Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Glas, porcelæn og keramik i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 28  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Royal Copenhagen & Lyngby porcelæn. Tre vaser (3)
Royal Copenhagen & Lyngby porcelæn. Tre vaser (3). Royal Copenhagen vaser nr. 2017/72 samt nr. 2004/72 H. 15 cm. Lyngby Porcelæn. Vase af porcelæn med fiskemotiv. H. 24 Ø 18 cm. 1. sortering. (3) Varenr: 4568602 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 22-02-2017 09:05:45 DKK 375
Rörstrand matservis Ostindia
Rörstrand matservis Ostindia. MATSERVIS, 50 dlr, Rörstrand, modell Ostindia, bestående av: 12 mattallrikar, 12 förrättstallrikar, 8 assietter, 4 djupa tallrikar, 4 buljongkoppar m fat, soppterrin, såsskål på fat, såskanna, skål med lock, 2 uppläggningsfat, mindre skål, salladsskål, saladiere, smörterrin Varenr: 4569005 DKK 3.144 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-02-2017 10:30:00
Se mere
Ljusstakar Ulla Forsell
Ljusstakar Ulla Forsell. ULLA FORSELL, ljusstakar, 1 par, glas, kolonnformad fot med löstagbar ljushållare, signerade UF 09*, höjd ca 42 cm Varenr: 4569006 DKK 1.572 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-02-2017 10:33:00
Se mere
Rolf Sinnemark. 'Cube' thekande.
Rolf Sinnemark. 'Cube' thekande. . Rolf Sinnemark for Rörstrand. thekande af porcelæn, formet geometrisk, nr. 401. H. 21 cm. Varenr: 4566374 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-02-2017 11:24:00 DKK 650
Ernst Eberlein cd. Skulptur af ler
Ernst Eberlein cd. Skulptur af ler . Ernst Eberlein 1911-1993. Skulptur af ler forestillende pige. H. 37, Sign. E. Eberlein. Varenr: 4566464 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-02-2017 13:21:00 DKK 525
Tre dele kunstglas (3)
Tre dele kunstglas (3). Bertil Vallien för Kosta. Cylinderformet vase/skål h. 15 cm Ø16 cm. Glasskål usign. H. 9 cm Ø21 cm. "Brevpresse" i delvis farvet glas h. 22 cm usign. (3) Varenr: 4569205 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-02-2017 13:27:16 DKK 325
Ann och Göran Wärff glas
Ann och Göran Wärff glas. ANN & GÖRAN WÄRFF, skaldjurstallrikar 7 st, Kosta, 1900-talets mitt, askfat, ljusstake, en originalkartong medföljer Varenr: 4569051 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-02-2017 13:33:00
Se mere
En samling Wiinblad Rosenthal juleplatter bestående af 7 stk. (7)
En samling Wiinblad Rosenthal juleplatter bestående af 7 stk. (7). En samling Wiinblad Rosenthal juleplatter bestående af 1972, 73, 2x74, 75, 77 samt 79. I alt 7 stk. Varenr: 4562936 DKK 1.100 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-02-2017 13:44:00 DKK 575
Samling servicedele af blåt glas. (30)
Samling servicedele af blåt glas. (30). Samling servicedele af blåt glas bestående af: Svend Toxværd. Flødekande samt sukkerskål af blåt glas fra Holmegaard med sølvmonteringer, stemplede Sv.T. 830S, H. 8 cm., Ø 10,5 cm., 14 skåle, alle med kantchips, Ø 10,5 cm., 2 kompotskåle Ø 10,5 cm. samt 12 saltkar. (30) Varenr: 4566092 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-02-2017 14:02:24 DKK 550
Bonbonniere i glas med sølvlåg
Bonbonniere i glas med sølvlåg. Bonbonniere i glas med montering i sølv (utydeligt stemplet) Låg prydet med roser monteret med træknop. Guardeinstempel Christian. F. Heise samt DTA. H. 15.5 cm Varenr: 4569198 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-02-2017 14:23:00 DKK 325
En samling keramik og stentøj. Vaser, skåle (19)
En samling keramik og stentøj. Vaser, skåle (19). En stor samling glaseret stentøj og lertøj H. 3-24 cm (19) Varenr: 4566572 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-02-2017 14:34:10 DKK 375
Royal Copenhagen, Søholm m.fl. En samling porcelæn og keramik (13)
