Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  i Glas, porcelæn og keramik i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Figur af lertøj, grønlænder.
Figur af lertøj, grønlænder. . Figur af glaseret lertøj, grønlænder. Højde ca. 23 cm. Længde ca. 19 cm. Bredde ca. 12 cm. Sign. CB. Varenr: 3383428 DKK 800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-04-2014 09:00:00 DKK 350
Arabia stentøj, model Ruska. Frokost / kaffeservice. (61)
Arabia stentøj, model Ruska. Frokost / kaffeservice. (61) . Arabia stentøj, model Ruska. Frokost / kaffeservice. 61 dele bestående af: 15 frokost tallerkener, Ø 20 cm. 17 dessert tallerkener, Ø 17,5 cm. 10 kopper med 12 underkopper, Ø 16,5 cm. 1 dyb tallerken, Ø 21 cm. 2 chokoladekrus med 2 underkopper, 1 flødekande samt par lysestager. (61) Varenr: 3373445 DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-04-2014 10:56:00 DKK 575
Samling flintgods, Delft, Holland, 1900-tal (8)
Samling flintgods, Delft, Holland, 1900-tal (8). Samling flintgods, Delft, Holland, 1900-tal. Bestående av vas, lockurna, mortel, fat, väderkvarn m.m. Vas samt urna höjd 30 cm, fat Ø 39 cm. Lagningar. (8) Varenr: 3371504 DKK 821 SE, Örebro, Aspholmen 23-04-2014 11:02:00 DKK 246
Bjørn Wiinblad for Rosenthal. Kaffestel Romance (62)
Bjørn Wiinblad for Rosenthal. Kaffestel Romance (62). Bjørn Wiinblad for Rosenthal. Kaffestel Romance af hvidt porcelæn dekoreret med guld bestående af: 2 kaffekander m. låg H. 23/21 cm, 2 sukkerskåle m. låg H. 10/7 cm, to flødekander H. 9/7,5 cm, 9 kaffekopper, 12 underkopper, 12 kagetall. Ø 17 cm, 11 mokkakopper, 12 underkopper. (62) Varenr: 3380299 DKK 1.500 DK, Kolding, Trianglen 23-04-2014 11:28:00 DKK 750
Kgl., Wiinblad, figurer, vaser, fade m.m., porcelæn og stentøj (22)
Kgl., Wiinblad, figurer, vaser, fade m.m., porcelæn og stentøj (22). Kgl. figurer, vaser, fade, krus af porcelæn samt Knud Kyhn bjørne af stentøj, Bjørn Wiinblad platter af porcelæn. Blandede sorteringer. H. 3 - 19 cm. (22) Varenr: 3379943 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-04-2014 12:20:00 DKK 675
Persisk flise, 1900-tallet.
Persisk flise, 1900-tallet. . Rund persisk flise af lertøj, polykrom dekoreret med motiv af fugle, blomster og bladværk. Ø 40 cm. 1900-tallet beg. Varenr: 3379824 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 23-04-2014 12:31:00 DKK 325
Royal Copenhagen. Samling porcelænsfigurer (6)
Royal Copenhagen. Samling porcelænsfigurer (6). Royal Copenhagen. Samling porcelænsfigurer bestående af: Den lille havfrue nr. 4431 2. sort., isbjørn nr. 1137 2. sort., dreng og pige med hundehvalp nr. 707 1. sort., abe nr. 1444 3. sort., fuglepar nr. 1309 1. sort. samt krabbeaskebæger nr. 3131 1. sort. (6) Varenr: 3379882 DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 23-04-2014 13:25:00 DKK 1.100
Keramiksæt fra Louise Kragh (5)
Keramiksæt fra Louise Kragh (5) . Louise Kragh bestående af fem stk vaser h:23,3 cm/ø:10,5 cm. Porcelænsserien CAL er den første kollektion af brugsporcelæn fra Louise Kragh. Kendetegnet for serien er kontrasten mellem de fine lag af porcelæn og glasur. Den matte sorte/hvide ydre, den hvide kerne og den blanke glasur på ... Varenr: 3380656

DKK 2.400 DK, Herning, Engdahlsvej 23-04-2014 13:26:00 DKK 425
Figur af Kristus
Figur af Kristus. Figur af gips i form af Kristus. Fodstykke stemplet Novita. Brugsspor og afslag. H. 67 cm. Varenr: 3381728 DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 23-04-2014 13:44:00 DKK 300
Royal Copenhagen service af porcelæn samt 8 Holmegaard glas, Blå Bølge. (49)
