Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Bronze, kobber, messing, tin i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
 Just Andersen kvindefigur
Just Andersen kvindefigur . Diskometal Just Andersen kvindefigur af Diskometal, mærket Just A og nummereret 2100, h. 15 cm. Ridser. Varenr: 3699821 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-01-2015 11:18:00 DKK 800
Parti kopparföremål
Parti kopparföremål. Parti kopparföremål. Kannor, vaser mm. Varenr: 3690205 DKK < 1.000 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 31-01-2015 13:15:51 DKK 258
Henning Koppel för Georg Jensen, kastrull med lock, koppar
Henning Koppel för Georg Jensen, kastrull med lock, koppar. Henning Koppel för Georg Jensen, kastrull med lock, koppar. Stämplad HK, Georg Jensen, Denmark. Diam 25 cm. Smärre slitage. Varenr: 3701621 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 31-01-2015 18:04:00 DKK 417
Ljusstakar, ett par i empirstil, sekelskifte 1800/1900 (2)
Ljusstakar, ett par i empirstil, sekelskifte 1800/1900 (2). Ljusstakar, ett par i empirstil, sekelskifte 1800/1900. Kolonnformad med stiliserad palmett- och växt dekor. Kannelerad skaft. Lösa, senare manschetter medföljer. H: 26,5 cm. Bruksslitage. (2) Varenr: 3691657 DKK 2.383 SE, Malmö, Baltzarsgatan 01-02-2015 18:22:00 DKK 2.860
Par lysestager af grønpatineret bronze (2)
Par lysestager af grønpatineret bronze (2). Par lysestage af grønpatineret bronze, tre lyspiber, den ene båret af en stiliseret fisk. H. 15 L. 25 cm. (2) Varenr: 3699879 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 02-02-2015 11:36:00 DKK 300
Fransk kandelaber för fem ljus, 1800-tal
Fransk kandelaber för fem ljus, 1800-tal. Fransk kandelaberför fem ljus, 1800-tal. Bronserad metall, mässing och porslin. H40 cm. Patina. Varenr: 3701453 DKK 1.986 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 02-02-2015 19:30:00 DKK 596
ABSA. 'Harlekin' bestik af pletsølv bestående af  34 dele.
ABSA. 'Harlekin' bestik af pletsølv bestående af 34 dele.. ABSA. 'Harlekin' bestik af pletsølv bestående af 6 middagsgafler, 8 middagsknive, 6 spiseskeer, 3 frokostgafler, 6 kaffeskeer, 2 pålægsgafler, 1 sauceske, 1 kartoffelske, 1 kagespade. ialt. 34 dele. Varenr: 3696758 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 02-02-2015 19:54:00 DKK 375
Henning Koppel for Georg Jensen. Køkkentøj af kobber. (7)
Henning Koppel for Georg Jensen. Køkkentøj af kobber. (7). Henning Koppel for Georg Jensen. 'Taverna' køkkentøj af kobber med indvendig forsølvning og greb af forkromet metal . Omfatter: 2 gryder, Ø hhv. 20 og 16 cm, låg medfølger til den største. 1 stegepande, Ø 27 cm. 1 sauterpande, Ø 20 cm. 2 kasseroller, Ø hhv. 14 og 9 cm. Fremstår med varierende ... Varenr: 3702221 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 02-02-2015 20:03:00 DKK 6.000
Georg Jensen, Eva Trio m.fl. Køkkentøj af kobber (18)
Georg Jensen, Eva Trio m.fl. Køkkentøj af kobber (18). Georg Jensen, Eva Trio m.fl. Køkkentøj af kobber med greb af forkromet metal. Omfatter: Georg Jensen: Henning Koppel 'Taverna' kasserolle Ø 9 cm, H. 6,5 cm. Krus af kobber og forkromet metal, H. 11 cm. Eva Trio: 1 gryde, Ø 21 cm, H. 12 cm. 2 kasseroller, Ø hhv. 17,5 og 14 cm. 2 stegepander, Ø ... Varenr: 3702246 DKK 7.000 DK, Vejle, Dandyvej 02-02-2015 20:33:00 DKK 600
Et par bronzebelagte zinklysestager slut 1800-tallet (2)
