Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Bronze, kobber, messing, tin i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Just Andersen. Samling tin (12)
Just Andersen. Samling tin (12). Just Andersen. Samling tin bestående af kande med bambushank nr. 2238, diverse skåle og kander, fad 27 cm, samt norsk lågkrus, hollandsk ølkrus og askebæger. Fremstår med brugsspor. (12) Varenr: 4667868 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 24-05-2017 15:54:00 DKK 300
Eierbecher mit Puttenrelief im Stil des Historismus(4)
Eierbecher mit Puttenrelief im Stil des Historismus(4). Eierbecher mit Puttenrelief im Stil des Historismus, gefertigt aus Messing, versilbert, der Korpus auf rundem Fuß ist verziert mit feinem Relief. Maße ca.: H.8 cm, D. 4,5 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren und Absplitterungen. (4) Varenr: 4657265 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-05-2017 21:00:00 DKK 372
SAmovar
SAmovar. SAMOVAR, Ryssland, tidigt 1900-tal, stämplar (yngsta från 1911), mässing, detaljer i trä, höjd ca 52 cm. Varenr: 4668360 DKK 1.143 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 25-05-2017 14:09:00
Se mere
To varmebækken (2)
To varmebækken (2). To varmebækken af kobber, håndtag af lakeret træ. 1700-1800-tallet. Brugsspor og defekter. L. 90-99 cm. (2) Varenr: 4628287 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 25-05-2017 14:31:09 DKK 300
Buddhas Hand
Buddhas Hand. Buddhas Hand auf einer Holzplinthe, gefertigt aus Bronze, braun und grün patiniert, symbolisiert Glück und Zufriedenheit. Maße ca.: H. 20 cm, L.16 cm, B.9 cm. Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchsspuren. Varenr: 4661674 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-05-2017 15:00:00 DKK 298
Par messing stager i barokform (2)
Par messing stager i barokform (2) . Par messing stager i barokform, prydet med bladværk samt ansigter. H. 28 cm. fremstår med brugsslid. (2) Varenr: 4661897 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-05-2017 16:45:24 DKK 300
J.D. Sommer, Bronzefigur einer Dame
J.D. Sommer, Bronzefigur einer Dame. J.D. Sommer, Bronzefigur einer Dame, vollplatische Darstellung auf einer Phlinte, signiert: 'J.D. Sommer', der Korpus ist dunkel patiniert. Maße: H. 22 cm, B.15 cm, T.10 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren. Varenr: 4645565 DKK 2.233 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-05-2017 16:50:00 DKK 1.526
Bestik af messing og palisander, 1960'erne (73)
Bestik af messing og palisander, 1960'erne (73). Bestik af messing, skæfter med indlæg af palisander, bestående af: 12 steakknive, 12 middagsknive, 10 middagsgafler, 10 frokostgafler, 9 suppeskeer, 4 cappuchinoskeer, 1 kompostske, 3 teskeer, 7 kaffeskeer samt 5 kagegafler. Stemplede 'BTM'. 1960'erne. (73) Varenr: 4668530 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-05-2017 18:37:00 DKK 350
Bronzegefäß mit afrikanischen Sprinböcken
Bronzegefäß mit afrikanischen Sprinböcken . Bronzegefäß mit afrikanischen Sprinböcken in Reliefform, der Korpus ist dunkel patiniert. Gesamtgewicht ca.: 13 Kg, Maße ca.: H. 33, D.24 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren. Varenr: 4624280 DKK 2.828 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-05-2017 19:00:00 DKK 298
Henning Koppel. Kobbertøj (3)
Henning Koppel. Kobbertøj (3). Henning Koppel for Georg Jensen. bestående af gryde med låg, samt to pander. Ø.15-20 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4669392 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-05-2017 19:07:00 DKK 700
Harlekin. Bestik af sølvplet (86)
