Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  i Bronze, kobber, messing, tin i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Just Andersen mfl. Samling samling tin-effekter (4)
Just Andersen mfl. Samling samling tin-effekter (4). Samling samling tin-effekter, herunder Just Andersen olielampe og dækketallerken. Desuden en Engelsk kande samt kop. 1900-tallet. Fremstår med brugsspor. (4) Varenr: 3522787 DKK 800 DK, Helsingør, Støberivej 29-08-2014 12:45:00 DKK 300
Orientalsk samovar af messing, stemplet
Orientalsk samovar af messing, stemplet . Orientalsk samovar af messing, stemplet, 1900-tallet. H. 44 cm. Lille kande medfølger. Nogle reparationer. Varenr: 3515391 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 29-08-2014 13:16:00 DKK 525
Just Andersen. Skrivebordssæt m.m. (3)
Just Andersen. Skrivebordssæt m.m. (3). Just Andersen. Skrivebordssæt nr. D 93, vase nr. 160 udført i diskometal samt skål af tin nr. 1239. Fremstår med brugsspor og ridser. (3) Varenr: 3518080 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 29-08-2014 14:06:06 DKK 300
11 dele kobbertøj
11 dele kobbertøj. 11 dele kobbertøj, bestående af, pande, kasserolle, fede og keddel. Ø 8,5-28 cm. Brugsspor; ridser og mærker. (11) Varenr: 3526016 DKK 800 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-08-2014 16:50:26 DKK 800
Parti tenn, 7 delar (7)
Parti tenn, 7 delar (7). Parti tenn, 7 delar. Partiet består av bricka (L 50 cm), urna med gravyr (H 22), 2 skålar, 2 muggar samt 1 tårspade. Mindre bucklar förekommer. Varenr: 3489339 DKK 650 SE, Norrköping, Finspångsv. 29-08-2014 19:08:00 DKK 244
Kaffeskedar med emaljdekor, 1930-tal (12)
Kaffeskedar med emaljdekor, 1930-tal (12). Kaffeskedar med emaljdekor, 1930-tal. Guldfärgade med olika emaljfärger samt trekronor. L: 10 cm. Samtliga med inskription och datering 7/2 1937 på baksida. Emalj med skador. (12) Varenr: 3524976 DKK 650 SE, Malmö, Baltzarsgatan 29-08-2014 19:50:00 DKK 244
Bronze hestehoveder afstøbning fra Fontana di Trevi i Rom (2)
Bronze hestehoveder afstøbning fra Fontana di Trevi i Rom (2). Bronze hestehoveder afstøbning fra Fontana di Trevi i Rom. H. 50 cm. Ca. vægt 30 kg stk. Fremstillet af Canadisk Japansk født indretnings arkitekt til Amerikansk skuespiller der efter filmoptagelser i Rom ca. 1960, ønskede afstøbning til sit hus i Hollywood, fremstillet i kun to ... Varenr: 3523265 DKK 60.000 DK, Helsingør, Støberivej 31-08-2014 20:36:00 DKK 30.000
Par barok-form malmstager (2)
Par barok-form malmstager (2). Par barok-form malmstager, drejede stammer på sekskantet fodstykker. Slut 1800-tallet. H. 30 cm. (2) Varenr: 3526457 DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 01-09-2014 14:45:00 DKK 325
Kandelabrar, ett par, förgyllda, nyrokoko, 1800-talets andra hälft (2)
Kandelabrar, ett par, förgyllda, nyrokoko, 1800-talets andra hälft (2). Kandelabrar, ett par, förgyllda, nyrokoko, 1800-talets andra hälft. Stam i alabaster. Stiliserad, genombruten organisk dekor. Vardera med fem ljuspipor. Behängda med prismor. Höjd 45 cm, Ø 20 cm. Något sneda. Mindre bristningar och nagg. (2) Varenr: 3525850 DKK 2.439 SE, Örebro, Aspholmen 01-09-2014 14:57:00 DKK 427
Madbeholder, kværn, tabatiere og to ovale fade af messing og kobber, bl.a. Rusland
