Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Bronze, kobber, messing, tin i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Mässingsljusstakar
Mässingsljusstakar. LJUSSTAKAR, 1 par, 1700-tal, i mässing, höjd 17 cm. Proveniens: Torskebo Gård Västmanland Varenr: 4151409 DKK 1.610 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 14-02-2016 10:16:00
Se mere
Kopparkannor
Kopparkannor. KANNOR, 2 st, STOP, i koppar, 1800-tal, stopet daterad 1819, höjd 23-31 cm. Proveniens: Torskebo Gård Västmanland Varenr: 4151412 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 14-02-2016 10:28:00
Se mere
Ljusstakar 1 par  Olof Ahlberg
Ljusstakar 1 par Olof Ahlberg. OLOF AHLBERG, ljusstakar 1 par, tenn, 1948, dekor av fiskar i relief, stämplade, höjd ca 12 cm Varenr: 4151428 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 14-02-2016 11:40:00
Se mere
Mortlar bl a Skultuna
Mortlar bl a Skultuna. MORTLAR, 24 st., 18-1900-tal, mässing, merparten fabrikat Skultuna, delvis daterade, höjd ca 5,5-15 cm. Proveniens: Torskebo Gård Västmanland Varenr: 4151441 DKK 1.610 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 14-02-2016 12:40:00
Se mere
Antike Krüge und Teller aus Zinn gefertigt. (4)
Antike Krüge und Teller aus Zinn gefertigt. (4) . Antike Krüge und Teller aus Zinn gefertigt mit Handgravuren dekoriert und teilweise mit Jahreszahlen versehen u.a. mit den Römischen Ziffern MVID (1504) und 1786 sowie 1806. Der Teller zeigt auf dem Spiegel ein graviertes Wappenschild. Die Krüge sind mit einem punzierten sowie einem gravierten ... Varenr: 4138411 DKK 2.239 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 14-02-2016 13:45:00 DKK 1.381
Par Barokform Kirkestager, tin (2)
Par Barokform Kirkestager, tin (2). Par Barokform Kirkestager af tin. H. 33 cm. 1900'tallet. Fremstår med aldersrelateret brugsslitage. (2) Varenr: 4142021 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 14-02-2016 13:55:00 DKK 425
Fyra vällingklockor i mässing samt malm (4)
Fyra vällingklockor i mässing samt malm (4). Fyra vällingklockor i mässing samt malm. En klocka för väggmontering. Höjd 13-25 cm. Två av klockorna med dekor kring livet i relief. Två klockor med hål/skador. (4) Varenr: 4149608 DKK 1.610 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 14-02-2016 16:12:00 DKK 845
Mokkalöffel und Kuchengabeln aus der Manufaktur Christofle France. (12)
Mokkalöffel und Kuchengabeln aus der Manufaktur Christofle France. (12) . Mokkalöffel und Kuchengabeln Modell "Marly" aus der Manufaktur Christofle France. 6 Mokkalöffel gefertigt aus Metall Vergoldet Länge ca.: 10 cm, Gewicht ca.:77 g. 6 Dessertgabeln gefertigt aus Silber (punziert) Vergoldet, Länge ca.: 15,5 cm, Gewicht ca.: 217 g. Altersgemäße Gebrauchsspuren. ... Varenr: 4150460 DKK 1.866 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 14-02-2016 16:45:00 DKK 896
Tre skolklockor i mässing och malm mm(3)
Tre skolklockor i mässing och malm mm(3). Tre skolklockor i mässing och malm mm. Samtliga med handtag av trä. Höjd ca 19 cm. En klocka anlupen/rost. (3) Varenr: 4149615 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 14-02-2016 17:14:00 DKK 242
Två stora kopparbaljor (2)
Två stora kopparbaljor (2). Två stora kopparbaljor med handtag. Höjd ca 33 cm, diameter ca 55 cm. Slitage. (2) Varenr: 4149637 DKK 1.610 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 14-02-2016 17:21:00 DKK 966
Russiske nielloskeer af sølv, Moskva 1896 - 1908 (12)
