Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Glas, porcelæn og keramik i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 26  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Knabstrup. Thesrevice af keramik
Knabstrup. Thesrevice af keramik. Knabstrup. Thesrevice af keramik, bestående af 11 thekopper, 12 underkopper og 11 sidetallerkener (Ø 19 cm.). sukkerskål, flødekande og æggebæger. Varenr: 3591544 DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 03-03-2015 09:47:28 DKK 300
Diana Holstein for Royal Copenhagen, 'Liselund' tallerkener. (36)
Diana Holstein for Royal Copenhagen, 'Liselund' tallerkener. (36) . Diana Holstein for Royal Copenhagen. 'Liselund' servicedele bestående af: 12 middagstallerkener/dækketallerkener 631 Ø 31, 5 cm, 12 tallerkener 625 Ø 25 cm, 12 sidetallerkener 617 Ø 16,5 cm. 1. sort. Bemærk, ændring i teksten.(36) Varenr: 3735492 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 03-03-2015 10:55:00 DKK 2.700
Bing & Grøndahl, 'Løvfald' middags- og kaffeservice af porcelæn.
Bing & Grøndahl, 'Løvfald' middags- og kaffeservice af porcelæn.. Bing & Grøndahl, Løvfald' middags- og kaffeservice af porcelæn, bestående af: 12 middagstallerkener, 12 suppetallerkener, rundt fad (Ø 22 cm) med underfad, aflangt fad, 35 cm, sovseskål, 12 kaffekopper, 12 underkopper, 12 kagetallerkener, sukkerskål og flødekande med underskål samt kaffekande.... Varenr: 3734324 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 03-03-2015 11:42:00 DKK 1.250
Skål samt fad af glaseret lertøj, 1960/70erne (2)
Skål samt fad af glaseret lertøj, 1960/70erne (2). Keramisk skål, delvis dekoreret med rød-brun og blågrå glasur, stemplet med monogram i bund. H. 11,5 Ø. 17 cm. Skål fremstår med afslag ved fod. Cirkulært fad med lav kant, dekoreret med grønlig glasur. H. 4,5 Ø. 34 cm. (2) Varenr: 3728643 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 03-03-2015 12:08:12 DKK 300
Zsolnay Lenin-Büste und Boxhandschuh Keramik (2)
Zsolnay Lenin-Büste und Boxhandschuh Keramik (2). 2 Figuren. Büste Lenin und Boxhandschuh. Zsolnay, Pecs. Keramik, lüstrierende Eosinglasur. Lenin: 1925-1970. H. 27 cm und 25 cm. Bez. mit verschiedenen Firmenmarken Zsolnay. Siehe auch Position 3707285, 3711782, 3706873, 3706486. Varenr: 3711875 DKK 1.119 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 03-03-2015 12:10:00 DKK 634
Royal Copenhagen / Bing & Grøndahl, et par vaser. (2)
Royal Copenhagen / Bing & Grøndahl, et par vaser. (2). Et par vaser fra Royal Copenhagen / Kgl. Porcelæn, nr. 2869 / 4044 samt Bing & Grøndahl, nr. 561/487. 1. sort. (2) Varenr: 3734470 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 03-03-2015 12:19:00 DKK 450
Cachepot Scheibbs Tonindustrie, Österreich, Keramik
Cachepot Scheibbs Tonindustrie, Österreich, Keramik. Cachepot. Tonindustrie Scheibbs, Österreich. Entwurf: wohl Hilde Heger. Keramik, polychrome Glasurbemalung. Reliefiertes Dekor mit Putto (als Amor), Frauenbüste, Blüten und Ornament. 1923-33. H. 32,5 cm, D. 33,5 cm. Am Boden bez.: MADE IN AUSTRIA und TONINDUSTRIE SCHEIBBS (Blindstempel). Mehrere ... Varenr: 3695131 DKK 2.239 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 03-03-2015 12:32:00 DKK 634
