Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Drikkeglas i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Erika Lagerbielke, Orrefors. Vinglas, ett par (2)
Erika Lagerbielke, Orrefors. Vinglas, ett par (2). Erika Lagerbielke, Orrefors. Ett par större vinglas/pokaler. Utförda i klart glas med blå fot. Höjd: ca 18 cm. Etikettmärkta. Varenr: 4716211 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 20-07-2017 20:35:00 DKK 229
Jacob E. Bang for Holmegaard. Gisselfeldt glasbesætning (64)
Jacob E. Bang for Holmegaard. Gisselfeldt glasbesætning (64). Jacob E. Bang. Gisselfeldt glasbesætning med guldkant, bestående af 8 ølglas. H. 12 cm. 6 rødvin, 20 grønne hvidvin, 6 hedvin, 11 likør samt 13 snapseglas. Fremstillet hos Holmegaard. (64) Varenr: 4720441 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 20-07-2017 20:59:00 DKK 475
Timo Sarpaneva glasservis
Timo Sarpaneva glasservis. TIMO SARPANEVA, "Kalinka", glasservis, Iittala, Finland, 37 dlr, bestående av: 7 grogglas, 7 rödvinsglas, 11 selterglas, 12 snapsglas Varenr: 4723043 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 21-07-2017 10:00:00
Se mere
Glasbesætning (31)
Glasbesætning (31). Glasbesætning bestående af 10 rødvinsglas, 9 grønne hvidvinsglas, 1 hvidt hvidvinsglas og 11 portvinsglas. Varenr: 4722780 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-07-2017 15:19:00 DKK 1.100
Samling farvede glas på stik (25)
Samling farvede glas på stik (25). Samling farvede glas dekoreret med druer. Tretten store glas H. 17 cm. samt 12 små glas H.11 cm. Twisted stil med vinranker slebet ind i glasset.(25) Varenr: 4722896 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-07-2017 15:36:00 DKK 850
Konvolut Weingläser mit Weinlaubdekor (8)
Konvolut Weingläser mit Weinlaubdekor (8) . Konvolut Weingläser mit Weinlaubdekor, gefertigt aus transparentem Glas in dunkelgelber Farbe, der Korpus mit Nodus ist verziert mit feinem Dekor. Maße ca.: H. 19 cm, D.6 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren und kleinen Bestoßungen. (8) Varenr: 4694715 DKK 1.859 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 21-07-2017 17:00:00 DKK 297
Kristall-Champagnergläser (4)
Kristall-Champagnergläser (4) . Kristall-Champagnergläser; konischer Korpus auf rundem Fuß mit feinem Dekor. Maße ca.: H.14,5 cm, D.8 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren und einem Chip. Varenr: 4694752 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 21-07-2017 19:08:00 DKK 297
Konvolut  Gläser aus der Stadt Frankfurt und Heidelberg (4)
Konvolut Gläser aus der Stadt Frankfurt und Heidelberg (4) . Konvolut Gläser aus der Stadt Frankfurt und Heidelberg, gefertigt aus transparentem Glas in gelber Farbe. Maße ca.: H.13,5 cm, D. 6 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. (4) Varenr: 4694718 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 21-07-2017 20:00:00 DKK 297
Jacob E. Bang for Holmegaard. Samling glas 'Stjerneborg' (41)
Jacob E. Bang for Holmegaard. Samling glas 'Stjerneborg' (41). Jacob E. Bang for Holmegaard. Samling glas 'Stjerneborg' bestående af: 12 rødvin H. 15 cm, 12 hvidvin i grøn H. 13 cm, 9 portvin H. 10,5 cm, 8 snaps H. 8,5 cm. (41) Varenr: 4721494 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 21-07-2017 20:03:00 DKK 375
Fruchtschale mit floralem Motiv
Fruchtschale mit floralem Motiv. Fruchtschale mit floralem Motiv, gefertigt aus transparentem Glas, handbemalt. Maße ca.: D. 33 cm. Altergemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. Varenr: 4713587 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 22-07-2017 18:20:00 DKK 297
Glasservis Kosta Odelberg Junior
