Kategori  Vurdering
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Tupilak af udskåret horn samt halskæde med vedhæng af udskåret narhvalstand. (2)
Tupilak af udskåret horn i form af sæler. H. 7,7 cm. L. 13 cm. Halskæde med vedhæng og ender af udskåret narhvalstand, monteret på snor af sort læder. Vedhæng L. 5,5 cm. (2)
Varenr: 4803801
DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 18-10-2017
12:00:00
DKK 325
Grønlandica. Tre fedtstensfigurer, Hoseas Tukula (3)
Grønlandica. Tre fedtstensfigurer i form af sæler og isbjørn udført af Hoseas Tukula. Længde hhv. 11, 22 og 28 cm. Isbjørn fremstår med to reparationer samt afslag på ene fod. (3)
Varenr: 4705969
DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18-10-2017
14:05:24
Statue af udskåret træ, Cameroun, 1800-tallet
Statue af udskåret træ i form af frugtbarhedsgudinde riddende på gazelle. H. 113 cm. Cameroun, 1800-tallet. Aldersrelaterede brugsspor, ormehuller samt ældre afslag og tørrerevner.
Varenr: 4800959
DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-10-2017
19:52:00
DKK 475
Fem afrikanske effekter. (5)
Fem afrikanske effekter af oversøisk udskåret træ samt metal. Antageligt 1900 århundrede. Mål største: H. 58 cm. Mål mindste: H. 33 cm. Tørrevner mm.
Varenr: 4805167
DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18-10-2017
20:02:00
Fem afrikanske effekter. (5)
Fem afrikanske effekter af oversøisk udskåret træ samt brændt ler. Antageligt 1900 århundrede. Mål største: H. 70 cm. Mål mindste: H. 28 cm. Tørrevner mm.
Varenr: 4805169
20:16:00
DKK 425
Nkisi Nkonde. Sømfetish, Congo 1900-tallet
Nkisi Nkonde. Sømfetish udskåret i træ og isat søm. 1900-tallets sidste halvdel. H. 39 cm.
Varenr: 4808077
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 19-10-2017
15:35:00
DKK 475
Cigarklipper af hvalrostand og sterlingsølv
Cigarklipper af hvalrostand med montering af sterlingsølv. Sølvet stemplet 925S. L. 24 cm. Kan sælges inden for EU uden CITES. Ved handel uden for EU skal der søges eksport/import tilladelse for udlevering.
Varenr: 4780782
DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-10-2017
19:57:00
Afrikanische Pfeife
Afrikanische Pfeife gefertigt aus einer Messinglegierung und mit " Perlranddekor" versehen. Maße ca.: L.23,5 cm, H. 7,5 cm, T. 3 cm. Altersbedingte Gebrauchsspuren.
Varenr: 4791075
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 19-10-2017
20:00:00
DKK 298
Bordobjekt/objekt af fossilt mammutelfenben i hjerteform
Hjerte af fossilt mammutelfenben, del af en stødtand, delvist slebet og poleret, mørkebrun åring, ca. 82 x 100 x 35 mm, fremstår med materialetypisk revnedannelse.
Varenr: 4797370
DKK 4.838 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 19-10-2017
20:50:00
DKK 633
En samling elefanter af udskåret elfenben samt lågkrukke af elfenben og palisander. (20)
En samling elefanter af udskåret elfenben, i alt 19 stk. H. 2,5-7,0 cm. Enkelte elefanter med mindre afslag, en med reparation, en med hårrevne. Samt lågkrukke af elfenben, udskåret med elefanter i relief, låg og bund af palisander. H. 12 cm. Cites certifikat fra Styrelsen for Vand- og ...
Varenr: 4764628
DKK 5.000 DK, Kolding, Trianglen 20-10-2017
14:06:00
DKK 1.900
To figurer af fedtsten og figur af kunstmateriale. (3)
Figur af udskåret fedtsten i form af eskimo med barn på ryggen. H. 17 cm. Fremstår med manglende objekt i hånden. Liggende sæl af udskåret fedtsten. Utydeligt sign. og dateret 1977 under bunden. L. 12 cm. Fremstår med ridser. Eskimo fanger sæl. Figur af kunstmateriale. Fremstår med knækket ...
Varenr: 4809861
DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 20-10-2017
17:26:59
Samling afrikanska vapen m.m 18/1900-tal
Samling afrikanska vapen m.m 18/1900-tal. Kort svärd 1800-tal, suluspjut, fiskejuster, ceremoni-spjut i snidat trä. Längd: 69-185 cm Bruksslitage.
