Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Glas, porcelæn og keramik i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 24  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Asiatisk gulvvase
Asiatisk gulvvase . Opulent asiatisk gulvvase, med polykrom og gulddekorering, 10 kartoucher med figur- og blomstermotiver delvist med emaljemaleri, plastisk udarbejdede gulddekorerede drager og fabelvæsner. På vasens hals er et stykke af prydelementet brækket af og limet (foto). Mærket med rødt på undersiden. Mål... Varenr: 4249147 DKK 3.731 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 04-05-2016 10:10:44 DKK 2.612
Vase aus der Manufaktur Meissen, reicher grüner Drache, 1. Wahl
Vase aus der Manufaktur Meissen, reicher grüner Drache, 1. Wahl . Vase aus der Porzellanmanufaktur Meissen, reicher grüner Drache, polychrom staffiert, unterglasurblaue Schwertermarke, 1. Wahl. Maße ca.: H. 22 cm, D. 33 cm. Varenr: 4234468 DKK 2.239 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 04-05-2016 10:11:41 DKK 1.343
Ulrica Hydman-Vallien, skål, glas, ateljéarbete, Boda
Ulrica Hydman-Vallien, skål, glas, ateljéarbete, Boda. Ulrica Hydman-Vallien, skål, glas, ateljéarbete, Boda. Utvikt kant med grön randig dekor. Ø 15, h 10. Märkt Boda Ateljé 40/3 Ulrica. Varenr: 4253233 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 04-05-2016 10:25:00 DKK 262
Reijmyre champagneglas
Reijmyre champagneglas "Juhlin". REIJMYRE GLASBRUK, champagneglas, 12 st., "Juhlin",. formgivna av Richard Juhlin, höjd 23 cm, originalförpackningar, 6 st för 2 glas vardera medföljer. . PROVENIENS: Reijmyre Glasbruk. Skador: Glasens höjd kan variera något Varenr: 4253786 DKK 1.449 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 04-05-2016 10:30:00
Se mere
Höganäskannor, 2 st (2)
Höganäskannor, 2 st (2). Höganäskannor, 2 st . En gulglaserad. H 25. Mynningsnagg och avslag. En saltglaserad, H 35. Varenr: 4251882 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 04-05-2016 11:02:00 DKK 262
Fritz Kallenberg, Boda. Glasservis 'Berit' (46)
Fritz Kallenberg, Boda. Glasservis 'Berit' (46). Fritz Kallenberg, Boda. Glasservis 'Berit' bestående av; 10 vinglas (1 med liten nagg), 9 selterglas, 6 ölglas (1 med liten nagg), 10 snapsglas, 11 likör/sherry. Märkta 'Boda'. Totalt 46 delar. Varenr: 4251178 DKK 1.208 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 04-05-2016 11:13:34 DKK 423
Royal Copenhagen. Djupa tallrikar modell 1079, 'Musselmalet' (12)
Royal Copenhagen. Djupa tallrikar modell 1079, 'Musselmalet' (12). Royal Copenhagen. Djupa tallrikar modell 1079, 'Musselmalet'. Diameter ca 23 cm. Första sortering. (12) Varenr: 4249161 DKK 4.025 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 04-05-2016 11:15:36 DKK 3.623
Royal Copenhagen. Tre uppläggningsfat modellnr 1147, 1148. 'Musselmalet' (3)
Royal Copenhagen. Tre uppläggningsfat modellnr 1147, 1148. 'Musselmalet' (3). Royal Copenhagen. Tre uppläggningsfat modellnr 1147, 1148. 'Musselmalet'. Ett par fat modellnr 1148 (längd 36,5 cm) samt ett fat modellnr 1147 (längd 30,5 cm). Första sortering. (3) Varenr: 4249158 DKK 2.818 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 04-05-2016 11:16:03 DKK 2.415
Royal Copenhagen. Tallrik modellnr 1085, 'Musselmalet' (12)
Royal Copenhagen. Tallrik modellnr 1085, 'Musselmalet' (12). Royal Copenhagen. Tallrik modellnr 1085, 'Musselmalet'. Diameter 23 cm. Första sortering. (12) Varenr: 4249150 DKK 3.220 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 04-05-2016 11:16:27 DKK 5.635
Royal Copenhagen. Kuverttallrik modell 1088, 'Musselmalet' (12)
Royal Copenhagen. Kuverttallrik modell 1088, 'Musselmalet' (12). Royal Copenhagen. Kuverttallrik modell 1088, 'Musselmalet'. Diameter 15 cm. Första sortering. (12) Varenr: 4249154 DKK 1.610 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 04-05-2016 11:16:54 DKK 1.328
