Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Glas, porcelæn og keramik i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 25  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Samling porcelæn / fajance Bjørn Wiinblad mm. (3)
Samling porcelæn / fajance Bjørn Wiinblad mm. (3). Bjørn Wiinblad for Nymølle, Opsats af fajance, 'Praline', 3003-408, H. 11,2 cm., Ø 16,5 cm. Tysk figur af porcelæn, pige med klaver samt mand med violin, mrk Germany 20250. Samt fad af japansk fad fajance. Ø ca. 34,5 cm. H. 8 cm (3) Varenr: 4612745 DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 25-04-2017 10:04:00 DKK 300
Alvar Aalto
Alvar Aalto . ALVAR AALTO (1898-1976), vas, glas, "Savoy", formgiven 1936, signera Alvar AAlto 30-30, gjuten i träform, höjd 20 cm Varenr: 4634963 DKK 1.548 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 10:16:00
Se mere
Matservis Kunglig Dansk
Matservis Kunglig Dansk . ROYAL COPENHAGEN, servis, 93 dlr, "Sachsisk blomst", bestående av: 14 mattallrikar (#1710), 13 förrätt/efterrättalrikar (#1623), 37 assietter (#1625), 18 kaffekoppar med fat (#1546), 2 lövformade fat (#1599), fiskfat (#1561), rund skål (#1543), avlång skål (#1590), snäckformad fat (#1606), salt... Varenr: 4634969 DKK 7.741 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 10:40:00
Se mere
3 overflødighedshorn af krystalglas samt vase (4)
3 overflødighedshorn af krystalglas samt vase (4). Tre overflødighedshorn af krystalglas samt vase, H.18 cm. Vase fremstår med minder kalk (4) Varenr: 4619087 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-04-2017 10:52:50 DKK 300
Michael Andersen glaseret lertøj (8)
Michael Andersen glaseret lertøj (8). Michael Andersen samling glaseret lertøj. Bestående af: 5 mindre fade Ø 17 cm. (den ene med kanthak) 1 fad Ø 29 cm. (med kanthak) 1 ande H: 22 cm. 1 kande H: 12 cm. (8) Varenr: 4620973 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-04-2017 10:53:07 DKK 325
Lockurna 1700-tal
Lockurna 1700-tal. LOCKURNA, flintgods, 1700-tal, Marieberg, sannolikt Stens period (1768-1788), med uppsvängda hänklar samt dekor i relief av girland, målad dekor av landskapsvy med hus, höjd ca 40 cm Varenr: 4634973 DKK 6.193 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 11:04:00
Se mere
Herman A. Kahler. Fad af stengods
Herman A. Kahler. Fad af stengods. Herman A. Kähler. Rundt fad af stengods. Sign. HAK, Denmark. Ø 36,5 cm. Varenr: 4631846 DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 25-04-2017 11:32:52 DKK 300
En samling Böhmiske vinglas af krystal (12)
En samling Böhmiske vinglas af krystal (12) . Bøhmiske krystal vinglas med grønne kummer, slanke, facetslebne stammer på runde fodstykker. 1900-tallet. H. ca. 20 cm (12) Varenr: 4635869 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 11:36:14 DKK 1.200
Samling glas med sort fod, vinranke (84)
Samling glas med sort fod, vinranke (84). Samling glas med sort fod, vinranke. Bl.a. bestående af 9 vandglas 12 cm, 11 vandglas 10 cm, 2 karafler, 2 kander, 4 assietter, 6 vinglas 11 cm, 6 vinglas 9,5 cm, 8 vinglas 8,5 cm, skål Ø 21 med skår, diverse portvin, dessert samt snapseglas. 7 stk. grønne glas med sort fod, 9,5 cm. Fremstår med ... Varenr: 4635982 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 25-04-2017 12:05:54 DKK 1.100
Franklin Porcelain jagtfugle krus (6)
Franklin Porcelain jagtfugle krus (6). Franklin Porcelain. Krus med låg. 3 krus H 23 cm. 3 krus H 17,5 cm. Fremstår med brugsspor. (6) Varenr: 4636017 DKK 1.500 DK, Herning, Engdahlsvej 25-04-2017 12:17:47 DKK 325
 Dahl Jensen. Figur af porcelæn, dreng med pibe 1027
Dahl Jensen. Figur af porcelæn, dreng med pibe 1027. Dahl Jensen. Figur af porcelæn, dreng med pibe, dessinnr. 1027, 1. sort. Varenr: 4632751 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 12:19:00 DKK 625
