Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Glas, porcelæn og keramik i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 25  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Vas Karl Lindström
Vas Karl Lindström. KARL LINDSTRÖM, vas, 1900-talets början, jugend, Rörstrand, dekor av blomster, i botten märkt KL, höjd ca 12 cm Varenr: 4373481 DKK 1.561 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-08-2016 15:00:00
Se mere
En samling diverse glas, bl.a. kande og osteklokke. (9)
En samling diverse glas, bl.a. kande og osteklokke. (9). En samling diverse glas, bestående af kande, osteklohhe, fire skylleskåle og tre glas med grøn stik af Rømertype. Kande H. 22 cm. Osteklokke med kantafslag. (9) Varenr: 4339415 DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 29-08-2016 15:02:00 DKK 325
Per Lütken for Holmegaard. 'Idelle' glasbesætning (29)
Per Lütken for Holmegaard. 'Idelle' glasbesætning (29). Per Lütken for Holmegaard, glasbesætning 'Idéelle' bestående af 7 rødvinsglas, 10 hvidvinsglas, 10 champagneglas samt 2 dessertskåle. I originale æsker. (29) Varenr: 4370593 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-08-2016 15:02:04 DKK 1.300
Jørgen Mogensen for Royal Copenhagen. Vase nr. 21923
Jørgen Mogensen for Royal Copenhagen. Vase nr. 21923. Jørgen Mogensen for Royal Copenhagen. Vase af porcelæn dekoreret i relief nr. 21923, sign. monogram, H. 24 cm. II. sort. Varenr: 4365428 DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 29-08-2016 15:06:00 DKK 300
Dahl Jensen. Fanø pige af porcelæn, nr 1165
Dahl Jensen. Fanø pige af porcelæn, nr 1165. Dahl Jensen. Figur i form af Fanø pige af porcelæn nr. 1165. H. 18 cm. 1. sort.Fantastiske Figurer - en Lauritz.com Herlev temaauktion med øje for detaljen og mangfoldigheden i figurer af porcelæn og stentøj. Varenr: 4369847 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-08-2016 15:10:00 DKK 825
Villeroy Boch 'Wild Rose' Restservice Kaffee/Tee (38)
Villeroy Boch 'Wild Rose' Restservice Kaffee/Tee (38). Villeroy Boch 'Wild Rose' Restservice Kaffee/Tee Bestehend aus: 1 Kaffeekanne 1 Zuckerdose 1 Milchkännchen 1 Marmeladendose 6 Frühstücksteller 4 Brotteller 7 Kaffeetassen mit Untertassen 4 Mokkatassen mit Untertassen 2 EierbecherHöhe der Kaffeekanne 20 cm. Nutzungsbedingte ... Varenr: 4369181 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 29-08-2016 15:18:00 DKK 1.041
Royal Copenhagen. Fuld Saksisk blomst, takket guldkant. (6)
Royal Copenhagen. Fuld Saksisk blomst, takket guldkant. (6). Royal Copenhagen. Fuld Saksisk blomst, takket guldkant bestående af 6 flade middagstallerkener Ø 25, 1. sort. Fremstillet 1800-tallet. (6) Varenr: 4374643 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-08-2016 15:21:00 DKK 2.200
Konvolut Glas, Karaffe, Böhmerbecher, Noppenvase (8)
Konvolut Glas, Karaffe, Böhmerbecher, Noppenvase (8) . Konvolut Glas in verschiedenen Formen und Farben bestehend aus: Noppenvase, Noppenkanne, Karaffe, Böhmerbecher, bauchige Vase, Glasskulptur 'Goebel' mit Pferdedarstellungen, längliche Vase, Schale. Teilweise in Handarbeit hergestellt. Maße ca.: H. von 16 cm bis 31 cm. (8) Varenr: 4374177 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 29-08-2016 15:22:00 DKK 297
Royal Copenhagen. Fuld Saksisk blomst, takket guldkant, to runde fade. (2)
Royal Copenhagen. Fuld Saksisk blomst, takket guldkant, to runde fade. (2). Royal Copenhagen. Fuld Saksisk blomst, takket guldkant bestående af 2 store runde fade, Ø 35 cm. 1. sort. Fremstillet 1800-tallet. (2) Varenr: 4374656 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 29-08-2016 15:25:00 DKK 2.100
Royal Copenhagen. Fuld Saksisk blomst, takket guldkant, diverse dele. (5)
Royal Copenhagen. Fuld Saksisk blomst, takket guldkant, diverse dele. (5). Royal Copenhagen. Fuld Saksisk blomst, takket guldkant bestående af 2 runde fade, Ø 30 cm., 2 runde salatskåle, Ø 20,5 cm. samt 1 sauceskål på fad, L. 24 cm. 1. sort. Fremstillet 1800-tallet. (5) Varenr: 4374659 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 29-08-2016 15:26:00 DKK 3.700
