Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Kontormøbler i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Charles Eames. Kontorstol, model EA-117, sort læder, crom, ny generation
Charles Eames. Kontorstol, model EA-117, sort læder, crom, ny generation . Charles Eames 1907 - 1978. Kontorstol. Nyeste generation med krom-ring. Model EA-117 med stel af forkromet aluminium, drejelig stamme og fempas fod med hjul, betræk af sort læder. Vippefunktion, højdeindstillelig med gaspatron. Fremstår med minimale/ingen brugspor. Formgivet 1958. Fremstillet ... Varenr: 4524473 DKK 17.000 DK, Kolding, Trianglen 25-04-2017 10:36:41 DKK 13.500
Kontorstol
Kontorstol. Kontorstol. Betrukket med sort stof på sæde og grønt på ryg. 5-fodet stel, af hvid bemalet metal, med hjul. Vippeanordning og trinløs højdejustering. Siddehøjde 45-59 cm. Fremstår i original emballage. Emballagemål: 55x50x20 cm.Modelfoto Varenr: 4222288

DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-04-2017 10:59:21 DKK 300
Charles Eames. Kontorstol, EA-117 i sort hopsak
Charles Eames. Kontorstol, EA-117 i sort hopsak . Charles Eames 1907 - 1978. Kontorstol, EA-117 med stel af forkromet aluminium, drejelig stamme og fempas fod med hjul. Sæde og ryg med betræk af sort hopsak med vippefunktion, højdeindstillelig med gaspatron. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. minimale brugsspor. Varenr: 4606793 DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 25-04-2017 11:04:00 DKK 4.600
Amerikansk skrivebord af mahogni, 1800-tallets slutning
Amerikansk skrivebord af mahogni, 1800-tallets slutning. Amerikansk skrivebord af mahogni, top med jalousiklap, hvorunder hylder og skuffer og lille skab, front med skuffe under plade samt ni skuffer forneden. 1800-tallets slutning. H. 129, L. 126, D. 82 cm. Fremstår med brugsspor og finérafslag. Nøgler medfølger. Varenr: 4635809 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 11:21:08 DKK 400
Charles og Ray Eames. Lobby Chair, ES-104 fra år 2010
Charles og Ray Eames. Lobby Chair, ES-104 fra år 2010. Charles og Ray Eames. Lobby Chair med armlæn og fem-pasfod med drejefunktion af forkromet metal, ryg og sæde betrukket med sort knapsyet, let patineret læder, model ES-104. Formgivet af Charles og Ray Eames. Udført og mærket hos Vitra år 2010. Minimale brogsspor. Varenr: 4492227 DKK 25.000 DK, Kolding, Trianglen 25-04-2017 11:53:59 DKK 18.000
Charles Eames. Soft Pad kontorstol, Model EA-217 'Full Leather'
Charles Eames. Soft Pad kontorstol, Model EA-217 'Full Leather' . Charles Eames 1907-1978. Soft Pad kontorstol, Model EA-217, fremstillet hos Vitra. Formgivet 1969. Fuldpolstret i sort læder (læderryg), femfasfod og armlæn i forkromet aluminium med hjul, højdejustérbar med vippefunktion. Fremstår med lette brugsspor. Varenr: 4602178 DKK 18.000 DK, Kolding, Trianglen 25-04-2017 11:54:57 DKK 14.000
Ole Schmidt Sørensen, Helsemøbel, Mobilux elektrisk hæve/sænke skrivebord med pedalfunktion, model 918P
Ole Schmidt Sørensen, Helsemøbel, Mobilux elektrisk hæve/sænke skrivebord med pedalfunktion, model 918P. Ole Schmidt Sørensen, Helsemøbel, Mobilux elektrisk hæve/sænke skrivebord med pedalfunktion, model 918P, justerbar bordplade af MDF 2,5 cm. hårdt dampet bøgetræsfiner med udtræksbakke, sokkel og fod af grålakeret og forkromet stål monteret med sadel og pedaler på stel af bøgetræsfiner. Vinder af ... Varenr: 4635524 DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-04-2017 12:01:00 DKK 325
