Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  i Bronze, kobber, messing, tin i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Gruekeddel af kobber
Gruekeddel af kobber. Gruekeddel af kobber. 1800-tallets slutning. H. 44 Ø 74 cm. Fremstår kraftig bulet, skæv og anløben. Varenr: 3562116 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-10-2014 11:28:12 DKK 375
Bronze- und Kupferkessel (3)
Bronze- und Kupferkessel (3). Bronze- und Kupferkessel. 1 Kessel auf drei Beinen mit gedrehztem Tragegriff, bauchige Form, H. 27 cm. 2 hochwandige Kessel mit jeweils 2 Tragegriffen, 1 Kessel mit Kalkablagerungen, leicht verdellt. H. ca 18 cm. (3) Varenr: 3554130 DKK 744 DE, Hamburg, Große Elbstraße 01-10-2014 12:17:24 DKK 1.191
Kandelabrar, mässing, jugend (2)
Kandelabrar, mässing, jugend (2). Kandelabrar, mässing, jugend. Tre kopplade ljusarmar. Genombruten dekor och klockformad fot. H: 39 cm. (2) Varenr: 3547278 DKK 817 SE, Malmö, Baltzarsgatan 01-10-2014 19:30:00 DKK 470
Cohr. Bestik af messing med skafter af teak. (20)
Cohr. Bestik af messing med skafter af teak. (20) . Cohr. Bestik af messing med skafter af teak. Bestående af 5 skeer, 4 dessertskeer, 6 gafler og 5 knive. Fremstår med alm. brugsspor. (20) Varenr: 3565498 DKK 800 DK, Herning, Engdahlsvej 01-10-2014 20:08:00 DKK 350
Kirkeflaske af tin 'Herritzlöf Kirke' 1763/64
Kirkeflaske af tin 'Herritzlöf Kirke' 1763/64. Kirkeflaske af tin med skruelåg med påskriften 'Herritzlöf Kirke, Flaske 1764. To stempler i bund og datering 1763, på låget mærkat fra Sothebys i London. H.24,5 cm. Dette lot er en del af apoteker Thorkild Krarup Langes samling af apotekerkrukker og glas m.m. som netop nu er på auktion på ... Varenr: 3562434 DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 01-10-2014 20:35:00 DKK 2.500
Standeraskebæger, bordtelefon samt pendul (3)
Standeraskebæger, bordtelefon samt pendul (3). Standeraskebæger, bordtelefon samt pendul. H. 34 - 71 cm. (3) Varenr: 3561216 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-10-2014 11:48:03 DKK 350
Anders Nyborg. Samling relieffer af bronze (6)
Anders Nyborg. Samling relieffer af bronze (6). Anders Nyborg. Samling relieffer af bronze. Forskellige kunstnere. Nellemose, Hans Olsen, Harald Salomon, Heerup, mf. 24 x 17 cm. (6) Varenr: 3563571 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 02-10-2014 12:10:00 DKK 675
Just Andersen vase af discometl samt figur af patineret metal. (2)
Just Andersen vase af discometl samt figur af patineret metal. (2). Just Andersen vase af patineret discometal, rillet korpus, i siderne hanke. Stemplet monogram, Denmark D 132. H. 18,5 cm. Fremstår med ridser. Samt sidden nøgen kvinde. Figur af bronzepatineret metal. Mærket OR. H. 13,5 cm. (2) Varenr: 3567178 DKK 800 DK, Kolding, Trianglen 02-10-2014 12:52:38 DKK 300
Graf Spee erindrings skibsklokke
Graf Spee erindrings skibsklokke . Graf Spee erindrings skibsklokke af messing med ophæng udformet som anker. På siden støbt 'PS-Graf Spee 1939' H. 35 cm, klokkebund Ø 19 cm. Senere afstøbning. Varenr: 3562121 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-10-2014 16:11:00 DKK 300
JUST Andersen, kandelaber, Danmark
JUST Andersen, kandelaber, Danmark. JUST Andersen, kandelaber, Danmark, vitmetall, stämplad JUST 1534, höjd 21, längd 53 cm Åldersrelaterat bruksslitage. Varenr: 3555161 DKK 2.452 SE, Malmö, Baltzarsgatan 02-10-2014 18:18:00 DKK 572
