Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Bronze, kobber, messing, tin i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Kinesisk rygesæt af messing og vase (4)
Kinesisk rygesæt af messing og vase (4). Kinesisk rygesæt af messing med skildpadder bestående af bakke 23 x18 cm , cigaretæske 10,5 x 8 cm, tændstikæskeholder. Vase af porcelæn med blå dekoration er af nyere dato. H. 25 cm. (4) Varenr: 3591892 DKK 800 DK, Helsingør, Støberivej 22-10-2014 14:08:25 DKK 325
Piet Hein. To lysestager (2)
Piet Hein. To lysestager (2) . Piet Hein 1905-1996. To lysestager i børstet stål. H. 36 cm. Plettede. (2) Varenr: 3590519 DKK 800 DK, Helsingør, Støberivej 22-10-2014 14:53:00 DKK 450
Et par kandelabre af messing, ca. 1900 (2)
Et par kandelabre af messing, ca. 1900 (2). Et par kandelabre af messing rigt prydet med ornamentik. Ca. 1900. H. 63. Aldersrelateret brugsspor, én lysarm knækket. Varenr: 3589831 DKK 1.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 22-10-2014 19:35:00 DKK 525
Barok håndlanterne af messing, 1700-tallet
Barok håndlanterne af messing, 1700-tallet. Barok håndlanterne af messing, prydet med perlestaf og graveret ornamentik i form af blomster og bladværk, portalformet lyskasse, lyseholder til et lys, stemplet med navnetræk CBD 1788. Stemplet med mesterstempel C.W. H. ca. 36 cm. D. 17 cm. 1700-tallet. Fremstår med aldersrelateret patina, ... Varenr: 3588581 DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-10-2014 20:22:00 DKK 1.250
Stor apoteker morter af malm med pistil 1700-tallet (2)
Stor apoteker morter af malm med pistil 1700-tallet (2) . Stor apoteker morter af malm med pistil, støbt med ovale cartoucher med våbenskjolde, a la greque bort. 1700 tallet. H.21,5 cm Ø 20,5 cm. Pistil L. 21 cm. Fremstår med aldersrelateret patina. Proveniens: Tidligere stået på Lyngby Apoptek. Varenr: 3588401 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-10-2014 20:32:00 DKK 10.500
Barok Hall lanterne af messing, 1700-tallet
Barok Hall lanterne af messing, 1700-tallet. Barok Hall lanterne af messing, prydet med gennembrudt ornamentik i form af fugle og dyrevildt, blomster og bladværk, ottekantet lyskasse med feltinddelinger, lyseholder til et lys, bundstykke med stiliseret ornamentik. 1700-tallet. H. ca. 54 cm. Ø 24 cm. Fremstår med aldersrelateret patina, ... Varenr: 3588554 DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-10-2014 20:50:00 DKK 2.500
Et par store barok skjoldlampetter af messing, 1700-tallet. (2)
Et par store barok skjoldlampetter af messing, 1700-tallet. (2) . Et par store barok skjoldlampetter af messing, 1700-tallet. Hver omfatter tre adskillelige dele: hovedskjold, topskjold og lysarme, hoved- og midterskjold er rigt drevne og punslede. På hovedskjoldet ses centralt en mand med paryk og hat i hånden omgivet af figurer af en mand og en kvinde, ... Varenr: 3588824 DKK 15.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-10-2014 20:52:00 DKK 4.300
Strygejern af messing, 1800-tallet
Strygejern af messing, 1800-tallet. Strygejern af messing, stemplet og graveret. Håndtag af træ. 1800-tallet. Varenr: 3559307 DKK 800 DK, Odense, Kratholmvej 23-10-2014 12:55:00 DKK 325
Ernst Svedbom, Vetlanda, ljusstakar, tenn, 1930 (2)
