Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  i Glas, porcelæn og keramik i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 16  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Bjørn Wiinblad. To lysestager (2)
Bjørn Wiinblad. To lysestager (2). Bjørn Wiinblad. To lysestager af glaseret terracotta, dekorerede i underglasur blå, i form af fugle. Sign. BW monogram 88, L10. H. 20 cm. (2) Varenr: 3551481 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-09-2014 10:17:24 DKK 1.250
Arabia, Finland. Kaffeservice m/ blomster samt guldkant (38)
Arabia, Finland. Kaffeservice m/ blomster samt guldkant (38). Arabia, kaffe-service m/ blomster, best. af: 12 kagetallerkener, 12 underkopper, 11 kaffekopper, hvoraf enkelt fremstår m/ knap synlig flig, kaffekande, flødekande samt sukkerskål. Fremstår m/ brugspræg i form af slidte guldkanter. (38) Varenr: 3546744 DKK 1.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-09-2014 11:56:36 DKK 300
Petroleums bordlampe, opalineglas, 1800-tallets slutning
Petroleums bordlampe, opalineglas, 1800-tallets slutning. Petroleums bordlampe med stamme af opalineglas. 1800-tallets slutning. H. 57 cm. Varenr: 3535971 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-09-2014 12:03:15 DKK 350
Kgl. P, B&G mfl. Samling askebægre, vaser mm. (9)
Kgl. P, B&G mfl. Samling askebægre, vaser mm. (9). Samling askebægre, vaser mm., herunder: Kgl. P.: Vase H. 32 cm nr. 2640, Fog & Mørup/Kgl. P. lampe H. 44 cm nr. E7182, to askebægre Ø 16 cm nr. 3277/3131, 1 skål Ø 24 cm nr. 2465, samt tre kvadratiske fade L. 17 cm nr. 3773/2883/2883. B&G: Vase H. 18 cm nr. 57/251. Overvejende 1. sort. ... Varenr: 3554330 DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 23-09-2014 12:06:54 DKK 500
Samling tyndeform / baril glas, 1800-tallet (17)
Samling tyndeform / baril glas, 1800-tallet (17). Samling tyndeform / baril glas m.fl. 1800-tallet. H. 9,5 - 12. (17) Varenr: 3535973 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-09-2014 12:29:04 DKK 425
Samling karafler, klukflasker, kander og kiksespand (14)
Samling karafler, klukflasker, kander og kiksespand (14). Samling karafler, klukflasker, kander og kiksespand af klart glas. 1900-tallet. H. 10 - 31 cm. Fremstår med lette brugsspor. (14) Varenr: 3535969 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-09-2014 13:05:00 DKK 975
Kinesisk vase af porcelæn. H. 62 cm.
Kinesisk vase af porcelæn. H. 62 cm.. Kinesisk porcelænsvase dekoreret m/ påfugle i blomsterværk. H. ca. 62 cm. Varenr: 3550741 DKK 800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-09-2014 13:09:29 DKK 350
Kinesisk fad af porcelæn. Limited edition.
Kinesisk fad af porcelæn. Limited edition.. Kinesisk porcelænsfad dekoreret m/ påfugle i blomsterværk. Ø. 35 cm. Fadet findes i begrænset udgave. Varenr: 3550742 DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-09-2014 13:12:08 DKK 325
Holmegaard Glasværk. Ida glasbesætning
Holmegaard Glasværk. Ida glasbesætning. Holmegaard Glasværk. 'Ida' glasbesætning med guldkant, formgivet af Jacob E. Bang i 1935, Varenr: 3550288 DKK 800 DK, Helsingør, Støberivej 23-09-2014 13:28:47 DKK 675
Empire Tre middagskeer af sølv 1700 tallet
Empire Tre middagskeer af sølv 1700 tallet . Empire Tre middagskeer af sølv 1700 tallet. Længde 22 cm vægt 159 gram. Stemplet med Sølvguardein Fredrik Fabricius 1787 - 1823, mesterstempel FK. Monogramgravering på forside. 83) (3) Varenr: 3546905 DKK 800 DK, Helsingør, Støberivej 23-09-2014 13:35:57 DKK 325
Bing & Grøndahl. Porcelænsfigur. 'Malermester' nr. 2431 2.sort
Bing & Grøndahl. Porcelænsfigur. 'Malermester' nr. 2431 2.sort. Bing & Grøndahl. Porcelænsfigur i form af 'Malermester', nr. 2431. H. 30 cm. 2. sortering. Varenr: 3554460 DKK 1.500 DK, Kolding, Trianglen 23-09-2014 13:42:04 DKK 1.500
