Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Glas, porcelæn og keramik i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 17  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Peter Layton - glasobjekt - vase
Peter Layton - glasobjekt - vase. Peter Layton - glasobjekt - vase Skål håndlavet udført som unika af Peter Layton. Klart glas med underfang af flerfarvede indesmeltninger, mål ca.: H. 9 cm, Ø 22 cm, vægt ca. 2,03 kg.Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den ... Varenr: 3584889

DKK 5.212 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 31-10-2014 17:31:00 DKK 2.978
Lauritz Hjorth. Lampefod af sortbrændt terracotta, modelleret med ugler
Lauritz Hjorth. Lampefod af sortbrændt terracotta, modelleret med ugler. Lauritz Hjorth 1834-1912 Lampefod af sortbrændt terracotta, modelleret med ugler i relief, stemplet L. Hjorth, Bornholm nr. 653. Montering af messing med defekt gevind. H. 40-60 cm. Enkelte småchips. Varenr: 3599032 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 31-10-2014 17:38:09 DKK 1.100
Kgl. P. m.fl. 3 figurer samt thedåse, porcelæn (4)
Kgl. P. m.fl. 3 figurer samt thedåse, porcelæn (4). Kgl. P. figur nr. 772. H. 17 cm. 1. sort. Faun med papegøje nr. 752. 3. sort. Thedåse. H. 11 cm. Tysk figur af porcelæn i form af papegøje. H. 13 cm. (4) Varenr: 3599033 DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 31-10-2014 17:38:27 DKK 900
Kosta, Göran Wärff, Prince, glas (9)
Kosta, Göran Wärff, Prince, glas (9). Göran Wärff, Kosta. Vinglas modell Prince (Prins). Helkristall. Signerade. Höjd 16 cm. Minimalt slitage. (9) Varenr: 3597534 DKK 644 SE, Stockholm, Slakthusgatan 31-10-2014 18:12:00 DKK 442
Luigi Onesto - Murano Italien - glasobjekt vase
Luigi Onesto - Murano Italien - glasobjekt vase. Luigi Onesto - Murano Italien - glasobjekt - figur af klart glas med flerfarvet underfang. Håndlavet udført af Luigi Onesto, Murano-Italien, ridsesignatur i bunden. Måleangivelser ca.: H. ca. 23,5 cm, B. ca. 18 cm, D. 8,5 cm, vægt 4,8 kg.Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det ... Varenr: 3466056

DKK 8.190 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 31-10-2014 18:21:00 DKK 2.978
Glasobjekter - vaser, Makora Glashütte (2)
Glasobjekter - vaser, Makora Glashütte (2). Glasobjekter - vaser, Makora Glashütte, farveløst glas med blå underfang, orange, spiralformede påsmeltninger. Begge med producentmærkat, bunde med producentgravering 'Makora'. H. 33 cm, B. 17 cm, D. 10,5 cm, vægt ca. 1,8 kg, og H. 47,5 cm, B. 25 cm, D. 14 cm, vægt ca. 3,45 kg. (2)Nyproducerede... Varenr: 3481314

DKK 3.499 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 31-10-2014 18:23:00 DKK 2.420
Amager/Twist glas m.m. (34)
Amager/Twist glas m.m. (34). Amager / Twist glas bestående af 20 snapseglas h.17 cm, 6 snapseglas h.14 cm. Desuden anden type større glas også med snoet stilk med 7 stk. h.21,5 cm og 1 stk. h.20,5 cm. To af de store med meget små kantafsag. Varenr: 3599690 DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31-10-2014 18:29:00 DKK 350
Samling keramik; Palm Mölle och Gunnar Nylund (3)
Samling keramik; Palm Mölle och Gunnar Nylund (3). Samling keramik; Palm Mölle och Gunnar Nylund. Skål i grön harpälsglasyr, signerad Gunnar Nylund, Rörstrand. L: 10 cm H 5 cm. Vas i glaserat stengods, H: 21 cm Väggplakett med bisonoxe, 20x15 cm båda signerade Palm Mölle. (3) Varenr: 3597648 DKK 644 SE, Malmö, Baltzarsgatan 31-10-2014 18:31:00 DKK 382
Rosenthal, Kaffee- und Frühstücksservice 'studio-linie' und Hutschenreuther, 'Chloé' (40)
