Kategori  Vurdering
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Häuptlingsschmuck / Tabatiere, Silber, Sumatra um 1880
Häuptlingsschmuck / Tabatiere, Silber, Sumatra um 1880. Dose mit verschiedensten Reliefdekoren verziert. D. ca. 9cm. Gebrauchs- und Abnutzungsspuren, Bestoßungen, Kratzer, Abrieb, Verschmutzungen.
Varenr: 4829265
DKK 2.233 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 15-12-2017
20:51:00
DKK 335
Ahnenfigur, Holz, Papua Neuginea um 1900
Ahnenfigur, Papua Neuginea um 1900, Holzfigur, geschnitzt, dazu Speer. H. 34cm. Minimale Abnutzungsspuren.
Varenr: 4829288
DKK 1.117 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 15-12-2017
20:52:00
DKK 298
Kniv i samearbete
SAMEARBETE, kniv i graverat renhorn signerad JoL, blad märkt E.L., längd 24cm
Varenr: 4868084
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 16-12-2017
21:32:00
Se mere
Samiskt hantverk
NIKOLAUS FANKKI (född 1927), saltflaska, björk och renhorn med graverad dekor, signerad NF, höjd18,5cm
Varenr: 4868091
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 16-12-2017
21:46:00
Se mere
Samisk kniv
SAMEARBETE, kniv, helhorn, nordsamisk typ med dekor av blomma och renhuvud, signerad HM, längd 24,5cm
Varenr: 4868093
21:50:00
Se mere
Samiska knivar mm
KNIVAR, 5 st, varav 3 samearbeten i renhorn och björk med delvis graverad dekor, längd 10-19,5cm, 2 finska varav en med dekor av finska lejonet och hästhuvud, en märkt J Marttiini, Partiopuukko, längd 22cm vardera
Varenr: 4868096
21:56:00
Se mere
Sa'dan Toraja, Sulawesi. Sked
Sa'dan Toraja, Sulawesi. Sked i skuret trä, 1800-tal. L: 11,5 cm.
Varenr: 4809849
DKK 1.853 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 17-12-2017
17:13:00
DKK 232
Maske aus massivem Holz
Maske aus massivem Holz, halbplastische Darstellung, braun staffiert. Maße ca.: L. 30 cm, B.17 cm. Altersgemäßer Zustand.
Varenr: 4838082
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 17-12-2017
21:00:00
DKK 335
Asmat, Kasuarinakusten, Nya Guinea. Sagohacka
Asmat, Kasuarinakusten, Nya Guinea. Sagohacka, traditionellt verktyg, har varit brukat. Insamlad på 1970-tal, tillverkad ca 1950-tal. L: 77 cm. Proveniens: Magnus Andersson, Helsingborg, Sverige.
Varenr: 4597174
DKK 1.544 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 18-12-2017
15:13:00
DKK 232
Fossil
FOSSIL, förstenat trä, längd ca 24 cm
Varenr: 4868442
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-12-2017
17:00:00
Se mere
Tre afrikanske billeder samt bord. Intarsia. (4)
Tre afrikanske billeder samt bord, udført i eksotisk hårdttræ med intarsia. Bord rigt udskåret , bl.a. i form af elefanter på ben. Billeder mål: 178x38 cm. 51x45 cm. samt 89x64 cm. Bord mål: H. 48 cm. B. 53 cm. D. 30 cm.
Varenr: 4870810
DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 19-12-2017
15:12:55
Afrikansk tromme af udskåret træ
Afrikansk tromme af udskåret træ. 1900-tallets sidste halvdel. H. 80 Ø 34 cm. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4864201
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 20-12-2017
13:02:00
Lombok. 2 st. väskor (2)
Lombok. 2 st. väskor i flätad rotting. 1900-talets första hälft. H: 26 / 33 cm.
Varenr: 4809866
DKK 2.317 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 20-12-2017
16:14:00
DKK 232
Bhutan. Thangka
Bhutan. Thangka. Bemålat siden med motiv av Buddha sittande i lotusblomma. Monterad med inramning av sidentextilier, längst ner mässingsstång. Insamlad på 1990-talet, samtida tillverkning. H: 87 cm.Proveniens: Magnus Andersson, Helsingborg, Sverige.
Varenr: 4870861
DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 20-12-2017
17:46:00
DKK 309
Sa'dan Toraja, Sulawesi. Sked
Sa'dan Toraja, Sulawesi. Sked i skuret trä, 1800-tal. Modell med stiliserad hund i skaftet, nosen avskuren. L: 16 cm.
