Kategori  Vurdering
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Danmark stor samling stemplet lager 1851 - 2016 m.m.
Danmark stor samling stemplet lager 1851 - 2016 m.m. Indeholder Danmark stemplet lager i 3 stk. store indstiksbøger med en del skilling og tofarvede, konger og godt fyldt frem til ca.2015, der kan dog forekomme postfriske mærker i mellem. Dertil ringbind med postkort, breve m.m. Album med perfins...
Varenr: 4885426
DKK 5.000 DK, Herning, Engdahlsvej 26-02-2018
19:40:00
Danmark lagerparti (6)
Danmark lagerparti. Stort og omfattende lagerparti, i 5 meget velbesatte album, inkl, specielafsnit med stempler, nuancer m.m. Også 4-blokke og miniark, samt skæve og højværdier, desuden ringbind med bedre bogtryk i antal. SE FOTO UDSNIT (6)
Varenr: 4923948
DKK 3.000 DK, Helsingør, Støberivej 26-02-2018
19:41:00
Postkort
Postkort. kartotekæske med 500-1000 ældre postkort alle i lille format, og hvori flere bedre motiver er set, Blandet stand
Varenr: 4910526
DKK 4.000 DK, Helsingør, Støberivej 26-02-2018
19:55:00
Deutsches Reich med områder samling 1871-1918 incl. breve og kort
Tyske Rige samling monteret på Leuchturm specialalbum sider. Samlingen forekommer komplet i hovednumre og udbygget med farvenuancer m.v. incl. Brystskjolde, AFA nr. 67 og 79 samt luftpostmærkerne 1912 herunder Michel nr. V signeret Georg Bühler. Samlingen er udbygget med besatte områder under 1. ...
Varenr: 4918869
DKK 14.000 DK, Aalborg, Nibevej 26-02-2018
20:00:00
DKK 6.200
Danmark julemærke 1909 helark utakket **
Danmark postfrisk julemærke helark 1909 utakket.
Varenr: 4862724
DKK 2.400 DK, Aalborg, Nibevej 26-02-2018
20:05:00
Sverige samling og Danmark julemærker
Sverige stemplet samling monteret på albumsblade fra 1855-1970 og album med danske julemærker i helark 1960-2011 ikke helt komplet samt hefter og lidt i nytryk m.v.
Varenr: 4916616
DKK 1.800 DK, Aalborg, Nibevej 26-02-2018
20:10:00
Deutsches Reich samling 1918-1932 incl. breve og kort
Tyskland postfrisk / ustemplet og stemplet samling monteret på Leuchturm specialalbum sider. Samlingen forekommer komplet i hovednumre og udbygget med farvenuancer m.v. Indeholder bl.a. Michel nr. 118c, 174b begge postfriske, 398X ustemplet og 136 ll, 138 ll, 159b stemplet, alle 6 BPP prøvet. ...
Varenr: 4918871
DKK 12.000 DK, Aalborg, Nibevej 26-02-2018
20:15:00
DKK 3.600
Danzig og tyske områder samlinger m.v.
Danzig postfrisk / ustemplet og stemlet samling monteret på Leuchturm specialblade. Samlingen forekommer komplet i hovednumre for perioden 1920-39 incl. tjeneste- og portomærker og Port Gdansk herunder AFA nr. 182-93, 222-32, 233-37, 238-40, 277-78 i miniark samt nr. 21 og 32 stemplet samt 22 ...
Varenr: 4918876
DKK 10.000 DK, Aalborg, Nibevej 26-02-2018
20:25:00
DKK 3.200
Konvolut Briefmarken, Schweden und international
Konvolut Briefmarken, Schweden und international. Historische Marken und neuere Marken, ab Mitte 19 Jhd.
Varenr: 4875163
DKK 2.233 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-02-2018
20:33:24
DKK 819
Korrespondenz zwischen Andreas Bang-Haas und Otto Staudinger
Korrespondenz zwischen Andreas Bang-Haas und Otto Staudinger. Andreas Bang-Haas (1846 - 1925) war ein dänischer Schmetterlingshändler und -kundler und Angestellter, später Partner, von Otto Staudinger (1830-1900), ebenfalls Schmetterlingskundler. Beide betrieben die Schmetterlingshandlung ...
