Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 24  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Konvolut große Wandteller, Mooni Ezra für Fratantoni (4)
Konvolut große Wandteller. Mooni Ezra (*1941) für Fratantoni Ceramiche, Santon Stefano di Camastra. Keramik, polychrome Bemalung. D.43 cm. Im Spiegel bezeichnet und datiert: EZRA 1973. Ein Teller rücksditig betitelt und nummeriert: 'Fauno 8/20'. Ein Teller rückseitig betitelt und nummeriert 'Dea ...
Varenr: 4790873
DKK 2.233 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-10-2017
19:02:00
DKK 335
Ettore Sottsass für Bitossi, Mod. Centerpiece 545
Ettore Sottsass für Bitossi, Mod. Centerpiece 545. Entwurf aus den 1950er Jahren, Ausführung von 1991. Handgearbeitete Keramik, Lasur in Weiß, Rosa und Blautönen. Wenig Gebrauchsspuren. Unterseitig bezeichnet. Maße: Höhe 22 cm, ø 29 cm
Varenr: 4804200
DKK 2.233 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-10-2017
19:02:00
DKK 744
Porzellan Konvolut, Tasse mit Untertasse, Urnenvase und Vase (4)
Konvolut aus Porzellan, bestehend aus Tasse mit Untertasse, Urnenvase und Vase , unter dem Boden mit Herstellermarken versehen und teils nummeriert. Wenige Gebrauchsspuren. (4)
Varenr: 4804225
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-10-2017
19:02:00
DKK 298
Terrin med lock lockkarott Kaipiainen
BIRGER KAIPIAINEN, "Paratiisi", terrin med lock, lockkarott, Arabia, Finland, porslin, formgiven 1969, höjd ca 20 resp 17 cm
Varenr: 4810389
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-10-2017
19:03:00
Se mere
Opsats af porcelæn dekoreret i farver og guld med blomster og bladværk
Opsats af porcelæn dekoreret i farver og guld med blomster og bladværk, stamme i form af delfin, på ottekantet fodstykke. 19. årh.s slutning. H. 21,5 cm. Ø. 20 cm. Restaureret.
Varenr: 4810492
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2017
19:04:00
Porzellanservice, Limoges und Hutschenreuther-Teller (22)
Porzellanservice Limoges Thèodore Haviland Limoges France 1 x Kaffeekanne, 1 x Zuckerdose mit Deckel, 1 x Sahnegießer, 5 x Kaffeetassen, 8 x Untertassen Hutschenreuther 6 x Kuchenteller mit Goldrand, Durchmesser ca. 19,5 cm Gebrauchsspuren und minimale Chips. (22)
Varenr: 4803949
DKK 1.489 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-10-2017
19:05:00
DKK 335
Dahl Jensen. Figur af porcelæn i form af dreng i vintertøj
Dahl Jensen. Figur af porcelæn i form af dreng i vintertøj 1064. Stemplet DJ København. H. 19,5 cm. I. sort.
Varenr: 4811599
19:05:00
Royal Copenhagen "Blå Blomst"
KUNGLIG DANSK, "Blå Blomst", Danmark, bestående av: 11 kaffekoppar med fat (8261), 10 assietter (8093), kaffekanna med lock (8034), gräddkanna (8025), sockerskål med lock, (8081), vas (1803, 2:a sortering)
Varenr: 4810391
DKK 1.160 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-10-2017
19:09:00
Se mere
Knud Kyhn for Royal Copenhagen to bjørne af stejtøj samt to dele porcelæn B&G 'Empire'. (4).
Knud Kyhn for Royal Copenhagen to bjørne af stentøj nr 4107 og 20179 begge 1. sort. samt to dele porcelæn B&G 'Empire'. opsats på fod H. 14,5 cm Ø 20 cm. Kande H. 22,5 cm 1 sort. (4).