Glasservis Kosta Odelberg Junior. KOSTA, "Odelberg Junior", glasservis, 26 dlr, 1900-tal, slipad och graverad dekor av fasetter och romber samt förgylld dekor, bestående av: 2 vinglas, 6 selterglas, 4+5+6 starkvinsglas, 2 whisky, karaff med propp Varenr: 4724389 DKK 4.589 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-07-2017 20:27:00
Se mere
Jagtglas/bæger, ca. 1900
Jagtglas/bæger, ca. 1900. Jagtbæger, farveløst, tykt glas, delvist gulbejdset, konisk form med monogram RAH i kvadrat, slebet bun og fod, omsluttende matslebne scener i en skov med jægere og vildsvin, H. 14 cm. Fremstår med brugsspor, ridser på bunden, slidte steder. Varenr: 4711711 DKK 4.834 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-07-2017 20:30:00 DKK 335
Öl och vinglas Ruben Signe Persson Melin för Boda
Öl och vinglas Ruben Signe Persson Melin för Boda. SIGNE PERSSON MELIN, "Ruben", 14 dlr, bestående av: 6 ölglas samt 8 vinglas, designade 1967 för Boda, höjd ca 12,5-15,5 cm Varenr: 4724412 DKK 1.147 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-07-2017 21:36:00
Se mere
Monica Bratt glasservis
Monica Bratt glasservis. MONICA BRATT, glasservis, Reijmyre, 44 dlr, bestående av: 11 snapsglas, 4 skålar på fot, 4 rödvinsglas, 11 selterglas, 6 äggkoppar, skål, kåsa, 4 assietter, 1 par skålar / saltkar Varenr: 4724431 DKK 1.530 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 23-07-2017 11:40:00
Se mere
Samling glas
Samling glas. SAMLING GLAS, 10 dlr, slipad dekor med festonger, snarlik dekor, set bestående av 2 vinglas, 4 seltherglas, 2 starkvinsglas samt 2 likörglas, höjd ca 9-11 cm Varenr: 4724446 DKK 1.530 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 23-07-2017 13:48:00
Se mere
Remmare
Remmare. REMMARE, 10 st, 1900-talets första hälft, grönt glas, dekor av vinrankor, höjd ca 18 cm Varenr: 4724464 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-07-2017 16:24:00
Se mere
Papillon mundblæste og hånddekorerede glas, karaffel samt glaskugler (65)
Papillon mundblæste og hånddekorerede glas, karaffel samt glaskugler (65). Papillon mundblæste og hånddekorerede glas dekoreret i farver samt guld, bestående af; 12 vinglas H. 24 cm., 14 vinglas H. 23 cm., 4 champagneglas H. 26 cm., 6 dessertglas H. 20 cm., 4 cognacglas H. 14 cm. (heraf et glas med mindre fejl ved kant), 8 ølglas H. 15 cm., 9 snapseglas H. 7 cm., 1 ... Varenr: 4725128 DKK 1.500 DK, Kolding, Trianglen 23-07-2017 16:51:49 DKK 675
Konvolut Albin Schaedel, rauchfarbenes Glas (29)
Konvolut Albin Schaedel, rauchfarbenes Glas (29). Konvolut Glas. Albin Schaedel (1905-1999), Thüringen. Rauchfarbenes Glas, partiell mit aufgesetzten Nuppen und Perlen, vor der Lampe geblasen. Verschiedene Vasen, Becher, Kelche, Schalen, Zuckerschale, Rahmgießer. H. 5-27,5 cm. Objekte teilweise bezeichnet mit Werkstattetiketten (S mit ... Varenr: 4700496 DKK 1.859 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-07-2017 17:36:00 DKK 297
Konvolut Kristallgläser
Konvolut Kristallgläser. Konvolut Kristallgläser, gefertigt aus transparentem Glas, verziert mit geometrischem Dekor, bestehend aus: 2 Kannen, ein Glas, Maße ca.: H: 24-29 cm, D.12 cm. Altersgemäßer Zustrand mit Gebrauchsspuren.(3) Varenr: 4717276 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 23-07-2017 19:00:00 DKK 297
Samling glas (19)
Samling glas (19). Samling dele af glas, bestående af 10 champagnefløjter H. 17 cm, 2 destilleringskolber, m. enkelte kantafslag, 2 klukflasker H. 29 cm, 5 karafler H. 16-26 cm, én karaffel uden prop. (19) Varenr: 4725369 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-07-2017 11:42:49 DKK 550
