Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Glas, porcelæn og keramik i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 18  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Royal Copenhagen. Kaffeservis 'Blå blomster'(40)
Royal Copenhagen. Kaffeservis 'Blå blomster'(40). Royal Copenhagen. Kaffeservis "Blå blomster". 12 kaffekoppar med fat, 1 sockerskål med lock, 12 assietter (diam 17,5 cm), 1 skål på fot (diam. 17,5 cm 10/1532), 1 skål (diam 22 cm) samt 1 kakfat (diam. 22 cm, 10/8183) (40) Varenr: 4696861 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 28-06-2017 14:21:59 DKK 1.109
Rörstand, 'Gloria', matservis, 1930/40-tal, 38 delar (38)
Rörstand, 'Gloria', matservis, 1930/40-tal, 38 delar (38). Rörstand, 'Gloria', matservis, 1930/40-tal, 38 delar. 7 mattalrikar, 5 djupa fat, 10 förrättstallrikar, 8 assietter, 1 karaff, 1 såskål, 6 uppläggsfat (längd 20,5-33cm). Något bruksslitage samt slitage på gulddekor (38) Varenr: 4696862 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 28-06-2017 14:23:00 DKK 229
Teservis, Hertha Bengtsson för Rörstrand, 'Rosmarin' (21)
Teservis, Hertha Bengtsson för Rörstrand, 'Rosmarin' (21) . Teservis, Hertha Bengtsson för Rörstrand, 'Rosmarin' 50-tal. Rosaglaserat porslin med räfflor. Servisen består av: 8 st koppar med 10 st underfat. Tekanna, sockerskål med lock samt mjölkkanna. (21) Varenr: 4701505 DKK 1.530 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 28-06-2017 14:27:05 DKK 841
Meissen. To figurer af porcelæn ung mand og dame (2)
Meissen. To figurer af porcelæn ung mand og dame (2). Meissen. To figurer i form af mand med spade og dame med rosenkurv, udført i polykromt dekoreret porcelæn og pousserede blomster. H. 13 cm. Mand med afslag og reparationer, kvinde med minimale afslag på kjolebort og blomster (2) Varenr: 4698207 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 28-06-2017 14:37:17 DKK 1.150
Arne Bang. Rundt fad, dessin nr. 105
Arne Bang. Rundt fad, dessin nr. 105 . Arne Bang 1901-1983. Et rundt fad af stentøj, sign. AB 105. H. 5 Ø 33 cm. Varenr: 4701556 DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28-06-2017 14:49:00 DKK 650
Afrikana. Tre kander af lertøj, 1900-tallet (3)
Afrikana. Tre kander af lertøj, 1900-tallet (3) . Afrikana. Tre kander af lertøj H. 16-23 cm. (3) Varenr: 4702447 DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 28-06-2017 15:02:00 DKK 300
Sektgläser aus Kristallglas (11)
Sektgläser aus Kristallglas (11) . Sektgläser aus Kristallglas, stufiger, transparenter Korpus auf rundem Fuß. Maße ca.: H. 25 cm, D.6 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrachsspuren. (11) Varenr: 4694727 DKK 1.115 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-06-2017 15:07:22 DKK 297
Chodziez Poland. Serveringsdele af porcelæn (78)
Chodziez Poland. Serveringsdele af porcelæn (78). Chodziez Poland. Serveringsdele af porcelæn m. guldkant bestående af: 12 frokosttallerkener, Ø 20 cm, 12 kagetallerkener, Ø 17 cm, 12 middagstallerkener, Ø 24 cm, 12 dybe tallerkener, Ø 23 cm, 9 kaffekopper, H. 8, Ø 8 cm, 12 tilhørende underkopper, Ø 14 cm, 2 flødekander, H. 11, Ø 7 cm, 2 ... Varenr: 4703132 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 28-06-2017 15:19:55 DKK 375
Lyngby Glasværk. 'Nordlys' glasbesætning (59)
Lyngby Glasværk. 'Nordlys' glasbesætning (59). Lyngby Glasværk. 'Nordlys glasbesætning bestående af: 7 ølgals H. 11,5 cm, 9 rødvin H. 15,5 cm, 8 hvidvinsglas med grøn cuppa H. 14 cm, 5 portvin H. 11 cm, 3 isskåle H. 9,5 cm, 10 likørskåle H. 9 cm, 9 cognac H. 9 cm, 8 snaps H. 8,5 cm (59) Varenr: 4702165 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 28-06-2017 15:27:00 DKK 575
Konvolut  Gläser aus der Stadt Frankfurt und Heidelberg (4)
