Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Bronze, kobber, messing, tin i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Jens Harald Quistgaard m.m. Samling forsølvet metal (7)
Jens Harald Quistgaard m.m. Samling forsølvet metal (7). Jens Harald Quistgaard m.m. Samling forsølvet metal bestående af: Tre lysestager af Jens Harald Quistgaard stemplet Dansk Designs Denmark IHQ., Tre Atla stager af forsølvet metal H. 2 cm. Samt en skål, H. 4 cm. (7) Varenr: 4273719 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-05-2016 11:39:02 DKK 300
Gnosjö. Ett par ljusstakar i malm (2)
Gnosjö. Ett par ljusstakar i malm (2). Gnosjö. Ett par ljusstakar i barockstil, malm. 1900-talets andra hälft. Höjd 26 cm. (2) Varenr: 4268243 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 26-05-2016 14:00:00 DKK 262
Urnor, ett par samt ljusstakar, 2 par samt skrin (7)
Urnor, ett par samt ljusstakar, 2 par samt skrin (7). Urnor, ett par samt ljusstakar, 2 par samt skrin. Urnor med hänklar, ett par på rund sockel i trä, bronserade. H 32. Två par ljusstakar i gulmetall med trepass formade fötter. H 11 samt 12. Skrin med reliefdekor av genrescen. L 13, b 10, h 3. Varenr: 4276365 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 26-05-2016 15:03:00 DKK 262
Just Andersen, Fad af bronze, nr. 1773
Just Andersen, Fad af bronze, nr. 1773. Just Andersen, Fad af bronze, nr. 1773, Ø 31,5 cm. Fremstår med minimale brugsspor, begrænset patina. Varenr: 4278762 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-05-2016 15:09:29 DKK 1.300
Anders Nyborg kunstnerrelieffer (6)
Anders Nyborg kunstnerrelieffer (6). Anders Nyborg. Samling relieffer af bronze, bl.a. Hans Olsen, Heerup m.m., udgivet af Anders Nyborg i et oplag på 1500, 24 x 16 cm. (6) Varenr: 4277010 DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-05-2016 15:30:00 DKK 325
Terrin af tin, 1800-tallet
Terrin af tin, 1800-tallet. Terrin af tin med låg og underfad. H. 33, Ø 38 cm. Fad Ø 35 cm. 1800-tallet. Ustemplet. Varenr: 4244683 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-05-2016 16:20:00 DKK 300
Konvolut versilbertes Besteck (26)
Konvolut versilbertes Besteck (26) . Konvolut Besteck, versilbert, bestehend aus: 4 Löffel, 13 Zuckerlöffel, 1 Kuchenheber, 2 Suppenkellen, 4 Serviettenring, 1 Sahnelöffel, 1 Zuckerzange. Altersgemäße Gebrauchspuren. (26) Varenr: 4238108 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-05-2016 16:45:00 DKK 299
Konvolut Besteck aus Silber (18)
Konvolut Besteck aus Silber (18) . Konvolut Besteck aus 800 Silber gefertigt, bestehend aus: 12 Zuckerlöffel, 1 Kuchenheber, 1 Zuckerlöffel mit Dekor, 1 Löffel mit Dekor, 2 Salatbesteck, Gewicht total ca.: 400 g. Altersgemäße Gebrauchspuren. (18) Varenr: 4238109 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-05-2016 16:55:54 DKK 448
8 delar kopparföremål (8)
8 delar kopparföremål (8). 8 delar kopparföremål. 1800-1900-ta. Karott, lock mm. Slitage. Största lockets mått ca 35 cm. (8) Varenr: 4274514 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 26-05-2016 17:00:00 DKK 242
Kandelabrar
Kandelabrar. KANDELABRAR, 1 par, omkring 1900, förgylld metall och sten, för 5 ljus vardera, höjd 52 cm Varenr: 4277570 DKK 1.610 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-05-2016 17:24:00
Se mere
Aage Helbig Hansen for Dana stål. Bestik af stål (109)
