Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Glas, porcelæn og keramik i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 26  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Delar till glasservis (36)
Delar till glasservis (36). Delar till glasservis. 8 snapsglas, 4 ölglas, 10 selterglas, 10 strutformade glas, 4 likörglas. Höjd 7-12 cm. (36) Varenr: 4245490 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 29-04-2016 18:17:00 DKK 242
Ulrika Hydman Vallien, skål på fot Kosta Boda
Ulrika Hydman Vallien, skål på fot Kosta Boda. Ulrika Hydman Vallien, skål på fot Kosta Boda. Emaljfärger på blåtonad glasmassa. Signerad på cuppan samt etikettmärkt, ingen graverad signatur undertill. Invändigt smärre blåsa. Kosta Boda Artist Collection, höjd ca 20,5 , diameter ca 17 cm. Varenr: 4236389 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 29-04-2016 18:41:00 DKK 242
Glasservisdelar, 1900-talets första hälft (20)
Glasservisdelar, 1900-talets första hälft (20). Glasservisdelar, 1900-talets första hälft. Slipad dekor. 5 st öl-/grogglas, 6 st snapsglas samt 9 st punschglas. 2 st snapsglas med nagg. (20) Varenr: 4225475 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 29-04-2016 19:15:00 DKK 242
Tête-à-tête China/Japan, (6)
Tête-à-tête China/Japan, (6). Tête-à-tête China/Japan, polychrom und Gold staffiert. Die Tassen besitzen im Boden eine Lithophanie einer Geisha. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren. Maße ca.: 2 Tassen, D.8,5 H. 5 cm. 2 Untertassen, D.14 cm. 2 Dessertteller, D.15 cm. (4) Varenr: 4246446 DKK 1.642 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 29-04-2016 19:15:00 DKK 896
Lisa Bauer 'Rosenskålen / Rosebowl' Kosta
Lisa Bauer 'Rosenskålen / Rosebowl' Kosta. Lisa Bauer 'Rosenskålen / Rosebowl' Kosta, begränsad numrerad upplaga. Slipad och graverad dekor av rosor och rosenblad. Signerad: Ltd edition Kosta 'Rosa Carina' Lias Bauer / EM 1976 41/375. H ca 17 cm, diam ca 20,5 cm. Tillhörande etui och certifikat medföljer. Varenr: 4238207 DKK 1.208 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 29-04-2016 19:18:00 DKK 423
Rolf Palm / Claes Thell. 5 delar keramik (5)
Rolf Palm / Claes Thell. 5 delar keramik (5). 2 st. Rolf Palm / 3 st. Claes Thell. Signerade, största H: 18 cm. Varenr: 4248664 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 29-04-2016 19:22:00 DKK 684
Samling saltglaserad mm keramik (9)
Samling saltglaserad mm keramik (9). Samling saltglaserad mm keramik, bl.a. Höganäs, Raus, Barsebäckshamn mm. Största H: ca. 31 cm. Varenr: 4248628 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 29-04-2016 19:24:00 DKK 262
Samling keramik, miniatyrer mm (23)
Samling keramik, miniatyrer mm (23). Samling keramik, miniatyrer mm. Bl.a Aniagrus, John Andersson, Måryd, Borg, Åke Holm Kullatroll, m.fl. Största H: 14 cm. Varenr: 4248645 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 29-04-2016 19:26:00 DKK 362
Goebel / Hummelfiguriner 5 st samt en rokokokvinna (9)
Goebel / Hummelfiguriner 5 st samt en rokokokvinna (9). Goebel / Hummelfiguriner 5 st samt en rokokokvinna. 3 st. Bing & Gröndahl fåglar. H 5,5 - 16,5 cm. Varenr: 4238223 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 29-04-2016 19:28:00 DKK 262
Karaff. Bengt Orup, Johansfors