Meissen, 3 Porzellanvasen und 1 Porzellanschale (4)
Meissen, 3 Porzellanvasen und 1 Porzellanschale (4). 3 Vasen und 1 Schale. Meissen. Porzellan. Polychrome Aufglasurbemalung mit Gold. Dekor mit Drachen, Vögeln, Raubkatze und Blüten. Hohe Vase mit Silbermontierung an der Mündung, dort Widmung "Zum 5. Januar 1934" und bez.: Halbmond, Krone, Feingehaltsmarke 925 und Meistermarke HR. Kleine Schale mit... Varenr: 3680613 DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 03-03-2015 12:33:00 DKK 672
Royal Copenhagen / Bing & Grøndahl, samling af porcelænsfigurer og vaser. (16)
Royal Copenhagen / Bing & Grøndahl, samling af porcelænsfigurer og vaser. (16). Samling af porcelænsfigurer fra Royal Copenhagen / Kgl. Porcelæn: Gravhundehvalpe, nr. 1407 og 1408, isbjørn, nr. 729, måge, nr 1468, stor kat, nr. 340, kattekilling, nr. 722, vase, H. 18 cm, nr. 4661; Bing & Grøndahl: springerspaniel, nr. 2061, cocker Spaniel, nr. 2172, gravhund, nr. 1775, ... Varenr: 3735704 DKK 2.400 DK, Herlev, Dynamovej 03-03-2015 12:33:00 DKK 1.500
Samling af glas og krystal fra 1900-tallet. (8)
Samling af glas og krystal fra 1900-tallet. (8). Samling af glas og krystal fra 1900-tallet, bestående af opsats, Ø 25, H. 21 cm, 3 karafler med propper, H. 26-30 cm, 3 vaser, H. 19-36 cm samt skål, Ø 15 cm. Mellemste vase fremstår med afslag. (8) Varenr: 3734567 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 03-03-2015 12:48:00 DKK 400
Zsolnay, Schale mit Wölfen und Schale mit Fuchs, Keramik (2)
Zsolnay, Schale mit Wölfen und Schale mit Fuchs, Keramik (2). Schale mit Wölfen und Schale mit Fuchs. Zsolnay, Pecs, Ungarn. Keramik. Lüstrierende Eosinglasur. Schale mit Wölfen: 1918-1940. L. 42 cm und 28 cm. Am Boden bez. mit verschiedenen Firmenmarken Zsolnay. Rechte Kopfhälfte des rechten Wolfes restauriert. Oberfläche der Wolfsschale mit Kratzern und... Varenr: 3707285 DKK 1.119 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 03-03-2015 12:50:00 DKK 560
Wiener Werkstätte, Josef Hoffmann, Vase, Uranglas
Wiener Werkstätte, Josef Hoffmann, Vase, Uranglas. Vase. Josef Hoffmann für Wiener Werkstätte ausgeführt bei Moser Karlsbad, Tschechien. Gelbgrünes Uranglas. Zehnfach facettiert geschliffene Wandung. 1922-23. H. 20,3 cm, D. 13,5 cm. Am Boden bez.: WW MOSER KARLSBAD CZECHOSLOVAKIA (geätzt). Mehrere Abschläge und Bestoßungen . Lit.: Jan Mergl. ... Varenr: 3695229 DKK 2.239 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 03-03-2015 13:09:00 DKK 485
Grete Prytz Kittelsen for Cathrineholm, Lotus skål
Grete Prytz Kittelsen for Cathrineholm, Lotus skål. Grete Prytz Kittelsen 1917-2010 for Cathrineholm. Lotus skål af emaljeret metal. H. 10 cm, Ø. 24 cm. Brugsspor, samt ridser nede i og uden på skålen. Varenr: 3728651 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 03-03-2015 13:15:16 DKK 650
Arne Bang m.m.. Unika askebæger og vaser (3)
Arne Bang m.m.. Unika askebæger og vaser (3). Arne Bang. 1901-1983. Vase H. ca. 13 cm og unika skål/askebæger fra 1948, 19 x 17,5 cm, sign. monogram AB under bund. Vase H. 13 cm. (3) Varenr: 3734442 DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 03-03-2015 13:18:05 DKK 1.300
Royal Copenhagen. Blå Blomst Flettet og Kantet service, porcelæn (100)
