Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Bronze, kobber, messing, tin i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Samling lamper (7)
Samling lamper (7). Samling lamper af messing bestående af: 6 væglamper og 1 bordlampe, L. 11-40 cm. Fire skærme med pletter medfølger. Glasskærm fremstår med afslag. Varenr: 3762363 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 28-03-2015 13:01:41 DKK 300
Samling kobber og messing m.m. (30)
Samling kobber og messing m.m. (30). Samling kobber og messing m.m., heriblandt morter med pistel, urtepotter, bordklokker, kedler m.m., H. 7-29 cm, Ø 5-17 cm. Fremstår med brugsslidtage. Varenr: 3762369 DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 28-03-2015 14:52:00 DKK 675
To petroleums loftlamper med el-montering. (2)
To petroleums loftlamper med el-montering. (2). To Petroleums loftlamper, dekoreret med og blomstermotiver, skærme af gult og grønt glas. Den ene lampe mangler flammeglas. Med el-montering. Fremstår med brugsslitage, krakeleringer og skår på skærme. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten. Varenr: 3762365 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 28-03-2015 14:58:00 DKK 300
Samling lysestager af messing m.m.(37)
Samling lysestager af messing m.m.(37). Samling lysestager af messing m.m., H. 7-31 cm. Enkelte dele med slitage og skævheder. (37) Varenr: 3762359 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 28-03-2015 15:40:00 DKK 500
Bläckställ, koppar, omkring sekelskiftet 1900
Bläckställ, koppar, omkring sekelskiftet 1900. Bläckställ, koppar, omkring sekelskiftet 1900. Dekor av mansfigur. Längd 21 cm, höjd 22 cm. Dekordel samt glasinsats saknas. Varenr: 3752551 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 28-03-2015 16:03:00 DKK 240
Ett par kandelabrar, mässing, Ryssland 1930-tal (2)
Ett par kandelabrar, mässing, Ryssland 1930-tal (2). Ett par kandelabrar, mässing, Ryssland 1930-tal. Bronserade dekorelement i form av örnar. Höjd: 40 cm. Varenr: 3769588 DKK 1.599 SE, Örebro, Aspholmen 28-03-2015 17:33:00 DKK 579
Par lysestager messing, forsølvet (2)
Par lysestager messing, forsølvet (2). Par lysestager. Messing, forsølvet. Tre lysholdere på hver. Todelt stamme. Oval fod. Reliefmønster. 38,6 x 20,6 x 9,9 cm Betegnet i bunden: 18 og 33 (stempel). Forsølvingen fremstår med minimal slitage på kanterne. (2) Varenr: 3744546 DKK 11.201 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 28-03-2015 19:36:00 DKK 8.214
Mogens Ballin. Vase af tin med dekorationer
Mogens Ballin. Vase af tin med dekorationer. Mogens Ballin(1871-1914), vase af tin med ornamentik, sign monogram & 78, H. 15 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 3774055 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 29-03-2015 19:23:00 DKK 1.200
Vintage ljusstake metall
Vintage ljusstake metall . Vintage ljusstake metall. Ljusstake i gul metall, inköpt i Frankrike. Datering ca 1900- talets först hälft. Fyra ljushållare med manschetter i metall. Rikt dekorerad. Höjd ca 55 cm. Bredd ca 39 cm. Bruksslitage, åldersrelaterat. Varenr: 3777776 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 29-03-2015 20:20:00 DKK 260
Skoklosterskölden, kopia efter, 1800-tal
