Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Bronze, kobber, messing, tin i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Ljusstake allmoge
Ljusstake allmoge. LJUSSTAKE, 1800-tal, mässing, dekor av löv, för 4 ljus, höjd 16, diameter 28 cm Varenr: 3852099 DKK 1.206 SE, Stockholms Auktionsverk Online 30-05-2015 12:00:00
Se mere
Samling kobbertøj (9)
Samling kobbertøj (9). Samling kobbertøj. Bestående af; 1 stegepande med låg Ø 28,5 cm. 1 dørslag Ø 25 cm. 3 tragte Ø 8,5-18,5 cm., 1 opøser ske, 1 kande, 1 tekande, 1 bægre. Fremstår med alders og brugsrelateret spor, div. mindre buler. (9) Varenr: 3824953 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 30-05-2015 16:05:00 DKK 300
Kittel koppar Godspiltgården
Kittel koppar Godspiltgården. KITTEL, omkring 1900, koppar, med hänkar, höjd ca 30, diameter 68 cm. PROVENIENS: Godspiltgården, Grufan, Dala-Järna Varenr: 3852268 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 31-05-2015 11:40:00
Se mere
Kittel koppar Godspiltgården
Kittel koppar Godspiltgården. KITTEL, 1900-tal, med hänklar, koppar, längd ca 86 cm. PROVENIENS: Godspiltgården, Grufan, Dala-Järna Varenr: 3852286 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 31-05-2015 13:08:00
Se mere
Cigarettburk
Cigarettburk . CIGARETTBURK, tenn, firma Svenskt Tenn, höjd ca 10 cm Varenr: 3852289 DKK 1.206 SE, Stockholms Auktionsverk Online 31-05-2015 13:20:00
Se mere
Ljusstakar
Ljusstakar. LJUSSTAKAR, 2 st., snarlika, tenn, N. G. Norstrand, Lund 1824, höjd 11 cm Varenr: 3852318 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 31-05-2015 15:32:00
Se mere
Vas i tenn
Vas i tenn. VAS, tenn, Firma Svenskt Tenn, 1954, höjd 15 cm Varenr: 3852413 DKK 1.609 SE, Stockholms Auktionsverk Online 31-05-2015 21:21:00
Se mere
Oljelampa brons
Oljelampa brons. OLJELAMPA för synagoga, omkring 1900, barockstil, mässing, för 4 ljus, hållare i form av lejon, avskärmare i punsad dekor med gripar, höjd 56 cm, höj och sänkbar. Oillamp, bronze, about 1900, hight 56 cm. Föremålet ingår i tema Judaica Varenr: 3852460 DKK 1.609 SE, Stockholms Auktionsverk Online 01-06-2015 12:36:00
Se mere
Chanukka brass
Chanukka brass. CHANUKKA, mässing, 1900-tal, fotavslutningar i form av delfiner, höjd 34 cm. Chanukka, brass, hight 34 cm. Föremålet ingår i tema Judaica Varenr: 3852462 DKK 2.011 SE, Stockholms Auktionsverk Online 01-06-2015 12:44:00
Se mere
Josef Frank
Josef Frank. JOSEF FRANK, ljusstake, "Vänskapsknuten", för 3 ljus, Firma Svenskt Tenn, mässing, höjd 13 cm Varenr: 3852487 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 01-06-2015 15:00:00
Se mere
Uppläggningsat i aluminium, 3 st
Uppläggningsat i aluminium, 3 st. Aluminiumfat, 3 st. Dekor av bladverk och palmetter. Ø: 60, 50 och 40 cm. Varenr: 3755588

