Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol, Red Label, år 2008
Arne Jacobsen (1902-1971). Højdejustérbar kontorstol model 'Oxford'. Armlæn af børstet aluminium, fempasfod med hjul, skal af lamineret formpresset træ, betrukket med brunt 'Classic' læder. Fremstillet af Fritz Hansen år 2008 "Red Label". Fremstår med minimale brugsspor.
Varenr: 4906542
DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 24-02-2018
11:36:00
DKK 5.600
Konvolut Konferenztisch / Schreibtisch/ Tisch. Sonderanfertigung nach Architektenentwurf. (4)
Konvolut von Konferenztisch / Schreibtisch/ Tisch. Sonderanfertigung nach Architektenentwurf. Klassisch reduzierte Konstruktion. Sonderausführung aus Multiplex platte. Maße ca: H. ca. 73 cm, L ca. 160 cm, T ca. 80 cm. Gebrauchspuren. (4)
Varenr: 4912685
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-02-2018
14:01:59
DKK 298
Charles Eames. Soft Pad kontorstol, Model EA-217 'Full Leather'
Charles Eames. Soft Pad kontorstol, Model EA-217, fremstillet hos Vitra. Formgivet 1969. Fuldpolstret med originalt rødt læder, femfasfod og armlæn poleret aluminium, afsluttet på hjul, vippefunktion. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4886755
DKK 15.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 24-02-2018
15:21:00
DKK 5.800
Skrivbord
SKRIVBORD, 1800-talets första hälft, sengustaviansk, 7 lådor, fanér i masurbjörk, höjd ca 76, 106x53 cm
Varenr: 4924729
DKK 3.861 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-02-2018
16:27:00
Se mere
Arne Jacobsen. Kontorstol, model 3117, sort læder
Arne Jacobsen. Kontorstol 'Syveren', drejelig fempasfod af forkromet stål på hjul, højdejusterbar med gaspatron. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3117. Fremstår nybetrukket med sort læder fra Arne Sørensen, dette ej udført hos Fritz Hansen, men hos professionel møbelpolstrer.
Varenr: 4883201
DKK 8.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-02-2018
18:33:00
DKK 5.000
Charles Eames. Kontorstol fra serien 'Aluminium Group Konference', læder
Charles Eames. Kontorstol fra serien 'Aluminium Group Konference'. Stel samt fempasfod af poleret aluminium, sæde og ryg betrukket med læder. Drejefunktion samt manuel højdejustering. Formgivet i 1958, fremstillet hos Herman Miller. Alm. brugsspor.
Varenr: 4892067
DKK 10.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-02-2018
18:47:00
Charles Eames. Soft Pad kontorstol, cognacfarvet læder
Charles Eames. Soft Pad kontorstol, fremstillet hos Herman Miller. Formgivet 1969. Originalt betrukket med cognacfarvet læder, fempasfod og armlæn i forkromet aluminium, højdejustérbar. Fremstår med alm. brugsspor.
Varenr: 4900282
DKK 16.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-02-2018
19:40:00
DKK 11.000
Papirkurv RM 323 metal.
Sæt á 10 stk. RM papirkurve model 323 metal, 21 L. alulak. H:32 cm. Ø:29 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker.
Varenr: 4923698
DKK 1.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24-02-2018
19:48:00
Dänischer Möbelproduzent, Schreibtisch in Teak
Dänischer Möbelproduzent, Schreibtisch in Teak. Schreibtisch: Vierbeinige Holzkonstruktion. Maße ca: B. 143 cm, T. 68 cm, H.72 cm. Gebrauchsspuren.
Varenr: 4924356
DKK 2.233 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-02-2018
19:58:00
DKK 1.265
Charles Eames. Soft Pad lounge stol, model EA-219
Charles Eames. Kontorstol EA 219 med armlæn af forkromet aluminium betrukket med sortgrå læder, monteret med højdejustérbar, drejelig stamme med fempas fod ligeledes i forkromet aluminium med hjul. Vippefunktion. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Alm. brugsspor, enkelte skrammer.
