Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Sabel, engelsk typ, 1800-tal
Sabel, engelsk typ, 1800-tal. Parerfäste med namnchiffer. Kavel av svärtat trä med mässingstråd. Klinga längd 79 cm, total längd 94 cm. Klinga med korrosion och hack. Utan balja.
Varenr: 4681794
DKK 1.530 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 24-07-2017
12:59:05
DKK 803
Osmanischer Dolch mit verzierter Schutzhülle
Osmanischer Dolch mit verzierter Schutzhülle mit feinem Dekor, gekrümmte Klinge. Maße ca,; L. 45 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. Das Klinge teilweise angelaufen.
Varenr: 4722923
DKK 1.115 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-07-2017
17:45:00
DKK 297
Bison, præparat, hoved-skulder-montering
Bison, præparat, hoved-skulder-montering, H. 95 cm, B. 70 cm, D. 85 cm; fremstår med minimale slitagespor.
Varenr: 4713246
DKK 17.104 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-07-2017
19:13:31
DKK 5.020
Hibo. Geværkuffert
Hibo. Læderbeklædt geværkuffert. L. 94 cm. Brugsspor; overflade revne på den ene side.
Varenr: 4717771
DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-07-2017
19:21:00
DKK 500
Osmanischer Dolch mit verzierter Schutzhülle, gekrümmte Klinge mit Holzgriff in brauner Farbe. Maße ca,; L. 45 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Varenr: 4722921
20:00:00
DKK 297
Skalmonteret Kronhjorte gevir ni ender (1)
Skalmonteret Kronhjorte gevir ni ender, gevir L:69,5 - 75,5cm. B:86cm
Varenr: 4725227
DKK 3.000 DK, Herning, Engdahlsvej 24-07-2017
20:02:00
DKK 325
Skalmonteret Kronhjorte gevir femten ender (1)
Skalmonteret Kronhjorte gevir femten ender. Gevir L:80 - 82cm. B:96,5cm.
Varenr: 4725232
20:08:00
DKK 625
Skalmonteret Kronhjorte gevir fjorten ender (1)
Skalmonteret Kronhjorte gevir fjorten ender. Gevir L:79 - 83cm. B:92,5cm.
Varenr: 4725230
20:13:00
DKK 825
Kowa Spotting Scope / kikkert, model TSN-880, samt Swarovski stativ (2)
Kowa Spotting Scope / kikkert, model TSN-880 samt medfølgende Kowa transport taske og engelsk sproget manual. Desuden medfølger Swarovski tripod-stativ med teleskopben. (2)
Varenr: 4721144
DKK 3.000 DK, Helsingør, Støberivej 24-07-2017
20:15:00
DKK 4.900
F. V. Dreyse. Underlukker hanebøsse
F. V. Dreyse. Underlukker hanebøsse, 1800-tallets anden halvdel. Våbennummer: 23578. Pl: 77 cm. Tl: 118 cm. Med stram mekanik og blanke løb. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Jagttegn eller samlertilladelse påkrævet.
Varenr: 4708253
DKK 12.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-07-2017
20:19:00
P. Stadelmann, Suhl. Underlukker hanebøsse
P. Stadelmann, Suhl. Underlukker hanebøsse, 1800-tallets anden halvdel. Våbennummer: 1910. Pl: 79,5 cm. Tl: 119,5 cm. Med stram mekanik og guldindlæg i metallet. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Jagttegn eller samlertilladelse påkrævet. Hidrører fra dansk privatsamling.
Varenr: 4708250
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-07-2017
20:20:00
Hovedmonteret Råbuk stor guld (153)
Hovedmonteret Råbuk stor guld (153), nedlagt i Skotland, konserveret af Diana, total L:60cm.
Varenr: 4725240
DKK 7.000 DK, Herning, Engdahlsvej 24-07-2017
20:20:00
DKK 2.800
Dyrepræparat, navlesvin
Dyrepræparat, navlesvin, opdrættet dyr, monteret på platform af træ, mål: H. ca. 60 cm, B. 94 cm, D. 30 cm, fremstår med lette brugsspor.
Varenr: 4715763

DKK 5.577 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-07-2017
20:28:00
DKK 632
Imman Meffert, Suhl. Underlukker haglbøsse
Imman Meffert, Suhl. Underlukker haglbøsse, 1800-tallets anden halvdel. Pl: 80 cm. Tl: 121 cm. Våbennummer: 635. Med stram mekanik og blanke løb. Med ekstra, kortere pibe samt transportkuffert foret med grøn filt. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Jagttegn eller samlertilladelse påkrævet. ...
Varenr: 4708120
20:30:00
Hovedmonteret Råbuk stor sølv (129 points)
Hovedmonteret Råbuk (129 points), total L:66,5cm. nedlagt i Sverige, konserveret af Diana.
Varenr: 4725237
20:46:00
Ferngläser (2)
Paar Ferngläser, ein kleines Fernglas, schwarz lackiert mit Leder überzogen und in Ledertasche verpackt, 3,5x10x9 cm, Ledertasche stark berieben; ein Lunax Coated Optics Fernglas, 7x50, mit Herstellermarkierung und nummeriert, in hellbrauner Ledertasche verpackt, 6,5x19x18 cm; altersgemäße ...
