Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Glas, porcelæn og keramik i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 14  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Knud Kyhn for Royal Copenhagen. Syv bjørne af stentøj (7)
Knud Kyhn for Royal Copenhagen. Syv bjørne af stentøj (7) . Knud Kyhn for Royal Copenhagen. Syv bjørne af stentøj nr. 21520, 21435, 21433, 21432, 2143?, 214? samt 21455. 1. sort. (6) Varenr: 3661829 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 19-12-2014 12:23:00 DKK 1.150
3 st figuriner, Spanien (3)
3 st figuriner, Spanien (3). 3 st figuriner, Spanien. Två figurer Zaphir; flicka med docka (höjd 19,5 cm), flicka med paraply (höjd 41 cm). En figur av okänd tillverkare i form av tjäder, höjd 26 cm, nagg på svansfjädrar. (3) Varenr: 3646831 DKK < 1.000 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 19-12-2014 13:11:37 DKK 236
Samling glas bl.a. Derby, Murat m.m (21)
Samling glas bl.a. Derby, Murat m.m (21). Samling glas bl.a. 8 Derby H. 8,4-11 cm, 10 Murat glas H. 9,5 cm, 3 snapsglas H. 9 cm & 2 karafler H. 21 cm(afslag). Brugsspor. (21) Varenr: 3662123 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 19-12-2014 14:06:38 DKK 300
Gulvvase af delvist glaseret stentøj
Gulvvase af delvist glaseret stentøj. Gulvvase af delvist blåglaseret stentøjMærket 208/45 Italy. H. 45 cm Varenr: 3662151 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 19-12-2014 14:12:41 DKK 300
Parti gröntonat glas (31)
Parti gröntonat glas (31). Parti gröntonat glas. Bland annat 13 glas med hänkel (höjd 10 cm), 10 punschmuggar, ett par ljusstakar mm. (31) Varenr: 3653152 DKK < 1.000 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 19-12-2014 14:30:08 DKK 236
Bing & Grøndahl. Porcelænsfigur
Bing & Grøndahl. Porcelænsfigur . Bing & Grøndahl, porcelænsfigur i form af ugle, nr. 2475, 2. sort., H. 20,5 cm. Varenr: 3660855 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-12-2014 14:32:00 DKK 800
Rosenthal. Matservis (55)
Rosenthal. Matservis (55). Rosenthal. Matservis med dekor av träd. Servisen bestående av: 2 uppläggningsskålar, 12 djupa tallrikar, 11 assietter, 6 avlånga uppläggningsfat i olika storlekar, 12 mattallrikar (varav 4 med nagg), 1 såsskål på fat, 11 förrättstallrikar. (55) Varenr: 3661207 DKK < 1.000 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 19-12-2014 14:40:42 DKK 276
Figurer, gips (4)
Figurer, gips (4). Figurer af gips. H. 31 - 57 cm. Fremstår med afslag. (4) Varenr: 3627066 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 19-12-2014 14:42:00 DKK 300
Karlskrona. Mat- och kaffeservis (88)
Karlskrona. Mat- och kaffeservis (88). Karlskrona. Mat- och kaffeservis. 9 flata mattallrikar, 12 djupa tallrikar, 8 assietter, 4 stekfat, 4 karotter. Kaffekanna m lock, mjölkkanna, sockerskål m lock, 14 kaffekoppar, 16 underfat, 17 assietter. Guldet nött. Varenr: 3661747 DKK < 1.000 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 19-12-2014 15:00:12 DKK 236
Kgl. P. Musselmalet, halvblonde kaffeservice (23)
Kgl. P. Musselmalet, halvblonde kaffeservice (23). Kgl. P. Musselmalet, halvblonde kaffeservice. 4 kaffekopper nr. 1/719, 4 underkopper nr. 1/719, 8 tallerkner nr. 1/576, Ø. 15 cm., 1 kaffekande nr. 1/519, 1 sukkerskål nr. 1/605, 1 flødekande nr. 1/522, 1 bakke nr. 1/716, 1 opsats H. 12, Ø 21 cm, rundt fad med håndtag nr. 1/666, L. 32, 1 ... Varenr: 3656545 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 19-12-2014 15:06:00 DKK 3.000
Næsehorn. Kisisten
Næsehorn. Kisisten. Næsehorn skåret af afrikansk fedtsten, kisi. H. 19 cm L. 34 cm. Fremstår med lille afslag på horn. Varenr: 3648918 DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 19-12-2014 15:09:00 DKK 325
