Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  i Bronze, kobber, messing, tin i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
To figurer af bronze (2)
To figurer af bronze (2). To figurer af bronze i form af siddende kvinde på panter og siddende kvinde på konkylie. Nyere dato. H. 22-31 cm. (2) Varenr: 3541473 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 15-09-2014 11:34:00 DKK 450
Messingstager (2)
Messingstager (2). Stager af messing, H. 16 cm. 1800-tallet. Fremstår med skævhed ved manchet. Fremstår med hak i fod.(2) Varenr: 3542617 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 15-09-2014 13:18:56 DKK 450
Just Andersen vase af discometl samt figur af patineret metal. (2)
Just Andersen vase af discometl samt figur af patineret metal. (2). Just Andersen vase af patineret discometal, rillet korpus, i siderne hanke. Stemplet monogram, Denmark D 132. H. 18,5 cm. Fremstår med ridser. Samt sidden nøgen kvinde. Figur af bronzepatineret metal. Mærket OR. H. 13,5 cm. (2) Varenr: 3544300 DKK 800 DK, Kolding, Trianglen 15-09-2014 15:12:12 DKK 350
Just Andersen, fad af patineret bronze
Just Andersen, fad af patineret bronze. Just Andersen 1884-1943. Fad af delvis patineret bronce, nr. 1734, fane dekoreret med geometriske motiver. Stemplet Just monogram samt LB 1734. Ø 30 cm. Fremstår med ridser og mærker. Varenr: 3542420 DKK 800 DK, Kolding, Trianglen 15-09-2014 16:00:00 DKK 350
Samling gryder m.m., kobber (6)
Samling gryder m.m., kobber (6). Samling gryder, kasseroller m.m. af kobber. Ø 11 - 19 cm, H. 5 - 10 cm, fad: 26 x 45 cm. Fremstår med lettere slitage. (6) Varenr: 3544355 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 15-09-2014 17:29:00 DKK 425
Figur af bronze
Figur af bronze . Figur af patineret bronze, i form af mand bærende muslingeskal, sign. F. Bergmann, 1872. H. 20 cm. Varenr: 3541446 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 15-09-2014 19:28:00 DKK 575
Et par stager af forgyldt bronze støbt med blomster og bladværk, gotiske inspirerede. (2)
Et par stager af forgyldt bronze støbt med blomster og bladværk, gotiske inspirerede. (2). Et par stager af forgyldt bronze støbt med blomster og bladværk, gotiske inspirerede. 1900-tallets begyndelse. H. 35. (2) Varenr: 3523179 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 16-09-2014 09:19:00 DKK 300
En samling på tre skåle og fade af tin. 1900-tallet (3).
En samling på tre skåle og fade af tin. 1900-tallet (3).. En samling på tre skåle og fade af tin, alle stemplet. Diam. 35 cm. 27,5 cm. 22 cm. 1900-tallet (3). Risser og mærker. Varenr: 3543073 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 16-09-2014 09:36:00 DKK 300
Serveringsbakke af pletsølv
Serveringsbakke af pletsølv. Serveringsbakke af pletsølv, rigt støbt med druer og vinblade. L. 63, B. 41 cm. Fremstår med mindre gennemslid. Varenr: 3542923 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 16-09-2014 15:46:00 DKK 300
Kobber: Gryder, kasseroller, pander, Eva Trio m.m. (17)
Kobber: Gryder, kasseroller, pander, Eva Trio m.m. (17). Samling kobberting bestående af par gryder, ene m. tilhørende låg, par pander, 3 stk. kasseroller m. låg, 4 stk. mini kasseroller - par fra Eva Trio samt par fra Copper Denmark, smøresmeltesæt - ubrugt og i original indpakning, samt 5 stk. låg i forskellige størrelser. H. ml. 3,5-10,5 cm. samt Ø ... Varenr: 3539958 DKK 800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 16-09-2014 16:06:44 DKK 650
