Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Bronze, kobber, messing, tin i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Kobberkedel
Kobberkedel. Kobberkedel med hank H. 24 cm, Ø. 41 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4687229 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 28-06-2017 13:37:36 DKK 300
Samling kobbertøj og messing, overvejende 20 årh. (10 )
Samling kobbertøj og messing, overvejende 20 årh. (10 ). Samling kobbertøj og messing, overvejenden20. årh. Heriblandt kander og bakke. Brugs og aldersrelateret stand. (10) Varenr: 4701943 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 28-06-2017 14:11:27 DKK 300
2 Pferdefiguren aus Bronze (2)
2 Pferdefiguren aus Bronze (2). 2 Pferdefiguren aus Bronze, vollplastische Darstellung, hell und dunkelbraun patiniert. Gesamtgewicht ca.: 7,5 Kg. Maße ca.: L.30 cm, H.32 cm, T.17 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.(2) Varenr: 4679546 DKK 1.859 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-06-2017 17:28:11 DKK 372
Schreibgarnitur im Stil des Rokoko, Messing
Schreibgarnitur im Stil des Rokoko, Messing . Schreibgarnitur im Stil des Rokoko, Messing. Bekrönt von einem Putto. Rechts eine Ablegeschale, links ein Gefäß für ein kleines Tintenfaß. Breite 28 cm, Tiefe 18 cm, Höhe 8 cm. Geringfügige Gebrauchsspuren. Varenr: 4693834 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-06-2017 17:28:36 DKK 297
Messingfigur eines Mannes mit Lanze
Messingfigur eines Mannes mit Lanze . Messingfigur eines Mannes mit Lanze auf einem Sockel, vollplastische Darstellung, dunkel patiniert. Maße ca.: H. 33 cm, D. 12 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren. Varenr: 4661768 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-06-2017 17:29:20 DKK 297
Alte Kaminplatte aus Gusseisen mit zwei Puttos
Alte Kaminplatte aus Gusseisen mit zwei Puttos . Alte Kaminplatte aus Gusseisen mit zwei Puttos. Dunkel patiniert Maße: H. 77 B. 49 Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren und Bestoßungen. Varenr: 4581889 DKK 2.826 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-06-2017 17:39:49 DKK 297
2 indische Metall-Gefäße (2)
2 indische Metall-Gefäße (2). 2 indische Metall-Gefäße. Der bauchige Korpus auf einem runden Fuß und mit runder Öffnung oben, dunkel patiniert. Maße ca.: D. 23-33 cm, H. 22-27 cm. Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchspuren. (2) Varenr: 4578604 DKK 1.339 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-06-2017 17:41:00 DKK 297
Kannelierte Amphore aus Gusseisen
Kannelierte Amphore aus Gusseisen . Kannelierte Amphore gefertigt aus Gusseisen auf quadratischem Fuß, dunkel patiniert. Maße ca.: H. 47 cm, D. 35 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren. (Lippenrand leicht bestoßen). Varenr: 4624508 DKK 1.487 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-06-2017 17:41:49 DKK 297
Zinnleuchter im Stil des Historismus
Zinnleuchter im Stil des Historismus. Zinnleuchter im Stil des Historismus, der Korpus auf Löwenfüßen ist verziert mit Engeln, Voluten und floralem Dekor. Maße ca.: H. 46 cm, 14 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren. Varenr: 4645795 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-06-2017 17:46:56 DKK 297
Konvolut Messingobjekte (3)
Konvolut Messingobjekte (3) . Konvolut Messingobjekte, gold patiniert, bestehend aus: Lampenfuß, Kerzenständer, Rahmen, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. (3) Varenr: 4661755 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-06-2017 17:47:06 DKK 297
Prunkschale mit Bergkristall und Achatverzierung
Prunkschale mit Bergkristall und Achatverzierung. Prunkschale mit Bergkristall und Achat Verzierung, klassizisierende Form auf rundem Fuß, der Korpus gefertigt aus Messing, gold patiniert mit Flechtwerkverzierung. Maße ca.: D. 25 cm, H. 10 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren. Varenr: 4637256 DKK 2.975 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-06-2017 17:55:07 DKK 1.859
Et par lampetter af forgyldt messing, Louis XVI stil.
