Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  i Glas, porcelæn og keramik i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 12  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Bing & Grøndahl. Isbjørn af porcelæn
Bing & Grøndahl. Isbjørn af porcelæn. Bing & Grøndahl. Isbjørn af porcelæn, nr.1785, L. 31 cm. 1. sort. Varenr: 3527329 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 02-09-2014 11:35:00 DKK 1.250
Royal Copenhagen. Flora Danica. Sukkerskål
Royal Copenhagen. Flora Danica. Sukkerskål . Royal Copenhagen. Flora Danica. Sukkerskål af porcelæn, modelleret med grenhanke, dekoreret i farver og guld med " Cerastium alpinum L B glabratum", Nr. 3502.1 .sort. H. 5. Ø 8 cm. Varenr: 3527323 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 02-09-2014 11:35:00 DKK 1.200
Diverse Kgl.P og B&G figurer og vaser (11)
Diverse Kgl.P og B&G figurer og vaser (11). Diverse Kgl.P og B&G figurer og vaser. Højde mellem 5 og 17,5 cm. Blandede sorteringer. (11) Varenr: 3525712 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 02-09-2014 11:35:59 DKK 750
Samling hollandske fliser, 1800-tallet (13)
Samling hollandske fliser, 1800-tallet (13). Samling hollandske fliser dekoreret i mangan med bibelske motiver. 1800-tallet. 13 x 13 cm. Fremstår med aldersrelateret slitage, heraf to revnede. (13) Varenr: 3511265 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-09-2014 11:48:01 DKK 625
Royal Copenhagen service, 'Brun Iris' (47)
Royal Copenhagen service, 'Brun Iris' (47). Royal Copenhagen service, "Brun Iris". Bestående af 6 middagstallerkner, 6 dybe middagstallerkner, 3 frokosttallerkner, 5 dybe frokosttallerkner, 5 kagetallerkner, 5 kaffekopper, 6 underkopper, 1 sovsekande, 1 sukkerskål, 1 opsats, 1 rundt fad, 1 bladformet fad, 1 fad samt salt/pepper. 1. ... Varenr: 3528297 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 02-09-2014 12:39:27 DKK 325
Mdina, vase af glas
Mdina, vase af glas. Mdina. vase af klart og rosa glas, buttet korpus med smal hals, sign. under bund. H. 25 cm. Varenr: 3516262 DKK 800 DK, Kolding, Trianglen 02-09-2014 12:45:37 DKK 300
Snäcka (1)
Snäcka (1). Snäcka (1) höjd: 32 cm. bredd: 25 cm. Varenr: 3529243 DKK 648 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 02-09-2014 12:50:28 DKK 263
Grindley, England, dele til middagsservice(16)
Grindley, England, dele til middagsservice(16). Grindley, England, dele til middagsservice: 2 serveringsskåle Ø. 25 cm, 9 dybe tallerkener Ø. 25 cm, 2 ovale fade L. 26/37 cm, 2 sauceskåle L. 21 cm, samt 1 lågfad Ø. 25 cm. Brugsspor, herunder mindre krakeleringer(16) Varenr: 3419072 DKK 800 DK, Kolding, Trianglen 02-09-2014 12:52:42 DKK 300
Ivan Weiss for Kgl., vase, porcelæn, dessin nr. 367
Ivan Weiss for Kgl., vase, porcelæn, dessin nr. 367. Ivan Weiss for Kgl., vase af porcelæn, dessin nr. 367. H. 15 cm. III.sortering. Varenr: 3522072 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-09-2014 12:53:00 DKK 325
Rörstrand. 'Lotus' og 'Fabiola', dele til spisestel, fajance og porcelæn(31)
Rörstrand. 'Lotus' og 'Fabiola', dele til spisestel, fajance og porcelæn(31). Rörstrand. Lotus, 9 suppetallerkener i fajance Ø. 24,5 cm(2 stk. med slitage). Fabiola dele til spisestel af porcelæn: 6 dybe tallerkener Ø. 20 cm, 3 flade tallerkener Ø. 24,5 cm, 3 flade tallerkener Ø. 21 cm, 1 asiet L. 21 cm, 1 skål Ø. 16 cm, 6 flade tallerkener Ø. 17 cm, samt 2 serveringsfade ... Varenr: 3425963 DKK 800 DK, Kolding, Trianglen 02-09-2014 12:53:06 DKK 300
Ipsens enke, vaser, lertøj (3)
