Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Litografi av slaget ved Dybbøl mølle 1864
Litografi fra den Dansk Tyske krig i 1864. Viser det danske bag land ved bastion 4 eller 5. Aldersrelatert stand trykt ca 1870 nyere ramme. Lys mål 64x41 cm ramme mål 69x45 cm.Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av Norge pålegges importmoms og eventuelt toll. Les mer om
Varenr: 4798883
DKK < 1.000 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 17-10-2017
21:06:00
DKK 258
Harry Glosil
Olje maleri av Harry Glosil sjøslag mellom den Svenske og den Engelske marine 1700 tal motiv. Mål ramme 122x102 cm. Lys mål 99x 79 cm pen stand.Må avhentes personlig eller med norsk frakt mann..Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av Norge kan pålegges importmoms og eventuelt toll. Les ...
Varenr: 4715565
DKK 35.742 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 17-10-2017
21:12:00
DKK 1.906
Harry Glosil
Olje maleri av Harry Glosil "Fyen 1736 og Løvendals Gallej 1712". Mål 103x73 cm lys mål 93x59 cm. pen stand dog en mindre "bule" i lerret.Må avhentes personlig eller med norsk frakt mann..Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av Norge kan pålegges importmoms og eventuelt toll. Les mer om...
Varenr: 4715579
DKK 23.828 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 17-10-2017
21:12:00
DKK 1.191
Harry Glosil
Olje maleri av Harry Glosil viser den Russiske gallej "Shtandart 1703" ved innseilingen til festnings byen Gamle Fredrikstad med fortet på Kongsstein og Ise grans befestning anlegg.Mål 70x51 cm lys mål 40x30 cm pen stand. Må avhentes personlig eller med norsk frakt mann..Vær oppmerksom på at ...
Varenr: 4715599
DKK 19.857 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 17-10-2017
21:13:00
DKK 1.350
Flintelås Pistol Tower.
Flintelås Pistol Tower. Lås af jern, Stemplet Tower samt GR under krone. Aftrækkerbøjle, kolbehæl samt beslag af messing. Fremstå med revner i træet ved låsen. Totallængde: 36,5 cm. Kan frit erhverves af alle personer.
Varenr: 4788983
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 17-10-2017
21:28:00
DKK 1.900
5 kobbertrykk(5)
5 kobbertrykk ca 1780 viser 5 tyske og belgiske byer med tegn forklaring og henvisninger til bla forsvarsanlegg. Aldersrelatert stand dog rammer med avskavninger: Lys mål 31X21 CM ramme mål 36x26 cm..Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av Norge pålegges importmoms og eventuelt toll. ...
Varenr: 4798818
DKK 1.986 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 17-10-2017
21:41:00
DKK 238
Slaglåspistol 1800-tal
SLAGLÅSPISTOL, 1800-talets slut, Belgien, lås med gravyr av bladslinga, total längd ca 15 cm
Varenr: 4805846
DKK 1.173 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-10-2017
10:08:00
Se mere
Smith Wesson revolver kal 6 mm
Smith Wesson revolver med 7 skud kal 6 mm. Våbennummer 31380. TL 17 cm. Løb stemplet: Smith & Wesson Springfield Mass Pat. apr. 3.55 July 5.59 Dec 18.60. Mekanisk funktionel, men slør. Samlertilladelse til skydevåben påkrævet.
Varenr: 4783871
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-10-2017
13:11:00
DKK 1.350
Halvuatomatisk haglgevær Bernelli kal 12/70
Halvuatomatisk haglgevær Bernelli kal 12/70. Våbennummer F099117. PL 69,5 cm, TL 124 cm, afstand aftrækker til kolbe 35,5 cm. Der medfølger 4 chokes (1 monteret). Fremstår med mindre brugsspor. Jagttegn eller samlertilladelse til skydevåben påkrævet.
Varenr: 4797127
DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-10-2017
14:11:00
DKK 3.700
Samling luftbøsser kal 4.5 mm (5)
Samling luftbøsser. Alle kal 4.5 mm. Kan frit erhverves. Fremstår med brugsspor, 1 mekanisk defekt og 1 med løst aftræk. (5)
Varenr: 4805705
DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-10-2017
15:49:00
DKK 525
Dansk Sabel M. 1950, forsølvet fæste
Dansk sabel M. 1950 med fæste af forsølvet metal, greb af rokkeskind beviklet med snoet tråd, skede af forkromet stål, klingen stemplet HMAK. KL. 82 TL. 95 cm. Fremstår lettere brugsspor. Blankvåbentilladelse påkrævet.
Varenr: 4583356
DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-10-2017
17:05:57
DKK 675
Varenr: 4583354
17:06:38
Svensk Remington - 8 mm
Svensk Remington kal 8 mm. Våbennummer 18079. TL 114 cm. Fremstår med brugsspor. Samlertilladelse til skydevåben påkrævet.
