Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Glas, porcelæn og keramik i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 29  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Carlton Ware, moccastel, fajance (15)
Carlton Ware, moccastel, fajance (15). Carlton Ware, moccastel af fajance, indvendigt med gulddekoration, bestående af kaffekande, seks moccakopper, seks underkopper, sukkerskål og flødekande. H. 6 - 19 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor og enkelt afslag på sukkerskål. (15) Varenr: 4284016 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 31-05-2016 16:17:00 DKK 300
Bing & Grøndahl. To figurer af porcelæn (2)
Bing & Grøndahl. To figurer af porcelæn (2). Bing & Grøndahl to figurer af porcelæn bestående af: Smed 2225 og harmonikaspiller 1661. 1. sort (2) Varenr: 4283049 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-05-2016 16:27:00 DKK 1.300
Großes Henkelgefäss
Großes Henkelgefäss. Großes Henkelgefäss aus Fayance gefertigt, in Unterglasurblau, glasiert monochrom staffiert mit kobaltblauen Veduten, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren. Maße ca.: L.45 cm, B.25 cm, H.23 cm. Varenr: 4282224 DKK 1.642 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 31-05-2016 16:40:26 DKK 1.194
Kgl. porc. Blå blomst - sæt lågfade (3)
Kgl. porc. Blå blomst - sæt lågfade (3). Kgl. porc. Blå blomst lågfade bestående af: Lågfad nr. 8055, Ø: ca. 19.5 cm., 2. sort., lågfad nr. 8057, Ø: ca. 22.5 cm., 2. sort., låg fremstår med afslag på inderside og ovalt lågfad, nr. 8054, L: 26.5 cm., B: ca. 17.5 cm., 1. sort. (3) Varenr: 4283882 DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 31-05-2016 16:46:00 DKK 1.100
K. Anderson. Spejl og to flaconer (3)
K. Anderson. Spejl og to flaconer (3). K. Andersson. Toiletspejl af sølv samt to flaconer af facetslebet glas med monteringer af sølv. Prydet med monogram. Stemplet K. Anderson og diverse svenske stempler. Spejl H. 29 cm. Flaconer H. 12,5 cm. (3) Varenr: 4279942 DKK 2.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 31-05-2016 16:48:00 DKK 775
Bing & Grøndahl. 'Blå Tone' Hotelservice, middagstallerkner  (31)
Bing & Grøndahl. 'Blå Tone' Hotelservice, middagstallerkner (31). Bing & Grøndahl middagstallerkner . 'Blå Tone' Hotelservice Ø 24,5 cm. (31) Varenr: 4285753 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 31-05-2016 16:48:00 DKK 2.700
Lyngby. Vase af porcelæn
Lyngby. Vase af porcelæn. Lyngby. Vase af porcelæn med kanneleret korpus, dekoreret med blomster og guldkant. 1. sortering. H. 20 cm. Varenr: 4284394 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31-05-2016 16:51:46 DKK 450
Samling figurer fra Royal Copenhagen (12)
Samling figurer fra Royal Copenhagen (12). Samling figurer fra Royal Copenhagen bestående af bland andet Pige nr. 1745, det første kys nr. 2162, kravlende baby nr. 1518, hvem kalder nr. 2254, en smørdåse uden låg, to piner samt to brune bjørne. (12) Varenr: 4285315 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 31-05-2016 16:52:00 DKK 1.650
Karlskrona. Delar till mat- och kaffeservis med snarlik dekor (72)
Karlskrona. Delar till mat- och kaffeservis med snarlik dekor (72). Karlskrona. Delar till mat- och kaffeservis med snarlik dekor. Karlskrona; 10 mattallrikar, 2 assietter, 11 djupa tallrikar, 10 förrättstallrikar, 3 uppläggningstallrikar, 1 kanna, 1 såsbåt, 1 karott utan lock. Upsala-Ekeby Karlskrona; 1 kaffekanna, 11 assietter, 12 kaffekoppar, 9 underfat. ... Varenr: 4277997 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 31-05-2016 16:55:27 DKK 242
