Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Glas, porcelæn og keramik i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 17  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Moser, 3-delt brandysæt med blomsterrankedekor (3)
Moser, 3-delt brandysæt med blomsterrankedekor (3). Håndlavet glas dekoreret med slebne blomster, fod- og mundingskanter samt karaffelens skuldre med 24 kt. guld. Original boks foret med sort fløjl, bestående af: 1 karaffel med prop (H 40,5cm), 2 brandy / cognacglas (H 18,4cm, 590ml). Alle med producentmærkater og indgraveret producentnavn. ... Varenr: 3585020

DKK 11.168 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-10-2014 21:17:00 DKK 7.817
Cook-Well: Mini kommode m. 113 dele bestik i rustfritstål
Cook-Well: Mini kommode m. 113 dele bestik i rustfritstål. Cook-Well: Mini kommode med 113 dele bestik til tolv pers. i rustfrit stål, bestående af: 12 middagsknive, 12 gafler, 12 skeer, 12 teskeer, 12 dessertknive, 12 kaffeskeer, 12 is-skeer/dessertskeer, 12 fiskegafler, 12 kagegafler, suppe-ske, sauce-ske, serveringsske, fiskeserveringskniv samt ... Varenr: 3124342

DKK 2.800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-10-2014 12:05:00 DKK 1.000
Cook-Well: Mini kommode m. 113 dele bestik i rustfritstål. Cook-Well: Mini kommode med 113 dele bestik til tolv pers. i rustfrit stål, bestående af: 12 middagsknive, 12 gafler, 12 skeer, 12 teskeer, 12 dessertknive, 12 kaffeskeer, 12 is-skeer/dessertskeer, 12 fiskegafler, 12 kagegafler, suppe-ske, sauce-ske, serveringsske, fiskeserveringskniv samt ... Varenr: 3124515

DKK 2.800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-10-2014 12:31:00 DKK 1.000
Art deco elfenbensvase
Art deco elfenbensvase. Art deco vase af elfenben, sort indlagt rillemønster, mål ca. H. 23,5, Ø ca. 6,5 cm, vægt ca. 854 g. Varenr: 3576046 DKK 4.467 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-10-2014 14:50:00 DKK 2.978
Kähler Omaggio Jubilæumsvase. Mellem
Kähler Omaggio Jubilæumsvase. Mellem. Kähler Design. Jubilæumsvase 175 år. Omaggio vase af keramik med håndmalede striber i bronze. Højde 20 cm. Fremstår i original emballage. Denne vare er med på OutletMessen i Messecenter Herning den 25. og 26. oktober. - Download Lauritz.com's App og byd med på varen. Se alle auktionerne... Varenr: 3586513 DKK 800 DK, Herning, Engdahlsvej 26-10-2014 15:00:00 DKK 1.350
Carl-Harry Stålhane, Rörstrand, fat stengods
Carl-Harry Stålhane, Rörstrand, fat stengods. Carl-Harry Stålhane, Rörstrand, fat i glaserat stengods med originalbevis medföljande. 20x20x5 cm. Signerad. Varenr: 3581122 DKK 648 SE, Stockholm, Slakthusgatan 26-10-2014 17:13:00 DKK 243
Arthur Percy, Gefle, serveringsbricka
Arthur Percy, Gefle, serveringsbricka. Arthur Percy, Gefle, serveringsbricka, porslin, längd 52 cm. Signerad Gefle. Smärre slitage samt spridd krackelyr. Detta föremål tillhör en samling med föremål som alla kommer från säteriet Kråk och från adliga familjen Ehrenborg som ägde denna herrgård i Västergötland mellan c a 1750-1950. Varenr: 3513857 DKK 648 SE, Stockholm, Slakthusgatan 26-10-2014 17:32:00 DKK 284
Midwinter, Flint. Samling service(28)
Midwinter, Flint. Samling service(28). Midwinter, Flint service bestående af: 11 middagstallerkner, 11 dybe tallerkner, 1 sovsekande, 1 terrin med låg, 3 ovale fade, 1 rundt fad. Fremstår med mindre afslag, nuanceforskel og krakeleringer. (28) Varenr: 3570379 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 26-10-2014 17:54:00 DKK 300
Kgl. Porcelæn. Platter med Carl Larsson-motiver fra serien 'Familiebilleder' (6)
Kgl. Porcelæn. Platter med Carl Larsson-motiver fra serien 'Familiebilleder' (6) . Kgl. Porcelæn. Platter af porcelæn med motiver af Carl Larsson serien 'Familiebilleder' udgivet af Royal Copenhagen. Oplag 9500. Desuden en platte fra Rörstrand også med Carl Larson motiv (6) Varenr: 3594074 DKK 800 DK, Herning, Engdahlsvej 26-10-2014 18:35:00 DKK 350
