Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  i Glas, porcelæn og keramik i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 11  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Pastejform, lergods, empire, tidigt 1800-tal
Pastejform, lergods, empire, tidigt 1800-tal. Pastejform, lergods, empire, tidigt 1800-tal. Antikiserande dekor. Lockknopp i form av ett liggande lejon. Längd 27 cm, höjd 18 cm. Varenr: 3383466 DKK 2.055 SE, Örebro, Aspholmen 24-04-2014 17:01:00 DKK 1.973
Aina Stenberg, Rörstrand, servisdelar 'Tomtejul' (18)
Aina Stenberg, Rörstrand, servisdelar 'Tomtejul' (18). Aina Stenberg, Rörstrand, servisdelar 'Tomtejul'. 6 st kaffekoppar med underfat samt 6 st assietter. (18) Varenr: 3379610 DKK 658 SE, Örebro, Aspholmen 24-04-2014 17:04:00 DKK 267
Fajance fad, kinesisk stil
Fajance fad, kinesisk stil . Fajance fad i kinesisk stil L. 40 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor bla. enkelte mindre afslag. Varenr: 3375318 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 24-04-2014 17:30:00 DKK 325
Skål, Rosenthal, porslin, fruktdekor
Skål, Rosenthal, porslin, fruktdekor. Skål, Rosenthal, porslin, fruktdekor. Handmålad. Koboltblå bräm samt förgylld kant med blommor i relief. Höjd 7 cm, längd 37 cm, bredd 24 cm. Märkt Rosenthal. Varenr: 3379606 DKK 658 SE, Örebro, Aspholmen 24-04-2014 17:34:00 DKK 247
Kgl.P. Frijsenborg kaffestel (39)
Kgl.P. Frijsenborg kaffestel (39). Kgl.P. Frijsenborg kaffestel bestående af: 12 side tallerkner, 11 underkopper (én med mindre kanthak) 7 kopper, flødekande (mindre kanthak) 7 kuvert askebægre, ovalt kuvert askebæger, sukkerskål. (39) Varenr: 3378497 DKK 800 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24-04-2014 17:40:00 DKK 325
Figuriner & vaser, Royal Copenhagen (5)
Figuriner & vaser, Royal Copenhagen (5). Figuriner & vas, Royal Copenhagen. Modell nr: 1323, 4463, 779, 905 och 235. Samliga 1.a sort. Höjd: 15-20 cm (5) Varenr: 3376272 DKK 1.233 SE, Malmö, Baltzarsgatan 24-04-2014 18:06:00 DKK 678
Ipsens Enke figurin i terracotta nr 570.
Ipsens Enke figurin i terracotta nr 570. . Ipsens Enke figurin i terracotta nr 570. 'Minerva'. Troligen efter förebild av Bertel Thorvaldsen. H: 37 cm. Varenr: 3381293 DKK 1.398 SE, Malmö, Baltzarsgatan 24-04-2014 18:12:00 DKK 3.371
Lisa Larson, Gustavsberg, väggplattor 'Unik', 4 st
Lisa Larson, Gustavsberg, väggplattor 'Unik', 4 st. Lisa Larson, för Gustavsberg, väggplaketter "Solros", "Elefant", "Katt" och "Fåglar" ur serien "Unik". I glaserat stengods. Storlek 22x23 cm. I produktion 1962-67. Signerade Lisa L. (2) Varenr: 3378649 DKK 1.644 SE, Stockholm, Slakthusgatan 24-04-2014 18:18:00 DKK 1.809
Mat- och kaffeservis i porslin, Bing & Gröndal 'Julrosen' (95)
