Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Bronze, kobber, messing, tin i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Kaffemaskine af kobber, antagelig ca.1900
Kaffemaskine af kobber, antagelig ca.1900. Kaffemaskine af kobber med 2 haner, antagelig ca. 1900. H. 46 cm. Aldersrelateret stand og manglende dele. Varenr: 4483163 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 08-12-2016 12:18:00 DKK 350
Seks tin tallerkner (6)
Seks tin tallerkner (6). Seks tin tallerkner, Seks ens tallerkner, alle stemplet med E L B 1764 (Erik Lundberg) Ø. 23 cm. Alle med ophæng påsat på bagsiden. (6) Varenr: 4493693 DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 08-12-2016 15:24:00 DKK 325
Par lysestager af tin og messing, ca. 1900
Par lysestager af tin og messing, ca. 1900. Pstager af tin og messing, ca. 1900. H. 23 cm. Brugsspor, skævhed. Varenr: 4497270 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 08-12-2016 16:58:42 DKK 325
Samling vægte, lodder mm (11)
Samling vægte, lodder mm (11). Samling vægte og lodder. Deriblandt den Lille Børsvægt i trææske (mangler lod), bordvægte mm. Fremstår med brugsspor. (11) Varenr: 4496232 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 08-12-2016 17:28:00 DKK 350
Messingkande fra Focken værkstedet
Messingkande fra Focken værkstedet. Messingkande. Højt, ovalt korpus med bred hank og åbning. Med firmareliefstempel forneden. H: 43,5 cm. Varenr: 3996800 DKK 4.465 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 08-12-2016 19:06:00 DKK 2.232
Bronzefigur einer Eisläuferin
Bronzefigur einer Eisläuferin . Bronzefigur einer Eisläuferin auf einer halbmondförmigen Marmorplinthe. Im Guss signiert: Ferdinandparis, sowie mit Bronzeplakette versehen. Maße ca.: H. 29 cm, B. 29 cm, T. 11 cm. Zustand mit wenig Gebrauchspuren. Varenr: 4452883

DKK 1.860 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 08-12-2016 20:20:00 DKK 893
Par stager i empireform af  bronze (2)
Par stager i empireform af bronze (2). To franske stager, forgyldt & patineret bronze, Empireform, Ca. 1900. H. 16,5 cm. fremstår med gravering under bund (2) Varenr: 4474470 DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 08-12-2016 20:20:00 DKK 850
Paar Kerzenständer / Kerzenleuchter / Kandelaber (2)
Paar Kerzenständer / Kerzenleuchter / Kandelaber (2). Set bestehend aus 2 Kerzenständern, einer 2-armig in barockem Stil, Messing mit Resten einer Versilberung, einer 5-armig geschraubt aus teilversilberten und teilvergoldeten Einzelteilen, Messing, Silber, Gold, verschiedene Metalle, H. 15,5 / 21,5 - B. 27 / 23 cm - T. 12,5 / 23 cm, altersbedingte ... Varenr: 4442196 DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 08-12-2016 20:25:00 DKK 298
Konvolut Messingobjekte, zwei Vasen und eine Streichholzdose (3)
Konvolut Messingobjekte, zwei Vasen und eine Streichholzdose (3). Runde Streichholzdose mit orientalischem Dekor, Klappfach an der Seite, innen an einer Mittelachse befestigte und konzentrisch angeordnete Streichhölzer, Griff in Form dreier Vögel auf der Oberseite, rechteckige Aussparung im Umlauf für Schildchen. Zwei Messing Vasen bemalt mit mehrfarbigem ... Varenr: 4394237 DKK 1.860 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 08-12-2016 20:46:00 DKK 595
Schwanenfigur, Holz/versilbert
Schwanenfigur, Holz/versilbert. Schwanenfigur, Holz/versilbert, wohl asiatischen Ursprungs, Korpus in Schwanenform mit hölzernen Unterteil, versilberte Randmontierung, Kopf, Hals und Flügel ebenfalls aus versilbertem Metall anmontiert, ausgehöhlter Korpus mit zweiteiligen Inneneinteilung, L: 44 cm, B: 35 cm, H: 36 cm Varenr: 4350295 DKK 1.637 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 08-12-2016 20:53:00 DKK 298
Bronzefigur des Diskuswerfer
Bronzefigur des Diskuswerfer. Bronzefigur des Diskuswerfer auf schwarzer rechteckiger Marmorplinthe. Die Figur ist mit einer Plakette versehen und im Guss signiert. Maße ca.: 39 cm, B. 19,5 cm, T. 15 cm. Zustand mit wenig Gebrauchspuren. Varenr: 4452882

DKK 2.232 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 08-12-2016 21:22:00 DKK 893
Fiskeserveringsbestik af elfenben, pletsølv, 1900-tallets begyndelse
Fiskeserveringsbestik af elfenben, pletsølv, 1900-tallets begyndelse. Fiskesæt med skæfter af elfenben og pletsølv, 1900-tallets begyndelse. L. 25-33 cm. Fremstår med tørrevner på begge skæfter. Varenr: 4487145 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 09-12-2016 10:13:38 DKK 300
Ljusstakar Gusum bruk
Ljusstakar Gusum bruk. GUSUMS BRUK, ljusstakar, 1 par, Gusum No 84, mässing, höjd ca 30,5 cm Varenr: 4497370 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 09-12-2016 12:04:00
Se mere
Formar sil i koppar
Formar sil i koppar . FORMAR, 4, SIL, koppar, 18/1900-tal, diameter 22-42 cm Varenr: 4497374 DKK 1.517 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 09-12-2016 12:20:00
Se mere
