Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Bronze, kobber, messing, tin i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Tiffany & Co. m. fl.: Diverse lågskåle og fade af plet, 1800 & 1900-tallet (16)
Tiffany & Co. m. fl.: Diverse lågskåle og fade af plet, 1800 & 1900-tallet (16). Tiffany & Co. m. fl.: 11 ovale, runde og rektangulære fade, lille oval keddelstand og bakke med gennembrudte gallerikanter, to lågfade med aftagelige greb, den ene indgraveret med ejerinitialerne "E L A" og stemplet Tiffany & Co. samt tredelt forskæresæt. 1800- og 1900-tallets begyndelse. (16). Varenr: 3949884 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 05-09-2015 19:25:00 DKK 675
Just Andersen, Ljusstakar i tenn, ett par. (2)
Just Andersen, Ljusstakar i tenn, ett par. (2). Just Andersen, Ljusstakar i tenn, ett par. (2) Just Andersen, Ljusstakar i tenn, ett par. För tre ljus vardera. Klockformad fot. Märkta i botten Just 1929. H: 22 cm. (2) En av ljusstakarna är något skev. Varenr: 3951668 DKK 1.188 SE, Malmö, Baltzarsgatan 06-09-2015 19:34:00 DKK 297
Gruekedel af kobber
Gruekedel af kobber. Gruekedel af kobber. H. 46, Ø 53 cm. 1900-tallet. Varenr: 3955569 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 07-09-2015 13:22:00 DKK 325
Brandspand med pumpe af kobber og messing. 1800-tallet
Brandspand med pumpe af kobber og messing. 1800-tallet . Brandspand med pumpe af kobber, messing og sortmalet jern, i siderne bæregreb. H. 66 cm.. 1800-tallet Varenr: 3955588 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-09-2015 14:19:03 DKK 325
To portlåse af messing, 1900-tallets slutning (2)
To portlåse af messing, 1900-tallets slutning (2). To forskellige portlåse af messing, 1900-tallets slutning. Tre nøgler medfølger. L. 19 og 22 cm.(2) Varenr: 3951727 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 07-09-2015 14:54:00 DKK 325
Themaskine/ samovar, plaketter, thekedel m.m. (5)
Themaskine/ samovar, plaketter, thekedel m.m. (5). Themaskine, plaketter, thekedel m.m. af kobber og messing. 1900-tallet. H. 15-42 cm. Fremstår med buler. (5) Varenr: 3928777 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 07-09-2015 15:39:00 DKK 300
Par tudehorn, stemplet 'Sparton Jackson' (2)
Par tudehorn, stemplet 'Sparton Jackson' (2). Par tudehorn af jern og messing, stemplet Sparton Jackson, L. 18 cm. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Fremstår med brugsslitage. (2) Varenr: 3956600 DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 07-09-2015 15:45:00 DKK 300
Parti diverse nysilverföremål, 1800-tal, någon del möjligen omkring 1900.  (5)
Parti diverse nysilverföremål, 1800-tal, någon del möjligen omkring 1900. (5). Parti diverse nysilverföremål, 1800-tal, någon del möjligen omkring 1900. Polen, England mm. Coasters ett par, bläckställ bläckhållare i glas (smärre avslag), sockerskrin samt cigarrettetui med handtag i svarvat trä. Höjd 5-10 cm. bredd 9,5-25 cm. Coasters innerdiameter 11 cm. Bläckställ med ... Varenr: 3953733 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 07-09-2015 17:40:00 DKK 257
