Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Kontormøbler i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Skrivebord/skrivebord af stålrør, Mauser, model RA4, fra 1950'erne, metal
Skrivebord/skrivebord af stålrør, Mauser, model RA4, fra 1950'erne, metal. Skrivebord af stålrør, Mauser, model RA4, fra 1950'erne, konstruktion af stålrør og sortlakeret stålplade, med i alt fire aflåselige skuffer, nøgle medfølger ikke, bordplade med rødt linoleum, mål: H. 78 cm, B. 154 cm, D. 77 cm, fremstår med brugsspor, ridser, slitage og oxidationsspor på ... Varenr: 4666001 DKK 8.180 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 20-07-2017 20:36:00 DKK 2.417
J. Kastholm & P. Fabricius, stol model Tulip FK 6726, fremstillet hos Kill International
J. Kastholm & P. Fabricius, stol model Tulip FK 6726, fremstillet hos Kill International. Stol model Tulip FK 6726, dansk design af Jørgen Kastholm & Preben Fabricius, fremstillet hos Kill International. Formgivet i 1964. Glasfiberskal med betræk af brunt læder, femgrenet understel af forkromet metal med hjul, standersøjle af forkromet metal. Mange funktioner, med indstillelig højde ... Varenr: 4720452 DKK 4.834 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 20-07-2017 20:40:00 DKK 3.160
Skrivebord, model New Mexico, grå - udstillingsmodel
Skrivebord, model New Mexico, grå - udstillingsmodel. Skrivebord, model New Mexico. Fremstillet i massiv voksbehandlet fyrretræ. Front med fem skuffer samt låge bag hvilken hylde.Mål; D 47, B 141, H 76 cm.Udstillingsmodel hvor minimale håndteringsspor kan forekomme. Modelfotos. Det viste tilbehør samt stol medfølger ikke. OBS: vær opmærksom på, at ... Varenr: 4707860

DKK 1.200 DK, Kolding, Trianglen 20-07-2017 20:50:00 DKK 300
Lepper Schmidt, Bürotisch / Cafeteria 'cross' für Brunner
Lepper Schmidt, Bürotisch / Cafeteria 'cross' für Brunner. Lepper Schmidt, Bürotisch / Cafeteria 'cross' für Brunner Modell 3071. Ausleger Flacheisen, Säule Rundstahlrohr, beschichtet in RAL 9006F wießalu, Verstellgleiter. Maße: H. 74 cm, B. 70 cm, L. 140 cm. Ausstellungsstück, teils bestoßen. Varenr: 4689488 DKK 2.231 DE, Hamburg, Große Elbstraße 20-07-2017 20:56:00 DKK 297
Charles Eames. Soft Pad kontorstol, Model EA-217, 'Full Leather'
Charles Eames. Soft Pad kontorstol, Model EA-217, 'Full Leather'. Charles Eames 1907-1978. Soft Pad kontorstol, Model EA-217, fremstillet hos Vitra. Formgivet 1969. Betræk af mørkt, brunt læder både foran og bagpå, fempasfod og armlæn i forkromet aluminium, højdejustérbar med vippefunktion. Ny generation med krom-ring. Fremstår med minimale brugsspor. Varenr: 4715992 DKK 18.000 DK, Kolding, Trianglen 20-07-2017 21:26:00 DKK 12.500
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol, model 3272
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol, model 3272. Arne Jacobsen 1902 - 1971. Oxford kontorstol med armlæn, model 3272, monteret på drejelig fempas stjernefod af aluminium, H. 128 B. 61 sædehøjde 44 cm. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket hos dansk professionel møbelpolstrer i Danmark med cognacfarvet anilin læder. Varenr: 4718481 DKK 11.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-07-2017 11:40:00 DKK 3.200
Arne Jacobsen. Kontorstol model AJ 3107. Nybetrukket
