Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  i Bronze, kobber, messing, tin i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Nils Fougstedt för Svenskt Tenn, handspegel mod 508
Nils Fougstedt för Svenskt Tenn, handspegel mod 508. Nils Fougstedt för Firma Svenskt Tenn, handspegel mod 508. 1920-30-tal. Tenn med stiliserad reliefdekor av naken figur, växter och sol. Signerad NF. Längd 22,5 cm, diameter 15 cm, Slitage, kantbuckla, anfrätt spegelglas. Varenr: 3490058 DKK 5.703 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 28-07-2014 15:45:27 DKK 4.074
Parti tenn, 7 delar (7)
Parti tenn, 7 delar (7). Parti tenn, 7 delar. Partiet består av bricka (L 50 cm), urna med gravyr (H 22), 2 skålar, 2 muggar samt 1 tårspade. Mindre bucklar förekommer. Varenr: 3489339 DKK 652 SE, Norrköping, Finspångsv. 28-07-2014 16:55:20 DKK 244
3 dele bronze. Tinos vase samt 2 fade af Niels Dam Ravn (3)
3 dele bronze. Tinos vase samt 2 fade af Niels Dam Ravn (3). 3 dele bronze. Tinos vase H. 16,5 cm. samt 2 fade af Niels Dam Ravn Ø. 19 - 28 cm. (3). Varenr: 3473336 DKK 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 28-07-2014 17:23:15 DKK 300
Vas i gulmetall, märkt antika made in sweden
Vas i gulmetall, märkt antika made in sweden. Vas i gulmetall, märkt antika made in sweden. Höjd ca 15 cm. Varenr: 3487765 DKK 652 SE, Malmö, Baltzarsgatan 28-07-2014 18:15:00 DKK 244
Bjørn Wiinblad. To Hurricane stager, messing. (2)
Bjørn Wiinblad. To Hurricane stager, messing. (2) . Bjørn Wiinblad 1918-2006. To Hurricane stager af messing med glas, H. 55,5 cm. Fremstår med brugsspor den ene stage mangler glas. (2) Varenr: 3489521 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 28-07-2014 19:54:00 DKK 900
Just Andersen. Stager m.m. (9)
Just Andersen. Stager m.m. (9). Just Andersen. Stager m.m. af diskometal og let bronze. Signeret. H. 7-17 cm. (9) Varenr: 3480166 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-07-2014 20:29:15 DKK 800
Stelton. Serveringssæt samt to askebægre af stål. (9)
Stelton. Serveringssæt samt to askebægre af stål. (9). Stelton. Drinksæt, lagkagekniv og to askebægre af stål. Lagkagekniv L. 25,5 cm. Askebægre H. 6,5-8 cm. Askebægre fremstår med brugsspor, største med reparation på hank. (9) Varenr: 3488322 DKK 1.000 DK, Kolding, Trianglen 28-07-2014 21:15:00 DKK 400
Kobberkedel samt kaffebrygger af kobber (2)
Kobberkedel samt kaffebrygger af kobber (2). Kobberkedel samt kaffebrygger af kobber, messing og jern. 1800-tallet / ca. 1900. Kraftigt brugs- og alderspræg. H. 40. Diam. 27 cm. og H. 44, diam. 57 cm. (2) Varenr: 3491871 DKK 800 DK, Odense, Kratholmvej 29-07-2014 14:56:34 DKK 300
Lysestage, forgyldt bronze
Lysestage, forgyldt bronze. Lysestage af forgyldt bronze med spejl, dekoreret med ornamenter og putier, 1900-tallet, H. 19 cm. Fremstår med brugsslitage. Varenr: 3490499 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 29-07-2014 16:53:00 DKK 350
Buddha af bronze
Buddha af bronze. Buddha af bronze, stående på lotustrone, 1900-tallet. H. . 54 cm. Varenr: 3490529 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-07-2014 17:39:00 DKK 400
