Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 19  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Brønnum / Figgjo. Samling tallerkener af porcelæn. (113)
Brønnum / Figgjo. Samling restaurations service af porcelæn, bestående af: Brønnum: 26 Kvadratiske tallerkener, 26,5 x 26,5 cm. H. 2,5 cm. 32 Rektangulær tallerkener, 24,5 x 32,5 cm. H. 1,5 cm. Figgjo: 31 Runde tallerkener, Ø. 30 cm. H. 4 cm. 24 Runde tallerkener, Ø. 30 cm. H. 3 cm. (én ...
Varenr: 4844346
DKK 5.000 DK, Aalborg, Nibevej 19-01-2018
10:16:00
DKK 1.200
Bertil Vallien vaser och skål
BERTIL VALLIEN, vaser, 5 st., skål, Boda, signerade B Vallien, höjd 7,5-24 cm
Varenr: 4892110
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
10:45:00
Se mere
Emile Gallé, vas, Frankrike
EMILE GALLÉ, vas, Frankrike, överfång lila och brunt, dekor av blommor och blad, signerad Gallé, höjd 16 cm
Varenr: 4892115
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
11:15:00
Se mere
Vas Josef Ekberg
JOSEF EKBERG, vaser, 2 st, Gustavsberg, sgrafitto, dekor av blå blommor mot ljusblå fond, märkt undertill Gustafsberg 1918 resp 1922 JE, höjd ca 11,5-25 cm
Varenr: 4892117
11:25:00
Se mere
Bing & Grøndahl. Figur af porcelæn i form af postbud, 2451
Royal Copenhagen. Figur nr. 2451, postbud. H. 31 cm. 3. sort. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4882100
DKK 2.600 DK, Herlev, Dynamovej 19-01-2018
11:25:42
Service Richard Ginory, Impero Fiesole (55)
Service = stempel - Richard Ginory MANIFATTURA DI DOCCIA Florence ITALY. Hvidt porcelæn med guld- og bladstaffage og landskabsmotiver, vedutmaleri. 1 x terrin med låg, diameter ca. 21 cm 2 x skåle på fod, diameter ca. 25,5 cm 1 x oval platte, ca. 34,4 x 24,4 cm 10 x suppetallerkener 10 x ...
Varenr: 4881791
DKK 5.955 DE, Hamburg, Große Elbstraße 19-01-2018
11:40:07
DKK 2.419
Deckelvase mit Schmetterlinge und floralem Dekor. Japan.
Deckelvase aus Porzelan mit Schmetterlinge und floralem Dekor. Japan. Maße H. 24 cm. Altersbedingte Gebrauchsspuren, Deckel mit restauriertem Griff.
Varenr: 4828423
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 19-01-2018
11:43:13
DKK 298
Lisa Larson ytterfoder
LISA LARSON, ansiktsvas/ ytterfoder, Gustavsberg, 1900-talets andra hälft, glaserat stengods, signerad LIsa L Made in Sweden, höjd 24, diameter 17 cm
Varenr: 4892126
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
12:15:00
Se mere
Kopp med fat Wien
KOPP med FAT, Wiren, empire, målad dekor delvis förgylld, höjd inkl fat 7,5 cm
Varenr: 4892128
12:25:00
Se mere
Royal Copenhagen. Kantet 'Blå Blomst' terrin nr. 8532
Royal Copenhagen. Kantet 'Blå Blomst' terrin nr. 8532. Ø 32 cm. 3. sort. Fremstår med afslag på lågknop.
Varenr: 4885653
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-01-2018
12:26:00
Servisdelar, Gröna Anna, Rörstrand(32)
Servisdelar, Gröna Anna, Rörstrand. 12 st assietter 16 mattallrikar varav 1 jubileumstallrik.1 såskarott 1 serveringsfat1 skål Mindre brukslitage.Mattallrikarna är i varierande kulörer från olika produktionstillfällen.(32).
Varenr: 4889310
DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 19-01-2018
12:35:00
DKK 347
Hans Hedberg vas
HANS HEDBERG, golvvas, starkeldsfajans, spräcklig glasyr i grönt och gult, signerad, höjd ca 71 cm
Varenr: 4892132
DKK 7.722 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
12:45:00
Se mere
Jacob E. Bang for Holmegaard. 'Ida' glasbesætning (46)
Jacob E. Bang for Holmegaard. 'Ida' glasbesætning bestående af 13 snapseglas h.8,5 cm, 4 ølglas/vand h.11 cm, 10 hedvinsglas h.10,5 cm, 7 grønne hvidvinsglas h.13 cm, 12 rødvinsglas h.14,5 cm. Alm. brugsspor.
Varenr: 4891369
DKK 1.400 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-01-2018
13:04:51
Paul Kedelv vaser Coquille
PAUL KEDELV, vaser, 2 st, "Coquille", 1950/60-tal, osignerade, underfång, höjd 36-46 cm
Varenr: 4892139
13:25:00
Se mere
Gunnar Nylund vas skålfat
GUNNAR NYLUND, vas, skålfat, Rörstand, stengods, vit glasyr, höjd ca 3,5-14,5 cm
Varenr: 4892142
13:40:00
Se mere
Fad af blåglasseret keramik, 1900-tallet
Fad af hvid og blåglasseret keramik, centralt motiv med rovdyr. Underbund sign. A B. Ø. 38,5 cm. Fremstår med afslag på fane.
