Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Bronze, kobber, messing, tin i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Par franske bordstager, 1900-tallet (2)
Par franske bordstager, 1900-tallet (2) . Par tre-armet franske stager af messing støbt med vinløv, monteret med druer af glas og plastic. H. 25 cm. Fremstår med manglende druer samt enkelte af nyere dato af plast. (2) Varenr: 3666208 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-12-2014 12:08:00 DKK 350
Louis Philippe kirkestage af patineret messing, 1800-tallet
Louis Philippe kirkestage af patineret messing, 1800-tallet . Fransk kirkestage af patineret messing, Louis Philippe, 1800-tallets slutning. Vaseformede lystyl, kanneleret stamme på tresidede fødder, støbt med religiøse medaljonportrætter, bladværk m.m. Enkelte buler. H. 78 cm. Fremstår med mindre skævhed samt enkelte småbuler. Varenr: 3663773 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-12-2014 13:41:54 DKK 475
En samling engelske lysestager af messing. (5).
En samling engelske lysestager af messing. (5).. En samling engelske lysestager af messing bestående af to par lysestager og en enkelt stage. H. 31,5 cm. H. 15 cm. enkeltstage H. 21,5 cm. (5). Varenr: 3665101 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-12-2014 15:15:00 DKK 825
Samling messing og kobber (6)
Samling messing og kobber (6). Samling messing og kobber, heraf mortere, strygejern, kedel, varmebækken samt blækhus. 1800/1900-tallet. H. 5-20 cm. Fremstår med slitage. (6) Varenr: 3660991 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-12-2014 15:43:00 DKK 325
Två katter i brons (2)
Två katter i brons (2). Två katter i grönpatinerad brons. Höjd 11-25 cm. (2) Varenr: 3666113 DKK 1.178 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 23-12-2014 18:30:00 DKK 236
Par stager af messing, 1600-tallet (2)
Par stager af messing, 1600-tallet (2). Par stager af messing, 1600-tallet. Renæssance/barok-form. Runde, hvælvede fødder samt runde drypplader. Drejede stammer. H. 27 cm. Diam. fod 13-14 cm. Aldersrelateret stand (2) Varenr: 3614587 DKK 16.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-12-2014 20:55:00 DKK 9.000
Eldverktyg
Eldverktyg . Eldverktyg. 1900-talets första hälft. Utförda i mässing, järn och med handtag i trä. Stället rymmer 4 olika verktyg i form av borste, eldgaffel, skovel samt grep. Själva ställets dimensioner är; höjd 95 cm, bredd 26 cm samt djup 13 cm. Bruks och åldersrelaterat slitage. Varenr: 3660339 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 23-12-2014 20:59:00 DKK 275
2 st vagnslyktor 18/1900-tal (2)
2 st vagnslyktor 18/1900-tal (2). 2 st vagnslyktor 18/1900-tal. Mässing och glas. H. 50 cm. Slitage och skador. Varenr: 3666849 DKK < 1.000 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 24-12-2014 16:44:06 DKK 255
Wilhelm Wagenfeld, femarmet lysestage, messing, forsølvet, fremstillet hos WMF, Geislingen
Wilhelm Wagenfeld, femarmet lysestage, messing, forsølvet, fremstillet hos WMF, Geislingen. Wilhelm Wagenfeld, femarmet lysestage, messing, forsølvet, fremstillet hos WMF, Geislingen. Formgivet 1952/53. H. ca. 28,1 cm. Udførelse: WMF, Geislingen, messing, forsølvet. Betegnet. Lit.: Wilhelm Wagenfeld, s. 126. Fremstår med alders- og brugsspor, ridser og slitage, spor af ... Varenr: 3620701 DKK 4.463 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-12-2014 20:12:00 DKK 2.232
Mortel i brons 1900-tal
Mortel i brons 1900-tal. Mortel i brons 1900-tal. Höjd 11 cm. Märkt i botten. Med dekor. Varenr: 3655699 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 24-12-2014 20:48:00 DKK 236
Knappask, W och D. Svensk tenn. (2)
Knappask, W och D. Svensk tenn. (2). Knappask, W och D. Svensk tenn. H4,5, Diam. 6,5 cm. (2) Varenr: 3667427 DKK 1.178 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 25-12-2014 12:35:55 DKK 412
Mindefad af bronze, 1800-tallets slutning
Mindefad af bronze, 1800-tallets slutning. Mindefad af bronze med dekorationer i form af figurgrupper, 1800-tallets slutning med inskriptionen: 'Presented xxx in loving memory af Nora Champbell 1874' samt stemplet Glasgow på bagsiden. Ø 44 cm. Fremstår let bulet. Varenr: 3656949 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 25-12-2014 15:53:00 DKK 425
Samling tin (8)
Samling tin (8). Samling tin, heraf bl.a. krus, tallerkner, opsats m.m. H. 1-30 cm. Fremstår med brugsspor og ridser. (8) Varenr: 3658943 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-12-2014 17:36:00 DKK 300
Ljusstakar, mässing, barockstil, tidigt 1900-tal
Ljusstakar, mässing, barockstil, tidigt 1900-tal. Ljusstakar, mässing, barockstil, höjd 22 cm, fot diam 20 cm. Barockstil, tidigt 1900-tal. Smärre slitage samt avkapad topp. (2) Varenr: 3660337 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 25-12-2014 19:18:00 DKK 255
Tre store lysestager (3)
