Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Lennart Jirlow färglitografi
LENNART JIRLOW (född 1936): "Vänner i trädgården", signerad och numrerad, L. Jirlow, 374/460, färglitografi, ca 45x65 cm
Varenr: 4808619
DKK 1.173 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-10-2017
11:08:00
Se mere
Joakim Allgulander
JOAKIM ALLGULANDER (född 1965): "Agora", signerad och numrerad Joakim Allgulander, 40/50, pigment print, bladmått ca 29x39 cm
Varenr: 4808652
DKK 1.955 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 20-10-2017
12:34:00
Se mere
Joakim Allgulander färglitografi
JOAKIM ALLGULANDER (född 1965): "Red Landscape", signerad Joakim Allgullander, 24/50, digitalt tryck, bladmått ca 47x48 cm
Varenr: 4808653
12:36:00
Se mere
Niki Cash Graffiti
NIKI CASH (Stockholm, född 1973): Komposition - graffiti, signerad och numrerad 26/60, digital print, ca 43x43 cm. . . HISTORIK:. Första minnet av Graffiti är från New York sent sjuttiotal och har satt sin prägel på hans bildspråk sedan dess.. I mitten av åttiotalet var han med och grundade Graff...
Varenr: 4808654
DKK 1.564 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 20-10-2017
12:38:00
Se mere
Jean Poul Huftier, litografi, komposition
Komposition af Jean Poul Huftier f. 1944, indrammet litografi, sign. og nummeret i bly, nr. utydeligt, Huftier, 60,5x90,5 cm. (72,5x102,5 cm).
Varenr: 4798372
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 20-10-2017
12:59:58
Komposition af Jean Poul Huftier f. 1944, indrammet litografi, sign. og nummeret i bly, nr. 70/80, Huftier, 90,5x60,5 cm. (102x71 cm).
Varenr: 4798376
14:00:00
Kay Christensen, Vera Myhre. To litografier, cd, (2)
Litografi af Kay Christensen (1899-1981), sign. Kay C. 1978, nr. 112/350. 59 x 75 cm (62 x 78 cm). Litografi af Vera Myhre (1920-2000), eget tryk, signeret, nr. 12/45. 30 x 41 cm (67 x 52 cm). (2)
Varenr: 4771518
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 20-10-2017
14:31:00
DKK 325
Fritz Syberg. Illustrationer till H.C. Andersens 'Historien af en moder' (18)
FRITZ SYBERG. Illustrationer till H. C. Andersens "Historien af en moder", 18 litografiska tryck efter teckningar. Inramade bakom glas. 25 x 20 cm (34 x 26 cm). Gulnade blad, några ramar med skador.
Varenr: 4802371
DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 20-10-2017
14:38:00
DKK 254
Lovane Holmes, Aboriginal Art, 1986
Lovane Holmes, Aboriginal Art, 1986. Holzschnitt auf Papier, signiert und nummeriert. Maße im Rahmen: 58 x 50 cm.
Varenr: 4783263
DKK 1.489 DE, Hamburg, Große Elbstraße 20-10-2017
14:52:48
DKK 372
Prospekt over Kolding, 'Colding Schlos und Stat', koloreret kobberstik fra Braun & Hogenbergs
Prospekt over Kolding, 'Colding Schlos und Stat', koloreret kobberstik fra Braun & Hogenbergs 'Civitates orbis terrarum', Köln ca. 1590. Kortet findes bl.a. udstillet på Koldinghus. Lysmål 38 x 52 cm. (53 x 67 cm.) Fremstår med pletter og reparation i bunden. Det første bind af 'Civitates ...
Varenr: 4757560
DKK 1.000 DK, Kolding, Trianglen 20-10-2017
15:04:07
Daniel Humair, litografi, komposition cd
Komposition, af Daniel Humair f. 1938, litografi 41/90. sign D. Humair. 74x54,5 cm (69x68,5 cm)
Varenr: 4809471
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 20-10-2017
15:08:00
Ecole Francaise de Radio Electricite. Plakat
Ecole Francaise de Radio Electricite, fransk reklameplakat monteret på lærred. 78x59 cm (94,5x64 cm) Med foldemærker og rift
Varenr: 4809112
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 20-10-2017
15:24:00
DKK 325
Karl Höglund litografi
KARL HÖGLUND (född 1940): Sällskap på cykel, signerad Karl Höglund, HC VIII/XXIX, färglitografi, ca 60x44 cm
Varenr: 4808712
15:30:00
Se mere
Komposition af Jean Poul Huftier f. 1944, indrammet litografi, sign. og nummeret i bly, nr. 75/80, Huftier, 90,5x60,5 cm. (102x71 cm).
Varenr: 4798373
16:01:00
Komposition af Jean Poul Huftier f. 1944, indrammet litografi, sign. og nummeret i bly, nr. 16/80, Huftier, 90,5x60,5 cm. (102x71 cm).
