Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Gulvlamper i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Standerlampe, 1950-erne
Standerlampe, 1950-erne. Standerlampe med stamme af lakeret træ, afstandsstykker af messing, rund bundplade af fineret teak, medfølgende skærm af grønt stof, 1950-erne. H. 140 cm. Fremstår med brugsspor og mærker, Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten. Varenr: 4608848 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-04-2017 10:10:00 DKK 300
Standerlampe med Le Klint skærm
Standerlampe med Le Klint skærm. Standerlampe af metal, højdejusterbar, monteret med Le Klint skærm. 1900-tallets midte. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4635514 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-04-2017 17:20:52 DKK 325
Par Lampekonsulenten/Nordlux Conic gulvlampe, hvid (2)
Par Lampekonsulenten/Nordlux Conic gulvlampe, hvid (2) . Par Lampekonsulenten/Nordlux Conic gulvlamper. Hvid metal. Afbryder i lampehovedet., H. 139 cm. Ø 7 cm. (2) Varenr: 4582997

DKK 1.600 DK, Aarhus, Egå Havvej 24-04-2017 19:28:00 DKK 600
Hillebrand, Stehlampe / Stehleuchte / Wohnzimmerlampe
Hillebrand, Stehlampe / Stehleuchte / Wohnzimmerlampe. Goldene Stehleuchte von Hillebrand, Neigungswinkel an zwei Gelenken verstellbar, Fußschalter mit Dimmer am Kabel, Messing, H. ca. 145 cm – D. Fuß 26 cm, Alters- und Gebrauchsspuren, drei kleine Beulen. Varenr: 4625666 DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-04-2017 19:39:00 DKK 297
Golvlampa Davide Groppi
Golvlampa Davide Groppi. DAVIDE GROPPI, "Brazil Terra", golvlampa, kromad metall, svängbar ljusarm, etikettmärkt, höjd ca 180 cm Varenr: 4634918 DKK 2.304 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2017 20:38:00
Se mere
Ständer für eine Stehlampe mit Kaschmir Malerei
Ständer für eine Stehlampe mit Kaschmir Malerei. Ständer für eine Stehlampe mit Kaschmir Malerei, gefertigt aus Holz. Maße: H. 152 cm. D. 32 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren. Varenr: 4624357 DKK 1.112 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 13:39:21 DKK 297
Golvlampor modell Panto
Golvlampor modell Panto. GOLVLAMPOR, 1 par, "Panto", Innovation, 19/2000-tal, blålackerad metall, 4-benade med hjul, höj- och sänkbara, höjd ca 100-180 cm Varenr: 4635012 DKK 1.920 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 13:40:00
Se mere
 Christian Hvidt. Standerlampe model 323
Christian Hvidt. Standerlampe model 323. Christian Hvidt. Standerlampe af forkromet stål, fod af sortlakeret stål, plisséret skærm, justérbart stel. Fremstillet hos Le Klint, model 323. H. 134 cm. Enkelte ridser på foden. Varenr: 4636402 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 14:57:33 DKK 500
Poul Henningsen. PH 80. Standerlampe
Poul Henningsen. PH 80. Standerlampe . Poul Henningsen, 1894-1967. PH 80 standerlampe med skærme af akryl samt top af rødt/sort plastik, forkromet stamme, monteret på sort fod, ledning med afbryder. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. ca.132 cm. Alm. lette brugsspor. Varenr: 4629826 DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-04-2017 15:13:00 DKK 2.500
Standerlampe af palisander
Standerlampe af palisander. Standerlampe af palisander, H. 125 cm, fremstår løs ved foden. Brugsspor. Varenr: 4617724 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 16:03:49 DKK 300
Poul Henningsen. 3½-2½ Kobber Gulvlampe - Limited edition
Poul Henningsen. 3½-2½ Kobber Gulvlampe - Limited edition . Poul Henningsen. 3½-2½ Kobber Gulvlampe - Limited edition. To overskærme, kobber og mundblæst glas. Mellem og nederste skærm af mundblæst hvidt opalt glas. Skærmholder af Kobberbelagt støbt messing. Stander af kobber. Fremstillet af Louis Poulsen i et begrænset antal. Dimension: Ø 33 cm. H. 130 ... Varenr: 4535956