Skrivbord
Skrivbord. SKRIVBORD, 1800-tal, sannolikt England, mahognyfanér, med fyra lådor, lädeklädd skiva, fotavslut i form av hjultrissor, utdragbara skivor, höjd ca 75, 143x69 cm Varenr: 4634999 DKK 4.645 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 13:00:00
Se mere
Peter J. Lassen - Montana, barskab og kommode af bøg med vægophæng (2)
Peter J. Lassen - Montana, barskab og kommode af bøg med vægophæng (2). Peter J. Lassen - Montana, barskab med spejlbagvæg, og kommode med skuffer, 2 af dem med holdere til CDér, af bøg med vægophæng. Mål henholdsvis 70x70 cm. D. 38 cm. Og 35½x70 cm. D. 38 cm. Fremstår emd brugsspor. (2) Varenr: 4635654 DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-04-2017 13:02:28 DKK 350
Arne Jacobsen. Kontorstol, model 3217, Brown label med originalt sort læder
Arne Jacobsen. Kontorstol, model 3217, Brown label med originalt sort læder . Arne Jacobsen 1902-1971. Kontorstol, 'Syveren' med orginal sort læder, Brown Label. Drejelig fempasfod af forkromet stål på hjul, højdejusterbar med gaspatron samt armlæn. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen i 2015, model 3217. Udstillingsmodel med minimale brugsspor. Varenr: 4609759

DKK 14.000 DK, Kolding, Trianglen 25-04-2017 13:47:00 DKK 10.500
Bernt Petersen. Skrivebord med grøn linoleum
Bernt Petersen. Skrivebord med grøn linoleum . Bernt Petersen. Fritstående skrivebord i pitch pine, beklædt med grøn linoleum. Fremstillet hos Collection Fuglsang, Skals. H. 70. 80 x 160 cm. Nogle ridser, skrammer og skjolder. Varenr: 4630780 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-04-2017 16:07:00 DKK 450
Charles Eames. Kontorstol, Model EA-119 med vip
Charles Eames. Kontorstol, Model EA-119 med vip. Charles Eames 1907 - 1978. Kontorstol EA-119 med armlæn af forkromet aluminium, monteret med højdejustérbar, drejelig stamme med fempasfod i forkromet aluminium med hjul. Sæde og ryg med betræk af beige premium læder. Vippefunktion. Nyeste generation med chrom-ring. Formgivet 1958. Fremstillet ... Varenr: 4587293 DKK 15.000 DK, Kolding, Trianglen 25-04-2017 17:00:00 DKK 12.000
Christian Hvidt. Skrivebord af mahogni
Christian Hvidt. Skrivebord af mahogni. Christian Hvidt. Fritstående skrivebord af mahogni, front med to dybe skuffer H. 73 B. 200 D. 100 cm. Fremstillet hos Søborg Møbelfabrik . H. 75,5, B. 200, D. 100 cm. . Fremstår med brugsspor samt nogle skrammer. Varenr: 4628416 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 25-04-2017 17:30:00 DKK 300
E. W. Bach, Schreibtisch / Ladys Desk Modell OD 47 für Oddense Maskinsnedkeri
E. W. Bach, Schreibtisch / Ladys Desk Modell OD 47 für Oddense Maskinsnedkeri. Schreibtisch / Ladys Desk Modell OD 47 für Oddense Maskinsnedkeri A/S. Entwurf aus den 1960er Jahren. Konstruktion mit Gestell aus massivem Teakholz, Flächen furniert, ausgestattet mit einem Container mit drei Schüben und rückseitigem Fach für Bücher. B. 119cm, H. 74cm, T. 65,5cm. Altersgemäße ... Varenr: 4610935 DKK 2.974 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 18:04:00 DKK 1.859
Nanna Ditzel. Fritstående skrivebord af teak med fire skuffer
