Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Bronze, kobber, messing, tin i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
To vaser af patinerede kobber (2)
To vaser af patinerede kobber (2) . To vaser af patinerede kobber med kanelerede korpus og svejfet rand. H. 50 cm. Varenr: 4347733 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-07-2016 09:10:00 DKK 600
Par Kandelaber, femarmet af messing.
Par Kandelaber, femarmet af messing.. Femarmet kandelaber af messing. H. 48 B. 35 cm. 1800-1900 tallet. Ridser og mærker. (2) Varenr: 4347064 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-07-2016 14:12:00 DKK 575
Just Andersen, Vase af patineret diskometal
Just Andersen, Vase af patineret diskometal . Just Andersen 1884-1943. Vase af patineret diskometal med kanneleret korpus, stemplet monogram samt dessin 1940. H. 24,5 Ø 20 cm. Fremstår med reparation ved base. Varenr: 4347731 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-07-2016 16:35:00 DKK 800
Stager, patineret messing, 1800-tallet (2)
Stager, patineret messing, 1800-tallet (2). Stager af patineret messing, dekoreret med henholdsvis mand og dame i folkedragter. 1800-tallet. H. 14,5 cm. Fremstår med alders relaterede spor. (2) Varenr: 4348392 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 31-07-2016 18:17:00 DKK 325
Serveringslåg af tin, 1800 tallet
Serveringslåg af tin, 1800 tallet. Serveringslåg af tin, 1800 tallet. L. 41 cm. Monogrameret på ene side. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4347756 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-07-2016 18:25:00 DKK 325
Ernst Moritz Geyger, bronzeskulptur af bueskytte
Ernst Moritz Geyger, bronzeskulptur af bueskytte. Ernst Moritz Geyger (1861-1941), 'Bogenschütze'. patineret bronze. Signeret på soklen 'E.M. Geyger'. fec. Støbestempel 'Akt-Ges: vorm: H. Gladbeck u. Sohn. Berlin - Friedrichshagen' på siden. pilespidsen og buestrengen mangler. Mål ca.: H. 56 cm, vægt ca. 6 kg. Fremstår i aldersrelateret ... Varenr: 4328734 DKK 18.595 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 31-07-2016 19:15:00 DKK 14.876
Chambly Dessertbesteck für 8 Personen im russischen Stil. (18)
Chambly Dessertbesteck für 8 Personen im russischen Stil. (18) . Dessertbesteck mit Kuchenheber und Sahnelöffel für 8 Personen aus der Manufaktur Chambly im russischen Stil. Metall hartversilbert. Punziert: Chambly 15 GR. Maße ca.: 1 Kuchenheber, Länge: 21 cm. 1 Sahnelöffel, Länge: 14,5 cm. 8 Kuchengabel, Länge: 14 cm. 8 kleine Messer, Länge: 17 ... Varenr: 4348819 DKK 1.860 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 31-07-2016 19:30:00 DKK 298
Jens Harald Quistgaard. Par lysestager af messing (2)
Jens Harald Quistgaard. Par lysestager af messing (2) . Jens Harald Quistgaard. Par lysestager af messing H. 11,4 cm. (2) Varenr: 4346714 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 31-07-2016 20:08:00 DKK 325
Bronzerelief, Wirtshausszene, Kamindeko
Bronzerelief, Wirtshausszene, Kamindeko . Reliefbild aus Bronze mit Darstellung einer Wirtshausszene, unsigniert, Maße ca.: H. 46,5 cm, B. 70 cm. Varenr: 4347899 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 01-08-2016 10:14:21 DKK 335
Par stager, messing / porcelæn, 1900-tallets første halvdel (2)
Par stager, messing / porcelæn, 1900-tallets første halvdel (2). Par stager af messing med porcelæn stamme i form af vase med roser, 20. århs første halvdel, H. 24,5 cm. Fremstår med brugsspor. (2) Varenr: 4330597 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 01-08-2016 19:29:00 DKK 300
