Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Glas, porcelæn og keramik i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 18  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Blå vase fra RO Collection - Til fordel for Knæk Cancer
Blå vase fra RO Collection - Til fordel for Knæk Cancer. Blå vase doneret af RO Collection. Ro Flower vase No. 23 Indigo blue Mouthblown Glass – Fantastic for tulips Ø 23cm H 18cm Vejl. pris DKK 800. Hele beløbet (hammerslag, gebyr og salærer) går ubeskåret til Knæk Cancer 2014. Lauritz.com donerer således både køber- og sælgersalær. ... Varenr: 3577147

DKK 640 DK, Herlev, Dynamovej 24-10-2014 08:19:00 DKK 450
Mega Kähler jubilæumsvase - Til fordel for Knæk Cancer 2014
Mega Kähler jubilæumsvase - Til fordel for Knæk Cancer 2014. Mega Kähler jubilæumsvase, produceret i meget få eksemplarer og ikke mulig at købe i handlen. Kählers eksklusive 175 års jubilæumsvase med de håndmalede striber i bronze er designet af Ditte Reckweg og Jelena Schou Nordentoft, kendt som designteamet Stilleben. Vasen er Kähler. Højde: 50 cm. ... Varenr: 3588239 DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-10-2014 08:30:00 DKK 16.000
Kähler Omaggio Jubilæumsvase. Mellem - Til fordel for Knæk Cancer 2014
Kähler Omaggio Jubilæumsvase. Mellem - Til fordel for Knæk Cancer 2014. Kähler Design. Jubilæumsvase 175 år. Omaggio vase af keramik med håndmalede striber i bronze. H. 20 cm. Fremstår i original emballage. Anledningen for denne jubilæumsvase er at det i år er 175 år siden den allerførste Kähler-vase blev drejet på det lille værksted i Næstved. Den eksklusive... Varenr: 3577819 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 24-10-2014 09:03:00 DKK 1.800
Blå Mega Riflet 850 cl skål fra Royal Copenhagen - Til fordel for Knæk Cancer 2014
Blå Mega Riflet 850 cl skål fra Royal Copenhagen - Til fordel for Knæk Cancer 2014. Denne smukke bowle i Blå Mega Riflet mønster er både elegant og eksklusiv. Brug den til velkomstdrinken, en stor salat eller blot som dekorationselement i ethvert af husets rum. Autenticitet og kreativ nytænkning Blå Mega Riflet er på én gang behagelig velkendt og samtidig overraskende ... Varenr: 3598873 DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-10-2014 09:06:00 DKK 6.400
Kähler Omaggio Jubilæumsvase. Mellem - Til fordel for Knæk Cancer 2014. Kähler Design. Jubilæumsvase 175 år. Omaggio vase af keramik med håndmalede striber i bronze. H. 20 cm. Fremstår i original emballage. Anledningen for denne jubilæumsvase er at det i år er 175 år siden den allerførste Kähler-vase blev drejet på det lille værksted i Næstved. Den eksklusive... Varenr: 3577831 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 24-10-2014 10:00:00 DKK 1.600
Kähler Omaggio Jubilæumsvase. Mellem - Til fordel for Knæk Cancer 2014. Kähler Design. Jubilæumsvase 175 år. Omaggio vase af keramik med håndmalede striber i bronze. H. 20 cm. Fremstår i original emballage. Anledningen for denne jubilæumsvase er at det i år er 175 år siden den allerførste Kähler-vase blev drejet på det lille værksted i Næstved. Den eksklusive... Varenr: 3577830 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 24-10-2014 11:03:00 DKK 1.350
