Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Lænestole i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 17  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Arne Jacobsen. Svanen med sort Tonus uld, model 3320 fra år 2016
Arne Jacobsen. Svanen med sort Tonus uld, model 3320 fra år 2016 . Arne Jacobsen (1902-1971). 'Svanen', model 3320. Lænestol betrukket med sort 'Tonus' uld, drejelig firpasfod af aluminium. Formgivet 1957-1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen. Udført 2016. Certifikat medfølger. Arkivfotos. Fremstår med ... Varenr: 4719424 DKK 17.000 DK, Kolding, Trianglen 20-07-2017 20:45:00 DKK 13.000
Gubi Chair, par lougestole (2)
Gubi Chair, par lougestole (2) . Gubi Chair. Par polstrede lænestole / loungestole med medestel af sort lakeret stål, sæde polstret med uldstof, skal af polypropylen, model 43. Fremstillet hos GUBI, København. Fremstår med brugsspor på betræk m.m. (2) Varenr: 4722546 DKK 2.000 DK, Herning, Engdahlsvej 20-07-2017 20:48:00 DKK 625
Gungstol 'Dondolo', Crassevig, Italien
Gungstol 'Dondolo', Crassevig, Italien. Gungstol "Dondolo", Crassevig, Italien. Stomme i formpressad ask. Sits och rygg av flätad sadelgjord i svart bomull. Höjd: 78 cm. Bredd: 67 cm. D: 120 cm. Sitthöjd: 43/24 cm. Modellen formgavs av Luigi Crassevig 1970. Varenr: 4711725 DKK 4.589 SE, Malmö, Baltzarsgatan 20-07-2017 20:49:00 DKK 1.682
Jamie Hayon for Fritz Hansen. Lænestol samt skammel model 'Ro' (2)
Jamie Hayon for Fritz Hansen. Lænestol samt skammel model 'Ro' (2) . Jaime Hayon f.1974 for Fritz Hansen. 'Ro'. Lænestol med tilhørende skammel model JH1, betrukket med rød hallingdal, ben af børstet aluminium. Ryghøjde 113 cm. Sædehøjde 43 cm. Fremstillet ved Fritz Hansen. Udstillingsmodel. Fremstår med minimale brugsspor. (2) Varenr: 4625507 DKK 24.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-07-2017 21:02:00 DKK 13.500
Lounge Sessel von Brunner
Lounge Sessel von Brunner. Lounge Sessel von Brunner. Modell Taceo 8337/AN. Design von Martin Ballendat. Gestell Buchenschichtholz. Sitz und Rücken gepolstert mit hellem Alcantara Stoffbezug. Armlehnen-Vorderteil mit Nussbaum lackiert. Maße: H. 102,5 cm, B. 58 cm, T. 66 cm, SH. 46 cm. Ausstellungsstück, mit ... Varenr: 4690075 DKK 1.115 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-07-2017 09:41:30 DKK 297
Korgstolar i rotting
Korgstolar i rotting . KORGSTOLAR, 1 par, omkring 1900-talets första hälft, rotting, justerbart ryggsäte, utdragbar fotpall, höjd ca 89, 67x85 cm, totallängd ca 154 cm Varenr: 4723045 DKK 3.059 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-07-2017 10:12:00
Se mere
Par lænestole i Chesterfield stil (2)
Par lænestole i Chesterfield stil (2). Par lænestole i Chesterfield stil. Hvilende på sortmalede ben. Polstret med knapsyet skind. Ryghøjde ca 115 cm. Fremstår med brugsspor. (2) Varenr: 4723452 DKK 3.000 DK, Kolding, Trianglen 21-07-2017 11:31:13 DKK 1.150
Børge Mogensen lænestol model 2207
Børge Mogensen lænestol model 2207. Børge Mogensen 1914-1972. Lænestol, model 2207. Betrukket med original brunt læder, fremstår med patina og alders og brugsspor/slitage. Løse hynder med dunfyld, ben af bejdset træ. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik med mærkat herfra. Mål: B. 70 cm, Sædeh. 44 cm. Varenr: 4722490 DKK 3.500 DK, Odense, Kratholmvej 21-07-2017 11:48:54 DKK 2.300
Hans J. Wegner. Lufthavnsstol model.. Carl Hansen CH401. Walnut Elegance læder.