Ipsens enke, vaser, lertøj (3). Ipsens enke, vaser af glaseret lertøj, af bl.a. Karen Hagen. H. 17 - 24 cm. Fremstår med lettere slitage. (3) Varenr: 3529258 DKK 1.100 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-09-2014 13:07:47 DKK 325
Kgl. P. Guldkurv kaffe/middagsservice af porcelæn (100)
Kgl. P. Guldkurv kaffe/middagsservice af porcelæn (100). Kgl. P. Guldkurv kaffe/middagsservice dekoreret med blomst samt guldkant, af porcelæn. Bestående af: 6 middagstallerkener Ø 25,5 nr. 10519 9 frokosttallerkener Ø 22 cm nr.6896 9 dybe tallerkener Ø 22,5 cm nr. 10516 6 desserttallerkener Ø 17,5 cm nr. 9054 8 kagetallerkener Ø 16 cm nr. ... Varenr: 3518846 DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 02-09-2014 13:13:05 DKK 375
Samling platter (21)
Samling platter (21). Samling platter bestående af: Fire Hutschenreuther, Ole Winther juleplatter årgang 1978-1980. Seks Bing og Grøndahl platter fra Windjammer serien af James E. Mitchell, prydet med forskellige skibe, Ø 27 cm. Elleve platter fra Franklin porcelæn med forskellige eventyrmotiver, Ø 20 cm. (21) Varenr: 3526008 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 02-09-2014 13:15:46 DKK 375
Royal Copenhagen 'Musselmalet, riflet (3)
Royal Copenhagen 'Musselmalet, riflet (3) . Royal Copenhagen 'Musselmalet, riflet', porcelæn, bestående af: chokoladekande, no. 482, Bladfad, no. 1x145. 1x 144 alle I. sort.(3) Varenr: 3524116 DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 02-09-2014 13:17:00 DKK 1.250
Bing & Grønddal, Dele til Sommerfuglestellet med guldkant (19)
Bing & Grønddal, Dele til Sommerfuglestellet med guldkant (19) . Bing & Grønddal, dele til Sommerfuglestellet med guldkant bestående af terrin H. 18 Ø 23 cm., 4 dybe tallerkner Ø 24 cm., serveringsfad Ø 32 cm., to flade tall. Ø 24 (1 med lille hårrevne) 1 rundt fad Ø 28 cm., 3 frokost tall. Ø 21 cm., 1 sauceskål og 2 ovale assietter L. ml. 23-18 cm. samt to ... Varenr: 3527645 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 02-09-2014 13:20:00 DKK 2.200
Bing og Grøndahl og Kgl. Porcelæn. Samling figurer (10)
Bing og Grøndahl og Kgl. Porcelæn. Samling figurer (10). Samling figurer bestående af: Bing og Grøndahl, prinsessen på ærten nr. 540, Idas blomster nr. 536, Heinz nr. 66, Billy nr. 975, lille pige nr. 1574, dreng med trompet nr. 1792, gedebuk nr. 1700, dreng med krabbe nr. 1870. 1. sortering. Fugl nr. 1909, 2. sortering. Kgl. Porcelæn: pige på skøjter ... Varenr: 3525992 DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 02-09-2014 13:41:00 DKK 2.200
Kaffe- samt matservis, porslin och flintgods, England, 1900-tal (79)
Kaffe- samt matservis, porslin och flintgods, England, 1900-tal (79). Kaffeservis, porslin, Tuscan, 1900-tal. Blå samt förgylld dekor mot vit botten. Pastoralt landskapsmotiv. Totalt 53 st delar bestående av kaffekoppas med fat samt assietter. Smärre bruksspår. Matservis, flintgods, Leicester. Totalt 26 st delar bestående av mattallrikar, förrättstallrikar och ... Varenr: 3527153 DKK 648 SE, Örebro, Aspholmen 02-09-2014 13:44:11 DKK 324
Holmegaard glas, Nøgen Jomfru (26)
Holmegaard glas, Nøgen Jomfru (26). Holmegaard glas, Nøgen Jomfru. H. 12,5 cm. (26) Varenr: 3518191 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-09-2014 14:16:00 DKK 2.200
Kai Nielsen. Skulptur, 'Venus med æblet' af terracotta
Kai Nielsen. Skulptur, 'Venus med æblet' af terracotta. Kai Nielsen 1882-1924. Skulptur af terracotta, 'Venus med æblet', sign. HAK, Danmark. H. 35 cm. Fremstår med mindre afslag på sokkel. Varenr: 3526353 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 02-09-2014 14:17:00 DKK 750
Bing & Grøndahl. Kafferservice, 'Empire' (52)