Kinesisk vase af porcelæn, 1700/1800-tallet
Kinesisk vase af porcelæn, 1700/1800-tallet. Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i blåt med blomster, blade og fugle, H. 25 cm. 1700/1800-tallet. Fremstår med afslag, ca. 1 cm. på øverste rand. Varenr: 3652677 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-12-2014 15:12:11 DKK 300
Bing & Grøndal. Middagsservice, 'Njal' af porcelæn (52)
Bing & Grøndal. Middagsservice, 'Njal' af porcelæn (52). Bing & Grøndal. Middagsservice, 'Njal' af porcelæn dekoreret med florale motiver, bestående af: 11 middagstallerkener Ø 24 cm nr. 25, 11 dybe middagstallerkener Ø 25 cm nr. 22, 1 cirkulært fad Ø 32 cm nr. 20, 2 skåle Ø 19 cm nr. 44, 12 frokosttallerkener Ø 21,5 cm nr. 26, 12 desserttallerkener Ø ... Varenr: 3659296 DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 19-12-2014 15:14:00 DKK 600
Kgl. P. Kaffe/middagsservice, 'Hjertegræs' af porcelæn (55)
Kgl. P. Kaffe/middagsservice, 'Hjertegræs' af porcelæn (55) . Kgl. P. Kaffe/middagsservice, 'Hjertegræs' af porcelæn, bestående af: 7 dybe middagstallerkener Ø 24,5 cm nr. 9587, 7 middagstallerkener Ø 25 cm nr. 8586 (1 x 2. sort.), 8 frokosttallerkener Ø 22 cm 9589, 4 kagetallerkener Ø 16 cm nr. 9588, 1 flødekande H. 9 cm nr. 9480, 1 sukkerskål H. 9 cm n. ... Varenr: 3660961 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 19-12-2014 15:24:00 DKK 350
Royal Copenhagen. Sæt på seks 'Broager' bouillonkopper af porcelæn (12)
Royal Copenhagen. Sæt på seks 'Broager' bouillonkopper af porcelæn (12) . Royal Copenhagen. Sæt på seks 'Broager' bouillonkopper af porcelæn, 9571/1236, Ø 13 cm. 2. sort. (12) Varenr: 3662309 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-12-2014 15:25:16 DKK 375
Stig Korsholm og Lisa Engqvist, vase samt fad af keramik (2)
Stig Korsholm og Lisa Engqvist, vase samt fad af keramik (2). Stig Korsholm, kugleformet vase af stentøj H. 9 cm, Ø. 9 cm, samt fad af brun og mørkerød glasur L. 25,5 cm, B. 21,5 cm, sign monogram. (2) Varenr: 3661315 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 19-12-2014 15:26:00 DKK 300
Royal Copenhagen og Bing & Grøndahl. To figurer (2)
Royal Copenhagen og Bing & Grøndahl. To figurer (2). Royal Copenhagen. Figur nr. 865, 1. sort. samt Bing & Grøndahl figur nr. 1742. 1. sort. (2) Varenr: 3659540 DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 19-12-2014 15:30:00 DKK 350
Knud Kyhn for Kgl.P. Figur af stentøj, abe
Knud Kyhn for Kgl.P. Figur af stentøj, abe. Knud Kyhn 1880-1964: Figur af stentøj i form af en abe, prydet med sungglasur. Sign. monogram 21450 Kgl.P. H. 26 cm. I sort. Varenr: 3661142 DKK 2.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 19-12-2014 15:36:00 DKK 2.500
Knud Kyhn, Jørgen Mogensen m.fl. Figurer og vase, stentøj (4)
Knud Kyhn, Jørgen Mogensen m.fl. Figurer og vase, stentøj (4). Knud Kyhn: Figur af stentøj i form af liggende føl. Sign. monogram Kgl.P. 21516 H. 16 cm. Jørgen Mogensen: Vase af stentøj. Sign. monogram. Kgl.P. 21488. H. 17 cm. Samt Knud Basse: To bamsefigurer af stentøj, sign. monogram. H. 13 og 17 cm. (4) Varenr: 3657480 DKK 2.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 19-12-2014 15:51:00 DKK 500
Lyngby. Wien Antik glasbesætning (57)
Lyngby. Wien Antik glasbesætning (57). Lyngby: 'Wien Antik' glasbesætning, bestående af: 10 champagneskåle, 9 rødvinsglas, 8 vandglas, 8 snapseglas, 7 portvinsglas, 3 hedvinsglas, 10 cognacglas, 2 karafler. (57) Varenr: 3657429 DKK 1.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 19-12-2014 15:58:00 DKK 1.450