Kähler Omaggio Jubilæumsvase. Mellem - Til fordel for Knæk Cancer 2014. Kähler Design. Jubilæumsvase 175 år. Omaggio vase af keramik med håndmalede striber i bronze. H. 20 cm. Fremstår i original emballage. Anledningen for denne jubilæumsvase er at det i år er 175 år siden den allerførste Kähler-vase blev drejet på det lille værksted i Næstved. Den eksklusive... Varenr: 3577829 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 24-10-2014 12:03:00 DKK 1.500
Cook-Well: Mini kommode m. 113 dele bestik i rustfritstål
Cook-Well: Mini kommode m. 113 dele bestik i rustfritstål. Cook-Well: Mini kommode med 113 dele bestik til tolv pers. i rustfrit stål, bestående af: 12 middagsknive, 12 gafler, 12 skeer, 12 teskeer, 12 dessertknive, 12 kaffeskeer, 12 is-skeer/dessertskeer, 12 fiskegafler, 12 kagegafler, suppe-ske, sauce-ske, serveringsske, fiskeserveringskniv samt ... Varenr: 3124339

DKK 2.800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-10-2014 12:05:00 DKK 1.000
Mega Kähler jubilæumsvase - Til fordel for Knæk Cancer 2014. Mega Kähler jubilæumsvase, produceret i meget få eksemplarer og ikke mulig at købe i handlen. Kählers eksklusive 175 års jubilæumsvase med de håndmalede striber i bronze er designet af Ditte Reckweg og Jelena Schou Nordentoft, kendt som designteamet Stilleben. Vasen er doneret af ... Varenr: 3588241 DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-10-2014 12:20:00 DKK 11.500
Kähler Omaggio Jubilæumsvase. Mellem - Til fordel for Knæk Cancer 2014. Kähler Design. Jubilæumsvase 175 år. Omaggio vase af keramik med håndmalede striber i bronze. H. 20 cm. Fremstår i original emballage. Anledningen for denne jubilæumsvase er at det i år er 175 år siden den allerførste Kähler-vase blev drejet på det lille værksted i Næstved. Den eksklusive... Varenr: 3577828 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 24-10-2014 13:03:00 DKK 1.500
Bing & Grøndahl. Samling figurer. (8)
Bing & Grøndahl. Samling figurer. (8). Bing & Grøndahl. Samling figurer bestående af; Dreng med kop nr. 1713, Dreng og pige nr. 1567, Pige med dreng nr. 1568, Dreng nr. 2162, Pige med dukke nr, 1712, Dreng og pige nr. 1614, Kvinde med børn nr. 2262. 1. sortering. (8) Varenr: 3592944 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 24-10-2014 13:10:00 DKK 1.450
Lasse Åberg, 8 st glas (8)
Lasse Åberg, 8 st glas (8). Lasse Åberg, 8 st glas med tryckt dekor formgiven av Lasse Åberg. Tillverkade av Ritzenhoff Cristal. I originalförpackningar. H: 23 cm. Stämpelsignerade. 1 Glas med spricka nertill. (8) Varenr: 3591777 DKK 647 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 24-10-2014 13:19:00 DKK 243
Royal Copenhagen, stor salatskål helblonde
Royal Copenhagen, stor salatskål helblonde. Royal Copenhagen stor salatskål helblonde, nr. 1-1019 Ø 28 cm. 1 sortering. Fremstillet 1897-1923 Varenr: 3591730 DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 24-10-2014 13:24:00 DKK 1.200
Royal Copenhagen rund salatskål helblonde
Royal Copenhagen rund salatskål helblonde. Royal Copenhagen rund salatskål helblonde, nr. 1-1018 Ø 21 cm. 1 sortering. Fremstillet 1897-1923 Varenr: 3591735 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 24-10-2014 13:25:00 DKK 1.100
Åke Holm, abstrakt skulptur i stengods, 'Get' (bus)
