Kategori  Vurdering
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Frimærkesamling primært bundtner (3)
Frimærkesamling med mange bundter fra hele verden. Danske bogtryksbundter samt div. udvalgshæfter. (3)
Varenr: 4854611
DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 11-12-2017
17:44:00
Schweiz
Schweiz. Kasse med flere indstiksbøger/ringbind, med en del mærker inkl. bedre, også breve og kort m.m.
Varenr: 4859773
DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 11-12-2017
19:45:00
DKK 675
Brevsamling (2)
Brevsamling bestående af, breve fra Danmark, inkl. skillingsbreve. Breve med gebyr. Brevsamling, Tyskland inkl. inflationsbreve. Stor korrespondense breve, Spanien til Danmark under 2. verdenskrig med censur. (2)
Varenr: 4840493
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 11-12-2017
19:48:00
DKK 625
Rodekasser (2)
Rodekasser. Parti i 2 store flyttekasser, med flere samlinger lagerpartier fra flere lande, herunder Meget Tyskland, også breve og kort m.m.
Varenr: 4859775
DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 11-12-2017
19:49:00
DKK 500
Tyskland 10-ark stemplet (2)
Tyskland 10-ark stemplet. To store kasser med bl.a samling i flere album med 10- blokke/ark samt enkeltmærker AFA for disse ca. 41000, samt afklip optil ca. 2017
Varenr: 4859778
DKK 5.000 DK, Helsingør, Støberivej 11-12-2017
20:00:00
Danmark / Hele verden kilovare, FDC, løse mærker m.v. (17)
Danmark poser og kasser med kilovare, kasser med FDC kuverter fra bl.a. Danmark, Grønland og Skandinavien, flere kasser med A5 plancher med bl.a. løse mærker fra Danmark men også andre lande. Fylder 17 store flyttekasser / 2 paller.
Varenr: 4858693
DKK 4.000 DK, Aalborg, Nibevej 11-12-2017
20:00:00
DKK 5.600
Danmark breve skilling, militær, stempler m.v.
Danmark samling breve monteret i ca. 14 albums med bl.a. 2 mapper med tidlige danske breve herunder 15 stk førfilatelistiske breve, ca. 60 stk med skilling heraf 11 stk med blå mærker og et med tjeneste AFA nr. 2A samt tidlige tofarvede. 2 mapper med militære stempler herunder ca 60 stk med ...
Varenr: 4861895
DKK 8.000 DK, Aalborg, Nibevej 11-12-2017
20:10:00
DKK 1.900
Tyskland 10-blokke/ark **
Tyskland 10-blokke/ark ** Stor samling i 6 bind fyldt med nyere og lidt ældre blokke. Katalogværdi i fælge indleveren over 110000
Varenr: 4859776
DKK 12.000 DK, Helsingør, Støberivej 11-12-2017
20:10:00
DKK 3.200
Danmark samling breve skilling, censur m.v.
Danmark 2 mapper med bl.a. ældre danske breve herunder ca. 22 skillingsbreve, 25 fragtbreve med postfærgemærker, kort og breve med tidlige portomærker, soldatermærker samt mappe med censurbreve, kasse med særstempler og diverse variantplancher. Hertil kasse med breve fra Færøerne før 1975 og ...
Varenr: 4716656
20:20:00
DKK 925
Danmarkssamling 1851-2000. Div. breve fra 1800-tallet medfølger
Danmarkssamling 1851-2000. Pæn samling med 34 skillingsmærker. Mange tofarvede, konger, 2 pæne posthuse, provisorier. Gl. luftpost komplet. Blokke 1924, Dybbelblokke, flere varianter 273X, 283X med bombe, 290X, 290Y, 292X, 322X, 342X, 142X, 262a, 321X, 361x samt sammentryk fra frimærkehæfter. Høj...
