Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  i Glas, porcelæn og keramik i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 16  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Samling glas, ant. franske (36)
Samling glas, ant. franske (36). Samling glas, ant. franske, med lille bobbel i fod, bestående af seks ølglas, fem rødvinsglas, ni hvidvinsglas samt 16 portvinsglas. H. 9,5 - 13,5 cm. (36) Varenr: 3566717 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-10-2014 10:35:31 DKK 300
Michael Andersen, vase, lertøj
Michael Andersen, vase, lertøj . Michael Andersen keramik, vase af glaseret lertøj med dekoration i form af flagermus. H. 25 cm. Fremstår med afslag på øre, kant og flagermus. Varenr: 3566802 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-10-2014 11:01:51 DKK 300
Arne Bang. Par stager og vase af stentøj (3)
Arne Bang. Par stager og vase af stentøj (3). Arne Bang. Par stager af stentøj med spættet sung -glasur, runde fodstykker, kanellerede stammer. Sign. m. monogram 133. H. 9 cm. Vase med kanellerede korpus. H. 12 cm. nr 117. Vase med med afslag på kant. (3) Varenr: 3566320 DKK 800 DK, Helsingør, Støberivej 02-10-2014 11:14:14 DKK 375
Karen Boel. Fad og vase i stentøj (2)
Karen Boel. Fad og vase i stentøj (2) . Karen Boel. Vase i stentøj H. 20 cm. L. 25.5 cm. B. 8,5 cm. og fad Ø 29 cm. H. 8 cm. (2) Varenr: 3566373 DKK 800 DK, Vejle, Dandyvej 02-10-2014 11:31:00 DKK 325
Bjørn Wiinblad juleplatter (11)
Bjørn Wiinblad juleplatter (11). Bjørn Wiinblad. Samling Rosenthal Weinachten juleplatter af porcelæn, 1972 - 1977, 1979 - 1982 samt ekstra 1977. Ø 29 cm. (11) Varenr: 3561215 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-10-2014 11:54:38 DKK 1.450
Meissen, mokkastel med kagetallerkener, 21 dele
Meissen, mokkastel med kagetallerkener, 21 dele. Meissen, mokkastel bestående af kande, flødekande, sukkerskål, 6 kopper, 6 underkopper og 6 kagetallerkener, mål ca. kande H. 17 cm, Ø 9 cm, kop H. 5,5 cm, Ø 6,5 cm, underkop H. 3 cm, Ø 11 cm, kagetallerken H. 2 cm, Ø 14 cm. ( 21 ) Varenr: 3529177 DKK 4.466 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 02-10-2014 12:02:00 DKK 2.419
Johnson Bros. Engelsk fiskestel 'Fish' (14)
Johnson Bros. Engelsk fiskestel 'Fish' (14). Johnson Bros. Engelsk fiskestel 'Fish' med forskellige motiver med fisk og hummer. Otte fisketall. Ø 26 cm samt to fade L. 40 cm. Fire diverse skåle. Alle dele af fajance. Brugsspor. (13) Varenr: 3565195 DKK 800 DK, Helsingør, Støberivej 02-10-2014 13:14:00 DKK 1.650
Mettlach. Stor 'Sankt Hubertus' lågpokal af keramik, ca. 1900
Mettlach. Stor 'Sankt Hubertus' lågpokal af keramik, ca. 1900 . Mettlach. Stor 'Sankt Hubertus' lågpokal af keramik, dekoreret i farver med kartouche, dyr, blomster og bladværk. Tyskland, ca. 1900. H. 61 cm. Ræv på låg fremstår limet, afslag på rævens øre. Varenr: 3559894 DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 02-10-2014 13:21:00 DKK 600
Kosta boda glas (3)
Kosta boda glas (3). En samling glas fra Kosta boda, bestående af: glasskål med dekoration i sort, Ulrica Hydman Vallien, Artistcoll Kosta Boda model nr. 58733, Ø 20 cm., en lysestage, H. 15 cm., mærket Kosta Boda samt flaske/vase af hvidt og mælkefarvet glas, H. 28,5 cm. Flaske fremstår med små ridser. (3) Varenr: 3566372 DKK 800 DK, Vejle, Dandyvej 02-10-2014 13:29:00 DKK 325
Kai Nielsen. Venus fra Kalipygos
Kai Nielsen. Venus fra Kalipygos . Kai Nielsen 1882-1924, for Ipsens Enke, figur af glaseret keramik, mærket 'Venus fra Kalipygos' nr. 888, H. 22 cm. Varenr: 3564134 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 02-10-2014 13:43:00 DKK 750
Thomas, mat- och kaffeservis (33)
Thomas, mat- och kaffeservis (33). Thomas, mat- och kaffeservis i vitt porslin bestående av 7+4 kaffekoppar med 10 kaffefat, 4 djupa tallrikar, 5 mattallrikar, 4 uppläggningsfat, 1 såsskål, 5 äggkoppar, 1 sockerskål, samt 2 skålar. Bruksspår. (33) Varenr: 3543384 DKK 654 SE, Örebro, Aspholmen 02-10-2014 14:30:56 DKK 245
Bing & Grøndahl. Figur 1993. II sort.