Et par bronzebelagte zinklysestager slut 1800-tallet (2). Et par lysestager i ny-rokokko stil i form af drenge bærende floral fakkel, med tre lyseholdere delvist bronzeret zink. H. 43 cm. B. 27 cm. Fremstår med et par revner og senere reperationer. (2) Varenr: 3701892 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 03-02-2015 11:03:23 DKK 375
Just Andersen. 'Liggende fisk', et par figurer (2)
Just Andersen. 'Liggende fisk', et par figurer (2). Et par figurer i form af liggende fisk af patineret diskometal, Just Andersen. Dessin nr. 1518. H. ca. 10. L. 13 cm. Let slid på patinering. (2) Varenr: 3703566 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 03-02-2015 14:32:00 DKK 325
To store messingstager. (2)
To store messingstager. (2). To kirkestager/-kandelabere af messing med plads til hhv. 3 og 5 lys. H. 57 og 100 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 3701636 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 03-02-2015 15:21:51 DKK 350
Par stager, lyseslukker og lyssaks (4)
Par stager, lyseslukker og lyssaks (4). Par stager, lyseslukker og lyssaks af messing 1900-tallet. H. 29 cm. Fremstår med brugsspor. (4) Varenr: 3695057 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-02-2015 16:12:00 DKK 350
Kobber kogekar
Kobber kogekar. Et kogekar af kobber på ben af smedejern. H. 54 Ø. 54 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 3703490 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 03-02-2015 16:34:00 DKK 325
Parti koppar och mässing, 1900tal (19)
Parti koppar och mässing, 1900tal (19). Parti koppar och mässing,bl. a kaffekannor, kärl med lock, hinkar och grytor mm, 1900tal (19) Varenr: 3702126 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 03-02-2015 18:37:00 DKK 238
Just Andersen bordfad og vase i diskometal (2)
Just Andersen bordfad og vase i diskometal (2). Just Andersen 1884-1943. Bordfad af patineret diskometal med svungen profileret kanter. Stemplet Just 2006. 26x26 cm. Just Andersen. Vase af diskometal. Dessin 1873. H. 14 cm. Begge med brugsspor/ridser (2) Varenr: 3693219 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 03-02-2015 20:33:00 DKK 375
Saltkar, förgylld brons (2)
Saltkar, förgylld brons (2). Saltkar i förgylld brons, ett par, 1800-tal (2). Gjorda i rokokostil. Äger märkning i botten. Insatserna saknas. Längd 8,5 cm, bredd 6 cm, höjd 4 cm. Ej kompletta, bruks och åldersrelaterat slitage. Varenr: 3696142 DKK 2.383 SE, Stockholm, Slakthusgatan 03-02-2015 20:36:00 DKK 536
Ljusstakar, 1800-tal ett par (2)
Ljusstakar, 1800-tal ett par (2). Ljusstakar, 1800-tal, ett par (2), Utförda i förgylld brons. Dekor i form akantusblad m m. Konstruktion i ett flertal delar med gängad stång i mitten. Höjd 35 cm, plattans diameter 13 cm. Manschetterna saknas. Bruks och åldersrelaterat slitage. Varenr: 3696144 DKK 2.383 SE, Stockholm, Slakthusgatan 03-02-2015 20:43:00 DKK 1.033
Sockerskrin, tenn, ett par (2)
Sockerskrin, tenn, ett par (2). Sockerskrin, tenn, ett par, 2 stycken. Tyskland, 1900-talets första hälft. Den ena stämplad samt invändigt folierad med gul metall. Bredd 13,5 cm, höjd 8 cm, djup 12 cm. Bruks och åldersrelaterat slitage. Varenr: 3696085 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 03-02-2015 20:45:00 DKK 278
En samling køkkenudstyr af kobber og messing, 1800-tallet. (9)
En samling køkkenudstyr af kobber og messing, 1800-tallet. (9). Kande af kobber med bøjlehank og låg (H. 25,5 cm.), Gryde af kobber med ørehank, på tre ben, indvendigt med krakeleringer i emalje (H. 17 cm.), 3 forme af kobber, drevet med ornamentik (Ø 8, 11 og 23 cm.), tragt (H. 11,5 cm.), æbleskivepande af kobber, på tre ben (L. 47,5 cm.), hulske/skummeske ... Varenr: 3701821 DKK 1.000 DK, Kolding, Trianglen 04-02-2015 14:54:23 DKK 350