Varenr: 4810502
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2017
19:09:00
DKK 825
Georgenthal Porzelan/Schale und ein Paar Kerzenleuchte (3)
Art Déco, Porzellan. Schale und ein Paar Kerzenleuchte, unter dem Boden mit Herstellermarken versehen und teils nummiert. Wenig Gebrauchspuren. (3)
Varenr: 4804206
19:13:00
DKK 298
Royal Copenhagen. En samling figurer af porcelæn (4)
Royal Copenhagen. En samling figurer af porcelæn bestående af liggende dyr 2648 2. sort, hund 2967 1. sort, strikkende pige 1314 3. sort. gåsepige 528 1. sort. (4)
Varenr: 4809155
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2017
19:16:00
DKK 725
Michael Andersen, Jytte Trebbien m.fl. Samling af keramik (6)
Samling af keramik bestående af: Jytte Trebbien. Keramisk bordlampe H. 35 cm. Michael Andersen. Bornholmsk døbefont af glaseret lertøj. H. 15 cm. Vase af glaseret keramik. Sign. ee H. 16 cm. Skål af glaseret keramik. Sign. H. 6, 5. L. 13 cm. Vase af stentøj. Utydeligt signeret. H. 23 cm. ...
Varenr: 4811313
DKK 1.200 DK, Hørsholm, Vibe Alle 23-10-2017
19:17:00
Dahl Jensen. Samling porcelæn, dekoreret med krakelé glasur (5)
Dahl Jensen. Samling krakelé porcelæn, bestående af lågurne. H. 25 cm. Et par stager, stor og mindre skål. 1. sort. (5)
Varenr: 4811443
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-10-2017
19:23:00
DKK 475
Rörstrand, KPM m.fl. Samling sukkerskåle af porcelæn og fajance (48)
Rörstrand, KPM m.fl. Samling sukkerskåle af porcelæn og fajance 1910-1970'erne. (48)
Varenr: 4808527
DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-10-2017
19:24:00
DKK 450
Knud Kyhn for Royal Copenhagen. Bjørne af stentøj (5)
Knud Kyhn for Royal Copenhagen. Bjørne af stentøj bestående af 21433 2. sort, 21432 2.sort, 21434 1. sort. 21436 1. sort, 20240 3. sort. (5)
Varenr: 4809160
19:24:00
DKK 575
Royal Copenhagen figurin, faun med björn nr. 648
Royal Copenhagen figurin, faun med björn nr. 648. Höjd ca 15,5 cm 1.a sort.
Varenr: 4809403
DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 23-10-2017
19:25:00
DKK 464
Aluminia skønvirke gulvvase ca. 1910, nr. 594/511
Skønvirkedekoreret vase af fajance dekoreret med blomster. Ca. 1910. Mrk. '594/511 XIX'. Fremstillet hos Aluminia. H. 38. Ø. 22.
Varenr: 4809715
DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 23-10-2017
19:30:00
DKK 1.700
Ulrica Hydman Vallien för Kosta Boda, vinglas (3)
Ulrica Hydman Vallien för Kosta Boda, vinglas med handmålad dekor. Signerade. Höjd ca 25 cm (3)
Varenr: 4811227
19:31:00
DKK 503
Bing & Grøndahl, Royal Copenhagen m.fl. Samling figurer mm. (5)
Samling figurer mm. bestående af: Bing & Grøndahl, to figurer af porcelæn: jagthund nr. 2061 (2. sort.), søskendepar nr. 1781 (2. sort.), Royal Copenhagen: rundt fad med krakeleglasur nr. 703/3606 (1. sort.). Svend Lindhardt, bisonokse med rød glasur L. 24 cm. samt lille Saxbo vase nr. 1 med blå ...
Varenr: 4811645
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2017
19:32:00
DKK 1.050
Edelstein Porzellan. Vase, Schale und Deckeldose (3)
Art Déco, Porzellan. Vase, Schale und Deckeldose, unter dem Boden mit Herstellermarken versehen und teils nummeriert. Maße ca: H. 18, B.20 cm. Wenige Gebrauchsspuren. (3)
Varenr: 4804233
19:33:00
DKK 298
Akio Kato for Noritake. pladerfire årstider (4)
Akio Kato for Noritake. Japansk / tysk plader limited edition 1978 årstider. Vinter 3902/5000, forår 0111/5000, sommer 3718/5000., efterår 0630/5000, Ø 21 cm (4)
Varenr: 4810612
DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 23-10-2017
19:42:00
Dahl-Jensen, Basset hund nr.1065 2.sort.