Varenr: 4854412
DKK 5.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 11-12-2017
20:26:00
DKK 2.300
Stor Danmark samling postfrisk.(20)
Stor Danmark samling postfrisk. Samlingen består af en mappe med fire placher med 8 sider med frimærker, marginalblokke, samt en samling fra afa 116 til 379, men nogle mangler som er markeret. Samlingen består af 3 stk. 32 siders indstiksbøger. Indstiksbog nr. 1: Samlingen er fra året 1960 afa ...
Varenr: 4790513
DKK 12.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 11-12-2017
20:28:00
DKK 4.400
Søndagsbreve Danmark samling
Danmark søndagsbreve samling med ca. 600-650 stk. Indeholder mange forskellige frankeringsformer, breve fra udlandet med danske frimærker som tillægsporto, diverse postale anmærkninger m.v.
Varenr: 4808979
DKK 14.000 DK, Aalborg, Nibevej 11-12-2017
20:30:00
DKK 1.200
Stor Danmark samling. Postfriske.
Stor Danmark samling. Postfriske. Samlingen i et Leuchtturmalbum med sorte sider, og plastlommer. Fra afa 216, ny luftpost til 1619. Året 2010, incl. miniark. Der mangler afa 309-328-367-436. Disse mangler er markeret i albummet. Et stk helark fra 2004 med kronprinseparret. Bag i albummet er er ...
Varenr: 4851787
DKK 6.400 DK, Esbjerg, Oddesundvej 11-12-2017
20:37:00
DKK 4.400
Div. frimærker, primært Danmark
Div. frimærker, Danmark og lidt udland, heriblandt årsmapper 1969-1980, flere i dub., årsmappen 1969 med papomslag. Hertil lidt helark samt helark julemærker Danmark, Grønland, Sydslesvig samt lidt by julemærker, 4 små indstiksbøger med mærker i blandet kvalitet.
Varenr: 4861494
DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-12-2017
19:18:00
Samling Danmark postfrisk/ustemplet (1)
Samling Danmark postfrisk/ustemplet. Samlingen er i 64 siders indstiksbog, indeholder bl.a. mange komplette sæt som Gl. luftpost, konger, provisorier, karavel, kræft, ny luftpost samt en del helark og miniark. Samlingen virker til at være komplet fra ny luftpost til afa: 1487, et sorttryk fra ...
Varenr: 4818259
DKK 8.400 DK, Herning, Engdahlsvej 12-12-2017
20:22:00
DKK 4.400
Samling Danmark postfrisk afa:895 - 1253 incl. miniark m.m. (1)
Samling Danmark postfrisk afa:895 - 1253 incl. miniark m.m., samlingen er i 16 siders indstiksbog, bagerst i bogen FDCér fra Færø, sorttryk fra 2014, DK 1974, 5 stk. fra Grønland.
Varenr: 4860289
DKK 2.500 DK, Herning, Engdahlsvej 12-12-2017
20:37:00
DKK 975
Samling receptkuverter på 3793 stk. m.m. (1)
Samling receptkuverter på 3793 stk. m.m. Bestående af 13 stk. mapper, med opdeling i alfabetisk orden, dertil jubilæums aviser samt en morter i fajance (Receptkuvertsamlerforeningen). der er en mappe med en del ældre enkelte kun kuvertforside. En stor samling der tåler et eftersyn.
Varenr: 4858613
20:38:00
Samling Danmark i to Leuchtturm samt årsmapper m.m. (2)
Samling Danmark i to Leuchtturm samt årsmapper m.m., Samling postfrisk Danmark i Leuchtturm ret komplet fra 1937 - 1999. Danmark stemplet i Leuchtturm 1851 - 1999 med lidt skilling, tofarvede, konger, noget hullet fra 80érne til 1999. Årsmapper 1969 (2), 1970 - 1990 uden 1986. Julemærker samt ...
Varenr: 4858632
20:50:00
Stor samling frimærker fra flere lande
Stor samling frimærker fra flere lande, i flyttekasser. Afklip, sorterede, stemplede og ustemplede mærker samt kuverter mm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Eftersyn tilråde.