Varenr: 4899466
20:33:29
DKK 298
Deutsches Reich 1933-45 samling **/*/o
Tyske Rige postfrisk / ustemplet / stemplet samling monteret i Leuchturm fortryksalbum. Samlingen forekommer komplet efter fortryk og udbygget med breve m.v. Samlingen indeholder bl.a. alle miniark herunder AFA nr. 503-06 miniark i original størrelse postfrisk men med brun plet i margin, 571-74 ...
Varenr: 4918878
20:35:00
DKK 3.200
Samling danske frimærker
Samling danske frimærker, ustemplede og postfriske. Portoværdi ca. 8000 kr.
Varenr: 4899462
DKK 5.955 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-02-2018
20:36:46
DKK 2.047
Deutsches Reich 1933-45 breve og miniark
Tyske Rige lagerparti miniark med ca. 4 stk AFA nr. 616, 16 stk ass. 619-26, 19 nr. 641, 5 stk nr. 642, 14 stk nr. 643, 6 stk nr. 644, 7 stk nr. 645 alle bortset fra et er stemplet. Samling breve i alt ca. 425 stk, herunder med Zedppelin samt sæt frimærker AFA nr. 491-93 stemplet og ca. 40 stk ...
Varenr: 4918879
20:45:00
Danmark samling postfrisk og ustemplet (2)
Danmark samling postfrisk og ustemplet i to Leuchtturm albums med kassette, samlingen er postfrisk med lidt ustemplet i den ældre afdeling. Indeholder bl.a. skilling, tofarvede, konger, bølgeline, to posthuse, provisorier med de fire Xér, Gl. luftpost, ny luftpost, 262a, 264a, samt mange ...
Varenr: 4917926
DKK 18.000 DK, Herning, Engdahlsvej 26-02-2018
20:45:00
DKK 8.800
Teilnachlaß von Handschriften einer Handelsfamilie. 17. bis 20 Jhdt.
Die vorliegende Sammlung Dokumente, Taufscheine, Rechnungen, Briefe, Feldpostkarten sowie alte Reklamebögen stammen aus einer Zeit zwischen 1626 bis 1926. Einige Briefe sind: 1626, 1741, 1751, 1885 und 1920 datiert. Aus einem Familien Nachlaß (Pastorfamilien und Handel). Alle Briefe sind in ...
Varenr: 4899469
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-02-2018
16:02:09
DKK 298
Konvolut von Schriften zur Postbedingungen der 1920er Jahre.
Diversen Notizen und Handschriften zur Thema Post und Briefmarkensammlung. Ein "Auszug auss der Strafregister" sowie Korrespondenz zwischen Post und Gericht von Hamburg-Lüneburg-Kiel. Alle Dokument in Plastikfolien aufbewahrt, in einem Ordner gefestigt. Altersbedingte Gebrauchsspuren.
Varenr: 4899468
16:09:41
DKK 298
Danmarkssamling 1851-1989 i Stender superb album
29 skillingsmærker incl. 16 sk. 1854-16 sk. Stukket kant, 48 sk. – 16 sk. 1864-1870 Tofarvede med reo og omvendt ramme, 1902 omvendt ramme. 3-4 og 100 øre- små hjørnetal, konger, 2 posthuse, provisiorier incl. 77X – gl. og ny luftpost. Dybbøl blokke, 1924 blokke, tjenestemærker, porto, avisporto,...
Varenr: 4918648
DKK 5.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-02-2018
20:04:00
DKK 1.300
Rodekasse med diverse.
Rodekasse med diverse, bl.a. æske med afklip og løse mærker, æske med 6 dåser med frimærker fra forskellige lande og løse mærker, æske med løse mærker, et indstiksbog b.la Tyskland, m.m., æske med afklip, et bundt breve med løse frimærker og afklip, nogle brevkort, et stk udvalgshæfte med gamle ...
Varenr: 4927871
DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-02-2018
20:25:00
Danmark årsmapper. 1969 - 1989, samt Grønland FDC. (3)
Danmark årsmapper. 1969 - 1989. Incl. særfrimærker 1985. En mappe med ca. 92 FDC Grønland.
Varenr: 4928059
DKK 1.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28-02-2018
11:11:00
Danmark, Grønland og DVI samling **/*
Danmark, Grønland og Dansk Vestindien postfrisk / ustemplet samling monteret på 13 plancher. Samlingen indeholder bl.a. 11 skillingsmærker i blandet kvalitet, 15 tofarvede øremærker, velbesat afsnit bogtryk med bl.a. konger, provisorier inkl. 85x-89x vm. krone, 1924 postjubilæumsblokke, 7 stk. ...
