Kategori  Vurdering
   1 2 3  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Boddhisatva figur af bronze, 1900-tallet
Boddhisatva figur af bronze, 1900-tallet. H. 23 cm.
Varenr: 4723705
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-08-2017
11:36:32
En samling på fem afrikanske bronzer, 1900-tallet (5)
En samling på fem afrikanske bronzer, 1900-tallet. H. 17-37 cm. (5)
Varenr: 4723709
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-08-2017
11:37:09
DKK 625
En samling tin, 1700-1900-tallet (5)
En samling tin bestående af bl.a. et fad og et lågkrus fra 1700-tallet og et firsidet fad af Just Andersen nr. 2374. Lågkrus: H. 21. 1700-talsfad: Ø 31 cm. Fremstår med brugsslitage og skævheder. (5)
Varenr: 4746941
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 21-08-2017
14:08:00
DKK 325
Just Andersen. Vase af patineret diskometal, dessin 1940
Just Andersen 1884-1943. Vase af patineret diskometal, kanneleret korpus, stemplet monogram samt dessin 1940. H. 24,5 cm. Diam. 20 cm. Fremstår med brugsspor, herunder enkelte ridser og mærker.
Varenr: 4746151
DKK 2.000 DK, Kolding, Trianglen 21-08-2017
14:38:00
DKK 775
Just Andersen. Firsidet vase af patineret diskometal, dessin 1927
Just Andersen 1884 - 1943. Firsidet vase af patineret diskometal. Kanneleret korpus. Stemplet monogram Just Dessin 1927. H. 18,5 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker, indvendig med kalkmærker.
Varenr: 4746154
DKK 1.200 DK, Kolding, Trianglen 21-08-2017
15:57:00
Samling kobbertøj, Havard, Georg Jensen m.fl. (5)
Samling kobbertøj, Havard sauterpande og kasserolle, Georg Jensen, lille kasserolle, Cohr skål og en opøser uden producent. Mål på sauterpande til sammenligning, Diam. Ø. 26½ cm. Fremstår med varierende brugsspor. (5)
Varenr: 4747111
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 21-08-2017
16:01:00
DKK 575
Hattakitkosol SOMCHAI (1934–2000), Bronzeskulptur, 'Female torso'
Hattakitkosol SOMCHAI (1934–2000), Bronzeskulptur, 'Female torso', patiniert, oben signiert: 'Somchai' und nummeriert: 45/1000, vollplastische Darstellung. Maße ca.: H.27 cm, D.16 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren und kleinen Bestoßungen.
Varenr: 4715358
DKK 1.636 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 21-08-2017
18:50:00
DKK 297
Gruekedel / brændespand af kobber
Gruekedel / brændespand af kobber. H. 43 vm. Ø 63 cm. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4745291
DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 21-08-2017
19:13:00
DKK 325
Samling lamper og lysestager af messing og bronze, 18/1900-tallet (15)
Samling lamper og lysestager af messing og bronze bestående af: 2 lysekroner H. 65-80 cm, 2 bordlamper H. 48-53 cm, 8 div. lysestager H. 17-25 cm, 1 væglampet H. 16 cm samt 2 opsatser H. 14 cm. 18/1900-tallet. Aldersrelaterede brugsspor. (15)
Varenr: 4736846
DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-08-2017
19:25:00
DKK 450
Versilbertes Tablett aus der WMF Manufaktur
Versilbertes Tablett aus der WMF Manufaktur, ovaler Korpus ist verziert mit kanneliertem Dekor und viereckigen Henkeln. Maße ca.: L.45 cm, B.30 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Varenr: 4728129
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 21-08-2017
19:45:00
DKK 297
Samling gryder samt diverse af kobber (10)
Samling gryder samt diverse af kobber, største gryde Ø 29 cm, kedel Ø 22. Brugsspor. (10)
Varenr: 4746838
20:40:00
DKK 325
Just Andersen. Diverse dele i diskometal(11)
Just Andersen 1884 - 1943. Vase i diskometal, nr. 1420, H. 21 cm. To små kantede vaser nr. 22 og nr. 23, H. 6-7 cm. Olielampe nr. 1630. Vase nr. 2098, skål i form af fugl nr. 2013. Lysestage nr. 17, tre vaser i form af fisk, nr. 2110, 2068 og 1389(med revne), samt tændstikholder nr. 1821(med ...
Varenr: 4746156
DKK 1.800 DK, Kolding, Trianglen 22-08-2017
11:53:15
DKK 825
Bjørn Wiinblad. Tre Hurricane stager af messing (9)
Bjørn Wiinblad ( 1918 - 2006). Tre Hurricane stager af messing med indsats af klart glas. Tre ekstra fodstykker med to led. H. 69 cm. H. 61 cm. H. 52 cm. H. 2/20 cm. H. 11 cm. (9).
Varenr: 4745947
DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-08-2017
13:42:07
DKK 2.500
Kopparform
Kopparform. 1900-tal. Höjd 7 cm, diam ca 31 cm.
