Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Glas, porcelæn og keramik i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 16  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Holmegaard Emma / Gorm den Gamle glas (28)
Holmegaard Emma / Gorm den Gamle glas (28). Holmegaard Emma / Gorm den Gamle glas med slebet bort bestående af 14 rødvinsglas h.12,5 cm og 14 hedvinsglas h.9 cm. Varenr: 3588265 DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-10-2014 09:27:13 DKK 2.300
Skotske krystalglas (44)
Skotske krystalglas (44). Skotske slebne krystalglas bestående af 16 rødvinsglas h.11,5 cm, 12 hvidvinsglas h.10,5 cm og 16 hedvinsglas h.9 cm. Varenr: 3588220 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-10-2014 09:29:09 DKK 650
Kgl. P. Et par vaser (2)
Kgl. P. Et par vaser (2). Kgl. P. Et par cylinderformede vaser af porcelæn, dekoreret med glasurer i blåt og hvidt i form af kvinde og valmue. Stemplet 2935/5780. H. 36 cm. 2. sort. Kgl. P. 1985-1991.(2) Varenr: 3588735 DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-10-2014 09:32:13 DKK 1.300
Johannes Hedegaard. 'Kvinde med duer' samt buste (2)
Johannes Hedegaard. 'Kvinde med duer' samt buste (2). Johannes Hedegaard. 'Kvinde med duer', Figur af keramik, nr. 21319 fra Kgl. P. Sign. Johannes Hedegaard. Formgivet i 1955. 1. sort. H. 30 cm. Samt buste nr 3278. Sign. Johannes Hedegaard. H 21 cm 1. sort. (2) Varenr: 3588742 DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-10-2014 09:34:19 DKK 2.500
En samling vaser m.m. af porcelæn og glas (5)
En samling vaser m.m. af porcelæn og glas (5). Vase af porcelæn, Royal Copenhagen nr. 2860/1217, H. 25 cm., 1. sort., bordskål / askebæger af porcelæn med motiv fra Frederikshavn, Bing & Grøndahl nr. 9539/455, 12,5 x 12,5 cm., 1. sort., klukflaske af klart glas, H. 26 cm., samt to dele 'Sakura' af opalglas, Holmegaard, bestående af vase, H. ... Varenr: 3588252 DKK 800 DK, Vejle, Dandyvej 21-10-2014 11:21:00 DKK 400
Samling pokaler / vaser af farvet glas (13)
Samling pokaler / vaser af farvet glas (13). Samling pokaler / vaser af mundblæst glas på klar stilk med hhv. blå og grøn cuppa. H. ca. 21,5 cm. (13) Varenr: 3579910 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 21-10-2014 11:29:56 DKK 375
Samling stentøj, fire dele Kähler, Michael Andersen samt L. Hjorth (4)
Samling stentøj, fire dele Kähler, Michael Andersen samt L. Hjorth (4). Samling stentøj, fire dele. Kähler fad Ø 35,5 cm. , Michael Andersen fad Ø 29 cm. Michael Andersen aflangt fad L. 26 B. 20 cm. samt L. Hjorth vase H. 14 cm (4) Varenr: 3588028 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 21-10-2014 12:00:00 DKK 450
Jens H. Quistgaard. Relief service bestående af 65 dele. (65)
Jens H. Quistgaard. Relief service bestående af 65 dele. (65) . Jens H. Quistgaard. Relief service bestående af 65 dele.12 middagstallerkener, 13 sidetallerkener, 5 kaffekopper, 5 kaffeunderkopper, 10 tekopper, 13 teunderkopper,1 sukkerskål, 1 marmeladekrukke, 1 fadopsats, 1 lkagefad, 1 blomstervase, 2 lysestager samt 1 cigaretbæger. (65) Varenr: 3588032 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 21-10-2014 12:10:00 DKK 1.150
Gutte Eriksen. Vase af keramik
Gutte Eriksen. Vase af keramik. Gutte Eriksen 1918-2008. Kande af keramik, dekoreret med vertikale striber. Sign. Gutte 46. H. 15,5 cm. Varenr: 3588574 DKK 800 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-10-2014 13:10:00 DKK 725
Royal Copenhagen. Fire figurer af stentøj og porcelæn (4)
Royal Copenhagen. Fire figurer af stentøj og porcelæn (4). Fire figurer, Royal Copenhagen, bestående af tre bjørne af stentøj, formgivet af Knud Kyhn, nr. 21519 (2. sort.), 21434 (1. sort.) og 21435 (1. sort.), samt figur af porcelæn i form af amagerpiger, nr. 1395 (2. sort.). H. 6-17 cm. (4) Varenr: 3586560 DKK 800 DK, Vejle, Dandyvej 21-10-2014 13:15:33 DKK 825
Holmegaard. Samling klukflasker og karafler (5)