Samling stager, messing, 1700/1800-tallet & 1900-tallet (6)
Samling stager, messing, 1700/1800-tallet & 1900-tallet (6). Samling stager, messing, drejede stammer m.m., 18. / 19. årh, & 20. årh., H. 14-16,5 cm. fremstår med brugspræg. (6) Varenr: 4330604 DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 01-08-2016 19:33:00 DKK 325
Mogens Ballin. Vase af tin med dekorationer
Mogens Ballin. Vase af tin med dekorationer. Mogens Ballin(1871-1914), vase af tin med gennembrudt ornamentik, sign monogram & T 131, H. 25 cm. Anden glasindsats medfølger(afslag). Fremstår med brugsspor. Varenr: 4331192 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 01-08-2016 19:43:00 DKK 925
Terrin med fat samt karotter med fat
Terrin med fat samt karotter med fat. TERRIN med fat, KAROTTER med fat, 2 st, 1900-tal, koppar, terrinens höjd 17, läng 31 cm, karotternas höjd 12, diameter 25 cm Varenr: 4347460 DKK 1.963 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 01-08-2016 21:21:00
Se mere
Ljusstake design Lars Holmström
Ljusstake design Lars Holmström. LARS HOLMSTRÖM, ljusstake, mässing, Arvika Konsthantverk, höjd ca 10,5, diameter ca 18,5 cm Varenr: 4347465 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 01-08-2016 21:36:00
Se mere
Tenn, kallskålar, 17/1800-tal (2)
Tenn, kallskålar, 17/1800-tal (2). Tenn, kallskålar, 17/1800-tal. Större skänkskål med genombrutna hänklar, graverad dekor samt namnpåskrift och årtal: 'Margarteha Kachmans 1792' Otydliga stämplar. Ålderspatina, kantbristningar. Mått: Dia. 51 cm H 11 cm. Kallskål på kulfötter. Skador och lagningar. Dia. 36 cm (2) Varenr: 4349227 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 02-08-2016 12:01:40 DKK 236
Skål i brons, Art Déco, Sverige, 1930-tal
Skål i brons, Art Déco, Sverige, 1930-tal. Skål i brons, Art Déco, Sverige, 1930-tal. Tillskriven Nilsson och Johansson (senare AB Nilsjohan), märkt 'Äkta brons, svensk vara N.J samt S:t erikshuvud'. H: 9,5 cm Diam: 25 cm. Varenr: 4348482 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 02-08-2016 15:10:00 DKK 294
Fransk lysestage og vase, 1900-tallet (2)
Fransk lysestage og vase, 1900-tallet (2). Fransk lysestage af patineret bronze og messing, lysarme med blomster og bladværk. H 57 cm. Samt vase af porcelæn monteret med bronze i form af blomster og bladværk. H. 24 cm. Fremstår med brugsspor og patina. (2) Varenr: 4348563 DKK 1.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 02-08-2016 16:09:38 DKK 800
Par lysestager - gørtlerarbejde (2)
Par lysestager - gørtlerarbejde (2). Par lysestager af kobber prydet med borter på fodstykke og krave. H: 8 cm. Fremstillet hos gørtler C. P. Iversen, Hjørring. (2) Varenr: 4348783 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 02-08-2016 19:25:00 DKK 300
Ubekendt kunstner. Fad af bronze
Ubekendt kunstner. Fad af bronze. Ubekendt kunstner. Fad af patineret bronze, sign. monogram GH 1926. L. 20 cm. Varenr: 4348792 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 02-08-2016 19:26:00 DKK 300
Just Andersen. Jardiniere af patineret diskometal. Dessin 164
Just Andersen. Jardiniere af patineret diskometal. Dessin 164. Just Andersen. Jardiniere af patineret diskometal med gennembrudt fodstykke. Dessin 164. H. 14 L. 30 B. 20 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4349146 DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 02-08-2016 19:27:00 DKK 325
Par Klaverstager (2)
