Kategori  Vurdering
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Hovedvandsæg, vaseformet m/ flusser, Hans Andersen, 1800-tallet
Hovedvandsæg, vaseformet m/ 3 farvede flusser & gemmelåg med navnetræk & stemplet monogram H HA - Mester Hans Andersen, Ribe, 1794-1846, 19. Årh., H. 8 cm. Brugsspor bl.a. tryk. Vægt ca. 31 gr.
Varenr: 4805563
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 18-10-2017
19:47:00
DKK 825
Engelsk kaffekande af sølv med hank af sort træ.
Engelsk kaffekande af sølv med hank af sort træ. George III stil. vægt 835 gram. fremstår med graveringer.
Varenr: 4806352
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 18-10-2017
19:54:00
Lille senempire kande af sølv, Nicolai B. Lorentzen, København 1830
Lille senempire kande af sølv, indvendigt forgyldt, ovaliseret korpus og fod, komplet københavnerstemplet med bl.a. mestermærke for Nicolai B. Lorentzen (f. 1804, borgerskab 1830-1850), København 1830. H. 15 cm. Vægt ca. 164 gr. Fremstår med bule på tuden.
Varenr: 4806783
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 18-10-2017
20:04:00
DKK 850
Engelsk edwardiansk toastholder af sterlingsølv, Sheffield 1905
Engelsk edwardiansk toastholder af sterlingsølv, Sheffield 1905. H. 12. L. 9 cm. Vægt ca. 164 gr. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4806830
20:13:00
DKK 1.650
A. Michelsen, Grann & Laglye m.fl. En samling servietringe af sølv og sterlingsølv (23)
En samling servietringe af sølv og sterlingsølv bl.a. en børneservietring med emaljedekoration tegnet af Tove og Edvard Kindt-Larsen og udført hos A. Michelsen, et par skævknækkede tyske, flere i moderne og skønvirkestil bl.a. fra Grann & Laglye. Samlet vægt ca. 614 gr. Fremstår med brugsspor, ...
Varenr: 4806999
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 18-10-2017
20:23:00
DKK 1.450
Holger Rasmussen. Moderne kande af sølv, København 1949
Moderne kande af sølv med glat korpus, rillet hank af ben, kugledekoration ved hanken, udført hos Holger Rasmussen, København 1949. H. 18 cm. Vægt ca. 348 gr. Fremstår med brugsspor og mindre mærker.
Varenr: 4806923
20:28:00
DKK 1.650
Walker & Hall. Et par edwardianske vaser af sterlingsølv, Sheffield 1908
Et par edwardianske vaser af sterlingsølv, smalle med tre hanke hver, udført hos Walker & Hall, Sheffield 1908. H. 16 cm. Samlet vægt ca. 176 gr. Fremstår med brugsspor og flere småbuler. (2)
Varenr: 4807023
20:35:00
Harald Nielsen for Georg Jensen. Dækketallerken af sterlingsølv, dessin nr. 600Y
Dækketallerken tegnet af Harald Nielsen, udført hos Georg Jensen af sterlingsølv, dessin nr. 600Y. Ø 28 cm. Vægt 606 gr. Fremstår med brugsspor, gravering og logo fra A. P. Møller under bunden. Original æske medfølger.
Varenr: 4806905
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 18-10-2017
20:35:00
Vase, Silber, Rino Greggio, Italien
Vase. Rino Greggio, Selvazzano Dentro/ Padua, Italien, 2. Hälfte 20. Jahrhundert. Silber, martelliert. Sechspassig gewellte Form, im unteren Bereich gebaucht, hoher, leicht ausgestellter Hals. H. 15,2 cm. Am Boden bezeichnet: BATTUTO A MANO, Feingehaltsmarke 800, Firmenmarke: Stern, 29 und PD (D...
Varenr: 4805417
DKK 2.233 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 18-10-2017
20:55:00
DKK 781
Samling sølv (8)
Samling sølv. 1 lille tekande på fødder (1 bøjet), ca. 262 gram, diameter ca. 11,5 cm (uden den sorte træhank), højde ca. 12,5 cm, stempel = THORNHILL LONDON TL, jaguarhoved, gående løve, P, 1 lille skål, ca. 21 gram, diameter ca. 7 cm, højde ca. 2 cm, stempel = halvmåne, krone, 925 G i ...
