Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 21  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Märklin, Lima. En samling lokomotiver, vogne, og skinner (30)
En samling Märklin samt Lime lokomotiver, vogne og skinner bestående af: lokomotiv nr. 738, CM 800 89028, nr. Deutsche Bundesbahn. Lima Express 0690, Seks passagervogne i originale ærsker. Ti gods - og arbejdsvogne. Yderligere medfølger diverse skinner, el transformere, samt delta station nr. ...
Varenr: 4711624
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 24-07-2017
11:19:00
DKK 3.200
Kay Bojesen. Zebra af bemalet træ
Kay Bojesen (1886-1958). Zebra af bemalet træ. Formgivet i 1935. H. 14 cm. Ustemplet. Fremstår med lim og malingsafslag samt skrammer. Litteratur: Danske Designere: Kay Bojesen, afb. s. 49.
Varenr: 4721187
DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24-07-2017
11:22:00
DKK 450
Rejsegrammofon 'His Masters Voice'
Rejsegrammofon 'His Masters Voice', optrækshåndtag medfølger og monteret med nål. H. 15, L. 41, B. 28 cm. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Brugsspor
Varenr: 4725041
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-07-2017
11:33:00
DKK 525
Russisk Zorcki Messingkamera.
Russisk kamera med senere indgraveringer. "Leica D.R.P kamera no 352651", af messing. Aldersrelatret slitage, kapsel mangler. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Varenr: 4723547
DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 24-07-2017
11:35:00
DKK 500
Lorne Whisky, indrammet plakat
Lorne Whisky, Greenlees Brothers Distillers London, Glasgowand Argyllshire, indrammet plakat, 72x72 cm. (91x91 cm). Aldersrelateret stand.
Varenr: 4723764
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 24-07-2017
11:35:10
Thomann. Tasketrumpet
Thomann. Tasketrumpet med tilhørende taske, L. 23 cm. Tasken måler 31 x 21 x 15 cm. Kvitering medfølger. Brugsspor, manglende mundstykke.
Varenr: 4725001
11:43:00
DKK 475
Avisside, tillæg Berlingske, Kong Frederiks død 1863
Avisside indrammet. Tillæg til Berlingske politiske og avertissements Tidende, dateret 16. november 1863 i anledning af kong Fredering den 7's død. 72 x 55 cm.
Varenr: 4724939
DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 24-07-2017
12:03:00
DKK 325
Helsides annonce i Ekstra Bladet
Helsides annonce i Ekstra Bladet - 6 spalter á 365mm - som skal indrykkes i avisen på en hverdag eller lørdag mellem 24. juli 2017 og 24. august 2016 (begge incl.) Annoncen placeres bedst muligt i avisen. Auktionsvinder leverer trykklart materiale, og overholder deadlines. Se: Materialekrav ...
Varenr: 4407347

DKK 13.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-07-2017
12:03:00
DKK 1.750
Stor samling regnemaskiner (67)
Stor samling vintage regnemaskiner, primært mekaniske. Samlingen indkludere bla.a. mærker som Thales, Original-Odhner, Canon, Victor, Brunsviga, & Facit. Overvejende fra starten af 1900-tallet. Fremstår med brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (67)
Varenr: 4714277
DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-07-2017
12:10:00
DKK 825
Fotografier Hans och Olga Strindberg 8 st
STRINDBERGIANA. 8 fotografier föreställande Hans och Olga Strindberg, mått ca 160x220 mm., monterade på kartong, varav 3 ramade, samt 1 tryckt kort.. Ett fotografi tillsammans med Olgas syster Elsa, ett av fotografierna på Olga Strindberg är signerat Franz Löwy. Bl.a. 3 motiv från Helsingfors. N...
Varenr: 4724578
DKK 2.294 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-07-2017
12:18:00
Se mere
Medalje af guld 'Danmark-Frankrig 1987-1988'
Medalje af guld 'Danmark-Frankrig 1987-1988'. Vægt 19,8 gr.
Varenr: 4725470
DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 24-07-2017
12:23:00
DKK 3.800
Georg Jensen og Holmegaard. Samling julepynt og -dekoration (27)
Samling julepynt og -dekoration bestående af Georg Jensen 24 karats forgyldt messing: 5 x 2 stjernelysestager, 10 lyseholdere (tre garnnisser, fem duer og to misteltene), 3 x 2 juleormanemter (valnød og egern, trompet og gyngehest, stråhest og kornaks) samt adventslyseholdere og Holmegaard: Årets...