Arne Jacobsen. Kontorstol model AJ 3107. Nybetrukket . Arne Jacobsen 1902-1971: Kontorstol model AJ 3107. Drejelig højdejusterbar fempasfod på hjul. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nypolstret med sort anilin læder ved anden professionel møbelpolstrer Varenr: 4676589 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-07-2017 12:00:00 DKK 4.000
Rolf Hay for Gubi. Hæve-sænkebord med skuffemodul
Rolf Hay for Gubi. Hæve-sænkebord med skuffemodul. Rolf Hay. Arbejdsbord / skrivebord af finéret sortlakeret eg. B. 70, L. 100 cm. Brugsspor og mærker . Lauritz.com indestår ikke funktionaliteten. Varenr: 4723215 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-07-2017 12:35:00 DKK 300
Anders Lundqvist for Gubi. Fritstående hæve/sænke skrivebord
Anders Lundqvist for Gubi. Fritstående hæve/sænke skrivebord . Anders Lundqvist. Fritstående elektrisk hæve/sænke skrivebord, plade med hvid laminat, stel stål ledningsudtag i plade. B. 85, L. 170 cm. Fremstillet hos Gubi. Diverse kabler medfølger. Brugsspor og kanthak. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. . Varenr: 4722038 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-07-2017 12:44:00 DKK 350
Bisley, zwei Rollcontainer OBA (2)
Bisley, zwei Rollcontainer OBA (2) . Bisley, zwei Rollcontainer OBA Stahl, lichtgrau lackiert. Eine Schublade und ein Hängeregister. Vier "unsichtbare" Lenkrollen. Zentralschloss. Schlüssel dabei. Bezeichnet 'Bisley'. Maße ca: H. 52 cm, B. 42 cm, T.57 cm. Alters- und Gebrauchsspuren, Kratzspuren und Bestoßungen. (2) Varenr: 4642744 DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-07-2017 13:34:00 DKK 297
Charles og Ray Eames. Lobby Chair, model ES-104
Charles og Ray Eames. Lobby Chair, model ES-104 . Charles og Ray Eames. Lobby Chair med armlæn og fem-pasfod med drejefunktion af forkromet metal, ryg og sæde betrukket med sort knapsyet, patineret læder, model ES-104. Formgivet af Charles og Ray Eames. Udført og mærket hos Vitra. Varenr: 4711729 DKK 15.000 DK, Kolding, Trianglen 21-07-2017 14:05:00 DKK 4.400
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol, sort læder
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol, sort læder . Arne Jacobsen. Oxford kontorstol betrukket med sort, letpatineret læder, vippefunktion og højdejustérbar fempas stjernefod af aluminium, monteret på hjul med stålkappe. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen med label herfra. Fremstår med lette brugsspor. Varenr: 4680370 DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 21-07-2017 15:06:00 DKK 4.900
H. J. Wegner. Fritstående skrivebord, egetræ, Getama
H. J. Wegner. Fritstående skrivebord, egetræ, Getama . Hans J. Wegner. Skrivebord fineret med egetræ med H-formet stel, monteret med skuffesektion med to skuffer. Fremstillet ved Getama. 1960/70'erne. Nøgle medfølger ikke. H. 68 cm, B. 125 cm, D. 70 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker. Varenr: 4714501 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-07-2017 15:36:00 DKK 350
Charles og Ray Eames. 'Lobby Chair', model ES-108
Charles og Ray Eames. 'Lobby Chair', model ES-108 . Charles og Ray Eames. Lobby Chair med armlæn og firpasfod af forkromet metal, ryg og sæde originalt betrukket med sort knapsyet hopsak, model ES-108. Formgivet af Charles og Ray Eames. Udført hos Herman Miller. Fremstår med minimale brugsspor alderen taget i betragtning. Varenr: 4706106 DKK 14.000 DK, Kolding, Trianglen 21-07-2017 15:54:00 DKK 2.600
Charles Eames. Kontorstol, Model EA-119 'Full Leather'
