Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Korpus i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Ray Urban for Åge Fausing - seks bægre sterling sølv (6)
Ray Urban for Åge Fausing - seks bægre sterling sølv (6). Ray Urban for Åge Fausing - seks bægre udført i hammerslået sterling sølv. Mål ca. Diam. Ø 5,5 mm. H. ca. 5 cm. Samlet vægt ca. 460 gram. Er stemplet i Bund Å Fausing 925 Sterling Denmark Ray Urban. Der medfølger 6 ruskindsposer fra Åge Fausing. Absolut minimale brugsspor. (6) Varenr: 4723762 DKK 3.500 DK, Odense, Kratholmvej 21-07-2017 14:03:00 DKK 1.000
Rund serveringsfad af sterlingsølv med perlekant.
Rund serveringsfad af sterlingsølv med perlekant.. Rund serveringsfad af sterlingsølv med perlekant. Svend Toksværd. Ø. 32 cm vægt. 746 gram. Fremstår med gravering under bunden. Varenr: 4723679 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 21-07-2017 14:47:00 DKK 1.400
Konvolut Silber / Besteckteile u.a. / 800 - 925er Sterling Silber
Konvolut Silber / Besteckteile u.a. / 800 - 925er Sterling Silber. Konvolut Silber / Besteckteile u.a. / 800 - 925er Sterling Silber, Gesamtgewicht ca. 600 Gramm, Altersspuren und minimal dellig sowie Kratzspuren. Varenr: 4720785 DKK 1.859 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-07-2017 18:12:00 DKK 335
Silberschalen (2) 925er Silber
Silberschalen (2) 925er Silber. Silberschalen (2) 925er Silber 1 x Silberschale, Blütenform Punze = WILKENS Spindelpresse Halbmond Krone 925 7575 II Gravur mittig auf der Rückseite " 15.12.1993 Gewicht ca. 118 Gramm, Durchmesser: 14,9 cm x Höhe: 2 cm 1 x ovale Silberschale Punze = 925 Halbmond Krone Gewicht ca. 274 ... Varenr: 4703174 DKK 2.975 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-07-2017 20:26:00 DKK 781
Par kandelabre af malm, ca. 1900 (2)
Par kandelabre af malm, ca. 1900 (2). Par kandelabre af malm, arme til fem lys, runde profilerede baser. Ca. 1900. H. 50 cm. (2) Varenr: 4700361 DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24-07-2017 19:37:00 DKK 300
Samling med fire sølvgenstande (4)
Samling med fire sølvgenstande (4). Samling med fire sølvgenstande. Bestående af: Skibsformet sauceskål (494 g), betegnet på undersiden, bl.a. bymærke fra København, med monogram, L ca. 21 cm. Lille bæger (21 g), betegnet og graveret, H 4,5 cm. Kalkformet vase (266 g, foden er fyldt), betegnet, H 20 cm. Kande med træhank (610 ... Varenr: 4703096 DKK 6.321 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-07-2017 20:15:00 DKK 409
Gestell, Salz- und Pfefferstreuerhalter, Alpaka, versilbert, Zierelemente aus 800/- Silber
Gestell, Salz- und Pfefferstreuerhalter, Alpaka, versilbert, Zierelemente aus 800/- Silber. Gestell, Salz- und Pfefferstreuerhalter, Korpus Alpaka, versilbert, Zierelemente aus 800/- Silber, Gewicht ca. 207 Gramm, ovale Konstruktion auf vier floral gestalteten Füßchen, floral durchbrochene Wandung, zwei runde Aussparungen für Salz- und Pfefferstreuer, unterseitig punziert '800' und ... Varenr: 4705250 DKK 1.636 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-07-2017 20:49:00 DKK 446
Uppsatsskål, nysilver, sekelskiftet 1900
Uppsatsskål, nysilver, sekelskiftet 1900. Uppsatsskål, nysilver, sekelskiftet 1900. Bruksslitage, minnesgravyr. Höjd: 34 cm Dia 30 cm Varenr: 4725930 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 25-07-2017 16:47:00 DKK 229
Thøger v. Offenhausen. Sjælden empire kaffemaskine af sølv, København ca. 1803
Thøger v. Offenhausen. Sjælden empire kaffemaskine af sølv, København ca. 1803. Sjælden empire kaffemaskine af sølv med tøndeformet kaffekande og cylindrisk overdel med filter i bunden, glat korpus med graverede borter, stjerthanke af sort træ, komplet stemplet, med mestermærke for Thøger v. Offenhausen (ca. 1758-1810, optaget i Kbh's guldsmedelaug i 1803), København ca. ... Varenr: 4707829 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-07-2017 20:25:00 DKK 3.300
Kultakeskus Oy, vase 916 sølv, Hämeenlinna/Tavastehus, Finland, 1957
