Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Glas, porcelæn og keramik i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 25  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Alf Wallander vas
Alf Wallander vas . ALF WALLANDER, vas, glaserat flintgods i urangult, Rörstrand, omkring 1900, jugend, dekor med relief av kvinna samt fiskhuvuden, höjd 23 cm Varenr: 3799984 DKK 1.613 SE, Stockholms Auktionsverk Online 18-04-2015 11:35:00
Se mere
Glasbesætning. Prisme (31)
Glasbesætning. Prisme (31). Prisme glasbesætning bestående af: 11 øl/vandglas, 3 rødvinsglas, 4 hvidvinsglas, 1 snapseglas, 12 likørglas. (31) Varenr: 3778622 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 18-04-2015 13:18:24 DKK 300
Rørstrand, par østersfade, fajance (2)
Rørstrand, par østersfade, fajance (2). Rørstrand, par østersfade af glaseret fajance. 1900-tallet. Ø 28 cm. (2) Varenr: 3780210 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 18-04-2015 13:34:20 DKK 325
Urna med lock Kina
Urna med lock Kina. URNA med lock, porslin, Kina, omkring 1900, dekor i emaljfärger, höjd 29 cm, ställ medföljer Varenr: 3800007 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 18-04-2015 15:00:00
Se mere
Holmegaard m.fl. Samling flasker samt vinballon. (6)
Holmegaard m.fl. Samling flasker samt vinballon. (6). Holmegaard m.fl.: Samling flasker af grøn glasmasse, bl.a. to Holmegaards bouteiller, fremstillet i anledning af 150-jubilæet. H. 26-52 cm. Derudover en flaske af presset glas i from af en elefantsnabel H. 82 samt en vinballon H. 45 cm. (6) Varenr: 3791636 DKK 2.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 18-04-2015 15:02:00 DKK 350
Samling figurer mv. Kgl.P., B&G og Aluminia (5)
Samling figurer mv. Kgl.P., B&G og Aluminia (5). Samling figurer mv. af porcelæn og fajance, bestående af: Kgl.P.: Fad prydet med hummer, 485, I sort. Diam. 26 cm. Bing & Grøndahl: Fisk 1645, abepar 1524, dreng med krukke 2401. I sort. Samt Aluminia: Børnehjælpsdagsfigur. (5) Varenr: 3791628 DKK 2.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 18-04-2015 15:11:00 DKK 1.450
Leif Ahrle, vas, Sjöhyttan
Leif Ahrle, vas, Sjöhyttan. Leif Ahrle, vas, Sjöhyttan. Blåtonat och klart glas. Höjd 37 cm. Signerad. Smärre bruksspår, enstaka repor. Varenr: 3800973 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 18-04-2015 15:30:00 DKK 242
Hutschenreuther Aschenbecher Flötenspieler
Hutschenreuther Aschenbecher Flötenspieler . Aschenbecher. Flötenspieler.Tutter für Hutschenreuther Kunstabteilung Selb. Weißes Porzellan mit Gold. 1. Hälfte 20. Jh. H. 10 cm, L./B. 14 cm. Am Boden bez.: Firmenmarke, R. Tutter (Blindstempel). Goldapplikationen zum Teil minimal berieben. Varenr: 3797775 DKK 1.120 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 18-04-2015 18:34:00 DKK 299
Samling ølkrus (5)
Samling ølkrus (5). Samling ølkrus af fajance og stentøj, låg af tin og glas. 1900-tallet. H. 15-17 cm. Fremstår med brugsspor. (5) Varenr: 3802176 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-04-2015 19:01:00 DKK 300
Fem figurer, porcelæn. Isbjørne. Kgl.P. (5)
