Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  i Glas, porcelæn og keramik i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 12  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Vicke Lindstrand, Kosta, glasservis 'City' (33)
Vicke Lindstrand, Kosta, glasservis 'City' (33). Vicke Lindstrand, Kosta, glasservis 'City'. Slipad dekor. 8 vinglas, 7 grogglas, 3 selterglas, 5 punschglas, 5 snapsglas samt 5 likörglas. 6 delar med nagg samt några delar med missfärgad yta. (33) Varenr: 3379612 DKK 822 SE, Örebro, Aspholmen 24-04-2014 19:04:28 DKK 349
Glasservisdelar, Vicke Lindstrand, 'Sickan'. (33)
Glasservisdelar, Vicke Lindstrand, 'Sickan'. (33). Glasservisdelar, Vicke Lindstrand, 'Sickan'. Graverad dekor av rutmönster och pärlband. 11 vinglas, 12 grogglas, 10 likörglas. Varenr: 3375037 DKK 1.644 SE, Malmö, Baltzarsgatan 24-04-2014 19:06:00 DKK 555
Kgl. / Royal Copenhagen. Blå blomst spise- og kaffestel, porcelæn (17)
Kgl. / Royal Copenhagen. Blå blomst spise- og kaffestel, porcelæn (17) . Kgl. / Royal Copenhagen. Blå blomst spise- og kaffestel af porcelæn, bestående af: 8 frokosttall. nr. 8514, Ø 19,5 cm., 7 middagstall. nr. 8550, Ø 22 cm. 1 skål nr. 8632 L. 24 cm. (fremstår med hårrevne) 1 saucesål nr. 8631. Overvejende 2. sortering (17) Varenr: 3379991 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 24-04-2014 19:13:00 DKK 1.200
Tosi - Murano Italien - glasobjekt
Tosi - Murano Italien - glasobjekt . Tosi - Murano Italien - glasobjekt - figur af klart glas med flerfarvet underfang. Håndlavet udført af Giuliano Tosi fra Murano-Italien, ridsesignatur i bunden. Mål max. H. ca. 40 cm, B. ca. 13,4 cm D. ca. 16 cm, vægt ca. 5,43 kg.Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, ... Varenr: 3267747

