Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Glas, porcelæn og keramik i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 18  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Tre Aluminia børnehjælpsfigurer af fajance (3)
Tre Aluminia børnehjælpsfigurer af fajance (3). Tre Aluminia børnehjælpsfigurer af fajance. Mrk. Jus. samt monogram Aluminia. H. ca 14 cm. (3) Varenr: 3593010 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 25-10-2014 13:28:00 DKK 600
Römerglas (6)
Römerglas (6). Römerglas. Rødbrun cuppa dekoreret med blomster- og bladværk. På delvis klar/guldbemalet stilk. H: 1´0,7 cm Varenr: 3594486 DKK 800 DK, Herning, Engdahlsvej 25-10-2014 13:28:10 DKK 350
Kähler Omaggio Jubilæumsvase. Mellem
Kähler Omaggio Jubilæumsvase. Mellem. Kähler Design. Jubilæumsvase 175 år. Omaggio vase af keramik med håndmalede striber i bronze. Højde 20 cm. Fremstår i original emballage. Denne vare er med på OutletMessen i Messecenter Herning den 25. og 26. oktober. - Download Lauritz.com's App og byd med på varen. Se alle auktionerne ... Varenr: 3586512 DKK 800 DK, Herning, Engdahlsvej 25-10-2014 16:00:00 DKK 1.500
Vaser i glas, bl a Bertin Vallien (2)
Vaser i glas, bl a Bertin Vallien (2). Vaser i glas, Beril Vallien, Rainbow, signerad samt vas av Kjell Engman också signerad höjd 14 respektive 15 cm. Varenr: 3587908 DKK 648 SE, Stockholm, Slakthusgatan 25-10-2014 16:16:00 DKK 324
Cook-Well: Mini kommode m. 113 dele bestik i rustfritstål
Cook-Well: Mini kommode m. 113 dele bestik i rustfritstål. Cook-Well: Mini kommode med 113 dele bestik til tolv pers. i rustfrit stål, bestående af: 12 middagsknive, 12 gafler, 12 skeer, 12 teskeer, 12 dessertknive, 12 kaffeskeer, 12 is-skeer/dessertskeer, 12 fiskegafler, 12 kagegafler, suppe-ske, sauce-ske, serveringsske, fiskeserveringskniv samt ... Varenr: 3124330

DKK 2.800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-10-2014 17:45:00 DKK 1.000
Hertha Bengtsson,  Blå eld (17)
Hertha Bengtsson, Blå eld (17). Servisdelar modell Blå Eld, formgiven av Hertha Bengtsson för Rörstrand. 17 delar fördelade på 3 st ovala skålar. 1 mindre oval skål, 2 st ovala fat. 1 mindre ovalt fat. 1 assiette, 4 vita tekoppar, 3 vita assietter samt 2 vita fat.. Mindre bruksspår. (17) Varenr: 3596659 DKK 1.215 SE, Stockholm, Slakthusgatan 25-10-2014 18:49:00 DKK 486
Glasservice 'Wien antik' bestående af  50 dele.
Glasservice 'Wien antik' bestående af 50 dele.. Glasservice 'Wien antik' bestående af 9 ølglas, 10 rødvin, 12 hvidvin, 3 cognac, 1 portvin, 7 likør, og 8 snapseglas. ialt 50 dele. Varenr: 3593411 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 25-10-2014 19:33:00 DKK 650
Et par vaser af fajance dekoreret i farver og guld.
Et par vaser af fajance dekoreret i farver og guld.. Et par vaser af fajance dekoreret i farver og guld med fulge og arkitektur i landskab. 1900-tallets begyndelse. H. 19. Varenr: 3593253 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 25-10-2014 19:38:00 DKK 400
Dele af service 'Offenbach'  B&G porcelæn bestående af 47 dele.
Dele af service 'Offenbach' B&G porcelæn bestående af 47 dele.. Dele af service 'Offenbach' B&G porcelæn bestående af 11 middagstallerkener, 6 dybe tallerkener, 10 par kaffekopper, 2 underkopper, 12 kage tallerkener, 1 kaffekande, 1 sukkerskål, 1 flødekande, 2 fade, 1 låg. ialt 47 dele. Varenr: 3593448 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 25-10-2014 19:44:00 DKK 650
Cook-Well: Mini kommode m. 113 dele bestik i rustfritstål. Cook-Well: Mini kommode med 113 dele bestik til tolv pers. i rustfrit stål, bestående af: 12 middagsknive, 12 gafler, 12 skeer, 12 teskeer, 12 dessertknive, 12 kaffeskeer, 12 is-skeer/dessertskeer, 12 fiskegafler, 12 kagegafler, suppe-ske, sauce-ske, serveringsske, fiskeserveringskniv samt ... Varenr: 3124551