Et par lampetter af forgyldt messing, Louis XVI stil.. Et par lampetter af forgyldt messing, hver med to svungne lysarme, støbt med bladværk, top med vase. 1900-tallet. Louis XVI stil. H. 35 cm. (2). Varenr: 4703353 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 28-06-2017 19:27:00 DKK 650
Just Andersen, Bjergby Design, urtepotte stager mm. (4)
Just Andersen, Bjergby Design, urtepotte stager mm. (4). Just Andersen, urtepotte af discometal nr. 1927, samt mindre vase nr. 1704. Bjergby Design par stager af messing. Fremstår med brugsspor. (4) Varenr: 4702725 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-06-2017 19:45:00 DKK 625
Henry Heerup. Kvinde og barn. Vægrelief i bronze.
Henry Heerup. Kvinde og barn. Vægrelief i bronze.. Henry Heerup. Kvinde og Barn, bronzerelief, nr. 296/ 1500, sign. i relieffet, Mål: 24 x 16,5 cm. Udgivet af Anders Nyborg, julen 1977. Varenr: 4652197 DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28-06-2017 19:53:00 DKK 325
Georg Jensen. Bernadotte bestik af sterlingsølv (36).
Georg Jensen. Bernadotte bestik af sterlingsølv (36).. 'Bernadotte' bestik tegnet af Sigvard Bernadotte i 1939, udført hos Georg Jensen af sterlingsølv efter 1945. Bestående af : 6 middagsskeer (L. 19,7 cm.), 12 dessertskeer ( L. 18,5 cm.), 12 middagsgafler (L. 19,1 cm.) 6 dele diverse serveringsbestik. Samlet vægt på rent sølv ca. 2165 gr., vægt på... Varenr: 4692330 DKK 14.000 DK, Herning, Engdahlsvej 28-06-2017 20:17:00 DKK 6.800
Tre bordsstafflin i mässing, rokokostil (3)
Tre bordsstafflin i mässing, rokokostil (3). Tre bordsstafflin i mässing, rokokostil, (3). Höjd 23-32 cm. Patina. Varenr: 4702517 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 28-06-2017 20:20:00 DKK 268
Bronsfigurin, Arvid Böhlmarks lampfabrik
Bronsfigurin, Arvid Böhlmarks lampfabrik. Figurin i guldpatinerat brons, Arvid Böhlmarks lampfabrik. Flicka som drar upp sin klänning. Höjd: 12 cm. Varenr: 4703091 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 28-06-2017 20:34:00 DKK 229
Et par stager af malm. (2)
Et par stager af malm. (2). Et par stager af malm, 1900-tallet. H. 29 cm. (2) Varenr: 4704530 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-06-2017 13:45:00 DKK 300
24 stager af messing, 1800-1900-tallet (24)
24 stager af messing, 1800-1900-tallet (24). 24 (12 par) stager af messing, 1800-1900-tallet. H. op til 27 cm. Brugsspor. (24) Varenr: 4701911 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-06-2017 18:39:00 DKK 325
Johann Seutter, sølvbæger, 750 sølv, Augsburg, omkring 1660
Johann Seutter, sølvbæger, 750 sølv, Augsburg, omkring 1660. Johann Seutter, sølvbæger/slangeskindsbæger, 750 sølv, vægt ca. 159 gram, H. ca. 97 mm, Ø på kanten ca. 76,5 mm, fod ca. 62 mm, stemplet med pinjekogle for Augsburg, mestermærke Johann Seutter og tremulerstik. Fremstår med svage, aldersbetingede brugsspor, svage buler, Augsburg, omkring 1660. Varenr: 4635835 DKK 11.898 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 29-06-2017 19:22:00 DKK 3.904
Atelier Borgila, Becher 925 Sterling Silber, Schweden, 1971
Atelier Borgila, Becher 925 Sterling Silber, Schweden, 1971. Handgeschmiedeter Becher 925 Sterling Silber, Gewicht ca. 225 Gramm, H. ca. 55mm, Ø ca. 93- 94mm, Ø Fuss ca. 42mm, Entwurf und Fertigung per Hand aus einem Stück Atelier Borgila, Stockholm, Schweden, Oberfläche mit sichtbarem Hammerschlag, zusätzliche Wappenplatte mit 3 Kronen. Punzierung ... Varenr: 4635900 DKK 2.603 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 29-06-2017 19:22:00 DKK 483