Bing & Grøndahl. Figur 1993. II sort.. Figur af porcelæn i form af en bjergløve. B&G 1993. H. 12 cm L. 29 cm. II sort. Varenr: 3565947 DKK 1.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 02-10-2014 15:19:00 DKK 1.950
Lisa Larson for Gustavsberg. Figur
Lisa Larson for Gustavsberg. Figur. Lisa Larson (f. 1931): Figur af flodhest med fugle på ryggen. Delvis glaseret brændt ler. Stemplet på fod. H. 11,5 cm L. 17 cm. Varenr: 3562281 DKK 1.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 02-10-2014 15:31:00 DKK 800
Royal Copenhagen, Saksisk Blomst. Flette og Svijfet. middags- og kaffeservice.(79)
Royal Copenhagen, Saksisk Blomst. Flette og Svijfet. middags- og kaffeservice.(79) . Royal Copenhagen, Saksisk Blomst. Flette og Svijfet. Middags- og kaffeservice med guldkant bestående af 12 dybe tall. nr. 1616 Ø 22,5 cm. 8 frokosttall. nr. 1623, 11 sildetall. nr. 1625, 7 sidetall. nr. 1626. 10 kaffekopper nr. 1549, 7 underkopper nr. 1626. 2 ovale fade nr. 1685, 1 smørnæb nr. ... Varenr: 3564566 DKK 7.000 DK, Herlev, Dynamovej 02-10-2014 15:34:00 DKK 2.000
Diverse theservice, porcelæn (46)
Diverse theservice, porcelæn (46). Diverse theservice af porcelæn, heriblandt Bavaria Waldershof. (46) Varenr: 3561223 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-10-2014 15:35:00 DKK 300
Svend Hammershøi for Kähler. Stor krukke af lertøj.
Svend Hammershøi for Kähler. Stor krukke af lertøj. . Svend Hammershøi for Kähler. Stor krukke af lertøj, modelleret med bladværk og kanelleret korpus, dekoreret med sort og hvid dobbelt glasur. Sign. bund HAK. H. 31 cm. Ø 35 cm. fod med afslag samt korpus med minimale glasurafslag. Varenr: 3566498 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 02-10-2014 15:40:00 DKK 4.600
Piedestal
Piedestal. Piedestal af saltglaseret stentøj, dekoreret med blå, grøn og grå glasur, vædder- og bjørnehoveder. 1900-tallet. H. 80 cm Varenr: 3564515 DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 02-10-2014 15:42:00 DKK 1.200
B&G service, porcelæn. Privat dekoreret (35)
B&G service, porcelæn. Privat dekoreret (35). B&G service af porcelæn (II sort.), privat dekoreret i overglasurfarver i Flora Danica manér, bestående af: 10 middagstallerkner, 12 frokosttallerkner, 3 bouillonkopper med tilhørende låg og underkop, 3 sidetallerkner, 3 halvmåneformede asietter, 1 lille kasserolle med låg, 1 skål Diam. 25 cm ... Varenr: 3562265 DKK 1.800 DK, Hørsholm, Vibe Alle 02-10-2014 15:44:00 DKK 1.000
Skål, stentøj. Sydøstasien, 12/13. årh.