Bjørn Wiinblad för Rosenthal, Rörstrand samt Royal Copenhagen. Parti porslinsföremål (14)
Bjørn Wiinblad för Rosenthal, Rörstrand samt Royal Copenhagen. Parti porslinsföremål (14). Bjørn Wiinblad för Rosenthal, Rörstrand samt Royal Copenhagen. Parti porslinsföremål. Bjørn Wiinblad för Rosenthal Studio-Line. Assietter samt vas. 10 assietter med dekor av Aladin, diam ca 16,5 cm. Vas med dekor 'Peynet', höjd 17,5 cm. Royal Copenhagen, kaffekanna 'Blå Blomst', modellnr 1862. ... Varenr: 4249269 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 04-05-2016 11:17:27 DKK 564
Royal Copenhagen. Mattallrik modellnr 1084 'Musselmalet' (12)
Royal Copenhagen. Mattallrik modellnr 1084 'Musselmalet' (12). Royal Copenhagen. Mattallrik modellnr 1084, 'Musselmalet'. Diameter ca 25,5 cm. (12) Varenr: 4249148 DKK 4.025 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 04-05-2016 11:18:21 DKK 4.347
Royal Copenhagen. Två såsbåtar 'Musselmalet', modellnr 1105 (2)
Royal Copenhagen. Två såsbåtar 'Musselmalet', modellnr 1105 (2). Royal Copenhagen. Två såsbåtar 'Musselmalet', modellnr 1105. Längd med fat ca 24 cm. Första sortering. (2) Varenr: 4249146 DKK 1.610 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 04-05-2016 11:18:49 DKK 1.932
Bidosa. Matservis i rokokostil (112)
Bidosa. Matservis i rokokostil (112). Bidosa. Matservis i rokokostil. 9 förrättstallrikar (diam 21 cm), 12 djupa tallrikar (diam 23 cm), 8 mattallrikar (diam 26 cm), 6 buljongkoppar, 1 mjölkkanna, 1 sockerskål utan lock, 2 skålar (diam 11,5 cm), 9 mattallrikar (diam 28 cm), 9 underfat, 1 skål (diam 22,5 cm). (112) Varenr: 4249260 DKK 1.610 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 04-05-2016 11:19:18 DKK 845
Shaker samt ishink, Strömbergshyttan (2)
Shaker samt ishink, Strömbergshyttan (2). Shaker samt ishink, Strömbergshyttan. Klarglas. Shaker med propp, H 28. Ishink, H 12. Varenr: 4253238 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 04-05-2016 11:20:00 DKK 262
Gunnar Cyrén, Orrefors. Kristallskål samt vas 'Sofiero' (2)
Gunnar Cyrén, Orrefors. Kristallskål samt vas 'Sofiero' (2). Gunnar Cyrén, Orrefors. Kristallskål samt vas 'Sofiero'. Skålen signerad i botten 'Orrefors G.C. 3834-34. Höjd 15 cm, längd 30 cm. Vasen signerad i botten: Orrefors GL 3834-42, höjd 16 cm. (2) Varenr: 4249273 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 04-05-2016 11:22:57 DKK 362
Parti Orrefors mm. Vaser, ljusstakar, fat (15)
Parti Orrefors mm. Vaser, ljusstakar, fat (15). Parti Orrefors mm. Vaser, ljusstakar, fat. 9 vaser, Orrefors, Flygsfors mm. 3 ljusstakar samt ett fat. Ishink med tång och handtag i kromad metall. Stort glasfat från Målerås, diameter 45 cm. Flera delar med nagg. (15) Varenr: 4252697 DKK 1.208 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 04-05-2016 11:23:54 DKK 262
Bing & Gröndahl. Delar till kaffeservis 'Blå Måsen' (60)
Bing & Gröndahl. Delar till kaffeservis 'Blå Måsen' (60). Bing & Gröndahl. Delar till kaffeservis 'Blå Måsen'. 1 fat på fot (andra sort), 1 ljusstake (modellnr 72), 1 lövformat fat (modell 199, andra sort), 1 fat (modell 101), 1 ljusstake (502), 1 sockerskål med lock (94A), 1 gräddkanna (85B), 1 vas (202), salt & pepparkar, 1 liten vas (240, andra ... Varenr: 4251158 DKK 1.610 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 04-05-2016 11:24:19 DKK 765
Tapio Wirkkala, Ittala. Vas
Tapio Wirkkala, Ittala. Vas. Tapio Wirkkala, Ittala. Vas i glas. Märkt i botten: TAPIO WIRKKALA - 3542. Höjd 30 cm. Bottennagg. Varenr: 4251250 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 04-05-2016 11:24:54 DKK 282
Vicke Lindstrand, Kosta. Vas 'Modellen'
Vicke Lindstrand, Kosta. Vas 'Modellen'. Vicke Lindstrand, Kosta. Vas 'Modellen'. Dekor i form av naken kvinna samt ett fönster. Omärkt. Höjd 31 cm. Invändiga avlagringar. Varenr: 4252581 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 04-05-2016 11:25:25 DKK 483
