Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 20  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Jais Nielsen for Royal Copenhagen. Lågkrukke af stentøj med figurer i relief
Jais Nielsen 1885-1961 for Royal Copenhagen. Lågkrukke af stentøj med figurer i relief og låg prydet med fabeldyr, formgivet 1925, sign. Jais, nr. 20100, 1. sort. H. 28 cm.
Varenr: 4757234
DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 19-09-2017
15:50:00
DKK 1.300
Bing og Grøndahl. Knud Kyhn, Isbjørn med unger, porcelæn (4)
Knud Kyhn (1880-1969) for Bing og Grøndahl. Figur af porcelæn i form af isbjørn. Dessin nr. 1857 3. sortering. H. 22. L. 37 cm. Tre isbjørneunger. nr. 2535, 2538 samt Royal Copenhagen nr. 2536 alle i 1. sortering. (4)
Varenr: 4773953
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 19-09-2017
15:57:00
DKK 2.300
Erika Lagerbielke Intermezzo
ERIKA LAGERBIELKE, "Intermezzo", glas, 8 st., Orrefors, bestående av: 3 vinglas, höjd ca 22, 5 grogglas, höjd ca 15 cm
Varenr: 4774862
DKK 1.173 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 19-09-2017
16:00:00
Se mere
Aluminia. Arabia & Royal Copenhagen. Et par tekander samt saltkar, vase og sukkerskål af fajance og stentøj. (5)
Tekande fra Arabia model Birka. H. 15,5 cm af stentøj. Aluminia tekande med beviklet hank. nr. 550/3319. Fajance. Låg fremstår med hårrevne. Skader på den beviklet hank samt brugsspor. Aluminia saltkar nr. 132/261. Afslag ved ophæng samt brugsspor. Vase fra Royal Copenhagen nr. 724/3207 fremstår ...
Varenr: 4757180
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 19-09-2017
16:17:00
DKK 725
Kande samt vase af lertøj (2)
Kande samt vase af lertøj dekoreret i blå, gul og grøn brune farver. H. 14,5 - 15,5 cm. Fremstår med skader samt kanthak og brugsspor. (2)
Varenr: 4757247
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 19-09-2017
16:18:30
Prins Eugen Waldermarsudde krukor
PRINS EUGEN, "Waldemarsudde", ytterfoder, 6 st., porslin, Gustavsberg, höjd ca 13, diameter ca 13,5 cm
Varenr: 4774870
DKK 1.173 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-09-2017
16:32:00
Se mere
Kgl. P / Royal Copenhagen, Flora Danica tallerken
Kgl. P / Royal Copenhagen, Flora Danica tallerken med gennembrudt fane 'Echum-Vulgare', Ø 23 cm, 2.sort.
Varenr: 4773977
DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-09-2017
16:41:00
DKK 1.900
Wilhelm Kåge ask Argenta
WILHELM KÅGE, ask med lock, Argenta, 1900-talets mitt, grönglaserat stengods med silvermålad kvinnofigur, märkt med silvermålat Gustavsberg Argenta 1230, höjd ca 5, 10x15 cm
Varenr: 4774878
DKK 1.564 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-09-2017
17:08:00
Se mere
Kgl. P / Royal Copenhagen, Flora Danica tallerken med gennembrudt fane 'Cynoglossum Officinale'', Ø 23 cm, 2.sort.
Varenr: 4773978
17:41:00
DKK 1.700
Figurin Meissen
MEISSEN, figurin, porslin, 1900-tal, kvinnofigur med hund och får, märkt Meissen i underglasyr, inpressad märkning 128 61091., bemålad märkning 81. Japan, höjd ca 27 cm, originalschatull medföljer
Varenr: 4774892
DKK 2.346 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-09-2017
18:08:00
Se mere
Sitzender Bär, KPM, Anton Puchegger, Porzellan
Sitzender Bär. Entwurf: Anton Puchegger 1909. Ausführung KPM Berlin 1920/30er Jahre. Porzellan, weiß. H. 19,5 cm. Am unteren Rand bezeichnet: A.Puchegger. Am Boden bezeichnet mit unterglasurblauer Zeptermarke (gemalt) und Jahresmarke (Blindstempel). Ein Schleifstrich. Lit.: Kunst der ...
Varenr: 4767449
DKK 2.232 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 19-09-2017
18:19:00
DKK 298
Design Oiva Toikka för Nuutajärvi Notsjö
OIVA TOIKKA (född 1931), pokal, glas, Nuutajärvi Notsjö, höjd ca 25 cm
Varenr: 4774896
DKK 1.564 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 19-09-2017
18:24:00
Se mere
Aluminia. 'Corinna' spisestel (54)
Aluminia. 'Corinna' spisestel bestående af: 27 suppetallerkner Ø 23,5 cm, 16 middagstallerkner Ø 23,5 cm, 4 kagetallerkner Ø 17 cm, 2 sukkersåle med låg, 2 kaffekander med låg, 1 ovalt fad L. 23 cm, 1 flødekande, 1 sauceskål. Fremstår med krakeleringer. 1. sort (54)
Varenr: 4773934
DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 19-09-2017
18:31:00
DKK 425
Lisa Larson kaffekoppar Josefin
LISA LARSON, 6 kaffekoppar, "Josefin", för Gustavsberg, höjd 8,5 cm
Varenr: 4774898
18:32:00
Se mere
Glasobjekt Orrefors
OBJEKT / KUB, glas, med inneslutning, möjligen Ingeborg Lundin, Orrefors, 4x4 cm
Varenr: 4774900
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-09-2017
18:40:00
Se mere
Kgl. P / Royal Copenhagen, Flora Danica tallerken med gennembrudt fane 'Stachys-Silvatica', Ø 23 cm, 2.sort, lille brændingsfejl på kanten.