Dahl Jensen. Flagspætte, nr. 1343
Dahl Jensen. Flagspætte, nr. 1343. Dahl Jensen. Figur i form af Flagspætte af porcelæn flagspætte, nr. 1343. H. 15,5 cm. 1. sort.Fantastiske Figurer - en Lauritz.com Herlev temaauktion med øje for detaljen og mangfoldigheden i figurer af porcelæn og stentøj. Varenr: 4369859 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-08-2016 15:30:00 DKK 1.200
Kähler. Samling på seks urtepotteskjulere af stentøj med brun glasur. (6)
Kähler. Samling på seks urtepotteskjulere af stentøj med brun glasur. (6). Kähler. Samling på seks urtepotteskjulere af stentøj med brun glasur. H. 13-20,5, Ø 15-22,5 cm. Fremstår med brugsspor, to små med afslag på fodrand, ene heraf knække og limet. (6) Varenr: 4367600 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 29-08-2016 15:39:00 DKK 1.150
Dahl Jensen. 'Ole' og Pige med strikketøj, figurer af porcelæn, 1328 og 1197 (2)
Dahl Jensen. 'Ole' og Pige med strikketøj, figurer af porcelæn, 1328 og 1197 (2) . Dahl Jensen. Figurer af porcelæn 'Ole' 1328. H. 14,5 cm. 2. sortering. Samt Pige med strikketøj, 1197. H. 15 cm. 1. sort. (2) Fantastiske Figurer - en Lauritz.com Herlev temaauktion med øje for detaljen og mangfoldigheden i figurer af porcelæn og stentøj. Varenr: 4373967 DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 29-08-2016 15:40:00 DKK 1.100
Samling glas dekoreret med glasspiraler, rødvin, ølglas, martini glas m.m (30)
Samling glas dekoreret med glasspiraler, rødvin, ølglas, martini glas m.m (30). Samling glas dekoreret med glasspiraler, rødvin, ølglas, martini glas m.m. H. 12-17,5 cm. (30) Varenr: 4374899 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 29-08-2016 15:44:38 DKK 325
Samling glas med slibninger. (45)
Samling glas med slibninger. (45) . Samling glas med slibninger. Øl, vin, snapseglas. Heraf 1. snapse-, samt 1. ølglas m. lille kantafslag (45) Varenr: 4351386 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 29-08-2016 16:00:00 DKK 300
Royal Copenhagen. Fuld Saksisk blomst, takket guldkant. (9)
Royal Copenhagen. Fuld Saksisk blomst, takket guldkant. (9). Royal Copenhagen. Fuld Saksisk blomst, takket guldkant bestående af 9 flade middagstallerkener Ø 25, 1. sort. Fremstillet 1800-tallet. (9) Varenr: 4374648 DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-08-2016 16:00:00 DKK 1.650
Samling blåt glas (6)
Samling blåt glas (6). Samling blåt glas., bestående af vaser og pokaler. H. 21 - 31 cm. Fremstår med brugsspor. (6) Varenr: 4354030 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 29-08-2016 16:02:05 DKK 300
Michael Andersen. Bornholmsk stentøj 'Stejlende hest'
Michael Andersen. Bornholmsk stentøj 'Stejlende hest' . Bornholmsk stentøj 'Stejlende Hest'. Fra ca. 1930, glaseret med hvidt glasur. H. 33 cm. Fremstår med aldersrelaterede spor, herunder reparation på venstre forben. Varenr: 4363707 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 29-08-2016 16:03:16 DKK 325
Kgl. Blå Blomst. Steldele, porcelæn spise og kaffestel (121)
Kgl. Blå Blomst. Steldele, porcelæn spise og kaffestel (121) . Kgl. Blå Blomst. Steldele, porcelæn spise og kaffestel, bestående af 12 middagstallerkner, 11 middagstallerkner dyb, 14 frokosttallerkner, 6 frokosttallerkner dyb, 15 kagetallerkner, 9 tekopper, 17 underkopper, 1 flødekande, 2 sovsekander, 1 mælkekande, 5 skåle, 1 sukkerskål, 8 fade, 6 ... Varenr: 4365799 DKK 5.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-08-2016 16:04:00 DKK 4.700
Edelstein. 'Aksbo' kaffe- og middagsservice af porcelæn (130)
Edelstein. 'Aksbo' kaffe- og middagsservice af porcelæn (130). Edelstein. 'Aksbo' kaffe- og middagsservice af porcelæn bestående af: 2 stager, 2 vaser, 1 kaffekande, 1 sukkerskål, 1 flødekande, 2 sauceskåle, 13 kuvertaskebægre, 8 div. fade, største mål 39x26 cm, 18 middagstallerkner Ø 25 cm, 12 dybe tallerkner Ø 22 cm, 3 dybe tallerkner Ø 19 cm, 3 skåle, 9 ... Varenr: 4374138 DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-08-2016 16:05:00 DKK 350