Ernst Svedbom, Vetlanda, ljusstakar, tenn, 1930 (2). Ernst Svedbom, Vetlanda, ljusstakar, tenn, 1930. Dekor av sfinxer. Höjd 9,5 cm. Stämplade E. Sm., D8 (1930). Märken, repor. Varenr: 3591508 DKK 648 SE, Örebro, Aspholmen 23-10-2014 13:18:00 DKK 243
Par japanske skulpturer udført i bronce (2)
Par japanske skulpturer udført i bronce (2). Par japanske skulpturer i bronce i form af mand og kvinde H. 28-30 cm. (2) Varenr: 3590571 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2014 14:26:00 DKK 525
Samling, tenn, 17/1800-tal (5)
Samling, tenn, 17/1800-tal (5). Samling, tenn, 17/1800-tal. Stop av Johan Petter Norén, verks. 1797-1804, Hedemora, höjd 19,5 cm. Cylinderstop av Gustaf Wilhelm Lindberg, verks. 1824-1857/73, Örebro. Ljusstake, 1800-tal, höjd 10 cm. Fat, Ø 35,5 cm, årsstämpel P2 (1797), otydliga mästarstämplar. Fat, möjligen tillverkat av Hans ... Varenr: 3591570 DKK 809 SE, Örebro, Aspholmen 23-10-2014 14:57:20 DKK 546
Samling tenn, 17/1800-tal (7)
Samling tenn, 17/1800-tal (7). Samling tenn, 17/1800-tal. Tallrik av Eric Björkman, verks. 1741-1761/65, Stockholm, Ø 23,5 cm, årsstämplad g (1765). Fat av Sven Bengtsson Roos, verks. 1768-1802, Göteborg, Ø 30 cm, årsstämplad D2 (1786). Fat av Nicolas Lake, verks. 1751-1781, Vänersborg, Ø 30 cm, delvis otydliga stämplar. Fat ... Varenr: 3591562 DKK 1.214 SE, Örebro, Aspholmen 23-10-2014 15:23:51 DKK 1.052
12 dækketallerkner af hhv. kobber og messing (12)
12 dækketallerkner af hhv. kobber og messing (12). 12 dækketallerkner heraf ni stk. af kobber Ø 27,5 cm samt tre stk af messing Ø 30 cm heraf to med buk på fane. (12) Varenr: 3591631 DKK 800 DK, Hørsholm, Vibe Alle 23-10-2014 15:52:00 DKK 350
Alan Biggs: Bronzeskulptur i form af dreng på stand af træ
Alan Biggs: Bronzeskulptur i form af dreng på stand af træ. Alan Biggs: Bronzeskulptur i form af dreng på stand af træ. H. 118 cm. 1900-tallets sidste halvdel. Bemærk at auktionen er forlæønget 24 timer pga. tilførte informationer Varenr: 3589856 DKK 5.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-10-2014 17:43:00 DKK 800
Samling, tenn, Sverige, 1900-talets första hälft (10)
Samling, tenn, Sverige, 1900-talets första hälft (10). Samling, tenn, Sverige, 1900-talets första hälft, bestående av lockaskar / skrin, 5 stycken bland annat GAB Tenn. C. R Engström, Leksand. Ljusstake, höjd 11 cm. Ljusstake i form av stjärna märkt CG Hallberg. Vas, Edvin Ollers, 1950-tal, höjd 21,5 cm. 1 par ljusstakar höjd 21 cm. Lockaskar Ø ... Varenr: 3591512 DKK 971 SE, Örebro, Aspholmen 23-10-2014 18:18:00 DKK 445
Ljusstake, brons, Art Decostil
Ljusstake, brons, Art Decostil. Ljusstake, brons, Art Decostil. Kvinna sittandes på piedestal. H 42. Varenr: 3589160 DKK 2.428 SE, Norrköping, Finspångsv. 23-10-2014 19:14:00 DKK 789
Bägare, tenn,  Christopher Ekman, Eksjö, 1767
Bägare, tenn, Christopher Ekman, Eksjö, 1767. Bägare, Christopher Ekman, Eksjö, verks. 1764-1785. Tenn. Konisk form. Höjd 14 cm, Ø vid mynning 11 cm. Stämplad CEM, I (1767). Bucklor, repor. Varenr: 3591532 DKK 1.214 SE, Örebro, Aspholmen 23-10-2014 19:16:00 DKK 324
Parti koppar, 4 delar, 1800-tal (4)
Parti koppar, 4 delar, 1800-tal (4). Parti koppar, 4 delar, 1800-tal. 1 stor kaffekanna (H 45 cm) samt 3 kastrullar. Åldersrelaterat slitage. Varenr: 3592724 DKK 648 SE, Norrköping, Finspångsv. 23-10-2014 19:21:00 DKK 263
Dykkerhjelm af kobber 20. - 21 årh.
