Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Grafik i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 14  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Carl-Henning Pedersen, kobbertryk, 'L'oiseau Royal' cd
Carl-Henning Pedersen, kobbertryk, 'L'oiseau Royal' cd. 'L'oiseau Royal', af Carl-Henning Pedersen 1913-2007, kobbertryk 21/60, sign. og dat. Carl-Henning Pedersen 1995. 148x110 cm (168x128 cm)Værket her er en del af Lauritz.coms store, internationale temaauktion, der sætter fokus på moderne kunst efter 1900. Bliv inspireret til nye køb. Varenr: 4672618 DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-05-2017 17:20:00 DKK 11.500
James Coignard färgcarborundum
James Coignard färgcarborundum. JAMES COIGNARD (Frankrike, 1925-2008): Figurkomposition, signerad J Coignard,20/95, färgcarborundum, 56x74 cm, oramad Varenr: 4671602 DKK 1.147 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-05-2017 17:27:00
Se mere
Palle Nielsen etsningar 4 st
Palle Nielsen etsningar 4 st. PALLE NIELSEN (Danmark, 1920-2000): (4 st) "Uden titel" - Nr 328 och 331 samt "Sorgeblad for 18.maj" - Nr 360 och 361 (Eget tryk), monogramsignerade och daterade -88, resp -93 etsningar, bildmått ca 34,5x24,5 resp ca 24,5x34,5 samt 12x10 resp 14x15 cm;. . PROVENIENS:. Fotograf Stig T. Karlssons s... Varenr: 4671606 DKK 1.530 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-05-2017 17:39:00
Se mere
Peter Dahl färglitografier
Peter Dahl färglitografier. PETER DAHL (född 1934) (4): Ur Fredmans Epistlar, varav 3 signerade Peter Dahl, färglitografier, ca 43x29 cm Varenr: 4671608 DKK 1.530 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-05-2017 17:45:00
Se mere
Jens Peter Groth-Jensen. Træsnit, cd
Jens Peter Groth-Jensen. Træsnit, cd. Jens Peter Groth-Jensen. Træsnit. Sign. og dat. 'Jens Peter Groth-Jensen '70', Uindrammet. 41 x 49 cm. Varenr: 4672229 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-05-2017 18:10:00 DKK 300
Peter Dahl färglitografier
Peter Dahl färglitografier. PETER DAHL (född 1934) (4): Ur Fredmans Epistlar, signerade Peter Dahl, färglitografier, varav en med tyck på båda sidor, ca 43x29 cm Varenr: 4671617 DKK 1.530 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-05-2017 18:24:00
Se mere
Salvador Dali torrnål
Salvador Dali torrnål. SALVADOR DALI (1904-1989): ur Japanese Fairy Tales, signerad Dali, H.C., torrnål med tryckt kolorering, 86/175, 48x38 cm, oramad Varenr: 4671624 DKK 1.147 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-05-2017 18:45:00
Se mere
Per Kirkeby. Litografi, abstrakt komposition, cd
Per Kirkeby. Litografi, abstrakt komposition, cd. Per Kirkeby. Litografi, abstrakt komposition, monogrameret 'PK', 63 x 43.5 (85 x 66.5 cm.) cd. Varenr: 4672217 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 29-05-2017 18:50:00 DKK 1.200
Per Kirkeby, serigrafi, komposition cd
Per Kirkeby, serigrafi, komposition cd . Komposition, af Per Kirkeby f. 1938, serigrafi 9/16, sign. og dat. PK09. 140x100 cm (146x106 cm) Proveniens: Galleri Bo Bjerggaard, etikette herfra på bagsiden.Værket her er en del af Lauritz.coms store, internationale temaauktion, der sætter fokus på moderne kunst efter 1900. Bliv inspireret til... Varenr: 4661257 DKK 12.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-05-2017 19:00:00 DKK 9.600
Julio le Parc The New man
Julio le Parc The New man. JULIO LE PARC (Argentina, född 1928): "The new man", signerad och numrerad 102/150, färgserigrafi, bladmått ca 78x58 cm Varenr: 4671626 DKK 2.295 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-05-2017 19:02:00
Se mere
Sixten Haage 1994
Sixten Haage 1994. SIXTEN HAAGE (född 1926): "Himlabågen", signerad och daterad Haage -94, torrnål/ mezzotint, 6/75, bildmått ca 49x65 cm;. . PROVENIENS:. Fotograf Stig T. Karlssons samling (1930-2015) Varenr: 4671630 DKK 1.147 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-05-2017 19:10:00
Se mere
Peter Linde Busk, træsnit, 'You must lead the Dance (...)' cd