DKK 2.800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-10-2014 19:50:00 DKK 1.000
Miniatyrkannor, porslin Kina ca 1890-1920. (2) För värdering
Miniatyrkannor, porslin Kina ca 1890-1920. (2) För värdering. Miniatyrkannor, porslin Kina ca 1890-1920. Polykrom emaljdekor bl.a av mandariner i procession. H: 4,5 resp 8 cm. Obet slitage. (2) Varenr: 3579127 DKK 972 SE, Malmö, Baltzarsgatan 25-10-2014 19:51:00 DKK 243
Parti stengods, bl.a Höganäs, Arenhill och Sempinski (7)
Parti stengods, bl.a Höganäs, Arenhill och Sempinski (7) . Parti stengods, bl.a Höganäs och Lola Arenhill och Sempinski. H: 2 - 16 cm. Lockasken med skadat lock och nagg och den stora vasen med mynningsnagg. (7) Varenr: 3592325 DKK 648 SE, Malmö, Baltzarsgatan 25-10-2014 19:52:00 DKK 263
Brännvinsflaska med nubbepropp ca 1900
Brännvinsflaska med nubbepropp ca 1900. Brännvinsflaska med nubbepropp ca 1900. Bemålad polykrom kurbitsdekor och figurscener, samt texten Fisksupen. H: 20 cm. Varenr: 3501640 DKK 648 SE, Malmö, Baltzarsgatan 25-10-2014 19:56:00 DKK 263
Royal Copenhagen / Kgl. Porcelæn. Musselmalet, halvblonde, tolv frokosttallerkener af porcelæn (12)
Royal Copenhagen / Kgl. Porcelæn. Musselmalet, halvblonde, tolv frokosttallerkener af porcelæn (12). Royal Copenhagen / Kgl. Porcelæn. Musselmalet, halvblonde, 12 frokosttallerkener af porcelæn, nr. 1/572, 1. sortering. (12) Varenr: 3595545 DKK 4.500 DK, Herlev, Dynamovej 25-10-2014 20:03:00 DKK 3.300
Luca Vidal - Murano Italien - glasobjekt vase
Luca Vidal - Murano Italien - glasobjekt vase. Luca Vidal - Murano Italien. Håndlavet vase af Luca Vidal, Studio Celotto ,en italiensk glaspustemester fra Murano, Italien. Vasen er udført som unika og bærer på undersiden en ridsesignatur 1/1, samt navn. Vasen er blevet behandlet med 'Cold Work' og delvist satineret og prydet med facetter. H ... Varenr: 3506404

DKK 17.868 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-10-2014 20:22:00 DKK 13.773
Moser, 3-delt brandysæt med blomsterrankedekor (3)
Moser, 3-delt brandysæt med blomsterrankedekor (3). Håndlavet glas dekoreret med slebne blomster, fod- og mundingskanter samt karaffelens skuldre med 24 kt. guld. Original boks foret med sort fløjl, bestående af: 1 karaffel med prop (H 40,5cm), 2 brandy / cognacglas (H 18,4cm, 590ml). Alle med producentmærkater og indgraveret producentnavn. ... Varenr: 3585020

DKK 11.168 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-10-2014 21:17:00 DKK 7.817
Cook-Well: Mini kommode m. 113 dele bestik i rustfritstål. Cook-Well: Mini kommode med 113 dele bestik til tolv pers. i rustfrit stål, bestående af: 12 middagsknive, 12 gafler, 12 skeer, 12 teskeer, 12 dessertknive, 12 kaffeskeer, 12 is-skeer/dessertskeer, 12 fiskegafler, 12 kagegafler, suppe-ske, sauce-ske, serveringsske, fiskeserveringskniv samt ... Varenr: 3124342

DKK 2.800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-10-2014 12:05:00 DKK 1.000
Cook-Well: Mini kommode m. 113 dele bestik i rustfritstål. Cook-Well: Mini kommode med 113 dele bestik til tolv pers. i rustfrit stål, bestående af: 12 middagsknive, 12 gafler, 12 skeer, 12 teskeer, 12 dessertknive, 12 kaffeskeer, 12 is-skeer/dessertskeer, 12 fiskegafler, 12 kagegafler, suppe-ske, sauce-ske, serveringsske, fiskeserveringskniv samt ... Varenr: 3124515

