Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Jagttrofæer i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Stor hovedmonteret Kudu
Stor hovedmonteret Kudu. Stor hovedmonteret Kudo (Tragelaphus strepsiceros). H. 170 cm. D. 92 cm. Varenr: 4635856 DKK 5.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 25-04-2017 19:32:00 DKK 2.400
Præparat, hoved-skulder-montering, kudu
Præparat, hoved-skulder-montering, kudu . Præparat, hoved-skulder-montering af en kudu, mål: L. ca. 157 cm, B. ca. 54 cm, D. ca. 80 cm, fremstår med slitagespor, delvist slitage på pelsen. Varenr: 4614420 DKK 11.153 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-04-2017 19:45:00 DKK 8.923
Par nubiske stenbukke, helmonteret, præparat, Sudan (2)
Par nubiske stenbukke, helmonteret, præparat, Sudan (2). Par nubiske stenbukke, oprindelsesland Sudan, helmonteret på steppelignende udformet plint, præparat, dermoplastik, objektmål: H. ca. 185 cm, B. ca. 30 cm, D. ca. 80 cm. Fremstår med minimale brugsspor, delvist let afslidt pels. (2) Varenr: 4577306 DKK 43.869 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-04-2017 20:00:00 DKK 26.768
Par skalmonteret kronhjorte (2)
Par skalmonteret kronhjorte (2). Par skalmonteret kronhjorte. 8 ender samt kronebærende Ti ender med knækket stang. Skotland 1997. B. 61-69 cm. (2) Varenr: 4636617 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-04-2017 20:38:00 DKK 325
Zebra, jagttrofæ, dermoplastik, hoved-skulder-montering, Cites
Zebra, jagttrofæ, dermoplastik, hoved-skulder-montering, Cites. Zebra, jagttrofæ, dermoplastik, præparat, hoved-skulder-montering, træstub som sokkel og fod, objektmål: H. ca. 200 cm, B. ca. 38 cm, soklens H. ca. 97,5 cm. Fremstår med minimale brugsspor, delvist let afslidt pels. Varenr: 4576424 DKK 26.024 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-04-2017 20:39:00 DKK 20.819
Springbock, Jagdtrophäe, Präparat, Kopf-Schulter-Montage
Springbock, Jagdtrophäe, Präparat, Kopf-Schulter-Montage. Springbock, Jagdtrophäe, Präparat, Kopf-Schulter-Montage, Spraingbock mit Hörnern, H. ca. 62 cm, B. ca 24 cm, T. ca. 47 cm. Partiell Fellbereibungen und kleine Fellfehstellen, ein Horn locker, Ohren am Rand mit kleineren Fehlstellen Varenr: 4612276 DKK 2.602 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-04-2017 20:42:00 DKK 1.115
Aubrack Rind, Tierschädel
Aubrack Rind, Tierschädel. Tierschädel eines Aubrack Rindes, Objektmaße: H. 49cm, D. 88 cm, T. 26 cm, fehlender Unterkiefer. Varenr: 4576434 DKK 1.859 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-04-2017 20:44:00 DKK 1.487
Damwildkonvolut, Spießer und Schaufler (3)
Damwildkonvolut, Spießer und Schaufler (3). Damwildkonvolut, Jagdtrophäen, bestehend aus: Spießer, montiert auf profilierter Holzplatte, zur Wandmontage geeignet, H. ca. 40 cm, B. ca. 17 cm, T. ca. 22 cm. Schaufler/Hirsch, Schädelplatte mit Geweihschaufeln, H. ca. 76 cm, B. ca. 72 cm, T. ca. 30 cm, eine Schaufel oben bestoßen/mit ... Varenr: 4576445 DKK 2.602 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-04-2017 20:46:00 DKK 1.487
Konvolut, Drei verzierte Bockgeweihe, auf Trophäenschilder
Konvolut, Drei verzierte Bockgeweihe, auf Trophäenschilder. Konvolut, Drei verzierte Bockgeweihe, montiert auf Trophäenschilder aus Holz, 2 Geweihe verziert mit Pailletten, 1 Geweih mitsilberfarbener Bemalung, Maße jeweils: H. ca. 20-24 cm, B. 12 cm, T. max. 20 cm. Varenr: 4576433 DKK 1.636 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-04-2017 20:49:00 DKK 892
Fasanenhenne, Tierpräparat, Vollmontage auf Plinthe, Dermoplastik
Fasanenhenne, Tierpräparat, Vollmontage auf Plinthe, Dermoplastik. Stehende Fasanenhenne, Vollmontage, Tierpräparat einer stehenden Fasanenhenne auf gestalteter Plinthe, Objektmaße: H. 17 cm, D. 20 cm, T. 85 cm. Guter Erhaltungszustand, minimale Gebrauchsspuren möglich. Varenr: 4576448 DKK 1.636 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-04-2017 20:50:00 DKK 520