DKK 8.214 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-04-2014 19:17:00 DKK 4.480
Lisa Larson samt Paul Hoff, Gustavsberg, 10 st
Lisa Larson samt Paul Hoff, Gustavsberg, 10 st. Lisa Larson, figuriner 2 st "Syd", båda med nagg, Nord, Öst, Väst, Liten Adam, Stora Katten med nagg, Skyeterrier samt Dromedar. Medföljer gör Paul Hoff, Ejder i stengods, längd 22 cm. (10) Varenr: 3378657 DKK 1.644 SE, Stockholm, Slakthusgatan 24-04-2014 19:26:00 DKK 1.151
Bode Willumsen og Hans Hansen. Marmeladekrukke med låg af sterlingsølv
Bode Willumsen og Hans Hansen. Marmeladekrukke med låg af sterlingsølv . Bode Willumsen 1895-1987. Marmeladekrukke af glaseret stentøj modelleret med horisontale riller i relief. Sign. monogrammer HH samt BW 1937. Låg af sterlingsølv med lågknop af ben, stemplet Hans Hansen anno 1937. H. inkl. lågknop 10 cm. Fremstår med revne i lågknop. Varenr: 3382134 DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-04-2014 19:28:00 DKK 2.000
Royal Copenhagen. 'Blå blomst' spise- og kaffestel af porcelæn (109)
Royal Copenhagen. 'Blå blomst' spise- og kaffestel af porcelæn (109) . Royal Copenhagen. 'Blå blomst' primært kantet spise- og kaffestel af porcelæn bestående af 15 middagstallerkener nr. 8549, 10 dybe tallerkener nr. 8546, Ø. 25,5 cm., 4 mindre desserttallerkener, nr. 8547, Ø. 21 cm., 7 frokosttallerkener, nr. 8550, Ø. 22,5 cm., 4 æggebægre, nr. 8576, 4 små ... Varenr: 3373671 DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-04-2014 19:30:00 DKK 7.200
Vas, Murano, 1900-tal
Vas, Murano, 1900-tal. Vas, Murano, 1900-tal. Vas i rosa klarglas med målade dekor i form av blommor. Etikettsmärkt 'Murano'. H 26 cm. Varenr: 3384626 DKK 658 SE, Norrköping, Finspångsv. 24-04-2014 19:32:00 DKK 267
Kgl. P. Blå blomst svejfet. Dele til kaffestel (37)
Kgl. P. Blå blomst svejfet. Dele til kaffestel (37) . Kgl. P. Blå blomst svejfet, dele til kaffestel bestående af: bladformet fad nr. 8003 (2. sort), fad nr. 8578 (2. sort), 2 kuvertaskebægre nr, 8554, 1 kuvertaskebæger nr. 8180 (2. sort), asiet nr. 8621 (2. sort), 6 kaffekopper nr. 8608 (heraf 1 stk. 2. sort), 4 kaffekopper nr. 8500 (heraf 3 stk. ... Varenr: 3371474 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-04-2014 19:34:00 DKK 825
Kranium, dödskalle i porslin
Kranium, dödskalle i porslin. Kranium, dödskalle i porslin. Naturlig storlek. Ett nagg undertill. Omärkt Varenr: 3360865 DKK 658 SE, Malmö, Baltzarsgatan 24-04-2014 19:36:00 DKK 493
Vas, Royal Copenhagen nr. 2751
Vas, Royal Copenhagen nr. 2751. Vas, Royal Copenhagen nr. 2751 Handmålad dekor. Höjd: 33 cm 1.a sort. Varenr: 3377117 DKK 822 SE, Malmö, Baltzarsgatan 24-04-2014 19:39:00 DKK 308
Gerhard Henning. 'Fairy Tale III', figur af porcelæn
Gerhard Henning. 'Fairy Tale III', figur af porcelæn. Gerhard Henning 1880-1967. 'Fairy Tale III', Blanc de Chine, figur af porcelæn. Mrk. Juliane Marie anvendt siden 1905, Kgl.P. H. 21 cm. Fremstår med kanthak og reparationer ved hals og base. Varenr: 3375536 DKK 4.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24-04-2014 19:42:00 DKK 2.600
Arthur Percy för Gefle, matservis & tekoppar 'Vinranka'
Arthur Percy för Gefle, matservis & tekoppar 'Vinranka'. Arthur Percy för Gefle, matservis & tekoppar 'Vinranka'. Flintgods med dekor i 'flytande blått'. Servisen består av: 11 mattallrikar 14 förrättstallrikar 12 djupa tallrikar 4 uppläggningsfat och 3 serveringsskålar 1 kanna & 1 såssnipa 13 tekoppar med 17 underfat och 9 assietter. ... Varenr: 3376210 DKK 3.288 SE, Malmö, Baltzarsgatan 24-04-2014 19:42:00 DKK 1.521
Glasservis, Kosta Boda modell City, design Vicke Lindstrand (57)
Glasservis, Kosta Boda modell City, design Vicke Lindstrand (57). Glasservis, Kosta Boda modell City, design Vicke Lindstrand. Slipad dekor i rutmönster. 8+1 vinglas, 8 champagne, 8 selter, 8 vatten, 8 snaps, 6 cocktail, 8 likör, 2 saltkar (57) Varenr: 3380317 DKK 2.466 SE, Malmö, Baltzarsgatan 24-04-2014 19:45:00 DKK 987
Lady Benten, 'Hello Pure' matservis 8 kuvert (32)
Lady Benten, 'Hello Pure' matservis 8 kuvert (32) . Lady Benten, 'Hello Pure'. Matservis för 8 personer, 32 delar av stengods bestående av 8 flata tallrikar Ø 30 cm, 8 assietter Ø 21,5 cm, 8 djupa tallrikar Ø 20 cm och 8 koppar 40 cl. Stengods med mattsvart finish på undersida med vit insida. Tål diskmaskin samt mikrovågsugn. I ... Varenr: 3359387