Orientalsk krukke af messing, 1900-tallet
Orientalsk krukke af messing, 1900-tallet. Orientalsk krukke af messing, dekoreret med skrifttegn og ornamenter i relief. 1900-tallet. H. 25 Ø. ca. 31 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4686433 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 29-06-2017 19:27:00 DKK 300
Zigarettendose Studio Del Campo, Emaille, Turin, Italien, um 1970
Zigarettendose Studio Del Campo, Emaille, Turin, Italien, um 1970. Zigarettendose Studio Del Campo, Dose Kupferrotguss, emailliert und versilbert und abnehmbarer Deckel aus Messing, versilbert, Gewicht insg. ca. 550 Gramm, Deckel mit reliefierter Oberfläche, Dose mit klarem, blauen Emaille mit dunkelblauen Streifen auf versilbertem Grund. Maße: H. ca. 96mm, Ø ... Varenr: 4635828 DKK 1.859 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 29-06-2017 19:40:00 DKK 297
Samling af tin og messing. (10)
Samling af tin og messing. (10). Samling af tin og messing bestående af: Par stager, morter med pistil, to skåle, krus, bæger, stage, lågkrus og oval bakke. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker. (10) Varenr: 4675439 DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 29-06-2017 19:41:00 DKK 300
Dansk bronzestøberi. To skjulere (2)
Dansk bronzestøberi. To skjulere (2). Dansk bronzestøberi. To skjulere. Riflet og børstet korpus, Ø 8 og 6,5 cm. (2) Varenr: 4686448 DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 29-06-2017 19:42:00 DKK 325
Usubata, japansk blomster Ikebana vase ca 1900
Usubata, japansk blomster Ikebana vase ca 1900. Usubata, Ikebana vase af patineret metal med indsætbakke. Omkring 1900. Japansk motiv med båd ved strandkant ved bergby. H, 23-25 cm. Fremstår med ridser og mærker på patinering. Varenr: 4675268 DKK 1.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 29-06-2017 19:43:00 DKK 300
Atelier Borgila, Becher 925 Sterling Silber, Schweden, 1970
Atelier Borgila, Becher 925 Sterling Silber, Schweden, 1970. Handgeschmiedeter Becher 925 Sterling Silber, Gewicht ca. 228 Gramm, H. ca. 55mm, Ø ca. 93mm, Ø Fuss ca. 45mm, Entwurf und Fertigung per Hand aus einem Stück Atelier Borgila, Stockholm, Schweden, Oberfläche mit sichtbarem Hammerschlag. Punzierung Segelschiff- Punze, Herstellerpunze 'Borgila', ... Varenr: 4635901 DKK 2.603 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 29-06-2017 19:53:00 DKK 372
Just Andersen och Hans Bergström, tennföremål (2)
Just Andersen och Hans Bergström, tennföremål (2). Just Andersen, dosa i tenn med rådjur på locket. Hans Bergström, Ystad Metall, burk med hjortprytt lock. Formgiven 1931, H 11 respektive 14,5 cm. Bruksspår. (2) Varenr: 4702827 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 29-06-2017 20:05:00 DKK 287
Just Andersen. Jardiniere af patineret diskometal. Dessin 164
Just Andersen. Jardiniere af patineret diskometal. Dessin 164 . Just Andersen. Jardiniere af patineret diskometal med gennembrudt fodstykke. Dessin 164. H. 14 L. 30 B. 20 cm . Fremstår med småridser. Varenr: 4705216 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-06-2017 20:15:00 DKK 400
Vægrelief, massiv bronze, Faun med fløjte, H. 60 cm, år 1911.
Vægrelief, massiv bronze, Faun med fløjte, H. 60 cm, år 1911.. Vægrelief af massiv bronze med fløjtespillende faun, bladværk samt initialerne LP indstøbt. Signeret T. H. 1911. Støbt hos Rasmussen, København. Vægt ca. 7,2 kg. Monteret med 'øje' for ophæng. Højde ca. 60 cm, Bredde ca. 30 cm. Varenr: 4690252 DKK 12.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29-06-2017 20:55:00 DKK 325
 1 2 3  >>