Skål, stentøj. Sydøstasien, 12/13. årh.. Skål af stentøj prydet med celadonglasur, Sydøstasien 12/13. årh. Cargofund. H. 7 cm Diam. 18 cm. Fremstår med afslag på øvre rand. Overlæge Wagn Shmidts samling. Jutlandia 1951. Varenr: 3553095 DKK 800 DK, Hørsholm, Vibe Alle 02-10-2014 15:52:00 DKK 300
Skål, Imari porcelæn
Skål, Imari porcelæn. Skål af porcelæn, dekoreret i jernrødt, blåt og grønt med landskabssceneri og ornamentik. 19. årh. H. 9 cm Diam. 24 cm. Varenr: 3553101 DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 02-10-2014 15:55:00 DKK 300
Kgl. musselmalet helblonde, alle med skår (29)
Kgl. musselmalet helblonde, alle med skår (29). Kgl. musselmalet helblonde steldele af porcelæn, alle med skår. (29) Varenr: 3561214 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-10-2014 15:55:00 DKK 675
Höganes, par vaser, lertøj, 1800-tallet (2)
Höganes, par vaser, lertøj, 1800-tallet (2). Höganes, par vaser med ører af glaseret lertøj. 1800-tallets slutning. H. 14 cm. Fremstår med enkelte afslag. (2) Varenr: 3561832 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-10-2014 15:56:00 DKK 300
Vase samt fad, farvet glas (2)
Vase samt fad, farvet glas (2). Vase samt fad af farvet glas. H. 9 - 40 cm Ø 40 cm. (2) Varenr: 3566788 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-10-2014 15:58:00 DKK 300
Villeroy & Boch. Brombær service af Fajance. (32)
Villeroy & Boch. Brombær service af Fajance. (32). Villeroy & Boch: Service prydet m/ motiv af brombær buske, bestående af: 14 spisetallerkener, hvoraf enkelt fremstår m/ brændingsfejl på kant samt par m/ glasur afslag. 11 dybe tallerkener, heraf enkelt m/ revne i glasuren under bund. Dertil 3 ovale fade i to størrelser, 3 aflange serveringsfade ... Varenr: 3565240 DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 02-10-2014 16:03:47 DKK 450
Royal Copenhagen. Blå Blomst på kantet stel. Kaffe service m.m. (46)
Royal Copenhagen. Blå Blomst på kantet stel. Kaffe service m.m. (46). Kgl. porcelæn: Blå Blomst dekoration på kantet stel, overvejende 1. sortering. Service bestående af: 2 salatskåle på opsats, nr. 8530 Lille vase, nr. 8615 9 kopper, nr. 8500 (enkelt 2. sortering) 13 underkopper, nr. 8500 (par 2. sortering) 14 dessert tallerkener, nr. 8553 (alle fremstår ... Varenr: 3565246 DKK 1.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 02-10-2014 16:10:35 DKK 1.250
Samling platter og tallerkner (13)
Samling platter og tallerkner (13). Samling platter og tallerkner af porcelæn, heriblandt Noritake 'Weinachten' platter, Bavaria tallerkner, Ole Winther juleplatter mm. En med afslag. (13) Varenr: 3561212 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-10-2014 16:18:00 DKK 300
Bing & Grøndahl. Jardinere af porcelæn.
Bing & Grøndahl. Jardinere af porcelæn.. B&G, musselmalet Jardinere: Oval musselmalt Jardinere m/ svejfet, gennembrudt kant samt fødder modellerede i form af sammenslyngede flyvefisk. Fra 1900-tallets første fjerdedel. 1. sortering. Mål: Længde 41 cm. samt højde 16 cm. Fremstår m/ afslag på ene hank. Varenr: 3566885 DKK 2.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 02-10-2014 16:24:07 DKK 550
Venezianske glas (18)
Venezianske glas (18). Venezianske glas af rødt glas med forgyldt dekoration. H. 9,5 - 15 cm. (18) Varenr: 3561211 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-10-2014 16:31:00 DKK 350
Stig Lindberg, Gustavsberg, servisdelar 'Prunus', 11+1 delar
Stig Lindberg, Gustavsberg, servisdelar 'Prunus', 11+1 delar. 11 servisdelar, modell Prunus. Formgivna av Stig Lindberg för Rörstrand. Bestående av 4 st tekoppar med 1 st fat, 4 st assietter. 1 st gräddkanna. 2 st djupa tallrikar. Tallrik med ett nagg. (11+1) Varenr: 3565130 DKK 817 SE, Stockholm, Slakthusgatan 02-10-2014 16:31:53 DKK 674
Samling diverse porcelæn (29)
Samling diverse porcelæn (29). Samling diverse porcelæn, heriblandt juleklokker, platter, thedåser mm. (29) Varenr: 3561222 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-10-2014 16:41:00 DKK 300
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 16  >>