Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 22  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Bing & Grøndahl. Måge m/ guld. Diverse dele kaffestel (65)
Bing & Grøndahl. Måge m/ guld. Diverse dele kaffestel af porcelæn, bestående af: 1 kaffekande m/ låg nr. 91A 2. sort. H. 24 cm 1 kande nr. 84 2. sort. H. 17 cm 1 vase nr. 202 2. sort. H. 12,5 cm 1 opsats nr. 66 2. sort. H. 10 cm 1 musling skål nr. 42 2. sort. L. 17 cm 1 skål m/ flæse kant ...
Varenr: 4728167
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 20-08-2017
19:32:00
Bing & Grøndahl. Klitrose. Kaffe- og middagsstel (70)
Bing & Grøndahl. Klitrose. Kaffe- og middagsstel af porcelæn, bestående af: 1 kaffekande m/ låg nr. 91A 2. sort. H. 22,5 cm 1 flødekande nr. 189 2. sort. afstød H. 10,5 cm 1 sukkerskål m/ låg nr. 94 2. sort. H. 12,5 cm 1 stage nr. 249 1. sort. H. 4 cm 1 musling askebæger nr. 200 2. sort. L. ...
Varenr: 4732876
19:34:00
DKK 1.300
Patrick Nordström & Knud Kyhn abe af stentøj
Patrick Nordström 1870-1929 & Knud Kyhn 1880-1969 . Figur af stentøj i form af siddende orangutang, dekoreret med grøn / olivengrøn glasur. H 16 cm. Sign med monogram PN, Isle. Fremstillet på Patrick Nordström's eget værksted i Islev.
Varenr: 4744827
DKK 1.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 20-08-2017
19:38:00
DKK 1.750
Royal Copenhagen / Kgl. P. / Bing & Grøndahl, Kähler m.m. Samling æggebægre (65)
Royal Copenhagen / Kgl. P. / Bing & Grøndahl, Kähler m.m. Samling æggebægre af keramik, porcelæn, metal, sølv m.m., bestående af bl.a. RC Musselmalet Riflet 3 æggebægre samt 1 m/ afstød, B&G Blåmalet æggebæger og Måge uden guld æggebæger samt 3 bemalede æg af porcelæn, Kähler 2 stk. æggebægre, ...
Varenr: 4734141
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 20-08-2017
19:44:00
DKK 1.650
Vase mit bunten Einschmelzungen
Vase mit bunten Einschmelzungen, der bauchiger Korpus mit Lippenrand in Blumenform und geschwungene Henkeln ist verziert mit bunten Elementen. Maße ca.: H.16,5 cm, D.8,5 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Varenr: 4738733
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 20-08-2017
19:50:00
DKK 297
Vase Ikora aus der Manufaktur WMF
Vase Ikora aus der Manufaktur WMF, gefertigt aus transparentem Glas mit kleinen Luftblasen. Maße ca.: H.20,5 cm, B.10 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Varenr: 4738776
19:50:00
DKK 297
Par kinesiske vaser med celadongrøn farve (2)
Par kinesiske vaser med celadongrøn farve, udført i fajancekeramik, det hvælvede korpus med lang hals er prydet med krakeleringer, glaseret. Mål ca.: H. 44,5 cm, Ø 20 cm. Fremstår i aldersrelateret stand med brugsspor, revner og små afslag. (2)
Varenr: 4727984
DKK 3.718 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 20-08-2017
19:52:00
DKK 335
Servis Wild Rose
VILLEROY & BOCH, servis, ca 63 dlr, ''Wild Rose'', beståend av: 6 mattallrikar, 6 djupa tallrikar, 12 assietter, 2 terriner med lock, 3 upplägningsfat, 3 skålar, salt- och pepparströare, såsskål, kanna, 2 kaffekannor, tekanna, smörask, 2 marmeladburkar, 6 kaffekoppar med fat, sockerskål, gräddkan...
Varenr: 4746580
DKK 2.294 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-08-2017
19:54:00
Se mere
Patrick Nordström fad af stentøj
Patrick Nordström 1870-1929. Cirkulært fad af glaseret stentøj. Sign. monogram PN, ISLE 1925. Ø 27, H.6 cm.
