Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  i Glas, porcelæn og keramik i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 16  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Stig Lindberg för Gustavsberg, Servisdelar, Linnea (23)
Stig Lindberg för Gustavsberg, Servisdelar, Linnea (23). Stig Lindberg för Gustavsberg, Servisdelar, 'Linnea'. 5 st tallrikar, 2 st assietter, 5 st kaffefat, 5 st kaffekoppar, 3 st skålar, 1 st kanna samt 2 st fyrkantiga fat. Tallrikarnas diam: 21,c cm. Milda bruksspår. Fåtal enstaka nagg. (23) Varenr: 3489920 DKK 1.222 SE, Örebro, Aspholmen 28-07-2014 16:28:28 DKK 3.096
Københavns Porcelænsmaleri KPM. Fredensborg spise- og kaffestel af porcelæn(86)
Københavns Porcelænsmaleri KPM. Fredensborg spise- og kaffestel af porcelæn(86). Københavns Porcelænsmaleri KPM. Fredensborg spise- og kaffestel af porcelæn: 18 flade desserttallerkener Ø. 17,5 cm, 12 dybe tallerkener Ø. 23 cm, 1 serveringsskål Ø. 25,5 cm, 16 underkopper, 7 kaffekopper, 3 serveringsskåle Ø. 14,5-20 cm, 1 skål Ø. 24,5 cm, 1 skål på lav fod Ø. 19 cm, 1 fad med ... Varenr: 3481319 DKK 1.500 DK, Kolding, Trianglen 28-07-2014 16:40:00 DKK 500
Parti konstglas, bl a Orrefors, Kosta Boda (3)
Parti konstglas, bl a Orrefors, Kosta Boda (3). Parti konstglas, Skål på fot, Erika Lagerbielke för Orrefors, H 10 cm, diam 28 cm. Handmålat fat Ulrika Hydman-Vallien för Kosta Boda. Höjd 4 cm, diam 40 cm. Fat från Dibbern, Tyskland. Höjd 2 cm, diam 34 cm. (3) Varenr: 3489267 DKK 652 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 28-07-2014 16:53:00 DKK 285
Fulvio Bianconi, svala ur serien 'Animali Acquatici', Venini, Murano
Fulvio Bianconi, svala ur serien 'Animali Acquatici', Venini, Murano. Fulvio Bianconi (1915-1996 Italien). Fågel ur serien 'Animali Acquatici'. Påklipp i vitt, svarta detaljer. Formgiven 1954. Längd 32 cm, höjd 10 cm. Etikettmärkt Venini, Murano. Varenr: 3490673 DKK 4.074 SE, Örebro, Aspholmen 28-07-2014 16:54:26 DKK 1.955
Grethe Meyer for Kgl. Porcelæn. Ildpot (3)
Grethe Meyer for Kgl. Porcelæn. Ildpot (3) . Grethe Meyer for Royal Copenhagen. Ildpot, serveringsdele af stentøj, bestående af to fade L. 20 cm., Ø 18 cm. og en skål med låg Ø 14 cm.. (3) Varenr: 3487842 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 28-07-2014 17:18:00 DKK 1.600
Bing og Grøndahl/Lyngby Glasværk. Mågestel af porcelæn m. guldkant samt tilhørende glas (ca. 155)
Bing og Grøndahl/Lyngby Glasværk. Mågestel af porcelæn m. guldkant samt tilhørende glas (ca. 155). Bing og Grøndahl. Mågestel af porcelæn m. guldkant: 12 frokosttallerkener Ø. 21,5 cm, 1 asiet L. 23 cm, 11 dybe desserttallerkener Ø. 21,5 cm, 12 middagstallerkener Ø. 24,5 cm, 15 kaffekopper, 15 kagetallerkener Ø. 15,5 cm, 1 flødekande, 1 sukkerskål, 15 underkopper, 1 kaffekande H. 25 cm, 2 ... Varenr: 3488439 DKK 3.000 DK, Kolding, Trianglen 28-07-2014 17:46:00 DKK 4.000
Royal Copenhagen. Dele til Blå blomst kaffeservice (25)
Royal Copenhagen. Dele til Blå blomst kaffeservice (25) . Royal Copenhagen. Samling Blå blomst, bestående af; 2 kagetallerkner nr. 1626, 4 kaffekopper nr. 1549, 5 underkopper nr. 1549, 1 kaffekande nr. 8189, 1 tekande nr. 8122, 1 flødekande nr. 1538 (2. sort.), 1 vase nr. 8260, 1 sukkerskål nr. 1680, 1 fad nr. 1694, 1 æggebæger nr. 8179, 1 strøbøsse nr.... Varenr: 3489351 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 28-07-2014 17:58:00 DKK 1.050
Bing & Grøndahl. Service, Mågestel (56)
Bing & Grøndahl. Service, Mågestel (56) . Bing & Grøndahl. Mågestel af porcelæn overvejende med guldkant, bestående af: 1 kaffekande nr. 91A, 11 kopper nr. 102, 11 underkopper nr. 102, 3 kopper nr. 305, 3 underkopper nr. 305, 2 fade nr. 101, 1 fad nr. 304, 1 lysestage nr. 235 (1. sort), 1 vase nr. 303, 1 vase nr. 678, 1 flødekande nr. ... Varenr: 3486568 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 28-07-2014 17:59:00 DKK 1.400
