Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  i Bronze, kobber, messing, tin i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Finn Juhl & Grethe Kornerup-Bang. Papirkurv af metal
Finn Juhl & Grethe Kornerup-Bang. Papirkurv af metal . Finn Juhl & Grethe Kornerup-Bang. Papirkurv af eloxeret metal, greb beviklet med flet. Formgivet 1954. Fremstillet hos Torben Ørskov. H. 34 cm. Brugspræg; ridser og patina. Varenr: 3382128 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 24-04-2014 15:34:00 DKK 825
Samovar, koppar, Louis XVI, Köpenhamn, 1777
Samovar, koppar, Louis XVI, Köpenhamn, 1777. Samovar, koppar, Louis XVI, Danmark, 1700-talets senare del. Kran i mässing samt svärtat trä. Klotformad kropp på kvadratisk bas. Delvis genombruten dekor. Höjd 40 cm. Stämplad Köpenhamn 1777. Bucklor. Varenr: 3380385 DKK 1.231 SE, Örebro, Aspholmen 23-04-2014 16:39:00 DKK 267
Par Næstvedstager (2)
Par Næstvedstager (2). Par Næstvedstager af messing. H. 16 cm. 1700-tallet. (2) Varenr: 3382124 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-04-2014 10:36:00 DKK 425
BMF Nagel ljusstakar, moduler, 10 st  (10)
BMF Nagel ljusstakar, moduler, 10 st (10). Moduler, tio ljusstakar, Nagel, i förkromad metall. Tillverkade för BMF, Bayerische Metallwarenfabrik, Tyskland. Minimalt slitage. H per modul: 6 cm. Varenr: 3384846 DKK 985 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 27-04-2014 18:33:00 DKK 575
Lars Persson Borgström, Göteborg, ljusstake, tenn, senbarock, 1700-tal
Lars Persson Borgström, Göteborg, ljusstake, tenn, senbarock, 1700-tal. Lars Persson Borgström, verks. 1736-1778, Göteborg, ljusstake, tenn, senbarock. Höjd 13 cm. Stämplad LBS, götesborgs stadstämpel samt R (1775). Mindre bucklor, lagning samt smärre bristning. Varenr: 3383471 DKK 821 SE, Örebro, Aspholmen 24-04-2014 20:02:00 DKK 328
Dåbsfad af messing
Dåbsfad af messing. Dåbsfad af messing rigt drevet med figurer, frugter og bladværk. 1800-tallet. Ø 58 cm. Fremstår med aldersrelateret slitage samt mindre reparation. Varenr: 3387421 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 30-04-2014 11:01:00 DKK 300
Par Titusstager af messing, 1900-tallets anden halvdel (2)
Par Titusstager af messing, 1900-tallets anden halvdel (2) . Par syv-armede Titusstager / jødestager, af messing, prydet med blomster, bladværk og guirlander, 1900-tallets anden halvdel. H. 30 cm, B. 25 cm. Fremstår med brugsspor. (2) Varenr: 3384567 DKK 800 DK, Helsingør, Støberivej 29-04-2014 15:44:00 DKK 300
Russisk samovar, tekande samt rechaud, 1900-tallet  (3)
Russisk samovar, tekande samt rechaud, 1900-tallet (3). Russisk samovar, tekande samt rechaud af kobber, håndtag af sort bemalet træ, 1900-tallet. Samovar H. 40 cm. Tekande H. 15 cm. Rechaud H. 9 L. 17,5 cm. Fremstår med brugsspor. (3) Varenr: 3383663 DKK 800 DK, Helsingør, Støberivej 29-04-2014 14:35:00 DKK 300
Fransk stage, messing og porcelæn
Fransk stage, messing og porcelæn . Fransk stage med af messing, blomster af porcelæn, tre lysarme. 1900-tallet. H. 30 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 3385526 DKK 800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-04-2014 20:17:00 DKK 350
Fad, tændstikæskeholder, skål og brevåber af malm (4)
Fad, tændstikæskeholder, skål og brevåber af malm (4) . Fad, tændstikæskeskjuler, skål samt brevåbner udført i støbt malm, dekoreret med reliefmotiver. Ø. 7- 20 cm. L. 10 - 20 cm. (4) Varenr: 3386811 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 29-04-2014 15:40:00 DKK 300
Kobberspand på fod, Stemplet.
Kobberspand på fod, Stemplet. . Kobberspand med løs fod af smedejern. H 30/40cm Ø 47/50cm. Stemplet under hank. Fremstår med alm. alders- og brugsspor. Varenr: 3369302 DKK 800 DK, Herning, Engdahlsvej 23-04-2014 19:39:00 DKK 300
Et par syvarmede kandelabre, messingmalm (2)
Et par syvarmede kandelabre, messingmalm (2). Et par syvarmede kandelabre af messingmalm på oktogonale, trappeformede baser. 1900-tallets første halvdel. H. 28 cm. (2) Varenr: 3372247 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 24-04-2014 19:13:00 DKK 325
Ljusplåt samt bordsfotogenlampa, 18/1900-tal (2)
Ljusplåt samt bordsfotogenlampa, 18/1900-tal (2). Ljusplåt med motiv av Ludwig van Beethoven, mässing, 18/1900-tal. 2 st ljushållare. Höjd 45 cm. Bordsfotogenlampa, 1900-tal, fot i gjutjärn, höjd inklusive brännarrör 58 cm. Ljusplåt med bucklor samt lösa ljuspipor. (2) Varenr: 3384651 DKK 657 SE, Örebro, Aspholmen 29-04-2014 12:05:00 DKK 246
Serveringskupa, mässing. England ca 1900
Serveringskupa, mässing. England ca 1900. Serveringskupa, mässing. England ca 1900. Invändigt rödlackad. Diam: 30, H: 18 cm. Bucklor, slitage. Varenr: 3375379 DKK 657 SE, Malmö, Baltzarsgatan 23-04-2014 18:27:00 DKK 246