Kategori  Vurdering
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Konvolut versilbertes Service im Stil des Historismus (3)
Konvolut versilbertes Service im Stil des Historismus, der Korpus auf vier Füßen reich verziert mit Voluten und floralem Dekor, bestehend aus: eine Kanne, eine Milchkanne, ein Blumengefäß mit zwei Henkeln. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. (3)
Varenr: 4865725
DKK 2.233 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-01-2018
15:00:28
DKK 819
Samling kobbertøj
Samling kobbertøj. Stempler fra Norge, Portugal og Frankrig. Ø. 11-25 cm. Variable små brugsspor.
Varenr: 4894054
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 22-01-2018
18:23:00
DKK 650
Par trearmede Jugend lysestager af messing (2)
Par stager, 3-armet lysestager af messing. 1900-tallet. Jugend stil. H. 42 cm. Fremstår med brugsspor, ene med lidt skævhed. (2)
Varenr: 4894272
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-01-2018
19:25:00
DKK 500
2 krucifikser, 1900-tallet (2)
2 krucifikser, 1900-tallet. Messing og ubekendt legering, fremstår med rust- og irpletter. H. 19 og 22 cm. (2)
Varenr: 4886537
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-01-2018
09:13:44
Ljusstakar 1 par mässing
KANDELABRAR, 1 par, mässing, 1900-tal, höjd ca 47 cm
Varenr: 4895014
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 23-01-2018
11:30:00
Se mere
Gusum Ljusstakar 1 par
GUSUM, ljusstakar "Nr 22", 1 par, gustaviansk stil, mässing, märkta Gusums bruk, höjd ca 17,5 cm
Varenr: 4895015
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 23-01-2018
11:33:00
Se mere
K-E Palmberg for Alton. Tinkrus i kuffert af fyrretræ
K-E Palmberg for Alton. En samling krus og bægre af tin i tilhørende kuffert af fyrretræ. H. 6-15 cm. Mål på kuffert 33x44 cm.
Varenr: 4895566
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-01-2018
12:32:20
Papperskorg mässing
PAPPERSKORG, mässing, sekelskiftet 1900, hänklar med lejonmaskaroner, på fyra kulfötter, höjd ca 34 cm.
Varenr: 4895047
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 23-01-2018
13:27:00
Se mere
Samovar af kobber og messing, 1800-tallet
Samovar af kobber og messing. H. 39 cm. Fremstår med brugsslitage, herunder småbuler, top med revner. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten.
Varenr: 4887389
DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-01-2018
13:29:00
Asmussen design. Fire lysestager samt adventsstage af forgyldt messing. (5)
Asmussen Design. Fire større og mindre dråbe lysestager af forgyldt messing med 24 kt. guld. H. 8-21 cm. Samt Adventsstage af forgyldt messing. H. 22 cm. Asmussen Design, made in Denmark. Fremstår med minimale brugsspor, ridser inde i lysetyllen. (5)
Varenr: 4893862
DKK 1.500 DK, Kolding, Trianglen 23-01-2018
14:46:13
Ljusstakar sengustaviansk stil
LJUSSTAKAR, 1 par, sengustaviansk stil, 1800-tal, marmor och mässing, kolonnformat skaft på kvadratisk fot, höjd ca 23 cm
Varenr: 4895071
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 23-01-2018
14:48:00
Se mere
Vägglampetter Forsell
PIERRE FORSELL, "Reflex", vägglampetter, 1 par, Skultuna, 1900-talets andra hälft, mässing, höjd ca 37,5 cm
Varenr: 4895074
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-01-2018
15:06:00
Se mere
Samling figurer, stager og krus. Tin, bronze og messing (14)
Samling figurer, stager og krus. Tin, bronze, messing og største figur i ubekendt metallegering. Brugs- og alderspræg. Største og mindste: 31 og 7 cm. (14)
Varenr: 4887128
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-01-2018
15:45:00
Par stager og spand (3)
Et nyere par stager i tysk 1600-tals stil H 25 cm, kobberspand fra 1800-tallet Ø 26 cm, H 22 cm. Fremstår med brugsspor. (3)
Varenr: 4895854
DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-01-2018
17:22:00
Guldhor, milepæle mm (5)
Guldhor, 2 milepæle H 12/15 cm, buste af kong Christian X samt bus. Alle dele af patineret messing/bronze. Fremstår med brugsspor. (5)
Varenr: 4895856
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-01-2018
19:23:00
C.F. Woerffel brevvægt / skulptur af bronze
C.F. Woerffel. Brevvægt af patineret bronze i form af træ, dyr og talrige munke på bjerg side udformet i orientalsk stil, base med indgravering 'Fabr.C.F. Woerffel St Petersbourg'. 1800/1900-tallet. H. ca. 11 cm.