Per Lütken for Holmegaard. 'Atlantic' glasbesætning (88)
Per Lütken for Holmegaard. 'Atlantic' glasbesætning (88). Per Lütken for Holmegaard. 'Atlantic' glasbesætning bestående af: 17 rødvinsglas, 15 hvidvinsglas, 19 portvins glas, 4 likørglasm ,13 ølglas, 6 høje snapseglas, 3 lave snapseglas, 7 cognacglas, samt fire chmapagne skåle. (88) Varenr: 4725472 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-07-2017 13:28:00 DKK 550
Karaffer i polykromt glas Sommar
Karaffer i polykromt glas Sommar. KARAFFER, 4 st, polykromt glas, höjd ca 19-31,5 cm Varenr: 4724654 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-07-2017 17:21:00
Se mere
Mylenberg Glasværk, To portvinsglas (2)
Mylenberg Glasværk, To portvinsglas (2) . Mylenberg Glasværk, To portvins glas på cylindrisk stilk med knap. Om kummen en hvid emaljemaling af venstredrejet vinløvsfrise/blomsterfrise. H. 11 cm, Ø: 6 cm. Litt: Dekorerede danske glas fra 2008 side 178 af Niels Andersen & Torben Errboe. NB Teksten er ændret. (2) Varenr: 4724246 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 24-07-2017 18:38:00 DKK 650
Historicistisk stil glas/bæger, Gustav 2. Adolf af Sverige, Fritz Heckert, 1800-tallet
Historicistisk stil glas/bæger, Gustav 2. Adolf af Sverige, Fritz Heckert, 1800-tallet. Stort bæger, rund, konisk form, af farveløst glas, med polykromt emaljemaleri, forgyldt mundingskant, viser en ridende figur, under mundingskanten med titel 'Gustavus Adolphus König in Schweden, cum deo et victricibus armis, Anno Domini 1631', med pensel '263 JI 7', formgivet af Oskar Jummel, ca.... Varenr: 4711706 DKK 3.346 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-07-2017 20:30:00 DKK 297
Bertil Vallien servisglas
Bertil Vallien servisglas. BERTIL VALLIEN, servisglas, 6 st vinglas, 6 st snapsglas, flätad stomme, höjd 17,5 resp 14,5 cm Varenr: 4726051 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-07-2017 10:15:00
Se mere
Glasservis Odelberg Kosta 1900-tal
Glasservis Odelberg Kosta 1900-tal. GLASSERVIS, 35 dlr, "Odelberg", Kosta 1900-tal, bestående av: 4 rödvinsglas, 12 vitvinglas, 7 sherryglas, 6 starkvinsglas, 6 selterglas, slipad och graverad dekor av fasetter och romber samt förgylld dekor, vinglasens höjd 12-16 cm Varenr: 4726060 DKK 6.118 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-07-2017 11:10:00
Se mere
Göran Wärff glasservis Prince Kosta
Göran Wärff glasservis Prince Kosta. GÖRAN WÄRFF, glasservis, 35 dlr, "Prince", Kosta, bestående av: 12 starkvinsglas, 11 sherryglas samt 12 tumlare Varenr: 4726069 DKK 1.530 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 25-07-2017 12:05:00
Se mere
Kaj Franck Nuutajärvi
Kaj Franck Nuutajärvi . KAJ FRANCK, Nuutajärvi, servis, 44 dlr, bestående av 24 selterglas, 12 shotsglas samt 7 assietter, största höjd ca 7,5 cm Varenr: 4726082 DKK 1.147 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 25-07-2017 13:20:00
Se mere
Samling ældre glas samt karaffel. (12)
Samling ældre glas samt karaffel. (12). Samling ældre glas samt karaffel. 8 snapse glas H. 9,5 cm. 2 vinglas med slibninger, H. 11 og 11,5 cm. Øjeglas med gravering, fremstår med mindre afslag. 2 ældre vinglas. 1 karaffel med slibninger, fremstår med brun aflejring i bunden. (12) Varenr: 4707430 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-07-2017 14:34:00 DKK 300
 Holmegaard, 'Astrid' glasservice bestående af (27).
Holmegaard, 'Astrid' glasservice bestående af (27). . Holmegaard, 'Astrid' glasservice bestående af 4 rødvinglas, 10 hvidvinglas, 7 sherryglas, 6 cocktailglas. ialt 27. Varenr: 4723313 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-07-2017 18:10:00 DKK 325
 1 2  >>