Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Halskæder, vedhæng i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Ole Lynggaard. Oplukkelig 'Sweet Drops' charm i 18 kt. rødguld
Ole Lynggaard. Oplukkelig 'Sweet Drops' charm i 18 kt. rødguld. Ole Lynggaard. Oplukkelig 'Sweet Drops' charm i 18 kt. rødguld prydet med større cabochonsleben grøn serpentin. Art. nr. 2553-412. Vægt ca. 3,8 g. H. 2,3 cm. Medfølges af sort satinpose og Ole Lynggaard konvolut. Vejl. udsalgspris: DKK 9.200,- Varenr: 4609532

DKK 5.600 DK, Vejle, Dandyvej 25-04-2017 10:30:00 DKK 4.600
Halskæde af 14 kt guld med perler, 31,8 gram
Halskæde af 14 kt guld med perler, 31,8 gram. Halskæde udført af 14 kt guld med Akoya saltvandskulturperler, længde ca. 43,5 cm. Kasselås med sikkerhedshaspe. Stemplet RNS/ 585. Vægt ca. 31,8 gram. Fremstår med brugspræg på perler. Varenr: 4635945 DKK 4.600 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-04-2017 11:57:48 DKK 2.900
To halskæder, turkis og 14- og 18 kt guld (3)
To halskæder, turkis og 14- og 18 kt guld (3). Erik Poul Fenster. Halskæde i forløb af turkis, monteret med kasselås af sterlingsølv, prydet med turkis Samt italiensk halskæde af 18 kt. guld med vedhæng af 14 kt. guld, prydet med cubic zirkonia. L halskæder 40,5 og 39 cm. Vægt 14 kt. guld ca. 0,6 gram. Vægt 18 kt. guld ca. 2,6 gram. Fremstår ... Varenr: 4622341 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-04-2017 13:54:58 DKK 675
Per Borup. Halskæde med blomsterlås
Per Borup. Halskæde med blomsterlås. Per Borup. Halskæde af oxyderet sterlingsølv med facetslebne perler af rosakvarts, monteret med blomsterlås af 14 kt. hvidguld. Længde: 105 cm. Varen er en del af Lauritz.coms store, internationale temaauktion Fashion & Jewellery, der skal inspirere til skønne og unikke køb til dem, du holder ... Varenr: 4397162

DKK 3.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-04-2017 14:19:44 DKK 825
Pendant in 14k  set with  diamonds 0.20ct
Pendant in 14k set with diamonds 0.20ct . Pendant in 14k white rhod gold with crossmotive set with 19 single cut diamonds 0.20 ct . Colour: (F-G) Top Wesselton Clarity: VS1-VS2 Length :2.7cm Varenr: 4626008

DKK 4.461 BE, Antwerpen 25-04-2017 14:31:00 DKK 2.788
Necklace with heart motive in 14k
Necklace with heart motive in 14k. Necklace with heart motive in 14k yellow gold hallmarked. Heart measurements: 11x10mm Necklace length: 42cm Varenr: 4626079

DKK 2.417 BE, Antwerpen 25-04-2017 15:24:00 DKK 1.301
Fresh water pearl pendant in 9kt .<br>
Fresh water pearl pendant in 9kt .
. Fresh water pearl pendant in 9kt . 9kt. yellow hallmarked . Pendant adorned with cream colour fresh water pearls in drop shape with strong lustre and clean surface with size approx. 5.00-6.00mm Measurements: 26 x 12 x 5mm. Varenr: 4576743

DKK < 1.000 BE, Antwerpen 25-04-2017 15:29:00 DKK 297
Pendant in 14k gold with a diamond 0.34ct
Pendant in 14k gold with a diamond 0.34ct. Pendant in 14k white rhod gold set with a brilliant cut diamond 0.34ct Colour: Wesselton (H) Clarity: SI1 Chainlength: 45cm Ref: p0535 Varenr: 4623290

