Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Charles Eames. Kontorstol, Model EA-119 'Full Leather'
Charles Eames 1907 - 1978. Højdejustérbar kontorstol, model EA-119 med armlæn af poleret aluminium, fempasfod i forkromet aluminium med hjul. Både sæde, ryg og bagpå med betræk af sort læder. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med minimale/lette brugsspor.
Varenr: 4783274
DKK 18.000 DK, Kolding, Trianglen 11-12-2017
10:53:00
DKK 12.500
Donald Chadwick & William Stump. Multijusterbar kontorstol, model Aeron Executive B
Donald Chadwick & William Stump: Multijusterbar kontorstol model Aeron Executive udført i poleret aluminium, genbrugsplast. Formgivet i 1992, fremstillet hos Herman Miller. Fremstillet af 66% genbrugsmateriale, 94% af stolen er genanvendelig. Fremstår med minimale brugsspor.
Varenr: 4825403
DKK 6.400 DK, Esbjerg, Oddesundvej 11-12-2017
11:30:00
DKK 3.600
A. Citterio, Tisch Modell Ad Hoc für Vitra.
A. Citterio, Tisch Modell Ad Hoc für Vitra. Entwurf des Schreibtisches von 1994. produziert 2013. Konstruktion mit Beinen aus Metall mit Rollen, Platte in weißem laminat. B. 160cm, H. 72,5cm, T. 80cm. Leichte Gebrauchspuren.
Varenr: 4861942
DKK 1.861 DE, Hamburg, Große Elbstraße 11-12-2017
11:30:50
DKK 335
Christian Hvidt. Skrivebord af mahogni med løst skuffemodul (2)
Christian Hvidt. Fritstående skrivebord af fineret mahogni, front med to skuffer samt udtræksplade, løst skuffemodul med to skuffer heraf én med hængemapper, greb af messing, bordplade med hul til gennemføring af ledninger. Fremstillet hos Søborg Møbelfabrik. H. 73 B. 200 D. 100 cm. Nøgler ...
Varenr: 4861955
DKK 1.600 DK, Helsingør, Støberivej 11-12-2017
11:34:17
DKK 475
Arbeitstisch / Schreibtisch
Arbeitstisch / Schreibtisch. Tischplatte und Rollen. Tischplatte Holz laminierte Platte, Konstruktion aus Aluminiumrohr. Maße ca: 180x80cm, Höhe verstellbar 69 - 80cm. Gebrauchsspuren.
Varenr: 4849110
DKK 1.117 DE, Hamburg, Große Elbstraße 11-12-2017
12:18:26
DKK 298
Vermund Larsen. Multi-justerbar VELA kontorstol, model Tango 100
VELA arbejdsstol / kontorstol, model Tango 100. Multi-indstillelig sæde-, ryg samt armlæn. Monteret med fire hjul, bremsefunktion vha. håndtag. Sæde og ryg betrukket med mørkegråt stof. Armlæn af sort plastmateriale. Stel af sortlakeret metal. Fremstillet hos Vermund Larsen A/S. Arbejdsstolen ...
Varenr: 4861284
DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 11-12-2017
14:00:00
Varenr: 4861299
14:20:00
Charles Eames. Kontorstol med armlæn, model EA 219
Charles Eames 1907 - 1978. Kontorstol, model EA 219 med armlæn af forkromet aluminium, monteret med højdejustérbar, drejelig stamme med fempas fod i forkromet aluminium med hjul. Sæde og ryg med betræk af sort læder, bagside med hopsak. Vippefunktion. Nyeste generation med chrom-ring. Formgivet ...
Varenr: 4844327
DKK 20.000 DK, Kolding, Trianglen 11-12-2017
14:42:00
DKK 14.500
Kusch & Co. Et par halvrunde konference/møde borde (2)
Kusch & Co. Et par halvrunde konference/møde borde Bordplade af gråt laminat med vippefunktion, stel af forkromet stål og aluminium monteret med hjul. H. 74, L. 140, B. 80 cm. Fremstillet hos Kusch & Co. Fremstår med brugsspor. (2)
Varenr: 4854475
DKK 2.400 DK, Herlev, Dynamovej 11-12-2017
15:17:11
Donald Chadwick & William Stump: multijusterbar kontorstol, ( model Aeron Blue ) str. medium 'B'
Donald Chadwick & William Stump: multijusterbar kontorstol ( model Aeron Blue ) str. medium 'B'. Udført i diverse genbrugs materialer, blandt andet aluminium og polyester. Formgivet i 1992, fremstillet hos Hermann Miller med logo præget i stol. Fremstår med almen brugspatina, et armlæn med ...
Varenr: 4834945
DKK 5.000 DK, Kolding, Trianglen 11-12-2017
15:24:00
DKK 1.650
Charles Eames. Siddepolstret armstol på hjul, model PACC
Charles Eames (1907-1978). Siddepolstret armstol på hjul, model PACC, med skal i helstøbt hvid polypropylen, sæde monteret med pude i gråt stof, drejestel på 5-grenet fod i aluminium, højdejustérbar med gaspatron. Formgivet omkring 1950. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med minimale brugsspor.
Varenr: 4818822
15:28:00
Arne Jacobsen. Højrygget Oxford stol, model 3172, cognacfarvet læder
Arne Jacobsen 1902-1971. Højrygget Oxford stol original betrukket med patineret, cognacfarvet læder, stel af aluminium med drejelig fempasfod. Fremstillet og mærket hos Fritz Hansen, model 3172. Fremstår med aldersrelateret patina og porøst skum.
