Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Glas, porcelæn og keramik i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 22  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Arthur Percy matservis
Arthur Percy matservis. ARTHUR PERCY, matservis, 56 dlr, porslin, Gefle/Uppsala Ekeby, "Vinranka", bestående av: 11 mattallrikar, 12 djupa mattallrikar, 12 tallrikar, 12 assietter, 2 karotter, karott med lock, 2 serveringsfat, 2 fat med handtag, tillbringare samt såsskål; udda kaffe- och tefat, mattallrik med nagg medfö... Varenr: 3804094 DKK 1.598 SE, Stockholms Auktionsverk Online 21-04-2015 10:05:00
Se mere
Fågel Oiva Toikka
Fågel Oiva Toikka. FIGURIN, fågel, formgiven av Oiva Toikka, vit glasmassa, längd 15 cm Varenr: 3804100 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 21-04-2015 10:35:00
Se mere
Bing & Grøndahl. Chokoladekande
Bing & Grøndahl. Chokoladekande . Bing & Grøndahl. Chokoladekande med låg af porcelæn dekoreret med blomsterbemaling og hank udsmykket med løve. H. 26, B. 18 cm. Mindre skår på indersiden af låg. Varenr: 3801953 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-04-2015 11:07:00 DKK 650
Holmegaard m.fl. Glasbesætning, bl.a. 'Berlinois' og 'Kirsten Piil' (34)
Holmegaard m.fl. Glasbesætning, bl.a. 'Berlinois' og 'Kirsten Piil' (34). Holmegaard m.fl. Glasbesætning med diverse glas. Omfatter: 'Berlinois' 4 rødvin 'Kirsten Piil' 6 grønne hvidvin, 4 portvin/likør, 5 snaps 'Amagerglas' / 'Twist' 7 portvin/likør 8 portvinsglas med sleben dekoration. (34) Varenr: 3804511 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 21-04-2015 11:31:38 DKK 450
Parianfigurin Gustafsberg
Parianfigurin Gustafsberg. GUSTAVSBERG, figurin, "Venus", parian, Gustavsberg, märkt "Gustafsberg 98", höjd ca 40 cm Varenr: 3804115 DKK 1.199 SE, Stockholms Auktionsverk Online 21-04-2015 12:10:00
Se mere
Knud Kyhn/Royal Copenhagen - figur i form af tyr.
Knud Kyhn/Royal Copenhagen - figur i form af tyr.. Knud Kyhn/Royal Copenhagen - figur i form af tyr, nr. 1195. H. 20 L. 36 cm. 1. sort Varenr: 3802361 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-04-2015 12:18:18 DKK 2.900
Aluminia gulvvase
Aluminia gulvvase . Gulvvase af fajance dekoreret med blomster og fugle. Mrk. 1211/350. Fremstillet hos Aluminia i perioden 1924-1926. . H. 48. Ø. 18. Varenr: 3802356 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-04-2015 12:20:01 DKK 3.300
Aluminia. Samling Børnehjælpsdagen platter (25)
Aluminia. Samling Børnehjælpsdagen platter (25) . Aluminia. Samling Børnehjælpsdagen platter fra årgang 1909 - 1930. Mindre skår i platte fra årgang 1917. (25) Varenr: 3801984 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 21-04-2015 12:25:42 DKK 875
Saxbo og Kähler. Vaser og skål (4)
Saxbo og Kähler. Vaser og skål (4). Saxbo vase dessin 179 H. 15 cm. Eva Stæhr Nielsen sign. E. St. N samt skål samt skål sign E. Sonne og to Kähler vaser H 11-12 cm. (4) Varenr: 3802391 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 21-04-2015 13:08:00 DKK 700
Aluminia vase
Aluminia vase. Vase af fajance dekoreret med blomster og egern. Mrk. 762/511. Fremstillet hos Aluminia. . H. 38. Ø. 22. Varenr: 3802357 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 21-04-2015 13:19:00 DKK 1.750
Uppläggningsfat Kunglig Dansk
Uppläggningsfat Kunglig Dansk . ROYAL COPENHAGEN, uppläggningsfat, porslin, "Blå blomst", längd 47x36 cm Varenr: 3804127 DKK 1.199 SE, Stockholms Auktionsverk Online 21-04-2015 13:20:00
Se mere
Holmegaard. Gisselfeld glasbesætning med guld (54)
