Kategori  Vurdering
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Henkelschale, 800er Silber, ca. 156 Gramm
Henkelschale, 800er Silber, Punze = 11478, Halbmond, Krone, 800, WTB KRISCHER, Gewicht ca. 156 Gramm, Maße in cm ca. 11 x 11, Höhe mit beweglichem Henkel 13 cm, Wandung teilweise durchbrochen Gebrauchsspuren
Varenr: 4841628
DKK 2.233 DE, Hamburg, Große Elbstraße 11-12-2017
12:17:24
DKK 335
Svend Weihrauch for Frantz Hingelberg. Funkis kasserolle af sterlingsølv, 1938
Funkis kasserolle med glat korpus af sterlingsølv, stjerthank og fod af brun bakelit, designet af Svend Weihrauch og udført hos Frantz Hingelberg i 1938. L. inkl. hank 23 cm. Vægt ca. 385 gr. Brugsspor og med afslag på bakelit ved fod.
Varenr: 4861886
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 11-12-2017
13:04:00
Frugtkurv af gennembrudt sølv samt druesaks af sølv (2)
Frugtkurv af gennembrudt sølv, dekoreret med badende i sø, stemplet 830. L. 28 cm samt druesaks L. 13,5 cm. Vægt 355 cm (2)
Varenr: 4859389
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 11-12-2017
13:59:28
DKK 425
V. Christesen. Kande af sølv, ca. 1860/70'erne
Mokkakande af tretårnet sølv, låget modelleret med blomst. Stemplet V. Christesen. ca. 1860/70'erne. H. 19 cm. Vægt 372 gr. Fremstår med brugsspor, enkelte buler, korpus med indgraveret adelig allianceskjold. Proveniens: Liselund Slot.
Varenr: 4862637
18:13:00
DKK 725
Skål med hanke af pletsølv, dekoreret med stene, 1900-tallet
Skål med hanke af pletsølv, bladformet hammerslået korpus, bund af skål dekoreret med rocailler, similisten samt centralt med kronet monogram med franske liljer og tekst '1788 SIT NOMEN DOMINI BENEDICTUM', stående på tre ben med ball and claw. Ø. 24 cm. Vægt ca. 705 gr.
Varenr: 4847091
DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 11-12-2017
19:50:00
Serveringsbakke af sølv, Portugal omkr. 1900
Serveringsbakke af sølv, rektangulær med høj, gennembrudt kant, fødder og hanke, udformet bl.a. med hjortefrise, selve bakken med graveret dekoration, Portugal omkr. 1900. H. 8. L. 46. B. 29 cm. Vægt ca. 1.768 gr. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4825355
DKK 9.000 DK, Vejle, Dandyvej 11-12-2017
20:09:00
DKK 3.700
English Silver House, saucekande af sølv
Saucekande af sølv udført hos English Silver House, stemplet Haandarbejde. L. 22 cm. Vægt ca. 478 gr. Fremstår med brugsspor, knæk i den ene sorte montering ved hanken.
Varenr: 4837164
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 11-12-2017
20:13:00
DKK 425
Det Osmanniske Rige. Stor serveringsbakke af sølv, 1900-tallets begyndelse
Stor, oval serveringsbakke af sølv rigt ornamenteret med graveringer og hanke udformede som bladværk, med stempler fra Det Osmanniske Rige (senere Tyrkiet), 1900-tallets begyndelse. L. 64. B. 43,5 cm. Vægt ca. 2.545 gr. Fremstår med brugsspor, små sorte pletter.
Varenr: 4844215
DKK 15.000 DK, Vejle, Dandyvej 11-12-2017
20:14:00
DKK 5.800
Lille kinesisk skål af sølv med indfattet erindringsmønt fra 1927: 'Memento - Birth of Republic of China'
Lille kinesisk skål af sølv med indfattet erindringsmønt fra 1927: 'Memento - Birth of Republic of China'. Ø 8 cm. Vægt ca. 50 gr. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4850696
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 11-12-2017
20:18:00
DKK 325
Georg Jensen. Drueopsats af sterlingsølv, dessin 263 A
Georg Jensen. Drueopsats af hammerslået sterlingsølv prydet med drueklaser, snoet stamme på rundt fodstykke. Formgivet af Georg Jensen i 1918. Dessin nr. 263 A. Fremstillet hos Georg Jensen i perioden 1933-45. H. 12,5 cm. Vægt ca. 255 gr. Fremstår med brugsspor, én 'drueklase' knækket af, let ...
