Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Bronze, kobber, messing, tin i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Kaffetønder af kobber (2)
Kaffetønder af kobber (2). Meyer A/S. To kaffemaskiner af kobber og messing med to udvendige haner. Mrk. M.A. H. 50 cm. ø. 45 cm. 1900-tallets begyndelse. Fremstår med manglende top, kalkaflejringer indvendigt. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Varenr: 4372546 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-08-2016 11:13:00 DKK 325
Et par justerbare stager, hver med to lysarme. (2)
Et par justerbare stager, hver med to lysarme. (2). Et par justerbare stager af messing, hver med to lysarme. H. 50 cm. (2) Varenr: 4357096 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-08-2016 11:58:00 DKK 325
Jørgen Dahlerup & Gert Holbek for Georg Jensen. 'Prisme' bestik af rustfrit stål (28)
Jørgen Dahlerup & Gert Holbek for Georg Jensen. 'Prisme' bestik af rustfrit stål (28) . Jørgen Dahlerup & Gert Holbek for Georg Jensen. 'Prisme' bestik af rustfrit stål bestående af: 7 middagsknive, 8 middagsgafler, to suppeskeer, 6 dessertskeer, 1 teskeer, tre pålægsgaffler, en potageske. Brugsspor. (28) Varenr: 4373928 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-08-2016 13:26:00 DKK 1.350
David Marshall. Bestik, model Boton (43)
David Marshall. Bestik, model Boton (43) . David Marshall. Bestik i sandstøbt stål og messing, model Boton, bestående af: Otte middagsgafler L. 19,5 cm., otte middagsknive L. 20 cm. seks spiseskeer L. 20 cm., seks frokostgafler L. 17 cm., seks teskeer L. 13,5 cm. seks moccaskeer L. 10 cm., forskærersæt 25-31 cm., serveringsske 23,5 cm. ... Varenr: 4370468 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-08-2016 15:01:39 DKK 800
Fat, tenn, 1800-tal, Stockholm.
Fat, tenn, 1800-tal, Stockholm.. Fat, tenn, 1800-tal, Stockholm. Otydliga stämplar. Diam ca 35 cm. Bucklor, repor samt lagning. Varenr: 4345977 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 29-08-2016 16:25:00 DKK 234
Zinnkanne und Zinnkrug aus 'James Dixon & Sons Skefelds' und 'EPBM' Manufaktur (2)
Zinnkanne und Zinnkrug aus 'James Dixon & Sons Skefelds' und 'EPBM' Manufaktur (2) . Zinnkanne und Zinnkrug von 'James Dixon & Sons Skefelds' und 'EPBM' Manufaktur, Kanne mit floranem Dekor, unterseitig gepunzt 'EPBM' (Electroplated Britannia Metal), Maße ca.:H. 11 cm, L. 15 cm, Krug mit feinem, geometrischem Dekor, unterseitig gepunzt 'James Dixon & Sons Skefelds' Maße ca.: ... Varenr: 4257715 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 29-08-2016 17:22:00 DKK 297
Samling pletsølv samt tin, fade, bægre samt stager (16)
Samling pletsølv samt tin, fade, bægre samt stager (16). Samling pletsølv samt tin, fade, bægre samt stager. H. 3-13 cm. Fremstår med brugsspor herunder smuds samt anløb (16) Varenr: 4375056 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 29-08-2016 18:15:00 DKK 300
Schwanenfigur, Holz/versilbert
Schwanenfigur, Holz/versilbert. Schwanenfigur, Holz/versilbert, wohl asiatischen Ursprungs, Korpus in Schwanenform mit hölzernen Unterteil, versilberte Randmontierung, Kopf, Hals und Flügel ebenfalls aus versilbertem Metall anmontiert, ausgehöhlter Korpus mit zweiteiligen Inneneinteilung, L: 44 cm, B: 35 cm, H: 36 cm Varenr: 4350295 DKK 1.636 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 29-08-2016 18:58:00 DKK 892
Umfangreiches Konvolut Besteck von teilweise von WMF (108)
Umfangreiches Konvolut Besteck von teilweise von WMF (108) . Umfangreiches Konvolut Besteck teilweise von WMF, bestehend aus: 30 Löffel, 17 Zuckerlöffel, 16 Messer, 22 Kuchengabel, 15 Dessertgabel, 4 Kuchenheber, 4 Fleischgabel, Altersgemäße Gebrauchspuren. (108) Varenr: 4257708 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 29-08-2016 19:22:00 DKK 297
Kerzenleuchter, Stobwasser, Zinn, 1. Hälfte 19. Jh.