Madbeholder, kværn, tabatiere og to ovale fade af messing og kobber, bl.a. Rusland. Madbeholder af kobber og messing, top med hank. H. 21 cm. Kværn af messing. H. 26 cm. Oval tabatiere af messing. L. 15 cm. Samt to ovale russiske fade af messing, stemplede. L. 17,5 cm. 19.-20. årh. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor og mærker, kværn ikke i funktion. (5) Varenr: 3524943 DKK 800 DK, Kolding, Trianglen 01-09-2014 15:10:48 DKK 325
Kasserolle af sølv, div. bestikdele mv. (18)
Kasserolle af sølv, div. bestikdele mv. (18). Kasserolle af sølv, skævknækket korpus, Københavns bymærke 1915; bæger og lille kasserolle. Georg Jensen efter 1945: Pyramide to saltskeer, derudover div. bestikdele, servietringe mv samt oplukker, sølv. Vægt ekskl. del med stål ca. 900 gr. Flere dele fremstår med indgravering (18) Varenr: 3518189 DKK 2.200 DK, Hørsholm, Vibe Alle 01-09-2014 15:29:00 DKK 375
Morter af malm 1806 med pistil (2)
Morter af malm 1806 med pistil (2). Morter af malm 1806 med pistil H. 10,5 cm, Ø. 10,5 cm. Pistil L. 19 cm. Udsmykket med hjerter og årstal 1806. (2) Varenr: 3522092 DKK 800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 01-09-2014 17:31:23 DKK 300
1 par bordsdekorationer tuppar i mässing.
1 par bordsdekorationer tuppar i mässing. . 1 par bordsdekorationer tuppar i gul metall, 1900-talets andra hälft. Höjd: 25 cm samt 16 cm. (2) Varenr: 3527689 DKK 813 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 01-09-2014 18:38:00 DKK 244
Par jugendstager af messing ca.1900 (2)
Par jugendstager af messing ca.1900 (2). Par jugend stager i messing, med tre lysarme.1900-tallet begyndelse. H. 40 cm. (2) Varenr: 3523423 DKK 800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 01-09-2014 21:00:00 DKK 300
Havstad, norsk tin (88)
Havstad, norsk tin (88). Havstad, samling norsk tin, bestående af otte rødvinsbægre, 14 lave snapseglas, 29 høje snapseglas, 11 martinebægre, seks ølkrus, ét ølbæger, to vinkander, to klukflasker, to fade, ni askebægre, én stage, to skåle samt én øse. (88) Varenr: 3527649 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-09-2014 10:36:48 DKK 325
Fransk kirke / høst stage, messing
Fransk kirke / høst stage, messing . Fransk kirke /høst stage af messing, fem lysarme. 1900-tallet. H. 84 cm. Varenr: 3526723 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 02-09-2014 11:00:00 DKK 400
Ljusstakar, mässing, Richard Ringström, Helsingborg, barockstil (2)
Ljusstakar, mässing, Richard Ringström, Helsingborg, barockstil (2). Ljusstakar, mässing, Richard Ringström, Helsingborg, barockstil, 1900-tal. Cicelerad dekor. Höjd 20 cm. Märkta. (2) Varenr: 3529694 DKK 650 SE, Örebro, Aspholmen 02-09-2014 16:08:26 DKK 264
Samling koppar och mässing 18/1900-tal (27)
Samling koppar och mässing 18/1900-tal (27). Samling koppar och mässing 18/1900-tal. Totalt 27 st delar bestående av diskbaljor, kannor, spannar m.m. Varierande skick. Bruksspår. (27) Varenr: 3527399 DKK 1.220 SE, Örebro, Aspholmen 02-09-2014 17:08:22 DKK 630
Hollandsk tobaksdåse, 1700-tallet. Indgraveret m/ evighedskalender mm
Hollandsk tobaksdåse, 1700-tallet. Indgraveret m/ evighedskalender mm. Hollandsk tobaksdåse, 1700-tallet. Udført i messing, rigt indgraveret og dekoreret med personer, skrift samt evighedskalender. Måler ca. H. 3,2 cm. B. 16,5 cm. D. 4,5 cm. Varenr: 3521913 DKK 1.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 02-09-2014 19:49:00 DKK 475
Evan Jensen. Et par stager af bronze (2)