Varenr: 4807663
DKK 1.564 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 20-10-2017
19:10:00
DKK 430
Indisk turban hållare
Gandhara stil, troligen skiffer. Med stativ i stål. Skador och avslag. Okänd ålder. L: 23 cm.
Varenr: 4797436
DKK 3.127 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 20-10-2017
21:12:00
DKK 254
Balinesische Ritualfigur der Dewi Sri
Balinesische Ritualfigur der Dewi Sri, Göttin des Reises und der Fruchtbarkeit, der Saat- und Erntefeste gewidmet werden. Die Ritualfigur wurde in Prozessionen zur Segnung der Reisernte getragen. Sie ist aus Holz gefertigt und polychrom staffiert. Auf der Rückseite wurde nachträglich eine ...
Varenr: 4782828
DKK 2.233 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-10-2017
10:30:00
DKK 298
Hyrdestol fra Kuba-/Bakubastammen, tropetræ, før 1950, Congo
Hyrdestol fra Kuba- eller Bakubastammen, tropetræ, før 1950, Congo. Konstruktion af fire dele, der kan skilles ad, med buede kanter, bagsiden af ryglænet er prydet med geometriske udskæringer. Objektmål: H. 107 cm, B. 40 cm, D. 64 cm. Kuba eller Bakuba er en sammenslutning af 18 etniske grupper...
Varenr: 4807690
DKK 3.163 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-10-2017
20:42:00
DKK 298
Garuda-Vogel, Tropenholz, 1930er Jahre, Indonesien
Garuda-Vogel, Tropenholz, 1930er Jahre, Indonesien. Darstellung des Vishnu, eines schlangentötenden halb mensch-, halb adlergestaltigen Reittieres, Sohn des Kashyapa und der Vinata. Objektmaße: H. 46,5 cm, B. 26,5 cm, T. 15 cm. Altersgemäße Abnutzungsspuren, Holz mit partiellem Abrieb und ...
Varenr: 4807649
DKK 2.233 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-10-2017
20:43:00
DKK 298
Figur eines Regenmachers,Tropenholz, China
Figur in Form eines Regenmachers aus Tropenholz, Usprung China. Rituelle Darstellung einer korpulenten Figur, die ihre Arme zum Himmel empor streckt. Objektmaße: L. 22,5 cm, B. 11 cm. Patinierte Oberfläche mit Kratzern, Bestoßungen und Abrieb, Riss im Gewandt der Figur. Provenienz: ...
Varenr: 4807660
20:43:00
DKK 372
Dør med krokodillemotiv, tropetræ, ca. 1900, Togo
Dør med krokodillemotiv, lyst tropetræ, ca. 1900, Togo. Træskærerarbejder med to krokodiller, cirkler og andre geometriske ornamenter. Objektets mål: H. 154,5 cm, B. 61 cm. Fremstår med aldersrelaterede, kraftige brugsspor og ridser. Stammer fra baron von Boswegs privatsamling.
Varenr: 4807665
DKK 26.793 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-10-2017
20:43:00
DKK 335
Dør, tropetræ, Dogon-folkegruppen, Mali, før 1950
Dør fra den afrikanske Dogon-folkegruppe i Mali, fremstillet før 1950. Dør bestående af to brædder af tropetræ med rombemønster, oprindelig i sort farve, med original skydelås. Objektets mål: H. 118 cm, B. 52 cm. Fremstår med kraftige slitagespor, delvist med små huller og ridser, stor revne i ...
Varenr: 4807670
DKK 22.328 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-10-2017
20:43:00
DKK 335
Ritualbecher vom Stamm der Kuba / Bakuba, Tropenholz, vor 1960, Kongo
Ritualbecher vom Stamm der Kuba bzw. Bakuba, hergestellt vor 1960, Kongo. Dunkelbraun bemalter Tropenholzbecher mit der fein geschnitzten Königsfigur, wohl 'ndop', vor einer rituellen Trommel. Objektmaße: L. 21 cm, B. 15,5 cm. Unbenutzter Zustand. Die Kuba bzw. Bakuba sind eine Föderation von...
