Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Halskæder, vedhæng i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 12  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Ole Lynggaard brillantlås af 18 kt. guld med collier og lang halskæde. (3)
Ole Lynggaard brillantlås af 18 kt. guld med collier og lang halskæde. (3). Ole Lynggaard brillantlås af 18 kt. guld, beregnet til én kæde, prydet med 10 brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.20 ct. Farve: Top Wesselton (G). Klarhed: VS. Art nr. A1840-401. Tilhørende to kæder med dupsko bestående af halscollier med større og mindre hvide ferskvandskulturperler. Art nr. ... Varenr: 4701764

DKK 20.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-07-2017 20:30:14 DKK 11.000
Frantz Hingelberg. Diamantlås af 14 kt. guld med Tahiti mabéperle i collier af hvide South Sea saltvandskulturperler
Frantz Hingelberg. Diamantlås af 14 kt. guld med Tahiti mabéperle i collier af hvide South Sea saltvandskulturperler . Frantz Hingelberg. Håndsmedet diamantlås af 14 kt. guld med større sølvgrå dråbeformet barok mabéperle, med let svunget bånd sat med 13 brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.13 ct. Farve: Top Wesselton (F-G). Klarhed: VVS. Tilhørende halscollier af hvide semi-runde South Sea ... Varenr: 4714800 DKK 16.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-07-2017 20:30:23 DKK 13.000
Scrouples. Hjertevedhæng, 14 kt hvidguld
Scrouples. Hjertevedhæng, 14 kt hvidguld. Scrouples. Hjertevedhæng af 14 kt. hvidguld, prydet med 16 facetslebne rubiner. 16 x 16 mm uden øsken. Varenr: 4721464

DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 20-07-2017 20:31:00 DKK 2.100
C. Antonsen, Odenseansk Juvelér. Halskæde udført i 14 kt
C. Antonsen, Odenseansk Juvelér. Halskæde udført i 14 kt. C. Antonsen, Odenseansk Juvelér. Halskæde udført i 14 kt. guld, satineret "snoet mønster i forløb. Lukke er monteret med sikkerheds hasp. Længde ca. 42 cm. Vægt ca. 52,3 gram. Er blank på bagsiden, og kan anvendes som sådan. Varenr: 4721788 DKK 12.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 20-07-2017 20:35:00 DKK 6.200
Leif Johannes Petersen. Leddelt halskæde af 14 kt. guld
Leif Johannes Petersen. Leddelt halskæde af 14 kt. guld. Leif Johannes Petersen. Leddelt halskæde af 14 kt. guld, monteret med kasselås med dobbelte sikkerhedshaspe, stemplet "LP 585". L. 40 cm. B. 10,2 mm. Vægt: ca. 46 gr. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4721415 DKK 12.500 DK, Vejle, Dandyvej 20-07-2017 20:38:00 DKK 9.800
Guldvirke. 'Bicelle' halskæde, 14 kt guld
Guldvirke. 'Bicelle' halskæde, 14 kt guld. Guldvirke. 'Bicelle' halskæde, bestående af led i form af biceller, monteret med kasselås og ottetals sikkerhedshaspe. L 41 cm. B 7,9 mm. Vægt ca. 24,4 gram. Æske medfølger. Fremstår med brugsspor og led med lille trykmærke. Varenr: 4722299 DKK 3.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 20-07-2017 20:39:00 DKK 2.800
Perlevedhæng af 14 kt. guld med brillanter samt to halskæder i 14 kt. guld (3)
Perlevedhæng af 14 kt. guld med brillanter samt to halskæder i 14 kt. guld (3). Perlevedhæng af 14 kt. guld prydet med 2 saltvandskulturperler samt 3 brillantslebne diamanter på i alt 0.09 ct. Farve: Wesselton (H), klarhed: VS-SI. Vedhæng H. 1,6 cm. Medfølges af to venezia-halskæder i 14 kt. guld og rødguld, L. 38 cm. Samlet vægt 13,2 g. Lette brugsspor. (3) Hidrører fra ... Varenr: 4714884 DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-07-2017 20:40:00 DKK 3.000
Ole Lynggaard. 'Blomst' halskæde i 18 kt. hvidguld med brillanter
Ole Lynggaard. 'Blomst' halskæde i 18 kt. hvidguld med brillanter. Ole Lynggaard. 'Blomst' halskæde i 18 kt. hvidguld med fast vedhæng i form af blomst i satineret hvidguld prydet med 7 brillantslebne diamanter på i alt 0,07 ct. Farve: Top Wesselton (G). Klarhed: VS. L. 39 cm. Art. nr. A1781. Medfølges af Ole Lynggaard kuvert. Vejl. udsalgspris: DKK 9.600,- Varenr: 4701721

