Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Matthaeus Merian, Kunstdruck-Mappe,Die schönsten Städtebilder
Matthaeus Merian, Kunstdruck-Mappe, Die schönsten Städtebilder aus Deutschland, Österreich und der Schweiz Druck: 1966 Hoffmann & Campe Verlag; Deutsche Buch-Gemeinschaft. Berlin.Darmstadt.Wien Schmuck-Kassette Drucke = Maße ca. 43 x 30,2 cm Kassette = Maße ca. 45,5 x 31,4 cm Altersgemäße ...
Varenr: 4811243
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-10-2017
12:00:42
DKK 298
E. Keun. Torso. Litografi.
Torso af E. Keun. Litografi nr. E.A.1/1 sign. E. Keun. 76 x 56 cm ( 87 x 67 cm)
Varenr: 4786924
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2017
13:34:00
DKK 500
Lennart Jirlow
LENNART JIRLOW (född 1936): "Hos Mourlot" signerad L. Jirlow, numrerad XllI/L, färglitografi, bildmått 46x61 cm. . Tryckt hos Fernand Mourlot, Paris
Varenr: 4810337
DKK 1.546 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-10-2017
14:05:00
Se mere
Jørgen Nash og Felix Pedersen. To litografier, kompositioner, cd(2)
Jørgen Nash (1920-2004, cd). Litografi, 'Lyrefuglen og katten' nr. 55/150. Sign. samt dateret i bly Jørgen Nash, 2002. Rammemål 74x63 cm. Felix Pedersen f. 1946, cd. Litografi, komposition nr. 353/500, sign. i bly. Rammemål 51x41 cm(2)
Varenr: 4809414
DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 23-10-2017
14:11:00
DKK 700
Jack Kampmann. Bygd, Færøerne, litografi (cd)
Jack Kampmann (1914-1989 cd). Bygd, Færøerne, Litografi nr. 121/301, sign. i bly Jack Kampmann 1984. Rammemål 59x76 cm. Fremstår gulnet, små syrepletter.
Varenr: 4803151
14:18:06
DKK 325
Sven Dalsgaard, litografi, figurkomposition (cd)
Figurkomposition af Sven Dalsgaard (1914 - 1999), litografi, 43/91. Sign. og dateret Sven Dalsgaard 89. 50 x 32 cm (70 x 50).
Varenr: 4810909
DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-10-2017
14:28:00
Lennart Jirlow
LENNART JIRLOW (född 1936): "Balkongen", signerad L. Jirlow, numrerad XIll/L, färglitografi, bildmått 46x61 cm. . Tryckt hos Fernand Mourlot, Paris
Varenr: 4810343
14:35:00
Se mere
Carl Wentorf, litografi, portræt af Brygger Jacobsen
Portræt af Brygger Jacobsen af Carl Wentorf (1863-1914), indrammet litografi i Damborgramme, sign. C. Wentorf, 84,5x66 cm. (98x79 cm). Fremstår med skjolder samt syrepletter, ramme med flere afslag.
Varenr: 4811753
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-10-2017
14:55:14
Richard Mortensen, serigrafi, komposition (cd)
Komposition af Richard Mortensen (1910-93), serigrafi, 72/75. Sign. og dateret Mortensen 80. 58 x 58 cm (78 x 70).
Varenr: 4810959
14:59:00
DKK 675
Preben Hornung, radering, komposition (cd)
Komposition af Preben Hornung (1919-1989), radering, 19/20. Sign. og dateret Hornung 87. Plademål 53 x 66, bladmål 64 x 75 cm (76 x 86)
Varenr: 4810940
15:10:00
DKK 375
Enrico Baj färglitografi
ENRICO BAJ (1924-2003): Figurkomposition, signerad Baj, numrerad XV/XXV, färglitografi, bildmått ca 49x39 cm
Varenr: 4810359
DKK 1.160 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-10-2017
16:15:00
Se mere
Derrière Le Miroir, Wassily Kandinsky, mapper med litografiske tryk. (2)
To 'Derrière Le Miroir' mapper for Galerie Maeght med Wassily Kandinsky (1887-1985) bl.a. med tekster af Jean Cassou (1897-1986), Nr. 101, september-novmeber 1957 samt nr. 42, november-december 1951. Indeholdende tre dobbeltsidede litografiske tryk samt et litografisk trykt omslag. Hæfteformat: ...
Varenr: 4811307
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2017
16:25:00
DKK 950
Jim Dine
JIM DINE (född 1935), A Fancy Lady, ur "Eight sheets from an undefined novel", signerad Jim Dine 1976, numrerad 16/30, handkolorerad etsning, utgiven av Pyramid Arts, Tampa, Florida, blindstämplad, bildmått ca 60x50 cm
Varenr: 4810375
DKK 7.731 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-10-2017
17:40:00
Se mere
Fire Porsche kalendere med mønter (4)
Fire Porsche kalendere årgang 1993, 1995, 1997 og 2000 med mønter. Fremstår ubrugte. (4)
Varenr: 4782308
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-10-2017
17:56:00
Jean Jacques Biossard kopparstick
JEAN JACQUES BOISSARD, kopparstick, 2 st., föreställande Aldus Pius Manutius, 1600-tal, samramade, ca 8x4,5 resp 14,5x10 cm. . HISTORIK. Aldus Pius Manutsius uppfann semikolonet
Varenr: 4810385
18:40:00
Se mere
Demetrio Urruchua cd. Komposition med kvinder.