Varenr: 4695294
DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-07-2017
20:48:00
DKK 297
H. Pieper A Leige. Hanebøsse.
H. Pieper A Leige. Våbennummer: 106577. Hanebøsse, 1800-tallets anden halvdel. Pl: 74 cm. Tl: 115,5 cm. Med stram mekanik og spejlblanke løb. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Jagttegn eller samlertilladelse påkrævet. Hidrører fra dansk privatsamling.
Varenr: 4708249
20:58:00
Råbuk, skulderpræparat, jagttrofæ
Råbuk, skulderpræparat med kunstigt gevir, monteret på trofæplade, med to egeløvsforsiringer på forsiden, højde i alt ca. 67 cm, plade ca. 35 x 26 cm, præparatet fremstår delvist med aldersrelaterede brugsspor, ørernes spidser beskadiget, minimale fejl på skindet.
Varenr: 4713236
DKK 4.090 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-07-2017
21:02:00
DKK 855
Vildorne, jagttrofæ, dyrepræparat
Vildorne, jagttofæ, dyrepræparat, hoved monteret på træbræt, H. 55 cm, B. 40 cm, D. 57 cm; fremstår med brugsspor, delvist lysnet pels.
Varenr: 4713245
21:04:00
DKK 1.599
Confederate pengesedler 1862/1864 (29)
Kopier av borgerkrigs penge sedler fra USA 1862-1864. 4 samle kuverter fra 1995. Trykt på tidsriktig papir dog uten farge/trykk på baksiden.Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av Norge pålegges importmoms og eventuelt toll. Les mer om importmoms og toll
Varenr: 4494779
DKK < 1.000 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 24-07-2017
21:49:00
DKK 238
Udsigtskikkert med tripodstativ
Udsigtskikkert med forstørrelse fra 25x-75x med trinløst zoomokular, 70mm objektivlinse. Kikkerten er vandtæt. Dertil medfølger tripodstativ med vaterpas. H. 57/127 cm.
Varenr: 4710925

DKK 1.800 DK, Kolding, Trianglen 25-07-2017
10:27:24
DKK 775
Jambyia Nordafrika
JAMBYIA, 1900-talets första del, Nordafrika, trä och mässingsbeslag. längd ca 43 cm
Varenr: 4726110
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-07-2017
16:10:00
Se mere
Große Steinschlosspistole, Metall und Holz
Steinschlosspistole, aus dunkelbraunem Holz und Messingblech gefertigt, seitlich mit Herstellergravur, L. ca. 58 cm, altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren, teils Oxidationsspuren und Kratzer.
Varenr: 4719540
DKK 2.231 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-07-2017
18:29:00
DKK 595
Kniv/stikvåben, jagtkniv
Kniv/stikvåben, jagtkniv, kanneleret greb af træ, kort parérstang og let svunget parérplade, begge af messing og med blomster-reliefmønster, klinge med hulkel, sort læderskede med messing og med ansigt/maske, L. 60,5 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, delvist små ridser og ...
Varenr: 4723337
DKK 7.065 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-07-2017
18:40:21
DKK 3.160
Kniv/stikvåben, jagtkniv med slagtescene
Kniv/stikvåben, jagtkniv med slagtescene, reliefpræget greb med enkel håndbøjle, rund svejfet parérplade med figurativt motiv, L. 68,5 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor samt korrosion og stedvist ridser.
Varenr: 4723339
DKK 4.276 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-07-2017
18:40:37
DKK 297
Kniv/stikvåben, jagtkniv, Deutscher Offiziersverein Berlin
Kniv/stikvåben, jagtkniv, Deutscher Offiziersverein Berlin, let buet greb af horn med agern-applikationer, svunget parérstang med hove, muslingeformet parérplade, ætset klinge med blomstermønster og jagtmotiver, læderskede, L. 57 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, delvist ...
Varenr: 4723341
18:40:43
DKK 781
Kniv / hirschfänger
Kniv / hirschfänger. Greb mit træskåle og tredobbelt nittede, parerplade i form af en ørn, let bøjet klinge med guld farvet gravering i form af en soldat. L.64,5 cm, Aldersrelaterede brugsspor, stedvis ridser og korrosion.
Varenr: 4723347
DKK 12.270 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-07-2017
18:40:49
DKK 335
Manfred Grahn, kniv/stikvåben, jagtkniv
Manfred Grahn, kniv/stikvåben, jagtkniv, greb belagt med træskaller, enkel håndbøjle med hovformet parérstang og vandret opstillet svunget parérplade, klinge med blomsterrelief og indgravering, sort læderskede, L. 42 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, delvist ridser og ...
Varenr: 4723349
DKK 7.436 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-07-2017
18:40:55
DKK 297
Messer / Stichwaffe, Hirschfänger
Messer / Stichwaffe, Hirschfänger, Griff aus Holz in Form eines mit Hufes, kurze Parierstange mit abstrakten Tierköpfen, Stichblatt in Form eines Vogels, säbelartige leicht gebogene, gravierte Klinge mit Jagdmotiv, L.52 cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partiell Katzer und starke ...
Varenr: 4723351
18:41:02
DKK 297
Kniv/stikvåben, jagtkniv, Companie-Preisschießen
Kniv/stikvåben, jagtkniv med dobbelt egegreb, Companie-Preisschießen, let buet greb af horn med agern-applikation, svungen parérstang med hove og muslingeformet parérplade, L. 56 cm, sort læderskede med lille kniv, ligeledes med horngreb, L. 15 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og ...
Varenr: 4723354
DKK 5.763 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-07-2017
18:41:10
DKK 372
 1 2 3 4 5 6 7 8  >>