Varenr: 4893693
DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 23-01-2018
20:01:00
Konvolut Kerzenleuchter (4)
Konvolut Kerzenleuchter, gefertigt aus Messing, gold und braun patiniert. Maße: H. 21-28cm B.11-12,5cm Altersgemäßer Zustand
Varenr: 4818852
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23-01-2018
20:02:00
DKK 298
Buste, pilot, skulptur, bronze, 1950, Rusland
Buste, pilot, skulptur af bronze, Rusland, 1970. Pilot, monteret på rød marmorsokkel, blå filt på undersiden, mål i alt: ca. 15 x 8 cm, skulpturmål: 9 x 6,5 cm. Fremstår med generelle brugsspor.
Varenr: 4877874
DKK 2.233 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-01-2018
20:25:00
DKK 298
En samling på tre dele messing bestående af morter med pistil, frimærkeæske og krudthorn. (3).
En samling på tre dele messing bestående af morter med pistil, frimærkeæske og krudthorn. H. 16 cm. æske L. 8 cm. kruthorn. L. 17 cm. (3).
Varenr: 4897180
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2018
14:52:00
Diverse dele sølv (5)
Diverse dele sølv, best. af: Konfektskål stemplet CHF for Christian Frederik Heise H. 4 cm. Ø. 13 cm. Lysestage, Svend Toxværd, H. 6,5 cm Ske, Horsens Sølvvarefabrik Lille skål med siindsats, Stemplet H.F (si ikke sølv) Samlet vægt uden si ca. 216 g. (5)
Varenr: 4892974
DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 24-01-2018
16:43:00
DKK 500
En samling på 12 skeer af rustfrit stål Menu Design Vea
En samling på 12 te skeer af rustfrit stål Menu Design Vea. L. 13 cm.
Varenr: 4890397
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2018
19:22:00
Stridsvogn, bronzeskulptur med messingmonteringer på marmorsokkel
Stridsvogn, bronzeskulptur på marmorsokkel, seletøj og monteringer i messing, H. ca. 45 cm, sokkelmål ca. 79 x 28 cm, figurmonteringer delvist løse, fremstår med oxidationsspor og mindre urenheder, messingmonteringerne delvist med buler, soklen er slidt.
Varenr: 4744919
DKK 7.071 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-01-2018
19:45:00
DKK 2.419
Axel Nordell bronsskulptur
AXEL NORDELL (1900-tal): skulptur, "Embryo ", förgylld brons, signerad och daterad 1991, på stensockel, total höjd 17,5 cm
Varenr: 4896276
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-01-2018
19:48:00
Se mere
Et par kandelabre af forgyldt og patineret bronze samt kandelaber af metal. (3)
Et par kandelabre af forgyldt og patineret bronze, støbt med putti, borter og bladværk, stamme af hvidbroget marmor, hver med en lige og seks aftagelige svungne lysarme. Louis XVI form. 1900-tallet. H. ca. 54 cm. Kandelaber af guldbronzeret metal, støbt med bladværk og vase, en lige og fire ...
Varenr: 4895351
DKK 1.200 DK, Kolding, Trianglen 24-01-2018
20:22:00
DKK 500
To figurer af bronze i form af golfspillere, 1900/2000 (2)
To figurer af bronze i form af golfspiller H. 32-34 cm (2)
Varenr: 4897195
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2018
20:45:00
Kvindefigur af bronze, 1900/2000
Figur af bronze iform af kvinde på stol med. 1900/2000. H. 19 cm.
Varenr: 4897293
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-01-2018
16:37:00
Appliquer 1800-talets första hälft Frankrike
APPLIQUER, 4 st., Louis-Philippe, Frankrike, för vardera två ljus, gjutarmärkta B N, brännförgylld och mörkpatinerad brons, väggfäste i form av bladornament, ljusarmar och droppskålar med akantusblad, höjd ca 18 cm
Varenr: 4897486
DKK 9.266 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-01-2018
19:00:00
Se mere
Barokfad af messing fra 1683
Barok fad af messing drevet med motiv i form af to mænd med vindrueklase og graveret årstal 1683, Ø 50 cm. Aldersrelateret stand med lodninger/reparationer på bagsiden.
Varenr: 4897808
DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-01-2018
19:30:00
DKK 850
Par spanske lysestager af bronze (2)
Par lysestager af forgyldt og patineret bronze dekoreret med ornamentik I empire stil. Mrk EJRO BRONCE. H. 21 cm. (2)
Varenr: 4896873
DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 25-01-2018
19:40:00
Krögarhuset. Samling kobbertøj bl.a. kasseroller, dørslag m.m. (9)
Krögarhuset. Samling kasseroller, dørslag, sauterpande m.m., kobber / metal, Ø 10-22,5 cm & L. 27 cm. Fremstår med mindre brugsspor. (9)
Varenr: 4895607
DKK 1.200 DK, Odense, Kratholmvej 25-01-2018
19:46:00
DKK 650
 1 2  >>