DKK 6.506 BE, Antwerpen 25-04-2017 15:40:00 DKK 3.904
Geneve halskæde af 14 kt. guld. 41. gr.
Geneve halskæde af 14 kt. guld. 41. gr.. Geneve halskæde af 14 kt. guld. (Guldsmed, Carl Peter Christensen - Odense 1939 - 1985). Geneve mønster, Integreret kasselås med to sikkerheds hasper. Stemplet "P.C 585". L. 41.7 cm. Vægt 41 gram. Fremstår i god stand. Varenr: 4636085 DKK 6.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-04-2017 18:41:00 DKK 7.600
Pärlcollier, doserat, odlade vita pärlor, lås i silver
Pärlcollier, doserat, odlade vita pärlor, lås i silver. Pärlcollier, doserat, odlade vita saltvattenpärlor med en underton av rosa samt god lyster, ca 3-6,5 mm i diameter, lås i silver med markasit, längd ca 51 cm. Bruksslitage, lås defekt, fåtal pärlor med mindre skador Varenr: 4601514 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 25-04-2017 18:43:00 DKK 232
Jens. J. Aagaard. Halskæde, 14 kt guld og hvidguld
Jens. J. Aagaard. Halskæde, 14 kt guld og hvidguld. Jens. J. Aagaard. Halskæde af 14 kt guld og hvidguld, monteret med karabinlås. L 45,5 cm. Vægt ca. 18,8 gram. Fremstår med få brugsspor. Varenr: 4636429 DKK 6.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-04-2017 19:04:00 DKK 3.000
Silbercollier im Jugendstil mit einem Engelshaut Opal
Silbercollier im Jugendstil mit einem Engelshaut Opal . Collier gefertigt aus Silber (geprüft), besetzt mit einem Engelshaut Opal (gemeiner Opal) im Cabochonschliff von ca.: 24 x 18,5 mm. Länge ca.: 44 cm. Gewicht ca.: 28,4 g. Das Collier befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit Tragespuren. Varenr: 4627594 DKK 1.636 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 19:19:00 DKK 744
Konvolut Granatschmuck (3)
Konvolut Granatschmuck (3). Konvolut Schmuck gefertigt aus 8kt. Gold (geprüft/punziert), besetzt mit Granaten im facettierten Rundschliff und modifizierten ovalschliff von Durchmesser ca.: 4 mm bis 6,2 mm sowie 12 x 9,4 mm. Das Konvolut besteht aus folgenden Positionen: 1 Brosche D. ca.: 25 mm, 1 Nadel L. ca.: 44,8 mm, 1... Varenr: 4612122 DKK 1.636 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 19:22:00 DKK 1.115
Gunnar Brokholm m.fl. Halskæde og vedhæng i 14 og 8 kt. guld (2)
Gunnar Brokholm m.fl. Halskæde og vedhæng i 14 og 8 kt. guld (2). Gunnar Brokholm vedhæng i 8 kt. guld prydet med pink/violet syntetisk safir, H. 2,8 cm. I halskæde af 14 kt. guld fra Midas, L. 43,5 cm. Vægt 14 kt. 2,7 g, vægt 8 kt. 1,7 g. (2) Varenr: 4632825 DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-04-2017 19:32:00 DKK 400
Pendant in 14k set with a diamond 0.32ct
Pendant in 14k set with a diamond 0.32ct . Pendant in 14k white rhod gold set with a brilliant cut diamond 0.32ct Colour: Wesselton (H) Clarity: SI1 Chainlength: 45cm Ref: p0523 Varenr: 4623333