Varenr: 4783356
DKK 4.838 DE, Hamburg, Große Elbstraße 19-10-2017
11:21:51
DKK 372
Par russiske champagnefløjter af sterling sølv (2)
Par russiske champagnefløjter af sterling sølv. H. 17,5 cm. Samlet vægt ca. 470 gram. (2)
Varenr: 4808011
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 19-10-2017
13:17:47
DKK 1.200
Stor sølvpokal fra Østlandske petroleumscompagni
Stor pokal fremstillet i anledning af A/S Østlandske petroleumscompagni´s møde i London 15.8.1919. Stemplet Thune 830S. (N.M.Thune, Oslo) H. 34 cm. Vægt 648 gr. Med brugsspor i form af små buler m.m.
Varenr: 4806928
DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-10-2017
13:43:00
DKK 1.150
Dansk tresidet fad af sølv, 1872
Dansk tresidet fad af sølv med perlekant, utydeligt mestermærke og med københavnerstempel 1872. L. 28,5 cm. Vægt 535 g. Med ridser
Varenr: 4806914
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 19-10-2017
14:36:57
DKK 975
Tysk tesæt af hammerslået sølv (3)
Tysk tesæt af bicellemønstret sølv på rund profileret fod bestående af: Tekande, flødekande og sukkerskål. H. 11,5-20 cm. Vægt 775 g (3)
Varenr: 4806918
14:44:58
DKK 950
Karl Anderson, Stockholm. Bricka i silver
Karl Anderson, Stockholm. Bricka i silver. Rokokoform med knäckar och konturerat brätte. Kontrollstämplar, tillverkat 1917. Repor, 2 små märken. 44,5 x 34,5 cm. Vikt: ca 1.080 gram.
Varenr: 4783265
DKK 2.346 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 19-10-2017
18:33:00
DKK 254
P. Ørsnes. Skønvirke kande af sølv
P. Ørsnes. Skønvirke kande af tretårnet sølv, korpus drevet med lilje og tidsel ornamentik. H. 22 cm. Stemplet i bund P. Ørsnes, 1901. Vægt 476 g. Fremstår uden brugsspor bortset fra minimal bule i korpus
Varenr: 4807880
DKK 2.200 DK, Aalborg, Nibevej 19-10-2017
18:50:00
DKK 650
En samling peberbøsser, sennepskrukke og strøbøsse af sølv bestående af 6 dele.
En samling peberbøsser, sennepskrukke og strøbøsse af sølv, delvis med skævknækket korpus bestående af en strøbøsse, fire peberbøsser og en sennepskrukke. vægt 503 gram. ialt 6 dele.
Varenr: 4806990
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 19-10-2017
19:06:00
DKK 625
To større og mindre Margrethe bægre af sterlingsølv. (2).
To større og mindre Margrethe bægre af sterlingsølv, Edv. Andersen og Albing. vægt 380 gram. H. 8 cm. H. 9,5 cm. Fremstår med graveringer. (2).
Varenr: 4797950
19:10:00
To par lysestager af sølv, samt tre enkelt stager udfyldte. (7),
To par lysestager af sølv, samt tre enkelt stager udfyldte, varierende H. 7 - 15 cm. Fremstår delvis med graveringer. (7)
Varenr: 4807002
19:16:00
Georg Jensen. Pyramide Kaffeservice i sterlingsølv (3)
Georg Jensen (1866-1935) kaffeservice i sterlingsølv "Pyramide" formgivet af Harald Nielsen ca. 1930, fremstillet efter 1945. Kaffekande h. 18.5 cm. Hank af poleret træ. Flødekande h. 7 cm, Sukkerskål med låg h. 8 cm. Stemplet på undersiden: Dessin HN Sterling, Denmark, 600 A, 925 S. Samlet ...
Varenr: 4805472
DKK 15.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-10-2017
19:20:00
DKK 12.000
En samling glasbakker, flaskebakker, små fade og skål af sølv. 12 dele.
