Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Korpus i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Schale Messing versilbert, Hammerschlag
Schale Messing versilbert, Hammerschlag. Ovale Schale aus Messing versilbert, Hammerschlag- Oberfläche, Gewicht ca. 920 Gramm, Maße ca. 33,5 x 20 x 10cm, punziert 'B'. Altersbedingte Gebrauchsspuren, Versilberung auf der Innenseite deutlich berieben, wohl Österreich, um 1930 Varenr: 4581162 DKK 2.225 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-04-2017 19:40:00 DKK 1.112
Zee Sung. Kinesisk skål af sølv med bambusmotiv, Shanghai ca. 1900
Zee Sung. Kinesisk skål af sølv med bambusmotiv, Shanghai ca. 1900. Kinesisk skål af sølv, korpus drevet med bambusmotiv på punslet baggrund, udført hos Zee Sung, Shanghai ca. 1900. H. 12,5. Ø 20,5 cm. Vægt ca. 648 gr. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4614734 DKK 16.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-04-2017 20:02:00 DKK 12.500
Christian Rasmussen, København. Et par sauceskåle af hammerslået sølv, anno 1915. (2)
Christian Rasmussen, København. Et par sauceskåle af hammerslået sølv, anno 1915. (2). Christian Rasmussen. Et par Skønvirke sauceskåle af hammerslået sølv, hver med stamme prydet med stiliseret bladværk og bær, på ovale fodstykker. Udført 1915. H. 12 cm. L. 23 cm. Vægt i alt ca. 782 gr. Fremstår med let brugsspor samt enkelte lette ridser. (2) Varenr: 4606858 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-04-2017 20:10:00 DKK 5.000
John Parsons & Co. George III tantalus med stand af sterlingsølv til tre karafler, Sheffield 1804
John Parsons & Co. George III tantalus med stand af sterlingsølv til tre karafler, Sheffield 1804. George III tantalus med stand af sterlingsølv, bund af træ, med tre slebne karafler af glas, udført hos John Parsons & Co., Sheffield 1804. H. 22 cm. Vægt på stand (inkl. træ) ca. 584 gr. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Varenr: 4614748 DKK 12.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-04-2017 20:12:00 DKK 9.000
P. Hertz, Grann & Laglye, mfl. To serveringsfade samt to dækketallerkener af sølv. (4)
P. Hertz, Grann & Laglye, mfl. To serveringsfade samt to dækketallerkener af sølv. (4). Lille ovalt serveringsfad af sølv, graveret med bladværk. Udført ved P. Hertz, 1928. L. 27,5 cm. Vægt ca. 356 gr. Stort ovalt serveringsfad af sølv med glat profileret kant. Udført ved C. M. Cohr, 1936. L. 43,5 cm. Vægt ca. 912 gr. Dækketallerken af sølv, glat kant prydet med snoning. Udført ved ... Varenr: 4606814 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-04-2017 20:13:00 DKK 6.000
Ole Hagen for A. Michelsen. 'Saphir' bestik af sterlingsølv (54)
Ole Hagen for A. Michelsen. 'Saphir' bestik af sterlingsølv (54). Bestik, 'Saphir' tegnet af Ole Hagen, udført hos A. Michelsen af sterlingsølv, bestående af 6 middagsknive med blade af rustfrit stål (21 cm.), 6 dessert-/frugtknive med blade af rustfrit stål (15,5 cm.), 5 fiskeknive (20 cm.), 2 middagsgafler (19,5 cm.), 5 frokostgafler (17 cm.), 5 dessertgafler... Varenr: 4614756 DKK 18.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-04-2017 20:22:00 DKK 14.000
F. Hingelberg og A.F. Rasmussen. Fire flaskebakker og 12 glasbakker, ca. 1935. (16)