To Kähler stentøjsvaser. (2)
To Kähler stentøjsvaser. (2). To Kähler stentøjsvaser, én omgjort til bordlampe. Sign. hhv., HK og HAK. H. 17-35 cm. Stor vase med reparation på fod. (2) Varenr: 4632967 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 12:20:00 DKK 425
Royal Copenhagen, Frijsenborg, kaffe- og spisestel af porcelæn (45)
Royal Copenhagen, Frijsenborg, kaffe- og spisestel af porcelæn (45). Royal Copenhagen, Frijsenborg, kaffe- og spisestel af porcelæn bestående af otte dybe tallerkener nr. 1614, ni tallerkener nr. 1623, 12 kage/sidetallerkener nr. 1626, ni kopper nr. 1870, en kaffekande nr. 1788, to bladfade nr. 1866, tre fade nr. 1717 (2. sort.), nr. 1526 og nr. 1864 samt en ... Varenr: 4635390 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 12:49:46 DKK 550
Stor aflang skål & brevpresse, bl.a. Göran Wärff m.m., 1900-tallets slutning (2)
Stor aflang skål & brevpresse, bl.a. Göran Wärff m.m., 1900-tallets slutning (2). Jardinière antageligt Orrefors, usigneret, H. 21,5, L. 60 cm. Samt brevpresse / skulptur, signeret Kosta Royal Art Sculpture G. Wärff 97935, H. 11 cm. Fremstår m/ afstød. (2) Varenr: 4615218 DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-04-2017 13:09:00 DKK 300
Par paladsvaser i famille noire-stil (2)
Par paladsvaser i famille noire-stil (2). Par paladsvaser i famille noire-stil, udført af porcelæn, balusterformet korpus, delvist med relief, sort håndstafferet og glaseret, dekoreret med astersblomster, forsynet med bundmærke på undersiden. Mål ca. H. 60 cm, Ø 25 cm. Fremstår i aldersrelateret stand med få brugsspor.(2) Varenr: 4578669 DKK 3.718 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 13:35:41 DKK 1.524
Paar chinesischen Deckelvasen (2)
Paar chinesischen Deckelvasen (2). Paar chinesischen Deckelvasen, gefertigt aus Fayence Keramik, kobaltblau gefasst, glasiert. Der Korpus ist verziert mit floralem Motiven, Deckel mit rhomboidischem Griff in goldener Farbe. Maße ca.: H. 62 cm, D. 26 cm. Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchspuren. (2) Varenr: 4624334 DKK 2.082 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 13:36:46 DKK 335
Übertöpfe mit Tiermotiven aus der Manufaktur Stadt Meissen (2)
Übertöpfe mit Tiermotiven aus der Manufaktur Stadt Meissen (2). Übertöpfe mit Tiermotiven aus der Manufaktur Stadt Meissen, gefertigt aus Porzellan, glasiert. Der Korpus ist verziert mit Goldränden, unterseitig mit Bodenmarke versehen. Maße ca.: H.14 cm, D. 17 cm. Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchspuren. (2) Varenr: 4624549 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 13:39:28 DKK 297
Karafel af krystalglas med krave af sølv
Karafel af krystalglas med krave af sølv . Karafel af krystalglas med krave af sølv, prop af krystalglas. Stemplet med tretårnsstempel samt indgravering fra frimurer-orden dat. 1913. H 39 cm. Fremstår med mindre afslag på proppen. Varenr: 4636219 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 13:43:53 DKK 375
Samling af Royal Copenhagen (3)
Samling af Royal Copenhagen (3). Samling af Royal Copenhagen bestående af Julekop "juletræt beundres", Lysetage 791 3334 og skål Aluminia 28 41 (3) Varenr: 4603820 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-04-2017 13:52:41 DKK 300
Keramik fra 1970'erne (6)
Keramik fra 1970'erne (6). Sarreguemines Frankrig bladskål, to keramik lysestager sovsekande, fyrfad med orange glasur, vase med orange glasur, Danmark 1970'erne. (6) Varenr: 4590881 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-04-2017 13:54:07 DKK 300
Ulrika Hydman Vallien vas