Aage Helbig Hansen for Dana stål. Bestik af stål (109). Aage Helbig Hansen for Dana stål. Bestik af stål bestående af: 24 middagsgafler, 11 middagsknive, 14 skeer, 15 teskeer, 6 frokostknive, 8 hummergafler, 18 dessertskeer, sennepsske, stegegaffel, 2 sovseskeer, 2 kartoffelskeer, 2 lagkageknive, kagespade, smørespade, ostehøvl, øloplukker, suppeøse ... Varenr: 4278177 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-05-2016 18:29:37 DKK 325
Konge-Tinn. Parti bestick i tenn. Norge
Konge-Tinn. Parti bestick i tenn. Norge. Konge-Tinn. Parti bestick i tenn. Norge. 1 osthyvel, 1 soppslev, 7 matknivar, 2 dlr trancherset, 2 matgafflar, 1 förrättsgaffel, 4 matskedar, 4 förrättsskedar, 6 kaffeskedar, 6 uppläggningsdelar, salt / peppar. Bruksslitage. Varenr: 4268287 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 26-05-2016 18:31:00 DKK 262
Ett par franska kandelabrar, sekelskiftet 1900 (2)
Ett par franska kandelabrar, sekelskiftet 1900 (2). Ett par franska kandelabrar, sekelskiftet 1900. Mässing och grön alabaster. Två ljusarmar, dekor i mitt med pinjekotte, kvadratisk fot med lejontassar. Något slitna gängor i armarnas fäste varför de ej är helt i lod. H: 29 cm. B: 26 cm. Varenr: 4278397 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 26-05-2016 19:07:00 DKK 423
Bjørn Wiinblad. Et sæt på tre 'Hurricane'-stager af messing
Bjørn Wiinblad. Et sæt på tre 'Hurricane'-stager af messing. Et sæt på tre 'Hurricane'-stager af messing, formgivet af Bjørn Wiinblad (1918-2006), stamme består af 9 cm. lange led, der kan udtages/indsættes, så ønsket højde opnås. Signeret under bund. H. 39 - 64,5 cm. Brugsspor, to manglende Shades. (3) Varenr: 4269003 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 26-05-2016 19:22:00 DKK 1.000
Anker af messing
Anker af messing. Anker af messing monteret med ophæng. H. 30, B. 21 cm. Varenr: 4276828 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-05-2016 19:22:00 DKK 300
Diverse dele af sølvplet, fade, lågfad, svingtekedel mm. af plet. (25)
Diverse dele af sølvplet, fade, lågfad, svingtekedel mm. af plet. (25). Diverse dele af sølvplet: lågfad, svingtekedel, fade, skåle, saltkar, saltbøsse, salt- / peberkværn, æske, mm. Fremstår med brugsspor. (25)Gentofte samlingen, samlet af Poul Claudius Andersen (1893-1943) og konsul Henry V. Boye (1896-1974) i mellemkrigstiden 1920 til 1940. Varenr: 4254373 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 26-05-2016 19:32:00 DKK 775
Bordsdekorationer, ett par, 1900-talets mitt
Bordsdekorationer, ett par, 1900-talets mitt. Bordsdekorationer, ett par, 1900-talets första mitt. Bordsdekorationer i form av spelande tuppar. Patinerad metall. I godset stämpelmärkta Made in Italy. Höjd ca 22-26 cm. Bruksslitage. Varenr: 4275634 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 26-05-2016 19:46:00 DKK 242
Oval bakke, sølvplet
Oval bakke, sølvplet. Oval bakke, sølvplet. Ciselering i form af bladværk og blomster. 69 x 43 cm. Varenr: 4276574 DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 26-05-2016 19:49:00 DKK 375
Nils Abraham Santesson, Stockholm. Teburk
Nils Abraham Santesson, Stockholm. Teburk. Nils Abraham Santesson, Stockholm (mästare 1839-1875). Teburk, tenn, oktagonal, komplett med innerlock, stämplar, tillverkad 1845. Märken och repor, tung, vikt ca 1,7 kg. H: 20 cm. Varenr: 4275195 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 26-05-2016 19:56:00 DKK 282
Parti engelskt plate, 4 delar (4)
Parti engelskt plate, 4 delar (4). Parti engelskt plate, 4 delar. 1900-tal. Skrin, mindre bricka samt 2 coasters. Bredd 13-23 cm. (4) Varenr: 4278553 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 26-05-2016 20:03:00 DKK 262