Varenr: 4807642
DKK 2.791 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-10-2017
20:44:00
DKK 298
Karyatideskammel/taburet fra Hemba-stammen, tropetræ, Congo
En taburet af tropetræ, oprindelig farvet mørkebrun, med rund fod og rundt sæde, imellem dem en kvindelig, stående figur med løftede arme og tatoveringsar, den bageste del af frisuren med indridset Hemba-logo. Objektmål: H. 35,5 cm, B. 23,5 cm, D. 21 cm. Hemba er en stamme i den sydøstlige del ...
Varenr: 4807647
DKK 3.349 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-10-2017
20:44:00
DKK 633
Maske fra Ibo Nigeria samt Afrikansk figur, slutningen af 1900-tallet
Maske fra Ibo Nigeria samt Afrikansk figur, slutningen af 1900-tallet. Maske H. 52 cm. Figur H. 57 cm. (2)
Varenr: 4806608
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2017
19:10:00
DKK 325
Søm fetish, antagelig Kongo, slut 1900-tallet
Sømfetish, antagelig Kongo, slutningen af 1900-tallet. H. 62 cm.
Varenr: 4806602
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2017
20:10:00
Tvillingefigur Ibeji Youruba, Nigeria
Tvillingefigur Ibeji Youruba, Nigeria. Med afslag øverst og langs sokkel. H. 29 cm.
Varenr: 4813000
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 24-10-2017
14:26:15
Grønlandica. Samling tupilakker af hvalros & kaskelot (4)
Grønlandica. Samling tupilakker af hvalros(Odobenus rosmarus) & kaskelot(Physeter catodon), bestående af stående isbjørn af kaskelot H. 10 cm / vægt ca. 79 gr., fabelfigur af kaskelot H. 8,5 cm / vægt ca. 27 gr. - rep ved ene fod, fabelfigur af kaskelot H. 10 cm / vægt ca. 63 gr., liggende figur ...
Varenr: 4811629
DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 24-10-2017
19:35:00
DKK 675
Grønlandica. Tupilak af kaskelot i form af kvinde m/ Ulo
Grønlandica. Tupilak af kaskelot (Physeter catodon), i form af kvinde m/ Ulo kniv(limet) & kam(limet) i håret, sign. på sokkel Kr. Bertelsen m.m., H. 13,5 cm. Vægt inkl. sokkel ca. 174 gr. Fremstår m/ afstød ved ene hånd. Cites certifikat EU 1022-1222/08 fra SVANA / Miljø- og ...
Varenr: 4811639
19:45:00
DKK 325
Maske/grisemaske, tropetræ, før 1950, Pemba, Congo
Grisemaske i hatteform med stof bagpå, farvet tropetræ, før 1950, Pemba, Congo. Objektets mål: H. 31 cm, B. 30 cm, D. 32 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, delvist med revner, små huller, slitage og afslag. Stammer fra baron von Boswegs privatsamling.
Varenr: 4807697
DKK 28.282 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-10-2017
20:47:00
DKK 335
Par anefigurer fra Teke-/Batéké-stammen, tropetræ, Congo, før 1950 (2)
To anefigurer fra Teke-/Batéké-stammen, tropetræ, før 1950, Congo. Samling bestående af en mandlig figur med skind, knogler og strå samt en mindre kvindelig eller kønsneutral figur med tatoveringer og en kæde. Figurerne havde sandsynligvis til funktion at opretholde forbindelser og forhold. Den ...
Varenr: 4807679
DKK 22.328 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-10-2017
20:48:00
DKK 335
To tænder fra kaskelothval (Physeter Catodon) (2)
To tænder fra kaskelothval (Physeter Catodon), H. 13-14,5 cm. Samlet vægt ca. 609 gr. (2) Cites certifikat EU 1022-1225 & 1226/08 fra SVANA / Miljø- og Fødevareministeriet til handel indenfor EU medfølger. Certifikatet gælder kun for et salg. Ved handel uden for EU, skal der søges eksport / ...
Varenr: 4811622
21:08:00
DKK 325
Grønlandica. Tupilak af kaskelot i form af fanger m/ harpun
Grønlandica. Tupilak af kaskelot (Physeter catodon), i form af fanger m/ harpun, sign. 6/75, H. 14 cm / m/ harpun 18,5 cm. Vægt ca. 205 gr. Rep. ved fod. Cites certifikat EU 1022-1220/08 fra SVANA / Miljø- og Fødevareministeriet til handel indenfor EU medfølger. Certifikatet gælder kun for et...
Varenr: 4811637
21:22:00
DKK 575