Kerzenleuchter, Stobwasser, Zinn, 1. Hälfte 19. Jh.. Kerzenleuchter in Stobwassermanier, Zinn, Braunschweig, 1. Hälfte 19. Jh., über quadratischer Basis mit rundem Fuß und keulenförmigem Schaft, schlichte Ringprofilierungen, zur Tülle erweitert, herausnehmbare tellerförmige Tülle mit umgeschlagenem Rand, schwarz lackiert mit chinoise-floraler ... Varenr: 4371855 DKK 1.636 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 29-08-2016 19:29:00 DKK 1.115
Skulptur af bronze i form af jordklode
Skulptur af bronze i form af jordklode . Skulptur af patineret bronze i form af jordklode på sokkel. H. 83 cm. Usign. Bund med klistermærke betegnet 'Art people gallery Paris'. Varenr: 4372192 DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-08-2016 19:49:00 DKK 1.350
Skulptur af bronze i form af Hermes Birkinbag
Skulptur af bronze i form af Hermes Birkinbag. Skulptur af patineret bronze i form af Hermes Birkinbag. H. 50, L. 43, B. 20 cm. Usign. Varenr: 4372194 DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-08-2016 19:58:00 DKK 800
Et par franske empire kandelabre af delvist forgyldt bronze og rødbroget marmor, ca. 1820'erne (2)
Et par franske empire kandelabre af delvist forgyldt bronze og rødbroget marmor, ca. 1820'erne (2). Et par franske empire kandelabre af delvist forgyldt bronze og rødbroget marmor, hver med fire lysarme, den midterste med bronzelåg i form af fakkelild, søjleformet stamme, volutformede fødder på tresidet fodstykke, ca. 1820'erne. H. 64 cm. Fremstår med små kanthak i marmoret, en lysarm sidder ... Varenr: 4371904 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-08-2016 20:17:00 DKK 7.000
Konvolut Zinnobjekte mit Arabesken  (3)
Konvolut Zinnobjekte mit Arabesken (3) . Konvolut Zinnobjekte mit Arabesken bestehend aus: Teekanne, L.20 cm, D.10 cm, Schale, D.18 cm, Dose mit Deckel, D.10 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren (3) Varenr: 4318791 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 29-08-2016 21:05:37 DKK 297
Eiswürfelbehälter und Sekt-Aufschäumer (8)
Eiswürfelbehälter und Sekt-Aufschäumer (8) . Eiswürfelbehälter mit Eiswürfelzange gefertigt aus Glas und versilbertem Metall. 6 Sekt-Aufschäumer mit Halterung. Maße ca.: Eiswürfelbehälter, H. 13,5 cm, D. 11 cm. Sekt-Aufschäumer, L. 10 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren. Varenr: 4375416 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 29-08-2016 21:16:07 DKK 335
Spelbord, nyrenässans, 18/1900-tal.
Spelbord, nyrenässans, 18/1900-tal.. Spelbord, nyrenässans, 18/1900-tal. Fällbar skiva med underliggande låda. Bredd 45, höjd 77-79, längd 90 cm. Bordsskivans mått när utfälld ca 89 x 90 cm. Bruksslitage, repor, märkten. Varenr: 4358221 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 30-08-2016 09:45:00 DKK 234
Fat samt stop, tenn, 1800-tal (2)
Fat samt stop, tenn, 1800-tal (2). Fat samt stop, tenn, 1800-tal . Litet fat, Ø 19,5. Stplr Hans Wicksten, Västerås. Skänkstop, H 18. Fyrstämplat. Skänkstop med skada, tumgrepp av. Varenr: 4375727 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 30-08-2016 10:50:00 DKK 234
Samling koppar, 5 delar, 1800-tal (5)
Samling koppar, 5 delar, 1800-tal (5). Samling koppar, 5 delar, 1800-tal. Vattenbehållare med tappkran. H 55. 3 stora formar, Ø 48, 43, samt 38. Bytta med lock. Varenr: 4375917 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 30-08-2016 11:30:00 DKK 254
Konvolut Single- Aschenbecher aus Messing (6)
Konvolut Single- Aschenbecher aus Messing (6). Konvolut Single-Aschenbecher gefertigt aus patinierten Messing, mit den Abbildung antiker römischer Münzprägungen. Die Aschenbecher sind u.a. mit Adler und Bienenwappen verziert, sowie den Jahreszahlen von 350 v.Chr. bis 500 v.Chr.(6) Altersgemäßer Zustand. Durchmesser ca. 7 cm. Varenr: 4375908 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-08-2016 12:32:50 DKK 297
Ginge. Rygsprøjte/ukrudtssprøje af messing
Ginge. Rygsprøjte/ukrudtssprøje af messing. Ginge. Rygsprøjte/ukrudtssprøje af messing mærket 'Holger Nielsen & Co Ginge København', monteret med læderremme. 1900-tallets midte. H. 45, B. 38 cm. Med aldersrelaterede brugsspor. Varenr: 4367830 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-08-2016 13:08:00 DKK 300
Et par franske lysestager af forgyldt bronze. Louis XVI stil. (2).
