Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Glas, porcelæn og keramik i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 24  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Royal Copenhagen, dele til kaffestel af porcelæn, 'Dagmar' (49)
Royal Copenhagen, dele til kaffestel af porcelæn, 'Dagmar' (49). Royal Copenhagen, dele til kaffestel af porcelæn, 'Dagmar', best. af tallerken 9581, ovalt fad 9583, ovalt fad 9405, 2 små ovale fade 9499, sukkerskål 9479, 7 kuvertaskebæger 9111, 12 kaffekopper 9481, 12 underkopper 9481, 12 kagetallerkner 9588. (49) OBS: Auktionen forlænget et døgn. Varenr: 3773964 DKK 1.200 DK, Vejle, Dandyvej 27-03-2015 20:04:00 DKK 850
KPM. Rosenborg, middags- og kaffeservice af porcelæn (131)
KPM. Rosenborg, middags- og kaffeservice af porcelæn (131). KPM (Kjøbenhavns Porcellains Maleri). Rosenborg, middags- og kaffestel af porcelæn best. af: 11 middagstallerkner Ø 25 cm.; 12 suppetallerkner; 20 frokosttallerkner; 14 kaffekopper; 19 underkopper; 1 opsats; 1 lågterrin; par stager; 1 sovsebåd; 2 fade 28-43 cm.; 5 div. ovale assiette; 3 små ... Varenr: 3768914 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-03-2015 20:06:00 DKK 1.200
Lot med keramik, Svend Hammershöi  för Kähler(5)
Lot med keramik, Svend Hammershöi för Kähler(5). Lot med keramik, Svend Hammershöi. Fyra stycken vaser samt ett fat i askgrå glasyr. Högsta vas ca 16 cm. Fat diam. ca 20 cm. Samtliga signerade HAK. En vas egenhändigt signerad av Svend Hammershöi utanpå objektet. (5) Till och med den 31 mars 2015 får du gratis transport på alla varor som du ... Varenr: 3766802 DKK 1.599 SE, Helsingborg Auktionsverk, Makadamgatan 27-03-2015 20:12:00 DKK 2.798
Royal Copenhagen, Musselmalet helblonde, kaffekoppar, assietter, kakfat m.m(41)
Royal Copenhagen, Musselmalet helblonde, kaffekoppar, assietter, kakfat m.m(41). Royal Copenhagen, Musselmalet helblonde, kaffekoppar, assietter, kakfat m.m. 12 st. kaffekoppar nr. 1035 med 13 st. underfat. (2 fat med nagg ) 12 st. assietter nr. 1087 (1 assiett 2.a sort, 1 med litet nagg ) Sockerskål nr. 1112 & gräddsnipa nr. 1031 kakfat på fot nr. 1020 (små fotnagg) ... Varenr: 3770117 DKK 3.197 SE, Malmö, Baltzarsgatan 27-03-2015 20:12:58 DKK 2.957
Friedl Holzer-Kjellberg, Arabia, servisdelar (6)
Friedl Holzer-Kjellberg, Arabia, servisdelar (6). Friedl Holzer-Kjellberg, Arabia, risporslin, servisdelar i form av 6 kaffekoppar med fat. Kopparnas höjd 4 cm och fatens diameter 11 cm. Slitet etui. Bruks och åldersrelaterat slitage. Varenr: 3773743 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 27-03-2015 20:15:00 DKK 300
Bjørn Wiinblad for Rosenthal og Nymølle. 14 dele porcelæn og fajance. (14)
Bjørn Wiinblad for Rosenthal og Nymølle. 14 dele porcelæn og fajance. (14). Bjørn Wiinblad for Rosenthal, 14 dele porcelæn og fajance bestående af: 1 platte fra serien Alladin samt 2 fra orientalische nachtmusik. Ø 15 cm., samt Nymølle 7 månedsplatter Ø 15 cm., 2 tallerkener Ø 21,5-27 cm. og to månedskrus H. 9 cm. (28) Varenr: 3772619 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2015 20:15:00 DKK 475
Skål Göran Wärff
Skål Göran Wärff. GÖRAN WÄRFF, skål, Kosta Boda, signerad Kosta Boda G Wärff 59911, höjd 12 diameter 18 cm Varenr: 3775183 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 27-03-2015 20:27:00
Se mere
Kjell Engman, glasskulptur
Kjell Engman, glasskulptur. Kjell Engman genom Kosta Boda, glasskulptur. Signerad med gravyr i botten Kosta Boda K Engman 7091085. Höjd 13,5 cm bredd 10,2 cm. Varenr: 3774300 DKK 1.199 SE, Stockholm, Slakthusgatan 27-03-2015 20:32:00 DKK 480