Karaff. Bengt Orup, Johansfors. Karaff. Bengt Orup, Johansfors. Etikettsignerad. H: 27 cm. Varenr: 4245201 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 29-04-2016 19:29:00 DKK 282
Parti keramik. Lisa Larson, Klase, Rörstrand samt Anette Danielson-Dahlgren (4)
Parti keramik. Lisa Larson, Klase, Rörstrand samt Anette Danielson-Dahlgren (4). Parti keramik. Lisa Larson, Klase, Rörstrand samt Anette Danielson-Dahlgren. Lisa Larson för Gustavsberg, figur från 'Världens barn', höjd 12,5 cm. Klase, Höganäs, väggrelief, numrerad 19/100, ca 22x21,5 cm. Skål, Rörstrand, Drejargruppen, 1973, diameter 23 cm. Vas, Anette Danielson-Dahlgren, ... Varenr: 4245184 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 29-04-2016 19:30:00 DKK 242
Ulrika Hydman Vallien, skål på fot Kosta Boda. Ulrika Hydman Vallien, skål på fot Kosta Boda. Emaljfärger på blåtonad glasmassa. Signerad på cuppan samt etikettmärkt, ingen graverad signatur undertill. Utvändigt smärre blåsa. Kosta Boda Artist Collection, höjd ca 20,5 , diameter ca 17 cm. Varenr: 4236391 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 29-04-2016 19:39:00 DKK 282
Horst Kerstan Vase Keramik Kristallinglasur
Horst Kerstan Vase Keramik Kristallinglasur. Vase. Horst Kerstan (1941-2005), Kandern. 19701999. Keramik. Hellblaue Kristallinglasur. Annähernde Kugelform auf flach abgesetztem Stand und mit kleiner erhabener Mündung. H. 14 cm. Am Boden bezeichnet: Kerstan 1970 (braun gemalt). Mündung mit minimaler herstellungsbedingter Unregelmäßigkeit. Varenr: 4237834 DKK 1.866 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 29-04-2016 19:49:00 DKK 373
Remmare
Remmare. REMMARE, 1900-talets mitt, mörkgrön fot, etsad dekor, etikettmärkta "Kristall", höjd 17 cm Varenr: 4249074 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-04-2016 19:56:00
Se mere
Ytterfoder, 3 st - Carl Olof Damm (3)
Ytterfoder, 3 st - Carl Olof Damm (3). Ytterfoder, 3 st - Carl Olof Damm (f 1949). Stengods med målade motiv. Signerade Damm 1989x2 resp. 1980. Höjder 13-26 cm. Diameter 17-33 cm. (3) Varenr: 4220999 DKK 1.610 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 29-04-2016 20:00:00 DKK 644
Turkos vas med konstblommor, Kinesisk
Turkos vas med konstblommor, Kinesisk. Turkos vas med konstblommor, Kinesisk Vas i turkos färg. Mått: 16cm i diameter, 32cm H. Varenr: 4118915

DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 29-04-2016 20:02:00 DKK 242
Laboratorieglas
Laboratorieglas. LABORATORIEGLAS, ca 18 dlr, diverse, bestående av : bl a karaffer, mätglas, flaskor, mm Varenr: 4249078 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-04-2016 20:04:00
Se mere
Paar Vasen, Helena Wolfsohn, Dresden. Um 1880 (2)
Paar Vasen, Helena Wolfsohn, Dresden. Um 1880 (2) . Paar Vasen, Helena Wolfsohn, Dresden. Um 1880. Porzellan mit Aufglasurmalerei mit Landschaftsmotiven, goldfarbene Wandung, schlanke hohe Form, H. ca 12 cm. Farbe berieben. (2) Varenr: 4228547 DKK 1.119 DE, Hamburg, Große Elbstraße 29-04-2016 20:05:00 DKK 299
Glasservis Fontän
Glasservis Fontän . VICKE LINDSTRAND, glasservis, 45 dlr, "Fontän", Kosta, bestående av: 10 vinglas, 12 selterglas, 11 starkvinsglas, 12 likörglas Varenr: 4249081 DKK 3.220 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-04-2016 20:10:00
Se mere
Bente Brosböl Hansen kanna med lock stengods
