Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Bronze, kobber, messing, tin i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Strygejern / boltjern af messing og jern, 1700 & 1900-tallet (3)
Strygejern / boltjern af messing og jern, 1700 & 1900-tallet (3). Strygejern / boltjern af messing og jern, 2 stk. m/ navnetræk samt 1 stk. m/ årsstal 1762, 18. årh & 20. årh., H. 12-15, L. 14, B. 8-9,5 cm. Brugsspor bl.a. manglende klap / nyere håndtag. (3) Varenr: 4570096 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 24-03-2017 15:16:00 DKK 300
Orientalische Räuchergefäße aus Bronze (2)
Orientalische Räuchergefäße aus Bronze (2) . Orientalische Räuchergefäße gefertigt aus Bronze, dunkel patiniert. Der Korpus auf drei Beinen und auf rundem Sockel mit zwei Henkeln. Maße ca.: D. 21-23 cm, H. 12 cm. Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchspuren. (2) Varenr: 4578594 DKK 2.082 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-03-2017 16:23:52 DKK 744
Bronzefigur af et legende barn efter en skitse af Villanis Emmanuel
Bronzefigur af et legende barn efter en skitse af Villanis Emmanuel . Bronzefigur af et legende barn efter en skitse af Villanis Emmanuel (1858-1914), helplastisk udformning på en plint, mørk patineret, signeret på plinten: 'Villanis'. Mål ca.: H. 28 cm, L. 47 cm. Fremstår i aldersrelateret stand med lette brugsspor. Varenr: 4578641 DKK 3.569 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-03-2017 16:24:21 DKK 1.115
Par barok stager af bronze, ca. 1850 (2)
Par barok stager af bronze, ca. 1850 (2). Par Barok stager af bronze, H. 25,5 cm, sekskantet fod, Ø. ca. 18 cm., ca. år 1850. Vægt: 2,9 kg stk. (2) Varenr: 4597781 DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-03-2017 16:30:00 DKK 375
Par sydeuropæiske figur stager af messing, start 1900-tallet (2)
Par sydeuropæiske figur stager af messing, start 1900-tallet (2). Par sydeuropæiske figurstager af messing i form af to riddere, bærende femarmede stager. Fod i barok form. H. c. 51 cm, start 1900-tallet. (2) Varenr: 4596712 DKK 2.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-03-2017 16:34:18 DKK 775
Samling hammerslået pletsølv bestik. (24)
Samling hammerslået pletsølv bestik. (24). Samling hammerslået pletsølv bestik, bestående af 11 middagsknive L. 21,5 cm, 11 middagsgafler L. 21 cm samt en lagkagekniv L. 23,5 cm. Vægt ca. uden dele med stålmontering 675 gr. (24) Varenr: 4602095 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-03-2017 17:12:54 DKK 400
Postkasse af bronze i form som et træ
Postkasse af bronze i form som et træ . Postkasse af bronze i form som et træ, mørk patineret. Korpusset er delvist dekoreret, en nøgle medfølger. Mål ca.: H. 148 cm, B. 27 cm. Fremstår i aldersrelateret stand med lette brugsspor. Varenr: 4581941 DKK 26.026 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-03-2017 17:27:16 DKK 7.436
Bronzefigur einer Taube
Bronzefigur einer Taube. Bronzefigur einer Taube, vollplastische Darstellung, dunkel patiniert. Maße ca.: H. 11 cm, L. 11 cm. Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchspuren. Varenr: 4601847 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-03-2017 17:30:00 DKK 297
Just Andersen m. fl. Diverse bronze og tin (7)
Just Andersen m. fl. Diverse bronze og tin (7). Just Andersen: skrin af tin nr. 2494, vase nr. 2455, kuvertaskebæger nr. 2522. Svend Lindhart askebæger af bronze, støbt hos Brd. Graage. G. A. Fad / skål af bronze H. 3,5 Ø 17,5 cm. Skål af patineret bronze med kanneleret korpus, stemplet CE H. 7,5 Ø 8,5 cm. Desuden medfølger bakke af ... Varenr: 4603198 DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24-03-2017 17:39:00 DKK 450
Bronzefigur einer Amsel
