Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  i Bronze, kobber, messing, tin i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
To traner af patineret bronze, 1900-tallets sidste halvdel (2)
To traner af patineret bronze, 1900-tallets sidste halvdel (2). To traner af patineret bronze. H. 85-117 cm. 1900-tallets sidste halvdel. (2) Varenr: 3529515 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 03-09-2014 14:21:00 DKK 1.300
Et par olielamper af messing, 1800-tallet (2)
Et par olielamper af messing, 1800-tallet (2). Et par olielamper af messing, 1800-tallet. H. 51 og 56 cm. (2) Varenr: 3525645 DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 03-09-2014 14:32:00 DKK 375
Lyfa lysestage og Argentor brevkniv af bronze. (2)
Lyfa lysestage og Argentor brevkniv af bronze. (2). To-armet Lyfa lysestage af grønpatineret bronze, mrk. Lyfa. H. 12,5 cm. L. 33,5 cm. Samt brevkniv af grønpatineret bronze i form af stiliseret fisk, mrk. Argentor, Bronze. L. 21,5 cm. Fremstår med brugsspor og mærker, brevkniv med stødmærke på spidsen. (2) Varenr: 3523767 DKK 800 DK, Kolding, Trianglen 03-09-2014 15:58:00 DKK 300
Bordskandelaber, empir,
Bordskandelaber, empir, . Kandelaber i vitmetall samt svart marmor. 6 st ljusarmar. Höjd 68 cm. Av senare datum. Bruksspår. Varenr: 3530131 DKK 810 SE, Stockholm, Slakthusgatan 03-09-2014 18:50:00 DKK 385
Gense, Pantry bestikserie (137)
Gense, Pantry bestikserie (137) . Pantry" bestik af rustfrit stål, bestående af: 19 middagsknive, 19 middagsgafler, 12 middagsskeer, 19 frokostgafler, 20 frokostknive, 25 dessertskeer, 11 teskeer, 1marmeladeske, 1 salatsæt, 1 serveringsæt, 1 stegegaffel, 6 pålægsgafler. (137) Varenr: 3529550 DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 03-09-2014 19:24:00 DKK 1.150
Kandelaber, mässing, rokokostil
Kandelaber, mässing, rokokostil. Kandelaber i mässing med fem ljushållare. Höjd 48 cm. Sekelskifte 1900/2000. Brukssslitage. Varenr: 3530134 DKK 648 SE, Stockholm, Slakthusgatan 03-09-2014 19:42:00 DKK 304
Kittel, koppar, 1900-talets första del
Kittel, koppar, 1900-talets första del. Kittel, koppar, 1900-talets första del. H 44 Ø 44 cm. Åldersrelaterat slitage. Varenr: 3530901 DKK 648 SE, Norrköping, Finspångsv. 03-09-2014 20:19:00 DKK 344
Bestik af messing (114)
Bestik af messing (114). Bestik af messing bestående af; 11 middagsgafler, 20 cm.; 7 middagsknive, 22,5 cm.; 7 middagsskeer; 7 frokostgafler; 8 frokostknive; 11 frokostskeer; 11 gafler; 11 teskeer; 7 kageskeer; 1 kagespade; 1 kagekniv; 1 pålægskniv; 1 pålægsgaffel; 1 smørøse; 7 div. dele tagtø. I alt 114 dele Varenr: 3530534 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-09-2014 20:46:00 DKK 375
Par bogstøtter samt små napolion effekter (7)
Par bogstøtter samt små napolion effekter (7) . Par bogstøtter samt små napolion effekter af patineret bronze og messing. 1900-tallet. H. 1 - 17 cm. Fremstår med reparation på bogstøtter. (7) Varenr: 3525300 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-09-2014 12:37:45 DKK 350
Samling gryder m.m., kobber (6)
Samling gryder m.m., kobber (6). Samling gryder, kasseroller m.m. af kobber. Ø 11 - 19 cm, H. 5 - 10 cm, fad: 26 x 45 cm. Fremstår med lettere slitage. (6) Varenr: 3528896 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-09-2014 15:01:34 DKK 375
Et par franske kandelabre, ca. 1900 (2)
