Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Bronze, kobber, messing, tin i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Kobber: Koksspand, kande samt vægophæng/ si. (3)
Kobber: Koksspand, kande samt vægophæng/ si. (3). Dele i kobber: Koksspand, H. 26 cm. Ø. 38 cm. Dertil kande, H. 49 cm. samt vægophæng/ si, Ø. 45 cm. (3) Varenr: 3576474 DKK 800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-10-2014 19:26:00 DKK 300
Et par lysestager af messing  Barok form. (2).
Et par lysestager af messing Barok form. (2).. Et par lysestager af messing med drejet stamme på sekskantet fodstykke. Barok form. H. 27 cm.(2). Varenr: 3593264 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 25-10-2014 19:42:00 DKK 325
A. Michelsen, kunglig hovjuvelerare, Köpenhamn (8)
A. Michelsen, kunglig hovjuvelerare, Köpenhamn (8). A. Michelsen, kunglig hovjuvelerare, Köpenhamn. Julbestick i silver och förgyllt silver med emalj, skedar och gafflar med olika motiv. 1961-1983. En med skadad emalj.(8) Varenr: 3590512 DKK 2.026 SE, Malmö, Baltzarsgatan 25-10-2014 19:55:00 DKK 892
Kaffepanna, koppar, 17/1800-tal
Kaffepanna, koppar, 17/1800-tal. Kaffepanna, koppar, 17/1800-tal. Mustaschfäste. Längd 24 cm, Bottens Ø 16,5 cm. Bucklor. Varenr: 3594462 DKK 1.216 SE, Örebro, Aspholmen 27-10-2014 14:11:00 DKK 1.094
Kaffepannor, koppar, 1800-talets första del (2)
Kaffepannor, koppar, 1800-talets första del (2). Kaffepannor, koppar, 1800-talets första del. Mustaschfästen. Höjd inklusive handtag 18-19 cm, bottens Ø 12 cm. Ena stämplad LPH. Smärre bucklor. (2) Varenr: 3594468 DKK 973 SE, Örebro, Aspholmen 27-10-2014 15:01:00 DKK 527
Jørgen Dahlerup & Gert Holbek for Georg Jensen. 'Prisme' bestik af rustfrit stål (27)
Jørgen Dahlerup & Gert Holbek for Georg Jensen. 'Prisme' bestik af rustfrit stål (27). Jørgen Dahlerup & Gert Holbek for Georg Jensen. 'Prisme' bestik af rustfrit stål bestående af: 6 middagsknive, 6 middagsgafler, 8 frokostgafler, 6 suppeskeer, 6 dessertskeer samt 6 teskeer. Original emballage medfølger. Fremstår med brugsspor7ridser. (27) Varenr: 3583486 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 27-10-2014 15:01:00 DKK 1.600
Kaffepanna, miniatyr, koppar, 17/1800-tal
Kaffepanna, miniatyr, koppar, 17/1800-tal. Kaffepanna, miniatyr, koppar, 17/1800-tal. Mustaschfäste. Höjd inklusive hänkel 12 cm, bottens Ø 8,5 cm. Bucklor. Varenr: 3594465 DKK 973 SE, Örebro, Aspholmen 27-10-2014 15:13:00 DKK 932
Aladåbform samt trattar, koppar, 17/1800-tal (3)
Aladåbform samt trattar, koppar, 17/1800-tal (3). Aladåbform samt trattar, koppar, 17/1800-tal. Form höjd 13,5 cm, Ø 14,5 cm. Trattar höjd ca 13 cm. Aladåbform med stämplar. Bucklor. (3) Varenr: 3594540 DKK 810 SE, Örebro, Aspholmen 27-10-2014 16:12:36 DKK 263
Empire stager af messing, midt 1800-tallet. H. 41 cm. Fire stk. (4)
Empire stager af messing, midt 1800-tallet. H. 41 cm. Fire stk. (4). Empire stager udført af messing. Fire stk. Gevindsamling ml. top og fod, ca. 1850. H. 41 cm. (4) Varenr: 3594439 DKK 800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-10-2014 18:25:00 DKK 425
Paret kandelabrar, empirestil 1900-tal (2)
Paret kandelabrar, empirestil 1900-tal (2). Paret kandelabrar, empirestil 1900-tal. Kvadratisk fot med kolonnskaft, två ljuspipor uppburna av karyatider. Höjd: 40 cm. (2) Varenr: 3558259 DKK 2.431 SE, Malmö, Baltzarsgatan 27-10-2014 19:19:00 DKK 1.054
