Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  i Glas, porcelæn og keramik i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 12  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Gunvor Olin-Grönqvist, servisdelar 'Kosmos', Arabia , 1970-tal (15)
Gunvor Olin-Grönqvist, servisdelar 'Kosmos', Arabia , 1970-tal (15). Delar till matservis modell 'Kosmos' formgiven av Gunvor Olin-Grönqvist för Arabia, Finland. Bestående av 6 st mattallrikar, 6 st assietter, uppläggningsfat, skål samt äggkopp. Äggkopp med litet nagg. (15) Varenr: 3369514 DKK 655 SE, Örebro, Aspholmen 20-04-2014 14:03:00 DKK 266
Mat- kaffe - samt teservis, Hackefors, omkring 1900-talets mitt (101)
Mat- kaffe - samt teservis, Hackefors, omkring 1900-talets mitt (101). Mat- kaffe - samt teservis, Hackefors, omkring 1900-talets mitt. Handmålad dekor. Bestående av mattallrikar, förrättstallrikar, djupa tallrikar, assietter, serveringsfat, kanna, såsskål, gräddkanna kaffe- samt tekoppar. Märkt modell 45. Nagg kan förekomma. (101) Varenr: 3369591 DKK 655 SE, Örebro, Aspholmen 20-04-2014 15:19:00 DKK 287
Samling keramik Kahler keramik og Arne Bang (6)
Samling keramik Kahler keramik og Arne Bang (6). Samling keramik Kahler keramik bestående af : stort fad Ø 30 cm med små afslag. Kande med rød glasur H. 10 cm ( med rep, Tallerken med motiv af hjort Ø 18 cm mærket 1923 HAK. tallerken med motiv af påfugl Ø 18 cm ( utydelig sign). Statuette af Kai Nielsen " tobias med fisken 1915. mærket T. 42 ... Varenr: 3374653 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 20-04-2014 15:42:00 DKK 450
Kai Nielsen. Kvindefigur. Figur af terracotta
Kai Nielsen. Kvindefigur. Figur af terracotta. Kai Nielsen 1882-1924. Kvindefigur. Figur af terracotta. Fremstillet på Kählers keramiske fabrik i Næstved, mærket HAK. H. 18 cm. Revne ved hals. Varenr: 3375596 DKK 800 DK, Hørsholm, Vibe Alle 20-04-2014 17:30:00 DKK 650
Konvolut 5 Vasen, 1 Tischleuchte, 1 Apothekergefäß (7)
Konvolut 5 Vasen, 1 Tischleuchte, 1 Apothekergefäß (7). variierende Ausführungen. U.a. Kaiser, Hutschenreuther. Geringfügige Gebrauchsspuren. H 15 cm bis 31 cm. (7) Varenr: 3361372 DKK 896 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 20-04-2014 18:00:00 DKK 299
Samling retro keramik, 50/60-tal (9)
Samling retro keramik, 50/60-tal (9). Samling retro keramik, 50/60-tal.Kryddställ 'Picnnic' Rörstrand,nagg & lagning. Väggplakett 15x21 cm Michael Andersen, Bornholm Såskanna med underfat samt 2 blå skålar Geffle 'ungsfast' Lock-karott, Stavangerflint Norge, Trekantigt skålfat, omärkt 30x30 cm Fiskfat, Laholm Keramik Blå Eld ... Varenr: 3352619 DKK 655 SE, Malmö, Baltzarsgatan 20-04-2014 18:09:00 DKK 348
Konvolut Glasvasen, Karaffen (6)
Konvolut Glasvasen, Karaffen (6). Variierende Ausführungen und Größen. Normale Gebrauchsspuren. H 14 cm bis 34 cm.(6) Varenr: 3361411 DKK 597 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 20-04-2014 19:03:00 DKK 299
Kai Nielsen. 'Prinsesssen på ærten'. Figur af terracotta
Kai Nielsen. 'Prinsesssen på ærten'. Figur af terracotta. Kai Nielsen 1882-1924. 'Prinsessen på ærten'. Figur af terracotta. Fremstillet på Kählers keramiske fabrik i Næstved, mærket HAK. H. 18 cm. Varenr: 3375584 DKK 800 DK, Hørsholm, Vibe Alle 20-04-2014 19:18:00 DKK 1.050
Onesto - Murano Italien - Vase glasobjekt
Onesto - Murano Italien - Vase glasobjekt. Vase håndlavet af 'Onesto', en italiensk glaspustemester fra Murane, Italien. Klart glas, flerfarvet underfang, med indesluttede dekorbobler. Vase i firkantet, bølget formgivning. Ovoid mundingskant med indesluttet kar. Mål: ca. H 29 cm, B 24,5 cm, D 10,5 cm, vægt: 9,4 kg. Nyproducerede varer... Varenr: 3302801

DKK 8.213 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 20-04-2014 19:23:00 DKK 5.040
Royal Copenhagen, 'Musselmalet', helblond, första sortering (47)
