Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Glas, porcelæn og keramik i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 16  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Bengt Edenfalk skål
Bengt Edenfalk skål. BENGT EDENFALK, vas, lila glasmassa med dekor av luftbubblor, Kosta Boda, signerad 2245489002 KOSTA BODA BENGT EDENFALK EDITION 8/30, höjd ca 17 cm Varenr: 3919816 DKK 2.361 SE, Stockholms Auktionsverk Online 03-08-2015 10:20:00
Se mere
Vas grönt slipat glas
Vas grönt slipat glas. VAS, grön glasmassa, slipad dekor, höjd ca 17,5 cm Varenr: 3919817 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 03-08-2015 11:00:00
Se mere
Sven Palmqvist
Sven Palmqvist . SVEN PALMQVIST, vas, Orrefors 1987, Kraka, nätdekor, signerad Orrefors 958240 Sven Palmqvist Kraka Gallery 61-87, höjd ca 32 cm Varenr: 3919818 DKK 1.574 SE, Stockholms Auktionsverk Online 03-08-2015 11:20:00
Se mere
Edward Hald graal skål
Edward Hald graal skål. EDWARD HALD, skål, Orrefors 1986, Slipgraal, linjedekor i blått, signerad Orrefors 958811 Edward Hald Graal Gallery 22-86, diameter ca 24, höjd ca 9 cm Varenr: 3919819 DKK 1.574 SE, Stockholms Auktionsverk Online 03-08-2015 11:40:00
Se mere
Glasservis
Glasservis. SERVIS, 75 dlr, glas, bestående av 6 gröna vitvinsglas, 5 vita vitvinsglas, 11 rödvinsglas, 11 snapsglas, 13 champagnekupor, 12 punschkoppar, 7 likörkupor, 10 seltzerglas, slipad dekor, höjd ca 4,5-15 cm Varenr: 3919821 DKK 1.180 SE, Stockholms Auktionsverk Online 03-08-2015 12:20:00
Se mere
Anne Nilsson skål
Anne Nilsson skål. ANNE NILSSON, "Harlekin", skål, Orrefors, signerad Orrefors 903978 Anne Nilsson Gallery 21-85, höjd ca 17,5 cm Varenr: 3919822 DKK 3.147 SE, Stockholms Auktionsverk Online 03-08-2015 12:40:00
Se mere
Glasservis Simon Gate 24 delar
Glasservis Simon Gate 24 delar. SIMON GATE, 24 dlr, glasservis, graverad dekor av blommor i vas, bestående av: 1 skål på fot, 11 dessertskålar, 12 assietter, skålens höjd samt diamater ca 9 cm respektive 21,5 cm Varenr: 3919823 DKK 1.967 SE, Stockholms Auktionsverk Online 03-08-2015 13:00:00
Se mere
Carl Halier m.fl. for Royal Copenhagen, tre dele stentøj (3)
Carl Halier m.fl. for Royal Copenhagen, tre dele stentøj (3). Carl Halier m.fl. for Royal Copenhagen, tre dele stentøj i form af to fade nr. 21825, Ø. 29 cm., nr. 21824, Ø. 25 cm., samt vase nr. 21925, H. 13 cm. Alle dele 1. sort. (3) Varenr: 3919224 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 03-08-2015 13:25:28 DKK 325
Kaffeservis, 26 delar, Hackefors / Rörstrand (26)
Kaffeservis, 26 delar, Hackefors / Rörstrand (26). Kaffeservis, 26 delar, Hackefors / Rörstrand. Kaffeservis i porslin med blomdekor samt förgylld kant. Servisen består av 1 kaffekanna med lock, 1 sockerskål med lock, 1 gräddkanna, 8 kaffekoppar med 11 kaffefat märkta Hackefors och 13 assietter märkta Rörstrand samt ett par medföljande ... Varenr: 3756191 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 03-08-2015 13:49:00 DKK 236
Marcel Wanders, Fad af porcelæn
Marcel Wanders, Fad af porcelæn. Marcel Wanders (f, 1963) Stort fad af porcelæn med print. Produceret hos B&B Italia. H.8,5 Ø.51 cm. Varenr: 3920300 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 03-08-2015 13:57:00 DKK 350