Konvolut Gläser aus der Stadt Frankfurt und Heidelberg (4) . Konvolut Gläser aus der Stadt Frankfurt und Heidelberg, gefertigt aus transparentem Glas in gelber Farbe. Maße ca.: H.13,5 cm, D. 6 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. (4) Varenr: 4694718 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-06-2017 15:27:40 DKK 297
Bing & Grøndahl/ Kgl. P. Samling figurer af porcelæn og stentøj. (9)
Bing & Grøndahl/ Kgl. P. Samling figurer af porcelæn og stentøj. (9). Samling figurer af porcelæn og stentøj bestående af: Bing & Grøndahl: Figur i stentøj, nr. 7208. H. 27 cm. 1. sort. samt nr. 7209. 1. sort, H. 25 cm. Figurer i porcelæn: Snehare nr: 1599, 2. sort, Havbarn af Svend Lindhardt, blanc de chine, nr. 2266, 1. sort, Figur med dreng og pige nr. 2175, ... Varenr: 4701596 DKK 1.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28-06-2017 15:44:00 DKK 1.300
Bode Willumsen cd. Vase af stentøj, unika
Bode Willumsen cd. Vase af stentøj, unika. Bode Willumsen. Unik vase af stentøj dekoreret med blå/lys glasur, sign. monogram BW under bunden, eget værksted. H. 11 Ø 15 cm. Fremstår med glasurbobler Varenr: 4701557 DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28-06-2017 15:50:28 DKK 750
Kgl. P. jernporcelæn (5)
Kgl. P. jernporcelæn (5). Kgl. P. jernporcelæn fra hæren bestående af: Terrin med låg, sovseskål samt kaffekande. Fremstår med brugsspor. (5) Varenr: 4702207 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28-06-2017 15:55:54 DKK 325
Royal Copenhagen: 'Dagmar' service, 1. sort. (72)
Royal Copenhagen: 'Dagmar' service, 1. sort. (72). Royal Copenhagen: Dagmar service tegnet af Thorkild Olsen i 1933. Alle dele 1. sortering. 12 kopper nr. 988/ 9481 12 underkopper nr. 988/ 9481 12 kagetallerkner, nr. 988/ 9588 12 frokosttallerkner, nr. 988/ 9589 12 middagstallerkner, nr. 988/ 9586 1 sukkerskål samt 1 flødekande I ... Varenr: 4701595 DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28-06-2017 16:10:00 DKK 1.950
Berthold Boess, Rosenthal. Figur 'Nubian dancer', 1914
Berthold Boess, Rosenthal. Figur 'Nubian dancer', 1914. Berthold Boess, Rosenthal. Figur 'Nubian dancer', formgiven 1914. Signerad i godset B. Boess. Serienr. 358. H: 26 cm. Litt.ref. Niecol "Rosenthal Kunst- und Zierporzellan 1897 - 1945" vol 2 p 56. Varenr: 4665135 DKK 3.059 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 28-06-2017 16:41:00 DKK 1.300
Samling glas (19)
Samling glas (19). Samling dele af glas, bestående af 10 champagnefløjter H. 17 cm, 2 destilleringskolber, m. enkelte kantafslag, 2 klukflasker H. 29 cm, 5 karafler H. 16-26 cm, én karaffel uden prop. (19) Varenr: 4703309 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 28-06-2017 17:00:40 DKK 450
Vas i lergods, Nittsjö
Vas i lergods, Nittsjö. Vas i lergods, Nittsjö. Delvis glaserad. Brun och blå. Höjd 43 cm. Ø 22 cm. Etikettmärkt och stämplad i botten. Nagg i mynningen, smärre repor. Varenr: 4702504 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 28-06-2017 17:21:00 DKK 229
Konvolut Kaffeetassen (12)
Konvolut Kaffeetassen (12). Konvolut Kaffeetassen gefertigt aus weißem Porzellan, glasiert mir feinem Muster, unterseitig mit Bodenmarke 'Bavaria' versehen. Maße ca.: D.5 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren. (12) Varenr: 4649419 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-06-2017 17:23:28 DKK 297
3 Tondo Reliefs, Keramik
3 Tondo Reliefs, Keramik. 3 Tondo Reliefs, Keramik, bronzefarben patiniert. Figürliche Darstellungen. Durchmesser ca. 13 cm. Geringfügige Gebrauchsspuren, bei einem Relief ein kleiner Chip unten. Varenr: 4693832 DKK 1.115 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-06-2017 17:28:20 DKK 297
Stor keramisk blomsterkrukke
Stor keramisk blomsterkrukke. Stor keramisk blomsterkrukke, udført af fajancekeramik, amarantrød dekorering, glaseret. Mål ca.: Ø 82 cm, H. 74 cm. Fremstår i aldersrelateret stand med lette brugsspor. Varenr: 4581885 DKK 5.577 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-06-2017 17:30:32 DKK 335
Samling karaffer & kannor i glas (10)
