Kategori  Vurdering
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Samling julekort med julemærker, ca. 600 stk.
Samling julekort ca. 600 stk., alle med frimærker og julemærker, fra ca. 1910 og frem til 1960erne, dog mest i den sidste periode.
Varenr: 4781926
DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 17-10-2017
14:49:00
DKK 450
Frimærker: Danmarks samling (2)
Frimærker: Danmarks samling i 2 Safe Dual album frem til 1992. Primært stemplede, tæt besat, næsten komplet i den nyere del. En del kvadrater, to posthuse, en del bagerst i bogen. (2)
Varenr: 4804929
DKK 5.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 17-10-2017
18:18:00
DKK 1.150
Frimærker: Samling Finland (4)
Frimærker: Samling Finland i 3 indstiksalbum samt Stender's album. Meget tæt besat frem til 1986. Lidt bag i bogen. Lille album med en del variationer. Indstiksalbum med dubletter samt nyere samling. Mange mærker. (4)
Varenr: 4804932
DKK 8.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 17-10-2017
18:30:00
DKK 3.800
Frimærker Samling Litauen
Frimærker Samling Litauen i indstiksalbum primært frem til 1940. Mange mærker.
Varenr: 4804931
18:40:00
Frimærker: Samling Schweiz (3)
Frimærker: Samling Schweiz i tre Dual Safe album frem til 1996. Pænt besat, mange miniark, primært stemplede mærker, nogle variationer. Mangler de tidligste mærker. (3)
Varenr: 4804927
DKK 6.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 17-10-2017
18:51:00
DKK 2.100
Samling frimærker
Samling frimærker primært danske bestående af blandt andet: Album med 24 tidlige kuverter, lille album med mange kvadrater og Stender's album med nogle kvadrater, ellers tynd besat.
Varenr: 4803960
DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 17-10-2017
19:02:00
DKK 1.200
Frimærker: Danmarks samling (4)
Frimærker: Danmarks samling i fire album opsat med kuverter og stemplede mærker. (4)
Varenr: 4804928
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 17-10-2017
20:08:00
DKK 325
Danmark. Stor samling postfrisk i to indstiksbøger (2)
Stor samling: Danmark postfrisk. To indstiksbøger med sorte sider og klemmelommer. Samlingen består af postfriske og der kan forekomme ustemplede i den ældre del. Arkstykker samt marginalblokke. En stor samling fra Afa nr. 68 frem til året 2007. Samlingen skulle være komplet fra ny luftpost, ...
Varenr: 4776588
DKK 12.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 17-10-2017
20:21:00
DKK 5.200
Danmark samling postfrisk med få ustemplet (1)
Danmark samling postfrisk med få ustemplet, samlingen er i 16 siders indstiksbog hvor der kan forekomme ustemplet. Indeholder bl.a. konger, 85X, 86X, 87X, 89X, Provisorier, Bølgeline typer, Gl. luftpost og Ny luftpost, kræft Dybbøl i 4-blokke, dertil nogle varianter bl.a. 262a, 264a, Samlingen ...
Varenr: 4753042
DKK 8.000 DK, Herning, Engdahlsvej 18-10-2017
19:20:16
DKK 2.700
Samling frimærker
Samling frimærker. 22 indstiksbøger kun Danmark, flere indstiksbøger med 4-blokke er set, lidt breve samt ustemplede helark, lille Stender superb med postfriske Danmark, hertil et stort antal indstiksblade også med danske frimærker, lidt souvinermapper samt pose med litteratur, bl.a. J.S. ...
Varenr: 4803794
DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-10-2017
19:30:00
DKK 1.200
Stor samling Singapore
Stor samling Singapore (1976-2018) i 47 album, overvejende ustemplede (ikke komplet) samt kasse med løse mærker, kasse med FDC, hertil kasse med afklip fra forskellige lande, lidt Danmark bl.a. flere helark FDC (Røde Kors) samt 16 Souviner mapper og lidt frimærkehæfter. Herudover 13 20kr mønter i...
