Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Bronze, kobber, messing, tin i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Aluminiumrelief vom letzten Abendmahl
Aluminiumrelief vom letzten Abendmahl. Aluminiumrelief vom letzten Abendmahl bronzefarbig patiniert. Maße ca.: H. 37 cm, B. 65,5 cm. Varenr: 4527597 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 22-01-2017 12:00:00 DKK 298
Parti koppar, 11 delar, 1800/1900-tal (11)
Parti koppar, 11 delar, 1800/1900-tal (11). Parti koppar, 11 delar, 1800/1900-tal. Kastruller, lock samt kaffepetter. Slitage. Varenr: 4419328 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 22-01-2017 14:40:00 DKK 235
Hans Buch. Barok øreskål i sølv med datering på hank år 1674.
Hans Buch. Barok øreskål i sølv med datering på hank år 1674.. Hans Buch. Barok øreskål i sølv med datering på hank år 1674. Korpus med stiliseret bladværk, en hank med inskription, en hank udformet som engel. Vægt ca. 151 gram. Varenr: 4467131 DKK 25.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-01-2017 19:32:00 DKK 20.000
Par væglampetter af lueforgyldt bronze (2)
Par væglampetter af lueforgyldt bronze (2) . Par væglampetter af lueforgyldt bronze hver med to lyspiber, vægophæng udformet som hoveder og stiliserede blomster og bladværk H. 34 x 36 x D.18 cm. 1800-tallet. (2) Varenr: 4532283 DKK 4.000 DK, Helsingør, Støberivej 22-01-2017 20:10:00 DKK 2.300
Samling divese kobber og messing (9)
Samling divese kobber og messing (9). Samling divese kobber og messing (9) Varenr: 4533238 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 23-01-2017 13:28:08 DKK 325
Kirkestage / alterstage af malm, 1800/1900-tallet
Kirkestage / alterstage af malm, 1800/1900-tallet. Kirkestage / alterstage af malm med snoet stamme, på rundt fodstykke med flade kugleformede fødder, H. 29 cm. Aldersrelaterede brugsspor. Varenr: 4535646 DKK 1.500 DK, Kolding, Trianglen 23-01-2017 14:21:02 DKK 300
Samling lysestager af messing (6)
Samling lysestager af messing (6). Samling lysestager af messing bestående af adventsstage med stjerner H. 10 x 21 x 20 cm, Par tre ammet stager H. 44 cm. Væg / bordstage H. 21 cm. Par stager af messing H 18 cm (6) Varenr: 4533237 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 23-01-2017 14:50:00 DKK 425
Kopparkaffekanna
Kopparkaffekanna. KAFFEKANNA, koppar, 1800-talets mitt, höjd med handtag 32 cm Varenr: 4534751 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-01-2017 15:36:00
Se mere
Lysestage af bronze med to svungne lysarme samt prydvase af patineret bronze.  (2).