Mat- och kaffeservis i porslin, Bing & Gröndal 'Julrosen' (95). Mat- och kaffeservis i porslin, Bing & Gröndal 'Julrosen'. 1: och 2: sortering. Bestående av 8 tallrikar, 11 djupa tallrikar, 12 assietter, 12 tekoppar med fat, 6 kaffekoppar med fat, kaffekanna med lock, gräddsnipa, sockerskål med lock, saltkar, 2+1 askkoppar, 5+1 fat, 2 karotter, 2 ... Varenr: 3381226 DKK 1.644 SE, Malmö, Baltzarsgatan 24-04-2014 18:27:00 DKK 1.891
Ytterfoder, Waldemarsuddekrukan, Rörstrand&Gustavsberg (2)
Ytterfoder, Waldemarsuddekrukan, Rörstrand&Gustavsberg (2). Ytterfoder, Waldemarsuddekrukan, Rörstrand&Gustavsberg. Formgiven av Prins Eugen. Höjd: 19,5 cm Dia. 19,5 cm (2) Varenr: 3376280 DKK 658 SE, Malmö, Baltzarsgatan 24-04-2014 18:33:00 DKK 411
Remmare, barockstil (13)
Remmare, barockstil (13). Remmare, barockstil. Glas. Gul och rödtonade glaskuppor med graverad dekor. H: 19,3 cm. (13) Varenr: 3378534 DKK 822 SE, Malmö, Baltzarsgatan 24-04-2014 19:03:00 DKK 349
Vicke Lindstrand, Kosta, glasservis 'City' (33)
Vicke Lindstrand, Kosta, glasservis 'City' (33). Vicke Lindstrand, Kosta, glasservis 'City'. Slipad dekor. 8 vinglas, 7 grogglas, 3 selterglas, 5 punschglas, 5 snapsglas samt 5 likörglas. 6 delar med nagg samt några delar med missfärgad yta. (33) Varenr: 3379612 DKK 822 SE, Örebro, Aspholmen 24-04-2014 19:04:00 DKK 267
Glasservisdelar, Vicke Lindstrand, 'Sickan'. (33)
Glasservisdelar, Vicke Lindstrand, 'Sickan'. (33). Glasservisdelar, Vicke Lindstrand, 'Sickan'. Graverad dekor av rutmönster och pärlband. 11 vinglas, 12 grogglas, 10 likörglas. Varenr: 3375037 DKK 1.644 SE, Malmö, Baltzarsgatan 24-04-2014 19:06:00 DKK 370
Kgl. / Royal Copenhagen. Blå blomst spise- og kaffestel, porcelæn (17)
Kgl. / Royal Copenhagen. Blå blomst spise- og kaffestel, porcelæn (17) . Kgl. / Royal Copenhagen. Blå blomst spise- og kaffestel af porcelæn, bestående af: 8 frokosttall. nr. 8514, Ø 19,5 cm., 7 middagstall. nr. 8550, Ø 22 cm. 1 skål nr. 8632 L. 24 cm. (fremstår med hårrevne) 1 saucesål nr. 8631. Overvejende 2. sortering (17) Varenr: 3379991 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 24-04-2014 19:13:00 DKK 1.200
Tosi - Murano Italien - glasobjekt
Tosi - Murano Italien - glasobjekt . Tosi - Murano Italien - glasobjekt - figur af klart glas med flerfarvet underfang. Håndlavet udført af Giuliano Tosi fra Murano-Italien, ridsesignatur i bunden. Mål max. H. ca. 40 cm, B. ca. 13,4 cm D. ca. 16 cm, vægt ca. 5,43 kg.Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, ... Varenr: 3267747

DKK 8.214 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-04-2014 19:17:00 DKK 4.480
Lisa Larson samt Paul Hoff, Gustavsberg, 10 st
Lisa Larson samt Paul Hoff, Gustavsberg, 10 st. Lisa Larson, figuriner 2 st "Syd", båda med nagg, Nord, Öst, Väst, Liten Adam, Stora Katten med nagg, Skyeterrier samt Dromedar. Medföljer gör Paul Hoff, Ejder i stengods, längd 22 cm. (10) Varenr: 3378657 DKK 1.644 SE, Stockholm, Slakthusgatan 24-04-2014 19:26:00 DKK 1.151
