Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Glas, porcelæn og keramik i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 16  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Royal Copenhagen / Knud Kyhn og Jeanne Grut. Isbjørne af porcelæn. (8)
Royal Copenhagen / Knud Kyhn og Jeanne Grut. Isbjørne af porcelæn. (8). Knud Kyhn hhv. Jeanne Grut for Royal Copenhagen. Isbjørnefamilie bestående seks isbjørne i brunt keramik, nr. 20155, nr. 20271, nr. 21435, nr. 22747, nr. 232, signeret KK samt to kaninunger nr. 22653 og nr. 22690, signeret JG. Alle 1. sort. (8) Varenr: 3601657 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 01-11-2014 10:20:00 DKK 1.250
Royal Copenhagen. En samling årskrus af fajance (16)
Royal Copenhagen. En samling årskrus af fajance (16) . Aluminia og Royal Copenhagen. En samling årskrus af fajance, årstal: 1968 og 1970, fortløbende 1972-77, 1979 og 1980, samt forløbende 1982-87, alle med sølvplaketter i bunden. (16) Varenr: 3601701 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 01-11-2014 10:48:00 DKK 850
Samling jultallrikar, 30 st, Royal Copenhagen (30)
Samling jultallrikar, 30 st, Royal Copenhagen (30). Samling jultallrikar, 30 st, Royal Copenhagen. Följande årtal; 1962, 1963, 1964, 1965, 1966, 1967, 1968, 1969, 1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1975, 1976, 1977, 1978, 1979, 1980, 1981, 1982, 1983, 1984, 1985, 1986, 1988, 1989, 1990, 1992 samt samlartallriken 1775-1975. Varenr: 3602545 DKK 644 SE, Norrköping, Finspångsv. 01-11-2014 16:00:00 DKK 261
Teservis, 39 delar, Gabriel fajans (39)
Teservis, 39 delar, Gabriel fajans (39). Teservis, 39 delar, Gabriel fajans. Lergods med vit glasyr med blå dekor i form av blommor. 12 tekoppar med fat, 12 st assietter, 1 tekanna, 1 sockerskål, 1gräddkanna. Minimalt bruksslitage. Varenr: 3602536 DKK 644 SE, Norrköping, Finspångsv. 01-11-2014 18:05:00 DKK 241
Mat- samt kaffeservis, Bavaria Winterling(52)
Mat- samt kaffeservis, Bavaria Winterling(52). Mat- samt kaffeservis, Bavaria Winterling. Mat- samt kaffeservis, Bavaria Winterling. Dekor med guldkant mot vit botten. Servisen bestående av: 3 uppläggingsfat, 1 mjölkkanna, 1 sockerskål med lock, 2 terriner med lock, 10 kaffekoppar, 10 underfat till koppar, 10 förrättstallrikar/assietter, 12 ... Varenr: 3601950 DKK 804 SE, Malmö, Baltzarsgatan 01-11-2014 18:47:00 DKK 362
Matservis, 75 delar, Rörstrand, modell 'Gröna Anna' (75)
Matservis, 75 delar, Rörstrand, modell 'Gröna Anna' (75). Matservis, 75 delar, Rörstrand, modell 'Gröna Anna'. Matservis i vitt porslin med grön blomsterdekor i rokokostil bestående av 3 uppläggningsfat i olika storlekar, 18 mattallrikar, 10 djupa tallrikar, 18 assietter samt 26 förrättstallrikar. Smärre bruksslitage, en stor del av tallrikarna ... Varenr: 3599345 DKK 804 SE, Norrköping, Finspångsv. 01-11-2014 19:30:00 DKK 563