Skänkstpp och dryckesstop i tenn
Skänkstpp och dryckesstop i tenn. SKÄNKSTOP, 2 st, DRYCKESSTOP, 2 st, tenn, 1800-tal, höjd ca 20-22 cm Varenr: 4497376 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 09-12-2016 12:28:00
Se mere
Viktsatser i mässing
Viktsatser i mässing. VIKTSATSER, 2 st, mässing, 1800-tal, höjd ca 4 cm vardera Varenr: 4497402 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 09-12-2016 14:28:00
Se mere
Kandelaber i empirestil
Kandelaber i empirestil . KANDELABER, 1800-tal, empirestil, för 3 ljus, förgylld brons, dekor av acantus, palmetter, bladhölster, fötter i form av lejontassar, höjd 54 cm Varenr: 4497404 DKK 4.551 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 09-12-2016 14:36:00
Se mere
Bältesväska, vitmetall samt lila stenar, 1800/1900-tal
Bältesväska, vitmetall samt lila stenar, 1800/1900-tal . Bältesväska, vitmetall samt lila stenar, 1800/1900-tal. Liten väska i virkad metall, invändigt spegel. Lock med filigran och bladverk samt lila stenar, handtag med dekor av fransk lilja. L 8, h 11. Väska med skador. Varenr: 4496265 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 09-12-2016 14:45:00 DKK 228
Fat i tenn 1700-tal
Fat i tenn 1700-tal. FAT, tenn, Anders Hedenbom Örebro (1750-1767/68), undersida med ägarmärkning 1832, diameter 43 cm Varenr: 4497408 DKK 1.517 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 09-12-2016 15:00:00
Se mere
Uppläggningsfat i rokoko Fredrik Ahlman Karlskrona
Uppläggningsfat i rokoko Fredrik Ahlman Karlskrona. UPPLÄGGNINGSFAT, tenn, Fredrik Ahlman Karlskrona (1766-1789), ca 48x36 cm Varenr: 4497421 DKK 1.896 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 09-12-2016 16:00:00
Se mere
A. Dragsted m.fl. Bæger samt bonbonniere af tin (2)
A. Dragsted m.fl. Bæger samt bonbonniere af tin (2). A. Dragsted. Bæger af hammerslået tin stående på tre fødder i form af blomsterknopper. Stemplet A. Dragsted København Tin. H. 9,5 Ø 10 cm. bonbonniere af hammerslået tin, låg med kop af sortlakeret træ H. 9 Ø 9,5 cm. (2) Varenr: 4497139 DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 09-12-2016 16:05:38 DKK 300
12 dækketallerkner af messing (12)
12 dækketallerkner af messing (12). 12 dækketallerkner af messing Ø 28 cm. Fremstår med brugsspor. (12) Varenr: 4497094 DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 09-12-2016 16:08:24 DKK 425
Ljusstakar tenn Ollers
Ljusstakar tenn Ollers. EDVIN OLLERS, ljusstakar, 1 par, tenn,1949, höjd 21,5 cm Varenr: 4497441 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 09-12-2016 17:28:00
Se mere
Fat samt stop, tenn, 1800-tal (2)
Fat samt stop, tenn, 1800-tal (2). Fat samt stop, tenn, 1800-tal . Litet fat, Ø 19,5. Stplr Hans Wicksten, Västerås. Skänkstop, H 18. Fyrstämplat. Skänkstop med skada, tumgrepp av. Varenr: 4375727 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 09-12-2016 17:35:00 DKK 228
Arne Jacobsen. Stelton vippe askebæger af messing
Arne Jacobsen. Stelton vippe askebæger af messing . Arne Jacobsen. Askebæger af messing, formgivet i 1967 i et begrænset antal. Arne Jacobsen. Stelton vippe askebæger af messing. Fremstillede hos Stelton. H. 6 cm. Fremstår med lille skævhed ved greb. Varenr: 4493908 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 09-12-2016 17:35:34 DKK 550
Ljusstakar Gusum
Ljusstakar Gusum. GUSUMS BRUK, ljusstakar, 1 par, märkta Gusum, jugend, mässing, simmande fiskar i skummande hav vid fyrens fot, höjd ca 17 cm Varenr: 4497455 DKK 3.034 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 09-12-2016 18:32:00
Se mere
Golvlampa med bord i mässing
Golvlampa med bord i mässing. BORD med golvlampa, mässing, bordets ytmått 56x56, höjd inklusive skärm ca 180 cm Varenr: 4497460 DKK 4.551 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 09-12-2016 18:52:00
Se mere
Chanukka i mässing
Chanukka i mässing. KANDELABRAR, sjuarmade, s.k. chanukka, mässing, varav den mindre märkt Svenskt mässingmalm hantverk, höjd ca 30-31 cm Varenr: 4497464 DKK 1.138 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 09-12-2016 19:06:00
Se mere
Konvolut Bronzen, Bronze, Figuren / Skulpturen, u. a.Vægter (2)
Konvolut Bronzen, Bronze, Figuren / Skulpturen, u. a.Vægter (2). Konvolut Bronze, zwei Figuren / Skulpturen, eine Figur, Vægter, 'Wächter', 1860, Dänemark, Darstellung eines auf einem Sockel stehenden Mannes in Uniform, Sockel frontseitig signiert und datiert, H. 43 cm - B. 13 cm - T. 11.5 cm; eine Figur, Darstellung eines Arbeiters auf quadratischem Sockel, ... Varenr: 4461748 DKK 1.860 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 09-12-2016 19:18:00 DKK 1.116
Skrivborduppsats Gusum projektil
Skrivborduppsats Gusum projektil. GUSUMS BRUK, ljusstakar, 1 par, bläckhorn, brevpress, mässing, Gusums projektil, ljusstakarnas höjd 20,5 cm Varenr: 4497479 DKK 1.896 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 09-12-2016 19:36:00
Se mere
 1 2 3 4  >>