En samling sølv bestående af fire glasbakker, fem flaskebakker, to små fade og en skål delvis udført hos Cohr. Fremstår med graveringer, vægt 1082 gram ialt 12 dele.
Varenr: 4807024
19:31:00
DKK 1.850
En samling sølv bestående af 14 dele.
En samling sølv bestående af et to fløjet cigaret skrin, to tændstikæske overtræk, et tændstik etui Evald Nielsen, cigaret etui, bonbonniere med graveringer, to pokaler, tre større og mindre smørnæb, lille vase, signet og cigaret æske. vægt 1028 gram. Fremstår delvis med graveringer. 14 ...
Varenr: 4807045
DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 19-10-2017
19:49:00
DKK 1.350
Obstschale, Metall, vergoldet
Obstschale, Metall / Gelbguss, golden patiniert, im Zentrum weibliche Allegorie und Puttenfiguren, weiterhin Volutendekor und florale Verzierungen, unterseitig Inventarschild Schloss Bad Zurzach Schweiz, D. 35cm; Abnutzungsspuren am Material, Abrieb, Bestoßungen, Oxidationsspuren.
Varenr: 4787287
DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 19-10-2017
20:04:00
DKK 298
Hans Hansen. Glat bæger af sterlingsølv, 1947
Lille, glat bæger af sterlingsølv udført hos Hans Hansen i 1947. H. 7 cm. Vægt ca. 122 gr. Fremstår med brugsspor, gravering under bunden.
Varenr: 4807561
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 19-10-2017
20:07:00
A. Michelsen. Barnekop af sterlingsølv, 1947
Barnekop af sterlingsølv udført hos A. Michelsen i 1947. H. 8 cm. Vægt ca. 100 gr. Fremstår med brugsspor, buler.
Varenr: 4807568
20:18:00
DKK 325
Et sæt på seks forsølvede vinbægre (6)
Et sæt på seks vinbægre af forsølvet metal, graveret kumme. H. 14,5 cm. Fremstår med brugsspor, forsølvingen er på enkelte stedvist nedslidt. (6)
Varenr: 4807534
20:23:00
Svensk sølvsmed. Sæt espressokopper af sølv, Stockholm 1981 (6)
Svensk sølvsmed. Sæt espressokopper af sølv, indvendigt forgyldt, udført Stockholm 1981. H. 4,4 cm. Samlet vægt: ca. 250 gr. Fremstår med lettere brugsspor. (6)
Varenr: 4802061
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 19-10-2017
20:28:00
DKK 325
Bjørn Mariboe for K.A. Rasmussen. Kolossal moderne skål af hammerslået finsølv
Kolossal moderne skål af hammerslået finsølv udført af Bjørn Mariboe for K.A. Rasmussen. Lødighed 999s. H. 13,5 cm. Ø 36 cm. Vægt ca. 4800 gr. Graveret under bunden med et S-logo samt teksten: 'Kjell Lund 13/8 1906 - 15/6 1957'. Fremstår med brugsspor, ridser primært under bund.
Varenr: 4807537
DKK 30.000 DK, Vejle, Dandyvej 19-10-2017
20:32:00
DKK 15.500
Gundorph Albertus for Georg Jensen. To små skåle af sterlingsølv, dessin 355D. (2)
Lille øreskål med muslingeformede hanke, formgivet af Gundorph Albertus, udført hos Georg Jensen af sterlingsølv Udført i perioden 1933-1944. Dessin nr. 355D. L. 12 cm. Vægt ialt ca. 128 gr. Brugsspor. (2)
Varenr: 4805332
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 19-10-2017
20:34:00
DKK 575
Parti silver, ljusstake, bägare samt snapsglas, (3)
Parti silver. Ljusstake, bägare samt snapsglas. (3). Ljusstake, silver. Malmö Silver Ab, 1965. Kupolformad fot med pärldekor. Bladformad ljuspipa. Höjd 15,5 cm. Bägare, silver. Svenskt handsmide. Stram utformning, dekorband med blomstermotiv. Invändigt förgylld. Höjd 12 cm. Buckla i sidan. ...
Varenr: 4682379
DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 19-10-2017
20:45:00
DKK 254
 1 2  >>