F. Hingelberg og A.F. Rasmussen. Fire flaskebakker og 12 glasbakker, ca. 1935. (16). Sæt på 12 glasbakker af sterlingsølv, graveret med forskellige stiliserede blomster. Udført hos F. Hingelberg, Aarhus, anno 1935-37. Ø 7,4 cm. Samt sæt på fire flaskebakker af sølv, hver med profileret kant. Udført ved A.F. Rasmussen, Aarhus, ca. 1940. Ø 13,6 cm. Vægt i alt ca. 980 g. (16) Varenr: 4606872 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-04-2017 20:28:00 DKK 5.200
Russisk cigaretetui af sølv dekoreret med niello, Moskva
Russisk cigaretetui af sølv dekoreret med niello, Moskva. Russisk cigaretetui af sølv, dekoreret med niello i form af bladværk samt diverse ornamentik, låg med ovalt felt med motiv fra Kreml i Moskva, bl.a. med præsidentpaladset. Sølvstemplet 84, Moskva, mestermærke CH. L. ca. 10,5 B. 7 cm, vægt ca 128 gr. Fremstår med brugsspor, enkelte buler. Varenr: 4620670 DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 24-04-2017 20:29:00 DKK 625
Wing Ong. Kinesisk skål af sølv med hanke og dekoreret med bladværk, ca. 1900
Wing Ong. Kinesisk skål af sølv med hanke og dekoreret med bladværk, ca. 1900. Kinesisk skål af sølv med to hanke og glat korpus dekoreret med bladværk, bølget kant, udført hos Wing Ong, ca. 1900. L. 22 cm. Vægt ca. 314 gr. Fremstår med enkelte små stødmærker. Varenr: 4614737 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-04-2017 20:32:00 DKK 4.000
Anton Michelsen og A.F. Rasmussen. Stort kaffeservice af sølv, anno 1866 og 1950. (6)
Anton Michelsen og A.F. Rasmussen. Stort kaffeservice af sølv, anno 1866 og 1950. (6). Kaffeservice af sølv, bestående af kaffekande, flødekande og sukkerskål, glat rundet korpus, prydet med rocailler, bånd og blomster. Mesterstempel for Anton Michelsen, København. Utydeligt datostempel, ca. 1866. H. kaffekande 23,5 cm. Samt mindre, næsten identisk kaffeservice af sølv, bestående ... Varenr: 4606865 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-04-2017 20:34:00 DKK 6.000
Kinesisk fad af sølv prydet med dragebort, ca. 1880
Kinesisk fad af sølv prydet med dragebort, ca. 1880. Kinesisk fad af sølv, ovalt med hanke i form af grene, kant i form af bambus, fane med drager bag skyer og spejl med motiv med sø og fugle, på fire fødder ligeledes med dragemotiv. Stemplet med kinesisk mestermærke. L. 42. B. 26,5 cm. Vægt ca. 858 gr. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4614733 DKK 16.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-04-2017 20:42:00 DKK 12.500
A.F. Rasmussen. Otte dækketallerkener af sterlingsølv (8)
A.F. Rasmussen. Otte dækketallerkener af sterlingsølv (8). Otte dækketallerkener af sterlingsølv, Ø 27 cm, vægt 4570 g. Udført af A.F. Rasmussen, Aarhus. Brugsspor samt monogram på fanen. (8) Varenr: 4626905 DKK 20.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-04-2017 20:42:00 DKK 15.000
Robert & David Hennell. Engelsk George III kaffesæt af sterlingsølv, London 1800 (3)
Robert & David Hennell. Engelsk George III kaffesæt af sterlingsølv, London 1800 (3). Engelsk George III kaffesæt af sterlingsølv med graverede borter, bestående af kaffekande med hank af træ og lågknop af ben, sukkerskål og flødekande, disse to indvendigt forgyldt, udført hos Robert & David Hennel, London 1800. H. 24, 15 og 12,5 cm. Samlet vægt ca. 1412 gr. Alle dele fremstår med... Varenr: 4614746 DKK 14.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-04-2017 20:52:00 DKK 10.500
