Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Glas, porcelæn og keramik i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 21  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Herman A. Kähler, kander, lertøj (2)
Herman A. Kähler, kander, lertøj (2). Herman A. Kähler, kander af glaseret lertøj. 1930'erne. H. 14 - 19 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, glasurafslag og hårrevne på største kande. (2) Varenr: 4338890 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 30-07-2016 11:17:06 DKK 425
Set Vasen mit Jugendstildekor, Porzellan (3)
Set Vasen mit Jugendstildekor, Porzellan (3). Set Vasen mit Jugendstildekor, Porzellan, polychrom gefasst, bestehend aus: 1 große Vase mit Mädchen und Blumengirlanden, H. 19 cm, rückseitig mit feinem Haarriss und Daumen wohl restauriert, 2 schmale Vasen mit Putten, Blumengirlanden und Widderköpfen, H. 18 cm, je mit Modellnummer 5767. (3) Varenr: 4349736 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-07-2016 12:51:00 DKK 298
W.J. Schmidt Decor. Kaffestel af porcelæn (40)
W.J. Schmidt Decor. Kaffestel af porcelæn (40). W. J. Schmidt Decor. Kaffestel blomsterdekoration og guldkant, bestående af: Kaffekande, 11 kaffekopper, 12 underkopper, 12 kagetallerkener, sukkerskål (låg mangler), flødekande, kagefad, skål. Fremstår med alm. brugsspor (40) Varenr: 4332297 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-07-2016 12:53:00 DKK 300
Samling glas, bl.a. Lennart Rosén, Reijmyre (21)
Samling glas, bl.a. Lennart Rosén, Reijmyre (21). Samling glas, bl.a. Lennart Rosén, Reijmyre. Rött glas, fötter delvis i klarglas. 6 st vinglas med fot i klarglas, 6 st vinglas "Lorry", 4 st glas, skål samt 3 st vaser. Största höjd 19,5 cm. Skål med nagg. Repor, enstaka smärre tillverkningsdefekter. (21) Varenr: 4343423 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 30-07-2016 13:15:05 DKK 550
Vicke Lindstrand för Orrefors, vas, 'Chipped ice'
Vicke Lindstrand för Orrefors, vas, 'Chipped ice'. Vicke Lindstrand för Orrefors, vas, 'Chipped ice'. Slipad dekor. Höjd: 12 cm. Varenr: 4344424 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 30-07-2016 13:25:00 DKK 255
Figur eines Welpen aus der Majolika Manufaktur Karlsruhe
Figur eines Welpen aus der Majolika Manufaktur Karlsruhe . Figur eines Welpen aus der Majolika Manufaktur Karlsruhe. Unterseitig mit Bodenmarke und Modellnummer 5237 versehen. Maße ca.: L.12, H.14 cm. Varenr: 4347692 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-07-2016 13:44:13 DKK 298
Konvolut Jardinieren mit Jugendstildekor (3)
Konvolut Jardinieren mit Jugendstildekor (3). Konvolut Jardinieren mit Jugendstildekor, Fayence, polychrom gefasst, bestehend aus: 1 Ampel, fehlerhafte Glasur, Haarrisse, H. 16 cm, D. 20 cm, 1 Jardiniere mit Löwenzahn, Chips am Stand und einem Griff, H. 18,5 cm, B. 31 cm, T. 12 cm, 1 Jardiniere mit Laufglasur, großer Chip am Rand, H. 14 ... Varenr: 4349732 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-07-2016 13:50:00 DKK 298
Kähler, skål, glaseret lertøj