Bertil Vallien/Ulrika Hydman Vallien glasföremål signerade, Artist collection (4)
Bertil Vallien/Ulrika Hydman Vallien glasföremål signerade, Artist collection (4). Bertil Vallien/Ulrika Hydman Vallien glasföremål signerade, Artist collection, signerade och numrerade,. Höjd 7-12 cm.(4) Varenr: 3485516 DKK 1.222 SE, Malmö, Baltzarsgatan 28-07-2014 18:06:00 DKK 468
Danska figuriner, Royal Copenhagen och B & G(2)
Danska figuriner, Royal Copenhagen och B & G(2). Danska figuriner, Royal Copenhagen och B & G, Föreställande hund, Höjd 12 cm och flicka höjd 17 cm.(2) Varenr: 3488939 DKK 652 SE, Malmö, Baltzarsgatan 28-07-2014 18:09:00 DKK 326
Arpo figurin i form av kvinnor, ca 1940-tal (2)
Arpo figurin i form av kvinnor, ca 1940-tal (2). Arpo figurin i form av kvinnor, ca 1940-tal, Höjd 23 cm. Märkt Arpo Made in Romania. (2) Varenr: 3486915 DKK 978 SE, Malmö, Baltzarsgatan 28-07-2014 18:18:00 DKK 244
Parti kristallglas, 6 delar (6)
Parti kristallglas, 6 delar (6). Parti kristallglas, 6 delar, bestående av två karaffer (H 35/28), 1 fat (Ø 18), 1 ljusstake (H 16), 2 skålar (Ø 19/15 H 9), 4 proppar medföljer. Varenr: 3489209 DKK 652 SE, Norrköping, Finspångsv. 28-07-2014 18:19:00 DKK 306
Sukkerskrin af ravfarvet glas, 1800/1900-tallet
Sukkerskrin af ravfarvet glas, 1800/1900-tallet. Sukkerskrin af ravfarvet glas dekoreret i hvid emaljefarve med en pige i landskab samt guirlander. Montering af messing. L. 10,5, H. 8,7, B. 7 cm. Enkelte minimale chips. Varenr: 3490894 DKK 2.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 28-07-2014 18:20:00 DKK 1.100
Edward Hald, fiskgraal, skål Edward Hald
Edward Hald, fiskgraal, skål Edward Hald. Edward Hald, fiskgraal, skål Edward Hald, fiskgraal, skål. Utförd på Orrefors. Signerad Orrefors. L 15. ca. Botten med repor. Varenr: 3485796 DKK 1.385 SE, Malmö, Baltzarsgatan 28-07-2014 18:24:00 DKK 448
Jie Figuriner (4)
Jie Figuriner (4). Jie figuriner, 4 st Figuriner i form av kvinnor och barn. Delvis glaserad keramik. Höjd 16,5-27 cm. Märkta JIE undertill. (4) Varenr: 3486911 DKK 978 SE, Malmö, Baltzarsgatan 28-07-2014 18:27:00 DKK 346
Lisa Larson för Gustavsberg plaketter i keramik (2)
Lisa Larson för Gustavsberg plaketter i keramik (2). Lisa Larson för Gustavsberg plaketter i keramik. Storlek 22,5 x 22,5 cm. Märkta Lisa L Gustavsberg.(2) Varenr: 3485847 DKK 1.222 SE, Malmö, Baltzarsgatan 28-07-2014 18:36:00 DKK 1.141
Edward Hald, Orrefors, Fiskgraal
Edward Hald, Orrefors, Fiskgraal. Edward Hald, Orrefors, Fiskgraal. Dekor i form av fiskar samt sjögräs. Höjd ca 11 cm. Signerad Orrefors Graal nr 438 Edward Hald. Framstår med obetydliga nagg undertill och enstaka repor. Varenr: 3485787 DKK 2.363 SE, Malmö, Baltzarsgatan 28-07-2014 18:42:00 DKK 1.059
Lisa Larson för Gustavsberg plaketter i keramik (2). Lisa Larson för Gustavsberg plaketter i keramik. Storlek 22,5 x 22,5 cm. Märkta Lisa L Gustavsberg.(2) Varenr: 3485850 DKK 1.222 SE, Malmö, Baltzarsgatan 28-07-2014 18:45:00 DKK 1.059
Rolf Palm, Mölle, Två vaser i glaserat stengods (2)
Rolf Palm, Mölle, Två vaser i glaserat stengods (2). Rolf Palm, Mölle, Två vaser i glaserat stengods, Rolf Pallm för Mölle. Signerade. Höjd 10 resp. 16 cm. (2) Varenr: 3487761 DKK 978 SE, Malmö, Baltzarsgatan 28-07-2014 18:51:00 DKK 306
Kaffeservis midsommardröm (61)
Kaffeservis midsommardröm (61). Kaffeservis midsommardröm, Svaneholm 1530, samlarserie med 12 st olika blomstermotiv, servis 1530. 1 fat saknas. Varenr: 3487052 DKK 652 SE, Malmö, Baltzarsgatan 28-07-2014 18:57:00 DKK 265
