Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  i Glas, porcelæn og keramik i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 16  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Jie Figuriner (4)
Jie Figuriner (4). Jie figuriner, 4 st Figuriner i form av kvinnor och barn. Delvis glaserad keramik. Höjd 16,5-27 cm. Märkta JIE undertill. (4) Varenr: 3486911 DKK 978 SE, Malmö, Baltzarsgatan 28-07-2014 18:27:00 DKK 346
Lisa Larson för Gustavsberg plaketter i keramik (2)
Lisa Larson för Gustavsberg plaketter i keramik (2). Lisa Larson för Gustavsberg plaketter i keramik. Storlek 22,5 x 22,5 cm. Märkta Lisa L Gustavsberg.(2) Varenr: 3485847 DKK 1.222 SE, Malmö, Baltzarsgatan 28-07-2014 18:36:00 DKK 1.141
Edward Hald, Orrefors, Fiskgraal
Edward Hald, Orrefors, Fiskgraal. Edward Hald, Orrefors, Fiskgraal. Dekor i form av fiskar samt sjögräs. Höjd ca 11 cm. Signerad Orrefors Graal nr 438 Edward Hald. Framstår med obetydliga nagg undertill och enstaka repor. Varenr: 3485787 DKK 2.363 SE, Malmö, Baltzarsgatan 28-07-2014 18:42:00 DKK 1.100
Lisa Larson för Gustavsberg plaketter i keramik (2). Lisa Larson för Gustavsberg plaketter i keramik. Storlek 22,5 x 22,5 cm. Märkta Lisa L Gustavsberg.(2) Varenr: 3485850 DKK 1.222 SE, Malmö, Baltzarsgatan 28-07-2014 18:45:00 DKK 1.059
Rolf Palm, Mölle, Två vaser i glaserat stengods (2)
Rolf Palm, Mölle, Två vaser i glaserat stengods (2). Rolf Palm, Mölle, Två vaser i glaserat stengods, Rolf Pallm för Mölle. Signerade. Höjd 10 resp. 16 cm. (2) Varenr: 3487761 DKK 978 SE, Malmö, Baltzarsgatan 28-07-2014 18:51:00 DKK 306
Kaffeservis midsommardröm (61)
Kaffeservis midsommardröm (61). Kaffeservis midsommardröm, Svaneholm 1530, samlarserie med 12 st olika blomstermotiv, servis 1530. 1 fat saknas. Varenr: 3487052 DKK 652 SE, Malmö, Baltzarsgatan 28-07-2014 18:57:00 DKK 265
Holmegaard vinkaraffel af klart glas
Holmegaard vinkaraffel af klart glas. Holmegaard vinkaraffel af klart glas, i form af penis. L. 25 cm. Varenr: 3489321 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28-07-2014 19:00:00 DKK 525
Edelstein Marselisborg kaffe- samt spisestel (84)
Edelstein Marselisborg kaffe- samt spisestel (84). Edelstein Marselisborg kaffe- samt spisestel bestående af: 10 flade tallerkener Ø 21,5 cm, sukkerskål Ø 12 cm, 2 skåle Ø 22,5 cm, kaffekande H 22 cm, sovseskål Ø 18 cm, 11 kopper H 6,5 cm, vase H 15 cm, flødekande H 9 cm, 10 sidetallerkener Ø 17,5 cm, 12 middagstallerkener Ø 25 cm, 12 dybe ... Varenr: 3488330 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28-07-2014 19:00:00 DKK 475
Bertil Vallien, Boda, Artist collection, vas
Bertil Vallien, Boda, Artist collection, vas. Bertil Vallien, Boda, vas, Höjd ca 25 cm. Etikettmärkt Boda Artist Collection samt signerad Boda Artist Col B Vallien 48439. Varenr: 3487757 DKK 978 SE, Malmö, Baltzarsgatan 28-07-2014 19:00:00 DKK 937
Samling gamle glas (26)
Samling gamle glas (26). Samling gamle glas i varierende størrelse blandt andet: Chr.VIII-glas med og uden slibning/båndslibning, Anglaise glas, hjorteglas, porterglas m.m. h. 8 - 17,3 cm (26) Varenr: 3483181 DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28-07-2014 19:00:00 DKK 1.950
Gunnar Cyrén, Orrefors, Sofiero, kristallskål
Gunnar Cyrén, Orrefors, Sofiero, kristallskål. Gunnar Cyrén, Orrefors, Sofiero, skål i slipad helkristall. Höjd 14 cm, omkrets 23,5 cm. Graverad på livet "tre kronor" och "För nit och redlighet i rikets tjänst" Signerad Orrefors, Gunnar Cyrén. Varenr: 3486977 DKK 978 SE, Malmö, Baltzarsgatan 28-07-2014 19:09:00 DKK 306