Varenr: 4918958
DKK 10.500 DK, Aalborg, Nibevej 28-02-2018
20:00:00
Danmark 2 RBS Ferslew med spids fodstreg
Danmark 2 Rigsbankskilling Ferslew tryk med spids fodstreg, AFA nr. 2ax. med helt ny attest (31. januar 2018) fra Lasse Nielsen. Kvalitet: Acceptabelt eksemplar. AFA katalogværdi kr. 25.000,-
Varenr: 4928066
DKK 4.000 DK, Aalborg, Nibevej 28-02-2018
20:05:00
DKK 1.800
Hele verden årsmapper samling / lagerparti m.v.
Hele verden årsmapper samling / lagerparti med 46 stk Norge 1978-2002, 74 stk Island 1974-1991, 30 stk Finland1979-94, 15 stk Åland 1984-90, Grønland 92 stk årsmapper 1977-2007 og 25 stk diverse mapper, Færøerne 75 stk årsmapper 1977-2001 og 15 stk årbøger. Nordenmapper 50 stk og 32 stk fra ...
Varenr: 4918888
DKK 10.000 DK, Aalborg, Nibevej 28-02-2018
20:08:00
Danmark 16 skilling krone/scepter/sværd linietakket
Danmark 16 sk linietakket AFA nr. 15A stemplet, meget godt eksemplar. Ny attest (31. januar 2018) fra Lasse Nielsen. AFA katalogværdi kr. 12.000,-.
Varenr: 4928068
DKK 3.600 DK, Aalborg, Nibevej 28-02-2018
20:10:00
DKK 650
Danmark samling 1864-2007 **/*
Danmark postfrisk / ustemplet samling monteret i 2 Leuchturm album med klemlommer. Samlingen er meget tæt besat og forekommer komplet fra 1916 og frem i hovednumre. Den ældre del oftest ustemplet, men fra ca. 1950 og frem forekommer den postfrisk. Samlingen indeholder bl.a. 6 skillingsmærker, ...
Varenr: 4918924
DKK 15.000 DK, Aalborg, Nibevej 28-02-2018
20:15:00
DKK 4.600
Verden. Samling ældre frimærker
Verden. Samling ældre frimærker bestående af diverse albums, bla. Sverige album og ældre tysk verdensalbum. Kasser med løse mærker samt albums og små bøger med opklæbede.
Varenr: 4919763
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 28-02-2018
20:15:00
Tyske Zoner 1945-48 og Berlin samlinger
Tyske Zoner samling fra alle områder monteret på albumsblade med bl.a. god andel miniark m.v. Berlin postfrisk / ustemplet samling tilsyneladende komplet incl. alle de tidlige udgaver. Hertil mappe med ca. 200 breve, mappe udgivet i anledningen af Berlin 750 år og 2 mapper med ETB blade
Varenr: 4918873
20:18:00
Sverige samling og hefter 1855-1998 **/*/o
Sverige samling monteret i 2 Schaubek album med klemlommer og kassetter. Den ældre del ustemplet / stemplet med bl.a. 1858 udgaven, ringtype, AFA nr. 231-42 postfrisk m.v. samt fra 1950érne og frem postfrisk og meget tæt besat. Hertil samling med ce, 600-650 hefter incl. noget i dublet.
Varenr: 4918889
20:20:00
Danmark. Samling skillingsmærker mm.
Danske frimærker, mange skillingsmærker og album med pænt stemplede mærker.
Varenr: 4916548
DKK 1.200 DK, Vejle, Dandyvej 28-02-2018
20:20:00
DKK 650
China samling 1959-1974 **
Kina postfrisk samling monteret på plancher med postfriske serier fra perioden opsat efter Michel katalog.
Varenr: 4918886
DKK 18.000 DK, Aalborg, Nibevej 28-02-2018
20:25:00
DKK 5.200
Samling postkort , julekort, m.m. Mange med porto. (3)
Samling postkort , julekort, m.m. Ca. 1900 - 1970. Mange med porto. To mapper med julekort og postkort, bl.a. København, Dybbøl, artilleri, Kbh kvægtorv, Østerbrogade, Søndervig, Christianborg slot. En mappe med menge frankerede breve. (3)
Varenr: 4919876
DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28-02-2018
20:25:00
DKK 450
 1 2  >>