Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Wakizashi
WAKISASHI, Japan, signerad, ca 56 cm, habaki i förgylld koppar, montering med fohund och blommor, 1 mekugi ana, saya i lackerat trä
Varenr: 4866944
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 15-12-2017
21:08:00
Se mere
56cm støpejerns kanon
Kanon i støpejern 56cm løp ca 25 kg. Støpt ca 1990 tallet. Kan ikke skyte rent dekorasjons kanon. Lette bruks spor lavet av træ, bemalt som Dansk/Norsk materielt ca. Fredrik d. 4.Kan fritt kjøpes av alle over 18 år. Må hentes personlig eller av norsk frakt mann. Vær oppmerksom på at varer som ...
Varenr: 4843103
DKK 3.960 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 15-12-2017
21:12:00
DKK 238
Salonriffel, St. Etienne i kal. 22 LR.
Salonriffel, St. Etienne i kal. 22 LR. TL 108,5 cm. LL 61 cm. Våbennr. 9066. Ren i løbet med tydelig riffelgang. Fremstår med brugspræg. Våbentilladelse kræves.
Varenr: 4861392
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 16-12-2017
15:25:00
2 jagtgeværer, Franchi o/u i kal. 12/70 og "Monte Carlo" s/s i kal. 16.
2 jagtgeværer, Franchi o/u i kal. 12/70 og "Monte Carlo" s/s i kal. 16. Franchi TL 111 cm. LL 71 cm. Våbennr. B4127427 og "Monte Carlo" TL 111,5 cm. LL 71 cm. Våbennr. 50750. Begge er blanke og rene i løbene. Fremtræder lettere brugsprægede. Jagttegn kræves.
Varenr: 4861387
DKK 3.000 DK, Aalborg, Nibevej 16-12-2017
15:50:00
DKK 1.900
Salonriffel, Anschütz i kal. 22 LR.
Salonriffel, Anschütz i kal. 22 LR. TL 99,5 cm. LL 52,5 cm. Våbennr. 905581. Ren og blank i piben. Fremstår lettere brugspræget. Våbentilladelse kræves.
Varenr: 4861388
16:15:00
Jagtgevær, Husqvarna s/s Model 310 BS i kal. 16.
Jagtgevær, Husqvarna s/s Model 310 BS i kal. 16. TL 115 cm. LL 75 cm. Våbennr. 92389. Ren og blank i løbene. Fremstår med lettere brugspræg. Kolbekap mangler. Geværet er fremstillet i 220 stk. Jagttegn kræves.
Varenr: 4867130
DKK 5.000 DK, Aalborg, Nibevej 16-12-2017
16:40:00
3 jagtgeværer, Husqvarna s/s bl.a. Model 52.
3 jagtgeværer, Husqvarna s/s bl.a. Model 52. Model 52 i kal. 20, er kun fremstillet i 35 stk. Serienummer 96809. Fremstår lettere brugspræget. De 2 andre er Model 20 i kal. 12 og Model 17 i kal. 12. Jagttegn kræves.
Varenr: 4867127
DKK 4.000 DK, Aalborg, Nibevej 16-12-2017
16:50:00
DKK 1.900
Udsigtskikkert med tripodstativ
Udsigtskikkert med forstørrelse fra 25x-75x med trinløst zoomokular, 70mm objektivlinse. Kikkerten er vandtæt. Dertil medfølger tripodstativ med vaterpas. H. 57/127 cm.
Varenr: 4807622

DKK 1.800 DK, Odense, Kratholmvej 16-12-2017
19:00:00
DKK 950
Krigsservice, tallerkener, første verdenskrig, keramik og porcelæn (5)
Krigsservice, fem tallerkener, første verdenskrig, keramik og porcelæn, blandt andet fra fabrikken Georg Schmider, Zell am Rhein. Med Jernkors og årstal for første verdenskrigs udbrud i fyldningen på hver tallerken, polykromt stafferet, delvist med guldmaleri, Ø 23-26 cm, fremstår med ...
Varenr: 4853259
DKK 3.163 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 16-12-2017
19:16:00
DKK 2.233
Tromblon stenlås, gevær, formentlig 1800-tallet, England
Tromblon stenlås, gevær, formentlig 1800-tallet, England, fremstillet af træ og metal, med datering 1811, mål: L. 90 cm, fremstår med brugsspor, træ med skrammer og afslag, metal med oxidationsspor.