Ulrika Hydman Vallien vas. ULRIKA HYDMAN VALLIEN (född 1938), vas, glas, signerad Ulrika HV, Kosta Boda Artist Coll 48745, höjd 32 cm Varenr: 4635016 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 25-04-2017 14:00:00
Se mere
Kinesisk hatstand / vase af porcelæn 1900-tallet
Kinesisk hatstand / vase af porcelæn 1900-tallet. Sekskantet kinesisk familie rose hatstand / vase af porcelæn med polykrom håndmalet figurscene og blomster. Bund med signatur. H. 27,5 cm. Varenr: 4633056 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-04-2017 14:00:14 DKK 300
Aluminia. Børnehjælpsdagsfigur af fajance, Blå pigespejder
Aluminia. Børnehjælpsdagsfigur af fajance, Blå pigespejder . Aluminia. Børnehjælpsdagsfigur af fajance 'Blå pigespejder' Fremstillet hos Aluminia i anledning af Børnehjælpsdagen. Formgivet af Herluf Jensenius 1962. H. 18 cm. NB: Tekst rette, auktion forlænget Varenr: 4636262 DKK 4.500 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 14:04:20 DKK 3.000
Royal Copenhagen, Bing & Grøndahl, Dahl-Jensen og Aluminia, samling af porcelæn og fajance
Royal Copenhagen, Bing & Grøndahl, Dahl-Jensen og Aluminia, samling af porcelæn og fajance. Royal Copenhagen, Bing & Grøndahl, Dahl-Jensen og Aluminia, samling af porcelæn og fajance, bestående af Royal Copenhagen: stor lågkrukke, nr. 1791 (låg mangler, 4. sortering), vase, nr. 853, gråspurvepar, nr. 1309, isbjørne, nr. 1107, 2 askebægre, Ø 13, lille skål, nr. 2800, Bing & Grøndahl, ... Varenr: 4632118 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 14:17:00 DKK 750
Boris Krilov. Figur af lertøj
Boris Krilov. Figur af lertøj. Figur af lertøj dekoreret i farver; syngende russer i festligt lag. Sign. B. Krilov. H. 20 cm., 11,5 x 11,5 cm. Fremstår med brugsspor, herunder glasurafslag. Varenr: 4628521 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 14:26:00 DKK 375
Royal Copenhagen / Kgl. P. Knud Kyhn m.m. Figurer, nr. 21516 & 1317 1. sort. (2)
Royal Copenhagen / Kgl. P. Knud Kyhn m.m. Figurer, nr. 21516 & 1317 1. sort. (2). Royal Copenhagen / Kgl. P. Knud Kyhn m.m. Figurer af porcelæn & stentøj, nr. 21516 1. sort. - afstød ved fod & 1317 1. sort., H. 15-22 cm. (2) Varenr: 4632880 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-04-2017 14:29:04 DKK 300
Søholm. Samling skåle, en vase, to lysestager og en bordlampe, stentøj (7)
Søholm. Samling skåle, en vase, to lysestager og en bordlampe, stentøj (7). Søholm. Samling skåle, en vase, to lysestager og en bordlampe af glaseret stentøj. H. 3-18 cm. Ø. 10-30 cm. Bordlampe H. 52 cm. (inkl. montering) Fremstår med brugsspor samt bordlampe med skæv montering. (7) Varenr: 4635254 DKK 1.000 DK, Kolding, Trianglen 25-04-2017 14:40:00 DKK 400
Kinesisk vase af porcelæn, 1900/2000-tallet
Kinesisk vase af porcelæn, 1900/2000-tallet. Kinesisk vase af porcelæn, 1900/2000-tallet, H. 24 cm. Varenr: 4636367 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 14:41:26 DKK 300
Royal Copenhagen. Samling musselmalet porcelæn. (21)
Royal Copenhagen. Samling musselmalet porcelæn. (21). Royal Copenhagen. Samling 3. sort. musselmalet porcelæn, bestående af halvblonde (nr. 756): 6 kopper, 6 underkopper, 7 tallerkener (nr. 575). Fad på fod (4. sort.) samt 2. sort. helblonde fad med lille afslag. (21) Varenr: 4635307 DKK 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 25-04-2017 14:46:00 DKK 875
Poisson Arcoroc France. Seks tallerkner og fad, glas i form af fisk (2)
Poisson Arcoroc France. Seks tallerkner og fad, glas i form af fisk (2) . Poisson Arcoroc France. 6 tallerkner samt fad af glas i form af fisk. Liggende I original emballage. Varenr: 4631997 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 25-04-2017 14:56:00 DKK 300
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 25  >>