Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 16  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Dansk design safaristol
SAFARISTOL, sannolikt Aage Bruun & Søn, Danmark, ljusbrunt skinn, stomme i ek, sitthöjd ca 36 cm
Varenr: 4805845
DKK 2.346 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-10-2017
10:06:00
Se mere
Bruno Mathsson Pernilla
BRUNO MATHSSON, fåtölj "Pernilla 69" med fotpall, Dux, stomme i formböjd bok, textilklädsel, höjd ca 95, sitthöjd 41 cm
Varenr: 4805859
DKK 3.127 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 18-10-2017
10:34:00
Se mere
'H.C Andersen'. Gyngestol
H. C. Andersen gyngestol med sortmalet stel af jern polstret med uldstof. ca. H. 94. B. 64. L. 115 cm. Med pletter og afskalninger.
Varenr: 4806550
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-10-2017
12:04:25
DKK 375
Jørgen Gammelgaard. Par lænestole, model EJ20(2)
Jørgen Gammelgaard 1938-1991. Par lænestole, model EJ20, betrukket med kraftig patineret sort skind, monteret på ben af forkromet stål. Fremstillet hos Erik Jørgensen. Fremstår med kraftig slitage. (2)
Varenr: 4800428
DKK 1.500 DK, Kolding, Trianglen 18-10-2017
12:41:52
DKK 700
Mats Theselius, par lænestole, model 'Theselius' (2)
Mats Theselius, par lænestole, model 'Theselius', skal af lyst laseret fineret asketræ, betrukket med lyst patineret vegetabilsk skind, armlæn af bøgetræ, ben af aluminium. Formgivet i 1990. Fremstillet for Källemo. Fremstår med brugsspor/patina på skind, herunder mindre ridser og pletter på ...
Varenr: 4806808
DKK 12.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-10-2017
14:00:38
DKK 6.800
Hans J. Wegner, 'bamsestol', model AP-19
Hans J. Wegner (1914-2007) 'bamsestol', model AP-19. Senere ombetrukket med uld. Ben af eg, læn med 'negle' af teak. Stolen er formgivet i 1951. Fremstillet hos AP-Stolen. Litteratur: Noritsuga Oda: Hans J. Wegner's 100 Chairs s. 49 samt Per H. Hansen. Den store danske Møbelguide, afbildet og ...
Varenr: 4798659
DKK 35.000 DK, Odense, Kratholmvej 18-10-2017
14:01:00
DKK 32.000
Kurul / dantestol af eg, 1900-tallet
Kurul / dantestol af eg, 1900-tallets 1. halvdel. Sæde betrukket med uld. Betræk m. små huller. Alm. små brugs- og alderspræg. H. 78. B. 60. Sædeh. 44 cm.
Varenr: 4786683
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 18-10-2017
14:07:00
Charles Eames. Lounge hvilestol, model EA-216, 'Full leather'
Charles Eames 1907-1978. Soft Pad lounge stol, model EA-216. Betræk af cognacfarvet læder, drejelig firpasfod og armlæn i forkromet aluminium. Formgivet 1969. Fremstillet hos Vitra, mærket herfra. Seneste generation med chrom-ring. Fremstår med minimale brugsspor.
Varenr: 4747892
DKK 16.000 DK, Kolding, Trianglen 18-10-2017
14:09:18
DKK 5.200
Philippe Starck. Et par lounge armstole med sort skind, model J. Lang. (2)
Philippe Starck. Et par armstole betrukket med sort skind, ben af poleret aluminium. Formgivet i 1987 for den daværende franske kulturminister Jack Lang. Fremstillet hos Driade Aleph fra 1980 til 1989, udgået model. Stemplet Aleph by Starck. Ryghøjde 84 cm. Fremstår med minimale brugsspor. (2)
Varenr: 4710761
DKK 15.000 DK, Kolding, Trianglen 18-10-2017
14:10:00
DKK 3.500
Fåtölj
FÅTÖLJ, omkring 1900, senare målad, skuren och svarvad dekor, sitthöjd 43, rygghöjd 93 cm
Varenr: 4805942
DKK 1.173 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-10-2017
14:18:00
Se mere
Par lænestole, gustaviansk stil, antik bemalet (2)
Par lænestole, gustaviansk stil, antik bemalet stel . Betrukket med stribet stof. Løse sædehynder. Stående på let svungne runde ben. H. 94 B. 85 D. 85 cm.Proveniens: Hotel Hornbækhus.
Varenr: 4805329
DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 18-10-2017
14:31:00
DKK 375
Liggestolen.dk. Gyngestol af bambus
Liggestolen.dk. Gyngestol af bambus. Mærket Liggestolen.dk. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4806211
DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-10-2017
14:32:00
Kongestol
Kongestol beklædt med broderet stof. Fremstår med brugsspor. H 112 cm, SH 46 cm.
Varenr: 4674347
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-10-2017
14:42:37
Arne Jacobsen. Ægget, model 3316 i petroliumsfarvet uld. 'Red Label'
Arne Jacobsen 1902 - 1971. Ægget. Hvilestol med vippeanordning , betrukket med petroliumsfarvet uld, drejelig midtersøjle med firpasfod af aluminium. Formgivet i 1958-59 som en del af totalindretningen i Hotel Royal København. Fremstillet hos Fritz Hansen år 2009, model 3316. Fremstår med ...