Timo Sarpeneva, Iittala, ljusstakar, Festivo (3)
Timo Sarpeneva, Iittala, ljusstakar, Festivo (3). Timo Sarpeneva, Iittala, ljusstakar, Festivo, Signerade TS. H: 8, 12,5, 25 cm. (3) Varenr: 3602875 DKK 644 SE, Malmö, Baltzarsgatan 01-11-2014 19:41:00 DKK 422
Rosenthal service med guldkant, model Aida (63)
Rosenthal service med guldkant, model Aida (63). Rosenthal service med guldkant, model Aida bestående af 13 store tallerkener Ø. 27,5 cm, 13 middagstallerkener Ø. 25,5 cm, 13 frokosttallerkener Ø. 21,5 cm, 13 kagetallerkener Ø. 16 cm, 1 serveringsskål Ø. 22 cm, 1 serveringsfad L. 37,5 cm, 2 sovsekander L. 20,5 cm, 2 boullionkopper Ø. 13 cm, H. ... Varenr: 3603297 DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 01-11-2014 19:49:00 DKK 1.550
Kähler Omaggio Jubilæumsvase. Mellem
Kähler Omaggio Jubilæumsvase. Mellem. Kähler Design. Jubilæumsvase 175 år. Omaggio vase af keramik med håndmalede striber i bronze. Højde 20 cm. Fremstår i original emballage. Varenr: 3595819 DKK 800 DK, Herning, Engdahlsvej 02-11-2014 16:51:00 DKK 1.150
Tre dele aluminia af fajance. (3)
Tre dele aluminia af fajance. (3). Tre dele aluminia af fajance, best af jardiniere med gennembrudt fod og blomsterdekoration. Sign. MP. for Aluminia nr. 732/690. H. 12,5 cm., L. 25, vase Sign. ES. for Aluminia nr. 835/727, H. 23 cm., lille skål, Sign. MM. for Aluminia nr. 587/535. Hver fremstår med afslag. (3) Varenr: 3601310 DKK 800 DK, Herning, Engdahlsvej 02-11-2014 18:33:00 DKK 400
Miniatyrkannor, porslin Kina ca 1890-1920. (2) För värdering
Miniatyrkannor, porslin Kina ca 1890-1920. (2) För värdering. Miniatyrkannor, porslin Kina ca 1890-1920. Polykrom emaljdekor bl.a av mandariner i procession. H: 4,5 resp 8 cm. Obet slitage. (2) Varenr: 3579127 DKK 965 SE, Malmö, Baltzarsgatan 02-11-2014 18:59:00 DKK 241
Royal Copenhagen och Bing & Gröndahl figuriner i porslin (4)
Royal Copenhagen och Bing & Gröndahl figuriner i porslin (4). Royal Copenhagen och Bing & Gröndahl figuriner i porslin. Numr. 1593, 1317, 2162 och 2220. H: 19-29 cm. (4) Varenr: 3594915 DKK 1.287 SE, Malmö, Baltzarsgatan 02-11-2014 19:02:00 DKK 684
Mads Stage / Seltmann. Jagtstellet. Kaffestel. (43)
Mads Stage / Seltmann. Jagtstellet. Kaffestel. (43). Mads Stage / Seltmann. Jagtstellet. Kaffestel af porcelæn, bestående af: 1 kaffekande m/ låg H. 25 cm 1 flødekande H. 8 cm 1 sukkerskål m/ låg H. 11 cm 4 smørbrikker Ø 15,5 cm 12 kopper 12 undertall. 12 kagetall. Ø 16,5 cm Brugsspor. (43) Varenr: 3592924 DKK 800 DK, Odense, Kratholmvej 02-11-2014 19:25:00 DKK 800
Harald Salomon, Rörstrand bordsuppsats, tre delar
Harald Salomon, Rörstrand bordsuppsats, tre delar. Harald Salomon, Rörstrand, bordsuppsats i tre delar, porslin med celadonfärgad glasyr. Föreställande Venus samt två snäckblad. Höjd 37 cm, snäckorna 24x24 cm. Stämplade R samt HS resp H. Salomon. 1940/50-tal. Minimalt slitage. (3) Varenr: 3602882 DKK 804 SE, Stockholm, Slakthusgatan 02-11-2014 19:27:00 DKK 261