DKK 6.134 BE, Antwerpen 25-04-2017 19:34:00 DKK 3.904
Italiensk halskæde 18 kt. guld med 'Love' vedhæng
Italiensk halskæde 18 kt. guld med 'Love' vedhæng. Italiensk halskæde 18 kt. guld og rødguld med 'Love' vedhæng også af 18 kt. Guld. Vedhæng utydeligt stemplet. Syretest foretaget. Længde på kæde ca. 50,5 cm, bredde ca. 4 mm. Længde på vedhæng ca. 2,9 cm, bredde ca. 2 cm. Samlet vægt ca. 27,1 gram. Varenr: 4628763 DKK 7.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 19:43:00 DKK 5.000
Aquamarin vedhæng af 14 kt ,med forgyldt halskæde
Aquamarin vedhæng af 14 kt ,med forgyldt halskæde. Vedhæng af 14 kt guld, prydet med en lyseblå aquamarin. Mål af vedhæng: ca 12,5 x 17 mm. Dertil forgyldt halskæde. L.: ca 44 cm Varenr: 4630176 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 19:55:00 DKK 475
Piaget. Brillantvedhæng af 18 kt. hvidguld med perlemor, i alt ca. 2,50 ct
Piaget. Brillantvedhæng af 18 kt. hvidguld med perlemor, i alt ca. 2,50 ct. Piaget. Brillantvedhæng af 18 kt. hvidguld med perlemor i form af hjerte med integreret kæde med logocharm ved lås, prydet med talrige større og mindre brillantslebne diamanter perlemor, i alt ca. 2,50 ct. Farve: Top Wesselton (F-G). Klarhed: VVS-VS. Bagsiden stemplet Piaget, E83242, Au750. Vægt ... Varenr: 4563362 DKK 44.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-04-2017 20:00:00 DKK 35.000
Halskæde med vedhæng, 18 kt. hvidguld og rosakvarts
Halskæde med vedhæng, 18 kt. hvidguld og rosakvarts. Italiensk vedhæng af 18 kt. hvidguld prydet med plade i rosakvarts, 3,5 x 2,5 cm. I ligeledes italiensk 'strikket' kæde af 18 kt. hvidguld, L. 40 cm. Samlet vægt 16,3 g. Kæden fremstår med lette bugtninger. Varenr: 4636519 DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-04-2017 20:02:00 DKK 6.400
Ole Lynggaard. Tre halskæder med ferskvandskulturperler, akvamariner og aventurin samt collier af knyttet sort silke og lang silkesnor. (5)
Ole Lynggaard. Tre halskæder med ferskvandskulturperler, akvamariner og aventurin samt collier af knyttet sort silke og lang silkesnor. (5). Ole Lynggaard. To halskæder med små ferskvandskulturperler hvorimellem akvamariner og grøn aventurin. Art nr. D8708-0401. L. 40 cm. Art. nr. D8914-001. L. 42 cm. Collier af knyttet sort silke. Art nr. A2500-002. L. 40 cm. Samt cyclamefarvet stenperler af marmor. Perle Ø ca. 10 mm. L. 40 cm. Alle... Varenr: 4555205

DKK 1.800 DK, Vejle, Dandyvej 25-04-2017 20:06:00 DKK 1.350
Lille moderne brillantvedhæng af 18 kt. hvidguld med prinsesseslebne diamanter
Lille moderne brillantvedhæng af 18 kt. hvidguld med prinsesseslebne diamanter. Lille brillantvedhæng af 18 kt. hvidguld, prydet med 16 princesseslebne diamanter, i alt ca. 0.32 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: SI1. Vægt i alt ca. 1,9 g. Mål: 1 x 0.9 cm. Varenr: 4624031 DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-04-2017 20:08:00 DKK 3.000
Ole Lynggaard. Tre Design snore i silke/bomuld med endestykker af sterlingsølv (3)
Ole Lynggaard. Tre Design snore i silke/bomuld med endestykker af sterlingsølv (3). Ole Lynggaard. Tre Design snore med endestykker i oxideret sterlingsølv, hhv. 2 i grønne nuancer og 1 grøn/turkis Chenille Mokuba af silke/bomuld. L. 130. Medfølges af Ole Lynggaard-kuvert. (3) Samlet vejl. udsalgspris 2.085,- Varenr: 4585641

DKK 1.600 DK, Vejle, Dandyvej 25-04-2017 20:09:00 DKK 1.000
Moderne safirvedhæng i 18 kt. hvidguld
Moderne safirvedhæng i 18 kt. hvidguld. Moderne safir- og brillantvedhæng af 18 kt. hvidguld, prydet med 32 facetslebne safirer i pink/rosa nuancer, flankeret af 7 små brillantslebne diamanter på tilsammen ca. 0.04 ct. Stemplet med engelske import hallmarks. Vedhæng L. 3 cm. I kæde af 18 kt. hvidguld, L. 46 cm. Samlet vægt 4,2 g. Varenr: 4636528 DKK 5.800 DK, Vejle, Dandyvej 25-04-2017 20:12:00 DKK 4.600
Ole Lynggaard. 'Blomst' halskæde i 18 kt. hvidguld med brillanter
Ole Lynggaard. 'Blomst' halskæde i 18 kt. hvidguld med brillanter. Ole Lynggaard. 'Blomst' halskæde i 18 kt. hvidguld med fast vedhæng i form af blomst i satineret hvidguld prydet med 7 brillantslebne diamanter på i alt 0,07 ct. Farve: Top Wesselton (G). Klarhed: VS. L. 39 cm. Art. nr. A1781. Medfølges af Ole Lynggaard kuvert. Vejl. udsalgspris: DKK 9.600,- Varenr: 4576139

