Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Glas, porcelæn og keramik i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 25  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Kronleuchter mit Wandleuchter, Porzellan (2)
Kronleuchter mit Wandleuchter, Porzellan (2). Kronleuchter mit Wandleuchter, Porzellan, vermutlich Ernst Bohne Söhne/Rudolstadt/Thüringen, 20. Jh., Weißglasur mit goldfarbenen Akzenten, polychrom staffierter plastischer Blütendekor, elektrifiziert, bestehend aus: 1 dreiarmigen Kronleuchter, s-förmig geschwungene Arme, Montierungen aus ... Varenr: 4293162 DKK 1.859 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 28-08-2016 09:40:00 DKK 595
Snapsglas med spiralfot
Snapsglas med spiralfot. SNAPSGLAS, 5 st., 1900-tal, med spiraldekorerad fot, höjd ca 24-37,5 cm Varenr: 4373290 DKK 1.170 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-08-2016 10:15:00
Se mere
Servisdelar Tulpan av Alf  Wallander
Servisdelar Tulpan av Alf Wallander. ALF WALLANDER, "Tulpan", terrin med lock och 2 såsskålar, Rörstand, terrinens höjd ca 28 cm Varenr: 4373300 DKK 2.341 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-08-2016 11:10:00
Se mere
Oskar Dahl Rörstrand bordslampa
Oskar Dahl Rörstrand bordslampa. OSKAR DAHL, bordslampa, stengods, Rörstrand, vitglaserad med dekor av Göteborgs hamn, signerad Göteborg Rörstrand Oskar Dahl -45, höjd ca 51 cm Varenr: 4373305 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-08-2016 11:35:00
Se mere
Vas samt ljusstake, Upsala-Ekeby
Vas samt ljusstake, Upsala-Ekeby. Vas samt ljusstake, Upsala-Ekeby. Höjd 9-15,5 cm. Bl.a. grönglaserade. Bruksslitage, nagg. Varenr: 4364404 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 28-08-2016 12:00:00 DKK 234
Wilhelm Kåge vas Argenta
Wilhelm Kåge vas Argenta. WILHELM KÅGE, "Argenta", vas, grönglaserat stengods, 1900-talets mitt, med silverdekor föreställande fiskar, märkt Gustavsberg Argenta 978 E Made in Sweden, höjd ca 20,5 cm Varenr: 4373312 DKK 2.341 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-08-2016 12:15:00
Se mere
Speiseteller aus der englischen Manufaktur Myott  (12)
Speiseteller aus der englischen Manufaktur Myott (12). Speiseteller aus der englischen Manufaktur Myott, gefertigt aus Porzellan, Modell: The Hunter. Unterseitig beschriftet: The Hunter by Myott, Hand engraved permanent colours. Made in England. Durchmesser ca.: 26,5 cm. Altersgemäßer Zustand mit Bereibungen. (12) Varenr: 4374602 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-08-2016 12:23:00 DKK 297
Ulrica Hydman-Vallien, skål, glas, ateljéarbete, Boda
Ulrica Hydman-Vallien, skål, glas, ateljéarbete, Boda. Ulrica Hydman-Vallien, skål, glas, ateljéarbete, Boda. Utvikt kant med grön randig dekor. Ø 15, h 10. Märkt Boda Ateljé 40/3 Ulrica. Varenr: 4368061 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 28-08-2016 12:25:00 DKK 254
Samling glas, 1800/1900-tal 5 delar (5)
Samling glas, 1800/1900-tal 5 delar (5). Samling glas, 1800/1900-tal 5 delar. Ostkupa, Ø 20. Smörask med lock. L 25. Vaser, 2 st H 23 samt 21. Karaff med glas med målad dekor av landskap. H 26. Några smånagg. Varenr: 4351979 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 28-08-2016 12:45:00 DKK 234
Kjell Engman vas och skål
Kjell Engman vas och skål. KJELL ENGMAN, 2 dlr., vas samt skål, Kosta Boda, polykromt mönster, etikettmärkt Kosta Boda, höjd ca 18-24 cm Varenr: 4373320 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-08-2016 13:00:00
