Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Etnografica i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Läderhud/ sköld ostafrika
Läderhud/ sköld ostafrika. LÄDERHUD TILL SKÖLD, ostafrika, kohud med flätad dekor, längd ca 140 cm Varenr: 4634993 DKK 1.152 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 12:32:00
Se mere
Afrikanische Trommel Djembe
Afrikanische Trommel Djembe. Afrikanische Trommel Djembe, gefertigt aus Holz und Leder, handgeschnitzt. Der Korpus schwarz gefasst und ist verziert mit geometrischem Dekor. Maße ca.: H. 58 cm, D. 26 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren. Varenr: 4624467 DKK 1.335 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 13:36:22 DKK 297
Skulptur
Skulptur. SKULPTUR, troligen Waja/ Jukon, Nigeria, höjd exklusive sockel ca 38 cm Varenr: 4635023 DKK 2.304 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 14:24:00
Se mere
Kärl precolumbiansk
Kärl precolumbiansk. KÄRL, precolumbiansk, troligen Chancay, keramikhöjd ca 21 cm Varenr: 4635026 DKK 1.536 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 14:32:00
Se mere
Fat och korg Arizona
Fat och korg Arizona . FAT, 2 st, KORG, rotarbete, Arizona, 1900-tal, diameter ca 27-45 cm Varenr: 4635043 DKK 1.152 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 15:44:00
Se mere
Kylix hellenistisk
Kylix hellenistisk. KYLIX, antiken, hellenistisk, svartbemålad, diamater ca 17, höjd ca 7 cm Varenr: 4635045 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 15:52:00
Se mere
Kärl precolumbiansk
Kärl precolumbiansk. KÄRL, 2 st, precolumbianska, varav en inka, keramik, polykrom respektive dekor av figuransikte, höjd ca 14 cm Varenr: 4635047 DKK 1.152 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 16:04:00
Se mere
Japansk håndekoreret kæmpevifte lakeret bambus
Japansk håndekoreret kæmpevifte lakeret bambus. Japansk vifte af bambus. L. 88, B. 150 cm. Fremtræder med aldersvarende brugsspor. Varenr: 4589734 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-04-2017 17:03:00 DKK 300
Skulpturfragment precolumbiansk
Skulpturfragment precolumbiansk. SKULPTURFRAGMENT, precolumbiansk, Olmec, keramik, höjd ca 10,5 cm Varenr: 4635068 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 17:32:00
Se mere
Trumma
Trumma. TRUMMA, 1900-talets första kvartal, troligen västafrika, skinnbeklädd stomme av trä, skuren dekor samt "Josyp", spår av pigmentering, höjd ca 43 cm Varenr: 4635090 DKK 1.536 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 19:06:00
Se mere
Afrikansk løve udført i træ
Afrikansk løve udført i træ. Afrikansk figur i form af løve, udkåret bejdset eksotisk træ med tænder af ben. H. 15 cm. L. 43 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4636485 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-04-2017 19:31:00 DKK 300
Skulptur Igbo
Skulptur Igbo. SKULPTUR, troligen Igbo, Nigeria, träskuren, höjd ca 36 cm Varenr: 4635100 DKK 1.536 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 19:36:00
Se mere
Marmorskulptur eines afrikanischen Idols
Marmorskulptur eines afrikanischen Idols . Marmorskulptur eines afrikanischen Idols, vollplastische Darstellung, rückseitig glatte Struktur des Steins. Maße ca.: H.60 cm, B.17 cm, T.10 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren. Varenr: 4624276 DKK 2.818 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 19:45:00 DKK 742
Fetishskulpturer
Fetishskulpturer. FETISHSKULPTURER, troligen Kongo, träskurna, applikationer av metall, höjd ca16-17 cm Varenr: 4635107 DKK 1.152 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 19:57:00
Se mere
Skulptur precolumbiansk
Skulptur precolumbiansk. SKULPTUR, precolumbiansk, troligen Guangala Equador, ristad och polykrom dekor, keramik, höjd ca 55 cm Varenr: 4635142 DKK 7.680 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 21:42:00
Se mere
Afrikansk skib udført i eksotisk træ.
Afrikansk skib udført i eksotisk træ.. Afrikanske skib med syv roer udført i eksotisk træ. L. ca. 81 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4637582 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 26-04-2017 17:59:00 DKK 300
Jadefigur elefant
Jadefigur elefant. Jadefigur af elefant udskåret med lille elefant inden i. Mål ca. H: 8 og L 10cm.. Varenr: 4637890 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 26-04-2017 19:56:00 DKK 300
Indonesisches Schachspiel im Holzkasten
Indonesisches Schachspiel im Holzkasten . Indonesisches Schachspiel im Holzkasten, handgeschnitzt, bestehend aus: 32 schwarze und rote Schachfiguren mit indonesischen Göttern und Kriegern. Maße ca.: 4 bis 12 cm. Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchspuren (Zwei Figuren leicht bestoßen). Varenr: 4619119 DKK 1.854 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-04-2017 20:05:00 DKK 1.112
Tibetische Mani-Mühle Gebetsmühle
Tibetische Mani-Mühle Gebetsmühle . Tibetische Mani-Mühle Gebetsmühle mit Schriftrolle. Im tibetischen Buddhismus werden Gebetsmühlen gedreht, um körperliche Aktivität und geistig-spirituelle Inhalte miteinander zu verknüpfen. Die Mani Mühle ist auf Kupferblech und Holz gefertigt, im Inneren befindet sich eine Schriftrolle mit ... Varenr: 4604052 DKK 1.854 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 27-04-2017 13:55:00 DKK 1.112
Africana. To afrikanske træskærer arbejder (2).