Gunnar Nylund, Flambé vas samt säl
Gunnar Nylund, Flambé vas samt säl. Gunnar Nylund och Carl Harry Stålhane, vas, Flambé, höjd 18 cm, gravyr längs mynningen, signerad. Gunnar Nylund, säl, glaserat stengods, längd 15 cm. Signerad. (2) Varenr: 4280067 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 31-05-2016 17:00:45 DKK 443
Royal Copenhagen og Kähler, fade og skåle, fajance (19)
Royal Copenhagen og Kähler, fade og skåle, fajance (19). Royal Copenhagen vaser, fade, skåle og askebæger af glaseret fajance samt Kähler skål af glaseret lertøj. H. 3 - 22 cm. Fremstår med brugsspor og smuds. (19) Varenr: 4285954 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 31-05-2016 17:20:00 DKK 650
Dahl Jensen, Lyngby samt Roayl Copenhagen, skåle og vaser (4)
Dahl Jensen, Lyngby samt Roayl Copenhagen, skåle og vaser (4). Dahl Jensen, Lyngby samt Roayl Copenhagen, skåle og vaser med krakelé glasur. 1. sortering, dog største skål 2. sortering. H. 5 - 16 cm. Fremstår med brugsspor, smuds samt rester af klistermærker. (4) Varenr: 4286019 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 31-05-2016 17:21:00 DKK 300
Royal Copenhagen. Service af porcelæn 'Blå Blomst'  (39)
Royal Copenhagen. Service af porcelæn 'Blå Blomst' (39). Royal Copenhagen. Service af porcelæn 'Blå Blomst' Svejfet og Flettet kant. Bestående af; 7 middagstallerkener, 7 frokosttallerkener, 6 dybe tallerkener, 1 terrin u. låg, 1 oval skål L. 23 cm. 2 skåle, 3 kagetallerkener, 6 kaffekopper, 6 kaffeunderkopper. 1-2 sort. (39) Varenr: 4280406 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 31-05-2016 17:22:00 DKK 1.850
Bing & Grøndahl. Mågeservice
Bing & Grøndahl. Mågeservice. Bing & Grøndahl. Mågeservice bestående af: 17 dybe tall., Ø: 24.5 cm., 8 dybe tall., Ø: 21 cm., 28 kagetall. Ø: 15.5 cm., 34 kagetall., Ø: 17.5 cm., 4 kagetall. - uden motiv af måge, Ø: 16 cm., 2 cirkulære fade m. ører, 1 vase, 1 opsats, 1 trekantet fad, en kaffekop med to underkopper, et ... Varenr: 4285886 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 31-05-2016 17:22:00 DKK 1.100
Samling Royal Copenhagen og B&G figurer(5)
Samling Royal Copenhagen og B&G figurer(5). Samling Bing & Grøndahl og Royal Copenhagen figurer. Royal Copenhagen nr. 4631 (2. sort), nr. 4027 (3. sort). B&G nr. 1870, nr. 1957, nr. 1636 (alle 1. sort). Fremstår med taperester. (5) Varenr: 4285674 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 31-05-2016 17:23:00 DKK 425
Royal Copenhagn. To figurer af porcelæn (2)
Royal Copenhagn. To figurer af porcelæn (2) . To figurer af porcelæn bestående af: Royal Copenhagen Amagerpige nr. 1317 (2. sort) samt nr. 1314 (1. sort). Fremstår med taperester. (2) Varenr: 4285630 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 31-05-2016 17:24:00 DKK 550
Aluminia. Morgenfrue middagsservice (33)
Aluminia. Morgenfrue middagsservice (33). Aluminia. Morgenfrue middagsservice bestående af: 6 sidetallerkener, 1 oval skål, 4 middagstallerkener og 22 dybe tallerkener. (33) Varenr: 4285543 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 31-05-2016 17:25:00 DKK 300
Bing & Grøndahl. Porcelænsfigur nr. 2225, 'Smeden'
Bing & Grøndahl. Porcelænsfigur nr. 2225, 'Smeden' . Bing & Grøndahl. Porcelænsfigur nr. 2225, 'Smeden' Bing & Grøndahl. Porcelænsfigur, 'Smeden', nr. 2225, H. 29 cm. 2. sort. Varenr: 4285610 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 31-05-2016 17:25:00 DKK 700
Royal Copenhagen. 2 st. figurer (2)
