Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Glas, porcelæn og keramik i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 19  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Knabstrup. Rillet vase af glaseret keramik
Knabstrup. Rillet vase af glaseret keramik. Knabstrup. Rillet vase af glaseret keramik, H. 38,5 cm. Fremstår med afstød. Varenr: 3933077 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 01-09-2015 12:00:00 DKK 300
Samling apotekerkrukker / bolsjeglas (5)
Samling apotekerkrukker / bolsjeglas (5) . Samling apotekerkrukker / bolsjeglas m/ låg af klart glas, 1 stk med afstød, H. 12,5-29 cm. (5) Varenr: 3917106 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 01-09-2015 12:05:00 DKK 300
Rørstrand. Blå Eld. (17)
Rørstrand. Blå Eld. (17). Rørstrand. Blå Eld. Bestående af flg. dele: Flødekande med kanthak, kande, seks underkopper enkelt med hårrevne, en tallerken, syv fade/skåle fra 6,5 cm til 39 cm. samt en isterningbeholder. (17) Varenr: 3949216 DKK 2.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 01-09-2015 12:24:24 DKK 1.200
Gulvvase af håndmalet, lertøj, H. 62 cm.
Gulvvase af håndmalet, lertøj, H. 62 cm.. Gulvvase. Håndmalet lertøj. Motiv med kat, siddende på gren i måneskin. H. 62 cm, Ø. ca. 24 cm. Udstillingsmodel. Små håndteringsmærker kan forekomme. Varenr: 3944594

DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 01-09-2015 12:58:00 DKK 600
Woods Ware. Engelsk service i  fajance, blåt mønster. (29)
Woods Ware. Engelsk service i fajance, blåt mønster. (29). Woods Ware. Engelsk middagsservice i fajance. Blåt mønster. 1 kande, H. 17 cm, 1 terrin, H. ca. 22 cm, Ø, ca. 30 cm, 2 lågfade (ene u. låg), H. 17 cm, Ø. ca. 29 cm, 5 fade, længde største ca. 42 cm, 9 middagstall. samt 11 dybe tall. Fremstår med lille fad klinket samt afslag på største fad på ... Varenr: 3949359 DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 01-09-2015 13:00:00 DKK 425
Royal Copenhagen Porzellanfigur Hund, 439
Royal Copenhagen Porzellanfigur Hund, 439. Royal Copenhagen Porzellanfigur Hund, Weißporzellan mit Unterglasurmalerei, Modellnummer 439, 1. Wahl, im Boden gemarkt, H. 12 cm. Varenr: 3934471 DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 01-09-2015 13:05:51 DKK 299
Gulvvase af håndmalet lertøj, H. 102 cm
Gulvvase af håndmalet lertøj, H. 102 cm. Stor gulvvase af håndmalet lertøj. Motiv med kat, siddende på gren i måneskin. H. ca. 102 cm, Ø. ca. 33 cm. Udstillingsmodel. Små håndteringsmærker kan forekomme. Varenr: 3944650

DKK 1.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 01-09-2015 13:12:00 DKK 1.200
Royal Copenhagen. Servisdelar bl.a. Blå Blomst' (13)
Royal Copenhagen. Servisdelar bl.a. Blå Blomst' (13). Royal Copenhagen. Servisdelar bl.a. Blå Blomst'. 5 st. kaffekoppar med fat, modell nr.1546.1 st. fat modell nr. 1802. Fat i zweibel-mönster, modell nr. 22 med nagg under glasyren. Fat Langelinie, modell nr. 4356. (13) Varenr: 3950283 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 01-09-2015 13:17:00 DKK 256
Musselmalet terrin med fad Royal Copenhagen, 1. sortering (2)
Musselmalet terrin med fad Royal Copenhagen, 1. sortering (2). Musselmalet terrin med låg prydet med greb som blomsterknop og tilhørende fad Royal Copenhagen, begge 1. sortering nr. 214. ca. L. 33 cm. og fad nr. 217 ca. L. 42 cm. (2) Varenr: 3951370 DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 01-09-2015 13:23:00 DKK 2.700
Porcelænsfigurer pige med ged og hund (2)
Porcelænsfigurer pige med ged og hund (2). To porcelænsfigurer: Bondepige med geder, nr. 694 fra Royal Copenhagen, 1. sort. H. 22,5 cm. samt hund nr. A85 fra Lyngby Porcelæn, H. 14,5 cm. (2) Varenr: 3942598 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 01-09-2015 13:43:00 DKK 1.300
