Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Glas, porcelæn og keramik i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 16  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Et par vaser (2)
Et par vaser (2). Et par vaser af keramik med centralt solmotiv. H. 37. B. 41 cm. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se mere her. Varenr: 3592542

DKK 800 DK, Vejle, Dandyvej 23-10-2014 11:00:00 DKK 325
Kgl. Porcelæn, B&G, Aluminia mm. Samling porcelæns- og fajancefigurer og lysestager (12)
Kgl. Porcelæn, B&G, Aluminia mm. Samling porcelæns- og fajancefigurer og lysestager (12). Kgl. Porcelæn porcelænsfigurer i form af faun på vædder nr. 737 1. sort, gåsepigen nr. 527 1. sort. B&G barn med søstjernenr. 2265 1. sort., ælling nr. 1548 1. sort. Aluminia Børnehjælpsfigur 'Skovserdreng', L. Hjorth mand med vinstok nr. 504, par Nymølle englestager mm. Fremstår med par ... Varenr: 3591998 DKK 1.400 DK, Helsingør, Støberivej 23-10-2014 11:34:00 DKK 1.200
Oiva Toikka for Nuutajärvi, Notsjö. Diverse dele glaskunst (8)
Oiva Toikka for Nuutajärvi, Notsjö. Diverse dele glaskunst (8) . Oiva Toikka for Nuutajärvi, Notsjö. Diverse dele glaskunst bestående af: 2 skåle H. 5,5 Ø 11 cm, 2 tall. Ø 14 cm, fad Ø 31,5 cm, flaske H. 17 cm, glas H. 8 cm samt fugl H. 7 cm. (8) Varenr: 3581909 DKK 800 DK, Hørsholm, Vibe Alle 23-10-2014 14:29:00 DKK 300
Benny Motzfeld. Vaser samt karaffel (3)
Benny Motzfeld. Vaser samt karaffel (3). Benny Motzfeld. Vase af glas med bølget kant H. 12,5 cm. Ætset stempel i bund Plus BM, Norway. Vase af farvet glas, usigneret. H. 10 cm. Karaffel af farvet glas H. 28 cm. Ætset stemplel i bund Plus CJ, Norway (3) Varenr: 3523388 DKK 1.200 DK, Hørsholm, Vibe Alle 23-10-2014 14:45:00 DKK 300
Bing & Grøndahl. Sommerfuglestellet (66)
Bing & Grøndahl. Sommerfuglestellet (66). Bing & Grøndahl. 'Sommerfuglestellet' af porcelæn, dekoreret i underglasur blå, bestående af: 10 middagstallerkner, 4 suppetallerkner, 7 frokosttallerkner, 1 ovalt stegfad, 1 terrin, 6 kaffekopper, 12 underkopper, 5 tekopper, 7 underkopper, 7 sidetallerkner, 1 kaffekande, 1 mælkekande, 1 ... Varenr: 3592383 DKK 5.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 23-10-2014 15:18:00 DKK 5.600
Berlinois / Christian VIII. Rødvins- og hvidvinsglas (15)
Berlinois / Christian VIII. Rødvins- og hvidvinsglas (15). Berlinois / Christian VIII. 10 Rødvinsglas H. ca. 16 cm.; 5 hvidvinsglas H. ca. 13 cm. (15) Varenr: 3592600 DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-10-2014 15:26:00 DKK 875
Simon Gate Orrefors  vase graveret
Simon Gate Orrefors vase graveret . Simon Gate Orrefors vase graveret, med kvinde der modtager en åbenbaring, to flade prydet med signaturer på givere ?? Signeret i bund, Orrefors Garte 2128 B12 Y.E. H. 24 cm, mindre kant hak ved bund og mindre kalk aflejringer, fremstillet i 1945. Varenr: 3593365 DKK 800 DK, Helsingør, Støberivej 23-10-2014 15:28:35 DKK 300
Kosta Boda. Tre stager, askebæger samt bordlighter (5)
Kosta Boda. Tre stager, askebæger samt bordlighter (5). Kosta Boda. Tre stager, askebøger samt bordighter, klart glas, variable højder 7 - 18 cm. Få brugsspor. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten. (5) Varenr: 3582028 DKK 800 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-10-2014 15:32:00 DKK 300
KPM. To div. terriner samt 5 kuvertaskebægre (7)
KPM. To div. terriner samt 5 kuvertaskebægre (7). KPM. Terrin af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomster L. 38 cm og tilsvarende ragoutfad med låg L. 30 cm, samt fem kuvertaskebægre L. 9 cm. 1900-tallet. (7) Varenr: 3591638 DKK 1.200 DK, Hørsholm, Vibe Alle 23-10-2014 15:37:00 DKK 375
Bordslampa Art Deco