Varenr: 4743568
DKK 12.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-02-2018
20:00:00
DKK 9.600
Charles Eames. Kontorstol fra serien 'Aluminium Group Konference', sort læder
Charles Eames. Kontorstol med armlæn af forkromet aluminium, monteret med højdejustérbar, drejelig stamme med manuel hejs, fempasfod i forkromet aluminium med hjul. Sæde og ryg med betræk af sort læder. Formgivet 1958. Fremstillet hos Herman Miller. Udstillingsmodel fra 2016.
Varenr: 4920852
20:09:00
DKK 6.600
Schreibtisch, wohl Soennecken, aus Universität Frankfurt
Schreibtisch, wohl Soennecken, Entwerfer unbekannt, aus Uni Frankfurt, aus der Zeit der Einrichtung der Universität durch Ferdinand Kramer (1952-1964), Modulbauweise, bestehend aus drei Elemente, zwei Schubfächer an den Seiten, Schlüssel nicht vorhanden, Mittelstück mit Schublade, dunkle ...
Varenr: 4884305
DKK 2.233 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-02-2018
20:16:00
DKK 298
Charles Eames. Kontorstol model EA 117, sort læder
Charles Eames. Kontorstol med stel samt fempasfod af poleret aluminium, monteret med hjul, sæde og ryg betrukket med sort skind. Dreje- og vippefunktion. Ikke højdejusterbar. Formgivet i 1958. Fremstillet hos Vitra, model EA 117. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4899658
DKK 10.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 24-02-2018
20:16:00
DKK 2.800
Charles Eames. Kontorstol fra serien 'Aluminium Group Konference'. Stel samt fempasfod af poleret aluminium, sæde og ryg betrukket med læder. Drejefunktion samt manuel højdejustering. Formgivet i 1958, fremstillet hos Herman Miller. Nyere model fra 2010-2012. Alm. brugsspor.
Varenr: 4913234
20:20:00
DKK 4.200
Varenr: 4899655
20:21:00
DKK 4.200
Charles & Ray Eames, sæt konferencestole/stole model EA108 fra Alu Chair-serien fra Vitra (4)
Sæt konferencestole/stole model EA 108 fra Alu Chair-serien, amerikansk design af Charles & Ray Eames, fremstillet hos Vitra. Formgivet i 1958. Drejelig konstruktion af forkromet, støbt aluminium, betræk i sort hopsack. Mål ca.: B. 58,5 cm, H. 82,5 cm, D. ca. 60 cm. Fremstår med lette brugsspor. ...
Varenr: 4925579
DKK 21.586 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-02-2018
20:26:00
DKK 11.909
Skrivbord
SKRIVBORD, 1900-talets början, gustaviansk stil, bemålat, beslag i mässing, räfflade lådfronter, höjd 78, 107x63 cm
Varenr: 4924822
DKK 1.930 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-02-2018
20:30:00
Se mere
Charles Eames. Soft Pad lounge stol
Charles Eames. Soft Pad lounge kontorstol med armlæn af forkromet aluminium betrukket med brungrå læder, monteret med manuel højdejustérbar, drejelig stamme med fempas fod ligeledes i forkromet aluminium med hjul. Vippefunktion. Formgivet 1958. Fremstillet hos Herman Miller. Alm. brugsspor.
Varenr: 4830864
20:45:00
DKK 6.600
Bruno Mathsson/Piet Hein konferansbord
BRUNO MATHSSON / PIET HEIN, bord, Fritz Hansen, superellips, fanerat i bok, 8 kromade spännben, etikettmärkt, hål för eluttag i skivan, höjd ca 70, 129x396 cm
Varenr: 4924890
DKK 3.089 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 25-02-2018
11:44:00
Se mere
Charles Eames. Kontorstol med armlæn, EA 219 'Full Leather'
Charles Eames 1907 - 1978. Kontorstol, model EA 219, seneste 'Chrom-ring' generation med læderbetrukne armlæn af forkromet aluminium, monteret med højdejustérbar, drejelig stamme med fempas fod i poleret aluminium med hjul. Både Sæde, ryg og bagside med betræk af sort læder. Vippefunktion. ...