Arabia. Service med rød kant (40)
Arabia. Service med rød kant (40). Arabia. Service med rød kant bestående af: 11 sidetall., Ø: 15 cm., 11 dybe tall., Ø: 23.5 cm., 9 middagstall., Ø: 23 cm., 1 terrin m. låg, H: 21 cm., 2 sovsekander, H: 10.5 cm., 1 asiet, L: 21 cm., B: 12 cm., 1 skål, L: 25 cm., B: 18.5 cm. og 4 fade, L: 28-38.5 cm., B: 19.5-38.5 cm. Største fad ... Varenr: 3946991 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 01-09-2015 14:08:27 DKK 300
Bing & Grøndahl. 'Copelia' kaffe- og middagsservice (53)
Bing & Grøndahl. 'Copelia' kaffe- og middagsservice (53). Bing & Grøndahl: "Copelia" kaffe- og middagsservice bestående af: 14 kagetall., Ø: 17 cm., 13 par kaffekopper, H: 6 cm., 2 skåle, H: 6 cm., Ø: 16.5 cm., 6 kuvertaskebægre, Ø: 11.5 cm., 1 sovseskål, H: 8.5 cm., 1 flødekande, H: 10 cm., 1 sukkerskål m.låg, H: 9 cm., 10 middagstall., Ø: 24 cm., 2 ... Varenr: 3946978 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 01-09-2015 14:28:00 DKK 350
Keramikplatte Rosenthal, Renate Rhein
Keramikplatte Rosenthal, Renate Rhein. Keramikplatte Rosenthal, Renate Rhein. Front mit glasiertem stilisiertem Gesicht, unten rechts monogrammiert, rückseitig mit Rosenthal Stempel, 37 x 37 cm. Rückseitig mit Aufhängung bzw. abgebrochener Hängung. Varenr: 3943796 DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 01-09-2015 14:44:00 DKK 299
Figur af porcelæn 1900-tallet
Figur af porcelæn 1900-tallet. Figur af porcelæn i form af danserinde. H. 23 cm. Fremstår med slå afslag på hat og på kjolens sløjfer. Varenr: 3923146 DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 01-09-2015 15:06:00 DKK 300
Kgl. porc. Lågvase med krakelé glasur
Kgl. porc. Lågvase med krakelé glasur. Kgl.Porcelæn. Lågvase af porcelæn dekoreret med krakelé glassur i grå, grøn og guld. Royal Copenhagen Denmark Nr. 457/2781. H. 24 cm. 1. sort. Varenr: 3949860 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 01-09-2015 15:39:36 DKK 750
Tapio Wirkkala, fat 'Ultima Thule', Ittala
Tapio Wirkkala, fat 'Ultima Thule', Ittala. Tapio Wirkkala, fat 'Ultima Thule', Ittala. Rund form, undersida med reliefdekor, på tre fötter. Höjd 8,5 cm, Ø 36 cm. Varenr: 3951680 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 01-09-2015 15:39:44 DKK 650
Gunnar Cyrén, skål 'Sofiero', Orrefors glasbruk
Gunnar Cyrén, skål 'Sofiero', Orrefors glasbruk. Gunnar Cyrén, skål 'Sofiero', Orrefors glasbruk. Skärslipad dekor. Höjd 14 cm, Ø 23,5 cm. Framstår med gåvoinskription. Varenr: 3951690 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 01-09-2015 15:40:52 DKK 295
KPM. Rosenborg, dele til kaffe- og spisestel(ca. 103 dele))
KPM. Rosenborg, dele til kaffe- og spisestel(ca. 103 dele)). Københavns Porcelains Maleri, Rosenborg kaffe- og spisestel af porcelæn: 2 ovale fade L. 39/43 cm, 1 suppeterrin L. 36 cm(inkl. hanke), 10 suppetallerkener Ø. 25 cm, 8 middagstallerkener Ø. 25 cm, 9 frokosttallerkener Ø. 21 cm(slitage), 5 dybe desserttallerkener Ø. 21 cm, 1 lågfad L. 33,5 cm ... Varenr: 3949406 DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 01-09-2015 15:41:00 DKK 900
Samling bøhmiske glas og kander (16)
Samling bøhmiske glas og kander (16). Bøhmiske vinglas med rød cuppa med slibninger, stilke ligeledes slebne. H: 20.5 cm. To buttede kander med slibninger. H: 18.5 cm. (16) Varenr: 3950378 DKK 1.800 DK, Aalborg, Nibevej 01-09-2015 16:10:49 DKK 1.100
Loretta England, figur, porcelæn
