Kategori  Vurdering
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Samling skalmonterede gevirer / opsatse, 1900-tallet (5)
Samling skalmonterede gevirer / opsatse bl.a. kronhjort, bukke m.m., monteret på plade, 20. Årh., H. 24-60 cm, B. 53-73 cm. (5)
Varenr: 4805550
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 18-10-2017
19:31:00
DKK 325
Skalmonteret, Vandbøffel, jagttrofæ
Skalmonteret, Vandbøffel (Bubalus bubalis), jagttrofæ m/ aftagelig horn, H. ca. 86 cm, B. ca. 71 cm. Horn. H. ca. 50 cm.
Varenr: 4802111
19:48:00
DKK 425
Skalmonteret opsats fra kronhjort
Skalmonteret opsats fra kronhjort, på plade af træ. 12 ender. Fuld længde: 115 cm. B: 93 cm. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4805741
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 18-10-2017
20:17:00
DKK 1.350
Par skalmonterede bøffelhorn (2)
Par skalmonterede bøffelhorn på træplader. H: 65/45 cm. B: 35/38 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. (2)
Varenr: 4805734
DKK 1.200 DK, Vejle, Dandyvej 18-10-2017
20:46:00
Skalmonteret, Vædder, jagttrofæ
Skalmonteret, Vædder, jagttrofæ, monteret på plade i to dele, L. 47 cm.
Varenr: 4802114
21:04:00
Samling opsatser og jagttrofæer (13)
Samling opsatser og jagttrofæer, bla. bøffel, vildsvin, duiker, springbuk, Kudu samt fire hjorteopsatser. Største mål: H. 68 cm. (hjort) Mindste mål: H. 20 cm. (bushpig) (13)
Varenr: 4721075
DKK 2.600 DK, Aarhus, Egå Havvej 19-10-2017
16:59:07
Råbuk trofæ besat med rhinsten
Råbuk trofæ besat med rhinsten i varierende størrelse. H. 23 cm.
Varenr: 4808589
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 19-10-2017
18:30:27
Tierpräparat, Pronghorn, Arizona, Kopf-Schulter-Montage
Tierpräparat, Kopf-Schulter-Montage eines Pronghorns, Arizona, Maße: L. 82 cm, B. 35 cm, T. 38 cm, leichte Abnutzungsspuren.
Varenr: 4793670
DKK 2.605 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 19-10-2017
19:37:00
DKK 335
Dyrepræparat, bøffel, hoved-skulder-montering
Dyrepræparat, bøffel, hoved-skulder-montering, fra Werkstatt Wolfgang Schenk, fremstår med brugsspor, slid på skindet, ørerne er let slidte.
Varenr: 4793685
DKK 8.931 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 19-10-2017
19:45:00
Imitat eines Nashornes
Imitat eines Nashornes, Maße: H. 94 cm, D. ca. 17 cm, Gebrauchsspuren, partielle Kratzer, Abrieb und Bestoßungen am Material.
Varenr: 4793682
19:49:00
DKK 1.191
Tierpräparat, Rietbock, Kopf-Schulter-Montage
Tierpräparat, Kopf-Schulter-Montage eines Rietbocks, aus der Werkstatt 'Wolfgang Schenk', Maße: L. ca. 62 cm, B. ca. 36 cm, T. ca. 43 cm, Abnutzungsspuren, partieller Abrieb am Fell, Hörner mit Kratzer und partiellen Bestoßungen.
Varenr: 4793710
DKK 2.977 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 19-10-2017
19:54:00
DKK 298
Dyrekranium, eland
Dyrekranium af en eland, mål: L. ca. 111 cm, B. ca. 30 cm, D. ca. 23 cm, fremstår med slitagespor, delvise ridser.
Varenr: 4794702
DKK 3.721 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 19-10-2017
20:15:00
DKK 484
Præparat, kudu, hoved-skulder-montering
Præparat, hoved-skulder-montering af en kudu, fra værkstedet ’Wolfgang Schenk’, mål: L. ca. 156 cm, B. ca. 53 cm, D. ca. 83 cm, fremstår med slitagespor, slitage på pelsen.
Varenr: 4793688
DKK 5.210 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 19-10-2017
20:17:00
DKK 4.279
Samling dyrekranier, impala, oksegnu, Lichtensteins koantilope (3)
Samling dyrekranier bestående af: 1 impalakranium, mål: L. 62 cm, B. 36 cm, D. 14 cm, - 1 oksegnukranium, mål: L. ca. 54 cm, B. ca. 58 cm, D. ca. 20 cm, 1 kranium af en Lichtensteins koantilope, mål: L. ca. 60 cm, B. ca. 33 cm, D. ca. 22 cm, fremstår med slitagespor, hver især delvist med ridser ...
Varenr: 4793718
20:20:00
DKK 856
Præparat, gnu, hoved-skulder-montering
Præparat, hoved-skulder-montering af en gnu, mål: L. ca. 57 cm, B. ca. 60 cm, D. 64 cm, fremstår med delvise brugsspor.