Samling kobbertøj, Georg Jensen mm. (11)
Samling kobbertøj, Georg Jensen mm. (11). Samling kobbertøj bestående af; Georg Jensen, tre kasseroller, H. 6,5, Ø 9, H. 7, Ø 14 cm med tilhørende låg, samt H. 10, Ø 20 cm. Culinox kasserolle H. 8, Ø 19 cm, samt diverse fransk kobbertøj i form af tre pander Ø 18-23 cm, to sauterpander Ø 20-22 cm, samt kasserolle H. 8, Ø 16 cm. (11) Varenr: 3567896 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 02-10-2014 19:08:00 DKK 1.300
Föremål i koppar (3)
Föremål i koppar (3). Föremål i koppar, 3 stycken. Avlångt kärl med hänklar, lock och lös insats med hål. Kittel med hänklar samt "slev" i mässing. Det avlånga kärlet är 72 cm långt och 22 cm brett samt 25 cm högt. Bruks och åldersrelaterat slitage. Varenr: 3566183 DKK 654 SE, Stockholm, Slakthusgatan 02-10-2014 20:21:00 DKK 266
Stor kobberkeddel
Stor kobberkeddel. Stor kobberkeddel med låg. H 70 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 3565789 DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 02-10-2014 20:30:00 DKK 325
Et par franske Napoleon  III kandelabre, ca. 1850. (2)
Et par franske Napoleon III kandelabre, ca. 1850. (2). Et par franske Napoleon III kandelabre af bronze og patineret metal, prydet med klassisk ornamentik, på trepasfod, fire lysarme. H. 54 cm. Frankrig ca. 1850. Fremstår med aldersrelateret patina. (2) Varenr: 3563844 DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 02-10-2014 20:52:00 DKK 2.800
Torben Ørskov. Par stager (2)
Torben Ørskov. Par stager (2). Torben Ørskov. To stager af messing, H. 24 og 26,5 cm. Fremstillede hos Torben Ørskov og Co. Fremstår med naturlig patina og brugsspor. (2) Varenr: 3563523 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 02-10-2014 21:13:00 DKK 325
Pierre Forsell, Skultuna mässingsbruk, ljusstakar 'Tulpan' (3)
Pierre Forsell, Skultuna mässingsbruk, ljusstakar 'Tulpan' (3). Pierre Forsell för Skultuna mässingsbruk. Tre stycken ljusstakar i olika höjd, modell 'Tulpan'. Höjd 19-23 cm. Stämplade Skultuna 1607. (3) Varenr: 3567886 DKK 817 SE, Örebro, Aspholmen 03-10-2014 12:10:22 DKK 306
Stor ljusstake i malm, barockstil
Stor ljusstake i malm, barockstil. Stor ljusstake i malm, barockstil, 1900-talets senare del. H: 55 cm. Varenr: 3568516 DKK 654 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 03-10-2014 13:23:00 DKK 245
Vaser, tenn, Sverige, 1930-tal (2)
Vaser, tenn, Sverige, 1930-tal (2). Vaser, tenn, Sverige, 1930-tal. Vas på fot, J.L. Hultman, höjd 24 cm, stämplad 1931. Vas, MABOS, höjd 21 cm, stämplad 1935. Repor. Ena vasen med mindre buckla. (2) Varenr: 3567854 DKK 654 SE, Örebro, Aspholmen 03-10-2014 13:26:35 DKK 245
Par kirkestager barokform af patineret messing (2)
Par kirkestager barokform af patineret messing (2). Par kirkestager barokform af patineret messing, af nyere dato H. 37 cm. (2) Varenr: 3569121 DKK 800 DK, Helsingør, Støberivej 03-10-2014 15:31:44 DKK 375
Objekt i koppar, bestående av två aladåbformar samt gryta med lock, 1800-tal
Objekt i koppar, bestående av två aladåbformar samt gryta med lock, 1800-tal. Objekt i koppar, bestående av två aladåbformar samt gryta med lock, 1800-tal. Grytans höjd 28 cm. En av formarna märkt CA Bayard. Smärre slitage. (3) Varenr: 3556880 DKK 654 SE, Stockholm, Slakthusgatan 03-10-2014 17:32:00 DKK 388