Par Klaverstager (2). Par klaverstager af messing, 1900 tallet. L. 20cm. Fremstår med lette brugsspor. (2) Varenr: 4349402 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-08-2016 19:51:00 DKK 300
Scanlook bestik af messing. (31)
Scanlook bestik af messing. (31). Scanlook bestik af messing bestående af: 5 gafler L. 19,5 cm., 6 knive L. 20,5 cm., 5 skeer L. 19 cm. samt 6 kaffeskeer L. 14,5 cm. Scanline bestikdele medfølger: 2 gafler L. 19 cm., 2 knive L. 21 cm., 2 skeer L. 19 cm. samt 1 kaffeske L. 13 cm. (31) Varenr: 4348280 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 02-08-2016 20:05:00 DKK 550
Bestik af messing og palisander (35)
Bestik af messing og palisander (35). Bestik af messing med skaft af palisander og pyramideformet ornamentik bestående af: 12 middagsknive L. 22,5 cm, 11 middagsgafler L. 20 cm, 12 skeer L. 19,5 cm Fremstår med alders- og brugsspor. (35) Varenr: 4348797 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 02-08-2016 20:06:00 DKK 325
Et par vægstager af forgyldt bronze, 1900-tallet. (2)
Et par vægstager af forgyldt bronze, 1900-tallet. (2). Et par vægstager af forgyldt bronze, støbt med bladværk. 1900-tallet. H. 43, D. 19 cm. (2) Varenr: 4349440 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 02-08-2016 20:16:00 DKK 350
Ljusstakar, ett par, mässing, empirstil, tidigt 1900-tal
Ljusstakar, ett par, mässing, empirstil, tidigt 1900-tal. Ljusstakar, ett par, mässing, empirstil, tidigt 1900-tal. Föreställande gripar. Ljushatt och ljusmanschett löstagbara. Längd ca 25 cm. Höjd ca 21.5 cm. Något anlupna. Ljusmanchetter skeva. Varenr: 4349441 DKK 2.356 SE, Malmö, Baltzarsgatan 02-08-2016 21:00:00 DKK 785
Just Andersen og Ballin & Hertz. To skåle af tin og bronze (2)
Just Andersen og Ballin & Hertz. To skåle af tin og bronze (2). Just Andersen: Skål af bronze, dessin B 94, Just Denmark. Ø 15 samt Ballin & Hertz: Skønvirke skål af tin, stemplet HB Denmark 1919, Ø 12,5. Brugsspor (2) Varenr: 4342397 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 03-08-2016 14:32:00 DKK 300
Konvolut indischer Figuren (3)
Konvolut indischer Figuren (3) . Konvolut indischer Figuren gefertigt aus Bronze und Messing, teilweise besetzt mit Türkisen und rot-blau eingefärbtem Kalkstein. Altersgemäßer Zustand. Maße ca.: Buddha Kopf: H. 13 cm, B. 9 cm, T. 8 cm. Elefant: H. 14,5 cm, L. 18 cm, B. 9 cm. Buddha auf Lotussockel: H. 21 cm, B. 10 cm, ... Varenr: 4328735 DKK 1.636 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 03-08-2016 16:02:00 DKK 744
Samling messing (14)
Samling messing (14). Samling messing, i form af lysestage, urtepotteskjuler stager m.m. (14) Varenr: 4349316 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 03-08-2016 18:40:00 DKK 300
Figur af fyrst Otto Eduard Leopold von Bismarck-Schönhausen
Figur af fyrst Otto Eduard Leopold von Bismarck-Schönhausen. Figur af Otto Eduard Leopold von Bismarck-Schönhausen. Bronzeret støbegods efter et udkast af Robert Bärwald, signeret. Løs piedestal. Fremstår med en hårrevne på halsen og i aldersrelateret stand. Varenr: 4345176 DKK 3.719 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 04-08-2016 13:14:30 DKK 2.231
Fat samt stop, tenn, 1800-tal (2)
Fat samt stop, tenn, 1800-tal (2). Fat samt stop, tenn, 1800-tal . Litet fat, Ø 19,5. Stplr Hans Wicksten, Västerås. Skänkstop, H 18. Fyrstämplat. Skänkstop med skada, tumgrepp av. Varenr: 4347874 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 04-08-2016 14:26:00 DKK 236
 1 2  >>