Bente Brosböl Hansen kanna med lock stengods. Bente Brosböl Hansen, f 1961. Kanna med lock stengods, signerad. H 23 cm. Varenr: 4244041 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 29-04-2016 20:21:00 DKK 302
Sven Wejsfelt fiskfigurin Gustavsberg
Sven Wejsfelt fiskfigurin Gustavsberg. Sven Wejsfelt fiskfigurin Gustavsberg: Monterad på träplatta, märkt "Sven Wejsfelt, stim 8, Gustavsberg", total längd 26 cm. Varenr: 4244043 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 29-04-2016 20:21:00 DKK 302
Herman Kähler vaser
Herman Kähler vaser. HERMAN KÄHLER, vaser, 3 st., lergods, varav 1 signerad, 2 otydligt signerade ?, höjd 17-27 cm Varenr: 4249087 DKK 1.208 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-04-2016 20:22:00
Se mere
Reijmyre, glasservis, 'Slottet', 13 delar
Reijmyre, glasservis, 'Slottet', 13 delar . Glasservis, 13 delar, modell 'Slottet', bestående av 1 st karaff och 12 st vinglas. Design Tomas Harila Carlgren i samarbete med Lars Sjöberg, inspirerade av 1700-talsglas, tillverkade på Reijmyre Glasbruk, blåsta glas med driven kant, ben med luftblåsa. Höjd ca 16,5 cm, karaffen ca 23,5 cm. ... Varenr: 4249410

DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 29-04-2016 20:25:00 DKK 926
Svenskt konstglas 7 delar (7)
Svenskt konstglas 7 delar (7). Svenskt konstglas 7 delar. Kjell Engman, Ulrika Hydman Vallien, Erik Höglund m fl. H 3 - 22,5 cm. Varenr: 4238157 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 29-04-2016 20:26:00 DKK 242
Salvador Dalí, serie på 6 keramikfliser, 1954 (6)
Salvador Dalí, serie på 6 keramikfliser, 1954 (6). Salvador Dalí (1904-1989), serie på 6 keramikfliser, 1954. 'Solen', 'Havet', 'Kaleidoskop', 'Fuglene', 'Kataloniens kvinder', ’Guitarer’. Bemalet, glaseret keramik. Med limiterings- og autenticitetsgaranti. Mål pr. stk.: 20 cm x 20 cm. (6) Varenr: 4236940 DKK 5.970 DE, Hamburg, Große Elbstraße 29-04-2016 20:30:00 DKK 2.985
Teservis keramik 8 delar (8)
Teservis keramik 8 delar (8). Teservis keramik 8 delar, Nykvarns Hantverk. Tekanna, 6 st temuggar samt skål. Kannans höjd 15,5 cm, skålens diam 20 cm. Varenr: 4238750 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 29-04-2016 20:31:00 DKK 242
Stig Lindberg fajans
Stig Lindberg fajans. STIG LINDBERG, 3 dlr, fajans, målad dekor av blommor, längd 19-31 cm, signerad med Gustavsbergs studio och målarsignaturer Varenr: 4249092 DKK 1.610 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 29-04-2016 20:32:00
Se mere
Vas Böhmisk kristall, Höjd 23,5 cm, 1900-tal
Vas Böhmisk kristall, Höjd 23,5 cm, 1900-tal. Vas Böhmisk kristall, Höjd 23,5 cm. Mindre bruksspår. Varenr: 4210524 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 29-04-2016 20:51:00 DKK 242
Vicke Lindstrand Vas
Vicke Lindstrand Vas. VICKE LINDSTRAND, vas, Kosta, signerad LH 1899, höjd ca 27 cm Varenr: 4249103 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-04-2016 20:54:00
Se mere
Teller/ Wandteller, Porzellan, Meißen, ‘Pinocchios Abenteuer‘, 1985
Teller/ Wandteller, Porzellan, Meißen, ‘Pinocchios Abenteuer‘, 1985. Teller/ Sammelteller, ‘Pinocchios Abenteuer‘, Meißen, 1985, Porzellan, Blaumalerei, Goldrand, unterseitig datiert, betitelt und kobaltblaue Schwertermarke, 2. Wahl, D. 26 cm. Varenr: 4221400 DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 29-04-2016 20:57:00 DKK 299
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 26  >>