistiler 1700-1800 tallet (6)
Tre mortere af malm med pistiler 1700-1800 tallet (6). Tre mortere af malm med pistiler, én 1700 tallet med dekoration og cartouche med initialer h.12 cm, pistil l.23,5 cm. To stk. fra 1800 tallet h.16 cm og 10,5 cm, pistiler 28 og 21 cm. Varenr: 3734456 DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 02-03-2015 21:06:00 DKK 575
Elsa Kock brons
Elsa Kock brons. ELSA KOCK, vas, 1900-talets början, brons, reliefdekor av trollsländor, signerad Dec E Kock A.B.E. Gj metod Stockholm höjd 14,5 cm Varenr: 3739750 DKK 2.398 SE, Stockholms Auktionsverk Online 02-03-2015 21:42:00
Se mere
Henning Koppel for Georg Jensen. Taverna funduesæt af kobber (9)
Henning Koppel for Georg Jensen. Taverna funduesæt af kobber (9). Henning Koppel for Georg Jensen. Taverna funduesæt af kobber bestående af: syv små kasseroller, Ø 9, L. 22 cm. samt en gryde Ø 22 cm. Hertil drejelig opsats af stavlimet teaktrk, Fremstillet hos Digsmed med brændestempel herfra, Ø 43 cm. Opsatsens top med lille tørrerevne. (9) Varenr: 3737091 DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 04-03-2015 12:06:00 DKK 600
Bernhard Krauss Wandteller Messing  Europa auf dem Stier
Bernhard Krauss Wandteller Messing Europa auf dem Stier . Wandteller. Europa auf dem Stier. Bernhard Krauss. Messing, patiniert. Flach gewölbte, runde Form. Spiegel mit reliefierter Darstellung der Europa auf dem Stier. 1930er Jahre. D. 50 cm. Am Boden bez.: Original B. Krauss (Metallplakette). Patina partiell ungleichmäßig. Varenr: 3717299 DKK 1.865 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 08-03-2015 14:45:00 DKK 298
Sköldar med krigsscener
Sköldar med krigsscener. SKÖLDAR, 2 st, snarlika, omkring 1900, en i brons samt en i gjutjärn, motiv med krigsscener, höjd 60 x 42 cm vardera Varenr: 3746644 DKK 1.599 SE, Stockholms Auktionsverk Online 08-03-2015 19:03:00
Se mere
Trefot mässing
Trefot mässing. TREFOT, märkt med årtalet 1784, mässing, höjd ca 26, diameter 36 cm Varenr: 3737596 DKK 1.599 SE, Stockholms Auktionsverk Online 02-03-2015 16:32:00
Se mere
Vattentunna koppar
Vattentunna koppar. VATTENTUNNA, 1800-tal, koppar, lejonmaskaroner, handtaget märkt CJ Hallgren Nyköping, höjd ca 64 cm Varenr: 3737652 DKK 1.599 SE, Stockholms Auktionsverk Online 02-03-2015 17:36:00
Se mere
Ljusstakar firma Svenskt Tenn
Ljusstakar firma Svenskt Tenn. LJUSSTAKAR, 1 par, försilvrade, "Klöver", design Josef Frank, firma Svenskt Tenn, höjd ca 31 respektive 35,5 cm Varenr: 3739693 DKK 1.599 SE, Stockholms Auktionsverk Online 02-03-2015 20:28:00
Se mere
Kandelaber och takkrona mässing
Kandelaber och takkrona mässing. KANDELABER, mässing, för 7 ljus, märkt No 15/200 1978, för 7 st ljus, TAKKRONA, märkt No 14 1981, för 6 ljus, mässing, kandelaberns höjd 24 takkronans höjd ca 20 cm Varenr: 3741329 DKK 1.599 SE, Stockholms Auktionsverk Online 04-03-2015 19:57:00
Se mere
Anders Nyborg. Samling relieffer af bronze (5)
Anders Nyborg. Samling relieffer af bronze (5) . Anders Nyborg. Samling relieffer af bronze, Forskellige kunstnere bl.a Harald Salamon, Helen Schou, S. Lutken, Jytte Thompson, B.N Mål 24 x 17 cm. (5) Varenr: 3739241 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 06-03-2015 11:22:41 DKK 325
