Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Hobby og samleobjekter i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 29  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Linné Flora Svecica 1745
Linné Flora Svecica 1745. LINNÉ, Carl von. Flora Svecica exhibens plantas per regnum Sveciæ crescentes, systematice... Lugduni Batavorum (apud C. Wishoff & G. J. Wishoff fil. Conr.) 1745. . 8vo. (4), (I)-XII, (4), 1-419, (1) s. 1 utvikbar graverad plansch. Samtida hfrbd.. . Soulsby 408.. Titelupplaga av Stockholmstrycket ... Varenr: 4634965 DKK 1.161 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 10:24:00
Se mere
Böcker om botanik, floror mm 15 vol
Böcker om botanik, floror mm 15 vol. BOTANIK. (15). Böcker om botanik, floror mm. Bl.a Hartman, Handbok i Skandinaviens flora, 2 uppl, 1832, Lindman, Svensk Fanerogamflora, 1918, Vilda växter i Norden I-IV. . Samtida band, några i häften. 15 vol. Varenr: 4634972 DKK 1.161 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 11:00:00
Se mere
Kinesisk akvarel med kolorering, 1800-tallet
Kinesisk akvarel med kolorering, 1800-tallet. Kinesisk akvarel med let farvekolorering i rødt/blåt, 1800-tallet. Billedfelt indrammet med silkebort. Motiv med udødelige i landskab, øverst ses del af et fæstningsværk. Ramme af udskåret træ med kanneleringer, afrundede hjørner. Bagside med massive fyldninger. 92 x 26,5 cm. Brugs- og ... Varenr: 4625350 DKK 10.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-04-2017 11:20:07 DKK 7.000
Kinesisk vase af porcelæn, 2000-tallet
Kinesisk vase af porcelæn, 2000-tallet. Kinesisk vase af porcelæn med blå glasur og dyrehoveder, 2000-tallet. H. 29 cm. Ø ca. 21 cm. En revne. Varenr: 4629880 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 11:28:00 DKK 300
Andrée Rapport 1896 års svenska polarexpedition
Andrée Rapport 1896 års svenska polarexpedition. ANDRÉES POLARFÄRD. ANDRÉE, S. A. Rapport angående 1896 års svenska polarexpedition.. (Aftryck ur "Ymer" 1896, häft 3). Stockholm, 1896. . Stor 8vo (250x165 mm). 14 s.. Originalomslag, nött, revor, småfläckar, främre löst. Dedikation på omslaget till "generalkonsul Dannfelt af förf." Första bladet... Varenr: 4634980 DKK 1.548 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 11:32:00
Se mere
Vaser oljelampor
Vaser oljelampor . VASER, 2 st, OLJELAMPOR, 2 st, lergods, delvis Antiken, vasernas höjd 12-20 resp lampornas längd 10-13,5 cm Varenr: 4634984 DKK 1.161 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 11:48:00
Se mere
Emaljeskilt, 'Stjernens Øl og Mineralvande'
Emaljeskilt, 'Stjernens Øl og Mineralvande' . Emaljeskilt / reklameskilt, 'Stjernens Øl og Mineralvande', 49 x 32 cm. Fremstår anløben / afstød. Lit. Gadens Blikfang af John Juhler Hansen lignende skilt nævnt s. 171 / 0502. Varenr: 4635948 DKK 2.500 DK, Odense, Kratholmvej 25-04-2017 11:59:10 DKK 2.800
Samling katte (16)
Samling katte (16). Samling katte bestående af bl.a. Royal Copenhagen 1. sort. siameser, nr. 3281, samt kat nr. 1803. Diverse katte af træ, fedtsten mv. (16) Varenr: 4635929 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 25-04-2017 12:02:40 DKK 700
Songurnor
Songurnor. URNOR, 2 st, Song (960-1279), vitglaserat lergods, höjd 32,5-33,5 cm Varenr: 4634988 DKK 2.322 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 12:12:00
Se mere
Spelautomat
Spelautomat "Neptune". SPELAUTOMAT, 1900-talets början, "Neptune", höjd ca 58, 42x12 cm Varenr: 4634991 DKK 1.161 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 12:24:00
Se mere
Lexicon Lapponicum 1780
Lexicon Lapponicum 1780. ORDBOK PÅ SAMISKA. IHRE, J. - LINDAHL, E. - ÖHRLING, J. Lexicon Lapponicum cum interpretatione vocabularum sveco-latina et indice svecano-lapponico;... illustratum præfatione latino-svecana... Johannis Ihre; nec non auctum grammatica lapponica... Stockholm (J. G. Lange) utan år (1780).. . 4:o. (2... Varenr: 4634992 DKK 1.161 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 12:28:00
Se mere
Läderhud/ sköld ostafrika
Läderhud/ sköld ostafrika. LÄDERHUD TILL SKÖLD, ostafrika, kohud med flätad dekor, längd ca 140 cm Varenr: 4634993 DKK 1.161 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 12:32:00
Se mere
Ladvogn af støbejern og blik
Ladvogn af støbejern og blik. Ladvogn af delvis lakeret støbejern og blik. L. 24 cm. Varenr: 4630324 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 12:38:59 DKK 375
National kasseapparat i træ og metal
National kasseapparat i træ og metal . National kasseapparat i træ og metal rigt støbt med ornamentik, H. 60 cm, B. 46 cm, D. 38 cm. Medfølgende nøgle. Fremstår med aldersrelateret brugsspor, bagplade ikke monteret. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten Varenr: 4636059 DKK 1.500 DK, Herning, Engdahlsvej 25-04-2017 13:20:24 DKK 625
Samling bl. ravsmykker (16)
Samling bl. ravsmykker (16). Samling bl. ravsmykker i form af: Kæde l. 67 cm. Ring i sterlingsølv med regulerbar ringskinne, øreclips, vedhæng, broche, to ravstykker samt armbånd trukket med elastik b. 3 cm. Overvejende behandlet rav (16) Varenr: 4628403 DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-04-2017 13:23:00 DKK 1.400