Dækketallerkener, messing, tre størrelser (30)
Dækketallerkener, messing, tre størrelser (30). Dækketallerkener af messing i tre størrelser: 24 stk. Ø ca. 28 cm., 5 stk. Ø ca. 30 cm. samt enkelt Ø ca. 21 cm. (30) Varenr: 3539957 DKK 1.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 16-09-2014 16:13:52 DKK 350
Skrivesæt, stob, stage mm. (8)
Skrivesæt, stob, stage mm. (8). Skrivesæt af bronze, stob af kobber med Københavnerstempler, stage af kobber, brevvægt, teaterkikkerter mm.H. 5 - 27 cm. Fremstår med afslag på et glas i skrivesæt. Ellers brugsrelateret slitage. (8) Varenr: 3546304 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 16-09-2014 18:08:00 DKK 325
Just Andersen, vase, diskometal
Just Andersen, vase, diskometal. Just Andersen vase af diskometal, stemplet Just, dessin nr. 1925. H. 20 cm. Fremstår med lettere slitage og enkelte ridser. Varenr: 3531131 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 16-09-2014 18:13:00 DKK 400
Figur af bronze
Figur af bronze. Figur af bronze i form af siddende kvinde. Monteret på fod af sortmalet træ. H. 45 cm. Varenr: 3543355 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 16-09-2014 19:46:00 DKK 350
Skulptur af patineret bronze
Skulptur af patineret bronze. Skulptur af patineret bronze i form af kvæg ved gærde. 1900-tallets slutning. H. 21 L. 30 cm. Vægt omkring 7 kg. Varenr: 3547224 DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 17-09-2014 13:26:11 DKK 325
Par lysestager af messing i barokstil, 1900-tallet (2)
Par lysestager af messing i barokstil, 1900-tallet (2). Par lysestager af messing i barokstil, 1900-tallet. H. 25 cm. Fremstår med brugsspor. (2) Varenr: 3542674 DKK 800 DK, Helsingør, Støberivej 17-09-2014 13:27:00 DKK 300
Samling lysestager af messing (6)
Samling lysestager af messing (6). Samling lysestager af messing heriblandt femarmet lysestage H. 32 og 49 cm, to sæt par lysestager H. 18,5 og 23 cm. (6) Varenr: 3542917 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 17-09-2014 13:33:00 DKK 300
Varmebækken. 1800-tallet.
Varmebækken. 1800-tallet. . Varmebækken af gennembrudt messing, punslet med floralt motiv. Skæfte af håndsmedet jern, 1800-tallet. L. 107 cm. Låg Ø. ca. 34 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 3547050 DKK 800 DK, Helsingør, Støberivej 17-09-2014 15:21:44 DKK 450
Ljuskrona, mässing, 1900-talet mitt
Ljuskrona, mässing, 1900-talet mitt. Ljuskrona, mässing, 1900-talet mitt. Sexarmad ljusstake. H 26 cm, kedjans längd 95 cm. Stämplad Bollings AB, Gränna. Varenr: 3544422 DKK 643 SE, Norrköping, Finspångsv. 17-09-2014 15:57:45 DKK 261
Messing: Strygejern, koøje, serveringsskål m.m. (47)
Messing: Strygejern, koøje, serveringsskål m.m. (47). Samling messing best. af koøje, klokker, lysestager, strygejern, serveringsfad, skåle, enkelt med porcelænshank, samt serveringsskål i kobber m. håndtag af messing m.m. H. ml. ca. 1-19 cm. (47) Varenr: 3547602 DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 17-09-2014 16:07:59 DKK 350
Flensborgspand af messing med hank af jern, samt rund serveringsbakke af messing. (2).