Samling div. stager af messing, 1900-tallet (38)
Samling div. stager af messing, 1900-tallet (38). Samling stager af messing, nitten div. par, variable højder H. 6 - 26 cm. 1900-tallet. Fremstår med brugsspor; nogle buler og mærker. (38) Varenr: 3595992 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-10-2014 19:41:00 DKK 375
Tennfat (2)
Tennfat (2). Tennfat. Större tennfat märkt G Ljung Uti Lund Svenskt tenn M9. Diameter 43 cm. Mindre tennfat med motiv fiskar, märkt Svenskt tenn, med dedikation. Diameter 35 cm. Ojämna. med slitage.(2) Varenr: 3541372 DKK 648 SE, Malmö, Baltzarsgatan 27-10-2014 20:08:00 DKK 263
Gustaf Otto Ekström, Örebro, kaffekanna, tenn, senempire, 1857
Gustaf Otto Ekström, Örebro, kaffekanna, tenn, senempire, 1857. Kaffekanna, tenn, senempire av Gustaf Otto Ekström, verks. 1857-1869, Örebro. Handtag i svärtat trä med knopp i ben. Höjd 23 cm. Stämplad G O Ekström, C5 (1857). Handtag med limmad knopp. Bucklor. Smärre bristningar. Varenr: 3594433 DKK 810 SE, Örebro, Aspholmen 27-10-2014 20:21:00 DKK 263
Ivar Björk Ålenius, 1 par ljusstakar i brons 'Liljan' Ystad Brons
Ivar Björk Ålenius, 1 par ljusstakar i brons 'Liljan' Ystad Brons. Ivar Björk Ålenius (1905-1978). 1 par ljusstakar i brons modell 'Liljan' för Ystad Brons. Stämplade Ystad Brons samt med Ivar Björk Ålenius monogram, se bild. Höjd 12 cm, bredd ca 22 cm. (2) Varenr: 3597458 DKK 648 SE, Örebro, Aspholmen 28-10-2014 13:55:00 DKK 263
En samling messingting (5)
En samling messingting (5). En samling messingting. 1 strygejern, 2 bunsenbrændere, 1 primus, H. 22 cm, 1 Petromax, H. 40 cm. (5) Varenr: 3594963 DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 28-10-2014 14:45:11 DKK 325
Fransk kirkestage, ca. 1900
Fransk kirkestage, ca. 1900. Stor kirkestage af forgyldt messing med 7 lyspiber, prydet med blade, aks og drueklaser og blomster af opalineglas. Frankrig ca. 1900. H. 93 cm. Varenr: 3596718 DKK 3.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 28-10-2014 15:33:16 DKK 1.800
Et par lysestager af bronze, empireform, 1900-tallet (2)
Et par lysestager af bronze, empireform, 1900-tallet (2). Et par lysestager af bronze med kanneleret stamme, stående på tre ben i form af dyrepoter, 1900-tallet begyndelse. H. 29 cm. Varenr: 3592714 DKK 800 DK, Roskilde, Store Hedevej 28-10-2014 16:14:00 DKK 375
Skulpturer, bronze (3)
Skulpturer, bronze (3) . Skulpturer i form af yoga gymnaster af bronze. H. 19 - 22 cm. En fremstår med skade på hånd. (3)Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se mere her. Varenr: 3591986

DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-10-2014 18:19:00 DKK 325
Amforavase af bronze
Amforavase af bronze. Bronze, patineret, amfora med hanke, hanke med stiliserede kvindeportrætter i volutterne, på for- og bagsiden er der afbildet græske krigsguder, H. 59 cm, B. 34 cm, D. 24,5 cm. Varenr: 3526431 DKK 4.467 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-10-2014 18:25:00 DKK 2.233
Samowar, Messing verzinnt
Samowar, Messing verzinnt. Samowar aus Messing verzinnt mit Riefeldekor, Anfang 20. Jhd. Runder Körper auf 4-füßigem Sockelelement, Maße ca. 35,5 x 24 x19,5 cm, Gewicht ca. 2,2 Kg. Varenr: 3572238 DKK 744 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-10-2014 19:28:00 DKK 298
Hertz & Ballin. Vase af tin med ornamentik.
