Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  i Glas, porcelæn og keramik i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 17  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Kgl. P. Slagter 4645. 1. sort.
Kgl. P. Slagter 4645. 1. sort. . Kgl. P. Slagter, figur af porcelæn, nr. 4645 1. sort. H. 19 cm. Varenr: 3510581 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 21-08-2014 20:01:00 DKK 700
Kgl. musselmalet frugtkurv samt fad, 1700/1800-tallet (2)
Kgl. musselmalet frugtkurv samt fad, 1700/1800-tallet (2). Kgl. musselmalet helblonde frugtkurv samt helblonde blådekoreret fad. 1700 / 1800-tallet. Ø 18 - 24 cm. Fremstår med aldersrelateret slitage. (2) Varenr: 3505543 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-08-2014 20:01:03 DKK 4.600
Eva stæhr Nielsen. Stor skål med harepelsglasur
Eva stæhr Nielsen. Stor skål med harepelsglasur. Eva stæhr Nielsen. Stor skål med harepelsglasur udført og mærket a Saxbo 446 signeret E. ST. N H. 12,5 cm. Ø 25,5 cm. Varenr: 3502318 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-08-2014 20:01:08 DKK 3.600
Krystalglas model 'Paris' (40)
Krystalglas model 'Paris' (40). Krystalglas model 'Paris' bestående af 9 vinglas H. 14,5 cm., 11 vand / ølglas H.11,5 cm., 10 portvinsglas H. 11,5 cm., 10 snapseglas H. 9,5 cm.. (40) Varenr: 3510583 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 21-08-2014 20:02:00 DKK 425
Timo Sarpaneva. Vase af glas
Timo Sarpaneva. Vase af glas. Timo Sarpaneva. Vase af af klart og sort glas. Sign. samt dat. i bunden Timo Sarpaneva '58. Utydeligt nummereret. H. 16, Ø 10 cm. Varenr: 3512080 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-08-2014 20:07:00 DKK 1.100
Høj kinesisk vase af porcelæn
Høj kinesisk vase af porcelæn. Høj kinesisk vase af bemalet porcelæn. 20. årh. H. 80 cm. Varenr: 3513430 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 21-08-2014 20:07:00 DKK 375
Arne Bang. Vase af stentøj
Arne Bang. Vase af stentøj. Arne Bang. Vase af stentøj, dekoreret med glasur i brune og grønne nuancer, sign. monogran AB. H. 14,5 cm. Mindre glasurfejl. Varenr: 3516192 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-08-2014 20:34:00 DKK 975
Kgl. P Knud Kyhn liggende tyr af stentøj nr.2595
Kgl. P Knud Kyhn liggende tyr af stentøj nr.2595. Kgl. P Knud Kyhn 1880-1969. Liggende tyr af Sungglaseret stentøj nr.2595, 1.sort. H.24 x 35 cm. Varenr: 3514174 DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-08-2014 20:38:00 DKK 1.450
Orrefors. To vaser af klart glas (2)
Orrefors. To vaser af klart glas (2). Orrefors. To vaser af klart glas. En lav, aflang vase med graveret motiv, denne sign. i bund 'Of F2769/14 Esow' H. 11, L. 16 cm. fremstår med 4 cm. ridse på inderside samt vase med vredet korpus i bund mrk. 'Orrefors'. H. 15,5 cm. (2) Varenr: 3513783 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 21-08-2014 20:44:00 DKK 300
Stekfat, 2 st, troligen England, 1900-talets början
Stekfat, 2 st, troligen England, 1900-talets början. Stekfat, 2 st, troligen England, 1900-talets början. 2 st stekfat i porslin, blå dekor. L 50/ 40 cm. Varenr: 3506947 DKK 651 SE, Norrköping, Finspångsv. 21-08-2014 20:45:00 DKK 264
Knud Kyhn for Royal Copenhagen. Figur i form af isbjørn med sæl. Nr 1108
Knud Kyhn for Royal Copenhagen. Figur i form af isbjørn med sæl. Nr 1108 . Knud Kyhn for Royal Copenhagen. Figur af porcelæn i form af isbjørn i kamp med sæl 1108. 1. sort. H. 23 cm. Varenr: 3514060 DKK 4.500 DK, Herlev, Dynamovej 21-08-2014 20:50:00 DKK 4.300
Bjørn Wiinblad. Vase / urtepotteskjuler V 69.