Fem figurer, porcelæn. Isbjørne. Kgl.P. (5). Fem figurer af porcelæn i form af isbjørne: 21519 II sort, 537 II sort, 535 II sort, 2536. Kgl.P. II sort og 2143 I sort. (5) Varenr: 3801939 DKK 1.800 DK, Hørsholm, Vibe Alle 18-04-2015 19:03:00 DKK 825
Orrefors glas vas och svamp Bäckström(2)
Orrefors glas vas och svamp Bäckström(2). Orrefors glas vas och svamp Bäckström. Höjd 12 respektive 19 cm. Något slitage.(2) Varenr: 3781152 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 18-04-2015 19:15:00 DKK 242
Samling färgat glas, 1900-talets mitt (13)
Samling färgat glas, 1900-talets mitt (13). Samling färgat glas, 1900-talets mitt. Karaff, otydlig märkning 'Sweden' H 24,5 cm Vit vas H ca 13 cm Nio gröna skålar i pressglass Dia 14-18 cm Lockask H 12 cm Samt en bordslampa i grönt glas. H 37 cm OBS: nya bilder, auktionen förlängd. (13) Varenr: 3789150 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 18-04-2015 19:21:00 DKK 262
Lladro figuriner 2 st och udda figurin Promoto Ola Rasmussen(3)
Lladro figuriner 2 st och udda figurin Promoto Ola Rasmussen(3). Lladro figuriner 2 st och udda figurin Promoto Ola Rasmussen. Figurer märkta. Höjd 15-21 cm.(3) Varenr: 3780541 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 18-04-2015 19:36:00 DKK 262
Kgl., figur
Kgl., figur . Kgl., figur af porcelæn i form af fisker. Dessin nr. 3668. 1. sortering. H. 26 cm. Varenr: 3802170 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-04-2015 19:58:00 DKK 525
Urna Wilhelm Kåge
Urna Wilhelm Kåge. WILHELM KÅGE, urna med lock, Gustavsberg, Argenta, grön glasyr, målad silverdekor av sjöjungfru och fisk, signerad GUSTAVSBERG L ARGENTA Kåge 935, höjd 23,5 cm Varenr: 3801555 DKK 2.419 SE, Stockholms Auktionsverk Online 19-04-2015 11:16:00
Se mere
Gunnar Nylund figurin
Gunnar Nylund figurin . GUNNAR NYLUND, vas, Rörstrand, stengods, brunspräcklig glasyr, signerad R SWEDEN GN, höjd 16 cm inkl. träsockel Varenr: 3801565 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 19-04-2015 12:08:00
Se mere
Dalmatiner aus Porzellan
Dalmatiner aus Porzellan. Dalmatiner aus Porzellan, farbig staffiert, glasiert, ohne Marke, H. ca. 58 cm. Varenr: 3800893 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 19-04-2015 12:43:00 DKK 299
Vaser Derby
Vaser Derby. VASER, 1 par, 1900-tal, porslin, dekor av blommor i releif, höjd ca 16 cm Varenr: 3801577 DKK 1.210 SE, Stockholms Auktionsverk Online 19-04-2015 13:08:00
Se mere
Stig Lindberg Terma
Stig Lindberg Terma. SERVISDELAR, 2 st, design Stig Lindberg "Terma" Gustavsberg, brunglaserad novarlit keramik, bestående av karott med lock samt tekanna med lock, höjd ca 21 cm. . HISTORIK: Terma presenterades på H55 (Helsningborgsutställningen 1955). En ugnssäker serie som skulle klara av stora temperaturskillnade... Varenr: 3801587 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 19-04-2015 14:00:00
Se mere
Claes Thell
Claes Thell. CLAES THELL, vaser, glaerat stengods, signerade och daterade -75 resp 76, höjd 16-22 cm Varenr: 3801595 DKK 4.032 SE, Stockholms Auktionsverk Online 19-04-2015 14:32:00
Se mere
Vas Ingrid Atterberg
Vas Ingrid Atterberg. INGRID ATTERBERG, vas, "Negro", Upsala-Ekeby, signerad, delvis glaserad stengods med asymmetrsik mynning, totalhöjd ca 47 cm Varenr: 3801603 DKK 1.613 SE, Stockholms Auktionsverk Online 19-04-2015 15:12:00
