Kategori  Vurdering
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Et sæt på fire saltkar med skeer af sterlingsølv 'Konge' (4).
Et sæt på fire saltkar med skeer af sterlingsølv 'Konge' Johan Rohde for Georg Jensen, indvendig med koboltblå emalje. Dessin nr 62. 1945-1977. vægt 106 gram. (4).
Varenr: 4919539
DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 20-02-2018
19:48:00
DKK 3.600
Johan Peter Rode, Christiansfeldt. Sønderjysk hovedvandsæg af sølv
Johan Peter Rode (1789-1879), Christiansfeldt. Sønderjysk vaseformet hovedvandsæg af sølv, påsat otte røde flusser, ovalt profilleret korpus og kugleformet knop, ciseleret med blomster, indvendigt forgyldt, ovalt fodstykke med gemme, stemplet 'Rode' for mester Johan Peter Rode. H. 11 cm. Vægt 56 ...
Varenr: 4913444
DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 20-02-2018
19:58:00
Gerhard Hass, København. Rokoko hovedvandsæg af sølv
Gerhard Hass, København (1711-1790). Rokoko hovedvandsæg af sølv, rigt drevet med rocailler, indvendigt forgyldt, ovalt fodtykke med gemme, dobbeltstemplet 'GH' for mester Gerhard Hass. H. 7 cm. Vægt 29 g. Låg og krave under låg med et lille hul.
Varenr: 4913442
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 20-02-2018
20:13:00
DKK 1.300
Georg Jensen. Magnolia lille skål af sterlingsølv.
Georg Jensen. Magnolia skål af hammer slået sterlingsølv. Dessin nr 2A. L. 20 cm. 1945-1977. vægt 270 gram.
Varenr: 4919285
DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 20-02-2018
20:18:00
DKK 3.800
Et sæt på fire saltkar med skeer af sterlingsølv ' Old Danish' (4).
Et sæt på fire saltkar med skeer af sterlingsølv ' Old Danish' Harald Nielsen for Georg Jensen, indvendig med grøn emalje. Dessin nr 100. 1945-1977. vægt 136 gram. (4).
Varenr: 4919538
20:47:00
Kay Fisker for A. Michelsen. Næbkande af sterlingsølv, anno 1959
Næbkande tegnet af Kay Fisker (1893-1965), udført hos A. Michelsen. Pæreformet sterlingsølv, glat korpus med integreret hank. Indeholder 1,5 L. (den store model) Årstalsstempel I9 for 1959. Vægt ca. 872 gr. H. 26 cm. Fremstår med få brugsspor. Litteratur: 'Hofjuveler A. Michelsen' af Malene ...
Varenr: 4912569
DKK 30.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 20-02-2018
21:00:00
DKK 17.500
A.Dragsted stort sølvfad 1910
A. Dragsted stort fad/platte med ophæng. Motiv med skib dertil sarg med ornamentik med blomster, delfiner samt muslingeskal. Front med navne indgraveringer, Bagside med inskription fra april 1911. Ø 44,5 cm. Sølvguardein Christian. Fr. Heise 1904 - 1932. København 1910. Total vægt ca. 2132 gram
Varenr: 4896724
DKK 10.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 21-02-2018
11:07:00
DKK 4.600
Opsats af sølv med glasindsats
Opsats af sølv med glasindsats. H. 11,5 Ø 19 cm. Stemplet 830S Vægt 380 gram eksklusiv indsats.
Varenr: 4920298
DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 21-02-2018
15:04:00
DKK 900
Tretårnet Sølv skønvirke opsats med slebet glasskål (2)
Skønvirke opsats udført i sølv prydet med drevne borter. Hertil indsats af glas prydet med slibninger, buet kant med takker. 1900-tallets begyndelse. H: 12,5 cm. Ø: 21 cm. ,Fremstår med mindre kanthak på glasindsats.
Varenr: 4922029
DKK 1.800 DK, Aalborg, Nibevej 21-02-2018
18:00:00
DKK 500
Konvolut Besteck Versilbert, 4500 g (81)
Konvolut Besteck Versilbert, gesamt Gewicht: 4500 Gramm, 81 Teile.