Skoklosterskölden, kopia efter, 1800-tal. Skoklosterskölden, kopia efter, 1800-tal. Gjuten i koppar. Bl a bataljscener. H: 69, B: 47 cm. Förlagan finns utställd i Wrangels rustkammare på Skokloster och är tillverkad av Eliseus Libaerts, Antwerpen ca. 1560, trol. krigsbyte från Rudolf IIs skattkammare i prag 1648. Varenr: 3774521 DKK 3.997 SE, Malmö, Baltzarsgatan 29-03-2015 20:23:00 DKK 1.998
Bakke med proveniens samt par WMF stager (3)
Bakke med proveniens samt par WMF stager (3). C. Møller. Bakke af kobber, plade med jagtscenerier med forlæg fra Lorenz Frølich, bladformet rand. Bagside indridset Olga, 28/9-27. Smedet af C. Møller, København midten af 1800-tallet. Fremstår med brugsspor og småbuler. 45 x 33 cm. Proveniens: Storfyrstinde Olga der i en kort periode boede i ... Varenr: 3778310 DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 30-03-2015 11:01:27 DKK 500
Henning Koppel for Georg Jensen. Køkkentøj af kobber. (7)
Henning Koppel for Georg Jensen. Køkkentøj af kobber. (7). Henning Koppel for Georg Jensen. 'Taverna' køkkentøj af kobber med indvendig forsølvning og greb af forkromet metal . Omfatter: 2 gryder, Ø hhv. 20 og 16 cm, låg medfølger til den største. 1 stegepande, Ø 27 cm. 1 sauterpande, Ø 20 cm. 2 kasseroller, Ø hhv. 14 og 9 cm. Fremstår med varierende ... Varenr: 3702221 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 30-03-2015 11:32:22 DKK 6.000
Mörser mit Stösel und Topf mit Griff, Bronze (2)
Mörser mit Stösel und Topf mit Griff, Bronze (2). Mörser mit Stösel und Topf mit Griff. Mörser auf drei Füßen, bauchige Form, 2 Griffe mit Henkel, unterseitig signiert 'Pabst', Bronze H. 14 cm, Stösel L. 17 cm. Teils mit Patina. Topf / Schale mit langem Griff auf 3 Füßen, h. 6,5 cm. Teils mit Patina. (2) Varenr: 3762531 DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 30-03-2015 15:12:00 DKK 299
Skopudserkasse i messing / glas, 1900-tallet
Skopudserkasse i messing / glas, 1900-tallet. Skopudserkasse i messing / glas, 1900-tallet. Orientalsk /arabisk. Medflg. børster og flasker af glas. Drevet og punslet ornamentik med tulipaner og blomster m.m. Brugs- og alderspræget. H. 36. L. 75. D. 20 cm. Varenr: 3779457 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 30-03-2015 16:12:34 DKK 425
Kopparkärl, mjölkhämtare, 1800/1900-tal
Kopparkärl, mjölkhämtare, 1800/1900-tal. Kopparkärl, mjölkhämtare, 1800/1900-tal Varenr: 3774671 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 30-03-2015 17:45:00 DKK 240
Brasset, 6 delar, mässing (6)
Brasset, 6 delar, mässing (6). Brasset, 6 delar, mässing . Diverse tänger, askborste, skyffel samt vedkorg. Varenr: 3774662 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 30-03-2015 19:04:00 DKK 260
Lockpokal i tenn, CG Hallberg, 1900-talets första del
Lockpokal i tenn, CG Hallberg, 1900-talets första del. Lockpokal i tenn, CG Hallberg. Stämplat M8 (=1938). Lock krönt av skepp. Inskription på sidan. H: 47,5 cm. Några bucklor. Varenr: 3722486 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 30-03-2015 19:09:00 DKK 240
Kandelaber, för fem ljus, mässing samt sten
Kandelaber, för fem ljus, mässing samt sten. Kandelaber, för fem ljus, mässing samt sten. H 37 Varenr: 3774681 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 30-03-2015 19:18:00 DKK 260
Just Andersen, Skål af patineret diskometal.