Peter Linde Busk, træsnit, 'You must lead the Dance (...)' cd . 'You must lead the Dance with me, the letter of indulgence does not help you. You must dance the my pipes', af Peter Linde Busk f. 1973, litografi, 2/18, sign. Busk. 142x98 cm (104,5x145,5 cm). Proveniens: Galleri Bo Bjerggaard, etikette herfra på bagsidenVærket her er en del af Lauritz.coms ... Varenr: 4661246 DKK 8.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-05-2017 19:15:00 DKK 4.300
Thomas Klockmann, seaside, 2005. Siebdruck
Thomas Klockmann, seaside, 2005. Siebdruck. Thomas Klockmann, seaside, 2005. Siebdruck auf Karton. Signiert, datiert und nummeriert. Ed. 3/10. Maße: 88 x 63 cm. Thomas Klockmann, geb. 1954, Künstler und Grafiker, Kurator von "screening - siebdruck/serigraphie" (Hamburg 2013). Varenr: 4617806 DKK 1.633 DE, Hamburg, Große Elbstraße 29-05-2017 19:15:00 DKK 891
Sixten Haage
Sixten Haage . SIXTEN HAAGE (född 1926): (2) "Solvinkel" samt "47", signerade, 1 daterad Haage -88, torrnål/ mezzotint, 3/50 resp 4/50, bildmått ca 9x12 resp 21x15,5 cm;. . PROVENIENS:. Fotograf Stig T. Karlssons samling (1930-2015) Varenr: 4671634 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-05-2017 19:18:00
Se mere
Sixten Haage 1976
Sixten Haage 1976. SIXTEN HAAGE (född 1926): "Spårvagn", signerad och daterad Haage -76, torrnål/ mezzotint, 106/150, bildmått ca 46,5x64 cm;. . PROVENIENS:. Fotograf Stig T. Karlssons samling (1930-2015) Varenr: 4671636 DKK 1.147 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-05-2017 19:22:00
Se mere
Per Kirkeby, serigrafi, komposition cd . Komposition, af Per Kirkeby f. 1938, serigrafi 14/16, sign. og dat. PK09. 140x100 cm (146x106 cm) Proveniens: Galleri Bo Bjerggaard, etikette herfra på bagsiden.Værket her er en del af Lauritz.coms store, internationale temaauktion, der sætter fokus på moderne kunst efter 1900. Bliv inspireret ... Varenr: 4661254 DKK 12.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-05-2017 19:30:00 DKK 6.800
Niels Erik Skovballe, mixed media, 'Æstetisk ikon', cd
Niels Erik Skovballe, mixed media, 'Æstetisk ikon', cd. 'Æstetisk ikon', af Niels Erik Skovballe (f. 1945), mixed media, sign. og dat. monogram 91. 69 x 44 cm (70 x 60 cm). Varenr: 4639300 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-05-2017 19:33:00 DKK 300
Ausstellungsplakat 'Mein Kölner Dom', Kölnischer Kunstverein 1980, mit Christo Signatur
Ausstellungsplakat 'Mein Kölner Dom', Kölnischer Kunstverein 1980, mit Christo Signatur. Ausstellungsplakat 'Mein Kölner Dom', Kölnischer Kunstverein 1980, mit Widmung und Christo Signatur, Maße 84x59cm; altersgemäßer Zustand. Varenr: 4641580 DKK 1.633 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 29-05-2017 19:38:00 DKK 297
Thomas Klockmann, Reigen, 2015. Siebdruck
Thomas Klockmann, Reigen, 2015. Siebdruck. Thomas Klockmann, Reigen, 2015. Siebdruck auf Karton. Signiert, datiert und nummeriert. Ed. 46/100. Maße: 72 x 62 cm. Thomas Klockmann, geb. 1954, Künstler und Grafiker, Kurator von 'screening - siebdruck/serigraphie' (Hamburg 2013). Varenr: 4617753 DKK 1.633 DE, Hamburg, Große Elbstraße 29-05-2017 19:45:00 DKK 668
Erik Steffensen, metallic paper / C-print, 'Vogue # I' cd
Erik Steffensen, metallic paper / C-print, 'Vogue # I' cd . 'Vogue # I', af Erik Steffensen f. 1961, metallic paper / C-print 1/5, sign. og dat./b. Erik Steffensen 2009. 160x120 cm. UR. Med ridser. Proveniens: Galleri Bo Bjerggaard, etikette herfra på bagsidenVærket her er en del af Lauritz.coms store, internationale temaauktion, der sætter fokus på ... Varenr: 4661283 DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-05-2017 19:45:00 DKK 1.700
Lars Dan. To kompositioner, litografi, 1990 (2) (cd)
Lars Dan. To kompositioner, litografi, 1990 (2) (cd). Lars Dan (f. 1960). To kompositioner, litografi på papir, begge 2/85. Sign. og dat. Lars Dan 90. 80 x 59,5 (100,5 x 80,5) cm. Blade fremstår løse i indramning. (2) Varenr: 4657514 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 29-05-2017 19:46:00 DKK 300
