Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Glas, porcelæn og keramik i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 25  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Kunglig dansk matservis
Kunglig dansk matservis "Vifte Blå". KUNGLIG DANSK, servis, 22 dlr, porslin, Kunglig Dansk, "Vifte Blå", bestående av: 10 mattallrikar, 10 assietter, terrin med lock, stekfat ( 38,5 cm) Varenr: 4284831 DKK 2.013 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 01-06-2016 10:18:00
Se mere
Lisa Larson
Lisa Larson. LISA LARSON, figurin, "Lejon Midi", Gustavsberg, etikettmärkt, höjd ca 14,5 cm Varenr: 4284834 DKK 1.208 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 01-06-2016 10:27:00
Se mere
Kgl, B&G samt Aluminia. To figurer, askebæger, vase samt to små fade. (6)
Kgl, B&G samt Aluminia. To figurer, askebæger, vase samt to små fade. (6). Kgl, B&G samt Aluminia. B&G vase nr. 1302/6239 1. sort. Et stk. B&G, nr. 1770, 1 sort. H. 20 cm. Fremstår med reparation på halefjer. 1 stk. Kgl Pandabjørn, 1 sort, u/nr, L. 21 cm, to små fade, Aluminia, 16x16 cm, 1 sort. samt et stk askebæger med tovværk og anker, nr. 2377, 1 sort, Ø. 17 cm. (6) Varenr: 4284158 DKK 1.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 01-06-2016 10:39:00 DKK 950
Stig Lindberg fajans
Stig Lindberg fajans. STIG LINDBERG, 2 dlr, Gustavsberg, fajans, målad dekor av blommor, signerad med studiohand och målarsignaturer, längd 24/32 cm Varenr: 4284841 DKK 1.610 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 01-06-2016 10:48:00
Se mere
Ytterfoder Waldermarsudde
Ytterfoder Waldermarsudde. PRINS EUGEN, ytterfoder, 6+1 st, "Waldemarsudde", Gustavsberg, höjd 13-16 cm Varenr: 4284845 DKK 1.208 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 01-06-2016 11:09:00
Se mere
Figuriner, 3 st samt bonbonière med lock, porslin, Tyskland (4)
Figuriner, 3 st samt bonbonière med lock, porslin, Tyskland (4). Figuriner, 3 st samt bonbonière med lock, porslin, Tyskland. Ett par figuriner, Kvinna och man i rokokokläder. H 26. Putto med lamm, H 15. Bonbonière, Rosenthal, H 16. Varenr: 4284067 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 01-06-2016 11:20:00 DKK 242
Reijmyre
Reijmyre "Josephine" rödvinsglas. REIJMYRE GLASBRUK, rödvinsglas, 12 st., "Josephine", höjd 26 cm, 50 cl. PROVENIENS: Reijmyre Glasbruk Varenr: 4284855 DKK 1.208 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 01-06-2016 11:39:00
Se mere
Fredrico Marcolini. Figur af glas, samt tre lysestager fra Nybro(4)
Fredrico Marcolini. Figur af glas, samt tre lysestager fra Nybro(4). Fredrico Marcolini, figur af glas i form af fugl, sign. Marcolini, Sweden nr. 370, H. 11 cm. Nybro, Sweden, tre cylinderformede lysestager af glas og messing, H. 8,5/10,5/12,5 cm, Ø. 4,5 cm(4) Varenr: 4225458 DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 01-06-2016 11:51:16 DKK 300
Fem glas af slebet krystal (5)
Fem glas af slebet krystal (5). Fem glas af slebet krystal. H. 18,5 cm. (5) Varenr: 4251806 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 01-06-2016 12:09:08 DKK 300
En samling keramik. Sparebøsser og lågkrukke (5)
En samling keramik. Sparebøsser og lågkrukke (5). En samling bemalet keramik bestående af: sparebøsser i form af papegøjer, to sparebøsser iform af katte samt lågkrukke iform af Østerlars Kirke. H. 9,5-17,5 cm. Flere dele fremstår med afslag eller hårrevner (5) Varenr: 4255011 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 01-06-2016 12:10:12 DKK 350
