Kategori  Vurdering
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
A. Michelsen: 12 små kasseroller/kovser af sterlingsølv, 1912 (12)
A. Michelsen: 12 små kasseroller/kovser af sterlingsølv, indvendigt forgyldt, hver med tresidet stjerthank. De 11 stemplet 1912, + 1 af sølv stemplet 1895 samt senere stemplet 1912. H. 3,9, Diam. 6, L. 9,4 cm. Vægt i alt 823 gr. Aldersrelaterede brugsspor. (12)
Varenr: 4733979
DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-11-2017
13:55:00
DKK 2.300
Zuckerdeckeldose, Delphinknauf, 800er Silber
Zuckerdeckeldose, 800er Silber, Punze = A.P. 800, und Marke für den Import nach Österreich, Gewicht ca. 290 Gramm, Maße in cm ca. H 15,8 x Durchmesser 10Sockel auf Kugelfüßen, 2 x Henkel, Delphin als Deckelbekrönung, Im Stil des EmpireGebrauchsspuren
Varenr: 4841542
DKK 2.977 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-11-2017
19:30:00
DKK 819
Støbøsse samt ske af sølv, medio 1800-tallet (2)
Strøbøsse af sølv med vaseformet korpus. Stemplet tretårne, stempel for stadsguardein Peter R. Hinnerup, mestermærke antagelig CPB for Carl Peter Buchter (f. 1800, borgerskab i København 1830-1856) samt månedsmærke for vægten. H. 12 cm. Indgraveret med initial for tidligere ejer. Christian ...
Varenr: 4812907
DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 21-11-2017
19:43:00
Georg Jensen. Barnekop af sterlingsølv, dessin 722
Georg Jensen moderne barnekop af sterlingsølv, stiliseret hank, dessin nr. 722. Udført i perioden 1933-1945. H. 6 cm. Vægt ca. 100 gr. Fremstår med brugsspor, lille trykning ved hank.
Varenr: 4840135
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 21-11-2017
20:05:00
Kaffekande, sukkertang, flødekande og sukkersskål af sølv (3)
Kaffekande, skævkækket form, udsmykket med blomst på top af låg. Stemplet med tre tårne samt årtal 36. H. 25 cmClement. Sukkerskål samt flødekande. Stemplet med tre tårne samt årstal 46 .Sukkertang stemplet tre tårne.Samlet vægt ca. 1035g.
Varenr: 4839529
DKK 2.200 DK, Helsingør, Støberivej 21-11-2017
20:07:00
DKK 1.800
Lighter i holder af sterlingsølv med riflet overflade, 1950'erne
Lighter af stål i holder af sterlingsølv med riflet overflade, 1950'erne. H. 5,5 cm. Sølvvægt ca. 22 gr. Fremstår med brugsspor og gravering. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Varenr: 4841212
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 21-11-2017
20:15:00
A. Michelsen, Svend Toxværd m.fl., en samling servietringe af sølv og sterlingsølv (18)
En samling servietringe af sølv og sterlingsølv udført hos bl.a. A. Michelsen, Svend Toxværd og Hans Hansen. Samlet vægt ca. 408 gr. Fremstår med brugsspor og graveringer. (18)
Varenr: 4841362
20:24:00
Carl M. Cohr. Moderne smørnæb af sterlingsølv, tilskrevet Hans Bonde
Moderne smørnæb af sterlingsølv med glat korpus, udført hos Carl M. Cohr. Design tilskrevet Hans Bonde. L. 13 cm. Vægt ca. 84 gr. Fremstår med brugsspor, hanken 'let løs' i samling.
Varenr: 4840590
DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 21-11-2017
20:33:00
DKK 725
Opstats - skål af sølv med glas indsats
Skønvirke Opstats - skål af sølv med glas indsats. Utydelig stempel samt København 1925. H. 10 cm, Ø 20 cm. Vægt i sølv 260 gram. Fremstår med to afslag på glaskant.
Varenr: 4841535
20:47:00
DKK 425
Kay Fisker for A. Michelsen. Næbkande af sterlingsølv, anno 1958
Næbkande tegnet af Kay Fisker (1893-1965), udført hos A. Michelsen af sterlingsølv, pæreformet glat korpus med integreret hank. Indeholder 1 L. Årstalsstempel F9 for 1956. Vægt ca. 646 gr. H. 23,5 cm. Fremstår med brugsspor. Litteratur: 'Hofjuveler A. Michelsen' af Malene Dybbøl og Sabrina ...