To Elbogen figurer i form af kvinder (2)
To Elbogen figurer i form af kvinder (2). To Elbogen figurer i form af kvinder, håndlavet og signeret Elbogen under bund. Kan benyttes til en blomst. H. 25 cm samt 27 cm. Varenr: 4352793 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 29-08-2016 16:05:14 DKK 300
Royal Copenhagen. Fuld Saksisk blomst, takket guldkant. (6). Royal Copenhagen. Fuld Saksisk blomst, takket guldkant bestående af 6 flade middagstallerkener Ø 25, 1. sort. Fremstillet 1800-tallet. (6) Varenr: 4374645 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-08-2016 16:22:00 DKK 1.050
Royal Copenhagen. Fuld Saksisk blomst, takket guldkant, to ovale fade. (2)
Royal Copenhagen. Fuld Saksisk blomst, takket guldkant, to ovale fade. (2). Royal Copenhagen. Fuld Saksisk blomst, takket guldkant bestående af 2 store ovale fade, 48x37 cm. 1. sort. Fremstillet 1800-tallet. (2) Varenr: 4374652 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-08-2016 16:24:00 DKK 1.150
Figuriner, 3 st, Bla Bing o Gröndahl (3)
Figuriner, 3 st, Bla Bing o Gröndahl (3). Figuriner, 3 st, Bla Bing o Gröndahl. Siameskatt, H 15. Hund sign CP H 14. Björn med skål, märkt L Hjorth Denmark. L 10. Skål med sprickor. Varenr: 4309692 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 29-08-2016 16:35:00 DKK 234
Samling glas, vin glas, champagne fløjte, opsats samt snapse glas m.m. (33)
Samling glas, vin glas, champagne fløjte, opsats samt snapse glas m.m. (33). Samling glas, vin glas, champagne fløjte, opsats snaps glas m.m. H. 4,5-27,5 cm. Fremstår med brugsspor herunder smuds (33) Varenr: 4374932 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 29-08-2016 16:46:00 DKK 300
Kähler. Fad med turkis glasur
Kähler. Fad med turkis glasur . Kähler. Fad af stentøj med turkis glasur fra 1960érne. Sign. monogram HAK. Ø 40,5 cm. Varenr: 4374321 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-08-2016 16:47:00 DKK 375
Samling Bjørn Wiinblad fade og platter (10)
Samling Bjørn Wiinblad fade og platter (10). Samling Bjørn Wiinblad fade, tallerkener samt platter. Herunder blandt andet to fade Ø 25,5 cm, 2 fade Ø 27 cm, tre smørreplatter, glasfad. Fremstår med brugsspor. (10) Varenr: 4374776 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 29-08-2016 16:48:00 DKK 625
Kanna, vas samt saltbössa, porslin, Japan samt England, 1800 samt 1900-tal (3)
Kanna, vas samt saltbössa, porslin, Japan samt England, 1800 samt 1900-tal (3). Kanna, vas samt saltbössa, porslin, Japan samt England, 1800 samt 1900-tal. Kanna med tennlock med kineserande dekor. H 25. England, 1800-tal. Vas samt saltbössa, japan, 1900-tal. H 13 samt 9. Figurativ dekor. Varenr: 4309691 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 29-08-2016 16:50:00 DKK 234
Royal Copenhagen samt B&G vaser samt figurer (10)
Royal Copenhagen samt B&G vaser samt figurer (10). Samling Royal Copenhagen samt Bing og Grøndahl figurer, vaser samt askebægere, herunder nr. 2360, nr. 143 samt to stk. nr. 201, nr. 2267, nr. 2265 fra B&G, samt to stk. nr. 3131 samt nr. 1659 fra Royal Copenhagen. fremstår med brugsspor, herunder kanthak på et stk nr. 3131. (10) Varenr: 4374760 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 29-08-2016 16:56:00 DKK 475
Kgl. Porcelæn, Dahl Jensen samt Bing & Grøndahl. Fem figurer (5)
Kgl. Porcelæn, Dahl Jensen samt Bing & Grøndahl. Fem figurer (5). Kgl. Porcelæn, Dahl Jensen samt Bing & Grøndahl. Fem figureri form af dreng med bamse nr. 3468, dreng med hund nr. 1747, pige med spand nr. 1151, fremstår med slibning under spand, samt to fugle nr. 1633 og 1636. Sidstnævnte med minimalt afslag på vinge. 1. sort. (5) Varenr: 4370812 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-08-2016 16:58:00 DKK 700
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 25  >>