Royal Copenhagen. 2 st. figurer (2). Royal Copenhagen. 2 st. figurer, Kgl. P. modellnr. 1679 (1:a sort.) och 1549 (2:a sort.). H: 11 / 27 cm. Varenr: 4283688 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 31-05-2016 17:30:46 DKK 483
Schale und Terrine aus der Manufaktur Meissen (2)
Schale und Terrine aus der Manufaktur Meissen (2) . Schale und Terrine aus der Manufaktur Meissen, handgemalt, polychrom staffierten Blumendekoren, Aufglasurbemalung, Goldstaffage, 1. Wahl, Unterglasurblaue Schwertermarke. Schale: L. 26 cm, B.19 cm, Terinne: L.25,5 cm, B.16 cm Varenr: 4263112 DKK 1.866 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 31-05-2016 17:32:00 DKK 858
Dahl Jensen. Tempeldanserska Siam
Dahl Jensen. Tempeldanserska Siam. Dahl Jensen. Tempeldanserska Siam, modellnr. 1125. H. 24, L. 28,5 cm. 1:a sortering. Varenr: 4283578 DKK 6.440 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 31-05-2016 17:33:09 DKK 4.347
Dahl Jensen. Pojke med Kakadua
Dahl Jensen. Pojke med Kakadua. Dahl Jensen, Pojke med Kakadua. Figur nr. 1305. H. 26 cm. 1:a sortering. Varenr: 4283673 DKK 3.220 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 31-05-2016 17:33:39 DKK 2.737
Dahl Jensen. Bali flicka
Dahl Jensen. Bali flicka. Dahl Jensen. Bali flicka, figurin i porslin nr. 1136. Höjd ca 22 cm. 1:a sortering. Varenr: 4283676 DKK 2.013 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 31-05-2016 17:34:14 DKK 1.127
Gunnar Nylund, Rörstrand. Figur, 'Giraff'
Gunnar Nylund, Rörstrand. Figur, 'Giraff'. Gunnar Nylund, Rörstrand. Figur, 'Giraff', märkt i godset. Mycket liten glasyrnagg på en hov. H: ca 21 cm. Varenr: 4283711 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 31-05-2016 17:34:44 DKK 725
Vicke Lindstrand, Uppsala-Ekeby. Troll
Vicke Lindstrand, Uppsala-Ekeby. Troll. Vicke Lindstrand, Uppsala-Ekeby. Troll, glaserat lergods, osignerad. H: 14 cm. Varenr: 4283721 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 31-05-2016 17:35:16 DKK 242
Gunnar Nylund, C-H. Stålhande, Rörstrand. Vas och skål (2)
Gunnar Nylund, C-H. Stålhande, Rörstrand. Vas och skål (2). Gunnar Nylund, C-H. Stålhande, Rörstrand. Vas och skål. Signerade. H: 4,5 / 30 cm. Varenr: 4283806 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 31-05-2016 17:35:45 DKK 503
Figurin i stengods, flickhuvud Thailand
Figurin i stengods, flickhuvud Thailand. Figurin i stengods, flickhuvud Thailand, blå glasyr. H: 29 cm. Liten glasyrmista på hårprydnad. Varenr: 4283701 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 31-05-2016 17:36:10 DKK 262
Aluminia. Diverse service (24)
Aluminia. Diverse service (24). Aluminia. Service med rød kant: 12 kagetallerkener, 1 kaffekande og 2 skåle med ører. Service med blomstermotiv: 4 kagetallerkener, 3 sovseskåle, 1 skål samt 1 lågterrin. Fremstår med smuds m.v. (24) Varenr: 4285968 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 31-05-2016 17:50:00 DKK 300
Bing & Grøndahl. Fajance service (29)
Bing & Grøndahl. Fajance service (29). Bing & Grøndahl. Fajance service bestående af 11 dybe tallerkener, 10 frokosttallerkener, 2 kagetallerkener, 1 toastholder, 2 kvadratiske skåle, 1 rund skål med ører, 1 asiet, 1 stegefad . Fremstår med smuds. (29) Varenr: 4286022 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 31-05-2016 17:50:00 DKK 325
Samling keramikvaser (9)
Samling keramikvaser (9). Samling keramikvaser fra Søholm, Bing & Grøndahl, Michael Andersen, CJ m.fl. H: 12.5-32.5 cm. Fremstår med smuds. (9) Varenr: 4287628 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 31-05-2016 17:50:00 DKK 300
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 29  >>