Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Bronze, kobber, messing, tin i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Henning Koppel for Georg Jensen. Taverna funduesæt af kobber (9)
Henning Koppel for Georg Jensen. Taverna funduesæt af kobber (9). Henning Koppel for Georg Jensen. Taverna funduesæt af kobber bestående af: syv små kasseroller, Ø 9, L. 22 cm. samt en gryde Ø 22 cm. Hertil drejelig opsats af stavlimet teaktrk, Fremstillet hos Digsmed med brændestempel herfra, Ø 43 cm. Opsatsens top med lille tørrerevne. (9) Varenr: 3737091 DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 04-03-2015 12:06:00 DKK 925
Jens Harald Quistgaard. Lysestager af forgyldt messing (2)
Jens Harald Quistgaard. Lysestager af forgyldt messing (2). Jens Harald Quistgaard. To lysestager af forgyldt messing. Stemplede Dansk Designs IHQ. H. 23,5 cm. (2) Varenr: 3736043 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 04-03-2015 13:42:00 DKK 450
Kobberfad med dekoration
Kobberfad med dekoration. Kobberfad prydet med egyptiske motiver i form af personer og dyr, Ø 63,5 cm. Varenr: 3722684 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 04-03-2015 14:33:00 DKK 300
Stor gruekedel, kobber
Stor gruekedel, kobber. Stor gruekedel af kobber. 1800-tallet. H. 54 Ø 59 cm. Varenr: 3741135 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-03-2015 17:14:00 DKK 575
Ljusstakar mässing
Ljusstakar mässing. LJUSSTAKAR, 1 par, 1900-talets andra hälft, Sverige, barockstil, höjd ca 25 cm Varenr: 3741267 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 04-03-2015 18:40:00
Se mere
Jens Harald Quistgaard, Just Andersen , Tinos mfl. (6).
Jens Harald Quistgaard, Just Andersen , Tinos mfl. (6).. Jens Harald Quistgaard 3 stager af metal, Just Andersen figur nr. 2017 pige H.17 cm. , Tinos fad af bronze Ø. 28 cm. (med inskription), Figur af bronze forestillende dreng med fisk H. 13,5 cm. (6) Varenr: 3736526 DKK 1.200 DK, Herning, Engdahlsvej 04-03-2015 18:45:00 DKK 850
Mortere af messing (5)
Mortere af messing (5). Mortere samt stødere af messing H. 10-13 cm. (5) Varenr: 3738109 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 04-03-2015 19:01:00 DKK 350
Tennljusstakar 1800-tal
Tennljusstakar 1800-tal. LJUSSTAKAR, 1 par, tenn, 1800-tal, gustaviansk stil, godronneringar, pärlstavsdekor, kvadratisk bas på runda fötter, otydliga stämplar, höjd 18 cm Varenr: 3741280 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 04-03-2015 19:08:00
Se mere
Gruekedel af kobber
Gruekedel af kobber. Gruekedel af kobber. 1800-tallet. H. 44 Ø 44 cm. Varenr: 3737868 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-03-2015 19:42:00 DKK 500
Kandelaber och takkrona mässing
Kandelaber och takkrona mässing. KANDELABER, mässing, för 7 ljus, märkt No 15/200 1978, för 7 st ljus, TAKKRONA, märkt No 14 1981, för 6 ljus, mässing, kandelaberns höjd 24 takkronans höjd ca 20 cm Varenr: 3741329 DKK 1.598 SE, Stockholms Auktionsverk Online 04-03-2015 19:57:00
Se mere
Terrin i tenn Aron Jerndahl
Terrin i tenn Aron Jerndahl. ARON JERNDAHL, "Dansen", terrin med lock, dekor med spelman och dansande par, signerad och daterad 1903, tenn, gjuten i Stockholm 1960, höjd 18, diameter 29 cm Varenr: 3741371 DKK 3.196 SE, Stockholms Auktionsverk Online 04-03-2015 20:39:00
Se mere
Skålfat i tenn
Skålfat i tenn. SKÅLFAT, 3 st, tenn, höjd 3,5-4, diametet 14-15 cm Varenr: 3741399 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 04-03-2015 21:07:00
Se mere
Samling Kobbergryder og pander bl.a Culinox (4)
Samling Kobbergryder og pander bl.a Culinox (4). Samling Kobbergryder og pander. Bestående af; En Culinox Gryde med låg og hanke. H. 9, Ø 22 cm. En smørsmelter/kasserole Ø 10 cm., En sauterpande Ø 22,5 cm. samt en stegepande Ø 30 cm. Fremstår med brugsspor. (4) Varenr: 3736080 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 05-03-2015 09:51:17 DKK 550
Samling store kobber gryder (3)
Samling store kobber gryder (3). Samling store kobber gryder. Bestående af; Tre gryder Ø 30-52 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor samt med buler og skjolder. (3) Varenr: 3736775 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 05-03-2015 12:09:54 DKK 400
To kandelabre af messing, empirerstil (2)
To kandelabre af messing, empirerstil (2). To kandelabre af patineret messing Varenr: 3741728 DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 05-03-2015 14:53:00 DKK 300
Gruekedel, kobber
Gruekedel, kobber. Gruekedel af kobber, stemplet ved håndtag. 1800-tallet. H. 32 Ø 47 cm. Varenr: 3739851 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 05-03-2015 16:00:00 DKK 350
Skopudserkasse i messing / glas, 1900-tallet