Varenr: 4798377
17:04:00
Kopi af engelsk 1700'tals farvelagt kobberstik
Kopi af engelsk 1700'tals farvelagt kobberstik visende Royal Navy der angriber den spanske flåde.B 88 cm. H 60 cm. ( 98x69 cm)
Varenr: 4784527
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 20-10-2017
17:09:36
M Pyk Slussen
MADELEINE PYK (född 1934): Slussen mot blå bakgrund, signerad och numrerad 212/380, färglitografi, bladmått 68,5x46 cm, ramad
Varenr: 4808749
17:20:00
Se mere
Sture Johannesson 'Haschflickan' signerad affisch
Sture Johannesson f.1935, 'Haschflickan' signerad affisch/färgoffset. Utställningsaffisch. "Haschflickan". Togs fram 1968 till utställningen "Underground" i Lunds konsthall 1969. Detta ex. tryckt 1999. Rammått: 72x103 cm
Varenr: 4795033
DKK 1.955 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 20-10-2017
17:37:00
DKK 469
Carlo Wognsen 1916-1979, 2 litografier (2)
Carlo Wognsen 1916-1979, figurkomposition, litografi, sign. Carlo Wognsen 60, H 36 cm x B 53 cm. (45 x 70 cm.) Samt Morænelandskab. Sign. *Prøvetryk Carlo Wognsen 60'. H 36 cm, B 53 cm. (45x70 cm). (2)
Varenr: 4759146
18:08:00
Albin Amelin färglitografi
ALBIN AMELIN (1902-1975): Hamnarbetare, signerad Amelin, 302/310, färglitografi, ca 49x62 cm
Varenr: 4808776
18:32:00
Se mere
Hans Voigt Steffensen. Seks litografier. cd (6)
Seks litografier, af Hans Voigt Steffensen f. 1941. 'Aftenlandskab', litografi, 35/100, sign. og dat. H. Voigt Steffensen 75. Indrammet bag passepartout, lysmål 43 x 51 cm (66 x 74 cm). 'Dronning Louises Bro', litografi 35/100, sign. og dat. H. Voigt Steffensen 75. Indrammet bag passepartout, ...
Varenr: 4807889
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 20-10-2017
18:43:00
Frank Rubin. Litografi med maskekomposition.
Frank Rubin. Litografi med maskekomposition. Utydelig signatur samt 185/430. H 50 cm, B 57 cm. (62x55 cm).
Varenr: 4784514
18:57:00
Madeleine Pyk färglitografi
MADELEINE PYK (född 1934): "Nils Ferlin", ca 24x18 cm
Varenr: 4808783
19:04:00
Se mere
Yoshio Nakajima cd. Fire signerede offsettryk (4)
Yoshio Nakajima f. 1940. Fire signerede offsettryk: Sign. i bly. Nummereret 95/180. 62 x 44 cm. Sign. i bly. Nummereret 13/13 samt dateret 2006. 78 x 61 cm. Sign. i bly. Nummereret 1/1. Med påtegnet blyant. 64 x 46 cm. Sign. i bly samt betitlet 'Love couple'. 71 x 60 cm. Under titlen Kunst...
Varenr: 4808105
DKK 2.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 20-10-2017
19:40:00
Yoshio Nakajima cd. Tre signerede udstillingsplakater (3)
Yoshio Nakajima f. 1940. Tre signerede udstillingsplakater fra hhv. Klippans Konshall, Lidköpings Konsthall samt Sjöbo Konsthall. Sign. i bly og tusch. Offsettryk, ene med påtegnet pastel. 100 x 70 cm. Under titlen Kunst for Velgørenhed stiller 16 kunstnere et af deres værker til rådighed for...
Varenr: 4808106
DKK 1.200 DK, Hørsholm, Vibe Alle 20-10-2017
19:45:00
Chagall plakat trykt i farver.
Chagall plakat trykt i farver med kvinde/hest og arkitektur. ' Du 25 Mai au 31 Juillet 13 Rue De Theran Paris'. Lysmål 68 x 45 cm ( 91 x 63 cm.)
Varenr: 4808367
19:52:00
Lennart Rosensohn färglitografi
LENNART ROSENSOHN (1918-1994): Färglitografi, figurkomposition med sittande rabbiner, blyertssignerad, numrerad 7/15, bildstorlek ca 43 x 55 cm.
Varenr: 4809761
20:02:00
DKK 235
Salvador Dalí etsning
SALVADOR DALÍ (Spanien, 1904-1989): Don Quijote till häst, etsning, signerad DalÍ, numrerad 63/125 E, bildyta ca 39 x 32 cm.
Varenr: 4806507
DKK 3.127 SE, Malmö, Baltzarsgatan 20-10-2017
20:06:00
DKK 860
Asger Jorn, farvelitografi, Marroncino del Mattino. (cd)
Asger Jorn ( 1914-1973) farvelitografi betitlet, Marroncino del Mattino, sign. Jorn 57 18/30. Van de Loo nr 195. Lysmål 66 x 43 cm ( 86 x 61,5 cm.)
Varenr: 4808299
DKK 7.000 DK, Herlev, Dynamovej 20-10-2017
20:11:00
DKK 4.700
Leonor Fini, farvelitografi, edition 71/75, portræt
Leonor Fini (1907-1996), farvelitografi, edition 71/75, portræt, med editionsangivelse 'LXXI/LXXV' og signatur 'Leonor Fini', indrammet bag glas og passepartout, mål med ramme: H. 77 cm, B. 60,5 cm, trykkets mål: H. 50 cm, B. 36,5 cm.
Varenr: 4734217
DKK 3.349 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 20-10-2017
20:36:00
DKK 298
 1 2 3 4 5 6 7 8  >>