Dahl-Jensen nr.1065 i form af siddende Bassethund, 2. sort. Højde 15 cm.
Varenr: 4810639
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-10-2017
19:45:00
DKK 850
Service af fajance Aluminia/ Royal Copenhagen 'Tranquebar' bestående af 44 dele.
Service af fajance Aluminia/ Royal Copenhagen 'Tranquebar bestående af 11 dybe tallerkener nr. 950, 6 små dybe tallerkener nr. 9474 frokosttallerkener nr. 946, 4 middagstallerkener nr. 948, 8 underkopper nr. 1398, 3 underkopper nr 1633, 3 underkopper nr 957, 1 underkop nr. 991, 2 kopper nr. 957,...
Varenr: 4810628
19:45:00
Royal Copenhagen / Kgl. P. Knud Kyhn. Samling bjørne (12)
Royal Copenhagen / Kgl. P. Knud Kyhn. Samling bjørne, alle af stentøj, bestående af 21520 1. sort., 21519 2. sort., 2 stk. 21433 1. sort., 22742 1. sort., 22745 2. sort., 21435 2. sort., 21432 1. sort., 21434 1. sort., 21434 2. sort., 2 stk. 21435 1. sort, H. 4,5-15 cm. Brugsspor. (12)
Varenr: 4810931
DKK 2.500 DK, Odense, Kratholmvej 23-10-2017
19:46:00
DKK 1.450
Jens Harald Quistgaard for Bing & Grøndahl. 'Hvid Cordial' middags- og kaffeservice (68).
Jens Harald Quistgaard for Bing & Grøndahl/Nissen 'Hvid Cordial' service af stentøj bestående af 8 middagstallerkener nr. 325., 11 frokosttallerkener nr. 326., 12 desserttallerkener nr. 306., 14 kaffekopper nr. 305., 13 underkopper nr. 305, 1 sukkerskål nr 302, 7 dybe tallerkener nr. 322, 2 ...
Varenr: 4810752
DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2017
19:49:00
DKK 6.400
Aluminia. Samling børnehjælpsfigurer af fajance (10)
Aluminia. Samling børnehjælpsfigurer af fajance, tegnet af Herluf Jensenius i forbindelse med "Børnehjælpsdagene i København 1941-1965" bestående af: Skorstensfejer og Hyrdinden, Harlekin og Columbine, Den lille Hornblæser og Regimentets datter, Skovserdreng og Skovserpige, Fætteren og ...
Varenr: 4811225
DKK 7.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-10-2017
19:54:00
DKK 3.600
Väggsmycke Finland
VÄGGSMYCKE, 1900-talets andra hälft, Finland, blåglaserat, dekor i relief, höjd ca 132 cm
Varenr: 4810407
19:57:00
Se mere
Aluminia Søstjernevase
Aluminia søstjernevase. Nr. 446/402 formgivet af Harald Slott-Møller, sign. monogram Copenhagen Denmark. H. 14 Ø 18 cm. 1. sort.
Varenr: 4810486
19:58:00
DKK 1.050
En samling Royal Copenhagen og Aluminia bestående af 3 dele.
En samling Royal Copenhagen og Aluminia bestående af Nils Thorson vase 719/3259 H. 22,5 cm. Bordlampe nr 92 7193 H. 38 cm incl skærm. Aluminia vase nr 233/3101 H. 36,5 cm. 3 dele.
Varenr: 4810651
19:58:00
DKK 525
Royal Copenhagen. Musselmalet. Et par lysestager af porcelæn (2)
Royal Copenhagen. Musselmalet, et par lysestager af porcelæn på firkantet fod, prydet med uglaserede maskeroner og guirlander, nr. 15, H. 23 cm. Begge stager er 1. sortering. Brugsspor. (2)
Varenr: 4806699
DKK 3.000 DK, Helsingør, Støberivej 23-10-2017
20:00:00
DKK 2.900
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 24  >>