Karl Raichle, Dose und Vase, Messing, oxidierte Oberflächen (2)
Karl Raichle, Dose und Vase, Messing, oxidierte Oberflächen (2). Karl Raichle, Meersburg. Dose und Vase. Dose: H. 11,5 cm, D. 23,5 cm (mit Henkeln). Vase H. 7,7 cm, D. 7,7 cm (Mündung). Messing, mehrtonig kupferrot oxidierte Patina. Dose mit glatter Oberflächer, Vase mit reliefierter Oberfläche. Beide Teile bez. mit Werkstattmarke r und Zusatz Meersburg.Karl... Varenr: 4254104 DKK 2.612 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-05-2016 20:25:00 DKK 1.493
Två byster efter antika förlagor
Två byster efter antika förlagor. Två byster i patinerad vitmetall efter antika förlagor. Venus de Milo och grekisk yngling. Höjd: ca 14 cm. Bredd: ca 9 cm. Varenr: 4275781 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 26-05-2016 20:36:00 DKK 262
Väggapplicker Louis seize-stil
Väggapplicker Louis seize-stil. VÄGGAPPLICKER, 1 par, omkring 1900, Louis seize-stil, förgylld brons, för två ljus vardera, höjd 45 cm Varenr: 4279094 DKK 4.025 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-05-2016 10:36:00
Se mere
Samling koppar, 5 delar, 1800-tal (5)
Samling koppar, 5 delar, 1800-tal (5). Samling koppar, 5 delar, 1800-tal. Vattenbehållare med tappkran. H 55. 3 stora formar, Ø 48, 43, samt 38. Bytta med lock. Varenr: 4274368 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 27-05-2016 12:02:00 DKK 282
Kopparkittel 1800-tal
Kopparkittel 1800-tal. KOPPARKITTEL, 1800-tal, benställning i järn, höjd 44, diameter 62 cm Varenr: 4279117 DKK 2.013 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-05-2016 12:24:00
Se mere
Bronzerelief, Wirtshausszene, Kamindeko
Bronzerelief, Wirtshausszene, Kamindeko . Reliefbild aus Bronze mit Darstellung einer Wirtshausszene, unsigniert, Maße ca.: H. 46,5 cm, B. 70 cm. Varenr: 4221457 DKK 1.642 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 27-05-2016 12:45:04 DKK 746
Just Andersen. Samling tin (6)
Just Andersen. Samling tin (6). Just Andersen. Samling tin, i form af skål nr. 1016, Ø 29,5 cm, skål nr. 1306, Ø 13,5 cm, sekskantet skål nr. 1290, Ø 14 cm, par stager nr. 2621, H. 5,5 cm, samt rundt fad nr. 2409, Ø16 cm. Fremstår med brugsspor/ridser. (6) Varenr: 4280120 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-05-2016 14:21:19 DKK 325
Samling ljusstakar, mässing, 12 st ,1800-tal samt 1900-tal(12)
Samling ljusstakar, mässing, 12 st ,1800-tal samt 1900-tal(12). Samling ljusstakar, mässing, 12 st, 1800-tal samt 1900-tal. Ett par med spiralformad fot i barockstil, H 15, 3 par med balusterformad fot, H 20 + 7 + 12. Ett par miniatyr i klotform, H 3. Två enkla ljusstakar, H 12 samt 9 Varenr: 4279886 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 27-05-2016 14:22:00 DKK 242
Umfangreiches Konvolut Besteck von teilweise von WMF (108)
Umfangreiches Konvolut Besteck von teilweise von WMF (108) . Umfangreiches Konvolut Besteck teilweise von WMF, bestehend aus: 30 Löffel, 17 Zuckerlöffel, 16 Messer, 22 Kuchengabel, 15 Dessertgabel, 4 Kuchenheber, 4 Fleischgabel, Altersgemäße Gebrauchspuren. (108) Varenr: 4257708 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 27-05-2016 14:55:00 DKK 299
Toilettenset von WMF um 1960 (3)
Toilettenset von WMF um 1960 (3) . Toilettenset von WMF um 1960, bestehend aus: Spiegel, L. 26 cm, D.13 cm, 2 Bürsten, L.17 cm, L.26 cm, Altersgemäßer Zustand mit gebrauchspuren, Spiegel mit 4 Chips. (3) Varenr: 4278816 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 27-05-2016 14:55:57 DKK 299
 1 2 3  >>