Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 22  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Uglefigur, ’C. Wagner’, terrakotta
Uglefigur udført af terrakotta, to ugler stående ved siden af hinanden på en firkantet sokkel, betegnet på siden med ’C. Wagner’, mål: H. 33 cm, B. 24 cm, D. ca. 20 cm, fremstår med slitagespor, ridser, slitage og afslag på materialet, den ene ugle med afslag/mangel på halen, en ugle med større ...
Varenr: 4728271
DKK 4.838 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 17-10-2017
21:00:00
DKK 298
Terrin med lock, porslin, Kina, Chien-Lung, 1736-1795
Terrin med lock, Kina, Chien-Lung, 1736-1795. Vitt porslin med landskapsdekor i underglasyrblått. Höjd: ca 24 cm. Längd: ca 30 cm. Tillverkningsdefekter, glasyrmistor, hänklar med äldre lagning.
Varenr: 4791014
DKK 1.955 SE, Malmö, Baltzarsgatan 17-10-2017
21:23:36
DKK 762
Lock till kanopkärl
LOCK till KANOPKÄRL, del av, Egypten, Mellersta riket (ca 2050 -1800 f Kr) eller 18:de dynastin (ca 1550-1295 f Kr), utfört i terracotta, höjd ca 8, största bredd 9 cm.. . Locket har tillhört ett kanopkärl som varit ett av ursprungligen fyra kärl där den dödes inälvor bevarades. Locken avbildade...
Varenr: 4805855
DKK 7.819 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 18-10-2017
10:26:00
Se mere
Vas Cloisonné Kina
URNA, cloisonné, Kina, 1900-tal, höjd ca 28 cm
Varenr: 4805865
DKK 1.173 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 18-10-2017
11:02:00
Se mere
Tupilak af udskåret horn samt halskæde med vedhæng af udskåret narhvalstand. (2)
Tupilak af udskåret horn i form af sæler. H. 7,7 cm. L. 13 cm. Halskæde med vedhæng og ender af udskåret narhvalstand, monteret på snor af sort læder. Vedhæng L. 5,5 cm. (2)
Varenr: 4803801
DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 18-10-2017
12:00:00
DKK 325
Braque Bonnard Delvaux konstböcker
KONSTBÖCKER, (3), BRAQUE, VALLIER, DORA. Braque. The Complete Graphics. Catalogue raisonnée. New York - London (Alpine Fine Arts Collection, Ltd) 1988. 4:o. Coloured and other illustrations. Dustwrapper. . . BONNARD. BOUVET, FRANCIS. Bonnard. The Complete Graphic Work. Paris (Flammarion) 1981.. 4...
Varenr: 4805908
DKK 2.346 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-10-2017
12:42:00
Se mere
WMF vinkanna
WÜRTEMBERGISCHE METALLWAREN FABRIK, vinkanna, Tyskland, jugend, nysilver och grönt glas, reliefdekor av kvinnoansikten och blommor, stämplad WMF 1/0 99, höjd ca 40 cm. . Proveniens: Har tillhört krigsråd Bror Fredrik Seippel
Varenr: 4805915
DKK 4.691 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 18-10-2017
13:10:00
Se mere
Effekter fra Cirkus Benneweis (3)
Effekter fra Cirkus Benneweis : Spillemagasin i æske med motiv, Jubilæums platte Benneweis 1887 -1987. Skakspil i kasse af fyrretræ, brikker af glaseret lertøj eller gips. (3)
Varenr: 4806276
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 18-10-2017
13:23:00
DKK 325
Barglob
BARGLOB, 1900-talets andra hälft, på hjultrissor, invändig inredning, höjd ca 95, diameter ca 72 cm
Varenr: 4805927
DKK 2.346 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 18-10-2017
13:34:00
Se mere
Fem dele kinesisk porcelæn, 1800-1900-tallet
Fem dele kinesisk porcelæn: to skeer, to miniature krukker og skål. 1800-1900-tallet. 2-17 cm. Skål med defekter.
Varenr: 4789387
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 18-10-2017
13:36:55
DKK 325
Skål Song Kina
SKÅL, lergods, Kina, Song (960-1279), tenmoku, harpälsglasyr, diameter ca 12, höjd 5,5 cm
Varenr: 4805931
DKK 1.564 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-10-2017
13:42:00
Se mere
Fire ravsmykke. (4)
Større lys ravklump monteret med øsken af lys metal Mål af ravklump ca 4 x 6,6 x 3,1 cm. vægt ca 41 gr. Dertil et par øreringe prydet med dråbeformet rav, varmebehandlet. L.: ca 5,5 cm. Endvidere ring af 835 sølv, prtd med rav. Ringstr. 59 (4)
Varenr: 4805320
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 18-10-2017
14:05:00
DKK 325
Grønlandica. Tre fedtstensfigurer, Hoseas Tukula (3)
Grønlandica. Tre fedtstensfigurer i form af sæler og isbjørn udført af Hoseas Tukula. Længde hhv. 11, 22 og 28 cm. Isbjørn fremstår med to reparationer samt afslag på ene fod. (3)
Varenr: 4705969
DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18-10-2017
14:05:24
Map of Russia Vaugondy
MAP OF RUSSIA. VAUGONDY, ROBERT DE. Partie septentrionale de la Russie Européenne. Venice, c. 1750.. Engraved map with outline colour, c. 495x615 mm.
Varenr: 4805938
14:10:00
Se mere
The graphic works of Odilon Redon, 1913 2 vol.
