Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Gulvlamper i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Dansk lampeproducent. Standerlampe af palisander
Dansk lampeproducent. Standerlampe af palisander. Dansk lampeproducent. Standerlampe af palisander og messing. H. 168 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4715397 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 20-07-2017 20:56:00 DKK 300
Stor trearmet lampe i bronze, forskellige stile
Stor trearmet lampe i bronze, forskellige stile. Stor trearmet lampe i bronze, forskellige stile, todelt, patineret. Mål: H. 225 cm. Ø 90 cm. Fremstår i aldersrelateret stand med brugsspor. Løs foroven, er repareret. Med indvendig ledningsføring. Varenr: 4722224 DKK 111.546 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 20-07-2017 21:00:00 DKK 4.648
Poul Henningsen. 3½-2½ Kobber Gulvlampe - Limited edition
Poul Henningsen. 3½-2½ Kobber Gulvlampe - Limited edition . Poul Henningsen. PH 3½-2½ kobber standerlampe - Limited edition. To overskærme, kobber og mundblæst glas. Mellem og nederste skærm af mundblæst hvidt opalt glas. Skærmholder af kobberbelagt støbt messing. Stander af kobber. Fremstillet af Louis Poulsen i et begrænset antal. Dimension: Ø 33 cm. ... Varenr: 4719422

DKK 15.000 DK, Kolding, Trianglen 20-07-2017 21:41:00 DKK 9.400
Lampbord
Lampbord. LAMPBORD, 1930-tal, fanérat i björk, dekor av intarsia, skärm och kupa i glas, total höjd ca 135, 52x52 cm Varenr: 4722036 DKK 1.530 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-07-2017 21:54:00
Se mere
Golvlampa design Frank
Golvlampa design Frank. JOSEF FRANK, "1842", golvlampa, Firma Svenskt Tenn, mässing, tredelad fot, svängd arm, höj- och sänkbar Varenr: 4723047 DKK 2.294 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-07-2017 10:24:00
Se mere
Standerlampe af messing
Standerlampe af messing . Standerlampe af messing. H,. inkl. skærm 175. Brugsspor og bule på fod. Varenr: 4698782 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-07-2017 14:03:37 DKK 325
Jo Hammerborg for Fogh og Mørup. Standerlampe af aluminium, model Studio
Jo Hammerborg for Fogh og Mørup. Standerlampe af aluminium, model Studio . Jo Hammerborg. Standerlamper af børstet aluminium, model Studio, fremstillet af Fogh og Mørup. H. 150 cm. Med defekt skærm og brugsspor. Varenr: 4714305 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-07-2017 15:34:00 DKK 425
Forstørrelseapperat Ilford Multigrade
Forstørrelseapperat Ilford Multigrade . Ilford Multigrade 500H, forstørrelsesapparat. 120V. Fremstår med mindre brugsspor. H. 118 cm. B. 66 cm. Lauritz.com indestår dog ikke for funktionaliteten. Varenr: 4716838 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-07-2017 19:03:00 DKK 325
Bruno Gecchelin, Stehleuchte Modell Otello
Bruno Gecchelin, Stehleuchte Modell Otello . Stehleuchte Modell Gesto, italienisches Design von Bruno Gecchelin. Konstruktion aus Schwrzem Stahlrohr, Fuß aus schwarzem Marmor. Bezeichnet mit Aufkleber. Maße ca. H. 190. Leichte Gebrauchsspuren. Varenr: 4722851 DKK 2.975 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-07-2017 19:10:00 DKK 297
Stehleuchte der 1950/60er Jahre, auch für den Außenbereich
Stehleuchte der 1950/60er Jahre, auch für den Außenbereich. Stehleuchte der 1950/60er Jahre, auch für den Außenbereich. Konstruktion aus weiß und rot lackiertem Metall, Diffusoren aus weiß lackiertem Drahtgeflecht, Abdeckungen farbig lackiert. Die Leuchte lässt sich aus in den Boden stecken. D. ca. 52cm, H. 158cm. Starke, altersgemäße Gebrauchsspuren, ... Varenr: 4717046 DKK 1.115 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 21-07-2017 19:55:00 DKK 335
Dansk Lampeproducent, med to lampeskærme af hvid glas.