Lysestage af bronze med to svungne lysarme samt prydvase af patineret bronze. (2).. Lysestage af bronze med to svungne lysarme samt prydvase af patineret bronze, støbt med scenerier, borter og bladværk. Prydvase Louis XVI stil H. 32 cm lysestage. H. 15,5 cm 20. årh. (2). Varenr: 4527802 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-01-2017 16:54:14 DKK 300
Par messingstager 1800-tallet (2)
Par messingstager 1800-tallet (2). Par Næstved stager i messing med initialer A.M.J. 1844 h. 12 cm (2) Varenr: 4528788 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-01-2017 18:13:00 DKK 325
Ljusplåt för tre ljus
Ljusplåt för tre ljus. LJUSPLÅT, 1900-talets början, barockstil, mässing, för tre ljus, höjd 80x54 cm Varenr: 4534791 DKK 1.568 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-01-2017 18:20:00
Se mere
Konvolut versilbertes Besteck (23)
Konvolut versilbertes Besteck (23) . Konvolut versilbertes Besteck bestehend aus: 6 Gabel, 6 Löffel, 5 Kuchengabel, 1 Kuchenheber, 1 Zuckerlöffel, 1 Sahnelöffel, 3 Teelöffel, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren. (23) Varenr: 4527960 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 23-01-2017 19:50:00 DKK 298
Bilderrahmen mit Miniaturmalerei, Porträt der Königin Hortense
Bilderrahmen mit Miniaturmalerei, Porträt der Königin Hortense. Bilderrahmen aus Bronze mit Lorbeer- und Feston-Dekor, Miniatur zeigt das Porträt der Königin von Holland Hortense Eugénie Cécile de Beauharnais (10. April 1783 - 5. Oktober 1837), Inschrift 'Dennery', Bezeichnung handschriftlich auf der Rückseite 'Reine Hortense', Bilderrahmen Rückseite mit in ... Varenr: 4487333 DKK 1.637 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-01-2017 20:35:00 DKK 744
Deckelkrug aus Zinn mit Gravur, Schweden um 1950
Deckelkrug aus Zinn mit Gravur, Schweden um 1950. Deckelkrug aus Zinn mit Gravur, H. ca. 17,5cm, Ø ca. 14cm, Gravur 'Med Tack för Älgjakten 1953 fran Jaktlaget', Punzierung 'Svenskt Tenn' und Meisterpunze 'E. Sm', Gewicht ca. 1200 Gramm. Altersbedingter Zustand, Schweden um 1950 Varenr: 4524893 DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-01-2017 20:35:00 DKK 298
Parti koppar samt mässingsföremål,  5 delar, 1700-1800-tal (5)
Parti koppar samt mässingsföremål, 5 delar, 1700-1800-tal (5). Parti koppar samt mässingsföremål, 5 delar, 1700-1800-tal. Två trattar samt skål, koppar. Den ena tratten sign och med monogram. En tratt samt ämbar med lock, mässing. Lagningar, defekter. Varenr: 4482356 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 24-01-2017 11:25:00 DKK 255
Ljusstakar barockstil
Ljusstakar barockstil. LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, 1900-talets första hälft, barockstil, höjd ca 26 cm Varenr: 4536583 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-01-2017 13:08:00
Se mere
Traktörpanna koppar
Traktörpanna koppar. TRAKTÖRPANNA, koppar med järnhandtag, märkt AL, G.R.S.B, diam ca 34, höjd 9 cm, omkring år 1900. Varenr: 4536590 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-01-2017 13:36:00
Se mere
Messing mortere, strygejern og Holl.vægt
Messing mortere, strygejern og Holl.vægt . Samling messing effekter iform af: Morter med pistel. Inskription på siden: K.N.D. 1821 h. 10.5 cm. Morter med pistel h. 12 cm, Strygejern med træhåndtag h. 13.5 cm (med afslag og skæv ved lukke) Dele til hollandsk væg samt enkelte lodder (Thiele) Varenr: 4527754 DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-01-2017 13:44:00 DKK 400
Senapsburk, 1800/1900-tal
Senapsburk, 1800/1900-tal. Senapsburk, 1800/1900-tal. Svartlackerat gjutjärn. Lock med knopp. H 13. Varenr: 4520755 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 24-01-2017 16:10:00 DKK 235
Vedkorg mässing