Bordslampa Art Deco. Bordslampa Art Deco, 1920/30-tal. Metall och trä H. 25 cm. Varenr: 3592089 DKK 1.619 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 23-10-2014 16:18:00 DKK 486
Ett par kandelabrar 1800-tal (2)
Ett par kandelabrar 1800-tal (2). Ett par kandelabrar i bronserad zink. Slutet av 1800-talet. H. 45 cm. Varenr: 3592074 DKK 1.619 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 23-10-2014 16:22:00 DKK 465
7 st porslinsdosor samt skål (8)
7 st porslinsdosor samt skål (8). 7 st porslinsdosor samt skål, 18-1900-tal. Bl.a Limoges, Frankrike. H. 4-9 cm. Mindre nagg. Varenr: 3592277 DKK 648 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 23-10-2014 16:26:00 DKK 243
Lladro, figurin
Lladro, figurin. Lladro, figurin. H. 43 cm. Varenr: 3592283 DKK 648 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 23-10-2014 16:27:00 DKK 445
7 delar glas, Kosta, Orrefors och Målerås (7)
7 delar glas, Kosta, Orrefors och Målerås (7). 7 delar glas, Kosta, Orrefors och Målerås. H. 6-13 cm. Varenr: 3592298 DKK 648 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 23-10-2014 16:30:00 DKK 243
Royal Copenhagen. Dagmar kaffestel. (45)
Royal Copenhagen. Dagmar kaffestel. (45) . Kgl. P. "Dagmar", diverse dele til spise- og kaffestel, bestående af: 11 flade middagstallerkener, 9 kagetallerkner, 13 kaffekopper samt 12 underkopper. 1. sortering / 2. sort. (45) Varenr: 3590930 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2014 16:51:00 DKK 825
Royal Copenhagen / Kgl. P. / Bing og Grøndahl Samling figurer. (6)
Royal Copenhagen / Kgl. P. / Bing og Grøndahl Samling figurer. (6) . Royal Copenhagen / Kgl. P. / Bing og Grøndahl. Samling figurer af porcelæn, bestående af B&G hund nr. 2190, pige nr. 1526, to piner nr. 2207, to drenge nr. 1648 samt Kgl. P. favn nr. 1712. 1. sortering (6) Varenr: 3590932 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2014 16:53:00 DKK 825
Kgl. P. Musselmalet, riflet, dele til kaffestel(37)
Kgl. P. Musselmalet, riflet, dele til kaffestel(37). Kgl. P. Musselmalet, riflet, dele til kaffestel: 1 fad/skål nr. 2195 Ø. 21 cm, 1 asiet nr. 147 L. 22 cm, 12 kagetallerkener nr. 181 Ø. 15,5 cm, 11 underkopper nr. 2162, samt 12 kaffekopper nr. 2162. 1. og 2. sort. Brugsspor(37) Varenr: 3593782 DKK 2.000 DK, Kolding, Trianglen 23-10-2014 17:02:26 DKK 1.350
Clara Helmich. Figurkomposition af keramik
Clara Helmich. Figurkomposition af keramik. Keramik figurkomposition, relief. Keramiker Clara Helmich, Ø ca. 58 cm. Varenr: 3591339 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 23-10-2014 17:07:04 DKK 325
Samling Bøhmiske krystalglas (5)
Samling Bøhmiske krystalglas (5). Samling bømiske vinglas af krystal med farvet cuppa, H. 19,5 cm.(5) Varenr: 3591602 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 23-10-2014 17:12:29 DKK 425
Rörstrand, servis, ´Gröna Anna´ (47)
Rörstrand, servis, ´Gröna Anna´ (47). Rörstrand, servis, ´Gröna Anna´. 4 st uppläggninghsfat, 4 st mattallrikar, 8 st djupa tallrikar, 2 st såssnipor, 10 st assietter, 9 st kaffekoppar, 9 st fat till kaffekoppar, kanna. Några delar kraftigt smutsiga. NB! Varubeskrivningen ändrad, antalet delar ändrat. Varenr: 3592695 DKK 1.214 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 23-10-2014 17:35:00 DKK 506
Gabriele Küstner, glasskåle ( 3 )
Gabriele Küstner, glasskåle ( 3 ). Glasskåle med farverig mosaikdekor, af Gabriele Küstner, signeret og dateret under kanten, rund skål: 12 cm, signeret: '1.H.2014'; oval skål, grøn indvendigt, L. 26 cm, signeret: '4.K.2014'; oval skål, rød indvendigt, signeret: 4.M.2014 ( 3 ) Varenr: 3567172 DKK 6.106 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 23-10-2014 18:00:00 DKK 4.282
Eva Englund, Orrefors, ljusstakar & skålar modell 'Maja' (6)