Skål
Skål . SKÅL, glas, slipad dekor, höjd 22 cm Varenr: 3919826 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 03-08-2015 14:00:00
Se mere
Tre dele keramik fra Saxbo. Vase af stentøj samt lille skål af Eva Stæhr-Nielsen samt krukke (3)
Tre dele keramik fra Saxbo. Vase af stentøj samt lille skål af Eva Stæhr-Nielsen samt krukke (3). 3 dele Saxbo: Vase af stentøj med indridset dekoration og lys turkisgrøn glasur, sign. E.ST.N, Eva Stæhr-Nielsen 1911-1976. nr. 9. Udført hos Saxbo. H. 22 cm. samt lille skål af stentøj med turkisgrøn glasur, sign. E.ST.N, nr. 660. Udført hos Saxbo. H. 22 cm. Desuden Edith Sonne for Saxbo, krukke... Varenr: 3921397 DKK 1.600 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-08-2015 14:14:00 DKK 1.600
Kähler lampefod af glaseret keramik
Kähler lampefod af glaseret keramik. Kähler lampefod af glaseret keramik med indridset blomstermotiv, sign. HAK, H. 26 cm. enkelte glasurafspring på kanten. Varenr: 3921399 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-08-2015 14:16:00 DKK 350
Herman A. Kähler samt Kgl. Vaser (2)
Herman A. Kähler samt Kgl. Vaser (2). Herman A. Kähler. Vase af glaseret keramik, sign. HAK, Danmark samt Royal Copenhagen Vase af glaseret stentøj. H. 14,5/18 cm. Kähler vase med enkelte afslag i bund. (2) Varenr: 3917112 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 03-08-2015 14:19:00 DKK 775
Sven Palmqvist  glasskulptur
Sven Palmqvist glasskulptur . SVEN PALMQVIST, glasskulptur, Orrefors 1961, signerad ORREFORS Expo P 204-61 Sven Palmqvist, höjd ca 25 cm Varenr: 3919827 DKK 1.574 SE, Stockholms Auktionsverk Online 03-08-2015 14:20:00
Se mere
Bing & Grøndahl. Jubilæumsstellet af porcelæn (23)
Bing & Grøndahl. Jubilæumsstellet af porcelæn (23) . Bing & Grøndahl. Jubilæumsstellet af porcelæn bestående af: 8 middagstall., 7 dybe tall., lågskål Ø 22 cm, terrin med låg Ø 25 cm - afknækket hank medfølger, 2 sauceskåle, 2 ovale fade L. 25 cm, oval skål L. 23 cm samt oval skål L. 28 cm. (23) Alle dele I. sort. Varenr: 3919186 DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 03-08-2015 14:29:00 DKK 550
Sven Palmqvist vas
Sven Palmqvist vas. SVEN PALMQVIST, vas, glas, Orrefors, Kraka, nätdekor, signerad ORREFORS Pu 3367 Sven Palmqvist, höjd ca 21 cm Varenr: 3919828 DKK 1.180 SE, Stockholms Auktionsverk Online 03-08-2015 14:40:00
Se mere
Holmegaard m.fl. vase, karafler samt skål, glas (4)
Holmegaard m.fl. vase, karafler samt skål, glas (4). Holmegaard m.fl. vase af hvidt glas, karafler af klart glas samt Provence skål af blåligt glas. H. 10 - 40, Ø 18 cm. (4) Varenr: 3915303 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 03-08-2015 14:56:00 DKK 325
Ulla Procopé for Arabia. 'Ruska' service (126)
Ulla Procopé for Arabia. 'Ruska' service (126). Arabia 'Ruska' service bestående af: 10 kaffekrus, 6 mokkakopper, 29 underkopper, 4 tekopper, 9 underkopper, 8 mindre underkopper, 1 tekrus, 7 kagetall., 13 tall. Ø 20 cm, 4 tall. Ø 24,5 cm, 8 tall. Ø 25,5 cm, 3 skåle Ø 16 cm, 7 ymerskåle Ø 17,5 cm, tekande m. låg og tesi, 2 sukkerskåle m. låg,... Varenr: 3919100 DKK 1.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 03-08-2015 15:01:00 DKK 1.700