Varenr: 4773976
18:42:00
DKK 725
Erik Reiff. Skål af stentøj.
Erik Reiff. Skål af stentøj. Dekoreret brunlig glasur. Sign. Ø 13,5 cm. H. 6,5 cm. Fremstillet på Den Kongelige Porcelænsfabrik.
Varenr: 4757182
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 19-09-2017
18:51:00
DKK 850
Bing & Grøndahl. Spise og kaffestel af stentøj, 'Peru'(40)
Bing & Grøndahl. Spise og kaffestel af stentøj, 'Peru' bestående af: 8 kopper, 1 flødekande, 1 sukkerskål, 1 rundt fad Ø. 30 cm, 6 flade tallerkener Ø. 17 cm, 7 underkopper, 8 frokosttallerkener Ø. 21 cm, samt 9 middagstallerkener Ø. 24 cm. (40)
Varenr: 4775953
DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 19-09-2017
18:51:41
DKK 475
KPM. Lyserødt moccastel af porcelæn (13)
KPM. Lyserødt moccastel af porcelæn, dekoreret med blomster bestående af: 1 flødekande H. 8 cm, 1 sukkeskål(låg med mini. skår indvendigt), 1 kaffekande H. 19 cm, 6 kopper H. 4,5 cm, 3 underkopper, samt 1 opsats på høj fod H. 10,5 cm, Ø. 16 cm(skår og revne på skålen). (13)
Varenr: 4775957
18:54:30
Vinkannor med silverbeslag
VINKANNOR, 1 par, slipat glas samt silverbeslag, C.G. Hallberg, Stockholm 1907 resp 1913, höjd 29 cm
Varenr: 4774907
DKK 6.255 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-09-2017
19:06:00
Se mere
Reijmyre champagneglas Juhlin
REIJMYRE GLASBRUK, "Juhlin", champagneglas, 12 st., formgivna av Richard Juhlin, höjd ca 23 cm. . PROVENIENS: Reijmyre Glasbruk. . HISTORIK: Reijmyre Glasbruk grundades 1810, det är det näst äldsta glasbruket i Sverige som fortfarande är i drift, produktionen sker i hyttan i Reijmyre, Skedevi socken
Varenr: 4774913
DKK 1.407 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-09-2017
19:18:00
Se mere
Royal Copenhagen kaffeservisdelar
KUNGLIG DANSK, "Blå Blomst", servisdelar, bestående av 12 assietter, 12 kaffekoppar med fat, gräddkanna, sockerskål, urna med lock, skålfat på fot, skål, 2 uppläggningsfat, ytterfoder
Varenr: 4774914
DKK 3.128 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-09-2017
19:20:00
Se mere
Samling af vaser fra Iitala og Orrefors (5)
Samling vaser fra Iitala og Orrefors blandt andet udført af Alvar Alto. (5)
Varenr: 4769483
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 19-09-2017
19:24:00
Johannes Hedegaard. Buste i form af afrikansk kvindehoved
Johannes Hedegaard. Buste i form af afrikansk kvindehoved af keramik med polycrom glaseret hovedbeklædning, aftagelig top. Sign. Johannes Hedegaard, 250/3139. Fremstillet hos Royal Copenhagen. H. 41,5 cm. Fodstykke fremstår med lille afslag.
Varenr: 4773832
19:25:00
DKK 1.850
Skål Friberg
BERNDT FRIBERG, skål, Gustavsberg, 1970, stengods, aniaraglasyr, signerad Friberg Gustavsbergs Studiohand årsbokstav L, höjd ca 7,5, diameter 23 cm
Varenr: 4774919
19:30:00
Se mere
Henning Koppel for Bing & Grøndahl. 'Hvid Koppel'. Service af porcelæn (76)
Henning Koppel for Bing & Grøndahl. 'Hvid Koppel' service, blandet 1. og 2. sortering, bestående af: 11 middagstallerkner, 6 dybe tallerkner, 9 frokosttallerkner, 12 kagetallerkner, 11 underkopper, 9 kopper, 4 tekopper, 4 underkopper hertil, 1 sukkerskål, 1 flødekande, 1 saltbøsse, 1 peberbøsse, ...
Varenr: 4774334
DKK 3.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 19-09-2017
19:32:00
DKK 1.200
Per Lütken for Holmegaard. 'Atlantis' glasbesætning (48)
Per Lütken for Holmegaard. 'Atlantis' glasbesætning best. af; 12 ølglas H. 16,5 cm, 12 portvin, 12 likør; 12 snaps. Fremstår med alm. brugspræg. (48)
Varenr: 4775677
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-09-2017
19:33:00
Rosenthal kaffeservice af porcelæn med guldkant bestående af 29 dele.
Rosenthal kaffeservice af porcelæn med guldkant bestående af 8 kaffekopper, 12 underkopper, 5 sidetallerkener, 1 fløde kande, 1 sukkerskål, 1 rundt fad Ø. 22,5 cm. 1 rundt fad Ø. 29,5 cm. ialt 29 dele.
Varenr: 4773855
19:34:00
DKK 325
Servisglas
SERVISGLAS, 110 dlr, 1900-talets mitt, med förgylld kant, inköpt på NK, bestående av: 14 vinglas, 22 champagneskålar, 19 likörglas, 34 starkvinsglas, 21 selterglas
Varenr: 4774922
DKK 2.737 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-09-2017
19:36:00
Se mere
Stor Lyngby vase af hvidt porcelæn med kanneleret korpus.
Stor Lyngby vase af hvidt porcelæn med kanneleret korpus. H. 30,5 cm.
Varenr: 4774000
19:39:00
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 20  >>