Mads Stage / Seltmann. Jagtstellet. Kaffe- og middagsstel. (81)
Mads Stage / Seltmann. Jagtstellet. Kaffe- og middagsstel. (81). Mads Stage / Seltmann. Jagtstellet. Kaffe- og middagsstel af porcelæn, bestående af: 1 ovalt fad L. 37,5 cm 1 skål Ø 20 cm 1 ovalt fad L. 34 cm 2 saucekander H. 9,5 cm 2 flødekander H. 8 cm 2 sukkerskåle m/ låg H. 11 cm 12 kopper 12 undertall. 12 tall. Ø 23,5 cm 12 dybe tall. Ø 20,5 ... Varenr: 3567273 DKK 3.000 DK, Odense, Kratholmvej 02-11-2014 19:30:00 DKK 4.000
Mads Stage. Vinløv samling glas. (68)
Mads Stage. Vinløv samling glas. (68). Mads Stage. Vinløv samling glas. Bestående af: 12 ølglas H. 18,5 cm Varenr: 3578627 DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 02-11-2014 19:31:00 DKK 850
Rörstrand vas, jugend, tidigt 1900-tal
Rörstrand vas, jugend, tidigt 1900-tal. Rörstrand, vas med hänklar, spräcklig glasyr, porslin. Höjd 19 cm. Stämplad Rörstrand. Jugend, tidigt 1900-tal. Varenr: 3602881 DKK 644 SE, Stockholm, Slakthusgatan 02-11-2014 19:33:00 DKK 302
Rosenthal. Konstantin glas af krystal. (46)
Rosenthal. Konstantin glas af krystal. (46). Rosenthal. Konstantin glas af krystal, bestående af: 5 snaps H. 7 cm 22 hedvinsglas H. 11 cm 10 champagneglas H. 15 cm 9 dessertskåle H. 9,3 cm Brugsspor. (46) Varenr: 3549985 DKK 800 DK, Odense, Kratholmvej 02-11-2014 19:37:00 DKK 325
Mads Stage / Seltmann. Jagtstellet. Kaffe og middagsstel samt bestik. (151)
Mads Stage / Seltmann. Jagtstellet. Kaffe og middagsstel samt bestik. (151). Mads Stage / Seltmann. Jagtstellet. Kaffe og middagsstel samt bestik af porcelæn & rustfrit stål, bestående af: 12 smørbrikker Ø 15,5 cm 12 tall. Ø 17 cm 11 tall. Ø 19 cm 12 dybe tall. Ø 21 cm 12 tall. Ø 24 cm 12 undertall. 12 kopper 19 krus 2 ovale fade L. 24 cm 3 runde tærteforme Ø ... Varenr: 3578626 DKK 4.500 DK, Odense, Kratholmvej 02-11-2014 19:39:00 DKK 5.000
Thomas. Kaffe- & middagsstel med ænder. (61)
Thomas. Kaffe- & middagsstel med ænder. (61). Thomas. Kaffe- & middagsstel med ænder af porcelæn, bestående af: 2 saucekander L. 21 cm 2 skåle Ø 19-25 cm 1 kantet skål 23 x 23 cm 1 sukkerskål m/ låg Ø 9 cm 1 flødekande H. 8 cm 7 kaffekopper Ø 9 cm 12 undertall. 12 kagetall. Ø 15,5 cm 12 dybe tall. Ø 23 cm 11 tall. Ø 24 ... Varenr: 3574010 DKK 800 DK, Odense, Kratholmvej 02-11-2014 19:45:00 DKK 400
Royal Copenhagen. Tre figurer af porcelæn. (3)
Royal Copenhagen. Tre figurer af porcelæn. (3). Royal Copenhagen. Tre figurer af porcelæn, best. af tyredreng 772, liggende kalv 1072, pige med kat 4631. (3) Varenr: 3601256 DKK 800 DK, Herning, Engdahlsvej 02-11-2014 19:52:00 DKK 475
Kinesisk testel, bordlampe, par lågskåle m.m.
