Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Lænestole i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 13  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Fåtölj brun läderklädsel
Fåtölj brun läderklädsel. FÅTÖLJ, "Ambassadör", samtida, brun läderklädsel, pärlspikad, lös sittplymå, sitthöjd ca 43 cm Varenr: 4634825 DKK 1.152 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2017 15:32:00
Se mere
Sonna Rosén stol Solfjädern
Sonna Rosén stol Solfjädern. SONNA ROSÈN, karmstol Solfjädern, klarlackerad bok, textilklädd sits, stämplad 1999 och etikettmärkt Gemla Möbler, sitthöjd ca 45 Varenr: 4634835 DKK 3.072 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-04-2017 16:20:00
Se mere
Clubfåtöljer 1900-talets första hälft
Clubfåtöljer 1900-talets första hälft. FÅTÖLJER, 1 par, 1900-talets första hälft, s.k. clubmodell, klädsel i blå plysch, sitthöjd ca 45 cm Varenr: 4634855 DKK 1.152 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2017 17:48:00
Se mere
Hyndesæt til Bruno Mathssons Pernilla-stol. Sort (4)
Hyndesæt til Bruno Mathssons Pernilla-stol. Sort (4). Hyndesæt til Bruno Mathssons Pernilla-stol. Betrukket med sort læder. Komplet bestående af fire dele: sæde/ryg-hynde, nakkepude og to armlæn. Bemærk: Modelfoto, stolen medfølger ikke. (4) Varenr: 4587484

DKK 3.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-04-2017 18:01:00 DKK 2.600
H. J. Wegner. Par lufthavns spisestole, model AP38 (2)
H. J. Wegner. Par lufthavns spisestole, model AP38 (2). Hans J. Wegner. Par lufthavnsstole nybetrukket med sort viking læder fra Arne Sørensen, ben af metal. Formgivet i 1958. Fremstillet hos AP-Stolen, model AP38. Fremstår nypolsteret ved dansk professionel møbelpolster i Danmark med sort viking læder fra Arne Sørensen.. (2) Varenr: 4585595 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-04-2017 18:15:00 DKK 8.000
Hyndesæt til Bruno Mathssons Pernilla-stol. Anilinlæder (4)
Hyndesæt til Bruno Mathssons Pernilla-stol. Anilinlæder (4). Hyndesæt til Bruno Mathssons Pernilla-stol. Cognacfarvet Anilinlæder. Komplet bestående af fire dele: sæde/ryg-hynde, nakkepude og to armlæn. Bemærk: Modelfoto, stolen medfølger ikke. (4) Varenr: 4589747

DKK 5.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-04-2017 18:51:00 DKK 3.800
Hyndesæt til H. J. Wegners gyngestol, model J16. Camira uld
Hyndesæt til H. J. Wegners gyngestol, model J16. Camira uld. Hyndesæt til H. J. Wegners gyngestol, model J16, af sort Camira uld. Vendbare med stropper i kernelæder. (3) Varenr: 4522603

DKK 1.800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-04-2017 18:53:00 DKK 325
H. J. Wegner. Wingchair / lænestol, model CH-445
H. J. Wegner. Wingchair / lænestol, model CH-445. Hans. J. Wegner. Wingchair / lænestol med stel af matpoleret rustfrit stål, betrukket med aubergine farvet møbelstof. H 105 cm, SH 35 cm. Formgivet 1960. Fremstillet hos Carl Hansen & Søn, model CH-445. Udstillingsmodel. Fremstår med minimale brugsspor. Varenr: 4625557 DKK 22.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-04-2017 18:58:00 DKK 18.000
Hans J. Wegner. Høj lænestol model GE530 A af eg
Hans J. Wegner. Høj lænestol model GE530 A af eg. Hans J. Wegner. Høj lænestol model GE530 A af røget egetræ, løse hynder betrukket med lyst stof. Fremstillet hos Getama. H. 40/92, B. 78 cm. Fremstår med småpletter på hynde Varenr: 4304256 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-04-2017 19:04:00 DKK 6.200
Hans J. Wegner. Skalstol, 'Venus Stolen', eg og valnød
Hans J. Wegner. Skalstol, 'Venus Stolen', eg og valnød . Hans J. Wegner. Skalstol, 'Venus Stolen', fremstillet af fineret valnød, stel af massiv eg. H. 70 cm, D. 63 cm, B 65 cm. Sædehøjde ca. 37 cm. Fremstillet hos Getama. Udstillingsmodel. Fremstår med minimale brugsspor. Varenr: 4625546 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-04-2017 19:08:00 DKK 7.600
Par lænestole, bøg og møbelstof (2)
Par lænestole, bøg og møbelstof (2). Et par lænestole opsat på ben af bejdset træ, forreste par med hjul, betrukket med møbelstof, H. 80 B. 50 sædehøjde 34 cm. Omkring 1930. Fremstår med brugsspor. (2) Varenr: 4635150 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-04-2017 19:24:00 DKK 300
Hyndesæt til H. J. Wegners gyngestol, model J16. Camira uld. Hyndesæt til H. J. Wegners gyngestol, model J16, af Camira uld. Vendbare med stropper i kernelæder. (3) Varenr: 4522595