Et par kinesiske vaser af porcelæn, 1900-tallet (2)
Et par kinesiske vaser af porcelæn, 1900-tallet (2). Et par kinesiske vaser af porcelæn, 1900-tallet. H 28 cm. (2) Varenr: 4242441 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 04-05-2016 11:39:13 DKK 350
Reijmyre
Reijmyre "Mambo" drickglas. REIJMYRE GLASBRUK, dricksglas, 12 st, "Mambo", formgivna av Lennart Rosén, olikfärgade i blått, grönt, grått och klart glas, originalförpackningar, 3 st för 4 glas vardera medföljer. PROVENIENS: Reijmyre Glasbruk Varenr: 4253798 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 04-05-2016 11:40:00
Se mere
Capodimonte. Et par italienske bisquit figurer. 1900-tallet.  (2)
Capodimonte. Et par italienske bisquit figurer. 1900-tallet. (2). Capodimonte. Et par italienske figurer af bisquit, prydet med pousserede blomster, dekoreret i farver. 1900-tallet. H. 16,5 og 17 cm. Fremstår med afslag på pousserede blomster. (2) Varenr: 4254477 DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 04-05-2016 11:46:09 DKK 325
Royal Copenhagen og Bing & Grøndahl. Figurer af porcelæn og stentøj (3)
Royal Copenhagen og Bing & Grøndahl. Figurer af porcelæn og stentøj (3). En samling figurer bestående af: Bing & Grøndahl: Hund 2072. Royal Copenhagen: 'Vogterdreng' 1659 H. 30 cm. samt Knud Kyhn figurgruppe med kæmpende bjørne af glaseret stentøj 20290. . H. 8,5-30 cm. 1. sort (3) Varenr: 4251015 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 04-05-2016 11:47:00 DKK 800
Dahl Jensen, figur, porcelæn, dessin nr. 1154, 2 sort.
Dahl Jensen, figur, porcelæn, dessin nr. 1154, 2 sort.. Dahl Jensen. Figur af porcelæn i form af harmonikaspiller, nr. 1154. H. 22 cm. 2. sort Varenr: 4251595 DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 04-05-2016 12:00:00 DKK 1.000
Erik Höglund, vas, glas, Boda, sign
Erik Höglund, vas, glas, Boda, sign. Erik Höglund, 1932-1998, vas, glas, Boda, sign. Klarglas, balusterformad med hög hals. H 31. Märkt Boda H 153 Höglund. Varenr: 4226461 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 04-05-2016 12:53:00 DKK 242
Royal Copenhagen Musselmalet stegekniv og stegegaffel. (2)
Royal Copenhagen Musselmalet stegekniv og stegegaffel. (2). Royal Copenhagen Musselmalet stegekniv og stegegaffel, hver med skafter af porcelæn. L. 27,5/28 cm. Fremstår med original æske. (2) Varenr: 4251420 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 04-05-2016 13:03:00 DKK 1.350
Servisdelar Bing Gröndal
Servisdelar Bing Gröndal. BING & GRÖNDAL, servisdelar, 39 st, Danmark, porslin, dekor av polykroma buketter och ströblommor, bestående av 3 assietter o 2 djupa tallrikar (1:a sortering), 4 djupa tallrikar, 9 mattallrikar, 7 assietter, 4 desserttallrikar (2:a sortering), mattallrik, 3 assietter, 5 desserttallrikar (3:e sor... Varenr: 4253811 DKK 2.013 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 04-05-2016 13:05:00
Se mere
Miniatyrer, 8+2, bl a Höganäs (10)
Miniatyrer, 8+2, bl a Höganäs (10). Miniatyrer, 8+2, bl a Höganäs. 8 st miniatyrer, märkta Höganäs, H 2-6 cm. En skål märkt BW, H 3,5 samt en liten fågel, märkt Arabia. L 4. Varenr: 4254293 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 04-05-2016 13:10:00 DKK 282
Royal Copenhagen, musselmalet diverse dele helblonde service af porcelæn (46)
Royal Copenhagen, musselmalet diverse dele helblonde service af porcelæn (46). Royal Copenhagen, musselmalet diverse dele helblonde service af porcelæn bestående af 11 små assietter nr. 1145, fire fade nr. 1146 L. 25 cm, B. 19,5 cm, frugtkurv nr. 1061, blomsterformet fad nr. 1062 (2. sort), stort kagefad nr. 1041 Ø. 34 cm, tre skåle nr. 1018 (enkelt 2.sort samt med afslag ... Varenr: 4251435 DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 04-05-2016 13:20:00 DKK 9.200
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 24  >>