Varenr: 4744824
DKK 2.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 20-08-2017
19:56:00
DKK 975
Edvin Ollers skål
EDVIN OLLERS, Kosta, skål i glas, påklippta detaljer, osignerad, höjd ca 20, diameter 25 cm
Varenr: 4746599
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 20-08-2017
20:51:00
Se mere
Två glaskaraffer, bl.a. Orrefors (2)
Glaskaraff, Orrefors. Fyrkantig form. Höjd: 27 cm. Glaskaraff med propp. Trekantig form och randslipad dekor. Höjd: 27 cm.
Varenr: 4730646
DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 20-08-2017
21:18:00
DKK 229
To franske stager m/ porcelæns blomst (2)
To franske stager m/ porcelæns blomst H 29-31 cm. (2)
Varenr: 4747204
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-08-2017
10:51:01
DKK 625
Axel Brüel m.m. To vaser og en skål af stentøj (3)
Axel Brüel (1900-1977) for Nymølle. Vase af stentøj, dekoreret med brun glasur, sign. under bund AB, H. 22 cm. Dertil to dele keramik, utydelige signaturer: Skål og vase af stentøj. Skål H. 14 cm, Ø.23,5 cm(med lille brændingsrevne på kant), vase H. 10,5 cm(3)
Varenr: 4733672
DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 21-08-2017
11:21:57
DKK 325
Jens Harald Quistgaard for Bing & Grøndahl/Nissen 'Grå Cordial' service af stentøj (80)
Jens Harald Quistgaard for Bing & Grøndahl/Nissen 'Grå Cordial' service af stentøj bestående af 1 thekande, 2 sukkerskåle, 3 flødekander, 1 smørskål med låg, 1 smørskål uden låg, 1 fad, 2 askebægre, 19 kagetallerkener, 25 underkopper, 24 kopper, 1 kamde. ialt 80 dele. (80)
Varenr: 4745751
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-08-2017
11:30:58
En samling på syv kiksespande, start af 1900-tallet(7)
En samling på syv kiksespande, danske og engelske, udført af glas og fajance, montering af pletsølv og messing. H. uden hank 13-15 cm. Aldersrelateret stand med slitage på pletsølv. 1 stk. med lille afslag på korpus, samt 1 stk. med revne i montering. (7)
Varenr: 4745204
11:39:09
DKK 675
Louise Adelborg servis Nationalservisen
LOUISE ADELBORG, "Nationalservisen", servis, 120 dlr, Rörstrand, polerguldband med rosett, bestående av: 26 mattallrikar, 12 djupa, 26 förrättstallrikar, 26 assietter, 2 såsskålar, terrin med lock, 1 såsnipa, 4 uppläggningsfat, 2 rektangulära skålar, 3 runda skålar, 2 kaffekannor, 12 tekoppar med...
Varenr: 4746633
DKK 3.059 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-08-2017
11:40:00
Se mere
Kaffekoppar Ulla Procopé Arabia
ULLA PROCOPÉ, 12 kaffekoppar med fat, "Valencia", Arabia, fatens diameter ca 11 cm
Varenr: 4746634
DKK 1.530 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-08-2017
12:00:00
Se mere
En samling på seks hunde af fajance i Staffordshire stil(6)
En samling på seks hunde af fajance i Staffordshire stil, 1900-tallet. H. 21-25 cm. En hund med hårrevne under bund, samt en med revne ved øre. (6)
Varenr: 4745209
12:15:35
DKK 1.800
Reijmyre champagneglas Juhlin Sommar
REIJMYRE GLASBRUK, "Juhlin", champagneglas, 12 st., formgivna av Richard Juhlin, signerade "Juhlin", höjd ca 23 cm. . PROVENIENS: Reijmyre Glasbruk. . HISTORIK: Reijmyre Glasbruk grundades 1810, det är det näst äldsta glasbruket i Sverige som fortfarande är i drift, produktionen sker i hyttan i R...