Varenr: 4860317
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 11-12-2017
20:18:00
DKK 7.200
Georg Jensen. Lighter i hylster af sterlingsølv, dessin 366 D
'Consul Crown' lighter i hylster af sterlingsølv udført hos Georg Jensen, dessinnr. 366 D. H. 6. L. 8,5 cm. Fremstår med brugsspor og gravering.
Varenr: 4850609
20:28:00
Svensk kaffeservice af sølv i rokokoform, 1900-tallet (3)
Svensk kaffeservice af sølv i rokokoform, indvendigt forgyldt, hanke af sortlakeret træ, ligeknækket korpus dekoreret med rocailler, lågknopper i form af fugle, svungne fødder, bestående af kaffekande, sukkerskål og flødekande, 1900-tallet. H. 11-26 cm. Samlet vægt ca. 1208 gr. Fremstår med ...
Varenr: 4825388
DKK 6.000 DK, Vejle, Dandyvej 11-12-2017
20:31:00
DKK 2.100
Wilson & Sharp, Glasgow. Victoriansk saltkar af sterlingsølv, anno 1857
Wilson & Sharp, Glasgow. Victoriansk saltkar af sterlingsølv, prydet med løvehoveder, udført 1857. Ø. ca. 7,5 cm. Vægt: ca. 97,6 gr. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4862493
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 12-12-2017
12:32:25
DKK 325
Grann & Lagley m.fl. Skrin og kar af sølv (2)
Æske med låg, koprus af lethammerslået sølv og afsluttet med glasperle øverst, stemplet København 1929 og PP H. 8 cm og Grann & Lagley; kar på tre fødder, stemplet København 1928, H. 4 cm. Vægt 135 g. Brugsspor og løs glasperle (2)
Varenr: 4858922
12:40:14
Georg Jensen. Lille skål af hammerslået sterlingsølv, dessin 243C
Georg Jensen. Lille skål af let hammerslået sterlingsølv, prydet med stiliseret bladværk, oval form, stående på fire kuglefødder, dessin 243C, udført hos Georg Jensen efter 1945. L. 8 cm. Vægt: ca. 27 gr. Fremstår med brugsspor, mindre trykmærker.
Varenr: 4862488
13:31:00
DKK 325
Art Deco. Vase i bronze. Start 1900-tallet.
Art Deco. Start 1900-tallet. Vase i grønpatineret bronze. Stemplet i bunden CAB samt No. 121 "Bronz" H. 11 cm.
Varenr: 4858643
DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 12-12-2017
15:17:00
Prima sølvplet. 18 dækketallerkner (18)
18 dækketallerkner af pletsølv, stemplet Prima sølvplet. Ø 28,5 cm. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4864178
DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 12-12-2017
16:24:52
Kaffee- / Teeservice, versilbert (4)
Kaffee- / Teeservice, versilbert. Bestehend aus einer Kaffeekanne, einer Teekanne, einem Milchgießer und einer Zuckerdose. Höhe der Kaffeekanne 25 cm. Normale altersbedingte Gebrauchsspuren. (4)
Varenr: 4856328
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 12-12-2017
20:15:00
DKK 298
Samling pletsølv m.m. (22)
Stelton tekande, designet af Arne Jacobsen, lågfad L. 29,5 cm. 3 mindre kander, 4 sakse, 2 rammer fremstår defekte, 7 små bakker. 1 pilleæske med emaljelåg. Stand på hjul Ø. 24,5 cm. Låg samt æske og lommelærke af messing og glas. Mindre buler, mærker samt brugsspor. (22)
Varenr: 4862528
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 12-12-2017
20:27:00
Ventura & Assael, rundt fad af sølv, Italien 1900-tallet
Rundt serveringsfad af sølv, fane dekoreret i relief med bladværk og cartoucher på punslet grund, glat spejl, stemplet 'Ventura & Assael 800', Italien 1900-tallet. Ø 38 gr. Vægt ca. 806 gr. Fremstår med brugsspor, mindre buler på kanten.
Varenr: 4827895
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 12-12-2017
20:49:00
Sigvard Bernadotte for Georg Jensen. Bæger af sterlingsølv, dessin 819
Sigvard Bernadotte for Georg Jensen. Bæger af sterlingsølv, dessin nr. 819. Georg Jensen efter 1945. H. 6 cm. Ca. 54 gram.Med gravering i bunden.