Bode Willumsen og Hans Hansen. Marmeladekrukke med låg af sterlingsølv
Bode Willumsen og Hans Hansen. Marmeladekrukke med låg af sterlingsølv . Bode Willumsen 1895-1987. Marmeladekrukke af glaseret stentøj modelleret med horisontale riller i relief. Sign. monogrammer HH samt BW 1937. Låg af sterlingsølv med lågknop af ben, stemplet Hans Hansen anno 1937. H. inkl. lågknop 10 cm. Fremstår med revne i lågknop. Varenr: 3382134 DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-04-2014 19:28:00 DKK 1.400
Royal Copenhagen. 'Blå blomst' spise- og kaffestel af porcelæn (109)
Royal Copenhagen. 'Blå blomst' spise- og kaffestel af porcelæn (109) . Royal Copenhagen. 'Blå blomst' primært kantet spise- og kaffestel af porcelæn bestående af 15 middagstallerkener nr. 8549, 10 dybe tallerkener nr. 8546, Ø. 25,5 cm., 4 mindre desserttallerkener, nr. 8547, Ø. 21 cm., 7 frokosttallerkener, nr. 8550, Ø. 22,5 cm., 4 æggebægre, nr. 8576, 4 små ... Varenr: 3373671 DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-04-2014 19:30:00 DKK 7.200
Vas, Murano, 1900-tal
Vas, Murano, 1900-tal. Vas, Murano, 1900-tal. Vas i rosa klarglas med målade dekor i form av blommor. Etikettsmärkt 'Murano'. H 26 cm. Varenr: 3384626 DKK 658 SE, Norrköping, Finspångsv. 24-04-2014 19:32:00 DKK 267
Kgl. P. Blå blomst svejfet. Dele til kaffestel (37)
Kgl. P. Blå blomst svejfet. Dele til kaffestel (37) . Kgl. P. Blå blomst svejfet, dele til kaffestel bestående af: bladformet fad nr. 8003 (2. sort), fad nr. 8578 (2. sort), 2 kuvertaskebægre nr, 8554, 1 kuvertaskebæger nr. 8180 (2. sort), asiet nr. 8621 (2. sort), 6 kaffekopper nr. 8608 (heraf 1 stk. 2. sort), 4 kaffekopper nr. 8500 (heraf 3 stk. ... Varenr: 3371474 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-04-2014 19:34:00 DKK 825
Kranium, dödskalle i porslin
Kranium, dödskalle i porslin. Kranium, dödskalle i porslin. Naturlig storlek. Ett nagg undertill. Omärkt Varenr: 3360865 DKK 658 SE, Malmö, Baltzarsgatan 24-04-2014 19:36:00 DKK 493
Vas, Royal Copenhagen nr. 2751
Vas, Royal Copenhagen nr. 2751. Vas, Royal Copenhagen nr. 2751 Handmålad dekor. Höjd: 33 cm 1.a sort. Varenr: 3377117 DKK 822 SE, Malmö, Baltzarsgatan 24-04-2014 19:39:00 DKK 308
Gerhard Henning. 'Fairy Tale III', figur af porcelæn
Gerhard Henning. 'Fairy Tale III', figur af porcelæn. Gerhard Henning 1880-1967. 'Fairy Tale III', Blanc de Chine, figur af porcelæn. Mrk. Juliane Marie anvendt siden 1905, Kgl.P. H. 21 cm. Fremstår med kanthak og reparationer ved hals og base. Varenr: 3375536 DKK 4.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24-04-2014 19:42:00 DKK 2.600
Arthur Percy för Gefle, matservis & tekoppar 'Vinranka'