Se mere
Stig LIndberg 11 servisdelar Berså
Stig LIndberg 11 servisdelar Berså. STIG LINDBERG, "Berså", servis, 8 dlr., Gustavsberg, formgiven 1960, bestående av: kanna, 2 kaffekoppar med fat, 2 runda skålar, uppläggningsfat, saltströare, smörask utan lock, märkta "Bohus-Berså, Stig Lindberg Gustavsberg Sweden" Varenr: 4373328 DKK 1.951 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28-08-2016 13:40:00
Se mere
Anna Lisa Thomson golvvas
Anna Lisa Thomson golvvas. ANNA LISA THOMSON, "Paprika", golvvas, delvis glaserat stengods, Upsala Ekeby, monogramsignerad och numrerad 1081, höjd ca 52 cm Varenr: 4373334 DKK 1.561 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-08-2016 14:15:00
Se mere
Asiatisches Porzellan (5)
Asiatisches Porzellan (5) . Asiatische Schalen und eine Tasse gefertigt aus Porzellan, polychrom staffiert in unterglasur und aufglasur, 1 kleine Schale ist rückseitig gemarkt. Maße ca.: gr. Schalen: D. 13 cm, H. 4,5 cm. kl. Schale: D. 10,5 cm, H. 3,5 cm. kl. Tasse: D. 5,7 cm, H. 3 cm. Altersgemäßer Zustand. (5) ... Varenr: 4367533 DKK 1.859 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-08-2016 14:19:00 DKK 892
Chinesische Teller (3)
Chinesische Teller (3) . Chinesische Teller gefertigt aus hellgrauen porigen Porzellan, polychrom staffiert mit Emailmalerei. Unterseitig gemarkt. Maße ca.: von 15 cm bis 23 cm. Altersgemäßer Zustand mit Bereibungen. (3) Varenr: 4367529 DKK 2.603 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-08-2016 14:24:00 DKK 1.859
Porslinsurna med gulddekor
Porslinsurna med gulddekor. URNA med lock, porslin, gulddekor, hänklar, 1800-talets andra hälft, höjd ca 44 cm Varenr: 4373337 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-08-2016 14:30:00
Se mere
Svend Hammershøj for Herman A. Kähler. Skål
Svend Hammershøj for Herman A. Kähler. Skål . Svend Hammershøj for Herman A. Kähler. Skål / fad af glaseret lertøj, sign. HAK. H. 6 Ø 24 cm. Fremstillet på Kählers keramiske værksted i Næstved. Varenr: 4372398 DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 28-08-2016 14:40:00 DKK 625
Golvvas Rörstrand
Golvvas Rörstrand. GOLVVAS, porslin, Rörstrand, 1900-talets början, med blåvit kinesiserande dekor, höjd ca 70 cm Varenr: 4373344 DKK 3.121 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-08-2016 15:10:00
Se mere
Fayence Vase/Flasche
Fayence Vase/Flasche . Fayence Vase/Flasche mit quadratischen Korpus. Polychrom staffiert mit floralem Dekor auf weißen Grund. Unterseitig nummeriert. Maße ca.: H. 28 cm, B. 10,5 cm, T. 10,5 cm. Altersgemäßer Zustand. Varenr: 4367542 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-08-2016 15:16:00 DKK 297
Cameo Vase mit Bambus Dekor
Cameo Vase mit Bambus Dekor . Konische Cameo Vase mit Bambus Dekor. Klarglas mit gelben Unterfang, gelben und rot/braunem Überfang. Das Bambus Dekor ist herausgeschliffen, unterseitig gemarkt. Maße ca.: H. 28 cm, D. 13,5 cm. Varenr: 4374695 DKK 1.636 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-08-2016 15:20:00 DKK 1.041
Sven Palmqvist Orrefors
Sven Palmqvist Orrefors. SVEN PALMQVIST, "Kraka", skål, Orrefors, signerad "ORREFORS KRAKA Nr 437 Sven Palmqvist", diameter ca 13 cm, höjd 7 cm Varenr: 4373347 DKK 1.561 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28-08-2016 15:25:00
Se mere
Delfter Schenkkanne
Delfter Schenkkanne . Delfter Schenkkanne gefertigt aus Fayence Keramik. Von Hand in Delfter Blau mit floralen Dekor staffiert. Unterseitig gemarkt. Maße ca.: H. 32,5 cm, D. 16 cm, B. 23 cm. Varenr: 4367552 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-08-2016 16:05:00 DKK 297