Asger Jorn. Komposition, litografi (cd)
Asger Jorn. Komposition, litografi (cd). Komposition uden titel af Asger Jorn (1914-1973), litografi, prøvetryk, sign. Jorn 57. Bladmål 70 x 52 cm. (83 x 63 cm.) Litteratur: Afbilledet i Gallerie van de Loo Münchens værkfortegnelse over Asger Jorns tryk, side 235 no. 192. Den afbildede er i andre farver og fra 1956, trykt i et oplag på ... Varenr: 4672606 DKK 12.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-05-2017 20:00:00 DKK 6.600
Antonio Segui, Serie på 8 litografiske værker ' Le Froid bleu des Contre-nuits' (8)
Antonio Segui, Serie på 8 litografiske værker ' Le Froid bleu des Contre-nuits' (8). Antonio Segui f. 1934, Serie på 8 litografiske værker ' Le Froid bleu des Contre-nuits'. Alle nummeret 68/90 og signeret Segui 90. 26x37 (34x44 cm.) (8) Varenr: 4670429 DKK 3.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-05-2017 20:00:00 DKK 475
Kozo Inoue Japan
Kozo Inoue Japan. KOZO INOUE (Japan, född 1937); Serie om 5 st serigrafier: Poesi - "Vårtecken - mars", "Gyllene löv - november", "Aftonstämning - augusti", "Sommarfjärilar - juni", "Snöblomma - januari", signerade, färgserigrafier, edition Galerie Börjeson 1987, bladstorlek ca 76x56 cm Varenr: 4671660 DKK 1.530 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-05-2017 20:10:00
Se mere
Antoni Tapies. Portfölj med tre etsningar (BUS)
Antoni Tapies. Portfölj med tre etsningar (BUS). Antoni Tapies (1923-2012) Spanien. 'Un vase de terre crue et le T du nom de Tàpies', komplett portfölj med tre etsningar, 1988, signerade och numrerade Tàpies 13/85. Texter av Yves Bonnefoy. Utgivna av av Francois Bénichou, Paris. Arkmått: 50 x 65 cm. Galfetti 1215-1217'. (BUS) Varenr: 4672828 DKK 11.474 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 29-05-2017 20:13:00 DKK 6.273
Asger Jorn. Komposition fra Jubilæumsserien, litografi (cd)
Asger Jorn. Komposition fra Jubilæumsserien, litografi (cd). Komposition uden titel af Asger Jorn (1914-1973), fra Jubilæumsserien 1963, litografi, nr. 23/50, sign. Jorn 63. Lysmål 44 x 60 cm. (57 x 75 cm.) Litteratur: Afbilledet i Gallerie van de Loo Münchens værkfortegnelse over Asger Jorns tryk, side 277 no. 252. Værket her er en del af Lauritz.coms ... Varenr: 4672610 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-05-2017 20:15:00 DKK 6.200
Peter Linde Busk, træsnit, 'I shall Reign. (...)' cd
Peter Linde Busk, træsnit, 'I shall Reign. (...)' cd. 'I shall Reign. I am Reigning. I Have Reigned. I am Without a Kingdom', af Peter Linde Busk f. 1973, litografi 16/18, sign. og dat. Busk 15. 141x99 cm (145,5x104,5 cm). Proveniens: Galleri Bo Bjerggaard, etikette herfra på bagsidenVærket her er en del af Lauritz.coms store, internationale ... Varenr: 4661247 DKK 8.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-05-2017 20:15:00 DKK 3.800
Olle Baertling. Serigrafi (BUS)
Olle Baertling. Serigrafi (BUS). Olle Baertling (1911-1981). Serigrafi. Ur sviten 'The angles of Baertling'. Signerad, numrerad 206 / 300, daterad 1965-68. 32 x 17 cm. (BUS) Varenr: 4672770 DKK 6.120 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 29-05-2017 20:18:00 DKK 3.978
Wilfried Marks, o.T., 2015. Siebdruck
Wilfried Marks, o.T., 2015. Siebdruck . Wilfried Marks, o.T., 2015. Siebdruck auf Karton. Signiert, datiert und nummeriert. Ed. 46/100. Maße 72 x 62 cm.Wilfried Marks, geb. 1955 in Minden, lebt in Hanau. Varenr: 4617770 DKK 1.633 DE, Hamburg, Große Elbstraße 29-05-2017 20:23:00 DKK 891
Carl Henning Pedersen. Litografi. 'Vanddråben'. (cd)
Carl Henning Pedersen. Litografi. 'Vanddråben'. (cd) . 'Vanddråben' af Carl-Henning Pedersen (1913-2007), fra H.C. Andersen-serien. Litografi, Sign. samt dateret Carl-Henning Pedersen 1985. Nr. 67/250. Lysmål 60 x 45 cm. (78 x 62) Værket her er en del af Lauritz.coms store, internationale temaauktion, der sætter fokus på moderne kunst efter 1900. ... Varenr: 4672620 DKK 2.500 DK, Vejle, Dandyvej 29-05-2017 20:25:00 DKK 1.200
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 14  >>