Kategori  Vurdering
   1 2 3  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Jan Wickelgren. Fire lamper (4)
Jan Wickelgren. Fire lamper med stamme af bøgetræ og skærme af hvidt kanvas bestående af: To standerlamper med justerbar højde H. 125-140 cm, pendel Ø 45 cm, væglampe L. 35 cm. Fremstår med brugsspor, ekstra skruer i den ene standerlampe, slid og skjolder på skærme. (4)
Varenr: 4786245
DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 21-10-2017
11:42:00
Josef Frank golvlampa
JOSEF FRANK, golvlampa 2548, Firma Svenskt Tenn, valnöt, höj-och sänkbar, maxhöjd ca 135 cm
Varenr: 4809913
DKK 1.546 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-10-2017
12:12:00
Se mere
Jo Hammerborg. Standerlampe, model Studio
Jo Hammerborg, standerlampe af forkromet og lakeret metal og aluminium, drejelig skærm. Fremstillet hos Fog & Mørup, model Studio. 1960'erne. H. 150 cm. Fremstår med brugsspor; ridser. og lås fatning
Varenr: 4810714
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-10-2017
13:27:09
Stehleuchte Modell Accademia Terra für Lucitalia
Stehleuchte Modell Accademia Terra für Lucitalia, italienisches Design. Konstruktion aus Metall, Plexiglasscheibe und Kunststoff, mit Dimmer. Maße ca. H.185 cm. Gebrauchsspuren.
Varenr: 4810785
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-10-2017
15:30:20
DKK 372
Poul Henningsen. 3½-2½ Kobber Gulvlampe - Limited edition
Poul Henningsen. PH 3½-2½ kobber standerlampe - Limited edition. To overskærme, kobber og mundblæst glas. Mellem og nederste skærm af mundblæst hvidt opalt glas. Skærmholder af kobberbelagt støbt messing. Stander af kobber. Fremstillet af Louis Poulsen i et begrænset antal. Dimension: Ø 33 cm. H....
Varenr: 4804954
DKK 15.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-10-2017
20:16:00
DKK 9.600
Golvlampa mässing 1950-tal
GOLVLAMPA, mässing och rotting, 1950-tal, höj-/sänkbar med ledad hals samt perforerad skärm, maxhöjd ca 140 cm
Varenr: 4810292
DKK 6.185 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22-10-2017
21:48:00
Se mere
Par Smooth gulvlamper, Seeddesign. Hvid (2)
Par Smooth gulvlamper, Seeddesign. Hvidmalet metal, afbryder, stor fatning E27. H: 132cm. Modelfoto (2)
Varenr: 4807170

DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-10-2017
11:12:00
Apollo gulvlampe. Seeddesign. Sortlakeret metal,
Apollo gulvlampe. Seeddesign. Sortlakeret metal, vipbar. Lysdæmper. H. 170 cm. skærm Ø 30 cm. Modelfoto.
Varenr: 4807914

DKK 1.100 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-10-2017
11:12:00
Par Livida LED gulvlamper, Seeddesign (2)
Par Livida LED gulvlamper, Seeddesign. Med afbryder, flex-hals og fod i cement. LED-pære medfølger. Modelfoto (2)
Varenr: 4811355

DKK 1.400 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-10-2017
12:39:37
Focus Seeddesign, gulvlampe, krom.
Focus Seeddesign, gulvlampe, krommetal. Med lysdæmper. H. 130 cm. Ø 14 cm. Modelfoto.
Varenr: 4807969

13:35:00
Atelje Lyktan. Golvlampa
Golvlampa, 1970-tal. Fot i marmor. Mässing. Fem ljusarmar. Höjd 205 cm. Del vid ljusarmarnas anslutning till stam sitter något löst. NB! Varubeskrivningen ändrad.
Varenr: 4809641
DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 23-10-2017
14:43:00
DKK 251
Gino Sarfatti. Vintage gulvlampe, model 1055
Gino Sarfatti for Arteluce. Gulvlampe udført i patineret jern og rustfrit stål. Justérbare lamper. Produceret hos Arteluce i en periode over ni år fra 1950 til 1959, stemplet med indgravering af modelnummer. H. 150 cm. Fremstår med alm. aldersrelateret brugsspor.
Varenr: 4765911
DKK 30.000 DK, Kolding, Trianglen 23-10-2017
15:54:00
DKK 9.600
Golvarmatur design Frank
JOSEF FRANK, golvlampa, Svenskt Tenn, modellnummer G 2431, mässingsfot, tre vridbara mässingsarmar med skärmar klädda i grönt, gult och rött, maxhöjd ca 165 cm
Varenr: 4810402
DKK 3.865 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-10-2017
19:42:00
Se mere
Poul Henningsen. 3½-2½ Kobber Gulvlampe, Limited edition. To overskærme, kobber og mundblæst glas. Mellem og nederste skærm af mundblæst hvidt opalt glas. Skærmholder af Kobberbelagt støbt messing. Stander af kobber. Fremstillet af Louis Poulsen i et begrænset antal. Dimension: Ø 33 cm. H. 130 ...
Varenr: 4810924

