Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Glas, porcelæn og keramik i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 25  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Servisdelar
Servisdelar. SERVIS, 14 dlr, "Allmoge", Gustavsberg, 6 tekoppar med fat, 6 tallrikar, såssnipa, karott med lock Varenr: 3775145 DKK 1.199 SE, Stockholms Auktionsverk Online 27-03-2015 18:21:00
Se mere
Skål, Søholm, Danmark
Skål, Søholm, Danmark. Skål, Søholm, Danmark. Stengods med glaserad dekor. Ø 36 cm. Denna vara visas ej i vårat showroom 13-14 mars utan visas istället på Nyköpings bomässa. Varenr: 3761066 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 27-03-2015 18:25:00 DKK 240
Lockurnor Delft
Lockurnor Delft. LOCKURNOR, 1 par, undertill märkta Delft, dekor i underglasyrbått av kustbilder o landskap, höjd ca 35 cm Varenr: 3775147 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 27-03-2015 18:27:00
Se mere
Dahl Jensen. Balinesisk danserinde og dreng (2)
Dahl Jensen. Balinesisk danserinde og dreng (2). Dahl Jensen, figurer af porcelæn i form af Balinesisk danserinde 'Aju Sitra' og dreng med pibe. Dessinnr. 1322 og 1027. 1. sortering. H. 16,5-19 cm. (2) Varenr: 3770606 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2015 18:30:00 DKK 1.300
Wilhelm Kåge
Wilhelm Kåge "Farsta". WILHELM KÅGE, skål, fat, stengods, "Farsta", Gustavsberg, signerade Gustavsberg Kåge, en med studiohand, diameter 11 resp 13 cm Varenr: 3775152 DKK 1.599 SE, Stockholms Auktionsverk Online 27-03-2015 18:42:00
Se mere
Zsolnay Konvolut Keramik (3)
Zsolnay Konvolut Keramik (3). Weibliche Figur, Schale mit Figur, Vase mit Figur. Zsolnay, Pecs. Keramik. Lüstrierende Eosinglasur. H. 26,8 cm, 12 cm, 23,5 cm. Am Boden bez. mit verschiedenen Firmenmarken Zsolnay. Vase mit restaurierter Mündung und Haarrissen. (3) Varenr: 3712221 DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27-03-2015 19:00:00 DKK 747
Helge Christoffersen. Unika tosider figur af keramik med hvid galsur i form af ung pige og træ.
Helge Christoffersen. Unika tosider figur af keramik med hvid galsur i form af ung pige og træ.. Helge Christoffersen (1925- 1965). cd. Unika tosidet figur af keramik med hvid glasur i form af ung pige på den eneside og træ på den anden, dekoreret i farver. Udført på eget værksted. Sign. monogram Danmark. H. 28 cm. Varenr: 3759870 DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2015 19:00:00 DKK 1.900
Royal Copenhagen/Kgl. P. 'Musselmalet, riflet', jernporcelæn/hotelservice
Royal Copenhagen/Kgl. P. 'Musselmalet, riflet', jernporcelæn/hotelservice. Royal Copenhagen/Kgl. P. 'Musselmalet, riflet', jernporcelæn/hotelservice bestående af: 12 kopper nr. 2187, H. 6 cm, Ø. 9 cm, 12 underkopper nr. 2187, Ø. 15,5 cm, samt 12 kage/desserttallerkener nr. 2055, Ø. 17 cm. 1. sort. Brugsspor(36) Varenr: 3775243 DKK 2.500 DK, Kolding, Trianglen 27-03-2015 19:03:00 DKK 4.200
Samling bømiske glas (18)
Samling bømiske glas (18). 18 bømiske vinglas af krystal med farvet cuppa. Ti røde og otte blå. H. 20 cm. (18) Varenr: 3775680 DKK 4.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 27-03-2015 19:03:00 DKK 1.700
Royal Copenhagen. Musselmalet helblonde service (14)
Royal Copenhagen. Musselmalet helblonde service (14). Royal Copenhagen. Musselmalet helblonde service bestående af: en skål med gennembrudt korpus nr. 1054 3. sort., 12 små helblonde assietter 330 1. sort. samt 1 oplukker nr. 2309 1. sort. (14) Varenr: 3772056 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-03-2015 19:07:00 DKK 1.350
Karl Hansen Reistrup för Kähler, Björn med röd lysterglasyr
Karl Hansen Reistrup för Kähler, Björn med röd lysterglasyr. Karl Hansen Reistrup för Kähler, Björn med röd lysterglasyr. Signerad HAK med monogram KHR i botten. Höjd ca 16 cm. Till och med den 31 mars 2015 får du gratis transport på alla varor som du vinner på auktion hos HAV, som skall transporteras via transportfirma. Frakten gäller från Helsingborgs... Varenr: 3766791 DKK 1.599 SE, Helsingborg Auktionsverk, Makadamgatan 27-03-2015 19:11:00 DKK 1.679
