Kategori  Vurdering
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Pokal med lock graverad dekor
POKAL MED LOCK, 1800-tal, graverad dekor av kartusch samt texten Vivat Maria Josepahs Königin, höjd 28 cm
Varenr: 4808596
DKK 1.564 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-10-2017
10:02:00
Se mere
Design Elis Bergh
ELIS BERGH, ca 51 delar, glasservis, "Hamra", bestående av 9 rödvin, 12 vitvin, 6 öl, 6 snaps, 7 selterglas, 11 sherryglas, 1 karaff medföljer även den av Elis Bergh
Varenr: 4808643
12:16:00
Se mere
Glasservis Norge 1800-tal
GLASSERVIS, 58 dlr, 1800-talets slut, tillverkade på Hadelands Glassverk Norge, olivslipade, sexkantig fot, bestående av: 10 rödvinsglas, 12 vitvinsglas, 13 sherryglas, 13 starkvinsglas, 10 snapsglas, rödvinsglasets höjd 16, vitvinsglaset 18,5 cm. . Historik: Var med på världsutställningen i Pari...
Varenr: 4808670
DKK 2.346 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-10-2017
13:30:00
Se mere
Holmegaard. Per Lütken, Tivoli glas(66)
Holmegaard. Per Lütken. Tivoli glas bestående af: 8 cognacglas H. 10 cm, 12 portvin H. 9 cm, 12 hvidvin H. 10,5 cm, 12 rødvin H. 11,5 cm, 12 øl/vand H. 16 cm, samt 10 snaps H. 10,5 cm. (66)
Varenr: 4809416
DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 20-10-2017
14:15:56
DKK 775
Ioan Nemtoi. Fade af kunstglas (2)
Ioan Nemtoi. To fade af kunstglas i blå-grønne farver med foldet kant. Formgivet af Ioan Nemtoi født 1964 i Rumænien, afsluttede studierne ved Kunstakademiet i Bukarest i 1991. Signeret Nemtoi. Ø. 34 cm. (2)
Varenr: 4796190
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 20-10-2017
16:53:24
Gunnar Cyrén champagnestrutar
GUNNAR CYRÉN, "Helena", champagnestrutar, 16 st., Orrefors, spiralvriden cuppa, etikettmärkta, höjd ca 22,5 cm
Varenr: 4808773
DKK 1.173 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-10-2017
18:26:00
Se mere
Kastrup-Holmegaard. Ole Winther. Hvid-Klokke. Glasbesætning. (47)
Kastrup-Holmegaard. Ole Winther. Hvid-Klokke. Glasbesætning bestående af. 11 rødvinsglas H. 20 cm. 12 hvidvinsglas H. 17 cm. 12 ølglas H. 19 cm. 12 snapseglas H. 13,5 cm. (47)
Varenr: 4809128
DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 20-10-2017
19:32:00
DKK 2.500
Glasbesætning samt to karafler. (13)
Glasbesætning bestående af 11 grønne snapseglas H. 14,5-15 cm. To karafler H. 24,5-27 cm. Fremstår med brugsspor. (13)
Varenr: 4808255
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 20-10-2017
19:39:00
DKK 425
Champagnestrutar 1700-tal
CHAMPAGNESTRUTAR, 1 par, 1700-tal, fot med vriden dekor, höjd ca 20,5 cm
Varenr: 4808810
DKK 1.564 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 20-10-2017
19:58:00
Se mere
Design Reijymyre glas
REIJMYRE, 8+6+2 st champagneglas, de högsta etikettmärkta, höjd ca 4-5-9 cm
Varenr: 4808831
20:40:00
Se mere
Servisglas
SERVISGLAS, 110 dlr, 1900-talets mitt, med förgylld kant, inköpt på NK, bestående av: 14 vinglas, 22 champagneskålar, 19 likörglas, 34 starkvinsglas, 21 selterglas
Varenr: 4809876
DKK 1.564 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-10-2017
10:06:00
Se mere
Design Reijmyre dricksglas
REIJMYRE, 6 vinglas, 6+6 starkvinsglas, 2 dricksglas, rött glas, höjd ca 9-10-11 cm
Varenr: 4809888
DKK 1.173 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-10-2017
10:42:00
Se mere
Kastrup. Aase. Diverse glas (38)
Kastrup. Aase. Diverse glas, bestående af: 7 rødvinglas H. 14 cm 12 grønne hvidvinsglas H. 13,5 cm 10 hedvinsglas H. 11,5 cm 9 snapsglas H. 9 cm Brugsspor. (38)
Varenr: 4809382
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 21-10-2017
12:00:00
Samling glas bl.a. Berlinois, 1900-tallet (16)
Samling glas bl.a. Berlinois, 20. Årh., H. 9-13 cm. Brugsspor. (16)
Varenr: 4809384
12:10:00
DKK 325
Bertil Vallien Chateau 22 dlr
BERTIL VALLIEN, Chateau, servisglas, 22 dlr, Kosta Boda, bestående av: 4 cognacsglas, 2 snapsglas, 2 dessertskålar, 3 champagneglas, 3 vitvinsglas 15cl, 2 rödvinsglas 20cl, 1 martiniglas, 2 vaser, karaff med propp samt vinkaraff