Eva Englund, Orrefors, ljusstakar & skålar modell 'Maja' (6). Eva Englund, Orrefors, ljusstakar & skålar modell Maja. 2 ljusstakar H: 19 cm 1 vas H: 18 cm 2 skålar på fot, H 11-17 cm 1 ljuslykta. Nötning på målad dekor. (6) Varenr: 3587633 DKK 971 SE, Malmö, Baltzarsgatan 23-10-2014 18:18:00 DKK 283
Glasobjekter - vaser, Makora Glashütte (2)
Glasobjekter - vaser, Makora Glashütte (2). Glasobjekter - vaser, Makora Glashütte, farveløst glas med blå underfang, orange, spiralformede påsmeltninger. Begge med producentmærkat, bunde med producentgravering 'Makora'. H. 33 cm, B. 17 cm, D. 10,5 cm, vægt ca. 1,8 kg, og H. 47,5 cm, B. 25 cm, D. 14 cm, vægt ca. 3,45 kg. (2)Nyproducerede... Varenr: 3481314

DKK 3.500 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 23-10-2014 18:32:00 DKK 2.420
Bing & Gröndahl, Kaffeservis Blå Måsen. 15 delar+3 extra kaffefat
Bing & Gröndahl, Kaffeservis Blå Måsen. 15 delar+3 extra kaffefat. Bing & Gröndahl, Kaffeservis Blå Måsen. Med guldkant. Servis bestående utav kaffekanna med lock, snipa, sockerskål, 6 kaffekoppar med fat samt 3 extra fat, 6 assietter. Andra sortering. Smärre bruksspår. Varenr: 3592055 DKK 809 SE, Stockholm, Slakthusgatan 23-10-2014 18:34:00 DKK 283
Michael Andersen & søn, Søholm, Knapstrup, Lehmann mfl. (11)
Michael Andersen & søn, Søholm, Knapstrup, Lehmann mfl. (11). Michael Andersen & søn, relief, vase, askebæger, Søholm, vase, askebæger, Knapstrup, 2 fade, Hjorth ,lampe, Lehmann, vase samt tysk vase og ubekendt vase, alt af keramik, dekoreret i farver. Største H. 17 cm. (11) Varenr: 3592167 DKK 800 DK, Herning, Engdahlsvej 23-10-2014 18:36:00 DKK 325
Bertil Johansson, Gense, konstglas, 15+1 delar
Bertil Johansson, Gense, konstglas, 15+1 delar. 15+1 delar konstglas, formgivna av Bertil Johansson för Gense. Bestående av bl.a 1 par ljusstakar, 1 st skål, 1 st värmeljushållare, 11+1 dryckesglas. Höjd 8-28 cm. Ett glas med skada. (15+1) Varenr: 3592547 DKK 1.619 SE, Stockholm, Slakthusgatan 23-10-2014 18:58:00 DKK 344
Giulia Mangani, porcelænsskål og lågkrukke (2)
Giulia Mangani, porcelænsskål og lågkrukke (2). Porcelænsskål og lågkrukke af Giulia Mangani, med polykrom bemaling, skål med medaljon og blomstermotiv, indvendig bemaling, lågkrukke, konfektkrukke med florale rankemotiver og fod udformet som blade, skål: H. 15 cm, B. 43 cm, D. 22 cm; lågkrukke: H. 25,5 cm Ø 20 cm (2) Varenr: 3553278 DKK 4.468 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 23-10-2014 19:03:00 DKK 2.606
Større samling Kähler keramik (42)
Større samling Kähler keramik (42). Større samling Kähler keramik iform af: vaser, askebægre, skåle, stager m.m. Mange dele med glasur afskallinger og kanthak (42) Varenr: 3590770 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-10-2014 19:14:00 DKK 375
Bjørn Wiinblad. 'Damekande med hat'  dekoreret i farver med ornamentik.
Bjørn Wiinblad. 'Damekande med hat' dekoreret i farver med ornamentik.. Bjørn Wiinblad. 'Damekande med hat' dekoreret i farver med ornamentik. Sign. monogram 72. V12. H. 15 cm Varenr: 3590243 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2014 19:27:00 DKK 1.300
Rosenthal, Kaffee- und Frühstücksservice 'studio-linie' und Hutschenreuther, 'Chloé' (40)
Rosenthal, Kaffee- und Frühstücksservice 'studio-linie' und Hutschenreuther, 'Chloé' (40). Kaffee- und Frühstücksservice 'studio linie' von Rosenthal, bestehend aus: 1 Kaffeekanne ohne Deckel H. 17cm, 1 Tekanne H. 15cm mit Stöfchen, gesprungen, ohne Abdeckplatte, 1 Sahnekännchen H. 8cm, 1 Zuckerdose H. 10,2cm, 8 Tassen H. 7cm, 9 Untertassen Dm. 13,7cm, 9 Teller Dm.18,7cm, 1 ... Varenr: 3504081 DKK 745 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 23-10-2014 19:28:00 DKK 298
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 16  >>