Varenr: 4863897
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 13-12-2017
15:22:00
Mindre samling sølveffekter (8)
Mindre samling sølveffekter bestående af oval svensk empire dåse med filigranmønster på låget, mesterstempel fod Niklas Juhlin (1803-1868) og dateret Karlshamn 1832 l.7,5 cm. Desuden art deco Grann & Laglye smørnæb l.13 cm, tre frugtknive ca.1900 l.16,5 cm, blade af messing, lille mokkaske l.9 ...
Varenr: 4864170
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 13-12-2017
17:26:00
Samling sølv bl.a. K, Anderson svensk skål, C. G. Hallberg svenske æggebægre m.m. (4)
Samling sølv bl.a. K, Anderson svensk skål, C. G. Hallberg svenske æggebægre, servietholder m/ mestermærke NS, H. 7,5-10,5 & Ø 4-12 cm. Brugsspor & graveret. Samlet vægt for mestermrk. ca. 179 gr. Samlet vægt for dele m/ sølv ca. 229 gr. (4)
Varenr: 4864956
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 13-12-2017
19:47:00
A. Michelsen. Margrethebæger af sterlingsølv
A. Michelsen. Margrethebæger af delvis forgyldt sterlingsølv. H. 11,5 cm. Vægt: 342 gram. Fremstår med brugsspor, med gravering under bund.
Varenr: 4864698
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 13-12-2017
20:03:00
Kaffeservice af sølv (4)
Kaffeservice af sølv bestående af: 1 kaffekande H. 24 cm, 1 sukkerskål B. 14 cm, 1 flødekande H. 7 cm samt 1 Cohr fad L. 27,5, B. 22 cm. Stemplede tre tårne. Samlet vægt 1054 g. Sukkerskål og flødekande med lille bule. Kaffekande med manglende ringe mellem hank og korpus. (4)
Varenr: 4827594
DKK 2.400 DK, Roskilde, Store Hedevej 13-12-2017
20:07:00
DKK 950
Poul Hansen, m.fl. To hovedvandsæg af sølv (2)
Poul Hansen, Tønder. Borgerskab 1786. Lille hjerteformet hovedvandsæg af sølv dekoreret med indgraverede blomster samt krone. Stemplet i bund. Brugsspor og små defekter. H. 7,5 cm. Samt hovedvandsæg af sølv med indgraverede blomster og ranker, fodstykke med balsamgemme, ejermonogram samt dat. ...
Varenr: 4838642
DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 13-12-2017
20:25:00
Georg III tesæt af sterlingsølv, London 1817 (3)
Georg III tesæt af sterlingsølv bestående af tekande, sukkerskål og flødekande, sukkerskål og flødekande indvendigt forgyldt, rigt dekoreret med blomster og rocailler, hanke med kvindehoved, tude med motivet 'den grønne mand', tekandens korpus med kinesisk mand og lågknop i form af blomst. ...
Varenr: 4753408
DKK 25.000 DK, Vejle, Dandyvej 13-12-2017
20:30:00
DKK 5.200
Gabriel Hermeling, Köln, stor sølvskål/opsatsskål, dateret 1919
Stor opsatsskål. Gabriel Hermeling, Köln, dateret 1919. Sølv, delvist forgyldt. Prydet med 4 ametyster og emalje/sølv-intarsier. Stor oval svejfet form, prydet med to store, runde medaljoner, hver især med bevinget løve på jordkugle, med æskulapstav, Bayer-firmaemblem med indskrift BAYER i ...
Varenr: 4857048
DKK 33.495 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 13-12-2017
20:53:00
DKK 3.536
Boucheron. Art deco skønhedsetui af sølv, Paris ca. 1940'erne
Boucheron. Fransk art deco skønhedsetui af sølv, rektangulært, gennembrudt og forgyldt front med dekoration i form af fugle, sommerfugle og blomster besat med bl.a. smaragder, rubiner og safirer, her bagved er spejl, som, når etuiet er åbent, kan åbnes op til siderne med skjult mekanisme i ...
Varenr: 4863959
DKK 45.000 DK, Vejle, Dandyvej 13-12-2017
21:09:00
Smykkeæske i sølv med motiv
Oval æske i sølv, rillet korpus, indvendigt monteret med lille stof. Låg dekoreret med dansende personer mm. h. 4 cm L. 12.5 cm B. 9 cm. Vægt 203 gr.
Varenr: 4864548
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 14-12-2017
13:56:00
 1 2  >>