Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Glas, porcelæn og keramik i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 27  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Bringare, glas, Ture Berglund, Stockholms glasbruk.
Bringare, glas, Ture Berglund, Stockholms glasbruk.. Bringare, glas, Ture Berglund, Stockholms glasbruk. Gröntonat glas. Etikettmärkt. Höjd ca 30,5 cm. Bruksslitage. Smärre repor. Varenr: 4592554 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 25-03-2017 20:35:00 DKK 234
Design Knud Kyhn för Kunglig Dansk
Design Knud Kyhn för Kunglig Dansk. KNUD KYHN, figurin i form av valross, Royal Copenhagen, stengods, glasyr i grönbrunt, signerad 21413 KK, höjd 18 cm Varenr: 4603750 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-03-2017 21:28:00
Se mere
Vas Vicke Lindstrand
Vas Vicke Lindstrand. VICKE LINDSTRAND, vas, Kosta, "Norsfiske", graverad dekor av fiskare i båtar och nät, signerad LG 134, höjd 23 cm Varenr: 4603764 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-03-2017 21:56:00
Se mere
Glas servisdelar
Glas servisdelar. GLAS, 127 st., sevisdelar bl a "Kalmar", 35 st., samtliga med slipad floral dekor, höjd ca 6-15 cm Varenr: 4604145 DKK 1.563 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26-03-2017 10:00:00
Se mere
Spisestel/Kurland-stel til fire personer med mønster 24 KPM (15)
Spisestel/Kurland-stel til fire personer med mønster 24 KPM (15). Limiteret spisestel fra Königliche Porzellan Manufaktur i Berlin til fire personer, håndbemalet med mønster 24, mønsteret består af en lysegrå bort med platinstaffage. Stel bestående af et ovalt fad, L. 33 cm – 22,5 cm, en ottekantet salatskål Ø 23 cm, en skål med låg, H. 20,5 cm/1,5 l, fire ... Varenr: 4591741

DKK 104.139 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-03-2017 10:48:00 DKK 37.193
Kosta skålar
Kosta skålar. KOSTA, skålar, 2 st, i blått glas, märkta SH 5186 resp 5187, höjd 8 resp. 11 cm Varenr: 4604167 DKK 1.172 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 11:18:00
Se mere
Mari Simmulson  Upsala Ekeby fat
Mari Simmulson Upsala Ekeby fat. MARI SIMMULSON (1911-2000): skålfat, 3 st, Upsala Ekeby, delvis glaserat lergods, signerade MariS, dekor av kvinnofigurerlängd ca 36-37 cm Varenr: 4604168 DKK 1.172 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 11:21:00
Se mere
Chinesische Bodenvase
Chinesische Bodenvase. Chinesische Bodenvase mit polychromer Handmalerei und goldfarbenen Applikationen. H. 63 cm, D. 32 cm. Varenr: 4578926 DKK 1.116 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-03-2017 12:01:40 DKK 298
Kaj Franck glas
Kaj Franck glas. KAJ FRANCK, glas, 6 st., olika färger med drinkpinnar i glas, Notsjö, höjd 7 cm Varenr: 4604186 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 12:24:00
Se mere
Reijmyre champagneglas Juhlin
Reijmyre champagneglas Juhlin. REIJMYRE GLASBRUK, "Juhlin", champagneglas, 12 st., formgivna av Richard Juhlin, höjd ca 23 cm, originalförpackningar, 6 st för 2 glas vardera medföljer Varenr: 4604190 DKK 1.407 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 12:36:00
Se mere
Mari Simmulson skulptur
Mari Simmulson skulptur. MARI SIMMULSON, skulptur, Upsala Ekeby, stående kvinnofigur, stengods, delvis glaserad i blått, grönt vitt, signerad Mari Simmulson UE 1/50, höjd ca 65 cm Varenr: 4604198 DKK 3.908 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 13:09:00
