Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Glas, porcelæn og keramik i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 16  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
L. Hjorth samt ubekendt, to buster (2)
L. Hjorth samt ubekendt, to buster (2). To buster best. af L. Hjorth buste af sortglaseret keramik i form af ung kvinde. Stemplet L. Hjorth, Bornholm 567, H. 20 cm, B. 20 cm samt buste af poleret gips i form af ung kvinde, på undersiden ridset med inskription 'Til minde om, 19/11- 1915/1917/1918. H. 27 cm. (2) Varenr: 3851748 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-05-2015 14:25:00 DKK 1.150
Richard Manz, to skåle af stentøj, cd
Richard Manz, to skåle af stentøj, cd . Richard Manz (1933-1999). To skåle af stentøj, indvendig med grøn glasur. Stemplet R. Manz under bunden. Ø. 29,5/24,5 cm, H. 11,5/10 cm. (2) Varenr: 3851832 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-05-2015 15:03:00 DKK 1.100
Vaser skål kannor Erik Höglund
Vaser skål kannor Erik Höglund. VASER, 6 st, SKÅL, KANNOR, 2 st, 1900-talets andra hälft, Erik Höglund, glasmassa i grönt, blått och brunt, höjd ca 7-23 Varenr: 3852143 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 30-05-2015 15:32:00
Se mere
kgl. Blå Blomst, flade frokosttallerkner, porcelæn (11)
kgl. Blå Blomst, flade frokosttallerkner, porcelæn (11). kgl. Blå Blomst, flade frokosttallerkner af porcelæn. 1. sortering. Ø 21 cm. Fremstår med smuds. (11) Varenr: 3852794 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 30-05-2015 17:11:00 DKK 1.150
Kgl. Blå Blomst, serveringsdele, porcelæn (10)
Kgl. Blå Blomst, serveringsdele, porcelæn (10). Kgl. Blå Blomst, serveringsdele af porcelæn bestående af to sovsekander, én mælkekande, én lågskål, tre ovale fade, to kvadratiske fade samt ét kuvertaskebæger, 1. sortering. Fremstår med smuds, lågskål uden låg. (10) Varenr: 3852796 DKK 2.500 DK, Aalborg, Nibevej 30-05-2015 17:22:00 DKK 1.300
Delar till matservis, Ostindia, Rörstrand (54)
Delar till matservis, Ostindia, Rörstrand (54). Delar till matservis, Ostindia, Rörstrand bestående av: 10 st. stora mattallrikar Dia: 26,5 cm 16 st. mattallrikar Dia. 23,5 cm 8 st. assietter 1 uppläggningsfat, 1 uppläggningsskål, 1 såssnipa, 1 saltströare och 1 vas. 6 st. + 2 st. kaffekoppar med 6 underfat. 1 gräddsnipa. Något nagg kan... Varenr: 3847043 DKK 2.389 SE, Malmö, Baltzarsgatan 30-05-2015 18:36:00 DKK 2.150
Japanisches Teeservice(22)
Japanisches Teeservice(22). Japanisches Teeservice bestehend aus: 6 kleinen Tellern( D.:16cm), 6 Untertassen(D.:13cm), 6 Tassen (H4,5cm, D.:8,5cm)1 Zuckerdose(H.:7cm, D.:9,5cm) 1 Milchkännchen(H.:7cm, D.:8cm) Teekanne(H.:21cm, D.:14cm)1 Teedose(H.:17,5cm D.:8cm).Unterseitig mit japanischen Schriftzeichen beschriftet mit ... Varenr: 3841469 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-05-2015 18:59:00 DKK 334
Kgl. Blå blomst terrin med låg
Kgl. Blå blomst terrin med låg. Kgl. Blå blomst terrin med låg af porcelæn. Dessin nr 8134. H. 24 cm. III sortering. Fremstår med afslag på knop, denne medfølger løst. Varenr: 3830372 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 30-05-2015 19:02:00 DKK 300
Fat Noritake med ask 1977 Yearly Plate
Fat Noritake med ask 1977 Yearly Plate. Fat Noritake med ask 1977 Yearly Plate.Fat i porslin, samlartallrik. 1977 Noritake Japan. Limited edition of 3000. No 3000/0237. I originalkartong.Bruksslitage, främst synligt på kartong. Varenr: 3790857 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 30-05-2015 19:04:00 DKK 239
Björn Winbladh Nymölle, Denmark ett fat och en vas (2)
