Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  i Bronze, kobber, messing, tin i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Nils Fougstedt för Svenskt Tenn, handspegel mod 508
Nils Fougstedt för Svenskt Tenn, handspegel mod 508. Nils Fougstedt för Firma Svenskt Tenn, handspegel mod 508. 1920-30-tal. Tenn med stiliserad reliefdekor av naken figur, växter och sol. Signerad NF. Längd 22,5 cm, diameter 15 cm, Slitage, kantbuckla, anfrätt spegelglas. Varenr: 3490058 DKK 5.669 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 28-07-2014 15:45:27 DKK 4.049
Buste af patineret bronze
Buste af patineret bronze. Buste i form af kvinde udført af patineret bronze. H. 69, B. ca. 44 cm. Af nyere dato. Varenr: 3487429 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-07-2014 20:32:00 DKK 425
Bjørn Wiinblad. To Hurricane stager, messing. (2)
Bjørn Wiinblad. To Hurricane stager, messing. (2) . Bjørn Wiinblad 1918-2006. To Hurricane stager af messing med glas, H. 55,5 cm. Fremstår med brugsspor den ene stage mangler glas. (2) Varenr: 3489521 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 28-07-2014 19:54:00 DKK 825
Sigvard Bernadotte. Scanline bronzebestik. (62)
Sigvard Bernadotte. Scanline bronzebestik. (62) . Sigvard Bernadotte 1907-2002. Scanline bestik af massiv bronze. Bestående af 15 middagsknive nr. A4 L. 21 cm., 15 middagsgafler nr. A3 L. 18,5 cm., 12 frokostskeer nr. A8 L. 17 cm., 15 isskeer nr. A35 L. 19 cm,. 12 kaffeskeer nr. A18 L. 12,5 cm., 1 kartoffelske nr. A47 L. 23,5 cm., 1 sovseske nr.... Varenr: 3489451 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-07-2014 10:17:00 DKK 375
Just Andersen. Vase, diskometal, dessin 1940
Just Andersen. Vase, diskometal, dessin 1940 . Just Andersen 1884-1943. Vase af patineret diskometal; kanneleret korpus, stemplet monogram samt dessin 1940. H. 24,5 cm. Diam. 20 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 3494050 DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31-07-2014 19:01:00 DKK 300
Et par franske Charles X stager af bronze (2)
Et par franske Charles X stager af bronze (2). Et par Charles X stager af delvist forgyldt bronze med kannelerede stamme, Frankrig midt 1800-tallet. H. 29,5 cm. Fremstår med brugspræg samt gravering '1792-1942 Foreningen af Vurderingsmænd i København og Omegn'. (2) Varenr: 3488766 DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-07-2014 17:39:00 DKK 950
Par franske Louis Philippe kirkestager af patineret bronze, 1800-tallets 2. halvdel (2)
Par franske Louis Philippe kirkestager af patineret bronze, 1800-tallets 2. halvdel (2) . Par franske Louis Philippe kirkestager af patineret bronze, 1800-tallets 2. halvdel. Kannelerede stammer med vaseformet top. Fodstykke delvist gennembrudt. H. 56 cm. Fremstår med alm. brugsspor. (2) Varenr: 3475388 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 29-07-2014 17:44:33 DKK 875
Buddha af bronze
Buddha af bronze. Buddha af bronze, stående på lotustrone, 1900-tallet. H. . 54 cm. Varenr: 3490529 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-07-2014 17:39:00 DKK 325
Skulptur af patineret bronze