Hans J. Wegner. Lufthavnsstol model.. Carl Hansen CH401. Walnut Elegance læder. . Hans J. Wegner 1914-2007. Lufthavnsstol, model CH401, nybetrukket med cognacfarvet walnut elegance læder, monteret på stålstel, sider af børstet stål. Fremstillet hos Carl Hansen. H. 76. B. 60 cm. Fremstår nypolstret ved dansk møbelpolstrer i Danmark med cognacfarvet walnut elegance læder. Varenr: 4708725 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-07-2017 12:10:00 DKK 5.200
Hans J. Wegner. Højrygget lænestol model GE-290A
Hans J. Wegner. Højrygget lænestol model GE-290A . Hans J. Wegner 1914-2007. Højrygget lænestol af massiv røget egetræ, model GE-290A. Løse epeda hynder betrukket med møbelstof. Formgivet 1953. Fremstillet hos Getama. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4723558 DKK 5.000 DK, Kolding, Trianglen 21-07-2017 12:13:55 DKK 1.950
Charles Eames. Et par justérbare vintage stole i glasfiber (2)
Charles Eames. Et par justérbare vintage stole i glasfiber (2). Charles Eames. Et par vintage stole med skal af glasfiber forsidepolstret med Hopsak. Monteret på original vintage, Miller højdeindstilleligt drejestel med firpasfod i forkromet aluminium. Formgivet 1971. Fremstillet hos Herman Miller. Fremstår med minimale brugsspor alderen taget i betragtning. ... Varenr: 4697876 DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 21-07-2017 14:07:00 DKK 6.200
Carl Malmsten Lata Greven
Carl Malmsten Lata Greven. CARL MALMSTEN, "Lata Greven", karmfåtölj, bok, brun textilklädsel med skinnförstärkningar, skyltmärkt OH Sjögren, sitthöjd ca 42 cm Varenr: 4723080 DKK 2.294 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-07-2017 14:30:00
Se mere
Drei Stühle von Brunner (3)
Drei Stühle von Brunner (3). Drei Stühle von Brunner. Modell Buena Nova 306. Design von Roland Schmidt, LSS designer. Gestell Buchenmassivholz mit gepolstertem Sitz, in unterschiedlich farbigem Bezugsstoff. Maße: H. 82 cm, B. 47 cm, T. 56 cm, SH. 45 cm. Ausstellungsstücke, mit Gebrauchsspuren. (3) Varenr: 4690142 DKK 1.115 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-07-2017 14:38:00 DKK 297
Paar Stühle von Brunner (2)
Paar Stühle von Brunner (2). Paar Stühle von Brunner. Modell Sonato 8522. Design von Roland Schmidt, LSS designer. Gestell Buchenmassivholz. Sitz und Rücken gepolstert mit dunkelrotem Stoffen bezogen. Einer mit Armlehnen. Maße: H. 86 cm, B. 48-55 cm, T. 58-61 cm, SH. 46 cm. Ausstellungsstücke, mit Gebrauchsspuren. (2) Varenr: 4690104 DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-07-2017 14:43:00 DKK 297
Lænestol med stel af mørkpoleret træ, monteret med sømbeslået skind og løs pude med betræk af stof.
Lænestol med stel af mørkpoleret træ, monteret med sømbeslået skind og løs pude med betræk af stof. . Lænestol med stel af mørkpoleret træ, monteret med sømbeslået skind og løs pude med betræk af stof. Fremstår med kraftig brugsslitage. Varenr: 4724050 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-07-2017 14:44:00 DKK 300
Møbelproducent. Par lænestole (2)
Møbelproducent. Par lænestole (2). Par lænestole betrukket med uld, ben af eg. B. 65 H. 77 Sh. 39 cm. Fremstår med brugsspor. (2) Varenr: 4717990 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 21-07-2017 14:54:00 DKK 300
Lounge chair von Brunner
Lounge chair von Brunner. Lounge chair von Brunner. Modell spring 8422/A. Gestell Buchenschichtholz, mit Armlehnen. Korpus gepolstert mit dunkelbraunem Material bezogen. Maße: H. 90 cm, SH. 46 cm, B. 56 cm, T. 59 cm. Ausstellungsstück, mit Gebrauchsspuren. Varenr: 4690575 DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-07-2017 16:05:00 DKK 297
Tom Stepp, lænestol med skammel, Swedese (2)
Tom Stepp, lænestol med skammel, Swedese (2). Tom Stepp. Lænestol med skammel betrukket med sort skind, justerbar ryglæn. Fremstillet hos Swedese. Fremstår med brugsspor og patineret læder, sko løse, men skal blot limes. (2) Varenr: 4723325 DKK 3.000 DK, Odense, Kratholmvej 21-07-2017 16:27:00 DKK 1.450
Par overpolstrede hvilestole (2)
Par overpolstrede hvilestole (2). Par overpolstrede hvilestole, betrukket med blå/grøn velour, ben af bejdset træ H. 78 cm, sh. 42 cm, B. 77 cm. Fremstår med brugsspor. (2) Varenr: 4724222 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 21-07-2017 17:01:59 DKK 300
Bruno Mathsson fåtölj Karin
