Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  i Glas, porcelæn og keramik i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 14  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Vase af glas
Vase af glas. Glasvase H. 43 cm. Varenr: 3485851 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 24-07-2014 08:43:27 DKK 625
Axsel Bruel keramik. (4)
Axsel Bruel keramik. (4). Axel Bruel cd. Lille vase, skål, kande og kande med hank af glaseret keramik. H. 5. H. 7. H. 6. H. 10 cm. (4) Varenr: 3467449 DKK 800 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24-07-2014 10:33:15 DKK 300
Holmegaard m.fl. Fire vaser af glas. (4)
Holmegaard m.fl. Fire vaser af glas. (4). Christel og Christer Holmgren for Holmegaard, vase af majgrønt glas. Sign. C 17795. 1960. H. 16,5 cm. Per Lütken for Holmegaard. Dråben, vase af safirblåt glas. Sign. PL 15470, H. 16 cm., samt fransk grøn, riflet vase af støbt glas. Sign PD Avesn, France. H, 16,5 cm., samt vase af klar glas. ... Varenr: 3486886 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 24-07-2014 11:17:47 DKK 350
Carl Hallier samt Søholm. Tre dele keramik/stentøj (3)
Carl Hallier samt Søholm. Tre dele keramik/stentøj (3). Tre dele keramik/stentøj. Carl Hallier for Royal Copenhagen, fad af stentøj, nr. 21825. Ø. 29 cm. To dele Søholm, vase samt fad af keramik. H. på vase 18 cm. Fad. Ø. 33 cm. (3) Varenr: 3466198 DKK 800 DK, Odense, Kratholmvej 24-07-2014 11:30:00 DKK 300
Orrefors. Vase i blåt og grønt glas
Orrefors. Vase i blåt og grønt glas. Orrefors. Vase med fod af blåt og korpus af grønt glas med dekoration i orange. H. 32 cm. Varenr: 3486839 DKK 800 DK, Helsingør, Støberivej 24-07-2014 12:50:50 DKK 475
Edgar Böckman, Höganäs. Fat, vas, lampfot samt bonbonière (4)
Edgar Böckman, Höganäs. Fat, vas, lampfot samt bonbonière (4). Edgar Böckman (verksam 1915-1926), Höganäs. Fat, vas, lampfot samt bonbonière. Lergods med lysterglasyr. Fatets diameter 30 cm, vasens höjd 12 cm, lampfotens höjd 22 cm, bonbonièrens diameter 14 cm. (4) Varenr: 3487081 DKK 808 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 24-07-2014 13:16:13 DKK 263
Royal Copenhagen, samling blå blomst (35)
Royal Copenhagen, samling blå blomst (35). Royal Copenhagen, samling blå blomst 'kantet' best af. 5 kagetallerkner Ø. 16 cm, heraf tre anden sort., 12 askebægerer Ø. 9 cm, alle 1. sort., 5 kaffekopper nr. 8608, alle 1. sort., sennepskrukke nr. 8566, 1. sort., flødekande nr. 8564, 1. sort., sukkerskål u. låg nr. 8563 1. sort., 7 ... Varenr: 3483441 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 24-07-2014 14:05:00 DKK 725
3 glasvaser i gule og røde toner (3)
3 glasvaser i gule og røde toner (3). 3 glasvaser i gule og røde toner. 3 vaser med indesmeltede udsmykninger i form af linjer og prikker i varierende gule, røde og orange farvetoner. H. ca 26 cm. (3) Varenr: 3297168 DKK 4.474 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-07-2014 14:14:00 DKK 1.529
Karaff, majolica, mansfigur, omkring 1900
Karaff, majolica, mansfigur, omkring 1900. Karaff, majolica, mansfigur, omkring 1900. Höjd 29 cm. Stämplad G&L 3890 Gesetzl-Gesch. Mindre nagg samt propp med lagning vid hattens skärm. Varenr: 3462797 DKK 647 SE, Örebro, Aspholmen 24-07-2014 15:14:00 DKK 242
Samling Jacob E Bang Kunstglas mm. ( 6)
Samling Jacob E Bang Kunstglas mm. ( 6) . Samling Jacob E Bang Kunstglas mm. ca. 1930-40 ( 6) Varenr: 3487007 DKK 800 DK, Helsingør, Støberivej 24-07-2014 15:21:36 DKK 350
Stekfat i porslin
Stekfat i porslin. Stekfat i porslin. Troligen England, 1800-talets slut. 54x43 cm. Lagningar. Varenr: 3477193 DKK 647 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 24-07-2014 15:30:00 DKK 242