Skulptur af patineret bronze. Skulptur af patineret bronze i form af kvæg ved gærde. 1900-tallets slutning. H. 21 L. 30 cm. Vægt omkring 7 kg. Varenr: 3491686 DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 30-07-2014 19:42:00 DKK 300
Stelton. Serveringssæt samt to askebægre af stål. (9)
Stelton. Serveringssæt samt to askebægre af stål. (9). Stelton. Drinksæt, lagkagekniv og to askebægre af stål. Lagkagekniv L. 25,5 cm. Askebægre H. 6,5-8 cm. Askebægre fremstår med brugsspor, største med reparation på hank. (9) Varenr: 3488322 DKK 1.000 DK, Kolding, Trianglen 28-07-2014 21:15:00 DKK 375
3 dele bronze. Tinos vase samt 2 fade af Niels Dam Ravn (3)
3 dele bronze. Tinos vase samt 2 fade af Niels Dam Ravn (3). 3 dele bronze. Tinos vase H. 16,5 cm. samt 2 fade af Niels Dam Ravn Ø. 19 - 28 cm. (3). Varenr: 3473336 DKK 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 28-07-2014 17:23:15 DKK 300
Just Andersen. Stager m.m. (9)
Just Andersen. Stager m.m. (9). Just Andersen. Stager m.m. af diskometal og let bronze. Signeret. H. 7-17 cm. (9) Varenr: 3480166 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-07-2014 20:29:15 DKK 800
Just Andersen, figur samt tre stager (4)
Just Andersen, figur samt tre stager (4). Just Andersen, samling best. af kvindefigur af diskometal nr. 2191, H. ca. 24 cm, Stage H. 19 cm, (med revner i fod) samt par stager nr. 1262 H. 10 cm. Alle dele med brugsspor. (4) Varenr: 3493933 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-07-2014 13:55:16 DKK 300
Fransk kirkestage
Fransk kirkestage. Fransk kirkestage af messing prydet med blomster af porcelæn. Fem lysarme. H. 53 cm. Varenr: 3494051 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31-07-2014 18:59:00 DKK 300
Krögarhuset kastruller / kokkärl koppar (6)
Krögarhuset kastruller / kokkärl koppar (6). Krögarhuset kastruller / kokkärl i koppar bestående av 2 kastruller med lock, 1 såskastrull. 1 traktörpanna med lock, Ø 14-21 cm. 2 stycken ovala kärl, bredd 16 cm samt 27 cm. Enklare bruksspår, ett kastrullock med smärre buckla. (6) Varenr: 3492169 DKK 810 SE, Örebro, Aspholmen 30-07-2014 19:18:00 DKK 466
Kopparkärl (3)
Kopparkärl (3). Kopparkärl och hink med handtag. H: 21-25 cm. Åldersrelaterade lagningar och bucklor. (3) Varenr: 3463262 DKK 810 SE, Malmö, Baltzarsgatan 29-07-2014 19:32:00 DKK 243
Grukeddel af kobber
Grukeddel af kobber. Grukeddel af kobber. H. 40, Ø 58 cm. Fremstår med aldersrelaterde brugsspor. Varenr: 3490236 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 29-07-2014 20:48:00 DKK 325
Kinesisk rygesæt af messing og vase (4)
Kinesisk rygesæt af messing og vase (4). Kinesisk rygesæt af messing med skildpadder bestående af bakke 23 x18 cm , cigaretæske 10,5 x 8 cm, tændstikæskeholder. Vase af porcelæn med blå dekoration er af nyere dato. H. 25 cm. (4) Varenr: 3462922 DKK 800 DK, Helsingør, Støberivej 25-07-2014 20:55:00 DKK 300
Tre høje gulvlysestager af messing
Tre høje gulvlysestager af messing. Tre høje gulvstager af messing, drejede stammer. Fremstår med brugsspor og stearin. H. 45-74 cm. (3) Varenr: 3486018 DKK 800 DK, Helsingør, Støberivej 25-07-2014 14:17:21 DKK 500
Kobberkedel samt kaffebrygger af kobber (2)