Varenr: 4849755
DKK 11.165 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 16-12-2017
19:59:00
DKK 2.047
Säbel, Beamtensäbel, Baden, 19. Jahrhundert und Kavallerie-Pallasch, Frankreich (2)
Paar Säbel. Ein Beamtensäbel, Baden aus dem 19. Jahrhundert, drei-fach durchbrochener Griffkorb mit floralem Relief, Griff mit Kunststoff, L.103cm. Ein Kavallerie-Pallasch, Frankreich, einfache Griffspange mit einseitig geschwungener Parierstange, L.82cm. Altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, ...
Varenr: 4853257
DKK 2.791 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 16-12-2017
20:09:00
DKK 298
Argali vildfår, horn, montering
Argali vildfår, horn, montering, mål: H. 49 cm, B. 90 cm, D. 44 cm, hornomfang ca. 46 cm. Fremstår med minimale brugsspor.
Varenr: 4820339
DKK 17.120 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 16-12-2017
20:25:00
DKK 595
Varenr: 4807632

DKK 1.800 DK, Kolding, Trianglen 17-12-2017
19:00:00
Riffelkikkert med lys.
3-9x40 sigtekikkert med oplyst holografisk lyskryds i rød eller grøn med justerbar styrke. Velegnet til riffel, luftgevær og salonriffel med en 11 mm. montage skinne. - Fuldt multi-coatede linser for at undgå at ridser - 3-9x40mm rød & grøn holografisk sigte - Belyst niveau: 5 intensitet (rød) & ...
Varenr: 4861911

DKK 1.500 DK, Herning, Engdahlsvej 17-12-2017
19:14:20
Krus/reservistkrus, reservist Seijtel, regiment 63
Krus/reservistkrus, reservist Seijtel, ’6. Batt. 2. Klass. Feld. Art. Regiment Nr. 63 ’Frankfurt’ in Mainz-Kastel 1912-14’, porcelænskrus med tinmontering og menig, polykromt stafferet, figurative motiver og rytter- og krigsscenerier, H. 32 cm - Ø 12 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og ...
Varenr: 4853263
DKK 3.163 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 17-12-2017
19:15:00
DKK 335
Krug / Reservisten-Krug, Reservist Schmitt, Regiment 81
Krug / Reservisten-Krug, Reservist Schmitt, 9.Comp. Kurhess. Infanterie Regiment Nr. 81 Frankfurt am Main, 1905-07, Porzellankrug mit Zinnmontierung in Form eines Adler und eines prostenden Soldaten, polychrom staffiert, figürliche Motive und Kriegsszenerien, H.31,5cm-D.12cm, altersgemäße ...
Varenr: 4853264
DKK 2.233 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 17-12-2017
19:15:00
DKK 298
Samling fra reservisten Münchenbach, flaske, pibe, krus (3)
Samling fra reservisten Münchenbach, flaske, pibe, krus. En hvælvet reservistdunk af keramik, polykromt stafferet med figurmotiv og navnetræk, blikbeklædning og afskrueligt drikkebæger med tinapplikation i form som en ørn, snore i flere farver, L. 16 cm - Ø 12 cm. En pibe i flere dele med bemalet...
Varenr: 4853249
DKK 3.536 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 17-12-2017
19:16:00
DKK 1.675
Gamo Viperexpress, luftgevær - våbennr. 04-1C-562590-08
Gamo Viperexpress luftgevær med knæklås, kal. 5,5 mm., kunststofskæfte. TL 109,5 cm. LL 45 cm. Alm. brugsslitage. Jagttegn påkrævet, eftersyn og udlevering kun ifølge aftale.
Varenr: 4868917
DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 17-12-2017
19:52:00
DKK 450
Skildpaddeskjold, skjold fra en havskildpadde fra Togo
Skildpaddeskjold, skjold fra en havskildpadde, Cheloniidae spp. fra Togo. H. 25 cm, B. 65 cm, D. 90 cm, vægt 8,2 kg. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, afslag, ridser, flere mangler.
Varenr: 4857062
DKK 11.165 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 17-12-2017
19:55:00
DKK 1.042
US Garand M1 - Springfield kal. 30.06, halvautomatisk riffel
Springfield Garand M1 kal 30-06 Stemplet 'US rifle cal 30 M1 Springfield Armory'. Våbennummer: 2928689. PL 59 cm, TL 110,5 cm. Der medfølger kanvasremme, laderammer, samt ca. 700 tomme hylstre. Nyere bajonet medfølger. Våbentilladelse påkrævet. Bemærk: Livrem i kanvas medfølger ikke. (2)
Varenr: 4868620
DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 17-12-2017
19:59:00
DKK 8.400
Flache / Reservisten-Flasche, Reservist Stuber
Flasche / Reservisten-Flasche für Reservist Stuber, bauchige Flasche aus Porzellan, beidseitig polychrom staffiert mit figürlichem Motiv und Schriftzügen, Blechummantelung und abschraubbarer Trinkbecher mit Zinnapplikation in Form eines Adlers, mehrfarbige Kordel, L.19cm-D.12,5cm, altersgemäße ...