Varenr: 4722905
DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 22-08-2017
14:38:00
DKK 229
Par barok stager samt par empire stager (4)
Par barok stager samt par empire stager af messing. 1700/1800-tallet. H. 14 - 16 cm. Barok stager antageligt med senere fodstykker. (4)
Varenr: 4748039
DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-08-2017
14:39:00
DKK 325
Serveringsbrickor, 3 stycken (3)
Serveringsbrickor, 3 stycken. Nysilver och plate. Bl a med vindruvsdekor. Diameter 45-73 cm. Slitage, repor. (3)
Varenr: 4740797
17:12:00
DKK 229
Georg Jensen, Culinox m.fl. Samling gryder og pander af kobber (12)
Georg Jensen, Culinox m.fl. Samling gryder og pander af kobber bestående af: 2 gryder Ø 27-28 cm, 3 pander L. 43-47 cm, 2 kasseroller L. 28-38 cm, 1 sautepande med låg L. 52 cm, 1 fiskefad L. 44 cm samt 3 små smørgryder L. 16-22 cm. Små brugsspor. (12)
Varenr: 4749017
DKK 2.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-08-2017
18:17:00
DKK 1.550
Tinos. Bronze fad med riflet korpus
Tinos. Bronze fad med riflet korpus. H. 7,5 Ø 22 cm. Fremstår med patina samt indgravering på fodrand.
Varenr: 4747221
DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 22-08-2017
19:43:00
DKK 1.650
Russisk cigaretetui med våbenskjolde i sølv
Russisk cigaretetui med våbenskjolde i russisk sølv (875 stemplet), forsiret med floralt motiv, forgyldt indvendig. Mål ca.: L. 9,8 cm, D. 7,5 cm, H. 2 cm. Vægt i alt ca.: 171 g. Fremstår i aldersrelateret stand med brugsspor.
Varenr: 4721080
DKK 3.718 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 22-08-2017
20:00:00
DKK 297
Vendor Copenhagen. Lågskål af messing.
Vendor Copenhagen. Lågskål af messing med kannelleret korpus, mærket i bundet samt sign. EL, H. 11 cm., Ø 12 cm.
Varenr: 4747453
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-08-2017
20:36:00
DKK 375
Stor kande af tin
Stor kande af tin med låg, hank i form af gren korpus med ornamenter, 1900-tallets begyndelse. H. 28,5 cm. Med ejerinitialer, løst låg, manglende knop og enkelte buler på kant og låg.
Varenr: 4748452
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-08-2017
11:36:00
Et par alterstager af messing med drejet stamme på rundt fodstykke. (2).
Et par alterstager af messing med drejet stamme på rundt fodstykke. H. 19 cm. (2).
Varenr: 4741833
12:02:00
Massiver und handgefertigter Dekoteller
Massiver und handgefertigter Dekoteller aus Bronze, verziert mit Hieroglyphen im antiken Stil. Durchmesser ca.: 36 cm.
Varenr: 4707881
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 23-08-2017
13:46:57
DKK 297
Wandteller mit aufgelegten Hieroglyphen
Massiver und handgefertigter Dekoteller aus Bronze verziert mit aufgelegten Hieroglyphen im antiken Stil. Schwarz patiniert. Durchmesser ca.: 40 cm.
Varenr: 4707878
DKK 1.636 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 23-08-2017
13:47:05
DKK 297
Manschettknappask i tenn
WIDERHOLM & DAHLBERG, manschettknappask, tenn, märkt lag.skyddad W&D, höjd 4, diameter 6,5 cm
Varenr: 4749291
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 23-08-2017
14:42:00
Se mere
Kobberspand samt sengevarmer af kobber (2)
Kobberspand med to greb H. 35 Ø 54,5 cm samt sengevarmer af kobber med skaft af træ L. 107 Ø 27 cm. (2)
Varenr: 4748533
DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 23-08-2017
15:18:00
Lågskål/kasserolle i sølv med låg vægt 689 gr.
Matthiasen. Rund skål med sort (aftageligt) håndtag i træ, låg med påsat dekoration. Split med knækket kæde.
Varenr: 4749704
DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-08-2017
16:14:00
Pulverhorn / Pulverflasche, England, versilbert
Pulverflasche, Pulverhorn zur Aufbewahrung von Schießpulver, England, wohl erste Hälfte des 20. Jahrhunderts, G. & J. W. Hawksley, versilbert, mit relifiertem Hirschdekor, L: ca. 207 mm, B: ca. 90 mm, T: ca. 40 mm, leichte altersbedingte Gebrauchsspuren.
Varenr: 4739969
DKK 2.231 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-08-2017
19:19:00
DKK 297
Konvolut Messing u.a. Harald Buchrucker, Hein Matten, (9)
Konvolut Messing. Messing, martelliert. Bestehend aus Schale mit Teakholzgriffen (39 x 15,5 cm), unterseitig bezeichnet 'HEIN MATTEN' (Schlagstempel); Zigarettendose Harald Buchrucker, Messing, 2,3 x 11,2 x 10 cm, bezeichnet mit Werkstattmarke; Tablett (23,5 x 16,5 cm) mit Kerzenleuchter, Ascher ...
Varenr: 4635910
DKK 1.636 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-08-2017
19:21:00
DKK 297
Bronzefigur, 'E.Ratin', ørn
Bronzefigur af en ørn, signeret i siden med 'E.Ratin', monteret på sort stensokkel, mål: H. 50 cm, B. 18 cm, D. 18 cm, fremstår med brugsspor, ridser, delvist med små afslag på metallet, sokkel med ridser og afslag, fx på kanterne.
Varenr: 4730294
19:28:00
DKK 297
 1 2 3  >>