Varenr: 4827692
DKK 18.000 DK, Vejle, Dandyvej 21-11-2017
20:58:00
DKK 12.500
Zucker- und Sahneset (2), Sterling Silber
Zucker- und Sahneset, Sterling Silber zus. ca. 192 Gramm 1 x Zuckertopf, Punze = STERLING RLB 1133 Gewicht ca. 92 Gramm Maße in ca.: H 6,8 cm, Durchmesser mit Henkeln ca. 10 cm 1 x Sahnegießer, Punze = STERLING RLB 1132Gewicht ca. 100 Gramm Maße in ca.: H 9 cm x Durchmesser ca. mit Henkel ...
Varenr: 4841730
DKK 2.233 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22-11-2017
15:03:00
DKK 484
Zuckerdeckeldose, Blütengriff, Silber 13lötig
Zuckerdeckeldose, Deckel mit Blütengriff, Barockform/-Stil, Silber 13lötig, Punze = 13, Gewicht ca. 164 Gramm, Maße ca.: H 12 x B 12 x T 8Schloß ausgebaut, Gebrauchsspuren
Varenr: 4841476
DKK 2.977 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22-11-2017
16:21:00
DKK 856
Pokal på fod, sølv, 12-loddet, ca. 213 gram
Pokal på fod, sølv, 12-loddet, stempel = DF 12 Vægt ca. 213 gram, mål i cm ca.: H 17,8 x B 24,5 med hanke, diameter uden hanke 12,7 Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4841554
DKK 3.350 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22-11-2017
17:53:00
DKK 335
Korbschale, 13lötig, Silber, ca. 187 Gramm
Korbschale, oval, Weindekor, 13lötig, Punze = OF 13, Gewicht ca. 187 Gramm, Maße in cm ca.: L 30 x B 19 x H 5,5 Gebrauchsspuren
Varenr: 4841642
18:33:00
DKK 298
Evald Nielsen. To pudderdåser samt pilleæske af sterlingsølv. (3)
Evald Nielsen. To pudderdåser samt pilleæske af sterlingsølv, pudderdåserne begge med indvendigt spejl, den ene med løst net og kvast. Udført ved Evald Nielsen, ca. 1940'erne, pilleæsken 1944. Vægt samlet ca. 172 gr. Ø pudderdåser 7,5. cm. L. pilleæske 4,2 cm. Fremstår med brugsspor. (3)
Varenr: 4837241
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-11-2017
20:41:00
DKK 825
Pokal på fod, 13-loddet, sølv, ca. 166 gram
Pokal på fod, 13-loddet sølv, stempel = 1 x ulæseligt, 13, mål ca. i cm = H 15 x B med hanke 15,8 x diameter på pokalen ca. 12,5, vægt ca. 166 gram, fremstår med brugsspor.
Varenr: 4841571
DKK 3.350 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-11-2017
15:06:00
DKK 298
Dansk sølvsmed. Stor bordskål / opsats af sølv, udført 1913
Dansk sølvsmed. Stor bordskål / opsats af sølv, kantet korpus på rundt fodstykke drevet med stiliserede plantemotiver. Udført 1913. Stemplet med tretårne, samt guardein Christian Fr. Heise(1904-1932). H. 19,8 cm, Ø. 32,5 cm. Vægt ca. 1479 gram. Fremstår med enkelte minimale buler /ridser.
Varenr: 4844396
DKK 8.000 DK, Kolding, Trianglen 23-11-2017
16:20:10
Zuckerdeckeldose auf Füßen, Sterling Silber
Zuckerdeckeldose auf Prankenfüßen, Sterling Silber Punze = GU , walking Lion, Leopardenkopf, C; 1898/99 London George R. Unite Gewicht ca. 180 Gramm, Maße in cm ca.: H 11,5 x B 9,5 x T 8,6 Gebrauchsspuren, Dellen
Varenr: 4841515
DKK 2.233 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-11-2017
16:32:00
DKK 409
Aufsatzfußschale, Salzschälchen, Silber 13lötig
Aufsatzfußschale, Salzschälchen, Silber 13 lötig, Punze = 13 FRAY, Maße in cm ca. H 7,3 x B 11 x T 8,5, Gewicht ca. 109 Gramm Gebrauchsspuren
Varenr: 4841578
17:14:00
DKK 409
Henkelschale, 800er Silber, ca. 156 Gramm
Henkelschale, 800er Silber, Punze = 11478, Halbmond, Krone, 800, WTB KRISCHER, Gewicht ca. 156 Gramm, Maße in cm ca. 11 x 11, Höhe mit beweglichem Henkel 13 cm, Wandung teilweise durchbrochen Gebrauchsspuren
Varenr: 4841628
19:25:00
DKK 335
A. Dragsted. Et par lysestager af sølv (2)
A. Dragsted. Et par lysestager af sølv med ovale fodstykker og manchetter, stemplede A. Dragsted samt 830S. Udfyldte. H. 12 cm. (2)
Varenr: 4834345
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-11-2017
20:04:00
DKK 325
Det Osmanniske Rige. Stor serveringsbakke af sølv, 1900-tallets begyndelse
Stor, oval serveringsbakke af sølv rigt ornamenteret med graveringer og hanke udformede som bladværk, med stempler fra Det Osmanniske Rige (senere Tyrkiet), 1900-tallets begyndelse. L. 64. B. 43,5 cm. Vægt ca. 2.545 gr. Fremstår med brugsspor, små sorte pletter.