Rosenthal, Kaffee- und Frühstücksservice 'studio-linie' und Hutschenreuther, 'Chloé' (40). Kaffee- und Frühstücksservice 'studio linie' von Rosenthal, bestehend aus: 1 Kaffeekanne ohne Deckel H. 17cm, 1 Tekanne H. 15cm mit Stöfchen, gesprungen, ohne Abdeckplatte, 1 Sahnekännchen H. 8cm, 1 Zuckerdose H. 10,2cm, 8 Tassen H. 7cm, 9 Untertassen Dm. 13,7cm, 9 Teller Dm.18,7cm, 1 ... Varenr: 3504081 DKK 745 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 31-10-2014 18:33:00 DKK 298
Samling Kgl.P. figurer (5)
Samling Kgl.P. figurer (5). Samling Kgl.P. figurer iform af: Klodshans nr. 1228 h. 19 cm, Dreng der snitter nr. 905 h. 19 cm, Malkepige nr. 779, 16 cm, Gæs nr. 609 h. 14,5 cm, Dreng i regntøj nr. 3556 h. 18 cm. Alle i 1.sort. (5) Varenr: 3601597 DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31-10-2014 18:33:00 DKK 1.150
Giulia Mangani, porcelænsskål og lågkrukke (2)
Giulia Mangani, porcelænsskål og lågkrukke (2). Porcelænsskål og lågkrukke af Giulia Mangani, med polykrom bemaling, skål med medaljon og blomstermotiv, indvendig bemaling, lågkrukke, konfektkrukke med florale rankemotiver og fod udformet som blade, skål: H. 15 cm, B. 43 cm, D. 22 cm; lågkrukke: H. 25,5 cm Ø 20 cm (2) Varenr: 3553278 DKK 4.467 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 31-10-2014 18:35:00 DKK 2.234
Gabriele Küstner, glasskåle ( 3 )
Gabriele Küstner, glasskåle ( 3 ). Glasskåle med farverig mosaikdekor, af Gabriele Küstner, signeret og dateret under kanten, rund skål: 12 cm, signeret: '1.H.2014'; oval skål, grøn indvendigt, L. 26 cm, signeret: '4.K.2014'; oval skål, rød indvendigt, signeret: 4.M.2014 ( 3 ) Varenr: 3567172 DKK 6.105 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 31-10-2014 18:40:00 DKK 4.281
Konvolut  Porzellane Kranich, Vase, Deckelgefäß (3)
Konvolut Porzellane Kranich, Vase, Deckelgefäß (3). Konvolut Porzellan, bestehend aus einer Deckelvase unbekannter Manufaktur, polychrom bemalt, Rand bestoßen, H. 19cm Dm. 15cm, 1 Vase, von Hutschenreuther Hohenberg, goldfarbener floraler Dekor, H. 34cm Dm. 20cm, 1 Kranich, Manufaktur unbekannt, H. 47cm B. 28cm T. 15cm (3) Varenr: 3587413 DKK 745 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 31-10-2014 18:42:00 DKK 298
Bing & Grøndahl figurer (3)
Bing & Grøndahl figurer (3). Figur af porcelæn, 'H. C. Andersen' nr. 2037. H. 23 cm. "Gåsepige" nr. 2254 h. 24 cm, "Fiskerkone" nr. 2233 h. 22 cm. Alle 1.sort. (3) Varenr: 3594101 DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31-10-2014 18:45:00 DKK 1.650
7 delar glas, Kosta, Orrefors och Målerås (7)
7 delar glas, Kosta, Orrefors och Målerås (7). 7 delar glas, Kosta, Orrefors och Målerås. H. 6-13 cm. Varenr: 3592298 DKK 644 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 31-10-2014 18:48:00 DKK 241
Carl-Harry Stålhane, Rörstrand, fat stengods
Carl-Harry Stålhane, Rörstrand, fat stengods. Carl-Harry Stålhane, Rörstrand, fat i glaserat stengods med originalbevis medföljande. 20x20x5 cm. Signerad. Varenr: 3581122 DKK 644 SE, Stockholm, Slakthusgatan 31-10-2014 18:56:00 DKK 261
Iittala, glasservis (39)
Iittala, glasservis (39). Iittala, glasservis bestående av: 7 stora glas 8 smala glas 8 mellanstora glas 8 låga glas och 8 små glas. Enstaka nagg kan förekomma. (39) Varenr: 3597091 DKK 1.207 SE, Malmö, Baltzarsgatan 31-10-2014 18:58:00 DKK 583
Royal Copenhagen / Kgl. P. Musselmalet riflet service, porcelæn (25)
Royal Copenhagen / Kgl. P. Musselmalet riflet service, porcelæn (25) . Royal Copenhagen / Kgl. P. Musselmalet, halvblonde, service af porcelæn, bestående af: 2 sidetallerkener nr 575, 6 underkopper nr 719, 2 underkopper 626, 3 underkopper nr 756, 2 kopper nr 626, 4 kopper nr 719, 1 kagefad nr 716, 1 dyb tallerken 565, dyb tallerken nr 566, 3 tallerkener nr 572, 2 ... Varenr: 3601031 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-10-2014 19:05:00 DKK 1.800
To urtepotteskjulere af porcelæn Bing & Grøndal musselmalet.. (2).