Flensborgspand af messing med hank af jern, samt rund serveringsbakke af messing. (2).. Flensborgspand af messing med hank af jern, samt rund serveringsbakke af messing.1800-1900-tallet Diam. 42 cm. Diam. 47 cm. (2). Flensborgspand med lodning. Varenr: 3544013 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 17-09-2014 16:20:00 DKK 325
Amforavase af bronze
Amforavase af bronze. Bronze, patineret, amfora med hanke, hanke med stiliserede kvindeportrætter i volutterne, på for- og bagsiden er der afbildet græske krigsguder, H. 59 cm, B. 34 cm, D. 24,5 cm. Varenr: 3526431 DKK 4.467 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 17-09-2014 18:52:00 DKK 2.605
Hertz & Ballin. Skønvirke vase af tin, Dessin nr. 1719
Hertz & Ballin. Skønvirke vase af tin, Dessin nr. 1719. Hertz & Ballin. Skønvirke vase af tin, Dessin nr. 1719. Stemplet monogram HB, Danmark. H. 16, Ø 9,5 cm. Fremstår med bule på munding. Varenr: 3545662 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 17-09-2014 19:57:00 DKK 325
Nils Fougstedt, ljusstakar, Firma Svenskt tenn, 1925 (2)
Nils Fougstedt, ljusstakar, Firma Svenskt tenn, 1925 (2). Ljusstakar i tenn formgivna av Nils Fougstedt för Firma Svenskt tenn. Vardera med två svängda ljusarmar, balusterformat skaft på rund fot. Höjd 18 cm. Tillverkade år 1925. Märkta. Repor. En med bristning samt något sned. (2) Varenr: 3470284 DKK 643 SE, Örebro, Aspholmen 18-09-2014 12:01:05 DKK 241
Samovar, mässing, 1800-tal
Samovar, mässing, 1800-tal. Samovar, mässing, 1800-tal. Genombruten dekor. Detaljer i svarvat trä. Höjd 45 cm. Trädetaljer med mindre avslag. Varenr: 3548136 DKK 643 SE, Örebro, Aspholmen 18-09-2014 14:43:32 DKK 241
Just Andersen. Samling effekter af diskometal og stål (9)
Just Andersen. Samling effekter af diskometal og stål (9) . Just Andersen. Samling effekter af diskometal, herunder blækhus med glasindsats på bakke nr. 1312, stage nr. 1602, vase nr D20, stage nr. 349 (knækket), penneholder nr. D1704, olielampe nr. 603, lille skål nr. 649, samt kande og bæger af stål nr. 1675/1952. Blækhus indsats fremstår med ... Varenr: 3543733 DKK 800 DK, Helsingør, Støberivej 18-09-2014 15:28:00 DKK 325
Orientalsk samovar af messing, stemplet
Orientalsk samovar af messing, stemplet . Orientalsk samovar af messing, stemplet, 1900-tallet. H. ca. 63 cm. Lille kande medfølger. Brugsslitage, herunder buler. Varenr: 3542711 DKK 800 DK, Kolding, Trianglen 18-09-2014 16:15:00 DKK 325
Diverse kobbertøj. Bl.a Fransk, Polaris og Eva Trio (16)
Diverse kobbertøj. Bl.a Fransk, Polaris og Eva Trio (16). Diverse kobbertøj. Bl.a Fransk, Polaris og Eva Trio. Bestående af 5 pander 28-21 cm. 4 smørsmeltere 8-10, 3 kasseroller Ø. 13-17 cm, 1 gryde, 1 stegeso samt to fade. Flere dele uden brugsspor. (16) Varenr: 3547010 DKK 2.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-09-2014 16:26:42 DKK 575
Konvolut Zinngefäße (6)
Konvolut Zinngefäße (6). Konvolut Zinngefäße, besthend aus einem Tablet mit Becher und Vase und einer Dröppelminna mit nachträglich angefertigtem Untergestell aus Messing, Deckel, Kanne und Vase leicht verbeult, Maße Kanne: H. 42 B28 T. 18, Becher: H. 13cm Dm. 7cm, Vase: H. 11cm Dm. 8cm, Tablet: 34,2cm x 24,7cm, ... Varenr: 3492514 DKK 1.117 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 18-09-2014 18:25:00 DKK 298
Parti koppar, 18 delar (18)
Parti koppar, 18 delar (18). Parti koppar, 18 delar bestående av bl. a kaffekannor, formar, kastruller med lock samt en traktörpanna. Varierande slitage. Varenr: 3536753 DKK 643 SE, Norrköping, Finspångsv. 18-09-2014 18:43:00 DKK 241
 1 2  >>