Royal Copenhagen, 'Musselmalet', helblond, första sortering (47). Royal Copenhagen, 'Musselmalet', helblond, första sortering. Kaffeservis för tolv personer. Bestående av 12 st kaffekoppar 1/1035, 12 st kaffefat 1/1035, 12 st assietter 1/1087, sockerskål 1/1112, gräddsnipa 1/1032, skål på fot 1/1020, ljusstakar 1/1138, 5 st små fat 1/1004 samt kaffekanna 1/518.... Varenr: 3376765 DKK 6.550 SE, Örebro, Aspholmen 20-04-2014 20:07:00 DKK 7.205
Lladro. Seks figurer af porcelæn (6)
Lladro. Seks figurer af porcelæn (6). Lladro. Seks figurer af porcelæn, bestående af: Pige, der plukker blomster H. 21 cm. Pige med kost H. 23 cm. Pige med ænder H. 24 cm. Dreng og pige H. 23,5 cm. Japanske kvinde med thekop H. 23 cm., Japanske kvinde foran træ H. 31 cm. (6) Varenr: 3374535 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 20-04-2014 20:08:00 DKK 650
Pull-out blandare 'modell Gastro Duo Pro
Pull-out blandare 'modell Gastro Duo Pro . Pull-out blandare "modell Gastro Duo Pro". Dubbelfunktion. Material: Mässing (HPB59) Kromplätering: Ni:5-8um,Cr≥0.2um Formgjuten design Flexibla anslutningsslangar Snabbmonteringssystem Dubbelfunktion // pull-out blandare Mått: Se bild för måttbeskrivning/schema Se bifogad sprängskiss 5 års... Varenr: 3349468

DKK 4.093 SE, Malmö, Baltzarsgatan 20-04-2014 20:21:00 DKK 1.105
16 Fliesen, Blau, Tiere im Dreifachkreis, Friesland 19. Jhd. (16)
16 Fliesen, Blau, Tiere im Dreifachkreis, Friesland 19. Jhd. (16). 16 Fliesen, 13x13 cm, Blau, Tiere im Dreifachkreis, Friesland 19. Jhd.. Blumenmotive in den Zwickeln. Auf Plexiglas aufgeklebt, mit Aufhängung. Alters- und Gebrauchsspuren, partiell Bestoßungen auf den Kanten. (16) Varenr: 3379099 DKK 1.493 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-04-2014 11:00:00 DKK 411
Jens Kobæk m.fl., figurer, stentøj (2)
Jens Kobæk m.fl., figurer, stentøj (2). Jens Kobæk m.fl., figurer af glaseret stentøj. H. 19 - 22 cm. (2) Varenr: 3302891 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-04-2014 11:33:00 DKK 300
Samling Ipsen keramik,  (21)
Samling Ipsen keramik, (21). Ipsen keramik, bestående af vaser, fade, skåle m. m. H. 2 - 17 cm. Flere dele fremstår med små skår, revner og reparationer. (21) Varenr: 3379594 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-04-2014 11:37:00 DKK 1.100
Kgl. P. Samling Musselmalet (8)
Kgl. P. Samling Musselmalet (8). Kgl. P. Samling Musselmalet service bestående af kaffekande, nr. 48. 2. sort. H. 25 cm. Samt tekande, nr. 259. 2. sort. Samt sukkerskål (mangler låg), nr. 244. Samt saltbøsse (mangler prop), nr. 189. Samt to underkopper, nr. 2162. 1 sort. Samt to underkopper, nr. 465. 1. Sort. (8) Varenr: 3376162 DKK 800 DK, Helsingør, Støberivej 21-04-2014 12:35:00 DKK 825
Skedsmo, Norge. Fire plated tallerkener (4)
Skedsmo, Norge. Fire plated tallerkener (4). Fire tallerkener af metal belagt med 24kt guld. Udført hos Skedsmo, Norge med etiket på bagsiden. i orig. æsker. Enkelte pletter. Ø 28 cm. (4) Varenr: 3379450 DKK 800 DK, Helsingør, Støberivej 21-04-2014 12:42:00 DKK 325
Knud Kyhn. To reileffer af stentøj, dekoreret med sungglasur (2)
Knud Kyhn. To reileffer af stentøj, dekoreret med sungglasur (2). Knud Kyhn. To reileffer af stentøj, dekoret med sungglasur, sign. monogram, nr. 201078 og 21676. H. 30-32. B. 35-36,5 cm. 1. sort. (2) Varenr: 3378939 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-04-2014 13:01:00 DKK 375
En samling glas, bl.a. Holmegaard (6)
En samling glas, bl.a. Holmegaard (6). En samling glas, omfattende 3 Holmegaardvaser i blåt glas (design af Per Lütken), H. 7-9 cm., 1 askebæger i blåt glas, L. 9,5, B. 10,6, H. 7 cm, 1 vase i grønt glas, H. 24,5 cm, vase i klart glas med grønt glas i foden, H. 22,5 cm. Fremstår med kalkrande og mindre ridser. (6) Varenr: 3375921 DKK 800 DK, Vejle, Dandyvej 21-04-2014 14:33:00 DKK 325
Figurin kvinnofigur samt vas Laholm, 1900-talets mitt (2)