Russiske nielloskeer af sølv, Moskva 1896 - 1908 (12) . Russiske nielloskeer i klassisk form, udført i 875 sølv (84 zolotniki stemplet), Moskva 1896 - 1908. På bagsiden af laffen nielloarbejder med fine detaljer og afbildninger af prægtig russisk arkitektur. Mål ca.: L. 10,5 cm. Vægt i alt ca.: 166 g. (12) Varenr: 4138369 DKK 3.358 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 14-02-2016 17:45:00 DKK 2.612
Viktsater 2 st
Viktsater 2 st. VIKTSATER, 2 st, i mässing, krönta och daterade 1733 och 1792. Proveniens: Torskebo Gård Västmanland Varenr: 4151534 DKK 1.208 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 14-02-2016 19:24:00
Se mere
Bronsgryta
Bronsgryta. GRYTA, i brons, 1700-tal, på tre ben, höjd 23 diameter 27 cm. Proveniens: Torskebo Gård Västmanland Varenr: 4151536 DKK 1.208 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 14-02-2016 19:28:00
Se mere
Chokladkannor
Chokladkannor. CHOKLADKANNOR, 7 st, mässing och nysilver, Skultuna Bruk, handtag av trä, höjd ca 18-21 cm. Proveniens: Torskebo Gård Västmanland Varenr: 4151539 DKK 1.208 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 14-02-2016 19:34:00
Se mere
Par lysestager med vaseformet stamme af messing, 1900-tallets første del (2)
Par lysestager med vaseformet stamme af messing, 1900-tallets første del (2). Par fem-armede lysestager med vaseformet stamme af messing og sort marmor. 1900-tallets første del. H. 37 cm. Fremstår med patina, skævhed samt afbrækket lysarm. (2) Varenr: 4141651 DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 14-02-2016 20:00:00 DKK 300
Ljusstakar i mässing
Ljusstakar i mässing. LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, empirestil, 1900-tal, dekor med drakar, höjd 16 cm. Proveniens: Torskebo Gård Västmanland Varenr: 4151552 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 14-02-2016 20:00:00
Se mere
Wärmehaube, versilbert, Wolff&Cie Bremen, Ende 19.Jh.
Wärmehaube, versilbert, Wolff&Cie Bremen, Ende 19.Jh.. Wärmehaube mit Platte, Wolff & Cie Bremen, Ende 19.Jh., Keramik/versilbert/Hotelsilber. Ovale Keramikplatte, cremefarbene Glasur, Bodenmontierung aus Hotelsilber mit zwei blattreliefierten Griffen, seitlicher Schraubverschluss zum Einfüllen heißen Wassers, ohne Marke. Hoch gewölbte Wärmehaube, ... Varenr: 4147124 DKK 1.642 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 14-02-2016 20:05:00 DKK 784
Firmin Bate, to franske art nouveau/jugendstil lysestager, omkring 1905 (2)
Firmin Bate, to franske art nouveau/jugendstil lysestager, omkring 1905 (2). To jugendstil lysestager af bronze, omkring 1905, patineret. Trearmet lysestage i form af en kvinde med blomster i hånden. Forsynet med indridset signatur på foden: 'Firmin Bate'. Mål: 65 x 13 cm. Fremstår med lette ridser og voksspor på bronzen, aldersrelaterede brugsspor. (2) Varenr: 4145327 DKK 9.702 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 14-02-2016 20:21:00 DKK 6.717
Två askfat, Beck & Ljung för Ultima (2)
Två askfat, Beck & Ljung för Ultima (2). Två askfat, Beck & Ljung för Ultima. Mått: 15x15 cm samt 10x10 cm. (2) Varenr: 4146071 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 14-02-2016 20:29:00 DKK 282
Schuh-Polierer aus Silber.
Schuh-Polierer aus Silber. . Schuh-Polierer aus 835 Silber gefertigt (punziert), mit austauschbarem Polierleder. Am Knauf monogrammiert: ES. Gewicht netto ca.: 69 g. Länge ca.: 15,5 cm. Varenr: 4138402 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 15-02-2016 12:29:52 DKK 336
Samling messing, diverse kammerstager, strygejern mm.