Varenr: 4725607
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 24-07-2017
12:27:00
DKK 1.450
To emaljeskilte. Tuborg Rød Grøn og Carlsberg Øl Mineralvande (2)
To Reklameskilte / emaljeskilte bestående af: Tuborg Rød Grøn og Carlsberg Øl Mineralvande. 40x40 cm og 49 x 30 cm. Med rust, afslag, buk og reparationer (2)
Varenr: 4724975
12:39:00
DKK 2.100
Schmiedereisernes Reklameschild
Schmiedereisernes Reklameschild, schwarz lackiert. Maße: H. 77 cm. B. 3 cm. T. 75 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren
Varenr: 4693804
DKK 1.115 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-07-2017
13:10:31
DKK 297
Schmiedereisernes Reklameschild, grün lackiert. Maße: H. 75 cm. B. 3 cm. T. 72 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren
Varenr: 4686937
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-07-2017
13:12:22
DKK 297
En stor samling skrivemaskiner. Remington mf.l. (ca 35)
En stor samling skrivemaskiner her i blandt: Remington, Perkeo, Smith Premier og Olympia. Overvejende 1900-tallets første halvdel. Aldersrelaterede brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten (ca. 35)
Varenr: 4714278
DKK 4.500 DK, Herlev, Dynamovej 24-07-2017
13:14:00
DKK 1.150
Schmiedereisernes Reklameschild, grün lackiert. Maße: H. 42 cm. B. 3 cm. T. 73 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren
Varenr: 4686938
13:14:10
DKK 297
Samling sporvognsudstyr (ca. 50)
Samling sporvognsudstyr bestående af stationsskilte af træ og emalje, buet emaljeskilt med tallet '6', H. 58.5 cm, stationsviser med stationer mellem Brønshøj og Sundby Remise, klokker, nødbremsekasse, tasker m.fl. (ca. 50)
Varenr: 4714300
DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-07-2017
13:46:00
DKK 4.800
Schale aus Schildkröten-Panzer mit Messingeinsatz
Schildkrötenpanzer mit Messingeinlage, England, viktorianisch. Alters- und Gebrauchsspuren. H. ca. 9,5 cm, L. ca. 23,5 cm, B. ca. 14,5 cm.
Varenr: 4725713
DKK 1.115 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-07-2017
14:09:18
DKK 372
Relief, verdenskort med vine
Relief / intarsia, verdenskort med vine, Proveniens Vingården a/s Odense. 112x151 cm. (115,5x156 cm).
Varenr: 4723766
DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 24-07-2017
14:22:59
DKK 450
Emaljeskilte iform af to ølflasker 'Tuborg Grøn Pilsner Øl' og 'Tuborg Rød Lager Øl' (2)
To emaljeskilte / reklameskilte i form af to ølflasker 'Tuborg Grøn Pilsner Øl' og 'Tuborg Rød Lager Øl'. H. 100 cm, B. 27,5 cm. Med afslag og rustpletter (2)
Varenr: 4725006
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-07-2017
14:31:33
Ernst Leitz Weitzlar. Mikroskop med Leica objektiver
Ernst Leitz Weitzlar. Mikroskop mærket E. Leitz Wetzlar D. R. P 356085, med Leica objektiver/forstørrelsesglas. ca. H. 40, B. 25, L. 50 cm. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Varenr: 4723556
14:36:00
DKK 650
Emaljeskilt, 'Golden Perle CUT PLUG ..'
Emaljeskilt. 'Golden Perle CUT PLUG Perlen blandt alle shagtobakker! Assens Tobaksfabrik - Alex Gundersen', 58,5 x 58,5 cm. Ridser, enkelte rustpletter på hjørner.
Varenr: 4724976
14:40:00
DKK 1.350
Utagawa Kunisada
UTAGAWA KUNISADA (1786-1864): Skådespelare, ca 35x24 cm
Varenr: 4724616
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-07-2017
14:42:00
Se mere
En stor samling emaljeskilte, blikskilte m.fl. (23)
En stor samling skilte af palst, emalje, træ og blik her i blandt: 'Trifoliums Frø' 30,5 x 50,5 cm, 'H. Nielsen & Søn A/S København' 20x50 cm, 'Carlsberg Pilsner' 20x20 cm Samt 20 diverse. 3x4,5 cm 50x35 cm. Enkelte rustpletter og afslag (23)
Varenr: 4724990
14:42:05
DKK 2.100
Samling div. musikudstyr; højttalere, mikrofoner m.m.
Samling div. musikudstyr; højttalere, mikrofoner m.m. bestående af: 1 Alesis mixer model PD-12, 1 kondensatormikrofon model MT87S, 1 kondensatormikrofon model MT103, 1 Eminent Synacord rørforstærker, 1 Gem keyboard model GK330, 1 keyboardstativ, 1 Squier sidekick forstærker, 1 Peavey forstærker ...
Varenr: 4725861
DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-07-2017
15:40:45
DKK 3.200
Fire brandslukkere af kobber og bemalet metal (4)
En samling brandslukkere bestående af: 3 slukkere af kobber samt én af bemalet metal med tekst 'Eldsläckaren' Trygg Typ 1'. H. 68x93 cm. Brugsspor (4)
Varenr: 4714369
15:42:00
DKK 650
Konvolut Koffer der 1950-1960er (7)
Konvolut Koffer der 1950-1960er. Variirende Größen, Formen und verschiedener Hersteller. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren und Bereibungen. (7)
Varenr: 4673682
DKK 2.231 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-07-2017
15:44:55
DKK 335
Konvolut Paperweights aus der Manufaktur Val Saint Lambert
Konvolut Paperweights aus der Manufaktur Val Saint Lambert, gefertigt aus transparentem Glas mit bunten Einschmelzungen und religiösen Motiven (Maria mit dem Kinde und Kreuzigungsszene Maße ca.: D.7-9 cm, H. 3,5-6,5 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. (4)
Varenr: 4725617
15:53:58
DKK 297
Litograferade plåtburkar
PLÅTBURKAR, 56 st, litograferade, 1900-tal, varierande format
Varenr: 4724634
DKK 1.147 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-07-2017
16:06:00
Se mere
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 21  >>