Björn Winbladh Nymölle, Denmark ett fat och en vas (2). Björn Winbladh Nymölle, Denmark ett fat och en vas.Fat i blågrått, Judgement of Paris. 3028.455.Storlek ca 15,5x19 cm Vas i rödbeige, Portrait Gallery. 308.353. Höjd ca 17,5 cm.Små repor kan skönjas på undersida, liksom ett nagg på fatet.(2) Varenr: 3807265 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 30-05-2015 19:15:00 DKK 259
Royal Copenhagen kaffeservis
Royal Copenhagen kaffeservis. KAFFESERVIS, 29 dlr, Royal Copenhagen, musselmalet, bestående av: kaffekanna, 11 kaffekoppar med fat, sockerskål med lock, strösockerskål med lock, mjölk/gräddkanna, 13 assietter, kakfat, 1:a sortering Varenr: 3852190 DKK 2.787 SE, Stockholms Auktionsverk Online 30-05-2015 19:15:00
Se mere
Samling Hyacintglas, Kastrup-Holmegaard (10)
Samling Hyacintglas, Kastrup-Holmegaard (10). Samling Hyacintglas fra Kastrup-Holmegaard glasværk af klart og farvet glas. H. 14,5 cm. (10) Varenr: 3850498 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 30-05-2015 19:25:00 DKK 675
Japansk teservis ca 1920/30-tal (19)
Japansk teservis ca 1920/30-tal (19) . Japansk teservis ca 1920/30-tal.Servis med koppar, fat samt ett serveringsfat i orange porslin med ett stiliserat blommönster i vitt och svart. Totalt 9 koppar med 9 fat. Höjd ca 4 cm. Omkrets kopp ca 7,5 cm och fat ca 11 cm. Serveringsfat omkrets ca 24-24,5 cm.Bruksslitage, färgbortfall ... Varenr: 3838599 DKK 1.194 SE, Malmö, Baltzarsgatan 30-05-2015 19:51:00 DKK 259
Herta Bengtsson, Rörstrand, tekoppar 'Blå Eld', Koppar, assietter, kanna(10)
Herta Bengtsson, Rörstrand, tekoppar 'Blå Eld', Koppar, assietter, kanna(10). Herta Bengtsson, Rörstrand, 7 assietter, 2 koppar, 1 st kanna. Märkt Rörstrand. Något bruksslitage(10) Varenr: 3851359 DKK 1.274 SE, Malmö, Baltzarsgatan 30-05-2015 19:52:00 DKK 358
Limoges. Middags/Kaffeservice (87)
Limoges. Middags/Kaffeservice (87). Limoges. Middags/Kaffeservice prydet med blomster. Bestående af; 9 middagstallerkener, 11 frokosttallerkener, 12 dybe tallerkener, 10 kagetallerkener, 1 serveringsskål Ø 23,5 cm. 1 lågterrine Ø 23,5 cm., 1 lågterrine Ø 21,5 cm., 2 runde fade Ø 29 cm., 4 serveringsfade L. 22,5 - 38,5 cm., 2 ... Varenr: 3851499 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 30-05-2015 20:48:00 DKK 650
Vad design Edwald Hald
Vad design Edwald Hald. EDWARD HALD, vas, Orrefors, Fiskgraal, dekor av fiskar och sjöväxter i grönt, signerad ORREFORS Graal nr 2565, Edward Hald, höjd ca 15 cm Varenr: 3852225 DKK 2.389 SE, Stockholms Auktionsverk Online 30-05-2015 21:00:00
Se mere
Vicke Lindstrand
Vicke Lindstrand. VICKE LINDSTRAND, skulptur, Kosta, i form av isblock med isbjörnar, signerad KOSTA V.LINDSTRAND 4? 90012 , höjd 15, längd 25 cm Varenr: 3852282 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 31-05-2015 12:44:00
Se mere
Pukeberg glas
Pukeberg glas. PUKEBERG, 14 dlr., glas, 1900-talets första hälft, bestående av: 8 vinglas, 6 starkvin, höjd 11 resp 13 cm Varenr: 3852292 DKK 1.194 SE, Stockholms Auktionsverk Online 31-05-2015 13:32:00
Se mere
Annikki Hovisaari vas
Annikki Hovisaari vas. ANNIKKI HOVISAARI, vas, keramik, Arabia, monogramsignerad AH, höjd 23,5 cm Varenr: 3852295 DKK 1.991 SE, Stockholms Auktionsverk Online 31-05-2015 13:44:00
Se mere
B&G/ Kgl. P. Figurer samt Bavaria terrin og stage (6)
B&G/ Kgl. P. Figurer samt Bavaria terrin og stage (6). Bing & Grøndahl: To figuerer af porcelæn, dansende børn nr. 1845, 2. sort samt læsende børn, nr. 1567, 1. sort. Kgl. Porcelæn, vase nr 4571, 1. sort samt Søholm, pingvin nr. 780. Dertil Bavaria: Høj terrin på fod, H. 25 cm, L. 39 cm, stemplet Thomas/ Bavaria samt trearmet stage af porcelæn med ... Varenr: 3851293 DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 31-05-2015 15:21:00 DKK 350
Skål Italien 1970-tal
