Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Glas, porcelæn og keramik i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 18  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Hyllested design. Fire Grønlandske figurer. (4)
Hyllested design. Fire Grønlandske figurer. (4). Hyllested design, fire Grønlandske figurer udført i glaseret stentøj. H. 14-7 cm. (4) Varenr: 3699577 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-01-2015 10:10:00 DKK 525
Aluminia. Silkeborg. Div dele middagsstel (32)
Aluminia. Silkeborg. Div dele middagsstel (32). Aluminia. Silkeborg. Div dele middagsstel af fajance, designet Thorkild Olsen, bestående af: 1 rundt serveringsfad Ø 33,5 cm 2 ovale fade L. 23-43 cm 1 flødekande L. 14 cm 1 oval skål L. 28 cm 1 rundt terrin m/ låg Ø 22 cm 1 plat-de-menage - peberbøsse m/ afstød, L. 14,5 cm 11 tall. Ø 15,5... Varenr: 3688672 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 31-01-2015 12:00:00 DKK 300
Samling grønt glas bl.a. Per Lütken skål m.m. (3)
Samling grønt glas bl.a. Per Lütken skål m.m. (3). Samling grønt glas bl.a. Holmegaard Per Lütken skål signeret og nummeret 17792 Ø 25 cm, klukflaske m/ prop H. 32 samt kandisglas m/ hank H. 19 cm. Enkelte minimale ridser. (3) Varenr: 3699789 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 31-01-2015 12:05:00 DKK 525
Royal Copenhagen / Kgl. P. / Wedgewood. Musselmalet & Jasperware. Pibeholder, tobakskrukke samt to hjerteformede askbægre (4)
Royal Copenhagen / Kgl. P. / Wedgewood. Musselmalet & Jasperware. Pibeholder, tobakskrukke samt to hjerteformede askbægre (4) . Royal Copenhagen / Kgl. P. / Wedgewood. Musselmalet & Jasperware. Pibeholder nr. 5077 1. sort., tobakskrukke nr. 5024(ujævnhed i bunden) 1. sort. samt to hjerteformede askbægre nr. 59 / M59, det ene med afstryger til cigaret, L. 10 & Ø 11 cm. (4) Varenr: 3698388 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 31-01-2015 12:10:00 DKK 325
Iittala : Siberian Jay af Oiva Toikka.
Iittala : Siberian Jay af Oiva Toikka. . Iittala : Siberian Jay af Oiva Toikka. Fuglenen måler H. 7 cm. L. 16,5 cm. Alle Iittala Birds er mundblæste på Iittala's fabrik i Finland. Fuglen fremstår ny i original emballage. Vejledende udsalgspris er : 1795 kr. Varenr: 3687081

DKK 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 31-01-2015 13:04:00 DKK 1.100
Nils Kähler. Samling blåglaseret lertøj (5)
Nils Kähler. Samling blåglaseret lertøj (5). Nils Kähler. Samling lertøj dekoreret med blå glasur, bestående af: Stor skål H. 12 cm. Ø 31 cm., skål med lys glasur i kant Ø. 24,5 cm., skål Ø. 20 cm., H. 10,5, Ø 13 cm., lågkrukke H. 9 cm. Ø 16 cm. Alle dele sign. HAK. (5) Varenr: 3698581 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 31-01-2015 13:56:00 DKK 550
Ett par porslinshundar. Italien (2)
Ett par porslinshundar. Italien (2). Ett par porslinshundar. Italien. Dekor i relief av gula margueriter och fjärilar. Höjd 16 cm. (2) Varenr: 3681180 DKK < 1.000 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 31-01-2015 15:12:00 DKK 238
Royal Copenhagen. Pigen med Guldhornet. Figur af porcelæn nr. 12242
Royal Copenhagen. Pigen med Guldhornet. Figur af porcelæn nr. 12242 . Royal Copenhagen / Juliane Marie. 'Pigen med Guldhornet'. Figur af porcelæn nr. 12242, formgivet af Holger Christensen i 1941. Betegnet under bunden 'Kristine Svendsdatter fandt i Aaret 1639 ved Gallehus guldhornet'. H. 22 cm. 1. sortering. Varenr: 3702591 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-01-2015 16:35:00 DKK 875
Golvvas, Satsuma
Golvvas, Satsuma. Golvvas, Satsuma. 1900-talets senare hälft. Höjd 62 cm. Varenr: 3681500 DKK < 1.000 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 31-01-2015 17:13:00 DKK 238
Ett par vaser i porslin (2)
Ett par vaser i porslin (2). Ett par vaser i porslin. Dekor av fåglar. Märkta Porcegama, Spain. Höjd 35 cm. (2) Varenr: 3690230 DKK < 1.000 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 31-01-2015 17:13:00 DKK 238
Engelsk fajancestel, Johnson Bros. Glenwood  (24)
