Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Bronze, kobber, messing, tin i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Ljusstakar i barockstil
Ljusstakar i barockstil. LJUSSTAKAR, 2 st., snarlika, malm, barockstil, märkta 1971 malm i botten, höjd ca 21 cm Varenr: 3801541 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 19-04-2015 10:08:00
Se mere
Bägare
Bägare . BÄGARE med hänkel, 1800-tal, försilvrad på koppar, reliefdekor, höjd 18, diameter ca 18,5 cm Varenr: 3801640 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 19-04-2015 18:04:00
Se mere
Ljusarmar jugend
Ljusarmar jugend. LJUSARMAR, 1 par, jugend, mässing, för två ljus vardera, längd från vägg 22 cm Varenr: 3801644 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 19-04-2015 18:20:00
Se mere
Kopparpanna
Kopparpanna. KOPPARPANNA, omkring 1900, höjd inkl handtag 50 cm Varenr: 3801667 DKK 2.396 SE, Stockholms Auktionsverk Online 19-04-2015 19:45:00
Se mere
Skultuna mässingsbruk, ljusstakar, 1800-tal (2)
Skultuna mässingsbruk, ljusstakar, 1800-tal (2). Skultuna mässingsbruk, ljusstakar, 1800-tal. Ett par. Höjd 15 cm. Märkta SB No 13. Bucklor. (2) Hela beloppet går oavkortat till Nyckelfonden. Lauritz.com skänker således både köp- och säljprovision. Denna varan är en del av en välgörenhetsauktion till förmån för Nyckelfonden. Varenr: 3802616 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 20-04-2015 11:08:01 DKK 240
Rysk samovar
Rysk samovar. SAMOVAR, Ryssland, 1900-tal, mässing med handtag i trä, totalhöjd ca 70 cm Varenr: 3801724 DKK 1.997 SE, Stockholms Auktionsverk Online 20-04-2015 11:10:00
Se mere
Russisk samovar af messing
Russisk samovar af messing. Russisk samovar af messing med hanke og knopper af drejet træ. H. 38 cm. Indgraveret indskrift med kyrilliske bogstaver på låget. Fremstår med aldersrelateret patina og brugsspor samt lodninger (reparationer). Varenr: 3787831 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-04-2015 11:37:00 DKK 325
En samling kobber, messing og drikkehorn (8)
En samling kobber, messing og drikkehorn (8). En samling kobber, messing og drikkehorn. Omfatter en engelsk vandkande af kobber, H. 29 cm, pejsesæt med tre dele i messing, knagerække i messing med tre knager, 20 x 6 cm, puncheske/øse af messing, L. 24 cm, to drikkehorn med dekorerede metalmonteringer, L. 35-39 cm. Fremstår med ... Varenr: 3803239 DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-04-2015 11:43:00 DKK 450
A. P. Mortensen. Flagstang / Landmærke af bronze, mrk. Chr. X
A. P. Mortensen. Flagstang / Landmærke af bronze, mrk. Chr. X. Flastang / Landmærke af bronze. Påført Christian X´s monogram. H. 70 cm. Fremstillet hos A. P. Mortensen i Søborg Varenr: 3803149 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 20-04-2015 13:05:38 DKK 300
To lågkrus, 1700/1800-tallet (2)
To lågkrus, 1700/1800-tallet (2) . To lågkrus af tin H. 26-38 cm. med indgraveringer og dateringer på låg 1771 og 1848. Fremstår med aldersrelateret brugsspor. (2) Varenr: 3799130 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 20-04-2015 13:29:00 DKK 575
Samling effekter af messing bl.a. Hurricane stager, lysestager, klokker mm.
Samling effekter af messing bl.a. Hurricane stager, lysestager, klokker mm. . Samling effekter af messing bl.a. Hurricane stager med slebne Shades af klart glas, H. ca. 56 cm., 6 lysestager heraf 2 matchende par, klokker, pen og blækholder, dametaske, dørhåndtag , barometer og termometer i form af globus. m.m. Fremstår med brugsspor, hurricane stager med mindre afslag på... Varenr: 3797604 DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 20-04-2015 14:17:00 DKK 450
Fire bord lysestager samt en gulv kandelaber, 1900-tallet (5)
Fire bord lysestager samt en gulv kandelaber, 1900-tallet (5) . Fire bord lysestager bestående af par franske stager af forgyldt bronze med påsatte glasblomster H. 29 cm. samt par kaminstager af lueforgyldt bronze med tre lysarme på base af hvid marmor. H. 30 cm. Desuden medfølger gulvkandelaber af forgyldt bronze med kannelleret stamme, tre-bens fod ... Varenr: 3799687 DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 20-04-2015 14:33:00 DKK 900
Ljuslyktor/ ljusstakar, ett par, Karlskrona Lampfabrik (2)
Ljuslyktor/ ljusstakar, ett par, Karlskrona Lampfabrik (2). Ljuslyktor/ ljusstakar, ett par, Karlskronas Lampfabrik. Mässing och kupa i glas. Märkt: Karlskrona Lampfabrik. H 33 cm Varenr: 3789230 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 20-04-2015 14:37:00 DKK 299
Kuverttallrikar
Kuverttallrikar. KUVERTTALLRIKAR, 12 st., mässing med graverad dekor, diameter ca 28 cm Varenr: 3801761 DKK 1.198 SE, Stockholms Auktionsverk Online 20-04-2015 14:45:00
Se mere
Samling koppar, 1800-tal (4)
Samling koppar, 1800-tal (4). Samling koppar, 1800-tal. Cistern höjd 50 cm. Balja med handtag i järn Ø 55 cm. Hink höjd 29 cm. Diskbalja höjd 20 cm, längd 53 cm. Bruksspår. (4) Varenr: 3799059 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 20-04-2015 15:15:00 DKK 878
Samovar i koppar
Samovar i koppar. Samovar i koppar/brons samt med handtag i opalinglas eller syntetiskt material. Stället samt insatserna för värmen är lösa. Höjd 51,5 cm största vidd 27 cm. En buckla på kannan samt på kanten av kannans sockel. Bruks och åldersrelaterat slitage. Varenr: 3802791 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 20-04-2015 17:56:00 DKK 260
Grötskål kärl
Grötskål kärl . GRÖTSKÅL, tenn, oidentifierade mästarstämplar, KÄRL, tenn, oidentifierade mästarstämplar, 1842, diameter ca 19-27 cm Varenr: 3801807 DKK 1.198 SE, Stockholms Auktionsverk Online 20-04-2015 19:09:00
Se mere
Kandelaber 7 armar i mässing från 1939
Kandelaber 7 armar i mässing från 1939. Kandelaber 7 armar i mässing från 1939. Med inskrption undertill Till kyrkoherde Wilhelm Olofsson och fru med tack från Råneå församling år 1939. Symboliskt motiv. Höjd 82, bredd 66 cm. Någon åldersrelaterad patina. Varenr: 3782557 DKK 3.993 SE, Malmö, Baltzarsgatan 20-04-2015 19:15:00 DKK 1.198
Kobberkeddel.