Just Andersen, Skål af patineret diskometal.. Just Andersen. Skål af patineret diskometal, mrk. Just A dessin 1359, H. 6 cm, L. 25 cm, B. 18 cm. Fremstår med ridser og et hak i kanten. Varenr: 3778348 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 30-03-2015 19:57:00 DKK 300
Brasset, 5 delar, smidesjärn (5)
Brasset, 5 delar, smidesjärn (5). Brasset, 5 delar, smidesjärn. Diverse tänger, ljussläckare mm. Varenr: 3774665 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 30-03-2015 20:05:00 DKK 240
Tretten dele kobbertøj; gryder pander mv. (13)
Tretten dele kobbertøj; gryder pander mv. (13). Tolv dele kobbertøj, præget 'Made In France' best. af; 2 gryder, Ø 16,5 - 20 cm., ene med låg (dette med buler); 2 ovale fade, Ø 30 - 35 cm.; 2 cirkulære fade, Ø 12 - 18 cm.; 1 pande Ø 31 cm.; 4 kasseroller, Ø 9-18 cm.; 1 øseske. Fremstår med kraftige brugsspor; mærker, afskalninger af belægning ... Varenr: 3775949 DKK 2.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 30-03-2015 20:31:00 DKK 550
Samling kobbertøj (12)
Samling kobbertøj (12). En samling kobberøtj bestående af bl.a. pander, gryder og kander. Fremstår med brugsspor. (12) Varenr: 3767826 DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-03-2015 20:50:00 DKK 375
En samling messingting (5)
En samling messingting (5). En samling messingting bestående af: 2 bunsenbrændere, 2 oliekander samt 1 vægt. H. 10/32 cm. (5) Varenr: 3777489 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-03-2015 11:58:00 DKK 300
To kobberkedler, 1800-1900-tallet (2)
To kobberkedler, 1800-1900-tallet (2). To kobberkedler, 1800-1900-tallet. Begge finske - mærket hhv. 'Exo, Tampere' og 'Wihurin, Kristiina'. H. til lågknop 18 cm. Fremstår med aldersrelateret patina, den ene bulet i bunden. (2) Varenr: 3780254 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 31-03-2015 13:06:58 DKK 300
Indisk Tara figur af bronze, 1800-1900-tallet.
Indisk Tara figur af bronze, 1800-1900-tallet.. Indisk Tara figur af bronze med namaskara mudra, stående på lotus platform. H. 41 cm. Varenr: 3747812 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-03-2015 14:15:00 DKK 350
Par lysestager af messing (2)
Par lysestager af messing (2) . Par lysestager af messing. H 35 cm. 1900-tallets første halvdel. (2) Varenr: 3764433 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-03-2015 14:41:00 DKK 325
Par Jugend lysestager, forsølvede (2)
Par Jugend lysestager, forsølvede (2) . Par trearmede jugend lysestager af forsølvet metal ca.1900. H. 40 cm. Brugsspor, samt skævheder. (2) Varenr: 3779147 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31-03-2015 19:00:00 DKK 375
Lågvase / karaffel af metal, barok stil, 17/1800-tallet
Lågvase / karaffel af metal, barok stil, 17/1800-tallet. Lågvase / karaffel af bronze belagt med sølvfarvet metal, barok stil, låg med gevind. H. 33 cm. 17/1800-tallet. Varenr: 3764275 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 31-03-2015 19:10:00 DKK 300
Ljusstakar, 2 st samt kaffekanna, Skultuna, mässing samt vitmetall (3)
Ljusstakar, 2 st samt kaffekanna, Skultuna, mässing samt vitmetall (3). Ljusstakar, 2 st samt kaffekanna, Skultuna, mässing samt vitmetall. En ljusstake med balusterformat ben på rund sockel märkt No 5, h 18. En ljusstake med dekor av lyra, märkt No 2, h 17. Kaffekanna med underrede märkt No 4. Varenr: 3754716 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 31-03-2015 19:19:00 DKK 240
To kobberkedler. (2)
To kobberkedler. (2). To kobberkedler. To kedler af kobber med to hanke af kobber. H. 37 cm. Ø ca. 50 cm. Fremstår med slitage, buler, ridser. Varenr: 3777693 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-03-2015 19:20:00 DKK 325
 1 2 3  >>