Royal Copenhagen service af porcelæn samt 8 Holmegaard glas, Blå Bølge. (49). Royal Copenhagen. 'Tradition' kaffeservice af porcelæn, bestående af 10 kaffekopper, 12 underkopper, 15 kagetallerkener, trekantet fad, sukkerskål, flødekande og bakke (L. 24 cm.). Samt 8 Holmegaard juiceglas af klart glas med Blå Bølge. (49) Varenr: 3376029 DKK 1.500 DK, Kolding, Trianglen 23-04-2014 13:52:00 DKK 425
Dorte Visby, vaser, stentøj (2)
Dorte Visby, vaser, stentøj (2). Dorte Visby, vaser af stentøj, signeret i bund. H. 33 cm. (2) Varenr: 3379668 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-04-2014 14:31:00 DKK 400
Kgl. Porcelæn. Knud Kyhn. Isbjørne og gående bjørn (2)
Kgl. Porcelæn. Knud Kyhn. Isbjørne og gående bjørn (2). Kgl. Porcelæn. Knud Kyhn. Isbjørne der slås nr. 2317. H. 15,5 cm. Samt gående bjørn nr. 2841. H. 10,5 cm. I sort. (2) Varenr: 3380416 DKK 800 DK, Hørsholm, Vibe Alle 23-04-2014 14:35:00 DKK 625
Samling af Dagnæs vaser m.m af brændt lertøj (6)
Samling af Dagnæs vaser m.m af brændt lertøj (6). Samling af Niels Peter Nielsen Dagnæsbestående af tre vaser, kande, krus og fad af brændt lertøj. I bunden indridset med skråskrift: Dagnæs. (6) Varenr: 3380432 DKK 1.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 23-04-2014 14:37:00 DKK 625
Tre div. krukker, keramik. Sydamerika (3)
Tre div. krukker, keramik. Sydamerika (3). Tre div. krukker af delvis bemalt keramik. Sydamerika. Nyere fremstillede. H. 4-18 cm. (3) Varenr: 3381867 DKK 800 DK, Hørsholm, Vibe Alle 23-04-2014 15:12:00 DKK 300
Desire, Thule service (91)
Desire, Thule service (91) . Desire, Thule service af stentøj bestående af 14 middagstallerkner (lettere slitage), 14 grødtallerkner, 14 kagetallerkner, 14 par kopper samt 2 ekstra kopper, 2 flødekander, saucekande, 4 skåle, sukkerskål, 2 runde fade, 2 kvadratisk fade, 4 kuvertaskebægre, 2 askebægre. (91) Varenr: 3375142 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 23-04-2014 15:13:00 DKK 925
Kgl. porc - Knud Kyhn, bjørne (7)
Kgl. porc - Knud Kyhn, bjørne (7). Kgl. porc - Knud Kyhn, 7 brune bjørne hhv. 21432, 2 stk. 21433, 2 stk. 21434, 2 stk. 21435. 1. sort. (7) Varenr: 3375146 DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 23-04-2014 15:16:00 DKK 575
Bing & Grøndahl. Den tørstige Mand. Figur af porcelæn. II sort.
Bing & Grøndahl. Den tørstige Mand. Figur af porcelæn. II sort.. Figur af porcelæn, 'Den Tørstige Mand' B&G 2435. II sort. H. 21 cm. Efter maleri af Erik Henningsen og fremstillet med tilladelse fra Tuborg. Varenr: 3381472 DKK 2.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 23-04-2014 15:20:00 DKK 2.500
Tre figurer, porcelæn. Kgl.P. og B&G (3)
Tre figurer, porcelæn. Kgl.P. og B&G (3). Tre figurer af porcelæn, Kgl.P.: Mand med le, 685, Amagerpige 1314, B&G: Hønsepige, 2220. I sort. (3) Varenr: 3381477 DKK 1.200 DK, Hørsholm, Vibe Alle 23-04-2014 15:23:00 DKK 800
Anne Nilsson för Orrefors, två vaser (2)
Anne Nilsson för Orrefors, två vaser (2). Anne Nilsson för Orrefors, två vaser, gravyrsignerade. Höjd ca 27 cm (2) Varenr: 3369496 DKK 985 SE, Malmö, Baltzarsgatan 23-04-2014 15:24:00 DKK 287
Bjørn Wiinblad, fad, urtepotteskjulere, fajance m.m. (17)
Bjørn Wiinblad, fad, urtepotteskjulere, fajance m.m. (17). Bjørn Wiinblad for Nymølle, fade, urtepotteskjulere samt stager af fajance. H. 2 - 29 cm. Fremstår med lettere slitage, to med hårrevne / afslag. (17) Varenr: 3381874 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-04-2014 15:28:00 DKK 1.600
Dahl Jensen, figurer, porcelæn (2)
Dahl Jensen, figurer, porcelæn (2). Dahl Jensen, figurer af porcelæn i form af dreng og pige med hund. Dessin nr. 1085 samt 1064. H. 20 - 21 cm. (2) Varenr: 3381862 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-04-2014 15:33:00 DKK 1.700