Fransk kirkestage af messing/bronze, ca. 1900
Fransk kirkestage af messing/bronze, ca. 1900. Fransk kirkestage af messing/bronze, ca. 1900. H. 53 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 3734043 DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 03-03-2015 19:38:00 DKK 1.100
E.A. Næsman & Co., Eskilstuna, Par messingstager (2)
E.A. Næsman & Co., Eskilstuna, Par messingstager (2). E.A. Næsman & Co., Eskilstuna, Par tre-armet messing lysestager no. 73. H. 43 B 23,5 cm. (2) Varenr: 3739604 DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 03-03-2015 19:55:00 DKK 400
Franske kobbergryder m.m. (9)
Franske kobbergryder m.m. (9). Franske kobbergryder, pander samt kedel. 1800/1900-tallet. Ø 18-31 cm. Fremstår med slitage. (9) Varenr: 3721435 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-03-2015 17:36:00 DKK 475
Erntedank-Leuchter, Frankreich, Messing
Erntedank-Leuchter, Frankreich, Messing. Erntedank-Leuchter, Frankreich. Messing. Siebenflammige Form. Zentraler, leicht geschwungener Schaft mit passionsblüten- und blattumrankten Armen. Dreipassiger Fuß mit floralem Reliefdekor. Ende 19. Jahrhundert. 112 x 45 x 25 cm. Eine Blütenranke mit Lötstelle. Eine Blüte fehlt. Verschiedene ... Varenr: 3697305 DKK 1.492 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 05-03-2015 18:22:00 DKK 2.612
Georg von Mendelssohn 5-tlg. Konvolut Messing (5)
Georg von Mendelssohn 5-tlg. Konvolut Messing (5). 5-tlg. Konvolut: Große Zierschale, 2 kleine Schalen, Stiftehalter, Kerzenleuchter. Georg von Mendelssohn. Messing. Große Zier-/Wandschale mit getriebenem Meerjungfrauen-Dekor, Wandaufhängung. Kleine Schalen mit Kugelfüßen. Hammerschlagdekor. 1920er Jahre. H. 3,6 - 7,2 cm, D. 9,7 - 29 cm. Große ... Varenr: 3708903 DKK 1.492 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-03-2015 13:25:00 DKK 485
Skultuna ljusstakar
Skultuna ljusstakar. LJUSSTAKAR, 1 par, Skultuna, mässing, på kulfötter, svärtat skaft, modellnummer 63, höjd ca 25 cm Varenr: 3746603 DKK 1.439 SE, Stockholms Auktionsverk Online 08-03-2015 15:40:00
Se mere
Jens Harald Quistgaard, Just Andersen , Tinos mfl. (6).
Jens Harald Quistgaard, Just Andersen , Tinos mfl. (6).. Jens Harald Quistgaard 3 stager af metal, Just Andersen figur nr. 2017 pige H.17 cm. , Tinos fad af bronze Ø. 28 cm. (med inskription), Figur af bronze forestillende dreng med fisk H. 13,5 cm. (6) Varenr: 3736526 DKK 1.200 DK, Herning, Engdahlsvej 04-03-2015 18:45:00 DKK 450
Skål på fot Svenskt Tenn
Skål på fot Svenskt Tenn. SVENSKT TENN, skål på fot, Stockholm 1943, modellnummer 289, brättet med dekor av blomsterslingor, skålen uppburen av tre delfiner, höjd 13, diameter 31 cm Varenr: 3746501 DKK 1.199 SE, Stockholms Auktionsverk Online 07-03-2015 20:21:00
Se mere
Tallrikar i tenn Thomas Croce London
Tallrikar i tenn Thomas Croce London. TALLRIKAR, 5 st, tenn, 1700-talets andra hälft, Thomas Croce London, monogram med G III under krona, diameter 25 cm Varenr: 3746543 DKK 1.199 SE, Stockholms Auktionsverk Online 08-03-2015 10:35:00
Se mere
Ljusstakar tenn
Ljusstakar tenn. LJUSSTAKAR, 1 par, 1800-talets första del, empire, tenn, lös ljushållare, höjd 22 cn Varenr: 3737689 DKK 1.199 SE, Stockholms Auktionsverk Online 02-03-2015 18:42:00
Se mere
 1 2 3  >>