Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Glas, porcelæn og keramik i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 21  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Lisa Larsson för Gustafsberg, `Pelle´
Lisa Larsson för Gustafsberg, `Pelle´. Lisa Larsson för Gustafsberg, `Pelle´. H. 20 cm. Larsson Ungar. Varenr: 3952242 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 02-09-2015 14:47:56 DKK 665
12 st. Glas 17/18/1900-tal
12 st. Glas 17/18/1900-tal. 12 st. Glas 17/18/1900-tal. H. 9 -18 cm. Empirglas med fotnagg och 1700-tals glas med mynningsnagg. 8 st. glas med Hessisk fot och förgylldkant, kant med slitage. (12) Varenr: 3952186 DKK 1.173 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 02-09-2015 14:56:37 DKK 391
Par staffordshire hunde af fajance (2)
Par staffordshire hunde af fajance (2) . Par staffordshire hunde af fajance. H. 28,5 cm. 1900-tallets første halvdel. (2) Varenr: 3952455 DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 02-09-2015 14:57:00 DKK 325
Golvvas, Gustavsberg, 1800-talets fjärde kvartal
Golvvas, Gustavsberg, 1800-talets fjärde kvartal. Golvvas, Gustavsberg, 1800-talets fjärde kvartal. Balusterformad med senare handmålad dekor av bl.a. putti. Höjd 62 cm. Stämplad Gustafsberg. Spricka med lagning. Varenr: 3952757 DKK 1.955 SE, Örebro, Aspholmen 02-09-2015 15:10:00 DKK 254
Ca 27 st. Paraplyglas, 1800-tal
Ca 27 st. Paraplyglas, 1800-tal. Ca 27 st. Paraplyglas, 1800-tal. H. 9,5 - 12 cm. Slitage. Varenr: 3952206 DKK 1.173 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 02-09-2015 15:27:16 DKK 450
B&G og Kgl. P. Musselmalet hotelservice af porcelæn (9)
B&G og Kgl. P. Musselmalet hotelservice af porcelæn (9). Bing & Grøndahl og Kgl. P.. Musselmalet, hotelservice middagstallerkner bestående af: B&G, 5 stk. nr. 1009 og 2 stk. nr. 716. Kgl.P, 2 stk. nr. 2244. 1. sortering. Fremstår med brugsslitage. (9) Varenr: 3820150 DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 02-09-2015 15:30:27 DKK 2.100
Samling vaser/kander bla. Gustavsberg Carrara nr. 1042.
Samling vaser/kander bla. Gustavsberg Carrara nr. 1042.. Samling vaser/kander bla. Gustavsberg Carrara nr. 1042, H. 12 cm. og grøn frugtformet kande H. ca. 16 cm. Afslag på fod på gullig kande. (4) Varenr: 3951666 DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 02-09-2015 15:41:00 DKK 600
Kgl. Porcelæn og Bing & Grøndahl. Par porcelænsfigurer samt vase (3)
Kgl. Porcelæn og Bing & Grøndahl. Par porcelænsfigurer samt vase (3). Bing & Grøndahl. Fiskerkone af porcelæn, nr. 2233, udført af Axel Locher. H. 21 cm. 1. sort. Kgl. Porcelæn vase nr. 2289 samt Dreng med kalve nr. 1858. Alle 1. sort. (3) Varenr: 3952257 DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 02-09-2015 15:44:00 DKK 1.150
Ljusstakar, majolika, Ivory, Rörstrand, omkring sekelskiftet 18/1900 (2)
Ljusstakar, majolika, Ivory, Rörstrand, omkring sekelskiftet 18/1900 (2). Ljusstakar, majolika, 'Ivory', Rörstrand, omkring sekelskiftet 18/1900. Flintgods med polykrom glasyr, organisk dekor bl.a. rocailler. Höjd 27 cm. Krackelyr, minimalt glasyrnagg. (2) Varenr: 3952759 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 02-09-2015 16:00:00 DKK 450
Bläckhorn, fajans, 1800-tal