Skopudserkasse i messing / glas, 1900-tallet. Skopudserkasse i messing / glas, 1900-tallet. Orientalsk /arabisk. Medflg. børster og flasker af glas. Drevet og punslet ornamentik med tulipaner og blomster m.m. Brugs- og alderspræget. H. 36. L. 75. D. 20 cm. Varenr: 3720535 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 05-03-2015 17:41:38 DKK 625
Gustaf Otto Ekström, Örebro, chokladkanna, senempire, 1800-tal
Gustaf Otto Ekström, Örebro, chokladkanna, senempire, 1800-tal. Chokladkanna i försilvrat tenn av Gustaf Otto Ekström, verksam 1857-1869, Örebro. Handtag i svärtat trä. Stämplad GOE samt med Örebros stadsmärke. Otydlig årsstämpel. Höjd 21 cm. Lagningar. Varenr: 3744010 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 05-03-2015 18:16:00 DKK 280
Erntedank-Leuchter, Frankreich, Messing
Erntedank-Leuchter, Frankreich, Messing. Erntedank-Leuchter, Frankreich. Messing. Siebenflammige Form. Zentraler, leicht geschwungener Schaft mit passionsblüten- und blattumrankten Armen. Dreipassiger Fuß mit floralem Reliefdekor. Ende 19. Jahrhundert. 112 x 45 x 25 cm. Eine Blütenranke mit Lötstelle. Eine Blüte fehlt. Verschiedene ... Varenr: 3697305 DKK 1.490 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 05-03-2015 18:22:00 DKK 2.608
Ljusstake, mässing, senbarock, 1700-tal
Ljusstake, mässing, senbarock, 1700-tal. Ljusstake, mässing, senbarock, 1700-tal. Oktogonal fot. Höjd 17 cm. Varenr: 3743987 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 05-03-2015 19:12:00 DKK 399
Kandelabre, bronce, Louis Philippe form, 1900-tallet (2)
Kandelabre, bronce, Louis Philippe form, 1900-tallet (2) . Kandelabre, bronze, 4-armet armet med 1 lysholder, kanneleret stamme, tresidet fod på marmor sokkel, Louis Philippe form, 20. årh. H. 51 cm. Fremstår med brugsspor. (2) Varenr: 3732099 DKK 4.000 DK, Odense, Kratholmvej 05-03-2015 19:30:00 DKK 1.800
Næstved stager, 1900-tallet (2)
Næstved stager, 1900-tallet (2) . Næstved to stager, drejet stamme på rund fod, messing, 20. årh. H. 16 cm. Fremstår med enkelte brugsspor. (2) Varenr: 3725440 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 05-03-2015 19:32:00 DKK 550
To tre-armet stager, messing, 1900-tallet (2)
To tre-armet stager, messing, 1900-tallet (2). To tre-armet stager, messing, 20. årh. H. 38,5 cm. Fremstår med brugsspor. (2) Varenr: 3736460 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 05-03-2015 19:38:00 DKK 400
Anders Nyborg. Samling relieffer af bronze (5)
Anders Nyborg. Samling relieffer af bronze (5) . Anders Nyborg. Samling relieffer af bronze, Forskellige kunstnere bl.a Harald Salamon, Helen Schou, S. Lutken, Jytte Thompson, B.N Mål 24 x 17 cm. (5) Varenr: 3739241 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 06-03-2015 11:22:41 DKK 350
Samling væglysestager af bronze (19)
Samling væglysestager af bronze (19). Samling væglysestager af bronze H. 17,5 cm. (19) Varenr: 3737448 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 06-03-2015 11:26:32 DKK 325
Föremål i koppar
Föremål i koppar. KITTLAR 2 st, BALJA på smidesställ, koppar, 1900-tal, baljans längd 41 cm Varenr: 3744780 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 06-03-2015 14:12:00
Se mere
Hejl, Christian Jensen mfl. Stor samling div. pokaler/bægre/fade/dækketallerkener mm. af metal (5 kasser)
Hejl, Christian Jensen mfl. Stor samling div. pokaler/bægre/fade/dækketallerkener mm. af metal (5 kasser). Hejl, Christian Jensen mfl. Stor samling div. pokaler/bægre/fade/dækketallerkener mm., overvejende af stål, flere dele af tin/sølvplet. Fremstår med brugsspor. (5 kasser) Varenr: 3745708 DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 06-03-2015 14:15:15 DKK 300
Sockerskrin, tenn, ett par (2)
Sockerskrin, tenn, ett par (2). Sockerskrin, tenn, ett par, 2 stycken. Tyskland, 1900-talets första hälft. Den ena stämplad samt invändigt folierad med gul metall. Bredd 13,5 cm, höjd 8 cm, djup 12 cm. Bruks och åldersrelaterat slitage. Varenr: 3747968 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 06-03-2015 17:17:00 DKK 240
Våbenskjold af bronze
Våbenskjold af bronze. Et våbenskjold af bronze. L. 45 B. 34 cm. OBS! Vægt ca. 13 kg. Varenr: 3743405 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 06-03-2015 19:30:00 DKK 350
Par meget store franske bronzekandelabre ca.1860 (2)
Par meget store franske bronzekandelabre ca.1860 (2). Par meget store franske Napoleon d.III lueforgyldte bronze kandelabre hver med plads til 9 lys, rigt dekoreret med vinløv og drueklaser. Ca.1860. H.75 cm, Ø 58 cm. Enkelte reparationer, skader på centrale lyspiber. Varenr: 3733212 DKK 15.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 06-03-2015 20:01:00 DKK 9.000
 1 2 3  >>