Loretta England, figur, porcelæn. Loretta England, figur af porcelæn, i form af kvinde i selskabskjole. H. 21 cm. Varenr: 3947984 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 01-09-2015 16:17:42 DKK 300
Wedgwoodservis
Wedgwoodservis. MAT- OCH KAFFESERVIS, 75 dlr, Wedgwood, "Florentine", bestående av: 13 mattallrikar, 12 förrättstallrikar, 16 assietter, 8 djupa tallrikar, 3+1 uppläggningsfat, 2 skålar, såssnipa, såssnipa med löst fat, smörask, 2 askfat, litet fat, 12 mockakoppar med fat, 2 muggar; 1 extra fat samt ett ytterfod... Varenr: 3948797 DKK 3.939 SE, Stockholms Auktionsverk Online 01-09-2015 16:20:00
Se mere
Stig Lindberg matservis Coq för Gustavsberg
Stig Lindberg matservis Coq för Gustavsberg. STIG LINDBERG, servis, 39 dlr., "Coq", Gustavsberg, bestående av: 7 mattallrikar, 9 djupa tallrikar, 10 assietter, 6 kaffekoppar med fat, 2 tekoppar med fat, tekanna, 2+1+1 formar / uppläggningsfat, karott med lock Varenr: 3948799 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 01-09-2015 16:28:00
Se mere
Samling vaser, Rörstrand, 6 delar, 1800/1900-tal (6)
Samling vaser, Rörstrand, 6 delar, 1800/1900-tal (6). Samling vaser, Rörstrand, 6 delar, 1800/1900-tal. Parvser i vitt gods med dekor av blommor. H 23. vas med turkosgrön glasyr samt reliefdekor, H 26. Vas med dekor i blå/vitt med blommor, h 27. Kanna med dekor i blå/vitt med blommor, h 20. Skål i blå/vitt, Ø 22. Nagg kan förekomma. Varenr: 3932462 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 01-09-2015 16:30:00 DKK 236
Søholm stor skønvirke vase
Søholm stor skønvirke vase. Søholm stor skønvirke vase med gullig glaseret lertøj med svungne tulipaner. 1900-tallets 1 halvdel. H. 28 cm. Aldersrelateret brugsspor, top med enkelte mindre afslag. Varenr: 3951200 DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 01-09-2015 16:37:00 DKK 325
Remmare
Remmare. REMMARE, 8 st., gröna med skärslipad dekor, höjd 20 cm Varenr: 3948802 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 01-09-2015 16:40:00
Se mere
Bjørn Wiinblad. Figur af glaseret keramik, model M17
Bjørn Wiinblad. Figur af glaseret keramik, model M17 . Bjørn Wiinblad 1918-2006. Dame med fugl, figur af blå- og hvid glaseret keramik. H. 21 cm, sign. monogram 72, M17. Fremstår med et lille glasurafslag på næb. Varenr: 3951640 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 01-09-2015 16:50:00 DKK 475
Jardinaire / opsats af krystalglas
Jardinaire / opsats af krystalglas. Oval jardinaire / opsats af rigt slebet krystalglas, afsluttet på rumbeformet fodstykke. H. 29, L. 34, B. 20 cm. Fremstår med flere afslag på fodstykke. Varenr: 3942477 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 01-09-2015 16:52:00 DKK 300
Prins Eugen ytterfoder Waldermarsudde Gustavsberg
Prins Eugen ytterfoder Waldermarsudde Gustavsberg. PRINS EUGEN, ytterfoder, 2 st "Waldemarsudde", Gustafsberg, porslin, formgivna 1915, höjd 9,5-13 cm Varenr: 3948806 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 01-09-2015 16:56:00
Se mere
Karlberg servisglas
Karlberg servisglas. ELIS BERG, glasservis, "Karlberg", Kosta, bestående av: vinglas 2+15 st i något varierande storlek, 6 snapsglas, 4 starkvinsglas, 2 ljusstakar Varenr: 3948808 DKK 1.575 SE, Stockholms Auktionsverk Online 01-09-2015 17:04:00
Se mere
Holmegaard, Ejby glasbesætning (61)
Holmegaard, Ejby glasbesætning (61). Holmegaard, Ejby glasbesætning, bestående af 1 ølglas, 11 champagneskåle, 9 rhinskvinglas, 2 hvidvinsglas, 11 likørglas, 11 portvinglas, 11 snapseglas (2 størrelser), 2 cognacglas, 3 vandglas. (61) Varenr: 3946567 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2015 17:09:00 DKK 1.100
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 19  >>