Tre porcelænsfigurer, 'Destiny', 'The Snow Princess' samt Snow White', fra Franklin Mint. (3)
Tre porcelænsfigurer, 'Destiny', 'The Snow Princess' samt Snow White', fra Franklin Mint. (3) . Tre porcelænsfigurer, 'Destiny', 'The Snow Princess' samt Snow White', fra Franklin Mint. Afslag på hhv. Snow White samt The Snow Princess. Certifikat medfølger på The Snow Princess. Varierende højder fra 28 cm til 30 cm. (3) Varenr: 4265927

DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 01-06-2016 12:12:08 DKK 325
Berndt Friberg
Berndt Friberg. BERNDT FRIBERG, 4 dlr, Gustavsberg, bestående av: skål, vaser, 3 st., harpälsglasyr, signerade med studiohanden, höjd 5-13 cm Varenr: 4284866 DKK 3.220 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 01-06-2016 12:21:00
Se mere
Carlton Ware: Bowle af fajance, 1900-tallets første halvdel
Carlton Ware: Bowle af fajance, 1900-tallets første halvdel. Carlton Ware: Bowle af fajance, mærket 'Carlton Ware' & 'Vert Royal' dekoreret i guld indvendigt med vinranker, udvendigt med bort, på grøn fond. 1900-talets første halvdel. H. 12,2, Diam. 26 cm. Lille chip på fodrand.Gentofte samlingen, samlet af Poul Claudius Andersen (1893-1943) og konsul ... Varenr: 4285595 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 01-06-2016 12:26:29 DKK 550
Samling Royal Copenhagen, 4 delar, Blå Blomst (4)
Samling Royal Copenhagen, 4 delar, Blå Blomst (4). Samling Royal Copenhagen, 4 delar, Blå Blomst. Ljusstakar, ett par. H 10. Skål, Ø 11, H 8. Bonbonière med lock, H 28. Varenr: 4284068 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 01-06-2016 13:00:00 DKK 1.570
Kgl. Porcelæn / Royal Copenhagen. Bjørnefigur samt fad (2)
Kgl. Porcelæn / Royal Copenhagen. Bjørnefigur samt fad (2). Kgl. Porcelæn / Royal Copenhagen. Knud Kyhn bjørnefigur H. 13,5 cm samt fad Ø 29 cm, af glaseret stentøj. Begge 1. sortering. (2) Varenr: 4283900 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 01-06-2016 13:07:00 DKK 350
Lisa Larson
Lisa Larson. LISA LARSON, figurin, tiger, Gustavsberg, stämplad i godset, delvis glaserat stengods, höjd ca 9 cm Varenr: 4284883 DKK 1.208 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 01-06-2016 13:21:00
Se mere
Kählervase med kohorns bemaling
Kählervase med kohorns bemaling . Kählervase dekoreret med kohorns bemaling, signeret HAK og Danmark i bunden, H. 38 cm. Udført på Kählers keramiske fabrik i Næstved. Fremstår med afslag og større skader på topkant. Varenr: 4284303 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 01-06-2016 13:32:00 DKK 500
Krautheim. Mat- och kaffeservis för 12 personer (85)
Krautheim. Mat- och kaffeservis för 12 personer (85). Krautheim. Mat- och kaffeservis, svagt pastellgrön bård samt gulddekor. Servis bestående av; 12 mattallrikar. 12 förrättstallrikar. 12 djupa tallrikar. 4 uppläggningsfat. 2 runda skålar. 2 små ovala skålfat. 1 såsskål. 1 bringare. 12 kaffekoppar. 12 underfat. 12 assietter. 1 kaffekanna. 1 ... Varenr: 4284296 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 01-06-2016 13:56:02 DKK 342
Herend. Samling fat, askar (9)
Herend. Samling fat, askar (9). Herend. Samling fat, askar, olika dekorer. Största Diam: 15 cm. Varenr: 4283131 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 01-06-2016 13:59:08 DKK 624
Per Lütken for Holmegaard. Provence skål
Per Lütken for Holmegaard. Provence skål. Per Lütken for Holmegaard. Provence skål i blåligt glas. H. 18 Ø 32 cm. Varenr: 4284397 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 01-06-2016 14:07:00 DKK 350