Dansk Lampeproducent, med to lampeskærme af hvid glas.. Dansk Lampeproducent, standerlampe med to lampearme af forkromet metal, monteret med to halvmåne skærme af hvid plast, fod af skiffer. H.170 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4722844 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-07-2017 19:58:00 DKK 300
Par Lampekonsulenten/Nordlux, Symfoni, sort (2)
Par Lampekonsulenten/Nordlux, Symfoni, sort (2). Par gulvlamper, Lampekonsulenten/Nordlux, model Symfony i sort metal. Kipled ved skærm, lysdæmper indbygget i skærm. H 138 cm, Ø 11,5 cm. Inkl. 6W LED GU10 pære (2) Varenr: 4707780

DKK 1.600 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-07-2017 20:46:00 DKK 350
Golvlampa 1900-talets mitt
Golvlampa 1900-talets mitt. GOLVLAMPA, 1900-talets mitt, ek, skärm klädd i Josef Franks "Baranquilla, vit" (linne), höjd inkl skärm ca 146 cm. HISTORIK: Mönstret "Baranquilla" ritades 1943-45, under Josef Franks tid i New York. Varenr: 4724321 DKK 1.530 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-07-2017 13:24:00
Se mere
Dansk lampeproducent, Gulvlampe messing
Dansk lampeproducent, Gulvlampe messing. Dansk lampeproducent, gulvlampe af messing med to lampehoveder. H.146 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4717308 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-07-2017 15:14:00 DKK 300
Standerlampe af forgyldt træ
Standerlampe af forgyldt træ . Standerlampe af forgyldt træ, kanneleret stamme på trepasfod. H. 174 cm. Varenr: 4704335 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 22-07-2017 16:47:00 DKK 325
Golvlampa Atelje Lyktan
Golvlampa Atelje Lyktan. HANS BERGSTRÖM, troligen, golvlampa, Atelje Lyktan, mässing och mahogny, märkt Atelje Lyktan Åhus, skärm i Josef Franktyg, höj- och sänkbar Varenr: 4724363 DKK 2.294 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-07-2017 19:09:00
Se mere
Golvlampa 1900-talets andra hälft
Golvlampa 1900-talets andra hälft. GOLVLAMPA, med svängd arm, 1900-talets andra hälft, gulmetall, skärm klädd i Josef Franks "Baranquilla, vit" (linne), höjd inkl skärm ca 141 cm. HISTORIK: Mönstret "Baranquilla" ritades 1943-45, under Josef Franks tid i New York. Varenr: 4724367 DKK 3.059 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-07-2017 19:21:00
Se mere
Golvlampa Josef Frank
Golvlampa Josef Frank. JOSEF FRANK, golvlampa, Svenskt Tenn, modellnummer 2568, mässing, svängd arm, höj- och sänkbar Varenr: 4724437 DKK 3.059 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-07-2017 12:32:00
Se mere
Paar Deckenfluter von Regent (2)
Paar Deckenfluter von Regent (2). Paar Deckenfluter von Regent. Korpus aus Aluminiumguss. Lampenschirm mit Plexiglas. Bezeichnet. H 205cm, B 40cm, T 70cm. Mit Gebrauchsspuren. (2) Varenr: 4703314 DKK 2.231 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-07-2017 15:46:01 DKK 297
Golvlampa i mässing, empirestil
Golvlampa i mässing, empirestil. Golvlampa, empirestil. Stomme i mässing med kannelyrer och tredelad fotplatta med dekor rocailler. Höjd: 130 cm. Lampskärm i gul plysch med fransar. Höjd. ca 40 cm. Ø 50 cm. Lauritz.com garanterar ej funktionen. Varenr: 4694941 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 23-07-2017 18:32:00 DKK 229
Gulvlamper, BoConcept, model: Stretch (4)
Gulvlamper, BoConcept, model: Stretch (4). Gulvlamper 4 stk. i sort metal med grå skærm, fremstillet af BoConcept, model: Stretch. Mål: H 120 B. 35 D. 35 cm. Fremstår i original emballage. Modelfoto. (4) Varenr: 4725148

DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-07-2017 19:35:00 DKK 300