Petroliumslampe
Petroliumslampe. Petroliumslampe. Stel af rigt støbt, bemalet metal, bundskål i fajance. ca. H. 100. Ø. 40 cm. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten. Varenr: 3479851 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 24-07-2014 15:42:00 DKK 375
Michael Breum. Tre krukker / vaser af stentøj (3)
Michael Breum. Tre krukker / vaser af stentøj (3). Michael Breum født 1951. Tre krukker / vaser af stentøj, dekoreret med lyse glasurer, usign. H. 12-18, Ø 14-21 cm. (3) Varenr: 3452955 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 24-07-2014 15:42:18 DKK 725
Napoli. Porslinsfigur
Napoli. Porslinsfigur. Napoli. Porslinsfigur. Handmålad. Höjd 14 cm. Spricka vid en fot. Varenr: 3477172 DKK 647 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 24-07-2014 16:00:00 DKK 242
Seks dele keramik (6)
Seks dele keramik (6). Seks dele keramik best. af: Royal Copenhagen. Parfumeflaske af blanc de chine porcelæn nr. 4015, 1. sort. H. 12 cm. 1. sort. Kähler. Blomsterkrukke af blåglaseret keramik, Ø 16,5 cm. Et par glasurafslag. Richard Manz, 1933-1999. Krukke af glaseret stentøj, stempelsign. Manz. H. 13 cm. Aluminia. ... Varenr: 3482461 DKK 1.800 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-07-2014 16:14:32 DKK 1.200
Samling figurer Royal Copenhagen, Bing og Grøndal. (5)
Samling figurer Royal Copenhagen, Bing og Grøndal. (5). Samling figurer Royal Copenhagen, Bing og Grøndal best af amagerpige nr. 1314, HC. Andersen nr. 2037, par isbjørne nr. 729 samt stor isbjørn H. 34 cm nr. 502, denne 2. sort. (5) Varenr: 3486372 DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 24-07-2014 16:16:00 DKK 1.500
Per Lütken for Holmegaard. Kirsten Piil glasbesætning (67)
Per Lütken for Holmegaard. Kirsten Piil glasbesætning (67) . Per Lütken. 'Kirsten Piil' glasbesætning, bestående af: 12 rødvinsglas H. 12 cm.; 15 hvidvinsglas; 13 ølglas; 13 hedvinsglas; 14 snapseglas. (67) Varenr: 3485986 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-07-2014 16:16:21 DKK 1.250
Kgl. P / Bing & Grøndahl. Samling figurer af porcelæn (8)
Kgl. P / Bing & Grøndahl. Samling figurer af porcelæn (8). Klg. P. / Bing & Grøndahl. Samling figurer af porcelæn best. af; Kgl. P. Isbjørneunger nr. 1107; sypige nr. 1314; dreng der snitter nr. 905; gråspurv nr. 1081; pige med kalv nr. 779, 2. sort.; kalv nr. 1072.Bing & Grøndahl. Grand Danois nr. 1773; Gråspurve nr. 1670. 1. sort hvor intet andet er ... Varenr: 3484253 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-07-2014 16:17:20 DKK 975
Lyngby Porcelæn. Isbjørn med unger
Lyngby Porcelæn. Isbjørn med unger . Lyngby Porcelæn. Porcelænsfigur i form af isbjørn med unger. Nr. 98, 1. sortering. H. 18 cm. Varenr: 3484251 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-07-2014 16:17:53 DKK 1.150
Holmegaar. 'Oreste' glasbesætning (74)
Holmegaar. 'Oreste' glasbesætning (74). Holmegaar. 'Oreste' glasbesætning best. af: 25 grønne hvidvinsglas. H. 14 cm., 11 hvidvinsglas, 10 rødvinsglas. H. 16 cm. , 5 snapseglas, 8 likørglas, 6 vandglas, 3 små ølglas, 6 store ølglas. Varenr: 3477088 DKK 2.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-07-2014 16:20:12 DKK 1.200
Per Lütken for Holmegaard Glasværk. Samling Tivoli glas (24)
Per Lütken for Holmegaard Glasværk. Samling Tivoli glas (24) . Per Lütken for Holmegaard Glasværk. Samling Tivoli glas, bestående af: 8 ølglas H. 16 cm.; 3 rødvinsglas H. 12 cm.; 5 cognacglas H. 11 cm.; 8 hvidvinsglas H. 10,5 cm. (24) Varenr: 3484092 DKK 800 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-07-2014 16:20:36 DKK 325