Murano fisk
Murano fisk. Figurin Murano. Figurin i form av fisk. Färgat samt transparent glas och guldpulver. Höjd ca 25 cm. Etikettmärkt: Genuine Venetian glass, Made in Murano Italy. Varenr: 3487028 DKK 815 SE, Malmö, Baltzarsgatan 28-07-2014 19:15:00 DKK 265
Arabia, Finland. Tre vaser og skål dekoreret med lustreglasur (4)
Arabia, Finland. Tre vaser og skål dekoreret med lustreglasur (4). Arabia, Finland. Tre vaser og skål dekoreret med lustreglasur i forskellige nuancer. Vaser H. 32 - 13 cm. Skål H. 5 og Ø 8,5 cm. (4) Varenr: 3485788 DKK 1.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 28-07-2014 19:16:00 DKK 300
Lladro figur/ skulptur
Lladro figur/ skulptur. Lladro figur/ skulptur af lertøj i form af nonner. H. 34 cm. Varenr: 3471256 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-07-2014 19:16:50 DKK 925
Saxbo samt Bente Hansen. Tre vaser af stentøj (3)
Saxbo samt Bente Hansen. Tre vaser af stentøj (3). Samling stentøj bestående af: Saxbo, vase af stentøj dekoreret med blå harepelsglasur, stemplet Saxbo samt nr. 16V, H. 17, Ø 19 cm. Saxbo, vase af stentøj dekoreret med brun glasur, stemplet Saxbo samt nr. 16IV, H. 13, Ø 14 cm. Samt Bente Hansen, vase af stentøg modelleret med bølget kant, ... Varenr: 3486994 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 28-07-2014 19:23:00 DKK 1.300
Royal Copenhagen, musselmalet, riflet og halvblonde, dele til kaffestel (22)
Royal Copenhagen, musselmalet, riflet og halvblonde, dele til kaffestel (22). Royal Copenhagen, musselmalet, riflet og halvblonde, dele til kaffestel bestående af: Halvblonde skål nr. 710 Ø. 23 cm. (fremstår med mindre kanthak), riflet vase nr. 264 H. 10 cm. (fremstår med hårrevne), vase nr. 478, H. 9 cm. sukkerskål med låg nr. 32 H. 4,5 cm., sukkerskål nr. 244 (fremstår ... Varenr: 3488538 DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 28-07-2014 19:23:00 DKK 1.900
Marian Zawadsky, Tilgmans keramik (3)
Marian Zawadsky, Tilgmans keramik (3). Marian Zawadsky, Tilgmans keramik vas, fat 21x16 cm, märkt Tilgmans, fat märkt Tilgmans Made in Sweden MZ. 59, 36x23 cm, Vas lagad, märkt Tilgmans, Höjd 28 cm. Vas lagad i handtag. Varenr: 3487069 DKK 1.222 SE, Malmö, Baltzarsgatan 28-07-2014 19:24:00 DKK 244
Rune Jansson, olja på duk 'Spegelblankt' (BUS)
Rune Jansson, olja på duk 'Spegelblankt' (BUS). Rune Jansson, f. 1918. Oljemålning på duk. Signerad, a tergo betitlad. Bär otydlig datering. 20x26 cm (23x29 cm) Duk med tryckmärke, smärre färgbortfall. Proveniens: köpt på Utställning i Göteborg 1967. Varenr: 3488339 DKK 1.222 SE, Malmö, Baltzarsgatan 28-07-2014 19:24:00 DKK 530
Lady Benten, 'Hello Pure' matservis 8 kuvert (32)
Lady Benten, 'Hello Pure' matservis 8 kuvert (32) . Lady Benten, 'Hello Pure'. Matservis för 8 personer, 32 delar av stengods bestående av 8 flata tallrikar Ø 30 cm, 8 assietter Ø 21,5 cm, 8 djupa tallrikar Ø 20 cm och 8 koppar 40 cl. Stengods med mattsvart finish på undersida med vit insida. Tål diskmaskin samt mikrovågsugn. I ... Varenr: 3364133

DKK 2.444 SE, Malmö, Baltzarsgatan 28-07-2014 19:25:00 DKK 856
Oscar Reuterswärd, färglitografier, s k omöjliga figurer (2) (BUS)
Oscar Reuterswärd, färglitografier, s k omöjliga figurer (2) (BUS). Oscar Reuterswärd (1915-2002). Färglitografier. Blyertssignerade, numr. 35x19 resp 34x26 cm (56x38 cm). Bladen med fläckar. Varenr: 3488344 DKK 978 SE, Malmö, Baltzarsgatan 28-07-2014 19:25:00 DKK 285
Lyngby. Mågeglas besætning med guldkant (40)