Kinesisk testel, bordlampe, par lågskåle m.m. . Testel, bordlampe, par lågskåle, vase, kander, m.m. af porcelæn og fajance. Kina og orienten, 1900-tallet. Enkelte/få mindre kantafslag. H. på største incl træstand: 39 cm., B. 23 cm. Varenr: 3603670 DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 03-11-2014 10:55:23 DKK 300
Tallrikar, Kina, kompaniporslin, 1700-tal (4)
Tallrikar, Kina, kompaniporslin, 1700-tal (4). Tallrikar, Kina, kompaniporslin, 1700-tal. Qianlong (1736-95). Underglasyrblå dekor. Floralt motiv. Ø 22-23 cm. Nagg samt sprickor. (4) Varenr: 3604910 DKK 644 SE, Örebro, Aspholmen 03-11-2014 11:10:00 DKK 241
Dahl Jensen figur, Kordreng
Dahl Jensen figur, Kordreng. Dahl jensen figur, kordreng, nr. 1097. H. 20,5 cm. Varenr: 3602327 DKK 800 DK, Kolding, Trianglen 03-11-2014 11:26:00 DKK 725
Malene Møller Hansen m.fl., fade, glaseret lertøj (2)
Malene Møller Hansen m.fl., fade, glaseret lertøj (2). Malene Møller Hansen m.fl. fade af delvist glaseret lertøj, begge signerede. L. 21 - 46 cm. (2) Varenr: 3595191 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-11-2014 12:24:06 DKK 300
Bülow, stager og skåle, farvet glas (5)
Bülow, stager og skåle, farvet glas (5). Bülow, stager og skåle af farvet glas, erhvert på Ebeltoft glasmuseum. H. 5 - 17 cm. (5) Varenr: 3595180 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-11-2014 12:28:24 DKK 375
Bing & Grøndahl. Dele til kaffeservice, 'Mågestel' (45)
Bing & Grøndahl. Dele til kaffeservice, 'Mågestel' (45). Bing & Grøndahl. Dele til kaffeservice, 'Mågestel' med guldkant af porcelæn. Bestående af: 10 kopper H. 6 cm med 10 tilhørende underkopper Ø 13,5 cm, 10 desserttallerkener Ø 15,5 cm, 1 opsats H. 8 cm, 1 bladfad L. 26 cm, 1 muslingefad L. 18 cm samt to asietter Ø 8 cm. Desuden 8 cognacglas med ... Varenr: 3600469 DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 03-11-2014 13:50:00 DKK 375
Bing & Grøndahl. 'Hartmann' service, hvid/cremefarvet (85)
Bing & Grøndahl. 'Hartmann' service, hvid/cremefarvet (85) . Bing & Grøndahl. 'Hartmann' service af porcelæn, hvidt med guldkant, bestående af: 6 middagstallerkener Ø 24 cm nr. 25, 6 dybe middagstallerkener Ø 25 cm nr. 22, 7 frokosttallerkener Ø 21 cm nr. 26, 6 dybe frokosttallerkener Ø 21 cm nr. 23, 2 skåle Ø 20 cm, 6 kopper H. 6 cm nr. 106, 2 ... Varenr: 3590563 DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 03-11-2014 14:32:00 DKK 625
Ittala. Arkipelago mv. Vaser, stager mv (5)
Ittala. Arkipelago mv. Vaser, stager mv (5). Ittala: Tre div. Arkipelago lysestager, design. Timo Sarpaneva H. 9-13 cm. Samt to vaser Nuutajärvi Cumulus, design: Markko Salo. H. 17 og 23 cm. (5) Varenr: 3604210 DKK 800 DK, Hørsholm, Vibe Alle 03-11-2014 14:41:48 DKK 325
Diverse glas og krystalglas. (8)
Diverse glas og krystalglas. (8). Diverse glas og krystalglas, delvis prydet med slibninger, best. af todelt opsat, kande, tre karafler og større samt to mindre fyrfade. Største H. 29 cm. Opsats fremstår med større og mindre kanthak. (8) Varenr: 3602688 DKK 800 DK, Herning, Engdahlsvej 03-11-2014 14:57:36 DKK 350
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 16  >>