Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Bronze, kobber, messing, tin i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Gruekedel, kobber
Gruekedel, kobber. Gruekedel med ører udført i kobber. H: 34 cm. Ø: 50 cm. Fremstår med patina og brugsspor. Varenr: 4568892 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 22-02-2017 12:54:21 DKK 350
En samling køkkentøj af kobber, messing og tin, 1700-1900-tallet
En samling køkkentøj af kobber, messing og tin, 1700-1900-tallet. En samling køkkentøj af kobber, messing og tin, bl.a. kedler, gryder, mortere, stager, forme, tragte, strygejern, tallerken, rive, samt en skønvirkeopsats af pletsølv med glasindsats, enkelte dele stemplede, overvejende 1800-tallet men også enkelte dele fra 1700- og 1900-tallet. Ø på største ... Varenr: 4569446 DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-02-2017 13:51:21 DKK 1.700
To kedler af kobber, den ene på stand af jern, 1800-tallet (3)
To kedler af kobber, den ene på stand af jern, 1800-tallet (3). En gruekedel af kobber på stand af jern og en kedel / gryde af kobber med tre ben, 1800-tallet. H. 33 (48 med stand) og 23 cm. Fremstår med aldersrelateret patina, den større gruekedel med hul i bunden. (3) Varenr: 4569442 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-02-2017 14:31:00 DKK 350
Buddhaer m.m af bronze/messing, 1900-tallet (8)
Buddhaer m.m af bronze/messing, 1900-tallet (8). Buddha H. 9 cm, af bronze. Elefantbuddha af bronze H. 10 cm. Liggende tempelfigur af bronze H. 6 L. 15 cm. Morter med pistil H. 9 cm. Orientalsk røgelsesvase med låg, bronze, H. 17 cm.Lille varmebækken af messing med træhåndtag L. 23 cm.Tændstiksæske holder af messing H. 10 cm. Cigaræske af ... Varenr: 4568802 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 22-02-2017 14:56:00 DKK 400
Gruekedel / brændespand af kobber med stand af jern, Haraldskær, 1800-tallet (2)
Gruekedel / brændespand af kobber med stand af jern, Haraldskær, 1800-tallet (2). Gruekedel af kobber med stand af jern. Stemplet for Haraldskær Kobberfabrik (ved Vejle) og Frederik VII kronede monogram. H. 38, inkl. stand 58 cm. Fremstår med aldersrelateret patina, en lodning i siden. Varenr: 4569434 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-02-2017 15:44:00 DKK 450
Fiskeserveringsbestik af elfenben, pletsølv, 1900-tallets begyndelse
Fiskeserveringsbestik af elfenben, pletsølv, 1900-tallets begyndelse. Fiskesæt med skæfter af elfenben og pletsølv, 1900-tallets begyndelse. L. 25-33 cm. Fremstår med tørrevner på begge skæfter. Varenr: 4553859 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-02-2017 15:53:26 DKK 325
Pejsesæt / ildragersæt af messing
Pejsesæt / ildragersæt af messing . Pejsesæt / ildragersæt i messing prydet med masker og figurer bestående af stander, fejebakke, ilddrager og kost og tang. H. 65 cm. Brugsspor. Varenr: 4568731 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-02-2017 15:54:00 DKK 325
Samling tin, fad, vase, gryde m.m (6)
Samling tin, fad, vase, gryde m.m (6). Samling tin, bestående af rundt fad Ø 32,5 cm., ciselere vase H: 20,5 cm., gryde med låg monteret på fødder samt tilhørende ske, H: 16,5 cm., bæger med reliefmotiv H. 11,5 cm., samt en ciseleret dåse med låg, H: 17,5 cm. Fremstår med brugsspor. (6) Varenr: 4570087 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 22-02-2017 17:27:21 DKK 300
Bestik af messing med montering af palisander, bestående af 88 dele.