Bing og Grøndahl. Samling årsklokker (14)
Bing og Grøndahl. Samling årsklokker (14). Bing & Grøndahl. Samling årsklokker, årgang 1974, 1975, 1976, 1977, 1978, 1979, 1980, 1981, 1982, 1983, 1984, 1985, 1986 og 1987, H. ca. 13 cm. (14) Varenr: 3549781 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 23-09-2014 13:49:12 DKK 425
B&G og Kgl. figurer, porcelæn (8)
B&G og Kgl. figurer, porcelæn (8). Bing & Grøndahl og Kgl. figurer af porcelæn ballerina, pine, fugleunge m.fl. H. 7 - 31 cm. Ballerina 2. sortering. (8) Varenr: 3540159 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-09-2014 13:49:13 DKK 1.400
Bavaria fra Schumann Arzberg. Samling platter af porcelæn (12)
Bavaria fra Schumann Arzberg. Samling platter af porcelæn (12). Bavaria fra Schumann Arzberg. Tolv platter af porcelæn med frugt/blomsterprint, gennebrudt udskæring og guldkant. Ø 19 cm. (12) Varenr: 3549778 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 23-09-2014 14:00:51 DKK 325
Per Lütken for Holmegaard, Atlantic glas (88)
Per Lütken for Holmegaard, Atlantic glas (88). Per Lütken for Holmegaard, Atlantic glas, bestående af: 12 vand/ølglas, 11 rødvinsglas, 11 hvidvinsglas, 5 likørglas, 12 snapseglas, 7 cognacglas, 13 hedvinsglas, 11 cocktailglas, 6 store cocktailglas. (88) Varenr: 3549773 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 23-09-2014 14:22:57 DKK 1.450
Samling Michael Andersen, Søholm (5)
Samling Michael Andersen, Søholm (5). Samling Michael Andersen, Søholm. En væghængt stage i form af madonnafigur H: 40 cm, en knællende figur med krukke "Rebekka" H: 36 cm. to buster i form af fisker og fiskerkone heraf den ene med afslag H: 14 cm. samt Søholm figur i form af ugle H: 13,5 cm. (5) Varenr: 3548432 DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 23-09-2014 14:25:00 DKK 750
Volkstedt, Rudolfstadt, Tyskland. Porcelænsfigur af ballerina, 1900-tallets første halvdel
Volkstedt, Rudolfstadt, Tyskland. Porcelænsfigur af ballerina, 1900-tallets første halvdel. Volkstedt, Rudolfstadt, Tyskland. Porcelænsfigur af ballerina, base med overflødigelseshorn med blomster, 1900-tallets første halvdel. H. 35 cm. Fremstår med to delvist manglende fingrer på højre hånd samt skader på skørt. Varenr: 3552189 DKK 800 DK, Helsingør, Støberivej 23-09-2014 14:48:00 DKK 350
Johannes Hedegaard, buste og relief (2)
Johannes Hedegaard, buste og relief (2). Johannes Hedegaard for Aluminia, buste og relief i form af kvindehovede af keramik med glaseret hovedbeklædning. H:33 cm. - H: 35, B: 25 cm. Signeret i bund, Johannes Hedegaard 159/2897 - 160/2798. (2) Varenr: 3548444 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-09-2014 14:48:00 DKK 1.100
Samling Aluminia, fajance, m.m (34)
Samling Aluminia, fajance, m.m (34). Samling Aluminia, fajance, syv skåle , Ø 10,5 - 26,5 cm. tre vaser H: 13,5 - 29,5 cm. to marmeladekrukker H: 6 cm, to anretningsbakker H: 2,5, L: 29,5, B: 13,5 cm. en lille kande med låg H: 13 cm. en smørskål med låg H: 6, L: 13, B: 9,5 cm. et lille fad med hank H: 3,5, L: 21, B: 11,5 cm. et ... Varenr: 3548430 DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 23-09-2014 14:54:00 DKK 1.900
Royal Copenhagen. Skål
Royal Copenhagen. Skål. Royal Copenhagen. Skål af fajance nr. 678/3684. l. sortering. Varenr: 3549921 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 23-09-2014 15:10:19 DKK 325
Holmegaard Glasværk, Ejby glasbesætning (64)
Holmegaard Glasværk, Ejby glasbesætning (64). Holmegaard Glasværk, Ejby glasbesætning bestående af: - 23 ølglas - 12 rødvin - 25 grønne hvidvin -4 sodavand. (64) Varenr: 3553203 DKK 1.800 DK, Hørsholm, Vibe Alle 23-09-2014 15:27:00 DKK 725
Edelstein Bavaria. Rose, kaffe- og middagsservice (180)