Varenr: 4866441
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 13-12-2017
20:21:00
Danmark. Samling julemærker samt diverse helark. (2)
Danmark. Samling julemærker samt diverse helark. Der er set "DSB førgerne på storebælt 1833-1998 "Storebæltsbroen catwalk, naturmærker, Esbjerg juleark 1980 og frem til 2009 (ej komplet) Fanø, Aabenraa juleark, Helark "Eventyr" 1950, Danmark juleark 1959-2016 hvor kun 2013 mangler. Derudover ...
Varenr: 4865079
DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 14-12-2017
12:23:45
DKK 450
Samling kilovare med afvaskede danske karavel stålstik mærker
Papkasse fra postforseglet kilovare med afvaskede danske karavel stålstik mærker sorteret op værdi for værdi. Vægt ca. 900 gram. Mange, mange tusinder af mærker.
Varenr: 4865331
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 14-12-2017
19:39:00
Danmark. Grønland. Færøerne. Jersey m.fl.
2 flyttekasser med forskellige gode samlinger: pæn FN-samling i DAVO bind, Danmark (lidt tynd i det klassiske) stemplet/postfrisk. Grønland postfrisk/ubrugt med pakkeporto og amerikanerudgaven inkl. Danmark befriet. Færøerne inkl. Færøprovisorier 1940/41, Jersey inkl. blokke og enkeltmærker fra ...
Varenr: 4859835
DKK 4.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 14-12-2017
19:39:00
DKK 1.700
Danmark Lagerparti (7)
Danmark lagerparti på 7 plancher, med både **/' og stemplede mærker fra lidt skillingsmærker og frem, inkl. bedre værdier, også "back of the book m.m. Høj katalogværdi
Varenr: 4866002
DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 14-12-2017
19:40:00
DKK 500
Damarkssamling.
Damarks samling opsat på visirblade. Pæn klassisk afdeling med bl.a. ubrugte skillingsmærker, begge posthuse, x-erne i 27 øres provisorier samt enkelte postfriske/ubrugte bogtryksmærker, H.C.Andersen i tete-beche.
Varenr: 4858740
DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 14-12-2017
19:41:00
DKK 1.900
Stor samling frimærker (3 ks)
Stor samling frimærker, indeholdende bl.a. frimærker fra hele verden i indstiksalbum (40 stk), velordnede landevis samt efter motiv, desuden en god Norge samling i Leuchtturm (1855-1997) pænt besat, desuden arkiver Norge samt England (Storbrittanien) og Danmark, hertil løse mærker i stort antal, ...
Varenr: 4844175
DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 14-12-2017
19:46:00
DKK 650
Island 1899-
Island. 1899- Lot på plancher, med kun bedre mærker, pæn kvalitet. og HØJ katalogværdi
Varenr: 4866012
DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 14-12-2017
19:50:00
DKK 900
Ungarn (2)
Ungarn. Parti i 2 store kasser, med bl.a. Samling og lagerparti i flere bind, samt breve og kort m.m.
Varenr: 4859774
19:53:00
DKK 450
Danmark 4 RBS samling
Danmark samling AFA nr. 1 i alle 9 hovednumre. Den kastaniebrune og nøddebrune er begge med attester: Lasse Nielsen og Carl Aage Møller.
Varenr: 4865269
DKK 3.000 DK, Aalborg, Nibevej 14-12-2017
20:00:00
Danmark stemplet lagerparti (4)
Danmark stemplet lagerparti på 4 plancher, startende fra skilling og frem,, kun bedre værdier, og det meste med pæn stempelkvalitet. AFA ifølge indleveren 31665
Varenr: 4865990
DKK 1.800 DK, Helsingør, Støberivej 14-12-2017
20:00:00
Danmark 2 RBS Ferslew med spids fodstreg
Danmark AFA nr. 2ax spids fodstreg stemplet, type 2 plade ll nr. 4. Godt eksemplar. Attest: Lasse Nielsen
Varenr: 4865270
DKK 6.000 DK, Aalborg, Nibevej 14-12-2017
20:04:00
DKK 1.900
 1 2  >>