DKK 1.800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-04-2017 19:28:00 DKK 300
Ole Wanscher. Lænestol 'Colonial Chai', model PJ 149
Ole Wanscher. Lænestol 'Colonial Chai', model PJ 149. Ole Wanscher. 'Colonial Chair', model PJ 149. Lænestol med stel af mahogni; sæde monteret med flet; ryg- og sædehynde betrukket med læder. Formgivet i 1959. Fremstillet på P. Jeppesens Møbelfabrik. Fremstår med alders- og brugspræg. Enkelt defekt strop, flet med defekter. Enkelte mindre skrammer... Varenr: 4562144 DKK 14.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-04-2017 19:43:00 DKK 10.000
Charles Eames. Seks kontorstole, Aluminium Group, sort læder (6)
Charles Eames. Seks kontorstole, Aluminium Group, sort læder (6). Charles Eames. Kontorstole fra Aluminium Group Executive Chair med armlæn af poleret aluminium, drejelig stamme med højdejustering, fempasfod i aluminium med hjul. Sæde og ryg med betræk af sort læder med vippefunktion. Formgivet 1958. Fremstillet hos Herman Miller. Ridser / slitage på armlæn, ... Varenr: 4630615 DKK 40.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-04-2017 19:47:00 DKK 30.000
Bernstorffsminde Møbelfabrik. Par lænestole, nybetrukkede med cognacfarvet læder (2)
Bernstorffsminde Møbelfabrik. Par lænestole, nybetrukkede med cognacfarvet læder (2). Bernstorffsminde Møbelfabrik. Et par lænestole med stel af massiv fyrretræ med tapsamlinger, sæde og ryg udspændt med kanvas og læder, H. 76 B. 66 sædehøjde 40 cm. Fremstillet 1970'erne. Fremstår nypolstrede og nybetrukkede hos professionel møbelpolstrer. (2) Varenr: 4635155 DKK 6.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-04-2017 19:49:00 DKK 3.500
Hans J. Wegner. Lufthavns lænestol, cognacfavet anilin læder
Hans J. Wegner. Lufthavns lænestol, cognacfavet anilin læder. Hans J. Wegner. Lufthavnsstol med ben af metal, nybetrukket med cognac farvet anilin læder, H. 78 B. 60 sædehøjde 40 cm. Formgivet i 1958. Fremstillet hos AP-Stolen, model AP40. Fremstår nybetrukket hos dansk prof. møbelpolstrer i Danmark med cognacfarvet anilin læder. Anløbninger på ben. Varenr: 4635557 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-04-2017 19:57:00 DKK 7.000
Niels Gammelgaard, 'Renni 01', loungestol, blåt uld
Niels Gammelgaard, 'Renni 01', loungestol, blåt uld. 'Renni' model R01, loungestol, betrukket med blå Blazer uld fra Camira, stel af sortbejset eg. Loungestolen er designet af Niels Gammelgaard (f. 1944) for Woodmark Arne Christiansen 2015 ©. Specifikationer: Højde: 74 cm. Bredde: 73 cm. Dybde: 67 cm. Produktinformation: Betræk: BLAZER ... Varenr: 4055621