DKK 15.000 DK, Kolding, Trianglen 25-04-2017 16:30:00 DKK 12.500
Lampekonsulenten/Sonate, Standerlampe i sort metal.
Lampekonsulenten/Sonate, Standerlampe i sort metal.. Lampekonsulenten, Sonate Standerlampe sort metal. Indbygget LED med integreret trinløs lysdæmper. H: 140 cm. Ø 9,5 cm. Varenr: 4637246

DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-04-2017 16:49:00 DKK 300
Olivier Mourgue, standerlampe model Flower fremstillet hos Disderot
Olivier Mourgue, standerlampe model Flower fremstillet hos Disderot. Standerlampe model Flower, fransk design af Olivier Mourgue, fremstillet hos Disderot. Formgivet i 1968. Konstruktion med fod og stænger af forkromet metal, justerbar reflektor af aluminiumsskiver. Ø 33 cm, H. 151,5 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, forkromningen på stængerne er ... Varenr: 4597518 DKK 13.349 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 17:37:15 DKK 6.674
Standerlampe
Standerlampe. Standerlampe med stel af forkromet stål, monteret med to arme og skærme af brunt plast. H. 136 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4626984 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 18:01:11 DKK 300
Max Baguara, Deckenfluter Modell Laser für Lamperti Italy
Max Baguara, Deckenfluter Modell Laser für Lamperti Italy. Deckenfluter Modell Laser, italienisches Design von Max Baguara für Lamperti Italy. Entwurf von 1979. Konstruktion aus silberfarben verchromten Metall mit Schaft aus Kristallglas. Maße Höhe ca. 177cm, Breite ca. 32cm, Tiefe ca. 32cm. Leichte Alters- und Gebrauchsspuren. Varenr: 4636599 DKK 1.483 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-04-2017 18:23:00 DKK 371
Greta M. Grossman. Gulvlampe, model Cobra
Greta M. Grossman. Gulvlampe, model Cobra. Greta M. Grossman 1906-1999. Gulvlampe, model Cobra, Farve Anthracite stål, fleksibel top. Stofledning med afbryder. H. 120 cm. Skærm Ø 27 cm. Skærm højde. 8 cm. Ledningslængde 2,3 meter. Fremstillet hos Gubi. Fremstår med meget få brugsspor Varenr: 4635903 DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-04-2017 18:46:00 DKK 850
Gulvlampe industrielt fra Alpe design
Gulvlampe industrielt fra Alpe design. Gulvlampe i industrielt design fra Alpe design, H: 150 cm. Lampen er udført i forkromet metal samt glas skærm. Varenr: 4582012

