Kategori  Vurdering
   1 2 3  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Konvolut lampen, 1950er Jahre (3)
Konvolut lampen, 1950er Jahre, Tischlampen / Lampen, H ca. 73-137 cm, D. ca: 32-37 cm. altersbedingte Gebrauchsspuren. Lauritz.com garantiert nicht die Funktionalität. (3)
Varenr: 4860130
DKK 2.233 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16-12-2017
12:43:02
DKK 819
Bogenlampe / Bogenleuchte mit Marmorfuß
Bogenlampe / Bogenleuchte mit Marmorfuß. verstell- und drehbar. Ausgezogen Höhe 230 cm. Verstellbare Konstruktion aus Metall, mit Marmorfuß und Kunststoffschirm. Maße H ca. 230 cm. Alters- und Gebrauchsspuren.
Varenr: 4867736
13:25:25
DKK 335
Stehleuchte mit Quadratisch Schirm
Stehleuchte, Konstruktion aus Metall und Stoffschirm, Lauritz.com übernimmt keine Gewähr für die Funktion. H. 160 cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren.
Varenr: 4867735
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16-12-2017
13:30:51
DKK 335
Par Manhattan standerlamper, hvidlakeret aluminium (2)
Par standerlamper, model Manhattan med kugletop af hvidlakeret aluminium. Ø 40 H. 156 cm. Arkivfoto. Fremstår i original emballage. Emballagemål: 2 kasser: 56x74x49 cm. 9,1 kg. (2)
Varenr: 4806671

DKK 2.200 DK, Herlev, Dynamovej 16-12-2017
19:44:00
DKK 1.200
Par Manhattan standerlamper, sortlakeret aluminium (2)
Par standerlamper, model Manhattan med kugletop af sortlakeret aluminium med indvendig hvid kontrastfarve. Ø 40 H. 156 cm. Arkivfoto. Fremstår i original emballage. Emballagemål: 2 kasser: 56x74x49 cm. 9,1 kg. (2)
Varenr: 4868878

19:45:00
DKK 450
DULTON CO LDT. Standerlampe, forkrommet
DULTON CO LDT. Standerlampe. Fremstillet af forkrommet metal. Stativ med sammenklappelig fod samt justerbar i højde. Justerbar svingarm. H. 180 B. 65 cm.
Varenr: 4829536

DKK 3.000 DK, Helsingør, Støberivej 16-12-2017
20:00:00
Golvlampa jugend
AMPEL, 1900-talets början, jugend, smide, höjd ca 95, diameter 50 cm
Varenr: 4868189
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-12-2017
15:06:00
Se mere
Golvlampa
GOLVLAMPA, 1940-tal, stomme delvis i mässing, 3 st ställbara lampor
Varenr: 4868210
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-12-2017
16:15:00
Se mere
Lampe / Stehleuchte, Fuß Vitra Graeter T25, Metall
Stehleuchte, Lampenfuß Vitra Graeter T25, Metall, Konstruktion auf rundem Standfuß, einfaches Gestänge mit zwei höhenverstellbaren kegelförmigen Schirmen, unterseitig bezeichnet, H.147cm - D.Fuß 25cm, starke Gebrauchs- und Reibespuren, Kratzer, Lackabrieb und Bestoßungen. Lauritz.com ...
Varenr: 4859203
DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 17-12-2017
19:01:00
DKK 298
Rico & Rosmarie Baltensweiler, standerlampe type 600, fremstillet hos Baltensweiler, metal
Standerlampe, formgivet af Rico & Rosmarie Baltensweiler, 1951, fremstillet hos Baltensweiler, Schweiz, tidlig produktion. Jernfod, stålrør, forkromet, metalplade, sort og hvid lakering. Kan justeres i flere trin. L. (lampearm) 137 cm, L. (fod) 94 cm. Fremstår med brugs- og slitagespor, afslag, ...