DKK 2.466 SE, Malmö, Baltzarsgatan 24-04-2014 19:47:00 DKK 904
B&G, tre figur, porcelæn (3)
B&G, tre figur, porcelæn (3). Bing & Grøndahl og Kgl.P./Royal Copenhagen. Tre figurer af porcelæn i form af Isbjørne nr. 1107, (1. sort.), Bjørn nr. 20271 (2.sort.), samt Gøg. Dessin nr. 1770, (1. sort.) H. 21 cm. (3) NB: Forlænget auktionsperiode. Varenr: 3373417 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 24-04-2014 19:48:00 DKK 875
Besticksdelar, modell Opus Perlemor, design Tias Eckhoff för Lundtofte, Denmark samt salladsbestick, Sheffield (26)
Besticksdelar, modell Opus Perlemor, design Tias Eckhoff för Lundtofte, Denmark samt salladsbestick, Sheffield (26). Besticksdelar, modell Opus Perlemor, design Tias Eckhoff för Lundtofte, Denmark samt salladsbestick, Sheffield, 1950-60-tal. Rostfritt stål samt plast. 12 knivar, 12 gafflar samt 12 skedar (26). Varenr: 3378535 DKK 658 SE, Malmö, Baltzarsgatan 24-04-2014 19:54:00 DKK 247
Vas, skål mm i glas, bl a Erik Höglund, Orop och Tapio Wirkkala (4)
Vas, skål mm i glas, bl a Erik Höglund, Orop och Tapio Wirkkala (4). Vas, skål mm i glas, bl a Erik Höglund och Tapio Wirkkala. H: 11,5-22 cm. Wirkkala-vasen med kantnagg. Oropskål med repor. (4) Varenr: 3378522 DKK 658 SE, Malmö, Baltzarsgatan 24-04-2014 20:00:00 DKK 267
Vas, Orrefors, Simon Gate 'Tusen fönster'
Vas, Orrefors, Simon Gate 'Tusen fönster'. Vas, Orrefors, Simon Gate 'Tusen fönster'. Klart glas med slipade fönster. Formgavs 1934. Höjd 23,5 cm och diam. 12,7 cm. Etikettmärkt: Orrefors Sweden. Märkt och signerad: Orrefors SG 0395-22. Varenr: 3377880 DKK 658 SE, Norrköping, Finspångsv. 24-04-2014 20:05:00 DKK 432
Samling Kahler bl.a Svend Hammershøj (6)
Samling Kahler bl.a Svend Hammershøj (6). Svend Hammershøj. Vaser, kande og fade af keramik dekoreret med gråligt og grøn glasur. Stemplet i bund HAK. H.4- 28,5 cm. Stor vase med kantafslag. Lille vase med glasurafslag. firkantet fad med afslag på fordrand. Kande med afsalg på tud. (6) NB: forlænget auktionsperiode. Varenr: 3374689 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 24-04-2014 20:08:00 DKK 1.800
Servis 'Lady Benten modell IRIS' 8 kuvert (32)
Servis 'Lady Benten modell IRIS' 8 kuvert (32). Servisdelar för 8 personer, Lady Benten, IRIS, i stengods. Ut- och undersida med matt vit finish. Insida med krackelerad yta i "iris"-mönster. 8 koppar (14 oz / 44 cl.), 8 skålar (18 cm), 8 assietter (23 cm), 8 tallrikar (28 cm). Tål diskmaskin samt microvågsugn. Utlämnas i en ... Varenr: 3359742

DKK 3.412 SE, Stockholm, Slakthusgatan 24-04-2014 20:15:00 DKK 267
Luca Vidal - Murano Italien - glasobjekt vase
Luca Vidal - Murano Italien - glasobjekt vase. Luca Vidal - Murano Italien. Håndlavet vase af Luca Vidal, Studio Celotto ,en italiensk glaspustemester fra Murano, Italien. Vasen er udført som unika og bærer på undersiden en ridsesignatur 1/1, samt navn. Vasen er blevet behandlet med 'Cold Work' og delvist satineret og prydet med facetter. H ... Varenr: 3302799

DKK 17.921 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-04-2014 20:30:00 DKK 13.814
Iittala : Alvar Aalto Premium line blomst, klar glas. (4).
Iittala : Alvar Aalto Premium line blomst, klar glas. (4).. Iittala : Alvar Aalto blomst vasesæt med 4 stk vaser i mundblæst og håndslebet glas fra iittala. Mål: 18x36 cm. Design: Alvar Aalto i 1936. Fremstår ny i original emballage. Billede 1 er modelfoto. (4).Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus ... Varenr: 3251581

