Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Bronze, kobber, messing, tin i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Skulpturer, bronze (2)
Skulpturer, bronze (2) . Skulpturer i form af ballerinaer af bronze. H. 21 - 25 cm. (2) Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se mere her. Varenr: 3591984

DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 30-10-2014 15:17:00 DKK 500
Samling klockor och bjällror, mässing, 18/1900-tal (40)
Samling klockor och bjällror, mässing, 18/1900-tal (40). Samling klockor och bjällror, mässing, 18/1900-tal. Flertalet med tillverkarstämplar. Höjd 4,5-16 cm. Bruksspår. (40) Varenr: 3598770 DKK 1.200 SE, Örebro, Aspholmen 30-10-2014 19:13:00 DKK 1.200
Samling koppar och metallföremål (5)
Samling koppar och metallföremål (5). Samling koppar och metallföremål. Kanna, kärl och Bruksslitage. (5) Varenr: 3395121 DKK 640 SE, Malmö, Baltzarsgatan 30-10-2014 19:19:00 DKK 240
Samling messing, Skultuna m.fl. (11)
Samling messing, Skultuna m.fl. (11). Samling messing, Skultuna m.fl. bestående af: to lyssestager H. 23 cm. en kammerstage H. 11 cm. en dørhammer L. 26 cm. fire skåle H. 3,5 Ø 6 cm. en pepperbøsse H. 6 cm. et askebæger 6,5 cm. en flacon m. prop H. 17,5 cm. (11) Varenr: 3597452 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 30-10-2014 19:21:00 DKK 300
Pragtvaser, porcelæn og forgyldt bronze (2)
Pragtvaser, porcelæn og forgyldt bronze (2). Pragtvaser af forgyldt bronze og porcelæn. 1800-tallets slutning. H. 45 cm. Fremstår med reparation på den ene vase. (2) Varenr: 3600648 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 30-10-2014 19:53:00 DKK 550
Just Andersen. Skål af bronze, nr. B1514.
Just Andersen. Skål af bronze, nr. B1514. . Just Andersen(1884-1943). Skål af bronce, sign. A Just nr. B1514 Denmark, H. 7,5 cm, Ø 17 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 3594538 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 30-10-2014 21:09:00 DKK 425
Par fanske kammerstager, 1800-tallets 2. halvdel (2)
Par fanske kammerstager, 1800-tallets 2. halvdel (2) . Par franske kammerstager af messing med skydere. 1860-80. H. 20 cm. Fremstår med lettere slitage. (2) Varenr: 3593693 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-10-2014 16:36:00 DKK 375
Ljusstake i barockstil & nattljusstake 18/1900-tal (2)RETUR
Ljusstake i barockstil & nattljusstake 18/1900-tal (2)RETUR. Ljusstake i barockstil & nattljusstake 18/1900-tal. Mässing och gulmetall. Höjd: 5-23 cm (2) Varenr: 3392315 DKK 640 SE, Malmö, Baltzarsgatan 31-10-2014 19:48:00 DKK 240
Häst med kärra i brons
Häst med kärra i brons. Häst med kärra i brons. Rörliga hjul. Längd 43 cm, största bredd 15 cm samt höjd 18 cm. Bruks och åldersrelaterat slitage. Varenr: 3599362 DKK 640 SE, Stockholm, Slakthusgatan 31-10-2014 20:03:00 DKK 260
Just Andersen, vase, model 1521 samt bakker (8)
Just Andersen, vase, model 1521 samt bakker (8) . Just Andersen vase nr. D 1521, fremstillet i patineret diskometal. H 15 cm. Bakker af tin bestående af: Seks glasbakker nr. 1176, Ø 8 cm og en vinbakke nr. 1427, Ø 13,5 cm. Fremstår med minimal bule på kant af vase samt hak og ridser på bakker. (8) Varenr: 3579948 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 01-11-2014 14:40:00 DKK 325
G. V. Harnisch,  væghængte olielamper samt glødeskål, messing (4)
G. V. Harnisch, væghængte olielamper samt glødeskål, messing (4). G. V. Harnisch tre væghængte olielamper af messing, samt lille glødeskål af messing, håndtag af træ. 1900-tallet. H. 12 - 46 cm. Fremstår med ét manglende glas til olielampe. (4) Varenr: 3594061 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-11-2014 19:05:00 DKK 700
Kobber: Koksspand, kande samt vægophæng/ si. (3)
Kobber: Koksspand, kande samt vægophæng/ si. (3). Dele i kobber: Koksspand, H. 26 cm. Ø. 38 cm. Dertil kande, H. 49 cm. samt vægophæng/ si, Ø. 45 cm. (3) Varenr: 3576474 DKK 800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 02-11-2014 20:38:00 DKK 300
Kandelabrar, nyrokoko, 1800-talets andra hälft (2)
Kandelabrar, nyrokoko, 1800-talets andra hälft (2). Kandelabrar, nyrokoko, 1800-talets andra hälft. Bronserat gjutgods, vardera med fem ljuspipor, stiliserad dekor, behängda med prismor. Höjd 40 cm. Två prismor saknas. (2) Varenr: 3602228 DKK 1.200 SE, Örebro, Aspholmen 02-11-2014 20:56:00 DKK 680
Beholder af messing og kobber
Beholder af messing og kobber. Beholder med hane af messing og kobber, H. 75 cm, Ø 40 cm. Fremstår med buler. Varenr: 3601961 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 03-11-2014 16:44:14 DKK 300
Par næstvedstager, messing, 1700/1800-tallet (2)
Par næstvedstager, messing, 1700/1800-tallet (2). Par næstvedstager af messing. 1700/1800-tallet. H. 14 cm. Fremstår med reparationer, skævhed samt buler. (2) Varenr: 3597967 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-11-2014 17:44:00 DKK 300
A. Michelsen, kunglig hovjuvelerare, Köpenhamn (8)
A. Michelsen, kunglig hovjuvelerare, Köpenhamn (8). A. Michelsen, kunglig hovjuvelerare, Köpenhamn. Julbestick i silver och förgyllt silver med emalj, skedar och gafflar med olika motiv. 1961-1983. En med skadad emalj.(8) Varenr: 3603493 DKK 2.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 03-11-2014 19:04:00 DKK 280
Par kandelabrer af messing (2)
Par kandelabrer af messing (2). Par kandelabrer af messing, 1900-tallet. H. 43 cm. (2) Varenr: 3602270 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 03-11-2014 19:50:00 DKK 350
Henning Koppel for Georg Jensen. Dirigentklokke, tin m/ bordskåner.