Figurin Sven Wissfeldt
Figurin Sven Wissfeldt. SVEN WEISSFELDT, figurin, keramik, Gustavsberg, i form av gädda, monterad på träplatta, märkt SW, längd ca 57 cm Varenr: 4373354 DKK 2.341 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-08-2016 16:05:00
Se mere
Edward Hald Orrefors
Edward Hald Orrefors . EDWARD HALD, "Fiskgraal", vas, Orrefors, dekor av fiskar och sjöväxter i underfång, signerad "Orrefors Sweden Graal nR: 162 GB Edward Hald", höjd ca 15 cm Varenr: 4373356 DKK 2.341 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28-08-2016 16:15:00
Se mere
Henrik Allert hästhuvud
Henrik Allert hästhuvud. HENRIK ALLERT, skulptur, stengods, i form av hästhuvud, blå glasyr, signerad H. Allert, höjd ca 15, längd 26 cm Varenr: 4373366 DKK 3.121 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-08-2016 17:05:00
Se mere
Ingeborg Lundin Orrefors 'Silvia' Glasservis, 131 delar. (131)
Ingeborg Lundin Orrefors 'Silvia' Glasservis, 131 delar. (131). Ingeborg Lundin Orrefors 'Silvia' Glasservis, 131 delar. Bestående av: 18 vitvinsglas ( 1 med nagg), 16 rödvinsglas (2 med nagg), 11 snapsglas ( 1 med nagg), 15 starkvinsglas (2 med nagg). 18 mindreglas, 26 selterglas (2 med nagg), 12 whiskeyglas (1 med nagg), 1 glas, 14 grogg ( 2 med nagg). ... Varenr: 4363455 DKK 6.242 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 28-08-2016 17:18:00 DKK 3.901
Kaffestel/morgenmadsservice fra fabrikken Villeroy & Boch, model: Phoenix blå (46)
Kaffestel/morgenmadsservice fra fabrikken Villeroy & Boch, model: Phoenix blå (46) . Kaffestel/morgenmadsservice fra fabrikken Villeroy & Boch, model: Phoenix blå. Udført af fajance, med polykrom staffering, underglasur. Med mærke på undersiden. Bestående af: kaffekande, tekande, vase, saltbøsse, sukkerskål, flødekande, lille skål med låg, smørkrukke, lille bakke, 3 ... Varenr: 4375050 DKK 4.462 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-08-2016 17:38:00 DKK 3.346
Kuverttallrikar Rosenthal
Kuverttallrikar Rosenthal. ROSENTHAL, kuvertallrikar, 18 st., polykrom dekor med brätte i svart respektive gult, diameter ca 27,5 cm Varenr: 4373375 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-08-2016 17:50:00
Se mere
Stig Lindberg för Gustavsberg Studio - Vas
Stig Lindberg för Gustavsberg Studio - Vas. Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg Studio - Vas. Glaserat stengods i gröna nyanser. Dekor i relief. Signerad Stig L med studiohanden. Höjd 11 cm. Varenr: 4372817 DKK 1.561 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 28-08-2016 17:51:00 DKK 936
Vaser Erik Höglund
Vaser Erik Höglund. ERIK HÖGLUND, skål och 2 vaser, 1900-talets andra hälft, blått glas, höjd ca 13-23 cm Varenr: 4373376 DKK 1.170 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-08-2016 17:55:00
Se mere
Spisestel fra fabrikken Villeroy & Boch, model: Phoenix blå (36)
Spisestel fra fabrikken Villeroy & Boch, model: Phoenix blå (36). Spisestel fra fabrikken Villeroy & Boch, model: Phoenix blå. Udført af fajance, med polykrom staffering, underglasur. Med mærke på undersiden. Bestående af: 4 serveringsfade, 2 skåle, firkantet skål, saucekande, 8 middagstallerkener, 8 brødtallerkener, 2 små skåle, 10 bouillonskåle med 3... Varenr: 4375062 DKK 6.321 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-08-2016 17:56:00 DKK 4.090
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 25  >>