Varenr: 4800865
DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-10-2017
19:30:00
DKK 1.150
Portugal (2)
Portugal. Samling/Lagerparti i 2 indstiksbøger, med mange nærker, inkl. bedre
Varenr: 4801819
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 18-10-2017
19:45:00
Bund og Berlin 1946-2000 (2)
Bund og Berlin. 1946-2000 Velbesat samling i 2 DAVO fortryksalbum, med en del bedre sæt og enkeltmærker (2)
Varenr: 4801617
DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 18-10-2017
19:51:00
DKK 675
Danmark 1851 - 2010 med Slesvig og Dansk Vestindien (2)
Danmark 1851 - 2010 med Slesvig og Dansk Vestindien. Samlingen er i to Leuchtturm album, indeholder skilling (2rbs. defekt), 1864, våben, tofarvede, posthuse, konger, Xérne, Gl. og ny luftpost samt bag i bogen. Samlingen er stemplet med få postfriske i den nyeste afdeling. Samlingen er ...
Varenr: 4803778
DKK 6.600 DK, Herning, Engdahlsvej 18-10-2017
20:05:00
DKK 8.800
Samling på 18 flyttekasser med frimærker fra storsamlers dødsbo
Samling på 18 flyttekasser med frimærker fra storsamlers dødsbo: Indeholder bl.a. DVI med breve fra Danmark til DVI omkring 1900, Grønland pakkeporto, mange gamle julemærker i antal, god kasse med danske topografiske postkort, mange kartotekskasser med Danmark fra begyndelsen til dato, med mange ...
Varenr: 4788152
DKK 20.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-10-2017
20:08:00
DKK 11.000
Samling postkort i 18 albums m.m.
Samling postkort i 18 albums m.m. Indeholder 6 albums med julekort som er opsat efter årstal med start 1904 og frem til ca.1960, indeholder en del bedre nissekort m.m. 1 album med diverse ældre breve m.m. 1 album med Korrespondancekort samt brevkort mfl. 1 album med Tyske og Slesvig kort mfl. 9 ...
Varenr: 4805679
DKK 5.000 DK, Herning, Engdahlsvej 18-10-2017
20:10:00
DKK 3.500
Grønland samling i 8 Leuchtturm m.m. postfrisk/ustemplet og stemplet (2)
Grønland samling i 8 Leuchtturm m.m. postfrisk/ustemplet og stemplet, indeholder album stemplet samling med bl.a. lidt porto, afa 8-15, 17-20 og frem til 2012 ikke komp. Et album med postfrisk/ustemplet med bl.a. afa 8-15, 17-25 og frem til 2011 ret godt fyldt. To Davo albums med postfrisk og en ...
Varenr: 4804120
20:10:00
DKK 2.900
Danmark, stor samling postfrisk/ustemplet og stemplet, med stort bundt lager m.m.
Danmark, stor samling postfrisk/ustemplet med stort bundt lager m.m. Indeholder 3 Leuchtturm med DK samlinger 1851-2010. To album med postfrisk og ret komplet fra ca.1930 og frem 2010 incl. ældre bogtryk samt lidt Dansk Vestindien m.m. To Stender med lidt tynd postfrisk samling. Et Leuchtturm ...
Varenr: 4805519
20:13:00
DKK 1.650
Færø samling stemplet og postfrisk med hæfter, FDCér m.m.
Færø samling stemplet og postfrisk med hæfter, FDCér m.m. Indeholder 8 Leuchtturm album, to samlinger postfrisk 1975 - 2007 komp. og 1975 - 2010 med lidt huller i det nyeste. Stemplet samling med Provisorier komp. samt brev med att. Lasse Nielsen. 5 album med lager ikke overfyldt. Årsmapper 1996 ...
Varenr: 4803931
DKK 6.000 DK, Herning, Engdahlsvej 18-10-2017
20:14:00
DKK 1.650
Danmark, postfrisk samling/lager, årbøger, prestigehæfter, sovenirmapper m.m.