Arthur Percy för Gefle, matservis & tekoppar 'Vinranka'. Arthur Percy för Gefle, matservis & tekoppar 'Vinranka'. Flintgods med dekor i 'flytande blått'. Servisen består av: 11 mattallrikar 14 förrättstallrikar 12 djupa tallrikar 4 uppläggningsfat och 3 serveringsskålar 1 kanna & 1 såssnipa 13 tekoppar med 17 underfat och 9 assietter. ... Varenr: 3376210 DKK 3.288 SE, Malmö, Baltzarsgatan 24-04-2014 19:42:00 DKK 637
Glasservis, Kosta Boda modell City, design Vicke Lindstrand (57)
Glasservis, Kosta Boda modell City, design Vicke Lindstrand (57). Glasservis, Kosta Boda modell City, design Vicke Lindstrand. Slipad dekor i rutmönster. 8+1 vinglas, 8 champagne, 8 selter, 8 vatten, 8 snaps, 6 cocktail, 8 likör, 2 saltkar (57) Varenr: 3380317 DKK 2.466 SE, Malmö, Baltzarsgatan 24-04-2014 19:45:00 DKK 945
Lady Benten, 'Hello Pure' matservis 8 kuvert (32)
Lady Benten, 'Hello Pure' matservis 8 kuvert (32) . Lady Benten, 'Hello Pure'. Matservis för 8 personer, 32 delar av stengods bestående av 8 flata tallrikar Ø 30 cm, 8 assietter Ø 21,5 cm, 8 djupa tallrikar Ø 20 cm och 8 koppar 40 cl. Stengods med mattsvart finish på undersida med vit insida. Tål diskmaskin samt mikrovågsugn. I ... Varenr: 3359387

DKK 2.466 SE, Malmö, Baltzarsgatan 24-04-2014 19:47:00 DKK 699
B&G, tre figur, porcelæn (3)
B&G, tre figur, porcelæn (3). Bing & Grøndahl og Kgl.P./Royal Copenhagen. Tre figurer af porcelæn i form af Isbjørne nr. 1107, (1. sort.), Bjørn nr. 20271 (2.sort.), samt Gøg. Dessin nr. 1770, (1. sort.) H. 21 cm. (3) NB: Forlænget auktionsperiode. Varenr: 3373417 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 24-04-2014 19:48:00 DKK 875
Besticksdelar, modell Opus Perlemor, design Tias Eckhoff för Lundtofte, Denmark samt salladsbestick, Sheffield (26)
Besticksdelar, modell Opus Perlemor, design Tias Eckhoff för Lundtofte, Denmark samt salladsbestick, Sheffield (26). Besticksdelar, modell Opus Perlemor, design Tias Eckhoff för Lundtofte, Denmark samt salladsbestick, Sheffield, 1950-60-tal. Rostfritt stål samt plast. 12 knivar, 12 gafflar samt 12 skedar (26). Varenr: 3378535 DKK 658 SE, Malmö, Baltzarsgatan 24-04-2014 19:54:00 DKK 247
Vas, skål mm i glas, bl a Erik Höglund, Orop och Tapio Wirkkala (4)
Vas, skål mm i glas, bl a Erik Höglund, Orop och Tapio Wirkkala (4). Vas, skål mm i glas, bl a Erik Höglund och Tapio Wirkkala. H: 11,5-22 cm. Wirkkala-vasen med kantnagg. Oropskål med repor. (4) Varenr: 3378522 DKK 658 SE, Malmö, Baltzarsgatan 24-04-2014 20:00:00 DKK 267
Vas, Orrefors, Simon Gate 'Tusen fönster'
Vas, Orrefors, Simon Gate 'Tusen fönster'. Vas, Orrefors, Simon Gate 'Tusen fönster'. Klart glas med slipade fönster. Formgavs 1934. Höjd 23,5 cm och diam. 12,7 cm. Etikettmärkt: Orrefors Sweden. Märkt och signerad: Orrefors SG 0395-22. Varenr: 3377880 DKK 658 SE, Norrköping, Finspångsv. 24-04-2014 20:05:00 DKK 391
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 11  >>