Varenr: 4793714
DKK 4.093 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 19-10-2017
20:25:00
DKK 3.349
Dyrekranium, impala, på trofæplade
Dyrekranium af en impala monteret på en trofæplade, mål: L. ca. 50 cm, B. ca. 32 cm, D. 29 cm, fremstår med slitagespor, delvise ridser.
Varenr: 4793716
20:29:00
DKK 670
Tierpräparat, Springbock, Kopf-Schulter-Montage
Tierpräpar, Kopf-Schulter-Montage eines Springbocks, aus der Werkstatt 'Wolfgang Schenk', Maße: L. ca. 61 cm, B. ca. 29 cm, T. ca. 32 cm.
Varenr: 4793713
20:34:00
DKK 1.526
Opsats fra gazelle
Opsats fra gazelle. Skalmonteret, på træplade. L: 121 cm. Fremstår med brugsspsor.
Varenr: 4805737
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 19-10-2017
20:35:00
DKK 525
Præparat, hoved-skulder-montering af en kudu, mål: L. ca. 150 cm, B. ca. 100 cm. D. ca. 79 cm, fremstår med slitagespor, pels med slitage og mangler, hornene med ridser og delvise afslag.
Varenr: 4793667
20:37:00
DKK 2.791
Præparat, impala, hoved-skulder-montering
Præparat, hoved-skulder-montering af en impala, fra værkstedet ’Wolfgang Schenk’, mål: L. ca. 101 cm, B. ca. 43 cm, D. ca. 47 cm.
Varenr: 4793695
20:37:00
DKK 2.419
Præparat, topi, hoved-skulder-montering
Præparat, hoved-skulder-montering af en topi med rødlig pels, fra værkstedet ’Wolfgang Schenk’, mål: L. ca. 103 cm, B. ca. 55 cm, D. ca. 56 cm, fremstår delvist med slitagespor.
Varenr: 4793692
DKK 4.466 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 19-10-2017
20:45:00
DKK 3.163
Tierpräparat, Kopf-Schulter-Montage eines Rietbocks, aus der Werkstatt 'Wolfgang Schenk', Maße: L. ca. 62 cm, B. ca. 33 cm, T. ca. 43 cm, Abnutzungsspuren, partieller Abrieb am Fell, Hörner mit Kratzer und partiellen Bestoßungen.
Varenr: 4793712
20:47:00
DKK 335
Præparat, hoved-skulder-montering af en kudu, fra værkstedet ’Wolfgang Schenk’, mål: L. ca. 164 cm, B. 71 cm, D. 83 cm, fremstår med slitagespor, slitage på pelsen, et hul i det ene øre og en mangel.
Varenr: 4793690
20:48:00
DKK 372
Præparat, Lichtensteins koantilope, Østafrika, hoved-skulder-montering
Præparat, hoved-skulder-montering af en Lichtensteins koantilope, Østafrika, fra værkstedet ’Wolfgang Schenk’, mål: L. ca. 103 cm, B. 36 cm, D. 62 cm, fremstår med lette slitagespor.
Varenr: 4793691
20:48:00
DKK 1.823
Dyrepræparat, bøffel, hoved-skulder-montering, fra Werkstatt Wolfgang Schenk, mål: L. ca. 80 cm, B. ca. 104 cm, D. ca. 90 cm, fremstår med slitagespor, slid på skindet.
Varenr: 4793687
20:52:00
DKK 298
Næsehorn, replika, hoved-skulder-montering
Replika af et næsehorn, fra Werkstatt Wolfgang Schenk, mål: L. ca. 117 cm, B. ca. 100 cm, D. ca. 148 cm, fremstår med brugsspor, ridser, slitage og delvist med afslag på materialet.
Varenr: 4793684
DKK 44.655 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 19-10-2017
21:00:00
DKK 8.187
Hovedmonteret jagttrofæ af Red Hartebeast
Hovedmonteret jagttrofæ af Red Hartebeast. Monteret på plade af træ med udskæringer. H. 120 cm. B. 50 cm.
Varenr: 4808899
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 20-10-2017
18:22:00
DKK 375
Zebraskind
Zebraskind L: 300 cm. B: 203 cm. fremstår i god stand.
Varenr: 4801805
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 20-10-2017
19:19:00
DKK 1.200
Skuldermonteret jagttrofæ af Gemsbok 'Oryx gazella'
Skuldermonteret jagttrofæ af Gemsbok 'Oryx gazella' Højde: 122 cm. Bredde: 37 cm. Horn Længde 91cm. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4804153
DKK 2.500 DK, Herning, Engdahlsvej 20-10-2017
19:21:00
DKK 425
Jagttrofæ. Hovedmonteret impala. Aepyceros melampus
Jagttrofæ. Hovedmonteret impala. Aepyceros melampus. H. 65 cm. Venstre øre med revner.
Varenr: 4807742
DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 20-10-2017
19:45:00
 1 2  >>