Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Glas, porcelæn og keramik i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 29  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Wilhelm Kåge vas Argenta
Wilhelm Kåge vas Argenta. WILHELM KÅGE, vas, Gustavsberg, Argenta, grön glasyr, målad silverdekor av fiskar, signerad GUSTAVSBERG ARGENTA 978I samt 417 Made in Sweden, höjd 14,5 cm Varenr: 4572668 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-02-2017 16:54:00
Se mere
Vas med reliefdekor
Vas med reliefdekor. VAS, mellaneuropa 1900-talets första hälft, aprikos glasmassa, reliefdekor med emaljmålad dekor av fåglar och fiskar, höjd 20 cm Varenr: 4572672 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-02-2017 17:06:00
Se mere
Design Ulrica Hydman Vallien för Kosta Boda
Design Ulrica Hydman Vallien för Kosta Boda. ULRICA HYDMAN-VALLIEN, vas, glas Kosta Boda, Juvel, överfång med polykrom målad dekor av figurer och fantasidjur mot lila fond, signerad Kosta Boda Unique 1373490141 Ulrica HV., höjd ca 12 cm Varenr: 4572676 DKK 1.550 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-02-2017 17:18:00
Se mere
Monica Bratt vinglas 22 st
Monica Bratt vinglas 22 st. MONICA BRATT, "B-289", vinglas, 22 st, Reijmyre glasbruk, 1953-1960, varav 8 st i orangeröd glasmassa samt 14 st med fot i klarglas samt kupa i orangeröd glasmassa, höjd 11,5 cm Varenr: 4572682 DKK 1.938 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 25-02-2017 17:36:00
Se mere
Flamingo Keramos
Flamingo Keramos. FLAMINGO, Keramos, Wien, lergods med polykrom dekor, stämplad i botten, höjd ca 30 cm. Varenr: 4572683 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 25-02-2017 17:39:00
Se mere
Design Bertil Vallien för Kosta Boda
Design Bertil Vallien för Kosta Boda. BERTIL VALLIEN, skulptur, i form av en båt, polykrom dekor med insmält objekt, signerad Kosta Boda B.Vallien 005821 95, skulpturens längd ca 17,5 cm Varenr: 4572692 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-02-2017 18:06:00
Se mere
Moccaservis i empire
Moccaservis i empire. MOCCASERVIS, 4 dlr, empire, polykroma figurscener ur renässansen,1800-tal, bestående av bricka, moccakanna med lock, kanna, sockerskål med lock, brickans mått, ca 25x25 cm. . Proveniens: Rashammar Varenr: 4572697 DKK 3.875 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-02-2017 18:21:00
Se mere
Wilhelm Kåge Argenta
Wilhelm Kåge Argenta. WILHELM KÅGE, vas, "Argenta", stengods, för Gustavsberg, märkt "Handdrejad Gustavsberg Argenta 1048 II", klotformad, målad silverdekor av sjöjungfru, höjd ca 18 cm Varenr: 4572701 DKK 2.325 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 25-02-2017 18:33:00
Se mere
Vaser skål keramik
Vaser skål keramik. VAS, harpälsglasyr, Gunnar Nylund, Rörstrand, VAS, glas, Gunnar Nylund, SKÅL, keramik, Lisa Larson, vasens höjd 29 cm Varenr: 4572703 DKK 1.163 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-02-2017 18:39:00
Se mere
Design Sven Palmqvist
Design Sven Palmqvist. SVEN PALMQVIST, skål, Orrefors, Ravenna, dekor av rutor i orange mot blå fond, signerad ORREFORS RAVENNA 4022 Sven Palmqvist, höjd 3,5, längd 10,5 cm Varenr: 4572711 DKK 2.325 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-02-2017 19:02:00
Se mere
Ib Spang Olsen. Kande af fajance fra Nymølle
Ib Spang Olsen. Kande af fajance fra Nymølle . Ib Spang Olsen. Kande af fajance fra Nymølle nr. 2053-419. H. 28 cm. Varenr: 4569292 DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 25-02-2017 19:10:00 DKK 500
Samling gräddkannor samt sockerskålar, ca 48 delar
Samling gräddkannor samt sockerskålar, ca 48 delar. Samling gräddkannor samt sockerskålar, ca 48 delar. Diverse olika modeller samt ålder. Höjd 5-11 cm. Någon del med micronagg. (48) Varenr: 4546613 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 25-02-2017 19:14:00 DKK 233
Bertil Vallien båt
Bertil Vallien båt. BERTIL VALLIEN, Kosta Boda, skulptur, märkt 949198 Kosta Boda unique B Vallien, sandgjuten, längd ca 44 cm , med tillhörande sockel i trä Varenr: 4572719 DKK 7.751 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-02-2017 19:18:00
Se mere
Par krystal karafler (2)
Par krystal karafler (2) . Par karafler af krystal glas. H: 32 cm. En karaffel fremstår med kalkspor/ glaspest (2) Varenr: 4555925 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-02-2017 19:23:00 DKK 300
Vas Ryssland
Vas Ryssland. VAS, 1900-talets andra hälft, Moskva, signerad USSR, underfång i gult, höjd 29 cm, rester av etikett Varenr: 4572724 DKK 1.163 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-02-2017 19:28:00
Se mere
Wilhelm Kåge Argenta
