Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Glas, porcelæn og keramik i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 18  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
En samling glas, bl.a. flasker og lommelærker (7)
En samling glas, bl.a. flasker og lommelærker (7). En samling glas bestående af: En vinflaske af grønt glas med høj bund, H. 27,5 cm, (afslag under bunden) En flaske af grønt glas med 'D.D.S.F.' præget på skulderen (De Danske Spritfabrikker), H. 24 cm 2 lommelærker i klart glas med 'Die Wacht am Rhein'-figur og tekst præget, H. 12 og 15,5 cm ... Varenr: 3757725 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-05-2015 11:25:00 DKK 300
Kinesisk tallerken af porcelæn, 1800-tallet
Kinesisk tallerken af porcelæn, 1800-tallet. Dyb kinesisk tallerken af porcelæn, dekoreret i blåt med fyrretræ, kirsebærtræ, bambus og flagermus. Kina 1800-tallet, antageligt Chia- Ching 1796-1820. Ø 19,6 cm. Varenr: 3838676 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-05-2015 12:41:11 DKK 450
Gustavsberg, Carmencita, servis (58)
Gustavsberg, Carmencita, servis (58). Gustavsberg, Carmencita, servis bestående av: 12 st mattallrikar, 12 st djupa tallrikar, 12 st assietter, 12 st míndre tallrikar, kanna, 8 st uppläggningsfat/skålar, såsskål. Varenr: 3844534 DKK < 1.000 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 25-05-2015 12:52:22 DKK 383
Glasfat, handblåst, Ø ca. 46 cm
Glasfat, handblåst, Ø ca. 46 cm. Glasfat, handblåst. Vit med inslag av blå och röd. Ø ca. 46 cm. Mindre dekor variationer kan förkommer. Modell bilder. Framstår i original emballage. Varenr: 3818132

DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 25-05-2015 13:20:00 DKK 262
Bing & Grøndahl. Tre figurer ´konfirmanter´ (3)
Bing & Grøndahl. Tre figurer ´konfirmanter´ (3). Bing & Grøndahl. Tre figurer ´konfirmanter´. Bestående af; nr. 2162-2365-2372. 1 sort. (3) Varenr: 3842527 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-05-2015 13:31:00 DKK 850
Samling klukflasker samt karafler, Holmegaard mfl (9)
Samling klukflasker samt karafler, Holmegaard mfl (9). Samling klukflasker og karafler bla. tre fra Holmegaard. H. 12-30 cm. Fremstår med brugsspor, enkelt fremstår klinket samt en med afslag. (9) Varenr: 3842519 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 25-05-2015 13:34:00 DKK 900
Figurin, Royal Doulton, 'The Wayfarer'
Figurin, Royal Doulton, 'The Wayfarer'. Figurin, Royal Doulton, 'The Wayfarer'. H ca 13 cm. Varenr: 3843644 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 25-05-2015 13:43:43 DKK 242
Samling DanIld, J. Hagedorn og Søholm (3)
Samling DanIld, J. Hagedorn og Søholm (3). DanIld, J. Hagedorn og Søholm. Danild ildfast lågfad dekoreret med lodrette blå striber, L: 29 B: 18,5 cm. J. Hagedorn fad L: 24,5 B: 20 cm, Askebæger nr 3338 fra Søholm keramik.(3) Varenr: 3804649 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 25-05-2015 13:57:00 DKK 375
Royal Copenhagen, Dahl Jensen m.fl.  Vaser og skåle (8)
Royal Copenhagen, Dahl Jensen m.fl. Vaser og skåle (8) . Royal Copenhagen. Vase dekoreret med krakeléglasur nr. 3593, stage dekoreret med krakeléglasur nr. 3538, fad af kunstfajance nr. 2883, vase af kunstfajance nr. 3455, 1. sort. Dahl Jensen. Vase/bægre dekoreret med krakelé glasur nr. 685, 1. sort. Ipsens Enke. Vase nr. 449 - minimalt afslag på ... Varenr: 3842609 DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 25-05-2015 13:57:00 DKK 400
Kgl. Blå Blomst, serveringsdele, porcelæn (12)
Kgl. Blå Blomst, serveringsdele, porcelæn (12). Kgl. Blå Blomst, serveringsdele af porcelæn bestående af sovsekande, to skåle, tre fade, fire kuvert askebægre samt to slatbøsser, heraf tre dele 2. sortering. (12) Varenr: 3840303 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 25-05-2015 14:11:41 DKK 1.100