Royal Copenhagen, Søholm m.fl. En samling porcelæn og keramik (13). En samling porcelæn og keramik her i blandt: Royal Copenhagen: Skål Ø 20, vase H. 20, ramme 1971 monteret med sterlingsølv 10,5x10 cm. Bing & Grøndahl: havdreng med søstjerne 2265. Søholm: 2 figurer 728 og 773. Samt 6 diverse skåle og vaser (13) Varenr: 4566570 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-02-2017 14:35:12 DKK 450
Bertel Thorvaldsen. To plaketter af terrakotta (2)
Bertel Thorvaldsen. To plaketter af terrakotta (2). Bertel Thorvaldsen. To plaketter af terrakotta med reliefdekoration, delvis bemalet. Ca. 1900. Mærket CBL 838 og 839. Ø 23,5 cm. Begge med afslag. (2) Varenr: 4567996 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-02-2017 14:36:51 DKK 300
Reijmyre glasbruk Operakällaren
Reijmyre glasbruk Operakällaren. REIJMYRE GLASBRUK, "Operakällaren", brödassietter, 24 st., gjutet, delvis frostat glas, längd ca 18-20 cm. . PROVENIENS: Reijmyre Glasbruk Varenr: 4569068 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-02-2017 14:39:00
Se mere
Royal Copenhagen. Vase og skål krakelé-porcelæn (2)
Royal Copenhagen. Vase og skål krakelé-porcelæn (2). Royal Copenhagen. Vase af krakelé-porcelæn 212/2495 og skål 460/3606. H. 21,58 cm Ø 25,5 cm. 1. sort. Med senere indridsede tal i bund (2) Varenr: 4569415 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-02-2017 14:53:00 DKK 425
Samling kakarafler, krystal og presset glas(6)
Samling kakarafler, krystal og presset glas(6). 5 karafler af krystal heraf 1 stk. med sølvhals. 1 karaffel af presset glas. 3 stk. har ikke sammenhørende propper. Varenr: 4569735 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 22-02-2017 15:00:43 DKK 675
Reijmyre Antik vitvinsglas
Reijmyre Antik vitvinsglas. REIJMYRE GLASBRUK, "Slottet" samt "Antik", 5+3+1, klar glasmassa, bestående av: vitvinsglas, champagneglas, höjd ca 16,5-19 cm. . PROVENIENS: Reijmyre Glasbruk Varenr: 4569073 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-02-2017 15:09:00
Se mere
Bing & Grøndahl. Dele til kaffe og spisestel, 1900-tallet (52)
Bing & Grøndahl. Dele til kaffe og spisestel, 1900-tallet (52). Bing & Grøndahl. Dele til kaffe og spisestel af porcelæn dekoreret med blomster/bladværk, bestående af:10 mokkakopper samt 9 diverse underkopper2 kaffekopper samt 10 diverse underkopper10 kagetallerkner heraf 1 stk. med brændingsfejl, Ø13 cm8 middagstallerkner Ø23,5 cm3 dybe tallerkner Ø 23,5 cm.... Varenr: 4567474 DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 22-02-2017 15:21:00 DKK 350
Åsa Lindström Rörstrand
Åsa Lindström Rörstrand. ÅSA LINDSTRÖM, koppar, 5 st., Rörstrand, varierande mönster, märkta Lindström, porslin, höjd ca 6 cm Varenr: 4569080 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-02-2017 15:30:00
Se mere
Matservis Wedgwood mm
Matservis Wedgwood mm. WEDGWOOD, "Etruria", matservis, England, flintgods, vitglaserad med dekor i svart, bestående av 5 djupa 6 mattallrikar, 8 assietter, 2 uppläggningsfat, skål, medföljande stekfat, England, 1900-talets början, assietter, 10 st, Rörstrand, 1900-talets början, "Parisienne" Varenr: 4569082 DKK 1.179 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-02-2017 15:36:00
Se mere
Samling Kongelige juleplatter bl.a. årgang 1932 og 1943 (21)
Samling Kongelige juleplatter bl.a. årgang 1932 og 1943 (21). Samling Kongelige juleplatter af porcelæn bestående af årgang 1932, 1943 og frta 1964 til og med 1982. (21) Varenr: 4567063 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-02-2017 15:37:00 DKK 1.400
Bing & Grøndahl. Empire spisestel. (59)