Tre store lysestager (3). Et par jugend kandelabre samt stor messingstage H 52,5 cm. (3) Varenr: 3665374 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-12-2014 19:45:00 DKK 300
Mässingsljusstake och reseskrivset (2)
Mässingsljusstake och reseskrivset (2). Mässingsljusstake, 1700-tal, höjd ca 14 cm. Reseskrivset i mässing och tenn. Invändigt glasflakonger samt borste, 1800-tal, locket lagat, längd 8 cm. (2) Varenr: 3667348 DKK < 1.000 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 25-12-2014 19:56:00 DKK 275
Ducky, Svenskt Tenn (2)
Ducky, Svenskt Tenn (2). Ducky, Svenskt Tenn, kapsylöppnare (2). Båda i mässing. Den ena märkt "Ducky" Paris och ytbehandlad med lysterfärg. Den andra omärkt och möjligen Svenskt Tenn. Längd 12 cm och höjd 8 cm. Smärre bruks och åldersrelaterat slitage Varenr: 3665100 DKK 1.571 SE, Stockholm, Slakthusgatan 25-12-2014 20:43:00 DKK 550
Traner, to stk. af messing (2)
Traner, to stk. af messing (2). Par traner af messing, 1900-tallets slutning. H. 94 og 76 cm. (2) Varenr: 3667474 DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 26-12-2014 13:16:18 DKK 400
Høns, to stk. i messing (2)
Høns, to stk. i messing (2). Par høns af messing, 1900-tallets slutning. H. 21 og 29 cm. (2) Varenr: 3667471 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 26-12-2014 13:24:58 DKK 650
Tempelvogterinde af bronze, sydøstasien
Tempelvogterinde af bronze, sydøstasien. Tempelvogterinde af patineret bronze, sydøstasien, 1900-tallets slutning. H. 95 cm. Varenr: 3659630 DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-12-2014 14:00:00 DKK 850
Gruekeddel af kobber, 1800-tallet
Gruekeddel af kobber, 1800-tallet. Gruekeddel af kobber med to hanke, 1800-tallet. H. 36. Ø 55 cm. Fremstår med forstærket bund. Varenr: 3667216 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-12-2014 15:10:00 DKK 325
Ljusstakar, kakform, viktsats mm (8)
Ljusstakar, kakform, viktsats mm (8). Ljusstakar, kakform, viktsats mm. Kakform i koppar, höjd 10 cm. Ett par ljusstakar i mässing, Hans-Agne Jakobsson, L 92, höjd 5,5 cm. Ett par ljusstakar, Skultuna, höjd 8 cm, något anlupna. Ivar Ålenius Björk, ett par ljusstakar 'Lilja', Ibe-konst, höjd 5 cm, glasinsatser saknas. Viktsats, ... Varenr: 3667360 DKK < 1.000 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 26-12-2014 16:01:00 DKK 236
Fransk kandelaber för fem ljus, 1800-tal
Fransk kandelaber för fem ljus, 1800-tal. Fransk kandelaberför fem ljus, 1800-tal. Bronserad metall, mässing och porslin. H40 cm. Patina. Varenr: 3668153 DKK 1.964 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 26-12-2014 16:14:00 DKK 491
Fransk kandelaber för fyra ljus,
Fransk kandelaber för fyra ljus,. Fransk kandelaber för fyra ljus, Bronserad metall, mässing och porslin. H39 cm. Varenr: 3668160 DKK 1.964 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 26-12-2014 17:13:00 DKK 648
Fransk kandelaber för fem ljus, 1800-tal. Fransk kandelaber för fem ljus, 1800-tal. Försilvrad metall, mässing och glas. Patina. Varenr: 3668163 DKK 3.535 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 26-12-2014 17:14:00 DKK 1.335
Fransk loftsstage
Fransk loftsstage. Loftsstage af forgyldt messing. Ca. 1900. Fremstår med senere ophæng og en løs arm. Ø 25 cm. Varenr: 3667770 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-12-2014 17:35:00 DKK 300
Napoleon III lysestage, forgyldt bronze, ca. 1850
Napoleon III lysestage, forgyldt bronze, ca. 1850. Napoleon III lysestage af forgyldt bronze, stamme udformet som putto med krans af vinblade og kornaks om hovedet, rundt fodstykke prydet med rosenranker, ca. 1850. H. 39. B 20 cm. Varenr: 3664833 DKK 6.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-12-2014 20:27:00 DKK 1.650
Et par Charles X bloklysestager / opsatse, forgyldt bronze, ca. 1820
Et par Charles X bloklysestager / opsatse, forgyldt bronze, ca. 1820. Et par Charles X bloklysestager / opsatse af forgyldt bronze dekorerede med vinløv og akantusblade, søjleformede stammer på kvadratiske fodstykker, ca. 1820. H. 30. Ø 16 cm. Fremstår med slitage på forgyldning. Varenr: 3664807 DKK 15.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-12-2014 20:49:00 DKK 3.600
To par stager samt en bordlampe af messing. 1900-tallet (5)
To par stager samt en bordlampe af messing. 1900-tallet (5). To par stager samt en bordlampe af messing. 1900-tallet. (5) Varenr: 3663458 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 27-12-2014 15:39:00 DKK 325
Tre strykjärn i mässing med trähandtag samt en värmeställning (4)
Tre strykjärn i mässing med trähandtag samt en värmeställning (4). Tre strykjärn i mässing samt en värmeställning. Ett strykjärn märkt P. Lundbeck, No 2. Ett strykjärn märkt N. Eliasson 2. Ett strykjärn märkt N. Martinsson, No 1. En värmeställning i ståltråd. (4) Varenr: 3642169 DKK < 1.000 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 27-12-2014 16:49:00 DKK 236
 1 2  >>