Holmegaard vinkaraffel af klart glas
Holmegaard vinkaraffel af klart glas. Holmegaard vinkaraffel af klart glas, i form af penis. L. 25 cm. Varenr: 3489321 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28-07-2014 19:00:00 DKK 525
Samling gamle glas (26)
Samling gamle glas (26). Samling gamle glas i varierende størrelse blandt andet: Chr.VIII-glas med og uden slibning/båndslibning, Anglaise glas, hjorteglas, porterglas m.m. h. 8 - 17,3 cm (26) Varenr: 3483181 DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28-07-2014 19:00:00 DKK 1.300
Edelstein Marselisborg kaffe- samt spisestel (84)
Edelstein Marselisborg kaffe- samt spisestel (84). Edelstein Marselisborg kaffe- samt spisestel bestående af: 10 flade tallerkener Ø 21,5 cm, sukkerskål Ø 12 cm, 2 skåle Ø 22,5 cm, kaffekande H 22 cm, sovseskål Ø 18 cm, 11 kopper H 6,5 cm, vase H 15 cm, flødekande H 9 cm, 10 sidetallerkener Ø 17,5 cm, 12 middagstallerkener Ø 25 cm, 12 dybe ... Varenr: 3488330 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28-07-2014 19:00:00 DKK 475
Bertil Vallien, Boda, Artist collection, vas
Bertil Vallien, Boda, Artist collection, vas. Bertil Vallien, Boda, vas, Höjd ca 25 cm. Etikettmärkt Boda Artist Collection samt signerad Boda Artist Col B Vallien 48439. Varenr: 3487757 DKK 978 SE, Malmö, Baltzarsgatan 28-07-2014 19:00:00 DKK 937
Gunnar Cyrén, Orrefors, Sofiero, kristallskål
Gunnar Cyrén, Orrefors, Sofiero, kristallskål. Gunnar Cyrén, Orrefors, Sofiero, skål i slipad helkristall. Höjd 14 cm, omkrets 23,5 cm. Graverad på livet "tre kronor" och "För nit och redlighet i rikets tjänst" Signerad Orrefors, Gunnar Cyrén. Varenr: 3486977 DKK 978 SE, Malmö, Baltzarsgatan 28-07-2014 19:09:00 DKK 306
Murano fisk
Murano fisk. Figurin Murano. Figurin i form av fisk. Färgat samt transparent glas och guldpulver. Höjd ca 25 cm. Etikettmärkt: Genuine Venetian glass, Made in Murano Italy. Varenr: 3487028 DKK 815 SE, Malmö, Baltzarsgatan 28-07-2014 19:15:00 DKK 265
Arabia, Finland. Tre vaser og skål dekoreret med lustreglasur (4)
Arabia, Finland. Tre vaser og skål dekoreret med lustreglasur (4). Arabia, Finland. Tre vaser og skål dekoreret med lustreglasur i forskellige nuancer. Vaser H. 32 - 13 cm. Skål H. 5 og Ø 8,5 cm. (4) Varenr: 3485788 DKK 1.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 28-07-2014 19:16:00 DKK 300
Lladro figur/ skulptur
Lladro figur/ skulptur. Lladro figur/ skulptur af lertøj i form af nonner. H. 34 cm. Varenr: 3471256 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-07-2014 19:16:50 DKK 925
Royal Copenhagen, musselmalet, riflet og halvblonde, dele til kaffestel (22)
Royal Copenhagen, musselmalet, riflet og halvblonde, dele til kaffestel (22). Royal Copenhagen, musselmalet, riflet og halvblonde, dele til kaffestel bestående af: Halvblonde skål nr. 710 Ø. 23 cm. (fremstår med mindre kanthak), riflet vase nr. 264 H. 10 cm. (fremstår med hårrevne), vase nr. 478, H. 9 cm. sukkerskål med låg nr. 32 H. 4,5 cm., sukkerskål nr. 244 (fremstår ... Varenr: 3488538 DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 28-07-2014 19:23:00 DKK 1.650
Saxbo samt Bente Hansen. Tre vaser af stentøj (3)
Saxbo samt Bente Hansen. Tre vaser af stentøj (3). Samling stentøj bestående af: Saxbo, vase af stentøj dekoreret med blå harepelsglasur, stemplet Saxbo samt nr. 16V, H. 17, Ø 19 cm. Saxbo, vase af stentøj dekoreret med brun glasur, stemplet Saxbo samt nr. 16IV, H. 13, Ø 14 cm. Samt Bente Hansen, vase af stentøg modelleret med bølget kant, ... Varenr: 3486994 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 28-07-2014 19:23:00 DKK 1.300
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 16  >>