Bing & Grøndahl. Kafferservice, 'Empire' (52) . Bing & Grøndahl. Kafferservice, 'Empire' af porcelæn dekoreret med blomster. Bestående af: 8 kopper H. 5 cm nr. 108B med tilhørende 7 underkopper Ø 12 cm nr. 108B 7 kopper H. 6 cm nr. 102 med tilhørende 8 underkopper Ø 13,5 cm nr. 102 14 desserttallerkener Ø 15,5 cm nr. 28A 1 kande H. 24 ... Varenr: 3524979 DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 02-09-2014 14:17:00 DKK 675
H.C Andersen platter fra Bing & Grøndahl. (12)
H.C Andersen platter fra Bing & Grøndahl. (12). Tolv H.C Andersen platter fra Bing & Grøndahl med eventyrmotiver. Ligger i originalæsker. (12) Varenr: 3526012 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 02-09-2014 14:19:00 DKK 325
Holmegaard glas med sterling drueklaser
Holmegaard glas med sterling drueklaser. Antagelig Holmegaard glas monteret med hank af sterlingsølv dekoreret med drueklaser. Stemplet DGH Sterling Denmark 925S. H. 12,5 cm. Varenr: 3528831 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 02-09-2014 14:27:04 DKK 400
Villeroy & Boch. Diver service af fajance (6)
Villeroy & Boch. Diver service af fajance (6). Villeroy & Boch. Diver service af fajance bestående af: terrin med låg og to hanke med musselmalet dekoration H. 19 Ø 25 cm,. 2 frokosttall. Ø 23,5 cm, 2 ovale fade L. 37,5 cm, samt fad 27 x 21 cm. Disse med samme blomsterdekoration og krakeleringer samt eneklte små afslag. (6) Varenr: 3528700 DKK 800 DK, Hørsholm, Vibe Alle 02-09-2014 14:28:00 DKK 325
Aluminia fad nr. 200/300
Aluminia fad nr. 200/300 . Aluminia fad dekoreret med clematis. Nr. 200-300. Ø 45 cm Varenr: 3528740 DKK 1.200 DK, Hørsholm, Vibe Alle 02-09-2014 14:45:00 DKK 800
Nanna Ditzel for Søholm, kande og bæger, fajance (2)
Nanna Ditzel for Søholm, kande og bæger, fajance (2). Nanna Ditzel for Søholm, kande og bæger af orangeglaseret fajance. H. 8 - 12 cm. (2) Varenr: 3514834 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-09-2014 14:47:08 DKK 450
Birgit Krogh. Tre dele keramik (3)
Birgit Krogh. Tre dele keramik (3). Birgit Krogh født 1937. Vase af glaseret stentøj, sign. H. 2035 cm, skål af glaseret stentøj, sign, H. 6 Ø 19 cm samt fugl af lertøj H. 10 cm, sign. (3) Varenr: 3501634 DKK 1.200 DK, Hørsholm, Vibe Alle 02-09-2014 14:49:00 DKK 300
Royal Copenhagen, 'Musselmalet halvblonde' ovalt fad nr. 1149
Royal Copenhagen, 'Musselmalet halvblonde' ovalt fad nr. 1149. Royal Copenhagen, 'Musselmalet halvblonde' ovalt fad nr. 1149. 1 sortering. Varenr: 3529166 DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 02-09-2014 14:52:25 DKK 775
J. H. Quistgaard, Fjord forskærersæt samt skærebræt, teaktræ (3)
J. H. Quistgaard, Fjord forskærersæt samt skærebræt, teaktræ (3). Jens Harald Quistgaard, Fjord forskærersæt med skæfter af teaktræ samt skærebræt af teaktræ. Ø 44 cm. Fremstår med brugsslitage, skæremærker samt løst finer. (3) Varenr: 3516742 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-09-2014 14:55:35 DKK 400
Royal Copenhagen, 'Musselmalet halvblonde' (3)
Royal Copenhagen, 'Musselmalet halvblonde' (3) . Royal Copenhagen, 'Musselmalet halvblonde'. 1 skål, nr. 1018 samt 2 tallerkner, nr. 1084. 1 sortering. Fremstår med enkelte små afslag (3) Varenr: 3529169 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 02-09-2014 14:56:12 DKK 425
Christian Thomsen for Kgl. Porcelæn, figur, porcelæn, dessin nr. 858
Christian Thomsen for Kgl. Porcelæn, figur, porcelæn, dessin nr. 858 . Christian Thomsen for Kgl. Porcelæn, figur af porcelæn i form af faun på skildpadde, dessin nr. 858. 1.sortering. H. 10 cm. Varenr: 3520182 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-09-2014 14:58:00 DKK 450
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 12  >>