DKK 15.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-10-2017
19:45:00
DKK 7.400
Stor art deco-standerlampe, messing, træ og ætset glas
Stor standerlampe i art deco-stil, forkobret messingskål med to integrerede lyskilder, båret af glaselementer, delvist sandblæst, træelementer i kugleform, midterdel bestående af syv søjlelignende elementer, monteret på rund træsokkel, som står på seks kuglefødder, i alt H. ca. 172 cm, fod-Ø ca. ...
Varenr: 4801783
DKK 4.466 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-10-2017
19:46:00
DKK 335
Jordi Vilardell standerlampe model Balance, fremstillet hos Vibia
Standerlampe model Balance af Jordi Vilardell fremstillet hos Vibia. Konstruktion af satineret aluminium, arm af forkromet stålrør, tekstillampeskærm. Lampen råder over en lysdæmper. Mål: B. 44 cm, D. 215 cm, H. 210 cm. Fremstår med lette brugsspor.
Varenr: 4809870
DKK 3.721 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-10-2017
20:45:00
DKK 298
Golvlampa ASEA
ASEA, golvlampa "E1726", 1940-tal, mässing med pelare lindad i läder, höjd ca 138 cm
Varenr: 4812123
DKK 3.092 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-10-2017
11:48:00
Se mere
Asea golvlampa
ASEA, golvlampa "E1747", 1940/50-tal, mässingsfot, pelare klädd i läder, höjd ca 143 cm
Varenr: 4812225
DKK 1.933 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-10-2017
17:12:00
Se mere
Standerlampe messing
Standerlampe i messing med fem skærme samt stang og fod ligeledes i messing. H. 130 x Ø 50. Monteret med sort ledning og tænd og sluk funktion monteret på lampe. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4812948
DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 24-10-2017
18:00:00
DKK 425
Bordlampe messing
Bordlampe i messing med tre skærme samt stang og fod ligeledes i messing. monteret med hvid ledning . H. 60 cm x Ø40. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4812949
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 24-10-2017
18:00:00
DKK 375
Gulv- / standerlampe, Pallucco Italia, Libra T af Filippo Dell'Orto + org. kasse
Filippo Dell'Orto, Palluco Italia, Libra T gulvlampe af stål, halogen, lysdæmper, H. 160 cm. Org. kasse medfølger. Udstillingsmodel. Nogle brugsspor bl.a. manglende skrue ved balancearmen. Denne vare hidrører fra Illuminazione ApS, Odense.
Varenr: 4793655

DKK 4.700 DK, Odense, Kratholmvej 24-10-2017
19:07:50
DKK 375
Par Manhattan standerlamper, hvidlakeret aluminium (2)
Par standerlamper, model Manhattan med kugletop af hvidlakeret aluminium. Ø 40 H. 156 cm. Arkivfoto. Fremstår i original emballage. Emballagemål: 2 kasser: 56x74x49 cm. 9,1 kg. (2)
Varenr: 4806671

DKK 2.200 DK, Herlev, Dynamovej 24-10-2017
19:35:00
DKK 575
Golvlampa mässing
GOLVLAMPA, mässing, 1970-tal, höjd 146 cm
Varenr: 4812307
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-10-2017
20:36:00
Se mere
Stehleuchte / Lampe, im Stil von Gino Sarfatti
Stehleuchte / Lampe, im Stil von Gino Sarfatti, Metall und Holz, schwarz lackiert, höhenverstellbar, Leuchtstelle Neigungswinkel verstellbar, Gesamt-H. ca. 137 cm, Oxidationsspuren, Verschmutzungen, und Kratzer. Lauritz.com garantiert nicht die Funktionalität.
Varenr: 4784667
DKK 2.233 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-10-2017
20:42:00
DKK 484
Lampe / Stehleuchte, Messing
Lampe / Stehleuchte, Messing. Konstruktion auf rundem Standfuß und einfachem Gestänge, schwenkbarer Leuchterarm mit zwei Gelenken, Diffusor mit einer Brennstelle, H.125cm - D.Fuß 27cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partiell kleine Kratzer.Lauritz.com garantiert nicht die ...
Varenr: 4803219
DKK 1.116 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-10-2017
20:45:00
DKK 298
Lampe / Stehleuchte, Holz, Metall und Kordel
Lampe / Stehleuchte, Holz, Metall und Kordel. Konstrution auf rundem Standfuß mit drei-fach Gestänge, Leuchtenschirm aus Kordelgeflecht mit einer Brennstelle, H.155cm - D.Schirm 41cm - D.Fuß 30cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren.Lauritz.com garantiert nicht die Funktionalität.
Varenr: 4799203
20:46:00
DKK 298
Golvlampa i form av studiolampa
GOLVLAMPA, samtida, stomme vitmetall, kromad, i form av studiolampa, höj- och sänkbar
Varenr: 4812337
DKK 3.092 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-10-2017
21:36:00
Se mere
Fotogenlampa
FOTOGENLAMPA, omkring mässing med detaljer i skinn, höjd ca 55 cm
Varenr: 4812347
DKK 1.160 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-10-2017
21:56:00
Se mere
Stehlampe, 1960er Jahre
Lampe, Stehleuchte, 1960er Jahre Lampe, Stehleuchte, 1960er Jahre. Verchromtes Untergestell auf rundem Standfuß, H. ca. 155 cm. Altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, Kratzer. Lauritz.com garantiert nicht die Funktionalität.
Varenr: 4805318
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-10-2017
09:38:21
DKK 298
Stehleuchte Modell Accademia Terra für Lucitalia, italienisches Design von Lucitalia. Konstruktion aus Metall, Plexiglass scheibe und Kunststoff mit Dimmer. Maße ca. H.185 cm. Gebrauchsspuren.
Varenr: 4813665
10:34:48
DKK 409
 1 2 3  >>