DKK 2.800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-10-2014 12:31:00 DKK 1.000
Art deco elfenbensvase
Art deco elfenbensvase. Art deco vase af elfenben, sort indlagt rillemønster, mål ca. H. 23,5, Ø ca. 6,5 cm, vægt ca. 854 g. Varenr: 3576046 DKK 4.467 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-10-2014 14:50:00 DKK 2.978
Kähler Omaggio Jubilæumsvase. Mellem. Kähler Design. Jubilæumsvase 175 år. Omaggio vase af keramik med håndmalede striber i bronze. Højde 20 cm. Fremstår i original emballage. Denne vare er med på OutletMessen i Messecenter Herning den 25. og 26. oktober. - Download Lauritz.com's App og byd med på varen. Se alle auktionerne... Varenr: 3586513 DKK 800 DK, Herning, Engdahlsvej 26-10-2014 15:00:00 DKK 1.250
Carl-Harry Stålhane, Rörstrand, fat stengods
Carl-Harry Stålhane, Rörstrand, fat stengods. Carl-Harry Stålhane, Rörstrand, fat i glaserat stengods med originalbevis medföljande. 20x20x5 cm. Signerad. Varenr: 3581122 DKK 648 SE, Stockholm, Slakthusgatan 26-10-2014 17:13:00 DKK 243
Arthur Percy, Gefle, serveringsbricka
Arthur Percy, Gefle, serveringsbricka. Arthur Percy, Gefle, serveringsbricka, porslin, längd 52 cm. Signerad Gefle. Smärre slitage samt spridd krackelyr. Detta föremål tillhör en samling med föremål som alla kommer från säteriet Kråk och från adliga familjen Ehrenborg som ägde denna herrgård i Västergötland mellan c a 1750-1950. Varenr: 3513857 DKK 648 SE, Stockholm, Slakthusgatan 26-10-2014 17:32:00 DKK 284
Midwinter, Flint. Samling service(28)
Midwinter, Flint. Samling service(28). Midwinter, Flint service bestående af: 11 middagstallerkner, 11 dybe tallerkner, 1 sovsekande, 1 terrin med låg, 3 ovale fade, 1 rundt fad. Fremstår med mindre afslag, nuanceforskel og krakeleringer. (28) Varenr: 3570379 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 26-10-2014 17:54:00 DKK 300
Kgl. Porcelæn. Platter med Carl Larsson-motiver fra serien 'Familiebilleder' (6)
Kgl. Porcelæn. Platter med Carl Larsson-motiver fra serien 'Familiebilleder' (6) . Kgl. Porcelæn. Platter af porcelæn med motiver af Carl Larsson serien 'Familiebilleder' udgivet af Royal Copenhagen. Oplag 9500. Desuden en platte fra Rörstrand også med Carl Larson motiv (6) Varenr: 3594074 DKK 800 DK, Herning, Engdahlsvej 26-10-2014 18:35:00 DKK 350
Metzler & Ortloff, Porzellanfigur 'Violinenspieler'
Metzler & Ortloff, Porzellanfigur 'Violinenspieler'. Kunstporzellane Metzler & Ortloff, Figur 'Violinenspieler', Geige spielender Knabe auf geblümter Bodenplatte mit Enten- und Hühnerküken, pastellfarben staffiert, Maße ca. H. 18 cm, B. ca. 17 cm, T. ca. 9,5 cm. Varenr: 3558288 DKK 1.303 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-10-2014 19:30:00 DKK 298
Aluminia. Påfuglevase af fajance
Aluminia. Påfuglevase af fajance . Aluminia. Påfuglevase af fajance, nr. 160/193. H. ca. 19,5 cm. Fremstår med krakeleringer i glasur. Varenr: 3588628 DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 26-10-2014 19:45:00 DKK 1.050
Gutte Eriksen cd. Skål
Gutte Eriksen cd. Skål. Gutte Eriksen 1918-2008 cd. Skål af stentøj med rillet korpus dekoreret med olivengrøn flydeglasur. Sign. Gutte samt Danmark. H. 13. Ø 21,5 cm. Varenr: 3590476 DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 26-10-2014 20:06:00 DKK 2.100
Glas, opalin, 1800-tal ett par (2)
Glas, opalin, 1800-tal ett par (2). Glas, opalin, 1800-tal, ett par. Handmålade monogram med G f ? samt IIII som romersk 4:a. krönt med krona samt omgivet av lagerkrans. Höjd 9,5 cm, övre diameter 7,5 cm. Slitage på den målade guldkanten upptill. Detta föremål tillhör en samling med föremål som alla kommer från säteriet Kråk och ... Varenr: 3582319 DKK 810 SE, Stockholm, Slakthusgatan 26-10-2014 20:35:00 DKK 1.702
Den Kongelige Porcelænsfabrik / Royal Copenhagen. Dele til kaffeservice af porcelæn, musselmalet helblonde (52)
Den Kongelige Porcelænsfabrik / Royal Copenhagen. Dele til kaffeservice af porcelæn, musselmalet helblonde (52). Den Kongelige Porcelænsfabrik / Royal Copenhagen. Dele til kaffeservice af porcelæn, musselmalet helblonde. Bestående af: - 11 kopper H. 4,5 cm nr. 1130 med 12 tilhørende underkopper Ø 15 cm nr. 1130 - 12 desserttallerkener Ø 17,5 cm nr. 1087 - 1 kaffekande H. 30 cm nr. 1202 - 1 thekande H. ... Varenr: 3595867 DKK 10.000 DK, Helsingør, Støberivej 27-10-2014 09:38:05 DKK 4.600
Kunstglas, 2 vaser (2)
Kunstglas, 2 vaser (2) . Kunstglas, 2 vaser. Sign., se foto. H. 22 cm. og 23 cm. (2) Varenr: 3595871 DKK 2.500 DK, Helsingør, Støberivej 27-10-2014 09:42:18 DKK 1.150
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 18  >>