Kategori  Vurdering
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Jacob Bang for Kastrup Glasværk. 'Amager' besætning glas (77)
Jacob Bang for Kastrup Glasværk. 'Amager' besætning glas bestående af: 15 ølglas H. 13 cm, 13 rød H. 12 cm, 14 hvid H. 11 cm, 13 snaps H. 11,5 cm, 14 portvin H. 8,5 cm, 6 cognac H. 10 cm, 2 stager H. 12,5 cm (77)
Varenr: 4860141
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 11-12-2017
14:07:06
DKK 675
Glas-Karaffe
Glas-Karaffe, Jugendstil, versilberte Montur. Höhe ca. 32,3 cm, Glas mit Musterschliff Leichte Gebrauchsspuren
Varenr: 4845160
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 11-12-2017
14:19:33
DKK 670
Dino Martens. Tutti frutti vase. Omkring 1955
Dino Martens, fremstillet hos Aureliano Toso, Murano. Omkring 1955. Rødt glas med pålagt sølvfolie, derpå farveløst bærerlag med valsede glasstave. Munding med sammenklemninger. Mål ca. H. 21 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.
Varenr: 4818231
DKK 3.722 DE, Hamburg, Große Elbstraße 11-12-2017
17:05:22
DKK 2.419
Holmegaard. 'Chr. VIII' / 'Berlinois' glasbesætning (56)
Holmegaard. 'Chr. VIII' / 'Berlinois' glasbesætning bestående af: 14 rødvin/porterglas h. 15-15.5 cm, 14 hvidvinglas h. ca. 13 cm, 14 portvinglas h. 10-10.5 cm, 14 snapsglas h. 7.5-8.5 cm. Ialt 56 stk
Varenr: 4848589
DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 11-12-2017
17:12:00
DKK 1.450
Per Lütken for Holmegaard. 'Clausholm' En besætning glas (38)
Per Lütken for Holmegaard. 'Clausholm' en besætning glas bestående af: 14 Vinglas, H. 16 cm. 4 Cognacglas, H. 11 cm. 6 Likørglas, H. 8,5 cm. 14 Hedvins glas, H. 13 cm. Samlet antal: 38 stk.
Varenr: 4860356
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 11-12-2017
18:00:00
DKK 325
Portvinsglas 18-1900 tallet (9)
9 ældre portvinsglas af presset glas, lidt forskellige farvetoner, ét med repareret stilk. H. ca.10 cm. Fod med skævheder, antagelig svensk glasværk. 18-1900 tallet.
Varenr: 4859995
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 11-12-2017
18:12:00
DKK 375
Göran Hongell
GÖRAN HONGELL, vas, gröntonat glas, 1941 för karhula, höjd ca 9 cm
Varenr: 4861210
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 11-12-2017
20:06:00
Se mere
Ioan Nemtoi. Fade af kunstglas (2)
Ioan Nemtoi. To fade af kunstglas i blå-grønne farver med foldet kant. Formgivet af Ioan Nemtoi født 1964 i Rumænien, afsluttede studierne ved Kunstakademiet i Bukarest i 1991. Signeret Nemtoi. Ø. 34 cm. (2)
Varenr: 4841088
20:28:12
Goebel, samling Hummelfigurer, tallrikar & årsklockor (10)
Goebel, samling Hummelfigurer, tallrikar & årsklockor. Flicka med knyte & blomkorg nr. 204 Två flickor med tårta nr. 176/0 Bagargosse nr. 126 fotnagg. Pojke i äppelträd nr. 1423/0 H 10-15 cm Fyra årstallrikar dia 19 cm samt två årsklockor. (10)
Varenr: 4855241
DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 12-12-2017
10:48:42
DKK 251
Christian VIII. Glasbesætning (20)
Christian VIII, Berlinois glas, Dansk glasværk, bestående af 9 rødvinsglas og 11 hvidvinsglas, H. 13 - 14 cm, Et hvidvinsglas med afslag på kant, et klart glas med afslag på fodstykket. (20)
Varenr: 4858681
DKK 1.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 12-12-2017
11:49:00
DKK 1.750