Et par kinesiske vaser af porcelæn (2)
Et par kinesiske vaser af porcelæn (2). Et par kinesiske vaser af porcelæn med celadon-glasur , 1900/2000-tallet, H. 17 cm. B. 19 cm. En reparation på halsen. (2) Varenr: 4630470 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 13:26:00 DKK 300
Schoenau & Hoffmeister biskvi flickdocka
Schoenau & Hoffmeister biskvi flickdocka. SCHOENAU & HOFFMEISTER BISKVI FLICKDOCKA, omkring 1900-tal, huvudet märkt: "4, Germany, S, PB (inom en femuddig stjärna) H, 1906, nr 12", insatta bruna blundögon, öppen mun med tänder, grop i hakan, skulpterade ögonbryn, ljusbrun hårperuk, kulledad kropp i trä och massa, klädd i klänning, längd... Varenr: 4635011 DKK 1.161 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 13:36:00
Se mere
Afrikanische Trommel Djembe
Afrikanische Trommel Djembe. Afrikanische Trommel Djembe, gefertigt aus Holz und Leder, handgeschnitzt. Der Korpus schwarz gefasst und ist verziert mit geometrischem Dekor. Maße ca.: H. 58 cm, D. 26 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren. Varenr: 4624467 DKK 1.338 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 13:36:22 DKK 335
Thailändischer Altarleuchter aus Bronze
Thailändischer Altarleuchter aus Bronze. Thailändischer Altarleuchter gefertigt aus Bronze, gold patiniert. Der Korpus ist verziert mit orientalischem Ornament. Maße ca.: L. 72 cm, H. 37 cm. Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchspuren. Varenr: 4624512 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 13:37:40 DKK 297
Keramischer Wandrelief mit Darstellung einer Weinlese
Keramischer Wandrelief mit Darstellung einer Weinlese. Keramischer Wandrelief mit Darstellung einer Weinlese, halbplastisch, handgefertigt, rückseitig monogrammiert und datiert: 'HZ 90'. Maße ca.: 35 x 55 cm. Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchspuren. Varenr: 4624360 DKK 1.115 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 13:37:49 DKK 297
Vintage Kaffeedose 'Wylfa'
Vintage Kaffeedose 'Wylfa'. Vintage Kaffeedose 'Wylfa', gefertigt aus Blech, halbrunder Koprus, rot gefasst. Maße ca.: B. 35, H. 44 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren und Absplitterungen. Varenr: 4624346 DKK 1.115 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 13:37:57 DKK 297
Konvolut indisches Gewürzset mit zwei Figuren (5)
Konvolut indisches Gewürzset mit zwei Figuren (5) . Konvolut indisches Gewürzset mit zwei Figuren, handgefertigt aus Holz in dunkelbrauner Farbe. Maße ca.: H. Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchspuren. (5) Varenr: 4578672 DKK 2.082 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 13:39:49 DKK 297
Diorama/Schaukasten
Diorama/Schaukasten. Diorama/Schaukasten. Dreidimensional Bild mit einem Gefäß gefestigt hinter Glas gerahmt. Maße: H. 60 cm. B. 60 cm. T. 10 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren und Bestoßungen. Varenr: 4624373 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 14:04:52 DKK 297
En samling soldater, heste, vogn m.m. af delvist bemalet bly.
En samling soldater, heste, vogn m.m. af delvist bemalet bly.. En samling soldater, heste, vogn m.m. af delvist bemalet bly. Medfølgende fire støbeforme samt diverse løsdele. Fremstår med brugsspor og defekter. Varenr: 4617664 DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 25-04-2017 14:07:00 DKK 300
Samling kunstbøger
Samling kunstbøger. Samling kunstbøger, herunder også bøger om møbler, samt københavnske palæer og borgerhuse. Variable brugsspor. Varenr: 4621044 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-04-2017 14:08:00 DKK 300
Märklin lokomotiv MY 3067 og  Long motortog DSB MO 573.  (2).
Märklin lokomotiv MY 3067 og Long motortog DSB MO 573. (2).. Märklin lokomotiv MY 3067 i original æske og Long motortog DSB MO 573. (2). Varenr: 4636274 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 14:08:15 DKK 1.900
Expoga, telefon med drejeskive
Expoga, telefon med drejeskive. Expoga, telefon med drejeskive med det danske rigsvåben på drejeskiven. Mærkat på underside: 'Expoga - Danmark', dateret 1973. Hidrører ifølge rekvirent fra den danske ambassade i Singapore. Varenr: 4632129 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 14:17:00 DKK 875
Karta Schlesvig Holstein Homann
Karta Schlesvig Holstein Homann. KARTA SCHLESVIG HOLSTEIN - DANMARK. HOMANN, J. B. Ducatus Slesvicensis... Nürnberg ca 1710.. Handkolorerad graverad karta med figurativ kartusch, ca 480x560 mm. Ramad. Varenr: 4635022 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 14:20:00
Se mere
Skulptur
Skulptur. SKULPTUR, troligen Waja/ Jukon, Nigeria, höjd exklusive sockel ca 38 cm Varenr: 4635023 DKK 2.322 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 14:24:00
Se mere
Kärl precolumbiansk
Kärl precolumbiansk. KÄRL, precolumbiansk, troligen Chancay, keramikhöjd ca 21 cm Varenr: 4635026 DKK 1.548 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 14:32:00
Se mere
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 29  >>