Kategori  Vurdering
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Hovedmonteret isbjørneskind (Ursus maritimus)
Hovedmonteret isbjørneskind (Ursus maritimus). Monteret med original kløer og trædepuder, kranie og tænder af plast. L. 270 cm. B. 245 cm. Fremstår med brugsspor, skader på skind. Kræver ikke CITES-certifikat iflg. Miljøstyrelsen. Købere uden for EU skal have eksporttilladelse fra ...
Varenr: 4862378
DKK 10.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 11-12-2017
19:32:00
DKK 6.200
Udstoppet Fasanhane monteret på trærod
Udstoppet Fasanhane monteret på trærod. H: 44 cm. L: 77 cm.
Varenr: 4861849
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 11-12-2017
19:49:00
DKK 450
Hovedmonteret Kudo (Tragelaphus strepsiceros)
Hovedmonteret Kudo (Tragelaphus strepsiceros). Fuld højde inkl. horn 190 cm. Dybde ud fra væggen 80 cm. Fremstår med brugsslitage samt med hul ved mund. Denne vare er en del af en temaauktion over varer fra Kræmmer Erik's butik 'Fantastiske Fund', som lukker ned for vinteren og sælger ud før han...
Varenr: 4841840
DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 11-12-2017
20:10:00
DKK 975
Kronhjort. Kraniemonteret opsats med mastermessure
Kronhjort. Kraniemonteret opsats, gevir med 11 takker( 1 tak afknækket). Med mastermessure CIC 189.72 point. H. ca. 127 B. ca. 106 cm.
Varenr: 4842659
DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 11-12-2017
20:10:00
DKK 825
Udstoppet Duehøg (Accipiter gentilis).
Udstoppet Duehøg (Accipiter gentilis). Monteret på trærod. Cites certifikat medfølger. Fremstår uden nogen former for skader. H. 50 cm. CITES-certifikat fra Styrelsen for Vand- og Naturforvaltning (SVANA) til handel inden for EU medfølger. Ved handel uden for EU skal der søges eksport- / ...
Varenr: 4861323
DKK 5.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-12-2017
20:41:00
Samling af udstoppet dyr (20)
Samling af udstoppet dyr (20)
Varenr: 4858769
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 13-12-2017
17:36:00
DKK 1.300
Udstoppet Albatros 'Diomedeidae'
Udstoppet Albatros 'Diomedeidae' H: 50 cm. L: 96 cm.
Varenr: 4858767
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 13-12-2017
17:45:00
DKK 450
Fuldmonteret udstoppet ræv
Fuldmonteret udstoppet ræv monteret på plade med blade og træstub. Højde: 71 cm. Længde 87 cm
Varenr: 4862809
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 13-12-2017
19:22:00
DKK 1.200
Kaskelottænder 'Physeter catadon' (7)
Samling af kaskelottænder. Samlet vægt på tænder er 2855 gram. L. 11-20 cm. Cites certifikater fra Naturstyrelsen til handel inden for EU medfølger. Tilladelsen er gyldig for ét salg. Ved handel uden for EU, skal der søges eksport / import tilladelse for udlevering. (7)
Varenr: 4822869
DKK 15.000 DK, Herlev, Dynamovej 13-12-2017
19:54:00
DKK 3.900
Fem udstoppede dyr (5)
En samling på fem udstoppede dyr bestående af ræv (vulpes vulpes), mår (martes foina), urfugl (tetrao tetrix), 1960-62, samt to brushaner (philomachus pugnax), 1968 og 1988, protokolnr. 155644 og 155645. Monterede på plader, én på gren. H. 23-53 cm. Aldersrelateret stand. Fremstår gulnede, mår ...
Varenr: 4865982
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 13-12-2017
20:08:00
Skildpaddeskjold, jagttrofæ
Skildpaddeskjold, jagttrofæ, mål 78 x 60 cm. Fremstår med en bule/et afslag, hvide farvestænk på den indvendige side.
Varenr: 4849774
DKK 5.210 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 13-12-2017
20:23:00
DKK 335
Jagd Gobelin / Wandteppich
Großer Wandteppich mit Jagdszene im Wald, Maße: H. 126 cm, B. 176 cm, Gebrauchsspuren, Stoff mit Abrieb und Verfärbungen.