Royal Copenhagen, Flora Danica kaffekopp & två assietter (4)
Royal Copenhagen, Flora Danica kaffekopp & två assietter (4). Royal Copenhagen, Flora Danica kaffekopp & två assietter. Kaffekopp 'Viola' med underfat nr. 20/3597 samt två assietter nr. 20/3551 Rubus Chamaemoros och Solanum Duleamara Dia: 17 cm Båda samt koppen assietterna med små kantnagg. (4) Varenr: 3774838 DKK 2.398 SE, Malmö, Baltzarsgatan 27-03-2015 20:36:41 DKK 2.718
Royal Copenhagen, Flora Danica, sockerskål
Royal Copenhagen, Flora Danica, sockerskål. Royal Copenhagen, Flora Danica, sockerskål med lock, dekor 'Ranuneulus lapponious Oed.' Höjd 7,5 cm, Dia. 8,5 cm. Märkt Royal Copenhagen 3502. 1.a sort. Micronagg på kanten - se bild. Varenr: 3774835 DKK 3.997 SE, Malmö, Baltzarsgatan 27-03-2015 20:37:44 DKK 1.918
Lot med keramik, Svend Hammershöi för Kähler. (5)
Lot med keramik, Svend Hammershöi för Kähler. (5). Lot med keramik, Svend Hammershöi för Kähler. 3 st. vaser i askgrå glasyr, 1 st skål med grön glasyr samt en vas med röd glasyr. (5) Till och med den 31 mars 2015 får du gratis transport på alla varor som du vinner på auktion hos HAV, som skall transporteras via transportfirma. Frakten ... Varenr: 3766812 DKK 1.599 SE, Helsingborg Auktionsverk, Makadamgatan 27-03-2015 20:43:00 DKK 1.838
Bjørn Wiinblad. Otte juleplatter. (8)
Bjørn Wiinblad. Otte juleplatter. (8). Bjørn Wiinblad 1918-2006. Otte juleplatter bestående af årgang 1975, 1976, 1977, 1978, 1979, 1980, 1981 samt 1982. Ø 29 cm. (8) Varenr: 3776608 DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-03-2015 20:45:00 DKK 1.100
Lisa Larson figurer m m (4)
Lisa Larson figurer m m (4). Lisa Larson 2 figurer i form av Sigrid och Adam (Tillverkad för Gustavsberg 1972-80), båda stämplade Gustavsberg och i delvis glaserat stengods. Kanna och skål, Matilda, glaserat flintgods, Kannan (tillverkad för Gustavsberg 1965-72) signerad Lisa L och skålen stämplad Gustavsberg Lisa Larson ... Varenr: 3774216 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 27-03-2015 20:52:00 DKK 480
Kjell Engman, glasskulptur
Kjell Engman, glasskulptur. Kjell Engman genom Kosta Boda, glasskulptur. Signerad med gravyr i botten Kosta Boda K Engman 7091088. Höjd 21 cm och bredd 14,8 cm. Varenr: 3774301 DKK 2.398 SE, Stockholm, Slakthusgatan 27-03-2015 20:55:00 DKK 919
Ludwig Klopfer/ Johann Lipp Vase Keramik
Ludwig Klopfer/ Johann Lipp Vase Keramik . Vase. Entwurf: Ludwig Klopfer (1924-1977) für Meringer Kunsttöpferei Johann Lipp. Keramik. Polychromes geometrisches, geritzt gerahmtes Dekor, glasiert. Am Boden bez.: Modell-Nr. 881. H. 34,8 cm. Minimaler Kratzer in der Glasur am Mündungsrand. Varenr: 3775571 DKK 1.344 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27-03-2015 21:00:00 DKK 448
Kgl. P nisse og figur af bisquit, Hjorth nisse samt anden ældre nisse (4)
Kgl. P nisse og figur af bisquit, Hjorth nisse samt anden ældre nisse (4). Kgl. P nisse med siddende kat h.9,5 cm, Kgl. P bisquitfigur i form af pige med hund h.15 cm (3.sort). L.Hjorth nisse af keramik stående ved amboldt (mangler/skader) mærket nr.260 h.5 cm samt anden nisse af gips med rester af bemaling h.11,5 cm. Varenr: 3770985 DKK 1.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-03-2015 21:02:00 DKK 2.700
Skål fat Bertil Vallien
Skål fat Bertil Vallien. BERTIL VALLIEN, skål, fat, Kosta Boda, blå glasmassa resp dekor av foliering, skålens mått höjd 14, diameter 18 Varenr: 3775197 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 27-03-2015 21:09:00
Se mere
Stig Lindberg samt Berndt Friberg vaser