Varenr: 4857190
DKK 9.676 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 17-12-2017
20:01:00
DKK 5.583
Jean-Francois Crochet, standerlampe 'Antinea Terra', fremstillet hos Terzani
Standerlampe, model Antinea Terra, design af Jean-Francois Crochet, fremstillet hos Terzani, på kvadratisk sokkel af sandsten 'Pietra Serena', stel af patineret metal, skærm af gulligt Scavo Murano-glas, mundblæst, med dæmper, producentprægning på foden, H. ca. 185 cm, Ø (skærm) ca. 56 cm, ...
Varenr: 4864722
DKK 7.443 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 17-12-2017
20:21:00
DKK 1.042
Par standerlamper med Le Klint skærme (2)
Par standerlamper af hvidlakeret samt forkromet metal, højdejusterbare H. ca. 110 - 155 cm. Monteret med plisserede Le Klint skærme. Fremstår med brugsspor; stel med ridser, mindre afskalninger samt lette anløbninger; skærme med nogle mindre tryk/ buler. (2)
Varenr: 4867134
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-12-2017
10:50:00
Golvlampor uplights
GOLVLAMPOR, 1 par, uplights, lackerad metall, fot av stenmassa, höjd ca 182 cm
Varenr: 4868392
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 18-12-2017
13:16:00
Se mere
Stor standerlampe i rustfrit stål med 12 fleksible slanger
Stor standerlampe, formentlig 1990'erne. Konstruktion af rustfrit stål, udstyret med tolv lyskilder i fleksible stålslanger, der kan bøjes i alle retninger. Lampens lysstyrke kan reguleres med en dæmper. Mål som afbildet: Ø ca. 105 cm, H. ca. 290 cm. Vær opmærksom på, at Arne Jacobsen stolen, ...
Varenr: 4850761
DKK 4.466 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 18-12-2017
14:35:00
DKK 298
Erik Höglund. Gulvstage
Erik Höglund. Gulvstage til lys af smedejern, syv lysarme, prydet med gult og klart glas. H. 105, B. 68 cm. Fremstillet hos Kosta Boda. 1960/70'erne.
Varenr: 4869845
DKK 3.400 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-12-2017
17:09:38
Vilhelm Wohlert , Gulvlampe, Le Klint, model 325
Vilhelm Wohlert for Le Klint, stander- / gulvlampe med stamme af bøgetræ, fod af sortmalet metal, justerbar i højden, model 325, formgivet 1957. H. 150 cm. Fremstår med brugsspor, herunder knæk på skærm samt smuds.
Varenr: 4869083
DKK 2.600 DK, Aalborg, Nibevej 18-12-2017
19:00:00
DKK 850
Gulvlampe / standerlampe, Le Klint, model 368 af Flemming Agger
Flemming Aggerlakeret, Le Klint, model 368, gulvlampe / standerlampe af lakeret metal, med plisseret skærm(med tryk), H. 142 cm. Fremstår med brugsspor bl.a limet fatning.
Varenr: 4868825
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 18-12-2017
19:34:00
DKK 900
Par standerlamper af messing, 1900-tallets anden halvdel (2)
Par standerlamper af messing, H. 127 cm. 1900-tallets anden halvdel. Fremstår med alm. lette brugsspor. (2)
Varenr: 4867073
19:45:00
Severin Hansen. Gulvlampe 'Bridgelampe' af lakeret bøg
Severin Hansen. Gulvlampe 'Bridgelampe' af lakeret bøg, monteringer af messing, svungen stamme på trepas fod med afbryder underneden. H. 160 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.
Varenr: 4826112
DKK 12.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18-12-2017
20:15:00
DKK 2.800
Severin Hansen Jr. Standerlampe af formbøjet, poleret bøgetræ
Severin Hansen Jr. Standerlampe af formbøjet, poleret bøgetræ, monteret på cirkulær fod samt montering af messing. Monteret med blomstret skærm. Fremstillet hos Haslev Møbler. Formgivet i 1950'erne. H. ca. 155 cm. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4868586
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-12-2017
20:15:00
DKK 1.200
Standerlampe Michele de Lucchi metal porcelæn
Standerlampe. Michele de Lucchi. Formgivet i 1997. Prototype. Metalrør, porcelæn. Fod og lampeskærm af porcelænsskåle. H. 188 cm. Ifølge oplysningerne fra produktchefen hos Produzione Privata blev denne lampe vist som prototype på udstillingen Crudite på Binnen Gallery i Amsterdam i 1997 og ...