Samling karaffer & kannor i glas (10). Samling karaffer & kannor i glas. Flertalet munblåsta, några med slipad/etsad dekor. En märkt Kosta Boda. Höjd: 22-26 cm (10) Varenr: 4687493 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 28-06-2017 17:33:00 DKK 249
Konvolut Wandteller der Manufakturen Bing & Grøndahl und Porsgrund Norway (8)
Konvolut Wandteller der Manufakturen Bing & Grøndahl und Porsgrund Norway (8). Konvolut Wandteller der Manufakturen Bing & Grøndahl und Porsgrund Norway, verschiedene Motive in Unterglasurblau, rückseitig mit Bodenmarke. Maße: D. 15 - 18 cm. Altersgemäßer Zustand. (8) Varenr: 4661665 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-06-2017 17:33:33 DKK 297
Zierfisch Porzellanbild aus der Manufaktur Hutschenreuther
Zierfisch Porzellanbild aus der Manufaktur Hutschenreuther . Zierfisch Porzellanbild aus der Manufaktur Hutschenreuther, handstaffiert, glasiert, auf der Holzplatte festgeklebt. Maße ca.: 39 x 39 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren. Varenr: 4645809 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-06-2017 17:33:53 DKK 335
Keramisches Wandrelief mit Darstellung einer Weinlese
Keramisches Wandrelief mit Darstellung einer Weinlese. Keramisches Wandrelief mit Darstellung einer Weinlese, halbplastisch, handgefertigt, rückseitig monogrammiert und datiert: 'HZ 90'. Maße ca.: 35 x 55 cm. Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchspuren. Varenr: 4624360 DKK 1.115 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-06-2017 17:41:56 DKK 297
Übertöpfe mit Tiermotiven aus der Manufaktur Stadt Meissen (2)
Übertöpfe mit Tiermotiven aus der Manufaktur Stadt Meissen (2). Übertöpfe mit Tiermotiven aus der Manufaktur Stadt Meissen, gefertigt aus Porzellan, glasiert. Der Korpus ist verziert mit Goldränden, unterseitig mit Bodenmarke versehen. Maße ca.: H.14 cm, D. 17 cm. Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchspuren. (2) Varenr: 4624549 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-06-2017 17:42:58 DKK 297
2 deutsche Bierkrüge
2 deutsche Bierkrüge . 2 deutsche Bierkrüge, gefertigt aus transparentem Glas mit Zinndeckel. Maße ca.: H.14 cm, D.9 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.(2) Varenr: 4661715 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-06-2017 17:45:20 DKK 297
Paar chinesische Deckelvasen (2)
Paar chinesische Deckelvasen (2) . Paar chinesische Deckelvasen, gefertigt aus Fayence Keramik, kobaltblau gefasst, glasiert. Maße ca.: H. 22 cm, D. 19 cm. Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchspuren.(2) Varenr: 4624543 DKK 1.115 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-06-2017 17:46:21 DKK 297
Kuchenteller aus der Manufaktur Hutschenreuther (6)
Kuchenteller aus der Manufaktur Hutschenreuther (6). Kuchenteller aus der Manufaktur Hutschenreuther, weißes Porzellan mit floralen Dekor. unterseitig gemarkt. Maße: D. 17 cm. Altersgemäßer Zustand. (6) Varenr: 4661654 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-06-2017 17:51:49 DKK 297
Keramisches Ei mit floralen Motiven
Keramisches Ei mit floralen Motiven . Keramisches Ei mit floralen Motiven gefertigt aus Fayance Keramik, Oberfläche teilweise krakeliert. Maße: H: 28 cm, D 22 cm. Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchspuren. Varenr: 4593257 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-06-2017 17:52:15 DKK 335
Großes Fensterbild mit Allegorie des Lebens und Todes
Großes Fensterbild mit Allegorie des Lebens und Todes. Großes Fensterbild mit Allegorie des Lebens und Todes, Bleiverglasung mit figürlicher Szene und geometrischem Dekor. Maße ca.: H. 127 cm, B. 40 cm, T. 4 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren. Varenr: 4637297 DKK 2.231 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-06-2017 17:54:51 DKK 297
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 18  >>