Et par franske lysestager af forgyldt bronze. Louis XVI stil. (2). . Et par franske trearmede lysestager af forgyldt bronze, støbt med kanneleringer og bladværk. Louis XVI stil. 1800-tallets slutning. H. 35 cm. (2) Varenr: 4373945 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-08-2016 13:45:00 DKK 2.400
 Sigvard Bernadotte. Scanline bestik af bronze (76)
Sigvard Bernadotte. Scanline bestik af bronze (76). Sigvard Bernadotte. Scanline bestik af bronze bestående af: 12 store spiseskeer, 12 middagsgafler, 12 dessertskeer, 10 théskeer, 2 kaffeskeer, 12 middagsknive, 12 kagegafler, 1 sauceske, 1 kagespade, 1 stor opøseske, 1 mindre opøsesker, Ialt 76 dele med minimale brugsspor (76) Varenr: 4372542 DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-08-2016 13:51:00 DKK 900
Samling föremål, mässing och metall (9)
Samling föremål, mässing och metall (9). Samling föremål. Mässing samt metall. 1900-tal. Bl.a. ampel, ljusstakar m.m. Bordslampa, samtida tillverkning, i bronserad metall samt fot i gjuten konstmassa. Bordslampans höjd inklusive lampsockel 43,5 cm. Ställvis med visst slitage. (9) Varenr: 4368098 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 30-08-2016 13:54:26 DKK 234
Francois Moreau. Art nouveau vase af bronzeret metal
Francois Moreau. Art nouveau vase af bronzeret metal. François Moreau 1858-1931. Udfyldt vase af bronzeret metal, med to hanke og korpus prydet med bombær og bier i relief, sign. Francois Moreau. H. 20,5 cm. Varenr: 4367990 DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 30-08-2016 14:50:38 DKK 300
Figur af bronze iform af nøgen kvinde med vinløv
Figur af bronze iform af nøgen kvinde med vinløv . Figur iform af nøgen kvinde med druer og vinløv i hår, mærket 134/111 på base, monteret på sten. H. inkl. sokkel 46,5 cm. Bøjet attribut medfølger. Varenr: 4374008 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-08-2016 15:15:00 DKK 400
Versilberte Gegenstände u.a. Kaffeesahnespender (4)
Versilberte Gegenstände u.a. Kaffeesahnespender (4) . Konvolut von versilberten Gegenständen bestehend aus einem patentierten Sahnegießer von der Firma HKE, unterseitig punziert: D.R.G.M. (Deutsches Reich geschütztes Muster). Einem Teesieb, einer Blütenförmigen Schale und einem Durchbrochen gearbeiteten Schale aus der Manufaktur SMF. Alle ... Varenr: 4325640 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-08-2016 15:38:00 DKK 297
Art Deco. Kugleformet vase af patineret bronze
Art Deco. Kugleformet vase af patineret bronze. Art Deco. Kugleformet vase af patineret bronze H. 14 cm. Stemplet Bronce. Brugsspor, ridser og patina. Varenr: 4376785 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-08-2016 18:22:00 DKK 525
Dækketallerkener af messing (19)
Dækketallerkener af messing (19). Dækketallerkener af messing. Forskellige størrelser. Ø 27,8-28,8 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og anløbninger. (19) Varenr: 4375315 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-08-2016 19:04:00 DKK 300
Et par lysestager af malm, 1900-tallet første halvdel. (2)
Et par lysestager af malm, 1900-tallet første halvdel. (2). Et par lysestager af malm, støbt med ornamentik, barok form, omkr. 1900-tallet første halvdel. H. 27 cm. (2) Varenr: 4352385 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-08-2016 19:09:50 DKK 300
Karl Raichle, Dose und Vase, Messing, oxidierte Oberflächen (2)
Karl Raichle, Dose und Vase, Messing, oxidierte Oberflächen (2). Karl Raichle, Meersburg. Dose und Vase. Dose: H. 11,5 cm, D. 23,5 cm (mit Henkeln). Vase H. 7,7 cm, D. 7,7 cm (Mündung). Messing, mehrtonig kupferrot oxidierte Patina. Dose mit glatter Oberflächer, Vase mit reliefierter Oberfläche. Beide Teile bez. mit Werkstattmarke r und Zusatz Meersburg.Karl... Varenr: 4254104 DKK 2.603 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 30-08-2016 19:22:00 DKK 1.115
 1 2 3  >>