Bestik af messing med montering af palisander, bestående af 88 dele.. Bestik af messing med montering af palisander, bestående af 21 gafler L. 19 cm, 24 spiseskeer L. 19 cm. 23 kvive L. 21 cm, 20 kaffeskeer L. 15,5 cm. ialt 88 dele. Varenr: 4568256 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-02-2017 19:01:00 DKK 1.150
Henning Koppel for Georg Jensen. Fad, kobber
Henning Koppel for Georg Jensen. Fad, kobber . Henning Koppel for Georg Jensen. Fad af kobber, inderside forsølvet Ø 34,5 cm. Stemplet Georg Jensen. Varenr: 4564282 DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 22-02-2017 19:06:00 DKK 300
David Marshall. Ni-armet lyestage af aluminium og messing
David Marshall. Ni-armet lyestage af aluminium og messing. David Marshall. Ni-armet lyestage af aluminium og messing. H. 35, B. 36 cm. Fremstår med alm. brugsspor. Varenr: 4568308 DKK 2.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 22-02-2017 19:12:00 DKK 775
Orientalsk bakke af patineret metal
Orientalsk bakke af patineret metal. Oval orientalsk bakke med hanke af metal, rigt dekoreret med bladværk, skrifttegn og ornamenter. Signeret i rand. L. 75,5 B. 51 cm. Fremstår med patina. Varenr: 4569961 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 22-02-2017 19:23:00 DKK 825
Ljusstakar barockstil
Ljusstakar barockstil. LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, 1900-talets första hälft, barockstil, höjd ca 26 cm Varenr: 4569171 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-02-2017 20:54:00
Se mere
 Scanline og andre,  bestik af messing (51)
Scanline og andre, bestik af messing (51). Scanline og andre, bestik af messing bestående af 19 teeskeer L. 14 cm, 6 små gafler L. 14 cm, 6 smør knive L. 14,5 cm, 6 små knive L. 16 cm. 6 små skeer L.13,5 cm. 1 forskæresæt L. 27,5 cm. 1 serveringsske L. 21 cm. 2 serveringssker L. 26 cm. 1 serveringsske L. 23 cm. 2 ... Varenr: 4568260 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-02-2017 12:32:00 DKK 525
Pierre Forsell, Skultuna. Ljusstake 'Profil' Nr 69
Pierre Forsell, Skultuna. Ljusstake 'Profil' Nr 69. Pierre Forsell, Skultuna. Ljusstake 'Profil' Nr 69. L: 32 cm. Varenr: 4568580 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 23-02-2017 13:32:24 DKK 255
Samovar af messing
Samovar af messing . Samovar af messing med greb af bejdset træ. H. 68 cm. Ca. 1900. Aldersrelateret brugsspor, topgreb mangler Varenr: 4570558 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 23-02-2017 14:44:00 DKK 325
2 Kerzenleuchter im Stil des Historismus (2)
2 Kerzenleuchter im Stil des Historismus (2) . 2 Kerzenleuchter im Stil des Historismus, versilbert. Der Korpus ist verziert mit Amoretten, Blattranken und Glockenblumen, der Fuß in Volutenform, teilweise angelaufen. Maße ca.: H. 59 cm, D. 12 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren. (Eine Spitze wurde abgebrochen). (2) Varenr: 4570506 DKK 1.858 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 23-02-2017 16:48:32 DKK 1.115
Kolossal cirkulær orientalsk bakke af metal
Kolossal cirkulær orientalsk bakke af metal. Kolossal cirkulær orientalsk bakke af metal, rigt dekoreret med centralt haremsmotiv med danserinde omgivet af rand af hoffolk, hersker samt tilbedere. Gennembrudt rand med blomstermotiv. Ø. 97 cm. Fremstår med patina, let rust, rand med ujævnheder. Varenr: 4557812 DKK 1.800 DK, Helsingør, Støberivej 23-02-2017 17:32:00 DKK 475
Par stager af marmor og forgyldt bronze (2)
Par stager af marmor og forgyldt bronze (2). Par stager af marmor og forgyldt bronze, vendbare top, udsmykket med bukke og blomster. H. 21 cm. Ene stage lidt skæv. Fremstår med brugsspor. (2) Varenr: 4570107 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-02-2017 18:45:00 DKK 1.050
Ljusstakar (7), mässing, 1900-tal.
