Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  i Glas, porcelæn og keramik i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 15  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Bing & Grøndahl / Kgl. P. Musselmalet, riflet, syv dybe tallerkner (7)
Bing & Grøndahl / Kgl. P. Musselmalet, riflet, syv dybe tallerkner (7). Bing & Grøndahl / Royal Copenhagen. Musselmalet, riflet stel af porcelæn, bestående af: 7 dybe tallerkner Ø 24,5, heraf 5 stk. stemplet B&G Kjøbenhavn Danish China Works. 1899-1902, 2 stk. Royal Copenhagen nr. 1/165. (7) Varenr: 3485254 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-07-2014 09:55:03 DKK 1.750
Karl Lagerfelt för Hutschenreuther 'Fleuron' rotonde (41)
Karl Lagerfelt för Hutschenreuther 'Fleuron' rotonde (41). Matservisdelar design Karl Lagerfelt för Hutschenreuther. Modell 'Fleuron', dekor rotonde11 mattallrikar 12 assietter 12 djupa fat 4 uppläggningsfat olika storlekar 1 såssnipa Dekoren något sliten, i övrigt nyskick (41) Varenr: 3476488 DKK 1.212 SE, Malmö, Baltzarsgatan 23-07-2014 10:19:44 DKK 687
Fire kiksespande, 1900-tallets begyndelse (4)
Fire kiksespande, 1900-tallets begyndelse (4) . Fire kiksespande af dekoreret glas. H. 15-18 cm. (4) Varenr: 3485357 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 23-07-2014 12:47:00 DKK 500
Bing & Grøndahl figur, vaser m.m (10)
Bing & Grøndahl figur, vaser m.m (10). Otte dele Bing & Grøndahl. Figur nr. 2298, pige med blomsterbuket, H. 16 cm. Vase med bymotiv, H. 18 cm. askebæger med åkande, nr. 2360. Fem Mors dag platter fra 1972 til 1976. Børn Wiinblad for Rosenthal, lille skål med pagodelåg, H. 13 cm. Kgl. vase med krakeleglasur. H. 25 cm. (10) Varenr: 3475839 DKK 800 DK, Odense, Kratholmvej 23-07-2014 12:50:51 DKK 325
Bjørn Wiinblad,cd. Opsat i polycrome farver,Unika
Bjørn Wiinblad,cd. Opsat i polycrome farver,Unika. Celestine unika, Bjørn Wiinblad 1918-2006. Opsats af fajance i form af kvinde med hat dekoreret i polycrome farver . Sign. Bjørn Wiinblad 86. H. 52 cm. Varenr: 3484160 DKK 5.000 DK, Helsingør, Støberivej 23-07-2014 12:52:00 DKK 5.000
Fem kiksespande, 1900-tallets begyndelse (5)
Fem kiksespande, 1900-tallets begyndelse (5) . Fem kiksespande af dekoreret glas. H. 14-21 cm. (5) Varenr: 3485359 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-07-2014 12:53:00 DKK 625
Bavaria Tysk stor lågkrukke af porcelæn.
Bavaria Tysk stor lågkrukke af porcelæn.. Bavaria. Lågkrukke samt vase i porcelæn med guldstaffering og blomster. H. 56 cm. Varenr: 3462035 DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 23-07-2014 13:56:00 DKK 325
Solveig och Siegfried Ueltzhöfer, Solseig, Lysvik, skulptur, keramik
Solveig och Siegfried Ueltzhöfer, Solseig, Lysvik, skulptur, keramik. Solveig och Siegfried Ueltzhöfer, Solseig, Lysvik, skulptur, glaserad keramik. I form av en fisk. Längd 29 cm. Signerad Solsieg Nr 3 samt märkt med etikett på baksidan. Varenr: 3483764 DKK 808 SE, Örebro, Aspholmen 23-07-2014 14:04:54 DKK 242
Urna, porslin, Dresden, Tyskland, 1900-tal
Urna, porslin, Dresden, Tyskland, 1900-tal . Urna, porslin, Dresden, Tyskland, 1900-tal. Bemålad dekor av blommor. Förgyllda detaljer. Höjd 39 cm. Märkt. Varenr: 3483768 DKK 647 SE, Örebro, Aspholmen 23-07-2014 14:06:16 DKK 263
Per Lütken for Holmegaard. To glasbowler. (2)
Per Lütken for Holmegaard. To glasbowler. (2). Per Lütken for Holmegaard. To Bowler udført i lilla glas. Ø 27 samt 31 cm. Højde 16 samt 18 cm. (2) Varenr: 3484170 DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 23-07-2014 14:08:52 DKK 450
Bing & Grøndahl, Jacob Petersen. Skibsportræt af porcelæn.
