Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Bronze, kobber, messing, tin i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Carl Einar Borgström, Ystad metall. Flaska i tenn
Carl Einar Borgström, Ystad metall. Flaska i tenn. Carl Einar Borgström, Ystad metall. Flaska i tenn. Stämplad 'ceb', årsstämpel D8 = 1930. Buckla. H: 24 cm. Varenr: 3916711 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 03-08-2015 16:50:50 DKK 256
Just Andersen m.fl. Stager, vaser m.m. (9)
Just Andersen m.fl. Stager, vaser m.m. (9). Just Andersen m.fl. Stager, vaser m.m. af diskometal, tin, sølvplet og tin. L. 5-14 cm. Fremstår med lettere brugsspor. (9) Varenr: 3916779 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-08-2015 17:07:00 DKK 475
Varmebækken, samt si af messing(2)
Varmebækken, samt si af messing(2). Stemplet varmebækken af messing og jern, L. 93 cm. Fremstår med aldersrelateret slitage. Si af messing i siderne hanke, Ø. 25 cm. Fremstår med aldersrelateret slitage(2) Varenr: 3895413 DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 03-08-2015 17:47:00 DKK 300
Ljusstakar, 1 par, mässing
Ljusstakar, 1 par, mässing. LJUSSTAKAR, 1 par, 18/1900-tal, mässing, Eva och Adam, höjd 27,5 cm Varenr: 3919841 DKK 1.576 SE, Stockholms Auktionsverk Online 03-08-2015 19:00:00
Se mere
Par jugendstager af messing, 1900-tallets begyndelse (2)
Par jugendstager af messing, 1900-tallets begyndelse (2) . Par jugend stager af messing, hver med tre lysarme, 1900-tallet begyndelse. H. ca. 39 cm. Alm. alders- og brugspræg. (2) Varenr: 3920665 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-08-2015 19:05:00 DKK 475
Tinfad
Tinfad. Rundt fad af tin. Ø. 46 cm. Fremstår med brugsspor, buler Varenr: 3905464 DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 03-08-2015 19:29:00 DKK 325
To traner af patineret bronze.
To traner af patineret bronze.. To traner af patineret bronze. H. 94-109 cm Varenr: 3921680 DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 03-08-2015 19:52:00 DKK 575
Tennfat 1700-tal
Tennfat 1700-tal. FAT, 3 st., tenn, varav ett 1700/1800-tal, bl.a. P.Noren Hedemora (1760-1797) , diameter ca 37, 35,5 resp 33 cm Varenr: 3919868 DKK 1.182 SE, Stockholms Auktionsverk Online 03-08-2015 20:21:00
Se mere
Henning Koppel for Georg Jensen. Køkkentøj af kobber. (14)
Henning Koppel for Georg Jensen. Køkkentøj af kobber. (14). Henning Koppel for Georg Jensen. Køkkentøj af kobber bestående af: Tre gryder, heraf en med låg. Ø: 16/20/20 cm. Fire sauterpander, heraf en med låg. Ø: 20/25 cm. To pander. Ø: 26/27 cm. Tre kaseroller Ø: 9/14 cm. Alm. brugspræg. Se evt. også 3921926 Varenr: 3921928 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 03-08-2015 20:45:00 DKK 7.200
Pejsesæt, jern.
Pejsesæt, jern.. Pejsesæt, med bl.a. skovl, tang, to ildragere samt kost. H. 76 cm. B. 62 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Varenr: 3913248 DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 03-08-2015 20:53:00 DKK 600
Ljusstakar tenn
Ljusstakar tenn. LJUSSTAKAR, tenn, rokoko stil, 18/1900-tal, höjd 18,5 cm Varenr: 3919899 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 03-08-2015 21:54:00
Se mere
Ljusstakar rokoko stil
Ljusstakar rokoko stil. LJUSSTAKAR, tenn, rokokostil, 1900-tal märkt med ängel och 1730, höjd 25,5 cm Varenr: 3919900 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 03-08-2015 21:57:00
Se mere
Div. kobberkedler, spande m.m. (9)
Div. kobberkedler, spande m.m. (9). Div. kobberkedler, spande, m.m. Ø 19-40 cm. Fremstår med brugsslitage og buler. (9) Varenr: 3921081 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-08-2015 13:28:00 DKK 325
Samling ljusstakar, mässing (8)
Samling ljusstakar, mässing (8). Samling ljusstakar. Mässing. Höjd 11-17,5 cm. Bruksslitage. (8) Varenr: 3902946 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 04-08-2015 14:28:35 DKK 236
Petroleumslampe
Petroleumslampe . Petroleumslampe af messing. Mærket 'Fregatten Jylland'. H. 42 cm. Fremstår ubrugt i original emballage. Varenr: 3919063 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-08-2015 17:30:00 DKK 700
Samling messing og kobber (12)
Samling messing og kobber (12). Samling messing og kobber, heriblandt stager, bordflag, bordlampe m.m. 1900-tallet. H. 8-35 cm. Fad: Ø 31 cm. Fremstår med lettere brugsspor og buler. (12) Varenr: 3918149 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-08-2015 18:46:00 DKK 300