Bläckhorn, fajans, 1800-tal. Bläckhorn, fajans, 1800-tal. Föreställandes äldre man med skägg och hatt. Höjd 13,5 cm. Ej identifierad stämpel. Nagg. Varenr: 3939764 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 02-09-2015 16:02:00 DKK 235
Stephan Sinding, efter, skulptur 'To Mennesker'
Stephan Sinding, efter, skulptur 'To Mennesker'. Stephan Sinding, efter, skulptur 'To Mennesker'. Bemålat gips. Höjd 26 cm. Märkt "To Mennesker". "Copyright 1902, by Keller & Reiner, Berlin W". Repor. Små nagg. Varenr: 3953386 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 02-09-2015 16:07:31 DKK 254
Ljusstakar, majolika, Ivory, Rörstrand, omkring sekelskiftet 18/1900 (2). Ljusstakar, majolika, 'Ivory', Rörstrand, omkring sekelskiftet 18/1900. Flintgods med polykrom glasyr. Höjd 18,5 cm, fot Ø 14 cm. Krackelyr och smärre glasyrnagg. (2) Varenr: 3952758 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 02-09-2015 16:15:00 DKK 313
Bøgelund-Jensen. Samling fajance (7)
Bøgelund-Jensen. Samling fajance (7). Bøgelund-Jensen. Samling fajance med transfermotiv bestående af: vinkøler H. 26 cm., servantekande H. 30 cm., servanteskål Ø 41 cm., potte Ø 24 cm., vase H. 15 cm., sæbeskål Ø 15 cm. samt gennembrudt skål Ø 28 cm. Kande, sæbeskål samt gennembrudt skål med reparationer. Servanteskål med lille ... Varenr: 3926390 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 02-09-2015 16:20:00 DKK 325
Grethe Meyer for Aluminia. 'Blåkant' (53)
Grethe Meyer for Aluminia. 'Blåkant' (53). Grethe Meyer for Aluminia. "Blåkant" service bestående af: 5 bouillonkopper med låg og underkop, H: 9 cm., 1 skål, H: 5.5 cm., Ø: 26 cm., 1 firkantet fad, H: 3.5 cm., 24.5x24.5 cm., 2 lagkagefade, H: 4.5 cm., Ø: 28.5 cm., 12 kagetall., Ø: 17 cm., 1 lysestage, H: 3 cm., Ø: 12.5 cm., 13 ... Varenr: 3950673 DKK 2.500 DK, Aalborg, Nibevej 02-09-2015 16:27:00 DKK 2.400
Ca 27 st. glas 18/1900-tal.
Ca 27 st. glas 18/1900-tal.. Ca 27 st. glas 18/1900-tal. Slipade och pressade. H. 8 - 18 cm. Slitage. Varenr: 3952213 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 02-09-2015 16:28:00 DKK 254
Wilhelm Kåge Farsta
Wilhelm Kåge Farsta. WILHELM KÅGE, ljusstake, Gustavsberg, Farsta, signerat FARSTA KÅGE Gustavsberg studiohanden, höjd ca 7 cm Varenr: 3948928 DKK 1.173 SE, Stockholms Auktionsverk Online 02-09-2015 16:32:00
Se mere
Lisa Larson figurin
Lisa Larson figurin. LISA LARSON (född 1931), figurin, sittande kvinna, stengods, signerad Lisa L -80 Sweden, delvis glaserat, höjd ca 16 cm Varenr: 3948930 DKK 1.564 SE, Stockholms Auktionsverk Online 02-09-2015 16:36:00
Se mere
Mattallrikar
Mattallrikar. MATTALLRIKAR, 12 st, Mateus, diameter 25 cm Varenr: 3948932 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 02-09-2015 16:40:00
Se mere
´Spetsglas´och ´Geneverglas`17/1800-tal. (2)
´Spetsglas´och ´Geneverglas`17/1800-tal. (2). ´Spetsglas´och ´Geneverglas`17/1800-tal. H. 13 - 16,5 cm. (2) Varenr: 3952201 DKK 1.017 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 02-09-2015 16:47:00 DKK 587
Glasfigur 'Vogel'
Glasfigur 'Vogel'. in gelb und blau über- und unterfangen. Figur auf einem glockenförmigen massiven Sockel sitzend. Höhe 39 cm, Breite 14 cm, Tiefe 10 cm Varenr: 3933941 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 02-09-2015 16:52:00 DKK 299
Glasservis, 'Falken', Skruf 1940-tal, 88 st delar