Kobberkedel samt kaffebrygger af kobber (2). Kobberkedel samt kaffebrygger af kobber, messing og jern. 1800-tallet / ca. 1900. Kraftigt brugs- og alderspræg. H. 40. Diam. 27 cm. og H. 44, diam. 57 cm. (2) Varenr: 3491871 DKK 800 DK, Odense, Kratholmvej 29-07-2014 14:56:34 DKK 300
Par Næstved stager. (2)
Par Næstved stager. (2) . Par Næstved stager. H 15 cm. Fremstår med brugsspor. (2) Varenr: 3493010 DKK 800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-07-2014 20:00:00 DKK 300
Lysestage, forgyldt bronze
Lysestage, forgyldt bronze. Lysestage af forgyldt bronze med spejl, dekoreret med ornamenter og putier, 1900-tallet, H. 19 cm. Fremstår med brugsslitage. Varenr: 3490499 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 29-07-2014 16:53:00 DKK 350
Samling diverse dele kobber
Samling diverse dele kobber . Samling diverse dele af kobber, best. af: kander og gryder m.m. H. 4-27 Ø 10-30 cm. Fremstår med slitage, buler og ridser. Varenr: 3493934 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 31-07-2014 13:55:50 DKK 300
En samling tin. Jugend jardinere, fad, tepotte mm(4)
En samling tin. Jugend jardinere, fad, tepotte mm(4). Jugend jardinere af tin, kant støbt blomster og bladværk, indsats af glas mangler. H. 10 cm, L. 48,5 cm. Bund med reparation. Rundt fad af tin, stemplet, Ø. 31,5 cm. Tepotte af tin, H. 16,5 cm, samt krus af tin H. 16 cm. Fremstår med slitage, buler og ridser.(4) Varenr: 3455501 DKK 800 DK, Kolding, Trianglen 31-07-2014 17:29:06 DKK 300
Just Andersen. Vase af diskometal, dessin 2395
Just Andersen. Vase af diskometal, dessin 2395 . Just Andersen 1884-1943. Vase af patineret diskometal, havfrue siddende på konkylie, dessin 2395. H. 24 cm. Enkelte brugsspor. Varenr: 3477840 DKK 800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-07-2014 19:20:00 DKK 450
Skrivset i Louis Seize-stil (3)
Skrivset i Louis Seize-stil (3). Skrivset i Louis Seize-stil. Senare delen av 1900-talet. Mässing och alabaster. 3 delar. Största H: 15 cm. (3) Varenr: 3494065 DKK 648 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 31-07-2014 18:27:00 DKK 263
Ljusstakar, Skultuna mässingsbruk, 'No. 58', barockstil (2)
Ljusstakar, Skultuna mässingsbruk, 'No. 58', barockstil (2). Ljusstakar, Skultuna mässingsbruk, barockstil, 1900-tal. Mässing. Höjd 20,5 cm. Stämplade Skultuna 1607 No. 58. (2) Varenr: 3485713 DKK 648 SE, Örebro, Aspholmen 25-07-2014 21:08:00 DKK 283
Nils Fougstedt, ljusstakar, Firma Svenskt tenn, 1925 (2)
Nils Fougstedt, ljusstakar, Firma Svenskt tenn, 1925 (2). Ljusstakar i tenn formgivna av Nils Fougstedt för Firma Svenskt tenn. Vardera med två svängda ljusarmar, balusterformat skaft på rund fot. Höjd 18 cm. Tillverkade år 1925. Märkta. Repor. En med bristning samt något sned. (2) Varenr: 3470284 DKK 648 SE, Örebro, Aspholmen 26-07-2014 21:17:00 DKK 243
Kopparkittel, 62 cm
Kopparkittel, 62 cm. Större kittel i koppar med lätt rundad botten. Diameter 62 cm. Patina och skador. Varenr: 3491598 DKK 648 SE, Stockholm, Slakthusgatan 30-07-2014 18:15:00 DKK 243
Väggljusstakar i mässing, Gusum (2)
Väggljusstakar i mässing, Gusum (2). Väggljusstakar i mässing, Gusum 2 stycken. Märkta Metallslöjden Gusum 1978. 6 ljusarmar. Höjd 32, djup 23 cm. Bruks och åldersrelaterat slitage. Varenr: 3490098 DKK 648 SE, Stockholm, Slakthusgatan 29-07-2014 20:47:00 DKK 283
 1 2  >>