Kobbergryde / gruekedel med beslag af smedejern
Kobbergryde / gruekedel med beslag af smedejern. Kobbergryde / gruekedel med beslag af smedejern. 1900-tallets begyndelse. H. 26 cm, Ø. 39 cm. Fremstår med slitage, herunder buler, bund med reparation. Varenr: 3705796 DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 04-02-2015 15:26:03 DKK 300
Par blomsterkummer (2)
Par blomsterkummer (2). Par blomsterkummer af bronze dekoreret med blomster og bladværk samt puttier. 1900-tallets slutning. H. 68 Ø 45 cm. Fremstår med brugsspor. (2) Varenr: 3699912 DKK 6.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-02-2015 16:26:00 DKK 1.100
Skål i tenn samt lockkarott i nysilver (2)
Skål i tenn samt lockkarott i nysilver (2). Skål i tenn samt lockkarott i nysilver, rokokostil. 1900-talets andra hälft. Största L: 37 cm. Varenr: 3705236 DKK < 1.000 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 04-02-2015 16:40:00 DKK 238
Hadsten Metalvarefabrik m.m., kobbergryder (18)
Hadsten Metalvarefabrik m.m., kobbergryder (18). Hadsten Metalvarefabrik m.m. gryder og kasseroller af kobber. Ø 9-22 cm. Fremstår med lettere brugsspor. (18) Varenr: 3697137 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-02-2015 16:53:00 DKK 475
Hollandsk vægt
Hollandsk vægt . Hollandsk vægt af messing. H. 8-9 cm. Fremstår med enkelte manglende lodder. Varenr: 3699330 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-02-2015 17:15:00 DKK 300
Skultuna, mässing. Årsmortlar med tillhörande pistiller, 1900 tal.(11)
Skultuna, mässing. Årsmortlar med tillhörande pistiller, 1900 tal.(11). Skultuna, mässing. Årsmortlar med tillhörande pistiller. Höjd 5-15 cm. Diam. 6-15,5 cm. Märkta: Skultuna 1607, nr 0-10, (år 1977-1986). (11) Varenr: 3702132 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 04-02-2015 18:20:00 DKK 258
Parti koppar, 8 delar, 1800/1900-tal (8)
Parti koppar, 8 delar, 1800/1900-tal (8). Parti koppar, 8 delar, 1800/1900-tal. BVla Kolhämtare, skålfat, bägare, kastrull mm. Varenr: 3704959 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 04-02-2015 18:46:00 DKK 238
Firma Svenskt tenn, föremål i tenn, 3 st
Firma Svenskt tenn, föremål i tenn, 3 st. Firma Svenskt Tenn, Stockholm. Föremål i tenn bestående av skål med räfflad fot, höjd 10 cm, diam 25 cm. Stämplad med änglastämpeln, D8 (1930), fat, diam 22 cm. Stämplad med änglastämpeln K9 (1960), sigillstamp med hästhuvud, höjd 6 cm. Sannolikt Svenskt Tenn. Skål med invändigt slitage samt ... Varenr: 3702713 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 04-02-2015 19:16:00 DKK 238
Altarljusstakar, Åkerberg & Hellström, mässing, ett par
Altarljusstakar, Åkerberg & Hellström, mässing, ett par. Åkerberg & Hellström, Altarljusstakar i mässing samt svartlackerat trä stående på tre kulfötter. Höjd 38 cm, 1910/20-tal. Stämplad med stjärna samt ÅH över ett brinnande kärl. Vikt tillsammans 4200 gram. Torrsprickor. (2) Varenr: 3702757 DKK 1.589 SE, Stockholm, Slakthusgatan 04-02-2015 20:16:00 DKK 278
Klokkestage, af messing, 1700-tallet
Klokkestage, af messing, 1700-tallet. En klokkestage af forskellige slags sammenføjet messing. 1700-tallet. H.20 cm. Ø 15 cm. Fremstår med reparationer og stempel. Varenr: 3697454 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 05-02-2015 12:31:29 DKK 400
 1 2  >>