Engelsk fajancestel, Johnson Bros. Glenwood (24). Engelsk fajancestel, Johnson Bros. Glenwood . Bestående af; 6 middgstallerkner, 4 suppetallerkner, 3 frokosttallerkner, 6 sidetallerkner, 1 sovseskål, 2 stegefade L. 34-42 cm., 2 lågterriner L. 31-36 cm. Skår i enkelte tallerkner (24) Varenr: 3704592 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 31-01-2015 17:44:00 DKK 350
Samling Madonna figurer (4)
Samling Madonna figurer (4). Samling Madonna figurer fra Île Sainte-Marguerite klostret i Frankrig, i bemalet resin. H. 22-43. (4) Varenr: 3672768 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-01-2015 17:48:00 DKK 700
Teservis i lergods (18)
Teservis i lergods (18). Teservis i lergods med dekor av vit rand. 6 tekoppar, 6 underfat samt 6 assietter (diam 19 cm). En kopp med spricka. (18) Varenr: 3681144 DKK < 1.000 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 31-01-2015 19:11:00 DKK 238
Holmegaard, Derby glas besætning (56)
Holmegaard, Derby glas besætning (56) . Holmegaard, glas besætning model Derby best. af 1 rødvinsglas, 5 vidvinsglas, 8 likørglas, 20 diverse portvinsglas samt 22 snapseglas. (56) Varenr: 3697636 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 31-01-2015 19:15:00 DKK 325
Figuriner 2 st och skål i sten med duvor(3)
Figuriner 2 st och skål i sten med duvor(3). Figuriner 2 st och skål i sten med duvor. Figuriner höjd 19 cm, skål höjd 10 cm. Skål med någon skada.(3) Varenr: 3680368 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 31-01-2015 19:23:00 DKK 238
Tapio Wirkkala og Kumela glas, to vaser af blåt glas (2)
Tapio Wirkkala og Kumela glas, to vaser af blåt glas (2). Tapio Wirkkala 1915-1985. Finsk vase af blåt glas. H. 21 cm. Sign. i bund Tapio Wirkkala. Kumela vase af blåt glas, sign. Oy Kumela samt anden utydelig signatur H. 16 cm. (2) Varenr: 3698148 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 31-01-2015 19:27:00 DKK 350
Dümler & Breiden större golv vas i glaserad keramik
Dümler & Breiden större golv vas i glaserad keramik. Dümler & Breiden större golv vas i glaserad keramik. Märkt i botten, höjd 50 cm, 50-tal. Varenr: 3701066 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 31-01-2015 19:27:00 DKK 357
Royal Copenhagen helblonde musselmalet tallerkner (6)
Royal Copenhagen helblonde musselmalet tallerkner (6) . Kgl. helblonde musselmalet tallerkner af porcelæn. Dessin nr. 1084. Ø 25 cm., 1. sortering, (6) BEMÆRK: Auktion forlænget pga. forkert rubricering. Varenr: 3700530 DKK 4.000 DK, Helsingør, Støberivej 31-01-2015 19:38:00 DKK 3.800
Terrin, Rörstrand 'Strå' 1800-tal
Terrin, Rörstrand 'Strå' 1800-tal. Terrin, Rörstrand 'Strå' 1800-tal. Liten, ej genomgående spricka vid mynningen. Åldersslitage. Varenr: 3682488 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 31-01-2015 19:58:00 DKK 238
Holmegaard. Glasbesætning 'Atlantis' (73)
Holmegaard. Glasbesætning 'Atlantis' (73) . Holmegaard. Glasbesætning, model Atlantis bestående af, 11 rødvinsglas, 12 hvidvinsglas, 10 snapseglas, 5 cognacglas, 12 champagneglas, 12 portvinsglas, 11 ølglas. (73) Varenr: 3698037 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 31-01-2015 19:58:00 DKK 650
Lille og mellem Kähler Omaggio jubilæumsvase (2) - Til fordel for Danmarks Indsamling
Lille og mellem Kähler Omaggio jubilæumsvase (2) - Til fordel for Danmarks Indsamling. Lille og mellem Kähler Omaggio jubilæumsvase. Lille: 12 cm og mellem 20 cm. Begge med guldstriber. Bemærk: Varen kan først udleveres fra tirsdag d. 2.02.2015 i Lauritz.com Herlev. Hele beløbet (hammerslag, gebyr og salærer) går ubeskåret til Danmarks Indsamling 2015. Lauritz.com donerer ... Varenr: 3694568 DKK 1.700 DK, Herlev, Dynamovej 01-02-2015 09:30:00 DKK 2.300
Kähler Omaggio mega jubilæumsvase 50 cm - Til fordel for Danmarks Indsamling