Varenr: 4844215
DKK 15.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-11-2017
20:20:00
DKK 5.400
P. Hertz. Kaffeservice, sølv, 1866 (3)
P. Hertz. (1810- 1885, borgerskab 1834). Kaffeservice af sølv i orientalsk inspireret form med ciseleringer, bestående af kaffekande, flødekande samt sukkerskål, sidstnævnte indvendigt forgyldt. Alle stemplede P. Hertz, tretårne 1866 samt mærke for guardein Simon Groth. H. 31, 15 og 11 cm. Samlet...
Varenr: 4842697
DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-11-2017
20:23:00
English Silver House, saucekande af sølv
Saucekande af sølv udført hos English Silver House, stemplet Haandarbejde. L. 22 cm. Vægt ca. 478 gr. Fremstår med brugsspor, knæk i den ene sorte montering ved hanken.
Varenr: 4837164
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-11-2017
20:32:00
Hans Vilhelm Hansen lille saucier af let hammerslået sølv, anno 1950
Hans Vilhelm Hansen lille saucier af let hammerslået sølv, gennembrudt fodrand prydet med stiliseret bladværk, håndtag af træ, udført 1950. L. 13,5 cm B. 11 cm. Vægt incl. hank ca. 86 gr. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4845401
DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-11-2017
20:39:00
DKK 375
Serveringsbakke af sølv, Portugal omkr. 1900
Serveringsbakke af sølv, rektangulær med høj, gennembrudt kant, fødder og hanke, udformet bl.a. med hjortefrise, selve bakken med graveret dekoration, Portugal omkr. 1900. H. 8. L. 46. B. 29 cm. Vægt ca. 1.768 gr. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4825355
DKK 9.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-11-2017
20:42:00
DKK 2.500
Skyttepræmier af kinesisk eksportsølv fra Shanghai ca.1920 (19)
Skyttepræmier i form af to bægre af sølv med indvendig forgyldning, fod udformet som tre rifler, graveret tekst fra 1918 og 1920 h.13,5 og 16 cm. 16 teskeér med forgyldning, håndtag udformet som rifler l.12,5 cm samt miniature riffel l.med gravering på kolben l.20,5 cm. Kinesiske eksport ...
Varenr: 4842920
DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-11-2017
13:11:00
DKK 325
Skyttepræmier af kinesisk eksportsølv fra Shanghai ca.1905-1924 (3)
Skyttepræmier af sølv med indvendig forgyldning bestående af lille rund skål med drage dekoration og gravering, utydelig stempling h.6,5 cm Ø 11 cm, skål på fod med dragedekoration på alle sider samt hanke udformet som drager, cartouche på ene side med amerikansk ørn samt gravering 'American ...
Varenr: 4843052
13:37:00
Samling sølv og pletsølv(5)
Samling sølv og pletsølv: Lille strødåse af sølv med svungen balusterformet korpus, på rundt hvælvet fodsstykke, stemplet 830S, H. 10 cm(vægt ca. 43 gram). Cigaretskrin med dispenser af pletsølv, kvadratisk korpus på let hvælvet sokkel prydet med bort, H. 13,5 cm, 12x12 cm. Dertil et sæt salt & ...
Varenr: 4844229
DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 24-11-2017
14:01:00
Skyttepræmier af kinesisk eksport sølv fra Shanghai ca.1908 - 20 (10+)
Skyttepræmier i form af fire bægre af sølv med indvendig forgyldning, fod udformet som tre rifler, graveret tekst fra 1908 - 20, h. fra 14,5 til 20 cm. Kinesiske eksport sølvstempler fra Luen Wo, Shanghai. Sølvmodel af patron monteret på fod af træ h.11,5 cm (Luen Wo), sølvmedalje 'Shanghai ...
Varenr: 4842970
DKK 4.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-11-2017
14:11:00
 1 2  >>