Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Glas, porcelæn og keramik i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 28  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Vase, Felix Lafond, keramik
Vase, Felix Lafond, keramik. Vase, Felix Lafond, Auteuil. Omkring 1890. Keramik. Polykromt Barbotine-maleri. På forsiden en gren med vildroseblomster. Mål: H. 18,4 cm, B. 22,5 cm, D. 7 cm. Betegnet på forsiden: F Lafond (malet). Glasur fremstår minimalt restaureret ved soklen. Litteratur: Erlesenes aus Jugendstil und Art ... Varenr: 4409789 DKK 8.929 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 08-12-2016 21:03:00 DKK 5.209
Jean Besnard, vase, keramik
Jean Besnard, vase, keramik. Vase. Jean Besnard, Paris. Omkring 1930. Keramik. Turkisfarvet samt mat glasur. Hvælvet form med lille munding. H. 17,2 cm. Betegnet med kunstnermonogrammet JB (legeret, grønmalet) i bunden. Litteratur: Les Grands Styles. Paris 1925, s. 144/2 (ang. formen). Varenr: 4402182 DKK 4.093 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 08-12-2016 21:05:00 DKK 1.860
Daum Nancy, Vase / Schale / Schälchen, France
Daum Nancy, Vase / Schale / Schälchen, France. Daum Nancy, Verrerie de Nancy, Jugendstil, Schälchen aus dunkelbraunem Rauchglas, markiert am Fuß (graviert) 'Daum ≠ Nancy France‘, Rauchglas, H. 11,5 cm – 15,5 cm, mit Gebrauchsspuren, zahlreiche kleine Kratzer und Bestoßungen, insbesondere unter dem Fuß. Varenr: 4422170 DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 08-12-2016 21:05:00 DKK 298
Bertil Vallien glas vas
Bertil Vallien glas vas . BERTIL VALLIEN, vas, sandgjuten, iriserande glasmassa i gult, signerad KOSTA BODA ATELJE 305884004, B. Vallien samt etikettmärkt, höjd 11 cm Varenr: 4496150 DKK 1.517 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 08-12-2016 21:06:00
Se mere
Orrefors och Johansfors konstglas
Orrefors och Johansfors konstglas. ORREFORS, 2 st, varav en ljusstake, Anne Nilsson "Celeste" samt en karaff med propp, JOHANSFORS, vas, Cattis Åselius Lidbeck samt pokal, M.Andersson, medföljande brevpress, glas, höjd 14,5-37 cm Varenr: 4496152 DKK 1.138 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 08-12-2016 21:12:00
Se mere
Konvolut Glas, Karaffen, Untersetzer, farbloses Glas (19)
Konvolut Glas, Karaffen, Untersetzer, farbloses Glas (19). Konvolut Glas, bestehend aus: 1 großen Karaffe mit blattförmigem Schliffdekor, H. 20 cm, 1 kleinen Karaffe mit Kugelschliff, H. 18 cm. (Stöpsel bestoßen und nicht original), 4 Likörschalen mit glatter Wandung , H. 9,5 cm, 6 Likörschalen mit facettiertem Stiel, H. 9,5 cm (1 Kuppa bestoßen), 1 ... Varenr: 4442171 DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 08-12-2016 21:15:00 DKK 298
Vase, glas, værksted Gallé
Vase, glas, værksted Gallé. Vase, glas, værksted Gallé, høj form af farveløst glas med gul pulverindesmeltning, brun overfangslag, med landskabsætsedekor, signeret i den nederste tredjedel. Mål: H. 44 cm. Fremstår med brugs- og slitagespor, med flere mindre afslag, et større afslag over signaturen og på ... Varenr: 4489186 DKK 46.135 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 08-12-2016 21:25:00 DKK 30.509
Vasenobjekt, wohl Sabine Heß (geb. 1943), Keramik
Vasenobjekt, wohl Sabine Heß (geb. 1943), Keramik. Vasenobjekt, wohl Sabine Heß (geb. 1943), Keramik. Konischer Korpus Halszone mit ausgezogenen Lappen, oberstes Element in gestauchter unregelmäßiger Kugelform, beige-braune Glasur mit blau, unterseitiges Ritzmonogramm 'SH', H. 52,5 cm Varenr: 4440009 DKK 1.637 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 08-12-2016 21:28:00 DKK 744
Keramikkonvolut, Satsumastil (3)
Keramikkonvolut, Satsumastil (3). Keramikkonvolut im Satsumastil 20. Jh., bestehend aus. Paar Vasen in Amphorenform mit Drachenhenkel, H. 24,5 cm. 1 Doppelhenkelgefäß mit Deckel, H. 22,5 cm. Partiell bestoßen und berieben. (3) Varenr: 4454002 DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 08-12-2016 21:31:00 DKK 298
Gefäß / Teelichthalter, Messing und Böhmisches Glas