Charles Eames. Kontorstol, Model EA-119 'Full Leather' . Charles Eames 1907 - 1978. Højdejustérbar kontorstol, model EA-119 med armlæn af poleret aluminium, fempasfod i forkromet aluminium med hjul. Både sæde, ryg og bagpå med betræk af sort læder. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med minimale brugsspor, armlæn med alm. hårridser. Varenr: 4673376 DKK 17.000 DK, Kolding, Trianglen 21-07-2017 15:55:00 DKK 9.200
Skrivbord
Skrivbord. SKRIVBORD, 1900-talets andra hälft, gråmålat, fem lådor, höjd ca 72, 125x46 cm, nycklar finns Varenr: 4723091 DKK 1.530 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-07-2017 16:00:00
Se mere
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol med certifikat, model 3273, Red label år 2007
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol med certifikat, model 3273, Red label år 2007 . Arne Jacobsen (1902-1971). Højdejustérbar kontorstol model 3291 'Oxford'. Armlæn af børstet aluminium, fempasfod med hjul, skal af lamineret formpresset træ, betrukket med sort alm. patineret 'Classic' læder. Fremstillet af Fritz Hansen "Red Label". medfølgende certifikat. Fremstår med minimale ... Varenr: 4702269 DKK 11.000 DK, Kolding, Trianglen 21-07-2017 17:33:00 DKK 4.200
Charles Eames. Soft Pad kontorstol, Model EA-217, sort læder
Charles Eames. Soft Pad kontorstol, Model EA-217, sort læder . Charles Eames. Soft Pad kontorstol, Model EA-217, fremstillet hos Vitra. Formgivet 1969. Betræk af sort læder, femfasfod og armlæn i forkromet aluminium, højdejustérbar med vippefunktion. Fremstår med lette alm. brugsspor. Armlæn fremstår nypolerede. Varenr: 4687502 DKK 12.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-07-2017 18:05:00 DKK 3.900
Keilhauer. To kontor-/konferencestole, model Filo (2)
Keilhauer. To kontor-/konferencestole, model Filo (2). Keilhauer. To kontor-/konferencestole, sæde polstret med sort læder og ryg udspændt med polyester net, firpasfod af forkromet stål, drejbart sæde. Fremstillet af Keilhauer Canada. H. 89, SH. 43 cm. Brugsspor og mærker i læder (2) Varenr: 4719771 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-07-2017 18:40:00 DKK 325
Håg kontorstol
Håg kontorstol. Håg. Kontorstol, højdejusterbar, sæde og ryg betrukket med sort alkantara. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4723013 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-07-2017 18:59:00 DKK 300
Rollcontainer, Alu Office
Rollcontainer, Alu Office. Rollcontainer, von Alu Office, Aluminiumrahmen mit Holzverkleidung, mit zwei Schubladen, zur Aktenablage, auf Rollen; Maße: H. 72cm, B. 82cm, T. 42,5cm; minimale Bestoßungen. Varenr: 4716908 DKK 1.859 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-07-2017 19:04:00 DKK 297
Duba. Kontorstol af egetræ betrukket med uld
Duba. Kontorstol af egetræ betrukket med uld. Duba kontorstol. Sæde og ryg af formspændt eg, betrukket med betrukket med orange uld. firpas fod af forkromet metal afsluttet på hjul. Mål: H. 80, B. 63, D. 56 cm. Højdejusterbar. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4723571 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-07-2017 19:13:00 DKK 375
Biblioteksbord med karta
Biblioteksbord med karta. BIBLIOTEKSBORD, 1900-talets andra hälft, skiva i glas med dekor av världskarta, underrede med mahognyfanér, två lådor, beslag i mässing, höjd ca 76, 141x86 cm Varenr: 4723123 DKK 1.530 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-07-2017 19:15:00
Se mere
Arne Jacobsen. Kontorstol med armlæn model 3217
