Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  i Bronze, kobber, messing, tin i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Brændespand/kobbergryde, 1800-tallet
Brændespand/kobbergryde, 1800-tallet. Brændespand/kobbergryde, to hanke. 1800-tallet. H. 34. Ø 64 cm. Varenr: 3373742 DKK 800 DK, Hørsholm, Vibe Alle 20-04-2014 10:16:00 DKK 300
Fransk stage, messing og porcelæn
Fransk stage, messing og porcelæn. Fransk stage med af messing, blomster af porcelæn, fem lysarme. 1900-tallet. H. 54 cm. Fremstår med lettere slitage. Varenr: 3374093 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-04-2014 16:51:00 DKK 500
Paraplyställ, gjutjärn, efter J&CG Bolinder Stockholm
Paraplyställ, gjutjärn, efter J&CG Bolinder Stockholm. Paraplyställ, gjutjärn, efter J&CG Bolinder Stockholm. Sittande hund med piska i munnen. H 58. Varenr: 3378602 DKK 3.275 SE, Norrköping, Finspångsv. 21-04-2014 19:30:00 DKK 1.269
Orientalsk m.m., samling kobber og messing
Orientalsk m.m., samling kobber og messing. Orientalsk m.m, samling kobber og messing, heriblandt kande, stage, spande m.m. 1900-tallet. H. 3 - 52 cm. Fremstår med lettere slitage og flere med buler Varenr: 3375006 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2014 10:49:00 DKK 350
Par høje gulvlysestager/alterstager af messing (2)
Par høje gulvlysestager/alterstager af messing (2). Par høje gulvlysestager/alterstager af messing. H. 86 cm. Fremstår med brugsspor. (2) Varenr: 3380863 DKK 800 DK, Helsingør, Støberivej 22-04-2014 11:32:00 DKK 525
Arne Jacobsen for Stelton. Fiske severingsfad, salatbestik samt isspand. mm (8)
Arne Jacobsen for Stelton. Fiske severingsfad, salatbestik samt isspand. mm (8). Arne Jacobsen for Stelton. Fiske severingsfad L. 46 cm. Samt 3 askebægre. Samt lille isspand. Samt forskærersæt af stål. Samt seks fonduegafler med nylongreb. Samt fonduesæt med låg (ej Stelton) Fremstår med alm. brugsspor. (8) Varenr: 3380170 DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 22-04-2014 12:46:00 DKK 375
Stor samling kobber og messing
Stor samling kobber og messing. Stor samling kobber og messing, heriblandt fonduesæt, gryder, pander, væglampe, skeer, relieffer m.m. 1900-tallet. Fremstår med lettere slitage. Varenr: 3377053 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-04-2014 15:12:00 DKK 400
Jens H. Quistgaard. Stager i messing. (5)
Jens H. Quistgaard. Stager i messing. (5). Jens H. Quistgaard. Fem stager af messing. H. 24 cm. Fremstår med alm. brugspræg. (5) Varenr: 3379704 DKK 1.000 DK, Kolding, Trianglen 22-04-2014 16:00:00 DKK 1.000
Ljusstakar, 2 par, mässing, bla Skultuna (4)
Ljusstakar, 2 par, mässing, bla Skultuna (4). Ljusstakar, 2 par, mässing, Hans Agne Jakobsson, H 4,5 samt Skultuna, H 14. Ena med liten buckla. Varenr: 3376830 DKK 655 SE, Norrköping, Finspångsv. 22-04-2014 17:30:00 DKK 246
Tenntavla, monogramsign o numr
Tenntavla, monogramsign o numr . Tenntavla, monogramsign FE o numr 480/83. Dansande lantarbetare. 58 x 22. Varenr: 3371927 DKK 655 SE, Norrköping, Finspångsv. 22-04-2014 18:16:00 DKK 246
Champagnekylare, koppar samt mässing
Champagnekylare, koppar samt mässing. Champagnekylare, i koppar samt hänklar i mässing. 1900-talets slut. Mått H 22 cm. Visst slitage. Varenr: 3379797 DKK 655 SE, Stockholm, Slakthusgatan 22-04-2014 18:40:00 DKK 287
Tenntavla, Stockholms motiv, numr
Tenntavla, Stockholms motiv, numr . Tenntavla, Stockholms motiv, numr 480/398. "Stockholm 1698". 90x 40. Varenr: 3371931 DKK 819 SE, Norrköping, Finspångsv. 22-04-2014 18:46:00 DKK 246
Just Andersen. Par bogstøtter nr. 165, diskometal (2)
Just Andersen. Par bogstøtter nr. 165, diskometal (2). Just Andersen. Par bogstøtter i form af siddende elefanter model 165. Fremstillet af patineret diskometal. Højde ca. 12 cm. Ene fremstår med rep. samt skramme. (2) Varenr: 3377273 DKK 4.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-04-2014 18:50:00 DKK 1.300