Stig Lindberg samt Berndt Friberg vaser . STIG LINDBERG, BERNDT FRIBERG, 2 st, stengods, vaser, signerade, höjd 7-10 cm Varenr: 3775198 DKK 1.199 SE, Stockholms Auktionsverk Online 27-03-2015 21:12:00
Se mere
Tobo samt Saxbo skålar
Tobo samt Saxbo skålar . TOBO, SAXBO, 2 st, stengods, skålar, höjd 5-7,5 cm Varenr: 3775201 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 27-03-2015 21:21:00
Se mere
Stig Lindberg bruk
Stig Lindberg bruk . STIG LINDBERG, burk med lock, brunglaserat stengods, Gustavsberg, signerad och daterad Stig L -56 samt Studiohanden, höjd 14 cm Varenr: 3775207 DKK 2.398 SE, Stockholms Auktionsverk Online 27-03-2015 21:39:00
Se mere
Skål Karin Björqvist
Skål Karin Björqvist. KARIN BJÖRQVIST, Gustavsberg, snäckformad skål, porslin, signerad och märtk JA, längd 30, höjd 11 cm Varenr: 3775211 DKK 1.199 SE, Stockholms Auktionsverk Online 27-03-2015 21:51:00
Se mere
Urna
Urna. URNA med lock, Gustavsberg, 1886, märkt opak QV 3 10motiv med kvinna i folkdräkt, höjd 54 cm Varenr: 3775213 DKK 1.998 SE, Stockholms Auktionsverk Online 27-03-2015 21:57:00
Se mere
Tiffany ytterfoder fat
Tiffany ytterfoder fat. YTTERFODER, 2 st, FAT, porslin, dekor i form av tulpaner, i botten märkta "Made in Italy for Tiffany", höjd ca 19, diameter ca 23-36 cm Varenr: 3776662 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 28-03-2015 11:24:00
Se mere
Figurin/skulptur, Keramos Wien, Österrike
Figurin/skulptur, Keramos Wien, Österrike. Figurin/skulptur, Keramos Wien, Österrike. Glaserat och bemålat porslin. Omkring 1900-talets mitt, Längd 44 cm. Höjd 38 cm. Varenr: 3777520 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 28-03-2015 12:20:20 DKK 300
Glasskål Orrefors
Glasskål Orrefors. JAN JOHANSSON, Orrefors, skål, glas, höjd 15, diameter 35 cm Varenr: 3776679 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 28-03-2015 12:27:00
Se mere
Moccaservis, 9 delar (9)
Moccaservis, 9 delar (9). Moccaservis, 9 delar. 6 moccakoppar med fat samt sockerskål med lock, gräddkanna och liten skål. Olika fabrikat. Varenr: 3728708 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 28-03-2015 15:56:00 DKK 260
Lerkrus, delvis glaserat.
Lerkrus, delvis glaserat.. Lerkrus, delvis glaserat med en hänkel. H: 27 cm. Nagg. Varenr: 3348823 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 28-03-2015 18:18:00 DKK 260
Le verre Francais, vase Tobak
Le verre Francais, vase Tobak. Vase Feuilles de tabac. Charles Schneider, Epinay-sur-Seine. 1922-23. Gult glas, orange overfang, brune pulverindesmeltninger. Ætsedekor med tobaksblade. H. 41 cm. Betegnet: Le Verre Francais (nåleætset) på foden. Varenr: 3744513 DKK 11.948 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 28-03-2015 18:25:00 DKK 8.961
Longwy Vase Keramik
Longwy Vase Keramik. Vase. Keramik. Fayencemanufaktur Longwy, Frankreich um 1898. Polychrome und goldene Barbotine Malerei mit Mohnblumen und Gräsern auf mehrtonig ockerfarbenem Grund. Gebauchte, abgeflachte Form mit zwei Henkeln. H. 29,5 cm. Am Boden bez.: undeutliche Firmenmarke, A 2 C IIII (Blindstempel), ... Varenr: 3740152 DKK 1.494 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 28-03-2015 19:03:00 DKK 1.008
Lot med keramik från Kähler (11)
Lot med keramik från Kähler (11). Lot med keramik från Kähler. Glaserad keramik. 9 st. vaser samt 2 st. skålar, varav en på fot. Högsta vas ca 27 cm. (11) Till och med den 31 mars 2015 får du gratis transport på alla varor som du vinner på auktion hos HAV, som skall transporteras via transportfirma. Frakten gäller från ... Varenr: 3766830 DKK 1.998 SE, Helsingborg Auktionsverk, Makadamgatan 28-03-2015 19:13:00 DKK 2.078
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 24  >>