Arne Jacobsen. Kontorstol med armlæn model 3217. Arne Jacobsen. Kontorstol med armlæn,'Syveren' på drejelig fempasfod af forkromet stål, monteret med krom og gummikant på hjul, højdejustérbar med gaspatron. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3217. Fremstår nybetrukket med elegance læder fra Arne Sørensen. Dette ej udført hos... Varenr: 4692952 DKK 13.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-07-2017 19:16:00 DKK 7.000
Charles Eames. Fire Kontorstole fra serien 'Aluminium Group Konference' (4)
Charles Eames. Fire Kontorstole fra serien 'Aluminium Group Konference' (4). Charles Eames. Kontorstol fra serien 'Aluminium Group Konference'. Stel samt fempasfod af poleret aluminium, sæde og ryg betrukket med gråt skind. Drejefunktion samt højdejusterbar. Formgivet i 1958, fremstillet hos Herman Miller. Fremstår med alm. brugsspor; nogle mindre skrammer, armlæn med ... Varenr: 4701357 DKK 15.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-07-2017 19:17:00 DKK 12.000
Charles Eames. Konferencestol, sort læder, model EA-109
Charles Eames. Konferencestol, sort læder, model EA-109. Charles Eames. Konferencestol fra serien 'Aluminium Group' med stel og armlæn af forkromet aluminium med drejefunktion, polstret sæde og ryg betrukket med sort læder, H. 102 B. 59 sædehøjde 47 cm. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra, model EA-109. Fremstår med alm. lette brugsspor. Varenr: 4679839 DKK 10.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-07-2017 19:29:00 DKK 7.600
Arne Jacobsen. Kontorstol med armlæn, model 3217
Arne Jacobsen. Kontorstol med armlæn, model 3217. Arne Jacobsen. Kontorstol med armlæn,'Syveren' på drejelig fempasfod af forkromet stål på hjul, højdejusterbar med gaspatron. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3217. Fremstår nybetrukket med rødt læder af dansk møbelpolster i Danmark. Varenr: 4687980 DKK 12.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-07-2017 19:43:00 DKK 5.200
Illum Wikkelsø. Skrivebord og sidebord
Illum Wikkelsø. Skrivebord og sidebord. Illum Wikkelsø. Skrivebord med stel af aluminium, skuffemodul med to skuffer, aftageligt sidebord ligeledes monteret med skuffemodul, plader og sider af hvidt laminat. Fremstillet hos Kjøge-gruppen model KK-12, Litt: Design of Scandinavia, no. 6. H. 70 L. 190, D. 80 cm. Sidebord H. 68, L. 120, D.... Varenr: 4708985 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-07-2017 19:43:00 DKK 300
Stahlrohr / Metall Schreibtisch der 1950/60er Jahre, wohl Mauser oder Baisch
Stahlrohr / Metall Schreibtisch der 1950/60er Jahre, wohl Mauser oder Baisch. Stahlrohr / Metall / Arzt Schreibtisch der 1950/60er Jahre, wohl Mauser oder Baisch. Konstruktion mit Gestell aus verchromtem Stahlrohr, Container aus cremeweiß lackiertem Stahlblech, ausgestattet mit vier Schüben, Platzte aus rotem Resopal. B. 116cm, H. 74,5cm, T. 57,5cm. Altersgemäße ... Varenr: 4707826 DKK 1.859 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 21-07-2017 19:45:00 DKK 409
Charles Eames. Konferencestol, sort læder, model EA-109. Charles Eames. Konferencestol fra serien 'Aluminium Group' med stel og armlæn af forkromet aluminium med drejefunktion, sæde og ryg fuldpolstret med sort læder, H. 102 B. 59 sædehøjde 47 cm. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra, model EA-109. Fremstår med alm. lette brugsspor. Varenr: 4679837 DKK 10.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-07-2017 19:48:00 DKK 1.050
 1 2 3 4 5 6 7 8 9  >>