THE GRAPHIC WORKS OF ODILON REDON (2). Odilon Redon. Oeuvre graphique complet I-II. La Haye, Les Éditions Kunsthandel G. J. Nieuwenhuizen Segaar, no year (1913).. Folio. 363 x 264 mm. 2 title leaves, 4-page list of contents. 192 loose plates. In publisher's printed linen portfolios. . 2 volumes.
Varenr: 4805945
DKK 1.173 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-10-2017
14:24:00
Se mere
Lego trælegetøj, 'Teddy bil' 1950'erne
Lego trælegetøj, 'Teddy bil' af bemalet træ og metal, mærket: Lego Billund Denmark. L. 26 cm. Aldersrelateret stand med brugsspor, mekanisme virker.
Varenr: 4805159
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-10-2017
14:47:00
DKK 2.800
Udstoppet søpapegøje og egern(2)
Udstoppet søpapegøje / lunde (Fratercula arctica) på stand af bemalet gips. H. 25 cm. Fremstår med skævhed. Udstoppet egern(Sciurus vulgaris) siddende på træstub, H. ca. 28 cm. Brugsspor(2)
Varenr: 4805272
DKK 1.200 DK, Kolding, Trianglen 18-10-2017
14:48:00
DKK 475
Samling på 24 landskabsfliser, mangan, ca. 1860(24)
Samling på 24 mangandekorerede landskabsfliser, hjørner med edderkopper. Mål ca. 13x13-13,5x13,5 cm. Brugsspor med små afslag og krakeleringer. To fliser med reparation, samt én nyere(24)
Varenr: 4788642
DKK 2.000 DK, Kolding, Trianglen 18-10-2017
15:06:41
DKK 825
Keltisk harpe
Keltisk harpe, 24 strenge. Lærehæfte og pose medfølger. Fremstår med lettere brugsspor. NB. Auktion forlænget grundet kort auktionsperiode.
Varenr: 4803937
DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-10-2017
15:16:00
DKK 1.800
Konvolut alte landwirtschaftliche Geräte (4)
Konvolut alte landwirtschaftliche Geräte. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. (4)
Varenr: 4742257
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 18-10-2017
15:18:55
DKK 298
Nähmaschine der Firma Fristger & Rossmann, 1. Hälfte 20
Nähmaschine derFirma Fristger & Rossmann. Schwarz lackiertes Eisengestell. Altersbedingte Gebrauchsspuren, Lackabplatzungen am Gestell, Abrieb am Holz. H 74 cm, B 70 cm, T 40 cm.
Varenr: 4742284
15:19:17
DKK 298
Nähmaschine der Firma Singer
Nähmaschine der Firma Singer. Schwarz lackiertes Eisengestell, mit Firmenemblem. Gebrauchsspuren, Lackabplatzungen am Gestell, Abrieb am Holz. H 80 cm, B 92 cm, T 48 cm.
Varenr: 4742283
15:19:36
DKK 298
Nytryck av Fahlbergs karta över St. Barthelemy
KARTA NYTRYCK ST. BARTHELEMY. FAHLBERG, SAMUEL. Charta öfver ön S:t Barthelemy. Handkolorerat kopparstick av originalplåten (nytryck). Ca 515x740 mm.. Originalplåten graverades 1801 av F. Akrel. . . Samuel Fahlberg (1758-1834) var läkare, men verkade i olika befattningar på S:t Barthélemy, bl.a. ...
Varenr: 4805966
15:20:00
Se mere
Båtmodell Riva
BÅTMODELL, 1900-talets andra hälft, bemålat trä, på sockel, längd ca 52, hjd inkl. sockel ca 14 cm
Varenr: 4805967
15:22:00
Se mere
Kistfragment
KISTFRAGMENT, 3 st., Egypten, 21 dynastin samt sentid till ptolemeisk tid, det fyrkantiga kistfragmentet är från 21 dynastin (ca 1069-945 f Kr) och de två andra från sentid till ptolemeisk tid (ca 664-30 f Kr), de två mindre fragmenten är utförda i trä med gesso och bemålning, det större i växtfi...
Varenr: 4805976
DKK 6.255 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 18-10-2017
15:40:00
Se mere
Paulo Soprani. Diatonisk harmonika 21/8
Paulo Soprani. Diatonisk harmonika 21/8 med transportkuffert. Brugsspor.
Varenr: 4806366
16:04:58
Giunta tryck 1626 Rituale romanum
GIUNTA PRESS. Rituale romanum Pauli V. Pont. Max. iussu editum. Venetiis (apud Iuntas) 1626.. 8:o. (8), 1-301, (3, 2 last blank) pp. Title and text printed in red and black, music, 10 woodcut illustrations. . Very worn soft contemporary vellum, partly loose from the binding, defective spine. Som...
Varenr: 4805984
16:08:00
Se mere
VOX. Guitarforstærker, model AC30 CC1
VOX. Guitarforstærker, model AC30 CC1, H. 54 B. 61 D. 26 cm. Virker ifølge rekvirent. Original emballage medfølger. Fremstår med lette brugsspor. Ej testet. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten.
Varenr: 4805772
DKK 4.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-10-2017
16:13:00
DKK 2.800
Excelsior knapharmonika model 606 (2)
Excelsior knapharmonika model 606, med transportkuffert og rygsæk. Brugsspor (2)
Varenr: 4806369
DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-10-2017
16:15:00
DKK 3.800
Konvolut alte landwirtschaftliche Geräte (14)
Alte landwirtschaftliche Geräte. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. (14)
Varenr: 4742256
16:19:00
DKK 298
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 22  >>