Bing og Grøndahl stel af porcelæn, Sommerfugl 24 dele (24)
Bing og Grøndahl stel af porcelæn, Sommerfugl 24 dele (24). Bing og Grøndahl stel af porcelæn, Sommerfugl, 11 par kopper nr. 102 samt tre ekstra underkopper, otte kagetallerkener nr. 21B, fad med hanke nr, 101, ovalt fad, Sukkerskål nr. 94A, samt bordskåner af ældre dato. Desuden Cigaretbæger fra B&G musselmalet, nr. 183. I alt 24 dele Varenr: 3832146 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-05-2015 14:14:00 DKK 725
Fire hatstands og et par lågbojaner, Kina, 1700-1900-tallet (6)
Fire hatstands og et par lågbojaner, Kina, 1700-1900-tallet (6). Fire hatstands og et par lågbojaner af porcelæn, Kina, 1700-1900-tallet. H. 24-28 cm. Den ene bojan med hul i side, en hatstand med stor reparation. (6) Varenr: 3842689 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 25-05-2015 14:30:24 DKK 475
Kgl. blå blomst, flade middagstallerkener, porcelæn (11)
Kgl. blå blomst, flade middagstallerkener, porcelæn (11). Kgl. blå blomst, flade middagstallerkener af porcelæn. 1. sortering. Dessin nr. 8097. ø 26 cm. (11) Varenr: 3840293 DKK 2.500 DK, Aalborg, Nibevej 25-05-2015 14:52:00 DKK 2.800
Royal Copenhagen, Musselmalet, helblonde salatfad/salatskål nr. 1022
Royal Copenhagen, Musselmalet, helblonde salatfad/salatskål nr. 1022. Royal Copenhagen, Musselmalet, helblonde salatfad/salatskål på høj fod, nr. 1022, 2. sort. Modellør J. Jacobsen, Nov. 1889. Afslag på kant. Varenr: 3842573 DKK 1.200 DK, Hørsholm, Vibe Alle 25-05-2015 14:54:00 DKK 1.200
Holmegaard Glasværk. 10 stk. 'Gorm den gamle' champagneskåle (10)
Holmegaard Glasværk. 10 stk. 'Gorm den gamle' champagneskåle (10) . Holmegaard Glasværk. 10 stk. 'Gorm den gamle' champagneskåle H. 9,5 cm. (10) Varenr: 3842764 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 25-05-2015 15:00:00 DKK 1.750
To tyske samt dansk lågkrus af keramik og tin 18/1900-tallet (3)
To tyske samt dansk lågkrus af keramik og tin 18/1900-tallet (3). To tyske lågkrus, et af tin med gravering samt datering 1848 H. 26 cm, lågkrus af stentøj med låg af tin prydet med bemalet plankette af porcelæn H. 22 cm, samt dansk lågkrus af delvist glaseret keramik og tin låg H. 18 cm. 18/1900-tallet (3) Varenr: 3841394 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-05-2015 15:04:00 DKK 575
Glasbesætning (22)
Glasbesætning (22). Glasbesætning med klare tragtformet glas med profileret kumme best. af 12 rødvinsglas, otte hvidvinsglas samt to hedvinsglas (22) Varenr: 3842754 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-05-2015 15:06:00 DKK 325
Erphila. Par kander af fajance i form af rokoko kvinder, 1900-tallets første halvdel (2)
Erphila. Par kander af fajance i form af rokoko kvinder, 1900-tallets første halvdel (2). Erphila. Par kander af fajance i form af rokoko kvinder, H. 24,5 cm. 1900-tallets første halvdel. (2) Varenr: 3835118 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-05-2015 15:10:17 DKK 325
Per Lütken for Holmegaard Glasværk. Tivoli glas (38)
Per Lütken for Holmegaard Glasværk. Tivoli glas (38). Per Lütken for Holmegaard Glasværk. Tivoli glas bestående af: 8 øl 2 snaps 9 rød 7 hvidvin 6 portvin 6 cognac. (38) Varenr: 3843331 DKK 1.200 DK, Hørsholm, Vibe Alle 25-05-2015 15:28:00 DKK 825
Kgl. Blå Blomst, dele til kaffeservice, porcelæn (39)
Kgl. Blå Blomst, dele til kaffeservice, porcelæn (39). Kgl. Blå Blomst, dele til kaffeservice af porcelæn, bestående af syv kagetallerkener, 11 kaffekopper, 11 underkopper, kaffekande, tekande, vandkande, flødekande, sukkerskål med låg, opsats samt fire fade, heraf 11 dele 2. sortering. (39) Varenr: 3840301 DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-05-2015 15:34:00 DKK 1.100