Rokoko vægstager af forgyldt bronze 1900 tallet  (2)
Rokoko vægstager af forgyldt bronze 1900 tallet (2) . Et par franske vægstager af forgyldt bronze hver med 3 arme til lys, løse lyskranse, rokokoform 1900 tallet. H. 20 cm., B. 27 cm. (2) Varenr: 3922788 DKK 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 04-08-2015 19:38:00 DKK 825
Tobaksburk, gjutjärn
Tobaksburk, gjutjärn. Tobaksburk, gjutjärn. Cylinderformad. Dekor i relief av lejon med krona samt antikiserande figurer och spelkort på locket. Locket invändigt märkt Made in Sweden. Tobakspress medföjer. Märkt 1800. Burkens höjd 18,5 cm. Varenr: 3922841 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 04-08-2015 19:40:00 DKK 236
Samling appliquer, 6 par, mässing, 1800/1900-tal (12)
Samling appliquer, 6 par, mässing, 1800/1900-tal (12). Samling appliquer, 6 par, mässing, 1800/1900-tal. Diverse olika modeller. Varenr: 3922097 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 04-08-2015 20:09:00 DKK 256
Samling kobbertøj (15)
Samling kobbertøj (15). Samling gl. kobberting i form af låg, kaffe- og thédåse, skibslampe, fade m.m. Desuden Flensburg spand i messing uden hank. Fremstår med brugsspor største Ø 49 cm. (15) Varenr: 3885999 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 05-08-2015 14:02:49 DKK 300
Ubekendt kunstner. Fad af bronze
Ubekendt kunstner. Fad af bronze. Ubekendt kunstner. Fad af patineret bronze, sign. monogram GH 1926. L. 20 cm. Varenr: 3909025 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 05-08-2015 16:16:22 DKK 325
To traner af patineret bronze, 1900-tallets sidste halvdel (2)
To traner af patineret bronze, 1900-tallets sidste halvdel (2) . To traner af patineret bronze. H. 77 og 96 cm. 1900-tallets sidste halvdel. (2) Varenr: 3922968 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 05-08-2015 18:10:00 DKK 375
Batashev, Tula. Russisk Samovar af messing, ca. år 1900 (3)
Batashev, Tula. Russisk Samovar af messing, ca. år 1900 (3). Batashev, Tula. Russisk Samovar af messing afsluttet på firesidet fodstykke, vippebeslag med drejede greb af træ, gennembrudt top og stamme, låggreb af egetræ. Korpus, top og fod rigt stemplet; russisk dobbeltørn, Batashev samt med div. hædersmedaljer. Ca. år 1900. H. 51 cm. Hertil bakke og skål,... Varenr: 3923468 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 05-08-2015 19:20:00 DKK 325
Par indonesiske forsølvede lysestager i form af drager (2)
Par indonesiske forsølvede lysestager i form af drager (2) . Par indonesiske forsølvede lysestager i form af drager, hver lysestage med to drager hvis hoveder og sammenflettede haler bærer tre stager til bloklys. H. ca. 45 cm. (2) Varenr: 3904733

DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 05-08-2015 20:09:00 DKK 300
Anders Nyborg medaljer af bronze (150+)
Anders Nyborg medaljer af bronze (150+). Anders Nyborg medaljer af bronze fra bl.a Eventyrserien i bronze, udført af Harald Salomon, og udgivet af Anders Nyborg A/S. Ø = 70 mm (150+) Varenr: 3918899 DKK 1.800 DK, Helsingør, Støberivej 05-08-2015 20:10:00 DKK 575
Opsats af bronze
Opsats af bronze. Opsats af bronze med rillet kumme. H. 14 cm, Ø. 21,5 cm. Af nyere dato. Varenr: 3917059 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 06-08-2015 15:34:43 DKK 300
Henning Koppel m.fl. Pande og kasseroller (4)
Henning Koppel m.fl. Pande og kasseroller (4). Henning Koppel m.fl. Pande og kasseroller af kobber, greb af forkromet metal og messing. Fremstillet hos Georg Jensen. Ø 9-27 cm. Fremstår med brugsspor. (4) Varenr: 3918458 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 06-08-2015 16:43:00 DKK 1.250
Samling föremål i koppar, 1800-tal (19)
Samling föremål i koppar, 1800-tal (19). Samling föremål i koppar, 1800-tal. Bl.a. Kastrull med ben i järn. 7 st bunkar, Ø 23-34,5 cm, kaffepannor, m.m. Varierande skick. (19) Varenr: 3925715 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 06-08-2015 17:00:41 DKK 630
Asmussen Design, stager (4)
Asmussen Design, stager (4). Asmussen Design, stager af 24 karat guldbelagt metal. H. 13-17 cm. Fremstår lettere snavset. (4) Varenr: 3921076 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 06-08-2015 17:14:00 DKK 375
Ljusstakar 17/1800-tal
Ljusstakar 17/1800-tal. LJUSSTAKAR, 1 par, Frankrike, 17/1800-tal, Louis XVI, mässing, kanneleringar, pärlstavsdekor, bär spår av försilvring, höjd ca 27 cm Varenr: 3920953 DKK 2.364 SE, Stockholms Auktionsverk Online 06-08-2015 18:40:00
Se mere
 1 2  >>