Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Bronze, kobber, messing, tin i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Kandelabrar tenn
Kandelabrar tenn. KANDELABRAR, 1 par, tenn, Norrköping 1931, för 3 ljus vardera uppbärandes av delfiner, höjd ca 21, längd 29 cm Varenr: 4319452 DKK 1.208 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 02-07-2016 15:54:00
Se mere
Kandelaber senempire
Kandelaber senempire. KANDELABER, för 3 ljus, senempire, brons, höjd ca 43 cm Varenr: 4319588 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 03-07-2016 14:25:00
Se mere
Fransk kirkestage
Fransk kirkestage . Fransk kirkestage af messing støbt med blomster og blade, tre lysarme, blomster af porcelæn. 1900-tallet. H. 32 cm Varenr: 4321987 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-07-2016 19:15:00 DKK 350
James Pradier, 'L'Ange-Gardien', neoklassicistisk bronzefigur
James Pradier, 'L'Ange-Gardien', neoklassicistisk bronzefigur . James Pradier (1790-1852), 'L'Ange-Gardien'. Neoklassicistisk bronzefigur af skytsengel med sovende barn, signeret på sokelen 'Pradier Sculptur' Mål ca.: H.36 cm, B. 26 cm, Vægt ca.: 11 kg. Varenr: 4314971 DKK 44.777 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 03-07-2016 21:55:00 DKK 29.851
Par Næstvedstager af messing (2)
Par Næstvedstager af messing (2) . Par Næstvedstager af messing. H. 17,5 cm. (2) Varenr: 4320758 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 04-07-2016 17:41:00 DKK 300
Samling ljusstakar, 6 st, mässing, 1800 samt 1900-tal (6)
Samling ljusstakar, 6 st, mässing, 1800 samt 1900-tal (6). Samling ljusstakar, 6 st, mässing, 1800 samt 1900-tal. Ett par, H 13. Övriga enkla H 9, 12, 13, 15 cm. Några med mindre bucklor. Varenr: 4311737 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 04-07-2016 18:40:00 DKK 242
Vivella. Forgyldt knivsæt i kuffert (70)
Vivella. Forgyldt knivsæt i kuffert (70). Vivella. Forgyldt knivsæt i kuffert. Fremstår ubrugt. Bestående af følgende: 12 middagsknive, 12 middagsgafler, 12 middagsskeer, stræske, 2 pålægsgafler, 2 kartoffelskeer, 12 kagegafler, 12 teskeer, 1 salatsæt, 2 portageskeer, sukkerske, 2 portageske. (70) Varenr: 4318360 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 04-07-2016 19:19:00 DKK 1.150
Henning Koppel for Georg Jensen. Skål af tin
Henning Koppel for Georg Jensen. Skål af tin. Henning Koppel. Rund skål af tin udført hos Georg Jensen. Mærket Georg Jensen Pewter HK Denmark. Med inskription Alm Brand. Ø 28 cm. Varenr: 4320274 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 04-07-2016 19:57:00 DKK 475
Arne Jacobsen for Stelton. Div. dele Cylindaline af rustfrit stål (4)
Arne Jacobsen for Stelton. Div. dele Cylindaline af rustfrit stål (4). Arne Jacobsen for Stelton. Div. dele Cylindaline af rustfrit stål bestående af: Kaffekande, drinkskande og 2 askebæger. Fremstår med alm. brugsspor. (4) Varenr: 4320155 DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 04-07-2016 20:09:00 DKK 600
Figur af fyrst Otto Eduard Leopold von Bismarck-Schönhausen
Figur af fyrst Otto Eduard Leopold von Bismarck-Schönhausen. Figur af Otto Eduard Leopold von Bismarck-Schönhausen. Bronzeret støbegods efter et udkast af Robert Bärwald, signeret. Løs piedestal. Fremstår med en hårrevne på halsen og i aldersrelateret stand. Varenr: 4317138 DKK 3.731 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 04-07-2016 20:10:00 DKK 2.239
Toilettenset von WMF um 1960 (3)
Toilettenset von WMF um 1960 (3) . Toilettenset von WMF um 1960, bestehend aus: Spiegel, L. 26 cm, D.13 cm, 2 Bürsten, L.17 cm, L.26 cm, Altersgemäßer Zustand mit gebrauchspuren, Spiegel mit 4 Chips. (3) Varenr: 4278816 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 04-07-2016 21:21:00 DKK 299
Gusum ljusstake
Gusum ljusstake. GUSUM, ljusstake för 3 ljus, mässing, märkt metallslöjden Gusum made in Sweden, höjd 24 cm Varenr: 4319808 DKK 1.208 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 04-07-2016 21:27:00
Se mere
