Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 12  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Ramme af udskåret og forgyldt træ og gesso, 1800-tallet
Ramme af udskåret og forgyldt træ og gesso. Monteret med tryk. Ramme 1800-tallet. Trykmål 77 x 58 cm. (103 x 86 cm.). Ramme med chips.
Varenr: 4857270
DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 11-12-2017
09:48:00
Albin Amelin färglitografi
ALBIN AMELIN (1902-75): Motiv från Vinga fyr, signerad Amelin, färglitografi, provtryck, ca 59x74 cm
Varenr: 4861065
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 11-12-2017
10:20:00
Se mere
Lyuben Dimanov färgetsning
LYUBEN DIMANOV (Bulgarien, född 1933): "Famme", signerad, daterad och numrerad L. Dimanov 1972, 2/75, färgetsning, bildmått 44,5x28cm
Varenr: 4861072
10:48:00
Se mere
Mathias Christensen. Fotografi over København (cd)
Mathias Christensen f. 1984. "Københavns skyggeside" 2012 Fotografi over københavn printet på Hanemühle Fine Art Pearl 285 gr. Nummereret certifikat (2/20) medfølger. Indrammet bag uv-glas 78x112 cm. (83x115 cm.)
Varenr: 4861402
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 11-12-2017
11:39:00
Alexander Vasilenko färgseriegrafi
ALEXANDER VASILENKO (född 1965): Blå torso, signerad Vasilenko, 211/240, färgserigrafi, ca 78x56 cm, oramad
Varenr: 4861087
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 11-12-2017
12:04:00
Se mere
Maurice de Vlaminck, Paysage de L'Ile de France
Farbholzschnittexpl. von Maurice de Vlaminck (1876 - 1956, 'Paysage de L'Ile de France', im Druck signiert. Maße ca 52 x 60 cm.
Varenr: 4804513
DKK 1.489 DE, Hamburg, Große Elbstraße 11-12-2017
12:14:24
DKK 298
Golfplatz. Radierungen (2), Siebdruck (1)
Golfplatz. Radierungen auf Bütten. Jeweils 1 Exemplar von 100. Maße jeweils ca. 77 x 53 cm. Ohne Titel, 1984. Siebdruck auf Glanzpapier. "Werner" signiert.
Varenr: 4837582
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 11-12-2017
12:17:51
DKK 298
Kaltnadelradierung auf Bütten. Ohne Titel, 1974. Monogramm
Kaltnadelradierung auf festem Bütten. Rechts unten "E.Psy" Ex. 2 von 400. 55 x 80 cm. Gerahmt, altersgemäße Gebrauchsspuren.
Varenr: 4810772
12:22:00
DKK 298
Mühlenhaupt. Radierung auf Bütten. Signiert.
Pinkelbude. 1982. Farbradierung auf Bütten. Unten rechts signiert. Maße ca. 29 x 21 cm.
Varenr: 4838630
12:22:12
DKK 298
Albert Bertelsen Litografi cd
Albert Bertelsen f. 1921. Eksteriør med mand med hat og stråtækt hus. Litografi indrammet med passepartout. Sign. samt dateret i bly Albert Bertelsen '80. 98/120. 53 x 74 cm (70 x 92 cm ).
Varenr: 4858624
DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 11-12-2017
12:42:14
Pia Schutzmann, litografi, abstrakt komposition, cd
Abstrakt komposition, af Pia Schutzmann f. 1940, litografi, 64/150, sign. og dat. Pia Schutzmann 1986. 76 x 56 cm (89 x 64,5 cm).
Varenr: 4835569
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 11-12-2017
13:00:56
DKK 325
Hans Voigt Steffensen plakat to balletdansere
Hans Voigt Steffensen, (f. 1941). plakat/offsettryk. I form af balletdansere. Udstilling af malerier, guacher og teatretegninger Brøndsalen Frederiksberg. Mål: 70 x 100 cm (91 x 101 cm). Indrammet bag plexiglas.
Varenr: 4860128
DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 11-12-2017
13:20:00
DKK 325
Carl Larsson
CARL LARSSON, efter: "Namnsdag på härbret", numrerad 637/790, färglitografi, bildyta ca 35x52 cm, ormad. . Utgiven av Swedart, efter undelag från Nationalmuseums bildarkiv
Varenr: 4861106
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 11-12-2017
13:28:00
Se mere
Richard Winther. Figurkomposition (cd)
Richard Winther (1926-2007). Figurkomposition, litografi E.A. sign. 100 x 71 (108 x 78) cm.
Varenr: 4859799
DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-12-2017
14:12:26
DKK 650
Richard Mortensen, serigrafi, komposition cd
Komposition, af Richard Mortensen 1910-1993, serigrafi 56/150, sign. Mortensen. 90,5x112 cm (112x132 cm)
Varenr: 4843182
DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 11-12-2017
14:51:39
DKK 3.100
Majken á Grømma, litografier, kompositioner (2)
Kompositioner af Majken á Grømma f. 1956, indrammede litografier, sign. i monogram samt nummeret, nr. 108/200, 36/200, 33,5x49,5 cm. (56x70,5 cm). (2)
Varenr: 4861542
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 11-12-2017
14:58:09
DKK 475
Kay Christensen. Interiør med mor og barn (cd)
Kay Christensen (1899-1981). Interiør med mor og barn, oliekridt på litografi, sign. og dateret 1978. 41 x 55 (59 x 71).