Varenr: 4909708
DKK 2.233 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-02-2018
19:00:00
DKK 298
Gräddkanna och sockerskål i silver. Bruttovikt ca 335 gram. (2)
Gräddkanna och sockerskål i silver. Gräddkanna med lock. Rokokostil. 1900-tal. Importstämplar. Dekor av rosor. Invändigt hamrad dekor. Smärre bucklor. Vikt ca 335 gram. Sockerskålens höjd ca 11 cm. (2)
Varenr: 4901191
DKK 1.853 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 21-02-2018
19:23:00
DKK 502
To fade og tallerken af sterlingsølv (3)
Større og mindre fad samt tallerken Ø 35 og 28 og 17 cm. af sterlingsølv. Stort fad med inskription. Samlet vægt 1161 gr. Fremstår med ridser. (3)
Varenr: 4920810
DKK 2.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 21-02-2018
19:29:00
DKK 450
Konvolut 2 Sets WMF Zuckerdose und Sahnekännchen, Alpaca versilbert (4)
Konvolut, bestehend aus 2 Sets WMF Zuckerdose mit Dosierer und Sahnekännchen, Alpaka versilbert, Gewicht je Set ca. 388 Gramm, H. ca. 7cm, Ø ca. 7cm. Hammerschlag Oberfläche, Deckel jeweils abnehmbar, punziert 'WMF'. Altersbedingt leichtere Gebrauchsspuren, Oxidation, bei einem Sahnekännchen ...
Varenr: 4634233
DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-02-2018
19:33:00
DKK 298
Godesberger Hof, Henkelschale, Hotelsilber
Godesberger Hof, Henkelschale, Hotelsilber, Alpaka mit Silberauflage, Gewicht ca. 601 Gramm, Ø ca. 166mm, H. ca. 54mm, graviert 'Godesberger Hof' in gotischer Schrift, Schalenboden punziert 'Godesbergerhof', Herstellerpunze 'B. Bohrmann Nachfolger, Frankfurt A/M', '24' und '21' in Raute. ...
Varenr: 4696765
19:42:00
DKK 298
Fire dele kaffe- og teservice af sølv (4)
Fire dele kaffe- og teservice af sølv bestående af: 1 tysk kaffekande H. 21 cm, stemplet 830 samt med dobbeltørn. 1 tekande H. 22, B. 27 cm, stemplet tre tårne 1945 samt 830. 1 sukkerskål B. 20 cm samt 1 flødekande H. 12,5 cm, begge stemplede 'Westi' og tre tårne. Samlet vægt 1793 g. (4)
Varenr: 4920230
DKK 4.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-02-2018
19:55:00
Evald Nielsen, kaffekande af hammerslået sølv, anno 1943
Evald Nielsen. Kaffekande af let hammerslået sølv, glat korpus, lågknop i form af stiliseret blomst, udført hos Evald Nielsen 1943. H. 22 cm. Vægt ca. 690 gr. Fremstår med brugsspor, lille trykning på fodrand.
Varenr: 4922031
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 21-02-2018
20:00:00
Hendrich Reinicke, København. Barokbæger af sølv, anno 1709
Hendrich Reinicke, København (f. ca. 1663 - d. 1744, borgerskab ca. 1700). Barokbæger af sølv, nålepunslet korpus med kartouche, udført København 1709 (københavnerstempel 1692). H. 10,4 cm. Vægt: ca. 173 gr. Fremstår med brugsspor, buler, nålepunslede initialer og årstal 1727.Hendrich Reinicke ...
Varenr: 4922197
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 21-02-2018
20:08:00
Evald Nielsen, tekande af hammerslået sølv, anno 1943
Evald Nielsen. Tekande af let hammerslået sølv, glat korpus, lågknop i form af stiliseret blomst, udført hos Evald Nielsen 1943. L. 24 cm. Vægt ca. 684 gr. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4922038
20:10:00
DKK 1.800
Ventura & Assael, rundt fad af sølv, Italien 1900-tallet
Rundt serveringsfad af sølv, fane dekoreret i relief med bladværk og cartoucher på punslet grund, glat spejl, stemplet 'Ventura & Assael 800', Italien 1900-tallet. Ø 38 gr. Vægt ca. 806 gr. Fremstår med brugsspor, mindre buler på kanten.