Bruno Mathsson fåtölj Karin. BRUNO MATHSSON, "Karin", fåtölj, Dux, kromat underrede, sitthöjd ca 37 cm Varenr: 4723109 DKK 1.147 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-07-2017 18:00:00
Se mere
Ingmar Relling, Westnofa, fåtöljer 'Siësta', 1 par
Ingmar Relling, Westnofa, fåtöljer 'Siësta', 1 par. Fåtöljer "Siësta", 1 par, formgivna av Ingmar, 1960-tal. Formböjd trästomme med klädsel i läder. Sitthöjd ca 47 cm. Tillverkade för Westnofa. Bruksslitage. (2) Varenr: 4681221 DKK 2.294 SE, Stockholm, Slakthusgatan 21-07-2017 18:15:00 DKK 554
Vier Polsterstühle / Stapelstühle von Brunner (4)
Vier Polsterstühle / Stapelstühle von Brunner (4). Vier Polsterstühle / Stapelstühle von Brunner. Modell 'Buena nova'. Gestell Buchenschichtholz. Teils mit Armlehnen. Verschiedene Polster, Stoffe und Farben. Maße: H. 82-102 cm, SH. 46 cm, B. 47-55 cm, T. 56-58 cm. Ausstellungsstücke, mit Gebrauchsspuren. (4) Varenr: 4690146 DKK 1.487 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-07-2017 18:33:00 DKK 297
Sigurd Resell. 'Falcon' lænestol
Sigurd Resell. 'Falcon' lænestol . Sigurd Resell. 'Falcon' lænestol med stel af formbøjet bejdset bøgetræ træ, udspændt med kanvas, løs hynde betrukket med knapsyet læder, H. 82 Sh. ca. 42 cm. Formgivet 1971. Fremstillet hos Vatne Møbler, Norge. Fremstår med patina og brugsspor. Varenr: 4723807 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 21-07-2017 18:49:00 DKK 1.900
Hvilestol med grønt læder 1960érne
Hvilestol med grønt læder 1960érne. Dansk møbelproducent. Hvilestol med grønt patineret skind med løse knapsyede hynder. Ben af teak, de bagerste skråtsiddende h. 74 cm B. 75 cm sh. 36 cm. Med kraftig patinering/ridser 1960érne. Varenr: 4722568 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-07-2017 18:53:00 DKK 325
Dansk Møbelproducent: Hvilestol
Dansk Møbelproducent: Hvilestol. Dansk Møbelproducent: Hvilestol med fempasfod. Løse hynder beklædt med knapsyet rødt læder. H 95 cm, SH 42 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4723983 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-07-2017 18:57:00 DKK 375
Arne Jacobsen. Lounge hvilestol. 'Svanen' - model 3322. 'Brown Label'
Arne Jacobsen. Lounge hvilestol. 'Svanen' - model 3322. 'Brown Label'. Arne Jacobsen. Svanen. Hvilestol betrukket med grå uld, firpasfod af aluminium. Fremstillet hos Fritz Hansen i 2016, model 3322. Certifikat medfølger. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København.Litt. C. Thau & K. Vindum: Arne Jacobsen. Omtalt og gengivet S 469. ... Varenr: 4721343 DKK 17.000 DK, Odense, Kratholmvej 21-07-2017 19:00:00 DKK 8.800
Hans J. Wegner. Lænestol model GE 290A
Hans J. Wegner. Lænestol model GE 290A . Hans J. Wegner (1914-2007). Højrygget lænestol, model GE 290A af massiv egetræ, løse springhynder betrukket med lyst uld. Formgivet i 1953. Fremstillet hos Getama. H: 94 cm. Sædehøjde: 38 cm. Fremstår med brugsspor, herunder smuds og hul på bagsiden af hynde. Varenr: 4723931 DKK 5.000 DK, Aalborg, Nibevej 21-07-2017 19:06:00 DKK 450
Preben Fabricius og Jørgen Kastholm. 'Tulip' chair
Preben Fabricius og Jørgen Kastholm. 'Tulip' chair . Preben Fabricius og Jørgen Kastholm. 'Tulip' chair, originalt betrukket med læder. Monteret på drejelig trepasfod af aluminium. Udført hos Walter Knoll. Fremstår med minimale brugsspor. Se varenummer 4680030 & 4680032. Varenr: 4680031 DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 21-07-2017 19:18:00 DKK 525
Dansk Møbelproducent. Seks fuldpolstret lænestole (6)
Dansk Møbelproducent. Seks fuldpolstret lænestole (6). Dansk Møbelproducent. Seks fuldpolstret lænestole, betrukket med rødt velourstof samt båret på tilspidsede ben af mørkbejdset bøgetræ. H. 40/74, B. 69, D. 69 cm. Fremstår med brugsslitage, enkelte huller, og smuds. (6) Varenr: 4722803 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-07-2017 19:20:00 DKK 300
de Sede, loungestol model DS 47
de Sede, loungestol model DS 47. de Sede, loungestol model DS 47. Kraftig trærammekonstruktion, betrukket med tykt, mørkebrunt tyrelæder. Siddefladen kan trækkes ud og tilbyder dermed yderligere siddemuligheder. Mål: B. 86 cm, H. 72 cm, D. 92/105 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, læderet er blevet istandsat og har ... Varenr: 4716727 DKK 2.975 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 21-07-2017 19:25:00 DKK 967
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 17  >>