Et par franske kandelabre, ca. 1900 (2). Et par franske kandelabre af messing. Balusterformet stamme af bruneret messing dekoreret med blomster og bladværk, monteret med fem lysarme på arme afsnoede grene. 1900-tallets begyndelse. H. 56 cm. Fremstår med brugsspor og enkelte skævheder. (2) Varenr: 3532316 DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 04-09-2014 15:57:00 DKK 725
Vas i gulmetall, märkt antika made in sweden
Vas i gulmetall, märkt antika made in sweden. Vas i gulmetall, märkt antika made in sweden. Höjd ca 15 cm. Varenr: 3487765 DKK 648 SE, Malmö, Baltzarsgatan 04-09-2014 18:33:00 DKK 243
Jens Harald Quistgaard / Torben Ørskov. Fire stager, messing. (4)
Jens Harald Quistgaard / Torben Ørskov. Fire stager, messing. (4). Jens Harald Quistgaard / Torben Ørskov. Fire stager, messing. H. 21-23 cm. Brugsspor. (4) Varenr: 3517205 DKK 1.800 DK, Odense, Kratholmvej 04-09-2014 19:26:00 DKK 425
Große Messingschale mit Emaillemalerei
Große Messingschale mit Emaillemalerei. Schale aus Messing, polychrom mit Emaille staffiert, mittig Vogel-Strauch Motiv auf schwarzem Grund mit kupferfarbenen Einschmelzungen, Randdekor mit Blüten und geometrischen Mustern, Rückseite mit Arabesken aus Messingdraht, blau emailliert am Rand etwas abgegriffen. Durchmesser ca. 36 cm, H. ca... Varenr: 3497378 DKK 745 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 04-09-2014 20:12:00 DKK 298
Par stager af messing (2)
Par stager af messing (2). Par stager af messing. H 27 cm. Fremstår med brugsslitage (2) Varenr: 3533727 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 05-09-2014 15:35:00 DKK 325
Just Andersen. Kugleformet vase af patineret bronce, B 157.
Just Andersen. Kugleformet vase af patineret bronce, B 157.. Just Andersen 1884-1943. Kugleformet vase m/ små svungne hanke af patineret bronce. Stemplet i bunden Just B157. H. 17 cm. Enkelte ridser. Varenr: 3498497 DKK 4.500 DK, Odense, Kratholmvej 07-09-2014 21:15:00 DKK 3.500
Par barok/kirkestager af messing (2)
Par barok/kirkestager af messing (2). Par barok/kirkestager af messing, aftagelig drejet stilk på base prydet med ornamenter. H. 28 cm. 1800-tallet. Fremstår med brugsspor. (2) Varenr: 3534737 DKK 800 DK, Helsingør, Støberivej 08-09-2014 13:15:00 DKK 300
Fransk kirkestage
Fransk kirkestage . Fransk kirkestage af messing prydet med linje og blomst af opalineglas, bladværk og kornaks, ca. 1900. Fem pibehoveder. H. 35 cm. Varenr: 3532583 DKK 2.500 DK, Helsingør, Støberivej 08-09-2014 15:45:00 DKK 575
Samling maritimt udstyr (4)
Samling maritimt udstyr (4). Samling maritimt udstyr, heriblandt koøje lanterne, råber af kobber samt Sidse Werner for Holmegaard, skibslampe af messing. 1900-tallets midte. Lanterne. H. 30 cm. pendel, Ø 33 cm, koøje Ø 33 cm, Råber 106 cm. Fremstår med brugsslitage. (4) Varenr: 3526392 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 08-09-2014 18:47:00 DKK 325
Buddha, bronze, 1900-tallet
Buddha, bronze, 1900-tallet. Buddha stående på sokkel, udført af bronze. H. 130 cm. 1900-tallet. Varenr: 3533944 DKK 5.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 08-09-2014 19:10:00 DKK 425
Et par franske Napoleon  III kandelabre, ca. 1850. (2)
Et par franske Napoleon III kandelabre, ca. 1850. (2). Et par franske Napoleon III kandelabre af bronze og patineret metal, prydet med klassisk ornamentik, på trepasfod, fire lysarme. H. 54 cm. Frankrig ca. 1850. Fremstår med aldersrelateret patina. (2) Varenr: 3532477 DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 08-09-2014 20:15:00 DKK 1.500
Samling køkken kobbertøj (10).