Varenr: 4908633
DKK 20.000 DK, Kolding, Trianglen 25-02-2018
15:26:00
DKK 9.800
Charles Eames. Soft Pad armstol, Model EA-208
Charles Eames. Soft Pad armstol, Model EA-208. Sæde og ryg med betræk af blåt læder, drejestel med firpasfod. Stel og armlæn af forkromet aluminium, sædehøjde ca. 53 cm. Formgivet i 1969. Fremstillet hos Vitra for Herman Miller. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4927084
DKK 8.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-02-2018
19:02:00
DKK 2.800
Arne Jacobsen Oxford højrygget stol, sort læder
Arne Jacobsen. Højrygget Oxford kontorstol. Nybetrukket med sort læder. Fempas stjernefod af aluminium. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket med sort Marchetto læder ved anden professionel møbelpolster.
Varenr: 4908649
DKK 6.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-02-2018
19:03:00
Charles Eames. Soft Pad armstol, model EA-208
Charles Eames. Soft Pad armstol, model EA-208. Sæde og ryg med betræk af brunt læder, ryg beklædt med hopsak, firpasfod og armlæn i poleret aluminium. Formgivet 1969. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med naturlig brugsspor, enkelte mærker på læderet samt slidte hjørner.
Varenr: 4907787
DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-02-2018
19:05:00
DKK 4.200
Charles Eames. Armstol med sort netvæv, model EA-108
Charles Eames 1907-1978. Armstol fra serien 'Aluminium Group', model EA-108 med stel og armlæn af forkromet aluminium, sæde og ryg med sort net-væv. Med drejefunktion. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra.
Varenr: 4927068
19:08:00
Charles Eames. Kontorstol, model EA-117 med grøn hopsak
Charles Eames 1907 - 1978. Kontorstol, model EA-117 med stel af poleret aluminium, drejelig stamme og fempas fod med hjul. Sæde og ryg med betræk af grønt uld / hopsak med vippefunktion, højdeindstillelig med gaspatron. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Nyeste generation med hjul som låser ...
Varenr: 4927064
DKK 11.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-02-2018
19:10:00
DKK 900
Charles Eames. Armstol, model EA-108
Charles Eames 1907 - 1978. Kontorstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 med stel og armlæn i poleret aluminium med drejefunktion. Sæde og ryg polstret med sort læder, bagside med hopsak. Fremstillet hos Vitra.
Varenr: 4884108
DKK 9.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-02-2018
19:20:00
DKK 4.600
Charles Eames. Konferencestol, model EA-109, fuldpolstret
Charles Eames. Konferencestol fra serien 'Aluminium Group' med stel og armlæn af forkromet aluminium med drejefunktion, sæde og ryg fuldpolstret med sort læder. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra, model EA-109. Fremstår med alm. brugsspor.
Varenr: 4889898
DKK 11.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-02-2018
19:24:00
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol. Rød læder.
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol betrukket med rødt læder, fuldpolsteret. Fempas fod samt stamme af aluminium, drejefunktion. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med mærker i læder.
Varenr: 4906686
DKK 5.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-02-2018
19:30:00
Charles Eames. Kontorstol, model EA-119. Sort læder
Charles Eames 1907 - 1978. Kontorstol EA-119 med armlæn af poleret aluminium, monteret med højdejustérbar, drejelig stamme med fempasfod i poleret aluminium med hjul. Sæde og ryg med betræk af sort læder, bagpå med hopsak. Vippefunktion. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Seneste generation ...
Varenr: 4913095
DKK 17.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-02-2018
19:40:00
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol, nybetrukket natur læder.
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol betrukket med natur farvet læder, højdejustérbar stel på fempas stjernefod af aluminium, monteret på hjul. Vippefunktion. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket ved anden dansk professionel møbelpolster i Danmark med natur farvet ...
Varenr: 4916751
DKK 12.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-02-2018
19:44:00
DKK 3.800
 1 2 3 4 5 6 7  >>