Holmegaard. Gisselfeld glasbesætning med guld (54). Holmegaard. Gisselfeld glas med guld bestående af 12 øl/vandglas, 9 rødvinsglas, 10 hvidvinsglas, 11 portvinsglas, 12 snapseglas. (54) Varenr: 3800832 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 21-04-2015 13:25:00 DKK 525
Vas och fat Kunglig Dansk
Vas och fat Kunglig Dansk. KUNGLIG DANSK, vas, skål, 1900-talets början, vasen med dekor av blommor, höjd 33, fatet med reliefdekor av en kräfta, diameter 16 cm Varenr: 3804130 DKK 2.398 SE, Stockholms Auktionsverk Online 21-04-2015 13:35:00
Se mere
Bing og Grøndahl service (51)
Bing og Grøndahl service (51). Ældre Bing og Grøndahl kaffe / teservice dekoreret med roser og guldkant. Antagelig senere dokoreret. Bestående af 13 kagetallerkner med gennembrudt kant Ø 17,5 cm., 14 kaffekopper H. 7,5 cm., 6 kagetallerkner Ø. 16,5 cm., 13 underkopper Ø. 13,5 cm., rektankulært fad L. 25,5 cm., rundt fad Ø. 22 ... Varenr: 3802374 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 21-04-2015 14:11:46 DKK 475
Royal copenhagen. Fade, lampefod, skål og vase (5)
Royal copenhagen. Fade, lampefod, skål og vase (5). Royal copenhagen bestående af: Lampefod nr. 3905, type Celeste, str. lille, vase nr. 3874, skål nr. 3896, fad nr. 3894, fad nr. 3892. Skærm medfølger. 1. sortering, dog fad nr. 3892, 2. sortering. (5) Varenr: 3794120 DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 21-04-2015 14:21:00 DKK 450
Holmegaard. Ulla glasbesætning m.m. (40)
Holmegaard. Ulla glasbesætning m.m. (40). Holmegaard. Ulla glasservice m.m. bestående af: 3 rødvinsglas, 5 hvidvinsglas, 9 portvinsglas, 12 likørglas, 3 cognacglas, 6 snapseglas. 2 karafler med anden slibning . H. 9-24 cm. Et glas fremstår med farveforskel. (40) Varenr: 3797848 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 21-04-2015 14:27:00 DKK 325
Bing & Grøndahl, Saksisk blomst (63)
Bing & Grøndahl, Saksisk blomst (63). Saksisk blomst, Bing & Grøndahl. Porcelænsservice bestående af 24 spisetallerkner Ø. 24 cm., 12 frokosttallerkner Ø. 20 cm., 12 dybe tallerkner Ø. 23 cm., 12 små tallerkner Ø. 14 cm., firkantet fad L. 22 cm., ovalt fad L. 47 cm. samt skål med håndtag af træ. (låg mangler) Ø. 22 cm. Varenr: 3802375 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 21-04-2015 14:43:10 DKK 850
En samling Römerglas. (9)
En samling Römerglas. (9) . En samling Römerglas med farvede cuppa med slibninger bestående af 9 vinglas H. 21 cm. (9). Varenr: 3800553 DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 21-04-2015 14:45:00 DKK 550
Bing & Grøndahl te- og kaffestel, samt Danmark og H.C. Andersen tallerkner (87)
Bing & Grøndahl te- og kaffestel, samt Danmark og H.C. Andersen tallerkner (87). Bing & Grøndahl te- og kaffestel cremefarvet porcelæn med guldkant, bestående af 12 tekopper Ø 10,5 cm. 21 kaffekopper Ø 9 cm. 19 underkopper Ø 14 cm. 12 underkopper Ø 15,5 cm. 12 Danmark tallerkner med bynavne på bagsidne Ø 15,5 cm. 11 H.C. Andersen tallerkner, med eventyr motiver, Ø 15,5 cm. ... Varenr: 3805466 DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 21-04-2015 14:56:33 DKK 425
Tekoppar och vinägerflaska Kunglig Dansk
Tekoppar och vinägerflaska Kunglig Dansk. TEKOPPAR, på fat 13 st, Kunglig Dansk, modell "Blå blomst", VINÄGERFLASKA, "Musselmalet Varenr: 3804143 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 21-04-2015 15:00:00
Se mere
Aluminia. Tranquebar, kaffe- og spisestel (26)
