Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 14  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Olle Baertling flagga
OLLE BAERTLING (1911-81): Flag, från Flags for America's cup, 1977, stämplad signatur, Baertling Foundation, färgserigrafi på tyg, ca 109x72 cm
Varenr: 4924647
DKK 3.861 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-02-2018
12:00:00
Se mere
Bernard Kirschenbaum affisch
BERNARD KIRSCHENBAUM (USA, 1924-2016): utställningsaffisch för Malmö konsthall 1984, perforerat papper, 100x70 cm, oramad
Varenr: 4924663
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-02-2018
12:48:00
Se mere
To kunstfotografier indrammet bag glas (2)
To kunstfotografier indrammet bag glas. 42 x 67 cm. 65 x 43 cm. (2)
Varenr: 4916127
DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24-02-2018
14:13:00
Marie-Louise Ekman offset
MARIE-LOUISE EKMAN (född 1944), "Till min älskade", 1976, osignerad, färgoffset, ca 81x69 cm
Varenr: 4924692
DKK 7.722 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-02-2018
14:27:00
Se mere
To kunstfotografier indrammet bag glas. 45 x 68 cm. og 64 x 44 cm. (2)
Varenr: 4916112
15:58:00
To kunstfotografier indrammet bag glas. 43 x 67 cm. og 65 x 42 cm.
Varenr: 4916120
16:07:00
To kunstfotografier inddrammet bag glas. 64 x 42 cm. og 65 x 53 cm. (2)
Varenr: 4916131
16:16:00
To kunstfotografier indrammet bag glas. 66 x 42 cm. og 65 x 52 cm. (2)
Varenr: 4916134
16:20:00
J. Immendorff. Fra: The Nose. Serigrafi. BK (3)
Jörg Immendorff (1945 - 2007). Uden titel. Serigrafi på bøttepapir. Fra mappeværket ’The Nose’. Signeret og dateret nederst til højre, 2002. Nummereret nederst til venstre. Et eksemplar ud af 15 EA. Mål ca. 80 x 60 cm. Fremstår uden mangler. (3)
Varenr: 4911337
DKK 5.210 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-02-2018
16:23:13
DKK 4.094
To kunstfotografier indrammet bag glas. 66 x 43 cm. og 64 x 53 cm. (2)
Varenr: 4916138
16:25:00
Mikael Persbrandt
MIKAEL PERSBRANDT (född 1963): Figurer, signerad Mikael Persbrandt, 35/90, färglitografi, ca 87x60 cm
Varenr: 4924757
DKK 1.930 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-02-2018
17:54:00
Se mere
To kunstfotografier indrammet bag glas. 42 x 67 cm. og 64 x 42 cm.
Varenr: 4914932
19:21:00
Rolf Sackenheim, Konvolut Druckgrafiken, Zeichnungen und Fotos (28)
Rolf Sackenheim (1921, Koblenz - 2006, Düsseldorf), Konvolut Grafik aus dem Nachlass einer Kunstprofessorin, bestehend aus Lithografien, Fotos und Zeichnungen sowie Schriftverkehr und Texte, signiert, datiert und teilweise mit Widmung versehen, Maß ca. 36x27,5 cm und kleiner, teilweise mit ...
Varenr: 4922591
DKK 2.233 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-02-2018
19:23:00
DKK 893
Andreas Kock fotografi
ANDREAS KOCK (född 1973): Caroline, signerad, daterad och numrerad på baksidan Andreas Kock 2013, 1/3. C-print, ca 88x110 cm
Varenr: 4924790
DKK 6.177 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-02-2018
19:26:00
Se mere
Ubekendt kunstner, litografi, ’Der Maler und sein Modell’
Ubekendt kunstner, ’Der Maler und sein Modell’, litografi, fortolkning frit efter forbillede af Picasso, signeret øverst til højre i billedet, ulæselig signatur, i passepartout og indrammet bag glas, billedstørrelse 24 x 18 cm, mål i alt 45 x 39 cm.
Varenr: 4923803
DKK 3.722 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-02-2018
19:33:00
DKK 2.233
'Tolli', Thorlakur Kristinsson cd. 11 litografier (11)
'Tolli' Thorlakur Kristinsson f. 1953. 11 litografier i farver. Sign. og nummereret. Lysmål: 76 X 53 cm. Indrammet bag glas. (11)
Varenr: 4927373
DKK 3.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24-02-2018
19:40:00
Samling grafikker/litografier, ’Schuldrucke NRW 1970 und 1972’, Karl Otto Götz, Gert Weber, Folker Lerche, Michael Buthe og andre (16)
Samling litografier fra serien ’Schuldrucke NRW’, af kunstnerne Folker Lerche, Ludmilla von Arseniew, Gert Weber, Karl Otto Götz, Michael Buthe og 10 andre, 1970 og 1972, alle signeret og nummereret, mål ca. 50 x 56 cm og mindre, arkene er delvist bølgede, fremstår med misfarvninger og urenheder,...