Holmegaard. Derby glas (80)
Holmegaard. Samling 'Derby' glas, bestående af; 3 rødvin H. 14 cm. 19 hvidvin H. 13 cm. 23 hvidvin med grøn kumme i to grønne nuancer H. 12 cm. 13 likør H. 11 cm. 14 portvin H 10 cm. 8 snaps. (80)
Varenr: 4863600
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 12-12-2017
12:10:39
DKK 425
Olle Alberius glasservis modell Erik
OLLE ALBERIUS, "Erik", glasservis, 36 dlr, Orrefors, bestående av: 11 whiskeyglas, 11 selterglas, 12 grogglas / highballglas, ishink, karaff
Varenr: 4862988
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 12-12-2017
15:48:00
Se mere
Glasservisdelar Reijmyre
REIJMYRE, "Vinranka", glasservis, 34 dlr, 1900-tal, bestående av: 11 vinglas, 10+11 selter/ whiskyglas, kanna, coupeglas
Varenr: 4862991
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 12-12-2017
16:00:00
Se mere
Margareta Hennix "Basic" vinglas 12 st
MARGARETA HENNIX, "Basic", vinglas, 12 st, för Reijmyre Glasbruk, höjd ca 20 cm. . PROVENIENS: Reijmyre Glasbruk
Varenr: 4863035
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 12-12-2017
18:18:00
Se mere
Papillon mundblæste og hånddekorerede glas (30)
Papillon mundblæste og hånddekorerede glas dekoreret i farver samt guld, bestående af: 14 hvidvinsglas, H. 21,5 cm. 16 Rødvinsglas, H. 22,5 cm. Samlet antal glas: 30 stk.
Varenr: 4862822
DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 12-12-2017
19:00:00
DKK 575
Christer Holmgren for Holmegaard. Leonora, glasbesætning (75)
Christer Holmgren for Holmegaard. Leonora glasbesætning bestående af; 16 rød H. 18 cm.; 8 øl H. 17 cm.; 21 hvid H. 16 cm.; 12 snaps H. 11 cm.; 18 hedvin H. 14 cm. Fremstår med alm. brugspræg. (75)
Varenr: 4857562
DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 12-12-2017
19:05:00
Lyngby glasværk mv. Wien Antik mm., glasbesætning (60)
Lyngby glasværk. 'Wien Antik', glasbesætning bestående af: 11 rød H. 13 cm.; 12 hvid H. 12 cm.; 9 likør H. 9 cm.; 12 snaps H. 8 cm.; 10 hedvin H. 10 cm. Endvidere medfølger 6 hedvinsglas af andet design, ukendt fabrikant, H. 10 cm. Fremstår med alm. brugspræg. (60)
Varenr: 4857557
19:29:00
Champagnestrutar Reijmyre
REIJMYRE, "Antik" resp "Gustav III", champagnestrutar, 12+2, graverad dekor, höjd ca 20 cm
Varenr: 4863063
DKK 1.930 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 12-12-2017
19:30:00
Se mere
Holmegaard. Amager / Twist vinservice (65)
Holmegaard. Amager / Twist vinservice bestående af:11 rødvin H. 17,5 cm13 hvidvin H. 12 cm12 hedvin H. 11 cm7 små cognac H. 10 cm5 vandglas H. 14 cm11 portvin H. 8,5 cm6 snaps H. 16,5 cm.
Varenr: 4860332
DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 12-12-2017
20:05:00
DKK 500
Glasservis 1900-talets andra hälft
GLASSERVIS, 37 dlr, 1900-talets andra hälft, gulddekor, bestående av 13 vinglas, 13+11 starkvinsglas
Varenr: 4863082
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 12-12-2017
20:08:00
Se mere
Par tyske römerglas bryllupspokaler, ca. 1900 (2)
Par tyske bryllupspokaler i form af store rømerglas, kumme af klart glas med toning og guldkant øverst, håndmalet dekoration i form af blomster og bladværk, stilk dekoreret med "hindbær" i form af løvehoveder. H. 32,5 cm. Fremstår med aldersrelaterede spor på toning og guldkant. (2) Jf. ...