Varenr: 4849768
DKK 2.233 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 13-12-2017
20:29:00
DKK 968
Præparat, Sydamerika, hjort, hoved-skulder-montering, trofæplade af træ
Præparat, Sydamerika, hjort, hoved-skulder-montering, på trofæplade af træ, mål: L. 18 cm, B. 53 cm, D. 52 cm, fremstår med slitagespor, huden på halsen er revnet to steder, desuden revner på ørerne og næsen.
Varenr: 4849780
DKK 2.419 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 13-12-2017
20:32:00
DKK 298
Kronhjort, præparat, jagttrofæ
Kronhjort, præparat, jagttrofæ. Hoved-skulder-montering. H. 120 cm, B. 77 cm, D. 57 cm. Fremstår med slitagespor, syningen i ryggen er gået op, desuden syninger ved ørerne, enkelte revner.
Varenr: 4849777
DKK 2.977 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 13-12-2017
20:33:00
DKK 1.414
Gevir m.m. (4)
Gevir, m.m. L. ca. 60 cm. (4)
Varenr: 4866436
DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 14-12-2017
15:18:46
23 skalmonteret bukkeopsatser
En samling skalmonteret bukkeopsatser, monteret på plade, i alt 23 stk.
Varenr: 4842635
DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 14-12-2017
19:45:00
DKK 1.300
Skuldermonteret stenbuk
Skuldermonteret stenbuk, aftagelige horn. Dybde fra væg 67 cm.
Varenr: 4842643
DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 14-12-2017
19:57:00
DKK 700
Udstoppet fiskeørn (Pandion Haliaetus), monteret på stamme med udslåede vinger
Udstoppet fiskeørn (Pandion Haliaetus), monteret med udbredte vinger på gren. B. ca. 130 D. ca. 53 cm. Indsamlet Sverige1972, monteret og udstoppet af Konservator K-E. Svensson, Karlshamn. Bemærk: Beskrivelse rettet. Cites certifikat fra Miljøstyrelsen til handel inden for EU medfølger. ...
Varenr: 4820335
DKK 5.000 DK, Helsingør, Støberivej 14-12-2017
20:17:00
DKK 3.200
Skuldermonteret Waterbuck, Botswana.
Skuldermonteret Waterbuck, Botswana, H. 144, D. 62, B. 52 cm. Nogle defekter ved ører.
Varenr: 4865976
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 15-12-2017
19:22:00
DKK 650
Tiervollpräparat, großer Auerhahn / Jagdtrophäe
Tiervollpräparat, großer Auerhahn / Jagdtrophäe, auf Holzmontierung für Wandaufhang, H. ca. 61 cm, Gefieder teils mit Fehlstellen und zum Teil starke Abnutzungsspuren und Verschmutzungen sowie Bestoßungen.
Varenr: 4867421
DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 15-12-2017
20:39:00
DKK 298
Tromblon stenlås, gevær, formentlig 1800-tallet, England
Tromblon stenlås, gevær, formentlig 1800-tallet, England, fremstillet af træ og metal, med datering 1811, mål: L. 90 cm, fremstår med brugsspor, træ med skrammer og afslag, metal med oxidationsspor.
Varenr: 4849755
DKK 11.165 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 16-12-2017
19:59:00
DKK 1.861
Argali vildfår, horn, montering
Argali vildfår, horn, montering, mål: H. 49 cm, B. 90 cm, D. 44 cm, hornomfang ca. 46 cm. Fremstår med minimale brugsspor.
Varenr: 4820339
DKK 17.120 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 16-12-2017
20:25:00
DKK 595
Skildpaddeskjold, skjold fra en havskildpadde fra Togo
Skildpaddeskjold, skjold fra en havskildpadde, Cheloniidae spp. fra Togo. H. 25 cm, B. 65 cm, D. 90 cm, vægt 8,2 kg. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, afslag, ridser, flere mangler.
Varenr: 4857062
DKK 11.165 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 17-12-2017
19:55:00
DKK 1.042
Samling skalmonterede bukkeopsatse med træplader (54)
54 skalmonterede bukkeopsatse med 20 løse skjoldformede træplader. H. ca. 20-25 cm. Fremstår med aldersrelaterede spor. (54+20)
Varenr: 4858599
DKK 1.800 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-12-2017
19:57:00
DKK 1.800