DKK 8.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24-04-2017 20:00:00 DKK 3.500
Harry Bertoia, par loungestole model 421 Diamond i krom fremstillet hos Knoll International (2)
Harry Bertoia, par loungestole model 421 Diamond i krom fremstillet hos Knoll International (2). Par loungestole model 421 Diamond, amerikansk design af Harry Bertoia fremstillet hos Knoll International. Formgivet i 1950-52. Konstruktion af formet og svejset trådstål med forkromede overflader, aftagelig helpolstring med et betræk af gult stof på bagsiden, gult vinyl på forsiden. Begge stole ... Varenr: 4602131 DKK 11.866 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-04-2017 20:20:00 DKK 7.416
Öronlappsfåtölj, 1950-tal
Öronlappsfåtölj, 1950-tal. Öronlappsfåtölj, 1950-tal. Klädsel i strukturvävd ylletextil. Pärlspikade kanter. Ben av polerad björk. Höjd. 100 cm. Bredd. 75 cm. Djup: 70 cm. Lättare bruksslitage. Varenr: 4635552 DKK 1.152 SE, Malmö, Baltzarsgatan 24-04-2017 20:24:00 DKK 230
Par stole/Montreal Chairs, Ebena La Salle, 1967, træ/metal (2)
Par stole/Montreal Chairs, Ebena La Salle, 1967, træ/metal (2). Par Montreal Chairs, Ebena La Salle, 1967, skal af hvidlakeret træ, polstret siddeflade med orange stofbetræk, fod af metal, mål: H. 72 cm, B. 80 cm, D. 51 cm, fremstår med brugsspor, ridser og delvis slitage på skallen samt metallet, stoffet delvist med skjolder og let slitage, en stol med revne... Varenr: 4614818 DKK 7.045 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-04-2017 20:45:00 DKK 5.191
Öronlappsfåtölj, 1950-tal
Öronlappsfåtölj, 1950-tal. Öronlappsfåtölj, 1950-tal. Klädsel i strukturvävd ylletextil. Pärlspikade kanter. Ben av polerad björk. Höjd. 96 cm. Bredd. 65 cm. Djup: 65 cm. Lättare bruksslitage. Varenr: 4626607 DKK 1.152 SE, Malmö, Baltzarsgatan 24-04-2017 20:47:00 DKK 230
Yngve Ekstrøm/ Swedese. Par højryggede lænestole, model Lamino (2)
Yngve Ekstrøm/ Swedese. Par højryggede lænestole, model Lamino (2). Yngve Ekstrøm. Par højryggede lænestole med stel af formbøjet bøgetræ, betrukket med blåt velour. Fremstillet hos Swedese, model Lamino. Fremstår med brugsslitage og mindre pletter på stof. (2) Varenr: 4555443 DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 24-04-2017 20:53:00 DKK 1.950
Karmfåtöljer 1 par
Karmfåtöljer 1 par . KARMFÅTÖLJER, 1 par, Louis XVI-stil, sekelskifte, sitthöjd ca 41, 48x69 cm Varenr: 4634947 DKK 2.304 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2017 21:36:00
Se mere
Yngve Ekstrøm. Par højryggede lænestole, model Lamino (2)
Yngve Ekstrøm. Par højryggede lænestole, model Lamino (2) . Yngve Ekstrøm 1913-1988. Par højryggede lænestole med stel af formbøjet bøg, polstret med møbelstof. Fremstillet hos Swedese, model Lamino. Fremstår med brugsspor herunder skævhed i stel. (2) Varenr: 4635638 DKK 2.500 DK, Kolding, Trianglen 25-04-2017 10:22:24 DKK 750
Kubischer Sessel aus geflochtenem Bast
Kubischer Sessel aus geflochtenem Bast. Kubischer Sessel aus geflochtenem Bast. Höhe: 70cm, Breite:87cm, Tiefe: 86cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, ein Fuß ist lose. Der Bezug müsste gereinigt werden. Varenr: 4606346 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 11:06:15 DKK 297
Josef Hoffmann. Lounge lænestol, model 'Club1910' for Wittmann
Josef Hoffmann. Lounge lænestol, model 'Club1910' for Wittmann. Josef Hoffmann 1870 - 1956. 'Club1910' lænestol udført i sort, let patineret læder med sølv og sortlakeret bøgefødder påsat glidere. Formgivet i 1910. Udført hos Wittmann, Austria med plakette herfra. H. 70 B. 105 D. 80 cm. Fremstår med minimale/lette brugsspor. Se varenummer 4469405. Varenr: 4469402 DKK 25.000 DK, Kolding, Trianglen 25-04-2017 11:21:00 DKK 18.500
Nissen & Gehl. Sæt på fire hvilestole, model 'Opus' (4)
Nissen & Gehl. Sæt på fire hvilestole, model 'Opus' (4). Nissen & Gehl. Sæt på fire hvilestole, model 'Opus' med stel af bøgetræ, polstrede med alcantara. Fremstillet hos Nielaus/Jeki Møbler. H. 41/73 cm. Brugsslitage, herunder pletter på betræk, samt mærker på ben(4) Varenr: 4626934 DKK 1.000 DK, Kolding, Trianglen 25-04-2017 12:01:00 DKK 400
Le Corbusier. LC2 hvilestol
Le Corbusier. LC2 hvilestol . Le Corbusier 1887-1965. LC2 hvilestol fra Cassina med stempel præget i stel. Stel i sortlakeret stålrør, originale løse hynder polstret med læder. Formgivet af Le Corbusier, Pierre Jeanneret and Charlotte Perriand i 1928. Litt. Charlotte & Peter Fiell. '1000 Chairs', gengivet og omtalt s. 133. ... Varenr: 4571190 DKK 16.000 DK, Kolding, Trianglen 25-04-2017 12:46:08 DKK 9.200
Et par armstole i empire stil af hvidmalet træ, ca. 1910 (2)
Et par armstole i empire stil af hvidmalet træ, ca. 1910 (2). Et par armstole i empire stil af hvidmalet træ, drejet og udskåret ryg. Ca. 1910. H. 42/83, B. 58 cm. Fremstår med slitage. (2) Varenr: 4616589 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 12:50:54 DKK 325
Frank Gehry. 'Cross Check Chair'
Frank Gehry. 'Cross Check Chair'. Frank O. Gehry for Knoll. 'Cross Check Chair' Formgivet i 1990/92. Konstruktion af bøjede ahorns træbånd, flettet ind i hinanden. Bet. under siddefladen. Fremstillet hos Knoll International, udgået. Frank Gehry har skabt disse stole som hyldest til hans canadiske rødder. De er navngivet efter ... Varenr: 4455838 DKK 25.000 DK, Kolding, Trianglen 25-04-2017 12:58:00 DKK 20.000
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 13  >>