Lanterner af kobber (2)
Lanterner af kobber (2). Lanterner af kobber, heraf en med inskription. H. 36-40 cm. Fremstår med brugsslitage. (2) Varenr: 3956602 DKK 1.000 DK, Kolding, Trianglen 07-09-2015 17:47:00 DKK 325
Samling diverse messing, 19. - 20. årh. (16)
Samling diverse messing, 19. - 20. årh. (16). Samling diverse messing, best. af empire strygejern med greb af træ, kande med stjertgreb, fyrfad, lille kande, etui, tændstikholder og 10 dele diverse orientalsk messing 19. - 20. årh. Fremstår med aldersrelateret brugsspor, en med løs greb. (16) Varenr: 3945179 DKK 1.200 DK, Vejle, Dandyvej 07-09-2015 19:29:00 DKK 300
Stor gruekedel af kobber, 1800-tallet
Stor gruekedel af kobber, 1800-tallet. Stor gruekedel af kobber, stemplet med Brede værk stempel, 1800-tallet. H. 45. Ø. 66 cm. Fremstår med brugsspor, ridser, mærket, større og mindre reparationer, bund med huller, anløbet. Varenr: 3956339 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 07-09-2015 19:40:00 DKK 325
Mässingsljusstakar 2 st Karlskrona Lampfabrik 2 st(2)
Mässingsljusstakar 2 st Karlskrona Lampfabrik 2 st(2). Mässingsljusstakar 2 st Karlskrona Lampfabrik 2 st. Kupor i färgat glas. Höjd 32 cm. Något bruksslitage.(2) Varenr: 3952371 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 07-09-2015 20:03:00 DKK 238
Ljusplåtar i mässing, 1900-tal (2)
Ljusplåtar i mässing, 1900-tal (2). Ljusplåtar i mässing, 1900-tal. Handgjorda med punsad dekor och tvåarmade ljusarmar. Baktill märkta: Emil J. Linn, Kalmar. Höjd: 37 cm Brukspatina, små märken. (2) Varenr: 3948361 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 07-09-2015 20:16:00 DKK 376
Ljusstake, brons, Art Decostil
Ljusstake, brons, Art Decostil. Ljusstake, brons, Art Decostil. Pationerad brons. Livinna sittande på piedestal på trappformad sockel. H 42. Varenr: 3954472 DKK 1.584 SE, Norrköping, Finspångsv. 07-09-2015 20:30:00 DKK 475
Gusum, ljusstakar samt gås, mässing, 4 delar
Gusum, ljusstakar samt gås, mässing, 4 delar. Gusum, 3 st ljusstakar i mässing, klotmodell, höjd 13 cm, stämplade Gusums bruk, smärre slitage. Medföljer för en gås i mässing, höjd 16 cm. (4) Varenr: 3956957 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 07-09-2015 21:35:00 DKK 257
Appliquer, Louis XVI-stil, 1900-talets första hälft (2)
Appliquer, Louis XVI-stil, 1900-talets första hälft (2). Appliquer, Louis XVI-stil, 1900-talets första hälft. Mässing. Vardera med två ljusarmar. Höjd 32 cm, bredd 32 cm. (2) Varenr: 3943756 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 08-09-2015 10:34:15 DKK 238
Ljusstake Lars Bergsten
Ljusstake Lars Bergsten. LARS BERGSTEN, ljusstake, Gusum, mässing, märkt Metallslöjden Gusum, för 5 ljus, höjd 24, diameter 22 cm Varenr: 3957709 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 08-09-2015 12:49:00
Se mere
Et par lave alterstager af messing. Barok stil.  (2).