Varenr: 4809995
DKK 1.564 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 21-10-2017
16:42:00
Se mere
Remmare
REMMARE, 12 st, med grön stjälk, höjd 19,5 cm
Varenr: 4810031
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-10-2017
18:42:00
Se mere
Design Rejmyr vinglas och Reijmyre
REIJMYRE, 12 st vinglas, etikettmärkta Rejmyre, KARAFF med propp, i rött glas, höjd 15-30 cm med propp
Varenr: 4810074
20:18:00
Se mere
Reijmyre "Mambo" dricksglas
REIJMYRE GLASBRUK, dricksglas, 7+14+7, formgivna av Lennart Rosén, olikfärgade glas, höjd 6,7 resp 8
Varenr: 4810129
DKK 1.173 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-10-2017
10:16:00
Se mere
Vicke Lindstrand cocktailglas
VICKE LINDSTRAND, cocktailglas, 3 st., Orrefors 1933, graverad dekor, svart fotklack, signerade Of L 1127 33, höjd 10 cm
Varenr: 4810133
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-10-2017
10:32:00
Se mere
Glasservis
GLASSERVIS, 35 dlr, slipad dekor, bestående av: 2+6 vinglas, 5+6 champagneglas, 5+2+3 selterglas, 6 konjaksglas
Varenr: 4810155
12:24:00
Se mere
Paraplyglas
PARAPLYGLAS, 10 st., omkring år 1900, fasettslipad cuppa, fot med knapp, höjd ca 12 cm
Varenr: 4810287
21:33:00
Se mere
Hyacinthglas (6)
Samling på fem ældre og et nyere blå hyacinthglas. H. 20,5-22 cm. (6)
Varenr: 4808161
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 23-10-2017
15:33:00
Samling vinglas af bøhmisk krystal el. römerglas m.m., 1900-tallets 2. halvdel (11)
Samling vinglas af bøhmisk krystal el. Römer glas m.m., bestående 4 forskellige farvede glas H. 18,5 cm & 7 glas m/ vinranker H. 12,5 cm, 20. Årh. 2. halvdel. Brugsspor bl.a. 2 stk. bordeaux farvede glas af hver størrelse n/ afstød. (11)
Varenr: 4810942
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-10-2017
16:53:00
To brocher af sølv, herunder drueklase af John Larsen (2)
To brocher udført i sølv bestående af: John Larsen broche af sølv i form af en drueklase. Stemplet John L, 830S Denmark, . H. 5,5 cm. Vægt 10,3 gram samt skønvirke broche prydet med bladværk, stemplet HS samt 830 H. 2,4 cm, B. 4,1 cm. Samlet vægt 17,3 gram. Fremstår med almindelig brugsspor. (2)
Varenr: 4807154
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 23-10-2017
19:00:00
DKK 375
Holmegaard. Glasbesætning 'Ida' m. guldkant (62)
Holmegaard. Glasbesætning 'Ida'. Besående af: 11 Rødvinsglas, 11 Hvidvinsglas, 14 snapseglas´, 12 vandlas, 12 hedvinsglas samt to karafler. (62)
Varenr: 4811283
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2017
20:13:00
DKK 1.200
Champagnestrutar meanderbård
CHAMPAGNESTRUTAR, 9 st., glas, 1800-talets slut, etsad dekor av meanderbård samt monogram "SG", höjd ca 17 cm
Varenr: 4810414
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-10-2017
20:18:00
Se mere
Twist. Glasbesætning (44)
Twist. Glasbesætning med slibninger, best. af: 10 ølglas, 2 rødvinsglas, 10 hvidvinsglas, 7 snapseglas, 10 portvinsglas samt 5 likørglas. H. 7,5 - 18 cm. (44)
Varenr: 4811029
DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-10-2017
20:43:00
DKK 325
Antik kande af glas med omsnoet blåt glas
Antik kande af klart glas, dekoration i form af omsnoet blåt glas, knækket bund. H. 21 cm.
Varenr: 4809404
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 24-10-2017
15:37:00
DKK 325
Par krystal karafler (2)
Par karafler af krystal glas. H: 36 cm inkl. Den ene med med sølv krave. Begge karafler fremstår med brugsspor samt letter kalk spor.(2)
Varenr: 4811896
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 24-10-2017
18:00:00
DKK 325
Frimurer glas. To snapse glas samt et stort Øl glas
Frimurer glas. To snapse glas samt et stort øl glas. Alle glas er graveret med frimurer symboler. Snapse glas højde H. 7 cm, Ø 5cm. Øl Glas H. 18.5 cm. Ø. 8 cm. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4812061
18:00:00
DKK 325
 1 2  >>