Royal Copenhagen. Blå Blomst Flettet og Kantet service, porcelæn (100). Royal Copenhagen. 'Blå Blomst Flettet' service af porcelæn, dekoreret i underglasur blå, bestående af: 9 kaffekopper nr. 8608, 17 kaffeunderkopper nr. 8608, 3 kaffekopper nr. 8041, 6 kaffekopper nr. 8261, 22 kaffeunderkopper nr. 8261, 10 kagetallerkener nr. 8093, 9 kagetallerkener nr. 8092, 1 ... Varenr: 3734716 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 03-03-2015 13:32:00 DKK 1.700
Bing & Grøndahl. Figur nr. 1786
Bing & Grøndahl. Figur nr. 1786 . Niels Nielsen for Bing & Grøndahl, figur af porcelæn i form af Murer, dessin nr. 1786, 1. sortering. H. 29 cm. Varenr: 3736038 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 03-03-2015 13:34:00 DKK 500
WMF Myra vase, glas
WMF Myra vase, glas. Vase Myra. WMF. Glas med honninggul irisering. Ca. 1928 H. 36 cm. Fremstår med minimale ridser på siderne. Lit.: Burschel, Carlo, Scheiffele, Heinz, WMF Ikora & Myra Gläser, Unika und serielles Kunstglas der 1920er bis 1950er Jahre, Stuttgart 2003, fig. s. 55 (om formen). Varenr: 3695314 DKK 3.358 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 03-03-2015 13:36:00 DKK 709
Bing & Grøndahl Empire stegfad
Bing & Grøndahl Empire stegfad. Bing & Grøndahl Empire stegfad af porcelæn 46 x 32 cm Varenr: 3736435 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 03-03-2015 13:41:02 DKK 525
Royal Copenhagen/Kgl. P. og B&G. Figurer (9)
Royal Copenhagen/Kgl. P. og B&G. Figurer (9). Royal Copenhagen / Kgl. P. Knud Kyhn. Samling bjørnefigurer af stentøj, bestående af: nr. 21519, 21433, 21432, 21434, 21435. Alle er 1. sortering. B&G, strikkende pige nr. 1656, måge nr. 1808, 1809 og 1810, 2. sortering. Chips afslag på fisk. (9) Varenr: 3735578 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 03-03-2015 13:45:00 DKK 1.000
Villeroy & Boch. Div. dele til spisestel (27)
Villeroy & Boch. Div. dele til spisestel (27) . Villeroy & Boch. Div. dele til spisestel: 1 kartoffelskål 21x21 cm, 5 dybe tallerkener Ø. 23 cm, 6 kagetallerkener Ø. 15,5 cm, 7 flade tallerkener Ø. 23 cm, 1 saucekande L. 21 cm, 1 asiet L. 20 cm, 1 fad L. 23 cm(let misfarvet), 1 ovalt fad L. 37,5 cm(lille skår på kant), 1 ovalt fad L. 40 cm, 2 ... Varenr: 3740416 DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 03-03-2015 13:50:00 DKK 350
Lisa Larson for Gustavsberg. Figurer (4)
Lisa Larson for Gustavsberg. Figurer (4). Lisa Larson for Gustavsberg. Figurer H. 11-12,5 cm. En figur med afslag under bund. (4) Varenr: 3734393 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 03-03-2015 13:58:00 DKK 725
Michael Andersen. Skål af glaseret keramik
Michael Andersen. Skål af glaseret keramik. Michael Andersen. Skål med svampe af glaseret keramik - fremstillet i 20 eksemplarer . Stemplet MA&S og 1608 , Ø 28 cm, H. 8 cm. NB ændring i beskrivelse. Varenr: 3734407 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 03-03-2015 14:05:00 DKK 350
Royal Copenhagen 'Musselmalet Halvblonde' 24 tallerkner (24)
Royal Copenhagen 'Musselmalet Halvblonde' 24 tallerkner (24) . Royal Copenhagen 'Musselmalet Halvblonde' 19 tallerkner. Bestående af 11 dybe, no. 167, Ø. 23,5 cm samt 13 flade, no. 176, Ø. 24 cm heraf fem stk. 2. sort. Resterende 1. sort. (24) Varenr: 3734860 DKK 4.500 DK, Herlev, Dynamovej 03-03-2015 14:11:00 DKK 3.600