Samling køkken kobbertøj (10).. Samling køkken kobbertøj bestående af diverse primært Franske pander og gryder m.m. Fremstår med brugsspor.(10). Varenr: 3504185 DKK 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 08-09-2014 20:37:00 DKK 375
Par franske Louis Phillipe kandelabre, forgyldt bronze (2)
Par franske Louis Phillipe kandelabre, forgyldt bronze (2). Par franske Louis Phillipe kandelabre af forgyldt bronze, rigt støbt med rocailler og bladværk, stammer i form af mandspersoner, hver med fire lysarme. 1800-tallets midte. H. 53 cm. (2) Proveniens: Boet efter Doris Poulsen, Randers. Doris Poulsen (1922-2014) var aktiv erhvervskvinde i Randers. I ... Varenr: 3524137 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 08-09-2014 20:39:00 DKK 550
Brændespand, ildbukke og pejsesæt af messing, 1800-tallet
Brændespand, ildbukke og pejsesæt af messing, 1800-tallet. Brændespand, ildbukke og pejsesæt af messing, 1800-tallet. Spand med drevne motiver i messingblik, 4 jernhjul. H. 48. 55 x 38 cm. Aldersrelateret stand med enkelte skader. Varenr: 3491997 DKK 800 DK, Odense, Kratholmvej 09-09-2014 13:15:22 DKK 300
Gruekedler, kobber (2)
Gruekedler, kobber (2). Gruekedler af kobber. 1900-tallets begyndelse. Begge med ældre reparationer. H. 40 - 42 Ø 50 - 70 cm. (2) Varenr: 3529309 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 09-09-2014 15:20:00 DKK 325
Brændespand af hamret kobber samt kulskovl (2)
Brændespand af hamret kobber samt kulskovl (2). Brændespand af hamret kobber, samt kulskovl. H. 37 cm. Ø. 55 cm. Brugspræg. (2) Varenr: 3533981 DKK 800 DK, Odense, Kratholmvej 09-09-2014 16:53:22 DKK 300
Par bronzelysesteager på løvehoved-potefødder, 1800-tallet (2)
Par bronzelysesteager på løvehoved-potefødder, 1800-tallet (2). Bronze, hver med 6 arme, hver på 3 løvehoved-potefødder, kanneleret, slank, stamme, der spidser til opefter, akantusbladdekoration, 5 svungne rankearme. H. 70 cm, B. 28 cm, D. 28 cm. 1 lysestage let bøjet. (2) Varenr: 3536543 DKK 8.195 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 09-09-2014 18:56:00 DKK 4.097
Kinesisk cloisonné lågkrukke, 1900-tallet
Kinesisk cloisonné lågkrukke, 1900-tallet. Kinesisk cloisonné lågkrukke, dekoreret med blomster og bladværk, på stand af træ, H. inkl. stand ca. 30 cm. Fremstår med mindre afslag. Varenr: 3535238 DKK 800 DK, Kolding, Trianglen 09-09-2014 19:28:00 DKK 325
Parti tenn, 7 delar (7)
Parti tenn, 7 delar (7). Parti tenn, 7 delar. Partiet består av bricka (L 50 cm), urna med gravyr (H 22), 2 skålar, 2 muggar samt 1 tårspade. Mindre bucklar förekommer. Varenr: 3489339 DKK 648 SE, Norrköping, Finspångsv. 09-09-2014 19:46:00 DKK 243
Sigvard Bernadotte, 'Bernadottekannan' samt termoskanna 'Sissi' 2 st
Sigvard Bernadotte, 'Bernadottekannan' samt termoskanna 'Sissi' 2 st. Sigvard Bernadotte, 'Bernadottekannan' samt termoskanna 'Sissi'. I rostfritt stål. 1950/60-tal. H 15 resp. 31 cm. Bruksspår. (2) Varenr: 3534985 DKK 648 SE, Stockholm, Slakthusgatan 09-09-2014 19:59:00 DKK 243
 1 2  >>