Henning Koppel for Georg Jensen. Dirigentklokke, tin m/ bordskåner.. Henning Koppel for Georg Jensen. Bordklokke/ dirigentklokke udført af poleret tin monteret med håndtag af ibenholt, stemplet Georg Jensen, Denmark, Pewter samt HK, dessinnr: H. ca. 18,5 cm incl bordskåner. Varenr: 3603113 DKK 1.800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 03-11-2014 20:53:00 DKK 500
Pejsesæt af messing bestående af 3 del.
Pejsesæt af messing bestående af 3 del.. Pejsesæt af messing bestående af skovl, tang og ildrager. H. 77 cm 3 del. Varenr: 3602643 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 04-11-2014 14:28:08 DKK 300
Georg Jensen. Forskærersæt samt oplukker (3)
Georg Jensen. Forskærersæt samt oplukker (3) . Georg Jensen forskærersæt og oplukker, bestående af stål/messing. Mrk. Georg Jensen Design. Fremstår med skrammer/mærker. (3) Varenr: 3598477 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 04-11-2014 15:06:31 DKK 300
Grukeddel samt spande, kobber (5)
Grukeddel samt spande, kobber (5). Grukeddel samt spande af kobber. 1900-tallet. H. 19-32 Ø 18-50 cm. Fremstår med brugsslitage. (5) Varenr: 3602738 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-11-2014 15:36:09 DKK 350
Grukeddel, kobber
Grukeddel, kobber. Grukeddel af kobber med greb. 1900-tallet. H. 56 Ø 61 cm. Fremstår med brugsslitage. Varenr: 3602737 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-11-2014 16:37:00 DKK 300
Art deco bordskål / vinkøler af bronze, Einar Dragsted , København 1930'erne
Art deco bordskål / vinkøler af bronze, Einar Dragsted , København 1930'erne. Art deco bordskål / vinkøler af bronze udført hos Einar Dragsted (1887-1967), København 1930'erne, stemplet under bunden tillige med kunstnermonogram. H. 22. Ø 23 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsslitage / patina, mindre buler og pletter. Varenr: 3601342 DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 04-11-2014 20:38:00 DKK 350
Samowar, Messing verzinnt
Samowar, Messing verzinnt. Samowar aus Messing verzinnt mit Riefeldekor, Anfang 20. Jhd. Runder Körper auf 4-füßigem Sockelelement, Maße ca. 35,5 x 24 x19,5 cm, Gewicht ca. 2,2 Kg. Varenr: 3572238 DKK 745 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 05-11-2014 11:38:30 DKK 335
Dækketallerkener, messing (20)
Dækketallerkener, messing (20) . Dækketallerkener af messing. Ø 29,5 cm. Fremstår med lettere slitage, enkelte med pletter. (20) Varenr: 3596026 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 05-11-2014 14:20:01 DKK 325
Stumpastake, järn, allmoge, 1800-tal
Stumpastake, järn, allmoge, 1800-tal. Stumpastake i smidesjärn, allmoge. 1800-tal. Höjd 18,5 cm. Åldersrelaterad patina. Varenr: 3607168 DKK 640 SE, Stockholm, Slakthusgatan 05-11-2014 19:08:00 DKK 320
Schatull i teak med bestick i mässing
Schatull i teak med bestick i mässing . Schatull i teak med bestick i mässing. Uppläggningsbestick samt 3x12 knivar, 3x12 skedar, 1 x 11 skedar, 4x12 gafflar. Olika storlekar. Varenr: 3589044 DKK 800 SE, Malmö, Baltzarsgatan 05-11-2014 19:43:00 DKK 240
Golvurnor i mässing, Nordafrika (2)
Golvurnor i mässing, Nordafrika (2). Golvurnor i mässing, Inköpta i Tunisien eller Marocko. Utförda i mässing med emalj. Dekorationer i form av påfåglar och stiliserade florala mönster. Den ena urnan har lös överdel. Höjd 128 cm och största bredd 35 cm. Mindre slitage. Varenr: 3585412 DKK 6.398 SE, Stockholm, Slakthusgatan 05-11-2014 20:39:00 DKK 1.600
Ljusstakar, förgylld brons, nyrokoko, 1800-talets andra hälft (2)
Ljusstakar, förgylld brons, nyrokoko, 1800-talets andra hälft (2). Ljusstakar, förgylld brons, nyrokoko, 1800-talets andra hälft. Stiliserad, organisk dekor. Höjd 25 cm. Något sneda. (2) Varenr: 3608234 DKK 3.199 SE, Örebro, Aspholmen 06-11-2014 10:03:56 DKK 260
Par kirkestager af malm, 1900-tallet (2)
Par kirkestager af malm, 1900-tallet (2). Et par kirkestager af malm i dansk renæssanceform, 1900-tallet. H. 22 cm. (2) Varenr: 3587276 DKK 800 DK, Odense, Kratholmvej 06-11-2014 10:44:00 DKK 300
 1 2  >>