Kähler. Bordfad af keramik, 1930'erne
Kähler. Bordfad af keramik, 1930'erne. Kähler. Et bordfad af keramik med kohornsglasur, H. 10 Ø 39 cm. 1930'erne. Fremstår med lille glasurafslag. Varenr: 3775428 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-03-2015 19:16:00 DKK 900
Royal Copenhagen / Kgl. P. / Aluminia. Tranquebar. Div. dele stel. (140)
Royal Copenhagen / Kgl. P. / Aluminia. Tranquebar. Div. dele stel. (140) . Kgl. P. / Aluminia. Tranquebar. Div. dele stel af fajance, bestående af: 17 middagstallerkner, 8 dybe middagstallerkner, 11 frokosttallerkner, 6 desserttallerkner, 8 kagetallerkner, 9 sidetallerkner, 6 bouillonkopper, 6 undertallerkner, 6 kaffekopper, 6 undertallerkner, 7 tekopper, 11 ... Varenr: 3774601 DKK 4.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 27-03-2015 19:18:00 DKK 4.900
Bing og Grøndahl isbjørn nr.1857 2.sort
Bing og Grøndahl isbjørn nr.1857 2.sort. Bing og Grøndahl isbjørn nr.1857 2.sort, l.32 cm h.20 cm. Varenr: 3774179 DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-03-2015 19:22:00 DKK 900
Bing & Grøndahl. 'Den Tørstige Mand' nr. 2435
Bing & Grøndahl. 'Den Tørstige Mand' nr. 2435 . Bing & Grøndahl. Figur af porcelæn, 'Den Tørstige Mand' nr. 2435. Efter maleri af Erik Henningsen og fremstillet med tilladelse fra Tuborg. H. 21 cm. 1. sort. Fremstår med afslag på hat. Varenr: 3762865 DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2015 19:26:00 DKK 1.800
Zsolnay Konvolut Keramik Tierfiguren und Mädchen (6)
Zsolnay Konvolut Keramik Tierfiguren und Mädchen (6). 5 Tierfiguren und Mädchen. Zsolnay, Pécs. Keramik. Lüstrierende Eosinglasur. Große Bärengruppe, Rehkitz, Katze, Kleine Eule, Froschkönig und Mädchen mit Huhn. Nach 1945. H. 5 - 33 cm. Bez. mit Firmenmarken Zsolnay. Varenr: 3704435 DKK 1.494 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27-03-2015 19:30:00 DKK 523
Nationalservisen
Nationalservisen. LOUISE ADELBORG, "Nationalservisen", 55 dlr, Rörstrand, bestående av: 12 mattallrikar, 12 djupa tallrikar, 11 förrättstallrikar, 11 desserttallrikar, 6 uppläggningsfat, 3 skålar Varenr: 3775164 DKK 2.398 SE, Stockholms Auktionsverk Online 27-03-2015 19:30:00
Se mere
Edward Hald fiskgraal
Edward Hald fiskgraal. EDWARD HALD, vas, Orrefors, Fiskgraal, dekor av fiskar och sjöväxter i grönt, signerad ORREFORS Graal nr 234 ok, Edward Hald, höjd ca 15 cm Varenr: 3775165 DKK 2.398 SE, Stockholms Auktionsverk Online 27-03-2015 19:33:00
Se mere
Rabiulsa Herrligberg, skål i glaserad lergods
Rabiulsa Herrligberg, skål i glaserad lergods. Rabiulsa Herrligberg, skål i glaserad lergods. Signerad. H: 13, Diam: 33 cm. Varenr: 3761153 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 27-03-2015 19:37:00 DKK 240
Clement Massier Optat Milet, Sèvres/Vallauris Vase Keramik
Clement Massier Optat Milet, Sèvres/Vallauris Vase Keramik. Vase. Clement Massier Optat Milet, Sèvres/Vallauris. Keramik. Doppelkürbisform mit zwei seitlichen Fledermaus Applikationen. Barbotine-Malerei mit Blütenzweigen auf schwarzem Grund. Um 1895. H. 18 cm. Auf der Wandung bez.: Künstlersignet, am Boden bez.: Firmensignet (schwarz gemalt) mit Zusatz ... Varenr: 3716782 DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27-03-2015 19:38:00 DKK 635
Dahl Jensen, isbjørn m.m. (4)
Dahl Jensen, isbjørn m.m. (4). Dahl Jensen, figurer af porcelæn i form af bjørne, isbjørn, elefant og løveunge. Dessinnr. 1113, 1138, 1275 og 1344. 1. sortering. H. 8-15 cm. (4) Varenr: 3770623 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2015 19:40:00 DKK 1.300
Samling kunstnerkeramikker (34)