Samling ljusstakar, kaffepettrar, 18 / 1900-tal åtta delar. (8)
Samling ljusstakar, kaffepettrar, 18 / 1900-tal åtta delar. (8). Samling ljusstakar, kaffepettrar, 18 / 1900-tal åtta delar. Koppar, mässing, tenn och malm. Höjder 6 - 35 cm. Slitage. (8) Varenr: 4228149 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 05-07-2016 11:46:01 DKK 242
Just Andersen, vase samt figur (2)
Just Andersen, vase samt figur (2). Just Andersen. Figur af bronzepatineret diskometal, i form af dreng og fisk, dessin D 1683. H. 16, L. 19 cm samt vase af patineret diskometal, dessin 1932. H. 19 cm (2) Varenr: 4320795 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 05-07-2016 16:31:00 DKK 325
Glöggpanna i koppar med sex koppar. (8)
Glöggpanna i koppar med sex koppar. (8). Glöggpanna i koppar med sex koppar. Höjd 20 cm, koppar, höjd 3,5 cm. Bruksslitage. (8) Varenr: 4310178 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 05-07-2016 17:20:00 DKK 242
Skrin, 2+1 st tenn, 1930- tal (3)
Skrin, 2+1 st tenn, 1930- tal (3). Skrin, 2+1 st tenn, 1930- tal. 2 st skrin, 1930-tal, Sverige, Ett med relief dekor av bågskytt. L 20, b 14, h 5. Ett med märkt GAB tenn, L 28, b 19, h 5. Ett orientaliskt skrin med reliefdekro av drake. L 10, b 8, h 4. Varenr: 4305374 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 05-07-2016 19:04:00 DKK 242
Par lysestager af messing, 1800-tallet (2)
Par lysestager af messing, 1800-tallet (2). Par lysestager af messing, stamme i form figur holdende to arme i form af delfiner. 1800-tallet. H. 30 cm. (2) Varenr: 4322029 DKK 1.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 05-07-2016 19:37:00 DKK 300
Jugendstil Tablett Metall, Messing
Jugendstil Tablett Metall, Messing . Jugendstil Tablett. Metall mit zinnartiger grauer Oberfläche und Messing. Wohl Österreich um 1910. Querrechteckige Form mit senkrechtem Rand und waagerecht ausschwingenden Griffschienen. Diese mit Messingauflage. Tablettspiegel mit reliefiertem Wellenband und eingestellten ovalen Perlpunzen, Rand... Varenr: 4305084 DKK 1.866 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 05-07-2016 20:06:00 DKK 299
Russisk samovar/kulsamovar omkring 1900 af messing
Russisk samovar/kulsamovar omkring 1900 af messing. Samovar/kulsamovar fra fabrikken tilhørende Nikolai Alexejewitsch Woronzow fra Tula, omkring 1900. Stempel. Vaseformet messingkorpus fyret med trækul, med træhåndtag, det øverste låg, afdækning og krans (holder til tekanden) kan tages af, med aftapningsventil til vanddamp, med kulklap, med ... Varenr: 4321044 DKK 3.358 DE, Hamburg, Große Elbstraße 05-07-2016 20:35:00 DKK 2.239
Flaschenvase, Horst Kerstan, 1999
Flaschenvase, Horst Kerstan, 1999. Flaschenvase, Horst Kerstan (1941-2005), Kandern, 1999, über rundem Grundriss konischer Korpus mit mehrfach leicht eingezogener Wandung und zylindrischem Hals, weißglasiert mit rot-blauem Motiv an der Schulter, unterseitiges Werkstattzeichen mit K im Kreis, seit 1970, zusätzlich geritzte Signatur... Varenr: 4305086 DKK 1.866 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 05-07-2016 20:48:00 DKK 336
Kugelvase, Gisela Schmidt Reuther, 1971
Kugelvase, Gisela Schmidt Reuther, 1971. Kugelvase, Gisela SCHMIDT-REUTHER (1915-2009), 1971, kleine gedrückte Kugelform mit schmalem Hals und flacher erweiterter Mündungszone, grüne und blaue Kristallglasur, unterseitig mit Pressmarke S im Kreis sowie Datierung, H: 9,5 cm Varenr: 4305093 DKK 1.642 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 05-07-2016 21:16:00 DKK 299
Samling koppar, fem delar, 1800-tal. (5)
Samling koppar, fem delar, 1800-tal. (5). Samling koppar, fem delar, 1800-tal. Höjder 7 - 30 cm. Bucklor samt slitage. (5) Varenr: 4323105 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 06-07-2016 12:34:00 DKK 242
Väggfat 1800-tal
Väggfat 1800-tal. VÄGGFAT, 1800-tal, mässing, porträtt av Louis XV, diameter ca 63 cm Varenr: 4323254 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 06-07-2016 13:20:00
Se mere
Orthodoxes Bronzekreuz, Russland, 19 Jh.
