Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Bronze, kobber, messing, tin i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Lysestage af patineret bronze i form af ung kvinde i lette gevanter.
Lysestage af patineret bronze i form af ung kvinde i lette gevanter.. Lysestage af patineret bronze i form af ung kvinde i lette gevanter. Art Deco stil. H. 41 cm. Varenr: 3894463 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 07-07-2015 19:44:00 DKK 800
Kandelaber af patineret bronze i form af stående kvinde i lette gevanter til 5 lys.
Kandelaber af patineret bronze i form af stående kvinde i lette gevanter til 5 lys.. Kandelaber af patineret bronze i form af stående kvinde i lette gevanter til 5 lys, støbt med bladværk. H. 88 cm. Empire stil. Varenr: 3894312 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 07-07-2015 19:46:00 DKK 500
Ljusstakar 2 st i mässing(2)
Ljusstakar 2 st i mässing(2). Ljusstakar 2 st i mässing. Höjd ca 17 cm. Patina och bruksslitage.(2) Varenr: 3895553 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 07-07-2015 20:28:00 DKK 239
Samling danske messingstager (14)
Samling danske messingstager (14). Samling danske messingstager, hver med elleve blus. Ø 11 cm. (14) Varenr: 3870463 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 08-07-2015 12:55:17 DKK 300
W.A Bolin, tillskriven Julianne Pfeiffer, fat, 1950-tal
W.A Bolin, tillskriven Julianne Pfeiffer, fat, 1950-tal. Julianne Pfeiffer, tillskriven, fat emalj på koppar stående på låg fot, diam 15,5 cm, Tillverkat av WA Bolin, Stockholm, 1950-tal. Stämplad WA Bolin, Made in Sweden. Minimal emaljskada på undersida. Varenr: 3897530 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 08-07-2015 18:45:00 DKK 239
WMF, Ikora, art deco, 1930-tal, 3 delar
WMF, Ikora, art deco, 1930-tal, 3 delar. WMF, Wurtembergische Metallwaren Fabrik, Tyskland. Tre delar i Ikora bestående av lockurna, höjd 15 cm, fat diam 18 cm samt fodral för tändstickor, 11,5x7,2x3,5 cm. Dekor i grönt samt ränder i mässing. Stämplade WMF Ikora. Åldersrelaterat slitage samt lockurna med bucklor. (3) Varenr: 3897538 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 08-07-2015 19:00:00 DKK 239
Blombunke, koppar
Blombunke, koppar. Stor kopparbunke på tre smidesfötter, 1900-talets mitt. H 59, diameter 62 cm. Bruksslitage/patina. Rost. Varenr: 3897089 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 08-07-2015 19:05:00 DKK 259
Bordsuppsats, empirestil
Bordsuppsats, empirestil. Bordsuppsats, empirestil. Svartpatinerad metall med hänklar i form av vädurshuvuden. Mått: L 35 cm H 21,5 cm Varenr: 3893149 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 08-07-2015 19:39:00 DKK 339
Vas i försilvrad metall WMF, tidigt 1900-tal
Vas i försilvrad metall WMF, tidigt 1900-tal. WMF, Wurtembergische Metallwaren fabrik, Tyskland. Vas i försilvrad metall, rikligt dekorerad med blommor samt putti i relief. Höjd 19,5 cm. Tyskland, jugend tidigt 1900-tal. Stämplad WMF. Smärre slitage Varenr: 3897521 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 08-07-2015 19:39:00 DKK 439
Engelsk tekande af tin
Engelsk tekande af tin. Engelsk tekande af tin. Prydet med blomsterranker og bladværk. H. 16 cm. Varenr: 3894311 DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 08-07-2015 19:40:00 DKK 325
Vase. Osiris,  Walter Scherf, glas, tin
Vase. Osiris, Walter Scherf, glas, tin . Vase. Osiris, Walter Scherf, Nürnberg. Omkring 1900. Tin, forgyldt, indsats af glas med flammeagtigt ætset og rødorange dekor, delvist med guldmaleri. Montering med to volutagtigt indadvendte hanke. Mål: H. 33,5 cm. Betegnet i bunden af monteringen: OSIRIS 571 10 (præget). Fremstår med minimal ... Varenr: 3818820 DKK 5.223 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 08-07-2015 20:00:00 DKK 3.731
Firma Svenskt Tenn, 'Arvika', ljusstake
Firma Svenskt Tenn, 'Arvika', ljusstake. Firma Svenskt Tenn, Stockholm, ljusstake “Arvika” i mässing med vågformad modell för 7 sju. Diam 19 cm, höjd 10 cm. 1900-talets mitt. Smärre slitage, en ljushållare något lös. Sju ljusmanschetter i plast medföljer. Varenr: 3897541 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 08-07-2015 20:15:00 DKK 259
Et par barok lysestager af malm, 1700-tallet (2)
Et par barok lysestager af malm, 1700-tallet (2). Et par barok lysestager af malm med balusterformet stamme på kvadratisk fodstykke med hulning, fire ben i form af fugle, 1700-tallet. H. 18 cm. (2) Varenr: 3897473 DKK 10.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 08-07-2015 20:45:00 DKK 6.000
Grukedel af kobber
Grukedel af kobber. Kobber grukedel med 2 hanke. H. 41 cm., Ø. 67 cm. Varenr: 3898166 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 09-07-2015 14:11:00 DKK 350
Kaffepannor i koppar