Hertz & Ballin. Vase af tin med ornamentik. . Hertz & Ballin. Vase af støbt tin med ornamentik i form af tunger og flamme. Tegnet af Siegfred Wagner. Stemplet monogram for Hertz-Ballin. H. 13 cm. Fremstår med enkelte tryk ved kanten. Litt: 'Mogens Ballins værksted' Vejen Kunstmuseum, lignende vase afb. side 183, nr. 5, tilhører Vejen ... Varenr: 3587277 DKK 800 DK, Odense, Kratholmvej 28-10-2014 21:00:00 DKK 1.100
Georg Jensen, Spring, Sautepande samt Fondue gryde, kobber (2)
Georg Jensen, Spring, Sautepande samt Fondue gryde, kobber (2). Køkken ting af kobber bestående af Georg Jensen, Sautepande med låg Ø 27 cm samt Spring, fondue gryde, Schweiz. (2) Varenr: 3598221 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-10-2014 17:34:41 DKK 300
Just Andersen. Par lysestager af tin (2)
Just Andersen. Par lysestager af tin (2). Just Andersen. Et par lysestager af tin, dessin nr. 2574, H. 16 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker, enkel med bule på fod. (2) Varenr: 3564917 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 29-10-2014 19:14:00 DKK 375
Skulpturer, bronze (2)
Skulpturer, bronze (2) . Skulpturer i form af ballerinaer af bronze. H. 21 - 25 cm. (2) Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se mere her. Varenr: 3591984

DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 30-10-2014 15:17:00 DKK 350
Samling klockor och bjällror, mässing, 18/1900-tal (40)
Samling klockor och bjällror, mässing, 18/1900-tal (40). Samling klockor och bjällror, mässing, 18/1900-tal. Flertalet med tillverkarstämplar. Höjd 4,5-16 cm. Bruksspår. (40) Varenr: 3598770 DKK 1.216 SE, Örebro, Aspholmen 30-10-2014 19:13:00 DKK 365
Samling koppar och metallföremål (5)
Samling koppar och metallföremål (5). Samling koppar och metallföremål. Kanna, kärl och Bruksslitage. (5) Varenr: 3395121 DKK 648 SE, Malmö, Baltzarsgatan 30-10-2014 19:19:00 DKK 243
Samling messing, Skultuna m.fl. (11)
Samling messing, Skultuna m.fl. (11). Samling messing, Skultuna m.fl. bestående af: to lyssestager H. 23 cm. en kammerstage H. 11 cm. en dørhammer L. 26 cm. fire skåle H. 3,5 Ø 6 cm. en pepperbøsse H. 6 cm. et askebæger 6,5 cm. en flacon m. prop H. 17,5 cm. (11) Varenr: 3597452 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 30-10-2014 19:21:00 DKK 300
Pragtvaser, porcelæn og forgyldt bronze (2)
Pragtvaser, porcelæn og forgyldt bronze (2). Pragtvaser af forgyldt bronze og porcelæn. 1800-tallets slutning. H. 45 cm. Fremstår med reparation på den ene vase. (2) Varenr: 3600648 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 30-10-2014 19:53:00 DKK 325
Joy & Willy. Erotisk skulptur af poleret messing, 'Violetta'.
Joy & Willy. Erotisk skulptur af poleret messing, 'Violetta'.. Joy & Willy: Erotisk skulptur af poleret messing. 'Violetta', nr. 3/80. Stående på fod af bruneret messing. Sign. Joy & Willy. Mål: Ca. 21,5 x 41,5 x 31 cm. Vægt ca. 6,2 kg. Fremstår ny og ubrugt. Willy & Joy Som hustru og ægtemand, Joy (født 1981) og Willy (født 1980) er moderne thailandske... Varenr: 3599361 DKK 3.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30-10-2014 20:33:00 DKK 1.200
Just Andersen. Skål af bronze, nr. B1514.
Just Andersen. Skål af bronze, nr. B1514. . Just Andersen(1884-1943). Skål af bronce, sign. A Just nr. B1514 Denmark, H. 7,5 cm, Ø 17 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 3594538 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 30-10-2014 21:09:00 DKK 300
 1 2  >>