DKK 6.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-07-2017 20:41:00 DKK 3.600
Guldvirke. Bicellehalskæde af 14 kt. guld
Guldvirke. Bicellehalskæde af 14 kt. guld. Guldvirke. Bicellehalskæde af 14 kt. guld, monteret med kasselås med dobbelte sikkerhedshaspe, stemplet "Guldvirke 585". L. 45 cm. B. 8 mm. Vægt: ca. 36,2 gr. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4694654 DKK 9.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-07-2017 20:42:00 DKK 4.100
Jens J. Aagaard Lås af sterling sølv, med ferskvands kulturperlekæde
Jens J. Aagaard Lås af sterling sølv, med ferskvands kulturperlekæde. Jens J. Aagaard Lås udført i sterling sølv, dertil en udskiftelig kæde trukket med harlekinformede lyse ferskvands kulturperlekæde, mellem hver perle, er der trukket en knude. Længde ca. 43 cm. Ligger i gaveæske. Varenr: 4722961 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 20-07-2017 20:42:00 DKK 375
Ole Lynggaard. 'Hearts' halskæde i 18 kt. hvidguld med brillanter
Ole Lynggaard. 'Hearts' halskæde i 18 kt. hvidguld med brillanter. Ole Lynggaard. 'Hearts' halskæde i 18 kt. hvidguld prydet med 8 brillantslebne diamanter på i alt 0.08 ct. Farve: Top Wesselton (G). Klarhed: VS. L. 40 cm. Art. nr. A1581-501. Medfølges af Ole Lynggaard velourpose og æske. Vejl. udsalgspris: DKK 14.700,- Varenr: 4701907

DKK 7.500 DK, Vejle, Dandyvej 20-07-2017 20:45:00 DKK 5.200
Colliér 18 k vit- samt rödguld
Colliér 18 k vit- samt rödguld. COLLIÉR, 18 k vit- samt rödguld, s.k. replänk, delvis med graverad dekor, längd ca 43 cm, vikt ca 27,7 g Varenr: 4722013 DKK 7.648 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 20-07-2017 20:45:00
Se mere
Ole Lynggaard. 'Boble' nøglevedhæng af 18 kt. guld med ametyst
Ole Lynggaard. 'Boble' nøglevedhæng af 18 kt. guld med ametyst. Ole Lynggaard. 'Boble' nøglevedhæng af 18 kt. guld prydet med rund facetsleben ametyst. Art nr. A1948-406. Medfølges af Ole Lynggaard velourpose. Ø ca. 0,75 cm. Vejl. udsalgspris: 3.950,- Varenr: 4701986