Africana. To afrikanske træskærer arbejder (2).. Afrikansk skulptur (låg?) udskåret af træ i form af liggende gravid kvinde flankeret af måne og stjerne symboler. Ø. ca. 23 cm. Skulptur skåret af træ i form af siddende samt hængt person. H. 21 cm. Fremstår med tørringsrevner mm. (2) Denne vare er en del af Lauritz.com Helsingørs ... Varenr: 4621999 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 27-04-2017 16:58:00 DKK 300
Maske, wohl Afrika, Holz
Maske, wohl Afrika, Holz. Maske. Holz, geschnitzt. Wohl Afrika. Stilisierte Darstellung eines Kopfe mit kleinen schlitzähnlichen Augenöffnungen. H. 25,5 cm, B. 16 cm, T. 9 cm. Oberflächliche Bereibungen, im unteren Bereich partiell minimale Absplitterungen. Varenr: 4589205 DKK 1.632 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27-04-2017 18:45:00 DKK 742
Grønlandica. Fedtstensfigur
Grønlandica. Fedtstensfigur. Grønlandica. Fedtstensfigur, utydeligt sign. med initialer, H. 12 cm. B. 10 cm. Varenr: 4638494 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-04-2017 19:18:00 DKK 325
Grønlandica. Tupilak af kaskelottand
Grønlandica. Tupilak af kaskelottand . Grønlandica. Tupilak af kaskelottand. H. 10 cm. Vægt 50 gr. Varenr: 4548258 DKK 1.200 DK, Hørsholm, Vibe Alle 27-04-2017 19:49:00 DKK 1.200
Takisunguaaq (Taki) Petersen. Samling fedstensfigurer (5)
Takisunguaaq (Taki) Petersen. Samling fedstensfigurer (5). Takisunguaaq (Taki) Petersen. Samling fedstensfigurer i form af fabeldyr og sæl. Alle sign. 'Taki' samt dat. '84-'88. H. 6,5-24, L. 16-22 cm. (5) Varenr: 4633298 DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-04-2017 19:55:00 DKK 350
Afrikanische Masken und Pfeile (4)
Afrikanische Masken und Pfeile (4) . Afrikanische Masken und Pfeile in Handarbeit aus Holz gefertigt. (4) Maße ca.: H. von 27 bis 44 cm. B. von 1 bis 15 cm. Die Gegenstände befinden sich in einem altersgemäßem Zustand mit Gebrauchspuren und Bestoßungen. (4) Varenr: 4604128 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 27-04-2017 19:56:00 DKK 334
Grønlandica. Tupilak af kaskelottand . Grønlandica. Tupilak af kaskelottand. H. 11 cm. Vægt 80 gr. Varenr: 4548277 DKK 1.800 DK, Hørsholm, Vibe Alle 27-04-2017 19:57:00 DKK 1.550
Africana. Par etiopiske religiøse effekter: musikinstrument samt koptisk kors, 1900-tallet (2)
Africana. Par etiopiske religiøse effekter: musikinstrument samt koptisk kors, 1900-tallet (2). Etiopisk musikinstrument af forsølvet metal, til brug i den etiopisk-ortodokse kirke. 1900-tallet H. 25. cm. Koptisk kors af messing 1900-tallet. H. 22 cm. (2) Denne vare er en del af Lauritz.com Helsingørs temaauktion med Tribal art i form af afrikanske masker og skulpturer. For at se andre... Varenr: 4620806 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 27-04-2017 19:58:00 DKK 300
Grønlandica. Tupilak af kaskelottand . Grønlandica. Tupilak af kaskelottand. H. 12,5 cm. Vægt 162 gr. Cites certifikat fra SVANA til handel inden for EU medfølger. Tilladelsen er gyldig for ét salg. Ved handel uden for EU, skal der søges eksport / import tilladelse for udlevering. Varenr: 4548168 DKK 2.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 27-04-2017 20:02:00 DKK 2.000
Grønlandica. Tupilak af kaskelottand . Grønlandica. Tupilak af kaskelottand. H. 10,5 cm. Vægt 61 gr. Varenr: 4548232 DKK 1.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 27-04-2017 20:05:00 DKK 725
Maske, Kela 1900-tallet.
Maske, Kela 1900-tallet. . Maske af udskåret træ,Kela, Kongo. H. 23 cm. Varenr: 4640312 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 28-04-2017 13:39:19 DKK 300
 1 2  >>