Varenr: 4809852
18:01:00
DKK 232
Fire afrikanske skulpturer, to aber. (4)
Fire afrikanske skulpturer udført i ekskotisk hårdttræ. Bestående af to aber ( H. 64/61 cm.) samt to menneske lignende skulpturer/ instrumenter ( H. 36 cm.) Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.
Varenr: 4861677
DKK 1.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-12-2017
19:24:00
Maske af udskåret træ Ny Guinea før 1946
Maske af udskåret træ Ny Guinea før 1946. H. 42. B. 25 cm. Proveniens hjemmetaget 1960 af opdagelsesrejsende Flemming Raabyemagle svoger til arkitekt og kunsthistoriker Hanne Raabyemagle. OBS tekst rettet, auktion forlænget
Varenr: 4838478
DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 20-12-2017
19:46:00
Canada. A Wolf Original. Fanger med isbjørn H. 26 cm.
Canada. A Wolf Original. Fanger med isbjørn af fedtsten. H. 26 cm. Signeret WE.
Varenr: 4871474
DKK 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 20-12-2017
20:37:00
2 afrikanische Masken (2)
2 afrikanische Masken, handgeschnitzte halbplastische Darstellungen eines Mannes und einer Frau, braun gefasst. Maße ca.: L.46 cm, B.22 cm, T.11,5 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. (2)
Varenr: 4815452
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 20-12-2017
21:05:00
DKK 298
Lombok väska
Lombok väska i flätad rotting. 1900-talets första hälft. H: 40 cm.
Varenr: 4809867
DKK 2.317 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 21-12-2017
11:50:23
DKK 232
Sa'dan Toraja, Sulawesi. Sked
Sa'dan Toraja, Sulawesi. Sked i skuret trä, 1800-tal. L: 12,5 cm.
Varenr: 4809846
DKK 1.853 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 21-12-2017
11:51:39
DKK 232
Sa'dan Toraja, Sulawesi. Sked
Sa'dan Toraja, Sulawesi. Sked i skuret trä, 1800-tal. L: 15 cm.
Varenr: 4809857
DKK 1.544 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 21-12-2017
11:52:05
DKK 232
5 delar etnografika (5)
5 delar etnografika, Indonesien, afrika m.fl. Skador, delar saknas. Största L: 35 cm.
Varenr: 4847076
DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 21-12-2017
14:31:00
DKK 232
Nackstöd, 2 afrikanska skulpturer
SKULPTURER, 2 st, Makonde, ostafrika, 1900-talets senare del, ebenholz, höjd 38-59, NACKSTÖD, skuret i trä, höjd17cm
Varenr: 4872150
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-12-2017
15:18:00
Se mere
Ett par afrikanska skulpturer (2)
Ett par afrikanska skulpturer i snidat trä. 2 spjut och en kniv, skador, en del saknas. 1900/2000-tal. H: ca 55 cm.
Varenr: 4847049
16:30:00
DKK 232
Asmat, Kasuarinakusten, Nya Guinea. Håv
Asmat, Kasuarinakusten, Nya Guinea. Håv i trä och flätad växtfiber, används framförallt för att fånga räkor. Insamlad på 1970-tal. samtida tillverkning. ca 80 x 60 cm. Slitage och skador. Proveniens: Magnus Andersson, Helsingborg, Sverige.
Varenr: 4597653
19:29:00
DKK 232
Dani, West Papua, Nya Guinea. 2 st. band med kaurisnäckor (2)
Dani, West Papua, Nya Guinea. 2 st. band med kaurisnäckor, monterade på vävt band av växtfiber. Används som betalningsmedel vid brudköp och som kondoleansgåvor vid dödsfall. Insamlade på 1980-talet. Samtida tillverkning eller äldre. Ofta återanvändes snäckskal och material från äldre föremål, ...
Varenr: 4852910
20:30:00
DKK 232
Grønlandica. Ole Kreutzmann: Fedtstensfigur / stage.
Grønlandica. Ole Kreutzmann: Fedtstensfigur/ stage. H. 12 cm, B. 13 cm. Signatur indridset i bund (utydeligt).
Varenr: 4873570
DKK 1.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-12-2017
10:31:20
Et par afrikanske figurer (2)
Et par afrikanske figurer. Figur af udskåret elfenben med stand af træ, fra begyndelsen fra 1900-tallet. H. 22 cm. Afrikansk dobbeltsidet hoved af træ. H. 21 cm. Brugsspor. (2)
Varenr: 4873709
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 22-12-2017
11:39:48
Fire afrikanske figurer (4)
Fire afrikanske figurer, udskåret af træ. H. 21,5-29,5 cm. (4)
Varenr: 4861712
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-12-2017
11:40:06
 1 2  >>