Gefäß / Teelichthalter, Messing und Böhmisches Glas. Gefäß / Teelichthalter, Messing und Böhmisches Glas, Gestell aus Messing, dreistrahlig verbundener Fuß, drei reliefierte Streben mit Fächerornament, stabilisierender Ring als oberer Abschluss, konisches Gefäß aus farblosem und gelben Glas, polygonaler geschliffener Fuß, H. 19 cm - D. 9,5 cm, ... Varenr: 4489271 DKK 2.084 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 08-12-2016 21:33:00 DKK 1.488
Reijmyre Antik champagneglas
Reijmyre Antik champagneglas. REIJMYRE GLASBRUK, champagneglas, 12 st., "Antik", blåsta glas med driven kant, fot med luftblåsa, höjd ca 20 cm. . PROVENIENS: Reijmyre Glasbruk Varenr: 4496164 DKK 1.365 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 08-12-2016 21:48:00
Se mere
Figuriner, Max Hermann Fritz för Rosenthal (3)
Figuriner, Max Hermann Fritz för Rosenthal (3). Max Hermann Fritz för Rosenthal, barn med vinthund, nr. 1282. Handmålad. H: 18 cm, Max Hermann Fritz för Rosenthal, barn med get, nr. 1283. H: 20 cm. Max Hermann Fritz för Rosenthal, barn med terrier, nr. 496. Märkt M.H.Fritz, H: 14 cm. Varenr: 4495534 DKK 1.517 SE, Malmö, Baltzarsgatan 08-12-2016 22:00:00 DKK 796
Aluminia to stager i form af engle (2)
Aluminia to stager i form af engle (2). Aluminia, to stager i form af engle, Måler H. 14 B. 9,5, 1. sort. (2) Varenr: 4496727 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-12-2016 11:15:07 DKK 475
Dosa med lock, Rörstrand samt vas, Arabia (2)
Dosa med lock, Rörstrand samt vas, Arabia (2). Dosa med lock, Rörstrand samt vas, Arabia. Dosa med lock, från Stockholms Utställningen 1930. Ø 9. Vas, med räfflad form med ljusglasyr samt blommor. Märkt Arabia K E. H 26. Fläckvis har glasyren inte täckt. Varenr: 4492085 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 09-12-2016 11:43:00 DKK 228
Samling snapsglas i olika modeller, nyare modeller ca 21 delar (21)
Samling snapsglas i olika modeller, nyare modeller ca 21 delar (21). Samling snapsglas i olika modeller, nyare modeller ca 21 delar. Diverse olika udda modeller bla 'Knäppen'. Nagg kan förekomma. Varenr: 4399479 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 09-12-2016 11:55:00 DKK 228
Tallrik Rörstrand 1756
Tallrik Rörstrand 1756. TALLRIK, fajans, "Rehnska mönstret", Rörstrand 1765, djup modell, målad dekor i bianco sopra bianco samt blått, märkt "Rörstrand 1/7, (17)65, B" samt målarsignatur, diameter ca 22 cm Varenr: 4497369 DKK 3.034 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 09-12-2016 12:00:00
Se mere
Bing & Grøndahl og Royal Copenhagen. En stor samling figurer (19)
Bing & Grøndahl og Royal Copenhagen. En stor samling figurer (19). En stor samling porcelæn bestående af: Bing & Grøndahl: Pige og dreng 1614, Hund 2027 (2. sort.), Pige med taske 1574 (2. sort.), Pige med krukke 2246, Pige og dreng 1568, Hjort 1929, Isbjørn 2218, Fugl 1633. Vase med blomster 62/210. Royal Copenhagen: Vaskebjørn 066, Askebæger 3131, ... Varenr: 4496634 DKK 2.800 DK, Herlev, Dynamovej 09-12-2016 12:38:00 DKK 2.400
Holmegaard. Karaffel af klart glas i form af penis
Holmegaard. Karaffel af klart glas i form af penis. Holmegaard. Karaffel af klart glas i form af en penis. L. ca. 33 cm. Varenr: 4498250 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 09-12-2016 13:43:34 DKK 425
Flaske med læder
Flaske med læder. Flaske af grønt glas beklædt med læder og dekoreret med marine motiver, kugle i form af kort. 1900-tallet H. 26 cm. Varenr: 4498263 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 09-12-2016 13:47:37 DKK 300
Alvar Aalto & Holmegaard, m.fl.. To vaser og skål (3)
Alvar Aalto & Holmegaard, m.fl.. To vaser og skål (3). Alvar Aalto. Savoy vase af hvid glas. Produceret af Iittala Finland. H. 16 cm. Samt Holmegaard. Atlantis vase. H. 26 cm. Samt skål af blåt glas. Ø 32 cm. (3) Varenr: 4497026 DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 09-12-2016 13:59:00 DKK 400
Nuutäjarvi-Notsjö samt Henry Dean. To vaser af glas. (2)