Sølvkande i jugendstil anno 1910
Sølvkande i jugendstil anno 1910. Vinkande i tre-tårnet sølv med Københavnerstempel fra 1910. Korpus dekoreret med "fransk lilje" og med inskription. H. 23 cm. Vægt 521 gr. Varenr: 4636400 DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-04-2017 19:30:00 DKK 775
Edv. Andersen. Margrethe-bæger af delvist forgyldt sterlingsølv
Edv. Andersen. Margrethe-bæger af delvist forgyldt sterlingsølv. 'Margrethe-bæger' af delvist forgyldt sterlingsølv, indvendig forgyldt. Udført af Edvard Andersen. H. 10,5 cm. Vægt: ca. 176 g. Fremstår med brugsspor og gravering under bunden. Varenr: 4631764 DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-04-2017 19:50:00 DKK 550
Dækketallerkner samt lysestager i sølvplet (24)
Dækketallerkner samt lysestager i sølvplet (24). 15 dækketallerkner i sølvplet Ø. 28 cm. samt 9 stager i sølvplet H. 20,5 cm. I alt 24 dele. Varenr: 4624030 DKK 1.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-04-2017 20:14:00 DKK 350
Tablett mit Sahnekännchen und Zuckerdose 925 Sterling Silber (3)
Tablett mit Sahnekännchen und Zuckerdose 925 Sterling Silber (3). Tablett mit Sahnekännchen und Zuckerdose, 925 Sterling Silber, Gewicht ca. 239 Gramm, Maße Tablett: L.19,5 cm, B. 11 cm, Maße Sahnekännchen: H. ca. 9,5 cm, D. ca. 4 cm, Maße Zuckerdose: H. 4,5 cm, D. 6 cm, Sahnekännchen und Zuckerdose je unterseitig gestempelt mit Krone, Halbmond und 'WB', ... Varenr: 4587179 DKK 1.632 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-04-2017 20:28:00 DKK 1.112
Zigarettendose 925 Sterling Silber
Zigarettendose 925 Sterling Silber. Zigarettendose 925 Sterling Silber, Gewicht ca. 170 Gramm, H. ca. 84,5mm, Ø ca. 65mm, abnehmbarer Deckel, Dose innwändig mit Holzabdeckung. Punzierung '925S', Herstellerpunze 'MV' in Sechseck und Herz auf Boden der Dose. Altersbedingte Gebrauchsspuren, Bestoßungen, wohl skandinavischer Raum, um ... Varenr: 4629417 DKK 1.632 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-04-2017 21:05:00 DKK 742
Ovalt fat i silver, Danmark, 1929, vikt ca 940 gram
Ovalt fat i silver, Danmark, 1929, vikt ca 940 gram. Ovalt fat i silver, Danmark, 1929, vikt ca 940 gram. Rokokostil, Chrisian F Heise, 1929. Längd ca 42 cm. Varenr: 4627360 DKK 3.072 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 26-04-2017 16:29:00 DKK 2.457
Såsbåt samt karott med trähandtag. Silver, Danmark, 1931, vikt ca 875 gram
Såsbåt samt karott med trähandtag. Silver, Danmark, 1931, vikt ca 875 gram. Såsbåt samt karott med trähandtag. Silver, Danmark, 1931, vikt ca 875 gram. Såsbåt på fat, invändigt förgylld, Christian F Heise, 1931, höjd 11 cm. Karott med svärtat trähandtag, Christian F Heise, 1931, diameter 20 cm. (2) Varenr: 4627342 DKK 2.688 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 26-04-2017 17:28:00 DKK 2.150
Silber Tablett und Untersetzer (5)
Silber Tablett und Untersetzer (5). Tablett und Untersetzer gefertigt aus Silber (geprüft), am Rand verziert mit feinen Prägeornamenten. Maße ca.: 1x D. 28 cm, 4 x D. 10,5 cm. Gesamtgewicht ca.: 700 g. Das Konvolut befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit geringfügigen Gebrauchspuren. (5) Varenr: 4595024 DKK 2.966 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-04-2017 17:29:37 DKK 1.669
Kaffeservice af hammerslået pletsølv.