Nils Thorsson Royal Copenhagen Schale Steinzeug
Nils Thorsson Royal Copenhagen Schale Steinzeug. Schale Jungle-Serie Nils Thorsson für Royal Copenhagen. Steinzeug. Flache, gemuldete Form. Unterglasurbemalung in schwarz mit Palmendekor. 1930er Jahre. D. 20 cm. Am Boden bez.: Firmenmarke (unterglasurblau gemalt), Künstlersignet, Mod-Nr.: 5007/5005. Varenr: 3717161 DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 03-03-2015 14:16:00 DKK 410
Holmegaard glasbesætning, 'Twist'. (39)
Holmegaard glasbesætning, 'Twist'. (39). Holmegaard glasbesætning, 'Twist' med snoet stilk, bestående af: 7 snapseglas, 21,5 cm, 10 hvidvinsglas, 14 cm, 4 hvidvinsglas, 15,5 cm, 2 hvidvinsglas, 18 cm, 4 rødvinsglas, 17,5 cm, 6 hedvinsglas, 11,5 cm, 2 snapseglas, 9 cm, 3 snapseglas 12 cm, snapseglas 16,5 cm. 2 glas med minimalt ... Varenr: 3734885 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 03-03-2015 14:20:00 DKK 1.450
Glasservis, 9 sorter, totalt 100 st (100)
Glasservis, 9 sorter, totalt 100 st (100). Glasservis, 9 sorter, totalt 100 st. 12 st. vinglas, ca 6 st. med naggar. 12 st. champagnekupor. 12 st. selterglas. 12 vitvinsglas. 12 ölglas. 12 starkvinsglas. 12 likörglas. 9 st. konjaksglas. 7 st. snapsglas. Naggar kan förekomma. Varenr: 3740313 DKK < 1.000 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 03-03-2015 14:20:26 DKK 260
Lotte Lindahl Vase Steinzeug
Lotte Lindahl Vase Steinzeug . Vase. Lotte Lindahl für Bing und Grohndahl, Kopenhagen. Steinzeug, Mehrtonig braune Überlaufglasur. 1940er Jahre. H. 24 cm. Am Boden bez.: Werkstattmarke (Blindstempel). Mod-Nr. 514 (geritzt), Entwerfermarke LL (geritzt). Varenr: 3709176 DKK 2.239 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 03-03-2015 14:22:00 DKK 410
Knud Kyhn for Royal Copenhagen. Samling bjørnefigurer mm. (7)
Knud Kyhn for Royal Copenhagen. Samling bjørnefigurer mm. (7). Knud Kyhn for Royal Copenhagen. Samling bjørnefigurer af stentøj, bestående af: Bjørne med brun glasur nr. 21433, 21432, 21434, H. ca. 10 cm. Samt to bjørne i grøn sungglasur nr. 20721, 20171, H. a. 12 cm. Desuden en lille skål Ø 16 cm nr. 21574 samt en liggende hest H. 16 cm nr. 21516. 1. sort.... Varenr: 3736769 DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 03-03-2015 14:29:00 DKK 550
Royal Copenhagen, tre dele porcelæn med krakeléglasur (3)
Royal Copenhagen, tre dele porcelæn med krakeléglasur (3). Tre dele porcelæn med krakeléglasur, Royal Copenhagen, bestående af bordlampe nr. 212/2781 (krukke omdannet til lampefod) med skærm, H. inkl. fatning 29 cm., vase nr. 457/2490, H. 22 cm., samt askebæger / rund skål nr. 457/4022, Ø 17,5 cm. 1. sort. Vasen fremstår med aflejringer indvendigt. (3) Varenr: 3738307 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 03-03-2015 14:36:00 DKK 475
Carl Halier Vase Steinzeug
Carl Halier Vase Steinzeug . Vase. Carl Halier. Steinzeug. Mehrtonig braune Überlaufglasur. 1926. H. 27 cm. Am Boden bez.: Firmenmarle mit Zusatz 7-5 1926 (unterglasurblauer Stempel). Varenr: 3712898 DKK 2.612 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 03-03-2015 14:48:00 DKK 1.045
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 26  >>