Kultakeskus Oy, vase 916 sølv, Hämeenlinna/Tavastehus, Finland, 1957. Kultakeskus Oy, vase 916 sølv, vægt ca. 228 g, mål ca. 190 x 40,5 x 36 mm, gravering 'R.L.C. 28.8.59', stemplet med mesterstempel Kultakeskus Oy (liggende løve), nationalstempel Finland, '916H', bystempel Hämeenlinna og datostempel 'D7' for 1957. Fremstår med lette, aldersrelaterede brugsspor, ... Varenr: 4701458 DKK 3.718 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-07-2017 20:53:00 DKK 372
En samling diverse pletsølv, bl.a. lågfad og kaffeservice. (9)
En samling diverse pletsølv, bl.a. lågfad og kaffeservice. (9). En samling diverse dele af pletsølv, bestående af: Lågfad med svungen og ligeknækket korpus. Stemplet C. Mich. H. 15 cm. Ø 23 cm. Kaffeservice med svungen og skævknækket korpus, bestående af mokkakande, mælkekande og flødekande. Kaffeservice med svungen og ligeknækket korpus, bestående af ... Varenr: 4724254 DKK 1.500 DK, Kolding, Trianglen 26-07-2017 14:23:00 DKK 325
Gerd Bøgelund for Royal Copenhagen, lille fad samt to Søholm bordlamper af stentøj. (3)
Gerd Bøgelund for Royal Copenhagen, lille fad samt to Søholm bordlamper af stentøj. (3). Gerd Bøgelund (1923-1987) for Royal Copenhagen. Fad af stentøj med sung glasur og stregrelief. Sign. monogram. Ø 20,5 cm. Samt to Søholm bordlamper af glaseret stentøj nr. 3022 og 1019, den ene 2. sortering. H. 23 og 25 cm. inkl. montering. Begge bordlamper virker på vurderingstidspunktet. ... Varenr: 4724255 DKK 1.000 DK, Kolding, Trianglen 26-07-2017 15:12:00 DKK 300
Sølvbakke, 830 sølv, chippendalemønster
Sølvbakke, 830 sølv, chippendalemønster . Sølvbakke, 830 sølv, chippendaleform, rektangulær form, vægt ca. 1000 g, mål: ca. L. 42 x 30,5 cm. Stempel = "Spindelpresse" fra M.H.Wilkens & Söhne, fabriksmærke/halvmåne krone 830 S. Nummer: 7076. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4703112 DKK 5.577 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-07-2017 19:24:00 DKK 818
W. M. Rodgers to amerikanske kaffekander samt sukkerskål (4)
W. M. Rodgers to amerikanske kaffekander samt sukkerskål (4). To amerikanske kaffekander H 26 cm. og 23 cm, af amerikansk sølv (stemplet 800) med glat korpus og rokokofrise langs fodstykker og lågknop, hanke og tud, desuden medfølger sukkerskål H 11,5 cm og sukkertang. Alle dele pånær sukkerskål stemplet af W M Rodgers. Stemplet 800. vægt af kander 1985 ... Varenr: 4727753 DKK 3.000 DK, Aalborg, Nibevej 26-07-2017 19:35:00 DKK 1.150
Norsk tinsamling (13)
Norsk tinsamling (13). Norsk tinsamling bestående af: Tre kander, tre stager, vase, skål, bæger, askebæger samt bestik. (13) Varenr: 4725061 DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 26-07-2017 19:50:00 DKK 300
Samovar af sølv med skorsten og bakke af sølvplet fra B. Wolska og Henneberg (3)
Samovar af sølv med skorsten og bakke af sølvplet fra B. Wolska og Henneberg (3). Samovar af sølv med skorsten og bakke af sølvplet, med greb af elfenben. Tilhørende bakke af sølvplet. Fremstillet hos B. Wolska og Henneberg, Warszawa, 1800-tallets slutning. Samovaren forsynet med polske sølvstempler samt 949. Fremstår med tekande fra Henneberg Warshawa, stemplet 798 H. 71 cm. ... Varenr: 4727233 DKK 12.000 DK, Aalborg, Nibevej 26-07-2017 19:58:00 DKK 4.100
C. Holm, m.fl. Samling korpussølv (5)
C. Holm, m.fl. Samling korpussølv (5). C. Holm, m.fl. Samling korpussølv, bestående af par udfyldte stager af sølv, H. 6 cm, samt par askebægre, hvoraf ene af sterlingsølv Ø 7 cm, lågkrus med kuglefødder, H. 6.5 cm, Lågkrus samt stager fra C. Holm. (5) Varenr: 4728032 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 27-07-2017 19:10:00 DKK 300
Russisk sølv sukkerskål
Russisk sølv sukkerskål. Russisk sølv sukkerskål. Vægt ca 560 gr. Fremstår med gravering i bund, indvendig forgyldning. Guardein stemplet Aleksander Nikolajevich Mitin 1855, mesteren er Carl Adolf Seipel. Varenr: 4724768 DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-07-2017 19:21:00 DKK 975
Sølv thekande - 885 gr