Se mere
Gunnar Nylund golvvas
Gunnar Nylund golvvas. GUNNAR NYLUND, golvvas, Rörstrand, stengods, spräcklig glasyr i blått, signerad R SWEDEN G.N AKT, höjd 44 cm Varenr: 3801607 DKK 4.838 SE, Stockholms Auktionsverk Online 19-04-2015 15:28:00
Se mere
Gunnar Wennerberg Gullviva
Gunnar Wennerberg Gullviva . GUNNAR WENNERBERG, "Gullviva", 12 djupa tallrikar, Gustavsberg 1905-1920, jugend, märkta Gustafsberg. HISTORIK: Modellen formgiven år 1896 inför Stockholmsutställningen 1897 Varenr: 3801609 DKK 4.032 SE, Stockholms Auktionsverk Online 19-04-2015 15:36:00
Se mere
Royal Copenhagen. Kaffeservis 'Blå Blomst' (25)
Royal Copenhagen. Kaffeservis 'Blå Blomst' (25). Royal Copenhagen. Kaffeservis 'Blå Blomst' bestående av; Kgl. P. 8 st. kaffekoppar nr. 1549. 8 st. underfat nr. 1549A. 8 st. assietter nr. 1625. 1 st. sockerskål med lock nr. 1678. Samtliga delar 1:a sortering. Varenr: 3798163 DKK < 1.000 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 19-04-2015 15:59:00 DKK 302
Dagmar Norell
Dagmar Norell. DAGMAR NORELL, skulptur, Sverige, stengods, ristad signatur DN, höjd 13 cm. . HISTORIK: Dagmar Norell (1917-1996) var läkare och tjänstgjorde under åren 1951-56 som sådan i Indien. Hon drabbades där av en tropisk sjukdom som gjorde henne blind och kom genom terapin därefter att ägna sig åt sitt k... Varenr: 3801617 DKK 4.032 SE, Stockholms Auktionsverk Online 19-04-2015 16:16:00
Se mere
Inger Persson, Rörstrand, fat Ø 43,5 cm
Inger Persson, Rörstrand, fat Ø 43,5 cm. Inger Persson, Rörstrand, fat. Stengods. Brun glasyr. Signerad. Ø 43,5 cm. Litet glasyrnagg. Tillverkningsdefekter. Visst slitage. Varenr: 3759959 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 19-04-2015 16:18:00 DKK 242
Lisa Larson Emma
Lisa Larson Emma. LISA LARSON (född 1931), (3) Emma, katt och lejon, stengods, Gustavsberg, målad dekor, höjd ca 5-16 cm Varenr: 3801621 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 19-04-2015 16:32:00
Se mere
Axel Salto
Axel Salto. AXEL SALTO, vas, Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark, stengods, reliefdekor av bladverk, glasyr i brunt, signerad ?1473 SALTO Den Kongelige Porcelainsfabrik DENMARK, höjd 10,5 cm Varenr: 3801625 DKK 4.032 SE, Stockholms Auktionsverk Online 19-04-2015 16:48:00
Se mere
Sven Wejsfelt, Gustavsberg, Flock, bordslampor 2st
Sven Wejsfelt, Gustavsberg, Flock, bordslampor 2st. Sven Wejsfelt, Gustavsberg, Två bordslampor ur serien Flock i form av ugglor i biskviporslin och svart porslinssockel. Höjd 20 cm. Signerade med studiohanden, -93, Swen, samt Flock 4. (2) Varenr: 3798078 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 19-04-2015 18:11:00 DKK 443
Sven Wejsfelt, två vaser bl.a organisk form (bus)
Sven Wejsfelt, två vaser bl.a organisk form (bus). Sven Wejsfelt, Gustavsberg, två vaser, stengods. Höjd 13 cm resp 14 cm. Signerade med studiohanden, SWen och daterade -88 resp 96. (2) Varenr: 3800258 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 19-04-2015 18:27:00 DKK 262
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 25  >>