Bing & Grøndahl. Diverse dele service med blomsterdekoration 1800-tallet (47)
Bing & Grøndahl. Diverse dele service med blomsterdekoration 1800-tallet (47). Bing & Grøndahl. Diverse dele service med blomsterdekoration bestående af: 7 kagetall. 6 sildetall. 12 middagstall. 10 suppetall. oval lågterin - afslag på kant af låg. smørskål m. låg. 1800-tallets anden halvdel. (47) Varenr: 3843017 DKK 1.800 DK, Hørsholm, Vibe Alle 25-05-2015 15:44:00 DKK 475
Bertil Vallien, Boda-Åfors. Skål
Bertil Vallien, Boda-Åfors. Skål. Bertil Vallien, Boda-Åfors. Skål med djupblästrad dekor. Signerad, modellnr. V170-180. H: 15 cm. Diam: 18 cm. Varenr: 3823792 DKK < 1.000 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 25-05-2015 15:59:00 DKK 242
Gunnar Nylund, Rörstrand, lockurna ´Flambé´
Gunnar Nylund, Rörstrand, lockurna ´Flambé´. Gunnar Nylund, Rörstrand, lockurna ´Flambé´. H. 20 cm. Varenr: 3843536 DKK 1.613 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 25-05-2015 16:02:00 DKK 565
Kaffe/teservisdelar, porslin, Japan, ca 60 delar (60)
Kaffe/teservisdelar, porslin, Japan, ca 60 delar (60). Kaffe/teservisdelar, porslin, Japan, ca 60 delar. Vitt gods mesd figurativt motiv i rött. Bestående av flera olika serviser. 12 8 assietter, 6 kaffekoppar med fat + 1 fat. 15 mindre koppar med fat. En kaffekopp med fat, bägare. 2 st kaffekannor, 2 st sockerskålar med lock, gräddkanna, fat. 1 ... Varenr: 3825413 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 25-05-2015 16:02:00 DKK 242
Figurin, porslin , Karl Ens, Tyskland, 1900-tal. (2)
Figurin, porslin , Karl Ens, Tyskland, 1900-tal. (2). Figurin, porslin , Karl Ens, Tyskland, 1900-tal. H22 cm. (2) Varenr: 3842073 DKK 1.613 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 25-05-2015 16:26:00 DKK 484
Sigvard Bernadotte, servisdelar 'Marianne', Christineholm (
Sigvard Bernadotte, servisdelar 'Marianne', Christineholm (. Sigvard Bernadotte, servisdelar 'Marianne', Christineholm. Totalt st 18 st delar bestående av delar bestående av 6 st mattallrikar, 6 st djupa tallrikar samt 6 st assietter. Modellen formgiven inför millennieskiftet. Mindre repor. (18) Varenr: 3836573 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 25-05-2015 16:36:14 DKK 302
Bing & Grøndahl. Porcelænsfigur, 'Smeden'.
Bing & Grøndahl. Porcelænsfigur, 'Smeden'.. Bing & Grøndahl. Porcelænsfigur, 'Smeden', nr. 2225, Højde 29 cm. 1. sortering. Varenr: 3845183 DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-05-2015 16:54:35 DKK 975
Kanna samt vaser, glas, 2 st, bla Erik Högberg (3)
Kanna samt vaser, glas, 2 st, bla Erik Högberg (3). Kanna samt vaser, glas, 2 st, bla Erik Högberg. Kanna i blåsigt blått glas. H 15. Vaser med reliefdekor i blått tjockväggigt glas. H 13 samt 14. Varenr: 3826015 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 25-05-2015 16:58:00 DKK 242
Arne Bang. Skål af stentøj nr. 118
Arne Bang. Skål af stentøj nr. 118. Arne Bang 1901-1983. Skål af glaseret stentøj, modelleret med rillet korpus, sign. monogram, nr. 118. H. 6,5. Ø 12,5 cm. Varenr: 3844706 DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-05-2015 17:40:00 DKK 1.550
Kgl. og B&G, juleplatter, julekopper m.m.
Kgl. og B&G, juleplatter, julekopper m.m.. Kgl. og B&G, juleplatter, julekopper, jubilæumsplatter, Dronning Margrethe II platte, Frederik IX platte m.m. af porcelæn. Flere i original emballage. Varenr: 3841003 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-05-2015 17:54:00 DKK 525
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 18  >>