Wilhelm Kåge Argenta. WILHELM KÅGE, "Argenta", 7 dlr, stengods, för Gustavsberg, diameter 6-10 cm Varenr: 4572734 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 25-02-2017 19:48:00
Se mere
Antiker Krug mit geschnitztem Wappenschild  auf dem Deckel
Antiker Krug mit geschnitztem Wappenschild auf dem Deckel . Antiker Krug mit geschnitztem Wappenschild auf dem Deckel, länglicher Korpus mit Linsenschliff, Henkel mit Montierung in Form eines Adlers, Maße ca.: H. 19 cm, D. 8 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren. Varenr: 4449881 DKK 2.959 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-02-2017 19:50:00 DKK 1.480
Skål
Skål. SKÅL, 1900-talets mitt, troligen dansk keramiker, monogramsignerad, vit sicksack dekor, höjd 12, diameter 18 cm Varenr: 4572741 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-02-2017 20:02:00
Se mere
Bing & Grøndahl ,service, hotelporcelæn (95)
Bing & Grøndahl ,service, hotelporcelæn (95). B&G service, hotelporcelæn med blåt motiv, bestående af 46 kagetallerkner, 15 middagstallerkner, 34 dybe middagstallerkner (95) Varenr: 4567255 DKK 1.700 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-02-2017 20:04:00 DKK 1.000
Moccaservis
Moccaservis. MOCCASERVIS, 14 dlr, Meissen, 1900-tal, lökmönstret, bestående av: 10 moccakoppar med fat, kaffekanna, sockerskål med lock, gräddkanna, fat Varenr: 4572754 DKK 1.938 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-02-2017 20:28:00
Se mere
Gerda Strömberg vas och ljusstakar
Gerda Strömberg vas och ljusstakar. GERDA STRÖMBERG, vas, ljusstakar, 1 par, blåtonat slipat glas, Strömbergshyttan, höjd 30 resp. 20 cm Varenr: 4572755 DKK 1.163 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-02-2017 20:30:00
Se mere
Skålar Lalique
Skålar Lalique. LALIQUE, skålar, 2 st, Frankrike, frostad dekor, undertill märkta Lalique France, diameter ca 37 resp11 cm Varenr: 4572757 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-02-2017 20:34:00
Se mere
Design Edward Hald för Orrefors
Design Edward Hald för Orrefors. EDWARD HALD, skål, Orrefors, slipgraal, linjedekor i blått mot gul fond, signerad Orrefors S Graal nr 1477-E.H Edward Hald, höjd ca 8, diameter 17,5 cm Varenr: 4572769 DKK 1.163 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-02-2017 20:58:00
Se mere
Design Elis Bergh Rosersberg för Kosta
Design Elis Bergh Rosersberg för Kosta. ELIS BERGH, "Rosersberg", glasservis, 43 dlr, Kosta, bestående av: 14 champagneglas (höjd ca 17 cm), 18 vinglas (höjd ca 14 cm), 11 starkvinsglas (höjd ca 11 cm). . Proveniens: Rashammar Varenr: 4572772 DKK 1.550 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-02-2017 21:04:00
Se mere
KPM rocaille spisestel, porcelæn, 97 dele (97)
KPM rocaille spisestel, porcelæn, 97 dele (97). KPM rocaille spisestel, porcelæn, 97 dele (+ et låg). Mærket i underglasur på undersiden, hovedsageligt 2. sortering med slibestreger. Spisestel bestående af: 12 middagstallerkener (Ø 26 cm) 12 frokosttallerkener (Ø 22 cm) 8 suppetallerkener (Ø 25 cm) 9 suppekopper med låg 4 suppekopper... Varenr: 4538404 DKK 25.894 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-02-2017 21:15:00 DKK 14.797
Design Ulrica Hydman Vallien för Kosta Boda. ULRICA HYDMAN-VALLIEN, vas, glas Kosta Boda, Juvel, överfång med polykrom målad dekor av figurer och fantasidjur mot lila fond, signerad Kosta Boda Unique 1373490156 Ulrica HV., höjd ca 14 cm Varenr: 4572784 DKK 2.325 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-02-2017 21:28:00
Se mere
Desing Sven Palmqvist
Desing Sven Palmqvist. SVEN PALMQVIST, skål, Orrefors, Ravenna, dekor av rutor i orange mot blå fond, signerad ORREFORS RAVENNA 2297 Sven Palmqvist, höjd 7, längd 19 cm Varenr: 4572790 DKK 4.650 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-02-2017 21:40:00
Se mere
Gunnar Nylund vaser chamotte
Gunnar Nylund vaser chamotte. GUNNAR NYLUND, vaser, 2 st, chamotte glaserat stengods, turkos, märkt Rörstrand, Nylund, Sverige respektive Lidköping, höjd ca 20-27 cm Varenr: 4572795 DKK 1.163 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-02-2017 21:50:00
Se mere
Design Hilma Persson Hjelm
Design Hilma Persson Hjelm. HILMA PERSSON HJELM, vas, glaserat lergods med reliefdekor av bladverk, undertill märkt HP 1916 4332, höjd ca 21,5 cm Varenr: 4572812 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-02-2017 11:00:00
Se mere
Birte Howard. To skåle af keramik (2)
Birte Howard. To skåle af keramik (2). Birte Howard. To skåle af glaseret keramik. Sign. i bunden Howard's. Ø. 29,5 og 32,5 cm. (2) Varenr: 4528734 DKK 1.200 DK, Herning, Engdahlsvej 26-02-2017 11:31:00 DKK 300
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 29  >>