Varenr: 4853260
20:14:00
DKK 298
Krus/reservistkrus, Schmitt II og jubilæumskrus (2)
Par krus/reservistkrus, krus af porcelæn med tinmontering. Et krus for reservist Schmitt II, med polykromt stafferede motiver, der forestiller militærbanegården i Schöneberg, tinmontering i form som en ørn og kanonhjul med vinger, H. 29 cm - Ø 11 cm. Et jubilæumskrus i anledning af 30-års ...
Varenr: 4853266
20:14:00
DKK 335
Krus/reservistkrus, reservist Widman, chevauxleger Sieber, Schlicker (3)
Tre krus/reservistkrus af keramik med tinmontering, alle polykromt stafferet, med figurative motiver, rytter- og krigsscenerier. Et krus med menig og våbenskjold for reservist Widman, ’2. Württ. Feld Art Regiment Nr. 29, Ludwigsburg 1900-02’, H. 27 cm - Ø 11 cm. Et krus for chevauxleger Sieber ...
Varenr: 4853265
20:15:00
DKK 298
Flasche / Reservisten-Flasche, Gefreiter Graf
Flasche / Reservisten-Flasche für Gefreiten Graf zur Erinnerung an die Dienstzeit, Dragoner Regiment 15 Hagenau, 1902/05, bauchige Flasche aus Porzellan, polychrom staffiert mit figürlichem Motiv und Schriftzügen, Blechummantelung und abschraubbarer Trinkbecher, mehrfarbige Kordel, ...
Varenr: 4853262
20:17:00
DKK 298
Sabel 1800-tal
SABEL, svensk, 1870/80-tal, för infanteriofficer, mässingsfäste med genombruten parerplåt dekorerad med lilla riksvapnet, svart stålbalja, läd ca 90 cm
Varenr: 4868323
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-12-2017
21:08:00
Se mere
Fuldskæftet Heym model SR20L, kaliber 6,5x55
Fuldskæftet Heym model SR20L, kaliber 6,5x55, monteret med Seeadler Jägermeister 3-9x45 sigtekikkert, hængslet magasin til 5 patroner, Skarpe riffelgange, mekanisk i god stand, fremstår med brugsmærker. Serienummer: 21280 Fuldlængde: 105,5 cm Løbslængde: 51 cm Våbentilladelse påkrævet
Varenr: 4867835
DKK 10.000 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 17-12-2017
22:07:00
DKK 3.800
Howa model 1500 kaliber 6,5x55 win jagtriffel
Howa model 1500 kaliber 6,5x55 win jagtriffel monteret med Leupold Scandinavian 3-9x50 VARI-X II i Weaver montage, Montage samt riffel er UBRUGT, sigtekikkert fremstår med absolut minimale brugsmærker, hængslet magasin til 5 patroner. Fuldlængde: 108 cm Løbslængde: 56 cm Serie nummer: ...
Varenr: 4867817
DKK 4.800 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 17-12-2017
22:09:00
DKK 2.800
Jambiya 1900-tal
JAMBIYA, 1900-tal, skaft i skulpterat trä, mässing, längd 40 cm
Varenr: 4868357
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-12-2017
10:32:00
Se mere
Sabel sjöofficer
SABEL med gehäng, svensk, m/1915 för sjöofficer, svart läderklädd balja med tre förgyllda mässingsbeslag, skinnpung för förvaring av bälte medföljer, längd ca 88 cm, SJÖMANSARBETE, s ka kadettpiska, hampa och rotting, längd ca 110 cm. . Proveniens:. Kommendörkapten "Jocke" Fehrlund, Chef för Ubåt...
Varenr: 4868402
DKK 3.089 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-12-2017
14:04:00
Se mere
Bajonetter 18/1900-tal
BAJONETTER 3 st, varav en märkt "C G Haenel samt slida, längd ca 52,5-66 cm
Varenr: 4868451
17:36:00
Se mere
 1 2 3 4 5  >>