Demetrio Urruchua (1902-1978). Komposition med kvinder litografi,sign. D. Urruchua. 38 x 27 cm (41 x 31 cm).
Varenr: 4801035
19:01:00
DKK 325
Lennart Jirlow
LENNART JIRLOW (född 1936): "Köket", signerad L. Jirlow, numrerad XIll/L, färglitografi, bildmått 46x61 cm. . Tryckt hos Fernand Mourlot, Paris
Varenr: 4810390
19:06:00
Se mere
Lennart Jirlow
LENNART JIRLOW (f 1936): "Blomsterskörd", signerad L. Jirlow, numrerad XIll/L, färglitografi, bildmått 46x61 cm. . Tryckt hos Fernand Mourlot, Paris
Varenr: 4810397
19:27:00
Se mere
Berndt Wennström Slussen Katarina hissen
BERNDT WENNSTRÖM (född 1945): Paret - Slussen, signerad B Wennstöm, färglitografi, EA, ca 80x59 cm
Varenr: 4810399
19:33:00
Se mere
Franceso Messina, Mappe mit Drucken, I Cavalli di Messina, Edition 47/300, Fratelli Alinari, Florenz (4)
Franceso Messina (1900-1995), Mappe mit Drucken, 'I Cavalli di Messina', Edition 47/300, Fratelli Alinari, Florenz. Vier Bögen mit Pferdedarstellungen, jeweils signiert und nummeriert in Blei, Blattmaß jeweils ca. 44x34,5 cm, partiell Verschmutzungen und Knickspuren.
Varenr: 4784683
DKK 2.233 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-10-2017
19:55:00
DKK 298
Michael Kvium, litografi, 'Speed Head' (cd)
'Speed Head' af Michael Kvium (f. 1955), litografi, 18/125. sign. Kvium 06. 40 x 40 cm (51 x 49). Litteratur: Michael Kvium. Det Trykgrafiske Værk 1979-2006, nr. EC180, afb. s. 189.
Varenr: 4809168
DKK 8.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-10-2017
19:56:00
DKK 5.800
Pierre Alechinsky, litografi og akvatinte, komposition (cd)
Komposition af Pierre Alechinsky (f. 1927), litografi og akvatinte, 4/75. Sign. Alechinsky. Lysmål 55 x 74 cm (75 x 93)
Varenr: 4810920
DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-10-2017
20:10:00
DKK 1.850
Lennart Jirlow färglitografi
LENNART JIRLOW (född 1936): "Trubaduren", signerad L. Jirlow, XIII/L, färglitografi, Mourlot Paris, bladmått ca 75x53 cm
Varenr: 4810426
20:54:00
Se mere
Michael Kvium, litografi, 'Where in Hell is God?' (cd)
'Where in Hell is God?' af Michael Kvium (f. 1955). Tre-delt litografi, nummereret 2/70. Sign. og dateret Kvium 06. Samlet mål uden ramme 74 x 364 cm. (78 x 376). Professionelt indrammet uden passepartout i sortlaseret egetræsramme. Proveniens: Galleri Franz Pedersen, Horsens med stempel ...
Varenr: 4810455
DKK 20.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-10-2017
20:58:00
DKK 16.500
Informel farvekomposition, formentlig Karel Appel, blandingsteknik på papir
Informel farvekomposition, formentlig Karel Appel (1921-2006) som abstrakt-ekspressionistisk udkast til stofmønster, blandingsteknik på papir, indrammet, bag glas, mål 16 x 11 cm.
Varenr: 4764523
DKK 3.721 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-10-2017
21:00:00
DKK 521
Varenr: 4764672
21:00:00
DKK 298
Sigmar Polke, 'Lackmus', farvelitografi, 1999, signeret og nummereret
Sigmar Polke (1941-2010), 'Lackmus', farvelitografi, 1999, signeret 'Sigmar Polke' og dateret '99' nederst til højre, nummereret '9/75' nederst til venstre, betegnet 'Lackmus' nederst i midten, indrammet bag glas, pladens mål ca. 50 x 56 cm, arkmål ca. 55 x 74 cm, objektmål ca. 84 x 64 cm.
Varenr: 4808308
DKK 7.443 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-10-2017
21:00:00
DKK 3.349
Sigmar Polke, tv-billede 'Eishockey'/'Rauwolfiaalkaloide', litografi, 1973, signeret
Sigmar Polke (1941-2010), ’Eishockey’/’Rauwolfiaalkaloide’, litografi, 1973, signeret nederst til højre, indrammet bag glas, arkmål ca. 45 x 62 cm, objektmål ca. 58 x 75 cm.
Varenr: 4808309
DKK 3.349 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-10-2017
21:00:00
DKK 409
James Coignard färgcarborundum
JAMES COIGNARD (Frankrike, 1925-2008): Komposition, signerad J Coignard, 35/75, färgcarborundum med applikationer, bildmått ca 39x49 cm
Varenr: 4810433
21:15:00
Se mere
JAMES COIGNARD (Frankrike, 1925-2008): Komposition, signerad J Coignard, 37/75, färgcarborundum med applikationer, bladmått ca 67x52 cm
Varenr: 4810444
21:48:00
Se mere
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  >>