Dahl Jensen. Fanø pige af porcelæn
Dahl Jensen. Fanø pige af porcelæn. Dahl Jensen. Figur i form af Fanø pige af porcelæn nr. 1165. I. sort. H. 18 cm. Varenr: 4282658 DKK 1.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 01-06-2016 14:20:00 DKK 700
Kgl.Porcelæn. Faun med panfløjte af porcelæn
Kgl.Porcelæn. Faun med panfløjte af porcelæn. Kgl. Porcelæn. Faun med panfløjte siddende på kanneleret søjle af porcelæn. Nr. 433. I. sort. H. 22 cm. Varenr: 4282661 DKK 1.200 DK, Hørsholm, Vibe Alle 01-06-2016 14:21:00 DKK 625
Royal Copenhagen/Kgl. P. og B&G. Fire figurer af porcelæn (4)
Royal Copenhagen/Kgl. P. og B&G. Fire figurer af porcelæn (4). Royal Copenhagen/Kgl. P og Bing & Grøndahl. Vogterdreng. Nr. 905. I. sort. H. 19 cm. Dreng på græskar. Nr. 4539. II sort. H. 12 cm. Kalv. Nr. 1072. I. sort. H. 10 cm. Dreng siddende på bøger. Nr. 1742. I. sort. H. 13 cm. (4) Varenr: 4282665 DKK 1.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 01-06-2016 14:22:00 DKK 325
Service af fajance Old Treviris (82)
Service af fajance Old Treviris (82). Service af fajance Old Treviris bestående af: 11 middagstall, 12 dybe middagstall, 12 frokost tallerkner, 11 dybe desserttall.8 kaffekopper, 9 underkopper, 10 kagetallerkner, 5 fade i forskellig størrelse, 1 lågterrin, 1 skål, 1 saucekande. Med brugsspor og krakkeleringer og nuanceforskel i ... Varenr: 4282368 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 01-06-2016 14:25:00 DKK 425
Två stycken skålfat, 1900-talets andra hälft (2)
Två stycken skålfat, 1900-talets andra hälft (2). Två stycken skålfat, 1900-talets andra hälft. Stengods. Skålfat med blå glasyr, Sireköpinge Stengods. Skålfat med mörk glasyr, Tani. Diameter 33, 41 cm. Varenr: 4278607 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 01-06-2016 14:53:25 DKK 242
Skulptur- Venini, Murano
Skulptur- Venini, Murano. Skulptur- Venini, Murano. Spiralvriden dekor i vitt och rökfärgat. Etsad signatur Venini 89. Höjd 14 cm. Varenr: 4284227 DKK 1.610 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 01-06-2016 14:55:18 DKK 805
Skål - Venini, Murano
Skål - Venini, Murano. Skål - Venini, Murano. Glas med underfång. Skål i vitt med tvärgående ränder i gult, rökfärgat och grönt. Etsad signatur Venini 90, samt etikettmärkning. Höjd 13 cm, diameter 21 cm. Varenr: 4284225 DKK 3.220 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 01-06-2016 14:56:01 DKK 2.093
Björn Wiinblad för Rosenthal, studio-linie. Delar till servis 'Romanze' (8)
Björn Wiinblad för Rosenthal, studio-linie. Delar till servis 'Romanze' (8). Björn Wiinblad för Rosenthal, studio-linie. Delar till servis 'Romanze'. Bricka (längd 36,5 cm), ask med lock (höjd 16 cm), 6 små fat (diam 9,5 cm). (8) Varenr: 4277180 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 01-06-2016 14:57:02 DKK 242
Herend. 3 st. vaser, blomdekor (3)
Herend. 3 st. vaser, blomdekor (3). Herend. 3 st. vaser, blomdekor, fjärilsdekor. H: 16 - 25 cm. Varenr: 4283125 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 01-06-2016 15:06:00 DKK 262
Studiogods Gustavsberg
Studiogods Gustavsberg. STUDIOGODS, 2 dlr, Gustavsberg, Stig Lindberg resp. Karin Björquist, ljusstake samt vas "Indigo", signerade med studiohanden, höjd 12 resp. 18 cm Varenr: 4284914 DKK 1.208 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 01-06-2016 15:12:00
Se mere
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 25  >>