Bronzefigur einer Amsel. Bronzefigur einer Amsel, vollplastische Darstellung gold patiniert. Maße ca.: H. 11 cm, B. 10 cm. Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchspuren. Varenr: 4601845 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-03-2017 18:20:00 DKK 335
Krukke af bronze med arabiske skrifttegn/ornamenter
Krukke af bronze med arabiske skrifttegn/ornamenter. Persisk "krukke" af patineret bronze med indgraverede dekorationer. H. 22. Ø 36 cm. Brugsspor. Varenr: 4601101 DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 24-03-2017 19:18:00 DKK 500
Bronze, Plastik, 'Kleine Tänzerin'
Bronze, Plastik, 'Kleine Tänzerin'. Bronzefigur, Plastik, 'Kleine Tänzerin', Nr 214, Bronze verschiedenartig patiniert, mit Etikett am Bein der Plastik, unterseitig am Sockel angebrachte Filzgleiter, Maße: H. 60 cm, Sockel D. 24 cm, Gebrauchsspuren, Abriebspuren, Bestoßungen, Kratzer, Verschmutzungen. Varenr: 4572319 DKK 2.788 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-03-2017 19:37:00 DKK 1.859
Just Andersen. Fem dele af diskometal (5)
Just Andersen. Fem dele af diskometal (5). Just Andersen. Fem dele af diskometal. H. 6-11 cm. Fremstår med brugsspor. (5) Varenr: 4597350 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 24-03-2017 19:43:00 DKK 575
Morter
Morter. Morter af med messing, betegnet 1893 og graveret med kyrillisk tekst. 18/1900-tallet. H. 14 cm. Varenr: 4585956 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 24-03-2017 19:49:00 DKK 325
Bronze, Plastik, nackter 'liegender Akt'
Bronze, Plastik, nackter 'liegender Akt'. Bronzefigur, Plastik, 'liegender Akt', Nr 4662, liegender Akt einer Frau, mit Klebeetickett vorderseitig am Sockel, Maße: H. 14 cm, B. 18 cm, L. 58 cm, Gebrauchsspuren, Abriebspuren, Bestoßungen, Kratzer, Verschmutzungen. Varenr: 4572274 DKK 2.045 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-03-2017 19:52:00 DKK 1.487
Krukkebærer, skulptur, Paulo Louis, bronze
Krukkebærer, skulptur, Paulo Louis, bronze. Krukkebærer, skulptur, Paulo Louis, nr. 4664, bronze med forskellige former for patinering, signeret på bagsiden af soklen med ’Paulo Louis’, desuden er der en klæbeetiket på bagsiden af soklen, mål: H. 130 cm, fremstår med brugsspor, slitagespor, afslag, ridser, urenheder. Varenr: 4572264 DKK 4.833 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-03-2017 19:53:00 DKK 3.718
Just Andersen. Siddende dreng
Just Andersen. Siddende dreng . Just Andersen, En figur af patineret diskometal, i form af siddende Dreng, nr. D 2326. H. 18,5 cm. Monteret på marmorplade. H. ca. 22 cm. Fremstår med brugsspor Varenr: 4601868 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 24-03-2017 19:54:00 DKK 475
Stor krukke af grønpatineret bronze
Stor krukke af grønpatineret bronze. Stor krukke af grønpatineret bronze, kumme dekoreret med blomster, ranker og fabelhoveder. Brugsspor. H. 47. Ø 42 cm. Varenr: 4547298 DKK 2.200 DK, Helsingør, Støberivej 24-03-2017 20:04:00 DKK 1.400
Bronze, skulptur, kvinde ved en pæl, figurativ
Bronze, skulptur, kvinde ved en pæl, figurativ. Bronzefigur, skulptur, Elliot T., nr. 4666, bronze med forskellige former for patinering, signeret på bagsiden af soklen med ’Elliot T.’, desuden er der en klæbeetiket på oversiden af soklen, mål: 50 cm, fremstår med brugsspor, slitagespor, afslag, ridser, urenheder. Varenr: 4572270 DKK 3.904 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-03-2017 20:11:00 DKK 2.974
Französische Bronze, Plastik, Büste, Frau mit Trauben
Französische Bronze, Plastik, Büste, Frau mit Trauben. Bronze, Plastik, Büste, reliefplastisches Bildnis einer mit Trauben geschmückten Frau, grün patinierte Bronze, Maße: H. 53 cm, Sockel D. 17 cm, unterseitig mit Filzgleiter, Gebrauchsspuren, partiell mit Bestoßungen, Kratzspuren, teilweise oberseitige Beschmutzungen der Plastik. Varenr: 4586758 DKK 2.417 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-03-2017 20:57:00 DKK 1.859