Dykkerhjelm af kobber 20. - 21 årh.. Dykkerhjelm af kobber, kun beregnet til dekorationsbrug - signeret Pose don. 20. - 21 årh. Højde ca. 43 cm. Bredde ca. 36 cm. Fremstår med brugsslitage. Varenr: 3593187 DKK 2.000 DK, Herning, Engdahlsvej 23-10-2014 19:40:00 DKK 1.300
Skultuna 1611. Fire lysestager af bronze nr. 92 (4)
Skultuna 1611. Fire lysestager af bronze nr. 92 (4). Skultuna 1611. Fire lysestager af bronze nr. 92 H. 16,5 cm. (4) Varenr: 3593772 DKK 800 DK, Hørsholm, Vibe Alle 23-10-2014 19:58:00 DKK 300
Golvurnor i mässing, Nordafrika (2)
Golvurnor i mässing, Nordafrika (2). Golvurnor i mässing, Inköpta i Tunisien eller Marocko. Utförda i mässing med emalj. Dekorationer i form av påfåglar och stiliserade florala mönster. Den ena urnan har lös överdel. Höjd 128 cm och största bredd 35 cm. Mindre slitage. Denna vara tillhör en samling med föremål som kommer från ... Varenr: 3585412 DKK 6.475 SE, Stockholm, Slakthusgatan 23-10-2014 20:26:00 DKK 4.047
Tre mortere af malm 16-1700 tallet (4)
Tre mortere af malm 16-1700 tallet (4). Tre mortere af malm 16-1700 tallet, heraf én med pistil. H. 6, 7 og 11 cm. Dette lot er en del af apoteker Thorkild Krarup Langes samling af apotekerkrukker og glas m.m. som netop nu er på auktion på Lauritz.com. Thorkild Krarup Lange var Apoteker på Apoteket Bjørnen Valby Langgade 122. Varenr: 3592966 DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-10-2014 20:26:00 DKK 400
Samuel Pilström, Örebro, tekanna, tenn, rokoko, 1700-tal
Samuel Pilström, Örebro, tekanna, tenn, rokoko, 1700-tal. Tekanna tenn, rokoko, av Samuel Pilström, Örebro, verksam 1768-1783/95. Dekor av knäckar och rocaille. Handtag i svärtat trä. Höjd 17 cm, längd 24 cm. Delvis otydliga stämplar. Senare handtag. Varenr: 3582710 DKK 6.475 SE, Örebro, Aspholmen 23-10-2014 21:03:00 DKK 2.914
Just Andersen, vase, model 1521 samt bakker (8)
Just Andersen, vase, model 1521 samt bakker (8) . Just Andersen vase nr. D 1521, fremstillet i patineret diskometal. H 15 cm. Bakker af tin bestående af: Seks glasbakker nr. 1176, Ø 8 cm og en vinbakke nr. 1427, Ø 13,5 cm. Fremstår med minimal bule på kant af vase samt hak og ridser på bakker. (8) Varenr: 3579948 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 24-10-2014 14:40:00 DKK 300
Max Brüel. Seks Hi-Fi stager af messing (6)
Max Brüel. Seks Hi-Fi stager af messing (6). Max Brüel. Seks / 3 par HiFi stager af messing. H. 8,5, 13 og 26,5 cm. Formgivet 1962, fremstillet hos Torben Ørskov for Form & Farve. (6) Varenr: 3593111 DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24-10-2014 14:59:00 DKK 300
Kobber: Koksspand, kande samt vægophæng/ si. (3)
Kobber: Koksspand, kande samt vægophæng/ si. (3). Dele i kobber: Koksspand, H. 26 cm. Ø. 38 cm. Dertil kande, H. 49 cm. samt vægophæng/ si, Ø. 45 cm. (3) Varenr: 3576474 DKK 800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-10-2014 19:26:00 DKK 300
Et par lysestager af messing  Barok form. (2).
Et par lysestager af messing Barok form. (2).. Et par lysestager af messing med drejet stamme på sekskantet fodstykke. Barok form. H. 27 cm.(2). Varenr: 3593264 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 25-10-2014 19:42:00 DKK 300
A. Michelsen, kunglig hovjuvelerare, Köpenhamn (8)
A. Michelsen, kunglig hovjuvelerare, Köpenhamn (8). A. Michelsen, kunglig hovjuvelerare, Köpenhamn. Julbestick i silver och förgyllt silver med emalj, skedar och gafflar med olika motiv. 1961-1983. En med skadad emalj.(8) Varenr: 3590512 DKK 2.024 SE, Malmö, Baltzarsgatan 25-10-2014 19:55:00 DKK 890
Kaffepanna, koppar, 17/1800-tal
Kaffepanna, koppar, 17/1800-tal. Kaffepanna, koppar, 17/1800-tal. Mustaschfäste. Längd 24 cm, Bottens Ø 16,5 cm. Bucklor. Varenr: 3594462 DKK 1.214 SE, Örebro, Aspholmen 27-10-2014 14:11:00 DKK 971
Jørgen Dahlerup & Gert Holbek for Georg Jensen. 'Prisme' bestik af rustfrit stål (27)
Jørgen Dahlerup & Gert Holbek for Georg Jensen. 'Prisme' bestik af rustfrit stål (27). Jørgen Dahlerup & Gert Holbek for Georg Jensen. 'Prisme' bestik af rustfrit stål bestående af: 6 middagsknive, 6 middagsgafler, 8 frokostgafler, 6 suppeskeer, 6 dessertskeer samt 6 teskeer. Original emballage medfølger. Fremstår med brugsspor7ridser. (27) Varenr: 3583486 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 27-10-2014 15:01:00 DKK 1.600
 1 2  >>