Varenr: 4859299
DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-12-2017
15:17:00
DKK 675
Erling Steen. To kompositioner. Litografier E.A. (2)
Erling Steen (f. 1945). To kompositioner. Litografier E.A. Sign. og dat. Steen 92. 62 x 46 cm. Løsblad. (2)
Varenr: 4833238
DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 11-12-2017
15:28:00
Henry Moore. 'Sculptural objects' (cd)
Henry Moore (1898-1986). 'Sculptural objects', litografisk tryk, tryksign. Bladmål 49 x 75 (65 x 85) cm. Fremstår med spor efter fugt samt huller øverst i begge hjørner.
Varenr: 4859301
15:31:00
DKK 325
Richard Mortensen. Komposition, serigrafi, cd
Richard Mortensen(1910-1993 cd). Serigrafi, komposition, monteret på papir, nr. 82/100, sign. i bly på baggrundspapiret: Mortensen, samt dateret 55. 41,5x30,5 cm(57x46 cm)
Varenr: 4842712
DKK 1.200 DK, Kolding, Trianglen 11-12-2017
15:34:00
Kopparstick med porträtt
KOPPARSTICK, 2 st, 1800-tal, efter Roslin, porträtt föreställande Hertig Carl samt Maria Antonia, 21,5x14,5 resp 22x15 cm, en ram med krona. . PROVENIENS: Russell Bodés samling
Varenr: 4861142
16:16:00
Se mere
Aka Høgh cd, mappe med grønlandsmotiver, offsettryk (6)
Aka Høgh f.1949 cd, offset kunsttryk med 6 motiver fra Grønland, signerede i trykket. Arkstørrelse 25,5 x 33,5 cm. Trykt i 500 eksemplarer for SAS.
Varenr: 4855871
DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 11-12-2017
16:29:00
DKK 425
Hans Christian Andersen tryk
Hans Christian Andersen tryk 54,5 x 73 cm. (57,5 x 76 cm)
Varenr: 4859295
16:55:06
Henrik Have, Anne Vilsbøll, Kari Svensson, Albert Merz. Samling litografier med abstrakte motiver (5)
Henrik Have, Anne Vilsbøll, Kari Svensson, Albert Merz. Samling litografier med abstrakte motiver, fremstår i mapper. Samtlige med signatur samt nummerering på forside. Størreler mellem 45 x 30 cm til 59 x 42 cm. (5)
Varenr: 4857203
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 11-12-2017
17:01:31
Peter Dahl färglitografi
PETER DAHL (född 1934): Grön gardin, signerad och daterad Peter Dahl -80, 72/100, färglitografi, ca 38x27 cm
Varenr: 4861156
17:20:00
Se mere
Andy Warhol offsetlitografier
ANDY WARHOL (USA, 1928-1987), efter: (3) Untitled (Cupid Atop Purple Horse), utgivna av Nouvelles Images, Lombreuil, Frankrike, First Edition, M418, offsetlitografier, vardera 70 x 50 cm.
Varenr: 4861161
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 11-12-2017
17:40:00
Se mere
Fernandez Arman färglitografi
FERNANDEZ ARMAN (Frankrike, 1928-2005): Komposition med färgtuber, signerad Arman, färglitografi, 93/200, ca 45x40 cm
Varenr: 4861163
17:48:00
Se mere
AB Aerotransport Beckman Sport och affischkonst
AB AEROTRANSPORT, Beckman,"Flyg med AB Aerotransport", Malmö-Amsterdam-London/Paris Stockholm-Helsingfors, Ivar Haeggströms lito Stockholm, vintageaffisch, ca 98x61 cm; Vintage
Varenr: 4861166
DKK 4.633 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 11-12-2017
18:08:00
Se mere
2 planscher Segern vid Hogland 1788, Kattegatt
BATALJPLANSCHER (2) MINNE AF SEGERN VID HOGLAND den 17 Julii 1788, BILANG (efter) - AKREL, FREDRIK (1748-1804), med texten "Tilägnadt Hans Kongl Höghet Regenten Hertig Carl af Södermanland", ca 215x320 mm, i ram.. . Samt: Ansicht des Sundes aus dem Categat in die Ostsee. Graverad plansch, ca 220x...
Varenr: 4861168
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 11-12-2017
18:16:00
Se mere
To kunstplakater. Galerie Birch og Eskilstuna Konstmuseum (2)
Galerie Birch, Copenhagen. Care of Gallerie Ariel, Paris mål 54.5 x 62 cm. Eskilstuna Konstmuseum Carl-Henning Pedersen 19 marts - 16 april 1972 mål 99x69 cm. Begge uindrammede (2)
Varenr: 4782831
DKK 1.400 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 11-12-2017
19:11:00
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 12  >>