DKK 2.500 DK, Vejle, Dandyvej 20-07-2017 20:45:00 DKK 500
Halssmykke, 14 kt guld
Halssmykke, 14 kt guld. Halsmykke af 14 kt. guld, bestående af, oval medaljon, monteret med patchøsken, tilhørende Venezia halskæde, stemplet GIFA 585. 2,8 x 1,9 cm. L 51,5 cm. Samlet vægt ca. 9,1 gram. Fremstår med brugsspor og enkelte små trykmærke på medaljon. Varenr: 4722306 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 20-07-2017 20:47:00 DKK 1.450
Vedhæng, art deco, med diamanter ca. 5.56 ct. i alt
Vedhæng, art deco, med diamanter ca. 5.56 ct. i alt. Vedhæng, art deco, ca. 1920 med diamanter på ca. 5.56 ct. i alt indfattet i platin Stempel på vedhængets øje = PT 950 Prydet med: 1 gammelslebet diamant ca. 1.75 ct., 2 gammelslebne diamanter på ca. 1.90 ct. i alt. Klarhed ca. Pique 1, farve ca. Top Cape (M) 1 gammelslebet diamant på ca.... Varenr: 4686714 DKK 55.773 DE, Hamburg, Große Elbstraße 20-07-2017 20:48:00 DKK 11.526
Lille rosetvedhæng af 18 kt. hvidguld, i alt ca. 0.25 ct. H/VS
Lille rosetvedhæng af 18 kt. hvidguld, i alt ca. 0.25 ct. H/VS. Lille klassisk rosetvedhæng af 18 kt. hvidguld, prydet med 7 brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.25 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS. Vægt i alt ca. 2 g. Ø 0,6 cm. L. 1,2 cm. Kæde L. 40 cm. Varenr: 4700520 DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-07-2017 20:48:00 DKK 1.550
Medaillon - Anhänger, vergoldet mit 1 Imitatperle
Medaillon - Anhänger, vergoldet mit 1 Imitatperle. Medaillon-Anhänger zum Öffnen, vergoldet mit 1 Imitatperle, Vorder- und Rückseite graviert. Gewicht ca. 6 Gramm, Maße in mm mit Öse ca. Länge 44,83 x Breite 27,63 x Tiefe 12,25 1 Glas fehlt in der InnenseiteCa. 1910 Trage- und Gebrauchsspuren Varenr: 4713912 DKK 1.636 DE, Hamburg, Große Elbstraße 20-07-2017 20:49:00 DKK 297
Ole Lynggaard. Fire kæder og armbånd med ferskvandskulturperler, marmor og sort silke. (5)
Ole Lynggaard. Fire kæder og armbånd med ferskvandskulturperler, marmor og sort silke. (5). Ole Lynggaard. Halskæde med større og mindre ferskvandskulturperler hvorimellem små akvamarinperler, trukket på wire. Art nr. D8523-0401. L. 40 cm. Collier og armbånd af knyttet sort silke. Art nr. A2500-002. L. 40 cm. og Art. nr. A2501-001. L. 18 cm. og lang dobbeltradet sort silkesnor. Str. ... Varenr: 4701859

DKK 3.600 DK, Vejle, Dandyvej 20-07-2017 20:50:00 DKK 550
Halskæde af 14 kt. Guld
Halskæde af 14 kt. Guld. Halskæde af 14 kt. Guld i doseret forløb. Længde ca. 38 cm. 15,3 gram. Varenr: 4721324 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 20-07-2017 20:51:00 DKK 1.750
Ole Lynggaard. Stor lås af 14 kt. tofarvet guld med brillant samt perlekæde (2)
Ole Lynggaard. Stor lås af 14 kt. tofarvet guld med brillant samt perlekæde (2). Ole Lynggaard. Smykkelås i et asymmetrisk design af 14 kt. satineret guld med detaljer af blankpoleret hvidguld og en brillantsleben diamant på 0,07 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS. Designet af Ole Lynggaard i 1991. Låsen er egnet til en eller to kæder. Mål: 35 x 22 mm. Vægt 12,8 g. Samt ... Varenr: 4714909 DKK 12.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-07-2017 20:51:00 DKK 5.800
Vintagevedhæng af 14 kt. guld med ametyster med snoet kæde af 8 kt. guld. (2)
Vintagevedhæng af 14 kt. guld med ametyster med snoet kæde af 8 kt. guld. (2). Vintagevedhæng af 14 kt. guld med 3 cabochonslebne ametyster samt snoet kæde af 8 kt. guld. Vedhæng 1900-tallets begyndelse, kæde senere. Vægt ca. 1,9 g. Begge fremstår ustemplede, testet for 14 og 8 kt. guld. Kæde: Vægt L 4,2 cm. Vægt ca. 6,2 g. L. 48 cm. (2) Varenr: 4708008 DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-07-2017 20:52:00 DKK 3.500
Lund halsring af 14 kt. guld samt Scrouples hjertevedhæng af 14 kt. guld sat med krystaller (2)
Lund halsring af 14 kt. guld samt Scrouples hjertevedhæng af 14 kt. guld sat med krystaller (2). Lund halsring af 14 kt. guld samt Scrouples hjertevedhæng af 14 kt. guld sat med facetslebne klare krystaller. Vægt i alt ca. 12 g. Halsring omkreds ca. 27,5 cm. Hjertevedhæng L. 3,8 cm. (2) Varenr: 4693569 DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-07-2017 20:54:00 DKK 1.600
Vedhæng i 14 kt. hvidguld og guld med kulturperler og enkeltslebne diamanter
Vedhæng i 14 kt. hvidguld og guld med kulturperler og enkeltslebne diamanter. Vedhæng i 14 kt. hvidguld og guld med 13 kulturperler, perlernes diameter ca. 4,64 mm, farve: hvid, flot lustre, vedhængets diameter ca. 27,8 mm. 8 x enkeltslebne diamanter på i alt ca. 0.16 ct., klarhed ca.: VS - SI, farve: ca. Wesselton (H). Vægt ca. 8 g. Varenr: 4685997 DKK 4.090 DE, Hamburg, Große Elbstraße 20-07-2017 20:54:00 DKK 1.041
Ole Lynggaard. Lille 'Dugdråbe' vedhæng af 18 kt. hvidguld og lang grøn snor med silke. (2)
Ole Lynggaard. Lille 'Dugdråbe' vedhæng af 18 kt. hvidguld og lang grøn snor med silke. (2). Ole Lynggaard. Lille 'Dugdråbe' vedhæng med top af 18 kt. satineret hvidguld prydet med cabochonsleben grå månesten. Model nr. A2633-501. Hertil grøn snor med silke afsluttet med oxyderede endestykker af sterlingsølv. Designet af Charlotte Lynggaard. Medfølges af sort satinpose Ole Lynggaard ... Varenr: 4701856

DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-07-2017 20:58:00 DKK 3.000
Ole Lynggaard. 'Emeli' lås af 18 kt. guld med månesten med nøglevedhæng og 3 kæder. (5)
Ole Lynggaard. 'Emeli' lås af 18 kt. guld med månesten med nøglevedhæng og 3 kæder. (5) . Ole Lynggaard. 'Emeli' lås af 18 kt. blankpoleret guld til nøglevedhæng, prydet med større oval cabochonsleben månesten. Art nr. A1974-401. Tilhørende nøglevedhæng af 18 kt. guld med fire større og mindre hjerter. Art nr. A1770-401. samt 3 kæder trukket på wire med dupsko bestående kæde med grå ... Varenr: 4701894

DKK 20.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-07-2017 21:00:00 DKK 8.200
  Tahitian Pearl Necklace
Tahitian Pearl Necklace. Large Baroque Tahitian Pearl Necklace 15 x17.2 mm Colour: Grey-Green with overtones from blue to purple Origin: Tahiti Shape: Baroque -Surface: Clean and smooth with natural growth features Luster: Very good Individually knotted between each pearl for safety, the necklace is completed ... Varenr: 4704323

DKK 15.616 BE, Antwerpen 20-07-2017 21:05:00 DKK 892
Per Borup. Halskæde med hvide ferskvandskulturperler med lås af 14 kt. guld
Per Borup. Halskæde med hvide ferskvandskulturperler med lås af 14 kt. guld. Per Borup. Halskæde med semirunde/let ovale hvide ferskvandskulturperler, monteret med massiv lås af 14 kt. guld og hvidguld. Længde incl. lås ca. 42 cm. Varenr: 4722801

DKK 3.600 DK, Kolding, Trianglen 20-07-2017 21:07:00 DKK 875
Vedhæng, i form blomst af hvidguld 14 kt
Vedhæng, i form blomst af hvidguld 14 kt. Vedhæng, i form blomst af hvidguld 14 kt med brillanter ca 0.07 ct. Farve: Wesselton (H) Klarhed: Si1-P1 Vægt: 1,3 gr. Varenr: 4509170

DKK 1.300 DK, Roskilde, Store Hedevej 20-07-2017 21:18:00 DKK 300
Per Borup. Halskæde med ferskvands kulturperler, kuglelås af 14 kt. guld med brillant
Per Borup. Halskæde med ferskvands kulturperler, kuglelås af 14 kt. guld med brillant. Per Borup. Halskæde med semirunde /ovale peacockfarvede ferskvands kulturperler, monteret med massiv kuglelås udført i 14 kt. guld og hvidguld, prydet med en klar hvid brillant på ca. 0.03 ct. Farve: Top Wesselton/G. Klarhed: VS. Længde inkl. lås 41 cm. Varenr: 4722784

DKK 4.800 DK, Kolding, Trianglen 20-07-2017 21:25:00 DKK 525
Pärlcolliér
Pärlcolliér. PÄRLCOLLIÉR, 2 st, barocka, vita, odlade saltvattenpärlor med aprikosfärgad överton, god lyster, ca 6,5-7,5 mm i diameter, längd ca 68 resp 78 cm Varenr: 4722032 DKK 2.294 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 20-07-2017 21:42:00
Se mere
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 12  >>