Ligender Buddha, Bronzefigur nach thailändischem Original
Ligender Buddha, Bronzefigur nach thailändischem Original . Ligender Buddha, Bronzefigur. Das Original befindet sich im Wat-Po in Bangkok, vollplastische Darstellung auf ovalem Sockel. Ein liegender Buddha erinnert an den Eintritt in das Nirwana. Maße ca.: L. 35 cm, H. 14 cm. Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchspuren. Varenr: 4578592 DKK 1.785 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-03-2017 21:00:00 DKK 297
Appliquer rokokostil
Appliquer rokokostil. APPLIQUER, 1 par, 18/1900-tal, rokokostil, för 2 ljus, förgylld brons, höjd 34,5 cm Varenr: 4603584 DKK 2.345 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-03-2017 13:24:00
Se mere
Champagnekylare 2 st
Champagnekylare 2 st. CHAMPAGNEKYLARE, 2 st., tenn och mässing, Frankrike ca 1920 tal, Moët & Chandon, märkta Argit - Paris i botten, höjd 19,5 resp. 13,5 cm Varenr: 4603636 DKK 2.345 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-03-2017 16:33:00
Se mere
Vällingklocka
Vällingklocka. VÄLLINGKLOCKA, 1900-tal, mässing, höjd ca cm Varenr: 4603646 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 25-03-2017 17:12:00
Se mere
Set 6 Henkel- Gläser mit Deckel- Kästchen, 1 Tee Pitch (8)
Set 6 Henkel- Gläser mit Deckel- Kästchen, 1 Tee Pitch (8). Set bestehend asu 6 Henkel- Gläser, Metallhalter, versilbert mit Likör- Gläsern, H. ca. 7cm, Ø ca. 4,5cm und passendem Deckel- Kästchen, ca. 10 x 7 x 7cm, 1 Tee Pitch, Messing. Altersbedingter Zustand, Italien, um 1960 (8) Varenr: 4569950 DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-03-2017 19:16:00 DKK 297
Konvolut versilberte Kleinteile und Porzellandöschen (11)
Konvolut versilberte Kleinteile und Porzellandöschen (11). Konvolut versilberte Kleinteile und Porzellandöschen. Bestehend aus 3 Schlüsselanhängern, 5 Porzellandöschen Meander BV, 1 Pillendose mit Silberemblem, 1 Maßband mit Tee- Pitch (Messing) und eine Brosche Jaguar mit Simili- Glassteinen. Neuware, teilweise mit deutlichen Oxidationen, aktuell (11) Varenr: 4570759 DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-03-2017 19:19:00 DKK 297
Jødestage af messing
Jødestage af messing . Jødestage af messing med 9 lysarme. 1900-tallet. Rund fod med ben udformet som delfiner. H. 33,2 cm. Varenr: 4602974 DKK 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 25-03-2017 20:02:00 DKK 325
Ljusstake samt lampett i mässing och trä, (2)
Ljusstake samt lampett i mässing och trä, (2). Ljusstake i mässing och teak, Danmark . Stomme i organisk form med tre ljushållare i teak. Smala ljus. Höjd 17 cm. Stämplad 'Danmark' undertill. Lampett i mässing och svartmålat trä. Stämplad 'Made in Sweden' baktill. Längd 33 cm. Mindre brukkslitage, smuts och stearin. (2) Varenr: 4592642 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 25-03-2017 20:37:00 DKK 234
Mester Laurits Berth. Sukkerskålog flødekande af sølv (2).
Mester Laurits Berth. Sukkerskålog flødekande af sølv (2).. Laurits Berth (1893-1957). Sukkerskål og flødekande af sølv med let hammerslået korpus. H. 7 cm. København 1925. Stemplet tre-tårnet, sølvguardein Christian Frederik Heise samt L. Berth og CMC. Vægt ca. 304 gr. Varenr: 4602971 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 25-03-2017 20:46:00 DKK 350
Ljusstakar Firma Svenkst Tenn
Ljusstakar Firma Svenkst Tenn . LJUSSTAKAR, 1 par, 1920-tal, Firma Svenskt Tenn, barockstil, höjd ca 41 cm Varenr: 4604151 DKK 1.172 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 10:18:00
Se mere
 1 2 3 4  >>