Samling kunstnerkeramikker (34). Samling kunstnerkeramikker bestående af: 1 kuglevase med ridsemønster, med monogram DRP, H. 20 cm; 1 kuglevase, blåglaseret, med ridsesignatur på undersiden, H. 18 cm; 1 lille vase med hvide påsmeltninger, 'Hallstatt Austria', H. 11,5 cm; 1 smal stentøjsvase 'Vollkoff Vallauris France', H. 26,5 ... Varenr: 3705994 DKK 4.481 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 27-03-2015 19:41:00 DKK 2.614
Aluminia / Kgl. P. Tranquebar, kaffeservice af fajance, 1. sort. (46)
Aluminia / Kgl. P. Tranquebar, kaffeservice af fajance, 1. sort. (46). Aluminia / Kgl. P. Tranquebar kaffeservice af fajance bestående af; 11 kaffekopper nr. 992.; 11 underkopper nr. 992-1190; 3 kopper nr. 957; 3 underkopper nr. 957; 11 kagetallerkner nr. 1842; 2 bølgeformede assietter nr. 924; 1 flødekande nr. 954; 1 sukkerskål m. låg nr. 953; 1 stage nr. 1796; 1 ... Varenr: 3770142 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-03-2015 19:46:00 DKK 950
Bing & Grøndahl, 'Mågestel' med guldkant, div. middags- og kaffeservice (109)
Bing & Grøndahl, 'Mågestel' med guldkant, div. middags- og kaffeservice (109). Bing & Grøndahl. Mågestel med guldkant, middags- og kaffeservice af porcelæn best. af; 11 middagstallerkner Ø 24, heraf 4 stk. 2. sort.; 12 desserttallerkner, heraf 6 stk. 2. sort.; 13 mokkakopper, heraf 7 stk. 2. sort.; 9 underkopper Ø 12, heraf 1. stk. 2. sort.; 12 kaffekopper; heraf 6 stk. 2. ... Varenr: 3766586 DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-03-2015 19:48:00 DKK 1.450
Kgl. Porcelæn, par musselmalet helblonde kandelabre (3)
Kgl. Porcelæn, par musselmalet helblonde kandelabre (3). Kgl. Porcelæn, musselmalet helblonde kandelabre af porcelæn modelleret med pige, faune, snegle, firben samt maskeroner, gennembrudt top med en midtstillet samt fem svungne lysarme. Nr. 1/1006.1. sort. Den ene med brændingsfejl ved ene lysarm, anden med minimalt afslag på fod. (ikke synligt) ... Varenr: 3772175 DKK 50.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-03-2015 19:50:00 DKK 35.000
En samling bjørne og elefanter af brunglasseret stentøj Kgl.P.  (5).
En samling bjørne og elefanter af brunglasseret stentøj Kgl.P. (5).. En samling bjørne og elefanter af brunglasseret stentøj Kgl.P. bestående af bjørn nr 20271, bjørn nr 21434, bjørn 21432, elefant 22748, elefant nr 20225. Knud Kyhn med flere. (5). Varenr: 3770491 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2015 19:50:00 DKK 525
Samling af Römerglas (12)
Samling af Römerglas (12). Samling på 12 Römerglas af farvet glas. H. 14 cm. Fremstår med to små kanthak ved fodrand. (10) Varenr: 3772255 DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 27-03-2015 19:52:00 DKK 350
Nils Thorsson for Aluminia. Stort fad af fajance
Nils Thorsson for Aluminia. Stort fad af fajance. Nils Thorsson for Aluminia. Stort fad af fajance dekoreret med polykrom glasur i form af fugle, blomster og bladornamentik. Ø 41 cm. Varenr: 3736008 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2015 20:00:00 DKK 650
Royal Copenhagen, dele til kaffestel af porcelæn, 'Dagmar' (49)
Royal Copenhagen, dele til kaffestel af porcelæn, 'Dagmar' (49). Royal Copenhagen, dele til kaffestel af porcelæn, 'Dagmar', best. af tallerken 9581, ovalt fad 9583, ovalt fad 9405, 2 små ovale fade 9499, sukkerskål 9479, 7 kuvertaskebæger 9111, 12 kaffekopper 9481, 12 underkopper 9481, 12 kagetallerkner 9588. (49) OBS: Auktionen forlænget et døgn. Varenr: 3773964 DKK 1.200 DK, Vejle, Dandyvej 27-03-2015 20:04:00 DKK 875
KPM. Rosenborg, middags- og kaffeservice af porcelæn (131)
KPM. Rosenborg, middags- og kaffeservice af porcelæn (131). KPM (Kjøbenhavns Porcellains Maleri). Rosenborg, middags- og kaffestel af porcelæn best. af: 11 middagstallerkner Ø 25 cm.; 12 suppetallerkner; 20 frokosttallerkner; 14 kaffekopper; 19 underkopper; 1 opsats; 1 lågterrin; par stager; 1 sovsebåd; 2 fade 28-43 cm.; 5 div. ovale assiette; 3 små ... Varenr: 3768914 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-03-2015 20:06:00 DKK 1.200
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 25  >>