To urtepotteskjulere af porcelæn Bing & Grøndal musselmalet.. (2).. To urtepotteskjulere af porcelæn Bing & Grøndal musselmalet. H. 18 cm. Diam. 23 cm. H. 11. Diam. 14 cm. 1 sort. (2). Varenr: 3600711 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-10-2014 19:06:00 DKK 1.350
Thorkild Olsen. Kgl. P. Fad samt skål i fajance, unika, cd(2)
Thorkild Olsen. Kgl. P. Fad samt skål i fajance, unika, cd(2) . Thorkild Olsen 1890-1973 cd. Kgl. P. Unika fad samt skål af fajance, dekoreret med fugle og grene. Sign med monogram TO, dateret 1941. Mål, skål H. 13,5 cm, Ø. 26 cm, fad Ø. 35 cm.(2) Varenr: 3600376 DKK 2.500 DK, Kolding, Trianglen 31-10-2014 19:08:00 DKK 475
Sven Palmquist, Orrefors,vas samt skål, 1950/60-tal, 2 st
Sven Palmquist, Orrefors,vas samt skål, 1950/60-tal, 2 st. Sven Palmquist, Orrefors, vas samt skål, helkristall. Vasens höjd 34,5 cm, skålens bredd 32 cm, höjd 9 cm. Signerade. Minimalt slitage. (2) Varenr: 3597906 DKK 644 SE, Stockholm, Slakthusgatan 31-10-2014 19:12:00 DKK 402
Bertil Vallien, Kosta Boda, fat (bus)
Bertil Vallien, Kosta Boda, fat (bus). Bertil Vallien, Kosta Boda, kvadratiskt fat på låg fot, med silverbelagd figur. Signerad Kosta Boda. B Vallien, 700-15. 14,5x14,5x6 cm. Minimalt slitage. Varenr: 3597523 DKK 644 SE, Stockholm, Slakthusgatan 31-10-2014 19:13:00 DKK 463
Fruktservis i flintgods, Upsala-Ekeby (13)
Fruktservis i flintgods, Upsala-Ekeby (13). Fruktservis i flintgods, Upsala-Ekeby. 12 assietter med 1 fat. Brun- orangeglaserade. Diam: 19 resp 35 cm. Fat med spricka på brätte. (13) Varenr: 3597094 DKK 644 SE, Malmö, Baltzarsgatan 31-10-2014 19:13:00 DKK 241
Carl Harry Stålhane, Rörstrand, skål
Carl Harry Stålhane, Rörstrand, skål. Carl Harry Stålhane, Rörstrand ateljé. Skål i organisk form, glaserat stengods. Längd 27,5 cm. Bredd 20 cm, höjd 7 cm. Signerad R, CHS, Sweden. 1950-tal. Smärre repor undertill. Varenr: 3595116 DKK 644 SE, Stockholm, Slakthusgatan 31-10-2014 19:19:00 DKK 1.287
Wilhelm Kåge, Gustavsberg, Argenta, 2 delar
Wilhelm Kåge, Gustavsberg, Argenta, 2 delar. Wilhelm Kåge, Gustavsberg, Argenta. Glaserat stengods med dekor i silver. Bestående av vas med lejon, höjd 12,5 cm. Signerad Gustavsberg, Argenta 978 mm. Fat med dekor av fisk. Diam 21,5 cm. Stämplad Gustavsberg. Fatet med krackelyr. (2) Varenr: 3597522 DKK 644 SE, Stockholm, Slakthusgatan 31-10-2014 19:19:00 DKK 442
Figurin, hund, Royal Copenhagen
Figurin, hund, Royal Copenhagen. Figurin, hundvalp, Royal Copenhagen. nr. 259 1.a sort. Höjd: 19 cm Varenr: 3597645 DKK 644 SE, Malmö, Baltzarsgatan 31-10-2014 19:19:00 DKK 322
Samling skålar samt lampskärmar, glas, 1800-tal (11)
Samling skålar samt lampskärmar, glas, 1800-tal (11). Samling skålar samt lampskärmar, glas, 1800-tal. Skålar 7+1 sk filbunkeskålar i klarglas med kantdekor i bl a blått samt en skål i klarglas. En burk i klarglas, h 36. Lampskärmar, ett par i opalinglas. Varenr: 3579326 DKK 644 SE, Norrköping, Finspångsv. 31-10-2014 19:28:00 DKK 362
Terrin med lock, flintgods, Wedgwood 'Pheasant'
Terrin med lock, flintgods, Wedgwood 'Pheasant'. Terrin med lock, flintgods, Wedgwood 'Pheasant' i polykrom dekor. L: 34 cm. Varenr: 3597557 DKK 644 SE, Malmö, Baltzarsgatan 31-10-2014 19:29:00 DKK 282
Onesto - Murano Italien - Aqua glasobjekt vase - 18.6 kg
Onesto - Murano Italien - Aqua glasobjekt vase - 18.6 kg. Vase håndlavet af 'Onesto', en italiensk glaspustemester fra Murano, Italien. Unika-vase med ridsesignatur på undersiden. Vase i klart glas med flerfarvet underfang, indesmeltede, flerfarvede tråde og bobler i forskellige farvenuancer med et maritimt motiv 'Meduse'. Vase i firkantet, bølget ... Varenr: 3481217

DKK 8.190 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 31-10-2014 19:31:00 DKK 4.653
Herman A. Kähler. Vase af keramik dekoreret i rødt og blåt
Herman A. Kähler. Vase af keramik dekoreret i rødt og blåt. Herman A. Kähler. Vase af keramik dekoreret i rødt og blåt. Sign HAK. Danmark. H. 17,5 cm. Varenr: 3600962 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 31-10-2014 19:32:00 DKK 600
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 17  >>