Samling messing, diverse kammerstager, strygejern mm.. Samling diverse stager i messing: Et par høje kammerstager med ovale fodstykker, lys-højdejuster, 1800-tallet, H. 18,5 cm. Et par lave kammerstager H. 11,5 cm. En kammerstage på rundt fodstykke, H. 13 cm. To lysesakse og to lyseslukker. Strygejern af messing, mm. Varierende alder og stand. Flere ... Varenr: 4145366 DKK 1.200 DK, Kolding, Trianglen 15-02-2016 13:39:44 DKK 425
Samling varmefade af messing (5)
Samling varmefade af messing (5). Samling varmefade af delvist hammerslået messing, en inderst belagt med rustfrit stål. de resterende uden belægning. H. 38, Ø 31 cm. Fremstår med brugsspor samt manglende varmekilder. (5) Varenr: 4152485 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 15-02-2016 16:23:00 DKK 725
Just Andersen. Par lysestager af disko metal, model D. 54 (2)
Just Andersen. Par lysestager af disko metal, model D. 54 (2). Just Andersen 1884-1943. Par Just Andersen stager af disko metal. Sign. i bund samt mærket D. 54. H. 19 cm. Fremstår med alm. brugsspor i form af småridser og mærker. (2) Varenr: 4153038 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 15-02-2016 18:10:00 DKK 450
Svend Linhardt. Lille askebæger og to figurer af patineret bronze. (3).
Svend Linhardt. Lille askebæger og to figurer af patineret bronze. (3).. Svend Linhardt. Lille askebæger og to figurer af patineret bronze. Sign. Sv. Linhardt. Bronzestøber Brdr. Grage diam. 10,5 cm. H. 13. (3). Varenr: 4151880 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 15-02-2016 19:34:00 DKK 325
En samling  Just Andersen tin og diskometal bestående af.
En samling Just Andersen tin og diskometal bestående af.. En samling Just Andersen tin og diskometal bestående af et par lysestager nr. 150, 'Margrethe bæget' nr 2353, vase 2707, sukkerskål og flødekande nr 2272, Aladin olielampe nr 675. (5). Varenr: 4151888 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 15-02-2016 19:42:00 DKK 350
Royal Copenhagen, lockurna, 'Blå Blomst'
Royal Copenhagen, lockurna, 'Blå Blomst'. Royal Copenhagen, lockurna, Blå Blomst modellnr: 1791. Första sort. Höjd 30 cm Varenr: 4148735 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 15-02-2016 20:26:00 DKK 503
Skultuna, ett par ljusstakar, tidigt 1900-tal
Skultuna, ett par ljusstakar, tidigt 1900-tal. Skultuna Bruk. Ett par ljusstakar, mässing. Tidigt 1900-tal. Modell nr 97. Höjd 20 cm. (2) Varenr: 4149471 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 15-02-2016 20:39:00 DKK 262
Royal Copenhagen, kaffeservis 'Blå Blomst' (41)
Royal Copenhagen, kaffeservis 'Blå Blomst' (41). Royal Copenhagen, kaffeservis Blå Blomst. 12 kaffekoppar nr. 1549 med 12 underfat ( 1 med litet nagg ) 12 assietter nr. 1625 1 kakfat på fot 2 ljusstakar ( 1 med nagg ) 2 sockerskålar, varav en med lock. (41) Varenr: 4148732 DKK 1.610 SE, Malmö, Baltzarsgatan 15-02-2016 20:57:00 DKK 403
Grötskål i tenn
Grötskål i tenn. GRÖTSKÅL, tenn, Niklas Forss Västerås, 1785, ledade hänklar, lock med påskruvad knopp, höjd 20, diameter 28 cm. Proveniens: Torskebo Gård Västmanland Varenr: 4153852 DKK 4.025 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 16-02-2016 10:30:00
Se mere
Servierteller aus der Berliner Manufaktur Geb. Friedlaender.
Servierteller aus der Berliner Manufaktur Geb. Friedlaender. . Servierteller aus der Berliner Manufaktur Geb. Friedlaender im Stil des Rokoko. Gefertigt aus 800 Silber (punziert). Gewicht ca.: 648 g. D. ca.: 27,5 cm. Varenr: 4138399 DKK 2.612 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 16-02-2016 11:48:00 DKK 1.642
 1 2 3  >>