Aluminia. Tranquebar, kaffe- og spisestel (26). Aluminia Tranquebar, kaffe- og spisestel af fajance, bestående af: 4 kagetallerkner Ø 17 cm, 5 underkopper Ø 14 cm, 5 underkopper Ø 16 cm, flødekande, sukkerskål med låg, 4 ovale fade L- 24-33 cm, rundt fad Ø 34 cm, stage, salt og pber med manglende bundpropper. 1. sortering. (26) Varenr: 3797832 DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 21-04-2015 15:02:00 DKK 1.050
Svend Hammershøi for Kähler. Gulvvase
Svend Hammershøi for Kähler. Gulvvase. Svend Hammershøi: Gulvvase af glaseret brændt ler, askegrå glasur. Fremstillet på Kähler´s keramiske fabrik i Næstved. Sign. HAK Denmark. H. 37 cm. Fremstår med gennemgående revne i bunden; hårrevne på korpus. Varenr: 3800561 DKK 2.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 21-04-2015 15:03:00 DKK 1.350
Lyngby Glasværk. 'Wien Antik' glasservice (49)
Lyngby Glasværk. 'Wien Antik' glasservice (49). Lyngby Glasværk. 'Wien Antik' glasservice bestående af: 12 rødvinsglas, 12 grønne hvidvinsglas, 11 hedvinsglas, 6 cognacglas, 2 cocktailglas samt 6 snapsglas. (49) Varenr: 3802373 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-04-2015 15:05:14 DKK 750
Mads Stage. Kaffeservice (33)
Mads Stage. Kaffeservice (33). Mads Stage. Kaffeservice af porcelæn, 'Jagtstellet', af Mads Stage, fremstillet hos Seltmann Weiden, bestående af: 11 kagetallerkner, 11 kaffekopper, 11 underkopper. (33) Varenr: 3799156 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 21-04-2015 15:08:00 DKK 800
Aluminia bonboniere og platter (3)
Aluminia bonboniere og platter (3). Bonboniere af fajance i form af and Nils Thorsson for Aluminia. Bonboniere af fajance i form af and dekoreret i blåt med blomster og bladværk, præget i bund nr. 1058. L. 18 cm, reparation på bagenden af anden. To Aluminia platter af flerfarvet fajance med dekoration i form af blomster ogur fugle.... Varenr: 3802360 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-04-2015 15:20:00 DKK 1.850
Arne Bang. Lille skål af stentøj med riflet kant
Arne Bang. Lille skål af stentøj med riflet kant. Arne Bang 1901-1983. Lille skål af stentøj med riflet kant, sign. AB. H. 3 Ø 15,5 cm. Varenr: 3795451 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-04-2015 15:31:00 DKK 400
Samling Berlinois / Christian VIII glas mm. (31)
Samling Berlinois / Christian VIII glas mm. (31). Samling Berlinois / Christian VIII glas, herunder 13 glas H. ca. 10 cm samt tre H. ca. 9 cm. Desuden 16 glas med hul stilk, H. ca. 9 cm. Samt to karafler H. 18 - 20 cm. Fremstår med brugsspor. (31) Varenr: 3796098 DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 21-04-2015 15:33:23 DKK 350
Aluminia. Børnehjælpsfigurer m.m. (6)
Aluminia. Børnehjælpsfigurer m.m. (6). Aluminia. Børnehjælpsdagsfigurer bestående af: konen med æggene, skovserdreng, kusind (Amager), bondeknøs (Hans) og skorstensfejeren. Lille ophæng "Børnehjælps dagen 1917", Ø 9 cm med afslag på bagside. Fremstår med lettere krakeleringer. (6) Varenr: 3794859 DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 21-04-2015 15:46:00 DKK 1.550
Holmegaard m.fl.. Klukflasker m.m. (16)
Holmegaard m.fl.. Klukflasker m.m. (16). Holmegaard m.fl.. bestående af: Klukflasker H. 12-28 cm og karaffel med seks glas. Enkelte propper med afslag. (16) Varenr: 3797794 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 21-04-2015 15:51:52 DKK 1.800
Karafler og glas med tinmontering, jugendform (7)
Karafler og glas med tinmontering, jugendform (7). To karafler og 5 snapseglas af grønt glas med tinmontering i form af bær og bladværk. Jugendform, 1900 tallet. H. 29 og 27,5 cm. (7) Varenr: 3802363 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-04-2015 15:54:00 DKK 600
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 22  >>