Glasservis, 'Falken', Skruf 1940-tal, 88 st delar. Glasservis, 'Falken', Skruf 1940-tal. 88 st delar bestående av 18 st stora vinglas, 18 st mindre vinglas, 18 st brännvinsglas, 17 st likörglas, samt 17 st punschglas. Ställvis med enstaka avslag, någon spricka. Varenr: 3943672 DKK 1.173 SE, Örebro, Aspholmen 02-09-2015 17:11:02 DKK 293
Gallerskål Royal Copenhagen
Gallerskål Royal Copenhagen. GALLERSKÅL, FAT, Royal Copenhagen, porslin, musselmalet, helblond, modell 1/1099 repektive 1/1050, total höjd ca 10, längd 20-24 cm Varenr: 3948944 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 02-09-2015 17:20:00
Se mere
Stig Lindberg vas samt fat
Stig Lindberg vas samt fat. STIG LINDBERG, 2 dlr, bestående av: vas, skålfat, Gustavsberg, fajans, vitglaserade med polykrom dekor av blommor, märkta med Gustavsbergs Studiohand i blått, vasens höjd ca 29, fatens längd 33 x 25 cm Varenr: 3948947 DKK 2.346 SE, Stockholms Auktionsverk Online 02-09-2015 17:26:00
Se mere
33 delar glas Frankrike, Danmark, Sverige 18/1900-tal.
33 delar glas Frankrike, Danmark, Sverige 18/1900-tal. . 33 delar glas Frankrike, Danmark, Sverige 18/1900-tal. H. 8 - 16 cm. Bruksslitage. Varenr: 3951881 DKK 1.173 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 02-09-2015 17:28:00 DKK 254
Matservis Rörstrand Exklusiv
Matservis Rörstrand Exklusiv. MATSERVIS, 56 dlr, Rörstrand modell Exklusiv, bestående av: 12 mattallrikar, 12 förrättstallrikar, 12 djupa tallrikar, 12 assietter, 8 uppläggningsfat Varenr: 3948954 DKK 1.564 SE, Stockholms Auktionsverk Online 02-09-2015 17:40:00
Se mere
Johansfors, servisdelar, punschmuggar samt fat, frostat glas (24)
Johansfors, servisdelar, punschmuggar samt fat, frostat glas (24). Johansfors, servisdelar, punschmuggar samt fat, frostat glas. 24 st delar, 12 st muggar, 12 st assietter/fat. Fatens diam: 11 cm, muggens diam 15 cm. Minimala bruksspår. Varenr: 3943675 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 02-09-2015 17:46:00 DKK 235
Uppsala Ekeby, Mari Simmulsson. 5 fat (5)
Uppsala Ekeby, Mari Simmulsson. 5 fat (5). Uppsala Ekeby, Mari Simmulsson, 5 fat. 1960 tal, Diam: Varenr: 3926249 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 02-09-2015 17:47:00 DKK 235
Krautheim/ Bavaria, Wiesengrund og Bergshöhn, kaffeservice af porcelæn (46)
Krautheim/ Bavaria, Wiesengrund og Bergshöhn, kaffeservice af porcelæn (46). Krautheim/ Bavaria, Wiesengrund og Bergshöhn, kaffeservice af porcelæn, bestående af: Kaffekande med låg, sukkerskål med låg, 2 runde fade, 1 mindre fad, 1 tallerken Ø 25 cm., 4 tallerkener Ø 8,5 cm., 1 tallerken Ø 15,5 cm., 13 kagetallerkener Ø 17,5 cm., 10 kaffekopper og 12 underkopper. ... Varenr: 3950610 DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 02-09-2015 17:47:00 DKK 875
Ca 32 st glas, bla `Rydbergsglas´
Ca 32 st glas, bla `Rydbergsglas´. Ca 32 st glas, bla `Rydbergsglas´. H. 9 - 14 cm. Slitage. Varenr: 3952221 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 02-09-2015 17:48:00 DKK 254
Meissen, Vase
Meissen, Vase. Kalebassenfömige Vase aus Weissporzellan auf schmalem Stand. Unterseitig Schwertermarke . Höhe 25 cm, Durchmesser ca. 18 cm Varenr: 3933937 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 02-09-2015 17:52:00 DKK 336
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 21  >>