Åke Holm, abstrakt skulptur i stengods, 'Get' (bus). Åke Holm, skulptur i stengods. Get i abstrakt form. Glaserad i gråblå nyanser med inslag av grönt och gyllent. Signerad Åke Holm, Unik. H.25cm. Varenr: 3594422 DKK 4.856 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 24-10-2014 13:47:32 DKK 2.509
Knud Kyhn for Royal Copenhagen. Bjørn af stentøj - Til fordel for Knæk Cancer 2014
Knud Kyhn for Royal Copenhagen. Bjørn af stentøj - Til fordel for Knæk Cancer 2014. Knud Kyhn 1880-1969 for Royal Copenhagen. Bjørn af stentøj. Sign. monogram KK, nummereret 21519. H. 14, L. 21 cm. 1. sort. Hele beløbet (hammerslag, gebyr og salærer) går ubeskåret til Knæk Cancer 2014. Lauritz.com donerer således både køber- og sælgersalær. Læs mere om Knæk Cancer 2014 ... Varenr: 3589968 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 24-10-2014 13:50:00 DKK 1.150
Kähler Omaggio Jubilæumsvase. Mellem - Til fordel for Knæk Cancer 2014. Kähler Design. Jubilæumsvase 175 år. Omaggio vase af keramik med håndmalede striber i bronze. H. 20 cm. Fremstår i original emballage. Anledningen for denne jubilæumsvase er at det i år er 175 år siden den allerførste Kähler-vase blev drejet på det lille værksted i Næstved. Den eksklusive... Varenr: 3577827 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 24-10-2014 14:03:00 DKK 1.600
14 franske rødvinsglas (14)
14 franske rødvinsglas (14). 14 franske rødvinsglas med flad balusterformet stamme på rundt fodstykke. H. 16 cm. 1900-tallets første årtier. (14) Varenr: 3584249 DKK 2.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24-10-2014 14:11:00 DKK 350
Sven Palsqvist & Nils Landberg for Orrefors. Fire vaser af glas (4)
Sven Palsqvist & Nils Landberg for Orrefors. Fire vaser af glas (4). Sven Palsqvist: vase af klart glas, sign. PU3497, 1954, H. 29,5 cm. vase af blåt glas, utydeligt sign. H. 20 cm. Nils Landberg. Vase af klart glas, sign. NU3696, H. 15 cm. vase af klart glas, sign. 3642/200, 1960, H. 20 cm. Fremstillede hos Orrefors. (4) Varenr: 3593142 DKK 1.200 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24-10-2014 14:12:00 DKK 300
Stor skål i konstglas
Stor skål i konstglas. Stor skål i konstglas, osignerad. H: 18 cm. Diam: ca 47 cm. Varenr: 3593385 DKK 647 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 24-10-2014 14:14:00 DKK 263
Jacob E. Bang for Holmegaard 1928-1929. Diverse dele Viol (11)
Jacob E. Bang for Holmegaard 1928-1929. Diverse dele Viol (11). Jacob E. Bang 1899-1965 for Holmegaard 1928-1929. Diverse dele Viol af røgfarvet glas bestående af: tre glas H. 9 cm, vase H. 15 cm, vase H. 11 cm, kande m. hank H. 16 cm, punchbowle m. låg H. 22 cm, bonbonniere m. låg H. 14 cm samt to tall. Ø 22 cm og Ø 25 cm. (11) Varenr: 3593173 DKK 1.200 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24-10-2014 14:15:00 DKK 350
Arne Bang. Kande, lågkrukke samt vaser. (4)
Arne Bang. Kande, lågkrukke samt vaser. (4). Arne Bang 1901-1983. Kande nr. 7, lågkrukke med bronze låg nr. 183, vase nr. 12 & rillet vase nr. 128, alle af glaseret stentøj, sign. monogram, H. 5,5-14 cm, Ø 14 cm. Tre dele enkelte glasur afstød. Varenr: 3594553 DKK 2.200 DK, Odense, Kratholmvej 24-10-2014 14:18:41 DKK 1.600
Royal Copenhagen. Otte dækketallerkner (8) - Til fordel for Knæk Cancer 2014