Par franske Louis Philippe kirkestager af patineret bronze, 1800-tallets 2. halvdel (2)
Par franske Louis Philippe kirkestager af patineret bronze, 1800-tallets 2. halvdel (2) . Par franske Louis Philippe kirkestager af patineret bronze, 1800-tallets 2. halvdel. Kannelerede stammer med vaseformet top. Fodstykke delvist gennembrudt. H. 56 cm. Fremstår med alm. brugsspor. (2) Varenr: 3475388 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 29-07-2014 17:44:33 DKK 875
Samling koppar och metallföremål (5)
Samling koppar och metallföremål (5). Samling koppar och metallföremål. Kanna, kärl och Bruksslitage. (5) Varenr: 3395121 DKK 652 SE, Malmö, Baltzarsgatan 29-07-2014 18:43:00 DKK 244
Kopparkärl (3)
Kopparkärl (3). Kopparkärl och hink med handtag. H: 21-25 cm. Åldersrelaterade lagningar och bucklor. (3) Varenr: 3463262 DKK 815 SE, Malmö, Baltzarsgatan 29-07-2014 19:32:00 DKK 244
Väggljusstakar i mässing, Gusum (2)
Väggljusstakar i mässing, Gusum (2). Väggljusstakar i mässing, Gusum 2 stycken. Märkta Metallslöjden Gusum 1978. 6 ljusarmar. Höjd 32, djup 23 cm. Bruks och åldersrelaterat slitage. Varenr: 3490098 DKK 652 SE, Stockholm, Slakthusgatan 29-07-2014 20:47:00 DKK 407
Grukeddel af kobber
Grukeddel af kobber. Grukeddel af kobber. H. 40, Ø 58 cm. Fremstår med aldersrelaterde brugsspor. Varenr: 3490236 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 29-07-2014 20:48:00 DKK 350
Sigvard Bernadotte. Scanline bronzebestik. (62)
Sigvard Bernadotte. Scanline bronzebestik. (62) . Sigvard Bernadotte 1907-2002. Scanline bestik af massiv bronze. Bestående af 15 middagsknive nr. A4 L. 21 cm., 15 middagsgafler nr. A3 L. 18,5 cm., 12 frokostskeer nr. A8 L. 17 cm., 15 isskeer nr. A35 L. 19 cm,. 12 kaffeskeer nr. A18 L. 12,5 cm., 1 kartoffelske nr. A47 L. 23,5 cm., 1 sovseske nr.... Varenr: 3489451 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-07-2014 10:17:00 DKK 700
Kopparkittel, 62 cm
Kopparkittel, 62 cm. Större kittel i koppar med lätt rundad botten. Diameter 62 cm. Patina och skador. Varenr: 3491598 DKK 652 SE, Stockholm, Slakthusgatan 30-07-2014 18:15:00 DKK 265
Krögarhuset kastruller / kokkärl koppar (6)
Krögarhuset kastruller / kokkärl koppar (6). Krögarhuset kastruller / kokkärl i koppar bestående av 2 kastruller med lock, 1 såskastrull. 1 traktörpanna med lock, Ø 14-21 cm. 2 stycken ovala kärl, bredd 16 cm samt 27 cm. Enklare bruksspår, ett kastrullock med smärre buckla. (6) Varenr: 3492169 DKK 815 SE, Örebro, Aspholmen 30-07-2014 19:18:00 DKK 713
Skulptur af patineret bronze
Skulptur af patineret bronze. Skulptur af patineret bronze i form af kvæg ved gærde. 1900-tallets slutning. H. 21 L. 30 cm. Vægt omkring 7 kg. Varenr: 3491686 DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 30-07-2014 19:42:00 DKK 300
Par Næstved stager. (2)
Par Næstved stager. (2) . Par Næstved stager. H 15 cm. Fremstår med brugsspor. (2) Varenr: 3493010 DKK 800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-07-2014 20:00:00 DKK 325
Just Andersen, figur samt tre stager (4)