Varenr: 4836137
15:29:00
DKK 725
Arne Jacobsen. Højrygget Oxford kontorstol i 'Elegance' læder
Arne Jacobsen. Højrygget Oxford kontorstol med armlæn, model 3292. original betrukket i patineret, mørk brunt 'Elegance' læder. Vippefunktion og højdejustérbar fempas stjernefod af aluminium, monteret på hjul med stålkappe. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen.
Varenr: 4860464
DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 11-12-2017
16:14:44
DKK 4.600
Varenr: 4862530
17:23:00
P.J. Lassen. Montana. Fire skuffemoduler, blå (4)
Peter J. Lassen. Fire Montana skuffemoduler af blålakeret MDF, front med to skuffer samt arkivskuffe. På hjul. H. 59 B. 41,5 D. 47 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker. (4)
Varenr: 4862055
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 11-12-2017
19:08:00
DKK 675
Charles Eames. Armstol, model EA-108
Charles Eames 1907 - 1978. Kontorstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 med stel og armlæn i poleret aluminium med drejefunktion. Sæde og ryg fuldpolstret med sort læder.
Varenr: 4820374
DKK 9.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 11-12-2017
19:14:00
DKK 4.300
Danerka Spisebord / mødebord
Danerka. Spisebord / mødebord, plade af melamin, monteret på ben af metal, H: 72 cm L: 120 cm. Fremsstår med brugsspor.
Varenr: 4853833
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 11-12-2017
19:20:00
Hans J. Wegner, skrivebord i eg, model AT-305 med klap
Hans. J. Wegner 1914-2007. Skrivebord i eg model AT-305 med klap. Front med tre skuffer. Nøgle medfølger ikke. Fremstillet hos Andreas Tuck, brændstemplet herfra. Mål: H. 73 cm, L. 136 (plader 2 x 47,5 cm) B. 75,5 cm.
Varenr: 4864666
DKK 30.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 11-12-2017
19:36:00
DKK 4.800
Varenr: 4820372
19:38:00
DKK 4.200
Arne Jacobsen Oxford højrygget stol, sort læder
Arne Jacobsen. Højrygget Oxford kontorstol. Nybetrukket med sort læder. Fempas stjernefod af aluminium. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket med sort Marchetto læder ved anden professionel møbelpolster.
Varenr: 4842341
19:39:00
Varenr: 4842337
19:41:00
Arne Jacobsen. Højrygget Oxford højdejusterbar kontorstol med armlæn, model 3292
Arne Jacobsen. Højrygget Oxford højde justerbar kontorstol med armlæn og vip, model 3292, med fempas stjernefod af aluminium, monteret på hjul med alu stålkappe. Betrukket med sort let patineret læder. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen 2005.
Varenr: 4828186
DKK 12.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 11-12-2017
19:42:00
DKK 6.200
Arne Jacobsen. Oxford lounge højrygget stol, model 3242
Arne Jacobsen. Oxford lounge højrygget stol, model 3242, firpasfod af forkromet aluminium med retur drej, nybetrukket med cognacfarvet anilin læder,. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket af dansk professionel møbelpolster i Danmark, med læder fra Arne Sørensen
Varenr: 4795201
DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 11-12-2017
19:52:00
Charles Eames. Soft Pad armstol, model EA-208
Charles Eames. Soft Pad armstol, model EA-208. Sæde og ryg med betræk af brunt læder, ryg beklædt med hopsak, firpasfod og armlæn i poleret aluminium. Formgivet 1969. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med naturlig brugsspor samt slid hjørner.
Varenr: 4823019
19:58:00
DKK 6.200
Henning Jensen og Torben Valeur. Skrivebord model M40, kirsebær-finer
Henning Jensen og Torben Valeur. Skrivebord model M40, bordplade kirsebær-finer, synligeslids-samlinger, front med fem skuffer heraf én til hængemapper. Fremstillet af Munch Møbler. H. 73 cm. L. 200 cm. B. 94 cm. Brugsspor, ridser og mærker, let blegning. To nøgler medfølger.
Varenr: 4859170
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 11-12-2017
20:00:00
DKK 1.050
Charles Eames. Kontorstol, model EA-119. Sort læder
Charles Eames 1907 - 1978. Kontorstol EA-119 med armlæn af poleret aluminium, monteret med højdejustérbar, drejelig stamme med fempasfod i poleret aluminium med hjul. Sæde og ryg med betræk af sort læder, bagpå med hopsak. Vippefunktion. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Seneste generation ...
Varenr: 4864594
DKK 17.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 11-12-2017
20:10:00
DKK 1.700
Arne Jacobsen, Oxford kontorstol. Sort læder
Arne Jacobsen (1902-1971). Stol model 'Oxford' med mellemhøj ryg. Stel og armlæn af poleret aluminium, fempasfod, drejefunktion. Skal af lamineret formpresset træ, nybetrukket med sort læder. Fremstillet af Fritz Hansen 2007. Fremstår nybetrukket ved anden professionel møbelpolster med sort ...
Varenr: 4842332
20:11:00
DKK 3.100
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol, cognac farvet læder
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol betrukket med cognac farvet læder, fuldpolsteret. Fempas stjernefod af aluminium, drejefunktion. Fremstillet hos Fritz Hansen. Nybetrukket af anden professionel polstrer med cognac farvet læder. Fremstår med buler på sko.
Varenr: 4837050
20:15:00
Varenr: 4842339
20:19:00
Charles Eames. Soft Pad armstol, model EA-208. Sæde og ryg med betræk af brunt læder, ryg beklædt med hopsak, firpasfod og armlæn i poleret aluminium. Formgivet 1969. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med naturlig brugsspor, enkelte mærker på læderet samt slidte hjørner.
Varenr: 4854242
20:22:00
DKK 2.100
 1 2 3 4 5 6 7  >>