Konvolut abnorme Böcke (7)
Konvolut abnorme Böcke (7). 7 Geweihe, Jagdtrophäen mit Schädelplatten von abnormen Rehböcken. Alle Geweihe jeweils einzeln montiert auf profilierten Holzplatten. Zur Wandmontage geeignet. Maße pro Einzelstück: H. ca. 19 cm, B. ca. 11 cm T. ca. 16 cm. Teilweise rückseitig auf den Holzplatten bezeichnet und datiert, ... Varenr: 4576456 DKK 2.231 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-04-2017 20:50:00 DKK 1.413
Konvolut abnorme Böcke (8)
Konvolut abnorme Böcke (8). 8 Geweihe, Jagdtrophäen mit Schädelplatten von abnormen Rehböcken. Alle Geweihe jeweils einzeln montiert auf profilierten Holzplatten. Zur Wandmontage geeignet. Maße pro Einzelstück: H. ca. 19 cm, B. ca. 11 cm T. ca. 16 cm. Teilweise rückseitig auf den Holzplatten bezeichnet und datiert, ... Varenr: 4576458 DKK 2.602 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-04-2017 20:50:00 DKK 1.636
Samling, tre springbukkeskind (3)
Samling, tre springbukkeskind (3). Samling, tre springbukkeskind, hvide og lysebrune, mål på hvert skind: L. ca. 95 cm, B. ca. 70 cm. (3) Varenr: 4576429 DKK 3.346 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-04-2017 20:51:00 DKK 2.231
Elgskovl, elggevir
Elgskovl, elggevir. Geviret fra en elg, objektmål: Ø 91 cm, D. 57 cm. Fremstår i velbevaret stand med minimale brugsspor. Varenr: 4576444 DKK 3.049 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-04-2017 20:53:00 DKK 2.417
Fuldmonteret udstoppet Mountain Reedbuck (Redunca arundinum)
Fuldmonteret udstoppet Mountain Reedbuck (Redunca arundinum). Fuldmonteret udstoppet Mountain Reedbuck (Redunca arundinum) monteret på fod af kunststof. H.100 cm, l.110 cm. Varenr: 4636380 DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-04-2017 13:50:00 DKK 525
Jagttrofæ af en vandbuk, hoved-skulder-montering
Jagttrofæ af en vandbuk, hoved-skulder-montering. Jagttrofæ af en vandbuk, hoved-skulder-montering, mål: L. ca. 140 cm, B. 45 cm, D. 67 cm, fremstår med lette, stedvise slitagespor. Varenr: 4614477 DKK 8.923 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-04-2017 18:24:00 DKK 7.064
Præparat/jagttrofæ, hoved-skulder-montering, virginiahjort
Præparat/jagttrofæ, hoved-skulder-montering, virginiahjort . Præparat/jagttrofæ, hoved-skulder-montering af en virginiahjort, mål: L. ca. 90 cm, B. ca. 34 cm, D. ca. 55 cm, pelsen fremstår med minimal slitage, delvist afslag. Varenr: 4627986 DKK 7.807 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-04-2017 18:53:00 DKK 5.948
Jagttrofæ af en råbuk, hoved-skulder-montering
Jagttrofæ af en råbuk, hoved-skulder-montering. Jagttrofæ af en råbuk, hoved-skulder-montering, mål: L. ca. 66 cm, B. ca. 30 cm, D. ca. 33 cm, fremstår med minimale stedvise afslag. Varenr: 4627990 DKK 4.461 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-04-2017 18:53:00 DKK 3.532
Jagttrofæ af en kudu, hoved-skulder-montering
Jagttrofæ af en kudu, hoved-skulder-montering. Jagttrofæ af en kudu, hoved-skulder-montering, mål: L. ca. 150 cm, B. ca. 55 cm, D. ca. 91 cm, fremstår med slitagespor, skind med minimalt slid, delvist med afslag. Varenr: 4627981 DKK 3.346 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-04-2017 18:54:00 DKK 2.231
Dyrekranie, gevir på trofæplade af træ, med medalje
Dyrekranie, gevir på trofæplade af træ, med medalje. Dyrekranie, gevir på kranieplade, monteret på trofæplade af træ, med guldfarvet medalje, mål: L. ca. 120 cm, B. 77 cm, D. ca 40 cm, stedvise slitagespor på træet, kraniet og geviret, der mangler et lille parti af kraniet ved venstre øjenhule. Varenr: 4614419 DKK 8.923 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-04-2017 19:00:00 DKK 7.064
Dyrekranium, hjortegevir på trofæplade af træ, med medalje