Varenr: 4841945
DKK 4.838 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 18-12-2017
20:55:00
DKK 298
Deckenfluter / Büro-Stehleuchte von Philips
Deckenfluter / Büro-Stehleuchte von Philips, H 200, 60 x 37 cm. Alters- und Gebrauchsspuren. Leuchte wurde nicht auf Funktionsfähigkeit getestet.
Varenr: 4872936
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 19-12-2017
15:40:00
DKK 335
Poul Henningsen. PH80 standerlampe.
Poul Henningsen, 1894-1967. PH80 standerlampe med skærme af akryl samt top af rødt/sort plastik, forkromet stamme, monteret på sort fod, ledning med afbryder. Fremstillet hos Louis Poulsen
Varenr: 4870177
DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-12-2017
16:38:00
Le Klint mm. Standerlampe af metal
Standerlampe af ukendt fabrikat med svungen sortlakeret stamme. Monteret med Le Klint skærm model 147, denne formgivet af Esben Klint. Stel med senere lakering. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4867648
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-12-2017
19:28:00
Severin Hansen Jr. Standerlampe af bøgetræ, model Bridge
Severin Hansen Jr. Standerlampe af formbøjet, mørk poleret bøgetræ på trepasfod, montering af messing, H. ca. 150 cm. Skærm fra Le Klint. Fremstillet hos Haslev Møbler. Små afslag ved ledningudtag og gulnet skærm.
Varenr: 4870577
DKK 8.000 DK, Herlev, Dynamovej 19-12-2017
19:32:00
DKK 850
Par Manhattan standerlamper, aluminium (2)
Par standerlamper, model Manhattan med kugletop af aluminium med indvendig hvid kontrastfarve. Ø 40 H. 156 cm. Arkivfoto. Fremstår i original emballage. Emballagemål: 2 kasser: 56x74x49 cm. 9,1 kg. (2)
Varenr: 4814772

DKK 2.200 DK, Herlev, Dynamovej 19-12-2017
19:36:00
To standerlamper af sortlakeret metal, 1900-tallets sidste halvdel (2)
To standerlamper af sortlakeret metal og messing, højdejusterbare, ene monteret med håndfoldet Le Klint skærm, denne formgivet af Peter Hvidt og Orla Mølgaard-Nielsen, model Lygtelampe. Fremstår med alders- og brugsspor; skærm med løshed samt nogle tryk/buler. (2)
Varenr: 4867686
19:38:00
DKK 650
Samling standerlamper, 1900-tallets anden halvdel (8)
Samling standerlamper med stammer af bl.a. messing, teaktræ og metal, herunder bl.a. 1 lampe med Le Klint skærm; 1 lampe af palisander og metal, denne med defekt højdejustering samt afslag på træværk. Variable højder, H. ca. 145-175 cm. Fremstår med alders- og brugsrelaterede spor/slitage; mærker...
Varenr: 4867505
DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-12-2017
19:40:00
DKK 500
Severin Hansen. Gulvlampe 'Bridgelampe' af mørkpoleret bøg
Severin Hansen. Gulvlampe 'Bridgelampe' af mørkpoleret bøg, monteringer af messing, svungen stamme på trepas fod med afbryder underneden. Le Klint skærm medfølger. H. 149 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Enkelte mærker på skærm.
Varenr: 4826097
DKK 12.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 19-12-2017
19:44:00
DKK 4.200
Le Klint mm. Fem div. standerlamper (5)
Flemming Agger for Le Klint. Standerlampe, model 369, stel af sortlakeret metal, monteret med plisséret skærm, H. ca. 155 cm. Stammen med skævhed. Endvidere fire div. standerlamper af metal og messing, heraf tre højdejusterbare samt to monteret med plisserede Le Klint skærme, H. ca. 125 - 180 cm....
Varenr: 4867714
DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-12-2017
19:53:00
 1 2 3  >>