Holmegaard. Samling klukflasker og karafler (5) . Holmegaard. Fem klukflasker af klart glas. H. 19-29 cm. En beskrevet i Dansk glas. s. 214. (5) Varenr: 3588012 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-10-2014 14:14:00 DKK 375
Royal Copenhagen. Dele af spisestel, Blå Blomst. (18)
Royal Copenhagen. Dele af spisestel, Blå Blomst. (18). Royal Copenhagen. Dele af spisestel af porcelæn, Blå Blomst, bestående af: Kantet: Sauceskål på fod, lågskål (H. 13,5 cm. Ø 23 cm.), skål (Ø 21 cm.), oval skål (L. 24 cm.), 8 suppetallerkener (Ø 25,5 cm.) og mælkekande (H. 19,5 cm.). Svungen og skævknækket fane: Bladformet skål (L. 23 cm.) og 4... Varenr: 3588684 DKK 800 DK, Kolding, Trianglen 21-10-2014 14:45:40 DKK 1.500
Lågkrukke af glas
Lågkrukke af glas. Lågkrukke af glas, H. 54 cm. Fremstår med brugsslitage og hårrevne samt afslag indvendig på låg. Varenr: 3588867 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 21-10-2014 14:47:00 DKK 300
Dansk keramiker. Vase samt frugtfad (2)
Dansk keramiker. Vase samt frugtfad (2) . Dansk keramiker. Løgformet vase H. 35 Ø 37 cm samt bladformet frugtfad H.12-132 Ø 39-40 cm. Begge sign. (2) Varenr: 3531205 DKK 2.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 21-10-2014 14:59:00 DKK 375
Bing & Grøndahl. Harlekin, Columbine og Pjerrot. I sort. (3)
Bing & Grøndahl. Harlekin, Columbine og Pjerrot. I sort. (3). Bing & Grøndahl: Tre figurer af porcelæn, bestående af: Harlekin 2354 H. 27,5 cm, Columbine 2355 H. 25,5 cm og Pjerrot 2353 H. 23,5 cm. I sort. Pjerrot fremstår med afslag af to fingre - pålimede. (3) Varenr: 3590482 DKK 3.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 21-10-2014 15:00:00 DKK 1.950
Kgl.P. Vejbred service, porcelæn. I sort. (79)
Kgl.P. Vejbred service, porcelæn. I sort. (79). Kgl.P.: 'Vejbred' service af porcelæn, bestående af: 9 bouillonkopper, 10 underkopper, 15 tekopper, 10 underkopper, 8 mokkakopper, 2 underkopper, 1 kaffekande, 1 mælkekande, 1 tekande, 1 flødekande, 2 ovale asietter, 13 + 6 runde asietter. I sort. (79) Varenr: 3588296 DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 21-10-2014 15:03:00 DKK 300
Tallerkner/platter i Sevres-stil (5)
Tallerkner/platter i Sevres-stil (5) . Tallerkner/platter i Sevres-stil prydet med landskab med mytologiske scenerier. Kant med fond, hvorpå dekoration med guld i form af klassiske rokokoborter. To af platterne er med det samme motiv. Ø: 27 cm. Nyere fremstillet. Fremstår med lettere slid på guldkant (5) Varenr: 3558563 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 21-10-2014 15:12:00 DKK 300
Tapilo Wirkkala. To vaser (2)
Tapilo Wirkkala. To vaser (2). Tapio Wirkkala: Vaser af glas dess. 2241 H. 14,5 cm og dess. 3429 H. 24 cm. (2) Varenr: 3588286 DKK 800 DK, Hørsholm, Vibe Alle 21-10-2014 15:14:00 DKK 400
Royal Copenhagen. 'Hjertegræs' (40)
Royal Copenhagen. 'Hjertegræs' (40). Royal Copenhagen. 'Hjertegræs' kaffeservice bestående af: 11 kagetallerkner, 7 kaffekopper, 11 underkopper, 2 kaffekander, 2 ovale fade, 1 runde fade, kvadratisk fad, trekantet fad, tandstikholder, fyrfad, 2 askebægrer. 1. sortering, dog enkelte dele 2. sortering.(40) Varenr: 3576405 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 21-10-2014 15:22:00 DKK 300
Lyngby Porcelæn. Kannelerede vaser (2)
Lyngby Porcelæn. Kannelerede vaser (2). Lyngby Porcelæn. Vaser af porcelæn i kanneleret korpus, H. 26 cm og 12,5 cm. Fremstår med brugsspor. (2) Varenr: 3586818 DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 21-10-2014 15:34:49 DKK 800
Cook-Well: Mini kommode m. 113 dele bestik i rustfritstål
Cook-Well: Mini kommode m. 113 dele bestik i rustfritstål. Cook-Well: Mini kommode med 113 dele bestik til tolv pers. i rustfrit stål, bestående af: 12 middagsknive, 12 gafler, 12 skeer, 12 teskeer, 12 dessertknive, 12 kaffeskeer, 12 is-skeer/dessertskeer, 12 fiskegafler, 12 kagegafler, suppe-ske, sauce-ske, serveringsske, fiskeserveringskniv samt ... Varenr: 3590091