Nuutäjarvi-Notsjö samt Henry Dean. To vaser af glas. (2). Nuutäjarvi-Notsjö samt Henry Dean. To vaser af glas. Begge sign. i bund. H. 16-24 cm. (2) Varenr: 4498351 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 09-12-2016 14:12:32 DKK 300
Kgl. P. Samling dekorationsplatter med indlagt jubilæumsmønt, halvblonde (9)
Kgl. P. Samling dekorationsplatter med indlagt jubilæumsmønt, halvblonde (9). Kgl. Porcelæn. Ni musselmalet halvblonde dekorationsplatter nr 1009 indlagt med danske mønter. Det består af 7 jubilæumsmønter af sølv samt 1 2 kr 1936. Mønterne er original indlagte hos Kgl. Porcelæn. To tallerkener med revner og afslag. (9) Varenr: 4496901 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 09-12-2016 14:23:00 DKK 650
Bing & Grøndahl. Dickens og Kipling 'Sommerfugl' service (51)
Bing & Grøndahl. Dickens og Kipling 'Sommerfugl' service (51). Bing & Grøndahl. 'Dickens Sommerfugl' service bestående af: 8 tekopper, 8 underkopper, 10 kagetall., ovalt fad L. 18 cm samt ovalt fad L. 23 cm. 'Kipling Sommerfugl' service dekoreret med guldkant bestående af: 6 mokkakopper, 6 underkopper, 6 kagetall., ovalt fad L. 25 cm - II. sort. samt ... Varenr: 4497064 DKK 2.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 09-12-2016 14:24:00 DKK 1.950
Royal Copenhagen. Samling servisdelar (18)
Royal Copenhagen. Samling servisdelar (18). Royal Copenhagen. Samling servisdelar bestående av: Kgl.P. 3 st. assietter Blå Blomst nr. 1625 (1 med liten nagg under brättet). 3 st. assietter Musselmalet nr. 617. 6 st. kaffekoppar Musselmalet nr. 719 och 069. 6 st. underfat Musselmalet nr. 719 och 069. Samtliga delar 1:a sortering. Totalt18 ... Varenr: 4496517 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 09-12-2016 14:27:00 DKK 474
Lomonosov, servisdelar 'Cobalt net' Ryssland/Sovjet (18)
Lomonosov, servisdelar 'Cobalt net' Ryssland/Sovjet (18). Servisdelar i porslin, 'Cobalt net', Lomonosov, Sovjet/Ryssland. Tillverkad vid statliga porslinsfabriken i Leningrad Sovjetunionen (Ryssland). Undersidigt stämpelmärkt. Bestående av: 7 st. kaffekoppar med 4 st. underfat. 7 st. assietter. Totalt 18 delar. Varenr: 4496519 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 09-12-2016 14:34:00 DKK 360
Dahl Jensen. Figur nr. 1268
Dahl Jensen. Figur nr. 1268. Porslinsfigur av Dahl Jensen, Hawaiianska nummer 1268. H: 17 cm. 1:a sortering. Varenr: 4496524 DKK 1.896 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 09-12-2016 14:35:00 DKK 1.403
B&G Empire. Lågterrin og fad (2)
B&G Empire. Lågterrin og fad (2). B&G. Empire steldele af porcelæn best. af: Lågterrin Ø 22 cm samt bladformet fad L. 25 cm. (2) Varenr: 4497676 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-12-2016 14:35:00 DKK 600
Royal Copenhagen, Musselmalet, riflet. Diverse service (16)
Royal Copenhagen, Musselmalet, riflet. Diverse service (16) . Royal Copenhagen, Musselmalet, riflet. Diverse service bestående af: ovalt fad nr. 99, ovalt fad nr. 100 2 suppetall. nr. 165, 3 tall. nr. 182 - II. sort., 3 tall. nr. 300, 4 asietter fra 1820-1850, underkop nr. 80 samt peberbøsse nr. 711. Øvrige dele I. sort. (16) Varenr: 4498048 DKK 1.800 DK, Hørsholm, Vibe Alle 09-12-2016 14:44:00 DKK 1.350
Reino Björk,
Reino Björk, "Mod", skulptur/vas, New York 1990. REINO BJÖRK, "Mod", vas i metallstativ, New York 1990, polykrom insmält dekor, runt mynningen och vid basen dekor i guld, signerad på metallstativet "MOD" Reino Björk New York 1990, höjd med stativ 61 cm Varenr: 4497406 DKK 7.585 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 09-12-2016 14:44:00
Se mere
Royal Copenhagen og Bing & Grøndahl. En samling figurer (5)
Royal Copenhagen og Bing & Grøndahl. En samling figurer (5) . En samling figurer af porcelæn bestående af: Royal Copenhagen: Gravhund 856 (2. sort), rødhals (3. sort). Bing 6 Grøndahl: Dreng 1617, Hund 2172, pige 1624. Er intet andet angivet i parentes så 1. sort (5) Varenr: 4497687 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 09-12-2016 14:53:00 DKK 850
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 28  >>