Bläckhorn samt ett par nattjusstakar, rokokostil (3)
Bläckhorn samt ett par nattjusstakar, rokokostil (3). Bläckhorn samt ett par nattljusstakar, rokokostil, mässing, tidigt 1900-tal. Mått bläckhorn 23x18 cm, ljusstakar D 15 cm, B10 cm, H 9 cm. Åldersrelaterade bruksspår. Varenr: 3568443 DKK 817 SE, Stockholm, Slakthusgatan 03-10-2014 18:58:00 DKK 245
Just Andersen mfl. Samling samling tin-effekter (4)
Just Andersen mfl. Samling samling tin-effekter (4). Samling samling tin-effekter, herunder Just Andersen olielampe og dækketallerken. Desuden en Engelsk kande samt kop. 1900-tallet. Fremstår med brugsspor. (4) Varenr: 3522787 DKK 800 DK, Helsingør, Støberivej 03-10-2014 19:08:00 DKK 300
Skønvirke kaffesæt, tin (3)
Skønvirke kaffesæt, tin (3). Skønvirke kaffesæt, bestående af kaffekande, flødekande samt sukkerskål med korpus af hammerslået tin. 1900-tallets begyndelse. H. 8 - 21 cm. Fremstår med aldersrelateret slitage. (3) Varenr: 3548244 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-10-2014 19:13:00 DKK 300
Ett par ljusplåtar i mässing, jugend, sekelskiftet 1900 (2)
Ett par ljusplåtar i mässing, jugend, sekelskiftet 1900 (2). Ett par ljusplåtar i mässing, jugend, sekelskiftet 1900. 31 x 14 cm. Varenr: 3568522 DKK 654 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 03-10-2014 19:26:00 DKK 245
Samovar
Samovar. Samovar af messing med diverse stempler. H. 54 B. 26 cm. Fremstår med brugsslitage, reparation, buler, ridser samt skævhed. Varenr: 3552607 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 04-10-2014 14:55:00 DKK 300
Koppar gryta 1900-tal
Koppar gryta 1900-tal. Koppar gryta 1900-tal med handtag. Diameter 67 cm, Höjd 31 cm. Varenr: 3559916 DKK 654 SE, Malmö, Baltzarsgatan 04-10-2014 19:51:00 DKK 531
Georg Jensen, Spring, Sautepande samt Fondue gryde, kobber (2)
Georg Jensen, Spring, Sautepande samt Fondue gryde, kobber (2). Køkken ting af kobber bestående af Georg Jensen, Sautepande med låg Ø 27 cm samt Spring, fondue gryde, Schweiz. (2) Varenr: 3566083 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 06-10-2014 14:49:00 DKK 325
Stor samling plet fade, bakker, tekande, bestik mm. (61)
Stor samling plet fade, bakker, tekande, bestik mm. (61). Stor samling plet fade, bakker, tekande, sauceskål, strøbøsse, brødbakke, lågfad, flaskebakker mm samt 49 dele diverse bestik af plet. 1900-1920. (61) Varenr: 3567503 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 06-10-2014 14:49:00 DKK 325
Olielampe af messing, 18-1900-tallet
Olielampe af messing, 18-1900-tallet. Fire-armet olielampe af messing, dekoreret med rankeslyng. Slukker vedhæftet i kæde. 18-1900-tallet. H. 86 cm. Hidrører fra et gammelt herskabshjem. Varenr: 3569207 DKK 800 DK, Vejle, Dandyvej 06-10-2014 15:31:00 DKK 325
En samling kobber køkkentøj, 1800-1900-tallet
En samling kobber køkkentøj, 1800-1900-tallet. En samling kobber køkkentøj: Æbleskivepande af kobber, stående på tre ben, stemplet, Ø. 28 cm, mål inkl. hank L. 55 cm. Fem små forme, randform Ø. 21 cm, diverse kedler(med reparationer og mangler), mm. Fremstår med brugsslitage, dele med små buler. Varenr: 3569704 DKK 800 DK, Kolding, Trianglen 06-10-2014 16:17:00 DKK 400
 1 2  >>