DKK 12.000 DK, Herning, Engdahlsvej 24-04-2014 20:35:00 DKK 4.800
Lady Benten, 'Hello Pure' matservis 8 kuvert (32). Lady Benten, 'Hello Pure'. Matservis för 8 personer, 32 delar av stengods bestående av 8 flata tallrikar Ø 30 cm, 8 assietter Ø 21,5 cm, 8 djupa tallrikar Ø 20 cm och 8 koppar 40 cl. Stengods med mattsvart finish på undersida med vit insida. Tål diskmaskin samt mikrovågsugn. I ... Varenr: 3359606

DKK 2.466 SE, Örebro, Aspholmen 24-04-2014 20:45:00 DKK 678
Stig Lindberg, Gustavsbergs studio, unik vas (bus)
Stig Lindberg, Gustavsbergs studio, unik vas (bus). Stig Lindberg, vas i stengods, glaserad i brunsvarta toner, pressad reliefdekor. Höjd 35 cm, diameter 15,5 cm. Signerad med studiohand samt Stig L. Varenr: 3378648 DKK 2.466 SE, Stockholm, Slakthusgatan 24-04-2014 21:11:00 DKK 1.644
Hutschenreuther Drache Kaffeeservice (33)
Hutschenreuther Drache Kaffeeservice (33). Hutschenreuther Drache Kaffeeservice, Porzellan mit grünem und silberfarbenem Dekorrand und Reliefdekor, bestehend aus 1 Kaffeekanne, 1 Zuckerdose, 1 Sahnekännchen, 12 Kuchenteller, 11 Kaffeetassen, 7 Untertassen (33) Varenr: 3366634 DKK 747 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-04-2014 22:06:00 DKK 299
Daneline: Kaffe og spisestel af porcelæn, m. sølvkanter, 75 dele (75)
Daneline: Kaffe og spisestel af porcelæn, m. sølvkanter, 75 dele (75). Daneline kaffe og spisestel af porcelæn dekoreret med bladværk og sølvkanter, bestående af; 12 kaffekopper, 12 underkopper, flødekande, sukkerskål med låg, 12 kagetallerkener, 12 ymerskåle, 12 dybe tallerkener, 12 middagstallerkener samt 1 fade Ø 30,5 cm. 75 dele ialt. Fremstår i org. emball. ... Varenr: 3362706

DKK 6.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-04-2014 12:22:00 DKK 2.000
Bing & Grøndahl, 'Empire' stel af porcelæn (40)
Bing & Grøndahl, 'Empire' stel af porcelæn (40). Bing & Grøndahl, 'Empire' stel af porcelæn bestående af 6 sidetallerkner Ø 15 cm, 6 kagetallerkner Ø 17 cm, 6 kopper + 11 underkopper, 2 tallerkner Ø 14 cm, kande på stand H. 25 cm, flødekande, sukkerskål (manglende låg), kagefad Ø 25 cm, skål Ø 20 cm, trekantet fad, rektangulært fad 27 X 15 cm, ... Varenr: 3382775 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2014 15:39:00 DKK 1.100
Lady Benten, 'Hello Pure' Matservis för 8 personer (32)
Lady Benten, 'Hello Pure' Matservis för 8 personer (32). Lady Benten, 'Hello Pure'. Matservis för 8 personer, 32 delar av stengods bestående av 8 flata tallrikar Ø 30 cm, 8 assietter Ø 21,5 cm, 8 djupa tallrikar Ø 20 cm och 8 koppar 40 cl. Stengods med mattsvart finish på undersida med vit insida. Tål diskmaskin samt mikrovågsugn. I ... Varenr: 3359612

DKK 2.466 SE, Norrköping, Finspångsv. 25-04-2014 16:14:00 DKK 596
Aluminia opsats
Aluminia opsats . Aluminia opsats af flerfarvet kunstfajance.1901-1928. dessin nr. 464/561 I. sort. H. 15 cm. Fremstår med to små afslag på fod. NB. auktion forlænget. Varenr: 3376907 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2014 16:18:00 DKK 450
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 12  >>