Varenr: 4734465
DKK 26.000 DK, Kolding, Trianglen 18-10-2017
15:00:00
DKK 21.000
Dansk møbelproducent. Par lænestole(2)
Dans møbelproducent. Par lænestole med stel af bejdset eg, fast sæde og ryg. Ompolstrede med mønstret møbelstof. H. 40/79 cm, B. 62 cm. Brugsspor på stel(2)
Varenr: 4805269
DKK 1.200 DK, Kolding, Trianglen 18-10-2017
15:04:00
DKK 425
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. 'Tulip' lounge chair
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. 'Tulip' lounge chair. Hvilestol betrukket med sort læder, Monteret på drejelig trepasfod af aluminium. Fremstillet hos Walter Knoll. Fremstår med minimale brugsspor.
Varenr: 4711323
DKK 12.000 DK, Kolding, Trianglen 18-10-2017
15:09:00
DKK 2.100
Lænestol med puff. Antik hvidbemalet, 1900-tallet (2)
Lænestol, hvidbemalet stel med guldfarvede og blågrønne bemalinger. Betrukket med mønstervævet stof. Løs sædehynde. H. 94 B. 85 D. 85 cm. Tilhørende puff med løs hynde, H. 45 B. 80 D. 60 cm. Fremstår med kraftige brugsspor / pletter på betræk. (2) Proveniens: Hotel Hornbækhus.
Varenr: 4803576
15:10:00
Josef Hoffmann for WittMann. 'Cubus' Lounge lænestol
Josef Hoffmann for WittMann. 'Cubus' Lounge lænestol. Trærammekonstruktion betrukket med kvadratisk kapitoneret, mørk brunt, let patineret læder, fødder af træ og kunststof. Formgivet i 1910. Fremstillet hos Wittmann, Austria. B. 93cm, D. 78cm, H. 72cm. Se varenummer 4672173
Varenr: 4800283
DKK 23.000 DK, Kolding, Trianglen 18-10-2017
15:16:00
DKK 12.500
Fåtöljd design Slettvoll
FÅTÖLJ, design Slettvoll, modell "Lean Hvilestol", ljusgrå sammet, sitthöjd 45, totalhöjd 96, djup 98, bredd 74 cm
Varenr: 4805965
DKK 3.127 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-10-2017
15:18:00
Se mere
PuskuPusku. Beanbag / sækkestol, model Seat Outside, til udendørsbrug, grønt kunstlæder
PuskuPusku. Beanbag / sækkestol, model Seat Outside, til udendørsbrug. Håndfremstillet. Betrukket med grønt kunstlæder, vandafvisende. H. 90 L. 100 B. 80 cm. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4804374
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 18-10-2017
15:31:00
Erik Wørtz for N.E. Eilersen. Et par safaristole (2)
Erik Wørtz for N.E. Eilersen. Et par safaristole med stel af bemalet træ udspændt med kanvas. H. 39/76 cm. 1970'erne. Brugsspor, mærker på stel, samt let snavs /pletter på kanvas(2)
Varenr: 4805424
DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 18-10-2017
16:03:00
Bolia. Lænestol, lyst uld, model Pasedana
Pasedana lænestol betrukket med lyst uld, feltsyet sædehynde, drejelig firpas fod af matpoleret stål. H. 70 cm. B. 76 cm. SH. 42 cm. Fremstår med enkle pletter, brugsspor samt hul i ryghynde.
Varenr: 4797027
16:17:50
Fåtölj "Pernilla" design bruno Mathsson
BRUNO MATHSSON, vilstol "Pernilla", Dux, brännmärkt, stomme i formböjd bok, klädsel i brunt skinn, sitthöjd ca 34 cm
Varenr: 4805991
DKK 2.346 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 18-10-2017
16:22:00
Se mere
Fåtölj Slettvoll
Varenr: 4806008
17:10:00
Se mere
Design Bruno Mathsson modell Birgitta för Dux
BRUNO MATHSSON, fåtöljer, 3, Dux, "Birgitta", grön ylleklädsel, underrede i kromat stål, sitthöjd ca 46 cm
Varenr: 4806012
DKK 1.564 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-10-2017
17:18:00
Se mere
Lounge stol med flet
Lounge stol med forkromet stel. Betrukket med sorte snoreflet. H 74 cm, SH 45 cm. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4806626
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-10-2017
17:41:00
Ole Wanscher. Lænestol af mahogni, model PJ 112
Ole Wanscher. Lænestol med stel af massiv mahogni, løse hynder betrukket med uldstof. Formgivet 1951. Fremstillet hos P. Jeppesen Møbelfabrik, model PJ112. Fremstår med brugsspor herunder enkelte skrammer på stel.
Varenr: 4805301
DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 18-10-2017
18:00:00
DKK 1.250
Ole Wanscher. Lænestol af mahogni, model PJ 112 (2)
Ole Wanscher. Lænestole med stel af massiv mahogni, løse hynder betrukket med uldstof. Formgivet 1951. Fremstillet hos P. Jeppesen Møbelfabrik, model PJ112. Fremstår med brugsspor herunder enkelte skrammer på stel. (2)
Varenr: 4805298
DKK 3.000 DK, Aalborg, Nibevej 18-10-2017
18:50:00
Dansk møbelsnedkert. Lænestol med teak ben
Dansk møbelsnedker. Lænestol med løs springhynde i sæde, betrukket med 'jernbanefløjl', monteret på tilspidset ben af teaktræ. H. 74 cm. B. 81 cm. D. 83 cm. Sh. 41 cm. Fremstår med få brugsspor.
Varenr: 4803867
18:50:00
DKK 325
Nordic Easy Chair vilstol
VILSTOL, Nordic Easy Chair, Danmark, 2012, i ek med mönstrad textilklädsel, ställbar sittställning, sitthöjd ca 45 cm
Varenr: 4806051
DKK 1.564 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 18-10-2017
19:04:00
Se mere
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 16  >>