Metzler & Ortloff, Porzellanfigur 'Violinenspieler'
Metzler & Ortloff, Porzellanfigur 'Violinenspieler'. Kunstporzellane Metzler & Ortloff, Figur 'Violinenspieler', Geige spielender Knabe auf geblümter Bodenplatte mit Enten- und Hühnerküken, pastellfarben staffiert, Maße ca. H. 18 cm, B. ca. 17 cm, T. ca. 9,5 cm. Varenr: 3558288 DKK 1.303 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-10-2014 19:30:00 DKK 298
Aluminia. Påfuglevase af fajance
Aluminia. Påfuglevase af fajance . Aluminia. Påfuglevase af fajance, nr. 160/193. H. ca. 19,5 cm. Fremstår med krakeleringer i glasur. Varenr: 3588628 DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 26-10-2014 19:45:00 DKK 1.050
Gutte Eriksen cd. Skål
Gutte Eriksen cd. Skål. Gutte Eriksen 1918-2008 cd. Skål af stentøj med rillet korpus dekoreret med olivengrøn flydeglasur. Sign. Gutte samt Danmark. H. 13. Ø 21,5 cm. Varenr: 3590476 DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 26-10-2014 20:06:00 DKK 2.100
Glas, opalin, 1800-tal ett par (2)
Glas, opalin, 1800-tal ett par (2). Glas, opalin, 1800-tal, ett par. Handmålade monogram med G f ? samt IIII som romersk 4:a. krönt med krona samt omgivet av lagerkrans. Höjd 9,5 cm, övre diameter 7,5 cm. Slitage på den målade guldkanten upptill. Detta föremål tillhör en samling med föremål som alla kommer från säteriet Kråk och ... Varenr: 3582319 DKK 810 SE, Stockholm, Slakthusgatan 26-10-2014 20:35:00 DKK 1.702
Den Kongelige Porcelænsfabrik / Royal Copenhagen. Dele til kaffeservice af porcelæn, musselmalet helblonde (52)
Den Kongelige Porcelænsfabrik / Royal Copenhagen. Dele til kaffeservice af porcelæn, musselmalet helblonde (52). Den Kongelige Porcelænsfabrik / Royal Copenhagen. Dele til kaffeservice af porcelæn, musselmalet helblonde. Bestående af: - 11 kopper H. 4,5 cm nr. 1130 med 12 tilhørende underkopper Ø 15 cm nr. 1130 - 12 desserttallerkener Ø 17,5 cm nr. 1087 - 1 kaffekande H. 30 cm nr. 1202 - 1 thekande H. ... Varenr: 3595867 DKK 10.000 DK, Helsingør, Støberivej 27-10-2014 09:38:05 DKK 5.600
Kunstglas, 2 vaser (2)
Kunstglas, 2 vaser (2) . Kunstglas, 2 vaser. Sign., se foto. H. 22 cm. og 23 cm. (2) Varenr: 3595871 DKK 2.500 DK, Helsingør, Støberivej 27-10-2014 09:42:18 DKK 1.150
En samling på tre vægplatter Københavnske  prospekter af porcelæn Kgl.P (3).
En samling på tre vægplatter Københavnske prospekter af porcelæn Kgl.P (3).. En samling på tre vægplatter Københavnske prospekter af porcelæn med motiver fras Thorvaldsens Museum, Børsen og Holmenskirke. Kgl.P (3). Varenr: 3567477 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 27-10-2014 11:14:20 DKK 300
Royal Copenhagen / Kgl. P. 'Blå Blomst Flettet'. Kaffe- & spisestel. (45)
Royal Copenhagen / Kgl. P. 'Blå Blomst Flettet'. Kaffe- & spisestel. (45). Royal Copenhagen / Kgl. P. 'Blå Blomst Flettet'. Kaffe- & spisestel af porcelæn, bestående af: 7 kopper nr. 8261, heraf 1 stk. 2. sort H. 6,5 cm 7 underkopper nr. 8261, heraf 1 stk. 4. sort. 2 flødekander nr. 8026, H. 12 cm 3 sukkerskåle nr. 8142, H. 12 cm til lågtop 2 lysestager med ... Varenr: 3594056 DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 27-10-2014 11:32:42 DKK 875
Alumina, platter, fajance (3)
Alumina, platter, fajance (3). Alumina, platter af glaseret fajance. 1900-tallets begyndelse. Ø 19 - 25 cm. Fremstår med minimale afslag på kanter. (3) Varenr: 3596250 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-10-2014 12:02:34 DKK 350
Alvar Aalto samt Royal Krona. To vaser af glas (2)
Alvar Aalto samt Royal Krona. To vaser af glas (2). Alvar Aalto samt Royal Krona. To vaser af glas bestående af en Alvar Aalto for Iittala vase 'Savoy' af opalglas H. 16 cm. samt Royal Krona vase af klar glas H. 16 cm. Varenr: 3585791 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 27-10-2014 12:26:15 DKK 300