Nanna Ditzel. Fritstående skrivebord af teak med fire skuffer. Nanna Ditzel (1923-2005). Fritstående kasetteformet skrivebord af fineret teaktræ, sarg med fire integrerede skuffer, på runde kegleformede ben. Formgivet i 1958. Fremstillet hos Søren Willadsen, Vejen. H. 72. L. 175 B. 75 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor, herunder patina, enkelte ... Varenr: 4629450 DKK 30.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-04-2017 18:21:00 DKK 24.000
Arne Jacobsen. Kontorstol, model 3117
Arne Jacobsen. Kontorstol, model 3117 . Arne Jacobsen 1902-1971. Kontorstol, 'Syveren' nybetrukket med cognacfarvet anilin læder, drejelig fempasfod af forkromet stål på hjul, højdejusterbar med gaspatron. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3117. Fremstår nybetrukket med cognacfarvet anilin læder, dette ej udført hos ... Varenr: 4585562 DKK 10.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-04-2017 18:49:00 DKK 8.400
George Nelson, skrivebord / President Desk / konferencebord fra Action Office 1 serien fremstillet hos Vitra / Herman Miller
George Nelson, skrivebord / President Desk / konferencebord fra Action Office 1 serien fremstillet hos Vitra / Herman Miller. Skrivebord / konferencebord / President Desk, model 64906 fra Action Office 1 serien, amerikansk design af George Nelson, fremstillet hos Vitra / Herman Miller. Formgivet i 1964. Understel af forkromet, støbt aluminium, plade med nøddetræsfiner, integreret opbevaring med afdækning i sort læder, ... Varenr: 4622177 DKK 11.897 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 19:05:00 DKK 7.436
Donald Chadwick & William Stump, kontorstol, model Aeron, Medium B
Donald Chadwick & William Stump, kontorstol, model Aeron, Medium B . Donald Chadwick & William Stump: Multijusterbar kontorstol, model Aeron udført i titanium. Justérbare armlæn, fremstillet af 66% genbrugsmateriale, 94% af stolen er genanvendeligt materiale. (Stolen er i størrelsen Medium B med vægt op til 100 kg. og personhøjde op til 193 cm.) Formgivet i 1992. ... Varenr: 4054761 DKK 6.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-04-2017 19:20:00 DKK 1.850
Konvolut Bürotische von Weinkath (4)
Konvolut Bürotische von Weinkath (4) . Konvolut Bürotische von Weinkath, Tischplatte aus Laminat, weiß. 4 Stahl-Beine. Maße: H. 75 cm, B. 80 cm, L. 160 cm. Alters- und Gebrauchsspuren. (4) Varenr: 4643063 DKK 1.487 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-04-2017 19:26:00 DKK 297
Arne Jacobsen. Kontorstol model AJ 3107. Nybetrukket
Arne Jacobsen. Kontorstol model AJ 3107. Nybetrukket . Arne Jacobsen 1902-1971: Kontorstol model AJ 3107. Drejelig højdejusterbar fempasfod på hjul. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nypolstret med sort anilin læder ved anden professionel møbelpolstrer. Varenr: 4227409 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-04-2017 19:27:00 DKK 8.000
Arne Jacobsen. Kontorstol, model 3117 . Arne Jacobsen 1902-1971. Kontorstol, 'Syveren' nybetrukket med cognacfarvet anilin læder, drejelig fempasfod af forkromet stål på hjul, højdejusterbar med gaspatron. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3117. Fremstår nybetrukket med cognacfarvet anilin læder, dette ej udført hos ... Varenr: 4585567 DKK 10.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-04-2017 19:27:00 DKK 8.400
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol. Walnut Elegance læder.