Et par lave alterstager af messing. Barok stil. (2).. Et par lave alterstager af messing, med drejet stamme, på trepasfod i form af dyrepoter. Barok stil. 1900-tallet. H. 21 cm. (2). Varenr: 3944844 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 08-09-2015 12:50:00 DKK 300
Ljusstake, mässing, 1700-tal
Ljusstake, mässing, 1700-tal. Ljusstake, mässing, 1700-tal. Balusterformad stam på rund fot. Höjd 8 cm. Skadade gängor. Varenr: 3932085 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 08-09-2015 15:17:00 DKK 238
Ljusstakar Skultuna
Ljusstakar Skultuna. LJUSSTAKAR, 1 par, Skultuna, barockstil, nummer 14, höjd 20 cm Varenr: 3957740 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 08-09-2015 16:42:00
Se mere
Just Andersen, vase af discometal, dessin 132
Just Andersen, vase af discometal, dessin 132. Just Andersen, vase af patineret discometal, stemplet monogram, dessin 132. H. 19 cm. Fremstår med brugsslitage, herunder inderside anløbet. Varenr: 3957063 DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 08-09-2015 17:18:00 DKK 350
Ask i patinerad brons
Ask i patinerad brons. Ask i patinerad brons, invändigt trä. 1940-tal. Längd 17x12,5x6 cm. Varenr: 3956542 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 08-09-2015 17:45:00 DKK 238
Stor lysestage af bronze, med 5 arme med porcelænsindsats
Stor lysestage af bronze, med 5 arme med porcelænsindsats. på en tredelt, udadbøjet fod, stamme, der spidser til opefter. Polykromt blomstermønster på sort bund. Fremstår med normale brugsspor. Et restaureret sted hele vejen rundt ved porcelænsstammens øverste ende. Højde 59,5 cm (uden lys), Ø ca. 43 cm. Vægt 6,6 kg. Varenr: 3936939 DKK 4.477 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 08-09-2015 19:20:00 DKK 2.985
Ljusstakar, mässing, Skultuna samt Nils Petter Lindberg, 1800-tal (4)
Ljusstakar, mässing, Skultuna samt Nils Petter Lindberg, 1800-tal (4). Ljusstakar, två par, mässing, 1800-tal. Ett par, Skultuna mässingsbruk Nr. 38, stämplade SB, höjd 20 cm. Ett par, Nils Petter Lindberg, Sundsvall, Nr. 52, höjd 19,5 cm. Bucklor. (4) Varenr: 3958235 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 09-09-2015 17:59:05 DKK 277
Tennfat, tre stycken. 1800-tal (3)
Tennfat, tre stycken. 1800-tal (3). Tennfat, tre stycken. 1800-tal. Sverige, bl a tidigt 1800-tal. Diameter 32-36 cm. Smärre skador. Varenr: 3947254 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 09-09-2015 18:57:00 DKK 238
Ljusstakar, mässing, bl.a. Gusums bruk (5)
Ljusstakar, mässing, bl.a. Gusums bruk (5). Ljusstakar, mässing. 18/1900-tal. Ljusstakar, Gusums Bruk, 1 par modell 6 samt udda ljusstake modell 52, höjd 6 cm resp. 18 cm. Udda ljusstaken ursprungligen förnicklad. Ljusstakar, 1 par, Westerås Metall-Fabrik, Nr 26, mässing och trä, höjd 22,5 cm. Bruksspår. (5) Varenr: 3960241 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 09-09-2015 19:14:00 DKK 277
Vandkande af bronze, Indien/ Pakistan, start 1900-tallet
Vandkande af bronze, Indien/ Pakistan, start 1900-tallet. Vandkande af bronze, H. 25 cm, B. ca. 30 cm, Indien/ Pakistan, ant. start 1900-tallet. Varenr: 3945206 DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 09-09-2015 19:43:00 DKK 300
Kandelabrar omkring 1800
Kandelabrar omkring 1800. KANDELABRAR, 1 par, för 3 ljus vardera, omkring 1800, empire, brons, urnformade ljuspipor, mittpipa med lös ljusflamma, roulettdekor, höjd ca 46 cm Varenr: 3959358 DKK 9.506 SE, Stockholms Auktionsverk Online 09-09-2015 19:54:00
Se mere
Samling dansk tin, empire form stager mv. (5)
Samling dansk tin, empire form stager mv. (5). Samling tin, bestående af fad og tallerken. Ø 21-32 cm. Lågkrus samt et par balusterformede lysestager, empire form, 1900-tallet. H. 22 cm. (5) Varenr: 3959563 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 09-09-2015 19:55:00 DKK 300
Stager, messing (6)
Stager, messing (6). Stager af messing. 1900-tallet. H. 24 - 57 cm. Fremstår med lettere slitage. (6) Varenr: 3959715 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 10-09-2015 13:21:00 DKK 300
 1 2  >>