Bing & Grøndahl, Jacob Petersen. Skibsportræt af porcelæn. . Porcelænsbillede udført hos Bing & Grøndahl, skibsportræt efter Jacob Petersen maleri. 'Frederick den Siette' nr. 9/3500. 30 x 38 cm incl. indramning. Varenr: 3483985 DKK 800 DK, Helsingør, Støberivej 23-07-2014 14:18:00 DKK 325
Bing og Grøndahl og kgl. P.  Isbjørne (2)
Bing og Grøndahl og kgl. P. Isbjørne (2). Bing og Grøndahl og kgl. P. Isbjørn nr. 1857 og isbjørn nr. 729. 1. sortering. (2) Varenr: 3480197 DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 23-07-2014 14:23:00 DKK 1.450
Old contry roses engelsk testel (28)
Old contry roses engelsk testel (28). Old contry roses engelsk testel best. af: 8 tekopper med 8 underkopper, 8 kagetall. Ø 16 cm., flødekande, sukkerskål, rundt fad, rektangulært fad. Alle dele stemplede Old contry roses, Royal Albert, Bone chine England. (28) Varenr: 3478547 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 23-07-2014 14:29:33 DKK 500
H.C Andersen platter med div eventyrmotiver (12)
H.C Andersen platter med div eventyrmotiver (12) . Platter med gennembrudt kant samt håndmalede H.C Andersen eventyrs motiver. Ø. 21 cm. (12) Varenr: 3478531 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 23-07-2014 14:38:10 DKK 450
Suisse, Langenthal. Samling service (86)
Suisse, Langenthal. Samling service (86). Suisse, Langenthal. Samling service bestående af: 12 middagstall, 12 dybe middagstall., 2 ovale fade, 2 runde fade, 1 terrin med låg, kartoffelskål, sovseskål, 12 kopper, 11 underkopper, 12 desserttall., 12 kagetall., 3 aflange fade, kaffekande, 1 tekande, kande, flødekande, stor kande. Enkelte ... Varenr: 3483107 DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 23-07-2014 14:45:00 DKK 300
Bing og Grøndahl. Isbjørn af porcelæn, nr. 1857
Bing og Grøndahl. Isbjørn af porcelæn, nr. 1857 . Bing og Grøndahl. Isbjørn af porcelæn, nr. 1857. 2. sort. H. 20. L. 35 cm. Varenr: 3478057 DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 23-07-2014 14:45:00 DKK 1.150
Bing og Grøndahl. Figurer (2)
Bing og Grøndahl. Figurer (2). Bing og Grøndahl. Fugl nr. 7036, sign. K Otto. Glaseret og uglaseret stentøj, H. 24 cm og kvinde med dyr nr. 2017, 1. sortering. (2) Varenr: 3472485 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 23-07-2014 15:01:00 DKK 1.350
Gallé Vase, Jugendstil
Gallé Vase, Jugendstil. Gallée, kleine Vase mit Kameendekor 'Blütendekor' um 1900/1910, satiniert, grün-gelbes Glas, braun überfangen, umlaufend verziert mit reliefiertem Blütendekor, signiert Gallé, Mündungsrand geschliffen, H. 8,5 cm. Varenr: 3481649 DKK 1.864 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-07-2014 15:08:31 DKK 783
Villeroy & Boch. Dukkestel (15)
Villeroy & Boch. Dukkestel (15). Villeroy & Boch. Dukkestel af fajance best. af: 5 mokkakopper, 5 dybetall., Ø 11,5 cm, 1 tallerken Ø 13 cm, moccakande, flødekande, skål med låg. Fremstår med brugsslitage. (15) Varenr: 3482424 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 23-07-2014 15:16:00 DKK 325
Engelsk fajance service, dekoreret med danske slotte. (62)
Engelsk fajance service, dekoreret med danske slotte. (62) . Engelsk fajance service, dekoreret med danske slotte, bestående af: 12 middagstallerkener med motiv af Frederiksborg slot, Ø 24,5 cm. 12 dybe tallerkener med motiv af Amalienborg slot, Ø 20 cm. 12 dessert tallerkener med motiv af Rosenborg slot, Ø 17 cm. 12 tekopper med motiv af Marselisborg slot... Varenr: 3481222 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 23-07-2014 15:18:20 DKK 450