Harlekin. Bestik af sølvplet (86). Harlekin. Bestik af sølvplet bestående af: 12 middagsknive L. 21,5 cm.;12 middagsgafler; 12 middagsskeer; 12 frokostskeer; 12 kagegafler; 12 teskeer; 2 marmeladeskeer; 1 pålægsgaffel; 2 stegegafler; 1 kagekniv; 2 kagespader; 1 oplukker; 2 øser; 2 div. serveringsskeer; 1 saltske. Fremstår med ... Varenr: 4646388 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-05-2017 19:14:00 DKK 375
Samling af messing (8)
Samling af messing (8). Samling af messing bestående af: Kammerstage, kirkestage, stage med stamme af porcelæn, stage med profileret stamme og rundt fodstykke, strygejern, hygrometer, barometer og ur. (8) Varenr: 4668701 DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 25-05-2017 19:16:00 DKK 325
Bronzefigur af en leende buddha, lykkebuddha
Bronzefigur af en leende buddha, lykkebuddha . Bronzefigur af en leende buddha, lykkebuddha. Helplastisk udformning, mørk patineret, den afslappede siddestilling symboliserer sindighed og tilfredshed. Mål ca.: H. 19 cm, L. 23 cm, B. 13 cm. Fremstår i aldersrelateret stand med lette brugsspor. Varenr: 4657370 DKK 2.233 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-05-2017 20:20:00 DKK 298
Pierre Forsell
Pierre Forsell. PIERRE FORSELL, Skultuna, mässing, 10 supkoppar samt ljusstake för 4 ljus, diameter kopp ca 6, längd ljusstake ca 32 cm Varenr: 4668492 DKK 1.143 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 25-05-2017 20:48:00
Se mere
Kaffepanna
Kaffepanna. KAFFEPANNA, 1800-tal, koppar, gåsbröst, mustaschfäste, höjd exklusive handtag ca 28 cm. Varenr: 4668505 DKK 1.523 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 25-05-2017 21:14:00
Se mere
Pralinenschale aus der Manufaktur Mappin & Webb
Pralinenschale aus der Manufaktur Mappin & Webb . Pralinenschale aus der Manufaktur Mappin & Webb (punziert), gefertigt aus versilberten Metall mit 2 gläsernen Einlegeschalen in Muschelform. Maße ca.: H. 16 cm, B. 22 cm, 13 cm. Die Schale befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit Gebrauchspuren und müsste aufgearbeitet werden. Varenr: 4633572 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-05-2017 10:00:00 DKK 298
 Vase mit Mäander Bordüren
Vase mit Mäander Bordüren . Vase mit Mäander Bordüren, vernickelt, konische Form auf rundem Fuß. Maße ca.: H. 28 cm, D. 13,5 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren. Varenr: 4639175 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-05-2017 13:40:47 DKK 298
Eldhund
Eldhund. ELDHUND, omkring 1900, mässing/brons, dekor av änglar, längd ca 103 cm Varenr: 4669597 DKK 3.809 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-05-2017 14:04:00
Se mere
Varmebækken og kobberkedel af messing samt fad af messing (3)
Varmebækken og kobberkedel af messing samt fad af messing (3). Varmebækken af messing med håndtag af smedejern, L. 100 cm. Stor kobberkedel, H. 39 cm. samt fad af messing Ø, 42 cm. Fremstår med alders-og brugsspor. (3) Varenr: 4649248 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 26-05-2017 14:19:00 DKK 300
Konvolut Messingobjekte (3)
Konvolut Messingobjekte (3) . Konvolut Messingobjekte, gold patiniert, bestehend aus: Lampenfuß, Kerzenständer, Rahmen, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. (3) Varenr: 4661755 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-05-2017 15:00:00 DKK 298
Samling pibeholder samt tobak opbevaringskrukke i tin (4)
Samling pibeholder samt tobak opbevaringskrukke i tin (4). Samling pibeholder i tin, en i form af påfugl samt opbevaringskrukke til tobak. H. 15 cm, Ø 14,5 cm. Fremstår med almindelig brugsspor. (4) Varenr: 4647920 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 26-05-2017 16:41:30 DKK 300