Figurin kvinnofigur samt vas Laholm, 1900-talets mitt (2). Figurin i keramik i form av kvinnofigur, höjd 21, längd 30 cm, märkt undertill enl bild. Laholm Keramik, vas / krus i glaserad keramik, höjd 21 cm. (2) Varenr: 3380296 DKK 655 SE, Örebro, Aspholmen 21-04-2014 14:40:00 DKK 287
Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien, miniature fade og skåle. (9)
Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien, miniature fade og skåle. (9). Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien, miniature fade og skåle, H. 4,5-8,5, Ø 8,5-10 cm. (9) Varenr: 3380470 DKK 800 DK, Odense, Kratholmvej 21-04-2014 15:25:00 DKK 300
Par lågvaser, blåhvidt porcelæn (2)
Par lågvaser, blåhvidt porcelæn (2). Par lågvaser, blåhvidt porcelæn, hvidt porcelæn med blåhvide dekorer i form af drager og rankemotiver, hvælvet form, aftageligt låg, H. 45 cm. (2) Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad... Varenr: 3379100

DKK 4.480 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-04-2014 16:26:00 DKK 2.613
Kgl. P. Musselmalet fade (2)
Kgl. P. Musselmalet fade (2). Kgl. P. Musselmalet fad nr 100 L 42 cm, fad nr 347 L 41,5 cm. Begge dele 1. sortering. (2) Varenr: 3379284 DKK 800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-04-2014 16:27:00 DKK 600
Kgl. P. 12 musselmalet tallerkener nr 165 (12)
Kgl. P. 12 musselmalet tallerkener nr 165 (12) . Kgl. P. 12 dybe musselmalet tallerkener nr 1/165 Ø 25 cm. 10 stk 2. sortering. (12) Varenr: 3379261 DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-04-2014 16:29:00 DKK 1.150
Ett par ljusstakar. Anne Nilsson för Orrefors 'Celeste' (2)
Ett par ljusstakar. Anne Nilsson för Orrefors 'Celeste' (2). Ett par ljusstakar. Anne Nilsson för Orrefors 'Celeste'. Frostad glasfot. Höjd 37 cm. Framstår som nya i originalkartonger. (2) Varenr: 3378684 DKK 1.474 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 21-04-2014 16:44:00 DKK 450
Royal Copenhagen, jubiluemsskål, porslin
Royal Copenhagen, jubiluemsskål, porslin . Royal Copenhagen, jubiluemsskål 1775-1975, porslin . Bålskål. Handmålad och förgylld dekor. Nr. 1877/2500. Ø 34 cm, höjd 15 cm. Tillverkad med anledning av virksomhedens 200 årsjubileum. Originalkartong medföljer. Varenr: 3380208 DKK 982 SE, Örebro, Aspholmen 21-04-2014 16:49:00 DKK 941
Royal Copenhagen, jubileumsskål 'The American Revolution 1776-1976'
Royal Copenhagen, jubileumsskål 'The American Revolution 1776-1976'. Royal Copenhagen, jubileumsskål 'The American Revolution 1776-1976'. Bålskål i porslin. Handmålad och förgylld dekor. Nr. 1745/2500. Ø 34 cm, höjd 15 cm. Originalkartong medföljer. Varenr: 3380213 DKK 982 SE, Örebro, Aspholmen 21-04-2014 16:55:00 DKK 491
Kgl. P. 12 musselmalet tallerkener nr 175 (12)
Kgl. P. 12 musselmalet tallerkener nr 175 (12) . Kgl. P musselmalet tallerkener 12 stk nr 1/175 1. sortering Ø 25,5 cm. (12) Varenr: 3379258 DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-04-2014 16:57:00 DKK 2.300
Kgl., B&G samt Lyngby, figurer m.m., porcelæn (10)
Kgl., B&G samt Lyngby, figurer m.m., porcelæn (10). Kgl., Bing & Grøndahl samt Lyngby figurer m.m. af porcelæn, heriblandt Pige med Gås, kat, legende dreng, askebægre m.m. heraf tre dele 2. sortering. H. 6 - 19 cm. (10) Varenr: 3374780 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-04-2014 17:11:00 DKK 500
Meissen, Figur einer aufsteigenden Möwe
Meissen, Figur einer aufsteigenden Möwe. Meissen, Figur einer Lachmöwe im Flug über stilisierten Wellen auf quadratischer Holzplinthe montiert. Weißporzellan, verso mit unterglasurblauer Schwertermarke bezeichnet. H (gesamt) 41 cm, Sockel: H 3 cm, B 14 cm, T 14 cm. Leichte Gebrauchsspuren. Ein Flügel im oberem Drittel restauriert Varenr: 3374514 DKK 747 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-04-2014 17:25:00 DKK 336
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 12  >>