Göran Wärff, Kosta Boda, skulptur, glas
Göran Wärff, Kosta Boda, skulptur, glas. Göran Wärff, Kosta Boda, skulptur, glas. Höjd inklusive sockel 17 cm. Signerad Kosta Boda 97939 G. Wärff. Sockel med smärre märken. Varenr: 3483758 DKK 808 SE, Örebro, Aspholmen 23-07-2014 15:21:00 DKK 263
Peter Layton - glasobjekt - vase
Peter Layton - glasobjekt - vase. Peter Layton - glasobjekt - vase Skål håndlavet udført som unika af Peter Layton. Klart glas med underfang af flerfarvede indesmeltninger, mål ca.: H. 9 cm, Ø 22 cm, vægt ca. 2,03 kg.Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den ... Varenr: 3483950

DKK 5.220 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 23-07-2014 15:31:00 DKK 2.983
Cigarrfat, Höganäs, 'Påltorperskan'
Cigarrfat, Höganäs, 'Påltorperskan'. Cigarrfat, Höganäs, 'Påltorperskan'. Cirka 1896-1910. Glaserat stengods. Höjd 14 cm, längd 17 cm. Nagg på hand. Varenr: 3466728 DKK 647 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 23-07-2014 15:40:00 DKK 242
Bing & Grøndahl, seks tallerkner (6)
Bing & Grøndahl, seks tallerkner (6) . Bing & Grøndahl / Kgl. P. Musselmalet, seks tallerkner nr. 28/30/26 Ø. 21 cm (6) Varenr: 3483435 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-07-2014 15:52:00 DKK 925
Bing & Grøndahl. Erantis kaffestel (49)
Bing & Grøndahl. Erantis kaffestel (49). Bing & Grøndahl. Erantis kaffestel bestående af: 11 kaffekopper, 10 kaffeunderkopper, 7 tekopper, 8 teunderkopper, 8 kagetallerkner, sukkerskål m. låg, flødekande, kaffekande uden låg, 1 rundt fad, firkantet fad (49) Varenr: 3484819 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 23-07-2014 15:57:00 DKK 500
Ingeborg Lundin, Orrefors. Skål
Ingeborg Lundin, Orrefors. Skål. Ingeborg Lundin, Orrefors. Skål. Signerad, H: 13 cm. Diam: 19 cm. Varenr: 3485464 DKK 647 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 23-07-2014 16:12:00 DKK 242
Fem porslinsfigurer i form av hundar och katt (5)
Fem porslinsfigurer i form av hundar och katt (5). Fem porslinsfigurer i form av hundar och katt. Schäfer (Beswick, England), katt (RBA, Sverige), St Bernard, Beagle samt schäfer (Maria Ericson, JIE, lagad tunga). Höjd 26-37 cm. (5) Varenr: 3483558 DKK 647 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 23-07-2014 16:31:00 DKK 263
Tallrikar 'Djur i gryning' Harald Wiberg
Tallrikar 'Djur i gryning' Harald Wiberg. Tallrikar "Djur i gryning" Harald Wiberg, bing & Gröndahl. (13) Varenr: 3485459 DKK 647 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 23-07-2014 17:12:00 DKK 263
Samling Søholm (8)
Samling Søholm (8). Samling Søholm. 2 runde fade Ø 29 cm, 2 aflange fade L. 29 og 38 cm, firkantet fad 27 cm og askebæger 17,5 cm samt 2 lampefødder H. 14,5 og 18,5 cm. (8) Varenr: 3482695 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 23-07-2014 17:12:45 DKK 475
Kgl. P. Blå Blomst, terrin nr. 8134 samt underfad 8135 (2)
Kgl. P. Blå Blomst, terrin nr. 8134 samt underfad 8135 (2). Kgl. P. Blå Blomst, terrin nr. 8134. 1. sort. Underfad nr. 8135. L. 46 cm. 4. sort. Underfad med brændningsfejl. (2) Varenr: 3474499 DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-07-2014 17:30:00 DKK 850
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 15  >>