DKK 1.287 SE, Örebro, Aspholmen 01-06-2015 19:26:00 DKK 503
Kärl med lock, koppar, Qajar, Persien, 17/1800-tal (2)
Kärl med lock, koppar, Qajar, Persien, 17/1800-tal (2). Kärl med lock, koppar, Qajar, Persien, 17/1800-tal. Förtennad koppar. Runda. Lock med knoppar. Dekor av stiliserade växter och blommor. Höjd ca 16 cm, Ø 20-21 cm. Visst slitage. Proveniens: Anders Nilssons privata samling, konsul och handelsresande i bl.a Persien under tidigt 1900-tal Varenr: 3851901 DKK 2.413 SE, Örebro, Aspholmen 01-06-2015 19:35:00 DKK 362
Ljusstakar
Ljusstakar. LJUSSTAKAR, 2 st., snarlika, mässing, höj- och sänkbara, höjd 14-15 cm Varenr: 3852562 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 01-06-2015 19:48:00
Se mere
Kärl, koppar, Safavid, Persien, 15/1600-tal
Kärl, koppar, Safavid, Persien, 15/1600-tal. Kärl, koppar, Safavid, Persien, 15/1600-tal. Kärl med pip. Förtennad koppar. Längd 42 cm, höjd 14,5 cm. Bristningar, slitage. Proveniens: Anders Nilssons privata samling, konsul och handelsresande i bl.a Persien under tidigt 1900-tal Varenr: 3851897 DKK 6.434 SE, Örebro, Aspholmen 01-06-2015 19:59:00 DKK 302
Kandelaber
Kandelaber . KANDELABER för två ljus, 2 st., snarlika, s.k. Blekingestake, 1800-tal, mässing, en med punsad dekor, höjd 26-27 cm Varenr: 3852586 DKK 1.206 SE, Stockholms Auktionsverk Online 01-06-2015 20:34:00
Se mere
Ljusstakar 1800-tal fransk empire
Ljusstakar 1800-tal fransk empire. LJUSSTAKAR, 1 par, 1800-tal, fransk empire, svart och vit marmor, förgylld dekor och ljuspipa, höjd 22 cm Varenr: 3853234 DKK 12.064 SE, Stockholms Auktionsverk Online 02-06-2015 11:40:00
Se mere
En samling kobber m.m. (17)
En samling kobber m.m. (17). En samling kobber m.m. Omfatter: Lysestage af poleret messing formgivet af Jens Harald Qvistgaard. Stemplede Dansk Design Danmark JHQ. H. 23,5 cm. 2 skønvirkerammer i pletsølv. Kobberkedel, 1800-tallet, H. 25,5 cm 3 fade, 3 plaketter, 1 buddingform, 1 skål, 1 kammerstage, 1 bæger, 1 lille ... Varenr: 3851289 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 02-06-2015 12:09:00 DKK 300
Gerog Jensen bestik Mitra af stål 67 dele (67)
Gerog Jensen bestik Mitra af stål 67 dele (67). Gerog Jensen bestik Mitra af stål bestående af 12 Middagsknive, 12 Middagsgafler, 12 middagsskeer, 12 teskeer, 6 kaffeskeer, tre sukkerskeer, to sauceskeer, stort salatsæt samt ekstra ske dertil, kagespade, sardingaffel, kartoffelske, lille salatsæt i alt 67 dele (67) Varenr: 3852838 DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 02-06-2015 12:43:00 DKK 475
Skänkstop i tenn
Skänkstop i tenn. SKÄNKSTOP, 5 st, tenn, 1800-talets mitt, höjd 21-22 cm Varenr: 3853307 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 02-06-2015 16:52:00
Se mere
Helge Holmberg, Ytterfoder/skål. 1900-talet första del
Helge Holmberg, Ytterfoder/skål. 1900-talet första del. Ytterfoder/skål. 1900-talet första del. Koppar. Stämplad Helge Holmberg, Eskilstuna. Dekor i form av spindlar och spindelnät. Kantens diameter 26 cm, höjd: 19 cm. Bruksspår. Små skador. Varenr: 3819610 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 02-06-2015 17:09:00 DKK 241
Tazzor 1800-tal Frankrike
Tazzor 1800-tal Frankrike. TAZZOR, 1 par, 1800-talets första hälft, Frankrike, empirestil, mörkpatinerad och förgylld brons, hänklar i form av ormar, framsida med franska liljan, höjd 28 cm Varenr: 3853316 DKK 8.043 SE, Stockholms Auktionsverk Online 02-06-2015 17:32:00
Se mere
Par bogstøtter, bronze (2)
Par bogstøtter, bronze (2). Par bogstøtter af bronze monteret på sortmalet træsokkel. H 14 cm. (2) Varenr: 3854042 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 02-06-2015 19:27:00 DKK 325
Franske stager, bronze, Empireform, Ca. 1900 (2)
Franske stager, bronze, Empireform, Ca. 1900 (2). To franske stager, forgyldt & patineret bronce, Empireform, Ca. 1900. H. 18 cm. (2) Varenr: 3854216 DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 02-06-2015 19:27:00 DKK 325
Stor uppläggningsfat/skål på fot med hamrad dekor
Stor uppläggningsfat/skål på fot med hamrad dekor. Uppläggningsfat/skål på fot. Hamrad dekor. Aluminium. Höjd: 40 cm, diam: 50 cm. Varenr: 3803395

DKK 1.126 SE, Örebro, Aspholmen 02-06-2015 19:44:00 DKK 483
Krukke af patineret bronze
Krukke af patineret bronze . Krukke af patineret bronze, dekoration i form af bladværk, skælmønster samt fantasidyr med stødtænder og snabel. H. 27 cm. Varenr: 3839396

DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 02-06-2015 20:30:00 DKK 325
Tennfat Svenskt Tenn
Tennfat Svenskt Tenn . SVENSKT TENN, fat, 2 st., 1927, tenn, märkta Svensk Tenn Stockholm, diameter ca 21,5 cm Varenr: 3853373 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 02-06-2015 20:51:00
Se mere
Hans Agne Jakobsson l-92 ljusstakar
Hans Agne Jakobsson l-92 ljusstakar. HANS AGNE JAKOBSSON, ljusstakar, 6 st, "L-92", mässing, höjd ca 6 cm Varenr: 3854787 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 03-06-2015 11:16:00
Se mere
En samling på seks fyrfadslys lanterner af messing, dekoreret med måne og stjerner. (6).
En samling på seks fyrfadslys lanterner af messing, dekoreret med måne og stjerner. (6). . En samling på seks fyrfadslys lanterner af messing, dekoreret med måne og stjerner. H. 29,5 Diam. 20 cm. (6). Varenr: 3819689 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 03-06-2015 13:29:32 DKK 325
Bläckhorn
Bläckhorn. BLÄCKHORN, 1800-tal, sannolikt Frankrike, i form av lejon, mässing, längd 24 cm Varenr: 3854837 DKK 4.021 SE, Stockholms Auktionsverk Online 03-06-2015 15:00:00
Se mere
Laugspokal af tin samt tedåse af blik, 1700 og 1800-tallet (2)
Laugspokal af tin samt tedåse af blik, 1700 og 1800-tallet (2) . Barok laugspokal af tin, korpus med fire løvehoveder med kartoucher i kæde, indgraveret navnetræk 'Franz Christoph, Bilehof zu Speyer, 1744'. Skævhed samt revn i fod. H. 31 cm. Tedåse af blik medfølger, H. 12,5 cm. Enkelte små revner. (2) Varenr: 3849795 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 03-06-2015 18:47:00 DKK 325
 1 2  >>