Bjørn Wiinblad. Vase / urtepotteskjuler V 69.. Bjørn Wiinblad (1918 - 2006). Vase i form af fugl. Sign. i monogramform. V.69 - 74. H. 22, Ø. 20,5 cm. Varenr: 3515270 DKK 1.200 DK, Herning, Engdahlsvej 21-08-2014 20:52:00 DKK 525
Kgl. Porcelæn, Bing & Grøndahl. Vaser, figurer mm. (7)
Kgl. Porcelæn, Bing & Grøndahl. Vaser, figurer mm. (7). Kgl. Porcelæn, Bing & Grøndahl. Samling vaser, askebægre og figurer bestående af hund nr. 2015 B&G, kat nr. 1553 B&G, dreng med ko nr. 722 kgl., vase nr. 1910 kgl., askebægre nr. 7465 kgl. 2.sort., vase nr. 288 kgl. askebægre nr. 375 kgl..1 sortering hvis ikke andet er nævnt. (7) Varenr: 3510582 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 21-08-2014 20:58:00 DKK 1.900
Bowle mit 8 Tassen und Schöpfkelle und Glasschale mit Deckel (11)
Bowle mit 8 Tassen und Schöpfkelle und Glasschale mit Deckel (11) . Bowle mit 8 Tassen und Schöpfkelle und Glasschale mit Deckel. Bowle mit Glasdeckel und Schöpfkelle, Verzierung mit Traubenmustern und Liniendekoren. 8 Henkelbecher (3 Tassen mit kleinem Abschlag am Rand). 1 Glasschale mit Deckle, umseitig verziert mit dicht gesetzten rautenförmigen Mustern. (11)... Varenr: 3506122 DKK 746 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22-08-2014 10:34:00 DKK 298
Konvolut Vasen, Meissen (5)
Konvolut Vasen, Meissen (5). Polychromes Blumendekor. Alle Vasen mit unterglasurblauer Schwertermarke. Geringfügige Gebrauchsspuren. Höhe 10,7 cm bis 26 cm. (5) Varenr: 3507675 DKK 1.491 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 22-08-2014 11:58:12 DKK 671
Konvolut  Meissen, diverse Schalen (7)
Konvolut Meissen, diverse Schalen (7). alle Schalen mit unterglasurblauer Schwertermarke, vier Schalen mit Schleifstrich unterhalb der Schwertermarke. Polychromes Blütendekor, die Ränder goldfarben umlaufend. Geringfügige Gebrauchsspuren. Durchmesser 10,5 cm bis max. 23,6 cm. Varenr: 3512084 DKK 2.237 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 22-08-2014 12:20:02 DKK 820
Bing & Grøndahl. Krydderiglas (18)
Bing & Grøndahl. Krydderiglas (18). Bing & Grøndahl krydderiglas af hvidt porcelæn med rød kant. H. 11,5 cm. 1. sort. (18) Varenr: 3511290 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 22-08-2014 12:21:46 DKK 700
Søholm. Tiger af fajance nr. 660
Søholm. Tiger af fajance nr. 660. Søholm. Tiger af fajance nr. 660. L. 35 cm. Varenr: 3511510 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-08-2014 12:22:27 DKK 375
Bode Willumsen. Vase af stentøj
Bode Willumsen. Vase af stentøj. Bode Willumsen 1895-1987 for Royal Copenhagen. Firesidet vase af stentøj modelleret i relief, dekoreret med sungglasur. Sign. monogram, nr. 20148. 1. sort. Varenr: 3511441 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 22-08-2014 12:23:08 DKK 550
Erik Herløw for Copenhagen Cutlery. 'Obelisk' bestik (55)
Erik Herløw for Copenhagen Cutlery. 'Obelisk' bestik (55). Erik Herløw for Copenhagen Cutlery. 'Obelisk' bestik bestående af: 6 middagsknive, 6 middagsgafler, 9 frokostknive, 8 frokostgafler, 11 suppeskeer, 10 dessertskeer samt 15 kaffeskeer. Originale æsker medfølger. (55) Varenr: 3511683 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-08-2014 12:26:08 DKK 450
B&G, Desiree, Royal Copenhagen mfl. Samling sten/lertøj (6)