Varenr: 4746636
DKK 1.377 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-08-2017
12:16:00
Se mere
Glas fra fabrikken Daum Nancy (2)
Glas fra fabrikken Daum Nancy, fremstilet i hånden af kulørt glas. Mål ca.: H. 12 cm, Ø 8 cm. Firmalogoet fremstår med kraftigt slid. (2)
Varenr: 4728197
DKK 3.718 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 21-08-2017
13:21:12
DKK 297
Vase mit Schwänen aus der Manufaktur Fraureuth
Vase mit Schwänen aus der Manufaktur Fraureuth, gefertigt aus weißem Porzellan, der Korpus auf rundem Fuß mit kleinem Lippenrand, glasiert, unterseitig mit Bodenmarke versehen. Maße ca.: H. 20,5 cm, B.18 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Varenr: 4728138
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 21-08-2017
13:21:19
DKK 297
Vase fra det franske glasværk Gallé, rosa/grøn
Vase fra det franske glasværk Gallé, efter en skitse af Emile Gallé omkring 1900. Kamévase af rosafarvet glas med grønt overfang, omløbende ætset mønster. Mål ca.: H. 17 cm, B. 8,5 cm, D. 6 cm. Vasen fremstår i aldersrelateret stand med svage brugsspor.
Varenr: 4738782
DKK 7.065 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 21-08-2017
13:21:28
DKK 1.115
Vase fra det franske glasværk Gallé, gul/rød
Vase fra det franske glasværk Gallé. Kamévase af hvid-gult glas med rødt overfang, omløbende ætset mønster. Mål ca.: H. 18,5 cm, Ø 6,5 cm. Vasen fremstår i aldersrelateret stand med svage brugsspor.
Varenr: 4738777
13:21:50
DKK 967
4- armiger Leuchter aus der Manufaktur Hutschenreuter
4- armiger Leuchter aus der Manufaktur Hutschenreuter, Weißes Porzellan mit Gold Staffage. Unterseitig gemarkt: Hutschenreuther Selb Kunstabteilung. Maße: 27 cm. B. 47 cm. T. 10 cm. Altersgemäßer Zustand. Staffage teilweise berieben. am Fuß ein kleiner Chip.
Varenr: 4738737
DKK 2.231 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 21-08-2017
13:22:08
DKK 297
Vogelfiguren aus der Rosenthal Manufaktur
Vogelfiguren aus der Rosenthal Manufaktur, gefertigt aus weißem Porzellan, handstaffiert und glasiert, vollplastische Darstellung, unterseitig mit Bodenmarke versehen und bezeichnet: 'Rosenthal, Kunstabteilung'. Maße ca.: H. 6,5-10,5 cm, B.6-11,5 cm. Altersgemäßer Zustand mit ...
Varenr: 4736009
13:22:16
DKK 297
Figur eines Hundes aus der Manufaktur Heubach
Figur eines Hundes aus der Manufaktur Heubach, gefertigt aus weißem Porzellan, vollplastische Darstellung, glasiert, unterseitig mit Bodenmarke versehen. Maße ca.: H.16 cm, B.6,5 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Varenr: 4736007
13:22:24
DKK 297
Fat fajans Rörstrand 1700-tal
FAT, fajans, 1700-tal, silvermodell, oval form, konturerat brätte, Rörstrand 1773, polykrom dekor i starkeldsfärger av strödda blommor, märkt "Rörst 11./1. 73. N 1/4" samt målarsignatur B., längd ca 45 cm
Varenr: 4746643
13:24:00
Se mere
Bing & Grøndahl. Komponiststel kaffeservice af porcelæn(37)
Bing & Grøndahl. Komponiststel kaffeservice bestående af: 12 kaffekopper, 12 kagetallerkener Ø. 17 cm, 12 underkopper, samt 1 kagefad med hanke Ø. 27 cm. (37)
Varenr: 4745206
13:37:16
Royal Copenhagen / Kgl. P. / B&G m.m. Samling figurer m.m. (20)
Samling figurer af Royal Copenhagen, Bing og Grøndahl, bestående af:Royal Copenhagen:1 stk. isbjørn. nr. 320. design: Carl J. Bonnesen 1. sortering1 stk. stående isbjørn nr. 321, 1. sortering, design Carl J. Bonnesen1 stk. Isbjørneunger i leg. nr. 1107, design. Knud Kyhn1 stk. Pige på sten nr. ...
Varenr: 4744665
DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-08-2017
13:44:00
DKK 1.700
Samling på ni grønne vin glas (9).
Samling på ni grønne hvidvins glas H. 10,6 cm., Ø 7,5 cm. (9).
Varenr: 4733722
DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 21-08-2017
14:07:00
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 22  >>