Kaffeservice af hammerslået pletsølv.. Kaffeservice af hammerslået pletsølv. Bestående af en kande med låg, en kande uden låg, flødekane, sukkerskål samt fad. Prydet med ornamentik ved hanke. Kander H. 23/17,5 cm. Fad L. 31,5 cm. Stemplet D.F.A ENERET. Varenr: 4630466 DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-04-2017 19:13:00 DKK 300
W.H. Hasseler. Engelsk 'Imp' tesæt af sterlingsølv, Birmingham 1914/17 (3)
W.H. Hasseler. Engelsk 'Imp' tesæt af sterlingsølv, Birmingham 1914/17 (3). Engelsk 'Imp' tesæt af sterlingsølv med glat korpus, hanke og lågknop i form af gnomer ('imps'), dessin nr. 5951, bestående af tekande med hank af bakelit, sukkerskål og flødekande, udført hos W.H. Hasseler, Birmingham 1914 og 1917. H. 15, 9 og 7 cm. Samlet vægt ca. 1000 gr. Fremstår med små ... Varenr: 4614741 DKK 20.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-04-2017 20:09:00 DKK 15.000
Wang Hing. Kinesisk skål af sølv med blomstrende kirsebærtræer, ca. 1890
Wang Hing. Kinesisk skål af sølv med blomstrende kirsebærtræer, ca. 1890. Kinesisk skål af sølv, indvendigt forgyldt, motiv med blomstrende kirsebærtræer på punslet baggrund, udført hos Wang Hing, ca. 1890. H. 7. Ø 13 cm. Vægt ca. 208 gr. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4614735 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-04-2017 20:19:00 DKK 6.800
Cohr testel 830 sølv, formgivet af Hans Peter Jacobsen, omkring 1955 (4)
Cohr testel 830 sølv, formgivet af Hans Peter Jacobsen, omkring 1955 (4). Cohr testel, formgivet af Hans Peter Jacobsen, af 830 sølv, glat korpus med svungne sider, bestående af tekande med hank og lågknop af sort bakelit, mælkekande med hank af sort bakelit, flødekande og sukkerskål. Tekande (vægt ca. 499 g, H. ca. 21,5 cm), mælkekande (vægt ca. 175 g, H. ca. 12,5 ... Varenr: 4607317 DKK 14.832 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-04-2017 20:26:00 DKK 11.866
Hugo Grün og Cohr. kaffekande og saltbøsse (2)
Hugo Grün og Cohr. kaffekande og saltbøsse (2). Hugo Grün, kaffekande af sølv med ligeknækket korpus samt Cohr, saltbøsse af sølv med skævknækket korpus. H 12 og 23 cm. Samlet vægt ca. 745,9 gram. Kaffekande med lille trykmærke. (2) Varenr: 4636345 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-04-2017 20:28:00 DKK 825
Hanau sølvsmed. Et par strøbøsser af sølv prydet med guirlander, ca. 1880-1900 (2)
Hanau sølvsmed. Et par strøbøsser af sølv prydet med guirlander, ca. 1880-1900 (2). Hanau sølvsmed. Et par strøbøsser af sølv, prydet med guirlander og bånd, rundt fodstykke med laurbærkrans, udført ca. 1880-1900. H. 21 cm. Samlet vægt: ca. 686 gr. Fremstår med brugsspor. (2) Varenr: 4614751 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-04-2017 20:29:00 DKK 7.000
Stor sølvbakke, London, 1912. Sterlingsølv
Stor sølvbakke, London, 1912. Sterlingsølv. Stor sølvbakke, London, 1912. Stemplet på bagsiden med Maker’s Mark ’Mappin & Webb Ltd’ samt London Assay Marks’ gående løve og løvehoved. Yderligere stempel ’R. B. Wigfull & Son, Plymouth'. Vægt: 2.500 g, længde: 65 cm, bredde: 41 cm. Fremstår med alders- og brugsspor, overflade med ridser, ... Varenr: 4634264 DKK 13.349 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-04-2017 20:39:00 DKK 10.382
Pæreformet, todelt bryllupsbæger af sølv, Jean Pierre Stoundre, København 1828
Pæreformet, todelt bryllupsbæger af sølv, Jean Pierre Stoundre, København 1828. Todelt bryllupsbæger af sølv: pæreformet beholder, hvis låg kan anvendes som fod og omdanne beholderen til bæger, indvendigt forgyldt, komplet stemplet bl.a. med mestermærke for Jean Pierre Stoundre, København 1828. H. 12,5 cm. Vægt ca. 112 gr. Fremstår med patina, små buler og 'W' gravering. Varenr: 4631759 DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-04-2017 20:50:00 DKK 450
Hugo Grün. Par sølv stager, H. 11,5 cm (2)
Hugo Grün. Par sølv stager, H. 11,5 cm (2). Hugo Grün. Et par stager af tretårnet sølv, 1956. H. 11,5 cm. Aftagelig top. Udfyldning i bund. Samlet vægt gram. (2) Varenr: 4638354 DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-04-2017 12:44:54 DKK 325
 1 2 3  >>