Varenr: 4922019
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 21-02-2018
20:15:00
C. C. Hermann. Moderne kasserolle af sterlingsølv med træhåndtag, ca. 1950-60'erne
C. C. Hermann. Moderne kasserolle af sterlingsølv, prydet med træhåndtag med ende af lys bakelit, profilleret bund, udført København ca. 1950-60'erne. L. inkl. håndtag: ca. 24 cm. H. 5 cm. Vægt: ca. 328 gr, Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4922218
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 21-02-2018
20:18:00
Evald Nielsen, bonbonniere af let hammerslået sølv, anno 1943
Evald Nielsen. Bonbonniere af let hammerslået sølv, glat korpus, lågknop i form af stiliseret blomst, udført hos Evald Nielsen 1943. H. 11 cm. Vægt ca. 398 gr. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4922048
DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 21-02-2018
20:45:00
Hugo Grün. Kaffeservice af sølv (3)
Hugo Grün. Kaffeservice af sølv bestående af: 1 kaffekande H. 24,5 cm, 1 sukkerksål B. 17,5 cm samt 1 flødekande H. 10,5 cm. Drevet i ligeknækket rokoko-stil. Stemplet H.Gr. samt tre tårne 1946. Samlet vægt 1183 g. Kaffekande med en manglende benring på hank. (3)
Varenr: 4920224
DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-02-2018
20:48:00
Wang Hing. kinesisk teservice af sølv, ca. 1900 (3)
Wang Hing, Kinesisk teservice af sølv, prydet med insekter, gren- og bladværk. Bestående af tekande, sukkerskål og flødekande. Tekande H. 13,5 cm. Flødekande. H. ca. 9 cm. Ca. 1900. Samlet vægt: 1087 gr. (3)
Varenr: 4919425
DKK 25.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-02-2018
20:48:00
DKK 3.400
J. M. Lind. Stor skønvirkevase af hammerslået sølv med 'bølle'-ornamentik, anno 1917
J. M. Lind. Stor skønvirkevase af hammerslået sølv, prydet med gennembrudt 'bølle'-ornamentik langs toppen, profilleret, rundt forstykke, udført København 1917. H. 24,5 cm. Vægt: ca. 718 gr. Fremstår med brugsspor, tryk på forstykke.
Varenr: 4922254
20:48:00
Flaskebakke, vintragt med si, brevåbner samt lille vase af pletsølv. Samt Givenchy lighter. (5)
Flaskebakke, vintragt med si, brevåbner samt lille vase. Fire dele af pletsølv. Ø flaskebakke 14,5 cm. Ø vintragt 8 cm. H. vase 13,5 cm. L. brevkniv 24 cm. Samt Givenchy lighter med rød emalje. Medfølgende originalt etui. Fremstår med brugsspor, lighter med mindre afslag i emaljen. (5)
Varenr: 4915359
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 21-02-2018
20:49:00
Axel Holm Sølvsmeidie. Skrin af sterlingsølv.
Axel Holm Sølvsmeidie. Skrin af sterlingsølv, profileret korpus med let hvælvet låg, todelt indsats af træ. Vægt inkl. insats 326 gr. H. 3,5 cm. L. 20,5 cm. D. 8 cm. Fremstår med brugsspor samt enkelte ridser og mærker.
Varenr: 4915377
20:53:00
DKK 900
Walker & Hall, sæt bestik, England, 1930’erne (42)
Walker & Hall, bestiksæt i 42 dele i trææske, England, 1930’erne, hver del er udført i rustfrit stål, hver især med producentmarkering, trææske med gravering ’Presented to Miss B. Jaggard on the occasion of her marriage April 1939 by the staff of the stanton ironworks (holwell works)’, fremstår ...
Varenr: 4900653
DKK 3.350 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-02-2018
20:55:00
DKK 335
Max Zehrer, kobber, skål / vase, omkring 1950
Skål/vase. Max Zehrer, Stuttgart. Omkring 1950. Kobber, håndsmedet. Væg med reliefdekor. 18,5 x 24 x 16,1 cm. Betegnet i bunden: Z (prægestempel). Bayrisches Kunsthandwerk von heute. Robert Poeverlein (udg. 9, München 1952, s. 76, afb.
Varenr: 4193428
DKK 3.722 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-02-2018
20:59:00
DKK 1.489
Löffel aus der ehemaligen UDSSR (3)
3 Löffel aus der ehemaligen UDSSR, gefertigt aus 875 Silber (punziert). Die Löffel sind mit Emaille in rot und grün verziert, sowie mit einem Perlstab Dekor. Rückseitig mit Feingehalt sowie mit Sichel und Hammer punziert. Maße ca.: 11,5 cm. Gesamtgewicht ca.: 46,3 g. Die Löffel befinden sich ...
Varenr: 4923109
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-02-2018
12:50:30
DKK 298
Samling sølv bestik ca 2160 gram. (74)
Samling bestik af sølv her af 6 spiseskeer, 1 frokostske, 1 dessertske og en dessert gaffel, fransk lilje Blinkenberg, en ske med gravering. En Lille Anne. Marie kagespade. 5 spiseskeer med hammerslået overflade, .Johannes Siggaard Sølv guardien, Seks dessertskeer Karina. Totalt 74 dela i aclt ...
Varenr: 4916971
DKK 4.000 DK, Helsingør, Støberivej 22-02-2018
18:18:00
 1 2  >>