DKK 6.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-04-2017 20:13:00 DKK 4.300
Dråbeformet vedhæng i jade og 18 kt. guld
Dråbeformet vedhæng i jade og 18 kt. guld. Dråbeformet vedhæng i jade og 18 kt. guld, H. 2,6 cm. I italiensk kæde af 18 kt. guld, L. 50 cm. Vægt kæde 4,8 g. Varenr: 4636568 DKK 5.800 DK, Vejle, Dandyvej 25-04-2017 20:13:00 DKK 4.600
Ole Lynggaard. En 'Sweet Drops'-charm i 18 kt. hvidguld med grøn ametyst og brillant samt silkesnor med endestykker af sterlingsølv (2)
Ole Lynggaard. En 'Sweet Drops'-charm i 18 kt. hvidguld med grøn ametyst og brillant samt silkesnor med endestykker af sterlingsølv (2). Ole Lynggaard. En 'Sweet Drops'-charm i 18 kt. hvidguld med cabochonsleben grøn ametyst, bund prydet med brillantsleben diamant på ca. 0.015 ct. Farve: Top Wesselton (G). Klarhed: VS. Art. nr. 2559-507. Endvidere grøn silkesnor med endestykker af oxideret sterlingsølv, L. 130 cm. Medfølges af Ole... Varenr: 4575934

DKK 6.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-04-2017 20:17:00 DKK 4.000
Ole Lynggaard. 'Sweet Drops' brillantcharm af delvis satineret 18 kt. hvidguld
Ole Lynggaard. 'Sweet Drops' brillantcharm af delvis satineret 18 kt. hvidguld. Ole Lynggaard. 'Sweet Flower Drops' brillantcharm af delvis satineret 18 kt. hvidguld, prydet med 7 brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.075 ct. Farve: Top Wesselton (H). Klarhed: VS. Art. nr. A2561-501. Vægt ca. 5,5 g. H. 2,2 cm. Medfølges af Ole Lynggaard satinpose og konvulut.Vejl. ... Varenr: 4593376

DKK 11.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-04-2017 20:20:00 DKK 8.800
Vedhæng hjerte 585 guld med rav, butterscotch
Vedhæng hjerte 585 guld med rav, butterscotch. Vedhæng hjerte 585 guld, vægt ca. 28,7 g, med rav/butterscotch i hjerteform, mål ca. 63 x 47 x 21 mm, øsken indvendigt ca. 7,5 x 4 mm, stemplet '585' utydeligt og 'S'. Fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, Tyskland, ca. 1960. Varenr: 4632763 DKK 5.577 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-04-2017 20:21:00 DKK 4.461
Panser med facet, halskæde i forløb og armbånd, 8 kt guld
Panser med facet, halskæde i forløb og armbånd, 8 kt guld. Panser med facet. Halskæde i forløb og armbånd af 8 kt guld, monterede med kasselåse og hver to ottetals sikkerhedshasper. Dobbeltstemplede Jo.K og JK for mester og 8 kt. guld. L. 41,5 cm. B. 4,5 - 6,4 mm. L. 20 cm. B. 4,6 mm. Vægt halskæde ca. 20,1 gram. Samlet vægt ca. 27,9 gram. Fremstår med ... Varenr: 4636597 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-04-2017 20:22:00 DKK 1.950
Ole Lynggaard. Fire kæder og armbånd med ferskvandskulturperler, marmor og sort silke. (5)
Ole Lynggaard. Fire kæder og armbånd med ferskvandskulturperler, marmor og sort silke. (5). Ole Lynggaard. Halskæde med større og mindre ferskvandskulturperler hvorimellem små akvamarinperler, trukket på wire. Art nr. D8523-0401. L. 40 cm. Collier og armbånd af knyttet sort silke. Art nr. A2500-002. L. 40 cm. og Art. nr. A2501-001. L. 18 cm. og lang dobbeltradet sort silkesnor. Str. ... Varenr: 4555465

DKK 3.800 DK, Vejle, Dandyvej 25-04-2017 20:22:00 DKK 3.000
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  >>