Sølv thekande - 885 gr. Sølv thekande med gravering i bund. Vægt ca 885 gr. Fremstår med gravering i bund. H 18 cm, L 25 cm. Varenr: 4724767 DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-07-2017 19:34:00 DKK 500
Kaffeservice af sølv (3)
Kaffeservice af sølv (3). Kaffeservice af sølv bestående af: Kaffekande H 23 cm, sukkerskål og flødekande lavet hos Hugo Grün & Co i 1950. Samlet vægt ca 1150 gr. Fremstår med brugsspor. (3) Varenr: 4727436 DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-07-2017 20:01:00 DKK 600
Aage Weimar. Isspand med ske af sterlingsølv (2)
Aage Weimar. Isspand med ske af sterlingsølv (2). Aage Weimar. Isspand med ske af sterlingsølv, ske med svungen greb, L. 14 cm, samt isspand af glas med svungen hank af sterlingsølv, H. 13-21. Stemplet AAW 925. (2) Varenr: 4728030 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 27-07-2017 20:05:00 DKK 300
Nils Victor Andersson. Kop / lille skål med hank af hammerslået sølv, 1960
Nils Victor Andersson. Kop / lille skål med hank af hammerslået sølv, 1960. Kop / lille skål med hank udført hos Nils Victor Andersson af hammerslået sølv, lavt og bredt korpus med firsidet munding, 1960. H. 4,5. L. 13 cm. Vægt ca. 104 gr. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4715738 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-07-2017 20:23:00 DKK 750
Georg Jensen. Et sæt på fire flaskebakker af sterlingsølv. (4)
Georg Jensen. Et sæt på fire flaskebakker af sterlingsølv. (4). Georg Jensen. Et sæt på fire flaskebakker/små tallerkener af hammerslået sterlingsølv, prydet med perlestaf, dessin 210 H. Udført efter 1945. Ø 15 cm. Vægt i alt ca. 511 gr. Fremstår med lette brugsspor. (4) Varenr: 4725274 DKK 4.000 DK, Kolding, Trianglen 27-07-2017 20:30:00 DKK 1.150
Obstschale, Metall, vergoldet
Obstschale, Metall, vergoldet. Obstschale, Metall / Gelbguss, golden patiniert, im Zentrum weibliche Allegorie und Puttenfiguren, weiterhin Volutendekor und florale Verzierungen, unterseitig Inventarschild Schloss Bad Zurzach Schweiz, D. 35cm; Abnutzungsspuren am Material, Abrieb, Bestoßungen, Oxidationsspuren. Varenr: 4686485 DKK 1.859 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27-07-2017 20:44:00 DKK 297
Georg Jensen. Drueopsats af sterlingsølv, dessin 263 A
Georg Jensen. Drueopsats af sterlingsølv, dessin 263 A. Georg Jensen. Drueopsats af hammerslået sterlingsølv, prydet med drueklaser, snoet stamme på rundt fodstykke. Formgivet af Georg Jensen i 1918. Dessin nr. 263 A. Fremstillet efter 1945. H. 13 cm. Ø 13 cm. Vægt ca. 249 gr. Fremstår med lette brugsspor. Litteratur: Janet Drucker a Tradition af ... Varenr: 4725252 DKK 12.000 DK, Kolding, Trianglen 27-07-2017 20:45:00 DKK 6.800
Teelicht- Ständer 800/- Silber, Hermann Bauer, Schwäbisch Gmünd, um 1970
Teelicht- Ständer 800/- Silber, Hermann Bauer, Schwäbisch Gmünd, um 1970. Teelicht- Ständer 800/- Silber, Gewicht ca. 106 Gramm, Ø ca. 110mm, H. ca. 43mm, Entwurf und Fertigung Hermann Bauer, Schwäbisch Gmünd, punziert Herstellerpunze Hermann Bauer und '800'. Altersbedingt geringere Gebrauchsspuren, 1 Bestoßung, Oxidation, Schwäbisch Gmünd, Deutschland, um 1970 Varenr: 4706176 DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27-07-2017 20:52:00 DKK 297
Georg Jensen. Et par strøbøsser af sterlingsølv, dessin 235B. (2)
Georg Jensen. Et par strøbøsser af sterlingsølv, dessin 235B. (2). Et par Georg Jensen strøbøsser af hammerslået sterlingsølv, top i form af kogle, på gennembrudt fodstykke prydet med stiliseret bladværk, dessin nr. 235B. Udført 1933-44. H. 9 cm. Vægt i alt ca. 105 gr. (2) Varenr: 4725267 DKK 2.500 DK, Kolding, Trianglen 27-07-2017 21:00:00 DKK 825
Georg Jensen. Et par dækketallerkener af hammerslået sterlingsølv, dessin 210N. (2)
Georg Jensen. Et par dækketallerkener af hammerslået sterlingsølv, dessin 210N. (2). Georg Jensen. Et par dækketallerkener af hammerslået sterlingsølv, fane prydet med perlestaf, dessin 210N. Udført efter 1945. Ø 28 cm. Vægt i alt ca. 1364 gr. Fremstår med lette brugsspor, enkelte ridser. (2) Varenr: 4725272 DKK 5.000 DK, Kolding, Trianglen 27-07-2017 21:15:00 DKK 2.900