Kategori  Vurdering
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Isbjørne kranie, Grønland
Isbjørne kranie fra Grønland, H.16, L.39, B.19 cm. Fremstår med alders relateret patina. Kan sælges uden Cites certifikat i Danmark. Ved udførelse fra Danmark bedes køber rette henvendelse til Naturstyrelsen.
Varenr: 4920870
DKK 1.800 DK, Aarhus, Egå Havvej 20-02-2018
15:15:00
Stort Zebraskind fra hingst.
Stort Zebraskind fra hingst. L: 338 cm. B: 203 cm. fremstår i god stand, har dog revne i skindet på 5 cm. ved halen.
Varenr: 4920819
DKK 2.800 DK, Herlev, Dynamovej 20-02-2018
19:49:00
DKK 4.200
Udstoppet afrikansk hunløve, (Panthera leo)
Udstoppet afrikansk hunløve (Panthera leo) H. 75 L. 170 B. 80 cm. Konservatornummer (Protokol nr 280010) medfølger.
Varenr: 4912449
DKK 35.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 20-02-2018
20:00:00
DKK 19.500
Samling udstoppede pattedyr og fugle (16)
Samling udstoppede pattedyr og fugle. Står i to udstillingsskabe som måler: 77x83x32 cm. og 97x44x28 cm (16)
Varenr: 4897930
DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 20-02-2018
20:11:00
DKK 3.600
To næsebjørne, præparater, Mellemamerika (2)
To næsebjørne, præparater, oprindelse: Mellemamerika. Helmonterede præparater, hver monteret på en gren. L. 62 – 85 cm. Fremstår med minimale aldersspor. (2)
Varenr: 4873579
DKK 2.977 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 20-02-2018
21:24:00
DKK 2.419
Ravn, præparat
Ravn, præparat. Helmonteret, monteret på en gren. Mål 60 x 57 x 20 cm.
Varenr: 4873601
DKK 3.163 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 20-02-2018
21:24:00
DKK 819
Ravn, udstoppet
Ravn, udstoppet. Monteret på en gren. H. 48 cm.
Varenr: 4873602
21:25:00
DKK 484
Fasanenhenne, Tierpräparat
Stehende Fasanenhenne, Vollmontage, Tierpräparat einer stehenden Fasanenhenne auf gestalteter Plinthe, Objektmaße: H. 17 cm, D. 20 cm, T. 85 cm. Guter Erhaltungszustand, minimale Gebrauchsspuren möglich.
Varenr: 4675954
DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-02-2018
19:05:00
DKK 298
Zebra skínd
Zebra skind. L. ca. 190 cm. B. ca. 180 cm. Fremstår med brugsslitage, enkelte huller og revner.
Varenr: 4921202
DKK 2.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 21-02-2018
19:27:00
DKK 650
Konvolut Jagdtrophäen, Elchschaufel, Eberzähne und zwei Geweihe (4)
Konvolut vier Jagdtrophäen, Elchschaufel (Oberfläche teilweise stark beschädigt, Länge ca. 81 cm und Breite ca. 53 cm), zwei Hirschgeweihe (einmal 8-Ender, Schädel mit Bruchstellen und allgemeinen Altersspuren, Länge je Geweihstange ca. 40 cm und einmal Sechsender, dieser auf Trophäenschild ...
Varenr: 4677426
DKK 1.042 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-02-2018
19:43:00
DKK 298
Næsehorn, replika, hoved-skulder-montering
Replika af et næsehorn, fra Werkstatt Wolfgang Schenk, mål: L. ca. 117 cm, B. ca. 100 cm, D. ca. 148 cm, fremstår med brugsspor, ridser, slitage og delvist med afslag på materialet.
Varenr: 4877871
DKK 44.660 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-02-2018
20:12:00
DKK 6.327
Bongo-horn, jagttrofæ
Bongo-horn med kraniumplade, jagttrofæ monteret på sortbejdset trofæplade, L. 60 cm – 40 cm.
Varenr: 4814886

DKK 3.722 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-02-2018
20:26:00
DKK 298
Ausgestopfter Steinmarder, Präparat
Ausgestopfter Steinmarder, Präparat, auf einem Holzsockel mit Wandmontierung, beim Verzehr eines Eies (Kunststoff), Ei mit Fehlstellen und Klebespur, Schwanz bestoßen.
Varenr: 4186937
20:28:00
DKK 298
Jagttrofæ, gepard, med CITES-certifikat
Gepard, monteret på træstamme, med CITES-certifikat, mål: H. 92 cm, L. 120 cm, B. ca. 50 cm, fremstår med slitagespor, skindet med slid, træet med ridser og afslag.
Varenr: 4900657
DKK 14.142 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-02-2018
20:52:00
DKK 8.188
Skalmonteret, Kronhjortegevir, jagttrofæ
Skalmonteret, Kronhjortegevir (Cervus elaphus), jagttrofæ monteret på plade, H. 104, B 94 cm.
Varenr: 4922228
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 22-02-2018
19:39:00
DKK 650
Skalmonteret, Elgopsats, jagttrofæ
Skalmonteret, Elgopsats (Alces alces), jagttrofæ på plade, H. 67, B. 73 cm.
Varenr: 4922226
19:55:00
DKK 500
Samling udstoppede fugle bl.a. Havlit m.m (4)
Samling udstoppede fugle bl.a. Havlit (Clangula hyemalis) samt Edderfugl (Somateria mollissima), H- 36-40 cm. Fremstår med aldersrelaterede spor. (4)
Varenr: 4922224
20:44:00
Skuldermonteret, Råbuk, jagttrofæ
Skuldermonteret, Råbuk, jagttrofæ monteret på plade, H. 54, horn H. 16,5 cm. Fremstår med aldersrelaterede spor.
Varenr: 4922222
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 22-02-2018
20:56:00
Skuldermonteret, Råbuk, jagttrofæ, H. 58, horn H. 15 cm. Fremstår med aldersrelaterede spor.
Varenr: 4922219
21:04:00
DKK 500
Lamm, Tierpräparat
Lamm, Tierpräparat. Vollpräparat auf dekoriertem Holzsockel montiert. Maße 47 x 40 x 22cm. Alters-/Abnutzungsspuren, Abrieb, Bestoßungen.
Varenr: 4917169
DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-02-2018
20:28:00
DKK 298
Skalmonteret impala gevirer (2)
To skalmonteret impala gevirer, H. ca. 39 cm. B. 20-22 cm. (2)
Varenr: 4923323
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 26-02-2018
18:00:00
Fuldmontet trofæ. Tjur
Fuldmontet trofæ. Tjur. H: 72 cm. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4924207
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-02-2018
20:24:00
Tromblon stenlås, gevær, formentlig 1800-tallet, England
Tromblon stenlås, gevær, formentlig 1800-tallet, England, fremstillet af træ og metal, med datering 1811, mål: L. 90 cm, fremstår med brugsspor, træ med skrammer og afslag, metal med oxidationsspor.
Varenr: 4894217
DKK 6.699 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-02-2018
21:26:00
DKK 409