Skål Italien 1970-tal. SKULPTUR/FRUKTSKÅL, 2 delar, 1970-tal, made in Italy, porslin, totalhöjd 29 cm, diameter 30,5 cm Varenr: 3852332 DKK 1.194 SE, Stockholms Auktionsverk Online 31-05-2015 16:32:00
Se mere
Lars Hellsten och Ulla Ohlson
Lars Hellsten och Ulla Ohlson. LARS HELLSTEN "Sputnik", skåL, Orrefors, LH, höjd 17, diameter 19,5 cm samt ULLA OHLSON, skål, Lindshammar 2006, höjd 13, diameter 18 cm Varenr: 3852349 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 31-05-2015 17:44:00
Se mere
Samling glas, Orrefors & Kosta Boda mfl. (14)
Samling glas, Orrefors & Kosta Boda mfl. (14). Samling glas, Orrefors & Kosta Boda mfl. Dricksglas ur serien Rondo, design Göran Wärff för Kosta Boda H: 16 cm tillbringare, karaffer, skålar, ljuslyktor och vaser, svenskt glas i huvudsak från Orrefors. En karaffpropp med nagg. (14) Varenr: 3847005 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 31-05-2015 18:38:00 DKK 318
Stig Lindberg, figur i parian 'De tu' Gustavsberg & skålar, Rörstrand (5)
Stig Lindberg, figur i parian 'De tu' Gustavsberg & skålar, Rörstrand (5). Stig Lindberg, figur i parian 'De tu' ur serien figurin, Gustavsberg. Höjd: 18 cm. Avslag på den ena figurens hårknut. Tre små skålar, Rörstrand. En signerad Gunnar Nylund. Vit glasyr med kronor och tulpander i relief. H: 7,5 cm Liten skärbräda i porslin, Rörstrand 'Eden' 18,5 cm (5) Varenr: 3846854 DKK 1.592 SE, Malmö, Baltzarsgatan 31-05-2015 18:45:00 DKK 259
Samling glas, bl.a Bertil Vallien (7)
Samling glas, bl.a Bertil Vallien (7). Samling glas. Flaska H 25 cm, Skål H 8 cm (fotnagg) Blå vas H 16 cm samtliga Bertil Vallien. Lampfot i glas/mässing. Märkt Lindshammar, handmade. H: 36 cm Vas, bruntonat sodaglas, 20/30-tal H 22 cm . Blåmelerad vas, Johansfors. H 15 cm Grön ljuslykta, etikettmärkt Kosta Boda Dia: 11 cm (7) Varenr: 3846876 DKK 1.592 SE, Malmö, Baltzarsgatan 31-05-2015 18:45:00 DKK 358
Ytterfoder, Waldermarsudde, Gustavsberg (6)
Ytterfoder, Waldermarsudde, Gustavsberg (6). Ytterfoder, Waldermarsudde, Gustavsberg. Modellen formgiven av Prins Eugen 1915. 6 st. Mått: H: 13-15,5 cm Dia: 12,5-25 cm (6) Varenr: 3846825 DKK 1.592 SE, Malmö, Baltzarsgatan 31-05-2015 18:50:00 DKK 876
Glasteller, geschwungen
Glasteller, geschwungen. Großer Glasteller. 4-fach hoch geschwungener Tellerrand, klares Glas, mit hellblau-orang farbenen flockenartigen Einschmelzungen, unterseitig bezeichnet 'Schneider', 32 x 36cm. Partielle Kratzer. Varenr: 3837749 DKK 1.855 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 31-05-2015 18:59:00 DKK 297
Antje Brüggemann-Breckwoldt Schale
Antje Brüggemann-Breckwoldt Schale . Schale. Antje Brüggemann-Breckwoldt, Bad Hersfeld. Keramik. Gemuldete Form, mehrtonige Glasurbemalung. 1971. H. 10 cm, D. 27 cm. Am Boden bez.: Künstlermarke, 71. Varenr: 3821431 DKK 2.225 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 31-05-2015 19:24:00 DKK 297
Arne Bang. Vase og krukke, rillet, stentøj, nr 129 & 116 (2)
Arne Bang. Vase og krukke, rillet, stentøj, nr 129 & 116 (2). Arne Bang(1901-1983). Rillet vase og krukke, blålig glasur, stentøj, sign. monogram, nr. 129 & 116, H. 8-12 cm, Ø 8-9,5 cm. Fremstår med afstød langs kant. (2) Varenr: 3849152 DKK 2.200 DK, Odense, Kratholmvej 31-05-2015 19:33:00 DKK 725
Royal Copenhagen / Kgl. P. J.M. Nissen. Sygeplejersken, figur, porcelæn, nr. 4507 1. sort
Royal Copenhagen / Kgl. P. J.M. Nissen. Sygeplejersken, figur, porcelæn, nr. 4507 1. sort . Royal Copenhagen / Kgl. P. J.M. Nissen. Sygeplejersken, figur, porcelæn, nr. 4507 1. sort., glasurfejl under skjørt, H. 21 cm. Varenr: 3843572 DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 31-05-2015 19:36:00 DKK 1.450
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 16  >>