Ljusstakar (7), mässing, 1900-tal.. Ljusstakar (7), mässing, 1900-tal. Höjd ca 21,5 - 15 cm. Bruksslitage. Repor och bristningar. Varenr: 4570623 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 23-02-2017 19:35:00 DKK 255
Lysestager og spejl, bronze, omkring 1870 (3)
Lysestager og spejl, bronze, omkring 1870 (3). Par lysestager og spejl, bronze, omkring 1870, lysestagekonstruktion af bronze på svungen, floralt udformet volutfod, seks arme med gennembrudte rocailler, i midten en ekstra let forhøjet lysestage. Mål: H. 59 cm, Ø ca. 30 cm. Lysestagerne fremstår stedvist bøjet. Et spejl / bordspejl, ... Varenr: 4456830 DKK 6.318 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-02-2017 19:45:00 DKK 4.460
En samling diverse dele af messing og bronze med videre. (10).
En samling diverse dele af messing og bronze med videre. (10).. En samling diverse dele af messing og bronze med videre, bestående af Tre skeer, gaffel, lyseslukker, lysetang, tang, snustobakæske, et par lysestager Empire stil og et par lys manchetter af glas. ialt 10 dele. 20. årh. Lysestager H. 20 cm. Varenr: 4570739 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-02-2017 19:48:00 DKK 300
Samling kobber effekter. (33)
Samling kobber effekter. (33). En samling køkkentøj af kobber bestående af: gryder, kedler, pander, kander, skåle, fade, vægplatter mm. Enkelte dele af hammerslået kobber. H. 7-28,5 cm. I alt ca. 33 dele. Fremstår med aldersrelateret brugsspor samt patina. Varenr: 4569732 DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-02-2017 20:12:00 DKK 300
Antike Aufsatzschale aus Bronze und Marmor
Antike Aufsatzschale aus Bronze und Marmor . Antike Aufsatzschale gefertigt aus Bronze und Marmor. Korpus mit Voluten auf rundem Fuß, teilweise patiniert und durchbrochen gearbeitet. Maße ca.: D. 27 cm, H. 16 cm. Altersgemäßer Zustand. Varenr: 4557129 DKK 2.973 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 23-02-2017 20:45:00 DKK 1.858
Divere håndtag med beslag
Divere håndtag med beslag. 18 sæt håndtag / dørhåndtag af messing med beslag og nøgleblik. Forskelige størrelser og former. Varenr: 4570573 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-02-2017 12:46:26 DKK 300
Kandelaber mässing
Kandelaber mässing. KANDELABER, mässing, Kina, 1900-talets färsta hälft, för sju ljus, dekor med drakar, höjd 44 cm Varenr: 4571350 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-02-2017 18:42:00
Se mere
Samling lysestager samt gongong af messing (7)
Samling lysestager samt gongong af messing (7). Samling lysestager samt gongong af messing. Lysestagerne H. 7,5-15,5 cm. Gongong H. 30,5 cm. (7) Varenr: 4567985 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-02-2017 19:39:00 DKK 300
Edouard-Marcel Sandoz, bronze lapin assis - siddende kanin
Edouard-Marcel Sandoz, bronze lapin assis - siddende kanin. Edouard-Marcel Sandoz 1881-1971, bronze, Lapin assis - siddende kanin sign. ED. M. Sandoz, Susse Frs Edrt Paris. Med bronzestøbemærke,. H. 5 cm 5 x 3,5 cm Varenr: 4566237 DKK 8.000 DK, Helsingør, Støberivej 24-02-2017 20:15:00 DKK 1.600
Et par kandelabre. Ca. 1900. (2)
Et par kandelabre. Ca. 1900. (2). Et par kandelabre af guldbronzeret metal, støbt med bladværk og ornamentik, delvis behængt med prismer, balusterformet stamme af glas. Ca. 1900. H. 45 cm. Fremstår med brugsspor, manglende prismer. (2) Varenr: 4572170 DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 25-02-2017 12:20:24 DKK 375
Ljusstakar Skultuna
Ljusstakar Skultuna. SKULTUNA, ljusstakar, 1 par, nr 58, barockstil, mässing, höjd 20 cm Varenr: 4572581 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-02-2017 12:33:00
Se mere
 1 2 3  >>