Se mere
Ölglas 1800-tal
Ölglas 1800-tal. ÖLGLAS, 6 st., 1800-tal, slipad dekor, på kvadratisk fotplatta, höjd ca 13 cm Varenr: 4604210 DKK 1.172 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 13:45:00
Se mere
Urna med lock lergods
Urna med lock lergods. URNA med LOCK, jugend, lergods, dekor i underglasyr i form av blåstång, signerad och daterad Finland EA 1906, höjd ca 28 cm Varenr: 4604219 DKK 1.563 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 14:21:00
Se mere
Gunnar Nylund Rörstrand
Gunnar Nylund Rörstrand. GUNNAR NYLUND, askfat, 2 st., stengods, vit harpälsglasyr, Rörstrand, cirkelformade, diameter ca 16-17 cm, höjd ca 4 cm Varenr: 4604230 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 15:03:00
Se mere
Ikeda, samling japansk porcelæn (49)
Ikeda, samling japansk porcelæn (49). Ikeda, samling porcelæn, købt i Japan i 60'erne. Bestående af: 11 dessert tallerkener, 11 frokost tallerkener, 10 dybe tallerkener, 12 middags tallerkener, kartoffelskål med låg, skål, fad 31 cm, fad 41 cm samt saucekande (med revne). (49) Varenr: 4574589 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 26-03-2017 15:18:34 DKK 300
Skålar Murano
Skålar Murano. MURANO, skålar, 1 par, Italien, guldfolieinsmältningar, höjd ca 19 cm Varenr: 4604244 DKK 1.563 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 15:45:00
Se mere
Wilhelm Kåge vas Argenta
Wilhelm Kåge vas Argenta. WILHELM KÅGE, 3 dlr, Gustavsberg, Argenta, grön glasyr, målad silverdekor av fåglar samt blommor, fat ca 21 x 21 cm, skål ca 15 cm i diameter, vas höjd ca 21 cm Varenr: 4604249 DKK 1.954 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26-03-2017 16:09:00
Se mere
Glasservis Johansfors
Glasservis Johansfors. GLASSERVIS, ca 62 dlr, Johansfors, med slipad geometrisk dekor, bestående av: 10 selterglas, 12 starkvinsglas, 14 likörglas, 2 likörkupor, 3 highballglas, 6 ölglas, 5 champagneglas Varenr: 4604253 DKK 1.563 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26-03-2017 16:21:00
Se mere
Konvolut Delft  (6)
Konvolut Delft (6) . Konvolut Delft Fayencen in unterglasurblau, bestehend aus: 1 großer Wandteller Durchmesser ca.: 42 cm, 2 Vasen Höhe von ca.: 14 bis 17,5 cm, 2 Wandteller, Durchmesser von ca.: 15 bis 25,5 cm, 1 Schenkkanne Höhe ca.: 17 cm. Alle Fayencen sind unterseitig gemarkt. Der große Wandteller ... Varenr: 4588908 DKK 2.232 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-03-2017 16:30:00 DKK 298
Piedestal omkring 1900
Piedestal omkring 1900. PIEDESTAL, omkring sekelskiftet 1900, majolika, i botten stämplad Norrköping, höjd ca 97 cm Varenr: 4604258 DKK 1.954 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 16:36:00
Se mere
Sylvia Leuchovius Rörstrand
Sylvia Leuchovius Rörstrand. SYLVIA LEUCHOVIUS, väggreliefer, 1 par, stengods, delvis glaserade, dekor av figurer, märkta med tillverkare samt "S. L. Ateljé Sweden LA. 65", ca 39x16 cm Varenr: 4604265 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 17:06:00
Se mere
Åke Holm - Skulptur (BUS)
Åke Holm - Skulptur (BUS). Åke Holm (1900-1980). Skulptur - Trollpar med dragspel. Glaserat stengods. Signerad Å Holm. Höjd 18 cm. Varenr: 4582925 DKK 1.954 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 26-03-2017 17:13:00 DKK 1.563
Merete Agergaard Bing & Gröndahl