Kähler, skål, glaseret lertøj. Kähler, skål af glaseret lertøj, dekoreret indvendigt med fisk, bølget kant. 1900-tallets midte. Ø 24 H. 8 cm. Fremstår med aldersrelaterede spor og glasurafslag. Varenr: 4338949 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 30-07-2016 14:04:00 DKK 300
Konvolut bestehend aus Vasen, Schale und Dose mit Jugendstildekor, Porzellan und Fayence (6)
Konvolut bestehend aus Vasen, Schale und Dose mit Jugendstildekor, Porzellan und Fayence (6). Konvolut bestehend aus Vasen, Schale und Dose mit Jugendstildekor, Porzellan und Fayence, teilweiße farbig gefasst und glasiert, bestehend aus: 1 grüne Vase mit Blütendekor, H. 26 cm, D. 17 cm, rückseitig an der Tülle Blatt abgebrochen, mehrere Kratzer und Farbabrieb, 1 Vase mit Zitronen, H. ... Varenr: 4349704 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-07-2016 16:41:00 DKK 298
Bing og Grøndahl 'Sommerfugl' kaffestel (90)
Bing og Grøndahl 'Sommerfugl' kaffestel (90). B&G 'Sommerfugl' kaffestel, 90 dele bestående af: 15 kaffekopper, 31 underkopper, 19 desserttallerkener Ø 17,5 cm, 6 kage tallerkener Ø 15,5 cm, 1 flødekande, 1 sukkerskål med låg, 1 marmeladeskål med låg, 1 kaffekande (fremstår med lille kanthak i låg), 1 opsats Ø 24,5 cm, 1 opsats Ø 15,5 cm, ... Varenr: 4347124 DKK 3.500 DK, Aalborg, Nibevej 30-07-2016 17:19:00 DKK 4.100
Bing og Grøndahl 'Sommerfugl' spisestel (57)
Bing og Grøndahl 'Sommerfugl' spisestel (57). B&G 'Sommerfugl spisestel, bestående af 57 dele, 15 middags tallerkener Ø 24,5 cm, 16 dybe tallerkener Ø 24,5 cm, 16 frokost tallerkener Ø 21 cm, 2 sovsekander, 1 kartoffelskål med låg Ø 20 cm, 1 fad med låg Ø 17 cm, 1 oval fad L. 41 cm, 2 fade med hank Ø 25 cm, 1 dyb skål Ø 24,5 cm, 1 rundt fad ... Varenr: 4347125 DKK 3.500 DK, Aalborg, Nibevej 30-07-2016 17:39:00 DKK 5.600
Capo Di Monte, Italien, bordsdekorationer två stycken. (2)
Capo Di Monte, Italien, bordsdekorationer två stycken. (2). Capo Di Monte, Italien, bordsdekorationer två stycken. Porslin. 1900-talets andra hälft. Höjder ca 30 cm. Skador på blommor samt lagningar. (2) Varenr: 4333619 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 30-07-2016 17:46:00 DKK 255
Gerd Knäpper, kleine Schale, Porzellan
Gerd Knäpper, kleine Schale, Porzellan. Gerd Knäpper (1943-2012). Kleine Schale. Porzellan. Weiß. Innen am Boden gemalter Schriftzug in Blau. Schale mit horizontal leicht profilierter Wandung. H. 4,8 cm, D. 5,8 cm. Am Boden spiralartiges Motiv. Varenr: 4309079 DKK 1.636 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 30-07-2016 18:08:00 DKK 558
Gerd Knäpper, kleine Schale, Keramik
Gerd Knäpper, kleine Schale, Keramik . Gerd Knäpper (1943-2012). Schale. Keramik. Braune Glasur. Wandung mit blattartigem Dekor in vierfachem Rapport mit konzentrischen Rippen. H. 4,5 cm, D. 6,8 cm. Am Boden bezeichnet mit Werkstattmarke GK. Varenr: 4309102 DKK 1.636 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 30-07-2016 19:08:00 DKK 558
Villeroy & Boch. Nankina service af fajance (24)
Villeroy & Boch. Nankina service af fajance (24). Villeroy & Boch. Nankina service af fajance, bestående af: 7 tallerkener, 9 dybe tallerkener, 5 serveringsfade, 2 terriner (med hårrevner i kanten) samt 1 saucekande (med skår under fad). (24) Varenr: 4347488 DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-07-2016 19:08:00 DKK 1.150