Varenr: 4922589
19:44:00
DKK 2.419
Seks kunstfotografier indrammet bag glas (6)
Seks kunstfotografier indrammet bag glas, rammer af mørkbejdset træ. Rammemål: 87 x 67 cm. og 83 x 40 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker. (6)
Varenr: 4927385
DKK 1.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24-02-2018
19:45:00
Daniel Hees, Konvolut Druckgrafiken / Grafiken (6)
Daniel Hees (*1939, Düsseldorf), Konvolut Grafiken bestehend aus Mappe 'Flores Tiliae', Radierschnipsel mit einem Text aus Marcel Prousts 'Auf der Suche nach der verlorenen Zeit', Grafikmappe, Probedruck, im Deckel mit Widmung, Signatur und Datierung 'April 1984', ca. 41x56 cm, sowie fünf ...
Varenr: 4922598
19:53:00
DKK 819
Konvolut Drucke, Frauenakte, verschiedene Künstler (4)
Konvolut Drucke, Frauenakte, bestehend aus 4 verschiedenen Radierungen verschiedener Künstler wie Otto Lackenmacher (1927-1988), Tony Torrilhon (1931) und (wohl) Otto Bachmann (1915-1996), je mit Signatur und Editionsangabe, Druckmaß: H. 13,5-60 cm, B. 22,5- 49,5 cm, Blattmaß: H. 27-60 cm, B. ...
Varenr: 4920142
19:59:00
DKK 298
G20. Welcome to hell. Vinyldruck signiert, 2017.
L. Delovska. "That´s how you show your love for me". 2017. Vinyl Druck laminiert und Wasserfest auf 5 mm. PVC kaschiert. Aus der Serie "Welcome to hell. G 20 in Hamburg". Maße ca. 60,5 x 40 cm. Verso signiert. Ohne Mangel. L. Delovska ist seit 1999 als Fotografin in Hamburg tätig, sie ...
Varenr: 4911578
DKK 2.233 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-02-2018
20:01:00
DKK 298
Berndt Wennström Stockholm
BERNDT WENNSTRÖM (född 1945): Paret - Slussen, signerad B Wennstöm, färglitografi, HC, ca 80x59 cm
Varenr: 4924810
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-02-2018
20:06:00
Se mere
Esaias Thorén litografi
ESAIAS THORÉN (1901-1981): Komposition med kvinna, signerad Esaias Thorén -52, numrerad 10/300, färglitografi, ca 41 x 30 cm
Varenr: 4924813
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-02-2018
20:12:00
Se mere
Pablo Picasso, La Ronde, litografi
Pablo Picasso (1881-1973), 'La Ronde’ (Folkenes dans om fredsduen), farvelitografi fra Mourlot, Paris efter en tegning fra 25.7.61, i passepartout og indrammet bag glas, billedudsnit 62 x 46 cm, mål i alt 80 x 60 cm.
Varenr: 4923811
DKK 4.838 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-02-2018
20:24:00
DKK 3.163
Kistebrev 2 st P.A. Huldberg
KISTEBREV (2), "Käringqwarnen" och "Gubbqwarnen", handkolorerade, märkta Stockholm, P.A. Huldberg, 1852, bildyta 28x18,5 cm
Varenr: 4924820
20:26:00
Se mere
Salvador Dali, radering, abstrakt komposition med nøgenstudier
Salvador Dali (1904-1989), radering, abstrakt komposition med studier af nøgne kvinder, forestiller kvinder med fuglefødder, signeret og nummereret nederst i billedet ’LXXIX/C’ (79/100), i passepartout og indrammet bag glas, billedudsnit 37 x 27 cm, mål i alt 54 x 44 cm.
Varenr: 4923830
20:34:00
DKK 3.350
Oidentifierad konstnär färglitografi
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, (1900-tal): Geometrisk komposition, osignerad, 203/300, bär dedikation "pour Theo van Doesburg Kelly van Doesburg", färglitografi, ca 34x32 cm
Varenr: 4924825
20:36:00
Se mere
Reinhard Köhler, Konvolut Druckgrafiken / Prägedrucke (5)
Reinhard Köhler, Konvolut fünf Druckgrafiken / Prägedrucke, zweimal signiert, nummeriert und datiert '1967' und '(19)69', Knickspuren, stellenweise Verschmutzungen und Verfärbungen, Blätter stellenweise wellig. (5)
Varenr: 4922586
20:38:00
DKK 298
Salvador Dali, radering surrealistisk komposition (bagdel)
Salvador Dali (1904-1989), radering, surrealistisk komposition (bagdel), signeret nederst til højre i billedet, i passepartout og indrammet bag glas, billedudsnit 37 x 25 cm, mål i alt 55 x 44 cm.
Varenr: 4923826
20:39:00
DKK 1.042
Willem de Zwart, ’Auf der Weide’, maleri
Willem de Zwart (1862-1931), ’Auf der Weide’, maleri, olie på lærred, forestiller en eng med køer, indrammet, tilskrevet på rammen, billedudsnit 24 x 32 cm, mål i alt 52 x 60 cm.
Varenr: 4923821
DKK 6.327 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-02-2018
20:47:00
DKK 1.191
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 14  >>