Edelstein Bavaria. Rose, kaffe- og middagsservice (180) . Edelstein Bavaria. Rose, kaffe- og middagsservice bestående af 31 middagstallerkner, 30 frokosttallerkner, 30 dybe frokosttallerkner, 12 kagetallerkner, 10 kaffekopper, 16 underkopper, 1 kaffekande, 1 flødekande, 4 sovseskåle, 1 mælkekande, 11 ovale fade, 14 rektangulære fade, 5 kuvert aske, 4 ... Varenr: 3552687 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 23-09-2014 15:30:01 DKK 550
Royal Copenhagen, Dahl Jensen samt Rörstrand (8)
Royal Copenhagen, Dahl Jensen samt Rörstrand (8). Royal Copenhagen. Tre store årskrus årgange: 2 stk. 1975 samt 1987, i bunden plaquette af sterling sølv heraf to med indskription. To små årskrus årgange: 1981 samt 1982. Krabbe askebæger nr. 3131, 2. sort. Dahl Jensen. Bæger med krakelé glasur nr. 506. Rörstrand. Vase/kande dekoreret med... Varenr: 3547000 DKK 1.200 DK, Hørsholm, Vibe Alle 23-09-2014 15:31:00 DKK 475
Holmegaard Glasværk. 'Christianborg' glasbesætning (66)
Holmegaard Glasværk. 'Christianborg' glasbesætning (66). Holmegaard Glasværk. 'Christianborg' glasbesætning bestående af: - 9 hvidvin - 13 rødvin - 11 portvin - 11 likørskåle - 10 champagneskåle - 12 ølglas. (66) Varenr: 3553351 DKK 3.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 23-09-2014 15:32:00 DKK 775
Royal Copenhagen og Bing & Grøndahl, samling figurer, samt to vaser (17)
Royal Copenhagen og Bing & Grøndahl, samling figurer, samt to vaser (17). Royal Copenhagen og Bing & Grøndahl, samling figurer, samt to vaser, bestående af, isfugl nr. 2257, bjørn nr. 1124, bjørn nr. 3014, fugl nr. 2266, to fugle nr. 2238, fugl nr. 1519, liggende kat nr. 442, lam nr.2769, hvid mus nr. 511, pessimist og optimist fugle nr. 1633-1635, ugle nr. 1899, ... Varenr: 3548434 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 23-09-2014 15:33:00 DKK 1.350
Kähler, Michael Andersen, Løvemose samt Aluminia, fade, skåle samt fliser (9)
Kähler, Michael Andersen, Løvemose samt Aluminia, fade, skåle samt fliser (9). Kähler, Michael Andersen, Løvemose samt Aluminia fade, skåle samt fliser af glaseret stentøj, fajance og stentøj. Ø 11 - 27 cm. Fremstår med enkelt afslag på bund, aksebæger 2. sortering. (9) Varenr: 3541667 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-09-2014 15:34:00 DKK 325
Samling engelsk fajance (7)
Samling engelsk fajance (7). Samling engelsk fajance, bestående af tre Toby Jugs, ur samt par Staffordshire hunde. H. 9 - 19 cm. Fremstår med mindre afskalninger, enkelte skår samt gennemgående revne på den ene hund. (7) Varenr: 3544179 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-09-2014 15:40:00 DKK 350
Dahl Jensen. Figur i form af sæl nr. 1381
Dahl Jensen. Figur i form af sæl nr. 1381 . Dahl Jensen. Figur i form af sæl nr. 1381 H: 10 L: 21 cm. 2.sort. Varenr: 3553238 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 23-09-2014 15:48:00 DKK 700
Arabia. Ruska. Kaffe- & spisestel. (62)
Arabia. Ruska. Kaffe- & spisestel. (62). Arabia. Ruska. Kaffe- & spisestel. Bestående af: 1 thekande H. 11 cm 1 rundt lågfad Ø 23 cm 1 sukkerskål m/ 2 låg + sukkerskål med afstød medfølger Ø 10 cm 1 flødekande Ø 9 cm 3 moccakopper Ø 7 cm 5 krus Ø 7 cm 15 kopper Ø 10 cm 1 tall. Ø 19,5 cm 2 tall. Ø 17,5 cm 4 underkopper 20 ... Varenr: 3544399 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-09-2014 15:58:00 DKK 300
Isbjørne samt platte Danmark ekspedition 1906-08 (3)
Isbjørne samt platte Danmark ekspedition 1906-08 (3). Isbjørne samt platte Danmark ekspedition 1906-08. Isbjørne nr. 321 og 1692, H 9-14 cm. Platte, Ø 23 cm (3) Varenr: 3552694 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 23-09-2014 16:01:15 DKK 375
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 16  >>