Varenr: 4890487
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 19-01-2018
14:00:00
Bing & Grøndahl. Porcelænsbillede efter Paul Fischer.
Porcelænsbillede efter Paul Fischer, udført hos B & G, 464/1750, "Vinterdag på Gammeltorv", 21 x 35,5 cm (33 x 47 cm). Original emballage samt certifikat medfølger.
Varenr: 4891337
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-01-2018
14:05:00
Tilgmans
TILGMANS, figuriner, 5 st, delvis glaserad keramik, höjd ca 20-24 cm
Varenr: 4892148
14:15:00
Se mere
Royal Copenhagen m.fl. Samling porcelæn (13)
Royal Copenhagen og AluminiaSamling porcelæn og fajance bestående af: 1 bjørn nr. 2841 1. sort., 1 Amagerpige nr. 1314 1. sort., 1 Bjørn Wiinblad vase fra Nymølle H. 12 cm (denne med glasurkrakeleringer), 1 Aluminia vase nr. 3121 1. sort. samt 9 årskrus, heraf to stk med manglende sølvplakette i ...
Varenr: 4885556
DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-01-2018
14:17:07
Samling kiksespande (15)
Samling kiksespande af glas og fajance med monteringer af metal og flet. H. ekskl. hanke 12-22 cm. (15)
Varenr: 4885661
DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-01-2018
14:30:05
Holmegaard. Samling på syv kugler. (7)
En samling på syv større og mindre Holmegaard kugler af farvet rød, gul, orange og blåfarvet glas Ø. ca. 5 - 12 cm. Flettet kurv medfølger. (7)
Varenr: 4892760
DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 19-01-2018
14:34:38
Paul Kedelv vaser Coquille
PAUL KEDELV, vaser, 5 st, "Coquille", 1950/60-tal, signerade Flygsfors och daterade, underfång, höjd 16,5-31,5 cm
Varenr: 4892157
15:05:00
Se mere
Hjort & Ipsens enke. Vaser, skåle m.m af keramik. (7)
Hjort & Ipsens enke. Vaser, skåle m.m af keramik bestående af:Hjort keramik:Vase H. 28,5 cmVase H. 19 cmVase H. 22,5 cmOpsats H. 16 Ø 22 cm.Kop med underkopAskebæger Ø 13 cm.Ipsens enke: Lågskål H. 11 Ø 12 cm.
Varenr: 4892627
15:17:47
Gunnar Nylund samt Carl Harry Stålhane
GUNNAR NYLUND, kanna, vas, CARL HARRY STÅLHANE, kanna, Rörstrand, glaserat stengods, höjd ca 19-23 cm
Varenr: 4892163
15:35:00
Se mere
Royal Copenhagen og B&G. To figurer af porcelæn (2)
Kgl. Porcelæn. Smed ved armboldt nr. 4502, 1. sort. Bing & Grøndahl. Tændstiksæskeholder i form af pige med kurv nr. 1655, 2. sort. (2)
Varenr: 4888470
15:35:00
DKK 650
Vicke Lindstrand Kosta selterglas
VICKE LINDSTRAND, selterglas, 18 st, "S:t Erik", Kosta, 1900-talets andra hälft, dekor av kungahuvuden och texten "S:t Erik STOCKHOLM", höjd ca 7,5 cm
Varenr: 4892173
16:30:00
Se mere
Royal Copenhagen/Aluminia, Brun Tranquebar Kaffe og spisestel. (70)
Royal Copenhagen/Aluminia, Brun Tranquebar, kaffestel og spisestel bestående af: 5 stk. kaffe kopper nr, 992 1. sortering 6 stk. underkopper nr. 992, 1 sortering. 6 stk. te kopper nr. 957, 1. sortering. 6 stk. underkopper nr. 957, 1- sortering 6 stk. kage tallerkener nr. 945, 2. sortering 1 stk....
Varenr: 4890362
DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-01-2018
16:49:00
Ilse Claesson vaser Rörstrand
ILSE CLAESSON, vaser, 1 par, Rörstrand, dekor i underglasyr, höjd 21 cm
Varenr: 4892178
17:00:00
Se mere
Henning Koppel for Bing & Grøndahl 'Hvid Koppel' spisestel ag porcelæn (23)
Bing & Grøndahl. Henning Koppel 'Hvid Koppel' stel af porcelæn bestående af: Skål nr. 313 Ø 20,5 H 11 cm. 2 Skåle nr. 313 Ø 22 cm H 8 cm. , 6 middagstallerkner 325 Ø 24,5 cm. 10 frokosttallerkner nr. 326 Ø 22 cm. 4 dybe tallerkener nr. 1. sort. (23)
Varenr: 4891801
DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 19-01-2018
18:00:00
DKK 1.800
Johgus, Bornholm. Otte elefanter udført i bornholmsk keramik (8)
Johgus, Bornholm. Otte elefanter udført i bornholmsk keramik H 6 cm - 18 cm. (8)
Varenr: 4891659
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 19-01-2018
18:00:00
DKK 950
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 19  >>