Danmark, postfrisk samling/lager, årbøger, prestigehæfter, sovenirmapper m.m. Indeholder bl.a. Årbøger 1992-93,98,99(2),2000(2),01-05,06(2)07(2),08-09. 8 prestigehæfter. 43 Sovenirmapper. Stort album med helark bogtryk/stålstik. Albums med mange marginal 4-blokke og 4-blokke m.m. To albums med ...
Varenr: 4805325
20:25:00
DKK 4.200
Stor samling postfrisk/ustemplet Danmark (1)
Stor samling postfrisk/ustemplet Danmark, der er enkelte ustemplede i den tidlige afdeling, samlingen indeholder konger, provisorier, samlingen er ret godt besat fra ny luftpost og frem afa. 1487, dertil 20 helark samt en del miniark. Stor katalogværdi samt portoværdi.
Varenr: 4753049
20:46:54
Danmark, postfrisk og stemplet samling og lager (2)
Danmark, postfrisk og stemplet samling og lager, 5 blå ringbind med samling opsat med postfrisk of stemplet. 5 Lagerbøger med mange mærker hovedsageligt rundstemplet mærker. 11 bøger med FDCér start 1938 til 2010 dog ikke komplet. Indstikskort med bogtryk bl.a. en del skilling samt meget tofarvet...
Varenr: 4805047
20:47:00
DKK 3.200
Fyrste- / fyrstindebibel indbundet i fløjl
Fyrste- eller fyrstindebibel indbundet i fløjl medbroderet monogram på forpermen. Fremstår restaureret.
Varenr: 4783956
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 19-10-2017
13:20:00
Postfriske helark danske julemærker (51)
Postfriske helark danske julemærker best. af 1959, 66, 69, 2x 70, 73, 2x74, 2x75, 2x76 77, 78, 2x79, 2x80, 2x81 82, 2x83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 2x91, 92, 2x94, 95, 2x96, 97, 2x98, 2x99, 2001, 02, 03, 05, 07. (51)
Varenr: 4804334
DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 19-10-2017
13:58:00
Kinasamling
Kinasamling monteret i grønne stofkassetter inkl. sommerfuglesættet, men uden kulturrevolutionens mærker.
Varenr: 4788422
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 19-10-2017
17:02:28
DKK 1.250
Frimærker
Frimærker. Planche med bl.a. Norge 12 øre matgrøn
Varenr: 4807662
DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 19-10-2017
19:34:00
Nyhedsabonnement, Danmark, Færøerne, Grønland, Norge
Nyhedsabonnement, Danmark, Færøerne, Grønland, Norge, ca. 1985-2012, inkl FDC, postfriske mærker samt prestigemapper mm.
Varenr: 4794733
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 19-10-2017
20:05:00
DKK 575
Samling juleark fra Danmark, Færø, Grønland samt Esbjerg mærker (3)
Samling juleark fra Danmark, Færø, Grønland samt Esbjerg mærker, Indeholder Danmark juleark 1978,80-2001, 03. Grønland juleark 1974 - 2013, med 2 af hver fra 1976 og 2010. Færø juleark 1976 - 2013 med to af hver fra 1983,95 og 2001. Esbjerg juleark 1980-2010, Dertil diverse ark fra bl.a. Tuborg ...
Varenr: 4806797
DKK 2.500 DK, Herning, Engdahlsvej 19-10-2017
20:35:00
Danmark med Færø og grønland i Leuchtturm stemplet, postfrisk/ustemplet
Danmark i Leuchtturm stemplet, postfrisk/ustemplet, indeholder lidt skilling samt tofarvede, konger samt meget stålstik som hovedsageligt er postfriskt. Færø 1975 til 1985 komp. sider til 1987. Grønland fra 1938 til 1987 med et på huller, tomme sider med Dansk Vestindien.
Varenr: 4806826
DKK 2.400 DK, Herning, Engdahlsvej 19-10-2017
20:40:00
DKK 450
Samling WWF helark samt diverse frimærker med dyr m.m.
Samling WWF helark samt diverse frimærker med dyr m.m. Indeholder hæfte med 10år med naturmærket, indstiksbog med diverse frimærker med dyr, 10 helark fra WWF.
Varenr: 4806770
DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 19-10-2017
20:45:00
 1 2  >>