Kobberkeddel.. Keddel af kobber med to hanke af kobber. H. 24 cm. Ø. 39 cm. Fremstår med slitage, buler, ridser. Varenr: 3800316 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 20-04-2015 19:27:00 DKK 325
Ljusstakar, förgyllda, empire, ett par
Ljusstakar, förgyllda, empire, ett par. Ett par ljusstakar i förgylld och patinerad brons på vit marmorsockel. För två ljus vardera. Höjd 31 cm. Empire, 1830/40-tal. Smärre slitage, mindre nagg på sockeln. (2) Varenr: 3793439 DKK 6.389 SE, Stockholm, Slakthusgatan 20-04-2015 19:50:00 DKK 4.792
Par stager af marmor / forgyldt bronze, Gustaviansk stil (2)
Par stager af marmor / forgyldt bronze, Gustaviansk stil (2). Par stager af marmor / forgyldt bronze, Gustaviansk stil, H. 27,5 cm. Brugsspor. (2) Varenr: 3793891 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 20-04-2015 19:50:00 DKK 300
Samling af messing (10)
Samling af messing (10). Samling på to par stager omlavede til bordlamper. H. med montering 50 cm. Samt olielampe monteret til el. H. 42 cm. Vægt, skåle mangler. H. 50 cm. Samt fire små vægtlodder. H. 4 - 5 cm. Fremstår med brugsslitage. (10) Varenr: 3787140 DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 20-04-2015 20:00:00 DKK 325
Par lysestager empireform (2)
Par lysestager empireform (2). Par lysestager af messing i form af to siddende Griffer hver med plads til ét lys, empireform 20 årh. H.27 cm. Varenr: 3802640 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20-04-2015 20:01:00 DKK 525
Ett par kandelabrar för tre ljus vardera, Louis XVI stil
Ett par kandelabrar för tre ljus vardera, Louis XVI stil. Ett par kandelabrar för tre ljus vardera. Förgylld o bronserad brons stående på marmorsockel med bronsfot. Ljushållare uppburna av parställda kvinnofigurer, Höjd ca 62 cm, Louis XVI stil, 1800-tal. Mindre skador samt lagningar. (2) Varenr: 3793438 DKK 11.980 SE, Stockholm, Slakthusgatan 20-04-2015 21:00:00 DKK 7.986
Samling store kobber gryder (3)
Samling store kobber gryder (3). Samling store kobber gryder. Bestående af; Tre gryder Ø 30-52 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor samt med buler og skjolder. (3) Varenr: 3778336 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-04-2015 12:17:00 DKK 650
Stor kandelaber af messing og granit Napoleon d.III stil
Stor kandelaber af messing og granit Napoleon d.III stil. Stor balusterformet kandelaber af messing og granit, Napoleon d.III stil med fire lysarme med blomster og bladværk, på siderne snoede slanger, rund fod. H.71 cm. 20 årh. (tung) Varenr: 3802945 DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-04-2015 18:04:00 DKK 525
Kobberspand
Kobberspand. Kobberspand Ø 79 cm. Fremstår med brugsspor samt ir. Varenr: 3804490 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-04-2015 18:04:00 DKK 375
Par bogstøtter, bronze (2)
Par bogstøtter, bronze (2). Par bogstøtter af bronze monteret på sortmalet træsokkel. H 14 cm. (2) Varenr: 3805055 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-04-2015 18:12:00 DKK 375
Ljusstakar
Ljusstakar . LJUSSTAKAR, 1 par, för 3 ljus vardera, jugend, mässing, höjd ca 38 cm Varenr: 3804185 DKK 1.198 SE, Stockholms Auktionsverk Online 21-04-2015 19:03:00
Se mere
Franske kirkestager (3)
Franske kirkestager (3). Tre franske stager af messing. Det ene med syv lysarme, prydet med drueklase og korn, H. 106 cm.(defekt på pyntehank på foden). Det andet til 5 lys, pyntet med drueklase og blomster, H. 97 cm. Det tredje til 9 lys, prydet med blomster og bladværk, samt rocailler, putti og muslingeskaller på ... Varenr: 3800798 DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-04-2015 19:10:00 DKK 1.550
 1 2 3  >>