Varenr: 4864580
DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 13-12-2017
12:27:00
Reijmyre H55 kannor Julspecial
REIJMYRE GLASBRUK, "H55", kannor, 2 st., rökfärgad samt blå glasmassa, 40 cl och 150 cl, höjd ca 20-31,5 cm, originalkartonger medföljer . . PROVENIENS: Reijmyre Glasbruk. . HISTORIK: Reijmyre Glasbruk grundades 1810, det är det näst äldsta glasbruket i Sverige som fortfarande är i drift, produkt...
Varenr: 4864344
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 13-12-2017
13:18:00
Se mere
Gammelholm glasbesætning (61)
Gammelholm glasbesætning, bestående af 15 ølglas, H. 15 cm, 7 rødvinsglas, H. 11 cm, 8 vandglas, H. 10 cm, 20 dessertvinglas, H. 9 cm og 11 snapseglas, H. 9 cm. (61)
Varenr: 4854774
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 13-12-2017
13:32:59
Reijmyre champagneglas Juhlin Julspecial
REIJMYRE GLASBRUK, "Juhlin", champagneglas, 12 st., formgivna av Richard Juhlin, höjd ca 23 cm. . PROVENIENS: Reijmyre Glasbruk. . HISTORIK: Reijmyre Glasbruk grundades 1810, det är det näst äldsta glasbruket i Sverige som fortfarande är i drift, produktionen sker i hyttan i Reijmyre, Skedevi soc...
Varenr: 4864353
DKK 1.390 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 13-12-2017
13:45:00
Se mere
Samling vinglas og vinkande af glas(17)
Sæt på syv vinglas på høj stilk, spids kummen, let optisk stribet med slebet og bemalet dekoration i form af blomster og bladværk, H. 20 cm. Sæt på ni vinglas på høj stilk, kummen med slebet og forgyldt dekoration, H. 24,5 cm. Der medfølger en vinkande af glas, korpus med hank og prop, H. 34,5 ...
Varenr: 4854959
DKK 1.000 DK, Kolding, Trianglen 13-12-2017
14:30:00
Bertil Vallien vinglas Noveau
BERTIL VALLIEN, Kosta Boda, glasservis, "Noveau", 12 dlr, bestående av: 5 rödvinsglas, 7 vitvinsglas, höjd 18-19,5 cm
Varenr: 4864372
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 13-12-2017
14:48:00
Se mere
Holmegaard. Sæt på 10 champagnefløjter (10)
Holmegaard. Sæt på 10 champagnefløjter, H. 29 cm. 2. sort. (10)
Varenr: 4865165
15:45:07
Erik Höglund glas Tratt
ERIK HÖGLUND, "Tratt", glasservis, 24 dlr, Boda, 1970-tal, bestående av: 6 ölglas, 6 vinglas, 6 snapsglas, 6 likörglas
Varenr: 4864410
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 13-12-2017
17:00:00
Se mere
Snapsglas Antik Reijmyre Julspecial
REIJMYRE GLASBRUK, "Antik", snapsglas, 12 st., etikettmärkta, höjd ca 15 cm. . PROVENIENS: Reijmyre Glasbruk. . HISTORIK: Reijmyre Glasbruk grundades 1810, det är det näst äldsta glasbruket i Sverige som fortfarande är i drift, produktionen sker i hyttan i Reijmyre, Skedevi socken. Skador: Glasen...
Varenr: 4864436
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 13-12-2017
18:24:00
Se mere
Vinglas Reijmyre modell Slottet Julspecial
REIJMYRE GLASBRUK, "Slottet", vinglas, 12 st., design Tomas Harila Carlgren i samarbete med Lars Sjöberg, inspirerade av 1700-talsglas, grön glasmassa med driven kant, ben med luftblåsa, etikettmärkta, höjd ca 16 cm. . PROVENIENS: Reijmyre Glasbruk. . HISTORIK: Reijmyre Glasbruk grundades 1810, d...
Varenr: 4864459
19:26:00
Se mere
 1 2  >>