Evan Jensen. Et par stager af bronze (2) . Evan Jensen. Et par stager af patineret bronze stemplet Evan Jensen, Copenhagen samt Grand Prix Barcelona. Dessinnummer 150. H. 22 cm. (2) Varenr: 3527598 DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 02-09-2014 20:02:00 DKK 350
Ljusstakar, barockstil, omkring sekelskiftet 18/1900 (2)
Ljusstakar, barockstil, omkring sekelskiftet 18/1900 (2). Ljusstakar, barockstil, omkring sekelskiftet 18/1900. Dekor av akantusblad. Fylld fot. Höjd 31 cm. (2) Varenr: 3529692 DKK 650 SE, Örebro, Aspholmen 02-09-2014 20:28:00 DKK 244
Ett par kandelabrar (2)
Ett par kandelabrar (2). Ett par kandelabrar i gulmetall, senare delen av 1900-talet. H: 49 cm. Varenr: 3529980 DKK 976 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 02-09-2014 20:36:00 DKK 264
To traner af patineret bronze, 1900-tallets sidste halvdel (2)
To traner af patineret bronze, 1900-tallets sidste halvdel (2). To traner af patineret bronze. H. 85-117 cm. 1900-tallets sidste halvdel. (2) Varenr: 3529515 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 03-09-2014 14:21:00 DKK 325
Et par olielamper af messing, 1800-tallet (2)
Et par olielamper af messing, 1800-tallet (2). Et par olielamper af messing, 1800-tallet. H. 51 og 56 cm. (2) Varenr: 3525645 DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 03-09-2014 14:32:00 DKK 325
Lyfa lysestage og Argentor brevkniv af bronze. (2)
Lyfa lysestage og Argentor brevkniv af bronze. (2). To-armet Lyfa lysestage af grønpatineret bronze, mrk. Lyfa. H. 12,5 cm. L. 33,5 cm. Samt brevkniv af grønpatineret bronze i form af stiliseret fisk, mrk. Argentor, Bronze. L. 21,5 cm. Fremstår med brugsspor og mærker, brevkniv med stødmærke på spidsen. (2) Varenr: 3523767 DKK 800 DK, Kolding, Trianglen 03-09-2014 15:58:00 DKK 300
Bordskandelaber, empir,
Bordskandelaber, empir, . Kandelaber i vitmetall samt svart marmor. 6 st ljusarmar. Höjd 68 cm. Av senare datum. Bruksspår. Varenr: 3530131 DKK 813 SE, Stockholm, Slakthusgatan 03-09-2014 18:50:00 DKK 264
Gense, Pantry bestikserie (137)
Gense, Pantry bestikserie (137) . Pantry" bestik af rustfrit stål, bestående af: 19 middagsknive, 19 middagsgafler, 12 middagsskeer, 19 frokostgafler, 20 frokostknive, 25 dessertskeer, 11 teskeer, 1marmeladeske, 1 salatsæt, 1 serveringsæt, 1 stegegaffel, 6 pålægsgafler. (137) Varenr: 3529550 DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 03-09-2014 19:24:00 DKK 550
Kandelaber, mässing, rokokostil
Kandelaber, mässing, rokokostil. Kandelaber i mässing med fem ljushållare. Höjd 48 cm. Sekelskifte 1900/2000. Brukssslitage. Varenr: 3530134 DKK 650 SE, Stockholm, Slakthusgatan 03-09-2014 19:42:00 DKK 244
Kittel, koppar, 1900-talets första del
Kittel, koppar, 1900-talets första del. Kittel, koppar, 1900-talets första del. H 44 Ø 44 cm. Åldersrelaterat slitage. Varenr: 3530901 DKK 650 SE, Norrköping, Finspångsv. 03-09-2014 20:19:00 DKK 244
Bestik af messing (114)
Bestik af messing (114). Bestik af messing bestående af; 11 middagsgafler, 20 cm.; 7 middagsknive, 22,5 cm.; 7 middagsskeer; 7 frokostgafler; 8 frokostknive; 11 frokostskeer; 11 gafler; 11 teskeer; 7 kageskeer; 1 kagespade; 1 kagekniv; 1 pålægskniv; 1 pålægsgaffel; 1 smørøse; 7 div. dele tagtø. I alt 114 dele Varenr: 3530534 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-09-2014 20:46:00 DKK 300
 1 2  >>