Holmegaard. Amagerglas, model Twist (18)
Holmegaard. Amagerglas, model Twist (18) . Holmegaard. Amager, model Twist, glasbesætning bestående af; 8 ølglas H. 20 cm.; 10 snapseglas H. 22 cm. (18) Varenr: 3485384 DKK 800 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-07-2014 16:21:03 DKK 775
Skotterup ugle af glaseret lertøj
Skotterup ugle af glaseret lertøj . Skotterup ugle med aftageligt hoved af lertøj, bronzemalet med indridset mønster og modelleret med medaljer. 1900-tallets begyndelse. Fremstillet på lervarefabrikken Skotterup i Nordsjælland, der producerede lertøj mellem 1872 og 1917. H. 51 cm. Fremstår med indvendig skår på halsen, lille afslag... Varenr: 3486827 DKK 4.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-07-2014 16:23:30 DKK 575
Arne Bang. Skål af stentøj
Arne Bang. Skål af stentøj . Arne Bang. Skål af stentøj, med grå-grøn glasur, korpus med vertikale ribber. Sign. monogram. H. 10 cm. Varenr: 3486805 DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-07-2014 16:26:02 DKK 1.500
Jørgen Mogensen. Royal Copenhagen, vase af stentøj
Jørgen Mogensen. Royal Copenhagen, vase af stentøj . Jørgen Mogensen. Royal Copenhagen, vase af stentøj med papegøjemotiver, sign. monogram JM, H. 20 cm. 1. sort. Varenr: 3486442 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 24-07-2014 16:31:00 DKK 375
B&G Figurer (7)
B&G Figurer (7). B&G figurer bestående af: Figur nr 1648 H 20 cm, 2375 H 22 cm, 1600 H 28 cm, årsfigur 1982 H 23 cm, 1757 H 20 cm, 1526 H 9,5 cm, 1742 H 13 cm. Alle figurer 1. sortering. (7) Varenr: 3485721 DKK 1.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-07-2014 16:53:00 DKK 1.050
Roayl Copenhagen. Blå Blomst middags-, te- og kaffeservice af porcelæn (82)
Roayl Copenhagen. Blå Blomst middags-, te- og kaffeservice af porcelæn (82). Roayl Copenhagen. Blå Blomst middags-, te- og kaffeservice af porcelæn bestående af: 1 rund skål nr. 8064, 1 kartoffelskål nr. 8063, 11 middagstallerkener nr. 8097, 3 frokosttallerkener nr. 8096, 1 desserttallerken nr. 8105, 4 suppetallerkenern nr. 8106, 4 sidetallerkener nr. 8094, 1 saucekande ... Varenr: 3466257 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-07-2014 17:04:00 DKK 3.400
Bing & Grøndahl. Empire middags- og kaffeservice af porcelæn (48)
Bing & Grøndahl. Empire middags- og kaffeservice af porcelæn (48). Bing & Grøndahl. Empire middags- og kaffeservice af porcelæn bestående af: 1 vandkande, 3 middagstallerkener, 4 suppetallerkener, 7 frokosttallerkener, 3 desserttallerkener, 8 div. fade, 1 kompotskål, 10 kaffekopper, 8 kaffeunderkopper, 1 sukkerskål, 1 muslingeformet assiet samt 1 saltkar. (48) Varenr: 3466261 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-07-2014 17:21:00 DKK 2.200
Royal Copenhagen, Musselmalet middags- og kaffeservice. 18/1900-tallet (48)
Royal Copenhagen, Musselmalet middags- og kaffeservice. 18/1900-tallet (48). Royal Copenhagen, Musselmalet middags- og kaffeservice bestående af: 2 middagstallerkenern nr. 176, 3 frokosttallerkener nr. 178, 1 fad nr. 97, 23 sauceskåle nr. 204, 1 fad nr. 147, 1 sukkerskål nr. 244, 2 tekopper med underkopper, 1 halvblonde tekop med underkop, 6 div. kaffekopper, 10 div. ... Varenr: 3486296 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 24-07-2014 17:27:00 DKK 2.800
Bing og Grøndahl. Musselmalet skål.
Bing og Grøndahl. Musselmalet skål. . Bing og Grøndahl bestående af musselmalet skål, nr. 1061. Måler ca. H. 7 cm., Ø. 25 cm. Fremstår m. minimale brugsspor. Varenr: 3486400 DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-07-2014 17:29:00 DKK 700
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 14  >>