Bronzeskulptur af en hund
Bronzeskulptur af en hund . Bronzeskulptur af en hund, helplastisk udformning, mørk patineret. Mål ca.: H. 64 cm, L. 76 cm, B. 24 cm. Fremstår i aldersrelateret stand med lette brugsspor (små afsplintringer på korpusset). Varenr: 4578607 DKK 5.582 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-05-2017 17:00:18 DKK 335
Bronzefigur af et legende barn efter en skitse af Villanis Emmanuel
Bronzefigur af et legende barn efter en skitse af Villanis Emmanuel . Bronzefigur af et legende barn efter en skitse af Villanis Emmanuel (1858-1914), helplastisk udformning på en plint, mørk patineret, signeret på plinten: 'Villanis'. Mål ca.: H. 28 cm, L. 47 cm. Fremstår i aldersrelateret stand med lette brugsspor. Varenr: 4578641 DKK 3.572 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-05-2017 17:01:28 DKK 298
Alte Kaminplatte aus Gusseisen mit zwei Puttos
Alte Kaminplatte aus Gusseisen mit zwei Puttos . Alte Kaminplatte aus Gusseisen mit zwei Puttos. Dunkel patiniert Maße: H. 77 B. 49 Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren und Bestoßungen. Varenr: 4581889 DKK 2.828 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-05-2017 17:07:06 DKK 298
2 indische Metall-Gefäße (2)
2 indische Metall-Gefäße (2). 2 indische Metall-Gefäße. Der bauchige Korpus auf einem runden Fuß und mit runder Öffnung oben, dunkel patiniert. Maße ca.: D. 23-33 cm, H. 22-27 cm. Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchspuren. (2) Varenr: 4578604 DKK 1.340 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-05-2017 17:08:33 DKK 298
Zinnleuchter im Stil des Historismus
Zinnleuchter im Stil des Historismus. Zinnleuchter im Stil des Historismus, der Korpus auf Löwenfüßen ist verziert mit Engeln, Voluten und floralem Dekor. Maße ca.: H. 46 cm, 14 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren. Varenr: 4645795 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-05-2017 17:10:01 DKK 298
Kannelierte Amphore aus Gusseisen
Kannelierte Amphore aus Gusseisen . Kannelierte Amphore gefertigt aus Gusseisen auf quadratischem Fuß, dunkel patiniert. Maße ca.: H. 47 cm, D. 35 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren. (Lippenrand leicht bestoßen). Varenr: 4624508 DKK 1.488 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-05-2017 17:10:46 DKK 298
2 Bronzefiguren eines Schwanpaares (2)
2 Bronzefiguren eines Schwanpaares (2). 2 Bronzefiguren eines Schwanpaares, vollplastische Darstellung, dunkel und grün patiniert. Maße ca.: H. 37 cm, L. 24 cm. Gesamtgewicht ca.: 3.9 Kg. Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchspuren.(2) Varenr: 4624288 DKK 2.828 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-05-2017 17:11:23 DKK 335
Nordrhein Westfalen Wappenteller und Medaille mit Maria mit dem Kinde (2)
Nordrhein Westfalen Wappenteller und Medaille mit Maria mit dem Kinde (2) . Nordrhein Westfalen Wappenteller gefertigt aus Bronze, grün patiniert, Medaille Maria mit dem Kinde mit einer Abbildung der zwölf Aposteln, gold patiniert. Maße ca.: 10-27,5 cm. Gesamtgewicht ca.: 1,9 Kg. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren. (2) Varenr: 4634188 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-05-2017 17:39:00 DKK 298
Knut Norman, olja på pannå
Knut Norman, olja på pannå. Knut Norman, Trelleborg, olja på pannå gatuvy. Mått: 45x60 cm (59x75) Varenr: 4657845 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 26-05-2017 18:53:00 DKK 229
 1 2 3  >>