Bengt Edenfalk skål
Bengt Edenfalk skål. BENGT EDENFALK, "Blue Grass", signerad B. Edenfalk -24 BLUE GRASS UNIK, diameter ca 21, höjd ca 21 cm Varenr: 3919831 DKK 3.147 SE, Stockholms Auktionsverk Online 03-08-2015 15:40:00
Se mere
Dahl Jensen samt Royal Copenhagen. To figurer (2)
Dahl Jensen samt Royal Copenhagen. To figurer (2). Dahl Jensen. Figur i form af isbjørn med under nr. 1068, I. sort. Royal Copenhagen. Figur i form af dreng med bamse nr. 3468. I. sort. (2) Varenr: 3920709 DKK 1.800 DK, Hørsholm, Vibe Alle 03-08-2015 15:41:00 DKK 1.300
Fire cocktailglas på legetøjsbiler (4)
Fire cocktailglas på legetøjsbiler (4). Fire cocktailglas med kumme af klart glas, monteret på legetøjsbiler af metal. H. ca. 10 cm (4) Varenr: 3920646 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 03-08-2015 15:46:00 DKK 525
Royal Copenhagen. Megamussel tallerkner nr. 631 (12)
Royal Copenhagen. Megamussel tallerkner nr. 631 (12). Royal Copenhagen. Tolv Mega Mussel dække / middagstallerkner nr. 631. Ø 31 cm. 1. sort. (12) Varenr: 3921232 DKK 4.000 DK, Aalborg, Nibevej 03-08-2015 15:56:00 DKK 4.600
Vas överfångsglas
Vas överfångsglas . VAS, gult överfångsglas, dekor av blad och växtlighet, höjd ca 20,5 cm Varenr: 3919832 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 03-08-2015 16:00:00
Se mere
Knud Kyhn for Kgl. Bjørne (5)
Knud Kyhn for Kgl. Bjørne (5). Knud Kyhn for Kgl. Bjørne af stentøj. 1. sortering. (5) Varenr: 3917296 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-08-2015 16:12:00 DKK 375
Hjorth. Vaser, bordlampe, olielampe m.m. (7)
Hjorth. Vaser, bordlampe, olielampe m.m. (7). Hjorth. Vaser, bordlampe, olielampe m.m. af glaseret lertøj med dekoration i form af fugle m.m. H. 4-47 cm. Fremstår med lettere brugsspor. (7) Varenr: 3917294 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-08-2015 16:18:00 DKK 550
Glasskulpturer fåglar
Glasskulpturer fåglar . SKULPTURER, 2 st, skulptur i form av fågel, glas, FM konstglas, Ronneby, märkt FM Ronneby Sweden B-156 350, höjd ca 36 cm, skulptur i form av fågel, glas, Kosta Boda, Paul Hoff, märkt WORLD WILDLIFE FUND 1975, limited edition, höjd ca 16,5 cm Varenr: 3919833 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 03-08-2015 16:20:00
Se mere
Samling rött glas, 5+3 delar (8)
Samling rött glas, 5+3 delar (8). Samling rött glas, 5+3 delar. 2 vaser, ljushållare för värmeljus, skål, pokalglas samt 3 st ljushållare för värmeljus i gult samt brunt glas, Kosta. Varenr: 3913558 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 03-08-2015 16:25:00 DKK 236
Per Lütken. Holmegaard. Ideelle glasservice (11)
Per Lütken. Holmegaard. Ideelle glasservice (11). Per Lütken. Holmegaard. Ideelle glasservice bestående af 4 rødvinsglas, 3 hvidvinsglas og 4 snapseglas. (11) Varenr: 3915263 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-08-2015 17:03:00 DKK 525
Chr. VIII/Berlinois vinglas (10)
Chr. VIII/Berlinois vinglas (10). Ti stk. Chr.VIII / Berlinois vinglas h. ca.15-15,5 cm. Varenr: 3920083 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 03-08-2015 17:11:24 DKK 1.300
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 16  >>