Lyngby. Mågeglas besætning med guldkant (40). Lyngby. Mågeglas besætning med guldkant, 9 ølglas, 8 snapseglas, 4 grønne hvidvinsglas, 10 portvinsglas, 9 likørglas. (40) Varenr: 3483665 DKK 800 DK, Roskilde, Store Hedevej 28-07-2014 19:27:00 DKK 625
Lisa Larson och Mari Simmulson, fat samt väggrelieffer (3)
Lisa Larson och Mari Simmulson, fat samt väggrelieffer (3). Lisa Larson och Mari Simmulson, fat samt väggrelieffer, keramik. För Gustavsberg resp Upsala Ekeby. Simmulson fat med dekor av flicka, delvis glaserad. Triangulär form, h: 35 cm. Kantnagg. Väggplakett, märkt UE, nr. 4035. Glaserad dekor av kvinna med blommor. H: 30 cm. Hak för upphängning på ... Varenr: 3487792 DKK 1.222 SE, Malmö, Baltzarsgatan 28-07-2014 19:27:00 DKK 489
Royal Copenhagen. Blå Blomst, middags- og kaffeservice (98)
Royal Copenhagen. Blå Blomst, middags- og kaffeservice (98). Royal Copenhagen. Blå Blomst, middags- og kaffeservice bestående af 10 middagstallerkener nr. 8096, 8 frokosttallerkener nr. 8095, 5 dybe tallerkener nr. 8105, 1 sauceskål nr. 8159, 1 fad nr. 8017 L. 37 cm., 1 fad L. 34 cm., 1 skål nr. 8063 samt 1 vase nr. 8254. Kaffeservice bestående af 12 ... Varenr: 3489499 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 28-07-2014 19:27:00 DKK 4.100
Tyske vaser, 1960/70'erne (14)
Tyske vaser, 1960/70'erne (14). Tyske vaser af glaseret stentøj og lertøj, mrk. West Germany. H. 5-50 cm. 1960/70'erne. Fremstår med afslag under fod på fad. (14) Varenr: 3474469 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-07-2014 19:27:06 DKK 1.100
Gunnar Nylund. Figur
Gunnar Nylund. Figur. Gunnar Nylund, Rörstrand. Figur af glaseret stentøj i form af toppet lappedykker. Signeret GN. H. 16 L. 27 cm. 1950/60'erne. Varenr: 3475342 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-07-2014 19:29:47 DKK 1.350
Ulrica Hydman Vallien, Kosta Boda, pokalvas på fot, glas
Ulrica Hydman Vallien, Kosta Boda, pokalvas på fot, glas. Ulrica Hydman Vallien, Kosta Boda, pokalvas på fot, glas med färgdekor. 'Sol och Eld'. Tillverkad i 150 ex. Signerad. H 36 cm. Varenr: 3485192 DKK 652 SE, Norrköping, Finspångsv. 28-07-2014 19:30:00 DKK 326
Kgl. Porcelæn og B&G figurer (4)
Kgl. Porcelæn og B&G figurer (4). Kgl. Porcelæn og B&G figuer bestående af: ´'Ungdommelig dristighed' nr. 2162. 'Den lille søløve', nr. 1441. 'Hyrdedreng', nr. 905. 'Krabbe askebærge', nr. 3131. I. sort. (4) Varenr: 3488216 DKK 1.200 DK, Hørsholm, Vibe Alle 28-07-2014 19:30:00 DKK 350
Royal Copenhagen og Bing & Grøndahl. En samling isbjørnefigurer. (4)
Royal Copenhagen og Bing & Grøndahl. En samling isbjørnefigurer. (4) . Royal Copenhagen og Bing & Grøndahl. En samling isbjørnefigurer af porcelæn, bestående af Royal Copenhagen nr. 321 H. 9 cm., nr. 1107 H. 14 cm., samt Bing & Grøndahl nr. 1629 H. 14 cm. og nr. 2217 H. 6 cm. 1. sort. (4) Varenr: 3489507 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 28-07-2014 19:34:00 DKK 825
Konvolut Glasgefäße (4)
Konvolut Glasgefäße (4). Bestehend aus: 1 runden Schale mit Blasen- und Farbeinschmelzungen, Boden mit Ritzsignatur 'Glaskunst Edelmann', H 10,5cm, Dm 14cm, 1 blaue Schale mit korallenroten und weissen Einschmelzungen, H 10cm, Dm 21cm, 1 gelbe Henkelvase mit geätzter Oberfläche, violettblau eingefärbte Henkel, H 18,5cm,... Varenr: 3451946 DKK 746 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-07-2014 19:40:00 DKK 336
Svend Lindhart buste
Svend Lindhart buste. Svend Linhart buste af MC Lyngsie udført i gips. H. 54 cm. B. 27 cm. Varenr: 3480391 DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 28-07-2014 19:44:00 DKK 300
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 16  >>