B&G, Desiree, Royal Copenhagen mfl. Samling sten/lertøj (6). Samling sten/lertøj i form af Desiree vase af stentøj H. 21 cm nr. 4002, W. Germ blåglaseret vase H. 24 cm, B&G vase H. 22 cm, Royal Copenhagen lågkande 3697, B&G fugl nr. 7015 samt enkel delvis glaseret fugl af lertøj. Fremstår med brugsspor. (6) Varenr: 3509634 DKK 800 DK, Helsingør, Støberivej 22-08-2014 12:40:00 DKK 350
Bjørn Wiinblad: Rosenthal platte
Bjørn Wiinblad: Rosenthal platte. Bjørn Wiinblad: Rosenthal platte af porcelæn med kvinde i blå på hvid fond. Ø 33 cm. Varenr: 3516013 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 22-08-2014 13:15:00 DKK 325
Arne Bang. Lågkrukke, brun glasur, bronze låg
Arne Bang. Lågkrukke, brun glasur, bronze låg . Arne Bang. Krukke af glaseret stentøj med floral dekoration. Låg af patineret bronze. Sign. monogram, 181, H. 12 cm, Ø. 9 cm. . Varenr: 3515545 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-08-2014 13:39:00 DKK 1.650
Carl Fagerberg, figurin / skulptur i glaserat porslin, dat. 1915
Carl Fagerberg, figurin / skulptur i glaserat porslin, dat. 1915. Carl Fagerberg (1878-1948) figurin / skulptur i glaserat porslin. Längd ca 18 cm, höjd 11 cm. Signerad C. Fagerberg samt daterad 1915. Krakelyr. Varenr: 3517044 DKK 813 SE, Örebro, Aspholmen 22-08-2014 13:40:31 DKK 244
Isaac Grünewald. Fat, 1940-tal för Rörstrand
Isaac Grünewald. Fat, 1940-tal för Rörstrand. Isaac Grünewald (1889-1946) för Rörstrand. Handmålat fat med dekor av kvinnofigur. Ø 30 cm. Signerat Grünewald 43. Varenr: 3517047 DKK 1.220 SE, Örebro, Aspholmen 22-08-2014 13:43:10 DKK 1.627
Samling Chr. VIII / Berlinois glas (13)
Samling Chr. VIII / Berlinois glas (13). Samling Chr. VIII / Berlinois glas med halvfacetteeret kumme. H. 15,5 cm. (13) Varenr: 3513537 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-08-2014 14:07:09 DKK 1.300
Samling vaser bl. a Carl-Harry Stålhane, Wilhelm Kåge (8)
Samling vaser bl. a Carl-Harry Stålhane, Wilhelm Kåge (8). Samling keramik, 8 delar, bestående av: en vas, Wilhelm Kåge, Gustavsberg med dekor i blått, höjd 23 cm, en vas med vit och blå glasyr, märkt Gabriel, höjd 18 cm, en vas med dekor av blommor, märkt Gefle, höjd 13 cm, 2 delar Bornholm keramik, märkt Hjorth, höjd 5-13 cm, 2 delar keramik Upsala ... Varenr: 3517049 DKK 1.220 SE, Örebro, Aspholmen 22-08-2014 14:13:05 DKK 244
Middags- og kaffeservice, porcelæn (76)
Middags- og kaffeservice, porcelæn (76). Middags- og kaffeservice af porcelæn, bestående af 21 middagstallerkener, 11 dybe middagstallerkener, 12 frokosttallerkener, 12 dybe frokosttallerkener, fire kagetallerkener, to sovsekander, én terrin, to lågskåle, én smørskjuler samt 10 fade. (76) Varenr: 3510436 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-08-2014 14:14:43 DKK 1.050
Bing og Grøndahl. Mågestel (43)
Bing og Grøndahl. Mågestel (43). Bing og Grøndahl, Mågestel af porcelæn. Stellet er bestående af: 13 kagetallerkner, 13 underkopper, 12 kopper, 1 fad, 1 opsats, 1 kaffekande m. låg, 1 sukkerskål u. låg samt flødekande. Primært 1. sortering (43) Varenr: 3513821 DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 22-08-2014 14:16:00 DKK 1.250
Bohemia. Fad
Bohemia. Fad. Bohemia. Fad af farvet glas. 4 x 39 cm. Varenr: 3516010 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 22-08-2014 14:17:00 DKK 300
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 17  >>