Kgl. bjørne (5)
Kgl. bjørne (5). Kgl. bjørne af porcelæn. 1. sort. H. 6-14 cm. (5) Varenr: 3656109 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 19-12-2014 16:00:00 DKK 1.000
Kiksespand af glas, 1900-tallet
Kiksespand af glas, 1900-tallet. Kiksespand af grønt glas, omsluttet af bladværk af messing, 1900-tallet, H. 24 cm. Fremstår med brugsslitage. Varenr: 3659028 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 19-12-2014 16:02:00 DKK 325
Figur
Figur. Figur i form af kvinde af stentøj, støbt med bladværk. H. 101 cm. Løst hoved samt urtepotte med afslag. Varenr: 3661019 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 19-12-2014 16:04:00 DKK 375
Hertha Bengtsson Blå eld 15 st tallrikar
Hertha Bengtsson Blå eld 15 st tallrikar. Hertha Bengtsson, Rörstrand, Blå Eld, 5 djupa tallrikar, 5 mattallrikar, 5 förrättstallrikar. Vitt porslin. Stämplade. Smärre slitage, besticksrepor, något missfärgaade. (15) Varenr: 3660428 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 19-12-2014 16:16:00 DKK 512
Royal Copenhagen. To tallerkener dekoreret med blomster, 1700 og1800-tallet (2)
Royal Copenhagen. To tallerkener dekoreret med blomster, 1700 og1800-tallet (2). Royal Copenhagen. To tallerkener af porcelæn med svunget og flettet kant, overglasur dekoration med blomstermotiv, en ligeledes med takket guldkant. 1700-tallets slutning og 1800-tallet første halvdel. Ø ca. 25 cm. (2) Varenr: 3661786 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 19-12-2014 16:21:47 DKK 300
Parti porslinsfigurer. Bing & Gröndahl, Royal Copenhagen mm (4)
Parti porslinsfigurer. Bing & Gröndahl, Royal Copenhagen mm (4). Royal Copenhagen, fat med dekor av fisk, modellnr 582, andra sortering, 25x27 cm. Bing & Gröndahl, porslinsfigur i form av murare, modellnr 1786, höjd 28 cm. Bing & Gröndahl, porslinsfigur i form av hund, modellnr 106, andra sortering, höjd 9 cm. Porslinsfigur av okänd tillverkare, höjd 26 cm. ... Varenr: 3662472 DKK < 1.000 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 19-12-2014 16:40:35 DKK 946
Christineholm, matservis 'Eternell' (47)
Christineholm, matservis 'Eternell' (47). Christineholm, matservis 'Eternell' bestående av; 12 st. mattallrikar; 12 st. djupa tallrikar; 12 st. assietter; 2 st. terriner med lock; 2 st. djupa skålar; 2 st. ovala fat; Såssnipa med underfat; Bringare; Salt- och pepparströare. Totalt 47 delar. Varenr: 3661857 DKK 2.365 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 19-12-2014 16:40:59 DKK 1.813
Dahl Jensen. To hunde af porcelæn (2)
Dahl Jensen. To hunde af porcelæn (2). Dahl Jensen. To hunde af porcelæn bestående af: Cockerspaniel nr. 1145 1. sort. samt bulldog nr. 1135 2. sort. (2) Varenr: 3662468 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 19-12-2014 16:49:16 DKK 725
Royal Copenhagen samt Bing & Grøndahl. Samling figurer (14)
Royal Copenhagen samt Bing & Grøndahl. Samling figurer (14). Royal Copenhagen samt Bing & Grøndahl. Samling figurer bestående af: kat nr. 1876 1. sort., 2 undalater nr. 2210 1. sort., måge nr. 1468 1. sort., hund nr. 2172 1. sort., elefant nr. 2140 1. sort., fugl nr. 1675 1. sort., fugl nr. 1081 1. sort., 'Optimisten' nr. 1633 1. sort., ælling nr. 1548 2. ... Varenr: 3662469 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 19-12-2014 16:49:37 DKK 1.400
Jasba, vaser og kander (11)
Jasba, vaser og kander (11). Jasba, vaser og kander af stentøj med skrumpeglasur. H. 3-27 cm. (11) Varenr: 3656116 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 19-12-2014 16:57:00 DKK 500
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 14  >>