Orthodoxes Bronzekreuz, Russland, 19 Jh. . Orthodoxes Bronzekreuz, Russland, oben Gottvater mit zwei Engeln, auf den Mittelbalken die Sonne und der Mond, unten der Totenschädel von Adam, Rückseite mit dem Gebetstext, Maße ca.: 17 cm x 33 cm, Gewicht ca.: 1 kg. Varenr: 4323931 DKK 1.642 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 06-07-2016 13:53:19 DKK 1.119
Kandelaber i fransk empireform, ca. 1900
Kandelaber i fransk empireform, ca. 1900. Kandelaber i fransk empireform af patineret bronce, stamme i form af bevingede kvinde, 4 svugne lysarme, støbt med blomster og bladværk m.m. ca. 1900. H. 60 cm. Fremstår med løse lysarme. Varenr: 4322568 DKK 2.500 DK, Odense, Kratholmvej 06-07-2016 14:45:59 DKK 450
Sigvard Bernadotte. Scanline bestik (66)
Sigvard Bernadotte. Scanline bestik (66). Sigvard Bernadotte. Scanline bestik af bronze bestående af 14 knive L. 20,5 cm, 18 gafler L. 18,5 cm, 11 dessertskeer L. 17 cm, 12 spiseskeer L. 18,5 cm samt 11 kaffeskeer L. 12,5 cm. (66) Varenr: 4323097 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 06-07-2016 16:30:00 DKK 475
Brandsprutor, mässing och koppar 18/1900-tal (5)
Brandsprutor, mässing och koppar 18/1900-tal (5). Brandsprutor, mässing och koppar. Bransprutor, 2 st, koppar resp. mässing, 1800-tal, längd 82-84 cm. 3 st brandsprutor, 1900-talets förstahälft/mitt. 2 st märkta Brissmans Brandberedskap Halmstad samt 1 st märkt Mauritz Carlsson Göteborg. Höjd 71 cm. Längd 54-68 cm. Bruksspår, mindre bucklor. (5) Varenr: 4324294 DKK 1.208 SE, Örebro, Aspholmen 06-07-2016 17:51:00 DKK 242
Køkkentøj af kobber (7)
Køkkentøj af kobber (7). 7 dele køkkentøj af kobber og messing, bestående af sautépande Ø 20 cm. Kasserolle og gryde med låg, Ø ca. 21 cm. 4 diverse pander, fad og kasserolle. Brugsspor; ridser. (7) Varenr: 4320453 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 06-07-2016 18:58:00 DKK 325
Dåbsfad
Dåbsfad. Dåbsfad i messingmalm. Fanen og spejlet dekoreret med koncentriske rækker af punslede blomster. Spejlet ciseleret med Bebudelsen i form af englen der viser sig for Maria, knælende ved et pulpitur, herover helligåndsduen. Renæssanceform - 1600-tallet. Øsken til ophæng på bagsiden. Kanten ... Varenr: 4323186 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 06-07-2016 19:12:00 DKK 675
Kaffeelöffel, vergoldet, 19. Jh. (11)
Kaffeelöffel, vergoldet, 19. Jh. (11). Kaffeelöffel, vergoldetes Metall, 19. Jh., gerundete Stielenden mit Mittelgrat, rückseitig mit Relief aus schleifenbekröntem Medaillon und Blumen, Laffen gestempelt "18", entspricht 750er Gelbgold, in dunkelroter Deckelschatulle aus Holz, innen verkleidet mit hellblauem, satinähnlichen Stoff, ... Varenr: 4256794 DKK 1.866 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 06-07-2016 20:14:00 DKK 896
 1 2  >>