Dyrekranium, hjortegevir på trofæplade af træ, med medalje. Dyrekranium, hjortegevir på kranium, monteret på en trofæplade af træ, pladen er med træskærerarbejder, med guldfarvet medalje, mål: L. ca. 155 cm, B. ca. 110 cm, D. ca. 40 cm, fremstår delvist med slitagespor på træet, kraniet og geviret, geviret fremstår med delvise mangler. Varenr: 4614415 DKK 20.819 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-04-2017 19:23:00 DKK 13.384
Præparat, hoved-skulder-montering, karibu
Præparat, hoved-skulder-montering, karibu. Præparat, hoved-skulder-montering af en karibu, mål: L. 154 cm, B. 82 cm, D. 73 cm, fremstår delvist med lette brugsspor på geviret. Varenr: 4614425 DKK 13.942 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-04-2017 19:44:00 DKK 11.153
Præparat/jagttrofæ, hoved-overkrop-montering af en sortbjørn
Præparat/jagttrofæ, hoved-overkrop-montering af en sortbjørn. Præparat/jagttrofæ, hoved-overkrop-montering af en sortbjørn, på plastiksokkel, der ser ud som natursten med vægophæng, mål: L. ca. 90 cm, B. ca. 35 cm, D. ca. 51 cm, pelsen fremstår med minimal slitage, delvist afslag. Med Cites-certifikat. Varenr: 4627984 DKK 15.615 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-04-2017 19:53:00 DKK 11.897
Flamingo, jagttrofæ/dermoplastik, fuldmonteret
Flamingo, jagttrofæ/dermoplastik, fuldmonteret. Jagttrofæ, flamingo, fuldmonteret på plint i naturlook, mål: H. 81 cm, Ø 23 cm, D. 31 cm, fremstår med brugs- og slitagespor, stedvist manglende fjer. Varenr: 4627995 DKK 8.179 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-04-2017 19:54:00 DKK 5.948
Bøffel, dyrekranium, Kenya
Bøffel, dyrekranium, Kenya. Dyrekranium af en bøffel, monteret på en trofæplade af træ, objektmål: H 70 cm, B. 95 cm, D. 37 cm. Varenr: 4577334 DKK 32.716 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-04-2017 20:00:00 DKK 26.024
Bongo, præparat, helmonteret antilope på plint, Kenya
Bongo, præparat, helmonteret antilope på plint, Kenya. Stående bongo, helmonteret afrikansk antilope, Kenya, præparat af en stående bongo på en steppelignende udformet plint med træunderdele, mål: H. 165 cm, B. 50 cm, D. 160 cm. Fremstår med minimale brugsspor, delvist let afslidt pels. Varenr: 4577323 DKK 66.920 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-04-2017 20:05:00 DKK 52.049
Krokodillekranium, replika, afstøbning
Krokodillekranium, replika, afstøbning. Dyrekranium af en krokodille, replika, afstøbning, objektmål: H 20,5, Ø 30 cm, D. 66,5 cm. Fremstår i velbevaret stand med minimale brugsspor. Der er tale om en replika, hvilket betyder, at der ikke kræves noget Cites-certifikat. Varenr: 4577316 DKK 8.551 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-04-2017 20:06:00 DKK 6.692
Dyrekranium, hjortegevir på trofæplade af træ
Dyrekranium, hjortegevir på trofæplade af træ. Dyrekranium, hjortegevir på kranium, monteret på en trofæplade af træ, mål: L. ca. 132 cm, B. ca. 95 cm, D. ca. 38 cm, fremstår delvist med slitagespor på træet, kraniet og geviret. Varenr: 4614402 DKK 11.153 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-04-2017 20:08:00 DKK 8.923
En samling jagttrofæer (18)
En samling jagttrofæer (18). En samling jagttrofæer monteret på træplader. Størrelser fra ca. H: 23-47 cm. 1980-90'erne. Fremstår med alm. brugsspor og afslag. (18) Varenr: 4637629 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-04-2017 20:16:00 DKK 1.250
Impalatrofæ, dermoplastik, præparat, hoved-skulder-montering på podium
Impalatrofæ, dermoplastik, præparat, hoved-skulder-montering på podium. Impalatrofæ, dermoplastik, præparat, aftagelig og svingbar hoved-skulder-montering på podium af træ, mål: H. 172 cm, B. 38 cm, D. 69 cm, podium Ø 30 cm. Fremstår med minimale brugsspor, delvist afslidt pels. Varenr: 4577313 DKK 10.410 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-04-2017 20:27:00 DKK 7.436
 1 2 3 4  >>