Royal Copenhagen. Otte dækketallerkner (8) - Til fordel for Knæk Cancer 2014. Royal Copenhagen. Otte middagstallerkner / dækketallerkner nr. 631 dekoreret med koboltblå fane, Ø 31,5 cm. 1. sort. (8)Doneret af Familien Holme Nielsen. Hele beløbet (hammerslag, gebyr og salærer) går ubeskåret til Knæk Cancer 2014. Lauritz.com donerer således både køber- og sælgersalær.... Varenr: 3583679 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-10-2014 14:32:00 DKK 1.100
Eslau. Fire vaser af bl.a. Jens Harald Qvistgaard (4)
Eslau. Fire vaser af bl.a. Jens Harald Qvistgaard (4). Eslau. Fire vaser af porcelæns og lertøj. To stk. sig. Nethe H. 17 cm, 1 vase af glaseret porcelæn, sign. monogramsamt Jens Harald Qvistgaard vase H. 16 cm. (4) Varenr: 3593204 DKK 800 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24-10-2014 14:32:00 DKK 350
Vaser (2)
Vaser (2). Vaser af flerfarvet glas, H. 11-17 cm. Blå/hvid vase med anhæftning under bund. (2) Varenr: 3567499 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 24-10-2014 14:39:00 DKK 300
Søholm, samling af keramik (10)
Søholm, samling af keramik (10). Søholm, samling af keramik, bestående af fad 27,5 cm, lille skål 17,5 cm, to lysestager samt vase i lys brun glasur. Desuden lampe uden skærm H. 37 cm, lille lampe manglende fatning H. 14 cm, vase med hank H. 14 cm samt to askebægre. (10) Varenr: 3593444 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 24-10-2014 14:44:00 DKK 425
Royal Copenhagen samling af fajance
Royal Copenhagen samling af fajance. Royal Copenhagen samling af fajance, bestående af frugtfad Ø 32 cm, vase H. 19,5 cm, saltkar H. 15 cm samt to smørebrætter Ø 14,5 cm. Varenr: 3593462 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 24-10-2014 14:49:00 DKK 325
Bing & Grøndahl. Hartmann spise og kaffestel med guldkant (86)
Bing & Grøndahl. Hartmann spise og kaffestel med guldkant (86). bestående af: 10 middagstallerkener Ø 24,5 cm. 13 frokosttallerkener Ø 21,5 cm. 11 fladetallerkener Ø 15,5 cm. 10 suppetallerkener Ø 24,5 cm. 10 kaffekopper, 12 kaffeunderkopper, 5 diverse ovale fade, største fad L. 46X36, stor suppeterrine (4 liter), terrineunderfad, 2 sovseskåle (med kanthak),... Varenr: 3591712 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-10-2014 15:00:00 DKK 2.400
Kähler Omaggio Jubilæumsvase. Mellem - Til fordel for Knæk Cancer 2014. Kähler Design. Jubilæumsvase 175 år. Omaggio vase af keramik med håndmalede striber i bronze. H. 20 cm. Fremstår i original emballage. Anledningen for denne jubilæumsvase er at det i år er 175 år siden den allerførste Kähler-vase blev drejet på det lille værksted i Næstved. Den eksklusive... Varenr: 3577826 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 24-10-2014 15:03:00 DKK 1.900
Hertha Bengtson, golvvas, Rörstrand, 1960-tal
Hertha Bengtson, golvvas, Rörstrand, 1960-tal. Hertha Bengtson, golvvas i chamotterat, delvis glaserat stengods, Rörstrand, 1960-tal. Monogramsignerad. Höjd 41 cm. Smärre glasyrnagg, se bild. Litteratur: Moody, Elly (red) Decorative Art In Modern Interiors 1962/3, Studio Books, Longacre Press LTD, 1962, sid 154. Varenr: 3594222 DKK 809 SE, Örebro, Aspholmen 24-10-2014 15:04:08 DKK 243
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 18  >>