Bing & Grøndahl. Empire spisestel. (59) . Bing & Grøndahl, Empire spisestel bestående af; Stort fad L.39cm, salt og peberbøsser, fem æggebægere, en tandstiksholder, et askebæger, en sauceskål, to fade, fire spisetallerkner, tre dybe tallerkner, tre frokost tallerkner samt en dyb frokost tallerken. Alt i 1.sort. ydermere fem ... Varenr: 4566272 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 22-02-2017 15:41:42 DKK 3.200
Kgl Porcelæn, middagsservice, Blå blomst (31)
Kgl Porcelæn, middagsservice, Blå blomst (31). Kgl Porcelæn, middagsservice, Blå blomst, bestående af 8 middagstall. nr. 10/8097, 7 frokosttall. nr. 10/8095, 1 underdel til lågskål nr. 10/7103, 1 lysestage nr. 10/3334, 2 kagetall nr. 10/8092/1619, 1 bakke nr. 10/8181, 1 kageopsats nr. 10/8062, 1 kagefad nr. 10/8009, 1 serveringsfad nr. ... Varenr: 4567320 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 22-02-2017 15:42:28 DKK 1.800
Royal Copenhagen. 'Blå Blomst' kaffeservice (57)
Royal Copenhagen. 'Blå Blomst' kaffeservice (57). Royal Copenhagen. 'Blå Blomst' kaffeservice bestående af: 1 kaffekande nr. 8189, 1 tekande nr. 8118, 1 opsats på lav fod nr. 8062 (denne med lille afslag på kant), rundt fad nr. 8212, 1 rektangulært fad nr. 8181, 1 bladformet fad nr. 8002 (dette med afslag på fodrand), 15 kaffekopper nr. 8261, 16... Varenr: 4540445 DKK 2.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-02-2017 15:43:00 DKK 1.150
 Johnson Brothers, The Friendly Village, dele til middagsservice. (28).
Johnson Brothers, The Friendly Village, dele til middagsservice. (28).. Johnson Brothers, The Friendly Village, dele til middagsservice, bestående af, 11 middagstallerkener Ø. 25 cm. 7 dybe skåle Ø. 19,5 cm, 4 kvadratiske tallerkener B. 19,5 cm. 4 frokosttallerkener Ø. 22,5 cm. 2 side tallerkener Ø. 20 cm. ialt 28 dele. Varenr: 4569416 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-02-2017 15:46:45 DKK 425
Vase af klart blåligt glas, 1900-tallets midte
Vase af klart blåligt glas, 1900-tallets midte. Vase af klart blåligt glas, slebet med flyvende svaner i par. 1900-tallets midte. Sign. utydeligt. H. 22 cm. Ridser og mærker. Varenr: 4554300 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-02-2017 15:58:21 DKK 300
Bjørn Wiinblad. Romanze service, porcelæn. Rosenthal. (24)
Bjørn Wiinblad. Romanze service, porcelæn. Rosenthal. (24). Bjørn Wiinblad (1918-2006) for Rosenthal. 'Romanze' (Romance) service af porcelæn, bestående af 10 underkopper Ø. 15 cm. 10 tekopper H. 5 cm. Ø. 11 cm. Tekande med forgyldtlåg H. 20 cm. Sukkerskål H. 9 cm. Flødekande H. 9 cm. Askebæger Ø. 9,5 cm. Enkelt skår i sukkerskål, (24) Varenr: 4569765 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 22-02-2017 16:05:42 DKK 350
Rosenthal, Tapio Wirkkala service (40)
Rosenthal, Tapio Wirkkala service (40). Rosenthal, Tapio Wirkkala service bestående af, 13 kagtallerkener Ø. 16 cm. 12 underkopper Ø. 12,5 cm. 13 kopper H. 6,5 cm. Sukkerskål med låg H. 6 cm. Flødekande H. 7 cm. (40) Varenr: 4569766 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 22-02-2017 16:06:08 DKK 325
En samling glas brunt glas. Vaser, skåle m.m (37)
En samling glas brunt glas. Vaser, skåle m.m (37). En stor samling brunt og grønt glas bestående af: 2 høje løgglas/vaser H. 40 cm, 6 diverse skåle Ø 13,5-17 cm, fad Ø 28, 17 isasietter Ø 15, 10 vinglas med klar cuppa H. 16,5 cm, karaffel med prop H. 35 cm (37) Varenr: 4566575 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-02-2017 16:37:00 DKK 450
Bjørn Wiinblad dele keramik, Årstiderne m.m. (10)
Bjørn Wiinblad dele keramik, Årstiderne m.m. (10). Bjørn Wiinblad. Fire store platter af Bjørn Wiinblads 'årstiderne' for Nymølle, Ø ca. 36 cm, 4 små årstids platter Ø 16,5 cm, pibeskål Ø 22,5 cm og lille lågkrukke h.9 cm. Varenr: 4569746 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-02-2017 16:48:42 DKK 525
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 28  >>