Alborg glasværk : Fyldehund
Alborg glasværk : Fyldehund . Alborg glasværk : Fyldehund Alborg glasværk karafel af mundblæst glas i form af en "Fyldehund" med riflet bånd på siden: H. 18,5 L. 23 cm. Varenr: 3378396 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 23-04-2014 15:35:00 DKK 600
Aluminia. Sonja stel af fajance (134)
Aluminia. Sonja stel af fajance (134). Aluminia. Sonja stel af fajance best. af:3 desserttall., 3 frokosttall., 1 suppetall., 2 krus, 12 asietter, 22 teunderkopper, 4 moccaunderkopper, 13 kaffeunderkopper, 1 større underkop, 1 lille rundt fad, 17 kagetall., 1 cabaretfad, 2 sovseskåle, et par større lågkrukker, et par mindre ... Varenr: 3375458 DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-04-2014 15:36:00 DKK 1.800
Royal Copenhagen/Aluminia. 'Blåkant' service af porcelæn (58)
Royal Copenhagen/Aluminia. 'Blåkant' service af porcelæn (58). Royal Copenhagen/Aluminia. 'Blåkant' service af porcelæn best. af: et par lysestager, flødekande med låg, lågkrukke, 4 asietter, salt- og pebersæt, 1 smørbrik, 14 kaffekopper, 15 underkopper, 7 tekopper med 11 underkopper. Hovedsageligt 1. sort. Varenr: 3375460 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-04-2014 15:37:00 DKK 1.100
Bjørn Wiinblad for Rosenthal. Samling platter, porcelæn (6+3)
Bjørn Wiinblad for Rosenthal. Samling platter, porcelæn (6+3). Bjørn Wiinblad: Seks platter af porcelæn, dekorerede i farver og guld, serien Aladin und die Wunderlampe. Diam. 16 cm. Tre platter, serien Orientalische Nachtmusik Ouvertüre Diam. 15 cm. Rosenthal. (6+3) Varenr: 3381488 DKK 800 DK, Hørsholm, Vibe Alle 23-04-2014 15:39:00 DKK 400
Kiksespand af grønt glas, låg med spilledåse, 1900-tallet
Kiksespand af grønt glas, låg med spilledåse, 1900-tallet. Kiksespand af grønt glas, omsluttet af bladvær af messing, låg med spilledåse, 1900-tallet. H. 22 cm. Spilledåsen virker periodevis, skal efterses. Varenr: 3378660 DKK 800 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-04-2014 15:40:00 DKK 375
Samling diverse glas bl.a. Holmegaard (10)
Samling diverse glas bl.a. Holmegaard (10) . Samling diverse glas, bl.a. Holmegaard, bestående af vaser i klart og farvet glas, H. 7 - 20 cm. Fremstår med brugsslitage samt en tyrkis skål fremstår med mindre kanthak (10) Varenr: 3376450 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 23-04-2014 15:41:00 DKK 375
Tre div. tallerkner, fajance og porcelæn. 18-19. årh. (3)
Tre div. tallerkner, fajance og porcelæn. 18-19. årh. (3). Tallerken af fajance, polykromt dekoreret i form af blomster; svejfet fane. Marseille, 18. årh. Diam. 23,5 cm. Fremstår med reparationer. Endvidere præsentértallerken af fajance, dekoreret i underglasur blå. Antagelig Frankfurt, 18. årh. H. 4,5 cm Diam. 23,5 cm. Fremstår med gennemgående revne; ... Varenr: 3383083 DKK 800 DK, Hørsholm, Vibe Alle 23-04-2014 15:41:00 DKK 325
Holmegaard. 'Ejby' glasbesætning (78)
Holmegaard. 'Ejby' glasbesætning (78). Holmegaard. 'Ejby' glasbesætning, bestående af, 20 ølglas. H. 12 cm. 12 rødvinsglas. H. 13 cm. 16 hvidvin med grøn cuppa, 6 cognacglas, 17 portvin samt 8 likørglas. (78) Varenr: 3380558 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-04-2014 15:49:00 DKK 925
Kgl. porc - Blå Blomst service (17)
Kgl. porc - Blå Blomst service (17) . Kgl. porc - Blå blomst service bestående af 2 skåle Ø. 22 cm., 2 runde kantet skåle, 2 bladformet fade, ottekantet fad, 2 saltkar, samt saltbøsse. 8 dele i 1. sort. og resten i 2. sort. (17) Varenr: 3376620 DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 23-04-2014 15:50:00 DKK 825
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  >>