Figuriner, 5 st, porslin, Ilmenau & Wallendorf, Tyskland
Figuriner, 5 st, porslin, Ilmenau & Wallendorf, Tyskland. Figuriner, 5 st, porslin, Ilmenau & Wallendorf, Tyskland. Delvis glaserat gods med polykrom dekor med handmålade detaljer föreställande 'de fyra årstiderna' samt konståkerska. Undersidigt stämpelmärkta. Höjd ca 13-24,5 cm. Glasyrmistor, glasyrbortfall och ytsmuts. Varenr: 4342966 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 30-07-2016 19:10:00 DKK 255
Vinglas, 11 st,  'Hörningsholm', Gerda Strömberg för Strömbergshyttan
Vinglas, 11 st, 'Hörningsholm', Gerda Strömberg för Strömbergshyttan. Vinglas, 11 st, 'Hörningsholm', Gerda Strömberg för Strömbergshyttan. Glas i klar glasmassa. Cuppa med slipad dekor och rutmönstrat dekorband. Konande oktagonalt skaft på oktagonal fot. Ø ca 7 cm. Höjd ca 13 cm. Något minimalt mynnings eller fotringsnagg. Varenr: 4326542 DKK 3.141 SE, Malmö, Baltzarsgatan 30-07-2016 19:13:00 DKK 1.217
Reijmyre champagneglas
Reijmyre champagneglas "Juhlin". REIJMYRE GLASBRUK, champagneglas, 12 st., "Juhlin", formgivna av Richard Juhlin, höjd ca 23 cm, originalförpackningar, 6 st för 2 glas vardera medföljer. . Proveniens: Reijmyre Glasbruk Varenr: 4347238 DKK 1.413 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 30-07-2016 19:15:00
Se mere
Rörstrand Ostindia
Rörstrand Ostindia. RÖRSTRAND, "Ostindia", servis, ca 110 dlr, bestående av: 12 mattallrikar, 12 förättstallrikar, 7+ 7 djupa tallrikar, 5 assietter, 1+1+1 uppläggningsfat, 1+1+1 uppläggningsskål, 6 äggkoppar, 4 dessertskålar, 6 bärskålar, 8 buljongkoppar + 4 tillhörande fat, 11 puddingkoppar, 1 mjölkkanna, 1 gräddk... Varenr: 4347243 DKK 2.356 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 30-07-2016 19:30:00
Se mere
Gallerskålar Dresden
Gallerskålar Dresden. GALLERSKÅLAR, 1 par, porslin, Dresden, 1900-talets första hälft, polykrom potpurridekor av blommor, guld, höjd ca 20 cm Varenr: 4347251 DKK 1.178 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 30-07-2016 19:54:00
Se mere
Italiensk frugtopsats i kurv
Italiensk frugtopsats i kurv. Italiensk frugtopsats i kurv af porcelæn. Mrk. Costa made in Italy. H. 25 cm. Fremstår med enkelte små afslag. Varenr: 4310094 DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 30-07-2016 20:00:00 DKK 300
Royal Copenhagen. To platter med H.C. Andersen eventyr (2)
Royal Copenhagen. To platter med H.C. Andersen eventyr (2). Royal Copenhagen. To platter med H.C. Andersen eventyr, silhouet. Ø 25 cm. Varenr: 4336988 DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 30-07-2016 20:01:00 DKK 300
Figuriner, 5 st, porslin, Gräfentahl och LIppelsdorf, Tyskland
Figuriner, 5 st, porslin, Gräfentahl och LIppelsdorf, Tyskland. Figuriner, 5 st, porslin, Gräfentahl och LIppelsdorf, Tyskland. Glaserat gods med polykrom dekor föreställande fiskare, bonde med ko, flicka med katt, flicka med tre gäss ocgh flicka med fem gäss. Undersidigt stämpelmärkta. Höjd ca 13-25 cm. Framstår med smärre slitage, några glasyrmistor och ... Varenr: 4342965 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 30-07-2016 20:03:00 DKK 334