Jens H. Quistgaard samt Ilse D. Ammonsen. Skibsolielamper samt  stager. (5)
Jens H. Quistgaard samt Ilse D. Ammonsen. Skibsolielamper samt stager. (5). J. H. Quistgaard samt Ilse D. Ammonsen. Samling skibsolielamper samt stager af messing. Tre til olie samt to til lys. H. 11 - 23 cm. Fremstår med alm. brugspræg. (5) Varenr: 3379702 DKK 1.000 DK, Kolding, Trianglen 22-04-2014 19:04:00 DKK 300
Samling messing stager fra Asmussen m.m. (6)
Samling messing stager fra Asmussen m.m. (6). Samling messing stager fra Asmussen belagt med 24 karat guld. 2 stk. a´8 cm., og 2 stk. a´12,5 cm. samt et par ældre messingstager H. 28,5 cm. Fremstår med alm. brugspræg.(6). Varenr: 3380505 DKK 800 DK, Herning, Engdahlsvej 22-04-2014 19:25:00 DKK 300
Samling gjutjärnsföremål, askfat mm ca 51 delar (51)
Samling gjutjärnsföremål, askfat mm ca 51 delar (51). Samling gjutjärnsföremål, askfat mm ca 51 delar. Varenr: 3357889 DKK 1.228 SE, Norrköping, Finspångsv. 22-04-2014 19:43:00 DKK 266
Jens H. Quistgaard samt Ilse D. Ammonsen. Skibsolielamper samt stager. (5). J. H. Quistgaard samt Ilse D. Ammonsen. Samling skibsolielamper samt stager af messing. Tre til olie samt to til lys. H. 11 - 23 cm. Fremstår med alm. brugspræg. (5) Varenr: 3379697 DKK 1.000 DK, Kolding, Trianglen 22-04-2014 20:06:00 DKK 350
Parti koppar, 3 delar, 1800/1900-tal (3)
Parti koppar, 3 delar, 1800/1900-tal (3). Parti koppar, 3 delar, 1800/1900-tal . Två lastruller smt en kaffekanna. Kraftigt bruksslitage. Varenr: 3357866 DKK 655 SE, Norrköping, Finspångsv. 22-04-2014 20:42:00 DKK 246
Samovar, koppar, Louis XVI, Köpenhamn, 1777
Samovar, koppar, Louis XVI, Köpenhamn, 1777. Samovar, koppar, Louis XVI, Danmark, 1700-talets senare del. Kran i mässing samt svärtat trä. Klotformad kropp på kvadratisk bas. Delvis genombruten dekor. Höjd 40 cm. Stämplad Köpenhamn 1777. Bucklor. Varenr: 3380385 DKK 1.228 SE, Örebro, Aspholmen 23-04-2014 16:39:00 DKK 266
Serveringskupa, mässing. England ca 1900
Serveringskupa, mässing. England ca 1900. Serveringskupa, mässing. England ca 1900. Invändigt rödlackad. Diam: 30, H: 18 cm. Bucklor, slitage. Varenr: 3375379 DKK 655 SE, Malmö, Baltzarsgatan 23-04-2014 18:27:00 DKK 246
Kobberspand på fod, Stemplet.
Kobberspand på fod, Stemplet. . Kobberspand med løs fod af smedejern. H 30/40cm Ø 47/50cm. Stemplet under hank. Fremstår med alm. alders- og brugsspor. Varenr: 3369302 DKK 800 DK, Herning, Engdahlsvej 23-04-2014 19:39:00 DKK 300
Finn Juhl & Grethe Kornerup-Bang. Papirkurv af metal
Finn Juhl & Grethe Kornerup-Bang. Papirkurv af metal . Finn Juhl & Grethe Kornerup-Bang. Papirkurv af eloxeret metal, greb beviklet med flet. Formgivet 1954. Fremstillet hos Torben Ørskov. H. 34 cm. Brugspræg; ridser og patina. Varenr: 3382128 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 24-04-2014 15:34:00 DKK 475
Et par syvarmede kandelabre, messingmalm (2)
Et par syvarmede kandelabre, messingmalm (2). Et par syvarmede kandelabre af messingmalm på oktogonale, trappeformede baser. 1900-tallets første halvdel. H. 28 cm. (2) Varenr: 3372247 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 24-04-2014 19:13:00 DKK 325
Lars Persson Borgström, Göteborg, ljusstake, tenn, senbarock, 1700-tal
Lars Persson Borgström, Göteborg, ljusstake, tenn, senbarock, 1700-tal. Lars Persson Borgström, verks. 1736-1778, Göteborg, ljusstake, tenn, senbarock. Höjd 13 cm. Stämplad LBS, götesborgs stadstämpel samt R (1775). Mindre bucklor, lagning samt smärre bristning. Varenr: 3383471 DKK 819 SE, Örebro, Aspholmen 24-04-2014 20:02:00 DKK 327
BMF Nagel ljusstakar, moduler, 10 st  (10)
BMF Nagel ljusstakar, moduler, 10 st (10). Moduler, tio ljusstakar, Nagel, i förkromad metall. Tillverkade för BMF, Bayerische Metallwarenfabrik, Tyskland. Minimalt slitage. H per modul: 6 cm. Varenr: 3384846 DKK 982 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 27-04-2014 18:33:00 DKK 368