Varenr: 4783868
17:51:00
DKK 1.150
Dansk Gevær M/1889. Hærens Tøjhus 1915 kal. 8x58RD
Dansk Gevær M/1889. Hærens Tøjhus 1915 kal. 8x58RD. Våbennummer: 95733. PL: 58,5 cm. TL: 109 cm. God mekanisk stand, kolbe med gravering. Våbentilladelse eller samlertilladelse til skydevåben kræves
Varenr: 4783869
18:52:00
DKK 325
Varenr: 4531651
19:08:00
Tre sæt samuraisværd, replika (9)
Tre sæt samuraisværd, replika. L.46-90 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. (9)
Varenr: 4800871
DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-10-2017
19:09:00
DKK 450
Tre sæt samuraisværd, replika. (9)
Varenr: 4800870
19:10:00
Samling blankvåben, replika (9)
Samling blankvåben, replika, bestående af fire orientalske daggerter, en officersdaggert samt fire diverse pyntesabler. Blankvåbentilladelse påkrævet. Aldersrelateret brugsslitage (9)
Varenr: 4800887
DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-10-2017
19:10:00
DKK 450
Samling skalmonterede gevirer / opsatse, 1900-tallet (5)
Samling skalmonterede gevirer / opsatse bl.a. kronhjort, bukke m.m., monteret på plade, 20. Årh., H. 24-60 cm, B. 53-73 cm. (5)
Varenr: 4805550
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 18-10-2017
19:31:00
DKK 325
C.L. Seifert sabel
Dansk Sabel, greb af rokkeskind, beviklet med jerntråd. Klingebryst stemplet C.L.Seifert. Klingelængde, ca. 83 cm. Totallængde, 97 cm. Aldersrelateret slitage; Skede med rustspor, ridser. Blankvåbentilladelse påkrævet.
Varenr: 4806225
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-10-2017
19:41:00
Skalmonteret, Vandbøffel, jagttrofæ
Skalmonteret, Vandbøffel (Bubalus bubalis), jagttrofæ m/ aftagelig horn, H. ca. 86 cm, B. ca. 71 cm. Horn. H. ca. 50 cm.
Varenr: 4802111
19:48:00
DKK 775
Remington 1867 kal 11,4 mm
Remington 1867 kal 11,4 mm. Våbennummer 67872. Stemplet Kjøbenhavns Tøjhus 1885. TL 128 cm. Samlertilladelse til skydevåben påkrævet.
Varenr: 4783867
19:52:00
DKK 2.700
Dansk artillerisabel for beredne M/1869
Dansk artillerisabel for beredne M/1869 med skede i jern, Skæfte af læder uden bevikling, håndbøjle indsat under knappen, enægget klinge med bred hulslibning, Udleveret til feltartilleriets underofficerer, trænkonstabler m.fl. siden 1854. L. 100 cm. Stemplet på skede og sabel. Aldersrelateret ...
Varenr: 4800474
DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-10-2017
19:58:00
DKK 2.300
Ryttersabel, model 1843/98
Ryttersabel model 1843/98, kurv i forkromet metal, læderbundet fæste, enægget klinge med hulslibning, stemplet Weyersberg, Kirschbaum & Co, Solingen. TL.102 cm. Aldersrelateret slitage, spor efter rustangreb. Blankvåbentilladelse påkrævet.
Varenr: 4800477
19:59:00
Haglgevær s/s Simson Suhl kal 12/70
Haglgevær s/s Simson Suhl kal 12/70. Våbennummer 412532. PL 66 cm, TL 109 cm, afstand aftrækker til kolbe 38 cm. Boringer 1/2 + 1/2. Fabrikationsstempel 292. Sidelåse, doubletrigger samt ejector. Fremstår med minimale brugsspor. Jagttegn eller samlertilladelse til skydevåben påkrævet.
Varenr: 4805515
DKK 25.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-10-2017
20:00:00
DKK 13.500
Jagtgevær Beretta side-by-side kaliber 12-70
Jagtgevær Beretta side-by-side med sidelås kaliber 12-70. Sølvfarvet lås med mange graveringer i engelsk stil. Ingen rust og minimal bruneringsslid. OAL 111 cm. 71 cm blanke løb. 38 cm valnøddeskæfte med åretegninger (dette let løst). Jagttegn kræves.
Varenr: 4785694
DKK 5.000 DK, Helsingør, Støberivej 18-10-2017
20:10:00
DKK 3.100
Chicago Arms Co. 'The Protector' Palm Pistol
Chicago Arms Co. "The Protector" Palm Pistol. Kaliber 22. short. 1800-tallets sidste halvdel. Våbennummer 10606. Længde: 14 cm. Fremstår med få aldersrelaterede brugsspor. Samlertilladelse til skydevåben påkrævet.
Varenr: 4807111
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 18-10-2017
20:13:50
DKK 4.200
Skalmonteret opsats fra kronhjort
Skalmonteret opsats fra kronhjort, på plade af træ. 12 ender. Fuld længde: 115 cm. B: 93 cm. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4805741
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 18-10-2017
20:17:00
DKK 1.650
Samling blankvåben (5)
Samling blankvåben bestående af fransk sabel, 1800-tallets slutning. L: 107 cm. Med inskription på bagsiden. Tysk hirschfænger med skede, greb af ben og tyske militærmotiver på klingen L: 66,5 cm. C & J. W. Hawksley krudthorn. Orientalsk kniv i skede samt nyere kniv af samme type. ...
Varenr: 4785289
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 18-10-2017
20:18:00
Par skalmonterede bøffelhorn (2)
Par skalmonterede bøffelhorn på træplader. H: 65/45 cm. B: 35/38 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. (2)
Varenr: 4805734
DKK 1.200 DK, Vejle, Dandyvej 18-10-2017
20:46:00
 1 2 3 4 5 6 7 8 9  >>