Stig Lindberg Gustavsberg Pynta
Stig Lindberg Gustavsberg Pynta. STIG LINDBERG, 7 dlr., porslin, "Pynta" (1962-1965), Gustavsberg, bestående av 6 tallrikar samt skål, diameter ca 15-21 cm Varenr: 4347254 DKK 1.570 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 30-07-2016 20:03:00
Se mere
Lisa Larson, Björn, Tillverkad av JIE
Lisa Larson, Björn, Tillverkad av JIE. Lisa Larson, Björn, Tillverkad av JIE i stengods. Märkt undertill. Höjd 10,5 cm. Varenr: 4346014 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 30-07-2016 20:14:00 DKK 275
Figurin, porslin, Axel Locher för Bing & Gröndahl, 1900-talets andra hälft
Figurin, porslin, Axel Locher för Bing & Gröndahl, 1900-talets andra hälft. Figurin, porslin, Axel Locher (1879-1941) för Bing & Gröndahl, 1900-talets andra hälft. Glaserat gods med polykrom dekor föreställande en skomakare. Modellnummer 2228. Undersidigt stämpelmärkt och signerad Axel Locher i godset. Höjd ca 22,5 cm. Framstår med smärre slitage. Varenr: 4342439 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 30-07-2016 20:42:00 DKK 530
Figurin, porslin, Axel Locher för Bing & Gröndahl, 1900-talets andra hälft. Figurin, porslin, Axel Locher (1879-1941) för Bing & Gröndahl, 1900-talets andra hälft. Glaserat gods med polykrom dekor föreställande en smed. Modellnummer 2225. Undersidigt stämpelmärkt och signera Axel Locher i godset. Höjd ca 30 cm. Framstår med smärre slitage. Varenr: 4342447 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 30-07-2016 20:45:00 DKK 864
Figurin, porslin, 'Joy Kim', Friedrich Gronau för Rosenthal, Tyskland, 1900-talets andra hälft.
Figurin, porslin, 'Joy Kim', Friedrich Gronau för Rosenthal, Tyskland, 1900-talets andra hälft. . Figurin, porslin, 'Joy Kim', Friedrich Gronau för Rosenthal, Tyskland, 1900-talets andra hälft. Glaserat gods med polykrom dekor föreställande skådespelerskan Joy Kim. Modellnummer 5069. Undersidigtstämpel märkt och signerad Friedrich Gronau i godset. Höjd ca 26 cm. Framstår med smärre slitage.... Varenr: 4342466 DKK 1.178 SE, Malmö, Baltzarsgatan 30-07-2016 21:05:00 DKK 550
Figuriner, 3 st, porslin, Nao & Lladro, Spanien
Figuriner, 3 st, porslin, Nao & Lladro, Spanien . Figuriner, 3 st, porslin, Nao & Lladro, Spanien. Glaserat gods med polykrom dekor föreställande flicka med dock, flicka med flaska samt flicka med hårborste. Undersidigt stämpelmärkta. Höjd ca 21 - 23 cm. Framstår med smärre slitage. Varenr: 4342458 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 30-07-2016 21:06:00 DKK 353
Servis, porslin, 13 delar, Selb Bavaria Heissrich, Tyskland.
Servis, porslin, 13 delar, Selb Bavaria Heissrich, Tyskland. . Servis, porslin, 13 delar, Selb Bavaria Heissrich, Tyskland. Vitt gods med polykrom dekor föreställande kvinnor med frukt. Varierande motiv. Bestående av: 12 st assietter, Ø ca 20 cm. 1 st fat, Ø ca 30 cm. Framstår med smärre slitage. Undersidigt märkta H C Selb Bavaria Germany ... Varenr: 4342474 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 30-07-2016 21:09:00 DKK 236
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 21  >>