Kaffepannor i koppar. KAFFEPANNOR, 4 st, koppar, 18/1900-tal, varav en på trefot av smide, höjd ca 20-33 cm Varenr: 3896040 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 09-07-2015 15:15:00
Se mere
Samling ljusstaker, mässing, 3 par + 1 (7)
Samling ljusstaker, mässing, 3 par + 1 (7). Samling ljusstaker, mässing, 3 par + 1. Balusteformade skaft. H 18-20 cm. Några med lite bucklig fot. Varenr: 3889784 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 09-07-2015 15:17:00 DKK 259
To Biedermeier-lysestager, bronze, lueforgyldt (2)
To Biedermeier-lysestager, bronze, lueforgyldt (2). To lysestager, 1800-tallet, bronze, lueforgyldt, trappet fod med ombøjet kant, skaft med æggeformet og konisk element, tud med manchet, bladfries og lancetformet reliefbånd, let dekorationsforskel mellem tud og skaft. Mål: H: 25 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. (2) Varenr: 3877035 DKK 4.477 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 09-07-2015 15:46:00 DKK 2.239
Kopparformar, brandspruta och bulkruka
Kopparformar, brandspruta och bulkruka. HÄMTARE 3 st, BULKRUKA, FORMAR, 5 st., BRANDSPRUTA, koppar, 18/1900-tal, delvis med handtag i smide, höjd ca 5-26 cm Varenr: 3896052 DKK 1.196 SE, Stockholms Auktionsverk Online 09-07-2015 18:15:00
Se mere
Ljusstakar, jugend stil av senare datum, 1 par Ljusstakar(2)
Ljusstakar, jugend stil av senare datum, 1 par Ljusstakar(2). Ljusstakar, jugend stil av senare datum, 1 par Ljusstakar. Höjd ca 41 cm. Smärre slitage. en ljusstake limmad vid manschett. (2) Varenr: 3881057 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 09-07-2015 19:00:00 DKK 239
Kandelaber, mässing, rokokostil
Kandelaber, mässing, rokokostil. Kandelaber, mässing, rokokostil. 4 svängda bladornedae ljusarmar. Dekor av putto. H 50. Varenr: 3897149 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 09-07-2015 19:00:00 DKK 239
Georg Jensen / Polaris. Køkkentøj af kobber (6)
Georg Jensen / Polaris. Køkkentøj af kobber (6) . Køkkentøj af kobber best. af; Georg Jensen. 1 pande Ø 28 cm.; 1 sauterpande Ø 20 cm.Polaris. 2 små kasseroller Ø 10 cm.; 1 gryde med låg, Ø 23 cm.; 1 kasserolle Ø 15 cm. Fremstår med brugsspor. (6) Varenr: 3897815 DKK 1.800 DK, Roskilde, Store Hedevej 09-07-2015 19:20:00 DKK 550
Kandelabrar, ett par, mässing (2)
Kandelabrar, ett par, mässing (2). Kandelabrar, ett par, mässing. Fär två ljus, dekor i kaskade med blomformade prismor. H 26. Varenr: 3897165 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 09-07-2015 19:30:00 DKK 239
Par stager af bronze i rokokostil, 1800-tallets slutning (2)
Par stager af bronze i rokokostil, 1800-tallets slutning (2). Par stager af bronze, hver med fire arme, H 40 cm., 1800-tallets slutning. (2) Varenr: 3899015 DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 09-07-2015 19:45:00 DKK 675
Vin- och snapsglas i nysilver märkta EPNS 8 st
Vin- och snapsglas i nysilver märkta EPNS 8 st. Vin- och snapsglas i nysilver märkta EPNS 8 st. Vin- och snapsglas i nysilver. 4 st. vinglasoch 4 st. snapsglas. Senare delen av 1900-talet. H: 6/18 cm.(8) Varenr: 3878330 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 09-07-2015 19:59:00 DKK 239
Samling ældre kobber og messing (9)
Samling ældre kobber og messing (9). Samling ældre kobber og messing bestående af: Vægt, strygejern, kedler og dåser. Fremstillet i 18/1900-tallet. H 14- 27 cm. (9) Varenr: 3899256 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 09-07-2015 20:07:00 DKK 600
Aage Næstved: Diverse kobber/messing effekter (11)
Aage Næstved: Diverse kobber/messing effekter (11). Aage Næstved: Diverse kobber og messing effekter, enkelte emaljerede bestående af vaser, skåle, væglampetter samt kasserolle. H 5-34 cm. (11) Varenr: 3899308 DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 09-07-2015 20:47:00 DKK 300
Kopparkstruller och kopparlock
Kopparkstruller och kopparlock. KASTRULLER, 4 st, LOCK, koppar, 18/1900-tal, delvis märkta E. O. Hollstein Katrineholm, handtag i järn, ca 5-19 cm Varenr: 3896088 DKK 1.196 SE, Stockholms Auktionsverk Online 09-07-2015 21:09:00
Se mere
Koppargryta
Koppargryta. GRYTA med lock, koppar, 1800-tal, med insats, höjd 28, 65x40 cm Varenr: 3896095 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 09-07-2015 21:30:00
Se mere
Brevpresse/ skulptur
Brevpresse/ skulptur. Brevpresse/ skulptur af bronze i form af urfugl på sokkel af granit. H. 16 cm. Varenr: 3863730 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 10-07-2015 15:09:00 DKK 300
Vägglystrar i mässing (2)
Vägglystrar i mässing (2). Vägglystrar i mässing, 1900-tal, ett par. Tre ljusarmar med manschetter. Höjd 40 cm, största spännvidd 41 cm. Bruks och åldersrelaterat slitage. Varenr: 3886654 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 10-07-2015 17:07:00 DKK 239
 1 2 3  >>