Merete Agergaard Bing & Gröndahl. MERETE AGERGAARD, figurin, porslin, Bing & Gröndahl, nr 19/750, i form av kalkon, botten med tillverkarstämpel samt 2426, E. S., höjd ca 26 cm, längd ca 31 cm, certifikat medföljer Varenr: 4604268 DKK 2.345 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 17:15:00
Se mere
Teeserviceteile, Halle’sche Form', KPM/Berlin, Dekor mit Goldringen (24)
Teeserviceteile, Halle’sche Form', KPM/Berlin, Dekor mit Goldringen (24). Teeserviceteile 'Halle’sche Form', KPM/Berlin, Formentwurf Marguerite Friedlaender/1930, Dekorentwurf Trude Petri, Weißglasur mit radierten Goldringen, Szeptermarke, rote Reichsapfelmarke, teilweise mit Marke der Burg Giebichenstein, bestehend aus: 6 Teetassen, H. 5 cm, 9 Untertassen, D. 15,5 ... Varenr: 4589472 DKK 2.975 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-03-2017 18:02:00 DKK 1.488
Kaffestel/Kurland-stel til seks personer med mønster 74 KPM (27)
Kaffestel/Kurland-stel til seks personer med mønster 74 KPM (27). Kaffestel fra Königliche Porzellan Manufaktur i Berlin til seks personer, håndbemalet med mønster 74, mønsteret består af en himmelblå bort, markblomster og insektmaleri, med guldstaffage. Stel bestående af seks kaffekopper H. 80 cm/0,13 l, seks underkopper Ø 14,5 cm, seks kagetallerkener Ø 19,5 ... Varenr: 4591714

DKK 118.644 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-03-2017 18:05:00 DKK 46.119
Ytterfoder Dresden
Ytterfoder Dresden. YTTERFODER, 1 par, porslin, 1900-talets första hälft, med hänklar, Dresden, potpurri, snarlik polykrom blomsterdekor, guld, höjd ca 16 cm, diameter ca 16 cm Varenr: 4604287 DKK 1.172 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 18:21:00
Se mere
Salt- og peberbøsse/Kurland-stel med mønster 74 KPM (2)
Salt- og peberbøsse/Kurland-stel med mønster 74 KPM (2). Salt- og peberbøsse fra Königliche Porzellan Manufaktur Berlin med mønster 74, håndbemalet, mønster bestående af himmelblå bort, markblomster og insektmaleri, med guldstaffage, betegnet med sceptermærke og rigsæble, H. 8,6 cm. Kurland-stellet blev bestilt af Peter von Biron, hertug af Kurland, ... Varenr: 4591810

DKK 7.996 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-03-2017 18:28:00 DKK 2.975
Figurin Gustavsberg
Figurin Gustavsberg. FIGURIN, keramik, Bertel Thorvaldsen, Gustavsberg, bär datering 1913, Jesus, på sockel höjd ca 58 cm Varenr: 4604291 DKK 1.563 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 18:33:00
Se mere
Testel/Kurland-stel til seks personer med mønster 74 KPM (21)
Testel/Kurland-stel til seks personer med mønster 74 KPM (21). Testel/service fra Königliche Porzellan-Manufaktur Berlin til seks personer, håndbemalet med mønster 74, mønster bestående af himmelblå bort, markblomster og insektmaleri, med guldstaffage, betegnet på undersiden med sceptermærke og rigsæble, bestående af seks tekopper H. 9 cm/0,14 l, seks ... Varenr: 4591699

DKK 118.644 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-03-2017 18:39:00 DKK 46.119
Drei KPM Berlin Schalen, Neuosier mit Blumendekor
Drei KPM Berlin Schalen, Neuosier mit Blumendekor. Drei KPM Berlin Schälchen, In der Form 'Neuosier', Gemarkt mit Zeptermarke und Reichsapfel, Dekor auf eierschalenfarbenen Scherben, bestehend aus Blumen und Schmetterlingen, Maße: H. 3 cm, D. 13,5 cm. Varenr: 4584140 DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-03-2017 18:39:00 DKK 298
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 27  >>