DKK 2.800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-10-2014 15:40:15 DKK 1.000
Capri. Kaffe- og middagsservice (84)
Capri. Kaffe- og middagsservice (84). Capri. Kaffe- og middagsservice, dekoreret i Danmark bestående af: 12 middagstallerkner, 11 dybe tallerkner, 11 forkosttallerkner, 12 kagetallerkner, 12 kaffekopper, 12 underkopper, kaffekande, flødekande, sukkerskål, sovsekande, opsats, 4 ovale fade, rundt fad, 2 kvadratiske fade, 2 ... Varenr: 3587024 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 21-10-2014 15:46:34 DKK 375
Lone Borgen. Vase
Lone Borgen. Vase. Lone Borgen. Keramisk vase. Design af Lone Borgen Kristiansen, H. 26,5 cm. Signeret Lone Borgen 98 under bund. Lone Borgen Kristiansen født 1952. Lone Borgens arbejdsområde omfatter bl.a. vægudsmykninger, fontæner og kandelabre. Kreerer, med respekt for det klassiske udtryk, nyskabende og ... Varenr: 3589566 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 21-10-2014 15:47:00 DKK 325
Dahl Jensen for B&G m.fl, figurer samt vase, porcelæn (6)
Dahl Jensen for B&G m.fl, figurer samt vase, porcelæn (6). Dahl Jensen for Bing & Grøndahl figur af porcelæn i form af krage samt figurer og vase af porcelæn. H. 7 - 22 cm. (6) Varenr: 3586733 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-10-2014 15:53:00 DKK 950
Lyngby Porcelæn. Trend kaffe- og middagsservice af porcelæn (80)
Lyngby Porcelæn. Trend kaffe- og middagsservice af porcelæn (80) . Lyngby Porcelæn: Trend, kaffe- og middagsservice bestående af: 12 middagstallerkner, 11 dybe tallerkner, 15 kagetallerkner, 14 kaffekopper, 14 underkopper, kaffekande, flødekande, 2 sukkerskåle, ovalt fad, 2 runde fade, bladformet fad, 4 kuvertaskebægrer, stage, tandstikholder. (80) Varenr: 3586717 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 21-10-2014 15:57:08 DKK 625
Wilhelm Kåge for Gustavsberg. Vase, 2 asietter samt lysestage (4)
Wilhelm Kåge for Gustavsberg. Vase, 2 asietter samt lysestage (4). Wilhelm Kåge: Vase af stentøj, dekoreret med blomster. Argenta serien dess. 928 H. 15 cm; to runde asietter Diam. 13 cm, samt lav lysestage fra samme serie. Gustavsberg. (4) Varenr: 3587851 DKK 1.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 21-10-2014 15:58:00 DKK 325
Villeroy & Boch. Blå Olga service, Fajance. (30)
Villeroy & Boch. Blå Olga service, Fajance. (30). Villeroy & Boch: Blå Olga spise service af fajance. Samling bestående af: 15 middagstallerkener, 8 suppetallerkener, par sauceskåle, fad L. 46 cm, fad L. 21 cm, lille oval skål, suppeterrin m/ låg samt mindre terrin m/ låg. Fremstår med m/ revne på lille terrin samt afslag på underside af ... Varenr: 3590196 DKK 2.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-10-2014 16:23:49 DKK 1.350
Holmegaard, lysestager (13)
Holmegaard, lysestager (13). Holmegaard stager af klart og farvet glas, heriblandt Twist. H. 13 - 22 cm. (13) Varenr: 3587786 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-10-2014 16:33:00 DKK 350
Gl. dansk fajance potte m/ mønster.
Gl. dansk fajance potte m/ mønster.. Gl. dansk potte i fajance dekoreret m/ malet mønster. Sign. under bund. Højde 19,5 cm. Ø. 17 cm. Varenr: 3590440 DKK 800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-10-2014 16:37:35 DKK 350
Gianluca Vidal - Murano Italien - glasobjekt vase
Gianluca Vidal - Murano Italien - glasobjekt vase. Glasobjekt vase af Gianluca Vidal, Studio Celotto, en italiensk glaspustemester fra Murano, Italien. Vasen er udført som unika i forskellige teknikker, bund med ridsesignatur, måleangivelser ca.: H. 49 cm, B. 22,5 cm, D. 13cm, vægt ca. 3 kg. 1 spids på vasen er blevet restaureret af en ... Varenr: 3507897

DKK 13.405 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 21-10-2014 16:52:00 DKK 4.096
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 16  >>