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol. Walnut Elegance læder.. Arne Jacobsen. Oxford kontorstol nybetrukket med cognac farvet walnut elegance læder, fuldpolsteret. Drejefunktion. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nypolsteret med cognac farvet Walnut Elegance læder af dansk professionel møbelpolster i Danmark. Varenr: 4585582 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-04-2017 19:27:00 DKK 6.000
Konvolut Bürotische von Weinkath (4) . Konvolut Bürotische von Weinkath, Tischplatte aus Laminat, weiß. 4 Stahl-Beine. Maße: H. 75 cm, B. 80 cm, L. 160 cm. Alters- und Gebrauchsspuren. (4) Varenr: 4643068 DKK 1.487 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-04-2017 19:27:00 DKK 297
Møbelproducent. Hæve/sænkebord
Møbelproducent. Hæve/sænkebord. Møbelproducent. Hæve/sænkebord, med plade af fineret asketræ monteret på Linak stel af børstet stål. Indrettet med kabelskjuler og klæde. L. 180, D. 90. H. variabel. Plade med kabelgennemføringer. Fremstår med brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Varenr: 4633100 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-04-2017 19:47:00 DKK 300
Chefskrivebord fra 1960'erne/1970'erne i wenge
Chefskrivebord fra 1960'erne/1970'erne i wenge. Chefskrivebord fra 1960'erne/1970'erne. Kraftig konstruktion med overflader i wengefiner, understel af forkromet metal, to skuffer i sargen. B. 185,5 cm, H. 77 cm, D. 85 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, stedvist kantafslag og mindre finerafskalninger, bordpladen er stedvist mørknet, ... Varenr: 4608079 DKK 4.090 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 20:05:00 DKK 2.602
Donald Chadwick & William Stump. Multijusterbar kontorstol, model Aeron Executive
Donald Chadwick & William Stump. Multijusterbar kontorstol, model Aeron Executive . Donald Chadwick & William Stump: Multijusterbar kontorstol model Aeron Executive udført i poleret aluminium, genbrugsplast. Størrelse: B, medium. Formgivet i 1992, fremstillet hos Herman Miller. Fremstillet af 66% genbrugsmateriale, 94% af stolen er genanvendelig. Fremstår med minimale brugsspor.... Varenr: 4635538 DKK 10.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-04-2017 20:06:00 DKK 6.200
Schreibtisch mit Lederauflage
Schreibtisch mit Lederauflage. Schreibtisch mit Lederauflage. Lose Tischplatte. Zwei entsprechende Container mit Türen und einer Zargenschublade. Maße: H. 76 cm, L. 154 cm, B. 58 cm. Starke Alters- und Gebrauchsspuren, Risse im Holz, Fehlstellen im Furnier. Ein Türschloss defekt. Schlüssel anbei. Varenr: 4609734 DKK 1.487 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-04-2017 20:20:00 DKK 297
Zwei Papierkörbe / Mülleimer von RM (2)
Zwei Papierkörbe / Mülleimer von RM (2). Paar lackierter Retro Papierkörbe, Boden erhaben gestanzt 'RM', oberes Drittel von drei Reihen runder Löcher durchbrochen, Lackierung einheitlich in Mittelgrau und Hellblau; Blech, H. 31,5 cm - D. 29,5 cm; gewöhnliche Gebrauchsspuren, Lackierung unterseitig mit nutzungsbedingten Fehlstellen, ... Varenr: 4606485

DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-04-2017 20:24:00 DKK 297
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol. Walnut Elegance læder.. Arne Jacobsen. Oxford kontorstol nybetrukket med cognac farvet walnut elegance læder, fuldpolsteret. Drejefunktion. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nypolsteret med cognac farvet Walnut Elegance læder af dansk professionel møbelpolster i Danmark. Varenr: 4585578 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-04-2017 20:26:00 DKK 6.000
Konvolut Bürotische von Weinkath (4) . Konvolut Bürotische von Weinkath, Tischplatte aus Laminat, weiß. 4 Stahl-Beine. Maße: H. 75 cm, B. 80 cm, L. 160 cm. Alters- und Gebrauchsspuren. (4) Varenr: 4643064 DKK 1.487 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-04-2017 20:26:00 DKK 297
 1 2 3 4 5 6 7  >>