Vedkorg mässing. VEDKORG, mässing, England, 1900-talets andra hälft, undertill märkt Made in England, höjd ca 45, längd 58 cm Varenr: 4536633 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-01-2017 16:40:00
Se mere
Två kandelabrar i mässing. Pierre Forsell samt omärkt kandelaber (2)
Två kandelabrar i mässing. Pierre Forsell samt omärkt kandelaber (2). Två kandelabrar i mässing. Pierre Forsell samt omärkt kandelaber. Pierre Forsell, Skultuna, kandelaber i mässing, nr 69, längd 34,5, ytan anlupen. Kandelaber i mässing, troligen omkring 1900-talets mitt, längd 72 cm, höjd ca 15 cm, omärkt, anlupen yta, mutter under en ljusmanschett. (2) Varenr: 4537475 DKK 1.176 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 24-01-2017 17:05:00 DKK 549
Urnor / kratrar på postament ett par mässing 1800-talets senare hälft / sekelskiftet 1900 (2)
Urnor / kratrar på postament ett par mässing 1800-talets senare hälft / sekelskiftet 1900 (2). Urnor / kratrar på postament ett par mässing 1800-talets senare hälft / sekelskiftet 1900. Delvis patinerade. H 18,5 cm. Varenr: 4535750 DKK 1.568 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 24-01-2017 18:24:00 DKK 823
Teekanne / Teekessel mit Stövchen
Teekanne / Teekessel mit Stövchen . Teekanne / Teekessel mit Stövchen aus Messing gefertigt und mit floralen Gravuren und C-Schwüngen verziert. Maße ca.: H. 41 cm, D. 16 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren. Varenr: 4513184 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-01-2017 18:45:00 DKK 298
Kupferplatte / Relief mit Raffael-Portrait
Kupferplatte / Relief mit Raffael-Portrait. Kupferplatte / Relief, mittig Raffael-Portrait (Raffaello Sanzio da Urbino) mit Bezeichnung 'Raphael Santi 1483-1520', mit umlaufendem Eierstabfries, Volutendekor und Puttenköpfen im Relief, legiertes Monogramm 'HS' mittig, Maße: D. 57cm; Oxidationsspuren am Metall, Risse und Fehlstellen, leicht ... Varenr: 4414491 DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-01-2017 19:28:00 DKK 298
Sigvard Bernadotte. Scanline bestik, messing (45)
Sigvard Bernadotte. Scanline bestik, messing (45) . Sigvard Bernadotte. Scanline bestik af messing bestående af 12 gafler, 12 knive, 8 teskeer og 12 spise skeer samt marmeladeske, (45) Varenr: 4535811 DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-01-2017 20:28:00 DKK 325
Bjørn Wiinblad. Hurricane stage med glas, messing.
Bjørn Wiinblad. Hurricane stage med glas, messing. . Hurricane stage af messing med glas, formgivet af Bjørn Wiinblad (1918-2006) Højde inkl. glas 53 cm. Med minimale brugsspor Varenr: 4535447 DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-01-2017 20:40:00 DKK 425
Vaxstapelställ mm
Vaxstapelställ mm. VAXSTAPELSTÄLL, 5 st, mässing, 1800-tal, nysilver, höjd 7-11 cm Varenr: 4536731 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-01-2017 20:46:00
Se mere
Skrivställ 2 st samt uppsatsskål mässing (3)
Skrivställ 2 st samt uppsatsskål mässing (3). Skrivställ 2 st samt uppsatsskål mässing, sekelskiftet 1900 / 1900-talets första hälft. Skrivställ h 10 resp 19 cm, br 21,5 RESP 29,5 cm. Skålens diam ca 23 cm, h ca 15 cm. Försiktigt bruksslitage. (3) Varenr: 4533710 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 25-01-2017 18:35:00 DKK 255
Kandelabrar fransk empire
Kandelabrar fransk empire. KANDELABRAR, 1 par, fransk empire, omkring 1820, för 5 ljus vardera, förgylld brons, dekor med tuppar, kannelerad stomme, höjd 45,5 cm Varenr: 4538085 DKK 19.600 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-01-2017 19:21:00
Se mere
Samuel Marti, Par Franske kandelabre
Samuel Marti, Par Franske kandelabre. Samuel Marti, Par Franske Kandelaber, til urgarniture, af forgyldt bronce, putier bærende tre arme, sokkel af marmor. Ca. 1900. H. 45 Ø. ca. 25 cm. Fremstår med lettere brugsspor. Se vnr. 4538344 Varenr: 4536353 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-01-2017 19:37:00 DKK 1.250
 1 2 3  >>