Just Andersen, figur samt tre stager (4). Just Andersen, samling best. af kvindefigur af diskometal nr. 2191, H. ca. 24 cm, Stage H. 19 cm, (med revner i fod) samt par stager nr. 1262 H. 10 cm. Alle dele med brugsspor. (4) Varenr: 3493933 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-07-2014 13:55:16 DKK 325
Samling diverse dele kobber
Samling diverse dele kobber . Samling diverse dele af kobber, best. af: kander og gryder m.m. H. 4-27 Ø 10-30 cm. Fremstår med slitage, buler og ridser. Varenr: 3493934 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 31-07-2014 13:55:50 DKK 325
En samling tin. Jugend jardinere, fad, tepotte mm(4)
En samling tin. Jugend jardinere, fad, tepotte mm(4). Jugend jardinere af tin, kant støbt blomster og bladværk, indsats af glas mangler. H. 10 cm, L. 48,5 cm. Bund med reparation. Rundt fad af tin, stemplet, Ø. 31,5 cm. Tepotte af tin, H. 16,5 cm, samt krus af tin H. 16 cm. Fremstår med slitage, buler og ridser.(4) Varenr: 3455501 DKK 800 DK, Kolding, Trianglen 31-07-2014 17:29:06 DKK 300
Skrivset i Louis Seize-stil (3)
Skrivset i Louis Seize-stil (3). Skrivset i Louis Seize-stil. Senare delen av 1900-talet. Mässing och alabaster. 3 delar. Största H: 15 cm. (3) Varenr: 3494065 DKK 652 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 31-07-2014 18:27:00 DKK 265
Fransk kirkestage
Fransk kirkestage. Fransk kirkestage af messing prydet med blomster af porcelæn. Fem lysarme. H. 53 cm. Varenr: 3494051 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31-07-2014 18:59:00 DKK 425
Just Andersen. Vase, diskometal, dessin 1940
Just Andersen. Vase, diskometal, dessin 1940 . Just Andersen 1884-1943. Vase af patineret diskometal; kanneleret korpus, stemplet monogram samt dessin 1940. H. 24,5 cm. Diam. 20 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 3494050 DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31-07-2014 19:01:00 DKK 350
Stor parti tenn, 1900-tal (41 )
Stor parti tenn, 1900-tal (41 ). Stor samling tenn, 1900-talets mitt / andra hälft. Samlingen består bland annat av 7 stycken bägare Schreuder & Olsson Stockholm, 8 tallrikar Gränna Tenn, 1 par ljusstakar Just, Danmark. 8 stycken punschbägare, Scandia tenn, 6 stycken servettringar, 8 stycken snapsbägare, samt en udda ljusstake ... Varenr: 3494085 DKK 652 SE, Örebro, Aspholmen 01-08-2014 12:50:57 DKK 265
Ljusstake, Menora
Ljusstake, Menora. Ljusstake, s.k Menora. Sjuarmad menora i mässingmalm. H 34 cm B 34 cm. Varenr: 3487784 DKK 652 SE, Norrköping, Finspångsv. 01-08-2014 13:51:00 DKK 244
Stager af messing i barokform, Slutningen 1800 tallet.  (2)
Stager af messing i barokform, Slutningen 1800 tallet. (2). Stager af messing i barokform, antagelig svenske. H. 25 cm. Slutningen 1800-tallets slutning. (2) Varenr: 3493278 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 01-08-2014 17:08:00 DKK 350
Par posthusstager, 20 årh midte.  (2)
Par posthusstager, 20 årh midte. (2). Par posthusstager, monteret på firesidede sokkel af bemalet sokkel af messing. 20 årh.´s midte. H. 13,5 cm. L. 20 cm. (2) Varenr: 3493335 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 01-08-2014 19:46:00 DKK 300
 1 2  >>