Stehleuchte, Keramik, Weiß, Blau
Stehleuchte, Keramik, Weiß, Blau. Stehleuchte. Keramik, Messing. Weiß mit blauer Bemalung. KEramikelemente mit blauer Bemalung auf weißem Grund. Messingmontierung. Drei Brennstellen, zwei Lampenschirme fehlend, H. 176cm; Minimale Gebrauchs- und Abnutzungsspuren. Varenr: 4662722 DKK 1.636 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-07-2017 20:37:00 DKK 297
Fabian illuminazione golvlampa 'Giunco' F14/IP20 i plast och glasfiber
Fabian illuminazione golvlampa 'Giunco' F14/IP20 i plast och glasfiber. Fabian illuminazione golvlampa 'Giunco' F14/IP20 i vit plast och glasfiber i design av Marc Sadler för Fabian. H: 180 cm, botten: 20 x 30 cm. 7 armar med 2 ljuskällor. 'Dubbel switch' avbryter. Ingår i sommarens stora specialauktion med Italienska lyxmöbler. Showroom ex., bruksspår och lätt... Varenr: 4679848 DKK 7.648 SE, Malmö, Baltzarsgatan 23-07-2017 20:37:00 DKK 1.032
Stehleuchte / Lampe, Staff, Deutschland 1960er Jahre
Stehleuchte / Lampe, Staff, Deutschland 1960er Jahre. Stehleuchte / Lampe, Staff, Deutschland 1960er Jahre, 3-flammig, Lampenschirm mit helller Stoffbespannung, H. ca. 175cm, Gebrauchs- und Abnutzungsspuren. Varenr: 4693429 DKK 1.636 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-07-2017 20:52:00 DKK 372
Santiago Calatrava, standerlampe/uplight-lampe model Montjuic, fremstillet hos Artemide
Santiago Calatrava, standerlampe/uplight-lampe model Montjuic, fremstillet hos Artemide. Standerlampe/uplight-lampe model Montjuic, design af Santiago Calatrava, fremstillet hos Artemide. Formgivet i 1990. Lampestruktur af sortlakeret polyurethanharpiks, diffusor af opalhvidt metakrylat. Udstyret med lysdæmper. Betegnet med klæbemærkat. B. 44 cm, D. 51 cm, H. 191 cm. Fremstår med ... Varenr: 4703311 DKK 5.949 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-07-2017 20:55:00 DKK 1.859
Golvlampa 1960-tal
Golvlampa 1960-tal. GOLVLAMPA, 1960-tal, svartlackerad metall med mässingsdetaljer, skärm i textil, justerbarhöjd ca 108-137 cm Varenr: 4724536 DKK 1.147 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 23-07-2017 21:42:00
Se mere
Lindau & Lindekrantz. To standerlamper, model 'Zero'(2)
Lindau & Lindekrantz. To standerlamper, model 'Zero'(2). Lindau & Lindekrantz. To standerlamper, model 'Zero' med skærm af hvidlakeret metal, stamme og fod af forkromet metal. H. ca. 131 cm. Brugsslitage, den ene lampe med løs/defekt montering ved skærm.(2) Varenr: 4718639 DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 24-07-2017 11:36:25 DKK 300
Stehleuchte Modell Accademia Terra für Lucitalia
Stehleuchte Modell Accademia Terra für Lucitalia. Stehleuchte Modell Accademia Terra für Lucitalia, italienisches Design von Lucitalia. Konstruktion aus Metall, Plexiglass scheibe und Kunststoff mit Dimmer. Maße ca. H.185 cm. Gebrauchsspuren. Varenr: 4660795 DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-07-2017 13:22:43 DKK 297
Verner Panton, Poul Henningsen. Dele til PH og Panton lamper
Verner Panton, Poul Henningsen. Dele til PH og Panton lamper. Verner Panton, Poul Henningsen. Samling dele til PH og 'Pantella' bord og stander/gulvlamper. Varenr: 4725710 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-07-2017 14:07:51 DKK 375
Grålakeret standerlampe
Grålakeret standerlampe. Grålakeret standerlampe med justérbar hals af messing, afbryder på skærm. H. 123 cm. Fremstår med brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Varenr: 4712792 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-07-2017 14:45:16 DKK 325
 1 2 3 4  >>