DKK 1.600 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-04-2017 18:59:00 DKK 800
To afrikanske lysestager (2)
To afrikanske lysestager (2). To afrikanske lysestager af udskåret blackwood med elefanter, på stande af sølvholdigt metal, 1900/2000-tallet. H. 30 cm. (2) Varenr: 4614545 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 19:10:00 DKK 325
Drei Leuchten, goldfarben (3)
Drei Leuchten, goldfarben (3). Drei Leuchten: Stehleuchte mit 3 Armen, Messing / Messing-gefärbt, Lampenschirm weiß matt. Maße: max. H. 162 cm. Durchmesser Fuß 28 cm. Schreibtischlampe von Paul Neuhaus, Messing-gefärbt, Lampenschirm weiß matt. Maße: max. H. 60 cm. Durchmesser Fuß 16 cm, D Lampenschirm 9 cm. Tischlampe mit ... Varenr: 4620403 DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-04-2017 19:17:00 DKK 297
Golvlampa, mahogny
Golvlampa, mahogny. Golvlampa, mahogny. Benvit lampskärm med fransar. Höjd 190 cm, lampfotens diameter ca 40 cm. Bruksslitage och repor. Varenr: 4634163 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 25-04-2017 19:40:00 DKK 230
Stor indonesisk gulvlampe af keramik, 1900-tallet
Stor indonesisk gulvlampe af keramik, 1900-tallet. Stor indonesisk gulvlampe af keramik dekoreret med fisk og blomster, 1900-tallet. H. inkl. skærm 125 cm. Varenr: 4631543 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 19:41:00 DKK 300
Golvlampa, 2000-tal
Golvlampa, 2000-tal. Golvlampa, i trä och plast. 2000-tal. Höjd ca 162 cm. Visst slitage. Varenr: 4609613 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 25-04-2017 19:45:00 DKK 230
Renzo Piano, uplight-lampe model Lingotto, fremstillet hos iGuzzini (2)
Renzo Piano, uplight-lampe model Lingotto, fremstillet hos iGuzzini (2). Renzo Piano, uplight-lampe model Lingotto, fremstillet hos iGuzzini, Italien. Konstruktion af støbt aluminium med en afdækning af beskyttelsesglas. Lampen kunne ikke testes. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. H. 205 cm. (2) Varenr: 4616805 DKK 3.708 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-04-2017 20:04:00 DKK 1.409
Verner Panton. 'Pantella' stander/gulvlampe
Verner Panton. 'Pantella' stander/gulvlampe . Verner Panton, 1926-1998. 'Pantella' stander/gulvlampe, formgivet i 1971. Stel og skærm af hvidt plast og metal. H. 115 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsslitage, mærker på pind, løs skrue i toppe salt løs skærm. Varenr: 4635877 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-04-2017 20:15:00 DKK 525
Par Lampekonsulenten/Nordlux Conic gulvlamper. (2)
Par Lampekonsulenten/Nordlux Conic gulvlamper. (2). Par Lampekonsulenten/Nordlux Conic gulvlamper. Sort metal. Afbryder i lampehovedet., H. 139 cm. Ø 7 cm. (2) Varenr: 4582996

DKK 1.600 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-04-2017 13:44:00 DKK 600
Carl Malmsten golvlampa
Carl Malmsten golvlampa. CARL MALMSTEN, "Staken", golvlampa, 1900-talets andra hälft, brännmärkt CM, höj- och sänkbar, höjd ca 137 cm Varenr: 4636774 DKK 2.304 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26-04-2017 13:55:00
Se mere
Gulvlampe industrielt fra Alpe design. Gulvlampe i industrielt design fra Alpe design, H: 150 cm. Lampen er udført i forkromet metal samt glas skærm. Varenr: 4581980

DKK 1.600 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-04-2017 15:56:00 DKK 800
Strand electric. Projektør / standerlampe
Strand electric. Projektør / standerlampe. Strand electric. Projektør / standerlampe. H. Ca. 150 cm. (kan justeres). Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Varenr: 4636583 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 26-04-2017 16:15:00 DKK 450
Jo Hammerborg for Fog & Mørup. Studio gulvlampe
Jo Hammerborg for Fog & Mørup. Studio gulvlampe . Jo Hammerborg for Fog & Mørup. Standerlampe, model Studio med stamme og skærm af kobber og sortlakeret metal, H. ca. 150 cm. Fremstillet hos Fog & Mørup. Fremstår med brugsspor lampen. Varenr: 4636270 DKK 4.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-04-2017 16:19:00 DKK 2.400
Golvlampor, 1 par
Golvlampor, 1 par. Golvlampor, 1 par, svart- respektive vitlackerad, metall med svängd hals och rund fot. 2000-tal. Höjd ca 150 cm. Vita lampan med visst slitage vid skärmen. (2) Varenr: 4637020 DKK 1.536 SE, Stockholm, Slakthusgatan 26-04-2017 17:09:00 DKK 230
 1 2 3 4  >>