Kähler Omaggio mega jubilæumsvase 50 cm - Til fordel for Danmarks Indsamling. Kähler Omaggio mega jubilæumsvase 50 cm med guldstriber. Vasen er ikke i alm. udsalg. Bemærk: Varen kan først udleveres fra tirsdag d. 2.02.2015 i Lauritz.com Herlev. Hele beløbet (hammerslag, gebyr og salærer) går ubeskåret til Danmarks Indsamling 2015. Lauritz.com donerer således både ... Varenr: 3694597 DKK 20.000 DK, Herlev, Dynamovej 01-02-2015 10:00:00 DKK 17.500
Royal Copenhagen, Bing & Grøndahl m.fl.  Samling porcelænsfigurer (13)
Royal Copenhagen, Bing & Grøndahl m.fl. Samling porcelænsfigurer (13). Royal Copenhagen, Bing & Grøndahl m.fl. Samling porcelænsfigurer. Omfatter: Royal Copenhagen: 2 amagerpiger nr. 1395, H. 17 cm, Elefant nr. 20186, H. 10 cm og bjørneunge nr. 21434, H. 5,5 cm, begge formgivet af Knud Kyhn, gråspurv nr. 1519, H. 6 cm. Bing & Grøndahl: Soppende dreng nr. 1757, H.... Varenr: 3701167 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 01-02-2015 15:59:00 DKK 875
Royal Copenhagen. 'Musselmalet' riflet og halvblonde, kaffekopper, tallerkener og serveringsdele i porcelæn (25)
Royal Copenhagen. 'Musselmalet' riflet og halvblonde, kaffekopper, tallerkener og serveringsdele i porcelæn (25). Royal Copenhagen. 'Musselmalet' riflet og halvblonde i porcelæn. Omfatter: Halvblonde: 2 kaffekopper nr. 719 med tilhørende underkopper, 6 kagetallerkener nr. 576, Ø 14,5 cm, 1 frokosttallerken/kagetallerken nr. 573, Ø 19,5 cm, 1 terrin 622 med riflet låg nr. 282-2003 (låget altså IKKE ... Varenr: 3699819 DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 01-02-2015 16:05:00 DKK 2.600
Par glasobjekter, Kerttu Nurminen (2)
Par glasobjekter, Kerttu Nurminen (2). Par glasobjekter, bæger og skål på fod, af Kerttu Nurminen (f. 1943), spiralformet påsmeltning, skålen: H. 14 cm Ø 22 cm; bægeret: H. 14 cm Ø 12,5 cm. (2) Varenr: 3654910 DKK 4.466 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 01-02-2015 17:20:18 DKK 2.605
Samling glasobjekter, Oiva Tiokka (3)
Samling glasobjekter, Oiva Tiokka (3). Samling glasobjekter, Oiva Tiokka (f. 1931), fra fabrikken Nuutajarvi Glassworks, Iittala Finland, brune og hvide indesmeltninger, let iriserende overflade, tallerken: Ø 30cm; skål: H. 10cm, Ø 22,5cm; kalk: H. 21cm, Ø 11,5cm. (3) Varenr: 3654885 DKK 8.188 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 01-02-2015 19:00:00 DKK 5.583
Oiva Toikka, glasobjekt, Annual Cube, 1996, Iittala Finland
Oiva Toikka, glasobjekt, Annual Cube, 1996, Iittala Finland. Glasobjekt, Annual Cube '1996' af Oiva Toikka (f. 1931), fra fabirkken Nuutajarvi Glassworks, Iittala Finland, signeret, dateret og nummereret (241/2000), 7,5cm x 7cm x 8,5cm, fremstår med afslag og skrammer på den ene side. Varenr: 3654878 DKK 5.955 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 01-02-2015 19:05:00 DKK 3.722
Oiva Toikka, glasobjekt, Annual Cube, 1995, Iittala Finland
Oiva Toikka, glasobjekt, Annual Cube, 1995, Iittala Finland. Glasobjekt, Annual Cube '1992' af Oiva Toikka (f. 1931), fra fabrikken Nuutajarvi Glassworks, Iittala Finland, signeret, dateret og nummereret (167/2000), 7,5cm x 7cm x 8,5cm, fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Varenr: 3654876 DKK 5.955 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 01-02-2015 19:10:00 DKK 3.722
Dahl-Jensen. En samling figurer (4)
Dahl-Jensen. En samling figurer (4). Dahl-Jensen. En samling figurer. Omfatter: Grand Danois nr. 1128, liggende schæfer nr. 1130, 2 skottehunde nr. 1094 i varierende nuancer. H. 7-12,5 cm. 1. sort undtagen den ene skottehund, der formentlig er en sekundær sortering. (5) Varenr: 3699837 DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 01-02-2015 19:10:00 DKK 800
Oiva Toikka, glasobjekt, Annual Cube, 1989, Iittala Finland
Oiva Toikka, glasobjekt, Annual Cube, 1989, Iittala Finland. Glasobjekt, Annual Cube '1989' af Oiva Toikka (f. 1931), fra fabrikken Nuutajarvi Glassworks, Iittala Finland, signeret, dateret og nummereret (82/2000), 7,5cm x 7cm x 8,5cm, fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Varenr: 3654875 DKK 5.955 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 01-02-2015 19:15:00 DKK 3.722
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 18  >>