Samling diverse glas, 1800/1900-tallet (34)
Samling diverse glas, 1800/1900-tallet (34). Samling diverse glas. H. 7 - 16 cm. 1800/1900-tallet. Fremstår med brugsspor. (34) Varenr: 3589066 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-10-2014 12:27:17 DKK 375
Lille kaffeservice af porcelæn, dekoreret med agern og egeløv (20)
Lille kaffeservice af porcelæn, dekoreret med agern og egeløv (20). Lille kaffeservice af porcelæn, dekoreret med agern og egeløv bestående af: 7 kaffekopper, 9 kaffeunderkopper, 1 kaffekande H. 20,5 cm., 1 lille tekande, 1 mælkekande samt 1 sukkerskål. Flere dele fremstår med skår samt afslag. (20) Varenr: 3564075 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 27-10-2014 12:31:45 DKK 300
Agnethe Maagaard. Fad af glas
Agnethe Maagaard. Fad af glas. Agnethe Maagaard 'Glas art fler', fad af hvidt og klart glas udformet som fjer. L. 94 cm. Sign. Maagaard. Varenr: 3595225 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-10-2014 12:41:00 DKK 475
Royal Copenhagen. Tre figurer nr. 259, 779, 528 (3)
Royal Copenhagen. Tre figurer nr. 259, 779, 528 (3). Royal Copenhagen. Tre figurer i porcelæn: Hundehvalp nr. 259 formgivet af Erik Nielsen, H. 20 cm, Pige med kalv nr. 779, H. 16 cm, og gåsevogterske nr. 528, H. 18,5 cm, begge formgivet af Chr. Thomsen. (3) Varenr: 3594972 DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-10-2014 12:43:25 DKK 600
Limoges, Frankrig. Seks tallerkner samt fad. 1800-tallets slutning (7)
Limoges, Frankrig. Seks tallerkner samt fad. 1800-tallets slutning (7). Limoges, Frankrig. Seks tallerkner samt fad dekoreret i farver med fuglemotiver. Fad L. 46, B. 26 cm, tallerkner Ø 23,5 cm. 1800-tallets slutning. Fremstår med enkelte små glasurafslag. Varenr: 3593134 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 27-10-2014 12:58:29 DKK 375
Kvindefigur af fajance ´Venus fra Milo´
Kvindefigur af fajance ´Venus fra Milo´. Kvindefigur af fajance ´Venus fra Milo´ glaseret i hvid krakeléglasur Varenr: 3591942 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 27-10-2014 14:35:00 DKK 300
Royal Copenhagen. Guldhorn service (111)
Royal Copenhagen. Guldhorn service (111) . Royal Copenhagen. Guldhorn service bestående af: 14 kaffekopper, 17 underkopper, sukkerskål m. låg, flødekande, sættebakke, 6 mokkakopper, 6 underkopper, 13 tekopper, 13 underkopper, tekande m. låg, 4 chokoladekopper, 4 underkopper, mælkekande, 14 kagetall., 2 sildetall., smørskål m. låg, ... Varenr: 3592145 DKK 2.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 27-10-2014 14:38:00 DKK 325
Dahl Jensen figur  Hedebopigen nr 1142
Dahl Jensen figur Hedebopigen nr 1142 . Dahl Jensen figur nr. 1142, 'Hedebopigen', 1. sort. H. 29,5 cm. Men har afslag på sløjfe. Varenr: 3596660 DKK 800 DK, Helsingør, Støberivej 27-10-2014 14:39:22 DKK 325
Samling keramik, bl.a. Höganäs (6)
Samling keramik, bl.a. Höganäs (6). Samling keramik, bl.a. Höganäs bestående af: To skåle, fad, to vaser og næseskyller. (6) Varenr: 3507035 DKK 800 DK, Hørsholm, Vibe Alle 27-10-2014 14:55:00 DKK 300
Samling på tre Riihimaki vaser (3)
Samling på tre Riihimaki vaser (3). Samling på tre Riihimaki vaser, formgivet af Aimo Okkolin og Helena Tynell. H. 12 - 23 cm. Varenr: 3556832 DKK 800 DK, Hørsholm, Vibe Alle 27-10-2014 14:58:00 DKK 300
Kgl. Porcelæn, Dahl Jensen samt Bing & Grøndahl. Samling figurer (10)
Kgl. Porcelæn, Dahl Jensen samt Bing & Grøndahl. Samling figurer (10). Kgl. Porcelæn, Dahl Jensen samt Bing & Grøndahl. Samling figurer i form af 'Det første møde', 'Det første kys' og 'Den første dans', nr. 2372, 2162 og 2385, hund nr. 1075, 'De fire piner' nr. 2206-2209, samt to fugle nr. 1081 og 1516. 1. sort. (10) Varenr: 3595100 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 27-10-2014 15:03:07 DKK 975
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 17  >>